a product message image
{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade

Page 1

Odwiedź nas! nr 2 Marzec 2016

MIASTO

rusza Program „Rodzina 500+”

4 strona 2

ISSN 2450-8128

miesięcznik bezpłatny

Finałowa runda SBP W OSTROWIE

miasto

Dom Senior WIGOR otwarty! 4 strona 4 ozc s.a

Bliżej czystszego powietrza ­

4 strona 9

mzk s.a.

Rozkład jazdy w komórce 4strona 10

Ostrowscy kibice żużla już zacierają ręce. W czerwcu na torze Stadionu Miejskiego rozegrana zostanie finałowa runda cyklu Speedway Best Pairs. 4strona 3

rzzo

Smacznie i nastrojowo

RZZO z pozwoleniem zintegrowanym 4strona 11

4strona 12

4strona 13

Stacja Uzdatniania Wody po modernizacji 4strona 7


2

informacje

Program „Rodzina 500+” rusza od kwietnia Od 1 kwietnia br. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przyjmowane będą wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach Programu „Rodzina 500+”. Aby jak najsprawniej obsłużyć mieszkańców naszego miasta, wnioski będą przyjmowane na 12 stanowiskach, a MOPS pracował będzie w wydłużonych godzinach pracy. Dodatkowo dwa stanowiska przyjmowania wniosków umieszczone zostaną w holu Urzędu Miejskiego. W naszym mieście wnioski o świadczenie 500+ można pobierać już od 21 marca br. w: Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Urzędzie Miejskim, szkołach podstawowych, przedszkolach, żłobkach, punktach COK Centrum Rozwoju Komunalnego (ul. Partyzancka 27, Asnyka 8, Witosa - kiosk 46), a także przez Internet za pośrednictwem strony www. umostrow.pl i znajdującej się tam zakładki Rodzina 500+. Wypełnione wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia br. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Limanowskiego 17. - Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób będzie chciało jak najszybciej załatwić formalności związane ze świadczeniem 500+, w związku z tym dla naszych mieszkańców wydłużyliśmy godziny pracy ostrowskiego MOPS – mówi prezydent Beata Klimek. - Od poniedziałku do piątku wnioski będą przyjmowane od godziny 7.00 do 18.00, a w soboty od 8.00 do 14.00. Chciałabym jednak uspokoić wszystkich, którzy nie mają czasu stać w

kolejkach, których pewnie w pierwszych dniach nie da się uniknąć. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, tj. między 1 kwietnia a 1 lipca 2016 - otrzymacie Państwo wyrównanie wstecz od 1 kwietnia. Natomiast w kolejnych miesiącach świadczenie będzie już wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Wnioski na świadczenie wychowawcze będzie można również składać przez Internet. Świadczenie otrzymają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia. Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę – wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. Wniosek będzie trzeba składać raz do roku. Zgodnie z zapowiedziami Wojewody Wielkopolskiego środki finansowe powinny zostać uruchomione na przełomie maja/czerw-

ca. Osoby ubiegające się o wsparcie na Informacje związane z Programem Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej będzie pracował do godz. 18.00, aby jak najszybciej przyjąć wnioski od mieszkańców. pierwsze dziecko, będą dokumentowały sytuację dochodową - dołączając do wniosku odpowiednie oświadczenie o dochodach. Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci - nie będzie takiej konieczności. Świadczenie 500+ otrzyma każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców.

Rodzina 500+ znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem: www. mpips.gov.pl - zakładka Rodzina 500+. Odpowiedziami na ewentualne pytania, służą także pracownicy MOPS w Ostrowie Wielkopolskim. Pytania można kierować osobiście lub pod numerem telefonu 62 592 11 22.

Śmieci tańsze dla rodzin 500 tys. dofinansowania wielodzietnych na budowę żłobka W Ostrowie Wielkopolskim nie będzie podwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych. Dodatkowo wprowadzono 30-procentową zniżkę w opłatach dla rodzin wielodzietnych.

Rodziny wielodzietne będą mniej płacić za odbiór śmieci.

Od 1 lipca 2016 roku ceny za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosić będą tak jak dotychczas: 11 zł za odpady segregowane oraz 19 zł za odpady niesegregowane. Nowością jest zniżka w opłatach dla rodzin wielodzietnych. Wynosić będzie ona 30% i będzie obejmowała każdego uprawnionego członka rodziny zamieszkującego na terenie naszego miasta. Warunkiem uzyskania zniżki jest złożenie nowej deklaracji w Urzędzie Miejskim oraz posiadanie rządowej Karty Dużej Rodziny. - Wprowadzenie tej ulgi to odpowiedź na głosy przedstawicieli środowiska rodzin wielodzietnych, którzy podkreślali, że tzw. opłaty śmieciowe są dużym obciążeniem dla domowego budżetu mówi Beata Klimek, prezydent Ostro-

wa Wielkopolskiego. - Zniżki wprowadzamy od 1 lipca br., dając czas rodzinom, które nie posiadają rządowej Karty Dużej Rodziny, aby mogły ją wyrobić. Wniosek na Kartę Dużej Rodziny można złożyć w Referacie Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego (parter). Stąd przesyłane są one do Warszawy. Warto się pospieszyć, bo czas oczekiwania na jej wydanie może wynieść nawet do 2 miesięcy. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z przedstawionego rozwiązania, które przewiduje objęcie 30% zniżką od opłat za wywóz odpadów każdego członka rodziny wielodzietnej. Jest to bardzo dobra odpowiedź władz miasta na naszą prośbę - odpowiedzieli na propozycję przedstawiciele Zarządu Koła Związku Dużych Rodzin 3+, Katarzyna Kierstein-Pietrzak oraz Piotr Lepka.

W czerwcu tego roku rozpoczną się prace modernizacyjne w budynku przy ulicy Jankowskiego, gdzie obecnie znajduje się miejski żłobek oraz Przedszkole nr 3.

Po zakończonym remoncie będzie więcej miejsc w żłobku.

Miasto zostało zakwalifikowane do dofinansowania z resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch – edycja 2016”. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na adaptację budynku przy ulicy Jankowskiego przyznało dotację w wysokości 566 412 złotych. Adaptacja budynku Publicznego Przedszkola nr 3 na cele Żłobka Miejskiego rozpocznie się w czerwcu br. Po modernizacji liczba miejsc w żłobku zwiększy się o ponad 60. - Taka ilość miejsc wypełni zapotrzebowanie ostrowskich rodzin. Według przeprowadzonego naboru w ubiegłym roku dla 44 dzieci zabrakło w naszym żłobku miejsc i znalazły się one na liście rezerwowej - zapewnia Ewa Matecka, zastępca prezydenta miasta.

- W ramach modernizacji powstaną tu trzy nowe sale opieki. Co ważne, budynek żłobka dostosowany zostanie do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Dzięki zastosowaniu mobilnych ścian, w zależności od potrzeb, wydzielać będzie można część przeznaczoną do wypoczynku i tę przeznaczoną do zabawy – tłumaczy prezydent Beata Klimek. Zakres robót związanych z adaptacją I piętra obejmie wymianę instalacji sanitarnej i elektrycznej, stolarki drzwiowej, okładzin schodów i balustrad, wymianę posadzek i malowanie pomieszczeń. W pomieszczeniach użytkowanych przez dzieci zostanie zamontowane niezbędne wyposażenie - m.in. łóżeczka, meble, krzesła, szafki na ubrania.


informacje

nr 2 | Marzec 2016 | miesięcznik bezpłatny

Finałowa runda Speedway Best Pairs

Ostrowscy kibice żużla już zacierają ręce. W czerwcu na torze Stadionu Miejskiego rozegrana zostanie finałowa runda cyklu Speedway Best Pairs. Po ubiegłorocznym finale cyklu Mistrzostw Europy SEC, to kolejna impreza organizowana przez miasto i toruńską firmę One Sport. Umowa w sprawie organizacji tych zawodów została już oficjalnie podpisana. - Bardzo cieszy mnie fakt, że z firmą One Sport możemy ponownie współpracować przy wielkim żużlowym święcie mając świeżo w pamięci spektakularne mistrzostwa Europy, które organizowaliśmy wspólnie w ubiegłym roku - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa. Najlepsze żużlowe pary pojawią się w Ostrowie 4 czerwca. Turniej rozegrany zostanie w nowej, niespotykanej dotąd formule. Reprezentacje narodowe zastąpione zostaną przez teamy firm, a pojadą w nich zawodnicy na co dzień współpracujący z daną marką. Podczas ostrowskich zawodów kibice będą mogli zobaczyć w akcji m.in. trzykrotnego mistrza świata Nickiego Pedersena, dwukrotnego mistrza Europy

Emila Sajfutdinowa, mistrza Europy z 2013 roku Martina Vaculika. Podobnie jak w roku ubiegłym, na ostrowskim torze odbędzie się finał całego cyklu. - O tym, kto wzniesie puchar Speedway Best Pairs zadecydują wyścigi w Ostrowie - mówi Jan Konikiewicz z firmy One Sport. Speedway Best Pairs to jednak nie tylko emocje sportowe, ale także promocja Ostrowa Wielkopolskiego w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. - Aspekt promocyjny tej imprezy jest dla nas bardzo istotny - dodaje prezydent Ostrowa. - Do naszego miasta przyjechało rok temu kilka tysięcy kibiców z Polski i zagranicy. Mieliśmy szansę pokazać, że potrafimy tak duże wydarzenie organizować. Umowa tegoroczna jest bardzo podobna, jeżeli chodzi o aspekt promocyjny – będzie transmisja „na żywo” w stacji Eurosport, w przerwach kibice na całym świecie zobaczą reportaż o naszym mieście.

3

Uczestnicy SBP 2016: - Monster Energy: Greg Hancock, Paweł Przedpełski, Chris Holder, - Team Boll: Martin Vaculik, Niels Kristian Iversen, Patryk Dudek, - Fogo Power: Emil Sayfutdinov, Bartosz Zmarzlik, Tobiasz Musielak, - Nice Racing: Artem Łaguta, Antonio Lindbaeck, Grigorij Laguta, - eport2000.pl Team: Jarosław Hampel, Piotr Protasiewicz, Grzegorz Zengota, - Trans MF Pro Race Team: Nicki Pedersen, Martin Smolinski, Renat Gafurow, - TeamCity: Kai Huckenbeck, Tobias Kroner, Tobias Busch.

Uroczyste podpisanie umowy w sprawie organizacji Speedway Best Paris.


4

W skrócie: Będzie termomodernizacja przedszkoli Miasto przygotowuje się do kolejnego etapu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Po budynkach szkolnych, przyszedł czas na przedszkola. Podpisano już umowy z wykonawcami projektów na termomodernizację Publicznych Przedszkoli nr 15, 16 i 17. Wkrótce podpisana zostanie także umowa na projekt termomodernizacji Publicznego Przedszkola nr 14. W tym roku powinna natomiast ruszyć termomodernizacja Publicznego Przedszkola nr 9. Termomodernizacja przedszkoli da nie tylko efekty wizualne w postaci odnowionych elewacji budynków, ale przede wszystkim zmniejszy koszty ogrzewania tych obiektów. W planach jest także termomodernizacja budynku Urzędu Miejskiego. Miasto będzie starało się pozyskać środki zewnętrzne na dofinansowanie powyższych inwestycji.

Bzowa dokończona po 9 latach Ulica Bzowa budowana była w 2007 roku. Wówczas jednak nie wykonano jej w całości, ale pozostawiono 460 m bez nawierzchni. Na dokończenie mieszkańcy musieli czekać aż do roku 2016. W tegorocznym budżecie na ten cel zaplanowano 450 tys. zł. Prezydent Beata Klimek zabiegała o wpisanie ulicy Bzowej już do zeszłorocznego budżetu. Propozycja ta nie spotkała się jednak z akceptacją Rady Miejskiej. - W kolejnych latach inwestycję odsuwano w czasie, a zrozpaczeni mieszkańcy szukali pomocy nawet u wojewody. Po dziewięciu latach mieszkańcy wreszcie będą mieć całą ulicę. Inwestycje drogowe powinny być realizowane od początku do końca. Nie może być tak, że część mieszkańców tej samej ulicy ma przed domem utwardzoną drogę, a druga część musi chodzić po błocie – mówi prezydent miasta.

ścieżka rowerowa na ul. Piłsudskiego Zakończyły się prace remontowe na ul. Piłsudskiego. Inwestycja była planowana już wcześniej, jednak jej realizację przesunięto ze względu na remont skrzyżowania na ul. Wysockiej. Nowo powstała ścieżka rowerowa na ul. Piłsudskiego połączy ścieżkę rowerową wykonaną przy ul. Wysockiej ze ścieżką biegnącą ul. Piłsudskiego wzdłuż Stadionu Miejskiego. - W Ostrowie często brakuje niewielkich odcinków łączących ścieżki rowerowe, a które pozwalałyby rowerzystom płynnie poruszać się po mieście - mówi prezydent Beata Klimek. - Chcemy wszystkie takie miejsca zinwentaryzować i sukcesywnie uzupełniać braki, aby nasze miasto stało się jeszcze bardziej przyjazne dla cyklistów. Na odcinku ul. Piłsudskiego od ul. Komuny Paryskiej do nowego skrzyżowania na ul. Wysockiej położona została również nowa nawierzchnia. Realizowana przez powiat ostrowski w ubiegłym roku przebudowa ulicy Wysockiej została dofinansowania przez miasto kwotą ponad 300 tys. zł

informacje

Obiekty przygotowane do sezonu W 2016 roku obiekty sportowo – rekreacyjne będące własnością Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski zostały przekazane do administrowania i utrzymania Miejskiemu Zakładowi Zieleni. Spółka zakończyła prace przygotowawcze do sezonu na miejskich placach zabaw, siłowniach zewnętrznych oraz boiskach sportowych.   Do tej pory ostrowskie obiekty zarządzane były przez różne podmioty. Niektórymi zajmowały się np. rady osiedli. Od tego roku wszystkie, konieczne do funkcjonowania tych miejsc prace, wykonywał będzie Miejski Zakład Zieleni. - Dzięki takiej zmianie wszystkie obiekty są w tym samym czasie przygotowywane do sezonu, a pracownicy spółki mają za zadanie sprawdzać ich stan przez cały rok – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Nowemu administrowaniu podlegają: place zabaw - ul. Długosza, ul. Środkowa, ul. Kręta, ul. Dembińskiego, Park Północny, ul. Różana, ul. Wiśniowa, ul. Dubiskiego, Al. Solidarności, ul. Harcerska, Ogródki Jordanowskie; siłownie zewnętrzne - Al. Solidarności, Park Północny, ul. Kręta, ul. Dubiskiego, ul. Głowackiego, ul. Iłłakowiczówny, ul. Środkowa; boiska sportowe - ul. Wiśniowa (Orlik), Al. Solidarności (Orlik), ul. Kręta (boisko wielofunkcyjne), ul. Długosza (boisko wielofunkcyjne), ul. Różana (boisko wielofunkcyjne); inne obiekty - Al. Solidarności (Skate park), Park Północny (Street workout park). W marcu pracownicy spółki przeprowadzili szereg prac przygotowawczych. Tereny zostały uprzątnięte i odchwaszczone. Wy-

„Orlik”, Al. Solidarności Czynny od godz. 10:00 - 22:00

„Orlik”, ul. Brzoskwiniowa Czynny od godz. 10:00 - 22:00

10:00 - 16:00 stała rezerwacja dla Szkoły Podstawowej nr 9,

10:00 - 14:00 brak rezerwacji boisko dostępne dla wszystkich,

16:00 - 19:00 boisko zarezerwowane dla akademii piłkarskich,

14:00 - 16:00 boisko zarezerwowane dla Rady Osiedla,

19:00 - 22:00 możliwość rezerwacji zespołowych, zapisy przyjmowane na okres 1 miesiąca,

16:00 - 19:00 boisko zarezerwowane dla akademii piłkarskich,

Sobota – niedziela, czynne od godz. 10:00-22:00 - brak rezerwacji, boisko dostępne dla wszystkich.

19:00 - 22:00 możliwość rezerwacji zespołowych zapisy przyjmowane na okres 1 miesiąca, Sobota – niedziela, czynne od godz. 10:00-22:00 - brak rezerwacji, boisko dostępne dla wszystkich.

Boisko Kręta

boisko wielofunkcyjne. Wstęp wolny, nie obowiązują rezerwacje.

Długosza

boisko wielofunkcyjne oraz boisko trawiaste. Wstęp wolny, nie obowiązują rezerwacje.

Piaski Szczygliczka

boisko wielofunkcyjne. Wstęp wolny, nie obowiązują rezerwacje.

konano też niezbędne naprawy, których po okresie zimowym było sporo. Na placach zabaw uzupełniono piasek. Bardziej specjalistycznych działań wymagały boiska sportowe, szczególnie „Orliki”. Syntetyczne nawierzchnie boisk wymagały zabiegów mających na celu ich dekompresję, czyli rozluźnienie granulatu. Ze względu na ogromne zainteresowanie korzystaniem

z boisk, by zadbać o zachowanie jakości nawierzchni, zabiegi takie, przez cały sezon, wykonywane będą co dziesięć dni. Murawy boisk zostały wyszczotkowane, a cały teren obiektów oczyszczony. Obiekty czekają już zatem na użytkowników i na słoneczną pogodę. Pamiętajmy, że z przygotowanych przez MZZ obiektów mieszkańcy korzystają nieodpłatnie.

Nowe boisko sportowe przy SP nr 5 – wykonawca wybrany Zakończył się przetarg na przebudowę boiska przy SP nr 5 przy ulicy Grabowskiej. Umowa z wykonawcą, firmą Mardo – Sport z Puszczykowa, podpisana została 18 marca br. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 doczekają się boiska sportowego z prawdziwego zdarzenia. Powstanie ono na tyłach placówki, gdzie obecnie istnieje zniszczone asfaltowe boisko do koszykówki. Boisko o wymiarach 30 x 21 będzie stanowić nieprzepuszczalna nawierzchnia poliuretanowa. Powstanie tu boisko do mini piłki ręcznej, pełnowymiarowe boisko do koszykówki i boisko do siatkówki. Poza boiskiem sportowym wykonany zostanie remont budynku gospodarczego. Zewnętrzne schody wyjściowe z budynku głównego przebudowane zostaną na podjazd dla osób niepełnosprawnych. Boisko otoczone będzie 6-metrowym ogrodzeniem panelowym z dwiema furtkami wejściowymi, a także piłkochwytami o

Już w czerwcu uczniowie SP 5 będą mogli korzystać z nowego boiska. tej samej wysokości. Miejsce zostanie oświetlone czterema stanowiskami oświetleniowymi. Boisko zyska także nowe wyposażenie – certyfikowane zestawy do piłki siatkowej, słupy z tablicami i obręczami do koszykówki oraz bramki. Teren wokół obiektu będzie zagospodarowany. Inwestycję realizować będzie firma Mordo

– Sport z Puszczykowa, która zgłosiła do przetargu ofertę najkorzystniejszą – koszt prac to 410 615,21 zł. Okres udzielonej gwarancji na wykonane prace budowlane to dwa lata. Z nowego boiska młodzi sportowcy będą mogli cieszyć się już latem tego roku.


informacje

nr 2 | Marzec 2016 | miesięcznik bezpłatny

Dom Senior WIGOR otwarty! 21 marca, uroczyście otwarty został Dzienny Dom Pobytu Senior WIGOR. W ramach modernizacji obiektu powstał tu pokój rehabilitacji, sala do indywidualnej terapii, a także miejsca do odpoczynku. Dla osób mających problemy z poruszaniem zainstalowana została winda. W otwarciu, poza seniorami, udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz parlamentarzyści. Przybyłych na uroczyste otwarcie powitała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, która podkreśliła, że Dom Senior WIGOR jest czymś w rodzaju połączenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku z klubem seniora i gabinetem rehabilitacyjnym. - Swoje miejsce znajdą tu nieaktywni zawodowo seniorzy po 60. roku życia, którzy będą mogli korzystać z: usług opiekuńczych, terapii zajęciowej, posiłku, specjalistycznych porad, a także z oferty towarzysko – rekreacyjno – kulturalnej. Całą tę paletę możliwości adresujemy przede wszystkim do osób: samotnych, niezamożnych, mających złe warunki mieszkaniowe lub trudności w prowadzeniu swojego gospodarstwa domowego – wymieniła prezydent miasta. Ostrowski Dom to jeden z 13 placówek tego typu powstałych w Wielkopolsce. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali seniorzy - Helena Fląder i Stanisław Skrzypek, a także prezydent miasta, posłanka Andżelika Możdżanowska oraz Lech Topolan, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

Dzienny Dom Pobytu Senior WIGOR został otwarty.

- Żywię głęboką nadzieję, że Dom, który uroczyście otwieramy, będzie miejscem spotkań i lekarstwem na samotność. Niech będzie on spokojną przystanią, do której zawsze będzie chciało się wracać, ciesząc się z obecności drugiego człowieka. A drugi człowiek to przecież często motywacja do: nowych działań, wyzwań oraz źródło odkrywania w sobie różnych pasji i zainteresowań – dodała prezydent miasta. Poświęcenia obiektu dokonał biskup kaliski Edward Janiak, który zwrócił uwagę na piękny sposób wspólnego przeżywania jesieni ży-

cia, jednocześnie życząc, by Dom Senior WIGOR spełnił swoją role w pozytywnym wypełnianiu przestrzeni wolnego czasu. Ze świadczeń Domu korzystać mogą osoby, które posiadają niskie dochody, są samotne lub posiadają rodziny poza miejscem swojego zamieszkania, posiadają złe warunki mieszkaniowe lub są bezradne w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Na modernizację budynku miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości 286 889,64 zł z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Pierwsza Dama RP w Ostrowie W Ostrowie gościła Agata Kornhauser-Duda, Pierwsza Dama RP. Jej obecność była związana z akcją „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w ramach której przeczytała „Szewczyka Dratewkę” ostrowskim przedszkolakom. Spotkała się także z młodzieżą z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek. Wizyta rozpoczęła się odwiedzinami w ostrowskim Ratuszu. Agata Konrhauser-Duda w towarzystwie prezydent Beaty Klimek, przewodniczącego Rady Miejskiej Jarosława Lisieckiego oraz wiceprezydentów Ostrowa Wielkopolskiego zwiedziła Ratusz oraz mieszczące się tam Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Przewodnikiem po historii naszego miasta i regionu był Witold Banach, dyrektor ostrowskiego muzeum. Po wizycie w Ratuszu goście udali się do ostrowskiej Synagogi, gdzie wyemitowany został film z przebiegu prac remontownych w tym obiekcie. We wtorek, 1 marca, Pierwsza Dama RP odwiedziny rozpoczęła od Publicznego Przedszkola nr 7 „Bratek”. Warto zaznaczyć, że Jej przyjazd do Ostrowa był możliwy dzięki staraniom Agaty Dery, nauczycielki tej właśnie placówki. Przedszkole nr 7 kolejny raz włączyło się w akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a w tym roku przedszkolaków, przez

5

W skrócie: VII Kiermasz Organizacji Pozarządowych W niedzielę, 8 maja 2016 roku, na terenie ośrodka Piaski – Szczygliczka, odbędzie się VII Kiermasz Organizacji Pozarządowych. Lokalne stowarzyszenia i fundacje będą miały możliwość przedstawić ostrowianom szczegóły swojej działalności. Kiermasz rozpocznie się o godzinie 14.00 i zakończy o godzinie 19.00. Tradycyjnie odbędzie się on w ramach miejskiego festynu „majOSTaszki”, który w tym roku zorganizowany zostanie na ostrowskich Piaskach. Organizatorzy festynu zapewniają atrakcyjne miejsce do rozstawienia stoiska (np. namiotu), nie zapewniają jednak samych stoisk i ich wyposażenia. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie udziału w Kiermaszu do 8 kwietnia 2016 r. Dodatkowych informacje udziela: Lidia Sobócka, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Organizacji Pozarządowych, Urząd Miejski - pokój 311, tel.: 62 5822311, e - mail: pozytek@umostrow.pl

Strażnicy kontrolują domowe piece Przez okres lutego oraz na początku marca bieżącego roku ostrowscy strażnicy miejscy wyrywkowo skontrolowali około 100 posesji przy ulicach, gdzie miało miejsce silne zadymienie oraz 42 posesje w związku ze zgłoszonymi przez mieszkańców interwencjami. W trakcie kontroli sprawdzono pomieszczenia kotłowni oraz paleniska pieców nie stwierdzając spalania niedozwolonych materiałów odpadowych. W przypadku ujawnienia termicznego przekształcania odpadów, właściciel posesji lub osoba, która dopuszcza się takiego czynu, na podstawie art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. - o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny w wysokości 500 zł., a w postępowaniu sądowym do 5 tys. zł. Działania kontrolne prowadzone będą przez miejskich strażników do końca okresu grzewczego, po czym ponownie zostaną wznowione w okresie jesieni i kolejnej zimy.

5000 ostrowian korzysta już z Karty Seniora

Uczniowie chętnie robili sobie zdjęcia z Pierwszą Damą RP.

przygody zawarte na kartkach książek, prowadzą osoby znane. I właśnie w tej akcji zgodziła się wziąć udział Agata Kornhauser-Duda. - Dowiedziałam się, że Pani Agata bierze udział w wielu aakcjach i eventach społecznych, ale najbardziej lubi nie te największe i spektakularne, ale te małe, klimatyczne. Zaprosiłam więc żonę Prezydenta RP do wzięcia udziału w naszej akcji – wspomina Agata Dera.   Kolejnym punktem wizyty był Zespół Szkół Sióstr Salezjanek, gdzie

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z młodzieżą. Pani Prezydentowa, która dotychczas pracowała jako germanistka, poprowadziła w szkole zajęcia z języka niemieckiego. - Ta wizyta to dla nas wielki zaszczyt - mówi prezydent Beata Klimek. - Niestety było niewiele czasu, by pokazać Pierwszej Damie RP wszystkie walory Ostrowa Wielkopolskiego. Mam nadzieję jednak, że nasze miasto choć trochę skradło serce Pani Prezydentowej i będą okazje do kolejnych spotkań.

Program „Ostrowska Karta Seniora” nie ma długiej tradycji funkcjonowania, realizowany jest zaledwie od 9 miesięcy, a mimo to zyskał już sporą rzeszę odbiorców, którzy chętnie korzystają z bogatej i różnorodnej oferty programu. Posiadacze kart mogą korzystać z oferty przygotowanej przez 120 partnerów programu. 18 marca br. prezydent miasta Beata Klimek wręczyła Ostrowską Kartę Seniora z numerem 5000. Ostrowska Karta Seniora przysługuje mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego, którzy ukończyli 60. rok życia i złożą w Urzędzie Miejskim wniosek o wydanie tego dokumentu. Wniosek o wydanie Ostrowskiej Karty Seniora można pobrać ze strony internetowej www.umostrow.pl w zakładce Ostrowska Karta Seniora lub w Referacie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego (parter). Baza partnerów programu jest otwarta. Miejscy urzędnicy wciąż poszukują kolejnych podmiotów, by oferta skierowana do ostrowskich seniorów była jak najszersza.

T w


6

informacje

Food Trucki na Piaskach Przyłącz się do OZC. Po raz pierwszy w historii, ostrowski festyn miejski majOSTaszki Jest promocja! zorganizowany zostanie na terenie ośrodka Piaski – Szczygliczka. 7 i 8 maja tego roku ostrowskie Piaski będą gospodarzem tegorocznej odsłony festynu miejskiego majOSTaszki. Impreza do tej pory odbywała się w Parku Miejskim. Co zadecydowało o zmianie lokalizacji? Zdecydowanie więcej terenu, który może zostać wykorzystany do zwiększenia ilości atrakcji na imprezie. - W tym roku gościć będziemy w Ostrowie 25 food trucków, czyli ciężarówek z jedzeniem, które stworzą kulinarne miasteczko. Każdy z samochodów serwuje inne potrawy, więc oferta będzie bardzo szeroka – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Przypomnijmy, muzycznym gościem festynu będzie zespół Afromental, wybrany przez ostrowian w sondzie internetowej. Zespół ten wystąpi w sobotę, 7 maja. Natomiast dzień później do zabawy zaprosi folkowy zespół Zakopower. Oba zespoły podczas swoich koncertów dostarczają wiele rozrywki i pozytywnych wibracji.   Organizatorzy majOSTaszków prowadzą obecnie rozmowy na temat

25 food trucków pojawi się na Piaskach podczas majOSTaszków

kolejnych elementów majowej imprezy – wojskowych wozów bojowych, wyposażenia aresztu, czy policyjnej motorówki. Podczas festynu rozegrane zostaną również turnieje sportowe. Jedno jest zatem pewne – podczas majOSTaszków ostrowskie Piaski tętnić będą życiem i znakomitą zabawą. Szczegółowy program imprezy przedstawimy naszym czytelnikom w kwietniowym numerze „Informatora Miejskiego Ostrów”.  

Dobre wiadomości dla ostrowskiego RZZO Pozytywnym rozstrzygnięciem dla Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów zakończyła się XVI Sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. 21 marca br. radni województwa podjęli uchwałę, w myśl której instalacja przetwarzania odpadów komunalnych, zrealizowana przez ostrowski RZZO, uzyskała status instalacji regionalnej.

Instalacja RZZO uzyskała status instalacji regionalnej. Wcześniej, bo 24 lutego br., a więc już po zakończonej w terminie realizacji projektu, nastąpiło uzyskanie przez ostrowski RZZO pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. - Długo oczekiwany finał starań o uzyskanie statusu RIPOK jest bardzo dobrą wiadomością dla ostrowskiego Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Oznacza bowiem „zielone światło” dla kolejnych działań, zmierzających do pełnego uruchomienia działalności oraz rozliczenia się z

pozyskanej dotacji z funduszy europejskich – wyjaśnia prezydent miasta Beata Klimek. Nie sprawdziły się zatem ubiegłoroczne doniesienia części radnych miasta oraz mediów, jakoby inwestycja ostrowskiego RZZO Sp. z o.o. miała być zagrożona. W szczególności nieprawdziwa była informacja, że w Ostrowie Wielkopolskim miała miejsce kontrola Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w związku z wątpliwościami co do stanu projektu ostrowskiego RZZO Sp. z o.o.

Z myślą o stanie powietrza w Ostrowie Wielkopolskim oraz mieszkańcach, którzy chcieliby korzystać z ciepła dostarczanego przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy SA, spółka wprowadziła promocje na przyłączenia obiektów do sieci. Promocja przewiduje obniżenie opłaty przyłączeniowej o 20 % w przypadku odbiorców planujących przyłączenie do sieci ciepłowniczej i korzystanie z ciepła systemowego na potrzeby centralnego ogrzewania oraz 50 % dla odbiorców planujących przyłączenie do sieci ciepłowniczej i korzystanie z ciepła systemowego na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Obniżka cen obowiązuje także w przypadku budowy węzła ciepłej wody użytkowej. Na 50-procentową zniżkę mogą liczyć odbiorcy w domach jednorodzinnych planujący przyłączenie do sieci ciepłowniczej, odbiorcy dotychczas korzystający z ciepła systemowego tylko na potrzeby centralnego ogrzewania, odbiorcy w budynkach wielorodzinnych planujący przyłączenie do sieci ciepłowniczej oraz odbiorcy dotychczas korzystający z ciepła systemowego tylko na potrzeby centralnego ogrzewania, gdy właścicielem węzła ciepłowniczego jest odbiorca. OZC SA proponuje ponadto bezpłatne

OZC oferuje promocje na przyłączenie obiektów do sieci.

wykonanie węzła ciepłej wody użytkowej przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy SA dla odbiorców w budynkach wielorodzinnych planujących podłączenie się do sieci ciepłowniczej oraz odbiorców dotychczas korzystających z ciepła systemowego tylko na potrzeby centralnego ogrzewania, gdy właścicielem węzła ciepłowniczego jest OZC SA.

Inauguracja Ostrowskiej Rady Gospodarczej Powołany przy prezydencie Ostrowa organ doradczy umożliwi zapewnienie udziału przedstawicieli środowiska gospodarczego w kształtowaniu polityki gospodarczej miasta, a także rozwoju przedsiębiorczości. - Funkcjonujemy w tym samym miejscu i jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni - mówiła podczas uroczystości inaugurującej działalność Ostrowskiej Rady Gospodarczej, prezydent Beata Klimek. - Jesteśmy częściami tej samej wspólnoty samorządowej, w której dialog oraz dobra współpraca mogą być dla nas niezwykle ważnym spoiwem - tym, co integruje nas wokół naszego wspólnego mianownika, jakim jest miasto Ostrów Wielkopolski. Są wśród nas przedstawiciele firm, które tworzą w naszym mieście dużą liczbę miejsc pracy oraz znaczące źródło dochodów samorządu miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Za to właśnie, należy się im - nie tylko nasze słowo „dziękuję”, ale przede wszystkim trwałe zainteresowanie i otwartość na ich: opinie, sugestie, inicjatywy, a także na problematyczne kwestie, wymagające rozmów w szerszym gronie. Temu właśnie przyświecają cele naszej Ostrowskiej Rady Gospodarczej. Ważną rolę Ostrowskiej Rady Gospodarczej dla miasta podkreślał również Jarosław Lisiecki, przewodniczący Rady Miejskiej. Formuła Ostrowskiej Rady Gospodarczej umożliwia m.in.:

Prezedent Beata Klimek powołała Ostrowską Radę Gospodarczą.

uczestnictwo w opiniowaniu i konsultowaniu projektów uchwał Rady Miejskiej, zarządzeń prezydenta miasta, a także udział we wdrażaniu przedsięwzięć dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej oraz inwestycyjnej w mieście. Ma ona umacniać współpracę między samorządem a przedsiębiorcami oraz integrować przedsiębiorców i instytucje otoczenia biznesu. Koncepcja funkcjonowania Rady spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem ostrowskich przedsiębiorców.


GOSPODARKA

nr 2 | Marzec 2016 | miesięcznik bezpłatny

7

WODKAN Wodkan dba o ciągłą i bezawaryjną dostawę wody

Stacja Uzdatniania po modernizacji Jednym z obiektów Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. Wodkan jest Stacja Uzdatniania Wody. Została ona oddana do eksploatacji w grudniu 1994 roku. Jej wydajność kierunkowa wynosi Q=36 000 m3/d, a technologia uzdatniania oparta jest na systemie dwustopniowej filtracji. Ostrów Wielkopolski zaopatrywany jest w wodę podziemną z ujęć położonych poza miastem, około 4 km na wschód od jego centrum, w dolinie rzeki Ołobok. W związku z ponad 20 letnim okresem eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody, w celu zminimalizowania możliwości przerw w dostawach wody do mieszkańców miasta, zarząd spółki podjął decyzję o jej modernizacji. Realizację inwestycji podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich rozpoczął się w drugiej połowie 2014 roku i obejmował wymianę starego rurociągu o średnicy 800 mm, pomiędzy budynkiem filtrów, w którym woda surowa zostaje uzdatniona a budynkiem pompowni II stopnia, z którego to zespół pomp podaje wodę bezpośrednio do miasta. Wymiana wyżej wymienionego rurociągu wymagała wykonania nowego rurociągu o średnicy 600 mm, który w przyszłości - w przypadku awarii - rurociągu

głównego będzie służył jako jego alternatywa. Wymianie uległy również rurociągi znajdujące się w pompowni II stopnia. Czarna stal została zastąpiona stalą nierdzewną. Ponadto inwestycja objęła wymianę jednej z pomp odpowiedzialnej za tłoczenie wody do miasta. Wysłużona pompa, wyprodukowana przez Leszczyńską Fabrykę Pomp, która cechowała się dużym zużyciem energii, została zastąpiona nowoczesną, energooszczędną, pompą firmy Grundfos wraz z falownikiem, którego zadaniem jest optymalizacja dostawy wody do klienta. Pierwszy etap modernizacji został wykonany przez firmę Envirotech Sp. z o.o. i zakończył się pod koniec 2014 roku. - Na chwilę obecną woda pompowana jest do klienta przez trzy energooszczędne pompy firmy Grundfos, ponadto stacja posiada 3 rezerwowe pompy starszej generacji, wyprodukowane przez Leszczyńską Fabrykę Pomp - mówi Marek Karolczak, prezes Wodkanu. Kolejny etap inwestycji rozpoczął

się we wrześniu 2015 roku i polegał na wykonaniu nowego alternatywnego rurociągu doprowadzającego wodę surową do napowietrzalni. Do 2015 roku stacja posiadała tylko jeden rurociąg dostarczający wodę surową do napowietrzalni, co w przypadku jego awarii skutkowałoby przerwą w dostawie wody z ujęć. Drugi etap modernizacji obejmował budowę żelbetonowej komory technologicznej z armaturą odcinającą na rurociągach wody surowej z ujęć Kęszyce (600 mm) i Trąba (400 mm) oraz wybudowanie odcinka rurociągu wody surowej (400 mm) doprowadzającego wodę z ujęcia Wtórek do nowo wybudowanej komory. Modernizacja ta została wykonana przez firmę Rosmossis Wawrzyniak Sp. z o.o. Jej realizacje zakończono w grudniu 2015 roku. Dwuetapowa modernizacja Stacji Uzdatniania Wody, przeprowadzona w latach 2014-2015, znacząco zwiększyła jej możliwości nieprzerwanej i bezawaryjnej dostawy wody do mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

Napowietrzalnia

Hala filtrów.

Koryta filtrow brausztynowych

Remonty Zbiorników Wyrównania Dobowego w Wysocku Wielkim

Lepsza jakość wody

Po ponad trzydziestu latach ciągłej eksploatacji Zbiorniki Wyrównania Dobowego w Wysocku Wielkim doczekały się modernizacji. Pierwszy zbiornik poddany został modernizacji w 2014 roku, drugi modernizowany jest obecnie. Zbiorniki terenowe zostały zlokalizowane na najwyższym w okolicy wzgórzu w Wysocku Wielkim. Pełnią rolę zapasowo-wyrównawczą tzn. gromadzą wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz wyrównują ciśnienie w sieci wodociągowej Ostrowa. Zbiorniki o przekroju kołowym i konstrukcji żelbetowej o pojemności 3.000 m3 każdy, zabezpieczają potrzeby mieszkańców miasta w wodę i umożliwiają racjonalną gospodarkę zasobami wodnymi. Struktura wewnętrznych powierzchni ścian zbiorników mających kontakt z wodą przeznaczo-

ną do spożycia przez ludzi, stanowi dla dbających o jakość wody zakładów wodociągowych niebagatelne znaczenie. Do remontu i wyprawy zniszczonej powierzchni betonu w Zbiornikach Wyrównania Dobowego zastosowano wysokowartościową i wodoszczelną cementową zaprawę natryskową. Przez wzgląd na mikrobiologię zaprawa ta pozbawiona jest domieszek czy modyfikatorów organicznych. Zastosowanie nieorganicznego dodatku do betonu w postaci mikrokrzemionki lub pyłu krzemionkowego skutkuje dodatkowym wiązaniem kamienia cementowego, co zapewna trwałość, wytrzymałość mechaniczną i chemiczną nowej powłoki.

- Użyte materiały zapewniają nieszkodliwość chemiczną, fizyczną czy mikrobiologiczną przechowywanej wody oraz zapewniają wodoszczelność, gładką, nieporowatą powierzchnię ścian zbiorników - mówi Marek Karolczak, prezes Wodkanu. Remont zbiorników został zakończony pod koniec marca 2016 roku, przed sezonem zwiększonego rozbioru wody np. na podlewanie obszarów zielonych, aby mieszkańcy nie odczuli spadku ciśnienia wody. - A już dziś możemy spożywać wodę o lepszych parametrach niż przed remontem - zapewnia prezes Wodkanu.

Budynek technologiczny WODKAN S.A. 63-400 Ostrów Wielkopolski ul. Partyzancka 27 Biuro Obsługi Klienta: tel. 62 738 77 30, tel. 62 738 77 37 tel. 62 738 77 18, fax 62 735 36 90 www: www.wodkan.com.pl e-mail: biuro@wodkan.com.pl


8

GOSPODARKA

MZGM Przyjazny Program “Dla systematycznych”

Mieszkania czekają. Do 30 kwietnia można składać wnioski

Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Ostrowie przyjmuje już wnioski na mieszkania w bloku przy ul. Klasztornej 12. Zainteresowani wszelkie wymagane dokumenty winni składać do 30 kwietnia br.

Wnioski o przydział lokalu można składać do 30 kwietnia br. na drukach pobranych w spółce MZGM lub ze strony internetowej www.mzgm.pl. Tam również można znaleźć szczegółowy regulamin programu.

Uczestnicy programu nie mogą posiadać z chwilą przystąpienia do programu: prawa własności lub współwłasności do budynku mieszkalnego lub jego części lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, lub domu jednorodzinnego (w całości lub w części, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

W ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu ,,Dla systematycznych’’, którego twórcą i wykonawcą jest spółka MZGM, budowany jest budynek przy ul. Klasztornej 12. Znajdzie się tam 16 mieszkań, które oddane zostaną w sierpniu br. Będą to mieszkania o następującym metrażu: dwa lokale jednopokojowe (36,67 m2, 36,39 m2), jedenaście lokali dwupokojowych (41,73 m2 - 47,90 m2) i trzy lokale trzypokojowe (57,46 m2, 59,83 m2, 59,96 m2). Co ważne, budynek będzie podpiwniczony, a do każdego lokalu przypisane będzie pomieszczenie w piwnicy oraz balkon. Blok realizowany jest ze środków MZGM oraz zewnętrznych źródeł finansowania. Oferta zawarta w programie skierowana jest do osób zainteresowanych pozyskaniem docelowo własnościowego lokalu, który chcą nabyć w systemie ratalnym. Mieszkańcy po otrzymaniu lokalu podpiszą ze spółką MZGM dwie umowy: umowę najmu lokalu na czas nieokreślony oraz notarialną umowę przedwstępną sprzedaży lokalu, która jest przyrzeczeniem, że sprzedaży lokalu może nastąpić nie później niż po 30 latach i nie wcześniej niż po 15 latach od dnia zawarcia umowy. Trzeba jednak pamiętać, że program

adresowany jest do osób do 40. roku życia. - Ostrowski Przyjazny Program ,,Dla systematycznych’’, to program przede wszystkim dla młodych rodzin - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa. - To szansa dla tych, którzy nie mogą liczyć na kredyt na zakup własnego mieszkania na wolnym rynku, gdyż nie spełniają wszelkich wymagań stawianych przez banki. W naszym programie mogą liczyć na własne cztery kąty. Mało tego, nie chcemy na nich zarabiać i nie zamierzamy im fundować pętli kredytowej na długie lata. Czynsz wraz z ratą kredytu w tym bloku będzie wahał się od 480 do 650 zł, a więc w mojej ocenie będzie możliwy do udźwignięcia przez ostrowskie rodziny. Każde z mieszkań wyposażone zostanie w kuchenkę elektryczną indukcyjną czteropalnikową, instalację elektryczną, c.o. oraz wodociągowo -kanalizacyjną. - Do najemcy należeć będzie doposażenie lokalu w okładziny zewnętrzne posadzek, płytki ścienne w łazience oraz urządzenia i armaturę sanitarną - mówi Ryszard Wiśniewski, prezes MZGM. - Jest to odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy chcieliby sobie urządzić mieszkania

według własnego gustu i w standardzie, który będzie im odpowiadał. Co ważne, na czas doposażania mieszkania przez lokatorów, nie dłuższy jednak niż dwa miesiące od dnia przekazania lokalu, najemcy zwolnieni będą z czynszu. Program adresowany jest do małżeństw z dziećmi, małżeństw bezdzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, osób samotnych, osób pozostających w związku niesformalizowanym (konkubinat). Aby przystąpić do programu przynajmniej jedna z osób zgłoszonych do zamieszkiwania w lokalu musi być zameldowana w Ostrowie Wielkopolskim przez 5 lat. Na dzień składania wniosku żaden z wnioskodawców nie może mieć ukończonych 40 lat. Osoby ubiegające się o mieszkanie muszą spełnić także kryterium dochodowe - średni miesięczny dochód netto na jedną osobę w prowadzonym gospodarstwie domowym w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku musi być wyższy niż kwota netto najniższej emerytury (759,13 zł - według danych ZUS publikowanych na 01.03.2016 r.) i nie wyższy niż 3 krotność najniższej emerytury netto.

PRZETARG Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „MZGM” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Kościuszki 14 ogłasza pisemny nieograniczony przetarg ofertowy na kupno zabudowanej nieruchomości położonej w Ostrowie Wielkopolskim przy Placu 23 Stycznia 9, stanowiącej działkę nr 76/6, obręb 71, o powierzchni 0,0500 ha, zapisanej w księdze wieczystej KZ1W/00058302/6, którego przedmiotem jest wysokość oferowanej ceny nieruchomości. Ustala się wywoławczą cenę nieruchomości na kwotę 290.000,00 zł. Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT. Oferenci zobowiązani są do wpłaty wadium w wysokości 5.000,00 zł pod rygorem niedopuszczenia do przetargu. Wpłaty wadium należy dokonać na rachunek bankowy MZGM nr 17 1020 2267 0000 4302 0002 1782 w Banku PKO BP S.A. W przypadku oferenta wygrywającego przetarg wadium zaliczane jest na poczet ceny, natomiast w przypadku pozostałych oferentów wadium podlega zwrotowi. W przypadku nie dojścia do zawarcia umowy kupna-sprzedaży z winy wygrywającego przetarg wadium ulega przepadkowi. Oferta powinna zawierać: - imię i nazwisko, adres oferenta, telefon kontaktowy, - wysokość oferowanej ceny kupna nieruchomości, - dowód wpłaty wadium w wysokości 5.000,00 zł,

- oświadczenie oferenta, iż zna stan prawny i faktyczny nieruchomości i nie wnosi do niego żadnych zastrzeżeń. Oferty w zamkniętych kopertach należy składać w siedzibie Spółki przy ul. Kościuszki 14 w Ostrowie Wielkopolskim (sekretariat II piętro) do dnia 08.04.2016 r. do godz. 13:00 z dopiskiem na kopercie: „Przetarg Plac 23 Stycznia 9”. Komisyjne otwarcie ofert nastąpi w dniu 08.04.2016 r. o godz. 13:30. Oferenci o wynikach przetargu zostaną powiadomieni pisemnie. Sprzedającemu przysługuje prawo swobodnego wyboru oferty w przypadku zaoferowania przez uczestników przetargu tej samej ceny. Przetarg może być odwołany lub unieważniony w części lub w całości bez podania przyczyn. Wygrywający przetarg zobowiązany jest do wpłaty zaoferowanej ceny nie później niż do dnia zawarcia notarialnej umowy kupna-sprzedaży potwierdzonej dowodem wpłaty. Zawarcie notarialnej umowy kupna-sprzedaży nastąpi w ciągu 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Wygrywający przetarg ponosi koszty zawarcia notarialnej umowy sprzedaży oraz wszelkich opłat i podatków z nią związanych. Nieruchomość można oglądać codziennie w dni robocze po uzgodnieniu w „MZGM” Sp. z o.o. Szczegółowe informacje zainteresowani mogą uzyskać w siedzibie Spółki lub pod nr telefonu (62) 738 70 90 wew. 46, 32, 39.


GOSPODARKA

nr 2 | Marzec 2016 | miesięcznik bezpłatny

OZC

9

Nowy układ odpylania w OZC

Bliżej czystszego powietrza

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy pod koniec ubiegłego roku uruchomił nową instalację układu odpylania. Inwestycja ta kosztowała blisko 3 miliony złotych. Dzięki tej inwestycji znacząco zmniejszy się ilość pyłu emitowanego do atmosfery. Pozwoli ona również na spełnienie norm ochrony środowiska narzuconych przez dyrektywę unijną, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Spełnia ona również standardy wynikające z rozporządzeń Ministerstwa Środowiska. A co to oznacza dla mieszkańców miasta? - Dzięki tej inwestycji powietrze w Ostrowie będzie czystsze - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa. Nowa instalacja pozwala na radykalne zmniejszenie ilości pyłu emitowanego do atmosfery. Nie było to tanie zadanie, jednak inwestycja w ekologiczne miasto, w czystsze powietrze warta jest tych pieniędzy. Jest to kolejny element, który wpisuje się w założenia nazwane w skrócie „Zielony Ostrów Wielkopolski”. Bardzo zależy nam na tym, by ostrowskie proekologiczne działania realizowane były w różnych obszarach – również w działalności komunalnej. W systemie, który funkcjonuje obecnie w ostrowskiej spółce wyko-

rzystywane są skuteczne filtry tkaninowe. - Spośród szerokiej gamy różnego rodzaju filtrów i odpylaczy coraz popularniejsze stają się filtry tkaninowe jako rozwiązania pozwalające na niemal całkowite zatrzymanie zanieczyszczeń stałych - osiągana sprawność filtracji oscyluje w granicach 99,9 proc. - zapewnia Marian Kupijaj, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego. A jak działa nowa instalacja układu odpylania? Mówiąc w największym skrócie, zapylony gaz wprowadzany jest do komory, która wymusza gwałtowną zmianę kierunku jego przepływu. Wówczas większe ziarna pyłu już w tym momencie wypadają do zbiornika. Drobniejsze frakcje osiadają na powierzchni, a bardzo drobne wewnątrz struktury filtracyjnej. Nagromadzony pył jest usuwany ze struktury na skutek jej odkształceń wywołanych pneumatycznie. - Długość worka filtracyjnego to 4,5 metra - mówi Mariusz Bolach, dyrektor techniczny spółki. - Mamy cztery kotły – na każdy z nich przypadają

192 sztuki takich worków. Co prawda zainstalowanie nowych urządzeń odpylających podnosi koszty eksploatacji elektociepłowni, ale koszty ochrony środowiska trzeba ponieść. - Co 5 lat będzie potrzeba wymiany zainstalowanych worków na nowe, pomimo to spółka zdecydowała się na zainstalowanie tych bardzo skutecznych urządzeń - mówi Marian Kupijaj. - Już teraz można zaobserwować znaczące zmniejszenie ilości pyłów. To nie jedyne działania proekologiczne spółki. OZC na szeroką skalę wykorzystuje biomasę, podczas spalania której nie występuje emisja dwutlenku węgla. - Dwutlenek węgla powstaje w wyniku spalania miału, a także gazu - mówi prezes OZC. - Nie ma tej emisji przy spalaniu biomasy. OZC stosuje ją na bardzo szeroką skalę, co wpływa na ograniczenie emisji CO2. Obecnie zużywamy niemal tyle samo biomasy, co miału. To ponad 20 tysięcy ton rocznie, a wybór ten powoduje korzystne skutki dla ochrony środowiska.

Dzięki nowej instalacji odpylania powietrze w mieście jest w mniejszym stopniu zanieczyszone

Stary układ odpylania emitował do powietrza około 300 mg/mu3 pyłu. Nowa instalacja zapewnia emisje na poziomie poniżej 30 mg/mu3 pyłu. Jest to wynik znacząco lepszy od norm obowiązujących na elektrociepłowni, które od 1 stycznia 2016 roku wynoszą 100 mg/mu3 pyłu.2

Dobra wiadomość dla ostrowian

Cena za ciepło bez zmian Od 1 kwietnia 2016 roku decyzją Zarządu Spółki zostaje wprowadzona w kotłowniach eksploatowanych przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy nowa taryfa za dostawę ciepła. Została ona zatwierdzona do stosowania przez Urząd Regulacji Energetyki i ogłoszona 3 marca br. w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Taryfa stanowi kontynuację obniżonych w grudniu 2014 roku cen ciepła w Ostrowie Wielkopolskim. Średnia cena ciepła i usług dystrybucji pozostanie na dotychczasowym poziomie, a drobne ułamkowe różnice wynikają z alokacji aktualnych kosztów dla poszczególnych grup taryfowych. Wprowadzenie nowej taryfy pozwoli na utrzymanie cen za ciepło również na sezon grzewczy 2016/2017 aż do 1 kwietnia 2017 roku. Tak więc już przez trzy lata z rzędu ceny za ciepło w Ostrowie

nie ulegną podwyższeniu. Jest to możliwe poprzez prowadzenie racjonalnej gospodarki w spółce OZC polegającej głównie na minimalizacji cen zakupu paliw, transparentności działań i likwidacji nieuzasadnionych kosztów. Uzyskane efekty działania zbiegły się z trudnym dla ciepłowników okresie związanym z ciepłymi zimami. Jak określa prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie obecna łagodna zima powoduje spadek dochodów firm ciepłowniczych w Polsce o 10 proc. Luty był w

opinii meteorologów najcieplejszym miesiącem zimowym w ciągu ostatnich 100 lat. Ponadto w Ostrowie, dla uniknięcia awarii, w trybie pilnym dokonuje się remontów i modernizacji sieci ciepłowniczej. Temat ten wynika z zaległości lat poprzednich, gdzie główny nacisk postawiony był na generowaniu zysków dla ówczesnego Holdikomu, a nie na wydawaniu pieniędzy na potrzebne remonty. Nowa taryfa w całości zamieszczona jest na stronie internetowej spółki: www.ozcsa.pl.

Nowa instalację układu odpylania kosztowała blisko 3 mln

OSTROWSKI ZAKŁAD CIEPŁOWNICZY S.A. 63-400 Ostrów Wielkopolski ul. Wysocka 57 Pogotowie ciepłownicze: tel. 993 www: www.ozcsa.pl e-mail: ozc@ozcsa.pl


10

GOSPODARKA

MZK

Rozkład jazdy w komórce

Pobierz darmową aplikację „myBus online” ze strony MZK

Co odróżnia aplikację myBus online od innych podobnych aplikacji:

Chcesz szybko sprawdzić rozkład jazdy? A może stojąc na przystanku chcesz dowiedzieć się, gdzie znajduje się twój autobus? Skorzystaj z darmowej aplikacji „myBus online”, która bardzo ułatwia życie.

■ Aplikacja może działać zarówno w trybie on-line, jak i w trybie off-line. ■ Wersja off-line, choć zawiera pewne ograniczenia, pozwala korzystać z pobranego jednorazowo rozkładu jazdy bez dodatkowego łączenia się z internetem. ■ Aplikacja w wersji on-line aktualizuje wszystkie niezbędne dane na bieżąco, a źródłem aktualizacji są te same dane, które w innych kanałach są udostępniane przez przewoźnika, czy też organizatora komunikacji. Przykładowo informacja na tablicy elektronicznej na przystanku wyświetlająca czasy przyjazdu pojazdów z uwzględnieniem aktualnego położenia pojazdu i stanu komunikacji (czyli on-line) jest tożsamą z informacją wyświetlaną w aplikacji myBus online, a także z informacją na stronie WWW. Aplikacja w wersji on-line pokazuje nam także komunikaty od dyspozytorów ruchu, o ile takowe są przez niego przesyłane do tablic przystankowych. ■ Wyszukiwarka połączeń opiera swe wyliczenia o stan on-line, a nie tylko o dane rozkładu jazdy.

Aplikację można pobrać klikając na stronie głównej MZK S.A. w ikonkę „myBus online” po prawej stronie, a następnie w zakładce „pobierz” na nowo otwartej stronie.

Miejski Zakład Komunikacji S.A. zachęca do korzystania z darmowej aplikacji „myBus online”. Warto zapoznać się z jej zasadami działania, bo być może nie wszyscy jeszcze ją znają, a jest ona bardzo przydatna dla użytkowników transportu miejskiego, zarówno tych którzy podróżują codziennie, jak i dla okazjonalnych pasażerów. - Warto posiadać aplikację, dzięki której wszystkie rozkłady jazdy ostrowskich autobusów MZK można mieć zawsze przy sobie, w swoim telefonie – mówi Bartosz Ziółkowski, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji S.A. w Ostrowie. - Poza tym, to usługa, za którą nie trzeba płacić. Aplikacja pozwala sprawdzić aktualny rozkład jazdy autobusów, ale co bardzo ciekawe i przydatne, dzięki systemowi GPS, można dodatkowo śledzić aktualne położenie autobusu i tym samym dokładnie określić, kiedy autobus pojawi się na konkretnym przystanku. Rozkład przeglądany przez aplikację jest zsynchronizowany z czasem rzeczywistym i ułatwia pasażerom sprawne przemieszczanie się.

Oprócz tradycyjnego rozkładu jazdy, czyli tzw. tabliczki przystankowej, aplikacja potrafi wyświetlać najbliższe odjazdy w formie tzw. tablicy najbliższych odjazdów, na podstawie danych uzyskanych ze śledzenia pojazdów przez system GPS - umożliwia to wersja on-line, dzięki której użytkownik uzyskuje znacznie dokładniejszą godzinę pojawienia się pojazdu na przystanku, uwzględniającą nieprzewidziane opóźnienia, czy przyspieszenia kursów. Jest to tak zwane obrazowanie aktualnego stanu komunikacji, a nie zaplanowanego w rozkładzie jazdy. Aplikacja w wersji on-line aktualizuje wszystkie niezbędne dane na bieżąco, a źródłem aktualizacji są te same dane, które spółka MZK S.A. udostępnia np. na tablicach elektronicznych na przystankach. Aplikacja dzięki rozbudowanemu wyszukiwaniu przystanków - z listy wszystkich, najbliższych, ulubionych, z tras linii, z QR kodów, czy też z mapy - pozwala w łatwy sposób dotrzeć do odpowiedniego rozkładu jazdy. Warto wiedzieć, iż aplikacja

może działać również w trybie off-line. Mimo pewnych ograniczeń, pozwala korzystać z pobranego jednorazowo rozkładu jazdy bez dodatkowego łączenia się z internetem. Aplikację można pobrać klikając na stronie głównej MZK S.A. w ikonkę „myBus online” po prawej stronie, a następnie w zakładce „pobierz” na nowo otwartej stronie. Zapraszamy do korzystania z aplikacji oraz życzymy miłego korzystania z jej pomocą z komunikacji miejskiej.

Kontakt: Miejski Zakład Komunikacji S.A. 63-400 Ostrów Wielkopolski ul. Lotnicza 30 tel . 62 73 76 110 fax. 62 58 45 008 www: www.mzk-ostrow.com.pl e-mail: sekretariat@mzk-ostrow.com.pl


GOSPODARKA

nr 2 | Marzec 2016 | miesięcznik bezpłatny

RZZO

Będą obsługiwać mieszkańców z czterech powiatów

RZZO z pozwoleniem zintegrowanym

24 lutego br. spółka Regionalny Zakład Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim otrzymała pozwolenie zintegrowane z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Pozwolenie to umożliwia przyjmowanie poszczególnych grup odpadów do instalacji mechaniczno - biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Otrzymanie tego pozwolenia było zwieńczeniem długoterminowych starań zarządu spółki oraz pełnomocnika ds. realizacji projektu o jak najszybsze rozpoczęcie bieżącej działalności spółki. Otrzymane pozwolenie zintegrowane pozwoliło na rozpoczęcie prób

eksploatacyjnych prowadzonych przez załogę RZZO przy udziale specjalistów wykonawcy. Pozwolenie zintegrowane było jednym z niezbędnych załączników wniosku o uchwałę w sprawie wykonania Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Uchwała Sejmiku Wojewódzkiego jest podstawowym krokiem do wnioskowania przez spółkę RZZO w Ostrowie Wielkopolskim w sprawie nadania Regionalnemu

Zakładowi Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim statutu Regionalnej Instalacji Przetwarzającej Odpady Komunalne w tzw. Regionie IX Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Dzięki podjętym działaniom, RZZO Sp. z o.o. będzie mógł obsługiwać mieszkańców z terenu 22 gmin z 4 powiatów: ostrowskiego, ostrzeszowskiego, krotoszyńskiego oraz pleszewskiego.

RZZO sortował będzie odpady z terenu 22 gmin.

11


12

GOSPODARKA

Zapraszamy kolekcjonerów

Kiermasz staroci na Rynku Główną atrakcją tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego był zorganizowany po raz pierwszy na Rynku, „Kiermasz staroci”. Teraz impreza ta odbywać się będzie cyklicznie także w centrum miasta, w każdą trzecią niedziele miesiąca. Spółka Targowiska Miejskie organizując ”Kiermasz staroci” na Rynku zamierza ożywić centrum miasta oraz zainteresować mieszkańców specyficznym towarem używanym, wśród którego można natrafić na prawdziwe skarby i cenne bibeloty. Ta, trochę w ostatnich latach zapomniana forma handlu znowu wraca do łask. - Chcemy w ten sposób zainteresować naszych mieszkańców towarami posiadającymi swoją duszę i historię - mówi Ewa Psztyr, prezes Targowisk Miejskich S.A. w Ostrowie. - Będziemy się starać, by kolekcjonerzy prezentowali swoje najciekawsze eksponaty, wybrane „perełki”. Wystawcy na Rynku prezentują między innymi obrazy, porcelanę, zegary, drobne meble stylowe, artykuły dekoracji wnętrz, biżuterię, stare książki itp. Oprócz tego na „Kiermaszu Staroci” będą mogli się spotkać numizmatycy, filateliści i inni hobbyści, stwarzając możliwość do zaprezentowania swoich kolekcji, a przy okazji do wymienienia się swoimi zbiorami.

- Na pewno zaciekawi to naszych mieszkańców, którzy za przystępną cenę znajdą coś dla siebie i domu dodaje Ewa Psztyr. - Poza tym, „Kiermasz staroci” przyciągnie także osoby, które korzystając z okazji odwiedzą Muzeum Miasta, by obejrzeć prezentowane tam ekspozycje i wystawy. W każdą sobotę na targowisku przy ul. Witosa odbywa się handel towarami używanymi tzw. „wystawkami”. Wśród wielu wystawców pojawiają się stoiska także ze specyficznymi starociami, pięknymi antykami i kolekcjami. Poprzez „Kiermasz staroci” organizowany w Rynku spółka chce ułatwić mieszkańcom dotarcie do wspomnianych kolekcjonerów oraz ich zbiorów. - Będzie to również okazja do kupienia atrakcyjnych staroci w samym sercu naszego miasta, których w szerszym asortymencie nadal będzie można nabyć w każdą sobotę na targowisku przy ul. Witosa - mówi Ewa Psztyr. - Kiermasz ten będzie też okazją i miejscem do wielu spotkań towarzyskich.

Przypominamy! ”Kiermasz staroci” odbywać się będzie w Rynku, w każdą trzecią niedziele miesiąca. Początek imprezy od godziny 9.00.

- Organizując kiermasz chcemy zainteresować mieszkańców towarami posiadającymi swoją duszę i historię - mówi Ewa Psztyr, prezes Targowisk Miejskich S.A.

Restauracja Plażowa zaprasza

Smacznie i nastrojowo Restauracja Plażowa, która znajduje się na terenie ośrodka Piaski Szczygliczka w Ostrowie, zaprasza przez cały rok na smaczne tradycyjne dania kuchni polskiej. W sezonie wiosennym restauracja czynna jest w każdą sobotę od godz. 13.00 oraz w niedzielę od godz. 12.00. W sezonie letnim otwarta jest codziennie od godz. 12.00. Do dyspozycji gości są klimatyzowane, ogrzewane sale na 80, 40 i 20 osób. Organizowane są tu wszelkie imprezy okolicznościowe m.in.: komunie, chrzciny, urodziny, spotkania integracyjne, stypy, wesela itp. - Malownicze położenie bezpośrednio przy plaży, z widokiem na akwen wodny, smaczne jedzenie oraz miła obsługa, to główne atuty restauracji Plażowej - mówi Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni w Ostrowie.

UWAGA! Ostatnie wolne terminy na komunie 2016

7.05. (sob), 8.05. (niedz.), 22.05. (niedz.), 28.05. (sob.), 29.05. (niedz) Przyjmowane są rezerwacje na uroczystości z okazji I Komunii Świętej na lata: 2017, 2018, 2019.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej: www.mzz.com.pl lub pod numerem telefonu 691-172-226.

Miejski Zakład Zieleni, to spółka, która cały czas dynamicznie się rozwija. W związku z tym poszukuje pracowników na następujące stanowiska: - ANIMATOR Wymagania: dyspozycyjność, komunikatywność, kreatywność, umiejętność pracy z dziećmi, mile widziane doświadczenie. - OBSŁUGA BARU Wymagania: dyspozycyjność, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, mile widziana ważna książeczka sanitarno-epidemiologiczna. - POMOC KUCHENNA Wymagania: dyspozycyjność, umiejętność pracy w zespole, mile widziana książeczka sanitarno-epidemiologiczna. Zainteresowane osoby spółka prosi o przesłanie CV na adres e-mail: mzz@mzz.com.pl lub dostarczenie osobiście do siedziby firmy (sekretariat II piętro) przy ul. Paderewskiego 2-6 w Ostrowie Wielkopolskim. Szczegółowe informacje pod nr telefonu: (62) 735-43-34.


GOSPODARKA

nr 2 | Marzec 2016 | miesięcznik bezpłatny

Kolejny blok rośnie jak na drożdżach

Wynajmij mieszkanie w OTBS Budowa nowego bloku przy ul. Wańkowicza jeszcze się nie zakończyła, ale Ostrowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego już zaprasza do wynajmowania powstających tam mieszkań Mieszkania w bloku przy ul. Wańkowicza będzie można wynająć w programie mieszkaniowym TWM – „Twoje Własne Mieszkanie”, który umożliwia dojście do własności. To bardzo ciekawa oferta, gdyż po czasie wynajmujący stają się właścicielami i mogą w pełni decydować o swoim lokalu. A budowany właśnie przez ostrowską spółkę blok będzie z najwyższej półki. Dzięki zainstalowanej w nim wentylacji zmniejszone zostanie zapotrzebowanie na ciepło, a zastosowane filtry poprawią jakość powietrza. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwoli odzyskać nawet do 80 proc. ciepła z powietrza wentylowanego. Przypomnijmy - w budynku mieścić się będzie 14 mieszkań: siedem po 41 m2 (2 pokoje); cztery po 46 m2 (2 pokoje); trzy po 62 m2 (3 pokoje). Teren wokół budynku zostanie zagospodarowany. Powstanie tu parking na samochody mieszkańców oraz gości, plac zabaw dla dzieci i miejsce do wypoczynku. Już dziś można składać wnioski na te mieszkania, które udostępnione

będą lokatorom w październiku br. Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc do Ostrowskiego TBS - numer telefonu (62) 735-85-56. Biuro spółki czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00. Informacje można także znaleźć na stronie www.tbs-ostrow.pl.

Informacje można także znaleźć na stronie:

www.tbs-ostrow.pl

13


14

INFORMACJE

telefony alarmowe Pogotowie ratunkowe tel. alarmowy- tel. 999 Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 62 738 89 40, 62 738 89 46 Policja tel. 997 Komenda Powiatowa Policji sekretariat: tel. 62 737 72 10, centrala: 62 737 72 00 Straż Miejska ul. Kościuszki 12a sekretariat tel. 62 738 89 43 dyżurny: tel. 62 738 89 40 Straż Pożarna tel. 998 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej tel. 62 332 42 90 Pogotowie energetyczne tel. 991 Energa Operator S.A. tel. 62 737 82 00

Gdzie dostaniesz Informator?

Ostrów Informator Miejski dostarczany jest do domów i mieszkań, ale można go także odebrać w czterech punktach na terenie miasta:

■ Referat Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego

w Ostrowie (parter), al. Powstańców Wielkopolskich 18

■ Centrum Obsługi Klienta, ul. Partyzancka 27 ■ Centrum Obsługi Klienta, ul. Asnyka 8 ■ Ostrowski Park Przemysłowy, ul. Wrocławska 93F

Pogotowie gazowe tel. 992 Zakład Gazowniczy tel. 62 737 99 80 Pogotowie wodno-kanalizacyjne tel. 62 738 77 00 bezpłatny numer infolinii 800-213-600 Pogotowie ciepłownicze tel. 994 tel. 62 735 86 30 Powiatowa Stacja SanitarnoEpidemiologiczna tel. 62 737 89 00

Rozwiązanie konkursu Bilety do kina wygrali

Adres redakcji ul. Wrocławska 93f 63-400 Ostrów Wielkopolski tel. 62 720 47 62 e-mail: redakcja@opp-ostrow.pl www.opp-ostrow.pl www.fb.com/oppostrow Redaktor naczelny Mikołaj Kostka

Wydawca Ostrowski Park Przemysłowy Sp. z o.o. Druk Polska Press Sp. z o.o. Drukarnia Wrocław, ul. Kolejowa 7 Nakład: 25 000 Redakcja nie odpowiada za treść reklam, tekstów promocyjnych oraz listów.

W pierwszym numerze naszej gazety ogłosiliśmy dla Czytelników konkurs. Do wygrania były cztery podwójne zaproszenia do Kina Komeda. By je zdobyć należało odpowiedzieć na pytanie: Czy w ostrowskim Kinie Komeda można oglądać filmy w systemie 3D? Oczywiście, że można! Otrzymaliśmy bardzo dużo odpowiedzi. A oto zwycięzcy: Anna Sobczak, Karolina Cieluch, Piotr Ratajczak i Kamil Grzegorowski Zaproszenia można odebrać w biurze Ostrowskiego Parku Przemysłowego przy ul. Wrocławskiej 93F, w godzinach od 10.00 do 14.00.


informacje

nr 2 | Marzec 2016 | miesięcznik bezpłatny

15

oSTROVIA POKONAŁA TĘCZę

Koszykarki walczą o ekstraklasę Koszykarki Ostrovii zrobiły pierwszy krok do awansu. Pokonały Tęczę Leszno 2:1. Pierwsza runda play off miała być dla podopiecznych Wojciecha Szawarskiego miała być spacerkiem. Lider rundy zasadniczej bez większych problemów miał ograć Tęczę, z którą przecież wcześniej wygrał już dwa razy. Rywalizacja w play off rozpoczęła się fantastycznie dla ostrowianek, które na własnym parkiecie rozbiły leszczynianki 78:42. Rewanż wydawał się formalnością. Tymczasem Tęcza

sprawiła niespodziankę i wygrała u siebie 65:60. W tej sytuacji o awansie do dalszych gier zadecydowało trzecie spotkanie, w którym ponownie znacznie lepsze okazały się zawodniczki z Ostrowa 89:46. W kolejnej rundzie ostrowianki zmierzą się z drużyną Mon Pol Płock, która w grupie A pierwszej ligi zasadniczą część rozgrywek ukończyła na czwartym miejscu.

Koszykarki Ostrovii w decydującym o awansie meczu nie dały żadnych szans Tęczy Leszno

Święto ostrowskiego sportu

Podziękowania i nagrody dla sportowców, trenerów oraz działaczy

Prezydent Beata Klimek spotkała się z ostrowskimi sportowcami, trenerami i działaczami, by podziękować im za kolejny rok wspaniałych sukcesów, które promują Ostrów Wielkopolski. Rok 2015 był dla ostrowskiego sportu bardzo łaskawy. Podczas spotkania ostrowska synagoga gościła mistrzów świata i mistrzów Europy, a także medalistów mistrzostw Polski. - Jestem bardzo wdzięczna całemu ostrowskiemu środowisku spor-

towemu za zaangażowanie - mówia prezydent Ostrowa. - Zawodnikom za godziny spędzone na treningach, a trenerom za cierpliwość i za sposoby na wykrzesanie u swoich podopiecznych umiejętności, z których sami niekiedy nie zdają sobie sprawy. Natomiast działaczom za ich codzienną,

żmudną pracę, która pozwala na to, by szkolenie młodzieży było coraz lepsze, a o ostrowskich klubach było coraz głośniej. Ostrów może być z was dumny. Warto przypomnieć, że zawodnicy ostrowskich klubów reprezentowali nasz kraj na arenie europejskiej i

światowej, zarówno w sportach indywidualnych, ale także byli członkami drużyn narodowych w piłce ręcznej czy koszykówce. W 2015 roku reprezentanci ostrowskich klubów zdobywali medale mistrzostw Polski i to nie tylko w młodszych kategoriach wiekowych, ale także wśród seniorów.

Ostrowscy sportowcy poprzez swoje sukcesy doskonale promują miasto.

Prezydent Beata Klimek uhonorowała ostrowskich sportowców, trenerów oraz działaczy sportowych.


16

Profile for opp-ostrow

Ostrów informator miejski 02  

Ostrów informator miejski 02  

Advertisement