Page 1

ДЕН ЗА ДОМОТ И ЗА УБАВИНАТА

1 5 денари

www.den.mk

vo ovoj broj

20o

Понеделник, 8 октомври 2012, година 1, број 170

ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА МАКЕДОНСКИ НАЧИН

Ердоган: Не сме далеку од војна 2

5

Власта ќе ја урнеше опозицијата

ВТОРА ПОБЕДА НА МАКЕДОНСКИОТ ШАМПИОН

Металург гази во ЛШ

40-41

„Бела ноќ“ во Скопје по осми пат Од графити, танго и аикидо- борби, преку улични изведби и поетски читања, до филмски маратони и мултимедијални перформанси 34


2

ВЕСТИ

Понеделник, 8 октомври 2012 година

ВО СТРУМИЦА СЕ ОДРЖА ВТОРАТА „АЈВАРИЈАДА“

ЕРДОГАН: НЕ СМЕ ДАЛЕКУ ОД ВОЈНА Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека тестирањето на одбранбените капацитети на Турција ќе претставува фатална грешка, предупредувајќи го со тоа Дамаск по сирискиот минофрлачки напад во средата врз турскиот град Акчакале, во кој загинаа пет турски цивили. - Ние не сакаме војна, но не сме далеку од војна. Оваа нација го достигнала тоа што е денес минувајќи низ меѓуконтинентални војни - истакна тој во Истанбул.

На плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица завчера се одржа втората „Ајваријада 2012“, на која со богата културно-забавна програма струмичани и гостите од соседните градови на шест големи трпези го дегустираа вкусот на струмичкиот ајвар, како домашен специјалитет. Поздравувајќи ги присутните, покровителот на струмичката „Ајваријада“, градоначалникот Зоран Заев, истакна дека оваа манифестација полека, но сигурно чекори кон својата традиционалност. - По минатогодишниот успех, годинава оваа манифестација веќе можеме да кажеме дека станува дел од календарот на манифестации на другарување, но и презентирање на автентичноста на овој производ. „Ајваријадата“ е доказ за вредните наши домаќинки, кои знаат да го направат најубавиот ајвар од најквалитетната струмичка чушка - рече Заев. Верица Узунова од Организацискиот одбор на „Ајваријадата“ изјави дека годинава на конкурсот за највкусен струмички ајвар се пријавиле повеќе од двесте учесници, а првите три награди во

вредност од 300, 200 и 100 евра во денарска противредност жирито ги додели на Нада Николова, Филип Тошев и на Гордана Стоилковска. Големата трпеза на плоштадот „Гоце Делчев“ жените од здружението „Вредна жена“ ја претворија во простор за дегустација и на посетителите им разделија околу 10 илјади парчиња леб намачкан со

пресен домашен ајвар и со сирење. На струмичката „Ајваријада“ со свои штандови, на кои беа презентирани производите од пиперка и друг зеленчук, се претставија четирите средни училишта во Струмица, а за доброто расположение на гостите се погрижија естрадните уметници од овој град.

СРБИТЕ ОД СЕВЕРОТ НА КОСОВО НЕ САКААТ ВО БЕЛГРАД ЗАВРШИ „ПАРАДАТА ДИРЕКТЕН РАЗГОВОР СО ПРИШТИНА НА ГОРДОСТА“ ВО ЧЕТИРИ ЅИДА Политичките претставници на Србите од северот на Косово денеска оценија дека изјавата на советникот на косовската претседателка, Рамуш Тахири, дека српските структури на власта на северот на Косово се легитимни, е само обид да се избегнат разговорите со претставници на Владата на Србија за статусот на Косово. Тие истакнуваат дека никогаш не биле против разговори, но дека во тие разговори можат да учествуваат само како дел од тимот на Владата на Република Србија, без чие учество, како што наведуваат, досега не се постигна и нема да биде можно да се постигне трајно решение за статусот на Косово. ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: Печатница „Серафимовски“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

redakcija@den.mk, 02/3162 666

ДЕПОНЕНТИ: Охридска банка, жиро-сметка 530-0101014688-20 Еуростандард банкa, жиро-сметка 370-0111002339-25 Стопанска банкa жиро-сметка 200-0024863780-03 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач - Живко Серафимовски Управител- Јован Јовчески Главен и одговорен уредник - Бране Стефановски Заменик на главниот уредник - Љубиша Николовски Помошник на главниот уредник - Александар Сидоровски Уредници: Илија Лопарски, Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Радован Вујовиќ Систем-администратор: Огнен Митев marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

Членовите на Организацискиот одбор на овогодишната „Парада на гордоста“ денеска го завршија собирот со тоа што седнаа пред белградскиот Медиумски центар. Учесниците на „Парадата на гордоста“ изјавија дека полицијата не им дозволила да излезат на улица. Пред зградата на Медиумскиот центар превентивно беа распоредени полициски сили, а во близина имаше и членови на жандармеријата со опрема за растурање демонстрации. Засилено полициско присуство имаше и во центарот на Белград. Премиерот и министерот за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, во средата изјави дека „Парадата на гордоста“ и другите најавени маршови на хомосексуални групи се забранети поради безбедносни причини. Големата сала во Медиумскиот центар беше преполна, а меѓу учесниците беа и шефот на делегацијата на Европската Унија во Србија, Венсан Дежер, шведската министерка за европски прашања Бригит Олсон и холандската пратеничка во Европскиот парламент, Мари Корнелисан. Покрај активистите на ЛГБТ организациите, беа присутни голем број српски и странски новинари, како и претставници на повеќе невладини организации.


3

ВЕСТИ

Понеделник, 8 октомври 2012 година

Животниот век на подрачјето на Западниот Балкан На Балканот најдолго живеат Албанците, а најкратко Србите, Македонците се на петтото место

Србите живеат најкратко од сите жители на западен Балкан, со просечен животен век од 74 години, додека Албанците се најдолговечни со просечен животен век од 76,4 години. Ова го покажа последното истражување на Обединетите нации за животниот век на жителите на западниот Балкан. Всушност, според податоците, во Србија жените во просек живеат 76,3 години, а мажите 71,8 години, додека во Албанија жените во просек живеат 79,7, а мажите 73,4 години. По Албанците, најдолго живеат граѓаните на Хрватска, чиј просечен животен век е 75,7 години, следуваат граѓаните на Босна и Херцеговина чиј просечниот животен век е 74,9, а по нив се Македонците, кои во просек живеат

ПРОСЕЧЕН ЖИВОТЕН ВЕК Земја Албанија Хрватска БиХ Црна Гора Македонија Србија

жени 79,7 79,2 77,4 76,8 76,6 76,3

мажи 73,4 72,3 72,2 72,4 71,8 71,8

74,2 години. Од другите држави во регионот на југоисточна Европа најдолго живеат Грците со просек од 79,5 години, па Словенците со 77,9, Унгарците со 73,3, Бугарите со 73, Романците со 72,5 и Турците со просечна должина на животниот век од 71,8 години.

ДОБАР СТАРТ НА НАГРАДЕНИ ПОЛИЦАЈЦИ Министерката за внатрешни работи, Гордана ЈанкуНАШИТЕ ПЛИВАЧИ ло ска, им додели благодарници на четворицата полициски службеници што во изминатите денови со ВО САД На митингот што се одржа на 5 и на 6 октомври во центарот „Гринсборо Акватик“ во САД, нашите пливачи Марко Блажевски и Дамјан Петровски најавија успешна сезона. Во конкуренција на пливачи од 14 универзитети од Северна Каролина, и двајцата се претставија во добро светло и беа едни од најдобрите во нивниот тим Вингејт Јуниверзити, кој го освои 4. место во вкупниот пласман. Блажевски го освои првото место на 500 јарди слободно, беше второпласиран на 400 јарди мешано, третопласиран на 200 јарди делфин, а во трката на 200 јарди грбно го освои 6. место. На дебитантскиот настап во САД успешно се претстави и Дамјан Петровски, кој од оваа година почна да студира на истиот колеџ со Марко. Тој го освои третото место на 200 јарди градно, а настапи и во трките на 100 јарди градно и на 100 јарди делфин.

својата хуманост и пожртвуваност спасија од сигурна смрт две лица. Во првиот случај полициски службеник спаси девојка која скокајќи од мост во реката Вардар се обиде да се самоубие, додека во вториот тројца припадници на граничната полиција помогнаа да биде спасен живот на повредено лице од селото Танушевци. Полицискиот службеник Дритон Беца, кој со неговиот колега Зоран Србиновски навреме му укажаа прва помош на повреденото лице од Танушевци и помогнаа да биде транспортирано во болница, изјави дека кога од нив била побарана помош биле на работните места и се потрудиле максимално да ги преземат сите неопходни мерки. - Кога го видовме повреденото лице, беше облеано со крв. Колегата Србиновски му даде прва помош, а јас го возев со нивното возило бидејќи неговиот придружник беше стар и не можеше да управува со возилото. Се пресретнавме со Брзата помош кај селото Бродец, на кои им се заблагодарувам затоа што реагираа брзо и ефикасно и успеавме да го пренесеме повредениот до болницата „8 Септември“ во Скопје - изјави Беца. Според Јанкулоска, полициските службеници со своите постапки потсетиле на хуманоста на полициската работа бидејќи, како што рече, сè почесто сме сведоци кога преокупирани од дневните настани и

проблеми луѓето забораваат на човечноста и на хуманоста. - Овој чекор уште еднаш ја потврдува нашата основна определба и заложба, а тоа е да бидеме вистински сервис на граѓаните. Колегите спасувајќи го лицето практично реагираа во услови кога беа на своето работно место, додека другиот колега воопшто не бил на смена кога го спасил лицето кое се обидувало да изврши самоубиство - изјави Јанкулоска. Тоа покажува дека полициските службеници се подеднакво посветени и хумани и кога се и кога не се на работа, пред си заради лојалноста кон професијата и лојалноста кон граѓаните кои се практично основата на нашето дејствување, додаде министерката.


4

АКТУЕЛНО

Понеделник, 8 октомври 2012 година

ГРУЕВСКИ И АХМЕТИ ПАК ГО ИЗДРИБЛАА ЦРВЕНКОВСКИ

Интерпелација за опозиц

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, пак, ја свртеа водата на својата воденица иако интерпелацијата требаше да биде насочена кон нив. А, какви грешки во чекори прават на Бихаќка можеби и навистина е пореално да се побара интерпелација за работата на опозицијата

И

Тони АНГЕЛОВСКИ

нтерпелацијата што, според опозицијата, требаше да ја разниша владата на Груевски и на Ахмети, всушност, се претвори во напад врз опозицијата и уште една шанса на премиерот и на владејачкото мнозинство да се пофалат колку инвестиции, селски патишта и тениски игралишта успеале да направат. И ништо повеќе од тоа. Надежите на опозицијата и на аналитичарите што се ориентирани кон неа дека лидерот на ДУИ, Али Ахмети, одеднаш ќе се налути и ќе се откаже од дружбата со Груевски, односно од власта до која со толку мака и притисоци се докопа во 2008 година, се покажаа како неосновани. И тоа на сите им беше одамна јасно, освен на опозицијата. Тезата, пак, дека интерпелацијата била за да му се покаже на народот дека Ахмети и Груевски глумат конфликт можеби и ќе стоеше доколку интерпелацијата се случеше пред еден месец, но тогаш на Бихаќка лутаа во надежта дека Ахмети, се-

пак, не си игра со нив и овој пат. Всушност, во петокот видовме уште една претстава во која власта повторно ја сврте водата на својата воденица. И покрај низата аргументи кои се несоборливи, а говорат во прилог на тоа дека државата стрмоглаво оди надолу, дека цените на основните продукти растат, дека нè чека пеколна зима со изгор сметки за струја и за парно и дека економијата е во по стојан пад. За катастрофалното ниво на демократијата и на слободата на говорот да не зборуваме. Приказна за себе е и однесувањето на ДПА, за која се стекна впечаток дека не знаеше што со себе. Веројатно само првиот човек на ДПА, Мендух Тачи, сфаќа што сакаше да по стигне со најавеното гласање воздржано иако на крај и тоа изостана затоа што поголемиот дел од пратениците на ДПА воопшто и не беа во салата кога се гласаше. Смешното објаснување дека сакале да му го тргнат стравот на Ахмети, кој се плашел дека ќе влетаат место него на Илинденска и ќе му ги земат тендерите, пак, е тешко и да се коментира.

ДС: ОПОЗИЦИЈАТА САКА ДА ГИ РАЗДЕЛИ КОАЛИЦИСКИТЕ ПАРТНЕРИ ВО ВЛАСТА СДСМ и другите опозициски партии на расправата за доверба на Владата се обидоа на најперфиден начин да влијаат врз меѓуетничките односи и да создадат недоверба меѓу коалиционите партнери, тргнувајќи од максимата „Раздели, па владеј”, смета Демократскиот сојуз на Павле Трајанов. - СДСМ вчера ја пропушти можноста да отвори расправа во економските политики, за владеење на правото и за борба против организираниот криминал, определувајќи се за неаргументирани напади, негирање на сè што е постигнато, па дури и да го минимизира напредокот на Република Македонија кон евроинтеграциските процеси - соопшти ДС.

ГЕОРГИЕВСКИ: СЕ РАДУВАМ ШТО ЌЕ ГЛЕДАМ КАКО ЌЕ ИЗЛЕЗАТ ОД КАШАТА Очекуваното надгласување што се случи при гласањето за доверба на владата е среќна вест за лидерот на ВМРОНародна, Љубчо Георгиевски. -Се радувам што владата ја доби довербата зашто сакам да гледам како ќе излезе од кашата што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сами ја направија. По играта за гласови на ВМРО - ДПМНЕ и ДУИ, ќе остане да врие гневот на незадоволните граѓани- вели Георгиевски. Според партијата Достоинство,

Ваквата шанса од опозицијата ја искористи мнозинството, кое подготвено ја нападна опозицијата, без воопшто да објасни што ќе прави со натрупаните проблеми и зошто гласаат за влада и владејачко мнозинство кое има толку многу разлики што доведоа дури до блокада на институциите. Премиерот Никола Груевски, кој како да е опозиционер, а не премиер кој треба

пак, Македонија денес нема да постоела ако вистинските револуционери од внатрешно – македонската револуционерна организација биле исти како сегашните членови на ВМРОДПМНЕ. По, како што велат, циркузот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, од ВМРО-НП, Достоинство, како и ЛДП и Обединети за Македонија велат дека се чекор поблиску до формирање на широка коалиција и учество на митингот на опозицијата на крајот на овој месец.

да ги решава проблемите, вети дека нема да отстапи од позициите што ВМРО-ДПМНЕ ги зацртал во т.н. пресметка со ДУИ и во говорот непосредно пред гласањето ни соопшти дека не се согласува со она што го прави ДУИ иако не е негова работа да се согласува или да не се согласува, туку да го спречи беззаконието. - Настанот во Слупчане беше


АКТУЕЛНО

Понеделник, 8 октомври 2012 година

5

цијата наместо за власта ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ОСТАВИ ЛОШ ВПЕЧАТОК ВО СОБРАНИЕТО Бранко Црвенковски сака со прес-конференција да го покрие лошиот впечаток во јавноста што го остави СДСМ во расправата за интерпелацијата на Владата, оценува владејачката ВМРОДПМНЕ. - На граѓаните им е преку глава од ваквите празни зборови, граѓаните очекуваат конкретни проекти и мерки со кои државата треба да се справува со последиците од светската економска криза и со кои треба да се остваруваат интересите на граѓаните - се вели во реакцијата.

ВМРО-ДПМНЕ наведува дека има обврски кои ги презела пред граѓаните и оценува оти ги исполнува и ќе продолжи да ги исполнуваме. „Говорот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во текот на вчерашниот ден во Собранието беше прецизен и јасен, тој се осврна и на темата избори, како и на сите актуелни политички прашања. Ние немаме намера да бидеме партнер во една празна дискусија што СДСМ се обидува да ја наметне во Македонија“, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

„РАЗБУДИ СЕ“: РАЗОЧАРАНИ СМЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ И ОД СДСМ

контрапродуктивен. И да имаше намера за помирување, тој во јавно ста не се доживеа така. За мене ваквиот чин е неприфатлив и веднаш и директно му го кажав тоа на министерот за одбрана. Промената на училишните табли го сметам како акт на провокација кој покажува непочитување на

Граѓанското движење „Разбуди се“, кое важи за блиско до ДУИ, е длабоко разочарано од ставовите на двете македонски политички партии истакнати на собраниската седница на која се расправаше за недоверба на Владата. - Опозициската иницијатива на СДСМ за гласање недоверба беше во целост против Албанците во Македонија и нивните свети вредности, како што се албанскиот јазик, националното знаме, националната химна, УЧК, именувањето на школите со имиња на албански дејци, итн. Таква иницијатива

законите и на Уставот. За таа цел Министерството за образование почна по стапки, а одлуките за нив мора да се почитуваат. Менувањето на имињата на училиштата не но си рејтинг, туку потребни се решенија за граѓа-

ните – рече Груевски. Премиерот како чин на провокација го сметал и интонирањето на албанската химна во училиштата и универзитетите во западна Македонија, но не соопшти кој и кога ќе одговара за тоа.

ЦРВЕНКОВСКИ: ЕВТИНА ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА Гласањето за доверба на Владата е доказ дека изминатиот период гледавме евтина театарска претстава во режија на Груевски и на Ахмети, вели лидерот на опозициската СДСМ, Бранко Црвенковски. - Интерпелацијата само потврди дека нема никаква криза во односите на коалициските партнери, кои уште еднаш покажаа дека криминално-тендерските интереси им се поважни од чија било национална гордост, достоинство, права, статуси и од законите и институциите во државата. Сето нивно загрозување на меѓуетничките односи, сите нивни меѓусебни препукувања преку девалвирање на институциите, кршење на законите, бламирање на армијата, па дури и злоупотреба на децата не се ништо друго освен евтина театарска претстава во режија на

докажува дека концептот на СДСМ останува нереформиран и наликува на 90-тите години кога на Албанците им се негираше правото на образование на мајчин јазик, употребата на јазикот, националните симболи, итн. И говорот на премиерот беше во целост едностран, во обид да ги претстави само чувствата на заедницата на која à припаѓа. При повторувањето на своите интимни чувства, премиерот Груевски уште еднаш потврди дека е премиер само на гласачите на неговата партија и на неговата заедница - велат од „Разбуди се“.

Никола Груевски и на Али Ахмети - вели Црвенковски. Според него, сега Владата мора да почне да ја средува ваквата ситуација, која самата ја создала. - Сега, кога оваа неодговорна, но со тешки последици политичка лакрдија е целосно прочитана и разобличена, ја повикуваме Владата, а пред сè премиерот Груевски, овој циркус да биде запрен веднаш. Така како што сложно и братски гласаа, сега сложно и братски нека се договорат за законот за бранителите, за имињата и за таблите на училиштата, за паралелките во Аеродром, Чаир и во Сарај, за почитувањето на хиерархијата и одговорноста на АРМ и, пред сè, за почитувањето на законите и институциите во оваа земја - вели Црвенковски.

На крајот на седницата „раскараните“ коалициски партнери сложно со 53 гласа против го одбија барањето на опозицијата за изгласување на недоверба на Владата, а за паѓање на Владата се изјаснија само 38 пратеници.


6

АКТУЕЛНО

Понеделник, 8 октомври 2012 година

ПО ПОВОД ЈУБИЛЕЈОТ ЗАСЕДАВАШЕ И ЦРКОВНО-НАРОДНИОТ СОБОР НА МПЦ

45 години Охридска архиепископија В о време на своевидна ерозија на моралните и на духовните вредно сти, во свет обременет со економска криза, конфликти и не стабилност, духовното е она што му е потребно на современиот човек. Верата е она што нè одржало низ вековите и она што сега му дава квалитет и смисла на човековиот живот и на перспективите за иднината. Свесни сме за реалноста, за одговорноста. Тоа што ќе го оставиме зад нас, ќе им остане на генерациите по нас. Ова го порача претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето на свечената академија по светена на одбележувањето на јубилејот, 45 години од возобновувањето на Охридската архиепископија, што се одржа во катедралната

црква „Света Софија“ во Охрид. - Прославуваме 45 години, светол јубилеј што зборува за искрената и за длабоката посветеност на православниот македонски народ кон својата црква истакна Иванов.

Поглаварот на МПЦ, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, истакна дека иако обновувањето на Охридската архиепископија како спасоносен чин за еден православен народ денес е лошо разбран и отфрлен како

злодело и најголем грев, тој за македонскиот народ, македонските православни христијани и за повеќето православни цркви е реалност што е во согласност со сите правила. - Евангелието нè учи постојано да бараме, да тропаме по затворени врати и да повикуваме за да бидеме чуени, но мора да потсетиме дека сечие трпение може да има крај кога ќе го види скаменетото братско срце без љубов и разбирање, кога на дело се гледа непоколебливата неразумност и тврдата решеност на другиот по секоја цена да остане во својот егоизам и надменост рече архиепископот Стефан, порачувајќи дека останува наше да кажеме и да покажеме што ќе дадеме за иднината, за доброто на самите нас, но и за сите.

Тодоров најави пониски Последната фаза од проектот цени на лековите „Електронско осигурување“ Од 15 октомври ќе бидат намалени цените на 346 лека, од кои 139 се инвентивни, а 207 генерички, информираше министерот за здравство, Никола Тодоров, по работниот состанок со премиерот Никола Груевски. Драстично намалени ќе бидат цените на „клопидогрел“ за срцевоболните со прележан инфаркт, кој од 1.500 денари се намалува на 996 денари. Цената на „аторвастатин“ за покачени масти се намалува за 70 проценти, за речиси 60 проценти ќе биде поевтин и лекот „оланзапин“. Од 18 до 40 проценти ќе бидат намалени и цените на некои антибиотици (како „цефтриаксон“, „панцеф“...). Како особено значајно министерот го спомена и намалувањето на цените на поголем број цитостатици, на пример „темодал“, кој ќе биде поевтин за 14 отсто.

- Цените се работени транспарентно и очекуваме сите компании в понеделник да аплицираат во согласност со методологијата за одобрување на единствените цени. Станува збор за лекови со соодветни стандарди за квалитет, сигурност и ефикасност и, што е најважно, ќе се одржи присуството на лекови произведени од реномирани фармацевтски индустрии - рече Тодоров.

Наскоро граѓаните нема да мора да ги носат со себе сините картони кога одат на лекар, а фирмите, наместо да одат до Фондот за здравство, од својата канцеларија ќе можат да ги поднесат документите за своите вработени и да го известат Фондот за одредени промени. На последната седница Владата донесе одлука да ја воведе последната фаза од проектот „Електронско осигурување“. Проектот се состои од две фази, а од неговото спроведување корист ќе имаат граѓаните, медицинскиот персонал и компаниите. - Ќе се овозможи електронска пријава и одјава на здравствено осигурување, електронски ќе се врши пријава и одјава на избран лекар, фирмите по електронски пат ќе аплицираат за добивање електронска здравствена картичка, а по електронски пат ќе се вр-

ши и проверка на заверениот здравствен осигуреник - изјави Александар Ѓорѓиев, портпарол на Владата. Тој додаде дека преку електронската проверка на статусот на издаденото здравствено осигурување, лекарите и фирмите ќе можат да проверуваат дали граѓаните и вработените се здравствено осигурани. Фирмите нема да имаат потреба да одат до просториите на ФЗО, да трошат време и пари за да достават некој потребен документ за своите вработени бидејќи тоа ќе можат да го направат по електронски пат, а здравствените лица по електронски пат ќе можат да го известат Фондот дека тие се избрани за матичен лекар. На тој начин ќе се подобри комуникацијата на Фондот за здравствено осигурување со корисниците на електронскиот систем - рече Ѓорѓиев.


Понеделник, 8 октомври 2012 година

АКТУЕЛНО

7

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА В СРЕДА ЌЕ ГО ОБЈАВИ ИЗВЕШТАЈОТ ЗА МАКЕДОНИЈА

Високиот дијалог нè враќа на европскиот колосек

Д

Игор ЧАВЕСКИ

ијалогот на високо ниво ја по стигна својата цел и успеа да ја натера власта европската агенда да ја стави на врвот на своите приоритети. Македонија в среда ќе го добие четвртиот извештај за напредокот на земјата, кој ќе ја содржи препораката за почеток на преговорите за членство. Европската комисија и коме сарот за проширување, Ште фан Филе, се задоволни од ре формите во петте цели што ги по ставија како услов да не се загуби препораката. Зборот доволно преовладува во првичната вер зија на извештајот кога се работи за оценката на сработеното, особено во делот на политичките критериуми. ЕК бара власта и опозицијата да продолжат со интензивен дија лог за сите отворени прашања, особено за изборните

Во извештајот значаен дел ќе му се посвети на спорот за името. ЕК смета дека овој билатерален спор трае премногу долго и дека разговорите под покровителство на Обединетите нации досега не донеле резултат правила. Тоа подразбира измени во Изборниот законик и темелна ревизија и нама лување на избирачкиот список. Во извештајот Комисијата ќе го нагласи задоволството од по стигнатиот дија лог меѓу прет ставниците на новинарите и на власта околу декримина лизацијата на клеветата и тоа што некои од медиумите го фатија последниот воз за промената на сопственичката структура. Во извештајот значаен дел ќе му се по свети на спорот за името со Грција како главна пречка Македонија да ги почне преговорите за членство. ЕК смета дека овој билатера лен спор трае премногу долго и де-

ка разговорите под покровителство на Обединетите нации, надополнети со директните контакти на премиерско и министерско ниво, до сега не донеле ре зултат. За првпат во годинашниот извештај се споменува пре судата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Токму на позитивниот исход на хашката пре суда државниот врв го темелеше оптимизмот дека е можно да добиеме покана за прием во НАТО и да почнеме преговори со Унијата. „Меѓународниот суд на правдата утврди дека Грција ја прекршила Привремената спогодба со спротивставување на нејзиниот прием во НАТО на самитот во Букурешт во 2008

година. Останува клучно одржувањето на добро со седските одно си, вклучително и компромисно решение за спорот за името. Решение мора да се најде без натамошно одложување. Акции и изјави што можат да влијаат негативно треба да се избегнуваат“, стои во нацртвер зијата. Во годинашниот извештај по неколку години пауза се враќа придавката „македонски“ кога станува збор за именување на јазикот и на нацијата. Претседателот Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи, Никола Попо ски, неодамна се заканија дека нема го примат доколку тој термин биде изо ставен.


8

АКТУЕЛНО

Понеделник, 8 октомври 2012 година

Од 10 октомври електронска распределба на ЦЕМТ дозволите

О

д 10 октомври ќе почне годишното аплицирање по електронски пат за распределба на ЦЕМТ дозволи за 2013 година и изготвување по единечен план како резервација на поединечни транспортни дозволи за превоз на стоки за 2013 година, соопшти денеска Министерството за транспорт и врски. Трговските друштва што имаат лиценци за јавен превоз на стоки (за сите видови меѓународни транспортни дозволи) и трговските друштва што имаат лиценца за превоз на стока за сопствени потреби (за по единечни транспортни дозволи-резервација) ќе можат да аплицираат на веб-страницата

www.dozvoli-mtc.gov.mk, до 15 октомври до 24 часот. За 2013 година, во согласност со расположивиот контингент дозволи кои ги има Република Македонија добиени од седиштето на ЦЕМТ Конференцијата во Париз, Министерството за транспорт и врски ќе има на располагање 1.200 годишни ЦЕМТ дозволи за возила со Еуро 5 стандард, како и 800 ме сечни ЦЕМТ дозволи за возила со Еуро 4 и Еуро 3 стандард. Процентот на покриеност со годишни ЦЕМТ дозволи на возилата со Еуро 5 стандард ќе биде од 78 проценти на ниво на цела Македонија, се вели во соопштението од Министерството за транспорт и врски.

Богов: Нема ниту една причина за девалвација Нема ниту една причина зошто би имало девалвација, ниту, пак, слушнав аргументи зошто девалвацијата би била подобра за македонската економија, вели гувернерот на Народна банка на Македонија, Димитар Богов, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“. Тој оценува дека девалвацијата би била полоша варијанта бидејќи ќе услови рестриктивна монетарна политика и ќе изврши голем притисок врз инфлацијата, со тоа и врз девизните резерви. Со тоа, укажува, Народна банка ќе мора да ја зголеми каматната стапка, да ја затегне монетарната политика и да го намали обемот на кредити во економијата. Значи, би се постигнало токму спротивното од тоа

што сметаат заговорниците на девалвацијата. Според Богов, девизните резерви моментно се на историски највисоко ниво, нема апсолутно никакви притисоци, побарувачката и понудата на девизи е нормална. Дури ние повеќе откупуваме девизи отколку што продаваме, штедењето во денари расте, на сметка на штедењето во евра, значи ре ла тив но то учество се намалува. Исто така, немаме нерамнотежи во екстерниот сектор, немаме нерамнотежи во бан кар ски от сектор. Значи нема апсолутно никаква причина за опасност по курсот на денарот, посочува гувернерот на НБРМ.

Земјите од Персискиот Залив се важни за светската економија

Директорот на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард, ги пофали земјите од Персискиот Залив за добро управување со цените на нафтата и на валутните резерви. Лагард, по средбата со министрите за финансии од шестчлениот Совет за соработка на земјите од Перси-

скиот Залив во Ријад, по сочи дека извозничките на нафта имаат важна улога за стабилизирањето на светската економија. Таа ги предупреди државите од регионот дека во следните години нивните економии ќе растат со послабо темпо.


9

АКТУЕЛНО

Понеделник, 8 октомври 2012 година

СЕ ОЧЕКУВА ПОЕВТИНУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ НА ДЕРИВАТИТЕ

Ако нема шокови ќе има поевтина нафта

С

поред агенцијата „Мина-бусинесс“, нафтените деривати оваа недела би требало да по евтинат ако нема нагли шокови на светската политичка сцена и на светската берза. И други експерти очекуваат паѓање на цените на дериватите зашто претходниот пресметковен период го обележи релативно стабилен валутен однос меѓу еврото и доларот, како и стабилни вредно сти на дизел-горивото на Платс котациите. - Нафтените деривати имаа променливи вредности на Платс котациите, но претпо ставуваме дека нивната вредност ќе овозможи корекција на цените и дека конечно ќе има поевтинување - велат експертите. Последното поевтинување на нашиот пазар се случи на 25 септември и тогаш цените се намалија за три денари, односно за 3,5 денари, а дизелот за 1,5 денар. Евросупер БС-95 поевтини за 3,5 денари, а евросупер БС-98 за три денари за литар. Сегашната цена на евросупер БС-95 е 83, а на евросупер БС-98 - 85 денари за литар. Евродизелот се продава по 72 денари за литар, а цената на екстра-лесното масло,

која се намали за еден денар, изнесува 61 денар за литар. Намалувањето на цените на нафтените деривати е резултат на пониската про сечна цена на суровата нафта на светскиот па-

„Ветро енерџи“ нов газда на албанската нафтена компанија „Албпетрол“ Американскиот конзорциум „Ветро енерџи“ официјално стана нов газда на албанската нафтена компанија „Албпетрол“, јави дописникот на МИА од Тирана. Цената што треба да ја плати „Ветро енерџи“ изнесува 850 милиони евра. Конзорциумот е избран како најповолен понудувач на тендерот на кој учествуваа уште неколку други странски компании. Одлуката со која „Ветро енерџи“ се прогласува за победник на тендерот ја потпиша премиерот Сали Бериша.

- Албанија е земја на големи приватизации и таа во моментов располага со најголемото нафтено поле во Европа. Целта на оваа приватизација е раст на експлоатирачката ефикасност во земјата давајќи ја под концесија на приватна компанија - изјави Бериша. Метју Росзак, раководител на компанијата, со седиште во Сингапур и во Тексас, изјави дека компанијата „Ветро енерџи“ е ориентирана кон развој, секогаш имајќи ја предвид заштитата на животната средина.

зар, како и на понискиот курс на денарот во однос на доларот во претходните 14 дена. На нашиот пазар, според одредена методологија, Регулаторната комисија за енергетика максималните

продажни цени на дериватите ги усогласува секои две недели во зависност од промените на цените на нафтените деривати на светскиот пазар и валутниот однос меѓу денарот и доларот.

Република Македонија ИЗВРШИТЕЛ Ванчо Марковски именуван за подрачјето на Основниот суд Тетово

И.бр.313/2011

ЈАВНА ОБЈАВА

(врз основа на член 46-б, од Законот за измени и дополнувања на Законот за извршување, Сл.Весник бр.8 од 17.01.2008 година) Извршителот Ванчо Марковски од Тетово постапувајќи по барањето за извршување на доверителот Теки Бeџети преку полномошник адвокат Бојан Јованоски од Тетово, против должникот Наџи Алити од Тетово со ЕМБГ и живеалиште на ул.174 бр.11, заради остварување на непарично побарување на ден 01.10.2012 година го: ПОВИКУВА Должникот Наџи Алити од Тетово со ЕМБГ и живеалиште на ул.174 бр.11, заради доставување на налог за извршување И.бр. 313/2011 од 18.10.2011 година, изготвен врз основа на член 218 од ЗИ, како и налог за извршување И.бр. 313/2011 од 18.10.2011 година, изготвен врз основа на член 86 од ЗИ во рок од 3 (три) дена од денот на последното 6 (шесто) објавување на ова јавно повикување во јавното гласило. Се предупредува должникот Наџи Алити дека ваквиот начин на доставување се смета за уредна достава и дека негативните последици кои можат да настанат ги сносат самите странки. Ова објавување претставува ШЕСТА ОБЈАВА на јавниот повик. 01.10.2012 година

Извршител Ванчо Марковски


10

АКТУЕЛНО

Понеделник, 8 октомври 2012 година

Донација на канти за смет за општина Кочани

К

омпанијата „Еко пак хит“ à донира на Општина Кочани пластични контејнери за собирање отпад од стакло, железо и за хартија. Со овој гест беше означен и почетокот на работењето на оваа компанија, која е единствената во Источна Македонија што доби лиценца за управување со отпад. - Со ова симболично сакаме да ја означиме работата на нашата компанија на терен. Ова е првата донација што ја доделуваме на Општина Кочани. Вакви донации деновиве ќе следуваат и за општините од Источниот плански регион, со кои потпишавме договори за соработка - изјави Билјана Паунова, раководител на компанијата „Еко пак хит“ од Кочани. Донацијата во името на Општина Кочани ја прими секретарот на општината Петар Апостолов, кој заблагодарувајќи à се на донацијата истакна дека Кочани е првата општина која потпиша договор со „Еко пак хит” за третирање на

отпадот во општината. Тој додаде дека контејнерите ќе бидат сме стени на јавни површини во централното гардско подрачје. Компанијата „Еко пак хит“ во соработка со Здружението на гра-

ѓани и Асоцијацијата за рециклирање на пластика во Република Македонија „Петра“ реализираа акција за собирање отпад во општините Виница, Зрновци, Пробиштип, Кочани и Македонска Каменица.

Битола се вклучи во акцијата „Македонија без отпад“ Општина Битола денеска ја поддржа и се вклучи во големата комунална акција „Македонија без отпад“ и притоа екипи и механизација на јавните комунални претпријатија „Комуналец“, „Нискоградба“ и „Водовод“ исчистија повеќе диви депонии на подрачјето на оваа локална самоуправа. - Пред неколку години лоциравме 120 диви депонии, но со генерално чистење и со континуиран пристап бројот на диви депонии го сведовме на 24 и истите се наоѓаат и во урбаниот и руралниот дел на градот. Очекуваме наскоро оваа бројка на диви депонии да ја преполовиме, но и да дејствуваме со нашите инспекциски служби - истакна Талески. Во денешната акција се вклучија ученици, граѓански организации, претставници на општинската администрација и локалното население кај секоја лоцирана дива депонија, а логистичка помош обезбедија јавните комунални претпријатија.

Нуркачите од Врело го чистеа Дојранското Езеро Десетина македонски нуркачи од спелеонуркачкиот клуб „Врело” од Дојранското Езеро извадија пластични шишиња, кеси, лименки од пијалаци и друг ситен пластичен отпад. - Дојранското Езеро, освен ситен отпад, нема поголемо загадување од крупен железен отпад, гуми и слични предмети, изјави Киро Ангелески, претседател на клубот „Врело”, и додаде дека нуркачите ќе продолжат да спроведуваат вакви акции, значајни за зачувување на водата како природен потрошлив ресурс, но и за развој на туризмот во Македонија.


ДОСИЕ

Понеделник, 8 октомври 2012 година

Тепачка меѓу малолетници за „Бела ноќ“ во Скопје

Д

ва од дел ни ин ци ден ти пре диз ви ка ни од ма ло лет ни ци се слу чи ја во те кот на ма ни фе ста ци ја та „Бе ла ноќ“. Нај пр во би ле на пад нати двај ца ма ло лет ни ци на во зраст од 14 и 15 годи ни на авто бу ската ста ни ца „Ре корд“ од три,

исто та ка, ма ло лет ни ли ца, при што те пач ката продол жи ла и на авто бу ска та ста ни ца во не по сред на бли зи на на Зе лен па зар. Во вто ри от слу чај ма ло лет ни кот И.Б. се пожа лил во по ли ци ја отка ко во цен та рот на гра дот бил фи зич ки на пад -

нат со ту па ни ци во пре де лот на гла вата од две ли ца, кои, спо ред из ја ви те на оче вид ци те, при па ѓа ат на на ви вач ката гру па на ко шар кар ски от клуб МЗТ Скоп је. Двата слу чаи се рас чи сте ни од стра на на по ли ци јата и под не се ни се со од вет ни пре кр шоч ни при ја ви.

Мајка си го убила синот Во саботата, во велешкото село Долно Јаболчиште, 30-годишната Џ.А. од засега непознати причини со пиштол смртно го застрела својот шетгодишен син. Зло сторничката околу 15 часот насилно го изв-

лекла својот син од домот и откако го однела на ме стото наречено Нуришова плоча, му пре судила со еден истрел во пределот на стомакот. Малолетниот С.Х. починал на пат кон болница, по што неговото тело

е прене сено во Институтот за судска медицина за вршење обдукција, а Џ.А., откако била приведена во СВР Велес, е одне сена во општата болница во Велес на Одделението за невропсихијатрија.

11

Заскитан куршум Во саботата околу 16.30 часот, Н.И. (1964) од Тетово додека работел на изградба на Државниот универзитет Тетово лоциран во Куманово забележал некаков убод во пределот на грбот, но го занемарил, по што забележал дека на маицата што ја носел имал траги од крв. На Н.И. му била укажана лекарска помош во Клиничкиот центар во Тетово, каде што му била извршена хируршка интервенција и од задната страна на левото рамо, поточно од мускулот му бил изваден проектил од непознат калибар од пиштолска муниција, по што е задржан на понатамошно лекување. СВР Куманово презема мерки за расчистување на случајот.

Кражба во Прилеп Во куќата на П.К. од Прилеп, во саботата е извршена кражба, при што засега непознати сторители одзеле ловна пушка марка ,,црвена застава“, златна монета со ликот на Александар Македонски, како и 11 илјади денари и друг златен накит. Причинетата штета се проценува на 53 илјади денари.


12

СКОПЈЕ

Понеделник, 8 октомври 2012 година

НА ПРАГОТ НА НОВ

Сопст сооче

Ако сакаат да ја намалат квадратурата на терасите во текот на зимскиот период, за тоа ќе треба да изработат специјален елаборат, кој чини 250 евра

П

очетокот на зимската сезона за терасите на кафулињата ќе биде дополнителен трошок за сопствениците што сакаат да ја намалат квадратурата со урбана опрема. Тие велат дека, доколку сакаат да го намалат про сторот со терасите во текот на зимскиот

Нова трим-патека на Водно Нов оглас за инвеститор за Скопјани ќе имаат можност да спортуваат и да се рекреираат на новата трим-патека што викендов е пуштена во употреба на планината Водно. Тримпатеката „Скопје“ се протега на потегот од Средно Водно до локалитетот Марково Крувче, во должината од 2.140 метри и широчина 2,2 метри. - Сметам дека сега се подобрени условите за користење на оваа патека со самиот факт што се поставени четири трим-станици на кои по стојат справи изработени од дрво. Ги поканувам сите граѓани на Скопје активно да ја користат оваа патека за рекреација и ги поканувам сите профе сионални спортисти своите подготовки да ги прават тука, зашто оваа патека и во летните периоди е претежно под сенка - изјави градоначалникот Трајановски. По должината на патеката се по ставени четири трим-станици, а на секоја од нив има по четири реквизити изработени од дрво. На патеката е нанесен де-

сетсантиметарски слој од тампон, а врз него е ставена 3-5 сантиметри бела ризла. Со тоа се реализираше првата фаза од проширувањето на патеката, додека втората фаза, од Марково Крувче до населбата Припор, ќе биде завршена до средината на следната година. Инвеститор на проектот е Град Скопје, а за реконструкцијата на патеката од градскиот буџет се издвоени околу 3 милиони денари.

општинската зграда на Аеродром

Министерството за транспорт и врски објави јавна објава за продажба на државно градежно земјиште во општина Аеродром, на кое треба да се изгради нова административна зграда на оваа општина. Предмет на продажбата е градежно земјиште на локалитетот Реонски центар - УЕ-А на општина Аеродром, со намена за изградба на комерцијални деловни објекти, и површина од 4.259 квадратни метри. Продажбата ќе се врши по пат на јавно наддавање, а почетната цена е 5.000 денари за квадратен метар. Најповолниот понудувач е должен да го изгради сопствениот објект, како и новата општинска зграда. Пред склучувањето на договорот за продажба градежното земјиште, најповолниот понудувач, во рок од 15 дена од завршување на јавното надавање, е должен да склучи договор со Општина Аеродром со кој ќе ги уреди правата и обврските за изградба и реализација на објектот со намена јавни институции,

односно административна зграда за потребите на општина Аеродром. Од Министерството за транспорт соопштуваат дека во согласност со одлуката на Советот на општина Аеродром, најповолниот понудувач е ослободен од плаќање надоместок за уредување градежно земјиште за изградба на објект со комерцијални и деловни намени. Пријавите за учество на јавното наддавање заинтересираните треба да ги достават до 1.11.2012 година на адреса на Министерството за транспорт и врски или директно во писарницата на Министерството, а јавното наддавање ќе почне на 8.11.2012 година во 10 часот и ќе трае еден час. Новиот административен објект е предвидено да има приземје и седум ката со максимална висина од 28 метри, а ќе се простира на површина од 19.120 квадратни метри. Пред неколку месеци на првиот јавен оглас за оваа парцела не се јави ниту еден заинтересиран инвеститор.


Понеделник, 8 октомври 2012 година

СКОПЈЕ

13

АТА ЗИМСКА СЕЗОНА ЗА ТЕРАСИТЕ НА КАФЕ-БАРОВИТЕ

вениците на кафулиња ни со нови давачки период, ќе треба да изработат специјален елаборат. - Обично, во текот на зимскиот период ја намалуваме квадратурата на терасите за да заштедиме, но, од друга страна, пак, и за тоа треба да изработиме елаборат. Тој треба да го изработи посебна архитектонска фирма, а чини 250 евра. Значи дека за секоја промена во квадратурата на терасата треба да се изработува нов елаборат, што е дополнителен трошок за нас. Критериумите се толку строги што ако не се поднесе до рокот и не се плати навреме, не ги ни примаат барањата. Постојано се бараат некакви елаборати, што е големо финансиско оптеретува-

ње за нас. Летово инспекторите вршеа засилени контроли за елаборатите за екологија, чија изработка чини 200 евра - вели сопственик на едно од кафулињата во центарот на градот. Големината на зафатената квадратура со урбана опрема е различна во секоја општина, но, според правилникот за поставувањето урбана опрема, точно е дефиниран просторот кој треба да биде слободен за пешаци. Град Скопје издава одобрение за поставување урбана опрема двапати во текот на годината, во лето и во зима. Иако дел од сопствениците на угостителските објекти велат дека во строгиот центар на градот има

привилегирани кафулиња, на кои градските власти им прогледуваат низ прсти во однос на плаќањето на давачките, од Градот тврдат дека водат евиденција за секоја наплата по основа за поставување урбана опрема. - Фирмите што ќе подне сат барање за добивање одобрение истото го добиваат само доколку имаат уплатено цело сен износ според претходно направената пресметка. За оваа зимска сезона ќе може да уплатат најдоцна до 25 ноември, по што веќе нема да се земаат уплати и да се издаваат одобренија. Надлежните пазарни и општински градежни инспекторати на субјектите што нема да го регулираат по -

ставувањето урбана опрема веднаш ќе им изрекуваат глоби и ќе им ги подигаат поставените тераси на јавни површини - велат од Град Скопје. Иако побаравме информација од Градот за тоа колку пари во претходните две години се слеале во градската каса по основа на наплата за поставувањето урбана опрема, не добивме одговор. Од Градот единствено ни одговорија дека прибраните средства се делат меѓу Град Скопје и општините и служат за финансирање инве стициски проекти во интерес на граѓаните, а кои се предвидени со буџетот и со програмата за работа на Град Скопје. С.Т.Ј.


14

СВЕТ

Понеделник, 8 октомври 2012 година

Батлерот на папата во куќен притвор Судот во Ватикан завчера го осуди Паоло Габриеле, поранешниот батлер на папата, на затворска казна од една и пол година за тешка кражба во аферата „Ватиликс“, во која протекоа доверливи документи кои му припаѓале на папата Бенедикт Шеснаесетти, пренесува „Дојче веле“. Судот нагласи дека со тој чин Габриеле ја злоупотребил довербата што му ја дал папата. Претседавачкиот судија Џузепе Дала Торе рече дека затворската казна е помала поради олеснителни околности вклучувајќи го недостигот од некои докази, како и неговото тврдење дека така постапил поради добра намера и затоа што се покајал за стореното дело. Осудениот Габриеле во своето последно појавување пред судот рече дека тој отстапил така од неизмерна љубов кон папата и римокатоличката црква. Адвокатката Кристина Ару, која го застапува поранешниот

Пути

Поголема опасност за владеењето на Путин е цената на нафтата отколку опозицијата

В батлер на папата, истакна дека нејзиниот клиент ќе ја служи казната во притвор во неговиот стан, каде што ќе чека помилување од папата. Таа рече дека Паоло Габриеле ги дал материјалите во медиумите за да му ги отвори очите на папата за интригите што му се пра-

ват зад грб. Некои од украдените документи во мај беа објавени во книга. Во неа се зборуваше за наводен заговор за убиство на Папата, но и за корупција, протекционизам и противење на вториот по ранг човек во Ватикан, кардиналот Тарчизио Бертоне.

Експлозија на грчки брод

Најмалку едно лице загина, а седум се ранети при завчерашната експлозија на грчки туристички брод „Ева“ во Егејско Море, прене сува МИА. Грчката крајбрежна стража соопшти дека

на бродот имало 28 туристи , а во не среќата загинал капетанот на бродот. Грчките власти сметаат дека не станува збор за терористички напад, туку дека експлозијата избувнала во обид на туристите да запалат петарди.

Уго Чавез брка четврти мандат Ве не цуел ци те вче ра из ле гоа на из бо ри за да од лу чат да ли Уго Ча вез тре ба да до -

ПР ВИ ОТ ЧО ВЕК НА

бие че твр ти пре тсе дател ски ман дат. Тој е на пре тседател ската фотел ја од 1999 годи на

и се со очу ва со мож ност да би де сме нет од не го ви от проти вкан ди дат Енри ке Ка при лес. Спо ред предиз бор ни те ан ке ти, Ча вез е во пред ност, но опо зи ци јата твр ди де ка нив ни от кан ди дат има ре ал ни шанси да победи на изборите. Ча вез е со јуз ник со ру ската, бе ло ру ската и иран ската вла да, и е на власт подолго од кој би ло пре тсе дател во Латин ска Аме ри ка. Ор га ни за ци и те за за шти та на чо ве ко ви пра ва че сто го кри ти ку ва ат за ко ри сте ње ре пре сив ни мер ки за вре ме на не го вото вла де е ње.

ладимир Владимирович Путин, вториот, но и четврти претседател на демократска Русија, кој ја обележи третата етапа од развојот на најголемата земја во светот, а со својата појава ја редизајнира Русија на почетокот на 21 век, вчера наврши 60 години. Но, влезот на првиот човек во Кремљ во седмата деценија од животот Русија го дочека во поделено расположение. Додека едни од роденденот правеа национален празник, парада на кичот до стојна за големите лидери, други повикуваа на скеч-проте сти под назив „Да го испратиме дедото во пензија“, што е додатен удар за неговиот имиџ на се стран алфа-мажјак, авантурист и спортист. И сето тоа се случува во незгодно и загрижувачко време за него, првпат од 2000 година кога дојде на власт неговиот рејтинг е под 50 проценти и има најави за проте сти од Москва до Владиво сток под мотото – „Русија без Путин“. Иако сè уште има голема поддршка, тој не е љубимец на народот, ниту политичар што може да ја спречи секоја критика и сè помасовните проте сти, па и сè поче стите саркастични забелешки за неговиот имиџ. Путин е секако харизматична личност која има амбиции да оствари значајно ме сто во рускиот историски Пантеон, некаде до својот омилен Петар Велики. Но, сега дел од аналитичарите велат дека со новиот претседателски мандат, Путин, всушност, ризикува да ги намали ваквите изгледи и да се стави во ист ред со некогаш ветувачкиот партиски лидер Ле-


СВЕТ

Понеделник, 8 октомври 2012 година

15

РУ СИ ЈА СЛА ВЕ ШЕ ВО КРУ ГОТ НА СЕ МЕЈС ТВО ТО

н наврши 60 години

онид Брежњев, кој остана предолго на власт и ја компромитира својата историска улога и закова клинец за идниот распад на Советскиот Сојуз. На Путин, херојот што ги извлече Русите од хао сот на Елцин и втемелувачот на стабилна Русија со нов империја лен сјај и повторно вратената позиција на веле сила во меѓународната заедница, денес на почетокот на неговиот претседателски мандат не му е лесно. Всушност, враќањето на тронот може да значи почеток на неговиот крај. Но, вчера неговите обожаватели славеа од Сибир до Ро стов, каде што Младата Гарда блиска до владејачката партија на мостот на реката Дон

разви транспарент, на кој се гледа спојувањето на Европа и на Азија и според нив ја симболизира улогата на Путин. На телевизиите се прикажуваше документарен филм за неговиот живот, а во разни делови на Русија имаше различни манифе стации од изложби до свечени прошетки до најважните точки од кариерата на Путин. Свои манифе стации најавија и неговите противници. Тие уште во саботата најавија дека пред претседателската канцеларија во Москва ќе доне сат подароци папучи, кутија за наочари и луле за да испратат порака - време е за заслужен одмор. Самиот Путин не присуствуваше на ниту една манифе стација бидејќи

роденденот го прослави во кругот на семејството и најблиските пријатели во родниот град. Голем дел од експертите тврдат дека голем дел од поддржувачите на Путин не се предводени од ентузијазам, туку се плашат од промени. Ваквата поддршка може да исчезне брзо ако цените на нафтата и на гасот, од кои

зависи руската економија, почнат да паѓаат. Ана литичарите предвидуваат дека владата брзо ќе снема пари за плати и пензии ако почнат да секнуваат приходите од нафтата и гасот. Дури и со сегашната цена на нафтата, Кремљ мака мачи да собере средства за планираните пензиски реформи.

ЕДНА ПЕТИНА ОД РУСИНКИТЕ ГО САКААТ ЗА МАЖ

Двае сет проценти од Русинките одвај би дочекале можност да се мажат за рускиот претседател Владимир Путин, покажаа ре зултатите од најновото испитување на центарот Левада. Вкупно 66 проценти од Русинките не би го направиле тоа, додека останатите 14 проценти сметаат дека ќе им треба повеќе време да размислат.


16

ФЕЉТОН

Понеделник, 8 октомври 2012 година

5

РОБИН ШАРМА

ТАЈНИТЕ ПИСМА НА КАЛУЃЕРОТ ШТО ГО ПРОДАДЕ СВОЕТО ФЕРАРИ

К

ога се вовлеков во паркингот на фирмата, му мавнав леко на Дени од обезбедувањето. По моето лудачко возење доаѓајќи наваму, одненадеж посакав да не бев тука. Влегов на моето место, но не го исклучив моторот веднаш. Инаку, како одбрана, мојата обземеност со работата беше сосема природна. Ова беше време на голема тензичност во компанијата. Со месеци се слушаа гласишта дека само што не нè продале. Последните дванаесет недели не правев ништо друго освен што „сипував од шупливо во празно“: извештаи за продажби, извештаи за инвентар, извештаи за вработени, извештаи за биланс на успехот. Кога навечер ги затворав очите, сè што можев да видам беа купишта збиени пресметковни таблички. Тоа беше она што ме чекаше внатре во зградата, ама веќе не можев да го одложувам. Го изгаснав моторот, ја зедов чантата со лаптопот и тргнав. Го поздравив Девин, нашиот рецепционер. Главата му беше студиозно забиена во компјутерскиот екран, но знаев дека игра солитер. Додека скршнував десно, можев да забележам дека Девин се смешка, ама можеби само ми се причинуваше. Најкраткиот пат до мојата канцеларија е налево, но од неодамна не одам оттаму. Девин очигледно помисли дека тоа е така зашто бирото на Теса се наоѓаше надесно. Но, тоа беше дополнителен бонус. Ако одев надесно, не мораше да поминам покрај канцеларијата на Хуан. Хуан. По ѓаволите. Не знам зошто требаше да сум толку загрижен по сето поминато време. Тоа сега беше само една празна канцеларија. Ролетните беа кренати, бирото чисто, столот празен. Немаше фотографии од неговата сопруга и децата на комодата за оставање документи, немаше шолји од кафе на витрината, плакети со признанија по ѕидовите. Но, сенката на сите тие нешта небаре лебдеше над

празната просторија. Додека се приближував до канцеларијата на Теса, го забавив чекорот. Со Теса работевме заедно со години. Секогаш ни одеше добро – го споделувавме истото чувство за хумор. Не бев сигурен што ќе се случи со Аниша, но морав да признаам, откако се разделивме, се фатив себеси како многу размислувам за Теса. Уловив блесок од нејзината темна коса, но таа разговараше на телефон. Па, така, продолжив да одам. Речиси на влегување во мојата канцеларија, се завртев. Се прашував дали би требало да го проверам новиот прототип пред да почнам со поитните работи. Знаев дека дизајнерскиот тим ќе ме информира за секој напредок, но помислата да се позанимавам со тоа беше примамлива. Дизајнерската лабораторија беше местото каде што почнав. Една од моите први работи во оваа фирма беше секторот за развој – произведувач на автоделови. Тоа беше работата за која сонував. Хуан, техничкиот директор, ме зеде под закрила. Хуан беше мојот ментор. Но, финтата е во тоа што, дури и да ја сакате вашата работа, не можете да останете врзани за

неа. Таквото нешто е убиец на кариерата. Но, тоа никој не мораше да ми го каже. Јас бев како куче што мавта со опашката толку силно што самото си го повредува грбот. Луѓето одозгора го забележаа тоа. Кога ми беше понуден следниот степен на корпорациското скалило, Хуан ме викна во канцеларија. „Знаеш дека“, ми рече, „доколку ја прифатиш таа позиција, засекогаш ќе бидеш надвор од истражувањата и дизајнот. Ќе работиш трговија и менаџмент. Тоа ли е она што го сакаш?“ „Јас сакам да напредувам, Хуан“, му реков смеејќи се. „И сигурен сум дека нема да чекам да се пензионираш за да го сторам тоа!“ Хуан само бледо се насмевна и не рече ништо друго. По првиот чекор, прилично брзо напредував во позициите. Сега ги надгледував сите наши проекти и производството на делови за најголемите клиенти. Ја зедов шолјата со кафе со намера низ ходникот да се упатам во лабораторијата. Но, потоа, запрев. Немаше потреба да бидам таму. Го оставив кафето и се струполив на столот. Го вклучив компјутерот, го отворив фајлот и погледнав во лавиринтите што го исполнија мојот екран.

ДОЛГООЧЕКУВАНОТО ПРОДОЛЖЕНИЕ НА НАЈПРОДАВАНИОТ СЕРИЈАЛ „КАЛУЃЕРОТ ШТО ГО ПРОДАДЕ СВОЕТО ФЕРАРИ”, Издавачки центар ТРИ

На незаборавното патување што ве води во сензуалните сали за танго на Буенос Аирес, морничавите катакомби во Париз, блескавите кули во Шангај и мистичните пустини на Седона, „Тајните писма на калуѓерот што го продаде своето ферари” открива изненадува чки сознанија што ќе ви помогнат да си ја вратите моќта, да му бидете верни на своето вистинско јас и бестрашно да ги живеете своите соништа. БЕЛЕШКА ЗА АВТОРОТ Робин Шарма во моментов е еден од најчитаните автори во светот. Меѓу неговите единаесет светски бестселери се Калуѓерот што го продаде своето ферари, Откријте ја својата судбина со калуѓерот што го продаде своето ферари, Светецот, сурферот и директорот, Кој ќе плаче кога ќе те нема?, Патот до величенственоста и Лидер без титула, книга која предизвика глобално движење преку поединци кои со своето лидерско однесување влијаат на другите. Книгите на Робин Шарма се продадени во милиони примероци во повеќе од шеесет и пет земји, и се преведени на седумдесет и пет јазици. Меѓу неговите обожаватели – со кои сака да комуницира на Фејсбук и на Твитер – се вбројуваат и филмски ѕвезди, книжевни икони, членови на кралски семејства и луѓе од сите можни генерации. Робин е баран говорник, кој патува по светот работејќи со клиенти како што се Најк, Џенерал електрик, Федекс, ИБМ, Кокакола, Универзитетот Јеил и Организацијата на млади претседатели. За да дознаете повеќе за Робин Шарма, посетете ја неговата веб-страница robinsharma.com


за домот и убавина 8.10.2012

Воденка како украс

Интересно уредување на станот

Масла за сјајна кожа

Облечете се во кобалт


ZA ДОМОТ

18 ДЕН

Понеделник, 8 октомври, 2012 година

Новиот дом на Лионел Меси

Н

ајдобриот фудбалер на денешницата, Лајонел Ме си, очекува дете со својата девојка Антонела Рокузо. Поради приновата во семејството, идната брачна двојка одлучи да побара нов дом. Напаѓачот на Барселона ќе се пре сели во луксузен дуплекс во ексклузивното подрачје Педраблес во каталонската пре столнина, каде, главно, живеат славни лично сти. Станот на Ме си се про стира на 400 квадратни метри и се наоѓа веднаш до куќата на војводата од Палма.


prilog@den.mk

Понеделник, 8 октомври, 2012 година

19

Витражен параван П

араванот „гауди“ на компанијата „Унда“ е драматичен и интересен начин да го поделите просторот во вашиот дом. Изработен е од разнобојно стакло со димензии 210 на 180cm и има можност за преклопување. Живописен и разигран, параванот е совршено парче мебел со кое ќе внесете нова нота во хроматската шема на просторот. Замислете што ќе се случи кога ќе помине светлина низ овој параван. Чиста магија. Тој го трансформира просторот во мистичен, драматичен и едноставно прекрасен.


ZA ДОМОТ

20 ДЕН

Понеделник, 8 октомври, 2012 година

Воденка како украс

О

ва нежно и брзорастечко растение потекнува од планинските шуми на источна Африка и на Занзибар. Неговото латинско име „импатинес“ значи не стрплив, а тоа се одне сува на експлозивното отворање на зрелите плодови кои го фрлаат семето наоколу. По стојат многу хибриди, но сите имаат сукулентни стебленца и нежни цветови кои може да бидат бели, розови, портокалови, во сите нијанси на црвена, виолетови и прошарани. Може да го чувате во саксии и во сандачиња на терасата или во градината во полусенка. Бара многу влага, но не дозволувајте

вете ги резниците во вода. Кога ќе пуштат коренчиња, пре садете ги во мали саксии. Ако растението се издолжи, слободно отсечете ги врвовите за да добие грмушкаст изглед.

да остане вода во подлошката. Во периодот на интензивен раст (мај - септември) прихранувајте го на секои 15 дена со течно ѓубриво за растенија кои цветаат. Со доаѓањето на по студените денови, вне сете го внатре, ставете го на светло ме сто и полевајте го само колку да не се исуши земјата целосно. Може да цвета цела зима ако температурата не падне под 15 Целзиусови степени. Воденката подобро цвета ако е „во тесно“, па не садете ја во големи саксии. Сите видови лесно се размножуваат отсечени гранчиња. Земете гранче долго 8-10 сантиметри во рана пролет. Во плиток сад ставете парче дрвен јаглен и наполнете две третини од садот со вода. Покријте го садот со целофан или најлон, заврзете го со гумено ластиче, направете дупки во целофанот и таму ста-


prilog@den.mk

Понеделник, 8 октомври, 2012 година

21

Ѕирнете во волшебниот дом на Шарлиз Tерон вреден седум милиони долари

У

ба вата актер ка Шар лиз Те рон ја прода ва сво јата ку ќа во по пулар но то Ма ли бу. Иа ко оваа ку ќа на пла жа со три спал ни со би и со три ба њи до не одам на се прода ва ше за 7,5 ми ли о ни до ла ри, це ната е спу ште на и се га овој рај на

бре гот чи ни поло ви на ми ли он помал ку. Сме сте на на пе соч ната пла жа со поглед на оке а нот, ку ќата на актер ката во Ма ли бу се ко го оста ва без здив. Пре пол на е со светли на и ди ше со ед но став ност. Најв печатли ва е про сто ри -

јата за дне вен пре стој, ко ја е мош не про стра на и уре де на со ме бел во светли ни јан си, до пол нет со ша ре ни пер ни чи ња. На ју бав украс на це лата ку ќа си гур но се го ле ми те про зор ци кои го пре кри ва ат речи си се кој ѕид и про сто рот го пра ват по го лем и мно гу

све тол. Та ка, до кол ку ја де те во про сто ри јата за дне вен пре стој, имате чув ство де ка сте на са мата пла жа вед наш по крај оке а нот. Куј ната има кру жен облик со го лем шанк и таа е ка ко созда де на за ор га ни зи ра ње дру же ња и вече ра со при јате ли те.


ZA ДОМОТ Како визуелно да го зголемите просторот во бањата? 22 ДЕН

Понеделник, 8 октомври, 2012 година

У

редувањето на бањата може да се покаже како вистински предизвик зашто бањата, за разлика од другите простории во станот, секогаш мора да ги има основните елементи. Без оглед на големината на просторот, бањата секогаш треба да биде практична, пријатна за гледање, но постојат и некои трикови кои малите бањи ги прават визуелно поголеми. Во таквиот простор секогаш е добредојдено големо огледало, кое може да се монтира и преку цел еден ѕид. Распоредот на санитаријата секогаш треба да биде на самиот ѕид, како и тоалетната школка со вградено казанче, која секогаш доаѓа како едно од добрите решенија. Претпочитајте изработка на мебел по мерка отколку веќе готов, кој може да ви земе дополнително од просторот. Ако во мала бања веќе имате голема када, ставете го мијалникот над кадата така што ќе се добие чувство на разлабавен простор. За кадите и за тушевите треба да монтирате

стаклена врата која се отвора навнатре, а не кон надворешноста на бањата. Се препорачува бањата да биде само во една боја што визуелно нај-

добро ќе го зголеми просторот, особено ако е во бела боја. Може да користите и тенки линии во друга боја, но во тој случај се препорачува и светла боја на останатите елементи.


Понеделник, 8 октомври, 2012 година

prilog@den.mk

ИНТЕРЕСНО УРЕДУВАЊЕ НА СТАНОТ

Интересно уредување на станот акате да си го преуредите станот и да внесете малку живи бои во него, но се плашите боите да не ги потсетат гостите на циркус? Со боите не мора да претерувате, доволно е да изберете нијанси на иста боја која ќе го исполни просторот. Исто така ќе можете да ставате детали на друга боја и ќе видите како сето тоа ќе се вклопи. Ви предлагаме неколку необични комбинации на бои, кои прекрасно изгледаат во станбен простор. ТИРКИЗНА И КРЕМ Овие две бои изгледаат елегантно и влијаат смирувачки, а особено се добри за дневна соба и за спална. ПЕСОЧНА И ЗЛАТНА Комбинирајќи ги овие две бои, за малку пари ќе добиете раскошен и луксузен изглед на про сторијата. Особено ако сакате африкански мотиви кои цврсто се вклопуваат со овие бои. СВЕТЛОСИНА И СВЕТЛОЗЕЛЕНА Овие две наизглед неспоиви бои, особено ги освежуваат детските соби и канцелариите, а по себно си симпатични ако ѕидовите ги бојадисате во пруги. СВЕТЛОСИВА Оваа боја дава младешки трендовски изглед на секој про стор, а може да се комбинира со бела и со црна боја што уште повеќе е во тренд. ТЕМНОЗЕЛЕНА И БОЈА НА ЛАВАНДА Оваа необична комбинација на бои ќе ви даде смирен, а воедно и елегантен изглед на вашиот тоалет, балкон и на работната соба. Во големи вазни можете да ставите лаванда и така целосно ќе ја дополните комбинацијата.

23


ZA УБАВИНА

24 ДЕН

Понеделник, 8 октомври, 2012 година

Ни најскапиот крем не продира низ кожата

Д

ури ни најскапиот крем за лице не може да ја регенерира кожата однатре, покажало новото истражување кое имало цел да ја испита вистинитоста на пропагандните тврдења. Кремовите за нега на лицето не можат да продрат низ кожата, како што тврдат многу производители. Научниците од Универзитетот „Бат“ дошле до сознание дека овие тврдења се неточни и дека дури ни најмали наночестички не продираат низ површината на кожата. Тие утврдиле дека кремовите само се собираат во наборите на кожата и не ги носат хранливите состојки под површината. Професорот на фармација, Ричард Гај, кој го водел истражувањето, вели: „Претходните студии донесуваа еднаш вакви, еднаш поинакви заклучоци за тоа дали можат наночестичките да продрат низ кожата или не. Користејќи разни техники, можевме објективно да процениме што се случува со наночестичките на нерамната површина на кожата. Додека поранешните истражувања покажале дека продираат низ кожата, нашите резултати покажуваат дека тие само се собираат во длабоките набори на кожата“. Улогата на кожата е да дејствува како бариера против можните опасни хемиски состојки и да го спречи губењето на водата од телото. Новата студија покажува дека кожата оваа задача ја извршува сосема добро, не пропуштајќи ништо низ неа.


Понеделник, 8 октомври, 2012 година

Облечете се во кобалт Еле мен тот со атом ски број 27, ко балт, е дел од водеч ки от тренд на годи наш ни те есен ско зим ски колек ции. Обле ката си на ка ко ко балт не ма да созда ва термо нук ле ар на енер ги ја, но си гур но е де ка ќе ги раз ве дри здодев ни те студе ни де но ви. Мо ноло гот кој пред не и скус ната Ен Хата веј го ка жа Ме рил Стрип во „Ѓа во лот но си Пра да“ ќе го об јас ни есен ски от тренд кој лаиците едно ставно би го на рек ле си но: „Може те да оди те до орма нот и да го из бе ре те тој син пуло вер затоа што се оби ду вате да му ка же те на све тот де ка сте прем но гу се ри оз ни за да се гри жи те што сте ста ви ле на гр бот. Но, она што не го зна е те е де ка џем пе рот не е са мо син, тоа не е тир киз на бо ја, не е

лапис. Тој е, всушност, азурен. А ти, исто та ка, си не свес на за фа ктот де ка во 2002 годи на Оскар де ла Рен та на пра ви збир ка на тем но си ни фу ста ни. А се се ќа вам де ка Ив Сен Ло рен по ка жа слич ни вој нич ки јак ни – да, тоа бе ше азур на бо ја. И потоа азур ната бр зо се по ја ви во колек ци и те на осум раз лич ни ди зај не ри...“ Со до а ѓа ње то на есен та ди зај не ри те не ги отфрли ле со се ма мис ли те на ле то то. Оке ан ско то си ни ло е при сут но на мод ни те пи сти. Тра ди ци о нал ни те есен ски то но ви на шум ското зе ле ни ло и темноцрвената се фрлени во сен ка под вли ја ние на ко балт но си ната мор на ри ца – бо ја ко ја доми ни ра во есен ско–зим ски те колек ции.

prilog@den.mk

25


ZA УБАВИНА

26 ДЕН

Понеделник, 8 октомври, 2012 година

МАСЛА ЗА СЈАЈНА КОЖА

М

ас лата не са мо што се до бри за опу шта ње на те лото, ту ку има ат и дру ги пред но сти. До кол ку са кате ва шата кожа да би де уба ва и не гу ва на, то гаш тре ба да вложи те до пол ни те лен на пор. Во овој слу чај тоа значи во не гата да се вклу чат и при род ни мас ла за ма са жа на те лото. МАСЛО ОД АВО КА ДО Си гур но сте слуш на ле за мас ло од аво ка до, но да ли не ко гаш сте го ви де ле и


prilog@den.mk

Понеделник, 8 октомври, 2012 година

ми рис на ле? Тоа мас ло не се прода ва во су пермар ке ти ка ко што е слу чај со ко ко со вото мас ло. Но, мас лото од аво ка до може на ва шата кожа да à ја пру жи нај важ ната со стој ка - ко ла ген. Мас ло то од аво ка до го пот тик ну ва про из водс твото на кола ген во кожата за таа да би де сјај на и мла да. МАСЛО ОД СЕМ КИ ОД ГРОЗ ЈЕ Ова мас ло ќе ви помог не до кол ку имате пробле ми со ак ни. Бо гато е со ан ти о кси дан си и затоа ја чи сти кожата од си те нечи стотии и од сло бод ни ра ди ка ли. МАСЛО ОД ЛА ВАН ДА Не мој те да го огра ни чи те ко ри сте ње то на ова мас ло са мо за арома затоа што може да се употре бу ва за мно гу пробле ми со кожата, а пр венс тве но за ли це со ак ни. По крај тоа, ова мас ло може да ви помог не да се ос ло боди те од тем ни те фле ки на кожата од ли це то. МАСЛО ОД ЕУ КА ЛИП ТУС Ова мас ло има тол ку пред но сти што не можат да се на бро јат. Еу ка лип ту сот ја чи сти кожата, ги от стра ну ва ак ни те, ја подм ла ду ва кожата, а може да ви помог не полес но да ди ше те ко га сте на сти нати.

27

Дланките, извор на бактерии

Же ни те има ат по го лем број ба кте рии на ра це те од ма жи те, ве ли нај но во то истра жу ва ње на аме ри кан ски от уни вер зи тет „Ко ло ра до ет Боул дер“. На же ни те по че сто им се по тат длан ки те, па за тоа се по ја ву ва ат по ве ќе ба кте рии, а

зго ле ме но то по те ње е ре зул тат на хор мон ската не рам номер ност или зго ле ме но ра бо те ње на пот ни те жлез ди. Исто та ка, по че сто то ко ри сте ње кре мо ви за ра це може да би де при чи на за по ја ва на овие ба кте рии.

Тетоважата некогаш мора да се скрие

Доколку имате тетоважи на видливи места, тогаш бидете подготвени да наидете на недоразбирање од претпоставените на работа, а особено при интервјуата за работа. Многучестата дилема дали да се покрие тетоважата или трајно да се отстрани, обично завршува со одлука за секојдневно покривање, па колку и да бара време тој производ. Тетоважата е украс кој го носиме цел живот и која за нас е од посебно значење, но секогаш ќе се најде некој газда кој тетоважите ќе ги смета за непримерни или новото работно место ќе диктира поинакви услови. Во случај кога немате намера тетоважата трајно да ја отстраните со ласер, ви преостанува следното: -Купување на адекватна облека или модни додатоци за да ја скриете тетоважата, но тоа многу зависи од местото каде што сте тетовирани. Помалите цртежи сместени на дното на вратот лесно се скриваат со поло маица или кошула или со некоја марама, а оние на рацете со облека со соодветна должина на ракавите. -Користење исклучително пигментиран коректор или пудра. Клуч на успехот при оваа постапка е да се избере коректор со сосема иста нијанса како бојата на вашата кожа. Еден од најделотворните светски производи за таа намена е Leg And Body Cover на Дермабленд, долготрајна пудра за тело наменета за покривање на тетоважи и поголеми недостатоци на телото како што се стрии, видливи капилари, модрици, лузни и опекотини.


ZA УБАВИНА

28 ДЕН

Понеделник, 8 октомври, 2012 година

ПРЕПОЗНАЈТЕ КОГА НЕ ЈА ЗБОРУВА ВИСТИНАТА

Лажгото не гледа К

ако знаете дека ве лаже? Сите сме помина ле низ моменти во врската кога сме прогледа ле низ прсти на малите бели лаги со кои сакал да нè орасположи. Мислите ли дека вашиот партнер крие нешто од вас? Се грижите ли дека ве изневерува? Дали е некој друг, поинаков од оној за кој се прет ставува? Еве неколку знаци по кои ќе препознаете дека ве лаже.

некои класични знаци кои ги откриваат лажговците. Највообичаен – не ве гледа в очи. Друг класичен пример – ќе го допира но сот. Останатите знаци вклучуваат или зголемена ге стикулација или невообичаена смиреност ( се обидува да ги контролира нервозните ге стови). Не можете да го ставите на детектор на лаги, но можете суптилно да му го проверите пулсот на вратот, кој, доколку лаже, ќе биде забрзан.

НЕВЕРБАЛНИ ЗНАЦИ

ПРИКАЗНАТА МУ СЕ МЕНУВА

ВЕ НАВРЕДУВА И СЕ РАСПРАВА БЕЗ ПРИЧИНА

Телото не лаже. Дури 93 проценти од комуникацијата е невербална, а по стојат

На почетокот на врската обрнете внимание на раните знаци. Кога зборува за

Според психолозите, лажгото го прави тоа за да се ослободи од чувството на ви-

своето минато, дали приказната е секогаш иста? Измамниците ќе имаат извежбана приказна, но ако одите во детали нема да имаат подготвени одговори за сè. Тоа не значи дека треба да се сомневате во секој нов маж во вашиот живот, но ако вашиот внатрешен глас ве предупредува, овозможете му својата приказна да ја раскаже пред различни пријатели.


prilog@den.mk

Понеделник, 8 октомври, 2012 година

29

в очи

на. Вие внимавате на одне сување кое не е вообичаено, па доколку секогаш почнува кавга, не мора да значи дека лаже, туку дека е таков. Но, ако одеднаш почне да се расправа, веројатно се обидува да се ослободи од вината. СТАНУВА ДОБАР

Неговото одне сување може да отиде и во друга крајност - да стане многу внимателен, нежен, да прави сè што ќе по сакате од него. Повторуваме, треба да гледате ненадејни промени во одне сувањето. Мажите че стопати ќе се обидат својата вина

поради, на пример, афера со друга жена или и поради самата помисла на тоа, да ја ублажат со дополнително внимание кон својата партнерка. Ќе купуваат цвеќе и накит, обидувајќи се да ја купат вашата прошка без да мораат да ја признаат вината. СЕ ОДНЕСУВА ПОИНАКУ Порано никогаш не излегувал во викендите навечер, а сега одеднаш че сто има таква потреба и тоа го објаснува со излегување со нов пријател. Обрнете внимание и на неговиот теле фон – ако одеднаш има потреба да го но си со себе во бањата или има потреба да биде со него 24 часа дневно, доколку оди во друга соба да разговара и многу внимава да не останете во соба сами со неговиот мобилен.

ПРЕД СÈ, ВЕРУВАЈТЕ СИ СЕБЕСИ До кол ку сте па ра но ич ни по ра ди не кои по ра неш ни из ма ми, ин ту и ци јата ќе ви ка же де ка не што не е во ред. И иа ко па ѓа те во иску ше ние да ѕир не те во не го ви от мо би лен или да го сле ди те ко га из ле гу ва, не мој те да го пра ви те тоа. Ако се сом не ва те де ка ве из не ве ру ва, ве ќе има те раз ни ша на до вер ба. Шпи о ни ра ње то са мо ќе ја вло ши со стој ба та, двај ца та ќе пре ста не те да си ве ру вате, а мно гу те шко е да се би де во вр ска во ко ја двај ца та из гу би ле до вер ба во дру ги от. На ме сто тоа – пра шај те го отво ре но. Ка же те му во што се сом не ва те и зо што. Мо же би тоа е нај до бри от начин.


ZA УБАВИНА

30 ДЕН

Понеделник, 8 октомври, 2012 година

Трајно в М

ногу жени со години го бараат најдобриот начин како трепките да ги направат посвиткани, поволуменозни, подолги, едноставно – поубави. Потрагата по совршена маскара може да трае и со години, а доколку имате природно рамни трепки, потребно е пред секое нанесување маскара да ги виткате со специјален навиткувач. За посебни прилики и вечерни излегувања многу жени користат вештачки трепки, кои лесно се подигаат. Меѓутоа, сите методи на разубавување и нагласување на природната убавина на очите се со краток век, поточно, траат еден ден. Токму поради тоа, се попопуларен третман во светот станува трајното виткање трепки. Трајното виткање трепки или минивал

Светнете ги обувките Кол ку што е важ но да ку пи те чевли што ви се до па ѓа ат, а исто вре ме но ви се и удоб ни за но се ње, тол ку е важ но да уме е те пра вил но да ги одр жу вате, за подолг пер и од да изгле да ат уба во. Ве ро јат но мно гу пати ви се слу чи ло да ги упро па сти те оми ле ни те обу вки би деј ќи сте ги ис чи сти ле со по греш но средс тво или на по гре шен начин. Затоа, еве не кол ку со ве ти ка ко нај до бро да ги одр жу вате чев ли те во за вис ност од мате ри ја лот од кој се изра бо те ни.

Вештачка кожа Сè додека не се намократ, овие чевли можат да се чистат единствено со четка за чевли, со која се отстранува прашината. На тој начин кожата ќе биде сочувана и ќе има добар изглед. Антилопските чевли што се извалкани, може да ги исчистите со специјална гума или со обична гума од школски прибор. Бидејќи антилопот брзо се суши, потребно е повремено да се прскаат со специјализирани спрејови. Многу е важно овие чевли да не се но сат на дождливо време.

КОЖА Чев ли те од кожа се чи стат пр во со ме ка че тка, а по тоа дам ки те се ва дат со влаж на па муч на кр па или со елен ска кр па. Мно гу е важ но коже ни те чев ли ре дов но да ги мач кате со крем за чев ли, но кре мот за дол жи тел но да содр жи го лем про цент на мас ле ност.

Лакирани обувки Лакираните чевли се одржуваат со влажна памучна крпа или со крпа од микро влакна. Не смее да се чистат со крем бидејќи на нив ќе останат дамки. Можете да ги премачкате со маслиново масло, а најдобро со специјализирано млеко за лакирани чевли.


Понеделник, 8 октомври, 2012 година

prilog@den.mk

31

виткање на трепките

на трепките претставува третман кој за последица има блескав, отворен и дефиниран поглед. Третманот се изведува со помош на колаген и аминокиселина кои на трепките им даваат прекрасна свитканост, со што погледот станува повпечатлив. Истовремено трепките ги храни и нежно ги оформува така што остануваат свиткани и до 6 недели. Самиот третман е едноставен и сигурен, а трае околу 40 минути. Со оваа постапка можете да заборавите на навиткувачот за трепки како дел од дневната рутина за шминкање. Дури по третманот не мора да се користи ни маскара затоа што дава ист ефект со тоа што со трајно свитканите трепки не мора да се грижите дали маскарата ви се размачкала. Третманот особено им се препорачува на жените со спуштени капаци и на оние од средна возраст, бидејќи лицето по завршувањето на третманот добива младолик и свеж изглед.


ZA УБАВИНА

32 ДЕН

Понеделник, 8 октомври, 2012 година

Децата растат, а со нив и расправиите

П

сихолозите тврдат дека откако децата ќе пораснат, расправиите само се зголемуваат. Родителите што едвај излегуваат на крај со своите тинејџери, не треба да се тешат дека ситуацијата ќе се подобри кога децата ќе излезат од пубертет затоа што тоа ретко се случува. Американските научници докажале дека расправиите меѓу родителите и децата стануваат сè полоши како што растат децата. Тие велат дека дури и кога децата ќе стигнат во средно училиште или, пак, кога и самите ќе станат родители, сè уште се расправаат со своите родители. Расправиите меѓу мајките и ќерките се најлоши, а предметот на расправијата е често еден ист - желбата на родителите и понатаму да им го контролираат животот.

Научници на Универзитетот во Мичиген проучувале 500 родители и нивни деца на возраст од 22 години и повозрасни. Тие морале да ги запишуваат своите разговори, проблеми во минатото и сегашни проблеми во однос родител - дете. Се покажало дека децата им се лутат на своите родители кога им советуваат што да облечат, додека повозрасните најчесто се лутат кога родителите им укажуваат како да си го одгледаат сопственото дете или, пак, разговараат за финансиски проблеми. Според истражувањето, родителите се чувствуваат полошо по расправијата со своето дете, особено мајките. Добра вест е тоа што истражувањето покажало дека и двете страни, колку се повозрасни, толку повеќе сакаат да го разберат другиот.


Понеделник, 8 октомври 2012 година

КУЛТУРА

33

Отворен мултифункционален простор во порта „Македонија“

М

ул ти функ ци о нал ни от про стор на порта „Македонија“ во саботата навечер беше отворен со промоција на фотомонографија по светена на овој објект. Внатрешниот про стор на порта „Македонија“ е на две нивоа, со површина од 120 квадратни метри и га лерија од 76 квадратни метри, каде што се предвидува одржување културни, забавни и деловни манифе стации. Овде уметниците ќе може да ги изложуваат своите дела, предвидено е да се одржуваат камерни концерти, литературни читања. - Про сторот е најсовремено опремен и за одржување конференции, прес-конференции, семинари, билатерални и мултилатерални средби, но,

исто така, про сторот кој е опремен со мебел, кој може да се адаптира за овие намени, на располагање вклучува и аудиои видеоопрема, како и внатрешно обезбедување. Про сторот може да се адаптира и за одржување коктели, венчавки и разни прослави вклучувајќи го и про сторот на терасата со површина од 180 квадратни метри, каде што се по ставени два теле скопа

преку кои по сетителите ќе може да ги набљудуваат знаменито стите и убавините на Скопје велат од Министерството за култура. На отворањето присуствуваше премиерот Никола Груевски, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, министри во Владата, уметници, пратеници и претставници на културниот живот во земјава. Н.П.

РЕЦЕНЗИЈА

Во знакот на германската музика Костадин Костадиновски

Нова креативна возбуда на концертната сцена на Интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест 2012“ предизвикаа со впечатливото музицирање и германските музички уметници – виолончелистот Норберт Ангер и пијано-придружникот Николај Герасимец со дела од Бетовен, Брамс и Шуман, а на бис и Шопен. Така, седумте варијации на тема од Моцартовата „Волшебна

флејта“ Бетовен многу елоквентно ги варирал, респектирајќи ги стилските творечки манири на овој великан, а изведбата бараше завидна техничка вештина која младите уметници со леснотија ја совладаа во возбудлив интерпретативен чин. И двете сонати за виолончело и пијано од Брамс и Бетовен, кои во добар дел се темелат врз техничкиот блесок, и тука го демонстрираа високото ниво камерно музицирање со убаво избалансирано инструментално

соло на виолончелото, каде што дојде до полн израз и впечатливото мелодиско фразирање. Во брзите ставови Ангер умееше да биде возбудливо умерен, но и страствено темпераментен, а во бавните полн со нежен интимен лиризам и звуковна префинетост. Солото на виолончелото со сонорноста и распеаноста, донесени со префинета чувствителност во чинот на изведбата на прекрасното Адаѓо од Шуман го потенцираа сензибилниот израз на овој голем романтичар што

ефектно се рефлектираше врз естетското доживување на концертниот аудиториум. Така, соло-виолончелистот Ангер и пијано-придружникот Герасимец прекрасно соработуваа, се надополнуваа успешно кре ативно сплотени и звуковно мајсторски избалансирани и во емотивниот корелат. Така, и двајцата млади уметници го потенцираа растечкиот кре ативен потенцијал со спо собно ста за изразување со спонтана уверливост.


34

КУЛТУРА

Понеделник, 8 октомври 2012 година

Се одржа осмата Пишув скопска „Бела ноќ“

ЛУАН СТАРОВА ОДБЕ

„Бела ноќ“ за околу 57 илјади евра од градскиот буџет, на скопјани во една вечер им донесе разновидни содржини со различен квалитет. Од улични графити, танцување танго, аикидо борби, ракотворби, преку улични перформанси, поетски читања, транс-музика, па музика од 90-тите години и настапи на диџеи, целовечерни филмски маратони и мултимедијални перформанси и изложби. Скопскиот градоначалник Коце Трајановски ја отвори изложбата „60-тите: светот, Скопје и скопјани“ во Музеј на град Скопје, една од содржините на манифестацијата, која, како што рече градоначалникот, го доближува Скопје до современите пулсирања на големите европски метрополи во славењето на уметноста. На „Бела ноќ“ се одржале 35 настани, на околу 20 локации во градот, па така и во ова осмо издание, манифестацијата ја исполни целта за масовност, судејќи според тоа што секоја од институциите под капата на градот понудила своја програма. За разлика од претходните години кога гостуваа уметници од странство, годинава манифестацијата помина речиси без гости. Централниот настан, ликовната изложба „Скопје, врвна колекција на лични сеќавања 1960 – 2010 вол. 1“, разместена во градските институции МКЦ, КИЦ, Музејот на град Скопје, Домот на армијата и во Старата чаршија, покрај тоа што собра стотина уметници од различни генерации, поделени во четири декади на современата македонска уметност, предизвика и прашања, главно, меѓу проследувачите на домашната ликовна сцена. Имено, во делот на изложбата „Македонска ликовна уметност 1990-2000 еуфорија“ претставена во Младинскиот културен центар, покрај познатите авторски имиња како Елизабета Аврамовска, Рубенс Корубин, Димитар Малиданов, Благоја Маневски, Јован Шумковски, Оливер Мусовиќ, Станко Павлески, Анета Светиева и дру-

Вистински читатели постојат и тие ја одржуваат надежта за незапирливото постоење на литературата, вели Старова

Н

Невена ПОПОВСКА

еодамна ,,Дијалог“ почна со објавување на Вашата „Балканска сага“ по повод 50-годишнината од вашата книжевна дејност и 70 години живот, како и 20-годишнината од објавувањето на првиот роман од сагата „Татковите книги“, кој деновиве е објавен во САД, со најава за објавување и на други романи од сагата. Вториот роман од сагата „Времето на козите“ е веќе објавен на 15 јазици. Што претставува за Вас ,,Балканската сага“ по 20 години? - Се работи за еден сизифовски пишувачки маратон. Објавени се повеќе од десет книги во околу 3.000 страници, во проект и документирање се уште пет романи. Мисијата на авторот е да се разбере и дешифрира Балканот во неговата тешко дофатлива комплексност низ животот и разграну-

Реставрираното дело на Фестивал на неми

ги, во изборот на Жанета Вангели и на Славица Јанашлиева влегла и Валентина Стевановска, позната во јавноста како авторка на најголемите скулптури од проектот „Скопје 2014“. Професорот Владимир Величковски вели дека не се сеќава на некоја нејзина творба од тој период. - Ми падна во очи овој своеви-

ден упад во системот, зборувам од мој аспект, се разбира, делото на таа авторка излегува од концептот на поставката, која самата е еден несериозен обид. И ова не е единствениот пропуст на оваа изложба, делата се претставени сценографично и не доаѓа до израз квалитетот на авторскиот израз - вели проф. Величковски. А.Б.

На 31. Фестивал на неми филмови, на највлијателниот и најзначаен специјализиран фестивал на неми, новооткриени и реставрирани филмови, кој се одржува во Порденоне, Италија, Кинотеката на Македонија во рамките на програмата „Колегиум“ ќе го претстави проектот за дигитализација и реставрација на делото на браќата Манаки. Проектите за дигитализација на аудиовизуелното наследство ќе ги претстави директорката м-р Мими Ѓоргоска-Илиевска, а за историјата, значењето и за проце-


ЕЛЕЖИ ТРОЕН ЈУБИЛЕЈ СО ИЗБРАНИ ДЕЛА

ањето не е во криза

вањата на едно албанско семејство со пошироки балкански корени. Сагата на семејната историја оди во спротивен тек на ,,официјалната историја“ со победници и поразени, територии и граници, оружје и војни, идеологии. Ликовите се безимени, тие остануваат припадници на татковината на животот... Денеска малку се чита, а многу се издава, а некогаш мо-

на браќата Манаки филмови во Италија сот на претходната аналогна реставрација на делото на браќата Манаки ќе зборува м-р Игор Старделов, раководител на архивот во Кинотеката. Инаку, дигитализацијата се изведува во соработка со Унгарската филмска лабораторија од Будимпешта, чиј претставник ќе има презентација на процесот на дигитализација. Во рамките на оваа претставување ќе бидат прикажани и осум наслови од дигитализираниот архивски материјал на браќата Манаки. Н.П.

жеби било обратно. Дали таквиот однос сведочи за духовна криза кај нас и во светот? - Живееме во време на електронска експлозија на медиумите. Капацитетот на класичниот читател е речиси десеткуван. Телевизијата и интернетот доминираат. Книгата жилаво се бори да ги задржи своите позиции. Денес графичкиот чин е многу ,,евтин“ во споредба со некогаш. Пишување-

35

КУЛТУРА

Понеделник, 8 октомври 2012 година

то не е во криза, вистински читатели постојат. За нив читањето останува како што велеше Пруст пријателство до крајот на животот, дисциплина на духот, незаменлива дневна молитва. Ваквиот читател ја одржуваат надежта за незапирливото постоење на литературата. Вашите романи се читаат и преведуваат во светот и по дваесет години откако се напишани. Во светот се бранат докторски десертации за Вашата сага, проследени со одлични критики. За оваа сага сте често наградувани со многубројни книжевни признанија во земјата и во светот. Дали постои некаква ,,тајна“ за преставувањето на литературата во светот? - Во книжевното создавање, како и во уметноста воопшто, не можете ништо да предвидите однапред. Туку да се предадете интегрално и тотално на книжевниот процес кој трае во текот на целиот творечки живот. Објавувањето во светот не е априорна цел, туку последица на таквата посветеност. Во последно време сведоци сме на значаен пробив во светот на младиот Гоце Смилевски, кој судбината на своите романи ја дислоцира од балканскиот „хонотроп“ и како ретко кој од повеќето генерации балкански писатели супериорно ја наложува својата книжевна судбина.

Промоција на нови книжевни преводи од Звонко Танески Во словачката амбасада во Република Македонија утре, со почеток во 20 часот, ќе бидат промовирани хрестоматијата „Единство на многугласјето“ (поглед врз новата словачка литература и култура низ македонскиот превод), приредена од универзитетскиот професор Звонко Танески, како и романот „Последниот коњ на Помпеја“ од словачкиот автор Павел Виликовски, чиј превод, исто така, е дело на Танески. Издавач на двете книги е книгоиздателството „Макавеј“ од Скопје. Промоцијата ќе ја прогласи за отворена н. е. амбасадорот на Р. Словачка во Македонија – д-р Роберт Кирнаг, а од името на издавачот ќе ги поздрави гостите м-р Владимир Цветкоски. Н.П.

Промовиран романот „Стравови“ од Даниел Мелвил Во издание на неделникот „Зенит“, во Градската библиотека „Борка Талески“ - Прилеп се промовира романот „Стравови“ од Даниел Мелвил. Оваа е петта книга во издание на прилепскиот неделен весник „Зенит“. Книгата, според издавачот, е склоп од повеќе жанрови. Даниел Мелвил е автор на повеќе книги поезија и проза, но и преведувал и дела од македонски на француски јазик и обратно. На француски го превел романот „Пасквелија“ од Живко Чинго и од француски на македонски јазик го превел делото „Тајната на жолтата соба“ од Гастон Л’Ру. Р.А.

Изјава на денот

„Мразам кога театарот е лажен, па затоа во моите претстави ги користам само телото и гласот“. Паскал Рамберт


36

МОЗАИК

„Зајди, зајди“ премиерно за обожавателите на Тоше

Плоштадот Македонија во петокот навечер беше преполн со обожаватели и почитувачи на големата пејачка ѕвезда Тоше Проески. Ако пред пет години неговите обожаватели брзаа кон Градскиот стадион, каде што се случуваше најубавиот и најмасовен концерт на Тоше, оваа вечер почитта кон ѕвездата ја искажаа достоинствено, палејќи свеќа и потпевнувајќи ги неговите рефрени. „По тебе“, „Цреша“, „Зајди, зајди“... му пр-

косат на времето и на неговата релативност. Публиката наизуст ги знае и пее песните и на најубав начин испраќа порака до својот миленик правејќи го одново ѕвезденото небо. По четврти пат, помлада, но и повозрасна публика беше дел од тра ди ци о нал на та манифестација под мотото „Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“, во организација на неуморните членови од

интернационалниот „Тоше Проески фан-клуб форум“. Се пуштаа песни, извадоци од документарниот филм за Тоше и негови концертни настапи. Изненадување на вечерта беше емитувањето на новиот видеоспот на Тоше, кој премиерно беше пуштен на големиот видеобим на плоштадот. Всушност, станува збор за песната „Зајди, зајди“, снимка направена за време на промоцијата на неговиот последен албум „Игри без граници“ во загрепска „Творница“ во 2007 година. Снимката била пронајдена во лаптопот на Тоше и го чекала вистинскиот момент да излезе пред очите на јавноста. Н.П.

Понеделник, 8 октомври 2012 година

ПО ПОЛОВИНА ВЕК ИЗЛОЖБА НА ОБЛЕ

Фустаните на Фрида Кало како одраз на внатрешноста „Кало лук“ изминативе години стана влијателен исто како и нејзината уметност, а го следеа од Мадона до францускиот дизајнер Жан Пол Готје. На „Јутјуб“ може да се најдат снимки со упатства за плетење на косата во фризура каква што носела таа, а италијанскиот „Вог“ своите читатели ги извести каде можат да набават накит и здолништа „а ла Кало“. Сега гардеробата на Фрида Кало првпат по речиси половина

век ќе биде изложена во Мексико Сити. Од нејзиниот гардеробер се изнесени здолништа, накит, чевли, облека која сè уште мириса на нејзиниот парфем и на чадот од цигари, а, исто така, сè уште се видливи и траги од боите. - Кало имала голема самодоверба. Била уверена дека тоа што го носи го одразува она што е таа одвнатре - вели Алехандра Лопес реставратор на куќата на сликарката која сега е претворена во Му-

Сулејман Величенствениот остана без паричник во Љубљана

Тур ската ѕвезда Ха лит Ер генч бил ограбен во Љубљана, пишуваат словенечките весници. Акте рот, кој ста на поз нат по улогите во сапуниците како „Сулејман Величенствениот“ и „Шехе ре зад“, вле гол во ед на парфимерија за да купи нешто за сво јата со пру га, исто та ка актер ка Бер гу зар Ко рел. Ко га

го извадил паричникот, му притрчал не поз нат маж, му го грабнал паричникот од раце и по бег нал. Ер генч потрчал по кра де цот, но не можел да го стиг не и во глав ни от град на Словенија останал без кредитни те картич ки, па ри и до кумен ти кои ги но сел во паричникот.


МОЗАИК

Понеделник, 8 октомври 2012 година

37

ЕКА И ПРЕДМЕТИ НА ГОЛЕМАТА СЛИКАРКА роки здолништа ја сокривале тенката десна нога, додека широките блузи ги прикривале корсетите кои морала да ги носи поради болките во грбот. - Таа самата опишувала како ја користела облеката за да ги сокрие несовршеностите на своето тело вели кустосот на изложбата Сирке Хенестроса. По смртта на Кало во 1954 година, нејзиниот сопруг наредил нејзината облека да биде заклучена 15 години. Ривера починал три години подоцна оставајќи и на колекционерката Долорес Олмедо да ја води куќата на Фрида Кало, која, пак, одбивала да à дозволи на јавноста пристап до писмата, облеката, накитот и фотографиите, така што целата колекција била отклучена дури по нејзината смрт во 2004 година. Директорката на Музејот, Хилда Трухиљо, вели дека во 2007 година три фустани на Кало предизвикале хистерија кога биле прикажани. - Приказната за Фрида почна да се менува со откривањето на нејзиниот приватен свет. Нејзини-

Се враќа култната серија „Топ-листа надреалиста“ Некогашниот водач на групата „Забрањено пушење“, Неле Карајлиќ, го возобновува проектот „Топ -листа надреалиста“, култната телевизиска емисија која се емитуваше на некогашната ТВ „Сараево“. Во главните улоги ќе се поја ват Не ле Ка рај лиќ, Ни кола Којо, Весна Трива лиќ, Зо ран Цвијановиќ, Милош Са молов, Ката ри на Мар ко виќ и мно гу други. - Во новите надре а листи ќе играат повеќе од 200 лица. Серијалот ќе се снима на повеќе од 50 локации. Сметаме дека и во годините што доаѓаат, исто како и порано, оваа

емисија ќе биде гледана со задовплство - велат продуцентите. Неле Карајлиќ ќе биде задолжен за сценариото, но и за музиката. Новата „Топ-листа надре а листа“ ќе почне да се емитува на српската „Прва ТВ“, најдоцна до Нова година.

от живот беше тема на нејзините слики и послужи како инспирација за книги, претстави и филм во кој сликарката ја глуми Селма Хаек - вели Трухиљо. На изложбата „Изгледот може да лаже: фустаните на Фрида Кало“ ќе биде претставена црната сомотска наметка со чипка, свилената блуза опшиена со жолти и виолетови цвеќиња, виолетовата

за патување

зеј на Фрида Кало, во кој од 22 ноември ќе биде изложена колекцијата што е спонзорирана од мексиканскиот „Вог“. Облеката на Фрида Кало на некој начин била нејзин оклоп и сојузник во прикривањето на болката, како физичката, така и емотивната. Како дете боледувала од детска парализа, а на 18 години во сообраќајна несреќа била тешкоповредена. Нејзините долги и ши-

памучна блуза со црвени и жолти коцкички, долгото виолетово здолниште со бели цветови кои личат на афион, жолтата блуза со долги ракави и дезен во облик на лисја и здолништето од муслин во боја на „сангрија“. На изложбата ќе се најде и белиот корсет на кој се гледа автопортретот на Фрида Кало „Скршениот столб“, како и обетките што à ги подарил Пабло Пикасо. Н.П.

Во утрешниот број прочитајте се` за патувањето


38

МОЗАИК

Понеделник, 8 октомври 2012 година

АКТУЕЛНОСТИ

Работете повеќе поради вашето милениче Бондовиот автомобил „астон мартин“ продаден за 389.000 долари На аукцијата на предмети од филмовите на „Џемс Бонд“, што викендов се одржа во „Кристи“, во присуство на 600 гости многубројни предмети добија нови сопственици. Така, автомобилот „астон мартин“ го купи анонимен купувач за 389.000 долари. Актерката Џуди Денч, која во филмот ја толкува улогата на негов шеф, покажа и два пикантни предмети. Имено, пар сини гаќи кои Крег ги носел во „Казино Ројал“ беа продадени за 70.000 долари. - Можам да ви потврдам дека не се перени - изјавила актерката. Меѓу најскапите предмети на аукцијата бил часовникот од титаниум, кој Крег го носи во најновиот филм за Бонд „Скајфол“. Се очекувало дека часовникот ќе достигне цена од околу 12.000 дорали, а се продал за неверојатни 250.000 долари. Продадени се 11 предмети по цена од 1,2 милион долари, кои ќе бидат донирани во разни хуманитарни организации. Аукцијата беше одржана по повод одбележувањето на јубилејот 50 години од емитувањето на првиот филм за Џемс Бонд, „Доктор Но“.

Дизајнирани компјутери во стилот на Луј Шеснаесетти

Французинот Жорж Ширит реализирал идеја да ги „помири“ традицијата и високата технологија. Заедно со група квалификувани занаетчии направи компјутери во стилот на Луј Петнаесетти и Луј Шеснаесетти. Сепак, овие компјутери можат да се вклопат и во сечиј

модерен мебел. Во сво ето ателје во предградие на Париз, Ширит создаде елегантни компјутерски монитори со позлатени рамки, украсени со мермерни столбови и царски орел, додека глувчето и тастатурите се тапацирани со кожа. Во извршувањето на своите про екти, Ширит соработувал со неколку искусни занаетчии, вешти во обработката на мермер, алабастер, полускапоцени камења и благородни метали. Цената на луксузните компјутери е од 17.000 евра, во зависност од стилот и степенот на обработка.

Според истражување спроведено од Универзитетот „Хирошима“ од Јапонија, поставувањето слика од вашето домашно милениче на вашето работно биро може да ве мотивира да работите повеќе. Имено, според податоците добиени од истражувањето, гледањето слики од мачиња и кучиња може да ја зголеми концентрацијата за 10 проценти. Експертите објаснуваат дека поголемата фокусираност на работата произлегува од позитивните реакции и емоции кои се јавуваат кога гледаме во нешто слатко и симпатично. Познато е дека луѓето наоѓаат мотивација во работи што им предизвикуваат среќа, радост или уживање, па гледањето слики од вашето милениче спаѓа токму во оваа категорија. Инаку, истражувачкиот

експеримент бил направен врз три одделни групи студенти. Првата група гледала слики од мали мачиња и кучиња, втората гледала возрасни животни, а на третата група à биле прикажани слики од вкусни јадења. Првата група студенти покажала најдобри резултати, односно зададените работи ги извршувала за 10 проценти подобро од обично. Оние што гледале во слики од возрасни животни, исто така, прикажале подобри резултати, но само за 5 проценти, а гледањето во вкусни јадења не се покажало воопшто мотивирачко. Крајниот резултат на оваа студија ни покажува дека гледањето слатки слики прави луѓето да се однесуваат промислено, а како резултат на тоа работите ги извршуваат со поголема грижа и внимание. М.Н.

Се повикуваат сите колумнисти, слободни артисти и други креатори на слични дела, слободно да ни ги испратите вашите колумни, стории, фотовести, статии, лични погледи и реакции на работи што ви се чини дека ќе бидат интересни за пошироката публика за да бидат објавени во оваа рубрика, на facebook@den.mk

статус:

ЛЕОН БАКРАЧЕСКИ

„И Ѓаволот ја цитира Библијата ако му одговара во моментот“ - рекоа малите човечиња што сонуваат да станат големи.


СПОРТ

Понеделник, 8 октомври 2012 година

39

СЕЛЕКТОРОТ ЧЕДОМИР ЈАНЕВСКИ ДЕНЕСКА ГИ ПРОЗИВА РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИТЕ

Стартува мисијата „Хрватска и Србија“ Најдобрите македонски фудбалери денеска напладне ќе ја имаат првата прозивка, со што ќе биде означен почетокот на подготовките пред квалификациските дуели со Хрватска и со Србија Никола ЃУРОВСКИ

М

акедонскиот фудбалски селектор, Чедомир Јаневски, со денешната прозивка на репрезентативците во базата во хотелот „Александар па лас“ ќе почне со мисијата „Хрватска и Србија“. Тоа се селекциите што ќе им бидат ривали на „црвено-жолтите“ на двата претстојни квалификациски натпревари за СП 2014, први на домашен терен, на арената „Филип Втори“. Атмо сферата е загреана, интере сот на навивачите е голем, а за сето тоа голем придонес имаа и квалитетните игри што македонската фудбалска репре зентација ги пружи на двата први меча, на го стувањата во Загреб против Хрватска (1-0) и во Глаз-

гов против Шкотска (1-1). Сега е време за триумф иако во Скопје ќе го стуваат селекции кои важат за фаворити во квалификациската група, заедно со Белгија. Сепак, Македонија предводена од Чедомир Јаневски на првите два меча покажа дека може да игра рамноправно со секој противник. Позитивната атмо сфера пред натпреварите со Хрватска и со Србија ја направија фудба лерите. Одиграа два одлични дуели во Загреб и во Глазгов. Сега повторно ќе бидат тука, свесни дека треба да го дадат најдоброто од себе за да оствариме позитивен ре зултат. Пристапот на Хрват ска, најверојатно ,ќе биде со сема различен од првиот натпревар и затоа треба добро да се

ШТИМАЦ: ВО СКОПЈЕ ЌЕ БИДЕМЕ ПОДОБРИ Селекторот на хрватската фудбалска репрезентација, Игор Штимац, дава оптимистички изјави во пресрет на квалификацискиот меч во Скопје на 12 октомври. Тој смета дека Хрватите сега се во многу подобра форма отколку на првиот меч во Загреб и очекува триумф на арената „Филип Втори“. Првиот мини-циклус од квалификациите беше многу тежок бидејќи селекцијата немаше изедначена физичка подготовка, а тогаш е тешко да се стигне до добри резултати. Но, сега сите играчи се наоѓаат во одлична форма, играат по 90 минути, постигнуваат и голови, што е многу значајно. Очекувам во Скопје да бидеме многу подобри отколку на првиот меч во Загреб изјави Игор Штимац за хрватските медиуми.

подготвиме тактички. Веднаш потоа ни следува и мечот со Србија, но за него ќе размислуваме откако ќе одиграме со Хрватите – вели селекторот Чедомир Јаневски. Де фанзивецот Николче Нове ски по стигна погодок во Бундес-лигата во изминатово коло и на Мајнц му доне се победа (1-0) против Фортуна Диселдорф. Голманот Мартин Богатинов заработи црвен картон во украинското првенство, на дуелот меѓу Зорја и Карпати (2-1). Но, од дене ска клупските обврски се во мирување, а сите мисли и сили се ставаат во функција на националниот тим.

Михајловиќ со двајца дебитанти во Скопје Селекторот на фудбалската репрезентација на Србија, Синиша Михајловиќ, го одреди списокот на репрезентативци за претстојните два квалификациски натпревари, со Белгија на домашен терен и со Македонија на гости во Скопје. На него се наоѓаат двајца дебитанти, Ненад Крстичиќ од Сампдорија и Ален Стевановиќ од Торино. На списокот на Михајловиќ за мечевите со Белгија и со Македонија се наоѓаат следните репрезентативци: Голмани: Владимир Стојковиќ (Партизан), Жељко Бркиќ (Удинезе), Дамир Кахриман (Таврија). Одбрана: Бранислав Ивановиќ (Челси), Александар Коларов (Манчестер Сити), Невен

Суботиќ (Борусија Дортмунд), Матија Настасиќ (Манчестер Сити), Ненад Томовиќ (Фиорентина), Милан Бишевац (Лион), Никола Максимовиќ (Ц. Звезда), Александар Луковиќ (Зенит). Среден ред: Срѓан Мијаиловиќ (Ц. Звезда), Љубомир Фејса (Олимпијакос), Александар Игњовски (Вердер), Радосав Петровиќ (Генчлербирлиги), Немања Матиќ (Бенфика). Напад: Зоран Тошиќ (ЦСКА Москва), Ненад Крстичиќ (Сампдорија), Марко Шчеповиќ (Партизан), Душан Тадиќ (Твенте), Дејан Лекиќ (Осасуна), Филип Ѓуричиќ (Херенвен), Ален Стевановиќ (Торино), Миралем Сулејмани (Ајакс), Лазар Марковиќ (Партизан).


40

СПОРТ

Понеделник, 8 октомври 2012 година

ВТОРА ПОБЕДА НА МАКЕДОНСКИОТ РАКОМЕТЕН ПРВАК ВО ЛИГАТА НА ШАМ

Металург го стопи Тимот од Автокоманда е во друштво со Барселона меѓу четирите екипи со максимален ефект во првите две кола од ЛШ

С

Билјана Б. ПЕТРУШЕВА

табилната и надмоќна игра на Металург му ја донесе втората победа во вториот натпревар во групата Ц од Лигата на шампионите. Во првиот настап сезонава пред домашната публика во салата „Борис Трајковски“, металурзите го „стопија“ словенечкиот првак Горење со 30-23 (13-6) потврдувајќи дека се во добра форма и дека стартната победа на гостувањето во Франција против Шамбери не била случајност. По двете победи на стартот, Металург е најголемото изненадување на стартот од сезоната во ЛШ и е една од четирите екипи со максимални четири бода по првите две кола, во друштво со Барселона, Веспрем и со Киелце. - Одигравме одличен натпре-

вар и дури сега победата над Шамбери и двата бода од Франција добиваат на тежина. Пруживме врвна игра, одигравме интелигентно, знаевме што сакаме во играта и сè функционираше под конец. Сега, дефинитивно, сме најголемото изненадување во ЛШ. Не знам колку ќе трае, но ние ќе се потрудиме да продолжиме со ова темпо. Секој меч е ново докажување, само така може да се биде навистина добар – изјави тренерот Лино Червар, видно задоволен по супериорниот триумф на Металург. Македонскиот првак од првата до последната минута ги држеше сите конци во свои раце. Почетното водство од 5-1 по првите десет минути игра најавија дека дека Червар добро ја „прочитал“ играта на Горење, а неговите играчи сето тоа извонредно

ИКОНА ОД СВЕТИ НАУМ ЗА МОЈСОВСКИ

Бекот на Металург и на македонската репрезентација, Наумче Мојсовски, на полувремето од натпреварот од ЛШ против Горење доби вреден подарок. На најдобриот играч во македонскиот шампион му беше врачена икона со ликот на свети Наум, светецот-заштитник чие име го носи македонскиот репрезентативец.

го спроведуваа на терен. Реализацијата на најавата дека мора да се спушти границата под 30 примени гола на натпревар и дека одбраната е заштитен знак на Металург, најдобро ја почувствуваа ракометарите на Горење. Словенечкиот првак, кој во првото коло во Велење со 13 гола разлика го победи Санкт Петербург, во Скопје делуваше очајно и немоќно. Мобилната одбрана 6-0 и расположениот Дарко Станиќ на голот беа непремостлива пречка за нападот на Горење. Во 30 минути игра во првиот дел Словенците по стигнаа само шест гола од кои само три од игра и три од седмерец. На спротивната страна, кај Металург реализацијата одеше многу полесно. Добрите одбрани отворија про стор за брзи контранапади и за лесни голови. Својот момент на најдобар начин го искористија крилните играчи. Втор меч по ред во ЛШ, извонредна партија во дресот на Ме-

талург пружи младиот Дејан Манасков на лево крило, а против Горење му се приклучи и Гоце Георгиевски од десната страна. Двете крила на Металург постигнаа по седум гола, а заедно со двата погодоци и на Златко Мојсовски, билансот на крилните играчи е 16 од вкупните 30 гола на Металург на овој меч. - Ова беше натпревар за уживање и за нас и за публиката. Во секој сегмент од играта го надигравме противникот. Одигравме дисциплинирано во одбраната, ја спречивме нивната брза транзиција и тоа ни отвори простор ние да возвратиме со брзи голови од контра и полуконтра. Многу ни значат овие четири бода на почетокот од сезоната. Има еден нов квалитет во играта на Металург сезонава, поискусни сме, покомпактни и секој си го знае своето место. Тоа се гледа и во нашата игра – истакна Гоце Георгиевски, кој одигра еден од најдобрите


Понеделник, 8 октомври 2012 година

МПИОНИТЕ

Горење

мечеви во кариерата. Иако во второто полувреме малку попушти темпото, а гостите добија шанса да го поправат очајниот биланс од првиот дел, сепак Металург ја имаше комплетната контрола на теренот, а Горење во ниеден момент не дојде ни блиску до ситуација да ја загрози сигурната победа на металурзите. Манасков и Георгиевски по стигнаа по седум гола, а Наумче Мојсовски додаде уште

пет за Металург. На голот на македонскиот шампион Станиќ беше стандарден со 14 одбрани, а достојна замена му беше Петар Ангелов, кој во последните 12 минути собра седум одбрани. Кај Горење најефикасен беше Марко Безјак со осум гола, а седум погодоци, сите од седмерец, постигна Јуре Доленец. Во следното коло од ЛШ, на 14 октомври, Металург го стува во Данска против Силкеборг.

ТАМШЕ: И ПЕТ ЧАСА ДА ИГРАВМЕ, НЕ МОЖЕВМЕ ДА ПОБЕДИМЕ! Тренерот на Горење, Бранко Тамше, по мечот призна дека Металург ги надиграл со нивната игра реализирајќи 12 контри и дека неговиот тим немал решение против ваков домаќин. - Можевме да играме 5-6 часа и пак немаше да победиме. Тешко е да се игра во Скопје, а Металург одигра одлично. Нè добија на нашата финта, со силна одбрана 6-0 во првото полувреме комплетно нè исфрлија од игра и ни сервираа чисти 12 контри. Тоа беше клучот за мечот. Ние во текот на целиот натпревар не успеавме да ги поврземе конците, што и да пробавме да направиме, Металург имаше одговор – рече Тамше.

СПОРТ

41

Осум гола на Лазаров, победата за Атлетико Мадрид Кире Лазаров го предводеше шпанскиот Атлетико Мадрид во триумфот на гостувањето во Словенија против Целје (22-28) во вториот натпревар од групата Б во Лигата на шампионите. По стартниот пораз од Кил на домашен терен (27-32), ова беа први бодови кои го враќаат ланскиот финалист во ЛШ во победнички ритам. Токму Лазаров беше главната движечка сила и играчот што носи сигурност во нападот на мадридскиот тим. Во првите десет минути игра, македонскиот репрезентативен бек од четири шута постигна четири гола од првите шест погодоци на Атлетико Мадрид, а мечот го заврши како прв стрелец во својот тим со вкупно осум гола. Решавачката предност тимот предводен од тренерот Талант Душебаев ја направи во второто полувреме, кое го отворија со серија од 4-0. Значајна уло-

га во триумфот над Целје одигра одбраната на мадридскиот тим предводена од капитенот Хозе Омбрадос, кој се врати на голот по неколкунеделната пауза поради повреда и запиша 12 одбрани, сите во вториот дел. - Среќен сум што победивме, беше многу потешко отколку што покажува конечниот резултат. Омбрадос и нашата одбрана ја направија разликата во второто полувреме, кога ние постигнавме неколку лесни голови и обезбедивме победа во овој за нас многу важен натпревар – изјави тренерот на Атлетико Мадрид, Талант Душебаев. Во следниот натпревар од ЛШ, на 14 октомври, Атлетико Мадрид во „Висталегре“ го пречекува унгарскиот Веспрем. По првите две кола во ЛШ, Лазаров е прв стрелец на шпанскиот тим со вкупно 14 гола.

Барселона убедлива против Фуксе Берлин

Барселона, Веспрем, Киелце и Металург се четирите екипи со по две победи во првите две кола во групната фаза од Лигата на шампионите. Шпанскиот првак во мечот од групата Д на домашен терен славеше убедлива победа против Фуксе Берлин со 34-23. Рутенка со осум гола беше најефикасен во редовите на Барселона, а Певнов со пет погодоци го предводеше нападот на германскиот тим. Во групата Ц, во која игра и Металург, втора победа по ред славеше и полскиот Киелце на гостувањето во Русија против Ст. Петербург со 21-31. Хрватскиот репрезентативец Иван Чупиќ постигна 12 гола за полскиот шампион. Резултати ЛШ, второ коло: Група А: Хамбург – Чеховски медведи 2727, Монпелие – Адемар леон и Партизан – Фленсбург играа синоќа, Група Б: Констанца – Веспрем 27-37, Целје – Атлетико Мадрид 2228, Кил – Савехоф играа синоќа, Група Ц: Металург – Горење 30-23, Ст.Петербург – Киелце 21-31, Силкеборг – Шамбери играа синоќа, Група Д: Динамо Минск – Загреб КО 27-27, Барселона – Фуксе Берлин 34-23, ПИК Сегед – Шафхаузен 30-39.


42

СПОРТ

Илиевски со Цедевита поразен во Сплит

Понеделник, 8 октомври 2012 година

СО ТРИУМФОТ НА ГЕРМАНЕЦОТ И ИЗЛ

Фетел дојде на Актуелниот светски шампион со најновата победа на „Сузука“ повторно е многу сериозен ривал во трката за титулата

Б

Цедевита важи за главен фаворит за титулата во АБА-лигата, но хрватскиот тим никако не успева да најде рецепт за успех на гостувањата против Сплит. Имено, амбициозниот хрватски состав сосема неочекувано загуби со 74-71 во дуелот со еден од најслабите тимови во АБА-лигата, што беше шести пораз во низа за Цедевита на гостувањата во овој далматински град. Во составот на Цедевита се појави и македонскиот репрезентативец Владо Илиевски, кој мина на теренот дванаесет минути, притоа реализирајќи

скромни два поени за својот тим. Најзаслужен за триумфот на Сплит на овој меч беше искусниот Никола Вујчиќ со вкупно 21 постигнати поени. Цибона стигна до својата прва победа во АБА-лигата сезонава, совладувајќи го Партизан со 80-72. Хрватскиот шампион прикажа далеку подобра игра во нападот отколку на премиерниот дуел со МЗТ Скопје, па предводен од Жижиќ и неговите 20 поени успеа да слави триумф над еден од главните фаворити за највисок пласман во АБА-лигата сезонава.

Фени индустри и Работнички во победнички ритам Екипите на Фени индустри и на Работнички забележаа победи во контролните натпревари што ги одиграа викендов потврдувајќи дека нивната форма се движи во нагорна линија во пресрет на стартот на новата сезона, закажан за следниот викенд. Фени индустри неочекувано лесно и убедливо славеше над амбициозниот состав на Кожув со 98-82, меч во кој гостите од Гевгелија само во првата четвртина беа достоен ривал за актуелниот вицешампион. Тренерот на Кожуф, Марјан Србиновски, на овој меч им даде шанса на српските кошаркари кои се наоѓаат на проба, Ѓорѓевиќ и Божовиќ, па наско-

ро ќе треба да донесе одлука дали ќе потпише договори со овие играчи или пак ќе ја продолжи потрагата по нови странци. Работнички ја оправда улогата на фаворит во мечот со Струмица, славејќи со 92-84. Најтрофејниот македонски клуб одигра одлично во нападот, но повторно покажа слабости при играта во одбрана, на што тренерот Лазовски сигурно ќе стави акцент при тренинзите во следниот период. Кошаркарите на Работнички утре ќе имаат многу посериозен тест, со оглед на фактот дека во „Градски парк“ ќе го пречекаат бугарскиот шампион Лукоил академик.

итката за шампионската титула во Формула 1 ќе биде суперинтересна во последните пет трки од сезоната откако Себастијан Фетел триумфираше на јапонското гранпри и ја намали негативата во однос на водечкиот Фернандо Алонсо на само четири бода. Шпанецот веќе извесно време беше недо стижен за ривалите, но ситуацијата се смени откако тој ја заврши трката на патеката „Сузука“ уште во првиот круг овозможувајќи му на Фетел драстично да ја намали разликата, од 29 на четири бода. Актуелниот светски шампион дејствуваше многу сигурно и без проблеми стигна до втората победа во серија, максимално користејќи ја пол-позицијата што ја избори со одличниот настап во саботните квалификации. Првото ме сто на Фетел во ниту еден момент не беше доведено во прашање, додека битката се водеше само за прео станатите две ме ста од победничкиот пиеде стал. Изненадувачки, на втората позиција се искачи Фелипе Маса, кој возеше фантастично, додека третопласиран беше домашниот миленик Кобајаши.

Во таборот на Ред бул се славеше големиот триумф на Фетел, но младиот Германец остана претпазлив кога станува збор за коментарите за третата шампионска титула во низа. - Јасно е дека ова е голем чекор напред, но титулата сè уште е далеку за мене. Се зонава е многу долга, со голем број пре сврти и ќе морам да останам максимално фокусиран доколку сакам да се борам за највисок пласман. Не сакам да разговарам за титулата бидејќи таа сè уште е многу далеку за мене – порача Фетел, првиот возач што се зонава успе ал да триумфира на две трки по ред во Ф1-шампионатот. Фернандо Алонсо не го криеше разочарувањето по фијаското што му се случи на самиот старт кога имаше мал контакт со болидот на Кими Раиконен, по што излета од патеката. - Имав минимален контакт со задното тркало на Раиконен и тоа беше доволно за да загубам контрола над болидот. Ова е Формула 1 и такви работи се нормални, некогаш ти се случуваат на тебе, некогаш на ривалите, најважно е што поскоро да се заборават. Во секој случај, допр-


СПОРТ

Понеделник, 8 октомври 2012 година

43

ЕТУВАЊЕТО НА ВОДЕЧКИОТ ВО ГЕНЕРАЛНИОТ ПЛАСМАН

„минус четири“ од Алонсо ПЛАСМАН НА ТРКАТА ЗА ГН НА ЈАПОНИЈА

Себастијан Фетел (Ред бул), 2. Фелипе Маса (Ферари), 3. Камуи Кобајаши (Заубер), 4. Џенсон Батон (Мекларен), 5. Луис Хамилтон (Мекларен), 6. Кими Раиконен (Лотус), 7. Нико Хулкенберг (Форс Индија), 8. Пастор Малдонадо (Вилијамс), 9. Марк Вебер (Ред бул), 10. Даниел Ричиардо (Торо росо).

ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН

1. Фернандо Алонсо (Ферари) 2. Себастијан Фетел (Ред бул) 3. Кими Раиконен (Лотус) 4. Луис Хамилтон (Мекларен) 5. Марк Вебер (Ред бул) 6. Џенсон Батон (Мекларен)

ва стартува најинтересниот дел од шампионатот, јас и Фетел влегуваме со еднакви шанси во последните пет трки. И двајцата ќе дадеме сè од себе за да дојдеме до нова титула – истакна Алонсо. Следната трка од Ф1 шампионатот ќе се вози веќе следниот викенд во Јужна Кореја.

ВЕБЕР: ГРОЖАН Е ЛУДАК Марк Вебер беше бесен на Роман Грожан откако возачот на Лотус Рено се судри со искусниот Австралиец, по што Вебер беше принуден рано да замине во пит-бокс и ги загуби шансите за подобар пласман на јапонското гранпри. Ова е втор сличен инцидент на Грожан во последните пет недели откако Французинот го иницираше и големиот су-

194 190 157 152 134 131

дир на „Спа“, за што доби суспензија од една трка. - Сè појасно станува дека Грожан е лудак кога станува збор за стартот на трките и за возењето во првиот круг. Тој смета дека треба да биде најбрз од сите и воопшто не се грижи за сигурноста. Секој од нас сака да оствари што подобар пласман, но не сакаме да го загрозуваме животот на останатите. На Грожан, очигледно, тоа не му е важно – истакна Вебер.

Ѓоковиќ победи на турнирот во Пекинг Срп ски от те ни сер Но вак Ѓо ко виќ ја освои ти тулата на тур ни рот во Пе кинг отка ко во фи на ле то бе ше поус пе шен од Фран цу зи нот Жо Вил фрид Цон га по бе ду вај ќи го со 2-0 во се то ви (7-6, 6-2). Ѓо ко виќ не би бил нај го лем за ба ву вач во све тот на те ни сот до кол ку три ум фот не го прос ла ви со по се бен танц. Овој пат по ка жа де ка мно гу до бро го вла дее и „ган гам сти лот“ на по пулар ни от јуж но ко реј ски ра пер. Ова бе ше че твр та ти тула за Ѓо ко виќ во 2012 годи на отка ко прет ход но по бе ду ва ше и на Отво ре но то пр венс тво на Ав стра ли ја, ка ко и на тур ни ри те во Ма ја ми

и во То рон то. Во Пе кинг се ко гаш се чув ству вам од лич но, може би и затоа че сто по бе ду вам. Оди грав од ли чен тур нир и се ра ду вам што по втор но сум по бед ник на овој тур нир. Са кам да им се забла года рам на на ви вачи те за фан та стич ната под др шка – из ја ви Ѓо ко виќ по три ум фот. Ср би нот ус пеа да го освои пр ви от сет во тај брејк, а потоа и де фи ни тив но го скр ши от по рот на Цон га. Во вто ри от сет, два пати го од зе ма сер вис на фран цу ски от те ни сер и сла ве ше со ко неч ни 7-6, 6-2.


44

ПИСМА

ПИСМА НА НАШИ ЧИТАТЕЛИ

СТРАТЕГИЈА ЗА ИЗЛЕЗ ОД ЕКОНОМСКАТА КРИЗА Кога веќе беше јасно дека СФРЈ ќе се распадне, а со цел да помогнам на македонската власт во де финирањето на економ ска страте ги ја на са мо стој ната држава, во мајскиот број (1991 година) на МЛАД БО РЕЦ об ја вив напис под нас лов: „ЕКО НОМ СКА СТРАТЕ ГИ ЈА ЗА ИЗЛЕЗ ОД КРИ ЗАТА”. Од глед на точка на тогашните со стојби нема ништо што сега би сакал да додадам или да од земам од текстот на овој напис. Меѓутоа, имајќи предвид дека во послед ни те две де це нии се слу чи ја мош не значај ни, ра ди кал ни проме ни ка ко во Македонија, така и во светот, ќе се обидам да вне сам некои корекции, поточно надополнувања на спомнатиот текст со цел уважување и вградување на ефектите од промените што се случија. По сломот на комунизмот како идеологија и соција лизмот како систем, посткому ни стич ки те зем ји, а ме ѓу нив и Ма кедо ни ја, вле гоа во про це сот на т.н. транзиција. Основна карактеристика на транзицијата од соција лизам во капита лизам беше промената на сопственичките одно си во секторот на производството (фирмите, односно претпријатијата), но и во секторот на услугите (банки, осигурителни компании, транспорт итн.). Со други зборови поранешната општествена (спе ци фи ка са мо на са моу прав ни от систем што по сто еше во СФРЈ) и државна сопственост требаше да се транс формира во приватна сопственост. Секоја од земјите во транзиција, вклучувајќи ја и Македонија, си одбра свој транзициски модел, поточно модел на приватизација. Значај но би би ло да се потен ци ра де ка во моделирањето на моделот за приватизација во земјите на транзиција огромно влијание одиграа некои водечки американ ски не оли бе ра ли ме ѓу кои по себ но значај ни се Џорџ Со рос и Џе фри Сакс, кои го заговараа и промовираа моделот за „Шок-терапија”, кој се сведуваше на брза и итна приватизација. Некои од посткомунистичките земји, меѓу кои и Македонија, безре зервно го прифатија овој модел, кој најче сто се третира како крими нал на при вати за ци ја, доде ка не кои други, како Чехија, Словенија, Полска и други, пристапија мошне внимателно со примената на овој модел, пре ферирајќи

Понеделник, 8 октомври 2012 година

го т.н. „ваучер систем”! Ја користам оваа при ли ка да нагла сам де ка во тоа вре ме бев еден од ретките и најупорните критичари на приватизацискиот модел базиран на „Шок-терапија”, но, за жал, моите предупредувања за последиците од примената на овој модел останаа за лудни. Примената на моделот што беше бази ран на „Шок-те рапи ја” до веде до затво ра ње на фа бри ки те, од нос но ликвидација на голем број фирми и отпуштање на голем број работници, што пак доведе до огромен пораст на невработено ста во овие држави. Последиците од „Шок-терапијата” најсинтетички можат да се изразат со терминот ДЕ(З)ИНДУСТ РИ ЈА ЛИ ЗА ЦИ ЈА, ко ја по себ но беше изразена во Македонија! Искуството на голем број земји во светот, вклучувајќи ги и најразвиените земји покажува дека проблемот на невработено ста може да се реши само преку отворањето на нови работни ме ста, односно со оживување то на ин ду стри ското про из водс тво (активирање на „сините мантили”). Еко ном ската кри за во Ма кедо ни ја, која трае долго време и која во последно време по стојано се продлабочува не може да се ре ши со фи нан си ски „жонгле раи”, ту ку са мо со под готву ва ње на Програма за РЕИНДУСТРИЈАЛИЗАЦИЈА на државата. Оваа програма не треба да би де на соче на иск лу чи тел но на обнова и/ли анимација на фирмите, поточно фабриките што беа затворени, туку на де финирање на „паметна развојна политика од страна на владите” (Џозеф Стиглиц). Поде тал но за тоа во дру га прилика. Покрај тоа што треба да пристапи кон реиндустрија лизација, Македонија треба да при стапи и кон ит на проме на на економскиот модел што го применува во последните две децении и кој се покажа како крајно неуспешен и штетен! Реиндустрија лизацијата треба да биде проследе на со напу шта ње на до се гаш ни от економски модел, кој е базиран на ПОТРОШУВАЧКА И УВОЗ, и премин на модел кој ќе би де ба зи ран на ПРОИЗВОДСТВО И ИЗВОЗ! Мошне индикативно е тоа што речиси истовремено со крајот на т.н. Студена војна и пропаста на соција лизмот започна про це сот на ГЛО БА ЛИ ЗА ЦИ ЈА кој предиз ви ку ва те ктон ски проме ни во свет ската економија. Практиката покажа де ка Гло ба ли за ци јата е до бар слу га на корпорациите, но, не и на државите чии корпорации профитираат од неа! Токму поради интере сот за максимализација на про фи тот, спом нати те кор по ра ции пра ктично ги „изве зоа” работните ме ста во зем ји те со ни ски плати и на тој начин создадоа сериозни проблеми на полити-

чарите во развиените земји со по стојаното зголе му ва ње на не вра боте но ста. Двор ски от фи ло зоф на Бе лата ку ќа Френ сис Фу ку ја ма во ин терв ју што го да де за герман ски от Дер Шпигл ве ли: „Тех ноло шки от напредок при до не се мно гу ра бот ни ме ста, што ги за зе ма ше средната класа, да станат одвишни. Пора ди тоа, запад ни те зем ји ја огла си ја идејата за општество базирано на услугите. И токму на тој начин сами на себе си натоваривме беда. Мислевме дека ќе за гос пода ри ме со гло ба ли за ци јата ако веќе ништо не произведуваме, а во замена, на светот да му ги понудиме нашите ус лу ги....Де нес тој меха ни зам ве ќе не функционира. Браншите кои се бастиони на сред ната кла са ги преда довме на такви земји како Кина.” Во почетната фаза од Глоба лизацијата мош не актуел на бе ше определ бата, од нос но поли ти ката за „аут-сор синг”, која доведе до забр зан извоз на работни ме ста по себно во областа на трудоинтензив ни те деј но сти во зем ји те со ни ски плати. До сегашното искуство покажа дека Глоба лизацијата им се одмаздува на САД, но и на останатите развиени западни земји и нема шанси тој процес да запре! На апе лот на Ба рак Оба ма до покојниот Стив Џобс да го врати производството на неговата компанија од Кина во САД, американскиот претседател го доби следниот одговор: „Нема шанси за тоа, би деј ќи во тој слу чај це ната на мојот производ ќе биде два пати поголема!” Во текот на актуелната предизборна кам па ња во САД цен трал на еко ном ска те ма е отво ра ње то но ви ра ботни ме ста. Барак Обама ветува 12 мили о ни но ви ра бот ни ме ста! Во САД стивнаа „приспивните песни” за по стинду стри ското оп штес тво. На ме сто по ра нешната политика за „аут-сорсинг”, сега се заговара и практикува нова „ин-сорсинг” политика (враќање на порано изве зе ни те ра бот ни ме ста)! Ва квата политика во САД првин ја почна „Катерпилер трактор”, а подоцна почнаа да ја пра кти ку ва ат и аме ри кан ски те автомо билски компании, гигантот „Боинг”, но, и мно гу дру ги аме ри кан ски ком па нии. Поде тал но за гло ба ли за ци јата во дру га пригода. За да може да де финира успешна економ ска поли ти ка, ма кедон ската вла да треба да пристапи кон темелна ана лиза на со стој би те, ефе кти те и пос леди ци те од глоба лизацијата и да подготви таква програма за реиндустра лизација која ќе при до не се за ус пеш но вклу чу ва ње на нашата држава во проце сот на Глоба лизацијата. Коста Стоименовски


ИНФОРМАТОР

Понеделник, 8 октомври 2012 година

ВРЕМЕПЛОВ

- Меѓународен ден за намалување на уништувањето на природата 1864 - Во Смедерево е роден Бранислав Нушиќ, српски комедиограф, сатиричар и критичар. Негови најпознати дела се комедиите „Сомнително лице“, „Протекција“, „Народен пратеник“, „Госпоѓа министерка“ и други. Умре во Белград, на 19 јануари 1938 година. 1871 - Во Чикаго во пожар, кој беснееше три дена, загинаа најмалку 300 луѓе, а околу 90.000 останаа без покрив над главата. 1893 - Вилхелм Конрад Рентген го откри новиот вид зраци што имаат својство да пробиваат низ телото и да дејствуваат врз фотографската плоча. Тој ги нарече ИКС-зраци, а подоцна според неговото име се наречени рендгенски зраци. За овој епохален пронајдок ја доби Нобеловата награда за физика во 1901 година. 1912 - Црна Гора à објави војна на Турција и истиот ден ги нападна Турците кај Скадар, со што почна Првата блаканска војна. По крвавите борби во кои загинаа

ХОРОСКОП

21.03 19.04

20.04 20.05

безмалку 300.000 луѓе од двете страни, Србија, Црна Гора, Грција и Бугарија во 1913 година ја тргнаа турската власт од Балканот и ги протераа Туците од Европа. 1944 - На Скопска Црна Гора, Шеснаесеттата македонска НО бригада по тридневни борби ги одби нападите на балистичките сили од правецот на селото Орман - селото Бразда, кои се обидуваа да ја отфрлат од комуникацијата Скопје Качаник и да го оневозможат непречено сообраќајот на германските сили. Бригадата успеа да ги одржи позициите од кои постојано ги напаѓаше германските транспорти и колони. 1952 - Во железничка несреќа во северозападен Лондон загинаа 112, а беа повредени повеќе од 200 луѓе. 1967 - Во Боливија е убиен Ернесто Че Гевара. Тој со Фидел Кастро учествуваше во кубанската револуција и стана симбол на современ револуционер меѓу младите на Европа и на двете Америки. Роден е во 1928 година. 1991 - Словенија и Хрватска, спротивно на важечкиот устав, еднострано се отцепија од Југославија, предизвикувајќи граѓанска војна, со премолчена согласност од Запад. 1992 - Македонската радиотелевизија го извести генералниот секретар на Здружението на југословенските радио-телевизии дека Македонската радио-телеви-

Овен - Топлото време ги одвлекува вашите мисли од работните обврски, бидете посериозни за да не дојдете во конфликт со претпоставените. Совет: пијте течности. Бик - Ако сакате да дојдете до новото работно место, треба да се фатите со работа. Нема потреба постојано да ги озборувате колегите, тие не се виновни за вашата мрзливост. Совет: повеќе часа сон.

21.05 20.06

Близнаци - Дојдовте до целта, ги исполнивте сите обврски што ви беа предвидени за овој период, сега можете да се отпуштите. Совет: не бидете толку тврдоглави, попуштете пред барањата на партнерот.

21.06 22.07

Рак - Бидете самокритични, сите ви укажуваат на грешките што ги правите, ако навреме не го смените однесувањето, ќе се соочите со сериозен проблем. Совет: бидете поотпуштени.

23.07 22.08

23.08 21.09

22.09 23.10

24.10 21.11

зија донесе одлука за истапување на МТВ од ЈРТ, во согласност со одредбите на договорот за основање на здружение на југословенските радио-телевизии. 1994 - Во Скопје е одржано Основачкото собрание на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија. За претседател е избран Мето Јовановски. 1995 - Руската воена врховна команда беше подготвена да ги насочи своите нуклеарни ракети кон Полска и Чешката Република доколку овие две земји му се приклучат на НАТО. 1995 - Во земјотрес на индонезискиот остров Суматра загинаа најмалку 100 луѓе. 2000 - Сириски авион со функционери, лекари и медицински материјали слета во Багдат. По две децении тоа беше првиот лет на авион од Дамаск во главниот град на соседен Ирак. 2001 - Авион на скандинавската компанија САС, по сударот во густата магла со мал приватен авион, удри во хангар на миланскиот аеродром „Линате” при што загинаа сите 110 луѓе во авионот. Загинаа и четири луѓе во приватниот авион и четворица аеродромски работници. 2005 - Во земјотрес со разорна моќ од 7,6 степени според Рихтеровата скала кој ги погоди Пакистан и Индија, животот го загубија околу 75.000 луѓе, а повеќе од 10.000 беа повредени.

45

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР Денеска е Преподобна Ефросинија Црквата ги нарекува преподобни оние кои станаа толку слични на Христос пред се со нивната смиреност и љубов, што е тешко да се разликува нивната смиреност од врвната смиреност што ја покажа Христос во Евангелието. Во црковнословенскиот јазик претставката пре- одговара на нашата нај-, а подобна значи слична. Таква најслична на Христос, беше и оваа Ефросинија, родум од Александрија. Уште додека беше млада, го засака девствениот живот, се преоблече во машко одело и се пријави на игуменот на еден манастир, под името Измарагд. После 38 години подвижнички живот, таа му се претстави на Господа и дури тогаш се откри дека одличниот Измарагд е, всушност, оваа блажена Ефросинија.

КАТОЛИЧКИ КАЛЕНДАР

Денеска е Светиот старец Шимун Според евангелието по Лука, глава 2, ред 25, тој е праведен и Свет Старец кој го примил малиот Христос во прегратки кога Света Богородица го покажала во храмот во Ерусалим, 40 дена после неговото раѓање. Неговото свето тело, источно - римските цареви од Ерусалим го пренеле во Цариград. За време на крстоносните војни, млетските крстоносци го зеле сакајќи да го пренесат во Венеција, но бродот на чуден начин застанал кај Задар каде што и ден денес се наоѓа неговото Свето тело во прекрасен саркофаг во црквата на црквата на Светиот Шимун. Верниците му се молат за помош за свет и праведен живот.

Лав - Ако сакате да флертувате, тогаш треба да бидете подготвени и на ризикот кој го носи флертот. Партнерот ве набљудува, бидете внимателни. Совет: топлото време лошо влијае врз вашето здравје. Девица - Вие сакате ризик и предизвик, но, сепак, за одредени работи треба поголемо внимание, особено ако во тоа е инволвирано и семејството. Совет: бидете понежни кон партнерот. Вага - Вие и од најголемиот проблем можете да направите шега, оптимизмот и ведрината се вашите најголеми адути, продолжете така. Совет: посветете внимание на изгледот. Скорпија - Ако сакате да го поминете летото без здравствени проблеми, тогаш е вистинско време да се погрижете за своето здравје и да консултирате лекар. Совет: одете на одмор во планина.

22.11 21.12

22.12 19.01

20.01 18.02

19.02 20.03

Стрелец - Денеска ќе имате напорен и тежок ден, нервозата од работа ќе ја пренесете дома, а за тоа партнерот ќе ви замери. Совет: користете некоја од техниките за отпуштање. Јарец - Подолг период се заморувате со прашања на кои не можете да им ги најдете одговорите. Бидете порелаксирани, така сте поинтересни за околината. Совет: проверете ја крвната слика. Водолија - Работата си е работа, но во ниту еден момент не смеет да го запоставувате семејството. Никој нема да ви рече благодарам за часовите поминати на работа по завршување на работното време. Совет: бидете подружељубиви. Риби - По напорната година исполнета со стресови, следува период кога можете да здивнете и да си посветите внимание само на себе. Совет: одете на подолг одмор, се чувствувате многу истоштено.


46

ИНФОРМАТОР

КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Ледена доба 4“

Понеделник, 8 октомври 2012 година

„Мадагаскар“ Жанр: анимиран, комедија Режија: Ерик Дарнел, Том Мек Грат, Конрад Вернон Почеток: 13 и 15 часот

КИНО „РАМСТОР“ „Кунг фу Панда“ Жанр: анимиран Режија: Џенифер Јух Почеток:10.30 часот

„Притаено зло“ Жанр: акција, хорор Режија: Паул В.С. Андерсон Почеток: 17 часот

„Мачорот в чизми“ Жанр: авантура, анимиран, комедија Режија: Крис Милер Почеток: 13 и 16 часот

„Трето полувреме“ Жанр: драма Режија: Дарко Митревски Почеток: 20 и 22.30 часот

Режија: Кирк Џонс Почеток: 19.30 и 22 часот

„Поинт Бланк“ Жанр: криминалистички, трилер Режија: Фред Каваје Почеток: 18, 20 и 22 часот Сала 2 „Шрек“ Почеток: 11, 13 и 17.30 часот „Првиот одмаздник - Капетан Америка“ Жанр: акција, авантура, научна фантастика Режија: Џо Џонстон Почеток: 15 часот

Жанр: анимација, авантура, комедија Режија: Стив Мартино, Марк Турмејер Почеток: 11 часот

„Што да очекувате кога очекувате“ Жанр: комедија, романса

ИЗЛОЖБИ Музеј на македонската борба за државност и самостојност, Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите од комунистичкиот режим Меѓународна колекција Отворен од вторник до недела од 10 до 18 часот МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА „Традиционални предмети од метал“ „1+1 Живот и љубов низ македонската историја“ МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ Одбрани дела 2007-2012 од Игор Јосифов Изложба на Борка Аврамова „Говорот на модерната форма“ МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Постојана поставка НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: Даут-пашин амам, Чифте-амам и Мала станица Постојана поставка

ЗРНЦА НА МУДРОСТА Никој не може да ви натовари толку маки колку што можете сами да си натоварите. Меша Селимовиќ Треба да им бидеме благодарни на будалите, да не се тие, ние останатите немаше

l

21

l

Тетово l

Гостивар

Куманово

Крива Паланка

22 l Кочани

20

l Кичево

l Дебар

18

l Штип

Велес l

l Берово

21

l Радовиш

l Неготино

21

24

l Струмица

l Кавадарци

20 l Струга

19

21 l Охрид

l Прилеп

25 l Гевгелија

Битола

20

l Ресен

Времето денеска ќе биде стабилно и топло, во Скопје минималната температура ќе биде 7 Целзиусови степени, а максималната температура ќе биде 20 степена. Влажноста на воздухот ќе биде 50 процента, а видливоста до 10 километри.

l

20 1 23 ВТОРНИК

26

Барселона

22

Букурешт

14

Будимпешта

16

Загреб

22

Софија

25

Атина

20

Приштина

16

Сараево

16

Белград

19

l Делчево

21

20

Да љубиш еден час е карактеристика на животните, да љубиш еден ден е карактеристика на луѓето, но да љубиш една жена цел живот е карактеристика на боговите! Мантергац

Во текот на денот ќе дува слаб ветер од северен правец, кој ќе се движи со брзина од 7 километри на час.

20

l

20

21

Марк Твен

Човечката злоба секогаш произлегува од немоќта! Толстој

Скопје l

17

20

21

да успееме.

-2 26 СРЕДА

1 23 ЧЕТВРТОК


"DEN#

Рецепт на денот

Пица во ролат ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г кори 2 павлаки кечап 200 г салама 150 г кашкавал 400 г печурки 2 јајца 2 лажици масло за јадење оригано

XIN OD ROMAN NA FRANSOA RABLE "KILOGRAM#

Ê

G

IZLO@BENO PRODA@NA MANIFESTACIJA, PANA\UR

AN, PRENO]I[TE

VID GORIVO ZA AVTOMOBILI

VID KURSNA RAZLIKA

EGIPETSKI BOG AMON

KALIUM

FENIKISKO - SIRISKA BO@ICA

SULFUR @ENATA NA MIK XEGER

VID RASTENIE (GRAORKA)

PRVOBITNA MATERIJA

Ä

PROCES NA RAZVITOK ODMORUVA^, RAZONODUVA^

BITOLA ROMANSKO @ENSKO IME

P FRANCUSKA PRA[ALNA ZAMENKA VOZDU[EN BALON

ARTISTKA MARGRET REKA VO ROMANIJA

Ä

POKRAINA VO LIBAN OSNOVA^ NA MANASTIR JUG "RADIO TELEVIZIJA SKOPJE#

O

Æ

GROFOVIJA VO ANGLIJA DETEKTIV (MN.) NAPAD, NAVALA ARTISTKA GARDNER

P

ITAL. PEJA^KA ROMINA ANTI^KA DR@AVA VO AFRIKA

SKAPOCEN METAL OSVETUVAWE (CRKVA) MODNIOT KREATOR RABANE

ZAPAD DEL OKOLU BEDRA I MEV NA SEDNAT ^OVEK GODINA (LAT.) EDEN ME\UNARODEN JAZIK

ZATVOR, AREST

"SLI^NO# NARODNI NOSII MO^URI[NO RASTENIE KRIPTON

FRANCUSKI SINEAST @AK

SPORTSKI TERMIN (NADVOR OD TEREN) METAR

O^ILA, CVIKERI

PODVI@EN DEL NA MOTOR

2 7 9

6

KORUPCIJA

6

2 4 3 4 9 5 2 1 1 6 5 9 3 4 8 2 4 8 9 7 5 4 2 8 9 3

9

8 5 2

1

9

8 4 6 1 3 5

6

7

3 7 9 8

5

2 8

6 7

5 4

6

6

7

7 3 9

5

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: KASKADERKA, GRAORIKA, S, GENEZA, BT, PRAMATERIJA, EN, KEL, LAR, OLTA, J, KENT, PAUER, ATAKA, KARTAGINA, S, OSVETA, Z, APS, ANO, SL, TATI, TRSKA, OKALKI, AUT, ROTOR, MITO; SUDOKU: 1) 896 512 437, 241 673 598, 735 489 261; 982 165 743, 413 297 685, 567 348 912; 654 731 829, 379 826 154, 128 954 376; 2)713 849 526, 928 615 347, 456 237 891; 692 571 483, 841 326 759, 537 498 162; 175 982 634, 284 763 915, 369 154 278

Корите се делат на два дела бидејќи се прават два ролата. Прво се земаат корите од првиот дел. Јајцата и маслото за јадење се мешаат и се додава малку сол. Првата кора се премачкува со пола павлака, втората кора со кечап и оригано, третата кора со јајцето и маслото за јадење, врз четвртата кора се става сечкана салама, врз петтата кора се става рендан кашкавал, врз шестата кора се редат издинстаните и исечкани печурки, а врз седмата повторно павлака и кечап. Корите се виткаат во ролат и се печат на 200 Целзиусови степени.

DRAMA OD MIROSLAV KRLE@A

ARTISTKA [TO SNIMA OPASNI SCENI, DUBLERKA

SEVER

ПРИГОТВУВАЊЕ:

47

РАЗОНОДА

Понеделник, 8 октомври 2012 година


ВИЦОТЕКА

Доаѓа Перица од училиште и мајка му му вели: - Перица, како си помина денеска на училиште, кој предмет ти беше најтежок? - Клупата, ми падна на нога! – одговара Перица. *** Разговараат двајца директори и едниот вели: - Како се покажа твојата секретарка? - Ја избркав!

- Зошто? Беше многу убава! - Еден ден влегувам во мојата канцеларија, а таа ме пречекува со зборовите: „Имам изненадување за вас!“, и излезе. По некое време се појавија сите вработени од мојата компанија со цвеќиња, бонбони и со алкохолни пијалаци и сите ми го честитаа роденденот. - Е што има лошо во тоа? - Па, јас веќе се соблеков!

ТИКЕТ СЕК Ј Хелсинки Хонка Монако Шатору

Спарта П. Острава

1 1

Лугано Белинцона

Коефициент 4,8

1 3+

Den 08 Oktomvri  

Dneven Vesnik Den