Page 1

ЕКСК ЛУЗИВНО ДАМЈАНОВСКИ: АЏИЕВ КРИЕ ДОКУМЕНТИ

10-11

1 5 денари

www.den.mk

ЖЕЖОК ПОЧЕТОК ЗА СОБРАНИЕТО

37o

Вторник, 21 август 2012, година 1, број 131

Законот за бранителите, тест за коалицијата 6-7

ПОМОШНИКОТ НА ХИЛАРИ КЛИНТОН, ФИЛИП РИКЕР, ВО МАКЕДОНИЈА

4-5

САД готват терен за решение за името?

Десет месеци индустријата тоне - сигнал за рецесија

39 Перо Антиќ се збогува со репрезентацијата 8-9

По Гечески и по Илиевски, и капитенот го напушти националниот тим


2

ВЕСТИ

Вторник, 21 август 2012 година

АСАНЖ УПАТИ БЛАГОДАРНОСТ ДО ЕКВАДОР Шефот на адвокатскиот тим на основачот на „Викиликс“ ја пренесе благодарноста на својот клиент кон народот на Еквадор, пишува британскиот печат. - Џулијан Асанж им е благодарен на народот на Еквадор и на нивниот претседател Рафаел Кореа за поддршката во неговиот случај - изјави познатиот шпански адвокат Балтазар Гарзон, кој важи за експерт за човекови права. Овој адвокат стана познат во светот пред петнаесетина години кога подигна меѓународна потерница против поранешниот чилеански диктатор Аугусто Пиноче, кој тогаш се наоѓаше на лекување во Лондон, предизвикувајќи проблеми за тогашната лабуристичка влада на Тони Блер.

СЛОВЕНИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ Во Словенија почна процесот на собирање потписи од гласачите, со што официјално почнаа подготовките за октомвриските претседателски избори во оваа земја, јави „Бета“. Досега десет кандидати ја најавија својата кандидатура, додека за главни фаворити се сметаат досегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер Борут Пахор и европратеникот Милан Звер. Интересен е фактот што овие тројца кандидати потписите за нивната кандидатура ќе ги собираат во вториот по големина словенечки град, Марибор, од каде што и потекнуваат. Доколку не настане промена во соодносот на гласовите од направените анкети, во вториот круг од изборите ќе се соочат Данило Тирк и Борут Пахор. ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: Печатница „Серафимовски“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

redakcija@den.mk, 02/3162 666

ДЕПОНЕНТИ: Охридска банка, жиро-сметка 530-0101014688-20 Еуростандард банкa, жиро-сметка 370-0111002339-25 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач и управител - Живко Серафимовски Главен и одговорен уредник - Бране СТЕФАНОВСКИ Заменик на главниот уредник - Љубиша НИКОЛОВСКИ Помошник на главниот уредник - Александар Сидоровски Уредници: Илија Лопарски, Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Радован Вујовиќ Систем-администратор: Огнен Митев marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

„УНИВЕРЗАЛНА САЛА“ СО НОВ ЛИК Околу шест милиони евра ќе чини реконструкцијата на „Универзална сала“ во Скопје. Портпаролот на Владата, Александар Ѓоргиев, вчера најави дека најдоцна за 18 месеци еден од најстарите објекти од областа на културата ќе добие комплетно нов лик, кој ќе ги задоволува најмодерните стандарди. Ѓоргиев објасни дека објектот, генерално, ќе го задржи надворешниот изглед заради зачувување на автентичноста, но ќе се изведе реконструкција и засилување на постојната челична и бетонска конструкција, а ќе биде изграден од најсовремени енергетско ефикасни материјали. Покрај надворешниот дел, целосно ќе биде реновиран комплетниот ентериер, а ќе обезбеди

нова и најсовремена аудио и видеоопрема, која ќе овозможува одржување на секаков вид настани. Проектот опфаќа и изградба на повеќенаменска сала со капацитет од 1.500 места и изградба на нова помала сала со капацитет од 100 места со најсовремена акустика. - Владата одлучи да почне со реализација на проектот за комплетна реконструкција и доградба на „Универзална сала“ во Скопје. За реализација на овој проект, Владата обезбеди и ќе ангажира 400 милиони денари, средства од буџетски извори, кои ќе бидат сервисирани во повеќе буџетски години и со тоа се исполнува уште едно ветување на Владата - рече Ѓорѓиев.

РЕАКЦИЈА НА СДСМ ЗА НАЈАВЕНОТО РЕНОВИРАЊЕ НА „УНИВЕРЗАЛНА САЛА“ Во експресната реакција на СДСМ во врска со најавата на Владата за реконструкција на „Универзална сала“ се вели дека Владата продолжува да ги потценува сопствените граѓани. - Денес, повторно, по кој знае кој пат, власта го соопштува истото ветување за реконструкција на „Универзална сала“. Уште во 2009 година, градоначалникот Коце Трајановски заедно со премиерот Никола Груевски во предизборната кампања јавно ветија нова „Универзална сала“. Срамота е Владата, која само досега потроши повеќе од 350 милиони евра на „Скопје 2014“, по

шест години да соопшти дека дури денес обезбедила 6,5 милиони евра за реконструкција на дотраената концертна сала - се вели во реакцијата на СДСМ. Ако Владата се откажеше од дел од спомениците, скапите огради или фонтаните, граѓаните одамна ќе имаа нова реконструирана „Универзална сала“, реагираат од Социјалдемократскиот сојуз. СДСМ им порачува на граѓаните да се подготват да ја слушаат актуелната власт со истите нереализирани ветувања од пред четири години, кои, според нив, повторно ќе останат само лаги и големи разочарувања.


ВЕСТИ

Вторник, 21 август 2012 година

3

ИЗЛОЖБА НА СТЕФАН ХАЏИНИКОЛОВ ВО КАВАДАРЦИ

РЕФЛЕКСИИ ОД ПРОСЛАВАТА

Премиерот Никола Груевски лут поради „Слупчанскиот инцидент“ му остана „скаран“ на министерот Бесими, но сеуште мака мачи тоа да му го каже и на Ахмети.

АСКЕР СО ФЛАСТЕР И покрај обемните подготовки, и во новиот филм на Столе Попов „До балчак“ ќе има мали грешки кои внимателните гледачи, сепак, ќе ги забележат. На фотографиите од снимањето, објавени минатата недела на социјалните мрежи од локации во Куршумли ан во Скопје, се гледа дека еден од актерите облечен како војник на турскиот аскер, затекнат од комита – на прстот има ханзапласт. Со оглед на фактот дека ханзапластот е пронајден во 50-тите години на минатиот век, а дејствието на филмот на Попов се случува барем 50 години порано, се работи за грешка што им се провлекла на сценографите и на костимографите. Филмот во режија на Столе Попов, со наслов „ До балчак“ почна да се снима во мај годинава и е финансиран од Филмскиот фонд на Македонија и од Владата.

Со самостојната изложба на академскиот сликар Стефан Хаџиниколов од Скопје, која беше отворена синоќа во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци, почнува вториот круг од кавадаречкиот „Топол културен бран“. Покрај повеќе домашни уметници, меѓу кои професорот Симон Шемов, академиците Глигор Чемерски и Васко Ташковски, како и уметниците Стефан и Драги Хаџиниколов и Новица Трајковски, ќе учествуваат и 15 академици од Украина кои беа дел од екипата што ги изработи масовните сцени во Музејот на ВМРО и музеј на жртвите од комунистичкиот режим. Дел од колонијата ќе бидат и гости уметници од Бугарија, Србија, Словенија, Грција... - Кавадарци ќе биде мека на ликовната уметност и културата. Во 22 часот ќе почне џез-концертот „Уни палас 2“, така што ќе имаме спој на ликовната уметност со џезот - вели Темков.

ЦЕЦА ПРОГНОЗИРА: ЗАЕВ МОЖЕ ДА СТАНЕ ПРЕМИЕР! На големиот музички фестивал „Струмица опен фест“, главна атракција беше српската турбофолк-ѕвезда Цеца Ражнатовиќ. Повеќе од 50.000 посетители ја удостоија Цеца на нејзиниот двочасовен концерт, а освен тоа што таа ги пофали струмичани, не пропушти и да му поласка на градоначалникот на Струмица, Зоран Заев. - Мене вечерва ми е задоволство што сум ваш гостин, во вашиот град. Долго немам гостувано овде. Јас ви ветувам одлична атмосфера и секој друг збор би бил вишок. Браво за Струмица и за Македонија, и браво за градоначалникот, би можел да стане и премиер за некоја година изјави Цеца. Ваквиот коментар на пејачката ги насмеал присутните гости, кои заедно со градоначалникот Заев организирале достоен пречек за српската турбофолк-пејачка.


4

ВЕСТИ

Вторник, 21 август 2012 година

ПОСЕТАТА НА ФИЛИП РИКЕР ЌЕ ДОНЕСЕ ИНТЕНЗИВИРАЊЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО

САД зад сцена готват терен за решение за и

Државниот врв засега молчи во однос на тоа што може да донесе посетата на Рикер. Премиерот Груевски сè уште стои на ставот дека извесен период нема да дава изјави поврзани со спорот за името и дека очекува одговор на поканата за средба упатена до неговиот грчки колега Самарас Игор ЧАВЕСКИ

С

порот за името и интензивирање на преговарачкиот процес е главната причина за по сетата на заменик-помошникот државен секретар на САД, Филип Рикер, на Македонија, дознава „Ден“.

Заменикот на Хилари Клинтон, кој важи за добар познавач на случувањата во земјава, ќе се обиде на државниот врв да му укаже дека следните неколку ме сеци можат да бидат клучни и дека и Скопје и Атина мораат во практика, а не само преку изјави во медиумите, да покажат дека навистина сакаат решение. Познавачите на маке-

донско-грчкиот спор за името коментираат дека воопшто не е случајно што Рикер за седум ме сеци двапати доаѓа во земјава и дека неговата по сета, како и по сетата на помошникот државен секретар Филип Гордон на Грција минатиот ме сец, значи дека САД подготвуваат терен за скоро затворање на билатералниот спор.

За експертите вистинското прашање е колку сложената политичко-економска ситуација во Грција остава про стор владата на Андонис Самарас воопшто и да размислува за спорот за името. Од друга страна, пак, малку е веројатно да се поверува дека пред одржување на какви било избори, па макар и локални, власта во Македонија би се зафатила со решавање на олку крупно прашање. Лазар Лазаров, профе сор по ме ѓу на род ни од но си на Уни вер зитетот ФОН, вели дека Рикер е добро запознаен со сите де та ли за спо рот со Гр ци ја уште ко га бе ше ам ба са дор и дека неговата по сета воопшто не е случајна. - Ова за него е познат терен и целта на по сетата е прашањето за името да се затвори што е мож но по ско ро. САД отсе ко гаш биле наклонети кон Македонија и треба да се искористи фа ктот што по зи ци јата на Гр ци ја на ме ѓу на роден план е драстично нарушена - нагласува Лазаров. Македонскиот државен врв засега молчи за тоа што може да доне се по сетата на Рикер. Премиерот Груевски сè уште стои на ставот дека изве сен период нема да дава изјави поврзани со спорот за името и дека очекува одговор на поканата за средба упатена до неговиот грчки колега Самарас. Последната изјава, пак, на претседателот Ѓорге Иванов повр зана со спорот за името беше на Илинден, кога тој беше дециден дека идентитетските прашања се црвената линија во разговорите за спорот со Грција. Неговиот кабинет вчера, коментирајќи ја средбата со Рикер во Охрид, излезе со кусо соопштение дека двајцата соговор-


ВЕСТИ

Вторник, 21 август 2012 година

5

МОЖНА ЛИ Е КОАЛИЦИЈА МЕЃУ ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ ВО КИЧЕВО

мето? ници се согласиле дека не по стои одржлива алтернатива ниту за регионот, ниту за Република Македонија, освен целосна интеграција во Европската Унија и во НАТО. За утре и за задутре е предвидено Рикер да се сретне со претставници на Владата и на опозицијата. Официјално, Рикер е во Македонија на покана на Иванов за да се обрати на третата Школа за млади лидери, која е основана токму на иницијатива на шефот на државата. На младите лидери вчера, покрај Рикер, им се обрати и поранешниот заменик помошник државен секретар на САД, Курт Вокер, како и неколкумина реномирани свет ски профе сори. Рикер на сегашната функција беше по ставен на почетокот на 2011 година, откако три години беше амбасадор во Македонија. Профе сорот Стево Пендаровски, пак, смета дека оваа по сета е рутинска и дека Рикер како помошник-заменик државен секретар е задолжен за регионот и дека од таа причина разбирливо е да сака да слушне има ли нешто ново во однос на преговорите за името. Актуелниот член на дипломатскиот совет на СДСМ смета дека позицијата на САД во однос на ова прашање веќе неколку години е непроменета. - САД сакаат да знаат да ли имаме план за решавање на спорот. Американската администрација цврсто стои на тоа дека Скопје и Атина се тие што треба да дојдат до решение, а дека тие може само да помогнат. Лично не верувам дека пред претседателските избори во но ември ќе има по сериозен ангажман од САД - нагласува Пендаровски.

Локалните бараат, централите молчат

Според градоначалникот на Кичево, членството на партијата е расположено за соработка со СДСМ само ако тоа е од интерес на локалното население

О

Ана АНАСТАСОВСКА

творениот повик за соработка на локално ниво на претстојните локални избори во Кичево, која опозицискиот СДСМ јавно à ја упати на ВМРО-ДПМНЕ, најверојатно ќе остане само желба на локалното членство. Според информации на „Ден“, иако кај членството на двете партии постои расположение за поддршка на заеднички кандидат на изборите, раководството на владејачката партија нема да ја прифати ваквата идеја. Извори за весникот потврдуваат дека двете најголеми партии од македонскиот политички блок во Кичево разговарале да поддржат заеднички кандидат, без оглед дали тој ќе биде од ВМРО-ДПМНЕ или од СДСМ или, пак, ќе биде независен кандидат. Дури и актуелниот градоначалник, Благоја Деспотовски, изразил подготвеност да се откаже од повторна кандидатура ако тоа е во интерес на двете партии. Сепак, велат нашите извори, раководството на ВМРО-ДПМНЕ од Скопје не испратило никаков сигнал за соработка. Како што

„Ден“ претходно пишуваше, владините коалициски партнери, Никола Груевски и Али Ахмети, веќе договориле заедничка поддршка на локалните избори за Кичево во замена за поддршка во Скопје. Имено, ВМРО-ДПМНЕ би го поддржал кандидатот на ДУИ за градоначалник во вториот круг, а ДУИ би го поддржал кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје. - Расположението кај членството е различно, но, сепак, постои генерално расположение за соработка со ВМРО-ДПМНЕ. Сепак, официјално, на локално ниво уште ништо не сме договориле. На крај, тоа ќе го одлучат раководствата на двете партии велат извори за „Ден“. Градоначалникот на Кичево, Деспотовски, вели дека сè уште размислува дали ќе се пријави на конкурсот на неговата партија за повторна кандидатура на локалните избори. Тој вели дека најверојатно ќе се пријави да учествува во трката за нов мандат. Според Деспотовски, членството на партијата е расположено за соработка со СДСМ само ако тоа е од интерес на локалното населе-

ние и, секако, на општината. - Ова, сепак, се локални избори, а не парламентарни и народот го интересира напредокот на општината и нејзиниот развој. Кичево последните години не напредуваше во ниту еден поглед, имајќи предвид дека сметката на општината беше блокирана до 2009 година. Најважно е да се избере кандидат кој ќе биде успешен и ќе работи во интерес на општината – вели Деспотовски. Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, неодамна најави дека неговата партија е подготвена да коалицира со владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Кичево на локалните избори догодина. - Тоа што им го кажавме на нашите политички опоненти од ВМРО-ДПМНЕ е дека за Кичево сме спремни да соработуваме. Нека понудат кандидат кој ужива доверба кај народот и СДСМ ќе го поддржи - изјави Петров. На овие локални избори, во согласност со Законот за територијална организација, кон Кичево автоматски ќе се приклучат општините Зајас, Осломеј, Вранешница и Другово. Жителите на овие општини најавуваа граѓанска непослушност ако за ова не се спроведе референдум. Со ова, Албанците првпат ќе добијат можност да имаат свој градоначалник во Кичево, особено партијата на Ахмети, имајќи предвид дека базата на ДУИ во овој реон е многу силна.


6

ВЕСТИ

Вторник, 21 август 2012 година

ПО ЛЕТНИОТ ОДМОР СОБРАНИЕТО ПОЧНА СО РАБОТА

Законот за браните денеска пред прате

Од владејачката партија информираат дека во овој закон ќе бидат содржани поголем дел од барањата на бранителите. Во 2008 година истиот закон беше оспоруван од ВМРО-ДПМНЕ зашто ќе чинел 300 милиони евра

Љубиша НОКОЛОВСКИ

В

ладејачката ВМРОДПМНЕ итно и неочекувано до Собранието достави предлог-закон што ги регулира посебните права на припадниците на безбедносните сили и на членовите на нивните семејства. Во него нема место за припадниците на ОНА иако тоа беше еден од камењата на сопнување во коалициските односи меѓу Груевски и Ахмети. Со предлог-законот сега доставен до пратениците се очекува остварување на посебните и социјалните права на припадниците на безбедносните сили и, како што се вели во образложението, ќе претставува морална и материјална сатисфакција за претрпените страдања и болки од воениот конфликт во 2001 година. Според предлог-законското решение, на припадниците на безбедносните сили и на членовите на нивните семејства им се утврдуваат следниве посебни права: осло-

бодување од партиципација при користење здравствени услуги, вработување, стан под закуп станбено згрижување, еднократен паричен надомест, права од областа на образованието, работен стаж во двојно траење, семејна

пензија, најниска пензија, сместување во старечки домови, одбележување на местата каде што загинале припадниците на безбедносните сили и одликувања. Предложените решенија предизвикаа различни реакции кај здру-

женијата на бранителите. Ацо Стојановски, претседател на „Унија на бранителите“, за „Ден“ вели: „Овој закон најверојатно ќе опфати мал број бранители или нивни семејства или вкупно околу 50 кои останаа необештетени поради бавноста на судскиот систем и до 2006 не успеаја да го решат својот статус. Имено, заклучно со таа година, Владата донесе одлука да се прекине со исплатите за бранителите заради тоа што, наводно, многу го оптоварувале буџетот.“ Нашиот соговорник смета дека посебните права утврдени со овој закон ќе бидат позитивни и за дел од припадниците на безбедносните сили од Министерството за одбрана што ги загубиле животите во војните во поранешна СФРЈ, за воените инвалиди и за членовите на нивните се-


ВЕСТИ

Вторник, 21 август 2012 година

лите ниците

7

НСО го поддржува законот за бранителите Не зависниот синдикат на одбраната (НСО) го поздравува и поддржува подне сувањето на предлог-законот за уредување на по себните права на припадниците на безбедносните сили и на членовите на нивните семејства. - Неговото доне сување е нужност. Самиот предлог-закон сеопфатно ги регулира правата на припадниците на безбедносните сили, особено што покрај припадниците на безбедносните сили од 2001 година и нивните семејства, опфатени се и припадниците

на безбедносните сили од воените или цивилни мисии во странство, што прет ставува дополнителен стимул и гаранција за овие припадници и за нивните семејства во вршењето на нивната патриот ска должност и преставувањето на државата во странство - се вели во соопштението од НСО. Оттаму додаваат дека правата на припадниците на безбедносните сили мора да бидат законски регулирани и никако не сме ат да бидат предмет на политички калкулации.

Изгаснати пожарите во Кавадаречко

мејства. Тоа што го збунува претседателот на „Унија на бранителите“ е зошто се брза со донесување на овој закон и предлага најпрво да се спроведе јавна расправа за да можат многубројните здруженија да го искажат својот став. Предлог-законот веќе го поддржаа од здруженијата „Бедем“ и „Бранители 2001“. ДУИ, коалицискиот партнер на ВМРО-ДПМНЕ во власта, засега беше резервирана, но Абдулаким Адеми за денеска најави прес-конференција на која ќе го соопшти партискиот став. Пратеничката група на ВМРОДПМНЕ во 2008 година го одби предлог-законот за посебни права за припадниците на безбедносните сили поднесен од бранителите. Владата тогаш кажа дека ваквиот

закон ќе го чини буџетот 300 милиони евра, на што бранителите возвратија квалификувајќи ја таа теза како чиста манипулација на власта. Со тој предлог-закон не се предвидуваа привилегии за припадниците на ОНА кои беа на другата страна во судирот. Овој закон беше едно од нерешливите прашања меѓу сегашните коалициски партнери, Груевски и Ахмети. Останува отворено прашањето за решавање на статусот на поранешните членови на ОНА, предвиден од таканаречениот мајски договор, направен кога ДУИ беше опозиција. Функционери на ДУИ и на почетокот на годинава најавија дека законот за бранители ќе ги опфати и припадниците на ОНА и нивните семејствата.

Два пожари биле предизвикани завчера од запа лени свеќи на гробиштата во селата Фариш и Бегниште, Кавадаречко, соопшти вчера Петко Ристовски, шеф за заштита на шумите во подружницата на ЈП „Македонски шуми - Бор“ во Кавадарци. Пожарот на фаришките гробишта, што се случил околу 11 часот, прво почнале да го гаснат селаните. Во гаснењето на пожарот учествувале четири-пет пожарникари од територијалната противпожарна единица од Кавадарци и осум-девет работници од шумското претпријатие. Пожарот бил локализиран вечер-

та во 20.30 часот. Изгореле околу сто хектари сува трева, а опожарена е и деградирана шума, смрека. Пожарот не предизвикал поголема штета, но дежурна екипа и понатаму е на местото и го контролирала теренот и денеска. На селските гробишта на селото Бегниште завчера, околу 8.30 часот, избувнал пожар од запалена свеќа, кој траел околу половина час. Во неговото локализирање учествува ле локалниот шумар и месното население. Околу половина час бил активен и пожарот под селото Дреново, кој, исто така, бил ставен под контрола.


8

ПАРИ

Вторник, 21 август 2012 година

СЕДМА ГОДИНА НЕМА ИНДУСТРИСКИ РАСТ

Индустријата тоне, про паѓа, се отпуштаат враб И ндустриското производство во првите шест ме сеци од оваа година, во споредба со истиот период од ланската, е пониско за околу 7 проценти. Заклучно со јуни, 10 ме сеци по ред индустриското производство континуирано опаѓа и со оглед на тоа што учествува со една четвртина во БДП, со сема е јасно што нè очекува – реце сија. Ако се спореди со 2005 година (ре ферентна година за статистката во индустријата) – ре зултатите се поразителни. Целото индустриско производство е исто како пред седум години, а некои битни гранки се драстично послаби од 2005 година. Значи, последниве седум години нема индустриски раст, туку опаѓање! Во групата енергија, има пад поголем од 30проценти, во снабдувањето со енергија – 10 проценти, во производството на електрична опрема има пад што надминува

Заклучно со јуни, 10 месеци по ред индустриското производство континуирано опаѓа и со оглед на фактот што тоа учествува со една четвртина во БДП, нè очекува рецесија, а тоа значи уште поголема сиромаштија

30 проценти, во преработувачката индустрија опаѓањето е поголемо од 10 проценти, кај текстилот забележан е пад од 40 проценти, групата облека бележи пад од околу 20 проценти, групата преработка на дрво има пад поголем од 20 проценти, преработката на кожа - преку 20 проценти, хемика лии и хемиски производи околу 30 проценти и кај групата останати производи падот надминува 60 проценти. Поради ова бројот на работниците во вкупната индустријата во јуни оваа година во однос на 2005 е помал за повеќе од 10 проценти и тоа во групата капитални производи нама лувањето е преку 30 проценти, во рударството – повеќе

од 20 проценти, во преработувачката индустрија надминува 10 проценти, во текстилот преку 40 проценти, хемикалии и хемиски производи – повеќе

од 30 проценти, останати производи – надминува 40 проценти. Во некои гранки и групи отпуштањето на работниците не

НАМАЛУВАЊЕ НА ФИЗИЧКИОТ ОБЕМ НА ИНДУСТРИСКО ПРОИЗВОДСТВО ИЗРАЗЕНО ВО ПРОЦЕНТИ - Енергија

30 проценти

- Снабдување со енергија

10 проценти

- Производство на електрична опрема

30 проценти

- Преработувачка индустрија

10 проценти

- Текстил

40 проценти

- Облека

20 проценти

- Преработка на дрво

20 проценти

- Преработка на кожа

20 проценти

- Хемикалии и хемиски производи

30 проценти

- Останати производи

60 проценти


ПАРИ

Вторник, 21 август 2012 година

9

„Аман“, освен во Скопје, ќе организира протести во Тетово, Куманово и во Прилеп

Здружението „Аман“, кое се противи на поскапувањето на струјата, парното и на горивата, за денеска најави протести и во Тетово, Куманово и во Прилеп. - Добредојдени се сите граѓани, без разлика на верска, национална или политичка припадност. Само сите заедно можеме да успееме да се избориме за тоа што го бараме - изјави Христијан Узунов на вчерашната прес-конференција на „Аман“ што се одржа пред седиштето на Регулатор-

ната комисија за енергетика. Минатиот вторник во организација на ова здружение протести се одржаа во Скопје и во Битола. Денешниот протест во Скопје е предвиден да почне во 18 часот, пред Портата Македонија. Членовите на ова здружение бараат да се укине ставката ангажирана моќност од 33 проценти, да се врати евтината дневна тарифа на струјата, да се врати цената на струјата и на парното од 2008 година, да

се запре со приватизација или докапитализација на целиот енергетски сектор кој е во сопственост на Република Македонија, да се инвестира во одржливи извори на енергија (соларна, геотермална, ветерна), да се повлече новиот правилник на АД „Топлификација“ и да се намалат цените на горивата во согласност со стандардот на народот. Претставниците на „Аман“ велат дека досега никој не ги повикал и не побарал да се сретне со нив.

метот отени

одело во ист сооднос со нама лувањето на производството. Ре зултатот од тоа е повисока финална цена на производите. Што вели пазарот? Едно ставно, никој ништо не купува. Македонија е земја во која нема обрт на пари, никој ништо не купува, никој никому не плаќа. Прометот во индустријата во јуни оваа година во однос на јуни 2011 година е нама лен за повеќе од 20проценти, а прометот на домашниот пазар е намален за повеќе од 30 проценти. Најлош е примерот во групата енергија, во која прометот за една година паднал за 80 проценти. Ова е податок до сега не забележан, шокантно изгледа и не по стојат економски аргументи што можат да го објаснат. Во ситуација во која на повидок нема свежи пари, воопшто не треба да се сомневаме дека утре ќе бидеме принудени да ана лизираме уште полоши показатели. Б.С.

Во Битола „Аман“ се соочува со притисоци Со се којд нев ни при ти со ци се соочуваат членовите на гра ѓан ската ини ци јати ва „Аман“ во Битола, организато ри на проте сти те против пос лед ното по скапу ва ње на стру јата и уки ну ва ње то на днев ната евти на та ри фа. По минатонеделниот протест во Битола, велат, многумина се обидуваат да ги заплашат, но при ти со ци те не до а ѓа ат од

не ко ја офи ци јал на ин сти ту ци ја, ту ку од лу ѓе за кои од „Аман“ не сакаа да прецизираат дета ли. - Имаме притисоци индиректно, преку други луѓе. Нè сре ќа ва ат на ули ца и ни се за ка ну ва ат де ка не ма да нè вра ботат, де ка и на ши те се стри и браќа нема да ги вработат, де ка е подо бро да пре станеме. Но, тоа е неофи-

цијално, до сега не сме имале притисоци од некои институции - изјави Ѓорѓи Пулевски од гра ѓан ската ини ци јати ва „Аман“. Но, велат, нема да от стапат од сво и те на ме ри и ги по ви каа би тол ча ни што помасовно да им си приклучат на де неш ни от протест на Широк сокак, кој ќе почне во 18 часот.


10

ВЕСТИ

Вторник, 21 август 2012 година

ИНТЕРВЈУ: ЧЕДОМИР ДАМЈАНОВСКИ, ЧЛЕН НА КОМИСИЈА ЗА ВЕРИФИКАЦИЈА НА ФАКТИТЕ

Милчин е кодош за Аџи Р

Тони АНГЕЛОВСКИ

ежисерот Владимир Милчин минатата недела излезе во јавно ста со тврдење дека претседателот на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев, сокрил документ кој покажува дека, всушност, Милчин не е кодош. Аџиев, пак, демантира дека има таков документ со објаснување дека тие документи што биле битни за случајот се објавени на интернет. u Постои ли таков документ кој покажува дека Милчин е чист? - Самиот процес на објавување на документите на интернет имаше идеја јавно ста да дознае дали Комисијата работи политички или работи според законот, така што мораше на нашата веб-страница да се објават сите документи и што одат во прилог и на штета на Владимир Милчин. Така јавно ста би добила вистинска слика дали ние работиме исправно или не. Ако дадеме само тоа што ни одговара, тогаш тоа е селективно објавување. Тој документ на кој алудира Милчин постои и, секако, оди во негов прилог, односно на штета на нашата одлука. Тој документ е, всушност, сижето на целото до сие. При затварањето на до сието, службите прават сиже зашто е тоа до сие отворено и што сè се случувало со тој човек во периодот дури бил следена личност. По стои еден прашалник во кој ги наведуваат основните податоци, зошто лицето е следено и има де сетина прашања на кои самата служба УБК си одговара што сè се случува ло во тој период. По стои и прашањето дали имал одно си со службите. На тоа УБК одговара дека нема никакви одно си со службите, се мисли на соработнички. Друг документ на кој алудира Милчин е документот кој го добивме од УБК минатата година, кога ја почнавме по стапката за

Членот на Комисијата за верификација на фактите, Чедомир Дамјановски, во интервју за „Ден“ зборува за скриените документи од до сието на Милчин, затворањето на очите пред доказите за пратениците-кодоши

него, во кој и сегашниот кадровски со став на УБК вели дека Милчин не бил соработник на службите. Значи и тогашната и сегашната структура тврдат дека Милчин не бил соработник. u Кој одлучува кои документи ќе бидат објавени? - До сега за тоа одлучуваше само претседателот Аџиев. u Како тогаш, во ситуација кога УБК тврди дека Милчин не е соработник, вие како Комисија утврдивте дека тој е кодош? - Да, УБК вели дека не е со-

работник, а ние како Комисија велиме дека е соработник. Но, јас не можам да ви одговорам на тоа. Мојот став е јасен. И тогаш на седницата на Комисијата се изјаснив, а и сега ви кажувам дека Милчин не бил соработник. Но, мнозинството изгласа дека бил. Тројца бевме против, а еден беше воздржан. Зошто тие решија да го прогласат за соработник јас не можам да кажам. Овие документи, кои можат сите да ги видат на интернет, воопшто не докажуваат идеолошко-политичка соработка или разговор на Милчин со

полицијата. Напротив, тој е следен. Дури и оној документ што се истакнува, каде Милчин седел во МНТ со некој соработник „Мишо“ во врска со Ристо Шишков, не е доказ за соработка. Прво, тоа за Шишков го кажува тој „Мишо“ и тука не станува збор за соработка. u Дали некој од четирите институции од каде, според законот, црпите податоци ви одговори дека Милчин бил соработник? - Сите ни вратија одговор дека не е. Од Архивот ни вратија дека има до сие кое е форми-


ВЕСТИ

Вторник, 21 август 2012 година

11

ев иако не е за Мијалков рано од УБК, а се чува во Архивот. Но, во тоа до сие беа овие документи за кои зборуваме и кои не покажуваат дека Милчин бил соработник, туку, напротив, бил следен. Се доведовме во ситуација ние да велиме дека Милчин бил соработник, а службата вели дека не бил соработник. Сега или службата не знае кој à бил соработник, што е нон сенс, или, пак, службата крие од нас, а ние сме откриле дека Милчин е соработник. Е сега, ако УБК крие од нас, што јас апсолутно не верувам дека е така, во законот си по стои одговорност за УБК. Некој во овој случај треба да одговара, ние како Комисија или УБК, затоа што имаме две спротивни тврдења. u Како ќе дознаеме кој е во право, а кој лаже? - За овој случај Милчин веќе си поведе судски процес. Судот ќе каже. Ако реши дека не бил соработник, тогаш ние како Комисија ќе сно симе одговорност иако тоа би требало да биде по единечно затоа што јас цело време тврдам дека тој не е соработник. Ако, пак, судот потврди дека Милчин е соработник, тогаш УБК треба да сно си одговорност зашто сокрила од нас дека Милчин е соработник. u Има ли други слични случаи како овој на Милчин, каде се форсира одлука за прогласување на некое лице за соработник иако за тоа нема соодветни докази? - Има три-четири предмети за кои јас гласав против. И јас во тие случаи си имам издвоено мислење во кое објаснувам зошто сум гласал против. u Каква е сега процедурата околу разрешувањето на тие што веќе сте ги прогласиле за кодоши. „Ден“ веќе објави дека ниту еден од кодошите уште не е разрешен од функцијата затоа што надлежните органи не знаат дали вашето решение е конечно или мора да ја чекаат одлуката на Управниот суд?

- Јас затоа и ре агирав кога законот се но сеше затоа што сега се доведуваме во непријатна ситуација. Во законот пишува дека кога комисијата ќе доне се решение, тоа се испраќа до органот каде тоа лице работи и органот веднаш треба да поведе по стапка да го разреши лицето. Тоа е апсолутно противуставно, но во законот така пишува. Значи, според законот, не треба да се чека судската по стапка, што е апсолутно кршење на Уставот затоа што не се запазува принципот на дво степеност на по стапката. Органите се доведени во ситуација да згрешат што и да направат. Ако го истераат од работа без судска пре суда, го кршат Уставот, а ако, пак, не го избркаат, тогаш го кршат законот, односно немаме владение на право. u Дел од експертите велат дека ваквиот закон е креиран за брза пресметка со политичките противници пред локалните избори, но дали може да очекуваме и пресметка внатре, во безбедносните служби, имајќи ги предвид неофицијалните најави за скоро прочистување на службите? - Службите треба да бидат лустрирани, тоа си стои во законот. Се проверуваат и во ените служби и безбедносните служби. Не сум чул што се шпекулира, но, според законот, и тие мора да бидат проверени. u Да ли и случајот на Бабовски оди во таа насока? Тој е прогласен за кодош иако документите велат дека работел за безбедносните служби во интерес на државата. Се шпекулира дека неговиот грев е тоа што со својата партија на Власите е близок до опозицијата... - Можеби некој сакал да се пресмета со него затоа што е близок до опозицијата, но факт е дека сето тоа што се смета за документ за него не може да биде основа за лустрирање. Некој мора да одговара за такво обја-

вување на контраразузнавачки документи. Јас не знам институциите што прават и зошто не реагираат. u Минатата недела дел од чле нови те на Коми си јата нај а ви ја де ка ќе ба ра ат повторно разгледување на досиејата на двајца пратеници од ДУИ и од ВМРО-ДПМНЕ затоа што сметаат дека има дока зи де ка тие се кодо ши. За еден од пратениците, кој е од редовите на ДУИ, а опозицијата го име ну ва ка ко прате ни кот „13 стра ни ци“, се зборува дека има и аудиолента од не говата со ра ботка со службите, што сепак не беше доволно да биде прогласен за кодош. Постои ли таква лента и што има на неа? - Целта на враќањето на овие предмети е да се запознае јавно ста со овие предмети каде имаше надгласување, па таа нека суди кој е во право. Точно е дека има касета за пратеникот на ДУИ, но, за жал, претседателот Аџиев не дозволи воопшто да ја преслушаме таа лента. Токму затоа јас гласав против да му се верификува изјавата на тој пратеник затоа што не знам што има на таа лента. Според мене, мора да биде разгледан секој документ што ни е даден од органите и врз кој ние треба да процениме да ли некој бил соработник. Изве стител за тој

предмет беше претседателот Томе Аџиев. Од УБК ни кажаа дека за тој пратеник има два материјала во хартија и една аудиолента u Има ли смисла да се продолжи со ваква лустрација или проце сот е толку девалвиран, па одредени експерти дури препорачаа и негово прекинување? На крајот од цела држава испадна дека сите се чисти освен некој советник и некој што à пречи на власта? - Не може да се каже дека цела држава е чиста затоа што ние немаме проверено ниту де сет проценти од актуелните функционери. А имаме околу 40 институции кои воопшто не сме ги провериле. Судовите, Јавното обвинителство, војската, полицијата, високообразовните институции, МАНУ ништо од тоа не е завршено. Дури ни амбасадорите не сме ги помина ле. Но, точно е дека проце сот на лустрација е девалвиран и дел од одговорно ста за тоа сно си и Комисијата, меѓутоа во голем дел заслужни се и тие што но сат вакви не соодветни законски решенија. Особено последниов закон, од кој 80 проценти мора да се менува. Има работи кои се противуставни, има работи кои се неостварливи, а дел се противречни едни со други.

Врз основа на член 387 а во врска со член 385 од ЗТД и член 28 од Статутот на ХОТЕЛ БАЛКАН АД - Кавадарци, Одборот на директори објавува ЈАВЕН ПОВИК За учество на вонредно собрание на Друштвото Седницата на собранието ќе се одржи на ден 13.09.2012 година (дванаесетти септември) со почеток во 14 часот во деловните простории на друштвото во ресторант Парк, градски парк Кавадарци. За седницата се предлага следниот: ДНЕВЕН РЕД I. Процедурален дел 1. Избор на претседавач и бројачи на гласови II. Работен дел 1. Усвојување на записникот од редовната седница на Собранието на Друштвото од 16.07.2011 година. 2. Разгледување на известување со предлог за одобрување на голема зделка од Одборот на директори 3. Донесување на Одлука за одобрување на голема зделка 4. Отповикување на членови на Одборот на Директори на друштвото 5. Именување на членови на Одборот на Директори на друштвото 6. Разно Собранието ќе одлучува само за прашања кои се уредно ставени на дневниот ред. Вклучување на нови точки во дневниот ред се врши по писмен пат до Одборот на директори на начин утврден во член 390 од ЗТД. Право на учество во работата и право на глас на собранието има секој акционер лично или од него овластено лице кое ќе го застапува на собранието со писмено полномошно заверено на нотар. Акционерот е должен своето присуство да го пријави најдоцна до почетокот на седницата на собранието. Материјалите кои ќе се разгледуваат на седницата на собранието се достапни на акционерите од денот на објавувањето на повикот секој работен ден во деловните простории на друштвото од 12:00 до 13:00. ХОТЕЛ БАЛКАН АД Кавадарци ОДБОР НА ДИРЕКТОРИ


12

СКОПЈЕ

Вторник, 21 август 2012 година

ЈАВЕН ОГЛАС ПО ЧЕТВРТИ ПАТ

Повторно се бара кој ќе гради аквапарк По три неуспешни обиди, деновиве е распишан нов тендер за изградба на аквапарк кај спортскиот центар „Борис Трајковски“. Паркот, кој се најавува повеќе од една година, можеби до следното лето ќе ги отвори вратите за забава на скопјани доколку во меѓувреме, конечно, се појави компанија што ќе се нафати да го изгради. На новиот јавен оглас заинтересираните фирми ќе можат да аплицираат до почетокот на идниот ме сец, поточно до 6 септември, а предвидениот рок за изградба ќе биде пет ме сеци по склучувањето на договорот. Како што е познато, првите два тендери на кои се бараше изведувач поминаа неуспешно затоа што, како што обвини тогаш раководството на спортскиот центар, Советот на општина Карпош не ги усвојуваше измените и дополнувањата на ДУП за урбан блок Карпош 3, во чии

рамки требаше да се најде и водениот парк. По многу меѓусебни обвинувања преку медиумите, во почетокот на мај Советот ги усвои измените на многу споменуваниот ДУП, па се распиша и трет тендер. Тогаш директорот на Центарот, Ратко Капушевски, се пофали дека на огласот се јавиле петнаесетина градежни компании, меѓу кои

и неколку странски. Дури, како што рече, поради големиот интерес рокот за пријавување беше продолжен за де сетина дена. Капушевски беше полн со оптимизам дека сè ќе помине во најдобар ред и дека паркот ќе се изгради до крајот на годинава. Очигледно, работите не оделе според очекувањето иако нема информации за причините

поради кои пропадна и претходниот тендер. Доколку овој успее и сè се одвива според роковите, водениот парк би се изградил до март наредната година. Идејното решение, кое го изработи скопската фирма „Темон инженеринг“, предвидува паркот да се про стира на површина од околу 6.000 квадратни метри, на кои ќе бидат по ставени привлечни содржини за рекре ација. На скопјани ќе им бидат на располагање тобогани, базен со бранови, река со водопад, лежалки и други реквизити. Целата инве стиција би чинела околу три милиони евра, пари кои ќе ги обезбеди Владата. Инаку, според Деталниот урбанистички план, предвидено е на ме стото на по стојното паркира лиште да се изгради катна гаража, а пред летната тераса на базенот „Младост“ се планирани четири тениски игралишта. А.С.


СКОПЈЕ

Вторник, 21 август 2012 година

13

РАЗЛИЧНИТЕ НИЈАНСИ НА КУЛАТА ВО КАРПОШ ГИ ЗБУНИЈА СТАНАРИТЕ

Грешка или намерна игра со боите на фасадата

В

Анета СТОЈКОВСКА

исококатницата во Карпош 1, лоцирана на крстосницата меѓу улицата Никола Карев и булеварот Партизански одреди, која до неодамна скопјани ја нарекуваа „сината кула“, ги смени боите. Со реконструкцијата на фасадата, која трае веќе неколку месеци и која, како што се најавува од општина Карпош, би требало да заврши кон крајот на овој или на почетокот од наредниот ме сец, сега таа е во крем и во кафени нијанси. И не само тоа, туку едната страна и задниот дел од фасадата се во едни бои, а другата страна и предниот дел од фасадата, која сега се работи, во други. Градежниците од фирмата „Тетрагон МК“, кои работат на обновата на зградата, на прашањето од „Ден“ дали станува збор за грешка, велат дека таква наредба, за поинакво бојадисување, добиле од Општината. Дел од станарите со кои разговаравме не знаат зошто е ова отстапување од проектот што им бил презентиран, но други тврдат дека се работи за грешка. - Наводно, од фабриката-до ставувач им биле испорачани погрешни нијанси, а тоа се увидело дури откако почнало реконструирањето на јужната странична фасада, па било доцна за исправка. Поточно, поправањето на грешката би значело трошење пари надвор од предвидениот буџет за оваа намена. Сега ќе остане вака како што е вели еден од жителите во зградата. Сепак, според него, зградата и вака изгледа убаво, особено ако се има предвид колку била претходно руинирана. Од Општина Карпош тврдат дека не станува збор за никаква грешка, туку дека измените се направени по сугестија на архитектите што го работеле проектот.

Од Општина Карпош тврдат дека не станува збор за никаква грешка, туку дека измените се направени по суге стија на архитектите што го работеле про ектот

- Промената на нијансата на двете страни е сугерирана од креативниот тим на архитекти со образложение дека поради сончевите зраци, југозападната страна би требало да биде со малку по светла нијанса, што е мала интервенција во идејниот проект - велат од Карпош. На презентацијата на идејниот проект пред станарите, која се случи пред речиси цела година, беше речено дека со новата фасада оваа зграда ќе биде една од најубавите во населбата, на која ќе биде вцртан и грбот на Карпош. Тогаш не стана збор за различно нијансирање на ѕидовите, а како новитет беше најавено дека за подобар изглед сите мото-

ри од клима-уредите ќе бидат сместени во посебно дизајнирани сандаци. Сегашната ситуација говори дека и тоа е отфрлено како идеја. - Што се одне сува до сандаците за климатизерите, едно ставно бевме принудени да се откажеме од тој зафат затоа што цените што ги добивме од понудувачите излегоа енормно скапи, што е голем трошок за општинскиот буџет. Без оглед на сè, сите активности околу фасадата течат според планот и се очекува до крајот на ме сецот да бидат целосно завршени. Освен градежните работи, треба да се заврши и ноќната илуминација на зградата, како што беше

предвидено - објаснува Виолета Цветковска, раководител на одделението за одно си со јавност во Карпош. Кулата на Никола Тесла број 2 е четвртата зграда во Карпош на која à се реконструира фасадата со општински пари. Досега се реконструирани висококатницата на булеварот 8 Септември број 10, зградите на булеварот Партизански одреди број 81 и таа кај „Мал одмор“. Целиот зафат ќе ја чини локалната власт околу 14 милиони денари. Преку невладината организација „Хабитат-Македонија“, граѓаните од оваа зграда добија кредити за замена на прозорците по поволни услови, на 36 месечни рати.


14

СВЕТ

Вторник, 21 август 2012 година

Американски конгресмен се противи на абортусот кај силуваните жени

Републиканскиот конгресмен од Мисури, Тод Ејкин, предизвика бура во американската јавност откако изјави дека дури ни во случај на силување на жените не треба да им се дозволи да извршат абортус, јавува „Блиц“. Имено, конгресменот Тод Ејкин, кој, патем, се бори да стане сенатор, во ТВ-емисија изјави дека телото на жртвата од силување самото се справува со плодот. - Ако се работи за силување, женското тело има начин самото да го исфрли несаканиот плод, но во случај ако до тоа не дојде, казната, секако, не треба да биде насочена кон детето, туку кон силувачот - изјави конгресменот Ејкин. Со ова тој на себе го навлече бесот на женските здруженија, како и на политичките ривали, додека републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни побрза да се огради од изјавата на својот сопартиец. Протовкандидатот на Ејкин за сенатор од Мисури, Клер Мекаскил, изјави дека како жена и поранешна обвинителка, која имала стотици судења за силувања, е шокирана од изјавата на

Ејкин. - Идеите кои Тод Ејкин ги изнесе за вакви сериозни злосторства се навредливи за жртвите при силување - изјави Мекаскил, кандидатка за сенатор од Мисури од редовите на Демократската партија. Според извештаите на Американски гинеколошки журнал, се проценува дека годишно повеќе од 30.000 жени во САД забременуваат како последица на силување. По жестоките реакции во јавноста, Ејкин повторно се обрати пред јавноста, тврдејќи дека лошо се изразил за време на спорното интервју на локалната телевизија, додавајќи дека чувствува длабоко сочувство за илјадниците силувани и малтретирани жени.

Армијата на САД развива спреј против самоубиства

Откако пред американската јавност беа објавени алармантните бројки за највисоката стапка на самоубиства во целата историја на американската војска, воениот врв најде начин како да се справи со овој проблем. Со буџет од три милиони долари, се развива лек кој војниците треба да ги одвраќа од помислата на самоубиство, пренесува „Данас“. На сите војници кои се чувствуваат потиштено и депре сивно, грижливата американска армија ќе им подели специјален спреј за нос, кој на човечкиот мозок дејствува антидепресивно. Ваквата практика би требало краткотрајно да го реши

проблемот со огромното зголемување на самоубиствата меѓу војниците, сè до оној момент кога ментално уништените војници се законска грижа на војската. Овој антидепре сивен спреј се развива од тим на лекари воден од доктор Мајкл Кјубек. Лекарскиот тим има време од три години за да утврди дали спрејот е безбеден и делотворен за спречување на самоубиствата, со почетен буџет од три милиони долари за извршување на истражувачките експерименти. Овој спреј се претпоставува дека се базира на тиреотропин, кој за кратко време предизвикува еуфоричност и ја потиснува депресијата.

КРИЗАТА НА СТАРИОТ КОНТИНЕНТ РАЃА ПОП

„Опасни“ п темелите

Е

кономската криза, која е актуелна низ светот, а особено во Европа, отвори низа прашања за начинот на организираноста на Европската Унија, како и за оправданоста на нејзините основни принципи. Овие прашања беа отворени од политичари во кои ЕУ гледа голема закана, објави „Шпигел“. Економската и политичката ситуација во Европа сама по себе е доволно тешка и додека процесот за наоѓање решенија оди прилично бавно, „опасните“ политичари со своите изјави дополнително го отежнуваат процесот на економското заздравување. Притоа, овој угледен германски весник наведува дека во суштина се работи за популисти, кои заради постигнување политички поени го загрозуваат целиот европски проект. Листата на „опасните“ ја предводи баварскиот министер за финансии, Маркус Содер, познат по својата бескомпромисна реторика, кој неодамна изјави дека „од Грција треба да се направи пример“ за да се покаже дека еврозоната знае да биде цврста и немилосрдна. - Во еден момент сите мораат да ја напуштат мајката, а тоа време дојде и за Грција - изјави Содер. По него на листата следи водачот на грчката ултралевичарска партија СИРИЗА,

Алексис Ципрас, чија програма е веќе добро позната. Самиот факт дека се залага за поништување на кредитната програма за спас на Грција беше доволна причина да биде прогласен за опасност за Европа. Тука, секако, се наоѓа и неодминливиот Силвио Берлускони, за кој се тврди дека се подготвува за нови избори додека неговата кампања во голема мера ќе се потпира на популистички антиевропски фрази. Во Франција за „опасен“ политичар се смета Марин Ле Пен, лидерката на француската крајна десница, која постојано ги „плаши“ Французите со тезата дека ќе го изгубат суверенитетот во состав на „овој Советски Сојуз, кој го создаваат Ангела Меркел, Европската комисија и нивните пријатели“. Водачот на опозицијата во Финска, Тимо Соини, кој стои на ставот дека Финска треба да ја игра улогата на „лошиот полицаец“ во ЕУ, се залага за укинување на помошта за земјите од периферијата на Унијата. Александар Добриндт, од баварската ЦСУ, исто така се залага за строг став кон Грција, за која овој германски политичар сугерира да ја врати драхмата во употреба. Во Британија, имиџот на опасен политичар за иднината на ЕУ гордо го експлоатира европратеникот Најџел Фараџ, кој стана познат по своите спе-

ШТО ПРЕТСТАВУВА ЕВРОПСКИОТ ФОНД ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈА?

Во основа, станува збор за предложена меѓународна организација, која доколку биде основана, ќе овозможува финансиска помош на земјите од еврозоната кои се наоѓаат во економска криза. Доколку профункционира, ЕСМ треба да ги

замени привремените програми за финансиската помош, како што се Европската финансиска стабилност (ЕФС) и Европскиот механизам за финансиска стабилност(ЕФСМ). Седиштето на ЕСМ е предложено да се наоѓа во Луксембург.


СВЕТ

Вторник, 21 август 2012 година

15

УЛИЗАМ КОЈ ГИ ОТВАРА СТАРИТЕ РАНИ

олитичари ги тресат на ЕУ ктакуларни евроскептични говори, кои му обезбедија огромно медиумско внимание. Тој досега во своите обраќања ги обработи речиси сите политичари од врвот на ЕУ, како и самиот состав на раководење со Унијата. Во Австрија, пак, шефот на партијата Слобода, Хајнц-Кристијан Штрахе, улогата на „опасен“ ја игра со помош на антиевропските популистички, а понекогаш дури и антисемитски фрази. Тој официјално се спротивставува на основањето на постојан кредитен фонд, сметајќи дека тоа ќе ги уништи Австрија и Европа, а неговото основање го споредува со законите кои го довеле на власт Хитлер. Понатаму на листата е посочен и Холанѓанецот Герт Вилдерс, кој го сметаат како позитивен пример за сите популисти во Северна Европа. Сфаќајќи дека може да помине лошо на претстојните избори во Холандија, Вилдерс и неговата партија го напушти фокусот врз „муслиманското прашање“ во Холандија и се сврте кон антиевропската реторика. Во своите јавни настапи, Вилдерс го нарекува холандскиот премиер поданик на шпанската и италијанската мафија. Како една од неговите најконтроверз-

Проектот Европа се соочува со жестоки критичари, но, од друга страна, има и не помалку жестоки бранители ни постапки може да се издвои случајот кога во грчката амбасада во Холандија испрати огромна банкнота на драхма, додека предложениот Европски фонд за стабилизација(ЕСМ) го нарекува „наредба од Брисел“. Унгарскиот премиер Виктор Орбан се најде на листата на „опасните“ кога се дрзна да се спротивстави на наредбите ис-

пратени од Брисел. Имено, неговата влада донесе низа контроверзни закони што предизвикаа повеќемесечен судир со Европската комисија. Тој се обиде некои работи да ги изведе поинаку, што во никој случај не им се допадна на моќниците во Брисел, па полека го навлече гневот и на медиумите низ Европа, кои неговото од-

несување го окарактеризираа како обид за дестабилизација на ЕУ. Во секој случај, проектот Европа се соочува со жестоки критичари, но од другата страна има и не помалку жестоки бранители, па така целата ситуација предизвикува дополнителни главоболки кај политичарите, кои речиси со децении не ги отвараа старите рани.


16

СВЕТ

Вторник, 21 август 2012 година

НАЈМОЌНАТА ГЕРМАНСКА БАНКА ПРКОСЕЛА НА САНКЦИИТЕ ВОВЕДЕНИ ОД САД

Дали и „Дојче банк“ перела ирански пари? П о британската банка „Стандард чартерд“, и германската „Дојче банк“ е извесно да се соочи со последици поради можните финансиски зделки со Иран и покрај санкциите против оваа земја, пренесува „Дојче веле“. Наводните финансиски зделки со Иран би можеле да à наштетат на германската банка „Дојче банк“ додека конкурентските банки веќе мораат да платат високи казни зашто, според мислењето на истражителите во САД, ги прекршиле санкциите против Иран. Според наводите во американскиот печат, правосудните власти во САД почнале првична истрага против „Дојче банк“ како и против неколку други меѓународни банки во врска со сомневањата дека тие направиле финансиски зделки вредни

Во истрагата се поаѓа од сомневањата дека овие меѓународни финансиски институции испрале десетици милијарди долари за Иран и за други држави под санкции

милијарди долари со Иран и со други држави што се под санкции. Во истрагата се поаѓа од сомневањата дека овие меѓународни финансиски институции испрале десетици милијарди долари за Иран и за други држави под санкции, користејќи дупка во американското законодавство што до 2008 година им овозможило да ги продолжат своите бизниси со Иран и покрај постојното ембарго. Весниците, повикувајќи се на неименувани функционери, истакнуваат дека германската банка по 2008 година не вршела префрлања на пари за иранските клиенти преку операции во САД.

Портпаролот на германската банка за време на викендот не сакаше да го коментира пишувањето на американскиот печат. Само пред неколку дена успешната британска банка „Стандард чартерд“ се согласи да плати казна од 340 милиони долари за да запре истрагата на службите за финансиски надзор

на американската сојузна држава Њујорк за испраните пари кои доаѓале од Иран, а во спротивно à се закануваше дури и одземање на лиценцата за работа во САД. Оваа британска банка беше осомничена дека направила финансиски зделки со Иран во вредност од 250 милијарди долари.

НИТУ ПРВА НИТУ ПОСЛЕДНА

„Стандард чартерд“ не е првата банка што беше принудена да плати казна поради обвинувањата за перење пари во САД. Претходно тоа мораа да го сторат и британските „Лојдс“ и „Барклис“, швајцарската банка „Кредит свис“, како и холандските банки „АБМ амро“ и ИНГ. Холандската ИНГ во јуни годинава мораше да ја плати досега најголемата казна поради прекршување на американските санкции кон Иран и кон Куба во вредност од 619 милиони долари.


за патување

Белиот град Лисабон

УБАВИНИТЕ НА МАКЕДОНИЈА СМОЛАРСКИ ВОДОПАД

КОЛЕШИНСКИ ВОДОПАД

21.8.2012

Бали, остров од соништата

Одмор зад решетки

Два водопади во пазувите на Беласица Екстра луксуз и за краток престој

„Регал“, Хонг Конг

Хотелот „Регал“ со главниот терминал на аеродромот во Хонг Конг е поврзан со климатизиран мост, а самиот хотел нуди врвни услови за бизнисмените, луксузен дел за рекреација, цветен двор, како и надворешен и внатрешен базен. Поради тоа, хотелот остава впечаток како да сте во некое летувалиште, што го прави идеален за краток, најчесто, деловен престој.


18 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

ВИСТИНСКО МЕСТО ЗА ДА СЕ ОВЕКОВЕЧИ ЉУБОВТА

Бали, остров од соништата Бали е спој на тропски сребрени плажи, кристално чиста вода, корални лагуни, прекрасни храмови, магични церемонии, џунгли и на вулкани

А

ко сè уште не сте одлучиле каде да ja направите вашата венчавка и каде да го поминете медениот ме сец, еве го вистинскиот избор за вас и за вашиот партнер - островот Ба ли, рајот на земјата, островот на демони и на богови, островот на противречно сти, но и ме сто каде ќе уживате во убавините на природата. Бали е најубавиот од 14.000 индоне зиски острови. За тоа зборуваат многубројните имиња што ги има како остров на богови, рај на земјата или остров на илјадници храмови. Бали е спој на тропски сребрени плажи, кристално чиста вода, корални лагуни, прекрасни храмови, магични церемонии, џунгли и на вулкани. Овој тропски остров е толку сликовит што на прв поглед може да ви изгледа како од бајка. На Бали можат да се забележат големи спротивно сти, од една страна тоа е монденско летувалиште, а од друга страна во себе крие мистичен таинствен свет. На секој чекор можат да се забележат статуи на богови кои речиси секогаш се украсени со


ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

Вторник, 21 август 2012 година

свежо цвеќе. Жителите на островот многу ги почитуваат традиционалните ритуали. Во луксузните хотели секоја година доаѓаат илјадници млади туристи, кои сакаат токму тука да ја направат својата венчавка според традиционалниот обичај на Бали. Рајската природа и егзотичниот фолклор само ја збогатуваат прекрасната атмо сфера за најважниот чин, кој во животот на месното население зазема многу важно ме сто. На Бали секоја куќа има своја сопствена капела во која се одржува свадбениот ритуал. Домаќините подготвуваат подароци за капелата, ориз и слатки за боговите, како и букети свежо цвеќе. Младенците ја облекуваат традиционалната но сија, а главите ги украсуваат со позлатени круни. Потоа следува церемонијата на чистење на телата и на душите, која се со стои во полевање на дланките и на нозете со света вода. При излегување од црквата врз нив се фрлаат цвеќиња. Илјадници двојки секоја година токму на Бали го минуваат својот меден ме сец, во некој од прекрасните луксузни хотели, во кои можат целосно да се релаксираат и да уживаат во убавините на овој остров. Но, покрај венчавка од сништата, Бали нуди забава и релаксирање и за туристите со авантуристички дух зашто се нудат мноштво спортови на вода и забави на плажа. Секако, задоволство на овој остров можат да најдат и луѓето што уживаат во купувањето гардероба и различни дребулии.

19

НЕОБИЧНИ БАРАЊА НА ТУРИСТИТЕ

Тврдина – направи сам За да привлечат го сти, хотелиерите не ко гаш тре ба да ис пол нат на ви сти на необични барања, но кога се работи за врв ни хоте ли, очиглед но не по стои жел ба ко ја не ма да им се ис пол ни на по сетителите. Еден хотел во Винипег ја испочитувал не секојдневната желба на својот го стин, а тој им се заблагодарил на тој начин што сво е то искус тво го споде лил на ин тер нет. А мо ра да се приз нае, подо бра рек ла ма од тоа - не по стои. Човекот пре стојувал деловно во Винипег, па при ре зервацијата на соба во хоте лот по пол нил во рубри ката за по себни барања дека сака да добие пија лак од ва ни ла и во со бата да му се изгради замок од перници. Не о бич ното ба ра ње, очиглед но, не

го збу ни ло пер со на лот на хоте лот „Фермонт“, па во неговата соба ставиле де сет пер ни ци и врз нив по ра ка „Тврди на: напра ви сам“, со оп шир но упат ство за тоа како се гради тврдина. Освен тоа, му оставиле и неколку ќебиња и кошница со грицки и со слатки со порака: „Ви оставаме неколку производи за пре жи ву ва ње доде ка ја гра ди те Вашата тврдина“. Тој 26-годи шен чо век речи си цел живот градел тврдини од перници, а на интернет соопштил дека овојпат направил ви стин ско ре мек-де ло. Сво јата аван ту ра пр во ја споде лил со при јате лите на „Фејс бук“, а потоа ги по ставил сликите на мрежата „Редит“, каде неговата при каз на ста на ла ви стин ски ин тернет ски хит.


20 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

НАЈДОБРИ ХОТЕЛИ НА АЕРОДРОМИТЕ

Екстра луксуз и за „Регал“, Хонг Конг Хотелот „Регал“ со главниот терминал на аеродромот во Хонг Конг е поврзан со климатизиран мост, а самиот хотел нуди врвни услови за бизнисмените, луксузен дел за рекреација, цветен двор, како и надворешен и внатрешен базен. Поради тоа, хотелот остава впечаток како да сте во некое летувалиште, што го прави идеален за краток, најчесто, деловен престој.

„Софител“, „Хитроу“, Лондон Единствен хотел на познатиот новоизграден терминал 5 е поврзан со мост со просторија за доаѓање. Внатрешниот дизајн е многу луксузен, со дебел мермер, лустери, стаклени лифтови, десетина фонтани. Хотелот има и чајџилница и луксузни апартмани на покривот и претставува сериозен простор за сместување со пет ѕвездички.


Вторник, 21 август 2012 година

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

21

краток престој „Фермонт“, Ванкувер Со спокоен поглед на планинскиот масив Норт Шор Маунтајнс, овој современо проектиран хотел во рамките на ванкуверскиот аеродром има луксузен базен, сауна и сала за вежбање, како и современо дизајниран ресторан во кој се служи храна од локалната кујна на западниот брег.

„Краун плаза“, „Шангај аеродром“, Сингапур Директно поврзан со терминалот 3 на многу прометниот аеродром во Сингапур, овој неверојатен хотел се обидува да создаде тропска атмосфера со градинарски патеки, бујна вегетација, вештачки мини-острови и многу природна светлост во спалните соби.

„Гранд хајат“, „Форт ворт“, Далас Се работи за хотел чии соби имаат специјална звучна изолација, со огромен кревет и големи перници, така што можете добро да се наспиете. Бањите се луксузни, а има и сауна и базен на покривот. Во составот на хотелот има и мартини-бар, како и неколку добри ресторани. Еден од рестораните има и мени со екран на допир, а храната се служи и на шанкот кој за патниците самци е специјално опремен со мини-телевизори.


22 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

БАЗЕН НА НЕБОТО Б

азенот во рамките на хотелот „Холидеј ин Пудонг канкиао“ во Шангај е поинаков од сите други. Дизајнерите биле навистина кре ативни затоа што дел од затворениот базен ја пробива фасадата на хотелот од 24 кат и изгледа како да виси во воздухот. Дното е од цврсто стакло, што на по сетителите им создава чувство дека пливаат на небо бидејќи јасно се гледа улицата долу, а и пешаците можат да ги видат пливачите над нив. Според менаџерите на хотелот, нивната идеја била на гостите да им понудат единствено искуство, да се одмораат дури и во еден таков хиперактивен град каков што е Шангај. Базенот е отворен за сите го сти на хотелот и за членовите на клубот за фитнес. Хотелот не открива колку чинела конструкцијата на базенот.


Вторник, 21 август 2012 година

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ 23

„Коста Конкордија“, туристичка атракција „Коста Конкордија“, бродот кој на 13 јануари се насука во Сан Стефано, е новата туристичка атракција. Туристите имаат можност само за 10 евра да ги видат остатоците од бродот кој беше тежок 114.500 тони. На оддалеченост од само неколку метри, со траект, секој ден илјадници туристи одат да ги видат остатоците од бродот.


24 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ 25

Вторник, 21 август 2012 година

ПОСЕТЕТЕ ЈА ПРЕСТОЛНИНАТА НА ПОРТУГАЛИЈА

Белиот град Лисабон Разгледувањето на градот треба да почне од Долниот град, квартот Баише и од средновековниот Алфам, а не треба да се заборават и најголемиот плоштад Розарио и замокот на свети Ѓорѓија

СИМБОЛ НА ЛИСАБОН

Л

МЕСТА ЗА ИЗЛЕГУВАЊЕ Баиро алто е стариот дел од градот, кој е преплавен со кафулиња. Добрите домаќини дозволуваат сами да одберете дали кафето ќе го пиете во стаклена чаша во кафулето или ќе го носите во хартиена чаша и ќе го пиете на некое друго место.

исабон, градот со космополит ски дух и со одлична клима, е интересна туристичка де стинација која ќе го воодушеви секој турист. Градот е основан пред 3.200 години и се про стира на 84,4 квадратни километри, а е поделен на 53 општини. Туристите што првпат доаѓаат во Лисабон, веднаш ја забележуваат неговата белина бели фасади и бели улици кои предизвикуваат восхит. Бидејќи се наоѓа на седум ридчиња, прошетката во овој град понекогаш може да биде многу напорна. Затоа ако одите таму, заборавете ги високите потпетици. Климата во Лисабон е средоземноморска, со благи зими и со топли лета, па затоа без разлика во кој период од годината ќе го по сетите овој град, ќе можете безре зервно да уживате. Главниот град на Порту га ли ја нуди за до волс тво и ре ла кса ци ја за лу ѓе то на раз лич ни во зра сти и со раз лични потреби. Музиката фадо, различните стилови кои се забележуваат низ градот, големиот број модерни дуќани се предизвик за секој турист. Жителите на Лисабон се секогаш добро расположени и пријателски ориентирани кон туристите. Тие се многу горди на својата историја и со задоволство ќе ве упатат кон саканата де стинација. Разгледувањето на градот треба да почне од Долниот град, квартот Баише и средновековниот Алфам. Секако, треба да се разгледа и најголемиот плоштад Розарио и прекрасниот замок на свети Ѓорѓија.

Кулата Белем е симбол на Лисабон. Овој дел од градот го носи истото име. Оттаму Васко де Гама тргнал кон Индија. На овој простор се наоѓа споменикот на откритијата, како и манастирот на свети Жеронимо. Во самиот манастир е погребан Васко де Гама и најголемиот национален поет Да Чамоиш. Кулата Белем е изградена во 16 век.


26 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

УБАВИНИТЕ НА МАКЕДОНИЈА

Два водопади во пазувите на Беласица

Смоларскиот и Колешинскиот водопад со својата убавина стануваат сè поатрактивни и за домашните посетители и за туристите од странство

В

о струмичкиот регион, во пазувите на Беласица, се наоѓаат два водопади кои восхитуваат со својата убавина. Едниот, Смоларски, е лоциран над селото Смоларе, на надморска височина од 630 метри и е единствен по стојан водопад во Македонија со пад на водата од 39,5 метри. Колешинскиот водопад е на 100 метри

СМОЛАРСКИ ВОДОПАД

помала надморска височина, а се вбројува во највисоките водопади во Македонија, со пад на водата од 16 метри и со широчина на падот од околу шест метри. Спроти Колешинскиот водопад, на одда леченост од околу 100 метри, се наоѓаат уште неколку помали водопади распоредени во низа, високи од два до четири метри, кои припаѓаат на неговиот централен слив. За да дојдете до Смоларскиот водопад, треба да патувате по те сен, кривулест пат, обележан со табла и со патокази, до ме сто-

то од каде понатаму не може со автомобил. Оттука почнува уредена патека со 300 скали, патеки и со оградени про стори. Искачувањето до водопадот трае околу 20 минути, а наближувањето до него го наве стува голема бучава, влажниот и свеж воздух, по што ќе останете восхитени од глетката пред вас – водопадот како голем бел сноп паѓа по мазната црна површина на планинската карпа. На дното од водопадот е формиран базен, чија должина во правец на течењето на речната вода изне сува пет метри, широ-


Вторник, 21 август 2012 година

КОЛЕШИНСКИ ВОДОПАД чината му е 11 метри, а длабочината е помалку од еден метар. Над базенот е изградена платформа за набљудување во форма на дрвен мост, од каде по сетителите можат да уживаат во глетката на водопадот. Колешинскиот водопад восхитува во секое годишно време - лете ќе ве освежи, а зиме ќе ве маѓепса со својата замрзната убавина. Патеката која води до него се протега низ преубава природа, покрај стари дрвја, под дебели сенки, покрај бистрата вода на реката Баба. Про сторот е уреден со летниковци и со клупи за одмор, а преку реката се протегаат дрвени мовчиња. Целиот про стор нуди спокој и вистински одмор за душата. Врв на убавината е водопадот, чија вода паѓа во неколку каскади од карпите. По сетителите можат да го набљудуваат од повеќе страни, а најинтересна е глетката која се пружа од самиот врв на водопадот, до каде води патека со дрвена ограда. Двата водопада се предизвик и за странските и за домашните туристи. За жал, во околината има малку сме стувачки капацитети, но за по сета на водопадите е доволен и еден ден. Ден во кој ќе уживате во тоа што ви го нуди природата и ќе заборавите на секојдневните грижи и случувања.

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ 27


28 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

ПРИРОДНИ ФЕНОМЕНИ ШТО ТРЕБА ДА СЕ ДОЖИВЕАТ

Молњи од ведро небо РЕЈСТРАК, КАЛИФОРНИЈА

чето Јоро и предизвикуваат голем летен дожд. Но, тоа не е обичен дожд, тоа се врПриродата поненежи кои содржат или на јат ро ве когаш е не Кој не би очекувал јадници сребрени ненеколку невообичаено рипчиња. Месното знае да маѓепса, тоа е ниците население верува сти на ме сто какво што што што го знаат вљубе е Долината на смртта? ка се работи за . Ви презентира- де Оваа долина е пустин- во патувањето бож а за тоа те се врјезудевало,и при ско чудо кое држи три ме неколку места на кои може казте ни д чу рекорда: тоа е најтопна од 19 век ко га ј на од и ко видите не ло, најсуво и најниско да еден шпан ски ми си ги и ко , природни феномени ме сто во Северна Амеонер го молел Госрика. И имињата во долипод да се случи чудо и препорачува порталот ната се многу морничави: да го нахрани својот т“ не ла п „лонли Мртовечки премин, Кањон народ. Биолозите велат на сувите ко ски, Погребни пладека тоа може да се објасни нини, а таму се наоѓа и еден од научно, но до сега не дале уверприродните феномени - лизгачките камења. лив доказ. На дното на исушеното езеро се наоѓа патека преку која големи камења се движат преку со сема рамна површина. Најверојат- МОЛЊИТЕ НА но, објаснување на феноменот е што под- КАТАТУМБО, ВЕНЕЦУЕЛА логата по врнежи станува лизгава, а Кататумбо е река на северот од Јужна силниот ветар ги бутка камењата. Америка, која тече околу 338 километри пред да се влее во езерото Маракибо во ВеДОЖД СО РИБИ, нецуела. Молњите на Кататумбо се природен феномен кој се јавува на подрачјето на ХОНДУРАС мочуриштето на влевот на реката во езероРечиси секоја година во јуни или во ју- то, каде што од 140 до 160 ноќи во годинали темни облаци се надвиснуваат над грат- та блеснуваат молњи без да има невреме.

Феноменот е видлив од одда леченост од 400 километри, а морепловците го нарекуваат светилник Маракибо.

ЗЕМЈАТА НА ЦРВЕНИТЕ РАКОВИ, АВСТРАЛИЈА Божиќните Острови се наоѓаат во Индиски Океан, на 360 километри оддалеченост од островот Јава. Островот е од вулканско потекло со корален гребен, со стрмно крајбрежје. Таму живе ат црвени ракови. Кога ќе почне сезоната на дождови во октомври и во ноември, повеќе од 100 милиони црвени ракови се појавуваат од сите страни. Доаѓаат од шумата, ползат по стрмнините, ги поминуваат патиштата. А, сето тоа за женките да можат да ги положат јајцата во Индиски Оке ан и тоа во вистинското време кога плимата е најповолна.

ОБЛАК „МОРНИНГ ГЛОРИ“, АВСТРАЛИЈА Овој атмо сферски феномен се случува помеѓу септември и но ември. На мирно време во рана зора се појавува облак во вид на цевка долга и до 1.000 километри. Од 1989 година, откако првпат се појави овој облак, на него „сурфаат“ со змејови.


Вторник, 21 август 2012 година

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ 29


30 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

НЕОБИЧНИ МЕСТА ЗА ЛЕТУВАЊЕ

Спиење во пустина или во некогашен затвор Олимпос, Анталија

С

ветот е преполн со луксузни хотели и со убави места на кои може да се преспие. Меѓутоа, местата што не се истакнуваат по својата удобност туку по ексцентричноста се уште поинтересни. Погледнете какви се необични сместувања постојат во светот, а ако отидете на некое од нив, тоа доживување сигурно нема да го заборавите.

1

АДРЕРЕ АМЕЛАЛ, СИВА, ЕГИПЕТ

Труло азуро, Италија

Замислете палата сред пустина и можеби ќе претпоставите како изгледа ова место. Се наоѓа во сахарската оаза Сива и оддалечена е од Каиро осум часа возење низ прав. Опкружена со непрегледна површина со песок, палатата е изградена од сол, карпи и кал, а собите ги осветлуваат свеќи. Цената за еднокреветна соба е 460 долари.

2

СВЕТИЛНИК СУГЕРТИС, ЊУЈОРК, САД

Овој светилник е изграден во 1869 година и се наоѓа на реката Хадсон. До него може да се стигне со брод или со кратка прошетка низ природа, па затоа е препорачливо да стигнете дење. Цената е 225 долари за ноќевање со појадок.

3

ЕЛКУИ ДОМОС, ЧИЛЕ

Светилник Сугертис, Њујорк, САД

Овој хотел е сместен во долината Елкуи во Чиле и потсетува на футуристички објект. Всушност, се работи за комплекс од седум куполи, од кои секоја поседува два дела за престој со прозорец на плафонот, кои овозможува прекрасен поглед на небото. Со телескоп во секоја купола, никогаш нема да заборавите зошто сте го избрале токму ова место. Цените се движат од 120 долари за ноќ.

4

БРИСТОЛСКИ АВИОН ОД 1950 ГОДИНА, НОВ ЗЕЛАНД

Авионот е еден од последните сојузнички авиони од Виетнам, а сега е претворен во мотел. Четворица можат да спијат во телото и уште толку во опашката на авионот. Мотелот се наоѓа во рамките на паркот Вудлин, каде што можете да научите сè за културата на оваа земја. Цената за ноќевање е 140 долари.


Вторник, 21 август 2012 година

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

31

Елкуи Домос, Чиле

5

КУЌИ НА ДРВО, ОЛИМПОС, АНТАЛИЈА

На турскиот брег се наоѓа селцето Олимпус, каде што хотелите се познати по разновидни сместувања, особено по оние што се наоѓаат на дрво. Овие едноставни дрвени бунгалови, кои се наоѓаат меѓу крошните, се сè попопуларни за туристите. Цена – 20 долари за ноќ. Адрере Амелал, Сива, Египет

6

ТРУЛО АЗУРО, ИТАЛИЈА

Трулоси, мали камени куќи во Италија, традиционално се изградени без употреба на цемент или малтер и личат на мали камени кошници. Нивната конструкција ги прави од надвор да изгледаат помали отколку внатре, а имаат и многу дебели ѕидови кои одржуваат свежина во текот на жешките денови. Цената е од 750 до 890 долари за една недела.

7

ХОСТЕЛ „СЕСИЛИЈА“, ЉУБЉАНА, СЛОВЕНИЈА

Хостелот „Сесилија“ во Љубљана порано бил затвор. Собите и сега имаат решетки на прозорците, а вратите се тешки и со катанци. Но, по реставрацијата, собите се многу поудобни отколку кога во нив престојувале затвореници. Хостелот се наоѓа на одлична локација за истражување на градот, а цените се многу поволни – 20 долари за ноќевање. Посеидон ресорт, Фиџи

8

ХОТЕЛ-ПЕШТЕРА „ГАМИРАСУ“, ТУРЦИЈА

Спиењето во пештера е многу удобно, така барем тврдат од управата на овој хотел. Овде се наоѓаат 30 соби, а пештерата, која е стара преку 1000 години за време на Византија, им служела на монасите за криење. Цена – 130 долари за една ноќ.

9

ПОСЕИДОН РЕСОРТ, ФИЏИ

Сместен 12 метри под површината на сината лагуна на Фиџи, до овој подводен ресорт се стигнува со лифт. Ова место ги поседува сите квалитети на хотел со пет ѕвезди, со тоа што ѕидовите се проѕирни, па може да се ужива со поглед во подводниот свет. Цената е 15.000 долари за една недела, а во неа е вклучен транспорт, две ноќевања во посебни апартмани, нуркање и пиење вино.


32 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

ОДМОР зад решетки

redakcija@den.mk

В

о хотелот „Алкатраз“, кој се наоѓа во западниот дел на германскиот град Кајзерслаутерн, го стите можат да поминат една ноќ зад решетки. Хотелот порано бил затвор, но сега е преуреден и за 52 евра на туристите со авантуристички дух им се нуди можност да преспијат една ноќ во поинаков амбиент. Собите изгледаат како ќелии, а сопствениците при преуредувањето се труделе да ја сочуваат автентично ста на амбиентот. - Направивме хотел со единствен амбиент и се обидовме да го сочуваме затворскиот дух - вели Андре ас Киш, еден од сопствениците на хотелот. Во секоја соба има тоалет, исто како во оригиналните затвори, а по сетителите можат да спијат со пижами со пруги, исто како затворениците, а на пижамите да биде испишано нивното име. Иако на секој прозор има решетки, сепак туристите можат во секој момент да излезат од хотелот.


КУЛТУРА

Вторник, 21 август 2012 година

33

НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ „ХОЛИШОРТС“ ВО ХОЛИВУД

Победи „Епизодист“ на Игор Алексов

К

р ат ком е т р а ж н и от игран филм „Епи зодист“ на македонскиот режисер Игор Алексов по беди во кон ку рен ци јата за интернационален филм на еден од нај пре стиж ни те фе сти ва ли на краткометражниот филм во све тот, „Холи шортс филм фе сти вал“, кој оваа година осми пат се одржа во Холивуд, Лос Анџелес. Филмот по сценарио на Александар Русјаков во продукција на „Квасар филм“, а со финансиска поддршка на Македонскиот филмски фонд, е снимен во април 2011 година. Истата годи на овој филм ја освои и пр вата на гра да за нај до бар краткоме тра жен филм на Скоп ски от филм ски фе сти вал. До се га учес тву вал на „Астер фест“ во Стру ми ца и на ин тер на ци о нал ни от филм ски фе сти вал во Ри вер сајд, Лос Ан џе лес. Фил мот е ве ќе се ле кти ран во офи ци јал ната кон ку рен ци ја и на ин тер на ци о нал ни от фе сти вал на краток

филм во Хелдс бург, Ка ли фор ни ја, кој ќе се одр жи од 21 до 23 сеп тем ври, а ќе би де при ка жан и на годи неш ни от фе сти вал „Бра ќа Ма на ки“ во Би тола. Во „Епи зодист“ игра ат ма кедон ски те акте ри Сил ви ја Стојановска, Јана Стојановска, Игор Ан ге лов, Предраг Павловски, Сла ви ца Јо ва новска, Ки рил Ри сто ски, Бла ги ца Трпковска и други. Игор Алексов дипломирал и магистрирал филмска и телевизиска режија на НАТФИЗ „Крсто Сарафов“ во Софија, Бугарија во 2005 година. Оттогаш соработува со повеќе продукциски куќи во Македонија и во странство. Досега има потпишано околу 40 реклами, три телевизиски шоуа, а како прв или втор асистент на режија има работено на три играни филма, 150 реклами и на четири кратки филма. „Епизодист“ е негов прв самостоен краткометражен филм по дипломирањето. А.Б.

На Графичкото триенале во Битола учествуваат повеќе од 550 уметници Уметницата Агата Гертчен од Полска е добитничка на главната наградата на Меѓународното графичко триенале во Битола. Во Завод и Музеј Битола е отворено седмото по ред Графичкото триенале, меѓународна ликовна манифестација со учество на околу 550 автори од 65 држави. Годинава темите на триеналето се „Океани и соsвездија“ и „Живот во огледало“. Првпат во своето речиси 20годишно постоење, на ова триенале се реализирани и три национални павилјони подготвени од земјите-учеснички: павилјон на Чиле, павилјон на

Швајцарија и павилјон на Полска. Во рамки на полскиот павилјон учество имаат земено 160 учесници, што претставува неверојатен успех за битолското триенале со оглед на тоа што во последните години полската графика е најзначајна во светски рамки. Манифестацијата се одвива на три нивоа. Каталог од 360 страници кој ќе биде дистрибуиран во институции, галерии и во институти за современа ликовна уметност, како и на уметници од повеќе од 80 држави од целиот свет,. Второто ниво е реализација

на изложба во Завод и музеј – Битола, а третото ниво е паралелна реализација на меѓународниот проект „Современата графика од Балканот“. Изложбата и каталогот ќе бидат поставени и презентирани во Швајцарија во септември 2012 а носител на проектот е Меѓународното графичко триенале од Битола Вчера во „Пациото“ и во салите на Заводот и Музеј се одржа фестивалот на современи уметности „Арт мјуз“ во рамките на кој настапија четири познати уметници од САД, Канада, Унгарија и од Полска, како и пет македонски уметници. А.Б.

Изјава на денот

„Идеите се како жените или поезијата: нив не треба да ги разберете, туку да ги сакате.“ Алесандро Барико


34

КУЛТУРА

Вторник, 21 август 2012 година

Поезија, музика и изложба во Велестово В о Ве ле сто во се одр жа 24. изда ние на ма ни фе ста ци јата „По ет ска ноќ во Ве ле сто во“. Пред мно гу број ната публи ка во ова пла нин ско се ло бе ше прет ста вен портре тот на ма кедон ски от по ет Ра де Сил јан. За не го вото тво реш тво го во ре ше Ди ми тар Пан дев, кој ги истак на вред но сти те на не го вата по е ти ка, истак ну вај ќи го патри от ски от од нос, ка ко редок мотив во поновото македонско тво реш тво. Про гра мата ја збо гати ин тер на ци о нал ни от џез-му зи чар Вла ди мир Че ткар, кој публи ката ја во оду ше ви со пре ми ер ната џез-из вед бата на охрид ската ста ро град ска пес на „Ој За ри но, пр ва севдо“. Вто ри от дел од оваа вечер

живот и здравје

поми на во зна кот на из ложбата на ака де мик Ва ско Та шковски, кој пред публи ката се прет ста ви со 20 аква ре ли. При год на реч за тво реш твото на Та шков ски одр жа охрид ски от сли кар Сла вко Упевче. Вто рата вечер бе ше по све те на на ин тер на ци о нал но то по ет ско чи та ње, на кое се прет ста ви ја по е ти те Роман Ки си ов од Бу га ри ја и Да ша мир Ма ло од Ал ба ни ја. Вечерта се одр жа во ла пи да ри у мот на Му зе јот на Ро бев ци во Охрид. Нив ната из вед ба оста ви по се бен впечаток кај публи ката и беа на гра де ни со голем ап лауз. Ид ната годи на ма ни фе ста ци јата ќе го прос ла ви сво јот сре брен јуби леј, 25 годи ни од по сто е ње то. Н.П.

Во утрешниот број прочитајте се` за животот и здравјето


КУЛТУРА

Вторник, 21 август 2012 година

35

„ПОЕТСКАТА НОЌ ВО ВЕЛЕСТОВО“ ПОСВЕТЕНА НА ПОЕЗИЈАТА НА РАДЕ СИЛЈАН

Ни треба стратегија за поамбициозно презентирање Треба да се ослободиме од нашето фолклорно и снисходливо претставување преку демодираните домашни манифестации и фестивали, кои, рака на срце, одамна си ја одиграа својата првична улога, вели Раде Силјан

М

анифестацијата „Поетска ноќ во Велестово“ измина во знакот на Вашата поезија. Вашата лирика критичарите ја оценуваат како лирика од отворен тип, објективна, читлива, запаметлива. Како, според Вас, е прифатена поезијата кај нас? - Од Велестово, од ова прекрасно место, од овој чардак над Охрид во изминативе 23 години испратени се силни поетски пораки од истакнати македонски поети. Во овој митски предел катагодина се обликува лирски мозаик од специфични поетски гласови од сите македонски генерации, почнувајќи од Матеја Матевски, Гане Тодоровски, Јован Котевски, Петре Андреевски, Радован Павловски, Ефтим Клетников, Бранко Цветковски, па сè до Владимир Мартиновски, Никола Маџиров и многу други наши колеги. Еве, тој континуитет го продолжуваме и годинава. Тоа за мене претставува голема чест и привилегија, за што искрено му благодарам на организаторот на „Поетската ноќ во Велестово“. Констатацијата за отвореноста, читливоста, објективноста и запаметливоста на мојата поезија, изречена од врвни зналци на тековите на македонската поезија, претставува убав комплимент за мојот начин на пеење и на мислење. Всушност, своите пораки ги упатувам до читателите за тие да бидат разбрани, доживеани и прифатени. Можеби во нив провејува мачнина од времето и од сенките натежнати над нашите глави, катадневно присутни над нашата татковина. Затоа убеден сум дека

песните воспоставуваат искрен дијалог со читателите и иницираат актуелни теми од нашава современа живеачка. Како поет и литературен критичар, како ја оценувате состојбата во македонската литература денес? Дали имаме изградено стратегија за нејзин пласман во светот? - Во богатата и разгранета литературна дејност ние сме автономни и национално препознатливи. Но, нам ни треба осмислена стратегија за поамбициозно презентирање во развиените средини. Треба да се ослободиме од нашето фолклорно и снисходливо претставување преку демодираните домашни манифестации и фестивали, кои, рака на срце, одамна си ја одиграа својата улога. Значи дел од силите и средствата треба да ги насочиме за преведување на други јазици на литературните дела со високи естетски вредности. Така работат нашите соседи, подучени од искуството на светските маркетиншки агенции, кои се занимаваат со пласман и со преведување на дела од недоволно познатите литератури. Да се надеваме дека новата и амбициозна генерација ќе направи пресврт во овој поглед и ќе придонесе за нашето понагласено присуство во светот. За среќа, врз примерот на неколкумина помлади автори веќе имаме почетни резултати, додуша осамени, но видливи, кои ни влеваат надеж дека нашата литература може да општи со развиените светски култури.

На чело сте на ДПМ кога соседна Грција ни го оспорува името, кога пред меѓународната јавност ни е доведен во прашање и идентитетот. Кои се аргументите на писателите пред налетите на сите што не им одговара македонската вистина? - На мапата на светската карта ние, како народ, сме реалност, со сите историски, општествени, национални и културни атрибути. Имаме и премногу славно име, наследено од предците, та затоа наша света должност е да го зачуваме и да се гордееме со него. Во врска со македонското прашање, уште во далечната 1884 година познатиот англиски патеписец

Џејмс Минчин во „Тајмс“ запишал дека националистите од соседните држави претпочитале да ги оставаат заспаните кучиња да лежат за непречено да ги остварат своите пропагандни цели пред Македонците да покажат јасна национална свест. Но, еве по историскиот референдум во 1991 година, кога ја изгласавме нашата независност, се разбудија соседните кучиња и катадневно го раскинуваат нашето национално ткиво. Но, нашата судбина со векови сме ја носеле како тежок товар и сега при постоење на самостојна држава трпеливоста и мудроста ќе надвладеат и ирационалните барања на нашиот сосед достоинствено ќе ги надживееме.


36

МОЗАИК

Вторник, 21 август 2012 година

ПЕЈАЧКАТА ОД ВЕЛЕС НЕ ПЛАНИРА ДА СЕ ВРАТИ ВО МАКЕДОНИЈА

Ноне „бомбардира“ со фотографии

Се самоуби Тони Скот, режисерот на „Топ ган“ Холивудскиот режисер Тони Скот, режисер на големиот хит „Топ Ган“ и на многу други филмови, изврши самоубиство со скокање од мостот во Лос Анџелес, соопшти локалната полиција. Скот (68) е виден како го паркира автомобилот на мостот Винсент Томас и скокнува во водата завчера околу 12.30 часот. Неговото тело е извадено од водата нешто пред 15 часот, изјави поручникот Џо Бејл, од канцеларијата за судска медицина. Тој изјавил дека истражувачите врз основа на постојните докази веруваат дека станува збор за самоубиство, но дека обдукција сè уште не е извршена.

статус:

ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ

Шиев, перев, пеглав, сега одам заби да правам, па потоа ќе одам Струга да видам, Охрид да видам!

О

ткако пред неколку месеци поп-пејачката Ноне Неделковска реши да à стави крај на својата кариера и одлучи да работи на брод кој крстосува низ целиот свет, а по неколку месеци работа на бродската каса за сувенири, Ноне одлучила дека најдобро ќе à биде да си продолжи со шетање низ светот заедно со нејзиното ново црномурно момче. На својот профил на „Фејсбук“ таа постојано ги објавува фотографиите од нејзиното патешествие, на кои се гледа дека освен што работи, квалитетно се забавува, ужива на бродот и се храни со овошје кое колегите решиле духовито да à го декорираат. Откако се појави оваа фотографија, велешанката собра неверојатни 6.000 потврди за допаѓање и лавина коментари од нејзините обожаватели и пријатели на социјалната мрежа. Едни ја сфаќаат како несериозна, други, пак, како личност која со својата харизма плени каде и да се појави. Ни Ноне не се поштеди да врати свој коментар, па на сите им порача:„Не планирам да се вратам назад, супер ми е и си уживам на бродот“. Големото внимание што го предизвикува поранешната

ексклузивка на Антонио Димитриевски, по сè изгледа, доколку се врати, треба да размисли дали повторно ќе ја активира сво-

јата кариера како пејачка зашто, очигледно, на јавноста не à е доста од Ноне иако таа е преку океан. С.М

Камерон Дијаз, Анџелина Џоли и Мила Јовович во „Платеници“

Режисерот на вториот дел на филмот „Платеници“, Сајмон Вест, изјавил дека за третото продолжение на филмот сака да ангажира женска армија на чело со Камерон Дијаз и со Анџелина Џоли. - Ми се допаѓа идејата во филмот да има седум или осум женски ликови - изјавил Вест на премиерата на „Платеници 2“. На кастингот од неговите соништа тој посакува освен Џоли и Дијаз да се појават и Мила Јововиќ, Хелен Мирен и Џејми ли Кертис. За машките улоги во филмот тој

планира да ги ангажира Силвестер Сталоне, Арнолд Шварценегер и Брус Вилис. Првиот дел на „Платеници“ излезе во 2010 година со

главна улога на Џејсон Статам и на Силвестер Сталоне. Филмот заработи неверојатни 274 милиони долари.


МОЗАИК

Вторник, 21 август 2012 година

37

Васил Хаџиманов со концерт во Скопје

Моден викенд во Скопје 6. пат С о фото се сијата на кампањата за претстојното издание на „Моден викенд Скопје есен –зима“, тимот го означува почетокот на уште едно ново и возбудливо доживување на модниот свет. Изминатата недела беше организирана фото се сијата за новата кампања чие заштитно лице е младата Симона Аврамова од модната

агенција „Подиум“. Како и за претходните, и за оваа кампања е избрано ново лице од модната сцена чија енергија, младост и одлучност се атрибути кои обележуваат време кое допрва доаѓа. Следејќи го концептот на минима лизам, изгледот прет ставува динамичен спој на екстремна заводливост и суптилна грациозност. Новата кампања тежнее да

претстави и да ја прене се природната убавина. За реализација е одговорен веќе докажаниот тим: Ани и Дими за фотографија, Зоран Шурбевски за шминка и фризура и Горан Сиџимовски за стајлинг. „Моден викенд Скопје“ е организиран од компанијата за менаџмент на модни настани „Модна недела корпорација“, на чело со Светлана Богова-Јовановска.

Првпат по 10 години, „Васил Хаџиманов бенд“ со концерт во Скопје. Концертот ќе се одржи в среда, на 22 август, во летниот клуб „Сектор 909“. Хаџиманов, еден од најпознатите клавијатуристи во регионов, ќе настапи со оригиналната постава на својата белградска група, заедно со Пеџа Милутиновиќ на тапани, Мирослав Товираќ на бас, Бојан Ивковиќ на перкусии и Бранко Тријиќ на гитара. Хаџиманов е препознатлив по комбинирање на балканските традиционални фолк-ритми и западните модерни музички стилови, џез и фанк. Има издадено три албуми и компонирано музика за филмовите „011 Белград“ и „Кога ќе пораснам, ќе бидам кенгур“. Следната среда, на 29 август, на истата сцена ќе настапи Владимир Четкар со групата.


38

МОЗАИК

Вторник, 21 август 2012 година

Убавицата од Кина ќе се посвети на децата во светот

У

бавицата од Кина е новата „мис на светот“. Земјата-домаќин на натпреварот за убавина ја круниса својата претставничка на свечената манифе стација која се одржа во Ордос. 23-годишната Венксиа Ју беше прогласена за победничка за време на свечената церемонија. - Кога бев мала, се чувствував среќна затоа што многу луѓе ми помогнаа и се надевам дека во иднина јас ќе можам да помогнам многу деца да се чувствуваат среќни - одговорила таа кога била прашана зошто ја заслужува титулата. Минатогодишната победничка, Ивиен Саркос, ја предаде круната на среќната Венксиа, која сака да стане профе сорка по музика. Оваа година на конкурсот за убавица на сетот учествуваа 116 девојки, што е најголем број до сега. За прва придружничка беше прогласена претставничката на Велс, Софи Елизабет Моулд, а втора придружничка стана

„Гугл“ ги наградува хакерите

Џе сика Мишел Кахавати од Австра лија. Меѓу најдобрите седум беа прет ставничките на Јамајка, Јужен Судан, Индија, Австра лија, Бразил, Кина и на Велс. Наша прет ставничка бе-

ше 20-годишната Анета Стојко ска од Го стивар, која годинава победи на изборот на Македонија. Наредната година натпреварот ќе се одржи во Ба ли, Индонезија.

САНДРА СТЕФАНОВСКА Е НОВАТА МИС НА МАКЕДОНИЈА Завчера на Велешко Езеро во хотелот „Романтик“ се одржа финалето на изборот за убавица на Македонија за 2012 година за „Мис глоуб“. 20-годишната Сандра Стефановска од Скопје е прогласена за убавица на Македонија, за прва придружничка е избрана 16-годишната Кристина Димитриевска од Тетово, а втора придружничка е 19-годишната Маја Арангеловска од Куманово. Титулата за шарм ја освои Ангела Костова, за најфотогенична е избрана Надица Димковска, за најубаво лице е наградена Марија Дичевска, за најубаво тело - Ангела Јаневска и титулата од публиката ја освои Матеа Кукавица. На финалето се претставија 15 финалистки во четири излегувања: во маички од спонзорите и во костими за капење. Жири-комисијата ја сочинуваа 12 членови, меѓу кои беа Зоран Љутков, Александар Масевски, Дарко

Хакерите од целиот свет ќе се соберат на 2 октомври во Куала Лумпур за да учествуваат на хакерскиот конгрес што го организира американскиот веб-гигант „Гугл“. На овој интересен собир „Гугл“ ќе ги изложи сите хакерски напади, а компанијата воедно ги повикува сите кои се чувствуваат способни, да „влезат“ во „Хром“ и да ја преземат контролата над уредувањето што тие пропуштиле да го направат како што треба. За да се реализира тој подвиг, хакерите ќе мораат да користат персонален компјутер „асер еспајар V5-571-6869“, а наградата за најдобрите ќе изнесува од 40.000 до 60.000 долари.

Нова мода во Кина – со маска на плажа На плажите во Кина сè почесто можат да се видат луѓе што носат маска преку лице за да се заштитат од сончевите зраци. Додека повеќето луѓе на плажите сакаат што е можно повеќе да се разголат за да се сончаат, Кинезите не се љубители на темен тен. Жените, мажите, па дури и децата носат костуми што го покриваат целото тело и разнобојни маски на глава. Ваквиот додаток стана особено популарен на плажите во провинцијата Шандонг. Тие што ги носат ваквите костими и маски велат дека освен од сонцето, ги штитат и од инсектите и од медузите.

Илиевски, Викторија Лоба, Жаре Берберот, Аверел, минатогодишната победничка, Елена Ангеловска. Победничката Сандра Стефановска доби накит во вредност од 100.000 денари, а

парични награди добија сите учеснички на изборот. Победничката ќе ја претставува Македонија на изборот за „Мис Глоуб 2012“, кој ќе се одржи во октомври.


СПОРТ

Вторник, 21 август 2012 година

39

СЕРИЈА ОТКАЖУВАЊА ВО МАКЕДОНСКАТА КОШАРКАРСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

Збогум и од капитенот Перо Антиќ

Илиевски, Гечевски и Антиќ го обелоденија повлекувањето од националниот тим, отстапувајќи им го своето место на помладите

С

Стеван ЦАНЕВСКИ

амо една година по историскиот успех за македонскиот спорт и освоеното четврто ме сто на Европското првенство 2011, македонската кошаркарска репрезентација се соочува со „ремонт“ во своите редови. Дел од најискусните кошаркари на националниот тим веќе обелоденија дека нема да настапуваат во иднина во црвено-жолтиот дрес, отстапувајќи им го своето место на помладите. Тодор Гечевски само го потврди тоа што беше познато од претходно, дека настапот во Каракас ќе биде последен за него во националниот тим, но веднаш потоа следеа и откажувањата на Владо Илиевски и на Перо Антиќ, уште два стандардни членови на првата петорка. Пораката е слична: тие се заблагодаруваат на сите за поддршката што ја добива ле во претходниот период, но истак-

нуваат дека е дојдено времето сво ето ме сто во националниот тим да им го от стапат на помладите. Дури сега доаѓа вистинскиот испит за македонската кошарка со оглед на фактот дека играчите што со години наназад беа но сители на играта веќе ќе ги нема во црвено-жолтиот дрес. Заминувањето на тројцата искусни кошаркари сигурно ќе значи поголема минутажа за близнаците Стојановски, но и за Кире Николовски и за уште неколку млади кошаркари. Предраг Самарџиски ги има сите лични квалитети за да биде одличен капитен и предводник на националниот тим. Тоа што е јасно е фактот дека по успехот во Литванија, без разлика на смената на генерации, од македонската репре зентација повторно ќе се очекуваат добри резултати и најмалку минување на фазата по групи на Европското првенство 2013. На младите е да одговорат на предизвикот и да продолжат

по патот на успе сите и на напредокот, кои кошаркарската

репре зентација го бележеше во последните неколку години.

ИЛИЕВСКИ СИ БАРА НОВ КЛУБ Покрај повлекувањето од националниот тим, Владо Илиевски донесе одлука и за раскин на договорот со рускиот прволигаш Локомотив Кубан, потпишан пред само неколку месеци. Искусниот плејмејкер се реши за ваков чекор од лични причини, по што веднаш замина кај своето семејство во Љубљана. - Тоа е животот, поради семејни проблеми сум принуден да си заминам од Локомотив Кубан. Одлуката е многу тешка, искрено жалам што морам да ја донесам пред почетокот на сезоната, но тоа, едноставно, е нешто што морам да го сторам. Сакам да им се заблагодарам на сите во клубот за поддршката што ми ја даваа од првиот ден кога дојдов овде и да им посакам на моите соиграчи многу успех во новата сезона - изјави Илиевски пред заминувањето од Краснодар. Интерес за услугите на досегашниот репрезентативец искажа и МЗТ Скопје, но тешко е за верување дека „металците“ ќе успеат да излезат како победници од трката по Илиевски. Се чини дека одличниот плејмејкер е најблизу до трансфер во Цедевита, тим кој му нуди одлични финансиски услови, но, исто така, играњето во Хрватска би му овозможило на Илиевски да биде близу до семејството во Словенија.


40

СПОРТ

Вторник, 21 август 2012 година

НА ОХРИДСКИОТ ПЛИВАЧКИ МАРАТОН ПОБЕДНИКОТ НЕ СЕ МЕНУВА

Стојчев: Јасно е кој е најдобр

Бугарскиот маратонец ја постигна 11. победа на Охридскиот пливачки маратон со нов рекорд на патеката „Климе Савин“

Победа за крај на романската турнеја Ракометарките на Металург со победа над Муничипиу Плоешти со 26-24 (11-14) ја завршија подготвителната турнеја во Романија. Македонскиот шампион, според првичните планови, требаше да одигра уште еден натпревар со истиот противник, но поради замор на ракометарките, тој е откажан. На петдневната романска турнеја, ЖРК Металург одигра шест контролни натпревари со три победи и три порази. Пред почетокот на новата сезона во која прво ги очекува настапот во квалификациите за ЛШ, ракометарките на Металург во Србија ќе одиграат контролен двомеч со Заечар, а потоа ќе имаат и два натпревари со екипата на Јагодина во Скопје.

Б

у га ри нот Пе тар Стој чев ве ќе ста ну ва за шти тен знак на Охрид ски от пли вач ки ма ратон. Бу гар ски от ма рато нец и годи на ва по бед нич ки го за вр ши сво јот јуби ле ен 20. на стап во води те на Охрид ско Езе ро, за бе ле жу вај ќи ја сво јата 11. по беда во Охрид до пол не та и со нов ре корд на тр ката. Пате ката „Кли ме Са вин“ дол га 30 ки ломе три, од Св.Наум до град ското при ста ни ште во Охрид, Стој чев ја преп ли ва за ре корд ни 5 ча са, 19 ми ну ти и 30 се кун ди и го ур на ре кордот на Сло ве не цот Игор Мај цен 5:19.49 ча са по ста вен во 2000 годи на. - По бе дата не е слу чај на, таа е плод на ма котрп на ра бота и тре ба да се ка же јас но кој е овде нај до бри от. Осво ив сè што може ше да се освои во Охрид, и пр ви ме ста и на гра ди, а се га го по ста вив и ре кордот на тр ката. Овој ма ратон ми е оми лен и се ко гаш со за до волс тво на ста пу вам во Охрид, но се га е на ви сти на до вол но. По са ку вав со по беда да се про стам од Охрид – рече Пе тар Стој чев по пос лед ната три ум фал на тр ка во Охрид.

Металург го освои струшк Ракометарите на Металург се победници на јубилејниот 40. Меѓународен ракометен турнир „Струга 2012“. По две трети места во претходните настапи, „металурзите“ конечно го подигнаа и победничкиот пехар во Струга по триумфот во финалето против белорускиот првак Динамо Минск со 26-23 (12-13). Третото место го освои францускиот Данкерк со победата над Мешков Брест со 24-20, а во мечот за 5. место Дадеман Бакау беше супериорен против домаќинот Струга со 44-17. Наградата за најдобар играч на турнирот ја понесе Наумче Мојсовски, а за најдобар голман беше прогласен Димитрие Пејановиќ од Динамо Минск. Во тензичниот финален натпревар кој изобилуваше со исклучително груба

игра, носители во нападот на Металург беа бековите Филип Миркуловски со седум и Наумче Мојсовски со шест гола, а значаен придонес за конечниот исход имаше и голманот Никола Митревски со 12 одбрани. Во првата проверка пред стартот на новата сезона, Металург до првиот трофеј стигна со три победи по ред. На финалето со Динамо Минск му претходеа триумфите против Мешков Брест (26-23) и против Дадеман Бакау (26-19) - Добро е што стартуваме со победи и што Металург прв пат го освои овој турнир. Конкуренцијата беше исклучително силна, можеби за овој период од подготовките и пресилно. Задоволен сум од тоа што го одигравме во Струга, бевме


СПОРТ

Вторник, 21 август 2012 година

41

иот во Охрид! Бу гар ски от пли вач прв пат на Охрид ски от пли вач ки ма ратон на стапи во 1992 годи на ко га го освои вто ро то ме сто. От то гаш тој се ко ја годи на е редо вен учес ник на охрид ската тр ка и ми ле ник на домаш ната публи ка. Во сво и те 20 на стапи тој е ап солу тен ре кордер со 11 по беди и единс твен спор тист кој бил на гра ду ван од си те ма кедон ски пре тседате ли кои по тра ди ци ја се по кро ви те ли на Охрид ски от пли вач ки ма ратон и го прече ку ва ат по бед ни кот на цел та. Зад Стој чев на цел та при стиг наа двај цата водеч ки ма ратон ци во годи наш ната гран при-се ри ја на ФИ НА. Во фото фи ниш, вто рото ме сто го освои Ав стра ли е цот Трент Грим си, а трет за вр ши Да ми јан Блаум од Ар ген ти на. По Охрид ски от ма ратон, кој бе ше пос лед на ос ма тр ка, Грим си и офи ци јал но е но ви от се вку пен по бед ник во годи наш ната ма ратон ска гран при-се ри ја на ФИ НА. Од ше сте ма кедон ски пли вачи, нај до бар плас ман, оче ку ва но, ос тва ри Евге ниј Поп Ацев, кој беше петти на целта. - Пре за до волен сум од по -

стиг нати от ус пех. Тр ката бе ше на пор на. До пос лед ни те ме три бе ше не из вес на бор ба, ду ри во пос лед ни те 500-600 ме три се од ле пи водеч ката гру па, но фа ктот што е по ста вен нов ре корд на тр ката значи де ка си те сме пли ва ле мно гу бр зо - истак на Поп Ацев. Ме ѓу ма ратон ки те нај бр за бе ше Ол га Ко зи јук од Ру си ја со вре ме од 5:33.41 ча са, пред со на род нич ката Ана Ува ро ва и Сил ви ја Руба ко ва од Че шка. Ма ке до ни ја и годи на ва не ма ше ни ед на сво ја прет став нич ка на Охрид ски от пли вач ки ма ратон во жен ска кон ку рен ци ја. Ма ратон ци те на цел та на град ско то при ста ни ште во Охрид ги прече ка пре тседате лот на Р.Ма ке до ни ја, Ѓор ѓе Ива нов, ка ко по кро ви тел на тр ката. На град ни от фонд на ма рато нот из не су ва 25.000 дола ри, од кој по бед ни ци те во две те кон ку рен ции до би ва ат по 3.000 до ла ри, вто роп ла си ра ни те по 2.200 и тре ти те по 1.600 до ла ри, до пол не то со 900, 700 и 600 дола ри за пр ви те три ме ста во ге не рал ни от плас ман.

киот турнир борбени, дициплинирани и хомогени како тим. Има уште некои работи што треба да се корегираат, но верувам ќе го средиме и тоа. Имаме уште многу работа, а малку време до квалификациите за Лигата на шампионите – истакнува тренерот на Металург, Лино Червар. Македонскиот првак денеска заминува за Пореч каде ќе одигра уште три контролни натпревари пред стартот на новата сезона. Формата се темпира за квалификациите за ЛШ на 8 и 9 септември во Норвешка. Металург е во група со домаќинот Хаслум, Динамо Полтава и Алпла. Прв противник на металурзите во полуфиналето ќе им биде австрискиот првак Алпла. Б.Б.П.

Борко Ристовски ги „прочита“ вардарци Борко Ристовски со беше клучниот играч за победата на германскиот Гумерсбах над Вардар про со 25-24 во нивниот меѓусебен контролен дуел. Македонскиот голман на голот на Гумерсбах на своите поранешни клупски колеги им одбрани дури 22 удари. Во нападот на Гумерсбах најефикасни беше Путич со 9 и Махе со 7 гола. Кај вардарци прв стрелец беше Карачиќ со 7 погодоци. Ова беше трет контролен меч за „црвено-црните“ на подготвителната турнеја во Германија како гости на Гумерсбах. Во претходните два македонскиот

вицешампион беше поуспешен од вториот тим на Гумерсбах со 29-22, а потоа славеше против Берн Мури со 22-20. Во последната пресметка на германската турнеја, Вардар про го победи и ТУС Ферндорф со 29-23. Од Германија, вардарци се селат во БИХ на Меѓународниот турнир на шампионите во Добој. Македонскиот претставник е во групата со Барселона, Динамо Минск и со Чеховски медведи кои ќе им бидат прв противник во денешниот дуел. Во другата група на турнирот во Добој играат: Реал Адемар, Цимос Копер, ПИК Сегед и домаќинот Слога Добој.


42

СПОРТ

Вторник, 21 август 2012 година

Касано го напушта Милан Антонио Касано е најновиот фудбалер што ќе си замине од редовите на Милан во текот на летниот преоден рок откако тренерот Масимилијано Алегри откри дека италијанскиот репрезентативец самиот побарал да му биде дозволено да ги смени клупските бои. - Антонио е извонреден фудбалер за кого што имам многу високо мислење, но јас не планирам со сила да го задржам во клубот. Тој дојде и побара да му биде дозволено да си замине, се консултирав со челниците на клубот и дојдовме до заклучок дека најдо-

бро за сите ќе биде доколку ја исполниме оваа негова желба – изјави Алегри за италијанските медиуми. Информациите од Апенинскиот полуостров говорат дека Касано ќе биде испратен кај градскиот ривал Интер, и тоа во размена за Џампаоло Пацини. Станува збор за фудбалер кој што не е дел од плановите на „нероаѕурите“ за новата сезона, но Алегри е убеден дека Пацини одлично би се снашол во нападот на Милан, па затоа инсистира оваа размена да биде извршена што поскоро.

Валенсија повторно ги запре „кралевите“ Фудбалерите на Реал Мадрид не успеаја со триумф да ја почнат новата сезона во Примера дивизион откако одиграа само 1-1 на домашен терен со Валенсија. „Кралевите“ најавуваат дека се подготвени за одбрана на круната, но во премиерниот натпревар одиграа далеку под своите можности и мораа да се задоволат само со еден бод против ривалот што и минатата сезона успеа да ги запре избраниците на Жозе Мурињо, играјќи 0-0 на „Сантијаго Бернабеу“. Игуаин во 10. минута го доведе Реал Мадрид во водство, но резултатот беше израмнет во финишот од првото полувреме, откако Јонас постигна погодок со глава,

ПРВИОТ НОСИТЕЛ ВО

Час по од Фед

Швајцарецот го совлада српскиот тенисер со 6-0, 7-6 и стигна до петтиот трофеј во Синсинати во својата кариера

Р

користејќи го непотребното истрчување на Икер Касилјас. Барселона премногу лесно и убедливо славеше во својот премиерен натпревар, на домашен терен со Реал Сосиедад (5-1). Лео

Меси постигна два погодоци, а по еднаш мрежата на баскискиот клуб ја затресоа Пујол, Педро и Вилја, кој имаше успешно враќање на терените по тешката повреда заработена уште во декември.

оже Феде рер уште ед наш се по ка жа ка ко пре си лен ри вал за Но вак Ѓоковиќ откако без проблеми го совлада српскиот тенисер во фина лето од турнирот во Син си нати. Швај ца ре цот претходно загуби два меча од Србинот на земјена подлога пред да го совлада во полуфина ле то од Вимбл дон, но во Син си нати, Феде рер уште ед наш се покажа доминантен во пресметките на тврда подлога, одржувајќи му на Ѓоковиќ лекција по модерен тенис. Ова особено се одне сува на пр ви от сет, во кој што пр во -

Шампио

Фудбалерите на Вардар беа непријатно изненадени во рамките од второто коло од домашниот шампионат откако со сема неочекувано претрпеа пораз од 1-0 на го стувањето кај Напредок. Прволигашот од Кичево влезе максимално мотивиран во дуелот со шампионот, домашните фудба лери одговорија на предизвикот и со погодокот на Симјановски во 70. минута ја осигураа големата победа. Овој пораз прет ставува враќање во ре ално ста за „црвено-црните“, кои претходно преоптимистички најавуваа дека без поголеми проблеми ќе ја одбранат титула-


СПОРТ

Вторник, 21 август 2012 година

43

ГОЛЕМ СТИЛ СТИГНА ДО ТИТУЛАТА ВО СИНСИНАТИ

о модерен тенис дерер за Ѓоковиќ

ран ги ра ни от свет ски те ни сер сла ве ше со ма кси мал ни 6-0, препуштајќи му на својот против ник са мо де сет по е ни. Ѓо ко виќ да де до сто ен от пор во

вто ри от сет, кој што бе ше ре шен во тај брејк, во ко рист на Федерер со 9-7. - Ова е пре крас на неде ла, севкупно гледано и неверојат-

но лето за мене. Да се освојат пет тро феи на си лен тур нир како овој во Синсинати е нависти на огром но до стиг ну ва ње. Се га ми оста ну ва мал ку да се

од мо рам пред на стапот на Отвореното првенство на САД, и секако да уживам во овој најнов пехар – изјави Федерер. Швај цар ски от те ни сер со овој триумф уште повеќе си ја зголеми предно ста во однос на ри ва ли те на АТП-ли стата. Тој се уште е пр во ран ги ран свет ски те ни сер, но се га има 12.165 бода, и по ве ќе од 800 бода предност во однос на второп ла си ра ни от Ѓо ко виќ (11.270). По стои голема веројатност раз ли ката да би де уште по голе ма, до кол ку Ѓо ко виќ не ус пее да ја од бра ни ти тулата од Отвореното Првенство на САД што ќе стартува следната недела. Сепак, Србинот верува дека на те ре ни те во Њу јорк ќе по ка же де ка се на о ѓа во топформа и дека може да се но си со Федерер и Мареј, од кои ги загуби последните неколку меѓусебни дуели. - Ги надминав сопствените оче ку ва ња за тур ни ри те по Олим пи ски те игри. На два тур ни ри од ма стерс-се ри јата пре тр пев са мо еден по раз, та ка што морам да бидам задоволен од сво јата форма пред на стапот во Њу јорк. Се ко гаш сум играл добро на Отвореното Пр венс тво во САД, оче ку вам да продолжам во ист стил и годи на ва и да ја од бра нам титулата – порача Ѓоковиќ.

нот Вардар шокиран во Кичево та освоена минатата сезона. По две одиграни кола на врвот на табелата се наоѓа Брегалница, откако прволигашот од Штип изминатиот викенд славеше со 2-0 над Силекс. Ристе Наумов уште еднаш се покажа како супер засилување за штипјани откако проверениот

голгетер го по стигна првиот погодок за Брегалница, пред Мандак од пенал да ги по стави конечните 2-0. Вицешампионот Мета лург славеше со минимални 1-0 над Пелистер благодарение на погодокот од пенал на Миле Крстев во 37. минута. Иако повеќе

од 55 минути имаа фудба лер повеќе на теренот, „металурзите“ не успе аја да по стигнат и втор гол, но сепак можат да бидат задоволни бидејќи по првите две кола имаат максимални шест бода. Истото важи и за Турново откако овој тим славеше со 3-2

ПОВРЕДЕНИ ТРОЈЦА „КОМИТИ“ ВО КАМЕНУВАНИОТ ВОЗ Три членови на навивачката група „Комити“ добија повреди откако возот со кој дел од „комитите“ патуваа назад од Кичево кон Скопје беше каменуван од насилничка група кај населбата Скопје Север. За среќа, насилниците не успеале во својата намера да влезат во вагонот, со што бил спречен уште по-

голем инцидент. Информациите говорат дека возот бил целосно демолиран, а тројцата навивачи кои добиле нешто посериозни повреди експресно биле пренесени во болница. Покрај навивачите во инцидентот бил повреден и еден припадник на полициските сили.

над ексшампионот Шкендија. Го стите од Тетово имаа предност од 0-2, но потоа на сцена стапи Филип Петковски, кој со хет-трик во последните трие сетина минути самиот направи цело сен резултатски пре сврт и му го доне се трите бода на својот клуб. Резултати 2. коло: Турново – Шкендија 3-2, Работнички – Дрита 2-2, Тетекс – Ренова 0-3, Напредок – Вардар 1-0, Мета лург – Пелистер 1-0, Брегалница – Силекс 2-0. Табела: Брегалница 6 бода, Металург 6, Турново 6, Ренова 4, Напредок 4...


44

РАЗОНОДА

Вторник, 21 август 2012 година

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ ПРОГРАМА 06.45 Добро утро Македонијо 09.05 Цртан филм 09.25 Талкачи – документарна програма 10.00 Дневник 10 10.25 Македонски народни приказни - Барал рогови останал без . . . 10.57 Лексикомани - образовна програма 11.08 Ѕвон 12.02 Документарна програма

13.00 Вести 13.20 Најубавите бајки на светот - цртан филм 14.16 Музичка програма 15.00 Вести 15.15 Дарма и Грег - сериски филм 15.36 Дарма и Грег - сериски филм 16.04 Апокалипса – документарна програма 17.00 Дневник 1

17.45 Тротоар њуз – забавна програма 18.10 Бостонски адвокати сериски филм 18.55 Македонски народни приказни - Барал рогови останал без . . . 19.30 Дневник 2 20.30 Охридски трубадури 23.00 Дневник 3 23.40 Тротоар њуз – забавна програма

00.00 Семејни убиства - сериски филм 00.35 Бостонски адвокати сериски филм 01.15 Дарма и Грег - сериски филм 02.00 Македониија низ историјата 02.34 Документарна програма 03.34 Апокалипса 04.26 Музичка програма 05.35 Музичка програма

07.15 ТВ серија 08.05 Документрана програма 09.00 Градини 09.30 Мојот пат 10.00 Распрскано стакло – игран филм 11.45 Храна и вино – емисија за гурмани 12.15 Диви суштества – документарна програма 13.00 Цртан филм 13.45 Девици благороднички –

играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Дигитална зона - емисија за нови технологии 16.20 Диви суштества – документарна програма 17.05 Доктор Хаус – серија 17.50 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.00 Метео

19.05 Спорт 19.10 Аларм за Кобра 11 – серија 20.00 Девици благороднички – играна серија 21.00 Приватниот живот на ремек делото – документарна програма 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – серија 22.45 Доктор Хаус – серија

23.35 Летачкиот Холанѓанин – игран филм 01.30 Сексот и градот – серија 01.55 Распрскано стакло – игран филм 03.30 Вести 04.05 Дигитална зона - емисија за нови технологии 04.15 Храна и вино – емисија за гурмани 04.45 Тв серија 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 Осомничени - играна серија 10.15 Портик – хроника на денот 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 Вкусот на традицијата – рецепт на денот

12.30 Пет и Стен - анимирана серија 12.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија 13.05 Ај ти замижи-емисија за деца 13.30 Супер ѕвезда – топ листа – емисија за деца 14.00 Евро Панорама – информативна програма

14.20 Карпошвизија – емисија 15.00 Вести 15.15 Стоковна куќа – забавно документарна серија 15.45 Во прво лице - забавна програма 16.15 Осомничени – играна серија 17.05 Вкусот на традицијата 17.30 Вести

17.55 Стоковна куќа – забавно документарна серија 18.30 Фактор здравје – контактна програма 19.00 Вести 19.45 ВОА - Гласот на Америка 20.00 Ејми – игран филм 22.00 Вести 22.55 Нека бидам јас - игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Јунска ноќ – турска серија 10.15 Очајни домаќинки – турска серија 10.55 Метео 5 - временска прогноза 11.00 Вести

11.10 Разделба – индиска серија 12.00 Крај – турска серија 13.00 Доктори – турска серија 13.45 Имотот на дамата – турска серија 14.55 Метео 5 - временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот - турска

серија 16.40 Капали Чаршија – турска серија 17.55 Метео 5 - временска прогноза 18.00 Вести 18.45 Доктори - турска серија 19.45 Јунска ноќ – турска серија 20.20 48 часа – игран филм

22.05 Метео 5 - временска прогноза 22.10 Вести 22.45 Со пластична хирургија до совршенство – документарен филм 23.15 Непристоен предлог игран филм

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија

11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Топ шоп 12.50 Љубов и казна - серија 14.20 Под сенката на врбите играна серија 15.05 Зет домазет - играна серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Зет домазет - играна серија 17.00 Огнови на љубовта - серија

18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Под сенката на врбите играна серија 20.50 Зет домазет - играна серија 22.10 Брачен судија - реално шоу 23.30 Дневник 23.55 Временска прогноза

23.57 Дел и Родни - играна серија 00.30 Херои - играна серија 01.15 Бекстејџ - естраден магазин 01.30 Се или нешто - забавна емисија 02.20 Балкан бенд - забавна емисија 02.50 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори - забавна емисија

07.30 Под липите - турска серија 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна лубов - шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер-Германија 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.45 Миленичиња во мојот џеб 11.05 Пет плус - детска емисија

11.45 Љубов и казна - турска серија 12.45 Телешоп Бјорнер-Германија 13.00 Странски зет - турска серија 14.00 Музика 14.15 Телешоп Бјорнер-Германија 14.30 Топ шоп 14.45 Скај шоп 14.55 Тивка бура - турска серија 15.40 Миленичиња во мојот џеб 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна лубов - шпанска новела 18.25 Забавна музика 19.00 Вести 19.45 Странски зет - турска серија 20.45 Љубов и казна - турска серија 21.45 Под липите - турска серија

23.00 Вести на македонски јазик 23.35 Ин моушн 00.00 Езел 01.30 Љубов и казна - турска серија 02.30 Странски зет - турска серија 03.15 Под липите - турска серија 04.00 Игран филм 05.30 Опасна љубов - шпанска новела 06.15 Тивка бура - турска серија


ИНФОРМАТОР

Вторник, 21 август 2012 година

ВРЕМЕПЛОВ

ХОРОСКОП

1165 - Роден е францускиот крал Филип Втори Август. Владееше од 1179 до 1223 година. Успешно војуваше против Англичаните, одземајќи им ги имотите во западниот дел на Франција. Со англискиот крал Ричард Лавовско Срце и германскиот цар Фридрих Први Барбароса ги предводеше крстоносците во Третата крстоносна војна. Во 1208 година основа универзитет во Париз и подигна голем дел од париските цркви (катедралата Нотр-Дам). 1765 - Роден е британскиот крал Вилијам Четврти кој на престолот беше од 1830 се до неговата смрт во 1837 година. Неговите поданици му го дадоа прекарот „Лудиот Били“, а го нарекуваа и кралот морнар бидејќи од 1778 до 1790 година служеше во морнарицата. Имаше десет вонбрачни деца со ирската актерка Доротеј Џордан пред да се ожени во 1818 година со една германска принцеза. 1904 - Роден е американскиот џез музичар од афроамериканско потекло Вилијам Каунт Бејзи, композитор и водач на оркестар. Со врвни музичари - вклучувајќи ја пејачката Били Холидеј и трубачот Бак Клејтон, во 1937 година го осно-

ва оркестарот кој набрзо се стекна со славата - најдобар свинг-оркестар во светот. 1911 - Светски познатата слика „Мона Лиза“ на италијанскиот сликар Леонардо да Винчи од парискиот музеј „Лувр“ ја украде италијанскиот келнер Виченцо Перуџи. Сликата е пронајдена и вратена во музејот во 1913 година. 1941 - Умре индискиот писател и филозоф Рабиндранат Тагоре, добитник на Нобеловата награда за литература во 1913 година. Напиша повеќе од илјада поеми, 24 драми, осум романи, најмалку осум томови раскази, повеќе од 2.000 песни и многу есеи. Пишуваше на бенгалски јазик, а поезијата сам ја преведуваше на англиски јазик. Главната цел му беше поврзување на источната и западната култура. Дела: збирките песни „Градинар“, „Гитанџали“, збирките раскази „Златен чамец“, „Доцна жетва“, „Сништа“, романот „Гора“, лирските драми „Читра“, „Малини“, публицистичкиот труд „Нацинализам“. 1944 - Во Дамбертон Оксу, во близина на Вашингтон, почна конференцијата на претставниците на СССР, САД, Велика Британија и на Кина за основање четири главни органи на Обединетите нации - Совет за безбедност, Генерално собрание, Меѓународен суд за правата и постојани секретаријати. За постојан член на Советот за безбедност, покрај учесниците на конференцијата, предвидена беше и Франција. Конференцијата заврши на 9 октомври со објавување на проектот на повелбата на ООН.

21.03 19.04

Овен – Топлото време и годишните одмори целосно ги одвлекуваат вашите мисли од работните обврски. Почекајте уште малку, за целосно да се одморите. Совет: пијте течности.

20.04 20.05

Бик – Ако са кате да дојдете до новото ра бот но ме сто, треба се ри оз но да се фати те со ра бота. Не ма потре ба по стојано да ги озборувате колегите, тие не се ви нов ни за ва шата мрзели вост. Со вет: потреб но ви е по ве ќе сон.

21.05 20.06

Близнаци–Бидете внимателни што зборувате пред луѓето зашто не сите ви посакуваат добро. Совет: заклучоците ги носите брзо и импулсивно, понекогаш двапати размислете пред да го кажете својот став.

21.06 22.07

Рак – Имате голема желба да ги доведете работите во ред, но тоа не ви оди од рака. Сменете го однесувањето пред да ја изгубите поддршката од соработниците. Совет: јадете здрава храна.

23.07 22.08

1958 - Во Белград умре Стеван Христиќ, српски композитор, диригент, академик, професор на белградската Музичка академија и основач и директор на Операта во Белград. Од неговите дела најпознати се музичката драма „Примрак“ и балетот „Охридска легенда“. Роден е во Белград, на 18 јуни 1885 година. 1960 - Прогласена е независноста на Сенегал (држава во западна Африка), поранешна француска колонија која беше во федерација со Мали. 1968 - Советскиот Сојуз и другите земји-членки на Варшавскиот пакт, освен Романија, влегоа во Чехословачка. Со тоа е означен крајот на „Прашката пролет“, а се формира принципот на ограничен суверенитет во рамките на социјалистичката заедница. 1983 - Водачот на филипинската опозиција Бенињо Акино е убиен по излегувањето од авион на аеродоромот во Манила при враќањето од тригодишното бегство во САД. Убиството го организираше филипинскиот властодржец Фердинанд Маркос, отстранувајќи го на тој начин најсериозниот противкандидат на изборите во 1984 година. 1988 - Во земјотрес на север од Индија до границата со Непал загинаа најмалку 1.000 луѓе. 1991 - Советската балтичка република Летонија прогласи независност од Москва. 2005 - Умре пионерот на електронската музика Роберт Моуг, чии синтисајзери внесоа нов звук во светот на музиката во 60-тите и 70-тите години на 20 век.

Лав – Озборувањата што ќе ги слушнете овие денови ќе ве вознемират, но вие цврсто стоите на земја и знаете вешто да избегнете непријатна ситуација. Совет: имате добро претчувство.

23.08 21.09

Девица – Работите што за колегите се многу комплицирани, вие ги решавате без никаков проблем. За секоја добро сработена работа следи награда. Совет: опуштете се.

22.09 23.10

Вага – Дел од пријателите ве оптоваруваат со своето агресивно однесување. Не дозволувајте тоа да ве измести од нормалниот живот. Совет: користете некоја од техниките за опуштање.

24.10 21.11

Скорпија – Плановите немаат допирна точка со реалноста, обидете се да бидете пореални, преголемата амбиција ќе ве разочара. Совет: избегнувајте ги луѓето со хороскопски знаци стрелец и риби.

45

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР Денеска е Св. Емилијан Исповедник Во првата половина на 9 век свети Емилијан беше епископ во градот Кизик, во времето кога во Византија царуваше иконоборецот Лав Ерменецот. Поради цврстото држење до православното учење за почитувањето на иконите, епископот Емилијан, како и многу православни епископи беше принуден да ја напушти својата катедра и испратен во прогонство. Во прогонство проживеа уште пет години, трпејќи многу маки и понижувања, и се упокои околу 820 година.

КАТОЛИЧКИ КАЛЕНДАР Денеска е Св. Пио Десетти Бил роден во 1835 година во Италија. Кога станал свештеник работел со верниците помагајќи им на сиромашните. Бил назначен за бискуп на Мантова, а потоа станал патријарх во Венеција. По смртта на папата Леон Тринаесетти бил избран за папа. Како папа се истакнал со побожен живот и организација, така што 30 години по неговата смрт, црквата го прогласила за светец. Му се молат свештениците за успех во духовната работа со верниците.

22.11 21.12

Стрелец – Прекрасно се чувствувате, а тоа се забележува и по вашето однесување. Позитивната атмосфера ја ширите насекаде. Совет: прифатете ја понудата од една скорпија.

22.12 19.01

Јарец – Иако сте многу тврдоглави и не прифаќате совет од другите, за да ја надминете кризата на работа, мора да го послушате советот од еден ваш верен соработник. Совет: избегнувајте ги напорните ситуации.

20.01 18.02

Водолија – Многу внимателно ја следите ситуацијата во семејството. Иако има мало намалување на тензијата, сепак следи бурна кавга. Од вашите постапки и зборови зависи како ќе се одвиваат настаните. Совет: јадете здрава храна.

19.02 20.03

Риби – Партнерот подолг период е незадоволен од вашиот однос и се обидува да ви го каже тоа на секој начин, но вие упорно го игнорирате неговото однесување. Совет: бидете малку поемотивни.


46

РАЗОНОДА

КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Тилт“

Вторник, 21 август 2012 година

„Човек пајак“ Жанр: акција, хорор, научна фантастика Режија: Ридли Скот Почеток: 17.00 часот

Сала 2: „Каубојци и вонземјани“ Жанр: акција, авантура, научна фантастика, спектакл Почеток: 10.30 и 13.00 часот

„Бетмен - Издигнување на темниот витез“ Жанр: акција, криминалистика, драма Режија: Кристофер Нолан Почеток: 20.00 и 23.00 часот

„Огледалце, огледалце“

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА „Традиционални предмети од метал“ „1+ 1 Живот и љубов низ македонската историја“ MUNICIPiVM STOBENSIVM – Римска монетарница во Стоби

КИНО „РАМСТОР“ „Кунгфу-панда 2“ Режија: Џенифер Јух Автор: Џонатан Аибел, Глен Бегрер Почеток: 11.00 и 13.00 часот „Првиот одмазник - Капетан Америка“ Жанр: акција, авантура, научна фантастика Режија: Џо Џонстон Почеток: 15.00 и 17.15 часот

Жанр: драма Режија: Виктор Чучков Почеток: 13.00 часот „Ледена доба 4“ Жанр: анимација, авантура, комедија Режија: Стив Мартино, Марк Турмејер Почеток: 15.00 часот

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И САМОСТОЈНОСТ, МУЗЕЈ НА ВМРО И МУЗЕЈ НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИСТИЧКИОТ РЕЖИМ Меѓународна колекција Отворен од вторник до недела од 10.00 до 18.00

МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ Изложба „Прагови“ Жанр: авантура, комедија, драма Режија: Тарсем Синг Почеток: 16.00 и 18.30 часот „Предавство“ Жанр: акција, драма Почеток: 21.00 часот

„Што да очекувате кога очекувате“ Режија: Кирк Џонс Жанр: комедија, романса Почеток: 19.30 и 22.00 часот

ИЗЛОЖБИ

МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Постојана поставка НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: Даут-пашин амам, Чифте-амам и Мала станица Постојана поставка Објектите на Националната галерија работат од 10.00 до 18.00

ЗРНЦА НА МУДРОСТА Мажот е среќен со која било жена сè додека не се заљуби во неа! Фројд

Тој кому му е важно пријателството не се обидува да добие пријател, туку да стане пријател! Симонид

Слободна љубов! Љубовта не е слободна, таа е ропство по дефиниција! Тин Ујевиќ

l

35

l

Тетово l

Гостивар

Куманово

Крива Паланка

33

36

35

36

33

l Радовиш

37 l Неготино

36

l Кавадарци

30

33

30 l Охрид

36

Велес l

l Дебар

l Струга

l Делчево

l Штип

l Кичево

l Прилеп

37

l Струмица

37

Денеска времето ќе биде стабилно и топло. Во Скопје минималната температура ќе биде 13 Целзиусови степени, а максималната 37 степени. Влажноста на воздухот ќе биде 32 проценти. Биометеото е умерено.

l Гевгелија

Битола

30

l Ресен

l

34 12 СРЕДА 40

32

Барселона

37

Букурешт

35

Будимпешта

36

Загреб

35

Софија

29

Атина

34

Приштина

36

Сараево

37

Белград

31

l Кочани

37

Сè додека има темнина, ќе има и сонце! Иво Андриќ

Во текот на денот ќе дува слаб ветер од западен правец, кој ќе се движи со брзина од 10 километри на час.

33

l

Скопје l

30

29

Кон среќата треба да се однесуваме како кон здравјето, да уживаме во неа ко-

га ја имаме, а да бидеме трпеливи кога ја немаме! Рошфуко

13 ЧЕТВРТОК 41

14 ПЕТОК 41


Рецепт на денот

Сладолед торта ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За кора: 3 белки 150 г шеќер 150 г бадеми За крем: 3 жолчки 4 лажици шеќер 100 г чоколада за готвење 400 мл слатка павлака

47

РАЗОНОДА

Вторник, 21 август 2012 година

" SAGITTARIUS #

NA[ [AHOVSKI VELEMAJSTOR

É

N

NAVIKNUVAWE VID GU[TERI (MN.)

É

X

PR[KI POSTARA HRVATSKA PEJA^KA

STARE[INA NA NEKOE MESTO (MN.) (TUR.)

ITALIJANSKI FUDBALER FRAN^ESKO

AFRIKANSKI FUDBALER

RIEKA

IMAGINAREN BROJ

MOREPLOVCI MALA DRAMSKA ILI MUZI^KA IZVEDBA

HRVATSKA TENISERKA

POND DVOREC VO VERSAJ

PACIFI^KA OSTROVSKA DR@AVA SVIRA^I NA GLINENI MUZI^KI INSTRUMENTI

Æ

DANSKI OSTROV MESTO BLIZU KI^EVO

P SKOPSKA HEMISKA INDUSTR. EKS ANGL. POLITI^AR KLEMENT

SRPSKO MA[KO IME REOMIR

GORA (MN.) AVSTRIJA

RUSKI PIJALAK GRAD VO MAKEDONIJA

MAGISTER

"AD AKTA# DEL OD MIKROSKOP

VID SKIJA^KA DISCIPLINA DEL OD PALTO

ITALIJA

SKAPOCEN KAMEN [UM NA KLOKOTEWE ARTISTOT GINIS

PROST BROJ

OTPORNO NA BOLESTI IZVIK PRI JURI[

PISATELKATA MISIRKOVA RUMENOVA

ENI LENOKS IVAN TO^KO

PRILOG ZA MESTO

PORTUGALIJA NIKEL

VID LEKOVITA BILKA

^ITAJTE "DEN#

5 6 9 7 3 8 5 1 4 9 4 2 4 5 7 5 6 1 3 7 2 2

4 5 7 3 8 5 8

5

1 4

1 2 8 6 8

8 9 2 1 3 3 1 4

8 7

7

2 8 7

4 3 9

4 6 7 1 4 2 6 1

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: NAVIGATORI, IVA MAJOLI, KIRIBATI, P, OKARINISTI, PLANINI, ERE, A, INO, OHIS, MR, KVAS, AA, I, BIATLON, TRI, KLOKOT, KATA, IMUNO, OKOLU, EL, P, VALERIJANA, VAKAT, RIZ; SUDOKU: 1) 853 764 921, 697 312 845, 412 895 673; 781 659 432, 965 243 718, 324 178 569; 278 536 194, 139 487 256, 546 921 387; 2) 314 689 527, 529 417 863, 768 523 194; 147 968 235, 283 175 946, 956 234 781; 832 851 479, 891 746 352, 475 392 618

ПРИГОТВУВАЊЕ: Белките се матат со шеќерот, а потоа се дода ва ат ме ле ни те ба де ми. Потоа сме сата се става во ка лап обложен со хартија за пече ње. Се пече околу 45 минути на 165 Целзиусови степени. Жолчките се матат со ше ќе рот, а во друг сад се мати слатката павлака и потоа се со единуваат. На ко рата, ко ја е оладена, се ставаат ситно сеч ка ни те парчи ња чо колада, а одозгора се истура матената павлака со жолчките. Се остава во фрижидер 4-5 часа.

"RADIO INDUSTRIJA ZAGREB#

VREME (TUR.)


ВИЦОТЕКА

Судијата го прашува човекот на кој му се суди: - Зошто ја убивте својата сопруга, а не нејзиниот љубовник? - Па, ми беше полесно да убијам една жена, отколку секој ден да убивам нов маж! * * * - Зошто пиеш пиво со сламка долга два метра? – прашува Перица еден

алкохоличар. -Бидејќи докторот ми рече да се оддалечам од алкохолот! * * * - Кога велам дека бев убава, тоа е минато време, но кога велам сега сум убава, кое време е? – го прашува учителката Перица. - Па, тоа е шега учителке одговара Перица.

ТИКЕТ СЕК Ј Вулверхемп тон Барнсли 1 Спартак М. Фенербахче

1

Борусија М. Динамо К.

3+

Копенхаген Лил 0-

Коефициент 9,1

2

Den 21 Avgust  
Den 21 Avgust  

Dneven Vesnik Den