Page 96

fuar rotası

SAO PAULO

NERELER GEZILIR?

Sao Paulo Katedrali

Sao Paulo Cathedral (Sao Paulo Katedrali) 16’ncı yüzyıl sonunda Portekizlilerin inşa ettiği kilise birkaç kez yıkılıp yerine yenisi yapılmış. 1913’te bugünkü, Rönesans mimarisinden izler taşıyan görkemli katedralin inşaatı başlamış. Dünyanın dördüncü büyük neo gotik katedrali olan bu yapı, 8 bin kişilik kapasiteye sahip. Marcodo Municipal (Sao Paulo Marketi) 1928’de inşa edilen barok bina, şehrin en büyük alışveriş merkezi. Meyve ve baharat pazarı olarak da bilinen merkezin içinde 300’den fazla tezgah buluyor. 2003’teki restorasyonda eklenen asma katta ise restoranlar ve etkinlik salonu yer alıyor. Mosterio Sao Bento (Sao Bento Manastırı) Aziz Benedict Manastırı, Katedral Meydanı’nın (Praça de Se) kuzeyinde yer alıyor. Neo gotik yapı, Benedikt mezhebi papazlarınca 16’ncı yüzyılda yapılmış. Manastırın bir parçası olan kilisedeki asma kat zamanın zenginlerinin ayini izlediği noktayken halk zemin katta, köleler bahçede duruyordu. 1828’de Brezilya’nın ilk hukuk fakültesinin de burada kurulduğu biliniyor.

lik eşya dükkanları ve semt pazarlarından pek çok ürün satın alabilirsiniz. Dekoratif ev eşyaları için “Rua Teodoro Sampio”; özel tasarım kıyafetler ve lüks mücevherler için “Rua Oscar Freire”; düşük fiyatlı her çeşit giysi, ayakkabı ve aksesuarlar için “Rua José Paulino”, “Rua 25 de Março” ; elektronik ürünler için “Rua Santa Ifigênia” caddeleri ideal noktalar. Sao Paulo’da mağazalar hafta içi ve cumartesi günleri 10.00-18.00 arasında; büyük alışveriş merkezleri 10.0022.00 saatleri arasında açık. Sao Paulo’dan alınabilecek en güzel hediyelik ürünler ise karnaval kostümleri, ünlü futbolcuların formaları, otantik objeler ve Brezilya’nın dünyaca ünlü kahveleri.

NEREDE KALINIR? Sao Paulo’da otellerin yanı sıra, apart daireler, hosteller, pansiyonlar ve konukevleri gibi 600’den fazla konaklama tesisi yer alıyor. Şehirde lüks otellerden orta bütçeli tesislere kadar pek çok seçenek bulmak mümkün. Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında Sao Paulo otel fiyatları en düşük seviyede. Sao Paulo’yu Nisan-Eylül arasındaki dönemde ziyaret edecekseniz önceden rezervasyon yaptırılması önerilir.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM Sao Paulo’da; Line 1 (Blue), Line 2 (Green), Line 3 (Red), Line 4 (Yellow), Line 5 (Lilac), Line 7 (Ruby), Line 8

ALIŞVERIŞ Sao Paulo’da bulunan alışveriş merkezleri, mağazalar, küçük butikler, hediye-

94

Luz Tren İstasyonu

(Diamond), Line 9 (Emerald), Line 10 (Turquoise), Line 11 (Coral), Line 11 Express, Line 12 (Sapphire) ve Line 15 (Silver) olmak üzere 13 metro hattı buluyor. Metro hatları ile şehrin hemen her noktasına kolayca ulaşım sağlanabilir. Metro hatları, güzergaha göre değişmekle birlikte genellikle 04.30 – 01.00 saatlerinde hizmet verir. Sao Paulo’da çok sayıda otobüs hattı da mevcut ve otobüsler şehir içi ulaşımda oldukça yaygın. Biletinizi otobüsün içinde temin edebilirsiniz.

DAMAK TADI Göçmenler kenti Sao Paulo, Brezilya mutfağına ait lezzetlerden Portekiz, Japon ve İtalyan yemeklerine kadar çok zengin alternatifler sunuyor. Ayrıca şehirde restoran fiyatları Amerika ve Avrupa standartlarının oldukça altında. Sao Paulo restoranları genellikle saat 19.00’dan sonra açılıyor

Virada à paulista

ve gece yarısından sonra da servis yapıyor. Birçok yemek kültüründen etkilenen Brezilya mutfağında özellikle Afrika etkisi belirgin. Ülkenin milli yemeği olan “siyah fasulye” aslen Afrika mutfağına ait bir yemek. Sao Paulo denince akla ilk gelen ise et yemekleri. Dünyanın en kaliteli etlerini üreten kentte, mangalda pişirilerek servis edilen “chourasco”u mutlaka denemelisiniz. Şehre özgü bir diğer popüler lezzet de doyurucu ve besleyici “virada à paulista” yemeği. Sao Paulo’da en sık tüketilen dünya mutfağına ait yemekler ise suşi ve pizzadır. Pazar akşamları pizza yemek kentte bir gelenek haline gelmiştir.

Moment Expo Dergisi 110. Sayı  

Türkiye Makine İhracatçıları Birliği Aylık Dergisi

Moment Expo Dergisi 110. Sayı  

Türkiye Makine İhracatçıları Birliği Aylık Dergisi

Advertisement