Page 1

vo ovoj broj

ДЕН ЗА РАЗОНОДА

1 5 денари

www.den.mk

НОВИНАРИТЕ ЗАЛУДНО ЧЕКАА 7 ПРЕД СУДОТ

22o

Петок, 14 септември 2012, година 1, број 150

Миленко ги избегна свирежите

ПОРАНЕШЕН НАЧАЛНИК НА ДБК МУ ПОРАЧУВА НА ТОМЕ АЏИЕВ

Ќе ги кажам кодошите од ВМРО-ДПМНЕ

ПИСМА

44-45

5

НЕСОГЛАСУВАЊА ОКОЛУ ОСНОВАЊЕТО НА ДПМНЕ

Змејковски и Синадиновски контра Гојко Јаковлевски

НЕЗАДОВОЛСТВО ВО РФМ

Ракометните селектори цела година без плата!

39


2

ВЕСТИ

Петок, 14 септември 2012 година

Гласот на светлината - втор дел

УШТЕ ДВА ДЕНА ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ НА ТАБЛИТЕ

КОМЕНТАР

Игор ЧАВЕСКИ Во Македонија стана невозможно обичниот човек да излезе на улица и да го искаже своето незадоволство од состојбата во земјата без притоа да му залепат партиска етикета. Ценовниот шок, предизвикан од поскапувањата на струјата, парното и на бензините, им дојде како порачан на партиите да ги активираат своите сателити, прекриени во ликот на невладини организации и здруженија. Така, само за неколку дена, лекарскиот синдикат, кој го подготвува протестот на лекарите како незадоволство од одлуката на министерот Никола Тодоров тие да бидат платени според сработеното, доби свој контрасиндикат кој тврди дека во здравството тече мед и млеко. Тоа, нормално, предизвика поделба на лекарите на ваши и на наши, наместо на тие што си ја работат работата и на тие што забошотуваат. Сепак, шампиони во глумењето дека се навистина невладини организации, кои немаат никаква врска со партиите, се здружението „Аман“ и нивниот екви-

валент „Изгор приватизација“. Откако „Аман“ веќе неколку недели на „спонтани“ протести подготвени во месните комитети на СДСМ ги собираше граѓаните да се спротивстават на високите цени за струја и за нафта, и другата страна не остана покуса. Така, „Изгор приватизација“ се нафрли дека тоа што сега сме имале високи сметки за струја е резултат на приватизацијата на ЕСМ во времето кога премиер беше Владо Бучковски. Истото сценарио се случуваше и кога во тоа време организацијата „Гласот на светлината“ деноноќно протестираше против продажбата на компанијата. По некое време светлината навистина дојде, но за првите луѓе на здружението кои добија работни места во јавната администрација. И, како шлаг на торта, пред неколку дена се појави здружение кои ги штити спомениците поставени во центарот на Скопје. Од толку „бранители“, човек да посака да си седи дома и да си кука над својата судбина наместо да излегува на вакви протести.

ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: Печатница „Серафимовски“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

redakcija@den.mk, 02/3162 666

ДЕПОНЕНТИ: Охридска банка, жиро-сметка 530-0101014688-20 Еуростандард банкa, жиро-сметка 370-0111002339-25 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач и управител - Живко Серафимовски Главен и одговорен уредник - Бране СТЕФАНОВСКИ Заменик на главниот уредник - Љубиша НИКОЛОВСКИ Помошник на главниот уредник - Александар Сидоровски Уредници: Илија Лопарски, Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Радован Вујовиќ Систем-администратор: Огнен Митев marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

Останаа уште два дена до истекот на рокот за отстранување на таблите во четирите основни училишта во општина Чаир. Државниот просветен инспекторат ќе спроведе контрола по 16 септември, денот кога истекува рокот за симнување на таблите. Потоа, врз основа на резултатите од инспекцискиот надзор, ќе бидат преземени мерки во согласност со законот. - Прво следуваат прекршочни пријави за тие што нема да го почитуваат законот и нема да ги остранат таблите во предвидениот рок, а понатаму, доколку не се постапи во согласност со нашата одлука, на располагање има и други механизми - изјави Панче

Кралев, министер за образование и наука. Во врска со отстранетите бисти, министерот Кралев соопшти дека нема информација ниту за постапката за отстранување на бистите, а не знае ни што се случило со нив откако биле отстранети. Без никакво одобрение од Министерството за образование и наука, на четири училишта во општина Чаир беа поставени табли со нови имиња. Училиштето „Цветан Димов“ сега го носи името „Хасан Приштина“, „Рајко Жинзифов“ е преименуван во „Исмаил Ќемали“, „Јане Сандански“ во „Јашар-бег“, а училиштето „Никола Вапцаров“ го носи името „Имри Елизи“.

ПОПОСКИ СЕ СРЕТНА СО ГЕРМАНСКИОТ ДИПЛОМАТ ЛАМБСДОРФ Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, вчера во Скопје се сретна со Николаус Ламбсдорф, директор за југоисточна Европа, Турција и за државите на ЕФТА во Министерство за надворешни работи на Сојузна Република Германија. МНР соопшти дека во разговорот биле реафирмирани добрите билатерални односи меѓу двете држави и бил нагласен заемниот интерес и заложбите за продолжување активен политички дијалог и интензивирање на меѓусебната соработка. Понатаму, германскиот дипломат го реафирмира ставот на Германија во однос на евроатланските аспирации на Република Македонија. Тој ги поздрави видливите резултати од спроведените реформи дефинирани со пристап-

ниот дијалог на високо ниво, како и резултатите од вкупните реформски процеси што се спроведуваат во земјава. На средбата беа разменети мислења и за вкупната ситуација во регионот и други актуелни меѓународни прашања, се наведува во соопштението од МНР. Во контекст на евроинтеграциите на Република Македонија, министерот Попоски го запозна соговорникот со реформските процеси, особено за постигнувањата со патоказот на акции и на мерки во имплементацијата на приоритетите од пристапниот дијалог на високо ниво, кои се дефинирани заедно со Европската комисија, како и за македонското претседавање со процесот за соработка на земјите од југоисточна Eвропа, кое почна во јуни годинава.


ВЕСТИ

Петок, 14 септември 2012 година

3

Дождот ќе донесе освежување

Бурата направи хаос во Хрватска, рекордните врнежи ја поплавија Риека Невреме со дожд и со грмежи се очекува денеска да ја намали температурата во земјава, а според метеоролозите, облачно време со дожд и со грмежи ќе имаме до понеделник. Управата за хидрометеоролошки работи препорачува во случај на појава на електрични празнења да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја. Максималните температури до понеделник не треба да надминат 26 степени. Денеска нè очекува облачно време со пороен дожд, грмежи и засилен јужен ветер, што на места ќе премине во невреме. Во западните и во јужните делови врнежите ќе бидат пообилни, со повеќе од 30 литри на еден квадратен метар. Слично

време со дожд и со грмежи ќе има во текот на викендот, сè до почетокот на новата седмица. Невремето на Балканот веќе направи хаос во Хрватска, која во средата вечерта ја зафатија поројни дождови и значително пониски температури, предизвикувајќи поплави во некои градови. Во Риека наврнале околу 200 литри дожд на еден квадратен метар, што е рекордно количество во последните 30 години, предизвикувајќи поплави и сообраќаен хаос низ градот. Пожарникарните спасувачки екипи имале повеќе од 100 повици и околу 30 интервенции. На подрачјето на северниот дел од Јадранското Море дува силна бура, поради која сообраќајот на неколку делници од автопатиштата е дозволен само за автомобилите. Температурите во внатрешноста на земјата се пониски и до 15 степени, па вчера утрото се движеле од четири до 10 степени.

ЗАЛАДУВАЊЕТО, СПАС ОД ПОЖАРИТЕ Во Македонија активни се два пожари. Сè уште гори кај националниот парк „Јасен“, како и на подрачјето на општина Куманово кај селото Стража кон селото Белановце. Локализиран е пожарот во Делчевско, кај селото Драмче.

ИВАНОВ СО СОЧУСТВО ДО ОБАМА ПО НАПАДИТЕ ВО БЕНГАЗИ Македонскиот претседател Ѓорге Иванов по повод терористичкиот напад врз дипломатското претставништво на САД во Бенгази, Либија, упати писмо со сочувство до американскиот претседател Барак Обама. - Почитуван претседателе Обама, со длабока тага ја примив веста за терористичкиот напад врз дипломатското претставништво на Соединетите Американски Држави во Бенгази, во кој беа убиени американски дипломати и длабоко жалам за загу бените животи. Во овие тажни моменти за Вас, за пријателскиот американски народ и за семејствата на настраданите, дозволете ми, од името на граѓаните на Република Македонија и од мое име, да Ви упатам изрази

Меѓу убиените во нападот е и американскиот амбасадор Кристофер Стивенс

на длабоко сочувство - се наведува во соопштението од Кабинетот на претседателот Иванов. Во овие моменти на тага, како што се вели во соопштението, нашите мисли се со Вас и со семејствата на настраданите. - Бидете уверени, почитуван претседателе, дека Република Македонија ќе продолжи да ги поддржува напорите на Соединетите Американски Држави за заштита на слободата, демократијата и на човековите права во светот. Ве молам, почитуван претседателе, изразите на длабоко сочувство да ги пренесете до семејствата на трагично настраданите - вели шефот на државата во соопштението до претседателот Обама.


4

ВЕСТИ

Петок, 14 септември 2012 година

ПОРАНЕШЕН НАЧАЛНИК НА ДБК НЕ САКА ВО РЕГИСТЕРОТ

Ако ме лустрирате, ќе ги кажам кодошите од ВМРО-ДПМНЕ! Кога разбрал дека му се подготвува влез во регистарот, началникот пратил поздрав до власта дека ќе ги сподели со медиумите сите документи што ги поседува

П

Тони АНГЕЛОВСКИ

о лу стри ра ње то на тројца поранешни поли ци ски начал ни ци кои изда ва ле на ред би за следење од идеолошки причини, меѓу кои има и веќе починати, според нашите извори, се под готву ва лу стра ци ја на уште нај мал ку двај ца ви со ки функционери на МВР, чии потпи си сто јат на на ред би те за следење политички противни-

ци во пер и одот на 90-ти те години на минатиот век. Едниот е поранешен министер за внатрешни работи и истакнат член на опозицискиот СДСМ, а вториот е еден од најпознатите началници на ДБК, кој сега е во пен зи ја. Но, иа ко овие слу чаи ве ќе тре ба ло да би дат при вр ше ни, спо ред на ши те из во ри, во вла де јач ката ко а ли ци ја се јавил проблем откако началникот се заканил дека ќе објави сè што има за кодо ши те од ВМРО-ДПМНЕ, како и имињата на тие што соработува ле со странските служби. Не се знае да ли тоа ќе го спа си начал ни кот од влез во ре ги сте рот на лу стри ра ни, но це лата си туа ци ја предиз ви ка ла бра ну ва ње во власта. - Началникот кој треба да биде лустриран тврди дека има документи за кодоши од владејачката партија, како и за соработници на странските служби. Имајќи ја предвид неговата биографија, сигурно е дека имал

пристап до многу документи, но никој не може да потврди какви се тие документи и кого можат да компромитираат. Тој кога разбрал дека ќе биде лустриран, преку свои луѓе пратил порака дека нема мирно да гледа, туку ќе ги објави документите во кои, наводно, имало звучни имиња - вели функционер од владејачката коалиција. По ра неш ни от начал ник тре ба ло да би де лу стри ран во па кет со по ра не шен ми ни стер за внатрешни работи, кој минатата година веќе беше на тапет во Коми си јата за лу стра ци ја, но иако беше најавено дека ќе биде лустриран, тоа, сепак, не се случи. Според едни извори, тоа не го дозволила владејачката ДУИ, а според други, тој не ни можел да би де лу стри ран затоа што според претходниот закон, кој важеше во тој период, во неговиот случај нема ништо спор но. Но, спо ред последниот закон за лустрација, барем додека Уставниот суд

не се произне се околу неговата уставност, работите стојат поинаку. Наводно, било планирано двај цата да одат во па кет затоа што едниот е функционер на СДСМ, а другиот требало да биде прет ставен како човек на ВМРО-ДПМНЕ затоа што по рано имал функција во една сателит-партија која неодамна се при пои кон ВМРО-ДПМНЕ, а важи и за многу близок до високи функционери на партијата. Со тоа на јав но ста би à се прет ставило дека лустрацијата не е поли тич ки моти ви ра на, туку се спроведува кон припадници и на власта и на опозицијата. Но, ако се поглед не биографијата на началникот, се гледа де ка ка ри е рата не му стра да ла мно гу и во вре ме то додека на власт бил СДСМ. Тој во јав но ста бе ше по сочу ван и ка ко еден од за стап ни ци те на т.н. братис лавска вр ска во истра гата за слу ча јот со атен татот на пре тседате лот Ки ро Глигоров.


ВЕСТИ

Петок, 14 септември 2012 година

5

ИЗГЛАСАН ЗАКОНОТ ЗА СЛЕДЕЊЕ КОМУНИКАЦИИ

И СДСМ се врати во Собранието

Од опозицијата најавуваат дека веќе нема да бидат толерантни кон ДУИ во комисиската расправа за законот за бранители

Тони АНГЕЛОВСКИ

П

ратеничката група на СДСМ вчера се врати во собраниската сала и со тоа овозможи да биде усвоен Законот за следење комуникации и покрај силните најави за неприсуство на собраниската седница додека ДУИ не одговори дали се договорила со ВМРО-ДПМНЕ да се поддржат сите закони што се наоѓаат на дневен ред. Законот кој е дел од задачите преземени со претпристапниот дијалог на високо ниво со Европската комисија, а требаше да биде усвоен пред доаѓањето на еврокомесарот Штефан Филе в понеделник во Скопје, помина со 96 гласа „за“ и од власта и од опозицијата, со што беше исполнет условот да се обезбеди двотретинско мнозинство. Иако за овој закон требаше да се гласа завчера, тоа беше одложено за вчера поради напуштањето на собраниската сала од страна на СДСМ, со што стана невозможно да се обезбеди двотретинско мнозинство за негово усвојување. На почетокот на вчерашното продолжение на седницата, координаторот на СДСМ, Игор Ивановски, кажа дека во партијата решиле да се вратат во собраниската сала за да не биде оспорувана нивната цврста определба за интеграцијата во ЕУ.

- Со оглед на тоа што видовме дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се усогласија и во нивни стил, без дебата, ги поминаа останатите закони, СДСМ, како и секогаш, ќе ги гласа овие закони поврзани со ЕУ - рече Ивановски. По него и Горан Мисовски од НСДП го повтори истиот став, констатирајќи дека, како што рече, режираниот трилер завршил со љубовна драма меѓу ВМРОДПМНЕ и ДУИ. - Додека, демек, се караат, во меѓувреме сите тендери братски си ги поделија. На ДУИ поважен му е „тендер-бег“ отколку Скендер-бег. Ова покажува дека сè било фингирано и тендерската влада продолжува да функционира - рече Мисовски. Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ја поздравија одлуката на СДСМ да се врати на седницата,

но координаторот на ДУИ, Талат Џафери, побара СДСМ да објасни кој бил договорот со ВМРОДПМНЕ партијата на Црвенковски да создава мнозинство за закони кои ги предложила Влада во која не учествува оваа партија. Заменик-координаторот на ДПА, Зијадин Сеља, пак, побара еден час пауза за, како што рече, да им даде шанса на пратениците на ДУИ да размислат во тој период и да ги вратат своите начела. По завршувањето на паузата, пратениците се вратија во собраниската сала и едногласно го изгласаа Законот за следење комуникации. Вчера продолжи и расправата за законот за бранителите во Собраниската комисија за труд и социјална политика, каде пратеникот Талат Џафери продолжи со маратонското читање на

Уставот и на законите. Претседателката на оваа комисија, Цветанка Иванова, која е од редовите на СДСМ, по евидентното помирување на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, вчера најави дека веќе нема да го толерира одолговлекувањето на расправата за законот од оваа партија. - Претседателот на Собранието, Трајко Вељано ски, упати апел до сите претседатели на комисии да се забрза работата околу законите кои се на дневен ред на собраниската седница и затоа ја информирам јавно ста дека ќе преземам сè за да ја забрзам работата на Комисијата за труд и социјална работа. Комисијата од дене ска ќе работи цел ден без паузи и по 18 часот, а ќе побарам да ни се овозможи да работиме и в петок и в сабота - рече Ивановска.


6

ВЕСТИ

Петок, 14 септември 2012 година

БАВНО ОДИ ИСПОЛНУВАЊЕТО НА ПРЕПОРАКИТЕ НА ОБСЕ И НА ОДИХР

Изборните правила, ас во ракавот на власта Експертите и лидерите на партиите имаат единствен став дека и покрај формирањето на Управувачкиот комитет, кој требаше да ги спроведе овие препораки, резултатите изостануваат иако за шест месеци ни претстојат нови избори

П

Игор ЧАВЕСКИ

ромени на изборните правила не се прават во пет до дванае сет бидејќи ниту една власт не е луда да се откаже од привилегијата што ја но си сегашниот изборен законик. Баз оглед дали во моментов на власта или на опозицијата à одговараат вакви избори, поважно што ваквата ситуација не à одговара на Република Македонија. Ова е заклучокот од вчерашната дискусија по светена на имплементирањето на пре-

пораките на ОБСЕ и на ОДИХР како предуслов за фер и демократски избори. Експертите, но и лидерите на политичките партии имаат единствен став дека и покрај формирањето на Управувачкиот комитет, кој требаше да ги спроведе во целост овие препораки, ре зултатите изо стануваат иако за шест ме сеци ни прет стојат нови избори. Тие, пак, нема да бидат ништо поинакви бидејќи, како што стојат работите, до почетокот на локалните избори се можни само козметички измени, кои нема да ја променат ситуацијата на

терен. Проблемите со кои се соочуваме се повторуваат во речиси сите избирачки циклус, а на последните избори дојде и „циркусот“ со гласањето на дијаспората. Поранешниот министер, а сегашен политички ана литичар, Насер Зибери, смета дека иселениците не треба да бидат вклучени во изборите во Македонија бидејќи тие не можат да имаат ре ална слика за со стојбите во матичната држава, а, згора на тоа, своето гласачко право го остваруваат во земјата каде што живе ат. - Ако се знае дека во Австралија, Европа и во Северна Америка присутна е само власта преку своите дипломатскоконзуларни прет ставништва, јасно е зошто ре зултатот е три спрема нула - нагласува Зибери. Лидерот на ЛДП, Андреј Жерновски, смета дека Македонија е една од ретките тран-

зициски земји каде ниту домашната ниту меѓународната јавност не им верува на изборните резултати. Тоа е, вели тој, резултат од хао сот околу избирачкиот список, во кој до последен момент не се знае колкава е бројката на запишани избирачи. Според него, мора се разјасни што ќе биде со оние 150.000 гласачи што ги има на избирачкиот список, но кои нема да можат да гласаат бидејќи не по седуваат ва лидни биометриски исправи, што беше констатирано и од работната група за ревизија за избирачкиот список. - Како е можно во земја со два милиони жители да има 1.800.000 гласачи. Сметам дека главна причина зошто пропадна пописот на населението е фактот дека коа лициските партнери се осве стија дека во земјава имаме повеќе гласачи од жители - нагласува Жерновски.


ВЕСТИ

Петок, 14 септември 2012 година

7

КОНТРАВЕРЗИИ ГО ТРЕСАТ ЗДРАВСТВОТО

Новиот синдикат и за и против штрајкот Претседателот на новоформираниот синдикат во здравството кокетира и со власта и со колегите

Менче АТАНАСОВА ТОЧИ

И

болничарите, медицинските лаборанти и техничари ќе штрајкуваат на 24 септември. Тие сега формираат свој одбор кој ќе биде дел од синдикатот на клиниките. Пред два дена и медицинските се стри едногласно одлучија да се приклучат на штрајкот на лекарите од клиниките и од другите здравствени установи. Но, преговорите со Министерството за здравство продолжуваат и понатаму. - Бидејќи досега немаше напредок во преговорите, министерот Тодоров успеа да го обедини целиот медицински персонал заедно - велат лекарски извори за „Ден“. Лекарите се одлучни дека многубројните притисоци нема да влијаат на одлуката да се излезе на штрајк. Штрајкувачкиот одбор по средбата со министерот во понеделникот побарал и средба со премиерот Груевски, но сè уште нема одговор дали тој ќе ги прими во својот кабинет.

Лекарската комора сè уште не излегла со официјален став дали ги подржува лекарите во своите барања, а нејзиниот претседател Кочо Чакаларовски за два дена даде две различни изјави. Лекарите сметаат дека тоа е негов личен став, не и на комората. Тој деновиве е во посета на болниците низ земјава, наводно, за да се запознае со членството и да им објасни дека моделот на Тодоров ќе ги открие неработниците во здравството. Лекарите прашуваат зошто го прави тоа сега, една недела пред штрајкот. - Наместо да се однесува ка-

ко претседател на Лекарска комора, тој се одне сува како да е претседател на селска амбуланта - изјави револтирано Дејан Ставриќ, првиот човек на синдикатот на клиниките. Од клиничкиот синдикат сметаат дека е провокација да се вклучува набрзина формиран и за нив нелегитимен синдикат во преговорите и дека тоа може сериозно да наштети во понатамошните случувања. Оттаму се зачудени што претседателот на новоформираниот паралелен синдикат на клиниките фигурира на две места. Тој, освен што е

Миленко исвиркан во отсуство

Новинари, граѓански активисти и борци за човекови права вчера се собраа пред Основниот суд Скопје 1 за да го исвиркаат ТВ-водителот Миленко Неделковски, кој во 13 часот требаше да се појави на рочиштето во кое тој го тужи експертот за човекови права Жарко Трајановски за клевета и за навреда. Иако Миленко Неделковски не се појави пред судот, насобраните луѓе го исвиркаа водителот во знак на протест за дрскиот статус на „Фејсбук“, навредлив кон новинарот Ацо Кабранов и кон неговото потесно семејство.

на чело на новиот синдикат и е против штрајкот, се потпишал и на списокот од Клиниката за уво, нос и грло под број девет и со тоа се изјаснил за штрајк. Во лекарски кругови се шпекулира дека нему веќе му е ветено директорско ме сто на клиниката каде што работи. Небулози, превирања, притисоци, контрапроте сти се случуваат во пре срет на генералниот штрајк на 24 септември. Сепак, во болницата во Штип, каде што лекарите првично се откажаа од штрајкот, повторно се собрани 40 потписи од вкупно 59 лекари.


8

ПАРИ

Петок, 14 септември 2012 година

СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЗА РАДИОДИФУЗИЈА

Неизвесна судбината на телевизија „Бом“

Советот за радиодифузија одлуката за сопственост на елевизиите „Бом“ и „К15 мјузик“ ја одложи за вторник, додека внатрешните служби не утврдат кој е сопственик на телевизијата и кој ги има авторските права за емитување на програмата. Претседателот на Советот, Зоран Трајчевски, изјави дека програмските пакети не се во согласност со правилата кои важат за македонскиот пазар, како и тоа дека првиот договор што е доне сен за давање дозвола или конце сија на „Бом“ за емитување програма на овој медиум не се во согласност поради тоа што нема ле ва лиден договор. - Првиот договор што го има телевизијата „Бом“ на увид нема валиден печат, ниту важечки договор и тогашните членови

Сателитската телевизија „Бом“ може да престане со емитување програма ако не докаже дека има валидни документи за работа и за сопственост

на Советот не знаеле дека гласаат за таков договор. Затоа, за да се избегнат префрлањата на одговорно стите, барам во иднина еднаш неделно да се разгледуваат договорите и да се гласа, наме сто да се чека да поминат 365 дена, како што е сега истакна Трајчевски. Советот за радиодифузија ја поведе по стапката по барање на граѓанинот Петар Николов, кој даде прет ставка до Советот за радиодифузија да се утврди но сителот на авторските права на договорот на компанијата „Уни и Тарбс“, во која стои дека та-

ква групација со седиште во Сиднеј, Австралија, не по стои. Во сво ето образложение Трајчевски вели дека станува збор за имател на авторски права на фирмата „Сателајт комјунити телевижн инк“ и на веб-страницата на кој е пријавена е недо стапен, а договорот и барањето немаат ниту печат и потпис. - Во исто време, медиум не смее да има два или повеќе сопственици, а во случајов новата компанија која се јави како сопственик, деновиве до Советот за радиодифузија до стави

барање како сопственик на телевизија „Бом“, за кое, исто така, нема валидни документи за сопственост и адре сата на вебстаницата на која е пријавена е недостапна и допрва треба да се утврди нивната сопственост – вели Трајчевски. Претходно, членот на Советот за радиодифузија Методи Стаменковски побара одложување на точката за разгледување на информацијата за правата на ТВ „Бом“. Со ве тот за ра ди оди фу зи ја со мнозинство гласови одлучи службите да ги проверат и двете ком па нии, нив ната ва лид ност и ва лид но ста на договорите за правата на сопстве ност, а ко га ќе се утврди тоа, од нос но ид ни от втор ник, ќе се решава судбината на овој медиум. С.Б.

Владата со субвенции за производителите на ориз Владата доне се одлука за зголемување на директната финансиска субвенција на земјоделците од кочанскиот регион. Заменик-министеротот за земјоделство, шумарство и водо стопанство, Зоран Коњановски појасни дека тие земјоделци што имаат земјишна површина до 2,5 хектари и на неа произведуваат ориз, за секој продаден килограм арпа во откупен пункт ќе добијат дополнителни 3,5 денари, до пет хектари за предаден еден килограм арпа по два денари, до 7,5 хектари за предаден еден килограм по 1,5 денар и до 10 хектари за предаден еден килограм арпа - по еден денар. - Ова значи до стигнување на европскиот про сек за субвенционирање - рече Коњановски и додаде дека за сите што имаат до 2,5 хектари пријавено

земјиште и на кое произведуваат ориз ова значи дополнителна субвенција од 21.000 денари. Ако до сега добиваа по 12.000 денари, со ова сега ќе земаат 33.000 денари директно субвенционирање по хектар, што е повеќе од 550 евра и со тоа ние сме една од ретките европски земји што, како што истакна Коњановски, дава ваква силна финансиска поддршка на производителите на ориз. Заменик-министерот за земјоделство се осврна и на површините насеани со ориз, кои за последните шест години се зголемени за 61 процент. Во 2006 година биле насеани 2.600 хектари со ориз, а во годинашнава реколта - 4.771 хектар. Според него, годинава се очекува род од 16.000 тони бел ориз, од кои 9.000 тони се за извоз, а 7.000 тони за домаш-

ниот пазар. Овие мерки кои Владата ги доне се на вчерашната седница ќе важат од 1

октомври кога, всушност, почнува и откупот на оризот од годинашнава реколта.


ПАРИ

Петок, 14 септември 2012 година

9

ПРОБЛЕМ СО ЕКОНОМСКАТА ЛОГИКА

И откупот, но и цените растат

И

маме проблем со економската логика. Во делот на овоштарството, во главниот месец за анализа на откупот, јули, во однос на истиот месец од минатата година, откупот се зголемил (внимавајте зголемил) за фантастични 379 проценти. Вакво неприродно зголемување во категоријата откуп не може да се сретне во ниту еден материјал во светов. Логично е да се постави прашањето зошто толку зголемениот откуп и таа понуда, преку својот квантитет, не донесе пониски цени, туку, како и минатата година, овошјето го плаќаме многу скапо, а најголемиот дел од граѓаните не можат ни да го вкусат. Ако некој се обиде да убедува дека овошјето оди за извоз, нека ги чуе земјоделците кои на секој чекор и секојдневно се жалат на несоодветниот откуп. Уште подрастичен пример претставува откупот на добитокот. Според најновите податоци, откупот на добитокот е зголемен за повеќе од 600 проценти, а цените на месото си растат ли си растат. Невидено во светски раз-

Откупот во групите земјоделски и сточарски производи покажува тренд на зголемување, ценовно, но пазарот не реагираа по принципот поголема понуда - помала цена мери, ни во рубриката „Верувале или не“. Во очекување на откупот на една од најважните стратегиски култури за Македонија, грозјето, веќе сега има незадоволство од ниската откупна цена, од несоодветното вреднување и градација на шеќерните единици и, што е најважно, од динамиката на исплатата. Постојат најави дека во наредните години ќе има масовно преориентирање на посоодветни и попрофитабилни насади, па грозјето, во чија чест сме организирале и фестивали, ќе го паметиме од некои убави дамнешни времиња. Е сега малку за зеленчукот и за „логичните“ податоци. Не се памети кога при крајот на летото доматите, пиперките, компирите и другите земјоделски производи имале олку високи це-

ни. Сè поуверлив е впечатокот дека секторот аграр целосно се распаѓа и покрај големите земјоделски субвенции. Вкупниот откуп на земјоделски производи од индивидуални земјоделци во јули 2012 во однос на јули 2011 опаднал за неверојатни 30 проценти. Поради драстично намалениот откуп, не само што производителите трпат големи загуби, туку и потрошувачите се принудени (поради намалената понуда) да ги плаќаат прехранбените производи поскапо од нивната вистинска вредност. Со цените што се предлагаат за откуп, и оваа година земјоделците нема да можат да ги покријат основните трошоци за производство. Затоа е намалено производство на жита и на житни култури, а истото се случува и со другите култури. За да се задово-

ли домашниот пазар, сè повеќе се зголемува увозот на прехранбени продукти, се трошат скапите девизи - расте трговскиот дефицит. Откупот од индивидуалниот земјоделски сектор е намален и кај млекото за 10 проценти, живината и јајцата за 40 проценти, рибата за 50 проценти итн. Откупот на медот и на печурките се на историско најниско ниво, па статистиката во јули во однос на минатата година не може ни да ги измери. Наведениве бројки алармираат и укажуваат дека во политиката на земјоделството има голем проблем. Дека исказите на незадоволните земјоделци треба да се земат превид, а не впечатокот да се формира само од земјоделци што искористиле субвенции и што се задоволни, иако искрено мислам дека нема задоволни земјоделци, тоа е повеќе од очигледно. Сè повеќе сум уверен дека и статистиката, чии официјални и објавени податоци ги користам во анализиве, не може да го нашминка земјоделското незадоволство. Б.С.


10

ПАРИ

Петок, 14 септември 2012 година

ЕЛЕМ доби сертификат за заштита на животната средина

АД „Електрани на Македонија“ стекна сертификат ИСО 14001:2004 откако во своето работење целосно го имплементира системот за заштита на животната средина. Како што вчера беше соопштено од ЕЛЕМ, по извршената стручна проверка на процесот, меѓународната акредитирана сертификациска куќа „СГС Београд“ даде препорака за издавање на сертификатот, а нејзиниот директор Маринко Укропина ова признание му го врачи на Влатко Чингоски, генерален директор на ЕЛЕМ. - Сертификатот има огромна важност, не само за нашата компанија, туку и за Република Македонија. Воведувањето на меѓународниот стандард за заштита на животната средина и управување со отпад е само уште една потврда дека компанијата работи според најновите корпоративни светски стандарди и во своето секојдневно функционирање посветува огромно внимание на заштитата на животната средина - изјави Чингоски. Тој

додаде дека имплементацијата на овој систем е чекор напред во развојот на компанијата и за нејзините вработени, односно за сите кои во изминатиот период посветено работеле на проектот. - Воведените новини во работењето ќе значат заштеда на суровини, зголемена енергетска ефикасност, подобро и полесно управување со трошоците. Меѓу придобивките е и целосната реорганизација и третманот на ресурсите и отпадот, кои имаат директно влијание врз животната средина - истакна Чингоски. Постапката за воведување на системот за управување со животна средина во ЕЛЕМ почна во 2011 година, во координација со консултантската куќа „Макконтрол“. Во текот на изминатата година реализирани се многубројни активности, а во согласност со стандардите, управниот одбор на ЕЛЕМ донесе политика за заштита на животната средина, со начела според кои се водат сите вработени во компанијата.

Либерализиран превозот меѓу Македонија и Норвешка

Македонија и Норвешка договорија либерализација на билатералниот и транзитниот превоз меѓу двете земји за возила со стандард „еуро 4“ и „еуро 5“. Протоколот за либерализација на превозот е потпишан на состанокот на Македонско-норвешката мешовита комисија за меѓународен патен сообраќај, што се одржа вчера и зав-

чера во Осло. Министерството за транспорт и врски информира дека за возила со стандард „еуро 3“ договорен е контингент од 150 билатерални транзитни дозволи, а за возила со стандард „еуро 2“ - помал контингент од 20 билатерални транзитни дозволи. На состанокот, исто така, е договорен контингент на дозволи за превоз и за трети земји, кој е за 125 проценти поголем од досегашниот контингент на дозволи. Договорениот контингент на дозволи кој беше постигнат на состанокот се очекува во целост да ги задоволи потребите на македонските превозници за превоз на стока со Норвешка и да овозможи непречено одвивање на транспортот. Министерството за транспорт и врски објави дека континуирано одржува состаноци на мешовитите комисии за меѓународен патен сообраќај со земјите со кои Македонија остварува економска размена за дополнување на квотите на транспортни дозволи и за либерализирање на превозот, како и за овозможување либерален превоз.


ПАРИ

Петок, 14 септември 2012 година

11

СО ПРОЕКТОТ „ГРАДЕЊЕ КАПАЦИТЕТИ ЗА ПОГОЛЕМА ВРАБОТЕНОСТ“

Инженерските дипломи со поголеми шанси

Македонија и Велика Британија потпишаа договор за соработка меѓу универзитетите и бизнис-заедницата. Според овој договор, Велика Британија ќе помогне со 130.000 фунти за подобрување на пазарот на трудот

М

инистрите за образование и наука и за труд и социјална политика, Панче Кралев и Спиро Ристовски, со амбасадорот на Обединетото Кралство, Кристофер Ивон, потпишаа меморандум за соработка на проектот „Градење капацитети за поголема вработеност“. Како што напомена министерот за образование и наука, Кралев, со овој проект не само што ќе се продлабочи соработката на министерствата со универзитетите и со бизнис-заедницата, туку ќе се задоволат и потребите на пазарот на трудот. - Преку овој проект ќе се собираат информации за тоа какви

профили му се потребни на бизнис-секторот за негово ефикасно функционирање, односно каков кадар им е потребен на компаниите. Потоа за тоа ќе биде изве стено и Министерството за образование и наука, кое, пак, ќе излезе на терен за да увиди дали универзитетите спроведуваат добри студентски програми што треба во иднина на студентите да им овозможат полесно вработување - изјави Панче Кралев, министер за образование и наука. Проектот ќе помогне идните студенти да дознаат какви кадри се бараат на пазарот на трудот, а ќе се задоволи и љубопитно ста на странските инве ститори кои се заинтересирани за инвестира-

ње во земјава. - Идните студенти ќе почнат да се запишуваат на техничките факултети на кои досега постојано остануваа празни ме ста. За сметка на тоа, ќе се релаксираат факултетите од кои секоја година има суфицит на кадар, а ќе се задоволат барањата на инвеститорите кои, главно, бараат стручни кадри од техничките факултети - изјави Спиро Ристовски, министер за труд и социјална политика. Амбасадорот на Обединетото Кралство, Кристофер Ивон, е задоволен што ќе биде партнер во еден ваков проект, значаен за општеството. - Ако по стои инве ститор од

Обединетото Кралство, тој би сакал да дојде и да се запознае со вештините и со спо собно стите на луѓето што ги нуди пазарот на трудот во земјава – изјави Ивон. Како што напомена тој, во време на ваква криза, поттикнувањето на вработувањето е поважно од кога и да е и компаниите треба да бидат задоволни што образованието ќе помогне тие да го обезбедат потребниот кадар. Со тоа стручните лица полесно ќе дојдат до работно место. Проектот чини 130.000 фунти, обезбедени од Обединетото Кралство, а ќе трае две години, од септември до март 2014 година. И.Ч.

Нови вработувања во индустриската зона во Валандово Индустриската зона во Валандово привлече голем број инвеститори од југоисточниот дел на земјава со условите што ги нуди и нејзината атрактивна локација. Веќе се продадени 45 од вкупно 48 парцели, а на голем дел од нив интензивно се гради. Во зоната ќе бидат заста-

пени повеќе дејности, а поголем дел од изградените објекти се наменети за индустрија која нема да ја загадува еколошки чистата околина. Градоначалникот на Валандово, Николче Чурлинов, истакна дека зоната многу ќе придонесе за развојот на општината и за отворање но-

ви работни места. - Oколу 15 милиони евра ќе изнесува инвестицијата само во градба, а да не зборуваме и за инвестициите кои дополнително ќе се вложуваат со внесувањето на машинскиот дел. Се надевам дека за една-две години таму да работат околу 1.000

луѓе, што е критична маса за општина Валандово да à каже збогум на сиромаштијата - изјави градоначалникот Чурлинов. Валандовската индустриска зона е лоцирана на крстосницата со Струмица и со Дојран, на вкупна површина од 17 хектари.


12

СКОПЈЕ

Петок, 14 септември 2012 година

СОВЕТНИЦИТЕ ОД ОПОЗИЦИЈАТА ЖЕСТОКО РЕАГИРАА

Градот ќе биде безгласна буква во „Дрисла“

Освен за зголемувањето на ѓубрарината, опозицијата предупреди дека со ваквиот договор Градот го губи правото на сопственост на земјиштето и на целокупниот имот на „Дрисла“

В

Соња Т. ЈАНКОВСКА

лезот на странските инвеститори во ЈП „Дрисла“ ќе доведе до зголемување на ѓубрарината, предупредија на вчерашната седница на градското собрание опозициските советници. Фактот што во новоформираното претпријатие Градот во основачкиот удел ќе учествува со 20 проценти, а инвеститорот со 80, според советниците од опозицијата, остава можност Градот да биде само безгласна буква во одлучувањето за работата на претпријатието. Тие побараа точката да се симне од дневниот ред поради штетниот договор, но нивниот предлог не беше прифатен. - Велат дека Градот ќе добива 20 проценти од вкупниот годишен приход од шест милиони евра со сегашната ѓубрарина. Но, јас искрено се сомневам бидејќи живееме во време кога постојано растат трошоците, па бргу ќе дојдеме во состојба концесионерот да го

притисне градоначалникот, за Градот да може да си го оствари профитот, да ја зголеми ѓубрарината. Така, од април, по локалните избори, граѓаните ќе се соочат со енормно големи сметки, а сегашните 680 денари ќе се зголемат двојно - рече Слободан Близнаковски од ВМРО-Народна партија. Според него, наместо Градот да дава пари за непродуктивни објекти, требало да се обрати преку претпристапните европски фондови, да земе кредит, да ја крене „Дрисла“ на нозе и тој профит од шест милиони евра годишно да се влева во градскиот буџет. Не е потребен концесионер, туку добри менаџери, смета Близнаковски. Освен за зголемувањето на ѓубрарината, опозицијата предупреди дека со ваквиот договор Градот го губи правото на сопственост на земјиштето и на целокупниот имот

на „Дрисла“. - Непознато е кој ја направил проценката на тоа „Дрисла“ да учествува со 20 проценти ако се знае дека во моментов претпријатието има проценета вредност далеку повеќе од тие 20 проценти. Сите објекти што се и што ќе се изградат во концесионерскиот период ќе припаднат на новото претпријатие. Бргу ќе се случи концесионерот да прикаже големи трошоци за работа и да го притисне советот да ја смени одлуката за висината на ѓубрарината - рече Горан Паунов од СДСМ. Првиот човек на „Дрисла“, Горан Ангелов, тврди дека Градот и покрај новата сопственичка структура на претпријатието, останува сопственик на земјиштето и на имотот. Тој уверува дека ѓубрарината нема да се зголеми. - Тој имот останува на Градот и

не се запишува во идното друштво. Вкупната инвестиција од 73 милиони евра ќе ја даде приватниот партнер, со тоа што и по 35-годишниот период на траење на овој концесионерски договор, земјиштето, објектите и машините ќе останат во сопственост на Градот. Цената нема да се зголеми бидејќи новите партнери, и да дадат некаков предлог за измена на цената, Градот го има последниот збор вели Ангелов. Советот на Град Скопје ја изгласа одлуката за избор на приватен партнер за вложување во ЈП „Дрисла“ и за организирање на претпријатието во друштво со ограничена одговорност. За приватен партнер е избран италијанскиот конзорциум составен од „ФЦЛ Амбиенте“ и од „Унеко“, кои во следните 35 години ќе управуваат со „Дрисла“.

Три споменици донации во центарот на Скопје Општина Центар донесе одлука за по ставување три нови споменици. Во близина на мо стот „Око“ ќе се постави скулптура во бронза на македонскиот револуционер Методија Шато-

ров-Шарло. Скулптурата е донација од Кирил Мукаетов. Спомен-обележје ќе се по стави кај новиот објект на МНР на Борис Сарафов, во форма на коњаник, донација од Валенти-

на Стефановска, како и на Петар Чаулев, исто така, во форма на коњаник, кој ќе се по стави на аголот меѓу булевар Гоце Делчев и Стив Наумов и е донација од Миле Брце ски. За

заштита и за одржување на донираните скулптури, високи пет метри и по ставени на по стамент од три метри, со сопствени средства ќе се грижи Општина Центар.


Петок, 14 септември 2012 година

СКОПЈЕ

Почна реконструкцијата на улицата Иван Милутиновиќ

О

пштина Центар почнаa градежни работи за комплетна реконструкција на улицата Иван Милутиновиќ во должина од 880 метри, почнувајќи од улица Рузвелтова до улица Ленинова, зад ТЦ „Буњаковец“. За време на изведувањето на градежните работи, улицата ќе биде целосно затворена за сообраќај, a сообраќајот ќе биде пренасочен на соседните улици. - Со реконструкцијата на оваа улица, ќе биде по ставен нов асфалт, нови тротоари, нова водоводна мрежа, фекална канализација и комплетно улично осветлување. За реконструирање на улицата од буџетот на Општина Центар се издвоени вкупно 22.000.000 денари - изјави градоначалникот Владимир Тодоровиќ, означувајќи го почетокот на градеж-

ните работи.. Во првата фаза ќе се реконструира делот на потегот од улица Ко стурски херои до раскрсницата со Рајко Жинзифов и улицата на потегот од Ленинова до паркира лиштето кај ТЦ „Буњаковец“. Општина Центар апелира

до сите граѓани што живеат во овој дел од градот да бидат трпеливи. Општината, како и секогаш, ќе работи максимално по светено за навремено завршување на сите градежни работи во правец на изградба на нова, модерна и крајно функционална улица.

13

Нова катна гаража во центарот на Скопје На тендерот што го објави Акционерското друштво за изградба и стопанисување за изградба на катна гаража во центарот на Скопје, победи италијанската компанија „Ламоне мореда“. „Ламоне мореда“ ги победи останатите четири пријавени фирми со тоа што понудила најниска цена за изградба на катната гаража во износ од 4 милиони евра. Објектот ќе биде изведен во модерен стил, со стаклена фасада, а ќе се наоѓа спроти Стариот театар, во близина на Музејот на холокаустот. Според деталите од тендерот, во рамките на катната гаража, покрај паркинг-места, предвидено е да има и деловен простор, но не е прецизирано колкав дел од катната гаража треба да биде за паркинг-места, а колку за деловни простории.


14

СВЕТ

Петок, 14 септември 2012 година

САД ЌЕ ГИ ЛОВАТ УБИЈЦИТЕ НА АМБАСАДОРОТ СТИВЕНС

Обама испраќа маринци и бродови во Либија

Медведев бара слобода за панкерките

За прибирање информации, во воздух ќе бидат пуштени беспилотни летала, додека бродовите„Лабун“ и„Мекфол“, вооружени со ракети, засега немаат одредена мисија

А

мериканскиот претседател Барак Обама испрати два воени брода, беспилотни летала и тим од 50 маринци кои ќе трагаат по убијците на американскиот амбасадор Кристофер Стивенс и на тројцата вработени кои беа убиени при нападот врз конзулатот на САД во Бенгази, пренесува американските печат. САД се сомневаат дека нападот врз конзулатот во Либија, кој се случи на 11 септември на годишнината од терористичките напади врз САД, бил однапред испланиран и оти го извеле исламистички милитанти поврзани со Ал Каеда. Обама изрази сочувство на семејството на Стивенс и порача оти правдата ќе биде задоволена. Стивенс заедно со уште тројца вработени во конзулатот беа убиени при напад со ракети, додека се обидувале да избегаат од исламистите преку

кровот на конзулатот кој потоа беше запален. Веднаш по исламистичкиот напад агенциите пренесоа дека тој е испровоциран од американскиот филм „Невиноста на муслиманите“ на израелскиот режисер Сем Басил, во кој се критикува муслиманскиот пророк Мухамед. Како превентивна мерка од нови напади, САД на бреговите на Либија веќе испратија два воени разурнувачи, а на копно убијците на амбасадорот ќе ги бараат 50 маринци. За прибирање информации ќе бидат пуштени и беспилотни летала. Бродовите „Лабун“ и „Мекфол“, вооружени со ракети, засега немаат одредена мисија. - Американската војска редовно презема мерки на претпазливост во одредени ситуации. Тоа во одредени околности не е само логично, туку и мерка на претпазливост

- истакна висок воен американски претставник. По нападот во Бенгази, подигнато е нивото на безбедност во останатите дипломатски претставништва на САД во овој регион. Обама остро го осуди нападот, но, сепак, истакна дека тој нема да ги раскине врските меѓу САД и Либија. Освен во Бенгази, напад врз американската амбасада, поради филмот на Басил, имаше и во Каиро каде беше запалено американското знаме. Вчера, пак, на удар поради филмот за Мухамед беа американските амбасади во Јемен и во Каиро. Во Сана толпа демонстранти упаднаа во амбасадата и запалија неколку возила. Полицијата пукала во воздух за да ја разбие толпата. Во инцидентот има десетина повредени, а персоналот од амбасадата во Сана навреме е евакуиран. Во Каиро толпа демонстранти ја каменувале амбасадата и фрлале шишиња. Протести против филмот вчера имаше и во неколку ирачки градови. Нападите врз американските претставништва ги осудија и либиските и египетските власти.

Рускиот премиер Дмитриј Медведев повика на ослободување на трите членки на панкерската група ,,Пуси рајот“, кои пред две недели беа осудени на две години затвор поради хулиганство предизвикано од верска омраза. Тој објасни дека нивниот понатамошен престој во затвор ќе биде ,,непродуктивен“, пренесува рускиот печат. - Нивното понатамошно задржување во затвор ми се чини непродуктивно бидејќи, во овој случај, сметам дека доволна е и условна казна и тоа да се земе во обзир и времето кое веќе го поминале во притвор - изјави Медведев. Панкерките од руската група неколку месеци ги полнат насловните страници на светските медиуми, откако во московскиот храм „Христос Спасителот“ изведоа ,,панкерска молитва“, во која од Богородица бараат да ја спаси Русија од Путин. По пет месци притвор, тие во август добија и затворски казни што наиде на критики и на негодувања во светот. Но, за нивно ослободување не помогна ни заложбата на многу руски и странски музичари и уметници.


СВЕТ

Петок, 14 септември 2012 година

15

ТЕЖОК ПОРАЗ НА РАДИКАЛНИТЕ ПАРТИИ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ

Холанѓаните го избраа еврото

Најголеми губитници на овие избори се екстремниот десничар Герт Вилдерс и неговата Партија на слободата

Л

ибералната партија на премиерот Марк Руте е победник на парламентарните избори во Холандија, пренесува „Би-Би-Си“. Резултатите по пребројувањето на 95 проценти од ливчињата покажуваат дека либералите освоиле 41 од 150 пратенички места во долниот дом на парламентот. Веднаш по нив се лабуристите од левиот центар, со 39 освоени мандати. Најголеми губитници на овие избори се екстремниот десничар Герт Вилдерс и неговата Партија на слободата. Резултатите покажуваат дека Холанѓаните најголема доверба имаат во двете партии што се залагаат за спас на еврото иако не се согласуваат за начинот, додека радикалните левица и десница претрпеа тежок пораз. Либералите на Руте се близок сојузник на германската канцеларка Ангела Меркел, која силно се залага за штедење и за фискална дисциплина, додека лабуристите на Диедрик Самсом се склони кон политиката која ја турка францускиот претседател

Франсоа Оланд, односно економскиот раст да се стимулира преку државна потрошувачка. Иако двете партии пред изборите ја отфрлија можноста за коалиција, сега доколку направат коалиција во парламентот, може да имаат повеќе од половина пратеници. Холанѓаните на овие избори јасно му кажа „не“ радикалот Вилдерс, кој во март ја урна малцинската либерална влада на Руте. Радикалот познат по неговите антиимигрантски ставови тогаш процени дека кај избрачите расте гневот поради мешањето на Брисел во националната економија и инсистирањата за намалување на дефицитот и кастрење на социјалните права, додека во, исто време, со милијарди евра се

спасуваат презадолжени држави како Грција, Шпанија и Португалија. Тој отворено се залага

НАЈГОЛЕМА ПОБЕДА ВО ИСТОРИЈАТА

Остваривме најголема победа во нашата историја. Вторпат сме најголема партија во земјата. Уште утре тргнувам со првите чекори за состав на владата - изјави Марк Руте. Тој вети дека неговата влада ќе работи на намалување на дефицитот и оти ќе има сериозни вложувања во инфраструктурата на земјата. Сепак, тој не откри со кои партии ќе прави коалиција. Лидерот на лабуристите Самсом го призна поразот и му ја честита победата на Руте.

за излез на Холандија од ЕУ и од еврозоната. Но, ваквиот популизам имаше контраефект. Во новиот парламент тој ќе има 15 пратеници, дури девет помалку од претходните избори. Радикалот не го криеше разочарувањето од резултатот. - Со задоволство би стоел тука со добри вести, но избирачите го кажаа своето мислење. Доживеавме тежок пораз - рече Вилдерс со солзи во очите.


16

ФЕЉТОН

Петок, 14 септември 2012 година

Фељтон

( 10 )

Наградуваниот европски бестселер „Собирач на светови“ е возбудлива приказна за извонредниот живот на сер Ричард Бартон, една од најинтригантните и најконтроверзните личности од викторијанската ера. Авторот за потребите на романот се упатил на тримесечно патување низ Танзанија по трагата на самиот сер Бартон, што на приказната à дава дополнителна автентичност. „Тројанов е извонреден раскажувач, неговата приказна содржи живописни слики на магија, на еротични средби и на ужас“ – „Тајмс литерари саплемент“ „Постојано задоволство... Тројанов ги ниже бројните наративни гласови во романот со совршен слух“ – Џајлс Фоден, автор на „Последниот крал на Шкотска“ „Волшебен роман“ – „Фајненшал тајмс“

ИЛИЈА ТРОЈАНОВ

ЕВРОПСКИOT БЕСТСЕЛЕР „СОБИРАЧ НА СВЕТОВИ“

О

д реонот на домородна населба која се наоѓаше во долината подолу, можеше да го види само она што се пресликуваше на небото: кули и минариња. Останатото беше само голема каша, со сема не сварлива, судејќи според старите раце кои го зедоа во своја доверба во полковската трпе зарија тоа утро. „Нашата главна улица“, му рекоа старо седелците, „води право долу во онаа помија. Но, за среќа, прво може да се скршне десно кон плоштадот за паради, па практично нема потреба да се јава по ридот. Мораме да го браниме возвишението – метафорички кажано, се разбира.“ Бартон не се придружи на заговорничката смеа. „Сега јавај колку што е можно порано, по утринската свежина, укради прошетка по жештината – тоа е големата тајна на здравјето, верувај ми – и појди во спротивен правец. Џунглата е многу побезопасна од градот, далеку побезопасна. Сиот наш живот е овде, во логорот. Стануваме рано и рано завршуваме со работа. Принцот е совршено пристоен. Нема некои тајни амбиции да ни дава отпор, со сема спротивно. Напротив. Утринска прозивка, потоа патрола, по која навистина си го имаме заслужено појадокот, ве уверувам во тоа. Играте билијард, нели? Барем бриџ? Ах, допрва ќе направиме одличен играч од тебе!“ На што сите – сите се беа собрале на куп, веројатно да го зајакнат колективниот дух – почнаа да се смеат, и од нивните разлутени лица можеше да претпо стави дека очекувале да им се придружи во смеата. Ги беше разочарал. Тешете се колеги, сакаше да им рече, нема да биде последен пат. Бартон слушна како прозорците нагло се отвораат. Се исправи и ѕирна преку мрежата во својот нов дом. Изгледаше доволно про страно. Подот не беше обложен со греди, таванот не беше покриен, ѕидовите беа голи како глава на аџија. Отворениот решеткаст покрив нудеше необична, ни малку привлечна глетка. Дебели јажиња се извиваа покрај столбовите, од кои очигледно набрзо ќе висат тешки ладала. „Наукарам, онаа колипка во аголот таму,

која изгледа празна и уште понепрималива од оваа штала, за што служи? За алати?“ „Бубукана, сахибе.“ „Можеби ќе сакаш да ми објасниш што значи тоа.“ „Куќа во која живее жената.“ „Твојата жена?“ „Не, не мојата жена.“ „Па, сигурно не мојата жена.“ „Можеби, сахибе. Можеби вашата жена.“ Домашната атмо сфера која преовладуваше во војничката менза беше толку исцрпувачка – ѕидовите со нивната темна, тешка ламперија, тие удобни домашни килими со сафирносина боја, обрабени со медалјони, кои беа увезени од Вилтон, и веќе попуштени наме ста – како да не беше пропатувал половина пат околу светот. Неговата прва вечер во „клубот“. Нов човек. Не мораше да се приспо собува, ниту една јота, само треба да се обиде да го надвладее своето гнасење. Повторно се работеше за Оксфорд и Лондон, се повторуваа до последен детаљ. Сè му беше познато – сликите, рамките, конкретни коњи насликани во осојница, забавите во градината со рој деца, тешки за варење како божиќна торта. Сето тоа му беше толку познато – ниските маси, длабоките столови-клацкалки, барот,

шишињата, дури и маталките. Тука беше сето она од кое беше избегал. Почувствува како да се струполува врз него како зграда што се руши. „Без ладала, едно ставно ќе се исушите и ќе умрете кога жештината ќе стане навистина же стока. Во секој случај ви е потребен еден келаси.“ „Или повеќемина.“ „За ладалата?“ „Нормално. И внимавајте тој редовно да ги проверува јажињата што ја држат благословената направа. Врвците се литат со време. „Го буниме нашиов млад пријател со детали. Сега слушајте: на оваа географска широчина, си имате работа со куп лукави арамолебци кои го минуваат целото време смислувајќи изговори да избегнат работа.“ „Особено препреден е аргументот на чистота.“ „Ви кажувам, работата воопшто не е за шегување!“ „Оној што нема да ги проѕре нивните игри, ќе го вртат околу малиот прст.“ „Само за пример да речеме дека сакате да читате весник и да ви ги измијат нозете во исто време. Во убав голем чилумчи.“ „Чичи, како што го викаме ние.“


за разонода

ТВ - прилог

14.9.2012 - 21.9.2012

Како да изгубиш дечко за десет дена

игран филм

КАНАЛ 5

четврток

19.00

14.9.2012

СРЦЕКРШАЧКИ сабота 19.30 Алфа ТВ

БУРНИ ВРЕМИЊА

понеделник 12.50 Сител


18

КРСТОЗБОР

SKANDINAVKA Д “DEN#

Е

DR@AVA VO EVROPA VLEZNA VRATA (MN.)

Ê

K

A

É

VISOKA [KOLA VID ZA^IN, ANASON

A

É

Ä

Z

STARA DR@AVA NA SLOVENCITE

QUBITELI NA VOZBUDLIVI DO@IVUVAWA

OGRADA NA HOKEARSKO IGRALI[TE

RA^KA OD VIOLINA PROKOPI ZA VODA VO PRAVEC DOL, UDOLNO ZEMJI[TE

PSIHI^KA NAPNATOST EGZEMA

POVIK NA MOLITVA OD MINARE (MN.) TRADICIONALNA JAPONSKA NAMETKA

B

ARTISTKATA DOBRA FUDBALEROT KANTONA BRAZIL. AVTOMOBILIST NELSON METAR

A

AMPER OMA@ENA MUSLIM. @ENA, GOSPO\A STARA JAPONSKA PRESTOLNINA VID ZA^IN

ARTISTOT NALIS PRA[ALEN ZBOR

K

HOLANDSKI FUDBALER DIRK SAMOUKO SLIKAR.

ERBIUM BORALI[TE (MN.) TATKO (ST. SLOV.) ARTISTOT DELON STRANSKA NAFTENA KOMPANIJA

KATANCI

V

BO@EM, \OAMITI

PLASTI^NA MASA VID DVOJNA TORBA

Æ

SULFUR GAS ZA ZAVARUVAWE

KRADEWE ANTON PANOV

DOVERLIVI NAREDBI

Æ

NAPRAVA ZA PE^EWE MESO

ARGENTIN. FUDBALER ROBERTO PLIVA^KATA BOJAXI

ITALIJANSKI PISATEL ALIGIERI

Æ

OTMENA GOSPO\A MAJKA NAGALENO

METAR SME[NI CRTE@I

NAVAMU @ITELI NA BERANE

Ä

@ENSKO IME

K

EDEN JAVEN MEDIUM [TALI

Ê

IZESLIVO , AL^NO

POZNAT LONDONSKI PLO[TAD REZBAR

Н

FRANCUSKI FUDBALER

ZBOGUM (ITAL.) NI[TO (TUR.)

HAVAJSKA GITARA PILULA PRVIOT EGIPETSKI FARAON JUG

ARTISTOT [ARIF VOLT

MAL KLAVIR


19

КРСТОЗБОР

M 10

7

O

5

Z

A

7

I

K

7

9

5

9

10

9

8

7 10

5

7

6

7

6 8

11 10

6

10 5

8

8

6

5 7

7

6

8

5 5

6

7

5 6

7

7

6 6

8

5 bukvi: AVION, GESLO, ESTRI, JAGNE, KOSTA, MOTOR, RAPER, RERNA 6 bukvi: ANKARA, IGRAWE, KVARTA, MRAVKA, NAJAVA, PASTEL, TETIVA, TRESET, TRKALO 7 bukvi: ADIRAWE, ANA OKSA, ANTRAKS, APATIJA, ASAMATI, GRADINA, GRADNIK, KANTINA, LUCIFER, OPTIMUM, REOSTAT 8 bukvi: AVANTURA, ANARHIJA, GITARIST, ELEKTRON, PO^ETNIK, ^INE^ITA 9 bukvi: EKOLOGIJA, MILIJARDA, RAKOMETAR 10 bukvi: AMPERMETAR, MADAGASKAR, MASA^USETS, NEVESTULKA, ^ESTITARKA 11 bukvi: STRATOSFERA


20

КРСТОЗБОР

ITALIJANSKI KRSTOZBOR 1

2

3

4

5

6

7

8

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 HORIZONTALNO: 1. Blagorodna, kavalerska postapka - Vid sedimentna karpa, me{anica od glina i varovnik (1); 2. Eks fudbaler na skopski „Vardar# Ro`erio - @itel na edna evropska dr`ava (2); 3. Mlada na ven~avka - Kratenka za: primer - Biv{a ungarska filmska artistka (2); 4. Vid zbor (gram.) (mn.) - Edna sojuzna indiska dr`ava - Grad na ostrovot Nova Kaledonija - Avtoznak za [panija (3); 5. Realnost - Pripadnik na nekoe dru{tvo - Laponec (2); 6. Merka za zemji{te - Kratenka za: elektron - Kriminalni dejstvija - Na{a peja~ka (Todevska Dap~evi}) (3); 7. Kratenka za jug - Avtoznak za Romanija - Ispituvawe dali vo nekoe telo ima `ivot - Muzi~ki sostav od devet ~lenovi (3); 8. Milanskata opera - ^izma (skorna) - Hemiski znak za tantal - Porane{na kratenka na edna svetska velesila (3); 9. Kalap, model (mn.) - Drugoto ime za Homer - Angliska merka za

Re{ava~ot sam gi pronao|a crnite poliwa. Brojot vo zagradata, na krajot od opisot, poka`uva kolku crni poliwa ima vo eden red. Rasporedot na crnite poliwa ne e simetri~en. dol`ina (0,9144 m.) - Film na Stiven Spilberg (3); 10. Ekvadorski pisatel Horhe Prefiks vo slo`enicite so zna~ewe: p~ela - Izrabotuva~i na sliki na svetci - Hemiski znak za erbium (3); 11. Grad na Kipar - Inicijali na na{ fudbaler („Kobra#) - Srpska peja~ka (2); 12. Pojava uslovena od zaemno dejstvo i dvi`ewe na elektroni, protoni i pozitroni - Japonska para - Grad vo Dalmacija (Alka!) (2); 13. Geneti~ka celina - Scenska postanovka sprotivna na klasi~niot teatar - Japonski nacionalen pijalak od oriz (2). VERTIKALNO: 1. Porane{en amerikanski pliva~ki rekorder i filmski artist („Tarzan#) (0); 2. Grat~e vo Vojvodina blizu

Zrewanin - Metalen kalap za leewe rastopena ruda (1); 3. Stransko `ensko ime - Li~nost od operata „Aida# (1); 4. Fudbalski klub od En{ede (Holandija) - Glaven grad na Zambija (1); 5. Vid drvo (mn.) - Prekumeren, odvi{en tovar (2); 6. Javen sve~en sobir (mn.) - Avtoznak za Italija - Narodni tanci (2); 7. Epoha - [a{liv ~ovek (med.) [vedski pisatel Lars (2); 8. Hemiski znak za natrium Naprava za pregled na u{ite Avtoznak za Cetiwe (2); 9. Kratenka za sever - Obla dlabnatina vo oltarot kade {to se podgotvuva pri~esnata (mn.) (1); 10. Poluprovodni~ki element za regulirawe na elektri~niot napon (mn.) - Kratenka za “Po{tatelegraf-telefon# (1); 11. Violeta Tomovska (inicijali)

- Lu|e koi stopiraat avtomobili zaradi prevoz - Dve isti bukvi (2); 12. Plodno mesto vo pustina Japonska para - Imeto na pisatelkata Misirkova-Ru me no va (2); 13. Hemiski znak za lantan Pra{alna zamenka - Naelektrizirana ~esti~ka - Kratenka za: tempo (4); 14. Sredstvo za dezinfek cija (rastvor na krezol vo kaliumov sapun) - @ensko ime (Atanasija) (1); 15. Pokraina (tur.) - Vid kow so crna boja (1); 16. Bezbo`nik, mnogubo`ec Vid listopadno drvo (2); 17. Grad na ostrovot Celebes, Indonezija - Imeto na holandskiot avtomobilist Ferstapen Ivan Karadak (inicijali) - Hemiski znak za sulfur (3); 18. Povtorno uramnote`uvawe (mn.) - Originalna kratenka za SAD (1); 19. Ilija nagaleno - Sredstvo za narkoza (1); 20. Kratenka za tona - Povtorno vra}awe na podanik vo svojata tatkovina(1).


21

КРСТОЗБОР

D O M I N O A T A R R E C K A K L I O K A Z N A O S T V N A T I

K R S T O Z B O R

DOMINO PLO^KITE DADENI POKRAJ KRSTOZBOROT RASPOREDETE GI NA SOODVETNITE MESTA VO MRE@ATA ZA DA DOBIETE PRAVILEN KRSTOZBOR. KAKO POMO[ PRI RE[AVAWETO, DADENI VI SE RAZDELITE POME\U ZBOROVITE SO ISPREKINATI LINII.

R A T O N N O V I K P A A R A N T T I N K A I S T A R O S I N R S K O T T A B U V A A R A A R A N O S T Q U B O V U P O T R P R V O O K A T I N I L I J A A S A S

I T I K A A Z O T O G O L E

N A P R I E B L I V B V I N E

I

P R ^ D I N E M O R I S

^ A ^ D O V A N E M I L A N

O K M A V A R A N A N A S

A R I G K A D A I N I L

E V C S J A N K A I S


22

ТВ сабота 15 септември

сериски филм 11.00 Во светот на животните 11.20 Цртан филм 11.30 Биберчиња,бисерчиња 12.00 Документарна програма 13.00 Вести 13.15 Метео табела 13.25 Документарна програма 14.00 Музичка програма 15.05 Ако е со Чом

16.30 УЕФА - магазин Лига на шампиони 17.00 Дневник 1 17.40 Стисни плеј 18.30 Документарна програма 19.00 Македонски народни приказни 19.30 Дневник 2 20.15 Фолковизија

21.15 Документарна програма 21.45 Време за плачење драма 23.25 Дневник 3 00.05 Репортери - сериски филм 03.55 Стисни плеј 05.14 Македонски народни приказни 05.44 Фолковизија

07.10 Макпланет 08.00 Девици благороднички – играна серија 09.40 Патување за нови откритија – документарна програма 10.40 Мета Џетс – цртан филм 11.05 Артур и невидливите – цртан филм

13.00 Градини 13.35 Ѕвездата што недостига – игран филм 15.30 Вести 16.00 Шестиот ден 18.00 Италијанско фудбалско првенство – Палермо - Каљари 18.45 Вести 19.00 Италијанско

фудбалско првенство – Палермо - Каљари 19.50 Аларм за Кобра 11 серија 20.45 Италијанско фудбалско првенство – Милан - Аталанта 21.30 Вести 21.45 Италијанско фудбалско првенство –

Милан - Аталанта 22.30 Незадолжително 23.05 Рио Лобо – игран филм 00.20 Игран филм 03.05 Градини 03.35 Вести 04.10 Шестиот ден 06.30 Вести 07.05 Цртан филм

АЛФА ТВ

06.45 Пустолов – играна серија 07.15 Пет и Стен – анимирана серија 07.30 Моите џебни миленичиња – цртана серија 08.10 Мајски пупки – играна серија

09.00 Супер ѕвезда – топ листа 09.40 Ај ти замижи – емисија за деца 10.45 Танец – Алфа концерт 12.15 Мокош – документарна програма 12.45 Мирослв Илич – Алфа

концерт 14.40 Таква – игран филм 16.30 Дивиот океан документарна програма 17.30 Вести 18.00 Врвна брзина – забавна програма 19.00 Вести

19.30 Срцекршачки - игран филм 22.00 Вести 22.45 Директорот на поштата – филм 00.30 Полукружно свртување - игран филм

07.25 Метео 5 – временска прогноза 07.30 Разделба – индиска серија 08.15 Разделба - индиска серија - продолжува 11.30 Доктори - турска серија

12.45 Капали чаршија – турска серија 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Капали чаршија - турска серија - продолжува

17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 18.40 Чекори во ритамот – игран филм 20.30 Мексиканецот – игран филм

22.45 Метео 5 – временска прогноза 22.50 Вести 23.25 Добра идеја – документарна серија 00.00 Моторџии - игран филм

07.00 Журнал - утринска програма 08.50 Вести 09.00 Топ шоп 09.20 Кај Ана - кулинарско шоу 10.20 Туркан - играна серија 11.30 Бурни времиња - играна серија

14.30 Зет домазет - играна серија 16.00 Вести 16.25 Временска прогноза 16.27 Зет домазет - играна серија 19.00 Дневник 19.38 Временска прогноза 19.40 Туркан - играна серија 20.00 Лото - извлекување

20.08 Туркан - играна серија 21.35 Убава жена - игран филм 23.45 Дневник 00.10 Временска прогноза 00.12 Игра - игран филм трилер 02.10 Граѓанинот икс игран филм драма

03.50 Во самрак - игран филм драма 04.50 Најталент - забавна емисија 05.40 Како беше текстот забавна емисија 06.05 Азиланти - забавна емисија 06.30 Програмата продолжува

07.00 Утеран - индиска новела 07.45 Утеран - индиска новела 08.30 Утеран - индиска новела 09.15 Утеран - индиска новела 10.00 Телешоп Бјорнер Германија 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.45 Миленичиња во мојот џеб 11.00 Под липите - турска серија 11.45 Под липите - турска серија 12.45 Телешоп Бјорнер Германија 13.00 Под липите - турска серија 14.00 Телешоп Бјорнер Германија 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп

14.45 Патот кон... со Мухамед Зекири 16.00 Вести 16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.55 Игран филм 18.15 Музика 19.00 Вести 19.45 Три реки - американска серија 20.45 Љубов и казна - турска серија 21.00 Игран филм 23.00 Вести на македонски јазик 23.20 Игран филм 01.30 Документарец 03.00 Документарец 03.30 Документарец 04.00 Документарец 04.30 Документарец 05.00 Документарец

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

ТЕЛМА

06.45 Религија и култура – документарна програма 07.20 Документарна програма 08.10 Ѕвон 09.00 Цртан филм 09.00 Вести 09.10 Метео табела 09.15 Ветената земја -

КАНАЛ 5

ТВ

Алфа ТВ 19.30

Срцекршачки игран филм


23

ТВ недела 16 септември 10.55 Музичка програма 13.00 Вести 13.15 Метео табела 13.20 Аграр 14.20 Документарна програма 15.15 Време за плачење - драма 17.00 Дневник 1 17.30 Спорт 17.33 Метео

17.40 Документарна програма 18.25 Талкачи 18.50 Мак.народни приказни 19.30 Дневник 2 20.15 Од наш агол 21.15 Документарна програма 22.05 Стапица - драма 23.28 Дневник 3 23.58 Спорт

00.01 Метео 00.04 Семејни убиства сериски филм 02.09 Сезона на злосторства сериски филм 02.39 Ветената земја сериски филм 04.09 Стапица - драма 06.06 По глас и светлина

07.25 Девици благороднички – играна серија 09.45 Патување за нови откритија – документарна програма 1050 Храна и вино - емисија за гурмани 12.30 Италијанско фудбалско првенство – Киево - Лацио 13.05 Спотови 13.30 Италијанско фудбалско првенство – Киево - Лацио 14.15 Маклпланет

15.00 Италијанско фудбалско првенство Џенова -Јувентус 15.45 Вести 16.00 Италијанско фудбалско првенство – Џенова - Јувентус 16.50 Незадожително 17.30 Мојот пат 18.05 Луѓе и места - репортажа 18.30 Вести 19.05 Метео 19.10 Спорт

19.15 Атомската Бети – цртан филм 19.25 Нови и умни идеи – документарна програма 19.50 Аларм за Кобра 11 - серија 20.45 Италијанско фудбалско првенство – Торино - Интер 21.30 Вести 21.45 Италијанско фудбалско првенство – Торино - Интер 22.35 Атентатот врз Р. Никсон –

игран филм 00.30 Игран филм 02.00 Италијанско фудбалско првенство – Киево - Лацио 03.30 Вести 03.45 Мојот пат 04.15 Луѓе и места – репортажа 04.30 Италијанско фудбалско првенство – Џенова - Јувентус 06.30 Вести 06.45 Цртан филм 07.05 Културна хроника

АЛФА ТВ

06.45 Пустолов – играна серија 07.30 Пет и Стен – анимирана серија 07.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија за деца 08.10 Мајски пупки – играна серија 09.00 Супер ѕвезда – топ листа 10.00 Втората книга од џунглата

- игран филм 11.45 Патеписна репортажа 12.15 Улица Македонија – Алфа концерт 14.00 Зајди, зајди – музичка емисија 15.25 Совршено невреме документарна програма 16.20 Светски познати готвачи –

кулинарско шоу 16.50 Крис Ејнџел – забавна програма 17.10 Радио Слободна Европа - интервју 17.30 Вести 17.50 Нуклеус - емисија (премиера) 18.20 Зелената трева – хумористична серија

19.00 Вести 19.30 Евро Панорама – информативна програма 20.00 Сеќавањата на Ана Франк - игран филм 22.00 Вести 22.45 Опасен човек – игран филм 00.30 Тексашки ренџер игран филм

КАНАЛ 5

07.15 Јунска ноќ – турска серија 08.00 Јунска ноќ – турска серија продолжува 11.25 Метео 11.30 Бразди – емисија за земјоделство

12.30 Миленко шоу 13.20 Доктори – турска серија 14.15 Каде е ќерка ми – турска серија 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести

15.25 Каде е ќерка ми - турска серија продолжува 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 18.40 Тројца во Кану – игран

филм 21.00 Последната кражба – игран филм 23.00 Метео 5 – временска прогноза 23.05 Вести 23.40 Крстопат – игран филм

06.30 Туркан - играна серија 09.00 Топ шоп 09.15 Под сенката на врбите играна серија 11.30 Бурни времиња - играна серија 14.30 Зет домазет - играна серија

16.00 Вести 16.25 Временска прогноза 16.27 Зет домазет - играна серија 19.00 Дневник 19.30 Временска прогноза 19.32 Туркан - играна серија 21.15 Лоши момци - игран филм

23.25 Дневник 23.50 Временска прогноза 23.52 Брза пошта - игран филм акција 01.15 Најталент - забавна емисија 02.05 Како беше текстот -

забавна емисија 02.55 Кој те шиша - забавна емисија 04.55 За своја душа - забавна емисија 05.50 Азиланти - забавна емисија 06.15 Програмата продолжува

07.00 Пет плус - детска емисија 09.15 Бакуган - цртан филм 09.35 Слободна Европа 10.00 Телешоп Бјорнер Германија 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.40 Странски зет - турска серија 11.30 Странски зет - турска серија 12.15 Странски зет - турска серија 13.00 Телешоп Бјорнер Германија 13.15 Странски зет - турска серија 14.00 Телешоп Бјорнер Германија 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп

14.40 Игран филм 16.00 Вести 16.30 Нов свет 17.00 Огледало на здравјето – емисија за здравјето 17.30 Околу оџакот 18.30 Економски магазин 19.00 Вести 19.45 200 - дебатна емисија 21.15 Игран филм 23.00 Вести на македонски јазик 23.15 Игран филм 01.30 Документарец 03.00 Документарец 03.30 Документарец 04.00 Документарец 04.30 Документарец 05.00 Документарец 05.30 Документарец 06.00 Документарец

АЛСАТ-М

ТЕЛМА

06.45 Ѕвон 07.35 Македонски народни приказни 08.15 Биберчиња, бисерчиња 08.50 Бон тон 09.00 Вести 09.10 Метео табела 09.15 Ветената земја - сериски филм

СИТЕЛ

ТВ

Атентатот врз Р. Никсон игран филм

Телма 22.35


24

ТВ понеделник 17 септември

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро Македонијо 09.05 Фауната на Африка – документарна програма 09.35 Талкачи – документарна програма 10.00 Дневник 10 10.25 Македонски народни приказни 11.00 Ѕвон 11.45 Бон тон 11.55 Во светот на животните

12.15 Македонија низ историјата 13.00 Вести 13.25 Научен спектар – образовна програма 14.00 Од наш агол-дебатна емисија 15.00 Вести 15.15 Сериски филм 15.40 Добра идеја 16.20 Документарна програма 17.00 Дневник 17.40 Тротоар њуз – забавна

програма 18.00 Ветената земја сериски филм 19.00 Македонски народни приказни 19.30 Дневник 20.20 Македонија низ историјата 21.05 Добра идеја 21.50 Репортери - сериски филм 22.50 Дневник 3 23.30 Тротоар њуз – забавна

програма 23.50 Сезона на злосторства сериски филм 00.25 Ветената земја - серија 01.20 Репортери - сериски филм 02.15 Сериски филм 02.50 Македонија низ историјата 03.35 Научен спектар 03.50 Македонски народни приказни 04.50 Музичка програма

07.30 Шестиот ден 09.30 Тоа сум јас 10.05 Подобро мртов - игран филм 12.00 Храна и вино - емисија за гурмани 12.45 Диви суштества – документарна програма 13.45 Девици благороднички – играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 - серија 15.30 Вести

15.50 Италијанско фудбалско првенство - преглед 16.25 Диви суштества – документарна програма 17.05 Монк – сериски филм 17.55 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.00 Метео 19.05 Спорт 19.15 Аларм за Кобра 11 – серија 20.07 Девици благороднички –

играна серија 21.00 Филмополис - филмски магазин 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Доктор Хаус – серија 23.05 Културна хроника 23.15 Белата панделка – игран филм 01.45 Подобро мртов – игран филм

03.20 Културна хроника 03.30 Вести 04.05 Италијанско фудбалско првенство - преглед 04.45 Филмополис - филмски магазин 05.15 Храна и вино – емисија за гурмани 05.45 Девици благороднички – играна серија 06.30 Вести 07.05 Културна хроника

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 Робин Худ - играна серија 10.15 Портик – хроника на денот 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 12.30 Пет и Стен – анимирана

серија 12.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија 13.05 Ај ти замижи – емисија за деца 13.30 Супер ѕвезда – топ листа – емисија за деца 14.00 Евромакс – забавна програма 14.25 Зелената трева – хумористична серија

15.00 Вести 15.15 Отворено Нон Стоп – хумористична серија 15.45 Во прво лице – забавна програма 16.15 Карпошвизија – емисија 16.45 Фактор здравје – емисија од областа на медицината 17.30 Вести 17.55 Вкусот на традицијата – рецепт на денот

18.15 Играна серија 19.00 Вести 19.45 воа - Гласот на Америка 20.00 Пресинг – информативмна програма 20.30 Мојот вујко Сајлс – играна серија 21.00 Котон клуб – забавна програма 22.00 Вести 22.55 Крстосници - игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Здраво Македонијо – продолжува 10.00 Очајни домаќинки – турска серија 10.55 Метео 5 – временска прогноза 11.00 Вести

11.10 Разделба – индиска серија 12.00 Каде е ќерка ми – турска серија 12.45 Доктори – турска серија 13.45 Имотот на дамата – турска серија 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести

15.25 Величествениот турска серија 16.40 Јунска ноќ – турска серија 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 18.40 Екстра Ексклузив 19.00 Првиот човек на државата – игран филм

21.00 Судир на судбината игран филм 22.40 Метео 5 – временска прогноза 22.45 Вести 23.20 Екстра Ексклузив 23.45 Измамници – сериски филм 00.30 Офицер и џентлмен игран филм

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија

11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Топ шоп 12.50 Бурни времиња - серија 14.20 Под сенката на врбите играна серија 15.05 Зет домазет - играна серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Зет домазет - играна серија

17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Под сенката на врбите играна серија 20.50 Зет домазет - играна серија 22.10 Езел - играна серија 23.15 дневник

23.40 Временска прогноза 23.42 Важниот натпревар - серија 00.30 ТВ екипа - играна серија 01.05 Бекстејџ - естраден магазин 01.15 Се или нешто - забавна емисија 02.05 Балкан бенд - забавна емисија 02.35 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори - забавна емисија

07.30 Под липите - турска серија 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна љубов - шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер - Германија 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.40 Бакуган - цртан филм 11.05 Љубов и казна - турска серија 11.50 Странски зет - турска серија 12.45 Телешоп Бјорнер - Германија 13.00 200 – дебатна емисија 14.00 Телешоп Бјорнер - Германија 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Тивка бура 15.35 Бакуган - цртан филм 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна љубов - шпанска новела 18.25 Пицикато - забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - серија 20.45 Под липите - турска серија 21.45 Странски зет - турска серија 23.00 Вести на македонски јазик 23.35 Пицикато - забавна емисија 00.00 Солзи на есента - серија 00.45 Околу оџакот – фолклорна емисија 01.35 Албански - игран филм 03.00 Документарец 03.30 Документарец 04.00 Документарец

Бурни времиња играна серија

Сител 12.50


ТВ вторник 18 септември

25

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро Македонијо 09.05 Фауната на Африка – документарна програма 09.35 Талкачи – документарна програма 10.00 Дневник 10 10.25 Македонски народни приkазни 11.00 Ѕвон 12.00 Лексикомани 12.00 Волт дизни - цртан филм

12.10 Македонија низ историјата 13.00 Вести 13.20 Аграр 14.00 Фолковизија – музичка програма 15.00 Вести 15.15 Сериски филм 15.40 Добра идеја – документарна програма 16.20 Документарна програма 17.00 Дневник 1

17.45 Тротоар њуз – забавна програма 18.00 УЕФА - магазин 18.35 Ветената земја - серија 19.30 Дневник 2 20.20 Македониија низ историјата 21.10 Добра идеја 22.05 Репортери - сериски филм 23.00 Дневник 3 23.35 Тротоар њуз – забавна програма

23.50 Сезона на злосторства сериски филм 00.25 Ветената земја - серија 01.10 Репортери - сериски филм 01.55 Сериски филм 02.35 Македонија низ историјата 03.15 Сезона на злосторства сериски филм 03.49 Документарна програма 04.50 Фолковизија 05.50 Аграр

07.25 Мета Џетс – цртан филм 07.50 Градини 08.25 Мојот пат 09.00 Италијанско фудбалско првенство - преглед 09.40 Филмополис - филмски магазин 10.10 Светлата на велеградот – игран филм 12.00 Храна и вино - емисија за гурмани 12.30 Диви суштества – документарна програма

13.45 Девици благороднички – играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 - серија 15.30 Вести 15.50 Дигитална зона - емисија за нови технологии 16.20 Диви суштества – документарна програма 17.05 Доктор Хаус – сериски филм 17.55 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести

19.00 Метео 19.05 Спорт 19.15 Аларм за Кобра 11 - серија 20.00 Девици благороднички серија 20.45 Документарна програма 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Доктор Хаус – сериски филм 23.05 Културна хроника 23.15 Блум – игран филм

01.20 Светлата на велеградот игран филм 02.45 Дигитална зона - емисија за нови технологии 03.15 Културна хроника 03.30 Вести 04.00 Храна и вино – емисија за гурмани 04.30 Девици благороднички – играна серија 06.30 Вести 07.05 Културна хроника

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 Робин Худ - играна серија 10.15 Портик – хроника на денот 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 Вкусот на традицијата – рецепт на денот

12.30 Пет и Стен – анимирана серија 12.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија 13.05 Ај ти замижи – емисија за деца 13.30 Супер ѕвезда – топ листа – емисија за деца 14.00 Евро Панорама – информативна програма

14.20 Карпошвизија – емисија 15.00 Вести 15.15 Отворено Нон Стоп – хумористична серија 15.45 Во прво лице – забавна програма 16.15 Документарна програма 16.45 Фактор здравје – емисија од областа на медицината 17.30 Вести

17.55 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 18.15 Играна серија 19.00 Вести 19.45 ВОА - Гласот на Америка 20.00 Пресинг – информативна програма 20.30 Нинџа – игран филм 22.00 Вести 22.55 Под сомнение – игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 10.00 Очајни домаќинки – турска серија 10.55 Метео 5 – временска прогноза 11.00 Вести 11.10 Разделба – индиска серија

12.00 Каде е ќерка ми – турска серија 12.45 Доктори – турска серија 13.45 Имотот на дамата 2 сезона – турска серија 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести

15.25 Величествениот - турска серија 16.40 Јунска ноќ – турска серија 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 18.40 Екстра Ексклузив 19.00 Сопругите од Степфорд –

игран филм 20.50 Терминал – игран филм 23.00 Метео 5 – временска прогноза 23.05 Вести 23.40 Екстра Ексклузив 00.00 Измамници – сериски филм 00.50 Патување - игран филм

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија

11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Топ шоп 12.50 Бурни времиња - серија 14.20 Под сенката на врбите играна серија 15.05 Зет домазет - играна серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Зет домазет - играна серија

17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Под сенката на врбите играна серија 20.50 Зет домазет - играна серија 22.10 Езел - играна серија 23.15 Дневник

23.40 Временска прогноза 23.42 Важниот натпревар - серија 00.30 ТВ екипа - играна серија 01.05 Бекстејџ - естраден магазин 01.15 Се или нешто - забавна емисија 02.05 Балкан бенд - забавна емисија 02.35 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори - забавна емисија

07.30 Под липите - турска серија 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна љубов – шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер Германија 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.45 Миленичиња во мојот џеб 11.05 Љубов и казна -турска серија 11.50 Економски магазин – економска емисија 12.45 Телешоп Бјорнер- Германија 13.00 Странски зет - турска серија 14.00 Телешоп Бјорнер - Германија 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Така како што времето одминува - серија

15.40 Миленичиња во мојот џеб 16.00 Вести 16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна лубов - шпанска новела 18.25 Пицикато - забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - серија 20.45 Под липите - турска серија 21.45 Странски зет - турска серија 23.00 Вести на македонски јазик 23.35 Пицикато - забавна емисија 00.00 Солзи на есента - серија 00.45 Огледало на здравјето – емисија за здравјето 01.15 Игран филм 03.00 Документарец 03.30 Документарец

Алсат М 11.05

Љубов и казна турска серија


26

ТВ среда 19 септември

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро Македонијо 09.05 Фауната на Африка 09.30 Талкачи - документарна програма 10.00 Дневник 10 10.25 Македонски народни приkазни 11.00 Ѕвон 12.00 Македонија низ историјата – документарна програма

13.00 Вести 13.20 Светот на тишината – образовна програма 14.00 Документарна програма 15.00 Вести 15.15 Сериски филм 15.40 Добра идеја 16.20 Документарна програма 17.00 Дневник 1 17.40 Тротоар њуз - забавна

18.00 Да бидеме начисто – документарна програма 18.35 Ветената земја - серија 19.30 Дневник 2 20.15 Лига на шампионите отворено студио 20.45 Лига на шампионите 23.00 Дневник 3 23.40 Тротоар њуз забав на 00.00 Репортери - сериски филм

01.00 Сезона на злосторства сериски филм 01.35 Ветената земја - серија 02.20 Анплагд 03.05 Репортери 03.50 Сериски филм 04.15 Македонија низ историјата 05.00 Сезона на злосторства сериски филм 05.35 Анплагд

07.25 Вујко од Америка – серија 08.15 Патување од центарот на Земјата – документарна програма 09.15 Ловечко око 09.40 Дигитална зона - емисија за нови технологии 10.05 Зелени прсти – игран филм 12.00 Храна и вино – емисија за гурмани 12.30 Диви суштества – документарна програма

13.45 Девици благороднички – играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 - серија 15.30 Вести 15.55 Нови хоризонти 16.25 Диви суштества – документарна програма 17.05 Доктор Хаус – серија 17.55 Храна вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.03 Метео

19.08 Спорт 19.15 Аларм за Кобра 11 - серија 20.00 Девици благороднички – играна серија 21.00 Засекогаш млади музичка емисија 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Закон и ред – сериски филм 23.05 Културна хроника 23.15 Американски пиштол –

игран филм 01.00 Зелени прсти – игран филм 02.30 Засекогаш млади музичка емисија 03.00 Нови хоризонти 03.30 Вести 04.05 Културна хроника 04.15 Храна и вино – емисија за гурмани 04.45 Ловечко око 05.15 Девици благороднички – играна серија

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 Робин Худ - играна серија 10.15 Портик – хроника на денот 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 Вкусот на традицијата – рецепт на денот

12.30 Пет и Стен-анимирана серија 12.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија 13.05 Ај ти замижи – емисија за деца 13.30 Супер ѕвезда – топ листа – емисија за деца 14.00 Зајди, зајди – музичка емисија 15.00 Вести

15.15 Отворено Нон Стоп – хумористична серија 15.45 Во прво лице – забавна програма 16.15 Документарна програма 16.45 Фактор здравје – емисија од областа на медицината 17.30 Вести 17.55 Вкусот на традицијата – рецепт на денот

18.15 Играна серија 19.00 Вести 19.45 ВОА - Гласот на Америка 20.00 Пресинг – информативна програма 20.30 Вкусот на традицијата – емисија за кулинарство 22.00 Вести 22.55 Сон на зимската ноќ – игран филм

07.00 Здраво Македонијо – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Здраво Македонијо – продолжува 10.00 Очајни домаќинки – турска серија 10.55 Метео 5 – временска прогноза

11.00 Вести 11.10 Разделба – индиска серија премиера 12.00 Каде е ќерка ми – турска серија 12.45 Доктори – турска серија 13.15 Имотот на дамата 2 сезона – турска серија 14.15 Добра идеја – иновации

14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот - турска серија 16.40 Јунска ноќ – турска серија 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести

18.40 Екстра Ексклузив 19.00 Лоши девојки – игран филм 20.45 Око за око – игран филм 22.40 Метео 5 – временска прогноза 22.45 Вести 23.20 Екстра Ексклузив 23.40 Измамници – сериски филм 00.30 Бегство од Л.А - игран филм

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија 11.30 Огнови на љубовта - серија

12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Топ шоп 12.50 Бурни времиња - серија 14.20 Под сенката на врбите играна серија 15.05 Зет домазет - играна серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Зет домазет - играна серија 17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија

18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Под сенката на врбите играна серија 20.00 Лото - извлекување 20.08 Под сенката на врбите играна серија 20.50 Зет домазет - играна серија 22.10 Езел - играна серија 23.15 Дневник

23.40 Временска прогноза 23.42 Важниот натпревар - серија 00.30 ТВ екипа - играна серија 01.05 Бекстејџ - естраден магазин 01.15 Се или нешто - забавна емисија 02.05 Балкан бенд - забавна емисија 02.35 Кој те шиша - забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори - забавна емисија

07.30 Под липите - турска серија 08.15 Утеран – индиска новела 09.00 Опасна љубов - шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер- Германија 10.10 Топ шоп 10.25 Скај шоп 10.45 Бакуган - цртан филм 11.05 Љубов и казна -турска серија 11.50 Огледало на здравјето – емисија за здравјето 12.45 Телешоп Бјорнер - Германија 13.00 Странски зет - турска серија 14.00 Телешоп Бјорнер - Германија 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Така како што времето одминува - серија

15.35 Бакуган - цртан филм 16.00 Вести 16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна љубов - шпанска новела 18.25 Пицикато - забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - серија 20.45 Под липите - турска серија 21.45 Странски зет - турска серија 23.00 Вести на македонски јазик 23.35 Пицикато - забавна емисија 00.00 Солзи на есента - серија 00.45 200 – дебатна емисија 01.45 Игран филм 03.00 Документарец 03.30 Документарец

Македонски народни приказни МТВ 1 10.25


ТВ четврток 20 септември

27

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро Македонијо 09.05 Фауната на Африка 09.35 Талкачи – документарна програма 10.00 Дневник 10 10.25 Македонски народни приkазни 11.00 Ѕвон 12.00 Цртан филм 12.15 Македонија низ историјата 13.00 Вести

13.20 Цртан филм 14.10 Документарна програма 15.00 Вести 15.15 Сериски филм 15.42 Добра идеја – документарна програма 16.22 Документарна програма 17.00 Дневник 1 17.40 Тротоар њуз – забавна програма 18.00 Слободно прашувајте

18.35 Ветената земја - серија 19.30 Дневник 2 20.15 Лига на – Европа отворено студио 21.00 Лига на - Европа 23.10 Дневник 3 23.45 Тротоар њуз – забавна програма 00.00 Ако е со Чом 01.20 Репортери - сериски филм 02.10 Сезона на злосторства -

сериски филм 02.40 Ветената земја - серија 03.25 Сериски филм 03.45 Добра идеја 04.20 Репортери - сериски филм 04.20 Сезона на злосторства сериски филм 05.00 Слободно прашувајте 05.30 Документарна програма 06.20 Македонски народни приkазни

07.25 Вујко од Америка – серија 08.15 Патување од центарот на земјата – документарна програма 09.15 Луѓе и места - репортажа 09.30 Засекогаш млади 10.00 Девицата од Ливерпул – игран филм 12.00 Храна и вино – емисија за гурмани 12.25 Диви суштества – документарна програма

13.45 Девици благороднички – играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 - серија 15.30 Вести 15.50 Пазар и пари 16.25 Диви суштества – документарна програма 17.05 Закон и ред 17.55 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.00 Метео

19.06 Спорт 19.10 Аларм за Кобра 11 - серија 1957 Девици благороднички – играна серија 20.45 Секој е ВИП 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Закон и ред – сериски филм 23.05 Културна хроника 23.15 Несовршен град – игран филм

01.20 Девицата од Ливерпул – играан филм 02.45 Секој е ВИП 03.30 Вести 04.05 Културна хроника 04.15 Пазар и пари 04.45 Храна и вино - емисија за гурмани 05.15 Девици благороднички серија 06.30 Вести 07.05 Културна хроника

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 Робин Худ - играна серија 10.15 Портик – хроника на денот 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 Вкусот на традицијата – рецепт на денот

12.30 Пет и Стен – анимирана серија 12.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија 13.05 Ај ти замижи – емисија за деца 13.30 Супер ѕвезда – топ листа – емисија за деца 14.00 Дивиот океан документарна програма

15.00 Вести 15.15 Отворено Нон Стоп – хумористична серија 15.45 Во прво лице – забавна програма 16.15 Документарна програма 16.45 Фактор здравје – емисија за од областа на медицината 17.30 Вести 17.55 Вкусот на традицијата –

рецепт на денот 18.15 Играна серија 19.00 Вести 19.45 ВОА - Гласот на Америка 20.00 Пресинг – информативна програма 20.30 Кој тоа таму пее – игран филм 22.00 Вести 22.55 Медитеран - игран филм

07.00 Здраво Македонијо – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Здраво Македонијо – продолжува 10.00 Очајни домаќинки – турска серија 10.55 Метео 5 – временска прогноза

11.00 Вести 11.10 Разделба – индиска серија премиера 12.00 Каде е ќерка ми – турска серија 12.45 Доктори – турска серија 13.45 Имотот на дамата 2 сезона – турска серија 14.55 Метео 5 – временска

прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот - турска серија 16.40 Јунска ноќ – турска серија 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 18.40 Екстра Ексклузив

19.00 Како да изгубиш дечко за десет дена – игран филм 20.45 Заводник – игран филм 22.50 Метео 5 – временска прогноза 22.55 Вести 23.35 Екстра Ексклузив 23.55 Измамници – сериски филм 00.45 Минхен - игран филм

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Всти 07.10 Жрнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија

11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Топ шоп 12.50 Бурни времиња - серија 14.20 Под сенката на врбите играна серија 15.05 Зет домазет - играна серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Зет домазет - играна серија

17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Под сенката на врбите играна серија 20.50 Зет домазет - играна серија 22.10 Езел - играна серија 23.15 Дневник

23.40 Временска прогноза 23.42 Важниот натпревар - серија 00.30 ТВ екипа - играна серија 01.05 Бекстејџ - естраден магазин 01.15 Се или нешто - забавна емисија 02.05 Балкан бенд - забавна емисија 02.35 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори - забавна емисија

07.30 Под липите - турска серија 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна љубов - шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер - Германија 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.40 Миленичиња во мојот џеб 11.05 Љубов и казна -турска серија 11.55 Нов свет 12.45 Телешоп Бјорнер - Германија 13.00 Странски зет - турска серија 14.00 Телешоп Бјорнер - Германија 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Така како што времето одминува - Серија 15.40 Миленичиња во мојот џеб

16.00 Вести 16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна љубов - шпанска новела 18.25 Пицикато - забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - серија 20.45 Патот кон со Мухамед Зекири 21.45 Странски зет - турска серија 23.00 Вести на македонски јазик 23.35 Пицикато - забавна емисија 00.00 Солзи на есента - серија 00.45 Патот кон со Мухамед Зекири 01.45 Нов свет 02.15 Документарец 03.00 Документарец 03.30 Документарец

Како да изгубиш дечко за десет дена игран филм Канал 5 19.00


28

ТВ петок 21 септември

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро Македонијо 09.05 Фауната на Африка 09.35 Талкачи 10.00 Дневник 10 10.26 Македонски народни приказни 11.00 Цртан филм 11.00 Ѕвон 12.10 Македонија низ историјата 13.00 Вести 13.20 Најубавите бајки на светот

14.15 Документарна програма 15.00 Вести 15.15 Сериски филм 15.40 Добра идеја – документарна програма 16.20 Документарна програма 17.00 Дневник 1 17.45 Тротоар њуз – забавна програма 18.00 Скопска програма 18.35 Ветената земја - сериски

филм 19.30 Дневник 2 20.15 Филмски фестивал Браќа Манаки 21.05 Македонија низ историјата 21.55 Стисни плеј - сериски филм 22.45 Дневник 3 23.25 Тротоар њуз – забавна програма 23.45 Сезона на злосторства сериски филм

00.15 Ветената земја - сериски филм 01.15 Репортери - сериски филм 01.35 Добра идеја – документарна програма 02.20 Скопска програма 02.50 Сезона на злосторства 03.20 Стисни плеј 04.00 Фауната на африка 04.30 Македонија низ историјата 06.10 Мак.нар.приkазни

07.25 Вујко од Америка – играна серија 08.15 Енергија – документарна програма 08.45 Секој е ВИП 09.30 Пазар и пари 10.05 Битката за шејкер Хајтс – игран филм 12.00 Храна и вино – емисија за гурмани 12.30 Диви суштества 13.50 Девици благороднички –

играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 - серија 15.30 Вести 15.50 Италијанско фудбалско првенство - Магазин 16.20 Диви суштества – докумнтарна програма 17.05 Закон и ред – сериски филм 17.55 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.05 Метео

19.10 Спорт 19.15 Аларм за Кобра 11 - серија 20.05 Девици благорднички – играна серија 21.00 Тоа сум јас 21.40 Вести 22.15 Спорт 22.20 Монк – сериски филм 23.05 Културна хроника 23.15 Хаос – игран филм 01.15 Битката за шејкер Хајтс – игран филм

02.45 Тоа сум јас 03.15 Културна хроника 03.25 Вести 04.00 Храна и вино – емисија за гурмани 04.25 Италијанско фудбалско првенство - Магазин 05.00 Вујко од Америка – играна серија 05.45 Девици благорднички – играна серија 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 Робин Худ - играна серија 10.15 Портик – хроника на денот 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 Вкусот на традицијата – рецепт на денот

12.30 Пет и Стен-анимирана серија 12.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија 13.05 Ај ти замижи – емисија за деца 13.30 Супер ѕвезда – топ листа – емисија за деца 14.00 Надреално шоу – хумористична серија 14.30 Докторологија –

хумористична серија 15.00 Вести 15.15 Отворено Нон Стоп – хумористична серија 15.45 Во прво лице - емисија 16.15 Документарна програма 16.45 Фактор здравје – емисија од областа на медицината 17.30 Вести 17.55 Вкусот на традицијата –

рецепт на денот 18.15 Играна серија 19.00 Вести 19.45 ВОА - Гласот на Америка 20.00 Пресинг – информативна програма 20.30 Зајди, зајди – музичка емисија 22.00 Вести 22.55 Повампирена – игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Здраво Македонијо – продолжува 10.00 Очајни домаќинки – турска серија 10.55 Метео 5 – временска прогноза 11.00 Вести

11.10 Разделба – индиска серија 12.00 Каде е ќерка ми – турска серија 12.45 Доктори – турска серија 13.45 Имотот на дамата 2 сезона – турска серија 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести

15.25 Величествениот - турска серија 16.40 Јунска ноќ – турска серија 17.55 Метео 5 – временска прогноза 18.00 Вести 18.40 Екстра Ексклузив 19.00 Клубот на првите сопруги – игран филм

20.40 Смокинг – игран филм 22.25 Метео 5 – временска прогноза 22.30 Вести 23.10 Екстра Ексклузив 23.30 Измамници – сериски филм 00.20 Миленко Неделковски шоу 02.00 Нашите изгорени спомени игран филм

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија

11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Топ шоп 12.50 Бурни времиња - серија 14.20 Под сенката на врбите играна серија 15.05 Зет домазет - играна серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Зет домазет - играна серија

17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Под сенката на врбите играна серија 20.50 Зет домазет - играна серија 22.00 Брачен судија - реално шоу 23.30 Дневник

23.55 Временска прогноза 23.57 Важниот натпревар - серија 00.45 ТВ екипа - играна серија 01.05 Бекстејџ - естраден магазин 01.15 Се или нешто - забавна емисија 02.05 Балкан бенд - забавна емисија 02.35 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори - забавна емисија

08.00 Под липите - турска серија 08.15 Утеран - Индиска тв новела 09.00 Опасна лубов - шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер - Германија 10.15 Топ шоп 10.30 Скај шоп 10.40 Бакуган цртан филм 11.05 Љубов и казна турска серија 11.45 Околу оџакот – фолклорна емисија 12.45 Телешоп Бјорнер - Германија 13.00 Странски зет - турска серија 14.00 Телешоп Бјорнер - Германија 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Така како што времето одминува - серија

15.40 Бакуган - цртан филм 16.00 Вести 16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна љубов - шпанска новела 18.25 Пицикато - забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - серија 20.45 Под липите - турска серија 21.50 Странски зет - турска серија 23.00 Вести на македонски јазик 23.35 Пицикато - забавна емисија 00.00 Солзи на есента - серија 00.45 Економски магазин – економска емисија 01.30 Документарец 03.00 Документарец

Смокинг игран филм Канал 5 20.40


29

КРСТОЗБОР

1

3

9

2 6 7 1 9 4 2

9

3 9 4 6 1 7

4 5 9 3 8 5 8 3

2

9 8 8 2 1 9 6 4 1 5 2

5 1 7 8 9

4

3

5

6 7 5 3 7 2 9 3

5 1

2 7 2 7 5 6 7 8 4 5 5 4 6 6 3 7 8 4 8 3 1 4 6 1 2 8 2 7 5 2 7 9 8

4 3 4 7 9 5 8

7 9 3 9 1 5 9 3 2 5 2 6 9 3 7 6 4 2 3 8 5 4 6 9 7

4 1 3 8 6 8 5 3 4 2 6

4

6

4 5

1 2 3 7 9

1 2 3 6 7 8 9 4 3 1 6 3 7 2 1 1 8 4 7 9 6 3 2 6 8 5 7 7 9 5 6 2 5 3 3 8 2 9 6 6 4 8 3 2 8 9 8 1 3 7 5 4 9 5 7 4 2 8 5 1 9 4 2 7 1


30

КРСТОЗБОР

FABRI^KO PROIZVODSTVO

“DEN#

STOLARSKI PROIZVODI

PREDMET NA OBRABOTKA ILI RASPRAVA

REKA VO JU@NA AMERIKA

ITALIJANSKI SLIKAR GVIDO

PISATELOT VELIKANOVI]

ORCE NIKOLOV

@ENSKO IME VREMENSKI PERIOD (365 DENA)

Ê

“KRALICATA NA SPORTOVITE#

A

FLUOR

MIREN SELSKI @IVOT

PI[UVA^I NA ISTORIJA

Æ

DENAR BRAZILSKI TV PRODUCENT FILIP

I

ZANIMLIVOST VID DRU[TVENA IGRA

DELEWE (MN.) RASTENIJA SO LISJA

KOWANIK VOORU@EN SO KOPJE, KOPJANIK (MN.)

LINIJAR GRAMADNA ZRNESTA KARPA

JAPONSKI AVTOMOBILIST TAKUMA

AMERIKANSKI PEJA^ I ARTIST FRENK

VE[TA IZMAMA

STAROTO IME ZA VIS ORNAMENT (MN.)

INGRID BERGMAN VID IGRA SO OREVI ST. MERKA ZA TE^NOST “SOBRANIE na OP[TINA ^A^AK#

ODBIVAWE KUR[UM OD TVRDA PODLOGA @ENSKO IME (ANASTASIJA) “PRIMER#

ARTISTKATA SAVINA GLAGOL VO RE^ENICATA, PREDIKAT KALIUM

JAMAJKA

AMPER

SANITETSKI PAMUK

ANA TEMKOVA RADIUS

STRU^EN OCENUVA^

AVSTRIJA

OSUM NASO^NIK

D

I

O

R

E

T

S

A

L

T

O

Poimite od popisot na levata strana se nao|aat vo site osum nasoki vo likot na osumnaso~nikot. Na krajot }e vi ostanat 7 slobodni bukvi koi ~itani po red go davaat imeto na eden grad vo Makedonija

I

I

D

R

A

K

A

R

A

B

D

R

E

T

L

A M A

R

A M

E

E

U

E

I

A

K

A

L

A

R

S

K

N

T

A

R

P

V

A

R

N

A

T

E

I

E

A

A

I

T

A

O

A

O

S

L

T

N

O M

T

L

T

T

R

K

A

V

O

D

I

B

I

O

E

A

O

T

S

I

R

E

L

C F

L

T

S

A

N

I

T

A

R

A

O

A

D

I

N

A

S

T

E

K

R

A

P

- APARAT - ARALICA - ASTEROID - ATILA - BALVAN - BARAKA - VARNA - DINAST - DIREKTOR - DITIRAMB - DRAKAR - ERIST - IRITANS - KAROTIN - KUTRE - MALTER

- MARAMA - NATALITET - ODESA - PALETA - PARKET - SALTO - SANITAR - STEBLO - TALENT - TARANA - TAROT - TENDER - TORLAK - UNESKO - FITIPALDI - FOTON


31

КРСТОЗБОР

1

3 6 4 9

1

9 5 2

7

1 3 4 6

8 1 4

8

5 2 6

6 7 1 2

1 3 3

9 7

8

2

6 9 4 4 9 3 7 5 8 6 6 5 4 1 2

3

6 7 4

8

9 2 3 1 5 8 1 9

7 4 2 1 6 3 7 3 4 1 9 3 2

9 3 6 1 4 7 2

6 8 4 2

1 8 6 7 3 8 5

4 8 7

HUMOR Nekoja `ena go zamolila doktorot da i’ prepi{e nekakov lek koj na nejziniot postar ma` bi mu pomognal da se aktivira vo qubovta. Doktorot i’ prepi{al lek i i’ rekol: - Stavete mu posle jadeweto dve ap~iwa vo ~a{a voda. Ve}e utredenta, taa go povikala doktorot preku telefon. - O, toa ste vie! - rekol doktorot. - Pa, kako be{e, pomogna li? - Prosto neverojatno doktore! - odgovorila voshiteno `enata. - Samo {to gi ispi onie ap~iwa posle ru~ekot, ma`ot mi se nafrli na mene kako yver i po~na da mi ja kine oblekata. - Ba{ mi e drago! - rekol doktorot. - Pa ... mene ba{ i ne mi e ... - Zo{to? - se za~udil doktorot. - Se pla{am deka pove}e nema da ne’ pu{tat vo onoj restoran ... ********* - Pa, kako odi praksata? - go pra{uva nekoj psihijatar svojot kolega. - Odi nekako ... Ete, odneodamna imam eden {izofrenik. - Pa, {to e tuka neobi~no? - Ni{to. I obajcata uredno gi pla}aat smetkite. ******************************************************

AFORIZMI Svetot se zbudale. Go sledi na{iot primer. ********* Izvle~e `iva glava. Od pesokot. *********

5 6 9

2 6 4

Odeweto nanazad e na{a taktika na napreduvawe


32

1

КРСТОЗБОР

9 2 1 8 3 8 1

5 8 7 4 3

3 7

4

2

3

8 5 4 6 6 8

4

2 9

9

3

4

8 2 4 7

9 5

3 5 1 6 4 9 6 8 2 1 5 9 2 7 6 7 2 9 9 2 7 1 4 7 5 2 4 9 4 9 1 6 6

3

8 6

4 5

1 2 5 3 1 8 9 8

2 7 7 4 9 7 3 9 5 3 1

4 6 2 7 1

1 2 9 1 2 9 4 5

RE[ENIJA STRANA 2) - SKANDINAVKA: PIKADILI, KOPANI^AR, RADIO, KE, STRES, KON, IKAMETI, M, DAMA, NAVAKA, KIMONO, BERANCI, AJALA, S, DANTE, ARAMILAK, INTIMATI, ANICA, ANTUN, PIKE, A, ER, ZAREM, NARA, ATA, VINIL, KATINARI, DISA\I, UKULELE, KAJT, OMAR, MENES, NAIVA, PIJANINO STRANA 3) - MOZAIK: HORIZONTALNO: MILIJARDA, AMPERMETAR, GRADINA, PO^ETNIK, AVION, MRAVKA, OPTIMUM, STRATOSFERA, GITARIST, ^INE^ITA, MOTOR, RERNA, APATIJA, GESLO, ELEKTRON, KANTINA, ANTRAKS, TETIVA, PASTEL, ASAMATI, KVARTA, AVANTURA; VERTIKALNO: MADAGASKAR, GRADNIK, LUCIFER, TRESET, RAPER, JAGNE, TRKALO, KOSTA, MASA^USETS, ADIRAWE, NEVESTULKA, ANA OKSA, ^ESTITARKA, EKOLOGIJA, ANKARA, NAJAVA, ESTRI, REOSTAT, IGRAWE, RAKOMETAR, ANARHIJA STRANA 4) - ITALIJANSKI KRSTOZBOR: XENTLMENSTVO, LAPORIT, OLIVEIRA, ITALIJANEC, NEVESTA, PR, ZAZA GABOR, IMENKI, ORISA, OLANA, E, VISTINITOST, ^LEN, LAP, AR, E, ZLOSTORI, TIJANA, J, R, BIOSKOPIJA, NONET, SKALA, SKOREN, TA, SSSR, MODULI, OMIR, JARD, I TI, IKASA, API, IKONARI, ER, LIMASOL, DP, ANA BEKUTA, ELEKTRICITET, SEN, SIW, RASA, ANTITEATAR, SAKE STRANA 5) - DOMINO: QUBOVNA PRIKAZNA, UPOTREBLIVOST, V, PRVOOBVINETI, NA, ^A^, DE, V, CO, SIN, OVANESJAN, RSKOT, MILANKA, IS, TABU, ATAR, ITIKAVA, AR, RECKA, AZOTARA, A, KLIO, OGOLENOST, OK, MARATONI, PRI, VARAN, NOVI, DINE, S, ANAK, PA, MORIS, KATINARI, GARANT, ILIJADA, KATINKA, ASASINI, LISTAR STRANA 13) - SUDOKU: 1) 368 917 425, 542 368 971, 719 425 386; 971 632 548, 625 894 137, 483 751 692; 294 186 753, 836 579 214, 157 243 869; 2) 279 815 364, 864 723 195, 135 964 782; 413 289 576, 582 376 941, 796 541 823; 941 638 257, 628 157 439, 357 492 618; 3) 513 689 427, 492 753 861, 768 142 359; 957 814 236, 631 275 984, 824 396 715; 349 568 172, 186 927 543, 275 431 698; 4) 865 247 913, 231 569 784, 794 381 625; 583 724 196, 916 835 247, 427 196 358; 342 618 579, 179 453 862, 658 972 431; 5) 815 267 493, 423 915 768, 769 438 251, 348 679 125, 176 582 934, 592 341 876; 954 126 387, 237 854 619, 681 793 542; 6) 794 683 215, 381 542 976, 265 791 483; 572 864 139, 816 379 542, 943 215 768; 428 937 651, 139 456 827, 657 128 394 STRANA 14) - SKANDINAVKA: ISTORIOGRAFI, INTERESNOST, D, DOMINO, DELBI, ULANI, LINEAL, SATO, SINATRA, TRIK, ISA, IB, RIKO[ET, AKOV, IJA, ANASTASA, JA, PRIROK, AT, A, KRITI^AR, A OSUMNASO^NIK: KRATOVO STRANA 15) - SUDOKU: 1) 836 417 952, 249 865 713, 715 932 846; 581 296 374, 462 783 195, 397 541 268; 678 124 539, 124 359 687, 953 678 421; 2) 218 356 947, 567 941 238, 493 728 165; 329 675 814, 754 182 693, 186 439 752; 635 897 421, 841 263 579, 972 514 386; 3) 675 432 198, 348 195 672, 129 678 345; 467 321 859, 581 964 237, 293 587 416; 956 243 781, 814 756 923, 732 819 564 STRANA 16) - SUDOKU: 1) 962 135 874, 834 267 159, 751 984 362; 687 312 495, 129 546 738, 543 798 621; 395 471 286, 218 653 947, 476 829 513; 2) 873 524 169, 415 968 327, 296 137 458; 158 493 276, 364 752 891, 927 816 543; 732 685 914, 681 249 735, 549 371 682; 3) 365 941 278, 892 765 341, 741 328 695; 973 612 584, 218 594 763, 654 837 129; 539 476 812, 186 259 437, 427 183 956

PODGOTVUVA

S A G I T TA R I U S


marketing@den.mk

МАРКЕТИНГ

Петок, 14 септември 2012 година

33

Врз основа на член 50-а став 6 точка 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл. Весник бр. 51/05 ) и Законот за изменување и дополнување на Законот за просторно и урбанистчко планирање (Сл. Весник бр. 137/07; 91/09; 124/10; 18/11 и 53/11), Градоначалникот на Општина Делчево објавува СООПШТЕНИЕ за спроведување на јавна презентација и јавна анкета за Локална урбанистичка планска документација (ЛУПД) за фотонапонска соларна централа со моќност до 500 kw на ДЕЛ 1 к.п. бр. 982 КО Стар Истевник-Делчево со намена Е2- комунална супраструктура (фотонапонска соларна централа). Се спроведува јавна презентација и јавна анкета за Локална урбанистичка планска документација (ЛУПД) за фотонапонска соларна централа со моќност до 500 kw на ДЕЛ 1 к.п. бр. 982 КО Стар Истевник-Делчево со намена Е2- кумунална супрструктура (фотонапонска соларна централа) е со површина од 2072 м2. Овој локалитет е дефиниран со следните граници: - на североисток 983 и пристапен пат - југоисток со страна на к.п. бр.933 - југозапад со к.п. 986 и - северозапад со 984/1 Јавната презентација ке се одржи на ден 17.09.2012 г во просториите на ГЕО СОЛАР, бул. „Македонија“ бб во Делчево (сала за состаноци) со почеток во 12 часот. Јавната анкета ке трае 5 работни дена, сметано од денот на одржување на јавната презентација. Локална урбанистичка планска документација (ЛУПД) за фотонапонска соларна централа со моќност до 500 kw на ДЕЛ 1 к.п. бр. 982 КО Стар Истевник-Делчево со намена Е2-комунална супраструктура (фотонапонска соларна централа) ке биде изложена во просториите на Општина Делчево и во просториите главен влез во ГЕО СОЛАР. Заинтерисираните граѓани и правни лица можат да учествуваат на јавната презентација а во времетраење на анкетата на анкетни листови ке можат да ги дадат своите забелешки и предлози на анкетните листови до Одделението за урбанизам, уредување на и одржување на градежно земјиште и заштита на животна средина при општина Делчево. Соопштението за организирање на јавна презентација и јавна анкета ке бидат објавени во две јавни гласила. По завршувањето на јавната анкета и јавната презентација стручна комисија ке изготви извештај со образложение за неприфатени забелешки. Оваа решение влегува во сила со денот на донесувањето а да се објави во ,,Службен гласник,, на Општина Делчево

Врз основа на член 50-а став 6 точка 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл. Весник бр. 51/05 ) и Законот за изменување и дополнување на Законот за просторно и урбанистчко планирање (Сл. Весник бр. 137/07; 91/09; 124/10; 18/11 и 53/11) Градоначалникот на Општина Делчево, објавува СООПШТЕНИЕ за спроведување на јавна презентација и јавна анкета за Локална урбанистичка планска документација (ЛУПД) за фотонапонска соларна централа со моќност до 500 kw на ДЕЛ 2 к.п. бр. 982 КО Стар Истевник-Делчево со намена Е2- комунална супраструктура (фотонапонска соларна централа). Се спроведува јавна презентација и јавна анкета за Локална урбанистичка планска документација (ЛУПД) за фотонапонска соларна централа со моќност до 500 kw на ДЕЛ 2 к.п. бр. 982 КО Стар Истевник Делчево со намена Е2-кумунална супрструктура (фотонапонска соларна централа) е со површина од 2084 м2. Овој локалитет е дефиниран со следните граници: - на североисток 983 и пристапен пат - југоисток со со страна на к.п. бр.933 - југозапад со к.п. 986 и - северозапад со 984/1 Јавната презентација ке се одржи на ден 17.09.2012 г во просториите на ГЕО СОЛАР , бул. „Македонија“ бб во Делчево (сала за состаноци) со почеток во 12,30 часот. Јавната анкета ке трае 5 работни дена , сметано од денот на одржување на јавната презентација Локална урбанистичка планска документација (ЛУПД) за фотонапонска соларна централа со моќност до 500 kw на ДЕЛ 2 к.п. бр. 982 КО Стар Истевник - Делчево со намена Е2- комунална супраструктура (фотонапонска соларна централа) ке биде изложена во просториите на Општина Делчево и во просториите главен влез во ГЕО СОЛАР. Заинтерисираните граѓани и правни лица можат да учествуваат на јавната презентација а во времетраење на анкетата на анкетни листови ке можат да ги дадат своите забелешки и предлоз на анкетните листови до Одделението за урбанизам, уредување на и одржување на градежно земјиште и заштита на животна средина при општина Делчево. Соопштението за организирање на јавна презентација и јавна анкета ке бидат објавени во две јавни гласила По завршувањето на јавната анкета и јавната презентација стручна комисија ке изготви извештај со образложение за неприфатени забелешки. Оваа решение влегува во сила со денот на донесувањето а да се објави во ,,Службен гласник,, на Општина Делчево.

ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО Градоначалник Горан Малешевски

ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО Градоначалник Горан Малешевски

Врз основа на член 50-а став 6 точка 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање ( Сл. Весник бр. 51/05 ) и Законот за изменување и дополнување на Законот за просторно и урбанистчко планирање ( Сл. Весник бр. 137/07; 91/09; 124/10; 18/11 и 53/11 ) Градоначалникот на Општина Делчево објавува СООПШТЕНИЕ за спроведување на јавна презентација и јавна анкета за Локална урбанистичка планска документација (ЛУПД) за фотонапонска соларна централа со моќност до 500 kw на ДЕЛ 3 к.п. бр. 982 КО Стар Истевник - Делчево со намена Е2- комунална супраструктура ( фотонапонска соларна централа) Се спроведува јавна презентација и јавна анкета за Локална урбанистичка планска документација (ЛУПД) за фотонапонска соларна централа со моќност до 500 kw на ДЕЛ 3 к.п. бр. 982 КО Стар Истевник Делчево со намена Е2-кумунална супрструктура (фотонапонска соларна централа) е со површина од 2116 м2 Овој локалитет е дефиниран со следните граници: - на североисток 983 и пристапен пат - југоисток со страна на к.п. бр.933 - југозапад со к.п. 986 и - северозапад со 984/1 Јавната презентација ке се одржи на ден 17.09.2012 г во просториите на ГЕО СОЛАР, бул. „Македонија“ бб во Делчево ( сала за состаноци ) со почеток во 13,00 часот. Јавната анкета ке трае 5 работни дена , сметано од денот на одржување на јавната презентација Локална урбанистичка планска документација (ЛУПД) за фотонапонска соларна централа со моќност до 500 kw на ДЕЛ3 к.п. бр. 982 КО Стар Истевник-Делчево со намена Е2-комунална супраструктура (фотонапонска соларна централа) ке биде изложена во просториите на Општина Делчево и во просториите главен влез во ГЕО СОЛАР. Заинтерисираните граѓани и правни лица можат да учествуваат на јавната презентација а во времетраење на анкетата на анкетни листови ке можат да ги дадат своите забелешки и предлоз на анкетните листови до Одделението за урбанизам,уредување на и одржување на градежно земјиште и заштита на животна средина при општина Делчево Соопштението за организирање на јавна презентација и јавна анкета ке бидат објавени во две јавни гласила По завршувањето на јавната анкета и јавната презентација стручна комисија ке изготви извештај со образложение за неприфатени забелешки Оваа решение влегува во сила со денот на донесувањето а да се објави во ,, Службен гласник ,, на Општина Делчево

Врз основа на член 50-а став 6 точка 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање ( Сл. Весник бр. 51/05 ) и Законот за изменување и дополнување на Законот за просторно и урбанистчко планирање (Сл. Весник бр. 137/07; 91/09; 124/10; 18/11 и 53/11 ) Градоначалникот на Општина Делчево, објавува СООПШТЕНИЕ за спроведување на јавна презентација и јавна анкета за Локална урбанистичка планска документација (ЛУПД) за фотонапонска соларна централа со моќност до 500 kw на к.п. бр. 940 и к.п. бр. 941 КО Стар Истевник Делчево со намена Е2-кoмунална супрaструктура (фотонапонска соларна централа). Се спроведува јавна презентација и јавна анкета за Локална урбанистичка планска документација (ЛУПД) за фотонапонска соларна централа со моќност до 500 kw на к.п. бр. 940 и к.п. бр. 941 КО Стар Истевник- Делчево со намена Е2-кoмунална супрaструктура (фотонапонска соларна централа) е со површина од 6111 м2. Овој локалитет е дефиниран со следните граници: - на север со страната на к.п. 939 - на југ и исток со к.п. 942 - на запад со пристапен пат. Јавната презентација ке се одржи на ден 17.09.2012 г во просториите на ГЕО СОЛАР, бул. „Македонија“ бб во Делчево (сала за состаноци) со почеток во 13,30 часот. Јавната анкета ке трае 5 работни дена , сметано од денот на одржување на јавната презентација. Локална урбанистичка планска документација (ЛУПД) за фотонапонска соларна централа со моќност до 500 kw на к.п. бр. 940 и к.п. бр. 941 КО Стар Истевник-Делчево со намена Е2-кoмунална супрaструктура (фотонапонска соларна централа) ке биде изложена во просториите на Општина Делчево и во просториите главен влез во ГЕО СОЛАР. Заинтерисираните граѓани и правни лица можат да учествуваат на јавната презентација а во времетраење на анкетата на анкетни листови ке можат да ги дадат своите забелешки и предлоз на анкетните листови до Одделението за урбанизам,уредување на и одржување на градежно земјиште и заштита на животна средина при општина Делчево. Соопштението за организирање на јавна презентација и јавна анкета ке бидат објавени во две јавни гласила По завршувањето на јавната анкета и јавната презентација стручна комисија ке изготви извештај со образложение за неприфатени забелешки. Оваа решение влегува во сила со денот на донесувањето а да се објави во ,, Службен гласник ,, на Општина Делчево

ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО Градоначалник Горан Малешевски

ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО Градоначалник Горан Малешевски


34

КУЛТУРА

Петок, 14 септември 2012 година

ОРГАНИЗАТОРИТЕ НАЈАВУВААТ НАЈКВА

450 гости д фестивалот „Трето полувреме“, кандидат за „Оскар“ По подолга дискусија, комисијата на Друштвото на филмски работници на Македонија со мнозинство гласови одлучила годинашен македонски кандидат за „Оскар“ да биде филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски во продукција на „Кино око“. - Друштвото за филмски професионалци, како асоцијација овластена од Американската академија за филмски науки и уметно сти, го заврши годинешниот избор за национа лен македонски кандидат за наградата „Oскар“ за најдобар филм од неанглиско го-

ворно подрачје. Комисијата избираше меѓу филмовите „Трето полувреме“ на Дарко Митревски во продукција на „Кино око“, „Жената која ги избриша солзите“ на Теона Стругар Митевска во продукција на „Систерс енд брадер Митевски“ и „Скопје ремикс“ на група режисери во продукција на „Ново македонско видео“. Филмот „Балканот не е мртов“ на Александар Поповски во продукција на „Кино око“ од технички причини навремено ја повлече својата кандидатура - информира Горјан Тозија, претседател на Друштвото. А.Б.

Изложба „Лица“ на Даладаку во Чифте-амам „Лица“ е насловот на изложбата на албанската авторка Букурије Осеку Даладаку, што вечерва, во 19 часот, ќе биде отворена во Чифте-амам.Основна тема на работата на Даладаку се експресивни портрети, кои укажуваат на човекот како монументална, стабилна и сигурна личност. Фигурата е центар на светот, а можеби и центарот на универзумот, смета таа.„Во исто време, ние гледаме човек затворен во конфузијата на патеките во неговиот живот, во зависност од неговата околина, како и надворешните фактори кои го прават дел од својата околина. Иако човекот е портретиран како храбар и бестрашен, тој сè уште се крие зад завесата или маската кои тој

ги создаде за себе или кои, можеби, му биле наметнати“, пишува во каталогот за изложбата.

П

окрај ѕвездата Кетрин Денев, на годинашниов фестивал „Браќа Манаки“ ќе бидат присутни 300 македонски и 150 странски гости. Од главната програма од 11 филма, доаѓаат седум директори на фотографија. Битола ќе ја пречека и најголемата полска кинематографка која е на врвот на својата кариера, Јоланта Дилевска, но и една од водечките француски кинематографки, Елен Лувар, која

соработувала со Вим Вендерс на 3Д-спектаклот „Пина“. Покрај нив доаѓаaт и Луц Рајтмаер, еден од лауреатите на годинашниот Берлински филмски фестивал, и Русинот Алишер Камикоџаев, како и двајца кинематографи кои својот печат го оставија во македонската филмска продукција: Клаус Фуксјегер, искусен австриско-чешки кинематограф кој неколкупати снимал и со режисерот Иво Трајков и Дејан Димевски,

Никола Маџиров, добитник на книжев Македонскиот поет Никола Маџиров ја доби значајната европска книжевна стипендија „Маргерит Јурсенар“ за 2013 година, под покровителство на генералниот совет на северниот дел на Франција. Стипендијата се доделува само на европски автори - романсиери, поети, раскажувачи, драматурзи кои имаат издадено дело во некоја европска издавачка куќа и објави

на француски јазик. Во конкуренција на повеќе од стотина кандидати, независното жири составено од познати европски книжевници го избра Никола Маџиров како единствен балкански и прв македонски автор меѓу петнаесетте европски книжевници-лауреати за 2013 година. Стипендијата вклучува и едномесечен книжевен престој во вила-


Петок, 14 септември 2012 година

ЛИТЕТНО ИЗДАНИЕ НА„БРАЌА МАНАКИ“

оаѓаат на во Битола еден од најталентираните македонски кинематографи кој гради интернационална кариера. Од програмата „Нови визии“, годинава ќе може да се види македонската премиера на филмот на Иво Трајков „Берлин проект“, за кој од Германија ќе пристигне актерот Блерим Дестани. Од оваа програма доаѓа и врвниот директор на фотографија Давид Редекер, кој неодамна ја доби престижната награда за фотографија на фестивалот во Санденс. Од документарната програма ќе пристигне Хана Хемила, позната како долгогодишен продукциски партнер на Аки Каурисмаки, а гостува и реномираниот словенечки филмски режисер Дамјан Козоле. Вчера министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска истакна дека од 2008 година се поддржани преку 100 филмски проекти, кои имаат реализирано преку 300 учества на меѓународните фестивали и кои освоија 67 награди. - Тоа е импозантна бројка што претставува валоризација на уметничкиот труд и потенцијалот на македонските филмски работници и на македонската филмска уметност - рече Канчевска Милевска. Според директорот на филмскиот фонд, Дарко Башевски, фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“ оваа година дожи-

вува кулминација, со гостувања на големите филмски ѕвезди, најголемите имиња на филмската фотографија, првата балканска конференција на „Имаго“ и, уште повеќе, со премиери на два македонски играни филма. - Фестивалот „Браќа Манаки“ станува меѓународно попрепознатлив, дури и најпрестижен за директорите на фотографија, а македонските филмови покрај тоа што ги има многу повеќе, сè повеќе се успешни и на меѓународните фестивал - рече Башевски. Вчера на прес-конференцијата, која се одржа во Музејот на македонска борба, беше прикажан и краткиот филм, сведоштво на Нета Коен, Еврејка од Скопје, жената што е пресликана во централниот лик Ребека во филмот „Трето полувреме“. Филмот е направен од Фондацијата „Шоа“ чиј основач е Стивен Спилберг. Режисерот на „Трето полувреме“, Дарко Митревски, рече дека филмот не е насочен против никого, туку говори за љубовта, херојството и зборува за обичниот човек од Македонија, за луѓето од Македонија кои во едно бурно историско време ја одбрале вистинската страна. Продуцент на двата македонски филма „Трето полувреме“ и „Балканот не е мртов“ на Александар Поповски во официјална конкуренција е Роберт Насков. А.Б.

ната стипендија „Маргерит Јурсенар“ та „Маргерит Јурсенар“, лоцирана на имотот на семејството Јурсенар во северниот дел на Франција, каде што творела и светски признатата француска авторка Маргерит Јурсенар (1903-1987). Маџиров ќе патува на имотот на Јурсенар од 8 до 10 ноември 2012 година, каде што пред европската јавност ќе бидат претставени преку читања и разговори сите 15 селектирани автори.

КУЛТУРА

35

Романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ објавен во Унгарија Издавачката куќа „Либри“ од Будимпешта деновиве го објави романот „Се страта на Зигмунд Фројд“ од Гоце Смилевски на унгарски јазик. Преводот од македонски на унгарски јазик го направи лингвистот, преведувачка и книжевен научник Ана-Марија Цинеге – Панзова. За романот „Се страта на Зигмунд Фројд“ Гоце Смилевски во 2010 година ја доби Наградата за литература на Европската Унија. Романот се преведува на 30 јазици.

Викендов се одржува „Струшка музичка есен“ Сојузот на композиторите на Македонија (СОКОМ) од дене ска до 16 септември во хотел „Галеб“ во Струга ќе ја организира 37. „Струшка музичка есен“, единствената музичко-научна манифе стација во Македонија. Како и изминатите години, таа е поделена на концертен и на научен дел, но годинава програмата е скратена и наме сто два ќе има еден концерт - на триото „Интерарт“ од Битола (две флејти и пијано), кое ќе изведе македонски дела. Се ле ктор ката Ве ли ка Стој ко ва-Се ра фи мов ска вели дека манифе стацијата е ме ѓу на род на, но од фи нан си ски при чи ни и скратен бу џет ла ни и оваа година има само домашни учесници. - Испративме покани, пред сè, до со седните земји, но не може да дојдат, за-

што е секаде криза - вели Стојкова-Серафимовска. Во научниот дел ќе има симпозиум со трудови од различни аспекти на музиката и ќе учествуваат претставници од музичките образовни институции во земјава. Стојкова-Серафимовска е задоволна што секоја година со ставот на учесници се подмладува. Целта е да се утврдат проблемите и заклучоците да му се презентираат на претседателството на СОКОМ што би резултирало со нивно решавање. Научниот дел опфаќа трудови од музикологијата (анализа на македонски музички дела), музичка педагогија и методика во музичкото образование, медијавистика (истражување на духовната музика), етномузикологија и етнокореологија и од музичка критика.

Изјава на денот

„Хуморот не се учи иако некои луѓе се трудат цел живот да научат. Тоа, едноставно, е начин на кој го гледате светот и одите низ животот.“ Сузан Сарандон


36

МОЗАИК

Адријана Лима роди девојче Бразилската манекенка Адријана Ли ма вче ра во Њу јорк на свет го доне се сво ето второ дете од бракот со кошаркарот Марко Јариќ. Лима доби де вој че, кое се ви ка Се на и е те шка 3,2 ки ло грами. - Марко и јас сме пре задо вол ни што ја доче кавме Сена во нашето семејство, а Ва лен ти на се ра ду ва што ста на по ста ра се стрич ка напи ша ла Ли ма на сво јот профил на „Твитер“. Неодамна за еден странски магазин моделот на „Викто ри ја си крет“ из ја ви де ка во текот на бремено ста има ла напади на глад и на жед.

Децата на Џад Лоу се срамат од неговиот живот Актерот Џад Лоу во едно интервју изјавил дека неговите родени деца не му дозволуваат да ги чека по училиште бидејќи се срамеле од неговиот изглед. Поради потребите за снимањето на филмот „Ана Каренина“, Лоу мораше да пушти брада и да но си прокелавена фризура, а неговите деца сметаат дека е срамота така да се појавува во јавност. - Родените деца ми забранија да ги чекам пред училиште. Доколку сакам да ги земам, мора да носам шапка и да се кријам од другите луѓе - изјавил актерот. Тој признал дека неговиот најстар син го учи како да зборува на актуелниот лондонски жаргон.

Петок, 14 септември 2012 година

Четкар не Охрид ни Слободанка МАРКОВАЧЕВА

Н

ашиот познат џез-музичар Владимир Четкар, кој живее и работи во Њујорк, секоја година е во по сета на Македонија и на својот роден град Охрид. Големата љубов најпрвин кон семејството, пријателите, а потоа и кон градот, за него по стојано но сат чувство на но сталгија. Четкар вели дека Македонија и Охрид имаат не заменливи работи што ги нема во Америка. - Во Охрид и во Ма кедо ни ја до а ѓам не кол ку пати го-

диш но. Са мо на ма кедон ско тло го до би вам чувството на вистински дом. Не дека не ми е уба во во Њу јорк, ме ѓу тоа спокојот и чувството на припад ност што го имам во Охрид е не за мен лив. Нормално, тука се и мал милион дру ги не шта ка ко куј ната, тра ди ци о нал ната му зи ка, при род ни те уба ви ни и уште мно гу дру ги ра боти - ве ли Четкар. Летово Четкар активно настапува низ нашата земја на манифе стации и на клупски настапи. Задоволната публика е неговата најголема сати-

Игор Митровиќ со солист Пејачот Игор Митровиќ викендов патува за Сандански, Бугарија, каде што пред две години победи на интернационалниот фестивал БЅФ. Како минатата година, и годинава тој е поканет од фестивалот да биде во жири-комисијата на попвечерта заедно со повеќе ин-

тернационални звучни имиња. Причината поради која Игор ќе оди во Сандански не е само тоа што ќе биде во жири-комисијата, туку ќе има и свој солистички концерт. До оваа идеја дошла директорката на фестивалот Емилија Маринова, која му ја предложила на Игор, а тој со за-

Учиме право, слушаме „Беј д фиш“ Младински образовен форум, со поддршка од Амбасадата на САД во Македонија, ќе го прослави Меѓународниот ден на демократијата, 15 септември, кај Школка во Градски парк во Скопје, со почеток во 18 часот. Преку интеракција, едукација и музика, присутните ќе можат да си ги проверат и надградат своите знаења за демократијата и за нејзините принципи. На настанот ќе биде промовирана и брошурата „Обичен демократски ден“ на Слободан Љубопитковски,

посветена на демократијата, владеењето на правото и на механизмите за остварување на демократските права. За позабавен Ден на демократијата ќе се погрижат: „Беј д фиш“ Ивана Назим и Петар Антевски. Со слични настани, МОФ ќе го одбележи 15 септември и во Тетово, Струга, Штип и во Радовиш.


Петок, 14 септември 2012 година

МОЗАИК

37

го дава за Њујорк сфакција и поттик да продолжи и понатаму да го пласира своето музичко творештво. - Пре задоволен сум, не паметам лош настап во Македонија. Редовно добивам феномена лен фидбек и поддршка од публиката на сите мои помали или поголеми настапи. Еве овој момент го користам на сите нив од срце да им се заблагодарам - рече Четкар. Кон крајот на септември, Четкар повторно à се враќа на работата во Њујорк, каде ќе се по свети на постпродукцијата на новиот албум за кој наскоро планира и голема промоција.

ички концерт во Бугарија доволство прифатил. Игор освен што се подготвува за солистичкиот концерт во Бугарија, воедно се подготвува за нашиот домашен фе стивал „Макфест 2012“, на кој ќе настапи во октомври во дует со Фани Христова со песната „Далеку од овде“.

Панчо Шорти ќе ги забавува кавадарчани В сабота, на 15 септември, хипхоперот и диџеј Панчо Шорти од „ДНК“ ќе има свој диџејски настап во Кавадарци, во дискотека „Александрија“. Во текот на целото лето, Панчо, освен на настапите со „ДНК“, настапуваше и како диџеј во дискотеките низ земјата. Имено, Панчо и Андреј се подготвуваат за големиот концерт кој ќе се одржи на 29 септември во „Универ зална сала“.

МВСК во потрага по манекенки

Организаторите на „Моден викенд Скопје“ за прет стојното октомвриско издание органи зи ра ат ка стинг за ма не кен ки што ќе би дат дел од модното случување. На 15 септември, в сабота, во 13 часот, во аген ци јата спроти фон та ната во Град ски парк Скоп је, нај ус пеш ни те при ја вени ќе бидат избрани од дире ктор ката на „Моден викенд“, Света Богова и директорката на кастинг, манекенката Ивана Гелева.


38

МОЗАИК

Петок, 14 септември 2012 година

Фестивалот „Блуз и соул“ во знак на Џими Хендрикс

Годинешното издание на фестивалот „Блуз и соул“, кое се одржува во организација на Дирекција за култура и уметност, ќе биде во знакот на Џими Хендрикс. Годинава цел свет ја одбележува 70-годишнината од смртта на Хендрикс, кој почина на 19 септември, датум кој се совпаѓа со одржувањето на фестивалот. - Веќе 17 години постои овој фестивал кој се етаблира како најдобар во регионов, а за свеченото отворање имаме македонски музичар. Станува збор за Игор Атанасовски-Харе, кој ќе настапи заедно со групата што ја сочинуваат: Златко Михајловски, Трајко Симоновски, Петар Лукиќ и Жарко Пејковски. Тие имаат извонредно искуство бидејќи публиката ги знае и од настапите со Тоше Про-

ески и свират прекрасен блуз - соопшти на вчерашната средба со новинарите Васја Ивановски. Директорот Никола Глигоров информираше дека одлучиле годинава фестивалот и временски и просторно да го издвојат од

Највисокото куче во светот влезе во Гинис

Куче од рас ата данска дога, високо 1,12 метри и долго по ве ќе од два ме три, вле зе во Ги ни со вата кни га на ре корди ка ко нај ви со ко куче на светот. Тригодишното куче кое живее во Мичиген, Аме ри ка, е те шко 70 килограми и секојдневно јаде 14 ки ло гра ми хра на. Не го вата сопс тве нич ка ве ли

де ка гри жата за неј зи ни от миленик е навистина тешка. - Прашањето кое по стојано ми го по ставуваат е дали е куче или коњ. Моравме да купиме камионет за да можеме да го прене суваме. Ако Дениз ви застане на нога, сигурно ќе ви направи модринка - изјавила сопственичката на највисокото куче по име Дениз.

„Скопско лето“, а од учесниците ги издвои Маркус Мелон од САД, кој ќе настапи првата вечер на 18 септември, а следниот ден, на 19 септември, ќе настапат „Дакс кен грув“ од Шведска и Стен Кибли од САД.

Новина во програмата е одржувањето на работилница со учесниците, која ќе се одржи на 19 септември во 11 часот во кафулето „Вертиго“, како и објавувањето на цеде со музика од фестивалот. Н.П.

Асанж ќе тужи филмски фестивал за филмот за „Викиликс“ Џулијан Асанж, кој безмалку три месеци живее како бегалец во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, се закани со тужба за филмскиот фестивал „Саут оф саутвест“ во САД доколку го прикажат документарниот филм за „Викиликс“. Станува збор за филмот „Викиликс - тајни и лаги“ што го има произведено една независна филмска компанија во Велика Британија. Филмот веќе беше прикажан за британските гледачи во ноември минатата година, на програмата на телевизискиот „Канал 4“. Заканата со тужба до американскиот фестивал доаѓа откако делови од филмот минатата недела прикажа американската кабелска телевизија „Си-Ен-Би-Си“ и само 24 часа по одлуката на британската комисија која ја регулира и надгледува работата на домаш-

статус:

ните електронски медиуми, да го отфрли приговорот. Во приговорот до комисијата и во заканата до фестивалот во САД, Асанж тврди дека филмот е „крајно нефер направен“, како и дека ја „повредува неговата приватност“. Претставник на компанијата што го произведе филмот „Викиликс - тајни и лаги“ денеска го поздрави решението на британската комисија за регулирање на работата на електронските медиуми да ги отфрли приговорите на Асанж како неосновани.

АЛЕКСАНДАР БЕЛОВ

„Нокаут“! Секој збор потоа е вишок! Македонијо, почитувај си ги своите вредности да не заминат бестрага!


Петок, 14 септември 2012 година

СПОРТ

39

ИЗРАЗЕНО НЕЗАДОВОЛСТВО ПРЕД УПРАВНИОТ ОДБОР НА РФМ

Ракометните селектори цела година без плата! И Билјана Б.ПЕТРУШЕВА

ли испочитувајте ја функцијата што ја извршувам или тргнете ме, им порача селекторот на македонската женска репрезентација, Гино Стрезовски, на членовите на управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија, незадоволен од третманот што го има како селектор и од неисполнетите обврски на РФМ кон репрезентацијата. Во писмениот извештај за последните активности на машката репрезентација, своето незадоволство поради неиспочитуваните обврски на РФМ кон репрезентативците и кон него како селектор ги изрази и селекторот на машката репрезентација, Звонко Шундовски. Селекторите на двете најдобри македонски ракометни селекции наведуваат дека со месеци не зеле плата, а во годината кога сениорите беа петти на ЕП во Србија и обезбедија пласман на СП 2013 во Шпанија, а сениорките се пласираа на ЕП 2012 во Србија, од РФМ не се во целост испочитувани ни обврските кон репрезентативците. - Ракометот, според резултатите, е спорт број еден во Маке-

донија, а третманот кон нас е никаков. Во моментов платата доцни цела година, доцнат дневниците, премиите... Условите за работа се сведени на минимум. Не можам да добијам ни службен телефон, а не, пак, да побарам автомобил додека траат подготовките. Мислам дека не заслужуваме таков третман. Или тргнете ме или, пак, испочитувајте ја функцијата што ја извршувам. Не ми е намерата некого да напаѓам, само барам поголем респект – рече Гино Стрезовски во своето обраќање до членовите на управниот одбор на РФМ.

Женската репрезентација за неколку дена треба да почне со првата фаза од подготовките пред настапот на ЕП во Србија во де-

кември. Ракометарите на 31 октомври играат против Швајцарија, а четири дена потоа à гостуваат на Португалија на почетокот од квалификациите за ЕП 2014 во Данска. Паралелно со овој циклус, ќе се подготвуваат и за јануарскиот настап на СП 2013 во Шпанија. Од раководството на РФМ информираа дека се прават напори и на двете репрезентации да им бидат исплатени предвидените премии за пласман на СП и на ЕП, но дека поради беспарицата, нема средства да се наградат ракометарите за освоеното петто место на ЕП. Но, селекторот Шундовски во писмениот извештај испрати предупредување до РФМ дека со таков потценувачки третман кон репрезентацијата, не може да се очекуваат ни спектакуларни резултати.

ПОЧНА НОВАТА СУПЕРЛИГАШКА СЕЗОНА

Со синоќешниот натпревар меѓу ЖРК Металург и Металург Скопје, во Автокоманда официјално почна новата сезона во женската ракометна Суперлига, која годинава ќе се игра по еднокружен систем со осум екипи, од кои првите четири на крај ќе играат плеј-оф, а другите четири во плеј-аут ќе се борат за опстанок во најсилната конкуренција. Во другите три нат-

превари од првото коло в сабота играат Вардар СЦБТ – Кичево, а в недела, Куманово – Кожувчанка и Жито Прилеп – Ел Коритон. Викендов ќе почнат и натпреварите во машката Суперлига која го задржа стариот формат, десет екипи играат во првиот дел од првенството, а Металург и Вардар про им се приклучуваат во завршното разигрување за титулата.

СПОРТСКИОТ ДИРЕКТОР НА КОШАРКАРСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА СЕ СЕЛИ ВО ИТАЛИЈА

Врбица Стефанов ја напушта Македонија Спорт скиот директор на кошаркарската репре зентација на Македонија, Врбица Стефанов, доне се одлука да ја напушти Македонија и во иднина ќе живее и ќе работи во Италија, земјата каде што ги доживеа најголемите успе си во спорт ската кариера со тимот на Монтепаски Сиена. Тој ќе биде координатор на академија за

млади кошаркари која ќе работи под водство на неговиот голем пријател Лучано Капјикони. Базата на неговата работа ќе биде градот Римини, каде што се наоѓа најпознатиот камп за млади кошаркари во Европа. - Заминувам од Македонија и ќе работам во Италија. Мислам дека така е најдобро и за

мене и за сите кои добро ме познаваат. Мислам дека подобро ќе функционирам во животот кога сум подалеку од родната земја и ќе бидам поголема помош за сите оние на кои им е потребна, зборувам за пријателите – изјави Врбица Стефанов за „Македонски спорт“. Врбица Стефанов беше идеен творец на проектот за ангаж-

ман на Американецот Лестер Бо Мекејлеб во редовите на македонската кошаркарска репрезентација. Токму поради неговите извонредни релации со раководството на Монтепаски Сиена, Бо Мекејлеб во тимот на „банкарите“ настапуваше со македонски пасош и прифати да игра со задоволство за нашиот национален тим.


40

СПОРТ

Лазаров почна со „петка“ Најдобриот македонски ракометар Кире Лазаров постигна пет погодоци за Атлетико Мадрид на отворањето од новиот шампионат во лигата АСОБАЛ. Атлетико Мадрид на домашен терен во салата „Висталегре“ убедливо го совлада тимот на Ла Риоха со 31-23, а Лазаров, иако не доби полна митужа, сепак беше најефикасен во победничкиот тим. Атлетико Мадрид во новата сезона повторно за најголем ривал за шампионската титула во првенството на Шпанија ќе ја има Барселона.

Ватерполистите ги дознаа противниците Ватерполистичката репрезентација на Македонија ќе треба да ги одмери силите со селекциите на Србија, Шпанија и на Германија, како дел од групата Б, во новото издание на Светската лига, кое ќе почне на 31 октомври. Ждребот не им беше наклонет на македонските ватерполисти, кои и покрај тоа што се вметнати во календарот, ќе треба и официјално да го потврдат своето учество во ова натпреварување. Во групата А ќе играат Турција, Грција, Хрватска и Црна Гора, а во групата Ц се најдоа Унгарија, Романија, Италија и Русија. Оваа сезона Светската лига во ватерполо ќе добие квалитет затоа што по една година пауза, Србија повторно ќе биде дел од ова натпреварување, а првпат по 2007 година се приклучува и селекцијата на Унгарија.

Петок, 14 септември 2012 година

МЕШКОВ БРЕСТ УТРЕ ГОСТУВА ВО „КАЛЕ“ ВО ПРВОТО КОЛ

Вардар про амбиц влегува во новата с

Вардарци тргнуваат во одбрана на титулата против новакот во регионалната лига

О

дбрана на титулата во регионалната лига СЕХА, што подалеку во купот на ЕХФ и барем еден пехар на домашна сцена, во првенството или во купот, се целите што ги зацрта Вардар про пред почетокот на новата сезона. Првиот официјален меч „црвено-црните“ го играат утре (18 часот) во „Ка ле“ против белорускиот Мешков Брест во првото коло од регионалната лига СЕХА. Новакот во лигата ќе биде прв тест за вардарци пред домашната публика. - Во новата се зона влегуваме со големи амбиции. Немаме многу промени во со ставот како претходните години, но тие играчи што дојдоа се полн погодок. Ова е најдобриот со став на Вардар про во изминативе пет-шест години откако јас сум тренер овде. Имавме одредени измени непо средно пред почетокот на се зоната, му се заблагодаривме на Дачевиќ бидејќи не се покажа ништо повеќе од играчите што веќе ги имаме на левата бековска позиција. Мир-

ко Бузанчиќ е сè уште на проба како потенцијално засилување на пикерската позиција. Но, нема да бр заме со засилувањата. Засега остануваме со овие 1819 играчи. Натпреварите ќе покажат дали ќе играме добро со овој со став или понатаму ќе бараме други решенија - истакнува тренерот на Вардар про,

Ве селин Вујовиќ. Лична оценка на Вујовиќ е дека лигата СЕХА ќе беше по силна со 12 отколку со сегашните 10 клубови, но со или без српските клубови, тој верува дека Вардар про одново ќе биде дел од завршниот Ф4-турнир. - Влегувањето на Мешков Брест покажа дека по стои го-


СПОРТ

Петок, 14 септември 2012 година

ЛО ОД СЕХА

41

„МЕТАЛЦИТЕ“, ДЕЛ ОД МЕМОРИЈАЛНИОТ ТУРНИР „МИРЗА ДЕЛИБАШИЌ“

циозно МЗТ Скопје на сезона мегдан со Сплит лем интерес за оваа регионална лига. Но, мислам дека Вардар про и Металург сигурно ќе бидат фаворити во лигата и со Загреб КО, Татран и со Мешков Брест ќе се борат за првите четири ме ста и за настап на завршниот Ф4-турнир – оценува Вујовиќ. Во новата се зона, капитенската лента во Вардар про му е доверена на Филип Лазаров. Освен одбрана на ланските титули во лигата СЕХА и во домашниот куп, капитенот на вардарци најави атак и на титулите што ги испуштија лани. - Во новата сезона нè очекуваат четири исклучителни натпреварувања. Моја желба е годинава да направиме успех во она што не успеавме лани – да направиме добри ре зултати во купот на ЕХФ и да ја освоиме титулата во домашното првенство што ќе ни овозможи следната година да играме во Лигата на шампионите. Знаеме што нè очекува и подготвени сме за предизвикот – нагласи Лазаров. Шампионска титула со Вардар про по сака и повратникот во клубот, српскиот бек Немања Прибак. Вториот македонски прет ставник во лигата СЕХА, Металург, во мечот од првото коло, утре му го стува на Татран Прешов. Б.Б.П. ИЗДАВАМ КИОСК на булевар Партизански Одреди Карпош 3, на самата автобуска станица Лептокарија кон Центар (до факултет за Туризам). До сега работеше како Тобако Трафика. Контакт тел. 072/313-644

„Ден“ во Сараево, Стеван Цаневски

МЗТ Скопје дене ска со почеток во 18 часот ќе се сретне со хрват скиот прволигаш Сплит во рамките од меморијалниот турнир „Мир за Делибашиќ“, што се одржува во Сараево. „Металците“ во текот на вчерашниот ден пристигнаа во главниот град на БИХ, одржаа и еден тренинг, па сега со нетрпение го очекуваат дуелот со Сплит, во кој што ќе се обидат да стигнат до својата прва победа во подготвителниот период. Подготовките почнаа неславно за „металците“, со оној голем инцидент и со тепачката во „Јане Сандански“ на мечот со украинскиот прволигаш Черкаси, по што следеа две контролни средби во Србија на кои што МЗТ беше поразен од Раднички Крагујевац и од Партизан. Сепак, Сплит ре ално е да леку послаб тим од двата српски претставници во АБАлигата, што им дава за право на „металците“ да се надеваат на успех на денешниот натпревар. - Овие натпревари се од големо значење за да се влезе во натпреварувачки ритам и добро е што против себе имаме квалитетни ривали. Сметам дека и на средбите во Србија одигравме ква литетно, со оглед на проблемите со кои се соочивме, но, исто така, и очекувам во Сараево да ја кренеме играта на уште повисоко ниво. Сплит ќе ни биде ривал и во АБА-лигата, па денешната пресметка ќе биде добра можност да се запознаеме со квалитетите на овој тим – изјави тренерот на МЗТ Скопје, Александар Тодоров. Кормиларот на македонски-

Денеска со почеток во 18 часот македонскиот првак во полуфиналето ќе ги одмери силите со екипата на Сплит

от шампион сè уште има огромни проблеми на центарската позиција поради повредите на Тодор Гечевски и на Кирил Николовски, кои воопшто не отпатуваа со тимот за Сараево. Ова ќе значи дека

Урош Николиќ и Ѓорѓи Чековски целосно ќе треба да го поне сат товарот во битката под кошевите, а главоболки на Тодоров му создава и повредата на грбот на Мијајловиќ, чиј настап е неизве сен.

ДЕБИ НА ПОПОВСКИ ТУРАЊАНИН

Вечерашниот дуел со Сплит со нетрпение го очекува и младиот Стефан Поповски Турањанин, кој конечно ќе го има своето деби во дресот на МЗТ Скопје. Талентираниот младински репрезентативец на Србија речиси еден месец тренира со „металците“, но поради незгодна повреда извесно време не му беше на располагање на тренерот Тодоров. Сепак, сега повредата е целосно санирана, па младиот крилен кошаркар токму против Сплит ќе има можност да докаже дека е доволно квалитетен за да го носи дресот на македонскиот шампион.


42

СПОРТ

Петок, 14 септември 2012 година

ПОЧЕТОК НА ВТОРИОТ КВАЛИФИКАЦИСКИ ТУРНИР

Одбојкарите на поправен во Острава

По поразителниот настап во Виена, машката одбојкарска репре зентација на Македо ни ја ќе се оби де да го поправи впечатокот во прет стој ни те три нат пре ва ри на за врш ни от ква ли фи ка ци ски тур нир во Остра ва, Че шка, што ќе се оди гра ат од де не ска до сабота. Во овој ква лифи ка ци ски цик лус за пласман на ЕП 2013 во Полска и во Данска, македонската ре пре зен та ци ја е во групата со Чешка, Хрватска и со Австрија. По првиот турнир Че сите ја потврдија уло-

гата на гла вен фа во рит и со три по беди го др жат пр вото ме сто кое обез беду ва ди ре ктен плас ман на ЕП. Хр ват ска е на второто ме сто со две по беди, Австри ја има ед на по беда, а Ма кедо ни ја е на последното ме сто без победа. Со три те по ра зи, ма кедонските одбојкари имаат само те о рет ски шан си, но ре ал но се мно гу да ле ку од бор бата за вто рото ме сто во групата кое обезбедува пласман во баражот за ЕП. Мотив за избраниците на селекторот Але ксан дар Та севски пред

Република Македонија ИЗВРШИТЕЛ Ванчо Марковски именуван за подрачјето на Основниот суд Тетово

И.бр.989/2012

ЈАВНА ОБЈАВА ( врз основа на член 46-б, од Законот за измени и дополнувања на Законот за извршување, Сл.Весник бр.8 од 17.01.2008 година )

Извршителот Ванчо Марковски од Тетово постапувајќи по барањето за извршување на доверителот Алими Насир со ЕМБГ 0607970473027, против должникот Нади Идризи од Тетово со ЕМБГ 0611960340727 и живеалиште на ул. Струшка бр. 16 во Тетово, заради остварување на парично побарување во вредност од 1.258.884,00 денари на ден 07.09.2012 година го: ПОВИКУВА Должникот Нади Идризи од Тетово со ЕМБГ 0611960340727 и живеалиште на ул. Струшка бр. 16 во Тетово, заради доставување на налог за извршување И.бр. 989/2012 од 27.04.2012 година, изготвен врз основа на член 154 од ЗИ, како и налог за извршување И.бр. 1650/2012 од 15.06.2012 година, изготвен врз основа на член 157 од ЗИ во рок од 3 (три) дена од денот на последното 6 (шесто) објавување на ова јавно повикување во јавното гласило. Се предупредува должникот Нади Идризи дека ваквиот начин на доставување се смета за уредна достава и дека негативните последици кои можат да настанат ги сносат самите странки. Ова објавување претставува ПРВА ОБЈАВА на јавниот повик. 07.09.2012 година Извршител Тетово Ванчо Марковски

вто ри от ква ли фи ка ци ски турнир е да à се реваншираат на Австри ја за не среќ ни от пораз во Виена со 3-2 и освоју ва ње на тре тото ме сто во групата, што ќе значи избегнување на претква лификации те за след ни от ква ли фи ка ци ски цик лус за ЕП 2015. Настапот во Острава, Македонија го отвора со денешниот дуел против Хрватска од која во Виена бевме поразени со 3-0, утре е мечот со Чешка, а в сабота е завршната пресметка со Австрија. Б.Б.П.

Иниеста ќе паузира две недели Најдобриот фудбалер на Европа, според изборот на УЕФА, Андрес Иниеста, во наредните две недели ќе биде надвор од фудбалските терени поради повредата на бутниот мускул што ја заработи на квалификацискиот меч меѓу Грузија и Шпанија. Тој поради ова ќе го пропушти претстојниот меч на Барселона во Примера дивизион со Хетафе, а нема да му биде на располагање на тренерот Тито Виланова и за почетниот дуел во Лигата на шампионите против Спартак Москва. Се очекува Иниеста за две седмици да се врати во составот на Каталонците и да конкурира за првотимски статус за натпреварот против Гранада.

Попов, за почеток, резерва во ВБА Македонскиот интернационалец Горан Попов ќе биде резерва на првиот натпревар на кој ќе се појави во дресот на ВБА утре против Фулам на гостински терен. Менаџерот на премиерлигашот Вест Бромвич Албион, Стив Кларк, за британските медиуми истакна дека Попов ќе мора да чека шанса од клупата. Засега Лајам Риџвел е првата опција за Стив Кларк за левата бековска позиција, а Попов, кој дојде како позајмица во последниот ден од летниот преоден рок, ќе треба да

се докаже на тренинзите и на натпреварите за да се избори за првотимски статус. - Горан ќе почне како резерва, ниту тој нема илузии дека веднаш ќе биде првотимец. Тој знае дека доаѓа во клуб каде што ќе треба да се бори за место во тимот, впрочем како и сите останати фудбалери. Зголемената конкуренција може само да биде добивка за клубот. Во моментов, на позицијата лев бек предност има Лајам Риџвел - изјави Стив Кларк.


Петок, 14 септември 2012 година

СПОРТ

43

„ЦРВЕНАТА ФУРИЈА“ ОДРЖУВА НЕВЕРОЈАТЕН РЕКОРД

Цели 19 години без пораз во квалификации за СП

Европскиот и светски првак има серија од 23 последователни победи во квалификациите, а последниот пораз го забележала на 31 март 1993 година

Ф

удбалската репрезентација на Шпанија урива рекорди, бележи фантастични ре зултати во серија, а последниот пораз во квалификации за Светско првенство го забележа пред 19 години, поточно на 31 март 1993 година. Тогаш Данска била подобра и ја совладала „црвената фурија“, но во натпревар кој немал голема натпреварувачка важност затоа што Шпанците претходно има ле пет победи со кои успе а ле да се пласираат на СП 1994. Оттогаш, во мундијалски ква лификации Шпанија има остварено 35 победи и девет нерешени резултати, а во последните пет години имаат серија од 23 последователни победи. Последна селекција која може да се пофали дека успеала да à „украде“ бод е репре зентацијата на

Исланд. Мечот што се одигра на 6 септември 2007 година заврши со резултат 1-1. Овие факти, неверојатни резултати и рекорди, само потврдуваат дека Шпанија е неприкосновена во светот на фудбалот, а покрај сениорската репрезентација, одлични резултати по стигнуваат и младинските селекции, па доминацијата по стојано се продолжува. - Филозофијата е јасна, на се-

кој натпревар одиме на победа. Репрезентацијата е светост, за неа се игра и повреден и болен, секогаш кога те држат нозете. Се трудиме максимално да ја оправдаме довербата на селекторот и по стојано сакаме да сме на врвот. Тоа не е нималку лесно, но секогаш имаме огромни мотиви за да играме во националниот дрес – вели капитенот на шпанската фудбалска репрезентација, Икер Касилјас. На првиот меч од новите ква-

лификации за СП 2014 во Бразил, шпанската фудбалска репрезентација урна и уште еден рекорд. Успеа да има по сед на топката од неверојатни 80 проценти во текот на дуелот против Грузија, а победи со 0-1 со голот на Роберто Солдадо во 86. минута. Претходно, рекордот за посед на топката на еден меч исто така беше во сопственост на Шпанците, кои на дуелот со Костарика имаа посед од 79 проценти од вкупното време на натпреварот.

ЗАТОА ШТО СЕ ЧУВСТВУВА КАКО АЛБАНЕЦ ВО ДРЕСОТ НА ШВАЈЦАРИЈА

Џака намерно не даде гол против Албанија

Репре зентативецот на Швајцарија, Гранит Џака, ја шокира спорт ската јавност во оваа земја со изјавата дадена само еден ден по мечот против Албанија, дека намерно не сакал да по стигне гол затоа што се чувствува како Албанец. При водство на Швајцарците

од 2-0, овој фудба лер изле зе сам пред голот на Албанија, но не сакаше да шутира, туку лесно ја загуби топката. По ова имаше многу ре акции за неговата игра, а Гранит Џака се огласи со свој став преку „Фејс бук“. - Ме обле аја многу емоции,

позитивни, но и негативни, и едно ставно не знаев како да се одне сувам. Секој може да си мисли што сака, но јас јавно велам дека се чувствувам како Албанец и затоа ре агирав на тој начин - изјави напиша Гранит Џака на својот профил на „Фејс бук“.

Гранит Џака е роден на Ко сово, а во раното дет ство како рас елено лице со сво ето семејство се пре селил во Швајцарија. Таму играше за сите младински селекции на Швајцарија, а сега е стандарден член на сениорскиот национален тим.


44

Н

ПИСМА

Петок, 14 септември 2012 година

За темелите на ВМРО-ДПМНЕ

е претставува никакво изненадување што угостителскиот работник од Берлин, Гојко Јаковлевски, и „соговорниците кои инсистираат на анонимност“, дури цели 7 месеци по промоцијата на книгата „Борис Змејковски, современиот Дамјан Груев“ од проф. д-р Бранислав Синадиновски смогнаа „сили“ и „храброст“ да шпекулираат, измислуваат, клеветат и лажат околу улогата на вистинските основачи и идеолози на ДПМНЕ, односно ВМРО-ДПМНЕ, нејзиниот прв генерален секретар Борис Змејковски и нејзиниот прв партиски министер за надворешни работи, притоа не одбирајќи средства, во недостиг од аргументи, грубо да ги нападнат нивната чест и углед. Тоа е и нормално затоа што сите тие, ако нивните наредбодавци (од кои еден тврди дека Драган во април 1990 година од Шведска му се јавил по телефон на Костадин Диневски - Динката, иако тој почина и го закопавме на 13 февруари 1990 година) објективно не можат да знаат за историските настани во кои немале никакво учество, ниту, пак, имале каков било придонес во истите, освен сликањето со оваа или онаа личност од тогашното партиско раководство. Ако само се обиделе да ја прочитаат обемната емпириска студија на проф. д-р Бранислав Синадиновски, која се темели на бројна оригинална докуметнација, која првпат се објавува, што за сите нив, изгледа, било тешко, затоа што во животот, по сè изгледа, не се занимавале со научно-истражувачка работа, немале да имаат потреба да шпекулираат, клеветат, измислуваат и да лажат. Во книгата, имено, јасно е кажано дека нерегистрираната и регистрираната ВМРО-ДПМНЕ се формирани во Скопје, во бараката „Македонка“ или, поточно кажано, тука е иницирано нивното формирање, а не во странство, јасно е кажано кои се 4 основачи и идеолози на партијата, меѓу кои, за Дневниот весник „Ден“ е отворен за различни мислења, но се оградува од ставовите на колумнистите

жал, го нема Гојко Јаковлевски и тие што сакаат да останат анонимни, кој ги има сочинето првите партиски документи и како до нив дошло итн. Јасно и аргументирано е кажано дека македонската емиграција беше исклучиво економска, а не политичка, за разлика од српската и од хрватската, што беше и причината Борис Змејковски да ги пренесе првите партиски документи на ДПМНЕ во Шведска, а потоа тајно да го префрли со кола и Драган во странство со единствена цел да се анимира заспаната македонска економска емиграција во создавањето на новиот политички субјект и на новата македонска држава, во што успехот беше никаков. Покрај Костадин Диневски – Динката, д-р Бранислав Синадиновски, и повремено Драган Богдановски, чие здравје, поради долгогодишниот затвор,

Ступидните шпекулации на самопрогласениот партиски основач на ВМРО-ДПМНЕ и на „соговорниците кои инсистираат на анонимност беше нарушено, а тој живееше и во постојан страв од полицијата, главната моторна, движечка сила во создавањето на ВМРОДПМНЕ, односно во организирањето на нејзиното основачко собрание, при собирањето на потписите на 120 личности (меѓу кои на прво место е името на Борис, а ги нема имињата на Љубчо, Драган, Гојко и др.), што беше неопходно за регистрирањето на партијата, во ширењето и разгранувањето на партиската мрежа низ републиката, беше Борис Змејковски и неговиот брат Владо Змејковски и мал број нивни истомисленици. Во куќата на Борис Змејковски на ул. Горноврановска 122 се наоѓаше првиот партиски штаб и на таа адреса гласи регистрацијата на партијата, тука подолго време жи-

вееше Љупчо со жената, а извесен период и Драган, на кој Гојко тврди дека станот во полициската зграда во Капиштец, кој беше озвучен, му го купила емиграцијата, и тоа веројатно го направила по грешка! Борис беше тој кој во почетокот со свои финансиски средства ја финансираше активноста на партијата, а Бранко беше тој кој со свои средства ја опреми приемната канцеларија во денешниот штаб на партијата, така што на тој план македонската економска емиграција немаше никаков удел. Освен Драган Богдановски, никој од македонската економска емиграција не беше избран во ниту едно партиско тело, ниту, пак, учествуваше во донесувањето на каква било одлука на партијата во тие судбоносни мигови за историјата на Македонија, туку мирно си седеа во странство и си го тераа својот приватен бизнис. Никој од нив, освен Драган, а потоа Борис и Бранко, не беа тепани и малтретирани од македонската полиција. Денес Гојко и сличните нему анонимци леат крокодилски солзи над Драган, а забораваат дека тој кога излезе од „Идризово“ преживуваше само благодарејќи на финансиската помош од Динката, Борис и од Бранко. Ако Гојко и сличните нему толку многу го сакаа Драган, сигурно немаше да дозволат неговото тело од Шведска во Скопје да се пренесе со помош на семејството Ѓорѓовски од Стокхолм. Ако Гојко и сличните нему анонимци тврдат дека ниту силата ниту идеологијата не била кај Борис Змејковски, тогаш тие се контрадикторни затоа што ниту силата ниту идеологијата не беше ниту кај Драган бидејќи кога тој ја напушти ВМРО-ДПМНЕ и во 1993 година во Прилеп основа нова партија, таа веднаш се распадна. Тоа зборува дека отсекогаш и силата и идеологијата на партијата била во македонскиот народ и во неговите вековни исконски желби и намери за создавање своја самостојна и независна македонска држава. Во написите на Гојко и тие што сакаат да останат анонимни се оди дури до таму што Борис Змејковски се обвинува за криминал, без

никаков срам и перде, без никаков документ, тврдејќи притоа дека, наводно, тоа Драган го барал како основа за негово разрешување од партијата. И не само тоа, туку се тврди и дека легално избраниот Борис Змејковски за генерален секретар на партијата, самиот се прогласил за генерален секретар. Тоа не би го направиле ниту оние кои практикуваат лекарска помош поради својата здравствена состојба и маките кои ги имаат, а камо ли разумни и цивилизирани луѓе. Наместо да шпекулира, измислува, клевети и да лаже, самопрогласениот основач на партијата треба да каже на која партиска функција некогаш се наоѓал, во која партиска одлука непосредно учествувал, кому и колку дал финансиски средства за партијата и зошто и по нејзиното основање си остана во Берлин да си го води својот кафански живот и работа, а не дојде во Скопје, како „загрижен патриот“ и „идеолог“ да му помогне на македонскиот народ и на македонската држава. Самопрогласениот „основач“ и „идеолог“ на партијата и тие кои сакаат да останат анонимни (а анонимно обвинуваат без никаква аргументација) треба да кажат кој беше човекот кога Драган сè уште беше во „Идризово“ ја имаше привилегијата со хеликоптер на полицијата да слета во дворот на затворот и да го посети Драган? Затоа Гојко, кафеанскиот работник од Берлин, и тие кои сакаат да останат анонимни, најмалку имаат морално право и образ да зборуваат за ДПМНЕ и за ВМРОДПМНЕ, за чие дејствување и растеж можат многу да научат од книгата на проф д-р Бранислав Синадиновски „Борис Змејковски, современиот Дамјан Груев“. Тие можат да раскажуваат прикаски во чија содржина нема да им веруваат ниту малите деца.

Со почит Основачи и идеолози на партијата: Борис Змејковски, прв генерален секретар проф д-р Бранислав Синадиновски, прв партиски министер за надворешни работи


ПИСМА

Петок, 14 септември 2012 година

Умберто Еко за Евреите во Франција

Д

еновиве, кога ја читав книгата „Прашките гробишта“ од познатиот италијански писател, филозоф и масмедиолог Уберто Еко, на страницата 458 сретнав интересни кажувања за одно сот кон Евреите во Франција во 19 век. Сметајќи дека изне сените тези ќе бидат интересни и за поширокиот круг на читателите на „Ден“, ви ги испраќам без какви било интервенции. „...Непријателот, за да биде препознатлив и да предизвикува страв, мора да се наоѓа дома или барем пред домашниот праг. Ете зошто ги одбрав Евреите. Божјото провидение ни ги да ло, па тогаш, ајде, да ги искористиме и да се молиме да има секогаш некој Евреин што ќе го мразиме или од кого ќе се плашиме. Ни треба непријател за да му се влее надеж на народот. Некој рекол дека патриотизмот е последното прибежиште на битангите: тој што нема морални принципи обично се зат скрива зад некакво знаме, а и копилињата секогаш се повикуваат на чистотата на својата раса. Националниот идентитет е последниот ре сурс на безимотните. Затоа чувството на идентитетот се темели врз омразата, врз омразата кон оној

ХОРОСКОП

21.03 19.04

20.04 20.05

што не е идентичен. Омразата мора да се негува како општествена страст. Непријателот е пријател на народот. По стојано ни треба некој да го мразиме за да најдеме оправдание за сопствената бедност. Омразата е вистинската праисконска страст. Љубовта е таа што прет ставува нормална со стојба. Затоа Христос бил усмртен: говорел против природното. Не можеш да сакаш ист човек цел живот, од ваква неможна надеж се раѓаат браколомство, мајкоубиство, предавство на пријатели... А напротив, може да мразиш некого цел живот. Под услов да е тука, по стојано пред очите и да ја потхранува нашата омраза. Омразата го грее срцето...“ Афродита Марковиќ

Овен - Изгледате многу смирено иако се чувствувате многу вознемирено. Внимавајте што зборувате и контролирајте ги емоциите. Совет: одете во природа да се опуштите. Бик - Уживајте во присуството на личноста која ја сакате ина која à се воодушевувате. Не дозволувајте непредвидените работи да ви го расипат расположението. Совет: пијте течности.

21.05 20.06

Близ на ци - Многу сте љубопитни, а таа карактеристика е добро само кога е во умерени граници. Бидете пофлексибилни. Совет: изненадете го партнерот со некој мал подарок.

21.06 22.07

Рак - Состојбата на работа бара поголема концентрација и ангажираност. Дајте сè од себе за да оставите добар впечаток. Совет: поактивно занимавајте се со некој спорт.

23.07 22.08

23.08 21.09

22.09 23.10

24.10 21.11

НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1321 - Умре италијанскиот писател, филозоф и политички мислител Алегиери Дуранте, познат како Данте Алигиери. Изучуваше јазици, право и филозофија, а се занимаваше и со политика поради што во 1302 година беше протеран од неговата родна Фиренца. 1918 - Во Прилеп е роден проф. др Димко Кепески, еден од основачите на Клиниката за ортопедски болести во Скопје. Умре во Скопје, на 27 ноември 1996 година. 1924 - Во познатите септемвриски горно-џумајски колежи е убиен Арсениј Јовков, македонски револуционаер и публицист. Учествуваше во Илинденското востание. Тој е првиот македонски филмски сценарист, според чие сценарио е снимен документарниот филм „Македонија на филм“ во 1923 година. Роден е во селото Селци, Струшко, на 25 март 1884 година. 1928 - Во Прилеп е роден Димитар Гешоски, еден од најпознатите македонски артисти. Во својата богата артистичка дејност оствари над стотина театарски, телевизиски и филмски ликови. Умрел во Скопје, на 29 октомври 1989 година. 1971 - Во Скопје умре Томо Владимириски, македонски академски сликар и сценограф. Во сликарството мотиви му се луѓето, историјата и пејзажите на Македонија. Роден е во Скопје, на 26 август 1904 година. 1996 - Во Прилеп умре Пеце Атанасоски, македонски инструменталист - гајдаџија. Роден е во селото Долнени, Прилепско, во

Лав - Со партнерот не можете да најдете заеднички јазик, дури и за најосновните и најбаналните работи. Потребен е сериозен разговор. Совет: имате повеќе прашања, отколку одговори. Девица - Направете правилна поделба на вашето слободно време. Ако сте добро организирани, ќе имате време и за работните обврски и за семејниот живот. Совет: почнете со планирање на одморот. Вага - Средбата со една личност ќе ги раздвижи вашите емоции и цел ден ќе го поминете со евоцирање спомени од таа средба. Совет: сочувајте ја самоконтролата. Скорпија - Добро знаете да ја процените секоја ситуација, а тоа ви е од голема помош за да донесете правилна одлука. Совет: ве иритира отсутноста на партнерот, обидете се да бидете позабавни.

22.11 21.12

22.12 19.01

20.01 18.02

19.02 20.03

45

1926 година. 1996 - Умре Благоја Николовски, македонски вокален солист-тенор. Роден е во 1935 година. 2005 - Во Скопје почина најуспешната македонска падобранка во женска конкуренција Нада Ицева - Салџиева. Таа има изведено преку илјада падобрански скокови и беше членка на женската падобранска репрезентација на Југославија. Победник е на повеќе меѓународни падобрански купови и е републички рекордер во женска конкуренција во сите падобрански дисциплини. Добитник е на највисокото признание на ФАИ - Меѓународна воздухопловна федерација - „Златна мечка со три дијаманти“. Македонскиот олимписки комитет во 1998 година, кога го изведе својот последен скок, ја прогласи за македонски спортски великан. Родена е во 1934 година во село Павлешенци, Свети Николе. 2007 - Меѓународниот Црвен крст соопшти дека најмалку 150 луѓе загинаа, а повеќе од сто илјади се евакуирани поради поплавите и невремето кои ја зафатија Африка. Невремето највеќе ги погоди Етиопија, Руанда и Уганда. Обединетите нации соопштија дека поплавите загрозиле 500.000 жители во 12 африкански земји и дека уништиле обработливо земјиште и станбени објекти, како и дека во некои земји се поплавени и цели градови. 2009 - Умре американскиот глумец Патрик Свејзи, кој беше познат и како одличен професионален танчер, а кариерата ја почна во мјузиклите на Бродвеј.

Стрелец - Почетниот неуспех не треба да ве обесхрабрува, следуваат подобри денови. Совет: не вознемирувајте се за работи кои не се однесуваат на вас, бидете порасположени. Јарец – Бидете претпазливи што зборувате пред една драга личност, вашите зборови можат да бидат погрешно разбрани. Совет: желбата да се докажете на работа во најдобро светло ве истоштува. Водолија - Ако сакате да одите на одмор, вистинско време е да направите анализа дали можете да си го дозволите тоа. Совет: потребни ви се повеќе часови сон и одмор. Риби - Недоразбирањето што го имавте со еден бик веќе е минато. Гледајте посветло на иднината, следуваат убави денови. Совет: не одбивајте ја поканата за вечерно дружење.


46

ИНФОРМАТОР

Петок, 14 септември 2012 година

Жанр: акција Режија: Симон Вест Почеток: секој ден од 23 часот КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Лурдс“ Жанр: драма Режија: Џесика Хашнер Почеток: понеделник и четврток во 13.00 часот

Отворен од вторник до недела од 10.00 до 18.00 МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА „Традиционални предмети од метал“ „1+ 1 Живот и љубов низ македонската историја“ MUNICIPiVM STOBENSIVM – Римска монетарница во Стоби

„Вонземјани од соседството“ Жанр: комедија, научна фантастика Режија: Акива Шафер Почеток: секој ден од 15 часот КИНО „РАМСТОР“ „Каубојци и вонземјани“ Жанр: акција, авантура, научна фантастика, спектакл Почеток: 10.30 и 13.00 часот

„Ледена доба 4“ Жанр: анимација, авантура, комедија Режија: Стив Мартино, Марк Турмејер Почеток: 15.00 часот

„Огледалце, огледалце“ Жанр: авантура, комедија, драма Режија: Тарсем Синг Почеток: 16.00 и 18.30 часот

„Човек пајак“ Жанр: акција, хорор, научна фантастика Режија: Ридли Скот Почеток: 17.00 часот

„Балкан базар“ Жанр: драма Режија: Едмонд Будина Почеток: 21 часот

„Бетмен - Издигнување на темниот витез“ Жанр: акција, криминалистика, драма Режија: Кристофер Нолан Почеток: 20.00 и 23.00 часот

„Што да очекувате кога очекувате“ Режија: Кирк Џонс Жанр: комедија, романса Почеток: 19.30 и 22.00 часот ИЗЛОЖБИ МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И САМОСТОЈНОСТ, МУЗЕЈ НА ВМРО И МУЗЕЈ НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИСТИЧКИОТ РЕЖИМ Меѓународна колекција

Сала 2: „Шрек“ Почеток: 11.00 и 13.00 часот „Првиот одмазник - Капетан Америка“

„Платеници“

Жанр: акција, авантура, научна фантастика Режија: Џо Џонстон Почеток: 15.00 и 17.15 часот

МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ Изложба на дела од Борка Аврамова „Приказна за изгубениот рај“ Марина Лешниковска Национална колекција Глигор Чемерски Меѓународна колекција Јон Григореску МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Постојана поставка НАЦИОНАЛНА ГА ЛЕРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: Даут-пашин амам, Чифте-амам и Мала станица Постојана поставка Објектите на Националната галерија работат од 10.00 до 18.00

ЗРНЦА НА МУДРОСТА Морам да го истуркам својот камен по ридот на мојот живот, со што поголемо морално достоинство! Меша Селимовиќ Ако се обидете разумно да размислувате за

l

22

l

Тетово l

Гостивар

Куманово

24 24

Велес l

25

l Дебар

24

21

21

20 l Охрид

23

l Радовиш

l Неготино

l Кавадарци

l Струга

l Делчево

l Штип

l Кичево

l Прилеп

24

l Струмица

24 l Гевгелија

Битола

18

l Ресен

Тој што сака, верува во невозможното! Вилијам Шекспир

Денеска ќе имаме облачно и дождливо време. Во Скопје минималната температура ќе биде 15 Целзиусови степени, а максималната 24 степени. Видливоста ќе биде до 10 километри, а влажноста 54 проценти. Биометеото е неповолно за луѓето со хронични болести.

l

21 12 САБОТА 24

27

Барселона

30

Букурешт

24

Будимпешта

18

Загреб

27

Софија

29

Атина

24

Приштина

19

Сараево

25

Белград

26

l Кочани

24

Без победа над стравот, храброста не е храброст! Народна поговорка

Во текот на денот ќе дува слаб ветер од северен правец, кој ќе се движи со брзина од 14 километри на час.

24

Крива Паланка

22

22

20

20

Љубовта е јазик, кој слепиот може да го види, а глувиот да го слушне! Марк Твен

l

Скопје l

21

љубовта, ќе го изгубите разумот! Француска поговорка

10 НЕДЕЛА 24

9 26 ПОНЕДЕЛНИК


" SAGITTARIUS# TARIUS#

Рецепт на денот

Потковици со маслинки ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

200 мл јогурт 1 јајце 550 г брашно 100 мл вода 200 г маслинки 50 мл масло за јадење 150 г моцарела 20 г квасец 50 г путер 1 лажица сол 100 г сусам 15 г шеќер

OPTI^KI CEVKI SO OGLEDALA I [ARENI STAKLENCA

É

S

^ESNO, ODGOVORNO ^OVEK [TO GLEDA VO TEMNICA

DADEN GLAS NA GLASAWE (VOTUM)

DOMA]IN (MN.)

ARTISTOT KALHUN

SRPSKA PEJA^KA VESNA

PEJA^KATA ILIEVA LI^NA ZAMENKA

Ê

V

BUSOLA NA AVION

SKOPJE NEBESNO SIN PO BOJA

STRU^WAK ZA JAZIK I LITERATURA (MN.)

AVSTRIJA EDNOSTAVNOST, BEZ TE@INA

DR@AVA VO EVROPA

Æ

ANA ZAMER LIPKE SEBI^NI LU\E

D

VITAMINOT B1

MUZI^KA KOMPOZICIJA SKIJA^KA MAGONI

FUDBALSKI KLUB OD ZAGREB DOLINA GRUPA MO]NICI NA VLAST EKSCESI

KISLOROD

STRU^NA KRITIKA MUSLIMANSKA SEKTA

MORSKO @IVOTNO, SEPIJA ORGANI ZA SLUH MUSLIM. MA[KO IME

"NOMINATIV# TONA LI^NA ZAMENKA DEL OD TENISKI ME^

OPERSKI PEJA^

MA[KI POTOMOK MILICA STOJANOVA

PISATELOT ISTRATI

Æ

PLATONOVOTO KOSMI^KO U^EWE TEMPO

F

TESTENINI ZA SUPA

NEUTRON

DOM, @IVEALI[TE

EDNAKVI

3 1

5

2 9 3 1 5 5 8 6 7 6 9 8 7 4 8 5 6 1 3 4 8 2

4 2

6 7 8

6 5 4 9 7 5 1 4 7 7 2 1 3

1

3

6 2 9 7 8 5 1 6 9 4 9 8 3

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: KONVERZIJA, AVIO KOMPANIJA, LEKTORI, SK, ESTONIJA, A, DINAMO, AZL, DOL, MENUET, O, OLIGARSI, SIPA, OCENA, KS, U[I, NOM, OPERIST, TI, PANAIT, SIN, FIDE, TIMEJ, ISTI, STAN; SUDOKU: 1) 764 231 859, 295 678 314, 381 594 762; 532 986 471, 476 152 983, 918 743 526; 829 315 647, 157 469 238, 643 827 195; 2) 658 143 729, 297 865 134, 134 972 856; 721 359 468, 946 728 315, 583 416 297; 369 284 571, 815 637 942, 472 591 683

ПРИГОТВУВАЊЕ:

IVAN PAVLOV

TRANSFORMACIJA, PREOBRAZBA

"KOWSKA SILA#

Квасецот се растопува во малку вода и со шеќерот. Кога ќе стаса, се додаваат брашното, јајцето, јогуртот и солта. Се заме сува те сто кое треба да стои еден час. Потоа те стото се дели на два дела, а од секој дел се прават по пет топчиња. Од секое топче се расукува кора и со нож на повеќе ме ста се прават линии. Кората потоа се премачкува со путер, се ставаат сечканите маслинки и моцарелата и потоа кората се витка во кифла. Одозгора се премачкува со јајце и се попрскува со сусам. Се печат на 250 Целзиусови степени.

47

РАЗОНОДА

Петок, 14 септември 2012 година


ВИЦОТЕКА

Четворица пријатели по долг период се сретнуваат и сите кажуваат за успесите на своите синови. Првиот вели: - Мојот син мене ми е голема гордост, студираше економија и секој ден сè повеќе напредува на работното место. Толку се збогати што пред некој ден на својот пријател за роденден му купи нов „мерцедес“. Вториот пријател рекол: - И мојот син мене ми е голема гордост, се вработи во голема авиокомпанија, па потоа стана и пилот. Сега е и сопственик на компанијата, пред некој ден на својот пријател за роденден му купи авион. Третиот пријател рекол: - Одлично, и мојот син е многу успе-

шен, формираше своја градежна фирма и сè во животот добро му оди. Пред некој ден на својот пријател за роденден му подари куќа од 300 квадратни метри. Кога дошол на ред четвртиот пријател, рекол: - Мојот син не е толку успешен, но јас сепак сум горд на него и многу си го сакам. Тој е хомосексуалец и работи во ноќен клуб. Каков срам, каква трагедија! - коментирале тројцата пријатели. - Јас не сум посрамотен, мој е и го сакам таков каков што е, а и во животот не му оди толку лошо. Пред две недели му беше роденден и од своите момчиња доби нов „мерцедес“, авион и куќа од 300 квадратни метри!

ТИКЕТ СЕК Ј ПСЖ Тулуз Динамо З. Осијек

1 1

Зенит Терек Оксер Истрес

Коефициент 4,6

1 1

Den 14 Septemvri  

Dneven Vesnik Den

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you