Page 1

Gimnazjum nr 66 w Zespole Szkół nr 1 im. Józefa Kostrzewskiego w Poznaniu www.zs1poz.pl

14 lutego 2013

W tym numerze: Nowa seria - Podróże dalekie i bliskie - Barcelona Wywiad z absolwentem Co się dzieje w naszej szkole? -bieżące wydarzenia i plany Gimnazjalista poleca: Warto przeczytać Przepisy Gimbuni – ciasto marchewkowe. Skąd się wzięły walentynki? – legendy i podania.

WYDARZENIA I PLANY 4.02.2013r. rozpoczęliśmy nowy semestr! Życzymy wytrwałości! Koncert Noworoczny dla rodziców dzieci uzdolnionych artystycznie odbył się 31 stycznia. Było pięknie, nastrojowo i wzruszająco. Szczegóły w aktualnościach oraz w galerii. Ferie już za nami. Następne wolne od szkoły dopiero na Wielkanoc. Od 25 do 27 marca rekolekcje wielkopostne. Zbliża się dzień kręcenia LipDuba. Wzięliśmy udział w WOŚP. Graliśmy z pompą! Samorząd Uczniowski w dniu 14 lutego częstował „serdecznymi ciasteczkami”, babeczkami i ciastem.

SKĄD SIĘ WZIĘŁY WALENTYNKI? – LEGENDY I PODANIA

14 dzień lutego to światowy dzień zakochanych!! W tym artykule chcielibyśmy przedstawić wam kilka mitów i prawd. 1.Dlaczego święty Walenty jest patronem zakochanych ?! Jest kilka wersji odpowiadających na to pytanie, ale wybrałyśmy jedną, która wg nas najbardziej pasuje. Otóż podanie opisuje go jako młodzieńca niosącego pomoc prześladowanym chrześcijanom, za co miał zginąć na arenie rozszarpany przez dzikie zwierzęta. Oczekując w więzieniu na śmierć, miał on zostawić swej ukochanej list będący pierwszą walentynką. Podpisał go „Twój Walenty”, a zwrot ten do dzisiaj znajduje się na kartkach walentynkowych. 2. Jak powstała i rozpowszechniła się kartka walentynkowa? Pojawiła się po raz pierwszy w XVIII-wiecznej Anglii, gdzie wymieniano się wykonanymi ręcznie z koronek i wstążek kartkami. Wraz z europejskimi osadnikami dotarły one do Ameryki, gdzie też szybko się rozprzestrzeniły. Zachodni sąsiedzi postanowili na nich zarobić. Pionierką wielkiego przemysłu walentynkowego została w 1847 roku zupełnie nieświadomie 19-letnia Esther Allen Howland. Tak zafascynowała się pierwszą otrzymaną walentynką, że postanowiła sama zająć się wyrobem kartek. Nie zastanawiając się zbyt długo, sprowadziła niezbędne materiały i ruszyła z produkcją. Jej niebywały zmysł artystyczny sprawił, że kartki rozchodziły się szybciej, niż była je w stanie wytwarzać. Wciągnęła więc do interesu przyjaciół i zakończyła rok z szokującym wówczas zyskiem 100000$. 3. Walentynki w Polsce! Polskim odpowiednikiem walentynek jest prasłowiańska noc świętojańska przypadająca z 23 na 24 czerwca. Ostatnio po latach niełaski w wielu polskich miastach powrócono do świętowania kaziuków, czyli popularnego na przedwojennych kresach święta świętego Kazimierza, obchodzonego 4 marca. Oba te święta stanowią rodzimą konkurencję dla walentynek, które przywędrowały do nas z terenu Niemiec. Walentynki zyskują popularność z roku na rok i mają już stałe miejsce w kalendarzu.

Zespół redakcyjny: Zuzanna Perz, Natalia Brońska, Michał Harenda, Marta Knysz, Aleksandra Tylińska, Karolina Janowicz


14 lutego 2013

WYWIAD Z ABSOLWENTEM MARIUSZ, UCZEŃ GIMNAZJUM NR 66 W LATACH 2007-2009

Patrząc przed siebie i dookoła, często się Tobie przypomina szkoła? Tak, niekiedy lubię powrócić myślami do dawnych czasów szkoły podstawowej i gimnazjum. Miło wspominam zwłaszcza ludzi, dzięki którym wtedy rozwijałem się i już wtedy zacząłem ukierunkowywać się na to, co będę robić w przyszłości. Kiedy ją sobie przypominasz, najczęściej jakie kształty wspominasz? Kształty... Najbardziej wspominam sale lekcyjne, w których spędziliśmy najwięcej czasu, a także halę sportową, z którą dla mnie związane są szczególne wspomnienia. To tutaj w moim sercu narodziła się miłość do siatkówki. Pierwsze treningi, mecze turniejowe, zwycięstwa i porażki... Pamiętam doskonale, jak walczyliśmy do ostatniej piłki zawsze, razem, jako drużyna… Cudowne. Choć dni, bodźców, spraw na co dzień jest wiele, czy są w Twoim sercu jacyś nauczyciele? Owszem, są tam i pozostaną na zawsze. Pani Śledzińska, która świetnie nauczyła mnie matmy w gimnazjum, poza tym przez pewien czas była moją wychowawczynią. Pani Pilarczyk, z którą miałem fizykę i przez pewien czas również chemię. Bardzo sympatyczna i miła, ale i bardzo wymagająca nauczycielka. Przez co i bardzo skuteczna. Bardzo dobrze wspominam także panie od w-f: Panią Tuczyńską, z którą jeździliśmy na turnieje siatkówki(Pani nas również trenowała) i cały czas uśmiechniętą Panią Jurkowską. Ogólnie wszystkich nauczycieli gimnazjum i podstawówki wspominam bardzo ciepło. Pośród czasu upływu doświadczeń, sukcesów, porażek, obiekcji, jak oceniasz minione starania Dyrekcji? Myślę, że działania Dyrekcji w czasie gdy byłem uczniem Zespołu Szkół nr 1, mogę ocenić jako dobre, a nawet bardzo dobre. Pani Dyrektor dbała o nas i o nasze bezpieczeństwo. Dbała też o to, aby zaszczepić w nas dobre nawyki, nie godziła się, aby komukolwiek działa się krzywda, a także w miarę możliwości starała się, aby żaden uczeń nie nabierał złych nawyków. Ponadto, kiedy nieraz przychodziłem do mojej starej szkoły, będąc już w liceum, zawsze pytała co u mnie i co planuję robić w przyszłości. To bardzo miłe. Żyjąc, pracując, mieszając się z życiowym zamętem, doceniasz, że jesteś naszym absolwentem? Tak, doceniam. Szkoła dała mi solidne podstawy kształtujące moją osobowość i to, kim teraz jestem. Nie potrafię sobie teraz wyobrazić, abym kiedykolwiek mógł pójść do innego gimnazjum.

Poruszając się w miast polskich/obcych logistyce, czy jesteś wierny naszej szkolnej etyce? Nigdy się nad tym specjalnie nie zastanawiałem. Na pewno nauczyła mnie kierować się sercem, przyjaźni i wielu innych dobrych rzeczy. Czym zawodowo obecnie się zajmujesz, w jakiej branży zdolności swe realizujesz? Aktualnie jestem studentem II roku na wydziale informatyki kierunek informatyka na Politechnice Poznańskiej. Jeszcze nie pracuję na stałe, ale myślę, że to kwestia czasu. Wdrapując się po szczeblach drabiny społecznej, chciałbyś czasem powrócić do naszej szkoły bezpiecznej? Nieraz wspominam czas szkolny i porównuję do obowiązków, które teraz mam. Oczywiście, wtedy wszystko było łatwiejsze, jak się zdaje. Ale w życiu zawsze trzeba iść do przodu i podejmować nowe zadania. Myślę, że szkoła dobrze mnie do tego przygotowała. Pamięć, refleksja, okamgnienie…- jakie Twe najmilsze z tej szkoły wspomnienie? W sumie nie ma jednego wspomnienia najmilszego. Każdy dzień mógłby być takim wspomnieniem. Każdy dzień, gdy spotykałem swoich przyjaciół, każda przerwa, podczas której miło gawędziliśmy, każda lekcja, na której się uczyliśmy. Każdy pracownik szkoły pozostawił w moim sercu wspaniałe wspomnienie.

SAMORZĄD UCZNIOWSKI - ŻYCZENIA W dniu świętego Walentego życzymy Wam miłości, przyjaźni i wszystkiego tego, co sobie wymarzycie i wyśnicie, niechże ktoś cieplutko Was uściśnie, aż wzruszenie gardło ściśnie. 14 lutego, miłość tryska, szczęście kipi, nikt nie robi kwaśnej minki, w końcu to są walentynki!


PODRÓŻE DALEKIE I BLISKIE - BARCELONA

GIMNAZJALISTA POLECA „BEZ GRANIC” - Książka napisana przez olimpijskiego multimedalistę Michaela Phelpsa, z pomocą redaktora sportowego Alana Abrahamsona. Opowiada o młodym sportowcu, który na basen poszedł z nakazu lekarza, ponieważ wykryto u niego ADHD. Można powiedzieć, że od pierwszego wejrzenia zakochał się w wodzie. Był to jego drugi dom. Potem przyszedł już czas na mordercze treningi, wzloty i bolesne upadki. To doprowadziło go do tego, że w wieku 15 lat i 9 miesięcy szczycił się rekordem świata. W książce Phelps nie opowiada tylko o sobie. Opisuje relacje z przyjaciółmi, rodziną i trenerem. Jego motto brzmi : Jeżeli inni robią sobie wolne w niedzielę, oznacza to, że możemy być o jedną siódmą lepsi. Obecnie Michael Phelps na koncie ma 19 medali olimpijskich. Jest najlepszym sportowcem na świecie. Polecam książkę "GILDIA MAGÓW", która jest pierwszą częścią "Trylogii Czarnego Maga". Została napisana przez Trudi Canavan. Opowiada o młodej kobiecie Sonei ze slumsów wielkiego miasta, która odkrywa swój talent magiczny, atakując maga potężnej Gildii. Książka posiada intrygującą fabułę, wiele niezwykle barwnych postaci i masę świetnie opisanych miejsc. Polecam tę książkę młodszym i starszym czytelnikom.

Barcelona to miasto położone w północnowschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Słynie ono ze swej architektury i niepowtarzalnego stylu. Jest to zarazem jedno z najładniejszych miast Europy, pełne urokliwych zaułków i zabytkowych budowli. Miałam okazję odwiedzić wiele wspaniałych miejsc, jak np. Parc Güell w całości stworzony przez ekstrawaganckiego artystę Antoniego Gaudi’ego. Jest to urokliwy ogród z malowniczymi elementami sztuki architektonicznej wkomponowanej w różnorodny krajobraz Barcelony.

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest świątynia pokutna Świętej Rodziny „Sagrada Familia”, uznawana za współczesny symbol Barcelony. Jest to jedyna i niepowtarzalna budowla wyróżniająca się niesamowitym zdobnictwem oraz kunsztem wykonania. Wnętrze bazyliki przypomina święte miasto Jerozolimę.

14 lutego 2013

PRZEPISY GIMBUNI CIASTO MARCHEWKOWE SKŁADNIKI: 4 jajka 1 szklanka oleju 2 szklanki startej marchewki 2 szklanki mąki 2 szklanki cukru 1 łyżeczka sody 1 łyżeczka proszku do pieczenia 2 łyżeczki cynamonu szczypta soli PRZYGOTOWANIE: Wszystkie suche składniki dokładnie mieszamy, dodajemy jajka, olej, marchewkę i znów dokładnie mieszamy. Ciasto przelewamy na średniej wielkości formę wyłożoną papierem do pieczenia (moja forma ma 28x24 cm, upieczone ciasto ma ok. 4.5 cm wysokości). Pieczemy 40 min. w 180 stopniach. Ciasto można udekorować cukrem pudrem, czekoladą itp. Pyszności dla walentynkowych gości!

Dla pasjonatów piłki nożnej największą atrakcją jest wejście na Camp Nou, stadion FC Barcelony. Na trybuny prowadzi długi korytarz, na którym stoją naturalnej wielkości zdjęcia zawodników klubu. Nie jestem fanem tego sportu, ale wnętrze areny cieszy oko. Jest jeszcze wiele miejsc, które warto zobaczyć, miedzy innymi Port Vell, gdzie znajduje się zjawiskowe „Aquàrium de Barcelona” oraz słynna ulica La Rambla, przy której jest wiele markowych sklepów i restauracji. Barcelona to magiczne miasto pełne inspiracji, dlatego też zachęcam do jego zwiedzania. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.


WIERSZYKI KONKURSOWE: ,,Miłość "

14 lutego 2013

Jej nie dość i dość Mieni się w różnych kontekstach, relacjach, początkach, pretekstach. W różnych rodzajach, istnieniach, krajach... Nie obejdziemy się bez miłości tak jak ryba bez ości. Miłość dodaje skrzydeł, często je też podcina, w niej mości się skutek i przyczyna. Joanna Kołaczyńska polonistka

**** 14 luty jest nam dobrze znany, Zna go każdy zakochany. 14 luty to Dzień Walentego, Zna ten dzień każdy od małego. Chłopcy sakwy w garść, zapraszać panie, Do kina, na kawę albo dansowanie. Magiczny dzień, który łączy wiele par, Bo sami wiecie, miłość to piękny dar. Sandra Pietrzak III b

Dziś jest święto, czy wiesz jakie? Cisza… Jakby zasiał makiem… Wytłumaczę na przykładach, Tobie zgadnąć zaś wypada! Dziś królewny w ciemnej wieży, Wypatrują swych rycerzy, Którzy gnają w wieży stronę, By wziąć królewnę za żonę. Dzisiaj rybak w swojej dłoni, Przyniósł żonie z morskiej toni. Złotą rybkę, co najskrytsze marzenia, Wybrance spełni w oka mgnienia. Promienieje świat dziś cały, By czyś duży czy też mały, Ślesz sympatii upominki…. To są właśnie: WALENTYNKI. Kasia Radecka i Martyna Boratyńska III A

Miłość – czy zna znaczenie tego słowa ktokolwiek? Dlaczego jednych raduje, innym sen spędza z powiek? Kochać kogoś to jak być odurzonym… Miłość to jedyny narkotyk, który jest dozwolony. Jedni kochają skrycie, inni chcą to światu wykrzyczeć. Okazywanie miłości nie polega na dawaniu tylko kwiatów. To niezliczone wyrzeczenia i pójścia na kompromis, w ten sposób można samemu ułożyć z życia komiks. Dlatego warto lubić, kochać, szanować bliskich nam ludzi, te wszystkie uczucia z pewnością czas nam zwróci. Marianna Misiorna i Karolina Janowicz III b

*** Walentynki, Walentynki. Słodkie serduszka, czekoladki, upominki Buziaki, uściski, kwiatki Anonimowe kartki -zagadki Słowa, słowa, słodkie, pełne miłości, Czas spędzony z przyjaciółmi, pełen radości, Walentynki, dzisiaj są, powiedz komuś coś miłego Lecz nie zwlekaj do 14-tego lutego nie ograniczaj się do dnia w roku jednego Romantyzuj codziennie kogoś bliskiego, ważnego. W poniedziałek, poślij uśmiech, bo pochmurnie, A we wtorek, gdy jest denny, ciepłą „eską” obdarz dumnie, W długą środę, zamów pizzę, zaproś na ploteczki, Najważniejsze swoje koleżaneczki, W czwartek, piątek i sobotę Znajdź na wyjście w miasto z kimś ochotę, Kochaj, szanuj cały rok styczeń, luty, marzec, maj, W sercu zawsze miej różany gaj, latem, zimą, wiosną i w październiku, gdy na łysych drzewach liście już nie rosną.

Olga Twarda anglistka

Gimzetka walentynkowa  

Gimzetka walentynkowa 2013

Gimzetka walentynkowa  

Gimzetka walentynkowa 2013

Advertisement