Page 1

[BLOG SAHİBİ OLMAK & WORDPRESS REHBERİ] HAZİRAN 2012

Blog Sahibi Olmak ve Wordpress Rehberi Merhabalar, bu yazıda sizlere blog sahibi olmanın inceliklerini anlatmayı amaçlıyorum. Daha sonrasında ise hep beraber popüler blog sistemi olan Wordpress yazılımına basit bir giriş yapıyoruz. Bunun yanında doğru hosting (web alanı) seçiminde, eklentilerde, temalarda doğru yolu bulmanızı hedefliyorum. İlk önce blog ve blog hakkındaki terimlerden başlayalım.

Blog Nedir ? “Blog” kelimesi İngilizce dilinden gelir ve “Weblog” kelimesinin kısaltılmış halidir. “Webblog” kelimesinin bizim dilimizdeki karşılığı ise “Web Günlüğü” olarak geçer. Blog genelde bir kişi yada bir kaç kişi araya gelip yazı, fotoğraf, video gibi ürünler paylaşılan internet sitesi çeşididir. Aynı zamanda bireysel işlerin yanı sıra kurumsal işleriniz içinde blog kullanabilirsiniz.

Blog İçerisinde Kullanılan Terimler Blogging: Blog yazma işlemine verilen isimdir. Türkçe karşılığı ise “Blog’lama” olarak geçer. Blogroll: Blog’lar arasında gerçekleşen bağlantı alışverişine verilen isimdir. Web tasarım ile ilgilenen arkadaşların “link takası” adını koyduğu isimdir. Yani şöyle özetleyebiliriz; ben sizin blog’unuzun linkini kendi blog’umda paylaşıyorum, sizde benimkini kendi blog’unuzda paylaşıyorsunuz. Trackback (Pingback): Bir blog’un kendi yazısında sizin blog’unuzun yada blog’unuzda bulunan bir içeriğe link vermesine verilen isimdir. Tag: Dilimizdeki karşılığı Etiket’tir. Yazılarınıza verdiğiniz anahtar kelimelerdir bunlar. Arama esnasında ilgili yazının bulunmasını oldukça kolaylaştırır. RSS: Blog’unuzdaki içeriği aboneler sağlayarak onlara dağıtmanızı sağlayan bir yayın koludur. Çoğu blog sitesinde bu okurlara otomatik olarak sunulmaktadır.

Blog Planlaması

Sayfa

1

Blog yazmaya başlamadan önce mutlaka blog’unuzu ne yönde kullanacağınızı amaçlamalısınız. Bu blog’u kimlerle paylaşmak istiyorsunuz ? Müşterilerinizle mi yoksa arkadaşlarınızla mı ? Kişisel, hayatınızdan yazılar mı yazmak istiyorsunuz yoksa siyasal, sürekli eleştiri içeren yazılar mı ? Bunları düşündükten sonra hangi blog yazılımını kullanmanız gerekecek bunu seçme vaktiniz gelmiştir. Eğer ben hiç ücret ödemeden bir blog sahibi olmak istiyorum derseniz Blogger veya Wordpress.Com, kendi internet alanım olsun, kendi internet adresim olsun dersenizde yine Wordpress’in kurulabilir sürümünü kullanabilirsiniz. Fakat kendi internet alanınıza kurduğunuz blog ile sınır tanımazken diğer servislerde çok fazla özellik kullanamayacaksınız. Bunları da planladıktan sonra bakalım blog’lar hangi tarzlarda yazılıyor.


[BLOG SAHİBİ OLMAK & WORDPRESS REHBERİ] HAZİRAN 2012

Blog Türleri Kişisel Blog: Kişisel blog’lar tasarım ve eklenti bakımından oldukça sadedir. İçeriği genellikle yazarın günlük hayatı, fotoğrafları, videoları ve yeri geldiğinde yorumu belirttiği olayları içeren yazılar olur. Eğer fotoğrafçıysanız, video blog tutuyorsanız, günlük hayatınızdan yazılar yazmak istiyorsanız bu blog türü sizin için en uygunudur. Örgütsel Blog: Bir okulun, sivil toplum örgütünün, kurumun yada politikacının sahip olduğu blog türüdür. Bu tür blog’larda içerik sürekli güncellenir, takipçileri sürekli yeni gelişmelerden haberdar olur. FotoBlog: Fotoğrafların yer aldığı bloga verilen kısa isimdir “FotoBlog”. Bu tür blog’ların sahibi genellikle fotoğraf sanatçıları olur. Topluluk Blog’u: Blog yazarının yanı sıra okurun da yazı gönderdiği blog türüdür. Eğer böyle bir blog’unuz varsa veya bir grup arkadaş toplanıp blog açmışsanız bu bir topluluk blog’udur. Türkiye’de en bilindik örneği Bildirgeç isimli blog olmaktadır.

Detaylı Barındırma Seçimi Barındırma servisini mi yoksa kendi internet alanınızı mı tercih etmelisiniz ? Blog planlamasına giriş yaparken bahsettiğim gibi planlamanın en önemli unsuru bu kısımdır. Barındırma servislerinin en önemli amacı sizin 5 dakika gibi çok kısa bir sürede blog sahibi olmanız ve ücret ödememenizdir. Fakat barındırma servislerinde blog kurduğunuzda hazır temalardan ileriye gidemezsiniz, istediğiniz gibi bir özellik eklemek için eklenti kuramazsınız. Ayrıca bu barındırma servisleri kullanıcısına sormaksınız blog’unuza reklam koyma hakkına sahiptir. Blog barındırma servisleri size ücretsiz olarak “blogismi.blogspot.com”, “blogismi.wordpress.com” şeklinde kendi alan adı altında sizede bir alan adı verir. Bu alan adlarını yine ücretsiz olarak kendi ücretle aldığınız alan adlarına yönlendirebilirsiniz. Kendi blog’umuzu kendi web alanımızda tuttuğumuzda ise ufak bir maddiyata ve biraz teknik bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Ben size bu kitapçıkta teknik bilgiyi sunuyorum, sizlere ise ufak bir maddiyat sağlamak kalıyor. Blog’unuzu kendi web alanınızda barındırdığınızda istediğiniz temayı indirip kullanabilir, üzerinde oynamalar yapabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz eklentiyi blog’unuza kurabilirsiniz. Kendi fotoğraflarınızı da kendi alanınızda tuttuğunuz sürece “Fotoğrafım acaba oralarda silinir mi ?” korkusu da yaşamazsınız.

Sayfa

2

Eğer buraya kadar her şeyi kavradıysak işin en can alıcı noktasına geçebiliriz demektir. İşin en can alıcı noktası ise Wordpress kısmı. Buradan sonrasını sizin doğru yazılımı Wordpress olarak tercih ettiğinizi düşünerek yazıyorum. Bu kısımda Wordpress kurulumu, tema ve eklenti kaynakları, tema ve eklenti kurulumu, Wordpress faydaları gibi yazılar bekliyor. Şimdi Wordpress faydalarından başlayalım. :)


[BLOG SAHİBİ OLMAK & WORDPRESS REHBERİ] HAZİRAN 2012

Wordpress Rehberi Wordpress Faydaları Wordpress kendi web alanınıza kuracağınız, sizi yormayan, fazla teknik bilgi istemeyen, maliteyi olmayan bir blog yazılımı. Yani herkes bu yazılımı çok rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca Wordpress hakkında internette bir çok kaynağa, ücretsiz tema ve eklentiye ulaşmanız mümkün. Wordpress diğer sistemlere göre daha az trafik harcamakta ve web alanınıza gereksiz yük bindirmemektedir. İstediğiniz dilde (buna Türkçe dahil) kullanabilirsiniz. Wordpress GNU/GPL (Genel Kamu Lisansı) lisansına sahiptir. Yani Wordpress ücretsiz bir yazılımdır. Özgürdür, kodlarını istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Wordpress Kurulumu Wordpress’i kendi web alanınıza (artık “web alanı” kelimesini “host” olarak kısaltmanın vakti geldi) kurmanız için hostunuzun en az PHP4.3 ve MySQL 4.0 desteklemesi gerekmektedir. Bu özelliklerin bulunduğu host hizmetini genellikle Linux sunucular karşılar. Kuruluma başlamadan önce size FileZilla isimli yazılımı bilgisayarınıza kurmayı öneriyorum. Çünkü indirdiğimiz Wordpress dosyalarını kendi host’umuza atmak için bir ftp yazılımı gerekecek. Bu arada dosyalarınızı atmanız gereken ftp bilgilerini hosting sağlayacınızdan alabilirsiniz. FileZilla yazılımını http://git.oktayusx.net/fz adresinden edinebilirsiniz.

Sayfa

3

Sıra geldi Wordpress yazılımımızı indirmeye. Yazılımı hemen http://tr.wordpress.org/ adresinden Türkçe olarak indirebilirsiniz. Yazılımı indirelim ve FileZilla ile ftp sunucumuza atalım. Genelde atmamız gereken ana dizin bize ftp içindeki klasörlerden “public_html” olarak sunulur. (Böyle bir klasör yoksa hosting sağlayıcınıza danışın.) Wordpress dosyalarını Winrar ile çıkarıp bu klasör içine atıyoruz. (Wordpress klasörünü atmayın, içindekileri atın.)


[BLOG SAHİBİ OLMAK & WORDPRESS REHBERİ] HAZİRAN 2012 Dosyalarımızı ftp sunucumuza attıktan sonra internet adresimizi tarayıcımızın adres satırına girelim ve kuruluma başlayalım. Burada size hosting sağlayıcınızın verdiği veritabanı bilgileri gerekecek, eğer öyle bir şeye sahip değilseniz host kontrol panelinizden kendiniz oluşturabilir veya hosting sağlayıcınızdan bu bilgileri edinebilisiniz.

Resimde de gördüğümüz gibi alanları doldurduktan sonra “Wordpress’i Kur” butonu bize hazır bir şekilde geliyor. Bu butona tıkladıktan sonra blog’umuz artık kullanıma hazır hâle geliyor ve Wordpress kurulumunu tamamlamış bulunuyoruz. Wordpress kurulumunu tamamladıktan sonra artık siteniz üzerinden giriş yapabilirsiniz. Wordpress’e giriş yaptığınızda karşınıza çıkan panelden blog’unuza yazar ekleyebilir, tema ekleyebilir, eklenti yükleyebilirsiniz. Rehberin yavaş yavaş sonuna gelirken size 2 adet altın adres veriyorum. Bunlar Wordpress internet sitesindeki eklenti ve tema arşivi linkleri. Eklentiler için http://wordpress.org/extend/plugins/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Temaların bulunduğu arşiv için ise http://wordpress.org/extend/themes/ adresini ziyaret edebilirisiniz.

Sayfa

4

Burada rehberin sonuna geldik. Daha detaylı bilgiler ve ilerleyen zamanlarda gelecek yazılar için www.oktayusx.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Teşekkür ediyorum sizlere. Oktay YENİTÜRK © 2012 – Haziran (oktayusx.Network)

Blog Sahibi Olmak ve Wordpress Rehberi  

Bu rehberi edinerek Wordpress kurulumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra blog nedir, terimleri nelerdir, türleri nelerdir gibi...