Page 1

ДЕСЕТИНА ПРАТЕНИЦИ ПОВРЕДЕНИ, ТРОЈЦА ХОСПИТАЛИЗИРАНИ

1 5 денари

www.den.mk

АКТУЕЛНО

7o

Вторник, 25 декември 2012, година 1, број 220

ОПОЗИЦИЈАТА ПОВИКА НА ГРАЃАНСКА НЕПОСЛУШНОСТ

СО ЌОТЕК ДО БУЏЕТ


2

ВЕСТИ

Вторник, 25 декември 2012 година

ОКУПАЦИЈА ВО 24/7 СЛИКИ КОМЕНТАР

Стојан СИНАДИНОВ

Што се случува кога на една власт, до детали самопромовирана како работно посветена „24/7“, некој ќе посака да à конкурира? Макар и со демократски средства, низ институциите на системот, и тоа преку највисокиот законодавен дом – Собранието на Република Македонија? Како што реши здружената опозиција да го спречи донесувањето на „октроираниот“ буџет, со владин декрет, па и таа да биде присутна во Собранието точно 24/7, колку што има до крајниот рок, 31 декември? Окупација во 24/7 слики... Во насловот на коментарот повозрасните читатели секако ќе ја препознаат алузијата на ексјугословенскиот филм „Окупација во 26 слики“ на Лордан Зафрановиќ. Снимен непосредно пред смртта на Тито, со години предизвикуваше контроверзни реакции, најмногу поради ретко видената бруталност: усташите масакрираат невини цивили во автобус само затоа што не се на нивна страна. Алузијата не е случајна. Филмот, како класичен медиум со целулоидна лента, „работи“ со брзина од 24 сликички во секунда, соодветна токму за перцепцијата на човековото око. Филмот, пак, што власта го создава(ше) за себеси – споменатата посветеност на работата и татковината 24 часа дневно, 7 дена во неделата, 365 дена во изминативе 6,5 годи-

ни – вчера реши да направи масакр на демократијата. Можеме ли да се утешиме со тоа што немаше толку крв како во споменатиот филм? Тешко. Кога веќе ни се случи масакр во државно тело, навидум заштитено со највисок политички имунитет за неговите пратеници, без разлика на нивната партиска определба, тогаш е прашање кога ќе ни се случуваат и реални масакри по автобусите, улиците, парковите, пред спомениците...? Кога на почетокот од деведесеттите години на минатиот век во Сараево почна една од епизодите на балканските лудила, Македонецот Спасе, газдата на слаткарницата „Египет“, еснафски човек, почитуван од тамошната чаршија, се пресели во Скопје. Во ГТЦ отвори слаткарница со исто име, првпат ни понуди оригинална туфахија, но кратко време подоцна несреќно заврши под ножот на некој разбојник. „Египет“ веќе неколку години е затворена, но изгледа дека од вчера пред Собранието е „отворен“ нов плоштад, многу сличен на Тахрир во Каиро. „Египетската пролет“ пред две години почна слично: на една страна едните, на другата другите, меѓу нив ограда, а преку неа летаат камења, шишиња... Продолжи со илјадници жртви и уште трае. Колку ќе трае „буџетската зима“ кај нас?

ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: Печатница „Серафимовски“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

redakcija@den.mk, 02/3162 666

ДЕПОНЕНТИ: Комерцијална банка, жиро-сметка 300000003481075 Стопанска банка, жиро-сметка 200002486378003 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач - Живко Серафимовски Управител- Јован Јовчески Главен и одговорен уредник - Бране Стефановски Заменик на главниот уредник - Љубиша Николовски Помошник на главниот уредник - Александар Сидоровски Уредници: Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Радован Вујовиќ Систем-администратор: Огнен Митев marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

ИЗГЛАСАН БУЏЕТОТ ЗА 2013 ГОДИНА Собранието на Република Македонија го изгласа буџетот за 2013 година. Од салата не беа исфрлени 71 пратеник, од кои 65 гласаа „за“, а четворица се изјаснија „против“. На аплаузот на пратениците од владејачката партија, собранискиот претседавач Трајко Велјановски одговори:

„Најголем аплауз заслу жуваат граѓаните на Република Македонија“. По образложението на министерот за финансии, Зоран Ставревски, единствен за збор се јави пратеникот од ДПА, Беким Фазлиу, кој го прогласи буџетот за антиалбански. Седницата траеше половина час.

СООПШТЕНИЕ ОД ОМ

ВЛАСТА ДА ВОДИ ГРИЖА ЗА СИТЕ ЛУЃЕ ВО ДРЖАВАВА Обединети за Македонија, како што стои во соопштението на оваа партија, ја потсетува партијата на власт да не заборави дека во Република Македонија живее два милиона народ, а не само нивните гласачи. Во соопштението се вели: „Во вашето владеење покажавте и докажавте дека единствено се грижите за вашите гласачи, не обрнувајќи внимание и заборавајќи на останатите жители на Република Македонија, за разлика од вас, ние не го гледаме народот како гласачко тело, ние се бориме за правата на секој човек без разлика на неговата етничка или политичка припадност, во тоа се разликуваме. Фрлајќи ја вината врз опозициски-

те партии за буџетот имајте предвид дека во Република Македонија има и други луѓе освен вашите гласачи, не потценувајте го останатиот народ, кој го интересира топлиот дом и топлиот оброк, а не вашето луксузирање и градење споменици, тоа се луѓе кои никогаш не гласале ниту за една политичка партија и нема ни да гласаат. Со овој ваш филмски исцениран чин, нелегалниот однос на власта кон институциите и народот може само да доведе до продлабочување на кризата. Единствено само вие успеавте во историјата на Република Македонија да ја спроведете на улица омразата како на етничко, така и на политичко ниво.


ВЕСТИ

Вторник, 25 декември 2012 година

ПРАТЕНИЦИТЕ НА УЛИЦА Пратениците од опозицијата излегоа од Собранието и им се придружија на насобраните граѓани. Со извиците „уаа лопови“ граѓаните ја дочекаа веста дека за само неколку минути пратениците од власта го изгласаа буџетот на РМ за 2013 година.

3

ПРАТЕНИЦИТЕ ОД ОПОЗИЦИЈАТА ИСФРЛЕНИ ОД СОБРАНИЕТО ПРЕД ОЧИТЕ НА ЈАНКУЛОВСКА Опозициските пратеници беа исфрлени од големата сала на Собранието. Тоа се случуваше во присуство на колегите од владејачката коалиција, кои сосема пасивно го набљудуваа овој чин и не покажаа никаква колегијална солидарност. Исто така во салата беше присутна и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, која мирно ги набљудуваше непријатните сцени што беа објавени и на „Си-Ен-Ен“.

БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ НА БАРИКАДИТЕ

Уапсени се четворица симпатизери на СДСМ кои протестираа пред Собранието. Полицијата им стави лисици и ги однесе со себе во непознат правец. Претставници на опозицијата ги поминаа полициските барикади и почнаа да чекорат кон другиот спротивставен табор. Во моментот кога се мислеше дека двете групи ќе се спојат, полицијата го спречи ова. Бранко Црвенковски, лидерот на СДСМ, ја помина барикадата и почна да чекори кон другиот табор. Како што симпатизерите на опозицијата се приближуваа до тие од власта, од сите страни се

појавија полициски сили, обидувајќи се да го сопрат спојувањето на двата табори и евентуалниот судир. Од вмровскиот табор во тие моменти извикуваа „Дојдете, дојдете“. Двата табори се приближија еден до друг на само 20 метри и тогаш полицијата почна да ги враќа назад симпатизерите на опозицијата, при што тие беа вратени 50 метри наназад од спротивниот табор. Во меѓувреме, симпатизерите на власта од својата страна на барикадата извикуваа „Никола, Никола“ и „Македонија, Македонија“.

ИСТЕПАНИ ПРАТЕНИЦИ ОД ОПОЗИЦИЈАТА Тепање, влечење, солзи. Обезбедувањето на ваков начин ги исфрли од собраниската сала пратениците од опозицијата. Бремена пратеничка од опозицијата беше брутално исфрлена, нападната беше и пратеничката Радмила Шеќеринска и еден од поранешните претседатели на Собранието, Тито Петковски. - Ова е фашизам, ова е невидено - извикуваа револтираните

пратеници кон обезбедувањето. Откако беше избркана опозицијата, беше внесен претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, кој ја почна седницата на која, според најавите, треба да се донесе и буџетот. Во собраниската сала беа и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и министерот за финансии, Зоран Ставрески.


4

АКТУЕЛНО

БЕНДЕВСКА И КАЗАНЏИСКА ИЗНЕСЕНИ НА РАЦЕ Пратеничките Весна Бендевска и Билјана Ка занџиска се повредени во турканицата што настана во собраниската сала откако пратениците од опозицијата не дозволија да почне пленарната седница. Откако тие ја запоседнаа салата, обезбедувањето ги отвори вратите, по што настана турканица меѓу пратениците.

НАРОДОТ СЕ ПРЕСМЕТУВАШЕ СО КАМЕ

Црвенковск го замени С

Н

НОВИНАРИТЕ ГО ИЗДРЖАА ПРВИОТ НАПАД, ОД ПРАТЕНИЦИТЕ ДОБИЈА БРАВО! Обезбедувањето на Собранието се обиде да ги избрка новинарите и снимателите од галеријата на големата сала. Репортерските екипи се спротивставија, по што пратениците од опозицијата ги поддржаа со громогласно „браво за седмата сила, браник на демократијата“. - Ако се избркаат новинарите од Собранието, јавноста нема да знае што се случува во парламентот - велат пратениците. Сомневањата на опозицијата се дека се прави обид да се тргнат новинарите, за специјалци да влезат во парламентот и да ги уапсат опозициските пратеници или да ги извлечат насилно од Собранието.

СО СИЛА ПРОТИВ СЕДМАТА СИЛА

Откако не успеа првиот обид новинарите да бидат отстранети од своите работни места во Собранието, полициското обезбедување презеде насилни мерки за реализирање на наредбата. Новинарите беа туркани и влечени за раце за да излезат од просторот наменет за известување од собраниската зграда. - Ова е дно на однесувањето на полицијата. Тие што дадоа наредба

Вторник, 25 декември 2012 година

да ги отстранат насилно новинарите од собраниската сала, ја покажаа вистинската слика за Македонија - изјави Насер Селмани, претседател на Здружението на новинарите на Македонија, по спроведувањето на акцијата на собраниското обезбедување за отстранување на новинарите од галеријата во собраниската пленарна сала.

Ирена ЧАЧКОВА

еред и пред Собранието. На куп се собраа симпатизерите и на власта и на опозицијата, кои меѓусебно си довикуваа и се навредуваа со погрдни зборови. На сите страни летаа камења, петарди, тврди предмети, јаболка, јајца, зелка и моркови. Дво ен кордон на специјалци двапати успеа да спречи големи инцидент кога во еден момент двете страни се обидоа да се пресметаат физички. Меѓу демонстрантите имаше и повредени кои веднаш беа прене сени во градската болница. Вербално ги нападнаа и новинарите, а еден од нив беше и погоден со јајце во ногата. Поддржувачите на опозици-

јата истакнаа дека нема да си одат од пред Собранието и нема да дозволат буџетот да биде доне сен. „Бранко, дојди“, „Грујо, оди си“, довикуваа симпатизерите на СДСМ, од другата страна, пак, дофрлија „Бранко, оди си“, „До кога вака“. Се појави и пратеникот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, кој на симпатизерите на опозицијата им покажа среден прст и почна да ги навредува, при што по него почнаа да фрлаат со камења и со јаболка. Полицијата успеа да го от страни, а потоа Амди се приклучи кон својата толпа, каде што го пречекаа со аплаузи. Меѓу демонстрантите на СДСМ дојдоа и лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, градоначалник на Струмица,


АКТУЕЛНО

Вторник, 25 декември 2012 година

5

ЕЊА, ЈАБОЛКА И СО ЈАЈЦА ПРЕД СОБРАНИЕТО

ки: Груевски сака да Слободан Милошевиќ

Зоран Заев, градоначалникот на Карпош, Стевче Јакимовски, и потпретседателот на СДСМ, Зоран Јовановски. Од пред законодавниот дом лидерот Црвенковски му порача на Груевски дека ако сака да биде Слободан Милошевиќ, ќе го добие петти октомври. - Собрани сме во одбрана на демократијата, Уставот, во одбрана на државата, на сето она што оваа влада, со овие сценарија, сака да го изгази, потоа,

според мене, во Македонија веќе нема да има демократија. Груевски се реши да стане Слободан Милошевиќ. Со сво ето сценарио се обидува да го набуцка народот еден против друг и да предизвика инциденти во земјава. Ако Груевски сака да биде македонски Милошевиќ, ќе го добие петти октомври - рече Црвенковски. Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, од пред Собранието порача дека ако

собраниското обезбедување се обиде да ги отстрани пратениците од СДСМ, целата толпа ќе влезе внатре. - Нема да нè запре никој и ќе влеземе во зградата - рече Заев. Во еден момент симпатизерите на опозицијата се обидоа да го пробијат полицискиот кордон и да дојдат поблиску до вратите на Собранието, но полициското засилување успеа да ги смири. Како што изјавија симпати-

зерите на СДСМ, нивните поддржувачи од другите градови не можеле да пристигнат бидејќи биле спречени, а автобусите биле пратени на вонреден преглед. Во еден момент тие решија извиците да ги заменат со гласна музика. Пред Собранието по стојано пристигнуваа граѓани, кои се приклучуваа на двете страни, а сообраќајот во центарот на градот со часови беше затворен.


6

АКТУЕЛНО

Вторник, 25 декември 2012 година

ЌОТЕК ЗА ПАРИТЕ

ВЛАСТА НАТЕПА ПРАТ ЗА ДА ГО ДОНЕСЕ БУЏ Откако ги избркаа новинарите, полицајците удрија по пратениците од СДСМ и опозицискиот фронт, кои завршија со искршени глави

Д

есетина повредени пратеници од опозицијата и голем број повредени демонстранти настрадаа од насилството на полицијата и на собраниското обезбедување кое вчера тепаше по наредба на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски. За по секоја цена, без почитување на деловникот и Уставот, да биде донесен буџетот, „горилата“ испратени од Вељаноски прво со тегнење и влечење ги избркаа новинарите и снимателите од новинарската галерија за да не бидат сведоци на ќотекот кој потоа следеше врз опозициските пратеници, а потоа à се нафрлија на опозицијата, чии пратеници се обидоа да ја блокираат седницата на која

Тони АНГЕЛОВСКИ

требаше да биде донесен буџетот за 2013 година. Откако ги истепаа пратениците и ги исфрлија од салата, пратениците на ВМРОДПМНЕ и од ДУИ вчера за помалку од половина час го изгласаа буџетот за 2013 година, со 64 гласа „за“ и со аплауз го поздравија овој чин. - Најголем аплауз заслужуваат граѓаните на Република Македонија - рече претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, кој се придружи на ракоплескањето на своите колеги, кои претходно

без да кажат збор гледаа како токму по налог на Вељаноски се тепаат пратениците од опозицијата. Владејачкото мнозинство уште изутрината се обиде со итрина да го донесе буџетот без присуство на пратениците од опозицијата. Како што информираше Јани Макрадули од СДСМ, вратите од собраниската сала, кои обично се отклучуваат еден час пред седницата, биле заклучени, а само на пратениците од опозицијата не им биле поделени картички за гласање. Пратениците од власта сакаа да влезат од спореден влез и додека ние се свестиме, да завршат ра-

бота, ама ние ги видовме и го спречивме тоа. Веднаш влеговме во салата и ја блокиравме говорницата - објаснуваше Макрадули некаде околу 12 часот, пред да се случи насилството. Уште тогаш тој предупреди на сценариото, кое потоа и се реализира. Во обидот да се блокира говорницата настрадале две пратенички на СДСМ, Весна Бендевска и Билјана Казанџиска. Опозицијата тврди дека тие биле удрени, но новинарите не го видоа инцидентот затоа што уште не беа влезени во галеријата од каде што ги сле-

НАСЕР СЕЛМАНИ: ВЛАСТ ШТО ТЕПА НОВИНАРИ ЗАВРШУВА НЕСЛАВНО Откако новинарите со тегнење и влечење беа исфрлени од собраниската галерија, реагираа претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, кој и самиот беше насилно исфрлен од галеријата, и Тамара Чаусидис од Синдикатот на новинарите. - Денеска на најбрутален начин бевме спречени од страна на со-

браниското обезбедување да си ја вршиме работата. Додека пратениците беа во салата, на сила нè изнесоа од галеријата. Ова е неодговорно однесување на власта, која се обиде да се пресмета со новинарите. Тие ја испратија во светот оваа слика за Македонија. Ова е вистинската слика за државата. Но, се покажало досега

дека тие што сакаат да се пресметаат со новинарите, на крај завршуваат неславно - вели Селмани. И Тамара Чаусидис, претседателката на Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници на Македонија, побара да им се дозволи на новинарите да ги извршуваат своите обврски.


Вторник, 25 декември 2012 година

АКТУЕЛНО

7

ЕНИЦИ И НОВИНАРИ ЕТОТ ЗА 2013 ГОДИНА дат седниците. Откако новинарите влегоа во собраниската галерија, дојде собраниското обезбедување, кое на насилен пат се обиде да ги избрка новинарите и снимателите иако тие беа таму за да ја вршат својата работа, односно да известуваат за тоа што се случува во собраниската сала. Откако новинарите одбија да излезат, во галеријата пристигнаа десетина „горила“ кои на сила со тегнење ги извлекоа новинарите и снимателите за да не гледаат што ќе à прават на опозицијата. Откако новинарите беа избркани, обезбедувањето удри по пратениците од опозицијата, на очиглед на нивните колеги-пратеници од власта. Пратеникот Митре Велјановски беше претепан и изнесен од неговите колеги на раце, а настрадаа и пратеничката Весна Бендевска, Радмила Шеќеринска и Маринела Тушева, за која се зборува дека е и трудна. Настрадаа и уште неколку други пратеници на опозицијата, меѓу кои беше и поранешниот спикер Тито Петковски. - Се обидовме со рацете назад

СДСМ СЕ ПОВЛЕКУВА ОД СОБРАНИЕТО Социјалдемократите најавија дека се повлекуваат од Собранието. Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, изјави дека по вчерашните настани во законодавниот дом, пратениците од опозицијата веќе нема да учествуваат во работата на Собранието на Република Македонија. Тој ги повика неговите приврзаници на граѓанска непослушност најавувајќи, како што наведе, дека на Македонија ќе à случи општонародно востание и 5 октомври, како во Србија. Пратеникот Игор Ивановски нагласи дека се подготвени да истраат во оваа битка против власта. - Додека ние бараме пари за нови работни места, тие ги бројат тендерите и спомениците. Не нè пуштија внатре затоа што на овие арамии и апаши им се важни само парите. Тие лопови и фашисти мораа да ја повикаат полицијата да нè отстрани од Собранието. Иако го изгласаа буџетот, денес цел свет гледа која е оваа Македонија. Од денеска не сме држава. Оваа зграда е дом на фашистички платеници -рече Ивановски.

да се спротивставиме. Полицијата не е толку виновна колку што е виновен оној што им дал наредба, а нередбата им беше да нè испотепаат. Речиси сите пратеници

од опозицијата се повредени, а Митре Велјановски е сериозно повреден. Сите ние имаме модринки, но ние сме мажи и нема да реагираме зашто полицајците

имаа наредба да нè тепаат. Повредени се и Радмила Шеќеринска и Маринела Тушева, која е бремена – рече Миле Кузмановски од СДСМ.

ШЕЌЕРИНСКА: ДОДЕКА НАС НÈ УДИРАА, ОД ВМРО-ДПМНЕ АПЛАУДИРАА Претеничката на СДСМ, Радмила Шеќеринска, ја опиша сликата во Собранието. - Стана јасно зошто требаше да бидете избркани од галеријата, веднаш откако ги избркаа новинарите, упаднаа 50 луѓе, предводени од Јанкуловска и од Ставрески, нè влечеа, удираа и газеа, тепаа жени, нè легнуваа на земја, нè влечеа на под, удираа клоци, тоа е цената на диктатурата. Не беше присутно само собраниското обезбедување, влегоа и други непознати луѓе во исто време додека нас нè фрлаа под нозе и нè газеа, колегите од ВМРО-ДПМНЕ аплаудираа. Кои ќе бидат преземените мерки од нашата партија, ќе бидете известени во текот на денот - изјави Шеќеринска.


8

АКТУЕЛНО

Вторник, 25 декември 2012 година

ПОВЕЌЕ ОД ДВАЕСЕТ ПОВРЕДЕНИ ВО ВЧЕРАШНАТА ПРЕСМЕТКА

Хоспитализирани пратеничките Бендевска и Казанџиска Менче АТАНАСОВА-ТОЧИ

П

овеќе од двае сет граѓани што биле повредени во случувањата пред Собранието побара ле лекарска помош во Градската хируршка болница „Св. Наум Охридски“ вчера до пладне. Меѓу нив се и двете пратенички Весна Бендевска и Билјана Казанџиска, кои настрадаа од собраниското обезбедување. Не успе авме да дознаеме каде му е укажана лекарска помош на пратеникот од опозицијата Митре Вељановски, кој изне соа од Собранието целиот обле ан во крв. Најголем дел од повредените биле удрени со камен и други тврди предмети. Една жена била доне сена со сериозни повреди на главата, но не е хоспитализирана, друг пациент поради свршеници на вилицата е прене сен во Клиниката за максилофацијална хирургија. Во болницата велат дека граѓаните што биле доне сени, главно, имале повреди по телото, колената или главата. - Нема хоспита лизирани пациенти, а сите што побарале помош се згрижени, на нив е пружена лекарска помош, по што се пуштени дома. Ставени се во функција 3-4 итни амбуланти, така што можеме да ги примиме сите оние на кои им е потребна помош - изјави доктор Никола Груев, заменикдиректор во Градската хируршка болница. Во Ургентниот центар се примени тројца повредени, од кои две се пратеничките и тие се задржани на болничко лекување. Билјана Казанџиска се здобила со тап удар во стомакот и е примена на Клиниката за абдоменална хирургија, каде што се наоѓа на опсервација за да се интервенира

Бендевска е хоспитализирана на Клиниката за неврохирургија поради повреда на главата и потрес на мозокот, а Казанџиска се наоѓа на Клиниката за абдоменална хирургија поради удар во стомакот и можност од внатрешно крвавење

доколку дојде до внатрешно крвавење. Пратеничката Весна Бендевска има повреда на главата, таа има и потрес на мозокот и е задржана на лекување на Клиниката за неврохирургија. Лекарите велат дека и двете пратенички се видно вознемирени. Третиот повреден е пратеникот Голуб Ангелов, кој е пуштен на домашно лекување откако му се

санирани повредите на потколеницата. И покрај штрајкот на лекарите, на скопските клиники се примаат сите повредени. Од штрајкувачкиот одбор велат дека сите лекари се мобилизирани и на своите работни ме ста подготвени да одговараат на секоја ситуација. Ургентниот хируршки центар во текот на вчерашниот ден итно е

приспо собен да одговори на потребите доколку ситуацијата ескалира. - Ние направивме сè за да го приспо собиме Ургентниот центар на потребите. Подготвени сме да одговориме соодветно и да ги примиме сите пациенти што ќе имаат потреба од лекарска помош - изјави доктор Илир Хасани од Ургентниот центар.


АКТУЕЛНО

Вторник, 25 декември 2012 година

9

ПОКРАЈ ЛОКАЛНОТО, БУЏЕТОТ ЌЕ СКРОИ И ПАРЛАМЕНТАРНО СООЧУВАЊЕ

Политичката криза ќе донесе предвремени избори? Поранешниот собраниски спикер Стојан Андов нагласува дека власта прави фалсификат доколку буџетот е ставен на собраниска расправа без претходно да има потпис од надлежната комисија

Игор ЧАВЕСКИ

П

олитичка криза и најава за крајно неизвесни неколку ме сеци кои може да резултираат со распуштање на Собранието и со распишување на предвремени парламентарни избори. Ваков епилог предвидуваат експертите откако деновиве Собранието наликува на воена зона поради же стоките борби на власта и на опозицијата и на нивните привр заници поради изгласувањето на буџетот за следната година. Познавачите се едногласни дека ситуацијата е излезена од контрола и дека и едните и другите се решени да одат до крај. Очигледно е дека власта сака по секоја цена да го изгласа буџетот, а опозицијата од сето ова се обидува да профитира. Поранешниот собраниски спикер Стојан Андов нагласува

дека власта прави фалсификат доколку буџетот е ставен на собраниска расправа без претходно да има потпис од надлежната комисија. Според него, целосно е нејасно што навистина се случува во законодавниот дом. - Целава ситуација веќе носи политичка криза. Владее конфузија поради нетранспарентноста од по стапките на власта. Очигледно е дека народот што протестира е изманипулиран бидејќи ја нема вистинската информација - смета Андов. За познавачите на политич-

ките случувања е очигледно дека двете партии до максимум ги имаат активирано своите машинерии. Едните решени да го запрат доне сувањето на буџетот, другите, пак, по партиска директива се „нацртаа“ пред Собранието. Како што дознаваме, вчера уште од утринските часови масовно се повикувале членовите на ВМРО-ДПМНЕ од главниот град и од внатрешно ста на проте сти во Скопје. СМС-пораки им стигна ле на членовите од Кисела Вода, Аеродром, Илинден, но и од Кава-

СОБРАНИСКАТА КЛАНИЦА, ПРВА ВЕСТ НА „СИ-ЕН-ЕН“ Случувањата во Собранието вчера беа прва вест на светските и на балканските телевизии. Американската „Си-Ен-Ен“ ја објави видеоснимката на која се гледа како собраниското обезбедување со клоци и со тупаници ги исфрала пратениците од опозицијата од салата за гласање, пред очите на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и на министерот за финансии Зоран Ставревски. Детални во известувањето се и српските и бугар-

ските медиуми. Телевизијата „Б92“ пренесува дека две спротиставени групи, поддржувачи на власта и на опозицијата, за малку избегнале директна пресметка и дека полицијата цело време во кордон спречувала ситуацијата да излезе од контрола. Телевизиите уште и поставуваат прашање дали земјата ќе успее да се справи со оваа новонастаната ситуација и дека е можно во следните неколку дена протестите да се радикализираат.

дарци, Велес и од Прилеп. Меѓу повиканите најмногу имаше „стечајци“ , „социјалци“ и „земјоделци“. За разлика од нив, приврзаниците на СДСМ што сакаа да присуствуваат на проте стите беа спречени од полицијата. Најголем дел од автобусите и од комбињата беа пречекувани на наплатните рампи кај Велес и кај Тетово и испраќани на вонреден технички преглед. Покрај тоа, околу 800 членови на опозицијата од Куманово три часа без никакво образложение биле држени на изле зот од градот. Револтот на граѓаните бил голем и имало вербални расправии меѓу демонстрантите и полицијата. Најитри испаднале членовите на СДСМ од Струмица. Тие автобусите ги накитиле со вмровски знамиња, а ги скриле опозициските за полицајците да ги пуштат да поминат без проблем.


10

АКТУЕЛНО

Вторник, 25 декември 2012 година

ПОЛИТИЧКИ АКТИВИЗАМ – ВИСТИНСКА ПОТРЕБА ИЛИ ГРАЃАНСКИ Л

Активисти само по мерка

Дали на домашната политичка сцена, строго испарцелисана и исполнета со партиски (диво)градби, има место и за политичкиот активизам? Или попрво треба да се постави прашањето дали има потреба од него? Стојан СИНАДИНОВ

Д

али по вчерашните протести и контрапротести пред и во Собранието на Македонија можеме да зборуваме и за политичкиот активизам кај нас? Како што стојат работите во домашната политичка култура, изгледа дека (ќе) мораме. Колку и какви резултати даваат актуелните протести на „Аман“ против укинувањето на евтината тарифа и против монополот на „Топлификација“? Дали летошните протести против полициската бруталност, инспирирани од трагичната судбина на Мартин Нешковски, ја направија полицијата попрофесионална? Дали, конечно, можеме да зборуваме за политички активизам според потребите на

„обичните“ граѓани? Петар Атанасов, универзитетски професор по социологија и комуникации, смета дека домашните политички ресурси се толку мали што која било оригинална идеја веднаш е „купена“ или корумпирана од двете големи политички партии. Според него, и медиумите, такви какви што се, денес, главно, во спрега со партијата на власт и во мала мера со опозицијата, не им посветуваат доволно внимание на другите идеи. Атанасов вели дека иако беа вложени и доста странски пари во невладиниот сектор, тој не успева да им конкурира на политички план на големите партии. - Нашиот народ е научен на водач. За некакво ново политичко движење нема доволно ресурси, идеи и организација - заклучува професорот Атанасов. Соња Исмаил, граѓански активист на „Форум-ЦСРД“, вели дека на почетокот би сакала да направи разлика помеѓу политички и партиски активизам. - Политичкиот активизам во

>> ПЕТАР АТАНАСОВ Во последниве 20 години не се појави идеја од граѓанскиот или невладиниот сектор која успеа да стане фактор на промени.

себе интегрира различни видови активизам, а најчести се граѓанскиот и партискиот. Јас можам да зборувам за аспектите на граѓанскиот активизам. За среќа, и кај нас може да стане збор за граѓански активизам – посочува Исмаил. Иво Бару, режисер и политички активист од левичарското движење „Солидарност“, смета дека

сè повеќе млади луѓе стануваат свесни дека е крајно време да артикулираат активен став во однос на општествените состојби. - Лично сум се уверил дека нивната моќ е огромна, но проблемот е што не се дејствува заеднички. Затоа време е да ги оставиме разликите и да се концентрираме на тоа што нè обединува. Посебно ќе ставам акцент на обединување на левицата, а тука мислам на активистите на идеолошката левица, а не на партиите како СДСМ и компанија – вели Бару. Професорот Атанасов смета дека и последните протести на „Аман“ почнале со голема енерги>> СОЊА ИСМАИЛ

Сферата на политичкото не исклучува ништо и никого и таа е насекаде.


Вторник, 25 декември 2012 година

ЛУКСУЗ?

а на водачот >> ИВО БАРУ Во агендата на партиите како да им е запишано засекогаш да го оцрнат зборот „протест“.

ја и влијание, но потоа тие не растат, се губат. Соња Исмаил посочува дека протестите против полициската бруталност беа една од првите светли точки на македонската современа демократија. - Тие проте сти обединија народ, народ кој независно од медиумските и притисоците на државата излегуваше секој ден на улиците и ја бараше правдата за свирепото убиство на младиот Мартин Нешкоски. За жал, правдата не е задоволена. Бидејќи во овој случај има повеќе зло сторници, а од нив само еден е во притвор, другите се на слобода. Случајот на граѓанската иницијатива „Аман“ е повторно одличен пример за тоа дека граѓаните, обединети, никој не може да ги скрши. Ни контрапроте станти, ни полиција, ниту сите сопки во бирократските кафкански лавиринти. „Аман“ успеа со упорност и на улица да разбуди барем дел од апатичното и уплашено граѓанство. Се надевам дека еден ден, во оваа земја ќе живе ат храбри луѓе, кои нема да се плашат своите права и слобода да ги побараат на улица – вели Исмаил. Бару, пак, вели дека ако резултатите од протестите се циркусот што ни се случува деновиве, поарно дома да си седеле. - Вистинските резултати од протестите се големи, а тоа е будење на граѓанинот, вмрежување на активистите, директна демократија, Албанци и Македонци протестираат заедно... полека сфаќаме

дека народот има сила. Само уште тој да сфати – смета Бару. Од друга страна, пак, се смета дека активизмот е поприсутен на социјалните мрежи отколку на улиците. Атанасов вели дека до вчера можеби било така, но со двата блока пред парламентот имаме ситуација кога демократијата се тркала на улиците, што не е добро за општеството. Бару, пак, во „фејсбуковците“ гледа армија „некорумпирани“ борци за правда, секогаш спремни за акција, освестени, силни во аргументите, идеолошки потковани, критички настроени, полни со омраза, богати со цитати, текстови, анегдоти… - Тие никому не простуваат. Но, кога треба да се излезе на улица, најмногу што можеш да очекуваш е еден „атандинг“ на „Фејсбук“ и серија изговори во форма на критики. Омразата им го помрачила умот. Имаше за нив решение на времето: по една лопата и ај на работна акција – вели Бару. И за Исмаил, социјалните мрежи, за жал, се одлично прибежиште за сите кукавици и луѓе без идентитет, кои скриени зад своите псевдоними и лажни профили истеруваат правдини, сеат омраза, поттикнуваат насилство, но и глумат револуционери. - Револуцијата се случува на улиците и тоа не смее да се заборави! Кликот за учество на некоја граѓанска акција или потпишувањето на некоја интернет-петиција не го менува светот на подобро. Храбрите луѓе секаде во светот се на улиците, лице в лице, гради в гради со поробувачите, диктаторите, арамиите и со силеџиите – подвлекува Исмаил. Кога сме кај медиумите, забележливо е и отсуството на видеодокументаризам, веќе класична форма на сите модерни револуции. - За жал, документарци речиси нема. Како филмски режисер ќе треба да преземам нешто конкретно. Не зборувам само за кратките форми на видеоактивизам, кои многупати сме ги работеле, туку за сериозен филмски материјал. Тоа е култура што допрва треба да се гради – заклучува Бару.

АКТУЕЛНО

11

ЕВРОЗОНАТА ВО 2012 ГОДИНА

Пад на рејтингот, пораст на невработеноста и рецесија Годината почна со големи проблеми поради старите грчки проблеми, а кризата се продлабочи поради критичната состојба со јавните финансии во Шпанија и во Италија

Еврозоната во 2012 година влезе со стари проблеми. Наталожените долгови во практично банкротираната Грција и сè посложената состојба во презадолжените Шпанија и Италија опасно à се заканија на иднината на заедничката европска валута, анализира хрватски „Дневник“. Германската канцеларка Ангела Меркел се покажа речиси нескршлива заговорничка за политика за штедење, барем кога се во прашање презадолжените кои во овие услови се обидуваа да ги извлечат германските пари. Во тоа имаше сесрдна поддршка од францускиот претседател Никола Саркози, но по изборната победа на социјалистот Франсоа Оланд, кому буџетското штедење не му значи премногу, сепак е создадена своевидна рамнотежа. Грчко секојдневие станаа генерални штрајкови, улични проте сти и судири меѓу демонстрантите и полицијата. Покрај големата криза, порасна и антиимигрантскиот и националистичкиот сегмент, па популарност доби екстремно десната партија

Златна зора. Во Шпанија, пак, целата со стојба се разгоре од сепаратистичките стремежи во Каталонија, во која новата власт вети дека ќе организира референдум за независност. Поддржувачите за отцепување сметаат дека тој најбогат шпански регион му дава премногу на Мадрид, а за возврат добива премалку. Наспроти штедливата буџетска политика на претседателот на технократската влада Марио Монти, која барем некое време ја исфрли земјата од фокусот, економската состојба во Италија и натаму е тешка. Поранешниот премиер Силвио Берлускони неодамна во парламентот низ гласови на пратеници на својата партија на Монти не му даде поддршка и го принуди на оставка, истовремено почнувајќи кампања за сопствено враќање во високата политика. Меѓу останатите жртви на кризата во еврозоната се истакна и Словенија, во која наводната корумпираност на градоначалник беше повод за бран насилни улични проте сти.


12

СКОПЈЕ

Вторник, 25 декември 2012 година

Деца трчаа за да подарат на други деца Четиристотини и педе сет деца од општина Центар трчаа на семејната трка за Среќна Нова 2013, која имаше хуманитарен карактер. На трката што се одржа на улицата Никола Вапцаров со црвени капи трчаа ма лите дедомразовци во придружба на своите родители, баби и дедовци. Општина Центар и Сојузот на спортови на Град Скопје во соработка со Скопскиот маратон беа организатори на овој спортски настан, во рамки на годинашната втора „Дедомразијада“. Средствата од котизацијата за трката се наменети за подароци на децата од СОС Детско село, како и за новогодишни пакетчиња за младите маратонци од општина Центар. Оваа ревијална трка, како што информира општина Центар, има за цел да ги поттикне децата повеќе да спортуваат и да другаруваат и преку вакви манифе стации да научат за хуманите вредно сти и за солидарно ста уште од најрана возраст.

Донесен буџетот на Гази Баба за 2013

Советот на Општина Гази Баба го донесе буџетот, кој во наредната 2013 година ќе тежи 905.614.000 денари, односно ќе биде за 13 проценти поголем од годинешниот. Основниот буџет, наменет за финансирање на основните активности на Општината, изнесува 404.530.000 денари, буџетот на донации изнесува 6.500.000 денари, а за блок-дотации за финансирање на основните училишта и детските градинки се предвидени 342.000.000 денари.

Од планираните средства на основниот буџет на Општината, најголемиот дел е издвоен за финансирање на активностите од областа на урбанизмот и комуналната инфраструктура – водоводи, канализација, пречистителни станици, улици и патишта, улично осветлување, зимско одржување на улиците, јавна чистота и одржување на паркови и зеленила, заштита на животната средина и природата, културни манифестации и творештво, за спорт и за рекреација.


СКОПЈЕ

Вторник, 25 декември 2012 година

Забава за најлудата ноќ во паркот во Кисела Вода

Популарни македонски поп и фолк-изведувачи ќе настапат на бесплатен концерт во новиот парк „Македонија“ во населбата Кисела Вода на новогодишната ноќ. Граѓаните ќе се забавуваат со настапот на Миле Кузмановски, Бени Шаќири, Тамара Тодевска, Ристо Самарџиев, Мики Јовановски-Џафер со бендот, Верица Пандиловска и групата „Академци“, кои ветуваат незаборавен дочек на најлудата ноќ. За загревањето на атмо сферата ќе биде задолжен актерот Сашко Коцев, кој ќе го води настанот. - Како и претходната, и оваа година сакаме да направиме спектакуларен настан за сите жители на Општина Кисела Вода и на Градот Скопје и да приредиме незаборавна забава. Ги поканувам сите граѓани да дојдат и заедно да ја дочекаме Новата година, да уживаме и да се веселиме со најпознатите хитови, во изведба на најголемите ѕвезди на

македонската музичка естрада изјави градоначалникот на Кисела Вода, Марјан Ѓорчев. Концертот ќе се одржи на 31 декември, понеделник, во реконструираниот парк „Македонија“, кој се наоѓа пред објектот на поранешното кино во населбата

Кисела Вода, и ќе биде бесплатен за сите посетители. Официјалниот почеток е закажан за 21 часот, а во текот на денот ќе има детска програма, забава и активности за најмладите во организација на училиштата од општината.

13

Вечер на стрелците Во Домот на култура „Илинден“ се отвори изложбата „Вечер на стрелците“, на која со неколку свои дела се претставија околу 20 ликовни уметници. Повод за традиционалната изложба која се одржува по петти пат е тоа што декември е месец на хороскопскиот знак стрелец, а истовремено и уметниците што учествуваат на оваа изложба се припадници токму на овој хороскопски знак. Присутните гости имаа можност да ги видат делата на домашните уметници меѓу кои Новица Трајковски, Димитар Малиданов, Владимр Бороевиќ, Климе Коробар, Жанета Радевска-Спировска, Глигор Васков, Тони Васиќ, Никола Ганевски Нино, Тања Таневска, Илијана Петрушевска, Филип Фидановски, Дејан ИвановМаргус, Стефан Јакимовски, Биљана Василева, Никола Пијанманов, Томе Мишев, Илија Кавкалески и гостинот од Англија, Вернон Џонс.


14

МАКЕДОНИЈА

ТЕТОВО

КАВАДАРЦИ

Почна оградувањето на дел од ловиштето „Рожден“

Ќе се расчисти ли, конечно, градскиот смет?

По неколкунеделна пауза поради штрајкот на вработените во Јавното комунално претпријатие Тетово, сметот во Тетово интензивно се чисти. Контејнерите во поголемиот дел од градот се испразнети од насобраното ѓубре, а работниците активно продолжуваат со чистење. За да се олесни работата на службите на ЈКП Тетово задолжени за чистење на сметот во градот, Општина Тетово упатува апел до сите граѓани-сопственици на возила да ја олеснат рабо-

КУМАНОВО

Трие сетина деца без родители и група деца од ромска националност добија новогодишни пакетчиња од локалната самоуправа на Куманово. Дедо Мраз во про сториите на Општината им ги додели новогодишните подароци. Како и секоја година, така и оваа година локалната самоуправа, заедно со градоначалникот, подарува пакетчиња за сите деца што заслужуваат помош од Општина Куманово. Дене ска се тука децата без родители од Центарот за социјални работи, ги има околу

Вторник, 25 декември 2012 година

тата на ЈКП Тетово и да ги дислоцираат возилата паркирани до контејнерите за што поефективно и навремено чистење на сметот. Исто така, оттаму апелираат до граѓаните кои ненавремено ги плаќаат сметките за вода и за подигање смет истото да го сторат во најкраток временски рок за да се обезбеди непречено работење на службите на ЈКП Тетово, а воедно со заеднички сили да се придонесе за заштита и за зачувување на здравата животна средина во градот. Д.П.

Подружницата „Бор“ на Јавното претпријатие „Македонски шуми“ денеска почна да оградува дел од ловиштето „Рожден“, кое е со вкупна површина од 14.758 хектари, а за во него да се внесе крупен дивеч, елен и елен лопатар. Директорот на „Македонски шуми“, Жарко Караџоски, со своите соработници беше присутен на терен во месноста Мала круша, на околу педесетина километри од градот Кавадарци. Тој нагласи дека првпат се врши оградување на ловиште во регионот.

- За почеток се оградуваат 250 хектари, а за понатаму ќе видиме како ќе диктираат условите. Целта ни е малку да воведеме комерцијална работа. Тука ги посетивме и објектите кои се на јавното претпријатие, а кои, исто така, можат да се искористат. Добро е што нешто се почнува, се работи за прекрасно место - истакна Караџоски. Тој подвлече дека ловиштето се наоѓа на надморска височина од околу илјада метри и располага со прекрасна природа, чист воздух и со планинска вода.

Новогодишни пакетчиња за децата во згрижувачки семејства

трие сетина, има два дедомразовци, а понатаму ќе дојдат и деца од ромска популација за

кои Општината, исто така, има предвидено пакетчиња. - Ова го работиме секоја го-

дина и се надеваме дека и во иднина ќе биде така. Ја користам пригодата на сите дечиња од општина Куманово да им ја че ститам Новата година - изјави Лидија Ланг од Секторот за урбанизам во Општина Куманово. Овие деца се сме стени во згрижувачки семејства. На територија на Општина Куманово има осум згрижувачки семејства кои засега добро функционираат. Наџије Мустафа од Центарот за социјални работи се заблагодари на локалната самоуправа бидејќи со овој гест им ги разубавуваат празниците на децата без родители и родителска грижа.


Вторник, 25 декември 2012 година

МАКЕДОНИЈА

15

БЕРОВО

Индиска компанија заинтересирана за инвестирање Индиска компанија е заинтере сирана за изградба на хотели од висока категорија и на бањски центри и за инве стирање во прехранбениот сектор во Малешевијата. Прет ставници на компанијата „Аџаи груп“ веќе беа во по сета на општина Берово за да се запознаат со можно стите за

инве стирање во овој регион. Сопственикот на индиската компанија „Аџаи груп“, Аџаи Синг, со двајца извршни директори и со советникот за меѓународни инве стирања, Шрутидара Ариа, на средба со домаќинот, градоначалникот Драги Наџински, беа запознаени со условите и со можно стите што ги

нуди Малешевијата за развој на туризмот. Го стите од Индија најавија повторна по сета на Берово во првите два ме сеца од наредната година, кога ќе понудат и конкретни проекти. „Аџаи груп“ е мултинационална компанија со синџир на хотели, а се занимава и со производство на храна и на вино.


16

ВЕСТИ

Вторник, 25 декември 2012 година

КАТОЛИЧКИТЕ ХРИСТИЈАНИ СЛАВАТ БОЖИК

Римокатоличката црква и сите христијански цркви што го сметаат времето според Грегоријанскиот календар слават Божик, празникот на раѓањето на Исус Христос. Божик одбележуваат истовремено си-

СПАСЕНИ ТУРИСТИ ОД НЕИСПРАВЕН СКИ-ЛИФТ

те православни цркви што го имаат прифатено новото сметање на времето, додека Македонската, Руската и Српската православна црква, Ерусалимската патријаршија и Света Гора овој празник го слават спо-

ред Јулијанскиот календар, 13 дена подоцна. Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, упати божикна честитка за граѓаните со католичка вероисповед. - На Божик најголема вредност е кога Бог е присутен во човекот. Затоа вам, драги верници, ви посакувам неизбежна средба со Исус Христос кој токму на овој Божик за вас има утешна порака и охрабрување, засекогаш да останеш човек и однатре да бидеш збогатен со вредностите на духот и со вечната порака да ја следиш неговата љубов и благослов. Љубов, мир и милосрдие со сите вас кои го славите и кои ја почитувате желбата и овој Божик да станеме подобри луѓе и подобри христијани. Мир со вас, честит празник Рождество Христово! Христос се роди! - се вели во божикната честитка на бискупот Стојанов.

УКРАДЕНИ ИКОНИ

Во периодот меѓу 3 и 23 декември на месноста Илино Брдо во селото Говрлево, Скопско, непознат сторител со употреба на погоден предмет извршил тешка кражба во црквата „Свети Илија“ одземајќи 15 икони. Полицијата презема мерки за откривање на сторителот.

АТИНА И АНКАРА СЕ СКАРАА ЗА РЕЈТИНГ-АГЕНЦИИ

Грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос, не остана должен на изјавата на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган дека агенциите за рејтинг не ја креваат оценката за Турција, а го подобруваат рејтингот на „земја која продава острови“, јави МИА. - Малициозни изјави кои пропагираат лажни стереотипи и неточни информации не им прилегаат на лидери и на соседи што велат дека сакаат да градат односи на при-

јателство и на доверба - се вели во изјавата на Аврамопулос. Тој истакна дека во врска со продажбата на островите, советниците на Ердоган немаат или фабрикуваат информации. - Ниту еден грчки остров не е за продажба бидејќи вредностите на нацијата немаат цена и историски нации како грчката секогаш го наоѓаат патот. Никој не треба да го заборави тоа - нагласи шефот на грчката дипломатија.

ПРОТЕСТИТЕ ВО СЛОВЕНИЈА ЌЕ ПРОДОЛЖАТ И ВО 2013 ГОДИНА

Повеќе од 70 туристи четири часа беа заглавени во кабини во францускиот скијачки центар Банер де Лухон на Пиринеите. Дваесеттина туристи чекале помош од спасувачки екипи, додека останатите успеале самите да се симнат од кабините на жичницата. Убавото време придонесе акцијата на спасување и евакуација да се заврши без инцидент. Поведена е истрага за да се утврди причината за прекинот на работата на жичарницата, која, сепак, предизвика паника кај туристите.

Протестите поради незадоволството од владејачките политички елити и од социо-економската ситуација во Словенија не ги остварија своите цели и ќе продолжат и следната година, се наведува во истражувањето на јавното мислење, објавено од љубљанскиот весник „Дело“. Анкетата покажува дека 85 проценти од 401 испитан Словенец со право на глас сметаат дека протестите што ги одбележаа последните четири години во земјата ќе продолжат и во 2013 година, додека 11 проценти не веруваат дека протестите ќе продолжат. Вкупно 66 проценти од испитаниците тврдат дека протестите не ги оствариле своите цели, 27 отсто сметаат дека се постигнати, а седум отсто Словенци немаат јасно мислење за ова прашање.


ВЕСТИ

Вторник, 25 декември 2012 година

17

УАПСЕН КОМАНДАНТ КОКИ СВР Скопје завчера на полноќ го приведе Никола Ѓоргиев (35), познат како командант Коки, од Скопје, кој à е познат на полицијата по своето насилничко однесување поради основано сомнение дека извршил кривично дело напад врз служ бено лице при вршење работи на безбедноста. МВР вчера соопшти дека околу 23.50 часот на булеварот Октомвриска револуција, зад трговскиот центар „Плаза“, од страна на полициски служ беници било забележано патничко возило „ауди А6“ со странски регистерски таблички како се движи со голема брзина. Тоа било запрено, по што од страна на полициските служ беници било побарано од возачот да се леги-

тимира. Наместо да ги послуша наредбите, осомничениот почнал да ги навредува полицајците заканувајќи им се со одмазда откако ќе дошол на власт. Заради недолично однесување, бил предупреден и му било укажано да ги извади рацете од џеб. Во тој момент осомничениот тргнал кон полициските службеници за физички да се пресмета со нив. Од ударите во глава еден од полицајците бил пренесен во Градската општа болница, каде што од страна на лекари бил констатиран потрес на мозокот и тој е задржан на натамошно лекување. Во меѓувреме, пристигнала екипа на мобилната единица „Алфа“ по што напаѓачот бил совладан и спроведен во полициската

станица „Кисела Вода“, каде што е задржан на служ бен разговор сè до целосно документирање на делото и негово изведување пред надлежен истражен судија. Пос-

ОТЧЕТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ВОЕНИ АТАШЕА Македонија има одлична реализација во однос на одбранбената дипломатија, а во однос на придонесот во меѓународниот мир го држи високо епитетот и кредибилитетот како земја посветена на глобалниот мир и на реформите. Но, сепак, може да се направи повеќе во однос на реализација на оперативните активности. На овој начин министерот за одбрана, Фатмир Бесими, ја оцени работата на воените аташеа во странство, кои вчера му реферираа за тоа што работеле изминатава година. Според Бесими, има потреба и од поголема координација за поуспешно да се презентираат целите во наредниот период. На

средбите аташеата се запознаа со приоритетите за следната година и нивните натамошни задачи, а беа информирани и за еден од клучните документи, Стратегијата за одбранбена дипломатија, донесена по јавната дебата во координација и консултација со Кабинетот на претседателот на Македонија и ГШ на АРМ. Стратегијата е начин за унапредување и зајакнување на капацитетите на одбранбената дипломатија, а главни новини кои ги носи Стратегијата се во делот на регрутирањето, селекцијата, изборот и подготовката на персоналот за одбранбена дипломатија.

леден пат против командант Коки кривична пријава беше поднесена во јуни годинава кога со бејзбол палка „испрашувал“ момче за неговиот политички ангажман.

АЛТЕРНАТИВНА ИНТЕРВЕНЦИЈА КАЈ ЛИЦА СО ВИСОК КРВЕН ПРИТИСОК

На Клиниката за кардиологија во Скопје првпат е изведена ренална денервација на двајца пациенти како интервенција со која се третира контролирањето на високиот крвен притисок. - Станува збор за процедура со која се третираат нервни завршоци што се наоѓаат околу бубрежните артерии, појасни директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Кедев. Пациентите кај кои се интервенирало на моменти имале притисок од 250 до 270. Според Кедев, важноста на таа процедура е што со неа се отвора нова алтернатива за пациенти кај кои со лекови не може да се регулира оваа тешка состојба што го зголемува ризикот за други болести како инфаркт, мозочен удар и друго. - Оваа процедура во текот на следната година ќе биде стандардна практика - рече Кедев.

МАКЕДОНИЈА СТАНА ДЕЛ ОД ИНФОРМАТИВНАТА МРЕЖА НА „РУСКА РЕЧ“

Вчера беше промовиран интернетпорталот „Руска реч на македонски“ (ruskarec.mk). Во својот поздравен говор веб-уредникот на порталот, Емил Ниами, подвлече дека овој интернет-портал претставува дел од проектот „Русија каква што ја нема во вестите“, чијшто тим е составен од руски новинари од најразлични медиуми: печатени и електронски, државни и приватни, провладини и опозициски. Целта на проектот е со помош на анализите на професионални и независни новинари и експерти да им се понуди на читателите оригинален информациски материјал директно

од Русија. Исто така, тимот на проектот сака да послужи како водич и да повика читатели во Македонија самостојно да ја откријат Русија и нејзината култура. Редакцијата на веб-порталот ја поздрави амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија, Олег Шчербак. Во својот говор тој, меѓу другото, рече: - Овој проект веќе успешно работи во Бугарија, Грција, Србија, Хрватска, Германија, Франција, САД, Велика Британија, Индија, Јапонија и во низа други земји. Задоволен сум дека од овој момент меѓу овие земји се вбројува и Македонија. Убеден

сум дека „Руска реч“ ќе биде достоен член на македонската медиумска заедница, давајќи им на читателите сликовита, обемна и објективна претстава за денешната Русија, за тоа какви теми се актуелни во руското општество, како Русите го гледаат современиот свет. Се надевам, дека работата на овој портал ќе ја доближи Русија до Македонија, а македонскиот читател ќе го збогати своето знаење за нашата земја, за нејзиниот политички, економски и хуманитарен потенцијал, од поблиску ќе се запознае со културата, спортот, природата и со историјата на Русија - изјави амбасадорот Шчербак.


18

СВЕТ

Демонстранти или терористи ФБИ на демонстрантите од движењето „Окупирај го Волстрит“ гледало опасност како од терористи. Во одделни документи агентите од ФБИ за демонстрациите за социјална правда говореле за „криминална активност“ или „домашен тероризам“, откриваат извештаи што од невладината организација „Партнерство за цивилна заштита“ ги добила врз основа на Законот за слобода на информации. Откако почнаа протестите, ФБИ во девет града регрутирало единици за тероризам да ги истражуваат протестите „Окупирај го Волстрит“. - Ова е прозорец кон тоа како ФБИ ги мониторирало, проверувало и известувало за мирните протести – велат од невладината организација. Според документите од ФБИ, агентите се координирале со приватни компании, вклучително и банки, за кои се сметало дека може да бидат мета на протестите.

Вторник, 25 декември 2012 година

НОВ МАСАКР ВО СИРИСКАТА ПРОВИНЦИЈА ХАМА

Граната разнес во пекарница

Сириската опозиција тврди дека силите лојални на претседателот Башар ал Асад го извршиле масакрот бидејќи бунтовниците секој ден бележат нови победи и оти на режимот му се гледа крајот

Б

омба на сириската армија завчера разнесе најмалку 93 лица откако погоди пекарница во централната сириска провинција Хама. Меѓу мртвите што чекале ред за леб има голем број на жени и деца, а ранети се стотина лица. Сириската опозиција тврди дека силите лојални на претседателот Башар ал Асад го извршиле масакрот бидејќи бунтовниците секој ден бележат нови победи и оти на режимот

му се гледа крајот. На снимките, кои кружеа на интернет, а ги направил анонимен снимател, се гледа разурната еднокатна зграда и кратер на патот, како и окрвавени тела кои лежат по улицата или под урнатините. Како одговор на масакрот, сириските бунтовници вчера изутрина покренаа серија напади врз позициите на војската ширум Хама, седиште на антирежиското движење. Бунтовниците 21 месец се борат против Владата на Асад,

а во тие судири, според податоци на опозициски групи, загинале повеќе од 44.000 лица, од кои речиси 31.000 цивили. Во меѓувреме, специјалниот пратеник на ОН и на Арапската лига за Сирија, Лахдар Брахими, кој завчера пристигна во Сирија од соседен Либан, води преговори во сириското Министерство за надворешни работи за шансите за постигнување мировен договор за излез од кризата. Од друга страна, „Гардијан“ пишува дека руски советници му помагаат на режимот на Башар Асад за воздушната одбрана, што го прави евентуалното мешање на САД исклучително компликувано. Весникот пишува дека Москва испратила воени советници и противвоздушни системи во Сирија.


СВЕТ

Вторник, 25 декември 2012 година

19

ОД СТРАНА НА СИЛИТЕ НА АСАД

се 93 луѓе

Грчките демонстранти дишеле отровен солзавец

Нивното присуство значи дека евентуалниот американски воздушен напад би имал како резултат руски жртви, а тоа ќе предизвика сериозни дипломатски последици. Русија го поддржува режимот на Асад уште од почетокот на востанието против него пред 21 месец. Но, секој чекор на меѓународната заедница против режи-

мот ќе биде усложнет од присуството на Русите. Гај БенАри од Центарот на стратешки и меѓународни истражувања изјави дека руски воени советници го обучуваат сирискиот персонал и à доставуваат на армијата ракетни и радарски комплекси. - Сиријците не располагаат со капацитет да оперираат со тие системи - вели Бен-Ари.

Грчката полиција за време на протестите против владините мерки за штедење користела солзавец со опасни хемикалии, кои може да предизвикаат долгорочни здравствени проблеми. Претседателот на Здружението на лекари на Атина, Јоргос Патулис, во разговор со новинар од агенцијата „Анадолија“ изјавил дека хемикалиите што се наоѓаат во солзавецот што го употребила полицијата може да предизвикаат сериозни последици по здравјето на луѓето. Патулис за време на протестите работел како волонтер, и во ситуации кога биле употребени хемикалиите, им помагал на луѓето кои имале респираторни проблеми. Тој додаде дека во државни лабо-

ратории се тестирани примероци од гас-бомбите што биле употребени на протестите, и откриено е дека содржат отро-клоробенилидин-малононитриле (ЦС). Според него, овие хемикалии предизвикуваат сериозни здравствени проблеми, од респираторни болести до рак. - Откако откривме ЦС во примероците што ги тестиравме, утврдивме дека тие може да предизвикаат сериозни здравствени проблеми. Солзавецот предизвикува отежнато дишење и печење на очите, и секако дека може да ги доведе луѓето во животна опасност ако го вдишат. ЦС содржи и канцерогени материи и може да предизвика големи здравствени проблеми, меѓу кои и рак - изјави Патулис.

Авганистанска полицајка уби американски војник

ХЕМИСКОТО ОРУЖЈЕ ПОЛИТИЧКО САМОУБИСТВО ЗА АСАД Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека владата на сирискиот претседател Башар ал Асад ќе изврши политичко самоубиство доколку употреби хемиско оружје во судирите со опозицијата. Лавров во интервју за руската телевизија „Раша Тудеј“ (РТ) истакна дека Асад неколку пати изразил уверување на Кремљ дека нема намера да изврши таков напад. - Не верувам дека Сирија ќе употреби хемиско оружје, тоа ќе претставува политичко самоубиство за владата доколку го направи тоа - нагласи Лавров. Москва, во соработка со Дамаск, врши проверка на сите извештаи или информации поврзани со евентуална употреба на хемиско оружје за да се увери дека нема опасност тоа да биде употребено.

Авганистанска полицајка завчера уби американски советник во полициска станица во Кабул, соопшти авганистанската полиција. Истрагата засега се обидува да утврди дали убиството е извршено со намера или станува збор за несреќен случај. Шефот на истражната полиција Мохамед Захир го

опиша инцидентот како инсајдерски напад, односно напад на авганистанските безбедносни сили врз западни коалициски сили со кои би требало да соработуваат. Ова е првпат жена, припадничка на авганистанските сили за безбедност, да убие припадник на западните коалициски сили.


20

СВЕТ

Вторник, 25 декември 2012 година

РУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ГОСТ

Посета од т

Индија ќе купи 42 борбени ловци од типот „сухој Су-30“ и 71 хеликоптер од типот „Ми-17“

Монти: Ќе бидам премиер, но под мои услови Италијанскиот премиер во оставка Марио Монти изјави дека нема да се кандидира на вонредните парламентарни избори во февруари следната година, но ќе ја разгледа понудата да ја води идната влада доколку некои политички партии ја поддржат неговата антикризна програма. - Доколку некоја политичка коалиција ми понуди кредибилна програма која ќе ја поддржам, тогаш ќе бидат подготвен на понудам охрабрување, совет, па дури и лидерство ако е потребно - истакна

Монти. Монти воедно ја одби понудата на Силвио Берлускони да биде кандидат на коалицијата на десен центар на престојните избори. Тој ја исклучи можноста да предводи некоја изборна листа нагласувајќи дека нема симпатии за водечките партии. Италијанскиот премиер во оставка истакна дека е подготвен да го понуди своето лидерство на политички сили кои ќе ја усвојат неговата програма на потребните реформи во земјата.

Р

усија и Индија вчера потпишаа нов одбранбен договор во вредност од три милијарди договори. Потписот е ставен вчера кога рускиот претседател Владимир Путин ја почна тридневната посета на Индија, пренесува „Би-Би-Си“. Според договорот, Индија ќе купи 42 борбени ловци од типот „сухој Су-30“ и 71 хеликоптер од типот „Ми -17“. Москва долго време беше главен снабдувач на Индија со оружје, но во последно време таа загуби дел од колачот бидејќи на индискиот пазар влегоа неколку западни компании. Сепак, и покрај тоа, трговската размена меѓу двете земји на годишно ниво изнесува 10 мили-

јарди долари. Путин, кој вчера се сретна со индискиот премиер Монмохан Синг, рече дека целта на Русија е до 2015 година трговската размена меѓу двете земји да достигне 20 милијарди долари. Освен за трговијата, Путин со својот домаќин разговараше и за безбедносните прашања во регионот вклучувајќи ја и состојбата во Авганистан. - Индија и Русија делат објективна цел за стабилен, обединет, демократски и просперитетен Авганистан, кој ќе биде ослободен од екстремизам - изјави Синг. Путин, од друга страна, за еден индиски весник истакна дека декларацијата за стратегиско партнерство меѓу двете земји на која беше ставен потпис во

Ќе се отвори Титовата соба на Неколку илјади метри филмски ленти, снимени во времето на Јосип Броз Тито (од 1945 до 1980), кои поради цензура, поради моментална неподобност на одредени личности или од некои други причини никогаш не биле монтирани, стануваат новиот капитален проект на српските „Филмске новости“, пренесува „Б92“. Овој „забранет“ филмски материјал, кој веќе неколку децении се наоѓа во посебна просторија на депото, која се вика „Соба на тајните“, наскоро ќе се најде пред јавноста. Користејќи архивски материјал, „Филмске новости“ подготвуваат документарен серијал за Тито во 24 едночасовни филма, чиј значителен дел се токму цензурираните документи.

Меѓу нив се и документите за Милован Ѓилас, првиот југословенски комунистички дисидент што преживеал, а и Александар Ранковиќ, некогашниот началник на ОЗНА и

министер за внатрешни работи, првиот човек на југословенскиот систем за безбедност и потпретседател на СФРЈ, кој во 1966 година бил сменет и исклучен од политичкиот и

јавниот живот. Во своите мемоари Ранковиќ напишал: „Јас, кој ги прислушував сите, од Собранието до спалните соби, последен дознав што ми се подготвува“.


СВЕТ

Вторник, 25 декември 2012 година

21

ТИ ВО ИНДИЈА

три милијарди долари

2000 година претставува историски чекор. Рускиот лидер, исто така, рече дека воената соработка меѓу двете земји до-

тајните - Не знаеме, нормално, колку нови работи може да се кажат за Тито и за неговото време, но новите, необјавени снимки ќе дадат уште еден, можеби конечен, придонес за формирањето на сликата за Броз како државник, диктатор, хедонист, љубовник…, а и за нас во тој политички и социјален амбиент. Ако на вистински начин се „реконструира“ - се прикаже и се доживее тоа време, несомнено ќе дојде и до горчливи препознавања на случувањата што следуваа подоцна, во деведесеттите години. Култот на личноста беше еднаков со државата Југославија со исчезнувањето на Тито неизбежно беше и распаѓањето на Југославија. Останува, сепак, феноменот на популарно-

стигнала невиден степен. Русија во моментов пополнува 70 проценти од индиските нарачки на оружје. ста што не може да се објасни и обожавањето што обичните луѓе го негуваа кон Броз - изјавил директорот на „Филмске новости“, Владимир Томчиќ. Свое место во овој серијал ќе имаат и Кардељ, Бакариќ, Милка Планинц, Коча Поповиќ, Вељко Влаховиќ, Киро Глигоров, Стане Доланц и многу други политички личности што останаа метафора на тоа време. - За Тито се знае сè и речиси ништо, и затоа решивме овие 24 филма да ги прават 24 режисери и сценаристи од сите републики на поранешна Југославија. Сметаме дека така ќе се добијат драгоцени коментари и различни мислења. Половина од документарниот серијал ќе го режираат режисери од „постарата генерација“, тие што го доживеале времето на Броз и веќе имаат формирани ставови за тоа време, доде-

Но, Путин е загрижен дека Русија може да ја загуби оваа позиција како главен снабдувач со оружје за Индија бидејќи Њу ка останатите 12 епизоди ќе ги работат млади режисери, кои имаат друга визија за тоа време, имаат временска дистанца и без емоции можат да зборуваат за големата Југославија вели Томчиќ. Еден филм од серијалот ќе му биде посветен на Тито и на другите државници од неговото време, како што се Сукарно, првиот и доживотен претседател на Индонезија, и заедно со Броз еден од основачите на Движењето на неврзаните, Хајле Селасије, царот на Африка, Иди Амин, воениот диктатот и претседател на Уганда, Гадафи, претседателот на Либија, и многу други што биле независни, но, во суштина, диктатори. Броз многу често бил со нив и бил тесноповрзан, а на неговиот погреб, сепак, присуствувале сите државници од светот. Единствените што останале

Делхи неодамна потпиша големи договори со американски, француски и со израелски фирми. „чисти“ и во своите земји не биле прогласени за злосторници биле Тито и Фидел Кастро. Интересен документ во сопственост на „Филмске новости“ се и двете посети на Че Гевара, кој престојувал во Белград и на Бриони, заедно со Раул Кастро, братот на Фидел Кастро, кој сега е претседател на Куба. Покрај важниот политички документарен материјал, „Филмске новости“ поседуваат и многу вредни материјали врзани за културата – од посетата на Хенри Мур, еден од најзначајните скулптори на 20 век на Белград во 1955, до шесте драми на Шекспир во Народно позориште во Белград, во кои играле Вивиен Ли и сер Лоренс Оливие. Тука е и исповедта на светскиот тенор Марио дел Монако, посетата на Орсон Велс на Југословенската кинотека, посетата на Хичкок на Скадарлија итн.


22

СВЕТ

Вторник, 25 декември 2012 година

КРИЗАТА УДИРА И ПО ПРАЗНИЧНИТЕ ТРАДИЦИИ

Подароците за Божик се луксуз за Грците Р имокатоличката црква и сите христијански цркви кои времето го сметаат според Грегоријанскиот календар синоќа го славеа Бадник, пред Божик, празникот на раѓањето на Исус Христос. Накитен стан, свечен ручек и многу подароци за деца, ова е дел од традиционалната прослава за Божик во Грција. Сепак, поради економската криза, намалените плати и невработеноста, оваа година прославата за најголем дел до Грците е повеќе од скромна, пренесува „Дојче веле“. На улицата Гилфада во Атина се наоѓаат луксузни продавници и отмени кафулиња. Но, продавниците се празни. Една дама со нејзиниот сопруг, која шета по улицата, најдобро ја опишува атмосферата. - Ниту ќе купуваме подароци ниту ќе купиме елка. Јас сум без работа, а на мојот сопруг пензијата му е преполовена. Не сме во состојба да купиме подароци за нашите внуци. Оваа година ќе заборавиме на Божик - вели огорчената Гркинка. Во Грција децата вообичаено на бадниковата вечер пеат „Каланта“ и ги наградуваат со пари и со слатки. Семејствата се собираат за Божик, заедно јадат и го слават раѓањето на Христос. Но, голем дел од Грците се жалат дека, поради кризата, оваа година Божик ќе слават со скромна вечера. Иако трговците сметаат на голема заработка за време на Божик, тоа не е близу во споредба со минатите години. Па, така индустријата за продажба на играчки очекува пад од најмалку 10 проценти во однос на минатата година. Иста е сликата и во другите продавници. Сопствениците не сакаат да говорат за продажба. Луѓето шетаат, но

Ниту ќе купуваме подароци ниту ќе купиме елка. Јас сум без работа, а на мојот сопруг пензијата му е преполовена. Не сме во состојба да купиме подароци за нашите внуци. Оваа година ќе заборавиме на Божик, вели огорчена Гркинка

купуваат многу малку. Ваквата ситуација е последица на кризата и на рецесијата. Во моментов секој четврти Грк е без работа, а кој има работа прима намалена плата. Не чуди што сопствениците на слаткарите не сакаат да говорат работата. - Не можам да зборувам сега, имам многу работа и се плашам дека ќе ме покрадат додека зборувам со вас. Немој да се лутите – вели една продавачка. Димитрос Катифелис има продавница за накит во близина на

плоштадот „Синтагма“. Таа е преполна со украси со Дедо Мраз, ангели, календари и мали подароци. Трговците велат дека во Грција постои традиција на прослави на венчавки, крштевки, Велигден и Божик. Во тие приоди се кити станот, се собира семејството, се купуваат подароци, особено за децата. Сега никој не купува. Многу баби и дедовци имаат пензија по 400 евра. - Доаѓаат во продавница и велат дека сè им се допаѓа, но

дека им ја намалиле пензијата. Прашуваат дали имам нешто за пет или десет евра – вели продавачката. Аналитичарите во Грција велат дека голем дел од народот едвај има пари за секојдневни потреби, па затоа подароците за Божик во Грција станаа луксуз. Римокатоличката црква и сите христијански цркви што времето го сметаат според Грегоријанскиот календар синоќа го славеа Бадник, пред Божик, празникот на раѓањето на Исус Христос.


Вторник, 25 декември 2012 година

ДЕН И НОЌ

23

„Урбан грув“ во Битола

Б

итолскиот ноќен клуб „Сцена“ во својата програма ќе претстави уникатно музичко случување кое е поинакво од вообичаените. Настанот ќе се случува овој четврток, на 27 декември, а станува збор за настап на „Урбан грув“,

состав на тројца талентирани момци од Македонија кои имаат цел да à претстават на публиката нов и поинаков начин на музицирање, односно креирање забава за младата популација зависна од музика и од адреналин. Во оваа прва постава се работи за Роберт

Билбилов, Александар Мицевски и Дарко Манасиевски кои на вистинските обожаватели на раб, аренби, фанк и соул ќе им доловат чувство на создавање музика во живо. Билбилов досега познат како композитор, аранжер, продуцент и изведувач, овојпат на пуб-

ликата ќе à овозможи да биде дел од создавањето и од продуцирањето на неговата музика со помош на современите техники и технологии кои резултираат со модерен и квалитетен звук, придружуван од Желе Ем-Си и диџеј Аце Мице. И.Д.

Бесплатен мултикултурен фестивал Докажаните македонски музичари Петар Младеновски („Суперхикс“), Слободан ХаџиИлиев („Флукс“) и Никола Бочваров („Ка лап“), го оформија здружението под име „Култиватор“, со кое ќе се обидат да го подобрат урбаниот дух на Скопје. Целта на ова здружение е културна мотивација на домашни уметници, кои со своите дела ќе дадат свој придонес во подобрувањето на културниот живот во градов. Првата активност на новоформираното здружение е еднодневниот музички фе стивал насловен „Мултикултиватор“. Овој фе стивал ќе се одржи на 27 декември во скопскиот клуб „Хавана“. Покрај веќе споменатите изведувачи, на сцената ќе настапат и групите „Бла, бла, бла“, „Калап“, „Растстејнд каскет“, „Кртот“ и женското диџејско дуо „Џам систаз“. Вле зот за овој не секојдневен настан ќе биде бесплатен.

- Идејата на здружението е на народот да му понудиме нешто поинакво. Во услови на константно сервирање „земјоделски“ култури, на младите луѓе од градот Скопје ние ќе им понудиме малку урбана „туршија“. Фе стива лот треба да

прерасне во традиционален, но нема да се врзуваме за одреден датум или период од годината. Исто така, нема да се фокусираме само на музички настани, туку на сè што е поврзано со урбаната мултикултура - вели Слободан Хаџи-Илиев. И.Д.

Марјан ќе ги забавува Гевгеличани Задутре, на 27 декември, еден од најозборуваните битолчани ќе застане пред гевгелиската публика. Со почеток во 23 часот, во ноќниот клуб „Некст“, комичарот Марјан Ѓорѓиевски ќе одржи едночасовно стендап-шоу, на само неколку дена пред почетокот на Новата година. Доколку некој има можност да присуствува, неполни два часа ќе се забавува со Изронатата, Леон, како и со другите ликови што живеат во стендапкомедиите на Марјан. И.Д.


24

ДЕН И НОЌ

Вторник, 25 декември 2012 година

Вторник, 25 декември 2012 година

БИТОЛСКИТЕ ПАНК-РОКЕРИ СЕ ЗБОГУВАА СО ОБОЖАВАТЕЛИТЕ

нов албум. - По цели пет години, повторно настапуваме на оваа сцена. Јас и момците зад мене ви ветуваме нов албум во наредната година - рече Пере. На овој предновогодишен концерт како специја лен го стин се појави и раперот Тони Зен, кој заедно со „Нокаут“ го исполни дуетот „Исти“. И.Д.

„Паркети“ го подарува последниот албум Ирина ДАСКАЛОВСКА

М

у зич ката гру па што до а ѓа од гра дот на кон зули те, „Пар ке ти“, ја за вр шу ва својата кариера. Повеќе од две

Деми Мур бара 70 милиони евра за развод Холивудската актерка Деми Мур го одолговлекува потпишувањето на документите за развод од Ештон Качер бидејќи тие двајца сè уште се немаат договорено како да го поделат имотот. Актерката одлучила да го „олесни“ Ештон и на тој начин да му се одмазди затоа што ја изневерил со келнерка. - Додека Деми не добие 70 милиони евра, Ештон нема да добие развод - изјавил пријател на актерката. Тие двајца немаат потпи-

статус:

шано предбрачен договор и затоа сега треба да го поделат имотот. Доколку Деми победи на суд, нејзиниот наскоро поранешен сопруг може да остане без богат ство. Холивудската двојка по шест години брак одлучи да се разведе откако Деми откри дека Ештон со љубовницата имал секс дури и во нивниот семеен дом. Тој веќе шест ме сеци е во врска со актерката Мила Кунис и планираат да се венчаат штом Деми ги потпише документите за развод.

ЛИЛА ФИЛИПОВСКА

Не шегувајте се со Маленко... Во иднина може ќе ви биде зет...!

де це нии на ма кедон ската му зичка сцена, по оформувањето во 1991 година, зад себе оставија многу хитови и незаборавни на стапи. Би тол ската панк-рокерска група и официјално се повлекува од сцената.

25

Харис и Жељко подготвуваат албум

„Нокаут“ најавува албум Неофицијално, следниот албум на една од најдобрите музички групи кај нас, „Нокаут“, треба да изле зе во 2013 година. Имено, на концертот кој се одржи во саботата во скопскиот клуб „Коло сеум“, водачот на групата Никола Перевски-Пере пред својата публика најави дека наредната година ќе ги израдува со

ДЕН И НОЌ

Минатата недела момците изјавија дека наскоро ќе го објават последниот албум. - Со објавувањето на албумот ќе промовираме уште еден музички видеоспот и тоа е тоа. Се повлекуваме од музичката сцена, од фе стивалски настапи и слично. Се пензионираме - изјави тогаш Сашо Паркет. Линкот за симнување на последниот албум на интернет беше поставен во петокот, на 21 декември. Од „Паркети“ велат дека овој подарок може да се симне од нивната „за обожаватели страна“ како и официјалната страница на „Паркети“ на „Фејсбук“. - Албумот се вика „Република Франкенштајн“. Со промоцијата на овој албум ја заокружуваме нашата кариера и оставаме времето да покаже дали ќе продолжиме во некаков друг облик или ќе ја оставиме рокенлол-сцената на нови генерации - вели Сашо за „Ден“. Како што споменавме, групата „Паркети“ се оформи во далечната 1991 година, поточно една деценија по првиот бран на панк-музиката. Од самиот почеток беа препознатливи по специфичниот звук, како и по

не секојдневните и интересни текстови на песните. Првиот албум, „Грижа на сове ста“, е објавен во 1996 година, вториот „Газирана хармонија“ во 1998 година, претпоследниот излезе во 2009 година под името „Мамо не му кажувај на тато“, а последниот, со кој се најавува нивното пензионирање од музичката сцена, го но си насловот „Република Франкенштајн“. Сашо Паркет, Славе Паркет и Себастијан Паркет се само дел од имињата што стојат запишани во приказната наречена „Паркети“. Препознатливи по контроверзните настапи, зад себе оставаат многу хитови за својата публика, меѓу кои „Портокали“, „Ева Мендез“, „Кафеави џуџина“, „Муви“, „Бал“, „Строубери“, „Шеќерна“, „На месечина те заборавив“, „Клара пуши трева“, „Мислам“, „Песна со најубави ноти“, „Бандиера ро са“, „Фајрон“, „Јас те сакам тебе“, „Бенг бенг“ и други. Едно е сигурно, нема да бидат заборавени. Сепак, најразочарани за оваа вест беа нивните сограѓани од Битола, кои велат дека нема да згасне надежта дека еден ден „Паркети“ повторно ќе ги изненадат.

Пејачот Харис Џиновиќ и неговиот колега Жељко Јоксимовиќ подготвуваат заеднички албум. Непосредно пред неговиот концерт во Белград, за медиумите Харис ја потврдил информацијата. - Точно е, подготвуваме нешто заедно. Песните се веќе готови, останува само да ги довршиме текстовите, а за тоа сме задолжени јас и Марина Туцаковиќ. Јоксимовиќ е еден од најквалитетните композитори, аранжери и пејачи на овие про стори – комплетна и комплексна музичка личност. Воодушевен

сум од песните што ги преслушав во неговото студио, каде што тој секојдневно го поминува своето време. А кога некој е толку посветен, резултатите нема да изостанат вели Џиновиќ. Покрај сè, тој се надева дека албумот ќе излезе напролет следната година. - Една од причините што не снимам често албуми е тоа што сум малку мрзлив и не сум премногу ажурен. Сè би одело многу побргу доколку бев малку полетен. Се надевам дека албумот ќе биде завршен напролет - додава тој.

Сергеј Трифуновиќ се степал во ноќен клуб Познатиот српски актер учествувал во физичка пресметка во еден белградски клуб, пренесуваат медиумите. Актерот нападнал некое непознато момче кое седело на стол во негова близина. Очевидци раскажуваат дека Трифуновиќ бил иритиран од однесувањето на момчето кое постојано го гледало. Благодарение на обезбедувањето, спречена е голема тепачка. - Сергеј толку многу беше под дејство на алкохол што стана многу агресивен. Откако мно-

гу се напи, го нападна момчето затоа што го погледнало бидејќи мислел дека бил испровоциран. Му се приближи, почна да се расправа и потоа тоа прејде во тепачка. Оттогаш поминаа неколку недели и актерот се нема појавено повторно - вели еден очевидец. Ова не е прво агресивно однесување на актерот. Исто таква ситуација се има случено и кај нас во Македонија, откако Сергеј беше отпуштен од главната улога во филмот „Трето полувреме“ на Дарко Митревски, улога која потоа му припадна на актерот Сашко Коцев. Имено, во еден скопски клуб каде била собрана целата екипа на филмот, Трифуновиќ се обидел да го нападне режисерот Митревски, но бил отстранет благодарение на присутните. Режисерот бил принуден да го тргне од проектот на овој филм поради недолично однесување, како и доцнење на закажаните средби. И.Д.


26

ДЕН И НОЌ

Вторник, 25 декември 2012 година

Единаесет најбизарни вести во 2012 година О д сечење нозе со пила за да не мора да работи до крадење камен од Акропол заради киселење зелка - најразлични бизарни случувања ја одбележаа 2012 година, а еден од хрватските медиуми издвои 11 најинтересни. Во речиси пет години постоење, „Гугл стрит вју“ сними сè и сешто. Освен корисни снимки на градски улици и населби, тука имаше невообичаени глетки на луѓе со пиштоли, на крадци, проститутки, на голи, пијани луѓе. Канадскиот уметник и филмаџија Џон Рафман ги собра бизарните фотографии и ги објави на една страница. ЕКСТРЕМНО РЕШЕНИЕ Бизарната досетка на еден 56годишен Австриец секако мораше да се најде на нашиот список за најбизарни вести во 2012 година. Имено, Австриецот пред закажан состанок во Центарот за социјална грижа, каде требало да му се провери здравствената состојба, а ако е добра, и да му се понуди ново вработување, одлучил со пила да си го отсече стапалото од левата нога. Бидејќи ни тоа не било доволно, човекот го фрлил своето стапало во оган за да не му го зашијат повторно. ЖИВА „МАНГА“ Анастасиу Шипања е името на една 19-годишна Украинка која себеси се претвори во бизарна копија на лик од јапонските анимирани филмови, познати како „манга“. Со нејзиниот блед тен, големи очи и црвена коса, стана вистинска интернет-сензација нејзината страница на „Фејсбук“ има повеќе од 12.000 обожаватели, а нејзината видеопоука „Флауер фери“ на „Јутјуб“ има речиси половина милион прегледи. ТРАЈНА ЕРЕКЦИЈА На тетоважа луѓето се одлучуваат од најразлични причини, а за нив одбираат и различни места на телото. Еден 21годишен Ирачанец одлучил да го тетовира пенисот, но неговата

одлука не заврши баш најдобро. Поточно, покрај тетоважата момчето доби и трајна ерекција што е многу болно затоа што не е поврзано со надворешно возбудување. БИЗАРНА ЖИВОТНА ЦЕЛ Нерина Ортон е 22-годишна студентка и танчерка на бурлеска од Велика Британија која 23 часа на ден поминува во тесен корсет поради што има најтенка половина во својата земја. Нејзината половина во корсетот широка е едвај 39,9 сантиметри, додека без корсет е 55 сантиметри. Висока е 164 сантиметри и тежи 50 килограми, а целта à е да биде сопственичка на најтенката половина во светот. ЖИВ КОСТУР

Дваесетгодишна Ксеинја Бубенко со својот изглед го шокирала светот. Девојката е висока 158 сантиметри и тешка само 20 килограми. Постави рекорд на диета во Русија и ја освои титулата за најубава слаба девојка. Иако изгледа многу

среќно и живо, таа, според оцените на лекарот, би можела да страда од многу придружни нарушувања кои се многу опасни за здравјето. ОД АКРОПОЛ ДО КИСЕЛА ЗЕЛКА Бизарни работи правеа и граѓаните од БИХ, а еден чин остана запаметен: еден босански турист украде камен од Акропол за да кисели зелка. Грчката полиција го фатила на граничниот премин со Македонија, а во својата изјава пред полицијата рекол дека каменот многу му се допаднал затоа што имал идеална плосната форма за притискање зелка додека се кисели. ЗЕМЈА НА ЧУДА Ова „откритие“ дефинитивно ја одбележа годината. Поточно, севернокорејската државна информативна агенција објави значајно „научно откритие“ според кое еднорозите постојат. Археолозите на историскиот институт на севернокорејската академија за општествени науки го потврдија кон крајот на ноември пронаоѓањето на пештера на еднорог кој го јавал кралот Тонгмионг, основач на кралството Когуиро, кое траело од 277 година пред Христос до 668 година. Наводно, покрај влезот во пештерата пронашле камен со изрежани зборови „пештера на еднорог“. НАЈБИЗАРНИ ОТКРИТИЈА Наградата Иб Нобел се доделува за научни трудови од комична природа и со сомнителна цел, па би можело да се каже дека станува збор за пародија на Нобеловата награда. Оваа награда се доделува еднаш годишно во САД, на Универзитетот „Харвард“. Откритија како уред кој го попречува човековиот говор, како да се намали Ајфеловата кула, како да се претвори муниција во дијамант, активност на мозокот кај мртов лосос и многу други се заслужни за да станат дел од оваа листа.

БИЗАРНА ЗАБРАНА Првиот човек на иранската полиција Исмаил Ахмади Могадам повика да се цензурираат сликите на пилешко за да не се предизвика бесот на сиромашните слоеви од општеството, кои поради високите цени не можат да си го дозволат. ИЗГРИЗАЛ КОБРА ДО СМРТ Еден жител на Непал à се одмазди на кобрата откако го гризнала. Тој толку се разлутил кога таа го гризнала, што одлучил да ја изгризе до смрт. Тој преживеа, а властите сепак не го казнија бидејќи станувало збор за змија од вид што не е загрозен. ДОЕЛА МЛАДО ОД ТИГАР И кога ќе помислите дека веќе ништо не може да ве изненади, светот го обиколи веста за жена која дои бебе-тигар. Две млади, мажјак и женка, одвоени се од мајката од зоолошката градина Јангон во Мијанмар, откако таа го убила третото младо. За да ги одржат во живот, ги хранеле на шише, но и со млекото на 40годишната Хла Хтаи и тоа четири пати дневно.


Вторник, 25 декември 2012 година

КУЛТУРА

27

ОТВОРЕНО ПИСМО НА СИНОЛИЧКА ТРПКОВА ДО БРАНКО ЃОРЧЕВ

Кога актерите се слуги, земјата нема иднина

П

о проте стите на уметниците во петокот и по објавувањето на заканите што директорот на Драмски театар, Бранко Ѓорчев, à ги упатил на Мери Георгиевска, ко стимографка во МНТ, познатата актерка и професорка на ФДУ, Синоличка Трпкова, му се обрати на својот колега со отворено писмо: - Твојот глас не само што во моментов фрли сенка врз твоето семејство, туку фрли сенка на срам и сомнеж врз целиот народ. Не знам колку твојот татко би се гордеел со тебе, кога би бил жив? Јас не познавам јазик на цинизам, јазик на уцена, јазик на дискриминирање, јазик на лага и јазик на омраза! Ако ми одговориш на овие „непознати јазици“ јас нема да те разберам. Но, познавајќи те барем малку, не си ни ти толку добар актер за да можеш овие јазици да ги престориш во свои – преку ноќ - пишува Трпкова. Таа во долгото писмо до Ѓорчев интегрално објавено на порталот „Окно“ зборува за одговорноста на уметникот пред општеството. - Уметникот не треба да користи партиски пароли, уметни-

кот не повикува на омраза! Должноста на уметникот е да ја повлече врз свои плеќи сета историја на еден народ – кон иднината, онака како што во најубавата сцена во нашата заедничка претстава ти симболично го влечеше товарот на страшната европска историја, говорејќи монолог од кој коските се смрзнуваа. Јас го познавам, сакам и почитувам тој Бранко! пишува Трпкова. Таа заклучува дека затворе-

но ста и послушно ста не но сат просперитет за земјата. - Земја во која актерите се слуги на владејачките структури – нема иднина. Сè додека нивниот актерски глас се одбива од ѕидините на оваа земја и не излегува надвор од неа – Македонија нема да постои. Сè додека тие си по стилаат црвени черги по малските кина и театри по кои победоносно чекорат, Македонија ја чека малска судбина! Сè додека се тие слепи

пред кичот, сиромаштијата, примитивизмот, варварството и духовната беда во сопствената земја – Македонија нема да види бел ден. Сите вие, „колеги“, ја знаете приказната за кралот лав. Во моментов се наоѓаме на средина од дејствието кога вие, во улога на хиени, го растргнувате полуживиот прео станат плен. Крајот и малите деца го знаат! - пишува Синоличка Трпкова во отвореното писмо до Бранко Ѓорчев. А.Б.

Добротворен концерт за Бигорскиот манастир на Македонците во Холандија Македонската заедница во Холандија викендов во градот Утрехт организираше голем добротворен концерт за манастирот „Свети Јован Крстител Бигорски“. Културно-уметничката програма опфати македонски песни и ора, настап на Лидија Кочовска и на Дарко Билбилоски од Македонија и на групата „Распеани Македонци“ од Холандија. Поздравна телеграма до организаторите и до учесниците на добротворниот концерт упати архимандрит Партениј, игумен на Бигорскиот манастир, кој истакна дека нема поголема чест и добродетел за луѓето од

можно ста да помогнат со мило срдно дело. - Неизмерно сме благодарни што се собравте вечерва во неговото свето име да ни ја подадете својата рака, помагајќи ја така бигорската светост што со векови ја излева на сите светлината на про светата и богопознанието - истакна, меѓу другото, архимандритот Партениј. На добротворниот концерт присуствуваа македонскиот амбасадор во Холандија, Никола Димитров, почесниот конзул на Македонија во Холандија, Корнелис, претседателот на СМК Тодор Петров. Н.П.


28

КУЛТУРА

Вторник, 25 декември 2012 година

МАКЕДОНСКИОТ ПЕН-ЦЕНТАР ОДБЕЛЕ

Кристијан Мирковски победник на музички фестивал во Москва Во периодот од 13 до 17 декември, Државната буџетно образовна институција за дополнително образование на децата на градот Москва, Детското музичко училиште „С.М.Мајкапар“, кое е под управа на културата од северозападната административна област на градот Москва, го организира шестиот фестивал-конкурс на млади пијанисти и органисти „Деца на Русија на 21 век“. На манифестацијата учествуваа и директорот на ДМБУЦ „Илија Николовски - Луј“ Јован Бицевски заедно со ученик од неговото училиште, заедно со деца од основните музички училишта од Москва како и Кристијан Мирковски на пијано, ученик во петто одделение vo класата на проф. Станислава Поцевска во ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ од Скопје, Македонија. Тој се натпреварувал во средната ка-

тегорија, за возраст од 10 до 12 години и е победник на својата категорија, како и апсолутен победник на целиот фестивал. За настапот на младите музичари одлучувала комисија составена од видни руски уметници: Вера Б. Носина, професорка на Руската академија за музика „Гнесина“, А.Е. Мајкапар, заслужен артист на Руската Федерација, Галина С. Журавлева, заслужен артист на Руската Федерација. Во рамките на фестивалот се одржал и концерт под наслов „Топло срце“ на кој учествувале деца со ограничени физички можности, на кој и Кристијан Мирковски зеде учество со композицијата Скерцино од С.М.Мајкапар. По завршувањето на натпреварот бил организиран завршен концерт на победниците во Музејот „Глинка“. Н.П.

Изјава на денот „Писателот е создавач на сопствени светови. Тој се храни со чувства, идеи, слики, зборови кои постојат во светот надвор од него, но во суштина создава интегрален свет на своето дело.“ Томислав Османли

Демократи предуслов з

Меѓународниот ПЕН прв усвои посебна резолуција со која се признава правото на македонскиот народ на сопствено име, јазик и култура, вели Ристо Лазаров

М

Невена ПОПОВСКА

акедонскиот ПЕН-центар веќе педесет години е дел од светската асоцијација на поети, романописци, есеисти, драмски писатели, критичари, кои се здружени за одбрана на слободата на изразувањето, заинтересирани за судбината на книжевноста и за опстанокот на јазикот. Академик Катица Ќулавкова, како потпретседателка на Mеѓународниот ПЕН-центар, во чии рамки пред точно 51 година е формиран Комитетот за писатели во затвор, смета дека оваа асоцијација силно ја поддржува борбата за слобода на изразувањето. - Слободата е предуслов за мир, мирот е предуслов за демократија, а демократијата е предуслов за слобода - смета Ќулавкова. Членовите на ПЕН се сложни во ставот дека треба сите заедно да се бориме против ваквите состојби и да го кренеме својот глас и протест против неоправдано сместување на писателите во затвор. - Затворот е гранична состојба, каде што човекот е оставен самиот на себе. Светскиот ПЕН-центар се обидува да им испрати зрак светлина на оние на кои им треба истакнува Иван Џепаровски, потпретседател на Македонскиот ПЕН-центар. Членовите на Македонскиот

ПЕН-центар го одбележаа јубилејот, 50 години постоење, во повеќе градови низ земјава. - Во ова половина столетие од постоењето, Македонскиот ПЕНцентар се избори за високо и ценето место во оваа меѓународна асоцијација. Меѓународниот ПЕН беше првата меѓународна асоцијација воопшто која усвои посебна резолуција со која се признава правото на македонскиот народ на сопствено име, јазик и култура. Го призна постоењето и високите достигнувања на македонската литература и култура воопшто и ги поддржа напорите на македонскиот народ да заземе свое сопствено место во меѓународната заедница


Вторник, 25 декември 2012 година

ЖА 50 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

јата е за слобода

и основното право на оваа нација да го носи името што со векови го употребувала, македонска - вели претседателот на Македонскиот ПЕН-центар, Ристо Лазаров. Декларацијата беше потпишана од сите учесници на конференцијата во Блед, кои доаѓаат од четири континенти. Според нив „Народот има право да се именува како што сака. Таквите избори не се прифаќаат лесно. Тие обично се врзани со јазикот, културата и за историјата“. Името е чин, се вели понатаму во декларацијата, на себеизразување и оттука елемент на слободно изразување. Иако имињата може да имаат политички импликации, тие во

својата основа не се политички. Затоа една земја или група земји не може да à кажат на друга земја како да се нарекува себеси. Оттука народот во Македонија треба да биде оставен сам да го избере своето име без надворешно вмешување. Во годините наназад Македонскиот ПЕН-центар најостро реагираше и ги осуди негирањата, притисоците, уцените и нападите врз јазичниот, културниот и националниот идентитет на македонскиот народ, изразени во извештајот на Европската комисија за Македонија, во кој прашањата од највисоко значење со леснотија беа прогласувани за технички.

КУЛТУРА

29

Рецитал на Софија и Христина Никоски КИЦ вечерва, со почеток во 20 часот, организира рецитал на Софија Нико ска на виолина и на Христина Нико ска на пијано. На програмата ќе бидат изведени дела од Зографски, Бах, Моцарт, Франк и од Ваксман. Софија Нико ска е родена 1991 година во Прилеп, ка де на шес тгодиш на во зраст го почнува музичкото образование. Средно музичко образование завршува во ДМБУЦ „Или ја Ни коловски-Луј“ во Скоп је. Дип ломи ра на ФМУ во Скоп је со нај ви со ка оцен ка во кла сата на проф. Олег Кондратенко. Се га е студент на Крал скиот колеџ за музика „Квин Софија“во Мадрид во класата на свет ски познато име проф. За хар Брон. Учес нич ка е и добитничка на бројни награди на државни и меѓународни натпревари. Реализира многубројни рецита ли и настапи со ор ке стар во Ма кедо ни ја и надвор. Младата виолинистка Софија Нико ска ја вбројуваат во една од најдобрите виолинисти во Македонија и пошироко. Христина Нико ска е родена 1989 во Прилеп каде го почнува своето музичко образование. Средно музичко

образование завршува во ДМБУЦ „Илија НиколовскиЛуј“ во Скопје во класата на проф. Љ. Романова. Дипломира на ФМУ во Скопје во класата на проф. Марија Ѓошевска. Учесничка е на повеќе семинари раководени од еминентни педагози од Македонија и од други земји. Учесничка е и добитничка на награди на државни и меѓународни натпревари. Концертна активност на Христина Нико ска покрај солистички настапи во Македонија и надвор опфаќа и бројни настапи како камерен музичар. Н.П.

Васил Зафирчев пред охридската публика Во организација на Клубот на млади при „Лајанс клуб Десарети“, викендов во Центарот за култура „Григор Прличев“ охриѓани имаа можност да го проследат настапот на познатиот актер Васил Зафирчев кој читаше стихови од актерот Сашо Димо ски. По настапот на Зафирчев, во Центарот за култура, репризно, беше изведена монодрамата „Дневникот на лудиот“ со Билјана Тане ска, а во режија на Небојша Тодоровски. Н.П.


30

КУЛТУРА

Вторник, 25 декември 2012 година

„Македоника литера“ објави документи и материјали од Шарло

Д

руштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје и Државниот архив на Република Македонија деновиве издадоа зборник со документи и со материја ли создадени од Методија Шаторов-Шарло, во избор, предговор и редакција на проф. д-р Зоран Тодоровски. Зборникот во обем од близу 500 страници опфаќа 105 документи, 45 материја ли (ре ферати, прогласи и статии) и други прилози (фотографии, факсимили, полициско до сие...). Најголем број од нив се наоѓа во бугарските архиви, дел во руските и во Македонија. Најголемиот дел од документите првпат се објавуваат. Зборникот со документи е поделен на четири глави, односно посебни тематски целини: материјали пишувани од Шаторов; писма, односно лична кореспонденција од Шаторов и до него; прогласи, декларации и повици на Покраинскиот комитет на

КПЈ за Македонија, пишувани од Шаторов; и полициски документи од до сието на Шаторов, односно негово следење од бугарската полиција. Низ пре зентираните документи и материјали во Зборникот се открива животот и револуционерниот пат на овој македонски комунистички деец, а особено на неговите политичко-програмски погледи и за лагања во однос на слободата, државно ста и национално ста на Македонија и на македонскиот народ. Преку оваа пишана политичка оставина на Методија Шаторов-Шарло читателите може да се запознаат со нови, досега непознати негови погледи, залагања и дејства во однос на македонските проблеми и потреби за посебна македонска само стојна и независна држава и во кои се расветлуваат нови моменти од неговата политичка и револуционерна активност по македонска национална линија. Н.П.

Изложба „Life Action / Game Action 2“ во Мала станица

Во Мала станица вечерва, во 20 часот ќе се отвори изложбата „Life Action / Game Action 2“, кураторски проект на Ана Франговска, на која ќе излагаат уметниците Гордана Вренцоска, Славица Јанешлиева, Гоце Наневски, Игор Сековски, Александар Спасоски и Борис Шемов. „Life Action / Game Action 2“ е продолжение на минатогодишниот про ект „Life Action / Game Action 1“. Колку современото дело успева да воспо стави релација со публиката или уметно ста сè повеќе станува „елитистичка“ и привилегија на по себните? Дали трик-уметно ста го заслужува вниманието или не? Да ли инстант-уметно ста може да задоволи вредносни критериуми? Да ли уметникот знае да каже „не“ на барањата на кураторот или на институцијата и колку го чини тоа? Ова е само дел од

прашањата што ги загатнуваат уметниците на оваа изложба. - Учесниците во изложбата на специфичен начин се осврнаа на неколку суштински аспекти од нашето општествено битисување, почнувајќи од едукацијата фокусирана на уметничкиот, т.е. културолошки дискурс, кој во нашиот образовен систем е сведен на чиста моторична вежба на телото, а не на духот; потоа распнато ста на единката меѓу соништата и реално ста, очекувањата и актуелно ста. Навлегува во сондирање на релацијата општество – уметност и нејзините мошне заплеткани повеќеслојни нивоа на допирања и одбивања со неминовно актуелниот проблем на вмешано ста на политиката во уметно ста. Од последново, пак, произлегуваат прашањата за културната политика, за институциите, за сервилно ста, за

вкалапено ста, за незначително ста на критичката и стручна маса, за немањето дија лог, за неподготвено ста и немањето култура за слушање и примање критика, за незнаењето да се критикува, а притоа да не се навреди личниот интегритет на индивидуата или на групата, за непреземањето одговорност, за неоправдано ста на изборот, безгласно ста, немањето кому-

никација, индивидуализмот, за молкот како решение, за лојално ста по секоја цена итн. - вели кураторката Ана Франговска. За „Life Action / Game Action 1“ и за „Life Action / Game Action 2“ се подготвува книга во која теоретски за концептот на изложбата пишуваaт кураторот и уметниците, а е илустрирана со про ектите на застапените уметници на изложбите.


Подготвија: Анета Стојковска и Марија Петковска

ТУРИЗАМ 25.12.2012

Божикни саеми во европските метрополи

Ако планирате Новата година да ја дочекате во некоја од европските метрополи, одете една недела порано за да можете да ги посетите божикните саеми што тие ги подготвуваат. Овие центри облечени во празнично руво нудат прекрасна забава и можност да ја запознаете традицијата на градот. Берлин, ГерманијаСаемот во Бер-

лин се одржува од 26 ноември до 31 декември, во непосредна близина на црквата на царот Вилхем. На овој саем можете да уживате во вареното вино, традиционалните германски колбаси и во медени колачиња од марципан. Лондон, Англија Божикниот саем се случува во Хајд парк, а можете да го посетите до 3 јануари. Во четириесет дрвени куќички, на по-

сетителите им се нудат многу божикни декорации, можност да купат гардероба по намалена цена, храна и илјадници сувенири. Најголема атракција се лизгалиштето, панорамското тркало и циркусот. Прага, Чешка Во текот на цел декември, Прага живее во божикна атмосфера. Градот е прекрасно осветлен и украсен, се организи-

раат голем број културни активности, претстави, а улиците се полни со луѓе кои се празнично расположени. Двата божикни саеми се одржуваат на Вацславскиот плоштад и на Стариот градски плоштад. Тезгињата кои ги има во голем број, се преполнети со стаклени и дрвени предмети, а секако тука е и накитот од „Сваровски“.


32 ТУРИЗАМ Ергенска вечер на Северен Пол

Вторник, 25 декември 2012 година

Уживајте в

Ко пен ха ген, Дан ска Ако тра га те по европ ска зем ја од бај ки те, то гаш е те шко да се из бе ре подо бро од домот на Ханс Кри сти јан Ан дер сен. Гра дот е полн со при јат ни ба ро ви и ка фули ња, ка де на топ ло мо же те да го наб људу вате сне гот што па ѓа над вор. Во ср це то на гра дот се на о ѓа ро ман тич ни от парк Ти во ли од 19 век, ка де ду шата ќе ви ја огрее не за бо рав но то но во годиш но осветлу ва ње, а те ло то - топ ли от грог.

Една туристичка агенција планира да организира викенд – експедиции до Северниот Пол за идните младоженци и за нивните пријатели. Агенцијата наречена „Ласт најт оф фридом“ (Последна ноќ слобода), специјализирана е за ергенски вечери, а сега го нуди и ова необично патување. На Северниот Пол доаѓаат околу 1.000 луѓе годишно, а организаторите се убедени дека турата ќе биде многу популарна. Но, освен што тие момчиња треба да имаат авантуристички дух, потребно им е да имаат и

длабок џеб затоа што патувањето чини 18.500 евра за еден човек. Во цената е вклучен превоз со авион, специјализиран водич, возење со хеликоптер, храна и опрема за греење. Тие што ќе посакаат таква ергенска вечер, најпрвин летаат до Логјербајен во Норвешка, а потоа со хеликоптер до точката која од Северниот Пол е оддалечена пет километри. До најсеверната точка на светот се доаѓа на скии, каде што се кампува и се слави со кавијар и со шампањ. Следниот ден - повторно по истиот пат назад.

Вакуумски чистач пред Систинската капела

Посетителите на Систинската капела во иднина, најверојатно, ќе мора да поминат низ вакуумски чистач за да можат да ја разгледаат нејзината внатрешност. Целта е да се сочуваат 500 години старите ремек-дела и да се заштитат од прав, влакна, коса, па дури и од потта, кои со себе ги внесуваат четирите милиони туристи што ја посетуваат годишно. Надлежните во Ватикан долго предупредуваа дека фреските, кои ја украсуваат внатрешноста, се загрозени од надворешните влијанија и дека вакуумскиот чистач би обезбедил туристите кои влегуваат во капелата да бидат

совршено чисти. Системот би бил поставен на 100 метри од влезот во капелата и буквално би ја вшмукал целата прашина од чевлите, а во исто време вентилаторите би ја вшмукувале правта и би ги разладувале луѓето за да не се потат. Ефектите од сето тоа се забележани пред две години кога по еден месец чистење од капелата е собрано неколку килограми прав и човечки влакна. Надлежните се надеваат дека системот ќе биде поставен идната година бидејќи веќе се обезбедени средства за негова изградба.

Будим пе шта, Ун га ри ја Љу би те ли те на лиз га ње то ре тко ка де ќе се за ба ву ва ат тол ку уба во ка ко на отво ре но то лиз га ли ште во пар кот во цен та рот на Будим пе шта. Ако по тоа ви е студе но, ре ла кси рај те се во не ко ја од тер мал ни те ба њи по кои гра дот е поз нат уште од хабс бур шко вре ме. Јас на, Словач ка Сло вач ка нуди ква ли тет но ски ја ње по по вол ни це ни. Сме сту ва ње то и хра ната исто та ка се со мно гу при стап ни це ни, а ќе ужи ва те и во чув -


Вторник, 25 декември 2012 година

ТУРИЗАМ 33

о зимата низ Европа

ство то на ср деч ност и на при ја телс тво кои ги не ма во не кои поз на ти алп ски зи му ва ли шта. Јас на е ед но од нај до бри те сло вач ки ту ри стич ки на сел би сме сте ни во Татри те. Ан да лу зи ја, Шпа ни ја Во Ан да лу зи ја и пре ку зи ма може да има мно гу при јат ни тем пе рату ри. Сме сту ва ње то е мно гу евти но, а тур ка ни ци те се по ма ли во по пулар ни те ту ри стич ки атрак ции ка ко што се Ал хам бра во Гра на да или кате дра лата во Се вил ја. Ве не ци ја, Ита ли ја За вод ли ва та и вол шеб на Ве не ци ја е уба ва и прив леч на во се кој пер и од од годи на та. Се пак, кар не ва лот во фе вру а ри е неј зи ни от врв и во ед но нај поз нат на стан од та ков вид на ста ри от кон ти нент. Вни мател но из бра ни те ко сти ми и ма ски го прив ле ку ва ат вни ма ни е то на ту ри сти те од це ли от свет, кои ма сов но до а ѓа ат на кар не ва лот за да би дат ба рем наб људу вачи на не за бо рав ната ша ре на ма ни фе ста ци ја.


34

НОВ СВЕТ

Вторник, 25 декември 2012 година

„Балканизација“ на интернетот

Водечките свет ски интернет-компании одбија да го потпишат глобалниот договор за телекомуникации, во страв дека тоа би можело да доведе до поголема контрола на владите врз содржините и комуникациите на интенет. Во текот на Меѓународната конференција за телекомуникации во Дубаи, САД успе аја да убедат голем број други држави да не го потпишуваат договорот и со тоа јасно ставија на знаење дека поддржуваат слободен интернет. И покрај ваквиот став, голем број стручни лица за информатичка технологија сметаат дека слободата на интернетот е загрозена поради новите ре стрикции. Сè поголем број земји се вознемирени заради интернет-војувањето, меѓународниот кибер-крими-

нал и интерни дисиденти кои ги користат т.н. сервисите како „Твитер“ и „Фејс бук“ кои се надвор од моќта и задолженијата на домашните власти. Многумина се надеваа дека

Меѓународната телекомуникациска унија ќе по стави стандарди во овој домен, но одбивањето на САД да го потпишат договорот ги остави поделени и мислењата на

другите земји. Судејќи според мислењата на некои од учесниците на конференцијата, ваквиот пристап може да доведе до „балканизација“ на интернетот, заради тоа што секоја земја ќе но си свој став и начин како да се справува со играчите како „Твитер“ и „Фејсбук“ и ќе го регулира интернетот на различен начин. Без соработка помеѓу САД и Европската Унија, можно е во иднина да имаме само фрагментиран интернет, односно лимитиран и тоа на начин што владите сами ќе го одредат. Поддржани од интернет-гигантите како „Гугл“ и други компании, САД заземаа цврст став кој е спротивен од ставот на мнозинството кое сака да знае повеќе за насоките на интернет-сообраќајот и за идентитетот на веб-корисниците. К.И.

Урбан електричен велосипед на склопување Швајцарската фирма „Волтитјуд“ направи електричен минивело сипед, кој може да се склопи со само еден потег. Вело сипедот наречен „волтитјуд В1“ е опремен и со педали и со електричен мотор, па можете да го изберете начинот на кој сакате да се преве зувате, а можете и да ги комбинирате двата начина. Типично за него е тоа што може да се

склопи на многу едно ставен начин, со потегнување рачка. Така склопен, може полесно да се транспортира или да се турка. Моторот со кој е снабден има сила од 250 вати, која ќе ви овозможи бр зини до скромни 25 километри на час. Литиумската батерија со сила од 11,6 ампер-часови и со напон од 36 волти издржува возење од околу 40 километри, во зависност од теренот и од напорот што ќе го вложи вело сипедистот. Батеријата це-

лосно се полни за 6 часа преку по себниот адаптер кој доаѓа со вело сипедот. Седиштето и воланот се штелуваат за да му угодат на возач со висина од 148 до 192 сантиметри, а „волтитјуд В1“ ќе трпи вело сипедист со тежина од максимум 100 килограми. Самиот вело сипед има тежина од 25 килограми без батеријата и

27,5 килограми со неа, а опремен е и со предна и задна ЛЕД-светилка. „Волтитјуд В1“ се продава и веќе може да се нарача по цена од 4.990 швајцарски франци (4.100 евра), а нарачките ќе почнат да се испорачуваат на крајот од март 2013 година. М.Н.


НОВ СВЕТ

Вторник, 25 декември 2012 година

35

Луѓето се, сепак, добри суштества

Нова низа студии кои се работени на престижни универзитети како „Харвард“ и „Јеил“ покажуваат уверливи податоци кои овозможуваат анализа на човечката природа, но не низ филозофски пристап, туку преку научно објаснување. Во вкупно пет студии спроведени од психолози, биолози и од математичари, учествувале 834 лица, а целта била да се одговори на прашањето дали во човечката природа прв инстинкт ќе биде соработка или себичност. Студиите се темелеле на две

парадигми: „затворска дилема“ и „игра на јавни добра“. Секоја парадигма се состои од одлучување за некоја опција и бара од учесникот да се одне сува себично, односно да го стави својот интерес пред групниот или, пак, да се одне сува соработнички, односно да го зголеми групниот интерес на сметка на својот личен. Резултатите од студијата се до ста впечатливи бидејќи во секој случај најбрзо доне сени одлуки биле оние ориентирани кон соработка, т.е. имале повисок степен на кооперативност, додека одлуките

кои се но селе по подолго време имале висок степен на себичност. Ако човечно ста е нешто со што се раѓаме, тогаш може да бидеме или добри или лоши, или кооперативни или себични. Доколку човечката природа е едно ставно начин на кој ре агираме под влијание на институциите и автомат ските рефлекси, тогаш се чини дека сме изразено кооперативен вид. Како што покажуваат овие ре зултати, не се наметнува ниеден друг заклучок освен дека луѓето по природа се, сепак, добри суштества. К.И.

Скалпел од звучни бранови

Денешната ултразвучна технологија покрај тоа што се користи за гледање во матката, има и далеку поширока примена. На пример, докторите користат фокусирани звучни бранови за уништување на камен во бубрег или за отстранување тумор од про статата. Сепак, иако тие се фокусираат во точка од само неколку сантиметри, за одредени зафати во медицината, како елиминирање клетки од рак или холе стеролни наслаги од крвни садови, тоа е премногу. Сега, со помош на нанотехнологија, научниците најдоа начин да ја нама лат точката на фокус на звучните бранови на само стотина микрометри (еден микро-

метар е илјадити дел од милиметарот). Овој звучен зрак може да сече и да дупчи преку притисок, а во иднина може да

се користи како скалпел кој нема да предизвикува болка бидејќи ќе биде толку прецизен што ќе може да ги избегне

нервните влакна. Ваквиот зрак се создава преку специјална леќа, кон која најпрво се упатува ласерски зрак, чија топлина се конвертира во звучни енергија и истовремено се засилува во толкава мера што се создаваат звучни бранови со фреквенција 10.000 пати повисока од онаа што можат да ја слушнат луѓето. Техниката сè уште не е испробана на луѓе или на животни, но направени се експерименти во лабораториски услови, во кои успешно била елиминирана една канцерогена клетка од јајник, и била направена дупка со големина од 150 микрометри во вештачки бубрежен камен. М.Н.


36

СПОРТ

Вторник, 25 декември 2012 година

„МЕТАЛЦИТЕ“ ДО ДЕВЕТТИ ТРИУМФ СО ТРОЈКАТА ВО САМИОТ ФИНИШ НА И

Проектил на Гечевск за нова радост на М

М

ЗТ Скоп је на фан та сти чен начин ја за вр ши оваа годи на за бе ле жу вај ќи триумф на незгодното го стување против Ши ро ки бри јег со ми ни мал ни 71-72. Ма кедон скиот шампион на шест секунди до крајот имаше негатива од два по е ни, но Тодор Гечевски во манир на вистински лидер ја пре зеде одговорно ста врз себе и погоди тројка, со што ги замолкна домашните навивачи во са лата „Пецара“. Ова беше изво нреден начин за МЗТ да се про сти од годинава што изминува, во која овој тим претходно освои двој на кру на во домаш ната ко шар ка, пред да поч не да бе ле жи од лич ни ре зултати и во дебитант ската се зо на од АБА-ли гата, во ко ја забележи девет победи и шест порази во првите петнае сет кола. Из бра ни ци те на Алеш Пи пан фу ри оз но вле гоа во нат -

МЗТ Скопје славеше на гостувањето кај Широки бријег со минимални 71-72 благодарение на тројката на Гечевски на две секунди до крајот од натпреварот ШИРОКИ БРИЈЕГ - МЗТ СКОПЈЕ 71-72

Сала: Пецара. Гледачи: 2.500. Судии: Белошевиќ, Јураш, Радојковиќ. ШИРОКИ: Шутало 10, Бабиќ, Планиниќ 11, Рамљак 4, Налетилиќ 4, Билиновац, Першиќ 5, Бошњак, Шакиќ 18, Барач 3, Враговиќ 16, Рикиќ. МЗТ СКОПЈЕ: О. Стојановски, Грнчаров, Д. Стојановски 14, Гечевски 15, Николовски 4, Чековски 21, Николиќ 4, Оташевиќ 2, Марковски, Бакиќ 5, Дејвис 7.

пре ва рот, па екс прес но го на мет наа сопс тве ни от стил на игра. Цврстата одбрана не значеше само затворање на приоди те кон сопс тве ни от кош, ту ку и ини ци ра ше голем број противнапади што Дамјан Стоја новски и Кејд Деј вис лес но ги претвораа во по ени. Првиот

пер и од за вр ши со убед ли ва пред ност на ма кедон ски от шампион од 22-8, но јасно беше де ка „ме тал ци те“ не ма да можат да продол жат во ист стил во текот на целиот натпревар. Дома ќи ни те ус пе а ја да ја стабилизираат својата игра, го

нама лија бројот на грешки, во едно кревајќи го интензитетот на одбраната, па МЗТ сè потешко го наоѓаше патот до кошот на Широки. Ова придоне се на од мор да се за ми не со пред ност на македонските кошаркари од 30-39, а ка ко што одминуваше времето и позитивата на „металците“ стануваше сè пома ла. Во пос лед ната че тврти на Ши ро ки ус пеа и да го сврти мечот во своја корист, па домаќините имаа предност во поголе ми от дел од фи ни шот од нат пре ва рот. Шам пи о нот на БиХ има ше пред ност од пет по е ни на не кол ку ми ну ти до крајот, но во вистински момент блес на Че ковски, по году вај ќи трој ка со ко ја го израм ни ре зултатот на трие сетина секунди до крајот. Ши ро ки го ре а ли зи ра ше сво јот пос леден напад пре ку Шута ло на пет секунди до крајот, по што се чинеше дека ми-

ВЕЛИЌ ОД ШИРОКИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА Дуелот против македонскиот шампион воедно беше и последен меч за Иван Велиќ на клупата на Широки бријег откако младиот стратег реши самиот да поднесе оставка од функцијата. - Разочаран сум од поразот, но вакви работи се нормални во спортот. Им честитам на играчите бидејќи се бореа максимално и ја посакуваа победата најмногу од сè на светот. Пред мечот изјавив дека треба да бидеме сконцентрирани во текот на сите 40 минути, ние одговоривме на предизвикот само во 39 од нив и бевме казнети во самиот финиш. Длабоко во себе ја донесов одлуката, која не е нималку лесна, но му посакувам многу среќа на мојот наследник - изјави Велиќ.


Вторник, 25 декември 2012 година

СПОРТ

37

ИСКУСНИОТ ЦЕНТАР

ки МЗТ

ни-серијата на МЗТ од две победи по ред ќе биде прекината. Се пак, да не се слу чи тоа се по гри жи из во нред ни от Тодор Гечевски, кој мае стрално се ослободи од својот чувар пред да ја по годи трој ката со ко ја ги во оду ше ви сво и те со и грачи и членовите на стручниот штаб, како и многубројните навивачи што пред своите ТВ-приемници го следеа овој три лер-нат пре вар. Гечевски прет ход но утна три шута од да лечина, но во ма нир на ви стин ски ли дер го погоди најзначајниот шут, со што ја продолжи серијата извонред ни ре зул тати на ма кедон ски от шам пи он во

регионалното натпреварување. МЗТ Скоп је со де вет по беди и шест порази по 15 одиграни нат пре ва ри се на о ѓа на дел ба на че твртото ме сто со Цедевита и е најпријатно изненадување во АБА оваа се зона. Из бра ни ци те на Алеш Пи пан

следниот предизвик ќе го имаат на 5 јануари 2013 кога на дома шен те рен ќе го прече ка ат со ставот на Будуќност во обид да му се одмаздат на црногорскиот првак за поразот од убедли ви 81-71 во рам ки те од третото натпреварувачко коло.

ТОШЕ МЕЃУ ПЕТТЕ НАЈДОБРИ НА КОЛОТО Извонредниот настап на Тодор Гечевски на гостувањето во БиХ придонесе македонскиот ас уште еднаш да се најде во најдобрата петорка, овојпат за 15. коло од АБА-лигата. Откако претходно беше избран и за најкорисен играч на 13. коло, Гечевски со одличните бројки на неделниот меч во Широки (15 поени, 12 ско-

ка, 4 украдени топки, две асистенции и две блокади) повторно е дел од „одбраното друштво“ во регионалното натпреварување. Гечевски со 27 индексни поени имаше четврто најдобро остварување изминатиот викенд, а на првото место се најде Американецот од Задар, Ромео Тревис, кој собра 35 индексни поени.

НУЛА НА ИЛИЕВСКИ ВО КРАГУЈЕВАЦ

Владо Илиевски со тимот на Цедевита претрпе нов пораз, овојпат на гостувањето против Раднички Крагујевац со 85-77. Македонскиот интернационалец доби слаба минутажа минувајќи на теренот само девет минути, период во кој прикажа игра далеку под своите можности.

Илиевски не постигна ниту еден поен, притоа утнувајќи два обиди за тројка, а зад неговото име останаа запишани еден скок и една загубена топка. Привремениот македонски репрезентативец Маркиз Грин беше еден од најдобрите поединци во таборот на Цедевита со 15 поени и 4 асистенции.


38

СПОРТ

Вторник, 25 декември 2012 година

Челси даде осум гола, Бенитез најавува атак и на титулата Менаџерот на Челси, Рафаел Бенитез, го изрази своето задоволство од убедливиот триумф на неговиот тим над Астон Вила (8-0), па дури и најави дека „сините“ можат уште подобро и ќе се борат и за титулата во Премиер-лигата. Тимот од „Стемфорд бриџ“, буквално, го демолираше противникот, а дури седуммина различни фудбалери ги постигнаа осумте погодоци. Рамиреш погоди двапати, а во листата на

стрелците се запишаа и Торес, Луиз, Ивановиќ, Лампард, Оскар и Азар. Тимот секој ден напредува сè повеќе и повеќе и верувам дека можеме уште многу подобро. Победата е секако важна, но за мене уште поважен е значителниот напредок во играта. На секој тренинг работиме напорно и тоа се гледа на теренот. Драго ми е што на сите им расте самодовербата и верувам дека Челси ќе се бори

ЗОШТО КРИСТИЈАНО

за титулата во Премиер-лигата оваа сезона - изјави Рафа Бенитез по убедливиот триумф над Астон Вила. Челси во моментов има 11 бода негатива во однос на лидерот Манчестер јунајтед, но и еден одигран натпревар помалку од „црвените ѓаволи“. Зад Манчестер сити негативата е седум бода и би можела да се намали уште повеќе кога „сините“ ќе го одиграат одложениот меч.

Фергусон: За малку ќе го убиеја Ван Перси! Менаџерот на Манчестер јунајтед, сер Алекс Фергусон, беше бесен на грубата игра на фудбалерите на Свонси кои успеаја да го задржат Манчестер јунајтед (1-1) и да освојат еден бод. Според зборовите на Ферги, напаѓачот на „црвените ѓаволи“ можел да го загуби и животот!? Фергусон по натпреварот беснееше на судијата поради тоа што неговиот напаѓач можеше да биде повреден кога, додека лежеше на терен, одбранбениот играч на Свонси, Ешли Вилијамс, од сите сили го удри со топка во главата. Ферги нагласи дека судиските

грешки се составен дел од играта, но за таков прекршок морал да биде доделен црвен картон. - Судијата го виде целиот инцидент и не реагираше. Ван Перси можеше да биде убиен. Можеа да го убијат Робин. Мислам дека ФА треба да ја испита целата ситуација. Тоа беше еден од најопасните потези што сум ги видел во фудбалот во толку многу години. Сигурен сум дека тоа го направи намерно. Беше на само 30 сантиметри од главата на Ван Перси. Срамен потег за кој мора да се плати - рече тренерот на „црвените ѓаволи“.

Барселона не го пушта Вилја

Порту на „Са

Р Давид Вилја е незадоволен од својот статус во Барселона откако поголемиот дел од натпреварите оваа сезона ги почна на клупата за резервни фудбалери. Јувентус искажа сериозен интерес за шпанскиот репрезентативец, исто како и неколку англиски премиерлигаши, но челниците на Барселона ставија до знаење дека немаат намера да се разделат од

својот напаѓач во јануарскиот преоден рок. - За остварување на целите потребни ни се голем број суперквалитетни фудбалери. Би било наивно од наша страна доколку го продадеме Вилја, а потоа бараме да ангажираме ново засилување. Тој е играч што е запознаен со нашиот стил на игра, па јасно е зошто ќе инсистираме да остане

најмалку до крајот на сезонава. Она што е сигурно е дека Вилја нема да си замине од „Камп ноу“ во јануари - изјави еден од директорите на каталонскиот клуб. Вилја пристигна во Барселона од редовите на Валенсија за сума од 40 милиони евра и не успеа да ја оправда високата отштета што Каталонците ја платија за неговите услуги.

е ал Мадрид е во ре зултат ска криза, а од тоа произлегуваат и многу други проблеми во соблекувалната на „Сантијаго Бернабеу“. По стои неверојатна поделба во тимот, на една страна се Шпанците, кои ги предводи капитенот Икер Касилјас, а на другата страна се странците, предводени од Кристијано Роналдо. Дополнително, масло на оганот долеа и тренерот Жозе Мурињо, кој го седна на клупата за ре зервни фудба лери Касилјас, што во „кралскиот клуб“, а и во цела Шпанија беше прифатено навистина драматично. Легендите на клубот го обвинија дека сака да пока-


СПОРТ

Вторник, 25 декември 2012 година

39

О РОНАЛДО САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД?

Англиските медиуми открија дека Кристијано Роналдо би сакал во летниот преоден рок да се врати во Манчестер јунајтед

угалците непосакувани антијаго Бернабеу“ же авторитет понижувајќи го најдобриот голман на Шпанија во последната деценија, кој не бил ре зерва цели де сет години. На божикната че ститка што ја испрати Ре ал Мадрид е воочливо дека капитенот Икер Касилјас не е до тренерот Жозе Мурињо и дека еден вид тампон-зона прет ставува Серхио Рамос, кој ја но сеше капитенската лента на мечот со Малага откако голманот беше седнат на клупата за резерви. Навивачите на „кралскиот клуб“ на анкетата во медиумите истакнаа дека Жозе Мурињо веќе не е по сакуван како тренер во нивниот клуб. Најновиот удар за Ре ал Ма-

дрид дојде од Англија. Британските медиуми најавија дека Кристијано Роналдо сака да се врати во Манче стер јунајтед, а „кралевите“ напролет ги очекува битка токму со овој англиски клуб во осмина-фина лето од Лигата на шампионите. Ако Роналдо сака да се врати меѓу „црвените ѓаволи“, тоа е знак за аларм во најтрофејниот европски клуб, кој оваа се зона јуриша на де сеттата титула во ЛШ. Кристијано Роналдо и на почетокот од оваа се зона најави дека е не среќен во Реал Мадрид, па дури и не се радуваше на по стигнатите голови. Флорентино Перез најави дека на-

бр зо ќе му понуди нов договор со ревидирани услови на Португалецот, но неговото не задоволство најмногу произлегува од фактот дека на „Сантијаго Бернабеу“ не го тренираат како главна ѕвезда, туку само како еден од важните фудба лери во тимот. Францускиот клуб Пари Сен Жермен, Манче стер сити и Манче стер јунајтед, секако, би сака ле да го видат Роналдо во своите редови, а тој веќе истакна дека еден ден би сакал да се врати на „Олд трафорд“. Но, тоа треба да биде трансфер вреден најмалку 150 милиони евра, а засега сер Алекс Фергусон и раководството на „црве-

ните ѓаволи“ не се решава на ваков чекор. Многу побогати се ПСЖ и Манче стер сити, но поентата е дека Роналдо сака да се врати во клубот каде што се прослави. Сепак, завршниот збор ќе го има Ре ал Мадрид, кој нема така лесно да дозволи Кристијано Роналдо да си замине од „Сантијаго Бернабеу“ и ќе сака да го наплати добро тоа. Неофицијално, од клубот изле зе пораката дека секој клуб што ќе сака да го ангажира Португалецот, ќе треба да ја плати отштетната клаузула од договорот, која е ни повеќе ни помалку, туку една милијарда евра.


40

СПОРТ

Вторник, 25 декември 2012 година

РАКОМЕТАРИТЕ ВО ПОРЕЧ ТЕМПИРААТ ФОРМА ЗА СЕВИЛЈА

Изолирани и добро распол

Од утре репрезентацијата, комплетирана со капитенот Кире Лазаров, почува со тактичкиот дел од подготовките за СП во Шпанија

В

о добра атмо сфера и позитивно расположение, машката ракометна репре зентација во Пореч ја одработува првата фаза од подготовките пред настапот на Светското првенство во Шпанија во јануари. Во првите денови од подготовките главниот збор го има кондицискиот тренер Данијел Јуришиќ, кој е задолжен за формата на репрезентативците. Од утре на репрезентацијата треба да à се приклучи и капитенот Кире Лазаров, кој, поради настапите со Атлетико Мадрид во Шпанија, го пропушти стартот на репрезентативните подготовки. - Стартот секогаш е напорен, но има време и за одмор. Овие денови работиме само на фи-

зичката подготовка со кондицискиот тренер, а од среда почнуваме и со тактичкиот дел – прене сува дел од атмо сферата во Пореч бекот Бранислав Ангеловски. Селекторот Звонко Шундовски на собирот пред стартот на подготовките нагласи дека е избран сличен модел на подготовки како тој од лани што даде ре зултат на ЕП во Србија. По-

реч е одбран како почетна база поради медитеранската клима, слична како во Севилја, каде што Македонија ќе ги игра натпреварите од групната фаза на СП, но и поради можно ста репре зентацијата да биде изолирана и максимално концентрирана на подготовките за настапот во Шпанија. - Атмо сферата е супер, тренираме по двапати на ден. Усло-

вите се слични како оние што нè очекуваат во Севилја, и тоа ни одговара. Добро е и тоа што сме малку изолирани, мислам дека тоа е потребно за нас пред Светското првенство - вели десното крило Гоце Георгиевски. Тој е еден од помладите ракометари во македонската репрезентација што, како што вели селекторот Звонко Шундовски, внесуваат „свежа крв“ во наши-

Борко Ристовски како германски Дед Борко Ристовски стана Дедо Мраз на празничната фотографија со која Гумерсбах им го честита Божик на своите навивачи. - Во Гумерсбах ова е традиција пред секој Божик – вели македонскиот голман. Поради обврските во германскиот бундеслигаш, Ристовски последен ќе се приклучи во подготовките на македонската репрезентација пред СП во Шпанија. Утре Гумерсбах игра против Минден во последниот натпревар пред зимската пауза. Голманот на македонската репрезентација ќе остане во Германија уште неколку дена за да ја заврши терапијата на повредената те-


Вторник, 25 декември 2012 година

ложени

от национален со став пред настапот на СП во Шпанија. Георгиевски имаше извонредна полусезона во настапите со Металург во Лигата на шампионите и со својата игра избори место и во репрезентативниот состав. Подготовките во Пореч на 28 декември ќе бидат дополнети и со првиот контролен натпревар против селекцијата на Саудиска Арабија. На 30 декември репре зентацијата се враќа во Скопје, а по Нова година, на 4 и на 5 јануари, во комплетен со став и со првиот голман Борко Ристовски ќе одигра уште два контролни натпревари во Ниш со репре зентациите на Египет и на Србија. Овие два натпревари ќе бидат последен филтер по кој ќе биде познато кои 16 од повиканите 20 репрезентативци ќе ги бранат боите на македонската репрезентација на СП во Шпанија од 11 до 27 јануари. Во првата фаза на шампионатот, противници на Македонија во групата во Севилја ќе à бидат селекциите на Чиле, Катар, Исланд, Русија и на Данска. Пласман во осминафиналето на СП обезбедуваат првите четири репрезентации од групата. Б.Б.П.

до Мраз

тива на ногата, а на 30 декември треба да допатува во Македонија и да à се приклучи на репрезентацијата. - Имам ситни повреди на тетивата и на коленото. Не е ништо сериозно, повеќе е последица од преголем напор. Но за да не се појави поголем проблем, препораката од лекарите е да ја завршам терапијата. Затоа ќе треба да останам некој ден подолго во Германија. Се надевав дека ќе стигнам на последните два дена од подготовките во Пореч, но сега тоа дефинитивно отпаѓа и во репрезентацијата ќе се приклучам после 30 декември – вели Ристовски.

СПОРТ

41

Кога е најтешко, тука е Кармело Кошаркарите на Њујорк никс се соочија со огромни проблеми за да го скршат отпорот на Мине сота тимбервулвс, но на крајот успе аја во својата намера благодарение на извонредниот Кармело Ентони. Њујорк беше во негатива повеќе од 45 минути од оваа средба, но Ентони одигра одлично во последната четвртина, ре ализирајќи 19 од своите 33 по ени, но сејќи му нов триумф на со ставот од големото јаболко. Кармело делуваше особено импре сивно во последните две минути кога самиот по стигна осум по ени во низа и направи цело сен ре зултат ски пре сврт. - Знаев дека морам да ја преземам одговорно ста врз себе и го сторив токму тоа. Прекрасно е чувството да се игра пред нашите верни навивачи, затоа секогаш давам сè од себе за заедно да се радуваме на многу победи – изјави Ентони. Дирк Новицки конечно се врати на терените по операцијата на коленото што беше извршена врз Германецот пред неколку ме сеци, но Далас претрпе убедлив пораз од 129-91 на го стувањето против Сан Антонио. Германскиот ас за 20 минути игра ре а лизираше осум по ени и шест скока, премалку за да се избегне катастрофалниот пораз на го стувањето во Тексас. Грин со 25 по ени беше најпрецизен во тимот на Сан Антонио, То-

ни Паркер по стигна 18, а Леонард 17 по ени за победничкиот тим. ЛА клиперс ја продолжи извонредната серија игри забележувајќи ја тринае сеттата победа во низа, од 77-103 на го стувањето против Феникс. Грифин беше прв стрелец на „клиперси“ со 23 по ени и 11 скока, а одлична

игра прикажа и Крис Пол, кој го заврши натпреварот со 17 по ени и 13 асистенции. Ре зултати НБА: Бруклин – Филаделфија 95-92, Њујорк – Мине сота 94-91, Орландо – Јута 93-97, Сан Антонио – Далас 129-91, Феникс – ЛА клиперс 77-103, Сакраменто – Портланд 108-96.

„Сандеј тајмс“ бара 1,5 милион долари од Армстронг Британскиот весник „Сандеј тајмс“ подне се тужба за Ленс Армстронг и бара 1,5 милиони долари отштета бидејќи во 2004 година американскиот вело сипедист го доби судскиот спор против весникот, кој го обвини за употреба на допинг. Тогаш „Сандеј тајмс“ му плати 485.000 долари на Армстронг. Американската антидопингагенција годинава го обвини Армстронг за системат ски допинг поради што му е изречена доживотна суспензија, а од земени му се и сите седум титули од Тур де Франс што ги освои во периодот од 1999 до 2005 година.


42

СПОРТ

Вторник, 25 декември 2012 година

Дел Потро во секс-афера

Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро повторно е во центарот на вниманието, но не поради тениските успе си, туку со прељубничкиот скандал со познатата аргентинска старлета Јохана Вилафан.

Познатата Аргентинка во медиумите го пуштила разговорот со Дел Потро, во кој тенисерот ја вика да се сретнат по егзибицискиот меч со Роже Федерер. Аргентинските медиуми се забавуваат со претпо ставките каква

ќе биде реакцијата на девојката на Дел Потро, Стефани Дамнер. Во меѓувреме, Дел Потро го откажа настапот за аргентинската репрезентација во Дејвис купот и тоа преку СМС испратена до селекторот Мартин Хејт. Тој

откри дека Дел Потро не се јавил на поканата која била упатена до сите играчи, а по 10 дена во телефонска порака го изве стил дека нема да биде достапен за дуелот од првото коло во Дејвис-купот против Германија што ќе се игра од 1 до 3 февруари. - Не ни се расипани односите со Дел Потро, вратата на репрезентацијата секогаш му е отворена - изјави Хејт. Хуан Мартин дел Потро е седми играч во светот и без него Аргентина ќе има проблем да го повтори успехот од 2012 кога стигна до полуфиналето во Дејвис-купот.

Лендл: Мареј е премногу нежен за да биде најдобар Тренерот на Енди Мареј, Иван Лендл, на својот штитеник Енди Мареј му забележува што е премногу фин. Поранешниот тениски ас вели дека Мареј мора да зацврсне доколку сака да доминира во светскиот тенис. Соработката на Мареј со славниот чешки тенисер почна годинава и го одне се шкотскиот тенисер до првата гранслемтитула во кариерата. - Мислам дека Енди понекогаш е премногу фин и тоа би треба ло да го смени. Мора да биде поцврст за да доминира во светскиот тенис и за да биде над другите - вели Лендл. Некогаш славниот чешки тенисер никогаш не бил познат како џентлмен во тенисот. Дел од својот темперамент тој сега се обидува да му прене се и на

финиот Мареј со агре сивна стратегија на тренинг. - За да биде уште подобар,

Енди мора да биде физички беспрекорно подготвен, мора да биде брз и неповреден, а,

згора на тоа, мора да игра многу тенис во одредени ситуации – изјави 52-годишниот Чех.


ФЕЉТОН

Вторник, 25 декември 2012 година

„ГЛАДНИОТ ПАТ“ БЕН ОКРИ Кога сфатив дека можам да се движам, станав и се исправив на креветот. Духот на детето беше на плафонот, како постојана синкава магла. Над куќата удри гром и молња го распара небото. Дождот истураше, а ветрот тивко фучеше и шибаше по прозорецот. Повторно светна молња. Како да à се имаше настрвено на куќата. Целото место, прозорецот и собата ги осветли усвитен блесок. По извесно време намирисав чад што доаѓаше од под вратата. Чадот ја исполни собата и почнав да кашлам, а кога излегов надвор, одвај гледав прст пред око. Чадот беше густ и кога дојдов до кујната со кашлање и со печење во очите, видов дека има пожар. Тропав на вратите и полицаецот излезе, со виснат мев и со алови очи. „Кујната гори“, извикав. Додека се боревме со пожарот со кофи вода, духовите стоеја отстрана и нè гледаа. Жената не престануваше да плаче. Мажот пцуеше. Дождот се засили. Целата кујна пливаше во вода. Дождот навлезе низ вратата од дневната соба и го намокри килимот. Ветрот скрши еден прозорец и донесе голи полжави и влакнести гасеници. На ѕидовите се појавија полжавчиња. Надвор загрми. Духот на момчето талкаше низ куќата, прошета токму пред своите родители без да ги препознае, без да го трогне нивното страдање. Откако го победивме пожарот и го избришавме мокриот под, сите се вративме на спиење. Ги слушав како се превртуваа и шепотеа цела

ноќ. Не заспав. Во ситните часови пред да осамне, кога ноќта почнуваше да го менува расположението, одекна тревожно тропање на вратата. Вратата се тресеше, а тропањето стана толку силно и улаво што чиниш ветрот и грмотевиците сакаат да влезат. Побрзав од собата кон вратата, но човекот стигна пред мене. Се доближив. На прагот стоеше жена, со бушава мокра коса, расеани очи, свиткан врат, боси нозе. Дождот безмилосно се слеваше по неа. Околу нозете имаше мртви бубашваби. À го забележав јажето околу гушата што ја поврзуваше со небото. Јажето се преобразуваше во нишка молња. За миг помислив дека сум ја познавал во некој претходен живот или во светот на духовите. Се протнав покрај полицаецот. Застанав на прагот. Потоа, со светлина во мислите и со глад во гласот, извикав: „Мајко!“ Отпрвин таа не мрдна. Како да не ме познаваше. Се џареше во мене со празни очи. По кратката тишина, одеднаш испушти сè што носеше в раце и ме прегрна без да изусти збор. Ме крена в раце и цврсто ме припи до своето топло, влажно тело. Ме разбудија гласови во мракот. Се потпирав на рамото на мама и на дождот видов жени, чии лица ги осветли молњата. Се насобраа околу нас, со подадени раце и со топлина во очите. Нè опколија од сите страни. Ме допираа и ме гледаа небаре сум некое прекрасно суштество што паднало од небото. Ми ја

43

13

милуваа косата, ми ја триеја кожата, ми ги напипнуваа коските небаре затоа што бев изгубен и најден им припаѓам на сите нив. Со себе донесов нова надеж. И тие ми станаа причина да останам на оваа земја и понекогаш да ја вкусам радоста на враќањето дома. Мама ме спушти долу. Нозете ми беа слаби. Сè ми беше необично. Нашиот нов стан изгледаше навистина чудно. Одев несигурно, се тетеравев и мама ме фати за рака и ме задржа. Потоа ме одведе во една соба, ја отвори вратата и, со вперен прст, рече: „Те чека татко ти.“ На еден стол спиеше човек. Не го препознав. На главата имаше завој, а левата рака му беше преврзана со валкана преврска. Беше небричен и голите гради му се креваа додека ’рчеше. Сопчето беше премало. Насекаде владееше атмосферата на неговиот сон, на глад, на очај, на непроспиени ноќи и на темниот чад на свеќата. На масата пред него среде собата имаше полупразно шише огогоро, пепелник и кутија цигари. Имаше и спирала против комарци, чиј остар мирис се ширеше во воздухот. Човекот што спиеше на столот беше како џин од бајките. Големите стапала му беа кренати на масичката. Спиеше длабоко, а јас се плашев од големите движења на неговите гради. Кога светна молња, а дождот уште толку се засили, човекот се разбуди со мрачен поглед. Потоа очите му се сменија. Му беа крвави кога ги ококори. Збунето се џареше низ собата небаре се разбудил во друг свет. Потоа ме здогледа на прагот. Стоеше така еден долг миг, стаписан од занес со подадени раце. Потоа скокна толку нагло и силно што столот летна од под него право кон мене. Фатив да бегам околу масата. Тој ме бркаше, но јас свртев во спротивниот правец, со масата меѓу нас. Немав поим ниту зошто бегам од него ниту зошто тој трча по мене. Кога најдов можност, вреснав и јурнав надвор низ вратата, но тој ме фати кај преминот на поројниот дожд. Урлаше и ме фрлаше во воздух, а јас треперев од страв. А кога силно ме припи до себе и ме преплавија неговиот силен изблик на енергија и неговото растреперено срце, без да знам зошто, прснав во солзи.

ДОБИТНИК НА БУКЕРОВАТА НАГРАДА Нараторот во „Гладниот пат“, наречен Азаро по библискиот Лазар, е абику, или дете-дух, кое според традицијата на нигериското племе Јоруба е растргнато помеѓу светот на живите и царството на неговите другари - духови. Приказната за неговиот живот е исполнета со глад, болести, жртвени обреди, несреќа и со тага, но, за чудо, тој се раѓа со насмевка на лицето. Неговото секојдневие изобилува со мошне необични ликови: дебелата газдарица на локалната крчма, мадам Кото, локалниот фотограф што ги изложува своите слики во стаклена витрина, слепиот старец што може да гледа со туѓи очи, боксерот со прекар Зелениот леопард кој се враќа од светот на мртвите, политичарите и изобличените просјаци, стварни колку и гротескните сеништа и духови што постојано го искушуваат Азаро да се врати во духовниот свет. Овој незаборавен и волшебен роман ве води по гладниот пат на африканското секојдневие проткаено со надреалните доживувања на Азаро, за кого преживувањето е постојана битка. „Блескаво достигнување за кој било писател на кој било јазик.“ Њујорк тајмс „Бен Окри со нежна решителност ни наметнува една стварност каква што не се видело досега на Западот... Ако постојат ремек-дела, ова е едно од нив.“ Бостон глоуб


44

ПИСМА

Вторник, 25 декември 2012 година

ПИСМА НА НАШИ ЧИТАТЕЛИ

ЕЛИТИЗМОТ НА СДСМ

ХОРОСКОП

По кој знае кој пат се повторуваат грешките. Опозицискиот сојуз, предводен од СДСМ, пак не знае што да прави. Повторно лебдат, не знаат како да одговорат на дрските напади, подметнувања, медиумски хајки кои ги спроведува власта. Ова е последен обид, последно одење во бездна и прошка од народот нема. Уште во далечната 2006 година преку една колумна Ѓорѓи Спасов умно го предупреди тогашниот премиер тврдоглавиот Бучковски кон што води декадентната арогантна елитистичка политика на СДСМ. Потоа, нели следуваше пораз по пораз, се изнаредија и младата интегративка Шеќеринска, па Заев, и сведоци сме дека ништо не излезе на подобро. Овие од ДПМНЕ се на власт рекордни 7 лета, и целата опозиција ја работат како бавча. И повторно никој асален од СДСМ да се сети каде тоа грешат и зошто на секои избори убедливо губат. Затоа што одамна, многу одамна се оддалечени од обичниот народ, од самите гласачи, од нивните маки, проблеми, животи. Антипатични му се на народот, што поради минатото, а највеќе поради тоа што 20 години немаат нови кадровски освежувања во своите редови. А, најболно е тоа што не се свесни за тоа. Со години се лажат самите себеси. Последните години некако почнаа во Скопје и околината да остваруваат некакви средби со граѓаните, ама во внатрешноста, особено во градовите во источна Македонија, рејтингот им е доста низок. Го загубија Ресен и Кочани како главни бастиони во кои убедливо победуваа и од последните локални избори во тие градови ништо не е сторено, со цел консолидација на СДСМ. Сосема мали нешта со кои воопшто не може да à се парира на забрефтаната портокалова ВМРО-ДПМНЕ. Се поставува антологиското прашање. Ќе се најде ли јунак, Бранко и одбраната му елитна дружина да ги опамети? Да си легнат на брашното. Да се доближат до обичните граѓани и конечно некои антипатични лица од неговото најблиско

21.03 19.04

Овен - Најдобро се чувствувате кога сè се случува онака како што вие сте планирале, но внимавајте, можни се непредвидени изненадувања. Совет: отпуштете се.

20.04 20.05

Бик - Не дозволувајте некои луѓе да ви ги наметнуваат своите идеи и желби, бидете она што сте и цврсто бранете ги своите ставови. Совет: време е да се одлучите каде ќе одите за новогодишната ноќ.

21.05 20.06

Близнаци - Имате пред себе многу убав период, па затоа издржете ги последните денови на работа без да влегувате во конфликти. Совет: посветете му поголемо внимание на семејството.

21.06 22.07

Рак - Иако се наоѓате во очајна ситуација и мислите дека нема решение за вашите проблеми, треба само малку да се потрудите и решението ќе дојде само. Совет: подобрете ја концентрацијата.

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР

опкружување да ги прати на заслужен одмор или во некој заднински ешалон. Она што Груевски го стори за Љубчовата ДПМНЕ во 20022003, сега повеќе од неминовно е да се стори во Бранковата СДСМ. Овие денови добија историска, би рекол децениска шанса, конечно да му се приближат на народот и се убаво да му објаснат. Ама господата од Бихаќка сакаат да глумат во парламентот, да ги изразуваат своите актерски таленти. Да се објаснуваат со новите дечки од преродбата, кои во просек имаат 30 години и ниту 1 година работен стаж. Е, господата од СДСМ-елитисти сакале да полемизираат и да бараат правдина со таквите дечки. Со нив нивниот бивш, мил, драг Љубчо не успеа да се разбере, а камоли омразените нивни опоненти од СДСМ. Уше еден од низата погрешни потези, видливи грешки на опозиционата СДСМ. Наместо преку свои брифинзи и купен простор во медиумите зависни или независни да се доближат до обичниот граѓанин и убаво да му објаснат и за буџетот и за своите амандмани и во старт да ги закочат провладините протести, тие седат во парламентот и чекаат некој друг да се разбере со неупатениот, често дезинформиран народ. Широките народни маси се тие кои во март или април ќе одлучат кој да седне во фотелјите на Илинденска бб. Минатите избори ги загубија поради непатриотско настапување на своите митинзи и небранење на името. Власа, односно итроманите од ДПМНЕ, ги фатија на евтин трик и сега повторно ја прават истата грешка, овој пат со лоши кадровски решенија за кандидати за градоначалници. Конечно време е господата опозиционери да излезат со своите лакирани чевли и штикли по сокаците со кал, прав, фекалии и да се сретнат очи в очи со својот народ и заеднички преку собири, митинзи, протести да удрат по власта. Никаде во светот не постои пример некоја опозиција во кожни кабинети, удобно од фотелја со далечинско да турне некој диктатор или ненародна власт. Времето ќе покаже дали и колку сум бил во право.

Денеска е Св. Спиридон Свети Спиридон живеел во четвртиот век на островот Кипар. Родителите му биле прости луѓе и тој од младоста чувал овци. Кога му дошло времето, се оженил, но наскоро останал вдовец, па целиот свој имот почнал да го користи за да им помага на бедните. Подоцна бил избран за епископ во кипарскиот град Тримитунт. Господ го прославил овој чудесен човек со даровите на чудотворство и прозорливост. Откако добро à послужил на Црквата, се упокоил во 350 година. Неговите мошти се пренесени во седмиот век во Цариград, а во времето на турското освојување биле пренесени на грчкиот остров Крф.

КАТОЛИЧКИ КАЛЕНДАР Денеска е Божик Раѓањето Христово Со овој празник го славиме раѓањето на Синот Божји, неговото доаѓање на земјата и љубовта која го принудила да го земе човековото тело, да ги живее на земјата сите несреќи на човековата судбина и да го даде својот живот за нас. Затоа човечкиот род го слави Божик веќе со векови. Секој ден со нас и по нас, расте бројот на оние кои молат и пеат: „Слава му на Господ за мирот на луѓето со добра волја на земјата“. Среќен Божик!

Владимир Рунтевски

23.07 22.08

Лав - Размислете добро дали работата ви е поважна од семејството, ако продолжите со ваков однос, може да го загу бите партнерот. Совет: бидете физички поактивни.

23.08 21.09

Девица - Претпоставените, конечно, ја забележаа вашата трудољубивост, сега следат убави денови за вас. Совет: спремни сте да влезете во нова љубовна авантура.

22.09 23.10

Вага - Само што ги нормализиравте односите со партнерот, повторно создавате нови проблеми. Размислете дали вашите постапки се во ред. Совет: компромисот е решение за вашите проблеми.

24.10 21.11

Скорпија - Обидете се да ја смирите тензијата која подолг период тлее помеѓу вашите колеги, на тој начин ќе си ја олесните и својата работа. Совет: консумирајте повеќе течности.

22.11 21.12

Стрелец - Не игнорирајте го вниманието кое ви го посветува еден Бик, можеби подоцна ќе се каете за вашиот игнорантен однос. Совет: избегнувајте ги луѓето што ве иритираат.

22.12 19.01

Јарец - Искуството ви овозможува рационално да размислувате кога е во прашање избор на работно место. Совет: Работите кои ви изгледаат лесни ќе ви предизвикаат тешкотија.

20.01 18.02

Водолија - Потребна ви е поголема поддршка од партнерот. Иако не покажувате, имате страв како ќе бидете прифатени на новото работно место. Совет: бидете внимателни со финансиите.

19.02 20.03

Риби - Многу сте внимателни и емотивни, но тоа не смеете да го истакнете. Секој не заслу жува да знае што чувствувате. Совет: контролирајте ја импулсивноста.


Вторник, 25 декември 2012 година

WWW.ELANCER.MK

Најдете работа и сè што ви треба

45


46

ИНФОРМАТОР

Вторник, 25 декември 2012 година

Почеток: 11 и 13 часот „Збогум, моја кралице“ Режија: Бенот Џекот Улоги: Дајан Кругер и Леа Седокс Почеток: 15.30 и 18 часот

КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Мадагаскар“

„Чин на храброст“ Жанр: акција, авантура Улоги: Александер Асефа, Дреа Кастро, Џејсон Катл и Тимоти Гибс Режија: Мајк Мекој и Скот Вог Сала 2 „Огледалце, огледалце“ Жанр: авантура, комедија, драма Главни улоги: Лили Колинс, Џулија Робертс, Арми Хамер и Шон Бин Режија: Тарсем Синг Почеток: 10.30, 12.30, 15 и 17.30 часот

Жанр: анимиран, комедија Режија: Ерик Дарнел, Том Мекграт, Конрад Вернон Почеток: 15 часот

„Што да очекувате кога очекувате“

„Трето полувреме“ Жанр: драма Режија: Дарко Митревски Улоги: Сашко Коцев, Катарина Ивановска и Раде Шербеџија Почеток: 17.30 и 20 часот

Куманово

Крива Паланка

6

6 l Кочани

7

8

l Штип

Велес l

15

8

l Кичево

l Дебар

l Берово

11

l Радовиш

l Неготино

6

14

l Струмица

l Кавадарци

12 l Струга

9

13 l Охрид

l Прилеп

13

Времето денеска ќе биде стабилно, во Скопје минималната температура ќе биде минус 1 Целзиусов степен, а максималната 7 степена. Влажноста на воздухот ќе биде 69 процента.

l Гевгелија

Битола

12 l Ресен

ПРИ ГО ТВУ ВА ЊЕ: Компирот се лупи, се вари и се пасира. Потоа се додаваат јајцето, жолчката, малку сол и зачини по желба. Сè убаво се мати. На крај се додава брашното и целото тесто се дели на дванаесет дела. Секое топче се развлекува како кора и се пржи во врело масло.

l

15 -1 13 СРЕДА

17

Барселона

8

Букурешт

7

Будимпешта

11

Загреб

6

Софија

12

Атина

7

Приштина

6

Сараево

12

Белград

5

l Делчево

3

3

Гостивар

14

ПО ТРЕБ НИ СО СТОЈ КИ: 50 г путер 100 мл масло за јадење 100 г компир 1 жолчка 100 г брашно 1 јајце

Во текот на денот ќе дува слаб ветер од северен правец, кој ќе се движи со брзина од 7 километри на час.

13

l

Скопје l

15

l

Палачинки од компир

НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: Даут-пашин амам, Чифте-амам и Мала станица Постојана поставка

Жанр: комедија, романса Улоги: Камерон Дијаз, Метју Морисон, Елизабет Бенкс Почеток: 20 и 22 часот

l

Тетово

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА „Традиционални предмети од метал“ „1+1 Живот и љубов низ македонската историја“

Рецепт на денот

МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Постојана поставка

КИНО „РАМСТОР“ „Кунг-фу панда“ Жанр: анимиран Режија: Крис Милер

16

ИЗЛОЖБИ МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОР БА ЗА ДРЖАВ НОСТ И СА МО СТОЈ НОСТ, МУ ЗЕЈ НА ВМРО И МУ ЗЕЈ НА ЖРТВИ ТЕ ОД КО МУ НИ СТИЧ КИ ОТ РЕ ЖИМ Меѓународна колекција Отворен од вторник до недела од 10 до 18 часот

МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ Одбрани дела 2007-2012 од Игор Јосифов Изложба на Борка Аврамова „Говорот на модерната форма“

„Откровение“ Жанр: хорор, трилер Режија: Мишел Басет Улоги: Аделаида Клеменс и Кит Харингтон Почеток: 22 часот

l

МНТ „Животот на Молиер“ Автор: Михаил Булгаков Режија: Александар Поповски Почеток: 20 часот

0 11 ЧЕТВРТОК

-1 10 ПЕТОК


ЗРНЦА НА МУДРОСТА

IZRABOTUVAWE GEOGRAFSKI KARTI

"DEN#

Подобро е да се лизнеш со нога, отколку со јазик! Српска поговорка Мудар е таткото што го познава своето дете! Вилијам Шекспир Личната среќа не е возможна надвор од друштвото, како што растението не може да вирее ако е искорнато од земја и фрлено на неплоден песок!

47

РАЗОНОДА

Вторник, 25 декември 2012 година

É

STRU^WACI ZA ELEKTRONIKA

P

PRAVILO, REGULA VID PAPAGAL

^UDNA SLU^KA, ^UDO

POZNATA SVETSKA MANEKENKA

LEKTIRA

KORALNI GREBENI

PLANINA ME\U [PANIJA I FRANCIJA RETKOSTI

Ê

P

GRN^ARI MERA^ NA KOLI^ESTVO NA TOPLINA

Ä

K

POPRAVA^I, NADOMESTUVA^I NA [TETA SUROVINA ZA BOI ODBRANO DRU[TVO (MN.)

U

Æ

NO]NA PTICA (MN.) ODDEL

VITOMIR NAGALENO DIVI PREDELI

“GRAM# ILJADITI DELOVI OD CELOTO

Ä

"ELEKTRON. INDUSTR.# ODGLEDUVA^I NA SLIVI

ULAVO ME[ANEC OD RAZNI RASI STOJAN TARAPUZA VTORA @ENA POKRAJ PRVATA

P

SINA BOJA, SINEVINA

AMERIK. ARTIST BRUS PROIZVEDUVA^ NA PIVO

ARTISTKATA BENING OSTROVSKA DR@AVA VO AZIJA

Толстој Нема желба што не може да се исполни! Ричард Бах Од целта има милион патишта, но до целта само еден! Мишел де Монтењ Самотијата боли, но не толку како лажната дружељубивост!

SRPSKO MA[KO IME "ONTARIO#

N

Æ

GERMANSKI FILOZOF FRIDRIH VID LOVE^KI PCI

B

Æ

POLUOSTROV VO HRVATSKA

NO]EN LOKAL

1 5 7 8 6

3

8 6 7 9 4 3 2 4 2 1 5 8 6 3 7 5

MA[KO IME

7 1 4 6

4 6 1 3

9 2

2 1 3 4 9 6 4 3 8 7 8 5 4 2 8 6 7 9 1 6 1 5 2 2 5 3 7 4 8 5 3 1 7 2 6

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: KERAMI^ARI, KALORIMETAR, REPARATORI, UTKI, ANILIN, OTSEK, VITE, GR, LUDO, EI, PROMILI, ST, ANET, VILIS, FILIPINI, I, NI^E, INOVAN, JAZOVI6ARI, BAR, NA, ARAL, ISTRA, IKO; SUDOKU: 1) 198 563 247, 527 914 368, 643 872 915; 975 246 831, 482 135 796, 361 789 524; 254 698 173, 816 327 459, 739 451 682; 2) 852 136 974, 796 524 381, 413 789 265; 349 217 856, 527 698 143, 681 345 729; 268 953 417, 974 861 532, 135 472 698

Теодор Фонтане

EZERO ME\U KAZAHSTAN I UZBEKISTAN AMPER

NATRIUM SEVER


М О З АИК

Нокаут најавуваат албум

Вторник, 25 декември 2012 24

„Паркети“ го подаруваат последниот 24-25 албум

23

- Со објавувањето на албумот ќе промовираме уште еден музички спот и тоа е тоа. Се пензионираме, изјави тогаш Сашо Паркет.

Бесплатен мултикултурен фестивал

ДЕМИ БАРА 70 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА РАЗВОД 24

ВИЦОТЕКА

Погинал Михаел Шумахер и дошол кај свети Петар. Тој му рекол: - Ти си мојот омилен возач на формула и затоа имаш можност да избереш каде сакаш да одиш, во пеколот или во рајот! Мислел Шумахер му рекол: - Јас сакам брзо да возам, па затоа сакам да одам во пеколот! - Добро, но да знаеш дека првиот пат кога ќе направиш сообраќајка ќе погинеш! Во рајот, пак, можеш да возиш колку што сакаш, но мораш да ги следиш правилата!

И, Шумахер се одлучил за рајот. Вози тој со 60 километри на час, ги почитува сите прописи, а покрај него поминува Исус и вози со 150 километри на час. Следниот ден, Шумахер вози повторно со 60 километри на час, а покрај него поминува Исус и вози 200 километри на час. Се налутил Шумахер, отишол кај свети Петар и му рекол: - Ти ми рече да ги почитувам правилата, а овој Исус вози како луд! - Е, што да правиш, син на тато!

ТИКЕТ СЕК Ј Мајами Оклахома С . ЛА лејкерс Њујорк

1 1

ЛА клиперс Денвер Чикаго Хјустон

Коефициент 8,1

1 2

Den 25 Dekemvri  

Dneven Vesnik Den

Den 25 Dekemvri  

Dneven Vesnik Den

Advertisement