Page 1


Fotografujte príbeh

Autorom skúšobnej publikácie, vrátane všetkých fotografií je Ondrej Kapusta.

2

Obsah

Ondrej Kapusta

1. Správne svetlo.........................................................................................4 2. Fotografické filtre...................................................................................6 3. Vystihnite správny okamih...................................................................8 4. Vyplnte celé políčko...............................................................................10 5. Skúšajte šťastie........................................................................................12

3


Fotografujte príbeh

Ondrej Kapusta

1. Správne svetlo Je veľmi dôležité, v akú dennú hodinu fotografujete. Od toho závisí v akej pozícií sa na oblohe nachádza slnko. Vo všeobecnosti sa krajinku odporúča fotografovať skoro ráno (pár minút po východe slnka) a neskôr večer. Najlepšie svetlo je polhodinu pred západom a polhodinu po východe slnka. Slnko v tomto čase hádže na krajinu najkrajšie tiene, fotografia má správny kontrast a navyše je v odtienoch teplej zlatožltej farby. Teplejšie tóny vo fotografií sú pre človeka príjemnejšie, než chladné tóny. Obrázky na tejto a protiľahlej strane sú vyfotografované v poobedňajších hodinách, tesne pred západom slnka. Vhodnú pozíciu na fotografovanie si môžete zvoliť v ktorúkoľvek hodinu. Musíte brať do úvahy pozíciu slnka pred jeho západom. Následne večer, alebo skoro ráno prídete na miesto činu, kde vyhotovýte snímku.

4

5


Fotografujte príbeh

Ondrej Kapusta

2. Fotografické filtre Každý fotograf by mal vlastniť minimálne polarizačný filter. Tento filter dokáže redukovať odlesky zo skla, čiernych plôch, hladiny vody. Mnoho fotografov má tento filter obľúbený z jedného dôležitého dôvodu - stmavuje oblohu a zvýrazňuje oblaky. No tu je dôležité podotknúť, že tento efekt dosiahnete len ak slnko svieti z ľava, alebo z prava na objektív. Pomocou tohto filtra vznikol obrázok s kameňom na lúke na tejto strane. Taktiež takto vznikol aj veľký obrázok na protiľahlej strane. Ďalší veľmi dôležitý je ND filter, ktorým eliminujeme množstvo dopadajúceho svetla na čip fotoaparátu. Pomocou tohto filtru dokážeme predĺžiť čas snímania fotoaparátu aj počas dňa. Pomocou tohto filtra vznikol snímok s rozmazanou hladinou vody na tejto stránke.

6

7


Fotografujte príbeh

Ondrej Kapusta

3. Správny okamih Asi zbytočne budete používať filtre, fotografovať v zlatú hodinku, keď nebudete mať na fotografii zachytený objekt vášho fotografovania. Ak sa jedná o rýchlo sa pohybujúce objekty treba využiť sériové fotografovanie. Bez tejto vymoženosti s veľkou pravdepodobnosťou nezachytíte objektívom svojho fotoaparátu to, čo chcete. Taktiež musíte brať do úvahy, že z desiatich fotografií sa bude dať použiť len jedna, ktorá bude dobrá ako kompozične, tak aj expozične. Taktiež sa budete musieť naučiť ako nastaviť expozíciu fotoaparátu, aké ostrenie vybrať, kam zaostriť... Pri fotografii cyklistu som využil dlhý čas, naopak pri fotografii čmeliaka na druhej strane, som využil krátky čas.

8

9


Fotografujte príbeh

Ondrej Kapusta

4. Vyplnte celé políčko Porovnajte obrázky toho istého psa. Ktorý sa Vám páči viac? Ten veľký na protiľahlej strane, však? A viete prečo? Pretože je ním vyplnený takmer celý obrázok. Vždy je lepšia tá fotografia, na ktorej objekt fotografovania vypĺňa čo najväčší možný priestor.

10

11


Fotografujte príbeh

Ondrej Kapusta

5. Skúšajte šťastie Na niektoré fotografie potrebujete aj kúsok šťastia. Tento západ slnka sa mi ponúkol, keď som raz podvečer išiel domov z prechádzky. Na fotografii mám zachytený nezabudnuteľný západ slnka, kedy tá žeravá guľa bola priamo nad kopcom a pod ním línia smrekov. Bol som v správny čas na správnom mieste. Pripomínam, že tento obrázok vznikol čírou náhodou. Taktiež vďaka náhode vznikol aj portrét srnca na ďalšej strane. Išiel som lesom a z nenazdajky vyšiel oproti mne z krovia tento srnček. Mal som šťastie, že som si ho všimol prvý. Zachytil som ho v okamihu keď sa na mňa pozrel. Potom už len tri skoky a bol preč.

12

13


Fotografujte príbehy  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you