Page 1

ELEMENTY SKナ、DOWE KOMPUTERA


Jakie skróty powinieneś znać? 1. CPU -( central processing unit) procesor, który pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. 2. HDD- (hard disk drive) dysk twardy, rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Pojemność dysków wynosi od 5 MB do 4 TB. 3. RAM - (random access memory) pamięć o dostępie swobodnej, podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Nazwa sugeruje, że oznacza to każda pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci. W pamięci RAM przechowywane są aktualne wychowywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy. 4. MB - (megabajt) jednostka używana w informatyce oznaczająca około million (dokładnie :1048576) bajtów. Jednostka wykorzystywana do określania pojemności pamięci RAM. 5.TB- Jednostka informacji używana w informatyce jako jednostka masy pliku. 6.WLAN- (Wireless Local Area Network) Bezprzewodowa sieć lokalna która pozwala na połączenie urządzeń sieciowych bez użycia przewodów. 7.PCI- (Peripheral Component Interconnect)zespół linii oraz układów przełączających służących do przesyłania sygnałów między połączonymi urządzeniami w systemach mikroprocesorowych służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC. 8.USB –(Universal Serial Bus) rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe.


Czy wiesz jak rozpoznać procesory jedno- i dwurdzeniowe? Ilość rdzeni w procesorach rozpoznajemy po jego nazwie. Procesory jednordzeniowe w Intelu: Pentium Pentium II Pentium III Pentium 4 stare Intel Pentium D Stare Intel Celeron Procesory dwurdzeniowe w Intelu: Intel Pentium Dual core Pentium D od socket 775 Intel Dual core Core I3 Intel Celeron od s 775 Procesory dwurdzeniowe mają w nazwie : w Intelu- „dual core” lub „Core 2 duo”, a w AMD jest dopisek x2”. Przykład : Intel Pentium Dual core E5200 - jest dopisek "dual core" czyli ma 2 rdzenie.


Typy procesorów montowane współcześnie do komputerów PC:

Dwoma największymi na świecie producentami procesorów są firmy Intel oraz AMD (Advanced Micro Devices). Obydwie firmy zajęły 99,1% rynku procesorów (Intel 80,3%, AMD 18,8%) Procesory AMD: np. Sempron Athlon II X2  Athlon II X3  Athlon II X4  Phenom II X2  Phenom II X3  Phenom II X4  Phenom II X4  Phenom II X6  Opteron (Shanghai) Opteron (Istanbul) Opteron (Suzuka) Brazos  Fusion 


Co to jest płyta główna i jaką pełni funkcję? Czym jest chipset? Płyta główna (Ang. motherboard, mainboard) –Obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom. W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesor/y, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń składujących (Dyski twarde, napędy optyczne itp.), i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, USB). Służy do umieszczania na niej układów elektronicznych, niezbędnych do działania Komputera. Chipset jest to drugi najważniejszy układ - po procesorze. To grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy.


Co oznacza słowo „socket”? Jakie znaczenie ma to pojęcie dla doboru prawidłowego procesora i płyty głównej? AMD produkuje wciąż te same gniazda od 2006 roku dlatego najpopularniejsze wciąż są Socket AM2, Socket AM2 Intel produkuje z kolei coraz nowsze gniazda w związku z czym najpopularniejsze są LGA 775 LGA 1156 LGA 1155 LGA 1150 SOCKET jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej, pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej. Płytę z odpowiednim gniazdem dobiera się do procesora(lub procesor do płyty). Każdy procesor pasuje tylko do odpowiedniego socketa. Producenci wyposażają swoje płyty w różne wersje gniazd umożliwiających zastosowanie jednego z dostępnych procesorów, przy czym rodzaj procesora często zależy również od zainstalowanego na płycie chipsetu.


Co to jest BIOS i jaką pełni funkcję? W wypadku płyty głównej BIOS testuje sprzęt po włączeniu komputera, przeprowadza POST, zajmuje się wstępną obsługą urządzeń wejścia/wyjścia, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takimi jak dysk twardy, procesor czy napęd CD-ROM. Inicjuje program rozruchowy. BIOS potrzebny jest w komputerach osobistych ze względu na architektur płyt głównych, gdzie dzięki ACPI kontroluje zasilanie, jak również monitoruje temperaturę itp. Za pomocą wbudowanego w BIOS interfejsu, nazywanego BIOS setup, można zmienia ustawienia BIOS-u, np. parametry podłączonych dysków twardych lub zachowanie się komputera po jego włączeniu, a także włączać/wyłączać niektóre elementy płyty głównej, np. porty komunikacyjne. BIOS płyty głównej pełni bardzo ważna rolę w działaniu komputera. BIOS jeszcze zanim załaduje się system operacyjny wykrywa urządzenia podłączone do komputera, oraz pobieżnie sprawdza ich sprawność. W przypadku wykrycia błędu najczęściej informuje nas o tym: Błędy i sygnały BIOS-u. Skrót BIOS pochodzi od Basic Input / Output System. Czym jest BIOS ? Jest to nic więcej jak program komputerowy – zbiór instrukcji, które mówią procesorowi w naszym komputerze co ma robić. Tym co go wyróżnia spośród innych programów jest miejsce, w którym jest przechowywany oraz funkcje, za które odpowiada. W przeciwieństwie do innych programów BIOS jest nieodłączną częścią komputera. Nie jest on ładowany z dysku ale jest przechowywany w specjalnych kościach pamięci tylko do odczytu ( Read-Only Memory)( od niedawna dostępne są także inne nośniki). Kod źródłowy programu zapisanego w BIOS ’ie różni się od normalnego oprogramowania, jest on integralną częścią komputera, definiując przy tym co nasz komputer może robić. Jest to specyfikacja sprzętowa przyporządkowana dokładnie do jednego komputera.


Czym jest cache i jak wpływa na szybkość pracy procesora na dysku?

Cache jest to mechanizm pamięci podręcznej w komputerach. Pamięć podręczna dysku twardego przyspiesza dostęp do bardzo wolnej pamięci masowej (w porównaniu do pamięci RAM, do której dane są pobierane). Pamięć podręczna o wielkości od 128 KB do 64 MB jest zazwyczaj podzielony na dwie części: obszar podsystemu odpowiedzialnego za odczyt z wyprzedzeniem i buforowanie odczytu oraz mniejszy obszar opóźnionego zapisu. Dysk z kontrolerem komunikuje się magistralą szybszą niż najszybsze budowane dyski twarde – daje to możliwość przechowania danych w buforze i wysłania do kontrolera bez wykonywania cyklu dostępu do nośnika oraz wpływa pozytywnie na szybkość całego systemu.


Czym są urządzenia peryferyjne? Czy muszą się one znajdować poza obudową komputera? Urządzenie peryferyjne (ang. peripheral device) są to dowolne części komputera inne niż procesor (CPU) i pamięć operacyjna. Do głównych urządzeń peryferyjnych wewnętrznych komputera należą: - dysk twardy, - stacja CD- ROM. Głównymi urządzeniami zewnętrznymi przeznaczonymi do komunikacji z komputerem są: - monitor, - myszka, - klawiatura, - drukarka.


Do czego służą: karta sieciowa, karta graficzna, karta dźwiękowa?

Karta sieciowa to urządzenie odpowiedzialne za wysyłanie i odbieranie danych w sieciach LAN. Każdy komputer, który ma korzystać z dobrodziejstw sieci, powinien być wyposażony w taką kartę. Każda karta jest przystosowana tylko do jednego typu sieci (np. Ethernet) i posiada niepowtarzalny numer, który identyfikuje zawierający ją komputer. Przydziela go międzynarodowa instytucja pod nazwą IEEE. Każdemu producentowi przypisuje ona odpowiedni kod i zakres liczbowy. Wytwórca interfejsu Ethernet tworzy niepowtarzalny adres o długości 48-bitów, zwany często adresem sprzętowym lub adresem fizycznym.


Karta graficzna to karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza. Karty graficzne są niezbędne do wyświetlania obrazu na ekranie monitora. Są one bardzo ważne głównie dla osób lubujących się w grach komputerowych. Współczesne gry 3D, aby działały w pełni płynnie, potrzebują bardzo wydajnych kart graficznych z duża ilością własnej pamięci RAM( przeciętnie 512MB) i szybkim procesorze.


Karta dźwiękowa to urządzenie zainstalowane w komputerze przetwarzające informacje z programu komputerowego, takiego jak odtwarzacz multimedialny, a następnie wysyłające słyszalny sygnał do głośników. Niektóre płyty główne mają wbudowane karty dźwiękowe, ale komputery często mają dedykowane karty, co zazwyczaj poprawia jakość emitowanego dźwięku. Karta dźwiękowa umożliwia rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku.

Elementy składowe komputera  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you