Page 1

ORIGINAL ATOK MAGAZÍN ZIMA 2019

Novinky Oves-konopí: Regenerační krém Regenerační olej Tělové mléko

Speciál: Ježíškova dárková inspirace

Náš host: Bylinkář Vláďa Vytásek


Zimní SLEVY

Novinky OVES-KONOPÍ

11. 11.–8. 12. 2019

10 % 5 %

na preparáty

na sady

DÁREK: KALENDÁŘ ORIGINAL ATOK 2020 Originální kalendář získáte ke každé objednávce nad 2000 Kč. Současně můžete kalendář zakoupit v našem e-shopu (do vyprodání zásob).

Více o kalendáři na str. 21

REGENERAČNÍ KRÉM REGENERAČNÍ OLEJ TĚLOVÉ MLÉKO Více na str. 10

NOVÝ ÉTERICKÝ OLEJ TYMIÁN LINALOOL Více na str. 22


Limitovaná VÁNOČNÍ EDICE

MÁME NOVÉ LOGO

Koupelový olej Vánoční (200 ml) Vánoční sada Éterické oleje (5 × 5 ml) Dárková sada Voňavé lázně (4 × 10 ml) Olejový parfém Souznění (10 ml) Kalendář Original ATOK 2020

Více na str. 39

VOŇAVÝ PROUD

Potkáme se?

inspirací

» ČASOPIS AROMA LIFE » BLOG » WEB » FACEBOOK » INSTAGRAM Na další číslo časopisu Aroma Life se můžete těšit v květnu 2020

FESTIVAL EVOLUTION (BIOSTYL)

20.–22. 3. 2020

Výstaviště Praha-Holešovice

VELETRH FOR BEAUTY (dříve INTERBEAUTY PRAGUE a WORLD OF BEAUTY & SPA)

3.–4. 4. 2020

PVA Praha-Letňany


aroma menu Dárky 3 EDITORIAL od srd EVY OBJ ce MA ARO VAŠE 4 ěhy příb tři , TÉMA: Tři ženy 6 10 NOVINKY: OVES-KONOPÍ ko Regenerační krém a olej, tělové mlé opí 12 INGREDIENCE: Oves ● Kon 14 SEZONA: Hurá na hory! ÁSEK 16 NÁŠ HOST: VLADIMÍR VYT em“ srdc e eret vyb nky „Nejlepší byli í ladění očn ván vné 20 VŮNĚ PRO DUŠI: Bare 0 202 ř 21 PŘEDSTAVUJEME: Kalendá 22 ZNÁTE JE?: Tymián ● Chia olej (nejen) pro děti 24 MAMINKY & DĚTI: Aromahry sa & Energy ená krá 26 RECENZE: Deodoranty Beauty z o r i ř P o sérum? 28 KOSMETIKA: Squalan, fluid neb 30 JAK NA TO: Voňavé zimní čaje Á INSPIRACE 31 SPECIÁL: JEŽÍŠKOVA DÁRKOV Nevíte si rady? Vyzkoušejte sady! prodejně 35 NA SLOVÍČKO… o naší ústecké husté řasy y, vlas 36 MLÁDÍ & KRÁSA: Krásné , pacičky 38 ZVÍŘECÍ MAZLÍČCI: Paci, paci ! 39 AKTUÁLNĚ: Máme nové logo áme ovíd odp – 40 PORADNA: Ptáte se rka 42 SOUTĚŽ: Vánoční osmismě 43 FEJETON: Nečas je prima čas e! 44 VILA SEBUZÍN: Srdečně zvem 9 201 11. 1. 46 CENÍK platný od 1 n 68 VÁNOČNÍ TIP: Gold collectio

Tlapky

2

AROMA Life

jako sam

et


ro k 

editorial

o   Byl to d

ý br

Vážení a milí čtenáři, je to až neuvěřitelné, jak to letí. Ani jsem se nestačila rozhlédnout, a je tu konec roku. Čas, který vždy inspiruje k ohlédnutí. Popíjím lipový čaj, jehož vůně mi tolik připomíná dětství, a je mi moc hezky. Myslím na to, kolik úžasných věcí mě letos potkalo, v osobním i pracovním životě. Jsem nesmírně šťastná, že naše rodina se rozrostla o krásného malého klučinu. Mám radost z vnučky, která studuje svůj vysněný obor. Hřeje mě pocit, že mám kolem sebe báječný tým spolupracovníků a skvělou profesionální posilu – nového ředitele PhDr. Martina Kubáta, kterého se mi podařilo získat pro naši firmu. Jsem vděčná za vše, co se povedlo. A rozhodně nezoufám z věcí, které se zatím nepodařilo realizovat. Vše má svůj čas. Věřím, že i pro Vás byl uplynulý rok plný zajímavých událostí a jeho závěr si nyní příjemně užíváte. Možná podobně jako já trávíte pohodové chvíle s voňavým čajem z bylinek, které jste si přes léto nasušili. Možná relaxujete s pěknou knížkou. A třeba s dětmi skládáte puzzle, hrajete pexeso, dámu nebo nějakou z aromaher z tohoto čísla. Dlouhé zimní večery jsou pro takovou rodinnou zábavu jako stvořené. Přeji Vám Vánoce plné lásky, světla a hřejivých chvil s Vašimi blízkými. Ať máte v roce 2020 skálopevné zdraví, spoustu pozitivní energie, štěstí, pohodu a radost z každého dne!

Vaše

majitelka společnosti

Voňavý relax

3


vaše aromaobjevy

„TYS NĚJAK OMLÁDLA,“ ŘÍKAJÍ MI ZNÁMÍ „Chci se s Vámi podělit o můj objev – REVITALIZAČNÍ SÉRUM RŮŽE. Přestože mi táhne na šedesát, vždy jsem si vystačila víceméně jen s pleťovou vodou a krémem, vše ostatní mi přišlo jako zbytečný nadstandard. Ale s přibývajícími vráskami jsem si řekla, že přece jen něco navíc zkusím a objednala jsem si zmíněné sérum, které mě zaujalo. Už po dvou týdnech jsem viděla i cítila příjemný rozdíl. Pleť se mi celá projasnila a vypnula, byla svěžejší, pružnější a také vrásky se zjemnily. Dnes mám na polici už třetí lahvičku mého růžového pokladu a už se ho nevzdám. Vidím, že investovat do své pleti a aspoň trochu ji rozmazlovat, se vyplatí. Už jen ten pocit, když mi známí říkají – tys nějak omládla – je moc příjemný a já si ho hodlám užívat.“ S. Procházková, Pardubice

Autoři všech zveřejněných příspěvků od nás jako dárek získávají

POUKAZ K ODBĚRU KOSMETIKY ORIGINAL ATOK V HODNOTĚ 500 KČ. Pište, mailujte, volejte, sdílejte, už teď se těšíme na vaše další zkušenosti!

S MARATHONEM SI TROUFNU I NA MARATON! „Jsem vášnivá turistka. Máme partu kamarádů-seniorů, s kterou každý víkend vyrážíme na výlety. I když jsem celkem fit, v mém věku se už sem tam ozývají bolavé klouby a svaly. Ale s mým spojencem – MASÁŽNÍM OLEJEM MARATHON, který mi darovala dcera, se vše regeneruje jedna báseň. Po návratu z výletu si jím vždy promasíruju celé nohy a pak odpočívám, většinou u pěkného filmu. Olejíček krásně prohřívá a já úplně cítím, jak ze mě odchází únava, ztuhlost a napětí. Vždycky říkám, že s Marathonem si klidně troufnu i na maraton!“ Z. Kusá, Praha


MOJE SUCHÁ PLEŤ SE ZARADOVALA „BALZÁM BÍLÁ ČOKOLÁDA jsem ve Vaší nabídce objevila asi před rokem, když jsem hledala přípravek na svou extrémně suchou pleť. Sedl mi hned po prvním použití. Úplně jsem cítila, jak se moje pleť, hladová po něčem výživném, zaradovala. Vyhovuje mi i to, že se balzám pomaleji vstřebává. Mám ten pocit oživenosti a příjemné »promaštěnosti« moc ráda. Ale to asi pochopí jen ti, co mají pleť tak moc suchou a napjatou jako já. Od doby co balzám používám, jako by se moje pokožka z toho stálého napětí uvolnila. Je pružnější, jemnější a krásně vláčná. Moc za tento přípravek děkuji!“ K. Kaiserová, Brno

3. d

ZA ČTRNÁCT DNÍ JAKO NOVÁ! „Při smažení lívanců jsem se popálila o horkou pánev. Klasická popálenina, kterou bych jindy s přehledem vyřešila okamžitým použitím levandulového éterického oleje. Jenže jsem nechtěla, aby lívance načichly levandulí, tak jsem ruku strčila jen pod studenou vodu a levanduli použila až po půlhodině, když jsem dosmažila. A to byla chyba. Vytvořil se puchýř, který téměř ihned praskl a začal mokvat. První tři dny jsem ho mazala jen čistou levandulí. Třetí den, když ustalo mokvání, jsem levanduli vyměnila za BALZÁM MĚSÍČEK-RAKYTNÍK. Jak to zafungovalo, vidíte na přiložených fotografiích. Za čtrnáct dní byla pokožka jako nová!“ I. Ticháčková, Ústí nad Labem

en

n

8. de

14. den

5


Tři ženy,

téma

tři příběhy

Anežka, Zorka a Helena. Dcera, maminka a babička. Tři ženy, tři kosmetické příběhy. Jsou inspirované skutečnými příběhy našich zákaznic. Anežku trápí akné, Zorka řeší přecitlivělou pleť, Helena se potýká se stárnutím a vráskami. Všechny ale se svými problémy umějí dobře pracovat. Našly preparáty, které jim skutečně sedí, způsob péče, kosmetické rituály a vychytávky.

6

AROMA Life


Anežka (16)

»Za akné jsem se styděla. Schovávala jsem se.«

Byla jsem holčička jako obrázek. Do puberty. Ve třinácti se mi začala mastit pleť, byla plná komedonů a hnisavých boláčků. Nejradši bych chodila podzemím. Tak jsem se styděla. Kdo to prožil, pochopí. Dnes už je to bohudík pryč. „Pupínky“ jsem se naučila držet na uzdě. Díky jednoduché, ale správné péči. Díky životosprávě.

KAŽDÉ RÁNO

Začátek dne už si nedovedu představit bez mé super trojky. Na navlhčenou tvář nejdříve nanesu Detoxikační čisticí gel s aktivním uhlím a krouživými pohyby ho asi minutu roztírám. Vytvořená emulze do sebe jako magnet vtáhne přebytečný maz a nečistoty. Opláchnu ji a pleť důkladně dočistím tamponky s antiseptickým Pleťovým tonikem Hřebíček. Poslední tamponek musí zůstat úplně čistý. Krásně se mi stáhnou póry, pokožka se rozjasní. Nakonec použiju můj nejoblíbenější Regenerační krém Viana s hřebíčkem.

CO MI JEŠTĚ POMÁHÁ Přestala jsem zběsile střídat kosmetiku. Vybrala jsem si pár vhodných přípravků a dala jim čas. Pravidelně chodím do sauny. V horku se mi krásně uvolní a vyčistí póry. Fastfoody jsem nahradila vyváženou stravou. Ubrala jsem kafe, cukry a koření.

PŘES DEN

V malém rozprašovači nosím Pleťovou vodu Citron a párkrát za den si s ní lehce přestříkám obličej. Mám tak stále pocit svěžesti a čistoty. A navíc – vůně citronu mě vždy povzbudí a zlepší náladu. Nikdy nezapomenu ani tea tree olej, funguje jako skvělá lokální dezinfekce.

KAŽDÝ VEČER

Zase čistím, čistím a čistím, stejně jako ráno. Bez čisté pleti bych už NIKDY! nešla spát. Když si občas dám výraznější make-up, použiju před čištěním na jeho odstranění Odličovací olej Make-up. Je výborný, zvládne i voděodolnou řasenku.

JEDNOU TÝDNĚ

MŮJ FAVORIT

Miluju Detoxikační pudrovou masku s aktivním uhlím. Dávám si ji nejčastěji v sobotu, než se večer sejdu s přáteli. Doslova vygumuje černé tečky, vypne a rozzáří pleť. Jsem prostě hvězda!

7


Zorka (38)

»Moje citlivá pleť reaguje snad i na dotek.«

CO MI JEŠTĚ POMÁHÁ K ošetření pleti volím vždy preparáty neutrální nebo jen s přídavkem růže a levandule. Vyhýbám se alkoholu, ostrému koření, větru, extrémním teplotám, peelingu, zkrátka všemu dráždivému. Snažím se být v pohodě. Moje pleť totiž citlivě reaguje i na stres a nervozitu.

Nevím, jak se to přihodilo, ale už pár let jsem pěkná citlivka. Stačí vítr, změna teploty, trochu silnější tření, a hned zčervenám. Pleť mi začne svědit, je napnutá a někdy i pálí. Na „normální“ kosmetiku jsem musela zapomenout. Klid jsem našla až s olejovými přípravky ATOK. Jsou dokonale jemné, a navíc přírodní.

KAŽDÉ RÁNO

Na svou ranní péči se vždy moc těším. Osvěžím obličej Pleťovou vodou Růže a na ještě vlhkou pleť nanesu Čisticí olej Neutral, s kterým si asi minutu užívám jemnou masáž. Vzniklou emulzi opláchnu, pleť dočistím pleťovou vodou a pak do ní lehce „vmačkám“ Hyaluronový fluid. Na ten nedám dopustit. Ranní rituál zakončuju Regeneračním olejem Růže BPJ. Během pár minut se vstřebá a moji pleť zanechá hebkou a provoněnou růží. Báječný pocit!

PŘES DEN

MŮJ FAVORIT

Jsou dvě věci, bez kterých nedám ani ránu. V kabelce vždy nosím Hyaluronový fluid a můj nejmilejší Balzám Šípek. My citlivky potřebujeme zvýšenou hydrataci pleti i během dne, a to fluid skvěle zastane. A můj šípkový pomocník? Ten zase rychle zklidní jakékoli podráždění pleti a také ji spolehlivě ochrání ve větru nebo mrazu.

KAŽDÝ VEČER

Můj večerní rituál je stejný jako ranní, jen ještě důkladnější, protože přes den na pleti ulpí spoustu nečistot.

JEDNOU TÝDNĚ

V neděli si neodpustím relaxační půlhodinku s Regenerační maskou Lecitin. Moji pleť vyživí, promastí, zvláční a zjemní. Také ráda celé tělo promasíruji čistým šípkovým olejem. Snad i slyším, jak pak vrní blahem.

8

AROMA Life


Helena (66)

»Plastiky? Nemám zájem, své vrásky zvládám.«

Přátelé mi říkají – Helenko, ty jsi úkaz! Nechápou, že stárnu zvesela a teprve teď, ve zralém věku si život naplno užívám. Je to tak. Ale i když mám své povislé partie a vrásky ráda, neznamená to, že je nechávám napospas gravitaci. Péči o ně rozhodně nešidím. A hlavně, mám svou tajnou zbraň – přírodní facelifting!

KAŽDÉ RÁNO

Jako důchodkyně mám čas, a tak si ráno dopřávám opravdu poctivou péči. Pleť nejdřív očistím Odličovacím mlékem Oves-konopí a dočistím zpevňující Pleťovou vodou Acai – červené víno. Na čistou pokožku pak nanesu Revitalizační sérum Růže, které ji rozzáří, vypne a vyhladí. Skutečný omlazující elixír! Stejně jako Facelifting Vanilka-med. Ten používám už třetí rok, a pořád dokola. Je skvělý. A ta opojná vůně! Oblažuje mě pak celý den.

PŘES DEN

Přes den se moje sušší pleť často přihlásí lehkým pnutím. Na to se mi osvědčuje Lecitinový krém Tonka-benzoin. Je hutný a úžasně zvláčňuje. Používám ho na tvář, na ruce i místo balzámu na rty.

CO MI JEŠTĚ POMÁHÁ Denně se intenzivně kartáčuju, masíruju, prokrvuju kůži a probírám tak kožní buňky k životu. Jsem stále v pohybu. Cvičím jógu, chodím po horách, jezdím na kole, v létě plavu. Žádné extrémní výkony, všechno na pohodu, ale soustavně. Denně sním hrst semínek a ořechů. Obsahují „omlazující“ vitamin E.

KAŽDÝ VEČER

Večer pleť potěším stejnou péčí jako ráno. Jen do okolí očí navíc vklepu Oční liftingové sérum Slaměnka. Pro unavené a oteklé oči je to úleva. Příjemně osvěží, zredukuje otoky a vyhladí pleť kolem očí.

JEDNOU TÝDNĚ

Aspoň jednou týdně se rozmazlím luxusní Omlazující maskou Zlato-jantar. Pro ochabující pleť je to skutečný životabudič. Rozjasní ji, vyhladí, zjemní vrásky. Nezapomenu ani na omlazující kúru pro pokožku těla s Vypínacím oleogelem Acai – červené víno. Po takové péči jsem vždy jak znovuzrozená.

MŮJ FAVORIT

9


NOVINKY

Extra jemné

zimní novinky Oves-konopí Při jejich nanášení na pokožku pocítíte něžné pohlazení samotné přírody. Ovesno-konopné novinky – KRÉM, PLEŤOVÝ OLEJ a TĚLOVÉ MLÉKO – zjemňují, zvláčňují a jemně pečují i o nejcitlivější pleť. Při akné a podráždění působí doslova jako zklidňující balzám. Tyto tři preparáty, společně s oblíbeným ODLIČOVACÍM MLÉKEM, které z naší nabídky už znáte, nyní tvoří ucelenou řadu. Vaše pleť si tedy může radostně užívat kompletní ovesno-konopnou péči.

Regenerační krém Oves-konopí Lehký krém s jemnou texturou, bohatý na antioxidanty a vitaminy. Unikátní receptura spojuje mimořádné vlastnosti ovesného, konopného a amarantového oleje, extraktu aloe vera, éterických olejů, pantenolu, vitaminu E a dalších bioaktivních látek. Dávají krému výraznou schopnost regenerovat, zklidňovat a zvláčňovat. Vaši pleť vyživí, hloubkově hydratuje a dodá jí mladistvý vzhled. Krém se rychle vstřebává a neucpává póry. Pleť zanechává jemnou, vláčnou a rozjasněnou.

10

AROMA Life


Tělové mléko Oves-konopí Jemné pěsticí tělové mléko, které vaší pokožce dodá maximální výživu a pocit komfortu. Díky obsaženým rostlinným olejům ovesnému, konopnému a mandlovému, komplexu éterických olejů, alantoinu, pantenolu, vitaminu E a dalším přírodním složkám mimořádně účinně zklidňuje citlivou pleť a podráždění. Také zvláčňuje, zjemňuje, hydratuje a zmírňuje svědění. Preparát se snadno roztírá a vstřebává, aniž by na vaší pokožce zanechával mastný film.

Hedvábná vůně komfortu Všechny tři novinky obsahují komplex éterických olejů benzoinu, majoránky, koriandru, komonice, cypřiše, citronu a pomeranče. Celé řadě dává komfortní pudrové hedvábné aroma s citrusovým nádechem čistoty. Tyto éterické oleje navíc synergicky podporují celkové působení preparátů, posilují jejich zklidňující, regenerační a tonizační účinky.

Regenerační olej Oves-konopí Čistě přírodní regenerační olej s výrazně zklidňujícím působením. Jeho základ tvoří nejjemnější rostlinné oleje – ovesný, konopný, mandlový a amarantový. Doplňuje je komplex éterických olejů a vitamin E. Olej se do vaší pokožky snadno vstřebá, aniž by zanechával pocit mastnoty. Intenzivně ji vyživí, zjemní a zvláční. Výrazně podpoří její hydrataci a regeneraci. Zlepší její celkový tonus a navrátí jí vitalitu, svěžest a jas. Oceníte ho nejen, pokud máte zánětlivou a problematickou pleť, ale také pokud se potýkáte s pletí ochablou a stárnoucí.

11


ingredience

Oves

Avena sativa • Posiluje ochrannou kožní bariéru • Regeneruje poškozenou pokožku • Účinně zklidňuje a mírní svědění Milovníci ovesných kaší moc dobře vědí, jak geniální je oves setý (Avena sativa) potravinou. Miska denně a máte po zácpách, zažívacích potížích, zlepší se vám srdce, cévy, krevní cukr i psychika. A co teprve působení ovsa zvenčí! Už naši předkové si oves nemohli vynachválit v koupelích. Zvlášť když je trápilo revma, záněty ledvin, ekzémy a úporné svědění. Věděli jste ale, že lisováním ovesných obilek se získává také výtečný rostlinný olej? Ovesný olej je dokonalým ochráncem kůže. Je totiž mimořádně bohatý na ceramidy, molekuly tuku, které se nacházejí i v naší pokožce a tvoří až 50 % její přirozené ochranné vrstvy. Ceramidy společně s kožním mazem kůži chrání a udržují v ní potřebnou vlhkost. Pokud tedy ovesný olej používáte k péči o pleť, účinně jí doplňujete hladinu ceramidů a posilujete její ochranný hydrolipidový plášť. Bez ceramidů by vaše pleť byla suchá, podrážděná a přecitlivělá na všechny vnější podněty. Kromě toho ovesný olej obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a mnoho dalších cenných látek, které pokožku zklidňují, dlouhodobě hydratují a udržují měkkou, pružnou a vláčnou. Kombinace ovesného oleje s konopným olejem v našich novinkách pak přináší dokonale synergické spojení a posiluje účinky obou olejů.

UŽIJTE SI OVESNOU KOUPEL Velký kapesník nebo plátýnko naplňte hrstí ovesných vloček a pevně ho svažte. Uzlíček pak upevněte tak, aby jím procházel proud napouštějící se vody a poté ho nechce ve vaně louhovat do konce koupele. Můžete se jím omývat jako žínkou, vaše pokožka se bude tetelit blahem.


Konopí

Canabis sativa • Výrazně regeneruje a zklidňuje pleť • Podporuje léčbu ekzémů a lupénky • Prospívá extrémně suché pokožce Vyrábí se z něj plátno, lana, provazy, izolace, uplatňuje se v léčení i péči o pokožku. Konopí seté (Canabis sativa) je zkrátka multifunkční. Zvláště ceněný je olej lisovaný za studena z jeho semen. Pokožce poskytuje skutečně královskou péči. Výrazně ji zklidňuje, regeneruje, hydratuje, zvláčňuje, promašťuje, podporuje její odolnost a pružnost, hýčká ji a pěstí. Využít tento jedinečný olej v našich ovesno-konopných novinkách bylo pro nás jasnou volbou. Co je na konopném oleji tak mimořádného? Především až 80% obsah nenasycených mastných kyselin a ideální poměr omega-6 k omega-3 mastným kyselinám, tedy 3:1. Díky tomu je vysoce účinný při řadě kožních problémů a s oblibou se využívá jako hlavní složka dětské a hypoalergenní kosmetiky. Zvláště výborné výsledky přináší v péči o pokožku extrémně suchou, aknózní, postiženou atopickými ekzémy a lupénkou. Skvěle se uplatňuje také k regeneraci při nejrůznějších poraněních kůže a spáleninách. Svými antioxidačními účinky podporuje svěží a mladistvý vzhled pleti. Z konopného oleje si můžete také připravit zábal na vlasy, úžasně podpoří jejich pružnost a lesk. Nebo ho můžete vtírat do nehtových lůžek pro posílení nehtů.

NEJLÉPE FUNGUJE VE SMĚSÍCH K aplikaci na pokožku se samotný konopný olej příliš nehodí. Patří totiž mezi vysýchavé oleje, které po delším používání mohou pleť vysušovat. Výborně ale funguje ve směsích s jinými oleji, například mandlovým, amarantovým, z meruňkových nebo vinných jader.

13


sezona

Hurá

na hory!

Hory, to je vášeň. Vrcholy a údolí, modré nebe, lesy, čistý vzduch. Podmaní si vás a přitáhnou jako magnet. Čerstvý prašan přímo volá po parádní lyžovačce, sáňkovačce, koulovačce. Tak hurá vstříc sněhobílým pláním! Jen si do krosny nezapomeňte přibalit pár šikovných aromaterapeutických pomocníků. Budou se hodit.

14

AROMA Life


BEZ BALZÁMU ANI RÁNU! V zimě je balzám ochráncem pokožky číslo jedna. Krémy nechte doma. V mrazu, kvůli obsahu vody, způsobí na pokožce víc škody než užitku. Vyberte si bezvodý balzám – Bílá čokoláda, Konopí, Měsíček-rakytník nebo Šípek. Než vyrazíte na pláně, pořádně si promažte obličej i ruce. Využijte balzám i jako pomádu na rty. Mráz ani vítr si na vás nepřijdou. HORSKÉ SLUNCE JE ZRÁDNÉ Na horách lehce nabudete dojmu, že při teplotách pod nulou se prostě nespálíte. Chyba lávky! Horské sluníčko to zařídí raz dva. Jeho síla se totiž mocně násobí odrazem sněhu. Pak se divíte, že po návratu ze sjezdovky máte tváře rudé jak spartakiádní trenky a citlivé na každý dotek. Pod balzám proto vždy přidejte ještě vrstvu Opalovacího oleje s Karotenoidy OF15. LEVANDULI VŽDY A VŠUDE Pokud se přesto spálíte, sáhněte po Éterickém oleji Levandule extra, pokožku spolehlivě zklidní a rychle

vám uleví. A koneckonců, hodí se vám i na ošetření různých odřenin a škrábanců, stejně jako při bolesti hlavy, žaludeční nevolnosti nebo neklidném spánku. NAMOŽENÉ SVALY, BOLAVÁ ZÁDA. UFFF… Ani ty se vám na horách někdy nevyhnou. Zvlášť pokud jste lyžaři sváteční, snadno to první den přepálíte. Přibalte si tedy i něco na prohřátí a uvolnění svalů. Například Masážní olej Marathon nebo Thermobalzám. Promasírujte jimi bolavé partie a během pár chvil pocítíte silné teplo a prokrvení. Zrychlíte tím látkovou výměnu ve svalech a podpoříte vyplavení kyseliny mléčné. Zase vám bude hej. U NOHOU VŠE KONČÍ I ZAČÍNÁ Je to tak. Když jsou v pohodě nohy, je v pohodě celý člověk. Po celodenní lyžovačce není proto nic příjemnějšího, než si napustit lavor teplou vodou a dopřát si dvacetiminutové blaho s Koupelovým olejem na nohy. Voní svěžím jehličím a nohy ho milují. Stejně jako ošetření Krémem na unavené a oteklé nohy po této koupeli.

Napsali jste nám V zimě myslíme na pleť možná více než v létě Velmi rádi jezdíme lyžovat a víme, jak zimní počasí dokáže být zrádné. Nejednou jsme se spálili nebo nás ošlehal vítr. Proto myslíme na pleť možná ještě více než v létě. Nikdy nezapomeneme pokožku namazat BALZÁMEM KONOPÍ, který ji spolehlivě ochrání, zklidní a zjemní. K ochraně rtů pak střídáme balzámy LIPPASON a HERPASON. Na ruce je naší jedničkou dýňový krém VERRA. Mně osobně se osvědčuje také denní krém ANTI-PIGMENT. Mám sklony k tvorbě pigmentových skvrn, zvláště na horském slunci, a tento krém jejich vzniku účinně brání. Oceňuji i zklidňující regenerační krém LEVANDULE. Díky této péči je naše pleť krásně vláčná, nevysušuje se a jako bonus si z hor přivážíme krásné opálení. (V. Uhlíková, Znojmo)

15


náš host

Bylinky miluje, uctívá, sbírá a pěstuje. Také o nich píše, vypráví a přednáší na bylinkových kurzech. Jsou jeho kamarády už 35 let. VLÁĎA VYTÁSEK se učil u legend, jako jsou Váňa, Zentrich, Janča. Ti se pak stali jeho spolupracovníky a přáteli. Jaroslav Dušek o něm prohlásil – „Vláďa sám působí jako oživlá bylina“. Krásně trefné.

16

AROMA Life


Vláďa Vytásek:

Nejlepší bylinky vyberete

srdcem

Doma v Litovli má zahrádku. No, zahrádečku. Nicméně s více než sto dvaceti druhy bylin. Je divoká, přírodní. Bylinkář VLÁĎA VYTÁSEK totiž rostlinky nechává, ať si každá sama vybere své místo. Jeho voňavé divočině vévodí keř růže stolisté. K té má speciálně srdečný vztah. Dokonce ji má i ve svém erbu na domě. Vláďo, asi tuším, proč jste byl v časopise Regenerace pasován na „rytíře růže stolisté“… Růže je opravdu mojí srdeční záležitostí. Má nesmírně jemné vibrace, myslím, že mi změnila i povahu. Také má snad nejširší spektrum působení, od těžkých depresí, přes játra, průjmy, nachlazení, až po srdíčko a vysoký tlak. V aromaterapii dokáže i zachránit život lidem na pokraji sil, vrátit jim chuť žít a radovat se. Dříve byla v klášterních zahradách bylinou číslo jedna, dnes je však jako léčivka zapomenuta. Snažím se to změnit a zase ji vrátit do zahrad. Co všechno z květů své růžičky vyrábíte? Připravuji z nich lihové tinktury, sirupy a část květů suším na voňavý léčivý čaj. Zmínil jste aromaterapii. Využíváte také éterický olej z růže? Ano, a moc rád. Od kamarádky Bulharky jsem výměnou za bylinky dostal olejíček z pravé růže damašské. Jde sice o jiný

botanický druh, na rozdíl od růže stolisté není mrazuvzdorná a pěstuje se v teplejším klimatu. Také nemá tak plné květy jako růže stolistá. Ale obě mají nádherné a téměř totožné aroma. Je to vůně, která vždy povznese a pozitivně naladí. Týranou duši zaplaví teplem, zažene i tu nejhlubší beznaděj a obnoví naši schopnost milovat sami sebe. Rostliny na nás působí nejen v hmotné formě čajů a tinktur, ale léčí nás i svou vůní nebo barvou. Vůní byliny vábí opylovače a odpuzují škůdce. Co svou voňavou řečí sdělují nám lidem? Možná to, že při jejich rozpoznávání máme používat nejen zrak, ale i čich. Podle vůně třeba bezpečně rozeznáme mateřídoušku od téměř nevonícího černohlávku nebo popenec břečťanolistý od podobně vypadajícího rozrazilu. Jak pro sebe vybrat ty nejvhodnější bylinky nebo éterické oleje? Používejte intuici a vnitřní cit. Vybírejte

17


spíš srdcem, než rozumem. Ten vás snadno oklame. Je to jako s lidmi, ta správná bylinka nebo éterický olej je ten, ke kterému pocítíte sympatie.

to třeba i s netýkavkou žláznatou. Tinktura z jejích květů je znamenitá proti plísním a přemnožené Candidě albicans. Navíc má zdravá a chutná semínka.

Říkáte také, že správné bylinky si nás samy najdou… Ano, děje se to různě. Třeba ptáček nebo vítr přinese do vaší zahrádky semínko nebo odnož té nejlepší bylinky na váš problém. Lidé si to ale zpravidla neuvědomují. Jako třeba paní, co měla problémy s ledvinami a neustále vytrhávala přesličku, která se začala množit, aby na sebe upozornila. Nakonec pochopila, že přeslička jí přichází na pomoc, začala si z ní dělat čaj a přeslička se přestala tak rozrůstat. Ale často rostliny přicházejí i z jiných důvodů. Třeba svlačec a různé bodláky se přemnožují tam, kde je tvrdá půda, aby svými kořeny podobně jako motyky prokypřily zem a vytvořily podmínky pro žížaly a další živočichy, kteří tam mají žít.

Je to dokonalé. Co potřebujeme, roste kolem nás. Chodit v zimě do lékárny pro různé vitaminy, posilovače a doplňky, asi nebude to pravé ořechové, že? Umělé vitaminy a podobné věci nejsou pro dlouhodobé užívání vůbec vhodné. Může se stát, že si na jejich přísun tělo zvykne a ztratí schopnost přijímat je z bylinek, ovoce a zeleniny. Přirozené zdroje jsou vždy nejlepší.

„Cestují“ k nám nějací bylinní pomocníci i díky oteplování? Cestují. Hlavně z jihu Evropy. Třeba vesnovka obecná, která chrání před UV-zářením. Nebo šrucha zelná, která ochlazuje. Ta u nás před deseti lety ještě vůbec nebyla. Obě se dají jíst jako salát. Přicestoval třeba i šťavel růžkatý, který nás chrání před novými druhy bakterií a také před infarkty, které jsou kvůli tropickým teplotám stále častější. A co invazivní rostliny? Jsou opravdu zlem, které je třeba vyhubit? Nic se neděje bezdůvodně. Ani invaze zavlečených druhů rostlin. Třeba nejvíce pronásledovaná křídlatka japonská je jednou z nejúčinnějších rostlin proti plísním. Postřik z křídlatky mým přátelům zachránil úrodu rajčat, brambor a vinné révy. Kdyby se používal ve velkém, přestala by se křídlatka tak množit a ušetřilo by se spoustu peněz za chemické postřiky. Tinktura z kořene křídlatky je také jedním z nejúčinnějších léků na boreliózu. A výhonky křídlatky se dají dokonce jíst. Podobně je

18

AROMA Life

Podělíte se o nějaký oblíbený bylinkový tip při nachlazení? Skvělá je například čechřice vonná s yzopem a tymiánem. Nebo běžnější směs tří květů – lípy, černého bezu a tužebníku jilmového. Z obou směsí si můžete připravit nálev.

» Vše co nám dává příroda, je léčivé.« Máte své oblíbené posilovače imunity? Na zahrádce mám třeba eleuterokok, který rád užívám ve formě lihové tinktury. Je to silný adaptogen, který zlepšuje fyzický i psychický stav a celkově posiluje. Jeho sazenici mi daroval můj přítel, velký bylinkář Pavel Váňa. Pěstuji také klanoprašku čínskou, jejíž plody mimo jiné úžasně regenerují játra. Ale za nejvýznamnější adaptogen-životabudič třetího tisíciletí považuji rdesno mnohokvěté. Jeho kořen výrazně regeneruje celý organismus, svaly, kosti i orgány. Je jednou z mála rostlin, které zastavují vypadávání vlasů a šedivění. V některých případech dokonce vlasům navrací jejich původní barvu. Mně osobně tinktura z kořene rdesna pomohla odložit


Vláďa Vytásek s Jaroslavem Duškem

brýle na čtení. Po deseti letech od poslední kontroly u očního lékaře se mi tak zlepšil zrak, že je nepotřebuji. Blíží se Vánoce, co rád v tomto období popíjíte? Třeba svařáček se skořicí? Zimní svařáček mám rád, ale nemusí být jen z hřebíčku a skořice. Rád si dělám svařáček z listů čechřice a plodů fenyklu nebo anýzu v červeném víně, který po uvaření dosladím medem. Tento lahodný odvar velmi rychle vyléčí nachlazení. Odvary ve víně jsou mimochodem účinnější než odvary ve vodě. Používali je už naši předkové a dodnes je využívá čínská medicína. Pozvěte naše čtenáře na své bylinkové kurzy. Co se v nich naučí? Při procházkách přírodou se naučí poznávat bylinky, dozvědí se, jak je pěstovat a prakticky využívat při léčení i v kuchyni. Kurzy mívám v období vegetace, od března do září, týdenní a víkendové. Nejčastěji u skvělé pořadatelky Mgr. Radky Svatošové pro její Zelenou louku (nasezelenalouka.cz). Tam také bývá seznam mých kurzů na celý rok.

Uzdravují se lidé po vašich kurzech? Někdo ano, někdo ne. Záleží na tom, zda se vůbec člověk uzdravit chce a jestli k léčbě přistupuje aktivně. Pokud to jeho zdravotní stav dovolí, bylinky, které mu mají pomoci, by si měl nasbírat sám. Jsou tři cesty ke zdraví – v té první obíháte lékaře, v druhé léčitele a teprve v té třetí dojdete k tomu, že za své zdraví zodpovídáte jen vy sám a začnete na sobě aktivně pracovat. Je třetí cesta i o emocích? Často říkáte „za všechny nemoce můžou emoce“… Ano, věřím, že za všemi nemocemi jsou nezpracované emoce. Pracuje s tím i čínská medicína. Víme, že smutek škodí plicím a tlustému střevu, strach ledvinám, vztek žlučníku a zraku, hněv játrům, starosti žaludku. Často příliš používáme rozum a stavíme na egu. Pak přijímáme i mnoho haraburdí vnějšího světa, živíme jím negativní emoce – a s nimi nemoce. Neměli bychom se příliš ztotožňovat s tím, co nás obklopuje vně, ale vycházet z nitra. Řídit se láskou, srdcem, intuicí. Jana Chrástecká FOTO: archiv V. Vytáska

19


vůně pro duši

Vůně jsou pro nos jako hudba pro uši nebo obraz pro oči. Zvláště ty vánoční. Úplná symfonie! Žluté CITRUSY znějí zlehka a hravě. Zelené VŮNĚ LESA mají tóny klidné a uvolňující. Červené KOŘENÍ zní energicky, ba přímo jásá. Zadívejte se a zaposlouchejte do Vánočních směsí Original ATOK, možná si pak lépe vyberete tu svou.

é n v e r a Bvánoční ladění VÁNOČNÍ EXTRA

svěží, kořeněná, jehličnanová

smrk, kardamom, hřebíček, skořicová kůra, pomeranč

VÁNOČNÍ SEN

jemná, hřejivá, skořicová

pomeranč, skořice, rozmarýn, lavandin, muškátový ořech, růžové dřevo, hřebíček, kadidlovník, kardamom

benzoin, pomeranč, grapefruit, kadidlovník, kardamom, skořice-listí

VÁNOČNÍ 3

VÁNOČNÍ NADÍLKA

hřejivá, kořeněná, citrusová, jehličnanová

cedr, skořice, hřebíček, pomeranč

VÁNOČNÍ VEČER intenzivní, citrusová

pomeranč, skořice, borovice, amyris, pačuli, citron

VÁNOČNÍ 4

citron, pomeranč, smrk, anýz, skořice, pačuli

AROMA Life

teplá, nasládlá, ovocně-kořeněná

hřejivá, kořeněná, skořicová

jemná, citrusová, s nádechem jehličí

20

VÁNOČNÍ PŘÁNÍ

lavandin, citron, pomeranč, grapefruit, limetka, mandarinka, bergamot, máta peprná


představujeme

Náš kalendář 2020 je na světě!

k o r ý v a Voň s Original

– a kdy zase Psali jste si o něj. Ptali se postavit vyjde? Přáli jste si ho zase usu zbr – je y na svůj stůl. Tak tad l na igi nový aromakalendář Or ce ATOK. Váš voňavý průvod ho e kát Zís rokem 2020. dé od nás jako DÁREK ke kaž č. objednávce nad 2000 K Ale zároveň si ho můžete koupit v našem e-shopu, kde vám bude k dispozici až do vyprodání zásob.

ATOK

našeho Je plný originálních kreseb roční dobu. ana a inspirací pro každou Urb ňka Zde líře ma “ „dvorního aví a krásu. zdr pro aktuální bylinkový tip Každý týden v něm najdete rediencí. ing ch avý voň s jednou z našich Každý týden se seznámíte jeme, aby přinesl avdovou radostí a moc si pře opr o byl nás pro ř ndá kale Tvořit tento mi poznámkami. samými veselými a pozitivní radost i vám. Ať ho zaplníte Ať váš rok 2020 stojí za to! prosinec 51. týden

NE PO ÚT ST ČT PÁ SO 1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

30

14

pondělí Lýdie

15

úterý Radana

16

středa

16 17 18 19 20 22 23 24 25 26 27 2 3 28 29 30 31 1

Albína

17

čtvrtek Daniel

18

pátek Miloslav

masáž

21

, jsem vášnivý a plný energie Nesu v sobě aktivitu slunce, prohřívám tě, prokrvuji, podpor uji odvahu a vůli, ím tě ze zimní letargie. horkým dechem probouz

Tymián ~ vyzkoušej mě ~

Éterický olej Tymián thymol Éterický olej Tymián linalool ● Koupelový olej Eukalypt-tymián

19

sobota Ester

20

neděle Dagmar

21


znáte je?

Tymián

linalool & thymol Za chladných dní vás zahřeje a posílí. Při vyčerpání vás povzbudí. V těžkých časech vám dodá odvahu. Tymián, divoká bylina Středomoří plná zářivé energie slunce. Zvláště nyní v zimním čase vám tymián obecný (Thymus vulgaris) poskytne služby k nezaplacení. Podpoří vaši imunitu, prohřeje vás, prokrví a celkově posílí. Můžete se spolehnout na jeho mimořádné účinky proti bakteriím, virům a plísním. Oceníte ho při nachlazení, infekcích urogenitálního systému, únavě, problémech s trávením nebo břišních křečích. Uleví vám od bolestí při revmatismu a artróze. Mimo to podpoří i činnost vašeho mozku a posílí vám nervy. Který z tymiánů ale zvolit? Dosud jste měli na výběr jemnější tymián světlý a silnější tymián červený. Nyní však přichází změna! Místo tymiánu světlého se nám podařilo získat ještě jemnější typ tymiánu – TYMIÁN LINALOOL (NOVINKA), dokonce v bio kvalitě. Je tedy naší novinkou, která plně nahrazuje původní tymián světlý. Tymián červený v nabídce zůstává, avšak s novým názvem TYMIÁN THYMOL, který lépe poukazuje na jeho bohatý obsahu thymolu. Oba tymiány mají podobné účinky, liší se ale vůní a silou působení. Tymián thymol má výrazné, trpké, kořeněné aroma a velmi silné účinky. Pokud ho chcete využívat, vždy raději po konzultaci s profesionálem. Na pokožku ho nedoporučujeme vůbec. Tymián linalool je naopak tak jemný, že ho můžete bezpečně používat i k péči o pleť, především mastnou, aknózní a zánětlivou. Také jeho aroma je jemnější, podobné spíše levandulovému, je více bylinné a sladší. Lépe než thymol se také osvědčuje při křečích a spastickém kašli.

S THYMOLEM OPATRNĚ! Tymián thymol působí tak silně, že při neopatrném zacházení může poškodit pokožku. Doporučujeme ho proto používat ve velmi nízkém dávkování, nejlépe vždy z rukou zkušeného odborníka.

22

AROMA Life


Chia olej

aneb olej z šalvěje hispánské

Chia semínka asi znáte ze zdravé kuchyně. Ale víte, že se z nich lisuje také olej? Pro pleť je to učiněný výživný a hydratační elixír!

Chia semínka pocházejí ze šalvěje hispánské (Salvia hispanica), vysoké dekorativní byliny rostoucí v horách Střední Ameriky. Zastudena se z nich lisuje žlutý, lehce vstřebatelný olej s jedinečnými účinky. Vaši pokožku zahrne vláhou, zregeneruje ji, zjemní, zklidní, zmírní její svědivost a zarudnutí. Zvlášť vám prospěje při ekzémech, lupénce a akné. Pokud budete chia olej používat dlouhodobě, jemně vyplní vaše vrásky, zacelí praskliny, zmírní projevy pigmentových skvrn a kruhů pod očima. Ve spojení s vhodnou masáží také zlepší stav vašich jizev a strií. Toužíte po pevných, zdravých a lesklých vlasech? Pak si dopřejte i vyživující vlasové chia zábaly. Jsou nepřekonatelné. Pár kapek chia oleje můžete přidat i do vašich krémů, šamponů, koupelových olejů a jiných přípravků. Posílíte tím jejich vyživující a hydratační účinky.

Chia olej nyní nabízíme v novém praktickém v 20ml balení s pipetou.

Napsali jste nám ROLLS ROYCE MEZI OLEJI Na moji dehydratovanou pleť se sklony k šupinatění působí chia olej jako balzám. Používám ho navlhko místo denního i nočního krému. Je lehký a nezanáší póry. Téměř okamžitě mi s ním ustalo šupinatění. Má pleť je teď hladká a rozzářená. Ale tím blahodárné účinky chia oleje nekončí. Občas si dopřeju třítýdenní kúru, kdy ho užívám i vnitřně, každé ráno jednu lžičku nalačno. Získávám tak spoustu antioxidantů, ohromné množství omega-3 mastných kyselin a vápníku – jedna lžička prý obsahuje tolik vápníku jako dvě sklenice mléka! Kromě toho mi po jeho užívání zmizely pravidelné předmenstruační bolesti prsou, jsem celkově klidnější a vyrovnanější. Chia olej je zkrátka můj Rolls Royce mezi oleji! (R. Stárková, Kutná Hora)

23


maminky & děti

y r h a m o pro děti Ar(nejen)

Zimní večery bývají táááák dlooooouhé. Pojďte je vyplnit něčím příjemným. Pojďte si hrát s dětmi. Co třeba na čichanou? Aromahry je budou bavit. Přes éteráčky také přijdou blíž k přírodě a rostlinám, rozvinou svoji vnímavost a čich, smysl, který tak šidíme. A bavit se budete i vy.

Krok 1: vyrobte si čichací dózičky Čichací dózičky jsou základ. Využijete je pro mnoho různých aromaher. Udělejte si jich aspoň šest, ale samozřejmě čím víc dóziček, tím víc voňavé zábavy. Jak na to? Budete potřebovat vlnitou lepenku a malé šroubovací dózičky, třeba od krémů. Měly by být stejné. Lepenku nastříhejte na proužky podle výšky dóziček, zaviňte ji do těsné spirály a vložte dovnitř. Spirála by měla pevně vyplnit vnitřek dózičky a nevypadávat. Na každou spirálku pak nakapejte pár kapek éterického oleje. U dětí je dobré začít známějšími, jako je pomeranč, citron, skořice, hřebíček, borovice, heřmánek, máta, majoránka nebo levandule (další, méně známé můžete přidávat postupně). Pak dobře zašroubujte víčka. V papíru se vůně dlouho uchová. Po čase, až zeslábne, ji jen doplníte. Dózičky můžete na dolní straně rozlišit znaky nebo je očíslovat. Tak. Vůně máte nachystané a jde se na to! Tady je našich pět aromaher, které si jistě rozšíříte o spoustu dalších vlastních variací. Možnosti jsou neomezené.

1 Čichový souboj Děti sedí v kruhu s papírem a tužkou. Na papír si pod sebe napíšou čísla od  1 do X – podle počtu čichacích dóziček, které vložíte do hry. Postupně mezi dětmi necháte kolovat každou z dóziček. Jejich úkolem je ke všem postupně přivonět, rozpoznat vůni a zapsat její název na papír v pořadí, jak jdou za sebou. Vyhrává ten, kdo k číslům připíše nejvíce správných vůní. Pokud je to nerozhodně, můžete pokračovat s těžšími vůněmi, dokud nezůstane jeden vítěz.

2 Najdi dvojníka Tato hra je pro sudý počet hráčů, minimálně však pro šest. Pro každého hráče připravte jednoduchý závěs na krk. Prostě kousek kartonku na špagátku. Každé dva kartonky pokapejte stejným éterickým olejem. Hráče pak nechte rozestoupit do co největšího kruhu, obejděte je, a každému jeden kartonek

TIP: Vyrobte „čichací sadu“ sadu dětem. Budete pro ně mít super dárek pod stromeček.


pověste na krk. Potom dejte povel, aby hledali svého voňavého dvojníka. Seběhnou se k sobě a někdy je to pěkná mela a velká legrace, než se všichni očichají a spárují. První dvojice, která se najde, vyhrává. Ale hra končí, až se spárují všichni. Pokud chcete dvojníky ještě více „vytunit“, navoněné kartonky připevněte na nejrůznější části těla, na lýtko, na hlavu, na záda… Očuchávání je pak tak trochu i gymnastické. A ještě zábavnější.

3 Namaluj vůni Vůni můžete také namalovat. Jaké má asi barvy a tvary? Je silná, nebo jemná? Veselá, něžná, nebo temná? To vše se dá barvami přenést na čtvrtku. Můžete také malovat mandaly na vůně. Možná si pamatujete na naši soutěž „Voňavé mandaly“, které čtenáři malovali podle éterických olejů. Moc vás to bavilo a přišla opravdu úžasná dílka. Malování si určitě užijete s dětmi i vy. Je moc zajímavé udělat na konci výstavku a porovnat, jak všichni vnímáte třeba pomeranč, levanduli nebo skořici.

s obrázkem. Kdo vytvoří pár a řekne správně název vůně, ponechá si ho. Pokud pár nevytvoří, dózičku zavře a kartičku obrátí obrázkem dolů. Na řadě je další hráč. Vyhrává ten, kdo získá nejvíce voňavých dvojic.

5 Aromaloto Kartičky opět rozložte na stůl, tentokrát obrázky nahoru. Někde stranou dejte všem hráčům přivonět k vybrané čichací dózičce. Nikdo zatím neříká název vůně, kterou cítí. Až si všichni přivoní, dejte jim pokyn, ať jdou ke stolu a najdou k této vůni párový obrázek. Kdo ho první objeví, položí na něj ruku a řekne název vůně. Pokud je to správně, obrázek je jeho. Pokračujte stejně s dalšími vůněmi. Kdo si na konci „vyčuchá“ nejvíce kartiček, vítězí a stává se Králem vůní.

4 Aromapexeso Potřebujete aspoň šest čichacích dóziček, ale pro větší děti raději více. Ke každé krabičce nejdříve vyrobte párovou kartičku s obrázkem rostliny, z které se vůně získává. Kartičky pak rozložte na stůl obrázky dolů a promíchejte se zavřenými dózičkami. Hra se hraje podobně jako klasické pexeso. Hráč otevře jednu z krabiček a přivoní k ní. Dá přivonět i spoluhráčům. Nikdo zatím ale neříká nahlas její název. Pak hráč otočí jeden z obrázků. Cílem je spárovat vůni

25


y g r e n   E &   y t u a e B recenze

Letní ohlédnutí:

Jak dopadla zátěžová zkouška našich přírodních deodorantů u moře? Bc. LUCIE KREJZOVÁ, Proboštov u Teplic: K nákupu deodorantu mě přivedla zvědavost. Slyšela jsem totiž od kolegyň z práce dva naprosto protichůdné názory. Jedny říkaly, že přírodní deodoranty nefungují. Druhé, že jsou naprosto super, jsou decentní a příjemné. A protože v tomto směru nemám osobní zkušenost, rozhodla jsem se přírodní deodorant vyzkoušet sama na sobě a udělat si jasno, ke které z těchto dvou skupin se přikloním.

Jako ideální příležitost k testování mi zároveň přišla naše dovolená u moře v Turecku. Řekla jsem si, že tam deodorant podrobím nejen zkoušce přímým používáním, ale zároveň i pořádné zátěži ve velkém teple. A bude jasno. Kde jinde by se vlastně takový deodorant měl ukázat, ne? Pořídila jsem si tedy letní novinku Original ATOK – PŘÍRODNÍ DEODORANT BEAUTY, a zároveň nezůstalo jen u toho. Příteli jsem zakoupila druhý novinkový kousek, unisex deodorant Energy. A mé zkušenosti s Beauty? Funguje překvapivě dobře. Je nejen celkově příjemný, ale i citlivý k pokožce, přijímá ho bez jakékoli dráždivé reakce. A hlavně se velmi lehce vstřebává. V horkých dovolenkových dnech jsem měla dlouhodobě komfortní pocit, což považuji za to úplně nejdůležitější. Dokonce se mi zdálo, že čím větší vedro a intenzivnější fyzická zátěž, tím více se vůně deodorantu uvolňovala. Nenašla jsem nic negativního. Navíc, pokud si uvědomím, že výrobek je bez jakékoli chemie, mám z něj o to lepší pocit. Jsem ráda, že jsem si Beauty vyzkoušela a udělala si tak vlastní názor.

26

AROMA Life


Bc. JAN KUBÁT, Oldřichov u Duchcova: Deodoranty, parfémy a podobné přípravky používám rád a celkem často. Jsou mi příjemné nejen jejich vůně, ale hlavně pocit péče. Líbí se mi, když o sebe lidé dbají. Ale přiznám se, že pojem přírodní deodorant jsem slyšel poprvé, až když mi přítelkyně přinesla PŘÍRODNÍ DEODORANT ENERGY. Do té doby jsem netušil, že něco takového existuje. Úplně jsem nevěděl, co očekávat. Co říkám na Energy po vyzkoušení? V první řadě velmi oceňuji nanášení formou „kuličky“. Je to praktické, rychlé, zkrátka to mám rád. Chvilku jsem si zvykal na novou a relativně nenápadnou vůni. Celkově ji však vnímám jako decentní, příjemnou, a to i z dlouhodobějšího hlediska. Nemám totiž moc rád, pokud použiju nějakou vůni a půl hodiny mě z ní bolí hlava. Překvapilo mě, když mi pár lidí řeklo, že příjemně voním po citronech. Evidentně to tedy funguje. Naprosto super bylo, že jsem si zvykl mít Energy u sebe skoro všude a podle potřeby ho kdykoli lehce aplikovat. Hlavně jsem se celý den cítil opravdu pohodově, a to i ve velkém vedru. Za mě – nečekané a milé překvapení. Na Energy jsem si zvykl tak, že ho používám dál i po dovolené.

27


Marie Šaršeová, kosmetička

Squalane, fluid, sérum Jaký je mezi nimi rozdíl?

Vypadají podobně, používají se podobně, přesto každý působí trochu jinak. SQUALANE, HYALURONOVÝ FLUID a REVITALIZAČNÍ SÉRUM RŮŽE zákaznice milují. Avšak občas tápou, který z nich zvolit. Ptají se – v čem se vlastně liší? Vyšší level péče

Všechny tři preparáty charakterizuje intenzivní působení. Pokožku hloubkově vyživují, hydratují a omlazují. Vedle běžných pleťových krémů a olejů představují jakýsi vyšší level péče, i když pro většinu žen jsou dnes již součástí každodenní kosmetické rutiny. Aplikují se ve velmi malém množství na čistou pokožku obličeje, krku a dekoltu. Po vsáknutí na ně můžete nanést ještě krém, pleťový olej či make-up a využít tak principu vrstvení. Ale můžete je využívat i samostatně. Také je můžete vzájemně kombinovat. Ideální je vyzkoušet všechny tři a zjistit, který z nich, popřípadě jaká jejich kombinace, vám sedí nejlépe. Na každý typ pleti totiž funguje něco jiného.

28

AROMA Life


„Suchý olej“ SQUALANE

Má lehkou gelovou texturu bez olejové složky a výbornou vstřebatelnost. Pokožku ani v nejmenším nezatěžuje, přitom jí poskytuje všestrannou péči. Kromě bezkonkurenční hydratace ji také chrání před vnějšími vlivy a působením volných radikálů, stimuluje obnovu kožních buněk, matuje mastnější T-zónu a suchá místa naopak chrání před vysušením a tvorbou šupinek. Při jeho pravidelném používání bude vaše pleť pevnější, pružnější a jemnější.

SQUALANE je 100% čistý skvalan získaný z cukrové třtiny. Je to lehká, bezbarvá, stabilní olejovitá kapalina, která se rychle a bez pocitu mastnoty vstřebává. Říká se jí proto také „suchý olej“.

Fluid po celý rok, tedy i nyní v zimě, můžete využívat jako první vrstvu pod krémy a další ochranné prostředky. V létě ho naopak můžete aplikovat i samostatně, třeba i několikrát během dne, a udržovat tak pokožku neustále dobře hydratovanou.

Jeho příběh začíná u žraloků. Z jejich jater vědci v roce 1905 izolovali skvalen, téměř zázračný prostředek v léčbě mnoha nemocí i péči o pokožku. Později zjistili, že tuto substanci obsahují všechny živé organismy a rostliny. Začali ji získávat z olivového oleje, rýžových otrub a cukrové třtiny – ta se považuje za nejkvalitnější zdroj. Jednalo se tedy o stejnou látku, ale tu rostlinného původu pro rozlišení nazvali skvalan.

Má mimořádné účinky na pleť. Hydratuje, zvláčňuje, zklidňuje, zjemňuje, posiluje přirozený ochranný kožní film, vyplňuje a redukuje vrásky. Neucpává póry a kůži nechává volně dýchat. Zanechává ji rozjasněnou a sametově hebkou. Je vhodný pro suchou, citlivou, mastnou i zralou pleť. Zaceluje také poškozené konečky vlasů a dodává jim lesk. Mnoho žen si také SQUALANE oblíbilo jako skvělou přírodní alternativu silikonových bází pod make-up.

Hydratační jednička HYALURONOVÝ FLUID

HYALURONOVÝ FLUID mohu bez nadsázky nazvat skutečnou hydratační bombou. Jde o unikátní anti-age komplex působící od nejhlubších struktur pokožky až na povrch. Zajišťuje hydrataci v hlubokých a středních vrstvách a současně vypnutí a vyhlazení povrchu pokožky s efektem neinvazivní výplně vrásek.

Koncentrovaná síla RŮŽOVEHO SÉRA

REVITALIZAČNÍ SÉRUM RŮŽE je lehce vstřebatelný hydrogel s unikátním komplexem aminokyselin. Vyniká vysokou koncentrací aktivních látek a výraznými antioxidačními účinky. Obnovuje kožní buňky, podporuje tvorbu kolagenu a elastinu, zlepšuje tonus a celkovou odolnost pokožky. Vyplňuje vrásky a drobné linky, hydratuje, vypíná, vyhlazuje a dodává pleti mladistvý vzhled a jas. Je doslova vzpruhou pro zralou a ochablou pokožku. Obsah éterického oleje z růže damašské dává séru punc exkluzivity a něžnou vůni, která blahodárně působí i na psychiku. Lehce stahující účinky růže se také dobře uplatňují při popraskaných žilkách a růžovce. Také sérum můžete využívat k vrstvení i samostatně. Při pravidelné aplikaci jsou jeho účinky viditelné během pár dní. Krásně vám vypne a zpevní pleť.

MŮJ TIP Všechny tři preparáty můžete přidávat i do vašich krémů a regeneračních olejů. Zvýšíte tak jejich účinky. Také je doporučuji kolegyním kosmetičkám k obohacování preparátů, které tvoří pro své klienty na míru.

29


jak na to

Voňavé

zimní čaje

Jak správně připravit čaj – odborně výluh – ze siličnatých rostlin? Zařídit, aby krásně voněl a subtilní éterické oleje z něj neunikly pánu bohu do oken? Máme pro vás pár tipů od bylinkáře Vládi Vytáska.

1 2 3 30

Prvním krokem k opravdu voňavému nálevu je aromatické bylinky řádně usušit. Aby se u nich zachovalo co nejvíce éterických olejů, není dobré drtit je na malé kousky. Lepší je uchovávat je v celku a podrtit až těsně před zalitím horkou vodou. Hodně důležité je také jejich správné skladování. Nejlépe je uchováte v dvoulitrových tmavých skleněných prachovnicích. Samotný nálev pak připravíte tak, že dvě čajové lžičky čerstvě podrcených bylinek zalijete 250 ml vařící vody a necháte 20 minut vyluhovat. Hrneček by přitom měl být zakrytý pokličkou. Po vyluhování voňavý nálev scedíte. A je to. Můžete si vychutnávat své voňavé zimní pití. (PRO TY, CO TO RÁDI SLADKÉ) Milovníci sladkého mohou přidat i lžičku dvě domácího medu. Ale vždy by se měl přidávat až do vychlazeného nálevu. Při teplotách nad 50 °C ztrácí med své účinné látky.

AROMA Life

VYZKOUŠEJTE: květy růže, lípy a černého bezu, listí maliníku, fenykl, anýz, tymián, šípky, meduňku, šalvěj... Chutnají a voní výtečně, samotné i ve směsích.


speciál

dárková inspirace Nevíte si rady? Vyzkoušejte sady. Už jste si uvařili voňavý čaj? Uvelebte se ve svém ušáku a zalistujte touto vánoční dárkovou inspirací. Protože mnozí někdy tápete, jak nejlépe nakombinovat preparáty do kosmetických balíčků, udělali jsme to za vás. Na výběr máte od luxusních majstrštyků po voňavé „jednohubky“.

A NEZAPOMEŇTE

do 8. 12. všechny sady pořídíte s 5% slevou!

31


luxus Darujte

Rozněžněte ji růží

Vzácný éterický olej z růže damašské oblaží smysly snad každé ženy. A co teprve pokožku! Zvláště té zralé, suché a citlivé poskytne nekonečně něžnou péči. Ať už si vyberete jakoukoli ze tří exkluzivních sad, s růží nikdy nešlápnete vedle. DÁRKOVE SADY ● EXKLUZIV RŮŽE ● EXKLUZIV RŮŽE II ● EXKLUZIV RŮŽE BPJ

Rozmazlete ji vanilkou a medem Delikatesy ukryté ve vanilkovo-medové sadě nadchnou ženy

toužící po pevné, pružné a vypnuté pleti. Tento vysoce účinný přírodní lifting obličeje i těla, si prostě zamilují. DÁRKOVÁ SADA ● VANILKA-MED

Oslňte ji zlatem a jantarem

Pokud na ženu neuděláte dojem sadou s 24karátovým zlatem a baltským jantarem, tak už asi ničím. Je to naprostá špička naší nabídky. „Zlaté sady“ mají nejen unikátní omlazující účinky a efekt fyto-botoxu, ale díky částečkám zlata pleť jemně a decentně prozáří. DÁRKOVE SADY ● ZLATO-JANTAR ● ZLATO-JANTAR II

32

AROMA Life


pohodu

Darujte

Okouzlete je vůněmi Vánoc

Pěticí půvabných citrusových, lesních a hřejivě kořeněných éterických olejů a směsí okouzlíte každého milovníka Vánoc. Babičku, kamaráda, sestřenici i milou sousedku. Zpříjemní jim nejen vánoční čas, ale i celou zimu. VÁNOČNÍ SADA ÉTERICKÉ OLEJE (5× 5 ml) – limitovaná vánoční edice

Nabídněte jim báječný relax

Všem, kteří si rádi užívají domácí relaxaci, se zavděčíte našimi požitkářskými sadami. S Voňavými lázněmi si dopřejí voňavé koupání a sprchování. S Wellness sadami zakusí dokonale vyladěnou energii tělových a masážních preparátů vytvořených podle ročních dob. DÁRKOVÁ SADA ● VOŇAVÉ LÁZNĚ (4× 10 ml) – limitovaná vánoční edice SADY ● OLEJŮ WELLNESS & RELAX ● OLEOGELŮ WELLNESS & RELAX

33


Darujte

péči

Potěšte je sadou přesně pro jejich pleť

Koho by nepotěšil balíček kosmetiky sestavený speciálně pro jeho pleť! Sadou Citrus můžete obdarovat své blízké se smíšenou a mastnou pletí, sadami Hřebíček a Aktivní uhlí kápnete do noty teenagerům a těm, co se potýkají s akné a problematickou pletí. A sadou Levandule se zavděčíte majitelům suché a citlivé pleti. SADY ● CITRUS ● HŘEBÍČEK ● LEVANDULE ● AKTIVNÍ UHLÍ

Dopřejte jim intimní komfort

Do černého se trefíte určitě i jedinečnými sadami intimní péče. Ženy si jistě oblíbí sadu Intima, muži sadu Intimus. Jsou to skutečné přírodní evergreeny Original ATOK! SADY ● INTIMA ● INTIMUS

Překvapte muže

Speciálně pro pány je tu také svěží citrusovo-kořeněná sada Galant-Intimus s mycím olejem, krémem a ručníkem – základní kosmetickou výbavou, kterou ocení každý gentleman. DÁRKOVÁ SADA ● GALANT-INTIMUS

Udělejte radost dětem

I děti budou mít radost z voňavé kosmetické sady. Darujte jim naši „motýlkovou“. Určitě je potěší vlastní koupelový miniolejíček nebo levandulový minikrémíček. ● DĚTSKÁ SADA

Složení a ceny jednotlivých sad najdete v e-shopu: originalatok.cz

34

AROMA Life


na slovíčko

O nejvoňavější prodejně v Ústí s Petrou Novákovou, vedoucí kamenné prodejny ATOK

Těšíme se na vás od pondělka do pátku 9.00–13.00 13.30–17.00 MÍROVÉ NÁMĚSTÍ 66/18

Petro, za čím kromě krásných vůní ještě přicházejí lidé do obchůdku ATOK?

Především za kvalitní čerstvou přírodní kosmetikou za skvělou cenu. Také za příjemnou atmosférou, radou, inspirací. S každým zákazníkem se snažíme vybrat ty nejvhodnější preparáty a moc nás těší, když mu pomohou a rád se k nám vrací. Jednou měsíčně je přímo v prodejně zákazníkům k dispozici i kosmetická poradkyně ATOK Veronika Čížková. O jaké preparáty je největší zájem?

Celoročně vede Hyaluronový fluid. Ženy ho milují a často mi říkají, že už jsou na něm i závislé. Nedivím se, já také . Teď v zimě je velmi žádaný Lecitinový krém Tonka-benzion, který perfektně vyživuje a chrání pleť. Velký zájem je o éterické oleje, v době, kdy řádí bacily hlavně o eukalypt, ravintsaru a tea tree.

Máte nějaké TOP tipy na vánoční dárky?

Doporučuji například oblíbené kousky z vánoční limitované edice Koupelový olej Vánoční a Olejový parfém Souznění s opojnou vůní vanilky, slaměnky a medu. Na ten se mnoho žen těší celý rok. Nebo báječné novinky Oves-konopí nabízející tu nejšetrnější péči o pleť. Máme bohatý výběr dárkových kazet a také osvědčené dárkové poukazy, pro ty, co si s výběrem neví rady. Co vás na práci v prodejně nejvíce baví?

Setkávání s příjemnými lidmi. Spokojení zákazníci, kteří se rádi vracejí. A hlavně kosmetika ATOK, kterou sama ráda používám. Určitě už se neobejdu bez Hyaluronového fluidu, Intisanu nebo krému Marre. A v tomto čase také bez Vánoční nadílky, směsi, která navozuje nádhernou sváteční atmosféru.

35


mládí & krása

vlasy, Krásné

řasy

husté

Jo, geny. Pro krásné vlasy jsou prý základem. Odborníci tvrdí, že ze 60–70 %. Říkáte, že jste při jejich rozdávání stály ve špatné frontě? Že na vás místo lví hřívy zbylo jen polétavé chmýří? Nezoufejte. I zbylých 30–40 %, které máte ve své moci, je dost. Pro krásné vlasy i řasy toho pořád můžete hodně udělat. 36

AROMA Life


Vlasy nelžou Vaše kadeře už na první pohled prozradí, jak jste na tom zdravotně, psychicky, jak se stravujete i jak o sebe pečujete. Celkový dojem nepřebijí ani dobré geny, vlasy jsou zkrátka naší vizitkou. Stres, deprese, nemoci, metabolické poruchy, dlouhodobé užívání hormonů a některých léků… To všechno se do vašich vlasů zapisuje jako do deníku. Stejně jako kvalitní spánek, pitný režim, jídelníček, dostatek či nedostatek vitaminů, minerálů, bílkovin, omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Podle tradiční čínské medicíny je podstatná také kondice ledvin, která je přímo provázaná s ochlupením. Podle jejích znalců zdravé a dobře fungující ledviny bývají zárukou kvalitních vlasů. A naopak, slabé ledviny znamenají špatné vlasy a potažmo i řasy. Důležitá je i dobře zvolená kosmetika a správná péče. Vlasové přípravky z drogerií jsou často plné sulfátů, silikonů, minerálních olejů, syntetických aromat a barviv. Tento chemický koktejl možná udělá chvilkový wau efekt, ale z dlouhodobého hlediska vlasy a pokožku hlavy jen zatěžuje. Dlouhodobě vždy nejlépe funguje přirozená cesta. Trochu vám na ni posvítíme.

V jemné péči hydrofilních olejů Není olej jako olej. Ten hydrofilní se díky obsaženým emulgátorům pojí s vodou. Je to tedy olej vhodný na mytí. A to mytí velmi jemné a šetrné, které nenarušuje přirozenou ochrannou vrstvu vlasové pokožky. Pokud máte vlasy suché, poškozené a narušené, zvolte Mycí olej na suché vlasy s éterickým olejem z kanangy a růžového dřeva. Pokud se vaše vlasy více mastí nebo jsou velmi jemné, sáhněte po Mycím oleji na mastné vlasy s éterickým olejem cedru, rozmarýnu a tymiánu. A jak na správné mytí? V první řadě vlasy dokonale namočte, důkladněji než při mytí běžnými šampony. Trochu mycího oleje pak v dlani smíchejte s teplou vodu a touto směsí

vlasy a pokožku hlavy krátce masírujte. Poté vlasy opláchněte teplou vodou a nakonec ještě přelijte odvarem z bylin, případně vodou s octem nebo citronem. Pokud chcete mít vlasy přirozeně natužené, do vlhkých nebo už i uschlých nastříkejte trochu Tonika na vlasy Komonice. Kromě toho, že vlasy jemně zafixuje, podpoří regeneraci vlasové pokožky.

Dejte vlasům něco navíc Mytí vlasů hydrofilními oleji je bude udržovat čisté, jemné a voňavé. Ale pokud chcete ještě více podpořit jejich vitalitu, sílu, pružnost, lesk a rychlejší růst, dopřejte si alespoň jednou týdně intenzivní vlasovou kúru. Vyzkoušejte Obnovující olejové sérum na vlasy s vysoce účinným komplexem rostlinných a éterických olejů, squalanem a vitaminem E. Před mytím vlasů sérum vetřete do celé jejich délky a nechte krátce působit. Potom vlasy běžným způsobem umyjte. Sérum můžete v malém množství aplikovat do konečků také po mytí vlasů. V tomto případě ho již neoplachujte. Můžete využít také intenzivní Zábal na vlasy Haar Quantum s rozmarýnem, arnikou, jalovcem, puškvorcem, kopřivou a lopuchem. Hodinový zábal vašim vlasům doslova vrátí život. A ještě lepších výsledků dosáhnete, když zábal necháte působit přes celou noc.

Jak na husté řasy Zdají se vám vaše řasy řídké, krátké, příliš jemné, skoro neviditené? I v tomto případě můžete jít genům na pomoc. A určitě tím nemyslíme žádné nalepovací panenkovské „mrkačky“. Nabízíme vám přirozenější a také mnohem jednodušší řešení. Alespoň jednou denně projeďte odlíčené řasy po celé délce kartáčkem s čistě přírodním Intenzivním olejovým sérem na řasy. Obsahuje synergický komplex tří olejů – ricinového, arganového a kokosového, které vašim řasám dodají extra porci výživy, posílí je a podpoří jejich přirozený růst. Po pravidelném používání budou vaše řasy hustší, pevnější a odolnější. A jedna dobrá zpráva nakonec – stejně účinně sérum působí i na obočí.

37


zvířecí mazlíčci

Paci, paci,

pacičky

Pepi & Monika Kotlíková Ahojda, já jsem Pepi. Monika, moje panička, je dneska tak zaneprázdněná, že na mě tohle psí psaní o packách, pacinách a pacičkách s láskou přehodila. A já to beru. Koneckonců já jsem ta, na které skvělé preparáty ATOK testuje (… a pak, že netestují na zvířátkách  ).

Tak za prvé, nejlépe se ošetřují pacičky, které jsou celoročně v dobrém stavu. A to ty moje rozhodně jsou. Znáte BALZÁM INTISAN? Na zhrublé a popraskané paciny je to učiněný zázrak! Nebylo to tak vždy, ale jako aromaterapeutický mazák si už mazání tlapek Intisanem vychutnávám. Tahle kosmetická procedura mi totiž moc pomáhá. Důležité je mít ostříhané pacinky i meziprstí, aby po vás pak na podlaze nezůstávaly mastné ťapky. Poradila jsem tuto vychytávku i Betyně od sousedů, ale ta mi to nemůže zapomenout, protože jí po mazání navlíkají ponožky. Ale odpočívá si v nich u teplého krbu, takže jí to asi zas tak neva. Horší je, když u Betyny v ulici posolí chodník technickou solí. Jaj, ta umí packy pěkně pozlobit! Ještě, že Betyny skvělá panička ví, jak jí ulevit. Packy jí hned osprchuje teplou vodou a ošetří úžasně zklidňujícím BALZÁMEM MĚSÍČEK-RAKYTNÍK. Packy v kondici, fyzické i kosmetické, jsou prostě k nezaplacení. Vždyť nás nosí celý psí život! A jak báječně se s nimi skotačí ve sněhu, ani nemluvím. Už se na to dovádění moc těším. I vy si zimu a Vánoce moc užijte. S radostí, vztyčeným ocáskem a vymazlenýma pacičkama! To vám přeje moje panička Monika i já, Pepi. Podepsáno vlastní tlapkou.

38

AROMA Life


Máme

nové logo

Nechtěli jsme jen změnu pro změnu. Na novém logu jsme zodpovědně pracovali téměř rok. Zvažovali jsme snad celou armádu požadavků přicházejících ze všech stran. Často těžko dosažitelných nebo i protichůdných. Ale povedlo se, logo je na světě! Tímto vám ho poprvé slavnostně představujeme. V realitě se s ním začnete více a více setkávat v závěru letošního roku a naplno během roku 2020.

1 2 3 4

aktuálně

Proč logo měníme? Cítíme potřebu změny, osvěžení, zjednodušení a celkového omlazení naší prezentace. Chceme pro vás být jasně čitelní, viditelní, nezaměnitelní. Využili jsme proto důvěrně známé prvky z původního zeleného loga, a dali jim modernější šik kabátek. Barevnými variacemi loga vám chceme usnadnit orientaci v celé nabídce Original ATOK. Každá skupina má svou barvu a dohromady tvoří harmonický celek (tělo, obličej, děti, …). Chceme logo, které už na první pohled jasně říká, že pro vás tvoříme kosmetiku přírodní. Vzali jsme proto rostlinný motiv z původního loga a „povýšili“ ho na  nejvýraznější prvek.

39


poradna K mytí pokožky Vám doporučuji Dětský koupelový olej Heřmánek, který podrážděnou pokožku zklidní, zjemní a šetrně očistí. Někdy se osvědčují také Koupelové oleje Meduňka a Levandule. U těchto „dospěláckých“ olejů Vám na dětskou koupel postačí 1 čajová lžička. Koupel by měla trvat kolem 10 minut. Pokud dítě sprchujete, zvolte Sprchový olej Neutral.

Odpovídá odborná konzultantka

MUDr. Irina Kaplanová

Jak na atopický ekzém u dcerky? Naše dvouletá dcerka trpí atopickým ekzémem. Každý den jí pokožku mažeme přípravkem Excipial z lékárny, ale nepomáhá to, neustále se škrábe. Poradíte mi, co s tím a doporučíte některé z přípravků Original ATOK? Moc Vám děkuji. (S. Dolinová, Olomouc) Při atopickém ekzému se v první řadě vyvarujte používání nevhodných mycích prostředků. Nepoužívejte pěnové mycí přípravky, jako jsou sprchové gely, koupelové pěny a mýdla, které pokožku vysušují a narušují její ochrannou přirozenou vrstvu. Ale to už jistě víte.

40

AROMA Life

Po koupeli či sprchování dcerku osušte měkkým ručníkem. Spíše jemným poklepáváním než třením. Do tří minut je vhodné použít tzv. emoliencia, preparáty, které zajistí promaštění, hydrataci a podpoří ochrannou kožní bariéru. Předejdete tak dalšímu vysušování a praskání pokožky. Doporučuji střídat oleje a krémy. Dobře se osvědčují oleje mandlový, karité, konopný nebo bambucké máslo. Z krémů bych použila Dětský krém Levandule a na nejvíce podrážděná místa i několikrát denně Regenerační krém Attopic. Vyzkoušejte, který preparát působí nejlépe, u ekzémů je účinnost přípravků velmi individuální. Dětské a ložní prádlo perte v jemných pracích prostředcích a pečlivě je vždy vymáchejte, aby zbytky přípravků nedráždily pokožku. Aviváž nepoužívejte. Dcerku oblékejte do měkkých bavlněných materiálů. Vlně, hrubým a neprodyšným textiliím se vyhýbejte. Místo plyšových hraček volte raději měkké textilní hračky, které lze často prát. Pokud můžete, koberce nahraďte podlahami a také omezte příliš úzký kontakt s domácími zvířaty. Doporučuji Vám také sledovat stravu dcerky a vylučovat potraviny, po kterých se stav dcerky zhoršuje.


Co se synem, kterému se nechce do školky? Náš syn velmi špatně nese chození do školky. Měli byste nějakou radu, jak ho zklidnit, harmonizovat? (J. Nová, Kadaň) Děti velmi dobře reagují na citrusové éterické oleje, zejména pomeranč, tangerinku a mandarinku. Probouzejí radost a hravost, uvolňují napětí, podporují při nejistotě. Vhodné jsou také harmonizující a stabilizující oleje, jako je cedr a kadidlovník. Večer můžete zkusit uklidňující až sedativní levanduli. Éterické oleje nechejte odpařovat z aromalampy, difuzéru, zvlhčovače nebo mokrého ubrusu položeného na radiátor. Po rozředění do neutrálních základů je můžete používat i k masážím a koupelím. Z hotových preparátů Vám doporučuji dětmi oblíbený Koupelový olej Mandarinka.

Odpovídá vývojová laborantka

Mgr. Michaela Holubová

Naučíte mě, jak si namíchat vlastní krém? Ráda používám Vaše éterické oleje do aromalampy, ale moc mě láká i možnost namíchat si z nich třeba vlastní krém. Učíte to někde? (Z. Hořejší, Plzeň) Moc rádi Vás to naučíme v našich nových kurzech HRAVÉ AROMATEAPIE ve Vile Sebuzín. Ukážeme Vám, jak pracovat s éterickými a rostlinnými oleji, využívat neutrální základy a tvořit z nich originální preparáty na míru. Namícháte si vlastní pleťový krém a olej, které si pak podle sebe doplníte éterickými oleji. Kromě toho se dozvíte spoustu zajímavostí o jednotlivých éterických a rostlinných olejích a kolegyně Vám také předvedou, jak správně používat naši kosmetiku. Přijeďte si užít voňavý víkend v srdci Českého středohoří. Odvezete si nejen vlastnoručně vyrobenou kosmetiku a nové poznatky, ale také si u nás příjemně odpočinete. Těšíme se na Vás! Více o kurzech na webu vilasebuzin.cz

41


Vánoční osmisměrka

soutěž

Tatínek mi na Vánoce nasliboval hory, doly. – A splnil ti přání? – Ano, koupil mi ............ . Konec vánoční anekdoty skrývá tajenka osmisměrky. Vyluštěte ji a zasoutěžte si s námi o exkluzivní voňavé dárky pod stromeček. K

Á

A

T

E

R

K

A

B

E

H Y M N

A

S

Z

A

K

Z

O R

A A

K

V

A M U

K

Z

Ů

R

A K

Č

I

B

U

T

O

T

O

A A

B N

L

Ň

E

Z

I

L

K

S

K

D H

R

O

B

K

A Ň O N N

E

A

E

A

Á M T

S

K

Í

O

I

K

L

Z

B

Í

O M

J

V

S

I

K Ů

C

A O K O

T

V

A

U

T

S

K

R

K

P

U

P

E

S

R

E

A C

Á H

Z

L

O C

E M B

K

E

R

A N

I

A

H K

B

V

R

P

D

L

Jako 3 největší hříchy v péči o pleť jste nejčastěji uváděli: 1. Špatné čištění pleti a odličování 2. Nevhodně zvolenou kosmetiku 3. Nedostatečnou hydrataci Poukazy k odběru kosmetiky Original ATOK v uvedených hodnotách získaly: 1. CENA: 2000 Kč ‒ LAĎKA KORANDOVÁ, Bechyně; 2. CENA: 1500 Kč ‒ ANDREA KNIGHT, Praha; 3. CENA: 1000 Kč ‒ MARKÉTA HÁJKOVÁ, Poříčany; 4‒5. CENA: 500 Kč ‒ IVA JAKUBCOVÁ, Děčín; DANIELA FIALOVÁ, Popovice.

42

AROMA Life

P T

H C

Výherci z minulého čísla

Srdečně blahopřejeme!

L

ATRAKCE, BATERKA, BRUSINKA, CUKRÁRNA, DEBAKL, ETIKETA, HLADINA, HROBKA, HYMNA, CHLAD, CHŮZE, INKOUST, KABEL, KAŇON, KOTVA, KRAJKA, MÍCHA, OSNOVA, POPEL, PRŮZKUM, ROZKAZ, SKLADBA, SKLIZEŇ, SPORÁK, TABÁK, TOTEM, TUBIČKA, VZPOMÍNKA, ZKUMAVKA

CO MŮŽETE VYHRÁT? 1. CENA: Dárková sada Vanilka-med 2. CENA: Dárková sada exkluziv Růže 3. CENA: Dárková sada Levandule

PRAVIDLA SOUTĚŽE Tajenku s označením SOUTĚŽ ZIMA nám zašlete do 10. 12. 2019 na e-mail aromaterapie@originalatok.cz nebo adresu Cosmetics ATOK International, Václavské náměstí 870/6, 400 04 Trmice. Uveďte celé jméno, adresu, telefon a e-mail. Výherce vylosujeme a oznámíme 13. 12. ve 12.00 na našem webu originalatok.cz/ Aktuality a také v příštím čísle.


fejeton

čas Njeeprima čas Jana Chrástecká Zima nezima. To by v tom byl čert, abychom tou chladnou polovinou roku neprosvištěli pěkně zvesela a na plný plyn. Ve svištění jsme mistři sluneční soustavy. Když je nám zima, otočíme čudlíkem a roztopíme radiátor. Když je tma, ťuknem do čudlíku a rozsvítíme si. Když máme hlad, zmáčknem čudlík a mikrovlnka vyplivne jídlo. Když se nudíme, zapnem čudlík a pustíme si telku. Když je ticho, dotknem se čudlíku a hraje muzika. Když je smutno, ťuky ťuk, pár čudlíků a už žhavíme mobil s přáteli. Když nám schází slunce, klik klik klik na pár čudlíků a máme letenku do teplých krajů. Úplný čudlíkový gang! Jen matka Příroda si pořád mele svou. Střídá noc a den, zimu s létem, chuť na lehké a šťavnaté s chutí na sladké a tučné, plození s vegetačním klidem, světlo s tmou. Pche! Máme habakuk žárovek. Jahody a rajčata v lednu. Spoustu zimovzdorné zábavy. Internet, sítě, chytrý mobil a ještě chytřejší televizi. Shopping centra. Energy drinky. Kdo by chtěl zimu, klid a tmu. Já tedy jo. Chci přes zimu hibernovat jako jezevec, odpočívat a nabírat síly. Na jaře se plná energie rozběhnout po louce, spásat sedmikrásky, žvejkat pampelišky. V létě se radovat a dovádět. Cestovat. Blbnout. Tancovat. A s podzimem se zklidnit, užívat si pohodové večery u krbu s knížkou, papučema a dvojkou červeného. Tohle chci. Proč nadávat na plískanice, šero, bláto a mráz? Nečas je prima čas. Dovolí ti zvolnit a ubrat plyn. Fantazírovat, plánovat a snít. Těšit se na jaro. A to není k zahození!

43


Vila Sebuzín

Místo v srdci Českého středohoří Přijeďte k nám, užít si svoji svatbu snů, oslavu, setkání s přáteli nebo báječnou dovolenou s výlety lodí, na kole a toulkami magickou přírodou. Uspořádejte u nás firemní prezentaci nebo workshop. Navštivte naše kurzy aromaterapie, tvořivé dílny či prázdninové pobyty. Ubytujte se v našich útulných pokojích. Poseďte s přáteli a sklenkou vína u krbu ve společenské místnosti nebo při večerním grilování v zahradě.

Pojďte se bavit, vzdělávat a relaxovat! Ve VILE SEBUZÍN najdete komfortní zázemí pro rozmanité akce, přátelské prostředí, služby na míru, klid a soukromí. telefon: 724 144 765, e-mail: info@vilasebuzin.cz, fb: vilasebuzin

vilasebuzin.cz


Svatební den jako z pohádky

Z vaší svatby vytvoříme událost, na kterou nezapomenete! Probereme s vámi všechna přání a váš Den D do detailů vyladíme. Můžete u nás uspořádat nejen báječnou hostinu, ale domluvit si i obřad v zahradě a mít „vše pod jednou střechou“. Na klíč, bez stresu, bez starostí.

Aromaterapie,

která vás bude bavit V našich nových kurzech HRAVÉ AROMATERAPIE vám odhalíme kouzelný svět vůní. Naučíme vás tvořit vlastní krémy a různé druhy preparátů. Inspirujeme vás, jak se rozmazlovat aromaterapií a s její pomocí každý den pečovat o zdraví a krásu. Přijeďte prožít skvělý víkend! Těšíme se na vás 30. 11.–1. 12. 2019

Letní relaxační pobyty pro ženy

Ženy je milují a bývají už dlouho dopředu obsazené. Každoročně si užívají krásné ženské sdílení, odpočinek, výlety, tvoření, cvičení v zahradě, večerní grilování, aromaterapii, péči kosmetičky, kadeřnice a relaxační masáže. Zkrátka pestrý „švédský stůl“ plný sebuzínských lahůdek!

45


Zlato & jantar Luxus. Jas. Omlazení.

GOLD COLLECTION je to nejluxusnější, co jsme pro vás vytvořili. Pětice unikátních preparátů ZLATO-JANTAR s 24karátovým zlatem, pravým baltským jantarem, vysoce účinnými bylinnými extrakty a éterickými oleji.

Proč si je dopřát? Dodávají ušlechtilý jas. Mikročástečky zlata odrážejí světlo, čímž nádherně, ale současně velmi decentně prozáří a rozjasní vaši pleť.

Intenzivně vyživují. Mateří kašička, extrakty

z jantaru, lípy, sedmikrásky, měsíčku, čekanky, světlíku a další cenné látky vaši pleť hloubkově vyživí a bohatě ji zásobí vitaminy a minerály.

Účinně omlazují. Myoxinol, přírodní alternativa

botoxu, v součinnosti s colostrem, kofeinem, escinem a dalšími bioaktivními složkami, vaši pleť viditelně vypnou, vyhladí a výrazně zredukují jemné linky a vrásky.

Podporují pružnost pleti. Kyselina hyaluronová, fytokolagen a fytokeratin zaktivují tvorbu kolagenu a elastinu, čímž výrazně podpoří pevnost a elasticitu vaší pokožky.

Hloubkově hydratují. Filmotvorné látky z irského mechu, konjacu, akácie, fruktanu a další obsažené složky budou vaši pokožku účinně hydratovat a podporovat její pružnost, jemnost a vláčnost.

Nádherně voní. Sladce opojnou vůní s plnými tóny

jantaru vám tyto preparáty při každém použití budou přinášet příjemně hřejivé pocity luxusu.

68

AROMA Life


Gold collection Anti-age komfort i pro nejnáročnější


ORIGINAL ATOK MAGAZÍN

Vydává:

Cosmetics ATOK International s.r.o. Václavské náměstí 870/6 400 04 Trmice Vydává: casopis@originalatok.cz Cosmetics ATOK International s.r.o. originalatok.cz Václavské náměstí 870/6 400 04 Trmice casopis@originalatok.cz originalatok.cz

originalatok.cz

OP

982407-0464/2014

Profile for Original ATOK

AROMA Life 2/2019  

AROMA Life 2/2019