Page 1

ZDARMA ČERVEN • 06/2012

LEE STAFFORD A JEHO RŮŽOVÉ PRODUKTY

PROCESTUJTE S NÁMI

TROUFNĚTE SI NA BARVY

JULSKÉ ALPY

HAZYDECAY A JEJICH NOVÉ PLÁNY

ZASLOUŽÍTE SI KVALITNÍ SPÁNEK

IVA PAZDERKOVÁ KMOTROU [OL]4YOU!

SOUTĚŽTE O KNIHY A VSTUPENKY!

A M R ZDA ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 1


BRING ON THE DAY

2 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012


[OL] ÚVOD

Zamilovali jsme se do... tohoto designového kávovaru ! Best of the Best. To je tento kávovar Cremesso, který vyhrál ocenění Red Dot Design Award 2012. Další neonové vychytávky najdete na straně 16.

SPLŇTE SI SVŮJ SEN Zkuste se na chvíli zastavit a zamyslet, co jste vlastně celý dosavadní život chtěli a neudělali jste to. Nebyl na to čas. Nebo na to nebyly peníze. Nenastala ta správná situace a nebylo nikoho, s kým by se to dalo podniknout...? Já jsem se na to vykašlala. Ne na zamýšlení o nesplněném snu, ale na ty důvody, proč to neudělat. A proto držíte v ruce první číslo svého oblíbeného magazínu. Nebojte – nebudete číst žádné dlouhé úvodníky šéfredaktorky, která se nutně potřebuje profilovat do hrdinky seriálu z módního prostředí. Jediné, čemu se budu na 100 % věnovat, bude snaha nabídnout vám takový servis, jaký si zasloužíte. A poprosím vás jen o jedno – nespokojujte se s málem, buďte nároční! V tomhle čísle jsme pro vás připravili spoustu tipů – na nákupy, na akce, ale také můžete vyhrát různé ceny. Vyzpovídali jsme Ivu Pazderkovou, kterou můžete v červnu vidět v Olomouci při představení Komici s.r.o. – na str. 42 najdete celý rozhovor. Přejeme vám krásný červen! FOTO: JAN HRDÝ, PR

Zuzana Zbořilová šéfredaktorka Najdete nás i na FACEBOOKU - [OL]4you Magazín

dejte nám svůj [lajk]

Spolupracovali s námi: Fotografa Honzu Hrdého jsme nezvolili náhodou - ať se fotí kdokoli nebo cokoli (a kdekoli!), má vždycky dobrou náladu.

„Focení pro titulku nového časopisu proběhlo v pohodě a téměř v letní atmosféře, včetně rychlé dešťové přeháňky, která, dalo by se říci, překazila líčení pod rozkvetlou sakurou… Prosluněnou atmosféru jsme si ale nenechali vzít a snažili se ji natlačit i do titulky. Veselá, živá a neformální Iva lehce přenesla atmosféru do titulu nového časopisu.“

Jan Hrdý, fotograf www.janhrdy.cz

Olomoucký lifestylový magazín [OL]4you Šéfredaktorka: Zuzana Zbořilová, e-mail: zuza@ol4you.cz Artdirector: Ladislav Křížek, e-mail: lada@ol4you.cz Redakce: Petra Pisková, e-mail: redakce@ol4you.cz, Inzerce: 723 335 052, e-mail: inzerce@ol4you.cz Externí spolupracovníci: Mgr. Hana Zbořilová, Třicítka Sára, Kateřina Křížek Koudelná Dále spolupracovali: Rygel Elektro, s.r.o., Slam.cz Registrace: MK ČR E 20715 Grafická příprava: www.ladislavkrizek.cz Tisk: Neoprint.cz, www.neoprint.cz Foto na titulní straně: Jan Hrdý Vydavatel: Zuzana Zbořilová, U Místní dráhy 1/945, Olomouc 779 00

Redakce nezodpovídá za obsah inzerce

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 3


OBSAH

48

novinky 6

[OL] NOVINKY

8

NOVINKY MIMO [OL]

10 FILMY 12 HUDBA 14 KNIHY

28

móda 16 JDĚTE DO TOHO (NEO)NOVĚ! 18 LÉTO BUDIŽ POCHVÁLENO!

beauty 26 TROUFNĚTE SI NA BARVY 28 SEZNAMTE SE, LEE STAFFORD

wellness zajímá vás 34 SLOUPEK TŘICÍTKY SÁRY 35 JAK SE CHOVAT VE VLAKU 40 TECH-MIX

osobnost 36 HAZYDECAY 42 IVA PAZDERKOVÁ

cestování

17

48 JULSKÉ ALPY

adresář 54 ADRESÁŘ, DISTRIBUČNÍ MÍSTA

40 4 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

36

42

FOTO: PR, ROMAN ČERNÝ PRO DIVADLO NA FIDLOVAČCE, LADISLAV KŘÍŽEK, ARCHIV HAZYDECAY

18

32 SPĚTE SLADCE


ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 5


NOVINKY Z OLOMOUCE

Co všechno je v Olomouci nového? Přinášíme vám výběr nejzajímavějších novinek, na které se můžete v červnu těšit! Máme rádi novinky! Proto se chystáme vychutnat výbornou kávu Hausbrandt ve zcela novém originálním Rockstar Café/Baru! Najdete jej na Lafayettově 10 a těšit se můžete na příjemnou atmosféru a kvalitní servis. A buďme upřímní: kvalitní obsluha je jedna z věcí, které dnes na každém rohu nenacházíme... Muzikantskou náladu navodí různé činely, paličky a kytary, které věnovali muzikanti z celého světa!

Pokud přijdete mezi prvními 1500 návštěvníky, dostanete pivo zdarma! 30.5. proběhne slavnostní zahájení Beerfestu naražením soudku pivovaru Holba primátorem města. Jednodenní vstupné vás vyjde na 200 Kč. Pivní moky můžete vychutnávat až do 2.6. v areálu Korunní pevnůstky.

Už jste někdy běželi maraton? Jestli si na něj netroufáte, tak klidně zkuste jen půlku! Volkswagen Olomoucký 1/2 Maraton se poběží 23. června 2012 a je to již třetí ročník! A právě při třetím ročníku mají organizátoři poprvé možnost ucházet se o bronzovou známku kvality od Mezinárodní atletické federace IAAF. Olomoucký 1/2Maraton by se tak mohl zařadit mezi padesátku nejvýznamnějších půlmaratonů světa. Kritéria, která je třeba splnit, jsou však náročná. Posuzuje se počet běžců, organizační zajištění a servis, rychlost tratě, mediální propagace, antidopingové kontroly, účast elitních atletů a mnoho dalších parametrů. Tak držíme pěsti, aby se to povedlo!

VYHRAJTE 5 VSTUPENEK NA PŘEDSTAVENÍ KOMICI s.r.o. do kina Metropol! Užijte si báječný večer ve společnosti těch nejvtipnějších z pořadu Na Stojáka! Představí se Blondýna Iva Pazderková (rozhovor s ní si můžete přečíst na str. 42), Jakub Žáček, Miloš Knor a Richard Nedvěd. Stand up comedy show Komici s.r.o. můžete vidět 20.06.2012 od 19.30 hod. v kině Metropol! Soutěžní otázka: Jaké rozměry má plátno kina Metropol? Nápovědu naleznete na stránkách www.kinometropol.cz Své odpovědi posílejte do 10.06.2012 na e-mail redakce@ol4you.cz a 5 z vás se může těšit na vstupenku a zažít skvělou zábavu! Kino Metropol je poslední klasické kino v Olomouci, které se nově pyšní kavárnou i 3D projekcí. Nabízí divákům v nově zrekonstruovaném sále pohodlných 544 míst ke sledování filmů v nejlepší kvalitě. 6 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012


[OL] NOVINKY Letní Letná na cestách se vrací do Olomouce! Na mezinárodní festival nového cirkusu a divadla se můžete přijít letos podívat do areálu Korunní pevnůstky od 7. do 10. června. Určitě se běžte podívat na představení „Dopis“, které předvede zahraniční hvězda Paolo Nani, italský umělec, mim, klaun, autor i režisér v jedné osobě. Více na str. 39.

1. a 29. června můžete prožít pravé noční dobrodružství při nočních prohlídkách Olomouce, zejména radnice a kaple sv. Jeronýma. Vystoupat můžete i na radniční věž! V rámci těchto významných kulturních akcí (1.června – Noc kostelů; 29. června – Svátky města) začínají noční prohlídky v časech 21.00, 22.00 a 23.00 hod. a vstupné je 50 Kč na osobu. Stačí se předem objednat (na informačním centru pod radnicí) a dobrodružství může začít!

Zažít olomouckou „noc v muzeu“ můžete i v Muzeu umění v pátek 1. června. Otevřeno bude od 19 až do 23 hodin a vše bude zdarma – prohlídka všech výstav a stálých expozic v Muzeu moderního umění a Arcidiecézním muzeu, ale také doprovodné programy: workshop pro rodiny s dětmi na výstavě Františka Skály, promítání animovaného filmu Ponyo z útesu nad mořem nebo koncert na muzejní terase. Více se dozvíte na www.olmuart.cz.

Síť parfumerií FAnn se podílí na projektu UNICEF – „Nezávadná voda“ a nabízí vám možnost, jak můžete také pomoci! Do 30. června máte možnost si koupit za 150 Kč originální náramek z bavlněných voskovaných provázků a korálků. Pomůžete tak chránit děti před rizikem nemocí přenášených vodou. FOTO: PR, JAN ANDREÁŠ

Hurá do ZOO a rovnou hlavním vchodem! V rámci programu zahájení turistické sezony byl slavnostně otevřen nový vchod do ZOO. Naplánujte si výlet na Kopeček a uvidíte i nové chovné centrum pro lemury kata.

Nejkrásnější město České republiky a skrytý poklad Evropy... více na str. 15 www.stayovernight.cz

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 7


NOVINKY MIMO OLOMOUC A protože jistě nesedíte jen na zadnici v Olomouci, nabízíme i mix událostí a zajímavostí mimo naše město! Kde se vzaly [kecky]? Bylo, nebylo, v roce 1916... Kdepák! Tohle není žádná pohádka. I když nepochybujeme, že by princezny opovrhly těmito legendárními keckami Ked‘s. Nosila je např. už Marylin Monroe, Jackie Onassis nebo John Lennon. Vy je seženete v mnoha barevných provedeních na www.urbanlux.cz!

Na konci letošního června proběhne již páté mistrovství České a Slovenské republiky v surfingu Quiksilver & Roxy Czech and Slovak Surfing Championship. Závod se bude opět konat v jedné z nejlepších surfařských lokalit v Evropě, ve francouzském Seignosse. Na všechny účastníky čeká nabitý program a nezapomenutelné zážitky, na vítěze pak atraktivní ceny, jako například Quiksilver a Roxy surfboard. Závod je pro všechny české a slovenské surfaře, kteří si chtějí poměřit své síly a prožít nezapomenutelné chvíle v oceánu nebo na pláži, a proběhne ve dnech 25. 6 - 29. 6. 2012. Více info na www.surfchamp.cz

FOTO: PR

Vydejte se na boj za zdravá prsa: 12. ročník Avon pochodu proti rakovině prsu se letos uskuteční 9. června v Praze a startuje se v parku Kampa ve 12.00 hod. Vstupenkou na letošní pochod je stylová tunika v univerzální velikosti za 399 Kč, u níž si každá žena najde svůj způsob nošení. Tu pro projekt Avon proti rakovině prsu exkluzivně a s láskou navrhla módní návrhářka Taťána Kovaříková. Projekt podporují i další známé tváře, např. Monika Absolonová, Simona Stašová, Aňa Geislerová, Táňa Vilhelmová, Mahulena Bočanová, Tereza Brodská, Martha Issová s maminkou Lenkou Termerovou, Gábina Partyšová a Ivana Gottová. Více info najdete na www.zdravaprsa.cz

8 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012


NOVINKY MIMO [OL] Ostrava má prim. Otevřela největší nákupní a zábavní centrum v ČR: Forum Nová Karolina. Na ploše přes 58 000 m2 nabízí více než 240 obchodů, řadu restaurací a kaváren, multikino, fitness centrum i jeden z největších dětských koutků s unikátním Rodinným centrem.

Marks&Spencer otevřel ve Foru Nová Karolina svou již 19. prodejnu v ČR

Motýlová bonboniéra Marks&Spencer obsahuje sedm čokoládových bonbonů s nugátovou náplní, to vše v papírovém obalu ve tvaru motýla obsahujícím semínka k pěstování květin. Až si osladíte život, můžete se na zahradě kochat růžovými květy Iberky okoličnaté a motýly, které tato květina přitahuje.

S novým konceptem a v novém kabátě vstupuje obchod Basmatee do druhého čtvrtletí roku 2012. Jiné logo, nové značky a prostornější interiér plný oblečení a doplňků zejména pro pány najdete na adrese Školská 7 v Praze. Vybírat tu můžete boty od Onitsuka Tiger, Clae nebo Volta Footwear či oblečení značek Suit, Ucon, Ontour, Wemoto, Sixpack, Coltesse, WeSC a dalších.

Co je to Zeměloď? Známý architekt Michael Reynolds (Architekt odpadu) se svým týmem ve spolupráci s občanským sdružením Zeměloď pořádají workshop, při kterém společnými silami postaví z pneumatik a ostatních odpadních materiálů absolutně soběstačnou budovu. Projekt můžete podpořit i finančně, protože je celý financován z darů a příspěvků nadšenců a příznivců ekologického bydlení. Více info na www.zemelod.cz

Nedaleko Prahy ak tuálně vzniká pod záštitou Amerického velvysla nectví první česká Zeměloď

FOTO: PR

O víkendu 1.-3. června 2012 se odehraje další ročník festivalu art designu Křehký Mikulov. Projekt galerie Křehký ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově, odehrávající se v prostředí krásného mikulovského zámku, představí sérii výstav současného designu spojenou s premiérami limitovaných edic českých designérských hvězd. Pod značkou Křehký tak návštěvníci uvidí novinky od letošních Grand designérů roku Zdeňka Vacka a Daniela Pošty, Kláry Šumové, od Maxima Velčovského či Vratislava Šotoly.

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 9


[OL] [OL]KULTURA KINO

MILÁČKU, TY JSI SPOLKLA HODINKY? TO JE SRDÍČKO, TY TRUMBERO

JAK PORODIT A NEZBLÁZNIT SE P R E M I É R A :

21. 06. 2012

Zelenáč. Hele on nezvládá ani úchop číslo jedna, co potom úchop číslo pět?

KOMEDIE Jak porodit a nezbláznit se je humorným pohledem do života pěti párů v radostném očekávání. Televizní hvězda a fitness guru Jules (Cameron Diaz) a její partner Evan (Matthew Morrison) přichází na to, že život ve světle reflektorů je absolutně nic proti těhotenství. Přemoudřelá dětská spisovatelka Wendy (Elizabeth Banks) ochutná svou vlastní medicínu, když s ní začnou mlátit hormony. Její manžel Gary (Ben Falcone) se snaží, aby ho nepřeválcoval vlastní otec alfa samec (Dennis Quaid), který čeká dvojčata se svou mladou a krásnou ženou Skyler (Brooklyn Decker). Rosie (Anna Kednrick) a Marco (Chace Crawford) se musí poprat s otázkou: Co dělat, když první těhotenství přijde dřív než první rande? Fotografka Holy (Jennifer Lopez) se chystá na cestu přes celou zeměkouli, aby adoptovala dítě. Její muž Alex (Rodrigo Santoro) si tím nápadem není tak jistý a snaží se svou paniku zklidnit ve skupince zasloužilých otců, kde platí základní pravidlo: „Žádné odsuzování!“ Každému se přece někdy stane, že mu dítě spadne do záchodu nebo sní cigaretu, popřípadě vyzvedne z jeslí dítě cizí.

SOUTĚŽTE SE O 3 VSTUPENKY NA DÁMSKOU JÍZDU!

Dámská jízda. To je něco pro mě. Až otěhotním, chvilku se nikam nedostanu. 10 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

Soutěžní otázka: Jaké telefonní číslo má multikino CineStar v OC Olomouc City? Nápovědu naleznete na webových stránkách http://cinestar.cz/olomouc/ Odpovědi posílejte do 10.06.2012 na e-mail redakce@ol4you.cz

FOTO: PR

Chcete si užít kouzelný večer s kamarádkami, welcome drinkem, losováním o atraktivní ceny a touto komedií? Pak neváhejte a soutěžte o 3 vstupenky na luxusní Dámskou jízdu s filmem Jak porodit a nezbláznit se, která se bude konat 20.06.2012 od 18.00 hod. v multikině CineStar v OC Olomouc City!


To nejsou motory, ale obří svítilny. My si na tě posvítíme, Promethee...

Tolik čínských váz jsem ještě pohromadě neviděl - a vy?

Amarouny. Minutku a budu servírovat...

Já nejsem nová Ripleyová, ale díru do světa udělám taky, to si pište!

Vize? Ne, jen přemýšlím, kde jsem nechala naušnice...

PROMETHEUS

3D P R E M I É R A :

07. 06. 2012

SCI-FI Ridley Scott, režisér filmů „Vetřelec“ a „Blade Runner“, se vrací s žánrem, ke kterému pomáhal psát pravidla. V Prometheovi stvořil další výjimečný svět, v němž napínavé pátrání po kořenech naší civilizace na planetě Zemi zavede skupinu průzkumníků až do neprobádaných koutů vesmíru. Právě tady budou muset svést děsivou bitvu za záchranu a budoucnost lidské rasy. Režie:Ridley Scott Hrají:Noomi Rapace, Guy Pearce, Michael Fassbender, Charlize Theron, Idris Elba, Sean Harris, Kate Dickie, Logan Marshall-Green, Rafe Spall, Benedict Wong, Patrick Wilson, Emun Elliott, Lucy Hutchinson

SNĚHURKA a LOVEC DOBRODRUŽNÝ/FANTASY/AKČNÍ/DRAMA Příběh pojednává o vztahu mezi myslivcem a Sněhurkou. Nejprve je totiž myslivci nařízeno, aby vzal Sněhurku do lesa a tam aby ji zbavil života. Ale myslivec se rozhodne jít jinou cestou a Sněhurku nechá naživu. Rozhodne se ji pustit, protože zjistí, že jsou k sobě něčím spoutáni, a tak spolu naplánují útěk. Hrají: Kristen Stewart, Charlize Theron, Chris Hemsworth, Ian McShane

Tak pojďte, lenochodi! Néééé. Tati, jsi to ty?

To bude oříšek...

P R E M I É R A :

P R E M I É R A :

FOTO: PR

31.05. 2012

DOBA LEDOVÁ 4

ANIMOVANÝ / DOBRODRUŽNÝ / KOMEDIE / RODINNÝ Pokračování slavného snímku Doba ledová zavádí diváka přibližně do doby před 200 miliony let, kdy existoval jeden veliký kontinent, kterému se říkalo Pangea. Tento superkontinet, který existoval v paleozoiku a mezozoiku, se právě přibližně v té době rozdělil na menší kontinenty, které jsou podobné těm dnešním. Autoři si tohle rozdělení vysvětlují tak, že za všechno může chamtivá veverka, která neustále sbírá své oříšky. Mluví v originále: Ray Romano, Queen Latifah, John Leguizamo, Denis Leary, Chris Wedge

28.06. 2012

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 11


[OL] [OL] KULTURA HUDBA

„Hudba mě vždycky Katarína Knechtová vydala své druhé sólové album s názvem „Tajomstvá“. Prozradila nám, jak si musela počkat na spolupráci s Christianem z Depeche Mode a kterým směrem posunula svůj repertoár... „Elektronika mě vždycky hodně lákala. Za mých pubertálních dob, kdy se posluchači dělili na metalisty a depešáky, tak já jsem byla samozřejmě depešák. Když jsem se pak dala na sólovou dráhu, tak jsme s manažerkou uvažovaly, kdo by mohl novou desku produkovat. A tohle byl můj dětský sen, dělat s Christianem Eignerem. Předtím jsem neměla vůbec žádnou zkušenost pracovat s někým z venku a na poprvé mi přišla od Christiana diplomatická odpověď, že je to sice pěkné, ale ,pracuj na sobě‘. Ale nevzdala jsem se té myšlenky, že by Christian mohl dělat ty moje věci. A vyplatilo se to, protože napodruhé to vyšlo. Měla jsem obrovské štěstí, že Christian měl zrovna dostatek času a chtěl ten čas trávit s mými písničkami. Hned poté se vrhnul na natáčení s Depeche Mode. Chtěla jsem to album hodně posunout zvukově i producentsky a u této desky se to kompletně podařilo. Kdybych nebyla zpěvačkou... zrovna jsem nad tím včera uvažovala a přišla jsem na to, že vůbec nevím. Několikrát už jsem se chtěla vrhnout na něco jiného, třeba jsem si chtěla otevřít kosmetický salon s kamarádkou. Už jsem měla udělaný i kosmetický kurz, ale vždycky se něco semele a ta hudba mě pak vždycky vrátí zpět. Aktuálně poslouchám... třeba kapelu Fink, ale ráda si poslechnu i Josého Gonzalese, Carusa, nebo nějakou operu... Mám takový sen, že bych se jela podívat do La Scaly na nějakou operu. V psychické a fyzické kondici se udržuju... Ráda jezdím do lázní, na kosmetiku, v Tatrách mám třeba oblíbený hotel Kontakt (www.hotelkontakt.sk). Snažím se taky hodně spát a pravidelně jíst.“ 12 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

FOTO: PR

vrátí zpět.“


P RÁV Ě VY C HÁ Z Í Materiální holka Madonna nám neustále dává vědět, že je stále výkonná. Nové album MDNA je směsicí taneční hudby a spousty osobních emocí, které prožívala při rozvodu s Guyem Ritchiem. Některé songy jsou nabité příjemnou energií a některé vyznívají tak trochu naprázdno a zůstávají námi nepochopené. Jestli se jí své emoce podařilo vyjádřit vkusně, nebo si stále hraje na mladičkou dívku, posuďte sami. Co se nám ale na Madonně opravdu líbí, je to, že netvoří pouze na poli hudebním: aktuálně totiž přichází i se svou vlastní vůní, Truth or Dare, 50ml za 1150 Kč, exkluzivně v parfumeriích FAnn.

Erika Prydze si jistě vybavíte díky hitovce Call On Me, jejíž klip byl plný sexy vysportovaných ženských těl cvičících aerobik.Ačkoli na své první desce začal Prydz pracovat už v roce 2005, oficiálně nikdy nevyšla. Proto jde o jeho albový debut. Deska Eric Prydz presents Pryda je 3CD Třinečtí klučíci, lamači dívčích srdcí, představují své druhé album „Someone With a Slow Heartbeat“ na jarním turné. Album je ke stažení na supraphonline.cz i na iTunes a na obou serverech už láme rekordy v prodeji.

Milujeme Gotyeho! Všichni jste jistě už slyšeli skladbu „Somebody That I Used To Know“ z nového alba Making Mirrors, na kterou se už stačily vytvořit coververze. Na albu se ale skrývá spousta dalších pecek, takže je velmi velká pravděpodobnost, že vám na albu vznikne závislost, jako nám. Stojí opravdu za to!

FOTO: LAUREN DUKOFF, PR

Květnovou novinkou číslo jedna je beze sporu Norah Jones se svým albem Little Broken Hearts. Optimistická rozchodová skladba Happy Pills, která byla prvním singlem, je příjemně chytlavá a brzy ji jistě uslyšíme ze všech stran. A rádi.

Katy Perry rozšiřuje o několik skladeb veleúspěšnou desku z roku 2010 – Teenage Dream. The Complete Confection tak obsahuje kromě všech dvanácti skladeb z původní desky tři nové písně a také singlové verze E.T. s hostujícím Kanye Westem a Last Friday Night (T.G.I.F.) s Missy Elliott nebo akustickou verzi The One That Got Away. Žádná z těchto alternativních verzí se dosud neobjevila na CD. Jako bonus je na albu také desetiminutový megamix poskládaný ze všech šesti úspěšných singlů, takže hurá na něj!

Pilotním singlem nového alba Independence od Kosheen se stala skladba Get A New One, která dává tušit, jakým směrem se Kosheen na albu ubírají. Independence nabízí spíš elektronické hrátky, charakteristický projev zpěvačky Sian Evans a výrazné melodie zabalené do syrovějšího elektro zvuku. Pro nás je to další CD, které musíme mít! Jestli jste fanoušky depešáků, tak vám jistě není neznámé duo Soulsavers, které právě depešákům předskakovalo na jejich posledním turné. Pro svou novou desku si Davea Gahana dokonce pozvali jako hlavního vokalistu. Ten přidal ruku k dílu a složil hudbu téměř všech nových písní.

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 13


[OL] KNIHY

Kuchařka pro...

Snachu, dceru nebo tchyni, kluka či lenocha, těhotnou i alergika... Kuchařky máme opravdu pro každého! Pojďte si vybrat tu svou. Máte alergii a nevíte, co si uvařit, protože jíte stále ty samé pokrmy? S alergií nebo potravinovou intolerancí ovšem nemusíte žít jako asketa! Podle kuchařky pro alergiky si upečete chléb s kůrčičkou, nadýchané koláče, jemné dorty, dokonce si dopřejete zmrzlinu, kterou jinak nesmíte. Kuchařka obsahuje verze receptů bez mléka, bez vajec, bez lepku nebo bez ořechů. Čekáte miminko a nevíte přesně, co byste měla jíst? V kuchařce pro těhotné najdete praktický přehled nezbytných živin, seznam potravin, které se v těhotenství nedoporučují, recepty a nápady na teplé a rychlé snídaně, lehké svačiny, výživné polévky, saláty plné vitamínů, slavnostní večeře, dezerty a koktejly, které jsou nejen zdravé, ale uspokojí i vaše rozmanité chutě. Kuchařka pro alergiky, Alice Sherwoodová, Ikar, 329 Kč

Kuchařka pro těhotné, Hope Ricciottiová, Ikar, 349 Kč

Ať už si koupíte tuto knihu sama, nebo ji dostanete od snachy nebo zetě, získáte knihu plnou nejen receptů a lákavých fotografií, ale i poznatků a zkušeností se lžičkou psychologie (autorka prošla psychoterapií a dvouletým tréninkem rodinných konstelací) a hlavně náručí lásky. Kuchařka pro báječné tchyně, Helena Chvátalová, Smart Press, 399 Kč

Kuchařka pro kluky, Robert Vano, CPress, 599 Kč

Robert Vano v roli, v jaké ho neznáme: aneb fotograf kuchařem! Směs těch nejrůznějších ingrediencí, mistrovských kombinací, vyvážených chutí a barev, které jsou znásobeny životními zkušenostmi, starostlivou péčí a láskou. Když ji otevřete, zjistíte, že některé chutě již dávno znáte nebo vám něco či někoho připomínají...

Kuchařka pro dceru, Jana Zatloukalová, Smart Press, 599 Kč 14 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

Kuchařka pro všechny, kteří nechtějí celý život strávit v kuchyni. Pro ty, kteří vaří s minimálními náklady při nákupu i přípravě a kteří se řídí heslem: šikovně nakupovat, optimálně kombinovat, rychle uvařit a v klidu si pochutnat. Najdete i čtyři menu pro lenochy a nákupní seznam s veškerými přísadami, které tato kniha obsahuje. Vstupte s klidem do podivuhodného světa líných kuchařů!

Kuchařka pro lenochy, Cornelia Trischberger, Vašut, 299 Kč

FOTO: PR

Díky téhle knížce můžete mít máminu radu vždy po ruce – a to přesně tak, jak to současná mladá žena potřebuje. Nepřikazuje, nehemží se nejasnými pojmy, nezdráhá se přesně vysvětlovat, co se děje v hrnci, a ochotně upozorní na kritické okamžiky a časté chyby. Získáte tak rádce a kamarádku, která vás naučí o vaření přemýšlet, vezme vás za ruku a pomůže odhalit kuchyňská tajemství.


SPECIÁLNÍ INZERTNÍ PROJEKT

OLOMOUC nejkrásnější město České republiky

Napadlo vás někdy, že žijeme v nejkrásnějším městě České republiky? Že ne? Chyba!

„Olomouc je jednoznačně nejkrásnější město České republiky. Má stejný architektonický šarm a kouzlo jako Praha, ovšem bez přílišného chaosu.“

FOTO: JAN ANDREÁŠ, ARCHIV MMOL

- porotci Lonely Planet

Pravdou je, že my Olomoučané jsme většinou patrioti každým coulem, zvláště ve chvílích, kdy naše město někdo srovnává s Prahou. Tehdy se za hanáckou metropoli bijeme. Ale ruku na srdce, opravdu si každý den uvědomíme, jak krásná Olomouc je? Opravdu vnímáme malebné kamenné uličky, nádherné chrámy, náměstí a všechny části historického srdce města, kolem kterých ráno proběhneme do práce? To, že je Olomouc krásná, ba dokonce nejkrásnější, teď už ale máme černé na bílém. Jejího šarmu si totiž všiml prestižní průvodce Lonely Planet, který ji jako jediné město z České republiky zahrnul mezi deset skrytých pokladů Evropy. Místa jsou to sice méně známá, o to ale kouzelnější. A, milí moravští patrioti, dostali jsme do rukou velký trumf. „Olomouc je jednoznačně nejkrásnější město České republiky. Má stejný architektonický šarm a kouzlo jako Praha, ovšem bez přílišného chaosu,“ popisují profesionální cestovatelé a porotci Lonely Planet a vyjmenovávají esa, která má Olomouc v rukávu – socialisticko-realistický orloj na budově radnice na Horním náměstí, dochovanou křížovou chodbu biskupského paláce z 12. století (dnes součást Arcidiecézního muzea) a také výborné restaurace. Už jste na Olomouc dostatečně hrdí? My moc!

Jak Olomouc k turistům přišla? Mohlo by se zdát, že pro lákání turistů nemusí dělat tedy vůbec nic. Opak je ale pravdou. Město s bohatou historickou výbavou i moderními příležitostmi pro mladé se nyní hrdě chlubí tímto titulem a přidává jej ke svojí marketingové strategii. Neustále je totiž potřeba dávat o městě vědět nejen turistům z okolních zemí, vyhledávajícím historii – baroko, chrámy, kašny, tradice a tvarůžky, ale pestrou kulturou představit naše rozmanité město, živé a aktivní, také pro studenty a rodiny s dětmi. Olomouc, bohatá „duchovní metropole“, která je i „family friendly“, otevírá své brány do „srdce úrodné Hané“ a všem vzkazuje, že se vyplatí zůstat přes noc – „stay overnight“ je totiž její heslo a vzkaz všem návštěvníkům.

Nejnovější drb z města – Olomouc má svého Itala v kuchyni! Nevěříte? Přesvědčte se sami! Ve zbrusu novém hotelu ibis Olomouc Centre se v kuchyni zabydlel opravdu známý Emanuel Ridi. Někteří již měli příležitost jeho speciality vyzkoušet a nešetřili chválou, jiní o tom raději nemluví, to aby měli místo v restauraci Oliva i příště. Tak, a teď už to víte všichni! :o)

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 15


[OL] MÓDA

JDĚTE DO TOHO (NEO)NOVĚ! SVĚTU VLÁDNOU NEONOVÉ BARVY A VY JE TEĎ MŮŽETE NAJÍT VE VŠECH OBCHODECH! POŘIĎTE SI NĚCO KŘIKLAVÉHO I VY A VYRAZTE DO ULIC. POZORNOST VŠECH BUDE ZARUČENA..

1

2 3

4

5

6

7

1|Lak na nehty Glossfinity, odstín Disco Pink, Max Factor, 199 Kč 2|Psaníčko, H&M, 599 Kč 3|Noční košilka, H&M, 599 Kč 4|Plastová taška, H&M, 799 Kč 5|Sluchátka, WeSC, www.freshlabels.cz, 1790 Kč 6|Šátek, New Yorker, 199 Kč 7|Boty, New Yorker, 739 Kč 8|Fotoaparát Ixus 125 HS, Canon, 5990 Kč 16 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

FOTO: PR

8


10

9

11

12 14

13

FOTO: PR

15

9|Pánská bunda na běhání, Craft, 1950 Kč 10|Hodinky Jam, Roxy, 1125 Kč 11|Kávovar Cremesso, Potten&Pannen, 2990 Kč 12|Popstick (rtěnka, lesk a balzám v jednom), Maybelline, 140 Kč 13|Hodinky Short Circuit, Quiksilver, 1475 Kč 14|Šaty, New Yorker, 619 Kč 15|Mikina Beach Brights Hoodie, Roxy, 1375 Kč ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 17


[OL] LÉTO

léto budiž pochváleno! Každý rok se na něj těšíme celou zimu – a po té poslední zimě se těšíme snad ještě o něco víc! Na sluníčko, na moře, na dovolenkové dny, kdy nemusíme dělat vůbec nic. Jen si užívat! Připravili jsme pro vás seznam všeho, co můžete v krásných letních dnech potřebovat...

18 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012


FOTO: ROXY

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 19


[OL] LÉTO Plavky budou vaším nejdůležitějším letním svrškem. Pořiďte si jich rovnou několik, ať je můžete různě kombinovat s doplňky.

Bikiny s aplikací, H&M, vrchní díl 399 Kč, spodní díl 249 Kč

Proužkované bikiny, Roxy, 1375 Kč

Bikiny, O‘Neill, 2490 Kč

super

cena

Plavky s bočními průřezi, Quiksilver, 1875 Kč

Plavky, F&F Tesco, 479 Kč

FOTO: PR

Plavky, Calzedonia, 1800 Kč

20 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012


super

cena

Šortky, New Yorker, 379 Kč

Šortky, F&F Tesco, 599 Kč Šortky, DC, 1650 Kč

Šortky, Quiksilver, 1750 Kč

Soutěžte o jednu z 10 celodenních vstupenek! Máte už vybrané plavky pro letošní sezonu? Pokud ano, pak už FOTO: PR, AQUAPARK OLOMOUC A.S.

nebrání nic tomu, abyste se v nich předvedli! Vyhrajte jednu z 10 celodenních vstupenek (vstupenka pro jednu dospělou osobu do vnitřního areálu Aquaparku) a hurá do vody! Odpovězte na jednoduchou otázku:

Kdy končí projekt „Putování za zdravím v Aquaparku Olomouc“? Nápovědu naleznete na webových stránkách www.aqua-olomouc.cz Svou odpověď zašlete do 10.06.2012 na e-mail redakce@ol4you.cz, do předmětu napište „Aquapark“.

Aquapark Olomouc: Centrum zdravého pohybu pro celou rodinu nabízí návštěvníkům zajímavé adrenalinové a relaxační vodní atrakce, odpočinkovou zónu, masáže, solárium, dětský koutek, restaurace. ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 21


[OL] LÉTO

Náhrdelník s modrými kameny Fossil, Klentoy Aurum, 1600 Kč

Nepodceňujte ani výběr doplňků! Zajímavý šperk, sluneční brýle nebo klobouk můžou celý letní outf it povýšit na přehlídkový model...

Klasické wayfarerky, Ray Ban, Grand Optical, 3999 Kč

Modré brýle Jade, Roxy, 1725 Kč Prstýnek ve tvaru mořské hvězdice, New Yorker, 109 Kč

Kovové brýle, F&F Tesco, 390 Kč Pánský slaměný klobouk, F&F Tesco, 229 Kč

Stylové brýle The Ferris, Quiksilver, 2975 Kč

Elegantní dámský klobouk, New Yorker, 329 Kč

22 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

FOTO: PR

Pilotky, New Yorker, 199 Kč


Růžové žabky, DC, 450 Kč

Barevné žabky, Quiksilver, 600 Kč

ROZBALTE TO! Stylovou deku prakticky zabalíte a můžete si ji vzít kamkoli. Deka, Quiksilver, 1225 Kč

Vtipné zlaté žabky, Mel, www.destroystores.cz, 799 Kč

Plastová kabela, New Yorker, 129 Kč

náš

TIP

Elegantní plážová taška, H&M, 399 Kč

FOTO: PR

Kabela Why not, Roxy, 875 Kč

INZERCE

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 23


[OL] LÉTO

Nemáme strach, že byste neměli v létě co dělat. Ale neodpustili jsme si připravit pár tipů, jak zabavit sebe i děti, ať už budete doma nebo u vody... Dva manželské páry a komunikace přes internet tvoří půdorys nejnovějšího románu Martiny Formanové, jehož děj nás zavede do současného New Yorku.U společné večeře se setkávají dvě spřátelené manželské dvojice. Obě působí navenek úspěšně a spokojeně, a teprve bližší pohled pod povrch jejich životů ukazuje, kolik vášní, dramat i pochyb tato fasáda skrývá... Nevěra po americku, Martina Formanová, Eroika, 250 Kč Nicholas Sparks píše jeden bestseller za druhým. Většinu z nich můžete vidět i na filmovém plátně (např. Zápisník jedné lásky nebo Talisman, který byl v kinech nedávno), stejně jako ztvárnění Milý Johne. Zavede vás do Severní Karolíny, kam přijíždí na dovolenku John po třech letech u armády a potkává krásnou studentku Savannah... Milý Johne, Nicholas Sparks, Ikar, 249 Kč Kdyby se setkaly dnes, patrně by se nikdy nespřátelily. Ale od doby, kdy před patnácti lety navštěvovaly kurs francouzštiny, jsou z pěti žen okolo čtyřicítky nejlepší kamarádky. Každé první úterý v měsíci se scházejí ve své nejoblíbenější restauraci - Caroline, Judith, Eva, Kiki a Estella. Úterní ženy, Monica Peetzová, Host, 289 Kč

ZABAVTE DĚTI Karty Uno s motivem Cars 2, 169 Kč

ZCHLAĎTE SE Nanuk s kofeinem Big Shock!, 16 Kč; Mrož jahodový nebo lesní plody, 12,50 Kč

24 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

Karty Piatnik s motivy zábavných fotek členů královské rodiny „Quirky Britain“, Kanzelsberger, 80 Kč

FOTO: PR


NÍ IDEÁL I: ĚT PRO D DÍ Ž NEDRÁ OČI!

Mléko na opalování pro tu nejcitlivější pokožku Anthelios dermopediatrics SPF 50+ ve velkém balení, La Roche-Posay, 300 ml, 610 Kč

Hydratační mléko po opalování ve velkém balení, Vichy, 300 ml, 410 Kč

Zvláčňující ochranná dvousložková péče na vlasy Huile Lactée, Kérastase Soleil, 635 Kč

Pleťový krém na opalování s pravým řeckým jogurtem SPF 30, Korres, Profimed, 50ml, 585 Kč

Ochranný olej na vlasy Sun Protect, Schwarzkopf, 349 Kč

Voděodolný balzám na rty Sun protect se SPF 30, Labello, 55 Kč

FOTO: PR

Nová letní limitovaná edice vůně Amor amor, Cacharel, EdT, 50ml, 750 Kč

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 25


[OL] BEAUTY

Troufněte si na

BARVY! Vyzpovídali jsme s vámi Petru Šestákovou, vizážistku a stylistku, která líčí modelky, známé i neznámé osobnosti pro focení do časopisů a novin. Spolupracuje s Českou Miss, hostuje v pořadu Sama doma a její doménou jsou proměny, poradenství v osobním stylu a škola líčení. Mám v práci striktní dress-code, ale mám ráda pestré barvy – jak můžu obzvláštnit svůj outfit? - Petra / e-mail Doporučuji personifikovat strohý kancelářský kostýmek v doplňcích. Třeba barevné šálky, brože, brýle, to je to pravé místo na změny. Je špatně, když si líčím celý život jen řasy, maximálně dám černou linku? Nebo bych měla víc experimentovat? - Martina / Facebook Špatně to není, jen je to nuda. Je to nejčastější způsob líčení českých žen. Co takhle jedna měděná barva na vrchní víčko a k tomu jen řasenka, hned oko jinak vypadá. Já doporučuji experimentovat, rozhodně! Připadám si ,levá‘ - nenalakuju si ani pravou ruku bez toho, abych lak neměla i na zápěstí. Lze se líčení atd. někde naučit? - Klára / e-mail Osvojit si správné návyky při líčení lze na speciálních kurzech líčení. Focení pro magazín Mladé fronty Dnes při přípravách Kateřiny Neumannové na světový pohár ve Švýcarsku

Co potom s takovým kurzem - opravňuje mě k práci vizážistky, nebo je to pouze pro moje potřeby? - Veronika / Facebook

Máte další dotazy? Posílejte nám je na: info@OL4you.cz – v každém čísle najdete nějakého odborníka. 26 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

FOTO: WWW.PETRASESTAKOVA.CZ

Myslíš, že by lidé měli slepě následovat módní trendy, ať jsou hubení nebo tlustí, blond nebo brunet? - Lucka / Facebook To určitě ne. Každý by měl být soudný a snažit se zohlednit typ postavy. Co bych ráda zdůraznila, je fakt, že čím přibývá ženám věk, tím více by měly volit barevné oblečení. To je neuvěřitelná změna.


To záleží na druhu kurzu, k jakému účelu byl mířen. Existují firmy, které pořádají rekvalifikační kurzy, kde dostanete certifikát, který vás spolu s živnostenským listem opravňuje k práci vizážistky. Škola líčení, kterou pořádám, ta se zaměřuje na ženy, které chtějí umět samy sebe nalíčit a nemají proto odvahu pouštět se do experimentů jen tak doma. Atmosféra, která panuje ve skupině, je vždycky náramná a moc si to všichni užijeme. Kdybych chtěla začít pracovat jako vizážistka – co k tomu potřebuji? Kdy je vhodné začít? - Klára / e-mail Potřebujete odvahu, odhodlání a určitý barvocit, který se nedá naučit. Začít je možné kdykoliv. Miluju červenou rtěnku! Můžu ji nosit i ve dne - nebude to vypadat lacině? - Redakce To je jeden z posledních trendů – výrazné rty! Na denní líčení tento trend zvolit můžeme. Musí se umět nosit. Je jasné, když zvýrazním rty, na oči použiju jen řasenku, případně lehkou linečku na horní víčko. Samozřejmostí je dokonalá pleť sjednocená správným odstínem make-upu. Ráda experimentuji s barvami - jaký lak si mám pořídit na tohle jaro? - Radka / Facebook Letí pastelové tóny. v podstatě neuděláte chybu s odstíny červené, růžové, malinové, jahodové přes lososovou, oranžovou až po borůvkovou. Je nějaký kousek oblečení ve tvém šatníku, který bys neprodala ani za milion? - Iva / e-mail Takhle to necítím. Obměňuji časem všechno. Mám na to jednoduchou metodu. Ráda radikálně vyřazuji věci, které jsem dlouho nenosila. Uložím je do sklepa a čekám, jestli se k nim vrátím nebo ne. Pokud si na ně ani nevzpomenu, putují do  dětského domova v Přerově.

„Novinka na trhu. Tyhle linky se vůbec nerozmažou a dlouho drží.“ Gelové linky na oči, Eyestudio Lasting Drama, Maybelline, 199 Kč

„Můj NEJ make-up. Má skvělou krycí schopnost a trvanlivost!“ Make-up True Match, L‘Oréal, 399 Kč

„V mnoha svěžích odstínech, podtrhnou krásu vašich rtů.“ Rtěnka Rouge in Love, odstín Rouge Saint Honoré, Lancôme, 630 Kč

„Úžasně neutrální paleta jako šitá na všechny barvy očí.“ Oční paletka s odstíny zlaté a měděné, Giorgio Armani, 1350 Kč

„Bohatá vydatná řasenka, která vykouzlí z vašich řas sexy mávátka.“ Řasenka Mega Volume Collagene 24H, L‘Oréal, 399 Kč

Vyhrejte jednu z 5 knih:

FOTO: PR

„Obrazová příručka o líčení“ Soutěžní otázka: Jak dlouho byste měly správně používat řasenku? a) max. 1 měsíc b) max. 4 měsíce c) tak dlouho, dokud je náplň Své odpovědi zasílejte do 10.06.2012 na email: redakce@ol4you.cz a do předmětu napište „Obrazová příručka“. ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 27


SPECIÁLNÍ INZERTNÍ PROJEKT

28 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012


[OL] BEAUTY

Seznamte se,

Lee Stafford FOTO: FOTO: PR PR

Z malého kluka, který rád stříhal v maminčině jídelně vlasy každému ve svém okolí, kdo se nechal, vyrostl jeden z nejzajímavějších a nejvli vnějších britských kadeřníků. My jsme měli úžasnou možnost setkat se s ním osobně!

Lee Stafford (45) působí v kadeřnickém průmyslu již přes 20 let. Jeho vášeň začala skromně, poctivě však pracoval a v roce 1998 získal prestižní cenu Britský kadeřník roku a od té doby mnoho dalších významných cen. Rád o sobě říká, že je živým důkazem toho, že když je někdo dostatečně zapálený, jeho sny se vyplní. Stal se uznávaným odborníkem, kadeřníkem mnoha celebrit a vytvořil skvělou řadu mnohokrát oceněné vlasové péče nesoucí jeho jméno. Zvládne si také najít čas k účasti na seminářích a výstavách po celém světě, kde vyučuje tisíce mladých kadeřnických talentů. ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 29


Lee, dařilo se ti hned od začátků? Máš nějaké tipy na úspěch? Měl jsem spoustu salonů – některé jsem zavřel, některé znovu otevřel, ale měl jsem hodně problémů. Několikrát jsem přišel úplně o všechno. Lidé se mě už kolikrát ptali: „Máš nějaké tajemství na úspěch? Jak toho člověk dosáhne?“ A to tajemství je velice zřejmé: Vůbec nezáleží na tom, kdo jste – každý si musí projít tím horším i lepším, každý bude někdy jako na houpačce. Ale je to o tom, co děláte, když jste dole, ne když jste nahoře – protože je velmi snadné být skvěl ý, když jste nahoře. Musíte na sobě tvrdě makat, musíte si věřit, musíte se snažit neustále se učit a chtít se zlepšovat – a prostě to nevzdávat. Takhle jednoduché to je.

Lee Stafforda jsme vyzpovídali exkluzivně pro vás

Dostal ses někdy do situace, kdy jsi nevěděl, jak dál, kdy ses chtěl na všechno vykašlat? jak Asi jsem nikdy neměl den, kdy bych uvažoval o tom, že bych Lee nám předvedl, to chtěl vzdát. Jasně, člověk má někdy dny, kdy se cítí, že se vytvořit účes, který vypadá naprosto přirozeně na něj všechno sype a cel ý svět stojí proti němu. V takových dnech jsem četl hodně moti vačních knížek a poslouchal jsem poziti vní nahrávky, aby se ty poziti vní myšlenky přelil y do mé hlavy. A jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl, se jmenuje „See you at the top“ od Ziga Ziglara. To bylo pro mě něco úžasného – vrátilo mě to na cestu a pořádně nakoplo pokračovat.

TIP V češtině seženete aktuálně od Ziga Ziglara knihu „Ziglar o prodeji“ – ale pokud se nebojíte angličtiny, na www.amazon.com najdete Ziglarových knih spoustu! Ziglar o prodeji, Pragma, 280 Kč

Občerstvení bylo dokonale stylové a růžové!

Lee prezentoval svou značku v půvabných prostorách Lichfield Café&Bar hotelu Augustine v Praze

Kdyby sis měl vybrat jen tři produkty ze své řady, které máš nejraději, které by to byly? 1) Ochranný sprej na žehlené vlasy 2) Such ý šampon 3) Zázračná maska

To musíte otestovat : Nejen, že produkty Lee Stafford skvěle fungují, ale také nádherně voní. Celá řada má stejnou parfemaci se srdcem tvořeným vůní sladké čokolády, karamelu a malin s hlavou z vanilky a podkladu tvořeném z jemného dřeva a pižma.

VŠECHNY PRODUKTY LEE STAFFORD ZAKOUPÍTE V PRODEJNĚ PROFIMED V OC OLOMOUC CITY! 30 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

FOTO: PR

Výjimkou je luxusní novinková řada s vyživujícím arganovým olejem z Maroka, která má exotickou vůni inspirovanou Marokem.


Ochranný sprej na žehlené vlasy, Lee Stafford, 200ml, 295 Kč Speciální sprej s antioxidačním extraktem ze zeleného čaje a s panthenolem pro klid v duši, když používáte žehličku či kulmu a jiné horké přístroje s vysokými teplotami. Chrání proti vysušení a poškození vlasů, zanechá je zdravé, lesklé, rovné a voňavé a ochrání je proti UV záření.

,,Zkoušel a testoval jsem tyhle produkty dva a půl roku, dokud nesplňovaly přesně to, co slibují na lahvičce – můj tým to dohánělo k šílenství.”

Suchý šampon pro tmavě hnědé, světle hnědé a světlé vlasy, Lee Stafford, 150ml za 315 Kč

- LEE STAFFORD

Unikátní a fantasticky fungující suché šampony okamžitě osvěží, oživí a provoní vlasy bez potřeby použití vody a fénu. Zamete s mastnými kořínky a prodlouží dobu do dalšího mytí. Vlasy jsou čisté, vypadají skvěle a opět září zdravím! Praktické: Unikátní receptura speciálně vyvinutá pro světle hnědé a tmavě hnědé vlasy nezanechá ve vlasech žádné stopy ani šedý nádech!

Zázračná maska, Lee Stafford, 200 ml za 379 Kč

Necháváte si dorůst vlasy a musíte je v určité fázi vždy ostříhat, protože se jejich konečky třepí, jsou příliš vysušené, lámavé nebo takzvaně krepatí? Máte problémy s padáním vlasů? Lee Stafford vám tenhle problém nadobro vyřeší: Režim Hair Growth dovolí vašim vlasům rychle a zdravě dorůst a zastaví jejich vypadávání. Intenzivní maska (stejně jako šampon a kondicionér) obsahují speciální komplex Pro-Growth™, který účinně vyživuje vlasovou pokožku, podporuje její prokrvení a nastoluje její správné pH. Posiluje vlasové kořínky, aby vlasy lépe rostly, vlasy účinně hydratuje a vyživuje je zevnitř.

FOTO: PR

PO TÉTO MASCE JE TAKOVÁ POPTÁVKA, ŽE KAŽDÝCH 60 SEKUND SE NA SVĚTĚ PRODÁ JEDNA! V regálech obchodů ani na  stránkách časopisů značku jednoduše nemůžete přehlédnout – křiklavě růžové lahvičky a dózy jsou popsány v Leeho osobitém stylu, který obsahuje slangové výrazy a pomíchaná malá a velká písmenka, výrobky nesou speciální barevný EAN kód a některá neobvyklá a vtipná pojmenování (Messed Up, As Ruff As You Like, Wonder Webb…). Produkty se soustředí na tři nejčastější problémy s vlasy – jak dosáhnout skvělého uhlazeného vzhledu „jako ze salonu“, jak udržet stálost a živost barvy a jak vytvořit “funky” rozcuchaný vzhled, který drží.

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 31


[OL] ZDRAVÍ

SPĚTE SLADCE! Nebojte, nechceme vás pochovat. Naopak: Přinášíme vám několik praktických tipů, jak si co nejlépe zkvalitnit spánek, abyste další den byli zase plní energie a dobré nálady. Takže bude stačit jen popřát „dobrou noc“. „Snažte se vyvarovat kovových postelí, vodních matrací a matrací s kovovými pružinami – jsou zdraví škodlivé. Vyberte si stabilní dřevěnou postel s kvalitním roštem a matrací, pokud možno bez úložného prostoru pod postelí, aby mohla energie volně proudit,“ doporučuje odbornice na feng-šuej, paní Ing. Jana Černá (www.fengshui-poradna.cz), a dodává: „Individuálně lze stanovit podle vaší konkrétní situace i barevné řešení interiéru ložnice, vhodné materiály, vzory i dekorace.“

Aplikace Sleep

Cycle, iTunes, cca 20 Kč

řídavku šťáva bez p vá o šň e tř % 100 ganic cukru, Or vody nebo ody, 78 Kč Village, bio obch

32 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

Před usnutím nepijte příliš mnoho tekutin, jinak budete celou noc běhat na malou. Pokud ale máte ještě žízeň, dejte před mlékem raději přednost třešňové šťávě: třešně totiž obsahují melatonin, díky kterému lépe usnete. I váš spánek pak bude hlubší.

FOTO: PR

Stáhněte si chytrou aplikaci Sleep Cycle, na které si nastavíte, kdy nejpozději chcete vstávat. Telefon si pak položte na postel displayem dolů a aplikace podle toho pozná, v jaké fázi spánku se právě nacházíte. Podle toho vás vzbudí buď dříve nebo v čase, který jste zadali, ale tak, abyste byli vyspalí akorát. Ráno se dokonce můžete podívat na graf, který popisuje detailně fáze vašeho spánku.


Tuhá pěna do koupele French Kiss, Lush, 135 Kč

Vyživující tělové máslo, Tisserand, Profimed, 399 Kč

To, že má levandule uklidňující účinek, jste už jistě dávno věděli. Květ levandule je přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích. Mírně také snižuje krevní tlak. Ale mimo to ještě může levandule zlepšit kvalitu vašeho spánku.

Svíčka s vůní levandule a vanilky, Yankee Candle, www.yankeesvicky.cz, 639 Kč Sladké spaní, Bio aroma roll on Saloos, 107 Kč

Jistě to zná každý z nás: Už dávno bychom měli jít spát, ale místo toho pořád koukáme do monitoru a snažíme se pracovat. Oči přitom dostávají opravdu zabrat. S aplikací f.lux™ (http://stereopsis.com/ flux/) už vás oči bolet nebudou. Jen zadáte, na jakém místě zeměkoule se nacházíte a aplikace sama adaptuje barevnost k dennímu nebo nočnímu režimu. Už žádné červené oči!

Ortopedický polštář Mia, 50x70cm, Dormeo, 490 Kč

FOTO: FOTO: PR PR

Matrace Duoform

XM, 90x200cm, Magniflex, od 14 990 Kč

Povlečen í na dvou lůžko z česané b avlny Lycko ax, Ikea, 899 Kč

Vzhledem k tomu, kolik hodin trávíte v posteli, měli byste vzít několik věcí v potaz. Zaprvé: matrace. Většina matrací vydrží 5-10 let, ale pokud jste tu vaši už „proleželi“, je nejvyšší čas se poohlédnout po nové! U ložního prádla myslete především na vzdušnost materiálu – dejte přednost bavlně a hedvábí. I polštář vám musí dokonale vyhovovat – může být z peří, umělého vlákna či paměťové pěny.

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 33


[OL] TÉMA

SLOUPEK TŘICÍTKY SÁRY Když jsem byla mladší (rozumějte věk do třicítky), přesně jsem věděla, co je správné a co je špatné. Na každý vztahový problém jsem měla jasný názor a přesně jsem dokázala zhodnotit situaci. Až teď, po třicítce, si uvědomuju, jak bylo všechno tohle moje rozumování směšné a zbytečné. Můj názor byl jasný. Kdo podvádí, je hajzl, a odpustit se mu nedá. Svobodné matky se mají nejhůř, rozvedení lidé jsou chudáci a spoustu dalších klišé, které vůbec neplatí. Jako třeba to největší, že lidé spolu musí chodit pár let, následně se vzít a pak až mít děti :-) Najednou člověk zestárne a začne vnímat nejen svůj život, ale také osoby okolo sebe úplně jinak. A když neexistují ty šuplíčky toho, co je normální, co správné a naopak, je to všechno daleko jednodušší. Mám okolo sebe spoustu lidí, kteří mají spokojený dlouholetý vztah, i když vlastně každý tak trochu zanáší, ale ne na úkor rodiny. Svobodné matky, které se v pohodě postarají o své děti a ještě jsou daleko víc akční, protože se nemusí starat o manžela. Páry, které dítě mít nemohou několik let, a páry, které k němu přijdou, ani neví jak po několika měsících. A u všech těch lidí, které bych jindy zařadila do šuplíků, které se nemají otvírat, najednou vidím, že není důvod je tam zavírat. Někdy je to smutné, jindy veselé, ale všechno to prostě JE. Nakonec se všechny situace dají zvládnout a nikdo nemůže říct, že by něco bylo špatně a něco dobře, natož si na to udělat obecný názor, který lze hlásat. Slovy klasika, pořád se máme co učit. Já jsem například teď ve svých 33 letech začala navštěvovat soukromý kurz s názvem: Nehodnoť, neomílej, nevymlouvej se, ale přijímej, žij a směj se. Nechcete začít také? :-)

TIP redakce Na Olomoucku můžete vyzkoušet některý z kurzů Centra Kruh (www.centrumkruh.cz), nás láká „Umění omlazení těla a organizmu“.

34 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

INZERCE


[OL] TÉMA

Víte, jak bychom se měli správně chovat ve vlaku? My jsme to nevěděli, a proto jsme se zeptali přímo pana Špačka... Zhruba před rokem a půl jsem rezignovala na hromadnou dopravu. Kompletně. Bohužel jsem zapomněla, proč tomu tak bylo... Tedy kromě důvodu, že je pohodlnější jet autem, protože jedu v kolik a kudy já chci a nikdo mi do toho nemluví. V zimě jsem ovšem zapnula šetřící režim (chápete – daně se blížily) a řekla jsem si, že tedy vyzkouším RegioJet. Zaplacení jízdenky přes internet jsem uvítala, jakož i dokonalou přesnost odjezdu a příjezdu. Ovšem kamenem problému byli – co pan Jančura ovlinit bohužel nemohl – mí spolucestující. Už v příchodu do mého kupé mě to srazilo téměř do kolen. Smrdutý (řekla bych až několikadenní) pot. Tohle jste jistě zažili i vy – a nezáleží na tom, jestli to byla tramvaj, vlak nebo jiný hromadný dopravní prostředek. Co tedy dělat, abychom z této delikátní situace vybruslili elegantně a slušně (a neudusili se)? Zeptali jsme se pana Ladislava Špačka, odborníka na slovo vzatého!

1

Když jedu v kupé vlaku (před sebou mám asi 2,5hodiny cesty) s někým, kdo opravdu nelibě zapáchá, můžu mu něco říct? Jak se mám zachovat, abych se neudusila a zároveň, abych dotyčného před ostatními neztrapnila? emůžeme vychovávat ostatní lidi kolem sebe. Nemáme právo lidi opravovat, když špatně drží vidličku, když si špatně sednou kolem stolu nebo když zapáchají. Na mentorování nemá nikdo právo, to si dospělí lidé navzájem nedělají. Mužeme odejít do jiného kupé nebo do jídelního vozu, můžeme mu to velmi jemně dát najevo otvíráním okna nebo dveří, ale napomenout nikoho nemůžeme.

N

NÁŠ TIP!

NUTNOST VE VAŠÍ KNIHOVNĚ LAdISLAV ŠpAčEK

KOMIKSOVÁ ETIKETA

KOMIKSOVÁ ETIKETA LuKÁŠ urbÁnEK

LAdISLAV ŠpAčEK

3

2

Na webu www. ladislavspacek. cz najdete i jeho osobní blog!

Jak je to s telefonováním ve vlaku, když sedím v plném kupé? Mohu v klidu telefonovat, nebo bych měla jít vyřizovat své hovory na chodbičku? elefonování je velmi rušivý jev, navíc často soukromá záležitost. Nikdy netelefonujeme v uzavřeném kupé, stejně jako v čekárně u zubaře nebo ve výtahu. V kupé jsme v těsném kontaktu s ostatními cestujícími a nemůžeme je obtěžovat hlasitým hovorem a svými soukromými nebo služebními tématy. Vyjdeme na chodbičku, kde jsme přece jen víc sami než uvnitř kupé, a tam hovor vyřídíme.

T

Komiksová etiketa, Ladislav Špaček, 449 Kč

Je v pořádku, když se v kupé navoním parfémem, když sama zjistím, že nevoním? Nebo si musím odskočit na toaletu? ena by veškeré úpravy svého zevnějšku měla provádět na toaletě, např. úpravu make-upu, česání apod. Jediné dvě věci můžeme udělat veřejně: použití rtěnky a parfému. V uzavřeném kupé s parfémem šetříme, nemusí každému vonět tak jako nám.

Ž

FOTO: PR

Tahle kniha vám rozhodně nesmí ve vaší domácí knihovničce chybět! KOMIKSOVÁ ETIKETA představuje všechny situace, do kterých se může moderní člověk dostat, a nabízí pravidla, která vám pomohou všechny nástrahy společenského života zvládnout, vtipnou formou komiksových ilustrací Lukáše Urbánka. Jednou ji otevřete a už ji z ruky nedáte!

Ladislav Špaček, popularizátor společenské etikety, nám zodpověděl naše tři dotazy, co se hodí a nehodí ve vlaku.

NOVINKA NA PULTECH KNIHKUPECTVÍ Osobní vzpomínky prezidentova mluvčího nám opět připomenou námi tolik obdivovanou osobnost, jakou byl pan prezident Václav Havel. Deset let s Václavem Havlem, Ladislav Špaček, Mladá Fronta, 229 Kč

Ladislav Špaček DESET LET S VÁCLAVEM

HAVLEM Mladá fronta

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 35


[OL] HUDBA

H A Z Y D E C AY

Na význam názvu kapely se jich neptejte, ale na to, kam chtějí novou „kérku“, ano. Známá olomoucká kapela (tentokrát zastoupená Dulem) odpovídá na otázky nejen o jejich letošních plánech, novém albu, ale také kdy a kde si je budete moci letos poslechnout. Poslední desku jste vydali před třemi lety (v roce 2009), teď pracujete na nové. Můžeš nám prozradit, na co se mají posluchači těšit? Prozradíte i název nového alba? Název novýho alba nemůžu prozradit, protože ho sami ještě neznáme. Název je pro nás až podružná věc, většinou ho Adam, kterej píše i všechny texty, vymýšlí těsně před tím, než jde deska do lisu. Můžu ale prozradit, na co se můžou posluchači těšit: Je to první deska, která bude nahraná v nové sestavě. A hlavně

o ničem fantastickým a vymyšleným, protože si myslíme, že nejlepší zdroje inspirace pro texty může najít každej přímo u sebe v každodenním životě. Jak moc kapelu změnila výměna dvou hudebníků? Ptám se i proto, že se jeden z nich podílí i na tvorbě nového alba. Je to pravda? Každá změna v kapele ovlivní vždycky kapelu jako celek, ať už po stránce hudební nebo i lidsky. Zvlášť změna kytaristy, který se na skládání podílí největší měrou. A ano, je pravda, že se Daily podílí na skládání, hned, jak k nám přišel, tak už měl nachystaný dva skoro celý songy, který se nám moc líbily a budou s drobnými úpravami i na desce. Osobně doufám, že jich složí daleko víc. No a nemůžu říct, že se na skládání podílí jenom jeden novej člen. Kytaristi samozřejmě tvoří novou muziku z 80 %, ale bubeník si zase musí udělat bicí, zpěvák texty a melodický linky atd., takže se na skládání ve finále vždycky podílí svým dílem každej člen.

i složená v nové sestavě. Noví kluci se aktivně zapojují do skládání, což nám dělá obrovskou radost, a jsme rádi, že to na výsledku bude znát! Album Inochi je tak trošku ovlivněno Adamovými cestami do Japonska, bude nové album zase ovlivněno Východem? Inochi je Japonskem ovlivněno jenom názvem – Inochi je japonský výraz pro „život“ a o životě jsou všechny texty Hazydecay. Nejsme politická kapela, nezpíváme 36 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

Co vás tedy v roce 2012 čeká kromě vydání desky? Budete mít i nějakou koncertní šňůru na její podporu? Kdy a kde si vás člověk bude moct poslechnout?

FOTO: ARCHIV HAZYDECAY

„Noví kluci se aktivně zapojují do skládání, což nám dělá obrovskou radost a jsme rádi, že to na výsledku bude znát!“


Do května koncertovat nebudeme, musíme pracovat na nové desce. Na konci května se ukážeme na akci ve Šternberku, v červnu máme už taky asi 4-5 domluvených koncertů. Potom následují letní festivaly a po nich křest v Olomouci, na domácí půdě. Tento křest je zvláštní tím, že spolu s námi bude křtít i naše spřátelená kapela Sunset Trail, což bude skvělý, protože to bude strašnej mejdan! No a po společným křtu se se Sunset Trail taky vydáme na šňůru po Moravě a Čechách. Čeká nás zhruba 15-20 podzimních koncertů, na jejichž organizaci zrovna teď pracujeme. No a v roce 2013 budeme jenom nerušeně koncertovat a skládat další desku. V dnešní době je jeden ze způsobů, jak prodávat album i čistě digitální (MP3), uvažujete i o tomto způsobu prodeje? Ano, určitě je to dobrá cesta, jak dostat muziku k posluchačům.

FOTO: ARCHIV HAZYDECAY

Osazenstvo kapely je známé i oblibou k tetování, máte nějaké nové přírůstky, nebo plány v tomto směru? A nakolik je prožívání bolesti při tetováni inspirující pro vaši tvorbu? Nás svýho času inspiroval k tetování hlavně Eurotel ;-)...Soutěžili jsme, kdo má větší pokrytí. Přírůstků je dost. Ještě víc je ale věcí, který je potřeba dodělat, což je hlavní problém tetování. Nevíte, kdy přestat.

Nejlepší příklad je třeba české slovo „Karma“: říkáme tak každému průtokovému ohřívači už přes 80 let a neznamená to nic... Je to zkratka jména továrníka Karla Macháčka.

„Já jsem se ještě za snem nevydal …, ale pokud myslíš, jak bylo těžký začít hrát a dostat se na nějakou úroveň, tak to teda bylo zatraceně těžký.“

Co vlastně znamená název kapely? Toto je otázka, kterou opravdu nenávidím :-D... Ptá se nás na to každej v každým rozhovoru. Vždycky si při té otázce vzpomenu na pasáž z filmu Pulp Fiction, kdy Bruce Willis odpovídá na otázku Esmeraldy Villalobos, co znamená jeho jméno: „...jsem Američan. Naše jména hovno znamenají.“ My naštěstí nejsme Američani, ale jméno je prostě jméno, nemusí do něj každej nutně rvát za každou cenu nějakou filozofii. Buď se chytne a stane se obecně přijímaným, nebo ne.

Kolik členů kapely pochází z Olomouce? Všichni, vlastně bydlíme všichni ve dvou čtvrtích: Adam a já v centru a ostatní kluci na Nové Ulici.

Myslíš, že když člověk nežije v hlavním městě, je odsouzen k nezdaru v této branži? Určitě ne, někdo má možná komplex, že žije mimo hlavní město, a mele blbosti ve stylu: „...kdybych žil v Praze, byl bych dávno jinde...“, ale není to tak. Tradičně je spousta vlivných hudebníků z Třince, stačí se podívat na současnou českou mainstreamovou rockovou scénu. Ewa Farna je z Třince, Charlie Straight jsou z Třince. Tomáš Klus je z Třince. I v minulosti spousta interpretů pocházela z jiných měst, než z Prahy. Jak lehká nebo trnitá byla tvoje cesta za snem? Já jsem se ještě za snem nevydal... Ale pokud myslíš, jak bylo těžký začít hrát a dostat se na nějakou úroveň, tak to teda bylo zatraceně těžký. Už jenom z toho důvodu, že jsme začínali v dobách, kdy bylo průměrný kapesný 200 Kč měsíčně, za brigádu jsem dostal 14 Kč/h hrubýho a dobrej aparát stál 40 000 až 100 000 Kč. ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 37


Dnes je jiná doba. Mladí kluci si za jedno kapesný koupí aparát, o kterým se nám prvních pět let aktivního hraní ani nesnilo. Navíc, po stránce technické si každej může doma nahrát, co chce, nemusí čekat rok dva, než našetří na studio. Taky je obrovské množství inspirace na netu. My jsme vyrůstali na 5-6 kapelách, dnes mladí

„Hudbou se nikdo z nás neživí, na to vy posluchači moc stahujete hudbu z netu.“ poslouchají stovky kapel bez jakýhokoli problému, nemusí čekat rok, než přijde kazeta do olomouckýho Bontonlandu, a co je hlavní, ty kapely můžou vidět naživo v Brně, Praze, ve Vídni. Tohle se nám tenkrát moc nedařilo.

živí. Kromě toho máme ale spoustu koníčků a zálib, Adam například tento měsíc otevřel s Filipem Krejčím Hudební Institut, kde profíci učí klavír, zpěv, kytaru a baskytaru (www.hudebniinstitut.cz). Já se zpěvákem Sunset Trail otevíráme v květnu v centru Olomouce kavárnu/bar, abychom mohli trávit víc času na kávičkách bez buzerace přítelkyň. Hlavní je nenudit se. A co se týká těch zajímavých projektů, tak zase se zpěvákem Sunset Trail se věnujeme pořádání koncertů v Olomouci a okolí. Pokoušíme se sem přitáhnout kapely, který stojí za to vidět. Měli jsme tady Švýcary Cataract, Italy Ready,Set, Fall!, česko-ruskou kapelu Apostate, Poláky Final Sacrifice, slovenský kapely a chystáme se pořád zvedat laťku výš a výš, ať nikdo nemůže říkat, že se v Olomouci nic neděje.

FOTO: ARCHIV HAZYDECAY

Živíš se jenom hudbou, nebo se věnuješ i jiné práci/koníčku? Pracuješ na nějakých zajímavých projektech? Hudbou se nikdo z nás neživí, na to vy posluchači moc stahujete hudbu z netu. Každej z nás (kromě mlaďochů) má svoje stálý zaměstnání, který nás

38 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012


raniční hvězdu. Paolo Nani, - italský umělec, mim, klaun, autor i ákům zah rež kým div c i u o m lo o é v r p Letní Letná nabídne po

v sér

INZERCE

né jed

os ob ě. P

a

o

Přes den diváci uvidí až pětkrát denně dětská představení - například Teátr Víti Marčíka, divadlo ANPU, Vojta Vrtek, bublinář Václav Strasser, mim Antonín Novotný či Divadlo Já to jsem. Zahraniční soubory pak večer doplní představení Teátra Víti Marčíka pro dospělé. Na nezvyklý vizuální zážitek vás pozve interaktivní projekt Cirkus LeVitare. „Jde o průlet moderním žonglováním, v němž je všechno v pohybu. Produkce jsou v rukou, nohou i hlavách zkušených performerů a propojují tanec, žongláž, akrobacii i mluvené slovo. LeVitare budou vašimi průvodci tam, kde se zdá, že gravitace přestala platit,“ uvádí Jiří Turek, ředitel festivalu. Městečko s cirkusovými šapitó, které na návštěvníky dýchne neopakovatelnou atmosférou, poskytne rodinám i dětem celodenní vyžití: najdou zde například fotoateliér

Le Petit Cheval, se kterým kočuje Vanda Hybnerová a Saša Rašilov – připraví vám originální divadelní portréty v retrostylu! Výtvarné a cirkusové dílny ZDARMA pro děti i dospělé, bar V letní poloze s večerním programem a čajový Show stan. Program:

Čt 7.6. 20:30 Paolo Nani „The Letter“ Pá 8.6. 9:30 Antonín Novotný „Když jde pusa na špacír“ 11:00 Teátr Víti Marčíka „Tři zlaté vlasy děda Vševěda“ 15:30 Václav Strasser „Duhové bubliny“ 17:00 Vojta Vrtek „Kejklířské divadlo“ + žonglovací dílna 19:00 Teátr Víti Marčíka „Popelka“ 20:30 Paolo Nani „The Letter“ So 9.6. 11:00 Loutkové divadlo Já to jsem „Pinocchio“ 12:30 Teátr Víti Marčíka „Sněhurka a sedm trpaslíků“ 14:00 Vojta Vrtek „Kejklířské divadlo“ + žonglovací dílna 15:30 Divadlo ANPU „Cirkus ANPU“ 17:00 Václav Strasser „Duhové bubliny“ 19:00 Teátr Víti Marčíka „Labyrint světa“ 20:30 Paolo Nani „The Letter“ Ne 10.6. 11:00 Teátr Víti Marčíka „Popelka“ 12:30 Divadlo ANPU „Cirkus ANPU“ 14:00 Loutkové divadlo Já to jsem „Eliščiny pohádky“ 15:30 Václav Strasser „Duhové bubliny“ 17:00 Antonín Novotný „Náš Eman, aneb Nefňukej!“

a mezin á r o d ní c h f e s ti v a ném představe l eré získalo řadu cen n e t n k , c í “ s i „ p h D o . D o p e slav is je p ř e lo v d s taven ! í beze s a pobaví lov, které vás určitě rozesměje

Letní Letná se vrací do Olomouce! Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla se bude konat od 7. do 10. června v areálu Korunní pevnůstky.

FOTO: PR, CINZIA CAMPANA

Vstup do cirkusového městečka je ZDARMA, dětská představení budou stát 50 Kč, večerní souboru Teátr Víti Marčíka pak 120 Kč a zahraniční 280 Kč. Více info na: www.letniletna.cz

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 39


[OL] VYCHYTÁVKY

TECH-MIX WrapStyle™ poskytuje exklusivní služby, které vám rozhodně nikdo jiný nenabídne. V tomto případě nemáme na mysli jen pro většinu ostatních nedostižný CHROM, který jako první aplikovali na celý vůz právě zde. Po dohodě Vám zpracují realistický návrh vozu dle Vašich představ. Pokud je Vaše fantazie v tomto ohledu jakkoliv omezená nebo se chcete nechat příjemně překvapit, nebojte se svěřit design plně do jejich rukou. Zakládají si zde na tom, že auto barevně a stylově vyladí do posledního detailu včetně barvy masky, lišt nebo disků kol. Jako jediní nabízejí možnost změny barvy disků pomocí speciální plně vratné technologie nástřiku tekuté fólie v různých barvách. Ta pak plní funkci designovou i ochrannou. K fólii se můžete chovat jako k běžnému laku, lze ji leštit, brousit (pochopitelně vyjma matných fólií), voskovat... Také odolává běžným provozním kapalinám jako např. benzín, lze ji odstranit bez zůstatků lepidla na autě, má dlouhou životnost a lak pod ní el n é. A ť u ž ou n ep op ir at js lií zůstane nepoškozený a jako nový. To vše v případě, že ji aplikuje odborník í! fó n t rá au ů vž d y ch V ýh od y p ol ep ev n ou , fó lie ar s odpovídajícími znalostmi a praxí. Jen na vysokotlaké mytí je třeba dávat b o eb n u zv ol ít e či ro pozor, tady hrozí při použití zblízka odtrhnutí fólie. Více info na www.3Dfolie.com

Vitra Chairless je sedací zařízení pro moderního člověka. Tento robustní popruh z tkaniny umožňuje jeho uživateli uvolněně sednout - ale bez sedadla a bez opěradla. Je tedy řešení par excellence pro místa, kdy židle jsou nedostatkové, např.: oběd v parku, při čekání v přeplněném letišti, piknik na trávníku, na festivalu, či koncertě, při čtení na pláži a na mnoha jiných místech. Chairless je tak lehký a kompaktní, že jej můžete nosit s sebou, ať už jste kdekoli.

FOTO: PR

Chairless uvolňuje páteř a nohy tak, že objímá kolena a není již potřeba další opory. Nyní máte volné ruce k práci na notebooku nebo iPodu, pro čtení, stravování atd.Chairless je k dispozici ve čtyřech verzích a třech velikostech za 550 Kč. Více info na: www.vitra.com/chairless/

40 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012


Americká společnost ICON Aircraft vyrábí tyto designové skvosty, letouny ICON A5, již od roku 2009. Za finalizací výsledné podoby stojí designéři od Nissanu, kteří vytvářeli např. úspěšný sporťák 350Z nebo GT-R. Celý letoun má na svědomí bývalý pilot stíhačky F-16, hlavní designér a majitel firmy ICON Aircraft, Kirk Hawkins. Hlavní předností stroje jsou sklápěcí křídla, která umožnují, že je letoun během několika vteřin připraven k letu. Dále možnost startovat z vody i ze souše a v neposlední řadě integrovaný padák, který v případě nehody dopraví celé letadlo bezpečně až na zem. Více info na: www.iconaircraft.com Parametry: Posádka: 1 pilot, 1 pasažér Délka: 6,7 m Výška: 2,16 m Rozpětí křídel: 10,4 m Maximální vzletová hmotnost: 648,6 kg Rychlost: 195 km/h Dolet: 550 km Pokud nevlastníte pilotní licenci, nezoufejte! ICON A5 je k dostání také jako RC model.

FOTO: PR

Po deseti letech vývoje je Freerider Skatecycle konečně připraven. S pečlivě zpracovaným designem, vysoce kvalitními koly ze speciální polyuretanové směsi zajišťující rychlost a přilnavost k zemi, přichází americká společnost jménem Brooklyn Workshop. Rám Freerideru je vyroben z odolného kompozitu navrženého tak, aby jej jeho vlastník mohl nosit přes rameno. Skate je držitelem titulu IDEA 2010. Freerider Skatecycle kombinuje jízdní techniky skateboardu, snowboardu a casterboardu. Jediný dotyk země není potřeba k tomu, abyste si užívali volnou jízdu na Freerideru - rozpohybujete ho obloučky, při kterých je pohyb naprosto přirozený. Čím více jízdních zkušeností získáváte, tím méně energie musíte vydat ke zvýšení či udržení rychlosti.Více info na: www.skatecycle.cz

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 41


FOTO: IVA MAŽGÚTOVÁ 42 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012


,,I my ženy máme ego.

[OL] OSOBNOST

,,

FOTO: JAN HRDÝ

Je úžasná kuchařka, vegetariánka, někdy jezdí příliš rychle, báječně zpívá a podporuje hlavně české značky. Iva Pazderková (32) miluje změny, Johna Mayera a olomoucké tvarůžky!

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 43


S Ivou jsme se setkaly v herecké kavárně v Divadle Na Fidlovačce, protože jinak Ivu dohonit není možné. Svůj diář má vždy u sebe a je tak plný, že první volný den bude mít až v někdy červenci... TEXT: ZUZANA ZBOŘILOVÁ Ivo, máš ráda změny? Mám ráda změny. Miluju je. Protože vždycky s každou změnou se člověk učí a někam se posouvá. Pokud jsou to tedy změny, které jsou pozitivní, tak je to dokonalé, a pokud si dokážeš ze změny negativní vzít to dobré, tak je to taky ve výsledku fajn. Ale nemám samozřejmě ráda změnu k horšímu v čemkoliv. Podobné změnám jsou i novinky – máš ráda i  novinky? Ano, novinky mám taky moc ráda. Teď jsem jich třeba objevila spoustu díky mému příteli: objevila jsem pro sebe úplně nový hudební svět, nové žánry. Ale v takové míře, že nechápu, jak to, že jsem tu hudbu předtím neznala. Je úplně moje. Objevila jsem třeba kouzlo country, jazzu, blues, muzikantů, jako jsou Joe Henry, John Mayer, Brian Blade. Jsou to takové žánry na pomezí, fúze všech dohromady, nádherná, hluboká, krásná hudba, a to jsem vůbec neznala. Teď už jen kupuju cédéčka. To je taková moje novinka. Když jsme u cédéček – kupuješ si hudbu na cédéčkách nebo z iTunes (protože vím, že máš iPad) a podobných hudebních portálů? Samozřejmě si alba do iPadu kupuju, ale jsem takový

44 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

elektronický diletant, nejsem schopná synchronizovat iPad se svým notebookem, abych si tu hudbu mohla nahrát do iPodu… Jinak si ale taky kupuju cédéčka. Hlavně do auta, protože tam trávím hodně času. Zatím teda máš kde skladovat ta všechna cédéčka? Já jich naštěstí nemám moc, protože mi před rokem ukradli nové auto se všema mýma cédéčkama, takže mám spoustu místa. Nakupuju je vlastně znovu. Takže ty teď takovým milým způsobem podporuješ hudebníky? Ano, dá se to tak říct. Tak já teď s jedním žiju, tak to mám vlastně v popisu práce... Co ti nikdy nechybí ve tvé kabelce? Asi bych to shrnula jedním slovem. Bordel. Nikdy mi nechybí papírové kapesníčky. Snažím se kupovat české, ale je to strašná záludnost, protože i spousta „českých“ jsou „made in China“. Ale třeba Harmony, to jsou slovenští poctivci... No a dneska je to klasika: doklady, diář, sluneční brýle Ray Ban, navigace, růženec, žvýkačky a gumovací propiska. A samozřejmě nějakou kosmetiku a šminky. Už jsme trochu nakously techniku – máš u sebe navigaci, iPad, iPod...vyhledáváš tyto technické novinky? Vůbec je nevyhledávám, ale ono si to v dnešní době člověka najde samo. iPod i iPad jsem dostala od přítele, k iPadu mám už i bezdrátovou klávesnici... Já jsem dlouho neměla ani navigaci, protože jsem

FOTO: ROMAN ČERNÝ PRO DIVADLO NA FIDLOVAČCE

Iva s Petrem Rychlým při představení Techtle mechtle


FOTO: ROMAN ČERNÝ PRO DIVADLO NA FIDLOVAČCE

Iva s Danielem Rousem ve hře Mezi dvěma světy

Iva, Eliška Balzerová a Marie Doležalová v inscenaci Tři holky jako květ

si říkala ,Snad máme mapu, ne?‘ Rozčiluje mě, že pohodlním a elektroniku využívám čím dál tím víc a mám strach, že přijdu o schopnost se bez ní obejít, že zakrním... Dlouho jsem neměla ani notebook – mám ho teprve asi dva roky. Ale jak vidíš, tak jsem se nakonec stala součástí toho celého koloběhu... Vaříš? Ano, a vařím moc dobře. Můžu to říct, protože se mi málokdy něco nepovede. Na to jsem opravdu hrdá. V kuchyni hodně improvizuji, vařím trošku mužským způsobem. Ale ráda připravuji i klasické recepty, když je čas, tak i svíčkovou – bezmasou nebo falešnou. My jsme oba dva s přítelem vegetariáni, tak vařím cokoliv bez masa. Těstoviny, brambory, seitan, atd... Na Vánoce jsem dělala domácí   ravioly, plněné čtyřmi druhy různých náplní – třeba dýňovou, sýrovou, špenátovou, no klasika... Naposledy jsem dělala zeleninové karbanátky s bramborami, to je takové jednoduché jídlo. No a polívky. Ráda vařím i z arabské čočky, kuskusu, dělám i výborné chutney zapečené na chlebu, s chilli a s marmeládou... Ale často neumím ten recept zopakovat. To je to samé jako se Stojákem. To bych do tebe vůbec neřekla! To právě nikdo! Dokonce ještě když jsem žila s přítelem, který jedl maso, tak jsem připravovala i steaky. Já jsem je nikdy neochutnala, ale prý byly

vynikající! Na to mám fakt talent. Možná jsem měla být kuchařka. Teď jsi mi asi odpověděla na další otázku :-) kdybys nebyla herečkou – čím bys byla? Ano, teď už to víme, byla bych kuchařkou. Mým snem by byl i takový zdravý fast food. Nebo bych byla kosmonautkou. Kdybys měla měsíc volno, co bys dělala, kam bys jela? Na tuto otázku nemůžu odpovědět, představa měsíce volna mě úplně ochromila... Měsíc volno... Jéééé... To je strašně málo najednou... Já bych se učila – protože já se teď učím německy. Ještě mám v záloze španělštinu a italštinu, ale mám na to opravdu málo času, proto se to učívám v autě. Mám pocit, že angličtina nestačí, a cítím potřebu dalších jazyků. A samozřejmě bych hodně běhala. Ráda bych se taky válela doma – třeba 14 dnů doma a 14 dnů u moře na lodi. Zatím to vypadá, že nám to v létě vyjde a pojedeme na dva týdny do Španělska. Na čem aktuálně pracuješ? Ve strašnickém divadle jsem odpremiérovala 31. března hru „Rozkvetly sekery“ od Viliama Klimáčka, je to sociální tragikomedie. Hraji tam takovou zlomatku (když si vypůjčím název zase z jiné hry). A tady na Fidlovačce jsme zkoušeli hru od Neila Simona „Řeči řeči“. To je taková hořce komická high-

„Mám strach, že přijdu o schopnost obejít se bez elektroniky.“

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 45


Co ty a charita? Já spolupracuji hned s několika organizacemi. Moderuji pro ně různé akce, hovořím o nich do tisku, ráda třeba nafotím kampaň, jsem ochotná udělat v podstatě cokoliv. Protože to jsou všechno možnosti, které mám. A jestli ovlivním myšlení aspoň jednoho člověka, tak to stojí za to! Je to třeba Elpida, která se stará o důstojnější život seniorů Iva při focení pro dlouhodobou kampaň Mluvme o stáří: Nech mou babičku na v České republice (www.elpida. pokoji! za pozitivní vnímání seniorů. Letos v rámci kampaně vyráží Elpida na letní hudební cz), Nadační fond Barbora (www. festivaly (např. Colours of Ostrava) s rockovou kapelou Please The Trees a seniorským nadacnifondbarbora.cz), nebo třeba sborem Elpida (v Olomouci jste je měli možnost vidět v únoru v Jazz Tibet Clubu). sdružení Persefona (www. persefona. cz). A na té fotce z kampaně Elpida – to není můj dědeček. Dědečci nám byli přiděleni. Byla to moc society sonda do života americké smetánky v režii Pavla pěkná myšlenka, takové moc ráda podporuju. No Šimánka. Je to moc pěkná věc, měla premiéru 10. května. a jinak přispívám finančně. Lidi mají vždycky spoustu Taky se znovu začlo točit „Na Stojáka“, nově bude tento alibistických keců, že se peníze nedostanou tam, kam pořad vysílat ČT2. Na tom tedy nepracuju, na to se mají. Ale musíš se smířit s tím, že za služby vždycky jenom psychicky připravuju. Kontinuálně samozřejmě platíš. Někdo to prostě musí zařídit. A pokud nejsem hraji ostatní představení na Fidlovačce, ve Strašnicích, líná, tak když byly povodně v Liberci, tak jsme se blonďaté stand-upy, moderace... Natáčení teď bohužel sebrali, nakoupili jsme věci a jeli jsme přímo tam. žádné nemám... Vždycky máme volbu. To jen pro ty škarohlídy, co si pokaždé najdou důvod, proč nepomoct... Jaké je tvé nejoblíbenější představení, ve kterém hraješ? Krásně zpíváš – plánuješ zapojit zpěv i do Já mám nejoblíbenější tři: „Hvězdy na vrbě“ – bohužel se svého profesního života? blíží derniéra 31. května, „Tři holky jako květ“ s Eliškou Chtěla bych! A navíc jsem dostala skvělou šanci. Mám Balzerovou a Maruškou Doležalovou, to je krásná velkou čest – zpívám na cédéčku Blázinec. Samotné inscenace na Komorní Fidlovačce, a třetí je „Hotel mezi CD vychází 6. června a je to projekt Jana Lstibůrka dvěma světy“. To bych chtěla hrát třeba do konce života, (hraje na basu v kapele Toxique), ten složil a zaranžoval ale s tím, že bych žila ještě aspoň 50 let. s orchestrem hudbu, texty napsal Robin Král. Každý text se týká nějakého psychického onemocnění a já Byla jsi někdy v Olomouci? jsem dostala „bulimičku“. Zpívají tam osobnosti jako Ano, byla!!! Soukromě jsem tam byla naposledy asi Marek Eben, Xindl X, Ewa Farna, Jiří Suchý... Poprvé s našima, když jsem byla malá. Jinak tam jezdím vždycky v životě zpívám na cédéčku a je pracovně, s divadlem nebo na to šanson bulimičky. Pro sebe nějaké akce. Taky jsem tam točila i píšu texty, ale trošku mě děsí, dokument o Vaškovi Stratilovi, jak všichni herci režírují a všichni což je učitel na Výtvarné škole režiséři píší knihy, všichni vysoké v  Brně. Je to zhruba osm spisovatelé zpívají, herečky let zpátky, docela jsme to tam vydávají kuchařky, knížky, zpívají... Já to vyloženě tenkrát projeli, Olomouc je krásný. Já vím, že je to neplánuju, ale nějak to přichází a obecně tíhnu k těm správně ta Olomouc, ale přijde mi to takový „cajzlácký“. uměleckým oborům. Ale jsou to všechno věci, které A když jsme u Olomouce, vím, že je to úplně trapné jsem vždycky chtěla dělat.Koneckonců, divák nebo a neoriginální, ale já jsem veliká fanynka tvarůžků! Slyšela posluchač rozhodne sám. jsem, že nejsou z Olomouce jako z Olomouce. Ale vždycky jsem je tam kupovala, jako že tam koupím ty Kdy za námi do Olomouce tedy zavítáš? pravé – protože dnes už je spoustu „fejků“ – ale musíš Přijedeme s Komikama 20. června do kina Metropol! zkontrolovat, kde byly vyrobeny, podle toho poznáš ty To abych si hned zašla nakoupit tvarůžky do pravé olomoucké. tvarůžkového automatu! 46 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

FOTO: LUCIE ROBINSON PRO ELPIDU O.P.S.

„Jestli ovlivním myšlení alespoň jednoho člověka, tak to stojí za to.“


„V hudbě jsem objevila nové žánry. Oblíbila jsem si písničkáře jako jsou John Mayer nebo Joe Henry.“ iTunes, od 270 Kč

„Teď dočítám Bulgakovův Divadelní román, který jsem dostala na Vánoce od přítele. Je to poměrně malá knížečka, kterou normálně zvládnu přečíst za pár hodin, ale toho času je tak poskrovnu. Bohužel na knihy nemám tolik času, kolik bych chtěla.“ Divadelní román, Michail Bulgakov, Doplněk, 249 Kč

„Už dlouho si říkám, že zajdu do iStylu a budu dokonalá iIva, protože tam mi vše iVysvětlí.“ iPad, Apple, od 12 290 Kč

„Balzám na rty mi nikdy v kabelce nechybí.“ Medový balzám na rty, Pleva, 55 Kč

„Produkty Saloos používám už čtyři roky. Úplně je miluju!“ Balzám Bio Karité Vanilla, Saloos, 167 Kč

„Můj nejoblíbenější parfém – všechny varianty Chloé.“ Chloé, Chloé, EdT, 50ml za 1690 Kč

FOTO: PR

„S operačním systémem Android jsem spokojená. Mám velkou Xperia X10.“ Sony Ericsson Xperia X10, od 9600 Kč

„Tvarůžky mi voní! Dám si je ráda i smažené. Jsem tvarůžkový fanatik!“

TIP (nejen) pro Ivu!

Pro všechny tvarůžkové nadšence máme speciální tip na aromatický výlet: v Lošticích u Olomouce navštivte restauraci U Coufalů. Tam (stejně jako v olomouckém infocentru v radnici) najdete tento unikátní automat na tvarůžky! V nedalekém Muzeu Olomouckých tvarůžků můžete také nahlédnout do historie výroby této pochoutky. www.tvaruzky.cz

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 47


[OL] CESTOVÁNÍ

Julské Alpy „Tajný“ klenot Slovinska

Č

ást Alp, která není tak masově navštěvována turisty – zatím. Díky tomu můžete zažít vzácné chvilky klidu, pohody a vychutnávat si tak krásy přírody v soukromí. TEXT: LADISLAV KŘÍŽEK Julské Alpy jsou nejvyšším slovinským pohořím. Tvoří je mohutné vrcholy s dominantními severními stěnami. Julské Alpy, to jsou nádherné horské scenérie, lehce i hůře dostupné vrcholy, výborně zajištěné Via Ferraty, holé skalnaté štíty, hluboké lesy i slunné louky v údolích, náročné výstupy na vrcholy vyšší než 2500metrů i odpočinek v zelených údolích, bílé vápence, horské potoky, nejvyšší hora Triglav, velkolepé rozhledy, soutěsky, vodopády a prameny řek. Julské Alpy jsou považovány za jedny z nejkrásnějších hor v Evropě. V následujících řádcích vám odtajníme několik míst a tipů, které byste rozhodně neměli při vaší návštěvě vynechat. ZASTÁVKA NA KOUPÁNÍ Tentokrát cesta do „Julek“ začala už zastávkou

a koupačkou u Wörthersee (www.woerthersee.com). Je to páté největší jezero Rakouska a i proto nám hledání vhodného místa ke koupání docela trvalo. Jezero má průzračně čistou vodu a v létě díky podzemním pramenům teplotu až 28°C. Milovníci luxusu si zde přijdou na své, celé jezero je obklopeno drahými hotely, nechybí golfové hřiště a další a další možnosti, my se ale okoupeme a jedeme přes Klagenfurt směr Villach, kde odbočíme na hraniční přechod a zároveň vysokohorské V této ledové vodě potoku Pišnice se dá vydržet opravdu jen pár vteřin 48 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012


Jalovec (2645m) a 47. zátáčka (854m), cestou do údolí Trenta

Jeden z mnoha lanových mostů přes řeku Soča

sedlo Wurzenpass (1073m) v pohoří Kaninky. Cestou nahoru překonáváme až 18% stoupání a já si tak vychutnávám nespočet serpentin, které nás po výborném asfaltu dovedou až na vrchol sedla. KONEČNĚ SLOVINSKO Na vrcholu nám změnu státu oznámí už jen cedule a vjíždíme do Slovinska. Odtud nás čeká sešup dolů a zase mé oblíbené serpentiny do údolí Sáva Dolinka. Odtud doprava je to jen kousek k legendárním můstkům Planica, kde se každoročně pořádají lety na lyžích a určitě stojí za to je vidět. Když už tu budete, dál v udolí Planica můžete obdivovat divoké severní stěny Jalovce (2645m), odpočinek vám poskytne horská chata Dom v Tamarju, jenže tam my jsme už byli a proto volíme odbočku doleva a během pár kilometrů nás vítá cedule „Dobro došli Kranjska Gora“. Malebná horská vesnička,

která je v zimě centrem lyžování a pořádá se tu i světový pohár ve slalomu, v létě je centrem turistických výletů, vysokohorských túr a Via Ferrat. V Kranjské Goře si dáváme pizzu, v centru kousek od kostela a jsme překvapeni její lahodnou chutí, je prostě výborná. Když nám slehlo, zašli jsme doplnit zásoby do místního minisupermarketu Merkator, kde mají opravdu všechno, takže pokud zapomenete hrnek na kafe jako my, tady ho rozhodně seženete. Po této dobré zkušenosti jsme si obchůdek přejmenovali na Reskátor a jedeme

FOTO: LADISLAV KŘÍŽEK

Ruská kapelnica

Majestátný Mangrt (2679m) leží na  hranici s Itálií. K jeho úpatí vede zpoplatněná nejvyšší silnice ve Slovinsku (2015m.n.m.). Za vesničkou Kal Koritnica odbočte na  hraniční průsmyk Predel (Italie)

Poslední z velkých vrcholů nad 2000m na cestě k moři KRN (2015m) Pokud se na něj nevydáte touto drsnou západní stěnou, na jeho východní, travnaté straně můžete nalézt kulky z první světové války. Ovce na vrcholu nejsou ničím neobvyklým ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 49


Kraví idylka, cestou na Vršič

dál. Míjíme několik velkých hotelů a spoustu útulných penzionů, které hostí zimní nápory lidí při světovém poháru ve slalomu a kde si milovníci pohodlí, luxusu a krásných výhledů přijdou na své.

Tady krmíme kačenky a kocháme se pohledy na majestátní vrcholy zleva Škrlatice, Razor, Prisojnik

přes třicet stupňů. My ale spěcháme na Vršič a procházku údolím necháváme na jindy.

OSM SET METRŮ STOUPÁNÍ NA VRŠIČ Vršič je důležitým komunikačním místem slovinských Alp, je nejvýše položené horské sedlo (1611m), a tvoří předěl JEZERA JASNÁ mezi Goreňskem a údolím Trenty, kde začíná Přímoří. Snad ani ne kilometr severně od Kranjské Gory, Vršič je nejznámější sedlo v Julských Alpách, první cesta cestou na Vršič, se zastavujeme u křišťálových jezer zde byla vybudována za 1. světové války pro rakouskoJasná. Zde se nám otevírají až kýčovitě krásné výhledy uherskou armádu ruskými zajatci, kteří zde byli zasypáni na majestátní stěny Prisojniku, Razoru a Škrlatice. Ještě lavinou, 400 z nich zemřelo. Dostáváme se na něj před tím si všímáme pramínku s vodou po pravé straně. klikatou silnicí od jezer Jasná. „Hurá, další serpentiny,“ Je zde ledová pitná voda, kterou nabíráme do kanystru, libuju si. Cesta má něco přes padesát 180° zatáček, smějeme se, protože se pramínek jmenuje prozaicky označených číslem a nadmořskou výškou, takže máme „Baba sči“ a i my Češi rozumíme významu. O to víc, když tlak vody nepravidelně kolísá a ledová voda nás celé neustále přehled, kolik jsme vystoupali metrů od poslední „vracečky“. Asi ve třetině kopce je silnice rozšířená, smáčí. Procházka po okolí jezer s ledovou, ale průzračně a to kvůli Ruské kapli, rustikální srubové budově, smaragdovou vodou se nám zarývá do paměti a nepustí vystavěné na počest Rusů, kteří zahynuli při stavbě této nás snad nikdy. Takovou sílu má toto místo. Pokud máte cesty. O něco výše se počet odpočívadel zvyšuje, a to více času, zajděte dále do údolí Malé Pišnice (vpravo od kvůli nádherné scenérii, která se nám otevírá, tím víc, jezer), kterým protéká ledový, ale křišťálově čistý potok. čím více stoupáme. Jedna z nich, o které stojí za to se Krystaly se vám budou dělat i v krvi, když se potokem zmínit, je výhled na masiv Prisojniku, kde máme výhled projdete, protože je tak ledový, že pokud to nezkusíte, neuvěříte, že může být něco tak ledového, i když je kolem na majestátní severozápadní vápencovou stěnu, na 50 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

FOTO: LADISLAV KŘÍŽEK

I stěna Prisojniku má svá tajemství, úkrývá před vámi svou Tvář a Okno


DALŠÍ INFORMACE SEŽENETE NA: HTTP://WWW.SLOVENIA.INFO/

Pramen Soče

které zaostřujeme na známou tvář, které jsme si všimli na četných pohlednicích v K. Goře, je to Ajdovska deklica – tvář dívky. Tato stěna nás upoutala ještě něčím, a to obřím oknem, dírou, která svými rozměry 40x80 m upoutá každého. Děláme pár fotek a odtud jsme již kousek od Vršiče. Jedeme dál. Těsně pod vrcholem vidíme pasoucí se ovce, a poté, co jsme za zatáčkou potkali krávu uprostřed cesty, se už nedivíme ničemu. VRŠIČ Asi jen málokdo z nás Čechů si uvědomí, že je autem (či motorkou) o 5m výš než nejvyšší vrchol ČR. Konečně se nám otevřel pohled do jednoho z nejkrásnějších údolí v jižní Evropě – údolí Trenta, údolí řeky Soče. Z Vršiče se můžete vydat na nezpočet značených zajištěných a procházkových cest, jak na okolní vrcholy, tak na blízké chaty a údolí. Ještě máme v živé paměti ferátu na severní stěnu Malé Mojstrovky, relax na travnaté plošině s jezírky – Sleme, pod severní stěnou Mojstrovky. Pamatujeme si, že odtud byl překrásný a také nějak povědomý výhled na Jalovec. Ať už vyrazíte kamkoli, zklamaní určitě nebudete. Jen si dejte pozor, na feráty vždy s vybavením! A také - nenarazíte zde na klasické barvy značení jako u nás, ale všude jen na jednotné – červené kolečko s bílou tečkou uprostřed. Může se vám tedy stát, že sejdete z cesty a půjdete jinou...

Řeka Soča umí být i divoká, každoročně vezme život několika vodákům, kteří přecení svoje síly. Je ale také domovem největších pstruhů ve střední Evropě

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 51


Virje, zapadlý vodopád, který nás očaroval

ÚDOLÍ SOČE Údolí Soče pramenem začíná a dále po proudu, když se řeka rozšiřuje, sledujeme visuté lanové mosty, až nám to nedalo a u jednoho z nich 52 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

zastavujeme. Po chvilce ostychu se malinko houpeme a rozhlížíme se po krásném okolí. Řeku Soču lemuje až téměř k jejímu ústí do moře krásná klikatá cesta. Na některých místech je řeka sjízdná jak na raftech, tak na kajacích, pro ně doporučuji vyrazit do Bovce, které je centrem všech těchto sportů, včetně kanyoningu, paraglidingu a mnoha dalších. Protože se ale připozdívá, zajíždíme do kempu Trenta asi 5km od pramene Soče, zde stavíme, jak žena říká, 5ti hvězdičkový stan, a po výborné večeři brzo uléháme k zaslouženému spánku. Nevěšte hlavu, pokud stan nevlastníte, camp vám nabídne i zařízené karavany. VÝŠ UŽ TO OPRAVDE NEJDE Druhý den ráno sedáme do našeho motorového oře a vyrážíme směr jih, lemujíce překrásnou Soču. Jakmile projedeme vesničkou Kal Koritnica, odbočujeme na italský přechod s poetickým názvem „Predel“. Jistě Vás napadne, tak jako nás, kam teď jedeme… Po několika desítkách vystoupaných metrech se silnice rozděluje a my uhýbáme z naší cesty do Pr… a vydáváme se na placenou (cca 5 €), nejvýše položenou cestu Slovinska, která

FOTO: LADISLAV KŘÍŽEK, PR

ÚDOLÍ TRENTY A PRAMEN SOČI Pokračujeme dále do údolí Trenty, mě čeká několik opravdu lahodných zatáček, nádherné výhledy a zahřáté brzdy, je to přece jen z kopce a já (unesen panoramaty) zapomněl brzdit motorem. Téměř na dně údolí odbočujeme doprava k chatě u pramene Soče (Koća pri izviru Soće). Autu dopřáváme nutný odpočinek a vydáváme se k pramenu. Cesta se zpočátku zdá jako vycházková, ale po pár minutách funíme, pomáhaje si rukama opřenýma o kolena. Za skalní odbočkou začíná přituhovat a musíme se přidržovat dobře vypnutého ocelového lana. Výsledek ovšem stojí za to. Soča pramení ve skalní rozsedlině, ve 40m hluboké jeskyni naplněné tou nejprůzračnější ledovou, tyrkysově zbarvenou vodou.


nás dovede k úpatí mohutné vrcholové homole, k Mangrtu (do výšky 2015m.n.m.). Venku se kocháme krásnými rozhledy a bičováni horským větrem po krátké procházce jedeme zase o kus dál. Cestu dolů si můžete prožít už teď (http://www.youtube.com/ watch?v=S0LGEuez_7o). JEZERO LAGO DI PREDIL Na cestě dolů odbočujeme na Predel a pokračujeme asi kilometr do Itálie k jezeru Lago di Predil. Italský název už není tak poetický. Pomalu si zvykáme, že na špinavou a kalnou vodu tu nenarazíme, a po malé procházce kolem vody se obracíme zpět do Slovinska. Komu se tu líbí natolik, že by tu chtěl zůstat natrvalo, ještě nedávno byla v nabídkách slovinských realit hraniční budova s obchůdkem se suvenýry a hospůdkou, zhruba za 7milionů Kč. INTIMITA VODOPÁDU VIRJE Kousek od Bovce, kterým projedete hned, jak se dostanete na cestu kolem Soče, se nachází docela opuštěný a zapadlý vodopád Virje. Dostáváme se k němu z obce Plužna. V nedalekém lesíku necháváme auto a vodopád chvíli hledáme. Po chvilce jej nacházíme a jsme ohromeni jeho intimností, soukromím a téměř nulovou návštěvností. Brzy z jara je plný vody a poznáte ho již z daleka svým hukotem, ale uprostřed léta je návštěva příjemnější a opravdu romantická. Až to člověka láká skočit do hluboké tůně pod ním a zaplavat si v té průzračné vodě. BOKA Před obcí Žaga, hned jakmile přejedete most přes říčku Učju, vás vpravo upoutá vodopád Boka. Je 106m vysoký a 30m široký a jedná se tak o nejvyšší slovinský stálý vodopád. Nejvelkolepější je v jarních měsících, kdy je napájen množstvím vody přitékajícím z rozlehlých kaninských planin, na nichž rychle odtává vysoká sněhová pokrývka. Přístupová cesta k vodopádu vede přes most Boka, odkud se vám naskytne působivý pohled na místní největší turistickou atrakci. Cesta k němu je však dosti zdlouhavá, a pokud nemáte dostatek času (tak jako my), určitě se na cestu nevydávejte.

SLOVINSKO DĚKUJEME, PŘÍŠTĚ ZASE! Na cestě k moři ještě míjíme výrazný vrchol Krnu (2244m) a vzpomínáme, jak jsme v minulých letech stoupali travnatým úbočím jižní stěny, dřímaje v rukou kulky z první světové války, zatímco v severozápadní příkré stěně bojovali téměř o život maďarští horolezci. Po klikaté cestě projíždíme řadou zajímavých vesniček, z nichž nás nejvíce zaujal Kanal, kde je 17m nad hladinou most, ze kterého se skáčou skoky do Soče. Na malebném náměstíčku si dáváme v pizzerii Fontana výbornou pizzu (8 €) – shodli jsme se, že byla nejlepší, jakou jsme kdy jedli. Po jídle jdeme procházkou k řece, míjíme vavřínový strom (což je vlastně bobkový list!) a dostáváme se ke břehu řeky. Toto místo jsme nazvali kamínkový ráj, protože tolik různě barevných, tvarovaných a prokreslených kamínků jsme ještě nikde neviděli. Naše cesta tu nekončí, ale povídání o ní ano, dále pokračujeme do Itálie a poznáváme další spoustu zajímavých míst, ale o tom snad někdy příště.

TIPY NA CESTY:

VOJENSKÁ PEVNOST KLUŽE – jediná zachovalá z tzv. „Korutanských pevností“, vystavěná nad hlubokým korytem řeky Koritnica. Tvrz střežila strategický průchod ze sočské pánve do Korutan již v dobách Napoleona i v krvavých bojích 1. sv. války. MĚSTEČKO MOST NA SOČI, kouzelně umístěné nad soutokem řek Soča a Idrijca, unikátní památka z doby 2. sv. války – partyzánská nemocnice Franja, nesoucí jméno po své odvážné zakladatelce doktorce Franji Bodovec. KOBARID – neobvyklé memorandum – pyramidovitá Kostnice s ostatky 7760 italských obětí 1. sv. války s centrálním kostelíkem sv. Antonína. HRAD PREDJAMA – je vystavěn v převisu ve vysoké skále nad kaňonem řeky Lokva. Současná podoba hradu ze 16. století je výsledkem rozsáhlé přestavby. Historie Prejamského hradu sahá do 12. století. JEZERO BLED s ostrůvkem a hradem. Nejfotogeničtější místo Slovinska – stojí za to!

ORIENTAČNÍ CENY UBYTOVÁNÍ:

camp stan 6 – 15 €/den camp karavan 25 – 35 €/den penzion 30 – 70 €/osoba/den

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 53


ADRESÁŘ C • Calzedonia, www.calzedonia.it, Galerie Vaňkovka Brno, Ve Vaňkovce 1, Brno, tel.: 731 153 160; Olympia Brno, U Dálnice 777, Brno, tel.: 733 536 583; Avion Shopping Park Ostrava, Rudná 3113/114, tel.: 734 433 371; SC Nová Karolina, 28. října, Ostrava • Canon, www.canon.cz • D • Dormeo, www.dormeo.cz, Top Shop, Kobližná 12, Brno, tel.: 542 211 860 • F • Feng-shui Ing. Jana Černá, www.fengshui-poradna.cz • H • H&M, www.hm.com/cz/, Centrum Olympia Olomouc, Olomoucká 90, Velký Týnec 2, tel.: 585 129 301 Hudy Sport, www.hudy.cz, Ostružnická 354/19, Olomouc, tel.: 585 227 887 • I • Ikea, www.ikea.cz, Avion Shopping Park, Rudná ul. 110, Ostrava – Zábřeh, tel.: 596 783 462; Avion Shopping Park, Skandinávská 4, Brno-Dolní Heršpice, tel.: 543 539 111 • L • Lee Stafford, Profimed, www.profimed.cz, OSC Olomouc City, Pražská 255/41, Olomouc, tel.: 737 200 228 • Lush, www.lushcz.cz • M • Magniflex, www.magniflex.cz, Šaldova 219/1, Praha 8 – Karlín, tel./fax: 222 314 608 • Marionnaud, www.marionnaud.cz, OSC Olomouc City, Pražská 255/41, Olomouc, tel.: 585 710 127 • N • New Yorker, www.newyorker.cz, Centrum Olympia Olomouc, Olomoucká 90, Velký Týnec 2, tel.: 585 392 010 • O • Olomoucké tvarůžky, www.tvaruzky.cz • P • Pleva, Herba Olomouc, Denisova 17, Olomouc, tel.: 585 222 662; Masarykova 28, Olomouc, tel.: 585 203 148 • Potten&Pannen, www.pottenpannen.cz, Twin Café Olomouc, Kafkova 8, Olomouc, tel.: 585 319 777 • S • Saloos, www.saloos.cz, Herba Olomouc, Denisova 17, Olomouc, tel.: 585 222 662; Masarykova 28, Olomouc, tel.: 585 203 148 • T • Tisserand, Profimed, www.profimed.cz, OSC Olomouc City, Pražská 255/41, Olomouc, tel.: 737 200 228 • U • UrbanLux, www.urbanlux.cz • W • WeSC, www.freshlabels. cz, Queens shop Brno, Jánská 27, 602 00 Brno; Horsefeathers Board Shop Brno, Minoritská 12, 602 00 Brno; Queens shop Ostrava, Šubertova 4, 702 00 Ostrava; Horsefeathers; Purple Shop, Bartošova 4393, 760 01 Zlín • Y • Yankee Candle, www.yankeesvicky.cz, La Rosa, Ostružnická 8, Olomouc, tel.: 602 528 363

Na příští číslo se můžete těšit už 21. června 2012

DISTRIBUČNÍ MÍSTA

@ Víte o nějakém distribučním místě, kde ještě nejsme a vy byste nás tam chtěli najít? Napište nám!

[OL]4you Magazín 54 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

FOTO: PR

Abasta Restaurace, Divadelní 2, Olomouc • AquaPark Olomouc, Kafkova 1223/8, Olomouc • Black Stuff, 1. máje 807/19, Olomouc • Café Centro, Na Střelnici 1, Olomouc • Café Sant Angelo, Denisova 11, Olomouc • Divadlo Konvikt, Univerzitní 3, Olomouc • Divadlo Tramtarie, Hynaisova 554/11, Olomouc • Hotel Palác, 1. máje 869/27, Olomouc • Hotel Alley, Michalské stromořadí 1061/5, Olomouc • Hotel Arigone, Univerzitní 234/20, Olomouc • Hotel Flora, Krapkova 439/34, Olomouc • Hotel Ibis, Wolkerova 136/27, Olomouc • Hotel Prachárna, Křelovská 91, Olomouc • Hotel Senimo, Pasteurova 905/10, Olomouc • Hotel Trinity, Pavelčákova 445/22, Olomouc • Hotel V ráji, Hanáckého Pluku 10, Olomouc • Informační centrum pod radnicí, Horní náměstí 583, Olomouc • Kavárna Opera, Horní náměstí 433/21, Olomouc • Kino Metropol, Sokolská 572/25, Olomouc • Klinika LLC, Plastická chirurgie a laserové léčebné centrum, Litovelská 26, Olomouc • Mercedes Moravia, Horní lán 415/3, Olomouc • Moravské divadlo Olomouc, Horní náměstí 432/22, Olomouc • NH Hoteles, Legionářská 21, Olomouc • OSC Olomouc City, Pražská 255/41, Olomouc • Omega Centrum, Legionářská 1299/19, Olomouc • Plan B, Palachovo nám. 620/1, Olomouc • Porsche Olomouc, Kafkova 474/1, Olomouc • Potrefená husa, Opletalova 364/1, Olomouc • Profimed, OSC Olomouc City, Pražská 255/41, Olomouc • Rockstar Café/Bar, Lafayettova 10, Olomouc • Studio Gaurí, Ibsenova 17, Olomouc • Toyota, I.P.Pavlova 120, Olomouc • Transfuzní stanice, I.P.Pavlova 6, Olomouc • a mnoho dalších…


E C I D A R T Z T S JEMNO

e č é p í v t s m e j a T e c n ějšího e n t i l v a v o k z Pr metika z nej ipravovaná leje př vní kos Exkluzi ho olivového o ancouzské r ké ptur z f e panens c e r h ičníc dle trad vence. Pro oblasti

Najdete nás na Facebooku marionnaud.cz

-30 % SLEVA na všechny výrobky značek LA BASTIDANE a QIRINESS Akce platí od 1. 6. do 30. 6. 2012.

ČERVEN 2012 OL4YOU.CZ 55


56 OL4YOU.CZ ČERVEN 2012

06/OL4you  

Olomoucký lifestylový magazín je tu pro vás každý měsíc ZDARMA na distribučních místech! Najdete v něm nejen informace o zajímavých novinkác...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you