Page 1

ENDEMITY AUSTALII

Tomasz Cyprys Olga Jakubowska kl. IC ZSO nr 2 ul. Jankowskiego 22 41-710 Ruda Śląska


Spis treści: Kangur Olbrzymi Diabeł Tasmański Koala Moloch Straszliwy Głuptak Austalijski Kiwi Emu Kolczatka Dziobak Hatteria Wombat Scynk Waran Goulda Agama Kołnieżasta Bazyliszek płasko głowy Gekon licioogonowy Kakapo


Kangur Olbrzymi

Jest największym kangurem. Długość 2,4 m. Reprezentanci tego gatunku zamieszkują obszar całej Australii. Każdego roku ginie aż 5 min kangurów.


Diabeł Tsmański

Jest jednym z największych torbaczy z rodziny kun-torbaczy. Osiąga cm. Posiada mocne uzębienie. Jest mięsożerny. Z Australii zniknął zupełnie, zaś na Tasmanii pozostało Jedynie parę okazów.


Koala

Ten śmieszny i przemiły torbacz niedźwiadek jest długości 60-80 cm. Żyje w Australii na drzewach eukaliptusowych. Odławiany ponieważ posiada piękne cenne futro. Liczba żyjących okazów zmniejszyła się do paru tysięcy. Uznany za zwierze chronione.


Moloch Straszliwy

Tułów i ogon tej jaszczurki jest pokryty długimi kłującymi kolcami. Przypomina potwór. Żyje na terenach pustynnych i równinach Australijskich. Jej ulubionym pokarmem są czarne mrówki i inne bezkręgowce.


Głuptak Australijski

Ten morski ptak żyje w wodach tropikalnych Australii i Nowej Zelandii. Żywi się rybami. Buduje gniazda w niewielkich koloniach i po rozmnożeniu się przelatuje na zachód przez Tasmańskie Morze.


Kiwi

Ten ptak wielkości kury prowadzący nocne życie jest dalekim krewniakiem strusi. Żyje w gęstych lasach Nowej Zelandii. Pozbawiony skrzydeł, posiada jedynie krótkie kończyny. Potrafi za to bardzo szybko biegać. Pozostaje pod ścisłą ochroną.


Emu

Jeden z gatunków strusi. Wysokość dochodzi do 2 m. Żyje jeszcze w Australii na terenach pokrytych krzewami. Nie jest pod ochroną. Na Tasmanii wytępiony (polowania). Nie potrafi latać, za to biega z prędkością 50 km na godzinę.


Kolczatka

Jest ssakiem, ale wysiaduje jajka. Jest najbardziej znanym i najbardziej rozpowszechnionym z 5 gatunków kolczatek. Żyje w Australii i Nowej Gwinei, Najbardziej spotykaną kolczatką jest Zaglossus żyjąca na terenie Gwinei.


Dziobak

Najbardziej znany ssak składający jajka. Karmiący mlekiem młode. Jest stworzeniem wodnym. Długość 60 cm (dodatkowo ogon 15 cm). Żyje wzdłuż biegów wodnych Australii.


Hatteria

Ta duża jaszczurka osiąga wysokość 70 cm i zamieszkuje niektóre wyspy w Nowej Zelandii. Liczba żyjących okazów wynosi około 100 tyś. sztuk. Stanowi ciekawy i ważny obiekt badawczy dla zoologów, ponieważ pochodzi z okresu prehistorycznego.


Wombat

Ten roślinożerny torbacz żyje w południowowschodniej Australii i na Tasmanii. Wombat z owłosionym nosem żyje w południowej Australii i należy do rodziny Lasiorkinus. Wombat gueenslandzki już prawie zaginął, ale roztoczona nad nim ścisła ochrona spowodowała, iż został ten gatunek przywrócony światu.


Scynk

Gad o wątłych nogach. Żyje wśród piasków pustyni na terytorium całej Australii. Żywi się małymi bezkręgowcami. Podobnie jak inne scynki jest chroniony.


Waran Goulda

Ten duży gad jest długości 1,31 m. Żyje na pustynnopiaszczystym obszarze Australii. Żywi się drobnymi stworzonkami. Jego wrogami są pies dingo, orły i człowiek.


Agama Kołnieżasta

Jest jaszczurką należącą do rodziny agam (Agamidae). Jest jedynym gatunkiem w rodzaju Chlamydosaurus. Wszystkie populacje należą do podgatunku nominatywnego Chlamydosaurus kingii kingii.


Bazyliszek płatkogłowy Jest nazywany również Jaszczurką Jezusa Chrystusa. Nazwa nawiązuje do umiejętności biegania tego zwierzęcia po powierzchni wody. Bazyliszek potrafi przebiec po wodzie nawet 400 m, poruszając się na tylnych kończynach z prędkością nawet 30 km/h. Stosuje w tym celu niezwykłą sztuczkę – uderza łapami w wodę z taką siłą, że pod jego stopami na ułamek sekundy tworzy się poduszka powietrzna. To dzięki niej utrzymuje się na powierzchni


Gekon liścioogonowy

Jest to jeden z najmniejszych gatunków z rodzaju Uroplatus, osiągający długość całkowitą około 11 cm.


Kakapo

Rozmnaża się co 1 4 lata. Samica składa wtedy 1- 2 jajka, w Nowej Zelandii pozostało około 100 okazów: Grozi im wymarcie.


Bibiografia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Endemit

http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/3897895/endemity.html

http://www.zycieaklimat.edu.pl/index/?id=bac9162b47c56fc8a4d2a519803d51b3

http://tpn.pl/poznaj/zwierzeta/endemity-i-relikty-w-faunie-tatr

http://ciekawiswiata.w.interia.pl/swiat/endemit/endemit.html

http://www.wykop.pl/ramka/1381321/polskie-endemity-i-relikty-swiata-zwierzat/

http://www.sciaga.pl/tekst/74917-75-gatunki_endemiczne_w_swiecie_zwierzat

http://portalwiedzy.onet.pl/30472,,,,endemiczne_organizmy,haslo.html


Endemity  
Endemity  
Advertisement