Page 1

АКТУЕЛНО ЈАНЧЕВСКИ: И 2013 ЌЕ БИДЕ ЕКОНОМСКИ ТЕШКА ГОДИНА

10

1 5 денари

www.den.mk

ЗАВРШИ 27. ИЗДАНИЕ НА „МАКФЕСТ“

17 o

Вторник, 30 октомври 2012, година 1, број 187

Наместо Тамара, победи Сара! 23

ДУИ ГО ОПСТРУИРА СПОРНИОТ ЗАКОН

15.520 амандмани против бранителите

СИНДИКАТОТ ГО ПОВИКА ТОДОРОВ

Преговори веднаш или 8 штрајк Синдикатот ја повлече одлуката за претходниот штрајк, со што судскиот процес станува беспредметен и Тодоров нема зошто да ги тужи Синдикатот и лекарите, велат првите луѓе на синдикалната организација

ГОЛЕМ СОБИР НА ЗДРУЖЕНАТА ОПОЗИЦИЈА

Митинг со повик за избори

6

4


2

ВЕСТИ

Вторник, 30 октомври 2012 година

Митинг како повик за избори КОМЕНТАР

Љубиша НИКОЛОВСКИ Конечно, би митинг. Опозицијата се провикна: „Ајде Грујо на избори“. И тоа не само локални, туку и предвремени парламентарни и референдум - сè во едно, па да видиме чија мајка црна волна преде. Тоа беше, народски кажано, пораката што беше упатена од многуилјадниот собир низ устата на лидерот на СДСМ, сега веќе и шеф на целата опозиција. А народ се собра. За едни 10.000, за други 70.000 граѓани. Тоа значи нешто и ништо не значи. Значи дека здружената опозиција успеала да артикулира добар дел од своето членство и свои приврзаници за да ја покаже силата и решеноста за промени. Не значи, зашто која и бројка да ја собереле, помала е од 400 и кусур илјади граѓани колку што гласаа за нив на последните, исто така, предвремени парламентарни избори. Оттаму и ВМРО-ДПМНЕ да реши да митингува, ќе го постигне истиот ефект, ќе докаже колкумина од населението ја поддржуваат нивната политика. Но, сепак, како и да е, митинзите се нормална форма на политичко дејствување, уште повеќе ако на нив се презентираат и дел од кандидатите за претстојните локални избори. Но, тоа беше само една од целите на митингот. Главната поента не беше толку во оцените дека власта ја води државата во пропаст и де-

ка кога опозицијата ќе дојде на власт ќе добиеме домаќинска влада, тоа е веќе сто пати кажано и Бранко тоа може да го срочи и на сон. Тој дојде на плоштад за на премиерот да му каже: „Никола, сам крвта си ја пролеа. Со извештајот на Европската комисија за Македонија, ти доби не морков и стап, туку - два моркова. Ем најдобар извештај, ем најава за датум за преговори“. А, ако има датум за преговори, тогаш бргу ќе следи и промена на името. „Тука те чекам“, му вели Бранко на Никола, „сега ако сакаш и избори и референдум ќе направиме“. Така си вели Бранко и веќе замислува како еден од двата моркови му се удриле како стап од главата на премиерот. Но, велат старите, прво скокни, па речи оп. Март е, сепак, и блиску, ама и далеку. Ако на претходните парламентарни избори опозицијата сакаше да ги тегне изборите што подоцна, сега ќе биде обратно. Власта ќе биде таа која нема да има интерес од избори, а уште помалку од споени локални и парламентарни. Оправдание и поддршка, несомнено, ќе добие од Европејците кои сакаат што побргу да го решат спорот со името, а изборите само би ја пролонгирале работата. Единствена можна варијанта за ВМРО-ДПМНЕ е избори, ама едно по едно, прво локални, па потоа другото.

ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: Печатница „Серафимовски“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

redakcija@den.mk, 02/3162 666

ДЕПОНЕНТИ: Охридска банка, жиро-сметка 530-0101014688-20 Еуростандард банкa, жиро-сметка 370-0111002339-25 Стопанска банкa жиро-сметка 200-0024863780-03 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач - Живко Серафимовски Управител- Јован Јовчески Главен и одговорен уредник - Бране Стефановски Заменик на главниот уредник - Љубиша Николовски Помошник на главниот уредник - Александар Сидоровски Уредници: Илија Лопарски, Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Радован Вујовиќ Систем-администратор: Огнен Митев marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

ОСУМНАЕСЕТ ПОВРЕДЕНИ ВО ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА КАЈ ЉУБЉАНА Четири лица се потешко, а 14 полесно повредени во судир на патнички возови вчера наутро на железничката станица Вижмарје, пет километри пред Љубљана. Меѓународниот патнички воз кој од Белград се движел кон Крањ се удрил во локален воз кој стоел на станицата. Според првичните информации, ниту едно лице не е во животна опасност. Железнич-

ката станица извесен период беше затворена за сообраќај, а засега нема детални информации за причините за несреќата. До судирот дошло откако се расипал утринскиот локален воз, па патниците биле замолени на перонот да го сочекаат следниот воз, кој требало да дојде од Крањ. Според очевидци, возот бил преполн.

АНКАРА: И ПОКРАЈ ЗАБРАНАТА, ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА

Илјадници просекуларни Турци маршираа вчера во Анкара, одбележувајќи го денот на републиката и покрај забраната од исламистичката влада. Носејќи турски знамиња, демонстрантите извикуваа слогани за целосна независност на Турција и дека се војници на Мустафа Кемал Ататурк. Демонстрациите беа организирани од десетици граѓански здруженија, поддржани од неколку опозициски партии. Полицијата употреби солзавец за да ги растера кога се обидоа да ги пробијат полициските барикади.

ОБАМА ГО ОТКАЖА ПРЕДИЗБОРНИОТ СОБИР НА ФЛОРИДА Американскиот претседател, Барак Обама, го откажа предизборниот собир во Орландо, на Флорида, поради налетот на ураганот Сенди. Претседателот ќе се врати во Белата куќа за да ги надгледува подготовките за одбрана од ураганот Сенди, потврди Белата куќа. Обама веќе пристигна на Флорида и требаше да одржи собир заедно со поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон.


ВЕСТИ

Вторник, 30 октомври 2012 година

НЕМА ДОКАЗИ ЗА БОШКОСКИ ВО СЛУЧАЈОТ „ТУШЕВСКИ“ Адвокатот Владимир Ракочевиќ вчера го примил обвинението против Љубе Бошковски за убиството на Марјан Тушевски и на Киро Јанев во 2001 година. „Обвинението е празно и без никакви докази. Дефинитивно ќе го обжалиме“, изјавил Ракочевиќ за „Прес 24“. Поранешниот шеф на полицијата ќе одговара бидејќи, според Обвинителството, знаел, а не презел ништо за да го спречи, а подоцна и да го расветли убиството на Тушевски и на Јанев. Доколку биде прогласен за виновен, Бошковски може и до-

животно да остане в затвор. За двојното убиство се водеше истрага против 15 лица. Од нив тројца српски државјани се товарат дека се директни извршители на кривичното дело, додека за помагање, покрај поранешниот министер за внатрешни, осомничени се и други поранешни и актуелни полициски функционери и службеници. Лидерот на Обединети за Македонија веќе одлежува затворска казна од четири години за случајот „Кампања“, односно за незаконско финансирање на предизборната кампања.

СРПСКИОТ ПАТРИЈАРХ ПРИФАЌА РАЗГОВОРИ СО МПЦ, НО ПО КАНОНСКИ ПРИНЦИПИ

СТИГНАА НОВИТЕ ВОЗИЛА НА МВР

Стигнаа новите 150 возила „шкода јети“ наменети за македонската полиција, јавуваат повеќе медиуми. Тендерот за возилата го доби „Порше Македонија“ и е вреден 3,2 милиона евра. Во МВР ќе се заменат старите „крајслери“ кои се користеа повеќе од една деценија и кои беа веќе стари, трошеле многу и скапо било одржувањето. Како што е познато, во два обида не се дојде до избор, а целиот процес го следеше и хакерски упад во системот на МВР за време на наддавањето. На крајот „Порше“ го доби тендерот.

ЌЕ СОРАБОТУВААТ АКАДЕМИЈАТА ЗА СУДИИ И КОМИСИЈАТА ЗА СЛОБОДЕН ПРИСТАП ДО ИНФОРМАЦИИ Во Академијата за судии и јавни обвинители се одржа обука посветена на „Слободен пристап до информации од јавен карактер“, која Академијата ја организираше во соработка со Комисијата за заштита на правото на информации од јавен карактер, а на која учествуваа судии, јавни обвинители и претставници на Комисијата. Двете институции потпишаа меморандум за соработка, со кој ќе се реализираат низа активности за подигнување на јавната свест и степенот на информираност на

сите релевантни институции кои учествуваат во спроведувањето на законот за слободен пристап до информации од јавен карактер. Обуките за слободен пристап до информации од јавен карактер станаа задолжителен дел од програмата за континуирана обука изготвена од Академијата што има посебен придонес во правилната примена на законските одредби, а нуди и можност за постојан развој, унапредување и за усовршување на стекнатото знаење.

Српскиот патријарх Иринеј изјави дека Српската православна црква прифаќа разговори со Македонската православна црква, но по канонските принципи и во согласност со поранешните меѓусебни договори. - Наша желба е да разговараме, но по принципите од кои нема отстапување и во согласност со договорите кои претходно ги имавме - вели поглаварот на СПЦ. Тој потсетува на Нишкиот договор од 2002 година, кој СПЦ го прифатила, а од македонска страна е оценет како работен документ што нема обврзувачки карактер. Спорот меѓу двете цркви се актуелизира со посетата на српскиот претседател Томислав Николиќ на Македонија и со неговата изјава дека е подготвен лично да се ангажира СПЦ да ја признае афтокефалноста на МПЦ, поставувајќи го како предуслов ослободувањето на Вранишковски. Поглаварот на МПЦ, митрополитот г.г. Стефан, пак, претходно изјави дека предлогот на претседателот Николиќ да се надминат меѓуцрковните проблеми заслужува да биде поздравен и да се почитува иако во кругот на самата српска црква веќе се поделени мислењата за тоа кои го поддржуваат и кои се против неговиот предлог.

3


4

АКТУЕЛНО

Вторник, 30 октомври 2012 година

Митинг на здружената опозиција во Скопје С ДСМ, заедно со партиите од опозицискиот фронт, вечерва на плоштадот Македонија во Скопје одржа митинг, на кој претстави дел од кандидатите за градоначалници за претстојните локални избори. Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, од митингот упати порака до власта, покрај локални, во март идната година истовремено да се одржат и предвремени парламентарни избори бидејќи, наместо да ги решава проблемите, создала нови. - За работите во оваа земја да се придвижат во правилна насока, потребна е промена на генералниот курс на државата. А, за него се одлучува на парламентарни избори. Па, тогаш во март нека бидат и локални и предвремени парламентарни избори. И нека се знае веќе еднаш кој пат ќе го фатиме. Нека реши, конечно, народот за што е. Бараме

парламентарни избори во март - рече Црвенковски. Доколку земјата на 10 декември добие датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ, тоа според него, ќе значело оти власта се договорила за промена на името, па побара од премиерот да го одржи ветувањето за референдум. - Во март нека се одржи и ре-

ферендум. Па, сè заедно нека се стави на маса. Во еден ден нека се одлучи за сè - рече претседателот на СДСМ. Покрај критиките до власта, тој се осврна и на тоа што ќе понуди опозицијата. Вети, меѓу другото, дека ќе се борат за држава во која нема да се троши на непродуктивни проекти, додека не се преполоват невработеноста и сиромаштијата, задолжување со кредити само за капитални инвестиции, политика на откупни цени во земјоделството, незадирање во автономијата на универзитетите и поттикнување проекти што промивираат интеграција во општеството. Митингот, кој се одржа под мотото „Иднината сега“, го отвори Андреј Жерновски, кој е кандидат на опозицијата за градоначалник на општина Центар. Тој порача дека ова е време кое бара одлучност и храброст, и по сочи оти на следните избори

битката меѓу партиите од политичката левица, политичката десница и политичкиот центар, ќе се води меѓу оние кои се „за“ и кои се „против“ демократска Македонија. Кандидатот за градоначалник на Град Скопје, Јани Макрадули, вети дека ќе биде градоначалник кој ќе го обедини Скопје во различно стите, а меѓу неговите приоритети ги наброја инвестирањето во гасификација, образование, култура, во одржил развој на мали и на средни претпријатија и во спортот. Пред присутните се обрати и кандидатот за градоначалник на општина Гази Баба, Борче Стефановски, кој доаѓа од редовите на ВМРО-НП. Тој посочи дека лидерите на неговата партија и на СДСМ имаат доблест настрана да го тргнат политичкото ривалство заради градење просперитетна и демократска Македонија.

Република Македонија - полноправен учесник и во мировните мисии на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попо ски, и генералниот секретар на европската служба за надворешна акција (ЕЕАС), Пјер Вимонт, ставија параф на договорот со кој Македонија, иако не е полноправна членка на ЕУ, сепак активно ќе придоне сува во мировните мисии на Унијата, слично како што тоа го прави и во мисиите на НАТО.

- Давате голем придонес во нашите мисијата „Алтеа“ во Босна и Херцеговина, а отсега влегуваме во нешто по структуирано, а тоа е рамка за партнерство која покажува дека вашата земја повеќе од секогаш е важен партнер за нас. Гледам напред кон многуте заеднички авантури кои нè очекуваат, во однос на безбедно ста и на одбраната, но и на другите полиња. Благодарам што ни се придружувате - истакна секре-

тарот Вимонт во името на ЕУ, по потпишувањето на спогодбата. Министерот Попо ски, пак, подвлече дека спогодбата за соработка во заедничката одбранбена и надворешна политика со Европската Унија е долгоочекуван момент за Република Македонија, иако нашата земја и до сега активно придоне суваше со учеството во мисиите на ЕУ во Босна, Либан, Ирак, Авганистан.


Вторник, 30 октомври 2012 година

АКТУЕЛНО

5

ОПОЗИЦИЈАТА Ѝ ФРЛИ РАКАВИЦА НА ВЛАСТА ЗА ДВОЈНИ ИЗБОРИ ВО МАРТ

Датумот од ЕУ ќе донесе и парламентарни избори Сигналите што дојдоа од Брисел, дека е можно, конечно, да ги почнеме преговорите, но дека спорот за името мора да се реши во првата фаза од преговорите, ја зовреа политичката сцена во Македонија

Д

Игор ЧАВЕСКИ

околку во декември Европската Унија доне се одлука Македонија да добие датум за почеток на преговорите, реално е да се очекува во следните неколку ме сеци сериозен напредок во преговорите за името, а како финиш на сето тоа би се случиле предвремени парламентарни избори, заедно со локалните. Вакво сценарио предвидуваат експертите за тоа што нè очекува во наредниот период. Сигналите што дојдоа од Брисел, дека е можно по седум години кандидат ски статус и четири препораки, конечно, да ги почнеме преговорите, но дека спорот за името мора да се реши во почетната фаза од преговорите, ја зовреа политичката сцена во Македонија. Опозицијата вчера првпат јавно побара во март да се одржат и локални и предвремени избори, но и референдум за името. - Ајде Никола, во март нека бидат и локални и предвремени парламентарни избори. А, ако се согласиш да го смениш името на земјата и во декември добиеме датум за преговори, исполни го ветувањето до народот и во март нека се одржи и референдум за

името - му порача лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на премиерот Никола Груевски на митингот во Скопје. Според Лазар Лазаров, профе сор по дипломатија на Универ зитетот ФОН, Македонија ќе ги почне преговорите со Европската Унија, но не очекува дека ќе биде распишан референдум за името. - Ќе добиеме датум за преговори и ќе се помрднат од мртва точка преговорите за името. Сето тоа ќе резултира со распишување предвремени парламентарни избори, заедно со локалните, на кои повтор-

Лазар Лазаров

но победа ќе однесе ВМРОДПМНЕ - смета Лазаров. Мож но ста Ма ке до ни ја да ги поч не пре го во ри те за членс тво бе ше обе лоде не та од коме са рот за про ши ру ва ње, Ште фан Фи ле, на пре зен та ци јата за из ве шта јот за напредо кот на зем јата. То гаш тој рече де ка оче ку ва Европ ски от со вет да до не се по зи тив на од лу ка, но де ка при тоа мо ра ре ше ни е то за спо рот со Гр ци ја да се случи во почетната фаза од пре го во ри те. Одлуката за преговори Советот треба да ја доне се на средината на декември. Според познавачите, факт е дека како никогаш до сега кај повеќето членки на Унијата по стои расположение Македонија да се помрдне од сегашната статус-кво со стојба. Но, сепак, треба да се биде внимателен ако се знае што се случуваше претходните години кога Советот само констатираше дека не е исполнет главниот услов за преговори, повикувајќи се на консензусот што по стои меѓу земјите-членки.

За по ра неш ни от ви це пре миер за евроинтеграции, Ивица Бо цевски, не раз бирли ви се завче раш ни те збо ро ви на ли де рот на СДСМ, Бран ко Цр вен ков ски, по вр за ни со проце сот за евроинтеграција и со спорот за името. - Според Црвенковски , ако добиеме датум за преговори, значи дека сме го продале името, а ако не, ќе сме имале статус-кво ситуација, што нема никаква логика. Јасно е дека власта ја крои агендата за распишување избори. Не гледам дека предвремените парламентарни избори нешто би промениле - смета Боцевски.

Ивица Боцевски


6

АКТУЕЛНО

Вторник, 30 октомври 2012 година

СПОРНИОТ ЗАКОН СЕГА ПО ИТНА ПОСТАПКА

Ахмети се брани од бранителите со 15.520 амандмани Пак ќе го блокираме овој непотребен закон и нема да дозволиме да биде усвоен, велат од ДУИ

Д

Тони АНГЕЛОВСКИ

УИ со 15.520 амандмани планира да го блокира законот за бранителите, кој од вчера влезе во собраниска процедура по итна постапка, соопшти координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери. Вчера пратениците го изгласаа дневниот ред на 45 седница на Собранието, на кој се наоѓа и спорниот закон, кој изминативе неколку месеци ја доведе во прашање дури и владината коалиција откако ДУИ се спротистави на законот предложен од пратеничката група на ВМРОДПМНЕ. Според предлагачот, овој закон опфаќа три категории припадници на АРМ и на МВР, вклучително и резервниот состав. Ги опфаќа учесниците во војната во СФРЈ, конфликтот од 2001 година и учесниците во странските мисии. Законот за бранителите веќе еднаш беше пред пратениците во редовна постапка, но заглави во матичната комисија за труд и социјална политика, каде што коорди-

наторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери, на разни начини ја блокираше расправата. Пратениците од ДПА и од НДП на вчерашната собраниска седница реагираа дека овој закон не може да се носи по итна постапка затоа што нема никаква потреба од тоа, а се крши и деловникот, но тоа не им пречеше на останати-

те пратеници да го изгласаат дневниот ред. Од ДУИ воопшто не се ни обидоа да го симнат законот од дневен ред затоа што, како што рекоа, знаат дека ќе бидат надгласани, но порачаа дека веќе ги подготвиле амандманите за блокада на законот. - Како што направивме кога беше во редовна постапка, така ќе

САД и ЕУ со четири услови за Србија

Хилари Клинтон и Кетрин Ештон неделава во Белград ќе се договорат за продолжување на дија логот. Ќе бараат кооперативност од Србија, а за возврат ќе понудат условен датум за преговори со Европската Унија. Ако до поче то кот на де кем ври се об но ви ди ја ло гот ме ѓу Бел град и При шти на и се по стиг не брз на пре док око лу пре о ста нати те тех нич ки пра ша ња, Европ ски от со вет до кра јот на годи ната може на Ср би ја да à доде ли т.н. ус ло вен

датум за поче ток на пре го во ри. Ус лов ни от датум, всуш ност, би би ла формула ци јата де ка Ср би ја автомат ски ќе поч не пре го во ри ко га ќе ги ис пол ни клуч ни те кри те ри у ми во про це сот на европ ски те ин те гра ции. Спо ред срп ски из во ри, пи шу ва „Но во сти“, Клин тон и Ештон во Бел град не ма да ис по рача ат но ви ус ло ви околу Ко со во, ту ку ќе дој дат да го охра брат продол же то кот на ди ја ло гот и уште ед наш да по вто рат што се оче ку ва од Ср би ја во вр ска со Ко со во.

направиме и сега. Ќе го спречиме донесувањето на овој непотребен закон и за тоа веќе имаме подготвено 15.520 амандмани - рече Талат Џафери. Зијадин Сеља од ДПА, пак, побара да се тргне законот од дневен ред затоа што не бил почитуван деловникот, а на ДУИ à замери дека намерно не бара негово повлекување за да може да добие политички поени. Сепак, предлогот на Сеља не доби поддршка од мнозинството. - ДУИ не бара да се симне законот само за да се рекламира пред народот, дека тие се против. Тие 15 илјади амандмани, подобро би било да бидат 15 илјади проекти за доброто на Албанците. Законот е националистички и не треба да се носи во држава каде што не се знае кој е мнозинство, Македонците или Албанците - рече Сеља. Законот за бранители прво ќе биде разгледуван од матичната комисија за труд и социјална политика, а потоа и од законодавно-правната комисија, а на крај оди на гласање на седница на Собранието. Од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека пред почетокот на комисиската расправа ќе побараат ограничување на времето за говор на пратеник, со што ќе се оневозможи блокада како што беше онаа од страна на Талат Џафери. Се шпекулира и со групирање на повеќе амандмани за да забрза расправата, но тоа никој не го потврдува официјално.

Листата на тие очекувања е следна: - Целосна примена на договорот околу интегрирано управување со административните премини. - Повлекување на Белград од безбедносните и право судните структури на северот на Ко сово. - Обновување на дијалогот и подигнување на разговорот на политичко ниво, без навлегување во прашањето за статусот. - Наоѓање на решение за телекомуникациите и за енергетиката.


АКТУЕЛНО

Вторник, 30 октомври 2012 година

7

ФОНДАЦИЈАТА „ТРАЈЧЕ МУКАЕТОВ“

Нови 40 стипендии за студенти на медицина и на фармација

Д

оделени 40 стипендии за студенти на Фармацевтскиот и на Медицинскиот факултет. И годинава Фондацијата „Трајче Мукаетов“ ја продолжи традицијата и шеста година по ред додели стипендии на по 20 студенти од двата факултета за учебната 2012/2013 година. Стипендијата изне сува 6.500 денари во текот на 12 месеци, а имињата на стипендистите ќе бидат објавени во печатените медиуми. Ова го истакна претседателот на Фондацијата и генерален директор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, кој нагласи дека, заедно со овие, до сега се доделени 226 стипендии за студенти. Деканот на Фармацевтскиот факултет, Александар Димовски, истакна дека Фондацијата и компанијата „Алкалоид“ продолжуваат со оваа иницијатива за стипендирање на студентите од двата факултети. - Стипендијата е од големо значење за студентите на Фармацевтскиот факултет, не само како верификација на по стигнувањата на најдобрите студенти, туку и како помош за оние студенти што поради специфичните социјални услови имаат потреба од вакво стипендирање. Деканот на Медицинскиот факултет, проф. д-р Никола Јанкуловски, истакна дека кадарот едуциран на овој факултет претставува столб на македонското здравство. - Медицинската област е област која бара надградување на стекнатите вештини. „Алкалоид“ претставува водечка фармацевтска компанија во земјава. Дванае сет студенти од трета и осум од четврта година на факултетот ќе добијат стипендија од Фондацијата „Трајче Мукаетов“ - рече Јанкуловски. Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели и еднократна парична награда на првенците на генерациите на Медицинскиот и

на Фармацевтскиот факултет. - Годинава паричната награда во висина од 1.000 евра во денарска противвредност ја делат: Наташа Ѓеоргиевска и Стефан Петровски од Фармацевтскиот факултет, двајцата со просек 9,74, кои ќе добијат по 500 евра во денарска противвредност, а Михајло Ѓеорѓиевски од Медицинскиот факултет со просек 9,85 ќе добие парична награда во висина од 1.000 евра во денарска противвредност - потенцира Мукаетов. - Од 2009 година до денес својата кариера во „Алкалоид“ и во одделите на сегментот фармација ја започнале 12 од стипендираните студенти на Фондацијата, а во моментот се прави база на податоци за останатите завршени стипендисти изјави Мукаетов. Тој додаде дека од хуманитарниот пикник, кој се одржа на 29 септември годинава, за вработените на компанијата под покровителство на Фондацијата се собрани 572.300 денари, кои ќе бидат наменети за реновирање и за опремување на Одделот за имунологија на Клиниката за детски болести. Фондацијата „Трајче Мукаетов“ е основана со одлука на УО на „Алка лоид“ - Скопје. Фондацијата, чиј основач е

компанијата, има за цел стипендирање, донирање и финансирање талентирани доктори и

фармацевти, како и финансиска поддршка на про екти од овие две области. М.А.Т

Република Македонија ИЗВРШИТЕЛ Ванчо Марковски именуван за подрачјето на Основниот суд Тетово ул. Илинденска бр. 64 Тел 044 335 118

Образец бр. 17

И.бр.1807/2012

Извршителот Ванчо Марковски од Тетово врз основа на барањето за спроведување на извршување од доверителот ТТК Банка АД Скопје од Скопје со ЕДБ 4030006597638 и на ул.Народен фронт бр.19 а, засновано на извршната исправа ОДУ.бр.238/08 од 06.06.2008 на Нотар Љиљана Трповска од Тетово, против должникот Друштво за производство на паркет, градежништво, транспорт, трговија и услуги ЕУРОПАРКЕТ ДОО експорт-импорт од Тетово со ЕМБС 6124828 и седиште на ул.Тодор Циповски Мерџан бр.47 - Ловец, за спроведување на извршување во вредност 2.021.488,00 ден., на ден 29.10.2012 година го донесува следниот:

ЗАКЛУЧОК ЗА ВТОРА ПРОДАЖБА НА ПОДВИЖНИ ПРЕДМЕТИ СО УСНО ЈАВНО НАДДАВАЊЕ (врз основа на член 96 и член 97 став 1 од Законот за извршување) СЕ ОПРЕДЕЛУВА втора продажба со усно јавно наддавање на следните подвижни предмети: линија за производство на паркет, со вентилација и компресор, тип ЛАДИНЕК ПРОФИЛЕС, година на производство 1985, со вредност од 672.934,00 денари без вклучен 18 % ДДВ, која вредност претставува почетна цена за второто усно јавно наддавање. Предметите се оптоварени со следните товари: Нотарски акт – Договор за регистриран залог на подвижни предмети – ОДУ бр. 238/08 од 06.06.2008 на Нотар Љиљана Трповска од Тетово , а во корист на доверителот ТТК Банка АД Скопје . Продажбата ќе се одржи на ден 08.11.2012 во 10,00 часот во просториите на извршител Ванчо Марковски на ул. Илинденска бр. 64 Тетово. Продажбата на предметите ќе се објави во дневниот весник ДЕН. На усното јавно наддавање можат да учествуваат сите лица кои претходно положиле гаранција во износ од 1/10 од почетната цена на вредност на подвижните предмети т.е. 67.294,00 денари, како и лицата кои согласно член 171 став 3 се ослободени од полагање на гаранција. Гаранцијата заинтересираните купувачи можат да ја уплатат на сметката на извршителот со бр. 21006116043027што се води кај НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Купувачот е должен да ја положи вкупната цена на предметите, веднаш по заклучувањето на наддавањето. Сите евентуални давачки како даноци и слично, а кои произлегуваат од оваа продажба, паѓаат на товар на купувачот. Предметите што се изложуваат на продажба може да се разгледаат кај должникот во с. Пршовце - Теарце . Овој заклучок ќе се достави до доверителот на негово барање. ИЗВРШИТЕЛ


8

АКТУЕЛНО

Вторник, 30 октомври 2012 година

СИНДИКАТОТ ГО ПОВИКА ТОДОРОВ

Преговори веднаш или штрајк по секоја цена С Менче АТАНАСОВА-ТОЧИ

амостојниот синдикат на клиничкиот блок и одборот на лекари го повикаа министерот за здравство, Никола Тодоров, од денеска да ги продолжат преговорите кои застанаа и досега не донесоа конкретни решенија. Спогодбата за активно продолжување на преговорите вчера му ја доставија на Тодоров и доколку не ја прифати или нема очекувани резултати во разговорите, на 14 ноември ќе има генерален штрајк во здравството. Синдикатот ја повлече одлуката за претходниот штрајк, со што судскиот процес станува беспредметен и Тодоров нема зошто да го тужи синдикатот и лекарите, велат првите луѓе на синдикалната организација. Да излезат на штрајк, одлучиле бидејќи немало никакво придвижување во досегашните преговори, велат оттаму. - Сите директори на здравствените установи се известени за штрајкот и се надеваме дека овојпат нема да најдат бирократска причина за да ја оспорат одлуката за штрајк - изјави Дејан Ставриќ, претседател на Самостојниот синдикат на клиниките. За време на штрајкот ќе се примаат итните случаи и тие ка-

Доколку министерот Тодоров не ја прифати спогодбата, штрајк во здравството ќе има на 14 ноември, а синдикалците велат дека нема да ги заплашат заканите дека ќе се соочат со последици

де што неодложно треба да се интервенира, ќе се одлагаат операциите и интервенциите кои може да чекаат. Од Синдикатот велат дека законска обврска е на директорите да ја организираат работата во време на штрајк, но доколку некој не го стори тоа, тие имаат план Б, како да се организираат во услови на штрајк. Министерот Тодоров не сакаше официјално да го коментира штрајкот на лекарите закажан за 14 ноември.

- Не сакам јавно да коментирам или да дадам изјава за одлуката на Синдикатот - изјави вчера Тодоров. Но, неофицијално, во неформален разговор, нагласи дека по завршувањето на штрајкот ќе се соочат со последици. Синдикалците и одборот на лекари ова го толкуваат како директна закана од Тодоров. - Сведоци сме на вакви одговори во некои репресивни режими како што е тој во Чиле и во други земји, но ние сме подготве-

ни да се влечеме по судови, дури и на откази од работа сме подготвени - изјави Ставриќ. Синдикатот и лекарите бараат да се укине моделот „Плата според сработеното“, зголемување на платите за 100 проценти и надлежните кон нив да се однесуваат со почит. Тие вчера го повикаа Тодоров да објасни во која земја во светот се применува овој модел на работа и нагласија дека од задоволството на лекарите зависи и задоволството на пациентите.

Министерството за здравство ги централизира набавките на реагенси

Министерството за здравство почна да ги централизира набавките на реагенси за да ги спречи манипулациите кои досега се случувале во овој сегмент, но и да заштеди. Како што тврдат во Министерство за здравство, фирмите ќе наддаваат во делот за цените на реагенсите, а таа што ќе добие на тендерот, се обврзува да донесе гратис апарат за анализа на крвта, како и до сега, но сега сервисирањето ќе го врши самата фирма на сопствен трошок во наредните три години. После тоа, апаратот останува во сопственост на здравствената установа. - Предноста е што компаниите наддаваат за цената на реагенсите и на тој начин

овозможуваме да имаме фиксна цена на реагенсот, која е прифатлива за здравствените установи - изјави Тодоров. Тоа беше практика во изминативе 10 години во македонското здравство. Негативно стите на овој концепт се дека многу често цените на реагенсите беа многу високи и на тој начин, преку цените на реагенсите, апаратот неколкукратно се исплатуваше на оној што го дал гратис. Вториот аспект беше во делот на резервните делови и сервисирањето. Често се случуваше да видиме дека за резервни делови и сервисирање се трошат многу високи средства, кои во многу случаи изгледаат ка-

ко неадекватни во однос на самиот износ на опремата - рече Тодоров. Овој пилот-проект првпат е спроведен во здравствените домови во Скопје и во Виница, како и на Инфективната клиника. Тодоров нагласи дека анализата на шеќерот во крвта сега чини 9,72 денари, а досегашната цена, според стариот начин на набавка, е 38-40 денари. Анализата на уреа сега е добиена по цена од 11,45 денари, додека во други установи, кои самостојно набавуваат, таа изнесува од 42 до 44 денари. Доколку се покаже дека функционира добро, ваков тип набавки ќе се прават во сите здравствени установи во земјава. М.А.Т.


Вторник, 30 октомври 2012 година

АКТУЕЛНО

9

ИТАЛИЈАНСКАТА КОМПАНИЈАТА „ТЕКНОХОЗЕ“ ПОЧНА СО РАБОТА

Двесте вработувања во зоната Бунарџик У

Ирена ЧАЧКОВА

ште една странска компанија почна со работа во Бунарџик. Италијанската компанија „Текнохозе“ на површина од 3.000 квадратни метри, во економската зона во Бунарџик ќе произведува производи што ќе се применуваат во градежната и во автомобилската индустрија. Почетната инве стиција е пет милиони евра, а првично ќе бидат вработени 50 лица. Во првиот квартал од наредната година „Текнохозе“ ќе инве стира уште 10 милиони евра и планира вкупниот број нови работни ме ста да изне сува 200. Фабриката официјално во употреба ја пушти премиерот Никола Груевски, кој истакна дека и покрај економската криза, фабриката почна со работа. - Во време на свет ска економска криза и на европска должничка криза, само најдобрите и најснаодливите успеваат да опстојат, да ги алоцираат своите ре сурси, да го реинве стираат својот капитал и да го прошират своето производство. Во вакви времиња „Текнохозе“ успеа во својата инве стиција изјави премиерот Груевски. На отварањето присуствуваа директорот на компанијата, Антонио Витило, и италијанскиот

амбасадор во Македонија, Фабио Кристијани. Првиот човек на компанијата „Витило“ истакна дека причината поради која инве стирал во Македонија, земја која не е многу атрактивна и интересна за другите италијански компании, е нејзината добра географска ме стоположба, поволниот даночен систем и висината на трошоците. - Поминаа пет години од моето прво патување во Македонија и сериозно размислував за тоа што нуди оваа земја. Сликата што ми беше пре зентирана беше совршена и се прашував што е замката на Македонија истакна Витило.

Ова е прва инве стиција на ита лијанска компанија надвор од земјата. Вицепремиерот Владимир Пешевски рече дека оваа инве стиција е уште еден доказ дека Македонија има поволна клима за инве стирање. Догодина компанијата планира да гради уште еден објект. Производството ќе се пласира на пазарите во земјите од југоисточна Европа и во Русија. Како што истакна директорот на Агенцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Виктор Мизо, преговорите со „Текнохозе“ почнале уште во 2008 година. Компанијата со работа треба ло да почне уште

пред две години, но поради административни пречки и економската криза, „Текнохозе“ ја одложи инве стицијата. Во Македонија компанијата „Текнохозе“ е регистрирана под името „Витек Македонија“ и е членка на италијанската групација „Витило“. Во зоната компанијата купи веќе по сто ечки објект, комплетно реновиран и прилагоден да одговара на потребите на новото производство. Ова е трета фабрика што почна со работа во зоната. Пред извесно време со работа почна и „Кемет електроникс“, а деновиве се очекува да биде отворена и руската „Протек“.


10

АКТУЕЛНО

УТРЕ ЌЕ СЕ ОДРЖИ „БАНКЕКСПО“

Хипотеките се товар за банките

И 2013 ќе биде економски тешка година зашто нема знаци на закрепнување кај големите играчи, рече денеска на пресконференција Ѓорѓи Јанчевски, претседател на Здружението на банкарство при Стопанската комора на Македонија. Јанчевски го најави претстојниот „Банкекспо“ што ќе се одржи утре по повод Светскиот ден на штедењето. На оваа манифестација, прва од ваков тип во Македонија, релевантните чинители на деловната клима, коморите, Министерството за финансии, Народната банка и странските инвеститори, ќе изнесат свои видувања за актуелната состојба и ќе понудат решенија за нејзино надминување.

Одговарајќи на новинарски прашања, Јанчевски истакна дека штедењето на граѓаните сè уште бележи пораст, а депозитите на претпријатијата опаѓаат. Вкупниот процент на нефункционалните кредити се зголемува и изнесува 10,6 проценти. Кај населението е 7,5 проценти, а кај фирмите 11 проценти. Ова, според него, се добри, толерантни бројки. Претседателот на Здружението на банкарството информира дека голем е бројот на хипотеки. Засега се ликвидни само становите, а деловните простори и фабриките тешко се продаваат. Оцена на Јанчевски е дека државните записи и натаму остануваат сигурен финансиски инструмент.

Вторник, 30 октомври 2012 година

Македонски од ИТ да наст Македонски и словенечки компании од информатичко-комуникацискиот сектор да настапуваат заеднички на трети пазари, а потенцијалите на овој сектор да се искористат за ре форми на администрациите во услови на економска криза и потреба од рационализација на трошоците. Тоа се главните пораки од вчерашните разговори на македонскиот министер за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски, со словенечкиот министер за право судство и администрација, Сенко Пличанич, кој, придружуван од бизнис-делегација, пре стојува во по сета на Македонија. Своите погледи за можно стите за соработка министрите ги изне соа на бизнис-форум во Стопанската комора на Македонија пред членки на Комората МАСИТ и словенечки компании од таа област. Заедничкиот настап на тре-

ти пазари, според Ивановски, е неопходен во услови на глобализација и се поголема конкурентност во ИТ секторот. Поголемите земји, кои располагаат со повеќе ре сурси, имаат побр за можност да освојуваат туѓи пазари. - Затоа дене ска дискутиравме како Македонија и Словенија во овој сектор, со заеднички сили, ќе можат да навле зат на пазарот на ЕУ, што е до ста развиен, но е малку искористен од земјите-кандидати и членки, како и на пазарите во Африка, а особено во арапскиот свет во кој сè повеќе се инве стира во решенија за електронско владеење, особено откако се случи Арапската пролет - изјави Ивановски. Словенечкиот министер оцени дека по стојат многу можно сти за продлабочување на соработката меѓу Македонија и Словенија, за почеток, како што рече, во ИКТ секторот и во администрацијата.

Македонија ја нема на листата држави-брендови Ма кедо ни ја не се нај де на листата држави-брендови што ја прави консултант ската куќа „Фју чер бренд“ во сво е то истра жу ва ње за 2012-2013 годи на. Од по ра неш ни те ју гос ло вен ски ре публи ки, Хр ват ска е нај до бро ран ги ра на, на 41. ме сто. Сло ве ни ја е на 63., Бос на и Хер це го ви на на 82., додека Србија е на 108. ме сто од вкуп но 118 зем ји на

ли стата. Цр на Го ра, ка ко и Ма кедо ни ја, не е на ли стата. Од ре ги о нот, Гр ци ја е на 39. ме сто, Бу га ри ја е ран ги ра на на 79. ме сто, доде ка Ал ба ни ја е на 94. ме сто. Нај до бар бренд ме ѓу др жа ви те е Швај ца ри ја, вто ра е Ка на да, а тре та Ја по ни ја. Ме ѓу пр ви те де сет др жа ви се Швед ска, Нов Зе ланд, Австра ли ја, Герма ни ја, САД, Фин ска и Нор -

ве шка. Ран ги ра ње то се пра ви врз ос но ва на гло бал на пер цеп ци ја. Се ме ри пре ку јав но мис ле ње, кое вклу чу ва де се ти ци па ра ме три, ка ко што се пра ви и кај секој друг бренд. Се спореду ва ат стати стич ки подато ци, екс перт ско мис ле ње и ана ли за, но ви нар ски и пато пис ни ре пор та жи и мис ле ње на де лов ни лу ѓе. По крај дру -

гото, и тоа да ли лу ѓе то има ат чувство за кул ту рата на зем јата и да ли са ка ат да отво рат биз нис во неа. Нај важ ни се пет ос нов ни ди мен зии: си стем на вред но сти, ква ли те тот на жи во тот, мож но сти те за биз нис, нас ледс твото, кул ту рата и ту ризмот. Др жа ви те, исто та ка, тре ба да има ат сло бод на, толе рант на вла да и ви сок стан дард на жи ве е ње.


Вторник, 30 октомври 2012 година

АКТУЕЛНО

11

и словенечки компании тапуваат на трети пазари

ИКТ технологијата, истакна, е значајна за развој на модерна и порационална државна управа. - Тоа е многу значајно за Словенија во услови на еко-

номска криза и потребата за рационализација на трошоците и финансиите. ИКТ е таа што може да направи големи работи во рационализацијата на трошоци-

те, рече Пличанич. Македонскиот и словенечкиот министер на средбата заклучиле оти имаат заеднички цели за ре форми во админи-

страцијата за таа да биде што поефикасна и помодерна и ориентирана да нуди што повеќе услуги за граѓаните. Претседателот на МАСИТ Игор Бимбило ски се надева дека наскоро ќе има конкретни резултати од денешните разговори на министрите и компаниите за заеднички пласман на производи и сервиси. - Ова е од по себно значење за компаниите што работат во Македонија бидејќи Словенија е земја што е доволно блиска со нас од бизнис, културолошки и од географски аспект. Таа е членка на ЕУ и компаниите ќе можат да прене сат искуства што би ги искористиле за пласман на производи. Се надевам на конкретни резултати за скоро време, рече Бимбиловски. Словенечкиот министер за право судство Пличанич во тек на пре стојот во Македонија ќе има средба и со својот домаќин, министерот за правда Блерим Беџети.

времено, германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, отфрли уште едно пре структуирање на долгот на Грција истак-

нувајќи дека е нере ално да се очекува јавни или приватни сопственици на обврзници да претрпат загуби.

„Тројката“ не и попушта на Атина Странските кредитори одбиваат да направат отстапки за Грција за промените во Законот за работни одно си што ги оспорува пома лиот коа лициски партнер во грчката влада, Демократ ската левица, соопшти грчкиот министер за финансии, Јанис Стурнарас. Тоа е потврда дека не е најден излез од ќор-сокакот во кој западнаа преговорите за пакетот со мерки за штедење. Атина речиси ги заврши неколкуме сечните разговори со Европската Унија и Меѓународниот монетарен фонд за пакетот мерки за штедење, но конечниот договор го кочи Демократската левица. Демократ ската левица побара од прет ставниците на Европската комисија, Европската централна банка и од ММФ да дозволат

договорот за национална плата да се применува на сите вработени, а не само за членовите на синдикатите. Партијата, исто така, бара кредитори да го повлечат планот за скратување на 10 проценти на плата кои работниците сега ги добиваат откако ќе стапат во брак. На речиси банкротираната Грција à треба заеднички договор за пакетот со мерки за штедење и за ре формите за да ја добие следната транша од помошта пред да à снема пари во средината на ноември. Пакетот со мерки за штедење содржи нама лувања на трошоците и даночни мерки во висина од 13,5 милијарди евра, како и долга листа на структурни реформи кои треба да се спроведат за да се поттикне економијата на Грција. Исто-


12

СКОПЈЕ

Вторник, 30 октомври 2012 година

ОТЧЕТ НА СКОПСКИ

Трајан знае д Н Соња Т. ЈАНКОВСКА

Засадени 1.500 хризантеми во Центар На раз лич ни ло ка ции на те ри то ри јата на оп шти на Цен тар изми нати от ви кенд се за са де ни 1.500 топ че сти хризантеми во различни бои. Како што соопштија од Центар, оформени се цветни леи и острови од црвени, портока лови, розови и жолти хризан те ми во трев ни те по вр ши ни и жарди ни е ри те

пред станбените блокови на 20 различни локации низ општината заради есенско разуба ву ва ње на овој дел од градот. Цве ќи ња се за са де ни во жарди ни е ри пред згра ди те кај Работнички дом, пред кули те на буле ва рот Кочо Ра цин, во бли зи на на хоте лот „Бри стол“, трев ни те по вр -

шини спроти „Рамстор“, зад Дом на градежници, плоштадот пред Општината, цветна борду ра на Кружен тек, во трев ни те по вр ши ни пред зградите на улиците Пролет и Ва сил, во жарди ни е ри те пред ми ни стерс твата за од брана и за култура, на улицата Македонија, но и на други локации низ општината.

Јакимовски: Вистинското тесно грло е кај домот „Гоце Делчев“

Сакам да им укажам на премиерот Никола Груевски и на градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, дека со овие 700-800 метри што се изградени на булеварот Теодо сиј Гологанов на територијата на општина Карпош не се разреши тесното грло во овој дел во сообраќајот, туку напротив, тој и натаму остана. Вистинското тесно грло е од студентскиот дом „Гоце Делчев“ до раскрсницата кај поранешна „Алумина“. Ова го изјави вчера градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски, по повод помпезното отворање на делницата од овој булевар. - Очигледно е дека градоначалникот на Скопје и малку кога ќе направи нешто за Карпош, смета дека тоа е страшно и ние треба многу да му бидеме благодарни. Еве ако така сака, јас во името на граѓаните на Карпош јавно му се заблагодарувам, но во исто време го повикувам да ни ги до стави проектите од останатиот дел од булеварот. Ние како локална самоуправа ќе распишеме тендер, ќе избереме изведувач и

останатиот дел од булеварот, онаму каде што вистински по стои проблем, самите ќе го разрешиме - нагласи Јакимовски.

а четири ме сеци до локалните избори градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, на 127 страници го раскажа сето она што градските власти го сработиле во изминатите четири и пол години. Главниот приоритет на Трајановски од доаѓањето во градоначалничката фотелја бил решавање на комуналните и на сообраќајните проблеми. Во изминатите години се реконструира ле и прошириле 22.000 метри улици и 15.000 метри булевари. - Во 2009 година програмата ја работевме со граѓаните преку анкета, кои тогаш побараа да се решат проблемите со сообраќајот и со комуналната хигиена. Заедно со Советот по стојано работевме за да ги решиме овие проблеми. Многу улици и булевари се проширија и реконструираа, се изградија кружни текови, се воведе зелен бран, се набавија нови автобуси, се изградија нови паркиралишта и катни гаражи, се потпиша договорот со турски „Лимак“ за изградба на подземна сообраќајница кај Јужен булевар - изјави Трајановски. Покрај решавањето на сообраќајните проблеми, во отчетот на Град Скопје стои дека во изминатите години се преземени низа чекори за решавање на проблемите со комуналната хигиена, се помогнало работењето на ЈП „Дрисла“, се набавиле 50 камиони и возила за собирање и чистење смет, нови 60 илјади канти за ѓубре за граѓаните, а при крај била и тендерската по стапка за под земни контејнери. Во 127-те страници со отчет Трајановски потсети и на сработените студии за новиот лу-


СКОПЈЕ

Вторник, 30 октомври 2012 година

13

ОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ЗА СРАБОТЕНОТО ВО НЕГОВИОТ МАНДАТ

овски задоволен, но не али пак ќе се кандидира на- парк, за ски-патеката на Водно, реконструираните канализациски мрежи, инве стициите во образованието и друго. Градоначалникот најави дека на крајот на ноември ќе се објавел и тендерот за избор на конце сионер за трамвајска траса, со што ќе се подобрел јавниот превоз на скопјани. Како најзначајни про екти за скопјани Трајановски ги смета мо стот во Сарај, реконструкцијата на булеварите Илинден, Теодо сиј Гологанов, Борис Трајковски, колекторот во Лисиче. И покрај тоа што беше видно задоволен од сето она што Градот го сработил во изминатите години, Трајановски не беше дециден дали повторно ќе се кандидира за градоначалник на Скопје, коментирајќи дека сè уште е рано да се зборува за тоа.

СДСМ: СКОПЈЕ Е МЕСТО ЗА ПОТСМЕВ И СИНОНИМ ЗА КИЧ На отчетот на градоначалникот остро реагираа опозициските советници, кои го оквалификуваа како обид со кој Трајановски сака да ја помати вистината дека неговото име ќе биде врамено во најсрамната епизода од постоењето на Скопје и на скопјани. - Коце Трајановски е човекот под чие водство на Скопје му се случи естетско и урбанистичко упропастување. Тој е чове-

кот што во ниту еден момент не покажа визија за развој на главниот град, туку се согласи да биде потписник на идентитетските прекројувања и на македонската историја и на македонската реалност. Иако се потрошени стотици милиони евра во споменици, огради и фасади, Скопје денес е ме сто за потсмев и синоним за кич. Коце ќе остане запаметен по неговите гусарски бродови и

градски плажи, барокни фасади и рекордно најскапата ограда на мост од речиси 2 милиона евра, пластични канти на кредит, кој ќе го враќаме до 2023 година, а по само една година и дождот го извади на виделина сиот фушерај и криминал при асфалтирањето на улиците - рече Софија Куновска, координаторка на советничката група на СДСМ во градскиот совет.


14

МАКЕДОНИЈА

КОЧАНИ

Отворен саемот на книгата

Во јавната општинска установа Библиотека „Искра“ во Кочани е отворен седмиот саем на книгата. 11 издавачки куќи ги изложуваат своите најнови изданија од повеќе литературни и книжевни жанрови. - На годинашниот саем се застапени 11 издавачки куќи од Македонија, меѓу кои „Култура“, „Наша книга“, „Три“, „Магор“,

НЕГОТИНО

Отпадот не е ѓубре

Неготинци денеска со гласање ќе изберат проект на општината од четирите понудени проекти, изработени од работни групи составени од нивни сограѓани во рамките на проектот „Форуми во заедницата“ што е во тек, информираат од локалната самоуправа Неготино. - „Отпадот не е ѓубре“, „Санирање на дивите депонии“, „Управување со отпадот во општина Неготино“ и „Со едукација до поздрава животна средина“ се проектите за кои ќе можат да гласаат граѓаните - соопштуваат од Општината. Претседателот на градскиот совет, Сашо Николов, изјави дека секој од овие проекти е значаен за неготинци. - Кој проект и да биде избран, ќе значи чекор напред во подобрувањето на екологијата во Неготино - нагласи Николов.

„Ѓурѓа“, „Детска радост“ и други, кои излагаат 1.080 наслови односно 4.102 книги - истакна Марија Атанасова, виш библиотекар во кочанската библиотека, на отворањето на саемот на книгата. Саемот се организира во рамките на месецот на книгата и манифестацијата „Кочани, град на културата 2012“.

Вторник, 30 октомври 2012 година

КУМАНОВО

Општината ќе го од ослободувањето

Општина Куманово ќе одвои 900.000 денари за манифестации со кои годинава ќе се одбележат ноемвриските денови во чест на 11 Ноември, денот на ослободувањето на Куманово, информира на денешната прес-конференција градоначалникот Зоран Дамјановски. Манифестацијата ќе трае од 31 октомври до 11 ноември. Во пресрет на празникот, Дамјановски најави дека ќе бидат пуштени во употреба десет улици во градот, а ќе биде поставена и покривна конструкција на затворениот базен. - Годинава првпат ќе организираме и свечена седница на која ќе бидат доделени ноемвриските награди, највисокото општинско признание за поединци, фирми и за здруженија - рече Дамјановски. Во чест на ноемвриските денови, ќе бидат отворени изложби-

те „Куманово 2012“ и „Карпино 2012“. - Програмата опфаќа повеќе спортски манифестации и меѓународни турнири, а ќе се одржи и турнир во спортски риболов - рече раководителот на секторот за култура и спорт, Жика Крстевски. Во чест на денот на ослободувањето, и годинава во селото Режановце ќе се одржи традиционалната „Празијада“, на која ќе учествуваат жители од повеќе населени места. Во предвечерието на Денот на ослободувањето, граѓаните на Куманово на градскиот плоштад ќе имаат можност да проследат настапи на познати пејачи и групи од Македонија и од Балканот. За настапот на групата „Дивље јагоде“ и на пејачката Ана Николиќ, Општината одвои околу 600.000 денари.

РЕСЕН

Во Преспа желбите за дождот се поделени За тие што се занимаваат со туризам, дождот е добредојден за да се запре намалувањето на водите во Преспанското Езеро и, секако, за подобрување на хидролошката со стојба, а тие што произведуваат јаболка никако не го по сакуваа, барем до завршувањето на бербата. И со право. Обилните врнежи три дена ја сопреа бербата на јаболкото и тоа за време на викендот, кога и вработените се слободни, а на помош доаѓаат и роднини и пријатели од другите градови. Се проценува дека во овоштарниците има уште 15 проценти од вкупниот род или околу 12.000 тони. Но, преспанчани велат дека имало и полоши временски услови, а јаболкото секогаш било собрано, па тоа се очекува и годинава. Сепак, тоа што радува во

моментов е тоа што се бара јаболкото, добро се пласира, а и цената е солидна, се движи од 16 до 22 денари во зависност од квалитетот. Добра е и цената на индустриското јаболко, шест денари плус два денари субвен-

ции за секој килограм предаден за преработка во нашите капацитети. Ако по утрото денот се познава, односно продажбата по почетокот на се зоната, овоштарите во Преспа годинава ќе видат аир.


Вторник, 30 октомври 2012 година

дбележи Денот на

МАКЕДОНИЈА

15

ГОСТИВАР

Меѓуетничка интеграција во образованието Уче ни ци те Ма ке дон ци, Ал бан ци, Тур ци и Роми од го сти вар ско то еко ном ско учи ли ште за ед но учес тву ва ат во вон на став ни актив но сти, чле ну ва ат во раз ни сек ции, фор ми ра ат спорт ски еки пи, а ќе ор га ни зи ра ат и за ед нич ки екскур зии и из ле ти. Актив но сти те се дел од про е ктот за ме ѓу ет нич ка ин те гра ци ја во обра зо ва ни е то, кој од оваа учеб на годи на поч на да се спро веду ва во еко ном ското учи ли ште во Го сти вар. Пред ви де но е во нив да се вклу чат си те уче ни ци и на став ни от ка дар. На ва ков начин се промо ви ра почи ту ва ње кон се ко ја кул ту ра, ја зик, ет нич ко по тек ло и при фа ќа ње на раз лич но -

сти те. Про е ктот е фи нан си ски под др жан од УСА ИД. На ни во на Ма ке до ни ја пре ку не го ќе се ин ве сти ра ат околу 5,2 ми ли о ни до ла ри во учи ли штата. Ус пеш но за вр ше ната пр ва фа за значи мож ност за до би ва ње дел од пред ви де ни те па ри за ре но ви ра ње на об је ктот и за подо бру ва ње на ус ло ви те за на ста ва. Во сред но то еко ном ско учи ли ште во Го сти вар учат вкуп но 1.100 уче ни ци. Љупка Антеска


16

КОЛУМНА

Вторник, 30 октомври 2012 година

Против корупцијата од една или од две страни?

П

Слаѓана ТАСЕВА

оводот за моето пишување денеска е повикот за реакција во врска со реакцијата од граѓанските организации поврзан со државната програма за превенција и репре сија на корупцијата за 2011-2015 година и препораките за измена во Законот за здруженија и фондации, Законот за спречување корупција и Законот за спречување судир на интере си, а со цел зајакнување на одговорноста и отчетот во невладиниот сектор. Овие препораки се одне суваат на ставање ред во сферата на определување организации од јавен интерес и на обврската за до ставување анкетен лист за имотната со стојба и изјава за интереси од страна на членовите на извршните органи на граѓанските организации. Носителите на реакцијата сметаат дека овие мерки во граѓанскиот сектор (што би ги опфатило претседателите, извршните директори и членовите на управните одбори) се спротивни на меѓународната регулатива од областа за спречување корупција, по себно на Конвенцијата на ООН против корупцијата УНКАК. За појаснување, а без намера да го намалам значењето на оваа иницијатива, ќе потсетам дека во пишувањето на активностите за секторот 9 од споменатата програма, доне сена во 2011 година, учествуваа и претставници на невладиниот сектор (јас го водев секторот 1 корупцијата во политиката), па дури и на но сителите на реак-

Дневниот весник „Ден“ е отворен за различни мислења, но се оградува од ставовите на колумнистите

цијата, а дел од нив се и потписници на меморандум за соработка со ДКСК, кој меморандум го потпишале по донесувањето на програмата. Партиципативност во пишувањето на антикорупциските стратегии во Р. Македонија се практикува уште од 2003 година кога е напишана првата програма за 2003-2007 година. Во тоа време соработката со претставниците од различни сектори во дефинирањето на проблемите и активно стите се сметаше за иновација која беше препознаена како добра практика, во тоа време лоцирана во првата фаза, утврдување на проблемите и дефинирање на активно стите за нивно надминување. По изминатиот период од речиси десет години, следната фаза на која би требало да се фокусираме е надзор и евалуација над спроведувањето на антикорупциската програма. Искуство на соработката меѓу државата и општеството во борбата против корупцијата не е нова идеја и во практиката таа се случува со различен интензитет во различни периоди, а особено опаѓање на оваа практика е забележано во текот на мандатот на вториот состав на членови на ДКСК. Тие ја запазија формата за пишување на програмата, но целосно ги избегнуваа сите суштински разговори на која било од темите поврзани со проблемот на корупцијата и со нивното работење. Со оглед на искуството кое покажа дека оваа соработка не била секогаш подеднакво позитивна, прашањето за зајакнување на антикорупциските стратегии и третманот на различни прашања, кои можат да придонесат за подобрување на соработката за таа да стане ефикасна, и понатаму заслужува силно внимание. Јас токму на овој начин гледам на реакцијата од невладиниот сектор. Само како на можност да се зајакне соработката во

надминување на проблемите, а не како прозивка и несогласување со нешто во што и самите сме учествувале. Затоа што голем број прашањата можат да предизвикаат контроверзии и дополнителни проблеми, како она кое се однесува на организациите од јавен интерес, и за нив треба отворено да се разговара, во конструктивен дијалог. Затоа што целта на една ваква реакција треба да биде изнаоѓање заеднички прифатливо решение и дополнително градење на довербата, која, очигледно, дека недостасува. Препознавањето на овие елементи било вградено и во неколку резолуции на Генералното собрание на ООН кои ги повикуваат државите-членки за воведување учество на општеството/граѓаните во процесите за донесување одлуки и подобрување на транспарентноста и отчетот. Имајќи го предвид ова, со сема е логично што УНКАК изрично бара учество на граѓаните во дизајнирањето на антикорупциската политика. Ова учество е надоаѓачки тренд во јавниот менаџмент, а особено е важен кога станува збор за борбата против корупцијата затоа што таа е од суштинско значење кон подобрување на практикувањето на власта и работата на администрацијата. Во оваа смисла некои од индокаторите за добро управување на Светската банка покажуваат силна корелација меѓу контролата над корупцијата и партиципативноста на граѓаните и граѓанските организации кога станува збор за отчетот. Помеѓу овие два феномена постои значајна корелација: во државите кои имаат помало учество и глас од граѓаните, постои пониска контрола над корупцијата и обратно. Во светот практиката на партиципативност се развива и во сè поголем број држави, а оваа соработка на национално и на глобално ниво многу силно се

промовира од УНКАК и другите меѓународни договори за борба против корупцијата. Денес УНКАК има 160 државичленки кои ги прифатиле и го вградиле во своите регулативи основните принципи за оваа соработка. Сепак, агендите и методите на владите и на граѓанските општества во борбата против корупцијата во даден момент, не секогаш, се совпаѓаат и многу поче сто се случува сосема спротивното, се појавуваат голем број елементи кои ја отежнуваат оваа соработка, особено во нејзините рани фази. Оваа соработка особено го отежнува прашањето на одговорноста и отчетот на невладиниот сектор, што особено беше видливо на конференцијата на државите- членки на УНКАК одржана минатата година во Мароко. На аргументите и настојувањата на невладиниот сектор да стане активен чинител во процесите за имплементирање на УНКАК, како што тоа го налага и членот 13 од Конвенцијата, им се спротивставуваа аргументите од типот дали и кому невладините организации му одговараат за својата работа, кој ги финансира и кои се нивните цели. Сега кога оваа тема е отворена и кај нас, таа заслужува сериозен третман и издржана аргументација од двете страни за да се обезбеди рамноправен дијалог на партнери кои можеби нема секогаш да се согласуваат, но барем ќе направат напор за наоѓање заеднички прифатливо решение, како добар чекор во градење на довербата. Затоа што борбата против корупцијата не може да биде еднострана и таа не е работа само на власта. Сите други што сакаат активно да учествуваат треба, пред сè, да настапуваат на основа на подготвено ста и самите да бидат транспарентни, одговорни и отчетни во своето работење.


Охрид: Кривична пријава за несовесно работење

СВР - Охрид поднесе кривична пријава против С.Ј.(60) од Охрид, советник за управно правни работи во Општината, за сторено кривично дело несовесно работење во службата. Имено, во мај годинава пријавениот со печат на Општината потврдил правосилност на одобрение за доградба и за надградба на објект во Охрид иако знаел дека недостига потребна писмена документација. Тој, наводно, не забележал дека при доставата на известувањето на двајца непосредни соседи нема уредна документација, односно известувањето го примило друго лице за кое пријавениот не обезбедил полномошно. На овој начин, пријавениот ги оштетил соседите, оневозможувајќи им да извршат увид во предметот и да поднесат жалби во законски предвидениот рок, а одобрението станало правосилно. Исто така, СВР Охрид поднесе кривична пријава и против К.Ш.(61) од Охрид за сторено кривич-

именуван за подрачјето на Основниот суд

ЗАКЛУЧОК

но дело бесправно градење. Кон крајот на минатата година и во текот на годинава, пријавениот на сопствен имот што се наоѓа во близина на Националниот парк Галичица во Охрид изградил викенд-куќа, без да поседува одобрение за градба од надлежен орган.

спалната соба до прозорецот била затекната А.Н. (35) ко ја во ста нот жи ве е ла под кирија. Од страна на лекарската екипа пружена à е лекарска помош, но истата во еден момент повторно се качила на про зо ре цот и се оби де ла да скок не. Од полицијата била спречена во намерата да си го од земе животот.

Крадци укра ле пари и накит од куќа на по ста ра же на од Све ти Ни коле. Кражбата се случила завчера попладне на улицата Едвард Кардељ во период ко га не ма ло ни кој во домот на оште те ната. Крад ци те укра ле аме ри кан ски дола ри, 900 евра, 19.000 де на ри, 500 српски динари и златен накит во вкуп на вред ност од околу 5.000 евра. Поли ци јата из вр ши увид и се трага по сторителот или сторителите.

Две сообраќајки во скопска Автокоманда Две сообраќајни несреќи го блокираа вчера изутрината сообраќајот во скопската населба Автокоманда. Првата се случи на булеварот Александар Македонски, а во неа се судриле три автомобили. Два од нив се со скопски регистарски таблички, а еден со кумановска. При несреќата е причинета само материјална штета. Нешто подоцна, на исти-

Република Македонија ИЗВРШИТЕЛ

ЗА ВТОРА УСНА ЈАВНА ПРОДАЖБА (врз основа на член 167 став 1, член 169 став 1 и член 170 став 1 од Законот за извршување)

Фрлена „кашикара“ во Украдени 5.000 евра двор во Ѓорче Петров во Свети Николе

Експлозија на бомба „кашикара“ се случила вчера наутро во дворот на Н.Т. (61) на улицата Ѓорѓи Казетов во скопската населба Ѓорче Петров. Експлозивната направа била фрлена од автомобил во движење. Како што соопшти МВР, биле оштетени прозорците на куќата, а повредени нема. Полицијата засега нема осомничени за овој инцидент, но е во потрага по сторителите. Истражни органи извршија увид на ме стото на експлозијата.

Образец бр. 51

Извршителот од врз основа на барањето за спроведување на извршување од доверителот од со ЕДБ и седиште на, засновано на извршната исправа Нотарски Акт - од на, против должникот од с. Боговиње со ЕДБ и седиште во и заложен должник Абедин Алити од с. Боговиње со ЕМБГ и живеалиште во с. Боговиње, за спроведување на извршување во вредност на ден 29.10.2012 година го донесува следниот:

Се обидела да скокне од четврти кат Завчера попладне на четвртиот кат од зградата на ул Сава Ковачевиќ во Скопје е забележано непознато женско лице кое се обидува да скокне од прозорецот и ги игнорира повиците да се повлече в соба. Биле повикани екипи од бр зата помош и против пожар ната бри га да, кои на сил но влегле пре ку зак лу че ната врата и во

17

ДОСИЕ

Вторник, 30 октомври 2012 година

от булевар се случи уште една сообраќајка. После клучката во Автокоманда, се судрија два автомобили. Еден од нив е со скопски, а другиот со гостиварски регистарски таблички. Од СВР Скопје информираат дека и при оваа несреќа е причинета само материјална штета, а дека причината за втората сообраќајка е метежот настанат по првата несреќа.

СЕ ОПРЕДЕЛУВА втора продажба со усно јавно наддавање на недвижноста означена како деловен простор – производен погон во м.в. Плачарница, КО Боговиње, со следните катастарски индикации: Лист Б

Лист В

запишана во Имотен лист бр. 4163 за КО Боговиње при АКН. – Одд. Тетово, која се наоѓа во владение и сопственост на заложниот должник Абедин Алити од с. Боговиње. Продажбата ќе се одржи на ден 14.11.2012 година во 10 часот во просториите на извршител Ванчо Марковски на ул. Илинденска бр. 64 во Тетово. Почетната вредност на недвижноста, утврдена со заклучок на извршителот И.бр.112/2011 од 29.10.2012 година, изготвен врз основа на член 165 од ЗИ изнесува 13.894.634,00 денари без вклучен 18 % ДДВ, под која недвижноста не може да се продаде на второто јавно наддавање. Недвижноста е оптоварена со следните товари и службености: Засновано заложно право ХИПОТЕКА ОД ПРВ РЕД во корист на доверителот Алфа Банка АД Скопје, врз основа на Нотарски Акт ОДУ.бр. 137/08 од 03.04.2008 година. Должникот кој како сопственик домува во продадената семејна станбена зграда или стан не го задржува правото да домува тука и е должен зградата односно станот да ги испразни во рок од 60 дена од денот на донесувањето на Заклучокот за продажба, а ако тоа не го стори, извршителот на предлог од купувачот присилно ќе го изврши испразнувањето на зградата односно станот. На јавното наддавање можат да учествуваат само лица кои претходно положиле гаранција која изнесува 1/10(една десеттина) од утврдената вредност на недвижноста, како и лицата кои согласно член 171 став 3 од ЗИ се ослободени од полагање на гаранција. Уплатата на паричните средства на име гаранција се врши на жиро сметката од извршителот со бр. 210061160430277 со даночен број 5028006130976 што се води кај НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. На понудувачите чија понуда не е прифатена, гаранцијата им се враќа веднаш по заклучувањето на јавното наддавање. Најповолниот понудувач-купувач на недвижноста е должен да ја положи вкупната цена на недвижноста, во рок од 15 дена од денот на продажбата, во спротивно ќе се определи нова продажба, а од положената гаранција ќе се намират трошоците на новата продажба и ќе се надомести разликата меѓу цената постигната на поранешната и на новата продажба. Сите давачки како ДДВ, даноци, такси, трошоци околу преносот на правото на сопственост на предметната недвижност и слично паѓаат на товар на идниот купувач на истата. Овој заклучок ќе се објави во следните средства за јавно информирање дневен весник ДЕН и дневен весник на албански јазик Журнал. Заклучокот ќе се достави до странките, заложните доверители, до учесниците во постапката, до лицата кои имаат запишано или законско право на првенство на купување и до надлежниот орган на управата. ИЗВРШИТЕЛ (потпис и печат)


18

СВЕТ

Зимата ги зеде првите жртви Драстичното паѓање на температурите и првиот снег речиси цела Европа ја фати „на спиење“, а првите жртви од студот паднаа во Полска, каде што починаа три лица. Од силни замрзнатини смртно настрадале тројца мажи постари од 50 години, меѓу кои и еден бездомник. Без струја останале околу 70.000 луѓе. Во Франција две лица се водат како исчезнати, а околу 50.000 домаќинства во планинските предели се без струја. Снегот предизвикал и сообраќаен хаос. Во Хрватска дел од патиштата се затворени. И во Чешка е слична ситуацијата, каде што, покрај хаосот на патиштата, доцнат и возовите, што е случај и во Италија и во Швајцарија. Во последните 24 часа во Швајцарија имало над 60 сообраќајни несреќи предизвикани од лошите временски услови, но, за среќа, без загинати.

Опозицијата победи во Литванија Опозициските социјалдемократи ја однесоа победата на парламентарните избори во Литванија. Тие се залагаат за крај на мерките за штедење и за зголемување на социјалните бенефиции. Партијата освои 38 од 141 место во парламентот, што би било доволно за да формира централно-левичарска влада, која ќе стави крај на непопуларните мерки на штедење, воведени по 2009 година кога Литванија доживеа една од најлошите рецесии во Европа. Социјалдемократите ветија дека ќе формираат коалициска влада со малата националистичка партија Ред и правда, која на овие избори освои 11 места во парламентот. Владејачката конзервативна партија освоила 32 места, додека на Работничката партија à припаднале неверојатни 30 места. Конечната одлука за тоа кој ќе го добие мандатот за состав на новата влада ќе ја донесе претседателката Дајла Грибаускајте.

Вторник, 30 октомври 2012 година

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА НА ИСТОЧНИОТ БРЕГ НА САД

Суперураганот го затвори Њујорк

И

сточниот брег на САД се наоѓа во вонредна состојба, а стотици илјади луѓе вчера се евакуираа пред налетот на ураганот Сенди, за кој се верува дека може да биде најголемото невреме во поновата историја на земјата. Претседателот Барак Обама ги предупреди граѓаните сериозно да ја сфатат заканата и да ги преземат сите неопходно мерки за безбедност. Поради ураганот, Њујорк од вчера е затворен град бидејќи, поради безбедносни причини, властите го стопираа целокупниот градски превоз, метрото, автобусите, возовите, училиштата, факултетите, берзата, па дури и седиштето на Обединетите нации. Наредбата за затворање на градскиот превоз во осуммилионскиот Њујорк е издадена поради ризикот од поплави од ураганот Сенди, кој денес изутрина требаше да го погоди североистокот на САД. Се проценува дека на удар се околу 50 милиони луѓе, па поради тоа, вонредна состојба е прогласена во државите од Северна Каролина

Властите го стопираа целокупниот градски превоз, метрото, автобусите, возовите, училиштата, факултетите, берзата, па дури и седиштето на Обединетите нации

до Конектикат. Но, не е само патниот и железничкиот сообраќај во прекин бидејќи беа откажани илјадници авионски летови. Десетици илјади луѓе од крајбрежните зони од Мериленд до Конектикат беа принудени да ги напуштат своите градови, вклучувајќи и 50.000 од Делавер, 30.000 од Атлантик Сити и Њу Џерси, каде што мораа да се затворат и казината, што за 34 години се случило само четири пати. Сенди ги принуди претседателските кандидати да одложат дел од своите митинзи во загрозените градови и да го одложи предвременото гласање во Њујорк. Локалните власти предупредија дека Њујорк може да биде погоден со бранови вода високи и до 3,3 метри, кои ќе ги поплават пониските делови на Менхетн и подземните тунели.

Суперураганот Сенди, кој на Карибите однесе 65 животи, синоќа требаше да стигне до Њу Џерси и да се спои со друга бура во ураган од огромни размери. Ураганот со пречник од околу 1.500 километри, според прогнозите, може да предизвика големи штети во сојузните држави Делавер, Мериленд и Вирџинија, која се граничи со областа Вашингтон. Уште позаканувачки изгледаат прогнозите кога ураганот Сенди, според очекувањата, ќе се судри со студениот бран од Западот и може да мутира во монструмски ураган на столетието. Се стравува дека ураганот ќе предизвика обилни врнежи, ветер и снег до 60 сантиметри. Од последиците од невремето се погодени 60 милиони луѓе, изјави шефот на метеоролошката служба на САД,

Богаташите на страната на Ромни

Најбогатите Американци од областа на финансиите, осигурителните трансакции и недвижнините уплатиле 28 милиони долари за кампањата на републиканецот Мит Ромни, наспроти скромните 12 милиони дадени за штабот на Барак Обама. Аналитичарите велат дека се работи за чудна одлука бидејќи тие обично прават балансирано финансирање на двете страни. Поинаку беше на минатите избори кога за Волстрит Барак Обама беше „избраниот“ и на секои 3 долари за противкандидатот Ме-

кејн, добиваше свои 5. Но, на овие избори има целосен пресврт. Донаторите од „Голдман сакс“ уплаќаат за Ромни во размер 5:1. Осумте главни донатори на републиканецот од онаа група „преголеми за да пропаднат“ на минатите избори беа на страната на Обама (Голдман сакс, Чејс, Морган анд Стенли, Бенк оф Америка, Кредит свис, Ситигруп, Велфарго и Барклис). Ова е чудно бидејќи администрацијата на Обама во изминатите четири години го примаше секој удар наменет за оваа групација:

одби да ги процесира извршните ајкули на Голдман кои безочно лажеа пред Конгресот, знаеше за инволвираноста на Барклис во Либор скандалот и не стори ништо за тоа, а на Ситигруп му се дозволи сите судски спорови да ги реши со вонсудски плаќања. - Доколку победи Обама, однесувањето на Волстрит пред овие избори му дава дозвола тој конечно да почне да си ја врши работата во врска со финансискиот бастион - вели политичкиот аналитичар на Ролинг стоун, Мат Таиби.


СВЕТ

Вторник, 30 октомври 2012 година

Луис Учелини. Предупредувањата доаѓаат од сите страни. Градоначалникот на Њујорк, Мајкл Блумберг, апелираше до жителите од долниот

дел на Менхетн и од Квинс да ги напуштат домовите. - Ако не се евакуирате, не го ризикувате само вашиот живот, туку во опасност ги ставате и

животите на оние кои би дошле да ве спасат – порача Блумберг. За разлика од него, градоначалникот на Њу Џерси, Николас Сако, избра помалку љубезен на-

чин да апелира до жителите од оние региони кои се на удар на Сенди. - Не бидете глупави, одете си оттаму - порача Сако.

Виктор Јанукович - победник во Украина Владејачката Партија на регионите на претседателот Виктор Јанукович води на парламентарните избори што се одржаа во неделата. Прелиминарните резултати покажуваат дека партијата на претседателот има поддршка од околу 36 проценти, пренесува „Радио Слободна Европа“. На второ место е партијата на затворената премиерка Јулија Тимошенко, со повеќе од 20 проценти, на трето со околу 15 проценти е Комунистичката партија. Партијата на боксерскиот шампион Виталиј Кличко, УДАР,

не го оствари неговиот сон и е четврта по број на освоени гласови. Украинскиот премиер и лидер на владејачката Партија на регионите, Микола Азаров, изјави дека победата на неговата партија е очигледна. - Апсолутно е очигледно дека Партијата на регионите е победник. Некои многу сакаа да загубиме, но нашата победа е извојувана во фер битка - рече Азаров. Од друга страна, Арсениј Јатсенјук, лидер на обединетата опозиција, во која е вклучена и

партијата на Тимошенко, оцени дека резултатите покажуваат оти гласачите ја поддржале опозицијата, а не власта. По соопштувањето на излезните резултати, апсолутно е јасно дека украинскиот народ ја поддржува опозицијата. Многу важно е сега, кога ќе се пребројуваат гласовите, да нема фалсификување на резултатите. Парламентарните избори во Украина се првиот поголем демократски тест за земјата откако иконата на Портокаловата револуција, Јулија Тимошенко, загуби на претседателските избори во

19

2010 година од актуелниот претседател Виктор Јанукович. Потоа, Тимошенко беше осудена и заврши во затвор. Ќерката на Тимошенко, Евгенија, откако гласаше во Киев, изјави: „Не бев во можност да гласам заедно со моите родители, како што вообичаено правевме бидејки мајка ми е незаконски осудена. Исто така, таа не можеше да учествува во политичкиот процес иако беше главен опонент на Јанукович. Затоа, денеска гласав за слобода на мојата мајка, на сите политички затвореници, за враќање на демократијата“.


20

СВЕТ

Вторник, 30 октомври 2012 година

Грчки новинар на суд за листата на Легард Грчкиот новинар Костас Ваксеванис вчера требаше да се појави пред суд поради објавувањето на листата со две илјади имиња на Грци кои имале банкарски сметки во Швајцарија, пренесува „Дојче веле“. Ваксеванис завчера беше уапсен, а потоа и ослободен откако неговото списание „Хот док“ во саботата објави список со имињата на повеќе од 2.000 Грци кои наводно имаат сметки во швајцарски банки. Тој е обвинет за кршење на законите за приватноста на личните податоци. Грчките власти не потврдија дека листата објавена во „Хот док“ е вистинскиот список со имиња кој на поранешниот министер за финансии Јоргос Папаконстантину во есента 2010 година му го дала Кристин Легард, која тогаш беше министерка за финансии на Франција за да им помогне на властите во Атина во борбата

„ВАШИНГТОН ПОСТ“

ЦИА с

Беспилотните летала и натаму остануваат едно од главните оружја против Ал Каеда против затајувачите на данок. Ниту Папаконстантину ниту неговиот наследник Евангелос Венизелос, кој месецов им ја достави листата на властите, не рекоа дека на списокот има имиња на политичари. Но, на списокот со 2.059 имиња што го објави „Хот док“ има најмалку тројца политича-

ри вклучувајќи двајца поранешни министри на конзервативците од кои едниот е починат, а другиот моментално е советник на премиерот Андонис Самарас. Поранешниот министер Јоргос Вулгаракис рече дека неговото име на листата е „дезинформација“ и „клеветење“.

Судир на возови во Љубљана

Четири лица се потешко, а 14 полесно повредени по вчерашниот судир на патнички возови во близина на Љубљана. Според словенечките медиуми, судирот се случил на 5 километри оддалеченост од Љубљана, на железничката станица „Вижмарје“, кога меѓународен патнички воз,

кој тргнал од Љубљана кон Крањ, удрил во локален воз, кој стоел на колосек. Портпаролката на љубљанската полиција, Маја Циперле, истакна дека сè уште е непознато зошто се случил судирот, но никој од повредените не е животно загрозен. Пругата вчера беше затворена за сообраќај.

Ц

елните ликвидации на терористите, практиката на убивање на непријателите со помош на беспилотни летала не се само еднократна кампања изнудена од нападот на Ал Каеда на Америка на 11 септември 2001 година, туку остануваат дел од стратегијата за национална одбрана. Бидејќи со оваа програма раководи Централната разузнавачка агенција (ЦИА), со тоа таа од цивилна безбедносна служба се трансформира во паравоена сила. Ова се главните тези од големиот истражувачки текст на „Вашингтон пост“, кој се занимава со ловот на терористи и негово институционализирање, кое го спроведе владата на Барак Обама. Целните ликвидации до неодамна беа државна тајна од прв ред, во меѓувреме станаа тема за која отворено се зборува, а истовремено и една од најконтроверзните мерки на политиката на Обама. Навистина, практиката е воведена веднаш по 11 септември од страна на тогашниот претседател Џорџ Буш, но употребата на дронови, како што се нарекуваат популарно беспилотните авиони, дури под Обама станаа стратешка определба, а не само тактичко средство. Во рамките на неговиот кабинет, со соучество на разузнавачка заедница и Пентагон, се институционализираше и листа за отстрел, која, како што изнесува „Вашингтон пост“, повикувајќи се на разговори со голем број неименувани функционери, се намалува или проширува, но никогаш не е празна. Билансот на кампањата на


СВЕТ

Вторник, 30 октомври 2012 година

21

“ ЗА СТРАТЕГИЈАТА НА АМЕРИКАНСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА РАЗУЗНАВАЊЕ

танува паравоена сила

дроновите, извиднички или опремени ракети и системи за нивно наведување, е околу 3.000 убиени терористи и цивили. Значи исто колку што имало и загинати во нападот на Ал Каеда на Њујорк и Пентагон. Но, наспроти тоа, официјалната оценка гласи дека глобалната војна против тероризмот е само

на половина пат. Значи, ќе потрае многу долго – според широкиот консензус, барем уште 10 години од повлекувањето на американската војска од Авганистан предвидено за крајот на 2014 година. Директорот на ЦИА, Дејвид Петреус, се залага за експанзија на оваа програма, т.е. нејзина

КРШЕЊЕ НА УСТАВОТ

Програмата за ликвидација на луѓе надвор од границите на САД е стратегија која е контроверзна и од легално гледиште. Правната основа е „потпикната“ и пронајдена во овластувањето на Конгресот - нацијата да се брани со воена сила и надвор од своите граница, а кое е издадено по 11 септември. При тоа најспо-

рен беше случајот со ликвидацијата на идеологот на Ал Каеда, Анвар ал Авлаки, и неговиот 16годишен син минатата година во Јемен бидејќи станува збор за американски државјанин. Па, така, останува дилемата дали Обама, потпишувајќи го налогот за нивна ликвидација, го прекршил американскиот Устав.

примена не само во пограничниот регион на Пакистан и на Авганистан, Јемен и Сомалија, туку и во северна Африка, каде што во последно време е активна Ал Каеда, стационирана во Алжир, а чии луѓе под своја контрола го ставија северот на Мали, алжирски јужен сосед, со помош на оружје кое стигна од арсеналот на украденото оружје во текот на револуцијата во Либија. Се најавува експанзија на ликвидации со помош на теледиригирани роботи бидејќи дроновите во суштина се токму тоа, наспроти тоа што пред една година секретарот за одбрана Леон Панета објави дека – јадрото на Ал Каеда е на работ на стратешки пораз. Еден од соговорниците на

„Вашингтон пост“ оваа противречност ја објасни со метафората за косење трева: по секоја употреба на косилицата, тревата расте побрзо – што укажува на веќе изнесената теза дека овој вид борба против тероризмот повеќе го влошува проблемот отколку да го намали. Имено, секоја ликвидација на терористички лидер регрутира нови џихадисти. Меѓутоа, главното откритие во текстот на „Вашингтон пост“ е системот според кој се прави листата за отстрел. Методологија е матрицата: на неа не се само имиња и описи на идентитети на осомничени терористи кои треба да се ликвидираат без судење, веднаш штом за тоа ќе се укаже можност, туку и детали од биографии, мрежа на соработници, шема на движење и процедура во случај на заборавање. Водечка улога во составувањето на оваа матрица, своевиден каталог на терористи, има Националниот центар за контратероризам, заедно со ЦИА и Здружението на команданти за специјални операции (ЈСОК). Секако, не се откриваат имиња на тие кои се на нишан на дроновите, но се знае дека во Пакистан има помалку од 10, во Јемен меѓу 10 и 15. Списокот, во секој случај, флуктуира, а ревизијата се врши на тримесечните состаноци на аналитичарите на ЦИА и Стејт департментот. Една од големите грижи на ЦИА е Египет, кој, поради големата територија, шупливите граници, слабата воена безбедност и практично непостојни разузнавачки капацитети, лесно може да стане следното прибежиште за џихадисти. Проблемот е што по промените од Арапската пролет е разнишано партнерството со САД во борбата против тероризмот. Дека ваквата стратегија ќе продолжи по изборите на 6 ноември покажува изјавата на Мит Ромни, кој рече дека употребата на дронови е добра и оти таквата тактика треба да продолжи.


22

СВЕТ

Вторник, 30 октомври 2012 година

НЕРАМНОМЕРНОСТА НА БОГАТСТВОТО ЌЕ БИДЕ ТРН ЗА НОВИТЕ КИНЕСКИ ВЛАСТИ

Расте социјалниот јаз во Кина

Сегашниот кинески потпретседател Кси Џинпинг, најверојатно, наскоро ќе го преземе кормилото за водство на државата, а потоа ќе мора да се фати во костец и да ги намали големите социјални разлики меѓу населението. Во земјата има супербогати луѓе со милијарди долари на банкарските сметки, до оние кои со минимални плати се обидуваат да го издржуваат своето големо семејство. Овие работи не му се непознати на Џинпинг бидејќи тој и самиот пораснал во селото Јанжан кое се наоѓа далеку од блескавите модерни градови, како Пекинг и Шангај. Овие села се побројни отколку блескавите градови, па затоа западните медиуми прават репортажи за „две Кини“. Ли Бо е типичен припадник на кинеската работничка класа. Тој на 15 години го напуштил училиштето за да најде работа и да го издржува своето семејство. Тој сега живее со неговата баба, а сонува еден ден да најде канцелариска работа, а идната кинеска политика да му овозможи неговиот сон да стане реалност. Сосема спротивна животна приказна има Динг Шијуан, богат претприемач, кој уште на 20 години го заработил својот прв милион. Тој се занимава со козметичка индустрија, вози скапоцени автомобили и верува дека Кина е земја на можностите. Со него веројатно не би се сложил Ли Бо, но и двајцата се согласуваат дека очекуваат подобри времиња од новиот претседател Кси Џинпинг. Кина е втора економија во светот чија економија во пос-

ледниот квартал падна на најниско ниво во последните три години, но инвестициите веќе упатуваат на брзо заздравување и на понатамошен висок раст. Но, паралелно со

економскиот раст расте и јазот меѓу сиромашните и богатите Кинези. Токму намалувањето на овој јаз ќе биде еден од главните проблеми на новите кинески власти.

Исчезна брод со 700 тони злато

Рускиот брод „Амурскаја”, кој пред три дена исчезна во Охотско Море, превезувал 700 тони златна руда, соопшти руското сообраќајно обвинителство. На бродот, кој пловел за пристаништето Охотск, имало 11 морнари, а врската со него е загубена откако екипажот испратил сигнал за хаварија во Шантарски Острови. Сега се истражува дали се почитувани барањата за безбедност при пловидба, како и тоа чиј е товарот на бродот и кој требало да го преземе. Потрагата по бродот ја отежнуваат лошите временски услови.


Вторник, 30 октомври 2012 година

ДЕН И НОЌ

23

САРА МАРКОВСКА Е ПОБЕДНИЧКА НА 27. ИЗДАНИЕ НА „МАКФЕСТ“

Наместо Тамара, победи дебитантка!

Слободанка МАРКОВАЧЕВА

Н

а финалната вечер на 27. издание на фестивалот за забавна музика „Макфест“, кој се одржа во неделата во Штип, видовме едно поинакво издание од тие на кои сме навикнале. Првото место, според гласовите на публиката, и наградата од 60.000 денари à припаднаа на младата пејачка Сара Марковска која се претстави со песната „После него“, авторско дело на братот и сестрата Лазар и Магдалена Цветковски. Победата на девојката која дебитираше на фестивалот предизвика чудење за сите кои беа сигурни дека победата ќе ја понесе Тамара Тодевска, која маестрално ја отпеа песната „Готово е“ на Игор

Џамбазов и на Роберт Билбилов. Сепак, иако Тамара важеше за фаворит, а нејзината песна беше една од најпрегледуваните песни на музичките веб-страници и на „Јутјуб“, си отиде дома со награда за второ место. Таа доби награда за интерпретација, прва награда од жири, втора награда од публика. А, како што велат и нејзините обожаватели, таа е морален победник на „Макфест 2012“. Биба Додева со „Сети се штом заврне“ заврши на трето место според гласовите на публиката. На социјалните мрежи не стивнуваат коментарите на зачуденост од тоа што дебитантите го зеле најголемиот залак. - Ова го има само во Македонија! Како може некој што вчера

излегол да пее веднаш прво место да добие? Во секоја земја се ценат искусните пејачи, само кај нас може вака да се стане дел од естрадата! Секоја чест и на новопечените ѕвезди, ама треба да се има некој ред. И веќе нека престанат само со награди од публика на „Макфест“, се знае дека кој ќе си купи повеќе билети тој победува - вели пејачката Елена Петреска. Маја Саздановска, пак, вели дека е жално е да си пејач во моментов. - „Макфест“ - одлична сцена, супер изгледа и честито победа на Тамара - напишала Маја Вукичевиќ. Настапот на Тамара го коментирала и Наде Талевска. - Не постои доволно добар збор да ја опише изведбата на Та-

Мартин Мила со песна посветена на ќерка му

Без оглед на тоа што не вле зе во фи на ле то на „Ма кфест“, Мар тин Ми ла е горд што пред по ши ро ката јав ност ја промо ви ра ше сво јата но ва пес на „Ми ла“, ко ја го но си име то на не го вата ма леч ка

ќер кич ка. Пес ната е сни ме на во „Но ва студио“ кај Го це Си мо нов ски, а ка ко комп ле тен автор се пот пи шу ва са ми от Мартин. - Сè дури по стои името Мила на овој свет, ќе по стои и пес-

на која ја напишав инспириран од мо ето единствено ангелче вели Мартин. Освен учеството на „Макфест“, попрок-пејачот настапува низ целата земја во клубови и во дискотеки.

мара Тодевска! Немам што друго да кажам освен едно големо „браво“ - вели Талевска. Што се однесува до останатите песни изведени на финалната вечер, речиси половината од нив беа изработени во продукција на „Јованов рекодрс“, сопственост на Јован Јованов, кој беше и организатор на фестивалот. Така, во песните на новите и надежни имиња на македонската забавна сцена стоеја потписите за автори на музика на братот на Јован, Иван Јованов, Елвир Мекиќ, Дамјан Лазаров. Стилот на песните беше во препознатлив технохаус. Единствено се разликуваше песната на групата „Пи-Ем“ која што беше во рок-верзија и онаа на Григор Копров со елементи на танго, која ја отпеа Денис Мурат.


24

ДЕН И НОЌ

Паров Стелар доаѓа на „Таксират“

На главната вечер на „Таксират 14“, на 8 декември, потврден е и настапот на еден од најимпре сивните и најо сфистицираните современи артисти, таткото на електро свинг-звукот, Паров Стелар, и на неговиот тим. Австри ски от му зи чар Маркус Фуредер со уметничко име Па ров Сте лар ка ко фан том ја освои гло бал ната музичка сцена во последните години. Преку неговата музика и неговиот скромен и исклу чи те лен та лент не са мо што стекна голем број обожаватели, туку по стигна и култен статус ка ко проду цент. Не го вата му зи ка под ре тровлијание е родена под аурата на елегантност, итрина и чиста енергија. Инспириран од нај раз лич ни сти ло ви и жа нрови (соул, поп, џез и свинг) и ком би ни рај ќи ги со моде рен „грув“ и ритмови, тој созда ва нес по ред лив и единствен звук. За неговите настапи во живо, Паров Стелар го има својот тим од, како што ги нарекуваат, „музички магионичари“. Перформансите на составот на Паров Стелар се едни од најимпресивните преточувања во живо на електронската музика

кои можат да се видат денес. Лимената и ритам-секцијата заедно со турнејската пејачка Клео Пантер повторно ги откриваат електроритмовите на Паров Стелар, емотивно исполнувајќи ја публиката на начин кој досега никој не знаеше дека е возможен. Во центарот на шоуто е самиот креатор, водејќи ја музичката „Тур де форс“. На „Таксират“, „Паров Стелар бенд“ доаѓа со ново, уникатно и различно шоу. Својот настап на 14. издание на фестивалот „Таксират“ веќе го потврдија ворлдмјузик-панкерските бунтовници „Че судака“, „Скиндред“, реге-иконата Тања Стивенс и „Чиста околина“ - култната раперска унија која се враќа на сцена по 11 години. А.Б.

Тијана чека ред за концертот на Нина Бадриќ

Иако не сме навикнати да ги гледаме популарните пејачи да влегуваат во истиот влез како и останатата публика, зашто за нив секогаш има специјален влез или, барем, службен, оваа фотографија е доказ дека пејачката Тијана Дапчевиќ чека исто како и останатите за да влезе и да присуствува на концертот на својата колешка Нина Бадриќ. Како што пренесуваат српските медиуми, таа штом пристигнала на арената, веднаш се обидела да влезе внатре. Сепак, популарноста не à помогнала да помине преку обезбедувањето, па морала да чека ред.

Вторник, 30 октомври 2012 година

Вторник, 30 октомври 2012 година

Заврши шестата сезона на „Моден викенд Скопје“ В о салонот „Ауди Порше Македонија“, во рамките на ше стата сезона на „Моден викенд Скопје“ изминатиот викенд се одржаа завршните ревии. Промоција на своите нови колекции имаа дизајнерите: Елена Лука, Сара Сековска, Сте фанија Насе ска, „Билјанабел“, Олгица Ѓоргиева, Кокев, Антонија Ристовска, Катерина Попева и за крај Росица Мршиќ. Meѓу го стите кои ги по сетија ревиите, имаше прет ставници од модната, музичка и уметничка сцена, како Есма Реџепова, Гаро Тавитјан, Дани Димитровска, Ребека и други. Колекцијата „Конструкција на венчаници“ на Елена Лука при изработката на венчалните фустани презентира суптилни материјали: свила, тантела, памук, а линијата на колекцијата ги следи дијаметралните движења од нежна, елегантна и емотивна, сè до моќна, авангардна и ултрауникатна неве ста. Инспиративната игра меѓу формите, нијансите, деталите и бе скрајните идеи, создаде еден нов магичен свет на венчаници кои го но сат потписот на Елена Лука, а го следат сензибилитетот и единствената енергија што со себе ја но си секоја неве ста. Прет ставувањето на колекцијата беше еден кре ативен микс на модна ревија и танцшоу во кое учествуваа Наталија Грубовиќ и Лила Филиповска, познати ТВ-лица. Веднаш по неа се прет стави дизајнерката Сара Сековска со колекцијата „Дива“, инспирирана од видеозаписот на поп-дивата Бијонсе, каде се прене сува порака за „женската независност“ и алтерегото што се крие во секоја жена. „Дива“ опишува жена со пре финет вкус за мода и личност со голема самодoверба, изразува свој сопствен и единствен стил. Ревијата насловена „Маскарада од цртан филм“ на дизај-

нерката Стефанија Насе ска беше замислена како модно шоу под маски и спој меѓу јунаците од цртаните филмови, кои влечат кон нешто забавно, нешто на кое сите ние сме се радувале додека сме биле мали, и барокот, кој земен како временска определба, асоцира на гламур, луксуз и театралност. Боите, материјалите и кроевите ја следат линијата на барокот, а модните додатоци ја претставуваат ве селата игра на цртаните ликови. Олгица Георгиева, со колекцијата „Бесмртност“ издвојуваше по својот личен печат, модерна нота и уникатност. Ја прет ставува силната, моќна само свесна и ре а лизирана жена и девојка. Вториот дел на Модниот Викенд Понуди богата и интересна прослава од ревии на македонските дизајнери додека во првиот дел кој траеше од 14. Го 18 октомври беа одржани бизнис предавања, про екти и кино про екцијата„ Мода преку филм“. С.М.

ДЕН И НОЌ

25

Концерт на „Летечки пекинезери“ во клубот „Хавана“ За 9 ноември се најавува вториот самостоен концерт на популарниот скопски џез-квинтет „Летечки пекинезери“ во клубот „Хавана“ во Скопје. „Летечки пекинезери“, односно Бојан Петков на гитара и на перкусии, Иво Солдатовиќ на кларинет, Кирил Туфекчиевски на контрабас, Славчо Коцев на тапани и Петар Христов на тенор-саксофон, се млади македонски џез-музичари кои велат дека имаат единствена цел - да создадат нова свинг-музика. Нивната љубов кон свингот ги поттикнува да креираат уникатен звук кој претставува мешавина од свинг и од други жанрови музика, на еден многу природен начин. Најголемото изненадување за нивните слушатели се оригиналните композиции кои имаат постојана тенденција да еволуираат на различни начини. Потеклото од Македонија неминовно се чувствува во нивната

музика, преку влијанието на балканските звуци. „Летечки пекинезери“ досега имаат продуцирано преку 30 авторски дела и издадено еден самостоен албум, за р е н ом и р а н ат а продуцентска куќа „Скопје џезфе стива л рекордс“. Oвој џез-квинтет, пред сè, циркулира по ноќните клубови и фестивалите во земјава, а одвреме-навреме и на фестивалите надвор од Македонија. Во последниве две години тие бележат настапи и во Словенија, Црна Гора, Албанија и во Косово. На концертот ќе го промовираат новиот сè уште неиздаден материјал на составот, а и ќе собираат средства за минитурнеја низ Соединетите Американски Држави, проект поддржан од Министерството за култура на Република Македонија, кој треба да се реализира кон крајот на годинава. А.Б.

Северина лумпува по разделбата од Милан Хрватската пејачка Северина се чини многу бргу го преболе својот поранешен свршеник Милан Поповиќ и почна сè почесто да излегува навечер и да се забавува со своите пријатели. Севе неодамна била видена во еден ноќен клуб како до рани зори се забавува со пријателите, меѓу кои бил и естрадниот менаџер Едвин Софтиќ. Според пишувањето на хрватските медиуми, Севе кончено може да ужива во дружбата со своите пријатели бидејќи додека

била свршена со српскиот бизнисмен Милан, таа, наводно, морала да се оправдува за секое свое излегување поради што често се карале. Севе, која пред седум месеци го роди синот Александар, веќе има додворувачи, па менаџерот Александар Глишиќ ја изненадил со букет од 1.001 роза, кој à го испратил на настапот во Франкфурт. Пејачката снима нов албум, настапува и секаде го носи и својот седуммесечен син.


26

ДЕН И НОЌ

Вторник, 30 октомври 2012 година

Џенифер Анистон ги покажа деколтето и совршената фигура

А

ктерката Џенифер Анистон ја покажа својата убава фигура во црн фустан со длабоко деколте на модната забава на „Гучи“ во Музејот на уметно ста 2012 во Лос Анџелес. Поранешната ѕвезда на серијата „Пријатели“ го задржа вниманието целата вечер, а беше во друштво на Камерон Дијаз, која беше во жолт мини-фустан, и на преу-

бавата Селма Хаек. Џен ја искористи можноста и го промовираше својот нов свршенички прстен, кој во август à го подари Џастин Терокс. На забавата се појави и најдобрата британска манекенка Рози Ханингтон-Витли, која во зелен фустан покажа зошто е најубавиот модел. Ѕвездата на „Самрак“, Роберт Патинсон, се држеше до класичниот стил и се појави во црн костум.

Кортни Лав со филм за Кобејн Контроверзната вдовица на Курт Кобејн, Кортни Лав, покрај различните музички и модни проекти, подготвува и филм за својот сопруг. Таа има намера да продуцира филм во кој ќе биде прикажан нејзиниот живот со пејачот на „Нирвана“, култната група од 90-тите години, кој се самоуби пред 18 години. По стои можност да се работи и те атарска прет става на Бродвеј. Пријателите на пејачката Кортни Лав велат дека таа одамна имала намера да ја раскаже и својата страна на приказната, но дека до сега не презела никакви сериозни чекори во таа насока.

Џорџ Клуни непожелен младоженец?

Марина Туцаковиќ со задоволство соработува со Цеца Ражнатовиќ

Текстописецот Марина Туцаковиќ, која ги напиша најголемите балкански хитови, никогаш не мирува. И кога вели дека ништо не работи, таа создава нови

хитови. Во моментов пишува песни за Наташа Беквалац, Дара Бубамара, Никола Роквиќ, Жељко Митровиќ, Жељко Јоксимовиќ, а ја очекува и работа на новиот студиски албум на Цеца Ражнатовиќ. Туцаковиќ вели дека сè уште не почнала да работи на песните за Цеца бидејќи не ги имала добиено композициите и дека откако ќе ги преслуша, ќе се посвети на пишувањето. Исто така, таа додаде дека Цеца е непресушна инспирација и à претставува задоволство да пишува за неа. Какви текстови ќе напише Марина за Цеца ќе слушнеме дури во јуни следната година, кога е закажан и концерт во Белград.

Стејси Киблер изјави дека не е заинтересирана за брак со својот партнер Џорџ Клуни. Двојката ја почна својата љубовна врска во август минатата година и сè уште се заедно и покрај неодамнешните гласини за нивното раскинување. - Воопшто не размислувам за тоа. Јас сум дефинитивно девојка која никогаш не зборува за тоа. Никако не сакам да размислувам за можен брак или за деца – изјавила Киблер за „Сан“. Клуни ја прекина својата врска со поранешната девојка Елизабета Каналис, со која беше во љубов две години, само неколку дена откако таа изјави дека би сакала да се венча со него.


КУЛТУРА

Вторник, 30 октомври 2012 година

27

Голи волонтери за отворањето на оперската сезона во Минхен

А

ме ри кан ски умет ник Спен сер Tуник по втор но со бра стоти ци голи волон те ри по по вод отво рањето на новата се зона во операта во Мин хен. Tуник е поз нат во це ли от свет по не го ви те голи ин ста ла ции, тој ангажира многу обични граѓани

кои сакаат да се соблечат и да партиципи ра ат во огром ни ком по зи ции кои тој претходно ги има смислено. Овој пат аме ри кан ски от умет ник ги собра волонтерите да пре создаде сцени од операта на Рихард Вагнер „Прстенот на Нибелунзите“. Волонтерите се насли-

кани, т.е. нивните тела се покриени или со црвена или со златна боја и се по ставе ни на не кол ку ло ка ции низ Мин хен, Германија, по повод оваа уметничка инста ла ци ја ко ја, се раз би ра, прет ход но е одобрена од страна на Баварската државна опера.

Ретроспектива на македонскиот филм во Словенија Од 9 до13 октомври во Кинотеката на Словенија беше одржана ретроспектива на македонскиот филм во организација на Кинотека на Македонија, со поддршка на македонската амбасада во Словенија, како и на Здружението на Македонци во Словенија. На оваа ретроспективата биле прикажани седум филмови: „Панкот не е мртов“, „Среќна нова ’49 година“, „Јад“, „Големата вода“, „Како убив светец“, „Илузија“, „Војната заврши“, а на свеченото отворање беше прикажана и селекција филмови од браќата Манаки. На ретроспективата во Љубљана присуствувале режисерот Владимир Блажевски и продуцентот Дарко Попов.

Владимир Блажевски изјави дека му е особено мило што неговиот филм ќе се прикажува во Љубљана и дека со тоа се затвора еден круг, затоа што панк-

сцената во Љубљана беше една од највлијателните во поранешната држава. Циклусот предизвикал внимание кај словенечката публика.

Антологија на македонска книжевност објавена во Италија Денеска, со почеток во 12 часот, во ДПМ ќе биде промовирана антологија на македонската книжевност објавена во Италија под наслов „Македонија – литература од соништата“. Антологијата, во избор и со предговор на д-р Анастасија Ѓурчинова, неодамна се појави во издание на „Беса салентобукс“ од Лече. На промоцијата во Домот на македонските писатели ќе зборуваат амбасадорот на Република Италија во Македонија, Фабио Кристијани, Ирина Кроткова од Министерството за култура и д-р Анастасија Ѓурчинова.


28

КУЛТУРА

Вторник, 30 октомври 2012 година

АРХЕОЛОШКИ ЗБИРКИ

900 предмети, поставка на Му

З Редок превод од кинески на македонски јазик

Утре од печат излегува книгата „Златен оков“ на Џанг Ајлинг. Се работи за 69. наслов во популарната едиција „Проаза“ на издавачката куќа „Или-или“ од Скопје. Се работи за новела во превод на Сара Цветановска, што прет ставува еден од ретките преводи, воопшто, на дело од кине ски јазик кај нас. Книгата е издадена со поддршка од Министерството за култура. По тој повод, токму в среда, книгата ќе може да се купи по промотивна цена во книжарницата „Или-или“. Ова дело е прогласено за најдобрата новела во историјата на кине ската книжевност. Џанг Ајлинг (1920-1995) е роде на во Шан гај во вли јател но ари сто крат ско се мејс тво. „Златен оков“ е ед но од нејзините први и најуспешни дела, првпат објавено во 1943 година. - Провокацијата за превод

на Џанг Ајлинг потекна од фактот дека таа, како што вели нашата ценета преведувачка Сара Цветановска, „ги прекалува искуствата од својата рана младост, прустовски се сеќава и пре сеќава, создава уметност од сеќавањата и преку секогаш новиот книжевен израз, при новото (о)пишување, ги преобликува и самите сеќавања“, сето тоа заради нејзиниот татко, кој иако високо школуван и повластен, завршува како опиумски зависник, се преженува и во една пригода, заради пркос кон помајката, ја држи Ајлинг затворена во нејзината соба со ме сеци, истоштувајќи ја речиси до смрт. Токму ваквите искуства од „Златен оков“ прават мало ремек-дело, а книжевно ста на Ајлинг ја споредуваат со онаа на Вирџинија Вулф, Џорџ Елиот, Франц Кафка, Фланери О’Конор - велат од издавачката куќа. А.Б.

Изјава на денот „Македонскиот дисидент како личност содржи повеќе историски, политички, психолошки и социолошки слоеви. Имало периоди кога да се биде Македонец значело да се биде дисидент.“ Блаже Миневски

аводот за заштита на спомениците на културата и музеј во Штип стана домаќин на нова археолошка по ставка. На промоцијата вчера, на која присуствуваа и Зоран Алексов, градоначалник на општина Штип, Зоран Читкушев, директор на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј во Штип, како и голем број археолози и го сти, министерката Канче ска-Милевска истакна дека оваа импозантна по ставка е силна рефлексија на археолошкото богат ство што се наоѓа на оваа територија. - Редица истакнати домашни и странски археолози-истражувачи, врз основа на добиените сознанија за материјалната култура на луѓето кои низ вековите живееле на овие про стори, Македонија ја имаат наречено „волшебна земја на археологијата“. Ваквиот епитет се потврдува на секоја педа од македонската почва, особено во

регионот на Штип и во околината, каде што гравитираат археолошките локалитети Исар и Баргала. Токму на овие локалитети во изминатите четири години беа пронајдени бесценети примероци кои ги изговараат фактите и културните до стрели на минатите цивилизации истакна министерката Канче ска-Милевска. По стојаната археолошка по ставка содржи 900 експонати

Прва награда за Вардан Тозија

Краткометражниот игран филм „Човекот со чудна навика да ме удира со чадор по глава“ на македонскиот режисер Вардан Тозија е добитник на првата награда од жирито на 57. издание на реномираниот Интерна-

ционален филмски фе стивал во Валјадолид „Семинчи“ во Шпанија, во натпреварувачката конкуренција „Митинг поинт“. Одлуката на членовите на интернационалното жири падна два филма да го поделат призна-


Вторник, 30 октомври 2012 година

дел од новата зејот во Штип

кои потекнуваат од периодот на неолитот па сè до средниот век. Забележливо е богат ството од керамички садови, орудија од камен и од ко ска, оружје, дрвени резби, накит, монети и неколку парчиња капители. Исто така, по ставката е збогатена и со две печки за печење керамика, како и со реконструкција на неолит ска куќа, преку која по сетителите може да се запознаат со начинот на живеење на

нашите предци. Со новата археолошка по ставка, како и со етнолошката и историската по ставка, Музејот во Штип стана единствена музејска институција која со активната улога на одделенијата за конзервација, ре ставрација и за дигитализација на културното наследство ја заокружи целосната пре зентација на културното и историското минато на овие про стори. А.Б.

на фестивал во Шпанија нието за најдобар странски филм – белгискиот „Часови по возење“ на Елоди Лелу и македонскиот претставник, реализиран од „Наше маало продукција“. Интернационалниот филмски фе стивал во Валјадолид датира од 1956 година и се смета за еден од најстарите и најетаблирани фе стива ли во Европа. Импре сивен е списокот на светски автори кои учествува ле во официјалната конкуренција од Кжиштоф Кишловски, Никита Михалков, Артур Пен, Абас Киеро стами, Кен Лоуч, Анг Ли, Вонг Карваи, Ханеке до Аронофски. Годинашниот лауреат за најдобар долгометражен филм е „Божји коњи“ на Набил Ајуч,

француско-белгиско-мароканска копродукција, филм што беше еден од победниците на годинашниот филмски фе стивал во Кан. А новиот филм на францускиот режисер Жак Одиар „’Рѓа и ко ски“ беше добитник на наградата за најдобро сценарио. Директор на фотографија на „Човекот со чудна навика да ме удира со чадор по глава“ е Владимир Самоиловски, музиката е на Александар Пејовски, сценографијата на Срѓан Митровиќ. Во главните улоги се појавуваат Игор Ангелов, Зоки Џубокс и Милијана Ленак. Сценариото на филмот е на Вардан Тозија и е адаптација на истоимената кратка приказна на аргентинскиот писател Фернандо Сорентино. А.Б.

КУЛТУРА

29

Објавени добитниците на награди за расказ на „Нова Македонија“ Професорот Живко Андревски е годинашен добитник на првата награда на конкурсот за краток расказ на „Нова Македонија“ за ракописот под наслов „Фломастери“. Писателот Славе Банар е второнаграден за расказот „Продавачот на приказни“, а третата награда ја доби Петре Димовски за ракописот „Будење на вештините“. Автори на расказите што добија откупни награди се Сузана Георгиевска, Оливера Ќорвезироска, Христо Петревски, Елизабета Ангелеска-Атанасоска, Габриела Стојаноска-Станоеска и Трајче Кацаров. Жирито во состав Блаже Миневски, Весна Мојсова-Чепишевска и Жарко Кујунџиски, низ повеќе селекции ги разгледало

пристигнатите 234 раскази, а во потесен избор издвоило 20. - Ценејќи го високиот квалитет на пристигнатите раскази, одлучивме на редакцијата на „Нова Македонија“ да à предложиме за откуп, наместо три, колку што налагаа пропозициите на конкурсот, шест раскази. Одѕивот на конкурсот за краток расказ беше исклучителен, а меѓу пристигнатите творби, поголемиот дел се квалитетни и ги задоволуваат критериумите на една издржана наративна структура - вели Блаже Миневски, претседателот на комисијата. Наградените раскази редакцијата ќе ги објавува во прилогот за култура „Лик“, кој излегува секоја среда.

Позитивни критики за поезијата на Маџиров во Велика Британија

Во препораките за книги од странски автори, членови на неколку британски книжевни асоцијации ја препорачаа антологијата на свет ската по е зија „Свет ски запис / рекорд“ објавена од една од најголемите светски и британски издавачки куќи за поезија „Бладекс букс“, која вклучува и поезија на македонскиот по ет Никола Маџиров. И покрај тоа што во антологијата се застапени имиња како нобеловците Шејмас Хини, Дерек Волкот и Воле Соjинка, сепак во препораката за свет ската антологија цитирани се стихови на Маџиров од книгата „Преме стен камен“. Ед но од нај а вто ри тет ни те бри тан ски спи са ни ја за по е зи ја „По е три Лон дон“

објави песни од Никола Маџиров, а шкот скиот магазин за литература „Скотиш ревју оф букс“ објави текст за современите свет ски текови на по е зи јата по По ет ската олим пи ја да, во кој се на ведува: „Милиони можат да ве видат и чујат денес и тоа нема да значи многу. Но, за педе сет години луѓето сè уште ќе ги читаат песните на Никола Ма џи ров и тие ќе значат исто толку, колку што и денес.“ Овој прилог завршува со стихови од песната на Никола Маџиров „Кога времето ќе пре стане“, а песните од аме ри кан ската кни га на Ма џи ров „Остаток од друг век“ се по ја ви ја ка ко пес ни на неде лата во Оксфорд и на повеќе други по ет ски страници и блогови во Велика Британија. А.Б.


30

МОЗАИК

Вторник, 30 октомври 2012 година

АКТУЕЛНОСТИ

Јоко Оно не била виновна за распадот на „Битлс“ Славниот Пол Макартни изјавил дека Јоко Оно не е виновна за распадот на групата „Битлс“. Со тоа тој ја урна повеќедецениската заблуда дека сопругата на Џон Ленон имала одлучувачка улога во распадот на „бубачките од Ливерпул“. Макартни во интервју за познатиот британски водител Дејвид Фрост говори, меѓу другото, и за својот однос со Јоко Оно, поранешната сопруга на колегата Џон Ленон. Тој признал дека не му годело присуството на Јоко во студиото додека составот снимал, но рекол дека таа имала и некои позитивни влијанија на Ленон. - Таа сигурно не ја растури групата. Групата веќе самата се распаѓаше - изјави Макартни на изненадување на многу обожаватели на „Битлс“ кои ја „замразија“Јоко поради тоа што сметаа дека го одвлекла Ленон од другите членови на составот. Макартни рекол и дека Јоко Оно го насочила Ленон кон аван-

гардата, без што тој не би напишал песна како „Imagine“. Музичарот смета дека членовите на „Битлс“ се разделиле на убав начин, но за разделбата сè уште е лут на покојниот бизнисмен Ален Клајн, кој требало да го наследи Брајан Епштајн на местото менаџер на групата. - Се карав со тројцата момци кои со години ми беа сродни души. Реков дека сакам да се борам против Клајн - се сеќава Макартни. По смртта на Брајан Епштајн, Клајн ги убедил Џон Ленон, Џорџ Харисон и Ринго Стар да потпишат договор со него, но Макартни одбил. Составот набргу западнал во финансиски тешкотии, за што Макартни го обвинувал Клајн, а набргу групата се распаднала. По распадот на „Битлс“ во 1970 година, Ленон, Макартни и Харисон оствариле завидни соло-кариери, но онаа на Ленон траеше само до 1980 година, кога е убиен.

И понатаму го чекам денот кога „3x+y+[(x+2y+a)-z]+5x+(-2.4z)+10y = 5a” ќе ми затреба во животот. Итро е да се правиш наивен, но наивно е да се правиш итар

Што е шлаканица? - Одговор од прва рака.

Шварценегер се враќа како Конан Познатиот актер и поранешен гувернер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер, се враќа во улога на варваринот Конан. „Универзал пикчерс“ соопшти дека поранешниот гувернер на Калифорнија ќе глуми во „Легендата за Конан“, акционен филм кој е напишан за актерот. Шеесет и петгодишниот Шварценегер глумеше во два претходни филма за митскиот херој: „Конан, варваринот“ во 1982 година и „Конан, уништувачот“ во 1984 година. Шварценегер изјави дека тој го обожава ликот и е почестен што има можност повторно да го глуми.

О не, повторно се менува времето Се повикуваат сите колумнисти, слободни артисти и други креатори на слични дела, слободно да ни ги испратите вашите колумни, стории, фотовести, статии, лични погледи и реакции на работи што ви се чини дека ќе бидат интересни за пошироката публика за да бидат објавени во оваа рубрика, на facebook@den.mk

статус:

ЕЛЕНА ПЕТРЕСКА

Браво за Тамара на „Макфест“! Настапот à е исто како за Сан Ремо!


ТУРИЗАМ 30.10.2012

ПАМУК КАЛЕ,

водениот рај на Турција

К

ако поинаку да се опише природниот воден рај во Турција освен како волшебно ме сто кое ви го од зема здивот и за кое уште долго ќе раскажувате. Памук кале или, преведено од турски јазик, тврдина на памукот, го сочинуваат низа од бели плитки базени, кои еден над друг се спуштаат по падината, а наполнети се со минерална вода со невообичаена сина боја. Воденото ремек-дело на природата го креирале потресите кои се многу чести во овој дел од светот. Поради тие потре си, топлата вода полна со калциум карбонат се искачила на површината на земјата и ги исполнила терасите формирајќи прекрасни базени. Комплексот на минерални извори се наоѓа во југозападна Турција, во близина на градот Денизлиј, во долината на реката Мендерес. Памук кале има 17 извори од кои извира вода со температура од 35 до 100 Целзиусови степени. Необичните бели тераси од кои висат многубројни сталактити се создаваат со таложење на минерали од водата. Терасите се нижат една под друга во должина од околу 70 метри.

АНТИЧКИ ГРАД ХИЕРАПОЛИС На врвот на овој бел дворец уште во вториот век пред нашата ера е изграден античкиот град Хиераполис. Кон средината на 20 век на еден дел од урнатините е изграден хотел, при што некои од изворите се оштетени. Хотелот е от странет во 1988 година кога Хиераполис и Памук кале се ставени под заштита на УНЕСКО.

АМФИТЕАТАР ВО ХИЕРАПОЛИС Во базените каде луѓето се капат илјадници години е забрането да се влезе со чевли за што помалку да се валка и оштетува нивната површина. Денес за потребите на сè побројните туристи, кои доаѓаат да ја видат таа убавина, таму се изградени вештачки базени со лековита вода.


32 ТУРИЗАМ

Вторник 30 октомври 2012 година

Најстрашни ресторани на светот

Б

и сака ле ли да јадете во ре сторан каде по стојано се случува земјотрес? Или во ресторан во чии простории шетаат духови? Верува ле или не, многу луѓе сакаат не секојдневни работи и одат токму во такви ре сторани. Некои ре сторани се познати по совршената храна што ја нудат, а некои по пријатниот амбиент поради кој го стите повторно се враќаат. Но, по стојат такви кои имаат со сема поинаква тактика за привлекување го сти. Ви прет ставуваме некои од најстрашните ре сторани во светот во кои покрај оброк, се „служи“ и адреналин во големи количества. „ДАН ЛЕ НОИ“ - ЊУЈОРК Овој париски синџир на ре сторани од неодамна е присутен и во Америка. Во целосно темен, речиси црн амбиент, кој го разбива понекогаш само светлината на мобилните телефони, се служат многу ма ли

оброци од непознати со стојки. Го стите седат на заеднички маси во близина на со сема непознати луѓе. „Ка-трон флаинг чикен“ Банкок, Тајланд Ова е единствен ре сторан на светот во кој пилиња летаат над главите на го стите - било да се сирови или печени. Ги фаќаат луѓето од персона лот кои се возат на мотоцикли и тоа со шилци или со уста. Уживањето во храна таму е прилично стресно, но се исплатува, наводно, оброците се многу вкусни. „ПУГАНС ПОРЧ“ - ЧАРЛСТОН, ЈУЖНА КАРОЛИНА Во овој ре сторан се послужува навистина вкусна храна, а проблемот е единствено во тоа што нејзиното подготвување го надгледува дух на жена која се самоубила пред стотина години. Некои луѓе се колнат дека го виделе нејзиниот дух како се движи низ ре сторанот.

„ДИЗАСТЕР КАФЕ“ ЛОРЕТ ДЕ МАР, ШПАНИЈА Немате доволно стресови во животот? Можеби би треба ло да го по сетите ре сторанот „Дизастер кафе“ во Шпанија. Таму во подземна трпезарија се сти-

мулира земјотрес. Персоналот но си заштитни кациги, а на го стите им се советува да но сат облека која може да се пере во машина. Зошто? Поради земјотре сите, тие секогаш се враќаат дома со дамки од храна по облеката.


Вторник 30 октомври 2012 година

Во хотелска соба се заборава дури и сопруга Патниците во хотелските соби често забораваат делови од облека, четкичка за заби или некое друго средство за хигиена. Но, понекогаш во хотелите се забораваат и многу бизарни и чудни предмети. Порталот “Ласт минет“ направил истражување во кое учествувале 500 хотели од светот, а прашањето било кои се најчудните работи што ги забораваат гостите во собите. Наведено е дека еден патник во хотел во Будимпешта оставил полжави, додека во еден хотел во Америка се најдени 10.000 долари. Персоналот во една хотелска соба во Вашингтон пронашол змија, а еден патник во хотел во Прага ја заборавил сопругата, додека неговиот пријател си ја заборавил мајка му. Во хотел во Милано сопствениците си го заборавиле кучето, а во хотелска соба во Њујорк е пронајдена венчаница. Во Лас Вегас полицаец си го заборавил пиштолот по бурно проведена ноќ. Истражувањето покажало дека меѓу најчесто заборавени предмети се мобилни телефони, пасоши, четкички за заби и клучеви.

ТУРИЗАМ 33

Необичните камења Моераки

Необично големи трка лезни грамади во сива боја се наоѓаат по еди неч но или гру пи ра ни на пе соч ната пла жа Ко е коха на источниот брег на јужниот дел на Нов Зеланд. Плажата се наоѓа во близина на ма лото рибарско село Мо ераки. Камењата познати под името Мо е ра ки се форми ра ни на дното на морето од седиментни нас ла ги, на сли чен начин ка ко што се созда ва би се рот околу зрнцата пе сок во школките. Со ста ве ни се од за це мен ти ра на кал, мил и глина, а на површината стигнале со ерозија на брегот. Овие не о бич ни ка ме ња се тешки и по неколку тони. По голе ми от дел од педе се тината грамади се со дијаметар од околу два метри, а за нивното создавање на дното на морето, под длабокиот морски мил, билe потребни околу 5,5 милиони години. Во минатото на ова ме сто има ло мно гу по ве ќе ка мени грамади, но луѓето пома ли те ги иско ри сти ле при изградба, како украс во дворовите или како сувенири. Денес со закон е забрането да се земаат или поме стуваат. Јас но е зо што гра ма ди те Мо е ра ки се по пулар на ту ри стич ка атрак ци ја на Нов Зе ланд. Сме сте ни во ме ки от пе сок, изгледаат како џиновски

јај ца на не кое пра и сто ри ско животно. Но, според маорската легенда, првите луѓе кои со огром но ка ну доп ло ви ле на

остро вот се пре тво ри ле во тр ка лезни камења по што кануто потона ло, а потоа се претворило во камен брег...


34

НОВ СВЕТ

Вторник, 30 октомври 2012 година

Млекото од камила замена за кравј Иако по стојат повеќе од 5.000 цицачи на планетата Земја, интересно е тоа што, генерално, луѓето во секојдневната употреба консумираат најче сто кравји млечни производи. Меѓутоа, во Дубаи најнов тренд е да се прават кафиња по традициона лен рецепт со млеко од камила. Една причина за монополот на производите од кравјо млеко е самиот пазарен систем, односно ефикасното искористување на ре сурсите за остварување највисок профит; а другата причина се одне сува на културното наследство и на традицијата. Козјото и овчото млеко и млечните производи од нив исто така се застапени, но во споредба со кравјото тие се по скапи и потешко до стапни за купувачите, кои и онака се навикнати на вкусот и на текстурата на кравјото млеко. По стојат и други цицачи од кои човекот го искористува млеко-

Робот со тренинг научи да игра пинг-понг Обично се вели дека најдобар начин да се научи да се прави нешто е преку практикување на таа активност сè додека не се усоврши. Така, истражувачите на Универзитетот во Дармштад, Германија, си рекоа ако усовршувањето на одредена техника по пат на обиди и грешки функционира кај луѓето, зошто не би било така и кај роботите? Роботот на кој беше направен ваков експеримент, всушност, прет ставува само робот ска рака на која à беа вне сени алгоритми за да може да научи да игра пинг-понг преку тренинг. Најпрво, на роботот му беа покажани основните удари и начинот на движење на раката при играње пинг-понг од човек, а потоа му беа упатувани топчиња, кои тој се обидуваше правил-

но да ги врати со помош на претходно научените поте зи. При тоа, роботот се обидуваше да измисли и нови удари, покрај тие на кои беше научен на почетокот на експериментот. Ре зултатите кои ги по стигна по само еден час тренирање беа завидувачки бидејќи тој успеваше да возврати дури 88 проценти од ударите што му беа упатени. И во ми натото има ше ро боти кои беа програмирани да игра ат пинг-понг, но ова е првпат еден робот да научи да игра пре ку чо веч ка де мон стра ци ја. Ва кви от начин на програмирање на роботите ќе им овозможи тие са ми те да можат да научат да прават нови актив но сти, а тоа е, се ка ко, че кор напред кон созда ва ње то ве штач ка ин те лигенција. М.Н.


НОВ СВЕТ

Вторник, 30 октомври 2012 година

35

о млеко? то. На пример, во Италија се користи млеко од биволи за да се направи сирењето моцарела, но сепак доколку сакаме да додадеме млеко во кафе или, пак, да јадеме житни снегулки, секако ќе употребиме кравјо млеко или некое со сличен вкус. Според најновите истражувања во САД, поттикнати од новите трендови во Соединетите Арапски Емирати, млекото од камила по вкус е како свежо нискомаслено кравјо млеко. Синџир од кафулиња во Дубаи почна да ги прави кафињата со млеко од камила и тоа по традициона лен бедуински рецепт, кој според ко сументите е многу вкусен. Можеби токму некое од кафињата како „камелчино“ ќе биде пијалок на иднината и ќе го воведе насекаде во светот вкусот на млекото од камила, а со тоа ќе претставува и до стојна замена за традицијата на кравјото млеко.

Топчиња со боја може да поместат астероид!? Ако некогаш на Земјата à се заканува судир со џиновски астероид, да се надеваме дека тој ќе има заслепувачки бела боја. Научниците веруваат дека притисокот од сончевата радијација, што се создава кога астероидот ја рефлектира светлината на Сонцето, може да му ја промени траекторијата доволно за да се избегне судир со Земјата. Сепак, реалните шанси астероидот да биде светло бел се премногу мали, па затоа еден студент на Институтот за технологија во Масачусец предлага тој да се обои. Имено, теоријата на Сунг Вок Паек се заснова

на испукување на доволен број топчиња со боја од вселенско летало за да се обои целата површина на астероидот. Така, најпрво силината на судирот на топчињата со астероидот би имала удел во неговото поме стување од патеката на движење, а дополнително, обоениот астероид со многу поголем интензитет би ја рефлектирал сончевата светлина, па со така зголемениот притисок, побрзо би се по стигнал по сакуваниот ефект на поместување на неговата траекторија. Сепак, според пресметките на Паек, ваквиот начин на поместување на асте-

роид од неговата природна патека на движење може да потрае и 20, па и повеќе години, во зависност од неговата големина и тежина. Претставници на НАСА за оваа теорија рекоа дека е иновативна варијација за искористување на притисокот од соларната радијација и велат дека ваквите и слични теории за справување со потенцијално опасни објекти кои се движат кон Земјата се секогаш добредојдени бидејќи таа тема ќе биде секогаш актуелна и со тој проблем ќе се соочуваме сè дури сме живи. М.Н.

Десет нешта што ги прават луѓето поинакви Луѓето се невообичаени животни кои целосно го менуваат светот во кој живееме и постојат десет главни карактеристики што го одделуваат човекот од сите останати видови на Земјата. Иако човечкиот вид нема најголем мозок на светот во однос на телесните димензии, единствено ние имаме способност да расудуваме и да размислуваме. На второ место е имагинацијата, која овозможува да создаваме, па така постојано да го менуваме светот во кој живееме. Следна карактеристика која го разликува човекот од останатите животни е говорниот апарат, кој овозможува лесно да комуницираме со артикулација на зборови при говор. Исправената позиција, односно одот на две нозе, што ги остава рацете на човекот слободни за употреба на алатки, е една од карактеристиките која ја поттикнала целата еволуција на човештвото. „Голотијата“, односно недостатокот од густи и темни влакна по телото е особина која нè разликува од животните иако самата човечка кожа има фоликули за производство на влакна исто колку и другите примати. Луѓето се и единствените животни кои можат да ги движат прстите и палците на дланките 360 степени, а тоа овозможува моќен сти-

сок и исклучителна вештина за користење алатки. Човечката способност да го контролира и користи огнот сигурно значајно придонесува за уникатноста на човештвото. Една од најчудните особини на човекот е „поцрвенувањето“ и сè уште нема објаснување зашто се случува. Долгото детство, односно деветтата карактеристика што нè разликува од животинскиот вид, може да се

објасни со големината на нашите мозоци, на кои им е потребно подолго време да растат и да стекнат знаење. Десеттата значајна разлика меѓу животните и луѓето се однесува на потомството, односно на фактот дека повеќето животни се размножуваат сè до нивната смрт, а жените продолжуваат да живеат многу долго откако ќе престанат со репродукција.


36

СПОРТ

Вторник, 30 октомври 2012 година

ВО ПРЕСРЕТ НА УТРЕШНИОТ ДУЕЛ СО МАКЕДОНИЈА ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП 201

И Швајцарците ги мачат по

Шест играчи од составот на селекторот Горан Перковац влечат повреди, а дополнително во тимот се вклучени тројца дебитанти

П

овредите пред почетокот на квалификациите за ЕП 2014 во Данска не се проблем само за македонскиот селектор Звонко Шундовски, туку и за неговиот колега Горан Перковац, кој ја предводи селекцијата на Швајцарија, нашиот утрешен противник во првиот квалификациски дуел. Во швајцарскиот со став дури шест репре зентативци влечат повреди, што го принуди Перковац да направи принудни измени во тимот и да им даде шанса на тројца дебитанти во националниот со став за првиот меч против Македонија и за вториот дуел со Шпанија на домашен терен. На утрешното го стување во Скопје за првпат во дре сот на швајцарската репрезентација ќе настапат ракометарот на Вакер Тун, Рето Фриедли, Филип Пендиќ од Отмар Ст. Гален и Стефан Фривогел од Амичитија Цирих. Перковац најмногу проблеми има на пикерската позиција, која треба да ја покријат двајца дебитанти – Фриедли и Пендиќ. Тројцата пикери од првиот избор Томас Хер, Ален Милошевиќ и Фабио Бавиера сè уште не се комплетно заздравени од повредите, а од иста причина

левиот бек Даниел Фелман не влезе во потесниот со став од 18 играчи. Повредени се и Михаел Свајлен и Ремо Квадрели. Во меѓувреме и голманот Паскал Стаубер објави крај на репре зентативната кариера. - Ова е вистинско време да им се даде шанса на младите играчи. Претстојните шест квалификациски мечеви се извонредна шанса за нашите млади та ленти, како што е голманот Никола Портнер, да ги покажат своите можно сти на интернационално ниво – изјави Стаубер. За раз ли ка од но ви от бран дебитанти во швајцарската репре зен та ци ја, ма кедон ски от селектор и во овој квалификациски циклус реши да се потпре на проверените сили кои го освоија петтото ме сто на ЕП во Србија и потоа во јуни изборија пласман на СП 2013 во Шпанија во бараж-двомечот со Австрија. Од со ставот од 21 ракометар уште на првиот собир поради повреда отпадна пикерот Никола Марковски, а на утрешниот меч нема да настапи ни Наумче Мојсовски, кој има скинат мускул на ногата. Шундовски, како што најави за прет стојните два меча, утре против Швајцарија и на 4 ноем-

ври против Португа лија во го сти ќе се потпре на по стојниот со став без да бара дополнителни алтернативи. На утрешниот натпревар против Швајцарија во македонскиот со став ќе го нема и првиот голман Борко Ри-

Барселона го бара Никола Карабатиќ Апелациониот суд во Франција му дозволи на Никола Карабатиќ да му се врати на ракометот по аферата за местење резултати иако сè уште има обвинение за него, кое ќе треба да се докажува. Неговиот актуелен клуб Монпелие засега не сака да го врати во составот, а тоа беше доволна причина за раководството на Барселона да упати официјално барање за негов трансфер во „Блауграна“.

По скандалот со местење натпревар од францускиот шампионат, цената на Никола Карабатиќ на европскиот ракометен пазар е драстично падната, а тоа Барселона сака да го искористи за да го доведе во своите редови. Сè уште не е јасно каков ќе биде ставот на Монпелие за неговиот најдобар ракометар, но тој засега не тренира со екипата. Сензационална вест во Хрватска пласираше и првиот човек на За-

греб КО, Зоран Гобац, кој истакна дека и овој клуб има намера да се вмеша во битката за ангажман на Карабатиќ. Како свој адут во преговорите тие ќе сакаат да го искористат хрватското потекло што го има францускиот ракометар. Инаку, Никола Карабатиќ е изоставен и од списокот на француската ракометна репрезентација за претстојните два квалификациски натпревари за ЕП 2014 година.

стовски, кој има еден меч суспензија од ЕХФ поради инцидентот во јунскиот бараж со Австрија. Во нашата квалификациска група е уште и репрезентацијата на Шпанија со која двата меча, дома и во гости, Ма-

Шабановиќ нов го

Босанскиот голман Аднан Шабановиќ ќе му биде клупски колега на Кире Лазаров во Атлетико Мадрид. Шабановиќ (35) на голот на европскиот вицешампион ќе биде во тандем со Норвежанецот Магнус Дал до крајот на сезоната како замена за повредениот капитен Хозе Омбрадос, кој имаше операција на лигаментите на коленото и му претстои шестмесечна пауза. Шабановиќ во досегашната ка-


СПОРТ

Вторник, 30 октомври 2012 година

4

37

ВЕЧЕРВА СТАРТУВА НОВАТА СЕЗОНА ВО НБА

овреди Кралот Џејмс ја

брани својата круна

кедонија ќе ги игра во вториот дел од квалификацискиот циклус во април наредната година. Пласман на ЕП 2014 во Данска обезбедуваат двете најдобропласирани репре зентации од групата. Б.Б.П.

олман на Атлетико

риера настапуваше само во клубови од БиХ (Слога Добој, Босна Сарево, Извиѓач, Криваја Завидовиќ и Железничар) и Атлетико Мадрид ќе му биде првото интернационално искуство. Тој има и 79 настапи за репрезентацијата на БиХ. Во конкуренција за голманското место во Атлетико Мадрид се споменуваа повеќе имиња, од норвешкиот ветеран Стејнер Еге до македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски.

Со вечерашните натпревари меѓу Кливленд и Вашингтон, Мајами и Бо стон, и ЛА лејкерс и Далас официјално ќе биде означен почетокот на новата сезона во НБА, во која кошаркарите на Мајами ќе ја бранат титулата освоена минатата сезона. Леброн Џејмс успеа да стигне до својот прв шампионски трофеј во кариерата, но лидерот на „жешките“ не крие дека сега желбата за нова титула кај него е уште поголема. Впрочем, тој се соочува со проблеми поради повредата што го мачи веќе извесно време, но најавува дека не ни помислува да го пропушти стартот на сезоната. - Ние сме актуелни шампиони, а како такви наша цел е да играме најдобро што знаеме и да го одбраниме трофејот. Мечот со Бо стон ќе биде одлична можност за да ја демонстрираме сериозно ста на нашиот про ект - изјави Леброн Џејмс. Мајами во текот на летото дополнително се засили со искусниот шутер Реј Ален, кој пристигна токму од редовите на Бо стон селтикс. На спротивната страна, „детелинките“ од Бо стон се засилија со Џејсон Тери од Да лас маверикс, во кого тренерот Док Риверс гледа да леку подобра опција во нападот во однос на Ален. Трансферот што го одбележи изминатиот преоден рок сигурно е оној на Двајт Хау-

ард, кој ја заврши „сагата“ околу заминувањето од Орландо со одлуката да ја продолжи својата кариера во ЛА лејкерс. „Езерџиите“ во меѓувреме го доведоа и искусниот плејмејкер Стив Неш од Феникс, па сега имаат тим за респект во кој овие двајца асови, заедно со Брајант, Гасол и со останатите членови од ланскиот состав, може да атакуваат на висок пласман. Актуелниот вицешампион Оклахома сити тандер во последен момент ја испрати својата златна ре зерва Џејмс

„ЕЗЕРЏИИТЕ“ ОЧАЈНИ ВО ПРЕТСЕЗОНАТА Лос Анџелес лејкерс, според многумина, ќе му биде главен ривал на составот на Мајами во битката за титулата во новата сезона, па токму затоа изненадувачки дејствуваат очајните игри на „езерџиите“ во подготвителниот период. Имено, тимот на Мајк Браун претрпе порази на дури осум натпревари во низа, по што стана јасно дека на тренерот на ЛА лејкерс ќе му биде потребно време да ги воигра новите „ѕвезди“ Двајт Хауард и Стив Неш со досегашните носители на играта на „езерџиите“, Коби Брајант и По Гасол.

Харден во Хјустон, па останува да се види како неговото отсуство ќе влијае врз играта на тимот што лани беше најпријатно изненадување во лигата. Њујорк никс најавуваше амбициозен проект, но, сепак, не ангажираше дополнителни мегаѕвезди во својот тим. Напротив, се реши за неколку искусни кошаркари, како Кид, Валас и Кемби, кои би требало да им помогнат на Кармело Ентони и на Амари Стадемаер во исполнување на големите амбиции на тимот од големото јаболко. Новата сезона стартува вечерва, секој од клубовите влегува со свои желби и амбиции, но со една заедничка крајна цел – да се стигне до шампионскиот прстен. Чија желба ќе се исполни, ќе дознаеме во мај, но она што е најважно е дека „лудилото“ во НБА може да почне.


38

СПОРТ

Вторник, 30 октомври 2012 година

КОЖУФ ДЕНЕСКА ГО ИГРА ТРЕТИОТ МЕЧ ВО БИБЛ

Без респект за силнат Е

Стеван ЦАНЕВСКИ

кипата на Кожуф дене ска ги продолжува настапите во рамките на БИБЛ, па со почеток во 19 часот ќе ги одмери силите со грчкиот прет ставник Кава ла. Македонскиот прволигаш фуриозно ја стартуваше дебитантската се зона во ова натпреварување со триумф на го стувањето кај ОКК Београд, но страстите експресно спласнаа по поразот во Гевгелија од бугарскиот претставник Рилски спортист. Тренерот на Кожуф, Марјан Србиновски, предупредува дека со ставот на Кавала е многу поквалитетен од оној на Рилски спортист, па неговите избраници ќе треба да го дадат максимумот доколку сакаат да имаат шанси за триумф. - Можам да кажам дека со ставот на Кавала е најквалитетен од сите во нашата група во БИБЛ. Станува збор за искусна екипа што е добро покриена на сите позиции, па не може да се издвои ниту еден поединец бидејќи опасно ста доаѓа буквално од сите страни. Ги анализиравме нивните настапи на стартот на се зонава, знаеме што треба да се стори и, дефинитивно, ќе мораме да одиграме најдобро

Тренерот Србиновски истакна дека Кавала е најсилен тим во групата, но, сепак, се надева на успех на Кожуф на овој натпревар

Лекција од Задар за Илиевски Владо Илиевски со тимот на Цедевита претрпе нов пораз во рамките на АБА откако неочекувано загуби пред своите гледачи од со ставот на Задар со убедливи 67-83. Недоволната воиграност на големиот број нови кошаркари одново беше главен проблем за Цедевита, па максимално мотивираните го сти од Задар знаеја како да го искористат тоа и да дојдат до голема победа над еден од главните фаворити за трофејот во регионалното натпреварување.

Македонскиот репре зентативец го одигра најслабиот натпревар откако го облече дре сот на хрват скиот прволигаш. Тој помина 12 минути на теренот, при што не по стигна ниту еден единствен по ен, утнувајќи четири обиди кон противничкиот кош. Грин и Билан по стигнаа по 14 по ени за Цедевита, но овој тим одиграл очајно во одбраната дозволувајќи му на про сечниот со став на Задар на го стински терен да по стигне преку 80 по ени. Партизан неочекувано лес-

но се справи со Раднички Крагујевац совладувајќи го амбициозниот српски клуб со 91-80. Лучиќ 22 по ени беше „прва виолина“ кај „црно-белите“, каде што добра игра прикажа и Американецот Гордон, кој ре а лизираше 18 по ени. Ре зултати 6. коло: МЗТ Скопје - Црвена звезда 60-75, Цибона - Ш. бријег 69-63, Шолноки - Сплит 75-67, Крка - Будуќност 51-66, Цедевита Задар 67-83, Партизан - Раднички К. 91-80.

Раиконен уш

Финскиот возач Кими Раиконен и идната натпреварувачка сезона ќе биде дел од тимот на Лотус рено во Формула 1. „Ледениот Финец“ оваа година се врати во најбрзиот циркус откако имаше пауза од 2007 до 2009 година кога се испроба во рели и во шампионатот на НАСКАР. Раководните луѓе на Лотус рено се задоволни од настапите на Кими Раиконен оваа сезона иако тој не победи на ниту една трка, но, сепак, шестпати се најде на подиумот. Во генералниот плас-


Вторник, 30 октомври 2012 година

та Кавала што знаеме доколку сакаме да се радуваме на триумф на крајот од овој меч – изјави тренерот на Кожуф, Марјан Србиновски. Атмо сферата во таборот на македонскиот прволигаш се крена со триумфот над Работнички во првото коло од домашното првенство, со што експресно беше надминато разочарувањето од поразот од Рилски спортист. - Не бевме премногу разочарани по мечот со Рилски бидејќи ни беше јасно дека игравме три квалитетни четвртини, за во последниот период да бидеме казнети за падот во концентрацијата. Против Работнички игравме во исто темпо во текот на целиот меч и тоа ни доне се ре зултат. На кошаркарите им е јасно дека како сериозен тим не

смееме премногу да варираме во играта, очекувам да бидеме на потребното ниво и против Кавала бидејќи на овој натпревар ќе треба да одиграме уште подобро отколку против Работнички за да стигнеме до посакуваниот триумф – истакна Србиновски. Грчкиот прет ставник, исто така, е дебитант во БИБЛ, но веќе забележи две победи на стартот од сезоната во ова натпреварување. Сепак, Кава ла игра променливо, па овој тим веќе нанижа три порази во грчкиот шампионат, што е јасен доказ дека воопшто не станува збор за непобедлива екипа. На кошаркарите на Кожуф е да ги искористат слабо стите на противникот и да стигнат до својата прва домашна победа во БИБЛ.

ГРЦИТЕ БЕЗ НАЈДОБРИТЕ ВО ГЕВГЕЛИЈА Шансите за триумф на Кожуф на овој меч дополнително се зголемуваат поради отсуството на четворица стандардни кошаркари на Кавала, кои воопшто не допатуваа во Гевгелија. Сотирис Манопулос, поради повреда на коленото, нема да биде во комбинација за настап,

истото важи и за Нико Стилијану. Американецот Ентони Грант, исто така, остана во Кавала, додека Јанис Гагалудис добил дозвола од управата на клу бот да отпатува во Атина поради приватни причини непосредно по саботниот меч со Паниониос.

ште една година во Лотус

ман тој се бори за третата позиција, што е оценето како успех. Новиот договор на Кими Раиконен, исто така, ќе биде потпишан на една година, а шефот на тимот Ерик Булие очекува одлична соработка и во иднина. - Воодушевени сме што ја продолжуваме соработката со Кими Раиконен. Тој е врвен возач и со него Лотус може многу да напредува идната сезона. Апсолутно сме задоволни и од прикажаното досега, па оптимистички гледаме на она што нè очекува – изјави Ерик Булие.

СПОРТ

39

Фени го освои Сарај

Кошаркарите на Фени индустри во голем стил ја стартуваа новата се зона од кошаркарскиот шампионат успевајќи да слават на дуелот на го стински терен против Лирија со 64-72. Актуелниот вицешампион претрпе измени во играчкиот кадар во однос на минатата сезона, но јасно е дека тренерот Емил Рајковиќ повторно успе ал да склопи силен колектив со кој ќе атакува на висок пласман и во новиот шампионат. Триумфот на кавадарчани уште повеќе добива на тежина ако се знае дека по првото полувреме тие имаа негатива од единае сет по ени разлика, но, сепак, покажаа карактер, одиграа фантастично во вторите 20 минути и со сема заслужено се радуваа на победата. Како клучна се покажа се-

ријата на Фени од 0-12 по водството на Лирија од 44-32 во третата четвртина од мечот, по што избраниците на Рајковиќ дополнително добија на самодоверба и направија цело сен резултатски пре сврт, за на крајот да слават со осум поени разлика. Саша Братиќ со 20 по ени беше најзаслужен за оваа победа на Фени, во која Дарко Соколов учествуваше со 10, а Пилчевиќ, Симоновски и Кнежевиќ со по девет по стигнати поени. На спротивната страна, Димче Тасовски беше најзабележителен во таборот на Лирија ре а лизирајќи 20 по ени, поголемиот дел од нив во првото полувреме. Радојевиќ беше стрелец на 14 по ени, додека Бошко Јововиќ по стигна 12 по ени во мечот против својот поранешен клуб.


40

СПОРТ

Вторник, 30 октомври 2012 година

МНОГУ КОНТРОВЕРЗИ НА ДУЕЛОТ ЧЕЛСИ – МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

Судијата Клатенбург херој

М

анче стер јунајтед нов лидер на премиерлигашката табела откако „црвените ѓаволи“ успе аја да слават на го стувањето кај Челси со минимални 2-3. Ова беше прв пораз на Челси во новата натпреварувачка се зона, а „сините“ со право по завршувањето на средбата фрлаа со дрва и со камења по судиската тројка на чело со Марк Клатенбург. Овој искусен судија, инаку по профе сија водоинста латер, најпрвин покажа два црвени картони на фудба лерите на

Манчестер јунајтед славеше со 2-3 на гостувањето кај Челси и се искачи на првото место на табелата во Премиер лигата по огромната помош од судиската тројка на чело со Марк Клатенбург Челси, првиот оправдано на Бранислав Ивановиќ, но вториот крајно сомнително на Фернандо Торес, а очајната арбитража на дербито кулминираше кога Мексиканецот Хернандез го по стигна победничкиот гол од очигледна офсајд ситуација. - Во текот на целиот натпревар имаше неколку шокантни

КЛАТЕНБУРГ Е РАСИСТ?!

Дополнителна димензија на случувањата за време на дербито на „Стемфорд бриџ“ дадоа обвинувањата од таборот на Челси дека судијата Марк Клатенбург ги навредувал фудбалерите на актуелниот европски шампион по расна основа. - Испративме официјална жалба до ФА за однесувањето на главниот судија и јазикот што го користел навредувајќи двајца наши фудбалери по расна основа – изјави споуксменот на Челси.

Џон Оби Микел е едниот од двајцата фудбалери што се чувствувал најразочарано од главниот арбитар откако овој му упатил навреди по расна основа откако Нигериецот побарал објаснување околу добиениот жолт картон по натпреварот. За очекување е челниците на ФА да почнат официјална истрага, а доколку Клатенбург биде прогласен за виновен, сигурно ќе добие ригорозна казна за своето однесување.

„Кралевите“ одговорија со „петарда“ Барселона во саботата со убедливи 0-5 го совладаа Рајо Валјекано, а тоа беше вистински предизвик за фудбалерите на Реал Мадрид да одговорат на идентичен начин на гостувањето на Балеарските Острови. „Кралевите“, исто така, покажаа дека се способни за „петарда“ дек ласирајќи ја Мајорка на гостински терен со 0-5. Гонзало Игуаин го отвори резултатот во деветтата минута, а Роналдо зголеми на 0-2, по што беше јасно дека Реал Мадрид ќе ги освои бодовите. Избраниците на Жозе Мурињо продолжија со ефикасна игра и во второто полувреме, Игуаин и Роналдо уште по еднаш се запишаа меѓу стрелците, а сери-

јата голови ја затвори Каљехон во самата завршница од мечот. Атлетико Мадрид не à дава на Барселона да се одлепи на врвот на табелата и ја следи во чекор. „Јорганџиите“ со 3-1 ја совладаа Осасуна на домашен терен и продолжија во победнички ритам со осмиот последователен триумф. Радамел Фалкао повторно се запиша меѓу стрелците и стигна до 11. погодок, исто толку има и Кристијано Роналдо, а на врвот на листата е Лионел Меси со два гола повеќе. Атлетик Билбао оваа сезона игра очајно, а новиот пораз го доживеаја на домашен терен (1-2) од Хетафе.

одлуки и буквално сите отидоа во корист на противникот. Нормално е да бидеме разочарани, Торес беше исклучен за глума кога очигледно имаше контакт на Џони Еванс при стартот врз него, а погодокот на Хернандез беше од очигледен офсајд. Тоа е недозволиво на вака значаен натпревар – разочарано изјави Роберто ди Матео по завршувањето на натпреварот. Со сема очекувано, Алекс Фергусон застана во одбрана на судијата Клатенбург порачувајќи дека Фернандо Торес заслужил да биде исклучен на големото дерби. - Можеби по сто еше контакт со Еванс, но тој беше минимален. Фернандо можеше да продолжи да трча или можеше да падне и да бара прекршок све сен дека не по стои причина за такво нешто. Тој го избра второто, а судијата имаше право да му го покаже патот кон соблекувалните. „Стемфорд бриџ“ е

еден од најжешките стадиони и домаќините редовно имаат судиски одлуки во нивна корист. Овојпат ситуацијата беше спротивна, но ние заслуживме да имаме малку среќа во дуелите со Челси – истакна стратегот на Манче стер јунајтед. Разочарани од арбитражата изминатиот викенд беа и фудба лерите на Ливерпул, на кои им беше поништен регуларен гол на Луис Суарез, со кој ќе ја осигураа победата во градското дерби против Евертон, кое заврши 2-2. - Не разбирам како можеше судијата да го крене знаменцето кога Луис не беше ниту во линија со противничките играчи, туку се наоѓаше половина метар зад нив. Тој направи огромна грешка и ни одзеде два бода, но мораме да бидеме горди на начинот на кој го одигравме овој натпревар – истакна капитенот на Ливерпул, Стивен Џерард.

„Фармацевтите“ најд


Вторник, 30 октомври 2012 година

на „ѓаволите“

СПОРТ

41

Вардар три меча без победа, но со поддршка за Милевски Актуелниот шампион Вардар не успеа да слави и во третиот последователен натпревар во првенството, ремизираше на гостувањето во Штип со Брегалница (1-1), но раководството има потполна доверба во тренерот Благоја Милевски. Тој и натаму останува на кормилото на клубот, а „црвеноцрните“ веднаш се фокусираат на утрешното соседски дерби против Работнички. Тренерот Милевски има поддршка од раководството. Треба да се вложат максимални напори за да се отстранат грешките и тимот да се врати на победничките патеки. Утре нè очекува нов првенствен предизвик, дуелот со Работнички на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари, па фокусот е

префрлен на овој меч. Се надеваме дека токму на натпреварот со „романтичарите“ ќе им се вратиме на победите – изјави извршниот директор на ФК Вардар, Горан Митев. Металург доживеа непријатен пораз од Дрита на домашен терен (0-1), но тоа нема да го затресе столчето на тренерот Ѓорѓи Христов. „Металурзите“ беа подобар противник, но потфрлија во реализацијата на шансите, а напаѓачот Чурлинов не успеа да погоди и од белата точка. Шкендија се вклучи сериозно во трката за шампионската титула со минималниот триумф над Силекс (1-0), а шампионатот продолжува утре со натпреварите од 12. првенствено коло. Н.Ѓ.

Пандев и Наполи им се вратија на победите

оа лек за Баерн М. Баер Леверкузен стави крај на се ри јата на Ба ерн Мин хен од осум последователни победи од стартот на се зо ната во Бун дес-ли гата. „Фарма це вти те“ дој доа ка ко ау тсај де ри на „Алијанц арена“, но дадоа соли ден от пор, а имаа и мно гу сре ќа при по стиг ну ва ње то на двата погодоци со кои го совла даа Ба ерн М. со 1-2. Пред кра јот на пр вото полу вре ме, Фи лип Лам сла бо ре а ги ра ше во од бра ната са кај ќи да ја исфрли топ ката во кор нер, го погоди во телото Штефан Кислинг, а таа заврши во мрежата на Баварците. Тренерот на Баерн Минхен,

Јуп Хејнкес, во вториот дел ги вне се во игра Ро бен, Ша ќи ри и Пизаро, а Пизаро беше асистент на по годо кот на Ма рио Ман џу киќ во 77. ми ну та, со која Баварците израмнија на 11. Но, потоа по втор но среќ но Ба ер Ле вер ку зен стиг на и до втор гол. „Ре зер ви стот“ Сем доби топка во шеснае сетникот, шутираше кон голот, но на погрешно ме сто се најде Боатенг, кој си по стигна автогол. Ха но вер про коц ка пред ност од 2-0 и на крајот загуби со 2-3 на дома шен те рен од Бо ру си ја Мен хенглад бах, а Шту тгарт сла ве ше над Ајн трахт со 2-1.

По поразот од Јувентус во минатото коло, фудбалерите на Наполи експресно се вратија во победнички ритам откако успеаја да триумфираат дома против Киево со 1-0, со погодокот на Марек Хамшик. Горан Пандев го одигра целиот меч за „наполитанците“ и беше постојана закана за тимот од Верона. Јувентус оствари контроверзна победа (0-1) над Катанија на гостински терен, со оглед дека на домаќините им беше поништен регуларен погодок, а потоа Видал успеа да ја затресе

нивната мрежа. Со тоа „старата дама“ ги задржа трите бода предност на врвот на табелата во Серија А пред Наполи. Интер, исто така, е во победнички елемент, славеше на гостувањето кај Болоња со 1-3, со головите на Ранокија, Милито и на Камбијасо. Натпреварот на Рома повторно имаше луд развој на настаните. „Волчицата“ поведе со 2-0, но со погодокот на Домици и двата гола на Ди Натале, Удинезе дојде до целосен пресврт и триумф од 2-3.


42

СПОРТ

Вторник, 30 октомври 2012 година

ВОДЕЧКИОТ СВЕТСКИ ТЕНИСЕР ГО ОТКАЖА НАСТАПОТ ВО ПАРИЗ

Федерер го губи врвот, Ѓоковиќ пак на тронот

Од следната недела српскиот тенисер повторно ќе биде број 1 на листата на АТП и годината ќе ја заврши како прв тенисер во светот

П

рвиот светски рекет Роже Федерер го откажа настапот на мастерс-турнирот во Париз за да може да се одмори и да се подготви за завршниот турнир во Лондон. Со повлекувањето од парискиот турнир, на кој требаше да ја брани титулата, Федерер од следната недела ќе го загуби и првото место на листата на АТП, а на врвот одново се враќа Новак Ѓоковиќ. Тој автоматски добива нови 1.000 поени, колку што губи Швајцарецот поради откажувањето во Париз. - Ова моментално е најдобро за мене, ќе беше премногу ако играв и во Париз. Имам мали здравствени проблеми и не сакам да ризикувам. Ми треба време да заздравам. Минатата година во Париз ја имав една од најдобрите

недели во мојот живот. Навивачите таму се прекрасни и не сакам да мислат дека сум ги измамил, ова навистина беше одлука во последен момент - изјави 31-годишниот Федерер. Федерер ја соопшти одлуката дека нема да игра на мастерс-тур-

нирот во Париз по поразот од Хуан Мартин дел Потро (6-4, 6-7, 76) во финалето на турнирот во Базел. Швајцарецот од вчера ја раситни 302. недела како прв тенисер во светот, а веќе од понеделник одново ќе му ја препушти лидерската позиција на Ѓоковиќ.

По поразот во Базел, Федерер има 345 бода предност пред Ѓоковиќ, но Србинот на последните два турнира брани само 380 поени, што значи дека, и ако не игра на последните два турнири, тој, сепак, ќе ја заврши годината на првото место на листата на АТП.

Серена Вилијамс го освои Истанбул Американската ветеранка Серена Вилијамс го освои завршниот турнир на ВТА во Истанбул. Во финалето таа беше поуспешна од Марија Шарапова со 6-4, 63 и ја забележи 10. последователна победа. Пред Серена Вилијамс во Истанбул паднаа Кербер, Ли, Азаренка, Радванска и на крај и Шарапова. До победата против руската тенисерка, Вилијамс стигна со

40 „винер“ удари и со само 14 неизнудени грешки недозволувајќи à на Шарапова ниедна шанса да освои брејк на нејзин сервис. По поразот од Вирџинија Разано во првото коло на Ролан Гарос, Серена Вилијамс влезе во победничка серија и ги освои титулите на Вимблдон, Стенфорд, златниот медал на ОИ во Лондон и пехарот на Отвореното првенство на САД.

Поразена е само од Анџелика Кербер во четврт-финалето во Синсинати. Во последните осум години не знае за пораз од Шарапова и има серија од 9-0 во нивните меѓусебни дуели. До крајот на сезоната во женскиот тенис останува да се одиграат уште „Турнирот на шампионките“ во Софија и финалето во Фед-купот меѓу Чешка и Србија.


Вторник, 30 октомври 2012 година

Тајниот јазик на цвеќињата С

Заборавениот викторијански јазик на цвеќињата се употребувал за да се пренесе романтична порака: анамска рака за посветеност, митровденче за трпение, црвена роза за љубов. Но Викторија Џонс го применува за да искаже поинакви чувства: недоверба, огорченост и самотија. По детството поминато во системот за деца без родители, таа е неспособна да се зближи со никого и комуницира со светот само преку цвеќињата и нивното значење. Штом навршува осумнаесет години и се осамостојува, без работа и без покрив над главата, Викторија сфаќа дека има дарба да им помага на другите со цвеќињата што ќе им ги одбере. Но, неочекуваната средба со еден мистериозен трговец со цвеќиња ја тера да се запраша што и недостига во животот. Принудена да се соочи со болната тајна на своето минато, ќе успее ли таа да ја препознае втората шанса за среќа? Во својот трогателен и елегантно напишан роман, Ванеса Дифенбо на прекрасен начин ги преплетува минатото и сегашноста, создавајќи јасен портрет на една незаборавна жена чија дарба за цвеќињата и помага да ги смени туѓите животи додека се бори да го надмине своето мачно минато. „Тајниот јазик на цвеќињата е трогателно сведоштво за многуте тајни што ги крие човековото срце.“ Буклист „Тајниот јазик на цвеќињата“ веќе дваесет недели се наоѓа на листата ТОП 20 на Њујорк тајмс, и моментно е на деветто место на листата на најпродавани психолошки трилери на АМАЗОН!

и го залепив челото на прозорецот и се загледав во правливите летни ридишта што прелетуваа покрај мене. Колата на Мередит мирисаше на цигари, а на појасот имаше мувла од нешто што му дозволила на некое друго дете да го јаде. Имав девет години. Седев на задното седиште облечена во ношница, со кусо потстрижана бушава коса. Не бев како што ме замислуваше Мередит. За таа пригода ми имаше купено фустанче, светлосино, лелеаво, со вез и тантела. Но, не сакав да го облечам. Мередит гледаше во патот пред себе. Не ме виде кога го откопчав појасот, се протнав низ прозорецот и ја извадив главата надвор додека горниот дел од рамката не ми се зари во клучната коска. Со главата крената на ветрот, чекав да ми рече да седнам. Таа ме погледна, но ништо не рече. Устата à остана стисната во танка линија и не можев да à го видам изразот зад темните очила. Останав така и со секој изминат километар се наведнував малку повеќе, сè додека Мередит не го притисна копчето и, без предупредување, прозорецот се крена за два прста. Дебелото стак ло ми се зари во подадениот врат. Се пикнав внатре, отскокнав од седиштето и завршив на подот. Мередит продолжи да ги крева прозорците додека, место ветерот што фучеше низ колата, не настапи тишина. Не се сврте

43

ФЕЉТОН

да ме погледне. Стуткана на валканата подна постилка, извадив едно шише скиснато млеко збутано под совозачкото седиште и à го фрлив. Ја плесна по рамото, па отскокна кон мене, киселата течност ми се разлеа по колената. Мередит ниту се сепна. „Сакаш ли праски?“, праша. Храната беше нешто што никогаш не го одбивав, и Мередит го знаеше тоа. „Да“. „Тогаш седи мирно, врзи го појасот и на следната тезга за овошје ќе ти купам што сакаш“. Се вратив на седиштето и си го префрлив појасот преку половината. По петнаесет минути Мередит застана на автопатот. Ми купи две праски и еден грст цреши што ги броев додека ги јадев. „Не смеам да ти го кажам ова“, започна Мередит. Зборовите à беа бав ни, ја развле ку ва ше рече ни цата за да ми го привлече вни ма ни ето. Под за ста на, па се сврте кон ме не. Поглед нав над вор низ прозо ре цот и си го до прев образот до стак лото, без од ѕив. „Ама мислам де ка треба да зна еш. Ова ти е пос леден воз. Пос лед на шан са, Ви кто ри ја, ме слу шаш ли?„ Не се об ѕр нав на неј зи ното пра ша ње. „Штом навр шиш де сет годи ни, оп шти ната ќе те прогла си за не со од вет на за по сво ју ва ње, а то гаш ве ќе дури ни јас не ма да можам да убеду вам се мејс тва да те зе мат. Ќе одиш од еден во друг гру пен дом доде ка не ста неш пол нолет на ако ова не излезе ка ко што треба, вети ми дека ќе раз мис лиш за ова“. Го спу штив прозо ре цот и ги плу кав сем ки те од цре ши те во ветрот. Ме редит ме зеде од пр ви от пре стој во гру пен дом пред са мо еден час. Ми падна на па мет де ка можеби сме сту ва њето во до мот, се пак, има-

3

ше не ка ква цел, да ме под готви ток му за овој мо мент. Не на пра вив ни што ло шо за да ме избр ка ат од пос лед ното хра ни тел ско се мејс тво, и ме смести ја во гру пен дом са мо ед на недела пред да дојде Ме редит за да ме одведе кај Елиза бет. Ме редит ми го прави ова на мер но, по мис лив, ме те ра да патам за да дока же де ка има пра во. Вра боте ни те во груп ни от дом беа суро ви. Се кое утро готвачот те ра ше ед но дебело, цр но мур но де вој че да ја де со кре ната ма ич ка и гол мев за да не се пре ја де. Потоа, на шата управ нич ка, гца Гејл, изби ра ше ед на од нас да сед не на чело на дол гата ма са и да об јас ни зо што на шето се мејс тво не нè са ка ло. Г-ца Гејл ме скор на са мо ед наш и, би деј ќи ме оста ви ле штом сум се роди ла, се извле ков со ед но „Мај ка ми не са ка ла да има бебе“. Дру ги те де вој чи ња рас ка жу ваа при каз ни за ужас ни те ра боти што им ги на пра ви ле на сво и те бра ќа или се стри, или за зас лу гата што нив ни те роди тели се за вис ни ци од дро га, и речи си се ко гаш плачеа. Но, ако Ме редит ме сме сти во гру пен дом за да ме исп ла ши и за да се од не су вам при мер но, не ус пеа. И по крај пер со на лот, ми се до па ѓа ше та му. Ја дев три пати на ден, спи ев со две ќ еби ња, и ни кој не се пре пра ва ше де ка ме са ка. Ја изедов пос лед ната цре ша и го плукнав сем чето пра во во неј зи ни от тил.


44

ИНФОРМАТОР

Полиција 192 Брза помош 194 Противпожарна бригада 193 КОМУНАЛНИ УСЛУГИ Топлификација 3076-200 Електро – Скопје – дежурен диспечер 3161-454 Служба за наплата 3116-099 Улично осветлување 2622-789 Водовод и канализација – дежурна служба 3073-010 Водовод 3163-240 Оџачарски услуги 2440-293 Пламен 2650-230 Организација на потрошувачите 3212-440 Комунална хигиена 3216-644

ХОРОСКОП

ЗДРАВСТВЕНИ ОБЈЕКТИ Клиничка болница 3147-147 3283-000 Воена болница Градска општа болница 3087-400 Гинекологија и акушерство – Чаир 2611-033 Поликилиника Букурешт 3064-088 Поликлиника Јане Сандански 2469622 Неуролошка клиника 3147-342 Институт за белодрбни заболувања 3035-822 Институт за трансфузиона медицина 3226-923 Ремедика 2603-100

Вторник, 30 октомври 2012 година

Систина 3099-500 Свети Лазар – гинеколошка болница 5112-016 Неуромедика 2042-323 Авицена – лабараторија 3179-001 Адриалаб 3296-925 Фармахем – биохемиска лабараторија 2031-905 Мак Медикус 3224-445 Неуропсихијатриски центар Др. Павлов 3236-667 Рендген дијагностика 3110-003 Центар за стерилитет 3213-697 Центар за сколиозии 3212-353 Национална СОС линија 15700 СОС телефон за помош од дрога 0800 11 444 СОС телефон за деца и младинци 0800 12222 СОС превенција од трговија со луѓе 2777070 Прва детска амбасада 0800 12222 СОС превенција од ХИВ 0800 33 444 СОС Национална линија 070/141700 Сакам да знам – центар за сексуално здравје 3176950 Шелтер центар 070/520639 Кризен центар – Надеж – жртви од насилство 3173-424 Институт отворено општество 3136-400 Ветеринарна амбуланта Пет- Вет 3178-656

21.03 19.04

Овен - И самите гледате дека не можете да верувате во зборовите на луѓето кои пред вас зборуваат едно, а зад грб ве озборуваат. Бидете внимателни. Совет: избегнувајте дуели и жестоки кавги.

20.04 20.05

Бик - Загрижени сте за вашето работно место, но место постојано да бидете напнати, треба да се обидете да ги смените работите. Совет: подобрете си го расположението.

21.05 20.06

Близнаци - Иако пред партнерот се обидувате да ги сокриете емоциите кои подолг период ги чувствувате за една вага, партнерот го чувствува тоа. Совет: олеснете си ја совеста со разговор со близок пријател.

21.06 22.07

Рак - Премногу сте незаинтересирани и за работата и за семејството, а таквиот однос ќе ви предизвика сериозни проблеми. Време е за промени. Совет: внимавајте колку трошите.

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР

ПТТ СООБРАЌАЈ Будење 180 Информации 188 Меѓународна ценетрала 182 Меѓуградска централа 901 Повик на сметка 1833 Точно време 185 Телеграми 186 Пријава на ПТТ дефекти177 Федекс – брза пошта 3111-116 ЕМС услуги - Од врата до врата 15000

Денеска е Св. пророк Осиј

СООБРАЌАЈ Меѓуградска автобуска станица 2466-011 Железничка станица 3164-255 Аеродром Александар Велики - Скопје 3148-333 Аеродром Свети Павле - Охрид 046 252842 Чех Ерлајнс 3290-572 Инех 3216-120 Делфина травел 3111-214 Кроација ерлајнс 3115-858 ЈАТ 3229-078 Регионален центар за управување со кризи 195 АМСМ – Помош на патишта 196 АМСМ – Инфо центар 15555 Воена полиција 3282-361 Матична служба 3117-766 Сала за венчавање 3118-250 Храм Свети Климент 3237-218 Храм Свети Димитрија 3162-919 Храм Света Петка 3238-066 Храм Пресвета Богородица 3227-165

23.07 22.08

Лав - Вашата смисла за хумор ги воодушевува сите. Само продолжете така и нема да имате никакви проблеми. Совет: посветете се на децата, во последно време малку ги запоставивте.

23.08 21.09

Девица - Се наоѓате пред ќорсокак, имате дилеми кои не можете сами да ги решите. Затоа побарајте совет од близок пријател. Совет: внимавајте на здравјето.

22.09 23.10

Вага - За недоразбирањата со партнерот самите сте виновни, а ако сакате работите да тргнат во позитивна насока, ќе мора малку повеќе да се потрудите. Совет: пешачењето ќе ве опушти.

24.10 21.11

Скорпија - Ви недостигаат манири и поголема тактичност во комуникацијата со колегите. Со наметнување на своето мислење, нема да постигнете ништо. Совет: контролирајте ја импулсивната страна.

Живеел и пророкувал на околу 800 години пред Христовото раѓање. Еден е од еврејските пророци. Во Стариот завет е останата една книга од него, во 14 глави. Како другите пророци, и Осиј го прекоруваше Израилот поради неговиот морален пад, повикувајќи го на покајание, т.е. промена на умот според образецот на чистиот и доблесниот живот, живот без завист, лага, љубов кон парите и нечистите задоволства, зашто сите овие работи им го поматуваа умот на луѓето. Го претскажуваше доаѓањето на Господа, како и богатството на даровите што Христос со себе ќе го донесе на земјата. Доживеа длабока старост и мирно се успокои.

КАТОЛИЧКИ КАЛЕНДАР Денеска е Св. Марцел Бил офицер на римската војска за време на царот Диоклецијан. На 21 јули 298 година сите војници морале да искажат почест пред статуите на царевите Диоклецијан, Максимијан, Костанца и Галерие, кои се сметале за синови на боговите Јупитер и Херкул. Свети Марцел го соблекол официрското дело и се одрекол од офицерската служба велејќи: „Јас сум христијанин и не им се поклонувам на царевите како на богови, туку за Господ го признавам Исус Христос, синот на Господ, Семожниот“. Тој бил измачуван и убиен. На Марцел му се молат офицерите и другите верници за помош, за зачувување на христијанската вера, како и истрајност во неа.

22.11 21.12

Стрелец - Средете ги своите мисли и со трезвено донесете вистинска одлука. Не брзајте и не потпаѓајте под влијанија. Совет: почнете со физичка активност.

22.12 19.01

Јарец - Бидете попретпазливи во комуникацијата со колегите, некои од нив не ви се многу наклонети и во вас гледаат ривал. Совет: дружете се со луѓето во чие друштво се чувствувате пријатно.

20.01 18.02

Водолија - Вие никогаш не сакате да го признаете поразот, но таквиот став ви создава дополнителни проблеми. Совет: направете рамнотежа меѓу мислите и чувствата.

19.02 20.03

Риби - Сакате да воведете ред и во домот и на работа, но тоа го правите на погрешен начин и со тоа создавате револт. Бидете потактични. Совет: опуштете се.


Вторник, 30 октомври 2012 година

WWW.ELANCER.MK

Најдете работа и сè што ви треба

45


46

ИНФОРМАТОР

Вторник, 30 октомври 2012 година

МНТ „Декамерон“ Почеток: 20 часот

КИНО „РАМСТОР“ „Мачорот в чизми“ Жанр: авантура, анимиран, комедија Режија: Крис Милер Почеток: 13 и 16 часот

КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Ледена доба 4“ Жанр: анимација, авантура, комедија Режија: Стив Мартино, Марк Турмејер Почеток: 11 часот

ИЗЛОЖБИ МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И САМОСТОЈНОСТ, МУЗЕЈ НА ВМРО И МУЗЕЈ НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИСТИЧКИОТ РЕЖИМ Меѓународна колекција Отворен од вторник до недела од 10 до 18 часот

„Збогум, моја кралице“ Режија: Бенот Џекот Почеток: 15.30, 18 и 20 часот „Поинт Бланк“ Жанр: криминалистички, трилер Режија: Фред Каваје Почеток: 22 часот

„Мадагаскар“ Жанр: анимиран, комедија Режија: Ерик Дарнел, Том Мекграт, Конрад Вернон Почеток: 13 и 15 часот

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА „Хрватска традиционална музика и идентитети“ привремена изложба

Сала 2

„Притаено зло“

„Кунг-фу панда“ Жанр: анимиран Режија: Крис Милер Почеток: 10.30 и 12.30 часот

МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ Одбрани дела 2007-2012 од Игор Јосифов Изложба на Борка Аврамова „Говорот на модерната форма“

„Огледалце огледалце“ Жанр: авантура, комедија Режија: Тарсем Синг Почеток: 15 и 17.30 часот

Жанр: акција, хорор Режија: Паул В.С. Андерсон Почеток: 17 часот „Трето полувреме“ Жанр: драма Режија: Дарко Митревски Почеток: 20 и 22.30 часот

„Што да очекувате кога очекувате“ Жанр: комедија, романса Режија: Кирк Џонс Почеток: 20 и 22 часот

МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Скопска тврдина – Археолошки ископувања на Кале - изложба

ДРАМСКИ ТЕАТАР „Генетика на кучињата“ Автор: Венко Андоновски Режија: Дејан Пројковски Почеток: 20 часот

НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: Даут-пашин амам, Чифте-амам и Мала станица Постојана поставка

l

20

l

Тетово l

Гостивар

Куманово

Крива Паланка

22

Скопје l

l Кочани

17

19

22

l Кичево

l Дебар

15

l Штип

Велес l

l Берово

18

l Радовиш

l Неготино

21

20

l Струмица

l Кавадарци

15 l Струга

16

14 l Охрид

l Прилеп

Битола

15 l Ресен

l

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г тиква 10 мл оцет 3 лажици масло за јадење 3 чешниња лук малку сол 1 главица кромид сирење ПРИГОТВУВАЊЕ: Тиквата се сече на помали парчиња. Потоа се става во солена вода да се свари. Кога е сварена, се вади кората и се цеди од течноста. Се става во длабока чинија и се додаваат пржениот лук и кромид. Потоа се додава оцетот. На крај се ренда сирење.

22 l Гевгелија

Времето денеска ќе биде променливо со услови за повремен дожд. Во Скопје минималната температура ќе биде 7 Целзиусови степени, а максималната 17 степена. Влажноста на воздухот ќе биде 83 процета, а видливоста до 10 километри. Биометеото е неповолно за луѓето со хронични болести.

15 -3 20 СРЕДА

11

Барселона

11

Букурешт

7

Будимпешта

9

Загреб

18

Софија

21

Атина

15

Приштина

12

Сараево

7

Белград

18

l Делчево

21

21

13

12

17

Салата со тиква

Во текот на денот ќе дува слаб ветер од северозападен правец, кој ќе се движи со брзина од 4 километри на час.

20

l

Рецепт на денот

5 18 ЧЕТВРТОК

3 19 ПЕТОК


ЗРНЦА НА МУДРОСТА Ако некој мисли дека мирот и љубовта се недостижни, тогаш тој е во потполна заблуда. Љубовта и мирот се вечни!

TENKA METALNA PLO^A, LAMARINA

@ENSKO IME

Ä

KONAK, MEANA

OSVE@ITELEN PIJALAK

Солзите се како бура, по нив човекот секогаш е посмирен! Тургењев Смртта е сон, без соништа!

É

B

@ENSKO IME

"PRIMER#

PR@EN [E]ER SRE]A, (TUR.) SOLISTI^KI KONCERT (MN.)

LANTAN STAR NAZIV ZA JAPONIJA NAEMNI^AR VID OTROV POKRAINA VO KINA JAMAJKA

@

GRAD VO VAJOMING (SAD) PISATELOT ZOLA VITOK, TENOK

N

Æ

TRKALEZNO STOL^E BIV[ GEN. SEKR. NA OON KOFI

NAROD ARTISTOT KOMI^AR ALEKSI] POKRAINA VO SEVERNA IRSKA "ISTOK JUGO ISTOK#

BUKVA OD PISMOTO NA MAKEDONSKIOT JU@EN SOSED

OTILIJA NAGALENO AVSTRIJA

P

Æ

"REPUBLIKA MAKEDONIJA# POSLEDNATA BUKVA

POLZAVO RASTENIE RADIUS

[UMA, GORA

PLANINSKI MASIV VO KANADA

3

NO]EN LOKAL

AMPER SPRAVI ZA MEREWE RAMNI POVR[INI

PRISVOJNA ZAMENKA 8 - ta BUKVA

YUNICA, BO@ILAK METAR

1 8 3 5

Наполеон Бонапарта

1 6 9

VRAT (MN.)

8 2

7

1 2 8

5

1

9 7 4

8

3

5 7 2

9

6

7 9 2

5

8

6 4 2

4

4

2

7 8 6 1 4 4 8 2 7 3 5 9 2 3 1 7 9 1 7 3 6 8

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: ZLATIBORKA, VINO@ITO, RK, M, NEGOVO, A, @IVANA, PR, K, K'SMET, LA, AR, KIRIJA[, @REC, JINAN, NACIJA, EMIL, MIJA, [KAMA, ETA, ALSTER, PLANINA, OTA, LIJANA, RM, RIDING, [II; SUDOKU: 1) 146 382 957, 835 679 124, 972 541 863; 459 167 238, 321 958 746, 768 234 591; 287 496 315, 514 823 679, 693 715 482; 2) 239 685 417, 187 943 526, 564 217 893; 892 761 354, 645 832 971, 371 459 268; 453 126 789, 918 574 632, 726 398 145

Бракот е работа поради која човекот секогаш се кае, и ако го склучил и ако не го склучил! Сократ

KALIUM

RISTO KRLE KISLOROD

MERKA ZA ZEMJI[TE PAGANSKI SVE[TENIK

Не ги запознаваме луѓето кога тие ќе дојдат кај нас, мораме ние да појдеме кај нив за да дознаеме какви се! Гете

K

LEK ZA DROBEWE KAMEWA VO BUBREZITE

VID RIBA

KARAT

Среќниот брак секогаш го сочинуваат тројца, мажот, жената и телевизорот! Бухвалд

Ê

V

Æ

Ä

PROIZVEDUVA^I NA PAMUK DVO@ENSTVO

GRAD VO RUSIJA

Z

"DEN#

Џон Ленон

47

РАЗОНОДА

Вторник, 30 октомври 2012 година


ВИЦОТЕКА

Пилотот им се обраќа на патниците кои одат кон Виена и им вели: - Дами и господа, имаме мал проблем, еден од моторите откажа, но вие не кревајте паника, имаме уште три мотора и можеме безбедно да слетаме, само патувањето ќе трае еден час повеќе! По половина час, пилотот повторно им се обраќа на патниците: - Уште еден мотор откажа,

но вие не грижете се, имаме уште два мотора, само летот ќе трае уште два часа повеќе! Еден час подоцна пилотот вели: - За жал, имаме уште еден мотор, ќе доцниме три часа, но вие не грижете се! Тогаш една русокоса девојка вели: - Ако го изгубиме и последниот мотор, останавме цел ден во воздух!

ТИКЕТ СЕК Ј Ридинг Арсенал Палермо Милан

Шалке Сандхаузен

3+

GG

Монако Троа

Коефициент 5,9

3+ 1

Den 30 Oktomvri  
Den 30 Oktomvri  

Dneven Vesnik Den

Advertisement