Page 1

1 5 денари

www.den.mk

АК ТУЕЛНО ВЛАСТА ТВРДИ: СДСМ ТАЈНО СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ

12o

Понеделник, 21 јануари 2013, година 1, број 239

8

Охриѓани со рибна чорба во Гинисовата книга на рекорди 14

ПРЕМИЕРОТ БАРА ЗАШТИТА И ПО ПРЕСТАНОК НА ФУНКЦИЈАТА

6-7

ОД ШТО СЕ ПЛАШИ НИКОЛА ГРУЕВСКИ?

ВЛАСТА ГЛУВА НА БАРАЊАТА НА АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ

Партиски вработувања во три смени 4-5

Живеачката македонски планетарен комплекс 9


2

ВЕСТИ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

АЛБАНИЈА ЗАРАБОТУВА ОД УНИШТЕНА МУНИЦИЈА Од септември 2009 до крајот на 2012 година Албанија уништила околу 80 илјади тони муниција, а од јуни годинава таа повеќе нема да располага со никакава стара муниција. Ова го потврди заменик министерот за одбрана Екрем Спахиу, оценувајќи го заокружувањето на акцијата за уништување на старата муниција како главен приоритет за годинава. - Во првите пет месеци од годинава целосно ќе завршиме со уништувањето на муницијата од сите калибри, освен одредена количина на куршуми 7,62 мм кои се категоризирани за продажба. Лани од овој процес продадено е старо же-

лезо во количина од 21 илјади тони, и во касата на министертвото се слеаа околу 17 милиони долари, изјави Спахиу. Албанија наследи околу 190 илјади тони муниција од комунистичкиот режим, кој е соборен во 1990 година. По големата експлозија што се случи во март 2008 години во фабриката за демонтирање во Грдец, кога загинаа 26, а повредени беа над 300 лица, премиерот Сали Бериша потврди дека земјата се уште има уште околу 110.000 тони стара муниција, што не е согласно стандардите на НАТО. Албанија во 2009 година стана членка на НАТО.

ЗАГИНАА ЧЕТВОРИЦА ПЛАНИНАРИ ВО ЛАВИНА ВО ШКОТСКА

Четворица од група од шест планинари загинаа во Шкотска. Според локални медиуми, настраданите биле во група од по тројца мажи и три жени, кои биле во Гленкоу, една од најпознатите шкотски клисури, кога дошло до снежна лавина.

Би-Би-Си јави дека четворица починале, додека еден бил спасен и хоспитализиран со тешки повреди. Шестиот планинар успеал да ја избегне несреќата и да повика помош. Починатите биле пронајдени во снег на длабочина од три метри.

ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: Печатница „Серафимовски“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

redakcija@den.mk, 02/3162 666

ДЕПОНЕНТИ: Комерцијална банка, жиро-сметка 300000003481075 Стопанска банка, жиро-сметка 200002486378003 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач - Живко Серафимовски Управител- Јован Јовчески Главен и одговорен уредник - Бране Стефановски Заменик на главниот уредник - Љубиша Николовски Помошник на главниот уредник - Александар Сидоровски Уредници: Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Радован Вујовиќ Систем-администратор: Огнен Митев marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

ДВЕ ГОДИНИ ОД ВЕСНИКОТ ИЛИНДЕН ВО ТИРАНА

Пред две години како двоброј за март и април беше испечатено првото издание од весникот на Македонското друштво “Илинден“ од Тирана. - Имајќи го предвид фактот што во изминативе две години, весникот предизвика голем интерес кај читателската публика во Албанија, веруваме дека истата реакција беше предизвикана и пред Македонската дијаспора ширум светот, стои во соопштението од редакцијата. Од уредничкиот тим на весникот велат дека со оглед на бројните писма кои доаѓаат на нивна адреса, овој весник за две години прерасна во медиум кој со сериозноста и пристапот во објавувањето на темите е интересен и корисен за Македонското малцинство во Албанија. - Особена почит кон Редакцијата, која на најдобар можен начин одбра да ја промовира Македонија во овие бурни времиња, преку пишаниот збор. Нивната мисија да го одржуваат и поттикнуваат македонскиот идентитет во Албанија, преку културен израз целосно ја остваруваат. Сакаме да веруваме дека ваквата нивна активност ќе биде соодветно поддржана од државните институции како во Албанија така и во Македонија, но и од Македонците ширум светот. Ова е содржано во дел од писмата на читателите стигнати во редакцијата на весникот. По повод двегодишниот јубилеј на македонскиот весник Илинден од Тирана редакцијата им се заблагодари на сите свои соработници, кои несебично помогнаа во конципирање на тематската и визуелната содржина на весникот.


ВЕСТИ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

3

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО БИТОЛСКО-ПРЕСПАНСКИОТ РЕГИОН Серија од дваесетина земјотреси со епицентри во преспанско-битолскиот регион биле регистрирани завчера вечер. Најсилниот бил во 22 часот и 49 минути, со епицентар на 20 км западно од Битола, со сила од 5 до 6 степени според Европската макросеизмичка скала, во поширокиот преспанско-битолски регион со интензитет од 4 до 5 степени, а во останатите места на југозападниот дел од Македонија биле со послаби интензитети. Како што информира Сеизмолошката опсерваторија во Скопје, по земјотресот следувале уште два вчераутро во 2 часот и 8 минути и во 3 часот и 16 минути. Земјотресот го почувствувале жителите на Битола и особено оние граѓани што живеат на повисоките катови од станбените згради. Повозрасните битолчани тврдат дека земјотресот бил проследен со невообичаен звук од Баба Планина, каде што всушност е регистриран

епицентарот на земјотресот. Освен мала вознемиреност во би-

толскиот регион не се регистрирани други проблеми предизвикани

од земјотресот што бил почувствуван и во Охрид, Ресен и во Прилеп.

ЕКСПЛОЗИЈА ВО АТИНА

Силна експлозија одекнала во трговски центар близу Атина, при што полесно биле повредени две лица од обезбедувањето. Непознати лица се јавиле во редакцијата на весникот „Елефтеротипија“ и во електронското издание на „Зунгла“ и соопштиле дека на паркингот на Мол центарот „Атина“ е поставена рачно направена експлозивна направа. На местото веднаш се упатиле полициски сили и направата ја пронашле зад полица

со весници. Електронското издание на весникот „Етнос“ соопштува дека направата експлодирала по евакуацијата на зградата, кога посетителите веќе го напуштиле трговскиот центар, а во него останале само припадниците на обезбедувањето. Полицијата води истрага за тоа кој е одговорен за поставувањето на рачната бомба и кој се јавил во редакциите на весниците.

ОБАМА ДАВА ЗАКЛЕТВА ВО БЕЛАТА КУЌА Американскиот претседател Барак Обама вчера положи заклетва во Белата куќа, а денеска пред јавноста и во Капитол, со што и официјално ќе почне неговиот втор и последен мандат како прв човек на Соединетите Американски Држави. Обама овој пат заклетвата за вториот мандат ќе ја положи држејќи ја раката врз библиите на кои некогаш заклетва дале претседателот Абрахам Линколн и Мартин Лутер Кинг. Изборот на Обама на Библијата на Мартин Лутер Кинг има посебно значење, бидејќи инаугурацијата е на 21 јануари, денот посветен на водачот на борбата за правата на афроамериканците, кој пред 50 години го одржа познатиот говор „Јас имам сон“. Се очекува милиони луѓе ширум светот да го следат инаугурациониот говор на Обама, а според очекувањата, во Вашингтон ќе се соберат околу 800.000 лица, што е значително помалку од 1,8 милиони, колку што се собраа во 2009 година, за време на неговиот прв инаугурационен говор.


4

АКТУЕЛНО

Понеделник, 21 јануари 2013 година

ОТКАКО ГРЦИЈА ОДБИ ТРИЛАТЕРАЛНА СРЕДБА

Попоски на средби со Филе и Ховит

М

инистерот за надворешни работи Никола Попо ски утре и задутре на средби со челниците на Еврпската унија ја започнува битката за што подобар извештај од кој зависи дали Македонија во јуни ќе добие датум за преговори.Ше фот на дипломатијата ќе се сретне со Коме сарот за проширување на кој главната тема ќе биде продолжување на обврските од Дијалогот на високо ниво како и вонредниот извештај кој Комисијата треба да го објави до крајот на март.Средбата со Коме сарот доаѓа само неколку дена откако Грција негативно одговори на неговата иницијатива да се одржи трилатерална средба на шефовите на диломатиите на која главна тема требаше да биде евроинтеграцијата на Македонија и можно ста скоро да

ги почне преговорите за членство. Премиерот Никола Груевски вчера коментирајќи ги напорите на Филе да ги седне на заедничка маса претставниците на Македонија и на Грција нагласи дека жа ли за пропуштената шанса и дека Филе немал намера да го субситуира делувањето на Метју Нимиц и на Обединетите нации, туку сакаше да помогне во целата работа. - Ние пристапивме со добра волја, намера и верба, како што и пристапувавме во минатите години, но за жал другата страна не ја препозна добрата намера на Филе и колку што можевме да забележиме го одби. Ние ќе продолжиме со добри чекори, затоа што сме држава која сака да го реши овој проблем и добро е што тоа се гледа на некој начин кој прифаќа иницијативи

за решавање, а кој одбива иницијативи за решавање рече премиерот. Тој е дециден дека Владата ќе продолжи со реформите и нема да дозволи опозицијата да наштети на евроинтеграциите. -Малку е симптоматично зошто секогаш кога на земјата ќе и тргне, кога ќе добиеме како сега најпозитивен извештај, кога се покрена во Брисел една дискусија за добивање датум што дотогаш никогаш не беше покрената, секогаш кога ќе се случи такво нешто, се јавува некој фактор, некое лице, како во случајов Бранко Црвенковски, кој сакајќи наводно да оствари некои сопствени цели, практично прави штета на имиџот на државата, на угледот, на оценката што треба да ја добива државата на нејзиниот пат на европските интеграци-нагласи премиерот. И.Ч

ВЛАСТА ГЛУВА НА Б

Пред врабо

Непосредно пред распишувањето на локалните избори, најавени се околу 300 нови работни места, најмногу за државни службеници во Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор како и во Министерството за транспорт и врски.

Игор ЧАВЕСКИ

М

инистерставата и државните агенции кои распишаа оглас за нови вработувања немаат намера да ги повлечат, и покрај барањето на Државната комисија за спречување на корупцијата. Непо средно пред распишувањето на локалните избори, најавени се околу 300 нови работни ме ста, најмногу за државни службеници во Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор како и во Министерството за транспорт и врски. “Рам ков ни те“ ќе вдо мат око лу 260 служ бе ни ци, 34 ќе би дат вра бо те ни во транс порт, а пет ми на во Аген ци јата за фи нан ски ска под др шка во зем јоделс тво то и ру рал ни от раз вој. Си ве овие огла си беа об ја ве ни на ин тер нет стра ни цата на Аген ци јата за ад ми ни стра ција која нагласи дека побара ла мис ле ње од Ан ти ко руп ци ската коми си ја да ли може да ги ре а ли зи ра


Понеделник, 21 јануари 2013 година

АКТУЕЛНО

5

АРАЊАТА НА АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ

изборни турбо отувања во три смени

пред ви де ни те вра боту ва ња. “Агенцијата за администрација како само сто ен државен орган, надлежен за организирање и спроведување на по стапките за селекција и вработување на државни и јавни службеници на 16.01.2013 година се обрати со писмен допис до Државната комисија за спречување на корупција за одредени појаснувања и допрецизирања на нивното укажување, а со цел понатамошно продолжување на спроведување на по стапки за селекција и вра-

ботување, отпочнати пред објавувањето на Одлуката за распишување на локалните избори од 11.01.2013 година”-објаснуваат од Агенцијата. Државната комисија за спречување на корупцијата бара да запрат по стапките за вработувања во админситрацијата на централно и на локално ниво се до завршувањето на локалните избори, поради тоа што би можело да има конфликт на интере си и да се влијае врз изборните резултати. Познавачите на политички-

те случувања констатираат дека станува пракса пред секои избори да се зголемува бројот на огласи за вработување во државната администрација. Според нив, ниту една власт не сака да се откаже од можно ста која и се нуди да има добра стартна предност пред политичките противници и дека вработените во јавниот сектор се сигурен кец во рацете. Проценките се дека рефорите во јавната администрација што ги најави власта нема да ги запрат партиските вработувања,

туку напротив таа се претвори во терен за вработување на партиските војници, и ЕУ со право ни забележува дека тие се само шминка и дека не по стои сериозна намера за суштински промени. Кон крет ни те за бе ле шки на официја лен Брисел е дека е недоз воли во ду ри 50 про цен ти од државниот буџет да одат за плати на јав ната ад ми ни стра ција. Затоа се препорачува таа од сегашните 130.000 да се нама ли на при фатли ви 70.000 вработени.


6

АКТУЕЛНО

Понеделник, 21 јануари 2013 година

ПРЕМИЕРОТ БАРА ЗАШТИТА И ПО ПРЕСТАНОК НА ФУНКЦИЈАТА

ОД ШТО СЕ ПЛАШИ

Измените во законот за влада предвидуваат засилено обезбедување на премиерот по неговото заминување од функцијата. Експертите зачудени од експресно легализирање на некаква заштита од „одмазда“ од своите и од „туѓите“, особено на личност која се смета за човек од народот.

Тони АНГЕЛОВСКИ

П

ре тсе дате лот на Вла дата отка ко ќе му пре ста не функ ци јата да има пра во на лич но обез беду ва ње од шест ли ца и пра во на ко ри сте ње на службе но во зи ло и во зач, пред ла га вла де јач ко то мно зинс тво во изме ната од нос но до пол ну ва ње то на за ко нот за вла дата, кое пред прате ни ци те ќе се најде на денешната седница на Парла мен тот. До пол ну ва ње то на за ко нот за вла дата по скрате на по стап ка, пред ложе но од прате ни ци те на ВМРОДПМНЕ Але ксан дар Ни коловски и Или ја Ки та нов ски, е ста ве но ка ко 53 точ ка на де неш ната сед ни ца на Пар ла мен тот, а имај ќи го во вид рас по редот на си ли те во Парла мен тот, не ма сом неж де ка тоа ќе би де екс прес но усво е но. Кон крет но, прате ни ци те Ни ко лов ски и Ки та нов ски пред ла га ат нов член 14-а во кој би сто е ло де ка „Пре тседате лот на Вла дата на Ре публи ка Ма ке до ни ја на кој му пре ста на ла функ ци јата има пра во на лич но обез беду ва ње од шест ли ца вра боте ни во ор га ни за ци о ната еди ни ца за обез беду ва ње на ли ца и об је кти во Ми ни стерс твото за внатреш ни ра бо ти, ка ко и пра во на ко ри сте ње на службе но во зи ло и во зач. Тие ли ца се из би ра ат од стра на на Пре тсе дате лот на Вла дата на Ре публи ка Ма кедо ни ја на ко го му пре ста на ла функ ци јата.

Ова право се остварува во пери од ист со пер и одот на вре ме тра е ње то на из вр шу ва ње то на функ ци јата пре тсе дател на Владата на Република Македони ја и започ ну ва да го ос тва ру ва од де нот по пре ста ну ва ње на функ ци јата. Пре ми е рот кој ја вр шел функ ци јата по кратко од ед на годи на, пра во то го ос тва ру ва во пер и од од ед на годи на од де нот по пре ста ну ва ње на функ ци јата.“ Ва квата екс прес на изме на на законот за владата веќе предиз ви ка шпе кула ции де ка може би пре ми е рот Ни ко ла Груевски се под готву ва за рас -

пи шу ва ње на во нред ни парла ментарни избори и евентуално за ми ну ва ње од власт. За екс перти те пак е спор на потре бата во оп што да им се овозможи ва ква при ви ле ги ја на по ра неш ни те пре ми е ри, ка ко и тоа што во изме ната на за ко нот стои де ка со неа не ма ни ка кви фи нан си ски имп ли ка ции иа ко за во зачот и ли цата кои ќе го обезбедуваат екс премиерот ќе тре ба да се обез беди плата, а па ри ќе тре бат и за во зи ло то што екс пре ми е рот ќе го ко ри сти. Спо ред уни вер зи тет ски от про фе сор Јо ван Јовче ски, тре ба да се разгледа а ат по ве ќе ас -


Понеделник, 21 јануари 2013 година

ГРУЕВСКИ

АКТУЕЛНО

тсе дате лот на Со бра ни е то, имајќи го во вид неговиот правен легитимитет, односно, тоа што не го го из би ра Со бра ни е то, што е на по ви со ко рам ни ште од тој на пре ми е рот, и се ка ко да ли за ко нот би ва жел и ретроактивно, односно, да ли со него би биле опфатени и сите по ра неш ни пре ми е ри. -Во од нос на це лис ход но ста од пост ман дат ната без бед нос на за шти та на пре ми е рот, што е прав но не стан дард на, не јас ни се моти ви те за ва квото ба ра ње и про сто рече но, изгледа како да се сака „насилно“,со оглед на скрате ната по стап ка што се пред ла га, да се ле га ли зи ра не ка ква за шти та од „од мазда“ од сво и те и од „ту ѓи те“, по поми ну ва ње то на ман датот. Ве ро јат но тоа ќе го отво ри и пра ша ње то за кон сти ту и ра ње то на пост ман дад ни от иму ни тет на Пре ми е рот, што е пра ша ње од уста вен ка ра ктер. Из не се ни те кон стата ции пак, во пред лог за ко нот, дека овие измени немаат никакви фи нан си ски имп ли ка ции, са ми по се бе се ап сурд ни, имај ќи во пред вид де ка се ан га жи ра ат шест ли ца за обез беду ва ње, ед но во зи ло и во зач. Спор но е и тоа што пре ми е рот сам ги пред ла га ли цата што ќе го обез беду ва ат. Кол ку што се сеќавам, Глигоров имаше само

7

ед но ли це и исти от че ка ше да се одобри неговото барање тоа да би де ток му тоа ли це кое тој го по ба ра- ве ли Јовче ски. Спо ред уни вер зи тет ски от профе сор и поранешен премиер Вла до Буч ковски пак не ма ништо спорно во привилегиите кои со оваа измена на законот ќе му се овзоможат на премиерот. -Кај нас е та ков по ли тич ки от си стем што функ ци ја та пре ми ер е помоќ на од пре тсе дате лот. Ние има ме за кон кој овоз мо жу ва при ви ле гии за пре тсе да те лот иа ко ре ал но не го ва та функ ци ја е по ве ќе про то ко лар на. Тој за кон е до не сен за да му се овоз мо жат при ви ле гии на пре тсе дате лот Ки ро Гли го ров. Сме там де ка е ра ци о нал но да се уре ди оваа об ласт за тоа што се га единс тве на при ви ле ги ја за по ра неш ни те пре ми е ри е дожи вот ната дип ломат ска пат на ис пра ва. А ре ал но функ ци јата на пре ми е рот е та ква што по за вр шу ва ње то на ман датот тој е по ве ќе из ложен на не ка кви без бед нос ни ри зи ци за тоа што факт е де ка тоа е нај моќ на та фи гу ра во др жа вата, чии по ли ти ки и од лу ки во те кот на вла де е ње то можат да ис про во ци ра ат раз лич ни гру па ци ии чии ин те ре си би ле за гро зе ни- ве ли Буч ков ски.

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ: ПРЕМИЕРОТ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ВО ОПОЗИЦИЈА пе кти око лу ле ги тим но ста и це лис ход но ста на ва кво то обез беду ва ње. -Во од нос на ле ги ти ми те тот од нос но, прав но поли тич ката смис ла и оправда ност од бене фитот што го има „De lege lata“ са мо пре тсе дате лот на др жа вата по пре ста нок на не го ви от ман дат, тој се цр пи од ле ги ти ми те тот и диг ни те тот на ин сти ту ци јата пре тседател на државата, а истите произлегу ва ат или се кон сен квен ции од непо средниот граѓански избор на пре тседате лот на др жа вата. За раз ли ка од не го, премиерот нема ист легитимитет ка ко пре тседате лот за ра ди

тоа што тој е „из бран“ од парти јата ко ја до би ла нај го лем број гла со ви, со што, по пра ви ло до би ва ман дат од пре тседате лот или ста ну ва ман датар за со ставување на влада. Оттаму, ед но став но ка жа но, овој пред лог за кон за изме на на За ко нот за Вла дата ја ероди ра, вул га ри зи ра и искри во кол чу ва прав но поли тич ката смис ла за при ви ли ги ра на по лож ба на пре тседате лот на др жа вата по пре ста нок на не го ви от ман дат- об јас ну ва Јовче ски. За не го се по ста ву ва и пра ша ње то до кол ку пре ми е рот ја добие ваквата привилегија, да ли тоа не го зас лужу ва и пре -

-Станува збор за подготовка на премиерот за во опозиција, По завршувањето на мандатот на премиерот, не би требало да му следи обезбедување бидејќи нема таква пракса во ниту една земја во Европа. Исто така е дискутабилно кое ќе биде образложението на предлагачите на измените на законот, зошто досегашниве премиери немале обезбедување по завршување на нивните мандати. Дали разликата е во личностите на досегашниве премиери или пак, настанала „промена во функцијата премиер“? Дали ова не значи дека сите министри во Владата ќе можат да побараат обезбедување по истекот на нивните мандати, од за нив, оправдани причини? Освен тоа, во иднина овие измени можат да повлечат и други слични барања, на пример, поранешен министер за внатрешни работи да има обезбедување по истекот на мандатот, поранешниот јавен обвинител да има обезбедување по истекот на мандатот итн. Според мене, доколку политичарите без разлика на нивната функација постапувале согласно законите и Уставот, доколку се сигурни во своето законско постапување и доколку работеле во интерес на народот и за народот, тогаш обезбедување од државата по истекот на нивните мандати воопшто не им е потребно- објаснува Ременски.


8

АКТУЕЛНО

Понеделник, 21 јануари 2013 година

Ако му треба на Бранко, ќе свикам лидерска

П

ремиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол. - Доколку во еден даден момент на господинот Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во којашто влезе, ако почувствуваме каква било потреба за една средба помеѓу нас, јас нема да се двоумам и ќе повлечам чекор во тој правец, изјави Груевски, одговарајќи на новинарско прашање, по посетата на две нови лаборатории на Природно математичкиот факултет. Груевски по сочи дека од терен од комитетите од ВМРОДПМНЕ добиваат информации оти комитетите на СДСМ активно работат на подготовка за локалните избори и насекаде зборувале дека претставниците кои им доаѓаат од раководството во Скопје им укажувале оти локални избори ќе има и дека СДСМ ќе учествува. Тоа, оцени Груевски, од една страна говори дека господинот Црвенковски е прилично изолиран во неговите намери да го отстрани СДСМ од учество на локалните избори, веројатно придружуван од два-тројца луѓе од раковдоството.

ГРУЕВСКИ: ПРЕДЛОГ ЗАКОНОТ Е ЗАРАДИ БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА Предложените измени на Законот за Влада со кои се засилува обезбедувањето на премиерот по истекот на мандатот е заради борбата против корупцијата и порака кон лицата вклучени во криминални и коруптивни процеси. Ова го оцени денеска премиерот Никола Груевски, прашан за коментар на зкаонските измени што ги доставија до Собранието пратеници од владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: ПОЛИЦИЈАТА МУ Е ПОСЛЕДНО ПРИБЕЖИШТЕ НА ГРУЕВСКИ Измените во Законот за Влада, според кои и по истекување на мандатот на премиерот ќе му следува лично обезбедување, е последниот тип на одбрана на ваков тип на диктаторски режими, изјави денеска потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев. - Во ваква ситуација на политичка криза, каде што опозицијата бара предвремени избори, каде што премиерот се однесува дека е близок со народот и дека комуницира со народот, да се направи ваков политички перверзен потег покажува дека на премиерот му останува само полицијата како последно прибежиште - истакна тој.

- Тоа досега не било регулирано со закон. Јас во тој правец ја поздравувам нивната иницијатива и намера. Во минатото пред доаѓањето на ВМРОДПМНЕ борбата против криминалот и корупцијата не беа во врвот на приоритетите на владите и оттука разбириливо што воопшто и поранешните гарнитури не размислувале за периодот потоа, изјави Груевски, по посетата на две нови лаборатории на Природно-математичкиот факултет во Скопје.

ЛДП: ОД ШТО СЕ ПЛАШИ „ПАСТИРОТ“? Либерално - демократската партија најостро се спротиставува на донесувањето на прелог измените на законот за Влада. Ако се земат во предвид времето и условите во кој треба да се донесе Законот, според, ЛДП, логично може да се заклучи дека Груевски, не само што се подготвува за заминување од функцијата туку и највероватно направил нешто поради што му е потребно обезбедување. - Прашуваме дали пастирот, или како што самиот се нарекува најомилениот премиер, се исплаши од сопствениот народ па бара да биде чуван од шест лица и тоа онолку долго колку што, тој смета дека е потребно да се заборават сите неправди кои и ги нанесе на Македонија со своите погубни политики, велат од партијата. ЛДП бара, Законот да се симне од дневен ред затоа што сметаме дека ова е крајно недоличен предлог и ваков пример нема во ниту една демократска земја.


Понеделник, 21 јануари 2013 година

АКТУЕЛНО

9

ПОСТОЈАН ПАД НА ПРОИЗВОДСТВОТО, НА ПРОМЕТОТ И НА СТАНДАРДОТ

Живеачката - македонски планетарен комплекс Е Бране СТЕФАНОВСКИ

кономските теми привремено беа потиснати од сенката на политичките настани чии реперкусии траат, но тие пак излегуваат на површината, како онаа „вистината е шило, врти, врти и кога-тогаш ќе излезе...“. Таа виситна е еднакво мачна како болката од длабоката и опасна полтичката криза во која западнавме во последниов месец. Имено, економијата назадува, а тоа е навистина факт што го боли секој граѓанин во најсиромашната држава во Европа. Самата оваа квалификациија создава мачнина и национален комплекс; дури сега сфаќаме како се чувствувале Албанците (НРА) во годините по војанта, до падот на социјализмот, но барем тие тогаш не беа свесни за тоа, поради наметнатата приказна дека во нивната земја се живее најубаво. Денска е време на интернет, па македонскиот комплекс достигна планетарни размери. Македонската најниска (минимална) гарантирана месечна плата (ако воопшто се исплаќа) изнесува 8 000 денари (130 евра). Ни во соседството ни во Европа не постои пониска. Податоците во сите сектори покажуваат негативни трендови, а тоа значи дека нашата жиевечка се влошува. Еве факти: индексот на прометот во индустријата за ноември 2012, во однос на истиот месец од 2011 изнесува 68,3. Тоа значи дека прометот во индустријата е паднат за повеќе од 31 процент. Бидејќи индустриското производство бележи историски континуран најдолг пад во независна Македонија, а падот на прометот е поголем од падот на произодството, производителите трупаат залихи, едно ставно нема кому да продадат. За да опстанат се подготвени да се задолжат во банките кои не го следат последното монертарно олесну-

Во трговијата со храна е забележано огромно намалување на прометот. Тоа значи дека населението не купува, принудено е за храна да одвојува се помалку, македонските граѓани се послабо и полошо се хранат. Гладот зафаќа се поголем број граѓани

вање од НБ и така влегуваат во нови неповолни задолжувања. Слична со стојба и во секторот трговија. Во делот на трговијата со храна е забележано огромно намалување на прометот од 9%. Тоа значи дека населението е доведено до беда, па е принудено за храна да одвојува се помалку, а тоа значи дека македонските граѓани се послабо и полошо се хранат. Гладот зафаќа се поголем број граѓани. Само најадените не можат да го забележат и да го признат тоа. Уште полоша е состојбата во, до вчера, „водечкот“ сектор на државата, земјоделието. Имено, индексот на цените во земјоделството во декември 2012 во однос на декемви 2011, во делот на влезните трошоци, е зголемен за повеќе од 11,5 проценти. Постојаното зголемување на трошоците за производство на основните земјоделски артикли силно вли-

јае на финасиските можности на земјоделецот и тој не е во состојба да оствари поврат на средствата, а камо ли печалба. Затоа цените на најважните земјоделски артикли компирите, гларавот кромидот итн. во декември 2012 бележат пораст . Во исто време, поради неможноста на дневно ниво да покажат минимална ликвидност и солвентност, преку 500 000 компании се блокирани. Само во последните неколку ме сеци се блокиранои нови 3 000 компании. Можеме да заклучиме дека во државата под блокада се наоѓаат повее од 50 % од активните компании. И на крајот бизнис секторот (оној вистинскиот бизнис сектор) веќе подолго време искажува јасно незадовослство од немањето финансиски средства. Јасно се гледа дека веќе подолго време во државата не постои сектор кој покажува

позитини резултати. На макроекомно ски план, без одлед на токлку фалената стабилност на денарот (неговата вредност е потребно да се анализира, но не е тема на оваа анализа ) се случува најголемото задолжување на државата во неколку последни месеци со пола милијарда евра. Слоганот „идните генерации ќе го плаќаат денешното задолжување“ ретко кој го сфаќа и го чувствува како тежина, зашто ретко кој и го разбира. А расчленето е едноставно: идните даноци нема да одат во развој, туку во отплата на денешните задолжувања. Па, и генерациите што доаѓаат ќе живеат во земја со лоша инфраструктура, со лоша здравствена заштита, со лоши услови во образованието ин., наместо да уживаат во ефиксаните услуги и материјални добра. И така нивната земја ќе биде пак на задникот на Европа.


10

АКТУЕЛНО

Понеделник, 21 јануари 2013 година

ОТЧЕТ НА МИЛЕ ЈАНАКИEСКИ

Автопат, автобуси, евтини авиобилети...

Набавени сите нови автобуси, изгрaдба на автопат, ниски цени на авиобилетите Минатата година е завршена набавката на нови автобуси, почна изградбата на последната автопатска делница од Коридорот 10 и беа намалени цените на авиобилетите, истакна министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески во отчетот за сработеното во 2012 година во ресорот што го предводи. Граѓаните се возат во нови 200 двокатни, 80 нископодни автобуси и 16 минибуси. Но, исто така граѓаните ама и туристите се возат во уште 15 автобуси со отворен покрив, за панорамско разгледување. Или вкупно, после повеќе децении низ улиците има 311 нови автобуси, наведе Јанакиески. На граѓаните како што рече, им се овозможени и пониски цени на авиобилетите преку проектот за финансиска поддршка на авиопревозници и склучениот договор со нискотарифната компанија Виз Ер која започна со оперирање на 6 нови дестинации од Скопје до Малме, Базел Тулуз, Ајндховен, Дортмунд и Меминген – Минхен. - Поволните авиобилети за само два ме сеци, од кога беа воведени ги искористија повеќе од 112.000 граѓани Доказ за успешноста е и зголемениот

обем на патници, односно лани на македонските аеродроми минале 906.871 патници, што пак во однос на претходната година е зголемување за 8,7 отсто, рече министерот за транспорт. Јанакиевски потенцира дека се реконструираа и изградија повеќе од 320 километри локални патишта, за што се инвестирани 14,5 милиони евра. На патната делница Катланово – Велес со должина од 27 километри комплетно е обновен асфалтот, по ставена е современа хоризонтална и вертикална сигнализација, нови банкини, мрежа за заштита од одрони,

Оставка на Катерина Веловска, заменик министер за економија Катерина Веловска, заменик министерка за економија, поднела оставка од лични причини. -За жал, од посебни и пред сè, многу лични причини приморана сум да се повлечам од мојата функција заменик министер за економија, пишува во оставката депонирана во Собранието. За нов заменик Груевски предложил пратениците да го изгласаат Христијан Делев, сегашен заменик директор во Агенцијата за странски инвестиции.

осветлени се сите тунели, со што е подобрена безбедно ста. Започна и по стапката за избор на изведувач на градежните работи за рехабилитација и зацврстување на 13 мостови на овој дел од коридорот 10. Тоа е инвестиција од 8,6 милиони евра во соработка со НАТО, а Јанакиески очекува годинава да започнат градежните работи. Според него, клучниот проект што го стартувале лани е автопатската делница Демир Капија - Смоквица, со должина од 28,2 километри, како дел од Коридорот Х. Со ова целиот коридор ќе биде на ниво на авто-

патско решение и ќе се подобри поврзано ста на Македонија со другите земји членки на Европската Унија. Се очекува до крај на 2016 година оваа делница целосно да биде изградена, истакна Јанакиески. Во минатата година, потсети, започна голем инвестиционен циклус во железницата. Во делот на инфраструктурата во тек се проектите за целосна рехабилитација на пругите на три делници на потегот од Табановце до Гевгелија, проект со вредност од 17,6 милиони евра кој ќе се реализира и во 2013 година, реконструкција на делницата Куманово – Бељаковце дел од Коридорот 8 за што минатата година се обезбедени 46,4 милиони евра, работиме и на обезбедување финансиски средства за делот Бељаковце до Крива Паланка со Европската Банка за обнова и развој и Европската Инвестициона Банка за што веќе е обезбеден грант од инструментот Western Balkan Investment Framework, железничкото поврзување со Република Албанија, за што до сега се изработени физибилити студија и идејни проектни и започната е тендерската постапка за изработка на основен проект која ќе се финансира од претпристапните фондови на Европската Унија, истакна Јанакиевски во отчетот.

Повеќе средства во функција на зголемување на бројот на туристи

Според премиерот Никола Груевски денеска изјави дека се прават се поголеми инвестиции во туризмот и во таа насока годинава значително е зголемен буџетот на Агенцијата за туризам, кој беше 1 милион евра, а сега е околу 2,5 милиони евра. - Тие средства ќе бидат главно инвестирани за промоција на Македонија на околу 18 саеми. Владата и практично го одобри планот за настап на саеми. Ако лани биле пет или шест сега во текот на оваа година ќе се оди на околу 18 саеми на повеќе континенти, рече премиерот Груевски, одговарајќи на новинарско прашање по промоцијата на две нови лаборатории на Природно-математичкиот факултет


АКТУЕЛНО

Понеделник, 21 јануари 2013 година

11

ПЛАНОВИ НА ВЛАДАТА ЗА ОВАА ГОДИНА

100 милиони евра за патишта

Владата годинава ќе вложи окoлу 100 милиони евра во изградба и реконструкција на патиштата низ целата држав. Со Програмата за 2013. се планира изградба и реконструкција на 133 локални патишта со должина од 162 километри во 70 општини низ државата за што се наменети 17 милиони евра, како и 11 регионални патишта со должина од 160 километри во што ќе бидат вложени 30 милиони евра. Продолжувањето на интензивните инвестиции во патната инфраструктура преку изградба, реконструкција и модернизација на патиштата ќе значи придобивки и за граѓаните и за вкупниот економски развој на државата, а особено за градежниот сектор, за кој се отвора простор за поголем обем на работа и отворање работни места, оцени денеска на пресконференција портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев. Патишта, нагласи, ќе се градат и реконструираат низ целата територија на државата, во секоја оп-

штина независно од составот на населението, нејзината големина или пак политичката припадност на градоначалникот. Изградбата на локалните патишта ќе се одвива во три дела. Во првиот ќе се градат 23 патишта во 22 општини со должина од 36 километри, за што ќе се потрошат 4,7 милиони евра, а во вториот 30 патишта во должина од 40 километри со финансии од 5,9 милиони евра. Третиот дел опфаќа 80 патишта во должина од 84 километри во 60 општини, во вредност од 6 милиони евра. Од регионалните патни правци годинава, најави Ѓорѓиев, целосно ќе бидат завршени четири патни правци со должина од 60 километри пренеси од програмата за минатата година, поради раскинување договор со претходниот економски оператор кој не ги исполни договорните обврски. Тоа се патиштата Кавадаци - Мушов гроб, Радовиш-Конче, Ангелци-Вељуса и Струга-Дебар, а во нив ќе се инвестираат 10 милиони евра.

Во текот на годинава ќе се вложат и пет милиони евра за патишта во должина од 70 километри: Липково-Арачиново, Тетово-Јажинце, Опае-Станчиќ, патот за поврзување на новиот локалитет Сончев град и Изворски мост-Гарски мост. Во 2013 ќе бидат завршени и регионалните патни правци Штип-Струмица и патот за позврзување на туристичкиот центар Кожуф, во должина од 24 километри, со инвестиција од 14 милиони евра. Годинава ќе стартува и проширувањето и изградбата на патот Велес-Кадрифаково, една од најцрните точки во државата од аспект на сообраќајни незгоди, со негово проширување од од 6,7 метри на 11 метри со две нови коловозни ленти. Ќе се модернизира и автопатската делница Велес-Катланово, во должина од 24 километри, во што ќе бидат инветсирани околу 8 милиони евра. Ќе продолжат и активностите за автопатската делница Демир Капија - Смоквица од Ко-

ридоут 10, со должина од 28 километри за што е обезбедена целосна финансиска конструкција. - Владата презема сериозни мерки и реализира процесни претпоставки кои ќе значат обезбедување и заокружување на финансиската конструкција која би значела можност за инвестиција во уште неколку автопатски делници, за што има напредоок со партнерите со кои се разговара, но за финалниот епилог ќе треба да почекаме во определено догледно време во првиот или вториот квартал годинава, рече владиниот портпарол. Тој информира дека Владата одвоила 200 милиони денари за сите потребни подготовки за старт на проектот за модернизација и воведување електронски системи за наплата на патарите. Тоа во ниту еден случај нема да биде причина за отпуштање на вработени од јавното претпријатие, односно тие што работат на наплата на патарините ќе бидат прераспоредени на други работни места.

СТАВРЕСКИ ВО ПОСЕТА НА ДОБИТНИЦИТЕ НА „КУПИ КУЌА, КУПИ СТАН“

Поддржуваме семејни вредности

Вицепремеирот и министер за финансии Зоран Ставрески беше во посета на домот на Иван и Ивана Стојановски во Скопје. Оваа млада брачна двојка живее веќе половина година во својот дом благодарение на проектот „Купи куќа, купи стан“. - Иван и Ивана беа едни од првите кои аплицираа за проектот „Купи куќа, купи стан“. На јавното доделување на кредити им ветив дека ќе ги посетам и еве денеска по тој повод, како и по повод на најмалиот член на ова смеејство Максим, кој има два месеци, сум тука, изјави министерот Ставрески за време на посетата на семејството Стојановски. Иван и Ивана, како што посочи, се едни од 110 семејства кои досега ја искористија оваа поволност и благодарение на неа изградија свој дом. - Огромно

задоволство е што проектот „Купи куќа, купи стан“ обезбеди дом за нив и ќе продолжи и во иднина да обезбедува дом за стотици други семејства. Тоа го прави успешен, нагласи Ставрески.

Искажувајќи благодарност за посетата Ивана Стојановска рече дека со Иван биле внечани, но бидејќи немале стан живееле одвоено секој со своите родители. Како момче и девојка се гледавме

и потоа секој по дома. Благодарение на проектот „Купи куќа купи стан“ дојдовме до свој стан и станавме вистинско семејство веќе половина година откако се вселивме. Пред два месеци во нашиот дојде и Максим и сега ова е наш дом, рече Ивана. Иван Стојановски рече дека „Купи куќа купи стан“ е можност за почеток. - Ние го користевме моделот половина рата и добивме субвенција од Владата од 6 илјади евра. Тоа е навистина поддршка за некој што започнува заеднички живот. Во секој случај добивате, додадде тој. Министерот Ставрески на семејството Стојановски им подари икона со „Свети Јован“ по повод празникот за да го заштити домот, како и подарок за најмладиот член на семејството Максим.


12

СКОПЈЕ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

ВО СКОПЈЕ СЕ БАРАШЕ КРСТОТ НА ПОВЕЌЕ ЛОКАЦИИ

Арсовски најсреќен меѓу 173 учесници Д

ејан Арсовски од скопската населба Драчево го фати светиот крст во водите на реката Вардар во Скопје. Пред неколку илјади присутни, Дејан беше најсреќен од 173-те лица кои беа во трка по светиот крст кој се фрлаше од мо стот кај „Холидеј Ин“. Арсовски за првпат учествувал на оваа манифе стација, а се решил да скока по крстот поради синот Војдан кој на Водици го славел својот именден. Најмладиот скопјанец кој годинава се се обиде да го фати светиот крст е 15 годишниот Филип Лазаревски. Традиционално, Градот Скопје на најсреќниот што ќе го фати светиот крст му доделува златник, кој годинава на Дејан Арсовски му го подари градоначалникот, Коце Трајановски. И во Карпош, на Железниот мост кој е границата меѓу двете општини Карпош и Ѓорче Петров веќе четврта година по ред се фрла крстот за Водици во водите на Вардар. Пред неколку илјадната публика од граѓани од двете општини, крстот го фати Кристијан Андреев. На големата народна и верска манифе стација, на која присуствуваше црковниот одбор и свештените лица од црквите „Свети Пантлејмон“ во Нерези и „Свети Петар и Павле“ од Ѓорче Петров, за среќниот граѓанин кој го фати крстот Општината обезбеди

донација – плазма телевизор. Втора година по ред осветениот крст, кој се фрла во водите на езерото на хотелот „Бест Ве стерн Белви“ во општина Илинден, се најде во рацете на седумнае сетгодишниот Марио Димитријевски. На петтото јубилејно празнување на Богојавление Водици во Општина Илинден, чиј организатор е Општината заедно со

свештениците од црквата “Свети Константин и Елена“ беа пријавени 60 верници. На најсреќниот учесник, кој годинава по трет пат се фрли по Богојавленскиот крст, од страна на градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски, како и од претставници на јавните претпријатија, повеќе бизнисмени и граѓани му беа доделени повеќе вредни награди.

Се одржа „Пивтијада“ во Автокоманда

На преполнетиот плоштад во Автокоманда, во саботата, жените од урбаните и месните заедници, организацијата на жени од Здружението на пензионери и неколку ресторани, кои се наоѓаат на територија на општината, ги изложија и продаваа своите пивтии, а собраните средства ќесе донираат на Детската клиника во Скопје. „Пивтијада“, по повод вер-

скиот празник Водици, која имаше и натпреварувачки карактер. Во категоријата аматери за најдобри беа прогласени пивтиите на Рената Чифутова од УЗ „Крсте Мисирков“, Надежда Кирковска од УЗ „Маџари 2“ и Благородна Петрушевска од општина Петровец, додека во категорија на профе сионалци победи ре сторанот „Ритуал“ од Трубарево.


Понеделник, 21 јануари 2013 година

СКОПЈЕ

13

Едукација за СИДА преку игра на сенки

Легализирани уште 60 дивоградби Уште 60 нови решенија за легализација на дивоградби се поделени на граѓани и фирми во општина Гази Баба. Според информации од Општината, до нив се подне сени16000 барања за легализација на бесправно изградени објекти, од кои до се-

га се решени 1000 предмети. Формираните тимови за легализација кои се со ставени од вработени во општината, како и дополнителен ангажман на волонтери се секојдневно на терен по стапувајќи по барањата на граѓаните, велат од Гази Баба.

Театарот „Сенки и облаци” од Скопје заедно со 20 други организации од светот доби грант од познатата МТВ Стеинг алајв Фондација за ХИВ/СИДА едукација на младите во Македонија. Те атарот од јануари до април годинава, ќе го реализира проектот „ХИВ/СИДА едукација преку игра на сенки“. Проектот се реализира со поддршка на Младинскиот културен центар - МКЦ од Скопје, Здружението Х.Е.Р.А и мрежата на НВО и Y-PEER Македонија. Преку проектот треба да се едуцираат младите за ХИВ/СИДА и да се обучат за игра на сенки, нивна креација на претстави со сенки и патувачки караван на претставите низ неколку града во Македонија.

Активно стите се ре ализираат во три фази. Првата фаза ќе биде викенд тренинг за ХИВ/СИДА и сексуално и репродуктивно здравје на 9 и 10 февруари, вториот викенд ќе се одржат работилници за создавање театарска претстава со сенки што ќе се спроведат на 16 и 17 февруари, 23 и 24 февруари и на 2 и на 3 март, а третата фаза ќе биде те атарски караван во Велес, Тетово, Куманово и во Кавадарци и ќе се реализира во текот на април годинава.


14 ОХРИД

МАКЕДОНИЈА

Понеделник, 21 јануари 2013 година

Рибна чорба за Гинис

Манифе стациите поврзани со одбележувањето на Водици и верските празници Богојавление и Соборот на Свети Јован Крстител во Охрид оваа година беа заокружени со нов Гинисов рекорд на приготвени 3,3 тона рибна чорба. - Гинисовиот рекорд е соборен, досегашниот рекорд изнесуваше 3.025 литри рибна чорба, а ние веќе имаме 3.300 литри. Чорбата е готова, се е регистрирано со видео-запис и сето ќе биде заверено на нотар. Спроведени се инструкциите од гинисовата централа , така што не очекуваме ништо друго освен потврда на соборениот рекорд, рече Љубен Арнаудов, претседател на Здружението за целосна афирмација на МПЦ „Богојавление“ што е организатор на световниот дел од празнувањето на Богојавление – Водици во Охрид. Подготовките за чорбата и нејзиното приготвување ја спроведоа профе сори и ученици од средното уго стителско училиште „Ванчо Питоше ски“ од Охрид, а потребните намирници ги обезбеди фирмата

КУМАНОВО

Мултимедијалниот центар „Карпино“, викендов ја организира единаесеттата по ред „Пивтијада“ пред ресторанот „Грација“ во населбата Карпош. Годинава се подготвени над 350 чинии пивтии, за што се употребени повеќе од 70 килограми месо. -Оваа година имаме најмногу гости, затоа што пивтијадата ја организираме само во еден ден. Радува фактот што секоја година се вклучуваат се повеќе млади луѓе, кои сакаат да ја зачуваат оваа убава традиција на Водици. Верувам дека пивтијата, по кумановскиот мезалук и су-

„Дасс инженеринг“. За подготовка на чорбата за Гинис беа употребени 500 килограми ло сос, 200 килограми ослиќ и 150 килограми ка лифорниска пастрмка, како и 140 килограми морков, 50 килограми целер, 20 килограми пашканат, 110 литри масло, 100 килограми брашно за запршката, 200 вр залки магдонос и 20 килограми зачин и сол. Блаже Јордано ски, профе сор по готварство од „Ванчо

Питоше ски“, инаку главниот готвач што ја подготви рибната чорба, рече дека подготовките за приготвувањето на рибната чорба започнале уште пред еден ме сец, за самото приготвување да почне од петокот, со чистењето на рибата и зеленчукот. Сето тоа финализира со 11 илјади порции рибна чорба, сварена на дрво, за што се потрошени четири кубни метри дрво. Сандре Трповски, сопстве-

никот на „Дасс инженеринг“ кој ги обезбеди сите со стојки потребни за чорбата за Гинис, ги повика сите граѓани на Охрид и на цела Македонија да се вклучат во оваа манифе стација, за таа догодина да биде уште повеличенствена. - Доколку овој наш рекорд биде соборен, ние догодина повторно ќе собереме екипа за да го собориме, рече тој. Инаку, празникот Собор на Свети Јован Крстител и оваа година во Охрид беше прославен со атракцијата на традиционалното капење на рибарите во водите на Охридското Езеро, како продолжение на веќе воспоставената традиција на тој начин да се одбележува завршувањето на забраната за риболов по зимскиот мрест на рибата. Доследен на ветувањата остана и поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере, кој при неговото заминување од функцијата најави дека секогаш кога ќе биде во можност за Водици ќе биде тука во Охрид, и меѓу оние што ќе се капат на Денот на рибарите.

Во знакот на „Пивтијадата“ џук ќе стане препознатлив бренд на гастрономската мапа во Куманово, што ни беше целта кога почнувавме со организација на оваа манифестација, изјави Зоран Павловски од Мултимедијален центар „Kарпино“. Оваа година за признанието најдобра пивтија се пријавија 12 кумановки. Најдобра и највкусна беше прогласена пивтијата „Манастир Карпино“, подготвена од Лила Божиновска. -За да се направи вкусна пивтија треба да се стави квалитетно месо со коски. Најмногу свински нозе и уши, бутчиња и свежо месо. Смесата треба долго да се вари, најмалку 5-6 часа. Марифетлукот е во сржта на коските. Јас учествувам од почетокот на организирањето на

Пивтијадата, и досега имам освоено две трети места. Оваа година пивтијата ја нареков „Манастир Карпино“ и ја освоив првата награда, поради што сум многу среќна, вели Божиновска. Кумството на празникот го презеде советникот Тони Трајковски.

-Како христијанин и верник, ова ми претставува голема чест и задоволство што сум дел од оваа традиција. Многу сум среќен поради кумаството и посакувам многу здравје, среќа и бериќет на сите православни граѓани од Куманово, изјави Трајковски.


Понеделник, 21 јануари 2013 година

РЕСЕН

МАКЕДОНИЈА

Андруш како мразокршач

Ниту температурата од 10 степени целзиусови, ниту мразот кој мораше да се пробие за да се стигне до студените води на Љоречка Река, не го поколебаа 65-годишниот Андруш Јо сифовски, во раните утрински часови да го изврши своето традиционално, овој пат јубилејно, 50-то по ред капење на празникот Водици - Богојавление. За него ниските температури се вообичаени. Андруш ја продолжува семејната традицијата на неговиот дедо Ристе, која се негува повеќе од еден век, а очекува да го наследат неговите внуци, Андрија и Михајло. Јо сифовски не е сигурен да ли ваквите подвизи заслужуваат ме сто во Гинисовата книга на рекорди, но нема ништо против да се случи тоа.

15

ПРИЛЕП

Обнова на градскиот плоштад Локалната самоуправа во својата програма за 2013 година, има за цел да го реконструира градскиот плоштад „Методија Андонов-Ченто“. Градежните зафати на плоштадот ќе започнат од улицата „Борка Талески“ на потегот од ОУ „Кочо Рацин“ па се до поранешната градска кафеана. Реконструкцијата е на површина од околу 8.000 квадратни метри и ќе се одвива во три фази. Ќе се заменуваат постоечките плочки со нови гранитни, а воедно е предвидено и зголемување на постојаните зелени површини, како и поставување на модерна урбана опрема и обновување на осветлувањето. Р.А.


16

ДОСИЕ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

Расчистен случајот на грабежот на банка во ТЦ „Буњаковец“

П

о расчистениот случај со разбојништвото во експозитурата на ТТК Банка во Прилеп, СВР Скопје го расчисти и документираше случајот со разбојништво во експозитурата на Стопанска Банка во ТЦ „Буњаковец“ во Скопје од почетокот на ме сецов, при што еден од осомничените е П.С. (56) кому Истражен судија од прилепскиот суд му одреди мерка притвор од 30 дена поради разбојништвото во ТТК Банка. Како што е познато на трети овој ме сец околу 10 часот П.С. вооружен со пиштол и заедно со уште едно непознато лице, двајцата маскирани, влегле во експозитурата на Стопанска Банка и заканувајќи им се на

четворица вработени од зеле околу 455.000 денари и 120 евра по што веднаш го напуштиле ме стото стекнувајќи се со противправна имотна корист од околу 462.000 денари. П.С. бил на издржување затворска казна во КПД Идризово и на 30 де кем ври ми натата годи на бил пу штен на ви кенд по што не се вратил. Од страна на СВР Скоп је из вр шен е раз го вор со осом ни че ни от кој во целост го признал делото и ќе следи со од вет на кри вич на при ја ва за осом ни че ни от кој, инаку, е познат по повеќе кривич ни де ла „те шка кражба“, „раз бој ниш тво“, „кражба“, „си лу ва ње“ и „недоз воле но изработување, држење и тргување со оружје“.

Фатени диви ловџии во резерватот „Јасен“ По барање и по пријава на Јавното претпријатие „Јасен“, дека во внатрешноста на резерватот има поголема група вооружени лица кои без поседување дозвола вршат кривично дело недозволен лов, припадници на МВР излегоа на терен и асистираа во пронаоѓање на групата. Така минатиот викенд групата била лоцирана, но тие не ја послушале упатената полициска наредба да застанат и се упатиле во правец на село Тажево. Подоцна во селото со ловџиска пушка што ја поседувал без дозвола бил пресретнат Ѓ.Н. (52) од Македонски Брод, кој признал дека во напуштена куќа во селото има и уште една ловџиска пушка без

документи. Таа била пронајдена во една од трите напуштени куќи во селото во кои се засолниле ловџиите кај лицето Б.С. (34) од село Сарадиново, прилепско, кој поседувал исто така ловџиска пушка без дозвола, поради што заедно со лицето Ѓ.Н. се приведени и предадени во Полициската станица Кисела Вода. Лицата Ч. С. (55), Б. Р. (51) и Б. Д. (46) сите од Волково, скопско и лицата И. Р. (37), А.М. (49), Г. П. (38), М. И. (39) и Ч. В. (52) од Скопје, како и Р. Б. (56) од село Блаце поседувале оружје наменето за лов и имале дозвола, но од страна на овластени лица од ЈПУ „Јасен“, пушките, вкупно единаесет, им се привремено одземени.

Скијачки билет причина за физичка пресметка

На локалитетот Попова Шапка, на скијачката патека „Елем“, завчера околу пладне дошло до нарушување на јавниот ред и мир при што А. З. (31) од Скопје почнал расправија, кога од А.Р., вработен во агенцијата за обезбедување „Секуритас ЦЦ“ му бил побаран билет за скијање. Во тој момент на самото место бил и П.Д. директор на ДУТ „Елем“ кој му укажал дека биле-

тот се носи на видно место, на што А.З. почнал да му упатува навреди, а потоа непочитувајќи го редот, се качил на ски лифтот и се упатил кон хотелот Попова Шапка. Од вработените во наведената агенција А.З. бил стигнат, по што лицето Ј.И. физички нападнал вработен во агенцијата. Во врска со тоа од страна на СВР-Тетово против А.З. и Ј.И. ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Пронајден тетовец за издржување затворска казна

Завчера во вечерните часови во Тетово, постапувајќи по судска наредба од страна на СВР Тетово бил лишен од слобода Мендух А. (43) од селото Порој. Тој беше баран поради издржување казна затвор од три години и три месеци за сторено кривично дело „разбојништво“. Мендух А. веднаш бил предаден во затворот во Тетово.


Понеделник, 21 јануари 2013 година

В

Трипун КАРАПЕТРОВ

аква порака од Атина пред извесно време испратија до Република Македонија премиерите на Грција и Бугарија – Андонис Самарас и Бојко Борисив. Пораката произлегува од разговорите и заедничкиот заклучок дека Република Македонија треба “европски да се однесува спрема соседите“. Во спротивно се заканија со блокада на почетокот на преговорите за членство на Република Македонија во ЕУ и НАТО. Да. Само во лексиката на градација на нивото на односите помеѓу две земји, категоријата“Европско однесување“ не постои. Односите се квалифукуват со точно прецизирани карактеристики во рамките на скалата од 10-те скалила . Највисокото ниво на добри односи меѓу две држави се нарекува „сојузнички односи“ – тоа се односи помеѓу две земји членки на еден сојуз или унија, како што се Грција и Бугарија, Франција и Германија и т.н.. Да не ги набројувам останатите 8 нивоа до последното, кое го карактеризира најниското ниво на односите помеѓу две држави, а тоа се нарекува „односи де-факто“, какви што беа македонско-косовските до признавањето на Косово од страна на Република Македонијатоа (секоја од двете држави само знае за постоењето на другата). Политичари од таков ранг не се должни да го знаат тоа. Меѓутоа, ако изјавата ја подготвиле стручните служби, професионални дипломати, не би направиле таков превид. Кај нас, во Република Македонија, не само политичарите од „висок ранг“, тоа не го знаат и “професионални“ дипломати, “експертите“ за меѓународни односи. Нивото на односи го оценуват со паушална квалификации како на пр. “одлични“, “нема проблем“

Дневниот весник „Ден“ е отворен за различни мислења, но се оградува од ставовите на колумнистите

КОЛУМНА

„Македонија не се однесув европски спрема соседите“

итн. кои исто така не постојат во скалата за градацијата на односите помеѓу две земји. Таквата формулација и консултациите на двајцата премиери (Борисов и Самарас), без присуство и на своите наjблиски соработници, зборува за одреден степен на конспиративност (за што имаат право и самите одлучуваат). Меѓутоа, кога во такви околности се соопштува, како заедничка порака, наликува на заговор и компромитација на Република Македонија. Се наметнува прашањето, зошто во таква форма сето тоа е изведено, кога и двете соседни држави имаат можност поединачно да му го соопштат тоа на третиот партнер - Република Македонија. Без секакво сомневање, изјавата е осмислена со некаква цел. Дотолку повеќе што Грција потоа го одбива предлогот на еврокомесарот Штефан Филе за оджување триилатерална средба – Македонија-Грција – ЕУ. Ако Бугарија и Грција имале намера да манифестираат сопствено “европско однесување“, тогаш можеле да го наведат примерот на односите помеѓу две европски држави, на пр. Германија и Чешка. Познато е дека со декрет на чешкиот претседател, Едвард Бенеш од 1945 година, од Чешка беа протерани 2,5 до 3 милиони Судетски Германци, Австријанци и Унгарци на кој им беше конфискуван нивниот недвижен имот, стекнат и до 1938 година. Германија побара од Чехословачка (тогашната федерација), тој Декрет да се укине. Тогашниот претседател на чешкиот парламент, актуелниот шеф на државата, Вацлав Клаус, прашањето го стави на дневен ред пред чехословачкиот парламент. Барањето на Германија парламентот не го одобри – со заклучок декретот на Едвард Бенеш да не се укине по било каква цена. Кога дојде времето за приемот на Чехословачка во ЕУ и НАТО, Геманија не само што тој процес не го блокира, со правото на вето, туку не помисчуваше на такво нешто, иако владата имаше

притисоци од внатрешни политички структури. Чехословачка во солидни релаксирани односи ги спроведе сите предвидени реформи и беше примена во ЕУ и НАТО. Прашањето сеуште “лебди“ како отворено за Германците, Австријанците и Унгарците, додека Чесите и Словаците сметаат дека „не треба да се враќаат за решавање на прашања кои биле решени во минатото“. “Европското однесување“ кое го манифестираат сите инволвирани држави со случајот за укинување на декретот на Е.Бенеш, треба да служи како пример на балканските простори. На 13.ноември 2012 година чешкиот претседател, Вацлав Клауз, беше во тридневна посета на Австрија. Оствари средби со неговиот колега, со премиерот Хајнц Фишер, со спикерот на парламентот Барбор Памер и со градоначалникот на Виена Микаел Гаул. Во сите средби се констатира дека “односите успешно се развиваат и покрај несогласувањата по одредени прашања“ (се мислеше на изградба на атомската централа “Темелин“ и декретот на Е.Бенеш). Еден месец пред тоа, на 10.октомври 2012 година, претседателот на Германија Јоахим Гаук беше во посета на Чешка. Меѓу другите протокуларни обврски, присуствуваше во селото Лидиц на одбележувањето денот на трагедијата, кога 1943 година 173 жители на Ливиц, невини мажи, жени и деца, нацистите ги сместиле во концентрациони логори, а селото го срамниле со земја. Во говорот, меѓу другото, германскиот претседател рече, “Злоделата на нацизмот го полнат чуството на голем срам“... Тоа се случило по наредба на Хитлер како освета поради убиството на германскиот респотектор, Јејдрих (наредбата била да се убијат 10.000 најпознати Чеси). Е. Такви се европските однесувања. Во оваа приказна треба да се препознае секоја балканска држава. Во спротивно, државите нема

17

бидат европски, а нивните политичари нема да бидат „Европејци“, туку Балканци, со балкански размислувања. Германија, Австрија и Унгарија имаа, покажаа максимално разбирање за чешкиот и словачкиот став. Декретите (вкупно 143) на Едврд Бенеш за уредување на разурнатата држава, за Чесите и Словаците е нешто свето (како што е уставното име на Република Македонија). Ги бранеле и одбранеиле од притисоците на комунистите и нивно укинување не дозволуват во еден демократски систем. Ваквото однесување на Грција и Бугарија е копија на нивното однесување точно од пред 100 години 1912 година. Тогаш, на 13.март 1912 година, Србија и Бугарија потпишаа договор за пријателство и соработка (со тајни прилози) за напад на Турција без да ја известат Русија (посредничка и арбитер за исполнување на договорот) и покрај тоа што и двете држави имале таква обврска, а после тоа да расправаат за поделбата на Македонија. Што се случува? Потполно исти таков договор Бугарија потписала на 29.мај 1912 г. и со Грција, а во септември истата година и со Црна Гора (без знаење на рускиот император). Тие договори за делување против Турција се претвориле во крвави меѓусобни војни и крвопролевање. И наместо, како првославните народи, да се обратат до рускиот император кој бил покровител и арбитер, тие ја избрале Втора балканска војна. Бугарскиот специјален пратенк Хаџи – Мишев се колнел пред рускиот дипломата С.Р.Урусов, вршител на работите во Софија, дека Бугарија нема ништо да преземе без знаење на Русија. Бугарија и Грција водат политика према Македонија со класична замена на тезите и со смена на покровителот – на местото на Русија таа улога сега и припадна на ЕУ. Одбивањето на предлогот на Штефан Филе навестува дека и ЕУ ќе ја снајде судбината на Русија во 1912 година.


18

СВЕТ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

ПЕДЕСЕТ И ПЕТ МРТВИ ПО АКЦИЈАТА НА А

Заложничка д Лидерите на земји чиишто граѓани беа во рацете на терористите во Алжир, вклучувајќи ги Велика Британија и САД, признаа дека не постоеше алтернатива освен воена операција гасната постројка во Тигенрурин

Тачи: Србија почна да го признава Косово Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека средбата со српскиот премер Ивица Дачиќ во Брисел, на кој се разговарало за границите, претставува победа на државноста на Косово. -Србија со постигнатиот договор во правна смисла започна да ја признава државноста на Косово – изјави Тачи. Тој додаде дека секој сон на Србија за поделба на Косово е завршен на 25 јули 2011 година кога е донесена одлуката за поставува-

ње на косовски цариници на граничните премини на северот од Косово. - Косово до денес е признато од страна на околу сто држави, сега е дојдено времето и Србија да донесе одлука за признавање на Косово, дојдено е времето Белград конечно да ја разбере реалноста - рече Тачи.Косовскиот премиер нагласи дека Приштина не ја признава Платформата за Косово која ја донесе парламентот на Србија.

На светот му се потреб ни 600 милиони нови работни места до 2020 година за да може да остане во чекор со растот на населението, оценува Светската банка. Според оваа институција решени ето на тој проблем лежи во приватниот сектор, кој обезбедува 9 од 10 ра бот ни ме ста. Во светот моментално има 200 милиони невработени. Истра жу ва њето по ка жа ло де ка работоспособното население се зголемува за 45 милиони секоја година, но повеќе од третина од ис пи та ни те ра ботода вачи ши рум светот не успеале да најдат

П

еде сет и пет мртви е крвавиот биланс од четиридневната заложничка криза на гасната постројка во Алжир. Алжирските командо си убиле 32 исламистички милитанти во операцијата за ослободување на заложниците, додека теорристите убија 23 заложници, пренесуват странските агенции. Иако има голем број убиени заложници алжирските сили успеале да ослободат 685 алжирски работници и 197 странски државјани кои од средата беа држени во комплексот кај Ин Аменас во алжирскиот дел од сахарската пустина.

Според официјалното соопштение, од 32-та убиени терористи, тројца биле Алжирци, а на другите не им е прецизирана национално ста, но се потенцира дека главно биле експерти за експлозиви. Алжирската армија соопшти дека пронашла голем арсенал од шест митралези, 21 пушка, два снајпера, два минофрлача со гранати, шест ракети со лансери, два рачни минофрлачи со осум ракети, де сет ракети во експлозивни појаси, Пронајдени се и странски воени униформи и резерви од муниција и експлозиви. Меѓународната заедница главно заеднички им даде под-

Нови работни места за спас за

вработени со потребните вештини. Созда ва њето на но ви ра бот ни места во земјите во развој може да се забрза кога надминувањето на преч ки те во раз ви ва њето на приватниот сектор ќе им стане при о ри тет на кре ато ри те на политиката. - Ка ко нај голе ма ме ѓу нардо на институција која се занимава со раз во јот на при ват ни от се ктор, сметаме дека отварањето на нови работни места е најсигурниот


СВЕТ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

АЛЖИРСКИТЕ СИЛИ ЗА РАЗБИВАЊЕ НА ИСЛАМИСТИТЕ

дама потопена во крв

дршка на алжирските власти за неутрализирањето екстремисти. Лидерите на земји чиишто граѓани беа во рацете на терористите во Алжир, вклучувајќи ги Велика Британија и САД, признаа дека не постоеше алтернатива освен воена операција гасната по стројка во Тигенрурин. Операцијата ја поддржа и францускиот претседател Франсоа Оланд, кој ја нарече воената акција на алжирските власти целосно адекватна. -Кога станува збор за заложништво со толку многу луѓе, како и решителноста на терористите подготвени да ги убијат, што тие

а светот

излез од сиромаштијата - изјави извршниот директор на Меѓу на род ни от фи нан си ски центар, Џин Јонг Кај. Анализата на центарот покажала де ка не по вол ната ин ве сти ци ска кли ма, не а де кват ната инфраструктура, ограничениот пристап до изворите за микро, ма ли те и сред ни те прет при јатија и недостатокот од обука и ве шти ни, се нај голе ми преч ки за отворање работни места во приватниот сектор.

и го демонстрираа, се чини дека една земја како Алжир соодветно одговори на терористите со кои не можеше да има никакви преговори - рече францускиот претседател. Единствената земја која се спротистави на военото решение на заложничката криза беше Јапонија. Јапонски власти побараа да се прекине операцијата, која ги загрозува животите на заложниците. По оваа изјава, амбасадорот на Алжир во Токио, беше повикан во јапонското министерство за надворешни работи. Судбината на пет британски државјани с уште е неизвесна

и по завршувањето на операцијата на алжирската војска со која беше ставен крај на заложничката драма.Одговорно ста за нападот во Алжир ја пре зеде исламистичката милитантна бригада Ал Мулатхамин, која ја поредводи Моктар Белмоктхар, које близок со Ал Каеда.Причина за киднапирањето странци е фрнацуската во ена интервенција во Мали, која исламистите бараат да биде веднаш прекината.ССо овој напад во Алжир не само што беа мета западните сили, туку и африканските земји а пред се Алжир бидејќи ја поддржува француската интервенција во Мали.

19

Тимошенко обвинета за убиство

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко официјално е обвинета за организирање на убиството на пратеникот во украинскиот парламент Јевгениј Шчербан во 1996 година, пренесуваат светските агенции. Обвинителството утврдило дека убиството на пратеникот таа го нарачала заедно со некогашниот премиер Павел Лазаренко, при што на убијците им исплатиле 2,8 милиони долари. Шчербан беше убиен на аеродромот во Доњецк зимата 1996 година, а заедно со него настрадаа неговата сопруга и еден вработен на аеродромот. Тимошенко која отслужува седумгодишна затворска казна за злупотреба на службената должност, во случај да биде прогласена за виновна се соочува со доживотна казна затвор.

Отстранет споменикот во Прешево

Припадниците на Жандармеријата вчера изутрина го тргнаа споменикот на поранешните припадници на ОВПМБ од плоштадот пред зградата на општина Прешево, јави Танјуг. За отсранување на споменикот Обиле испратени 200 припадници на Жандармеријата а потоа тој со багер е кренат и ставен во камион. Српскиот премир и министер за внатрепни работи Ивица Дачиќ изјави дека по истекот на сите законски рокови, а по налог на

Министерството за правда, припадниците на Жандармеријата го отстраниле нелегално поставениот споменик. - Србија покажа доволно трпение, но и испрати јасен сигнал дека законот мора да се почитува и дека никој не е посилен од државата рече Дачиќ. Тој дополни дека акцијата е изведена без какви и да се инциденти и без употреба на сила. Споменикот на припадниците на албанската ОВПМБ поставен е во ноември минатата година, а Вла-

дата на Србија соопшти дека мора да биде отстранет до 17 јануари, за кога беше закажана четвртата рунда преговори меѓу Белград и Приштина.Тој не беше отстранет на време.Најнов предлог за решавање на спорот дојде од здружението на ветерани на поранешната ОВПМБ тој споменик да биде преместен од центарот на градот во дворот на џамијата или Домот на културата во Прешево. Според косовските медиуми, предлогот дошол од Приштина и Тирана.


20

СВЕТ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

ДАЛИ СВЕТОТ ИМА НЕКАКВА КОРИСТ ОД АТОМСКИТЕ БОМБИ?

Митовите за нуклеар Производството на уште поразорно оружје само ги зголемува ужасите на војната, но не и извесноста на нејзиниот крај

П

ред пет години, четворица великани на американската надворешна политика – поранешниот државен секретар Џорџ Шулц и Хенри Кисинџер, потоа поранешниот секретар за одбрана Вилијам Пери и поранешниот сенатор Сем Нан, повикаа на создавање на свет ослободен од нуклеарно оружје. Идејата која беше на маргините на пацифичкиот идеализам сега доби на значење и стана една од клучните теми на надворешно политичките дебати, пренесува „Њујорк тајмс“. Околу 76 милиони американски бејби бумери (родени непо средно по Втората светска војна) пораснати се во текот на

Студената војна, кога владееше голем страв од нуклеарно оружје, од училишните вежби до правење на скривници во домовите. Потоа во текот на 1980тите и во време на претседавањето на Роналд Реган, имајќи ги предвид и големите антинукле арни демонстрации, во преговорите со Советскиот Сојуз драстично се намали нуклеарниот арсенал на двете супер сили. Меѓутоа, тажно е таква иницијатива да биде во застој. Дел од причините е страв од нуклеарно оружје кое го по седуваат другите: Џорџ Буш ги искористи стравувањата од нуклеарно оружје за да ја оправда инвазијата на Ирак во 2003 година.

Минатата година многу Републиканци изјавуваа дека попрво би војувале со Иран отколку да му дозволат да по седува атомска бомба. Исто така по стои мала група на луѓе кои силно веруваат во нукле арното оружје. За да издејствува усвојување на новиот договор со Русија за намалување на нуклеарно оружје во 2010 година (СТАРТ), претседателот Обама мораше да вети дека ќе потроши 185 милијарди долари за модернизација на нуклеарните ракети и системи за нивно лансирање во следните 10 години, што потврдува дека се уште по стои силна поддршка за ова оружје. Тоа може да се објасни со пет многу врежани митови.

Првиот мит е дека нуклеарното оружје го сменило текот на Втората свет ска војна. Ако го оставиме на страна прашањето на морално ста на одлуката на САД да фрлат бомби на Хирошима и Нагасаки, новите истражувања на историчарите Тсуошија Хе сегава и други научници покажуваат дека Јапонија се предаде не поради американската акција, туку бидејќи Советскиот Сојуз ја напуштил неутралната позиција и се вклучил во војна против нив. Шеесет и шест јапонски градови веќе беа уништени од конвенционално оружје, така двата града уништени со бомбите не прет ставуваа голема разлика. Оправдувањето на предавство-


СВЕТ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

рките

то со фрлањето на атомски бомби беше поволно и за јапонските лидери, бидејќи тоа им овозможуваше да го припишат поразот на чудесното оружје. Вториот мит се одне сува на масовното уништување. Меѓутоа, со тоа не се победува во војна, како што тоа е можно со убивање на војници. Ниту една војна не е добиена само со убивање на цивили. Опсадата на Ленинград во 1941 година не ги охрабри свет ските лидери од борбата против Хитлер, како што ни бомбардирањето на Дрезден во 1945 година не ја принуди Германија да капитулира. Се додека војската има шанси да победи, војните продолжуваат. Производството на уште поразорно оружје само ги зголемува ужасите на војната, но не и извесно ста на нејзиниот крај. Третиот мит се одне сува на довербата на одвраќање од нуклеарното оружје. Многу лидери пре земаа ризик и се одне суваа агре сивно во текот на нуклеарните кризи. Претседателот на САД Џорџ Кенеди и неговите советници во 1962 година знаеја дека со блокадата на Куба ризикуваат нукле арна војна. Тоа го наведоа како можност дури 60 пати додека разгледуваа разни опции. Меѓутоа, се одлучија да делуваат. Поборниците за употреба на ова оружје можат да тврдат дека ниту една нуклеарна криза не прерасна ла во нуклеарна војна, што е потврда на ефикасно ста на стратегијата за одвраќање. Меѓутоа, со тоа ги редефинираат своите цели. Прво се сметаше дека нуклеарното оружје ќе обезбеди успех во преговорите, ќе спречат било каков напад, конвенционален или нуклеарен и ќе овозможат на земјите со нукле арен чадор да ги заштитат своите пријатели. Русите не се плашеа во текот на преговорите по Втората светска војна, кога се уште немаа нуклеарно оружје. Израел-

21

ПРЕКУ БОМБА ДО ИМИЏ НА СИЛА Франција, а не Израел, веројатно е последна земја која би се откажала од нук леарното оружје, бидејќи тоа и помага да го зачува имиџот на светска сила. Во свет без нук леарно оружје, Франција би била само земја со средна сила со богата кујна. Вистинската вредност на нук леарните бомби е во нивниот статусен симбол, а не како оружје за практична употреба. САД и другите нук леарни сили мора постапно да го укинат нук леарното оружје, но тоа нема да биде лесно. Многу лидери имаат многу мал интерес да се откажат од моќта – вистинска или

замислена. Секој договор мора да вклучи строга инспекција и обемна заштитна клаузула. Тоа искажува дека сите земји со нук леарно оружје се ангажираат во комплициран дипломатски процес. Во минатото се преговараше за забрана за други опасни оружја, како што се хемиското и биолошкото. Оваа забрана, како и законите, понекогаш се кршат. Меѓутоа, светот е многу побезбеден со овие забрани отколку без нив. Како што Реган знаеше, дека нук леарното оружје го прави светот поопасен а не побезбеден.

ско-арапскиот судир во 1973 година, како и околу Фокландските острови, покажаа дека може да се води војна против земји кои имаат нукле арно оружје, т.е. дека тоа не ги спречува конвенционалните војни.

Не би летале со авион за кој надлежните тврдат дека поседува уред кој спречува било каков механички де фект, што би се покажа ло на едногодишниот пример на 100 такви опремени авиони, без ниту една не среќа,

Треба да се отфрли и аргументот за нукле арниот чадор. Ако Британија како земја со нуклеарно оружје не можеше да го спречи нападот на своите одда лечени острови, како тогаш овој концепт на одвраќање може да оневозможи воен удар на други држави? Четвртиот мит се одне сува на долгиот мир. Имено, се истакнува дека отсуството на нуклеарна војна од 1945 година значи дека атомското оружје го зачувало мирот.

а потоа одеднаш да прекинат сите инспекции и поправки и да се одлучат да се потпрат само на тие нивни уреди. Последниот и најтврдокорен мит се одне сува на неповратно ста на проце сот. Кога и да соопштат иде а листите дека сакаат да го забранат нукле арното оружје, т.н. реалисти возвраќаат: - Не можете да го вратите нуклеарниот гение во шишето. Точно е дека ниту една технологија не е укината, но со тек на времето пре стана да се кори-

сти (пробајте да добиете техничка поддршка за било кој уред по стар од три години). Разни уреди исчезнуваат бидејќи се заменуваат со помодерни технологии или едно ставно бидејќи не се добри. Тука не се работи за тоа да се укине нуклеарното оружје, туку дали е корисно, а што е знак прашалник, имајќи предвид дека никој не го употребил последните 67 години. Не сакаат сите нукле арно оружје. Повеќето луѓе не забележа ле дека 12 земји или се откажа ле од нукле арните програми, демонтирајќи го по сто ечкото оружје, како што тоа го направи Јужна Африка во почетокот на 1990 години, или препуштајќи го на други земји, како Казахстан по распадот од Советскиот Сојуз во 1991 година, кога Русија го презема нивниот нукле арен арсенал. Од друга страна, само 9 земји имаат нуклеарни глави САД, Русија, Британија, Франција, Кина, Индија, Израел, Пакистан и Северна Кореја. Замислете чуварите на банките да се вооружени со динамит и запалка и ќе сфатите во која мера нуклеарното оружје е корисно: моќно, но незграпно за користење. Нуклеарното оружје е создадено од страв, развивано е и се одржува поради страв. Тоа е дино саурус со еволутивен ќорсокак, т.е. крај. Трендовите во денешните војни се кон опремање со помали, по софистицирани, по е фикасни и прецизни оружја со наведување. Нуклеарното оружје кое е многу опасно и не претерано корисно, припаѓа на минатото.


22

СВЕТ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

ОБИД ЗА АТЕНТАТ НА ЛИДЕРОТ НА БУГАРСКИТЕ ТУРЦИ

Говор со пиштол во глава!

Н

еидентификуван маж завче ра му впе ри пи штол на ли де рот на парти јата на бу гарските Турци, Ахмед Доган, доде ка тој др же ше го вор на парти ската кон фе рен ци ја во Софија. Напаѓачот станал од публиката и се упатил кон Доган, се качил на би ната и му впе рил пиштол во глава кога лидерот на Дви же ње то за пра ва и сло боди ја критикувал политиката на ЕУ и на бугарската влада.

Човекот не успеал да пукне од пиштолот, бидејќи Доган успеал да му го исфрли пиштолот од рака, а потоа делегатите на конференцијата го турнале на подот Човекот не успе ал да пукне од пи штолот, би деј ќи До ган успе ал да му го исфрли пиштолот од рака, а потоа делегатите на кон фе рен ци јата го турна ле на подот. Отка ко напа ѓачот бил совла дан на зем ја уште не кол ку де ле гати скок на ле од сво и те

ме ста и го претепа ле . Било утврдено дека напаѓачот по седу вал про пус ни ца за собирот, но сè уште не е јасно да ли тој бил делегат и како тој ус пе ал да го вне се оруж је то покрај силното обезбедување. Движењето за права и слободи е основано во 1990 годи-

на и е трета политичка партија во Собранието на Бугарија. Бу гар ски те меди уми прет ходно објавија дека Доган може би ќе се повлече од функ ци јата пре тседател на парти јата и де ка за ли дер ќе биде по ставен Љутвија Ме стана.

Во два града уапсени сите полицајци Два града во северниот дел на Мексико останаа без ниту еден полицаец, откако сите 158 полицајци, вклучувајќи ги и нивните шефови, биле уапсени во петокот поради поврзаност со организираниот криминал и наркокартелите.За безбедно ста во градовите сега се грижи армијата. - Двајца полициски началници, како и 47 полицајци од ме стото Лердо и 109 од од градот Гомес Паласио, во државата Дуранго, биле уапсени во заедничка акција на војската и полицијата во Дуранго - изјави државната обвинителка на таа сојузна држава, Соња де ла Гарса Фрагосо. Уапсените полицајци „се дел од внатрешната структура на организираниот криминал“, а повеќемина од нив се обвинети дека лично учествува ле во киднапирањата, прецизира ла

државната обвинителка. Градовите Лердо и Гомес Паласио, во кои живеат вкупно 500.000 луѓе, се наоѓаат во об-

ласт во која во последните три години се зголеми бројот на киднапирањата, исчезнувањата и убиствата, како дел од пресме-

тките на наркокартелите. Повеќето од уапсените полицајци се суспендирани во ноември и им е одземено оружјето.


Понеделник, 21 јануари 2013 година

ДЕН И НОЌ

23

Нова песна и спот на „Пука Козметика“ Б ратското хип-хоп дуо „Пука Козметика“ повторно со нов материјал во рамки на албумот „Да ви го на...пука пак“. Станува збор за видео запис на песната „Си го бара“, со музика на Иван Георгиевски - Номадуз, и текст, сценарио и режија на „Пука Козметика“. Во видео записот за песната која имате можност да ја погледнете на Јутјуб, како актери се појавуваат, Евгенија Николовска, Сандра Александрова, Милорад Цаик- Цајо, Мики Растаман, Дамјан бенз, Диџеј Је Ја, Мастер М и Кристијан Теодоров. Зад овој видео запис се запиша-

на имињата на Кристијан Тодоров - Кики кој е директор на фотографија, монтажа Жарко Масларковски и пост-продукција Огнен Шапковски. -Девојките кои се појавуваат во спотот се потенцијални доктори и менаџери и луѓе со позитивни и здрави погледи и не им се препишуваат карактерите на одглумените од нив ликови. За дрските сцени се користени стенд ин актери, вели братското дуо. На ја ве на е и промо ци ја на ви де ос по тот на „Ем Ти Ви Адриа“ која ќе се случи наскоро. И.Д.

„Почеток и крај“ на Мики Ка ко што и бе ше нај а ве но, ток му овој ме сец и ток му на овој ден ве ле ша не цот Ми ки Се кулов ски ќе ја про мо ви ра сво ја та нај но ва пес на. Оваа пес на ка ко и она што до се га го има сра бо те но ќе се нај де на не го ви от де би ал бум кој се оче ку ва да из ле зе кон кра јот

на оваа годи на. Пес ната „Поче ток и крај“ ко ја од де нес ќе имате мож ност да ја слуш не те на Јут јуб е уште ед но му зич ко ос тва ру ва ње чиј текст го на пи ша мла дата и ус пеш на Ре ната Кра лев ска, а за му зи ка та се по гри жи Зо ран Але ксиќ. И.Д.

Ново од Горан Папаз По неколкуте нумери кои се искачуваа на врвот на топ листите на македонските радио станици, Папаз и Масевски повторно ја освежуваат македонската музичка сцена со нов сингл насловен „Untouchable”(Недопирлива). Оваа нумера е во Dubstep (Electro dub) стил и е уникатна по тоа што е инструментална,односно целосно от свирена на

саксофон. Песната прет ставува нешто со сема ново кај нас, но и подалеку од границите на Македонија. Како комплетен автор и продуцент повторно се јавува Александар Масевски. Оваа тема ќе има две изданија, второто ќе биде во smooth jazz стил и ќе се најде на самиот албум, кој полека но сигурно Папаз и Масевски го подготвуваат.


24

ДЕН И НОЌ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

Понеделник, 21 јануари 2013 година

ДЕН И НОЌ

25

Хилари Свонк ограбена среде бел ден во Париз Познатата американка Хилари Свонк која е двократен добитник на „Оскар“ била ограбена во Париз, но за среќа, разбојниците не успеала да ја повредат. Додека актерката патувала во такси, кое поради сообраќајниот метеж едвај се дижело, автомобилот бил нападнат од двајца разбојници на мотоцикл. Тие го скршиле стаклото на колата и и ја извлекле од рацете на актерката нејзината дизајнирана чанта. Претходно, на отворањето на новиот бутик на луксузната модна куќа „Булгари “во Хонгконг, чантата која ја украле разбојниците, беше презентирана од страна на Свонк. Актерката беше таму во друштво на својот колега Едриен Броди, исто така, добитник на „Оскар“.

Конечно излезе новиот албум на Севе Со интересниот видео запис за песната „Узбуна“, за која се шпекулираше дека мелодијата е украдена од познат хит на Неда Украден, хрватската пејачка Северина го најави новиот албум. „Добродошао у клуб“ е нејзин 12 албум и во моментов е најпродаваниот музички албум во Хрват ска. На него покрај „Узбуна“ се најдоа и познатите хитови „Град без људи“,

„Бред Пит“ и„Италијана“, како и дуетот со Жељко Бебек – „Танго“. Ова музичко издание е до стапно за купување во дигитална верзија, а наскоро ќе биде пуштен во продажба и во стандадна ЦД форма.Деновиве на интернет сервисот ЈуТјуб беше поставена скратена вер зија на албумот на кое се по ставени провокативни фотографии од познатата хрватска дива.

Нема ниту пари, ниту интерес за детски емисии и филмови Во Македонија сеуште не е снимен долгометражен филм за деца

Николас Кејџ продолжува да неплаќа данок На до сегашниот долг на актерот од изминатите години, се додаваат уште екстра неколку илјади американски долари, одбегнување плаѓање данок за оваа тековна година. Кејџ се судрил со федералните даночни служби во 2011 година за зао станат долг од

статус: Надевај се, но не очекувај!

624 илјади и 934.64 долари. Се чини дека тој заборавил да плаќа данок во периодот од 2004-2009 година. Спо ред ло кал ната УЈП во април ми натата годи на акте рот исп латил за о ста нат долг за да но ци од 6 ми ли о ни до ла ри. Н.П.

ВИКТОРИЈА ЛОБА

И

Сања ТРАЈКОВСКА

покрај постоењето на денешните модерни технологии и аудиовизуелни алатки, во областа на продуцирањето на детски емисии и долгометражни филмови наменети за најмладите, кај нас, нема напредок и иновации. Повеќе од очигледно е дека, секторот за продукција и емитување одговорен за развој на детската програма не е доволно развиен, а најголемата причина за ова е недостатокот на финансиски сретства. Иво Антов од продукцијата „Наше маало“, кој го

организираше и првиот фестивал за филм за деца „Наш мал фестивал“, смета дека нема смисла да се дискутира за останатите причини. -Многу сум размислувал за причините во однос на тоа зошто повеќе нема цртани филмови, стрипови и детски емисии, на пример од типот на „Наше маало“, а долгометражни филмови воопшто и немало. Но безполезно е да се бараат причините за тоа. Нормално, финансиите се проблем, но има и доста други причини, вели Антов. Според него, неопходно е, многу повеќе да се иницира и стимулира потенцијалот за продукција и

емитување на детски програми, а во однос на детските филмови, тој смета дека, има заинтересирани автори, но дека во Фондот тие, едноставно, не поминуваат. - Двапати сум нудел сценарио за детски филм во Филмскиот фонд, кое не ми било одобрено, иако со години ми е императив да го снимам првиот македонски долгометражен игран филм. Во изминативе години имало и други апликанти, но досега никој не поминал. Факт е дека во Македонија има мал број автори и писатели за деца. Горјан Петревски ни е најмладиот, па од тука се гледа како стојат работите. Покрај тоа што немаме писатели, немаме ни сценаристи, композитори за деца, вели Антов. Можните алатки и истражува-

ње на опциите за финансирање, кои би помогнале да се исцрта стратегија и пристап за соработка помеѓу продукциите на меѓународно ниво, продуцентите, според Антов, треба да ги бараат преку дискусија со луѓе од тој сектор на меѓународно ниво, кои би можеле да помогнат, земајќи ги в предвид нивните искуства. Но, за дискусија нема доволно интерес од страна на режисерите и продуцентите, ниту во однос на продукција на детски емисии, ниту пак во однос на правење на филмови за најмладите и најмилите. Показател за незаинтересираноста јасно се забележува, бидејќи, на досега организираните панел дискусии не присуствуваа многумина кои се бават оваа дејност.

Хилари Свонк која наполни 38 години, до сега два пати ја има освоено најпрестижната филмска награда-во 1999 година за „Момчињата не плачат “и во 2004 година за „Девојка за милион долари“.

Нови студии во Британија за подготовка на X Factor Во програмата за следење на настава на еден британски факултет, може да се сретне и предмет „Аудиции за X Factor“, пишува „Daily Mail“. Колеџот „Бишоп Оукленд“ кој се наоѓа во англискиот округ Дурам, во својата студиска програма нуди курс, кој на младите та ленти ќе им овозможи подобра подготовка за аудициите за популарното шоу X Factor. Студентите кои би одбрале изучување на овој курс, ќе имаат часови по пеење, одне сување на сцена, а ќе научат и техники за самодоверба и други вештини кои би биле ко-

рисни за “студентот“ за време на шоуто. -Со години гледаме, едно по друго шоу, а во него до сега, само се менуваа та лентирани млади луѓе на кои им фа ли самодоверба, или друг клучен ден кој успева на сцена. Сакаме им понудиме можност да научат се што е потребно за да се стане ѕвезда, вели еден од профе сорите Мајкл Џинкс. На студиите има ме сто за вкупно 40 студенти, а уписот чини 95 фунти. Часовите ќе ги води Сузан Харис, актерка која играла во до ста серии, а сорабувала и со Лени Кравиц.


26

ДЕН И НОЌ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

Мишел Обама го сака Дензел

П

рвата дама на САД, Мишел Обама, изјавила дека актерот Дензел Вашингтон и е многу симпатичен и би сакала нему да му припадне улогата на претседателот на големото платно. Вашингтон одговорил дека би му било чест еден ден да го глуми Барак Обама. Ако некогаш се снима филм за животот на Барак

Обама, главната улога веројатно ќе му припадне нему. Како што прене сува „Female First“, втор кандидат е Вил Смит, кој смета дека ги има сите предиспозиции квалитетно да ја одигра улогата на Барак Обама. -Очигледно е дека претседателот и јас имаме исти уши, така што јас би бил најлогичен избор, се пошегувал Смит.

Ди Каприо се повлекува од филмското платно Познатиот актер Леонардо Ди Каприо, соопшти дека ќе направи подолга пауза од актерството, бидејќи имал потреба од одмор. -Исцрпен сум. Во изминатите две години снимив три филма, што е многу. Искрено мислам дека заслужив еден долг одмор, изјави актерот за германскиот магазин „Bild“. Ди Каприо додаде дека сака да патува низ светот и да се занимава со хуманитарна работа, за да им помага на луѓето, на кои среќата во животот, не им се насмевнала онака како што му се насмевна ла на него. Актерот сега го промовира филмот на Квентин Тарантино

„Одмаздата на Џанго“, во кој глуми сопственик на плантажи кој ги тероризира работниците. Филмот е номиниран за 5 Оскари и има извонредни критики. Од крајот на 2012 година, Ди Каприо се заложи за формирање на заштита на океанот кај Австралија, за да се заштитат некои животински видови. Американскиот актер, кој наскоро ќе наполни 40 години, се забавува со 16 години помладата од него, Маргот Роби, која ја запозна во текот на снимањето на филмот „ The Wolf of Wall Street“ во кој глумат и двајцата. За кратко време откако почнале да соработуваат, тој се заљубил во неа.

Кејти Холмс на терапија поради разводот По разводот со холивудскиот актер Том Круз, 34-годишната Кејти Холмс побарала професионална помош за да се врати повторно во игра. Актерката одлучила да продолжи со љубовниот живот и затоа најмила љубовен терапевт со чија помош би ја вратила самодовербата во

однос на мажите. Таа конечно успеала да ја преброди разделбата со сега веќе поранешниот сопруг и моментално е во потрага по нов партнер. Инаку Холмс со Круз беше во брак од 2006 година со кој ја има ќерката Сури која се пробива во водите на модата во Холивуд.


Понеделник, 21 јануари 2013 година

КУЛТУРА

27

Најголема изложба на Пикасо на овие простори

За ексклузивноста на изложбата во Загреб придонесува и фактот дека ова е последна можност делата од постојаната поставка на Националниот музеј Пикасо да се видат надвор од матичниот музеј

Невена ПОПОВСКА

И

зложбата „Пикасо: ремек-дела на Пикасо од Националниот музеј Пикасо во Париз“ е најголемата и најзначајната изложба на дела од Пикасо која досега била одржана во овој дела на Европа, ќе биде отворена на 14 февруари во „Кловичеви двори“ во Загреб. -Ова е досега најопсежна изложба на Пикасо во овој дела од светот. Иако и досега биле организирани изложби со негови дела, тие сепак не го пркривале целиот негов опус, почнувајќи од делата од раниот период кога имал само 14 години до оние од годината кога почина, вели Марина Вицулин, директорка на галеријата во Загреб. На ретроспективната изложба ќе може да се видат сите фази од неговото творештво, сина, розо-

ва, кубистичка, класична..., напоменува Вицулин, а ќе бидат претставени и некои од неговите дела со елементи на примитивистичко и експресионистичко сликарство. Покрај тоа ќе бидат изложени и 4 фотографии и ќе се прикаже до-

кументарен филм кој до најмалите детали го разоткрива мошне возбудливиот живот на сликарот. За ексклузивноста на изложбата придонесува и фактот дека ова е последна можност делата од постојаната поставка на Нацио-

налниот музеј Пикасо да се видат надвор од матичниот музеј, бидејќи тој во моментов се реновира, а кога ќе заврши реконструкцијата делата се враќаат во Париз и повеќе нема да го напуштаат.

Чаплиновата награда за Барбара Стрејсенд Познатата американска актерка, режисерка и пејачка Барбара Стрејсенд ја доби Чаплиновата награда на Филмската заедница на центарот „Линколн“. Признанието и е доделено за се што постигнала како режисер, писател, продуцент и филмска ѕвезда, а ќе и биде врачено на 40-

тата гала-свеченост за Чаплиновата награда, што ќе се одржи на 22 април во Њујорк. Барбара Стрејсенд е родена во Бруклин, во 1942 година, а кариерата ја почнала во 1960-тите на Бродвеј. Двапати добила Оскар - за улоги во филмовите „Смешна девојка“ во 1968 и „Ѕвездата е родена“ во 1976.

Публиката ја памети и по улогите во: комедијата „Зошто татко ти те пушта сама“ на Питер Богданович, „Девојката што ја сакав“, филмот „Џентл“ кој и го режираше... Добила и пет награди „Еми“, осум пати „Златен глобус“, три пати наградата „Пиплс чојс“ (People’s Choice Award). Н.П.


28

КУЛТУРА

Понеделник, 21 јануари 2013 година

„Клуб Матица“ денеска почнува со саемот „Книга во секој дом“ Издавачката куќа „Матица“ утре го почнува 13. Саем на книгата „Книга во секој дом“ кој се одржува во нејзината книжарница. И годинава во понудата се изданија од различни области од домашни и светски автори, книги за деца и енциклопедии, со попуст од 10 до 80 отсто. - Нашата девиза е дека културата се создава, а традицијата се негува и одржува. Така и оваа година, со нови 100 наслови и повеќе од милион книги во вкупната понуда како бројка, со про-

сечна цена од 120 денари, решени сме да го оправдаме нашиот основен слоган ’Книга во секој дом’, соопшти „Клуб Матица“. Саемот ќе трае до средината на февруари и во негови рамки ќе се одржуваат промоции и средби на писатели со читателите. Првата ќе биде утре напладне со писателот Блаже Миневски и неговата најнова книга „Црна лисица“. Саемот на книгата на „Клуб Матица“ ќе се одржува и во поголемите градови низ Македонија. Н.П.

МКЦ ја промовираше обновената галерија

Младинскиот културен центар ја промовираше обновената галерија, со што го одбележа свет скиот ден роденденот на уметноста и 40те години од своето по стоење. Во галеријата е по ставена изложба на дела од трите генерации ликовни уметници на семејството Коџоман - основоположникот на македонското современо ликовно творештво Вангел Коџоман и неговите наследници Милош и Вангел.

- По четири децении, галеријата на МКЦ конечно го доби својот нов лик. Согласно пропишаните галериски стандарди во најетаблираните галериски и музејски простори во Европа и светот, сите неопходни нешта и опрема веќе се дел од новата галерија, со што покрај новоизградениот Музеј на современата уметност во Загреб, галеријата при МКЦ ја чинат единствен галериски простор од ваков вид на Балканот – соопштуваат од МКЦ. Н.П.

Изјава на денот „Се трудам да не бидам роб на политиката. Последнава година не ги читам и дневните весници”.

Драган Бјелогрлиќ

РАЗГОВОР СО МЛАДЕН КРСТЕВСКИ, АК

Политиката уметноста н

Актерот кој последнава декада не чекаше сценаријата, режисерите и улогите да го бараат него, туку започна во самостојна продукција реализираше 5 филмови говори за внатрешниот егзил на уметникот, кој ја одредува „подобноста“ на актерите, како се добиваат пари за филм...

Д

Стојан СИНАДИНОВ

еновиве ја завршувате постпродукцијата на вашиот нов филм, „Старо купуем“. Филмот го реализирате без подршка од Министерството за култура и Филмскиот фонд: како се прави филм во ова финансиско и секакво „зловреме“? Премиерата на новиот филм ,,Старо купуем,“ ќе биде кон крајот на февруар. Како денес кај нас се прави филм (можеби и малку пред тоа)? Ако не си рака под рака со власта не верувам дека може да се добијат средства за филм. Квалитетните уметници во Македонија се отстранети од неталентираните со голема помош од власта. Се трудат, но и сакаат по секоја цена, не само да не нема нас, туку одат на тоа и да ги избришат делата кои макотрпно сме ги создавале. Денес пари за филм можеш да добиеш под еден услов: не треба да живееш во Македонија, (со исклучок на Столе Попов и Лабина Митевска) туку некаде по „белиот свет“. А ние кои сме овде кога и е лошо и добро на оваа ма-

кедонска држава не можеме од нив да дојдеме на ред. На Столе Попов со децении не му даваа да режира филм, иако тој е најнадарениот режисер која го дала Македонија, а ние го заборавивме. Премногу политика... премногу. Време е политиката и културата да се поздрават и да престане политиката да се меша, тие никогаш не оделе заедно, ниту пак некогаш ќе одат. Последниве години власта вложува многу пари во филмот: каков е ефектот за домашната кинематографија? Ефектот од скоро сите последни снимени филмови е рамен на „минус нула“. Зошто? Еден дел од филмовите скоро и не се гледливи, повеќето од нив ги видовме само на премиерите и толку, а режисерите пак режираат. Страшно! Со години ве нема на театарските сцени во Македонија, а игравте во претставата „Емигранти“ во Њујорк, но и во Москва: продолжувате ли да бидете „внатрешен емигрант“ во Македонија? Најлошо од се што може на човек да му се случи тоа е да биде емигрант во сопствената земја. Ме

МЛАДЕН КРСТЕВСКИ Срамно е после 30 години слугувајќи му на театарот, во Штип да ми речат: „А бе, не те сакаат режисерите“. А со тие режисери кои режираа во тој театар десетици години наназад сме создавале квалитетни претстави.


Понеделник, 21 јануари 2013 година

КУЛТУРА

29

ТЕР И РЕЖИСЕР

ја кутна а коленици

Младен Крстевски (лево) на снимање на филмот

нема на сцените во Македонија поради препораката на еден висок службеник од Министерството за култура дека не требало да играм и да режирам. За жал тоа се случи. Замислетете си, во Штипскиот театар немало улоги за мене, ова е одговорот на одговорните луѓе во тој театар, не ме сакале режисерите, па затоа не сум играл. Срамно е после 30 години слугувајќи му на театарот, во Штип да ми речат: „А бе, не те сакаат режисерите“. А со тие режисери кои режираа во тој театар десетици години наназад сме создавале квалитетни претстави, јас како актер добри улоги. Некои од нив ме молеле да играм во нивните претстави, значи јас не сум ги молел, запомнете, тие ме молеле...Душава ми е полна со јад од ваквата состојба во која е доведен македонскиот театар. Македонскиот театар никогаш не бил толку кутнат на коленици како сега. И порано имало падови и кревања, но нешто вакво не се случувало. Квалитетните уметници ги нема со години, освен чат– пат по некој. Одиме по другите држави за да си ја работиме про-

фесијата за која сме се одредиле во животот. Животот во уметноста го поминав создавајќи театри, фестивали, филмови... за денес да завршам како сиромав црковен глушец. Актуелната политичка криза на многу начини ги прозива интелектуалците и уметниците: дали има повеќе страв од став кај нив? Лично јас се ставам во категоријата на храбри луѓе. Особено тоа го докажав во бркањето на Зоран Вранишковски (Владиката Јован) од Велес. Бев еден од главните, заедно уште со петмина „будали“, кој правеше митинзи во Велес и Кавадарци, и прв јавно прозборев дека Вранишковски за Македонија е расколник, иако на два пати бев повикан на разговор во полициска станица за да не се брка Вранишковски. А ние го избркавме, значи сум храбар. Од тоа време имам уште многу кредити за враќање по банките. Неплатени ми останаа кредитите за филмот „Крчма на патот за Европа“, кој е награден во земјата на филмот - Америка и има добиено уште неколку „наградички“ по светот...

ДЛУМ бара муралите на Борко Лазески во Пошта да бидат обновени Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) изрази загриженост од оштетувањето на муралите на уметникот Борко Лазески во опожарената Пошта 1 и бара тие да бидат обновени и вратени во првобитна состојба. ДЛУМ во допис до медиумите посочува дека Лазески е истакнат уметник,доајен и еден од основоположниците на Друштвото и дека неговите мурали се врвно уметничко дело на ѕидното сликарство во Македонија. - ...Откако ќе се направи проценката на оштетување од страна на надлежните институции, вредните мурали да бидат обно-

вени, реставрирани и вратени во првобитна состојба како врвно уметничко дело на ѕидното сликарство во Македонија. Имајќи предвид дека оригиналните картони, скици и цртежи се сочувани од страна на семејството, укажуваме дека постои реална можност за нивно возобновување во целина, информираше ДЛУМ. Друштвото подвлекува дека со обноваување на тоа монументално дело ќе се зачува едно од ретките уметнички дела од јавен карактер кое, додава ДЛУМ, со децении непосредно комуницираше со публиката, што воедно беше и заложба на самиот автор. Н.П.

Утре и задутре „Шехерезада“ во МОБ Две претстави едноподруго ќе има балетот „Шехерезада“ од Николај Римски Корсаков следната недела на сцената на МОБ. Балетската претстава ќе биде изведена во утре и задутре со почеток во 20 часот. Диригент ќе биде Бисера Чадловска, кореографијата е на Михаил Крапивин од Русија, сценографијата на Марија Ве-

теровска, ко стимограф е Маја Бурсаќ од Србија, а концерт мајстор Климент Тодоро ски. Во улогата на Забеида во вторник ќе настапи Александра Мијалкова, додека в среда Ивана Коцевска. Златниот роб ќе го игра Грузиецот Васил Чичијашвили, во улогата на Султана Шахријар е Горан Божинов, а Шах Земан ќе го игра Киро Павлов. Н.П.


30

КУЛТУРА

Понеделник, 21 јануари 2013 година

Во Охрид доделена наградата за хуманизам на Херта Милер

В

о Куќата на Уранија во Охрид викендов се одржа пригодна свеченост на доделувањето на Светската награда за хуманизам за 2013 година, што овојпат и и припадна на германската писателка Херта Милер. Беседа за лауреатката Милер одржа амбасадорот Јордан Плевнеш, кој истакна дека независно од кризата во која се наоѓа хуманизмот во глобални рамки, во Охрид успева да зрачи хуманизмот низ милениумите, од антиката преку првата школа на заштитниците на хуманизмот во Европа Климент и Наум во средниот век, па се до денес. - Вечерва го прокламираме седмиот добитник на светската награда за хуманизам, Херта Милер од Берлин, случајно родена на Балканот. И нека одекне нејзиното име во сите храмови и во сите религии бидејќи хуманизмот е насекаде религија на обесправените, религија на иде а листите, рече Плевнеш. Наградата во име на лауреа-

тот ја прими амбасадорката на Република Германија во Скопје, Гудрун Штајнекер, која истакна дека нејзиното творештво навистина се одликува со длабок хуманизам. Претседателот на МАНУ, Владо Камбовски ја покани лауреатката Херта Милер да биде го стинка во Охрид, за време на

одржувањето на научната визита што МАНУ ќе ја организира во Охрид во ме сец август. На гра дата на Охрид ската ака де ми ја на ху ма низмот во ста но ве на во 2007 годи на им се доде лу ва на врв ни лич но сти од свет ската уметност. До се гаш ни лау ре ати се јапон ски от буди стич ки фи ло -

зоф Да и са ку Икеда, порту гал ски от си не аст Ма нуел де Оли ве и ра, ру ски от пи сател и но бе ло вец Але ксан дар Сол же ницин, индискиот композитор, ху ма нист и фи ло зоф Ра ви Шан кар, те атар ски от ре жи сер и те о ре ти чар Пи тер Брук, срп ската пи сател ка Ви да Ог ње но виќ и Херта Ми лер. Н.П.

ТЕАТАРСКА РЕЦЕНЗИЈА

АКТЕРКИТЕ КАКО ДА СЕ ИГРАА СЕБЕСИ

Кон претставата “Мојот човек”, авторски проект на актерките Јасмина Поповска и Катерина Коцевска, изведен на Фестивалот “Ристо Шишков”

основа е привлечна и гледлива феминистичка прет става. Животот на жената сред машкото окружување, но и во самото општество, колку и да звучи тоа мелодрамски и патетично, е лајт-мотивот на оваа длабоко почувствувана, доживе ана и Христо ПЕТРЕСКИ транспонирана лична драма. Приказната е трогателна и амислена и остварена ка- сентиментална, а при интерко дуодрама, изведбата претацијата и кај двете веќе на “Мојот човек” со зрели актерки има бројни актерките Јасмина По- пробле соци во играта и нивни повска и Катерина Коцевска во мошне успешни транс форма-

З

ции. Со прецизност и уиграност при изведбата, речиси немаше импровизации и празни ме ста, а актерките Коцевска и Поповска во својот авторски проект како да го даваа својот монодрамски максимум и мошне експлицитно, пластично и уверливо, во одредени мигови и ситуации како да се играа себе си. Притоа, не изо стана наградата од публиката, а тоа беше изразено преку големата по сетеност и долготрајниот силен

аплауз. Сето тоа беше уште еден доказ дека класичните прет стави и изведби, колку и да изгледаат анахрони и старомодни, не се да лечно минато, напротив, туку се реалност која ги пронаоѓа и актерите, но и гледачите. Таквите прет стави, како што е и “Мојот човек”, наспроти изнасилената помодност, експериментално ста и екстравагантно ста, сe уште имаат актуелност, провокативност и душа!


ДОМ 21.1.2013

Прекрасна дрвена куќа И додека во нашата земја се уште ги очекуваме снежните врнежи, многумина, оние кои се во можност, веројатно мечтаат за заминување на зимување, во некој убав и снежно бел ски центар. Така, само еден поглед кон оваа прекрасна дрвена куќа, бајковито уредена и со поглед кон Мон Блан, доволен е за да ги воодушеви и сите оние кои не се толку го-

леми фанови на зимата, снегот и скијањето. Веројатно многумина сонуваат да го поминат остатокот од оваа зима во вака идилично и удобно уредена куќа со поглед кон снежните планински падини. Наречена “One Oak Chalet”, овој дрвен дом е идиличен спој на рустикалното и модерното. Површината од 540 квадратни метри се протега на три

катови и истата во целост е изградена од дрво, а дополнителна убавина на целиот простор дава неверојатниот поглед кон Мон Блан. Секој агол од оваа “колиба” се карактеризира со богатство од детали, а секоја соба има прозорци кои што се протегаат од подот до плафонот, како и тераса од која што се овозможува незаборавен пог-

лед кон бајковитиот крај. На првиот кат е сместена пространа дневна соба, совршена за опуштање или забава. Особен шарм на целиот простор му даваат навистина необичните детали, кои пак на некој необичен и интересен начин се вклопуваат со дрвената позадина. Едноставно, станува збор за навистина впечатлив дом кој што секого ќе освои во овие зимски денови.


32 ДОМ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

Тајните на познатите за уредување на домот

Б

ез разлика дали живееме на одредено место само 2 месеци или 20 години, сите од време на време имаме потреба од мала промена. Нашите животи постојано се менуваат и таа промена треба да се забележува и во домот каде што живееме. Промените можат да бидат многу едноставни, кои можат да се постигнат и само со купување мали декорации како на пример, фотографија. Но, понекогаш тоа што навистина ни е потребно е голема промена како нова боја на ѕидовите, нов мебел или пак преуредување на тоа што веќе го имаме. Следуваат неколку едноставни тајни од најпознатите внатрешни дизајнери кои можат да ви помогнат да направите трансформација којашто најдобро ќе одговара на вашиот моментален стил и карактер. Првото правило за декорирање е дека можете да ги прекршите скоро сите други правила,“ Били Блодвин Нешто што секој декоратор би ви го кажал е дека правилата постојат за да се прекршат. Многу е поважно декорациите во вашиот дом да го рефлектираат вашиот начин на живот и вашата личност отколку да се водат според конвенционални правила. Но, сепак, многу е важно да најдете одреден баланс за вашиот дом да не изгледа ниту премногу досадно ниту пак премногу натрупано. Никогаш не туркајте го мебелот до ѕидовите. Дури и ако ја поместите гарнитурата за седење само неколку сантиметри нанапред, можете инстантно да го стоплите просторот и да создадете тек,“ Бетси Брнхам И покрај тоа што секој дизајнер има свои сопствени трикови за трансформација на одредена просторија, сите тие се согласуваат дека во домот треба да владее добро чувство за живеење, да ги претставува интересите и страстите на сопствениците и да

не е многу сериозен. „Секогаш имајте го таванот на ум. Тој е најзапоставениот простор од собата,“Алберт Хедлеј Кога ќе започнете со декорирање на домот, прво што ви паѓа на памет се ѕидовите, потоа мебелот и подот, но ретко кога размислувате и за тоа што се наоѓа над вас. Овој златен таван успева да направи неколку работи во оваа соба. Тој го рефлектира природното осветлување кое доаѓа од огромните прозорци, додава длабочина и топлина во собата и дефинитивно додава елемент на нешто необично. Комбинацијата од повеќе бои го одржува младешиот и забавен карактер на собата,“ Кристина Марфи Многу луѓе се плашат да ги бојадисаат ѕидовите со светла боја. Бојата исто така може да се додаде и преку декорации. Убави ќебиња, вазни, фотографии, перници и ќилими се одличен начин да додадете малку повеќе боја во вашиот дом. Започнете со мали промени, додадете разнобојна ламба, па потоа вазна и ќебе… Ако се чувствувате подготвено преминете и на поголемите нешта. Бојата навистина влијае на расположението и може да го направи вашиот дом посреќен и поенергичен. Употребете ѕидни тапети на необични места: на таванот, во соби обложени со ламперија, во плакарот, ходниците или во малото фоаје. Добра текстура во мал простор може да направи чудесен пресврт,“ Линдзи Корал Харпер Секогаш е забавно да влезете во нечиј дом и да најдете нешто неочекувано. Класично уредена дневна соба со таван во светла боја, бел ходник и неочекувано колоритни скали… Едноставната бела спална соба може да понуди интересно изненадување ако има забавни текстури на плакарот. Во собата на сликата погоре, веднаш ќе ве привлече забавниот и истовремено елегантен таван.


Понеделник, 21 јануари 2013 година

ДОМ 33

дизајнери Украсни тегли со камчиња и школки

Летото е време кога се одмарате од работната година што изминала, но и се подготвувате за одмор на море...или некое друго патување. Секогаш, кога одите на море, соберете камчиња и школки што, во оваа прилика, ќе Ви послужат да ги искористите според советот што ќе Ви го кажам. Тие спомени од прекрасното патување постојано ќе ги имате пред своите очи. Потребни состојки: голема тегла, по можност да најдете во форма на коцка, големи тапи(затворачи) од плута, глина што се моделира, алатки за моделирање на глината, -рерна, камчиња и школки што ќе ги донесете од патувањето. Стаклените тегли ги полнете со камчиња и школки и ги затворате со затворачот од плута, но претходно ќе ги направите рачките за плутата. Како што можете да видите од фотографиите, тие можат да бидат во различни форми, но внимавајте да не бидат премногу мали. Прво ќе ги измоделирате формите, а потоа ќе ги испечете во рерна .Најчесто се користи Fimo смеса за оваа намена. Чекате да се изладат, а потоа рачките ги обојувате во различни бои (сина, бела, црвена) според Вашиот вкус. Кога ќе бидат готови, само залепете ги со помош на силиконско лепило. Сега спомените Ви се ставени на сигурно и добро затворени. Ставете ги на полиците во дневната просторија, така што постојано ќе Ви будат емоции.

Традиција и модерен дизајн на едно место

Оригиналниот изглед на овој стан не е ништо друго освен мешање на модерниот стил со традиционални додатоци. Станот се протега на 66 m2 уредени во повеќе стилови, со употреба на различни материјали кои одлично се вклопуваат. Белите ѕидови и вградени плакари се првиот модерен, а воедно и безвременски детал кои ја дава главната свежина и светлина на овој стан. Во комбинација со дрвениот под се создава контраст и топлина. Комбинацијата на црно-белиот ентериер е секогаш прекраснa. Што се однесува до декорот во овој дом, тој е сегментот каде што традиционалните и класични парчиња доаѓаат до израз. Балансот на бои, текстури и стилови е причината што овој стан изгледа елегантно и шармантно.


34

НОВ СВЕТ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

Пилула која испраќа инф внатрешноста на човеко

Играчка-тенк со далечинско управувањ


Понеделник, 21 јануари 2013 година

НОВ СВЕТ

35

ормации од вото тело Научниците создадоа специјална пилула, која откако ќе се вне се во човечкиот организам, има спо собност да ги мери неговите витални функции и истите да ги испрати до комјутерска направа. „Еквивитал“. Капсулата се со стои од минијатурен топломер, кој во ре ално време ја мери човековата температура, и мини-предавател, кој ги испраќа информациите до електронски уред, што се но си на градите. Овој уред, во комбинација со пилулата, покрај температура, ги мери и ритамот на срцеви отчукувања, и стапката на дишење, а потоа сите овие податоци се испраќаат и можат да се набљудуваат преку компјутер. „Еквивитал“ капсулата најпрво беше искористена при рекордерскиот скок на Феликс Баумгертнер од работ на вселената, а сега во Австралија се те стира на пожарникари. Екстремно високите температури во оваа земја, предизвикуваат многу пожари, а при нивното гаснење голем број на пожарникари се изложуваат на топлински стрес, кој во определени

„Плејстејшн 4“ ќе има контролни рачки со екран на допир случаи може да предизвика безсве стица, и срцев удар. Токму поради ова, од круцијално значење е внимателно да се следи здравствената со стојба на пожарникарите на терен, и правовремено да се интервенира доколку се утврди дека одредено лице пати од рискантно висок топлински стрес. „Еквивитал“ пилулата го овозможува сето ова, на прилично едно ставен начин, без да им создаде потешкотии во работата на пожарникарите, а истата ќе биде исфрлена од организмот на човекот по природен пат, ден или два по нејзиното конзумирање. М.Н.

е и вградена камерa „Ајспај“ тенкот, претставува ма ло возило кое се контроли ра на да лечи на пре ку „ајфон“ или „ајпад“. За разлика од другите слични играчки кои можат да се најдат на паза рот, „ајс пај“ тен кот има вгра де на ка ме ра, ко ја пре ку безжичен, ви-фи интернет испраќа се што гледа на вашиот „ајфон“. Тој целосно се контролира преку по себна апликација, која ка ко што ве ќе споме навме функ ци о ни ра са мо со еле ктрон ски те уреди на „Епл“.

Преку оваа апликација тенкот може да го кон троли рате во сите насоки, а камерата може да ја движите нагоре и надолу. Камерата можете да ја командувате да снима видео или да слика слики, кои вие ќе ги добивате во ре ално време. Тен кот има ди мен зии од 24 х 19 х 22 цен ти ме три, а може да се управува на растоја ние од ма кси мум 20 до 30 метри. Со енергија се снабдува со 6 стан дард ни АА-бате рии, а се прода ва по це на од 99 дола ри. М.Н.

Уште во 1994 година, кога беше промовирана првата „плејстејшн“ играчка конзола на „Сони“, за прв пат јавно ста се запозна со „дуал шок“ контролната рачка. Од тогаш па наваму се сменија три генерации на популарниот „плејстејшн“, но фамозната контролна рачка до ден денес остана речиси непроменета. Логиката вели зошто да се менува нешто што сосема добро функционира, но сепак по цели 19 години успешна работа, најверојатно „дуал шок“ контролната рачка ќе оди во пензија. Развојот на новата технологија веќе придоне се да се развијат нов тип на контроли

за играчките конзоли кај конкурентите на „Сони“, кои нудат многу повеќе опции за корисниците од застарениот „дуал шок“. Тоа ги принуди и челниците на „Сони“ конечно да се одлучат за поголеми промени на контролните рачки. Според неофицијални информации, новите контроли за „плејстејшн 4“, ќе имаат ЛЦД екран на допир кои на повеќе начини ќе го промени стилот на игра, но нема поконкретни информации за тоа што се ќе може да се прави преку овој екран. Повеќе детали се очекуваат на пролет, за кога се шпекулира и дека ќе биед најавен новиот „плејстејшн 4“. М.Н.

На Марс откриени траги од прастара река

Европската вселенска агенција преку високорезолуциски камери на вселенското летало „Марс Експрес“, кое орбитира околу црвената планета, направи неверојатни фотографии од речното корито каде што некогаш течела голема марсовска река. Оваа река, која астрономите ја нарекоа „Реул Валис“ била долга околу

1600 километри, широка и до 6,5 километри, а на одредени места била длабока до неверојатни 300 метри. Според научниците „Реул Валис“ постоела некаде во периодот помеѓу 1,8 и 3,5 милијарди години, кога површината на Марс се верува дека била прекриена со вода, па и со одредени форми на живот. М.Н.


36

СПОРТ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

НЕВРЕМЕТО ВО ШПАНИЈА И ЛОШАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА РАКОМЕТАРИТЕ ИМ

Наместо тренинг – рас по железнички станиц

Македонските ракометари од Севилја до Барселона патуваа цели 11 часа, го пропуштија тренингот и имаа само неколку часа да се одморат и да се подготват за осминафиналето со Германија

М

акедонските ракометари уморни и измалтретирани по целодневнотo патешествиe од Севилја до Барселона, без нормален тренинг, вчера излегоа на мегдан со Германија во осминафиналето на Светското превнство во Шпанија. За разлика од Германците кои првата фаза од шампионатот ја играа во Гранолјерс кој е на 35 км, од Барселона, и имаа време и за тренинг и за одмор, македонската репрезентација во саботата цел ден го мина во

чекање на железничката станица во Севилја и потоа долг пат од анда лузиската пре столнина со автобуси и возови до Барселона. Ре акцијата од Ракометната федерација на Македонија и барањето натпреварот да биде одложен за денес, беше експресно одбиено од Меѓународната ракометна федерација (ИХФ) и натпреварот остана во закажаниот вчерашен термин (15.45 ч.) кој го диктираше германската телевизија „ДСФ“! Поради лошата авионска ко-

некција од Севилја, ИХФ реши репре зентациите што играа во групата Б, до новите де стинации во осминафиналето (Сараго са и Барселона) односно во „Президент купот“ (Гранада) да

ги испрати со воз. Но, силниот ветар и невремето што го зафати викендов овој дел од Шпанија, доне се прекин во железничкиот сообраќај и целодневно патешествие на ре-


Понеделник, 21 јануари 2013 година

СПОРТ

37

ДОНЕСОА НОВО ПАТЕШЕСТВИЕ НА СП

стегнување ци РУСИТЕ „ОДИГРАА“ НАЈПАМЕТНО За разлика од репрезентациите на Македонија, Данска и на Исланд кои со бесплатниот превоз од ИХФ патуваа цел ден, Русите се спасија од патувачката голгота низ Шпанија. Кога ИХФ објавија дека репрезентациите со воз ќе патуваат од Севилја, раководството на Руската ракометна федерација ги зеде работите во свои раце и за своите ракометари организираше авионски превоз до Сарагоса. За разлика од другите репрезентации од „севиљската група“, Русите патуваа нормално и во Сарагоса имаа време и да се одморат и да се подготват за вчерашното осминафинале со Бразил.

пре зентациите кои наме сто за планираните три часа, до своите де стинации патуваа по 11 часа. По неколкучасовното чекање на железничката станица во Севилја, организаторите на крај решија да ги пренесат со автиобус до Кордоба, а оттаму да продолжат со воз до Барселона и Сараго са. Ова што ни се случува нави-

стина е исцрпувачки и фрустрирачки, наме сто да одмориме и да се подготвуваме за осминафинале, ние со часови дремеме на железнички станици! Не знаеме ни кога ќе тргнеме, ни кога ќе стигнеме во Барселона – изреволтирано ре агираа македонските ракометари заглавени во новото патешествие , овој пат во аранжман на ИХФ.

Европските шампиони како сиромашни туристи За ед но со ма кедон ската ре презен та ци ја на желез нич ката ста ни ца во Се вил ја загла ви ја и ре презен та ци и те на Дан ска и на Ис ланд. Дан скиот бек Ми кел Хан сен на сво јата Фејс бук стра на обај ви фото гра фии од Дан ци те полег нати на подот на желез нич ката ста ни ца во Се вил ја. Фото гра фи и те на кои актуел ни те европ ски шам пи о ни ли чат на си ро маш ни тури сти, ги прене соа си те европ ски меди уми со јас на осуда за ло шата ор га ни за ци ја на ова СП и за срам ни от од нос на ИХФ кон нај до бри те ра ко мета ри во светот.

Кире Лазаров МВП во групната фаза Капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров е најкорисен играч во првата групна фаза на СП во Шпанија. Во петте одиграни натпревари Лазаров е трет стрелец со 36 гола и трет асистент на шампионатот со 20 асистенции. Сето тоа заедно на најдобриот македонски ракометар му донесе вкупно 56 поени со кои тој ја предводи листата на најкорисни играчи на мундијалот, пред Белорусинот Сергеј Рутенка со 54 и пред Исланѓанецот Арон Палмарсон со 50 поени. Македонскиот капитен е актуелен најдобар стрелец на светските шамопионати со рекордните 92 гола што ги постигна на СП 2009 во Хрватска и кои тешко може некој да ги надмине на ова СП во Шпани-

ја.Тој е и најдобар стрелец во историјата на европските шампионати од ЕП 2012 во Србија. Во колекцијата на Кире Лазаров недостасува само МВП титула од големите натпреварувања, која реално може да ја освои во Шпанија. Најдобри стрелци по првиот дел на СП: 1.Сергеј Рутенка (Белорусија) 42, 2.Гудјур Валур Сигурдсон (Исланд) 37, 3. Кирил Лазаров (Македонија) 36... Најдобри асистенти: 1.Арион Палмарсон (Исланд) 32, Домагој Дувњак (Хрватска ) 20, Кирил Лазаров (Македонија) 20.... Најкорисни играчи (голови+асистенции): Кирил Лазаров (Македонија) 56 поени, Сергеј Рутенка (Белорусија) 54, Арон Палмарсон (Исланд) 50. . .


38

СПОРТ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

ЗАГУБИВМЕ ОД ЕВРОПСКИОТ ПРВАК, НО СО ТОА ДОБИВМЕ ПОЛЕСЕН РИ

Ревијалниот пораз од Данска не спаси од Фра

Р

азвојот на настаните во последното коло од групната фаза на СП во Шпанија ги доведе македонските ракометари во необична позиција, да се радуваат на пораз! Во завршниот меч од групата Б во Севилја, македонската репре зентација одигра интере сен натпревар со европскиот првак Данска во кој Данците на крајот славеа со 33-30, а наградата за најдобар играч на мечот на крајот му беше доделена на данскиот селектор Улрик Вилбек! Во поголемиот дел од натпреварот избраниците на селекторт Звонко Шундовски беа во предност, но финишот сепак им го порепуштија на Данците. Овој натпревар неофицијално доби предзнак „ревијален“ бидејќи Данска веќе го имаше обезбедено првото ме сто во групата и иако играше во полн со став, се чуваа сили за завршницата на шампионатот. За Македонија пак дуелот со европскиот првак стана „ревијален“ по победата на Германија против Франција во групата А. Со победа против Данска,

Македонија ќе беше трета во групата и во осминафина лето ќе играше против актуелниот

светски првак, Франција, со поразот како четвртопласирани за противник ја добивме Германи-

„Искршени“ на мундијалот Левото крило на хрватската репрезентација, Мануел Штрлек на мечот со Шпанија доби скршеница на дланката и предвреме го заврши настапот на СП во Шпанија. Во еден двобој за топка, на раката на Штрлек падна еден од шпанските ракометари, а Хрватот заврши во болница каде му е констатирана скршеница на коската на дланката. На ист начин и со иста повреда, настапот на СП во Шпанија, малку порано го заврши и полскиот репрезентативец Мариуш Јуркевич.

ја.

- Морам да признам дека прв пат во кариерата се раду-


СПОРТ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

ИВАЛ

анција вам на пораз. Тоа не ми се случило никогаш до сега – рече голманот Борко Ристовски во изјавата што ја прене соа и данските медиуми. Петтата последователна победа, односно начинот на кој неговите играчи дојдоа до неа, не го разве сели многу данскиот селектор. - Многу е тешко да се игра ваков натпревар во кој победата никому ништо не му но си. Ние знаевме дека ќе бидеме први, а Македонија беше задоволна со четвртото ме сто бидејќи така ја избегна Франција во осминафиналето – рече Вилбек. Данска вле зе како голем фаворит во осминафиналниот дуел со Тунис, а Македонија со свои пресметки против Германија. Од целата ситуација најголем губитник остана селекцијата на Исланд која како третопласирана во групата ја доби Франција, па на крај најне среќен беше селекторот на Исланд, кој за малку ќе го искршеше телевизорот во прес центарот во Севилја.

На мечот против Саудиска Арабија, левиот бек на Атлетико Мадрид доби скршеница на метакарпалната коска на десната дланка, итно беше опериран и му претстојат два месеци пауза. - Повредите се случуваат често, тие се дел од професионалниот спорт и ние мора да се навикнеме на тоа. За несреќа, мене повредата ми се случи на Светското првенство кое многу важен настап за мене и за мојата репрезентација – изјави Јуркевич по несреќата. Од сала во болница на крајот од групната фаза на СП во Шпанија, заврши и крилото на репрезента-

39

Србите почнаа да губат и да се караат!

Поразите одат рака под рака со кавгите посебно кога се во прашање репрезентациите од балканските поростори. Тоа се потврди и во селекцијата на Србија која во последниот натпревар од групната фаза, загуби од Словенија со 31-33 и како третопласирана во групата Ц, во осминафиналето ќе игра против домаќинот Шпанија. По натпреварот кој ги однесе Србите на Шпанија во осминафиналето, селекторот Веселин Вуковиќ обвини дека за поразот е виновна суетата на дел од репрезентативците. -Најцрно од се е што најискусните играчи паѓаа во одбраната. Дојдовме во ситуација во 54.минута да имаме позитива од три гола разлика и тогаш од тимот добив сигнал најискусните играчи да го држат натпреварот до крај. Тоа не беше моја идеја. Но, ја испочитував екипата и се случи тоа што се случи. Ги пуштив да ги задоволат тие свои суети и да покажат што можат. Тешко е да се биде опти-

мист после ваков пораз. Навистина не сум сигурен што да мислам и како да се однесувам кон некои играчи – изјави српскиот селектор. РЕЗУЛТАТИ 5.КОЛО: Група А (Гранолјерс): Аргентина – Тунис 18-22, Франција – Германија 30-32, Ц.Гора – Бразил 25-26. ТАБЕЛА: Германија 8, Франција

ДВОЈКИ ЗА ОСМИНАФИНАЛЕ Германија – Македонија Исланд – Франција Данска – Тунис Бразил – Русија Унгарија – Полска Словенија – Египет Хрватска – Белорусија Бразил – Русија

цијата на Катар, Елдар Мемишевиќ. Натурализираниот катарски репрезентативец во првото полу-

(Барселона, играа синоќа) (Барселона, играа синоќа) (Сарагоса, играа синоќа) (Сарагоса, играа синоќа) (Барселона, денеска) (Барселона, денеска) (Сарагоса, денеска) (Сарагоса, денеска)

време од последниот натпревар против Исланд доби удар во главата и веднаш беше пренесен во

8, Бразил 6, Тунис 6, Аргентина 2, Ц.Гора 0. Група Б (Севилја): Русија – Чиле 36-24, Исланд – Катар 39-29, Данска – Македонија 33-30. ТАБЕЛА: Данска 10, Русија 7, Исланд 6, Македонија 5, Катар 2, Чиле 0. Група Ц (Сарагоса): Белорусија – С. Арабија 33-15, Полска – Ј. Кореја 33-25, Србија – Словенија 31-33. ТАБЕЛА: Словенија 10, Полска 8, Србија 6, Белорусија 4, С. Арабија 2, Ј. Кореја 0. Група Д (Мадрид): Египет – Австралија 39-14, Шпанија – Хрватска 25-27, Унгарија – Алжир 29-26. ТАБЕЛА:Хрватска 10, Шпанија 8, Унгарија 6, Египет 3, Алжир 3, Австралија 0.

болницата во Севилја и по направените снимки, утврдено е дека има тежок потрес на мозокот.


40

СПОРТ

РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦОТ ОД ВОЛФСБУРГ СЕ СЕЛИ НА „МАКСИМИР“

Хасани, пет години во Динамо Загреб

Понеделник, 21 јануари 2013 година

„МЕТАЛЦИТЕ“ СТИГНАА ДО ПРВИОТ Т

МЗТ Скопје по успеа да го сов

К

Македонскиот фудбалски репрезентативец Ферхан Хасани ќе потпише петгодишен договор со Динамо Загреб. По авантурата што ја имаше во бундеслигашот Волфсбург, каде го почувствува мирисот на Бундес-лигата, но и не се изнаигра, тој се договори за трансфер во хрватскиот шампион. Според информациите од Динамо Загреб, сите детали со Волфсбург околу трансферот на Хасани официјално се договорени, а остануваат во текот на неделава да се реализираат лекарските прегледи пред во петок да следи потписот за соработка. - Се работи за брзо и модерно крило. Добиваме засилување по мерка кое многу ќе му помогне на нашиот тренер во иднина – изја-

ви Здравко Мамиќ, првиот човек на Динамо Загреб, за официјалната интернет страница на клубот. Тренерот на „модрите“, Крунослав Јурчиќ, исто така е задоволен што Динамо Загреб ќе го ангажира Хасани. Го познавам Хасани затоа што ја следев македонската репрезентација во време додека бев асистент на Игор Штимац. Ги гледав сите натпревари на Македонија, Хасани и Тричковски делуваат на левата позиција покрај линијата. Сакавме квалитетен страничен фудбалер од средниот ред, тој се вклопува во нашите желби и навистина сум пресреќен што успеавме да го доведеме – изјави тренерот на Динамо Загреб, Крунослав Јурчиќ.

ошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја остварија првата победа во 2013 година, совладувајќи го тимот на Сплит со 93-84 во 18.коло од АБА-лигата. На „металците“ им беа потребни дополнителни пет минути, откако во регуларниот тек мечот заврши 79-79. Но, со одличната игра на Ѓорѓи Чековски во нападот и со цврстата тимска одбрана во решавашките моменти, МЗТ Скопје на крајот сепак стигна до заслужен триумф. МЗТ Скоп је од лич но го поч на мечот, со из во нред на ре а ли за ци ја во напа дот и во првите де сет минути домашни те ко шар ка ри по стиг наа дури 28 по ени (28-21). На полу вре ме то стиг наа и до 12 по е ни пред ност (49-37), но потоа по пу шти ја во тре ти от период, го загубија со 13-21 и го вратија Сплит во игра. Хр ват ски от тим се уште беше во негатива, но во самата за врш ни ца при тис на, ус пеа да израмни на 73-73, а во пос лед ни от напад, при не ре шен ре зул тат 79-79 се оби де и да стигне до победа. За сре-

ќа на „ме тал ци те“, Суботиќ не ус пеа да по годи „трој ка“ за Сплит, па мечот вле зе во продол же ние, до пол ни тел ни пет ми ну ти игра во СЦ „Бо -

Митот за Барса урнат во Сан Себастијан

Надежите на Барселона дека би можела да ја мине целата сезона без ниту еден единствен пораз паднаа во вода откако каталонците загубија со 3-2 на гостувањето во Сан Себастијан против екипата на Реал Сосиедад. Избраниците на Тито Виланова имаат за што да жалат бидејќи фантастично го почнаа мечот и со головите на Меси и на Педро успеаја да стигнат до водство од 0-2. Реал Сосиедад лани се врати од идентична негатива и стигна до реми од 2-2, а баскијскиот клуб овојпат направи уште еден чекор напред, правејќи целосен резултатски пресврт за триумф од 3-2. Се-

пак, клучен момент на натпреварот беше црвениот картон на Жерар Пике во второто полувреме. - Го предупредив Пике дека неговиот следен старт би можел да резул-

тира со црвен картон, но сметам дека имаше барем уште дваесет такви дуели за кои што судијата не покажа картон. Во секој случај, сакам да им честитам на сите во Ре-

ал Сосиедад за одличната игра и заслужената победа – изјави стратегот на Барселона, Тито Виланова. Лионел Меси се запиша во листата на стрелци на десетти меч во низа во Примера дивизион, со што го израмни рекордот на Бразилецот Роналдо. - Никој не сака да губи, но на сите ни беше јасно дека кога-тогаш ќе го претрпиме првиот пораз. Она што треба сега е да покажеме карактер и експресно да се вратиме на победнички патеки, почнувајќи веќе од следниот натпревар – порача Меси.


СПОРТ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

ТРИУМФ ВО 2013 ГОДИНА

продолжение влада Сплит

рис Трајковски“. Сплит го отвори продолжението со по ени на Вукушиќ, но потоа МЗТ вле зе во се ри ја од 5-0 и по веде со 84-81. Следу -

ва ше тајм-аут на го сти те, по што ти мот на Алеш Пи пан уште ед наш оди гра од лич на одбрана, а тоа Ѓорѓи Чековски го на гра ди со по е ни на спротивната страна. Возврати Вујчиќ со до бра игра под ко шот на МЗТ за 86-83, но по втор но блес на Че ковски по стиг ну вај ќи тројка, за шест по ени предност на две ми ну ти пред кра јот. Сплит бе ше раз би ен, нер воз ни те го сти напра ви ја тех нич ка гре шка и тоа бе ше крај на нив ни те на де жи. Ру тински ре а лизираа Гечевски и Дамјан Стојановски од линијата за сло бод ни фрла ња и на крајот тоа беше дури и убедлива по беда на МЗТ Скоп је (9384). Во ти мот на МЗТ Скоп је нај е фи кас ни беа Тодор Гечев ски со 19 по ени и Ѓорѓи Чековски кој уфрли 16 по ени, од кои речи си поло ви на ток му ко га бе ше нај потреб но, во продол же ни е то од пет ми ну ти. Не сме ат да се заборават и 15 по ени на Никола Оташевиќ и четири ре ализирани тројки. Во редовите на Сплит се истакнаа Вукушиќ со 23 по ени и Суботиќ, кој уфрли 19 поени.

Пипан: Чест ми е да бидам македонски селектор

Новиот македонски селектор, Алеш Пипан, кој е и актуелен тренер на МЗТ Скопје, на пресконференцијата на клубот по победата над Сплит во АБА лигата, истакна дека преземањето на македонскиот национален тим за него е голема чест и обврска. За мене е огромна чест и задоволство да ја преземам кошаркарската репрезентација на Македонија. Тоа е селекција која има извонредни кошаркари на располагање, селекција која веќе е етаблирана во Европа, селекција која секогаш може да пружи квалитетна кошарка. Со МКФ се договоривме на соработка до крајот на ЕП во Словенија, а потоа во заеднички договор истата може и да продолжи – изјави Пипан. Тој ќе се обиде да разговара со сите македонски кошаркари, па дури и тие што веќе се откажаа,

за да се вратат во националниот тим. - Најважно е да ги собереме најдобрите играчи, затоа што навистина сите ни се потребни. Да бидеме искрени, ќе биде многу тешко на Европското првенство во Словенија да се повтори успехот од пред две години во Литванија. Сепак, амбициите и желбите се големи и тие мора да постојат – дополни Алеш Пипан. Македонија на ЕП е во балканската група со Србија, Црна Гора и БиХ, плус Литванија и Летонија. Новиот селектор ја прокоментира и групата во која ќе се натпреваруваат „црвено-жолтите“. Тоа е навистина тешка група. Сега никој нема да ја потценува Македонија. Затоа треба добро да се подготвиме – најави словенечкиот стратег кој ќе се обиде во својата земја да ја одведе Македонија до нов значаен успех.

Јувентус си поигруваше со Удинезе Екипата на Јувентус ја прекина серијата слаби игри и резултати во Серија А, успевајќи да слави со убедливи 4-0 над составот на Удинезе. Иако актуелниот шампион настапи без помошта на Пирло, Квалјарела и на Кјелини, најтрофејниот италијански првак сепак делуваше моќно на теренот, на моменти дури и си поигруваше со противникот, кој што на крајот се врати дома со четири гола во својата мрежа. Младиот Погба одигра уште еден импресивен натпревар во дресот на „старата дама“ постигнувајќи два прекрасни погодоци од дале-

чина, додека по еднаш мрежата на „фриулијаните“ ја затресоа Вучиниќ и Матри.

41

- Првиот гол беше неверојатен, полудев од среќа кога видов дека топката завршува во мрежата.

Одиграв одличен меч, но тоа е најмалку важно во моментов. Мораме да се фокусираме да се вратиме во победнички ритам и одново да ја зголемиме предноста во однос на ривалите за скудетото – изјави Погба. Претходно, во првиот натпревар од колото второпласираниот Лацио одигра само 2-2 на гостувањето против Палермо. „Лацијалите“ имаа предност од 0-1 на полувреме, сицилијанците направија целосен пресврт, па римскиот клуб на крајот се доведе во ситуација да спасува бод со голот од пенал на Хернанес.


42

СПОРТ

Понеделник, 21 јануари 2013 година

РУСИНКАТА ОДЛИЧНА НА ОТВОРЕНОТО ПРВЕНСТВО НА АВСТРАЛИЈА

Шарапова како ураган

Р

уската тенисерка Марија Шарапова и понатаму игра како во бајка на тенискиот гранслем во

Мелбурн. Таа продолжи доминантно и кон осминафиналето, победувајќи ја Белгијката Кирстен Флипкенс со 6-1, 6-0. Неј-

Вардар про го освои турнирот во Нови Пазар

Ракометарите на Вардар про го освоија првото место на меѓународниот турнир во Нови Пазар, откако во финалето го победија домашниот состав и организатор на турнирот со 34-22. „Црвено-црните“ ја покажаа својата класа, иако не беа комплетни со оглед дека неколкумина ракометари настапуваат на мундијалот во Шпанија. На полувремето на финалниот меч од турнирот, вардарци имаа водство од 14-12 против Нови Пазар. Сепак, во вториот дел комплетна доминација имаше тимот на Вардар про. Најефикасен во редовите на актуелниот шампион на СЕХА-лигата беше Немања Прибак со девет голови, Вук Лазовиќ постигна осум, а Иван Карачиќ беше стрелец на шест погодоци. Третото место на турнирот „Нови Пазар 2013“ го освои Металопластика од Шабац, која во малото финале го совлада тимот на Горажде со 33-22. Средниот бек на Вардар про, Немања Прибак, е прогласен за најдобар ракометар на турнирот.

зина наредна пречка ќе и биде сонародничката Екатерина Макарова. - Пре среќна сум од начинот на

кој го играм овој турнир. Се чувствувам моќно на теренот, а се надевам дека во ист стил ќе продолжам и понатаму – изјави Марија Шарапова. Понатаму продолжува и Агнешка Радванска која со 6-4, 6-2 славеше против Ана Ивановиќ за нешто повеќе од еден час игра. Кине ската На Ли ја совлада германската тенисерка Јулија Гергес со 7-6,6-1, по што во четвртфиналето ќе ги одмери силите со Радванска. На машкиот турнир во четвртфиналето ќе се сретнат Шпанците Давид Ферер и Николас Алмагро откако славеа против Јапонецот Нишикори со 6-2, 61, 6-4, односно Србинот Јанко Типсаревиќ кој во вториот сет го предаде мечот против Алмагро. Томаш Бердих по само три сета игра се пласираше во четвртфиналето победувајќи го Андерсон од Јужноафриканската република со 6-3,6-2 и 7-6 (15-13). Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го продолжува патот на Австралија опен, но долго ќе го памети дуелот против Швајцарецот Станислав Вавринка, кој го играше неверојатни пет часа и успеа да го добие со 3-2 во сетови (1-6, 7-5, 6-4, 6-7, 12-10).

Најдолг поен во историјата австралискиот гранслем

Француските тенисери Жил Симон и Гаел Монфилс поставија нов рекорд по бројот на удари во еден поен, во историјата на Отвореното првенство на Австралија. Тие одиграа фантастичен меч во пет сета во рамките на третото коло на австралискиот гранслем, кој како и историскиот двеминутен поен со размена на 71 удари, му припадна на Симон. На Французите им недостасуваа само 15 удари за да се изедначат со Бјорн Борг и Гилјермо Вилјас кои во 1978 година на Ролан Гарос одиграа поен со 86 удари. Сопственици на рекордот по бројот на удари во еден поен во историјата на бе-

лиот спорт се Вики Нелсон и Џин Хепнер. Тие на еден турнир во САД во 1978 година одиграа поен со надреални 643 удари кој траеше неверојатни 29 минути.


Понеделник, 21 јануари 2013 година

ФЕЉТОН

Посакувам да си тука

Животот на Даниел, успешен архитект, е исполнет со низа успеси пред да го прослави својот триесетти роденден кога неговата свршеница ненадејно го напушта и кога темелите на неговиот совршен свет одеднаш се разнишуваат. Потонат во личниот бродолом, тој го слуша цедето што му го има подарено единствената пријателка што ќе ја задржи во текот на кариерата. Цедето е на пејачката Ева Винтер и насловната песна од албумот, „Wish You Were Here“, чудно одекнува во него. На негово изненадување, песните како да ја раскажуваат неговата лична биографија. Во една од нив, „Цвеќе во магла“, главниот лик е млад архитект кој, откако ќе претрпи љубовна траума, ја напушта земјата во потрага по една мистериозна жена, која на крајот излегува дека е истата пејачка. Инспириран од тоа, Даниел донесува необична одлука: без да најави никому заминува во Париз, каде што живее и работи Ева Винтер, личноста со која се чини дека споделува многу заеднички работи. Додека го открива својот вистински идентитет – и патем љубовта на неговиот живот – на површината ќе исплива една огромна премолчувана тајна која ќе измени сè...

Тоа беше исто толку апсурдно, колку и непотребно, но немаше да бидам првиот што влегува во авион, очекувајќи да се случи чудо... и се враќа со убедување дека е глупав до болка. Токму затоа што знаев дека е апсурдно, ми изгледаше забавно, од позиција на каучот во дневната соба, да замислувам НЕВОЗМОЖЕН ПЛАН, нешто многу поамбициоазно од конкретно патување, за да се присуствува на еден концерт. Се прашував како би изгледало да оставам с¢, без датум за враќање, да изнајмам стан во Париз и да се обидам да ја запознаам таа жена, со која имам, навидум, толку многу заедничко и која, освен тоа, тајно ме повика. Моето опкружување би гледало на таа авантура како на начин да се одбранам од депресијата. Тоа со Ева Винтер би можело да биде само изговор: првин, затоа што такво каприциозно патување не се вклопува во мојот ментален склоп; второ, затоа што од убиството на Џон Ленон наваму, уметниците не се запознаваат на лице место со своите обожаватели, па колку овие и да се трудат. Впуштајќи се во ваква авантура, лично обвинувачки би го подигнал показалецот и би си рекол самиот себеси: †Ја направи целата оваа ујдурма за да ја заборавиш Дезире#. Веројатно ме привлекуваше и авантурата за добивање на нешто што изгледа невозможно, бидејќи откога влегов во зрелата животна доба, никогаш не бев заљубен толку мно-

гу за да изведам нешто толку компликувано. Звукот на телефонот ме тргна од мечтаењето. Станав од каучот со жалосно чувство на ранливост, зашто во тој повик можеше да биде или мојата казна или мојот спас. Беше доволно Дезире да каже нешто како: †Размислив подобро и мислам дека би морале себеси да си дадеме уште една шанса#. Какво општо место, но тоа барем би ме повело кон излезот, до точката во која се изгубив и стасав во сегашната состојба. Но, кога стасав до телефонот, некој веќе ја спуштил слушалката. Никогаш не затвораат Помина цела сабота и половина од неделата, а јас не почувствував потреба да ја прекинам сопствената изолација. Стигнав до една необична точка на рамнотежа, во која се плашев дека, ако направам какво и да е движење, веднаш ќе се струполам. Се хранев со вода, со кекси и со рапавиот глас на Ева Винтер, која успеа да ме натера да почувствувам носталгија кон самиот себе. Силно посакав да ја запознаам, да ја запрашам каде нашла инспирација за компонирање на тие зборови, да установам дали сме сродни души на кои им е судено да се сретнат. Можеби само 15-минутен разговор би бил доволен да се задоволи мојата љубитност. Петнаесет минути, лице во лице, што и не е малку кога се бара од уметница што многумина ја сакаат.

43 13

Франсеск Миралјес Кога би успеал да се пробијам зад бината, би можел да го запалам огнот со забавен настап, од типот: †Дојдов да ги барам моите авторски права, бидејќи с¢ за што пееше има врска со мене#. Или, можеби, би требало да биде нешто подосетливо. На крајот на краиштата, се претпоставува дека јас сум човек што има средства, кој создал лукративно биро за кусо време. Би можел да се провлечам како новинар, дури и да набавам пропусница, па потоа официјално да побарам интервју за тиражно музичко списание. Не верувам дека нејзиниот париски менаџер би се обидел да провери. Изгледав доволно сериозно за да не ме сфатат како обичен обожавател и, под изговор за интервју – прашањата би можеле да бидат во врска со текстовите на песните – би открил многу работи, без да предизвикам сомневање. Важно беше да не разбере Ева Винтер дека допатував само за да ја запознам и да одглумам улога на новинаравантурист, кој се преселил во Париз само за да дознае што се готви во тамошната боемија. Така би се избегнала секоја опасност од обвинувања за нафрлање и тоа би ја приближило до мене. Ако се опушти, можеби би можел да ја наговорам да прифати и покана за ручек. Сето ова звучеше убаво. Меѓутоа, јас ја немав потребната енергија за да спроведам една ваква фарса во дело. Навикнат на прави линии, за да £ се приближам на Ева Винтер, морав да опишам една добро пресметана крива. А бев во состојба на таква кревкост, што се плашев дека ќе се скршам. Згаден над себе и над своите патетични соништа, во осум навечер таа недела решив да се облечам и да излезам на улица. Ладниот ветер ме натера нагло да се приберам, па како автомат тргнав кон бирото, во кое секогаш одев пешки. Откако четири дена не се појавив во ИМАГО 27, одеднаш ме нападна чувство на одговорност. На крајот на краиштата, човек мора да се грижи за она што го создал. Убаво вели Малиот принц: †Јас сум одговорен за својата роза#.


44

ИНФОРМАТОР

Полиција 192 Брза помош 194 Противпожарна бригада 193 КОМУНАЛНИ УСЛУГИ Топлификација 3076-200 Електро – Скопје – дежурен диспечер 3161-454 Служба за наплата 3116-099 Улично осветлување 2622-789 Водовод и канализација – дежурна служба 3073-010 Водовод 3163-240 Оџачарски услуги 2440-293 Пламен 2650-230 Организација на потрошувачите 3212-440 Комунална хигиена 3216-644

ХОРОСКОП

ЗДРАВСТВЕНИ ОБЈЕКТИ Клиничка болница 3147-147 3283-000 Воена болница Градска општа болница 3087-400 Гинекологија и акушерство – Чаир 2611-033 Поликилиника Букурешт 3064-088 Поликлиника Јане Сандански 2469622 Неуролошка клиника 3147-342 Институт за белодрбни заболувања 3035-822 Институт за трансфузиона медицина 3226-923 Ремедика 2603-100

Понеделник, 21 јануари 2013 година

Систина 3099-500 Свети Лазар – гинеколошка болница 5112-016 Неуромедика 2042-323 Авицена – лабараторија 3179-001 Адриалаб 3296-925 Фармахем – биохемиска лабараторија 2031-905 Мак Медикус 3224-445 Неуропсихијатриски центар Др. Павлов 3236-667 Рендген дијагностика 3110-003 Центар за стерилитет 3213-697 Центар за сколиозии 3212-353 Национална СОС линија 15700 СОС телефон за помош од дрога 0800 11 444 СОС телефон за деца и младинци 0800 12222 СОС превенција од трговија со луѓе 2777070 Прва детска амбасада 0800 12222 СОС превенција од ХИВ 0800 33 444 СОС Национална линија 070/141700 Сакам да знам – центар за сексуално здравје 3176950 Шелтер центар 070/520639 Кризен центар – Надеж – жртви од насилство 3173-424 Институт отворено општество 3136-400 Ветеринарна амбуланта Пет- Вет 3178-656

21.03 19.04

Овен - Се чувствувате напнато, побарајте ја причината за таквата состојба. Лошото расположение не го префрлајте и на другите луѓе. Совет: дружете се со личност која секогаш позитивно влијае врз вас.

20.04 20.05

Бик - Неодговорното однесување на колегите, ве иритира и ви одзема многу енергија. Совет: внимавајте на здравствената сотојба, изминатиот период бевте многу недисциплинирани.

21.05 20.06

Близнаци - Целото ваше внимание е ориентирано кон работата. Партнерот нема трпение да го толерира тој однос. Совет: трчајќи кон кариерата, пазете да не загубите нешто што многу сакате.

21.06 22.07

Рак - Новите недоразбирања ги решавате многу лесно, само продолжете така, не трошете енергија на неважни работи. Совет: внимавајте на здравјето, во последно време сте премногу опуштени.

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР

ПТТ СООБРАЌАЈ Будење 180 Информации 188 Меѓународна ценетрала 182 Меѓуградска централа 901 Повик на сметка 1833 Точно време 185 Телеграми 186 Пријава на ПТТ дефекти177 Федекс – брза пошта 3111-116 ЕМС услуги - Од врата до врата 15000

Денеска е Преподобен Георгиј Хозевит Овој Георгиј се роди во Кипар во втората половина на четвртиот век. Уште многу млад поминуваше долго време читајќи го Новиот завет и набргу во него се разгоре силна љубов кон монашкиот подвиг, па зедно со брат му Хераклид замина за Палестина. Во Палестина свети Георгиј се подвизуваше во Хозевскиот манастир крај Ерусалим (место по кое го доби и името Хозевит), како и во лаврата Каламон на реката Јордан. Се прослави како голем подвижник, молитвеник и чудотворец. Блажено се упокои во 625 година.

СООБРАЌАЈ Меѓуградска автобуска станица 2466-011 Железничка станица 3164-255 Аеродром Александар Велики - Скопје 3148-333 Аеродром Свети Павле - Охрид 046 252842 Чех Ерлајнс 3290-572 Инех 3216-120 Делфина травел 3111-214 Кроација ерлајнс 3115-858 ЈАТ 3229-078 Регионален центар за управување со кризи 195 АМСМ – Помош на патишта 196 АМСМ – Инфо центар 15555 Воена полиција 3282-361 Матична служба 3117-766 Сала за венчавање 3118-250 Храм Свети Климент 3237-218 Храм Свети Димитрија 3162-919 Храм Света Петка 3238-066 Храм Пресвета Богородица 3227-165

23.07 22.08

Лав - Иако на работа се случуваат непредвидени работи, сепак обидете се реално да гледате на проблемите. Не правете од мравка слон. Совет: морате да почнете да внимавате што јадете.

23.08 21.09

Девица - Посветете поголемо внимание на искрените предупредувања од еден ваш пријател, тие во следните денови многу ќе ви помогнат. Совет: потребни ви се повеќе часа сон.

22.09 23.10

Вага - Се наоѓате пред голема дилема, од вашата одлука зависи судбината на многу луѓе. Бидете решителни и одберете ја вистинската опција. Совет: посветете му внимание на партнерот.

24.10 21.11

Скорпија - Не бидете суетни, понекогаш послушајте совет и од другите. Денеска ве очекува важен разговор. Совет: ако ви е потребна подршка, слободно побарајте ја од луѓето што ви значат.

КАТОЛИЧКИ КАЛЕНДАР

Денеска е Св. Јања Пораснала во богата патрицијска фамилија. Уште во раната младост почнала да верува во Христос и се заколнала дека нема да се мажи. Префектот на градот Рим и понудил да му биде жена на неговиот син, но Јања одбила. Бидејќи била христијанка, тоа се сметало за злосторство против државниот префект. Била изведена пред суд и умрела маченички во 304 година, за време на прогонствата на Диоклецијан. Јања е заштитничка на девојките и многу од нив, одушевени од нејзината невиност, го посветиле нивниот живот на Исус.

22.11 21.12

Стрелец - Без многу да размислувате го сменивте работното место, па сега се каете. Гледајте со оптимизам кон иднината, следат убави денови. Совет: пијте повеќе течности.

22.12 19.01

Јарец - Во моментов се чувствувате несигурно, но вие се правите како што треба. Нема потреба да бидете загрижени. Совет: односите со саканата личност не одат како што сакате, бидете порелаксирани.

20.01 18.02

Водоли ја - Партнерот ви е сериозно лут, ако не попуштите може засекогаш да го загубите. Внимавајте на постапките. Совет: одете на прошетка со пријателите.

19.02 20.03

Риби - Со своето однесување делувате многу позитивно на околината, продолжете така. Совет: најдете начин да му се доближите на еден јарец, кој одамна ви се допаѓа.


Понеделник, 21 јануари 2013 година

WWW.ELANCER.MK

Најдете работа и сè што ви треба

45


46

ИНФОРМАТОР

КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Животот на Пи“ Жанр: авантура, драма Режија: Анг Ли Улоги: Сурај Шарма, Ирфан Кан „Мадагаскар“ Жанр: анимиран, комедија Режија: Ерик Дарнел, Том Мекграт, Конрад Вернон Почеток: 15 часот „Трето полувреме“ Жанр: драма Режија: Дарко Митревски Улоги: Сашко Коцев, Катарина Ивановска и Раде Шербеџија Почеток: 17.30 и 20 часот „Откровение“ Жанр: хорор, трилер Режија: Мишел Басет Улоги: Аделаида Клеменс и Кит Харингтон Почеток: 22 часот КИНО „РАМСТОР“ „Кунг-фу панда“ Жанр: анимиран Режија: Крис Милер Почеток: 11 и 13 часот „Збогум, моја кралице“ Режија: Бенот Џекот Улоги: Дајан Кругер и Леа Седокс Почеток: 15.30 и 18 часот „Капетан Америка“

Почеток: 19.20 и 21.30 часот Сала 1 „Целосен отповик“ Жанр: акција, научна фантастика Режија: Лин Висман Сала 2 Глумци: Колин Фарел, „Огледалце, огледалце“ Жанр: авантура, комедија, драма Џесика Бил Главни улоги: Лили Колинс, Почеток: 18.45 часот Џулија Робертс, Арми Хамер Режија: Тарсем Синг Сала 3 Почеток: 10.30, 12.30, 15 и „Замка“ 17.30 часот Жанр: драма, криминалистички Режија: Стефан Рузовитцки „Што да очекувате кога Глумци: Ерика Бана, Оливија очекувате“ Вајлд Жанр: комедија, романса Почеток: 19.15 часот Улоги: Камерон Дијаз, Метју МНТ Морисон, Елизабет Бенкс „ Малиот Тимоти“ Почеток: 20 и 22 часот Режија: Снежана Коневска-Руси Почеток: 20 часот „Каубои и вонземјани“ Жанр: драма ДРАМСКИ ТЕАТАР Режија: Џон Фарвеј „За секого има по една“ Улоги: Харисон Форд Автор: Венко Андоновски Почеток: 10.30 и 13 часот Режија: Владлен Александров Почеток: 20 часот „СИНПЛЕКС“ Сала 1 „Паранормална активност 4“ ИЗЛОЖБИ МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА Жанр: хорор БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ Режија: Хенри Џост И САМОСТОЈНОСТ, МУЗЕЈ Улоги: Бради Ален, Кети ФеНА ВМРО И МУЗЕЈ НА терстон ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИПочеток. 21 и 22.50 часот СТИЧКИОТ РЕЖИМ Сала 9 Меѓународна колекција „Татин син“ Отворен од вторник до Жанр: комедија недела од 10 до 18 часот Режија: Шон Андерс Глумци: Адам Сандлер, МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Ванила Ајс Постојана поставка Режија: Џо Џонсон Улоги: Крис Еванс, Том Ли Џонс, Себастијан Стан Почеток: 15 и 17.15 часот

l

13

l

Тетово

Куманово

l

13

l Кичево

l Дебар

10

l Штип

Велес l

l Берово

12

l Радовиш

l Неготино

14

15

l Струмица

l Кавадарци

10 l Струга

9

11 l Охрид

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 250 г шеќер 70 г суво грозје 150 мл рум 150 г путер 200 мл млеко 1 лимон 250 афион 7 јајца

ПРИГОТВУВАЊЕ: Жолчките, шеќерот и путерот убаво се матат. Афионот се вари во засладеното млеко, па потоа се остава да се олади. Белките се матат пенасто. Во смесата со жолчките се додаваат белките, изладениот афион, сувото грозје, румот и кората и сокот од лимонот. Се става во плех и се пече 30 минути на 180 Целзиусови степени. По желба одозгора се прелева со чоколада за готвење.

15 l Гевгелија

Времето денеска ќе биде нестабилно, во Скопје минималната температура ќе биде -2 Целзиусови степени, а максималната 12 степена. Влажноста на воздухот ќе биде 85 процента. Биометеото е поволно за луѓето со хронични болести.

Битола

9 l Ресен

l Прилеп

Афионки

l

10 -1 10 ВТОРНИК

13

Барселона

8

Букурешт

9

Будимпешта

5

Загреб

7

Софија

17

Атина

6

Приштина

8

Сараево

10

Белград

13

l Делчево

13

13

11

Крива Паланка l Кочани

Рецепт на денот

Во текот на денот ќе дува слаб ветер од северен правец, кој ќе се движи со брзина од 7 километри на час.

13

l

14

12

Гостивар

11

13

Скопје l

10

Понеделник, 21 јануари 2013 година

0 12 СРЕДА

-1 9

ЧЕТВРТОК


ЗРНЦА НА МУДРОСТА Не правете нешто што е спротивно од вашите стандарди, дури и тогаш кога државата го бара тоа од вас! Алберт Ајнштајн Позади секој идиот, стои цврста жена!

"DEN#

PREKUMERNA ZASITENOST

Џулијан Барнс Тајната на човечкот живеење не е во тоа да живее, туку зошто живее! Достоевски

Ê

É

Z

F

GERMANSKO MA[KO IME ACO JOVANOVSKI

POSEBEN AVIONSKI LET

ITALIJA

Ä

METAR PREDLOG: VRZ "RIBONUKLEINSKI ACID# PRETHODNA ZA[TITA

N EGIPETSKI BOG TRICIFREN BROJ

DENTIST KISELA ZELKA DEN VO NEDELATA EDINSTVO, SLO@NOST

R PE^ATARSKO SITO KARTAGINSKI VOJSKOVODA^

TEMPO SELO VO DEMIRHISARSKO SOKRAT MOJSOV PENKALO (MN.)

M PEJA^KATA REXEPOVA REKA VO AVSTRIJA

EDEN RODITEL

DETEKTIVI FRANCUSKI SLIKAR KLOD

ARTISTKATA BAKSTER

STARO RUSKO MA[KO IME OSTROVI VO ATLANTIKOT SPIS, DOKUMENT

GRAD VO FRANCIJA

JAK ALEKSANDAR IVANOVSKI

MUZI^KI INSTRUMENT ZIMSKI SPORTSKI REKVIZIT "KRALICA# NA SPORTOVITE

Ä

^ITAJTE "DEN#

POSTAR BRAZILSKI FUDBALER KARAT

A

OGIST RODEN

9

2

3 2 7 4 5 1 7 8 5 6 8

5 7 8 4 1 6 9 6 1 3 8 1

4

5 4

6 3 8

2

1 9

8 3

5 4 7 1 4

9

9 7 6

4 8

2 5

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: PREBIRA^I, RELACIJA, M, NEPALEC, RNA, ZABAR, PTAH, RASOL, SREDA, S, RASTER, T, MIHAJLOV, SM, TATKO, ESMA, EN, AGENTI, NIM, ANTILI, OBOA, SILEN, SANKA, VAVA, ATLETIKA; SUDOKU: 1) 891 645 273, 632 978 451, 547 321 968; 183 257 694, 279 486 315, 456 193 827; 914 732 586, 728 564 139, 365 819 742; 2) 156 274 389, 923 618 547, 487 953 216; 561 892 473, 238 547 961, 749 361 825; 694 185 732, 375 426 198, 812 739 654

Точноста е карактеристика на оние луѓе кои се досадуваат!

SIGUREN POGODOK RUSKI MUZI^KI INSTRUMENT

ODNOS @ITEL NA DR@AVA NA HIMALAITE

Ä

Сакате да знете дали интелегентните мажи, се добри сопрузи. Но, госпоѓо драга, интелегентните мажи воопшто не се женат! Непознат автор

DETALEN PISMEN PRIKAZ, PROEKT

INDISKI POLITI^AR GANDI

SULFUR SPORTSKI TV KOMENTATOT ZORAN

Старец, тоа е човек кој го завршил својот ручек и гледа како другите јадат! Балзак

GR^KI POLITI^AR DIMITRIS

PREBIRLIVI LICA, SITNI^ARI

Ä

Џон Ленон

47

РАЗОНОДА

Понеделник, 21 јануари 2013 година


Д Е Н И НО Ќ

Понеделник, 21 јануари 2013

Николас 24 Кејџ и натаму Нема ниту не плаќа пари, ниту интерес данок 24-25 за детски емисии 22

Мишел бама го сака Дензел Вашингтон 26

КЕЈТИ ХОЛМС НА ТЕРАПИЈА ПОРАДИ РАЗВОДОТ

ВИЦОТЕКА

Влегува маж во автобус и го прашува возачот: - Дали се плаќа за цвеќе? Возачот му одговара: - Не! Тогаш мажот се врти назад и вели: - Ајде Розе, качувај се! * * * Трпе фатил нова девојка, седнале на клупа во парк и разговараат. Одеднаш à вели:

- Драга биди искрена со мене, и кажи колку пати си одела пеш со други момчиња низ парков? - Не многу, сите имаа коли! * * * Пријателката à вели на Фата: -Пријателке драга, дали знаеш дека Мујо те изневерува? -Знам, знам и со кого, само не знам со што?

26

ТИКЕТ СЕК Ј Замбија Етиопија Мориеренсе Бенфика

1 2

Бетис Атлетик Б. Емен Камбур

Коефициент 5,9

1 2

Den 21 Januari  

Dneven Vesnik Den

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you