a product message image
{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade

Page 1

www.opp-ostrow.pl

ODWIEDŹ NASZĄ NOWĄ STRONĘ INTERNETOWĄ!

NR 5, CZERWIEC 2016 MIASTO

Bzowa po odbiorze

4 strona 2

MIASTO

Budowa przedszkola na ukończeniu

ISSN 2450-8128

MIESIĘCZNIK BEZPŁATNY

OTWARCIE RZZO

4 strona 5

FOTOREPORTAŻ

Biało-czerwono na Piaskach 4 strona 6 MZGM SP. Z O.O.

Bezpieczna wentylacja

4 strona 8

MZK S.A.

Zaplanuj podróż autobusem

RZZO posiada status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) i może przyjmować odpady komunalne z terenu zamieszkałego przez mieszkańców miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz 21 gmin z 4 powiatów: ostrowskiego, ostrzeszowskiego, krotoszyńskiego oraz pleszewskiego. 4strona 7

4 strona 10

SPORT

Mistrzowie z „Piątki”

4strona 15

Pierwsze spotkanie KKP

WODA ZDATNA DO KĄPIELI 4strona 12

4strona 13

4strona 11

WODKAN inwestuje


2 Kolejna ulica układu drogowego gotowa

Ulica Tylna z kanalizacją i nową nawierzchnią

Zakończyła się przebudowa nawierzchni jezdni na ulicy Cisowej w Ostrowie Wielkopolskim. Na odcinku o długości 438 m położona została tu nawierzchnia z betonowej kostki brukowej. Wcześniej powstała tu kanalizacja deszczowa.

To już kolejna miejska ulica, której nawierzchnia została w ostatnim czasie zmodernizowana. Przy ulicy Tylnej zakończono właśnie prace przy budowie nawierzchni bitumicznej jezdni. Wcześniej powstała tu także kanalizacja deszczowa.

Wcześniej wykonano kanalizację deszczową wraz z wpustami deszczowymi i przykanalikami.

Nowa nawierzchnia z betonowej kostki powstała od skrzyżowania z ulicą Grabowską do ulicy Jeżynowej. W ramach prac ustawione zostały krawężniki i oporniki, a także ściek. Na remontowanym odcinku do tej pory znajdował się utwardzony trylinką zjazd z ulicy Grabowskiej, a następnie droga o nawierzchni gruntowej, bez wydzielonych chodników. W licznych nierównościach gromadziła się woda opadowa. W pasie drogowym znajduje się uzbrojenie podziemne w postaci wodo-

ciągu, gazociągu, linii teletechnicznej, kanalizacji deszczowej oraz podziemnej i napowietrzanej linii energetycznej. Na słupach energetycznych zamontowane są latarnie uliczne oświetlające pas drogowy. Na przebudowanym odcinku drogi wykonane zostanie oznakowanie pionowe organizujące zarówno ruch pieszy jak i pojazdów mechanicznych. Środki na remont drogi pochodzą z budżetu miasta w ramach wykonania układu drogowego pomiędzy ulicami Dębową i Bukową. Ogólny wartość przedsięwzięcia wynosi 1 364 000,00 złotych.

Inwestycję sfinansowano z budżetu miasta. Jej koszt to blisko 250 tys. złotych.

Do tej pory ulica Tylna była drogą gruntową. Przed wykonaniem nawierzchni, trzeba było najpierw odwodnić odcinek na długości prawie 200 metrów, budując kanalizację deszczową. - Mieszkańcy tej ulicy musieli się zmagać z nierównościami i kurzem towarzyszącym przejazdom pojazdów przy tego typu drogach gruntowych. Z kolei przy okazji opadów śniegu i deszczu nawierzchnia zamieniała się w błoto. Tego typu ulic jest jeszcze w Ostrowie sporo, jednak będziemy je systematycznie modernizować – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

Zanim powstała ulica bitumiczna o szerokości 6 metrów, po obu stronach jezdni wykonano ściek z kostki betonowej o szerokości 20 centymetrów każdy, obniżony w stosunku do krawędzi jezdni o 2cm. Z obu stron jezdnia ograniczona została krawężnikiem ulicznym. Jezdnia posiada obustronny spadek poprzeczny w kierunku zbudowanego ścieku. W ramach inwestycji przeprowadzono również wykonanie robót związanych z zabezpieczeniem infrastruktury telekomunikacyjnej i energetycznej.

Bzowa po odbiorze W połowie czerwca miał miejsce odbiór końcowy i przekazanie do użytkowania ulicy Bzowej. W tym roku wykonano 460-metrowy odcinek nawierzchni drogi, która na dokończenie czekała aż dziewięć lat. Wykonawcą inwestycji była Firma Handlowo – Usługowa WIKTOR z Sieroszewic, która ukończyła prace budowlane o miesiąc wcześniej, niż to było pierwotnie zakładane. Inwestycja polegała na budowie nawierzchni jezdni z kostki betonowej o grubości 8 cm na podbudowie z betonu C8.10 grubości 20 cm. Postępujące prace obserwował Alojzy Motylewski, przewodniczący Rady Osiedla nr 10 „Parcele Zacharzewskie”, który wraz z mieszkańcami zabiegał o jej dokończenie. - O wykonanie nawierzchni na pozostałej części ulicy staraliśmy się już od dawna. Ulica Bzowa wielokrotnie była wpisywana do Wieloletniej Prognozy Finansowej, jednak dopiero w tej kadencji doczekała się realizacji. Prace prowadzone były zgodnie z harmonogramem i dziś mamy okazję obejrzeć ich efekty. Bardzo dobrze się stało, że doprowadziliśmy tę sprawę do końca – stwierdza Alojzy Motylewski. W odbiorze uczestniczyła też Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

Przy odbiorze, poza przedstawicielami Miejskiego Zarządu Dróg, spółki Wodkan oraz wykonawcy inwestycji, obecni byli również mieszkańcy ulicy Bzowej, którzy dziewięć lat czekali na dokończenie inwestycji.

- Systematycznie realizujemy niedokończone inwestycje drogowe w naszym mieście, a jest ich niestety sporo. Ulica Bzowa jest na to przykładem. Po pierwszym etapie prac

pozostał odcinek do wykonania ulicy, o którym w kolejnych budżetach zapominano. Właśnie tego typu sytuacje chcemy porządkować – zapewnia prezydent miasta.

W końcu doczekaliśmy się dokończenia tej drogi i nie będziemy musieli już chodzić po błocie. Od dawna walczyliśmy o dokończenie tej ulicy, którą w 2007 roku zrobiono tylko w części. Zgłaszaliśmy ten problem przez lata na wielu spotkaniach, wysyłaliśmy pisma i nie było efektów. Wreszcie jest. Eugeniusz Pawlak, mieszkaniec ulicy Bzowej.


INFORMACJE

NR 5 | CZERWIEC 2016 | MIESIĘCZNIK BEZPŁATNY

3

Za nami 5. Festiwal Filmowy Ostrowski recykling i heppening „Rower Pomaga” im. Krzysztofa Komedy Paweł Mykietyn, autor muzyki do filmu „11 minut” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego został zwycięzcą 5. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. Przez sześć dni w Ostrowskim Centrum Kultury, Kinie Komeda i na ostrowskim Rynku zostało wyświetlonych w sumie 20 filmów.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z tej okazji Ostrów odwiedziły znakomitości związane ze światem filmu: Agnieszka Holland, Bartłomiej Topa, Artur Homann, Marian Dziędziel, Tomasz Lech, Szymon Nowak, Marcin Mocuk i Janusz Majewski. Od 4 - 11 czerwca zostało wyświetlonych 20 filmów w tym 12 konkursowych. W imieniu władz samorządowych Ostrowa Wielkopolskiego, wszystkim którzy tworzą i umacniają rangę, prestiż i renomę festiwalu, podziękowała prezydent Ostrowa Beata Klimek. Jury konkursu w składzie: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zygmunt Konieczny, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Jerzy Armata, Jerzy Kapuściński oraz przewodniczący

Tomasz Lach postanowiło przyznać nagrodę w postaci 30 tys. zł Pawłowi Mykietynowi, autorowi muzyki do filmu „11 minut” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Utwory z najnowszego filmu Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” zaprezentował, na finał ostrowskiego festiwalu, Big Collective Band Wiesława Pieregorólki. Podczas półtoragodzinnego koncertu można było usłyszeć wiele standardów jazzowych. Uroczystość poprowadził Paweł Sztompke, dziennikarz i recenzent muzyczny. Impreza została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Ostrowa.

„Szkoła super, robi wszystko, aby trawić środowisko”, „My to wiemy i wy też, że 13 eko jest”, „Odpady segregujesz, ziemię ratujesz” – to część haseł, które przyświecały VI Ostrowskiemu Dniu Recyklingu. Podczas tegorocznej akcji odbył się również heppening „Rower Pomaga”.

Głównym elementem akcji jest nakłanianie jej uczestników do jazdy na rowerze.

Dzień Recyklingu odbywał się na ostrowskich Piaskach. Zorganizowano liczne konkurs, rebusy i quizy o tematyce proekologicznej. Podczas ekologicznego spotkania rozstrzygnięto konkurs na „List dla ziemi” oraz „VI Ostrowskiego Dnia Recyklingu”. - Czytałam treść listów do ziemi, które są naprawdę bardzo przejmujące. Rozmawiałam też z uczniami, którzy przyznają, że sami pilnują rodziców, aby segregowali odpady. Cieszę się, że dzieci mają tak ogromną wiedzę na temat czystego środowiska, o czym świadczą hasła przygotowane przez uczniów na tę imprezę

– powiedziała zastępca prezydenta miasta Ewa Matecka. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, dlatego że mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego przyłączyli się do akcji organizowanej przez Fundację Arka „Rower pomaga” i wspólnie dla miasta wywalczyli pierwszy rower. - Głównym elementem akcji jest nakłanianie jej uczestników do jazdy na rowerze, co ma na celu ograniczyć emisję C02. Do tej pory rozdaliśmy 18 rowerów w całej Polsce. Zachęcam do dalszego kontynuowania akcji i spisywania kilometrów na stronie www. rowerpomaga.pl  - zachęca prezes Fundacji Arka Wojciech Owczarz.

„Whitney Houston symfonicznie” na ostrowskim Rynku

Ponad 800 osób przybyło w sobotni wieczór na ostrowski Rynek, aby posłuchać Hani Stach i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Banaszaka w koncercie „Whitney Houston symfonicznie”. Podczas dwugodzinnego recitalu nie zabrakło wywołujących aplauz największych przebojów gwiazdy oraz bisów na koniec koncertu. Koncert odbył się 18 czerwca 2016 roku w ramach cyklu imprez „Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego zaprasza na Wielki Koncert Miejski”. - Serdecznie witam wszystkich mieszkańców w sercu naszego miasta, na którym, już za moment, zabrzmi wspaniała muzyka. To drugi plenerowy Wielki Koncert Miejski. Rok temu kaliska orkiestra

grała z zespołem Vołosi. Był to koncert niezwykły i niezapomniany. Sądzę, że dzisiejsza propozycja jest również bardzo interesująca, choć inna od ubiegłorocznej. Życzę Państwu pięknych muzycznych wrażeń – mówiła przed rozpoczęciem koncertu prezydent Beata Klimek. Był to z pewnością niepowtarzalny koncert, podczas którego Hania Stach

Artystka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach.

wykonała największe przeboje Whitney Houston w symfonicznych aranżacjach przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Jacka Piskorza. Muzykom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Banaszaka. - Bardzo cieszy fakt, że Ostrów nawiązał tak wspaniałą współpracę z Filharmonią Kaliską, tym bardziej, że w jej

Ostrowianom przypadł do gustu pomysł organizacji koncertów plenerowych na miejskim Rynku.

szeregach znajduje się wielu ostrowskich muzyków. Kultura, muzyka i ludzie łączą nasze miasta. Aplauz wyrażany po każdym utworze, a także bisy na koniec koncertu pozwalają mi wierzyć, że zgromadzonej publiczności bardzo się podobało, co upewniło mnie, że ową współpracę należy kontynuować – dodaje prezydent Ostrowa.

Jak zapewnia prezydent Ostrowa, współpraca z Filharmonią Kaliską będzie kontynuowana.


4

W skrócie: OSTROWSKA „SIÓDEMKA” NAJLEPSZA! Na początku kwietnia uczniowie klas szóstych pisali sprawdzian szóstoklasisty, który ma ocenić poziom wiedzy zdobytej przez uczniów w szkole podstawowej. W Ostrowie Wielkopolskim do sprawdzianu przystąpiło blisko 600 uczniów. Sprawdzian w klasie szóstej szkoły podstawowej obejmuje wiadomości i umiejętności w ‎ odniesieniu do trzech kluczowych przedmiotów nauczanych na dwóch p ‎ ierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego. Najwyższe średnie wyniki procentowe ostrowskich szkół: SP nr 7 - 71,25 %, SP nr 11 - 68,88 %, SP nr 9 - 67,01 %, SP Spółdzielni Oświatowej EDUKATOR - 67,00%, SP nr 5 - 66,30 %.

PIERWSZY ROWER DLA OSTROWA W akcji Fundacji Ekologicznej ARKA „Rower Pomaga” można „wyjeździć” rowery dla dzieci. Wystarczy wpisać przejechane przez siebie kilometry na stronie internetowej rowerpomaga. pl. 20 tysięcy przejechanych kilometrów to jeden rower. Nasz cel, który należy wybrać na stronie, to: „JEŻDŻĘ DLA MIASTA OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO”. Ostrowscy cykliści świetnie sobie radzą. Wyprzedziliśmy wiele miast, które do akcji przystąpiły przed nami. Ostrów przekroczył już 20 tysięcy kilometrów dzięki czemu wywalczył swój pierwszy rower (w momencie wydania Informatora Ostrów zbliżał się już do 40 tys. przejechanych kilometrów). Akcja trwa do 1 września, a przecież przed nami jeszcze dziesiątki rowerowych podróży. Szczególnie podczas wakacji. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym projekcie.

O ALZHEIMERZE W SYNAGODZE W ostrowskiej Synagodze, odbyła się konferencja pt. „Zaburzenia pamięci… Czy to już choroba Alzheimera???”. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób. Prelegentami byli pracownicy Ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie. W spotkaniu uczestniczyły rodziny osób dotkniętych chorobą, opiekunki medyczne, pielęgniarki, pracownicy socjalni, lekarze oraz mieszkańcy Ostrowa. O chorobie Alzheimera bez zaburzeń pamięci mówiła Agnieszka Żelwetro, specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog. Podczas trzygodzinnej konferencji został poruszony także temat otępienia o typie alzheimerowskim. Zespoły otępienne spowodowane są chorobą mózgu, zwykle o charakterze przewlekłym lub postępującym, w którym zaburzone są takie wyższe funkcje korowe, jak: pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność uczenia się, język i ocena. Konferencję przygotował Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie.

INFORMACJE

Miejski monitoring rozbudowany Kolejne dwie kamery podłączone zostały do systemu monitoringu miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Jest to punkt przy skrzyżowaniu ulic: Raszkowska, Dworcowa, Aleje Słowackiego oraz przy ulicy Wiosny Ludów. Mieszkańcy ulicy Wiosny Ludów informowali Urząd Miejski o niebezpiecznych sytuacjach, które najczęściej nocą lub późnym wieczorem miały miejsce na ich ulicy. Najczęściej były one związane z agresywnym zachowaniem osób będących pod wpływem alkoholu. - W związku z tym zadecydowaliśmy o zainstalowaniu kolejnego punktu monitorującego właśnie w tym miejscu. Liczę, że poprawi to bezpieczeństwo i umożliwi szybką reakcję służb mundurowych – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Koszt zakupu kamer, ich zainstalowanie oraz dokumentacja techniczna to 45 tys. zł. Środki pochodziły z budżetu miasta.

Centrum całego systemu zlokalizowane jest w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowie wraz z całodobowym stanowiskiem obser-

wacyjnym. Stanowisko podglądu istnieje także w Komendzie Straży Miejskiej. Obecnie w systemie wizyjnym działa całodobowo 19 kamer.

Modernizują sieć Spółka WODKAN, poza rozbudową i przebudową systemu wodociągowego oraz sanitarnej kanalizacji zbiorczej w Ostrowie, realizuje także bieżące naprawy sieci wodociągowej. Tak było przy okazji awarii sieci na ulicy 3 Maja w Ostrowie, gdzie prowadzone były prace naprawcze. Pracownicy spółki, poza usunięciem samego źródła awarii, dokonali wymiany krótkich odcinków istniejących sieci wodociągowej wykonanej z żeliwa na nowe rury PE. - Rury PE odznaczają się wysokimi parametrami fizykochemicznymi, umożliwiającymi bardzo szeroki zakres zastosowań. Doskonale nadają się do budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych – mówi Marek Karolczak, prezes spółki WODKAN. W przypadku awarii przy sieci

Przy okazji prac na ulicy 3 Maja wymieniono również przyłącze wodociągowe zasilające jeden z budynków jednorodzinnych znajdujących się przy tej ulicy.

wodociągowej i przyłącza wodociągowego na skrzyżowaniu ulic: Kościuszki / 3 Maja, poza wymianą części sieci, zamontowano także zasuwę nowej generacji.

- Dzięki wykonywanym pracom poprawiana jest jakość sieci, a co za tym idzie niezawodności dostawy wody– dodaje Beata Klimek, prezydent Ostrowa

Prace wokół Ratusza Z powodu dużych uszkodzeń – luźnych i odklejonych płyt granitowych, ułamanych narożników oraz niekompletnych fug - rozpoczęły się prace konserwatorskie schodów wokół ostrowskiego Ratusza. Wykonywana obecnie modernizacja polega na wykonaniu konserwacji okładziny kamiennej poziomej wraz ze schodami. - Część płyt jest odklejona, a płyty na schodach częściowo luźne. Kilka narożników jest ułamanych, a fugi pomiędzy płytami wypełnione luźną ziemią i brudem. Ratusz jest centralnym punktem pięknego ostrowskiego Rynku, musi się zatem godnie prezentować. – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Podczas prac fugi pomiędzy płytami ułożonymi wokół Ratusza zostały wyczyszczone. Luźne płyty były demontowane, a warstwa kleju pod nimi skuta. Następnie płyty zostały ponownie przyklejone. Dla większej szczelności, elastyczno-

Ubytki kostki w miejskim herbie to już przeszłość.

ści oraz stabilizacji posadzki fugi zostały wzmocnione odpowiednim preparatem szczepnym. Schody zostaną zdemontowane w całości, a słabe zaprawy i kleje odcięte. Podstopnie będą naprawione,

a wyłamane narożniki uzupełnione. Zanim rozpoczęto modernizację granitowej posadzki i schodów, remontu doczekał się usytuowany przed wejściem do Ratusza ostrowski herb.


INFORMACJE

NR 5 | CZERWIEC 2016 | MIESIĘCZNIK BEZPŁATNY

Otwarcie boiska przy SP nr 5 W Szkole Podstawowej nr 5 przy ulicy Grabowskiej, uroczyście oddano do użytku nowe szkolne boisko wielofunkcyjne. Podczas imprezy swoimi sportowymi umiejętnościami wykazali się uczniowie szkoły. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 doczekali się nowoczesnego boiska wielofunkcyjnego. Na poliuretanowej nawierzchni można uprawiać koszykówkę, piłkę ręczną i siatkówkę. Wcześniej było tu zniszczone boisko asfaltowe, które posiadało rozległe pęknięcia i szczeliny. Boisko to nie kwalifikowało się do remontu. Nowe boisko o wymiarach 30x 21m stanowi nieprzepuszczalna nawierzchnia poliuretanowa. Poza nim wykonano remont budynku gospodarczego - dostosowano pomieszczenia na magazyny, przebudowane zostały także zewnętrzne schody wyjściowe z budynku głównego na podjazd dla osób niepełnosprawnych. Wokół obiektu powstało 6-metrowe ogrodzenie, a także piłkochwyty. Miej-

Zamiast ze zniszczonego asfaltowego placu, uczniowie korzystać mogą z nowoczesnego boiska.

sce zostało oświetlone, a teren wokół boiska zagospodarowany. Podczas uroczystego otwarcia uczniowie szkoły ukazali niewątpliwe walory nowego szkolnego boiska – był pokaz koszykówki, badmintona, były ćwiczenia na materacach, była piłka nożna, siat-

kówka, wszelkie skoki, biegi i inne aktywności fizyczne. Było widać, że boisko będzie intensywnie wykorzystywane. Inwestycja kosztowała budżet miasta 410 615,21 zł. Okres udzielonej gwarancji na wykonane prace budowlane, to dwa lata.

Na budowie nowego przedszkola na Pruślinie rozpoczęły się odbiory techniczne. W ostatnich tygodniach pracownicy uwijali się niczym mrówki, by budynek był gotowy na czas. Niebawem przeniosą się tutaj przedszkolaki z Przedszkola nr 3.

Obiekt na Pruślinie jest już niemal gotowy. To przestronne i nowoczesne przedszkole, które z pewnością zachwyci przedszkolaków oraz ich rodziców.

syntetycznej, huśtawki, piaskownica oraz zestaw sprawnościowy. Budynek przedszkola jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Powstał tam również parking. Projekt przedszkola daje możliwość rozbudowy go o dwa kolejne oddziały.

Po uruchomieniu przedszkola w Osiedlu Pruślin możliwa będzie adaptacja pomieszczeń obecnego Przedszkola nr 3 przy ul. Jankowskiego na potrzeby żłobka, dzięki czemu będzie on mógł przyjąć więcej dzieci, niż dotychczas.

Gotowe boisko przy Dubiskiego

Zakończyły się prace budowlane na boisku wielofunkcyjnym przy ulicy Dubiskiego. Na obiekcie grać będzie można w koszykówkę, siatkówkę oraz tenis. Asfaltowa części obiektu zyskała dodatkowe elementy do zabawy. Na ulicy Dubiskiego powstało wielofunkcyjne boisko sportowe z nawierzchnią syntetyczno – poliuretanową o wymiarze płyty boiska 17,1 x 30,1 m. Dzięki zamontowanym tu wielofunkcyjnym słupkom na nowym boisku będzie można grać w siatkówkę, tenis oraz badmintona. Konstrukcje do koszykówki posiadają mechanizm regulacji wysokości tak, by do kosza mogły rzucać także mniejsze dzieci. Boisko zostało też wyposażone w 4-metrowe piłkochwyty.

W skrócie: NOWE POROZUMIENIA I KARTA Z NR 6000

Budowa przedszkola na ukończeniu

Nowe przedszkole powstało w rejonie ulic Świetlicowej i Sportowej i jest połączone z budynkiem Szkoły Podstawowej nr 13. Budynek wykonany został w nowoczesnej technologii energooszczędnej, która ma przełożyć się na niskie koszty utrzymania i eksploatacji budynku. W budynku przedszkola znajdą się cztery oddziały przedszkolne dla 25 dzieci każdy. W skład każdego oddziału wchodzi sala przedszkolna, toalety, w tym toaleta dla niepełnosprawnych oraz dwa pomieszczenia pomocnicze. Każdy oddział posiada bezpośrednie wyjście na plac zabaw, na którym znajdą się m.in.: boisko o nawierzchni

5

Znajdujące się obok boisko asfaltowe zostało w części rozebrane. Nadal można tu grać w koszykówkę, jednak poza boiskiem pojawiły się jeszcze dodatkowe elementy do zabawy - wymalowana została tu szachownica, pole do gry w klasy oraz pole do rysowania kredą. - Do tej pory młodzież z osiedla nr 9 miała do dyspozycji jedynie asfaltowe boisko. Obecnie młodzi ludzie zyskali znakomite warunki do uprawiania sportu – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

Istniejące tu ławki oraz klomby zostały zachowane, będzie to zatem miejsce dla wszystkich mieszkańców osiedla, którzy przyjdą tu posiedzieć i porozmawiać.

Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, podpisała porozumienia z kolejnymi partnerami programów Ostrowska Karta Seniora oraz Ostrowska Karta Rodziny 3+. Miejski program dla seniorów wspiera już 137 partnerów. Program dla rodzin 3+ ma ich 177. Prezydent miasta wręczyła również Ostrowską Kartę Seniora z numerem 6000. Do programu, którego odbiorcami są ostrowscy seniorzy przystąpiło 17 nowych firm, natomiast do programu skierowanego do ostrowskich rodzin wielodzietnych swój akces zgłosiło 11 nowych przedsiębiorców. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, którzy ukończyli 60. rok życia lub są członkami rodzin wielodzietnych do składania wniosków o wydanie kart. Wnioski można pobrać ze strony internetowej www.umostrow.pl.

TRWA WYPŁATA ŚWIADCZENIA 500+ Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim w kwietniu tego roku rozpoczął wypłatę świadczeń wychowawczych. Do tej pory pieniądze trafiły do 3019 wnioskodawców, z tego świadczenie otrzymało 4279 dzieci. Na wypłatę czekają kolejne wnioski. Dotychczas złożono ich 4280, a 3421 rodzin otrzymało już decyzje o ustaleniu prawa do świadczenia wychowawczego. Ostrowianie chętniej składają wnioski drogą tradycyjną – to 3123 wnioski. Drogą elektroniczną złożono 1157 wniosków. Do 1 lipca 2016 r. wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego będą przyjmowane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej od poniedziałku do piątku od 7.00 do 18.00 i w soboty od 8.00 do 14.00.

NOWOŚCI DRUGIEJ EDYCJI OBO Jeszcze do 30 czerwca br. można składać wnioski do Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok. Istotną zmianą w tegorocznym naborze jest możliwości zgłaszania pomysłów o wartości jednostkowej nieprzekraczającej 250 000 zł brutto oraz zadań o wartości jednostkowej nieprzekraczającej 25 000 zł brutto. W celu ułatwienia korzystania mieszkańcom z OBO opracowany został tzw. pomocnik kosztorysowy na podstawie którego mieszkańcy będą mogli z łatwością przygotować szacunkowy kosztorys zgłaszanego zadania. Drugim rozwiązaniem jest uruchomienie elektronicznego generatora wniosków. Obydwa elementy dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w zakładce Ostrowski Budżet Obywatelski. Ostatni dyżur konsultacyjny, podczas którego będzie można uzyskać informacje o sposobie wypełnienia wniosku oraz ustalenie własności terenu odbędzie się 29 czerwca 2016 r. (środa), w godz. 16.00 – 20.00 w Referacie Obsługi Mieszkańców (parter urzędu).


6

INFORMACJE

Biało – czerwono na Piaskach Na ostrowskich Piaskach powstało miejsce, gdzie kibice mogą wspólnie dopingować polską drużynę podczas rozgrywanych właśnie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Kilkaset przebranych w biało – czerwone barwy osób pojawia się na terenie Zielonej Przystani za każdym razem, gdy reprezentacja Polski gra swój mecz. – Jesteśmy świadkami fascynujących widowisk, a ostrowianie tworzą na Piaskach znakomitą atmosferę. Są wspólne okrzyki i przyśpiewki – można się poczuć, jak na stadionie. Kibicujemy i dalej trzymamy kciuki za naszych – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa. Dla kibiców organizatorzy przygotowali mnóstwo konkursów i gadżetów. Poza tym na każdym meczu rozdawane są setki biało – czerwonych tub.


GOSPODARKA

NR 5 | CZERWIEC 2016 | MIESIĘCZNIK BEZPŁATNY

RZZO

7

KLUCZOWA INWESTYCJA EKOLOGICZNA W MIEŚCIE

Otwarcie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów

21 czerwca uroczyście dokonano oficjalnego otwarcia Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim. Rozbudowa RZZO była kluczową inwestycją ekologiczną realizowaną w 2015 roku w Ostrowie. Wsparta została środkami unijnymi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. RZZO posiada status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) i może przyjmować odpady komunalne z terenu zamieszkałego

przez mieszkańców miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz 21 gmin z 4 powiatów: ostrowskiego, ostrzeszowskiego, krotoszyńskiego oraz pleszewskiego. Prezydent Ostrowa Beata Klimek oraz prezes RZZO Andrzej Strykowski przekazali słowa uznania i podziękowania dla wszystkich, którzy swoją pracą i zaangażowaniem

dążyli do zrealizowania projektu - Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie. - Mam nadzieję, że działalność tego zakładu w naszym mieście przełoży się również na stabilność cen za odpady, które płacić będą mieszkańcy Ostrowa oraz sąsiednich gmin - mówi Andrzej Strykowski.

W SKŁAD RZZO WCHODZI: ■ hala sortowni o powierzchni ponad 3000 m2 i wysokości 10,5 m: platforma przyjęć odpadów, strefa segregacji i obróbki odpadów, toaleta damska i męska, warsztat, sterownia. ■ tunele stabilizacji tlenowej (biokompostownia), powierzchnia użytkowa blisko 1400 m2, wysokość bioreaktorów 5,5 m: 6 tuneli, wentylatorownia wraz z korytarzem technologicznym i sterownią ■ biofiltr służy do oczyszczania powietrza poprocesowego z tuneli stabilizacji

O powstaniu RZZO mówiła Kinga Wieczorek-Nowicka.

Prezes RZZO Andrzej Strykowski.

Rozbudowa RZZO była kluczową inwestycją ekologiczną realizowaną w 2015 roku.

Na otwarciu obecni byli samorządowcy.

Zakład został poświęcony przez ks. kan. Zdzisława Gościniaka.

Zaproszeni goście zwiedzili zakład.

■ budynek socjalno-biurowy składający się z części socjalnej (parter) oraz części administracyjnej (piętro) o łącznej powierzchni użytkowej 635 m2 ■ wiata magazynowa surowców wtórnych i odpadów wielkogabarytowych o powierzchni użytkowej blisko 220 m2 oraz wysokości blisko 7,3m do kalenicy: 8 boksów ■ wiata magazynowa komponentów paliwa alternatywnego- RDF o powierzchni użytkowej 314 m2 i wysokości blisko 7,3 m do kalenicy ■ zbiornik na odcieki o objętości czynnej 250 m3 ■ zbiornik na wody opadowe i przeciwpożarowe o objętości użytkowej 418 m3 ■ plac dojrzewania stabilizatu o powierzchni ponad 12000 m2

Otwierając zakład, tradycyjnie przecięto wstęgę.

Instalacja została wsparta środkami unijnymi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kontakt: Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. ul. Staroprzygodzka 121 63-400 Ostrów Wielkopolski www.rzzo.com.pl Tel. 62 503 37 00

Władze samorządowe Ostrowa.

Instalacja Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów prezentuje się okazale.

www: www.rzzo.com.pl e-mail: info@rzzo.com.pl, support@rzzo.com.pl


8

GOSPODARKA

MZGM WYLOSOWANO MIESZKAŃCÓW BLOKU PRZY ULICY KLASZTORNEJ

Bezpieczna wentylacja w budynkach przy ul. Klasztornej

WYLOSOWALI MIESZKANIA

16 kart z nazwiskami osób, które otrzymają mieszkanie przy ul. Klasztornej w Ostrowie, w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu „Dla systematycznych”, wylosowano. Spośród 136 wniosków, które wpłynęły na 16 mieszkań przy ul. Klasztornej, 66 wypełnionych zgodnie z zasadami „Programu” - zakwalifikowano do losowania mieszkań. 22 i 23 czerwca 2016 roku wylosowane osoby podpisały umowę rezerwacyjną i wpłaciły opłatę w wysokości 1 proc. wartości mieszkania. W lipcu zostaną podpisane zarówno umowy najmu, jak i notarialne umowy przedwstępne sprzedaży lokalu. Nowi mieszkańcy bloku klucze do swoich mieszkań odbiorą na początku sierpnia. Opłata rezerwacyjna będzie się różniła w zależności od powierzchni mieszkania. Dla najmniejszych mieszkań jednopokojowych, o powierzchni ok. 37 m2 będzie wynosiła ok. 1.500 złotych, dla mieszkań średnich, o metrażu ok. 41-48 m2 będzie w wysokości ok. 1.900 złotych, a za trzypokojowe mieszkanie o wielkości ok. 60 m2, będzie trzeba wpłacić ok. 2.300 złotych. - Gratuluję wszystkim osobom, które zostały wylosowane i będą nowymi mieszkańcami bloku przy ulicy Klasztornej. Z ogromną przyjemnością wręczę nowym lokatorom, klucze już na początku sierpnia. Dzięki temu programowi, wspólnie z MZGM, stworzyliśmy młodym ludziom szansę na posiadanie własnego mieszkania – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa. Nad przebiegiem losowania czuwała komisja składająca się z pracowników MZGM, z udziałem przedstawiciela prezydenta miasta oraz pełniącego nadzór od strony prawnej przedstawiciela Kancelarii Adwokacko – Radcowskiej Małecki, Pruski Spółka Partnerska, adwokata Marcina Małeckiego. Losowaniu przewodniczył prezes zarządu spółki MZGM Ryszard Wiśniewski. - Ze względu na dużą liczbę zainteresowanych programem spółka ogłosiła przetarg na finansowanie kolejnego bloku, który powstanie w 2017 roku - poinformował Ryszard Wiśniewski. Blok przy ulicy Klasztornej 12 realizowany był ze środków MZGM oraz zewnętrznych źródeł finansowania. Czynsz wraz z ratą kredytu w tym bloku będzie wahał się od ok. 490 do ok. 800 zł w zależności od wielkości mieszkania. Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. 63-400 Ostrów Wielkopolski ul. Kościuszki 14

Pracownicy Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zapewniają, że wentylacja w budynkach przy ul. Klasztornej działa prawidłowo. Drożność oraz ciąg przewodów wentylacyjnych są prawidłowe. Z uwagi na pojawiające się w ostatnim czasie informacje medialne o rzekomych nieprawidłowościach w zakresie eksploatacji budynków wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy, Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „MZGM” Sp. z o.o. informuje mieszkańców zarządzanych nieruchomości , że zgodnie z Art. 62 ust. 1 pkt 1,2 Ustawy prawo budowlane Spółka zobligowana jest do wykonywania okresowych przeglądów technicznych. W protokołach z przeglądów technicznych opiniach, zaleceniach będących w dyspozycji „MZGM” Sp. z o.o. brak jest informacji oraz stwierdzeń o nieprawidłowo działającej wentylacji w budynkach przy ulicy Klasztornej 7A, 7B, 7C, 9 i 9A. W przedmiotowych budynkach przewody wentylacyjne doprowadzane są do pomieszczeń kuchni oraz łazienek o przekrojach zgodnych z obowiązującymi przepisami. W chwili obecnej drożność oraz ciąg przewodów wentylacyjnych są prawidłowe. Natomiast w przypadku występowania na pozostałych budynkach jakichkolwiek zaleceń w sporządzonych protokołach przez osoby posiadające wymagane uprawnienia budowlane, Spółka podejmuje stosowne czynności wy-

Pracownicy MZGM-u zapewniają, że wentylacja w budynkach przy Klasztornej jest bezpieczna. nikające z przepisów oraz orzecznictwa w omawianym zakresie. Ponadto zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 2 kwietnia 2002 roku, tj. §157 ust. 5 „Instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich” i § 157 ust. 6 „Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej”. Podkreślenia wymaga fakt, iż budynek mieszkalny przy ulicy Klasztornej 7B zgodnie z treścią cytowanego

Spółka informuje jak bezpiecznie korzystać z butli gazowych.

powyżej rozporządzenia został zakwalifikowany do budynków niskich, tj. do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie oraz nie ma instalacji gazowej z sieci. Z tego względu MZGM Sp. z o.o. nie posiada możliwości prawnych zakazania mieszkańcom nieruchomości ewentualnego użytkowania butli gazowych zasilających kuchenki 4-palnikowe w zajmowanych lokalach mieszkalnych. Należy jednoznacznie stwierdzić, że każdy z mieszkańców decydujący się na używanie butli gazowej na gaz propan – butan w dopuszczalnych określonych warunkach w obowiązujących przepisach musi mieć na względzie fakt, że odpowiada za bezpieczeństwo własne jak również innych lokatorów zamieszkałych w budynku. Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców „MZGM” Sp. z o.o., w budynkach, które nie zostały wyposażone w instalację gazową zasilaną gazem z sieci Spółka wyposażyła poszczególne lokale w kuchenki elektryczne. Jednocześnie należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że Spółka eksploatuje zarządzane budynki zgodnie z obowiązującymi zasadami i przepisami w celu zapewnienia w najwyższym stopniu bezpieczeństwa mieszkańcom, jednak nie może odpowiadać za przypadki niewłaściwego użytkowania poszczególnych lokali przez ich użytkowników.


GOSPODARKA

NR 5 | CZERWIEC 2016 | MIESIĘCZNIK BEZPŁATNY

9

OZC

UTRZYMAĆ CENY NA DOTYCHCZASOWYM POZIOMIE

Kierunek na innowacje i nowoczesność

Nowe uwarunkowania ekonomiczne mające na celu utrzymanie dotychczasowych cen dla odbiorców ciepła systemowego, motywują Ostrowski Zakład Ciepłowniczy S.A do podejmowania wielu działań powodujących zmniejszenie kosztów eksploatacji i wprowadzania nowoczesnych metod gospodarowania. Omówmy jeden z elementów, który powoduje znaczące usprawnienie eksploatacji systemu ciepłowniczego, ogranicza energochłonność, zmniejsza ubytki wody sieciowej w procesie przesyłu ciepła oraz umożliwia bieżącą kontrolę zużycia ciepła i zdalne sterowanie węzłami ciepłowniczymi oraz odczyty liczników ciepła. Wszystkie te elementy razem składają się na tzw. Inteligentne Sieci Ciepłownicze, który to system jest jednym z elementów tzw. Smart City. - Do tej pory wszyscy byliśmy przyzwyczajeni, iż dla odczytów liczników przychodził inkasent, jeżeli były problemy np. z niedogrzaniem to przyjeżdżał dyżurny monter do węzła cieplnego itd. - mówi Marian Kupijaj, prezes OZC. - Praktycznie to wszystko już za dwa, trzy lata będzie poza nami. Nowy komputerowy system telemetrii, zastosowany już w 170 węzłach ciepłowniczych w Ostrowie, pozwala na zobrazowanie w trybie on line wszystkich parametrów węzłów, jak również zdalne sterowanie regulatorami z dowolnego punktu naszego miasta. Wystarczy tylko aby dyżurny pracownik posiadał przy sobie laptopa i kody dostępu - może to robić również z domu. Na bazie systemu można tworzyć dowolne raporty, graficzne diagramy jak i wychwytywać przekroczenia mocy zamówionej. Również odczyty przez inkasentów liczników zużytej energii cieplnej na węzłach jak i mieszkaniach to powoli już przeszłość.

BĘDZIE CZYSTSZE POWIETRZE

Rozpoczęły się prace związane z budową sieci ciepłowniczej w ulicy Kolejowej od dworca kolejowego do ul. Wojska Polskiego. Z nowej sieci będą mogli skorzystać mieszkańcy kamienic przechodząc na ekologiczne ciepło systemowe, likwidując tym samym piece kaflowe. Przyczyni się to do ograniczenia emisji zanieczyszczeń w naszym mieście. Chęć podłączenia do systemu ciepłowniczego wyraziła znacząca większość właścicieli kamienic. - Walczymy o lepszą jakość powietrza w Ostrowie - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa. Inwestycje tego typu przyczynią się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń w mieście.

Układy pomiarowo - rozliczeniowe funkcjonujące w OZC, zwane licznikami ciepła, zainstalowane są najczęściej w węzłach cieplnych w piwnicach. Przed zainstalowaniem zdalnego odczytu dane o poborze ciepła były dokonywane przez upoważnionego pracownika spółki. Pracownik musiał osobiście dotrzeć do każdego urządzenia pomiarowego, a następnie ręcznie zapisać dane do protokołu. Protokoły z danymi o poborach ciepła przekazywane były do stanowiska rozliczeń z klientami, gdzie następowało kolejne ręczne wprowadzanie stanów liczników do systemu bilingu. Taki system był kosztowny oraz uniemożliwiał stworzenie centralnej bazy pomiarów. Obecnie, rozliczenie sprzedaży ciepła realizowane jest poprzez transfer danych z liczników ciepła do systemu bilingowego. W systemie pomiarowym odczytywane są 440 liczniki

ciepła. Do końca 2016 roku liczba odczytywanych liczników wzrośnie do poziomu 600 sztuk, a w 2017 roku wyniesie 800 sztuk. Docelowa liczba odczytywanych liczników w węzłach wynosi ma około 1000 sztuk. OZC prowadzi ponadto odczyt mieszkaniowych liczników ciepła w budownictwie wielorodzinnym. Do odczytu wykorzystuje się radiowy system inkasencki. Wykonanie odczytu polega na zbliżeniu się samochodem do budynku, w którym zainstalowane są urządzenia pomiarowe wyposażone w nadajniki radiowe i odczytanie ich drogą radiową w czasie jazdy samochodem. Obecnie zainstalowanych jest 1560 sztuk liczników ciepła, z czego 1060 sztuk odczytywana jest już drogą radiową. Docelowo do końca 2017 roku wszystkie liczniki ciepła zamontowane w budownictwie wielorodzinnym będą odczytywane tym systemem.

OSTROWSKI ZAKŁAD CIEPŁOWNICZY S.A. ZATRUDNI PRACOWNIKA NA STANOWISKU SPAWACZA: Wymagania: - umiejętność spawania rur i blach, metodami: MIG, MAG, elektroda otulona MMA, acetylenowo-tlenowe, - znajomość rysunku technicznego,

- uprawnienia spawalnicze -preferowane UDT, - umiejętność pracy w zespole, - prawo jazdy kat.B, - staż pracy w zawodzie minimum 5 lat.

Dokumenty prosimy składać w sekretariacie Spółki.

Nowy odcinek sieci wysokoparametrowej (2xDN80 i 2xDN 50) wraz z przyłączami budowany przez wykonawcę wyłonionego na drodze przetargu nieograniczonego będzie wykonany w całości w technologii preizolowanej. Planuje się zakończenie prac na początku lipca br. Wykonawca - Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego PBO - zapewnia, że mieszkańcy nie odczują znaczących utrudnień związanych z realizacją inwestycji. - W związku z koniecznością poprawy stanu powietrza w naszym mieście spółka OZC S.A. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, wprowadziła działania promocyjne związane z obniżką kosztów podłączenia do sieci ciepłowniczej i planuje dalszy rozwój sieci - mówi Marian Kupijaj, prezes OZC. Szczegóły promocji zamieszczone są na stronie internetowej: www.ozcsa.pl OSTROWSKI ZAKŁAD CIEPŁOWNICZY S.A. 63-400 Ostrów Wielkopolski ul. Wysocka 57 Pogotowie ciepłownicze: tel. 993 www: www.ozcsa.pl e-mail: ozc@ozcsa.pl


10

GOSPODARKA

MZK

ROZKŁAD JAZDY NA STRONIE INTERNETOWEJ MZK

Zaplanuj podróż autobusem

USŁUGI WARSZTATOWE

Miejski Zakład Komunikacji S.A. wykonuje usługi warsztatowe w zakresie: - naprawy układów pneumatycznych, - naprawy instalacji elektrycznej oraz sprzętu elektrycznego, - naprawy układów hamulcowych, - innych napraw, które mogą być wykonywane przez Stację Obsługi Pojazdów. Stacja Obsługi czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 15.00.

STACJA PALIW Miejski Zakład Komunikacji S.A. prowadzi również sprzedaż wysokiej jakości oleju napędowego dla firm i osób prywatnych. Jakość oleju napędowego potwierdzana jest przez akredytowane laboratorium. Stacja czynna jest: - dla odbiorców indywidualnych  od poniedziałku, do piątku w godz. 7.00 - 22.00,  - dla odbiorców dokonujących zakupu  w ramach  umów całą dobę we wszystkie dni tygodnia.   Forma płatności: gotówka lub karta płatnicza

SERWIS OPON Miejski Zakład Komunikacji S.A. wykonuje usługi wulkanizacyjne dla samochodów dostawczych, ciężarowych, autobusów i samochodów osobowych. Profesjonalne usługi wulkanizacyjne wykonywane są w zakresie: - wymiany opon, - przekładania i wyważania kół najnowszym typem wyważarki, - przy zmianie ogumienia na zimowe zapewniamy bezpłatne przechowywanie kół lub opon. Serwis czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 15.00

MYJNIA POJAZDÓW Miejski Zakład Komunikacji S.A. zaprasza także do skorzystania z oferty jedynej w Ostrowie wielkogabarytowej myjni samochodowej. Myjnia przeznaczona jest dla pojazdów wszelkiego typu, w tym dla zestawów ciężarowych i autobusów. Oferta skierowana jest dla odbiorców indywidualnych, klientów instytucjonalnych oraz firm prywatnych. Myjnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 18.00 W okresie od 1 października do 31 marca myjnia czynna jest również w soboty w godzinach od 7.00 do 15.00 (w dni ustawowo wolne od pracy myjnia jest nieczynna).

Jak korzystać z rozkładu jazdy autobusów, który jest dostępny na stronie internetowej Miejskiego Zakładu Komunikacji S.A. w Ostrowie Wielkopolskim (www.mzk-ostrow.com.pl)?

Warto się z tym programem zapoznać, bo znacznie ułatwia on pasażerom życie. Aby odszukać interesujący nas przejazd autobusem linii MZK należy najpierw na stronie głównej kliknąć w ikonę „Rozkład Jazdy” w lewym menu. Na nowo otwartej karcie możemy wybrać opcję rozkładu jaka nas interesuje.

Użytkownikom początkującym lub słabo zorientowanym w trasach i liniach komunikacyjnych MZK polecamy „Rozkład na Google Map”. Po kliknięciu na ten odnośnik otworzy nam się mapa, na której miniaturkami autobusów zaznaczone są przystanki. Pokrętłem na myszce przybliżamy sobie mapę, a lewym przyciskiem przesuwamy ją tak, aby znaleźć miejsce, z którego planujemy rozpocząć jazdę. Gdy znajdziemy interesujący nas przystanek, klikamy na odpowiednią miniaturę autobusu (po samym najechaniu na miniaturę pokaże nam się nazwa przystanku oraz wykaz linii, które przez dany przystanek przejeżdżają).

W tabelce podany jest numer linii, rodzaj dnia (robocze, soboty lub niedziele i święta) oraz godziny odjazdów (na czerwono zaznaczone są najbliższe odjazdy). Ważne jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj dnia, ponieważ tabelka rozpoznaje tylko aktualny czas, ale nie rozpoznaje czy dany dzień jest roboczy, czy jest to sobota czy niedziela. Niektóre z zaznaczonych odjazdów trzeba więc będzie pominąć ze względu na nieodpowiedni rodzaj dnia. Klikamy w godzinę odjazdu i w nowym oknie możemy już obejrzeć konkretny kurs - po prawej stronie znajduje się lista przystanków, na której zaznaczony jest ustalony przez nas przystanek początkowy; po lewej stronie natomiast znajdują się „tabliczki rozkładowe” dla wszystkich typów dnia z godzinami odjazdów (zaznaczone na czerwono są godziny odjazdu z przystanku zaznaczonego po prawej stronie). Na liście przystanków możemy klikać dowolny przystanek na trasie, a „tabliczka rozkładowa” pokaże czas przybycia autobusu na ten przystanek. Dostępne są też inne tryby działania rozkładu, z którymi warto się zapoznać. Jeśli na przykład pasażer zna trasy linii, prostym rozwiązaniem jest uży-

cie „Rozkładu bez mapy”. Klikając w niego mamy na górze strony do wyboru numery linii. Po kliknięciu jednej z nich pojawią się poniżej trasy danej linii w obu kierunkach.

Wystarczy kliknąć w nazwę przystanku, który nas interesuje i znajdziemy się w identycznym oknie, które zostało już opisane wcześniej. Zachęcamy do korzystania z rozkładu jazdy na stronie MZK, gdyż jest to pomocne narzędzie do planowania podróży autobusem. W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem telefonu: (62) 737 61 25. - Myślę, że to kolejna bardzo ciekawa propozycja naszej spółki, która ułatwia życie osobom korzystającym z miejskiej komunikacji - mówi Bartosz Ziółkowski, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. - Nie wychodząć z domu można szybko sprawdzić interesujące nas połączenia.

Kontakt: Miejski Zakład,Komunikacji S.A. 63-400 Ostrów Wielkopolski ul. Lotnicza 30 tel . 62 73 76 110 www: www.mzk-ostrow.com.pl


GOSPODARKA

NR 5 | CZERWIEC 2016 | MIESIĘCZNIK BEZPŁATNY

11

WODKAN Wodkan inwestuje

UMOWY PODPISANE W 2016 ROKU

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wodkan S.A. w Ostrowie w 2016 roku podpisało 19 umów na realizację różnego rodzaju inwestycji. W ośmiu przypadkach zadania zostały zakończone, a w jedenastu nadal są w trakcie realizacji. Wśród zadań zakończonych wymienić należy: modernizację zbiornika wyrównania dobowego nr 2 w Wysocku Wielkim roboty w wewnątrz zbiornika; rozbudowa systemu kanalizacji zbiorczej sanitarnej i systemu wodociągowego - zadanie - budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ulicach miasta Ostrowa, etap III - w ul. Krańcowej; rozbudowa systemu kanalizacji zbiorczej sanitarnej - zadanie - budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ulicach miasta Ostrowa, etap III - w ul. Ferića, Kowalskiego i Śmigla; renowacja bezwykopowa sieci kanalizacji sanitarnej - Konopnickiej i Granicznej; wymiana sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Mazurskiej - na odcinku od ul. Grunwaldzkiej do ul. Warmińskiej; rozbudowa systemu wodociągowego - zadanie - budowa sieci wodociągowej w ul. Lawendowej; budowa przyłączy wodociągowych w ulicy Okólnej, Radłowskiej, Powstańców Śląskich i Traugutta; rozbudowa systemu kanalizacji zbiorczej sanitarnej - zadanie - budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Magnoliowej. A oto zadania, które są jeszcze w trakcie realizacji: renowacja bezwykopowa sieci kanalizacji deszczowej w ulicach miasta Ostrowa - w ulicy

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wodkan SA złożyło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu sześć wniosków o udzielenie w 2016 roku preferencyjnych pożyczek, na łączną kwotę 4 milionów 752 tysięcy zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych.

Wodkan w 2016 roku podbisał umowy na 19 inwestycji.

Reymonta i Wrocławskiej; budowa przyłączy wodociągowych w ulicy Gorzyckiej, Mylnej i Zębcowskiej; gospodarowanie (załadunek, transport i przetwarzanie) ustabilizowanymi komunalnymi osadami ściekowymi wytwarzanymi na terenie Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie; budowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie osiedla Pruślin - Północ, etap VIII - w ul. Jaworowej, - zadanie: budowa sieci wodociągowej w ul. Jaworowej; rozbudowa systemu kanalizacji zbiorczej sanitarnej - zadanie - budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ulicach miasta Ostrowa, etap V - w ul. Brzoskwiniowej; budowa przyłączy wodociągowych w ulicy Wiejskiej; opracowanie projektu wstępnego

i PFU modernizacji instalacji technologicznych na Stacji Uzdatniania Wody; zaprojektowanie, dostawa, montaż z uruchomieniem fabrycznie nowej wagi samochodowej zagłębionej na terenie Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie; rozbudowa systemu kanalizacji zbiorczej deszczowej zadanie - budowa sieci kanalizacji deszczowej w ulicy Rejtana; rozbudowa systemu wodociągowego - zadanie - budowa sieci wodociągowej w ul. Sportowej, Hebanowej i bocznej od ul. Hebanowej; rozbudowa systemu kanalizacji zbiorczej sanitarnej dla Ostrowa - zadanie - budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ulicach miasta Ostrowa, etap IV - w ul. Danysza, Szczecińskiej i Grunwaldzkiej.

INWESTYCJA PRZY OBWODNICY

Przebudowa wodociągu W ramach budowy obwodnicy miasta Ostrowa Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wodkan S.A. zrealizował, w miejscu przecięcia z drogą ekspresową S11, przebudowę głównej sieci wodociągowej zaopatrującej mieszkańców w wodę. Przebudowa wodociągu wykonywana została w technologii tak zwanego wykopu otwartego. W miejscu zaprojektowanej nowej trasy wodociągu, ukłożony został z materiałów najwyższej klasy wodociąg żeliwny DN 600 mm wewnętrznie i zewnętrznie zabezpieczony przed m.in. ko-

DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW WFOŚIGW NA WSPARCIE INWESTYCJI

rozją materiału. Na trasie przebudowanego wodociągu zaprojektowano dodatkowo dwie komory zasuwowe zlokalizowane poza pasem ruchu w poboczu, w których zamontowane zostały dwufunkcyjne zautomatyzowane/manualne zasuwy kołnierzowe DN 600 mm, które umożliwiają

szybkie zamknięcie dopływu wody w momencie awarii wodociągu. Całość robót związanych z przebudową tego strategicznego dla Ostrowa wodociągu wykonywana została przez Spółkę Akcyjną Mota -Engil Central Europe pod nadzorem służb technicznych spółki Wodkan.

31 marca br. zarząd WFOŚiGW w Poznaniu zaplanował pomoc finansową na przedsięwzięcia m.in. z zakresu gospodarki wodno-ściekowej do realizacji w 2016 roku. W wyniku zakończonej oceny, według merytorycznych kryteriów dostępu, warunki do dofinansowania spełniło 6 niżej wymienionych wniosków sporządzonych przez spółkę Wodkan. A w ramach „Rozbudowy systemu kanalizacji zbiorczej sanitarnej dla miasta Ostrów Wielkopolski” zadanie pn.: ■ Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie osiedla Pruślin - Północ, etap VIII - planowana kwota pożyczki 875.000,00 zł; zakres rzeczowy obejmuje ulice: Osiedle Leśne, Klubowa, Jodłowa, Jaworowa, Jarzębinowa, rej. Osiedla Leśnego; ■ Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ulicach miasta Ostrowa Wielkopolskiego, etap III - planowana kwota pożyczki 360.000,00 zł; zakres rzeczowy obejmuje ulice: Ferca, Kowalskiego, Śmigla, Krańcową; ■ Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ulicach miasta Ostrowa Wielkopolskiego, etap IV - planowana kwota pożyczki 400.000,00 zł; zakres rzeczowy obejmuje ulice: Danysza, Szczecińską, Grunwaldzką, Osadniczą; ■ Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ulicach miasta Ostrowa Wielkopolskiego, etap V - planowana kwota pożyczki 520.000,00 zł; zakres rzeczowy obejmuje ulice: Krotoszyńską, Wrocławską, Chłapowskiego, Brzoskwiniową, rej. ul. Zębcowskiej, rej. ul. Proministej; B Renowacja bezwykopowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego planowana kwota pożyczki 255.000,00 zł, C Budowa sieci kanalizacji deszczowej w ul. Rejtana - wnioskowana kwota pożyczki 200.000,00 tys. zł,


12

GOSPODARKA

DZIEŃ DZIECKA NA RYNKU

Moc szczęścia i radości W niedzielę, 29 maja br., na ostrowskim Rynku gościli najmłodsi mieszkańcy naszego miasta. Miasto Ostrów wraz ze spółką Targowiska Miejskie S. A. z okazji Dnia Dziecka, przygotowało szereg atrakcji dla dzieci. Konkursy, malowanie twarzy, wspólny taniec, dmuchane zjeżdżalnie i zamki oraz trampoliny, stoiska z warsztatami ginących zawodów, wszystkie te

atrakcje dostępne były bezpłatnie. Podobnie jak przejazd kolejką turystyczną, z którego najmłodsi wraz ze swoimi opiekunami, bardzo chętnie korzystali. Spółka Targowiska Miejskie oprócz darmowych atrakcji rozrywkowo-rekreacyjnych przygotowała stoiska han-

dlowe z zabawkami, balonami, watą cukrową, popcornem, lodami, lizakami i słodyczami. Pogoda z początku kapryśna, nie zniechęciła mieszkańców Ostrowa do wspólnego świętowania na Rynku. - Ogromnie nas cieszy, że z przygo-

towanych atrakcji skorzystała tak liczna rzesza dzieci z naszego miasta i okolic, a nasze wysiłki były nagrodzone radością i uśmiechem objawiającym się na szczęśliwych twarzach wszystkich dzieci i ich rodziców - mówi Ewa Psztyr, prezes spółki Targowiska Miejskie.

Festyn cieszył się ogromnym zainteresowaniem ostrowskich rodzin.

WYPOCZYWAJ NA PIASKACH SZCZYGLICZCE

Woda zdatna do kąpieli Woda na terenie zbiornika Piaski - Szczygliczka została zbadana i nadaje się do kąpieli. Zbliża się sezon kąpielowy. Miejski Zakład Zieleni jak co roku przygotował na ośrodku Piaski Szczygliczka miejsce przeznaczone do kąpieli. Na akwenie wodnym wyznaczono strefy do bezpiecznego korzystania z kąpieli. W okolicach pomostu zostało przygotowane miejsce strzeżone do kąpieli, nad którym bę-

dzie czuwać trzech ratowników. Warto dodać, że oprócz kąpieli na ośrodku w sezonie działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, wakepark, park linowy, park olbrzymich owadów oraz czynne są stoiska gastronomiczne oraz restauracja. W weekendy do dyspozycji wypoczywających będzie również kolejka turystyczna.

Mieszkańcy całej południowej Wielkopolski chętnie wypoczywają nad zalewem Piaski-Szczygliczka.


GOSPODARKA

NR 5 | CZERWIEC 2016 | MIESIĘCZNIK BEZPŁATNY

13

I SPOTKANIE KOBIET PRZEDSIĘBIORCZYCH

Kobiety rozmawiały o biznesie W restauracji Komeda w Ostrowie odbyło się I Spotkanie Kobiet Przedsiębiorczych, którego organizatorem był Klub Kobiet Przedsiębiorczych w Poznaniu oraz spółka Ostrowski Park Przemysłowy. Organizatorzy zapowiadają, że w najbliższym czasie odbędą się kolejne takie spotkania. Kobiety przedsiębiorcze z Ostrowa, które przybyły na spotkanie miały okazję wymienić się swoimi doświadczeniami, a także zapoznać się z wystąpieniami gości specjalnych - Edyty Jagodzińskiej - Pawluk oraz Doroty Szylak. Pierwsza to trener i konsultant biznesu, a druga to coach, właścicielka firmy konsultingowej. - Cieszę się bardzo, że do takiego spotkania doszło w naszym mieście, w którym przecież kobiet przedsiębiorczych, doskonale radzących sobie w biznesie nie brakuje - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa. - Myślę, że będzie to swoisty impuls, by kolejne panie decydowały się na branie spraw w swoje ręce i zakładanie firm. A właśnie podczas tego typu spotkań można się bardzo wiele nauczyć. Jest to również doskonała okazja, by wymienić uwagi z kobietami, które prowadzą od lat różne biznesy i mają z tego tytułu spore doświadczenie. Podczas I Spotkania Kobiet Przedsiębiorczych w Ostrowie rozmawiano m.in. na temat podstaw zakładania biznesu, narzędzi do jego prowadzenia, zasad komunikacji w zespole i korzyści efektywnego zarządzania grupą. Dys-

kutowano również jak właściwie dobrać ludzi do zadań na każdym etapie pracy projektowej zgodnie z ich naturalnymi predyspozycjami itp. - Dla mnie kobiety przedsiębiorcze, to nie tylko te prowadzące biznes - dodała Beata Klimek. - To także panie, które udzielają się na wielu innych płaszczyznach np. społecznej. Krótko mówiąc, robią pożyteczne rzeczy dla innych, czasami jest to grupa najbliższych sąsiadów, a czasami cała społeczność danego miasta. A przy okazji swoich działań przełamują stereotypy, że kobieta wcale nie jest gorsza od mężczyzn. Jak zapewniają organizatorzy - Klub Kobiet Przedsiębiorczych oraz spółka Ostrowski Park Przemysłowy - było pierwsze tego typu spotkanie w Ostrowie, ale nie ostatnie. - Stworzyliśmy w Ostrowie swego rodzaju platformę do wymiany biznesowej dla kobiet, prowadzących własną działalność gospodarczą oraz tych piastujących decyzyjne stanowiska w rozmaitych firmach - mówi Mikołaj Kostka, prezes OPP. - Uważam, że takie spotkania są potrzebne i na tym pierwszym nie poprzestaniemy.

Zofia Chołody - prezeska KKP.

Podczas spotkania wylosowano upominki.

Uczestniczki spotkania wysłychały z uwagą prelekcji.

NA WŁASNOŚĆ W OSTROWSKIM TBS

Zainteresowanie mieszkaniami przeszło najśmielsze oczekiwania Trwają jeszcze prace wykończeniowe przy budowie bloku przy ul. Wańkowicza, a wszystkie mieszkania zostały już wynajęte. Inwestycja ta okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Mieszkania w bloku przy ul. Wańkowicza można było wynająć w programie mieszkaniowym TWM – „Twoje Własne Mieszkanie”, który umożliwia dojście do własności. To bardzo ciekawa oferta, gdyż po czasie wynajmujący stają się właścicielami i mogą w pełni decydować o swoim lokalu. A zbudowany właśnie przez Ostrowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego budynek jest z najwyższej półki. Dzięki zainstalowanej w nim wentylacji zmniejszone zostanie zapotrzebowanie na ciepło, a zastosowane filtry poprawią jakość powietrza. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwoli odzyskać nawet do 80 proc. ciepła z powietrza wentylowanego.

Przypomnijmy. W budynku mieści się 14 mieszkań: siedem po 41 m2 (2 pokoje); cztery po 46 m2 (2 pokoje); trzy po 62 m2 (3 pokoje). Teren wokół budynku zostanie zagospodarowany. Powstanie tu parking na samochody mieszkańców oraz gości, plac zabaw dla dzieci i miejsce do wypoczynku. - Oferta ta okazała się na tyle atrakcyjna dla mieszkańców Ostrowa, że zaczynamy zastanawiać się nad kolejną tego typu inwestycją - mówi Paweł Woźniak, prezes Ostrowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Myślę, że w najbliższym czasie podejmiemy decyzję w tej sprawie.

Prace przy budowie bloku dobiegają końca.


14

INFORMACJE

TELEFONY ALARMOWE POGOTOWIE RATUNKOWE tel. alarmowy- tel. 999 MIEJSKIE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO tel. 62 738 89 40, 62 738 89 46 POLICJA tel. 997 Komenda Powiatowa Policji sekretariat: tel. 62 737 72 10, centrala: 62 737 72 00 STRAŻ MIEJSKA ul. Kościuszki 12a sekretariat tel. 62 738 89 43 dyżurny: tel. 62 738 89 40 STRAŻ POŻARNA tel. 998 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej tel. 62 332 42 90 POGOTOWIE ENERGETYCZNE tel. 991 POGOTOWIE GAZOWE tel. 992 Zakład Gazowniczy tel. 62 737 99 80 POGOTOWIE WODNO-KANALIZACYJNE tel. 994 tel. 62 738 77 12 POGOTOWIE CIEPŁOWNICZE tel. 993 tel. 62 735 86 30 POWIATOWA STACJA SANITARNOEPIDEMIOLOGICZNA tel. 62 737 89 00

Gdzie dostaniesz Informator?

Ostrów Informator Miejski dostarczany jest do domów i mieszkań, ale można go także odebrać w czterech punktach na terenie miasta:

■ Referat Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego

w Ostrowie (parter), al. Powstańców Wielkopolskich 18

■ Centrum Obsługi Klienta, ul. Partyzancka 27 ■ Centrum Obsługi Klienta, ul. Asnyka 8 ■ Ostrowski Park Przemysłowy, ul. Wrocławska 93F

HOLOWANIE 24H tel. 62 736 79 33

Adres redakcji ul. Wrocławska 93F 63-400 Ostrów Wielkopolski tel. 62 720 47 62, kom. 724 717 771 e-mail: redakcja@opp-ostrow.pl www.opp-ostrow.pl www.fb.com/oppostrow Redaktor naczelny Mikołaj Kostka

Wydawca Ostrowski Park Przemysłowy Sp. z o.o. Druk POLSKA PRESS Sp. z o.o. Drukarnia Wrocław, ul. Kolejowa 7 Nakład: 25 000 Redakcja nie odpowiada za treść reklam, tekstów promocyjnych oraz listów.


SPORT

NR 5 | CZERWIEC 2016 | MIESIĘCZNIK BEZPŁATNY

15

PONAD 7 TYSIĘCY KIBICÓW NA STADIONIE

Żużlowe święto w Ostrowie Ponad 7 tysięcy widzów obserwowało finał cyklu Speedway Best Pairs, który rozegrany został na torze ostrowskiego Stadionu Miejskiego. W Ostrowie triumfował zespół Fogo Power i dzięki temu Piotr Pawlicki i Bartosz Zmarzlik zwyciężyli w całym cyklu. - Tłumy kibiców na trybunach, nie tylko z Ostrowa, ale wielu krajów Europy, relacja na żywo do blisko 70 krajów na świecie, informacje w dziesiątkach mediów w całym kraju, filmy z Ostrowa na portalach internetowych, to znakomita promocja naszego miasta - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Po ubiegłoroczny sukcesie finałowej rundy SEC w Ostrowie, toruńska firma One Sport kolejny raz zdecydowała się na zorganizowanie decydującego turnieju właśnie w naszym mieście. Tym razem był to cykl Speedway Best Pairs, czyli mistrzostwa par. W tym roku zamiast par narodowych wystąpiły teamy sponsorów, z którymi zawodnicy związani są przez cały sezon. - Nowa formuła cyklu przyjęła się znakomicie - mówi Karol Lejman z firmy One Sport. - Zawodnicy byli bardzo zaangażowani w jak najlepszy wynik swojego zespołu, co było widać na torze. Była to

twarda walka do samego końca. Natomiast kibice w Ostrowie kolejny raz pokazali niesamowitą energię i to, że zasługują na żużel na najwyższym poziomie. Podczas turnieju nie brakowało emocji, również za sprawą niespodziewanych wcześniej wyników. Wskazywany od początku na faworyta cyklu Monster Energy Team, mający w swoich szeregach byłych mistrzów świata Grega Hancocka i Chrisa Holdera, w Ostrowie znalazł się poza podium, czym zaprzepaścił sobie szansę na triumf w całych rozgrywkach. Wielki finał był wyłącznie sprawą polską. Fogo Power rywalizowało z Eport2000. pl. Od startu do mety na czele znajdował duet Pawlicki - Zmarzlik, który wygrał 5:1 i zapewnił sobie nie tylko zwycięstwo w finałowej rundzie w Ostrowie, ale także w klasyfikacji generalnej cyklu Speedway Best Pairs 2016. - Ostrowscy fani kolejni raz nie zawiedli i zapełnili ostrowski stadion - mówi prezydent Ostrowa. - Liczę na dalszą współpracę z firmą One Sport, ponieważ to bardzo dobrze wróży żużlowi w Ostrowie.

KOSZYKARZE SP 5 MISTRZAMI POLSKI

,,Piątka’’ ze złotymi medalami Koszykarze Szkoły Podstawowej nr 5 z Ostrowa Wielkopolskiego zostali mistrzami Polski podczas Finału Krajowego Energa Basket Cup, który rozegrany został w Gdańsku i Sopocie. Ostrowianie w meczu o złoty medal w Ergo Arenie po zaciętym boju pokonali SP nr 5 Ełk 33:30. Drużynę do tytułu mistrzowskiego poprowadził trener Krzysztof Cnotliwy. Zawodnik SP nr 5 z Ostrowa Wielkopolskiego Nikodem Suski został wybrany MVP całego turnieju. Zwycięstwo w tak prestiżowym turnieju, to ogromny sukces zawodników i trenera Szkoły Podstawowej nr 5. Żeby znaleźć się na szczycie młodzi koszykarze musieli przejść przez sito eliminacji. Zostali mistrzem Wielkopolski i wywalczyli prawo gry w Finale

Krajowym. W nim najpierw w I fazie w grupie zajęli drugie miejsce, ale dzięki rewelacyjnej grze w kolejnym dniu turnieju, zwyciężyli w II fazie grupowej i awansowali do wielkiego finału. Mecze o medale odbywały się w trójmiejskiej Ergo Arenie. Ostrowianie po zaciętym meczu z SP nr 5 z Ełku, choć w IV kwarcie przegrywali różnicą 5 punktów. Dzięki znakomitej grze w końcówce spotkania wygrali 33:30. Piątka otrzymała nie tylko puchar i złote medale, ale także nagrodę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.

W Ostrowie triumfował zespół Fogo Power.


16

Profile for opp-ostrow

Ostrów Informator miejski 05  

www.opp-ostrow.pl

Ostrów Informator miejski 05  

www.opp-ostrow.pl

Advertisement