Page 1

katalog2013


katalog2013


Firma WFM istnieje na rynku od 60 lat. Nasza pasja, innowacyjność,

projektantami, którzy analizują poszczególne elementy pod względem jakości

profesjonalizm i doświadczenie sprawiły, że wypracowaliśmy bardzo wysoką

i praktycznych oczekiwań naszych Klientów. Markę WFM KUCHNIE można

pozycję w branży. Tworzymy meble na indywidualne zamówienie, a nasz

znaleźć w 80 salonach meblowych w całym kraju, gdzie wyspecjalizowani

specjalistyczny park maszynowy gwarantuje najwyższą jakość wykonania. Dzięki

doradcy gwarantują obsługę na najwyższym poziomie. Dodatkowo oferujemy

temu powstają niezwykłe meble, które łączą w sobie precyzję, nowoczesność,

profesjonalny program komputerowy do projektowania kuchni w trójwymiarze,

elegancję i funkcjonalność. Aby przebywanie w kuchni było prawdziwą

który pozwala tworzyć fotorealistyczne wizualizacje. W ramach dbałości

przyjemnością, należy zadbać o pełen profesjonalizm już w fazie projektowania.

o zadowolenie naszych Klientów wprowadziliśmy dwuletni okres gwarancji, który

Dlatego właśnie każda nowa kolekcja jest konsultowana z certyfikowanymi

ma na celu zaspokoić ewentualne roszczenia z tytułu wad ukrytych.

kuchnie

kuchnie

NOWOCZESNE >

>>

KLASYCZNE >

>>>

Nowoczesność kuchni to przede wszystkim jej funkcjonalność, ale także awangardowa forma. To odważne zestawienia kolorów, niestandardowe łączenie materiałów. Współczesne rozwiaząnia godzą prostotę z wyrafinowaniem. Jak w doskonałym dziele treść nie kłóci się z formą, jedno wynika z drugiego. Zastosowanie najnowszych technologii nie eliminuje właściwego dla kuchni nastroju.

I

PIANO III CALMA sapele mocca połysk / biały mat

PUREZZA biały mat

I

RITTO ADESSO dąb nagano / czarny classic

I

PIANO II CALMA dąb tabacco / cappucino II połysk

PUNTO ciemny antracyt, beż

I

CALMA PIANO IV błękitny połysk / dąb tabacco

8_11

Kuchnie stylizowane odwołują się do tradycji, tworzą iluzję ponadczasowości. Naturalność zastosowanych gatunków drewna daje poczucie trwałości, nieprzemijalności. Ciepłe, klasyczne kolory oklein tworzą rodzinną atmosferę, poczucie uniwersalnej harmonii. Łagodnie zabudowana przestrzeń łączy funkcje dzisiejszej kuchni i dawnego salonu. Wymarzone miejsce spotkań kilku pokoleń.

I

MIRABELLE II RITTO latte / dąb tabacco

I

12_15

PIANO III ADESSO

16_19

PUNTO CALMA

orzech amerykański mat / białe

I

orzech macadamia / biały połysk

I

22_25

PIANO III CALMA

26_27

CALMA

28_33

CALMA PIANO III

tineo połysk / bakłażan połysk

zielony butelkowy połysk

I

szary mat / sapele mocca połysk

34_39

CALMA

44_47

RIFFLESSO SPEZZARE

48_49

MIRABELLE II

ciemny popiel mat

I

cappuccino / autum rustic

kakao mat, biały połysk

50_53

PIANO II

54_59

CALMA

62_65

dąb nagano

biały połysk, czarny połysk

66_69

NORDICA

70_75

ROCCA

76_79

TRONCO

84_87

AMBRA

88_89

VERONESE

olcha antyczna patynowana

biała

olcha natura

olcha orzechowa patynowana

dąb kremowy

VILLA II dąb biały

92_99

100_103

106_107

108_109

110_113

114_119


kuchnie

NOWOCZESNE

6_7


I

PIANO III CALMA sapele mocca połysk biały mat

Nowoczesna elegancja wytwornej bieli łączy się z głębią wzoru okleiny egzotycznej, co nadaje pomieszczeniu wyjątkowo luksusowe oblicze. Ekskluzywna okleina o niepowtarzalnym uroku i szlachetnym wybarwieniu uwypuklona została poprzez kontrast z białym lakierem. Cechą charakterystyczną tego dekoru jest niepowtarzalność wzoru oraz kontynuacja rysunku słojów na sąsiadujących frontach. Wyjątkowy charakter okleiny podkreślają uchwyty listwowe, a półka na książki i pamiątki rodzinne w ciekawie zaprojektowanej zabudowie indywidualizuje wnętrze i pozwala łagodnie przenieść się do strefy pokoju dziennego.

8_9


I

PIANO III CALMA sapele mocca połysk biały mat

10_11


PUREZZA biały mat

Oto ponadczasowa klasyka w nowoczesnej odsłonie. Klasyczne, a zarazem nowoczesne połączenie tradycyjnej linii frontów z wysmukloną linią pionową ramiaków, która nadaje kuchni wyjątkowej lekkości w wytwornym kolorze bieli. Delikatną kompozycję szafek podkreśla brak uchwytów, które zostały zastąpione optymalnie wyprofilowanym wgłębieniem na górnej krawędzi. Całość uzupełnia blat w kolorze absolutnej bieli, nadający kompozycji subtelnego wyrafinowania. Interesująco wbudowany regał spełnia także funkcję stolika do kawy i dzięki temu naturalnie łączy kuchnię z przestrzenią pokoju dziennego.

12_13


PUREZZA biały mat


I

RITTO ADESSO dÄ…b nagano czarny classic

16_17


I

RITTO ADESSO dąb nagano czarny classic

Aktualne koncepcje wzornicze, według których w centrum uwagi znajduje się natura, która traktowana jest w wielu obszarach życia jako inspiracja i wzór do tworzenia nowych rozwiązań projektowych, stały się punktem wyjścia podczas tworzenia prezentowanej kuchni. Zimny minimalizm łączy się coraz częściej w zgodnej symbiozie z naturalnymi, ciepłymi elementami, stąd fronty w okleinie naturalnej dąb nagano rozładowują delikatnie zimną nowoczesność wnętrza, tworząc jednocześnie intrygującą całość. Szlachetność materiałów podkreślona została przez nieregularny rysunek dębowych słojów, który dodaje całości niewymuszonego uroku. Aby nie zakłócać jednolitej linii frontów, zamiast uchwytów zastosowano specjalnie odfrezowane górne krawędzie, które umożliwiają bezproblemowe otwieranie drzwi i szuflad.

18_19


PORADNIK cz. 1

STYLISTYKA, KOLORYSTYKA I WZORNICTWO Trend jest czymś znacznie więcej niż tylko modą. Trend jest barometrem estetycznych preferencji i nastrojów. Obecne trendy wzornicze obrazują tęsknotę za naturalnością i autentycznością w naszym codziennym życiu. Natura, która jest ideałem do naśladowania, puryzm, cechujący się czystą formą oraz prostotą wyrazu, indywidualizm, który podkreśla wyjątkowość i unikatowość oraz trwałość podkreślająca dobrą jakość to wyznaczniki obecnych trendów w meblarstwie.

PORADNIK cz. 1

Kuchnia zakończyła swoją karierę jako miejsce wyłącznie do gotowania i przygotowywania posiłków. Stała się wręcz sceną, na której toczy się życie, pełne codziennych trosk i radości, poważnych rozmów i wybuchów nieoczekiwanego śmiechu. W tym wyjątkowym miejscu, w sercu każdego domu to my tworzymy tę niesamowitą sztukę. Aby czuć się dobrze i komfortowo potrzebujemy do tego odpowiedniej oprawy, którą stanowią meble i dodatki. To one tworzą tło, które nie tylko odzwierciedla nasz charakter i upodobania, ale również za pomocą kolorów i detali odpowiednio wpływają na nasz nastrój.

WZORNICTWO Współczesne trendy wzornicze nie znają granic. Nowoczesne ujęcie klasyki, które ma na celu zbudowanie wnętrz przytulnych, podkreśla rodzinny i często wielopokoleniowy charakter wnętrza. Odejście od rzeczy sezonowych, nietrwałych, znaleźć można we wnętrzach charakteryzujących się prostotą, która sprowadzona została do najważniejszych funkcji pomieszczenia, zapewniając funkcjonalny minimalizm i czystość wyrazu. Charakter tworzą tu zastosowane materiały oraz bogactwo detali i naturalność. Nowocześnie interpretowane rzemiosło znajduje się we wnętrzach inspirowanych urokiem starych warsztatów i budynków przemysłowych. Kompilacja kreatywności, nowoczesnej technologii i sztuki rzemieślniczej wprowadza nas do wnętrz opartych na indywidualizmie i niedoskonałości.

Jeszcze do niedawna podział ze względu na charakter i styl mebli był jasny i klarowny.

.

Wyróżnialiśmy: kuchnie klasyczne (np. prowansalskie, angielskie, rustykalne), w których dominuje drewno, rzeźbione listwy, witraże, stylowe dodatki i bibeloty, a sprzęt kuchenny jest zabudowany, wręcz niewidoczny;

. .

więcej informacji:

www.funkcjonalnakuchnia.pl

kuchnie nowoczesne łączące w sobie proste formy i rozmaite materiały (drewno, lakier, laminaty, folie i metal); bardzo funkcjonalne i jednocześnie oszczędne w dodatkach, gdzie sprzęty są idealnie wkomponowane w wystrój wnętrza; kuchnie high-tech które nazwać możemy wysoko zautomatyzowanymi laboratoriami kuchennymi, w których głównym tworzywem jest szkło i metal w chłodnych barwach, a najnowocześniejszy sprzęt zaskakuje niesamowitymi możliwościami.

W chwili obecnej granice właściwie zupełnie się zacierają. Do wnętrz stonowanej klasyki wchodzą nie tylko nowoczesne bryły, ale także materiały i kolory do tej pory nieobecne w tradycyjnych wnętrzach. Do wnętrz nowoczesnych natomiast zawitały detale obecne dotychczas wyłącznie we wnętrzach w stylu retro jak pilastry czy rzeźbione ornamenty. Wszystko wykonane z najlepszej jakości materiałów, tworzące ponadczasowe wnętrza, które stanowią niezwykle istotne części składowe naszego życia.

STYLISTYKA, KOLORYSTYKA I WZORNICTWO

Zasada "jak powinna wyglądać idealna kuchnia" pod względem kolorystycznym już dawno przestała istnieć. Nie istnieją w tej chwili żadne granice – ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Obecne technologie produkcji mebli są w chwili obecnej na tak wysokim stopniu zaawansowania, że właściwie każde życzenie Klienta może zostać spełnione.

.

W ofercie znaleźć można m.in. kolekcje oparte zarówno na stonowanych, naturalnych dekorach drewnianych, jak i niesamowitych wariacjach oklein egzotycznych, które łączone mogą być z cudowną głębią lakierów czy folii, w wykończeniu matowym lub w połysku.

.

Przykładami opisanych trendów wzorniczych są:

.

Na rynku znajduje się bogata paleta kolorystyczna każdego materiału, z których produkowane są kuchnie – dla zwolenników nowoczesnego wykończenia barwy chłodne, dla tych, którzy lepiej czują się w słonecznych wnętrzach – barwy ciepłe.

. więcej informacji:

www.funkcjonalnakuchnia.pl

.

dekory frontów, które charakteryzują się autentycznym i wyrazistym usłojeniem, cechują je pęknięcia, pory i słoje drewna, jak również wizualne ślady po cięciu piły, co wynika z fascynacji naturą, jej autentycznością i oryginalnym pięknem. Ta surowość świetnie komponuje się z wyrazistą kolorystyką współczesnych elementów, ale także z wyjątkowymi barwami i fakturą kamienia, naturalny rysunek wykończenia frontów najwyższej jakości, który sprawia, że bardzo trudno je odróżnić od litego drewna lub okleiny naturalnej,

. . . .

wyrazista okleina egzotyczna z kontynuacją wzoru na sąsiadujących ze sobą szafkach (wymaga absolutnej precyzji i mistrzostwa wykonania), bezuchwytowy system otwierania szafek, dzięki któremu powstaje niczym niezakłócona powierzchnia frontów, wyjątkowa kolorystyka lakierów, która zawsze odpowiada najnowszym światowym trendom wzorniczym,

. .

fronty z litego drewna, które idealnie tworzą poczucie harmonii i ponadczasowości we wnętrzach opartych na tradycji i klasyce, bardzo bogata oferta paneli okalających, wykonanych w różnych technologiach, które maskują boki korpusów i jednocześnie sprawiają, że grupy szafek tworzą optycznie zwartą całość, ponadczasowe, klasyczne wzornictwo z jego wyważonymi proporcjami i szlachetnością oparte na pachnącym, litym drewnie, imponujący asortyment, który obejmuje aż 29 wzorów frontów, obejmujący fronty drewniane, laminowane, foliowe, fornirowane, lakierowane, wszystkie produkowane w Wolsztyńskiej Fabryce Mebli, nowatorskie i często odważne propozycje kolorów i wzorów, dzięki którym zdecydowanie wyróżniamy się na tle konkurencji, bogata oferta uchwytów i blatów, które fakturą i kolorem podkreślają unikatowy charakter każdej kuchni.


I

PIANO II CALMA dąb tabacco cappucino II połysk

22_23


I

PIANO II CALMA dąb tabacco cappucino II połysk

Zrównoważona paleta brązów i szarości, szlachetne materiały i perfekcyjne detale to nowy przepis na kuchenny apartament zaprojektowany z rozmysłem i rozmachem jednocześnie. Nowoczesną kompozycję podkreślają stalowe dodatki – uchwyty, cokoły i blat stołu. Całość uzupełniają i równoważą trzy wiszące szafki oraz pochłaniacz w kolorze cappuccino. Grupa niskich szafek z funkcją siedzenia, dzięki elegancji połączonej z wygodą, łączy przestrzeń kuchni ze strefą salonu. Nad całością niepodzielnie dominuje prostota formy i kolorów, jak zawsze będąca gwarancją designerskiego sukcesu.

24_25


PUNTO ciemny antracyt, beż

Funkcjonalny układ kuchni został podkreślony dwoma dobrze zestawionymi kolorami ziemi – ciemnego antracytu i beżu, które przełamały pozornie zimny minimalizm formy. Fronty tego programu wykończono laminatem ciekawie imitującym strukturę drewna. Monochromatyczne kolory dopełniają subtelne, stalowe uchwyty, których horyzontalny układ nawiązuje do struktury laminatu i kunsztownie podkreśla całość. Tak urządzone wnętrze tworzy oblicze współczesnej klasyki i z pewnością przetrwa próbę czasu, dodatkowo pozwalając zmysłom odpocząć od kolorystycznych eksperymentów.

26_27


I

CALMA PIANO IV błękitny połysk dąb tabacco

28_29


I

CALMA PIANO IV błękitny połysk dąb tabacco

Uwagę poszukiwaczy niebanalnych rozwiązań powinna przykuć niczym niezakłócona harmonia współgrających ze sobą kolorów. Prezentowana kuchnia zawdzięcza swój charakter zestawieniu błękitnych, lakierowanych na wysoki połysk frontów programu Calma oraz rozwiązań z programu Piano IV wykonanych w nowatorskiej technologii. Ich wyznacznikiem jest głęboka pozioma struktura, która zaskakuje swoją formą. Zastosowanie profili aluminiowych w szczelinach między frontami umożliwia łatwe otwieranie szafek bez konieczności stosowania uchwytów. Lekkości kompozycji dodają beżowe blaty oraz przemyślany układ 5 szafek wiszących o tej samej szerokości, z których każda jest powieszona na innej wysokości. Tak oto intrygująca zabawa fakturą i kolorem po raz kolejny dała niezwykłe rezultaty.

30_31


I

CALMA PIANO IV błękitny połysk dąb tabacco

32_33


I

MIRABELLE II RITTO latte dąb tabacco

34_35


I

MIRABELLE II RITTO latte dąb tabacco

W nowoczesnym koncepcie wnętrza trudno jest wyznaczyć wyraźną linię podziału między kuchnią a salonem. Umeblowanie tych pomieszczeń łączy się "bezszwowo", co oznacza, że szafki kuchenne mogą być wykorzystywane również do umeblowania przylegającego do kuchni pokoju dziennego. Otwarta kuchnia powinna harmonizować z przylegającą częścią mieszkania pod względem koloru, materiału i stylu. A jak to uczynić lepiej jeżeli nie meblami z tego samego systemu. Otwarta kuchnia ułatwia wspólne spędzanie czasu całej rodziny – osoba pracująca w kuchni nie jest odizolowana. Kolor lakieru na frontach wybrany z palety RAL pozwala zawsze dopasować się do aktualnego trendu i do gustu użytkownika, a dębowe regały i fronty dolnych szafek barwione na ciepły kolor tabacco poprzez swój naturalny wygląd równoważą zimne powierzchnie lakieru. Bezuchwytowe fronty to czysta, niczym niezakłócona powierzchnia.

36_37


I

MIRABELLE II RITTO latte dąb tabacco

38_39


PORADNIK cz. 2

Kuchnia jest wyjątkowym miejscem w każdym domu. Oczywiście niezmiernie ważna jest estetyka wnętrza, jednak przed zakupem wymarzonych mebli warto poświęcić trochę czasu na dokładne zaplanowanie całej przestrzeni, aby potem w codziennym użytkowaniu móc cieszyć się pięknymi i jednocześnie funkcjonalnymi rozwiązaniami.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZAKUPU KUCHNI?

PORADNIK cz. 2

KROK 1: WYMIARY

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZAKUPU KUCHNI? KROK 3: STREFY W KUCHNI STREFY PODSTAWOWE

Jeszcze przed wizytą w salonie meblowym należy bardzo dokładnie zmierzyć całe pomieszczenie przeznaczone na kuchnię, co pozwoli optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dobrym pomysłem jest także wykonanie roboczego szkicu.

STREFA DODATKOWA

Oto lista ważnych danych:

. . . . . . .

długość, szerokość i wysokość pomieszczenia, liczba i rozmieszczenie wejść do kuchni, liczba, rozmieszczenie i wymiary okien, lokalizacja przyłączy wody, prądu i gazu, lokalizacja pionów wentylacyjnych, rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, rozmieszczenie oświetlenia i włączników światła.

KROK 2: OKREŚLENIE POTRZEB STREFA ZAPASÓW

To kolejny ważny etap w planowaniu kuchni. Nad odpowiedziami na poniższe pytania należy się dokładnie zastanowić, bo często dzięki prostym udogodnieniom możemy zapewnić sobie prawdziwy komfort pracy.

. . . . . . . więcej informacji:

www.funkcjonalnakuchnia.pl

Jak często robione są zakupy (ma to wpływ na wielkość lodówki oraz wprowadza temat ewentualnej spiżarni)?

. .

Jak często domownicy gotują? Czy kuchnia pełni także rolę jadalni i miejsca spotkań z przyjaciółmi?

. .

Gdzie wprowadzone będzie oświetlenie? Ile gniazdek planujemy i w którym miejscu (np. aby jednocześnie móc włączyć mikser, ekspres do kawy, toster, czajnik bezprzewodowy i blender)?

.

. . .

Ile potrzebujemy szafek wiszących? Gdzie będą drobne narzędzia kuchenne (noże, deski do krojenia, miski, roboty, tłuczki, tarki itp.)?

. . . . .

STREFA PRZECHOWYWANIA miejsce na szkło (kieliszki, szklanki) zastawa kawowa (filiżanki, spodki, kubki) miejsce na talerze i sztućce codzienne miejsce na talerze i sztućce okazjonalne miejsce na drobiazgi (nożyczki, drobne narzędzia)

Gdzie będą garnki, pokrywki, patelnie? Gdzie będą przechowywane najczęściej używane produkty (mąka, cukier, sól, olej, herbata, kawa)? Czy będziemy korzystać z ekspresu do kawy lub czajnika bezprzewodowego?

. . . . . . . .

STREFA ZMYWANIA zlewozmywak zmywarka bateria młynek do mielenia odpadów szafka pod zlewozmywak miejsce na detergenty wieszak na ścierki segregacja odpadów

Czy planujemy wyspę kuchenną? Ile potrzebujemy powierzchni roboczej (blatów)? Co będziemy przechowywać w kuchni, a co w jadalni (np. świąteczną zastawę naczyń i sztućców, rodową porcelanę)?

STREFA ZMYWANIA

STREFA ZAPASÓW lodówka zamrażarka spiżarnia (np. w postaci wysokiej szafki z szufladami lub cargo)

Oto lista ważnych kwestii:

.

STREFA PRZECHOWYWANIA

więcej informacji:

www.funkcjonalnakuchnia.pl

STREFA PRZYGOTOWYWANIA

STREFA GOTOWANIA I PIECZENIA

STREFA JADALNIANA

. . . . . .

STREFA PRZYGOTOWYWANIA główny blat (min. 90 cm szerokości) szuflada na sztućce robocze (noże, cedzaki, itp.) miejsce na przyprawy miejsce na najczęściej używane produkty spożywcze (mąka, cukier, herbata, kawa, olej) drobny sprzęt AGD (blender, mikser, młynek) oświetlenie blatu roboczego zamontowane w szafkach wiszących nad blatem roboczym

. . . . . .

STREFA GOTOWANIA I PIECZENIA płyta (lub kuchenka) gazowa / elektryczna piekarnik pochłaniacz pary kuchenka mikrofalowa miejsce na blachy i ruszty do pieczenia miejsce na garnki, patelnie i pokrywki oraz dodatkowo w odpowiednio dużej przestrzeni: STREFA JADALNIANA stół krzesła witryna kredens na obrusy, serwety, wazony barek na alkohole

. . . . .

40_41


PORADNIK cz. 2

POZIOME I PIONOWE STREFY W KUCHNI

PORADNIK cz. 2

TRÓJKĄT ROBOCZY, PROJEKTOWANIE PRZESTRZENI W KUCHNI

STREFY PODSTAWOWE ZAPASÓW

PRZECHOWYWANIA

ZMYWANIA

PRZYGOTOWYWANIA

GOTOWANIA I PIECZENIA

Podczas planowania kuchni warto pamiętać o złotej zasadzie projektowania przestrzeni kuchennej, tzw. trójkącie roboczym. Trójkąt roboczy obrazuje ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej / piekarnika, opartych na wierzchołkach trójkąta. Odległości między urządzeniami w TRÓJKĄCIE ROBOCZYM powinny mieścić się w następujących przedziałach: 1. między lodówką a zlewozmywakiem – 120-210 cm, 2. między zlewozmywakiem a kuchenką / piekarnikiem – 120-210 cm, 3. między lodówką a kuchenką / piekarnikiem – 120-270 cm

Ta prosta zasada sprawia, że wszystkie niezbędne produkty i sprzęty są usytuowane niedaleko siebie, co znacząco poprawia komfort pracy i zmniejsza odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłku.

Dobrze przemyślana lokalizacja stref znacznie ułatwia pracę, ponieważ skraca odcinki przemierzane przez użytkowników kuchni. Dlatego podczas planowania wyposażenia kuchni warto zastosować się do kilku ważnych wskazówek:

. . .

CZĘSTO STOSOWANE PRODUKTY

.

RZADZIEJ STOSOWANE PRODUKTY

więcej informacji: SPORADYCZNIE STOSOWANE PRODUKTY

STREFA DODATKOWA JADALNIANA

www.funkcjonalnakuchnia.pl

najczęściej stosowane produkty i narzędzia najlepiej umieścić w szufladach bezpośrednio pod blatem, zaś produkty rzadziej wykorzystywane powinno się lokować w dolnych szufladach,

.

urządzenia właściwe dla każdej ze stref powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie, w strefie przechowywania powinny znaleźć się przedmioty codziennego użytku, m.in. zastawa stołowa, zastawa kawowa, szkło, porcelana (wyeksponowane w szafkach wiszących z przeszklonym frontem oraz podświetleniem), sztućce, narzędzia do podstawowej obróbki żywności (np. obieraczki) oraz pojemniki na żywność, w strefie zmywania sprawdzają się sortowniki śmieci ukryte w szufladach, które najwygodniej umieścić w szafce pod zlewozmywakiem,

. .

w strefie przygotowywania powinny znaleźć się wszelkie niezbędne narzędzia kuchenne, czyli deski do krojenia, sztućce robocze, noże, miski, oraz drobny sprzęt kuchenny (blender, robot, ekspres do kawy, czajnik bezprzewodowy), a także często wykorzystywane produkty żywnościowe, takie jak mąka, cukier, kawa, herbata, olej i przyprawy; w tym wypadku regułą jest zastosowanie szuflad, również szuflad wewnętrznych, które wyposażone w różnego rodzaju podziały wewnętrzne pozwalają na zachowanie idealnego ładu i porządku; w związku z dużą ilością rozmaitego sprzętu dobrze sprawdzają się tu szafki z szufladam w których zastosowano wewnętrzny podział umożliwiający zachowanie porządku, oświetlenia blatu roboczego warto umieścić pod szafkami wiszącymi – to rozwiązanie praktyczne, a jednocześnie efektowne, do przechowywania garnków, patelni itp. warto wykorzystać szafki z cargo lub szufladami z podziałem na garnki.


I

PIANO III ADESSO orzech amerykański mat białe


I

PIANO III ADESSO orzech amerykański mat białe

Biel ścian, blatów, paneli i szklanych frontów w szafkach wiszących stanowi niejako tło dla wysublimowanego wzoru orzecha amerykańskiego na frontach szafek dolnych i średnich. Rysunek drewna pozostaje niezakłócony dzięki kontynuacji wzoru na sąsiednich szafkach i bezuchwytowemu systemowi zamykania. Blaty i panele grubości 77 mm podkreślają nowoczesny charakter kompozycji, a jednocześnie otaczają poszczególne grupy szafek i sprawiają, że tworzą one wizualną całość o niezwykłych walorach estetycznych.

46_47


I

PUNTO CALMA orzech macadamia biały połysk

Kontrast frontów o wzorze orzecha macadamia z białymi frontami lakierowanymi w połysku to bardzo modne połączenie kolorystyczne, ponieważ biel pozwala wykreować wnętrze pełne przestrzeni i światła, zaś nasycone brązy w odcieniu orzecha nawiązują do ponadczasowego piękna tkwiącego w naturze. Oczywiście prawdziwa elegancja kryje się w szczegółach, dlatego białe fronty wzbogacono metalowymi uchwytami, które dyskretnie podkreślają ponadczasowość bieli.

48_49


I

PIANO III CALMA tineo połysk bakłażan połysk

PIANO III CALMA

50_51


I

PIANO III CALMA tineo połysk bakłażan połysk

Prezentowane meble wykończono okleiną naturalną o wzorze jabłoni

indyjskiej

kontynuowanym

na

sąsiednich

frontach,

w odważnym połączeniu z lakierem w kolorze bakłażanu. Nowoczesny charakter podkreślają dodatkowo uchwyty ze stali nierdzewnej o charakterystycznym wzorze i symetrycznej lokalizacji na poszczególnych szafkach. Kolejnym atutem jest szafa żaluzjowa z frontem z matowego szkła. Oto współczesne spojrzenie na kuchnię, która łączy nowatorstwo i luksus.

52_53


CALMA zielony butelkowy połysk

54_55


CALMA zielony butelkowy połysk

Ten program łączy w sobie zmysłową przyjemność i ponadczasową elegancję. Dyscyplina form i podziałów wydobywa gładkie, niezakłócone uchwytami powierzchnie frontów lakierowanych na wysoki połysk w kolorze butelkowej zieleni. Nietuzinkowy odcień tych frontów podkreślają, a jednocześnie ożywiają blaty i panele o modnym wzorze jasnego, naturalnego dębu, natomiast ze stalowymi elementami współgrają cokoły, bateria, okap i piekarnik. Oczywiście jak zawsze istotne są nawet najdrobniejsze szczegóły, dlatego w szafkach dolnych profile uchwytowe układają się horyzontalnie, a w szafach wysokich – wertykalnie.

56_57


CALMA zielony butelkowy połysk

58_59


PORADNIK cz. 3

UKŁADY MEBLI W KUCHNI

PORADNIK cz. 3

UKŁADY MEBLI W KUCHNI

Wyróżniamy 6 podstawowych układów mebli:

1. UKŁAD JEDNORZĘDOWY jest najprostszy, ale najmniej ergonomiczny, ponieważ znacznie wydłuża odległości pomiędzy poszczególnymi strefami.

4. UKŁAD W KSZTAŁCIE LITERY U jest bardzo korzystny, ponieważ pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i jednocześnie gwarantuje bliskość wszystkich stref.

2. UKŁAD DWURZĘDOWY także jest dość prosty, ale zapewnia dobrą komunikację ze względu na bliskość wszystkich stref.

5. UKŁAD W KSZTAŁCIE LITERY G najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, których kształt zbliżony jest do kwadratu.

3. UKŁAD W KSZTAŁCIE LITERY L jest praktyczny, ale wymusza pokonywanie stosunkowo długich odcinków pomiędzy strefami, co wydłuża czas pracy.

6. UKŁAD Z WYSPĄ świetnie sprawdza się, gdy przestrzeń kuchni łączy się z salonem lub jadalnią, ponieważ optycznie wydziela on kuchnię, ale nie zakłóca otwartego charakteru pomieszczenia.

więcej informacji:

więcej informacji:

www.funkcjonalnakuchnia.pl

www.funkcjonalnakuchnia.pl

Dodatkowe atuty wyspy kuchennej: Integruje kuchnię z salonem, ułatwia wspólną pracę z rodziną lub przyjaciółmi, gotujący ma kontakt wzrokowy z pozostałymi osobami, może dodatkowo służyć za barek lub miejsce na przekąski.

60_61


I

CALMA PIANO III szary mat sapele mocca połysk

62_63


I

CALMA PIANO III szary mat sapele mocca połysk

Tą ekskluzywną kuchnię tworzy harmonijne zestawienie lakierowanych szarych frontów, popielatych blatów o strukturze imitującej kamień oraz frontów wykończonych najwyższej jakości okleiną sapele mocca, lakierowaną na wysoki połysk, która powstaje w procesie chemicznej modyfikacji mahoniu i nadaje meblom wyjątkowo luksusowy charakter. Cechą charakterystyczną zestawu jest niepowtarzalność wzoru okleiny oraz kontynuacja rysunku słojów na sąsiadujących frontach. Powierzchni frontów w okleinie sapele mocca nie zakłócają uchwyty, natomiast pozostałe szafki wyposażone są w solidny uchwyt relingowy wykonany ze stali nierdzewnej. Dzięki designerskiemu wyrafinowaniu powstała uniwersalna i zarazem intrygująca przestrzeń.

64_65


CALMA ciemny popiel mat

66_67


CALMA ciemny popiel mat

Połączenie

zimnych,

nowoczesnych

barw

poszczególnych

elementów (ciemny popiel, antracyt i biel) doskonale współgra z kubistyczną asymetrią szafek wiszących. Uchwyty mają metalowy, biżuteryjny wzór, co dodaje meblom dyskretnej elegancji ożywionej dodatkowo przez delikatny wzór kwiatowy na blatach roboczych. Innowacyjnym rozwiązaniem jest telewizor wbudowany w przestrzeń pomiędzy lodówką i szafą spiżarniową. Wszystko to umożliwia stworzenie wielofunkcyjnego wnętrza, będącego jednocześnie kuchnią, jadalnią i salonem, które pozwoli na celebrowanie rodzinnych posiłków i spotkań z przyjaciółmi, a jednocześnie bez trudu przemieni się w oazę ciszy i spokoju.

68_69


I

RIFFLESSO SPEZZARE cappuccino autum rustic

70_71


I

RIFFLESSO SPEZZARE cappuccino autum rustic

Imponująca powierzchnia lśniących niczym lustro ascetycznych frontów została wykonana z odpornego na zarysowania akrylu, a nowoczesna stalowa lodówka, piekarniki, cokół i uchwyty doskonale uzupełniają ten ekskluzywny zestaw. Funkcjonalną wyspę kuchenną koncentrującą strefy zmywania, przygotowywania i gotowania wykończono naturalnym kamiennym fornirem z łupków krystalicznych o intrygującym wzorze i fakturze. Zaskakujący efekt wywołuje również blat stołu z oryginalną kamienną powierzchnią podpartą stalowymi nogami. Aby nie zakłócać wyjątkowej stylistyki frontów kuchnię wyposażono w specjalne stalowe profile umożliwiające bezuchwytowe otwieranie drzwi i szuflad oraz niezwykle funkcjonalne wewnętrzne rozwiązania.

72_73


I

RIFFLESSO SPEZZARE cappuccino autum rustic


MIRABELLE II kakao mat, biały połysk

76_77


MIRABELLE II kakao mat, biały połysk

Minimalizm w kolorach ziemi odzwierciedla najnowsze trendy wzornicze i jednocześnie jest gwarancją lekkości formy. Struktura mineralna na blacie doskonale komponuje się z całą aranżacją. Aby nie zakłócać idealnej powierzchni frontów zastosowano bezuchwytowy system otwierania szafek. Nietypowym rozwiązaniem jest regał na książki wbudowany w strukturę wyspy kuchennej, który intryguje swoją lokalizacją i jednocześnie zachęca do tego, by zatrzymać się na filiżankę aromatycznej kawy.

78_79


PORADNIK cz. 4

Ergonomia to nauka zajmująca się dostosowywaniem urządzeń i narzędzi pracy do cech fizycznych i psychicznych człowieka. Jej głównym celem jest dostarczanie wiedzy, która pozwala tworzyć najlepsze i najbardziej funkcjonalne rozwiązania, pozwalające zaoszczędzić czas i nakład pracy.

ERGONOMIA I FUNKCJONALNOŚĆ W KUCHNI

PORADNIK cz. 4

W wypadku projektowania i urządzania kuchni informacje dotyczące ergonomii są nieodzowne, ponieważ:

. . . . .

ERGONOMIA I FUNKCJONALNOŚĆ W KUCHNI Poniżej znajduje się kilka najważniejszych wskazówek:

.

podczas użytkowania jednej kuchni (a jest to przeciętnie 20 lat) wykonuje się miliony chwytów rękoma, niezliczone ilości skłonów i pokonuje odcinki, których suma jest równa drodze z Hamburga do Barcelony,

.

w sumie użytkownik kuchni spędza w niej średnio 1 miesiąc w roku, codziennie ponad 30 razy podchodzi się do stołu,

.

więcej niż 80 razy dziennie otwiera się i zamyka szuflady oraz drzwi,

.

dziennie wykonuje się ponad 50 czynności na blacie roboczym lub w zlewozmywaku (np. krojenie chleba, płukanie sałaty, przygotowywanie deserów).

więcej informacji:

więcej informacji:

www.funkcjonalnakuchnia.pl

www.funkcjonalnakuchnia.pl

aby uzyskać więcej powierzchni użytkowej można zastosować wyższe i głębsze szafki lub jedną szeroką szafkę zamiast dwóch wąskich, natomiast w szufladach warto zastosować wewnętrzne podziały, które ułatwią utrzymywanie porządku, przy ustalaniu wysokości blatu roboczego należy wziąć pod uwagę wzrost osób, które najczęściej przygotowują posiłki; podstawowa zasada mówi, że blat roboczy powinien znajdować się na wysokości 10-15 cm poniżej wysokości łokcia, blat roboczy w strefie przygotowywania powinien mieć przynamniej 60 cm głębokości i 90 cm szerokości, w szafkach dolnych zamiast półek lepiej zastosować szuflady, dzięki którym nie trzeba będzie wykonywać niepotrzebnych skłonów i przysiadów, a dodatkowo uzyskamy lepszy wgląd i optymalny dostęp do zawartości szafek.

80_81


PORADNIK cz. 4

ERGONOMIA I FUNKCJONALNOŚĆ W KUCHNI

PORADNIK cz. 4

ERGONOMIA I FUNKCJONALNOŚĆ W KUCHNI

Funkcjonalność mebli często można uzyskać dzięki pozornie prostym, ale bardzo ważnym rozwiązaniom:

. . . . . . . .

.

.

zawiasy umożliwiające otwarcie drzwi na 110 stopni, co ułatwia dostęp do zawartości szafki, wbudowane systemy cichego zamykania i specjalne odbojniki, dzięki którym nie ma mowy o trzaskaniu drzwiczkami,

.

podnośniki klapowe w szafkach wiszących, które bez trudu unoszą nawet duże fronty i sytuują je poza strefą pracy, dlatego nie ma ryzyka uderzenia się w głowę, a zamykanie jest lekkie i bezproblemowe,

. .

półki wewnętrzne zabezpieczone specjalnymi podpórkami, co uniemożliwia ich niekontrolowane wysunięcie,

.

szafki dolne z regulowanymi nóżkami, co pozwala dostosować wysokość blatu i zniwelować nierówności podłogi,

.

szuflady z pełnym wysuwem, które zapewniają całkowity dostęp do zmagazynowanych w nich przedmiotów, wewnętrzne wkłady i podziały szuflad, pozwalające zachować ich zawartość w należytym porządku,

.

elektryczny system otwierania frontów szafek górnych i szuflad, który jest szczególnie przydatny w sytuacjach kiedy mamy zajęte lub brudne ręce. System ten pozwala na otwarcie szafki lub szuflady za pomocą delikatnego naciśnięcia szuflady np. kolanem, co powoduje bezszelestne wysunięcie się szuflady,

. . .

szuflady pod zlewozmywakiem wykorzystujące miejsce wokół odpływu i będące świetnym miejscem na przechowywanie np. detergentów,

więcej informacji:

więcej informacji:

www.funkcjonalnakuchnia.pl

www.funkcjonalnakuchnia.pl

wysokie szafy z szufladami lub wysuwanymi półkami typu cargo oraz dodatkowymi półkami na drzwiach jako dobre rozwiązania do kuchennej spiżarni z łatwym dostępem do artykułów spożywczych, praktyczne, wysokie szafy gospodarcze na środki czystości, odkurzacz, mop itp., szafki z drzwiami, które kryją szuflady wewnętrzne zapewniające znacznie lepszy dostęp do przechowywanych w nich artykułów, szafki narożnikowe, których półki, a nawet szuflady są w pełni wysuwane, szuflady w szufladzie, np. do przechowywania sztućców, które pozwalają zachować duże powierzchnie frontów niezakłóconych podziałami, szuflady cokołowe, które świetnie nadają się do przechowywania większych przedmiotów, np. garnków, blach i form do pieczenia, podświetlane szafy żaluzjowe umieszczane na blacie z gniazdami elektrycznymi jako idealne miejsce na toster lub ekspres do kawy, szafki, w których jedna z szuflad może ukrywać praktyczny blat stołu a nawet deskę do prasowania, wkłady szufladowe do przechowywania talerzy, praktyczny sortownik odpadów.

82_83


PIANO II dąb nagano

84_85


Współczesne trendy wzornicze coraz częściej wykorzystują ponadczasowe piękno tkwiące w naturalnych materiałach, nawiązując tym samym do kierunku w sztuce zwanego autentyzmem, którego celem było wierne przedstawianie rzeczywistości. Dlatego właśnie warto zwrócić uwagę na wyraźny rysunek słojów, których pionowe ułożenie dodaje prezentowanym meblom wyrazistości i charakteru, co dodatkowo podkreśla wtarta w nie patyna. Wysokie szafki wiszące zyskały na lekkości dzięki przeszkleniom i efektownemu podświetleniu, a ponadto ciekawie korespondują one z wyjątkową formą dolnych szuflad zamontowanych na nowoczesnych stalowych podporach. Cały system uwodzi zresztą formą i elegancją, a jednocześnie kryje w sobie praktyczne walory użytkowe.

PIANO II dąb nagano

86_87


CALMA biały połysk, czarny połysk

Klasyczna kompozycja mebli o białych i czarnych lakierowanych frontach powinna zadowolić wszystkich miłośników kolorystycznej oszczędności. Głębię połysku lakieru podkreślają niestandardowe uchwyty z powłoką chromową. W pokazanym układzie wszystkie dolne szafki posiadają szuflady zamiast półek, dzięki czemu praca w kuchni staje się wygodniejsza. Intrygującym motywem są dwa pochłaniacze w postaci białych abażurów zamontowanych na ścianie, które nadają kuchni wyjątkowego charakteru.

88_89


kuchnie

KLASYCZNE

90_91


NORDICA olcha antyczna patynowana

92_93


NORDICA olcha antyczna patynowana

Elegancki i wyjątkowy kształt frontów z litego drewna olchowego barwionego na kolor antyczny doskonale współgra z matowym szkłem witryn. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest szafka narożna z szufladami, która stanowi alternatywę dla popularnych w tym miejscu stelaży obrotowych. Górne szuflady też kryją zaskakujące rozwiązania funkcjonalne – np. stół lub deskę do prasowania. W ten sposób powstało przemyślane połączenie tradycji i nowoczesności.

94_95


NORDICA olcha antyczna patynowana


NORDICA olcha antyczna patynowana

98_99


ROCCA biała

100_101


ROCCA biała

Klasyczne, szykowne białe fronty, szklane witryny ze szprosami i eleganckie srebrne uchwyty stanowią nowoczesne nawiązanie do zawsze modnego stylu retro. Ponadczasowe wzornictwo uzupełnia blat o pięknym wzorze mediolańskiego orzecha, a kompaktowy piekarnik, płaski pochłaniacz umieszczony pionowo w ścianie oraz podłużna płyta ceramiczna wnoszą do kompozycji eklektyczne akcenty. Oto oblicze tradycji łączącej pokolenia, świadomej swej jakości, funkcjonalności i piękna.

102_103


PORADNIK cz. 5

Wybierając sprzęt kuchenny warto zainwestować w nowoczesne, energooszczędne rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić prąd, wodę, czas i pieniądze.

SPRZĘTY I OŚWIETLENIE W KUCHNI

PORADNIK cz. 5

. .

SPRZĘTY I OŚWIETLENIE W KUCHNI

.

LODÓWKA jej wielkość zależy od liczebności rodziny, częstotliwości gotowania i robienia zakupów lodówkę należy ustawić w pewnej odległości od źródeł ciepła, takich jak grzejniki, piekarnik czy płyta grzewcza, co umożliwi oszczędność energii i przedłuży czas użytkowania sprzętu

ZLEWOZMYWAK to miejsce nie tylko zmywania naczyń, ale także oczyszczania, płukania i obierania, często też siekania i krojenia) najczęściej spotykana szerokość zlewozmywaka to dziś 60 cm (choć czasami lepiej, żeby był nieco za duży, niż męczyć się przy zbyt małym) standardowe elementy wyposażenia zlewozmywaka to: ociekacz, dwie komory, sterowanie spływu, zawór koszykowy, armatura z wyciąganym wężem do spłukiwania oraz nasadka sperlająca wodę

. .

. . .

POCHŁANIACZ PARY powinien być szerszy od płyty grzewczej montuje się go na wysokości przynajmniej 70 cm powyżej poziomu płyty grzewczej jego minimalną wydajność ustala się wg wzoru: powierzchnia kuchni x wysokość kuchni x 6

.

OŚWIETLENIE oświetlenie ułatwia pracę szczególnie wieczorem, a dodatkowo pomaga budować atmosferę pomieszczenia należy zadbać o to, aby blat szczególnie w strefie przygotowywania był dobrze oświetlony – zaleca się oświetlenie pod szafkami wiszącymi źródło światła powinno być dostosowane do ręczności użytkownika – u osób praworęcznych światło powinno padać z góry na lewą stronę, a u leworęcznych odwrotnie – z góry na prawo punkty świetlne warto umieścić np. nad stołem, na środku pomieszczenia, jako światło pomocnicze nad blatem roboczym, przy zlewie lub płycie grzewczej kupując żarówki najlepiej wybierać wydajne i energooszczędne rozwiązania, np. w technologii LED

.

PIEKARNIK warto zastanowić się nad jego głównym zastosowaniem. Możliwe opcje to m.in. pieczenie ciast, opiekanie mięsa, rożen, grillowanie, podgrzewanie

. .

.

PŁYTA GRZEWCZA jej rodzaj i wielkość zależy od charakteru przygotowywanych potraw (głównie dania jednogarnkowe czy gotowane przy użyciu większej ilości naczyń) i przestrzeni

.

.

ZMYWARKA pozwala przede wszystkim zaoszczędzić sporo czasu i wody (zmywanie po każdym posiłku zajmuje średnio 40 min. dziennie, co daje 10 dni w roku) warto lokalizować ją w pobliżu zlewozmywaka (ze względu na dostęp do instalacji hydraulicznej i sortownika odpadów) na wprost zmywarki należy zostawić przynajmniej 1m wolnej przestrzeni (aby mieć pełen dostęp do urządzenia)

.

. .

więcej informacji:

więcej informacji:

www.funkcjonalnakuchnia.pl

www.funkcjonalnakuchnia.pl

104_105


TRONCO olcha natura

Piękno struktury drewna olchowego, harmonia prostokątnych płycin we frontach mebli i kwadratowych uchwytów to atrybuty kuchni skomponowanej na pograniczu klasyki i nowoczesności. Czerń blatu podkreśla piękne wybarwienie olchowej okleiny i dowodzi, że rzemiosło może być prawdziwą sztuką. Nad wszystkim króluje filozofia umiaru, która jest gwarancją uniwersalności zastosowanych rozwiązań.

106_107


AMBRA olcha orzechowa patynowana

Idealne proporcje ramiaka wykonanego z drewna olchowego i płyciny w okleinie naturalnej olchowej. Elegancji dodaje stonowany kolor orzechowy i stylizowane uchwyty, a odkładająca się w szczelinach patyna i przetarte narożniki frontów tworzą wizerunek wiekowości.

108_109


VERONESE dąb kremowy

Oto klasyczna kuchnia w stylu prowansalskim. Harmonię dębowych frontów o wyjątkowym wzorze tworzą łuczki w górnej części drzwi, trzy horyzontalne linie szuflad oraz ryflowanie czół szuflad górnych. Z frontami koresponduje masywna listwa wieńcząca, będąca przeciwwagą dla przeźroczystego szkła witryn. Delikatny kolor mebli z wyraźną nutą stylizacji tworzą wyszukane i niebanalne połączenie, które można dodatkowo wzbogacić nadrukiem w postaci lawendy. Ciekawym rozwiązaniem funkcjonalnym w prezentowanej kuchni jest szuflada pod zlewozmywak z wycięciem na odpływ. W ten sposób dotychczas niewykorzystana pod zlewozmywakiem przestrzeń wokół syfonu może zostać zagospodarowana np. do przechowywania środków czystości.

110_111


VILLA II dąb biały

112_113


VILLA II dąb biały

Prezentowana kuchnia wyraźnie nawiązuje do barokowej stylistyki pełnej gustownych ozdób i dodatków. Piękne fronty z litego dębu przybrały kolor ponadczasowej bieli, którą uzupełniają blaty w naturalnym dębowym odcieniu. Są one kontrapunktem dla urzekających pilastrów, kolumn przylegających do wyspy kuchennej z półkami ułożonymi w kształcie rozety, ozdobnych głowic umieszczonych w strefie gotowania czy masywnej listwy wieńczącej. Za fasadą ukrywa się natomiast funkcjonalne wyposażenie m.in. w postaci wysokiego cargo i sortownika na odpady wykorzystującego przestrzeń w narożniku.

114_115


VILLA II dąb biały

116_117


VILLA II dąb biały


PORADNIK cz. 6

Praca w kuchni jest związana z wysokimi temperaturami, parą wodną, wilgocią i rozmaitymi zabrudzeniami. Współczesne meble są oczywiście odporne na większość szkodliwych czynników, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

JAK DBAĆ O KUCHNIĘ

PORADNIK cz. 6

Instrukcja użytkowania kuchni.

. . . . . . . . .

JAK DBAĆ O KUCHNIĘ Pielęgnacja mebli i sprzętów kuchennych.

w czasie gotowania należy wietrzyć pomieszczenie lub włączać pochłaniacz, aby para wodna nie osadzała się na meblach i oknach,

Dbałość o czystość w kuchni wcale nie wymaga całego arsenału środków czyszczących, w rzeczywistości bowiem wystarczy pamiętać o tym, że:

.

zmywarkę powinno się otwierać dopiero po ok. 20 minutach od zakończenia cyklu mycia, aby powstała para skondensowała się wewnątrz urządzenia,

.

nie wolno stawiać gorących garnków i patelni bezpośrednio na blacie bez użycia podkładki,

. .

do krojenia, ubijania i siekania należy używać stabilnej i wygodnej deski, co jakiś czas warto skontrolować szczelność piekarnika, ponieważ jeśli krawędź drzwi nagrzewa się do tego stopnia, że nie można dotknąć jej palcem, oznacza to, że urządzenie jest nieszczelne; w takiej sytuacji należy poprosić serwis o sprawdzenie sprzętu,

.

ekspres do kawy i czajnik bezprzewodowy nie powinny stać bezpośrednio pod szafkami wiszącymi, ponieważ wydobywająca się para wodna ma szkodliwy wpływ na meble,

.

lodówka wymaga co jakiś czas sprawdzenia funkcji rozmrażania i odpływu wody, aby nie doszło do jej zatrzymania, porcelana i naczynia kamionkowe mają pod spodem niepowlekaną powierzchnię, która może zarysować blat podczas przesuwania, okucia i zawiasy warto raz w roku posmarować wazeliną techniczną.

więcej informacji:

więcej informacji:

www.funkcjonalnakuchnia.pl

www.funkcjonalnakuchnia.pl

do mycia i czyszczenia należy stosować łagodne środki czyszczące przeznaczone do mebli kuchennych, a po zakończeniu pracy najlepiej wytrzeć meble do sucha,

.

zamiast szorstkich ścierek powinno się wykorzystywać miękkie szmatki lub gąbki, świeże plamy zazwyczaj znacznie łatwiej usunąć, w żadnym wypadku nie wolno używać rozpuszczalników, proszków do czyszczenia czy pary wodnej pod ciśnieniem, ponieważ mogą one nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię mebli, drewno lakierowane oraz powierzchnie z tworzyw sztucznych (fronty, korpusy, blaty) najlepiej czyścić ciepłą wodą z delikatnym środkiem czyszczącym, a następnie wytrzeć daną powierzchnię do sucha; przy szczególnie trudnych do usunięcia plamach można zastosować płyn do mycia szyb, ale wcześniej trzeba sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy nie uszkodzi on powierzchni, płyty ceramiczne można czyścić po prostu wilgotną ściereczką bez dodatkowego środka czyszczącego; trudniejsze zabrudzenia potrzebują zastosowania specjalnego środka; uwaga na przypalony cukier i produkty, które go zawierają – takie plamy muszą zostać usunięte natychmiast,

. .

. .

stal szlachetna i emalia do pielęgnacji wymagają zwykłego płynu do mycia naczyń; silne zabrudzenia i ślady po wodzie dobrze usuwa rozwodniony środek do czyszczenia stali, natomiast rdzę wywabia się kwaskiem cytrynowym lub specjalnym środkiem do stali nierdzewnej, aluminium do pielęgnacji potrzebuje po prostu wilgotnej ściereczki; aby uniknąć śladów po wodzie, najlepiej od razu wycierać je do sucha, a przy silniejszych zabrudzeniach można skorzystać ze środka do czyszczenia zmywarek lub płynu do szyb, pochłaniacz pary wymaga regularnego mycia metalowego filtra (w zlewie lub zmywarce), a w przypadku filtra z włókniny – dbałości o regularną jego wymianę co 3 miesiące; jeśli pochłaniacz nie jest podłączony do komina i funkcjonuje tylko jako reduktor zapachów, filtr z węgla aktywowanego musi być wymieniany co 3 do 6 miesięcy, piekarnik najlepiej czyścić specjalnie przeznaczonymi środkami pielęgnacji,

do

tego

lodówka potrzebuje gruntownego rozmrożenia i mycia co pół roku; w tym celu należy wyłączyć ją z prądu, wyjąć całą zawartość (produkty wymagające niskiej temperatury można wówczas owinąć w gazetę i odstawić w chłodne miejsce), odczekać, aż się odmrozi, wyjąć wszystkie półki i szuflady, a następnie wymyć całe urządzenie miękką ściereczką i delikatnym środkiem czyszczącym.

120_121


ZASTRZEŻENIA: Producent zastrzega sobie prawo zmian konstrukcyjnych i wzorniczych. Fronty szafek w niektórych programach kuchennych wykonane są z drewna litego, okleiny naturalnej i okleiny modyfikowanej. Cechami tych materiałów są niejednolitość faktury, zróżnicowana struktura, kontrasty kolorystyczne, przebarwienia i sęczki. Te właściwości morfologiczne drewna, charakterystyczne dla materiału pochodzenia naturalnego, odróżniają je od tworzyw wytworzonych sztucznie i jako takie nie stanowią wady wyrobu. Ocena jakości powierzchni powinna odbywać się z odległości nie mniejszej niż 1 m, uwzględniając każdorazowo indywidualnie usytuowanie źródeł światła naturalnego i sztucznego. Przedstawione na wzornikach wybarwienia i rysunki drewna nie są powtarzalne na frontach całego zestawu mebli, ze względu na ww. cechy drewna oraz na to, że wzornik stanowi mały wycinek powierzchni mebli. Należy również unikać domawiania frontów po pewnym okresie użytkowania kuchni, gdyż działanie promieni UV ma wpływ na zmianę odcieni koloru. Ponadto materiał pochodzący z różnych partii produkcyjnych może różnić się pod względem kolorystycznym jak i wzorniczym. © Wszystkie prawa do projektu katalogu zastrzeżone. Żadna część tej publikacji ani jej całość nie może być powielana ani rozpowszechniania za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych, bez pisemnej zgody posiadacza praw autorskich.

Data wydania katalogu: sierpień 2013


www.funkcjonalnakuchnia.pl

Szynaka Meble Sp. z o.o. Wolsztyńska Fabryka Mebli PL 64-200 Wolsztyn, ul. Fabryczna 16 Centrala tel. +48 68 347 56 00 Centrala fax +48 68 384 54 95 Sprzedaż tel. +48 68 347 56 30, 0048 68 347 56 32 Sprzedaż fax +48 68 384 25 97 Eksport tel. +48 68 347 56 26

www.wfm-kuchnie.pl e-mail: marketing@wfm-kuchnie.pl

www.facebook.com/wolsztynskiekuchnie

Katalog wfm kuchnie sierpien  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you