5 minute read

Greta Užkuraitė: apie teisę paprastai

TEISĖ:

kitu kampu

Advertisement

KAMILĖ KOGSTAITĖ

Daugelį žmonių teisė atbaido: sudėtingi teisiniai terminai, sausos formuluotės, griežta teisininkų komunikacija ir nesibaigianti dokumentacija. Gal todėl dažnas į teisinius niuansus pradeda gilintis tik iškilus kokiai nors gyvenimiškai bėdai, kuomet be teisininkų pagalbos problemos nepavyksta išspręsti.

Vis dėlto, teisė – svarbi mūsų kasdienybės dalis, atliekanti vaidmenį kone visose gyvenimo sferose. Tą patvirtintų Kaune gyvenanti teisininkė Greta Užkuraitė, kasdien savo darbe susidurianti su teisinės sistemos aktualumu. Matydama, jog daugeliui vis dar sunku „susidraugauti“ su teise, mergina pradėjo veiklą „Instagram“ socialinėje medijoje. Aplinkoje, kurioje karaliauja veido kremų reklamos, filtrų išdailintos nuotraukos ir puošnūs drabužiai, Greta dalinasi aktualiomis teisinėmis žiniomis, kurios gali praversti kiekvienam iš mūsų. Svarbiausia, jog ji tai daro šiuolaikiškai, įdomiai ir nespraudžia teisės į rėmus, priešingai – pateikia žinias visiems suprantama kalba.

Greta, kaip tavo gyvenime atsirado teisė: kokias studijas baigei, kur po jų įsidarbinai?

Teisė mano gyvenime atsirado dar tuomet, kai buvau labai jauna. Maždaug ketvirtoje klasėje jau buvau tvirtai apsisprendusi dėl teisininkės karjeros. Prieš kelis metus paklausiau savo mamos, ką ji mano, kas mane galėjo paskatinti siekti teisės profesijos. Pasirodo, kažkada, kai buvau dar visai maža ir su šeima poilsiavome prie ežero, mane sužavėjo viena advokatė, su kuria teko trumpai pabendrauti. Įdomiausia tai, kad aš jos net gerai nepamenu, bet, regis, ji tikrai paliko svarbią žymę mano gyvenime. Na, o kalbant apie teisės studijas, esu baigusi tarptautinės teisės magistrantūros studijas. Jų metu ir po studijų dirbau tarptautinėje įmonėje, taip pat atlikau praktiką advokatų kontoroje.

Kokioje teisės srityje šiuo metu specializuojiesi? Šiuo metu specializuojuosi sutarčių, darbo, šeimos ir keleivių teisės srityse. Iš smalsumo sukaupiau nemažai žinių apie vartotojų teises ir motinystės išmokas. Pagrindinis mano tikslas yra sukaupti kuo daugiau žinių ir praktikos intelektinės nuosavybės teisės srityje. Ją atradau visai atsitiktinai ir galiu drąsiai pasakyti – tai mano sritis.

Esi įkūrusi teisininkų bendruomenę „Legal Lovers“. Papasakok, koks yra šios bendruomenės įkūrimo tikslas ir kaip sekasi plėtoti bendruomenės veiklą.

Aš esu komandos žmogus. Man patinka dirbti, mokytis iš kitų bei padėti kitiems. Mane visada domino teisinį darbą dirbantys žmonės, jų skirtingos patirtys ir istorijos. Įkurti šią bendruomenę mane paskatino pavasarį šalyje paskelbtas karantinas. Man paprasčiausiai trūko komunikacijos su žmonėmis, kurie ne tik domisi teise, bet geba palaikyti teisinę diskusiją. Šiandien galiu tik pasidžiaugti, jog bendruomenė auga, vis aktyviau diskutuoja, vienas kitam padeda bei bendradarbiauja. Toks ir buvo šios bendruomenės tikslas – norėjau, kad teisininkai vieni kitus matytų ne kaip konkurentus, o kaip kolegas.

Esi jauna, veržli teisininkė, aktyviai įsitraukusi į „Instagram“ veiklą – ten pateiki žmonėms informaciją apie teisinius aspektus visiems suprantama kalba. Kaip kilo mintis šviesti, edukuoti socialinės medijos vartotojus šia tema?

Atradau šią veiklą būdama motinystės atostogose. Iki gimstant vaikeliui įtemptai dirbau, tad pirmus motinystės mėnesius jaučiausi emociškai atsigavusi, man tiesiog buvo gera leisti mintims ilsėtis ir rūpintis vaiku. Matyt, toks poilsis, jeigu tai ga-

lima taip pavadinti, prisidėjo prie šios idėjos realizavimo ir padėjo man išdrįsti žengti tolimesnį žingsnį. Mano pagrindinė idėja yra paprasta: noriu žmonėms kalbėti apie teisę paprasta žmonių kalba ir informuoti juos, kad teisių žinojimas yra labai svarbus ir gali praversti ne tik sprendžiant ginčus teisme, bet ir kasdieniame gyvenime (einant į darbą, perkant prekes, dalyvaujant renginiuose ir t. t.).

Kaip pasirenki dalykus, kuriuos nori aptarti socialinėje medijoje? Ko gero, jau žinai, kokios teisinės temos yra aktualios tavo auditorijai?

Pradžioje rinkausi tas temas, kurios man atrodė aktualios mano artimiesiems, draugams, pažįstamiems. Pavyzdžiui, ką daryti, kuomet yra atšaukiamas skrydis, kaip spręsti problemą, kai įsigyta prekė yra nekokybiška arba kaip apginti darbuotojų teises, kurias darbdavys ne visuomet įgyvendina. Šios temos buvo tarsi atspirties taškas, o visa kita rutuliojosi padedant auditorijai. Dažnai patys žmonės išreiškia susidomėjimą tam tikra teisine tema, atsiunčia žinutę su pasiūlymu, pabrėžia susiklosčiusios situacijos aktualumą. Kadangi tokius pasiūlymus dažniausiai teikia su teise nesusiję žmonės, tai padeda man suprasti, kas žmonėms yra aktualu būtent šiuo metu.

Matyti, jog po tavo socialinės medijos įrašais yra nemažai komentuojančiųjų, įsitraukiančių į diskusiją teisinėmis temomis. Ar grįžtamasis auditorijos ryšis tau yra svarbus?

Tikrai labai svarbus. Galiu drąsiai sakyti, kad neskirčiau laiko šiam reikalui, jeigu jis niekam nepadėtų ir nebūtų įdomus, nes juk nebeliktų prasmės. Dėl to labai vertinu žmonių norą su manimi pabendrauti, stengiuosi visiems anksčiau ar vėliau atrašyti ir džiaugiuosi, kuomet žmonės tikrai nuoširdžiai skaito įrašus, domisi, analizuoja jiems pateiktą informaciją ir galiausiai pritaiko ją praktikoje.

Kokia amžiaus kategorija dominuoja tavo auditorijos gretose, galbūt jose yra nemažai jauno amžiaus žmonių?

Dominuojanti žmonių grupė yra 25-34 metų žmonės, bet taip pat yra ir nemažai jaunesnio amžiaus žmonių, pavyzdžiui, teisės studentų.

Daugelis įvairaus amžiaus žmonių, ypač jaunuoliai, teisiniais aspektais pradeda domėtis tik tuomet, kai juos tą daryti priverčia gyvenimiškos aplinkybės. Kodėl svarbu kiekvienam nuolat save šviesti teisės tema, domėtis teisinėmis naujovėmis? Neretai gyvenime ne viskas vyksta taip, kaip planuojama, tačiau vienintelis būdas sau padėti yra domėtis ir mokytis „pastovėti“ už save – to tikrai anksčiau ar vėliau prireiks. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad teisė jaunų žmonių gyvenime atsiranda

vis anksčiau – studijuojant pasirašoma sutartis su švietimo įstaiga, būsto nuomotojais, vėliau pasirašomos darbo sutartys – visa tai yra vienaip ar kitaip susiję su teise. Amžius jau nebėra rodiklis, nes teisė yra beveik visur.

Kokią tu regi šiuolaikinę jaunąją kartą? Ar ji tau atrodo pareiginga, atsakinga, paisanti moralės normų?

Aš džiaugiuosi savo aplinkoje matydama daug aktyvių, veržlių jaunų žmonių. Pats žaviausias bruožas, mano akimis, yra jauno žmogaus ambicingumas ir užtikrintumas. Šie bruožai su amžiumi dažnai pradeda blėsti. Dėl pareigingumo, atsakingumo ir moralės normų paisymo galiu pasakyti tik viena – su amžiumi tai nesusiję, tai arba yra žmoguje, arba ne. Jei asmuo visuomet elgėsi atsakingai, gerbė aplinkinius, laikėsi moralės principų, tikėtina, kad jo vertybės taip paprastai nepasikeis. Aš manau, kad šiuolaikinė karta yra nuostabi ir paliks ryškų pėdsaką įvairiose gyvenimo srityse!

Kas tave pačią labiausiai inspiruoja, veda pirmyn vykdant teisinę veiklą?

Pasiektas rezultatas yra geriausias variklis. Pats paprasčiausias pavyzdys – prieš metus laiko aš net nepagalvojau, jog kalbėsiu apie teisę didesniam žmonių ratui arba turėsiu savo asmeninę svetainę bei ruošiu medžiagą pirmajam savo vaizdo seminarui. Vis dėlto, nuoseklus darbas, savo tikslo siekimas padeda judėti pirmyn, o teigiami rezultatai motyvuoja nesustoti, net kai kartais tos motyvacijos staiga pritrūksta. Svarbu nepamiršti pailsėti ir nebijoti į darbą pažvelgti iš kitos pusės. Aš nebijau pasakyti „ne“ naujiems klientams, jeigu matau, kad dėl darbo krūvio kentės esami arba jeigu reikalinga atsitraukti nuo darbų. Ne visiems tai patinka. Klientai šiais laikais yra tikrai reiklūs, bet mane labiausiai džiugina, jog aš galiu susikurti viską taip, kaip man labiausiai tinka ir patinka. Labai svarbu nestovėti vietoje, juk gali būti smagu save stebėti iš šalies ir matyti teigiamus pokyčius.

This article is from: