Page 1

1 5 денари

www.den.mk

ВО ОВОЈ БРОЈ: ДЕН ЗА РАЗОНОДА

38o

Петок, 24 август 2012, година 1, број 134

ОД 1 СЕПТЕМВРИ ќe биде страница за вашите писма и коментари...

29

праќајте ги на: redakcija@den.mk

НОВ БРАН ПОСКАПУВАЊА

8-9

Цената на лебот ќе се брани со државната пченица НА КЛИНИКИТЕ ВРИЕ

ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ ИЛИ ПРЕГРУПИРАЊЕ

Од 12 лекари на Трауматологија, 6 11 казнети

Наградите според сработеното по мера на министерот СРЕДБА НА ГЕРМАНСКАТА КАНЦЕЛАРКА СО ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР

Меркел ќе го 5 испрашува Самарас за името

РАСПАД на бракот од интерес 4-5

ДУИ го чека законот за бранителите за да ја донесе конечната одлука


2

ВЕСТИ

Петок, 24 август 2012 година

Реформите на стаклени нозе КОМЕНТАР

Менче АТАНАСОВА-ТОЧИ Во јавното здравство врие. Лекарите се подготвуваат за штрајк поради недостатоците на моделот за плаќање според сработеното, медицинските сестри што со години работат по договор на дело за 4.000 денари месечно, ја напуштаат Клиниката за гинекологија бидејќи извисија на конкурсот за вработување. Кој ќе им дава инфузија, терапија, трансфузија на крв на нашите најмили, недоносените и тешкоболни новороденчиња? По двајца волонтери и една вработена медицинска сестра дежураат секоја вечер над нивните глави. Што ќе се случи доколку сите 130 волонтери ја напуштат Клиниката? Ќе колабира ли системот и тоа во време кога сегашниот в.д. директор е во оставка, а министерот Тодоров веќе два месеца не назначува нов директор. На ова новинарско прашање Тодоров одговори дека тој е одговорен

во здравството, но да не бараме од него да ги реши сите проблеми. А, кој треба да ги реши проблемите, министре? И тоа проблеми од ваков калибар. Па, нели вие ја креирате политиката во здравството? Чкрипи и моделот за плаќање според сработеното на лекарите. Системот не функционира, ама министерот дели награди, стимулира лекари, па дури и такви кои одат во пензија. Од Синдикатот се исплашија Тодоров да не му додели награда на некој од починатите лекари зашто не ќе може да дојде да си ја земе. Да не знае човек дали да плаче или да се смее. Да, реформи требаат, министре, но не какви било и не без да се испита ситуацијата на терен. Зашто токму таму се случуваат промените меѓу лекарите и пациентите, а не во кабинетот на министерот и во главите на неговите советници, кои никогаш не работеле во здравството.

ГЕРМАНИЈА И АВСТРИЈА ИСПРАЌААТ 700 ВОЈНИЦИ НА КОСОВО Описот на ситуацијата на Косово звучи алармантно и Германија, на барање на НАТО, кон крајот на септември ќе испрати кризен контингент војници, пишува неделникот „Шпигел“ прецизирајќи дека станува збор за околу 700 војници од Германија и од Австрија. Северноатлантсиот сојуз проценил дека ситуацијата во граничната област кон Србија и натаму е нестабилна. „Шпигел“ наведува дека генералот на Бундесверот, Рајнер Глац, на германските пратеници им пишал дека во месеците по изборите во Србија постои значаен потенцијал за повторно влошување на состојбата.

СУСПЕНДИРАНАТА ДОКТОРКА ЛЕКУВАЛА ДЕТЕ ЗА ВРЕМЕ НА НЕСРЕЌАТА Додека умираше човекот пред поликлиниката во Ѓорче Петров, сега суспендираната докторка Ксенија Мојсовска го прегледуваше мојот син, кој беше во тешка состојба, тврди Ѓуреци Севади во врска со немилиот настан пред поликлиниката. - Додека го прегледуваше мојот син, човекот влезе кај докторката и побара помош. Докторката не знаеше како да реагира - син ми пред нејзини нозе повраќа, а тој бара помош бидејќи некој паднал кај поштата кај таксистите. Докторката не знаеше како да реагира, дали да оди таму или да го прегледа моето дете, па рече да повикаме Брза помош и јас се јавив на 194 и ми кажаа дека веднаш ќе дојдат - раскажува Севдаи за „Сител“, кој ова го потврдува и со писмена изјава под целосна морална, материјална и кривична одговорност. Министерството за здравство вчера соопшти дека ја суспендира докторката која не го напуштила работното место, а пациентот почина пред вратата на болницата.

ЌЕ ИМА ПАРИ ЗА ПЕНЗИИ Пари за пензии има, имало и ќе има. За Владата еден од врвните приоритети е редовната исплата на пензиите, изјави министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски. - И покрај тоа што има разни коментари и обиди да се создаде паника кај пензионерите, тие сценарија се покажаа како неточни. Пари за пензии има и ќе има и тука не треба да има грижа. Владата не размислува да има некаква корекција на исплатата, а уште помалку размислува за тоа да има намалување на висината на пензиите - изјави министерот Ристовски. ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: Печатница „Серафимовски“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

redakcija@den.mk, 02/3162 666

ДЕПОНЕНТИ: Охридска банка, жиро-сметка 530-0101014688-20 Еуростандард банкa, жиро-сметка 370-0111002339-25 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач и управител - Живко Серафимовски Главен и одговорен уредник - Бране СТЕФАНОВСКИ Заменик на главниот уредник - Љубиша НИКОЛОВСКИ Помошник на главниот уредник - Александар Сидоровски Уредници: Илија Лопарски, Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Радован Вујовиќ Систем-администратор: Огнен Митев marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

ОКО СОКОЛОВО НА МЕКЕЈЛЕБ Лестер Бо Мекејлеб ги помина задолжителните лекарски прегледи пред почетокот на сезоната, со што и официјално доби зелено светло за настап за Фенербахче Улкер. Македонскиот репрезентативец немаше премногу време за одмор поради настапите за нашиот национален тим на предолимпискиот турнир во Венецуела, но тоа не влијаеше премногу врз резултатите на лекарските прегледи, кои беа одлични и уште еднаш ја потврдија извонредната физичка подготвеност на Мекејлеб.


ВЕСТИ

Петок, 24 август 2012 година

3

НЕМА РАБОТА НА ОТВОРЕНО ОД 11 ДО 17 ЧАСОТ Министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, апелира денеска да се почитува забраната за вршење работни дејности на отворено од 11 до 17 часот. - Би сакал да апелирам до работодавците и да препорачам и да ги известам дека денеска повторно ќе се забрани работа на отворено од 11 до 17 часот и, истовремено, апелирам за почитување на овие препораки затоа што трудовите инспектори од рано наутро ќе бидат на терен и, како и досега, ќе вршат сериозни контроли без селекција - рече Ристовски. Се препорачува децата во детските градинки да се изнесуваат на прошетка единствено до 10 часот наутро. Во делови од Македонија температурата ќе достигне и повеќе од 40 Целзиусови степени.

КАМЕН-ТЕМЕЛНИК ЗА МОСТОТ НА ПАТОТ МОНОСПИТОВО - БАНСКО Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, и градоначалникот на општина Босилово, Љупчо Колев, вчера го поставија камен-темелникот на новиот мост на патот Моноспитово Банско. - Се надеваме дека изведувачот ќе ги почитува роковите и во ноември овој мост ќе биде пуштен во употреба. Вкупната инвестиција за овој мост е 8,3 милиони денари и тој претставува алка во натамошниот развој на општина Босилово и на регионот во целост - рече вицепремиерот Ставрески.

ФИДЕЛ КАСТРО И УГО ЧАВЕС ПИШУВААТ КНИГА Поранешниот кубански лидер Фидел Кастро, заедно со претседателот на Венецуела, Уго Чавес, пишува книга и не е на прагот на смртта, соопшти провладиниот блогер Јохандри Фонтана. Тоа за креативните момчиња од ЦИА е лоша вест - истакна Фонтана додавајќи дека Кастро заедно со Чавес работи на книга која ќе биде објавена наскоро.

Тој посочи дека Кастро ја следи ситуацијата околу Еквадор откако земјата му одобри азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. Фидел Кастро на 13 август го прослави 86. роденден далеку од очите на јавноста. Тој во јавност последен пат се појави во март кога се сретна со папата Бенедикт Шеснаесетти.

СДСМ БАРА ЧИСТКА ВО РЕГУЛАТОРНАТА КОМИСИЈА ЗА ЕНЕРГЕТИКА

ГРЦИЈА ЌЕ ГИ ВРАТИ ПАРИТЕ

СДСМ ја повика Владата да му предложи на Собранието разрешување на членовите и на Димитар Петров, претседател, на Регулаторната комисија за енергетика. - Тие донесоа неколку спорни одлуки: ја поскапеа струјата вторпат оваа година иако не го најавија тоа, тајно ја укинаа дневната евтина тарифа за струја, неколкупати ги зголемија цените на бензините, а во исто време го донесоа и скандалозниот правилник за топлинска енергија со кој ќе ги принудат граѓаните да à плаќаат на „Топлификација“ иако не ги користат нејзините услуги - рече пратеникот Марјанчо Николов, кој додаде дека поддршка за разрешувањето дале и пратениците на ДПА.

Германците ќе си ги добијат парите, Грција ќе ги исплати заемите од преку 100 милијарди евра и јас гарантирам за тоа. Сите други ќе си ги добијат парите назад, изјави грчкиот премиер Андонис Самарас. Вкупниот грчки долг изнесува околу 330 милијарди евра, а експертите се скептични околу можноста државата да го врати.


4

ВЕСТИ

Петок, 24 август 2012 година

ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ, ПОЛИТИЧКИ БЛЕФ ИЛИ РЕАЛНОСТ?

Груевски би одел на избори за да си го спаси рејтингот Според аналитичарите, предвремените избори не можат да се исклучат како опција ако Груевски и Ахмети се договориле дека тие треба да се случат

З

Ана АНАСТАСОВСКА

аканите на ДУИ дека ќе ја напушти Владата, како и ставот на премиерот Никола Груевски дека нема да трпи уцени и дека, доколку е неопходно, ќе има предвремени избори, повеќе наликуваат на политички блеф на владејачките партии кои фингираат политичка криза, сметаат дел од аналитичарите. Тоа, според нив, владините партнери го прават за да се оттргне вниманието од актуелната економска криза во земјава. Сепак, велат тие, предвремените избори не можат да се исклучат како опција ако Груевски и Ахмети се договориле дека тие треба да се случат. Аналитичарите се децидни дека и на ВМРОДПМНЕ и на ДУИ им одат во прилог предвремени избори, имајќи предвид дека рејтингот им опаѓа. - Не може да прејудицираме дали ваквите ставови на владејачките партии се само политички блеф или навистина има судир меѓу нив. Но, наскоро ќе видиме. Се разбира, не можеме да исклучиме дека сево ова е дел од константната кампања под чиј притисок сме подолг период. Реакцијата на Груевски сигурно е и реакција на потегот на Бесими во Слупчане. Но, факт е дека да не беа овие работи, народот и медиумите ќе беа преокупирани само со поскапувањата на струјата, бензините и на храната – смета аналитичарот Алберт

Муслиу. Според него, предвремените избори им одат во полза на владејачките партии. - Последните анкети покажуваат пад на рејтингот, што е разбирливо и очекувано затоа што се долго на власт, а од друга страна, пак, растат цените. ВМРОДПМНЕ не може сама да изгласа предвремени избори, за тоа мора да добие поддршка или од ДУИ или од опозицијата. Но, факт е дека кога имате опаѓање на рејтингот, со нови вонредни избори ја намалувате штетата. Изборите се секогаш непознаница, но може падот на рејтингот да биде мотив за предвремени избори – вели Мулсиу. Со сличен став е и професорот Јове Кекеновски, кој посочува де-

ка ваквите тензии не одат во прилог на меѓуетничките односи. - Како и многупати досега, и оваа тензична атмосфера ќе се стиши, освен ако Груевски и Ахмети не се договориле дека така треба да биде. Сепак, ако оваа владина криза, без разлика дали е фингирана, излезе од контрола, тоа ќе отиде на штета на меѓуетничката доверба. Проблемот кај нас е што меѓуетничката доверба се мери со довербата меѓу лидерите. Ако Груевски и Ахмети се сакаат, и народот се сака. Но, на терен ситуацијата е друга – дециден е Кекеновски. И политикологот Владимир Божиновски смета дека предвремените избори не се исклучени, но, според него, се малку веројатни. - Кризите надвор или во владината коалиција не се нешто необично и сметам дека нема доволно дополнителни фактори што би предизвикале нови избори само една и пол година по формирањето на Владата. Од друга страна, и рејтинзите на партиите, особено во македонскиот политички блок, не бележат значителни промени споредено со лани. Рејтингот на политичките партии никогаш не може дра-

стично да се промени, може да се појават само трендови на пораст или опаѓање. Во однос на актуелните партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, нема значајни промени, ни приближување ни оддалечување. Во албанскиот блок има благ пораст на рејтингот на ДПА – објаснува Божиновски. Според него, најавите за можни предвремени избори се само одговор на случувањата во Слупчане. - Да се прави некоја манифестација за да се привлечат повеќе гласачи на грбот на својот коалиционен партнер, мислам дека не е во ред - посочува Божиновски.


ВЕСТИ

Петок, 24 август 2012 година

5

СИТЕ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА ИЗБОРИ, НИКОЈ НЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ ИМА

Ахмети го чека законот

ДУИ чека расплет за законот за бранителите, а веќе на големо се шпекулира за нови избори или за формирање ново парламентарно мнозинство

Д

Тони АНГЕЛОВСКИ

емократската унија за интеграција воопшто не е потресена од изјавата на премиерот Никола Груевски дека ќе распише нови избори ако тоа го бара партијата од Мала Речица, велат од оваа партија. Тие остануваат на заканата дека ќе ја напуштат владината коалиција ако коалицискиот партнер ВМРОДПМНЕ инсистира на законот за бранители, а тврдат дека секогаш се подготвени да излезат на избори. Од оваа партија ја оставаат отворена и можноста да се разгледа опцијата за формирање ново парламентарно мнозинство, но засега таа се чини неостварлива. Министрите и пратениците вчера редовно си ја вршеа работата и ги застапуваа политиките на коалицијата, без оглед на отворените конфронтации меѓу раководствата на двете партии. Вчера во собраниските кулоари се ширеа и, наводно, проверени информации дека раководството на ДУИ заседавало веднаш по изјавата на Груевски и било донесена одлука да не му се попушта на коалицискиот партнер, па дури и дека излегувањето од Владата би можело да

се случи денеска, но портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, вели дека немало специјална средба на раководството. - Ние го кажавме нашиот став и чекаме да видиме што ќе се случи со законот. Не сме имале средба за тоа, ние имаме партиски состаноци постојано за различни теми, но ништо специјално. Нашиот став е јасен, непроменет. Чекаме да видиме што ќе испадне со законот и потоа ќе реагираме соодветно. Тој закон уште не е доставен до пратениците - вели Бујар Османи, портпаролот на ДУИ. И опозициските партии го чекаат расплетот од кавгата во власта, но поголемиот дел од нив сметаат дека се работи за блеф на владејачките партии за пумпање на рејтингот пред локалните избори. Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, по вчерашната средба со заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и за Евроазија, Филип Рикер, рече дека тоа што се случува меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ деновиве е веќе видено барем десет пати, но секогаш завршува со евтин политички пазар и со топла братска коалициска прегратка. - И овојпат не мислам дека се

ТАЧИ МУ ДАВА ПОДДРШКА НА АХМЕТИ - Подготвен сум да ги поддржам напорите на ДУИ да се спречи донесувањето на овој закон и ако мислат дека овој процес може да биде блокиран преку нови парламентарни избори. Јас сум подготвен да седнеме и да разговараме за оваа ситуација - вели претседателот на ДПА Мендух Тачи.

ГОРДАНА ЈАНКУЛОСКА:

- Законот за бранителите нема да ги реши сите проблеми. Ние сме свесни за тоа, но значи чекор понапред во ублажување на последиците што ги претрпеле овие припадници на безбедносните сили. Со овој закон се обидуваме да направиме еден исчекор во санирањето на последиците и постигнување морална и материјална сатисфакција иако сме свесни дека ниту еден закон и ниту еден чекор не можат да ги вратат загубените животи - рече министерката Гордана Јанкулоска.

работи за искрена конфронтација. Мислам дека повеќе треба да очекуваме дека ќе се случи повторување на тоа што досега беше видено. Што се однесува до нас, до СДСМ, ние посакуваме оваа коалиција меѓу ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ да опстои и овие две партии заедно да ја поделат одговорноста и да ја дочекаат казната што ќе им ја испорачаат граѓаните на следните избори рече Црвенковски. За лидерот на СДСМ, предвремените парламентарни избори се секогаш отворена опција, иако не верува дека тие ќе се случат. Сепак, доколку се одржат, најдобро

би било тоа да биде заедно со локалните избори во март. - Сè друго е глупост. Глупост е во оваа земја да се одржуваат избори во период од само два месеци, да речеме некои во ноември или декември, а другите во март. За предвремени парламентарни избори во март заедно со локалните избори има доволно време и да се донесат неопходните измени во законската регулатива и да се провери избирачкиот список. Ако навистина постои искрена определба за такво нешто, во март ќе се видиме и на предвремени парламентарни избори - рече Црвенковски.

ЖЕРНОВСКИ: ГРУЕВСКИ Е ЛИЦЕМЕР

- Ако сака да зборуваме за неговото сфаќање на достоинството на македонскиот народ, тогаш да го прашаме дали тој лично не го погази и прегази достоинството на македонскиот народ со амнестирањето на злосторниците од хашките случаи. Не е ли газење на достоинството на бранителите кога двапати во Собранието тој и неговите пратеници не дадоа зелено светло за законот за нивните права, тој ист закон што сега лицемерно го поднесува само во функција на неговиот личен рејтинг и интерес - вели лидерот на ЛДП Андреј Жерновски.


6

ВЕСТИ

Петок, 24 август 2012 година

СЕ ПОДГОТВУВААТ ЛИ ЛЕКАРИТЕ ЗА ШТРАЈК?

Награди и казни по мера на Тодоров Л Менче АТАНАСОВА-ТОЧИ

екарите од скопските клиники „Мајка Тереза“, најверојатно, ќе стапат во генерален штрајк на почетокот на септември. Ова е првичниот став на Синдикатот, но конечната одлука ќе се знае денеска или, најдоцна, в понеделник, по состанокот што треба да го одржат лекарите од сите клиники. „Ден“ од свои извори во работната група дознава дека министерот, откако ги сослушал нивните аргументи, побарал да му се дадат дватри дена за да размисли за нивните барања. Беше побарано Министерството веднаш да го прекине проектот „Работа според сработеното“ сè додека не се создадат услови за тоа, да им се вратат парите на казнетите и на оштетените доктори, да се разговара за зголемување на платите, а не за проекти што се неприменливи во практика - велат од Синдикатот на клиниките. Моделот за плаќање според

сработеното минатиот месец предизвика лавина од незадоволство на клиниките. Дознаваме дека на нив им се придружиле и нивните колеги од болниците во Струмица, Струга и во Битола. Ќе излеземе јавно со сите конкретни факти и аргументи, а се подготвуваме и за предупредувачки штрајк бидејќи на сите клиники врие. Анализите на моделот за плаќање според сработеното покажаа дека единствена алатка за стимулација е наградување на

партиските војници на ВМРОДПМНЕ - изјави за „Ден“ д-р Дејан Ставриќ, претседател на Синдикатот на клиниките. Досегашните сознанија и анализи покажале дека на Клиниката за трауматологија се казнети 11 хирурзи, а награден е само еден, наводно по партиски линија. На Клиниката за протетика се казнети сите стоматолози со 20 проценти од плата. Гинеколозите го бојкотираат моделот и воопшто не вршат бодирање, а бодовите им ги внесу-

ваат инспектори од Министерството за здравство кои упаднаа на Клиниката. Од друга страна, министерот Тодоров награди 20 лекари што стработиле најмногу во јули. Нагласи дека ќе наградувал секој месец додека не стигне до бројката од 100 за да го реализира проектот „Клуб 100 најдобри лекари“. Но, поголемиот дел од наградените лекари што добија уште по една плата признаа дека проектот има недостатоци. Единствено еден од наградените доктори што заминува во пензија изјави дека е пресреќен со работата. Од Синдикатот се чудат како е можно да се даваат награди на пензионирани лекари. Му препорачуваме на министерот Тодоров да внимава во иднина, да не му дадат награда на некој починат лекар зашто нема да може да дојде да си ја подигне наградата - изјави Ставриќ. Се шпекулира дека лекарите ќе бараат одговорност и од Лекарската комора и смена на нејзиниот претседател Кочо Чакаларовски бидејќи дале поддршка на проектот на Тодоров.

СРЕДБА НА ГЕРМАНСКАТА КАНЦЕЛАРКА СО ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР

Меркел ќе го испрашува Самарас за името Игор ЧАВЕСКИ

Спорот за името и можноста Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ ќе бидат дел од темите на денешната средба меѓу Ангела Меркел и Андонис Самарас во Берлин. Дипломатски извори веќе неколку дена брифираат дека германската канцеларка ќе му предочи на грчкиот премиер оти состојбата со Македонија е неодржлива и дека мора да се изнајде начин за Грција да дозволи почеток на преговорите за членство, со што би се дал дополнителен поттик за

интензивирање на разговорите за името. Како што стојат работите, Самарас го чека непријатно изненадување и на маса сигурно ќе има прашање за односите со Скопје и тој ќе мора да одговори дали Грција има сериозна намера спорот да биде решен. Од друга страна, пак, грчките медиуми информираат дека централна тема на разговорите меѓу Меркел и Самарас ќе биде кризата во Грција, односно германската канцеларка ќе сака да слушне како планираат грчките власти да заштедат 14 милијарди евра, што е услов за Атина да ја добие следната транша помош од ЕУ.

Самарас вчера вети дека Грција ќе ја исплати целосно економската помош што ја добива и ќе ги реализира неопходните реформи. Целта на владата е да собере 30 милијарди евра до 2016 година од приватизацијата на позначајните јавни претпријатија. Тој е решен да ги реализира бараните буџетски намалувања од 11,5 милијарди евра, кои се услов за исплаќање на следната транша од економската помош. - Ако не ни биде доделена следната транша, Грција ќе банкротира - предупреди Самарас. Најголем адут на власта дека по седум години кандидатски

статус ќе се помрднеме во процесот на евроинтеграција се пофалбите дека Македонија во целост ги исполнува обврските од дијалогот на високо ниво, кои најнапред дојдоа од комесарот за проширување Штефан Филе, а потоа и од одговорниот во Директоратот за проширување, Стефано Санини. Стефано нагласи дека дијалогот е мост што треба да ја однесе земјата до преговорите со Унијата. Тој дури имаше пофални зборови и за областите во кои досега ги трпевме најголемите критики, а тоа е судството, слободата на медиумите и изборното законодавство.


ПАРИ

Петок, 24 август 2012 година

7

ПРАВНА РАМКА ЗА ВОЗДУШЕН СООБРАЌАЈ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И САД

Создадени услови за директни прекуокеански летови

П

равна рамка за воспо ставување директни редовни и чартеравиолинии меѓу Македонија и САД овозможува Спогодбата за воздушен сообраќај меѓу двете држави што вчера ја потпишаа министерот за транспорт и врски, Миле Јанакие ски, и американскиот заменик помошник државен секретар, Филип Рикер. Со пот пи шу ва ње то на спо годбата, според Јанакие ски, се созда ва ат ус ло ви да се поч не со лобирање кај авиокомпании те кои би про ја ви ле ин те рес да сообраќаат на релации меѓу Македонија и САД. - Уште од утре ќе поч не ме со процес на лобирање и аними ра ње на ави о ком па ни и те за да им ука же ме на оваа мож ност и сите поволно сти што ги нудат, пред сè, ма кедон ски те ае родроми. Оче ку вам де ка ќе се пројави интерес, но, сепак, тоа зависи од бизнис-логиката и од комерцијалниот аспект за вос по ста ву ва ње на ле то ви те рече Јанакие ски по потпишувањето на спогодбата. Со документот, појасни тој, се отво ра ат мож но сти за про ши ру ва ње на ма кедон ски от

возду хоп ло вен па зар, што е по вол но од еко ном ска глед на точна, ќе се унапредат билатерал ни те од но си ме ѓу две те земји и ќе се создадат поголеми можно сти за подобри услуги за патниците. Ри кер, од сво ја стра на, истак на де ка аме ри кан ската ме ѓу на род на возду хоп лов на политика се базира на пазарна конкуренција, а договорот значи доверба кон Македонија. Според Рикер, со договорот за отворено небо се от страну-

ва ат си те ад ми ни стратив ни пречки за воспо ставување авио вр ски ме ѓу Ма кедо ни ја и САД. Ако и кога компаниите ќе решат да воспо стават директни летови со договорот, како што по сочи, тоа можат да го направат многу полесно. - Сакаме да направиме сè што можеме за да ги продлабочиме одно сите меѓу САД и Македонија. Со потпишувањето на договорот ќе ја зајакнеме економската соработка и билатералните врски, особено овој-

пат, кога фокусот го ставаме на економијата, економскиот раст и на ре формите кои се многу важни - нагласи Рикер и додаде дека промовирањето на развојот на Македонија е долгорочен значаен приоритет на САД. Ефи ка сен ави отранс порт, ука жа Ри кер, е предус лов за раз вој на ин ду стри ски от, фи нансискиот, трговскиот и туристич ки от се ктор. Ме ѓу на род ни те ави он ски ли нии се клуч ни за транс порт и на патници и на стоки. Се проценува дека по воздушен пат се одвива 40 проценти од свет ската тр го ви ја. По ра ди тоа по ра ката е многу јасна: секоја земја мо ра да созда ва ави о вр ски за да може да тргува, истакна Рикер, наведувајќи дека Македонија станува еден од повеќе од 90 партнери на САД во отвореното небо. Пот пи шу ва ње то на спо год бата за возду шен со о бра ќај ме ѓу Ма ке до ни ја и САД сле ду ва по па ра фи ра ње то на текстот на спогодбата за отворено не бо во воздуш ни от со о бра ќај и ме мо ран думот за имп ле мен та ци ја на до кумен тот на ре ци проч на ос но ва во јули ми натата годи на.


8

ПАРИ

Петок, 24 август 2012 година

ВЛАДАТА ЌЕ ИМ ПОМОГНЕ НА ЗЕМЈОД

Цената на штити со с

Земјоделците бараат и намалување на данокот на додадена вредност за сточната храна

В Бизнисмените бараат цврст дијалог со власта Националниот совет за претприемништво и конкурентност на вчерашната седница ги избра органите за управување на здружението, а беше разгледана анкетата спроведена меѓу извршни директори на поголем број македонски компании во која се содржани ставови и предлози за унапредување на македонската економија. - Зајакнување на дијалогот меѓу деловната заедница и Владата е еден од најче стите предлози содржани во анкетата, што е силна потврда за потребата од активна работа на Националниот совет за претприемништво и конкурентност - изјави вицепремиерот Владимир Пешевски.

КУРСНА ЛИСТА

ЕВРО

На седницата беше презентиран и регионалниот проект за финансирање и за поддршка на мали и средни претпријатија, поддржан од Европската банка за обнова и развој, Европскиот инве стициски фонд и од Европската Унија, кој треба да почне идната година и во кој ќе учествуваат сите балкански земји, меѓу кои и Република Македонија. Целта на про ектот е да ги подобри условите за развој на иновативните претпријатија и компаниите со потенцијал за брз раст, како и да овозможи развој на пазар на сопственички капитал, односно воведување нови извори за финансирање на ма лите и средни претпријатија. ФУНТА

ФРАНК

ладата ќе интервенира со одредено количество сточна храна од државните ре зерви за да се надмине недо стигот што сериозно ги погоди фармерите, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водо стопанство, Љупчо Димовски, по работниот со станок со претставниците на здруженијата на земјоделците. Поради сушата, прино сите на житните култури се намалени за 15-20 проценти во однос на минатата година, а колкаво количество ќе се издвои од сто-

ДОЛАР

23 АВГУСТ 2012

НБРМ

61,4

78,0

51,2

49,4

продажен

61,65

78,60

51,70

50,00

куповен

61,35

76,50

50,60

48,10

Менувачници

ковните резерви, допрва ќе биде утврдено. - Ќе имаме доволно разбирање за потребите на сточарите зашто навистина сакаме да им помогнеме - изјави Димовски. Според него, решение мора да се најде, но долгорочно. Интервенцијата преку државните резерви не треба да биде практика. Затоа при доделувањето државно земјоделско земјиште по себно треба да се де финираат површини што ќе им бидат поделени на одгледувачите на добиток само за про-

МАКЕДОНСКА БЕРЗА НА ХАРТИИ ОД ВРЕДНОСТ БЕРЗАНСКИ ИНДЕКС

ВРЕДНОСТ

ПРОМЕНА

МБИ10

1.827,89

5,39

0,30%

МБИД

1.766,06

7,15

0,41%

119,26

0,18

0,15%

ОМБ

ПРОМЕНА ВО %


ПАРИ

Петок, 24 август 2012 година

ЕЛЦИТЕ ПОГОДЕНИ ОД СУШАТА

лебот ќе се токови резерви

изводство на сточна храна. - Ова подолго време беше барање на фармерите. Сега е најдобриот момент да се реализира. Ќе гледаме да обезбедиме што поголеми површини, а принципот на доделување дополнително ќе се утврдува во согласност со реалните потреби - истакна министерот за земјоделство, Димовски. Ќе се разгледуваат и можно стите за зајакнување на субвенционирањето во сточарството, особено во делот на одгледувањето стока и производството на добиточна храна, иако и годинава мерките беа засилени во овој сектор. Опција, додаде Димовски, е и можно ста за евентуа лен слободен увоз на сточна храна од одредени земји. Земјоделците, покрај споменатите мерки, бараат и намалување на данокот на додадена вредност за сточната храна. Според нив, неопходно е да се направи ред во однос на стоко-

вите резерви, односно од нив да земаат директно сточарите. Не сметаат дека интервенцијата на Владата е задоцнета зашто до сега сè уште имаа сопствено производство на јачмен и на пченица. Сепак, доне сувањето на ваква одлука зборува за ургентно ста на со стојбата. - Се случува цената на сточното брашно во малопродажбата да биде 15 денари, колку што беше откупната цена на пченицата. Тоа не треба да се дозволи. Министерството за финансии мора да направи анализа како ќе биде државата во добивка, дали доколку само дел од фармерите плаќаат 18 проценти данок или ако сите плаќаат по пет проценти - изјави претседателот на Асоцијацијата на земјоделци, Ефтим Шаклев. Кога би изне сувал пет проценти, данокот, нагласи тој, ќе го плаќаат сите. На со станокот производите-

лите информирале дека ќе бараат увозот на пченка да не се забрани како што најавуваат некои земји во со седството, односно Хрват ска и Србија, и да биде ослободен од дополнителните давачки, како и пченицата за сточна употреба да се ослободи од сите давачки за да биде поевтина и да може да послужи како замена за пченката. - Во согласно со со Светската трговска организација, од септември до јануари е забранет увозот на пченица, но поради недо стигот на сточна храна, по стои тарифа за пченица за сточна употреба. Ќе бараме таа пченица да се ослободи од сите давачки за да биде по евтина и да служи како замена за пченката - објасни Шаклев. Македонија не е голем производител на добиточна храна. Потребите ги покрива со производство на околу 35 проценти, останатите количества се увезуваат. М.И.

9

Нов бран поскапувања Коментирајќи ја можноста за инфлаторен бран, министерот за финансии Зоран Ставревски вчера изјави дека будно ја следат актуелната состојба со поскапувањата што се случуваат на светско ниво и кои директно влијаат на домашниот пазар. - Загрижува состојбата на светскиот пазар со осетното зголемување на цената на основните прехранбени артикли. Завчера на Светската берза во Чикаго се забележа најголем скок на цената на пченицата, пченката и на сончогледот во последните 27 години. Ова, секако, ќе влијае и ќе има нов бран поскапувања. Што се однесува до цената на нафтата и на нафтените деривати, неа ја диктира, пред сè, кризата во Блискиот Исток и скокот на доларот во однос на еврото. Владата е загрижена за ваквата состојба и во рамки на своите надлежности презема низа мерки преку отварање нови работни места и социјалната програма да ги ублажи ударите врз животниот стандард на граѓаните - изјави министерот за финансии, Зоран Ставрески. Тој истовремено соопшти дека веќе биле одобрени првите средства од 111 милиони евра од евтините кредити преку Македонската банка за поддршка на развојот (МБПР). Министерот за финансии Зоран Ставревски информира дека досега за нивно искористување се поднесени 80 барања. - Обезбедените 100 милиони евра од Европската инвестициска банка се главниот инструмент во борбата против актуелната економска криза и добро е што има добар интерес за кредитите. Веќе првите 20 милиони евра се побарани за изработените проекти и ќе бидат дадени на почетокот од септември. Околу 80 претпријатија аплицираа и со тоа ќе добијат ликвидни средства за инвестиција во нивниот понатамошен развој - изјави Ставрески.


10

ДОСИЕ

ЕДЕН ЗАГИНАТ И ЧЕТВОРИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА

Петок, 24 август 2012 година

Фатени крадци во Битола

Двајца битолчани се осомничени дека краделе бела техника во атарот на селото Дихово, Битолско, во Диховска тумба, информираат од полицијата. Според МВР, Р.А.(19) и Б.А.(20), двајцата од Битола, во октомври лани со употреба на алат влегле во викендичката на В.Р.(58) и одзеле мотор за наводнување.

Исто така, ноќта меѓу 18 и 19 август годинава, Р.А. отишол на улица Дебарска во Битола и со употреба на физичка сила влегол во куќата на А.С. (57), од каде од зел мотор од фрижидер, алуминиумски предмети, облека, звучници и друго. Истражен судија на осомничените им одредил притвор во траење од 30 дена.

РАКОВОДИТЕЛ НА БЕНЗИНСКА НЕ ГО ПРИЈАВУВАЛ ПРОМЕТОТ

Едно лице загинало и четворица биле тешко повредени во сообраќајна несреќа што вчера попладнето се случила на патот Градско – Росоман. До затворањето на весникот не беше утврдено како дошло до судир меѓу патничко моторно возило „пасат“ со прилепски регистарски таблички и комби со ознаки на фирма од Кавадарци.

Триесет и тригодишен струмичанец, вработен како раководител на бензинската пумпа „Лукоил Македонија“ во Струмица, крадел пари и производи од бензинската, велат од полицијата. Струмичанецот И.К.(33), според МВР, во јули годинава секојдневно не ги внесувал целосно парите од дневниот промет во

книговодствените евиденции на бензинската пумпа. Полицијата поднела две кривични пријави против него за затајување и за злоупотреба на службената положба и овластување. Според МВР, тој украл околу 34.000 евра од продажба на гориво и прехранбени производи во износ од околу 6.000 евра.


ДОСИЕ

Петок, 24 август 2012 година

11

УАПСЕНИ ТРОЈЦА МАЛОЛЕТНИ КРАДЦИ НА ЗЛАТЕН НАКИТ

Малолетниците рекордери во кривични пријави

З

латен накит во вредност поголема од 370.000 денари украле тројца малолетници на возраст од 17, 16 и 13 години. Жртви им биле главно возрасни жени, од кои најче сто краделе златни синџирчиња, а потоа преку 22-годишен по средник ги продавале во златарските дуќани во Старата скопска чаршија. Како што информираа од МВР, истражен судија на по старите малолетници им одредил по 30 дена притвор, а 22-годишниот Р.Р. кој им помагал да го продадат златото, полицијата сè уште го бара. Малолетниците од крајот на мај до средината на август извршиле 16 кражби во Скопје. Грабежите ги вршеле на повеќе локации во Скопје, на улиците Рудо, Петар Ацев, Пролет, Женевска, Иван Козаров, Јуриj Гагарин, Февруарски поход, 11 Октомври, Бриселска, Ко ста Новаковиќ, Првомајска, како и на булеварот Трета македонска бригада. Во поход оделе најче сто по двајца и тоа прво одбирале по стари женски лица како потенцијални жртви, па со приоѓање од зад грб им ги кинеле златните синџирчиња од вратот или им ги истегнувале чантите

од раце, а потоа бегале. Од полицијата велат дека дел од украдените предмети биле пронајдени и им биле вратени на сопствениците. Момчињата во полициската евиденција биле регистрирани

поодамна како сторители на кривични дела. 17-годишниот малолетник во до сието имал забележано осум тешки кражби. 16-годишникот имал до сега извршено две кражби, а 13-годишникот - една. Двајца од

малолетниците биле штитеници на Поправниот дом „Ранка Милановиќ“ во Скопје. Пред неполна недела мобилната единица „Алфа“ уапси 17-годишен малолетник, кој до сега имал извршено 44 кривични дела. К.Г.

Ќе успее ли вториот тендер за возила на полицијата?

КРАЖБА НА КОМПЈУТЕРИ ОД ОСНОВНО УЧИЛИШТЕ

Најдоцна до другата недела ќе се знае дали успе ал вториот тендер за купување возила за полицијата и дали, конечно, полицајците ќе изле зат од старите „крајслери“. По стапката била при крај, а во игра се понудувачите „Порше“, „Kадис“, „Аутомотив груп“, „Аутомакедонија“ и кумановската фирма „Делукс-ауто“. - Многу бргу комисиите ќе треба да изле зат со финален термин за јавно наддавање. Тендерот ќе го добие таа компанија

Тешка кражба се случила во основното училиште „Кочо Рацин“ во скопското село Петровец, информираат од МВР. Непознат крадец во периодот од 17 до 22 август од училиштето украл два компјутери и два монитори, причинувајќи материјална штета во износ од 49.510 денари.

што ќе понуди најниска цена изјави Јанкуло ска. Најниската цена ќе одлучи да ли полицајците ќе возат „шкода јети“, „рено колеос“, „опел инсигниа“, „се ат алтеа фритрек“ или „фолксваген тигуан“. Ова е втор обид МВР да избере фирма од која ќе купи полициски возила. Kомисијата на МВР кон крајот на мај ги отфрли понудите на „Порше Македонија“ и на „Kа-дис“ поради некомплетна документација и висока цена.

ЖЕНА ЗАГИНА ПАЃАЈЌИ ОД ПЕТТИ КАТ Четириесет и деветгодишна жена од Гостивар завчера вечерта паднала од прозорец на стан на петти кат, во кој живеела со семејството. Несреќата се случила околу 19 часот, на улицата Кеј Вардар, во една од станбените згради во овој дел на Гостивар, информираат од полицијата. Пред да падне, гостиварката била качена на стол, а истрагата треба да утврди дали жената се самоубила или станува збор за несреќен случај.


12

СКОПЈЕ

Петок, 24 август 2012 година

Уште градски пари за проширувањето на Гологанов

Г

рад Скопје ќе одвои дополнителни 190.000 евра од буџетот за реконструкцијата на улицата Митрополит Теодосиј Гологанов. Во договорот што Градот го потпишал со друштвото за градежништво, трговија и услуги „БАУЕР БГ“ стои дека парите се наменети за дополнителни градежни работи поради повеќе причини. Изработка на подобрена постелка со замена на материјалот од природен чакал, санација на постојна атмосферска канализација преку замена на премногу оштетени цевки, промена на траса на водоводна цевка поради изведба на постамент, како и замена на постојните бетонски капаци од вреловоден канал со армиранобетонски капаци за тежок сообраќај на делот на проширувањата. Инаку, со првичниот договор беа предвидени околу 765.000 евра за реконструкција на оваа

улицата. Проширувањето се врши на вториот дел од улицата Митрополит Теодосиј Гологанов,

на потегот од крстосницата на улицата Митрополит Теодосиј Гологанов со улицата Франклин

Рузвелт до крстосницата со улицата Братфордска и булеварот 8. Септември. На овој начин улицата ќе добие четири коловозни ленти и вкупна ширина на коловозот од 16 метри, ќе се заменат рабниците, а ќе се направи и заштита на подземните инсталации. Од двете страни на новата сообраќајница ќе се формираат тротоари со ширина од по 3,5 метри. Минатата година заврши првата фаза од проширувањето и реконструкцијата на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, на потегот од улицата Франклин Рузвелт до улицата Костурски херои и кон улицата Мито Хаџивасилев Јасмин до свртувањето надесно кон улицата Народен фронт. Во делот меѓу улиците Митрополит Теодосиј Гологанов, Костурски херои и Мито Хаџивасилев Јасмин е изграден и турбокружен тек. С.Т.Ј.


СКОПЈЕ

Петок, 24 август 2012 година

13

СЕ НАЈАВУВА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВОДОВОДНА МРЕЖА ВО ОПШТИНАТА

Карпош ќе го поднови водоводот во Влае

За реконструкцијата во оваа населба од буџетот на Општината се одвоени околу 17 милиони денари

Ж

ителите од населбата Влае 2 во општината Карпош наскоро ќе добијат нова водоводна мрежа. Вчера и официјално почна по ставувањето на водоводните цевки во должина од 1,5 километар. Од Карпош велат дека на тој начин ќе се реши проблемот со водоснабдувањето на околу 4.000 жители од оваа населба. - Еден од главните проблеми што ги имаат жителите на општина Карпош, особено во деловите каде што некогаш имало бараки, е проблемот со водоснабдувањето бидејќи во 1963 година, кога се изградени, бараките биле со вкупен габарит од 35 до 65 квадратни метри, а сега тука се наоѓаат станбени објекти со габарит од 300 до 400 квадратни метри. Како резултат на тоа доаѓа до лошо водоснабдување, особено во текот на летниот период, и затоа ја почнуваме реконструкцијата. Ќе се направи комплетно нов водовод

со поголем пречник на водоводни цевки. На овој начин ќе обезбедиме ква литетно водоснабдување за сите жители од почетокот на Влае 2, па сè до почетокот на станбениот комплекс Порта Влае - изјави градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски. Изградбата на новата водоводна мрежа е предвидено да заврши за 45 дена и потоа да се

Циркусот „Сафари“ во Скопје До 16 сеп тем ври скоп ја ни ќе можат да се за ба ву ва ат на прет ста ви те на ун гар ски от циркус „Сафари“, кој доаѓа во глав ни от град со сво и те акро бати, ла во ви, ти гри и жонгле ри по го стувањето во Тетово и во Охрид. Прет ста ви те ќе се одр жу ва ат од сре да до не де ла по двапати на ден, со поче ток од

17 и од 19 ча сот. Це ната на би ле ти те е 200 де на ри за де ца, 300 за во зрас ни, доде ка за седи ште во пр ви те два ре да со нај до бар поглед тре ба да се плати 400 де на ри. Цир ку сот е по ста вен на про сторот кај спорт скиот центар „Бо рис Трај ков ски“, ка де што е пред ви де но да се гра ди аквапарк.

изведе приклучување кон постојната мрежа. За реконструкцијата од буџетот на Општината се одвоени околу 17 милиони денари. Планот е по завршувањето на реконструкцијата за водоснабдување да се обноват и улиците во оваа населба, односно предвидено е да се постават нови рабници, тротоари и коловоз. Овој период на територијата на Карпош се реконструира-

ат и водо вод ни те мре жи на улицата Каирска, а во план е и реконструкција на водоснабдува ње то во на сел бата Кри ви Дол. Од Карпош најавуваат дека во периодот што следува, во соработка со ЈП „Водовод и канализација“, ќе почнат со замена на дотра е ни те аз бест ни водоводни цевки во сите населби на те ри то ри јата на оп шти ната. С.Т.Ј.

МОБИЛНИ ТОАЛЕТИ ПОКРАЈ ЖИЧНИЦАТА Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ планира да постави осум мобилни тоалетни станици покрај жичницата „Милениумски крст“ на Водно. Претпријатието деновиве објави јавен оглас за поставување и одржување на мобилните тоалети. Изборот на компанијата ќе се врши по пат на јавно наддавање. Предвиде-

но е дел од мобилните тоалетни станици да се постават на средно Водно, а дел на врвот од планината. Од ЈСП „Скопје“ велат дека засега не планираат дополнително уредување на делот околу жичницата. Инаку, во тек е и тендер за набавка на осигурачи, дигалки и опрема за жичницата.


14

СВЕТ

Петок, 24 август 2012 година

СИ РИ СКИ ОТ КОНФ

Кој с Курд

Н Порнофилмовите во Калифорнија секнаа поради сифилис

Синдикатот на порноактерите во Лос Анџелес побара привремен мораториум на снимањето филмови за возрасни на територијата на САД откако беа регистрирани неколку случаи на зараза со сифилис меѓу актерите, пишува американскиот печат. Здружението „Фри спич коалишн“ повика околу илјада регистрирани актери во Калифорнија да се тестираат за евентуална зараза со сифилис препорачувајќи терапија со антибиотици дури и ако тестовите се негативни. - Приоритет за нас е здравјето и безбедноста на нашите изведувачи - изјави портпаролката на здружението, Дајан Дјук. Таа додаде дека лекарите препорачуваат превентивна терапија затоа што периодот на инкубација за оваа сексуално пренослива болест трае 30 де-

на. Засега станува збор за најмногу десетина случаи на заразени меѓу актерите и нивните партнери. Ова е најновото во низата стопирања на продукцијата на порнофилмови, како превентива од епидемија меѓу актерите. Претходно тоа се случи во 2010 година кога актерот Дерик Бартс откри дека е позитивен на ХИВ. Шест години порано снимањата накратко беа прекинати откако најмалку пет актери открија дека се ХИВ-позитивни. Минатата година снимањата беа ставени во мирување заради сомневањата дека најмалку еден од актерите е заразен со ХИВ-вирусот. Порноиндустријата има годишен обрт на финансии од неколку десетици милијарди долари, додека главната концентрација на овој бизнис во САД е во државата Калифорнија, каде што се снимаат најм-

ногу од филмовите, додека таму живеат и најголем дел од актерите. Освен што овој прекин скапо ќе ги чини продуцентите, ќе им се даде дополнителна стимулација на критичарите кои заговараат донесување закон за задолжително користење презерватив за време на снимањата. Гласачите во оваа американска сојузна држава паралелно со изборите за претседател на Америка ќе треба да одговорат на референдумското прашање дали актерите во филмовите за возрасни задолжително треба да користат презервативи. Претставници на моќните продуцентски куќи, кои снимаат и дистрибуираат порнофилмови, се заканија дека доколку биде донесен законот за задолжително користење презервативи ќе ја преселат целата продукција во друга држава.

Рекордно висока цена на бензинот во Италија Во централниот дел на Италија, од каде што поминуваат најфреквентните регионални патишта, завчера цената на бензинот скокна на рекордни 2,8 евра за еден литар, јави „АНСА“. Според аналитичарите од „Дејли енерџи рипорт“, таа

цена е рекордно висока ако се заме предвид берзанската динамика. Со порастот на цената на бензините особено тешко е погоден регионот на Тоскана, кој во летниот период е особено популарен меѓу туристите. Бензин со пониска

цена може да се најде на бензинските пумпи надвор од мрежата на автопатишта. На растот на цената на бензините влијае зголемената побарувачка во август кога голем дел од населението заминува на годишен одмор.

ајновите терористички напади во југоисточна Турција повторно ја ставија оваа членка на НАТО во фокусот на светската јавност. Курдскиот конфликт се интензивира паралелно со крвопрелевањето во со седната Сирија, јавува „Дојче веле“. Експлозиите на бомби од пред неколку дена, во кои во главниот град на турската провинција Газијантеп беа убиени девет луѓе, а повеќе од 60 беа ранети, се само една од кулминациите во крвавиот конфликт на турската држава со Курдите, кој од 1984 година до сега одне се повеќе од 40.000 жртви. Борбата за не зависна курдска држава на турска територија, која е почната од забранетата Курдската работничка партија (ПКК), по краткотрајниот застој, повторно се распламтува. Но, прашање е дали ПКК, која во Германија и во ЕУ е рангирана како терористичка организација, навистина стои зад нападите во Газијантеп поради тоа што ПКК категорично ја отфрла одговорно ста. Провинцијата Газијантеп, која се наоѓа на турско-сириската граница, е прибежиште за сириските бегалци, но до сега не беше позната како центар на борбите на ПКК против Турција. Таму живеат турски државјани со курдско, но и со арапско потекло, кои, сепак, сакаат одговор за заднината на нападите. Лоцирањето на одговорно ста кај ПКК по автоматизам се должи на спиралата на насилство од последните ме сеци, која ги чинеше живот многумина борци на оваа сепаратистичка организација. Експертот за конфликти д-р Јохен Хиплер предупредува на опасно ста од избрзани заклучо-


СВЕТ

Петок, 24 август 2012 година

15

ЛИКТ ЌЕ ПРЕ ДИЗ ВИ КА ДО МИ НО-ЕФЕКТ

ака да ги намести ите? ци и обвинувања. - ПКК демантираше врска со овој атентат. Тоа не мора да е точно, но не мора да значи ни лага. Мора да се сочека резултатот од истрагата - дециден е Хиплер. И експертот за Блискиот Исток, Удо Штајнбах, претпочита внимателен приод. - Напади против цивилното население не се карактеристика за ПКК. Тие многу повеќе се концентрираат на акции против безбедносните сили и следствено на тоа мора да се по стави прашање да ли зад нападот се крие ПКК или други организации и сили - изјави Штајнбах. Од друга страна, пак, во со седна Сирија повеќе од една година се води граѓанска војна. Де сетици илјади сириски бегалци се засолнија во Турција, која ги поддржува бунтовниците против режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган одамна јасно се дистанцираше од сирискиот диктатор и ја бара неговата оставка. Штајнбах предупредува на прилично затегнатите одно си меѓу Анкара и Дамаск. Тој не ја исклучува можната поддршка од сирискиот режим за ПКК. Дополнително, и истражувачот на конфликти Јохен Хиплер гледа закана за безбедносната со стојба во Турција поради војната во Сирија. Тој во основа лоцира два вида безбедносни проблеми за Турција. - По стои зао стрување на борбите меѓу курдските бунтовници и турските безбедносни сили. Но, и конфликтот во Сирија но си опасно сти по турската безбедност, проблеми со сириските бегалци, како и со сириската опозиција на турската страна. Преплетувањето на

Дали ПКК навистина стои зад нападите во Газијантеп поради тоа што категорично ја отфрла одговорно ста

проблемите и натаму дополнително ќе ја отежнува безбедносната ситуација во Турција истакна Хиплер. Курдите инаку живеат во четири земји: Турција, Сирија, Ирак и Иран. Северна Сирија е типична курдска област. Хиплер вели дека во текот на во станието против диктатурата во Дамаск е можна промена на улогата на Курдите во Сирија. Во некои северно сириски градови контролата ја пре зедоа Курдите, на што остро реагираше турската влада. Потпретседателот на турската владејачка партија АПК, Емер Челик, изјави дека, доколку сириските Курди како дел од опозицијата

против Асад соработуваат со ПКК, Турција нема да се воздржи од вмешување. Понатаму Штајнбах укажува на можно продлабочување на комплексно ста на курдскиот конфликт во Турција во врска со развојот во Сирија, исто како и во Ирак. - Курдскиот проблем во Турција сè уште не е решен. Курд-

скиот дел на Ирак на изве сен начин игра двојна улога. Од една страна по стои приближување кон Турција, а од друга страна со интерес се следи сирискиот Курдистан. Таму се создава голем курдски про стор на турската граница, што сметам дека многу внимателно се анализира во Анкара - објаснува Штајнбах.

НАЈНОВИОТ КУРДСКИ НАПАД ОДНЕСЕ 21 ЖРТВА Во вчерашниот напад врз воен конвој во југоисточна Турција беа убиени 16 курдски бунтовници и пет турски војници, јави „Бета“. Бунтовниците поставиле бомба на патот по кој поминал воениот конвој во провинцијата Хакари. Најголем дел од загинатите турски војници настрадале од експлозијата на поставената бомба, додека во престрелката која следела загинале шеснаесет Курди.


16

СВЕТ

Петок, 24 август 2012 година

ВОЈСКАТА НА САД ИЗМИСЛИ ЗАМЕНА ЗА КЕРОЗИНОТ

Американците ќе летаат на алкохолно горивo А мериканското воено воздухопловство тестирало ново авионско гориво, кое се базира исклучиво на алкохол, јавува „Франс прес“. Новото гориво е тестирано на борбениот авион од типот „А10“, кој полетал од воздухопловната база Еглин на Флорида. Целта на американското воено воздухопловство е да се пронајде начин за добивање авионско гориво, кое не користи нафта како суровина. Иако во американската јавност почнаа да кружат шеги дека пилотите ќе летаат на пиво или на ракија, новото алкохолно гориво не е воопшто како алкохолот во продавниците. Имено, тоа се добива со ферментирање на шеќерот од органски материјали, како, на пример, дрвја или трева, по

што се обработува во керозин соодветен за употреба во авиони. Американското воено воздухопловство објави дека резултатите од тестирањата ги надминале очекувањата. - Авионот леташе како и секој друг „А10“ на регуларно гориво - изјави Џеф Браун, портпарол на воздухопловната база Рајт Патерсон во Охајо. Авионот „А10“, со кој беше из-

вршено тестирањето на новото алкохолно гориво, има голема погодност за вакви експерименти затоа што секој од двата мотори е поврзан со посебен резервоар. Па, така, во исто време може да се тестира новото гориво во едниот мотор, додека другиот работи на нормален керозин, објасни тест-пилотот Џозеф Рохас. Доколку моторот со новото гориво

ДОПОЛНИТЕЛНИ МОТИВИ

Воените аналитичари сметаат дека дополнителен мотив за ваквите експерименти е негативното израелско искуство бидејќи за време на последната воена интервенција против бунтовниците во Либан оваа земја беше принудена да увезува авионско гориво од САД, што енормно ја зголеми цената на воената кампања. Американските воени планери предвидуваат дека и американското воено воздухопловство може да се соочи со недостиг од гориво доколку евентуалниот воен напад врз Иран трае повеќе од предвиденото.

работи нормално, тогаш пилотот лесно може да го тестира и на вториот мотор. Со овие испитувања американското воено воздухопловство сака да ја намали зависноста од горивата кои се добиваат од нафта, кои во САД во најголем дел доаѓаат од увоз. Иницијално, овој авион беше создаден во 1972 година, со основна задача да уништува советски тенкови на тлото на Европа. Тоа беше една од противмерките на американската војска и на НАТО против десетиците илјади тенкови што Советскиот Сојуз и Варшавскиот пакт ги чуваа во постојана борбена готовност за време на Студената војна. Најсилното оружје на овој авион е автоматскиот топ, кој испукува 4.000 гранати во минута, наполнети со осиромашен ураниум.


за разонода 24.8.2012

НИЧИЈА БУДАЛА недела 12.20 Алфа ТВ

КОНГО петок 23.10 Канал 5

ТВ - прилог

Г-ѓа Потер игран филм Улоги: Рене Зелвегер, Еван МекГрегор и Емили Вотсон Режија: Крис Нонан

СИТЕЛ

сабота

03.55

24.8.2012 - 31.8.2012


18

КРСТОЗБОР

SKANDINAVKA Д “DEN#

Е

MODEL NA “[KODA#

SORTA GROZJE

FORMAT NA HARTIJA (MN.)

NA[E SPELEOLO[KO DRU[TVO SELSKI PODRA^JA

Ê

P

DIMITAR VLAHOV

SLIKA NA GOLO ^OVE^KO TELO

NERAMNOST

OSUMSTRANO GEOMETRISKO TELO

Н

@ITELKA NA GRAD VO MAKEDONIJA DOLEN DEL OD NOGATA VID MAJMUN (MN.) ^ITAJTE “DEN#

AMERIKANSKI ARTIST

SOPSTVENICI NA RESTORANI

R

É

^OVEK [TO RASTURA RE^ISI, BEZMALKU

TO[E PROESKI BOJA ZA ^EVLI (MN.) AMPER EKS AMERIKANSKI TENISER ANDRE

[E[IRI GRAD VO ITALIJA UNGARSKI @ELEZNICI INFEKCIJA

VID ZELEN^UK (MN.) ITALIJANSKI FUDBALER EDNA OD SAD

STAPOVI OD LESKA OPERSKA PEJA^KA MARIJA KOLI^ESTVO

NAUKA ZA MINATOTO VID CVE]E

Ä

POLZA NOSA^ NA VODA

A UPRAVUVA^I NA KOLI KIM NEN RAJDER

GRAD VO GVATEMALA [TAVENA OV^A KO@A SELO VO KRIVOPALANE^KO

Ä

Ä

A

RADIOAKTIVEN HEMISKI ELEMENT VID SABJA OD DAMASK

AVSTRIJA ORGAN ZA LETAWE KAJ PTICITE

STRU^WACI NA TUMORI TOL^NICI RAKOMETARKATA KASTRATOVI] ANASON

P

TINA TARNER EKS PRETSEDATEL NA FIFA @OAO

MINERAL PRONAJDEN NA AVALA

VASIL ATANASOV GERMANSKI FUDBALER FILIP

“KILO VOLT# VID @OLTA BOJA MESTO KAJ KRAGUEVAC RUSKI NAU^NIK SERGEJ

NARODNI TANCI FUDBALEROT JEROLIMOV MRE@A ZA KOSA MILANO KNI@EVNI DELA, RASKAZI JUG MALA STATUA NA BOGOT EROS


19

КРСТОЗБОР

M 10

7

O

5

Z

A

7

I

K

7

9

5

9

10

9

8

7 10

5

7

6

7

6 8

11 10

6

10 5

8

8

6

5 7

7

6

8

5 5

6

7

5 6

7

7

6 6

8

5 bukvi: ATEST, BUTAN, ENARE, ESTET, ISTOK, KAVGA, LENKA, TEREN 6 bukvi: AD AKTA, NEONKA, PAPRAT, PRATKA, RAZMER, STEBLO, STOTKA, TETREB, TIVOLI 7 bukvi: VLAINKA, EKSTREM, IMANITE, LAVANDA, LETOPIS, MUSTACI, NEUKOST, OPTIMUM, SATARA[, SOBOREC, TANATOS 8 bukvi: ASTORIJA, ILUMINAT, KARANTIN, TRIENALE, CIKORIJA, CIMERMAN 9 bukvi: AGAMEMNON, IMITIRAWE, MASKENBAL 10 bukvi: INDUSTRIJA, MATEMATIKA, MINIJATURA, NEVISTINIT, PROSTORIJA 11 bukvi: TO[E PROESKI


20

КРСТОЗБОР

ITALIJANSKI 1

2

3

4

5

6

7

8

KRSTOZBOR

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 HORIZONTALNO: 1. Stransko ma{ko ime - ^ovek so konzervativni sfa}awa (1); 2. Streme` kon sloboda i nezavisnost - Imeto na {panskiot slikar Pikaso - Kupon (mn.) (2); 3. Pravoslavna crkovna himna na svetitel - Izesliv - Evrejski sve{tenik - Avtoznak za Belgija (3); 4. Ma{ko ime - Boja - Meana, preno}i{te - Avtoznak za Zenica (3); 5. [vajcarski arhitekt Alfred - Pripadnik na xinovskoto biblisko pleme Enak Tokmu, po merka - Me|unaroden znak za Tanzanija (3); 6. Francuski pisatel Marsel Bukva od staroslovenskata glagolica - Ma{ko ime (Atanas) - Grad vo Rusija (3); 7. Povreda - Gr~ko osloboditelno dvi`ewe - Bolest na vinovata loza (2); 8. Obi~en alkohol ({piritus) Mlada na ven~avka (2); 9. Porane{en brazilski fud-

Re{ava~ot sam gi pronao|a crnite poliwa. Brojot vo zagradata, na krajot od opisot, poka`uva kolku crni poliwa ima vo eden red. Rasporedot na crnite poliwa ne e simetri~en. baler - Imeto na pisatelot [ev~enko - Hemiski znak za jaglerod - Najsitni delovi od materijata (3); 10. Umetnost (fr.) - Kratenka za litar - Soperni~ka - Ma{ko ime (3); 11. Model na „Daevu# - Turski `andar - Operski melodii Roman od Emil Zola (3); 12. Hemiski znak za kislorod Letuvali{te vo Slovenija Za{titen gradnik pri me~uvawe (2); 13. Edna muzi~ka nota - ]o{iwa - Nelupen oriz - Oklopno borbeno vozilo - Av-toznak za Kumanovo (4). VERTIKALNO: 1. Vokalen ispolnitel nekoja pesna (0);

na

2. Naprava za dup~ewe har-tija (mn.) - Kratenka za elektron (1); 3. @ena koja se prilagoduva na novonastanati uslovi zaradi korist (1); 4. Imeto na {panskiot pisatel De Vega - Amerikan-skoruski dogovor za ograni~uvawe na vooru`uvaweto - Pokazna zamenka (2); 5. Povik za molitva od minare - „American Air Lines# (skr.) Karlo Goldoni (inicijali) (2); 6. Nordiski bog na gromot Hemiski znak za azot - Grad vo Norve{ka - Pra`itel na Francija (3); 7. Kratenka za radius Sportski ~amec - Retki (lat.) (3); 8. Hemiski znak za kalium Vle~na ma{ina na voz (2); 9. Rudnik kaj ^e{inovo -

Glaven grad na Kuba (1); 10. Rodeni mladi od edno kotewe - Izgubena bitka - Kratenka za Reomir (2); 11. Del od re~enica - Vika~, glasnik - Avtoznak za Prilep (2); 12. Planinski predel vo Germanija - Pustina vo Indija Milanskata opera (2); 13. Bukva od pismoto na makedonskiot ju`en sosedCrkoven zakon - Vid papagal (3); 14. Kratenka za volt - @itel na Romanija - Ednakov (2); 15. Na{ peja~ Vasil - Kolku {to gi ima (1); 16. Dolniot del od stapaloto [panska marka avtomobili Hemiski znak za radon (2); 17. Dupka za kop~e - Egzistencija (1); 18. Nadvor - Nezasiten qubovnik (2); 19. Imeto na artistkata Margret - Zasramen ~ovek (1); 20. Malo azisko krvo`edno `ivotno - Razli~no, na drug na~in (1).


21

КРСТОЗБОР

D O M I N O R E K T I O K T A N N T A R A O K B P S B A L T R A D A

K R S T O Z B O R

DOMINO PLO^KITE DADENI POKRAJ KRSTOZBOROT RASPOREDETE GI NA SOODVETNITE MESTA VO MRE@ATA ZA DA DOBIETE PRAVILEN KRSTOZBOR. KAKO POMO[ PRI RE[AVAWETO, DADENI VI SE NEKOLKU CRNI POLIWA I SE VPI[ANI NEKOLKU BUKVI.

S K R E @ A T A R I T I N E

G L A S N I E K A N I G E R O D O S K P O D V I A L E S I N E N N E N T A K T A

E

U A A T O N S K A R O ^ D O N E L I K A T A R A T

P I O V A S K A S T E N D

E R A T N O S P E T A R

E V K K N S A R S E N A

@ A K L N K R A A S V K

I K D I R E R A I J A A

A

T R A E N R E N E M L K V

K A N B A R I M I N S K


22

ТВ сабота 25 август

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Религија и култура 07.20 Документарна програма 07.55 Ѕвон - микс 08.50 Цртан филм 09.00 Вести 09.06 Бостонски адвокати сериски филм 09.51 Бостонски адвокати сериски филм 10.36 Бон - тон 10.45 Биберчиња, бисерчиња емисија за деца

11.20 Во светот на животните 11.46 Македонски народни приказни 12.12 Документарна програма 13.00 Вести 13.20 Музичка програма 13.50 Апокалипса- документарна програма 14.53 Талкачи – документарна програма 15.33 Ако е со Чом – дебатна емисија

17.00 Дневник 17.38 Стисни плеј 18.48 Македонски народни приказни 19.30 Дневник 20.15 Фолковизија 21.00 Портрет - Св. Софија 22.10 ТВ драма 23.10 Дневник 23.41 Бостонски адвокати сериски филм 00.23 Бостонски адвокати -

сериски филм 01.03 Бостонски адвокати сериски филм 01.44 Бостонски адвокати сериски филм 02.25 Бостонски адвокати сериски филм 03.07 Документарна програма 04.03 Стисни плеј 05.07 Фолковизија 05.52 Апокалипса

Најава на програмата 07.05 Макпланет 07.45 Девици благороднички – сериски филм 09.30 Форд – игран филм 12.15 Тоа сум јас 12.45 Градини

13.15 Засекогаш млади, музичка емисија 13.45 Игран филм 15.30 Вести 16.00 Игран филм 18.30 Вести 19.00 Метео 19.05Спорт

19.10 Аларм за Кобра 11 – играна серија 20.00 Девојчето со валкани раце 1 дел – игран филм 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт

22.20 Незадолжително 22.50 Непростено- игран филм 01.00 Игран филм 03.00 Градини 03.30 Вести 04.05 Игран филм 06.30 Вести

06.45 Пустолов – играна серија 07.15 Пет и Стен – анимирана серија 07.30 Моите џебни миленичиња – цртана серија 08.10 Мајски пупки – играна серија

09.00 Супер ѕвезда – топ листа 09.40 Ај ти замижи – емисија за деца 10.45 Волтер и Хенри – игран филм 12.30 Џордан се вози во автобус – документарна програма

13.25 Добар пат – патеписна репортажа 14.00 Залет – игран филм 15.45 Мокош – документарна програма 16.35 Документарна програма 17.30 Вести 18.00 Врвна брзина – забавна

програма 19.00 Вести 19.30 Танцувајќи во сината игуана - игран филм 22.00 Вести 22.40 Петте агли – игран филм 00.30 Дует за еден – игран филм

08.25 Метео 5 – временска прогноза 08.30 Разделба – индиска серија 09.15 Разделба - индиска серија - продолжува 13.00 Доктори - турска серија

14.15 Капали Чаршија – турска серија 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Капали Чаршија – турска серија

16.15 Капали Чаршија турска серија продолжува 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 19.00 Oчајни домаќинки –

турска серија премиера 21.00 На турско кафе од Охрид 22.45 Вести 23.15 Добра идеја – документарна серија 23.50 Око за око - игран филм

07.00 Журнал – утринска програма 08.50 Вести 09.00 Топ Топ 09.20 Кај Ана – кулинарско шоу 10.20 Туркан – играна серија 12.15 Под сенката на врбите – играна серија

14.30 Зет домазет – играна серија 16.00 Вести 16.25 Временска прогноза 16.27 Зет домазет – играна серија 19.00 Дневник 19.38 Временска прогноза

19.40 Туркан – играна серија 20.00 Лото - извлекување 20.08 Туркан – играна серија 21.35 Пукај да убие – игран филм 23.35 Дневник 00.00 Временсака прогноза 00.02 Лудиот професор – игран

филм 01.40 Љубов во време на колера – игран филм 03.55 Г-ѓа Потер – игран филм 05.25 Најталент – забавна емисија 06.05 Азиланти – забавна емисија

07.00 Утеран - индиска тв новела 07.45 Утеран - индиска тв новела 08.30 Утеран - индиска тв новела 09.15 Утеран - индиска тв новела 10.00 Телешоп 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.45 Миленичиња во мојот џеп 11.00 Под липите - турска серија 11.45 Под липите - турска серија 12.45 Телешоп 13.00 Под липите - турска серија 14.00 Телешоп 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Љубов и казна - турска серија 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.55 Перла Шоу – забавна емисија 18.15 Музика 19.00 Вести 19.45 Три реки - америчка серија 20.45 Љубов и казна - турска серија 21.00 Игран Филм 23.00 Вести - на македонски јазик 23.20 Игран Филм 01.00 Езел – турска серија 02.30 Странски зет - турска серија 03.30 Странски зет - турска серија 04.15 Странски зет - турска серија 05.15 Странски зет - турска серија

Г-ѓа Потер игран филм Сител 03.55


23

ТВ недела 26 август

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Ѕвон - микс 07.43 Македонски народни приказни 08.18 Што е тоа? 08.44 Бон - тон 09.00 Вести 09.10 Бостонски адвокати сериски филм 09.52 Бостонски адвокати сериски филм 10.34 Македонски народни

приказни 11.02 Народна музика 13.00 Вести 13.18 Аграр 14.18 Документарна програма 15.16 Парадоксот на Диоген драма 17.00 Дневник 17.27 Апокалипса 18.29 Талкачи

18.55 Македонски народни приказни 19.30 Дневник 2 20.15 Од наш агол – дебатна емисија 21.10 СВП - мостови 23.10 Дневник 3 23.43 Семејни убиства сериски филм 00.13 Семејни нубиства сериски филм

00.43 Семејни убиства сериски филм 01.13 Семејни убиства сериски филм 01.43 Семејни убиства сериски филм 02.13 Документарна програма 03.13 Аграр 04.13 Музичка програма 05.57 По глас и светлина

Најава на програмата 07.05 Цртани филмови 07.45 Девици благороднички – играна серија 10.10 Документарна програма 11.00 Храна и вино – емисија за гурмани 12.40 Секој е Вип 13.30 Канцеларијата – играна

серија 14.45 Макпланет 15.30 Вести 15.35 Непремостливи разлики – игран филм 17.00 Незадолжително 17.30 Мојот пат 18.05 Луѓе и места – репортажа

18.30 Вести 19.00 Метео 19.05 Спорт 19.10 Аларм за Кобра – играна серија 20.00 Девојчето со валкани раце 2 дел – игран филм 21.40 Вести 22.10 Метео

22.15 Спорт 22.20 Ѕвер – игран филм 00.05 Игран филм 02.00 Игран филм 03.30 Вести 04.05 Луѓе и места – репортажа 04.15 Мојот пат 04.45 Игран филм 06.30 Вести

06.45 Пустолов – играна серија 07.30 Пет и Стен – анимирана серија 07.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија за деца 08.10 Мајски пупки – играна серија

09.00 Супер ѕвезда – топ листа 10.00 Мојата ужасна година игран филм 11.45 Патеписна репортажа 12.20 Ничија будала - игран филм 14.00 Зајди, зајди – музичка емисија

15.25 Совршено невреме документарна програма 16.30 Светски познати готвачи – кулинарско шоу 17.00 Крис Ејнџел – забавна програма 17.30 Вести 17.50 Најслаба алка – квиз 19.00 Вести

19.30 Евро Панорама – информативна програма 20.00 Измама на векот - игран филм 22.00 Вести 22.40 Еден на еден – забавна програма 23.30 Прозорец од задната страна - игран филм

08.00 Доктори – турска серија 08.45 Доктори - турска серија продолжува 10.25 Метео 5 – временска прогноза 10.30 Јунска ноќ – турска

серија 11.15 Јунска ноќ - турска серија - продолжува 13.30 Крај – турска серија 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести

15.25 Крај – турска серија 16.25 Крај - турска серија продолжува 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести

18.40 Oчајни домаќинки – турска серија 20.45 Лемони Сникет – игран филм 22.40 Вести 23.20 Смртоносна потера – игран филм

06.30 Се за љубов – реално шоу 07.45 Брачен судија – реално шоу 09.00 Топ шо 09.15 Брачен судија – реално шоу 10.30 Туркан – играна серија 12.15 Под сенката на

врбите – играна серија 14.30 Зет домазет – играна серија 16.00 Вест 16.25 Временска прогноза 16.27 Зет домазет – играна серија 19.00 Дневник

19.30 Временска прогноза 19.32 Туркан – играна серија 21.15 Рапсодија во мајами – игран филм 23.15 Дневник 23.40 Временска прогноза 23.42 Самрак – игран филм 01.15 Најталент – забавна

емисија 02.05 Како беше текстот – забавна емисија 02.55 Кој те шиша – забавна емисија 04.55 За своја душа – забавна емисија 05.50 Азиланти – забавна емисија

07.00 Пет плус - детска емисија 09.15 Бакуган -цртан филм 09.35 Миленичиња во мојот џеп 10.00 Телешоп 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.40 Странски зет - турска серија 11.30 Странски зет - турска серија 12.15 Странски зет - турска серија 13.00 Телешоп 13.15 Странски зет - турска серија 14.00 Телешоп 14.15 Топ шоп 14.30 Скај Шоп 14.40 Игран Филм 16.00 Вести 16.30 200 – дебатна емисија

17.30 Бастед – скриена камера 18.00 Три реки - америчка серија 19.00 Вести 19.45 Перла Шов – забавна емисија 21.15 Игран Филм 23.00 Вести на македонски јазик 23.15 Игран Филм 01.00 Езел – турска серија 02.30 Перла Шов – забавна емисија 03.45 200 – дебатна емисија 04.45 Љубов и казна - турска серија 05.30 Љбов и казна - турска серија 06.30 Љубов и казна - турска серија 07.15 Љбов и казна - турска серија

Ничија будала игран филм Алфа ТВ 12.20


24

ТВ понеделник 27 август

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро македонијо 09.05 Волт дизни - Цртан филм 09.28 Талкачи - Документарна 10.00 Дневник 10 10.26 Мак. народни приказни сиромавиот селанец и богатите граѓани 11.04 Во светот на животните-буф 11.33 Волт дизни - цртан филм 11.48 Лексикомани - болница -

образовна 12.00 Апокалипса - документарна 13.00 Вести 13.25 Научен спектар - образовна 13.56 Од наш агол - дебатна 15.00 Вести 15.17 Волт дизни- цртан филм 15.30 Плажите на светот документарна 16.03 Драрма и грег - серија

17.00 Дневник 1 17.46 Тротоар њуз - забавна 18.07 Бостонски адвокати 18.57 Мак. народни приказни сиромавиот селанец и богатите граѓани 19.30 Дневник 2 20.20 Македонија низ историјата документарна серија 21.05 Документарна програма

22.05 Бостонски адвокати - серија 23.00 Дневник 3 23.40 Тротоар њуз - забавна 00.00 Семејни убиства - серија 00.40 Бостонски адвокати -серија 01.21 Драрма и грег - серија 02.03 Плажите на светотдокументарна 03.06 Семејни убиства - серија 03.42 Документарна програма

07.15 Цртани филмови 08.10 Тв серија - документарна програма 09.15 Луѓе и места - репортажа 09.30 Тоа сум јас 10.00 Љубов и други катастрофи – игран филм 11.45 Храна и Вино – емисија за гурмани 12.15 Диви суштества – документарна програма 13.00 Цртан филм

13.45 Девици благороднички – играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.45 Канцеларијата – серија 16.20 Диви сушества – документарна програма 17.05 Монк – сериски филм 17.:50 Храна и Вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.00 Метео

19.05 Спорт 19.10 Временска прогноза 20.00 Аларм за Кобра 11 – играна серија 21.00 Нови и умни идеи – документарна програма 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – сериски филм 22.45 Доктор Хаус – сериски

филм 23.35 Сонувачи – игран филм 01.30 Сексот и градот – сериски филм 01.55 Сексот и градот – сериски филм 03.30 Љубов и други катастрофи – игран филм 03.30 Вести 04.05 Храна и Вино – емисија за гурмани 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 Осомничени - играна серија 10.15 Портик – хроника на денот 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 12.30 Пет и Стен – анимирана

серија 12.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија 13.05 Ај ти замижи – емисија за деца 13.30 Супер ѕвезда – топ листа – емисија за деца 14.00 Евромакс – забавна програма 14.25 Добар пат – патеписна репортажа

15.00 Вести 15.15 Стоковна куќа – забавно документрана серија 15.45 Во прво лице – забавна програма 16.15 Осомничени – играна серија 17.05 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 17.30 Вести 17.55 играна серијаа 18.30 Фактор здравје – контактна

програма 19.00 Вести 19.45 VOA - Гласот на Америка 20.00 Олимписки кругови – спортска емисија 20.30 Мојот вујко Сајлс – играна серија 21.00 Котон клуб – забавна програма 22.00 Вести 22.55 Осуда - игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Јунска ноќ – турска серија 10.15 Очајни домаќинки – турска серија 10.55 Метео 5 – временска прогноза 11.00 Вести 11.10 Разделба – индиска серија

премиера 12.00 Крај – турска серија 13.00 Доктори – турска серија 13.45 Имотот на дамата - турска серија - 2 сезона 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот - турска

серија 16.40 Капали Чаршија – турска серија 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 18.45 Доктори - турска серија 19.45 Јунска ноќ – турска серија 20.15 Во канџите на славата -

игран филм 22.05 Метео 5 – временска прогноза 22.10 Вести 22.40 Со пластична хирургија до совршенство – документарен филм 23.10 Око соколово - игран филм

06.15 Засекогаш вљубени –серија 07.00 Вести 07.10 Журнал-утринска програма 09.00 Вести 09.10 кај Ана – кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина – играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ – естраден магазин 11.05 Малечката невеста – серија

11.30 Огнови на љубовта – серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта – серија 12.30 Топ шоп 12.50 Бурни времиња – серија 14.20 Под сенката на врбите – играна серија 15.05 Зет домазет – играна серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Зет домазет – играна серија

17.00 Огнови на љубовта – серија 18.00 Малечката невеста – серија 18.35 Бекстејџ – естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Под сенката на врбите – играна серија 20.50 Зет домазет – играна серија 22.10 Брачен судија – реално шоу 23.30 Дневник

23.55 Временска прогноза 23.57 Дел и Родни – играна серија 00.30 Привремена сопруга-серија 01.15 Бекстејџ – естраден магазин 01.30 Се или ништо – забавна емисија 02.20 Балкан бенд – забавна емисија 02.50 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал – реприза 05.00 Зора зори – забавна емисија

07.30 Под липите - турска серија 08.15 Утеран - индиска тв новела 09.00 Опасна лубов - шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.40 Бакуган - цртан филм 11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Странски зет - турска серија 12.45 Телешоп 13.00 200 – Дебатна емисија 14.00 Телешоп 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Тивка бура - турска серија 15.35 Бакуган - цртан филм 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска тв новела 17.30 Опасна лубов - шпанска новела 18.25 Забавна музика 19.00 Вести 19.45 Странски зет - турска серија 20.45 Љубов и казна-турска серија 21.45 Под липите - турска серија 23.00 Вести - на македонски јазик 23.35 Езел – турска серија 01.00 Љубов и казна - турска серија 02.00 Странски зет - турска серија 02.45 Под липите - турска серија 03.30 Игран Филм 05.00 Опасна лубов - шпанска новела 05.45 Тивка бура - турска серија

Доктор Хаус сериски филм Телма 22.45


ТВ вторник 28 август

25

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 6.45 Добро утро македонијо 9.05 Волт дизни - цртан филм 9.30 Талкачи - документарна 10.00 Дневник 10 10.25 Мак. народни приказни мома војник 10.59 Лексикомани-опера 11.12 Ѕвон-микс - образовна 12.04 Документарна програма 13.00 Вести 13.20 Македонија низ историјата -

документарна 14.00 Аграр - Инфо. Магазин 15.00 Вести 15.13 Дарма и грег - сериски филм 16.02 Фолковизија - забавна 17.00 Дневник 1 17.45 Тротоар њуз- забавна 18.09 Бостонски адвокати -серија 18.55 Мак. народни приказни мома војник

19.30 Дневник 2 20.30 Македонија низ историјата документарна 21.10 Документарна програма 22.05 Бостонски адвокати сериски филм 22.55 Дневник 3 23.35 Тротоар њуз- забавна 23.55 Семејни убиства - сериски филм 00.30 Дарма и грег - серија

01.12 Бостонски адвокати - серија 01.54 Македонија низ историјата документарна 02.31 Талкачи - документарна 02.51 Семејни убиства - сериски филм 03.23 Аграр- инфо. Магазин 04.19 Документарна програма 05.09 Мак. народни приказни мома војник 05.42 Фолковизија- забавна

07.15 Тв серија 08.05 Документрана програма 09.00 Градини 09.30 Мојот пат 10.00 Души во морето - игран филм 11.45 Храна и Вино – емисија за гурмани 12.15 Диви суштества – документарна програма 13.00 Цртан филм 13.45 Девици благороднички –

играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Дигитална зона - емисија за нови технологии 16.20 Диви суштества – документарна програма 17.05 Доктор Хаус - сериски филм 17.50 Храна и Вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.00 Метео

19.05 Спорт 19.10 Аларм за Кобра 11- серија 20.00 Девици благороднички – играна серија 21.00 Приватниот живот на ремек делото – документарна програма 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – серија 22.45 Доктор Хаус - сериски филм

23.35 Ген за убивање – игран филм 01.30 Сексот и градот – серија 01.55 Души во морето – игран филм 03.30 Вести 04.05 Дигитална зона - емисија за нови технологии 04.15 Храна и Вино – емисија за гурмани 04.45 Тв серија 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 Осомничени - играна серија 10.15 Портик – хроника на денот 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 Вкусот на традицијата –

рецепт на денот 12.30 Пет и Стен – анимирана серија 12.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија 13.05 Ај ти замижи – емисија за деца 13.30 Супер ѕвезда – топ листа – емисија за деца 14.00 Евро Панорама –

информативна програма 14.20 Карпошвизија – емисија 15.00 Вести 15.15 играна серија 15.45 Во прво лице – забавна програма 16.15 Играна серија 17.05 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 17.30 Вести

17.55 играна серија 18.30 Фактор здравје – контактна програма 19.00 Вести 19.45 VOA - Гласот на Америка 20.00 Исфрлен од морето игран филм 22.00 Вести 22.55 Времињата што се менуваат – игран филм

07.00 Здраво Македонијо – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Јунска ноќ – турска серија 10.15 Очајни домаќинки – турска серија 10.55 Метео 5 – временска прогноза 11.00 Вести

11.10 Разделба – индиска серија премиера 12.00 Крај – турска серија 13.00 Доктори – турска серија 13.45 Имотот на дамата 2 сезона – турска серија 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести

15.25 Величествениот - турска серија 16.40 Капали Чаршија – турска серија 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 18.45 Доктори - турска серија 19.45 Јунска ноќ – турска серија

20.15 Округот Оринџ – игран филм 22.05 Метео 5 – временска прогноза 22.10 Вести 22.45 Со пластична хирургија до совршенство – документарен филм 23.15 Дух - игран филм

06.15 Засекогаш вљубени –серија 07.00 Вести 07.10 Журнал-утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана – кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ – естраден магазин 11.05 Малечката невеста – серија 11.30 Огнови на љубовта – серија

12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта – серија 12.30 Топ шоп 12.50 Бурни времиња – серија 14.20 Под сенката на врбите – играна серија 15.05 Зет домазет – играна серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Зет домазет – играна серија 17.00 Огнови на љубовта – серија

18.00 Малечката невеста – серија 18.35 Бекстејџ – естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Под сенката на врбите – играна серија 20.50 Зет домазет – играна серија 22.10 Брачен судија – реално шоу 23.30 Дневник 23.55 Временска прогноза

23.57 Дел и Родни – играна серија 00.30 Привремена сопруга-серија 01.15 Бекстејџ – естраден магазин 01.30 Се или ништо – забавна емисија 02.20 Балкан бенд – забавна емисија 02.50 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал – реприза 05.00 Зора зори – забавна емисија

07.30 Под липите - турска серија 08.15 Утеран - Индиска тв новела 09.00 Опасна лубов - шпанска тв новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.45 Миленичиња во мојот џеп 11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Љубов и казна-турска серија 12.45 Телешоп 13.00 Странски зет - турска серија 14.00 Музика 14.15 Телешоп 14.30 Топ шоп 14.45 Скај шоп 14.55 Тивка бура - турска серија 15.40 Миленичиња во мојот џеп 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска тв новела 17.30 Опасна љубов - шпанска тв новела 18.25 Забавна музика 19.00 Вести 19.45 Странски зет - турска серија 20.45 Љубов и казна-турска серија 21.45 Под липите - турска серија 23.00 Вести - на македонски јазик 23.35 Ин моушн 00.00 Езел – турска серија 01.30 Љубов и казна-турска серија 02.30 Странски зет - турска серија 03.15 Под липите - турска серија 04.00 Игран филм 05.30 Опасна лубов - шпанска тв новела 06.15 Тивка бура - турска серија

Дух игран филм Канал 5 23.15


26

ТВ среда 29 август

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро Македонијо 09.05 Цртан филм 09.30 Документарна програма 10.00 Дневник 10 10.25 Македонски народни приказни - бабата ѓавол 11.04 Лексикомани - на час по балет - образовна 11.14 Што е тоа - режисер образовна емисија 11.48 Мали а опасни - квасци -

образовна емисија 12.07 Документарна програма 13.02 Вести 13.22 Петтиот ангел - лажичките на Марга 13.52 Конечно викенд - образовна 14.42 Цртан филм 15.00 Вести 15.15 Дарма и грег - серија 16.00 Апокалипса - документарна 17.00 Дневник 1

17.41 Тротоар њуз- забавна 18.05 Да бидеме начисто информативен магазин 18.43 Бостонски адвокати сериски филм 19.30 Дневник 2 20.05 Студио - спортска 20.35 Лига на шампиони-натпревар 22.35 Студио - спортска 22.50 Дневник 3 23.30 Тротоар њуз - забавна

23.50 Семејни убиства - серија 00.32 Мтв анплагд 01.22 Бостонски адвокати - серија 02.03 Дарма и грег - Серија 02.44 Апокалипса - Документарна 03.42 Музичка програма 04.32 Македонски народни приказни - бабата ѓавол 04.59 Македонија низ историјата документарна 05.41 Конечно викенд - образовна

07:15 Тв серија 08.05 Документарна програма 09.00 Дигитална зона - емисија за нови технологии 09.30 Ловечко око 10.00 Бронко Апачи – игран филм 11.45 Храна и Вино – емисија за гурмани 12.15 Диви суштества – документарна програма 13.00 Цртан филм

13.45 Девици благороднички – играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Канцеларијата – серија 16.20 Диви суштества – документарна програма 17.05 Др. Хаус – документарна програма 17.50Храна и Вино – емисија за гурмани

18.30 Вести 19.00 Метео 19.05 Спорт 19.10 Аларм за Кобра 11 – серија 20.00 Девици благороднички – играна серија 21.00 Засекогаш млади - музичка емисија 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт

22.20 Сексот и градот – серија 22.45 Закон и ред – сериски филм 23.35 Одметници – игран филм 01.15 Сексот и градот – серија 01.40 Засекогаш млади - музичка емисија 02.05 Бронко Апачи – игран филм 03.30 Вести 04.05 Храна и Вино – емисија за гурмани 04.35 Ловечко око

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 - играна серија 10.15 Портик – хроника на денот 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 Вкусот на традицијата – рецепт на денот

12.30 Пет и Стен – анимирана серија 12.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија 13.05 Ај ти замижи – емисија за деца 13.30 Супер ѕвезда – топ листа – емисија за деца 14.00 Зајди, зајди – музичка

емисија 15.00 Вести 15.15 Играна серија 15.45 Во прво лице – забавна програма 16.15 – играна серија 17.05 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 17.30 Вести 17.55 играна серија

18.30 Фактор здравје – контактна програма 19.00 Вести 19.45 VOA - Гласот на Америка 20.00 Врвна брзина – забавна програма 21.05 Еден на еден – забавна програма 22.00 Вести 22.55 Британик – игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Јунска ноќ – турска серија 10.15 Очајни домаќинки – турска серија 10.55 Метео 5 – временска прогноза 11.00 Вести 11.10 Разделба – индиска серија

12.00 Крај – турска серија 12.35 Доктори – турска серија 13.15 Имотот на дамата 2 сезона – турска серија 14.15 Добра идеја – иновации 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот - турска

серија 16.40 Капали Чаршија – турска серија 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 18.45 Доктори - турска серија 19.45 Јунска ноќ – турска серија 20.15 Двојна измама – игран

филм 22.05 Метео 5 – временска прогноза 22.10 Вести 22.40 Со пластична хирургија до совршенство – документарен филм 23.10 Сите наши стравови игран филм

06.15 Засекогаш вљубени –серија 07.00 Вести 07.10 Журнал-утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана – кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина – играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ – естраден магазин 11.05 Малечката невеста – серија 11.30 Огнови на љубовта – серија

12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта – серија 12.30 Топ шоп 12.50 Бурни времиња – серија 14.20 Под сенката на врбите – играна серија 15.05 Зет дозазет – играна серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Зет домазет – играна серија 17.00 Огнови на љубовта – серија 18.00 Малечката невеста – серија

18.35 Бекстејџ – естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Под сенката на врбите – играна серија 20.00 Лото – извлекување 20.08 Под сенката на врбите – играна серија 20.50 Зет домазет – играна серија 22.10 Вајпаут – реално шоу 23.10 Дневник

23.35 Временска прогноза 23.37 Дел и Родни – играна серија 00.10 Привремена сопруга – играна серија 01.00 Бекстејџ – естраден магазин 01.15 Се или ништо – забавна емисија 02.05 Балкан бенд – забавна емисија 02.35 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал – реприза 05.00 Зора зори-забавна емисија

07.30 Под липите - турска серија 08.15 Утеран - Индиска тв новела 09.00 Опасна лубов - шпанска тв новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп 10.10 Топ шоп 10.25 Скај шоп 10.45 Бакуган - цртан филм 11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Љубов и казна-турска серија 12.45 Телешоп 13.00 Странски зет - турска серија 14.00 Телешоп 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Тивка бура - турска серија 15.35 Бакуган - цртан филм 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска тв новела 17.30 Опасна лубов - шпанска тв новела 18.25 Забавна музика 19.00 Вести 19.45 Странски зет - турска серија 20.45 Љубов и казна-турска серија 21.45 Под липите - турска серија 23.00 Вести - на македонски јазик 23.35 Езел – турска серија 01.00 Љубов и казна-турска серија 01.50 Странски зет - турска серија 02.45 Под липите - турска серија 03.30 Игран филм 05.00 Опасна лубов - шпанска тв новела 05.45 Тивка бура - турска серија

Тротоар Њуз

забавна емисија

МТВ 1 23.30


ТВ четврток 30 август

27

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро македонијо 09.05 Цртан филм 09.25 Документарна програма 10.00 Дневник 10 10.25 Македонски народни приказни - се што било поминало 10.58 Лексикомани - пекарница образовна 11.15 Ѕвон - микс - образовна 12.05 Документарна програма

13.00 Вести 13.20 Најубавите бајки на светот - цртан филм 14.10 Документарна програма 15.00 Вести 15.15 Дарма и грег - сериски филм 16.07 Документарна програма 17.00 Дневник 1 17.41 Тротоар њуз- забавна 18.02 Слободно прашувајте -

инфо. Магазин 18.39 Музичка програма 19.30 Дневник 2 20.23 Македонија низ историјата - документарна 21.11 Ако е со чом - дебатна 22.26 Документарна програма 22.26 Репортери - сериски филм 23.12 Дневник 3 23.48 Тротоар њуз- забавна 00.03 Семејни убиства - сериски

филм 00.34 Репортери - сериски филм 01.15 Дарма и грег - сериски филм 02.00 Класична музика 03.40 Македонски народни приказни - се што било поминало 04.08 Документарна програма 05.02 Музичка програма

07:15 Тв серија 08.05 Ловечко око 08.35 Документарна програма 10.00 Крваво злато – игран филм 11.45 Храна и Вино – емисија за гурмани. 12.15 Диви суштества – документарна п.ограма 13.00 Цртан филм. 13.45 Девици благороднички – играна серија

14.35 Аларм за Кобра 11 – играна серија 15.30 Вести 15.50 Канцеларијата – играна серија 16.20 Диви суштества – документарна програма 17.05 Закон и ред – сериски филм 17.50 Храна и Вино – емисија за гурмани 18.30 Вести

19.00 Метео 19.05 Спорт 19.15 Аларм за Кобра 11 – играна серија 20.00 Девици благороднички – играна серија 20.45 Секој е Вип 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – сериски

филм 22.45 Закон и ред - сериски филм 23.35 Никому не кажувај – игран филм 01.45 Сексот и градот – сериски филм 02.10 Крваво злато – игран филм 03.30 Вести 04.05 Пазар и пари 04.35 Секој е ВИП 05.20 Секој е ВИП

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 играна серија 10.15 Портик – хроника на денот 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 Вкусот на традицијата – рецепт на денот

12.30 Пет и Стен – анимирана серија 12.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија 13.05 Ај ти замижи – емисија за деца 13.30 Супер ѕвезда – топ листа – емисија за деца 14.00 Еден на еден – забавна

програма 15.00 Вести 15.15 играна серија 15.45 Во прво лице – забавна програма 16.15 играна серија 17.05 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 17.30 Вести 17.55 играна серија

18.30 Фактор здравје – контактна програма 19.00 Вести 19.45 VOA - Гласот на Америка 20.00 Подемот на парите – документарна програма 21.00 Совршено невреме документарна програма 22.00 Вести 22.55 Ангел чувар - игран филм

07.00 Здраво Македонијо – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Јунска ноќ – турска серија 10.15 Очајни домаќинки – турска серија 10.55 Метео 5 – временска прогноза

11.00 Вести 11.10 Разделба – индиска серија 12.00 Крај – турска серија 13.00 Доктори – турска серија 13.45 Имотот на дамата 2 сезона – турска серија 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести

15.25 Величествениот - турска серија 16.40 Капали Чаршија – турска серија 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 18.45 Доктори - турска серија 19.45 Јунска ноќ – турска серија

20.20 Ѕвездена прашина – игран филм 22.05 Метео 5 – временска прогноза 22.10 Вести 22.45 Со пластична хирургија до совршенство – документарен филм 23.10 Љубовен Гуру - игран филм

06.15 Засекогаш вљубени –серија 07.00 Вести 07.10 Журнал-утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана – кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина – играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ – естраден магазин 11.05 Малечката невеста – серија

11.30 Огнови на љубовта – серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта – серија 12.30 Топ шоп 12.50 Бурни времиња – серија 14.20 Под сенката на врбите – играна серија 15.05 Зет домазет – играна серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Зет домазет – играна серија

17.00 Огнови на љубовта – серија 18.00 Малечката невеста – серија 18.35 Бекстејџ – естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Под сенката на врбите – играна серија 20.50 Зет домазет – играна серија 22.10 Вајпаут – реално шоу 23.10 Дневник

23.35 Временска прогноза 23.37 Дел и Родни – серија 00.10 Привремена сопруга-серија 01.00 Бекстејџ – естраден магазин 01.15 Се или ништо – забавна емисија 02.05 Балкан бенд - забавна емисија 02.35 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал – реприза 05.00 Зора зори-забавна емисија

07.30 Под липите - турска серија 08.15 Утеран - индиска тв новела 09.00 Опасна лубов - шпанска тв новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.40 Миленичиња во мојот џеп 11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Љубов и казна-турска серија 12.45 Телешоп 13.00 Странски зет - турска серија 14.00 Телешоп 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Тивка бура - турска серија 15.40 Миленичиња во мојот џеп 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска тв новела 17.30 Опасна љубов - шпанска тв новела 18.25 Забавна музика 19.00 Вести 19.45 Странски зет - турска серија 20.45 Љубов и казна-турска серија 21.45 Под липите - турска серија 23.00 Вести - на македонски јазик 23.35 Ин моушн 00.00 Езел – турска серија 01.30 Љубов и казна-турска серија 02.30 Странски зет - турска серија 03.15 Под липите -турска серија 04.00 Игран филм 05.30 Опасна љубов - шпанска тв новела 06.15 Тивка бура - турска серија

Алсат - М 00.00

Езел турска серија


28

ТВ петок 31 август

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро македонијо 09.05 Цртан филм 09.25 Документарна програма 10.00 Дневник 10 10.21 Мак.нар.приказни двајцата ортаци 10.50 Лексикомани екскурзија -образовна 11.03 Златно славејче - детски фестивал 11.46 Цртан филм

12.03Документарна програма 13.00 Вести 13.20 Најубавите бајки на светот - цртан филм 14.14 Документарна програма 15.00 Вести 15.15 Дарма и грег - сериски филм 15.57 Документарна програма 17.00 Дневник 1 17.45 Тротоар њуз -забавна

18.05 Скопска програма информативен магазин 18.40 Документарна програма 19.00 Мак.нар.приказни двајцата ортаци 19.30 Дневник 2 20.15 Супер куп - фудбал Челзи - Атлетико 23.00 Дневник 3 23.36 Тротоар њуз- забавна 23.51 Стисни плеј - забавна

00.40 Репортери - сериски филм 01.25 Семејни убиства сериски филм 01.57 Репортери - сериски филм 02.42 Дарма и грег - сериски филм 03.04 Стисни плеј - забавна 04.43Тротоар њуз- забавна 04.43 Документарна програма 05.33 Музичка програма

07.15 Тв серија 08.05 Документарна програма 09.05 Секој е Вип 09.50 Добриот војник Швејк – игран филм 11.45 Храна и Вино – емисија за гурмани 12.15 Диви суштества – документарна програма 13.00 Цртан филм 13.45 Девици благороднички –

играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Канцеларијата – серија 16.20 Диви суштества – документарна програма 17.05 Закон и ред – сериски филм 17.50 Храна и Вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.00 Метео

19.05 Спорт 19.20 Аларм за Кобра 11 – серија 20.10 Девици благороднички – играна серија 21.00 Тоа сум јас 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – серија 22.45 Монк – сериски филм 23.35 Ветрот што го ниша

јачменот – игран филм 01.45 Сексот и градот – сериски филм 02.15 Добриот војник Швејк – игран филм 03.30 Вести 04.05 Тоа сум јас 04.35 Храна и Вино – емисија за гурмани 05.05 Тв серија 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 - играна серија 10.15 Портик – хроника на денот 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 Вкусот на традицијата – рецепт на денот

12.30 Пет и Стен – анимирана серија 12.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија 13.05 Ај ти замижи – емисија за деца 13.30 Супер ѕвезда – топ листа – емисија за деца 14.00 Надреално шоу – хумористична серија

14.30 Докторологија – хумористична серија 15.00 Вести 15.15 играна серија 15.45 Во прво лице - емисија 16.15 – играна серија 17.05 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 17.30 Вести 17.55 играна серија

18.30 Фактор здравје – контактна програма 19.00 Вести 19.45 VOA - Гласот на Америка 20.00 Евромакс – забавна програма 20.40 Зајди, зајди – музичка емисија 22.00 Вести 22.55 Бесмртност – игран филм

07.00 Здраво Македонијо – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Јунска ноќ – турска серија 10.15 Очајни домаќинки – турска серија 10.55 Метео 5 – временска прогноза 11.00 Вести

11.10 Разделба – индиска серија 12.00 Крај – турска серија 13.00 Доктори – турска серија 13.45 Имотот на дамата 2 сезона – турска серија 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести

15.25 Величествениот - турска серија 16.40 Капали Чаршија – турска серија 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 18.45 Доктори - турска серија 19.30 Јунска ноќ – турска серија

20.15 Последниот одмор – игран филм 22.05 Метео 5 – временска прогноза 22.10 Вести 22.40 Со пластична хирургија до совршенство – документарен филм 23.10 Конго - игран филм

06.15 Засекогаш вљубени -серија 07.00 Вести 07.10 Журнал-утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана – кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина – играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ – естраден магазин 11.05 Малечката невеста – серија

11.30 Огнови на љубовта – серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта – серија 12.30 Топ шоп 12.50 Бурни времиња – серија 14.20 Под сенката на врбите – играна серија 15.05 Зет домазет – играна серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Зет домазет – играна серија

17.00 Огнови на љубовта –серија 18.00 малечката невеста – серија 18.35 Бекстејџ – естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Под сенката на врбите – играна серија 20.50 Зет домазет – играна серија 22.10 Се за љубов – реално шоу 23.30 Дневник

23.55 Временска продноза 23.57 дел и Родни – играна серија 00.30 Привремена сопруга – играна серија 01.15 Бекстејџ – естраден магазин 01.30 Се или ништо – забавна емисија 02.20 Балкан бенд-забавна емисија 02.50 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал – реприза 05.00 Зора зори-забавна емисија

08.00 Под липите - турска серија 08.15 Утеран - индиска тв новела 09.00 Опасна љубов - шпанска тв новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.40 Бакуган - цртан филм 11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Љубов и казна турска серија 12.45 Телешоп 13.00 Странски зет - турска серија 14.00 Телешоп 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Тивка бура - турска серија 15.40 Бакуган - цртан филм 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска тв новела 17.30 Опасна љубов - шпанска твновела 18.25 Забавна музика 19.00 Вести 19.45 Странски зет - турска серија 20.45 Љубов и казна-турска серија 21.50 Под липите - турска серија 23.00 Вести - на македонски јазик 23.35 Езел – турска серија 01.00 Љубов и казна-турска серија 02.00 Странски зет - турска серија 02.45 Под липите - турска серија 03.30 Игран филм 05.00 Опасна љубов - шпанска тв новела 05.45 Тивка бура - турска серија

Канал 5 23.10

Конго игран филм


29

КРСТОЗБОР

1

8

3 9 7

2 2 8

2 4

6

4

1

6

8

9

4

4

3

3

5

6

7

6

4

7

6

5

6

1

5

6

7

1

3

5 8

8

9

3 3

6

1

2

7

5

2

1

6

1

7 5 3

9

2

9 3

4

2

4

7 6

3

5

1

4

6

1

5

2

3

4

8

6 8 4

2 8

6

8

8

1

8

6

7 9

2

2

4 5

4

5

6 1

3 2

5

9 9

7

1 6

5

1 2

3

3

7

3 2

2

5 9

3

7

6

8

2

6

6

2 8

1

5

8 4

5

1

1 6

7

2

2

2

8

3

5

9 8

1

4

6

3

1

3

9

4

2

7

7

7 2

5

4

9 8

4

6

8 6

3

3

1

3 4

6

2

6

3

8

7 3

6

6

4

5

8

5

7

9

8

9

2

9

9 1

2

8

2

9

2

5

7

3

7

6

3

9

2 6

4 1


30

КРСТОЗБОР

“DEN#

Æ

SOPSTVENIK NA RESTORAN

TELO [TO SE NI[A, TREPERI (MN.)

LITERATURNA TVORBA (MN.)

MA[KI PEJA^KI GLASOVI

SREDSTVA ZA ORAWE

AFIRMACIJA

GRAD VO MAKEDONIJA

REKA VO BiH

MITSKI TROJANSKI JUNAK

KOPNO OBIKOLENO SO VODA

EKS NBA KO[ARKAR XON

PEJA^KATA TARNER

P

NAIVNOST IZU^UVA^I NA ESPERANTO JAZIKOT AVTOMOBILISTOT SENA SPOKOEN @IVOT

BINA, ESTRADA

DEL OD ELISA PLANINA VO GRCIJA (BOGOVI)

PARK VO QUBQANA EDNA OD SAD

Ä

STAROSLOVENSKA BUKVA ELIPSA (MN.)

K ME\UNARODEN JAZIK MESTO VO SENKA

SITARISTOT [ANKAR

NATRIUM MESTO BLIZU OPATIJA

LETUVALI[TE NA PRESPANSKO EZERO “AVENIJA#

MUZA NA POEZIJATA REKA VO BiH

Ä

MALA VOENA FORMACIJA VE[T, SNAODLIV

MASLINKA (MN.) TATKO (ST. SLOV.)

KOMPOZITOROT SOS

TORINO

ORIENTALEN MUZI^KI INSTRUMENT

JUG PEKOL

VYIDAN ORMAN AVSTRIJA

SULTANOV UKAZ

K

OSUM NASO^NIK Poimite od popisot na levata strana se nao|aat vo site osum nasoki vo likot na osumnaso~nikot. Na krajot }e vi ostanat 5 slobodni bukvi koi ~itani po red go davaat imeto na grad vo Makedonija

- AMERIKA - ANOTACIJA - ANTICA - BATO^INA - BONITET - VETAR - DEKART - ENAKIT - IDOMENI - IJANA - ITISON - KANEO - KARBID - KERATOM - KONCERN - KOCIJAN

- MASKA - MA^ETA - NEVENA - NOVAK - OPATIJA - RANEC - RETORIKA - SANTIM - SARACEN - SKAKI - SMOLENSK - STANICA - STATIKA - TAKSIRAT - TENISER - TERMIT

V

S M O

L

E

N

S

K

T

E

S

K

A

K

I

R

O

T

E

R

S

T

L

A

R

E

P

E

K

R

A

A

A

J

I

C

A

T

O

N

A

K

N

T

A

N

T

I

C

A

R

T

E

T

I

O

I

N

I

N

E

M O

D

I

K

J

O

J

E

S

A

N M I

M

A

B

A

N

I

^

O

T

A

B

R

N

N

A

N

E

V

E

N

S

R

E

E

V

E

T

A

R

I

S

K

A

T

O

T

A

K

I

R

E

M A

K

S


31

КРСТОЗБОР

2

1

7 5

6

6 2

1 4

1

9

7 8

7 5

5

3

5

3 7

4 9

4

2 1

1 3

*********

8

Do{le dvajca [koti kaj doktor. - Vo {to e problemot gospodine? - go zapra{al doktorot edniot od pacientite. - Progoltav {iling! - A kaj vas? - mu se obratil na drugiot. - Toa e mojot {iling!

3 8

- Zo{to internetot nikoga{ ne }e mo`e da gi zameni pe~aten ite vesnici? - Bi bilo preskapo so kompjuter da se potpaluva ogan, da se tepaat muvi ...

2

6

6

HUMOR

2

*********

6

2

3

1

2 2

3

5

2

9 9

9 5

1

5 8

7

2

4

8

3

8

8

2

AFORIZMI

3

7

4

8

9

3

4

1

5

8 1 4

4

9 5

4

********* Sozdadovme idealen sistem. Pove}e ne se mo`e{e *********

9 6

A na Crvenkapa sekoja i’ ~est. Prva otide vo {uma!

4 8

8

- Koj e popameten: lu|eto ili kowite? - Kowite! Ako stavi{ deset lu|e da se trkaat na hipodrom, nieden kow nema da dojde da gi gleda! *****************************************************

4

1

1

**********

6

7

1

1 9

1

6

3

3

4

6

8

4

8

5 7

9

Kako i obi~no se vra}a Trpe doma vo sitnite ~asovi. - Ni{to ne veli{? - ja zapra{al `ena si iznenadeno. - A {to da ka`am pove}e? - odgovorila taa apati~no. - Se pomiriv so sudbinata ... - E, {teta! A ba{ smisliv mnogu dobar izgovor!

2 8

Pewu{kata zaludno traga po familijarnosto steblo ********* Koj e za, racete vo vis!


32

1

КРСТОЗБОР

2 1

6 5

2

2

9

6

4

1

5

8

3

7

4

6

6

1

9

7

9

5

7

6 1

2

1

9 6

4

3

3

9

4

2

5

6

5 9

6

7

5

8 2

1

7

3 9

3

6 7

1

8

STRANA 5) - DOMINO: PIO, VODOSKOK, BP, ASKA, PODVIS, BAL, STENDAL, ESTRADA, TRAEN, @AKLIN, EN, REN, EN, KRAN, ENT, ML, KVAS, VK, AKTA, A, KANU, AA, SKRE@, BARITON, SATARI, MINSK, KAROTIN, ERAT, ^, DONEV, KK, NOS, PELIKAN, SAR, E, TARTARAT, SENA, GLASNIK, DIREKTI, IE, KARERA, OKTAN, NIGERIJA, ANTARA

6

8

4

3

4

6

1 7 4 5 7

5

6

9

1

5 3

8 2

STRANA 3) - MOZAIK: HORIZONTALNO: MASKENBAL, MINIJATURA, TANATOS, CIKORIJA, ENARE, PAPRAT, IMANITE, TO[E PROESKI, KARANTIN, TRIENALE, BUTAN, ATEST, SOBOREC, LEMKA, ILUMINAT, EKSTREM, VLAINKA, TETREB, TIVOLI, OPTIMUM, AD AKTA, ASTORIJA; VERTIKALNO: MATEMATIKA, LAVANDA, SATARA[, NEONKA, ISTOK, ESTET, PRATKA, KAVGA, PROSTORIJA, LETOPIS, INDUSTRIJA, MUSTACI, NEVISTINIT, IMITIRAWE, STEBLO, STOTKA, TEREN, NEUKOST, RAZMER, AGAMEMNON, CIMERMAN STRANA 4) - ITALIJANSKI KRSTOZBOR: IPOLIT, KONZERVATIVEC, NEPOKOR, PABLO, TALONI, TROPAR, LAKOM, RABIN, B, EFREM, KOLOR, KONAK, ZE, ROT, ENAKIT, TAMAN, EAT, PRUST, JOT, TANAS, ORSK, RANA, EAM, PERONOSPORA, ETIL ALKOHOL, NEVESTA, TOSTAO, TARAS, C, ATOMI, ART, L, RIVALKA, STAMEN, TIKO, GAVAZ, ARII, NANA, O, ANKARAN, PLASTRONIK, RE, AGLI, ARPA, TENK, KU

6

6

1

STRANA 2) - SKANDINAVKA: OKTAEDAR, KRATOVKA, TABAN, TP, PALARII, A, KRASTAVICI, ZAGO, ISTORIJA, KALAS, ANTURIJA, KORIST, TORONA, VOLANI, IRA, ONKOLOZI, A, PSA^A, INDIRA, KV, TT, VA, RA^A, ORA, AVELAN@, RIDIKIL, URANIUM, NOVELI, DIMISKIJA, EROT

3 8

2

4

RE[ENIJA

8

1

8

3

2

1

2

8

3

9

7

2

4

STRANA 14) - SKANDINAVKA: PROSTODU[NOST, ESPERANTISTI, SCENA, AIRTON, TIVOLI, PERKA, KOLORADO, JOT, RAVI, ILO, VOD, ATI, OLIVI, NA, TO, ASAMATI, J, ERATO, PLAKAR, KRIVAJA, IRADE OSUMNASO^NIK: VELES STRANA 15) - SUDOKU: 1) 928 765 134, 315 924 687, 647 183 295; 172 896 543, 836 451 972, 594 372 861; 263 549 718, 489 217 356, 751 638 429; 2) 496 317 528, 175 829 463, 832 564 719; 624 975 381, 351 486 297, 789 132 645; 547 698 132, 218 743 956, 963 251 874; 3) 629 184 537, 581 673 249, 743 295 681; 916 728 453, 257 431 896, 438 956 712; 195 862 374, 864 317 925, 372 549 168 STRANA 16) - SUDOKU: 1) 897 126 345, 164 953 287, 352 784 691; 529 631 874, 786 495 123, 413 278 956; 231 549 768, 948 367 512, 675 812 439; 2) 431 826 579, 768 195 432, 592 743 681; 827 561 394, 153 974 826, 946 382 715; 385 419 267, 214 637 958, 679 258 143; 3) 867 492 513, 241 735 986, 935 681 274; 159 823 467, 624 917 835, 378 546 129; 412 379 658, 593 168 742, 786 254 391

PODGOTVUVA

7 3

STRANA 13) - SUDOKU: 1) 851 372 469, 496 815 273, 372 649 158; 739 561 842, 568 924 317, 214 738 596; 923 457 681, 147 286 935, 685 193 724; 2) 812 746 593, 456 139 872, 793 852 461; 264 385 917, 975 461 238, 381 297 654; 627 914 385, 548 673 129, 139 528 746; 3) 634 921 578, 719 685 324, 258 347 619; 127 593 846, 543 268 791, 896 714 253; 965 132 487, 471 856 932, 382 479 165; 4) 135 249 687, 849 716 325, 672 385 914; 387 194 256, 926 537 148, 451 628 793; 263 851 479, 514 973 862, 798 462 531; 5) 948 536 217, 715 942 836, 632 718 954; 281 659 743, 357 284 169, 469 371 582; 526 193 478, 194 867 325, 873 425 691; 6) 135 769 842, 647 328 591, 928 145 763; 583 672 419, 279 451 638, 416 983 257; 761 834 925, 892 516 374, 354 297 186

1

S A G I T TA R I U S


КУЛТУРА

Петок, 24 август 2012 година

33

ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА ЛАУРЕАТОТ НА „ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ“ НА СВП

Ги жалам тие што не читаат

Некои поети траат само еден момент, некои цел живот се трудат да бидат поети, а кај некои поети секој стих е поезија, рече Монгани Вали Сероти

Н

Невена ПОПОВСКА

ајновото издание на манифе стацијата „Струшки вечери на по е зија“ почна со прес-конференција на лауреатот на наградата „Златен венец“, јужноафриканскиот по ет Монгани Вали Сероти. Пре стојот во Струга и до сегашните средби со поетите, ор-

ганизаторите на фе стива лот и со претставниците на Општина Струга, тој ги искористил и научил за Македонија, нејзината култура, историја и за хумано ста на луѓето. - Луѓето од Македонија преку доделувањето на „Златниот венец“ ме поче стија не само мене, туку и народот на мојата земја. Ова е многу важен гест за мене, но, од друга страна, и во Африка предизвика големо интере сирање за вас како народ и како држава. Моето почитување за луѓето од Македонија доаѓа оттаму што сметам дека сме слични во страдањата низ историјата, но и дека сме спо собни да покажеме мудрост во тешките моменти - рече Сероти. Запознавајќи ги присутните со историјата на Јужна Африка, тешкотиите и со долгогодишната борба преку која се избориле за својата слобода и не зависност, Сероти истакна дека сите уметници, по ети, писатели во

Јужна Африка се максимално ангажирани во промоција на својата земја. - Пишуваме поезија и романи, а сега јас почнав да пишувам и драмски текст, кои говорат за хумано ста и за важно ста на слободата зашто сега, 18 години откако ја добивме слободата, Африка е наша одговорност. Кога ќе се вратам во Африка, ќе говорам за Македонија. Сега овде сите мои сетила се отворени за да сфатам како успевате да ги решавате меѓучовечките одно си бидејќи лично сметам дека толеранцијата е огромен предизвик. За него татковината на поезијата е таму каде што е искуството. - Поезијата е засекогаш. Некои по ети траат само еден момент, некои цел живот се трудат да бидат поети, а кај некои поети секој стих е по е зија. И покрај технолошкиот напредок, во светот секогаш ќе има ме сто за

поезијата. Ги жалам тие што не читаат зашто не се свесни дека со тоа пропуштаат огромно задоволство - заврши Сероти.

„Епизодист“ го освои Холивуд Филмот „Епизодист“ на режисерот Игор Анѓелов ја освои престижната прва награда на фестивалот „Холишортс“ во Лос Анџелес, во категоријата за странски кратки филмови. На еден од најдобрите фестивали за кратки филмови, каде старите холивудски мајстори на филмот ги оценуваат младите филмаџии, македонскиот филм ги засени останатите 24 од истата категорија, освојувајќи ги срцата на жири-комисијата. -„Епизодист“ е работен со класичен филмски јазик, во кој се вметнати многу креативни решенија. Огромно задоволство ми е што ја добивме оваа награда во многу силна конкуренција. Особено зашто фестивалот ги наградува тие фил-

мови што имаат одлична идеја, а не се само добро сработени - изјави режисерот Игор Анѓелов.

По освојувањето на холивудската награда, филмот доби интернационален дистрибутер, кој сака

да го пласира „Епизодист“ во продукција на „Квазар филм“ на ТВстаниците во Америка и низ светот.


34

КУЛТУРА

Петок, 24 август 2012 година

Почна 4. фестивал „Бош“ во Гевгелија

П

о четврти пат во Гевгелија ќе се одржи мултимедијалниот фе стивал „Бош“. Во периодот од 24 до 26 август на повеќе локации низ градот ќе бидат отворени уметнички изложби, ќе се одржат филмски проекции, поетски читања, музички концерти, работилници. Во трите фе стивалски дена најавени се изведбите на „Атом театар“ од Бугарија со претставата „На работ“, прет ставата „Јас љубам бог“ на „Буден театар“ од Скопје, те атарскиот перформанс „Бош пазар“ на Васил Михаил, како и театарскиот перформанс „Конфузија“ од Институтот Евро Балкан. Ќе бидат отворени изложби на скулптури, инсталации фотографии и слики, меѓу кои се делата на Ангел Миов, Никола Радуловиќ, Марија Милошевска, како и групната изложба МОМИ. Музичкиот дел на програмата е резервиран за концерти на српската група „Мултиетничка

атракција“, која првпат настапува во Македонија, електронското трио „Аутмајнд“, македонскиот раперски со став „Подземен ефект“; диџејски настапи на Јане Алтипармаков, Марчин Оф-поп, Соња Исмаил, електролегендата од Прага Пет Харт и настап во живо на Дени Трајков, музички продуцент и диџеј од Гевгелија. Во текот на овие три дена ќе се про ектираат и филмовите „Кратка историја на еден ангел“ од Константин Плевнеш, „Кај

Гаља“ на Милиана Ленак, „Кабаре во автоперална“ на Јордан Дуков, „Конзо“ на Иван Ивановски, „СУП“ на Доријан Миловановиќ, „Сонот за безусните“ – на Игор Калц и на Јане Алтипармаков, „Гетокино“, „Застој“, „Образ“ – ЕСРА. Асоцијацијата на независна културна сцена „Јадро“ ќе отвори дискусија на тема “Улогата на независната културна сцена во развојот на локалниот културен контекст“. Сите настани на фе стивалот

„Бош“ ќе бидат бесплатни, покрај тоа што целиот тим работи волонтерски. - „Бош“ се прави од љубов кон уметничкиот алтернативен израз и од желба Гевгелија да добие белег кој ќе го задоволува отворениот критички вкус на младиот ум и особено во сеќавање на нашиот пријател, сограѓанин, истомисленик, по ет, актер – Бошко Бозаџиевски (1981-2008) во чија чест и почна “ - велат организаторите на фе стивалот.

Модата како уметнички проект „Рециклирачка мода“ е насловена модната ревија која вечерва, со почеток во 22часот, ќе биде по ставена под ведро небо на Широк сокак во Битола како дел од единае сеттото издание на Интернационалниот младински арт-фе стивал „Битола отворен град 2012“. Автор на модната ревија е Катарина Рашиќ од Србија. Нејзина потесна специјалност е рециклирачката мода, односно креирање фустани од рециклирани материјали. Со вакви креации се има прет ставувано на повеќе групни и само стојни изложби и модни ревии. Во Битола ќе се прет стави преку само стојна модна ревија. По модната ревија, на Широк сокак ќе биде по ставено и уличното шоу на познатиот италијански аниматор, жонглер, акробат, кловн и те атарски уметник Адо Сана-Адолиери. Тој уште од својата 14. година е миленик на публиката. Се занимава и со едуцирање млади жонглери, но познат е и по тоа што работи на олеснување на

комуникацијата меѓу социјални групи и институции, како локалната самоуправа, здруженијата на граѓани и социјалните сервиси во Сардинија. Дел од утрешната фе стивалска програма е и работилницата и изложба за фотографија на Але сандра Спано од Ита лија, која ќе се одржи во 18 часот во кафе-бар „Порта џез“. Работилницата ќе го прет стави проце сот на раѓање на фотографијата.


КУЛТУРА

Петок, 24 август 2012 година

ПРЕД ОДЛИКУВАЊЕТО НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ

Државата нема пари за „Мајки“ Игор ИВКОВИЌ

М

акедонскиот режисер Милчо Манчевски, кој пред неколку месеци беше прогласен за национален уметник, нема финансиска поддршка за најновото дивиди-издание на последниот филм „Мајки“. Проектот за печатење и за издавање на дивидито Манчевски, како што неофицијално дознаваме, планирал да го промовира идниот месец, кога во претседателската вила на Водно и официјално ќе му биде врачено одликувањето „Национален уметник“ од претседателот Ѓорѓе Иванов. - И покрај тоа што филмот „Мајки“ беше најгледан филм во Македонија за изминатата година, и покрај тоа што учествуваше на 40 интернационални фестивали и освои дури седум награди, државата не го поддржува ова издание. Се обидуваме ние самите со продукцијата да го финансираме дивиди-изданието - изјави Милчо Манчевски за „Ден“. Од Министерството за култура, кое пред неколку месеци го прогласи Милчо Манчевски за нацио-

нален уметник, велат дека барањето за финансиска поддршка за дивиди-изданието за филмот „Мајки“ е доставено во Министерството на 22 август. - Ние, како Министерство за култура, финансиски ги поддржавме дивиди-изданијата на претходните три филма на Милчо Манчевски. Барањето за поддршка на новото издание со филмот „Мајки“ во Министерството за култура е стигнато пред два дена. Буџетот за програмата од 2012 година веќе е распределен и ние тоа барање ќе го разгледаме за следна-

та буџетска година. Филмот може да добие финансиска поддршка во 2013 година - објаснуваат од Министерството за култура. Милчо Манчевски во мај годинава беше прогласен за национален уметник. Минатата година оваа титула ја понесе пијанистот Симон Трпчески. Манчевски ќе биде свечено одликуван со ова признание идниот месец од претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. Со оваа титула Манчевски, како и Трпчески, од државата добиваат по 1.000 евра секој месец до крајот на животот.

Истанбул е светски центар на културата Според проектот „Културен извештај за светските градови 2012“, Истанбул е прогласен за центар на светската култура. Ова е утврдено по

анализата на 60 показатели како што се број на национални музеи, споменици под заштита на УНЕСКО, број на киносали, театри, книжарници и

други културни содржини. Втор на листата е Јоханесбург во Јужноафриканска Република, кој се смета за креативна, културна и комерцијална врска со остатокот на континентот. Tрет на листата е Лондон – космополитска толерантна метропола која привлекува луѓе од различни профили. По Лондон следат Мумбај и Њујорк, град кој многу вложува во економијата, културата и воопшто во уметноста. Следуваат Париз, градот на музиката, филмот и на сликарството, па потоа Сиднеј, Шангај, Токио, Берлин, Сао Паоло и Сингапур.

35

Пензионерите ќе играат и пеат Десетата јубилејна ревија на песни, музика и на игри, во организација на Сојузот на здруженија на пензионерите на Македонија, го доби Министерството за култура за свој покровител, а ќе се одржи на 25 септември во „Универзална сала“. На оваа манифестација македонските пензионери од најразлични краеви и националности во Македонија играат, пеат и рецитираат. - Настанот ќе ги обедини активностите на повеќе од 40 здруженија на пензионери во земјава, кои во изминатите десетина години преку манифестацијата настојуваа да ја сочуваат нашата етноеколошка традиција, да го негуваат изворниот староградски фолклор - рече министерката Елизабета Канческа-Милевска. Според министерот Спиро Ристовски, со оваа иницијатива на Министерството за култура се покажува општествената одговорност и грижа за лицата од третата доба. И.И.

Изјава на денот

„На кои сè будали им се подигнаа споменици во Србија, дури и мене иако сè уште сум жив“. Велимир Бата Живоиновиќ


36

МОЗАИК

Почна фестивалот „Битола отворен град“

Со изложбата на Јелена Марковиќ од Босна и Херцеговина почна единае сеттото издание на Интернационалниот младински арт-фе стивал „Битола отворен град 2012“ во организација на Младинскиот културен центар од Битола. Славниот црногорски евровизиски претставник Рамбо Амадеус и хрват ската панк-рокерска атракција „Хладно пиво“ се но сители на музичкиот набој на главниот музички настан. „Хладно пиво“ ексклузивно и премиерно настапува на 25 август, под отворено небо, на ракометното игралиште, заедно со Рамбо Амадеус и со „Брокен бит секстет“ од Црна Гора. Покрај нив ќе настапи и домашниот со став „Фолтин“. Единае сетта година со ред фе стива лот одбележува ус-

„ДНК“ ПРЕД ГОЛЕМИОТ КОНЦЕРТ ВО

Лажат тие шт не им годи по Слободанка МАРКОВАЧЕВА

пешно егзистирање на музичката сцена во регионот. И годинешното издание доне сува богата програма во периодот од 22 до 25 август, кога на повеќе локации во градот се предвидени концерти на групи од земјата и од странство, отворени улични забави, изложби, перформанси, работилници, како и традиционалниот голем музички настан. Фе стива лот „Битола отворен град“ се одржува во рамките на битолското културно лето „Битфест“.

Лени Кравиц им се извини на обожавателите во Скопје Продукцијата „Авалон“ објави официјална вест дека Лени Кравиц е принуден да ја откаже европската турнеја во септември и во октомври поради продолжување на обврските за снимањето на филмот „Батлерот“ што во моментов се снима во Њу Орлеанс. Како временска рамка за можни нови термини се спомнува 2013 година, а од „Авалон“ објавуваат дека навремено ќе ги изве стат неговите македонски обожаватели. Големата музичка ѕвезда на својот личен профил на „Фејсбук“ им се извини на македонските обожаватели за неговото одложено доаѓање. - Бев нетрпелив да дојдам во Скопје за да настапам за моите обожаватели и многу ми е жал што концертот мора да биде одложен. Моментално сум во Њу Орле анс, работам на филмот „Батлерот“. Снимањата беа продолжени, а според договорот, морам да бидам

Петок, 24 август 2012 година

дел од филмот. Ветувам дека ќе дојдам во Скопје следната година. Ве сака Лени - гласи неговото извинување. Организаторите од „Авалон“ информираат дека сите што имаат купено билети ќе можат од понеделник да си ги повратат средствата на ме стата каде што ги купиле.

П

анчо и Андреј се градски момчиња, весели, енергични, позитивни. На македонската музичка сцена опстојуваат од 2001 година, имаат големи хитови, освоени фестивалски награди, соработки со познати имиња од забавната сцена и многу концерти. На 29 септември, во „Универзална сала“, „ДНК“ подготвуваат еден поинаков концерт без завучно засилување. За „Ден“, Панчо открива детали за нивниот нов проект. Како ќе звучат вашите хипхоп-песни во еден поинаков аранжман за изведба? - Септември некако стана месец кој јас и Андреј го обожаваме, тоа е месец на „ДНК“. Кога почнуваме со проби, се чувствуваме како да сме на друга планета. За варијанта без за си лу вачи на звукот се

одлучивме зашто ќе биде прв пат во Македонија аренби-состав да се зафати со ваков подвиг. Тоа е меч со две острици, но веруваме во нашите квалитети и дека публиката ќе излезе презадоволна. Имаме одлична група зад нас и тоа нè прави сигурни и релаксирани. Гостите ќе останат во тајност до концертот, но тоа ќе биде еден чуден спој на луѓе. На репертоарот ќе се најдат најголемите хитови на „ДНК“, а публиката три часа ќе ужива во едно големо шоу. Ова ќе биде ваш втор солистички концерт, како го паметите првиот во „Метрополис арена“ минатата година? - Минатогодишниот концерт го сметаме за наш најголем успех. Нормално, „Метрополис арена“ е сè уште предизвик за веќе докажаните ма ке дон ски артисти, па и балкански, а ние убаво се спро тив ста вивме на тој


МОЗАИК

Петок, 24 август 2012 година

СКОПЈЕ

о велат дека пуларноста! предизвик, исполнувајќи ја до последно место, 7.000 обожаватели пееја со нас, а јас и Андреј вечно ќе ја паметиме таа ноќ. Кога би ја опишале вашата кариера, кои моменти би ги издвоиле како исклучителни за вас? - Мислам дека кариерата почна да ни се движи по нагорна линија ооткако созреавме, веќе знаевме што сакаме. Нашето враќање на македонската сцена беше со песната „Таа тоа го крие“, па следуваше мегахитот „Навлечен на тебе“, па „Полна месечина“, „Пази се од мене“, и сè друго веќе беше одлично прифатено, што ни е и главен репер да одиме понатаму. Им благодариме од сè срце на обожавателите зашто без нив „ДНК“ немаше да биде тоа што е денес. Сте погрешиле ли некогаш на музички план, што е тоа што никогаш нема да си го простите? - Најголемата грешка, можеби, беше тоа што бевме во продукција „Република“, каде што грижејќи се за другите артисти, си направивме контрауслуга. Откако згасна продукцијата,

ние се препородивме. Колку популарноста влијае на приватниот живот? - Ако каже некој дека популарноста не му годи, веднаш ќе ви кажам дека лаже. Прекрасно е да изнудуваш насмевки на туѓи лица или, пак, деца да те доживуваат како херој. И јас и Андреј секогаш одвојуваме максимално време за сите што сакаат да бидат во наша близина. Секако, популарноста си има и свои мани, но со тоа лесно може да се справиме. Зошто речиси секогаш во вашите видеоспотови има провокативни разголени девојки? - Мислам дека никој не сака на видеоспот да гледа монотонија, туку, напротив, позитивна тензија и сексапил. Септември го почнувате со концерт, а што потоа? - Сега најважен ни е концертот, потоа ќе нè има помалку во медиумите сè до издавање на нашиот албум, кој е 70 проценти готов и треба да излезе кон крајот на април. Соработуваме со странски композитори, ни недостигаат уште три песни, но за тоа - потоа.

37

Последни подготовки за „Пиволенд“ Под слоганот „Дојди, види, испиј“, од 29 август до 2 септември ќе се одржува големиот музички настан „Пиволенд“. Се подготвуваат и последните сегменти од програмата за петтото издание кое ќе се одржи на паркиралиштето пред СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Покрај најголемата понуда на различни видови пиво, разновидните забавни содржини и обожавателски ќошиња на фестивалот, манифестацијата е подготвена и со петдневната музичка програма на фестивалските сцени. Еден од артистите кој ќе го одбележи првиот фестивалски ден на главната сцена е и скопскиот рапер Владимир Ѓокиќ, познат под уметничкото име Да Џака Накот. Покрај хип-хоп, сцената на „Пиволенд“ истиот ден ќе ја пречека и скопската рокерска и диско-панкерска група „Д Џон“. Групата постои од 2007 година и предводена од гитаристот Љупа Ангелов за кратко време успеа да се наметне како едно од најквалитетните имиња на модерната македонска сцена. Настап кој ќе го означи почетокот на „Пиволенд“, на 29 август, ќе биде и концертот на веќе најавената балканската поп-рокерска легенда Бајага и „Инструктори“. На вториот фестивалски ден, на

главната сцена, покрај „Нокаут“, ќе настапи уште едно антологиско име од македонската поп-рокерска сцена, групата „Ареа“. Истиот ден пристигнуваат и гостите од Србија, „Севдах бејби“. Последниот августовски ден публиката ќе има можност да се забавува и со македонскиот состав „Ппс“, а покрај нив тука се

и веќе најавените предводници на оваа фестивалска вечер, Рамбо Амадеус и новосадската група со вистински рецепт за одлична забава, „Драм ен зез“. На 31 август настапуваат и „Елементал“ и „Баилдса“ од Грција. Завршницата на „Пиволенд“ е со македонската група „Џун“, а по нивниот настап на сцената ќе застане српскиот состав „Сарс“. Финалето е резервирано за најголемата активна група од поранешните југословенски простори, „Рибља чорба“. Како и секоја година, влезот на „Пиволенд“ ќе биде бесплатен за сите посетители.


38

МОЗАИК

Петок, 24 август 2012 година

Тина Тарнер на летување во Хрватска

Е

дна од најпознатите свет ски пејачки, Тина Тарнер, деновиве пре сојува во Дубровник каде ќе го помине својот летен одмор. Тамошните медиуми ја откриле локацијата каде што е сме стена, а таа ги пречека ла расположена мафтајќи им. 72-

годишната рок-баба пре стојува на својата јахта „Лејди Марина“ заедно со семејството и со пријателите. - Дубровник е прекрасен. Воодушевена сум! – изјавила Тина. Освен што кратко поразговарала со новинарите, Тина им ја отпеала „Sumertime“.

Мелис, најстарото семејство во светот Семејството Мелис, кое живее на Сардинија, е најстаро семејство во светот. Девет браќа и сестри имаат вкупно 818 години, а најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книга. По седум години истрага на пет континента, од Гинис потврдија дека семејството Мелис држи светски рекорд на долговечност. Семејството е по потекло од Пердасдефогу, регион на централноисточниот дел на Сардинија. Точно на 1 јуни 2012 година девет браќа и сестри од семејството имале 818 години и 205 денови. Најстарата сестра, Консолат, која има девет деца, 24 внуци, 28 правнуци, на 22 август наполни 105 години.

Втора по ред е Клаудија, која има 99 години, добро здравје и секогаш е во првиот ред на неделната миса. По неа е сестрата Марија со 97 години, која има здравствени проблеми од неодамна. Од браќата најстар е Антонио со 93 години, а по него следуваат

Консет со 91, Адолфо со 89, кој сè уште работи во еден бар, па Виталија со 81 година и најмладата Мафалда, која има 78 години. Реонот на Сардинија е познат по долговечност. Според студиите, уште од 1996 година на островот има повеќе од 2.500 стогодишници.

На магаре по библиски места

Еден израелски историски парк привлече туристи така што тие можат да посетуваат некои непристапни библиски места јавајќи магаре. Во историскиот парк Кфар кедем, посетителите облечени во библиски фустани и одори јаваат магариња низ карпести патчиња на Галилеја, учејќи како живееле луѓето од времето на Стариот завет од Библијата. Посетители можат, исто така, и преку интернет да го поминат патот од Библијата. На животното е прикачен на високофреквентен рутер. Менаџерот на паркот, Менасен Голдберг, изјави оти се надева дека новиот начин на патување ќе ги поврзе младите генерации со животот на древна Галилеја.

Кон крајот на годината Шер ќе се мажи третпат Шер ќе се венча со Тим Медвец, поранешен припадник на мотоциклистичкиот клуб „Хелс ејнџлс“. Венчавката ќе се одржи во Лос Анџелес и ќе биде мала и кратка. Шер (66) и Медвец (42) веќе еднаш биле заедно во 2008 година, но се разделија поради притисокот врз нивната врска од работни обврски. Според некои најави, двајцата ќе се венчаат по патувањето од САД на моторцикли на кое наскоро ќе тргнат. Шер досега се мажеше двапати. Првиот пат склучи брак со Сони Бон, а вториот - со Грег Алман.

Рис Витерспун во болница Познатата холивудска актерка Рис Витерспун вчера била итно однесена во болница поради компликации поврзани со бременоста. Изгледа дека бебето станало немирно бидејќи Рис во болница заврши дури двапати, а по втората посета лекарите одлучиле, сепак, да ја задржат.

статус: ЛАМБЕ АЛАБАКОВСКИ Ако јас станав фолк-пејач, тогаш браќата Тавитјан се поим за фолк!:) Боже, човек не може традиција да негува. А со следниот проект ќе бидам дури и на ТВ „Бом“!:)


СПОРТ

Петок, 24 август 2012 година

39

ТЕЧАТ ПОДГОТОВКИТЕ ВО НАЈТРОФЕЈНИОТ КОШАРКАРСКИ КЛУБ

Работнички застанува на здрави нозе Во следните денови се очекуваат нови засилувања, а се работи и на реновирање на са лата „Градски парк“

К

Стеван ЦАНЕВСКИ

ошаркарскиот клуб Работнички веќе де сетина дена тренира под водство на тренерот Марјан Лазовски, кој не го крие оптимизмот дека најтрофејниот колектив во земјата ќе направи голем чекор напред во однос на проблемите со кои се соочуваше минатата се зона. Новата управа на клубот веќе ангажираше неколку квалитетни засилувања, а во тек се преговорите за дополнително освежување на играчкиот кадар. Токму тоа дава верба не само кај стручниот штаб, туку и кај сите навивачи дека Работнички повторно ќе прет ставува моќен колектив во македонската кошарка. - По сето она што се случуваше со клубот во последните години, јасно е дека сега работите се движат во позитивна насока. Наша цел беше Работнички да застане на здрави нозе и убеден сум дека тоа ќе се

случи. Веќе кажав дека како тренер секогаш атакувам на најдобри можни ре зултати, но нема да биде срамота ако завршиме на второто, третото или петтото ме сто, но ако играме допадлива кошарка и направиме неколку чекори напред во однос на минатата се зона – изјави Марјан Лазовски. За очекување е Работнички до крајот на преодниот рок да се засили со уште еден или двајца кошаркари, со оглед на фактот дека центарската позиција останува една од најпроблематичните во тимот.

ЃУРОВ НА ТРЕНИНГ

За очекување е најново засилување на Работнички да биде Марјан Ѓуров откако искусниот кошаркар во последните неколку дена тренираше со тимот од „Градски парк“. Ѓуров пред неколку дена го раскина договорот со Фени индустри, па сега лесно може да се случи тој да се врати во клубот со кој освои многу трофеи на почетокот од својата богата кариера. - Марјан Ѓуров тренира со нас, а во меѓувреме води преговори со управата на клубот за деталите од договорот. Се надевам дека тие преговори ќе завршат успешно бидејќи Ѓуров сигурно би претставувал голем плус за нашиот тим - истакна шефот

Грин потпиша за Цедевита Привремениот македонски репрезентативец Маркиз Грин го напушти тимот на Авелино и во следната сезона ќе биде дел од амбициозниот хрватски прволигаш Цедевита. Американецот со македонски пасош, кој важи за план Б во нашиот национален тим во случај на отсуство на Лестер Бо Мекејлеб, експресно се договори со челниците на Цедевита и веќе го стави својот потпис на договорот со клубот, со кој ќе настапува во Евролигата

следната сезона. - Се повредив при настапите за Македонија и челниците на Авелино потоа не сакаа да ме задржат, не ми понудија нов договор. Од друга страна, раководството на Цедевита веднаш покажа доверба во моите квалитети, инсистираше да ме ангажира без оглед на повредата и токму тоа беше причината поради која, без поголемо размислување, потпишав договор со хрватскиот клуб - изјави Маркиз Грин.

Напоредно со засилувањето на играчкиот кадар, се реновира и дел од са лата „Градски парк“, пред сè соблекувалните за двете екипи, како и паркетот на кој се играат натпреварите. - Сакаме да напредуваме како клуб, а тоа се одне сува на сите аспекти. Затоа, ќе настојуваме да обезбедиме иде ални услови во нашата сала - порача Лазовски.


40

СПОРТ

Прв пораз на Металург

Настапот на „Истра куп“ во Новиград ракометарите на Металург го почнаа со минимален пораз 21-22 (9-11) од словенечкиот тим Горење. На македонскиот ракометен шампион ова му е прв пораз во подготовките пред новата сезона, по трите победи и триумфот на струшкиот турнир. Хрватскиот бек Дамир Батиновиќ, кој лани настапуваше малку поради повреди, пред новата сезона се враќа во форма и беше најефикасен играч во составот на Металург со седум гола. Синоќа металурзите играа против

Загреб КО, а денеска, во завршниот меч на турнирот, ќе ги одмерат силите со селекцијата на Кина. На подготовките во Истра, Металург е без првиот голман Дарко Станиќ, кој е на привремен заем во Катар, каде што ќе настапува за тимот на Ал Џаиш на претстојниот Суперглоб. Српскиот голман на 1 септември се враќа во Металург и ќе биде на голот на македонскиот првак на квалификацискиот турнир во Норвешка за пласман во Лигата на шампионите.

Балиќ кај Лазаров во Атлетико Мадрид

Петок, 24 август 2012 година

ОД АМС ДЕМАНТИРААТ ДЕКА СЕ ДОГОВОРИЛЕ СО

Ако нема д ни ракомет Клубовите што не се пререгистрирале во акционерски друштва во законскиот рок до 31 јули, не можат да се натпреваруваат во највисок систем на натпревари

Д

Билјана Б. ПЕТРУШЕВА

вата најтрофејни екипни спортови во Македонија, ракометот и кошарката, се сведуваат на аматерско ниво доколку не се направат измени во Законот за спорт и во законската одредба според која спорт ските клубови не можат да се натпреваруваат во највисок ранг на натпревари доколку не се пререгистрира ле во акционерски друштва до 31 јули годинава. До овој рок оваа законска обврска ја исполниле само два кошаркарски клуба (МЗТ Скопје и Работнички) и еден ракометен клуб (ЖРК Вар-

дар СЦБТ). Тоа автоматски значи дека во Македонија следната сезона во овие два спорта ќе нема првенствени натпреварувања од највисок ранг, а, следствено на тоа, ќе нема македонски претставници ниту во европските ракометни купови ниту во кошаркарската БИБЛ-лига. Освен 2-3 клуба што се финансиски постабилни, сите останати клубови и во ракометот и во кошарката се изјаснија дека не се моќни финансиски да ја подне сат трансформацијата во акционерски друштва и алтернатива им е згаснување. За да се избегне тоа, и Македонската кошаркарска федерација (МКФ) и Рако-

АМС ГО ДЕМАНТИРА НАЧЕВСКИ По две години од разделбата во Загреб КО, Кире Лазаров и Ивано Балиќ повторно ќе бидат во бековски тандем, овој пат во дресот на Атлетико Мадрид. Најдобриот хрватски ракометар е новото сензационално засилување во шпанскиот тим за кого трета сезона настапува Лазаров. Балиќ вчера потпиша едногодишен договор со Атлетико Мадрид, што значи и негово враќање во Шпанија и во АСОБАЛ-лигата во која настапуваше со Портлат во периодот од 2004 до 2008 година. Потписот на Балиќ со Атлетико Мадрид става крај на шпекулациите за тоа каде ќе ја продолжи

својата кариера. Во изминатите неколку месеци откако му заврши четиригодишниот договор со Загреб КО, Балиќ го поврзуваа со многу европски клубови. Минатата недела во хрватските медиуми се шпекулираше и со можен трансфер на Балиќ во Металург, кој, наводно, изразил подготвеност да му обезбеди 200.000 евра плата по сезона, колку што барал хрватскиот ас. Балиќ летово доаѓа како четврто засилување во таборот на Талант Душебаев. Нови имиња во Атлетико Мадрид од ова лето се Хрватот Јаков Гојун, Французинот Ксавиер Бараше и Шпанците Јосеп Масач и Алваро Ферер.

Агенцијата за млади и за спорт ја демантира изјавата на Марјан Начевски објавена во вашиот весник на 23.8.2012 г., во која е наведено дека Ракометната федерација на Македонија има начелен договор со директорот на Агенцијата за одложување на рокот за пререгистрација на ракометните клубови. Во изјавата на Начевски е наведено дека од директорот на Агенцијата за млади и за спорт, Лазар Поповски, е добиена согласност за одложување на рокот за пререгистрација на ракометните клубови во акционерски друштва до 2016 година, со што и клубовите не би биле санкционирани. Агенцијата ја демантира изјавата на генералниот секретар на РФМ, а воедно го повикува да одговори на кој состанок е постигнат таков договор бидејќи на последниот состанок одржан со клубовите од Суперлигата не е донесен заклучок за одложување на рокот за регистрација, стои во демантот од Агенцијата за млади и за спорт. Воедно , ја повикуваме и Вашата новинарка, г-ѓа Билјана Б. Петрушева пред објавување на информациите за пререгистрација на клубовите, да ги провери сите засегнати страни, заради тоа што со ваквите информации се создава лажна слика во јавноста, стои во демантот од Агенцијата за млади и спорт.


СПОРТ

Петок, 24 август 2012 година

О РФМ ЗА ОДЛОЖУВАЊЕ НА РОКОТ ЗА ПРЕРЕГИСТРАЦИЈА НА КЛУБОВИТЕ

договор, ќе нема т во Македонија!

41

Вардарки поразени во Унгарија Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ на стартот од „Ерима-куп“ во Унгарија загубија од домаќинот Ерди со 19-32 (7-15). Димитровиќ постигна шест, а Саздовска пет гола за македонскиот тим. Во составот на Ерди најефикасна беше Корен со седум погодоци. Синоќа вардарки играа за 3. место против екипата на Заечар. Српскиот тим во првиот меч беше поразен од Подравка со 27-30. Пред настапот на „Еримакуп“, ракометарките на Вардар СЦБТ одиграа неколку контролни натпревари во Хрватска.

Вардар про без победа во Добој

метната федерација на Македонија (РФМ) побараа од Агенцијата за млади и за спорт да се одложи рокот за пререгистрација на клубовите до 2016 година, како што беше направено со одбојкарските клубови. Со најава дека ќе има одложу-

вање и ќе се одложи законската обврска за пререгистрација на клубовите во акционерски друштва, на годишната конференција на клубовите во РФМ со постојниот статус беа одредени суперлигашите во машка и во женска конкуренција и беше прифатен

ПОПОВСКИ СЕКОГАШ НА СОСТАНОК Редакцијата на ДЕН во изминатиот период неколку пати се обиде да добие одговори од директорот на АМС, Лазар Поповски, на прашања поврзани со Законот за спорт и пререгистрација на клубовите во АД, но одговорот од негова страна секогаш е идентичен, СМС порака со содржина: „Состанок - итно е?“. Истото беше случај и во текот на вчерашниот ден, кога Поповски повторно не најде време за да даде свое видување за последните случувања во македонскиот спорт поврзани со тој закон, наспроти забелешката од АМС дека „при објавувањето на информациите за пререгистрација на клубовите не се проверени сите засегнати страни“.

календарот за натпреварите во Суперлигите, кои се натпреварување од највисок ранг на национално ниво. Но, еден ден потоа од Агенцијата за млади и за спорт ја демантираат изјавата на генералниот секретар на РФМ, Марјан Начевски, во која тој наведува дека РФМ има начелен договор со Агенцијата за одложување на рокот за пререгистрација на ракометните клубови. Од АМС ја демантираат изјавата на Начевски за „начелен договор“ и добиена „начелна согласност“, но не се негира, а не се ни потврдува дали остануваат доследни во спроведувањето на актуелната законска одредба или, сепак, ќе има одредени измени во Законот за спорт.

По првите два натпревари на 44. меѓународен турнир на шампионите „Добој 2012“, ракометарите на Вардар про се без победа. По стартниот пораз од Чеховски медведи (2327), „црвено-црните“ го загубија и вториот дуел против Динамо Минск со 30-36 (14-21). За разлика од силниот отпор што го пружија во пресметката со Динамо Минск, вардарци одиграа многу послабо, особено во првото полувреме кога со многуте грешки во одбраната му дозволија на противникот да направи седум гола позитива (21-14). Во последниот натпревар во групата, Вардар про вчеравечер играше против Барселона. На турнирот во Добој, македонскиот вицешампион настапува без Стојанче Стоилов и Вукашин Рајковиќ, кои имаат повреди. Вардар про денеска е слободен, а утре, на завршниот ден од турнирот во Добој, ќе одигра уште еден меч за пласман.


42

СПОРТ

Петок, 24 август 2012 година

ХРВАТСКИОТ СЕЛЕКТОР ГИ ОТВОРИ КАРТИТЕ

Штимац: Ќе биде т против Македониј

Кормиларот на хрватскиот национален тим ги предупреди своите избраници дека секогаш имале проблеми во пресметките со македонскиот национален тим

С

електорот на хрватската репрезентација, Игор Штимац, ги предупреди своите фудбалери да не се отпуштаат и максимално да ја респектираат македонската селекција на претстојниот квалификациски натпревар за СП 2014, кој ќе се одигра на 7 септември во Загреб. Штимац го соопшти поширокиот список од 26 фудбалери кои ќе треба да му се стават на располагање за стартот на подготовките за мечот со Македонија, по што брзо ќе се реши кои 18 играчи ќе настапат против нашата репрезентација. - Како што веќе најавив, во репрезентацијата се враќаат Младен Петриќ и Џо Шимуниќ, кои со своето искуство сигурно ќе претставуваат големи засилу-

вања. Од оние што претходно беа присутни го нема Даниел Прањиќ, кој не беше на потребното ниво на дуелот со Швајцарија, па затоа на позицијата лев

бек шанса ќе му дадам на Памиќ, кој игра стандардно во Спарта Прага - објави Штимац. Младиот стратег имаше неславно деби на клупата на „коц-

кестите“ со поразот на домашен терен од Швајцарија од 2-4, па Штимац сега јасно стави до знаење дека очекува далеку поголема дисциплина од своите избраници. - Ќе биде тешко против Македонија, особено доколку играме како на мечот со Швајцарија. Свесни сме дека сите очекуваат да победиме, но Македонците

ЛОВРЕН И МОДРИЌ НЕИЗВЕСНИ Двајцата стандардни првотимци на „коцкестите“, Лука Модриќ и Дејан Ловрен, се најдоа на поширокиот список на Штимац, но сè уште е неизвесно дали ќе можат да се појават во составот против Македонија. - Ловрен имаше незгодна повреда, вели дека се чувствува добро, но, сепак, ќе мора да добие зелено светло од лекарите за да може да настапи. Што се однесува до Лука Модриќ, проблемот е добро познат - тој не е подготвен за настап бидејќи цело лето тренираше индивидуално чекајќи на реализација на трансферот во Реал Мадрид. Двајцата фудбалери се најдоа на поширокиот список, но наскоро ќе одлучам дали ќе бидат вклучени во тимот за мечот со Македонија. Како селектор нема да дозволам да се чека на нешто до последен момент, без оглед на тоа за колку квалитетни играчи станува збор - изјави хрватскиот кормилар.

БИ ТКА НА ШАМ ПИ О НИ Т

Крамник го Ви та лиј Клич ко е не по бед лив во рин гот, со оглед на фа ктот де ка ве ќе има обеди не то не кол ку ти тули во су перте шка кате го ри ја. Се пак, Укра и не цот бе ше при нуден да капи тули ра во дуе лот што го има ше со ша хов ски от шам пи он Вла ди мир Крам ник, во ре ви јал ни от ша хов ски ду ел ме ѓу двај цата врв ни спорти сти што се одр жа во Истан бул. Мечот бе ше спон зо ри ран


СПОРТ

Петок, 24 август 2012 година

43

ешко ја традиционално ни создавале многу проблеми и во минатото, така што сигурно нема да имаме лесна задача на стартот од квалификациите - истакна селекторот на хрватскиот национален тим. Веднаш по дуелот со Македонија, хрватските фудбалери патуваат за Белгија на го стувањето против една од најсилните селекции во групата. Сепак, во стручниот штаб на „коцкестите“ инсистираат дека за мечот со Белгија ќе почнат да размислуваат дури по завршувањето на пресметката со „црвено-жолтите“ од Македонија. - Стартот од квалификациите секогаш е најважен, па затоа мораме да дадеме сè од себе за да стигнеме до победа над Македонија. Тоа може да ни помогне да ја кренеме атмосферата пред останатите средби, но истовремено претставува опасност за нови проблеми доколку не го забележиме посакуваниот резултат. Затоа, победа над Македон-

ците претставува императив за нас, а дури потоа ќе почнеме да размислуваме за Белгија - порача првиот асистент на Штимац, легендарниот хрватски голгетер Ален Бокшиќ. СОСТАВ НА ХРВАТСКА: Плетико са, Субашиќ, Келава, Чорлука, Срна, Шимуниц, Шилденфелд, Стриниќ, Вида, Ловрен, Памиќ, Ракитиќ, Бадељ, Крањчар, Вукојевиќ, Модриќ, Иличевиќ, Перишиќ, Радошевиќ, Манџукиќ, Олиќ, Да Силва, Јелавиќ, Петриќ, Калиниќ, Вукушиќ.

БИЛЕТИТЕ ЗА ШКОТСКА ОД 25 ФУНТИ Шкотската фудбалска асоцијација ги објави цените за влезниците за квалификацискиот дуел со Македонија, кој ќе се одигра на 11 септември на „Хемпден парк“ во Глазгов. Фудбалерите на шкотскиот национален тим веќе побараа од своите верни навивачи да го наполнат стадионот до последно место и да им дадат поддршка во обид успешно да се стартува новиот квалификациски циклус. Ова задоволство би ги чинело Шкотите најмалку 25 фунти, колку што изнесува цената на најевтините билети за пресметката на „Хемпден парк“. Влезниците за јужната трибина, која важи за најдобра за следење на натпреварите, чинат од 32 до 35 фунти, во зависност од тоа дали навивачите сакаат да бидат на долниот или на горниот дел од трибината. Истите цени како и за мечот со Македонија се однесуваат и за натпреварот меѓу Шкотска и Србија, кој ќе се одигра на 7 септември во Глазгов.

ТЕ ВО ИСТАН БУЛ

покори непобедливиот Кличко од не кол ку бо гати ком па нии, си те при ходи оти доа во ху ма ни тар ни це ли, а Клич ко, по пре тр пе ни от по раз, по ба ра ре ванш, но во бо ксер ски ринг. - Ба рам од мазда, са кам да се ре ван ши рам, но овој пат на мој те рен - во рин гот. Се ше гу вам, се ко ја чест на Крам ник, кој уште ед наш по ка жа де ка не са мо што е вр вен ша хист ту ку и пре кра -

сен чо век. За ме не е важ но што ба рем мај ка ми дој де да прос ле ди еден мој меч би деј ќи не са ка да ме гледа доде ка бо ксу вам - со нас ме вка на ли це то комен ти ра ше Клич ко. И Вла ди мир Крам ник не го кри е ше за до волс твото од овој спе кта кула рен меч, во кој ко неч ни от ис ход во оп што не бе ше во преден план. - На ма са сед наа ша хист

и бо ксер. Може би на мно гуми на им е чуд но, но јас за бе ле жу вам мно гу слич но сти ме ѓу двата спор та. Пред сè, ту ка се пси холо шката под готве ност и бес пре кор ната та кти ка што мо ра да се по ста ви. Исто та ка, и во ша хот по ра зи те се мно гу бол ни, ка ко и во бо ксот истак на ша хи стот, кој пред не кол ку годи ни се за ки ти и со ти тулата свет ски пр вак.

ПРОДАВАМ

ГЕРМАНСКИ КРАТКО ВЛАКНЕСТИ ПТИЧАРИ СО ПЕДИГРЕ. СТАРИ ДВА МЕСЕЦИ

КОНТАКТ ТЕЛ.: 078/24 22 20

ИЗДАВАМ киоск на булевар Партизански Одреди - Карпош 3, на самата автобуска станица Лептокарија кон Центар (до факултет за Туризам). До сега работеше како Тобако Трафика. Контакт тел.: 072/313-644


44

РАЗОНОДА

Петок, 24 август 2012 година

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ ПРОГРАМА 06.45 Добро утро Македонијо 09.05 Цртан филм 09.25 Талкачи 10.00 Дневник 10 10.25 Македонски народни приказни 10.57 Лексикомани 11.07 Златно славејче – детски нфестивал 11.46 Цртан филм 12.03 Документарна програма 13.00 Вести

13.20 Најубавите бајки на светотот - цртан филм 14.14 Документарна програма 15.00 Вести 15.15 Дарма и Грег - сериски филм 15.36 Дарма и Грег - сериски филм 15.57 Документарна програма 17.00 Дневник 17.45 Тротоар њуз 18.05 Скопска програма

18.40 Бостонски адвокати сериски филм 19.30 Дневник 20.15 Македонија низ историјата 21.15 Стисни плеј 22.15 Бостонски адвокати сериски филм 23.04 Дневник - информативна 23.40 Тротоар њуз – забавна програма 23.55 Семејни убиства - сериски

филм 00.25 Бостонски адвокати сериски филм 01.06 Дарма и Грег - сериски филм 01.51 Стисни плеј 02.48 Документарна програма 03.37 Тротоар њуз 03.37 Документарна програма 04.30 Музичка програма

07.15 ТВ серија 08.05 Документарна програма 09.05 Секој е ВИП 09.50 Поглед од горе игран филм 11.45 Храна и вино – емисија за гурмани 12.15 Диви суштества – документарна програма 13.00 Цртан филм 13.45 Девици благороднички –

играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Канцеларијата – серија 16.20 Диви суштества – документарна програма 17.05 Закон и ред – сериски филм 17.50 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести

19.00 Метео 19.05 Спорт 19.20 Аларм за Кобра 11 – серија 20.10 Девици благороднички серија 21.00 Тоа сум јас 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – сериски филм

22.45 Монк – сериски филм 23.35 Тајна – игран филм 01.15 Сексот и градот – сериски филм 01.45 Поглед од горе – игран филм 03.30 Вести 04.05 Тоа сум јас 04.35 Храна и вино – емисија за гурмани 05.05 Тв серија 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 Осомничени - играна серија 10.15 Портик – хроника на денот 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 Вкусот на традицијата – рецепт на денот

12.30 Пет и Стен-анимирана серија 12.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија 13.05 Ај ти замижи – емисија за деца 13.30 Супер ѕвезда – топ листа – емисија за деца 14.00 Надреално шоу – хумористична серија 14.30 Докторологија –

хумористична серија 15.00 Вести 15.15 Стоковна куќа – забавно документарна серија 15.45 Во прво лице - емисија 16.15 Осомничени – играна серија 17.05 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 17.30 Вести 17.55 Стоковна куќа – забавно

документарна серија 18.30 Фактор здравје – контактна програма 19.00 Вести 19.45 ВОА - Гласот на Америка 20.00 Евромакс – забавна програма 20.40 Зајди, зајди-музичка емисија 22.00 Вести 22.55 Див цвет – игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Јунска ноќ – турска серија 10.15 Очајни домаќинки – турска серија 10.55 Метео 5 - временска прогноза 11.00 Вести

11.10 Разделба – индиска серија 12.00 Крај – турска серија 13.00 Доктори – турска серија 13.45 Имотот на дамата – турска серија 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести

15.25 Величествениот - турска серија 16.40 Капали Чаршија – турска серија 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 18.45 Доктори - турска серија 19.45 Јунска ноќ – турска

серија 20.30 Еон Флакс – игран филм 22.05 Метео 5 – временска прогноза 22.10 Вести 22.40 Со пластична хирургија до совршенство – документарен филм 23.10 Минхен - игран филм

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија

11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Топ шоп 12.50 Љубов и казна - серија 14.20 Под сенката на врбите играна серија 15.05 Зет домазет - играна серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Зет домазет - играна серија 17.00 Огнови на љубовта - серија

18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Под сенката на врбите играна серија 20.50 Зет домазет - играна серија 22.10 Се за љубов - реално шоу 23.30 Дневник 23.55 Временска прогноза

23.57 Дел и Родни - играна серија 00.30 Важниот натпревар - серија 01.15 Бекстејџ - естраден магазин 01.30 Се или нешто - забавна емисија 02.20 Балкан бенд - забавна емисија 02.50 Кој те шиша - забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори - забавна емисија

08.00 Под липите - турска серија 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна љубов - шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер Германија 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.40 Бакуган - цртан филм

11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Љубов и казна - турска серија 12.45 Телешоп Бјорнер Германија 13.00 Странски зет - турска серија 14.00 Телешоп Бјорнер Германија 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Тивка бура - турска серија

15.40 Бакуган - цртан филм 16.00 Вести 16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран – индиска новела 17.30 Опасна љубов - шпанска новела 18.25 Забавна музика 19.00 Вести 19.45 Странски зет - турска серија 20.45 Љубов и казна - турска

серија 21.50 Под липите - турска серија 23.00 Вести на македонски јазик 23.35 Езел 01.00 Љубов и казна-турска серија 02.00 Странски зет - турска серија 02.45 Под липите - турска серија 03.30 Игран филм 05.00 Опасна љубов - шпанска новела 05.45 Тивка бура - турска серија


РАЗОНОДА

Петок, 24 август 2012 година

ВРЕМЕПЛОВ

79 - Во катастрофалната ерупција на Везув, вулкан во јужниот дел на Италија, од лавината и од пепелта целосно беа затрупани градовите Помпеја и Херкуланум. 1572 - Во ноќта, токму на празникот Свети Вартоломеј, во Париз и во цела Франција почна невидениот колеж на хугенотите, оној дел од населението што го прифати протестантизмот. Се смета дека до септември се убиени повеќе од 25.000 луѓе. Иницијатор на крвавиот пир познат како Вартоломејска ноќ беше Катерина Медичи, мајка на францускиот крал Шарл Деветти. Папата Гргур Осми по повод колежот во Франција даде налог да се искова медал, прогласувајќи ја одмаздата над хугенотите за света војна на една вера. 1899 - Група загрепски научници на чело со познатиот геолог, зоолог и палеонтрополог Драгутин Горјановиќ - Кранбергер открија коски, заби и орудие на пралуѓето на подрачјето на Крапина. Научниот свет беше изненаден од вредните наоди, а во своето дело „Дилувијалниот човек од Крапина во Хрватска“, Горјановиќ - Крамбергер го раздвижи од мртва точка потеклото и настанувањето на човекот за-

ХОРОСКОП

21.03 19.04

20.04 20.05

тоа што наодите во Крапина беа значаен доказ за вистинската Дарвинова наука за еволуцијата. 1899 - Во Буенос Аирес е роден Хорхе Луис Борхес, аргентински писател, фантазер, биограф, еден од најпознатите интелектуалци на современата култура кој длабоко ја одбележа латинско-американска книжевност, поради што се вбројува меѓу најголемите светски писатели. Најпознати негови дела се „Универзална историја на бесчестието“, „Фантазии“, „Алеф“, „Извештај за Броди“ и други. Умре во Женева на 14 јуни 1986 година. 1912 - Алјаска е официјално прогласена за американска територија. 1929 - Роден е водачот на Палестинската ослободителна организација Јасер Арафат. По долгогодишните терористички активности се определи за решавање на палестинско-израелскиот судир по пат на преговори. Во 1994 година заедно со Шимон Перес и со Јицак Рабин ја доби Нобеловата награда за мир. 1930 - Во Прилеп е роден Ордан Петлески, хрватски и македонски сликар и графичар. Најдолго време живееше во Загреб, но сепак изврши одредено влијание врз некои македонски сликари. Од делата познати се „Македонско село“, „Изгорување“, „Морбидни облици“, „Праоблици“, „Пергамена“, „Магична ира“, „Цутење“ и други. Умре во Загреб, на 22 јануари 1997 година. 1968 - Франција во Јужен Пацифик изврши прва пробна експлозија на хидрогенска бомба. На тој начин стана една од нуклеар-

Овен – Денешниот ден ќе ви биде исполнет со нервози, па ако можете, избегнувајте контакти со луѓе со кои може да имате расправии. Совет: обидете се да се опуштите. Бик – Иако партнерот не се согласува, вие сериозно размислувате да заминете во странство. Разговарајте со партнерот и обидете се да влијаете на партнерот да го смени мислењето. Совет: бидете тактични.

21.05 20.06

Близнаци – Навистина ви е преку глава од сè што ви се случува. Бидете решителни и отворено кажете дека со ова темпо не можете да продолжите. Совет: пијте повеќе течности.

21.06 22.07

Рак – Се занимавате со проблемите на другите, а не посветувате внимание на своите. Внимавајте како се однесувате. Совет: насмевката е вашиот заштитен знак, внимавајте да не ја загубите.

23.07 22.08

ните сили во светот. 1976 - Двајца советски космонаути се спуштија на Земјата по 48 дена поминати во нејзината орбита. За време на престојот во специјалната вселенска лабораторија изведоа низа испитувања. 1991 - Претседателот на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов, даде оставка на местото шеф на Комунистичката партија и од Централниот комитет на владејачката партија, единствената партија дотогаш, побара истата да се самораспушти. 1991 - Собранието на Украина прогласи независност од Москва. 2004 - Во Русија речиси во исто време се урнаа два патнички авиона од типот „тупољев“, едниот кај Ростов, а другиот кај Тул. Во несреќите кои ги предизвикаа чеченски исламски терористи-самоубијци загинаа сите 94 патници и членови на екипажите. 2006 - Меѓународното здружение на астрономи донесе одлука дека Плутон не е планета како што беше категоризирана во 1930 година кога беше откриена, што значи дека Сончевиот систем нема девет, туку има осум планети. Според одлуката на 2.500 астрономи од 75 земји, собрани на конференција во Прага, по жестоките расправии е договорено дека Плутон припаѓа на категоријата џуџести или минорни планети. 2006 - Владата на САД соопшти дека ураганот Катрин, кој ги погоди САД во август 2005 година, е најголемата природна несреќа во историјата на земјата и дека вкупната штета изнесува 118 милијарди долари.

Лав – Нервозни сте и напнати, а нема никаква причина за вашето однесување. Бидете реални и не подлегнувајте на влијанието на другите. Совет: избегнувајте непотребни расправии.

23.08 21.09

Девица – Повеќе сакате да делите совети отколку сериозно да се фатите со работа. Ако продолжите со тоа темпо, ќе имате проблеми со колегите. Совет: совладајте ја желбата за доминација.

22.09 23.10

Вага – Финансиските проблеми постојано ве мачат, но не грижете се, наскоро следуваат подобри времиња и за вас. Совет: внимавајте на исхраната, можни се проблеми со стомакот.

24.10 21.11

Скорпија – Повторно сте во недоумица. Од една страна сакате да постигнете сè, а од друга - се плашите од исходот. Совет: бидете порешителни, само така ќе успеете.

45

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР

Денеска е Св. великомаченик Евпал Евпал живееше на островот Сицилија, во местото Катана, на преодот од третиот во четвртиот век и беше ѓакон на црквата во Катана. Околу 304 година императорот Диоклецијан го испрати тука управникот Пентагур. По силата на римските едикти, од кои неколку издаде самиот Диоклецијан, на овој му беше должност да ги гони христијаните. Но, во тоа време, на островот имаше малку христијани, а и тие се криеја од властите по пустите места. Свети Евпал, пак, беше поткажан од некого дека е христијанин, па така заврши в затвор. Пентагур го држеше во затворот седум дена, изгладнувајќи го, а потоа го изведе на мачење и на суд. Откако судијата ја увиде бесмисленоста на маките бидејќи Евпал никако не се откажуваше од Христа, нареди да го погубат. Неговите мошти се сочуваа до денес и се наоѓаат во едно село во близината на Неапол.

КАТОЛИЧКИ КАЛЕНДАР Денеска е Св. Бартол

Бил роден во Кана Галилејска. Апостолот Филип го довел кај Исус. Свети Бартол го проповедал Евангелието т.е. христијанската вера во Индија и бил измачуван поради верата во Христос. Неверниците му ја отсекле главата.

22.11 21.12

Стрелец – Се наоѓате во многу добар период. Затоа не трошете го времето, сè што сте сакале да постигнете, сега ви е на дланка. Совет: посветете му повеќе внимание на семејството.

22.12 19.01

Ја рец – Вашите мисли се целосно ориентирани кон новата работа. Но, не заборавајте дека сè уште треба да ги исполните заостанатите обврски. Совет: внимавајте на исхраната.

20.01 18.02

Водолија – Ако сакате да имате подобар љубовен живот, тогаш тргнете во акција. Не срамете се од своите емоции. Совет: потребна ви е поголема самодоверба.

19.02 20.03

Риби – Само за момент можете да избегате од суровата реалност, но сфатете дека колку побргу се соочите со проблемите, толку побргу ќе ги решите. Совет: пијте течности.


46

РАЗОНОДА

Петок, 24 август 2012 година

„Човек пајак“ Жанр: акција, хорор, научна фантастика Режија: Ридли Скот Почеток: 17.00 часот

КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Тилт“

Сала 2: „Каубојци и вонземјани“

„Бетмен - Издигнување на темниот витез“ Жанр: акција, криминалистика, драма Режија: Кристофер Нолан Почеток: 20.00 и 23.00 часот КИНО „РАМСТОР“ „Кунгфу-панда 2“ Режија: Џенифер Јух Автор: Џонатан Аибел, Глен Бегрер Почеток: 11.00 и 13.00 часот „Првиот одмазник - Капетан Америка“ Жанр: акција, авантура, научна фантастика Режија: Џо Џонстон Почеток: 15.00 и 17.15 часот

Жанр: драма Режија: Виктор Чучков Почеток: 13.00 часот „Ледена доба 4“ Жанр: анимација, авантура, комедија Режија: Стив Мартино, Марк Турмејер Почеток: 15.00 часот

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА „Традиционални предмети од метал“ „1+ 1 Живот и љубов низ македонската историја“ MUNICIPiVM STOBENSIVM – Римска монетарница во Стоби Жанр: акција, авантура, научна фантастика, спектакл Почеток: 10.30 и 13.00 часот

МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ Изложба „Прагови“

„Огледалце, огледалце“ Жанр: авантура, комедија, драма Режија: Тарсем Синг Почеток: 16.00 и 18.30 часот

МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Постојана поставка

„Предавство“ Жанр: акција, драма Почеток: 21.00 часот

„Што да очекувате кога очекувате“ Режија: Кирк Џонс Жанр: комедија, романса Почеток: 19.30 и 22.00 часот

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И САМОСТОЈНОСТ, МУЗЕЈ НА ВМРО И МУЗЕЈ НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИСТИЧКИОТ РЕЖИМ Меѓународна колекција Отворен од вторник до недела од 10.00 до 18.00

ИЗЛОЖБИ

НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: Даут-пашин амам, Чифте-амам и Мала станица Постојана поставка Објектите на Националната галерија работат од 10.00 до 18.00

ЗРНЦА НА МУДРОСТА Да сакаш и да бидеш сакан значи да го чувствуваш сонцето од двете страни! Денев

Најмногу се сакаат тие што имаат исти доблести, а најмногу се мразат тие што имаат исти мани! Јован Дучиќ

Ловот на жени е безопасен, опасноста доаѓа кога ќе уловите една од нив! Фернандел

l

37

l

Тетово l

Гостивар

Куманово

Крива Паланка

39

39

37

39

39 Велес l

39

l Дебар

39

33

36

33 l Охрид

39

l Радовиш

l Неготино

l Кавадарци

l Струга

l Делчево

l Штип

l Кичево

l Прилеп

39

l Струмица

Денеска времето ќе биде стабилно и топло. Во Скопје минималната температура ќе биде 13 Целзиусови степени, а максималната 39 степени. Биометеото е умерено.

39 l Гевгелија

Битола

33

l Ресен

l

37 14 САБОТА 41

30

Барселона

38

Букурешт

36

Будимпешта

37

Загреб

38

Софија

37

Атина

37

Приштина

38

Сараево

40

Белград

33

l Кочани

39

И на пријателите треба да им се каже вистината в очи! Иван Цанкар

Во текот на денот ќе дува слаб ветер од западен правец, кој ќе се движи со брзина од 6 километри на час.

36

l

Скопје l

33

31

Толку многу научив од вас луѓето. Научив дека сите сакаат да живеат на вр-

вот од планината, а, всушност, не знаат дека среќата е во малите ритчиња! Маркес

14 НЕДЕЛА 40

15 ПОНЕДЕЛНИК 37


Рецепт на денот

Летни коцки ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г бисквити 200 мл млеко Прв фил: 300 г замрзнати малини 200 г шеќер 100 мл вода 2 лажици густин Втор фил: 700 мл павлака 200 г шеќер 300 г чоколадни бисквити „плазма“ Трет фил: 300 мл шлаг-пена 400 мл вода

AMERIKANSKI ARTIST

Ä

SELO VO [TIPSKO

ANTI^KI TEBANSKI VOJSKOVODA^

RE^ENICA BEZ SODR@INA

IRSKI ARTIST PITER

É

P

CRKOVEN DOSTOINSTVENIK VIKIN[KI BROD

NO]NA PTICA

STRA@ARSKA KULA NA GRANICA

PETAR TEMELKOVSKI

D

LINDA EVANS MESEC VO GODINATA

DOBITOK [TO NE SE PRODAVA VASIL IQOSKI

PRIPADN. NA AZISKI NAROD MARKA ZEJTIN

AMPER DEL OD CRKVA (MN.)

DELOVI OD OTPLATA SRE]EN @IVOT (MN.)

ELEKTRON SILEN VETAR (MN.)

INOSLAV NAGALENO

TV SERISKI FILM NARODEN IZRAZ ZA MAGARE

GERMANSKA MERKA ZA DOL@INA (MN.)

Æ

MUZI^KA NOTA UTVRDENI RIDOVI

K

STADION VO RIEKA

Æ

U

PRONIKLIVOST, BISTRINA NA UMOT

AZOT CIGLI OD KAL

VID LOVE^KI KU^IWA

Æ

Ê

LI^NA ZAMENKA ITALIJA

TRISLO@NI STIHOVNI STAPKI VID REVOLVER

NEUTRON RIMSKI MECENA TIT POMPONIJ HRVATSKA PEJA^KA JOSIPA ARTIELERISKO ORU@JE

S DOVERLIVI NAREDBI ARGON

ALEKSANDRISKI SVE[TENIK ALT

"IZVR[EN ODBOR# ISTOK

LOS ANXELES

GOLEM NEKONTROLIRAN STRAV

PROST BROJ

7 1 2 3 6 4 7 9 8 4

5 8 8 6 9 2 1 5 3

6 4 7 2 5 9 7 6 8 3

2 4 5 9 9 4 8 1 2 7 3 2 8 5 8 1 5 6 3 5 3 8 7 1 9 5 6 4 2 2 8 1 4

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: GLEN FORD, TI, APORTERI, N, KARAULA, PT, DAMAZLAK, LE, VI, A, TAMIL, INO, E, RATI, COLOVI, JAG, KANTRIDA, RE, DAKTILI, N, SKARA, LISAC, O, INTIMATI, LA, IO, ARIJA, TRI, PANIKA; SUDOKU: 1) 715 249 836, 623 158 947, 894 763 125; 269 385 471, 147 692 358, 538 417 692; 376 824 519, 982 531 764, 451 976 283; 2) 173 245 968, 694 378 512, 285 961 374; 321 789 645, 847 156 293, 569 432 187; 416 527 839, 758 693 421, 932 814 756

Во длабок сад се ставаат ма лините и шеќерот и се оставаат да се сварат 2-3 минути. Густинот се растопува во водата и потоа се додава во малините. Се вари додека не згусне, а потоа се остава да се олади. Павлаката се меша со шеќерот, се остава да по стои околу 15 минути, а потоа се додаваат мелените чоколадни бисквити. Потоа се мати шлагот со водата. Во длабок сад се редат прво бисквитите потопени во млеко, па првиот фил, потоа вториот фил, па третиот, а на крај се завршува со уште еден ред бисквити.

DRAMA OD HENRIK IBZEN

G

NAPRAVA ZA PE^EWE MESO KISLOROD

ПРИГОТВУВАЊЕ:

47

РАЗОНОДА

Петок, 24 август 2012 година


ВИЦОТЕКА

Доаѓа Мујо дома и ја наоѓа Фата со непознат човек во кревет. - Фато, што прави овој човек во мојот кревет? - Чуда, Мујо! Чуда прави! * * * Разговараат две русокоси девојки и едната à вели на другата: - Докторот ми рече следната недела да живеам само на јаболка!

- А, ако паднеш? * * * Оди полжав по улица и одеднаш се сопнува и вели: - Така и ми треба кога брзам! * * * Во кој момент на мажите им текнува да à приредат на жената вечера со цвеќе? Кога нема струја!

ТИКЕТ СЕК Ј Виена Алтах Болтон Нотингем

2 1

Монако Арлес Борусија Д. Вердер

Коефициент 7,3

1 1

Den 24 Avgust  
Den 24 Avgust  

Dneven Vesnik Den