Orhangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İyilik Gözlemcileri Projesi

Page 1

UTANMAK

OKU DYARLILIK PAYLAŞMAK

DUYARLILIK SORUMLULUK

İMECE KARDEŞLİK DÜRÜSTLÜK YARDIMSEVERLİK ÜRETMEK

DYARLILIK PAYLAŞMAK

ADALET

R

M

E

K

isteyenler için özel olarak tasarlanmıştır..

SORUMLULUK

ZERAFET

DUYARLILIK

KANAAT

EDEP

ONUR ADALET

VİCDAN KANAAT

EDEP

OKU

DUYARLILIK

İMECE TEVEKKÜL DÜRÜSTLÜK YARDIMSEVERLİK ÜRETMEK

ONUR

VEFA KANAA saygı MERHAMET İYİLİK ADALET

DOĞRULUK İYİLİK

KARDEŞLİK Rozetini tak

İÇİN

EDEP

YAZ,UTANMAK ÇİZ, BOYA,

ÇALIŞKANLIK İyiliğe bak

RAFET

Ö

BARIŞ

VEN

G

HOŞGÖRÜ

ERDEM MERHAMET

GÜVEN

ÇALIŞKANLIK GÖ

OKU

Sadece İYİLİK

DOĞRULUK

Z

VİCDAN

ÇALIŞKANLIK

K VEFA İ İ R E BARIŞ saygı MERHAMET L L İ İ UTANMAK C M Y PAYLAŞMAK E İ L ADALET

ADALET

PAYLAŞMAK FEDAKARLIK

ERDEM

ONUR FEDAKARLIK

MERHAMET

ÇALIŞKANLIK MERHAMET

(Hud 114)

DOĞRULUK

TEVEKKÜL GÜVEN

..."Şüphesiz, iyilikler kötülükleri temizler"

BARIŞ

saygı VEFA ZERAFET

ADALET

İMECE KARDEŞLİK DÜRÜSTLÜK YARDIMSEVERLİK ÜRETMEK HOŞGÖRÜ

DYARLILIK PAYLAŞMAK

MERHAMET

OKU

FOTOĞRAFINI ÇEK

DUYARLILIK

PAYLAŞMAK


İnsan, yeryüzündeki akıl ve irade sahibi tek canlı olarak dünyayı ayakta tutmak, hayata geliş amacını kavramak, özgüvenini arttırmak, mutlu olmak ve mutlu etmek için aklını ve kalbini kullanarak iyilik yapmalı, iradesini kullanarak da iyilik yapmayı alışkanlık haline getirmelidir. Gülümsemek, Selam vermek, Güzel söz söylemek, Sözü güzel söylemek, Yoldaki taşı, bir başkasının ayağına takılır da canı yanar endişesi ile kenara itmek iyiliktir. Hastayı ziyaret etmek, geçmiş olsun demek, Yakınını kaybedene sabır dilemek, zor günde yanında olduğunu göstermek iyiliktir. Arkadaşlık kurmak, Sevinci paylaşıp, karşıdakini mutlu etmek, Karşıdakinin hüznünü, kederini paylaşıp yükünü hafifletmek, Kötülüğü engellemek, İyiliğe sebep olmak, Komşuya bir tabak çorba yollayıp “aklımdasın” demek, Sahip olunan maddi varlıkların ihtiyaçtan fazlasını paylaşmak iyiliktir. İyi olmak o kadar kolay ki… Hayra vesile olan, hayrı yapmış gibidir. İnsan iyi olmalı, iyilik yapmalı ve iyilerle beraber olmalıdır; iyiliği tavsiye etmelidir… Bazen “ya ben bu durumda olsaydım?” diyerek kendini karşıdaki kişinin yerine koyar ve gücün neye yetiyorsa onu yaparsın.

İyilik yaptıkça kendini ve hayatı daha çok sever, daha çok saygı duyarsın. Başkasını mutlu ettikçe mutlu olur, paylaştıkça artarsın… İyilik, yapıldıkça çoğalan, çoğaldıkça her yanı sarmalayan bir sarmaşık gibidir… İyilik öncelikle yapanı mutlu eder. Sonra iyiliğe muhatap olanı, sonra iyiliğe şahit olanı ve sonra bundan haberdar olanı… Ve halka büyüyüp gider… Hemen olmasa da er geç ve mutlaka, iyilik yaparsan iyilik bulursun… Mutlaka bir yerlerden karşına çıkar iyiliğinin karşılığı… Hadi durma, hemen bak etrafına; mutlaka sana ve desteğine ihtiyaç duyan birini göreceksin. En yakınından başla. Önce ailenden, komşundan, akrabandan, mahallenden... Okula veya işe gelip giderken, yolda sokakta gördüklerinden… İhtiyaç sahibi kimse bulamadığın zaman bir bilene sor. Mutlaka bir yerlerde senin yardımını bekleyenler var. Hadi ilk adımı at ve sakın geç kalma… Yaptığın yardımı geleceğe yatırım olarak düşün ve karşılığını, kat kat fazlasını hem de en güzel şekilde alacağından emin ol! “Şüphesiz Allah, takva sahipleri ve iyilik yapanlarla beraberdir.” (Nahl 128. Ayet) Hüseyin KARATOSUN İlçe Milli Eğitim Müdürü


alİtekİn İLK/ORTA

alİtekİn İLK/ORTA

2

2


alİtekİn İLK/ORTA

alİtekİn İLK/ORTA

2

2


alİtekİn İLK/ORTA

alİtekİn İLK/ORTA

2

2


alİtekİn İLK/ORTA

İmam hatİp Ortaokulu

2

2


atatürk İLK/ORTA

atatürk İLK/ORTA

2

2


2

2


2

2


2

2


2

2


2

2


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.