Page 1

ЖИВОТ И ЗДРАВЈЕ И ОГЛАСНИК М

www.den.mk

vo ovoj broj

21 o

Среда-четврток, 23-24 мај 2012 година, година 1, број 58

цена 10 денари

ПОРАЗОТ ВО ЧИКАГО НЕ БИЛ ПРИЧИНА ДУИ ДА ЈА НАПУШТИ

ВЛАДАТА

Ниту НАТО не го брка Али од јато

2-3

НАМЕСТО ПАРИ, ДОБИЈА ИНСПЕКЦИСКИ КОНТРОЛИ

Империјата на Минчо Јорданов на нишан?

8-9

СВЕТ

16-17

Србите го избраа Тома, а се крстат во владата на Тадиќ

И Филип застана под референцата „Воин“

5

МОЗАИК

22

Калиопи: Трпелива сум како Маргарет Тачер


2

ВЕСТИ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

АНАЛИТИЧАРИТЕ НЕ ОЧЕКУВААТ РАЗДЕЛБА НА ВЛАДИНИТЕ

КОМЕНТАР

Менче АТАНАСОВА ТОЧИ

Кога умре стручноста, порасна смртноста Во 21 век, кога медицината е развиена повеќе од кога и да е порано, а болниците располагаат со современа апаратура, новороденчиња умираат уште пред да ја видат светлоста на денот. Црната статистика говори дека Македонија е прва на листата по бројот на починати новороденчиња во Европа. Зар мораше во ова да сме први? Стручњаците, гинеколозите, неонатолозите, педијатрите останаа без зборови откако податоците од најновиот европски индекс за корисниците на здравствени услуги беа обелоденети во јавноста. Сите се затекнати и никој не знае што се случува, која е причината за зголемената смртност во државата. Владата набавува нови апарати, министерот Тодоров ги брка бубачките по болниците, се залага за хигиена, а пред очите на сите умираат деца. Што треба да се случи за да се алармираат надлежните, да направат систем на следење на породувањата како во развиените земји, да анализираат што се случува во родилиштата, да ги лоцираат грешките и да интервенираат. Тоа го имаше оваа држава пред политиката да почне премногу да се меша во здравството. Кога на најодговорните функции почнаа да се поставуваат партиски луѓе наместо докажани стручњаци, умре професионалноста. Оживеа духот на новото време, кое со себе донесе тешки последици од кои нема да можеме да заздравиме со години. Цената од сето тоа, за жал, ја плаќаат најмладите. ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: „Вила Принт“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

ДЕПОНЕНТИ: Охридска банка, жиро-сметка 530-0101014688-20 Еуростандард банкa, жиро-сметка 370-0111002339-25 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач - Живко Серафимовски, Управител - Дејан Костадиноски, Главен и одговорен уредник - Коле ЧАШУЛЕ, Заменик на главен уредник - Горан ПЕТРЕСКИ, Помошник на главен уредник - Диана МЛАДЕНОВСКА Уредници: Маја Анастасова, Илија Лопарски, Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски, Александар Божиновски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Радован Вујовиќ Систем-администратор: Огнен Митев Редакција: redakcija@den.mk, 02/3162 666 marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

Ни НАТО не г Не е работата само да излеземе од Владата. Позицијата на Груевски не е воопшто послаба од пред една година, па изборите не би смениле ништо, велат анонимни функционери од ДУИ Тони АНГЕЛОВСКИ

Д

емократската унија за интеграции не размислува за напуштање на Владата по неуспехот на самитот на НАТО во Чикаго затоа што евентуални нови избори само би потрошиле неколку ме сеци, а не би донеле поразлична ситуација во односот меѓу партиите, брифираат партиски функционери. Додаваат дека стратешките одлуки во партијата неприкосновено ги донесува лидерот Али Ахмети и само тој знае дали и кога ДУИ би излегла од Владата. Истиот заклучок може да се изведе и од официјалните изјави на функционери на партијата, а во таа насока се и очекувањата на политичките аналитичари дека порадикални потези нема да бидат повлечени барем до почетокот на есента и приближувањето на локалните избори. По повторувањето на заклучоците на самитот на НАТО, дека мора да се реши спорот за името за да се влезе во алијансата, опозициските албански партии го повикаа Ахмети да излезе од владата на Груевски, а слични барања испорачаа и организации на албан-

ската дијаспора од Австрија и од САД. Генералниот совет на ДУИ во сабота ќе заседава за да ги разгледа извештаите на градоначалниците и на советниците, но можно е да се расправа и за случувањата во Чикаго иако до вчера немаше потврда за тоа. Високи функционери на ДУИ велат дека нивното излегување од Владата само би предизвикало нова криза и одлагање на проблемите, но нема да донесат никаква суштинска разлика, па дури би можеле и повеќе да му користат на Груевски. Тие не размислуваат за излегување од Владата и затоа што, како што велат, поголем дел од програмата на партијата се реализира според предвиденото. - Не е работата само да излеземе од Владата. Што би добиле со тоа? Позицијата на Груевски не е воопшто послаба од пред една година, па дури и може да се каже дека е подобра. Се разбира дека со последните настани трпи и нашиот рејтинг, па нема логика да излегуваме на избори на кои повторно од другата страна ќе го добиеме Груевски, кој можеби би дошол и во уште поповолна позиција. Ако излеземе сега, всушност ќе му направиме услуга на Груевски, а ние не-

Иванов бара од Обама помош за името САД да помогнат Македонија и Грција да најдат решение во спорот за името, побарал претседателот Ѓорге Иванов на средбата со Барак Обама за време на одржувањето на самитот на НАТО во Чикаго. Во кратката, неформална средба што ја имале двајцата претседатели, Иванов апелирал до Обама да го искористи своето влијание да се деблокира македонскиот прием во алијансата и Грција конструктивно да се одне сува во разговорите за разликите во спорот за името. Поддршка за членство во НАТО ветила и американската државна секретарка Хилари Клинтон на средбата со четирите земји-кандидати за прием - Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Грузија. Клинтон била децидна дека САД се залагаат за политика на отворени врати во НАТО, но дека мора да се исполнат неопходните услови, со наг-

ласок дека за Македонија тоа е, пред сè, спорот со Грција. - Овој самит треба да биде последниот што нема да биде самит за проширување. Македонија придонесе за регионалната стабилност со учеството во ИСАФ и ги исполни критериумите за членство. Силно поддржуваме решение на прашањето за името и ги повикуваме двете страни да постигнат договор - истакна Клинтон. Претседателот Иванов, коментирајќи ги средбите со челниците на алијансата, истакна дека НАТО не треба да биде заложник на неодговорното однесување на една земја-членка. - Го потенциравме тој факт и укажавме дека јужниот сосед билатералното прашање го користи за да испрати уцени за нешто што е дел од процесот на Обединетите нации - рече Иванов. И.Ч.


ВЕСТИ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

3

ПАРТНЕРИ ПО НЕУСПЕХОТ НА САМИТОТ НА АЛИЈАНСАТА ВО ЧИКАГО

о брка Али од јато ма ништо да добиеме. Но, можеби од есен ќе се сменат некои работи, па тогаш ќе размислуваме и за други чекори - вели висок функционер на ДУИ. Во ДУИ се убедени дека, сепак, може да се направи и чекор кон членство во НАТО и во ЕУ, со некаков компромис за името, но велат дека е нереално да се очекува такво нешто сега кога поради политичката криза во Грција воопшто и нема партнер од другата страна со кого би се разговарало за овој проблем. И политичките аналитичари се единствени дека во моментов е невозможно да се очекува излегување на ДУИ од Владата. Според универзитетскиот професор Мерсел Биљали, не е спорно дека има огромно незадоволство кај Албанците и секоја нормална партија во таков случај би се повлекла, но тоа нема да се случи со ДУИ затоа што најсилна програмска определба на оваа партија е да се биде на власт. - ДУИ не можете ни со булдожер да ја извадите од Владата. Тие знаат дека, по сè што се случи, и „Монструм“ и Чикаго, но и многу други работи, реално го губат влијанието на теренот, без оглед на нарачаните сондажи кои ни ги сервираат. И од дијаспората веќе ги избришаа. Но, во исто време жално е што нема ниту соодветна опозиција која би го притиснала ДУИ затоа што овие што се во актуелните опозициски партии се веќе истрошени кадри и не можат да понудат алтернатива - вели Биљали. Позицијата на ДУИ е уште потешка за-

ФОТО ВЕСТ

тоа што токму оваа партија како основна цел на последните избори ја постави интеграцијата во НАТО и во ЕУ. Дури и најголемиот дел од ресорите што се задолжени за евроатлантска интеграција се под контрола на партијата на Ахмети, иако од партијата велат дека тие работат на реализација на ветеното, но дека периодот од последните избори бил многу краток за да се смени нешто посериозно. - Точно дека не е поминато ниту една

година од последните избори, но точно е и дека работите не одат напред. Но, сигурно дека сега нема да се случи ништо драматично особено што сите знаевме што ќе се случи во Чикаго, тоа не е изненадување. Изговори секој пат има, но во одреден момент тие ќе треба да дадат отчет пред избирачите. Локалните избори не се далеку и јас очекувам од есен политичката сцена да почна да врие - вели ана литичарот Алберт Муслиу.

ОПОЗИЦИСКИОТ ФРОНТ БАРА СПЕЦИЈАЛНА СЕДНИЦА ЗА НАТО Лидерите на опозицискиот фронт, предводен од СДСМ, вчера на Бихаќка одржаа состанок на кој се договорија да упатат официјално барање до претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, да закаже седница на која ќе присуствуваат премиерот Никола Груевски и претседателот Ѓорѓе Иванов. На таа седница, според опозиционерите, би требало да се утврдат заклучоци за тоа во која насока ќе се движи Македонија по самитот на НАТО во Чикаго. - Седницата би имала една точка на дневен ред и тоа: „Дефинирање на идниот план и активности на државниот врв за исполнува-

ње на стратешките приоритети и интереси на граѓаните за интеграција на Република Македонија во Европската Унија и во НАТО, по самитот во Чикаго“. Сметаме дека граѓаните заслужуваат разумен, рационален и неемотивен одговор на тоа што ни се случи во Чикаго - изјави Игор Ивановски од СДСМ. На состанокот на лидерите од фронтот, според наши информации, се разгледувале и плановите за координиран настап на партиите на локалните избори, а се договарале и активностите во врска со серијата митинзи кои СДСМ ги најави за текот на летото. А.А.


4

ВЕСТИ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

МВР ОТКРИ НЕЛЕГАЛНИ ТРАНСАКЦИИ И ПЛАНОВИ НА ПОА

Вранишковски ќе градел цркви со перени пари

И

Катерина ГЕТЕВА

покрај тоа што 18 лица се осомничени од полицијата дека заедно со расчинетиот владика Јован Вранишковски переле пари, истражниот судија изрече мерка притвор од 30 дена само за шестмина, меѓу нив и за веќе осудениот и затворен Јован Вранишковски. Останатите петмина се во бегство, велат од Основниот суд Скопје 1. „Ден“ вчера контактираше со Давид Нинов, еден од главните осомничени на полицијата, која се сомнева дека организирано со останатите членови и приврзаници на т.н. Православна охридска архиепископија переле пари. За него и за уште четворица е распишана интерна потерница оти, според полицијата, се во бегство. Нинов тврдеше дека е во Скопје и најави дека сам ќе се предаде на судот околу пладне.

- Јас не сум во бегство, во Скопје сум и не бегам од институциите. Во животот немам направено ниту едно криминално дело. Околу 12 часот со мојот адвокат ќе одам во суд. Марко не е овде, тој дополнително ќе се јави во суд. По апсењето на архиепископот Јован, сега се затвараат сите свештени лица на ПОА. Врз нас, под плаштот на перење пари, се врши невиден државен терор и прогон врз верска основа. Нејасно е каква врска има перењето пари со заплената на сите книги на крстени и на венчани од нашите манастири. Полицијата, исто така, ги запленила и парите од манастирските каси. Денеска монахињите немаа пари да си купат леб - изјави Давид Нинов. Од Основниот суд Скопје 1 тактизираа со одговорот на прашањето дали осомничениот Нинов бил на распит и веќе е обезбеден во истражниот затвор. И покрај тоа што од-

СПЦ: ДА ПРЕСТАНЕ ПОГРОМОТ НА ВЕРСКИТЕ СЛОБОДИ Вчера реагираше и Српската православна црква, која соопшти дека ја известила меѓународната јавност за погромот на свештениците на Православната охридска архиепископија. Според СПЦ, силни полициски сили во понеделникот, околу седум наутро, насилно влегле во повеќе манастири и домови на припадници на ПОА. Во Штип полицијата го барала брегалничкиот епископ Марко, но кога не го нашла, ја уапсиле монахињата Пелагија. Во Скопје, пак, кога не го нашле епископот стобиски Давид, ја уапсиле игуменијата на манастирот „Успение на пресвета Богородица“, монахињата Кирана. „Полицајците брутално се однесувале

кон монахињите, насилно им ги оттргнале од раце мобилните телефони, а целото малтретирање го снимале со видеокамера. Полицијата ги малтретирала и монахињите во манастирот „Св. Јован Златоуст“ во Битола затоа што не успеале да ја најдат монахињата Олимпијада. Полицијата ги запленила сите компјутери, како и друг имот на ПОА“, пишува во соопштението на СПЦ. СПЦ апелира до ОБСЕ и до организациите за заштита на човековите права и на верските слободи „да пружат секаков вид помош и поддршка за да прекине прогонот против архиепископот Јован и сите притворени игумении, монаси и верниот народ“.

делението за односи со јавноста ни вети информација, сепак не даде. Останатите од групата се пуштени на слобода откако истражниот судија им ги одзел патните исправи и наредил секоја недела да се пријавуваат во судот. Во акцијата „Расколник“, деветнаесет лица се товарат дека испрале 250.000 евра и со тие пари купиле имот на две локации во Скопје и земјиште во селото Нижеполе, Битолско. Двесте и педесетте илјади евра, според полицијата, по стои сомнеж дека се нелегално обезбедени пари од МПЦ, кои Вранишковски со затајување данок ги присвоил во периодот додека служел во МПЦ од 1998 до 2002 година. За овој случај велешкиот суд на расчинетиот владика на почетокот од месецов му пресуди две и пол години затвор. Сегашните сознанија на МВР говорат дека владиката на т.н. ПОА и неговите приврзаници регистрирале здружение „Анастасија“ и во периодот од 2007 до 2011 година, секој од осумнаесетте осомничени поединечно вршел уплати на сметка на здружението. Според полицијата, дневно на сметка на здружението „Анастасија“ имало по 16 уплати, но не поголеми од 5.000 евра, за следниот ден повторно истите лица да направат уплати во ист износ. На ваков начин, според МВР, испрале 250.000 евра, со кои подоцна купиле имот на три локации на име на блиски роднини на Вранишковски. Меѓу запленетиот имот на т.н. ПОА се компјутери, штедни книшки на осомничените во грчки банки и 19.000 евра готовина. Вранишковски сè уште не дал исказ пред истражен судија. Тој ја одлежува својата затворска казна во затворот во Идризово.


ВЕСТИ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

5

ОТКАКО СПОМЕНИКОТ НА АЛЕКСАНДАР ДОБИ ИМЕ ЗА ОФИЦИЈАЛНА УПОТРЕБА

И Филип Втори застана под референцата „Воин“ Соња Т. ЈАНКОВСКА

В

и сок речи си 30 ме три, вче ра на плоштадот Карпошево во ста ние, пред цр квата „Све ти Димитрија“, од десната страна на реката Вардар во Скопје, се издиг на споме ни кот на Фи лип Вто ри офи ци јал но на речен „Во ин“. Споме ни кот е ви сок 13 ме три и е по ста вен на столб од 16 метри, обложен со релје фи од бронза и од мермер, под кој е пла ни ра но да има фон та на. Спо ред димензиите, овој споменик е еден метар по ви сок од споме ни кот на Але ксан дар Ма кедон ски, кој офи ци јал но е наречен „Воин на коњ“ и е по ставен од дру гата стра на на Вардар, на пло штадот Македонија. Споменичното обележје е авторско дело на Ва лентина Каранфилова-Стевановска, која на јавно ста à е позната и како автор на споменикот „Воин на коњ“. Споме ни кот е изра ботен од бронза во италјанската ле арница „Гуастини“. Спо ред пла нот на Оп шти на Цен тар, дополнително ќе бидат направени две пома ли фонтани излиени во бронза и од мермер на кои ќе би дат прет ставени растенија карактеристични за македонското поднебје, три бронзени скулптури на војници, два лава, скулптура од мајката на Александар, Олимпи ја, и дру ги при друж ни еле мен ти. „Во и нот“ е свртен со погледот кон плоштадот Македонија. За изработката се потрошени три милиони евра, но сè уште не е поз нато кол ку ќе чи ни комп лет ната ре кон струк ци ја на пло штадот.

Досега највисокиот споменик, препознатлив како Филип Втори, вчера беше поставен пред црквата „Св Димитрија“ од десната страна на Вардар

Церемонијата за по ставувањето на споменикот, и покрај дождливото време, бе ше прос леде на од голем број граѓани. Дел беа разочарани, а дел воодушевени. - Ва ка се пер ат па ри. Ули ци те со дуп ки, ние не ма ме леб да ја де ме, а тие гледаат што поголем споменик да стават - вели еден скопјанец што присуствуваше на по ставувањето на споменикот. Има ше и та кви, спо ред кои, на Скопје му е потребен ваков споменик, но со коментар дека, можеби, не е одбрано вистинското време. - Споменикот е убав и ќе личи тука по ста вен, но што пра ви ме со не вра боте но ста и со дру ги те пробле ми што нè мачат - додаде друг присутен граѓанин. По споменикот „Воин на коњ“ на пло шта дот Ма кедо ни ја, ова е втор споменик на безимен воин што го по ста ву ва Оп шти на Цен тар. Ми натата година на Денот на не зависно ста офици јал но бе ше пу ште на фон та ната на ко ја е по ста вен „Во и нот на коњ“. Изработката на овој споменикот чинеше околу пет милиони денари, а вкупната кон струк ци ја из не су ва ше 9,4 ми ли о ни евра. Споме ни кот на Але ксандар, како што го препознаа граѓани те, спо ред рас положи ви те информации, е висок 28 метри, односно е еден метар понизок од вчера по ставеното обележје на неговиот татко Филип, официјално наречен „Воин“.

По гинекологијата во Чаир, и Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ Вла дата на завче раш ната сед ни ца до не се одлука комплексот клиники познати ка ко Др жав на бол ни ца да ги пре и ме ну ва во Комплекс клиники „Мајка Тере за“. Ка ко што ин форми ра ат од вла ди ни от сектор за одно си со јавно ста, предлогот за новиот назив дошол лично од премиерот

Никола Груевски. Владата à препорача ла и на Оп шти на Цен тар ур ба ни стич ки от план за оваа ур ба ни стич ка це ли на да се именува „Мајка Тере за“. Вла дата во август 2010 годи на, на предлог на Министерството за здравство, ја пре и ме ну ва спе ци јал ната бол ни ца за

ги не коло ги ја и аку шерс тво во Ча ир во „Мајка Тере за“. Одлуката за преименување на болницата, како што информираа тогаш од ре сорното ми ни стерс тво, се сов пад на со одбележувањето на стогодишнината од раѓањето на мајка Тере за.


6

ВЕСТИ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

НАСПРОТИ НОВАТА ОПРЕМА И СÈ ПОВЕЌЕ БОЛНИЦИ, НОВОРОДЕНЧИЊАТА УМИРААТ

Роди ме среќен да живеам

Е

Менче АТАНАСОВА ТОЧИ

кспертите се шокирани откако Македонија се најде на врвот од листата по бројот на починати новороденчиња во Европа. Податоците на најновиот европски индекс покажуваат дека на 1.000 новородени деца 11 се раѓаат мртви или умираат за време на породувањето. Гинеколозите, неонатолозите и педијатрите што ги контактираше „Ден“ сметаат дека во државата никогаш до сега немало толкава смртност на новороденчиња како сега. Немало современи апарати, но се водело сметка за сè, од следење на трудницата до породување, а имале и база на податоци за сè што се случува во родилиштата. - Во 21 век ние немаме база на податоци, а со тоа нема ниту увид што и како се работи во родилиштата. Иако имаме медицинска опрема многу повеќе од пред 20 години, ние не знаеме на кое ниво е организацијата, стандардите, квалитетот на стручниот кадар - изјави за „Ден“ Гордана Адамова од Клиниката за гинекологија и акушерство. Пред две години, кога почнаа зачестено

да умираат родилки, беше формирана комисија која вршеше стручен надзор во родилиштата. Таа комисија, која веќе не постои, ја предводеше професорката Адамова и за кратко време ситуацијата се подобри. Стручњаците сметаат дека треба да се прави стручен надзор и во приватните и во државните болници, инаку ситуацијата може да избега од контрола. - Порано имаше стручен надзор, постоеше и Центар за хумана репродукција, каде што имаше база на податоци врз основа на кои се дискутираше, се носеа заклучоци, решенија. Центарот пре стана да по стои во 2003 година - изјави Јован Тофовски, претседател на Македонското лекарско здружение и поранешен директор на Клиниката за гинекологија. Гинеколозите сметаат дека е паднато и нивото на неонатологијата, особено на скопска гинекологија, откако претходното раководство ги стави во сенка најискусните стручњаци од оваа област. Ниту една болница во земјава, со исклучок на приватните, нема софтвер за следење на пациентките. Стручњаците сметаат дека кога би постоел таков систем на база на по-

датоци ќе се лоцира што точно недостига и каде што не чини. - Треба да се знае колку предвремени породувања има, колку жени се породиле со царски рез, да се знае точниот бројот на повреди при раѓање - вели Адамова. Иако гинеколозите се вчудовидени од најновите податоци за смртноста во државата, сепак признаваат дека е опаднат квалитетот на работа на стручниот кадар, како и дисциплината. Во специјалната болница за гинекологија и акушерство во Чаир велат дека годинава немаат голема разлика во смртно ста кај новороденчињата. Директорот Мендух Јегени вели дека црната статистика го оставила без здив, но препорачува да се почека податоците од Државниот завод за статистика да се дообработат за да не се работи за некоја грешка или набрзина сервирани податоци. Јегени, сепак, обелодени дека е зголемен бројот на трудници кај кои бременоста воопшто не е следена од страна на гинеколог. - Но, големо влијание во смртноста имаат и климатските промени, современиот начин на живеење, повозрасни родилки кои, исто така, се ризични - изјави директорот Јегени.


7

ПАРИ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

БАНКАРСКИОТ СЕКТОР Е ОТПОРЕН НА ЕВРОПСКАТА ДОЛЖНИЧКА КРИЗА

Сигурни се и банките и штедните влогови

М

акедонскиот банкарски сектор е отпорен на влијанијата од должничката криза во ЕУ. И во услови на неизвесност остана стабилен, одржувајќи високо ниво на солвентност и на ликвидност. Освен тоа, и стрес-тестовите потврдуваат дека банките би издржале и најлоши можни сценарија, посочуваат од Комитетот за финансиска стабилност. Значајно е и што нашиот систем нема речиси никаква зависност од изворите на финансирање од странските финансиски пазари, што ја минимизира опасно ста за прелевање на тековните кризни случувања од еврозоната во домашниот банкарски сектор. - Банкарскиот систем покажува исклучителна стабилност. Адекватноста на капиталот е зголемена на 17,5 проценти, а високоликвидната во вкупната актива на банкарскиот сектор достигна 31,5 проценти во првиот годинашен квартал - нагласи Димитар Богов, гувернерот на НБРМ. Тест-симулациите покажуваат дека и при најцрни сценарија домашниот банкарски систем не ја намалува адекватноста на капиталот, односно ниту една банка не оди под законскиот минимум од осум проценти. Показател за довербата на населението и на фирмите во стабилноста на банкарскиот систем е фактот што во вакви околности има

Стрес-тестовите потврдуваат дека банките би издржале и најлоши можни сценарија

умерен пораст на депозитите кај банките, смета министерот за финансии Зоран Ставре ски. Високата ликвидност на банките и стапките на адекватност на капиталот, според него, се показател дека добар дел од капиталот може да се доискористи за зголемување на кредитната активност, што ќе помогне стопанството и граѓаните полесно да ја пребродат ситуацијата предизвика-

ДЕПОЗИТИТЕ ДОСТИГНАЛЕ 237 МИЛИЈАРДИ ДЕНАРИ

Активностите на банките продолжија да растат со слична динамика како и во текот на 2011 година. На 31 март депозитите достигнаа ниво од 237 милијарди денари, а споредено со истиот период лани, има зголемување од 9,8 проценти. Растот, пак, на кредитите е малку побавен и изнесува 8,3 проценти, покажуваат податоците на НБРМ и на ресорното министерство.

КУРСНА ЛИСТА

ЕВРО

ФУНТА

За тоа колкаво ќе биде кредитирањето, Богов истакна дека НБРМ со мерките се обиде да спречи во втората половина од годинава да дојде до намалување на кредитниот раст. - Оваа стапка што ја забележавме во првиот квартал, сметаме дека ќе ја задржиме до крајот на годината, што би било солиден кредитен раст во сите овие околности - рече гувернерот. ФРАНК

ДОЛАР

21 МАЈ 2012

НБРМ

61,6

76,3

51,3

48,3

продажен

61,65

76,80

51,8

48,90

куповен

61,35

75

50,6

47,5

Менувачници

на од случувањата во Европа. Значајно, е посочи тој, што симулациите на евентуални сценарија покажуваат дека нема ниедна банка во Македонија што би дошла во критична ситуација, па граѓаните и фирмите можат да бидат спокојни во однос на сигурно ста на нивните депозити. Што се однесува до новите мерки на монетарната политика, гувернерот рече дека ефектите треба да се очекуваат во третиот и во четвртиот квартал од годинава. - Мерките се темпирани за втората половина од годината кога се очекува заживување на европската економија и соодветно повлекување на македонската економија, како и банките веќе да можат да ги поддржат македонските претпријатија и да го фатат тој воз на закрепнување што ќе почне во ЕУ - рече Богов, кој не смета дека банкарскиот сектор бавно ги следи мерките, туку дека е тоа нормално приспособување.

МАКЕДОНСКА БЕРЗА НА ХАРТИИ ОД ВРЕДНОСТ БЕРЗАНСКИ ИНДЕКС

ВРЕДНОСТ

ПРОМЕНА

МБИ10

1.919,67

3,27

0,17%

МБИД

1.827,21

0,51

0,03%

120,70

0,00

0,00%

ОМБ

ПРОМЕНА ВО %


8

ПАРИ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

НАМЕСТО ПАРИ, ДОБИЈА ИНСПЕКЦИСКИ КОНТРОЛИ

Империјата на Мин Јорданов на нишан?

Од „Макстил“ за „Ден“ потврдуваат дека имало инспекции, кои утврдувале каква е со стојбата за поврат на ДДВ, но, сепак, истакнуваат дека се работело за редовни контроли на даночниците

Д

Мишко ИВАНОВ Наташа СТОЈАНОВСКА

ржавата нема никаков долг за завршени градежни работи кон „Бетон“ - Скопје, компанија чиј доминантен сопственик е бизнисменот Минчо Јорданов. Раководството на градежната компанија излезе со ваква реакција откако го објави финансискиот извештај на македонската берза, каде што, меѓу другото, стои дека токму „Бетон“ има побарувања од најмалку 37,6 милиони евра по основа договор за изведба на проект што го има склучено со РМ преку Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор за Градскиот стадион во Скопје. За кратко време „Бетон“ Скопје објасни дека државата му должи, но станувало збор за повеќегодишен договор, кој досега е делумно реализиран, а она што било сработено во целост е исплатено. „Ден“ побара објаснување и од Јавното претпријатие. - За целата извршена и фактурирана ра-

бота за изградба на стадионот „Филип Втори“, претпријатието целосно ги намири сите обврски кон изведувачот „Бетон“ - изјави за „Ден“ директорот на Јавното претпријатие Цветко Грозданов. Од Јавното претпријатие објаснуваат дека основниот договор за изградба на Националната арена „Филип Втори“ е склучен на околу 50 милиони евра. Реализирани се околу 20 милиони евра, за останатата сума во проектот се предвидувала изградба на дополнителни луксузни објекти, меѓу кои и

ре сторани. Сепак, таквите објекти засега Владата не планирала да ги гради и целиот проект го заокружува со изградбата на стадионот, трибините, патеката, тревникот, соблекувалните - по критериуми со кои се обезбедуваат неопходните стандарди за функционирање на стадионот. Стадионот „Филип Втори“ е само еден од многуте проекти од „Скопје 2014“ на кои е ангажирана токму фирмата „Бетон“ на познатиот бизнисмен Минчо Јорданов. Во јавноста изминатиов период сè погласни се шпекулациите дека нешто не е во ред во односите меѓу Владата и бизнисменот. Во прилог на оваа теза одат и последните расправии во јавноста што се случија меѓу медиумите блиски до Јорданов со провладините медиуми. Причината за судирот меѓу Минчо Јорданов и Владата се долгови што државата, наводно, ги има кон компаниите на бизнис-

ПОБАРУВАЊА НА „БЕТОН“ ОД КУПУВАЧИТЕ - купувачи во земјава за градежни работи - купувачи во земјава за градежни услуги - купувачи во земјава за продадени станови - купувачи во странство за градежни работи - побарувања од странски работни единици - побарувања од купувачи за задржани депозити по градежни работи - сомнителни и спорни побарувања

11.800.000 евра 1.600.000 евра 32.000 евра 1.900 евра 44.800 евра 1.600.000 евра 580.000 евра

ВО 2011 ГОДИНА „БЕТОН“ РАБОТЕШЕ НА СЛЕДНИВЕ ВЛАДИНИ ПРОЕКТИ: - Градски стадион - Санација на Собрание - Зграда на МНР со фасада, скулптури и илуминација - Зграда на Финансова полиција и Јавно обвинителство - Постаменти за централно градско подрачје - Фонтана на Градски плоштад - Фонтана на плоштад Автокоманда - Летниковец на плоштад Македонија - Катна гаража во комплексот кај Судска палата - Комплекс „Карпошово востание“ - Спомен-обележје на паднати херои - Градска куќа

* Работата на дел од проектите продолжува и годинава


ПАРИ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

чо

менот. Според непотврдени информации, Јорданов се обратил до високи владини функционери барајќи да му платат дел од сумата што му ја должеле за неговите компании по основа на поврат на ДДВ. Но, само неколку дена подоцна, според информации на „Ден“, во некои компании чиј доминантен сопственик е токму бизнисменот Јорданов стигнале инспекции. Од „Макстил“ за „Ден“ потврдуваат дека имало инспекции, кои утврдувале каква е состојбата за поврат на ДДВ, но, сепак, истакнуваат дека се работело за редовни контроли на даночниците. Иформациите дека Јорданов е под засилени инспекциски контроли ги демантираат и од Владата и од компаниите на бизнисменот со став дека ако ги има, тогаш тоа се само редовни инспекции. Инаку, градежната фирма „Бетон“ на бизнисменот Јорданов е ангажирана во најголем дел од владините проекти во „Скопје 2014“. Според податоците, вредно ста на зделките склучени изминатите години меѓу владините институции и оваа градежна компанија надминува 150 милиони евра. Минатата година компанијата имала приходи од домашниот пазар од 39 милиони евра. Според финансискиот извештај за минатата година, „Бетон“ има побарувања од купувачите од 15,3 милиони евра, од кои повеќе од половината се доспеани со декември 2011 година.

9

Доделени концесии за 66 ловишта

Договори за концесии за 66 ловишта во девет ловни региони на 18 концесионери им додели Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. За ловиштата со ситен дивеч концесијата е со траење од 10 години, а за крупен - 20 години. Во Кривопаланечкиот регион со шест ловишта ќе стопанисуваат два концесионера, во Македонски Брод со седум ловишта еден концесионер, а во Струмица пет концесионери ќе раководат 11 ловишта. Во При-

леп седум ловишта добија два концесионери, во Тетово со девет ќе стопанисуваат тројца концесионери, а во Гостивар четворица концесионери ќе раководат шест ловишта. По еден концесионер ќе стопанисува со две ловишта во Неготино, со четири во Пробиштип и со едно ловиште во Ресен. Конце сионерите, зависно од со стојбата во ловиштата, треба да внесат дивеч, да формираат ловочуварска служба и да изградат објекти.


10

ДОСИЕ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

Измамници присвоиле 9.000 евра

РЕСТОРАНИТЕ ВО СКОПЈЕ И ЗЕМЈАВА ПОЛНИ СО КРИВОЛОВ

Рибокрадците л Само во првите пет месеци годинава полицијата запленила криволовена риба вредна околу 6.000 евра

Двајца измамници деновиве завршија со лисици на рацете. Се работи за лажен полицаец од Тетово, кој ветувал вработувања во МВР, и за лажен електричар на ЕВН, кој монтирал електрични броила, јави МВР. СВР Тетово поднела кривична пријава против Р.Х.(47) од Тетово за три кривични дела со измама и со лажно претставување. Во текот на 2011 и на 2012 година, лажно претставувајќи се дека е вработен во Министерството за внатрешни работи, измамникот излажал тројца тетовчани ветувајќи им дека ќе ги вработи во МВР, за што тие му дале 430.500 денари. Уште еден измамник бил фатен од тетовската полиција. Кривична пријава против Б.И.(27) од Тетово била поднесена за две измами. Во декември 2011 година, лажно претставувајќи се како вработен во ЕВН, тој довел во заблуда двајца од село Боговиње и за износ од 116.850 денари им монтирал електрични броила што жртвите претходно ги имале набавено од ЕВН.

Ф

рли мрежа и за една ноќ улови една про сечна македонска плата. Ова е силниот мотив на голем број крадци на риба на Охридско Езеро, кои и покрај че стите патроли на езерската полиција и заседите на СВР Охрид, сепак успеваат да уловат и до осум тони од надалеку прочуената охридска пастрмка, но и од охридскиот крап, белвица и од други риби. Охридските рибари со кои разговаравме се гневни на криволовците бидејќи мора да плаќаат давачки за секоја уловена риба и, згора на тоа, не сме ат да ловат кога е забранет ловот, односно кога се мре стат рибите од 1 јануари до 31 март секоја година. - Полицијата ги фаќа крадците, по стојано патролираат. Знаеме зашто ние ги пријавуваме. Се знаеме меѓу себе, знаеме кој е вистински риболовец и работи чесно за

Изгорел човек во куќа

Четирие сет и петгодишен струмичанец од село Банско завчера добил тешки изгореници откако избувнал пожар во неговата куќа. Полицијата дене ска врши увид во неговата куќа. Оттаму информираа дека пожарот избувнал завчера околу 21

часот. Струмичанецот Џ.И. добил изгореници по телото и на главата по што бил прене сен во Медицинскиот центар во Струмица, а потоа бил пре фрлен во Ургентниот центар во Скопје. Пожарот набргу бил локализиран.

Врз основа на член 78 од Статутот на Трговското друштво за промет и услуги МАК 2000 извоз-увоз АД Скопје, се објавува:

ПОВИК ЗА ОДРЖУВАЊЕ НА СОБРАНИЕ НА ТРГОВСКОТО ДРУШТВО ЗА ПРОМЕТ И УСЛУГИ МАК 2000 ИЗВОЗ-УВОЗ АД СКОПЈЕ На ден 23.06.2012 година (сабота) Собранието на Трговското друштво за промет и услуги МАК 2000 извоз-увоз АД Скопје, ќе одржи прва редовна седница во 2012-та во просториите на Друштвото, на ул. Орце Николов бр.75а Скопје со почеток во 11 часот. За работа на редовната седница на Собранието се предлага следниот ДНЕВЕН РЕД 1. УСВОЈУВАЊЕ НА ЗАПИСНИКОТ ОД ПРЕДХОДНАТА СЕДНИЦА НА СОБРАНИЕТО НА ДРУШТВОТО ОДРЖАНО НА ДЕН 30.05.2011 ГОДИНА. 2. РАЗГЛЕДУВАЊЕ НА ИЗВЕШТАЈ ОД ОВЛАСТЕНИОТ РЕВИЗОР. 3. РАЗГЛЕДУВАЊЕ НА ГОДИШНАТА СМЕТКА ЗА 2011 - ТА ГОДИНА НА ТРГОВСКОТО ДРУШТВО, ДОНЕСУВАЊЕ НА ОДЛУКА ЗА УСВОЈУВАЊЕ НА ИСТАТА И РАСПРЕДЕЛБА НА ФИНАСИСКИТЕ РЕЗУЛТАТИ. На седницата можат да учествуваат и да ги остваруваат своите права и интереси сите акционери односно нивните овластени претставници и застапници. Именувањето на овластен претставник на акционер се врши меѓу акционерите со Договор за остварување на сите или на извесни права на управување од акциите склучен според одредбите на Статутот на Друштвото, со полномошно за застапување, сите заверени од Нотар надлежен за заверки. Услов за учество во работата на Собранието и остварување

на правата на управување е задолжително пријавување на акционерот или на неговиот застапник најдоцна три дена пред одржувањето на Собранието во административниот сектор, односно кај Претседателот на Собранието. Со материјалите за работа на седницата на Собранието акционерите може да бидат запознаени до почетокот на одржувањето на седницата во седиштето на Друштвото. Трговско друштво за промет и услуги МАК 2000 извоз-увоз АД Скопје

да си го нахрани семејството, а кој дошол да спеча ли набр зина. Сега се појавија и крадци од Албанија. Таму има многу ре сторани каде рибата е поевтина, па и нашиве туристи одат до Албанија преку преминот кај Свети Наум за да јадат евтина охридска пастрмка украдена од кај нас од албански рибари - вели Климе, стар охридски рибар. Причината за големиот број криволовци е добрата заработувачка, велат охриѓани. Еден килограм охридска пастрмка се продава за најмалку 2.000 денари, а во една ноќ, со мрежа може да се уловат и до осум килограми. Така се доаѓа до една добра заработувачка од 16.000 денари за само еден ден. Токму завчера полицијата реализирала три случаи со крадци на риба. Фатени се двајца албански државјани, Е.Л.(39) и Д.Т.(26), кои во неделата вечерта кај селото Трпеица, на само еден километар од

Стечаен судија збогатил бизнисмени за 100.000 евра Педесет и седумгодишен стечаен управник од Гостивар им овозможил на седум бизнисмени да заработат близу 100.000 евра со неплаќање кирија за деловен простор и со пријавување непостоечки катастарски елаборат, соопшти МВР. Полициската станица во Кичево поднела кривична пријава против Д.Ф.(57) од Гостивар, стечаен управник на „Кичевопром-1“ ДОО – Кичево, за две злоупотреби на службената положба и овластување. Во периодот од мај 2005 година до декември 2007 година, спротивно на Законот за стечај, управникот не презел мерки за наплата на побарувањата за користење имот сопственост на „Кичевопром“ даден под закуп на седум фирми, со што им овозможил на фирмите да стекнат противправна имотна корист од 2.241.471 денари. Исто така, стечајниот управник доставил писмено барање до стечајниот судија со кое го известил дека од Катастар „Плус ДООЕЛ“ - Кичево е изготвен геодетски елаборат за делба во кој е впишан и магацин сопственост на „Кичевопром“ со проценета вредност од 55.100 евра иако знаел дека ваков елаборат не е изготвен.


Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

ДОСИЕ

11

ЕНА ОХРИДСКА ПАСТРМКА, КРАП И БЕЛВИЦА

оват една плата дневно

граничната линија со Албанија, биле затекнати во чамец како со 25 рибарски мрежи и со друга риболовна опрема ловат риба. Уловиле 22 парчиња охридска пастрмка со тежина од 8,4 килограми и три клена со тежина од два килограми. Истражен судија им определил притвор од осум дена и на двајцата. Домашен криволовец на 12 мај бил фатен кај село Радожда со три рибарски мрежи и со два килограми белвица. Тројца други крадци на риба, сите од село Мешеишта, биле фатени на 13 мај кај населбата Елен Камен со три рибарски мрежи, една сачма и со 1,2 килограм клен. - Од почетокот на годинава до дене ска запленивме 886 рибарски мрежи, 75 блинкери и друга рибарска опрема. Запленети се 157 килограми риба, претежно охридска пастрмка, белвица и крап. Заедно со езерската полиција, која патролира со чамци, по стојано сме во акција за откривање на криволовците. Че сто по ставуваме и заседи на копно - вели Сте фан Димовски, портпаролот на Секторот за внатрешни работи во Охрид. А.Б.


12

СКОПЈЕ

Пет општини ќе се борат за купот ,,Св. Ѓорѓи“ Општината Кисела Вода од денеска до 31 мај, по вторпат, ќе го организира купот „Св. Ѓорѓи“. Тоа се училишни натпреварувања во три спорта: мал фудбал и кошарка за момчиња и одбојка за девојчиња. На тие натпревари ќе учествуваат селекции на таленти составени од ученици кои се школуваат во основните училишта кои гравитираат во општините Кисела Вода, Аеродром, Гази Баба, Центар и Сопиште. Според предвидената програма, натпреварите ќе се играат во новоизградените спортски сали ,,Независна Македонија“ во училиштето „Невена Георгиева-Дуња“ и ,,Архиепископ Доситеј“ во ОУ „Круме Кепески“. Покрај просторот за игра на натпреварите, обезбедени се и судии, лекар, но и награди за учесниците и комплетна организација на натпреварот. Покровител на купот „Св. Ѓорѓи“ е Марјан Ѓорчев, градоначалник на општина Кисела Вода.

ОУ „Ѓорѓија Пулевски“ ќе добие нов лик Нов покрив, подови и нови санитарни јазли ќе добие Основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ по завршувањето на реконструкцијата која е во тек, за што Општина Аеродром ќе потроши 12 милиони денари. Азбестниот покрив ќе се замени со ребрест лим, ќе се постави нова термоизолација, а ќе се монтира и нова громобранска инсталација. Стариот дотраен под од линолеум ќе се замени со подна облога од ПВЦ. Реконструкцијата опфаќа и обнова на тоалетите во училиштето, поточно ќе се отстрануваат старите канализациски и водоводни цевки, подните сливници, мијалниците и другите елементи во тоалетите, а ќе се заменат и старите оштетени врати со нови.

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

НИКОЈ НЕ ГИ СЛУША РЕАКЦИИТЕ НА ЖИТЕЛИТЕ ОД НОВО ЛИ

Ридовите од пречат на Оп

Според Законот за јавна чистота, фрлањето градежен отпад и шут на недозволени места е казниво, а доколку се работи за правно лице, глобата е од 2.000 до 3.000 евра

В

еднаш до таблата на која стои предупредување од Општина Аеродром дека е забрането да се фрла шут и отпад, веќе подолго време стојат купишта земја, а речиси секојдневно се создаваат нови. Жителите од околните згради околу оваа локација во населбата Ново Лисиче бараат да се расчисти про сторот и за тоа неколкупати ре агирале до Општината, но, како што велат, до сега не е пре земено ништо. - Повеќе од една година на ова место, каде што по правило е забрането фрлање шут, фирмата „Биг трејд“ истоварува земја и тоа во викендите со поголем интензитет. Реагиравме до Општината и ни кажаа дека ќе излезат на терен, но сè уште не дошле - вели претседателот на Куќниот совет од зградата на булевар Видое Смилевски-Бато број 34. Истиот краток одговор од Аеродром следуваше и на прашањето од „Ден“, за тоа

што ќе преземе Општината за да се отстрани земјата од по сочената локација. Оттаму само одговорија дека земјата ќе биде от странета наскоро, при тоа не прецизирајќи кога, ниту зошто досега не е реагирано. - Да се гради нешто во околината, во ред, тогаш ќе знаеме дека земјата е од градбата и дека ќе ја тргнат, но ништо не се гради, а камиони на фирмата по стојано но сат нови количества. Направија рид од земја, под прозорците ни е, секој ден дишеме прав, децата тука си играат бидејќи од спротивната страна има игралиште. Се по ставуваат фонтани, се градат цркви и сето тоа е убаво, но треба малку и на овие проблеми да се насочат надлежните од Општината објаснува понатаму првиот човек на станарите, во име на сите негови со седи. Со истиот проблем се соочуваат и станарите од другите згради, кои, наме сто чист воздух, дишат издувни

гасови од тешката механизација, со која се носи земјата. - Моето дете е болно, му треба мир, а тука секој ден поминуваат камиони, булдожери, се крева прав. На ова место стои табла дека е забрането фрлање шут, но никој не ги сопира - вели жител од една од зградите во близина. Проблемот со создавање

Почнува прскањето против комарци

На подрачјето на Скопје, денеска во перидот од 8 до 14 часот ќе се изврши првото прскање за годинава против ларви од комарци. Во акцијата за дезинсекција ќе бидат

опфатени сите мочуришта, канали и стоечки водени површини во Скопје и околината и по течението на Вардар. Од Град Скопје велат дека доколку временските услови

се непогодни, дезинсекцијата ќе се изврши следниот ден во истиот термин. И годинава останува препораката до пчеларите да преземат мерки за заштита на пчелите.


Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

СКОПЈЕ

13

СИЧЕ

земја не и ` штината Плочки на дел од улиците во Кисела Вода Со плочки ќе се поплочуваат дел од улиците Сава Ковачевиќ во населбата Припор и Китка во селото Драчево. Поплочувањето ќе опфати еден карк од улицата Сава Ковачевик на површина од 150 квадратни метри, како и два крака, односно 320 квадратни метри од улицата Китка.

диви депонии од смет, градежен шут и земја е присутен низ целиот град. Според Законот за јавна чистота, фрлањето градежен отпад и шут на недозволени ме ста е казниво, а доколку се работи за правно лице, глобата е од 2.000 до 3.000 евра, како и уште 500-1.000 евра казна за одговорното лице во фирмата. За граѓаните за истиот прекршок

во Законот е пропишана казна од 50 евра. Зошто цела година не реагираат општинските инспектори на она што се случува во Ново Лисиче и по жалбите на граѓаните останува нејасно. А, кога недозволените по стапки се толерираат и не се казнуваат, законот не функционира никако освен на хартија. А.С.

Се асфалтира кај Зелено пазарче Општина Центар почна со градежни активности за асфалтирање на улиците Христо Ботев и Пушкинова, лоцирани на вле зот кај Зелено пазарче од страната на „Макпетрол“.

Според најавите од Општината, за време на одвивањето на градежните работи, до петок, сообраќајот по овие две пристапни улици ќе се одвива отежнато.

Од Oпштина Кисела Вода велат дека со активно стите за урбанизирање на руралните делови ќе продолжат и во следниот период, а покрај акцијата за санирање на сите ударни дупки на нејзината територија ќе се реализира и акција за асфалтирање повеќе улици низ сите 14 месни и урбани заедници.


14

СВЕТ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

БЕСНИ НА СТАРИОТ КЛЕПТО

Грците во нов

Нова демократија и ПАСОК се залагаат за поддршка на договорот случен со меѓународните кредитори, па многу Грци единствена алтернатива гледаат во Ципрас

Н

а последните избори Грците ги казнија двете главни партии што го претставуваа колабираниот корупциски систем, и сега најголем дел од нив поддршка à даваат на новата ѕвезда во подем - Алексис Ципрас. Лидерот на радикалната левица Сириза вети дека ќе ја ослободи Грција од болните мерки за штедење и оти ќе го задржи еврото, но никој не знае како планира да го исполни тоа ветување, пренесува германски „Шпигел“. Ципрас, кој, најверојатно, ќе ја однесе победата на новите избори закажани за 17

јуни, својата кампања ја базира на слоганот: Ние веќе нема да плаќаме. Но, тој не кажува како и со што ќе ги замени „варваризмот и диктатот за штедење“, наметнати од европските партнери, а пред сè од германската канцеларка Ангела Меркел. Неговата теза е дека Европејците блефираат и верува дека тие ќе продолжат да ја помагаат Грција, дури и ако Грците престанат да ги исплаќаат нивните долгови. - Изберете ме и ќе ставам крај на оваа мизерија - вели Ципрас. Политичкиот коментатор и писател Ставрос Лигерос објас-

нува зошто Грците ја следат новата ѕвезда на политичкото небо иако неговата коалиција СИРИЗА не може да објасни како ќе ги исплаќа јавните службеници, доктори и сестри. Според Лигерос, голем дел од гласачите на СИРИЗА не веруваат дека партијата има решение. Трагедијата е во тоа што Грците, навистина, немаат избор бидејќи нивната единствена опција е одбивање и протест. Одеднаш сега цела Европа бара од нив да гласаат за политичарите што ги фрлија во ваквата мизерија, односно за ПАСОК и за Нова демократија. Бидејќи тие две дискредитирани партии се залагаат за поддршка на договорот случен со меѓународните кредитори, многу Грци единствена алтернатива гледаат во Ципрас. Со само 37 години, Ципрас е млад во споредба со другите политичари кои досега доминираа во грчката политика. Со годишен приход од 48.000 евра, моторцикл и скромен стан, тој изгледа сиромашно за еден грчки политичар, што е уште една причина за неговата популарност кај гласачите. И тој е единствениот што ветува дека ќе ја ослободи Грција од прангите на штедењето, а воедно и ветува дека ќе го задржи еврото. - Досега грчката политика владееше со

Преживеал пад од Нијагарините водопади Еден маж завчера, наместо самоубиство, направи чудо на Нијагарините водопади. Тој го преживеал падот во водата откако скокнал од преку 50 метри височина. Полицијата од паркот Нијагара соопштила дека очевидци виделе како мажот го прескокнал заштитниот ѕид над водопадите Хорсшу и намерно скокнал во реката Нијагара. Тешкоповреден, тој некако успеал да стигне до крајбрежјето. Мажот со хеликоптер бил превезен во болницата „Хамилтон џенерал“, со повреди опасни за животот. Портпаролката на болницата „Агнес Бонгерс“ соопштила дека човекот бил во критична состојба, но и дека се очекува оти ќе преживее. Според весникот „Торонто стар“, тој е четврто лице кое го преживеало падот, без никаква заштита. Идентитетот на скокачот е непознат.


СВЕТ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

МАНСКИ СИСТЕМ ШТО ГИ ФРЛИ НА КОЛЕНА

гледаат спас ата ѕвезда „непишан социјален договор“ - вели Лигерос, кој е автор на книгата „Од клептократија до банкрот“, која го опишува грчкиот економски колапс. Според аналитичарот, овој договор бил базиран на давање и на земање. Гласачите ги оставаа политичарите на раат. Тие не се жалеа на корупцијата и на енормното трошење пари, а за возврат двете големи партии што со децении владееја со Грција ги наградува со работа во јавна администрација и со бран нови социјални услуги. - Кризата à стави крај на оваа тактика и социјалниот договор колабира – вели Лигерос. Сега нема пари за ниту една страна. Денеска најголема иронија е што стариот клептомански систем, кој ги создаде овие болни услови, е банкротиран во секоја смисла, а нема нов за да го замени. Истовремено, тројката составена од ЕЦБ, ЕУ и ММФ ја загуби довербата кај Грците бидејќи застана на станата на владејачката класа, која одамна е дискредитирана. Па, така еден политичар не треба да биде демагошки гениј за да направи подем врз основа на незадоволството на народот, како што прави Ципрас во моментов. А, предлогот на Меркел до Грција да одржи референдум дали сака да остане во

еврозоната само му олеснува на лидерот на СИРИЗА. - Таа ја третира Грција како протекторат - вели поранешниот комунист. Се разбира, целата земја не е слепо вовлечена во шармот на самоназначениот спасувач. Грчкиот претседател Карлос Папуљас, кој минатата недела именува преодна влада на чело со судијата Панајотис Пикраменос, цврсто им порача на Грците да изгласаат стабилна влада бидејќи земјата ќе отиде во банкрот до крајот на јуни. Такви апокалиптични сценарија со денови пишуваат и грчките медиуми. „Катимерини“ пропаѓањето на преговорите за состав на влада го опиша како последниот бродолом. А, не се оптимисти ниту најголемиот дел од новите политички сили во Атина. Јани Драгасакис е парламентарец од редовите на СИРИЗА, кој студирал економија во Лондон. Тој вели дека неговиот лидер тешко ќе ги исполни ветувањата. Според Драгасакис, успехот на СИРИЗА првенствено значи огромна одговорност. Тој, исто така, признава дека малку е веројатно оти Грција ќе го врати целиот свој долг. - Без помош ние нема да преживееме. Потребен е заеднички европски пристап –

Ден на жалост во Албанија

Стотици Албанци вчера запалија свеќи и положија цвеќиња пред Универзитетот „Александар Џовани“ во Елбасан за жртвите од сообраќајната несреќа во јужна Албанија, во која завчера загинаа 14 лица, пренесува МИА. Во државата вчера беше прогласен ден на жалост поради што знамињата пред државните ин-

ституции беа поставени на половина копје, а во 12 часот во целата земја се одржа едноминутно молчење. Бројот на загинатите во несреќата покрај градот Химара се зголеми на 14 лица откако во Воената болница во Тирана почина една од тешкоповредените студентки, а денеска во остатоците од уништениот автобус е пронајдено тело

15

КРУГМАН: ЕВРОТО МОРА ДА СЕ ОДРЖИ

Можно е Грција да излезе од еврозоната, но еврото мора да се одржи по секоја цена, изјави Пол Кругман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2008 година, во интервју за „Радио Слободна Европа“. Според Кругман, не се точни прогнозите дека излезот на Грција ќе доведе до огромни загуби. - Би било многу лошо да пропадне еврото иако јас отсекогаш мислев дека неговото воведување е грешка. Грешката веќе е направена, или тие ја направија, и сега сакаме да го спасиме бидејќи неуспехот на еврото не би бил добро за европскиот проект кој во завршницата претставува мир, просперитет и демократија - додаде Кругман.

нагласува Драгасакис. Но, никој не знае во каква форма би бил тој европски пристап. Досега меѓународните кредитори одбиваа да отворат нови преговори за договорот склучен со Грција. Драгасакис сака да види патоказ за поголем економски раст, но не прецизира како тоа треба да изгледа и како да се направи. За разлика од Ципрас, тој не говори за кинење на договорот со ЕУ и со ММФ. - Европејците, едноставно, ќе мора да ги прифатат изборните резултати и да признае дека нова, помлада генерација ја презела власта - генерацијата на Ципрас - потенцира Драгасакис. Тој не знае дали Ципрас може да ги исполни ветувањата, но има една работа по што неговиот лидер се разликува од другите. - Тој, барем, не склучил договор со стариот систем – вели Драгасакис. И самото тоа може да биде доволно за тој да ги добие изборите. на уште една жртва. Во тешка состојба, според лекарите од болницата, се уште три девојки, кои се во кома. Девет од повредените се во Одделот за интензивна нега, додека другите се во добра здравствена состојба. Автобусот, со кој патувале 39 лица, паднал од височина од 80 метри во провалија покрај градот Химара, на 220 километри јужно од Тирана. Засега не е позната причината за несреќата.


16

СВЕТ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

ШТО ОЧЕКУВААТ СРБИТЕ ОД НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ТОМИСЛАВ НИКОЛИЌ?

Србите го избраа Тома, а се крстат во владата на Тадиќ

Успехот на земјата ќе зависи од темелите на кои ќе почне да се издига некоја нова Србија

Л

идерот на Српската напредна партија (СНС), Томислав Николиќ, вчера ја прослави победата, но сега пред новиот претседател на Србија стојат серија предизвици. Интелектуалната јавност од новиот шеф на државата очекува слобода на медиумите, почитување на Уставот, поделба на власта со премиерот, помалку меѓупартиски кавги и продолжување на европскиот пат, пренесува српскиот печат. Иако изборните ривали изгледаат преморено, изборната битка изгледа дека ќе биде лесниот дел од претседателското патешествие. Но, едно е сигурно, на Николиќ му престои сериозна и макотрпна работа. И додека Европа му порачува да ја докаже својата европска ориентираност, Србија сè уште ја мачат висока стапка на невработеност, низок стандард и секојдневна борба за опстанок. Аналитичарите се согласни дека успехот на Србија ќе зависи од темелите на кои ќе почне да се издига некоја нова Србија. Професорот на Правниот факултет, Предраг Симиќ, очекува од новиот претседател во земјата да ја врати пристојноста и да ја прекине цензурата на медиумите. - Николиќ победи во свои зрели години, па се очекува достоинство и сериозност, кои луѓето во тие години можат да ги внесат во

политиката. Не очекувам дека тој ќе биде човекот што со шлем на главата ќе трча од градилиште до градилиште, но очекувам прегреаните страсти во Србија да ги спушти на земја и во домашната политика да внесе одмереност и пристојност - вели Симиќ.

ДС БАРА ОД ТАДИЌ ДА БИДЕ ПРЕМИЕР

Претседателството на Демократската партија во Србија на завчерашната седница побарало од својот лидер Борис Тадиќ да го прифати премиерското место во новата влада на Србија. Доколку Тадиќ ја одбие понудата, тогаш на местото премиер треба да застане заменик-претседателот на ДС, Драган Ѓилас. Меѓутоа, не се знае дали коалицискиот партнер - Социјалистичката партија (СПС) на Ивица Дачиќ - би го прифатил тоа бидејќи по победата на Николиќ на изборите порасна цената на лидерот на социјалистите. Имено, Дачиќ и претходно истакна дека би се задоволил само со премиерското место. Како последна алтернативна која била предложена на партискиот состанок на ДС, била партијата да се откаже од формирање-

Авторот на емисијата „Став на Србија“, Драган Бујошевиќ, смета дека составот на новата влада е од клучно значење за иднината на Србија. - Ако Николиќ успее да направи влада, тогаш тој ќе ја води политиката во Србија, а

то коалиција и да замине во опозиција. Овој предлог бил одбиен бидејќи претседателството смета дека така Србија би се вратила 10 години назад. На состанокот е решено партијата да ги почне преговорите за влада, врз основа на договорот од 6 мај склучен со СПС, партијата на пензионерите и Единствена Србија. Аналитичарите велат дека пред Србија се две сценарија за формирање нова влада. Кохабитација или влада меѓу демократите и социјалистите за која се говори подолго време или социјалистите да го прекршат договорот со демократите и да направат власт со Српската напредна партија (СНС) на Николиќ. Аналитичарите велат дека двете опции се во игра, но едно е сигурно - преговорите ќе траат долго и новата влада може да се очекува во септември кога истекува крајниот рок. Освен тоа, со победата на Николиќ дополнително се зголеми цената на Ивица Дачиќ од кого најмногу зависи новата владина коалиција.

СВЕТ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

ако не успее, тогаш нема да ја води - нагласува Бујошевиќ. Според новинарот Бошко Јакшиќ, неопходно е да се верува во ветувањата на Николиќ. Според него, битно е новиот претседател да се држи до своите уставни овластувања, а не да наметнува претседателски систем на владеење. - Во почетокот треба да се очекува конфронтација во која демократскиот блок ќе инсистира Николиќ да биде сведен во уставни рамки, што не беше случај со Борис Тадиќ. Треба да се верува дека Николиќ ќе го исполни ветеното. Прашањето е само во која мера ќе има ингеренции. Последните четири години живеевме во претседателски систем што го немаме во Уставот - вели Јакшиќ. Тој додава оти очекува сега да има поместување на моќта меѓу претседателот и премиерот и тоа да се стабилизира. - Колку контролата на едната институција над другата може да биде добра, толку постои опасност да влијаат преку неефикасност една на друга, но останува да видиме - вели Јакшиќ. Тој потенцира дека иднината на Србија, пред сè, зависи од државничката одговорност на целата власт. - Битно е да бидат мудри и да сфатат дека времето на криза не е погодно за продолжување на судирите. Меѓутоа, многу лесно може да се случи да не дојде до тоа - нагласува Јакшиќ. Поранешниот амбасадор во Германија, Огнен Прибичевиќ, вели дека иднината на Србија зависи од тоа како ќе изгледа идната влада. Тој очекува новиот лидер да продолжи по патот на европските интеграции, како што вети. - Иднината на Србија не е само во рацете на Николиќ, туку во рацете на Владата. Бидејќи претседателот без Владата фактички не може да направи ништо. Се очекува тој да продолжи со европските интеграции, како што ветуваше во своите говори, а сите останати прашања ќе зависат од Владата и од тоа како таа ќе изгледа – вели Прибичевиќ. Занимливо е што дел од разочараните поранешни гласачи на Тадиќ победата на Николиќ ја гледаат како шанса институцијата претседател да се врати во уставните рамки, дека долгорочно ќе има позитивни ефекти што гласачите покажаа како поминува секој што арогантно ќе стави рака врз сите сектори од медиумите до бизнисот и политичар што не ги исполнува дадените политички ветувања.

17

Лекари откинале глава на бебе при породување

Лекари при обид да породат една жена во североисточен Бразил минатиот вторник му ја скинале главата на бебето откако тоа се заглавило во утробата на мајката, пренесува хрватскиот портал „Индекс“. Обезглавеното тело на бебето останало во утробата на мајката по што таа е испратена на царски рез. Инцидентот се случил откако тим од пет лекари во болницата „Санта Изабел“ неколку часа безуспешно се обидувале да ја породат 22-годишната Гилмара Азаведо дос Сантос, мајка на три деца. Тогаш еден од нив направил фатална грешка и силно ја повлекол главата на бебето, по што таа му останал в раце. Бразилката својата трагедија ја раскажала за бразилскиот весник „Глобо1“, при што истакнала дека со часови се породувала и минала низ вистински терор. - Лекарите ми го притискаа стомакот и правеа сè за да го извлечат моето бебе надвор. Одеднаш слушнав гласен звук. Тогаш еден од лекарите извика: ’Маркус да не си луд’? Прашав што се случува, но не добив одговор – истакнала Бразилката. Дебора Леите, директорка на болницата во која се случила трагедијата, истакна дека е формиран стручен тим

Трупот на бебето е изваден со царски рез

што го истражува случајот, додека семејството на починатото бебе најави тужба за болницата. - Таа е скршена, а семејството е во шок. Мораа да ја отворат за да à го извадат мртвиот син – изјави роднина на несреќната мајка.


18

ФЕЉТОН

Фељтон

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

(24)

Евлија Челеби е еден од најголемите светски патописци. Објавуваме извадоци од книгата „Евлија Челеби за Македонија“, издание на „Слово“ од Скопје, во која тој пишува за македонските градови, културата, економските, општествените и политичките карактеристики на градовите низ кои патувал

Mажите и жените во Охрид се многу лични В

о Охрид има две медре си, од кои онаа крај езе рото, ле во од Ха џи Ка си мо вата-џа мија, е вистинска рајска градина. Околу неј зи ни от двор се наоѓаат одаи за наставниците и за уче ни ци те од исто и ме ната медре са, кои хра на до би ва ат од истата задужбина. Другата е Те ќе медре сата. По сто јат и седум мектеби, од кои познати се и медре си те Охри за де и Ага. Во Охрид има три уба ви ана, но заборавив да прашам за нив ни те гра ди те ли. По се тив два при ват ни и еден оп штес твен амам. Охризаде-амамот е при јатен иа ко гра ден во стар стил. Дру ги от, исто та ка, до бро осветлен и со чист воздух,

е оној на Хусеин-паша. Инаку, охри ѓа ни ве лат оти во гра дот има 77 ама ми гордеј ќи се со тоа. Ве ру вам оти ги има во толкав број. Само во сарајот на Охризадевци има два, а и братот на Охри за де-бег има свој по себен амам. Во чаршијата и безистенот има вкупно 150 дуќани. По стојат две убави кафеани каде што се собираат учени луѓе. По стојат и други меани и бозаџилници, при стап ни за се ко го. Ме ѓу тоа, во хри сти јан ски те ма а ла во тврди ната, иа ко има повеќе ме ани, не сретнав бези стен. Ина ку, и овде по сто јат ду ќа ни ка де што се прода ва различна стока. Охридската чаршија е растурена на разни ме ста во гра-

дот и не е на едно ме сто, како во другите градови. Што се одне сува до чаршијата, таа се нао ѓа на глав ната ули ца, а од двете страни ја красат големи чинари со дебели сенки. Заради слатката езер ска вода, во Охрид не се чувствува потреба од чешми. Затоа нејзините течни води се неупотребливи. Се ка ко, за ра ди при јат ни от воздух и вода, мажите и жените на Охрид се мно гу лич ни. Сите имаат сребреникав тен и неж на ста ва. Уба ви ци те на овој град се со свет ска сла ва за ра ди што мно зи на проду хо вени луѓе се населиле во овој град. Од овош јата, нај поз ната е охрид ската ду ња, ко ја ја има во девет вида, како што се та-

ткова и лебна дуња, додека во овој град по сто јат 24 ви да ја бол ка и исто тол кав број раз лични видови круши, заведени во си џи ли. Јас лич но ва кви соч ни кру ши не срет нав ни ту во Ма латја, а ниту во Битлис, Тебриз или Шираз. Особено е соч на и воде на бе го вата кру ша. Но, овие зулумџиски сочни овош ја, за ра ди сво јата свежина, не дозволуваат да бидат но сени на да леку. Само некои од охрид ската ја бол ка добро завиени во кутии се но сат на сите страни, при што не ја губат својата сочност и вкус. Ова јаболко долго време ја задржува својата свежина, боја и вкус. Јас, лично, охридски дуњи завиени во памук но сев сè до градот Струмица.


КУЛТУРА

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

19

СВЕТСКИОТ ДЕН НА КУЛТУРНАТА РАЗНОЛИКОСТ ОТВОРИ МНОГУ ПРАШАЊА

Македонија не е интегрирано општество

Современото македонско општество не успева да ги вткае различностите во една целина, а мултикултурата се доживува како процес во кој никој не е среќен

Н

Невена ПОПОВСКА

ајновото светско изве стување на УНЕСКО за културната разноликост и за меѓукултурниот дијалог ја нагласува важно ста за засилување на поврзано ста меѓу образованието и културните различности. Без таа поврзаност не може да се остварат ниту начелата на кои се заснова секое квалитетно образование. Одбележувањето на Светскиот ден на културната разноликост во Македонија, преку трибините по светени на мултикултурализмот и на културното наследство како мост кон заедничка иднина, отвори многу прашања што во моментов се актуелни во земјава. - Современото македонско општество не успева да ги вткае различностите во една целина. Во јавноста нема свест што би ги ин-

тегрирала различните заедници околу заедничките цели. Мултикултурата се доживува како процес во кој никој не е среќен - истакна Љатиф Демири, експерт за ромски јазик и култура. Најчесто виновниците се бараат меѓу политичарите, културните работници или во образовниот процес. - Тие не успеваат да ги решат проблемите. Брзоплето носат решенија, паушално или

Милчо Манчевски стана национален уметник

Истакнатиот македонски режисер Милчо Манчевски го доби престижното признание од државата. Тој е новиот национален уметник, по Симон Трпчески. Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска соопшти дека ова признание му се доделува на Манчевски за неговите дострели во филмската индустрија, како режисер и продуцент, но и за промоцијата на Македонија во светски рамки. Одлуката да се додели ова признание на Милчо Манчевски е донесена од комисија во состав: Данчо Чеврески, професор на ФДУ, Влатко Стефановски, музичар, Стојан Стој-

ков, композитор, и академиците Луан Старова и Васко Ташковски. Признанието ќе му биде доделено на Манчевски на 8 Септември од претседателот Ѓорѓе Иванов. Манчевски од оваа година па сè до крајот на животот ќе добива по 60.000 денари месечен надомест од државата, а сите останати придонеси ќе ги плаќа Министерството за култура. Милчо Манчевски е најистакнатиот македонски режисер. Добитник е на наградата „Златен лав“ за филмот „Пред дождот“ на фестивалот во Венеција, а воедно тој е единствениот македонски режисер што досега е номиниран за „Оскар“ во категоријата најдобар филм од неанглиско говорно подрачје.

ад хок се решаваат проблемите, но тоа не значи дека тие се решени еднаш засекогаш, наместо да се создава клима на интеркултурализам, една интеркултурална заедница во која правата на секоја од заедниците ќе произлегуваат не само од законот, туку и од правото на слободно изразување - истакна Демири. Државите од Југоисточна Европа особено се мултикултурални и затоа треба повеќе да се работи на све ста кај луѓето. Визијата на „Мрежа за културно наследство од ЈИЕ“ при УНЕСКО е тие луѓе меѓусебно да соработуваат токму врз основа на различно стите. - УНЕСКО го дефинира културното наследство како четврти столб на кој почива едно општество бидејќи културата е есенцијалната компонента на човековиот живот. Но, проблемите на кои наидуваме се одне суваат, пред сè, на фактот што во овие земји културното наследство не е доволно препознаено како ре сурс за одржлив развој, не по стои соработка во однос на заштитата. Транзицијата и забр заниот економски развој на овие земји доведе до деградација на културното наследство, како и до тоа користењето на културното наследство на овие про стори, главно, да се практикува како експлоатација - вели Маријана ИвановаДавидовиќ од „Мрежа на културно наследство од ЈИЕ“.

„Пет капки сон“ во Амстердам Изложбата „Пет капки сон“ на Милчо Манчевски е претставена на Биеналето на фотографија „Грид“ во Амстердам. На ова реномирано биенале учествуваат фотографи од 30 земји. Изложбата „Пет капки сон“ претставува повеќе серии фотографии на Манчевски снимени на неговите патувања во Индија, САД, Јапонија, Италија, Македонија, Африка…. Фотографиите се организирани во серии од пет. На свеченото отварање присуствуваа амбасадори и претставници од повеќе земји, како и професионалци од областа на фотографијата. Делото на Манчевски побуди голем интерес и тој беше поканет по отварањето да одржи предавање на уметничката асоцијација „Криг“.


20

КУЛТУРА

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

Независните се здружија во заеднички фронт „Јадро“

Ч

етиринаесет не зависни културни центри од Скопје, Битола и од Охрид, вчера, симболично, во чекалната на Железничката станица во Скопје ја промовираа нивната заедничка платформа за дејствување во културата, собрани во асоцијацијата „Јадро“. Основачи се „Факултет за работи што не се учат“, Центарот за современи уметно сти, „Контрапункт“, „Локомотива“, „Буден те атар“, „Медиа артес“, „Институт за слободна мисла“, Младински културен центар, „Сто тројка“, Формација за развој на иницијативи во културата (ФРИК), „Прес ту егзит“, „Лајн“, „Плоштад Слобода“ и Центарот за драмски уметно сти „Т-хаус“ од Битола, Скопје и од Охрид. Платформата „Јадро“ ќе застане цврсто наспрема стандардизираните летаргични и некритични до сегашни културни практики, кои ја претставуваат културата како декорација на националниот етноцентричен код на општествено промислување, рече Искра Гешо ска претседателката на „Јадро“. Главната цел на „Јадро“ е да придоне се

ДПМ со уште осум нови членови На последната седница на претседателството на Друштвото на писателите на Македонија примени се нови осум автори од помладата генерација: Жарко Кујунџиски, Ангелина Бановиќ-Марковска, Владимир Мартиновски, Дељвина Крљику, Филип Клетников, Елена Пренџова, Билјана Талевска и Зоран Јакимовски. Кон крајот на минатата година Друштвото на писателите на Македонија прими нови 12 членови што говори во насока на тоа дека писателската асоцијација се подмладува, особено поради фактот што членовите од двата последни приеми се на просечна возраст од 28 години. Денес во ДПМ активно членуваат 280 писатели.

за демократизацијата на јавната сфера и да почне дијалог со институциите, а ќе се залагаат и за транспарентност и за реформулирање на конкурсите на Министерството за култура. Во манифе стот што го прочита потпретседателот на асоцијацијата, Рамадан Рамадани, меѓу другото пишува: „Делото кое се

стремиме да го оставиме како културен продукт не треба да биде успех кој само во мигот ќе се препознае, туку длабока трага и насока за натамошно дејствување.“ Извршната директорка Христина Ивановска преку јавен повик ги покани организациите и не формалните групи до 30 мај да се пријават за членство во „Јадро“. А.Б.

Врвни експерти за културен менаџмент во Македонија

Изложба на две македонски уметници во Белград

На семинарот за културен менаџмент во организација на здружението „Есперанца – светски културен центар“ од Скопје и Фондацијата „Марсел Хиктер“ од Белгија, во соработка со Центарот за култура од Битола, в четврток, на 24 мај, свое предавање ќе одржи Рејмон Вебер, поранешен директор за култура на Советот на Европа. Предавањето со наслов „Мондализација/глобализација и новите улоги што треба да ги играат културните политики во Европа“, ќе се одржи во инфо-центарот со почеток во 9.30 часот. В петок, на 25 мај, во НУБ „Свети Климент Охридски“ ќе говори Франко Бјанкини на тема „Интеркултурни градови и урбани културни политики во контекст на глобализацијата“.

„Поврзувања“, заедничка изложба на двете македонски уметници Јана Манева-Чупоска и Наташа Милованчев, е поставена во галеријата „Феникс“ под Калемегдан во Белград. Јана Манева-Чупоска се претставува со 20 цртежи изработени во комбинирана техника, а Наташа Милованчев изложува 20 слики изработени во комбинирана техника акрил на платно. Ова е прво претставување на двете македонски уметници во српската престолнина, а изложбата финансиски е поддржана од македонското Министерство за култура. Изложбата ќе биде отворена до 9 јуни годинава. Јана Манева-Чупоска е декан на Факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ, а Наташа Милованчев е вонреден професор на Архитектонски факултет. Манева-Чупоска досега самостојно изложувала во Скопје, Прага, Париз, Њујорк и во Софија, а Милованчев во Скопје, Париз, Крањ, Подгорица и во Софија.

Изјава на денот

„Наместо за мостови, споменици и за други барокни градби, не е лошо Владата да издвои буџет за римејк на „Солунските атентатори“. Кул е, поевтино, а, исто така, и афирмативно е за нејзината кауза!“ Оливер Митковски


МОЗАИК

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

ФОТО ВЕСТ

21

Панчо Шорти во Швајцарија С ледниот викенд нашиот најпознат хип-хопер и аренби-диџеј, Шорти Пи - Панчо, ќе го стува во Шафхаусен, Швајцарија, во еден од најеминентните швајцарски клубови „Тап таб“, каде што излегува швајцарската елита. Ниту еден македонски хип-хопер и диџеј до сега немал свој настап пода леку од регионов, па ова е одлична можност Шорти Пи да ја претстави Македонија на еден поинаков начин, така како што најдобро знае, преку одлична забава за Швајцарците. Освен во Швајцарија, Панчо веќе има закажано настапи и на хрватското приморје, а летово ќе биде активен и во Македонија со редовен настап секоја недела во клубот „Парадизо“ во Скопје и во охридскиот клуб „Кадмо“.

Маја Вукичевиќ со Даниел Дан Ова е една од фотографиите што деновиве ги преплавија социјалните мрежи. Матурантките од Бугарија се искачија највисоко на скалилото за кич, а според фотографијата, може да се заклучи дека бугарските средношколки навистина го згрешиле изгледот за пригодата.

статус: ЈОВАН АЛИЈАС ЈОФЕ Еј луда работа! Касиерка во „Тинекс“ бара од купувачите да à го кажуваат кодот од картичката наме сто да ги остави сами да го вне сат. Двајца пензионери пред мене без проблем и на цел глас à го кажаа. Криминалци мака мачат да ги добијат податоците, овие без проблем си кажуваат:)

Со песната „Хемија“, поп-пејачката Маја Вукичевиќ повторно се активира на македонската забавна сцена. Новата песна е тема на продуцентот Александар Масевски, а Маја ја испеа заедно со Даниел Дан. Музиката и аранжманот за оваа модерна аренби-песна се дело на Масевски, а за текстот се погрижија тој и талентираниот Даниел Дан. Песната што од дене ска веќе се врти на радио станиците, е прв заеднички про ект на Маја и на Даниел, а за нив таблоидите уште пред една година пишуваа дека ги спојува „Хемија“... - Сите сакаат да чујат добро и сочно озборување. Нам не ни е битна разликата во годините, ниту маалските муабети. Денес се ретки храбрите кои јасно и гласно го покажуваат тоа во што веруваат. Ние веруваме во љубов, во позитивна енергија и во „Хемија“ - велат Маја и Даниел.


22

МОЗАИК

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

СЕ ПРЕТСТАВИЈА 18 ЗЕМЈИ НА ПРВАТА ПОЛУФИНАЛНА ВЕЧЕР НА ЕВРОСОНГ

Шведска е фаворит Слободанка МАРКОВАЧЕВА

С

о настапот на Црна Гора, Исланд, Грција, Летонија, Албанија, Романија, Швајцарија, Белгија, Финска, Израел, Сан Марино, Кипар, Данска, Русија, Унгарија, Австрија, Молдавија и на Ирска, почна 57. издание на „Евровизија“. Во „Кристална сала“ во азербејџанскиот главен град Баку, изведувачите од 18 земји пред присутната публика и пред жири-комисијата од Азербејџан, Италија и од Шпанија, се бореа за влез во финале. Само десет од нив ќе настапат на финалето в сабота, заедно со најдобрите од втората полуфинална вечер и со изведувачите од земјите што имаат право за директно учество на „Евровизија“. Меѓу нив се Велика Британија, Франција, Германија, Шпанија, Италија и претставникот на земјата домаќин на евровизискиот фестивал - Азербејџан. Нашата претставничка Калиопи со песната „Црно и бело“ ќе настапи втора на втората полуфинална вечер, на 24 мај, в четврток, заедно со претставниците на Србија, Холандија, Малта, Белорусија, Португалија, Украина, Бугарија, Словенија, Хрватска, Шведска, Грузија, Турција, Естонија, Словачка, Норвешка, БИХ и на Литванија. Пред Калиопи ќе настапи српскиот претставник Жељко Јоксимовиќ со „Није љубав ствар“. Калиопи ќе пее на македонски јазик и со песната, дело на Ромео Грил, ќе се обиде да ја внесе Македонија во големото финале закажано за сабота, кога ќе се знае која песна ќе победи и која земја ќе биде следен домаќин. Гласовите се поделени меѓу телефонското гласање и стручното жири, а според евровизиските обложувалници, Шведска со песната „Еуфорија“ е апсолутен фаворит. Меѓу подобрите на листата се Русија, Италија, Велика Британија и Романија, а петта е Србија и со тоа

најдобро котира од сите од балкански држави. Македонија, според коефициентот, е меѓу последните на листата, односно трета одзади, од вкупно 42 земји-учеснички. На дното од табе-

лата се Црна Гора, Сан Марино, Бугарија, Албанија, Малта, Португалија и Грузија. Додека српскиот претставник Жељко Јоксимовиќ и хрватската претставничка Нина Бадриќ постојано го искажуваат своето незадоволство од организацијата на „Евровизија“, нашата претставничка Калиопи во Баку плени со својот глас, харизмата, темпераментот и со духовитоста. Таа ја користи секоја можност да се запознае со тамошниот народ, да се фотографира, да ги насмее, па дури и да им запее на азербејџански. Калиопи заедно со македонската делегација и со групата што ќе ја придружува на големата сцена се пофали дека одлично поминале да двете одржани проби, а присутните биле вчудоневидени од нејзините неверојатни вокални способности. - Лесно ги одработив пробите. Дојдов тука со многу мали очекувања за првата проба, но сè беше добро уште од самиот почеток. Секогаш е важно да се биде трпелив, а во тој поглед се чувствувам како Маргарет Тачер. Убаво ми е опкружена со сите луѓе тука. Голема е честа да ја претставувам сопствената земја Македонија на ваква значајна манифестација, која ја следи повеќемилионска публика - изјавила нашата евровизиска претставничка Калиопи во Баку по втората проба. Што се однесува на настапот, Калиопи ќе носи модел од „Армани“ во црна боја и сребрена нараквица со филигран. Тоа ќе асоцира на црно-белиот контраст што ќе доминира под светлото. Сублимирајќи ги фактите, сценскиот настап и квалитетот на песните, Калиопи со „Црно и бело“ би требало да се пласира во финалната вечер. Со пласманот во финале по четири години, конечно, Македонија можеби ќе се претстави на вечерта на најдобрите. Ова е најскапото европско музичко шоу досега со рекорден буџет од 50 милиони евра како најспектакуларното издание досега.


СПОРТ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

23

РАКОМЕТНИТЕ ВЕТЕРАНИ ДЕНЕСКА ВО ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА ВО ПРИЛЕП

Спортски спектакл за изградба на црква

Д

ел од поранешните ракометарките на Коме тал ЃП де не ска по вторно ќе ги облечат дре совите и ќе за и гра ат на хума ни тар ни от нат пре вар во При леп за со би ра ње средс тва за изградба на црквата „Св. Петка“. На кометалки, кои ќе настапат за екипата на Скопје, на спротивната страна ќе им парира ат ве те ран ки те на по ра неш ни от ТК Бренд. Во хума ни тар ната ак ци ја во При леп се приклучија и ракометарите-ветерани. Ле ген ди те на ма кедон ски от ма шки ракомет предводени од Пепи Манасков ќе ги одмерат силите со тимот на ракометари кои некогаш го но сеа дре сот на ТК Бренд. Овој дуел е со поче ток во 17 ча сот, а по нив во 18.30 часот во са лата „Арена сонце“ во Прилеп е натпреварот на ветеранките. Ракометарките веќе „сериозно“ се подготвуваат за мечот и работат на формата. Во забавна атмо сфера одржаа неколку тренинзи. - Убаво е повторно да се пробаме на те-

рен, особено за ваква убава хуманитарна ак ци ја. Пре крас но е чувството што по вторно се собравме заедно. Не сме заборавиле да играме ракомет, но годините си го прават сво ето, ама успеваме да истрчаме и по не ко ја кон тра. Не ка ви дат де цата кои беа тие ракометарки што го но сеа дре сот на Коме тал ЃП и што ста наа европ ски шампионки – вели поранешниот пикер на Коме тал ЃП, Ми ле ва Вел ко ва, во нај а ва пред ревијалниот натпревар во Прилеп. За ветеранскиот со став на Скопје ќе настапат: Гордана Нацева, Индира Кастратовиќ, Ми ле ва Вел ко ва, Мир ја на Чу пиќ, Ната ли ја Тодо ровска, Ва лен ти на Ра дуло виќ, Андријана Будимир, Анжела Платон, Еле на Злата новска, Ли ди ја Ажи евска, Силвана Карбе ска, Елма Пршеш, Лилјана Ново селска, Снежана Шишковска. На клупата на ве те ран ската се лек ци ја ќе би дат Владимир Радиш и Ле фтер Бошковски. Средствата од влезниците за овој хуманитарен ракометен спектакл ќе бидат донирани за изградба на црквата „Св.Петка“. Б.Б.П.

Ракометарките на подготовки во Дојран

Женската ракометна репрезентација на Македонија од вчера во Дојран ги почна подготовките за завршните два натпревари од квалификациите за ЕП 2012 во Холандија. Дуелот со Литванија на 30 мај во го сти и последниот меч против Турција на 3 јуни во Скопје се последната шанса за македонските ракометарки да изборат пласман на европскиот шампионат по четиригодишна пауза од последниот настап на ЕП 2008, на кое Македонија беше до-

маќин. За „холандска виза“ на избраничките на селекторот Гино Стрезовски им се потребни две победи во последните два меча. По четирите одиграни натпревари, Македонија е на третото ме сто во групата со четири бода, исто колку што има и второпласираната Турција. Франција е прва со шест, а Литванија последна без бодови. Пласман на ЕП во Холандија обезбедуваат првите две селекции од групата. На подготовките во Дојран за послед-

ните два натпревари од ква лификациите се повикани 17 ракометарки: Андрејева, Наумо ска, Цве та но ска, Пе цевска, Папу џи евска, Ми тро ва, Грозда новска, Бар ја мовска, Е. Ѓор ѓи евска, Д. Ѓор ѓи евска, Нове ска, Николиќ, Црвенко ска, Петкова, Дес потовска, Мечевска и Мла де новска. Поради клупските обврски во Италија со два дена задоцнување, на репрезентацијата ќе и се приклучи само Билјана Црвенкоска.


24

СПОРТ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

СТРАТЕГОТ РОБЕРТО ДИ МАТЕО ГИ ИЗНЕНАДИЛ ИГРАЧИТЕ ПРЕД ФИНАЛЕТО ВО МИНХЕН

Видеото што ги расплака фудбалерите на Челси

Ф

удбалерите на Челси останаа без зборови, а многу од нив и со солзи во очите вечерта пред нивниот голем триумф во Лигата на шампионите, откако ја виделе тајната видеоснимка направена по нарачка на нивниот менаџер Роберто ди Матео. Италијанскиот стратег им дал инструкции на техничките лица во клубот да контактираат со семејствата на сите фудбалери од тимот и да снимаат пораки во кои тие им посакуваат среќа пред финалето во Минхен. Пораките биле дополнети и со видеоснимки и фотографии од играчите кога биле деца. Сето тоа било склопено во дваесетминутен филм што како изненадување им бил прикажан на играчите во хотелот, во петокот вечерта, еден ден пред големото финале. Необичниот потег на Ди Матео предизвикал многу смеа, шеги, но и солзи кај некои од фудбалерите. Тоа посебно му оставило впечаток на дебитантот во ЛШ, Рајан Бертранд. - Тоа беше брилијантен потег од нашиот шеф. Пораките беа големо изненадување за сите нас. Нè викна на состанок и таму нè чекаа снимените пораки за секој играч. На видеоснимката ја видов мајка ми, а потоа и брат ми како ме поздравуваат и му посакуваат среќа на целиот тим, а потоа се појави целото мое семејство. Имаше солзи и многу смеење, но и шеги за некои стари видеоснимки. Сето тоа навистина нè изненади – раскажува Бертранд. За младиот фудбалер на Челси, тоа што го

Ди Матео порачал видеоспот со пораки од семејствата на сите фудбалери и им го пуштил на играчите еден ден пред финалето

направил Ди Матео и пораката што ја слушнал од своето семејство биле силен мотив во неговиот прв настап во Лигата на шампионите. - По состанокот, тренерот ме тргна на страна и ме праша кој сè бил во мојата порака, а на крајот ми рече: ’Ти ќе стартуваш’. Бев навистина среќен и благодарен што ми даде шанса и што доволно ми веруваше за да ме пушти да играм на таков меч. Дадов сè од себе да се носам со фактот дека тоа е финале од Лигата на шампионите, што постојано ми бе-

ше во мислите, но тогаш низ главата ми поминаа сликите од видеоматеријалот и сеќавањата каде бев и каде сум сега. Ми текна на мојот брат кога бевме деца и на еден натпис на ѕид на кој пишуваше „Забрането играње со топка“ што за нас значеше „Ајде да играме фудбал овде“. Неколку години подоцна јас со Челси ја освоив Лигата на шампионите. Не ми треба да барам место каде да го ставам медалот, ќе го носам секогаш на вратот - импресионирано вели младиот фудбалер на Челси.


СПОРТ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

Мартинез најблизу до клупата на Ливерпул Стратегот на Виган, Роберто Мартинез, важи за главен фаворит за испразнетото менаџерско место во Ливерпул по отказот што му беше врачен на Кени Далглиш. Американските сопственици на Ливерпул на својата листа со желби имаа и неколку проверени и трофејни стратези, но експресно добија негативен одговор од Јирген Клоп, Франк де Бур и од уште неколку елитни стручњаци. Во една таква ситуација, „црвените“ решија да го посветат своето внимание на Шпанецот Мартинез, кој во последните неколку сезони се наоѓа на клупата на Виган. Без оглед на фактот дека овој стручњак нема работено во поголем клуб, челниците на Ливерпул се решени да му укажат доверба и да му дадат шанса да се докаже на кормилото на овој клуб. Тој денеска ќе патува за САД на состанок со сопственикот Џон Хенри, по што лесно може да се случи Мартинез и до крајот на оваа недела да ја има својата промоција како нов менаџер на „црвените“.

Манчини го посакува Тијаго Силва Менаџерот на Манчестер сити, Роберто Манчини, ќе го искористи враќањето во татковината за да седне на преговарачка маса со челниците на Милан за трансферот на Тијаго Силва. Италијанскиот стратег е убеден дека Силва може да придонесе одбраната на неговиот тим да дејс-

твува уште помоќно, па затоа нема да жали пари за да го доведе овој фудбалер во Манчестер. Челниците на Милан неодамна објавија дека немаат намера да го продадат својот најдобар дефанзивец, но последните информации говорат дека „росонерите“ би го смениле својот став доколку добијат понуда од 40 милиони евра. Сити е подготвен да плати 30 милиони евра за да го доведе Бразилецот во своите редови, но постои голем простор за преговори меѓу двата клуба со оглед на тоа дека „росонерите“ се подготвени да прифатат понуда во која ќе биде вклучен Карлос Тевез или Марио Балотели, двајца голгетери што се наоѓаат на листата со желби на тренерот на Милан, Масимилијано Алегри.

25

ПОСЛЕДНО КОЛО ОД ПРВАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА

Вардар ја слави титулата!

„Црвено-црните“ ќе го добијат шампионскиот пехар за освоената титула, „Комити“ најавуваат шоу на трибините, а прославата ќе продолжи и низ улиците на Скопје

П

о девет години пауза, Вардар на денешниот меч со Металург и официјално ќе биде крунисан во нов шампион на Македонија. Титулата е освоена пред неколку кола, а за дене ска, на последниот првенствен меч, е најавена прослава за повторното искачување на најтрофејниот клуб на врвот на македонскиот фудбал. „Црвено-црните“ ќе се обидат да ја завршат сезоната во победнички стил, со триумф над ривалот Металург, а во претпоследното коло во Тетово го доживеаја првиот пораз. Сепак, тоа нема да ја расипе прославата на шампионската титула. - Вардар апсолутно ја заслужи шампионската титула со своите игри и настапи во оваа сезона. Ги покануваме сите фудбалски вљубеници, навивачи и обожаватели на најтрофејниот клуб дене ска да дојдат на стадионот во Ѓорче Петров и заедно да ја прославиме шампионската титула. По девет години пауза, срцата на „црвено-црните“ повторно се исполнети затоа што Вардар го враќа шампионскиот пехар во своите витрини - вели Горан Митев, извршниот директор на клубот. Покани се испратени и до легендите на Вардар, Дарко Панчев, Васил Рингов, Илија Најдо ски и многу други, да дојдат и да присуствуваат на денешниот натпревар со Металург, да го поздрават новиот тим што ја врати шампионската радост во редовите на „црвено-црните“. Сето ова се случува во годината кога се прославуваат 65 години од по стоењето на клубот и 25 години од формирањето на навивачката група „Комити“.

Навивачко шоу подготвуваат и „Комитите“. Ќе се создаде еуфорична атмо сфера на трибините во Ѓорче Петров, ќе има многу факели и шампионски поздрави, а прославата ќе продолжи и по мечот, кога вардарци во панорамски автобус треба да продефилираат низ улиците на Скопје. Вечерта е резервирана за прослава кај „Школка“ во Градскиот парк, каде што треба да се соберат сите обожаватели на Вардар и заеднички да ја прослават шампионската титула. Од натпреварувачки аспект, последното коло во Првата лига треба да одреди која екипа ќе го освои второто ме сто. Металург има еден бод предност во однос на Шкендија, но му го стува на Вардар, додека тимот од Тетово е го стин на Напредок. Во останатите натпревари се среќаваат: Брегалница – 11 Октомври, Хоризонт Турново – Работнички, Тетекс – Силекс, Охрид 2004 – Ренова. Н.Ѓ.

ДОДЕЛУВАЊЕ НА ШАМПИОНСКИОТ ПЕХАР

„Црвено-црните“ денеска, по завршување на натпреварот, ќе го добијат шампионскиот пехар, најверојатно, од членот на УО на ФФМ, Благоја Истатов. Поранешниот вардарец треба да биде човекот што ќе му го предаде трофејот на капитенот на Вардар, Филип Ивановски. Сè уште е неизвесно дали на натпреварот ќе присуствува претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески, кој заздравува од скршеницата на ногата.


26

СПОРТ

Антиќ чекори кон нов трофеј

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

СЕ НАЅИРА АТЛЕТИЧАРОТ ШТО ЌЕ НЕ ПРЕТСТАВУВА НА ОИ

Ефремов трча кон Лондон

Како најуспешен атлетичар се зонава, Кристијан Ефремов е најблиску до добивање вајлд-карта за настап на Олимписките игри во Лондон

Перо Антиќ го оствари најголемиот успех во кариерата закитувајќи се со титулата европски шампион, но македонскиот репрезентативец сега чекори кон нов трофеј, тој во грчкиот кошаркарски шампионат. Имено, Антиќ заедно со тимот на Олимпијакос стигна до предност од 1-0 во финалната серија со Панатинаикос, успевајќи да слави над лутиот ривал со 84-78. Избраниците на Душан Ивковиќ изгледаат решени да се вратат на тронот и во домашниот шампионат, па крајно мотивирани влегоа во овој финален дуел и заслужено стигнаа до победата. Како и во финалето од Евролигата со ЦСКА Москва, Перо Антиќ повторно беше играчот што го отвори резултатот реализирајќи го првиот напад на Олимпијакос со прецизен удар за три поени. На крајот, македонскиот капитен ја заврши средбата со девет поени и со шест скока. Јоргос Принтезис беше прв стрелец на Олимпијакос со 18 поени, два повеќе од младиот Папаниколау. Почетокот на финалната серија во грчкиот шампионат беше одложен за неколку дена откако навивачите на Олимпијакос го каменуваа автобусот на Панатинаикос на патот до салата. По преземањето дополнителни сигурносни мерки, финалната серија сепак почна, а ќе продолжи вечерва со дуел во кој домаќини ќе бидат „зелените“ од Атина.

Атле ти ча рот Кри сти јан Ефре мов е бли зу до на стап на Лет ни те олим пи ски игри во Лон дон. Иа ко не ма ис пол не то олим пи ска норма, Ефре мов ка ко нај ус пе шен македонски атлетичар се зонава е прв кан ди дат за ед на од две те вајлд-карти за на стап на ОИ во Лон дон. Спо ред од лу ката на Свет ската атлет ска федерација (ИААФ), двајца атлетичари од Македонија, по еден во ма шка и во жен ска кон ку рен ци ја, со вајлд-карти ќе може да на стапат на атлет ски от олим пи ски тур нир во Лон дон. Кри сти јан Ефре мов (400 м), кој момент но е во нај до бра форма и освои најм но гу пр ви ме ста на Ку пот на Ма кедо ни ја што се одр жа ми нати от ви кенд во Охрид, е пр ви от фа во рит на АФМ за Лон дон. За вто рата вајлд-карта во жен ска кон ку рен ци ја од лу ката ќе би де ме ѓу Але ксан дра Спа се ска (скок во да лечи на) и Хри сти на Ла зе ска (400 м). По ра ди од лу ката на МОК, исти спорти сти да не можат двапати да учес тву ва ат на Олим пи ја да со вајлд-карта, од конкуренција на настап во Лон дон от пад наа ма кедон ски те олим пиј ци од Пекинг, Ивана Рожман и Реџеп Селман. Во ма ке дон ски от олим пи ски тим во Лон дон би тре ба ло да има и двај ца пли вачи со по ка на за на стап. Спо ред МОК, по ка ни те од ФИ НА тре ба да ги до би јат Си мо на Ма ри но ва и Мар ко Бла жевски, а за олим пи ска норма на ЕП во Де бре цин на свој тро шок пли ва ма кедон ската пли вач ка што жи вее во САД, Ана ста си ја Богда новски. Во пр ви от на стап на 100 ме три

сло бод но, Богда новски за вр ши на 56 ме сто од 61 нат пре ва ру вач ка, со вре ме од 59.70 се кун ди. За олим пи ска норма во оваа дис цип ли на потре бен е ре зул тат под 56.48 секунди. Македонската пливачка на ЕП во Дебрецин ќе настапи и на 50 метри сло бод но и на 200 ме три сло бод но.


СПОРТ

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

Управата на Орландо меџик донесе одлука да му врачи отказ на Стен ван Ганди од тренерската функција што ја извршуваше во последните пет години. Ван Ганди го презеде кормилото на „магичните“ во 2007 година и две години подоцна го предводеше овој тим до финалето во НБА-лигата. Сепак, во меѓувреме овој 51-годишен стручњак влезе во конфликт со првата „ѕвезда“ на тимот, Двајт Хауард, што придонесе да дојде и до резултатски пад на тимот што беше елиминиран во првата фаза од плејофот во претходните две сезони. - Не би сакал да коментирам ништо посебно, единствено би рекол дека сум горд на она што го остварив со Орландо во изминатите пет години. Со нетрпение ги очекувам следните предизвици во мојата кариера - изјави Ван Ганди, кој забележи 259 победи и 135 порази како тренер на Орландо меџик.

ОКЛАХОМА СИТИ ГО ЕЛИМИНИРАШЕ ТИМОТ НА ЛА ЛЕЈКЕРС

Брајант не можеше сам

Лос Ан џе лес леј керс ги за вр ши сво и те на ста пи во НБА-ли гата за оваа се зо на отка ко пре тр пе нов по раз од Ок ла хома си ти тан дер, овој пат со 106-90, со што ја за губија полуфиналната серија од запад ната кон фе рен ци ја со 41. ЛА леј керс беа пред воде ни од из во нред ни от Ко би Бра јант, кој по стиг на 42 по е ни и им созда де огром ни пробле ми на ко шар ка ри те на тан дер, но су перѕ вездата на Леј керс не ма ше со од вет на помош од со и грачи те и на кра јот мо ра ше да им че сти та на Ду рент, Вест брук и на оста нати те ко шар ка ри на Ок ла хома си ти. - Фрустирачки е кога ќе се загуби меч во кој ќе се одигра та ка до бро, но и тоа е со ста вен дел од спор тот. Се га си оди ме дома, но ве ру вам де ка в годи на ќе се врати ме уште по сил ни – истак на Бра јант.

Пол ди Реста наследник на Шумахер во Мерцедес ГП?

Пол ди Ре ста, кој се зонава вози за Форс Индија, е прв избор за наследник на Михаел Шумахер во Мерцедес ГП, по завршувањето на неговиот договор на крајот од сезонава. Од германскиот тим признаа дека ги следат настапите на Ди Ре ста. Иако Шумахер сè уште не се изјаснил какви му се плановите по завршувањето на сезоната, се очекува седумкратниот шампион, конечно, да à стави крај на натпреварувачката кариера во Формула 1. Тоа индиректно го потврди и извршниот директор на Мерцедес, Ник Фрај, нагласувајќи дека го следат развојот на Ди Ре ста и дека шкотскиот возач, најверојатно, ќе им биде прв избор за наследник на Шумахер во болидот на Мерцедес. - Се разбира дека Пол е во радарот на Мерцедес. Тој вози одлично и е прекрасен човек. Исто така, тој е и тимски играч. Сите овие ква литети што ги

по седува го ставаат на прво ме сто во нашиот избор за наследник на Михаел Шумахер. Секако, сето тоа ќе се реализира доколку Михаел реши да не го продолжува договорот со Мерцедес. Сè уште не сме стигнале до таа етапа од сезоната и не сме разговара ле за иднината на Шумахер. Ќе го сториме тоа кога ќе дојде време - изјави Фрај.

Дома ќи ни те дој доа до три ум фот бла года ре ние на фу ри оз ни от фи ниш на тре тата и поче то кот на че твр тата че твр ти на ко га созда доа пред ност од пре ку 15 по е ни, ко ја ја за др жаа до са ми от крај. Ра сел Вест брук по стиг на 28 по е ни во по бед нич ки от тим, доде ка Ке вин Ду рент го за вр ши мечот со 25 по е ни и со 10 ско ка. Бо стон по ве де со 3-2 во се ри јата со Фи ла дел фи ја отка ко из бра ни ци те на Док Ри верс ја иско ри сти ја пред но ста на домаш ни от те рен и стиг наа до убед ли ва по бе да од 101-85. Брен дон Бас бе ше не оче ку ва ни от хе рој на Бо стон сел тикс на овој меч, со оглед на фа ктот де ка овој ко шар кар по стиг на 27 по е ни, од кои ду ри 18 во тре тата че тврти на, во ко ја Бо стон стиг на до клуч ната пред ност.

за разонода

Орландо го отпушти Ван Ганди

27

Во петок прочитајте се` за разонодата


28

ИНФОРМАТОР

МАКЕДОНСКИ НАРОДЕН ТЕАТАР „Бесови“ Автор на текстот: Албер Ками Режија: Златко Славенски

сала 1 „Мачорот во чизми“ Жанр: авантура, анимација, комедија Режија: Крис Милер Почеток: 10.00 и 12.15 „Балкан базар“ Режија: Едмонд Будина Почеток: 14.15, 16.15 и 18.00 „Максим“ Режија: Кирил Трајковски Почеток: 20.00 „Скопје ремикс“ Режија: Група автори Почеток: 22.00 сала 2:

Почеток: 20.00 КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Одмаздници“ Жанр: 3Д, акција, авантура, фантазија Режија: Јос Видон Почеток: 14.00 и 17.00, 20.00 и 23.00

192 194 193

КОМУНАЛНИ УСЛУГИ Топлификација 3076-200 Електро – Скопје – дежурен диспечер 3161-454 Служба за наплата 3116-099 Улично осветлување 2622-789 Водовод и канализација – дежурна служба 3073-010 Водовод 3163-240 Оџачарски услуги 2440-293 Пламен 2650-230 Организација на потрошувачите 3212-440 Комунална хигиена 3216-644 ЗДРАВСТВЕНИ ОБЈЕКТИ Клиничка болница 3147-147 3283-000 Воена болница Градска општа болница 3087-400 Гинекологија и акушерство – Чаир 2611-033

„Огледалце, огледалце“ Жанр: авантура, комедија, драма Режија: Крис Милер Почеток: 12.00, 16.00, 18.00 и 20.00 „Мачорот во чизми“ Жанр: авантура, анимација, комедија Режија: Крис Милер Почеток: 14.00

Поликилиника Букурешт 3064-088 Поликлиника Јане Сандански 2469622 Неуролошка клиника 3147-342 Институт за белодрбни заболувања 3035-822 Институт за трансфузиона медицина 3226-923 Ремедика 2603-100 Систина 3099-500 Свети Лазар – гинеколошка болница 5112-016 Неуромедика 2042-323 Авицена – лабараторија 3179-001 Адриалаб 3296-925 Фармахем – биохемиска лабараторија 2031-905 Мак Медикус 3224-445 Неуропсихијатриски центар Др. Павлов 3236-667 Рендген дијагностика 3110-003 Центар за стерилитет 3213-697 Центар за сколиозии 3212-353 Национална СОС линија 15700 СОС телефон за помош од дрога 0800 11 444 СОС телефон за деца и

МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ „Black & white Serbia“ - Жељка Момиров, Љубомир Вучиниќ и Владимир Ристивиевиќ „Орнаменти“ - Атанас Атанасоски КУЛТУРНО-ИНФОРМАТИВЕН ЦЕНТАР

„Предавство“ Жанр: акција, трилер Режија: Стивен Содерберг Почеток: 22.00 ИЗЛОЖБИ МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И САМОСТОЈНОСТ, МУЗЕЈ НА ВМРО И МУЗЕЈ НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИСТИЧКИОТ РЕЖИМ Отворен од вторник до недела од 10.00 до 18.00 МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА „1+ 1 Живот и љубов низ македонската историја“ MUNICIPiVM STOBENSIVM – Римска монетарница во Стоби

КИНО „РАМСТОР“

Полиција Брза помош Противпожарна бригада

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

младинци 0800 12222 СОС превенција од трговија со луѓе 2777070 Прва детска амбасада 0800 12222 СОС превенција од ХИВ 0800 33 444 СОС Национална линија 070/141700 Сакам да знам – центар за сексуално здравје 3176950 Шелтер центар 070/520639 Кризен центар – Надеж – жртви од насилство 3173-424 Институт отворено општество 3136-400 Ветеринарна амбуланта Пет- Вет 3178-656 ПТТ СООБРАЌАЈ Будење 180 188 Информации Меѓународна ценетрала 182 Меѓуградска централа 901 Повик на сметка 1833 Точно време 185 Телеграми 186 Пријава на ПТТ дефекти 177 Федекс – брза пошта 3111-116

Изложба на Владимир Симеонов МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Постојана поставка НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: Даут-пашин амам, Чифте-амам и Мала станица Постојана поставка Објектите на Националната галерија работат од 10.00 до 18.00

ЕМС услуги - Од врата до врата

15000

СООБРАЌАЈ Меѓуградска 2466-011 автобуска станица Железничка станица 3164-255 Аеродром Александар Велики - Скопје 3148-333 Аеродром Свети Павле - Охрид 046 252842 Чех Ерлајнс 3290-572 Инех 3216-120 Делфина травел 3111-214 Кроација ерлајнс 3115-858 ЈАТ 3229-078 Регионален центар за управување со кризи 195 АМСМ – Помош на патишта 196 АМСМ – Инфо центар 15555 Воена полиција 3282-361 Матична служба 3117-766 Сала за венчавање 3118-250 Храм Свети Климент 3237-218 Храм Свети Димитрија 3162-919 Храм Света Петка 3238-066 Храм Пресвета Богородица 3227-165


ИНФОРМАТОР

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

ВРЕМЕПЛОВ

1430 - Бургунѓаните во Стогодишната војна во Кампиења ја заробија француската национална хероина Јованка Орлеанка и им ја предадоа на Англичаните. Беше изведена пред црковниот суд, а во 1431 година и осудена на смрт. 1514 - Во Унгарија почна селанската буна под водство на благородникот Ѓерѓ Дож. Унгарските селани кои бараа враќање на „старите права“, по четиримесечни борби зазедоа поголем дел од територијата. Војската на Дож беше разбиена кај Темишвар, а загинаа околу 70.000 востаници. Ѓерѓ Дож беше убиен. 1533 - Кентерберискиот надбискуп Томас Кренмер објави дека е поништен бракот на англискиот крал Хенри Осми со Катерина Арагонски, а дека бракот со Ана Болен е законски склучен во 1533 година. 1618 - Со буната на Чесите против Хабзбуршката монархија во Прага изби Триесетгодишната војна. Разлутените граѓани, слично како и во текот на буната на Хусите во Прага против римокатолиците во 1419 година,

ХОРОСКОП

21.03 19.04

20.04 20.05

21.05 20.06

21.06 22.07

го исфрлија низ прозорец од Градскиот совет намесникот на царот Фердинанд Втори Австриски, поради уривање на две протестантски цркви недалеку од Прага. Во борбата против Хабзбург на протестантските Чеси на помош им се придружија Данска, подоцна Шведска, Англија и Франција. Војната ја одбележа масовното пустошење и крајната свирепост. Загубите беа огромни, населението на Германија беше сведено на помалку од половина, а самата Чешка на петина од предвоениот број. Војната заврши со Вестфалскиот мир во 1648 година. 1707 - Роден е шведскиот научник Карл фон Лине, основач на модерната систематика во биологијата. Беше основач и прв претседател на Шведската академија на науките и на Природнонаучниот музеј. Дела: „Система натурае“, „Философиа ботаника“, „Генера плантарум“, „Специес плантарум“. 1848 - Роден е германскиот инженер и пронаоѓач Ото Лилиентал, еден од пионерите на авијацијата. Во 1896 година го конструираше првиот двокрилен планер и истата година загина при изведување на пробен лет. 1883 - Роден е американскиот глумец Даглас Елтон Улман, познат како Даглас Фербанк, многу популарен во периодот на немиот филм. Филмови: „Во знакот на Зоро“, „Тројцата мускетари“, „Црниот пират“, „Робин Худ“, „Багдадски крадец“.

Овен - Сакате да оставите добар впечаток пред околината, па во таа желба малку ги предимензионирате своите способности. Прифатете ја играта на заведување од еден бик. Совет: истакнете ја вашата креативност. Бик - Претставниците на спротивниот пол со симпатии гледаат на вас, а тоа ви годи и го подигнува вашето его. Имате добра интуиција. Совет: потребен ви е подолг одмор, не двоумете се. Близнаци - Работите одат во погрешен правец, но вие на тоа не можете да влијаете. Нема потреба да очајувате, само преземете конкретни чекори. Совет: избегнувајте конфликтни и напнати ситуации. Рак - Нема потреба од изговори, сè што ви се случува овие денови е резултат на вашата расеаност и неодговорност во изминатиот период. Совет: не повлекувајте се пред проблемите, соочете се и решете ги.

23.07 22.08

23.08 21.09

22.09 23.10

24.10 21.11

1886 - Умре германскиот историчар Леополд фон Ранке, професор на Берлинскиот универзитет и член на Пруската академија на науките, кој, главно, се занимаваше со историјата на германските и на романските народи, но пишуваше и за народите од централна и од југоисточна Европа. Дела: „Историја на Франција“, „Историја на Англија“, „Римските папи“. 1891 - Во Векше е роден Пер Фобијан Лагеркист, шведски романсиер, поет и драмски писател. Познати му се делата „Патот на среќниот човек“, „Песни на срцето“, „Гостин во стварноста“, „Победениот живот“, „Човек без душа“ и други. Во 1951 година ја доби Нобеловата награда за литература за уметничката сила и за оригиналните идеи што ги изнесува во своите дела. Умре во Стокхолм, на 11 јули 1974 година. 1992 - Во Струга во организација на Сојузот на студентите на Република Македонија почна Првата македонска универзијада. 1993 - На Градскиот стадион во Скопје се одигра финалниот натпревар на Фудбалскиот куп на Република Македонија меѓу Вардар и Пелистер, 1:0. Голот го даде Жанко Савов во 83. минута. Вардар стана прв победник на Фудбалскиот куп на Македонија. 1995 - Република Македонија и Украина воспоставија дипломатски односи.

Лав - Лавовите што се во брак денеска ќе имаат прекрасен семеен ден исполнет со љубов и со топлина, додека лавовите што се сè уште сами, имаат предуслови за флерт. Совет: задржете ја позитивната енергија. Девица - Вашиот натпреварувачки дух денеска ќе биде многу активен. Во секоја ситуација ќе гледате предизвик и начин да се натпреварувате. Совет: посветете му внимание на партнерот. Вага - Некој си игра со вашата доверба, но вас тоа воопшто не ве загрижува. На партнерот покажете му ги своите емоции. Совет: посветете поголемо внимание на здравјето, одете на лекар. Скорпија - Имате многу позитивна енергија и знаете да ја насочите во вистинска насока. Продолжете така, ви претстои голем успех. Совет: вечерните часови поминете ги со партнерот, тоа ќе ви годи.

29

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР

Денеска е Св. апостол Симон Зилот Свети апостол Симон потекнувал од галилејскиот град Кана. Свадбата што ја опишува свети Јован во своето Евангелие е токму свадбата на овој подоцнежен апостол. Наречен е Зилот (што во превод значи ревнител), затоа што бил голем приврзаник на Христос и на неговата вера. Еден е од дванаесетте апостоли. По слегувањето на Светиот Дух на празникот Педесетница тој проповедал за Христа во Египет, Етиопија, Либија, Мавританија и во Британија, каде пострадал маченички и бил распнат на крст во времето на римскиот император Трајан.

КАТОЛИЧКИ КАЛЕНДАР Денеска е Св. Иван Крстител де Роси Роден е на 22 февруари 1698 година во местото Волтаџо, во близина на италијанскиот град Џенова. Бил свештеник во Рим и го проповедал Христовото евангелие. Материјално и духовно се грижел за болните луѓе и за сиромашните. Римјаните се воодушевувале поради неговата светост и издржливост при помагањето на сиромашните луѓе. Умрел на денешен ден во 1764 година.

22.11 21.12

Стрелец - Стрелците што имаат повисоки позиции на работа, овие денови ќе бидат многу напорни, на вработените ќе им поставуваат речиси невозможни задачи. Тоа ќе предизвика конфликтни ситуации. Совет: пијте витамини.

22.12 19.01

Јарец - Ако подобро се чувствувате кога не мислите на проблемите, тогаш целосно игнорирајте ги зашто и така решението не е во ваши раце. Совет: подолг период се чувствувате напнато, пронајдете ја причината за таа состојба.

20.01 18.02

19.02 20.03

Водолија - Мора да направите компромис меѓу емоциите и разумот ако сакате да го средите сопствениот живот. Со ова темпо нема да издржите уште многу. Совет: најдете време за себе. Риби - Вашата желба сè да биде во совршен ред не е прифатена од околината. Ако сакате да успеете во своите намери, сменете ја тактиката. Совет: вашиот немирен дух тежнее кон промени, не чекајте другите да го направат тоа.


30

РАЗОНОДА

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ ПРОГРАМА 06.45 Добро утро, Македонијо 09.05 Без рецепт 09.25 Риба – сериски филм 10.00 Дневник 10 10.20 Македонски народни приказни 10.55 Ѕвон - образовна програма 12.00 За Македонија – документарна програма 13.00 Вести

13.15 Светот на тишината – образовна програма 13.45 Тротоар лејт најт шоу забавна програма 15.00 Вести 15.10 Без рецепт 15.25 Документарна програма 16.00 Клара Шелер – серија 17.00 Дневник 1

17.30 Одбојка плеј оф - мажи 19.30 Дневник 2 20.10 Свечена академија 21.10 Без пардон-дебатна емисија 22.05 Клара Шелер – серија 22.50 Дневник 3 23.20 Тротоар њуз - забавна програма 23.40 За Македонија –

документарна програма 00.50 Без рецепт 01.05 Анплагд - музичка програма 01.40 Нем сведок – сериски филм 02.35 Риба – сериски филм 02.55 Клара Шелер – серија 03.35 Дискавери – документарна програма 04.20 Музичка програма

07.15 Оддел за убиства - серија 08.05 Документарна програма 08.45 Дигитална зона - емисија за нови технологии 09.15 Ловечко око 09.45 Дијалози - емисија од културата 10.15 Последниот знак-игран филм 11.45 Храна и вино – емисија за гурмани 12.15 5+ 13.00 Цртан филм

13.45 Девици благороднички – играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Канцеларијата –серија 16.20 Доктор Хаус – серија 17.00 Цртан филм 17.10 5+ 17.50 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.00 Метео

19.05 Спорт 19.10 Аларм за Кобра 11 – серија 20.00 Девици благороднички – играна серија 21.00 Засекогаш млади музичка емисија 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – серија 22.45 Закон и ред – серија 23.30 Културна хроника

23.40 Вресок 3 – игран филм 01.30 Сексот и градот – серија 01.55 Засекогаш млади музичка емисија 02.20 Последниот знак - игран филм 03.45 Вести 04.20 Културна хроника 04.30 Ловечко око 05.00 Храна и вино – емисија за гурмани 05.30 Играна серија

06.55 5 до 7 – утринска програма 08.30 Врати време – емисија за повозрасна популација 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецет на денот 09.25 Зајди, зајди талент – реално шоу – кандидати 09.35 Моите џебни миленичиња – цртана серија 09.55 Ај ти замижи-емисија за деца 10.15 Топ листа – Супер ѕвезда – емисија за деца

10.45 Во прво лице – забавна програма 11.15 Пресинг – информативна програма 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 К-15 – дневна доза 12.30 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 12.45 Зајди, зајди талент-реално шоу 12.55 Градот-документарна програма 13.25 Живот со стил – лајф стајл магазин

14.05 Моите џебни миленичиња – цртана серија 14.30 Портик – хроника на денот 15.00 Вести 15.10 Портик – хроника на денот 16.10 Во прво лице – емисија 16.40 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 16.55 Фактор здравје – емисија 17.15 К-15 – дневна доза 17.30 Вести 17.45 Пресинг – информастивна програма

07:00 Здраво Македонијо 09:00 Вести 09:10 Здраво Македонијо 10:00 Јунска ноќ – турска серија 10.55 Метео 5-временска прогноза 11:00 Вести 11:10 Oчајни домаќинки – турска серија 12:00 Разделба – индиска серија 13:20 Имотот на дамата – турска

серија 14:15 Љубов и одмазда – турска серија 14:55 Метео 5-временска прогноза 15:00 Вести 15:25 Величествениот - турска серија 16:10 Oчајни домаќинки – турска серија 17:00 Јунска ноќ - турска серија

17:50 Екстра Ексклузив – забавен магазин 18:15 Метео 5-временска прогноза 18:20 Вести 19:00 Имотот на дамата – турска серија 20:20 Величествениот – турска серија 21:30 Љубов и одмазда - турска серија

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија 11.30 Огнови на љубовта - серија

12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Топ шоп 12.50 Под сенката на врбите играна серија 13.20 Љубов и казна - серија 15.20 Бурни времиња - серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Бурни времиња - серија 17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија

18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Бурни времиња - серија 20.00 Лото 20.08 Бурни времиња - серија 21.15 Езел - играна серија 22.25 Преживеан - реално шоу 23.30 Дневник 23.55 Временска прогноза

08.00 Ноди - Цртан филм 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна лубов - шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер Германија 10.10 Топ шоп 10.25 Скај шоп 10.45 Бакуган цртан филм

11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Така како што времето одминува - турска серија 12.45 Странски зет - турска серија 13.30 Диагноза Вип - интервју 14.05 Телешоп Бјорнер Германија 14.20 Топ шоп 14.35 Скај шоп 14.50 Пет плус - детска емисија 15.35 Бакуган - цртан филм

16.00 Вести 16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна лубов - шпанска новела 18.25 Пицикато-забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - турска серија 20.45 Под липите - турска серија

18.15 Овде и сега – забавно информативна програма 19.00 Вести 19.45 ВОА - Гласот на Америка 20.00 К-15 – дневна доза 20.10 Концерт на влашки песни -поп 21.00 Зајди, зајди талент-реално шоу 22.00 Вести 22.50 К-15 – дневна доза 23.00 Голи и смешни – еротска скриена камера 23.25 Војната на Варијан – игран филм 22:40 Метео 5 - временска прогноза 22:45 Вести 23:30 Екстра Ексклузив – забавен магазин 23:45 Трансформери - игран филм 01:30 Автомагазин – емисија за автомобили 02:15 Разделба – индиска серија 23.57 Преживеан - реално шоу 00.30 Некој да ме чува - серија 01.15 Бекстејџ - естраден магазин 01.25 Мојата ѕвезда - забавна емисија 02.15 Кој те шиша - забавна емисија 03.10 Журнал 05.00 Зора зори - забавна емисија 06.15 Програмата продолжува 21.45 Странски зет - турска серија 23.00 Вести на македонски јазик 23.35 200 - дебатна емисија 00.40 Пицикато – забавна емисија 01.00 Така како што времето одминува - турска серија 01.50 Странски зет - турска серија 02.40 Под липите - турска серија 03.30 Опасна лубов - шанска новела 04.15 Игран филм


Рецепт на денот

Овошки од марципан ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: l l l l l l l

500 г шеќер 150 мл вода 125 г маргарин 125 г млеко во прав 125 г ореви 125 г бисквити прехранбени бои

“SAGITTARIUS”

SESLOVENSKI PROSVETITELI

ROMAN OD LAV TOLSTOJ

ANTI^KI ELINSKI GRAMATI^AR

NAGALENO MA[KO IME (IVAN)

OFICERSKI ^IN (MN.) VID GOVEDO (MN.)

Ê

M

O

OSVE@ENOST MITSKI SIN NA AEDONA

ZOLTAN I[TVAN TOMBORI

PO^ETOK NA MOLITVATA “BOGORODICE DEVO#

LU\E BOLNI OD MALARIJA

PRV POTTIK, POBUDA

[EF, UPRAVITEL

GLAVNA SOSTOJKA VO OV^ATA VOLNA

SKAPOCEN KAMEN (MN.)

MALA ISKRA VID AMERIKANSKA KUNA YIDARSKA ALATKA ODGLEDUVA^ NA TIKVI ZEMUNSKA F-KA ZA AVTOBUSI “EKONOMSKO TEHNI^KA POMO[#

MA[KO IME (KRE[IMIR) VOZDUH (LAT.)

GRAD VO GRUZIJA

STARO IME NA OSTROVOT VIS VITE[KA OPREMA “I TAKA NATAMU# VID SEDIMENTNA KARPA

GLAVEN GRAD NA BANGLADE[

POSLEDNATA BUKVA ZIMSKI SPORT

TAKEO FUKUDA VID ME^

GOLEM PLAKAT (MN.) “TELEVIZIJA#

ZAR, FEREXE DARKO PAN^EV

IMAGINAREN BROJ

KAPETAN NA MAL TRGOVSKI BROD ELEKTRON

A

3

VRKOLAK, VAMPIR

TO^ILO UTVRDEN RID (MN.)

MERKA, MERILO

SORTA JABOLKA

EKS [PANSKA SKIJA^KA BLANKA FERNANDEZ

SEDLAR TAJNOST

KAVKASKI NAROD (OSETI)

Æ

NAJMEK MINERAL PISATELOT LOVRAK EDEN RODNINA

GRABLIVA PTICA NA ONA MESTO

LETUVALI[TE BLIZU OPATIJA

STEPEN NA NAU^NA POLO@BA ILI DOSTOINSTVO

OPISMENUVA^I

8 6 4 7

9

9 1 8 3

8 5 1 1 9 2 4 2 1 9 6 4 7 9 3 5 8 8 5 2

8 6 2

6 9 8

5 1 3 6

3 7 6

1 9 4 6 7 3

7 1 4

4 8 9 5

9 4 7

2 7 8

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: KANIBALIZAM, INICIJATIVA, RAKOVODITEL, IKA, OREL, MATO, LANOLIN, SARA^, IRONI, OSTRILO, MERA, ISKRI^KA, EN, MISTRIJA, TITULA, IKARUS, ONI, KRE[O, ISA, DAKA, ITN, [, TF, I, VEL, POSTERI, AJDARET, SKIPER, PROSVETITELI; SUDOKU: 1) 325 468 791, 718 359 426, 964 712 583; 436 285 179, 189 673 254, 572 194 368; 641 827 935, 293 546 817, 857 931 642; 2) 829 415 736, 164 387 295, 735 296 481; 671 943 852, 598 721 643, 243 568 917; 456 179 328, 382 654 179, 917 832 564

Во поголема тава се ставаат шеќерот и водата и се варат на умерена температура додека не се соединат. Потоа се додава маргаринот, млекото во прав, мелените ореви и бисквитите. Откако масата ќе се изедначи, се остава убаво да се олади. Од сме сата се прават различни форми, овошја по желба, кои се валкааат во прехранбени бои, а потоа во шеќер.

É

^OVEKOJADSTVO

ARTISTKATA BAKSTER

ПРИГОТВУВАЊЕ:

31

РАЗОНОДА

Среда-четврток, 23-24 мај, 2012 година


ЗРНЦА НА МУДРОСТА

ТИКЕТ СЕК Ј Паиде Транс Нарва Улл/Киса Тромсдален Кордоба Картагена

1 1

Полска Летонија

2 1

Коефициент 7.3

l

Гостивар

Куманово

19

l

Не е најголема будала тој што не знае да чита, туку тој што мисли дека сè што прочитал е вистина. Иво Андриќ

Ниту една држава не може да биде водена добро ако нејзините граѓани немаат на ум дека тие се чувари на законот, а дека држав-

Двојка млади се бакнуваат на клупа во парк, па момчето вели: - À кажа ли на мајка ти каде си и со кого си? - Не, мојата мајка не е љубопитна жена, но за разлика од неа, маж ми е и љубопитен и љубоморен! * * * Мујо води љубов со жената на неговиот пријател Хасо. Одеднаш ѕвони телефонот, жената разговара, а потоа Мујо à вели:

20

15

l Кочани

19

18

18

l

20

21

l Радовиш

23 l Неготино

20

23

l Струмица

l Кавадарци

18

18

17 l Охрид

20

Велес l

l Дебар

l Струга

l Делчево

l Штип

l Кичево

l Прилеп

22 l Гевгелија

Битола

16

l Ресен

l

Зборовите се игли со кои се прочистуваат мислите. Виктор Иго

- Кој беше? - Хасо! Вели дека е со тебе на фудбал! * * * Група деца од основно училиште одат на екскурзија и додека патуваат, Перица постојано пее: - Ако мајка ми беше слоница, а татко ми слон, јас ќе бев мало слонче! Возачот вози, а Перица погласно пее: - Ако мајка ми беше кобила, а татко ми коњ, јас ќе

Денеска ќе имаме топло, но нестабилно време со повремени врнежи од дожд. Во Скопје минималната температура ќе биде осум Целзиусови степени, а максималната 19 степени. Влажноста ќе виде 45 проценти, а видливоста до 10 километри. Биометеото е неповолно за луѓето со хронични болести.

18 5 ЧЕТВРТОК 24

ните службеници се само орудие за спроведување на законите и ништо повеќе. Марк Твен

Во текот на денешниот ден ќе дува слаб ветер од западен правец, кој ќе се движи со брзина од шест километри на час.

Крива Паланка

18

Скопје l

18

16

Подобро е да бидеш добро обесен, отколку лошо оженет! Шекспир

ВИЦОТЕКА

l

Тетово

Кој во бракот не полудува, тој навистина не е нормален. Принц Чарлс

6 ПЕТОК 26

5 САБОТА 25

бев мало ждребе! Возачот се врти кон Перица и му вели: - А, ако мајка ти беше проститутка, а татко ти транссексуалец, што ќе беше ти? - Возач на автобус - одговара Перица.

21

Барселона

22

Букурешт

19

Будимпешта

22

Загреб

18

Софија

25

Атина

16

Приштина

18

Сараево

20

Белград

Den 23 Maj  

Dneven Vesnik den