Page 1

B

A

K

Z

KLAIPÄ–DA


A


Taravos Anikė 1912 m. Teatro aikštėje įrengtas fontanas buvo skirtas Klaipėdoje gimusio poeto, Karaliaučiaus universiteto profesoriaus, poeto Simono Dacho (1605-1659 m.) atminimui. Skulptūra vaizduojanti jaunutę basą mergaitę – vieną iš poeto apdainuotų herojų.


B Biržos tiltas Biržos tiltas, tai plieninis varstomasis tiltas per Danės upę Klaipėdoje tarp Herkaus Manto ir Tiltų gatvių. Pakeliamas 50 laipsnių kampu iš abiejų pusių.


C Centrinis paštas Pašto rūmai - vienas svarbiausių istorinės Klaipėdos miesto dalies akcentų. Pašto kompleksą sudaro trys statiniai: centre - dviejų aukštų su mansardomis pašto įstaiga. Pašto rūmų ansamblyje esama trijų stilių apraiškų: neogotikos, klasicizmo ir jugendo, bet vyraujanti yra neogotika: aukšti ažūriniai ir laiptuoti su smailiaarkėmis angomis ir nišomis frontonai, trilapiai, keturlapiai dekoratyviniai elementai. Rūmų bokštelyje veikia senovinis karilionas su 48 varpais.


Č ČIOP ČIOP ČIOP ČIOP – pirmasis didžiausias kulinarijos studijų tinklas Baltijos šalyse, siūlantis kulinarines pramogas ir netikėtus vakarėlių sprendimus. ČIOP ČIOP siūlo virtuvės vakarėlius, išskirtines vakarienes su atvira šefo gamybos pamoka, verslo pietus, maisto tiekimo sprendimus, kūrybiškas vestuves bei įvairių kulinarinių projektų įgyvendinimą.


D Delfinariumas 1994 metais šalia Jūrų muziejaus atidarytas vienintelis rytinėje Baltijos pakrantėje delfinariumas. Čia gyvena delfinai – Juodosios jūros afalinos, priklausantys žinduolių klasei, dantytųjų banginių pobūriui. Delfinariume vyksta nuotaikingi, edukacinės paskirties renginiai, kurių metu lankytojai supažindinami su vienais intelektualiausių jūros žinduolių.


Klaipėdos evangelikų baptistų bažnyčia Seniausias Europoje iki šiol veikiantis baptistų bažnyčios pastatas, nepaliestas ir didžiojo Klaipėdos gaisro metu. Po karo baptistų bažnyčioje buvo jūrininkų klubas, vėliau - sandėlys, po to - Mokytojų namai. Baptistams buvo pasiūlyta statyti naujus maldos namus, tačiau tuometis miesto vadovas atsargiai užsiminė, jog jeigu bendruomenės nariai įrodytų savo teisę į senuosius, jie būtų sugrąžinti. Taip ir buvo padaryta 1991 metais. Šiandien šiame pastate už didžiosios salės, kurioje stovi švediška fisharmonija, yra įrengtas misijinis kambarys, vadinamasis portikas.

E


F Fachverkas Klaipėdos architektūrai būdinga fachverko konstrukcija buvo tapusi vienu iš Klaipėdos simbolių, liudijusių sparčią Klaipėdos plėtrą ir miesto modernėjimą, prasidėjusį XIX a. pradžioje. Fachverkas vadinamas statybos būdu, kai "gulsčių, stačių ir įžambių medinių rąstelių karkasas užpildomas moliu ir plytomis". Bažnyčių g. 4 stovi gražiausias XVIII a.


G “Grandinių” tiltas Pasukamas pėsčiųjų tiltas per piliavietės kanalą – technikos paminklas. Pastatytas 1855 metais, vadinamasis “Grandinių” tiltas veikia ir šiandien. Keliaujant Danės pakrante, juo lengvai pasieksite “Jūros vartus” bei Kruizinių laivų terminalą. Pasukus tiltelį, laivai bei jachtos gali įplaukti ir išplaukti iš Pilies uosto. Pasukamas “Jūros vartų” tiltelis – vienintelis tokio tipo mechanizmas Lietuvoje.


H

Hageno kalnas Hageno kalnas – tai 36,5 m aukščio smėlio kopa, stūksanti šalia Klaipėdos, Smiltynėje, apie 0,6 km į vakarus nuo naujosios perkėlos. Ant jos yra tarpukaryje pastatytas paminklas, skirtas žymiam Prūsijos fizikui ir hidroinžinieriui, Kuršių nerijos apželdintojų vadovui Liudvikui Hagenui.


Informacinis stulpas 1889 m. prie Biržos tilto pirkliai pastatė originalų informacinį stulpą, vadinamąją metrologinę koloną. Tai buvo keturkampis daugiau kaip penkių metrų aukščio stulpas, primenantis XVIII a. akmeninius pašto mylių stulpus, su stogeliu ir vėjo rože. Viršūnėje sukiojosi ažūrinis vėjarodis. Kolonoje buvo įtaisytas mechaninis laikrodis, aneroidinis barometras, termometras, kontrolinis metras, buvo surašyti duomenys apie Saulės, Mėnulio tekėjimą ir nusileidimą, dienos ir nakties trukmę. 750-ies metų miesto jubiliejui, informacinis stulpas buvo atstatytas. Jis yra daug mažesnis nei ankstesnysis, tačiau atlieka tą pačią funkciją. Stulpo viduje yra pavaizduotas Klaipėdos žemėlapis ir surašyti svarbiausi duomenys.


I


Y

Skulptūra "Žydėjimas" Klaipėdos miesto geografinį centrą galima atrasti nesudėtingai, ją žymi Trinyčių parke stovinti skulptūra - "Žydėjimas". Skulptūra pagaminta iš dviejų rūšių plieno: skulptūros pagrindas nukaltas iš nerūdijančio, o burbulas - iš rūdijančio plieno. Rūdijantis burbulas keis spalvą ir tūrį. Skulptūros forma primena augalą ir simbolizuoja gimimą, augimą, nokimą, brandą, išsiskleidimą, išsiveržimą iš žemės, iš kieto į minkštą, iš stabilaus į kintantį, iš praeities į ateitį.


J Lietuvos jūrų muziejus Lietuvos Jūrų muziejus yra įsikūręs šiauriausiame Kuršių nerijos taške – Kopgalyje, kur baigiasi 98 kilometrų ilgio Kuršių nerijos pusiasalis ir atsiveria Klaipėdos uosto vartai. XIX amžiaus antroje pusėje Kopgalyje buvo pastatyta gynybinė pajūrio tvirtovė – Nerijos fortas, kuris per Antrąjį pasaulinį kartą buvo beveik sugriautas. 1979 metais Nerijos fortas buvo atstatytas ir pritaikytas muziejaus poreikiams. Šiandien po šį istorinį fortą galite pasivaikščioti ir jūs.


Kruizinis laivų terminalas Visi į Klaipėdos uostą atplaukiantys kruiziniai laivai švartuojasi “Jūros vartuose” esančiame Kruizinių laivų terminale. Čia pirmą kartą Lietuvos žemę paliečia viso pasaulio šalių turistai, kurių kasmet daugėja. Bet kuriuo metų laiku Kruizų terminalas kaip magnetas traukia tiek suaugusius, tiek vaikus. Čia - vienintelė vieta Klaipėdoje, kur iš arti galima pamatyti atplaukiančių laivų grožį, užkopti į karinio laivo denį ir net nusifotografuoti su tikrais jūrininkais.Tokių laivų atvykimas į miestą tampa visuotine švente. Tad jei planuojate kelionę į Klaipėdą, nepatingėkite pasidomėti, kada atplauks kruizinis laivas – pamatysite, ko nematę, ir pakliūsite tiesiai į šventės šurmulį...

K


L Laikrodžių muziejus 1979 m. Lietuvos dailės muziejus įsteigė Laikrodžių skyrių, o 1984 m. restauruotame XIX a. pastate atidarytas Lietuvos dailės muziejaus padalinys – Klaipėdos laikrodžių muziejus. Muziejaus kiemelyje įrengtas Saulės laikrodžių parkas. Laikrodžių muziejaus ekspoziciją sudaro dvi dalys. Pirmame aukšte Lankytojai supažindinami su kalendoriais, senoviniais saulės, vandens, ugnies, smėlio, mechaniniais ir kitais laikrodžiais. Antrame aukšte atskleistas mechaninių laikrodžių formų ir dizaino kitimas nuo renesanso iki moderno stilių (XVI–XX a.).


M Meridianas Mokomasis burlaivis “Meridianas” pastatytas 1948 metais Suomijoje, Turku (Suomija) laivų statykloje, kaip kontribucija Tarybų Sąjungai po Antrojo pasaulinio karo kartu su kitais 48 tokio tipo burlaiviais. Jų išlikę labai nedaug. Kone labiausiai pasisekė Estijon patekusiam tokio tipo burlaiviui. Dabar medinis burinis laivas Klaipėdoje, miesto simbolis, viena iš turistų lankomiausių vietų uostamiestyje. Prišvartuotas miesto centre, kairiajame Danės krante


N

Nerijos fortas Nerijos fortą pradėjo statyti Prūsijos karalystės kariai 1864 m. Statybas baigė Vokietijos imperija. 1897 – 1939 m. statinys buvo perduotas uostui, jame gyveno civiliai. Antro pasaulinio karo metu, fortas buvo susprogdintas, o 1976 – 1978 m. restauruotas. 1979 – aisiais čia įkurtas Lietuvos jūrų muziejus: akvariumas, jūrų gamtos, jūrų paukščių ir žinduolių bei laivybos istorijos ekspozicijos. XIX amžiuje pastatyta jūrų tvirtovė šiandien tarnauja kultūrai.


O Olando kepurė Olando kepurė – 24,4 m aukščio skardis arba klifas Lietuvai priklausančioje Baltijos jūros pakrantėje, Pajūrio regioniniame parke, 2 km į šiaurę nuo Girulių, prie Karklės. Olandų kepurės kalnas yra nuolat ardomas bangų mūšos ir į pajūrį leidžiasi 16-18 metrų aukščio kriaušiu. Olandų kepurės skardis įtrauktas į Gamtos paveldo objektų sąrašą. Ardomas jis maitina smėliu puikiuosius Palangos ir Girulių paplūdimius.


P

Klaipėdos piliavietė Klaipėdos pilis visuomet buvo svarbiausia miesto dalis. Nuo pilies prasidėjo miesto statybos, bastionai saugojo Klaipėdą nuo priešų. Pirmą kartą Klaipėdos pilis minima 1252 m. liepos 29 d. dokumente, kuriame didysis magistras Eberhardas fon Zeine sutaria su Kuršo vyskupu Heinrichu pastatyti pilį tarp Nemuno ir Danės. Klaipėdos miestas pradėjo vystytis Danės upės Pietiniame Rage pastačius medinę pilį. Vokiečiai manė, jog marios - tai Nemuno, jų vadinamo Memeliu, šaka; todėl pilis buvo pavadinta Memelburgu.


R Radailių dvaras „Radailių dvaras” įsikūręs vaizdingoje vietoje, ant didelio tvenkinio kranto, tik 7 km nuo Klaipėdos. Tai nuostabus gamtos kampelis su įspūdingais senais ąžuolais, didžiuliu tvenkiniu bei šauniais pasivaikščiojimo takais. „Radailių dvare“ rasite pramogų tiek vaikams tiek suaugusiems. Turime didelį dinozaurų parką su atrakcijomis ir įdomybėmis. Jame sutiksite įvairiausių dydžių dinozaurus, kurie juda ir skleidžia garsus, karuselės vaikams, veidrodžių labirintus ir daug kitų pramogų. Taip pat, turime naujovę - „Apverstą namą“. Juk įdomu pasižiūrėti, kaip atrodo gyvenimas „aukštyn kojom“.


S Klaipėdos senamiestis Klaipėdos senamiestis yra seniausia istorinė miesto dalis. Klaipėdos senamiesčiui būdingas taisyklingas gatvių tinklas, senoji fachverkinės konstrukcijos architektūra, būdinga Vokietijos miestams, bei išlikę XVII–XVIII a. Klaipėdos tvirtovės gynybinių įtvirtinimų fragmentai. Klaipėdos senamiestyje yra Senoji (Pirmoji) perkėla, Dramos teatras ir Teatro aikštė, Parodų rūmai, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Evangelikų liuteronų maldos namai, Etnokultūros centras, Kalvystės muziejus, Turgaus aikštė. Senosios piliavietės teritorijoje yra įsikūręs Pilies muziejus ir Klaipėdos pilies uostas.


Klaipėdos švyturys Klaipėdos švyturys – navigacinis ženklas, esantis Smiltynėje, 500 m nuo Baltijos jūros kranto. Aukštis – 44 m virš jūros lygio. Signalas matomas už 33 km. Vienas pirmųjų šiaurės rytų Baltijos jūros pakrantėje Klaipėdos švyturys pastatytas ir įžiebtas 1796 m. rugsėjo 1 d. Senesni buvo tik Dancigo ir Travemiundės švyturiai. Šio per 200 metų senumo švyturio autentiška teišliko tik 4 m cokolinė dalis. Švyturys per Antrąjį pasaulinį karą buvo visiškai sugriautas. 1945 m. atstatytas.


Å


T Teatro aikštė Teatro aikštė yra Klaipėdos miesto širdis. Tai labai mėgstama klaipėdiečių ir jų svečių susibūrimo vieta. Teatro aikštė lyg koks magnetas traukte traukia žmones. Čia vyksta koncertai, Tarptautinis Pilies Džiazo Festivalis, Jūros šventė ir kiti renginiai. 1819 m. užpylus dalį pilies griovių, buvo atidarytas Naujasis turgus. Aikštę užėmė mėsininkų būdos. 1860 m. būdas nugriovus, Naujojo turgaus pakraštyje pastatyta turgaus halė. Šalia jos ir pilies griovių veikė Žuvų turgus. Žvejai žuvis į šią prekyvietę atgabendavo mariomis ir pardavinėdavo tiesiai iš laivelių arba specialiame halės priestate. Spalvingais vėjarodžiais papuošti laivelių stiebai gyvino prekyvietę.


U

Klaipėdos universitetas Klaipėdos universitetas yra jauniausias Lietuvoje. 1904-1907 metais buvo pastatyta didžioji dalis pastatų komplekso. Statiniai buvo naudojami kaip kareivinės. Kompleksui priklausė šeši skirtingi pastatai kareiviams, vadams, taip čia buvo maža koplytėlė, valgomieji, ginklų sandėliai. Visi pastatai buvo neogotikinio stiliaus. Visi komplekso statiniai buvo naudojami armijos tikslams beveik pusę amžiaus. Klaipėdos universitetas buvo pradėtas Kauno institute ir Šiaulių pedagoginio instituto fakulteto bazėse. Savo darbą universitetas pradėjo 1991 m. Sausio 1 dieną.


V

"Juodasis vaiduoklis" Piliavietės pašonėje, greta pasukamojo tiltelio yra įsikūrusi bronzinė vaiduoklio skulptūra. Tai iš vandens į krantą žengiančio Vaiduoklio siluetas. 2,4 metrų aukščio mistinis personažas yra išlietas iš bronzos, o virš kranto linijos iškilsianti jo dalis turi savo paslaptį: kiekvienas, priėjęs prie Vaiduoklio, bus vaiduokliškai pasveikintas...Skulptūra įkūnija vieną iš senųjų Klaipėdos legendų, kurioje pasakojama, kaip 1595 metų Klaipėdos pilies sargybinis Hansas fon Heidė iš Ditmaršo žemės staiga išvydo vaiduoklį... Mistiškas legendos svečias po trumpo pokalbio su kariškiu įspėjo, jog miestui gali „grūdų ir malkų pritrūkti...", o po to taip pat netikėtai pradingo rūke.


Z

Klaipėdos zoologijos sodas Klaipėdos zoologijos sodas savo veiklą pradėjo 2001 m. Zoologijos sodas įsikūręs 10 kilomentų atstumu nuo Klaipėdos. Jis yra svarbus Klaipėdos rajono turizmo ir rekreacinės infrastruktūros plėtojimui. Sodo veikla nuolat plečiasi, vis sparčiau pradedamos vykdyti įvairios nykstančių gyvūnų išsaugojimo programos, bei organizuojamos ir vykdomos edukacinės — pažintinės programos. Zoologijos sode šiandien yra apie 200 vienetų gyvūnų. Šią kolekciją sudaro per 150 rūšių, iš kurių nemažai yra įtrauktos į Lietuvos ir Tarptautinę raudonąsias knygas.


Skulptūra "Žvejys" 1971 m. Jūros šventės metu priešais buvusią rotušę buvo pastatyta K. Kisielio skulptūra "Žvejys". Anksčiau toje vietoje stovėjo 1907 m. pergalės prieš Napaleoną šimtmečio atminimui pasatytas Borusios paminklas. Borusios paminklas kartais dar vadinamas Tautiniu paminklu - Klaipėda buvo vienintelis Prūsijos miestas, kurio nebuvo okupavusi Napaleono kariuomenė. Po 1923 metų lietuviai sukilėliai nukėlė paminklą ir nugabeno į rotušės kiemą. Per Antrąjį pasaulinį karą paminklas dingo, o jo vietoje tarybiniais metais pastatyta "Žvejo" skulptūra. Aplink skulptūrą įrengtas, vasarą veikiantis, fontanas.


Ž


A

K

ABC Klaipeda  

The ABC book is intended to introduce Klaipeda's most popular attractions and entertainers. Student project.

ABC Klaipeda  

The ABC book is intended to introduce Klaipeda's most popular attractions and entertainers. Student project.

Advertisement