Page 1

13 0 2 3 19 9

1 / 2013

AGROTRADE GROUP infonoviny

2. ročník


19 93

-

2

0

13

Úvodné slovo

Aj cestou našich infonovín Vám chcem všetkým poďakovať za prejavenú dôveru počas 20 rokov existencie našej spoločnosti. Osobitne chcem poďakovať všetkým, ktorí prijali pozvanie a prišli na našu oslavu dňa 22.3.2013 do Rožňavy. Dňa 3.6.2013 sme pre Vás pripravili nezabudnuteľný „Deň poľa, inovácií, pokroku a zábavy“ v AT Dunaj v Dubníku, na ktorý Vás aj touto cestou srdečne pozývame a tešíme sa na spoločné stretnutie s Vami. Pripomínam Vám akcie, ktoré sme pre Vás pripravili pri príležitosti osláv 20. výročia našej spoločnosti, a ktoré Vám prinesú jednoznačné ekonomické výhody. Teraz keď vegetácia na našich poliach potrebuje každodenné odborné a zodpovedné zásahy, nezabúdajte na naše hnojivá AT - ENERGIA Humín, AT - MIKRO Humín a AT - ÚRODA, ktoré sú fakt dobré a za vynikajúce ceny Vám prinesú jednoznačný ekonomický efekt. Ing. Róbert Németh

1


Technické a technologické novinky z portfólia AT

AT SLAMÁR

Náves s hydraulickou rukou

Náves s hydraulickou rukou a drapákom je poskladaný z vysoko kvalitných komponentov od svetových výrobcov. Hydraulickú ruku je možné ovládať diaľkovo z kabíny, alebo aj mimo kabíny. Pre podniky so ŽV, ktoré takmer dennodenne manipulujú so značným objemovým množstvom voľne skladovanej slamy alebo sena, je to úžasný pokrok - namiesto dvoch strojov a dvoch ľudí prácu hravo zvládne jeden, pričom voz odvezie cca 2-3 násobné množstvo materiálu a rýchlo ho zozadu štvorreťazovým dopravníkom vyprázdni. AT SLAMÁR sa dodáva v dvoch vyhotoveniach. Vyššia verzia s objemom 43 m3 a výškou 3,98 m a nižšia verzia vhodná aj do znížených priestorov s objemom 30 m3 s výškou 2,95 m. Hydraulická ruka sa môže použiť aj na naloženie balíkov resp. big bagov a podobne. Nosnosť ruky pri max. bočnom dosahu 6,15 m je 485 kg.

Typ:

AT SLAMÁR Vysoká verzia

Nízka verzia

43 m3

30 m3

Celková dĺžka:

10,79 m

10.79 m

Celková šírka:

2,5m

2,5 m

Celková výška:

3,98 m

2,95 m

Objem podľa DIN:

Dosah hydraulickej ruky:

6,15 m

6,15 m

Nosnosť pri zasunutom ramene:

985 kg

985 kg

Nosnosť pri max. bočnom dosahu ramena:

485 kg

485 kg

1m

1m

100 - 150 kg

100 - 150 kg

Šírka drapáku: Hmotnosť drapáku:

2


Technické a technologické novinky z portfólia AT

AT TRANSPORTLINE

Prepravný voz pre odvoz sena, slamy, senáže a siláže

Transportný prostriedok pre prevoz voľne loženej slamy, senáže a siláže. Oproti štandardným strojom na prevoz slamy má zosilnený podvozok a rám, aby bolo možné jeho nasadenie aj v siláži. Celková nosnosť na prevádzku na pozemných komunikáciach je zvýšená na 16 500 kg, pneumatiky 560/45 R22.5. Vyprázdňovanie je zabezpečené reťazami na dne ložnej plochy, vysypávanie na jame je rýchle a jednoduché, bez nebezpečenstva prevrátenia stroja pri vyprázdnení.

Typ:

AT TRANSPORTLINE

Objem ložnej plochy:

43 m3

Celková dĺžka:

10,79 m

Celková šírka:

2 5m

Celková výška:

3,98 m

Rozmery ložnej plochy:

7, 9 x 2,3 x 2,3 m

Pneumatiky:

560/45 R22.5

Celková nosnosť pre prevádzku po pozemných komunikáciach:

16 500 kg

3


Pripravované a uskutočnené predvádzačky, výstavy, porovnávačky a spoločenské akcie

Bowlingové turnaje

v novom roku 2013 Tak ako minulý rok, aj tento rok sme zahájili „správnym zásahom“ v podobe bowlingového turnaja, ktorý sme tentokrát zorganizovali v dvoch mestách SR. V Nitre a v Košiciach sme sa v druhom januárovom týždni mali možnosť stretnúť s našimi zákazníkmi, vymeniť si zimné zážitky a opäť raz upevniť naše obchodné vzťahy. Samotný turnaj podliehal už chronicky známym pravidlám, bol teda rozdelený do dvoch kôl. V prvom kole účastníci súťažili ako družstvá, v druhom kole už každý hral sám za seba, pričom svoj bodový výsledok z prvého kola sa mu preniesol do kola druhého. Víťazov sme následne odmenili. Ako sme však spomenuli v úvode, hlavným cieľom turnaja neboli trofeje ani víťazstvá, ale v duchu uvoľnenejšej atmosféry bilancovať uplynulý rok, či pripravovať si plány do nasledujúcich období. V neposlednom rade taktiež zabaviť sa a prežiť príjemné popoludnie v prítomnosti našej spoločnosti.

Bowlingový turnaj AT so zákazníkmi - Košice (2013)

Účasť a atmosféra O narastajúcej popularite týchto našich podujatí svedčí aj samotná účasť, ktorá sa v tomto roku vyšplhala takmer na 300 účastníkov zo 150 podnikov. Všetkým víťazom srdečne blahoželáme. Nedá mi však v závere nespomenúť zaujímavý jav, keď na turnaji v Nitre uspela a víťazkou sa stala pani Mia Matúšková z RD Turá Lúka, ktorá sa presadila v silnej konkurencii výborných hráčov.

„Správny zásah“ - Bowlingové turnaje s AT

Bowlingový turnaj AT so zákazníkmi - Nitra (2013)

4


Pripravované a uskutočnené predvádzačky, výstavy, porovnávačky a spoločenské akcie

Výsledky bowlingových turnajov Nitra 8.1.2013 Víťazi - jednotlivci: 1. Matúšková Mia (RD Turá Lúka) 345b. 2. Volečko Vladimír (RD Turá Lúka) 335b. 3. Minarčík Peter (Družstvo Brezová Bytčica) 333b. 4. Rotík Július (Poľno Zbrojníky) 312b. 5. Meszáros Anton (Agro Tvrdošovce) 300b. Víťazi - družstvá: 1. Kováč Stanislav (PD Hrušov), Volečko Vladimír, Matušková Mia (RD Turá Lúka) 2. Šuchman Juraj, Šuchman Juraj ml. (PD Ostrov), Rotík Július (Poľno Zbrojníky) 3. Kubica Jozef, Polakovič Ján, Čorba Jozef (PD Blatné) Košice 10.1.2013 Víťazi - jednotlivci: 1. Vereš Štefan (Agroban Bátka) 312b. 2. Hadžega Peter (Hatafarm Michalovce) 270b. 3. Verčimák Jozef (Agrodružstvo Bystré) 261b. 4. Sabó Milan SHR 260b. 5. Horňáková Mária (RD Koromľa) 257b. Víťazi - družstvá: 1. Hadžega Peter, Hadžega Ján (Hatafrm Michalovce), Tokár Štefan (Agroves Zalužice) 2. Fečík Pavol, Tkáč Miroslav, Horňáková Mária (RD Koromľa) 3. Sabol Miroslav, Gača Pavol (ROD Ďurďoš), Verčimák Jozef (Agrodružstvo Bystré)

5


Pripravované a uskutočnené predvádzačky, výstavy, porovnávačky a spoločenské akcie

20. výročie spoločnosti AGROTRADE GROUP

Gratulácie patrili hlavne konateľom, ale aj celej spoločnosti AGROTRADE GROUP od významných súčasných i bývalých osobností slovenského poľnohospodárstva za prínos v oblasti poľnohospodárskej mechanizácie a poľnohospodárstva vôbec

Spoločnosť AGROTRADE GROUP v aktuálnom roku dosiahla jednu z dôležitých a veľmi krásnych mét. Bolo ňou jubileum 20 rokov nepretržitej činnosti od jej založenia v roku 1993.

Marcové oslavy Hlavným motívom tohto spoločensko – kultúrneho podujatia bolo na jednej strane poďakovanie dlhoročným partnerom za úspešnú spoluprácu a na strane druhej ukázať silu a dôverihodnosť firmy AGROTRADE GROUP zákazníkom a priateľom. V termíne 22. marca 2013 bola v tomto duchu pripravená veľkolepá akcia „20. výročie spoločnosti AT“. Cieľom celého podujatia bolo pripomenúť si históriu spoločnosti, prezentovať aktuálne dosiahnuté výsledky, produktové portfólio i predstavu smerovania v budúcnosti. Pozvaní hostia mohli zažiť nezabudnuteľné zážitky v podobe koncertu v jaskyni alebo pochutnať si na skvelom jedle z domácej výroby.

Program Prvou časťou bolo pripomenutie si histórie spoločnosti a predstavenie aktuálneho produktového portfólia. Pre túto časť bolo sprístupnené sídlo firmy v Rožňave. Na dvore i v jednotlivých budovách bola pripravená pre hostí výstava poľnohospodárskej techniky, ale aj prezentácie ostatných produktov a služieb z portfólia AT.

Zábavný program v podaní hudobnej skupiny Ščamba v dielenskej hale - Rožňava

6


Pripravované a uskutočnené predvádzačky, výstavy, porovnávačky a spoločenské akcie Na hostí taktiež čakalo bohaté občerstvenie v podobe pečených i varených špecialít z vlastnej produkcie. Snáď najväčšou atrakciou dvora bol pečený býk, na ktorom si mohli pochutnať všetci pozvaní hostia. Okrem býka boli pripravené k ochutnaniu aj klobásky, jahňacinka a niekoľko druhov gulášových polievok. O kultúrnu stránku tohto bloku sa starala kapela Ščamba, ktorá vytvorila výbornú atmosféru. Následne sme sa spolu s našimi hosťami premiestnili do jaskyne v Slovenskom krase, kde bol pre nás pripravený veľkolepý koncert unikátneho ženského symfonického orchestra MISS ORCHESTRA SINFONICA a sólistov Barbary Bordás a Otokara Kleina. Tesne pred týmto vystúpením ešte svoj obdiv a gratulácie vyjadrili niektorí významní činitelia slovenského poľnohospodárstva. Prvý porevolučný minister pôdohospodárstva p. Miroslav Belanský, dlhoročný bývalý predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory p. Ivan Oravec, súčasný predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory p. Milan Semančík a dlhoročný profesor, prorektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a súčasný prezident združenia predajcov a výrobcov poľnohospodárskej techniky v SR p. Ján Jech vyjadrili svoje poďakovania spoločnosti AGROTRADE GROUP za prínos, ktorý slovenskému poľnohospodárstvu za 20 rokov pôsobenia odovzdali. Po týchto niekoľkých hrejúcich slovách, ku ktorým sa pripojil svojou re-

Odborný výklad v podaní export manažérov našich partnerských spoločností

čou aj Róbert Németh, sa koncertnou sieňou jaskyne rozľahli ladné melódie symfonického orchestra a krásne hlasy sólistov, z ktorých mnohým prítomným prebehol mráz po chrbte. Nebolo to však od zimy, ale od veľmi krásneho a silno emotívneho zážitku, ktorý si prítomní mohli vychutnávať počas trvania celého koncertu.

Recepcia v športovej hale Po tomto úžasnom a nezabudnuteľnom koncerte bol zabezpečený presun späť do Rožňavy, tento krát do športovej haly, kde už bola pripravená slávnostná recepcia. Počas recepcie bol pripravený pre našich hostí

20. výročie spoločnosti AGROTRADE GROUP

okrem výborného jedla, občerstvenia v podobe výberových nápojov i ochutnávka kvalitného vína aj s odborným výkladom. Kultúrno spoločenský program pozostával z vystúpení dvoch hudobných zoskupení, Whatever a Silvayovci a z vystúpení akrobatickej skupiny Vertigo, tanečného klubu Sambed a taktiež tanečných vystúpení dievčat z ExtravaDansa, ktorých vystúpenia nás doprevádzali aj v dopoludňajšom programe. A nakoľko sme túto časť pomenovali „nekonečnou zábavou“, v neskorších nočných hodinách sa o zábavu staral náš firemný zabávač Ďuro Majtán.

Slávnostné odovzdávanie ocenení a pamätných plakiet

7


Pripravované a uskutočnené predvádzačky, výstavy, porovnávačky a spoločenské akcie Moderátori a odborný výklad Aby sme nezabudli na nikoho, spomenieme aj moderátorov, ktorými boli Slavomíra Fulínová z umeleckého súboru Spišského divadla v Spišskej

Novej Vsi, Ján Šimko - vedúci strediska pre správu a rozvoj. Portfólio predajného sortimentu poľnohospodárskych strojov nám podrobnejšie predstavili Ján Cvek (riaditeľ predaja poľnohospodárskych strojov) spolu s Jánom Sotákom a naši zahraniční hostia (dodávatelia, export ma-

20. výročie založenia spoločnosti AGROTRADE GROUP

nažéri). Produktové portfólio nákupno-odbytového strediska predstavili Hedviga Oravcová, Janka Jančová, Erika Vlčková, Ján Breuer a akcie, ktoré boli pripravené pre zákazníkov a hostí pri príležitosti 20-teho výročia založenia spoločnosti AGROTRADE GROUP predstavil Juraj Pápay.

Večerné vystúpenie tanečnej skupiny EXTRAVADANSA

Ocenení obchodní partneri AT Pri príležitosti 20. výročia založenia spoločnosti AGROTRADE GROUP by sme sa chceli obzvlášť poďakovať našim obchodným partnerom, ktorí jednoznačne patria k najvýznamnejším osobám v histórii AT GROUP a taktiež nás poctili svojou prítomnosťou na oslavách 20. výročia. Boli nimi: • • • • • • • • • • •

za firmu TECNOMA pán Jan Hlaváček za firmu MASSEY FERGUSON pán Johann Gram za firmu PÖTTINGER pán Martin Schädle za firmu VÄDERSTAD pán Crister Stark za firmu CATERPILLAR pán Milan Štrbavý za firmu SAUERBURGER pán Tobias Rudmann za firmu HYDRAC pán Stefan Mariel za firmu SAMSON pán Jes Mosbaek Hjuler za firmu GÜSTROWER pán Heiko Tolzin za firmu RAUCH pani Elke Pankow za firmu WEIDEMANN pán Wilfried Trägner

Za najväčších dodávateľov chémie pre AT Group: • •

za firmu BASF pán Marián Čeleš za firmu BAYER pán Vladimír Fúzik

Za najväčšieho dodávateľa osív pre AT Group: •

za firmu PIONEER pán Peter Lelkes.

Crister Stark pri preberaní ocenenia za dlhoročnú spoluprácu

8


AT DUNAJ, spol. s r.o. a AGROTRADE GROUP spol. s r.o. Rožňava Vás pozývajú na DUNAJSKÉ DNI POĽA, INOVÁCIÍ, POKROKU A ZÁBAVY, spojené so slávnostným otvorením veľkokapacitného kravína pre 650 dojníc prepojeného s bioplynovou stanicou s výkonom 1 MW, konané dňa 3.6.2013

Program: 09:00 – 10:00

Prezentácia účastníkov, desiata, občerstvenie - stredisko AT DUNAJ - Dubník (okres Nové Zámky)

10:00 – 11:00

Prezentácia odrodových a technologických pokusov: odrody repky, pšenice, listová výživa AT Energia Humin, AT Mikro Humin, AT Úroda, Phylazonit

11:00 – 13:00 Praktická ukážka technolo gických liniek na: - spracovanie pôdy a sejbu - hnojenie a ochranu - zber krmovín a obilia - dopravu (logistiku) a manipuláciu - kŕmenie a podstielanie 13:00 – 14:30

       

Okrem iných uvidíte supernovinky a budeme diskutovať na zaujímavé témy:

Najvýkonnejšie odrody repky a pšenice AT Energia Humin, AT Mikro Humin, AT Úroda Phylazonit – znižujeme dávky priemyselných hnojív a zvyšujeme obsah humusu v pôde Hnojenie organickými hnojivami a dusíkom inak Zber krmovín za „babku“ Tempo – revolúcia pri sejbe kukurice a slnečnice Spotreba PHM – jej minimalizácia pri obrábaní pôdy a doprave Ten, kto má prehľad, šetrí a zvyšuje produktivitu alebo Itineris - non-stop monitorovanie poľnohospodárskych prác

Slávnostné otvorenie maštale a bioplynovej stanice spojené s obedom

14:30 – 16:00 Prehliadky nových investícií po skupinkách: a) Maštaľ AT Dunaj pre 650 ks dojníc – koncepcia AT Group b) Bioplynová stanica - koncepcia AT Group (1 MW technológia Hochreiter) ako koncovka pre chov HD, separátov + lagúny c) Silážne žľaby - koncepcia AT Group d) HV hala – koncepcia AT Group 16:00 – 22:00

Kultúrny program a zábava, akú od AT Group právom očakávate V rámci zábavného programu sme pre Vás pripravili zaujímavý kultúrny program, vystúpenia a dobrú hudbu pri centrálnom pódiu.

A navyše... 17:00 – 19:00

Rybárske preteky o pohár AT Group (záujemcovia sa prihlasujú prostredníctvom obchodných zástupcov AT najneskôr do 30.5.2013 a následne obdržia pravidlá pretekov)

17:30

Slávnostný krst vínnej pivnice AT Dunaj s ochutnávkou vín

18:00

Súťaž vo varení „halászlé“ (záujemcovia sa prihlasujú prostredníctvom obchodných zástupcov AT najneskôr do 20.5.2013 a následne obdržia pravidlá súťaže)

21:00

Vyhodnotenie súťaží a dňa s prekvapením

Tešíme sa na stretnutie s Vami!


Skúsenosti z praktického nasadenia strojov u zákazníka

Aj v RD Klenovec siali

so sejačkou VÄDERSTAD RAPID

História a súčasnosť Podnik RD Klenovec vznikol v roku 1991 transformáciou pôvodného Jednotného roľníckeho družstva, ktoré vzniklo v roku 1952. Hospodári na výmere 2 400 ha poľnohospodárskej pôdy z toho 382 ha je orná pôda zvyšok TTP. Podnik zamestnáva 90 ľudí. Rastlinná výroba je zameraná na pestovanie ozimnej pšenice, silážnej kukurice a krmovín. Chov hovädzieho dobytka pozostáva z 1 007 kusového stáda, z toho je počet kráv 458 ks. Počet oviec je 2 680 z toho 1 479 ks bahníc. Podnik sa zaoberá výrobou surového kravského mlieka, ktoré speňažuje predajom mliekarni a predajom cez mliečny automat, ktorý je umiestnený v obci Klenovec. V 90 rokoch po transformácii RD sa znížili stavy hospodárskych zvierat, posledných 1015 rokov je počet zvierat stabilizovaný na hore uvedených počtoch. Pokiaľ vychádzame z daností nášho pôsobenia, najväčší potenciál vidíme v TTP a preto družstvo aj do budúcna počíta s rozvojom živočíšnej výroby a to zvýšením produkcie

Väderstad RAPID 400C zapožičaný na sejbu pre RD Klenovec

dojníc ako aj bahníc tak vo výrobe kravského a ovčieho mlieka ako aj v odchove plemenného materiálu oviec. Na splnenie týchto cieľov počítame s investíciami do rekonštrukcie technológií ustajnenia ale aj objektov ŽV. Na splnenie týchto cieľov chceme vylepšiť technologické linky pri výrobe objemových krmovín.

Redakcia: Tento rok ste sa rozhodli pre sejbu silážnej kukurice so sejačkou Väderstad RAPID 400C. Čo vás viedlo k tomu aby ste vyskúšali túto technológiu? Ing. Katarína Struhárová: Váš obchodný zástupca s ktorým udržiavame kontakt, prišiel s možnosťou vyskúšať sejbu silážnej kukurice technológiou Väderstad Rapid v spolupráci s firmou Agrárius s.r.o. so sídlom v Chanave, ktorá túto sejačku zakúpila v septembri 2012. Redakcia: Počuli ste už niekedy o značke Väderstad? Ing. Katarína Struhárová: Počuli sme o značke od vášho predajcu a mohli sme si ju prehliadnuť na Agrokomplexe 2012 v Nitre. Redakcia: Akú techniku ste využívali v minulosti na sejbu? Ing. Katarína Struhárová: Silážnu kukuricu sme siali prostredníctvom služieb a to 12 riadkovou sejačkou na presný výsev. Čo sa týka husto siatych plodín využívame sejačku Mistral. Redakcia: Koľko ha sa podarilo aktuálne zasiať sejačkou a za aký čas? Ing. Katarína Struhárová: Podarilo sa zasiať 90 ha za necelé 3 dni. Redakcia: Koľko ha ste zvykli zasiať za jeden hospodársky rok? Ing. Katarína Struhárová: Každý rok sa seje zhruba 100 ha silážnej kukurice, zvyšok tvorí ozimná pšenica a krmoviny. Redakcia: Tento typ sejačky je vybavený prihnojovaním aj vlastnou prípravou, vedeli by ste ohodnotiť tieto vymoženosti stroja ak to porovnáte s doteraz využívanou technikou? Ing. Katarína Struhárová: Využitie je veľmi dobré pretože prihnojovaním pod pätu sa šetria náklady na rozhadzovanie umelých hnojív, a keďže má aj vlastnú prípravu šetria sa aj pohonné hmoty potrebné na prípravu pôdy. Redakcia: Aký máte celkový dojem zo sejačky RAPID? Ing. Katarína Struhárová: Dojem je veľmi dobrý, určite budeme uvažovať do budúcna o kúpe takejto sejačky pretože je ňou možné siať všetky nami pestované plodiny. Celkové hodnotenie sejačky RAPID budeme vedieť hodnotiť po vzídení kukurice ako aj pri zbere a pevne veríme že výsledky budú také, aké očakávame. Redakcia: Ďakujem za rozhovor. Dovidenia. Ing. Katarína Struhárová: Dovidenia.

10


Aktuality pre manažérov a agronómov od nákupno-odbytového strediska AT GROUP

Príprava na sezónu 2013 zmeny v ponuke listovej výživy AGROTRADE GROUP vyvinula v uplynulých rokoch špeciálne cenovo veľmi prístupné vlastné kvapalné hnojivá. AT Energiu Humín, AT - Mikro Humín a hlavne hnojivo AT - Úroda (novinka sezóny 2013), pomocou ktorých sa za rozumnú cenu dajú doplniť výrazné množstvá N cez list hlavne počas druhej polovice vegetácie práve v čase, keď sa tvorí najväčšia časť úrody a na dodávky N klasickými priemyselnými hnojivami už nemáme možnosť. Tieto dve spomenuté produkty s PHYLAZONIT-om tvoria základ systému bakteriálnej a listovej výživy, pomocou ktorých sa dajú zreteľne znižovať náklady na priemyselné hnojivá a zvyšovať hektárové úrody. Našu ponuku sa každoročne snažíme upravovať podľa aktuálnych požiadaviek trhu a aj v tomto roku sme vylepšili hnojivá AT-Energia Humín a AT - Mikro Humín o organické kyseliny (kyselinu askorbovú, kyselinu salicylovú, kyselinu jablčnú, kyselinu vínnu, kyselinu jantárovú), a fruktózy, ktoré fungujú ako špecifické biokatalyzátory. Urýchľujú a regulujú metabolické procesy v rastlinách a sú zdrojom energie, vitamínov a bielkovín.

Ilustračné foto - Pokusné políčka AT ABOV, Rozhanovce (2012)

Predstavujeme vám novinku portfólia listových hnojív Agrotrade Group pre rok 2013, ktorá bude vyrábaná v Rožňave a v Dubníku (AT Dunaj, s. r. o.): AT – Úroda - dusíkaté hnojivo s vysokým obsahom síry, horčíka a mikroprvkov. 1 liter listového hnojiva obsahuje: N 184 g/l, S 14 g/l, Mg 10 g/l, Fe 0,060 g/l, Mn 0,105 g/l, Cu 0,105 g/l, Zn 0,105 g/l, B 0,110 g/l, Mo 0,06 g/l, sacharidy, organické kyseliny a fruktózu. Doporučená celovegetačná dávka pre všetky bežne pestované plodiny na Slovensku je 30-150 l/ha. Doporučuje sa jednorázová dávka 20-60 l/ha.

AT - Úroda Je dusíkaté listové hnojivo (N v amidickej forme, ktorá nepáli) na aplikáciu v čase, keď rastliny už nemajú prístup k N vyaplikovaných priemyselnými hnojivami a v časoch, keď aj hladina mineralizáciou sprístupneného dusíka v pôde je najnižšia počas vegetácie. Rastliny v týchto fázach sú schopné prijímať dusík cez list pri jednorázovej dávke až do 10 kg čistého dusíka, čo vo veľkej miere

pomôže rastlinám zvýšiť úrodu a kvalitu práve v čase, keď je to najviac potrebné. Posledné prieskumy v Nemecku dokazujú nevyhnutnosť, jednoznačnú potrebu a stálu prítomnosť dostatočného množstva síry na príjem dusíka rastlinami. Síra je súčasťou bielkovín a podporuje fixáciu atmosferického dusíka. Horčík je nevyhnutnou zložkou listovej zelene chlorofylu, bez ktorého

nie je možná dostatočná fotosyntéza v rastlinách. Pôsobí na príjem a transport fosforu, zúčastňuje sa na delení buniek opeľovania, tvorby semien/plodov a predlžuje vegetáciu. Aplikácia týchto troch najdôležitejších živín pre tvorbu úrody (N, S, Mg) v obrovskom množstve pre rastliny v najprístupnejšej forme cez list za vynikajúcu cenu je základom vysokých úrod.

Viac sa o tejto problematike môžete dočítať na www.agrotradegroup.sk alebo na www.listovehnojivaAT.sk 11


AGROTRADE GROUP spol. s r.o. Šafárikova 124, 048 01 Rožňava

Tel.: +421 58/7880800, Fax: + 421 58/7880806, www.agrotradegroup.sk, e-mail: agrotradegroup@agrotradegroup.sk

Váš spoľahlivý partner pri optimalizácii Vášho strojového parku v zastúpení nasledovných výrobcov Kĺbové nakladače a teleskopické manipulátory wir nehmen’s genau

Postrekovače - ručné, nesené, ťahané, samohybné

Traktory, kombajny, lisy,

Široký sortiment rozmetadiel priemyselných hnojív

Stroje na komplexnú prípravu pôdy a siatie Kŕmne vozy s vertikálnym šnekom a vyrezávacím mechanizmom

Plečky s prihnojovaním, podryváky, lúčne a agroenviromentálne brány

Teleskopické manipulátory, šmykom riadené nakladače

Stroje na zber krmovín - kosačky, obracače, zhrňovače, samozberacie vozy, lisy Stroje na prípravu pôdy - pluhy, rotačné brány, radlicové a diskové kypriče, sejačky

Pásové traktory, lisy, samochodné postrekovače

Široký sortiment trojstranne sklápacích prívesov a návesov

Sklápacie návesy s vaňovou korbou, návesy s rolovacou podlahou Rozmetadlá priemyselných hnojív, prekladacie vozy na obilie

Čelné nakladače a príslušenstvo, hydraulika, kardány

Cisterny, aplikátory hnojovice, rozmetadlá maštaľného hnoja

IT Projektovanie, plánovanie a výstavba bioplynových staníc

Poľné a sadové mulčovače, veľkoplošné kosačky trávy

Mapa rozdelenia územia Slovenskej republiky medzi obchodnými zástupcami AGROTRADE GROUP spol. s r.o.

Predaj strojov

Predaj vstupov do prvovýroby Ing. Vladimír Kordoš (0905 497 468) Mgr. Erika Vlčková (0905 497 179) Ing. Jana Jančová (0905 354 840) Bc. Marek Pethő (0905 497 972)

Ing. Lukáš Blicha (0918 497 086)

Riaditeľ predaja poľnohospodárskych strojov Ing. Cvek Ján, PhD. + 421 905 497 025 Bioplyn - Ing. Calek Slavomír +421 905 497 488 Produktový manažér Massey Ferguson, Fuhrmann, Krampe, Challenger, CAT, Ing. Soták Ján +421 905 497 676 Produktový manažér Pöttinger, Samson, Väderstad Bc. Nagy Jozef +421 905 497 027

Obchodný riaditeľ Peter Kušnír +421 905 497 009 Obchod s použitými strojmi Ing. Gallo Jaroslav +421 905 497 667 Marketingová manažérka Zuzana Ďuricová +421 905 497 839 ITineris - Juraj Majtán +421 905 497 407

Peter Horváth 0905 497 997 Jozef Funta 0905 497 597 Ing. Števula Jaroslav 0905 497 413 Ing. Gajdoš Michal 0905 497 575 Ing. Martiš Ľubomír 0907 920 889 Ing Németh Miroslav 0905 497 026 Ing. Mračko Milan 0905 497 414

Ing. Rubint Stanislav 0907 920 940 Bc. Parkáni Tomáš 0905 497 427 Mgr. Struhár Martin 0905 497 049 Bc. Marek Pethő 0905 497 972 Ing. Lenárt Stanislav 0905 497 433 Ing. Keselica Maroš 0905 497 434 Ing. Vilinský Peter podpora predaja 0905 497 411 Ing. Palágyi Alexander podpora predaja 0905 562 373

Agrotrade Group Infonoviny / Redakcia: Ing. Oto Lázár Kontakt: mobil: +421 905 497 373 / e-mail: o.lazar@agrotradegroup.sk

Infonoviny AT  
Infonoviny AT  

1. číslo infonovín AT z roku 2013

Advertisement