Червоний гірник №18 (22181) від 24.03.2022

Page 1

«Червоний гірник» №18 (22181) Четвер, 24 березня 2022 року

1

www.girnyk.com.ua

№18 Газета нагороджена у 1974 році орденом «Знак Пошани»

(22181) четвер

24 березня 2022 р.

Криворізька міська газета виходить з 7 грудня 1924 року

Солідарність

За завданням Олександра Вілкула Кривий Ріг передав 20 тонн продуктів жителям Апостолова та Зеленодольська У місті створено стратегічний запас продуктів та медикаментів, який поповнюється. Зокрема, і за рахунок гуманітарної допомоги. Тож наше місто всебічно допомагає громадам Криворізького району в питанні формування у них стратегічного запасу. Зокрема, двадцять тонн продуктів було доставлено з Кривого Рогу мешканцям Криворізького району – Апостолівській та Зеленодольській ОТГ. Через близькість до території бойових дій у цих ОТГ ускладнено підвезення необхідних продуктів. Жителі Апостолівської та Зеленодольської громад подякували криворіжцям та Олександру Вілкулу за таку суттєву й необхідну допомогу. Нагадаємо, раніше гуманітарний вантаж у двадцять тонн (продукти та медикаменти) з Кривого Рогу було доставлено до героїчної Баштанки (Миколаївська область), де українські захисники розбили колону ворога, що рухалася в бік Кривого Рогу.

Реклама

Громадський транспорт – на лінії

Навіть в умовах воєнного часу, в нашому місті комунальні тролейбуси, трамваї (наземні та швидкісні) стабільно виходять на маршрути з 5-ї години ранку та перевозять пасажирів до 23-ї години. Більше того, для безпеки жителів деякі зі станцій швидкісного трамвая наразі використовуються й як укриття під час повітряної небезпеки. В.о. міського голови Кривого Рогу – заступник голови Ради оборони Кривого Рогу Юрій Вілкул провів виїзну робочу нараду з питання організації пасажирських перевезень у місті: нарада відбулася на одній із станцій швидкісного трамвая, котра цілодобово відкрита для укриття криворіжців. (Закінчення на 3 стор.)

РЕМОНТ ТЕХНИКИ  Телевизоров

vilord-servis.com.ua

Юрій Вілкул: «Роботу комунального транспорту забезпечено в звичайному режимі»

 Холодильников

 Стиральных машин  Сушильных машин

 Индукционных плит  Кофемашин

 Микроволновок

ВЫЕЗД МАСТЕРА НА ДОМ

 Духовых печей

 Пылесосов и т.д.

098 2707070, 097 0970909 Рекламний відділ «ЧГ» понеділок-четвер: 9.00-13.00, 14.00-18.00; п'ятниця: 9.00-13.00, 13.30-17.30. Тел.: 067-743-79-02, 92-97-16 e-mail: reklama@rminer.dp.ua


2 Життя міста та області

«Червоний гірник» №18 (22181)

www.girnyk.com.ua

Четвер, 24 березня 2022 року

Звернення до підприємців Кривого Рогу

Юрій Вілкул: «Відновлюйте свій бізнес – магазини, салони, майстерні, сферу послуг, повертайтеся до роботи. Адже разом маємо тримати економічний фронт» В.о. міського голови Кривого Рогу – заступник голови Ради оборони Кривого Рогу Юрій Вілкул закликав підприємців повернутися до роботи. «Місто робить все для оборони. Кривий Ріг живе та працює. Працюють наші промислові підприємства, підприємства харчової промисловості, продовольчі магазини. Багато підприємців – дякую їм – зайнялися волонтерством. Це – і ресторани, і кафе. Вони підтримують і військових, і переселенців, і не забувають про наших ветеранів. Для міста дуже важливо, щоб якнайбільше підприємців зберегли свій бізнес. Тому, шановні підприємці, звертаюсь до вас – запускайте свій бізнес, магазини, салони, майстерні, сферу послуг, повертайтеся до роботи. Це буде ваш важливий внесок у нашу спільну справу – збереження нормальної життєдіяльності міста. Ми разом маємо тримати економічний фронт: підприємства – працювати, люди – отримувати зарплати. Разом ми переможемо!» – підкреслив Юрій Вілкул. Щоб дати Україні більше економічних сил у військовому протистоянні, було запущено спеціальний державний «пакет» допомоги бізнесу та працівникам.

Про це в одному зі своїх щоденних звернень повідомив Президент Володимир Зеленський: «Підтримка роботи українського бізнесу – важливе завдання для забезпечення економічної спроможності України протистояти викликам війни. Навіть у нинішніх надскладних умовах держава здійснює доступні кроки, аби підтримати підприємства, що опинились у скрутних умовах». Наразі для фізичних та юридичних осіб доступні такі види державної підтримки: 1) фізичні особи-підприємці І та ІІ групи на час воєнного стану та протягом року після його завершення звільняються від сплати ЄСВ; 2) підприємства та фізичні особи-підприємці ІІІ групи звільняються від сплати ЄСВ за найманих працівників, які були призвані до лав ЗСУ, інших збройних формувань (в тому числі територіальної оборони), збір буде сплачено за рахунок держави; 3) відтерміновується сплата податків для всіх підприємств, які не спроможні їх заплатити;

4) відкладається впровадження РРО для всіх фізичних осіб-підприємців; 5) скасовуються всі заходи ринкового та споживчого нагляду в усіх питаннях, крім регулювання цін та контролю за ціноутворенням, також встановлено мораторій на проведення перевірок усіх видів для бізнесу. Крім того, відповідно до постанови Уряду, діючі ФОП 1-4 групи, які подали звітність за 4 квартал 2021 року, або весь 2021 рік, та всі наймані працівники, за яких роботодавці подали звітність за 4 квартал 2021 року, або весь 2021 рік (окрім працівників бюджетних установ, фондів загальнообов’язкового державного страхування та державної служби) можуть отримати виплату 6500 грн. державної підтримки за державною програмою «єПідтримка». Зауважимо, ФОП – мобілізований звільняється від сплати ПДФО, єдиного податку, ЄСВ та подання звітності. Таке звільнення стосується всіх ФОП й осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, і діє на весь період їх військової служби. Мобілізовані підприємці звільняються від сплати податків, зокрема, ПДФО, єдиного податку, ЄСВ, а також від подання звітності.

Забезпечено умови для життя

Криворізькі житлові будинки зі світлом, теплом, водопостачанням та газом В.о. міського голови Кривого Рогу – заступник голови Ради оборони Кривого Рогу Юрій Вілкул провів виїзні робочі наради на комунальних підприємствах «Криворіжтепломережа» та «Кривбасводоканал», а також привітав комунальників з їхнім професійним святом, яке вони відзначали 20 березня. У Кривому Розі всі будинки з теплом, світлом та водопостачанням, прибираються вулиці, парки, сквери, забезпечено вивіз твердих побутових відходів. І це – праця комунальників, які не залишили свої робочі місця, а трудяться в тилу, забезпечуючи життєдіяльність міста, допомагають армії та теробороні. «Я вдячний всім комунальним службам за вашу щоденну працю. Ви забезпечуєте порядок та чистоту, безперебійну роботу міської інфраструктури та з перших днів війни включилися у нашу спільну справу з укріплення міста! Тож щиро вітаю вас із професійним святом, бажаю вам і вашим сім’ям міцного здоров’я, благополуччя, мирного неба над головою! Разом ми переможемо!» – сказав Юрій Вілкул.

Новий врожай

Аграрії Дніпропетровщини готові до весняної посівної

Аграрії Дніпропетровської області готові до весняної посівної кампанії і спершу сіятимуть ярий ячмінь, горох, овес. «Зараз погода прохолодна. Весна скоріше за все буде пізня. Щойно ґрунт прогріється до +5 градусів, почнеться посівна. Орієнтовно – наприкінці березня. Триватимуть ці роботи до кінця весни – початку літа. Сіятимуть, зокрема, горох, овес, ярий ячмінь. Потім візьмуться за соняшник, кукурудзу, гречку, просо, сорго», – зазначив директор інституту зернових культур Владислав Черчель. У цьогорічних планах провести посівну на площі в понад 1 мільйон гектарів. Директор інституту зернових культур Владислав Черчель наголосив, що для посівної аграрії мають в достатній кількості техніку, посівний матеріал, добрива.

Комунальні підприємства допомагають у зміцненні оборони міста, надають необхідну спецтехніку: крани, екскаватори, вантажівки. «Усі комунальні підприємства міста переведено в режим підвищеної готовності. Ми зробили запаси пального та запчастин для роботи комунальної техніки, продовжуємо ремонтувати тепломережі і трубопроводи. Та найважливіше – ми організовували укріплення та блокпости для оборони нашого Кривого Рогу. Я вдячний всім комунальним службам за те, що ви кожного дня виходите на роботу», – зазначив Юрій Вілкул.

«Докладаємо максимум зусиль для того, аби мешканці міста почувалися якомога комфортніше, ми продовжуємо стабільно надавати послуги теплопостачання та стежимо за справністю мереж, котелень. Всі котельні перебувають в роботі та забезпечують постачання тепла до будинків криворіжців, лікарень та інших закладів», – підкреслив директор КП «Криворіжтепломережа» Сергій Мітін.

«Молочні ріки»

Криворізький міський молокозавод №1 стабільно працює В умовах воєнного стану Криворізький міськмолокозавод №1 – основний виробник молочної продукції міста – працює у посиленому режимі. Сировиною підприємство забезпечене, асортимент продукції залишається на тому ж рівні. В.о. міського голови Кривого Рогу – за- молочні продукти. І все це – свіже та ступник голови Ради оборони Кривого Рогу високої якості. Разом, кожний на своЮрій Вілкул провів виїзну робочу нараду на єму фронті, ми допомагаємо нашим базі Криворізького міського молокозаводу військовим, підтримуємо нормальне №1 з питання забезпечення міста продукта- життя у місті, забезпечуємо жителів ми харчування. першочерговими продуктами». «На сьогодні ситуація у Кривому Розі На сьогодні Криворізький міський щодо наявності продуктів харчування пер- молокозавод №1 переробляє 40 тонн шої необхідності контрольована. Задля молочної та кисломолочної продукбезперебійного забезпечення мешканців ції. В асортименті підприємства збережено чив: «З початку поточного року ми виробихарчовою продукцією, товаровиробники мо- всі основні види продукції. Підприємство ли понад 1400 тонн продукції. У перші дні локо- та хлібопродукції перейшли на поси- забезпечує продукцією промислові підпри- війни був спад виробництва на 30%, та зголений режим роботи. На оптових складах, у ємства Кривого Рогу, бюджетну сферу та дом виробництво стабілізувалось, налаштумережевій торгівлі, у виробників круп, мака- об’єкти бізнесу міста. Молочна продукція валися на роботу в умовах воєнного стану. ронних виробів створено стратегічний запас постачається по всій Дніпропетровській об- Ми зберегли колектив – у нас трудиться 160 продуктів харчування та питної води. ласті. працівників, всі – спеціалісти своєї справи. Я вдячний працівникам колективу наПавло Сухоцький, в.о. директора Криво- Людям вчасно та у повному обсязі виплачушого молокозаводу №1 за їхню щоденну різького міського молокозаводу №1, зазна- ється заробітна плата». таку необхідну та надважливу працю, адже завдяки цьому кожЗараз, коли вкрай необхідною є допомога кожного, працівники Криворізького ного дня криворіжці, мешканці міського молокозаводу №1 беруть активну участь у волонтерському русі: нашої області мають змогу купинадають машини для підвозу вантажу та продуктів харчування, дають продукти для військових ти молоко, сир, масло, інші кислоі тероборони, а також – внутрішнім переселенцям, котрі прибули до нашого міста.


Життя міста та області 3

«Червоний гірник» №18 (22181)

www.girnyk.com.ua

Четвер, 24 березня 2022 року

Медична допомога – захисникам

Місто все зробило для того, щоб наші захисники були забезпечені якісною медичною допомогою та лікуванням. Є всі необхідні препарати, лікарі працюють у цілодобовому режимі «У нас, на жаль, є поранені, вони отримують необхідне лікування – медикаментів та все необхідне для лікування в достатній кількості. Я поспілкувався з бійцями, які проходять лікування в наших лікарнях: хлопці забезпечені харчуванням, медикаментами. Місто все зробило для того, щоб захисники отримували якісний медичний догляд. Крім поранень, у декотрих військовослужбовців встановлено й захворюваність на COVID-19. Такі хворі перебувають під особливим контролем медиків та на 100% забезпечені медпрепаратами, медичним наглядом. Я впевнений, що медицина міста зробить все для того, щоб наші воїни отримували гідне лікування й шли на поправку», – під час відвідування однієї з міських лікарень, в якій

проходять лікування поранені бійці, підкреслив в.о. міського голови Кривого Рогу – заступник голови Ради оборони Кривого Рогу Юрій Вілкул. Ігор, один із бійців, який проходить лікування в лікарні Кривого Рогу, спілкуючись з Юрієм Вілкулом, сказав: «В одному з боїв я отримав контузію, був доправлений до Кривого Рогу, в лікарню. Тут хороший догляд, дуже ввічливий персонал, є всі ліки і все, що потрібне. Ми дуже вдячні медикам!»

Завдяки зусиллям міської влади в Кривому Розі створено госпітальну базу для надання медичної допомоги бійцям та забезпечено її стабільну роботу: розгорнуто необхідну кількість ліжок в медзакладах, є все необхідне обладнання та проведено навчання медперсоналу, в повному обсязі наявні лікарські засоби, в тому числі, знеболювальні та медичні розчини тощо. В місті створено запас донорської крові та її компонентів, у достатній кількості є й кисень. Також відпрацьована система для безперебійного електропостачання медичних закладів. У Кривому Розі заклади охорони здоров’я отримали майже 3 тисячі тонн гуманітарного вантажу: медичне обладнання, медикаменти, засоби гігієни, перев’язувальні матеріали та продукти харчування. І в умовах воєнного часу, в нашому місті громадяни окрім екстреної медичної допомоги мають можливість отримати консультації суміжних спеціалістів (терапевтів, ЛОР, невропатологів) та психологічну підтримку.

Громадський транспорт – на лінії

Юрій Вілкул: «Роботу комунального транспорту забезпечено в звичайному режимі» (Закінчення. Початок на 1 стор.) «Сьогодні, в умовах воєнного стану, який діє по всій країні, в Кривому Розі комунальний транспорт працює у звичайному режимі. Єдине, що звичні вже для криворіжців нові муніципальні автобуси зараз використовуються не для перевезен-

ня пасажирів на маршрутах, а з метою виконання інших завдань. Для повноцінного забезпечення життєдіяльності міста всі громадські перевезення залишаються доступними, а станції швидкісного трамвая слугують як укриття цілодобово. Хочу висловити вдячність всім, хто щодня забезпечує якісну роботу комунального транспорту у всіх напрямках та на всіх маршрутах», – зазначив Юрій Вілкул. Комунальні тролейбуси, трамваї (наземні та швидкісні) виходять на маршрути з 5-ї години ранку та перевозять пасажирів до 23-ї години, приватні перевізники працюють з 6.00 до 20.00. Втім, ще раз акцентуємо на тому, що, незважаючи на вказаний графік руху міського транспорту, криворіжці повинні чітко дотримуватися комендантської години – з 20.00 до 6.00. Тож у комендантську годину мешканцям заборонено перебувати на вулицях та в інших громадських місцях, городяни можуть пересуватися на транспорті у цей період лише при наявності спецперепусток.

У робочому режимі

Приємна подія

Харчова галузь функціонує

Місто вітало довгожительку

Підприємства харчової галузі області продовжують функціонувати та випускати продукцію, працівники своєчасно приїжджають на роботу, товари доставляються до магазинів – про це під час брифінгу повідомила голова Дніпропетровської обласної організації харчової промисловості профспілок працівників АПК України Світлана Тіницька. «В області жодного продуктового дефіциту та паніки немає. Люди на робочих місцях. Виготовляють, зокрема, соціально значиму продукцію: хлібобулочну, молочну, м’ясну. Усі питання оперативно вирішуються. Співпрацюють роботодавці, профспілка, Дніпропетровська обласна військова адміністрація. Адже всі ми повинні об’єднуватися в цей непростий час», – зазначила Світлана Тіницька.

Нові члени громади Дніпропетровщини

Понад 400 переселенців звернулися до служб зайнятості у пошуку роботи На Дніпропетровщині допомагають працевлаштуватися переселенцям. До служб зайнятості по всьому регіону звернулися понад 400 людей. Найбільше – у Дніпрі та Кривому Розі. Про це повідомили у Дніпропетровській обласній військовій адміністрації. «Служби зайнятості нашої області працюють у штатному режимі. До нас звертаються переселенці з Херсонської, Луганської, Київської, Одеської, Запорізької, Миколаївської, Харківської областей», – розповіла заступниця начальника

відділу Дніпропетровського обласного центру зайнятості Світлана Малахова. Більше того, в усіх центрах тимчасового розміщення переселенців є інформація про актуальні вакансії та послуги служби зайнятості. Нині у базі – понад 2100 пропозицій від майже 100 роботодавців. Зокрема, є 500 вакансій для людей з інвалідністю та 6 – з наданням житла. Серед запропонованих вакансій – робота на м’ясокомбінатах та заводах, аптечних мережах, в комунальних закладах міста.

Громадський порядок

На Дніпропетровщині відсутнє мародерство, злочинність знизилася в рази Криміногенна ситуація в нашому регіоні – стабільно низька: у 8 разів знизилася кількість тяжких злочинів, фактично немає хуліганства та мародерства, мешканці регіону справно дотримуються комендантського часу. Про це під час брифінгу повідомив заступник начальника ГУ Нацполіції у Дніпропетровській області Володимир Богоніс. «Вдячні людям за те, що дотримуються правил воєнного часу та, зокрема, залишаються під час комендантського часу вдома. Таким чином правоохоронці можуть нормально працювати та виявляти підозрілих

людей», – зазначив Володимир Богоніс. Він додав, що в цілому протягом кожної доби від мешканців області надходить 200-300 орієнтувань на підозрюваних в роботі на агресора. Усі повідомлення оперативно перевіряють співробітники поліції. «Щодня затримуємо у середньому 3-4 людини, які підозрюються у диверсійній діяльності. Передаємо їх до Служби безпеки України. Телефонна лінія «102» в нашому регіоні не перевантажена. Мешканці можуть телефонувати, правоохоронці обов’язково відреагують», – запевнив Богоніс.

Країнами довгожителів вважають Японію, Китай та Корею. Адже тут середній вік місцевих мешканців сягає понад 93 роки. Є свої довгожителі і в Кривому Розі: днями одній мешканці нашого міста виповнилось 100 років. Свій 100-річний ювілей святкувала Ганна Полікарпівна Борисенко, мешканка Металургійного району. У період Другої світової війни Ганна Полікарпівна перебувала в окупації, з 1947 року мешкає в Кривому Розі. Має дочку та сина, 3 онуків та 5 правнуків. Працювала санітаркою в лікарні – аж до виходу на пенсію, загальний стаж її роботи складає понад 25 років. За багаторічною традицією, в Кривому Розі вітання довгожителів завжди відбувається по-особливому святково: в гості до довгожителя приїздять представники міської та районної у місті влади, дарують букети квітів, солодощі, говорять щирі слова привітання й побажання ще довгих літ. А також – приємний бонус від мерії Кривого Рогу: грошова винагорода за довголіття. Так було і у святковий для Ганни Полікарпівни день. «З глибоким почуттям поваги вітаємо пані Ганну з її золотим ювілеєм! Бажаємо доброго здоров’я, затишку в родинному колі, миру та благополуччя!» – зауважили представники мерії. Традицію по-особливому вітати довгожителів зі 100-річними ювілеями та з кожним наступним днем їхнього народження в Кривому Розі започаткували ще в 2007 році. Привітання включає в себе і надання матеріальної допомоги з бюджету Криворізької міської територіальної громади: розмір матеріальної допомоги на сьогодні складає 2 тисячі гривень. До речі, станом на середину березня в Кривому Розі мешкає 9 довгожителів, яким виповнилося 100 і більше років. Найстаршій мешканці міста цьогоріч виповнилося 102 роки. В різних країнах у довгожителів свої унікальні рецепти такого тривалого життя. Це – помірне вживання їжі (здебільшого малокалорійної), неквапливий плин життя, чисте повітря тощо. У криворізьких довгожителів є свій секрет довголіття – фізичні навантаження, праця та незламна любов до життя. Тож, любіть життя, і обов’язково вірте – життя завжди перемагає смерть!


4 Комуналка

«Червоний гірник» №18 (22181)

www.girnyk.com.ua

Четвер, 24 березня 2022 року

Як не знаю – запитаю, а як знаю – відповім Нинішнього разу увазі наших читачів пропонуємо спеціальний випуск добірки, який не буде створений за запитаннями городян, а присвячений важливим відповідям сьогодення під час воєнного стану.

Права військовозобов’язаного

Роз’яснює бюро правової допомоги Криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Які гарантії права на працю комісаріатах після їх звільнення з працівника, якого призвали військової служби у разі закінчення на військову службу? ними лікування в медичних заклаВійськовослужбовець, призваний дах, незалежно від строку лікування, на військову службу, має письмово повернення з полону, появи їх після сповістити про це роботодавця. Пи- визнання безвісно відсутніми, або до сати заяви про відпустки, звільнення дня оголошення судом їх померлими в жодному разі не можна. Треба знати (частина п’ята статті 119 КЗпП). – на період служби за працівником Яка відповідальність працедавця? зберігаються посада і середній заУ частині сьомій статті 41 Кодексу робіток, це передбачено статтею 119 України про адміністративні правоКодексу Законів про працю України. порушення встановлено адміністраЯкщо працівника призвали на тивну відповідальність за порушення військову службу та він повідомив гарантій та пільг працівникам, які запро це свого роботодавця, остан- лучаються до виконання обов’язків, ньому необхідно видати наказ про передбачених Законами «Про війувільнення працівника від роботи зі ськовий обов’язок і військову служзбереженням середнього заробітку, бу», про мобілізаційну підготовку та місця роботи та посади (стаття 119 мобілізацію. Порушення вимог закоКЗпП), після отримання відповідних нодавства про працю та про охорону підтверджуючих документів. праці тягнуть за собою накладення Як повідомити керівника штрафу на посадових осіб підприофіційно, якщо, наприклад, немає ємств, установ і організацій незалежможливості і часу приїхати? но від форми власності та громадян – Напишіть заяву-повідомлення про суб’єктів підприємницької діяльності призов на військову службу, додайте від тридцяти до ста неоподатковувакопію документа з військкомату (на- них мінімумів доходів громадян. справді зараз ця установа називаєтьПорушення встановлених зася Центр комплектування кадрів, це коном гарантій та пільг працівниякщо скорочено). кам, які залучаються до виконання Чи робиться запис у трудовій обов’язків, передбачених законами книжці працівника про України «Про військовий обов’язок увільнення від роботи? і військову службу», «Про альтернаДо трудової книжки запис про тивну (невійськову) службу», «Про увільнення працівника у зв’язку із мобілізаційну підготовку та мобіліпризовом на військову службу не зацію», тягне за собою накладення вноситься. Про це наголошується штрафу на посадових осіб підприу листі Міністерства освіти і науки ємств, установ і організацій незалежУкраїни «Про практику застосуван- но від форми власності та фізичних ня трудового законодавства у галузі осіб – підприємців, які використовуосвіти і науки під час дії правового ють найману працю, від 50 до 100 режиму воєнного стану» №1/3378- неоподатковуваних мінімумів дохо22. дів громадян. Які виплати отримує Що робити, якщо працівника військовослужбовець? звільнено? Таким працівникам здійснюється У такому разі потрібно: виплата грошового забезпечення за звертатись до Державної інрахунок коштів Державного бюджету спекції України з питань праці; України, відповідно до Закону Укразвертатись до Центру з наданїни «Про соціальний і правовий за- ня безоплатної вторинної правової хист військовослужбовців та членів допомоги, де учаснику бойових дій їх сімей» (частина третя статті 119 призначать адвоката за рахунок дерКЗпП). жави для звернення до суду; Тобто працівник отримує грошове оскаржувати факт незаконного забезпечення як військовий і отри- звільнення в суді. мує зарплату у розмірі середнього У практиці Криворізького центру заробітку за місцем роботи. БВПД десятки справ, коли юристи і В яких випадках зберігаються адвокати допомагали ветеранам вігарантії щодо збереження посади йни захистити свої трудові права. та виплати зарплати? Для отримання Гарантії зберігаються за працівконсультацій з цього никами, які під час проходження питання звертайтесь: військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) 097-531-65-81, та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили 097-139-88-57, у полон або визнані безвісно від098-040-83-70, сутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий об067-276-54-76. лік у районних (міських) військових

Довідка для обліку Уряд розширив можливості для людей отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, зазначила міністр соціальної політики України Марина Лазебна. Вона повідомила, що уряд розширив можливості для людей отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. «По суті, ми зробили дві основні зміни. Перше – зафіксували в нормативному полі, що люди, які зараз змінюють місце проживання у зв’язку з воєнними діями, є внутрішньо переміщеними особами. Це стосується людей, які після введення воєнного стану 24 лютого 2022 року перемістились з регіонів, де ведуться активні бойові дії, перелік яких визначений урядом. По-друге, ми надали додаткові канали для звернення за довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Якщо раніше це були лише органи соціального захисту населення РДА та міст обласного значення, то тепер людина за довідкою зможе звернутись до уповноваженої особи громади, ЦНАПу, а згодом – просто подати заяву через портал Дія.

Таким чином, ми зможемо швидко зібрати інформацію про внутрішньо переміщених осіб в одному місці, побачити їх «соціальний портрет» і зрозуміти потреби для того, щоб запропонувати якісні та адресні механізми підтримки», – прокоментувала ситуацію Марина Лазебна. Відповідні зміни уряд ухвалив до постанови Кабінету Міністрів України №509 від 1 жовтня 2014 року. Змінами передбачено, що у період дії воєнного стану внутрішньо переміщена особа для отримання довідки може звернутися до територіальної громади або ЦНАПу. Уповноважена особа територіальної громади/ЦНАПу після реєстрації заяви формує електронну справу з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики для включення інформації до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. У подальшому також передбачена можливість подавати звернення про включення інформації до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб через портал Дія. Наразі здійснюється доопрацювання інформаційних систем для реалізації цих механізмів.

Лікарняні – діють Лікарняні та допомогу по вагітності та пологах під час воєнного стану можна отримати навіть якщо роботодавець не опрацював документи, зазначила міністр соціальної політики України Марина Лазебна. Вона повідомила, що під час воєнного стану ті працівники, чиї роботодавці не змогли опрацювати лікарняний та подати за ним заяву-розрахунок, можуть звернутись до Фонду соціального страхування України і отримати напряму від нього виплату «лікарняних» або допомоги по вагітності та пологах. «Ми розуміємо, що через воєнні дії можуть скластись різні обставини. Підприємство могло зупинити роботу або не мати зв’язку і не опрацювати лікарняний працівника, працівник міг переміститись до безпечного місця, не мати зв’язку з роботодавцем та різні інші випадки. Тому на час воєнного стану ми забезпечили можливість працівнику самостійно звернутись в будь-якому куточку України до відділень Фонду соціального страхування України і отримати виплати за листками тимчасової непрацездатності та допомогу по вагітності і пологах», – прокоментувала Марина Лазебна.

Куди звернутись працівнику? Для того, щоб під час воєнного стану отримати виплати у випадках, коли роботодавець не зміг опрацювати лікарняний та подати за ним заяву-розрахунок, застраховані особи можуть звернутись до будь-якого зручного відділення Фонду соціального страхування України за місцем тимчасового перебування внаслідок переміщення через бойові дії, за місцем реєстрації або в іншому зручному місці. Напряму працівнику можуть бути нараховані: допомога по вагітності та пологах, допомога по тимчасовій втраті працездатності, допомога на поховання. Кошти Фонд соціального страхування перерахує на спеціально відкритий для працівника поточний рахунок або особисту банківську картку. Які документи необхідні? Для призначення виплати застраховані особи повинні мати при собі паперовий листок непрацездатності або е-лікарняний. Також варто підготувати копії таких документів:

першої-четвертої, одинадцятої-шістнадцятої сторінок паспорта або сторінки з відповідною інформацією іншого документа, що посвідчує особу; довідки про присвоєння РНОКПП (індивідуального податкового номера). За наявності також подаються інші документи, передбачені у порядках надання відповідних видів матеріального забезпечення. Важливо: довідка про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи в цьому випадку не вимагається. Допомога надається безпосередньо робочим органом виконавчої дирекції Фонду під час воєнного стану у випадках, якщо роботодавець не подав заяву-розрахунок за вашим листком непрацездатності. Цей факт перевіряється, отже, подвійні виплати на один і той же лікарняний неможливі.

Субсидії – збережені

Що буде із субсидіями під час війни? Розказуємо про останні рішення уряду: головне – всі пільгові виплати для українців збережені. Уряд продовжив строк виплати державних соціальних допомог та пільг, призначених раніше. Держдопомогу виплачуватимуть у тому ж розмірі на весь період дії воєнного стану, плюс один місяць після його скасування. Отримувачам пільг не потрібно звертатись до органів соцзахисту для їх продовження. Проведення перерахунку та повернення виплат одержувачами (при збільшенні їх доходу) не передбачено. Також уряд ввів спеціальний механізм виплати грошової допомоги, пільг та житлових субсидій для жителів Запитання відповідної тематики можна надсилати населених пунктів, де органи соцзахисту не працюють за електронною адресою автора добірки: через бойові дії. znahar_19@ukr.net Мінсоцполітики нарахує державну допомогу і наЗ щирою повагою, Едуард Васильович БІЛИК, дасть фінансування «Ощадбанку», який спрямує виплавідділ соціально-побутових питань «ЧГ» ти отримувачам.

Громадянам, які одержували виплати через банки, «Ощадбанк» відправить кошти на їх банківські рахунки. Громадянам, які отримували виплати через Укрпошту, «Ощадбанк» перекаже кошти через міжнародну платіжну систему «MY TRANSFER». Сім’ї, які перемістились з районів проведення бойових дій, можуть звернутися за призначенням субсидії за новим місцем проживання. Субсидія їм може бути призначена на підставі договору найму (оренди) житла. В умовах воєнного стану документи для призначення субсидії краще подавати в електронній формі, скориставшись онлайн-сервісом через портал Дія. У разі неможливості – їх можна подати до Центру надання адміністративних послуг або уповноважених осіб територіальних громад. Не забувайте, що вчасна оплата комунальних послуг – це запорука продовження роботи комунальної системи і реальна допомога державі під час війни.


«Червоний гірник» №18 (22181)

Подробиці 5

www.girnyk.com.ua

Четвер, 24 березня 2022 року

Муніципальний проєкт

Для мешканців ОСББ зменшено відсоток співфінансування при виконанні ремонтних робіт у будинку У Кривому Розі реалізуються одразу декілька міських програм для покращення умов проживання мешканців багатоквартирних будинків і гуртожитків. Зокрема, це такі муніципальні проєкти, як «Теплий дім», програма з ремонту житлових будинків, ремонту гуртожитків, програма підтримки ОСББ. Скориставшись однією з програм, можна виконати модернізацію систем електропостачання багатоквартирного будинку; заміну вікон та дверей у місцях загального користування; утеплення стін будинків і підвальних приміщень; проведення ремонту міжпанельних швів та ремонту покрівель або ж ремонт та ізоляцію системи централізованого опалення тощо. З 2022 року впроваджується додатковий напрям – «Теплий під’їзд». А ще – створюються додаткові можливості для мешканців ОСББ. Які саме – про це йшлося на лютневому засіданні виконкому Криворізької міської ради. Це рішення було ухвалено до початку війни і відповідні зміни, доповнення внесено в муніципальні програми. Зрозуміло, що в умовах воєнного часу бюджетні фінансування спрямовуються на інші, більш нагальні цілі. Та разом з тим, інформуємо криворіжців про ухвалене міськвиконкомом рішення щодо житлового питання. «Міська влада Кривого Рогу завжди підтримувала бажання мешканців багатоквартирних будинків об’єднатися в ОСББ – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку – та надавала і продовжує надавати відповідну організаційну, консультаційну роботу щодо цього. Більше того, у місті розроблено, затверджено

та успішно впроваджуються одразу декілька міських програм, заходи котрих спрямовано саме для мешканців ОСББ. Як-то – ремонт конструктивних елементів житлових будинків, заміна внутрішньобудинкових Іван інженерних комунікацій Карий водопостачання, водовідведення чи теплопостачання тощо. І такі муніципальні програми впроваджуються та належним чином фінансуються з міського бюджету, незважаючи на те, що законодавством чітко визначено саме обов’язок співвласників багатоквартирного житлового будинку дбати про будинок. Спираючись на успішний багаторічний досвід реалізації муніципальних програм з підтримки об’єднань співвласників багатоквартирного будинку, основними завданнями котрих є забезпечення збереження та покращення технічного стану багатоквартирних житлових будинків, дію міських програм було продовжено до 2027 року, тобто на 2022-2026 роки. Це такі муніципальні програми, як – для підтримки ОСББ, «Теплий дім», відшкодування частини кредитів, капітальний ремонт ліфтів.

Для того, аби максимально більше криворізьких ОСББ залучити до участі у відповідних муніципальних програмах, вносяться зміни в Порядки реалізації таких програм. Зокрема, відповідним рішенням міськвиконкому актуалізується Порядок підтримки об’єднань співвласників багатоквартирного будинку. Зокрема, зміни стосуються будинків формату колишніх житлово-будівельних кооперативів – у разі створення в них ОСББ. Мова про зменшення розміру співфінансування мешканцями ОСББ у питанні ремонту ліфтів: з 5% до 1%. Також до 8% зменшується частка співфінансування мешканцями ОСББ, коли таке ОСББ уже вдруге бере участь у муніципальній програмі з ремонту будинкових конструктивних елементів», – детально розповів про додаткові можливості для мешканців ОСББ покращити умови свого проживання директор департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради Іван Карий. Цьогоріч у планах впровадження ініціативи міського очільника Юрія Вілкула «Теплий під’їзд». Це – продовження свого часу започаткованої також Юрієм Вілкулом масштабної муніципальної програми «Теплий дім».

Більше того, передбачалось, що муніципальні програми, розраховані на мешканців багатоквартирних будинків, отримують збільшене (у порівнянні з минулорічними фінансовими обсягами) фінансування з міського бюджету. Тільки на реалізацію програмних заходів з підтримки ОСББ – на виконання капітального ремонту конструктивних елементів будинків, розробку технічної документації – передбачено 31 мільйон гривень, що в півтора раза більше, ніж торік. Орієнтовний розрахунок – для понад 90 багатоквартирних будинків з населенням понад 16 тисяч осіб. На заходи з енергозбереження за програмою «Теплий дім», а саме: ремонт та ізоляцію внутрішньобудинкових мереж опалення, заміну вікон та дверей, утеплення стін, ремонт міжпанельних швів та покрівель тощо – у поточному році передбачено 50 мільйонів гривень, що в 10 разів більше у порівнянні з 2021 роком. Планується, що в конкурсі візьмуть участь орієнтовно 30 багатоквартирних будинків із населенням понад 2 тисячі осіб. Окрім конкурсу, в рамках програми заплановано виконати заходи з заміни вікон у 829 багатоповерхівках. У результаті виконання зазначеного енергоефективного заходу поЩе раз наголосимо, що відповідні ініціативи кращення комфортності міської влади щодо створення додаткових умов відчують понад 40 тисяч для підвищення рівня проживання мешканців мешканців. багатоквартирних будинків ухвалювались до початку Світлана НІКІТІНА. війни. Тож наразі реалізація цих започаткувань Фото з архіву «Червоного гірника» залежить від низки факторів та обставин.

На часі

Такі справи

Переформатована робота

Енергетики і газівники просять розраховуватись У складних умовах війни YASNO продовжує надавати клієнтам послуги з електропостачання та докладає максимум зусиль для підтримки країни. На період воєнних дій усі медичні установи, військові та силові структури, а також виробники хліба у Києві, Дніпропетровській та Донецькій областях отримують електроенергію безкоштовно. Як зазначає постачальник, нині як ніколи важлива допомога клієнтів, які мають змогу розраховуватися за енергоресурси. Це і підприємства, які продовжують працювати, і жителі, які знаходяться у відносно безпечних регіонах та мають фінансову можливість допомагати армії та тим, хто опинився у складних умовах. Кожна оплата рахунка – це суттєвий внесок у підтримку ще одного фронту – енергетичного, де тримають оборону тисячі енергетиків. Ризикуючи життям, вони відновлюють пошкоджені мережі та забезпечують безперебійну роботу електростанцій. Усе для того, щоб країна була зі світлом. Рахунки за спожиту електроенергію у лютому для жителів Дніпропетровської області сформовані лише в електронному форматі. Отримати електронний рахунок та одразу сплатити його можна: в Особистому кабінеті YASNO; через смс або Viber-повідомлення, а також e-mail (у такий спосіб рахунки направлені клієнтам, чиї номери телефонів та e-mail є у базі постачальника). Внести платіж можна і через Інтернет-банкінги (Приват24, ПУМБ-online тощо), де виставлено суму до сплати. Дізнатись її також можна за номерами контакт-центру YASNO

(056/067/050/093) 770-11-55 або в особистих повідомленнях на сторінці постачальника у Facebook. YASNO розуміє обставини, у яких опинилися клієнти, та дякує усім, хто продовжує вносити платежі. Країні потрібна електроенергія, а для цього необхідні ресурси.

* * *

Постачальник природного газу ТОВ «Дніпропетровськгаз Збут» продовжує працювати заради своїх клієнтів. За його повідомленням, попри військові дії у нашій країні, він не лише гарантує стабільне постачання природного газу в домівки українців, а й не нараховує штрафи та пеню за несвоєчасну оплату за газ. Відтак, на період військових дій не буде припинятись газопостачання навіть тим, хто має борги. Це стосуватиметься не лише газу, а й усіх інших житлово-комунальних послуг. Таке рішення на початку березня ухвалив уряд, який заборонив припиняти надання комунальних послуг у разі несплати або оплати не в повному обсязі, а також нараховувати та стягувати штрафи або пені у разі несвоєчасної або неповної оплати за послуги населенням. Але, по можливості, таки потрібно розраховуватись за спожиті кубометри природного газу, що є вагомим внеском до енергетичної незалежності нашої країни.

В умовах воєнного стану Центр «Віза» («Центр Дії») дещо переформатував свою роботу. Наразі офіси послуг (головний офіс Центру «Віза» («Центр Дії»), його територіальні підрозділи та віддалені робочі місця, офіси прописки) працюють за єдиним графіком роботи: з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 15.30, з технічною перервою з 12.30 до 13.00. Прийом замовників не здійснюється по суботах та щовівторка за подовженим графіком до 20.00, враховуючи запровадження комендантської години. Тимчасово скасовано виїзди мобільного офісу муніципальних послуг та мобільних адміністраторів. А також призупинено надання таких послуг, що пов’язані з роботою в Державних реєстрах: реєстрація нерухомого майна, бізнесу, Держгеокадастру, з видачі посвідчення водія та реєстрації (перереєстрації) транспорту, з прийому та видачі біометричних паспортів, з реєстрації/ Прийом замовників, отримання зняття з реєстрації місця проживання. Науже готових результатів томість офіси прописки здійснюють зняття послуг (за нагальної потреби) з реєстрації місця проживання померлих здійснюється за обов’язковою осіб та видають довідки про реєстрацію попередньою реєстрацією місця проживання. Інформуємо, що «гаряча лінія» працює на прийом. Це найпростіше щоденно з 8.00 до 16.30, у посиленому резробити, зателефонувавши жимі. У разі наявності питань, пов’язаних на «гарячу лінію» Центру з отриманням адміністративних послуг, «Віза» («Центр Дії») телефонуйте та отримуйте консультації фахівців. 0-800-500-459.

Продовжені допомоги Держава продовжить виплачувати призначені державні соціальні допомоги людям протягом часу дії воєнного стану плюс один місяць після його завершення, повідомляє департамент соціальної політики виконкому міськради. Відповідне рішення Кабінет Міністрів України ухвалив за пропозицією Міністерства соціальної політики. «Наші дорогі співвітчизники! Ми не зупиняємо виплату призначених державних соціальних допомог. Під час воєнного стану не потрібно звертатись за їх перепризначенням або підтвердженням права на їх отримання. Бережіть себе та своїх близьких!» – прокоментувала ситуацію міністр соцполітики України Марина Лазебна. Відповідне рішення стосується: допомоги малозабезпеченим сім’ям; допомоги на дітей одиноким матерям; допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; допомоги на дітей, хворих на тяжкі хвороби, яким не встановлено інвалідність; щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу; тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам; тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Разом з тим, якщо отримувачі державПісля скасування воєнного ної соціальної допомоги особам з інвалідстану органи соціального ністю з дитинства та дітям з інвалідністю, захисту проінформують державної соціальної допомоги особам, одержувачів про необхідність які не мають права на пенсію, та особам з протягом одного місяця інвалідністю пропустили строк переогляоновити документи, необхідні ду, виплата таких видів допомоги не зупидля того, щоб продовжувати няється на період введення воєнного стаотримувати допомогу. ну та одного місяця після його скасування. Е. МІСЦЕВИЙ. Фото з мережі Інтернет


6 Сторінка

«Червоний гірник» №18 (22181)

www.girnyk.com.ua

Четвер, 24 березня 2022 року

відпочинку

каві і Ц

Абсолютно чисте золото дуже м'яке, його можна м'яти руками. За добу людина виділяє стільки тепла, що його вистачить, щоб довести до кипіння 33 літри крижаної води. Метроном був винайдений спеціально для глухого Бетховена. Більшість сучасних футбольних м'ячів складається з 32 водонепроникних панелей: 12 із них мають п'ятикутну форму, 20 – шестикутну. Комахи – перші живі істоти, що з'явилися на Землі понад 400 мільйонів років тому. З того часу вони пережили п'ять масових катаклізмів та виявилися більш живучими, ніж тиранозаври. Тренери з особистісного зростання та лайф-коучі з'ясували: для того, щоб стати фахівцем у будь-якій справі, необхідно витратити на неї 10 тисяч плідних годин.

Картопляний салат

Лідія Швець, медична сестра

Рекомендації щодо догляду за шкірою обличчя на кожен день: ✽ Не чіпайте обличчя руками. ✽ Розмовляючи по телефону, намагайтеся не прикладати його до щоки. Увімкніть гучномовець або користуйтеся навушниками. ✽ Найчастіше вживайте продукти з низьким глікемічним індексом – овочі, фрукти тощо. ✽ Дезінфікуйте пензлики або спонжі для макіяжу після кожного використання. Найкраще їх мити звичайним господарським милом. ✽ Завжди змивайте макіяж та очищайте шкіру наприкінці дня. ✽ Для очищення шкіри використовуйте якісні косметичні засоби. ✽ Не видавлюйте прищі. Це сприяє появі «судинних зірочок» (куперозу). Шкіра стає більш чутливою та сприятливою до всіх негативних факторів. Краще по допомогу звернутися до косметолога.

Борошно – 1 склянка, яблучний (можна замінити на будь-який інший) сік – ¾ склянки, цукор – ¾ склянки, олія – 1/3 склянки, цукати – 50 г, ванілін – на кінчику ножа, сода (погасити лимонним соком) – 1 ч. л., насіння льону та соняшнику (підсмажені) – по 3 ст. л. (Склянка для вимірювання інгредієнтів – 250 мл)

косметолога

Наталія Ускова, майстер виробничого навчання

Фарширована щука

Любов Похилюк, домогосподарка

Квасоля – 500 г, морква – 1 шт., цибуля – 1 шт., борошно – 2 ст. л., олія – 2 ст. л., сіль, перець – за смаком.

Щодня читайте хоча б 15 хвилин. Це допоможе вам тримати свій мозок у тонусі. До речі, читання книг дозволяє знизити негативний вплив стресу більш ніж на 60 відсотків. Ольга Скиданова, верстальниця

о р ис н

і

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, найбільше на стан здоров’я людини впливають раціон харчування та спосіб життя (50%).

Рибу почистити та помити. Хвіст та голову риби не відрізати. Акуратно (шкірка повинна залишитися цілою) видалити зі щуки хребет разом з м’ясом. Цибулю нарізати кубиками. Моркву натерти на дрібній тертці. Спасерувати цибулю з морквою. М’ясо щуки подрібнити на м’ясорубці. Додати батон, розмочений у молоці або воді, попередньо його віджавши від рідини, та спасеровані овочі. Усе ретельно вимішати. Наповнити шкірку риби начинкою. З’єднати шпажками. Змастити рибу олією. Виложити щуку на деко. Запікати до золотистої скоринки при температурі 180 градусів протягом 45 хвилин.

Котлети з квасолі

К

В

на замітку

Змішати цукор та ванілін. Влити олію, сік та ще раз перемішати. Додати погашену соду. Поступово вмішати просіяне борошно до отримання консистенції густої сметани. Всипати насіння льону, соняшнику та цукати. Усе ретельно перемішати. Розлити тісто у форми, заповнюючи їх на 2/3. Випікати при температурі 160 градусів протягом 25 хвилин. Коли кекси охолонуть, прикрасити цукровою пудрою.

Щука – 3 кг, цибуля – 3 шт., морква – 2 шт., олія або масло вершкове – 80 г, батон білий – 250-300 г, молоко або вода – 100 мл, сіль, перець, приправа для риби – за смаком.

Маска з ліфтинг-ефектом у домашніх умовах Очистити невеличку картоплю і зелене яблуко. Натерти на дрібній тертці та ретельно перемішати. Нанести маску на обличчя на 15-20 хвилин. Змити теплою водою. Після процедури обов’язково нанести зволожуючий крем. Ця проста домашня маска має ліфтинг-ефект, насичує шкіру вітамінами та антиоксидантами. Фруктові кислоти, які містяться в яблуку, відлущують ороговілі клітини, надають шкірі природної гладкості та свіжості.

Багато хто вважає, що чорний хліб корисніший за білий. Чорний виготовляють з житнього борошна, додають цілісні злаки, висівки. Однак дуже часто виробники надають хлібу темного відтінку за допомогою карамельного барвника. Від білого такий хліб нічим не відрізняється. Тому для того, щоб вибрати корисний чорний хліб, потрібно читати склад продукту на упаковці.

Картоплю відварити в «кожушку», дати охолонути, почистити та нарізати дрібними кубиками. Додати моркву по-корейськи та зелений горошок, з якого попередньо зцідити маринад. Олію змішати з цукром, сіллю та перцем. Змастити салат заправкою.

Кекси з цукатами та насінням

ра д и о П

м ізь іть

рецепти

Картопля – 0,5 кг, морква по-корейськи – 250 г, зелений горошок (консервований) – 1 банка. Для заправки: олія – 3 ст. л., цукор – дрібка, сіль, перець – за смаком.

факти

Євгенія Воронович, спеціаліст з апаратної, естетичної та ін’єкційної косметології

К

ні

Після святкування Масляної, напередодні Воскресіння Христова, віряни світу дотримуються Великого посту. Це час для роздумів, молитов, утримання. Особливим є і меню Великого посту. До вашої уваги, шановні читачі, криворізькі господині пропонують рецепти пісних страв.

улінар

поради

Квасолю відварити до готовності (можна взяти консервовану у власному соку, який попередньо злити). Цибулю нарізати дрібними кубиками, моркву натерти на крупній тертці. На розігріту пательню налити олію, додати спочатку цибулю, через 2-3 хвилини моркву. Спасерувати овочі до золотистого кольору, дати трошки охолонути. У чашу блендера висипати відварену квасолю та спасеровані овочі (замість блендера можна використовувати м’ясорубку або кухонний комбайн). Подрібнити квасолю з овочами до однорідної маси. Додати сіль, перець і все ретельно перемішати. Сформувати невеличкі котлети, обваляти їх у борошні. Підсмажити на середньому вогні до рум’яної скоринки. Котлети з квасолі можна подавати зі сметаною або соусами – майонезом, кетчупом.

Гострий перець не залишить пекучих слідів на руках, якщо втерти в шкіру рук трохи олії, а потім вимити їх з милом. Якщо перець випадково потрапив в очі — промийте їх молоком.

Збільшити площу робочої поверхні на кухні можна, якщо помістити дошку для нарізки на висувну скриньку.

Щоб картопля в мішку не проростала, покладіть до нього яблуко. Яєчню ідеальної форми легко приготувати, якщо використати цибульне кільце.

Підготувала Юлія СОРОЧУК. Фото автора та з мережі Інтернет


«Червоний гірник» №18 (22181) Четвер, 24 березня 2022 року

Музеї України 7

www.girnyk.com.ua

Національний художній музей України Національний художній музей – один із найбільших і найстаріших в країні. За тривалий період існування в його фондах зібрано унікальну колекцію творів українського живопису, скульптури та графіки від XII століття до сучасності. У музеї зберігається одна з кращих в Україні збірка іконопису, давньої поліхромної скульптури, козацьких портретів XVIII століття, колекція народних картин «Козак Мамай», представлені класичні твори живопису XIX століття, український авангард та мистецтво тоталітарної доби, новітні течії живопису межі XX-XXI століть, зібрання графіки від стародруків до сьогодення.

Заснування музею Національний художній музей було створено зусиллями української інтелігенції наприкінці ХІХ століття як перший загальнодоступний музей Києва. Роботу з організації та спорудження музею здійснило Київське товариство старожитностей і мистецтв, яке мало на меті «збирання пам’яток в інтересах науки, а також для розвитку естетичного смаку та художньої освіти». 1 серпня 1899 року в п’яти залах першого поверху музею відкрили археологічну виставку історичних знахідок Вікентія Хвойки з нагоди одинадцятого археологічного з’їзду, що відбувався в Києві. Цей день прийнято вважати датою заснування музею. Будівля музею виконана в неокласичному стилі. Роботами зі спорудження музею керував відомий київський зодчий Владислав Городецький. Скульптурне оздоблення фасаду (фігури левів при вході та грифонів на кутах будинку) та фронтонне оздоблення виконано майстернею італійського художника, скульптора Еліо Саля. На будівництво витратили 249 тисяч карбованців, з яких уряд дав лише 100 тисяч. Решту виділила родина українських меценатів Терещенків. Великі заслуги в розвитку закладу належали Богдану та Варварі Ханенкам, родині Терещенків, Вікентію Хвойці, Миколі Біляшівському, Данилі Щербаківському, Федору Ернсту та іншим. Особливо значний внесок у колекцію музею зробив Богдан Ханенко, який подарував свою археологічну колекцію з 3145 предметів, оцінювану в 70 тисяч карбованців (більше половини вартості всіх експонатів музею на час його відкриття). Офіційне відкриття й освячення музею відбулося 23 грудня 1904 року. Тоді музей одержав назву «Київський художньо-промисловий і науковий музей імператора Миколи Олександровича». Одночасно вживалися неофіційні назви «Музей старожитностей і мистецтв» та «Київський міський музей».

Шедеври музею Фонди Національного художнього музею України на сьогодні налічують близько 40 000 експонатів, серед яких – шедеври українського та зарубіжного живопису, скульптури та графіки від часів Київської Русі до сьогодення. Стараннями засновників музею, його першого директора академіка Миколи Біляшівського, була започаткована живописна колекція: козацький портрет, народна картинка,

картини художників XIX – початку XX століть, яка з часом стала найвагомішою та найбільшою в музеї. Гордістю музею є твори видатних українських художників С. Васильківського, М. Пимоненка, С. Світославського, О. Мурашка, Ф. Кричевського, А. Малевича, А. Петрицького, М. Бойчука, Д. Бурлюка та інших. Микола У музеї зберігається одне з найкращих в Україні зібрань іконопису, яке Біляшівський відкривається раритетом ХІІ століття – поліхромним дерев’яним рельєфом «Святий Георгій у житії» візантійського походження. Доба середньовіччя представлена класичними зразками іконопису ХІV-ХVІ століть із західноукраїнських земель, зокрема такими унікальними пам’ятками, як «Богоматір Одигітрія Волинська» з Луцька, «Юрійзмієборець» і «Страсті Христові» з Богдан Галичини. Ханенко Непересічною за значенням є колекція українського барокового мистецтва. Тут знаходимо вишукані зразки барокової ікони – «Покрова з портретом Богдана Хмельницького» (перша половина ХVІІІ століття, Київщина), парні ікони «Великомучениці Анастасія й Іулянія, Варвара і Катерина» (1740-х років, Північне Лівобережжя), ікони Лаврської малярні з іконостасу Успенського собору Києво-Печерської Лаври «Вхід до Єрусалима» і «Різдво Христове» (обидві 1729 року). Відділ мистецтва нового часу відкривається творами видатних українських портретистів Дмитра Левицького та Володимира Боровиковського. До яскравих здобутків українського авангарду належать роботи всесвітньовідомого скульптора Олександра Архипенка, видатних живописців Олександри Екстер, Олекси Грищенка, Олександра Богомазова, Віктора Пальмова.

Світове визнання Твори з фондів Національного художнього музею неодноразово ставали сенсацією на міжнародних експозиціях. У 1997 році на всесвітній виставці «Слава Візантії», що проходила в Музеї мистецтва Метрополітен, величезну зацікавленість викликала ікона «Святий Георгій у житії». У світі немає подібних православних поліхромних рельєфів такої давнини. Тут поєднуються мальовничі традиції Візантії та скульптурна техніка романського Заходу. Виявлений на початку 1960-х років київським ученим Григорієм Логвіним, цей шедевр було визначено як «подарунок світовій науці». Всесвітнє визнання здобули картини колись забутих українських художників – Олександра Богомазова, якого називають «Шарден футуризму», «українського Клеє» Віктора Пальмова, архаїстів-новаторів бойчукістів (учні Михайла Бойчука) – художників величезного культурного діапазону від італійського проторенесансу ікони до українського народного мистецтва. В експозиції музею в хронологічній послідовності, починаючи від середньовіччя, представлено всі періоди розвитку українського малярства. Через розмаїття жанрів, течій і стилів живопису, зокрема реалізму, модерну, авангарду, школи Бойчука, сучасного модернізму, простежується все багатство та своєрідність вітчизняного мистецтва. На базі власної колекції Національний художній музей організовує тематичні та персональні виставки, знайомить відвідувачів із розвитком світового сучасного мистецтва.

Підготувала Юлія СОРОЧУК. Фото з мережі Інтернет


8 Право

www.girnyk.com.ua

«Червоний гірник» №18 (22181) Четвер, 24 березня 2022 року

Новий вид соцзахисту

10 тисяч гривень – від міста Муніципальною програмою соціального захисту населення окремих категорій мешканців Кривого Рогу, особам з інвалідністю з дитинства у віці з 18 до 23 років, які отримують освіту в закладах загальної середньої, професійно-технічної, фахової передвищої, вищої освіти, передбачено надання матеріальної допомоги у розмірі 10 тисяч гривень одноразово на рік. Цей новий напрямок соціальної допомоги коштом міста було започатковано цьогоріч за дорученням міського очільника Юрія Вілкула. Така матеріальна допомога у розмірі 10 тисяч гривень надається особам, які зареєстровані в Кривому Розі (у тому числі внутрішньо переміщеним особам) станом на 1 січня 2022 року та перебувають на обліку в управліннях праці та соціального захисту населення виконкомів районних у місті рад або в територіальних органах Пенсійного фонду України. Для отримання матеріальної допомоги особам з інвалідністю

з дитинства або їхнім законним представникам необхідно надати до управлінь праці та соціального захисту населення за місцем проживання/перебування такі документи: – особисту заяву зі згодою на обробку персональних даних, довідку з банку про номер рахунка для перерахування коштів; – паспорт; – довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через релігійні Зверніть увагу на те, що заяви на або інші переконання відотримання матеріальної допомоги мовляються від прийнятприймаються до 1 грудня тя реєстраційного номера 2022 року, виплата допомоги облікової картки та мають проводиться протягом року. відмітку в паспорті про

відмову від його прийняття); – довідку медико-соціальної експертної комісії про наявність інвалідності з дитинства; – документ, що підтверджує зміну прізвища особи з інвалідністю з дитинства (у разі наявності); – рішення суду або виконкому районної в місті ради про призначення опіки над особою з інвалідністю з дитинства (для опікунів, піклувальників); – довідку встановленого зразка про взяття на облік у Кривому Розі (для внутрішньо переміщених осіб). Додатково надається довідка з навчального закладу, де навчається особа з інвалідністю з дитинства.

Воєнний стан

Контакти департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради: тел. (0564) 92-03-27, 097-027-26-24; адреса – пр. Металургів, 36-б.

У робочому режимі

Надання адмінпослуг відновлено

Визначено відповідальних осіб за функціонування укриттів У Кривому Розі підготовлено 1242 укриття, в котрих приймають людей. Відповідальні за стан укриттів – голови районів та керівники підприємств, на балансі яких вони знаходяться. Контакти відповідальних по кожному району: Саксаганський район – Стєннікова Ганна Віталіївна, 097-479-06-98; Довгинцівський район – Горб Наталя Пилипівна, 068-907-09-88; Центрально-Міський район – Дівенко Євген, 097-936-78-38; Інгулецький район – Бондар Вікторія Олегівна, 098-033-43-51; Металургійний район – Щербина Тетяна Вікторівна, 096-866-45-66; Покровський район – Тарасенко Іван Сергійович, 097-873-95-13; Тернівський район – Колесник Віталій Миколайович, 097-779-60-07. Дізнатися про інформацію щодо місця розташування укриттів можна скориставшись спеціально створеною інтерактивною мапою за цим посиланням: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=16h3FUytKBRktZ7y_ FMwLC-jdfg4oeXsS&usp=sharing

Керівництво Військової адміністрації міста, Рада оборони міста працюють цілодобово. Вся критична інфраструктура міста – електро-, водо-, газо- та теплопостачання – працює стабільно. Місця для укриття населення забезпечуються: – ємностями з питною (з розрахунку 2 л на добу на одну особу) та технічною водою (за відсутності централізованого водопостачання); – контейнерами для зберігання продуктів харчування; – резервним штучним освітленням (електричними ліхтарями, свічками, гасовими лампами тощо); – первинними засобами пожежогасіння (відповідно до встановлених норм для приміщень відповідного функціонального призначення); – засобами надання медичної допомоги; – засобами зв’язку і оповіщення (телефоном, радіоприймачем); – шанцевим інструментом (лопатами штиковими та совковими, ломами, сокирами, пилками-ножівками по дереву, по металу тощо).

За законами воєнного часу

До 5 років подовжено дію закордонного паспорта дитини В Україні визначено тимчасовий порядок подовження дії закордонного паспорта на 5 років та вклеювання фото дитини до нього. Документи подаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби, а також посольства та консульської установи України – незалежно від місця реєстрації заявника, тобто виключно за місцем звернення. Інформація вноситься в закордонний паспорт у день звернення, до того ж – безоплатно. Для вклеювання фото дитини подаються такі документи: 1) паспорт для виїзду за кордон; 2) заява про внесення до закордонного паспорта інформації про його дитину за встановленою формою;

За більш детальною інформацією можна звернутися до органів соціального захисту населення: Металургійний район – пр. Металургів, буд. 16, тел.: 097-39-20-336, 068-49-91-433; Довгинцівський район – вул. Дніпровське шосе, буд. 16, тел. 068-18-81-010; Покровський район – вул. Ватутіна, буд. 37в, тел.: 098-18-10-107; 098-18-10-117; Інгулецький район – пр. Південний, буд. 1, тел. 096-04-38-568, вул. Гірників, буд. 19, тел. 067-91-47-657; Саксаганський район – вул. Софії Перовської, буд. 16а, тел. 098-36-02-004; Тернівський район – вул. Ухтомського, буд. 23, тел.: 097-50-33-528; 067-43-36-786; Центрально-Міський район – вул. Свято-Миколаївська, буд. 27, тел.: 067-77-73-560; 050-48-88-945.

3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (уразі відсутності свідоцтва про народження, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження); 4) дві фотокартки дитини розміром 3,5 х 4,5 сантиметра (кольорова, із 70% зображення обличчя, на білому фоні); 5) документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника; 6) видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для внесення інформації про дитину, подаються з перекладом на українську мову, засвідченим нотаріально.

Міграційна служба України відновлює роботу інформаційнокомунікаційних систем та надання адміністративних послуг. У зв’язку із введенням воєнного стану робота інформаційно-комунікаційних систем ДМС тимчасово, з 25.02.2022, була зупинена – задля запобігання несанкціонованому проникненню та збереження персональних даних українців. Відтепер територіальні органи та територіальні підрозділи ДМС, що розташовані в безпечних районах (де не ведуться активні бойові дії), надаватимуть адміністративні послуги з оформлення біометричних документів: – ID-картки, – закордонного паспорта громадянина України, – посвідок на постійне та тимчасове проживання. Також підрозділи ДМС здійснюватимуть надання послуг з:

– вклеювання фотокарток до паспорта громадянина України у формі «книжечки»; – продовження строку дії закордонних паспортів; – внесення відомості про дитину до закордонного паспорта батьків (зокрема, йдеться про вклеювання фотокартки дитини). Отримати зазначені послуги можна в будь-якому підрозділі ДМС – незалежно від зареєстрованого місця проживання. Варто пам’ятати, що наразі через технічні проблеми та з урахуванням дотримання безпеки умов воєнного часу не всі підрозділи ДМС здійснюють прийом громадян або надають послуги у повному обсязі.

Тож графік роботи, адреси підрозділів, що надають Дізнатися інформацію послуги, можна дізнатися, зателефонувавши про роботу центрів до відповідних територіальних органів за такими «Паспортного сервісу» номерами: можна у кол-центр ДМС у Дніпропетровській області – ДП «Документ» – +380-567-203-017; +38-044-597-87-77. ДМС у Вінницькій області – +380-432-673-301; Актуальну інформацію ДМС у Волинській області – +380-322-284-076; можна також отримати, ДМС у Донецькій області – +380-955-385-703; зателефонувавши на ДМС у Житомирській області – +380-987-090-601; «гарячу лінію» апарату ДМС у Закарпатській області – +380-312-640-565; ДМС (час роботи з 9.00 ДМС у Запорізькій області – +380-681-791-111; до 18.00) за номерами: ДМС в Івано-Франківській області – +380-342-553-112; з питання надання ДМС у Кіровоградській області – +380-522-321-811; адміністративних ДМС у Львівській області – +380-322-614-902; послуг – ДМС у Миколаївській області – +380-512-374-007; +38-050-138-29-11 ДМС в Одеській області – +380-487-053-168, (тільки голосові дзвінки), +380-501-902-621; +38-096-915-00-28 ДМС у Полтавській області – +380-532-565-145; (голосові дзвінки ДМС у Рівненській області – +380-362-699-434, та текстові повідомлення +380-362-634-508; в месенджерах ДМС у Сумській області – +380-506-377-737; Viber та Whatsapp); ДМС у Тернопільській області – +380-352-271-389; з питань перевірки ДМС у Хмельницькій області – +380-932-738-510; стану оформлення ДМС у Харківській області – +380-677-186-843; документів – ДМС у Черкаській області – +380-472-541-139; +38-096-033-24-42 ДМС у Чернівецькій області – +380-372-550-461, (голосові дзвінки +380-372-550-461; ДМС у Чернігівській області – +380-939-988-760; та текстові повідомлення ЦМУ ДМС у Києві та Київській області – в месенджерах +380-936-881-903. Viber та Whatsapp). Світлана НІКІТІНА. Фото з мережі Інтернет


«Червоний гірник» №18 (22181)

Ваше здоров'я 9

www.girnyk.com.ua

Четвер, 24 березня 2022 року

Аналоги дорогих ліків

Це може врятувати життя

Таблиця пошуку необхідних медичних препаратів

Перша допомога при вогнепальному пораненні

Від бойових дій українці відчувають потребу в найнеобхідніших речах – продуктах, одязі та ліках. Для того, щоб не залишитися без медикаментів, враховуйте, що існує три види назв препаратів: – наукова – так медпрепарати називають лікарі; – «невласна назва» або «непатентована назва» – міжнародна (МНН) і звичайна; – назва ринку – та, до якої звикли пацієнти. Щоб знайти ті ліки, які вам потрібно, ви повинні спочатку пошукати їх за звичною назвою. Якщо не знаходите, то шукайте аналоги за основною діючою речовиною. Наприклад, у відомих таблетках «Нурофен» діюча речовина «ібупрофен», а значить, підійде будь-який медичний препарат, в складі якого є «ібупрофен». Такий метод допоможе і тим українцям, які виїхали за кордон: там таблетки називають, в основному, за діючою речовиною. Лікарські препарати, що відносяться до одного терапевтичного або хімічного класу, отримують назви на загальній підставі. Щоб визначити основу, потрібно подивитися в кінець назви ліків. Наприклад: «аніб» – для інгібіторів (дарунавір); ангіогенезу (пазопаніба); «олол» – для бета-блокато«ансерін» – для антагорів (атенолол); ністів рецептора серотоніну «апрел» – для інгібіторів (рітансеріна); НПФ (еналапрел); «аріте» – для протиариф«сартан» – для антагонісмічних засобів (лобензарит); тів ангіотензин – II рецепторів «аза» – для ферментів (лозартан); (стрептокіназа); «астатин» – для інгібіторів «мазепам» – для бензодіаGMG-CoA редукції (сивастазепінів (діазепам); тин); «каїн» – для місцевих «вір» – для противірусних анестетиків (лідокаїн); засобів (ритоновір); «коксиб» – для інгібіторів «арт» – для артемізиніну cog-2 (Целекоксиб); протималярійних засобів; «маб» – для моноклональ«цеф» – для цефалоспориних антитіл (іфліксимаб); нів (цефтриаксон); «навір» – для антиретро«йо» – для йоду – місцевих вірусних інгібіторів протеїназа радіаторів.

Що повинно бути в домашній аптечці

Складаємо список найпотрібніших ліків

В Міністерстві охорони здоров’я України назвали найпотрібніші ліки в умовах воєнного стану. Укомплектувати домашню аптечку потрібно відповідно до індивідуальних потреб: тобто, обов'язково покладіть всі ліки, які ви приймаєте регулярно. Та є загально прийнятний перелік препаратів, які стануть в нагоді будьякій людині у воєнний час: медичний спирт і антисептики; йод або калій йоду; бинти та пластир; активоване вугілля; «Парацетамол»; препарати від отруєння (наприклад, «Атоксил», «Енетросгель»); жарознижуючі препарати; мазь від ударів; засоби від алергії; ліки від діареї; ліки від гіпертонічного кризу чи серцевого нападу; заспокійливі препарати; засоби для зупинки кровотечі.

Що стосується найбільш поширених аналогів відомих препаратів, рекомендації лікарів виглядають наступним чином: «Солпадеїн» – «Парацетамол»; «Ібупром» – «Нурофен», Алгоритм отримання «Ібупрофен»; «Німесил» – «Нимид»; ліків «Сорбекс» – «Активоване вугілля»; Хворим на ВІЛ «Мезим форте» – «Панкреата туберкульоз розповіли, тин»; як отримати ліки «Імодіум» – «Лоперамід»; «Кларитин» – «Лоратадин»; за місцем перебування «Пантенол спрій» – «Пантенол Особливо це актуально для тих, хто був вимушений аерозоль».

Поради психолога

Треба активізувати мрії про щасливе майбутнє

покинути свої домівки через бойові дії. Вимушено переміщені особи та біженці наразі вкрай гостро потребують інформації про можливість отримати АРТ та інші ліки за місцем перебування. Також люди потребують психологічної підтримки. Задля цього працюють відповідні «гарячі лінії», фахівці котрих готові надати будь-яку інформацію та психологічну підтримку 24/7. Зателефонувати на «гарячі лінії» можна безкоштовно з усіх мобільних та стаціонарних операторів в межах України: – 0-800-500-451 – «гаряча лінія» з питань ВІЛ/СНІД, працює цілодобово, включно з вихідними; – 0-800-503-080 – «гаряча лінія» з питань, пов'язаних з захворюванням на туберкульоз, працює щодня з 8.00 до 16.00, включно з вихідними. Обидві «гарячі лінії» безкоштовні з усіх мобільних та стаціонарних операторів України. Для людей, які перебувають за кордоном, або ж кому зручніше писати, для «гарячих ліній» функціонує онлайн-чат: www.helpme.com.ua

В нинішніх надскладних умовах громадянам необхідно особливо дбайливо ставитись до свого психологічного стану. «Перше, що нам потрібно для того, аби не «вигоріти» у період війни – це згадка про мирний час, пісні, квіти тощо. Тобто про усе, що поєднує нас зі світом. Це все профілактика вигорання. Переживання стресу має різні етапи. У нас був етап активізації, адаптації, у стані гострого стресу ми не помічаємо втоми – усі резерви організму націлені на виживання. В такому стані ми не відчуваємо, що нам потрібно в туалет, спати або їсти. І самі тоді ми виснажуємось. Слід не допустити цього, оскільки це впливатиме на психологічний стан в цілому», – сказала в ефірі телепередачі «Сніданок. Онлайн» психологиня Світлана Ройз. Перше, що рекомендувала спеціалістка – це інформаційний детокс. Тобто варто не перенасичувати себе негативними новинами та репостами кадрів страшних подій. Натомість, треба, за можливості, підтримувати контакти з рідними, друзями та знайомими, не забувати про ті речі, котрі можуть підняти настрій та рівень гумору. «Треба культивувати мрії про майбутнє. Життя обов’язково продовжиться, а ми маємо задуматись, чим ми будемо займатись у першу чергу, коли закінчиться війна. У нас мають бути сили, щоб відбудувати Україну», – підсумувала Світлана Ройз.

Вогнепальні поранення раніше здавалися нам далекими і нереальними, але зараз для багатьох українців це – страшна реальність. Тож своєчасна допомога при такій біді може врятувати життя вам або вашим рідним. При будь-якому вогнепальному пораненні потрібно якомога швидше викликати Швидку допомогу. Пам'ятайте, що внутрішні пошкодження можуть бути дуже серйозними, навіть якщо отвір від кулі невеликий. Зупинити кровотечу – перше завдання при будь-якому вогнепальному пораненні. Постраждалого потрібно розмістити так, щоб рана була вище рівня серця. При пораненні руки або ноги кінцівку треба підняти, а якщо куля потрапила в бік, то перевернути пораненим боком наверх. Піднімати кінцівки Важливо: можна тільки в тому випадку, якщо у люне намагайтеся дини немає травм хребта. витягнути кулю Для зупинки кровотечі, рану потрібно з тіла самостійно! перев'язати тугою пов'язкою або притис-

нути руками: складіть тканину в кілька шарів і зав'яжіть на рані, здавлюйте поранення не менше 10 хвилин, періодично міняйте пов'язку на чисту. У пораненого може з'явитися больовий шок. Накрийте потерпілого теплою курткою або ковдрою, постарайтеся його заспокоїти: постійно розмовляйте з людиною, щоб вона була у свідомості.

Правила першої допомоги

Чого ні в якому разі не можна робити при опіках Лікарі кажуть, що опіки – одна з найбільш поширених травм шкірних покривів. Термічні опіки вважаються найскладнішими в лікуванні. Існує чотири види опіків – за ступенем тяжкості: I – уражається верхній шар шкіри, Пам'ятайте з’являються почервоніння, біль, невепро те, що опік ликий набряк; не можна змащувати II – з'являються пухирі і виділення, маслом або шкіра болить; іншими жирними III – травмована ділянка стає чорного або коричневого кольору; речовинами – ІV – шкіра обвуглюється, кістки, так ураження тканин сполучна тканина і шкіра згорають, такі проникне вглиб травми несумісні з життям. і вшир. Основне, що ви повинні зробити – прибрати джерело травми і полегшити стан людини: уражену частину тіла підставте під струмінь холодної води і тримайте 10-15 хвилин. Далі дотримуйтесь інструкції: – опіки I ступеня потрібно змастити спиртом або одеколоном, потім «Пантенолом» або подібною маззю (кілька разів на день); – опіки II ступеня обробляти спиртом не можна – посилите біль, та й пухирі ні в якому разі не проколюйте, натомість накладіть стерильну пов'язку з бинта (вату не використовуйте).

Дієва порада

Як проводити первинну обробку ран в домашніх умовах Наразі ризик поранення є дуже високим. Тому так важливо знати про те, якими мають бути дії в разі отримання колотої, різаної чи вогнепальної рани кінцівок? Перш за все, потрібно оглянути рану. Якщо є сильна зовнішня кровотеча, то слід зупиняти кровотечу за допомогою прямого тиску на рану і так діяти допоки не знайдете можливості використати кровоспинКоли рана велика ний джгут чи стисну пов'язку. Коли зовнішня кровота не загоюється, теча незначна, то накладіть пов'язку, що тиснутиме на слід якомога рану, використовуючи для цього стерильні серветки та швидше звернутися еластичний чи простий бинт. Якщо у рану потрапили дрібні предмети, і ви можеза медичною те їх легко видалити – зробіть це. допомогою. Виконуючи перев'язки у наступні дні, обробляйте ділянку навколо рани з використанням одного з таких препаратів – хлоргексидин, йод чи 70% розчин етанолу. Стежте, щоб антисептики не потрапили у саму рану, інакше вони спровокують хімічний опік.

За рецептами наших бабусь

Лікуємо застуду в домашніх умовах

Йде війна, через що люди змушені тривалий час залишатися в холодних підвалах і квартирах без опалення. Крім того, зміна зими на весну щороку супроводжується сплеском застудних захворювань. Необхідних ліків часом немає. Тож час пригадати народні рецепти. І ГРВІ, і грип відносяться до респіраторних захворювань. Різниця в тому, що застуда нешкідлива, вилікувати її можна швидко, а ось грип – хвороба підступна і може дати серйозні ускладнення. Для того, щоб не переплутати захворювання між собою, звертайте увагу на стан організму. Зокрема, при застуді ваше самопочуття погіршується поступово. Як правило, спочатку з'являється нежить, потім – біль в горлі, кашель і температура. Натомість грип проявляється раптово, тож погано людині стає різко. До того ж, біль в горлі – обов'язковий атрибут застуди, грипу це не властиво. З кашлем все навпаки – при ГРВІ його немає практично ніколи, а ось хворий на грип кашляє багато, часто і боляче. При грипі болять м'язи, морозить, кидає в жар і в холод, болять очі і скроні, з'являється світлочутливість.

Для того, щоб процес лікування не затягнувся надовго, наші бабусі застосовували перевірені методи: рясне пиття – вода, соки, бульйони, чаї та компоти (газована вода, кава і алкоголь заборонені); необхідний рівень вологості – сухе повітря в приміщенні пересушує слизову; сольові розчини – промивайте ними ніс, щоб підтримувати рівень вологості в слизовій; провітрювання – в теплому і сухому приміщенні віруси поширюються швидше; прогулянки і відпочинок – достатня кількість сну та свіже повітря прискорять процес одужання. Для того, щоб зняти біль в горлі, полощіть його розчинами на основі соди або солі. Не треба приймати антибіотики: вони діють на бактерії, а не на віруси і, призначаючи їх самі собі, ви тим самим зменшуєте захисні здібності власного організму. Крім того, навантажуєте печінку, яка могла б чистити кров від вірусу. Противірусні препарати – вельми сумнівні ліки: їхня ефективність не доведена, особливо, якщо ви самі визначаєте, що купити в аптеці. Світлана НІКІТІНА. Фото з мережі Інтернет


10 Варто знати

«Червоний гірник» №18 (22181)

www.girnyk.com.ua

Четвер, 24 березня 2022 року

Звільнення від призову

Хто підлягає призову, а хто – ні? З таким запитанням наразі звертаються городяни. Повний перелік осіб, які не підлягають призову, наведено у Законі України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», роз’яснює бюро правової допомоги Криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Отже, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військово-зобов’язані: заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військоволікарської комісії); жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання); жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання); жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років; жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю, яка має будь-які види порушень функцій організму III-IV ступеня їх вираження та обмеження життєдіяльності будь-якої категорії II-III ступеня їх вираження, або дитина з інвалідністю, яка має функціональні порушення в організмі та обмеження життєдіяльності, що відповідають критеріям для встановлення I чи II групи інвалідності для повнолітньої особи (такі особи можуть

бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання); жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, до досягнення нею 23 років; усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання); зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд; народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим; працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України; інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках.

Призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не підлягають також: здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти; наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки; жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа: – військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення; – працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної

Спрощений порядок

6500 грн для застрахованих та роботодавців

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №213-р було внесено зміни у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року №204 та доповнено Дніпропетровською областю «Перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких може надаватися допомога у зв’язку із втратою частини заробітної плати (доходу), робота (економічна діяльність) яких тимчасово зупинена внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні». Про це повідомляє департамент соціальної політики виконкому міськради. Відтак, на допомогу в розмірі 6500 грн можуть претендувати застраховані особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, та фізичні особи-підприємці, страхувальники (тобто роботодавці), які одночасно відповідають таким ознакам: – перебувають на обліку як платники єдиного соціального внеску (ЄСВ) на території відповідно до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України за поданням Державної служби України з надзвичайних ситуацій; – подали звітність за ІV квартал 2021 року або річну звітність за 2021 рік; – не є бюджетними установами, фондами загальнообов’язкового державного страхування.

операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення; – осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів; – осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.

Як отримати 6500 грн? Для цього авторизуйтеся у додатку «Дія» та оберіть пункт меню «Послуги» – «єПідтримка», оберіть картку «єПідтримка», натисніть «Отримати допомогу» та очікуйте результатів розгляду заявки. Заявку можна подавати навіть якщо вже отримали допомогу за вакцинацію.

Виплати потерпілим

Уряд ухвалив розроблене Мінсоцполітики рішення, яке передбачає збільшення з 1 березня страхових виплат потерпілим, які втратили працездатність через нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого. Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України. «У результаті цього рішення підвищення страхових виплат отримають майже 200 тисяч людей. Коефіцієнт перерахунку, як і по пенсіях, складає 1,14, тобто зростання на 14%. Середній розмір щомісячної страхової виплати в результаті підвищення збільшиться на 647 гривень», – повідомила міністр соціальної політики України Марина Лазебна. Кошти для проведення такого підвищення передбачено в бюджеті Фонду соціального страхування України на 2022 рік.

Нотаріальні нюанси Кабінет Міністрів України визначив деякі нюанси нотаріальної діяльності в період воєнного стану, повідомляє бюро правової допомоги Криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Відповідно до ухвалених урядом рішень, забороняється вчинення виконавчих написів за кредитними договорами, які не є нотаріально посвідченими. Незавершені нотаріальні дії за зверненням громадянина Російської Федерації, юридичної особи, створеної та зареєстрованої відповідно до законодавства Російської Федерації, призупиняються. Крім цього, визначено обставини відмови щодо вчинення нотаріальних дій. Згідно з ними, у разі звернення громадянина Російської Федерації, юридичної особи, створеної та зареєстрованої відповідно до законодавства Російської Федерації, або юридичної особи, створеної та зареєстрованої відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку у статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є громадянин Російської Федерації або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації, нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії. Засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на виїзд дитини за кордон строком до трьох місяців здійснюється без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білому аркуші паперу з нанесеними на ньому за допомогою комп’ютерної техніки реквізитами нотаріуса: зображення Державного Герба України, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), найменування державної нотаріальної контори (для державного нотаріуса), адреса робочого місця, номер телефону, адреса електронної пошти. Означені вимоги до нотаріальних дій запроваджено по всій території України.

Спрощено порядок перетину державного кордону для водіїв віком від 18 до 60 років, повідомляє бюро правової допомоги Криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Відповідне рішення ухвале- повернення водія на територію но урядом для налагодження України після виконання переміжнародної логістики. Воно везення лежить на перевізнику. стосується як водіїв вантажівок, З усіх питань щодо так і залізничного транспорту. організації перевезень Йдеться про бронювання гуманітарних водіїв, які здійснюють: міжнародні вантажні перевезенвантажів через ня; перевезення для потреб державний кордон Збройних Сил України; перевета всередині країни зення медичних вантажів; ванможна звертатися тажів гуманітарної допомоги. на багатоканальну Для отримання відповідтелефонну лінію ного рішення перевізник має щодня з 8.00 до 17.00: звернутися з даними про водіїв до Міністерства інфра+ 38 (044) 334-43-04. структури України або до обЗвернення ласної, Київської міської війдо Мінінфраструктури ськової адміністрації. щодо бронювання Інформацію про прийняте військовозобов’язаних рішення про бронювання поводіїв треба надсилати даних осіб Мінінфраструктури листом на електронну або обласні, Київська міська військові адміністрації нададресу: zmiu98916@ силають до Адміністрації Дерgmail.com жавної прикордонної служби Лист має бути у форматі для врахування під час виїзду та в’їзду в Україну громадян PDF та Word, із зазначенням наступної інформації: ПІБ, України. Автоперевізники, які мають року народження, посади, війліцензію на здійснення міжна- ськового звання, військовородних вантажних автомобіль- облікової спеціальності та її них перевезень, можуть подати №; найменування та адреси повідомлення як письмово, підприємства, установи, оргатак і в електронному вигляді з нізації; назви територіального використанням електронного центру комплектування та сокабінету перевізника систе- ціальної підтримки (за місцем ми «ШЛЯХ» Укртрансбезпеки/ розташування підприємства, ДСБТ (електронний сервіс «За- установи, організації); назви явка на перетин 18-60»). Мініс- територіального центру комптерство інфраструктури бере лектування та соціальної підна себе зобов’язання оформ- тримки (за місцем перебуванляти усі необхідні документи ня військовозобов’язаного на протягом двох годин з момен- військовому обліку). Форма додатку до листа ту отримання повідомлення від перевізника. Звертається визначена постановою КМУ увага, що відповідальність за №194 від 03.03.2022 року. Е. МІСЦЕВИЙ. Фото з мережі Інтернет


«Червоний гірник» №18 (22181) Четвер, 24 березня 2022 року

Подробиці 11

www.girnyk.com.ua

На навчання

Зміна часу

Гнучкий графік уроків – у місті відновлено навчальний процес З 21 березня в нашому місті, відповідно до розпорядження міського очільника Юрія Вілкула, відновилося навчання в закладах освіти: роботу організовано в дистанційному форматі. До відновлення навчального процесу в за- ного процесу в закладах освіти накладах освіти міста підійшли виважено та від- шого міста головний спеціаліст департаменту повідально. «Закладами загальної середньої освіти і науки виконкому Криворізької міської освіти міста складено гнучкий графік прове- ради Вікторія Полякова. Навчанням у нашому місті охоплено не тільдення навчальних занять. Використовуються всі можливі Інтернет-ресурси. Насамперед, ки місцевих учнів, а й школярів з числа дітей, освітня платформа «Всеукраїнська школа котрі прибули до Кривого Рогу у зв’язку з бойоонлайн». У нас є спільний освітній проєкт «На- вими діями в інших регіонах країни. Задля цьовчання без меж», функціонує спільнота у Viber го батьки таких діток повинні якомога швидше «Школа – інфо», освітній портал міста Кривого зареєструвати дитину в будь-якій криворізькій Рогу, ресурси кожного закладу освіти, ресурси школі. «Ніхто з тих, хто потребує допомоги – нашого Криворізького центру педагогічного технічної, консультаційної чи психологічної, не розвитку, платформи телебачення, соціальні залишається поза увагою. Криворізькі педагоги мережі, різноманітні месенджери тощо. Більше говорять про те, що до навчального процесу, того, кожен заклад загальної середньої освіти котрий відновився з 21 березня в нашому місті, самостійно створив розклад навчальних за- долучаються криворізькі учні, котрі виїхали до нять та визначився з їхніми форматами. Це Бельгії, Польщі, Чехії та до інших країн Європи, може бути навчання паралелями чи об’єднані в інші райони Дніпропетровщини, на Західну групові заняття, або ж консультації, онлайн-ви- Україну. Тобто всі діти, котрі мають доступ до ступи, робота офлайн. Тобто на сьогодні якогось Інтернет-ресурсів, виходять на зв’язок зі своїуніверсального, єдиного, режиму роботи для ми криворізькими закладами освіти, зі своїми закладів загальної середньої освіти немає», – вчителями, аби і надалі навчатися», – додає зауважує щодо формату відновленого навчаль- фахівець.

Центр «Віза» інформує

У Кривому Розі відновлено роботу з видачі посвідчень водія За інформацією Головного сервісного центру МВС України під час воєнного стану буде відновлено роботу сервісних центрів МВС у регіонах, де не ведуться бойові дії. У Кривому Розі таким центром є Територіальний сервісний центр 1248 Регіонального сервісного центру МВС України в Дніпропетровській області (вул. Бикова, буд. 31). Першочерговою є заміна посвідчень водія громадянам, які за законом мають право виїзду за межі України, та тим, хто залучається до оборони. Щодо прийняття іспитів, то вони будуть проводитися лише на категорії «С» і «СЕ», в першу чергу, для громадян, які мобілізовуються до Збройних сил України, залучаються до служби в Територіальній обороні та правоохоронних органах. При цьому довідки про несудимість видаватись не будуть. З часом планується відновлення послуги з реєстрації/перереєстрації авто. Графік роботи планується з 9.00 до 16.00, він може бути подовжений, залежно від комендантської години. За більш детальною інформацією звертайтесь за телефоном:

056-720-97-58. За законами воєнного часу

Підпал сухої рослинності законодавчо визнали диверсією «Шкода, що ви не бачите журнал виїздів наших підрозділів... Це можна описати так – Дніпропетровщина палає!!! Шановні громадяни! Невже вам байдуже на Україну та на людей, які вас оточують?» – надзвичайники Дніпропетровщини буквально кричать про небезпеку підпалу трави у цей важкий для країни воєнний час. 3 березня 2022 року внесено зміни до Кримінального кодексу України, котрими посилено відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Зокрема, у статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів, вчинених з метою ослаблення держави або інших дій, спрямованих на знищення людей чи завдання шкоди їхньому здоров’ю, відтепер додано і навмисні підпали, зокрема, й сухої рослинності. Під час воєнного стану ці дії становлять додаткову небезпеку, відволікають від виконання бойових завдань рятувальників, військових та правоохоронців і знижують обороноздатність країни. Відтепер такі дії розцінюються як кримінальний злочин, який передбачає покарання у вигляді ув’язнення строком від 10 до 15 років з конфіскацією майна.

Лише протягом доби на Дніпропетровщині фіксується понад 70 займань в екосистемах.

Світлана НІКІТІНА. Фото надано прес-службою відомства

Переходимо в літо

Зауважимо, що у освітян Кривого Рогу є вже чималий успішний практичний досвід роботи в дистанційному форматі: адже два роки тому, з оголошенням національного адаптивного карантину – як засобу протидії масовому поширенню на території України небезпечного інфекційного захворювання COVID-19, криворізькі заклади освіти в дуже стислі строки переформатувалися і перейшли з традиційного формату навчання «за шкільними партами» у дистанційний режим. Задля цього криворізькі освітяни розробили та впровадили низку освітніх Інтернет-ресурсів, котрі постійно наповнювали цікавою та корисною інформацією.

Оголошення

Куплю №786. СТАРЫЕ ХОЛОДИЛЬНИКИ, СТИРАЛЬНЫЕ МАШИНКИ, ГАЗОВЫЕ КОЛОНКИ, АККУМУЛЯТОРЫ. ЛОМ ЧЕРНЫХ и ЦВЕТНЫХ МЕТАЛЛОВ. ПЕРЕЗВОНЮ. Тел. 0680284040. №901. СТАРЫЕ НЕРАБОТАЮЩИЕ: ХОЛОДИЛЬНИКИ, СТИРАЛЬНЫЕ МАШИНКИ, ВАННЫ ЧУГУННЫЕ, БАТАРЕИ, ГАЗОВЫЕ КОЛОНКИ, ТЕЛЕВИЗОРЫ ЛАМПОВЫЕ, СВАРОЧНЫЕ, КОНДИЦИОНЕРЫ БК. ЛОМ ЧЕРНЫХ И ЦВЕТ. МЕТАЛЛОВ. Тел. 097-6189585 (перезвоню). №785. СТАРЫЕ ХОЛОДИЛЬНИКИ, СТИРАЛЬНЫЕ МАШИНКИ, ГАЗОВЫЕ КОЛОНКИ, АККУМУЛЯТОРЫ. ЛОМ ЧЕРНЫХ и ЦВЕТНЫХ МЕТАЛЛОВ. ПЕРЕЗВОНЮ. Тел. 0975736065. №1073. Очень дорого! Ордена, медали, нагрудные знаки «Почетный…», «Заслуженный...», «Отличник...», «Ударник...». Наградные военно-революционные предметы и снаряжение времен СССР. Старинные ювелирные изделия. Марки. Бивни мамонта, моржа, изделия из янтаря. Награды царской России. Удостоверения к медалям, знакам. Знаки силовых структур. Грамоты и благодарности. Иконы, монеты, статуэтки, столовое серебро, портсигары, картины, самовары, часы, бархатные знамена, бинокли и мн. др. Тел. 401-71-12, 067-5641655.

ОРГАНИЗАЦИЯ ЗАКУПАЕТ ДОРОГО:

ЛОМ

черных и цветных металлов, металлические домики, будки, бочки, любые металлоконструкции.

Предоставляем порезку, погрузку. Вывозим сами. Есть наличный и безналичный расчет.

% Тел. 097-6189585 (перезвоним).

№828. КУПИМ Б/У СТИРАЛЬНУЮ МАШИНКУ НЕ СТАРШЕ 10 ЛЕТ В ЛЮБОМ СОСТОЯНИИ. САМОВЫВОЗ, А ТАКЖЕ ВОЗМОЖЕН РЕМОНТ. ТЕЛ. 097-0970909. №6. Купим по вашей цене все из СССР. Фотоаппараты. Фарфоровые статуэтки, любые часы. Медали, награды. Книги до 1925 г. Столовое и ювелирное серебро. Янтарные бусы. Духи, одеколоны. Спиртные напитки. Модельки машин. Магнитофоны. Музыкальные инструменты. Измерительные приборы, рации, радиостанции. И мн. др. Порядочность гарантируем. Тел. 096-5120078. №19. ВАЗ любой модели в любом состоянии, также легковые прицепы, автомобили ДЕО. Дорого. Тел. 067-9209037. №56. Куплю аккордеон «Вельтмейстер» 3/4 тел. 097-309-21-43

Продаю №337. 3-этажную дачу в районе старого парома, остановка «Мрія». Общая площадь 100 м кв. Эксклюзивный проект. Силикатный кирпич, три этажа, подвал, веранда с кухней и коридором. Первый этаж – каминный зал, большой камин, гараж с подвалом, кухня, прихожая. Второй этаж – холл и две спальни. Огромный балкон с террасой. Третий этаж – комната в башне и плоская крыша под солярий. Винтовая лестница в башне. Газ – баллон. Вода – полив. 12 соток, благоустроенная территория, сарай, туалет, душ, емкость под воду – 2500 куб. cм. Большой сад, много плодовых деревьев (яблони, сливы, груши, вишни, абрикосы, черешни, боярышник). Смородина красная и черная, рябина, шиповник, крыжовник, калина, малина. Хвойные вечнозеленые – самшит, елки, кипарисы, можжевельник. Цветы. До реки – 300 метров. Тел. 067-9718799. №20. ПРОДАЮ/МІНЯЮ СПОРУДУ, БУДІВЛЮ В КОТЕДЖНОМУ СЕЛИЩІ НОВО-ГАННІВКА. 2 ПОВЕРХИ. НА 1 ПОВЕРСІ ГАРАЖ. 15 СОТОК ЗЕМЛІ, КАДАСТРОВИЙ НОМЕР. ВОДИ НЕМА. ЗАГАЛЬНА ПЛОЩА 205,3 КВ.М. ТЕЛ. 097-3436907.

Послуги №1830. РЕМОНТ СТИРАЛЬНЫХ МАШИНОК всех марок НА ДОМУ! Гарантия. Пенсионерам скидки. Консультация, вызов мастера, диагностика – БЕСПЛАТНО! Продаем ст. машинки б/у с гарантией. Покупаем нерабочие ст. машинки на запчасти. Тел. 067-1515886.

ОЦІНК А МАЙНА ШВИДКО, ЯКІСНО ЗА РОЗУМНОЮ Ц І Н О Ю пр. Героїв-підпільників, 1 (Дзержинського) (р-н Дзержинки, навпроти «Аврори»)

067-5226868, 94-74-80

У ніч проти неділі, 27 березня, в Україні відбудеться перехід на літній час. Це передбачено Постановою Кабінету Міністрів від 13 травня 1996 року №509 «Про порядок обчислення часу на території України». Таким чином, 27 березня о 3 (третій) годині за київським часом запроваджується літній час шляхом переведення годинникової стрілки на 1 (одну) годину вперед. До речі, зміна часу в Україні відбувається двічі на рік: в останню неділю березня країна переходить на літній час, а кожної останньої неділі жовтня – на зимовий час. Торік у Верховній Раді України намагалися скасувати переведення годинників, але депутати не підтримали в цілому відповідний законопроєкт. Зокрема, 3 березня 2021 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт «Про обчислення часу в Україні», однак 19 березня за нього проголосували лише 212 депутатів. Після цього законопроєкт про скасування переведення стрілок на літній і зимовий час відправили на доопрацювання. №1980. УСЛУГИ ГРУЗЧИКОВ. Грузовые автомобили. Город/межгород. Домашние переезды, подъем стройматериалов. Вывоз мусора. Тел. 0684263900. №1982. Ремонт телевизоров всех марок и моделей с выездом на дом. Ремонт с гарантией в удобное для Вас время, вызов бесплатный. Тел. 096-6739040. №1989. РЕМОНТ ТЕЛЕВИЗОРОВ и КОМПЬЮТЕРОВ. Все виды работ. Гарантия. Пенсионерам и постоянным клиентам скидки. Около 700 каналов бесплатного телевидения. Фильмы. Сериалы. Тел. 096-5377122.

Різне №1834. ГРАНИТ+ПАМЯТНИКИ из черного, красного гранита. Укладка плитки. Ограждения. Заливка площадок. Кредит до 4 мес., по месту. Тел. 096-4537176, 067-9806960. №1988. ЦЕХ МЕТАЛЛОИЗДЕЛИЙ изготовит двери, ворота, решетки, оградки, калитки, козырьки, под навесы, беседки. Вырубка проемов и расширение гаражных ворот. Укрепление и реставрация балконных плит. Обшивка балконов профнастилом. Тел. 0676284498. №31. ПАМЯТНИКИ. Ул. Владимира Великого (АРТЕМА), 3. Гранит. Выставочный зал более 100 образцов. Профессиональное художественное оформление. Срочные заказы от трех дней. Хранение бесплатно. Акция! Бетонные памятники от 1050 грн. Благоустройство места на кладбище. Тел. 0980421494, www.granitebest.kr.ua

Рекламний відділ «ЧГ» понеділок-четвер: 9.00-13.00, 14.00-18.00; п'ятниця: 9.00-13.00, 13.30-17.30. Тел.: 067-743-79-02, 92-97-16 e-mail: reklama@rminer.dp.ua

До уваги передплатників Якщо ви вчасно не отримали номер «Червоного гірника», телефонуйте: міський поштамт – 050-160-45-36, редакція газети «Червоний гірник» – 92-97-16.


12 На часі

www.girnyk.com.ua

– Люди чомусь одразу поспішають звинувачувати себе за те, що з ними відбувається. Як клінічний психолог хочу пояснити, що нормально, а що ні. Де норма, а де патологія. Особливо моє звернення стосується невротиків, у котрих з’явилися симптоми, з якими працювали у мирний час: страх, панічні атаки, тривога. І нібито пропрацювали їх, а вони знову повернулися.

Під час війни ми переживаємо чималий спектр емоцій та станів, які сумарно могли не відчувати протягом життя. Які реакції під час війни вважаються «нормальними», а які «ненормальними», – розповідає психологиня «Криворізької багатопрофільної лікарні з надання психіатричної допомоги Дніпропетровської обласної ради» Наталя Саєнко.

І сльози – той інструмент, який дозволяє випустити пар. Чим більше людей плаче вдома, тим менше потім буде в психіатрії.

людина панікує, робить багато зайвих, нелогічних та необдуманих дій. Робить, а потім думає. В реакції «замри» людина реагує та робить все повільно або сидить на місці, наче паралізована. Хочу звернути увагу на капсулювання емоцій. Реакція «замри» для організму найбільш збиткова й руйнівна. У когось так спрацювала нервова система. А є люди, які свідомо стараються бути сильними й не показати іншим, що вони «розкисли». Людина навіть не плаче, щоб нікого не засмутити. І це велика помилка. Щоб усвідомити наскільки це шкодить нервовій системі, я наведу приклад. Згадайте момент, коли вам доводилося занурювати, скажімо, надувний м’яч під воду. Виникає сильний опір. Часто м’яч вислизає з рук, бо це справді складно зробити. Уявіть собі, що коли ви стримуєте у собі тривогу, страхи, емоції, сльози, ви нібито утримуєте

Наталя Саєнко

Тобто під час війни люди намагаються боротися з тим, з чим боротися не потрібно. Багато хто навіть задумується про те, щоб приймати ліки. Але не можна лікувати те, на що є об’єктивна причина, яка не зникне після приймання препаратів. І не потрібно себе седатувати ліками, тобто заспокоювати медичними препаратами. Адже зараз навпаки усім потрібно бути в тонусі й максимально мобільними. Тож зараз усі реакції – норма. Й організм нас таким чином захищає. А ось якщо реакції немає, тоді потрібно хвилюватися.

Четвер, 24 березня 2022 року

під водою одночасно три м’ячі. Людина одна, а м’ячів три. Перший м’яч – страх за себе, другий – страх за близьких, третій – страх за майбутнє. І людина все це тримає. Ви уявляєте скільки сил потрібно, щоб одночасно утримати ці м’ячі. Так само відбувається з нервовою системою. Коли людина намагається стримати емоції, втрачаються дорогоцінні ресурси, а вони не безлімітні. Згодом приходять важкі наслідки у вигляді психосоматики, з котрими складніше боротися. Тому зараз вкрай важливо проявляти емоції, як тільки можете. Якщо хочеться плакати, плачте. Цим ви рятуєте своє життя. Інший приклад з пароваркою. Якщо вчасно не відкривати кришку, то плов, котрий готується всередині, розірветься і буде на всіх стінах і стелі. З емоціями так само. Вони накопичуються, створюється напруга і тиск, які ми відчуваємо.

– Істерика, страх, паніка, тривога, задуха як один із симптомів паніки, пришвидшене серцебиття, сльози – ці та інші реакції організму переживають люди під час війни. Чи нормальна така реакція?

Невроз виникає, коли у голові є переконання, котрі викликають такі реакції без об’єктивних причин. У мирний час це ненормально і з цим потрібно працювати. Але зараз для страху, тривоги, паніки, істерики, сліз є об’єктивні причини.

«Червоний гірник» №18 (22181)

Агресія – трансформовані тривога і страх. Тривога і страх – нормальні, коли це реакція на ситуацію. Але коли людина постійно перебуває у напрузі, відчуває страх і тривогу, то речовини, які виділяються організмом, починають працювати проти, вбивають головний мозок. Тому наша психіка налаштовується на інший режим. Тривога і страх трансформуються в агресію. Тому що агресія – це дія, фізичне проявлення, активність. Це стан «бий». Саме під час активності нейтралізуються і приходять до норми такі речовини як адреналін та кортизол. Агресія – спосіб впоратися з психічним навантаженням, яке виникає через відчуття тривоги й страху. Тому агресія – це також нормально. Важливо зрозуміти, як її конструктивно проявити. Старайтеся знайти точку застосування, щоб не виплескувати на рідних. – Порадьте, будь ласка, як правильно реагувати на прояв різноманітних емоцій?

– Зараз не потрібно приписувати собі діагнози. Те, як реагує організм – нормально. У кожної людини проявляється своя реакція. Потрібно ставитися і до себе і до оточуючих з розумінням. Особливо до людей, у поведінці котрих помічаємо дивацтва. Не поспішайте з висновками. Можливо, це той випадок, коли з гарною людиною сталося щось погане. Якщо розумієте, що така людина може бути небезпечною, то слід звернутися до правоохоронних органів, які знають, що необхідно робити. Можливо, потрібно буде направити на диспансерне лікування. Наголошую, слід ставитися з розумінням.

– Щодо реакцій, наскільки широкий діапазон виявлення емоційних і поведінкових реакцій в умовах війни?

– Зараз нормальна будь-яка реакція. Ненормальні – війна і смерть. У кожного своя психіка. Невротики дають невротичну реакцію. Є й інші реакції, зокрема психотичні симптоми. Коли психіка настільки не змогла впоратися, що люди починають робити речі, які раніше ніколи б не зробили. Наприклад, людина роздягається до гола і йде вулицею. Прибуває поліція і намагається її врівноважити, а Не треба боятися та відбивається. В такому стані людині признапсихіатрії, бо це реальна чають медикаментозну допомогу. Наші психіатри кваліфіковані й лікування допомагає. Тож допомога. Кожен за декілька днів люди навіть у такому важкому реагує на війну в міру стані приходять до тями. Усі їхні психічні процесвого організму, си зберігаються. Люди не можуть зрозуміти, що того як працює мозок з ними відбувалося. Тоді їм пояснюєш, що все і нервова система. нормально.

Пам’ятайте, що наша психіка – неймовірна. І всі наші реакції це її захист. Ольга МИЗА. Ілюстрації Анастасії ЩЕРБАК

– Багато хто прагне залишатися сильним. Це нормально чи всетаки потрібно проявляти свої емоції?

– Спостерігається три види реакцій на викид адреналіну: «бий», «біжи», «замри». В реакції «бий» людина роздратована та агресивна до всіх. В реакції «біжи» Наступний номер «Червоного гірника» вийде у четвер 31 березня ц.р. Головний редактор Ігор КВОЧКА Члени редколегії: Володимир СКІДАНОВ (заступник головного редактора) Олена ТАРАСИК (заступник головного редактора)

ЗАСНОВНИК ТА ВИДАВЕЦЬ: ТОВ « Редакція Криворізької міської газети «Червоний гірник»

Редакція може публікувати статті у порядку обговорення, не поділяючи точки зору автора. Автори опублікованих матеріалів несуть повну відповідальність за підбір та точність наведених фактів, цифр, імен. Газета виплачує гонорар лише за публікацію замовлених матеріалів. За зміст та достовірність інформації у рекламних публікаціях відповідальність несе рекламодавець. Матеріали під рубрикою «Факти та подробиці» друкуються на правах реклами. Рукописи і фотознімки не рецензуються і не повертаються.

ПЕРЕДПЛАТНІ ІНДЕКСИ «ЧГ»: 37385 (звичайна); 61621 (пільгова); 37386 (відомча)

АДРЕСА РЕДАКЦІЇ: 50027, пр. Металургів, 28. Тел. 92-70-70, відділ реклами: 92-97-16. e-mail: rminer@rminer.dp.ua; reklama@rminer.dp.ua

Індекс – 61621. Обсяг 3 др. арк. Свідоцтво про державну реєстрацію газети «Червоний гірник» ДП реєстр №2237-975 ПР від 27.12.2018 р. Газета виходить двічі на тиждень (вівторок, четвер). Рекомендована ціна 3,00 грн. Загальний тираж 16831 примірник.

ТЕЛЕФОН ДЛЯ ДОВІДОК ПО ПЕРЕДПЛАТІ «ЧГ» 92-89-01 