Page 1

vo ovoj broj

ДЕН ЗА ДОМОТ И ЗА УБАВИНАТА

Премиера без скандал, но со лоша проекција

1 5 денари

www.den.mk

„ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ“ ГИ ОТВОРИ 34-35 МАНАКИЕВИТЕ СРЕДБИ

22o

Понеделник, 17 септември 2012, година 1, број 152

МАКЕДОНИЈА ЗАГЛАВУВА ВО ЦРВЕНИТЕ ЛИНИИ

4-5

Бранителите етнички ги поделија партиите КОМЕСАРОТ ФИЛЕ ВО ЗАВРШНА ПРОВЕРКА НА ДИЈАЛОГОТ СО ЕУ

Фалбите завршија, на ред се критиките Двата клучни закони, тој за медиуми и тој за избори, во Собранието влегоа во пресрет на доаѓањето на комесарот 7

НАМЕСТО ПРЕДВИДЕНИОТ РАСТ - ДЛАБОКА КРИЗА

Рецесијата нè изненади како снегот во декември

8-9

Тригодишно дете избркано од градинка Родителите се шокирани од дискриминаторскиот однос на институцијата

6


2

ВЕСТИ

Понеделник, 17 септември 2012 година

Очекувана рецесија, очекувана реакција

КОМЕНТАР

Бране СТЕФАНОВСКИ Сите ја очекувавме рецесијата, дури и министерот за финансии. Ама, според него, за рецесијата ни се виновни сите други. Е, па, сите други што ни се виновни, во вториот квартал од годинава имаат раст од 3 проценти. По „научните“ изјави на министерот, кој предвидуваше дека од кризата Македонија ќе има ќар и дека годинава ќе имаме раст од 2 проценти, излезе уште погенијална: „Неликвидноста е резултат на кризата“ - неверојатна мисла! Градацијата на неговата „невиност“ во целата оваа работа ја слушнавме завчера кога министерот рече дека сега било најважно „да се подобри ликвидноста на стопанството“. Со години стопанствениците му го бараат токму тоа: навремено исплаќање на обврските кон фирмите, навремено и брзо враќање на ДДВ, односно не завртување, туку одвртување на неликвидносната спирала, ама тој има само еден одговор: „Обврските се исплаќаат навреме“, никогаш не соопштувајќи ја точната цифра на државниот долг кон нив. Е, па, тие што ни се виновни за рецесијата, рефундирањето на ДДВ го прават за 24 часа! Стопанствениците го знаат

тоа и затоа го бараат (Мендерес Кучи). Славната задолжница не важи за државата. Рекламата дека две (!) фирми меѓу себе потпишале е слична на владината реклама за раѓање деца што ја гледаат двајца невработени брачни партнери. Министерот рече дека биле преземени мерки и дека допрва ќе се преземат! Кога допрва кога на половина од фирмите сметките им се блокирани? Не само од даночните, туку и од неданочните зафаќања. Од намерни и надувани казни и од други намети масовно се затвораат фирми и се отпуштаат работници. Наместо малите фирми да бидат носители на нови работни места, тие не можат да пркнат и покрај фалената можност за поволни кредити од Банката за поддршка на развојот и од други извори. Сите овие работи се кажани по сто пати, а зошто никој не може да го сфати сето ова и да одговори на логичните прашања на засегнатите, само еден Господ знае. П.С. Каков луксуз во новото Министерство за надворешни работи - каква мизерија на пазарот. Доматите 50-60 ден. !

БЕСИМИ БЕЗ ПРОБЛЕМИ СОРАБОТУВА СО ГРУЕВСКИ Чинот на оддавање почит на загинатите припадници на ОНА во Слупчане е знак на почит за сите да ја чувствуваат оваа земја како своја и да бидат почитувани од институциите, изјави министерот за одбрана Фатмир Бесими во интервју за агенцијата ИНА. Според него, по „Слупчане“ неговите релации и контакти со премиерот Никола Груевски продолжуваат да се одвиваат без никакви проблеми. - Јас продолжувам секојдневно да ја извршувам функцијата министер за одбрана ангажиран во реформаторската агенда за евроатланска интеграција и во тој правец сум фукусиран, главно, на теми кои се поврзани со реформата на АРМ, како и на другите стандарди кои треба да се постигнат за прибли-

жување на земјата до НАТО и до ЕУ. Како дел од Владата, како министер за одбрана, ја продолжувам и комуникацијата со премиерот и со другите членови на Владата во институционални рамки - изјави Бесими, пренесе МКД. Во однос на законот за бранителите, министерот за одбрана истакнува дека ставот на ДУИ е и негов став. - Во овој правец нема што повеќе да додадам од ставот на ДУИ. Што се однесува до концептот на државата, сакам да кажам дека не само овој закон, туку сите закони во Македонија, поврзани со правата на граѓаните, треба да бидат сеопфатни и балансирани, да ги опфатат интересите на сите граѓани, независно од нивната етничка и верска припадност - смета Бесими.

ОПОЗИЦИЈАТА БАРА ОД СРД ДОЗВОЛА ЗА ТЕЛЕВИЗИЈА „А3“

ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: Печатница „Серафимовски“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

redakcija@den.mk, 02/3162 666

ДЕПОНЕНТИ: Охридска банка, жиро-сметка 530-0101014688-20 Еуростандард банкa, жиро-сметка 370-0111002339-25 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач и управител - Живко Серафимовски Главен и одговорен уредник - Бране СТЕФАНОВСКИ Заменик на главниот уредник - Љубиша НИКОЛОВСКИ Помошник на главниот уредник - Александар Сидоровски Уредници: Илија Лопарски, Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Радован Вујовиќ Систем-администратор: Огнен Митев marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

Од СДСМ побараа Советот за радиодифузија да престане со, според нив, селективниот прогон на медиумите и да дозволи медиумски плурализам на мислења. - Советот упорно се обидува да најде причина за затворање на телевизијата „Бум“, која најави дека ќе емитува програма со дел од екипата на поранешната „А1“. Иронично е што додека ја затвораше „А2“ и додека сега бара секакви начини да го спречи емитувањето нова информативна содржина во постоечки медиум, упорно молчи и го дозволува очигледното кршење на законот од телевизиите блиски до власта - рече на прес-конференција портпаролот Емилијан Станковиќ. СДСМ ги повика претседателот и членовите на Советот да бидат свесни за одговорноста на нивната функција, затоа што, посочуваат, од нивните постапки се ценат демократските слободи во државата.


ВЕСТИ

Понеделник, 17 септември 2012 година

3

И ПОЛИТИЧАРИТЕ ДЕФИЛИРАА НА ЦРВЕНИОТ КИЛИМ ВО БИТОЛА Не беа само актери и режисери тие што дефилираа на црвениот килим во Битола. Промоција на нова об-

лека и на гламур имаа и нашите министри, политичари, но и амбасадорите во земјава.

РАЗЕДИНЕТА ЕВРОПА НЕ МОЖЕ ДА СЕ НОСИ СО САД И СО КИНА

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, го бранеше своето барање за европска федерација на национални држави. „Основната идеја на федерализмот е демократска. Јас не сакам супердржава Европа“, вели тој. Баросо нагласува дека неговата идеја не е насочена против нациите и посочува дека националните држави би морало да делат повеќе овластувања со Брисел, но на тој начин да не загубат моќ. Европа нанадвор треба да настапува како политичка унија која има тежина, смета тој. „Ниту една европска држава одделно не може да преговара со САД или со Кина на исто рамниште“, нагласува Баросо. Тој во Европскиот парламент во средата нај-

ави дека Европската комисија во 2014 година ќе поднесе предлози за потесна политичка унија. Баросо истакна дека ќе внимава на тоа дали Европската централна банка се држи до европските договори, пренесе „Дојче веле“. „Ако го пречекори мандатот, ние како Европска комисија ќе бидеме први што ќе поднесеме тужба пред Европскиот суд, барајќи договорите да се почитуваат. Тоа е наша обврска“, вели Баросо за „Франкфуртер алгемајне зонтагсцајтунг“. Според Баросо, ЕЦБ дејствувала во рамки на својот мандат кога одлучила да купува државни обврзници од земјите во криза кои се под чадорот за спас.

ДЕБЛОКИРАН ПАТОТ РЕСЕН - ОХРИД Патниот правец Ресен - Охрид, во близина на селото Избишта, вчера попладне е пуштен за сообраќај, информираат од „Македонија пат“. Сообраќајот на овој патен правец беше во прекин поради сообраќајната несреќа што се случи нешто по полноќ во неделата, во која товарно возило се преврти на коловозот.


4

ВЕСТИ

Понеделник, 17 септември 2012 година

ГОВОРОТ НА ПРЕМИЕРОТ ГО ЗАЦЕМЕН

Тодоров: Не се откажуваме од најголемата реформа во здравството Не сум јас тој што одлучува кој синдикат е легитимен, вели министерот Менче АТАНАСОВА ТОЧИ

Министерот за здравство, Никола Тодоров, тврди дека е подготвен уште денеска да седне на преговарачка маса со сите три синдикати во здравството. Но, министерот не одговори чии барања му се најблиски бидејќи сите три синдикати излегоа со различни барања. - Немам намера да преговарам јавно преку медиумите. Уште денеска ќе имам состанок со сите три синдикати и подготвен сум да ги прифатам промените во контекст на моделот „Плаќање според сработеното“ на лекарите, но јас не сум тој што ќе одлучи кој синдикат е легитимен - изјави министерот Тодоров. Тој нагласи дека сè додека синдикатите се правнички организирани, ќе разговара со сите, но не знае дали и кој барања ќе ги прифати. Тодоров останува на ставот дека преговорите се минирани, а тие се условени поради политички и бизнис-интереси. Оваа изјава на министерот Тодоров доаѓа на една недела пред најавениот штрајк во здравството. Досега 43 здравствени установи најавија дека му се приклучуваат на синдикатот од клиниките и ќе штрајкуваат сè

до исполнување на барањата, зголемување на платите за 100 проценти и укинување на моделот „Плаќање според сработеното“. За тоа време ќе работат дежурни екипи, а ќе се примаат само итни случаи. Самостојниот синдикат, кој го има најголемото членство, исто така ќе протестира в понеделник, на 24 септември, така што вработените ќе излезат надвор на половина час за време на паузата за појадок. И тие се незадоволни од проектот на Тодоров. Третиот, новоформиран паралелен синдикат на клиниките е против штрајкот. За неговите претставници моделот е добар, но тие бараат да преговараат со министерот. Тодоров вели дека резултатите од оваа реформа ги имаат, а недостатоците може да се отстрана во од. - Реформата е тешка, а ние ризикувавме да ја направиме пред избори по цена и да добиеме помалку гласови, само за да добиеме подобар здравствен систем - изјави Тодоров. И премиерот Никола Груевски во својот завчерашен говор во „Универзална сала“ нагласи дека штрајкот го очекуваат подготвено. - Морам да кажам дека не сме изненадени и одлучни сме исто како и со законот за високо образование да опстоиме на оваа реформа која, убеден сум, ќе донесе поголема грижа за пациентите, пољубезен однос и охрабрување на секој лекар да има повеќе и од него позадоволни пациенти - истакна премиерот Груевски.

Бранители ги поделиј

Љубиша НИКОЛОВСКИ

Г

оворот на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на годишната конференција на партискиот подмладок го зацементира ќор-сокакот во кој се најде владината коалиција со ДУИ, но и политичката пат-по-

зиција од која, барем засега, нема извесен излез. Застанувајќи цврсто во одбрана на законот за бранителите, Груевски смета дека обидите за неговото блокирање се бесмислени и не се во духот на Рамковниот договор, соживотот и на толеранцијата. „ВМРО-ДПМНЕ не е партија која ќе дозволи некој да ја исплаши или уцени со уривање од


ВЕСТИ

Понеделник, 17 септември 2012 година

5

ТИРА ПОЛИТИЧКИОТ ЌОР-СОКАК

те етнички а партиите Никола Груевски ја повтори подготвеноста за избори како решение за спорот со законот за бранителите, а Али Ахмети сè уште тактизира и, се чини, не му се излегува од власта власт или со предвремени избори, кога е во прашање принципот и достоинството на македонските граѓани. Ние сме подготвени на сè доколку нема друг излез. Како што веќе кажав во јавноста, ние не посакуваме предвремени избори, но ако веќе се неизбежни, односно ако бидат испровоцирани, подготвени сме веднаш на тоа... Јас не сум подготвен да го вложам достоинството на цел еден народ како цена за некој да го понижува, а јас да молчам, и особено не сум подготвен да го правам тоа во ситуации кога тоа нема да реши некој проблем туку креира нов“, рече Груевски. Патриотската реторика што ја користи Груевски во својот говор, СДСМ ја смета за наменска и за алиби за покривање на неговите погрешни потези. „Груевски и ВМРО-ДПМНЕ веќе го згазија македонското достоинство со амнестијата на хашките случаи, а со тоа го погазија и владеењето на правото во државата“, возвратија од СДСМ во реакцијата на говорот на премиерот. За ДУИ, пак, законот не смее да помине во Собранието зашто е опасен. „Законот за бранители, онака како што е предложен од ВМРОДПМНЕ, може да доведе до политичка нестабилност, до закана за по стоењето на Владата, но и до нестабилност во односите меѓу Македонците и Албанците“. Ова во интервју за порталот „Журнал“ го изјави пратеничката од редовите на ДУИ, Ермира Мехмети-Деваја. За ДУИ овој закон е нивна-

та црвена линија и значајно е тоа што ќе го направат етничките Македонци. „Тука не станува збор само за ВМРО-ДПМНЕ како предлагач на законот бидејќи тие, едно ставно, немаат доволно гласови за да помине законот. Тука зборуваме за етнички блок, во кој

тел. Прво, коалициските партнери станаа политички противници - ДУИ сега се одне сува опозициски кон ВМРО-ДПМНЕ. Второ, ДПА по правило е опозиција на ДУИ и на ВМРОДПМНЕ, но и покрај остриот вокабулар, застанува зад ДУИ и зад нејзините барања за симнување на законот за бранители од дневен ред на Собранието. Трето, СДСМ, пак, иако најлут противник на ВМРО-ДПМНЕ, го

спаѓа и опозицискиот СДСМ, кој се промовира како умерена, прорамковна партија, за мирен соживот и за етничка доверба, а, всушност, токму тие ќе ги обезбедат гласовите за доне сување на овој закон“, вели МехметиДеваја. СДСМ, и покрај забелешките за моментот на предлагање на законот за бранители, останува на позициите дека ќе го поддржи донесувањето на законот во Собранието. Во ваква политичка констелација секој секому му е неприја-

подржува законот за бранителите предложен од владејачката партија. На тој начин, сакајќи или не, се формираа две позиции кои иако политички различни, станаа еднонационално збиени, што дополнително ја замрсува општата политичката слика во земјава. Ако во сево ова има некаква игра меѓу коалициските партнери, тогаш таа тешко се наѕира или, барем, начинот на кој таа ќе заврши без последици за никого. Рамките во кои сега се игра се поставени: едните се мирнодоп-

ски, а другите турбулентни. Мирнодопски: 1. Закон за бранители сега и веднаш и секој мирно да си оди по својот пат; 2. Закон за ОНА заедно со овој за бранителите и никому ништо, како ништо да не било; или 3. По долготрајна мачна сеанса по собраниските комисии, предлог-законот привремено да се симне од дневен ред и некако да се заборави за догледно време. Турбулентни: 1. Предвремени избори, заедно или одвоено од локалните што ќе ги спроведе оваа коалициска Влада; 2. Избори што ќе ги организира и спроведе техничка влада создадена од ново парламентарно мнозинство составено од сите политички партии минус ВМРО-ДПМНЕ; и 3. Широка коалиција без избори. Секоја од овие можни опции има недо статоци и е тешко остварлива или, пак, води во уште поголеми апсурдни ситуации кои во моментов се непредвидливи до крај и како такви се непожелни за земјава и за нејзините институции. Ова дотолку повеќе ако се има предвид намерата за што поскоро интегрирање во ЕУ и во НАТО, спроведување на реформите до крај и излез од економската криза и надминување на меѓуетничките тензии. Несомнено, засега доминира инфантилно ста на политичките субјекти и зрело ста, барем кај едн од нив, ќе мора да надвладее за да може Македонија да се врати на нормален колосек, што значи артикулација на политичката битка со препознатливи средства во институциите на системот или дури и надвор од него, но со ненасилни методи. Ако не можат самите да најдат решение, има кој може – САД и ЕУ треба само малку да притиснат.


6

ВЕСТИ

Понеделник, 17 септември 2012 година

ПРОБЛЕМИ ЗА ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ

Градинка му ја затвори вратата на тригодишно дете Менче АТАНАСОВА ТОЧИ

Три и полгодишно дете е избркано од градинка само затоа што напредува потешко од неговиот брат, со кој боледуваат од церебрална парализа. Настанот се случил во петокот наутро во градинката „Синоличка“ во населбата Кисела Вода во Скопје, а нивниот татко Горан Стојчески тврди дека ова е вторпат месецов да не сакаат да примат едно од близначињата. - Во петокот утрото, ми се јави сопругата на телефон и слушнав како плачат заедно со детето. Се случило исто што и на почетокот на септември. Го примиле едното дете, а на неговото братче му ја треснале вратата со образложение дека имаат наредба од директорката да не го примаат - изјави револтирано за „Ден“ Стојчески, татко на двете близначиња. Двете братчиња боледуваат од церебрална парализа, но немаат ментален хендикеп и до-

Станува збор за дете кое напредува потешко од неговиот брат близнак, со кој боледуваат од церебрална парализа, но немаат ментален хендикеп бро напредуваат, вели нивниот татко. И двете имаат стекнато хигиенски навики, одат во тоалет, зборуваат разбирливо, едно од нив почнало да оди на две години, а другото, кое не го примиле во градинка, сè уште лази. Стојчески вели дека редовно го носи во Центарот за церебрална парализа на вежби, а препораките од дефектолозите и од психолозите се да оди во градинка со деца од негова возраст за да може да напредува. Но, отпор во градинката кон детето имало уште на почетокот кога близначињата биле примени како бебиња. На родителите постојано им било сугерирано да ги отпишат децата. Стојчески вели дека згрижувањето на децата во градинка им е неопходно би-

дејќи работат до доцна попладне, а близнаците нема кој да ги чува. - Минатата година бев принуден да потпишам изјава дека се согласувам едното од нив да посетува градинка заедно со децата од помала возраст, со бебињата, иако препораките се да биде со врсниците и да не се одвојува од својот брат - тврди Стојчески. По ова тие си ги зеле децата дома, ангажирале лице за да ги чува, а секој месец на градинката à плаќале одредена сума пари за да им ги зачуваат двете места за годинава. Во меѓувреме, семејството Стојчески затропале на многу врати да побараат помош за да се згрижи детето во градинка. Интервенирале во Општина Кисела Вода и во Министерство за труд и социјална политика. Но, и по сите ветувања, во петокот за едно од близначињата вратата од градинката останала затворена. - Ова се многу големи трауми за децата кои се многу поврзани меѓу себе. Особено е шок за детето кое не го пуштаат да влезе во градинката заедно со брат му - со горчина раскажува Стојчески. „Ден“ се обиде за одговор да ја добие директорката на градинката, Павлина Карамазова, но ни објаснија дека таа е на службен пат. По ова се обративме во Министерството за труд и социјална политика. Таму веднаш се заинтересираа за случајот, го испитаа и ветија дека градинката ќе ги прими и двете близначиња. Останува да се види дали градинката „Синоличка“ денеска ќе ги отвори вратите за двете близначиња.

КОМЕСАРОТ ЗА ПРО

Филе з ред се В

Игор ЧАВЕСКИ

ладата со делумно исполнети задачи од дијалогот на високо ниво дене ска го пречекува коме сарот за проширување Штефан Филе. За разлика од последната по сета кога коме сарот имаше само пофални зборови за сработеното, дипломатски извори тврдат дека овојпат Филе ќе биде многу покритички настроен и дека ќе à порача на власта дека бавно оди исполнувањето на петте цели што ги постави. Како што дознаваме, Европска комисија најголеми забелешки има во однос на изборното законодавство, како и во слободата на изразување и профе сионалните стандарди. Конкретно, Филе не е задоволен што работите во делот на медиумите запреа веднаш по договорот што претставниците на медиумите и власта го направија околу декриминализацијата на клеветата. И покрај тоа што до договор дојде уште пред два месеци, предлогзаконот за декриминализација дури пред неколку дена влезе во собраниска процедура и тоа без никаква јавна расправа меѓу засегнатите страни. За Комисијата е проблема-

КЛЕВЕТАТА ИЗБРИШ

Како дел од обврските преземени од Македонија во рамки на пристапниот дијалог на високо ниво со ЕУ, Министерството за правда ги изготви промените за декриминализација на клеветата што треба да ја гарантираат слободата на изразувањето и на информирање, а промени има и во изборното законодавство. - Со измените и дополнувањата на Кривичниот законик, се врши декриминализирање на навредата и на клеветата со тоа што се бришат


ВЕСТИ

Понеделник, 17 септември 2012 година

7

ШИРУВАЊЕ ВО ФИНАЛНА ПРОВЕРКА НА ДИЈАЛОГОТ НА ВИСОКО НИВО

заврши со фалбите, на е критиките Наместо пофалби како минатиот пат, овојпат се очекува комесарот да биде многу покритички настроен и да и порача на власта дека бавно оди исполнувањето на петте цели

тично и тоа што бавно оди примената на прописите со кои требаше да се регулира сопствеништвото на медиумите и нивната концетрација на пазарот. Сепак, тоа што Европската комисија итно го бара од власта е донесување нови изборни правила ако се знае дека за шест месеци претстојат локални избори, а не е исклучено во пакет со нив да се одржат и предвремени парламентарни избори. Во делот на реформите во изборното законодавство, ЕК бара да се обезбеди доволна одвоеност на државата од партијата, да се отстранат пропустите и нејаснотиите во изборниот законик и, особено, да се направи сериозна ревизија на избирачкиот список. Според оцените на познавачите на односите меѓу ЕУ и Македонија, власта на ова поле не презема конкретни мерки, туку само со козметички измени се обидува да прикаже дека нешто работи. Случајно или не, мини-

стерот за правда Блерим Беџети дури вчера ги претстави измените за изборната регулатива. Во сите извештаи на ОБСЕ и на ОДИХР препораките за реформа на изборите се поделени на приоритетни и на дополнителни. Во приоритетните спаѓа ревизијата на избирачкиот список. Работната група која беше формирана за оваа намена констатираше дека е потребно негово сериозно скратување бидејќи е нелогично во земја со два милиони жители да има 1.800.000 запишани избирачи. Најголем проблем задаваат оние 146.000 граѓани кои не по седуваат биометриски документи, без кои нема да можат да гласаат, а фигурираат на списокот. Македонскиот центар за европско образование, кој одблиску го следи проце сот на евроинтеграција, смета дека приоритетните цели од дијалогот на високо ниво во оперативниот патоказ се недоволно амбициозно по ставени и дека

ШАНА ОД КРИВИЧНИОТ ЗАКОНИК сите кривични дела од главата која се однесува на честа и на угледот. Покрај кривичните дела навреда и клевета, од оваа глава се бришат и останатите кривични дела - изнесување лични и семејни прилики, омаловажување со префрлање за кривично дело, повреда на угледот на Република Македонија и изложување на подбив на македонскиот народ и на припадниците на заедниците, повреда на угледот на судот, повреда на угледот на странска држава и повреда на угледот на ме-

ѓународна организација - истакна министерот Блерим Беџети. Тој појасни дека материјата за граѓанска одговорност за навреда и за клевета е уредена во новиот законот за граѓанска одговорност за навреда и за клевета. Според министерот, подобрувањето на корпусот на изборното законодавство се наметнало како потреба поради вградувањето на препораките од конечниот извештај на ОБСЕ/ОДИХР за парламентарните избори во 2011 година.

Европската комисија согледа дека власта не се придржува на договореното. Затоа, велат оттаму, пофалбите овојпат ќе бидат заменети со критики од комесарот Филе. - Минатиот пат Филе ја по-

фали Владата бидејќи со евентуален неуспех во случајот со Македонија, во прашање може да биде доведен кредибилитетот на Унијата и процесот на проширување - смета Бојан Маричиќ од МЦЕО.

КОМЕСАРОТ СО БОГАТА АГЕНДА ВО СКОПЈЕ

Филе за време на својот престој во Скопје ќе има средби со претставници на власта и на опозицијата. По состанокот со Националниот совет за евроинтеграции, тој ќе замине во Владата на средба со премиерот Никола Груевски. Попладне Филе ќе има средби со претседателот на СДСМ, Бранко

Црвенковски, и со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, по што следува затворена средба со амбасадорите на земјите-членки на ЕУ. Филе ќе го заврши престојот во Македонија со вечера со лидерот на ДУИ, Али Ахмети и со вицепремиерката за евроинтеграции, Теута Арифи, по што ќе замине во Албанија.

ЛУСТРАЦИЈАТА НОВ УСЛОВ?

Европската комисија не е задоволна од тоа како власта го спроведува законот за лустрација и затоа се размислува неговата имплементација да се најде под будно око на официјален Брисел. Европските власти сметаат дека власта го претворила законот во лов на политички неистомислени-

ци и дека поради тоа тој мора да биде ставен во следните мерки што се подготвуваат за Македонија. Во прилог на тоа одат ставовите на неколку амбасадори во земјава кои во лустрацијата гледаат нарушување на правниот поредок и кршење на човековите права.


8

ПАРИ

Понеделник, 17 септември 2012 година

РЕЦЕСИЈАТА НÈ ИЗНЕНАДИ КАКО СНЕГОТ ВО ДЕКЕМВРИ

Празнење на сопств

Податоците за движењата на економијата во вториот квартал од оваа година се сосема очекувани. Но, постојаното „вадење“ дека надворешните фактори ни се виновни не е оправдано

Д

Бране СТЕФАНОВСКИ

ека лошите поразувачки ре зултати на македонската економија не се должат само на надворешни фактори (кои секако по стојат), доказ се најновите податоци за 20-те најразвиени држави во светот, т.н. Г20, кои велат дека во про сек нивниот БДП за вториот квартал од 2012 година се зголемил за 3 проценти. Дури и Германија, која нашата Влада не ја вади од уста кога сака да ги оправда своите лоши ре зултати, за првите два квартала од 2012 година остварува позитивен раст. Слабо стите на еврозоната, изразени во податокот дека БДП за вториот квартал е нама лен за 0,8 проценти (на ниво на целата зона) се нерелевантни за нас од едно ставна причина што во тие 0,8 проценти спаѓаат и економиите на Грција, Шпанија и на некои други земји, на кои нашите официјални економисти им се ситат. За падот на нашата домашна еко номи ја од 0,9 про цен ти зна е ја и врап чи њата, са мо се чекаше да се официја лизира. Еве неколку аргументи кои воопшто не одат во прилог на те зата дека за колапсот на македонската економија е виновна само европската криза. 1. Со привршувањето на непроду ктив ни те про е кти на Владата се чувствува силен пад на еден од најбитните сектори во државата - градежништвото и тоа за цели 5,1 проценти. Тоа е се кто рот кој во изми нати ве квартали беше двигател на еко-

номијата, а сега го нема никаде. 2. Пом пез но нај а ву ва ни те про е кти и ин ве сти ции во рударството и во преработувачката ин ду стри ја, ве ро јат но, доживуваат крах кога падот во вториот квартал е многу голем - 7 проценти. Впрочем, целиот се ктор ин ду стри ја дожи ву ва колапс не запам тен од оса мо стојувањето. 3. Еко ном ската ло ги ка со ва кви подато ци не ми нов но укажува дека и заработките на граѓаните се нама луваат, па затоа и секторот трговија, во кој се троши заработеното, во вториот квартал доживува пад од 2,2 про цен ти. Фи нал ната потро шу вач ка, во де нар ски из нос, е на слич но ни во ка ко во вториот квартал од 2011 година. 4. Особено загрижува податокот што укажува на тоа дека учес твото на со о бра ќа јот во БДП има нама лување од 3 проценти. Во ва ква со стој ба, ко ја до бива потврда во официјалните податоци, можеме да очекуваме зголе мен број отка зи и во индустријата и во неиндустриските дејно сти затоа што нема економија што може да издржи ваква беспарица, а да не ги нама ли фиксните трошоци. Екс перти те одам на пре по рачуваат наме сто непродуктивно тро ше ње - вра ќа ње на долгот во разумен рок, а повратот на од напред плате ни от ДДВ да би де екс пре сен, најм ногу 7 дена, и да се смени закон ската об вр ска, на ме сто однапред, ДДВ да се плаќа по

ре а ли за ци ја на здел ката, а не тоа да се прави само пред избори (ова може да се оче ку ва пред ло кал ни те из бо ри, ка ко што бе ше пред ми нато годиш ните парламентарни). Официјалната реце сијата е, да речеме, новонастаната ситуа ци ја. Затоа, може да се прет по ста ви де ка НБРМ ќе би де при нуде на ос нов ната ка мат на стапка од 3,75 проценти да ја спу шти може би на исто ри ско ни ско ни во од 3 до 3,25 про центи, што може да биде основа за по е вти ни па ри за економските субјекти. Во услови во кои европската основна каматна стапка гравитира кон нулата, ова кај нас

и не ма да би де не кој осо бен потег, но сепак ќе биде добредојден. Како и да е, и најнеупатените знаеја дека Македонија е во реце сија и пред нејзиното официја лизирање. Доволно е да се свртиме околу себе и да видиме дека фабриките не работат, дека граѓаните се во депре сија, де ка стра ву ва ат за сво и те ра ботни ме ста, па и во подобрите ком па нии (от пу шта ња во „Пивара“!?), сериозно нама лена куповна моќ, дека прехранбе ни те про из води ве ќе се ку пу ва ат на грам и, ед но став но, се трудиме, а не можеме да видиме што функционира така како што треба.


ПАРИ

Понеделник, 17 септември 2012 година

вениот џеб

РЕАКЦИЈА НА СДСМ

Очигледно е дека рецесијата во која влезе македонската економија не е некое многу важно прашање за Владата. Таа организира пресконференции за сè и сешто, ама не смета дека е потребно да организира посебна прес-конференција за да им каже на граѓаните што ќе прави во врска со рецесијата. Вчера министерот Ставрески кажа неколку работи за кои граѓаните заслужуваат да ја знаат вистината. Причината за рецесијата во Македонија министерот Ставрески ја гледа во тоа што се случува во Европа и рече дека еврозоната е во рецесија и во вториот квартал имала пад од 0,8 проценти, исто

како Македонија. Еве го последниот податок од „Еуростат“, организацијата задолжена за статистика на европско ниво, објавен на 6 септември годинава, од кој се гледа дека тоа што го зборува министерот не е точно. Според „Еуростат“, и Европската Унија и еврозоната не се во рецесија бидејќи немаат две последователни тримесечја со економски пад. Тие имаат пад само во второто тримесечје од годинава и падот им е многу помал од македонскиот. Падот на еврозоната е речиси двапати, а падот на Европската Унија е трипати помал од падот на македонската економија.

9

Владата презема мерки за надминување на рецесијата Пре ми е рот Ни кола Груев ски из ја ви де ка ре це си јата во вто ри от квартал од годи на ва не е из не на ду ва ње со оглед на си туа ци јата во Евро па, но се на де ва де ка со мер ки те што се пре зе ме ни од Вла дата ќе има подо бри ре зул тати во тре ти от и во че тврти от квартал. - Го лем дел од др жа ви те прогла си ја ре це си ја и на ма лен е из во зот на ма кедон ски те ком па нии кон тра ди ци о нал ни те из воз ни ци од при чи на што по голем дел од зем ји те се во ре це си ја или пред ре це си ја или околу нула стап ка на раст та ка што од оваа глед на точ ка ова не е не кое осо бе но из не на ду ва ње за нас. Ра боти ме и се на де ва ме де ка со си те мер ки што ги пре зе довме во тре ти от и во че тврти от квартал ќе има подо бри ре зул тати и оти ра бо ти те ќе се дви жат во подо бра

на со ка - истак на Груевски. Тој нагла си де ка Вла дата ќе продол жи да пре зе ма мер ки за ма кедон ски те ком па нии по лес но да ја над ми нат европ ската кри за. - Вла дата вни мател но ја сле ди си ту а ци јата, но и по сто ја но пре зе ма мер ки што тре ба да им пома га ат на на ши те ком па нии полес но да го поми нат овој пер и од на те шка европска должничка криза прос леде на со ре це си ја, во ко ја, на не кој начин, Ма кедо ни ја, иа ко не ма ви со ки дол го ви и е че твр та нај мал ку за дол же на зем ја, е за гро зе на затоа што парт не ри те ка де има из воз и од ка де оче ку ва ин ве сти то ри се во иск лу чи тел но те шка си ту а ци ја. Продол жу ва ме со на ши те напо ри да помог не ме што по бр гу да се подо брат не штата и ве ру вам де ка та ка и ќе би де - оце ни Груевски.


10

ПАРИ

Понеделник, 17 септември 2012 година

СКРИЕНИТЕ ТРОШОЦИ НА БАНКИТЕ

Се наплаќа и затворањето сметка Б

анките дополнително ви наплаќаат за откажување на кредитната картичка, а се плаќа и за нејзино одржување. Граѓаните се соочуваат со дополнителни трошоци и при подигнување пари кои се пратени од странство. Банките наплаќаат и за затворање договор за кредит, за отварање сметка во банка. Ако сте го заборавиле личниот идентификациски број на картичката, треба да платите за да ви издадат нов. Наплаќаат дополнително и за откажување на дебитната картичка. Но, многу често, кога мислите дека дебитната картичка е откажана, се случува по извесно време банката да ви достави известување дека, сепак, имате некој долг. Затоа, за да бидете сигурни дека картичката е откажана, задолжително треба да побарате писмена потврда од банката дека веќе не ја користите картичката. Ова се само дел од дополнителните трошоци што ги наплаќаат банките, а за кои граѓаните не знаат.

Новиот закон за заштита на потрошувачите на финансиски услуги налага сите трошоци да бидат видливо истакнати на сметките

Тие имаат широк асортиман услуги што ги нудат, но тука влегуваат значајни трошоци за да можат да се користат тие услуги. На прв поглед ви изгледаат како ситни трошоци, но на долг рок ќе видите дека станува збор за значителна сума што сте ја оставиле во банка без некоја основа. Како што велат познавачите на оваа проблематика, банките ги кријат трошоците за да привлечат клиенти. Тие добро знаат дека граѓаните не се доволно информирани, а месечните примања не стигнуваат за покривање на сите потреби. Тие го

користат тоа и граѓаните без разлика што пишува во договорот кој ќе им го даде банкарот, ќе го потпишат бидејќи им се неопходни тие средства. - Од една страна се банките, институции со големи правни и економски тимови, а од друга страна, имаме изморени граѓани. Ние не сме земја која има повеќе институции кои располагаат со свеж капитал. Државата поради некои економски причини ги штити банките. Во овие тешки времиња кога на пазарот нема свеж капитал, банките ја користат својата монополска позиција и беспарицата, а граѓаните се во небрано. Колку и да не сакаат, тропаат на вратите од банките - вели Алберт Муслиу, економски аналитичар. Но, професорот Зоран Ивановски од Факултетот за туризам и менаџмент мисли дека со законот за заштита на потрошувачите на финансиски услуги банките нема да можат како порано да манипулира-

ат со клиентите. - Со овој закон банките се должни при рекламирање и при понуда на своите банкарски производи да ги наведат сите трошоци и јасно да му ги образложат условите на клиентот - изјави Зоран Ивановски, професор на Факултетот за туризам и менаџмент. Како што посочи професорот Ивановски, банките сега строго се држат до тој закон, а за да се заштитат граѓаните, тие треба добро да ги читаат договорите што ги нудат банките. Но, курсните разлики при пресметка на кредитите кои се врзани со некоја странска валута се начин на кој банките можат добро да заработат. Тие при исплатата на парите од кредитите, наместо средниот курс, го користат понискиот, односно куповниот курс, а при пресметување на ратите за отплата на кредитот го користат повисокиот- продажниот курс, вели Ивановски. И.Ч.


Понеделник, 17 септември 2012 година

СКОПЈЕ

11

ДЕЛ ОД ЖИТЕЛИТЕ НА КАПИШТЕЦ СО ЗАБЕЛЕШКИ ДО ОПШТИНА ЦЕНТАР

Тротоарите направени, шутот на улица У Анета СТОЈКОВСКА

баво е од Општина Центар што реши да ги поправи тротоарите, односно по три децении да направи нови на улицата Народен фронт, но неколку ме сеци да се работи е премногу, а при тоа целиот градежен шут е оставен на улица. Вака реагираат дел од жителите од Капиштец, забележувајќи и дека тротоарите се направени премногу високи, па за старите луѓе е тешко да се симнуваат и качуваат на нив, но и дека непотребно се проширени за сметка на зеленилото. Тие прашуваат дали одговорните од Центар ќе ги поправат и пристапните мермерни патеки до вле зовите од зградите, кои се оштетени. - Тротоарите ги проширија за трие сетина сантиметри и тоа точно врз цевките од топловодот, што оди долж тротоарот, па утре, ако се случи некоја хаварија, ќе треба да се раскопува тоа што е направено ново. На дел од улицата Народен фронт, од број 25 до крстосницата со улицата Рузвелтова, се засадени дрвја, па сега половина од земјата од дрворедот е затрупана со камења, бетонски и со асфалтни парчиња шут, што значи дека дрворедот ќе умре. И металната заштитна ограда околу дрвјата е оштетена. Околу воените згради со број 21 и 23 имаше по ставено заштитна ограда, која станарите си ја одржуваа и бојо суваа. Сега таа ограда е искорната и фрлена во тревниците - вели Љупка А. која живее во зградата со број 21. Од Општина Центар убедуваат дека во наредниот период планираат да извршат санација на пристапните патеки, кои се оштетиле со текот на времето и евентуално од моменталните градежни активно сти. Оттаму

тврдат дека целокупниот шут редоследно се чисти и откако градежните активно сти ќе завршат, ќе се направи комплетно чистење на површините, а оградите ќе бидат реконструирани. - На тротоарите се по ставија нови високи рабници за спречување на непрописното паркирање на возилата, на ме стото на подигнатите премини ќе се обнови хоризонтална сигнализација и ќе се постават рефлектирачки беле зи во вид на мачкини окца или катадиоптери, кои ќе ги истакнат овие пешачки премини. Крстосниците ќе бидат поплочени со вештачки гранит и ќе се изедначат со нивото на тротоарот за да се регулира брзината на движење на возилата во сообраќајот и за олеснување на протокот на пешаците. По линијата на двете крстосници ќе се по стават специјални заштитни столпчиња за

да се зголеми безбедно ста на сите учесници во сообраќајот објаснуваат од Општината. Жителите од Капиштец имаат забелешки и на нивелацијата на тротоарите, а тврдат дека не се добро сработени ниту ко сините на почетоците и на краевите на тротоарите. На тие делови што се готови, а не се комплетно завршени околу шахтите, хидрант ската мрежа и уличните светилки, според нив, веќе се кршат новите плочи. - Тротоарите се проширија врз тревните површини, а дел од тие површини влегуваат во катастарските маркички на зградите, земјиште кое повеќето згради или го имаат откупено или во тек е по стапката за купување. Ова, практично, значи дека се работи врз приватен имот, а согласност од станарите не е побарана - ре агира М.З., која живее во зградата број 27 на

Народен фронт. Од Центар велат дека тоа е апсолутно неточна информација и дека тротоарите се направени на веќе по стојните. - Ако има некаков проблем со по стојните патеки, ако влегуваат во катастарските маркици на зградите, иако до сега не е евидентиран ваков проблем, Општината ќе помогне за да се најде решение - вели Јовица Ацковски, портпарол на Општина Центар. Според него, за разлика од претходно, кога не можеше да се види реална ширина на по стојните патеки бидејќи беа блокирани од возила и пешаците се движеа по улица, моментална со стојба на терен на најпрометната улица во населбата Капиштец е веќе променета. Изградено е монтажно паркиралиште со што паркирањето, како што вели тој, е успешно решено, возилата се паркираат само на едната страна на улицата, што значи подобар протек на возила, пешаците се движат безбедно, а пешачките премини се направени по европски стандарди. Во последните ме сеци навистина е направено многу на улицата Народен фронт. Промените почнаа најпрво со воведување скапа наплата за паркирање, па проблемот со возилата се реши сам од себе, затоа што сите го избегнуваат кога можат овој дел. Тротоарите се направени премногу високи, па иако од Центар велат дека тоа е за да се спречи неправилно паркирање, факт е дека се еден вид бариера за по старите луѓе. И, конечно, граѓаните имаат право да реагираат и да ги кажат своите забелешки затоа што обврска на општината е да го олесни животот на своите граѓани. Притоа, да го слушне и некогаш да го земе предвид и нивното мислење.


12

СКОПЈЕ

Привршува изградбата на мостот на Мала Рада

Завршија градежните активности за изградба на мост на реката Мала Рада во Драчево, а почна и асфалтирањето на пристапните улици кон мостот. Мостовската конструкција е долга 21,8 метри, а се потпира на два крајни, два средни столбови и на четири крилни ѕидови, кои се изведени од армиран бетон. Коловозот на мостот е широк шест метри, со тротоари од двете страни, а во следниот период ќе бидат поставени банкини и канделабри. Градежните работи ги изведува ГД „Бетон“, а Општина Кисела Вода за овој проект од општинската каса издвои 12 милиони денари за изградба на мостот и уште пет милиони денари за реконструкција на пристапните улици кон мостот.

Асфалт на пет улички во Илинден

Општина Илинден продолжува со изградба на локалната патна инфраструктура. Градежната оператива интензивно работи на санација и на реконструкција на повеќе локални патишта и улици, велат од Илинден. Во населба Илинден на улицата 8 асфалтирани се пет споредни улички со вкупна должина од 600 метри. Со ова на жителите од овој дел на населбата им се овозможува подобра и побрза комуникација, како и олеснето движење на возилата и на пешаците.

Понеделник, 17 септември 2012 година

Мало фудбалско игралиште во Капиштец

Најмладите жители на Капиштец од вчера можат да играат фудбал на новото мини-игралиште поставено во нивната населба. Ова e прво од неколкуте мали фудбалски игралишта што Општина Центар ќе ги постави на неколку локации низ општината. Игралиштата се со димензија од 8 на 14,4 метри и се наменети за деца до деветгодишна возраст. На нив е поставена вештачка трева и заштитна ограда од метален и од дрвен дел. Целта на проектот, како

што велат од Општината, е да се поттикне спортскиот дух кај најмладите жители на населбата. Во моментов се градат мини-игралишта во Паркот на франкофонија, на плочникот зад „Агромеханика“, во Дебар маало 1 и на плочникот до објектот на ССМ. Следни на ред се во дворот на ОУ „Ј.Х. Песталоци“ и во Урбан парк. Во Центар се предвидуваат и во населба Пролет, Крњево и две во Капиштец на потегот кон Водно.

Скопјани пак ќе појадуваат на мост Третпат скопјани ќе можат да присуствуваат на манифестацијата „Појадок на мост“ што ја организира Град Скопје, а ќе се одржи на 23 септември во периодот од 9 до 11 часот, на Камен мост. Влезот за присуство на манифе-

стацијата е бесплатен, но само со однапред добиени влезници кои граѓаните ќе можат да ги подигнат на пунктот поставен пред градската кафеана „Пелистер“ на плоштадот Македонија. Пријавувањето на граѓаните ќе се врши од денеска до 20 септем-

ври, секој ден од 10 до 15 часот. Еден човек со една лична карта може да подигне само една влезница. На манифестацијата граѓаните ќе добијат оброк-пакет кој ќе содржи десетина различни производи, донација од повеќе македонски компании.

Реконструирана улицата Милан Марковиќ

Општина Карпош заврши со реконструкција и асфалтирање на улицата Милан Марковиќ во урбаната заедница Кузман Јосифовски-Питу. Станува збор за реконструкција и за асфалтирање на улицата во должина од 690 метри и со ширина од шест метри, чиј изведувач е „Бетон“, за што се потрошени близу четири милиони денари. Притоа е извршено нивелирање на сливници и на шахти, замена на оштетени рабници и асфалтирање на улицата. Покрај ова, на улицата Милан Марковиќ фирмата „Сандра комерц“ изврши и реконструкција на тротоарите во должина од 600 метри, а претпријатието „Енергомонт“ изведе атмосферска канализација.


ДОСИЕ

Понеделник, 17 септември 2012 година

Германец им „продал“ на Охриѓани визи за 10.000 евра

М

лад Германец измамил околу 20 охриѓани и луѓе од други градови на кои им ветил дека може да им обезбеди работни визи за Германија, Австрија и за Швајцарија, за што им наплатувал од 450 до 500 евра. Со тоа Ј.К. (28) од Берлин нелегално стекнал околу 10.000 евра, соопшти полицијата, која го гони Германецот за измама. Во текот на јуни и на јули годинава пре стојувал во Охрид, каде регистрирал фирма за посредување и вработил лица преведувачи од германски и од англиски јазик. Отворил телефонски сервис, изработил летоци и во неколку медиуми дал оглас за вработувања. Со многубројните заинтере сирани граѓани остварувал средби и разговори, по што изготвувал обрасци со

13

Дваесет илјади евра украдени од џамија Околу 20.000 евра во различни валути се украдени од џамијата „Хаџи Мурат“ во Ресен ноќта меѓу петокот и саботата. Полицијата соопшти дека арамијата насилно ја отворил влезната врата од канцеларијата во џамијата, а потоа насилно го отворил сефот од каде ги украл парите и избегал. Увид извршила увидна екипа од локалната полиција и во тек се мерки за пронаоѓање на сторителот.

Истрага за загинатиот разузнавач

потребните податоци за кандидатите и со нивните работни познавања по што им давал уплатници за уплата на 450 до 500 евра, во зависност од тоа во која земја сакале да аплицираат. По барање на кандидатите за некаква гаранција и заштита, изготвувал писмени

изјави во кои се обврзувал да обезбеди работни визи, а доколку се јават проблеми, ќе им врател 380 евра. Останатите 120 евра ќе биле покритие за направените трошоци по амбасадите. Писмените гаранции ги заверил кај нотар, а потоа избегал од Македонија.

Четириесет и едногодишниот Јонче Г., вработен во Агенцијата за разузнавање, беше пронајден мртов во неговата канцеларија во петокот. Тој добил огнострелна рана во пределот на срцето, а на местото на настанот е пронајден пиштол кој е предаден на вештачење. По наредба на истражен судија, телото на починатиот е предадено на обдукција, а на местото на настанот е извршен увид. Според полицијата, разузнавачот во петокот, во 15.15 часот, бил донесен во Градската општа болница каде била констатирана смрт. Истрагата треба да утврди како загинал разузнавачот.


14

СВЕТ

Понеделник, 17 септември 2012 година

ОСТАТОЦИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ ЌЕ СТАНАТ ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА

Албански бункер -туризам

КРВАВ ВИКЕНД ВО

Принцот

И покрај заканите по неговиот живот и нападот врз базата „Камп бастион“, принцот Хари останува во Авганистан

Албанија има стотина илјади неискористени бетонски бункери од времето на комунизмот, а група германски и албански студенти сега се обидуваат дел од нив да ги претворат во хостели, каде ќе престојуваат туристите, пренесува германски „Шпигел“. Дваесетина германски и албански студенти веќе реновираат еден стар бункер во приморскиот град Тале, кој ќе има капацитет за осум туристи. Туристите ќе можат да фрлат поглед на околниот пејзаж од пушкарницата, а ќе можат и да спијат 1,3 метар под дебелите бетонски куполи. Овие градби датираат од времето на комунистичкиот водач Енвер Хоџа, која нареди изградба на 750.000 бункери насекаде во земјата во текот на 70- тите и на 80-тите години на минатиот век поради страв од странска инвазија. Сега албанската студентка Ива Штрепи се обидува да ја смени улогата на овие одбивни сиви градби така што ќе ги преуреди во хостели. Засега се работи на еден, но наскоро истото може да се примени и на останатите. Професорот по уметност Маркус Претнар од Универзитетот во Мајнц вели дека многу му се допаднала идејата на Штрепи, по што студентите на неговиот семинар веднаш развиле проект. Според него, Албанија не знае како адекватно да одговори на сè побрзиот развој на туризмот. Сепак, германско албанскиот проект примарно треба да му користи на локалното население. Бункерот кој го преуредуваат студентите сè уште е прототип. Во него се става дрвен под, душеци за спиење, бања и мала кујна. Доколку овој проект им се допадне не туристите, многу

Д

други бункери може да бидат преуредени на ист начин. - Ги има секаде. Во планините, природните резервати, градовите и во селата – вели Претнар. Иако овие бетонски градби му припаѓаат на Министерството за одбрана, права на користење им се дадени на поединци кои поседуваат имот на земјата на која се изградени. Една ноќ во вакво бункер-хостел би требало да чини помалку од осум евра. Албанија во последните години, особено по влезот во НАТО, е многу популарна туристичка дестинација. - Сакаме да ја видиме Тирана, плажите и планините - вели Артур Шок, курир од Берлин, кој со двајца пријатели само со ранците на грб ќе прави обиколка на Балканот. Тие ќе бидат првите гости во бункерот-хостел, а Шок едвај чека да го види необичното сместување. - Практично е на плажа. Најдобра локација. А и сигурно е подобро спиењето во него, отколку во шатор - вели Шок.

Ердоган: СекоесемејствовоБоснатребадаимапетдеца Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, обраќајќи им се на студентите на Универзитетот во Сараево, завчера истакна дека секое семејство во Босна треба да има по пет деца ако земјата сака да го зголеми наталитетот и да ја зајакне економијата, пренесува босанскиот печат. - Темелот на економијата е човештвото. Ако има луѓе, има и напори, капитал, производство и потрошу-

вачка. Ако нема луѓе, тогаш нема ништо од наведеното. Успехот е во младата и динамична популација. Денес еден од најголемите проблеми во европските земји е популацијата, односно големиот број стари лица. Поради тоа Босна треба нешто да преземе за да не дојде во ваква ситуација - рече Ердоган. Турскиот премиер завчера ја заврши дводневната посета на Сарае-

во, каде му беше врачена наградата „Иса-бег Исаковиќ“, за меѓународен придонес за развој на културата и културното наследство на Сараево. Ердоган при тоа нагласи дека никој не смее да се сомнева во интегритетот на БИХ и дека за Турција е многу важно БИХ да се најде во составот на НАТО. Што се однесува до ЕУ, тој рече дека Босна побргу ќе влезе во Унијата отколку неговата земја.

есетина талибанци за време на викендов упаднаа во британската база „Камп бастион“ во Авганистан, при што направија штета од стотици милиони долари. Мета на нападот бил принцот Хари, кој се наоѓа во базата во втора мисија во Авганистан како пилот на борбените хеликоптери на британската војска, пренесува „Дејли телеграф“. Според НАТО, во базата упаднале 15 талибанци вооружени до заби кои биле облечени во американски униформи, при што со гранати целосно уништиле шест американски авиони од типот „АВ-8В хариер“, а тешко оштетиле уште два. Еден ваков авион чини 30 милиони долари. Вооружената битка со талибанците во базата траела пет часови, при што на крај се убиени 14 напаѓачи, а еден е фатен откако бил ранет. На страната на НАТО се убиени двајца американски војници, додека пет британски се полесно ранети. Нападот бил добро организиран бидејќи напаѓачи-

САД ГИ ПОВЛЕКУВААТ Американскиот Стејт департмент го повлекува американскиот персонал во Тунис и во Судан откако амбасадите во овие земји беа нападнати и оштетени од толпа демонстранти кои протестираа против американскиот филм „Невиноста на муслиманите“, во кој се критикува и исмева муслиманскиот пророк Мухамед.


СВЕТ

Понеделник, 17 септември 2012 година

15

АВГАНИСТАН, УБИЕНИ ШЕСТ ВОЈНИЦИ НА НАТО

т Хари - мета на талибанците

те пукале од ракетни фрлачи, а дел од нив носеле и експлозивни елеци. - Ја нападнавме оваа база бидејќи во неа се наоѓа принцот Хари и американските војници. Имаме илјадници луѓе подготвени да се жртвуваат за пророкот кој го исмеваа во филмот – изјави претставникот на талибанците, Квари Јусуф. И покрај

заканите по неговиот живот, принцот Хари останува во Авганистан. Тој во моментов е на сигурно. Според талибанците, нападот врз најголемата британска база во Авганистан е во знак на одмазда поради американскиот филм „Невиноста на муслиманите“, кој претставува навреда за целиот муслимански свет и кој предиз-

ДИПЛОМАТИТЕ ОД ТУНИС И ОД СУДАН По бранот насилства и напади во арпаскиот свет врз американските претставништва, Вашингтон ги предупреди американските граѓани да не патуваат во Тунис во овој момент и да бидат претпазливи при патување во Судан, каде што терористичката закана „останува критична.“ Демонстрациите кои почнаа во вторникот во муслиманските земји поради контроверзниот

филм, а се фокусирани на амбасадите на САД, како и на другите западни амбасади, сè уште траат. При нападот на американскиот конзулат во Бенгази минатата недела беа убиени четворица Американци, меѓу кои и амбасадорот на САД во Либија, Кристофер Стивенс. По овие настани Барак Обама испрати воени бродови и тим од маринци да ги бараат напаѓачите.

ВО ЧИКАГО УАПСЕН ТИНЕЈЏЕР-БОМБАШ Во Чикаго вчера е уапсен Адел Дауд (18) поради обид за терористички напад во еден бар во центарот на Чикаго. Тој се наоѓал под надзор на ФБИ од мај кога двајца тајни агенти стапиле во контакт со него зашто на интернет поставил материјал за џихад и за убиство на Американци. Тој од септември на тајните агенти кои се претставиле како терористи им направил листа од 29 потенцијални мети, вклучувајќи воени регрутни центри, барови и туристички атракции. Во саботата тој се сретнал со таен агент за кој мислел дека е негов соучесник и кој го однел до еден бар во центарот. Потоа седнал во „џип“ со лажен експлозив подметнат до ФБИ и го однел до влезот на барот. Откако се оддалечил од барот и се обидел да го активира лажниот експлозив, Дауд бил уапсен.

вика серија напади врз американски претставништва во арапскиот свет. Вчера, пак, во јужната покраина Забола се убиени уште четири војници на НАТО, во еден од т.н. напади однатре. Војниците се убиени од лице кое носело униформа на авганистански полицаец. Оваа година 51 странски војник беше убиен во т.н. внатрешни напади во Авга-

нистан, што значително ги отежнува односите и довербата меѓу сојузничките и авганистанските безбедносни сили, кои би требало целосно да ја преземат безбедноста над земјата до крајот на 2014 година. Поради драматичното зголемување на овие напади однатре, запрено е регрутирањето во авганистанската армија и во полицијата.


16

ФЕЉТОН

Понеделник, 17 септември 2012 година

Фељтон

(12)

Наградуваниот европски бестселер „Собирач на светови“ е возбудлива приказна за извонредниот живот на сер Ричард Бартон, една од најинтригантните и најконтроверзните личности од викторијанската ера. Авторот за потребите на романот се упатил на тримесечно патување низ Танзанија по трагата на самиот сер Бартон, што на приказната à дава дополнителна автентичност. „Тројанов е извонреден раскажувач, неговата приказна содржи живописни слики на магија, на еротични средби и на ужас“ – „Тајмс литерари саплемент“ „Постојано задоволство... Тројанов ги ниже бројните наративни гласови во романот со совршен слух“ – Џајлс Фоден, автор на „Последниот крал на Шкотска“ „Волшебен роман“ – „Фајненшал тајмс“

ИЛИЈА ТРОЈАНОВ

ЕВРОПСКИOT БЕСТСЕЛЕР „СОБИРАЧ НА СВЕТОВИ“ „Почитуваната Источноиндиска компанија. Гледате колку треба да бидам претпазлив: ако таквите грешки се провлечат во вашето писмо, најдоброто на кое ќе можеш да се надеваш да се вработиш е чистач на полски клозети.“ „Штом повторно ме открија, роднините не ме оставија на раат ни миг. Моите родители беа починати, но сите други се китеа со мене, нивниот нов украс. Веќе следниот ден откако бев пристигнал, почнаа да ми бараат неве ста. Дадов сè од себе да не мислам на тоа како ме беа отуѓиле сиве овие години, испраќајќи ме во тој грозен Сурат.“ „Сакаш да ме расплачеш?“ „Секој сакаше работа. Моите браќа беа први во редот, се разбира, штом се соземаа од изненадувањето дека по стојам, со други зборови; бидејќи приказната на моите родители – ова морам да ви го кажам – била дека сум починал при раѓање. Се повлекоа за миг, обидувајќи се да најдат начин скришно да ги придобијат моите чувства. ’Колку многу години пропуштивме, брате наш? Мораме да надоме стиме за сето тоа време. Не смееме повторно да бидеме разделени; не смееме да се изгубиме едни со други никогаш повторно‘. Секогаш кога зборуваа ме гледаа во очи, и речиси ќе им поверував за миг: луѓето толку знаат да се зане сат во својата улога. ’Сакаме да ти оддадеме чест: ти си нашата радост, подарокот што конечно ни е даден по години чекање.‘ И продолжуваа вака, зборувајќи напразно, моите шест браќа и сите роднини. Го прифатив нивното внимание. Беше тоа некој вид на отштета, смешно мала отштета. Ох, до каде сè одеа да остават добар впечаток. Но јас имав добар же сток поглед; трезвено проценив кој би можел да биде од корист а кој не. Добро ми оди со луѓе... Знам да проценам карактер, запиши го тоа. Кога се одлучив за дванае сетмина, секому му дадов до знаење дека ќе треба да ми се покорува. И на сахибот исто така, се разбира, ако им се обрати директно. Но во другите случаи, мене. Јас бев единствениот кој имаше какво било влијание врз господарот, и доколку не ме почитуваат, во

секое време би можел да се погрижам...“ „Дванае сет слуги, двајца господари.“ „Сите тие години, Бартон-сахиб ниту еднаш немаше никаков проблем со своите слуги. Тоа беше моја работа.“ „Колку ти плаќаа?“ „Кој?“ „Лакеите што ги нарекуваш роднини.“ „Како мислите?“ „Си ги молзел. Сигурно не си бил толку глупав едно ставно да им дадеш таква исплатлива положба.“ „Бартон-сахиб ми даваше фиксна сума за трошоци. Ги исплаќав од тоа. Беа задоволни. Сите беа задоволни. Целото домаќинство го имав на дланка. Беше тоа прекрасна куќичка, која, за жал, беше сме стена покрај задниот дел од војничкиот логор. Сè беше многу да леку оттаму. Господарот Бартон бр зо се приспо соби. Другите офицери го викаа грифин, новодојденец, но тоа не важеше долго. Не би можеле да поверувате колку брзо можеше да учи. Да ја имав јас таа спо собност, тогаш ништо немаше да заврши ни приближно толку лошо.“

„Сметаш дека падна во немилост?“ „Бев испратен дома без сведоштво, без писмо со препораки. По сите тие години! Само мала еднократна исплата и алиштата што ги но сев на себе. Но не бев целосно виновен. Од мене се очекуваше повеќе отколку од кој било друг. Така беше од самиот почеток.“ „Се разбира, се разбира.“ „Но крајот не може да засени сè други, нели? Не е можно крајот да има толкаво значење.“ „Слушај, нема да ги споменувам твоите слабо сти, почудните страни на приказната, но морам да бидам запознаен со нив. Колку повеќе знам, толку подобро – ме разбираш. Продолжи.“ „Не беше навикнат на многу слуги. Во тоа време бев изненаден, сè додека многу години подоцна не открив колку скромно живеел дома, колку едноставно. Само со еден машки слуга и готвач. Тоа го открив кога отидов со него во Англија и Франција...“ „Си бил во земајта на ференџито?“ „Оттаму ме испратија дома.“ „Не го спомена тоа.“


за домот и убавина 17.9.2012

ЧЕТИРИ МАШКИ ТАЈНИ

Сите можности на африканскиот стил

Како да уредите мала бања

Машните се хит оваа есен


ZA ДОМОТ

18 ДЕН

Понеделник, 17 септември, 2012 година

Сите можности на а Б

е скрај ни пеј за жи, ши ро ки правли ви пу сти ни, дла бо ки влаж ни џунгли и, може би, нај уба ви те зај ди сон ца во све тот. Африканската колоритна флора и фауна се непрекинат извор на инспира ци ја за се кој ди зај нер, за се кој кре атор. Оаза на егзотични ви до ви рас те ни ја и жи вот ни, на племенски и на домородни обичаи и традиции, африканската култура нуди интересно и орнаментно стилско уредува ње на домот, за ед но ста вен, со фи сти ци ран и релаксирачки изглед, кој секогаш ќе прет ставува тема за зборување со вашите го сти. Ен те ри е рот во афри кан ски стил може да би де убав начин за вне сување на уникат ни от пеј са жен флер на Африка, директно во вашите че ти ри ѕи да. Афри кан ски от ен те ри е рен ди зајн е по пула рен изглед во пос лед но време, но, сепак, не секојдневен. Навистина е убав избор за декорирање, со кој би може ле да жи ве е те удобно. Креирањето еден ва ков изглед и не е тол ку те шко, сè што ви тре ба е имагинаци ја и, нормал но, аде кватни додатоци. Овој стил на уреду ва ње доз волу ва ком бинирање со современиот модер ни стич ки ди зајн на ентериерите, што лесно се изведува со кори сте ње де ко ратив ни додато ци и својс твено африкански елементи. Афри кан ски от ен те риерен дизајн е со едно ста вен, кла сич но тра ди ци о на лен изглед. Собата не треба да е обилно натрупана. Одлучете се за едно став ни, рам ни ѕи до ви со отворена и јасна боја како основа за вашата шема на бои. Топли неутрални бои се добри – крем, беж, кафе ави тонови, како и ве селите сончеви бои, како портока лова и жолта, пе -

сочно кафе ава, керамичка и црвена, а за акцентирачки и фокусен ѕид, изберете потемна, топла боја. Длабоки и бо гати бои ка ко чо колад но кафеавата боја или длабоки црвени, жолти или портока лови бои, кои се среќаваат во зајдисонцата на Африка, се иде ални из бо ри ко га станува избор за боја на декорот. Можен избор е и зелената боја ако сакате да по стигнете џунгловски изглед. Ако се одлучите за зе ле ната бо ја, оби де те се да не ја комбинирате со црвена или со порто ка лова боја, зашто ќе трг не те кон комп ли ци ра ње на изгледот. Африканскиот ентериерен стил своите инспирации најмногу ги црпи од природата, па затоа подот тре ба да е од природен материјал со природен изглед. Нај до бар из бор е пато си ра ње то со те шко и ед но став но др во, ти ко во др во, махагони или бамбус. За оние кои се љубители на поладниот амбиент, кера мич ки от гра нит или ка ме нот се исто така можен избор за под. Размис ле те и за под ни по кри вки, кои, се ка ко, тре ба да при до не су ва ат за при роден изглед, а до бар из бор е ки ли мот од мор ска тре ва или, пак, вол не ни те ки ли ми во кре мо ви, беж или ка фе а ви ни јан си. Жи вотин ското крз но и кожа (вештачки, се разбира, бидејќи сме љубители и чувари на животинските видови на нашата планета), се исто така одговарачки из бор, но вни ма вај те да не пре те рате и на крај да до би е те со ба со рас е ан изглед. До кол ку, пак, сте љубител на нешто по коло рит но и воз буд ли во, на ба ве те ки лим со тра ди ци о нал но пле мен ски ди зајн и ша ри, апстрактни и прими тив ни ор наменти,

полни со јаки бои и со едно ставни форми. Мебелот се одржува едно ставен, тој е цврст и најче сто од темно дрво. Изберете махагони или тиково дрво и изберете русти ка лен стил на ме бел. И во ме бе лот пре овла ду ва ат при род ни те мате ри ја ли. Со фата и тапа ци рот може да се од пре крас на ка фе а ва кожа или кре мо во неу тра лен лен или па мук. Во ос но ва, се др жи кон ед но роден мате ри јал без прем но гу вне су вање животински де зе ни, освен ако тоа ви е цел та и жел бата, на се ка де де зе ни од


prilog@den.mk

Понеделник, 17 септември, 2012 година

19

африканскиот стил

зебри или чити. Вистина е дека овие де зе ни че сто се ко ри стат и се ед но обележје на африканското декорирање, но не претерувајте, умерено ста е секогаш најдобра. Про зор ци те одр жу вај те ги ед но ставни и лесно прекриени. Ролет ната нај до бро е ко га е од при роден мате ри јал, ка ко тем но др во или бамбус. Заве сите може да се од тенко и ленено платно во земјени тонови, а за вне сување на секојдневието на Африка, може да по ста ви те и мрежа против комарци! Вистина е дека додато ци те се нај лес ни от и

нај до бар начин за вне сување одреден изглед во про сторот. Иа ко не сте би ле во Афри ка и не сте се вратиле со торба традиционални су ве ни ри и нај раз лич ни пле мен ски изработки, сето тоа можете да го набавите во мно губрој ни продав ни ци за де кор, преку интернет и сл. Есенцијални елементи на африканскиот стил се племенските

и сафари-предметите. Набавете и по ставете некоја племенска маска на ѕидовите, ги има во најразлични големини и во интересни изведби. Размислете и за статуетките на домород ци, изрез ба ни од тем но др во, исто така и дрвени изработки на некои живот ни, ка ко сло нот, но со ро гот, жи ра фи те, чи ти те, ан ти ло пи те, крокодилите и др. Типични декоративни предмети се и рачните изработки на африканските жени. Жи вотин ски те де зе ни, се ка ко, се дел од Африка и прет ставуваат шеми и мо стри без кои речи си и не по стои африкански стил на уредување. Разните африкански ткаенини за најразлична на ме на, во раз ни бои и де зе ни се, исто така, силен декоративен но сител на овој стил, тука се и дрвените сандаци и ковче зи изрезбани со племенски орнаменти, сла ме ни те додато ци, ша ре ни те перду ви на некоја птица и сл. До кол ку сте љуби те ли на сли ки и на фотографии, при изборот на темата, внимавајте таа да е африканска: зајдисонце, животни од африканскиот континент, пејзажи и луѓето кои го населуваат. И, како завршен допир, не заборавајте големи, зелени, разгранети и широколисни растенија. Нив ното зе ле ни ло не ка за ме ни ед на про страна грмушка, која создава длабока сенка во жешкото пладне на црниот континент.


ZA ДОМОТ

20 ДЕН

Понеделник, 17 септември, 2012 година

Оддалечете ги глувците од вашиот дом

Оддалечете ги глувците од вашиот дом со помош на овие неколку совети. Лисја и масло од мента Познато е дека глувците не го подне суваат мирисот на ментата, односно маслото од мента. За најдобри резултати, натопете вата во масло од мента на ме стата за кои се сомневате дека се коридори на глувците. От странете ги ре зервите храна Глувците уживаат во добрата храна, особе-

но ако им се понудат снегулки од житни култури, гранули или трошки. Сепак, не треба да мислите дека сте безбедни доколку ги скриете, бидејќи гладниот глушец може да изеде сè во што може да ги зарие забите. Ловоров лист Поставен во кујната или во оставата, ловоровиот лист ги држи глувците подалеку.

Нафталин Гл у в ц и т е знаат че сто во зима да ги запо с еднат гаражите или шупите. Ова ефи кас но ќе го спре чи те, до кол ку рам но мер но ги рас по ре ди те кугли те на на фта лин по про сто ри и те. Во ку ќа та на фта ли нот мо же да го ста ви те во фи о ки, кујн ски ор ман чи ња и сл. Црвен кромид Како привремено решение, може да послужи и црвениот лук по ставен на ме стото на влезот. Неговиот јак мирис, исто така, ќе ги оддалечи глувците на некое време. Челичната волна Ка ко при вре ме но ре ше ние, може да послужи и челичната волна. Доколку сте забележале ме сто на кое глувците влегуваат во ва шата ку ќа, зат не те го со че лич на волна. Овој материјал, за разлика од весниците и дрвото, е многу потежок „за лак“ за глувците.


prilog@den.mk

Понеделник, 17 септември, 2012 година

21

Совети за поставување слики Пома лите слики по ставете ги на пома лите ѕидови, а поголе ми те сли ки на по голе ми те ѕи до ви. Ако имате по ве ќе уметнички слики и ги распоредувате ги во два реда, во долниот ред ставете ги сликите со по силен колорит, а во горниот сли ки те со по не жен коло рит. Во за вис ност од про сто рот, треба да се избере каква слика ќе се за качи, на при мер, во спалната соба одговараат слики со помирен колорит, кој го има кај па сте лот или аква ре -

лот, додека во кујната одговара ат сли ки на мртва при рода со моти ви на овош је или на цве ќе. Осветле те ја сли ката доколку сакате да ја зголемите нејзината улога во про сторот. До кол ку на ѕи до ви те има тапети, по ставете слики со покрупни и со по едно ставни моти ви, кои се вра ме ни во поголема рамка или со пошироко паспарту. Сликата покрај класичниот начин - со закачување, може да се по стави и на полица, за да

се направи про сторот поинтере сен. Жи ви те бои на сли ката вне су ва ат воз буда во про сто рот, доде ка неу трал ни те дејс твуваат смирувачки. По ставување слика со пејзаж, со ули ца ко ја оди во бе скрај или со со ба во три димензии е добар начин визуелно да се зголеми про сторот. Во овој случај, сликата ја игра улогата на „прозорец“ во собата. Големината на сликата што

ќе се по ста ви тре ба да би де прилагодена на парчето мебел кое е во не по сред на бли зи на. Та ка, до кол ку се ра боти за слика која е по ставена над маса, таа не би тре ба ло да би де по ши ро ка од ма сата, а, ге не рал но, може да се пре по рача таа да би де 75 про цен ти од нејзината широчина. Порамнувањето на сликите по хоризонтална линија визуелно го раширува про сторот, а по верти кал на ли ни ја - го издолжува.


ZA ДОМОТ

22 ДЕН

Понеделник, 17 септември, 2012 година

Како да уредите мала бања

Внимателно избирајте ги боите Кога уредувате мала бања, треба внимателно да ги изберете боите. Основно правило е дека темните бои го прават про сторот помал, а светлите поголем. Па, доколку имате мала бања, уредете ја во некоја светла боја или во бела боја. Додајте светлина Изберете бело или жолто светло. Белата светлина ќе создаде чувство на поголем про стор, додека жолтата создава подобар ефект. Огледала Огледалата не се само за гледање. Доколку се правилно по ставени, тие може и визуелно да го зголемат про сторот на бањата. Ако е возможно, цел ѕид покријте го со огледала. Што да се стави на подот Подигнете ги сите нешта од подот. Колку што е повидлив подот, толку вашата бања ќе изгледа попро страна. Полици За да заштедите про стор, по ставувањето полици во бањата е одлична идеја. Тие може да бидат стаклени или од некој друг материјал, во зависност од уредувањето на бањата. Аглите во бањата вообичаено оста-

нуваат неискористени, па би било добро да се купи висечка катна полица. Шкафчето со огледало над мијалникот, исто така, е неизо ставен дел од уредувањето на малите бањи. Избегнувајте ги непотребните нешта Ако во ма лата ба ња имате мно гу сит ни ци, то гаш таа ќе изгледа уште пома ла. До кол ку сте љуби тел на умет но ста, ста ве те, на при мер, не ко ја голе ма сли ка. Тоа е подо бро решение отколку неколку ма ли слики бидејќи по едно ставното е поубаво. Отстранете ги визуелните препреки Каква било визуелна препрека уште повеќе ја намалува бањата. Ако имате врата на туш-кабината, подобро е таа да се проѕирна, а најдобро решение е заве са која по туширањето ќе може да ја повлечете. Направете вештачка провидност Доколку бањата нема прозорци, одлично решение се ѕидови со тапети кои создаваат впечаток на провидност, слика или светлина. Едно ставно, кои создаваат илузија на прозорец.


prilog@den.mk

Понеделник, 17 септември, 2012 година

23

Старинско огледало, за убав впечаток во бањата За ба њата да ја напра ви те пов печатли ва и по себ на, на ба ве те ста рин ско огледа ло. Ва ков де таљ и модер ната и тра ди ци о нал ната ба ња ќе ја напра ви на ви сти на по себ на. Исто така, ќе биде добро доколку успеете да пронајдете и старо огледа ло, а не само рамка, бидејќи тоа е за нијанса поматно, и сите ваши брчки, но и тие на ва ши те го сти, со помош на чудо ќе исчезнат. А кога луѓето си изгледаат себе си добро, подобро се забавуваат и се чув ствуваат.


ZA УБАВИНА

24 ДЕН

Понеделник, 17 септември, 2012 година

prilog@den.mk

Понеделник, 17 септември, 2012 година

25

Сокријте ги недостатоците со вистинските фармерки

Ф

армерките се идеална облека за секој период од годината и благодарение на можно стите што ги нудат да се комбинираат, тие можат да се но сат во секој период од годината и во секоја пригода. Најважно е да ги изберете фармерките што убаво ви стојат и го подобруваат вашиот изглед.

ПОПОЛНЕТИ КОЛКОВИ Темно сините фармерки визуелно ги намалуваат колковите на кои има вишок килограми. Затоа жените што имаат ваква градба на телото треба да се одлучат за модел со рамен крој или за пошироки фармерки со спуштени џебови. Треба да се избегнуваат фармерки кои се до потколениците бидејќи ја прават жената да изгледа како да има поголем број килограми. ЕЛЕГАНТНО ПОПОЛНЕТИ Жените што имаат вишок килограми на целото тело, треба да се одлучат за тесни, припиени фармерки. Тие во комбинација со високи потпетици ќе à дадат одлична линија на фигурата. МНОГУ СЛАБИ Превитканите ногавици или фармерки до потколениците се идеален избор за жените кои се мали и слаби. Со овие фармерки нозете изгледаат пополни. КРАТКИ НОЗЕ Доколку имате кратки нозе кои не се во склад со телото, а сакате да го сокриете овој недо статок, тогаш но сете фармерки со фалти и со долгнаве сти џебови. Идеален модел се фармерки со рамен крој, со ногавици кои се шират под колена.


ZA УБАВИНА

26 ДЕН

Понеделник, 17 септември, 2012 година

Машните се хит оваа есен Н

не можат да замиса некои жени им се допаѓа, а некои кој има машна, но на лат да но сат чевли или фустан ните се вистинмаш есен а без разлика на вкусот, ова можете да го забески хит. Овој моден детаљ есенва тите, чевлите, каишите и лежите насекаде, на фустаните, чан сите модни додатоци. немате парче гардероба Ако сакате да ја следите модата, а со малку желба и имагаш то , ток украсено со овој моден дода вите една машна која со погинација, можете и самите да напра вате на повеќе парчиња мош на игла ќе можете да ја ста гардероба.


Понеделник, 17 септември, 2012 година

prilog@den.mk

27

Кубење веѓи со конец К

убењето веѓи со конец е специфичен начин на отстранување на не саканите влакна. Овој начин на разубавување потекнува од Блискиот Исток, но е применуван и во Индија, Иран и во Египет. Отстранувањето на влакната се прави со помош на тенок памучен конец, со чија помош се отстрануваат влакната од корен. Луѓето кои се спо собни на овој начин да го разубават вашето лице, тврдат дека оваа техника е многу прецизна и поефикасна од кубењето влакна со пинцета.


ZA УБАВИНА

28 ДЕН

Четири маш Понеделник, 17 септември, 2012 година


ки тајни Понеделник, 17 септември, 2012 година

prilog@den.mk

29

П

о стојат жени што мислат дека нивниот маж нема тајни пред нив, а за нивната ситуација има и име – самозалажување. Исто како жените, и мажите имаат многу тајни. Иако сите мажи не се исти, повеќето од нив ги имаат истите четири тајни. Време е за нив да дознаат и жените.

ВЕ ЗАМИСЛУВААТ ГОЛА Секој маж, во која било ситуација, во еден момент ќе ве замисли како изгледате гола. Тоа може да биде среде деловен состанок или за време на невр зан разговор на улица. Тоа го прават сите: градежните работници покрај кои поминувате, пријателот на вашето момче или сопруг, па дури и вашиот најдобар пријател. Едно ставно е – секој со кого сте разговарале повеќе од еднаш, сигурно ве замислил гола. НЕ ИМ ТРЕБА РОМАНТИКА Не може да се каже дека не се романтичари, но, реално, на машкиот род романтиката воопшто не му е потребна. Жените се поинаку создадени, па така букет цвеќе или бонбониера кај нив ќе предизвика прекрасно чувство, а мажите би можеле да го поминат целиот живот без да почувствуваат потреба за романтичен гест. Среќа е дека нивната романтичност че сто значи награда, инаку целиот живот би го поминале во еден обичен, здодевен свет.

НЕМААТ ПЛАНОВИ Девојката која два ме сеци е во врска веќе точно знае како сака да се развива врската. Мажите под 30 години ретко ги знаат своите планови за следната недела, а не, пак, што ќе биде во иднина. Додека девојчињата растат сонувајќи за совршениот маж и ги знаат деталите за сопствената свадба, мажите, едно ставно, сакаат да се забавуваат без многу да размислуваат што ќе биде за неколку години. СИТЕ ГЛЕДААТ ПОРНО-ФИЛМОВИ Има многу девојки и жени што се уверени дека нивното момче или маж, откако е со неа, нема повеќе потреба од самозадоволување и од гледање порно-филмови. Иако е ова слатка лага во која сакате да верувате, морате да бидете свесни дека тоа им е „во крвта“ и дека ништо нема да им ја намали потребата за тоа уживање.


ZA УБАВИНА

30 ДЕН

Понеделник, 17 септември, 2012 година

ОТКАКО ЌЕ СЕ ПРОНАЈДЕ, ТРЕБА И ДА СЕ СОЧУВА

Вистинската пријател - нашето второ „јас“

Покрај партнерот, децата, колегите, неопходен е барем еден вистински пријател, некој што секогаш ќе нè разбере, ќе застане на наша страна, ќе нè утеши, охрабри и ќе се радува со нас

А

ко некогаш сте се селеле во друг град, и сами знаете колку е тешко во новата средина да се стекнат вистински пријатели. Слично како и со љубовните со станоци и со потенцијалните партнери, ќе доживеете многу подеми и падови, па дури и разочарувања. Сепак, слично како во љубовта, кога ќе најдете вистинска пријателка, тоа веднаш ќе го знаете. Се смета дека пријателот можеме да го препознаеме во некој непознат кога во текот на разговорот еден на друг ќе си речеме: Што, и ти исто така? Значи колку и да ни е некој нов, понекогаш слично ста ќе ја

најдеме уште во првите минути од разговорот, а токму тие слично сти значат можност за меѓусебно разбирање, а со време и за длабоко пријателство. Покрај партнерот, децата, колегите, неопходен е барем еден вистински пријател, некој кој секогаш ќе нè разбере, ќе застане на наша страна, ќе нè утеши, охрабри или кој ќе се радува заедно со нас. Накратко, со вистински пријател животот е многу поквалитетен. Понекогаш изгледа дека жените потешко се спријателуваат отколку мажите или потешко отколку што се склопува машкоженско пријателство. Затоа еве неколку со-

вети како по првото запознавање да се стекне и задржи вистинската пријателка.

БИДЕТЕ ФЛЕКСИБИЛНИ Немојте од луѓето да очекувате премногу, особено не од новите луѓе во вашиот живот. Ништо нема да го згасне пријателство побргу од претераните очекувања од едната или од двете страни. Помислете на сите барања од другите што самите не успевате да ги исполните иако можеби искрено го сакате тоа. Прифатете ја пријателката таква каква што е и уживајте во времето што го поминувате заедно.


prilog@den.mk

Понеделник, 17 септември, 2012 година

31

ка

БИДЕТЕ ИСКРЕНИ И ОТВОРЕНИ Су шти ната на при јателс тво то е со ед на лич ност да се за поз на е те тол ку мно гу што пред неа мо же те да би де те она што сте: нер воз ни, ран ли ви, среќ ни или не среќ ни. Не суде те пре бр зо за лу ѓе то за тоа што ду ри отка ко уба во ќе ги за поз на е те, може те да го це ни те нив ни от жи вот, мо ти ви, дожи ву ва ња и емо ции. Ду ри ко га це лос но ќе ја зна е те неј зи ната жи вот на при каз на и ка ра ктер, ќе може те подо бро да ја раз бе ре те.

РАДУВАЈТЕ СЕ НА НЕЈЗИНИТЕ УСПЕСИ Многу полесно ќе поминете преку нечии недо статоци доколку ги увидите сите нејзини добри страни и почнете вистински да уживате во нив. Доколку успеете во тоа, ќе се ослободите од љубомората и од чувството дека со нешто сте загрозени и ќе почнете вистински да се радувате на нејзините успе си.

СЕКОГАШ НЕШТО НОВО Си те на ши од но си, па и си те при јателс тва во жи во тот, рас тат и со зре ва ат за ед но со нас. Се ме ну ва ме ние, па и на ши те ре ла ции со лу ѓе то. Затоа при јателс твото е се ко гаш не што но во, кол ку и да поми на ле годи ни. Ви стин ски те при јател -

ки ќе ги раз бе рат си те на ши фа зи низ кои ми ну ва ме затоа што зна ат мно гу за нас. До кол ку од но сот со нив е ква ли те тен, се ко гаш ед ни кај дру ги ќе пот тик ну ва ме на пре док и ус пех. Са мо со ви стин ски при јател се кој од нас може да би де це лос на лич ност.


ZA УБАВИНА

32 ДЕН

Понеделник, 17 септември, 2012 година

Не игнорирајте ги болките во грбот

П

редолгото работно време, повеќечасовното седење пред компјутер, неправилното седење, но сењето преголем товар се најче стите причини поради кои почнуваат болките во грбот. Но, за жал, овие болки че сто ги игнорираме и не им даваме големо значење, сè до оној момент кога тие стануваат неподносливи. Лумбаго, дискус хернија, миjалгија и спондилоза се најче стите боле сти што се последица на тоа. Докторите препорачуваат навремено, но и превентивно да се почне со физичка активност за да не дојде до сериозни последици. Најдобро е двапати во текот на неделата да имате физичка активност. Исто така, големо влијание има правилното седење, како и повременото оптегнување за време на работното време.


Понеделник, 17 септември 2012 година

КУЛТУРА

33

Промовиран првиот број на магазинот „Лице в лице“

Македонска филхармонија вечерва во Струмица

Вечерва со почеток од 20 часот „Македонска филхармонија“ ќе одржи симфониски концерт во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица. На концертот под диригент ско водство на Борјан Цанев ќе бидат изведени композиции од Волфганг Амадеус Моцарт,

Центарот за медиумски активно сти (ЦМА) викендов во Градски парк го промовираше првиот број на активистичкото списание „Лице в лице“ на македонски јазик. Промоцијата се случи кај познатата Школка во Градски парк во Скопје, а поддршка дадоа многу граѓани, јавни личности, средношколци, студенти. Главниот фокус на магазинот се општествено одговорни теми, како заштита на животната средина, демаргинализација на групи и на поединци, унапредување на животот во градовите, како и прашања поврзани со културниот развој. Списанието, кое

е дел од регионалната платформа за активизам „Лице в лице“, која се спроведува во Србија, Босна и Херцеговина, Косово, а отсега преку Центарот за медиумски активности и во Македонија, облечени во препознатливи униформи, го продаваа младите од улица, кои беа дел од Едукативно-забавниот дневен центар во Шуто Оризари. Промоцијата ја поддржаа голем број македонски уметници и јавни лично сти, меѓу кои ликовниот уметник Сергеј Андреевски, актерката Лабина Митевска, режисерот Дарко Митревски и фудбалерот Дарко Панчев.

Лудвиг ван Бетовен, Едвард Григ, Јозеф Хајдн, како и композицијата „Анданте“ од македонскиот композитор Сони Петровски. По овој концерт филхармоничарите почнуваат со подготовки за отворањето на концертната сезона 2012/13, кое е закажано за 27 септември.

Кетрин Денев: Зошто се чудите што дојдов во Битола?

Француската легендарна актерка Кетрин Денев вчера го заврши својот престој во Македонија. Таа, како вистинска ѕвезда, на црвениот килим се појави последна, облечена во креација на Жан

Пол Готје и ја воодушеви насобраната публика со својот изглед и покрај возраста од 69 години. Таа вчера, еден час одговараше на прашањата на српската новинарка Дубравка Лакиќ и на публиката. Денев, како вистинска ѕвезда, немаше трпение за веќе многупати чуените прашања за нејзините соработки со славните режисери како Полански, Трифо или Буњуел – повеќе беше заинтересирана да одговара на прашања од публиката. Затоа кога ја прашаа кој бил нејзиниот мотив да дојде во Битола, таа одговори: - Зошто толку се чудите? Јас сакам да учам нови работи, за Македонија не знаев многу работи освен неколку историски факти и приказни и знаев дека е убава земја. Конечно, моја задача како француска актерка е да ја претставувам француската кинематографија секаде каде што можам. Таа сè уште сака да гледа филмови, се надева дека во ерата на

дигитализацијата на филмот уметноста на филмот нема да исчезне, туку ќе се најде начин таа да се сочува. Таа е активна во „Амнести интернејшнал“, но ја напуштила активноста во УНЕСКО од политички причини. За работата на филмот и за изборот на улоги таа вели дека à е најважен режисерот и нејзиното чувство откако ќе го прочита сценариото. На прашањето каков совет би им дала на младите актерки,

таа рече: - Совети не им давам ниту на моите деца, зашто не може да се генерализира. Единствено што им препорачувам на денешните актери е да си изберат и некое друго занимање покрај актерството – да танцуваат, да пеат или да пишуваат, зашто за актерите денес има сè помалку работа. Покрај патиките што си ги купи во Битола, таа од Македонија си замина и со охридски бисер и со една икона што ги доби како подарок.


34

КУЛТУРА

Понеделник, 17 септември 2012 година

ПОЧЕТОКОТ НА „БРАЌА МАНАКИ“ ВО ЗНАКОТ НА МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕ

Премиерата на „Трето полу

С

Александра БУБЕВСКА

о бурен аплауз во преполната сала на Центарот за култура во Битола, беше поздравена премиерата на „Трето полувреме“, филмот кој го отвори 33. издание на фестивалот „Браќа Манаки“. Првичните реакции од публиката се позитивни со оглед на фактот дека се работи за драматична приказна базирана на вистинската животна сторија на Еврејката од Скопје, Нета Коен (Катерина Ивановска), која бега од своето семејство вљубувајќи се во Македонец, фудбалерот Цане Китката (Сашко Коцев ), кој ја спасува од сигурна смрт во логорите каде беа депортирани Евреите од Македонија. Некои од посетителите коментираат дека е овој еден од ретките македонски филмови со среќен крај и затоа публиката ќе го сака. Куриозитет на филмот е

што во него првпат се појавуваат спомениците од „Скопје 2014“ и „Музејот на холокаустот“ како заднина во неколку сцени на дејството. Во филмот се зборува на пет јазици, меѓу кои и на ладино, древниот јазик на Евреите дојдени од Шпанија, кој кај нас единс-

твено го разбира Берта Николиќ и која му помогнала на Митревски во пишувањето на дијалозите на овој јазик. Иако постоеше опасност гламурозната премиера да се претвори во скандал поради најавите дека околу 30 бугарски новинари доаѓаат на фестивалот за да

се уверат во антибугарската содржина на филмот, прес-конференцијата вчера помина без нивни реакции. Режисерот Дарко Митревски презентираше документи и оригинални фотографии како доказ дека во филмот не е фалсификувана историјата.

ДЕФИЛЕ НА ЦРВЕНИОТ КИЛИМ Покрај црвениот килим, на кој годинава покрај легендата Кетрин Денев со својата елеганција се истакна и Катерина Ивановска, облечена во креација на израелскиот моден дизајнер Игал Азриел, кулминација на свеченоста на отворањето на фестивалот беше доделувањето на специјалната награда „Златан камера 300“ за придонесот кон светскиот филм на француската легендарна актерка Кетрин Денев, која à ја врачи претседателот Ѓорѓе Иванов. Актерката Денев, која беше пречекана на сцената со овации и со восхитени извици, видно возбудена и трогната од високото признание, кажа дека е задоволна што дошла во Македонија и дека многу à се допаднале Битола и Охрид. - Првпат сум во Македонија и задоволство ми е што сум тука и што ја делам наградата со Кристијан Бергер, чија работа многу ја ценам - рече филмската дива. Горјан Тозија, претседателот на Друштвото на филмските работници, му ја врачи „Златна камера 300“ на познатиот директор на фотографија Кристијан Бергер, кој рече дека добар директор на фотографија не може без добар режисер. Особен печат на отворањето беше сценскиот перформанс на Теона и на Вук Митевски и настапите на „Фолтин“ и на битолскиот хор КУД „Стив Наумов“.


Понеделник, 17 септември 2012 година

35

КУЛТУРА

РА И НА ФРАНЦУСКАТА ДИВА

време“ помина без скандал

- Армија луѓе правеа чуда на невозможни начини, понесени од енергијата дека не станува збор за обичен филм и само за филм, туку за приказни на некои неправедно заборавени херои кои ние имаме света задача да à ги пренесеме на пошироката јавност - рече Митревски. Тој е исклучително задоволен од работата на екипата. - Кога ќе слушнете таква приказна и ќе ја понесете со себе, едно време почнувате да верувате дека имате мисија да раскажете

приказни за луѓе кои не се повеќе со нас и немаат уста и глас да го кажат тоа. Во одреден момент од продукцијата тоа се претвора во фанатизам, кој се предава на целата екипа - рече Митревски. Моделката Катарина Ивановска, која дебитираше како актерка, рече дека истите емоции што ги имала на снимањето, ги доживеала и вчера на премиерата. - Максимално вложив труд и направив да изгледа што поубаво и пореално - рече таа. Сашко Коцев, пак, кој го игра сопругот на Ребека (Коста), рече дека подготовките биле високопрофесионални, нешто што првпат го видел за снимање на некој филм. Филмот „Трето полувреме“ е во продукција на „Кино око“, а партнери во постпродукцијата се „I/O Пост“ и „Барандов саунд“ од Прага. Филмот кој се снимаше со буџет поголем од два милиони евра, на 27 септември ќе има и скопска премиера во „Милениум“, каде што екипата очекува технички поквалитетна проекција.

Изјава на денот

СНИМАТЕЛОТ НА „ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ“ НЕЗАДОВОЛЕН ОД ПРОЕКЦИЈАТА Сенка врз премиерата фрли неквалитетната проекција за што на пресконференцијата зборуваше директорот на фотографија, Клаус Фуксјагер. - Снимајќи го овој филм, се однесувавме како голема продукција и затоа е штета што техниката за проекцијата на отворањето беше толку лоша. Звукот и музиката на Кирил Џајковски воопшто не можеа да се слушнат. Филмот, всушност, изгледа сосема поинаку. На фестивал како овој би требало да има поквалитетна опрема - рече Фуксјагер. По изјавата на Фуксјагер и режисерот Митревски се согласи дека треба да се работи повеќе на опремувањето на техничката опрема на големата сала за проекции во Центарот за култура во Битола.

Животот ни минува низ неколку поговорки: „По утрото денот се познава“, „Средината е златна“ и „Кој последен се смее, најслатко се смее“. Никола Маџиров


36

МОЗИК

Понеделник, 17 септември 2012 година

ПРВО ИЗДАНИЕ НА „АКУСТИК СКВЕР Ф

Синот на претседат закити со награда за

И Фестивал на кафето во Скопје Љубителите на убаво зготвеното кафе, од 21 до 23 ќе имаат ексклузивна можност да бидат дел од првото издание на „Кофи фест Скопје“, кое ќе се одржи во кафе барот „АБЦ“. Според организаторите, фестивалот претставува место каде секојдневниот кафе ритуал ќе се претвори во врвно искуство. -Фестивалот ќе ви отвори нови кафе хоризонти – нови димензии на кафето кои

ќе ви ги доловат вистински мајстори за приготвување на кафе, велат од организацијата на фестивалот. Покрај штандовите на изложувачите, ќе бидат застапени едукативни и забавни содржини како што се „Патот на кафето“, како да приготвите перфектно кафе, избор на најдобра декорација – „Latte Art“, катче за деца, настап на бендови.

ван Иванов, синот на претседателот Ѓорѓе Иванов, е најдобар гитарист во Македонија. Вака одлучи жири-комисијата на првото издание на „Акустик сквер фе стивалот“, што се одржа минатиот викенд во „Универзална сала“. Во категоријата кантавтори, иако сите учесници се истакнувале со по себни квалитети, сепак Иван бил најдобар. Од организаторите, тој доби акустична гитара, марка „Јамаха“, која е подарок од специја лизираната продавница „До-ре-ми“. Во категоријата музички групи нема победник затоа што сите групи биле добри и жирито решило да им овозможи на сите нив да снимат по една авторска песна во студиото „Торус“ и да издадат заедничко цеде. Најдобри текстописци на првото издание

Ново Лисиче го кани светот на забава

Општина Аеродром и здружението „Ново Лисиче“ во новиот парк со авион „Аеродром“ организираат голем музички настан „Ново Лисиче го кани све-

тот“, кој ќе се одвива на три различни сцени. Забавата ќе се одржи на 22 септември, ќе почне на пладне, а ќе трае до три часот по полноќ. Манифе стацијата ќе

почне со спортски натпревари, за потоа да следи детска програма исполнета со многу игри, награди, забава со пантомима и жонглирање, дружење со својот омилен лик - кучето Петко и со танц зумба. Во вечерните часови ќе се одржат концерти со поп, рок и хип-хоп, а ноќните часови се резервирани за електронска музика. Вечерта, всушност, почнува со интерактивно учество во караоке-шоу со Ненад и со до-

машни естрадни ѕвезди, а потоа ќе следи големото музичко шоу на главната сцена каде ќе настапуваат диџеј Славе, Фиц (Студени нозе), Сиги, Аце НЛ и Џоле (Токсикологија), Ајс Нигрутин и Тимбе (Бед копи) и многу други. Забавата ќе продолжи на третата сцена. Идејата да се организира ваква забава на отворено потекна од граѓаните на Аеродром, особено од младите од Ново Лисиче.


МОЗАИК

Понеделник, 17 септември 2012 година

37

ЕСТИВАЛ“

елот Иванов се најдобар гитарист Денеска нови фотографии од голата Кејт Мидлтон

на „Акустик сквер фе стивалот“ се авторите на песните на групите „Афтер дарк“ и Наско Џорлев од групата „СНС“. - Фе сти ва лот ги оправда оче ку ва њата. Имавме кон курс на кој беа пријавени повеќе од 30 групи и кантавтори, а само седум од нив настапија на финалната вечер. Навистина беше те шко кому да се доде лат на градите затоа што сите беа квали тет ни. Имај ќи го пред вид ин те ре сот на мла ди те кан та вто ри, ве ру вам де ка овој фе сти вал ќе ста не тра ди ци ја во

„Уни вер зал на са ла“ и де ка ќе биде од интерес на сите млади му зи ча ри - ве ли Ан то нио Ди ми три евски, ор га ни затор на фе стива лот. Жири-комисијата која одлучуваше за наградите беше со ставена од кантавторите и љубители на акустична музика Биба Додева и Џина Папас Џокси, а покрај нив беа уште и Аљоша Симјановски, Александар Митевски, Антонио Димитриевски и специјалната го стинка од Бугарија, Маргарита Друмева. И.И.

за патување

Италијанскиот магазин „Ки“ најавил дека во текот на денешниот ден ќе ги објави останатите фотографии од разголената британската принце за Кејт Мидлтон, кои први во јавност ги пласираше францускиот магазин „Кло сер“. „Ки“ ќе à по свети 26 страници на сопругата на британскиот принц Вилијам, под наслов „Кра лицата е гола“. - Тоа е работа која заслужува внимание бидејќи на многу природен начин го покажува секојдневниот живот на еден

млад, славен и модерен брачен пар - изјавил главниот уредник на италијанскиот магазин, Алфонсо Сињорини. Принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон, поведоа правна процедура против францускиот магазин кој во петокот објави фотографии од голата принце за. Фотографиите се снимени на почетокот на септември додека двојката беше на одмор во Франција. Магазинот „Ки“ го објавува издавачката куќа „Мондадори“.

Во утрешниот број прочитајте се` за патувањето


38

МОЗАИК

Понеделник, 17 септември 2012 година

АКТУЕЛНОСТИ

Најгрдата жена на светот

Џони Деп купи куќа од четири милиони долари за Ванеса Паради Холивудскиот актер Џони Деп неодамна купи вила сме стена на Мулхолд драјв во Холивуд за 4,4 милиони долари. Тој не сакал куќата да ја задржи за себе, туку решил во име на искрената љубов, да ја подари на својата поранешна партнерка Ване са Паради, прене сува „Њујорк дејли њуз“. Додека беа заедно, Деп

и Ване са долги години живееја во Франција, но подоцна се пре селија во Лос Анџелес. Сега Деп сака да им обезбеди на Ване са и на децата удобен дом. па затоа реши оваа куќа да à ја даде на подарок. Вилата има прекрасен поглед на градот и истовремено му овозможува на Деп да е поблиску до своето семејство.

Неодамна на „Јутјуб“ за најгрда жена на светот е прогласена 23годишната американка Лизи Веласкез. Со висина од 155 сантиметри, таа е тешка само 25 килограми, а во телото има речиси нула проценти маснотии. Всушност, Лизи е во многу ретка медицинска состојба така што во нејзиното тело отсуствува масно ткиво и таа не може да се здебели. Поради тоа, принудена е да јаде на секои 15-20 минути, што се околу 60 оброци дневно. Сепак, луѓето во светот немаат разбирање за нејзината болест, па таа се соочува со секојдневни исмејувања, навреди и со погледи полни презир. Од друга страна, Лизи вели дека научила да се соочува со болните ко-

Мадона се смири со својот брат Кристофер

Кралицата на поп-музиката, Мадона, по четири години се смири со својот брат Кристофер Чиконе, кој во 2008 година ја објави книгата „Животот со мојата се стра Мадона“, во која напиша дека таа е опседната со секс и дека повеќе ја сака својата кариера отколку својот тогашен сопруг, режисерот Гај Ричи. Мадона тогаш многу се налути и не сакаше да го види повеќе. Тој неодамна изјавил дека тие дошле до точка во која повторно се како брат и се стра и

дека е среќен поради тоа. Кристофер à ветил дека повеќе нема да пишува книги, а го стувајќи во едно британско ТВ-шоу, дизајнерот ја прет ставил својата најнова колекција чевли „Чиконе“. Тој признал дека многу научил од своите грешки во минатото и дека е убаво повторно да се поврзе со неговата славна се стра и со останатите членови од семејството. Мадона има пет браќа и се стри. Со нејзиниот по стар брат Ентони, кој е бездомник, со години не комуницира. Таа го прекина ла нивниот контакт поради неговата зависност од дрога и од алкохол. - Јас сум ништо во нивните очи, обичен срам. Да умрам овој момент, нема да знаат дека тоа се случило. Не знам зошто јас и мојата се стра сме во толку лоши одно си, но не се сложувавме уште од деца. Се мразевме. Кога растевме, таа беше кучка каква што е денес - изјавил во една прилика Ентони.

ментари и покрај тоа што во минатото ја повредувало однесувањето на луѓето. Иако е родена со само 1,2 килограм, а докторите не биле убедени дека ќе преживее и уште помалку дека ќе може да оди, да зборува и да јаде самостојно, таа е среќна што може да ги извршува сите секојдневни активности како секој нормален човек. Таа вели дека најтежок период à бил кога почнала да оди на училиште, каде што служела за потсмев, а познавајќи ја креативноста на децата, можете да замислите какви сè прекари à биле дофрлувани. Сепак, и покрај сè што поминала, таа тврди дека нејзината состојба à помогнала да научи многу работи за кои, доколку била само просечна личност, би била игнорантна. Меѓу другото, таа студира на Државниот универзитет во Сан Маркос, Тексас, каде наскоро ќе дипломира, а годинава издаде и книга насловена „Биди убав, биди ти“ (Be beautiful, be you), во која раскажува како се справува со сите злобни коментари и навреди и се надева дека ќе им биде од корист на многу луѓе во светот кои се наоѓаат во слична ситуација како нејзината.

Се повикуваат сите колумнисти, слободни артисти и други креатори на слични дела, слободно да ни ги испратите вашите колумни, стории, фотовести, статии, лични погледи и реакции на работи што ви се чини дека ќе бидат интересни за пошироката публика за да бидат објавени во оваа рубрика, на facebook@den.mk

статус:

САШО МАЦАНОВСКИ ТРЕНДО

На Винсент ван Гог му се одземаат „Сончогледите“ поради земање апсинт. Го боли уво.


СПОРТ

Понеделник, 17 септември 2012 година

39

УСПЕШЕН СТАРТ НА ВАРДАР ПРО ВО РЕГИОНАЛНОТО НАТПРЕВАРУВАЊЕ

Шампионот го преслуша новакот во лигата СЕХА С

о супериорна игра и со сигурна победа пред својата публика во „Кале“, Вардар про тргна во одбрана на шампионската титула во регионалната лига СЕХА. Првите бодови во втората сезона вардарци ги прокнижија против новакот во лигата, белорускиот Мешков Брест со победата од 34-27. Во текот на целиот натпревар македонскиот тим имаше контрола на играта и на резултатот. Доминацијата на „црвено-црните“ ја најави Добривое Марковиќ постигнувајќи четири гола во серија од вкупните пет на Вардар про за почетното водство од 5-1 по десет минути игра. Дополнителна сигурност во играта на вардарци внесоа голманите. Страхиња Милиќ запиша 11 одбрани од кои 10 во првиот дел кога вардарци направија недостижна предност. На висина на задачата во последните 15 минути од натпреварот на голот на Вардар про беше и Иван Марти-

Во првиот меч од новата сезона, вардарци во „Кале“ беа супериорни над Мешков Брест (34-27)

новиќ со седум одбрани. Амбициозниот тим на Мешков Брест настојуваше да му парира на домаќинот, но единствено што успеаја да направат беше намалување на негативата на четири гола (17-13), на почетокот од второто полувреме. Лука Раковиќ со шест гола беше најефикасен играч во составот на Вардар про. - На почетокот е најважно да се победи. Одигравме квалитетен натпревар, Мешков Брест се покажа како силен противник, а допрва ќе влеземе во по сакуваниот ритам – изјави по средбата тренерот на Вардар про, Ве селин Вујовиќ. Ново големо искушение шампионот го очекува во второто коло кога му гостува на Загреб КО. Хрватскиот првак во првиот меч на домашен терен ја декла-

сира Слога со 35-17. Во другите два натпревари од првото коло, Извиѓач го победи Ловќен со 3127, а единствената победа во гости ја забележа Нексе против Борац (19-20) во мечот со кој беше отворена новата сезона во лигата СЕХА. Во почетното коло не се одигра само натпреварот меѓу Татран Прешов и Металург. Македонскиот шампион ја откажа средбата и не отпатува во Словачка бидејќи од Металург, како што информираа, не можеле навреме да обезбедат авионски превоз. Во втората сезона од регионалната лига СЕХА се натпреваруваат 10 екипи. За разлика од лани, годинава од настапот се откажаа клубовите од Србија, а нов учесник во лигата е белорускиот Мешков Брест. Б.Б.П.

ВТОР РЕГИОНАЛЕН ПОРАЗ ЗА ЖРК МЕТАЛУРГ

Ракометарките на Металург во Загреб беа поразени од Локомотива со 25-21 во натпреварот од регионалната лига ВХЛ. Ова е втор пораз за македонскиот шампион во трите одиграни натпревари од новата сезона во лигата, откако во првото коло загуби од Будуќност, а потоа славеше против Бисери Плевља, во вториот од блок натпреварите на гостувањето во Ц.Гора. Во натпреварот против локомотива по четири гола за Металург постигнаа Пецевска, Николовска, Башиќ и Васчук, три погодоци запиша Милачиќ, а два гола додаде Барјамовска. Кај домашниот тим најефикасни беа Кожњак и Јанковиќ со осум гола обете.


40

СПОРТ

Понеделник, 17 септември 2012 година

МАКЕДОНСКИОТ ШАМ

Триум

Ракометарките во Охрид ќе се подготвуваат за ЕП во Ниш

Селекторот на женската ракометна репре зентација, Гино Стрезовски, го објави списокот на ракометарки за подготовките пред Европското првенство што ќе се одржи во декември во Србија. Подготовките за настапот на континенталниот шампионат, македонските ракометарки ги почнуваат на 1 октомври. Прозивката ќе биде во РФМ, а веднаш потоа репрезентацијата заминува на седумдневни подготовки во Охрид. Првиот циклус од подготовките ракометарките заедно со стручниот штаб ќе го завршат на 7 октомври во Кичево, но не на тренинг, туку на свадбата на репрезентативката Даниела Нове ска. Стрезовски на почетокот од подготовките за ЕП 2012 повика 17 ракометарки, од кои само

четири се интернационалки, а останатите 13 се од домашните клубови, меѓу кои стандардно најбројни (девет) се репрезентативките од шампионот Металург, три доаѓаат од ЖРК Вардар СЦБТ и две од Жито Прилеп. Во однос на со ставот што играше во квалификациите и избори настап на ЕП 2012, на списокот за подготовките пред ЕП, дефинитивно ги нема Јулија Портјанко која најави крај на репре зентативната кариера, Марија Папуџиева и Даниела Нове ска која паузира бидејќи очекува принова. Нови имиња во репре зентативниот табор се бекот на Вардар СЦБТ, Марија Штериова и интернационалката од Германија, Матилда Атанасовска. За првиот собир на репрезентацијата пред ЕП во Србија

Кире Лазаров најефикасен во триумфот на Атлетико Мадрид Кире Лазаров по стигна пет гола од осум шута и беше најефикасен играч на Атлетико Мадрид во тешката победа на го сти против Гвада лахара со 33-27 (16-18) во 2.коло од шпанската АСОБАЛ лига. Ова е прва го стинска победа на мадридскиот тим во новото првенство, по домашниот триумф во првото коло против Логроњо. И на првиот и на вториот натпревар, Лазаров по стигна по

пет гола. Решавачката предност Атлетико Мадрид ја направи во второто полувреме откако првиот дел заврши со два гола позитива за Гвадалахара (18-16). На овој натпревар, тренерот Та лант Ду ше ба ев игра ше без дан ски от бек Ни колај Мар ку сен кој неодамна имаше операци ја на коле ното, ка ко и без десното крило, Роберто Парондо и без пр ви от гол ман, Хо зе Омбрадос.

повикани се следните ракометарки: голмани - Тања Андрејева (Металург), Дијана Наумовска (Жито Прилеп), Ивана Цветановска (Грција), Ивана Зафирова (Вардар СЦБТ), крила – Симона Гроздановска (Металург), Драгана Пецевска (Металург), Драгица Митрова (Металург), Матилда Атанасова (Германија), бековиМирјета Барјамовска (Металург), Душица Ѓоргиевска (Металург), Зорица Деспотовска (Металург), Марија Штериова (Вардар СЦБТ), Билјана Црвенковска (Италија), Ивана Саздовска (Вардар СЦБТ), Елена Ѓоргиевска (Будуќност, Ц.Гора), пикери – Робертина Мечевска (Металург), Наташа Младеновска (Металург), Марија Серафимовска (Жито Прилеп).

„Металците“ во полуфиналето славеа над Сплит (85-78), а во големото финале ја декласираа Босна со 89-62

Е

„Ден“ во Сараево, Стеван ЦАНЕВСКИ

кипата на МЗТ Скопје изгледа максимално подготвено за почетокот на дебитант ската се зона во лигата АБА откако „металците“ изминатиов викенд во голем стил стигнаа до првото ме сто на меморијалниот турнир „Мир за Делибашиќ“ што се одржа во Сараево. Иако настапија без повредените центри Тодор Гечевски и Кирил Николовски, кошаркарите на македонскиот шампион прикажаа одлична игра и ги освоија симпатиите на ма лубројната публика што го следеше овој турнир. Многу потежок за македонскиот шампион беше полуфиналниот дуел против хрватскиот претставник Сплит, кој што ќе му биде ривал на МЗТ и во рамките од лигата АБА. Сепак, избраниците на


СПОРТ

Понеделник, 17 септември 2012 година

41

ПИОН ГО ОСВОИ ТУРНИРОТ „МИРЗА ДЕЛИБАШИЌ“

мф на МЗТ во Сараево

УРОШ НИКОЛИЌ, НАЈКОРИСЕН ИГРАЧ

Сосема очекувано и наполно заслужено, Урош Николиќ ја доби наградата за најдобар играч на меморијалниот турнир „Мирза Делибашиќ“. Иако пристигна во МЗТ Скопје пред десетина дена, српскиот центар експресно се адаптираше на новата средина и веднаш прерасна во еден од лидерите на тимот на Александар Тодоров. - И самиот сум изненаден од добрите игри, но заслугите за тоа мора да одат не само кај мене, туку и кај соиграчите кои навистина ме примија прекрасно од првиот ден во клубот. Можам да ветам дека нема да летнам во облаци, туку дека ќе работам напорно за да играм уште подобро – истакна Николиќ по триумфот над Босна.

Александар Тодоров одговорија на предизвикот, одиграа одлично во клучните моменти од средбата и на крајот заслужено се радуваа на победата од 85-78. Дамјан Стојановски со 22 и Урош Николиќ со 20 поени беа најзаслужни за победата над Сплит, каде што најзвучно име е поранешниот член на Макаби

Тел Авив и на хрват ската репрезентација, Никола Вујчиќ. Охрабрени по триумфот над Сплит, „металците“ без никакви проблеми славеа во фина лето откако премногу лесно и убедливо ја декласираа екипата на Босна со 89-62. Домаќинот на турнирот беше до сто ен ривал само во првите две четвртини, а

Либек му ги зеде бодовите на Гумерсбах

Гумерс бах со Бор ко Ри стовски на голот, пред своите гледачи во „Еу ген Хас ха ле“ загуби од Либецк со 24-32, во натпревар од германската Бундес - лига. За тимот на Ристовски ова е втор пораз се зонава, прв на домашен терен. Првиот пораз беше од Кил на стартот на пр венс твото, а потоа Гумерс бах имаше три победи во серија. Ристовски кој е во улога на

прв гол ман на Гумерс бах, ја делеше минутажата со Аљоша Ре зар. На је фи кас ни со по пет гола во домаш ни от тим беа Михал Копчо, Ведран Зрниќ и Кентин Махе. По пет оди гра ни кола, Гумерс бах е на седмото ме сто на табелата со шест бода. Со максима лен ефект, пет победи од пет нат пре ва ри на че ло на бундеслигашката табела е Некар Ловен.

во второто полувреме можеше да се проследи целосна доминација на македонскиот шампион, кој што на крајот триумфираше со убедливи 27 по ени разлика. Урош Николиќ по стигна 24 поени, а имаше и дури девет офанзивни скокови и повторно беше „прва виолина“ кај „металците“. Ма ло изненадување

беше и Кејд Дејвис со сво ето шутерско шоу во последната четвртина, па Американецот на МЗТ Скопје го заврши овој меч со дури 25 по стигнати поени. „Металците“ од дене ска повторно ќе бидат во Скопје, а веќе в петок ќе учествуваат на нов меѓународен турнир, овојпат во Ниш, каде што во полуфиналето ќе се сретнат со бугарскиот вицешампион Левски.

Работнички последен на турнирот во Куманово

Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив, тимот на Работнички, го освои последното четврто ме сто на меѓународниот кошаркарски турнир „Куманово 2012“ што се одржа изминатиов викенд. Во спорт ската са ла во Куманово двата натпреварувачки дена вљубениците во кошарката имаа можност да гледаат одлични мечеви. Покрај Работнички и Куманово, на турнирот учествуваа и српските клубови Војво-

дина и Раднички Крагуевац, тимот што на крајот се закити со пехарот. Во полуфи нал ни те нат пре ва ри, Рад нич ки Кра гуе вац со 83-77 го совлада Работнички, а Вој води на бе ше подо бра од Кума но во (79-74). Во фи на ле то, Рад нич ки Кра гуе вац бе ше над мо ќен во дуе лот со Вој води на, по беду вај ќи со 87-72, а во дуелот за третото ме сто Куманово го совлада Работнички со 76-63.


42

СПОРТ

Одбојкарите добија можност за бараж

Македонската одбојкарска репре зентација синоќа го играше последниот натпревар од ква лификациите против Австрија со шанса да го обезбеди второто ме сто во групата и да игра во баражот за пласман на ЕП 2013 во Полска и во Данска. По трите порази на првиот турнир во Виена, неочекуваниот пре сврт за македонските одбојкари на вториот ква лификациски турнир во Острава се случи по победата над Хрват ска со 3-1 (20-25, 25-18, 25-18, 25-19). Иако после првиот турнир веќе беа отпишани од борбата за првите две ме ста во групата, македонските одбојкари не се откажаа и успе аја да им се реваншираат на Хрватите за поразот во Виена (0-3) и одново

да вле зат во игра за пласман на ЕП 2013. Во вториот меч, избраниците на селекторот Александар Тасевски очекувано загубија со 0-3 (20-25, 15-25, 14-25) од првиот фаворит, Чешка, која супериорно го обезбеди првото ме сто во групата и директниот пласман на континенталниот шампионат. По поразот од Македонија, Хрватите не успе аја да се консолидираат, па загубија и во вториот дуел против Австрија, што целосно ги отвори шансите на Македонија за да се бори за второто ме сто кое води во баражот. За да успе ат да ја исполнат целта, на македонските одбојкари им беше потребна убедлива победа над Австрија, како и убедлив триумф на Чешка над Хрват ска.

Најлош почеток на Милан во последните 81 година Фудбалерите на Милан повторно ги разочараа своите навивачи на „Сан сиро“ откако на домашен терен загубија од Аталанта со 0-1. Домаќините ги шокираше Лука Сигарини со голот во 64. минута, по што „росонерите“ го има најслабиот почеток во Серија А во последните 81 година. Милан не го почнал првенството во Италија со два порази на домашен терен од далечната сезона 1930/31 година и тоа навистина влијае фрустрирачки за тимот што го предводи

Масимилијано Алегри. Неговата иднина како тренер на Милан е сериозно доведена во прашање, а потпретседателот Галијани се обиде да ги смири навивачите. - Имаме лош почеток, но сакам да ве уверам дека Милани оваа сезона ќе се бори за највисок пласман во Серија А. Се надевам дека бргу ќе ги надминеме проблемите и ќе тргнеме во победнички ритам – изјави Галијани. Палермо на домашен терен ремизираше против Калјари, 1-1.

Понеделник, 17 септември 2012 година

„РОМАНТИЧАРИТЕ“ СЛАВЕА НАД МЕТА

Работнички пенал, но пог Ф

удбалерите на Работнички фаќаат приклучок кон врвот на табелата во Првата фудбалска лига на Македонија откако на арената „Филип Втори“ во саботата го совладаа актуелниот вицепрвак Металург со 2-0. Беше тоа навистина интересен и содржаен натпревар, во кој „металурзите“ речиси цел меч играа со еден играч помалку, а крајот го дочекаа со деветмина фудбалери поради два црвени картони. „Романтичарите“ умееја да го искористат тоа иако во текот на дуелот не успеаја да реализираат дури два удари од белата точка, што ги изведе капитенот Крсте Велковски. Сепак, тој се запиша меѓу стрелците со гол постигнат од игра, а резултатот го отвори хрватскиот интернационалец Плазибат. Возбудувањата на овој натпревар почнаа уште по педесет секунди откако судијата Александар Ставрев означи почеток на средбата. Голманот на Металург, Игор Павловиќ, непрописно стартуваше над Крсте Велковски во шеснаесетникот, за стартот доби црвен картон, а Работнички доби

можност да поведе од пенал. Но, нововлезениот чувар на мрежата Андреја Ефремов, со одлична интервенција го одбрани ударот на Крсте Велковски од белата точка. Сепак, Работнички поведе во 15. минута. По корнерот од левата страна највисоко скокна Плазибат и со удар со глава ја затресе мрежата на Металург. Во вториот дел, Работнички преку Крсте Велковски поведе со 2-0, а во 83. минута истиот фудбалер вторпат застана очи в очи со Ефремов од пеналтикот. Но, и вторпат голманот на Металург беше поуспешен. Гостите го завршија мечот со деветмина играчи откако и Васко Митрев беше исклучен. Ренова со идентични 2-0 славеше на домашен терен против тимот на Силекс. Вулнет Емини ги доведе „гипсарите“ во водство на овој меч, а триумфот го завери Душан Симовски. Синоќа, лидерот Вардар на арената „Филип Втори“ ја пречека Дрита, а во неделната програма од прволигашкото друштво се играа мечевите Турново – Брегалница, Напредок – Шкендија и Тетекс – Пелистер. Н.Ѓ.

Реал Мадрид падна и во Севилј Актуелниот шампион на Шпанија, Реал Мадрид, продолжи со очајни игри во Примера

дивизион, испуштајќи ги бодовите и на гостувањето во Севилја. Домашниот тим успеа да ги


СПОРТ

Понеделник, 17 септември 2012 година

АЛУРГ

не умее од годиод игра Крсте Велковски не реализира дури два пенали за домашниот тим, но Работнички, сепак, стигна до вреден триумф од 2-0 над Металург

Шукер удри по џебот на хрватските фудбалери Претседателот на Хрват ската фудбалска федерација, Давор Шукер, одлучи да им ги скрати премиите и дневниците на хрват ските репре зентативци. Одлуката за кратењето на премиите Шукер ја соопштил на со станокот со Срна, Модриќ, Шимуниќ и со Крањчар непо средно пред натпреварот со Белгија. Така за важното реми со Белгија на го сти, Хрватите нема да земат ниту евро иако претходно задолжително добивале премии за секој освоен бод на го сти. Покрај премиите, Шукер на репре зентативците им ги укинал и дневниците кои изне суваа по стотина евра на ден. Хрватите ќе добијат премија само за победата над Македонија, но и таа ќе биде поделена според заслугите, по

5.000 евра ќе добијат првите 11 играчи, по 2.500 евра за тие што влегле како замена, а по 1.000 евра за сите останати од селекцијата.

Нов пораз на фудбалерките во квалификациите за ЕП

ја, Барса му избега осум бода изненади „кралевите“ со голот на Пјотр Троховски во втората минута од мечот и на крајот славеше триумф од 1-0. Тоа го става Реал Мадрид во многу незгодна позиција уште по првите четири кола од новиот шампионат, со оглед дека освои само четири бода и веќе нанижа два порази. Ако се знае дека Барселона има максимален ефект, четири триумфи во четири натпревари, Каталонците веќе имаат огромни осум бода предност над големиот ривал за шампионската титула во шпанското првенство. Барселона лесно сла-

43

веше на гостувањето против Хетафе со 1-4, при што два гола постигна Ме си, а во листата на стрелците се запишаа и Адријано и Давид Вилја. - Заслуживме пораз од Севилја, затоа што играме катастрофално лошо. Го нема тимскиот дух во екипата и во една таква ситуација, поразите се неизбежни. Повеќе од ова не можевме да оствариме со таков приод кон натпреварот. Сакав да променам дури седум фудбалери на полувремето. Штета што не можев да го направам тоа – изјави во свој стил, Жозе Мурињо.

Женската фудбалска репрезентација на Македонија доживеа уште еден висок пораз (0-6) во квалификациите за ЕП 2013. На мечот што се одигра во Прилеп, македонските фудбалерките загу бија со убедливи 0-6, а беа толку инфериорни што во текот на средбата не упатија ниту еден директен удар кон противничкиот гол. Русинките лесно ја завршија работата и до врв ја наполнија

мрежата на Македонија. Наталија Шлиапина беше стрелец на три гола за Русија (32., 41., 78. минута), Коровкина погоди двапати (87., 90. минута), а во листата на стрелците се запиша Машина (58. минута). Жен ската фуд бал ска ре презен та ци ја на Ма кедо ни ја е убед ли во пос лед на во ква ли фи ка ци ската гру па за пласман на ЕП 2013, со са мо два осво е ни бода од девет нат пре ва ри.

Република Македонија ИЗВРШИТЕЛ Ванчо Марковски именуван за подрачјето на Основниот суд Тетово

И.бр.989/2012

ЈАВНА ОБЈАВА ( врз основа на член 46-б, од Законот за измени и дополнувања на Законот за извршување, Сл.Весник бр.8 од 17.01.2008 година )

Извршителот Ванчо Марковски од Тетово постапувајќи по барањето за извршување на доверителот Алими Насир со ЕМБГ 0607970473027, против должникот Нади Идризи од Тетово со ЕМБГ 0611960340727 и живеалиште на ул. Струшка бр. 16 во Тетово, заради остварување на парично побарување во вредност од 1.258.884,00 денари на ден 07.09.2012 година го: ПОВИКУВА Должникот Нади Идризи од Тетово со ЕМБГ 0611960340727 и живеалиште на ул. Струшка бр. 16 во Тетово, заради доставување на налог за извршување И.бр. 989/2012 од 27.04.2012 година, изготвен врз основа на член 154 од ЗИ, како и налог за извршување И.бр. 1650/2012 од 15.06.2012 година, изготвен врз основа на член 157 од ЗИ во рок од 3 (три) дена од денот на последното 6 (шесто) објавување на ова јавно повикување во јавното гласило. Се предупредува должникот Нади Идризи дека ваквиот начин на доставување се смета за уредна достава и дека негативните последици кои можат да настанат ги сносат самите странки. Ова објавување претставува ПРВА ОБЈАВА на јавниот повик. 07.09.2012 година Извршител Тетово Ванчо Марковски


44

СПОРТ

Понеделник, 17 септември 2012 година

НАЈТЕШКОТО МАРАТОНСКО РЕЛИ ВО ЕВРОПА СЕ ВОЗЕШЕ И ВО МАКЕДОНИЈА

Балканскиот Дакар донесе многу возбуда

Ч

етвртото издание на „Балканското маратонско рели“, кое се одржа во текот на изминатата седмица, се возеше и низ Македонија. Мото-клубот „Александар“ со поддршка од Мотоциклистичката федерација на Македонија (МФМ), а во соработка со меѓународните партнери од Бугарија, Албанија и од Грција, од 7 до 14 септември беше организатор на ова врвно натпреварување. Победници на релито се Красимир Колев во класата ГПС, кај мотоциклите во класата М1 – Хено ван Бергеијк од Холандија, во класата М2 – Мартин Фонтин од Белгија, а кај теренските возила во класата Т1 – Трајанов/Маринков (Бугарија) и Шапира Молдавски (Израел). Балканскиот Дакар, како што го нарекуваат ова рели, се состоеше од промотивен брзинец – пролог, шест денови со брзински испити и поврзувачки етапи и еден ден за одмор. Вкупна должина на релито беше околу 2.500 километри од кои околу

2.000 километри се специјални испити по макадамски патишта. Натпреварувачите со мотоцикли, четвороцикли (АТВ) и со теренски возила минаа низ Македонија на 8 и на 9 септември. Вкупно 40 пријавени учесници од де сетина земји стартуваа на до сега најтешкото маратонско рели во Европа, а само половина од нив пристигнаа на целта во Игуменица, Грција. Дел од нив веќе имаа искуство на светски најпознатото рели „Дакар“, а дел ќе дебитираат во 2013 година и го искористија „Балканското маратонско рели 2012“ за последни подготовки. Боите на Република Македонија ги бранеа четворица натпреварувачи. Кај мотоциклите учествуваат Сашко Ванов, Александар Петровски и Методија Саздов (сите со мотоцикли „јамаха“), додека кај четвороциклите учествуваше Тони Димитровски („хамачи рејсинг“). Иако настапи само два дена со брзинските испити, Димитровски на крајот го освои осмото ме сто и не успеа да го

повтори успехот од 2009 година кога беше третопласиран. Рамноправно со колегите настапија и четири дами: Политими Кирјакопулу (Грција) и Денка Јорданова (Бугарија) со мотоцикл, нејзините сонароднички Зорница Тодорова со четвороцикл, како и Лидија Коцева кај теренските возила. Најуспешна беше Кирјакополу која е редовна учесничка на ова рели и го освои третото место во класата М1. Петтото јубилејно издание на „Балканското маратонско рели“ е предвидено за септември 2013 година.


ПИСМА

Понеделник, 17 септември 2012 година

45

Сите Македонци еден за друг! Аll Мacedonians for one another! Сите Македонци за македонскиот свет! Аll Мacedonians for the macedonian world! Почитувани Македонци, не прашувајте што татковината стори за Вас, запрашајте се што Вие сторивте за Македонија! Македонија не е право само на еден Македонец, таа е обврска на сите Македонци! За почеток, така ќе знаеме колку сме и каде сме, така ја чуваме Македонија, сторете го следното: Прво, веднаш или штом сте во можност, пријавете го секое новородено дете, секој брак и умрен во надлежната македонска амбасада и конзулат ако сте надвор од Македонија или во надлежната полициска станица додека сте во Македонија. Второ, никогаш и за никаква цена не продавајте земја или недвижен имот на друг во Македонија ако со тоа се менува етничката структура на населението во државата. Трето, множете се, купувајте земја и недвижен имот во Македонија, инвестирајте во Македонија, трансферирајте ги Вашите пари, искуства и знаења во Македонија! Вратете се на Вашите родни огништа, Македонија постојано Ве чека и Ве сака! Нико-

ХОРОСКОП

21.03 19.04

20.04 20.05

21.05 20.06

21.06 22.07

гаш не заборавајте ја Македонија! Ако нè нема во Македонија и Македонија ќе ја нема, ако Македонија ја нема ќе нè снема и нас Македонците, каде и да сме! Четврто, пријавете го Вашиот престој во надлежната македонска амбасада и конзулат ако сте надвор од Македонија или во надлежната полициска станица додека сте во Македонија за да Ве запишат во избирачкиот список и изборната единица каде што сакате да го остварите Вашето избирачко право на парламентарните и претседателските избори во Македонија или во државата каде што престојувате или живеете. Петто, поведете постапка за добивање и македонско државјанство како Македонци по потекло или заменети ги неважечките пасоши и лични карти, независно од ажурноста на постапката, во надлежната македонска амбасада и конзулат ако сте надвор од Македонија или во надлежната полициска станица додека сте во Македонија. Шесто, во сите пописни листи, датотеки и формулари во графата за етничко потекло, независно од Вашето државјанство, наведете Македонец. Секогаш учете го и никогаш не заборавајте го мајчиниот македонски јазик! Сме го описмениле и покрстиле Истокот, сме им дале патрони на Западот, македон-

Овен - Имате чувство дека изборот сè повеќе ви се стеснува и дека речиси немате можност да избирате. Тоа ви создава паника и ве прави нервозни. Совет: бидете побрзи во донесувањето одлука. Бик - Многу зрело размислувате и многу реално ги гледате сите работи иако кога ќе ги презентирате своите впечатоци, наидувате на осуда од колективот. Продолжете така. Совет: без нервоза. Близ на ци - Само со добра организација и со разговор со партнерот ќе можете да излезете од сложената ситуација во која се најдовте. Не попуштајте пред притисокот. Совет: јадете умерено. Рак - Додека вие размислувавте, добрата понуда за ново работно место отиде во рацете на друг. Сега нема потреба да жалите. Совет: бидете внимателни кому ги кажувате емоциите.

23.07 22.08

23.08 21.09

22.09 23.10

24.10 21.11

ската цивилизација е основа на современиот културен глобализам и на нова Европа! Седмо, формирајте македонска заедница во местото и државата каде што престојувате или живеете и обединете се во Светскиот македонски конгрес како неформален светски парламент на Македонците од сите делови на Македонија во целиот свет, негувајте ги обичаите и традициите, јазикот, културата и историјата на Македонците и на Македонија, прокламирајте ги универзалните вредности на македонската цивилизација, градете го македонскиот свет, ширете ја вистината за Македонија! Бидете и останете горди и достојни Македонци, почитувани, домаќини, богати и успешни! Осмо, во земјите каде што престојувате или живеете формирајте македонска партија или осојузете се со друга политичка партија и интегрирајте се во институциите на системот на локално и на државно ниво. Имајте Ваши советници и службеници во единиците на локалната самоуправа, имајте Ваши пратеници, министри и службеници во институциите на власта! Градете македонско лоби, ширете го кругот на пријателите на Македонците и на Македонија, во земјите каде престојувате или живеете и во меѓународните организации! Деветто, во секое време, на секое

Лав - Односот на партнерот ве нервира. Вие секогаш сакате да го имате главниот и последен збор, но овојпат тоа не ви оди од рака. Совет: избегнувајте конфликтни ситуации. Девица - Изгледате многу напнато, но кога колегите имаат подобро решение за проблемите од вас, наместо да се лутите, вложете ја целата своја енергија. Совет: контролирајте се што зборувате. Вага - Оптоварени сте со многу обврски, но правите сè за да се сконцентрирате кон приоритетите. Сега не е момент за големи одлуки. Совет: ко ри стете не ко ја од тех ни ки те за опу штање. Скорпија - Иако сите колеги се однесуваат добро кон вас, сепак тие ве ставаат на тест. Затоа бидете многу внимателни. Совет: мора да најдете начин да се опуштите.

22.11 21.12

22.12 19.01

20.01 18.02

19.02 20.03

место и пред секого афирмирајте ги Македонците и Вашата татковина Македонија, пишувајте до секого петиции и писма за признавање на Македонија под нејзиното единствено историско државно име и за признавање на Македонците и на македонскиот јазик, за човековите и граѓанските права и слободи на Македонците во сите делови на Македонија, за окупацијата на Македонија и за геноцидот врз Македонците од Балканските војни 1912-1913 година до денес. Демонстрирајте против секоја власт секогаш кога сме дискриминирани и дискредитирани! За Вашите права изборете се сами, не очекувајте друг да го стори тоа место Вас! Десетто, бидете обединети, затоа што силата е во единството! Меѓусебните спорови решавајте ги вонсудски, договорно и арбитрарно, а не судски и со полиција! Сакајте се, грижете се за родителите, воспитувајте ги младите, не мразете се поради било какви разлики, не љубоморете еден на друг, почитувајте се еден со друг, помагајте се во добро и во лошо секогаш и насекаде, помагајте ја Македонија! Помирувањето, покајанието и проштевањето се дел од нашата култура на меѓусебна толеранција, коегзистенција и разбирање. Македонија вечна! Амин! Светски македонски конгрес Стрелец - Понекогаш не е доволно да имате добра идеја бидејќи на патот до нејзината реализација стојат многу пречки. Совет: не ставајте ја на тест верноста на партнерот. Јарец – Тоа што колегите ве гледаат ка ко трудо љу би ва и ис пол ни тел на личност ви дава поттик и понатаму да бидете многу исполнителни. Совет: не оп то ва ру вај те се со пе си ми стич ки мисли. Водолија - Вие имате решение за сите проблеми. Затоа не сомневајте се во себе и во тоа како ве гледаат другите. Совет: поминете ја вечерта со добра книга. Риби - Пред вас се нови можности и само од вас зависи дали ќе ги искористите. Љубовниот живот ви е катастрофа, не бидете егоистични. Совет: бидете поактивни на сите полиња.


46

ИНФОРМАТОР

Понеделник, 17 септември 2012 година

Жанр: акција Режија: Симон Вест Почеток: секој ден од 23 часот КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Лурдс“ Жанр: драма Режија: Џесика Хашнер Почеток: понеделник и четврток во 13.00 часот

„Вонземјани од соседството“ Жанр: комедија, научна фантастика Режија: Акива Шафер Почеток: секој ден од 15 часот

Жанр: акција, авантура, научна фантастика Режија: Џо Џонстон Почеток: 15.00 и 17.15 часот „Што да очекувате кога очекувате“

КИНО „РАМСТОР“ „Каубојци и вонземјани“ Жанр: акција, авантура, научна фантастика, спектакл Почеток: 10.30 и 13.00 часот

„Ледена доба 4“ Жанр: анимација, авантура, комедија Режија: Стив Мартино, Марк Турмејер Почеток: 15.00 часот

„Огледалце, огледалце“ Жанр: авантура, комедија, драма Режија: Тарсем Синг Почеток: 16.00 и 18.30 часот

„Човек пајак“ Жанр: акција, хорор, научна фантастика Режија: Ридли Скот Почеток: 17.00 часот

Режија: Кирк Џонс Жанр: комедија, романса Почеток: 19.30 и 22.00 часот

„Балкан базар“ Жанр: драма Режија: Едмонд Будина Почеток: 21 часот

„Бетмен - Издигнување на темниот витез“ Жанр: акција, криминалистика, драма Режија: Кристофер Нолан Почеток: 20.00 и 23.00 часот

ИЗЛОЖБИ МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И САМОСТОЈНОСТ, МУЗЕЈ НА ВМРО И МУЗЕЈ НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИСТИЧКИОТ РЕЖИМ Меѓународна колекција

Сала 2: „Шрек“ Почеток: 11.00 и 13.00 часот „Првиот одмазник - Капетан Америка“

„Платеници“

Отворен од вторник до недела од 10.00 до 18.00 МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА „Традиционални предмети од метал“ „1+ 1 Живот и љубов низ македонската историја“ MUNICIPiVM STOBENSIVM – Римска монетарница во Стоби МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ Изложба на дела од Борка Аврамова „Приказна за изгубениот рај“ Марина Лешниковска Национална колекција Глигор Чемерски Меѓународна колекција Јон Григореску МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Постојана поставка НАЦИОНАЛНА ГА ЛЕРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: Даут-пашин амам, Чифте-амам и Мала станица Постојана поставка Објектите на Националната галерија работат од 10.00 до 18.00

ЗРНЦА НА МУДРОСТА Плашливиот пријател е поопасен од непријателот бидејќи од непријателот се плашиш, а на пријателот му веруваш! Толстој Потрудете се да го до би ете тоа што го

l

26

l

Тетово l

Гостивар

Куманово

27 26

Велес l

26

l Дебар

25

20

22

21 l Охрид

26

l Радовиш

l Неготино

l Кавадарци

l Струга

l Делчево

l Штип

l Кичево

l Прилеп

26

l Струмица

27 l Гевгелија

Битола

20

l Ресен

l

Денеска времето ќе биде променливо со услови за дожд. Во Скопје минималната температура ќе биде 13 Целзиусови степени, а максималната 25 степени. Влажноста на воздухот ќе биде 64 проценти, а видливоста до 10 километри. Биометеото е неповолно за луѓето со хронични болести.

22 8 28 ВТОРНИК

27

Барселона

24

Букурешт

22

Будимпешта

21

Загреб

22

Софија

27

Атина

20

Приштина

19

Сараево

20

Белград

24

l Кочани

26

даме и да слушаме, а помалку да зборуваме бидејќи никогаш не можеме да кажеме толку мудрости колку што можеме да премолчиме глупости! Конфучие

Во текот на денот ќе дува слаб ветер од западен правец, кој ќе се движи со брзина од 4 километри на час.

27

Крива Паланка

26

25

20

21

Природата ни дала две очи и две уши, а само еден јазик за да можеме повеќе да гле-

l

Скопје l

25

са кате, ина ку ќе ве нате ра ат да го са кате тоа што го до би вате! Бернар Шо

7 28 СРЕДА

7 27 ЧЕТВРТОК


" SAGITTARIUS# TARIUS#

Рецепт на денот

Пица ролат ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 јајца 200 г кашкавал 100 мл кечап 250 мл павлака 2 лажици маслиново масло 1 лажица оригано 400 г печурки 500 г кори 200 г салама

47

РАЗОНОДА

Понеделник, 17 септември 2012 година

VOJNIK OD TELESNATA GARDA NA ST. RIMSKITE CAREVI

[EF, UPRAVNIK

@ENA [TO JA IZU^UVA AMERIKANSKATA KULTURA

POSLEDNA, NAJSLABA RAKIJA

AMERIKANSKI RE@ISER HENRI

FRANCUSKI NAZIV ZA NATO

PISATELKATA XONG

LU\E [TO SLU@AT VOEN ROK LI^NA ZAMENKA

Ê

V

ISKON PRVOBITNA MATERIJA, ELEMENT

Ä

Æ

P NOVI SAD REKA VO POLSKA

R

IZNUDUVA^I IZOTOP NA RADONOT

Æ

SVR[ENO, RE[ENO, GOTOVO SPOKOJ DEL OD DOLNA OBLEKA DNI

P

APEL DVOEN POTEG VO [AHOT (MN.)

MA[KI POTOMOK ODREDUVA^ NA TRASI GERMANSKA SKIJA^KA MARTINA VELOSIPEDIST PIKUS

ARTISTKATA LUPINO

ELEKTRON DOBRINA MIRNO, SPOKOJNO NA[ATA PARI^NA EDINICA

POKRAINA VO KINA MATKA^, SPLETKAR

Ä

RIEKA EDNO GODI[NO VREME

M

NEODGOVOREN, NE^ESEN

Æ

GRADE@EN MATERIJAL PADE@ VO UGROFINSKITE JAZICI SKOPJE

K

PRIPADNIK NA GERMANSKO PLEME JAGLEROD ^ITAJTE "DEN#

8 7

"KOWSKA SILA# BELGIJA

BORALI[TE AMPER JU@NO OVO[JE, KALINKA

EDEN METAL

7

8 1 4

2

5 4

9

9

3

2 4 8 7 9 4 6 1 7 2 3 5 8 9 6 3 6 2 9

8

6 1 2 9

8 1

2

1 5

3 4 5 7

8 3 9 7

7 8 6

2 9 6 8 2 3 3 4 9

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: PRAPO^ETOK, PRAMATERIJA, REKETARI, NS, TORON, KVIT, POVIK, MAICA, ROKADI, SIN, IDA, ERTL, E, JINAN, RAAT, MATIVODA, RI, NESOVESEN, KELT, INESIV, C, KS, ARENA, BAKAR, NAR; SUDOKU: 1) 961 278 354, 847 395 261, 235 614 879; 752 463 198, 183 729 546, 496 851 732; 314 586 927, 579 142 683, 628 937 415; 2) 941 528 367, 782 634 951, 356 179 248; 523 947 186, 694 815 723, 817 362 594; 139 456 872, 478 291 635, 265 783 419

ПРИГОТВУВАЊЕ: Корите се делат и се прават два ролата. Јајцата се матат и во нив се става маслиновото масло, па се додава малку сол. Од корите од првото купче. првата кора се премачкува со павлака, втората со кечап и со оригано, третата кора со смесата од јајца, врз четвртата се става сечканата салама, врз петата ренданиот кашкавал, врз шестата динстаните печурки, а врз последната кора се става павлака и кечап. Потоа се витка во ролат и се пече на 200 Целзиусови степени. Постапката се повторува и со корите од второто купче.

UDIRA^KI MUZI^KI INSTRUMENT (MN.)


ВИЦОТЕКА

Црногорец му се јавува на татко му и му вели: - Јас решив да го напуштам факултетот за електротехника, доста студирав овие десет години, сега ќе одам на медицина! Таткото, пак, му одговара: - Како сакаш, јас и дедо ти остануваме! * * * Му се жали еден човек на

својот пријател: - Кога се оженив, мислев дека цел живот ќе готви како мајка ми! - Па, зарем не е така? - Е, не, пие како татко ми! * * * Каква е разликата меѓу плата и менструација? Никаква! Ги добиваш еднаш месечно, траат неколку дена, а потоа можеш да се сликаш!

ТИКЕТ СЕК Ј Бешикташ Елазиг Калмар Еребро

Мипа Хелсинки

1 1

Телстар Емен

Коефициент 5,7

3+ 3+

Den 17 Septemvri  

Dneven Vesnik Den

Den 17 Septemvri  

Dneven Vesnik Den