Page 1

vo ovoj broj

ОГЛАСНИК М

www.den.mk

СЕ РАЗГОРУВА БИТКАТА СО ВЛАДАТА

„Макпетрол“ возвраќа, го секнува гасот

8-9

25o 2-3

Четврток 10 мај 2012 година, Година 1, број 47

цена 10 денари

ПО ГРЦИЈА, ИСТОЧНИОТ СОСЕД НИ ПОДГОТВУВА НОВО „ИЗНЕНАДУВАЊЕ“ ВО ЕУ

Бугарија токми тивко вето? На состанокот на Европскиот совет, на кој се решава дали Македонија ќе добие датум за преговори, покрај Грција, и Бугарија ќе се спротивстави на таквата можност

Спонтани протести под строга контрола

4-5

КАКО ДА СЕ ИЗБЕГНЕ БАНКРОТ?

Грција ќе бара спас во нови избори

16-17


2

ВЕСТИ

Четврток,10 мај 2012 година

РАЗОЧАРАНА ОД ОДНОСОТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ВЛАСТИ И

КОМЕНТАР

Катерина ГЕТЕВА

Политичка „истрага“ Терористите од езерото од завчера се шест. Во притвор за „Монструм“ сега има осуммина, а двајца од осомничените за убиството на четирите момчиња и рибарот се во бегство. Шестиот осомничен до пред два дена бил заштитен сведок, ама сега е дел од главната група која стои зад петкратното убиство. МВР пласираше информација дека се уапсени дваесет иако беа уапсени само осумнаесет бидејќи двајца од осомничените се во бегство. Од прва на сите им залепија етикета - група радикални исламисти! Некои од нив и компањони на Талибанците против НАТО во Авганистан! Па, сега јавноста ,,пресметува“ - уапсени, осомничени, заштитени сведоци, еднаш сите терористи, потоа дел од нив само со пиштоли без дозвола, еднаш ослободени, потоа притворени... Не е ништо спорно ако специјалци со пушки апселе жени, па и чесни муслиманки, како што ги нарекува ИВЗ, доколку истрагата упатувала кон нив. Не е спорно и тоа во полициска станица или пред истражен судија на распит да биле однесени дваесет, триесет, педесет лица. Сигурно полицијата не ги собирала случајно од улица, туку нашле некаква врска со осомничените за егзекуцијата кај езерото. Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, кои Владата ги има назначено да го претставуваат врвот на МВР, сигурно знаат дека во нивните јавни настапи со кои собираат политички поени, сепак, зборуваат во име на долгогодишни професионалци на кои не им е првпат да сработат акција против терористи, криминалци, убијци... Но, би требало да знаат дека, притоа, à се обраќаат и на јавноста која знае да собере два и два и што е уште поважно, која е особено чувствителна кога станува збор за проблеми поврзани со меѓуетничките односи. ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: „Вила Принт“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

ДЕПОНЕНТИ: Охридска банка, жиро-сметка 530-0101014688-20 Еуростандард банкa, жиро-сметка 370-0111002339-25 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач - Живко Серафимовски, Управител - Дејан Костадиноски, Главен и одговорен уредник - Коле ЧАШУЛЕ, Заменик на главен уредник - Горан ПЕТРЕСКИ, Помошник на главен уредник - Диана МЛАДЕНОВСКА Уредници: Маја Анастасова, Илија Лопарски, Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски, Александар Божиновски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Владимир Димовски Систем-администратор: Огнен Митев Редакција: redakcija@den.mk, 02/3162 666 marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

Бугарија ни токми тивко вето за ЕУ?

Очигледно е дека Македонија не ја разбира улогата што Бугарија може да ја има на патот на земјата кон ЕУ и затоа треба да праќа позитивни сигнали, а не говор на омраза, смета бугарскиот државен врв

Н

Игор Чавески

а состанокот на Европскиот совет во јуни, на кој треба да се одлучува дали Македонија ќе добие датум за преговори, покрај Грција, и Бугарија ќе се спротистави на таквата можност, сè додека земјата не ги реши сите отворени спорови со соседните држави. Тоа, како што дознаваме од дипломатски извори, е резултат на разочарувањето на официјална Софија од однесувањето на македонските власти и од непријателскиот тон во овдешните медиуми со кој веќе подолг период Бугарија е претставена како еден од најголемите непријатели на Македонија. Последното случување што ја прелило чашата кај бугарските власти бил инцидентот за време на чествувањето на годишнината од смртта на Гоце Делчев, кога на амбасадорот на Бугарија, Иван Петков, група хулигани не му дозволија да положи цвеќе на гробот на револуционерот. Амбасадорот Петков пред неколку дена имал телефонски разговори со бугарските

власти кои сакале директно да бидат запознаени со сите детали за инцидентот. Властите во Софија во разговорот со амбасадорот биле децидни дека официјално Скопје ја злоупотребува пружената рака за соработка од Бугарија. Според нив, станало очигледно дека Македонија не ја разбира улогата што Бугарија може да ја има на патот на земјата кон ЕУ и затоа треба да праќа позитивни сигнали, а не говор на омраза. На состанокот на Советот, кој треба да се одржи на средината на јуни, главниот аргумент со кој Бугарија ќе се спротистави Македонија да добие датум за преговори ќе бидат добрососедските односи. Конкретно, Бугарија ќе побара од ЕУ да à наложи на Македонија да ги реши сите отворени прашања со источниот сосед и да даде ветување дека во иднина нема да се случуваат слични инциденти. Односите меѓу Македонија и Бугарија ќе се најдат на една од следните седници на Европскиот парламент. Таквата можност пред неколку дена ја најави бугарскиот пратеник

Иванов го посети Попоски Стратегиските определби на Македонија во доменот на надворешната политика биле тема на разговор на вчерашната средба меѓу претседателот Ѓорѓе Иванов и министерот за надворешни работи, Никола Попо ски. При посетата на Министерството за надворешни работи, шефот на државата, како што изјави по средбата, се информирал и за состојбите во регионот и во Европската Унија, како и за претстојното преземање од страна на Македонија на претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа, што ќе се случи во јуни. - Соработката која ја остваруваме со МНР веќе дава видливи резултати и затоа искажав голема благодарност и на министерот и на Министерството што секогаш кога настапува во сферата на надворешната политика градиме заеднички ставови и заеднички се усогласуваме за оние прашања за кои како држава треба да имаме свој став - рече Иванов.

Запрашан дали ја разгледувале можноста за редефинирање на амбасадорскиот состав, шефот на државата изјави дека тоа е тековна активност со оглед на тоа што на некои амбасадори им истекува мандатот, а други се поставуваат за дипломатски претставници на земјата без да посочи какво било ново име.


ВЕСТИ

Четврток,10 мај 2012 година

3

ОД НЕПРИЈАТЕЛСКИОТ ТОН ВО МЕДИУМИТЕ

Андреј Ковачев, кој нагласи дека е разочарувачки што македонските власти не го осудиле инцидентот и дека за тоа мора да бидат информирани европските пратеници. Слични пораки доаѓаат и од бугарскиот премиер Бојко Борисов, министерот за надворешни работи Николај Младенов, како и од потпретседателката Маргарита Попова. Бате Вангелов, член на ОМО Илинден-Пирин, кој веќе една деценија води битка со бугарските власти за регистрација на нивната партија, нагласува дека заканите на официјал-

ФОТО ВЕСТ

Македонија го прослави Денот на Европа Македонија со серија активности вчера го одбележа 9 Мај, Денот на Европа. На овој ден, во 1950 година, тогашниот министер за надворешни работи на Франција, Роберт Шуман, го презентираше предлогот познат како Шуманова декларација, кој се смета за почеток на формирањето на денешната Европска Унија. По тој повод, во земјава беа организирани повеќе хепенинзи, а делегацијата на ЕУ во Скопје организираше конференција на тема „Како да ги зајакнеме граѓаните во Европа“.

на Софија треба да се сфатат сериозно. - Бугарија како членка на ЕУ ги има истите механизми да ја блокира Македонија да ги почне преговорите со ЕУ како и Грција. Затоа, за Македонија е особено важно да има подеднакво добри односи и со Софија и со Атина - објаснува Вангелов. Се очекува бугарските власти да инсистираат Македонија што поскоро да го потпише и договорот за добрососедство кој Бугарија à го понуди на Македонија како нова рамка на регулирање на односите меѓу двете земји. Маке-

донија одбива да го потпише договорот бидејќи во него биле наведени неколку делови кои биле неприфатливи за македонската експертска група, која учествува во разговорите со нивните бугарски колеги. Неофицијално, работата запнала бидејќи Бугарија барала Македонија да се согласи заеднички да се слават некои историски настани, како што е Илинденското востание, и во македонските учебници во кои се говори за Втората светка војна да се избрише делот каде што Бугарија е претставена како окупатор на Македонија.


4

ВЕСТИ

Ван Ромпуј: ЕУ го штити Балканот од нови војни Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, денеска изјави дека европската перспектива е единствен начин да се избегнат нови војни на просторот на поранешна Југославија. - Во поранешна Југославија пред само 15 години имаше граѓанска војна, дури и геноцид, а единствен начин да се избегнат нови војни е европска перспектива за овие земји - изјави Ван Ромпуј во специјална емисија на „Еуроњуз“ по повод Денот на Европа. Секако, тие мора да ги исполнат сите услови, но нивната иднина е европска иднина, а во спротивно ќе имаме повторни војни во Европа, нагласи Ван Ромпуј во одговор на прашање од гледачите. Ван Ромпуј ги истакна примерите на Шпанија, Португалија и на Грција, кои се насочија кон ЕУ откако одлучија да ги отфрлат диктатурата и фашизмот. - ЕУ не е само гаранција за мир, туку и гаранција за демократија и затоа овие земји пристапија на Унијата - нагласи Ван Ромпуј. Претседателот на Европскиот совет нагласи дека распадот на ЕУ е незамислив бидејќи граѓаните од мнозинството земји-членки сакаат да останат во Унијата и во еврозоната.

Тензиите во Трпејца прераснаа во тепачка Жителите на охридското село Трпејца, откако пред една недела организираа бунт против узурпацијата на црковно земјиште и бетонирањето на плажата, завчеравечер повторно се судриле со обезбедувањето на сопственикот на поранешниот рибен ресторан, Сребре Спасоски. Како што информираат охридските локални медиуми, Спасоски вчера ги уништил дрвата од паркот и ги исфрлил во езерото. Селаните лути почнале да го штитат јавното земјиште, при што дел од нив биле претепани од страна на обезбедувањето, пренесе порталот „Охридњус“. По интервенција на полицијата, инцидентот бил расчистен. Ова не е прв протест во Трпејца. Жителите на ова село се кренаа на бунт против уривањето на светиот камен до езерската црква „Св. Јован Крстител“. Тие бараат од надлежните институции да преземат мерки против насилното однесување на поединци кои узурпираат јавно земјиште.

Четврток,10 мај 2012 година

АНАЛИТИЧАРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА МОЖНА ЗЛОУПОТРЕ

Спонтаните пр строго контро Застрашувачки е да има протест зад кој како организатор стои народот, односно некој се крие зад името на народот за да не одговара за текот на собирот и за сигурноста

Н

Тони АНГЕЛОВСКИ

ајавените проте сти за в петок на дел од мус ли ман ски те вер ни ци поради, како што велат, злоупотребите при полициската акција „Монструм“ и контрапроте стот в сабота, на кој христијаните би треба ло да проте сти ра ат против оние што ќе из легле на улиците претходниот ден, само дополнител но ќе ја подиг нат тен зи јата ме ѓу Ал банците и Македонците. Тоа е оценка на ана ли ти ча ри те, кои преду преду ва ат де ка проте стите лесно може да се искористат и за провоцирање по сериозни инциденти. Деновиве на социјалната мрежа „Фејс бук“ се нај а ву ва ат но ви проте сти, кои, исто како и минатиот петок, треба да почнат по пе точ ната моли тва на вер ни ци те муслимани под мотото „Стоп на монтираните случаи“. Но, сега, за разлика од минати от пе ток, по крај во Скоп је, ќе се проте стира и во Кичево, Го стивар, Кумано во, Де бар и во Стру га. По нај а вата на овие проте сти, веднаш стигна најавата за организирање контрапротест, односно собир на кој ќе се проте стира против притисо ци те што ги пра ват мус ли ма ни те врз

судот, кој треба да одлучува за петкратното убиство кај Смиљковци. Според Љуљзим Хазири од Асоцијацијата за де мо крат ски ини ци јати ви, проте стот е право на секој граѓанин, но факт е дека таквите собирања многу може лесно да се манипулираат. - Ва кви проте сти или кон трапроте сти многу лесно можат да изле зат од контрола особено ако некој види интерес да предиз ви ка та кво не што или ако поли ци јата не со од вет но ре а ги ра кон проте стан ти те. Не задоволството многу тешко може да се ка на ли зи ра и не е потреб но мно гу за си туацијата да се искомпликува - вели Хазири. Тој не верува дека партиите стојат зад проте стите бидејќи, како што вели, тие се збу не ти и не зна ат ка ко да ре а ги ра ат во целата ситуација. Токму затоа што тие нема ат капа ци тет да се спра ват со та квата ситуација се случуваат проте сти, кои лесно може да из ле зат од кон трола до кол ку цен три те што ги ор га ни зи ра ат са ка ат да го направат тоа. - Застрашувачки е да има протест зад кој како организатор стои народот, односно некој се крие зад името на народот. Тоа

СДСМ АПЕЛИРА НА ТРПЕНИЕ И НА ВОЗДРЖАНОСТ „Македонија поминува низ исклучително чувствителен период. Еден од најважните приоритети е да се зачуваат меѓуетничките и меѓуверските односи во нашата земја. СДСМ ги осудува сите активности, без разлика од која страна доаѓаат. И покрај тоа што правото на протест е уставно загарантирано и како такво на никаков начин не го оспоруваме, апелираме на трпение, воздржаност, да преовлада разумот, а особено да не се прибегнува кон какво било насилство и манипулација со чувствата на граѓаните“. Ова на вчерашната прес-конференција на

Бихаќка го изјави секретарот на СДСМ, Андреј Петров. Тој истакна дека СДСМ смета оти соодветната законска постапка на надлежните државни институции може да придонесе за смирување на страстите и отстранување на сите шпекулации кои се појавија во јавноста. Петров ја искористи можноста за да ги повика клучните коалициски партнери ВМРОДПМНЕ и ДУИ да ги усогласат меѓусебните ставови и, конечно, јасно и недвосмислено да упатат заеднички апел за смирување на страстите.


ВЕСТИ

Четврток,10 мај 2012 година

5

БА НА ГРАЃАНИТЕ

отести лирани се прави со цел тој што го поттикнува народот да не одговара за текот на собирот и за сигурно ста на граѓаните што ќе присуствуваат таму, што, пак, остава про стор за ма ни пула ци ја од стра на на раз ни цен три кои се обидуваат да ја искористат групата за свои це ли, од нос но да ги манипулираат не задоволните граѓани. Така се случува масата, наме сто да се фокуси ра кон цел та за ко ја е нај а ве но де ка е собрана, да почне да по ставува други барања - објаснува Хазири. Според Џабир Дера ла од невладината „Цивил“, продолжувањето со таквите проте сти и ор га ни зи ра ње то кон трапроте сти води само до дополнително зовривање на високотензичната со стојба во која живееме подолг период. - Стилот на проте стирање и придружни те по ра ки што ги гледавме ми нати от пе ток, ка ко и по ви ци те на прес ме тка од кој би ло вид, се крај но пробле матич ни. Безбедно ста во земјата е на загрижувачко ни во, ка ко пос леди ца на недо стиг од ди ја лог и по греш ни поли ти ки. Има мно гу дубиози во врска со акцијата „Монструм“, кои со право предизвикуваат не задоволство, но тие лесно можат да бидат искористе ни од оние што не проте сти ра ат поради оваа акција, туку ре а лизираат некоја своја агенда - вели Дера ла. И минатонеделниот протест, кој почна од пред џа ми јата Ја ја-па ша, а за вр ши со кршење рекламни паноа пред зградата на Владата и каменување на зградата на Општина Чаир, беше организиран на сличен начин како проте стите што се најавуваат за в пе ток. Иа ко офи ци јал но ни кој не се легитимира како организатор, видливо беше дека има луѓе што се задолжени да ја кон троли ра ат ма сата и да ја на сочу ва ат. Неколку пати токму таа група спречи дел од де мон стран ти те да ис про во ци ра ат судир со полицијата, сè до каменувањето на Општина Чаир, кое се случи по завршувањето на проте стот. На „Фејс бук“ вчера се појави информација дека ќе се проте стира пред полициските станици и пред седиштето на ДУИ во Ма ла Речица затоа што ток му таа парти ја ја под др жу ва ла ми ни стер ката за внатреш ни ра боти, Горда на Јанкуловска во, како што пишуваат некои

од нај а ве ни те де мон стран ти, неј зи ни от напад врз ал бан ски те вер ни ци. Од ДУИ вчера не сакаа да ги коментираат таквите нај а ви и нè упати ја на из ја вата на ви це премиерот Муса Џафери, кој пред два дена кажа дека сите граѓани имаат право да проте стираат. Од опозициската ДПА, пак, ве лат де ка тие не ма ат ни ка ква вр ска со проте стите, но дека ги поддржуваат сите акции на граѓаните дури тие се насочени кон институциите на државата.

- Демократ ско право на секој граѓанин е да проте стира сè додека тие проте сти се насочени кон институциите на државата. Потенцирам, сè дури се насочени кон институциите на државата, односно кон начи нот на нив ното функ ци о ни ра ње. Самиот чин што има проте сти и од муслима ни те и од хри сти ја ни те по ка жу ва де ка народот е гневен и бара правда. Народот е не за до волен од тоа ка ко функ ци о ни ра власта - вели Зијадин Села од ДПА.

ИВАНОВ: СУДОТ ДА СЕ ОСТАВИ ДА РАБОТИ

Протестот е демократско право, но за прашања што се однесуваат на работата на судот не може да се искажува став низ таква форма, рече вчера претседателот Ѓорге Иванов и упати апел протестите да бидат во границите на јавна пристојност. - Потребно е судот да се остави да донесе непристрасни одлуки во согласност со за-

коните. Има прашања за кои не може да се искажува таков револт и став, а тоа е работата на судот. Кога имаме едно грозоморно убиство треба да го оставиме судот да си донесе одлука непристрасно, во согласност со законите, што се случува и во секоја земја кога има таков чин - рече Иванов.


6

ВЕСТИ

Четврток,10 мај 2012 година

НА КЛИНИКАТА ЗА РАДИОЛОГИЈА

Не сакале да примат итен случај без да плати Н Менче АТАНАСОВА ТОЧИ

а шалтерот на Клиниката за радиологија на 33-годишен работник од Тетово, кој бил донесен како итен случај поради пад од висина, му било побарано да плати 11.600 денари за да му биде направена компјутеризирана томографија. Пациентот имал тешки повреди, фрактура на вратот, а хирурзите од Ургентниот центар барале итно да се направи снимање за да можат да интервенираат, потврдуваат за „ДЕН“ очевидци на настанот кој се случил во понеделникот попладне. Шалтерската службеничка не сакала да го завери упатот ако пациентот не ја плати целата сума, со што, фактички, му се оневозможува да биде сниман, а потоа да му се пружи итна медицинска помош. Сепак, пациентот не платил, бил снимен благодарение на ургенции од докторите. - Доколку пациентот е итен случај, а со себе не носи упат и здравствена легитимација, правило на сите клиники е, па и во оваа клиника, да пополни изјава дека во рок од пет дена ќе донесе медицинска документација коментираат лекарски извори за „ДЕН“. Но,

на Клиниката за радиологија ова се случува често, со што проблем имаат и пациентите и лекарите од другите клиники. Економскиот директор на Клиниката за радиологија, Гоце Велјановски, изјави дека немаат издадено наредба да им се наплаќа на пациентите и дека сите итни пациенти се примаат со пополнување изјава. За настанот ги обвини шалтерските работници, кои, како што нагласи, во изминатите два дена самоволно им барале пари на пациентите. - Немаме конкретни докази за случајот, но поради ваквите самоволија на шалтерските работници и случувањата во понеделникот, казнивме две службенички. Доколку продолжат да им наплаќаат на итните случаи, втора казнена мерка ќе биде бркање од работа - изјави Велјановски. Дека со вакви проблеми се соочуваат често, особено кога имаат животно загрозени пациенти, потврди и доктор Илир Хасани, раководител на Ургентниот центар при Хирушките клиники. Тој нагласи дека често го користи својот авторитет за пациентот да не плаќа и да биде снимен веднаш. - Не е човечки, ниту хумано, да му се бараат

пари на човек кој настрадал во несреќен случај. Иако има случаи кога итноста се злоупотребува, законска обврска е да се прими пациентот и да се спаси неговиот живот. Ние честопати оперираме пациенти и без нивна согласност доколку се животно загрозени, сè со цел што побргу да им се помогне - изјави Хасани. Хасани нагласи дека Министерството за здравството треба да направи пакет здравствени услуги со кои ќе се знае кои анализи, снимања и третмани нема да ги плаќаат итните случаи дури да не се здравствено осигурани за да не доаѓа до вакви проблеми. - Во современите земји, итните случаи се примаат веднаш и не им се наплаќа за здравствената услуга - изјави Хасани. Ова не е првпат на Клиниката за радиологија да се бара однапред цела сума пари за снимањата на бебиња, мали деца, повредени пациенти доколку при себе немаат сини картони или здравствена легитимација. Дали шалтерските работници самоволно постапуваат така или им наредиле нивните претпоставени е работа која треба да ја испита Министерството за здравството, коментираат лекарите.

Тодоров ветува брзо снимање со магнетна резонанца За снимање со магнетна ре зонанца и со компјутерска томографија на Клиниката за радиологија, во Градската општа болница „8 Септември“ и на Хируршката клиника „Св.Наум Охридски“ во Скопје (поранешна Градска болница), пациенти-

те до крајот на годинава нема да чекаат повеќе од три дена од времето на закажување до времето на снимање. Ова е една од мерките што се преземаат поради долгото време на чекање за овие дијагно стички процедури во овие

јавни здравствени установи, а кои вчера ги презентираше министерот за здравство Никола Тодоров. За овие снимања моментално се чека од 30 до 75 дена во зависност од здравствената установа.


ПАРИ

Четврток,10 мај 2012 година

7

БРИТАНСКАТА КОМПАНИЈА ИНВЕСТИРА НОВИ 60 МИЛИОНИ ЕВРА

„Џонсон Мети“ гради втора фабрика

Британската компанија „Џонсон Мети“ е специјализирана хемиска компанија и светски лидер во технологија за современи материјали

Б

ританската компанија „Џонсон Мети“ ја почна изградбата на втората фабрика во Македонија, вредна 60 милиони евра, која двојно ќе го зголеми производството и ќе отвори дополнителни 100 работни ме ста. - „Џонсон Мети“ е втората голема странска компанија која се решава за реинве стиција во Република Македонија. Кога некоја компанија реинве стира, тоа значи дека е задоволна од почетната инве стиција, дека е задоволна од условите за работа, од комуникацијата со властите и од сите останати параметри што се потребни за добар бизнис - рече премиерот Никола Груевски при по ставувањето камен-темелник на „Џонсон Мети“ во ТИРЗ Скопје. Новата инве стиција на „Џонсон Мети“ е потврда дека во земјава има плодна почва за водење бизнис, нагласи директорот на Дирекцијата за технолошко-развојни зони, Виктор Мизо. Со новата фабрика, „Џонсон Мети“ ста-

нува најголема гринфилд-инве стиција со повеќе од 120 милиони евра и со 500 вработени. - Во Македонија „Џонсон Мети“ е присутна од 2010 година. Оттогаш има произведено шест милиони ката лизатори по свет ски стандарди и е извозник број еден од Македонија - истакна директорот за еколошки стандарди во „Џонсон Мети“, Лари Пентц. Според британскиот амбасадор Кристофер Ивон, соработката на „Џонсон Мети“ е пример што треба да го следат и другите компании. Британската компанија „Џонсон Мети“ е специја лизирана хемиска компанија и светски лидер во технологија за современи материјали. Групата се фокусира на катализатори, скапоцени метали, фини хемикалии и на технологија на проце си. Основни активно сти на „Џонсон Мети“ се производството на автокатализатори, дизел-катализатори за тешки возила и на кон-

Туристички кредит од Еуростандард банка Еуро стандард банка понуди нов, поволен и лесно до стапен кредит наменет за туристички патувања. Изно сот за кој може да се добие туристичкиот кредит е до 150.000 денари, со рок на отплата до 36 ме сеци. Овој вид кредит кој банката почнува да го нуди во пре срет на годишните одмори, е до стапен за сите клиенти. Конкретно, кредитот може да се користи за плаќање аранжмани преку тури стич ки те аген ции кои склу чи ле до го вор со бан ката: „Дел фи на турс“, „ТСЦ тра вел“, „Скаут тра вел“, „Оскар травел“, „Војаџер“ и „Акони травел“.

- Туристичкиот кредит е можност за кли ен ти те да ги обез бедат потреб ни те фи нан си ски средс тва за ор га ни зи ра ње патување до омилените туристички де стинации, по исклучително поволни усло ви - ин форми ра ат од Еу ро стан дард банка. Инаку, банката има 13 експозитури и шалтери низ Македонија, ги врши сите финансиски услуги во работата со население, како и во областа на корпоративното бан карс тво, де виз ни от па зар, домашниот и странски платен промет, а го поддржува и развојот на ма ли и средни претпријатија.

тролни системи за загадување, катализатори и компоненти за електрични ќелии, ката лизатори и технологии за хемиски проце си, фини хемикалии, хемиски катализатори и активни фармацевтски со стојки, како и маркетинг, преработка и производство на скапоцени метали. Неодамна Државниот завод за статистика обелодени дека во трговската размена по производи токму во извозот најголемо е учеството на катализаторите. „Џонсон Мети“ има операции во повеќе од 30 земји во светот и вработува 9.700 луѓе. Нивните производи се продаваат на широк опсег индустрии со напредна технологија во светот. „Џонсон Мети“ ја избра Македонија како де стинација за својата европска мегафабрика за катализатори во конкуренција на 13 земји, меѓу кои и Чешка, Унгарија и Словачка. Фабриката на „Џонсон Мети“ во Технолошко-индустриската развојна зона Скопје 1 е најголемиот инве стициски проект, а воедно и најсофистицираната и најнапредна фабрика на „Џонсон Мети“ во светот. Инве стицијата изне сува 55 милиони евра, а бројот на вработувања во моментот изне сува околу 300.

Светска банка ја скенира состојбата во Македонија

Финансиската поддршка од 150 милиони долари, кои Светска банка ќе à ги додели на Македонија до крајот на годинава, беше тема на средбата меѓу министерот за финансии Зоран Ставрески и управниот директор и втор човек на Светска банка, Шри Мулани Индравати. Управниот директор на Светска банка е во дводневна посета на Македонија. Од Светска банка соопштија дека разговорите со владините претставници ќе бидат фокусирани на моменталната политичка и економска состојба во земјата и на начините на кои банката може да помогне за постигнување побрз, посеопфатен и поодржлив раст за приклучување кон Европската Унија.


8

ПАРИ

Четврток,10 мај 2012 година

ВО БИТКАТА ЗА ЛИЦЕНЦА МЕЃУ ГАМА И ДРЖАВНАТА МАКЕДОНСКИ ЕНЕРГЕТСКИ РЕСУРСИ

„Макпетрол“ ќе ја зап Од „Макпетрол“ веќе се жалеле до Уставниот суд, но не е поведена постапка со образложение дека станува збор за остварување јавен интерес утврден со закон и е во согласност со Уставот

Н

Наташа СТОЈАНОВСКА

афтената компанија „Макпетрол“ се закани дека ќе мора да ја запре испораката на гас до компаниите. Тоа ќе се случи доколу Регулаторната комисија за енергетика ја одземе лиценцата за пренос на гас што сега ја поседува ГАМА, каде „Макпетрол“ има половина од сопственоста, и ја додели на новоформираната компанија што е целосно државна сопственост, МЕР. - Доколку дојде до одземање на лиценцата за управување со системот за пренос на гас, од тој момент АД ГАМА, во согласност со Законот за енергетика, ќе мора да престане со своите активности затоа што без лиценца нема да може да работи. Бидејќи „Макпетрол“ ги почитува сите закони во Македонија, ќе донесе одлука и ќе ја информира ГАМА која, пак, ќе биде принудена да ги затвори вентилите за гас, а, со тоа, да ја запре испораката на природен гас до крајните потрошувачи - изјави Ратко Манов, претставник на „Макпетрол“ во ГАМА. Ваквата закана пристигна по средбата во Регулаторната комисија за енергетика, на која освен регулаторите, претставници на „Макпетрол“ и на новата компанија МЕР, присуствуваа и дел од фирмите што користат гас во своето работење. Од Регулаторна комисија за енергетика велат дека тие ги почитуваат законите и дека им оставиле рок на сите инволви-

КУРСНА ЛИСТА

ЕВРО

ФУНТА

рани страни да достават писмени забелешки. Судирот меѓу Регулаторната комисија за енергетика и „Макпетрол“ ескалираше по најавата дека лиценцата за пренос на гас од ГАМА, компанија од која педесет проценти поседува „Макпетрол“, а педесет државата, сега оди во рацете на новата државна компанија МЕР. Ова, практично, значи дека „Макпетрол“ губи дел од бизнисот со гасот. ФРАНК

ДОЛАР

8 МАЈ 2012

НБРМ

61,6

76,4

51,3

47,3

продажен

61,65

76,5

51,8

48,3

куповен

61,35

74,8

50,6

46,6

Менувачници

Во целата ситуација реагираше и Европската енергетска заедница, која застана во одбрана на „Макпетрол“, односно на ГАМА, со став дека државата со ваквиот потег ги прекршува законите. Оттаму официјална реакција била испратена и до Владата, а писмото деновиве се најде и како комерцијален оглас во печатените медиуми. Писмото е потпишано од директорот на Секретаријатот на енергетска-

МАКЕДОНСКА БЕРЗА НА ХАРТИИ ОД ВРЕДНОСТ БЕРЗАНСКИ ИНДЕКС

ВРЕДНОСТ

ПРОМЕНА

МБИ10

1.968,53

7,81

0,40%

МБИД

1.762,05

0,10

0,01%

ОМБ

121,77

0,04

ПРОМЕНА ВО %

0,03%


ПАРИ

Четврток,10 мај 2012 година

9

ЌЕ НАСТРАДААТ КОМПАНИИТЕ

ре испораката на гас та заедница, Славчо Нејков, и е испратено до „Макпетрол“, до Регулаторната комисија за енергетика и до вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски. Во писмото Нејков изразува загриженост за состојбата со гасот во Македонија, но негира дека тој го објавил во дневните весници. - Јас не сум го објавил писмото во медиумите. Точно е само дека својата загриженост ја упатив до надлежните институции, но не и во медиумите со соопштение - вели Нејков за „ДЕН“. Тој додава и дека откако во февруари упатил вакво писмо, имал и средба со енергетските власти во земјава, а потоа повторно писмено им ја изразил загриженоста со следно писмо испратено во мај. - Сега ќе чекаме да ја видиме официјалната одлука на Регулаторната комисија, па потоа ќе ја коментирам - вели Нејков. Со оглед дека писмото во медиумите не е објавено од Нејков, во јавноста веќе се зборува дека тоа е направено токму од „Макпетрол“, со оглед дека ставот на Европската енергетска

заедница à оди во прилог на компанијата. Со одземањето на лиценцата од ГАМА, „Макпетрол“, практично, губи добар дел од колачот од бизнисот со гас во земјава. ГАМА сега има две лиценци. Едната лиценца е за пренос на природен гас, а другата за управување со системот за пренос на гас. Со доделувањето лиценца за управување со системот за пренос на гасот на Македонски енергетски ресурси (МЕР), компанија која целосно е државна сопственост, на ГАМА не à се одзема досегашната инфраструктура, туку само МЕР ќе ги добие во владение деловите на преносната мрежа, објаснува за „ДЕН“ првиот човек на МЕР, Крсте Миладинов. Тој, како аргумент, го наведува и законот во кој се вели дека „операторот на системот за пренос на природен гас е јавно претпријатие или трговско друштво во сопственост на Република Македонија или трговско друштво во кое Република Македонија има доминантна сопственост, кое управува со системот за пренос за природен гас и обезбедува поврзување на преносниот систем со пре-

носните системи на соседните земји“, како и одредбата од законот во која е наведено дека „операторот на преносна мрежа е должен на операторот на системот за пренос да му ги предаде во владение деловите на преносната мрежа неопходни за управување со системот за пренос на денот на правосилноста на одобрението за употреба на соодветните објекти од преносната мрежа“. Во писмото од Европската енергетска заедница се оспорени токму овие одредби. - Кога се носеше Законот за енергетика, ние бевме убедени дека оваа нова функција, а последователно и која било лиценца што за тоа ќе биде издадена, нема да биде поврзана со управување на постојната мрежа, туку со управување на нова гасна инфраструктура што допрва треба да биде изградена. За целата ситуација од „Макпетрол“ веќе се жалеле до Уставниот суд. Но, Судот не повел постапка со образложение дека станува збор за остварување јавен интерес утврден со закон и во согласност со Уставот.


10

ДОСИЕ

Родосквернавење завиткано во мистерија Велешанец бил пријавен дека две и пол години ја силувал сопствената 24-годишна ќерка. Истражен судија од Велес во вторникот му одредил притвор од 30 дена на 48годишниот велешанец. Девојката била мажена, има ла дете и не живеела во куќата на таткото. Силувањето, кое траело две и пол години, се случува ло кога девојката одела во родната куќа на по сета. Случајот во

полиција бил пријавен во понеделникот, а полицијата го уапсила велешанецот откако претходно за силувањето по сведочиле членови од семејството. Според нивните изјави дадени во полиција, таткото à се заканувал на родената ќерка, а потоа ја присилувал на сексуален чин. Таткото осомничен за родосквернавење и порано бил пријавуван за силување и за кражби, за што бил и во затвор.

Со саксии гаѓал полицајци Гневен битолчанец се тепал со полицајци кога се обиделе да го приведат пред неговиот дом откако го пријавиле соседите. СВР Битола подне се кривична пријава против С.М.(36) од Битола заспречување службено лице во вршење службено дејство. Тој на 7 март

годинава во Битола, на улица Панде Кајзерот, пред својот дом, вербално им се заканил по животот, а потоа од прозорот фрлил и две саксии кон полициските службеници кои се обиделе да го приведат зашто истиот претходно искршил повеќе стакла од објекти.

Четврток,10 мај 2012 година

НОВИТЕ БРЗИНСКИ КАМЕРИ СО СЕБЕ НОСАТ

Безбеднос мртви и за

Експертите за безбедност во сообраќајот во западните држави често обвинуваат дека камерите повеќе придонесуваат за полнење на касите отколку за безбедност во сообраќајот

Б

езбедносните камери, повеќе од 100 во Скопје и уште 500 во другите градови, ќе ја снимаат секоја, па и најмала грешка на возачите, а со себе носат и многу проблеми и опасност од злоупотреби за кои многу често се водат спорови и се дискутира во јавноста во западните држави, каде оваа технологија се користи веќе дваесет години. За потсетување, МВР на Денот на полицијата во понеделникот го најави почетокот на проектот „Безбеден град“. Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, гордо соопшти дека ваков систем немаат повеќето балкански земји. Поставена е оптичка мрежа од 300 километри, на која ќе бидат поврзани вкупно 600 камери, кои ќе покриваат не само сообраќајници, туку и плоштади и други јавни места. Особено паѓа во очи што експертите и возачите, особено во Велика Британија и во САД, најчесто ги обвинуваат полицијата

и градските власти дека со камерите си ги полнат буџетите. Во Британија дури една петтина од возачите добиле казна поради тоа што биле регистрирани од некоја брзинска камера, а црниот биланс на загинати на патиштата воопшто не се намалил. Некои експерти за безбедност во сообраќајот, со кои разговараме токму за веќе познатите проблеми во западните држави, се воздржани, но сите се за проектот на МВР. - Не сакам да го кобам проектот на МВР. Познати ми се тие проблеми што ги наведувате и тие проблеми се решливи. Но, би нагласил дека културата на нашите возачи е толку лоша, особено со неприлагодувањето на брзината во согласност со прописите и со условите на патот, што една ваква превенција е добредојдена - смета професор од Битола, кој бараше да остане анонимен. Кои се можностите за злоупотреба на камерите? Според МВР, злоупотреби се можни секаде, но

Дамите на ноќта во судница

Уапсените и осомничените од акцијата „Ноќ“, која полицијата ја спроведе во октомври лани, ќе седнат на обвинителна клупа. Во скопскиот кривичен суд дене ска ќе почне судското рочиште против 20 лица што подолг период вршеле сексуална експлоатација на пет женски лица, сите македонски државјанки, од Скопје, Битола и од

Куманово. Три од девојките жртви на оваа група биле малолетни, на возраст од 16 и од 17 години, додека другите се две на возраст од 21 и од 22 години. Според полицијата, цената за сексуалните услуги изне сувала од 1.500 до 3.000 денари, во зависност од тоа дали се користело возилото на клиентот или соба во мотел.


ДОСИЕ

Четврток,10 мај 2012 година

11

ВЕЌЕ ПОЗНАТИ ПРОБЛЕМИ ВО ЗАПАДНИТЕ ЗЕМЈИ

ни камери за помалку полн буџет? има и закони против тоа. Министерката Јанкулоска појасни дека во согласност со законот, снимките ќе се чуваат во рок од 14 дена, освен во случаи кога одредена фотографија или снимка може да послужи како доказ во одредена постапка. Таа истакна дека камерите нема да се претворат во следење на некои граѓани затоа што, како што рече, тие имаат своја намена и цел и тоа е јасно регулирано со прописите по кои работи МВР, но и со прописите за заштита на личните податоци. - Ова е нова технологија и за нас и првпат се користи. Ќе бидеме внимателни во користењето во смисла да не биде казнет некој што не треба, така што можеби на почетокот ќе правиме и пове-

ќекратна проверка на сработеното за да немаме ситуација ви која кој било граѓанин би можел да се јави како оштетен - рече Јанкулоска. Очекувањата на МВР се дека камерите ќе „спасуваат“ животи, со оглед на тоа што брзото возење е главната причина за мртви и за тешко повредени на нашите патишта. Сепак, во очекување на резултатите од најновиот проект на МВР, добро е да се погледне статистиката на Велика Британија, земја која прва ги воведе овие камери во Европа во 1991 година. Според невладината „Сејвспид“, во Британија има 6.000 вакви камери, а секоја година казни добиваат два милиони возачи. Еден од пет возачи е

АПЛИКАЦИЈА ЗА ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ Министерството за внатрешни работи во соработка со Министерството за информатичко општество и администрација изработи апликација „Пази радар“ наменета за сите граѓани што користат т.н. паметни телефони. Апликацијата се состои од неколку функции едноставни за користење и им нуди на возачите можност да бидат известени за радарските точки во земјава. На неа ќе бидат прикажани сите радарски точки, а доколку некоја од нив се проме-

ни, апликацијата ќе биде обновена и возачите ќе бидат известени затоа. - На граѓаните им нудиме едно автоматско известување за поставените радари што значи дека тие благовремено ќе бидат предупредени да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и со тоа не само што ќе ги избегнат евентуалните казни, туку ќе се спречи и можноста за возење со брзина поголема од дозволената - истакна министерката Гордана Јанкулоска.

казнет за пребрзо возење. Во 2003 година британската држава инкасирала 120 милиони фунти од казни и оваа бројка е во по стојан пораст. Еден возач – пензионер бил казнет со 60 фунти затоа што со брзина од 50 километри на час одминал трактор иако била дозволена брзина од

40 километри на час, но морал малку да забрза за да го помине тракторот. Бројот на загинати на патиштата бил про сечно за 2 проценти зголемен во 2003 година, во однос на годините пред да се постават камерите, а бројот на загинати мотоциклисти пораснал за дури 14 проценти. А.Б.

„Порше“ и „Ка-дис“ во трка за нови полициски возила Министерството за внатрешни работи вчера ги објави понудувачите што аплицирале на отворениот тендер за набавка на 150 полициски возила. Понуди до МВР до ставиле два застапници на автомобили - „Порше Македонија“ и ТД „Ка-дис“ и двете од Скопје. Од „Порше“ понудиле моторно возило „шкода“, модел „јети 2.0 TDi 4x4, а од „Ка-

дис“ понудиле „сеат“, модел „алтеа фритрак 2.0 CR 4WD“. До ставените понуди сега ќе подлежат на анализа, информираат од МВР, односно ќе се оценувало дали во целост ги исполнуваат условите предвидени во тендерската документација. „Доколку тоа се потврди, заинтере сираните ќе бидат изве стени за терминот на јавното наддавање

бидејќи единствен критериум по кој ќе се одбере новото возило на македонската полиција ќе биде понудената цена“, стои во дописот од Министерството за внатрешни работи. Кон крајот на март годинава МВР распиша тендер за набавка на нови полициски возила. Со 150 нови автомобили, МВР ќе ги замени старите „крајслери“.


12

СКОПЈЕ

Четврток,10 мај 2012 година

ДВЕТЕ НЕКОГАШНИ КАФЕАНИ ЌЕ ГО ВРАТАТ СТАРИОТ ШМЕК НА ГРАДСКИОТ ПАРК

Култното „Езерце“ општински амин

Соња Т. ЈАНКОВСКА

На некоја од наредните седници на Општина Центар треба да се најде и ДУП-от, а „Кермес“ веќе не е заштитен како културно наследство

Р

еконструкцијата на ресторанот „Езерце“ ќе го почека усвојувањето на Деталниот урбанистички план за овој дел од градот. Иако веќе неколку години се најавува реновирањето на овој култен објект за скопјани, сè поочигледно е дека и ова лето тоа нема да се случи. Од Општина Центар, под чија надлежност е ресторанот, велат дека проектот за реконструкција е готов, но за да се издаде одобрение, мора да се донесе ДУП за локалитетот „Градско зеленило покрај река Вардар“, кој е во фаза на изработка. Планот ќе бил ставен на дневен ред на

некоја од следните седници, но кога точно не кажуваат од Центар. Уверуваат дека веднаш потоа ќе биде објавен конкурс за изведувач, односно за закупец кој би го реновирал ресторанот и би го довел во својата препознатлива положба. Објектот веќе со години стои руиниран, исцртан со графити, обвиткан со шут и смрдеа, па повеќе наликува на јавен тоалет отколку на место каде што некогаш се правеле незаборавни седенки. - Штетата од тоа што „Езерце“ е долго време во ваква состојба е огромна. Не знам за прием на 14 соработници - возраст од 18-45 години - мин. ССС - сопствено возило - можност за напредување јавување од 09.00-16.00 часот тел. 070 387 723, 02 2460 790


СКОПЈЕ

Четврток,10 мај 2012 година

чека

колку пати градоначалникот Владимир Тодоровиќ ветуваше дека наскоро објектот ќе го врати стариот изглед. Откако го урна, од тогаш ништо не е сменео. Ние неколку пати баравме одговор што ќе се случува со објектот, но и нам ни го даваа истиот одговор дека се чека ДУП-от. Како советници не сме консултирани за ништо, ниту за изгледот на објектот, иако сметам дека требаше да се отвори јавна расправа за тој објект - вели Благородна Крстевска-Мојсовска, советничка од СДСМ во Општина Центар. Пред четири години Центар ја прекина тогашната изградба на „Езерце“ бидејќи закупецот не ги испочитува условите за реконструкцијата, па Општината урна дел од објектот и нарача изработка на проект. Проблем се појави и со фирмата што требаше да го изработи проектот за угостителски објект со локомотива и шини, па лани се склучи договор со Градежниот институт „Македонија“ Со проектот е предвидено на местото на Езерце да се изгради импровизирана железничка станица со угостителски објект, односно да се врати оној изглед и шарм на ресторанот што го паметат старите скопјани. Но, освен „Езерце“, еден од препознатливите белези на Градскиот парк, чија изградба, исто така, со години тапка в место, е познатиот „Кермес“. Сопственик на овој објект е поранешниот градоначалник Трифун Костовски. По речиси пет години расправања меѓу институциите, годинава конечно се разрешија пречките за продолжување на изградбата. Откако градбата беше прогласена за нелегална, со образложение дека се работи за културно наследство, и се запреа градежните работи, сега од Центар велат дека Управата за заштита за културното наследство ја тргнала забраната. Од Општината објаснуваат дека Управата доставила решение кај нив и дека објектот не претставува заштитено културно наследство и според тоа градоначалникот го прогласи одобрението за градење за важечко, се вели во соопштението од Општината. Засега објектот на „Кермес“ е само карабина, а изградбата ќе продолжи, најверојатно, наесен.

13

На базарот на НОВА собрани 4.500 евра

Уникатни сувенири, традиционални дела, како и книги од различни области на англиски јазик можеа да купат по сетителите на семејниот базар што се одржа викендов во меѓународното училиште НОВА, кој го организираа учениците, нивните родители и профе сорите од училиштето во соработка со здружението „Позитиво“. Го стите можеа да уживаат и во вкусот на традиционалните кујни од многу земји од каде што потекнуваат учениците на НОВА. Најпопуларни беа штандовите на американската и на германската амбасада. Имаше и богата лотарија со интересни награди донирани од спонзорите на настанот.

Најмладите можеа да се забавуваат во детското катче, кое вклучуваше и јавање пони. Во рамките на настанот беше организиран и кошаркарски турнир, на кој се натпреваруваа повеќе екипи во четири возрасни категории. На базарот се собраа 4.500 евра, кои ќе бидат наменети за организацијата „Дајте ни крилја“ која им овозможува на хендикепираните лица да учествуваат во активно сти како што се пливање и јавање коњи, потоа за државното училиште за рехабилитација на деца и младинци „Димитар Влахов“ и за центарот на НОВА за диференцирано учење, во кое се работи со деца што учат поразлично.

Еден ден со две прослави Со уметничка програма и на свој начин општините Карпош и Центар вчера го прославија Денот на Европа. Сојузот на бор ци те на Ма кедо ни ја на Оп шти на Карпош организира свечен собир и чествување на празникот Денот на победата над фашизмот, кој се совпаѓа со Денот на Европа. Со културно-уметничка програма, говор на градоначалникот Стевчо Јаки мовски и пре тседате лот на СБМ, Борис Стојановски, Општината ги одбе-

лежи двата празника. Под мотото „Сите заедно под исто европско небо“, Општина Центар го прослави само Денот на Европа. На настанот што се организираше на плоштадот Македонија учествуваа околу 300 ученици од сите седум основни училишта во општината, стотина деца од три градинки, како и петнае сетина келнери од кафулињата низ центарот на градот, кои се натпреваруваа во традиционалната трка.

Весникот

има потреба од комерцијалисти на процент. marketing@den.mk


14

СВЕТ

Четврток,10 мај 2012 година

СОЦИЈАЛИСТИТЕ И ДЕМОКРАТИТЕ ЌЕ ПРАВАТ ПРОЕВРОПСКА ВЛАДА ПО 20 МАЈ

Тадиќ и Дачиќ повт

за разонода

Социјалистите, ПУПС и ЈС најавија поддршка на Тадиќ во вториот круг од претседателските избори

Во утрешниот број прочитајте се` за разонодата

Л

идерите на Демократската партија (ДС), Социјалистичката партија (СПС), Партијата на обединетите пензионери (ПУПС) и на Единствена Србија (ЈС), Борис Тадиќ, Ивица Дачиќ, Јован Кркобашиќ и Драган Марковиќ, вчера се сретнаа во Јагодина и за 20 минути се договорија да формираат парламентарно мнозинство на локално ниво и да го поддржат Тадиќ во вториот круг од претседателските избори, пренесува РТС. Марковиќ изјави дека на краткиот состанок не било договорено кој ќе биде новиот премиер, а ниту кои ќе бидат новите министри. - Не разговаравме за функциите. За тие теми ќе се разговара по 20 мај - изјави Марковиќ. На прашањето дали во новата коалиција би влегле и либералдемократите на Чедо Јовановиќ, Палма истакна дека оваа партија мора многу да се промени за да влезе во новиот состав. Што се однесува до другите партии што би можеле да влезат како партнери на демократите и на социјалистите, Марковиќ истакна дека тоа сигурно нема да бидат на-

Воена парада во Москва Русија придонесува и води политика на зајакнување на безбедноста во светот, изјави вчера рускиот претседател Владимир Путин во обраќањето на Црвениот плоштад во Москва по повод Денот на победата, кога во Москва традиционално се одржува воена парада. Тој наведе дека Русија има големо морално право, принципиелно и упорно да ги штити нејзините позиции бидејќи го примила главниот удар од нацизмот, пружила херојски отпор и го одредила текот на Втората светска војна и донела слобода на многу народи во светот. Путин истакна дека денешната млада руска генерација е наследник на победникот во таа војна, на вистинските војници на слободата. - Пред 77 години е урнат нацизмот. Нашата земја ја предводеше борбата против

нацизмот, пружи херојски отпор и го одреди крајот на војната, што значи дека имаме иднина и дека сè ќе направиме за таа иднина да биде мирољубива и безбедна - посочи Путин. Низ улиците на руската престолнина во колона долга еден и пол километар парадираа повеќе од 14.000 војници и голем број тенкови, оклопни возила и најсовремените ракетни системи. Парадата помина низ главните улици на Москва, а потоа продолжи на Црвениот плоштад, кој беше надлетуван од авиони на руското воено воздухопловство. Колоната ја дополни воен оркестар од 1100 музичари. Покрај Путин и премиерот Дмитриј Медведев, од свечената ложа парадата ја следеа највисоките руски функционери и ветераните од Втората светска војна. Помали пара-


СВЕТ

Четврток,10 мај 2012 година

орно заедно предните на Николиќ. Тој нагласи дека новата влада ќе брои ист или помал број министерства, а сигурно е дека ќе се намали бројот на државни секретари и агенции. Палма ги повика своите гласачи во вториот круг од претседателските избори на 20 мај да му даде поддршка на Тадиќ. - Може да пиеме кафе со Николиќ, но што се однесува до поддршката - тоа е завршено уште вчера во Јагодина - рече Марковиќ. Во таква ситуација премиерското место, најверојатно, ќе му припадне на лидерот на социјалистите Ивица Дачиќ, кој веќе најави дека нема да се задоволи со ништо помалку. Од друга страна, пак, на Николиќ му останува целата енергија да ја пренасочи кон претседателските избори и телевизискиот дуел со Тадиќ, кој е закажан за 16 мај. - Гледам дека поранешниот претседател се сомнева во мојата чест. Ја поддржувам идејата да се истражи кој што работел во животот и го прашувам Тадиќ зошто за изминативе осум години не ја иницира таа акција. Можеби затоа што беше претседател единствено на својата партија, па морал на-

ди, паралелно со централната во Москва, се одржаа уште во 22 града низ Русија. По силниот дожд, руското воздухопловство употребило хемиски средства за да ги растера облаците

утро да се разбрка со луѓето со кои пие кафе - изјави Николиќ. Тој му порача на Тадиќ да ги понесе сите белешки. - Нека ги понесе сите белешки и книги што кажува дека ги има, како и сите сметки. Исто и јас ќе понесам сè што имам за еднаш сето тоа да го расчистиме - рече Николиќ .Тадиќ рече дека ја прифаќа поканата за телевизиски дуел од Николиќ истакнувајќи дека тоа ќе биде тест за политичките намери на лидерот на СНС. Според Тадиќ, Николиќ, би требало да каже дека се срами од она што го говорел бидејќи тоа би бил вистинскиот начин да се искаже поинаква политичка намера. - Верувам дека никој не е толку неодговорен да допушти Србија да влезе во неизвесност, а никој не знае како би изгледала Србија и како со неа би управувал Николиќ - рече Тадиќ. Ваквиот епилог покажува дека Србија повторно добива влада која е проевропски ориентирана и која целосно ќе се посвети на евроинтеграциите на земјата.

над Москва, за да биде одржана парадата на сонце. Парадата на 9 мај е можност да се покаже моменталната кондиција на руската армија и да се покажат мускули во моменти кога САД најавуваат инста-

лација на противракетен систем во Европа. Првата парада на победата е одржана на Црвениот плоштад на 24 јуни во 1945 година по наредба на тогашниот советски лидер Јозеф Висарјонович Сталин.

15

Крт во редовите на Ал Каеда Саудиец, кој бил агент на ЦИА инфлитриран во терористичка мрежа во Јемен, го осуетил планот на Ал Каеда да урне американски авион кој летал за САД, соопштија американски претставници. Саудиските служби успеале да го инфилтрираат агентот во разгранокот на Ал Каеда во Јемен, каде што тој се пријавил како доброволец за извршување самоубиствени напади. Откако ја добил бомбата од терористите, агентот го напуштил Јемен и ја предал

Му пропадна бомбата за американскиот авион: Ибрахим ал Асири бомбата на ЦИА. Американската агенција соопшти дека дел од планерите на нападот, кој требало да се случи на 2 мај - годишнината од убиството на Осама бин Ладен, се убиени откако САД ја зеле бомбата, која беше предмет на истрага. Меѓу убиените екстремисти бил и еден од главните лидери на терористичката групација, Јеменецот Фахд ал Кусо. Тој е баран за напад врз американскиот воен брод „Коул“ во Аденскиот Залив во 2000 година, во кој беа убиени 17 американски морнари. Според „Њујорк тајмс“ двојниот агент сега се наоѓа на сигурно во Саудиска Арабија, а САД веќе имаат испратено разузнавачка логистика која треба да помогне во откривањето нови терористички закани. Откриената бомба немала ниту еден метален дел бидејќи бомбашот со неа требало да ги помине аеродромските скенери. Таа требало да биде сокриена во неговите гаќи, а активирана кога авионот ќе биде во воздух. Сличен обид за терористички напад беше спречен на Божик во 2009 година во американски авион во Детроит. Американскиот печат пишува дека двете бомби се направени од бомбашот на Ал Каеда, Ибрахим Хасан Тали ал Асири, кој е специјалист за експлозив.


16

СВЕТ

Руски авион исчезна над Индонезија Руски авион од типот „сухои суперџет 100“ вчера исчезна од радарите во Џакарта за време на демонстративен лет, пренесоа руските медиуми. Според корпорацијата „Сухои“, авионот во кој имало 46 патници и членови на екипаж исчезнал од радарите за време на вториот демонстративен лет. - Авионот исчезнал од радарите околу областа Богор. Ние сè уште го бараме и не сме сигурни дали паднал – изјави Гага Пракосо, претставник на индонезиската агенција за истрага и спасување. Руските медиуми јавија дека во авионот имало осум Руси и 36 државјани на други земји. Непосредно пред да биде прекината врската со авионот екипажот побарал одобрение за слетување. Авионот извршувал рекламна обиколка низ земји од средна и југоисточна Азија. Тој веќе бил во Казахстан, Пакистан и во Мјанмар. Требало да лета уште над Лаос и Виетнам. До затворањето на весникот немаше информации дали авионот се урнал во планинските области во Богор или, пак, успеал да слета. „Сухои суперџет 100“ е регионален авион, разработен и произведен од корпорацијата „Сухои“, со учество на италијанската компанија „Аленија Аермаки“.

Харадинај на привремена слобода Хашкиот трибунал одлучил да го пушти на привремена слобода обвинетиот Рамуш Харадинај, јавија приштинските медиуми. Според КТВ, на лидерот на Алијансата за иднината на Косово, кој е обвинет за воени злосторства на Косово во текот на 1998 и 1999 година, со првостепена пресуда ќе му биде овозможено на слобода да го дочека завршувањето на обновената постапка против него. Медиумите се повикуваат на неименувани извори во Хашкиот трибунал и истакнуваат дека обвинителството на трибуналот не се жалело на првостепената пресуда за Харадинај. Според КТВ, Харадинај би требало да се врати во Приштина на крајот на оваа или на почетокот на наредната седмица. Се очекува завршната седница на судскиот процес против Харадинај да се одржи на 25 и на 26 јуни. Харадинај на првото судење пред Хашкиот трибунал, во април 2008 година, е ослободен од обвиненијата за воени злосторства. Хашкиот суд во јули 2010 година донесе одлука за делумно повторување на судењето.

Четврток,10 мај 2012 година

СВЕТ

Четврток,10 мај 2012 година

17

ЛИДЕРОТ НА СИРИЗА АЛЕКСИС ЦИПРАС НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ ГО ПРЕКИНЕ ДОГОВОРОТ СО ММФ И СО ЕУ

Грција пред излез од еврозоната

Ципрас тешко дека ќе успее да направи влада, па затоа сè поизвесни се нови избори, а политичкиот хаос ја води Грција кон банкрот

Г

рција е на пат да се судри со меѓународните лидери откако мандатарот за состав на новата влада и лидер на радикалната левица Сириза, Алексис Ципрас, најави раскинување на договорот за „варварските мерки“ за штедење склучен со ММФ и со ЕУ. Таквите најави од Ципрас ги стресе меѓународните финансиски пазари и ги засили гласините дека Грција е пред излез од еврозоната, пренесува „Фајненшл тајмс“. Откако лидерот на Нова демократија, Антонис Самарас, не успеа да направи коалиција, претседателот Карлос Папуљас мандатот му го предаде на младиот Ципрас, кој вели дека ќе се обиде да направи левичарска коалиција која целосно ќе го отфрли штедењето наметнато од меѓународната тројка - ЕУ, ММФ и ЕЦБ. Двете главни партии ПАСОК и Нова демократија беа казнети на изборите во неделата и гласовите отидоа кај малите партии од левицата и од десницата. Сега Ципрас вели дека ќе го почитува гласот на народот и дека ќе го искине таквиот договор. Откако ја доби поддршката на малата Демократска партија и го одбија комунистите, Ципрас вчера на Нова демократија и на ПАСОК им стави на маса план во пет точки доколку сакаат да коалицираат со него. Ципрас бара отфрлање на договорот за финансиска помош со кој се предвидени серија мерки за штедење и кастрење на пензиите и на платите, укинување на законите што ги кратат правата на работниците, промени кои ги засилуваат демократијата и социјалните права. Освен тоа, лидерот на Сириза бара државна контрола на банкарски систем за да се утврди кој примил речиси 200 милијарди народни пари. И за на крај, тој најавува формирање меѓународен комитет кој ќе ги истражи причините за огромниот грчки дефицит и замрзнување на отплатите на долгот кон меѓународните кредитори. Аналитичарите прогнозираат дека Нова демократија и ПАСОК нема да се согласат со тие услови

бидејќи самите се потписнички на меморандумот со странските кредитори. Доколку Ципрас, како Антонис Самарас, не успее да формира влада, а тоа не му појде од рака ни на лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос, земјата влегува во политички ќор-сокак кој ќе значи нови избори во јуни. Доколку и тие не дадат победник кој ќе може брзо да формира влада, Грција во таква ситуација нема да биде во можност да го исплаќа меѓународниот долг бидејќи ЕУ и ММФ ќе ги секнат парите, па Атина во тој случај може да очекува две работи - банкрот и излез од еврозоната. И покрај тоа што Грците на изборите му кажаа „не“ на штедењето, Германија и Европската комисија се децидни дека нема помрднување од договореното. Тие неколку пати повторија дека земјата мора да продолжи со почнатите реформи и да продолжи со штедењето. Претседателот на Нова демократија, Андонис Самарас, разлутено реагираше на позицијата на Ципрас. - Она што го бара Ципрас води директно

до истапување на Грција од еврозоната истакна Самарас. Аналитичарите, пак, велат дека радикалната левица со цврстиот настап против мер-

ките за штедење наметнати од ЕУ и од ММФ сака да добие поени пред сè поизвесните нови избори, на кои проценува дека ќе победи. Во ситуација кога никој не се наде-

ва дека Ципрас ќе успее да формира влада, сите размислуваат за нови избори, на кои политичарите ќе мора да понудат решение. - Во неделата електоратот сакаше да ги казни политичарите. Но, во следната фаза гласачите ќе бараат да гласаат за решение – вели аналитичарот Кевин Федерстоун од лондонскиот Институт за економија. Тој нагласува дека политичарите во Грција мора да бидат реални кога станува збор за дилемата за договорот кој е потпишан со ЕУ и со ММФ. Максимумот што Грција може да го очекува од ЕУ е „скромна корекција“ на меморандумот. Грција е зависна од помошта на меѓународните кредитори и има итна потреба од свеж капитал до крајот на јуни се неопходни 30 милијарди евра, во спротивно à се заканува банкрот. Единствен можен спас е Германија да се смилува и да направи некои отстапки од договореното, но тоа е малку веројатно дека ќе се случи. Очигледно е дека ако Германците не отстапат од нивните позиции и ако не се понуди убедливо решение во нашата земја, гласањето во неделата може да се оцени како предвесник за враќање на драхмата – вели Алексис Папачелас, уредникот на „Катимерини.“ Тој нагласува дека мора да бидат понудени силни аргументите кои ќе ги убедат Грците дека треба да се остане со еврото. Но, тешко е да се каже кој може да понуди такво решение кога на изборите двете главни партии доживеаја катастрофални порази. Папачелас вели дека Грција во следните денови и месеци ја очекуваат тешки денови бидејќи земјата се бори да најде замена за политичкиот систем кој доживеа колапс.

ГЕРМАНИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕТО Германија се подготвува за повлекувањето на Грција од еврозоната, пишува „Њујорк тајмс“. Како показател за промената во расположението во германската влада, „Њујорк тајмс“ потсетува на изјавата на германскиот министер за финансии, Волфгант Шојбле, дека членството не само во еврозоната, туку дури и во Европската Унија не е задолжително и дека Грција има право на избор дали сака да биде членка. Професорот по економија Карстен Хефекер вели дека главен адут на Грција во евентуални нови преговори со ЕУ и со ММФ е сознанието дека грчкото повлекување од еврозоната може да предизвика големи потешкотии за други задолжени земји, како Шпанија и Италија. Весникот наведува и други можности, во целост да се прекине помошта за Грција. Херберт Дитер, експерт за меѓународни финансии од Германскиот институт вели дека доколку се случи последното сценарио, Европа би била подготвена да ги заштити Италија и Шпанија од хаосот што би настанал

на пазарите по повлекувањето на Грција. Грчкиот новинар и писател Такис Михас вели дека Ципрас смета оти Грција може да ја присили Германија и другите европски држави да ги финансираат грчките потреби заканувајќи се со напуштање на еврозоната. Михас наведува дека Сириза не се противи само на мерките за штедење кои Грција е принудена да ги спроведува, туку и на каков било обид на реформирање на економијата кон поефикасно пазарно стопанство. - Ципрас верува дека Германија не сака да ја натера Грција да ја напушти еврозоната, ниту сака да го прекине финансирањето на планот за спас на Грција бидејќи тоа би било лошо за германската економија и за нивните банки. Со други зборови, според грчката левица, европските даночни обврзници со задоволство ќе продолжат да го покриваат грчкиот дефицит без обѕир што и да се случи во Грција. Така „забавата“ може да продолжи во недоглед, единствено Грција треба да каже дека Европа блефира со заканите за прекинување на помошта - пишува Михас.


18

ФЕЉТОН

Фељтон

Четврток, 10 мај 2012 година

(13)

Евлија Челеби е еден од најголемите светски патописци. Објавуваме извадоци од книгата „Евлија Челеби за Македонија“, издание на „Слово“ од Скопје, во која тој пишува за македонските градови, културата, економските, општествените и политичките карактеристики на градовите низ кои патувал

Џамиите во Штип биле со уметничка изработка

В

о Штип има 24 џамии. Оние во кои се клања колективна петочна молитва се Фетхије, која се наоѓа под тврдината; џамијата Две срца, која веднаш по освојувањето Али-бег од црква ја претворил во џамија; Мурат-хановата џамија, која има четириаголен облик со кубе, Хусам-пашината џамија, изградена на рид, која е цврста градба со уметничка изработка; џамијата Долно теќе, во која се молат дервиши, џамијата Адлиефенди, која е мошне украсена; Ахмед-пашината џамија, која е

особено позната затоа што ја посетуваат претежно верски достоинственици; џамијата Шехре Ќусту, која ја посетуваат верски фанатици и џамијата Кадун Ана, која е мошне убава, има многубројни по сетители и располага со повеќе свои задужбини. Во градот постојат и 24 михраб-месџиди, од кои попознати се Араста-месџидот, кој има свој броен џемаат, Табакханемесџидот, месџидот внатре во анот и месџидите Орта, Сеџа, Каракади и Синан-бег. Пред Мурат-хановата џамија се наоѓа медреса која се нарекува Мура-

дие медреса. Во рамките на Хусам-пашината џамија се наоѓа мектеб за изучување на Куранот, додека при Мурадие медре сата по себно се изучуваат светите хадиси. По стојат 11 мектеби, меѓу кои попознати се Каракади, Џума маалскиот и Синан-беговиот мектеб. На осум ме ста постојат тарикатски теќиња: теќето на Бали-ефенди од Софија, кое припаѓа на тарикатот Бајрамие, потоа Али-ефенди, Емирефенди, Султановото, Горно и Долномаалските, Кадун Ана и Олукмаалското теќе. Штип има само еден карван-

сарај, кој е покриен со олово, со 50 одаи на приземјето и 50 одаи на катот. Неговата коњушница може да собере околу 1000 камили, коњи и маски. Анот е изграден од страна на Ќучук Емир Султан. Некои велат оти е задужбина на големиот Емин. Во градот Штип има 6 анови, меѓу кои познати се Синанбеговиот, Каракадииниот и Чомлекчизадиниот ан. Има два амама, од кои едниот е на Емир Ефенди. Околу реката Брегалница (Галиче), како и надвор од градот, постојат корисни бањи.


КУЛТУРА

Четврток,10 мај 2012 година

19

Отворена изложбата на Пикасо во „Остен“

З

авчера вечер во галеријата „Остен“, во центарот на Скопје, беше отворена изложбата на 66 дела од познатиот шпански сликар Пабло Пикасо. Тие се дел од приватната колекција на Мице Јанкуловски. На изложбата се претставени графики, цртежи и керамикишто ги работел Пикасо додека живеел во Париз. Поголемиот дел графики произлегуваат од серијата „Ателјето на скулпторот“. Тие се автобиографско прикажување на славниот уметник како скулптор и како љубовник. Овие дела зборуваат за неговата врска со Мари Терез Волтер во тој период од неговиот живот. Изложбата во галеријата „Остен“ се организира како дел од одбележу-

вањето на Денот на Европа. Стотици љубители на Пикасо ја преполнија галеријата „Остен“. На свеченото отворање присуствуваше претставникот на Европската унија во Македонија, Роберт Лидл, претставници на Амбасадата на Кралството Шпанија и градоначалникот на општина Центар, Владимир Тодоровиќ, кој свечено ја отвори изложбата. Сопственикот на колекцијата слики не ја открива вредноста на оваа импозантна збирка - Не можам да кажам колку пари чинат сликите поединечно. Тие сега се сопственост на галеријата „Остен“ и можам да кажам дека ќе бидат добро обезбедени и чувани - изјави Мице Јанкуловски. Тој во обраќањето пред присутните објави дека наскоро галерија „Остен“ ќе го отвори и првиот „Музеј на цртеж“ во светот, во кој ќе бидат сместени и цртежите на Пикасо. Иако станува збор исклучително вредна збирка на дела на големиот шпански мајстор,

на отворањето обезбедувањето на објектот и на делата беше незабележливо за посетителите. На изложбата единствено изостана придружен каталог, кој е вообичаен за вакви настани во кои ги има неопходните информации за делата што се изложени. Изложбата на Пикасо во галеријата „Остен“ ќе биде отворена за посетителите до 28 мај. И.И.

Почнува да се снима „Соба со пијано“ „Скопје филм студио“, продукциска куќа на играниот филм „Соба со пијано“ на режисерот Игор Иванов - Изи, го објави датумот на почетокот на снимањето. На локации во Скопје, првата клапа е најавена за 4 јуни. „Соба со пијано“ е филм во кој се преплетуваат различни животни судбини доведени на една единствена локација, од чиј ракурс може да се допрат најсуштествените аспекти на нашето постоење. Оваа соба е единствениот простор, а краткото време ми-

нато во неа е единственото време кога ликовите, изолирани од светот и од сета хипокризија во него, ја живеат луцидната страна на сопствениот живот, го живеат она што вистински се. Овој филм е модерна, универзална приказна со теми од секојдневието на луѓето од кој било дел на светот, што му дава силен интернационален карактер. Игор Иванов е реномиран македонски режисер, кој досега има потпишано повеќе филмски дела. Неговиот филм „Бубачки“ го

виде филмската публика низ целиот свет, а доби и многу награди меѓу кои „Златен леопард“ на фестивалот во Локарно. Играниот филм „Превртено“, кој имаше богат фестивалски живот и предизвика позитивни реакции, на Иванов, исто така, му донесе многу награди и признанија. Сценариото за „Соба со пијано“ е соработка на режисерот со Жанина Мирчевска, која подолго време живее и успешно работи како драматург во Словенија.


20

КУЛТУРА

Четврток,10 мај 2012 година

УНЕСКО БАРА ЗАПИРАЊЕ НА УРБАНИЗАЦИЈАТА НА ОХРИД

Охрид на листата опасности на УНЕСКО?

Ако не се престане со урбанизацијата на крајбрежјето на Охридско Езеро, УНЕСКО може да го стави градот на специјалната листа на опасности

П

Игор Ивковиќ

ретераната урбанизација на Охрид може да ги стави градот и езерото на листата на опасности на УНЕСКО. Градбите кои никнаа во последните неколку години на крајбрежјето на езерото, кое е заштитено од УНЕСКО, како културно и природно наследство, се недозволиви за меѓународната организација. Ваквите забелешки тие ги истакнале во предложениот план за управување на градот Охрид – документ кој УНЕСКО го бара од Македонија уште од 1979 година кога нашиот град влезе на престижната листа за

И АЛБАНСКИОТ ДЕЛ ЗАШТИТЕН И албанскиот дел на Охридско Езеро ќе биде заштитен како светско природно наследство. Тоа го побарале од УНЕСКО, сè со цел Македонија и Албанија да водат поголема грижа за езерото. Досега во листата на светско културно и природно наследство на УНЕСКО беше впишан само македонскиот дел од езерото.

светско културно и природно наследство на УНЕСКО. -Во моментов државните институции работат на забелешките од УНЕСКО кои тие ги дадоа на предложениот план од наша страна. Откако ќе ги поправиме писмените забелешки, УНЕСКО може да предложи до Владата на Македонија да се справи и конкретно со недозволените градби на охридското крајбрежје. Тоа би значело, доколку УНЕСКО побара да се срушат тие објект, Владата да одговори соодветно. Во меѓувреме, градот Охрид и езерото може да бидат на специјалната листа на опасности сè додека не се надминат проблемите во определен рок. Доколку по тој рок не се одговори позитивно, тогаш може Охрид во целост да биде избришан од листата на природно и културно наследство на УНЕСКО појаснува Лидија Топузовска, национален координатор на комисијата за УНЕСКО од Македонија.

Наградата „Златен објектив“ за Коста Крпач Наградата „Златен објектив“ на Кинотека на Македонија за особени заслуги во македонската кинематографија оваа година му е доделена на Коста Крпач. Ќе му биде врачена вечерва, кога кинотеката ќе го одбележи својот ден, а ќе биде отворена и ретроспектива на филмови со актерот Дарко Дамески по повод 80 години од неговото раѓање. Коста Крпач е реномиран филмски работник, филмски критичар и промотор на македонскиот филм. - Неговата работа има огромен придонес за пласман на македонскиот филм надвор од Македонија. Тој се за лагал и за

валоризирање на македонскиот филм со награди и со признанија - рече Мими Ѓорго ска-Илиевска, директорка на Кинотека на Македонија. Кинотеката вечерва, ќе го прикаже филмот „Црно семе“ со еден од најзначајните македонски филмски актери, Дарко Дамески, по повод 80 години од неговото раѓање. Во наредните денови ќе бидат прикажани филмовите „Солунските атентатори“, „Под исто небо“, „Јад“ и „Исправи се, Делфина“, како и два кратки, досега неприкажани филма, „Споменик“ и „Лифт горе, лифт долу“.

Забелешката дека во Охрид се гради неконтролирано, ја потврдија и од Управата за заштита на природното наследство. Членот на билатералниот секретаријат за заштита на охридското езеро, Дејан Пановски, вели дека една од препораките во однос на планот за управување од УНЕСКО е да се направи нова ревалоризација на вредноста што ја има Охрид денес. - Ревалоризацијата би требало да ја прават стручни лица, експерти на УНЕСКО. Со тој процес треба да се постават вистинските вредности што ги имаат Охрид и езерото, а не како што тие се денес - вели Дејан Пановски, член на билатералниот секретаријат за заштита на Охридско Езеро. Планот за управување, инаку, е документ со кој ќе се регулира заштитата на природното и културното наследство на Охрид. Тој, според УНЕСКО, е неопходен за понатамошниот развој на градот како светско и културно наследство на сите граѓани на светот.

Изјава на денот „Се надевам дека моите песни не се само мој портрет, бидејќи тогаш местото би ми било на психијатрија“ Џејн Биркин


МОЗАИК

Четврток,10 мај 2012 година

21

„Нов почеток“ на балканска турнеја Македонската панкрокерска група „Нов почеток“ денеска тргнува на турнеја низ Балканот. Групата ќе одржи осум концерти на просторите на поранешна Југославија и тоа во Белград и во Ниш во Србија, во Мурска Собота, Марибор и во Средишче об Драви во Словенија, како и во Ријека, Пула и во Загреб во Хрватска. Турнејата ќе се заокружи со концерт во Скопје во клубот „Ла кања“ на 21 мај. Ова е прва подолга турнеја на групата која ќе го промовира последниот албум „Melancholic machine“, кој се појави кон крајот на февруари, а на кој му претходеа видеозаписите за „Допир“ и за „Таму живеам“. Истовремено, со оваа турнеја групата ја прославува својата десетгодишнина од постоењето во која зад себе остави три изданија: „Еволуцијата би требало да започне сега“ (2006), „Агнозија“ (2009) и годинешниот „Melancholic machine“.

Македонските ѕвезди за Денот на Европа

По повод Денот на Европа, в сабота, во Градски парк, во 13.30 часот ќе се одржи настан на кој ќе настапат македонските музички ѕвезди Тони Зен, групите „Фолтин“ и „Фул стоп“. По повод 150-годишнината од раѓањето на еден од водечките европски композитори, Клод Дебиси, групата „Фолтин“ направи музичка програма инспирирана од третиот став. - Премиерно ќе ја изведеме темата „Ме сечева светлина“, специјално подготвена по нарачка на организаторот. Иако граѓаните се поделени околу прашањето за влез на Македонија во ЕУ, ние сме одамна дел од неа, припаѓаме на овој континент и треба

„Максим“ - филм со вистински животни приказни Филмот првенче на Кирил Трајковски, „Максим“, премиерно ќе се прикаже на 11 мај во киното „Рамстор“. Трајковски е комплетен автор на филмот (сценарио, режија и продукција), а снимен е во Скопје, Софија, Бугарија и во Шенан, во јужна Индија. - Филмот го снимав четири години, пред сè, поради финансиските тешкотии, но, сепак, среќен сум што го остварив мојот сон. „Максим“ но си пораки за младите бидејќи говори за секојдневниот живот, за проблемите со дрога, со алкохол... Идејата за сце-

нариото ја добив од моето мало, па така и Слаткар, со кого сме другари од деца, се вклопи природно во проектот. Инаку, филмот е фикција која кај секого различно влијае - вели Трајковски. Во „Максим“ се појавуваат уште и Тони Зен и Васил Шишков. За Шишков ова е филм во кој природно се пронашол бидејќи тоа веќе го доживеал. По скопската премиера „Максим“ ќе биде прикажан и во неколку градови во Македонија.

да го славиме овој ден. Треба да се забавуваме и тоа е најважно - велат од „Фолтин“. Публиката ќе има можност да го проследи и настапот на Тони Зен, кој рече дека неговиот настап ќе биде брз и ефективен, а „Фул стоп“ ќе се претстават со нови нумери и со нова пејачка. Од името на организаторот, Јана Ивановска информираше дека земјите-членки и земјите-кандидатки за влез во ЕУ ќе бидат прет ставени на штандови изработени од ученици, кои ќе ги по сетат Аиво Орав и Коце Трајановски, а предвидено е да се одржи и шаховски турнир, кој ќе биде отворен за учество.

статус: МАЈА ВУКИЧЕВИЌ

Немојте да мислите дека некогаш можете да промените нешто кај мажите, освен ако но сат пелени!


22

МОЗАИК

Четврток,10 мај 2012 година

Катарина го освои и Мексико Топ-моделката Катарина Ивановска уште еднаш блесна на насловната страница на мексиканското мајско издание на магазинот „Ел“. Нашата убавица се појави во жолт фустан дизајниран од „Спортмакс“, со високи потпетици на Серџио Роси и со нараквица од Кавали.

Слаткаристика повторно на сцена

Раперот кој во 2009 година направи вистинска хип-хоперска револуција во Македонија, Марко Маринковиќ – Слаткаристика, по точно три години од издавањето на првиот соло-албум „Слаткаристика будало“ го најавува новиот албум со наслов - „Новиот албум“. - 25 мај ќе биде денот на излегување во продажба и на овој албум на Слаткаристика. По три години хитови, видеоспотови и концерти, публиката на Марко Маринковиќ ќе може од овој датум во својата колекција цедеа да го има и „Новиот албум“ - збирка од повеќе песни, од кои 16 се нови, до сега неслушнати. Сите се изработени од неколку докажани, но и млади, надежни продуценти со свои различни стилови, а од

текстовите може да го очекувате единствениот ракопис на Слаткаристика, теми какви што само тој знае да раскаже - изјавуваат од тимот на „Иноватива“ и на „Јованов рекордс“, издавачите на овој албум. Официјалната промоција на „Новиот албум“ ќе се случи на почетокот од јуни, а во текот на овој ме сец ќе биде промовирана и песна со свој видеозапис, која ќе го најави излегувањето на албумот. Песната „Олабави ме!“ е дело на Слаткаристика, Стефан Че и на Јован Јованов, а има интересна приказна која визуелно ја долови Огнен Шапковски. Видеозаписот се снимаше минатата недела на две локации - Кино „Фро сина“ и „Сити хол“, а официјално во етер ќе биде пуштен за неколку дена.

Ријана ѝ подари торта во облик на гради на Адел

Анџелина и Бред во Истанбул Холивудските актери Анџелина Џоли и Бред Пит в недела ќе пристигнат во Истанбул, јавија турските медиуми. Деталите за нивната посета на Истанбул се чуваат во строга тајност. Познато е дека двојката во посета на Истанбул е на покана на „Марс ентртајмент“ и ќе остане до понеделник. Џоли минатата година ја посети Турција, но како пратеничка на добра волја на Обединетите нации. Тогаш таа го посети кампот со сириски бегалци во близина на Хатај.

Уапсен Метју Фокс, од „Изгубени“

Ѕвездата на серијата „Изгубени“, Метју Фокс, е уапсен за возење под дејство на алкохол. Полицијата соопшти дека 45-годишниот актер бил запрен откако полицаецот забележал дека возачот не останува во истата сообраќајна лента и не ги следи сообраќајните сигнали. Кога го сопреле, полицијата утврдила дека Фокс вози под дејство на алкохол и го однеле во затвор. Откако поминал некое време во затвор, Фокс бил пуштен, а за прекршокот треба да се појави на суд на 17 јуни.

Популарната пејачка Ријана ја изненади својата колешка Адел и за 24. роденден à подари торта во облик на гради. Пејачката à го честиташе роденденот на Адел на „Твитер“. - Среќен роденден на мојата љубовница Адел - напишала Ријана и поставила фотографија на која голите гради ги покрила само со раце. - За Адел, најлошата девојка во околината. Уживај во роденденот. Торта, торта, торта - напишала Ријана.


СПОРТ

Четврток,10 мај 2012 година

Николовски на ЕП во кајак на диви води Најдобриот македонски кајакар Атанас Николовски денеска ќе настапи во полуфиналната трка на Европското првенство во кајак на диви води во Аугсбург, Германија. Ова првенство е посебно важно за Николовски затоа што е последна шанса нашиот олимпиец, кој учествуваше во Пекинг, да обезбеди пласман и учество и на претстојните Олимписки игри во Лондон 2012. Тој ќе треба да се пласира во финалната трка која ќе се одржи в сабота, а тогаш и да стигне до „виза“ за Лондон. Николовски веќе две седмици се наоѓа во Аугсбург, се подготвува за неговото најголемо искушение оваа година, со надеж дека ќе успее да оствари резултат што ќе го одведе на ОИ.

Нова шампионска круна за Вигор Кошаркарките на Вигор Скопје ја потврдија доминацијата во македонската женска кошарка и на убедлив начин стигнаа до деветтата шампионска титула во клупската историја. Тие во финалната серија од плејофот со 3-0 ја совладаа екипата на Бадел. На последниот дуел од финалето Вигор победи со 64-47 против Бадел и стигна до третиот триумф. Тоа е вкупно 19. пехар во клупската историја ако се додадат и десетте трофеи освоени во Купот на Македонија. За најдобра кошаркарка во изминатиот шампионат по крајот на финалната серија е прогласена Славица Димовска. На последниот натпревар Вигор до победата го водеа Елена Раденковиќ, која забележа 25 поени, и Сања Раденковиќ, која запиша 11 поени зад своето име. Славица Димовска забележи 10 поени, дополнети и со девет скока.

Срби ќе го судат финалето во Келн Српските судии Ненад Николиќ и Душан Стојковиќ ќе ја делат правдата во финалето на завршниот турнир во ракометната Лига на шампионите на 27 мај во Келн. Европската ракометна федерација ги делегираше официјалните лица и за другите натпревари на завршниот турнир во Келн. Натпреварот за третото место ќе го судат Словаците Михал Бадура и Јарослав Ондогрекула. Полуфиналето во кое ќе игра Кире Лазаров со Атлетико Мадрид против Копенхаген ќе го водат Хрватите Матија Губица и Борис Милошевиќ.

23

ПОРАНЕШНИТЕ КОМЕТАЛКИ ПОВТОРНО НА ТЕРЕН

Ракометно шоу во Прилеп за изградба на црква Билјана Б. Петрушева

На 23 мај силите ќе ги одмерат поранешните ракометарки од Кометал ЃП и ветеранките на ТК Бренд

И

ндира Кастратовиќ, Гордана Нацева, Милева Велкова, Мирјана Чупиќ... на 23 мај повторно ќе ги облечат дре совите и ќе играат заедно. Повод за повторното враќање на теренот на дел од ракометарките од шампионската генерација на Кометал ЃП и на уште неколку познати имиња на македонскиот женски ракомет е хуманитарната акција за помош на изградбата на црквата „Света Богородица“ во Прилеп. Поранешните „кометалки“ ќе бидат во тимот на ракометните ветеранки на Скопје, кои ќе играат против ветеранките на поранешниот ТК Бренд. Ревијалниот хуманитарен натпревар ќе се одигра на 23 мај во универ залната са ла „Арена сонце“ во Прилеп, а целиот приход од влезниците ќе биде наменет за изградба на црквата. - Иницијативата беше прифатена со задоволство од сите поранешни ракометарки со кои стапивме во контакт. Овој хуманитарен натпревар ќе биде прво вакво собирање на повеќето ракометарки од таа генерација и ќе се обидеме ова да продолжи како традиција – истакнува Силвана Карбе ска, поранешна ракометарка, сега меѓународен судија и координатор во РФМ.

Во со ставот на ракометните ветеранки на Скопје ќе настапат: Гордана Нацева, Индира Кастратовиќ, Милева Велкова, Анжела Платон, Мирјана Чупиќ, Елена Златановска, Андријана Будимир, Наталија Тодоровска, Валентина Радуловиќ, Лидија Ажиевска, Силвана Карбеска, Снежана Шишковска, Билјана Тодоровска, Елма Пршеш, Лилјана Ново селска и Лидија Стојановска. Повторниот собир и настап на дел од поранешните ракометарки на Кометал ЃП во хуманитарниот натпревар во Прилеп ќе биде четири дена по јубилејот на 19 мај кога се одбележуваат де сет години од триумфот на Кометал ЃП во Лигата на шампионите и освојувањето на титулата европски шампион.

Антиќ: Ќе дадеме сè од себе во Истанбул

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација, Перо Антиќ, со својот тим Олимпијакос замина за Истанбул, каде што од утре до недела ќе биде учесник на завршниот турнир во Евролигата. Во полуфиналето, кое е на програмата утре, Олимпијакос ќе ги одмери силите со шпанскиот тим Барселона. - Можам да ветам само едно во име на соиграчите, дека ќе го дадеме својот макси-

мум на дуелот со Барселона, впрочем, како и на секој друг натпревар до сега. Ќе „гинеме“ за секоја топка на теренот, ќе играме храбро и веруваме во успех. Очекуваме Олимпијакос да биде тимот што на крајот ќе се радува поради позитивниот резултат – изјави Перо Антиќ. Во второто полуфинале, силите ќе ги одмерат бранителот на титулата, Панатинаикос, и ЦСКА Москва.


24

СПОРТ

Четврток,10 мај 2012 година

АНТОНИО КОНТЕ И РОБЕРТО МАНЧИНИ ЌЕ ДОБИЈАТ НОВИ ДОГОВОРИ ВО ЈУВЕНТУС, ОДН

Успехот носи и повеќ Двајцата италијански стратези ќе добијат значително зголемување на платата по одличните сезони во своите клубови

Антонио Конте имаше фантастична дебитант ска се зона на клупата на Јувентус откако успеа да го врати составот на „старата дама“ на тронот на италијанскиот фудбал. На Роберто Манчини му беше потребно нешто подолго време во однос на Конте, но и тој е на прагот на огромен успех, односно да му ја доне се на Манче стер сити само третата титула во клупската историја. Она што е заедничко за овие два млади стратези, меѓу другото, е и фактот дека двајцата веќе добиле одлични понуди за продолжување на соработката со своите сегашни клубови, договори што за Конте и за Манчини ќе значат и големо зголемување на платата. Италијанските медиуми објавија дека челниците на Јувентус се подготвени богато да

Траоре од Нанси потпиша за Милан Фудбалерот на Нанси, Бакаје Траоре, објави дека ги договорил сите детали и по завршувањето на оваа сезона ќе се пресели во редовите на италијанскиот гигант Милан. Договорот на Траоре со Нанси истекува на крајот од следниот месец, по што овој 27-годишен фудбалер за врска како слободен играч, без никаква отштета, ќе се пресели на „Сан сиро“. - Пресреќен сум што можам да кажам дека ќе потпишам за Милан. Неверојатно е чувството да се знае дека кариерата ќе ја продолжам во еден од најголемите светски клубови. Знам дека ќе има огромна конкуренција за секое место во тимот, но мотивиран сум да покажам дека сум доволно добар за да го носам дресот на Милан - изјави Траоре, кој сезонава постигна пет гола на 20 натпревари во дресот на Нанси во францускиот шампионат.

го наградат Конте за извонредните резултати на тимот сезонава. Според актуелниот договор, овој стратег сезонава ќе заработи околу 1,5 милион евра, а доколку го стави својот потпис на новиот договор, платата ќе му порасне двојно. Весникот „Кориере дело спорт“ најавува дека овој млад стратег до 2016 година би имал загарантирана плата од три милиони евра по се зона, плус богати бонуси за секој

освоен трофеј. Во меѓувреме, во тек се и преговорите за новиот договор што Роберто Манчини би требало да го потпише со Манче стер сити веднаш по завршувањето на оваа сезона. Италијанецот најпрвин ќе треба да го совлада Квинс парк ренџерс и да ја освои титулата во Премиер-лигата, по што само формалност би требало да прет ставува продолжувањето на соработката со „граѓаните“,

ЌЕ СЕ ЗБОГАТИ И СТРАМАЧОНИ

Покрај овие проверени стратези, своите добри резултати се очекува да ги наплати и Андреа Страмачони. Младиот тренер на Интер беше доведен само како привремено решение на местото на Клаудио Раниери, но со својот позитивен пристап ги импресионираше и фудбалерите и претседателот Морати, кој сега е подготвен да му даде долгогодишен договор на Страмачони. Овој стручњак како тренер во младинската школа на Интер заработуваше само 150.000 евра годишно, а со потписот на новиот договор се очекува неговата плата да биде пет пати поголема, со богати бонуси во зависност од резултатите и освоените трофеи.

Тери нема да игра на ЕП 2012? Новиот англиски селектор Рој Хоџсон се соочува со сериозна дилема да ли да го повика Џон Тери во националниот тим за прет стојното Европско првенство. Искусниот стратег е све сен за нетрпели во ста ме ѓу Те ри и Рио Ферди нанд откако фудба лерот на Челси расистички го на вреду ва ше братот на Рио, Ен тон Фердинанд, за време на дуелот со Квинс парк ренџерс. Без оглед на обидите страстите да бидат смирени, на Хоџсон му е јасно дека на теренот нема да може да смета истовремено на двајцата најдобри де фанзивци, па се на о ѓа во ди ле ма да ли во ед на та ква си туа ци ја во оп што би тре ба ло да ги но си двај цата во Пол ска и во Укра и на.

Поголемиот дел од фудба лерите се на стра ната на Ферди нанд и ја има ат за губе но почит та кон Џон Те ри уште пред не кол ку годи ни ко га бе ше откри е на љубовната афера со свршеницата на неговиот поранешен соиграч и репре зентативен колега, Вејн Бриџ. Токму поради тоа, нови от се ле ктор би са кал што по бр зо да „пре сече“ на оваа те ма и се ри оз но размислува да го остави Тери дома наме сто да го вклучи во со ставот за ЕП. Англиските медиуми прене суваат дека Хоџсон би имал поддршка за таквиот потег и од чел ни ци те на ФА, кои му ја од зедоа капитенската лента на Тери и го иницираа конфли ктот со Фабио Капело, по што беше прекината и соработката со овој искусен стручњак.


СПОРТ

Четврток,10 мај 2012 година

ОСНО МАНЧЕСТЕР СИТИ

е пари

која ќе му доне се и значителна финансиска корист. Актуелниот договор на Манчини е на 3,5 милиони фунти годишно, додека продолжувањето на соработката ќе значи и зголемување на оваа сума на огромни 5,5 милиони фунти по сезона сè до 2016 година.

25

Ливерпул и Тотенхем во трка по Пандев Англиската Премиер-лига се чини како со сема ре ална де стинација за Горан Пандев откако Ливерпул и Тотенхем се вклучија како многу сериозни конкуренти во трката по најдобриот македонски фудбалер. Скаути на овие два клуба ги следат последните неколку натпревари на Наполи, на кои Пандев прикажа одлични игри и испратиле позитивни извештаи до управите на Ливерпул и на Тотенхем, кои наскоро ќе испратат и официјални понуди до Интер за ангажман на овој искусен напаѓач. Пандев уште пред извесно време беше повр зуван со транс фер во Англија кога, покрај Тотенхем и Ливерпул, се споменуваа и лондонските клубови Челси и Арсенал. Сепак, овие два тима од пре столнината целосно го избришаа нашиот ас од својата листа на желби, но затоа челниците на Ливерпул и на Тотенхем сè уште се надеваат дека ќе успеат да го убедат Пандев да ја продолжи својата кариера токму во нивните редови. Главен адут на англиските клубови се финансиите бидејќи тие можат да ја израмнат платата од 3,5 милиони евра во следните две сезони што Пандев ја има

загарантирано со договорот со Интер. Оваа сума е недо стижна и за Наполи и за Севилја, што ги остава Ливерпул и Тотенхем во водство во трката по одличниот македонски голгетер.

Македонија остана 98. на листата на ФИФА Македонската фудбалска репрезентација остана на 98. позиција на најновата ранглиста што ја објави ФИФА. „Црвено-жолтите“ во последните триесетина дена не одиграа ниту еден контролен натпревар, што е една од причините поради кои позицијата на ранг-листата на светската куќа на фудбалот остана непроменета. За слабиот пласман на македонскиот национален тим најдобра потврда

претставува фактот дека пред избраниците на селекторот Џон Тошак се наоѓа дури и селекцијата на Виетнам, а по бројот на бодови имаме само еден повеќе во однос на Гуана. Што се однесува до врвот на листата на ФИФА, тука нема никакви промени. На првото место сè уште е актуелниот светски и европски првак Шпанија, пред Германија, Уругвај, Холандија и Португалија.

Надежите на мегдан со Северна Ирска Македонската фудбалска репре зентација до 21 година дене ска на „Милано арена“ во Куманово ќе одигра квалификациски натпревар со селекцијата на Северна Ирска. Селекторот Бобан Бабунски се надева дека неговите избраници ќе ја продолжат позитивната серија од 12 натпревари без пораз и дека ќе триумфираат против Северна Ирска, со што би ги задржа ле шансите за освојување на едно од првите две ме ста во групата, кои водат во плејофот за пласман на ЕП 2013 година. Атмосферата е позитивна, се подготвуваме максимално и очекуваме да се прет-

ставиме во добро издание. Северна Ирска е селекција што треба да се респектира, но најважно е што македонските репре зентативци сега имаат зголемена самодоверба и најавуваат триумф. Добро го анализиравме противникот, игра британски стил на фудбал и ќе треба да им се спротивставиме со борбеност, а да доминираме на технички план – изјави Бабунски. Во селекцијата до 21 година се враќа Ферхан Хасани, кој заедно со Самир Фазли ќе го предводи нападот. Натпреварот почнува во 16.30 часот.


26

СПОРТ

„Биковите“ покажаа карактер Екипата на Чикаго булс собра сили и ја прекина серијата од три порази по ред од Филаделфија останувајќи во живот во оваа серија од плејофот во Источната конференција. „Биковите“ повторно настапија без повредените Роуз и Ноа, нападот не им функционираше најдобро, но до триумф стигнаа со фантастична игра во одбрана, за конечни 77-69. - Знаевме дека ако загубиме, тоа ќе значи и крај на сезоната за нас. Затоа одигравме најдобро што знаеме, ги затворивме сите приоди кон сопствениот кош и тоа ни ја донесе победата – изјави Луол Денг, кој со 24 поени беше најпрецизен во таборот на Чикаго. Многу интересно беше во Атланта, каде што „јастребите“, предводени од повратникот Ал Хорфорд, стигнаа до минимална победа од 87-86 над Бостон. Хорфорд, кој пропушти неколку месеци поради тешка повреда, го заврши мечот со 19 поени и 11 скока, реализирајќи ги последните два напади за својот тим. Непријатно изненадени беа кошаркарите на ЛА лејкерс, кои загубија на домашен терен од Денвер со 99-102 во мечот што можеше да им го осигура пласманот во следната рунда. Вака, резултатот гласи 32 за „езерџиите“, кои сега ги очекува уште едно тешко гостување во Денвер, пред евентуална мајсторка што повторно би се играла во Лос Анџелес. Андре Милер постигна 24 поени за Денвер, додека Џавејл Мекги беше одличен во битката под кошевите реализирајќи 21 поен и 14 скока. Коби Брајант со 43 поени беше најпрецизен на овој меч, но и тоа беше недоволно за „езерџиите“ да стигнат до победата. Индијана го преслуша составот на Орландо меџик со 105-87 и обезбеди пласман во полуфиналето од Источната конференција, славејќи во оваа серија со 4-1 во победи. Дени Грејнџер со 25 поени беше најпрецизен во таборот на Индијана, а добра игра прикажа и „резервистот“ Колисон, кој го заврши мечот со 19 поени и 6 асистенции.

Четврток,10 мај 2012 година

ВИСОКИ ЦЕНИ НА ХРАНАТА И НА ПИЈАЛАЦИТЕ ВО ЛОНДОН

Гледачите ќе бидат прегладнети на ОИ?

Астрономските цени на храната и на пијалаците за време на Олимписките игри во Лондон ќе ги прегладнат по сетителите со поплиток џеб. Британските медиуми веќе предупредуваат дека по сетителите на олимписките борилишта ќе мора да издвојат поголема сума за освежување и за закуски. Според нивни извори и предвидените цени во Олимпискиот парк, најевтиниот ручек за едно четиричлено семејство би чинел најмалку 40 фунти. Бидејќи обезбедувањето во текот на Олимписките игри во Лондон, кои ќе се одржат од 27 јули до 12 август, ќе биде ригорозно, гледачите не ќе можат со себе да вне суваат никаков пијалак, а шише од половина литар вода во Олимпискиот парк ќе

чини 1,60 фунат. Од друга страна, вне сувањето храна на борилиштата ќе биде дозволено, но организаторите го задржуваат правото да ја конфискуваат храната ако е во поголема количина, а забрането ќе биде вне сување мини-фрижидери и торби за храна. Поради сите овие ригорозни ограничувања, по сетителите во Лондон, покрај скапите влезници, ќе мора да обезбедат и дополнителна сума пари за екстра-трошоци. Така, за време на ОИ во Лондон, шолја кафе ќе ги чини 2,40 фунти, за хот-дог ќе треба да издвојат 5,90 фунти, за сендвич 4 фунти, а конечната листа со цените на пијалаците ќе биде позната пред самиот почеток на натпреварите.


СПОРТ

Четврток,10 мај 2012 година

27

ПРВИОТ СВЕТСКИ РЕКЕТ ИЗНЕРВИРАН ОД ПОДЛОГАТА ВО МАДРИД

Ни Чак Норис не може да игра на сина земја! П рвиот свет ски рекет и бранител на титулата на мастерс-турнирот на АТП во Мадрид, Новак Ѓоковиќ, по првиот настап ги нападна организаторите за експериментот со по ставувањето сина земјена подлога. Ѓоковиќ во второто коло со тешка мака го победи шпанскиот ква лификант Даниел Гимено Траверо со 6-2, 2-6, 6-3. - На оваа подлога е невозможно да се движиш. Во целиот меч можеби удрив како што треба само пет топки. Сè друго беше само настојување да го вратам топчето во терен. Можев да се потпрам само на својот сервис и на некои поени што ги добив благодарение на грешките на мојот противник. За мене ова не е тенис! Или треба да облечам фудбалски копачки или да побарам совет од Чак Норис како да се игра на оваа подлога - иронично изјави Ѓоковиќ на прес-конференцијата по мечот. Повеќето од тенисерите, меѓу кои до сега најгласен беше Рафаел Надал, изразија незадоволство поради промената на подлогата во Мадрид. Организаторите објаснија дека класичната црвена земја ја замениле со сина за да можат гледачите на теренот и оние пред телевизиските екрани подобро да го видат жолтото топче. - Знам сигурно дека моето мислење го делат и многу други тенисери бидејќи раз-

говарав со нив последниве три-четири дена. Мислам дека треба да се земе предвид мислењето на сите играчи и треба да се почитува тоа. Ова е добар пример како се игнорира мислењето на тенисерите. Се

надевам дека во иднина тоа ќе се смени. Сè уште не сум слушнал ниеден тенисер ниту тенисерка што изразил позитивно мислење за оваа чудна сина подлога – истакнува српскиот тенисер.


28

ИНФОРМАТОР КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Џон Картер“ Жанр: акција, авантура

ДРАМСКИ ТЕАТАР „Последните Македонци“ Режија: Сашо Миленковски Почеток: 20.00

Четврток, 10 мај 2012 година

Кораќ Жанр: играно-документарен Режија: Гордан Матиќ Почеток: 14.15, 17.30 „Скопје ремикс“ Жанр: музичко-филмски омнибус Режија: Група автори Почеток: 19.30, 22.00

МАКЕДОНСКИ НАРОДЕН ТЕАТАР „Госпоѓа министерка“

Сала 2 „Огледалце, огледалце“

Режија: Ендру Стентон Почеток: 15.00 и 17.30 „Скопје ремикс“ Жанр: музичко-филмски омнибус Режија: група автори Почеток: 20.00 и 22.00

Автор на текст: Бранислав Нушиќ Режија: Наташа Поплавска Почеток: 20.00 ТЕАТАР ЗА ДЕЦА И МЛАДИНЦИ „Волшебната флејта“ Почеток: 19.00

Полиција Брза помош Противпожарна бригада

192 194 193

КОМУНАЛНИ УСЛУГИ Топлификација 3076-200 Електро – Скопје – дежурен диспечер 3161-454 Служба за наплата 3116-099 Улично осветлување 2622-789 Водовод и канализација – дежурна служба 3073-010 Водовод 3163-240 Оџачарски услуги 2440-293 Пламен 2650-230 Организација на потрошувачите 3212-440 Комунална хигиена 3216-644 ЗДРАВСТВЕНИ ОБЈЕКТИ Клиничка болница 3147-147 3283-000 Воена болница Градска општа болница 3087-400 Гинекологија и акушерство – Чаир 2611-033

КИНО „РАМСТОР“ Сала 1 „Мегамајнд“ Жанр: анимација Режија: Мекграт Почеток: 10.15, 12.15 „Жуќко“ - приказна за Радивој

Поликилиника Букурешт 3064-088 Поликлиника Јане Сандански 2469622 Неуролошка клиника 3147-342 Институт за белодрбни заболувања 3035-822 Институт за трансфузиона медицина 3226-923 Ремедика 2603-100 Систина 3099-500 Свети Лазар – гинеколошка болница 5112-016 Неуромедика 2042-323 Авицена – лабараторија 3179-001 Адриалаб 3296-925 Фармахем – биохемиска лабараторија 2031-905 Мак Медикус 3224-445 Неуропсихијатриски центар Др. Павлов 3236-667 Рендген дијагностика 3110-003 Центар за стерилитет 3213-697 Центар за сколиозии 3212-353 Национална СОС линија 15700 СОС телефон за помош од дрога 0800 11 444 СОС телефон за деца и

МОСТОЈНОСТ, МУЗЕЈ НА ВМРО И МУЗЕЈ НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИСТИЧКИОТ РЕЖИМ Отворен од вторник до недела од 10.00 до 18.00 МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА „1+ 1 Живот и љубов низ македонската историја“ MUNICIPiVM STOBENSIVM – Римска монетарница во Стоби МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ „Black & white Serbia“ - Жељка Момиров, Љубомир Вучиниќ и Владимир Ристивиевиќ „Орнаменти“ - Атанас Атанасоски КУЛТУРНО-ИНФОРМАТИВЕН ЦЕНТАР Изложба на Владимир Симеонов

Жанр: авантура, комедија, драма Режија: Тарсем Синг Почеток: 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.00 ИЗЛОЖБИ МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И СА-

младинци 0800 12222 СОС превенција од трговија со луѓе 2777070 Прва детска амбасада 0800 12222 СОС превенција од ХИВ 0800 33 444 СОС Национална линија 070/141700 Сакам да знам – центар за сексуално здравје 3176950 Шелтер центар 070/520639 Кризен центар – Надеж – жртви од насилство 3173-424 Институт отворено општество 3136-400 Ветеринарна амбуланта Пет- Вет 3178-656 ПТТ СООБРАЌАЈ Будење 180 188 Информации Меѓународна ценетрала 182 Меѓуградска централа 901 Повик на сметка 1833 Точно време 185 Телеграми 186 Пријава на ПТТ дефекти 177 Федекс – брза пошта 3111-116

МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Постојана поставка НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: ДАУТ-ПАШИН АМАМ, ЧИФТЕ-АМАМ И МАЛА СТАНИЦА Постојана поставка Објектите на Националната галерија работат од 10.00 до 18.00

ЕМС услуги - Од врата до врата

15000

СООБРАЌАЈ Меѓуградска 2466-011 автобуска станица Железничка станица 3164-255 Аеродром Александар Велики - Скопје 3148-333 Аеродром Свети Павле - Охрид 046 252842 Чех Ерлајнс 3290-572 Инех 3216-120 Делфина травел 3111-214 Кроација ерлајнс 3115-858 ЈАТ 3229-078 Регионален центар за управување со кризи 195 АМСМ – Помош на патишта 196 АМСМ – Инфо центар 15555 Воена полиција 3282-361 Матична служба 3117-766 Сала за венчавање 3118-250 Храм Свети Климент 3237-218 Храм Свети Димитрија 3162-919 Храм Света Петка 3238-066 Храм Пресвета Богородица 3227-165


ИНФОРМАТОР

Четврток,10 мај 2012 година

ВРЕМЕПЛОВ

ХОРОСКОП

Денеска е Светски ден на физичката активност 1497 - Италијанскиот морепловец Америго Веспучи тргна на првото патување во новиот свет. Вплови до бреговите на Хондурас и на Бразил и откри нов континент меѓу Европа и Азија, наречен Америка. 1774- Умре Луј Четврти, крал на Франција. Роден е на 15 февруари 1710 година. Него го наследи Луј Шеснаесетти, последниот француски крал од династијата на Бурбоните. 1876 - Во Врхника е роден Иван Цанкар, словенечки поет, раскажувач, драматург и публицист. Во своите дела ја разоткриваше неправдата и лицемерството на малограѓанската средина, се бореше за правата на обичниот човек. Негови познати дела се „Слугата Јернеј и неговото право“, „Под крстот“ и „Кралот на Бетајнова“. Умре во Љубљана, на 11 декември 1981 година. 1881 - Крунисан е романскиот крал од германско потекло Карол Први Хоенцолерн, првиот крал на Романија. 1899 - Роден е Фред Астер, аме-

рикански филмски артист и танчер. Во танчерската техника го спојуваше класицизмот од почетокот на 20-от век со современите сваќања на танцот. Беше актер во филмовите „Време на свингот“, „Смешно лице“ и „Бродвејски мелодии“. Умре во Лос Анџелес, на 22 јуни 1987 година. 1933 - Четири и пол месеци откако Хитлер ја приграби власта, разулавените нацисти во Берлин пред Рајхстагот, запалија повеќе од 25.000 книги. Слични настани се случија таа ноќ и во други германски градови. 1936 - Во Софија излезе првиот број на „Народносни глас“, весник за народносни прашања, политика и за култура. Се залагаше за признавање на правата и самостојноста на Македонија, заедно со другите краишта во Југославија. Уредник беше Милан Дамјанов. Последниот, петти број, излезе на 1 октомври 1936 година. 1940 - Британскиот премиер Невил Чемберлен, потписник на Минхенската спогодба и иницијатор на политката на попуштање спрема Хитлер, поднесе оставка. Него го наследи Винстон Черчил. 1941 - Хитлеровиот заменик Рудол Хес се спушти со падобран во Шкотска со намера кај британската влада да издејствува сепаратен мир со нацистичка Германија. 1967 - Американското воздухопловство првпат во Виетнамската војна го бомбардираше пристаништето

21.03 19.04

Овен - Многу ви е важно успешно да ги реализирате плановите кои долг период ги подготвувате. Бидете внимателни да не направите некоја грешка. Совет: дозволете си краток одмор, во добро друштво и со неколку чашки алкохол.

20.04 20.05

Бик - Вие сте родени да бидете на висока позиција и благодарение на организациските способности, работата ви оди како песна. Совет: Избегнувајте напорни и стресни ситуации, побарајте духовен мир во себе.

21.05 20.06

Близнаци - Иако на работа имате голем авторитет, сепак вие не се чувствувате исполнето и се стремите кон повисоки функции. Време е да ја смените работата. Совет: посветете поголемо внимание на начинот на исхрана.

21.06 22.07

Рак - Постојаните кавги со партнерот ве прават многу напнати и нервозни. Време е да ставите крај на тој однос. Или ќе ги нормализирате односите или треба да се разделите. Совет: внимавајте во сообраќајот.

Хајфонг во Северен Виетнам. 1977 - Во Њујорк умре Џоана Крафорд, американска артистка. За улогата што ја играше во филмот „Милдред Пирс“, во 1945 година ја доби наградата „Оскар“. Во 1965 година престана да снима филмови и ја напиша автобиографската книга „Мојот начин на живеење“. Родена е во Сан Антонио, на 23 март 1908 година. 1977 - Во Саутемптон умре Џејмс Џонс, американски писател, автор на повеќе дела, меѓу кои и на познатиот роман „Одовде до вечноста“, како и на романите „Некои дојдоа трчајќи“, „Тенка црвена линија“ и други. Роден е во 1910 година. 1979 - Во Загреб умре Антун Аугустинчиќ, истакнат хрватски скулптор. Роден е во Клањец, на 4 мај 1900 година. 1987 - Во една болница во Марсеј, Франција, умре Емануел Витрид, кој најдолго живееше со пресадено срце. На Витрид, на 28 ноември 1968 година му беше пресадено срце од 20-годишник. Роден е во 1920 година. 1988 - САД ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации со која Израел е осуден за инвазија на јужниот дел на Либан. 1989 - Алпинистите Димитар Илиевски (35) од Битола, Виктор Грошељ (36) од Љубљана и Стипе Божиќ (37) од Сплит го освоија највисокиот врв на светот, Монт Еверест. Притоа загина Димитар Илиевски.

23.07 22.08

Лав - Изгледате многу деконцентрирано и расеано, па мора да ја најдете причината што кај вас го предизвикува тоа. Бидете дискретни во своето однесување. Совет: направете баланс меѓу чувствата и мислите.

23.08 21.09

Девица - Еден при јател во зна кот стрелец се обидува да ве предупреди за еден заговор што ви го подготвуваат колегите, повнимателно слушајте што зборува. Со вет: потреб ни ви се по ве ќе ча со ви сон.

22.09 23.10

Вага - Вие сте многу среќни, за сè што правите имате поддршка и од колегите на работа и од партнерот. Тоа ви дава поттик побрзо да ги реализирате плановите. Совет: зрачите со позитивна енергија, продолжете така.

24.10 21.11

Скорпија - Вие со цела сила се обидувате да ги поместите работите, но средината е многу конзервативна и тешко ги прифаќа промените. Ќе ви биде потребна многу голема енергија за да успеете во намерите. Совет: бидете поопуштени.

29

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР Денеска е Св. апостол Симеон, епископ Ерусалимски

Свршеникот на Дева Марија, Јосиф, имаше брат по име Клеопа кој живееше во Ерусалим. Во неговото семејство се родија двајцата браќа Јаков и Симеон, кои подоцна еден по друг беа првите ерусалимски епископи. Свети Јаков го убија ерусалимците во 62 година, а по неговата смрт за црквата во градот се грижеше брат му Симеон. Во 70 година, кога Римјаните го нападнаа Ерусалим, епископот се повлече заедно со целата тамошна црква во градот Пела, од другата страна на Јордан. А кога Римјаните ја освоија цела Јудеја почнаа да ги гонат Давидовите потомци, за да спречат некој од нив да подигне бунт против освојувачите. Така и овој престарен човек кој тогаш имаше 120 години го доведоа под стража во Ерусалим, барајќи од него да се откаже од Христос.

КАТОЛИЧКИ КАЛЕНДАР Денеска е Св. Антонин

На 16-годишна возраст стапил во редот на Доминиканците. Завршил право. Го применувал животното мото: „Постои само еден единствен вистински начин на владеење, а тој е да му се служи на Господ“. Како бискуп на Фиренца, проповедал секоја недела и секогаш бил подготвен да разговара со секого. Им помагал на болните луѓе и на сиромашните. Умрел во 1459 година во Фиренца.

22.11 21.12

Стрелец - Партнерот постојано ви кажува што му пречи, а вие упорно си продолжувате по свое. Тоа ја зголемува тензијата во вашиот дом. Совет: имате добри планови, но ви недостига амбиција во реализацијата.

22.12 19.01

Јарец - Не преценувајте се. Постојано ги истакнете своите способности, но некогаш е подобро другите да ги пофалат вашите постапки. Совет: бидете повнимателни кон партнерот, тој го очекува тоа од вас.

20.01 18.02

Водолија - Внимателно избирајте ги соработниците зашто од тоа ви зависи успехот што ќе го постигнете. Бидете повнимателни кон своето здравје. Совет: посветете му поголемо внимание на семејството, децата копнеат за вашето внимание.

19.02 20.03

Риби - Вашата позитивна енергија одлично влијае на целата околина, па успесите и на работа и дома се неизбежни. Подгответе му изненадување на партнерот, тоа уште повеќе ќе ве зближи. Совет: психофизичката состојба ви е одлична.


30

РАЗОНОДА

Четврток, 10 мај 2012 година

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ ПРОГРАМА 06.45 Добро утро, Македонијо 09.00 Без рецепт 09.15 Риба – сериски филм 10.00 Дневник 10 10.20 Македонски народни приказни 11.00 Ѕвон - образовна програма 12.00 За Македонија – документарна програма 13.00 Вести 13.15 Без пардон

14.10 Музичка програма 15.00 Вести 15.20 Без рецепт 15.35 Тротоар њуз - забавна програма 15.50 Македонија - Ирска – фудбал - квалификации 18.05 Риба – сериски филм 18.31 Слободно прашувајте информативен магазин

19.01 Македонски народни приказни 19.30 Дневник 2 20.10 За Македонија – документарна програма 21.15 Ако е . . . со Чом - дебатна емисија 22.30 Репортери – сериски филм 23.15 Дневник 3 23.45 Тротоар њуз - забавна

програма 00.10 За Македонија – документарна програма 01.10 Без рецепт 01.25 Нем сведок – сериски филм 02.20 Риба – сериски филм 02.40 Репортери – сериски филм 03.20 Класична музика 04.35 Документарна програма 05.25 Конечно викенд

07.05 Културна хроника 07.15 Подземјето на Њујорк серија 08.05 Ловечко око 08.35 Дијалози – емисија од култура 09.35 Пат околу светот низ 80 градини – документарна програма 10.00 Темптејшнс 1 – игран филм 11.45 Храна и вино – емисија за

гурмани 12.15 5 + 13.00 Цртан филм 13.45 Девици благороднички – играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Пазар и пари 16.20 Закон и ред – сериски филм 17.00 Цртан филм 17.10 5+

17.50 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.00 Метео 19.05 Спорт 20.00 Девици благороднички – играна серија 20.45 Секој е ВИП 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – серија

22.45 Закон и ред - сериски филм 23.30 Културна хроника 23.45 Измамници – игран филм 01.55 Темптејшнс – игран филм 03.30 Вести 04.05 Културна хроника 04.15 Пазар и пари 04.45 Секој е ВИП 05.30 Храна и вино – емисија за гурмани 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 Зајди, зајди талент – реално шоу 09.35 Моите џебни миленичиња – цртана серија 09.55 Ај ти замижи – емисија за деца 10.15 Топ листа – Супер ѕвезда 10.45 Во прво лице – забавна програма

11.15 Пресинг – информативна програма 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 К-15 – дневна доза 12.30 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 12.45 Зајди, зајди талент – реално шоу 12.55 Кујната на Јулија 13.05 Зајди, зајди телент – реално шоу емисија 14.05 Моите џебни миленичиња –

цртана серија 14.30 Портик – хроника на денот 15.00 Вести 15.10 Портик – хроника на денот 16.10 Во прво лице – емисија 16.40 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 16.55 Фактор здравје – емисија 17.15 К-15 – дневна доза 17.30 Вести 17.45 Пресинг – информастивна програма 18.15 Овде и сега – забавно

информативна програма 19.00 Вести 19.45ВОА - Гласот на Америка 20.00 К-15 – дневна доза 20.10 Маркет 168 – емисија за економија 20.45 Вин-Вин – дебатна емисија 22.00 Вести 22.45 К-15 – дневна доза 22.55 Голи смешни – еротска скриена камера 23.25 Убиство без пресуда – игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Здраво Македонијо 10.05 Јунска ноќ – турска серија 10.55 Метео 5-временска прогноза 11.00 Вести 11.10 Oчајни домаќинки – турска серија 12.00 Разделба – индиска серија

премиера 13.20 Љубов и одмазда – турска серија 14.05 Имотот на дамата – турска серија 14.55 Mетео 5-временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот турска серија

16.10 Oчајни домаќинки – турска серија 17.00 Јунска ноќ - турска серија 17.50 Екстра Ексклузив – забавен магазин 18.15 Mетео 5-временска прогноза 18.20 Вести 19.00 Имотот на дамата – турска серија

20.20 Величествениот-турска серија 21.30 Љубов и одмазда - турска серија 22.40 Mетео 5-временска прогноза 22.45 Вести 23.30 Екстра Ексклузив – забавен магазин 23.45 Фирма - игран филм 01.30 Разделба – индиска серија

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија

11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Под сенката на врбите играна серија 13.00 Топ шоп 13.20 Преживеан - реално шоу 14.20 Езел - играна серија 15.20 Бурни времиња - серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза

16.26 Бурни времиња - серија 17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Бурни времиња - серија 21.05 Езел - играна серија 22.15 Преживеан - реално шоу 23.30 Дневник

08.00 Ноди - цртан филм 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна лубов - шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер Германија 10.10 Топ шоп 10.25 Скај шоп 10.45 Миленичиња во мојот џеп 11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Така како што времето

одминува - турска серија 12.45 Странски зет - турска серија 13.30 Економски Магазин со Горан Теменугов 14.05 Телешоп Бјорнер Германија 14.20 Топ шоп 14.35 Скај шоп 14.45 Пет плус - детска емисија 15.35 Миленичиња во мојот џеп 16.00 Вести 16.30 Да готвиме заедно со А. Положани

16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна лубов - шпанска новела 18.25 Пицикато -забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - турска серија 20.45 Патот кон... со Мухамед Зеќири 21.45 Странски зет - турска серија 23.00 Вести на македонски јазик

23.55 Временска прогноза 23.57 Преживеан без цензура реално шоу 00.25 Некој да ме чува - серија 01.10 Бекстејџ - естраден магазин 01.20 Мојата ѕвезда - забавна емисија 02.10 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори - забавна емисија 06.15 Програмата продолжува 23.35 Ин моушн 00.00 Пицикато -забавна емисија 00.15 Така како што времето одминува - турска серија 01.00 Странски зет - турска серија 01.50 Под липите - турска серија 03.30 Патот кон... со Мухамед Зеќири 04.30 Опасна лубов - шпанска новела


Рецепт на денот

Пита со шунка ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: l l l l l l l l l

1 кг кори 5 јајца 250 мл павлака 300 г шунка 300 г кашкавал 300 г шампињони сусам оригано сол

“SAGITTARIUS”

REKA VO TAJLAND EKS NBA KO[ARKAR

Ê

M

NA[ REVOLUCIONER MAN^U

SAD OD EDNA OKA

PROPA\AWE. BANKROTIRAWE

NADRAZNUVA^KO SREDSTVO

HRVATSKA INDUSTRIJA ZA NAFTA

MAJMUNKATA OD FILMOVITE ZA TATRZAN

POZITIVNA ELEKTRODA

RETKOSTI (LAT.)

ROMAN OD LAV TOLSTOJ SUPSTANCA [TO GO ZABRZUVA HEMISKIOT PROCES

MARKA JAPONSKI FOTO APARATI

METAR

REKA VO SIBIR

SEVEREN ELEN

GRAT^E VO TURCIJA LU\E [TO SE RAZONODUVAAT

FRIGISKI BOG ^OVEK SO ATROFIJA ANGLISKI PEJA^ ADAM IRVIN METJUS NIKOLS

KORICA ZA SABJA TUTOR OSNOVA^ NA MANASTIR MERKA ZA RADIOAKTIVNOST

W S ROBERT RETFORD

VLEZNA PARTIJA NA[A NAJPOZNATA ZIMNICA

Ä

NAPRAVA ZA UPRAVUVAWE SO BROD SARAEVO KANALIZACISKA “Y# CEVKA MESTO KAJ [ABAC

A

TOME MOMIROVSKI QUBEN, POSAKUVAN GRADACIJA NA MOTORNO MASLO PREFIKS: KLETO^NO

VOJVODINSKI SALA[ DEL OD OTPLATA BALEARSKI OSTROV “ARMIJA na REPUBLIKA MAKEDON.#

^

SELO KAJ KAVADARCI IZRABOTUVA^I NA MONETI

Ä

TON AMERIKANSKI RE@ISER LUIS REKA VO KRASNOJARSK, RUSIJA IMA SUMAK

T NAJSJANA YVEZDA VO SOYVEZDIETO “OREL# TEMPO

M

^OVEKOT [TO PRV STAPNA NA MESE^INATA

3 5 4

URED ZA MEREWE POLO@BA NA NEBESKI TELA

MUSLIMAN. @ENSKO IME LU\E [TO SE PLA[AT OD SOPSTVENATA KU]A

FRANCUSKI VESNIK

KUSA PRO[ETKA (TUR.) LU\E [TO ^UVAAT, VARDA^I

^ITAJTE “DEN#

2 1 8

4

6 5 2 6 8 7 4 9 2 7 1 3 7 4 6 2 1 9 6 3 6 4 1 7

7

6 2

2 6

2 8

5

9 8 3 5 6 1 3

1 5

8 7 5 7 9 2 6 1 4 5 2

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: HEMOFILI^AR, ANA KARENINA, KATALIZATOR, IMANITE, ADIMA, M, KIRATO, ATIS, OB, KANIJA, ENT, LOS, WS, KTITOR, ANTRE, KORMILO, AJVAR, SIFON, TM, XIR, MAROF, SAE, ^UVARI, IBICA, T, VATA[A, I^IKTA, MONETARI, ATAIR, NIL ARMSTRONG; SUDOKU: 1) 369 521 874, 542 786 931, 178 934 652; 215 368 749, 496 257 318, 837 149 526; 921 673 485, 754 892 163, 683 415 297; 2) 942 375 681, 738 162 495, 561 498 327; 875 641 932, 316 259 748, 429 837 516; 157 924 863, 293 786 154, 684 513 279

Павлаката убаво се мати со петте јајца, потоа во сме сата се додаваат сечканата шунка и ренданиот кашкавал. Убаво се мати за да се изедначи сме сата, а потоа се додаваат шампињоните, кои претходно се испржени и убаво исцедени од маснотијата. Сè заедно се меша. На крај се додава ориганото и други зачини по желба. Се земаат четири кори и се филуваат со сме сата, а потоа се виткаат во ролат. По стапката се повторува сè додека има кори. Потоа се редат во тава, која претходно е намачкана со масло. Одозгора сите кори се мачкаат со јајце и со сусам. Се пече на температура од 250 Целзиусови степени.

SLAST, U@IVAWE (MN.) (TUR.)

^OVEK SO HEMOFILIJA

Ä

ПРИГОТВУВАЊЕ:

31

РАЗОНОДА

Четврток, 10 мај 2012 година


ЗРНЦА НА МУДРОСТА

ТИКЕТ СЕК Ј Матерсбург Рапид В.

GG

1

Германија (17) Франција (17) ПАОК Панатинаикос

Тешко е да сакаш некого, уште потешко да не сакаш никого, но најтешко е да сакаш, а љубовта

ВИЦОТЕКА

l

Куманово

22

l

Тетово

21

Стрелата го ранува телото, а јазикот душата! Персиска поговорка

0-2

Коефициент 9.6

l

Животот е комедија за тие што размислуваат, а трагедија за тие што чувствуваат. Пикасо

1

Херта Фортуна Д.

Гостивар

Пријателството не се избира, тоа едноставно се случува. Меша Селимовиќ

21

l

24 24

24

21

l Штип

24

l Радовиш

25

l Кичево

l Неготино

24

l Кавадарци

22

21

22 l Охрид

l Делчево

Велес l

l Дебар

l Струга

26

l Кочани

25

l Прилеп

26

l Струмица

25 l Гевгелија

Битола

22

l Ресен

l

- Како не одиш, имаш ли причина за тоа? - Да, ме мразат и учениците и професорите. Половина час подоцна мајката повторно вика: - Ајде, станувај, мора да одиш! - Е, зошто морам? - Бидејќи имаш 52 години и си директор на училиштето!

Сончево и топло време ќе имаме и денеска. Само во одредени делови од земјава можни се слаби врнежи од дожд. Во Скопје минималната температура ќе биде осум Целзиусови степени, додека максималната ќе биде 26 степени. Видливоста ќе биде до 10 километри, а влажноста ќе биде 39 проценти. Биометеото е поволно.

22 6 ПЕТОК 31

Не бидете рамнодушни, рамнодушноста е смртоносна за човечката душа! Максим Горки

Во текот на денешниот ден ќе дува слаб ветер од северен правец, кој ќе се движи со брзина од три километри на час.

Крива Паланка

25

Скопје l

21

Зошто Чак Норис е најјак? Бидејќи вежба два дена дневно! *** Мајката го буди синот и му вели: - Станувај сине, време е да одиш на училиште! - Остави ме на мира, денеска не одам во училиште.

да не ти биде возвратена. Пушкин

7 САБОТА 32

7 НЕДЕЛА 30

*** Судијата го прашува обвинетиот: - Зошто убивте зајак кога не сте член на ловечко друштво? - А, зошто тој јадеше од мојата зелка кога не е член на моето семејство?

22

Барселона

26

Букурешт

28

Будимпешта

23

Загреб

22

Софија

24

Атина

22

Приштина

21

Сараево

25

Белград

Den 10 Maj  

Dneven Vesnik den

Den 10 Maj  

Dneven Vesnik den

Advertisement