Page 1

ørehænger 1230851 fås også forgyldt

595,-

Halskæde 1230853 fås også forgyldt

595,-

forår/sommer


Alliancering

4.595,-

Lidt luksus – i 14 karat guld

Det er de små ting, der gør den store forskel. Dress up med elegante smykker, der emmer af lækker luksus og god stil.

Allianceringe

Guld, hvidguld og diamanter. Smukkere kan det ikke gøres. Tilføj flere sten år efter år. (Indgår ikke i ombytningsservicen til større ædelstene eller anden serie)

vedhæng 1011423

1.995,-

Ring 0,02 ct Wesselton si

2.595,-

Ring 3 x 0,02 ct Wesselton si

3.595,-

Ring 5 x 0,02 ct Wesselton si

4.595,-

Armbånd 1210228 Rødguld 2,0 ct Wesselton si

33.995,-

Armbånd 1210218 Hvidguld 2,0 ct Wesselton si

33.995,-

2


Når der for alvor er forår i luften

ringe 30750

6.400,14 kt 11.100,Sølv 1.500,8 kt

ringe 30170 Damering 0,09 ct Wvs

15.500,14 kt 21.800,Sølv 8.450,8 kt

ringe 30370 Inkl. udvendig gravering

12.650,21.300,Sølv 2.250,-

8 kt

14 kt

ringe 30860

9.250,15.950,Sølv 1.500,8 kt

14 kt

Med Lovelife vælger I selv, hvordan jeres forlovelsesringe skal forarbejdes. Ringene fås brede og smalle. I sølv, stål, hvidguld, rosaguld og rødguld. Med eller uden brillanter. Og i seks forskellige overflader.

3


halskæde 1230073 Oxyderet sølv

halskæde 1230093 Oxyderet sølv

ørestikker 1230071 Oxyderet sølv

ørestikker 1230091 Oxyderet sølv

1.995,-

1.295,-

995,-

795,-

ring 1230092 Oxyderet sølv

495,-

armring 1230078 Oxyderet sølv

2.495,-

4

armring 1230098 Oxyderet sølv

1.995,-


halskæde 1250003 Forgyldt sølv

995,-

ørestikker 1250001 Forgyldt sølv

995,-

Armring 1250008 Forgyldt sølv

2.995,-

ring 1250002 Forgyldt sølv

595,-

Fashionabelt forår Sæsonens hotteste smykker er rå og raffinerede. Med forkærlighed for struktur og lækre detaljer.

5


FRIT VALG 395,-

halskæde 1230493

halskæde 1230643

FRIT VALG 395,-

ørehænger 1230491

ørestikker 1230641

FRIT VALG 395,-

Ring 1230492

ring 1230201

Ankelkæde 1132440, 1130760, 1132430, 1130750, 1132450

fra 145,-

6

halskæde 1230843

halskæde 1230473

ørestikker 1230841

ørestikker 1230471

Ring 1230842

ring 1230472

halskæde 1230513

ørestikker 1230511

ring 1230512


FRIT VALG 395,-

halskæde 1230633

FRIT VALG 395,-

ørestikker 1230631

halskæde 1230673

halskæde 1230253

creol 1230671

ørestikker 1230251

navnekæde sølv

449,-

forgyldt

499,-

oxyderet

499,-

FRIT VALG

pr. stk.

195,-

øresmykke 1230811, 1200811, 1250811

Ungt og yndigt Skøn kollektion af feminine smykker i enkelt og let design, der passer perfekt til yngre piger.

ørehænger 1230801, 1200781, 1250771, 1230751, 1200791, 1250761

FRIT VALG 195,-

7


halskæde 1053013 Forgyldt

halskæde 1053013-1 Forgyldt pr. stk.

1.595,-

pr. stk.

795,-

Skøn forgyldt serie med den fine Forglemmigej-blomst. Fås også i sølv med hvide eller sorte blomster.

ring 1053012 Forgyldt pr. stk.

545,-

ring 1053012-1 Forgyldt pr. stk.

645,-

ørestikker 1053011 Forgyldt pr. stk.

395,-

armbånd 1053018 Forgyldt pr. stk.

8

1.095,-


halskæde 1032013-1 Sølv pr. stk.

1.395,-

ring 1032012 Sølv pr. stk.

395,-

ring 1032012-1 Sølv pr. stk.

495,-

ørestikker 1032011 Sølv pr. stk.

295,-

armbånd 1032018 Sølv pr. stk.

995,-

9


halskæde 1152280 42 cm i forgyldt sølv. Fås i flere længder

fra 495,-

halskæde 1230313

495,-

halskæde 1102360 42 cm i forgyldt/oxyderet sølv. Fås i flere længder

ørestikker 1230311

195,-

fra 795,Halskæde 1152360 42 cm i forgyldt sølv, slangekæde i 3 række. Fås i flere længder

fra 795,Ring 1230312

395,-

Armbånd 1152330 19 cm i forgyldt sølv. Fås i flere længder

fra 395,Armbånd 1152070 19 cm i forgyldt sølv. Fås i flere længder

fra 245,Armbånd 1102330 19 cm i forgyldt/oxyderet sølv. Fås i flere længder

fra 395,10


halskæde 1250013 Forgyldt sølv

995,-

ring 1250012 Forgyldt sølv

795,-

ørestikker 1250011 Forgyldt sølv

595,-

Simpelt og stilsikkert De skønneste, enkle smykker, der kun bliver smukkere på solgylden hud.

11


halskæder 1220183 8 kt. guld m/ziaconia

1.195,-

ørestikker 1220181 8 kt. guld m/ziaconia

1.295,-

halskæder 1220173 8 kt. guld m/ziaconia

1.595,-

halskæder 1220003 8 kt. guld m/ziaconia

halskæder 1220163 8 kt. guld m/ziaconia

ørestikker 1220001 8 kt. guld m/ziaconia

ørestikker 1220161 8 kt. guld m/ziaconia

ring 1220002 8 kt. guld m/ziaconia

ring 1220162 8 kt. guld m/ziaconia

795,-

ørestikker 1220201 8 kt. guld m/ziaconia

2.195,-

1.295,-

ring 1220202 8 kt. guld m/ziaconia

2.795,-

1.695,-

995,-

1.295,-

1.595,-

Head-turning design Eksklusive smykker i massivt guld og dragende design. Sikre gavehit til kræsne og forkælede kvinder.

creoler 00029040

creoler 00029220

ørestikker 0828141

ørestikker 0828111

ørestikker 0828031

ørestikker 0828131

ørestikker 0828081

ørestikker 0828021

545,-

395,-

295,-

12

445,-

395,-

295,-

creoler 00029213

345,-

295,-

295,-

ørestikker 04027657

395,-

ørestikker 00027295

295,-

ørehænger 04067775

495,-


1.995,armbånd 1230328 795,-

Halskæde 1230323-1

ring 1012252 14 kt. guld

3.995,-

halskæde 1122130 8 kt. guld

halskæde 1122150 8 kt. guld

1.395,-

1.395,-

halskæde 1112130 14 kt. guld

halskæde 1112150 14 kt. guld

2.495,-

2.495,-

13


ørehænger 1250821 Forgyldt

245,-

ørehænger 1230821 Sølv

195,-

halskæde 1230113

halskæde 1230083

halskæde 1230103

FRIT VALG 395,-

ørehænger 1230111

ørehænger 1230081

ørehænger 1230101

Klassisk med et tvist Oplev en leg med sanserne, når stilrene linjer møder bløde buer og bryder alle traditioner for guldsmedekunst.

ørepynt 1250864, 1230864, 1230874, 1230884, 1250884, 1250874

pr. par 295,-

14


SÆT PRIS 995,FRIT VALG 249,-

ørehænger 1250721

ørehænger 1230721-1

ørehænger 1230721

vedhæng 1230323

395,-

FRIT VALG 249,-

ørehænger 1250741

ørehænger 1230741-1

ørehænger 1230741

ørehænger 1230321

395,-

FRIT VALG 249,-

ørehænger 1250731

ørehænger 1230731-1

ørehænger 1230731

ring 1230322

395,-

armring 1132588

995,-

armring 1131848-65 Fås i tre størrelser

1.495,-

15


Canadian Ice Diamonds er nogle af verdens fineste diamanter. Diamanterne udvindes fra Diavik Minen i Canada af Harry Winston Diamond Corporation, der er et af de største navne i diamantindustrien. De rå diamanter transporteres ud til særligt udvalgte master cutters, der sliber dem til perfektion og sætter nye standarder for canadiske diamanter. Oplev de fortryllende diamanter hos Smykkekæden. De er intet mindre end …

KUN I SMYKKEKÆDENS BUTIKKER

Forkæl dig selv med en Canadian Ice Diamond – smukt forenet med 14 karat rød- eller hvidguld i det mest eksklusive design. Forførende og fortryllende. Canadian Ice Diamonds er medlem af ”the Canadian Diamond Code of Conduct”, der sikre, at diamanterne er udvundet og slebet under ordentlige forhold. Diamanterne har desuden et laserindgraveret stempel, så du altid kan kende en ægte Canadian Ice Diamond fra andre diamanter.

16


N

IS

yh N

KU

MY

KK

Æ

DE

ed

EK

NS

BU TIK KE R

vedhæng 1111083 0,05 ct Canadian ice

1.395,-

ørestikker 1111081 0,10 ct Canadian ice

2.995,-

Ring 1111082 0,05 ct Canadian ice

3.595,-

17


prinsesse smykke ®

Fin, feminin og funklende serie i stilfuldt dansk design

RINGE 0,03 2.975 0,05 4.375 0,10 6.375 0,15 8.875 0,20 12.175 0,25 16.675 0,30 21.475 0,35 26.375 0,40 33.475 0,45 39.775 0,50 51.875

ØRESTIKKER 2 x 0,03 3.250 2 x 0,05 4.750 2 x 0,09 6.850 2 x 0,13 9.550 2 x 0,17 12.850 2 x 0,21 17.850 2 x 0,25 24.650 2 x 0,28 28.750 2 x 0,32 37.950 2 x 0,38 50.250 2 x 0,42 61.250 2 x 0,50 74.850

VEDHÆNG 0,03 1.985 0,06 2.685 0,09 3.785 0,13 4.985 0,17 6.785 0,21 8.785 0,24 11.585 0,28 15.585 0,32 20.485 0,38 25.585 0,42 31.185 0,46 37.885 0,50 46.800

ARMRINGE u/brillianter 13.950 1 x 0,03 15.950 3 x 0,03 18.150 5 x 0,03 20.350 Diamantkvalitet Wesselton vvs

OMBYTNINGSSERVICE Inden for 2 år kan du bytte dit Prinsesse Smykke til et nyt smykke med en større brillant fra samme serie eller fra Kronprinsesse-serien, Diamond Queen-serien og Miss Diamond-serien. 18


Kronprinsesse ®

Stilfuld elegance og klassisk design for et fuldendt udtryk

RINGE ØRESTIKKER 0,04 5.365 2 x 0,04 3.250 0,09 6.450 2 x 0,07 4.750 0.14 9.350 2 x 0,10 6.850 0,19 13.150 2 x 0,12 9.550 0,24 17.950 2 x 0,14 12.850 0,29 23.550 2 x 0,17 17.850 0,34 28.550 2 x 0,21 24.650 0,39 33.750 2 x 0,24 28.750 0,44 40.850 0,49 52.750

VEDHÆNG 0,06 1.985 0,11 2.685 0,16 3.785 0,21 4.985 0,26 6.785 0,29 8.785 0,34 11.585 0,39 15.585 0,44 20.485

Diamantkvalitet Wesselton vvs

OMBYTNINGSSERVICE Inden for 2 år kan du bytte dit Kronprinsesse smykke til et nyt smykke med en større brillant fra samme serie eller fra Prinsesse-serien, Diamond Queen-serien og Miss Diamond-serien. 19


MISS DIAMOND®

M i s s D ia mon d ®

Tidløst design med rene linjer, der lader brillanten komme til sin ret

RINGE 0,03 2.945 0,08 3.995 0.13 5.365 0,18 6.995 0,23 11.775 0,28 16.775 0,33 20.995 0,38 25.995

ØRESTIKKER 2 x 0,03 2.075 2 x 0,08 4.995 2 x 0,13 7.645 2 x 0,18 10.765 2 x 0,23 15.195 2 x 0,28 21.325 2 x 0,33 30.165 2 x 0,38 39.375

VEDHÆNG 0,03 1.585 0,08 2.745 0,13 4.195 0,18 7.445 0,23 9.995 0,28 13.995 0,33 19.065 0,38 24.155 Diamantkvalitet Wesselton si

OMBYTNINGSSERVICE Inden for 2 år kan du bytte dit Miss Diamond smykke til et nyt smykke med en større brillant fra samme serie eller fra Prinsesse-serien, Kronprinsesse-serien og Diamond Queen-serien. 20


E N

DI A

D Q ON U E

M

Diamond Queen ®

Fortryllende og eksklusiv kollektion i rødguld og hvidguld

RINGE 0,03 5.365 0,05 6.450 0.10 9.350 0,15 13.150 0,20 17.950 0,25 23.550 0,30 28.550 0,35 33.750 0,40 40.850 0,45 52.750 0,50

ØRESTIKKER VEDHÆNG 2 x 0,03 3.250 0,06 1.985 2 x 0,05 4.750 0,11 2.685 2 x 0,09 6.850 0,16 3.785 2 x 0,13 9.550 0,21 4.985 2 x 0,17 12.850 0,26 6.785 2 x 0,21 17.850 0,29 8.785 2 x 0,25 24.650 0,34 11.585 2 x 0,28 28.750 0,39 15.585 0,44 20.485 Diamantkvalitet Wesselton vvs

OMBYTNINGSSERVICE Inden for 2 år kan du bytte dit Diamond Queen smykke til et nyt smykke med en større brillant fra samme serie eller fra Prinsesse-serien, Kronprinsesse-serien og Miss Diamond-serien. 21


vedhæng u/kæde 1230623

495,-

vedhæng u/kæde 073400406

155,-

vedhæng u/kæde 05611030

vedhæng u/kæde 0710021P

145,-

195,-

vedhæng u/kæde 00038192 8 kt. guld

435,-

00628192 sølv

195,-

halskæde 05622071

armbånd 00621126

195,-

335,-

halskæde 05622061

195,-

Noget særligt Klassiske gaver til dåbsbarnet eller den lille fødselar, der skal forkæles med et evigt minde.

22

stort flag Forsølvet med dåbsmotiv 00151161

245,-

lille flag Krom 00151172

195,-


armbånd 20cm 1160138

295,-

armbånd 20cm 1160168

armbånd 078007021

345,-

halskæde 1160133

495,-

245,-

Stærkt smykkedesign i stål Maskuline smykker i stål og læder til manden, der ved, hvad han vil have. Gode detaljer og stilfuldt design.

halskæde 1160143

595,-

halskæde 1160153

395,-

Manchet 1160037

245,-

halskæde 1160003

495,-

halskæde 1160053

245,-

halskæde 1160493

slipsenål 1160036

345,-

295,-

Manchet 1160057

245,-

halskæde 1160013

495,-

halskæde 1160063

195,-

Manchet 1160067

Manchet 1160077

245,-

245,-

halskæde 1160083

245,-

halskæde 1160103

245,-

halskæde 1160093

245,-

halskæde 1160193

295,-

23


Med et strejf af de smukkeste violette nuancer, bliver foråret ekstra fantastisk og farverigt.

Vidunderlige violet. Vedhæng 1230333

595,-

24

ørehænger 1230331

695,-

vedhæng 1230343

195,-

ørehænger 1230341

395,-

vedhæng ørestikker 1230523 1230521

395,-

495,-


ring 1230352

395,-

ring 1230432

395,-

vedhæng 1230353

395,-

ørehænger 1230351

395,-

vedhæng 1230433

495,-

ørestikker 1230431

395,-

25


vedhæng 1230263

vedhæng 1230273

vedhæng 1230173

vedhæng 1230283

FRIT VALG 395,-

ørestikker 1230261

ørehænger 1230271

ørestikker 1230171

ørestikker 1230281

vedhæng 1230293

vedhæng 1230303

FRIT VALG 395,-

FRIT VALG 395,-

ring 1230302

ørestikker 1230301

26

ring 1230292

ørestikker 1230291


sølv vedhæng u/kæde 00614428

295,-

guld vedhæng u/kæde 00024428

1.195,-

sølv vedhæng u/kæde 00614429

395,-

guld vedhæng u/kæde 00024429

1.695,-

Dagmarkorset Dagmarkorset er et af Danmarks største nationalklenodier. Det blev fundet i 1683 ved Dronning Dagmars grav i Sankt Bendts Kirke i Ringsted, og er i dag udstillet på Nationalmuseet. Man mener, at smykket blev givet til Dronning Dagmar af Valdemar Sejr ved deres bryllup i 1205. I 1863 gav Kong Frederik VII en kopi af Dagmarkorset i bryllupsgave til Prinsesse Alexandra, da hun blev gift med den engelske kronprins Edvard. Siden er det blevet en dansk tradition, at give Dagmarskorset til piger ved deres dåb eller konfirmation. Smykkekædens Dagmarkors fås i sølv og guld.

27


SÆT PRIS 995,-

vedhæng 1230413

ring 1230412

395,-

vedhæng 1230383

395,-

28

395,-

ørehænger 1230381

495,-

ørestikker 1230411

395,-

vedhæng 1230403 ørehænger 1230401

395,-

495,-


edhæng 1230593

495,-

Vedhæng 1230603

395,-

Om kap med solen

Vedhæng 1230583

495,-

Strålende, glimtende og legende med lyset. Elegante smykker, der kalder på opmærksomhed på den underspillede måde. armlænke 1032828

1.495,-

armlænke 1230568

1.495,-

creoler 1133071

295,-

creoler 1133031

195,-

creoler 1132981

295,-

creoler 1132971

195,-

ørestikker 1230461

395,-

vedhæng 1230463

495,-

29


ørestikker 1230711

995,-

armring 1230718

1.695,-

halsklde 1230713

1.495,-

halskæde 1230363

795,-

halskæde 1230393

595,-

30

ørehænger 1230391

395,-

ring 1230392

595,-

ørestikker 1230361

395,-

halskæde 1230373

795,-

ring 1230362

595,-

ørestikker 1230371

395,-


ring 1230162

995,-

ring 1230132

995,-

armring 1230148

1.495,-

Landsdækkende service og bytteservice

Grønland

Med 41 forretninger fordelt over hele Danmark er Smykkekæden landets største guldsmedekæde. Det betyder, at du altid kan finde en Smykkekæden i nærheden. Klar til at rådgive og vejlede dig, når du skal fine det rigtige smykke til dig selv eller en, du holder af. Og fortryder du dit køb, kan du altid bytte dit smykke i den Smykkekæden, der passer dig.

Chr. Ørsnes Aalborg, tlf. 98120832

Guldsmeden Guldgårdes Eftf. Hjørring, tlf. 98920839

Nørresundby Guld Nørresundby, tlf. 98172745

Tid & Stil, John Andersen Vordingborg, tlf. 55370573

N. P. Nielsen Aalborg, tlf. 98120204

Peter Toft Guld-Sølv-Ure Holstebro, tlf. 97420166

Brodersen + Kobborg Ringkøbing, tlf. 97320221

Åbybro Guld og Sølv Åbybro, tlf. 96505051

Smykke-form Aalborg, tlf. 98131232

Guldsmed Lind Horsens, tlf. 75625477

Klint’s Guld & Sølv v/ Helle Bøgh Thomsen Ringsted, tlf. 57610183

Henri Petersen Århus, tlf. 86121633

Karin Hermansen ApS Allerød, tlf. 54852082

Lykke’s Guld & Sølv Kolding, tlf. 75522608

Stenbroen Skagen, tlf. 98441108

Grønland

Børge Hansen Brønderslev, tlf. 98820073

Kruuse Guld & Sølv Køge, tlf. 56630607

Østergaard Ure & Guld Skive, tlf. 97520075

Grønlands Optik Sisimiut, tlf. (299) 865650

Dannesboe, Deres Guldsmed Frederikshavn, tlf. 98424785

Kultorvets Ure-Guld-Sølv København K, tlf. 33138545

Svend Åge Jensen Skjern, tlf. 97351511

Unik ApS Nuuk, tlf. (299) 324096

Smykke-Hjørnet Frederikshavn, tlf. 98422423

Strøgets Ure-Guld-Sølv København K, tlf. 33121265

Sparre Sørensen v/ Pernille Helmer Slagelse, tlf. 58522838

Carlo Christiansen v/ Charlotte Bentzen Frederikssund, tlf. 47310370

Fred. Jensen & Søn Nørrebro’s Ure-Guld-Sølv Sorø, tlf. 57830082 København N, tlf. 35392638

Fuhrmann Glostrup, tlf. 43964701

Otto Rasmussen Nakskov, tlf. 54920115

Sæby Guld & Sølv Sæby, tlf. 98461220

Facet v/ Karin V. Pedersen Herning, tlf. 97222232

Faxøe Nyborg, tlf. 65311270

Anytime Vejle v/Karsten Maglebjerg Vejle, tlf. 75820580

Kaj Jensen Hirtshals, tlf. 98941254

Tid & Stil, John Andersen Nykøbing F, 54852082

Salman’s Guldsmedie Viborg, tlf. 86601819

smykkekaeden.dk 31


armbånd priser fra

395,-

charms priser fra

295,-

armlænke priser fra

395,-

www.smykkekaeden.dk Kom ind i din lokale Smykkekæden og oplev vores unikke udvalg af smukke gaver, der glæder. De vejledende priser er inkl. moms. Vi tager forbehold for trykfejl, udsolgte varer, forsinkede leveringer, prisstigninger og forhøjelser af afgifter. Smykkerne er forstørret.

Smykkekæden forår/sommer 2012  

Nyheder fra Smykkekæden forår/sommer 2012

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you