Page 1

Yeni Ford Transit satışa sunuluyor

s.10

YIL: 10

SAYI: 174

1- 15 MART 2014

YENİ NISSAN QASHQAI KALDIĞI YERDEN

s.8

Koreli Japon’a karşı

F‹YATI: 3 TL

www.otomobilden.com.tr

Yeni Skoda Yeti yollarda

Türkiye’ye özel 1.6 DSG şanzımanı ile Yeni Yeti göz dolduruyor

s.6

YENİ LOGAN MCV TÜRKİYE’DE! s.20

www.otomobilden.com.tr QR Code

s.12


HABER

1 - 15 MART 2014

4

Küçük gövdede büyük güç: S1 ve S1 Sportback Audi’nin Cenevre Otomobil Fuarı sürprizlerinden olan üç kapılı S1 ve beş kapılı S1 Sportback modellerini gün yüzüne çıkarttı. İlk sürekli dört tekerden çekişli üçük kompakt segmentin modeli olan S1, 231 HP güç üreten 2.0 TFSI motoru ile 0’dan 100 kilometreye 5.8 saniyede çıkıyor

A

udi A1 ailesinin sporcu üyesi S1, görkemli bir geçmişe sahip. Seksenli yıllarda Dünya Ralli Şampiyonası’nda efsaneler yaratan model, şimdi seri üretim versiyonu ile geri döndü. Üç kapılı S1 ve beş kapılı S1 Sportback gövde seçenekleri ile sunulan araç, ilk bakışta kaslı tamponları, sportifliği vurgulayan dört egzoz çıkışı, özel S1 logolu fren diskleri ve arka kanatları ile dikkatleri çekiyor. S1, ayrıca XENON plus ön farlara ve LED arka farlara sahip. S1’in iki seçeneğinde de yer alan 2.0 TFSI motoru, 231 HP’lik güç üretiyor. Maksimum 370 Nm çekiş gücü üreten S1, 0’dan saatte 100 kilometre hıza, 5.8 saniyede ulaşıyor. S1 Sportback ise, arka kapıları nedeniyle aynı hıza, 5.9 saniyede ulaşabiliyor. Saatte azami 250 kilometre hız yapabilen S1’in, yakıt tüketimi ise 100 kilometrede sadece 7.0 litre. quattro dört tekerden çekiş sistemi ve yenilenmiş süspansiyonlarıyla S1 tüm gücünü, zorlanmadan yola yansıtıyor.

Şanslı kişi belli oldu Hayalleri gerçekleştiren bir kampanyaya daha imza atarak 2013’ün en pahalı promosyonunu veren erkek kişisel bakım markası AXE, 571 beygir gücündeki martı kanatlı Mercedes SLS AMG otomobili talihlisine teslim etti. Otomobilin güncel değeri 1,2 milyon TL olarak açıklandı.

T

üketicilerine, hayallerini süsleyen otomobil Mercedes SLS AMG kazanma şansı sunan AXE, 01 Temmuz-24 Aralık 2013 tarihleri arasında düzenlenen kampanyaya Gaziantep’ten katılan Mehmet Akalın’a otomobili teslim etti. AXE Apollo ambalajlarındaki şifreyle geçtiğimiz yılın en pahalı promosyon kampanyasına katılan Mehmet Akalın, 571 beygir gücünde 6.208 cc’lik martı kanatlı SLS AMG’yi teslim alırken “Mercedes SLS AMG birçok insan gibi benim de hayallerimin otomobiliydi.

Bu hayali gerçekleştiren de AXE oldu. Kampanyaya katılırken umudum yoktu. Kazandığımı öğrendiğimde telefon şakası yapıldığını sandım” dedi.


HABER

1 - 15 MART 2014

6

Yeni Skoda Yeti yollarda Skoda Yeti, yenilenen yüzü ile tüketicinin beğenisine sunuldu. Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Türkiye’deki müşteri beklentilerine uygun olarak geliştirilip üretilen Yeni Yeti’nin 1.6 dizel 105 beygir gücündeki otomatik DSG şanzımanıyla, öne çıkacak bir model olduğunu belirtti.

S

koda 4 yıl önce piyasaya sunduğu ve markanın ilk SUV modeli olan Yeti, kapsamlı bir yenilenme sürecinin ardından Türkiye pazarına da sunuldu. Çek üreticinin başarılı kompakt SUV modeli Yeti, markanın yeni tasarım anlayışına uygun olarak yenilenen ön ve arka yüzü, kalite algısı daha da artırılan iç mekanı, fonksiyonel çözümler getiren yeni “simply clever” unsurları ve düşük tüketimli motor seçenekleriyle dikkat çekiyor. Yenilenen Yeti, Türkiye pazarının beklentileri doğrultusunda sadece “Outdoor” versiyonuyla ve 51.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Skoda markasının Türkiye’den beklentilerinin çok yüksek olduğunu, bu nedenle Türk tüketicisinin beğenilerine uygun çözümler geliştirdiğine dikkat çekerek, “Bu amaçla 1.6 litre 105 beygirlik dizel motor ve DSG otomatik şanzımanlı Yeti, Türkiye pazarına uygun olarak geliştirildi. Türkiye‘deki tüketicilerin kullanım alışkanlıkları dikkate alınıp, özel yatırım yapılarak üretim planına dahil edildi“ dedi. Senyücel, “Yeti’nin 1.6 dizel otomatik motor seçeneğiyle, büyük şehirlerin yanı sıra Anadolu’da da önemli bir talebe imza atacağını düşünüyoruz. Yeti‘nin yeni yüzüyle ve sunduğu yeniliklerle beğeni kazanacağına inanıyoruz. Bu yıl 2.500 adet Yeti satmayı hedefliyoruz“ diye konuştu.

Yeni Yeti, kompakt SUV sınıfın en tutumlu modellerinden biri olmaya devam ediyor. 1.6 litre TDI motor hem manuel, hem DSG otomatik şanzıman ile yakıt ekonomisini ve sürüş konforunu bir arada sunuyor. 1.6 litre TDI motor manuel şanzıman ile ortalama 4.6 litre yakıt tüketimine sahipken, DSG şanzıman seçeneği ile 5.0 litre yakıt tüketimiyle dizel motor ekonomisini DSG şanzımanın üstün sürüş keyfiyle tamamlıyor. Yeni Yeti ile birlikte bir önceki versiyonda sunulan ve üstün yakıt verimliğine sahip olan 1.4 TSI motor DSG şanzıman seçeneği, ortalama 6.6 litre yakıt

tüketimiyle ürün gamındaki yerini koruyor. Bunların yanı sıra Yeti, ürün gamının en üst çıtasında 2.0 litre 170 PS 4x4 seçeneği 5. Jenerasyon Haldex kavrama ile üstün arazi yeteneğine sahipken, macera arayan kullanıcılara da alternatif oluyor. Yenilenen Skoda Yeti, aynı zamanda 4 yeni “simply clever” unsura daha kavuştu; kendisini diğer yeni Skoda modellerinde de kanıtlayan çift taraflı kullanılabilen bagaj halısı, bagaj içinde bulunan ve çıkarılabilen LED aydınlatması, sürücü koltuğunun altında bulunan eşya saklama gözü ve kapı içinde bulunan atık kutusu. Bu yeni unsurların yanı sıra, Yeti, üstün konfor donanımlarını da sunmaya devam ediyor.

Bunlar arasında panoramik açılabilen sunroof, çift bölgeli otomatik klima, ısıtmalı ön koltuklar, hız sabitleyici, ısıtmalı ön cam veya elektrikli ayarlanabilen sürücü koltuğu yer alıyor. İç mekanın fonksiyonelliğini artıran ve üç arka koltuğun da bağımsız olarak katlanıp, istenirse de çıkartılabilmesine olanak tanıyan, Skoda’nın VarioFlex arka koltuk sistemi yenilenen Yeti‘de de dikkat çekici özellikler olarak öne çıkıyor. Skoda’nın kompakt SUV sınıfına girişini sağlayan ve 2009 yılında tanıtılan Yeti, sınıfının başarılı modelleri arasında kendine sağlam bir yer edindi. Tüm dünyada 20092013 yılları arasında 293 bin 328 adet Yeti satıldı. Yeti, Türkiye’deyse 2010-2013 yılları arasında 5 bin 412 adet satışa imza atarken, 2013 yılında toplam satış adedi 1.579 oldu.


HABER

1 - 15 MART 2014

8

YENİ NISSAN QASHQAI KALDIĞI YERDEN Crossover segmentinin lideri Nissan Qashqai’nin yeni nesli, Türkiye’de satışa sunuldu. Yeni Nissan Qashqai, cesur tasarımı ve segmentinin en gelişmiş teknolojileri ile crossover standartlarını yeniden yarattı.

N

issan Qashqai, tasarımı, konfordan ve hacimden ödün vermeyen kompakt ölçüleri, motor ve şanzıman seçenekleri ile crossover segmentine ilham verdi. 2007 yılından bugüne kadar dünya çapında 2 milyonun üzerinde satış başarısı gerçekleştiren Qashqai, Türkiye’de ise 45 binin üzerinde tüketicinin tercihi ile segmentinin tartışmasız lideri oldu. Crossover segmentinin standartlarını yeniden belirleyen yeni nesil Qashqai ile ilk jenerasyonun başarısını daha da yukarı çıkarmayı hedefleyen Nissan, Avrupa’dan sonra Türkiye’de de yeni Qashqai’yi satışa sundu. Yeni Nissan Qashqai, mevcut modele göre 20 mm daha geniş, 47 mm daha uzun ve 15 mm daha alçak olarak tasarlandı. Yüksekliği 15 mm azalmasına rağmen, ön ve arka baş mesafesi 10 mm artırılarak hakim sürüş pozisyonu korundu. Yeni Nissan Qashqai’nin LED farları daha beyaz ve canlı ışık üretirken, Xenon farlara göre yüzde 50 daha az enerji tüketiyor. İkinci nesil Qashqai’nin görünen özelliklerinin yanı sıra, kanatlı spoiler ve araç altının düzleştirilmesi ile bir aile otomobilinde gelişmiş aerodinamik özellikler sunuyor. Bu sayede aracın hava sürtünme katsayısı ve yakıt tüketimi düşürülerek, CO₂ salınımı azaltılmış ve yüksek hızlarda aracın yol tutuşu daha da geliştirilmiş. Qashqai’de ilk kez kullanılan bir başka yenilik ise, Aktif Aerodinamik Kontrol Sistemi. Bu gelişmiş teknoloji, ihtiyaç halinde radyatöre gelen hava akımını kapatarak Qashqai’nin aerodinamik etkinliğini maksimize ediyor. Hız saatte 30 kilometrenin üstüne çıktığında Aktif Aerodinamik Kontrol Sistemi otomatik olarak kapanıyor ve ancak sensörler motorun soğuması gerektiğini algıladığında açılıyor.

Yeni Qashqai’nin 1.2 litre benzinli motor seçeneği altı vitesli manuel şanzımanla sunularak, gelişmiş turbo şarjlı motor 115PS (85kW) güç ve 190Nm tork sağlıyor. Mütevazı ölçülerine rağmen 1.2 litre motor güçlü ve önceki 1.6 litre motora göre daha hızlı ivme ve esneklik sunuyor. Ağırlığının daha az olması ve daha etkin yakıt tüketimiyle çalışması, aynı zamanda başlangıç seviyesindeki benzinli Qashqai’nin yerini aldığı önceki modele göre daha çevreci ve ekonomik olması anlamına geliyor. 1.2 DIG-T motorun CO₂ emisyonu 129g/km (önceki 1.6 litre benzinli modelden 10g/km daha az) ve yakıt tüketim değeri 5.6 lt/100km (önceki 1.6 litreye göre 0.6 lt/100 gelişme). 1.5 litre dizel motor seçeneği, geçirdiği evrim sonucu 99 g/km’lik CO₂ emisyonuyla bir Qashqai’de sunulan en çevreci ve en etkin yakıt tüketimli motora dönüştü. Ciddi bir mühendislik programı sonucu 1.5 litre dCi motor, tork değerindeki 20 Nm’lik artış sayesinde sürüş anında daha fazla esneklik sunuyor.

Motorun içinde yapılan önemli değişiklikler sonucu daha sessiz çalışma ve titreşimde azalma elde edildi. Üst tork çubuğunun kaldırılması sayesinde sese neden olan bir özellik elimine edilirken, yeni ve hafif komponentlerle motorun toplam ağırlığı azaltıldı. Yakıt tüketimi açısından 1.5 dCi,

3.8 lt/100km’lik AB kombine yakıt tüketimi değeriyle crossover segmentinde yeni bir standart belirliyor. 1.6 litre dizel motor seçeneği ise, Qashqai dizel serisinin en üst modeli olarak konumlandırılıyor. 1.6 dCi iki ve dört çeker seçenekleriyle sunuluyor. Alliance ortağı Renault ile birlikte geliştirilen 130PS (96kW) motor, segmentindeki en gelişmiş dizel motorlardan biri olup yakıt tüketimini minimize etmek ve CO₂ emisyonunu azaltmak üzere tasarlanmış çeşitli teknik yenilikleri içeriyor. İki çekerli manuel seçenekte 1.6 dCi’nin CO₂ emisyonu 115g/km ve AB ortalama yakıt tüketimi değeri 4.4 lt/100km. İkinci nesil Qashqai için özel olarak geliştirilen yeni Xtronic şanzıman versiyonunda emisyon 119g/km ve tüketim 4.6 lt/100km iken, dört çeker manuel seçenekte ise sırasıyla 129g/km ve 4.9 lt/100km değerleri sağlanıyor.


HABER

1 - 15 MART 2014

10

Yeni Ford Transit satışa sunuluyor İlk kez pazara sunulduğu 1965 yılından günümüze, ticaret hayatının tartışmasız lideri Ford Transit, tamamen yeni, 7’nci neslinde model yelpazesini genişleterek bir kez daha standartları belirliyor.

P

azara sunulduğu 1965 yılından günümüze, Kuzey Amerika’dan Avustralya’ya 7 milyondan adetten fazla satılan Ford Transit’in, küresel pazar için Ford Otosan Kocaeli tesislerinde üretilen 7’nci nesli tanıtıldı. Van, minibüs, tek ve çift kabinli kamyonet olmak üzere 4 farklı karoser seçeneği ile sunulan Yeni Transit’in Kamyonet versiyonu 55.500 TL, Van versiyonu 59.800 TL ve Minibüs versiyonu 75.000 TL’den başlayan fiyatlarla Mart 2014’ten itibaren Ford bayilerinde müşterileri ile buluşacak. Önden çekişli, arkadan itişli veya dört tekerden çekişli olarak üretilen Yeni Transit; 125, 135 ve 155 PS’lik 3 motor seçeneği ile Avrupa’da sadece Ford Otosan tarafından üretilecek, 106 ülkeye ihraç edilecek. Yeni nesil Transit, farklı gövde tasarımları ve versiyon çeşitliliğinin yanı sıra konforu, sağlamlığı ve dayanıklılığı, yük taşıma kapasitesi, düşük işletim maliyetleri ve ileri teknolojileri ile sınıf liderliğini sürdürmeyi hedefliyor.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün; “Ford Otosan olarak 2013 yılında gerçekleştirdiğimiz 114 bin araç satışımız ile toplam pazarda aralıksız 12’nci kez Türkiye otomotiv sektörünün lideri olduk” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Azimle çalışmamız sonucunda, otomotivdeki 12 yıllık değişmeyen liderliğimizi satışlarımızla olduğu kadar üretim ve ihracat ile yarattığımız ekonomi, mühendislik hizmetlerimizdeki başarı ve sektörde örnek gösterilen istihdam rakamlarımızla ortaya koyduk. Bu süreçte inanıyoruz ki Ford Otosan olarak, sektörümüzde ‘liderlik’ tanımını da değiştirdik ve sürdürülebilir büyümenin sembolü olduk.” Haydar Yenigün, 2013 yılı verilerine yönelik olarak Ford Otosan performansının yüksek olduğunu dile getirerek rakamları şu şekilde açıkladı: “2013 toplam satış rakamımız 341 bin adet olarak gerçekleşti. Kocaeli ve İnönü fabrikalarımızda 281 bin adet araç ürettik ve dünya pazarlarına göndererek Türkiye ticari araç ihracatının yüzde 61’ini gerçekleştirdik. 227 bin ihracat adedi ile 3.8 milyar Dolar’lık ihracat geliri elde ettik. İhracatımızda yükselen bir kalem olan mühendislik hizmetlerimizden elde ettiğimiz gelir ise 2012 yılına göre yüzde 38 oranında artış ile 73 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2013’te toplam yatırım rakamımız 682 milyon Dolar olarak gerçekleşirken, paydaşlarımıza dağıttığımız 300 milyon TL temettü ile de başarımızı perçinledik.” Pazar paylarına da değinen Yenigün: “Hafif ve orta ticari araçta pazar payımız yüzde 26.3 olarak gerçekleşti. Ağır ticari araç sektöründe yüzde 21.3 pay elde ettik. Binek araç pazarındaki payımız yüzde 8.8

oldu. Toplam pazarda yüzde 12.9’luk pazar payı ile sektörümüzde 12’nci liderliğimizi elde ettik.” diyerek sözlerini tamamladı. Güç ve dayanıklılık özellikleriyle öne çıkan Yeni Transit, orta ticari araç segmentinde bir kez daha en çok tercih edilen olmayı hedefliyor. Van seçeneklerinde en yüksek taşıma kapasitesini sunmayı kendine ilke edinen Yeni Transit, Minibüs versiyonlarında yolcularının konforunu en üst seviyede sağlayacak. Yeni Transit’in Mart ayında, bu modellerle beraber tanıtılacak Tek Kabinli Kamyonet seçeneğinden sonra, yılın son çeyreğinde Çift Kabinli Kamynet’i de satışa sunulacak. Yeni Transit, 3,5 tonluk yük taşıma kapasitesiyle sınıfının en iyisi olma iddiasını korurken, uzun şasili Transit Kamyonetler 4,7 tona kadar yük taşıyabiliyor. L1’den L5’e kadar uzanan 5 farklı şasi uzunluğunda üretilen Yeni Transit’in Van versiyonunda 3 farklı uzunluk ve 2 farklı tavan yüksekliği mevcut. Yeni Transit Van 3 farklı aktarma seçeneğine sahip. ECOnetic teknolojileri barındıran 2.2 litrelik Global Duratorq TDCi motorun güç seçenekleri ise 125 ve 155 PS olarak dikkat çekiyor. Bu güç ünitelerinden farklı olarak Minibüs versiyonlarında 135 PS’lik motora da yer veriliyor. 6 ileri manuel şanzıman ise standart olarak sunuluyor. Ticari araçlar için önemli unsurlardan olan maliyet konusunda da Yeni Transit sahibine avantaj sağlıyor. 2.2 litrelik Global Duratorq TDCi, 6.5 lt/100 km’ye kadar düşük yakıt tüketimi sunulmasındaki en önemli faktör olarak öne çıkarken önceki nesilden yüzde 6 daha ekonomik. Otomatik Start-Stop, Hızlanma Kontrolü, ECO Mod, Akıllı Şarj Sistemi (SRJ) ve Gelişmiş Akü Yönetim Sistemi (BMS) de ekonomi sağlanmasına katkıda bulunuyor. Binek otomobilleri andıran kaliteli kokpiti, konforlu sürüş pozisyonu ve kullanışlı

kabin içi saklama alanlarıyla Yeni Transit, hem sürücüsü hem de yolcuları için en iyisini sunuyor. Kokpit üzerindeki kapaklı ve kapaksız eşya gözlerinden kapı içlerine, ikili yolcu koltuğundan baş üstüne kadar çeşitli alanlarda mevcut saklama alanları, Yeni Transit ile seyahat edenlerin işini kolaylaştırıyor. Minibüs versiyonun yan kapısındaki basamak artık elektrikli olarak çalışıyor. Yolcu kısmında koltuk aralıkları genişletilerek diz mesafesi geliştirilen Transit Minibüs, arka tarafa eklenen dörtlü koltuk sayesinde artık 18 koltuk kapasiteli versiyona da sahip. Transit Minibüs, 11+1,

14+1, 16+1 ve 17+1 seçenekleri ve daha geniş açılabilen yan kapı altındaki elektrikli basamağıyla tutkunlarına modern seçenekler sunuyor. Yolcuların güvenliğini ön planda tutan Yeni Transit’de arka koltuklarda üç noktalı emniyet kemeri standart olarak sunulurken Deluxe serilerinde yatabilen koltuk ve kolçak ek olarak gelmektedir. Euro V normlarını karşılayabilen 135 PS’lik motora sahip olan Transit Minibüs, arkadan itişli olarak pazara sunuluyor. Üç farklı uzunluk ve iki farklı tavan yüksekliği ile, ebatlarına bağlı olarak 3.700 ile 4.600 kilogram taşıma kapasitesi ile de öne çıkıyor.


HABER

1 - 15 MART 2014

12

YENİ LOGAN MCV TÜRKİYE’DE! Dacia; Yeni Sandero, Yeni Sandero Stepway, Lodgy, Dokker ve Yeni Duster’dan sonra fiyatı küçük, kendisi büyük bir station wagon olan Yeni Logan MCV ile başarısını sürdürmeye hazırlanıyor. Geniş ailelerin ekonomik çözümü olan Yeni Logan MCV, hem özel hem profesyonel kullanıma yönelik.

2

006 yılındaki lansmanından bu yana Logan MCV, 40 ülkede yaklaşık 340 bin adet satış gerçekleştirdi. Türkiye’de ise lansmanı yapılan 2007 yılından itibaren 32 bin adet satış gerçekleştirildi. Satış rakamlarından aldığı güç ile Dacia, Türkiye’de Yeni Logan MCV’yi pazara sundu. Yeni Logan MCV tamamen yenilenen bir iç ve dış mekan tasarımına sahip. Her ihtiyaca cevap veren, sağlam bir aile otomobili olan Yeni Logan MCV geniş bir iç hacim ve 573 litre ile sınıfının en geniş bagaj hacmine sahip. Dacia, Yeni Logan MCV ile uygun fiyata daha fazla güvenlik özellikleri içeriyor. Çift hava yastığı, ABS, AFU, ESP, ASR gibi güvenlik fonksiyonları bulunuyor. Yeni Logan MCV’de yeni teknolojik ekipmanlar ve daha fazla opsiyon: 7 inç dokunmatik ekranlı bir navigasyon ve multimedya sistemi olan Media Nav, yeni radyo CD MP3 ve Eco Mode fonksiyonu yer alıyor. Yeni Logan MCV Türkiye’de iki motor seçeneği ile sunuluyor: 1.2 16V 75 HP benzinli ve 1.5 dCi 75HP dizel. Renault Grubu’nun en çok satan efsane 1.5dCi motor, segmentinin en düşük yakıt tüketimi (3.9 litre/100 km) ve düşük CO2 (103 g CO2 / km) salımına sahip. Ayrıca dizele ekonomik bir alternatif olarak orijinal fabrika çıkışlı LPG seçeneği de mevcut.

Yeni Logan MCV, göz alıcı ve çağdaş dış tasarımı ile iç mekanda da yüksek düzeyde kaliteye sahip. Yeni Logan MCV 19 Şubat 2014 tarihinde 33.800TL’den başlayan fiyatlarla ve tek donanım seviyesi (Ambiance) ile pazara sunuluyor. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Yeni Logan MCV, hem özel hem profesyonel kullanıcılar için son derece uygun bir alternatif. Uygun fiyatı ile sıfır km otomobil sahibi olma fırsatı sunan Yeni Logan MCV geniş ailelerin ekonomik çözümü olacak.” dedi. 2013 yılında en fazla hatırlanan reklam olan Dacia’nın “Nurhayat reklamları”nın kahramanı Gupse Özay da sürpriz bir şekilde Yeni Logan MCV’nin basın

lansmanına katılarak organizasyona renk kattı ve Renault Mais Genel Müdürü Aybar’dan Dacia’nın bu yeni modeli hakkında bilgi aldı. Yeni Logan MCV, çekici tasarımının yanı sıra sınıfının en geniş bagaj hacmi (573 litre) ve cömert boyutları ile (4.49 metre uzunluk, Yeni Sandero’dan 430 mm daha uzun), 2.7 m uzunluğunda olan malzemeleri taşıma olanağı sunuyor. Dünyada ve Türkiye’de akıllı alışverişin sembolü olan Dacia’nın yenilenen modeli Logan MCV’de de gelenek bozulmuyor. İşlevsel, yüzde 100 kolay kullanımlı ekipmanlar Lodgy, Dokker, Yeni Sandero ve Yeni Duster’da olduğu gibi Yeni Logan MCV’de de sunuluyor. Yeni Logan MCV çift yakıtlı (benzin/LPG) 1.2 16V 75 bg motor ile de sunuluyor; böylece LPG modunda daha düşük bakım maliyeti ve daha düşük CO2 salımları (120

g /km2) ortaya çıkıyor. Tüm Dacia LPG’li araçlarda olduğu gibi sürücü, benzin ve LPG arasında seçim yapmak için çok basit bir mekanizmaya sahip. Litre fiyatı 3 TL’den az olan LPG, benzine oranla çok daha ekonomik bir tercih. Renault araçları gibi, Dacia araçlar da zorlu şartlar altında test ediliyor. Bütün Renault Grubu araçları da, zaman içinde dayanıklılık göstermelerini sağlamak çin gerçek hayat koşulları kapsamında zorlu testlerden geçiyor. Beş Avrupa ülkesinde (Fransa, İspanya, Portekiz, Belçika ve İtalya) yapılan bir tüketici anketine göre (Union de Consommateurs tarafından) Dacia, 2012 yılında güvenilirlik açısından en üst sırada yer aldı. Bütün Yeni Dacia araçlar 3 yıl/100.000 km. üretici garantisi ile satılıyor.


HABER

1 - 15 MART 2014

14

Dünyanın Lazer Aydınlatmalı İlk Otomobili BMW i8! Elektrikli otomobil kavramına yepyeni bir bakış açısı getiren BMW i markasının i8 modeli, dünyanın lazer aydınlatma teknolojisine sahip olarak seri üretimine başlanan ilk otomobil ünvanına sahip oldu.

İ

lk olarak 2011 yılında Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sunulan lazer aydınlatma teknolojisini öncelikle BMW i8 modelinde hayata geçiren BMW Group, bu teknolojiyi 2014 yılının sonbaharından itibaren tüm seri üretim modellerinde kademeli olarak kullanmaya başlayacak. Lazer farların ışığı son derece parlak olmasına rağmen insan gözüne daha iyi gelen gün ışığına yakın bir özellik taşımasıyla farklılaşıyor. Spor otomobillerin geleceğini şimdiden en iyi biçimde ortaya koyan BMW i8, dünyanın lazer aydınlatma teknolojisine sahip olarak seri üretimine başlanan ilk otomobili unvanını kazandı. Hem

dış hem iç tasarımında çarpıcı tasarım özellikleriyle olduğu kadar gelişmiş teknolojileri barındıran yapısıyla da dikkat çeken BMW i8, artık LED farları kadar lazer aydınlatma özelliğiyle de ön plana çıkıyor. Standart olarak yüksek yoğunluklu, enerjiyi verimli bir şekilde kullanan tümüyle LED farlarla üretilen BMW i8’in uzun far mesafesi, opsiyonel olarak sunulan lazer teknolojisiyle 600 metreye ulaşıyor. Böylece modern LED uzun farların aydınlatma mesafesi iki katına çıkarılabiliyor. Yeni lazer teknolojisi sayesinde, zaten yüksek düzeyde enerji tasarrufu sağlayan LED farlara göre yüzde 30 oranında ek bir enerji verimliliği elde ediliyor.

TOYOTA VERSO’NUN 1.6 DİZELİ YOLLARA ÇIKTI Toyota’nın son dönemdeki ürün atağının temsilcilerinden Verso’nun yeni turbo dizel modeli 1.6 lt D-4D Nice’te düzenlenen Dinamik Basın Lansmanı ile tanıtıldı.

K

adrosunda Türk mühendislerin de bulunduğu bir ekip tarafından Avrupa’da tasarlanan ve Toyota Türkiye Adapazarı Fabrikası’nda üretilen Verso 1.6 dizelde geliştirilmiş geniş ve kullanışlı iç hacim ile aile otomobili kimliği vurgulanırken, C-MPV segmentine yeni bir soluk getirmesi de amaçlanıyor. Toyota ve BMW işbirliği ile geliştirilen 112 beygir gücündeki 1.6 dizelde, 6 ileri vitesli şanzıman kullanılırken, Euro 5 uyumlu motor 4.5 lt/100 km’lik düşük yakıt tüketimi ve 119 gr/km CO2 emisyonu ile de benzerlerinden

hemen ayrılıyor. Ayrıca Verso da bulunan Start&Stop sistemiyle de, araç tam durma konumuna geldiğinde motoru kapatarak yakıt tasarrufu sağlanıyor. Verso 1.6 lt D-4D Türkiye’de 79.800 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

“Trafik Dedektifleri” İçin İlk Ders Zili Çaldı Sosyal sorumluluk projeleriyle sektöründe fark yaratan OPET’in desteğiyle başlatılan ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ kapsamındaki ilk eğitim, Ankara Çankaya’daki Halide Edip Adıvar Ortaokulu’nda gerçekleşti.

A

ile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği (PEKAY), Uluslararası Polis Birliği yetkilileri ve OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk’ün hazır bulunduğu ilk eğitime 100 öğrenci katıldı. Proje ile 3 yılda, 81 ilde 3-17 yaş arasındaki 1,5 milyon çocuk ve gencin trafik konusunda bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği (PEKAY) ve Uluslararası Polis Birliği Türkiye ortaklığında OPET’in desteğiyle hayata geçirilen ‘Trafik Dedektifleri’ projesinin ilk ders zili,

Ankara Çankaya’da Halide Edip Adıvar Ortaokulu’nda çaldı. Proje kapsamında verilen ilk eğitimde, İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, Polis Eşleri KaynaşmaYardımlaşma Derneği Genel Başkanı Dr. Arzu Kılıçlar ve OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk hazır bulundu. Ankara Emniyeti Trafik Denetim Şube Müdürlüğüne bağlı özel eğitim kadrosu tarafından 7’nci sınıf öğrencilerine yönelik olarak gerçekleşen eğitim kapsamında çocuk ve gençlerin trafik kurallarını günlük hayatta etkin kullanımları amaçlandı. İnteraktif bir biçimde düzenlenen ve çocuklara eğitim içeriğinde sorumluluk vererek örnek olaylarda rol almalarını sağlayan eğitim, çocuklar tarafından ilgi ile izlendi. Proje için hazırlanan filmler ve eğitim dokümanları çocuklarla paylaşılırken OPET’in maskotu OPEDO da organizasyona renk kattı.

OPET Yönetim Kurulu Üyesi ve sosyal sorumluluk projelerinin fikir lideri Nurten Öztürk eğitim sonrası bir konuşma yaptı. “Doğup büyüdüğümüz topraklara olan sorumluluğumuzu yerine getirmeye her zaman hazırız” diyen Öztürk, öğrencileri “Trafiği güvenli bir Türkiye” için Trafik Dedektifleri projesine katılmaya ve sahiplenmeye davet ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar OPET olarak sürdürdüğümüz sosyal sorumluluk projelerimizle toplumda fark yaratmaktan hep onur duyduk. Bugün projemizin açılım günü, trafikten kaynaklanan sorunları çözmek, kazalardan doğacak maddi ve manevi zararları en aza indirmek amacıyla, bugün güçlü proje ortaklarımızla birlikte kalıcı bir etki yaratacak bu projenin eğitimlerine başlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Trafik Dedektifleri projesi ile üç yaşından başlayarak geleceğin sürücü

adaylarını, trafik kurallarını tam anlamıyla bilen ve bu konuda sorumluluk alan bireylere dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu proje ile trafik kuralları konusunda farkındalık yaratarak mevcut algıyı değiştirmeyi, böylelikle Türkiye’nin gelecekte trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşmesini amaçlıyoruz. Ülkemizin bu kanayan yarasının çözümü için var gücümüzle çalışacağız.”


HABER

1 - 15 MART 2014

16

Fiat Panda Cross ve Freemont Cross Türkiye’de Tofaş çatısı altında temsil edilen Fiat’ın, kendi sınıfında en çok tercih edilen modellerinden Panda ve Freemont’un en yeni versiyonları Panda Cross ve Freemont Cross, 6 – 16 Mart tarihlerinde düzenlenecek 84. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkacak.

F

iat Freemont ve Panda’nın göz alıcı tasarım ve yüksek yol tutuş özellikleri ile donatılan Cross versiyonları, ilk kez 84.Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak. İlk olarak 1980 yılında üretimine başlanan ve ekonomik mini şehir otomobilleri alanında yepyeni bir sayfa açan Panda, 2004 yılında pazara sunulan 4x4 versiyonuyla birlikte yenilenmişti. 2006 yılında geliştirilen farklı bir 4x4 versiyonu ile son altı yılda Avrupa’da 30.000’den fazla satışa imza atan Fiat Panda Cross, Avrupa otomotiv pazarında en hızlı büyüyen 4x4 küçük SUV’larla rekabet edecek. Lansmanından bu yana geçen 2,5 yıllık süre içinde, Avrupa’da 60.000’in üzerinde satılan ve İtalya’nın da en fazla satılan 7 koltuklu SUV’si Freemont ise Cross versiyonu ile Cenevre’de görücüye çıkacak. Fiat Freemont Cross, stilinden ödün vermeyen aileler için mükemmel bir seçenek oluşturacak.

Şehir içinde kullanımı kolay çevik bir SUV karakteri sergileyen Fiat Panda Cross, aynı zamanda tipik bir 4x4 SUV ruhuna ve standart donanımına da sahip. Panda Cross’ta gerekli durumlarda otomatik olarak devreye giren ve torku düzenleyen transmisyon sistemi ile özellikle kaygan zeminde sürüş desteği sağlayan, Elektronik Diferansiyel Kilitleme (ELD) fonksiyonuyla desteklenen Elektronik Denge Kontrol (ESC) sisteminin standart olarak bulunuyor. Panda Cross’ta ayrıca, off-road tutkunları için, sürüş koşullarına bağlı olarak kullanabilecekleri, “Auto” “Lock” ve “Hill Descent” olmak üzere farklı dört çeker seçenekleri de mevcut. Panda Cross 370 santimetrelik uzunluğuna rağmen, 5 kapılı olmasının getirdiği geniş modüler yapısı sayesinde yolcularına ferah bir kabin sunuyor. Kabinde ayrıca özel kumaş döşeme koltuklar, deri kaplı direksiyon simidi ve vites topuzu ile ön konsolda kendine özgü bir kaplama yer alıyor. Panda Cross’un dikkat çeken standart donanımları arasında, otomatik iklim kontrollü klima, direksiyondan kontrol edilebilen radyo CD/MP3 ve Blue&Me sistemi, 15 inç alaşımlı jantlara sahip 185/65R15 dört mevsim lastikleri ile elektrikli kapı aynaları ve yüksekliği ayarlanabilen sürücü koltuğu bulunuyor. Kompakt boyutları ve çevikliğiyle şehrin caddelerinde tüm dikkatleri üzerine çekecek olan Panda Cross, üstün offroad becerileri sayesinde macera ve doğa

tutkunlarının kalplerini fethetmeye hazırlanıyor. Önceki Panda 4x4’lerden farklı daha yüksek performansı garantileyen, 80HP’lik 1.3 Multijet II turbo dizel ile özel 6 vitesli şanzımana sahip 90 HP 0.9 TwinAir turbo benzinli motor seçenekleri ile otomobil severlerin beğenisine sunulacak olan Panda Cross geliştirilen süspansiyon sistemi sayesinde uzun ve zorlu yolculuklarda da konfor garantisi veriyor. Ön tarafta bağımsız McPherson süspansiyon sistemi kullanılırken, arkada, dört tekerden çekiş için geliştirilmiş, tekerleklere yaylarla bağlı bir sistem yer alıyor. Otomobilde isteğe bağlı olarak sunulacak zengin ekipmanlar arasında 2013 yılında Euro NCAP İleri Güvenlik Ödülü kazanan ve 30 km’ye kadar olan hızlarda otomatik olarak devreye girerek olası çarpışmaları önlemeye yardımcı olan yenilikçi “Şehiriçi Fren Kontrol Sistemi” de yer alıyor. Lansmanından bu yana geçen 2,5 yıllık süre içinde, Avrupa’da 60.000’in üzerinde satılan Fiat Freemont, Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek Cross versiyonuyla, SUV dünyasındaki kalite, seçkinlik ve teknoloji çıtasını daha da yükseklere taşımaya hazırlanıyor. Fiat Freemont Cross, mesafe veya hava koşulu gözetmeksizin

kendi yolunu seçebilme özgürlüğüne sadık sürücülerin maceracı ruhunu temsil ediyor. Parlak siyah ızgarası, platin krom detaylarla güçlendirilmiş yeni ön ve arka tamponları, 5 kollu 19 inç Hyper Black jantları ve platin krom renkli yan etekleri sayesinde sert ve özgün bir görünümle karakterize edilen Freemont Cross, her yol şartında mücadeleye hazır çok daha cesur bir karakter sergiliyor. Fiat Freemont Cross aynı zamanda, açık gri dikişler ve grafit gölgelerle bütünleşen yeni deri koltuklarıyla seçkin bir kabin sunuyor. Kabin içinde, 8.4 inçlik dokunmatik Uconnect uydu navigasyon sistemi, arka park kamerası ve 368 watt toplam güce sahip Alpine ses sistemi, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, ışıklı fincan gözü, anahtarsız giriş ve anahtarsız kontak ile direksiyondan kumandalı ses ve hız kontrol sistemi gibi standart donanımlarla destekleniyor.

Yenilenen Skoda Superb’in Satış Başarısı Sürüyor Skoda’nın yenilenen “Amiral Gemisi” Superb, başarısını sürdürüyor. Ocak ayında 266 adetlik satışla D Sedan sınıfında yüzde 14.3’lük pazar payıyla en çok tercih edilen ikinci araç olan Superb, 2014 model yılında artırılan donanım özellikleriyle de iddialı.

Ç

ek üretici Skoda’nın “Amiral Gemisi” konumundaki modeli Superb, yenilenen versiyonuyla başarısını sürdürüyor. Büyük beğeni toplayan ve satışlarını artıran Superb, Ocak ayındaki 266 adetlik satışıyla da bunu kanıtladı. Superb, Ocak ayında yüzde 14.3’ylük pazar payına ulaşırken, D Sedan sınıfının da en çok tercih edilen ikinci otomobili oldu.

Daha çekici hale gelen tasarımının yanı sıra sunduğu yenilikçi teknik donanımlar, alternatif motor seçenekleri ve en önemlisi; “Türkiye pazarına özel” geliştirilen 1.6 lt 105 HP TDI dizel motor ve DSG otomatik şanzıman seçeneği Superb’in iddiasını artırıyor. Sınıfının en geniş iç mekanlarından birine sahip olan ve patenti Skoda’ya ait yenilikçi Twindoor bagaj kapağıyla dikkat çeken Superb, yenilenen versiyonunda lüks ve konforu; ekonomik yakıt tüketimiyle buluşturmayı başarıyor. 2014 model yılıyla birlikte donanımları daha da artırılan Superb’in Elegance donanım paketinde, bundan böyle 3 kollu deri direksiyon simidi ve bluetooth standart sunulacak. Bununla birlikte 2014 model Ambition ve Elegance donanımlı Superb’lerde MDI mobil cihaz bağlantı noktası da standart olacak. Türkiye’de biri benzinli, toplam dört farklı motor seçeneğiyle satılan Superb’in yenilenen versiyonu, Yokuş Kalkış Desteği’nden Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi’ne kadar geniş bir standart güvenlik donanım listesine sahip. Yenilenen

Superb’de ayrıca donanım seçeneklerine göre artık daha fazla konfor donanımı sunuluyor. İkinci nesil Otomatik Park Yardımcısı, Adaptif Bi-Xenon farlar, Solar Hücreli Sunroof, KESSY (Anahtarsız Giriş-Çıkış ve Çalıştırma Sistemi), 10 hoparlörlü ses sistemi, ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar, ısıtmalı arka koltuklar gibi unsurlar da sunuluyor. 2014 model Superb, Türkiye’de 63.900 TL’den başlayan anahtar teslim fiyatlarla satılıyor.


17

1 - 15 MART 2014

HABER

Maslak’ta bulunan Doğuş Center’da hizmete giren Maslak Doğuş Oto Porsche Showroom açılışı için düzenlenen basın toplantısına Porsche A.G Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Bernhard Meier, Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, Porsche Genel Müdürü Anıl Gürsoy ve Doğuş Oto Genel Müdürü Zafer Başar katıldı. Basın toplantısında, ayrıca Porsche’nin yeni kompakt SUV modeli Macan’ın Türkiye ön gösterimi de gerçekleştirildi.

D

oğuş Center’da hizmete giren Doğuş Oto Porsche Showroom’u, iç mekan ve kapasite olarak Avrupa’nın sayılı Porsche Merkezleri’nden biri oldu. 1400 metrekare satış ve 750 metrekare servis alanıyla 14 Porsche aracın aynı anda sergilenebildiği Showroom, 10 milyon TL yatırım ile açıldı. Açılış için düzenlenen basın toplantısında aynı zamanda Porsche’nin yeni kompakt SUV modeli Macan, Türkiye’de ilk kez görücüye çıktı.

Macan Endonezya dilinde Kaplan anlamına geliyor. İlk kez Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Macan’ın, Türkiye ön gösterimi ve basın toplantısı Porsche AG Satış ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Bernhard Meier, Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, Porsche Genel Müdürü Anıl Gürsoy ve Doğuş Oto Genel Müdürü Zafer Başar’ın katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte, Porsche AG Avrupa Direktörü Felix Brautigam ve PCEE (Porsche Central and Eastern Europe) Genel Müdürü Marcus Eckermann da hazır bulundu.

Bilaloğlu: “ Maslak’ta yılda 200 Porsche satmayı öngörüyoruz.” Bu yıl Doğuş Otomotiv ile Porsche işbirliğinin 18’nci yılı olduğunu ve bugünkü basın toplantısının da bu işbirliği için çok önemli bir adım olduğunu söyleyen Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, “ Bugün iki büyük mutluluğu aynı anda yaşıyoruz. İlki, Avrupa’nın en büyük ve önemli Porsche Merkezleri’nden biri olacak Doğuş Oto Porsche Maslak Showroom’unun hizmete açılması. Diğeri ise, Porsche için çok önemli bir model olan Macan’ın Türkiye ön gösterimi” diye konuştu. Doğuş Oto Maslak Porsche Showroom’unun kendileri için çok büyük önemi olduğunu söyleyen Bilaloğlu, “Bu Showroomumuz’da yılda yaklaşık 200 Porsche satışını gerçekleştirmeyi ön görüyoruz” diye konuştu.

Meier : “Türkiye’nin başarı hikayesinin parçası olmak bizim için çok önemli” Porsche A.G İcra Kurulu Üyesi olarak her yıl birçok ülkeyi ve Porsche Merkezi’ni gezdiğini söyleyen Porsche AG Satış ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Bernhard Meier, ise “ Bu yıl en önemli duraklarımdan birinin Türkiye ve İstanbul olmasından mutluluk duyuyorum. İstanbul dinamizmi ve her tarafta bulunan kültürel atmosferi ile dünyanın en sayılı kentlerinden biri. Porsche olarak Türkiye’nin başarı hikayesinin bir parçası olmak bizim için çok önemli” diye konuştu.

Ferrari California T Cenevre’de görücüye çıkıyor Zarafet, sportiflik ve teknolojinin buluştuğu Ferrari California T yüzde 15 oranında yakıt tasarrufu ile birlikte yüzde 49’a varan tork artışı sunuyor.

İ

talyan efsanesi Ferrari’nin yeni modeli California T, Mart ayında 84.’sü düzenlenecek Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda otomobil tutkunlarıyla buluşuyor. Ferrari California T, 1950’li yıllardan bu yana tüm California modellerine farklılık katan karakteristik özellikler olan şıklığı, sportifliği, çok yönlülüğü ve ayrıcalıklığı bir araya getiriyor. California T, zarif kabini, başarılı 2+ konsepti, kendisini sadece 14 saniyede şık bir Coupe’den sofistike bir Spider’a

dönüştüren katlanabilir metal tavan (RHT) gibi özelliklerinin yanında, yenilikçi standartlarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Ferrari California T modelinin en dikkat çekici yeniliklerinden birini 8 silindirli turbo motoru oluşturuyor. Maranello’daki Ferrari mühendislerinin yarattığı tamamıyla yeni güç ünitesi, olağanüstü performans seviyeleri, çok güçlü bir kavrama ve bir turbodan bugüne kadar alınan en heyecan verici sesi sunuyor. California T’nin V8 güç ünitesi aynı zamanda, bu tip bir motorda bulunan turbo gecikmesini ilk kez neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. Böylelikle komutlara anında tepki verilmesi ve tıpkı atmosferik motorlarda olduğu gibi, Değişken Basınçlı Yönetim sayesinde tüm devir aralığında sürekli olarak artan bir

tork eğrisi sağlanıyor. Direkt enjeksiyonlu 3.855 cc’lik turbo 8 silindirli motor, aracın şasesinde oldukça alçak bir noktada, ön-orta bölümde konumlanıyor. 7.500 devirde 560 HP güç sağlayan motor, maksimum 755 Nm tork ile birlikte, litre başına 145 HP’lik güç çıkışıyla, kategorisinin en yüksek güç seviyesini de sunuyor. Bu değerler, California T modeline sıfırdan 100 kilometreye sadece 3.6 saniye gibi olağanüstü bir zamanda hızlanma özelliği kazandırıyor. Bu sezon Formula 1 araçlarında da olduğu gibi, turbo sistemi, Ferrari California T’de yakıt tüketimini ve karbon emisyonunu azaltmak için kullanıldı. Bir önceki California modeliyle karşılaştırıldığında, yeni motor 70 HP daha fazla güç ve yüzde 49 tork artışı sağlarken, yakıt tüketimini yüzde 20 oranında azaltıyor. Emisyon değerleri,

ortalama tüketimde 250 g/km’ye kadar düşerken, bu değer CO2/HP oranında %20 civarında azalma anlamına geliyor.


HABER

1 - 15 MART 2014

18

ANADOLU ISUZU İLK YERLİ D-MAX’İNİ ÜRETTİ! Türkiye, dünyanın en çok talep gören pick-up’larının başında gelen Isuzu D-Max’in üretildiği dünyada yedinci, Avrupa’da ise ilk ülke oldu.

U

zun zamandır gündeminde olan üretim projesini sonuçlandıran Anadolu Isuzu, ilk yerli pilot D-Max’i 18 Şubat 2014 tarihinde Şekerpınar fabrikasında düzenlenen törenle üretim hattından indirdi. Büyük bir coşku ve heyecan içinde geçen törende, başta Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı ve Anadolu Isuzu Yönetim Kurulu Başkanı M. Kamil Eser, Anadolu Isuzu Genel Müdürü Y. Tuğrul Arıkan, Satış ve Pazarlama Direktörü A. Fatih Tamay, Teknik Direktörü Hakan Özenç olmak üzere tüm Anadolu Isuzu yönetici ve çalışanları hazır bulundu. Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, yerli Isuzu D-Max’i banttan

indirmekle Anadolu Isuzu tarihinde çok önemli bir adım attıklarını belirterek, 2012 yılında tamamen yenilenerek dünya pazarlarına sunulan bir pick-up’ı Türkiye’de üretmeye başlamanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti. Türkiye’de üretilen ilk modern pick-up olan D-Max’in İngiltere, Avustralya ve Almanya gibi ülkelerde aldığı ödüllerle başarısını kanıtladığını ve artık Anadolu Isuzu’nun ürün portföyüne eklendiğini dile getiren Tuğrul Arıkan, yerli D-Max ile büyük hedefleri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Isuzu D-Max bizim deyişimizle bir pickup’tan fazlası; çünkü sadece işe değil özel hayata da hitap eden bir araç. Hedefimiz bu aracın çeşitli versiyonlarını geliştirip

müşterilerimize sunmak. Bunun için gerekli adımları yavaş yavaş atacağız. Bu, aslında uzun soluklu bir yolculuktu. Bugün ilk meyvesini veren bu zorlu yolculuğa ben ancak son yılında katılabildim. Isuzu Tayland ekibi ile çok yoğun çalışmalar gerçekleştirdik. Çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek. Hedefimiz, üretim kalitemizi Tayland’ın ötesine taşımak. Bu aracın başka ülkelere de ihraç edilmesini sağlamamız lazım. Bunun için de çok iyi bir üretim ve kalite performansı göstermemiz gerekiyor. Yerli D-Max ile çok önemli başarılara imza atacağız. Yerli Isuzu D-Max’in üretiminde emeği geçen herkese teker teker teşekkür ediyorum.” 2004 yılından bu yana Türkiye’ye ithal

edilen ve bugüne kadar 23 bin adedin üzerinde satılan Isuzu D-Max, Türk tüketicisinin büyük beğenisini kazandı. Türkiye’de ilk etapta çift kabinli 4x2 ve çift kabinli 4x4 modellerinin baz ve lüks olmak üzere ikişer versiyonu üretilecek. Araçlar, 163 beygir güç üreten çift turbolu 2.5 litrelik dizel motor ve altı ileri manuel şanzımanla donatılacak. Otomatik şanzımanlı üst versiyonlar ise ithal edilmeye devam edilecek.

Honda’da çalışan eğitimleri tek çatı altına toplandı Honda eğitim birimini ayrı bir kimliğe büründürmek isteyen Honda Türkiye, mevcut ve gelecekte ortaya çıkacak eğitim ihtiyacı için Honda Akademi’nin açılışını gerçekleştirdi. Honda Türkiye CEO’su Hideto Yamasaki, Honda Akademi açılış kurdelesini, Honda’nın geleceği Şişli Endüstri Meslek Lisesi öğrencileriyle birlikte kesti.

S

atış ve satış sonrası hizmetlerde çalışanlarımızın becerilerinin arttırılması ile müşteri memnuniyetini daha üst seviyelere taşınmayı amaçlayan Honda Türkiye, 21 Şubat tarihinde Honda ailesinin bir bireyi olmak adına ilk adımı atan yeni çalışanları için Honda

ve ürünlerinin, Honda felsefesinin yanı sıra tarihi ve prensiplerinin paylaşılacağı Honda Akademi’nin açılışını gerçekleştirdi. Honda Akademi açılışını gerçekleştiren Honda Türkiye CEO’su Hideto Yamasaki, “Kuruluşundan bu yana markamızı yönlendiren ve felsefemizin temelini oluşturan ‘Bireye Saygı’ ilkesi doğrultusunda tüm çalışma arkadaşlarımızın hırslarını, kabiliyetlerini ve potansiyellerini geliştirebilecekleri bir çalışma ortamı sağlamayı amaçlıyoruz,” dedi. Honda Akademi’de bilgi ve beceri eğitimi, ürün eğitimleri ve bireysel

gelişim eğitimleri gerçekleştirilecek. Honda Rüya Takımı yarışması gerçekleştirildi Üstün müşteri memnuniyeti hedefi doğrultusunda Türkiye’nin en iyi Honda teknisyeninin belirleneceği Honda Rüya Takımı yarışması da gerçekleştirildi. Honda Türkiye’nin ülke çapındaki servis teknisyenlerinin beş kategoride katıldığı yarışmada İlk Seferde Doğru Tamir kategorisini Honda Bora’dan Salih Yıldırım, Otomobil Senior kategorisinde Honda Bora’dan Cengiz Daşçı, Motosiklet Senior kategorisinde Honda Esengül

Kardeşler’den Ahmet Kaya ve Otomobil Junior kategorisinden Honda Cem’den Enes Gürsakal kazandı. İlki 1995 yılında gerçekleştirilen Rüya Takımı yarışmasının bu yıl 10’uncusu gerçekleştirildi. Türk Rüya Takımı, katıldığı tüm global Honda yarışmalarında ilk 3’te yer almayı başardı.

EN EKONOMİK VE EN ÇEVRECİ HYUNDAI SATIŞTA Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretilen ve 1.0 lt hacimli benzinli motoruyla ait olduğu segmentte standartları baştan belirleyen Yeni i10, yakıt tüketiminde daha da cimri olan LPG’li versiyonuyla satışa sunuldu.

Ö

zel tasarımıyla İzmit Fabrikası bantlarından LPG’li olarak çıkan araç, kilometrede sadece 19 Kuruş (13.02.2014 tarihi itibariyle LPG litresi 2,97 TL olarak hesaplanmıştır) tüketiyor ve 104 g/km’lik CO2 emisyon değeriyle çevreyi en az kirleten modellerden biri olarak öne çıkıyor. Hyundai’nin en ekonomik ve en çevre dostu modeli olan Hyundai i10 LPG, 37 bin 200

TL’lik fiyata sahip. Depo kapağının olduğu bölümden hem benzin hem de LPG dolumu yapılabilen aracın gösterge panelinde de benzin ve LPG seviyeleri iki ayrı göstergeden okunabiliyor. 27 litrelik LPG tankı ise, bagajın alt bölümünde bulunan stepne alanında yer alıyor. 1.0 lt motor ve 5 ileri manuel şanzıman seçeneğiyle alınabilen i10 LPG, tüm Hyundai modelleri gibi 5 yıl / 100.000 km üretici firma mekanik garantiye sahip. Style donanım paketiyle alınan i10 LPG’de; EBD ve BAS destekli ABS frenler, elektronik denge kontrol programı ESP,

araç stabilite yönetim sistemi VSM, yokuş kalkış desteği HAC, gündüz sürüş farları, acil durum fren sinyali, sürücü ve yolcu ön havayastıkları, lastik basınç göstergesi, manuel klima, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, direksiyondan kumandalı radyo-CD-MP3 çalar ve iPod destekli AUX-USB girişi, elektrikli ön ve arka camlar, elektrik kumandalı ve ısıtmalı dış dikiz aynaları gibi birçok donanım standart olarak sunuluyor. Satışa sunulduğu Ekim ayından sonra sadece 3 ayda, A segmentinin en çok satılan modeli olan Yeni Hyundai i10, 2014 yılının ilk ayında da tüm A segmenti

satışlarının yüzde 85’lik kısmını tek başına oluşturuyor. Yeni i10’un LPG’li versiyonu sayesinde satışlarını artırması ve özellikle ekonomi ve çevreci bir otomobil isteyenlerin vazgeçilmez seçeneği haline gelmesi bekleniyor.


19

1 - 15 MART 2014

Volkswagen cc

TEST

Sportif patron

Ahmet Said Özen

İlk olarak Passat CC olarak üretilen ve makyajla beraber sadece CC olarak isimlendirilen Volkswagen CC, sportif görüntüsüyle ön plana çıkıyor. Coupe görünümlü sedan pazarının ilgi çeken oyuncusu VW CC bu sayımızın konukları arasında.

C

oupe görünümlü sedanların modası devam ediyor ve buna VW Passat CC ile dahil olmuştu. Passat CC makyajlanırken alınan kararla Passat isminden arınıp sadece CC olarak yoluna devam etmeye başladı. 2012 yılındaki radikal değişiklikle yeni motorlarla beraber CC tekrar sahne aldı. Özellikle de küçük hacimli olmasına rağmen beklentilerin üzerinde olan 1.4 TSI motor bu otomobilde çok konuşuluyor. 1.4 160 HP TSI dışında 210 HP gücündeki 2.0 TSI motorda CC’de görev yapıyor. Ayrıca 140 ve 170 HP gücünde 2.0 TDI motorda CC’nin diğer seçenekleri. VW CC, Passat’a göre 33 mm daha uzun ve 33 mm daha geniş. Yükseklikte ise Passat’tan 49 mm daha düşük. Bu da ona coupe havası yaşatmasını sağlıyor. Bagaj kapağına bakınca liftback açılacakmış gibi bir havası var ama sedan şeklinde açılan bagaj kapağı ilk anda alığı karıştırıyor. Kapılarda camkar çıtasız ön kapı camlar açıkken açıldığında oldukça sportif duruyor. Arka kapıdaki kelebek camsa sabit durduğu için biraz karışık bir durum ortaya koyuyor. Farlar diğer VW’ler gibi Led’lerle hareketlendirilmiş. Stop gurubu da aynı şekilde. Volkswagen CC’nin iç mekanı oldukça başarılı. Passat’a göre daha basık olan tavan rahatsız edici değil. Keşke içi de dış

butonlar ve far butonu içinde geçerli. Arka koltukların baş mesafesi yeterli tabi bu benim boy seviyemdekiler için geçerli. Uzun boylu biri oturduğunda çok da sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. 532 lt’lik bagaj hacmi bagajda bulunan kolların yardımı ile katlanan arka koltuk sayesinde arttırılıyor.

kısmı gibi Passat’tan daha sportif olsaydı dedirten bir yapısı var. Çünkü insandan böyle bir beklenti oluşturuyor.

büyük ekran müzik sistemi dışında birçok veriyi barındırıyor. Orta konsoldaki butonlara ulaşmak oldukça kolay.

Malzeme kalitesi konusunda size lüksü sunan CC’nin iç mekanı aynı anda biraz daha sportiflik sunsa keyifli olurdu. VW CC’nin kokpiti ergonomik olarak oldukça başarılı. Otomobilin Orta konsolundaki

Gösterge paneli alışılmış VW paneline sahip. Direksiyonda aynı şekilde. Daha önce bir VW kullandıysanız direksiyon üzerindeki butonlara anında alışıp tepki veriyorsunuz. Bu durum kapı içindeki

1.4 TSI motor turbo ve kompresör beslemeli. Alt devirlerde kompresör üst devirlerde turbo ile elde edilen aralıksız güç ve oldukça tatmin edici. 1390 cc hacmindeki motor 5800 d/d’de 160 hp güç ve 1500-4500 d/d aralığında 240 Nm tork üretiyor. 1.5 tona yakın bu araç çift beslemeli motorun elde ettiği tork sayesinde çok rahat haraket ediyor. 8.5 saniyede 100 km/s hıza ulaşan CC’nin maksimum hızı 222 km/s. 7 ileri DSG şanzımanla gücünü ön tekerlere aktaran motor, çift kademeli şanzımanla uyum içerisinde çalışıyor. Otomobilin şehirdışında tüketim değeri 5.7 lt/100 km. Şehiriçindeyse 8.9 ve ortalama 6.9 lt/100 km değere sahip. Passat mı CC mi derseniz işte orada kişisel tercihler devreye giriyor. Bana kalsa tabi ki CC derim. Daha sportif bir dış görünüm beni daha çok etkilediği kesin.


TEST

Karşılaştırma

1 - 15 MART 2014

20

Koreli Japon’a karşı Pick-up savaşlarına sonradan katılan SsangYong Korando Sports, sınıfının en eskilerinden olan Toyota Hilıx’a karşı. Her iki aracında kendi içinde artıları var. İkisi de konforlu ve arazi için birçok araca göre avantajlı.

T

oyota Hilux ve SsangYong Korando Sports’un 4X2 versiyonlarını bu sayımızda karşılaştırdık. Her iki araçta bu sınıfta isminden bahsettiriyor. Korando Sport, fiyat avantajı ile Hilux ise yıllardır bu sınıftaki başarısıyla gündemde. Toyota Hilux ve SsangYong Korando Sports’un tasarımları birbirinden oldukça farklı. Hilux geçmişten gelen tasarım anlayışını makyajla birlikte devam ettiriyor.

Çok modern olmasa da bir pick-up için Hilux başarılı bir tasarıma sahip. SsangYong Korando Sports ise daha genç olmasının avantajını yaşıyor. Önden baktığımızda her iki araçta arazi aracı görünümü sunuyor. Bu da gayet normal bu araçların kullanım amaçları biraz da arazide kullanmaya da müsait. SsangYong Korando Sports’un arazi arac versiyonu Korando adlı kardeşi de var ve kasaya kadar aynı özellikleri sunuyorlar.

YA­YIN DA­NIŞ­MA­NI Ahmet Sait Özen HA­BER MÜ­DÜ­RÜ ‹b­ra­him DAV­SAN ha­ber@oto­mo­bil­den.com.tr YA­YIN KU­RU­LU Yildırım DEMİREL

YIL : 10 SA­YI : 174 1 - 15 MART 2014 Tua­na Med­ya Oto­mo­bil­den Der­gi­si Oto­mo­bil Dün­ya­s›­n›n Nab­z›

‹N­TER­NET’TE www.otomobilden.com.tr www.dMags.net www.eMec­mu­a.com

‹m­ti­yaz Sa­hi­bi ve So­rum­lu

REK­LAM KO­OR­D‹­NA­TÖ­RÜ ‹b­ra­him DAV­SAN ibrahim_davsan@oto­mo­bil­den.com.tr

‹b­ra­him@oto­mo­bil­den.com.tr

Ya­z› ‹ş­le­ri Mü­dü­rü: ‹b­ra­him Dav­san

Ge­nel Ko­or­di­na­tör: Di­la­ra Dav­san di­la­ra@oto­mo­bil­den.com TÜRKİYE GEN.DA­Ğ.PLZ. PTT Da­¤›­t›m

Sa­nat Yö­net­me­ni: ‹pek Tu­ran

100, YIL Mah. 14 Yol Sok. No: 11 OTO CENTER Sitesi H-Blok Kat: 2 Büro: 207 BAĞCILAR - ‹S­TAN­BUL TEL: 0212 654 45 81 - GSM; 0543 778 37 25 www.oto­mo­bil­den.com.tr in­fo@oto­mo­bil­den.com

Hukuk Dan›şman›:

YA­YIN TÜ­RÜ: YE­REL SÜ­RE­L‹ YA­YIN­DIR

Av. Özdal YURT

* Oto­mo­bil­den Der­gi­si Ba­s›n Ya­y›n Mes­lek ‹l­ke­le­ri­ne uyar. ** Tüm rek­lam­la­r›n ya­sal so­rum­lu­lu­¤u rek­lam sa­hip­le­ri­ne ait­tir. *** Ya­y›­n›­m›­za gön­de­ri­len ya­z›, re­sim ve­ya dö­kü­man­la­r›n *** ia­de­si söz ko­nu­su de­¤il­dir.

Ya­y›n Tü­rü: Gazete


21

1 - 15 MART 2014

Karşılaştırma

TEST

Ahmet Said Özen Hilux’ın 4X4 versiyonu da satılırken rakibi Korando Sports’un sadece 4X2 versiyonu satılmakta. Her iki aracın ölçüleri de birbirine yakın sayılır. Hilux’un uzunluğu 5260 mm Korando Sports’un uzunluğu ise 4990 mm. Genişliklerde Korando Sports’un 1910 mm olan ölçüsü Hilux’ta 1835 mm. Yükseklikte ise 1850 mm ile Hilux 1790 mm olan rakibinden avantajlı. Kasa ölçüleri bu tür araçlarda önemli. Burada da 1545 mm uzunluğa sahip olan Hilux 1275 mm olan rakibini geçiyor. Genişlikteki Korando Sports üstünlüğü kasada da devam ediyor ve 1600 mm’lik genişliği Hilux’ın 1515 mm’sinden fazla. Kasa yüksekliğinde ise Korando Sports’un 525 mm ve Hilux 450 mm ile sıralanıyor. Her iki aracında içinde kendi markalarının arazi araçlarının özelliklerini görüyoruz. Hilux’un bu konuda rakibine göre yaşlı olduğunu söylemek mümkün. Her iki araçta konfor konusunda başarılı. Hilux’un yol bilgisayarı ekranı orta konsolda oluşu alışkanlık gerektiriyor. Arka koltuk konforları diğer rakipleri ile karşılaştırıldığında gayet başarılı. Kendi aralarında karşılaştırdığımızda ise çok fazla konfor farkı olmadığını görüyoruz. Motorlara baktığımızda Hilux’ın hacim olarak yüksek olmasına rağmen değerlerinin çok ta farklı olmadığını görüyoruz. Hilux’ın 2497 cc’lik turbo dizel motoruna karşın Korando Sports’ta 1996 cc’lik turbo dizel kullanılmış. 2.5 lt Hilx motoru 3400 d/d’da 144 HP güç ve 343 Nm torka sahip. Korando Sports’ta kullanılan 2.0 lt motor ise 3400 d/d’da 155

HP güç ve 360 Nm torka sahip. Her iki araçta 170 km/s maksimum hız değeri ile karşımızda. Test araçlarından Hilux 5 ileri manuel şanzımana sahipken, Korando Sports’ta 6 ileri otomatik şanzımana sahipti. Bu yüzden de yakıt tüketim değerleri birbirinden farklı. Hilux, şehiriçinde 8.6, şehirdışında 6.6 ve ortalamada 7.3 lt/100 km yakıt tüketiyor. Korando Sports ise şehiriçinde 9.8, şehir dışında 6.6 ve ortalamada 7.7 lt/100 km yakıt tüketiyor.

Motor hacmine rağmen manuel şanzıman Hilux’un yakıt tüketimini Korando Sports’a göre avantajlı kılıyor. Korando Sports’un 6 ileri otomatik şanzımanı manuel kullanıma da imkanı vermekte. Fakat diğer manuel kullanımlı otomatik şanzımanlardan farklı. Vites kolunda bulanan + - butonuna basarak vites küçültüp büyütüyorsunuz. Toyota Hilux ise manuel şanzımanlı ve sert geçişeler sahip. Aracın sert yapısı şanzıman dışında da hissediliyor

ve rakibinle kıyasladığınızda genel bir sertliği var. Bu süspansiyonda da kendini hissettiriyor. Ben bu tür araçlarda sert yapıyı sevdiğim için sorun etmedim. Korando Sports, özellikle yüksek bir araç kullanmak isteyen bayanlar için daha avantajlı. Her iki aracı kullanırken trafikte kendiniziz farklı hissediyorsunuz. Tek sorun ise ticari araç olduğu için İstanbul’da sadece Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanabiliyor olmaları.


TEST

1 - 15 MART 2014

VW Tiguan

22

Konfor ve ekonomi

Ahmet Said Özen

Volkswagen Tiguan, Türkiye’de 2 farklı güçte 1.4 TSI ve 2.0 TDI motorla satılıyor. Bu sayımızda 160 HP güce sahip 1.4 TFSI motorlu versiyonun kullandık.

T

ürkiye’de SUV araçlara talep artmasıyla birlikte markaların neredeyse tüm SUV modelleri satılmaya başladı. Birçok marka farklı SUV modelleri ile rekabette daha çok söz sahibi olmaya başladı. VW’de Touareg ve Tiguan’la bu sınıfta rekabete ortak olmaya çalışıyor. Tiguan, ağabeyine göre daha kompakt bir yapıya sahip ve bu sınıfta rekabet konusunda en az Touareg gibi oldukça fazla rakibe sahip. Tiguan’ın makyajlanmasının ardından görüntüsü daha köşeli hale geldi. Özellikle önde güncel VW modellerinin ortak görüntüsüne kavuştu. Led gündüz farları aracın sert görünümünü desteklemekte. Krom çıtalar Tiguan’ın ön görünümünü zengin gösteriyor. Tampon altındaki siyah kısımlar tamponun çizilmesini önlüyor. Aynı şekilde çamurluk kenarlarında da bu bölümler mevcut. Dikiz aynasında sinyal neredeyse tüm VW modellerinde olduğu gibi Tiguan’da da mevcut. Marşpiyelde de krom çıtalar kullanılmış ve siyah bölüm burada da mevcut. Cam kenarlarında da bolca krom kullanılarak bütünlük sağlanmış. Arka kısımda yine Led’lerle desteklenen stop gurubu önceki stoplara göre farlar

gibi daha sert bir tasarıma sahip. Aracın içinde ise VW’nin klasikleşen kokpit ve iç mekanı hemen kendini belli ediyor. Gösterge paneli de aynı şekilde. Tiguan’nın iç mekanında bir ferahlık hakim. Bunda yüksek baş mesafesi kadar cam tavanında etkisi büyük.

Ön ve arka koltuklar oldukça ferah. 470 lt olan bagaj hacmi arka koltukların yatırılması ile 1510 lt’ye çıkıyor. VW Tiguan’da kullanılan 1.4 TSI motorun 122 ve 160 HP’lik 2 versiyonu bulunuyor. 160 HP’lik versiyonda 6 ileri manuel veya 6 ileri DSG şanzıman seçeneği bulunuyor.

Biz de 160 HP’lik 6 ileri DSG’yi test etme şansı bulduk. Tiguan’da 1.6 TDI motorsa 140 HP güce sahip. Ayrıca Tiguan’da 4Motion 4X4 çekiş sistemi de mevcut. Tiguan 1.4 TSI’ın motor hacmi 1390 HP. Turbonun benzinli motorlarda olgunluk döneminin yaşadığı şu günlerde bu motorun 160 HP olması hiçte şaşırtıcı değil. 240 Nm olan torkta aynı şekilde. Motor güç ve tork olarak oldukça başarılı. Bu performans kadar yakıt ekonomisini de sağlıyor. Otomatik şanzımanlı olmasına rağmen bunu çok rahat görebiliyoruz. Hatta DGS şanzıman 6 ileri manuele göre yakıt tüketiminde daha avantajlı. Tiguan 1.4 TSI 160 HP DSG şehir içinde 8.9 lt/100 km tüketirken manuel kardeşi 9.6 lt/100 km tüetime sahip. Şeridışında 6.0 ve ortalamada 7.1 lt/100 km olan tüketim değeri manuel kardeşinden her iki alanda 0.5 lt daha düşük olduğu görülüyor. Tiguan, kompakt SUV’lar arasında isminden bahsettiren bir otomobil. DSG şanzımanı ile şehiriçinde sunduğu konfor ve ekonomik kullanım test aracımızı ön plana çılartıyor.


Otomobilden 1 15 mart 2014  
Otomobilden 1 15 mart 2014  

Otomobilden 1 15 mart 2014

Advertisement