Page 1

ДЕН ЗА РАЗОНОДА

www.den.mk

vo ovoj broj

Слободата на медиумите се вози на слеп колосек 4-5

28o

Петок 4 мај 2012 година, Година 1, број 42

цена 10 денари

НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ЗА ДЕНЕСКА СЕ НАЈАВЕНИ „СПОНТАНИ“ ПРОТЕСТИ ПРЕД ЏАМИЈАТА ЈАЈА-ПАША

„Монструм“ пука по етнички рабови Масовното апсење, па пуштање на претходно посочените како извршители на убиството, без да се објасни зошто биле апсени, може да биде злоупотребено за поттикнување протести и за евентуални немири, велат аналитичари 2-3

СО НОВИТЕ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНСКАТА РЕГУЛАТИВА

Новите пензионери ќе добиваат помали пензии? 8-9

СКОПЈЕ

Улиците добија нови имиња без опозицијата СВЕТ

12-13

16

„Икеа“ профитирала од затвореници на Штази во Германија


2

ВЕСТИ

Петок, 4 мај 2012 година

ДЕНЕСКА ПРЕД ЏАМИЈАТА ЈАЈА-ПАША ЌЕ ПРОТЕСТИРААТ РО

КОМЕНТАР

Тони АНГЕЛОВСКИ

„Убијците“ осудени, доказите ги чекаме По спектакуларното апсење за убиствата кај Смилковци, вчера и завчера во голем дел од медиумите, главно провладини, имавме можност да ги видиме сликите и имињата на наводните убијци на петтемина кај Железарско Езеро. И полицијата и провладините медиуми, без воопшто да чекаат судска постапка, заборавија на пресумпцијата на невиност и веднаш ги осудија приведените. Се разбира, овој случај е уште една илустрација на жабурнакот во кој се наоѓа македонското новинарство затоа што сигурно не е професионален успех да бидеш искористен од полицијата и да жигосаш луѓе за кои никој не знае дали воопшто имаат некаква вина. Во нормално општество за ваква работа веднаш би се поставило прашањето за одговорност на оние што го направиле тоа. Од каде им е правото на МВР и дел од медиумите да ги судат луѓето пред време, па макар тие и навистина да се убијците. И тоа во време на демократија кога мислевме дека преките судови на партизаните веќе се минато. Што правиме ако излезе дека убијците, кои тие веќе ги осудија, не се виновни? Кој ќе им ја надокнади штетата на жигосаните и дали е можно тоа воопшто? Нормално, нема човек што не сака да бидат казнети оние што се дрзнале да го направат масакрот кај Смилковци. Но, не може да се дозволи некој да биде јавно жигосуван без да му биде докажана вината, особено што вчера дел од жигосаните беа пуштени од притвор. Министерката Јанкуловска à должи одговор на јавноста зошто е потребен ваков однос во случајот со петкратното убиство кај Смилковци. Дали некој сака да испочитува некои рокови и да го „реши“ убиството или, пак, некој сака да ја покрие својата неспособност, па затоа и се определил за јавно судење. ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: „Вила Принт“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

ДЕПОНЕНТИ: Охридска банка, жиро-сметка 530-0101014688-20 Еуростандард банкa, жиро-сметка 370-0111002339-25 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач - Живко Серафимовски, Управител - Дејан Костадиноски, Главен и одговорен уредник - Коле ЧАШУЛЕ, Заменик на главен уредник - Горан ПЕТРЕСКИ, Помошник на главен уредник - Диана МЛАДЕНОВСКА Уредници: Маја Анастасова, Илија Лопарски, Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски, Александар Божиновски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Владимир Димовски Систем-администратор: Огнен Митев Редакција: redakcija@den.mk, 02/3162 666 marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

„Монструм“ пу

Масовното апсење, па пуштање на претходно посочените како извршители на убиството, без да се објасни зошто биле апсени, може да биде злоупотребено за поттикнување протести и за евентуални немири, велат аналитичарите

М

Тони АНГЕЛОВСКИ

ирен протест поради приведувањето на дваесетина лица за петкратното убиство кај Смиљковци е најавен за денеска по пладневната молитва пред џамијата Јаја-паша во Скопје. Дел од роднините и пријателите на приведените, наводно, се организатори на протестот кој вчера беше најавуван и преку социјалната мрежа „Фејсбук“, но никој официјално не потврди дека ќе има ваков протест ниту, пак, некаков собир е пријавен во полицијата. Дека денеска ќе се протестира како израз на револт поради апсењата, потврдуваат и граѓаните што ги сретнавме во околните чајџилници околу Јаја-паша. Собирот треба да почне нешто по 13 часот пред џамијата Јаја-паша, а би требало да заврши пред Основниот суд Скопје 1. - Ќе има протести зашто не може тукутака да се обвинуваат луѓе. Ако некој направил нешто, нека одговара, ама ова се гледа веднаш дека не е во ред и дека некој сака пак да нè скара да се тепаме со Македонците. Дојдоа и ги собраа луѓето кои до вчера секој ден

ги гледавме тука на молитва. Не е само берберот, туку и тој Африм што велат дека ги убил. И тој тука работеше на улицата во дуќанот каде што се продава тутун. И што направија, сега ги пуштаат пак дома оти не биле тие. Па, зошто тогаш ги малтретираат луѓето ако не се сигурни - вели еден од гостите во чајџилницата што се наоѓа веднаш до берберскиот дуќан на уапсениот Бесим. Берберницата и вчера беше затворена иако тој вчераутро бил пуштен од притвор. Неговите соседи велат дека тој само поминал во дуќанот и отишол дома да се одмори. Вчера во Јаја-пашината и во Иса-беговата џамија, како и во другите две џамии што важат за упоришта на радикалните исламисти, немаше некои поголеми собири, туку само понекој верник и луѓето што ги одржуваат објектите. Во Иса-беговата џамија се гледа и по некој верник кој носи облека каква што носат вахабистите. Политичките аналитичари сега стравуваат дека масовното апсење и потоа пуштање на наводните извршители на убиството без да се објасни зошто биле апсени може да биде искористено од групи на кои тоа им одговара за

ДПА: АКЦИЈАТА ЛИЧИ НА ПОЛИТИЧКА КОНСТРУКЦИЈА Начинот на кој МВР ги објавува и презентира елементите и наводите од полициската акција „Монструм“ личи на политичка конструкција, обвини вчера опозициската ДПА. - Недозволиво е со овој ординарен случај да се прави архаична политика, која поттикнува верски и етнички конфликти - рече Орхан Ибраими, пратеник од ДПА. Ибраими додаде дека владејачката ДУИ и медиумите под нејзина контрола однапред ги осудија и ги прогласија за виновни десетиците уапсени Албанци. Но, сепак, тој апелираше сите Албанци да останат претпазливи и ладнокрвни. Според него, на Македонија не à е потребна никаква конструкција, особено, како што истакна, пред самитот на НАТО во Чикаго. Партијата претходно во Собранието поднесе Информација за спроведување дискриминаторска политика кон Албанците од страна на Владата во периодот од 2008 до 2012 година.

„Конфликтот во 2001 година резултираше со Охридскиот договор. Сега, 10 години по неговото потпишување, правата на Албанците не само што не се реализираа туку и се уназадија на ниво на Уставот од 1991 година. Ова е основната причина поради која ние, како политички субјект и поголемиот дел од Албанците, констатираме дека Охридскиот договор е изменет и како таков го загуби своето значење. Потребен е нов договор кој точно ќе ги дефинира работите не оставајќи простор за различни толкувања“, се наведува во Информацијата. Од партијата додаваат и дека „Покрај тоа што оваа Влада се грижеше да го прекине секој проект за Албанците, таа истовремено инвестираше и во антиалбански проекти - „Скопје 2014“, Македонската енциклопедија, со која тешко се навредуваат Албанците, црква на Кале...“. А.А.


ВЕСТИ

Петок, 4 мај 2012 година

3

ДНИНИТЕ И ПРИЈАТЕЛИТЕ НА ПРИВЕДЕНИТЕ

ка по етнички рабови

ПОКРАЈ СУВОТО ГОРЕЛО И СУРОВОТО Најголемата полициска акција „Монструм“, која броеше осумстотини полицајци, инспектори, специјалци и осумнаесет уапсени, заврши со триесетдневен, односно дваесетдневен притвор за девет лица, од кои двајца се во бегство и по нив ќе трага Интерпол. Со неодамнешното петкратно убиство кај Железарско Езеро, полицијата успеала да поврзе тројца директни извршители и двајца помагачи. Двајцата извршители се во бегство, а само еден е во притвор. Оружјето со кое било пукано не е најдено кај ниту еден од приведените, но МВР тврди дека и без тоа има доволно материјални докази за да ги поврзе осомничените со убиствата. - Имаме направено анализа на дел од оружјето што беше пронајдено при претресите и сè уште не е утврдено дека тоа оружје се совпаѓа со оружјето кое беше употребено при извршување на кривичното дело. Сакам да потенцирам дека дури и без овој аспект на истрагата и без овој доказ имаме доволно материјални докази што потврдуваат кои се сторителите на ова дело - изјави министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Петте осомничени за извршување и помагање на убиствата ќе бидат обвинети за кривичното дело тероризам бидејќи полицијата, како што објасни министерката, во

акцијата „Монструм“ не апсела само радикални исламисти, туку и други лица за кои се сомневала дека сториле други кривични дела. Ваквиот пресврт во „Монструм“ следуваше по вчерашната одлука на истражниот судија, кој до раните утрински часови во скопскиот кривичен суд ги сослушуваше уапсените во акцијата „Монструм“ и одлучуваше за кривичните пријави поднесени од страна на полицијата. Во одделна постапка, истражниот судија на четворицата од Скопје и од Арачиново, кои беа уапсени оти кај нив било пронајдено оружје, им определи 30, односно 20-дневен притвор. Жената од селото Отља кај која, според МВР, беа пронајдени големо количество оружје, униформи, радиостаници, тактички елеци и à беше поднесена кривична пријава за помагање тероризам, истражниот судија ја ослободи од притвор. За неа има само превентивни мерки, одземен à е пасошот и треба да се јавува во суд. Останатите десет лица за кои беше побарано, со посебен извештај, да останат во 48-часовен притвор заради вештачењата со кои треба да се покаже поврзаност со терористичкиот акт, вчера беа пуштени дома, а министерката Јанкулоска рече дека за нив засега не е поднесена пријава за тероризам. К.Г.

да го поттикнуваат народот на протести и на евентуални немири. Според аналитичарот Алберт Муслиу, колку потранспарентно се води истрагата, толку се помали можностите за вакви злоупотреби. - Случајот „Сопот“ е последниот пример за вакви помасовни акции кога прво се апселе луѓе, па потоа се утврдило дека немаат вина. Такви нејасни ситуации може да бидат искористени од разни групи што ќе се обидат за своја корист да ја ползуваат недовербата на граѓаните. Колку понетранспарентно се води истрагата, толку повеќе се остава простор за револт. И, се разбира, никој не бара да не се казнуваат виновните, туку да се објасни зошто се малтретирани тие за кои нема докази. Ако не се виновни, некој мора да одговора зошто помпезно ги апсел. Се поставува прашањето дали некому му требаше ваков случај за да се амнестира себеси - вели Муслиу. Од Исламската верска заедница и вчера, како и претходните денови, немаше никакво соопштение ниту изјава. Објаснуваат дека го чекаат враќањето на поглаварот Сулејман Реџепи од Турција. Токму поглаварот на ИВЗ изминатите неколку години дури и јавно побара од државните органи да преземат мерки и да му ја вратат контролата врз четири џамии во Скопје кои се наоѓаат под контрола на вахабистите. Но, некаде пред Нова година, во дел од медиумите на албански јазик беше објавено дека бил направен чекор за помирување меѓу двете страни. Иако од ИВЗ не ја потврдија средбата, еден од луѓето за кои во медиумите се тврди дека се поврзани со овие радикални елементи, Бекир Халими, во изјава за медиумите, кажа дека тие ја прифатиле подадената рака од верската заедница и дека тоа би требало да биде чекор кон надминување на проблемите.

Полиција го опколи карадачкиот крај Завчера во информативните изданија на телевизија „Алсат“ беше пласирана информација дека во текот на попладневните часови полициски сили во голем број биле стационирани околу селото Бреза во Карадак. Телевизијата, повикувајќи се на тврдења од селаните од тој крај, известуваше дека биле блокирани сите приоди кон селото, а движењето било ограничено. Од МВР вчера потврдија дека во тој крај имало полиција, но велат дека станувало збор за редовни полициски активности. К.Г.


4

ВЕСТИ

Самарас собира поени преку спорот за името

Петок, 4 мај 2012 година

ВИЦЕПРЕМИЕРКАТА АРИФИ ТВРДИ ДЕКА МАКЕДОНИЈА ПОДГ

Медиумите н чекаат виза од

Вицепремиерката вети дека ќе продолжи дијалогот меѓу Владата и претставниците на здруженијата на новинарите за декриминализација на клеветата Игор ЧАВЕСКИ Лидерот на Неа демократија и најсериозен претендент за премиерската функција во Грција, Андонис Самарас, првпат во изборната кампања, на митинг во Солун, зборуваше за, како што рече, „скопското прашање“. Според него, Неа демократија има многу јасен став за проблемот со името и во никој случај, доколку тој ја преземе власта, нема да дозволи да се фалсификува историјата на Македонија. Самарас на митингот во Солун изразил надеж дека токму неговата партија в недела, на изборите, ќе добие силен мандат. Побарал поддршка за да ги обедини сите Грци и да ја врати државата на вистинскиот колосек.

Македонија во НАТО е од корист за Грција Членството на Република Македонија во НАТО ќе им донесе позитивни ефекти како на Република Грција така и на државите од регионот, пишува македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, во колумна објавена во весникот „Хил“, специјализирано политичко списание кое ги покрива активностите во американскиот Конгрес. Грчкото противење на македонското членство во НАТО произлегува од митот дека независна Република Македонија ќе претставува закана за грчкиот територијален интегритет. Напротив, македонското членство во НАТО ќе ги поврзе Македонија и Грција во нескршлив безбедносен сојуз и на Грција ќе à пружи дополнителна сигурност со тоа што сите свои копнени граници ќе ги дели со држави-членки на НАТО, пишува во колумната на министерот Попоски, објавена во пресрет на самитот на НАТО во Чикаго.

Владата тврди дека Македонија постигнала напредок во сите области договорени со еврокомесарот Штефан Филе. Тој во контрола на сработеното доаѓа в понеделник, вицепремиерката за евроинтеграции Теура Арифи уверува дека земјата подготвено ќе го пречека гостинот од Брисел на второто продолжение од пристапниот дијалог на високо ниво. - Дијалогот е голема шанса, која треба да ја искористиме и овој процес треба да биде поттик да ги спроведеме реформите, најпрво за себе, а потоа и за прием во ЕУ - истакна вицепремиерката Теута Арифи на вчерашната седница на Комисијата за европски прашања и Националниот совет за евроинтеграции. На средбата беше претставен оперативниот патоказ кој содржи конкретни задачи и рокови кои ги зададе комесарот за проширување, Штефан Филе, за време на неговата последна средба со премиерот Никола Груевски. Арифи уверува дека власта ќе ги исполни обврските од дијалогот на високо ниво, како нова форма на разговори која досега не била применета кај ниту една земја-кандидат. Европската комисија задачите ги подели во пет области: слобода на медиуми, владеење на правото, реформа на јавната администрација, измени во изборното законо-

давство и зајакнување на пазарната економија. Според Арифи, задачите се поделени во три фази, односно дел треба да бидат завршени до јуни, некои во септември, а целиот процес треба да заврши до крајот на годината. Најголемо внимание ќе се посвети на делот за средување на со стојбата во медиумите. Вицепремиерката за европски прашања нагласува дека ќе продолжи дијалогот меѓу Владата и претставниците на здруженијата на новинарите за декриминализација на клеветата и дефинирање на профе сионалните стандарди за вршење на новинарската професија. Освен медиумите, во фокусот е и делот посветен на изборното законодавство. За таа цел веќе функционира управувачкиот комитет кој има за задача да го прочисти и значително да го намали избирачкиот список пред локалните избори во март в година. Покрај тоа, потребни се измени и дополнувања на Изборниот законик, како и во Законот за финансирање на политичките партии. Опозиционерите велат дека се сомневаат во искреноста на намерите на власта во процесот на евроинтеграција. Според нив, доказ за тоа е ребалансот на буџетот, во кој значително се намалени сумите што се однесуваа на клучните области, како што се јакнење на правото и реформите во јавната администра-

СДСМ БАРА СТРАТЕГИЈА ЗА СЛОБОДАТА НА МЕДИУМИТЕ

СДСМ предлага Владата да усвои национална стратегија за слободата на медиумите. Како што вчера нагласи партискиот портпарол Емилијан Станковиќ, слободата на медиумите не може да зависи само од преговорите на ЗНМ со Владата, чиј главен фокус беше декриминализација на клеветата. Според Станковиќ, товарот на демократските критериуми не може да го носи само ЗНМ, кое има хендикеп да преговара со најнедемократската влада во поновата македонска историја. - Предлагаме изработка и усвојување на национална стратегија за слобода на медиуми и право на слободен говор во Собранието

во рок од три месеци сметано од денеска. Стратегијата треба да биде основа за сите законски решенија за оваа област, а најмалку мора да ги содржи декриминализација на клеветата, воспоставувањето независност на јавниот радиодифузен сервис, обезбедувањето систем за правична дистрибуција на буџетските средства до сите медиуми, како и враќањето на независноста на СРД - изјави Станковиќ. Тој истакна дека иницијативата на СДСМ е доставена до вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи, која како претставник на Владата го води дијалогот со ЗНМ.


ВЕСТИ

Петок, 4 мај 2012 година

5

ОТВЕНО ГО ДОЧЕКУВА ФИЛЕ

а слеп колосек д Европската Унија

ДИЈАЛОГОТ ВО ПРЕКИН, ВЛАДАТА НЕДОСТАПНА ЗА ЗНМ Дијалог меѓу Владата и новинарите нема бидејќи два ме се ца не може ме да за ка же ме сред ба со ви це пре ми ер ката Теута Арифи, изјави вчера Насер Сел ма ни, пре тседате лот на ЗНМ. На прес-конференцијата сви ка на по по вод Свет ски от ден на сло бодата на меди уми те, тој истак на де ка

дијалогот може да се прогласи за неус пе шен би деј ќи безус пеш но се оби ду ва ат да се сретнат со Арифи за да разгова ра ат за на доме сто ци те за клевета и за навреда. - Ит но ба ра ме да се да де образложение зошто никој не ни од го ва ра на ба ра ње то за сред ба. Пр во да ни ка жат зо -

ција. Јани Макрадули од СДСМ е незадоволен што Собранието не било вклучено во подготовка на оперативниот патоказ како дел од дијалогот на високо ниво. - Тоа мораше да го направи Владата пред да биде усвоен патоказот и пред тој да биде објавен во јавноста. Подобра слика за Македонија ќе пратиме ако и Собранието е дел од тој дијалог, односно патоказот ја добие потврдата од пратениците - нагласува Макрадули. Поранешниот министер за надворешни работи, Антонио Милошо ски, смета дека дијалогот на високо ниво во никој случај не може да биде замена за преговорите со Унијата, но е подобра алтернатива од губењето време и тапкањето в место. - Македонија е специфичен случај, но не по своја вина туку поради блокадата од страна на Атина. Треба да бидеме свесни за реалноста, а реалноста се вика Грција - вели Милошоски.

што не ма сред би, а потоа ќе из ле зе ме со кон кре тен пред лог - вели Селмани. Истото го истакна и Тамара Чау ши дис, пре тседател ка на но ви нар ски от син ди кат. Таа истак на де ка во среди ната на ми нати от ме сец ис прати ле по ра ка де ка по ве ќе немаат ниту време, ниту жел-

ба за средби. - Ние ба ра ме начин за ре шавање на проблемите. Нема што да пре го ва ра ме за почи тување на законите. Од другата стра на не ма ни ка ков од го вор и врз ос но ва на тоа, ние кон стати ра ме де ка со ци ја лен дија лог не по стои - вели Чаушидис.

КОЛКУ Е ТРАНСПАРЕНТНА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА? Акреди ти ра ни те до пис ни ци на европските медиуми од Брисел на Свет ски от ден на сло бода на меди уми те ја до ведоа во пра ша ње транс па рент но ста на Европ ската коми си ја и на неј зи ни от претседател Жозе Мануел Баро со, како и нив ни от од нос кон прет став ни ци те на седмата сила. Како што јави МИА, по средбата на Баро со со потпретседателот на кине ската Влада, Ли Кечианг, во салата за прес-конференции во ЕК се одржа редовната средба на неговата портпаролка Пиа Ахренкилде Хансен со новинарите, на која таа наиде на стрелба од остри прашања поради тоа што по средбата на првиот човек на Комисијата со заменик премие-

рот на Кина нема да биде одржана нивна средба со новинарите. „Зошто не одржувате прес-конференција? Дали Баросо ќе го праша потпретседателот на Владата на Кина за случајот со дисидентот, слепиот адвокат Чен? Да ли кине ските владини прет ставници се повеќе привилегирани од рускиот претседател Владимир Путин, со кого овде имавме интересни дијалози, а двете земји се меѓу последните на листата на „Фридом хаус“ за слобода на медиумите?“, запрашаа странските репортери, од кои дел по сочија дека претходниот претседател на ЕК, Романо Проди, заедно со неговата администрација биле да леку поотворени кон медиумите.


6

ВЕСТИ

Петок, 4 мај 2012 година

ПРЕВИД ВО ЗАКОНОТ ЈА ЗАГЛАВИ ТРАНСПЛАНТАЦИЈАТА НА НАЈВАЖНИОТ ОРГАН

Апсурдни правила го кочат пресадувањето срце Во Македонија се дозволени само операции во државна кардиохирургија, која, всушност, не по стои

М

Менче АТАНАСОВА ТОЧИ

акедонија годинава треба да почне со трансплантации на срце, но не може да го направи тоа бидејќи новиот Закон за здравствена заштита дефинирал пре садување да се прави само во државна кардиохирургија, а таква во земјава не постои. Иако од Фондот за здравствено осигурување наголемо најавија дека пре садување на срце ќе се прави во двете приватни кардиохирургии, Законот не го дозволува тоа. За да може пресадувањата да се прават во приватните болници, Министерство за здравство треба да направи измени на законот. - Двете институции настапија некоординирано и ја подгреаја надежта на пациентите дека и во оваа земја има надеж за најтешко болните - се најчестите коментари во лекарските кругови деновиве. Од Министерството за здравство тврдат дека се свесни за оваа грешка, но немаат

одговор дали ќе го сменат новиот Закон и кога планираат да го направат тоа. Директорката на Фондот, Маја Парнаџиева Змејкова, пред една недела излезе со став дека трансплантациите ќе се прават во двете приватни кардиохирургии „Филип Втори“ и во „Систина“. - Имаме посебен наменски буџет за трансплантации од 70 милиони денари, кој може да се зголемува, значи финансискиот стимул е даден - изјави Парнаџиева Змејкова. Од двете болници каде се вршат кардиохируршки операции сè уште не излегуваат со став за тоа колку се подготвени за овој сериозен проект бидејќи надлежните сè уште не ги дефинирале работите. Велат дека доаѓаат пациенти кај кои трансплантацијата може да го спаси животот. Овие пациенти не можат да одат ниту на трансплантација во странство бидејќи не се наоѓаат на нивните листи на чекање, велат кардиолозите. Шпекулациите се дека на црниот пазар повеќе од еден милион евра чини да се добие ново срце. Во Националната фондација за трансплантација велат дека трансплантациите на срце можат да станат ре алност и кај нас бидејќи во светот тоа се прави со години. Но, болниците кои ќе вршат трансплантација мора да бидат во по стојан контакт со националниот координатор, кој треба да има увид каде има потреба од трансплантација, во која болница настапила мозочна

смрт кај пациент, да се изврши разговор со семејството, да се направи типизација за да се види да ли органот му одговара на тој што го прима. - Секоја шок-соба ќе има болнички координатор за пациентите со мозочна смрт. Тој е должен да ги направи сите испитувања, да свика конзилиумот од лекари за да констатираат мозочна смрт, да разговара со семејството доколку пациентот претходно не потпишал дека ги донира своите органи - изјави Владимир Чадиковски, претседател на Фондацијата за трансплантација. Подготовки се прават и на примарно ниво кај матичните лекари. Тие треба да разговараат со своите пациенти и да им понудат формулари доколку се согласат да ги донираат своите органи по смртта. За секој пациент што ќе даде согласност треба да го известат националниот координатор. Предвидено е отварање национална канцеларија со координатор кој ќе го изберат Владата и Министерството за здравство. Фондот за здравствено осигурување најави дека годинава освен со трансплантации на срце ќе се почне и со пресадување рожница. Долго време се работи и на правилниците и на измените на Законот, но грешката може да нè врати чекор назад наместо чекор поблиску до Европа, коментираат лекарските кругови. За разлика од нас, Хрватска веќе 20 години прави трансплантации на срце.


7

ПАРИ

Петок, 4 мај 2012 година

РАКОВОДСТВОТО НА КОМПАНИЈАТА СО КРИТИКИ КОН РЕГУЛАТОРИТЕ

„Топлификација“ се жали на мал профит Н

ето-добивката на „Топлификација“ од два милиона евра во 2010 година, минатата година бележи драстичен пад на 144.000 евра. Групацијата „Топлификација“ не успеа да го оствари одобрениот регулиран принос на капитал од страна на Регулаторната комисија за енергетика, се наведува во годишниот извештај. Од компанијата по сочуваат дека, иако, во согласност со законската регулатива, им е гарантирано остварувањето приход од дејноста, кој е доволен да ги покрие оперативните трошоци во работењето, како и да оствари принос на вложените средства кој го покрива трошокот на вложениот капитал, тоа не се случило во текот на 2011 година. Причините за тоа компанијата ги лоцира во одлуките на Комисијата донесени во јули минатата година, со кои на дејноста производство на топлинска енергија à скратија приход во износ од 1,1 милион евра, како вишок приход остварен во 2010 година. Додека, пак, на дејно стите снабдување со топлинска енергија им скратија приход од 487.000 евра, при одобрување на тарифните ставови. Компаниите во рамките на групацијата што ги извршуваат овие регулирани дејности, ги преземаат сите правни мерки за решавање на овие проблеми. Во годишниот извештај, исто така, е наведено дека во мај 2010 година „Топлификација“ подне се кривична пријава за поранешните членови на Регулаторната комисија за енергетика. Основа за таа пријава е несоодветното применување на методологијата од Правилникот за начин и услови за регулирање на цените за топлинска енергија за греење, за временскиот период од 2006 до 2009 година. Со што на „Топлификација“

Причините за тоа компанијата ги лоцира во одлуките на регулаторите донесени во јули минатата година

à е нанесена штета во износ од преку 10 милиони евра, која сè уште не е надоместена. Во август минатата година „Топлификација“ ја врати лиценцата за производство на топлинска енергија на Регулаторната комисија за енергетика. Причините за тоа се посочуваат во проблемите со методологијата на пресметка на цената на топлинската енергија, за производство на топлинска енергија и доне сените одлуки за цена на топлинска енергија од страна на Комисијата, кои негативно влијаат врз финансиските резултати на компанијата. Односно, создаваат оперативни загуби во работењето. Во 2011 година „Топлификација“ првпат пре зеде топлинска енергија од нерегулираниот производител „ТЕ-ТО“. Цената на оваа топлинска енергија е за пет про-

центи пониска од топлинската енергија произведена кај регулираниот производител само врз основа на цената на горивото. Со тоа се овозможува намалување на трошоците со крајна цел намалување на цената на топлинската енергија за крајниот корисник. М.И.

ПРИХОД ОД ПРОДАЖБА 2011 38,9 милиони евра

2010 33,2 милиони евра

НЕТО-ДОБИВКА 2011 144 илјади евра

2010 2 милиона евра

Вера Ставроф се приклучи на „Македонија 2025“ Нов член на управниот одбор на „Македонија 2025“ е Вера Ставроф, претседателка и главна извршна директорка на „Хербал саенс“ и на „Алкалоид УСА“ и соосновачка на „Грин бјути“. Ставроф, родена во Битола, емигрирала во САД, каде што дипломирала машинско и нуклеарно инженерство на Државниот

универзитет на Охајо. Работела во фармацевтската индустрија (Абот лабораторис) 13 години. Подоцна се приклучува кон „Лимитед брендс“ како членка на извршниот комитет и раководителка за истражување, развој и гаранција на квалитет за одделот „Бат енд боду воркс“. Но сителка е на два сојузни и интернационални патенти.

- Цврсто верувам во Македонија и многу сум импре сионирана од македонскиот народ. Чест ми е и се радувам на работењето со одборот за отворање нови пазари за висококвалитетни и иновативни производи од Македонија и за промоција на земјата како лидер во регионот на југоисточна Европа - истакна Ставроф.


8

ПАРИ

Петок, 4 мај 2012 година

НБРМ: Стапката на раст ревидирана на два процента Економскиот раст годинава треба да до стигне ниво од околу два про цен та. На тоа упатува ревидираната стапка на На род ната бан ка, чи ја претходна про екција беше 2,4 процента. Притоа, Советот на НБРМ кон стати ра ше де ка послабите остварувања во четвртиот квартал и влошените оче ку ва ња за еко номи и те на најз начај ни те тр говски парт не ри по ка жу ва ат мал ку по бав но за креп ну ва ње на до маш ната еко но ми ја од прет ход но оче ку ва но то. За 2013 годи на, пак, се оче ку ва рас тот да за бр за и ќе из не су ва 3,7 про цен ти. Оценките за инфлацијата сè уште се непроменети. Очекувањата се дека годишната стапка на инфлација годинава ќе изне сува два процента, а на тоа ниво ќе се задржи и во 2013 година. Буџет скиот де фицит во 2012 година ќе изне -

сува 3,2 проценти од БДП, а исто ниво се очекува и за идната година. И покрај тоа што се очекува значителен одлив за исплата на дол гот на др жа вата (исп лата на евро об врз ни ца), се пак, од НБРМ по сочу ва ат дека во 2013 година се очекува до пол ни те лен при раст на де виз ни те ре зер ви и нив но одр жу ва ње на со од вет ното ниво. Со ве тот кон стати ра ше де ка ма кро е ко ном ската сли ка за на ред ни от пер и од упату ва на бав но за креп ну ва ње, ни ска и кон троли ра на инфла ци ја и сè уште бав ни кредит ни те ко ви. Овие оце ни отво ра ат про стор за мо не тар но ола ба ву ва ње. По ра ди тоа, гу вер не рот на На род ната бан ка од лу чи да ја на ма ли ос нов ната ка мат на стап ка на бла гај нич ки те запи си од че ти ри на 3,75 про цен ти.

НЕПОВОЛНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ПЕНЗ

Помали п идните п

Пензијата, наместо на 80 проценти, ќе се пресметува на 72 проценти од основицата

С

Наташа СТОЈАНОВСКА

о измените на Закон за пензиско и инвалидско осигурување се намалува процентот на пензиската основица, според кој се пресметува висината на пензијата. На ова предупредуваат социјалдемократите објаснувајќи дека тоа ќе предизвика дел од пензионерите, кои ќе заминат во пензија идната година, да добијат пониски пензии од оние што би ги добиле според сегашниот закон. - Наместо битка против ваквите случувања, Синдикатот се одлучи на Први мај работничките права да ги брани со прес-конференција. И тоа, ни повеќе ни помалку, туку заедно со министерот за труд и социјална политика - велат од опозициската СДСМ истакнувајќи дека е очигледна улогата на Синдикатот, кој наместо да ги штити работничките права, сè повеќе се става во улога на поддржувач на владините политики. И е во симбиоза со власта. Во редакцијата на „Ден“ пристигнаа реакции од граѓани што наскоро треба да заминат во пензија. Вработени во една скопска градинка веќе добиле првични информации дека на тие што ќе се пензионираат во текот на идната година пензијата ќе им се пресметува на помала основица. - Јас треба да одам во пензија во јануари 2013 година бидејќи тогаш треба да наполнам 62 години и да ги исполнам условите. Исто како и на мене, и на моите колешки им беше посочено дека

ќе се донесе нов закон, според кој сите ние што ќе заминеме во пензија идната година пензијата, наместо на 80 проценти, ќе ни ја пресметуваат на 72 проценти од основицата. Со тоа, пензијата ќе ми биде помала за две илјади денари - вели една вработената во детска градинка. Од Министерството за труд и социјална политика објаснуваат дека е точно оти се прават промени и во делот на пресметката на пензиската основица. Но, тоа, според нив, нема да доведе до намалување на пензиите. Сепак, до затворањето на весникот од Министерството не испратија детално објаснување за промените што се прават. Работниците во земјава постојано се на удар со промените на законите што навлегуваат во нивните права. Паралелно со тоа, се соочуваат и со непочитувања на правата од страна на работодавците. Работници што не земаат плата, вработени на кои им виси работното место, неплатени придонеси, работа на диво, непријавени... Сето тоа е дел од состојбите, каде што идеално се вклопуваат и синдикатите, такви какви што се, анемични и исполитизирани. Воедно, градежниот сектор и текстилната индустрија се најчесто посочуваните области, каде што вработените работат под секое човечко достоинство. - Ние одамна алармираме дека половина од оние што работат во градежниот сектор работат на диво, непријавени - нагласува Павел Трендафилов од Синдикатот за градежништво. Притоа, бара засилени контроли од инспекци-


ПАРИ

Петок, 4 мај 2012 година

ИСКО И ИНВАЛИДСКО ОСИГУРУВАЊЕ

ензии за ензионери?

9

Укината забраната за откуп на старо железо Владата ја укина забраната за вршење внатрешен промет, откуп и извоз на отпадоци и остатоци од производи од старо железо, соопшти Абдилаќим Адеми, министер за животна средина и просторно планирање. Тој посочи дека за укинување на забраната одлучувачки бил дописот на Стопанската комора на Македонија. Со него, стопанствениците искажале согласност за примена на предложените мерки на Министерството за ефикасно надминување на причините поради кои беше и донесена забраната. Министерството за животна средина предложи зголемување на прекршочната и на кривичната одговорност за нелегално постапување и трговија со отпад, забрана за исплата во готово за откупениот отпад од физички лица, обезбедување финансиска гаранција за правните лица што сакаат да добијат дозвола за постапување со отпад, определување зони за собирање и преработка на отпад само надвор од населени места, како и плаќање преку трансакциска сметка.

Почна со работа МХЕЦ „Брбушница“ ите по фирмите. Од Министерството за труд и социјална политика, за работењето на диво објаснуваат дека се свесни оти таа појава и натаму е присутна. Но, велат, контролите се зачестени, а веќе започнале и со кампањата „Гради безбедно“, што треба да придонесе за подо-

брување на работничките права во овој сектор. Дека работничките права во земјава се подобруваат за Владата е аргумент тоа што рударите добија бенефициран работен стаж. Па, така, стажот од 12 месеци ќе се смета за стаж од 16, 17 или 18 месеци. Освен тоа, за власта позитивен

пример е и донесувањето на Законот за минимална плата, за првпат во земјава. Но, сепак, тоа наиде на реакции од текстилната индустрија, прехранбената индустрија и од градежниот сектор, каде што минималната плата од 8.050 денари ќе се воведува етапно, во следните три години.

СКРАТЕНИ РАБОТНИЧКИ ПРАВА На работниците им се скратени повеќе права. Според пратеничката на СДСМ, Цветанка Иванова, се работи за 10 случаи во кои се донесени мерки на штета на работниците: l Процентот на исплата на надомест на плата во случај на боледување е намален од 85 на 70 проценти. l Драстично намалување на периодот на исплата на паричен надомест во случај на технолошки вишок, од пет години на 18 месеци. l Задолжителниот здравствен

преглед од 12 месеци се одложи на 18 месеци. l Се избриша заштитната одредба од злоупотреба на прогласувањето технолошки вишок. Па, сега, веднаш по прогласувањето технолошки вишок, работодавецот веќе следниот ден може да прими нов работник на истото работно место. l Работникот прогласен за технолошки вишок го загуби правото на приоритет при вработување. l Намалено е траењето на го-

дишниот одмор на 20 дена. l Се укина скратеното работно време за инвалиди. l Се укина заштитната одредба која регулираше работа во ноќна смена. l Губење право на паричен надомест во случај на престанок на работен однос, по вина на работникот, без разлика на материјалната состојба на работникот. l Се избриша одредбата за надомест на штета во случај на неоснован престанок на работен однос.

Почна да работи МХЕЦ „Брбушница“, првата изградена мала хидроцентрала по пат на концесија. Лоцирана е на патот Виница - Берово. Има инсталиран капацитет од 554 киловати, а очекуваното годишно производство е 2.564 мегават-часови. Договорот за концесија за изградба на хидроцентралата со концесионерот „Мали хидроелектрани“ ДОО Скопје беше потпишан во ноември 2009 година. Изградбата, пак, е завршена порано од предвидениот тригодишен рок. Останатите четири мали хидроцентрали се „Кркљанска“ и „Крива Река 2“ во општина Крива Паланка, „Кранска Река“ во општина Ресен и „Слатино“ на концесионерот „Фероинвест“ од Велес. Петте мали хидроцентрали што почнаа со работа имаат инсталиран капацитет од 2,5 мегавати и очекувано годишно производство од 11.000 мегават-часови. Доколку се изградат сите 400 хидроцентрали, во согласност со студијата за можни мали и мини-хидроцентрали, во Македонија инсталираниот капацитет ќе се зголеми за 250 мегавати, а годишното производство на електрична енергија за 1.200 гигават-часови.


10

ДОСИЕ

Петок, 4 мај 2012 година

ДОМАШНАТА ЦРНА ХРОНИКА СЕ ПРОШИРУВА ВО ПОЛИЦИИТЕ И СУДОВИТЕ НА ДРУГИТЕ

Сè повеќе Македонци странски судови Ацо Симоновски

Кољо Американецот

Македонски државјани завршуваат пред странски судови за педофилија, банкарски измами и за разни други кривични дела

Е

мин Баро, осомничениот педофил во африканската држава Уганда, на 8 мај ќе се појави во судот каде е обвинет по 50 точки, сексуално малтретирање на 50 африкански девојчиња, Ацо Симоновски во САД чека пресуда за обид за убиство од 30 години, а уште еден Македонец го чека пресуда за убиство во Австралија. Ним наскоро ќе им се придружи и Кољо

Николовски, познат како Кољо Американецот, кој исто така во САД чека пресуда, најверојатно доживотен затвор, за банкарска измама тешка 70 милиони долари. Уште еден македонски државјанин е изведен пред суд, овојпат во Австрија, поради кражба на околу 138 автомобили и се смета за најголем арамија од тој тип во оваа земја, а Миле Хаџиски, кој беше осуден за убиство на својата девојка, пред

Емин Баро

20 години беше екстрадиран во Македонија откако бил фатен додека вршел кривично дело во Швајцарија. Македонски провалник во Германија беше фатен деновиве за извршени серија кражби и украдени предмети со вредност поголема од 130.000 евра. Ова е билансот на судската хроника на наши државјани во странство само за првата половина од оваа година. Дали Македонија почна со извоз на криминалци или само новите моќни средства за масовна комуникација, пред сè интернетот, овозможуваат полесно да се дознае темната страна од животот на нашите иселеници? Државните институции не располагаат со


ДОСИЕ

Петок, 4 мај 2012 година

11

ЗЕМЈИ

пред УШТЕ ЕДНА БАНДА СО МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ Швајцарската полиција вчера во кантонот Бернс разбила криминална банда која се товари за извршени најмалку 60 грабежи, како и за други кривични дела. Членови на бандата биле државјани на Македонија и на Ко сово, како и на Турција и на Швајцарија. Тројца членови на бандата биле уапсени во мај 2011 година во Хинтеркапелен, во момент кога товарале поголемо количество украден бакар. Како резултат на до сегашната истрага, уапсени се уште четворица. Групата профитирала со околу 400.000 франци. Полицијата од кантонот Бернс ја заокружила истрагата и поднела кривични пријави против седум лица. Не се наведува колкумина од нив се од Македонија. бројки и со објаснувања, освен скудните информации на МВР. Полицијата, имено, соопштува дека околу 2.000 сторители на кривични дела кои не се во рацете на законот, се наоѓаат надвор од границите на земјава. Од друга страна, полиции на други земји во Европа и во светот неодамна пратија податок дека се бараат вкупно 200 македонски државјани со потерница, што е најголема бројка досега. Нашите обвинети државјани по правило сами си наоѓаат адвокати и ретко кога бараат помош од македонските амбасади. - Според меѓународните конвенции, кои се одне суваат и на Македонија, нашите амбасади можат да дадат правна помош на обвинетиот во смисла на тоа да се провери дали му се заштитени сите права, но адвокат си обезбедува самитот обвинет или, пак, државата во која е уапсен му обезбедува адвокат по службена должност - вели Борче Стамов, портпаролот на МНР. Домашните институции воопшто немаат бројка за тоа колку луѓе се иселуваат од земјава, уште помалку што работат во странство. Кога ќе се случи некое кривично дело во кое е вклучен македонски државјанин, тогаш полицијата на државата каде се случил настанот преку министерствата за надворешни работи ги информира нашите институции. Меѓутоа, Македонија нема амбасади секаде. Таков е случајот токму со Емин Баро, за кој никој надлежен не се интере сира, ниту, пак, Уганда ја изве стила земјава дека му се суди на наш државјанин. Во до ста вакви случаи државните институции како да не по стојат. А.Б.

„Алфи“ запреа крвава тепачка на пазарот во Ченто

Дваесет и деветгодишен жител на скопската населба Маџари, во алкохолизирана состојба, завчера се степал со група пазарџии од албанска националност, по што завршил во болница заедно со пазарџиите. Според полицијата, до инцидентот дошло попладнето, кога се затворало пазарчето. Б.Ј. (29) проаѓал покрај едно тезге и нешто им дофрлил на пазарџиите или тие му дофрлиле, по што почнала тепачка. Б.Ј. добил удар од дрвена палка, но

Прегазен Сириец кај ОХИС Сириски државјани кој управувал со велосипед, завчера попладне бил прегазен во близина на фабриката ОХИС во Скопје. Полицијата извести дека во близина на фабриката ОХИС во Скопје, околу 14 часот, загинал педесет и седумгодишниот сириски државјанин Али Мохфоуд. Според информациите на полицијата, автомобил марка „фиат палио“ удрил во Сириецот додека тој возел велосипед. Повредениот велосипедист веднаш бил префрлен во Градската болница, каде подоцна им подлегнал на повредите.

вратил со камен по пазарџиите. Двете страни ги разделиле прет ставници на единицата „Алфи“ кои пристигнале со неколку полициски возила. МВР јави дека во тепачката учествувале од едната страна Б.Ј. (29), а од другата М.С.(19), С.С. (47), Р.С.(20) и Р.С.(19). Случајот бил пријавен како нарушување на јавниот ред и мир, а сите учесници добиле кривични пријави. Кај Б.Ј. било утврдено присуство на алкохол и тоа 2.30 промили.

Загина жител на Градско Николче Џ. (22), жител на Градско, загинал на патот Велес - Градско откако вчераутро со автомобил удрил во бетонски столб. Според увидот на сообраќајната полиција, околу 3 часот на регионалниот пат Велес – Градско, во близина на село Водоврати, се случила сообраќајна незгода во која Николче Џ.(22) од Градско, управувајќи автомобил „голф“, удрил во бетонски столб на почеток од мост, по што починал на самото место. Причините зошто удрил во столбот се непознати.

Прилепчанец измамил жиранти за 7.000 евра

Шее сетгодишен жител на Прилеп измамил тројца со подигнување кредити заработувајќи 420.000 денари. Полициската станица во Прилеп поднела кривична пријава против К.Д.(60) од Прилеп, раководител во АД „Еурокомпозит“ Прилеп за измама. Во текот на 2010 година, тој иако знаел дека неговата фирма е пре задолжена, довел во заблуда тројца од Прилеп така што од еден зел 1.500 евра за лекување на вра-

ботен во фирмата, а други две лица, вработени во истата фирма, се потпиша ле како единствени жиранти за подигнување кредит од две банки на име на неговиот син и на негова пријателка. Откако кредитите не биле подмирени во банките, на оштетените им биле активирани гаранциите и им биле задржувани рати од нивниот личен доход. На овој начин, К.Д. стекнал противправна имотна корист од околу 420.000 денари.


12

СКОПЈЕ

Петок, 4 мај 2012 година

ГРАДСКИОТ СОВЕТ ВТОРПАТ ГО ОДОБРИ СПОРНИОТ ПРЕДЛОГ

Улиците добија имиња и без опозицијата Со ова заврши втората фаза од процедурата за изработка на конечната верзија на листата, а допрва ќе се одлучува која улица со кое име ќе се именува Соња Т. ЈАНКОВСКА

П

редлог-листата од 290 нови имиња за улици, мостови и булевари во главниот град и вторпат доби зелено светло од советот на градската власт, откако предлогот беше позитивно оценет и од Владата. Залудни беа обидите на советниците од опозицијата, кои и овојпат се обидоа да издејствуваат точката да се симне од дневен ред, а граѓаните преку референдум да се изјаснат дали се за промена на имињата на улиците. Откако нивниот предлог не доби мно-

зинство гласови, советниците од опозицијата ја напуштија седницата. - СДСМ секогаш ќе биде против теснопартиските проекти кои прават упад во идентитетот и во интере сите на Република Македонија. Скопјани не се прашани за менување на 300 имиња на улици во нивниот град, а историјата не им припаѓа само на ВМРО и на ДУИ. Во брзањето по секоја цена да го спроведат партискиот пазар, безобѕирно го менуваат идентитетот на градот - рече Александар Наумовски, заменик координатор на советничката група на СДСМ.

Според советниците од ВМРО-ДПМНЕ, ваквата реакција на опозицијата била очекувана. - Се работи за класично политикантство. Во секоја држава ова е свечен чин. Очекував, барем, да останат да дебатираат со аргументи, но тие не го направија тоа. Или немаат стратегија или имаат проблем внатре во партијата - вели Александар Бичиклиски. Со ова заврши втората фаза од процедурата за изработка на конечната верзија на листата, а допрва ќе се одлучува која улица со кое име ќе се именува. На вчерашната седница се донесе и одлука за прекинување на соработката со консултантот за изработка на студијата за реконструкција на луна-паркот. Причината за ваквата одлука е поради тоа што на досегашните тендери не е избран конце сионер. Новиот тендер се очекува

да се објави кон крајот на месецот, а градоначалникот Коце Трајановски е убеден дека до септември ќе се избере концесионер. Во новиот оглас можно е да има промена во дел од условите, а веќе е намалена и висината на вкупната инвестиција од 18 на 12 милиони евра. Советниците ја усвоија и одлуката за намалување на бројот на издадени лиценци за таксипревозниците. Сегашниот лимит од 3.000 ќе се намали на 2.600 лиценци бидејќи анализата на градот покажала дека тоа е оптималната бројка со која ќе се покријат потребите на скопјани. Во однос на дивите таксисти, Градот ја усвои предлог-одлуката за измена на ценовникот на ЈП „Градски паркинг“, според која должно ста за подигнување нелиценцирани такси-возила ќе ја врши пајак-службата на ова претпријатие, а казната ќе изнесува 2.500 денари.

Семеен базар во училиштето „Нова“ Во Меѓународното училиште „Нова“ во сабота од 11 до 15 часот ќе се одржи годинешниот семеен базар, кој веќе традиционално го организира ова училиште. Во рамките на базарот ќе има саем на книга, на кој ќе се продаваат дет ски книги на англиски јазик, како и саем на храна каде по сетителите ќе можат да вкусат јадења од 20 различни национални кујни. Локални занаетчии и уметници ќе понудат уникатни и традиционални сувенири и дела, ќе има лотарија со вредни награди, како и дет ско катче со замок за скокање и со јавање коњи. Ќе биде организиран и

мал кошаркарски турнир со екипи од тројца, на кој можат да учествуваат граѓани од сите возрасти. Од „Нова“ информираат дека вле зот на базарот е слободен, а дека парите што ќе бидат собрани од продажба на книги, храна и на сувенири ќе бидат наменети за три организации и тоа за „Нова - Центар за диференцирано учење“, за „Позитиво“ за нивната работа во училиштето „Димитар Влахов“ и за организацијата „Дајте ни крилја“ која овозможува хендикепирани лица да ги почувствуваат придобивките од пливањето и од јавањето коњи.


СКОПЈЕ

Петок, 4 мај 2012 година

13

Сите заедно под исто европско небо

Зградата над кафулето „Тренд“ со нова фасада Почна реконструкцијата на фасадата на зградата на улица Никола Вапцаров број 2, над кафулето „Тренд“. Со про ектот е предвидено да се реконструира предниот дел на објектот кој гледа кон градскиот плоштад. Реконструктивните зафати ќе се изведат на површина од 210 квадратни метри, при

што со градежните работи ќе се уреди површинскиот дел на фасадата со природен материјал и со соодветна изолација. Од Град Скопје велат дека градежните работи треба да завршат најдоцна за три ме сеци. Реконструкцијата на оваа фасада ќе чини околу 3,5 милиони денари.

Ќе се сечат дрвја и гранки Дене ска на делови од улиците Дебарца и Борка Талевски до булевар Свети Климент Охридски ќе се сечат дрва и ќе се кастрат гранки. Поради тоа

од Општина Центар апелираат до граѓаните од безбедносни причини да не ги оставаат во текот на денешниот ден возилата на тој про стор.

за домот

Под мотото „Си те за ед но под исто европско небо“ в среда Оп шти на Цен тар, во со ра ботка со де ле га ци јата на Европската Унија, ќе го одбележи 9 мај, Денот на Европа. Манифе стацијата ќе почне во 11 ча сот на пло шта дот Ма кедонија, со пригодно обраќање на градоначалникот Владимир Тодоровиќ и евроамбасадорот Аиво Орав, по што ќе следува музичкиот дел од манифе стацијата „Музиката не познава граници“. Ученици од сите седум ос нов ни учи ли шта во Цен тар ќе из веду ва ат тан ци карактеристични за седум земји-член ки на ЕУ: Шпа ни ја, Полска, Грција, Италија, Унгарија, Австрија и Холандија. И годи на ва во рам ки те на прославата ќе се одржи традици о нал ната тр ка на кел не ри, во ко ја ќе учес тву ва ат вра ботени од сите кафулиња од улици те Ма кедо ни ја, Луј Патер,

Максим Горки и Никола Вапцаров, како и кафулињата околу пло шта дот. На пр ви те три нај бр зи и нај ве шти кел не ри, Општина Центар ќе им додели пригодни парични награди. За врш ни цата на годи неш ното од бе ле жу ва ње ќе би де сим болич но прет ста ве на со за ед нич ки на стап на си те учесници од натпреварувачкиот дел кои ќе формираат симбол со кој ќе го од бе ле жат за ед ниш твото на европ ското се мејс тво „Си те за ед но под исто европско небо“. По повод Денот на Европа, Оп шти на Цен тар, во со ра ботка со делегацијата на ЕУ и гале ри јата „Остен“, ја организира првата изложба на уметнички дела на Пабло Пика со, ко ја ќе би де свече но отворена на 8 мај во га леријата „Остен“, а на која ќе бидат изложени 66 дела на големиот уметник.

Во утрешниот број прочитајте се` за домот


14

СВЕТ

Петок, 4 мај 2012 година

ОСТРА ДЕБАТА МЕЃУ НИКОЛА САРКОЗИ И СОЦИЈАЛИСТОТ ФРАНСОА ОЛАНД

Жесток дуел - кој клевети, а кој лаже? Во телевизискиот дуел повеќе можеа да се слушнат навреди и критики отколку ставови

Ф

ранцускиот претседател Никола Саркози и неговиот ривал Франсоа Оланд разменија серија остри навреди за време на телевизиската дебата пред вториот круг на претседателските избори во Франција, јави „Би-Би-Си“. Оланд, кој, според анкетите, ќе освои од шест до осум проценти повеќе од својот ривал во вториот круг, за време на завчерашната дебата беше смирен, додека Сар-

кози во обид да ја искористи последната шанса за пресврт во „конечниот судир“ постојано беше агресивен. Политичките аналитичари велат дека дуелот не ја променил состојбата и дека само ја зацврстил определбата на гласачите кон кандидатите. Саркози својот ривал го нарече мал клеветник додека Оланд му врати дека Саркози, кој ја уништил економијата, одбива да ја преземе одговорноста за економската криза во земјата. Актуелниот претседател ги бранеше резултатите на неговото владеење истакнувајќи дека Франција излегла до рецесија, при што веднаш наиде на негирање од Оланд, кој рече дека земјата минува низ сериозна криза и се мачи со економскиот раст. - Тоа е лага! Тоа е лага – повторуваше

Саркози за време на размената на ставовите за економската политика. Саркози повтори дека на Франција à треба намалување на јавното трошење и на долговите, додека Оланд ја повтори својата заложба за стимулативни програми кои би ги финансирала Владата. - Јас како претседател ќе се залагам за социјална правда бидејќи минуваме низ сериозна криза која посебно го погодува мнозинството, кое живее скромен живот, работниците и оние што се најранливи - рече Оланд. Саркози му одговори дека Франција имала подобри резултати од сите европски земји што се соочуваат со економската криза. - Која е таа земја што не знае за рецесија од 2009 година – тоа е Франција – потен-

Го заборавиле во ќелија, па пиел урина за да преживее

Американската агенција ДЕА вчера му се извини на студентот што пет дена беше заборавен во притвор во Сан Диего поради што 23-годишниот студент Даниел Чонг морал да ја пие својата урина за да преживее, јави „Би-Би-Си“. Чонг бил уапсен во рација на ДЕА на 20 април кога со своите пријатели го славел празникот на „марихуаната“, кога во неколку града во САД масовно се пуши марихуана. Кај Ченг и неговите пријатели се пронајдени големо количество марихуана и екстази. По распитот, еден по еден студентите биле пуштени дома. Кого дошол редот на Чонг, еден од агентите му понудил да го однесе дома, но по пат го оставил во ќелија. Чонг во минијатурната ќелија бил забо-

равен пет дена без храна и вода. Тој вели дека за тоа време ослабел седум килограми, постојано халуцинирал, размислувал за самоубиство и морал да ја пие својата урина за да преживее. Од агенцијата за сузбивање трговија со дрога најавија истрага за да се утврди зошто студентот бил оставен толку долго време во ќелија. - Тие не се вратија, ги игнорираа моите поплаки и сè уште не знам што се случи. Не ми е јасно како можеа да ме заборават - вели Чонг. Кога агентите конечно ја отвориле ќелијата по пет дена, тој веднаш бил префрлен на интензивна нега во локалната болница поради исцрпеност и проблеми со бубрезите.

По направените анализи, било пронајдено присуство на амфетамин во неговиот организам, кој бил оставен во неговата ќелија од некој претходно уапсен. И покрај извинувањето од ДЕА, адвокатот на Чонг најави дека ќе бара отштета во износ од 20 милиони долари.


СВЕТ

Петок, 4 мај 2012 година

15

ОЛАНД ПОСИГУРЕН

цира Саркози. Тој го обвини социјалистот дека се бори само за интересите на синдикатите, а не за сите Французи. - Убаво е да се зборува за единство на сите луѓе, но тоа треба да се покаже во практика – истакна Саркози. Тој додаде дека неправедно го обвинуваат оти само тој е виновник за економската криза во Франција. - Никогаш не е ваша вина. Секогаш имате жртвено јагне. Не сум јас, кризата е таа што удри на мене. Било што и да се случи, вие сте задоволен - му одговори Оланд. Саркози повтори дека Оланд лаже и истакна дека економските планови на Оланд ќе го однесат францускиот долг во облаци и

ќе го загрозат остатокот од Европа. Социјалистот повторно повика на национално единство и социјална правда за да ја истакне разликата во однос на Саркози, кој, според него, е склон на поделби. - Излегуваме од петгодишен период во кој Франција одеше надолу, во кој беше поделена. Вие сега додавате клевета на лагата, вие не сте способни да имате размислување без да бидете непријатен со вашиот соговорник – истакна Оланд. Тој ги критикуваше даночните реформи на Саркози, кои биле премногу пријателски настроени кон богатите. - Приказната дека сме им понудиле подароци на богатите е клевета. Тоа е лага –

Аналитичарите велат дека во дебатата немало победник, но на интернет анкетата на националното радио „Франс инфо“ 65 проценти од испитаните сметаат дека во дебата победил Франсоа Оланд, 29 проценти дека тоа е Никола Саркози и само седум проценти сметаат дека ниту едниот ниту другиот. Анализата на околу 500.000 пораки на „Твитер“, исто така, покажува дека Франсоа Оланд бил поубедлив од Никола Саркози. Според последните испитувања на јавното мислење, Оланд сè уште е фаворит со 53,5 отсто поддршка, наспроти 46,5 проценти на Саркози.„Гардијан“ коментира дека оваа дебата била најагресивна во 30-годишната историја од постоењето на предизборните дуели на претседателските кандидати во Франција.

одговори Саркози, на што социјалистот врати со насмевка. - Ова е страшно, вие цело време го имате на ум зборот лага - одговори Оланд. Претседателот ги отфрли критиките што го споредуваат со француските нацистички колаборационисти поради неговите остри мерки против имигрантите. Жестоката дебата беше пренесувана на неколку канали и траеше речиси три часа. Се проценува дека ја гледале повеќе од 20 милиони Французи.


16

СВЕТ

Петок, 4 мај 2012 година

ШВЕДСКИОТ ГИГАНТ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА МЕБЕЛ ГО ТРЕСЕ СКАНДАЛ

„Икеа“ профитирала од затвореници на Штази

Во Источна Германија е произведена популарната софа „клипан“ и тоа во фабрика сместена во непосредна близина на затворот во Валдхајм

Ш

ведскиот гигант „Икеа“ во 70тите и во 80-тите години од минатиот век за производство на својот познат мебел ги користел политичките затвореници од Источна Германија, кои биле жртви на тамошната злогласна полиција Штази, јави шведската телевизија „СТВ“. Компанијата, која првобитно ги демантира овие тврдења, истакна дека ги побарала документите од архивите на поранешната тајна полиција и оти истрагата е во тек. - Засега немаме никакви показатели дека ние сме барале во производството да се ангажираат затвореници или дека сме знаеле за тоа - изјави Џенет Скјелмос, менаџер за еколошки и социјални прашања на „Икеа“. Новинар од шведската телевизија инсистира на тоа дека постоело искористување на политичките затвореници и додава дека тој лично го пронашол во досиејата на

Штази. Во 70-тите години од минатиот век „Икеа“ развила силна производна база во Источна Германија, со 65 фабрики, кои произведувале делови за мебел и комплетен мебел, а во еден германски документарен филм од 2011 година се тврди дека оваа компанија имала блиска соработка со источногерманските власти. Во поранешна Источна Германија, на пример, е произведена популарната софа на „Икеа“ „клипан“ и тоа во фабрика сместена во непосредна близина на затворот во Валдхајм, а поранешниот управник на тој затвор тврди дека работата на затворениците била „составен дел од производството на мебелот“. Според сегашните истражувања

на шведската телевизија „СВТ“, во германската служба за актите на Штази постојат повеќе од 800 документи кои се поврзани со ИКЕА сè до периодот до паѓањето на Берлинскиот ѕид во 1989 година. Директорот на Фондацијата на жртвите на Штази, историчарот Хуберт Кнабе, побара од шведската компанија, доколку обвиненијата се покажат како точни, источногерманските политички затвореници да бидат обесштетени бидејќи станува збор за принудна работа. Кнабе се заложи на „Икеа“ да à се стават на располагање документите од досиејата на Штази, но побара компанијата за возврат да пружи и увид во сопствената документација.

Неонацист уби четворица во САД Водачот на една од неонацистичките вооружени групи во Аризона и поранешен маринец Џејсон Реди завчера уби четири лица, меѓу кои и едно дете во градот Џилберт, пред да си пресуди самиот, пренесуваат американските медиуми. Според локалните медиуми, Реди ја убил својата девојка Лиза Медирос (47), нејзината ќерка Амбер (22) и нејзиниот вереник Џим (22), како и двегодишно девојче Лили. Реди, кој е поранешен маринец во армијата на САД, е познат и како организатор на вооружена група која патролирала низ пустините во Аризона, наводно штитејќи ги граѓаните

Убиецот Џејсон Реди е поранешен маринец

од илегалните имигранти и трговците со дрога кои доаѓале од Мексико. Тој јавно се декларирал како нацист. Масакрот се случил во семејната куќа во Аризона, а полицијата претпоставува дека на убиствата им претходела семејна кавга. Полицијата во куќата, освен телата, пронајде два пиштола, пушка, големо количество муниција и неидентификувани хемикалии. Во 2006 година Реди бил кандидат за градското Собрание во местото Меса во Аризона, но не успеал да освои мандат, а оваа година најавил дека ќе се кандидира за локален шериф во округот Пајнал.


за разонода 4.5.2012

ДЕВЕТТАТА ПОРТА недела 23.15 МТВ 1

МИСТЕРИОЗНА КОЖА

среда 23.40 Телма

ТВ - прилог Небо од ванила игран филм

Улоги: Том Круз, Пенелопе Круз Режија: Камерон Кру

КАНАЛ 5

понеделник

00.45

4.5.2012 - 11.5.2012


18

КРСТОЗБОР

SKANDINAVKA Д VID KROKODIL

Е

Ä

Н

ANGLISKA FABRIKA ZA AVIONI

É

V

MESTO VO PRILEPSKO PLANINA, [UMA (MN.)

É

L

FRANC. BIOLOG @AN BATIST KARAKTER

POKAZNA ZAMENKA

“RUDARSKI ISTRA@UVA^KI RABOTI#

@ITELKA NA LESKOVAC

STRANSKO MA[KO IME

A

DIVAN, KANABE (MN.)

BRODAR

BIV[ URUGVAJSKI FUDBALER

Æ

Ê

A

SLEDB. NA MATRIJALIZMOT MERA^ NA TOPLINA

Ê

M

MAL KOW GRAD VO [VAJCARIJA

Ê

P

STAROSEDELCI NA BALKANOT IVAN IVANOV GRAD VO GERMANIJA SVE[TEN. KAPA

A

AZOTNI ORGAN. SOEDINENIJA TAMPONI OD VATA

“[AHOVSKI KLUB# ILJADIT DEL OD CELOTO STAROEGIPETSKI BOG PANDE KQA[EV

EKS FRANCUSKI AVTOMOBILIST @AN BIV[ HRVATSKI FUDBALER KRASNODAR

STOJAN TARAPUZA MESTO KAJ VIROVITICA

ETALON SVE^ENA PESNA ANTI^KO IME ZA TROJA SOBI

REKA VO JU@NA AMERIKA MOLBA DO BOGA STAR ZLATNIK

GLAVEN GRAD NA SAUDI ARABIJA ARTISTKATA TOMPSON AMERIKANSKA ARTISTKA GREJS TRAG OD STAPALO ILI PRST

SKALILO (TUR.)

VOSPALENIE NA ZGLOBOVITE

VID DIVA ROZA ANTI^KI ELINSKI KOV^EG

MARKA SPORTSKA OPREMA UTVRDEN RID

^ARLS ISTMAN PRIPAD. NA ISLAM. SEKTA LUD MERKA ZA ELEKTRI^EN OTPOR (MN.)

DEL OD ZIMSKA OBLEKA PROST BROJ STAROELINSKI GRADITEL KIRE KOSTOV

ARTISTOT PA^INO

PRISTANI[TE VO ^ILE SEVER PRA@ITEL NA ITALIJA


19

КРСТОЗБОР

M 10

7

O

5

Z

A

7

9

I

K

7

9

5

9

10 8

7 5

10 7

6

7

6 8

11 6

10

10 5

8

8

6

5 7

7 5

6

8 5

7

6

7

5 6

7

6 6

8

5 bukvi: ANJON, ETIKA, INUIT, LETVA, NERON, RASPA, USLOV, HONDA 6 bukvi: BJANKA, GRANKA, DRUGAR, IMENKA, OKTAVA, PLATNO, ROSTOV, SLIKAR, TEOLOG 7 bukvi: APENINI, DANAJKA, DVOJNIK, EKSTAZI, KVARTET, REKLAMA, RINITIS, STRANKA, TENISER, UNGARKA, HOKAIDO 8 bukvi: ALIJANSA, INDIJANA, KRANISTI, OPERATOR, PIKADILI, TIVERIJA 9 bukvi: ANIMACIJA, IGRALI[TE, IMA@INIST 10 bukvi: DIREKTORKA, INDUSTRIJA, JOVANOVSKI, PRAVILNOST, STRAVINSKI 11 bukvi: REALIZACIJA


20

КРСТОЗБОР

ITALIJANSKI 1

2

3

4

5

6

7

8

KRSTOZBOR

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 HORIZONTALNO: 1. Grad vo Egipet - Ma{ko ime (1); 2. Bolni od paraplegija - Literaturen rod (1); 3. Osnova~ na mona{tvoto Stari turski zlatni pari Ukras (2); 4. Zemji{ni knigi - Indiska plemska titula (mn.) - Ku-pola (2); 5. Hemiski znak za uranium Rabotnik na akord - Indu s triska bilka - Kratenka za doktor - Industriska oblast vo Germanija (4); 6. Long-plej (skr.) - Spo-godben svrznik - Zadnonep-~an glas ^asovnik - Avto-znak za Rieka (4); 7. Imeto na strip junakot Viler - Do~ek - Kova~, potkovuva~ Kratenka za jug (3); 8. Borben izvik za juri{ - Vid kamen od vulkansko poteklo @itelka na Kongo (2); 9. Slik, srok - Jul Briner

Re{ava~ot sam gi pronao|a crnite poliwa. Brojot vo zagradata, na krajot od opisot, poka`uva kolku crni poliwa ima vo eden red. Rasporedot na crnite poliwa ne e simetri~en. (inicijali) - Opera od Xa-komo Pu~ini - Otorinolaringologija (skr.) (3); 10. @itelka na drevna Asi-rija - Mal tavan - Staro-elinska bo`ica na pobedata (3); 11. Vo koe vreme - [kolski u~ebnik - Sportski ekipi (3); 12. Pripadni~ka na ist narod Porane{en slovene ~ ki atleti~ar Miro (1); 13. Zbor dodaden na imenka za nejzino poblisko opredeluvawe - Prevozno sred-stvo (mn.) - Zavr{na borba (2).

VERTIKALNO: 1. P~elarstvo - Hemiski simbol za selen (1); 2. Popularen naziv za Voj-

vo|anec - Opti~ka sprava na podmornica (1); 3. Pe~atni gre{ki (lat.) - Vid tovarno motorno vozi-lo (mn.) (1); 4. Glaven grad na Venecuela Naemen rabotnik vo pole (1); 5. Lista, popis - Kratenka za denar - ^etiri isti karti vo pokerot (2); 6. Svojstvo na materija da se javuva vo razli~ni oblici Otis Torp (inicijali) (1); 7. Imeto na artistot Stoja novski - Plenik - ^arls Darvin (inicijali) (3); 8. Dekagram (skr.) - Del od palto - Imeto na peja~kata Tarner (2); 9. Brdo, viso~inka - Vokal-na muzi~ka forma prispo-sobena na ritamot na govo-rot (1); 10. Grad vo Kina - Lu|e {to letuvaat (1);

11. Grlu{nik - Ma{ko ime (1); 12. Vid crn kow - Francu-ski tanc (1); 13. Univerzitetski grad vo Anglija - Imeto na revolu-cionerkata Kami{ova - Avtoznak za Italija (3); 14. Hemiski znak za sulfur Kratenka za ibidem - Ma{ko ime (Aleksandar) - Kratenka za karat (4); 15. Hemiski znak za ajn{tajnium Francuski fud-balski stru~wak Mi{el - „To order from# (skr.) (2); 16. Predvremen - Trudbe-nici (1); 17. Napad, navala - Li~na zamenka - Otporen na bo-lesti (2); 18. Sobno ukrasno rastenie Na{a peja~ka Suzana (1); 19. Porane{en {panski fud balski golman Nered pridru`en so golemi vikotnici (1); 20. Gra|a, surovina - Grad vo Kina (1).


21

КРСТОЗБОР

D O M I N O T R ^ K O E T A R L O N I J A R T A N G O L A K I T

K R S T O Z B O R

DOMINO PLO^KITE DADENI POKRAJ KRSTOZBOROT RASPOREDETE GI NA SOODVETNITE MESTA VO MRE@ATA ZA DA DOBIETE PRAVILEN KRSTOZBOR. KAKO POMO[ PRI RE[AVAWETO, DADENI VI SE NEKOLKU CRNI POLIWA I SE VPI[ANI NEKOLKU BUKVI.

L A K D O L A T I P E J A T R A N S R A K O V A M I N O

D

A R E O S L I V E T I K A N I T E D A R A M P U S

D

M A M A J A O D O N A V A D A N O H O R O R A L I S T

P A R E N O D I T E K I S E L

K A R P A A P O S T K A S I O

T N P O M O N A N E O K O

A M I N E K S E T I L O P

N A L A K A P G T O A N

A T R I ^ Z N O A N A O

T N O S T A R L I A I N I


22

ТВ сабота 5 мај

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 07.00 Религија и уметност 07.35 Без рецепт 08.05 Ѕвон - образовна програма 09.00 Вести 09.10 Само за вас 10.35 Лексикомани - образовна програма 10.45 Биберчиња бисерчиња образовна програма 11.15 Во светот на животните

11.30 Народна музика 12.30 Македонски народни приказни 13.00 Вести 13.15 Стисни плеј 14.00 Еколоби - емисија за екологија 14.25 Патот до Лондон спортска програма 15.10 Талкачи - документарна програма

15.40 Ако е . . .со Чом - дебатна емисија 16.50 10-ка спортска програма 17.00 Дневник 1 17.25 Бар код - информативна програма 17.38 Брокер - информативна програма 17.50 Конечно викенд 18.55 Витраж - емисија од

културата 19.30 Дневник 2 20.15 Фолковизија - музичка програма 21.15 Големиот баксуз – игран филм 23.00 Дневник 3 23.30 Репортери – сериски филм 04.30 Фолковизија 05.20 Конечно викенд 06.20 Само за вас

Најава на програмата 07.05 Макпланет 08.00 Игран филм 10.15 5+ 12.15 Документарна програма 13.00 Засекогаш млади музичка емисија 13.30 Детски час – игран

филм 15.30 Вести 15.50 Шестиот ден 18.00 Лече - Фиорентина – Италијанско првенство 18.45 Вести 19.00 Лече - Фиорентина – Италијанско првенство 19.50 Аларм за Кобра 11 –

играна серија 20.45 Рома – Катанија – Италијанско првенство 21.30 Вести 21.45 Рома – Катанија – Италијанско првенство 22.30 Незадолжително 23.10 Неморал и мудрост – игран филм

00.45 Игран филм 03.30 Вести 03.45 Шестиот ден 05.30 Лече – Фиорентина – Италијанско првенство 06.15 Вести 06.30 Лече – Фиорентина – Италијанско првенство

06.45 Пустолов – играна серија 07.15 Пет и Стен – анимирана серија 07.30 Моите џебни миленичиња – цртана серија 08.10 Робин Худ – играна серија 09.00 Супер ѕвезда

09.40 Ај ти замижи – емисија за деца 10.45 Убиство на Рио Гранде – игран филм 12.30 Патоказ – Каменица репортажа 13.00 Високи октани – лајф стајл шоу 13.30 Живот со стил – лајф стајл шоу

14.00 Зајди, зајди талент – реално шоу 15.00 Одведи ме дома – игран филм 16.50 К-15 – Лубриканти 17.30 Вести 18.00 Пулс – дебатна емисија 19.00 Вести 19.30 Ла Лига – спортска емисија

20.00 Документарна програма 21.00 Барселона – Еспањол – Шпанско првенство 21.45 Вести 22.00 Барселона – Еспањол – Шпанско првенство 22.50 Непријател на народот – докуметарен филм 00.30 Игран филм

07.55 Скршено крило – сериски филм 08.30 Скршено крило – сериски филм 10.35 Метео 5 – временска прогноза 10.40 Јунска ноќ - турска серија 11.15 Јунска ноќ - турска серија

12.40 Имотот на дамата - турска серија 13.15 Имотот на дамата 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Љубов и одмазда – турска серија 16.15 Љубов и одмазда – продолжува

17.00 Величествениот – турска серија 17.40 Величествениот – турска серија 18.15 Метео 5 – временска прогноза 18.20 Вести 18.55 На турско кафе со ... Џеврие 20.00 Oчајни домаќинки – турска

серија 21.50 Зевзекманија премиера 22.25 Измамници – сериски филм 23.10 Метео 5 – временска прогноза 23.15 Вести 00.00 Вообичаено сомнителни – игран филм

07.00 Журнал - утринска програма 08.50 Вести 09.00 Топ шоп 09.20 Кај Ана - кулинарско шоу 10.20 Пудл спрингс - игран филм 11.55 Езел - играна серија 14.30 Под сенката на врбите -

играна серија 16.00 Вести 16.25 Временска прогноза 16.27 Бурни времиња - играна серија 19.00 Дневник 19.40 Временска прогноза 19.42 Еднооки 19.53 Под сенката на врбите -

играна серија 20.00 Лото - извлекување 20.08 Под сенката на врбите играна серија 21.45 Брачен судија - реално шоу 23.15 Дневник 23.40 Временска прогноза 23.42 Заштитен сведок - игран филм

01.30 Одгледувајќи го Каин игран филм 03.00 Пат во војна - игран филм 05.05 Најталент - забавна емисија 05.55 Kако беше текстот забавна емисија 06.25 Aзиланти - забавна емисија 06.50 Програмата продолжува

07.00 Утеран - индиска новела 07.45 Утеран - индиска новела 08.30 Утеран - индиска новела 09.15 Утеран - индиска новела 10.00 Телешоп Бјорнер Германија 10.10 Топ Шоп 10.25 Скај Шоп 10.45 Миленичиња во мојот џеп 11.00 Под липите - турска серија 11.45 Под липите - турска серија 12.30 Миленичиња во мојот џеб 13.00 Во Центар - eмисија со Васко Ефтов 14.00 Телешоп Бјорнер-Германија 14.10 Топ Шоп 14.25 Скај Шоп 14.45 Патот кон ... со Мухамед Зеќири 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Регион – ток шоу 18.25 Дали Знаете со Дритеро Аме 19.00 Вести 20.00 Ла лига – фудбал 20.45 Музика 21.00 Ла лига – фудбал 21.55 Долина на волците - Заседа 22.40 Диагноза ВИП - интервју 23.20 Вести - на македонски јазик 23.35 Игран Филм 01.15 Долина на волците - Заседа 02.00 Странски зет -турска серија 02.50 Странски зет -турска серија 03.50 Странски зет -турска серија 04.40 Странски зет -турска серија 05.30 Ла лига – фудбал

Вообичаено сомнителни игран филм

Канал 5 00.00


23

ТВ недела 6 мај

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 07.20 Ѕвон - плус 08.15 Биберчиња бисерчиња образовна програма 08.50 Бон тон 09.00 Вести 09.10 Само за вас 10.30 Нешто со Кате - забавна програма

11.00 Иселенички џубокс 13.00 Вести 13.15 Аграр 14.20 Сериски филм 16.20 Документарна програма 16.50 10-ка спортска програма 17.00 Дневник 1

17.30 Неделно попладне 19.05 Талкачи - документарна програма 19.30 Дневник 2 20.10 Од наш агол - дебатна емисија 21.05 Тротоар лејт најт шоу забавна програма 22.15 Четвртиот ѕид -

културна документарна програма 22.45 Дневник 3 23.15 Деветтата порта – игран филм 01.30 Риба – сериски филм 03.10 Неделно попладне 04.40 Само за вас 06.05 По глас и светлина

Најава на програмата 07.45 Добриот војник швејк – игран филм 09.30 Храна и вино – емисија за гурмани 11.30 Документарна програма 12.30 Сиена - Парма – Италијанско првенство 14.15 Макпланет 15.00 Каљари – Јувентус –

Италијанско првенство 15.45 Вести 16.00 Каљари – Јувентус – Италијанско првенство 17.00 Незадолжително 17.35 Мојот пат 18.05 Луѓе и места - репортажа 18.30 Вести 19.00 Метео 19.05 Спорт

19.15 Екстремна средина – документарна програма 19.50 Аларм за Кобра 11 – играна серија 20.45 Интер – Милан – Италијанско првенство 21.30 Вести 21.45 Интер – Милан – Италијанско првенство 22.40 4 минути – игран филм

00.30 Игран филм 02.15 Мојот пат 02.45 Каљари – Јувентус Италијанско првенство 03.30 Вести 03.45 Каљари – Јувентус – Италијанско првенство 04.30 Интер – Милан – Италијанско првенство 06.30 Вести

06.45 Пустолов – играна серија 07.30 Пет и Стен – анимирана серија 07.45 Моите џебни миленичиња – цртана серија за деца 08.10 Робин Худ – играна серија 09.00 Супер ѕвезда 10.00 Долина на светлината –

игран филм 11.45 Авто стил – емисија за автомобилизам 12.15 К-15 – Лубриканти 12.55 Вкусот на традицијата – кулинарско шоу 14.00 Зајди, зајди – музичка емисија 15.15 Вин - Вин – дебатна

емисија 16.20 Ајде дома – забавна програма 17.15 Радио Слободна Европа – интервју 17.30 Вести 17.50 Нуклеус – информативна програма 18.20 Кажи ако смееш –

емисија 19.00 Вести 19.30 Топки – спортска емисија 20.00 Игран филм 22.00 Вести 22.45 Кино Европа – емисија за филм 23.15 Свадба - игран филм

07.05 Разделба – индиска серија 09.10 Јунска ноќ - турска серија 10.00 Јунска ноќ - турска серија 10.55 Метео 5 – временска прогноза 11.00 Бразди – емисија за земјоделството 11.40 Зевзекманија (р)

12.15 На турско кафе со ... Џеврие 13.00 Имотот на дамата – турска серија 13.45 Имотот на дамата – турска серија 14.55 Метео 5 – временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Имотот на дамата – продолжува

16.05 Љубов и одмазда – турска серија 17.00 Величествениот – турска серија 18.15 Метео 5 – временска прогноза 18.20 Вести 19.00 Македонски народни приказни 19.20 Код – информативна програма

20.00 Oчајни домаќинки – турска серија 21.50 Измамници – сериски филм 22.40 Метео 5 – временска прогноза 22.45 Вести 23.25 Спасувањето на војникот Рајан – игран филм 00.45 Автомагазин – емисија за автомобили

06.35 Се за љубов реално шоу 07.45 Брачен судија реално шоу 09.00 Вајпаут - забавна емисија 09.45 Топ шоп 10.00 Г-ѓа и г-дин Смит - игран филм 12.00 Езел - играна серија 13.30 Под сенката на врбите -

играна серија 14.00 Круг - политика и бизнис 15.00 Под сенката на врбите играна серија 16.00 Вести 16.25 Временска прогноза 16.27 Бурни времиња - играна серија 19.00 Дневник 19.30 Временска прогноза

19.32 Вајпаут - реално шоу 20.30 Под сенката на врбите играна серија 22.25 Се или нешто - квиз 23.35 Дневник 00.00 Временска прогноза 00.02 Преживеан - реално шоу 00.55 Дива река - игран филм трилер 02.35 Најталент - забавна

емисија 03.25 Како беше текстот забавна емисија 04.15 Кој те шиша - забавна емисија 05.15 За своја душа - забавна емисија 05.50 Азиланти - забавна емисија 06.15 Програмата продолжува

07.00 Пет плус – детска емисија 09.15 Бакуган цртан филм 09.35 Миленичиња во мојот џеп 10.00 Слободна европа - интервју 10.15 Телешоп Бјорнер-Германија 10.25 Топ шоп 10.35 Скај шоп 10.50 Така како што времето одминува - турска серија 11.30 Така како што времето одминува - турска серија 12.15 Така како што времето одминува - турска серија 13.15 Така како што времето одминува - турска серија 14.00 Телешоп Бјорнер-Германија 14.10 Топ шоп 14.25 Скај Шоп 14.40 Дали знаете со Дритеро Аме 15.05 Милонер - квиз 16.00 Вести

16.30 Нов Свет - емисија на актуелности 16.55 Огледало на здравјето емисија за здравство 17.25 Околу оџакот - фолклорна емисија 18.25 Економски Магазин со Горан Теменугов 19.00 Вести 19.45 200 - дебатна емисија 20.45 Про Спорт 21.30 ЛА Лига - фудбал 22.15 Mузика 22.30 ЛА Лига - фудбал 23.20 Вести 23.35 Игран филм 01.15 Нов Свет-емисија на актуелности 02.10 Така како што времето одминува -турска серија 03.00 Така како што времето одминува - турска серија

МТВ 1 23.15

Деветтата порта игран филм


24

ТВ понеделник 7 мај

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро, Македонијо 09.00 Без рецепт 09.15 Риба – сериски филм 10.00 Дневник 10 10.20 Македонски народни приказни 10.55 Ѕвон - образовна програма 12.00 За Македонија – документарна програма 13.00 Вести 13.15 Научен спектар –

образовна програма 14.00 Од наш агол 15.00 Вести 15.10 Без рецепт 15.25 Патот до Лондон - спортска програма 16.15 Репортери – сериски филм 17.00 Дневник 1 17.40 Тротоар њуз-забавна програма 18.01 Риба – сериски филм

18.31 Свет-информативна програма 19.01 Македонски народни приказни 19.30 Дневник 2 20.10 За Македонија – документарна програма 21.05 Евромагазин - информативна програма 22.00 Репортери – сериски филм 23.00 Дневник 3 23.35 Тротоар њуз - забавна програма

00.00 За Македонија – документарна програма 01.10 Без рецепт 01.25 Нем сведок – сериски филм 02.15 Риба – сериски филм 02.35 Репортери – сериски филм 03.15 Дискавери – документарна програма 04.00 Евромагазин информативна програма 04.35 Иселенички џубокс

07.05 Културна хроника 07.15 Луѓе и места - репортажа 07.45 Шестиот ден 09.30 Тоа сум јас 10.00 Кралицата – игран филм 11.45 Храна и вино – емисија за гурмани 12.15 5+ 13.00 Цртан филм 13.45 Девици благороднички – игран филм

14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.45 Италијанско фудбалско првенство - Преглед на колото 16.20 Монк – сериски филм 17.00 Цртан филм 17.10 5+ 17.50 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.00 Метео

19.05 Спорт 19.10 Девици благороднички-серија 20.00 Аларм за Кобра 11 – серија 21.00 Филмополис - филмски магазин 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – сериja 22.45 Доктор Хаус – сериja 23.30 Културна хроника

23.40 Недопрено – игран филм 01.20 Сексот и градот – сериja 01.45 Поглед од горе-игран филм 03.20 Културна хроника 03.30 Вести 04.05 Филмополис 04.15 Преглед на коло 04.35 Храна и вино – емисија за гурмани 04.45 ТВ серија 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата 09.25 Зајди, зајди талент – реално шоу 09.35 Моите џебни миленичиња – цртана серија 09.55 Ај ти замижи - емисија за деца 10.15 Топ листа – Супер ѕвезда 10.45 Во прво лице – забавна програма 11.15 Пресинг – информативна

програма 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 К-15 – дневна доза 12.30 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 12.45 Зајди, зајди талент – реално шоу 12.55 Зајди, зајди-музичка емисија 14.05 Моите џебни милиеничиња – цртана серија 14.30 Портик – хроника на денот 15.00 Вести

15.10 Портик – хроника на денот 16.10 Во прво лице – емисија 16.40 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 16.55 Фактор здравје – емисија 17.15 К-15 – дневна доза 17.30 Вести 17.45 Пресинг – информативна програма 18.15 Овде и сега – забавно информативна програма 19.00 Вести 19.45 ВОА - Гласот на Америка

20.00 К-15 – дневна доза 20.10 Патокази - патеписна репортажа 20.35 Авто стил – емисија за автомобилизам 21.05 Преглед на шпанско првенство – спортска емисија 22.00 Вести 22.45 К-15 – дневна доза 23.55 Голи и смешни – еротска скриена камера 23.25 Смртоносно заведување игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Здраво Македонијо 10.05 Јунска ноќ – турска серија 10.55 Метео 5-временска прогноза 11.00 Вести 11.10 Oчајни домаќинки – турска серија 12.00 Разделба – индиска серија

13.20 Љубов и одмазда – турска серија 14.00 Имотот на дамата – турска серија 14.55 Метео 5-временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот-турска серија 16.10 Oчајни домаќинки – турска серија

17.00 Јунска ноќ - турска серија 17.50 Екстра Ексклузив – забавен магазин 18.15 Метео 5-временска прогноза 18.20 Вести 19.00 Имотот на дамата – турска серија 20.00 Џамбо бинго-игра на среќа 21.00 Величествениот-турска серија

21.45 Љубов и одмазда - турска серија 22.40 Метео 5-временска прогноза 22.45 Вести 23.30 Х/О-информативна програма 00.30 Екстра Ексклузив – забавен магазин 00.45 Небо од ванила-игран филм 02.30 Разделба – индиска серија

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин

11.05 Малечката невеста - серија 11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Под сенката на врбите-серија 13.00 Топ шоп 13.20 Преживеан - реално шоу 14.20 Езел - играна серија 15.20 Бурни времиња - серија 16.00 Вести

16.24 Временска прогноза 16.26 Бурни времиња - серија 17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Бурни времиња - серија 21.05 Езел - играна серија

22.15 Преживеан - реално шоу 23.30 Дневник 23.55 Временска прогноза 23.57 Преживеан - реално шоу 00.25 Некој да ме чува - серија 01.10 Бекстејџ - естраден магазин 01.20 Мојата ѕвезда-забавна емисија 02.10 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори - забавна емисија

08.00 Ноди - цртан филм 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна лубов-шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер-Германија. 10.10 Топ шоп 10.25 Скај шоп 10.40 Бакуган - цртан филм 11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Така како што времето одминува - турска серија 12.35 200 - дебатна емисија 14.00 Телешоп Бјорнер -Германија 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Пет плус - детска емисија 15.35 Бакуган - цртан филм 16.00 Вести 16.30 Да готвиме заедно со

А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна лубов-шпанска новела 18.25 Пицикато - забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - турска серија 20.45 Милионер – квиз 21.45 Странски зет - турска серија 23.00 Вести на македонски јазик 23.35 Highlighte la liga 00.15 Пицикато - забавна емисија 00.35 Така како што времето одминува - турска серија 01.30 Странски зет - турска серија 02.15 Милионер – квиз 03.00 Опасна лубов-шпанска новела 03.45 Околу оџакот - фолклорна емисија 04.45 Игран Филм

Канал 5 00.45

Небо од ванила

игран филм


ТВ вторник 8 мај

25

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро, Македонијо 09.00 Без рецепт 09.15 Риба – сериски филм 10.00 Дневник 10 10.20 Македонски народни приказни 10.55 Ѕвон - образовна програма 12.00 За Македонија – докумнтарна програма 13.00 Вести

13.15 Аграр 14.15 Трета доба - информативна програма 15.00 Вести 15.10 Без рецепт 15.25 Документарна програма 16.15 Репортери – сериски филм 17.00 Дневник 1 17.43 Тротоар њуз-забавна програма 18.05 Риба – сериски филм

18.31 Витраж-емисија од културата 19.01 Македонски народни приказни 19.30 Дневник 2 20.10 За Македонија – документарна програма 21.15 Народна музика 22.20 Репортери – сериски филм 23.05 Дневник 3 23.35 Тротоар њуз-забавна програма

00.00 За Македонија – документарна програма 01.00 Без рецепт 01.15 Нем сведок – сериски филм 02.05 Риба – сериски филм 02.25 Репортери – сериски филм 03.20 Дискавери – документарна програма 04.15 Аграр 05.15 Народна музика

07.05 Културна хроника 07.15 Подземјето на Њујорк-серија 08.05 Италијанско фудбалско првенство - Преглед на колото 09.00 Мојот пат 09.30 Филмополис-филмски магазин 10.00 Добрина – игран филм 11.45 Храна и вино – емисија за гурмани 12.15 5+ 13.00 Цртан филм

13.45 Девици благороднички – играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Дигитална зона - емисија за нови технологии 16.20 Доктор Хаус – играна серија 17.00 Цртан филм 17.10 5+ 17.50 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести

19.00 Метео 19.05 Спорт 19.10 Аларм за Кобра 11 – серија 20.00 Девици благороднички – играна серија 21.00 Дијалози-емисија од културата 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – сериja 22.45 Доктор Хаус – сериja 23.30 Културна хроника

23.40 Ниво 2 – игран филм 01.20 Сексот и градот – сериja 01.45 Добрина – игран филм 03.20 Културна хроника 03.30 Вести 04.05 Дијалози-емисија од културата 04.35 Дигитална зона - емисија за нови технологии 05.00 Храна и вино – емисија за гурмани 05.30 Играна серија 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецет на денот 09.25 Зајди, зајди талент – реално шоу 09.35 Моите џебни миленичиња – цртана серија 09.55 Ај ти замижи – емисија за деца 10.15 Топ листа – Супер ѕвезда 10.45 Во прво лице – забавна програма

11.15 Пресинг – информативна програма 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 К-15 – дневна доза 12.30 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 12.45 Зајди, зајди талент – реално шоу 12.55 Вкусот на традицијата емисија за кулинарство 14.05 Моите џебни миленичиња – цртана серија

14.30 Портик – хроника на денот 15.00 Вести 15.10 Портик – хроника на денот 16.10 Во прво лице – емисија 16.40 Вкусот на традицијата рецепт на денот 16.55 Фактор здравје – емисија 17.15 К-15 – дневна доза 17.30 Вести 17.45 Пресинг – информастивна програма 18.15 Овде и сега – забавно информативна програма

19.00 Вести 19.45 ВОА - Гласот на Америка 20.00 К-15 – дневна доза 20.10 Живот – информативна програма 20.40 Вкусот на традицијата – емисија за кулинарство 22.00 Вести 22.45 К-15 – дневна доза 23.55 Голи и смешни – еротска скриена камера 23.25 Правила на опсесијата – игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Здраво Македонијо 10.05 Јунска ноќ – турска серија 10.55 Метео 5-временска прогноза 11.00 Вести 11.10 Oчајни домаќинки – турска серија 12.00 Разделба – индиска серија

13.20 Љубов и одмазда – турска серија 14.05 Имотот на дамата – турска серија 14.55 Метео 5-временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот - турска серија 16.10 Oчајни домаќинки – турска

серија 17.00 Јунска ноќ - турска серија 17.50 Екстра Ексклузив – забавен магазин 18.15 Метео 5-временска прогноза 18.20 Вести 19.00 Имотот на дамата – турска серија 20.20 Величествениот-турска серија

21.30 Љубов и одмазда - турска серија 22.40 Метео 5-временска прогноза 22.45 Вести 23.30 Екстра Ексклузив – забавен магазин 23.45 Нашите изгорени спомени игран филм 01.30 Разделба – индиска серија

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин

11.05 Малечката невеста - серија 11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Под сенката на врбите-серија 13.00 Топ шоп 13.20 Преживеан - реално шоу 14.20 Езел - играна серија 15.20 Бурни времиња - серија 16.00 Вести

16.24 Временска прогноза 16.26 Бурни времиња - серија 17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Бурни времиња - серија 21.05 Езел - играна серија

22.15 Преживеан - реално шоу 23.30 Дневник 23.55 Временска прогноза 23.57 Преживеан - реално шоу 00.25 Некој да ме чува - серија 01.10 Бекстејџ - естраден магазин 01.20 Мојата ѕвезда-забавна емисија 02.10 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори - забавна емисија

08.00 Ноди - цртан филм 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна лубов-шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер-Германија 10.10 Топ шоп 10.25 Скај шоп 10.45 Миленичиња во мојот џеп 11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Така како што времето одминува - турска серија 12.45 Странски зет турска серија 13.30 Нов свет - емисија на актуелности 14.05 Телешоп Бјорнер-Германија 14.15 Топ шоп 14.30 Скај шоп 14.45 Пет плус - детска емисија 15.35 Миленичиња во мојот џеп 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна лубов-шпанска новела 18.25 Пицикато -забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - турска серија 20.45 Под липите - турска серија 21.45 Странски зет - турска серија 23.00 Вести на македонски јазик 23.35 Во Центар - eмисија со Васко Ефтов 00.35 Ин моушн 00.50 Пицикато - забавна емисија 01.15 Така како што времето одминува - турска серија 02.00 Странски зет - турска серија 02.45 Под липите - турска серија 03.30 Опасна лубов-шпанска новела 04.15 Игран филм

Алсат-М 08.00

Ноди - цртан филм


26

ТВ среда 9 мај

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро, Македонијо 09.00 Без рецепт 09.15 Риба – сериски филм 10.00 Дневник 10 10.20 Македонски народни приказни 10.55 Ѕвон - образовна програма 11.55 Цртан филм 12.00 За Македонија – документарна програма 13.00 Вести

13.15 Светот на тишината – образовна програма 13.50 Тротоар лејт најт шоу забавна програма 15.00 Вести 15.10 Без рецепт 15.25 Документарна програма 16.00 Репортери – сериски филм 17.00 Дневник 1 17.45 Пелистер-Металург-ракомет

19.30 Дневник 2 20.10 За Македонија – документарна програма 21.10 Без пардон-дебатна емисија 22.05 Репортери – сериски филм 22.50 Дневник 3 23.20 Тротоар њуз-забавна програма 23.40 За Македонија – документарна програма 00.50 Без рецепт

01.05 Анплагд - музичка програма 01.40 Нем сведок – сериски филм 02.35 Риба – сериски филм 02.55 Репортери – сериски филм 03.35 Дискавери – документарна програма 04.20 Да бидеме начисто информативна програма 04.55 Дискавери – документарна програма

07.15 Подземјето на Њујорк-серија 08.05 Пат околу светот низ 80 градини 09.00 Дигитална зона - емисија за нови технологии 09.45 Строго контролирани возови – игран филм 11.45 Храна и вино – емисија за гурмани 12.15 5+ 13.00 Цртан филм 13.45 Девици благороднички –

играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Ловечко око 16.20 Доктор Хаус – серија 17.00 Цртан филм 17.10 5+ 17.50 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.00 Метео 19.05 Спорт

19.10 Аларм за Кобра 11 – серија 20.00 Девици благороднички – играна серија 21.00 Засекогаш млади музичка емисија 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – серија 22.45 Закон и ред – сериски филм 23.30 Културна хроника 23.40 Мистериозна кожа -

игран филм 01.55 Сексот и градот – серија 02.20 Засекогаш млади - музичка емисија 02.45 Ловечко око 03.20 Културна хроника 03.30 Вести 04.05 Строго контролирани возови – игран филм 05.45 Храна и вино – емисија за гурмани 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 08.30 Врати време – емисија за повозрасна популација 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецет на денот 09.25 Зајди,зајди талент-реално шоу 09.35 Моите џебни миленичиња – цртана серија 09.55 Ај ти замижи-емисија за деца 10.15 Топ листа – Супер ѕвезда 10.45 Во прво лице - забавна прог.

11.15 Пресинг -информативна прог. 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 К-15 – дневна доза 12.30 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 12.45 Зајди,зајди талент-реално шоу 12.55 Живот-информативна програма 13.25 Живот со стил – лајф стајл магазин 14.05 Моите џебни миленичиња – цртана серија

14.30 Портик – хроника на денот 15.00 Вести 15.10 Портик – хроника на денот 16.10 Во прво лице – емисија 16.40 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 16.55 Фактор здравје – емисија 17.15 К-15 – дневна доза 17.30 Вести 17.45 Пресинг – информастивна програма 18.15 Овде и сега – забавно

информативна програма 19.00 Вести 19.45 ВОА - Гласот на Америка 20.00 К-15 – дневна доза 20.10 Пулс – дебатна емисија 21.00 Зајди,зајди талент-реално шоу 22.00 Вести 22.50 К-15 – дневна доза 23.00 Голи и смешни – еротска скриена камера 23.25 Љубов и предавство – игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Здраво Македонијо 10.00 Јунска ноќ – турска серија 10.55 Метео 5-временска прогноза 11.00 Вести 11.10 Oчајни домаќинки-турска серија 12.00 Разделба – индиска серија

13.20 Љубов и одмазда - турска серија 14.05 Имотот на дамата - серија 14.55 Метео 5-временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот-турска серија 16.10 Oчајни домаќинки – турска серија 17.00 Јунска ноќ - турска серија

17.50 Екстра Ексклузив – забавен магазин 18.15 Метео 5-временска прогноза 18.20 Вести 19.00 Имотот на дамата – турска серија 20.20 Величествениот-турска серија 21.30 Љубов и одмазда - турска серија

22.40 Метео 5-временска прогноза 22.45 Вести 23.30 Екстра Ексклузив – забавен магазин 23.45 Потрага по црвениот октомври - игран филм 01.30 Автомагазин – емисија за автомобили 02.15 Разделба – индиска серија

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија

11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Под сенката на врбите играна серија 13.00 Топ шоп 13.20 Преживеан - реално шоу 14.20 Езел - играна серија 15.20 Бурни времиња - серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза

16.26 Бурни времиња - серија 17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Бурни времиња - серија 20.00 Лото - извлекување 20.08 Бурни времиња - серија 21.10 Езел - играна серија

22.15 Преживеан - реално шоу 23.30 Дневник 00.00 Временска прогноза 00.02 Преживеан - реално шоу 00.45 Некој да ме чува - серија 01.30 Бекстејџ - естраден магазин 01.40 Мојата ѕвезда - забавна емисија 02.30 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори - забавна емисија

08.00 Ноди - цртан филм 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна лубов-шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер -Германија 10.10 Топ шоп 10.25 Скај шоп 10.45 Бакуган - цртан филм 11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Така како што времето одминува - турска серија 12.45 Странски зет - турска серија 13.30 Диагноза - вип интервју 14.05 Телешоп Бјорнер -Германија 14.20 Топ шоп 14.35 Скај шоп 14.50 Пет плус - детска емисија 15.35 Бакуган - цртан филм 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна лубов-шпанска новела 18.25 Пицикато -забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - турска серија 20.45 Под липите - турска серија 21.45 Странски зет - турска серија 23.00 Вести на македонски јазик 23.35 200 - дебатна емисија 00.35 Забавна емисија 00.50 Така како што времето одминува - турска серија 01.45 Странски зет - турска серија 02.45 Под липите - турска серија 03.30 Опасна лубов - шпанска новела 04.30 Игран филм

Мистериозна кожа игран филм Телма 23.40


27

ТВ четврток 10 мај

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро, Македонијо 09.00 Без рецепт 09.15 Риба – сериски филм 10.00 Дневник 10 10.20 Македонски народни приказни 11.00 Ѕвон - образовна програма 12.00 За Македонија – документарна програма 13.00 Вести 13.15 Без пардон

14.10 Музичка програма 15.00 Вести 15.20 Без рецепт 15.35 Тротоар њуз - забавна програма 15.50 Македонија - Ирска – фудбал - квалификации 18.05 Риба – сериски филм 18.31 Слободно прашувајте информативен магазин

19.01 Македонски народни приказни 19.30 Дневник 2 20.10 За Македонија – документарна програма 21.15 Ако е . . . со Чом - дебатна емисија 22.30 Репортери – сериски филм 23.15 Дневник 3 23.45 Тротоар њуз - забавна

програма 00.10 За Македонија – документарна програма 01.10 Без рецепт 01.25 Нем сведок – сериски филм 02.20 Риба – сериски филм 02.40 Репортери – сериски филм 03.20 Класична музика 04.35 Документарна програма 05.25 Конечно викенд

07.05 Културна хроника 07.15 Подземјето на Њујорк-серија 08.05 Ловечко око 08.35 Дијалози – емисија од култура 09.35 Пат околу светот низ 80 градини – документарна програма 10.00 Темптејшнс 1 – игран филм 11.45 Храна и вино – емисија за гурмани

12.15 5 + 13.00 Цртан филм 13.45 Девици благороднички – играна серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Пазар и пари 16.20 Закон и ред – сериски филм 17.00 Цртан филм 17.10 5+ 17.50 Храна и вино – емисија за

гурмани 18.30 Вести 19.00 Метео 19.05 Спорт 20.00 Девици благороднички – играна серија 20.45 Секој е ВИП 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – серија

22.45 Закон и ред- сериски филм 23.30 Културна хроника 23.45 Измамници – игран филм 01.55 Темптејшнс – игран филм 03.30 Вести 04.05 Културна хроника 04.15 Пазар и пари 04.45 Секој е ВИП 05.30 Храна и вино – емисија за гурмани 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 09.25 Зајди, зајди талент – реално шоу 09.35 Моите џебни миленичиња – цртана серија 09.55 Ај ти замижи – емисија за деца 10.15 Топ листа – Супер ѕвезда 10.45 Во прво лице – забавна програма

11.15 Пресинг – информативна програма 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 К-15 – дневна доза 12.30 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 12.45 Зајди, зајди талент – реално шоу 12.55 Кујната на Јулија 13.05 Зајди, зајди телент – реално шоу емисија 14.05 Моите џебни миленичиња –

цртана серија 14.30 Портик – хроника на денот 15.00 Вести 15.10 Портик – хроника на денот 16.10 Во прво лице – емисија 16.40 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 16.55 Фактор здравје – емисија 17.15 К-15 – дневна доза 17.30 Вести 17.45 Пресинг – информастивна програма 18.15 Овде и сега – забавно

информативна програма 19.00 Вести 19.45ВОА - Гласот на Америка 20.00 К-15 – дневна доза 20.10 Маркет 168 – емисија за економија 20.45 Вин-Вин – дебатна емисија 22.00 Вести 22.45 К-15 – дневна доза 22.55 Голи смешни – еротска скриена камера 23.25 Убиство без пресуда – игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Здраво Македонијо 10.05 Јунска ноќ – турска серија 10.55 Метео 5-временска прогноза 11.00 Вести 11.10 Oчајни домаќинки – турска серија 12.00 Разделба – индиска серија

премиера 13.20 Љубов и одмазда – турска серија 14.05 Имотот на дамата – турска серија 14.55 Mетео 5-временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот - турска серија

16.10 Oчајни домаќинки – турска серија 17.00 Јунска ноќ - турска серија 17.50 Екстра Ексклузив – забавен магазин 18.15 Mетео 5-временска прогноза 18.20 Вести 19.00 Имотот на дамата – турска серија

20.20 Величествениот-турска серија 21.30 Љубов и одмазда - турска серија 22.40 Mетео 5-временска прогноза 22.45 Вести 23.30 Екстра Ексклузив – забавен магазин 23.45 Фирма - игран филм 01.30 Разделба – индиска серија

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија

11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Под сенката на врбите играна серија 13.00 Топ шоп 13.20 Преживеан - реално шоу 14.20 Езел - играна серија 15.20 Бурни времиња - серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза

16.26 Бурни времиња - серија 17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Бурни времиња - серија 21.05 Езел - играна серија 22.15 Преживеан - реално шоу 23.30 Дневник

23.55 Временска прогноза 23.57 Преживеан без цензура реално шоу 00.25 Некој да ме чува - серија 01.10 Бекстејџ - естраден магазин 01.20 Мојата ѕвезда - забавна емисија 02.10 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори - забавна емисија 06.15 Програмата продолжува

08.00 Ноди - цртан филм 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна лубов-шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер -Германија 10.10 Топ шоп 10.25 Скај шоп 10.45 Миленичиња во мојот џеп 11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Така како што времето одминува - турска серија 12.45 Странски зет - турска серија 13.30 Економски Магазин со Горан Теменугов 14.05 Телешоп Бјорнер -Германија 14.20 Топ шоп 14.35 Скај шоп 14.45 Пет плус - детска емисија 15.35 Миленичиња во мојот џеп

16.00 Вести 16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна лубов-шпанска новела 18.25 Пицикато -забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - турска серија 20.45 Патот кон...со Мухамед Зеќири 21.45 Странски зет - турска серија 23.00 Вести на македонски јазик 23.35 Ин моушн 00.00 Пицикато -забавна емисија 00.15 Така како што времето одминува - турска серија 01.00 Странски зет - турска серија 01.50 Под липите - турска серија 03.30 Патот кон...со Мухамед Зеќири 04.30 Опасна лубов-шпанска новела

Алфа ТВ 23.25

Убиство без пресуда игран филм


28

ТВ петок 11 мај

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ 06.45 Добро утро, Македонијо 09.00 Без рецепт 09.15 Риба – сериски филм 10.00 Дневник 10 10.20 Македонски народни приказни 10.55 Ѕвон - образовна програма 12.00 За Македонија – документарна програма 13.00 Вести

13.15 Нешто со Кате - забавна програма 13.50 Фолковизија 15.00 Вести 15.10 Без рецепт 15.25 Документарна програма 16.15 Репортери – сериски филм 17.00 Дневник 1 17.45 Ракомет куп на Македонија 19.30 Дневник 2

20.10 За Македонија – документарна програма 21.15 Стисни плеј-забавна програма 22.05 Репортери – сериски филм 22.50 Дневник 3 23.20 Тротоар њуз - забавна програма 23.45 Без рецепт 00.00 Нем сведок – сериски филм 00.55 Риба – сериски филм

01.15 Репортери – сериски филм 02.00 Музичка програма 03.00 Скопска програма информативен магазин 03.30 Дискавери – документарна програма 04.20 Стисни плеј-забавна програма 05.10 Нешто со Кате - забавна програма 05.40 Фолковизија

07.05 Културна хроника 07.15 Подземјето на Њујорк-серија 08.05 Документарна програма 08.50 Пазар и пари 09.20 Секој е ВИП 10.05 Темптејшнс – игран филм 11.45 Храна и вино – емисија за гурмани 12.15 5+ 13.00 Цртан филм 13.45 Девици благороднички -

серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Италијанско фудбалско првенство – Магазин 16.20 Закон и ред – сериски филм 17.00 Цртан филм 17.10 5+ 17.50 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести

19.00 Метео 19.05 Спорт 19.20 Аларм за Кобра 11 – серија 20.10 Девици благороднички-серија 21.00 Тоа сум јас 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – серија 22.45 Монк – сериски филм 23.30 Културна хроника

23.40 Неморал и мудрост – игран филм 01.30 Сексот и градот – серија 01.55 Темптејшнс – игран филм 03.30 Вести 04.05 Културна хроника 04.15 Тоа сум јас 04.45 Храна и вино – емисија за гурмани 05.15 ТВ Серија 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата – рецет на денот 09.25 Зајди, зајди талент – реално шоу 09.35 Моите џебни миленичиња – цртана серија 09.55 Ај ти замижи – емисија за деца 10.15 Топ листа – Супер ѕвезда 10.45 Во прво лице – забавна програма

11.15 Пресинг - информативна програма 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 К -15 – дневна доза 12.30 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 12.45 Зајди, зајди талент – реално шоу 12.55 Авто стил – емисија за автомобилизам 13.15 Ајде дома-забавна програма 14.05 Моите џебни миленичиња –

цртана серија 14.30 Портик – хроника на денот 15.00 Вести 15.10 Портик – хроника на денот 16.05 Кажи ако смееш – емисија 16.40 Вкусот на традицијата – рецепт на денот 16.55 Фактор здравје – емисија 17.15 К-15 – дневна доза 17.30 Вести 17.45 Пресинг – информативна програма 18.15 Овде и сега – забавно

информативна програма 19.00 Вести 19.45 ВОА - Гласот на Америка 20.00 К-15 – дневна доза 20.10 Високи октани-лајф стајл шоу 20.40 Зајди, зајди – музичка емисија 22.00 Вести 22.45 К-15 – дневна доза 22.55 Голи и смешни – еротска скриена камера 23.25 Искористи ја шансата – игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Здраво Македонијо 10.00 Јунска ноќ – турска серија 10.55 Метео 5 - временска прогноза 11.00 Вести 11.10 Oчајни домаќинки – турска серија

12.00 Разделба – индиска серија 13.20 Љубов и одмазда – турска серија 14.05 Имотот на дамата – турска серија 14.55 Метео 5-временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот - турска серија

16.10 Oчајни домаќинки – турска серија 17.00 Јунска ноќ - турска серија 17.50 Екстра Ексклузив – забавен магазин 18.15 Метео 5-временска прогноза 18.20 Вести 19.00 Имотот на дамата – турска серија

20.20 Величествениот – турска серија 21.30 Љубов и одмазда - турска серија 22.25 Метео 5-временска прогноза 22.30 Вести 23.10 Измамници - сериски филм 00.00 Миленко Неделковски шоу 01.30 Президио – игран филм

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија

11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Под сенката на врбите - играна серија 13.00 Топ шоп 13.20 Преживеан - реално шоу 14.20 Езел - играна серија 15.20 Бурни времиња - серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза

16.26 Бурни времиња - серија 17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Бурни времиња - серија 21.05 Езел - играна серија 22.15 Се за љубов - реално шоу 23.35 Дневник

00.00 Временска прогноза 00.02 Преживеан - реално шоу 01.00 Некој да ме чува - серија 01.45 Бекстејџ - естраден магазин 01.55 Мојата ѕвезда - забавна емисија 02.45 Кој те шиша-забавна емисија 03.30 За своја душа - забавна емисија 03.55 Журнал - реприза 05.45 Зора зори - забавна емисија

08.00 Ноди - цртан филм 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна лубов-шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно со А. Положани 10.00 Телешоп Бјорнер-Германија 10.10 Топ шоп 10.25 Скај шоп 10.45 Бакуган - цртан филм 11.05 Пет плус - детска емисија 11.45 Така како што времето одминува - турска серија 12.35 Странски зет - турска серија 13.25 Огледало на здравјето – емисија за здравство 14.00 Телешоп Бјорнер-Германија 14.10 Топ шоп 14.25 Скај шоп 14.45 Пет плус - детска емисија 15.35 Бакуган - цртан филм 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно со А. Положани 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна лубов-шпанска новела 18.25 Пицикато-забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - турска серија 20.45 Странски зет - турска серија 21.45 Во Центар - eмисија со Васко Ефтов 23.00 Вести на македонски јазик 23.35 Долина на волците - Заседа 00.25 Пицикато-забавна емисија 00.45 Така како што времето одминува - турска серија 01.30 Странски зет - турска серија 02.15 Во Центар - eмисија со Васко Ефтов 03.15 Опасна лубов-шпанска новела 04.00 Игран филм

Президио

игран филм Канал 5 01.30


29

КРСТОЗБОР

1 5 8

3

8

7

5

3

6

4

9

4

3

2

4

5

8 2

8

1

5 9

6

6

2

9

3

6 2

1 5

9

1 8

3

6

1

3

2

7

9

9

8

5 8

4

6

4

3

2

1

4 8

6

2

7

3

7 9

5 7

1

9

5

9 5

1

1 6

6

3

5

1

5

7

6

9

6 3

8

7 1

2 1

7

4

3

4

7

9

3 9

8

7

8

2

5

6 1

6

1 1

9

7 9

5

7

2

4

2

3

7

1

5

3

5

5

6

1

4

7

6

4

8

9

4

9

1

6

5

2

3

3

3

6

7

1

8

9 2

5

7

8

7

3 2

9

5

9

2

5

4 6

1

3

6

5

3

3 2

1

8

7

9

9

5

2

3 7

7

9 8

4

2

9 5

4 1

7

9

7

2

3

4

3

8 6

8 4

5

1

9 7

9


30

КРСТОЗБОР

“DEN#

^OVEK [TO PI[UVA PISMO

PARTNER NAUKA ZA TUMORITE

Ê

O

OSLOBOD. FRONT NA ZAPADNA SAHARA GLASNICI

Ê

P

VOSPALENIE NA NOSOT

É

T

EKS FRANC. FUDBALER POMO[NIK VO GOLFOT

SLIKARKATA TEMKOVA

DINAMO MA[INA NIKOLA TESLA

Ê

G

RUDA NA @IVATA

@ITEL NA PORTORIKO

UMNI, PAMETNI ARTISTKATA BAKSTER OZNA^UVA^I

PESNA NA OLIVER DRAGOEVI] “MLADINSKA RABOTNA AKCIJA# SKLOP

OBUVKI BEZ VRVKI

OTO LILIENTAL

MUSLIM. MANTIJA KOMPOZITOR SKALOVSKI

[VEDSKA FABRIKA ZA AVIONI AMPER

CRKOVNI ^A[I ZA PRI^EST, PEHARI FRANCUSKI PISATEL VIKTOR

SRCEVA ARTERIJA PLAMEN ISIDOR NAGALENO MESTO VO SRBIJA KAJ GU^A

SPORTSKI REZULTAT PEKOL

ANKER AMERIKANSKI TENIZER TIM

Ä

M

VID PILA (MN.) RIEKA RADIO LOKATOR JAGLEROD

TEMPO DENAR

PORANE[NOTO IME ZA VOLGOGRAD

EDNO SETILO

OSUM NASO^NIK - AIKIDO - AMANET - BUNDA - GATANKA - GRADINA - DESET - DERIVAT - DINAMO - ETIKA - @IVEEWE - @RTVA - ISTOK - JASMIN - KAOLIN - KAPAMA - KARAT

- KAUCIJA - KORIDOR - MAVAWE - MAKEDONIJA - MARIKA - MOSTRA - MRAVOJAD - NOTES - OMONIJA - POEMA - SEIKO - SESTRA - TERCA - TONA@A - TORINO - TRESEWE

^ITAJTE “DEN#

Poimite od popisot na levata strana se nao|aat vo site osum nasoki vo likot na osumnaso~nikot. Na krajot }e vi ostanat 4 slobodni bukvi koi ~itani po red go davaat imeto na eden grad vo Makedonija

M A T D E S E T O N N

A R J K E W E E V I @

K T A I A R E S M R P

E D O S O M K A O V A N C O I P U J I A A S V M T E A O R R K G A

N A L N B K A K A T T

I N I U I I I D P A A

J A A I D [ N A A K @ M O A A R N N I O E D T T O O I R A K N K A


31

КРСТОЗБОР

8

5

3 1

6

2

3

5 5

1

8

2 9

4

1 9

8

8

6

2

9

3 3

9 4

8

1

3

6

4

6

9 5

6

3

9

2

7

4

8

8

5

6

2

4

9

3

3 2

4

9

6

5

3

8

8

7 1

5 7 3

7

6

9

8

5

9

5

7

8

1

4 8 4

5

1

1

2

Mnogu sme izedna~eni. Nikoj ne e najlo{ *********

Go izdvoivme misleweto. Nema vrska so mozokot

6

8

2

4 5

AFORIZMI

*********

2

1 7

********* Mlada `ena i’ se doveruva na svojata prijatelka deka odlu~ila da se razvede od svojot ma`, inaku uspe{en portparol na edna golema politi~ka partija. - Zo{to mila? - zapra{ala prijatelkata. Pa ma`ot ti e zgoden, ubav, sekoj ~as e na televizija i site se slo`uvaat deka pred nego e golema govorni~ka kariera ... - Vo toa i e problemot. [tom }e legneme v krevet, toj po~nuva da mi raska`uva i raska`uva za toa kako }e ni bide ubavo koga }e vodime qubov. A jas sekoga{ zaspivam pred krajot na prikaznata ...

Demokratijata otide mnogu daleku. Ne se ni gleda

1

6

Direktor na cirus gi proveruval kandidatite koi se prijavile na konkurs. Ponudata bila mnogu dosadna: golta~i na ogan, raznorazni `ongleri, skrotuva~i na `ivotni, se’ ona {to publikata bezbroj pati ve}e videla. Najposle vlegol i posledniot kandidat. - [to znaete vie? - zapra{al direktorot nezainteresirano. - Gospodine, jas sovr{eno imitiram mnogu vidovi na ptici. - Pa toa go znae sekoe vtoro dete. Doviduvawe i najdobro bi vi bilo da zaboravite na cirkus. - Ako e taka, otidov jas tamu kade {to }e bidam popotreben, - rekol kandidatot i odletal niz prozorecot.

2

2

6

HUMOR

3

********* Sostojbata e kriti~na. Go kritikuvaat i dewe i no}e


32

6

КРСТОЗБОР

9

8

1 2 5

3

4

2

7

3

4

6

8

9

4

9

1

2

8

1

2

5

2

6

9

7

4

3 4 4

8 5

6

6

1 1

9

5

2 5

9

4 4

1

8

2

2 4

9

9

5

8

4 1

6

5

8

7

6

2

9

6 3

9

3

5 1

4

3 7

3

7 2

8

5

6

2 5

6 3

4

STRANA 2) - SKANDINAVKA: ALIGATOR, OTOMANI, KORABAR, ILIRI, ALKALOIDI, KELN, VATONI, [K, TEA, ALEZI, PTAH, ST, RORA, PRAMERKA, ORINOKO, ILION, RIJAD, MOLITVA, EMA, ADIDAS, ^I, KELI, ULAV, [AL, OTISOK, IKTIN, BASAMAK, ARIKA, ARTRITIS, ITAL STRANA 3) - MOZAIK: HORIZONTALNO: IGRALI[TE, STRAVINSKI, TENISER, TIVERIJA, USLOV, PLATNO, APENINI, REALIZACIJA, PIKADILI, INDIJANA, INUIT, ANJON, DVOJNIK, HONDA, OPERATOR, UNGARKA, KVARTET, TEOLOG, SLIKAR, RINITIS, OKTAVA, ALIJANSA; VERTIKALNO: INDUSTRIJA, HOKAIDO, REKLAMA, BJANKA, RASPA, LETVA, IMENKA, ETIKA, PRAVILNOST, EKSTAZI, DIREKTORKA, STRANKA, JOVANOVSKI, ANIMACIJA, DRUGAR, GRANKA, NERON, DANAJKA, ROSTOV, IMA@INIST, KRANISTI STRANA 4) - ITALIJANSKI KRSTOZBOR: ALEKSANDRIJA, SE RAFIM, PARAPLEGI^ARI, SATIRA, ILARION, DUKATI, NAKIT, KATASTAR, NABOBI, KUBE, U, AKORDER, LEN, DR, SAR, LP, AKO, VELAR, SAAT, RI, TEKS, PRE^EK, NALBAT, J, URA, DIORIT, KONGOANKA, RIMA, JB, TURANDOT, ORL, ASIRKA, TA VAN^E, NIKA, KOGA, ^ITANKA, TIMOVI, SONARODNI^KA, KOCUVAN, EPITET, AVIONI, FINALE STRANA 5) - DOMINO: TRANSPARENTNOST, RAKOVODITELI, AR, AMINOKISELINI, A, MAMAJA, TRI, AMIN, ODO, AZNO, ^E, EKS, NAVA, AO, ANTILOP, TN, POTR^KO, DANO, A, MONETAR, HOROR, NEOKOLONIJALIST, ARTAN, NALANI, TE, GOL, G, KAPA, DAR, A, KITAN, TOMPUS, KARPALAK, DARE, O, APOSTOLATI, SLIV, KASIOPEJA, ETIKA

7

8

2

3

5

1

3

9

RE[ENIJA

4

STRANA 13) - SUDOKU: 1) 294 761 835, 153 894 672, 867 532 491; 432 158 967, 985 647 123, 716 923 584; 578 316 249, 641 279 358, 329 485 716; 2) 567 329 481, 148 756 239, 932 418 657; 819 273 564, 726 594 813, 453 861 972; 274 635 198, 681 947 325, 395 182 746; 3) 185 437 629, 267 951 483, 934 286 571; 693 825 714, 752 149 836, 418 673 295; 579 362 148, 346 718 952, 821 594 367; 4) 815 697 432, 463 521 879, 279 348 165; 647 189 523, 952 734 618, 381 256 947; 536 912 784, 798 463 251, 124 875 396; 5) 196 534 872, 284 971 365, 357 268 941; 968 457 123, 731 826 594, 425 193 687; 642 319 758, 873 645 219, 519 782 436; 6) 582 746 931, 379 152 468, 146 893 572; 921 435 786, 835 679 214, 467 281 359; 694 317 825, 253 968 147, 718 524 693 STRANA 14) - SKANDINAVKA: PORTORIKANEC, INTELIGENTNI, SKALINADA, EN, MOKASINI, MRA, OL, LATA, SAAB, POTIRI, AORTA, IGO, ISO, SKOR, SIDRO, GATERI, MEJOT, RADAR, T, CARICIN, VID OSUMNASO^NIK: [TIP STRANA 15) - SUDOKU: 1) 798 432 156, 534 861 792, 126 759 483; 371 598 264, 849 627 315, 652 143 879; 983 276 541, 215 984 637, 467 315 928; 2) 425 698 371, 973 152 468, 186 743 295; 568 274 913, 791 835 624, 234 916 857; 359 421 786, 847 569 132, 612 387 549; 3) 264 831 597, 735 926 841, 918 574 263; 429 785 316, 371 462 985, 856 319 472; 593 147 628, 687 293 154, 142 658 739 STRANA 16) - SUDOKU: 1) 697 184 532, 815 327 694, 234 569 871; 789 642 315, 526 731 489, 341 958 267; 158 296 743, 962 473 158, 473 815 926; 2) 457 362 189, 386 791 542, 192 485 376; 235 974 618, 871 526 934, 964 138 257; 623 857 491, 749 613 825, 518 249 763; 3) 842 159 763, 563 847 291, 197 362 845; 235 491 678, 974 685 312, 681 723 954; 319 578 426, 428 916 537, 756 234 189

PODGOTVUVA

S A G I T TA R I U S


КУЛТУРА

Петок, 4 мај 2012 година

33

ПОСТОЈАНАТА ПОСТАВКА ВО ДАУТ-ПАШИН АМАМ СÈ УШТЕ Е ВО ДЕПО

Политичка изложба по секоја цена

Директорката на Националната галерија, Палоши, планира да ја ревидира националната поставка. Според вработени во музејот, таа сака да прави нова национална изложба во која ќе има и албански уметници

Игор ИВКОВИЌ

И

ако поминаа речиси два месеци од големата прослава на 100-годишнината од независноста на Албанија и на албанското знаме, која се одржа во Даутпашиниот амам, националната изложба која беше репер за македонското ликовно творештво сè уште стои во депото на музејот. Директорката на Националната галерија, Халиде Палоши, веќе подолго време е недостапна за јавноста за да одговори на прашањето зошто и покрај најавата дека изложбата ќе биде вратена за десет дена, тоа сè уште се нема случено. Неофицијалните информации до кои дојде „ДЕН“ од вработени во Националната галерија говорат дека директорката Халиде Палоши планира да направи ревизија на авторите што се застапени во националната поставка. Некои од кустосите во Национална галерија, кои сакаа да останат анонимни, велат дека според Палоши, на изложбата мора да бидат застапени и албански автори кои, според неа, ги нема во до-

Изјава на денот „Живееме во расистичко и ксенофобично општество, кое никогаш досега немало толку многу насилство“ Сергеј Трифуновиќ

сегашната поставка. Тоа било причината за ненавременото враќање на поставката во Даут-пашин амам. На досегашната постојана изложба во Даут-пашин амам, која е стара речиси 20 години, беа презентирани делата на најистакнатите македонски сликари и скулптори. Таму можеа да се видат делата на Лазар Личеноски, Боро Митриќески, Вангел Коџоман, Миле Корубин, Димитар Кондовски, а пред две години по повод 60 години постоење на Националната галерија, беа вклучени и делата на Боро Митриќески, Никола Мартиноски, Димче Протуѓер, Трајче Јанчевски, Петар Мазев, Љубомир Белогаски. - Не е точно дека во досегашната поставка нема дела на албански уметници и автори од други националности. Пред две години, кога се правеше освежување на постојаната изложба, беа вметнати и делата на истакнатите академски ликовни уметници Ибрахим Беди, Исмет Рамиќевиќ, двајцата професори на Факултетот

Шемов во Кавадарци Дирекцијата за култура и уметност и Министерството за култура продолжуваат со проектот „Кич да?! Сте или не?“ кој има цел да ги приближи до пошироката публика врвните имиња на македонската ликовна уметност. Во рамки на овој проект, вечерва, со почеток во 20 часот, во домот на културата „Иван Мазов-Климе“ во Кавадарци ќе биде отворена изложба на дела од рачно изработена хартија на Симон Шемов.

за ликовни уметности во Скопје, како и делата на современиот млад автор Решат Амети - велат вработени во Национална галерија. Професорот Владимир Величковски, од Факултетот за историја на уметност, е еден од експертите кои пред 20 години учествуваше во создавањето на националната поставка. Тој веќе два месеци не може да ги носи студентите на предавања во Даут-пашиниот амам затоа што таму нема ниту една слика. - Ми пречи што не е вратена изложбата, особено зашто студентите не можат да ги имаат вистинските предавања. Изложбата е жива материја и секогаш à е потребно освежување. Идејата на директорката Палоши за вметнување нови дела и автори не е лоша, но треба да се внимава на одредени критериуми. Не секој автор има право да биде во друштво со сите овие истакнати уметници, без разлика на етничката припадност. Треба да се имаат предвид вредносните, а не политичките критериуми вели професор Владимир Величковски.


34

КУЛТУРА

Петок, 4 мај 2012 година

Манчевски во Бразил, Јапонија и во Турција Изминатиот период кино-програмерите, дистрибутерите и фестивалите ги вклучуваат филмовите на Милчо Манчевски во новите програми. „Пред дождот“ се прикажува на фестивал во Сао Паоло, Бразил, а во Форли, Италија, во рамките на циклусот „Метаморфоза на митот во филмската уметност“, „Пред дождот“ се прикажува во друштво на филмови од Ингмар Бергман, Баз Лурман и од Чарлс Лутон. Во Јапонија се појави дивиди од овој наш најнаградуван филм, чиј дистрибутер е престижната куќа „Кинг рекордс“ која постои од 1931 година. „Пред дождот“ имаше успешна дистрибуција во јапонската кино-мрежа во 1995 година. Потоа беше издаден на видеокасети, но и на ласерски диск, со што Јапонија стана единствена земја од оние педесетина што го дистрибуираа „Пред дождот“ каде што овој наш филм беше дистрибуиран на овој редок видеоформат. „Прашина“, пак, првпат се прикажува во Турција. Оваа филмска приказна што ги испреплетува современиот Њујорк, Дивиот Запад и Отоманската Империја се прикажа на возобновениот Интернационален фестивал во Измир. „Прашина“ е единствениот филм на Манчевски кој досега не е прикажан во Турција иако е прикажан во повеќе земји на сите континенти, па ова ќе му биде турска премиера. Последното остварување на Манчевски, „Мајки“, овој месец ќе биде прикажан во Амстердам, во рамките на фотографското биенале, а потоа и на специјална проекција во Њујорк.

Се одбележуваат 109 години од смртта на Гоце Делчев Манифестацијата „Гоцеви денови“ денеска ја одбележува 109-годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Чествувањето на Делчев почнува утрово, со панахида во црквата „Свети Спас“ во Скопје, каде ќе настапи градскиот хор „Вардар“ под диригентство на Илија Атанасов. Цвеќе ќе се положува и на гробот на Делчев, на плоштадот „Македонија“ и во Градски парк. Се очекува пред спомениците на Делчев да се поклонат државни делегации, од МАНУ, АРМ, од државните универзитети, претставници на политичките партии и на граѓански здруженија.

Борис Трајанов за отворање на „Мајски оперски вечери“

Н

а јубилејните 40. „Мајски оперски вечери“ од 9 до 31 мај ќе бидат изведени шест претстави, пет оперски и една балетска. Фе стивалот в среда ќе биде отворен со целосно нова „Травијата“ на Верди, во режија на Нина Најденова од Бугарија. Директорот на Македонската опера и ба лет, Дејан Прошев, вчера рече дека за оваа година решиле програмата да биде конципирана со претстави кои изминатите четири децении биле најгледани според статистиката на продадени билети. „Травијата“, според него, е најгледана опера зашто е изведувана пред полн салон на МОБ и за време на „Мајските оперски вечери“ и кога е на редовниот репертоар. След ни на про гра мата на фе сти ва лот се „Турандот“ со тенор од Јужна Кореја и со со пран од Ру си ја, ба ле тот „Ле бедо во езе ро“ со ѕвезди од Берлин ски от ба лет, „То ска“ со го сти од Бугарија и од Ита лија, „Војвотката од чардашот“ со домашна еки па и, тра ди ци о нал но, за затво ра ње то на „Мајските вечери“, на последниот ден од мај ќе биде изведена Вердиевата „Аида“, оваа година со домашни солисти и со го сти од Ве ли ка Бри та ни ја, Герма ни ја и од Ита лија. На новинарско прашање зошто за јубилејот нема ниту едно македонско дело, директорот Прошев одговори дека делата на

македонските композитори не се заборавени и оти едно ќе биде обновено во втората половина од сезоната на МОБ. Режисерката на „Травијата“, Нина Најденова, на прес-конференцијата рече дека е направена нова и до сега невидена по становка на познатата опера на Верди. - Направивме специјална „Травијата“ која до сега не е видена. Психолошка трагично лирска драма на жена која решително презема чекори на прагот меѓу животот и смртта - рече Најденова. Со хорот и со орке старот на МОБ ќе диригира Норман Виџаја од Индоне зија, кој вторпат е во Македонија и рече дека е поче стен што бил поканет да работи на „Травијата“, која му била прва опера пред 35 години и негов фаворит. Насловната улога ќе ја игра македонската сопранистка Благица Поп-Томова. Таа истакна дека првпат го игра овој лик и дека иако е исцрпувачки, тоа е една од најубавите улоги за еден сопран. Нејзини партнери се тенорот Ѓорѓи Цуцковски и баритонот Борис Трајанов. Цуцковски рече дека ова е трета продукција на „Травијата“ во која настапува. - Интензивно работевме на наоѓање чиста емоција и нејзино доне сување на сцена - рече тој. Приходот од „Травијата“ е наменет за Институтот за белодробни заболувања.


МОЗАИК

Петок, 4 мај 2012 година

Џон Кјузак доби своја ѕвезда Познатиот холивудски актер Џон Кјузак доби своја ѕвезда на Булеварот на славните. Со тоа официјално влезе во легендите опкружен со членовите на семејството и на пријателите. - Сакам да работам со актери и ми се допаѓа кога сум опкружен со нив, тоа се весели луѓе - изјави Кјузак откривајќи ја својата ѕвезда. На свече но ста при сус тву ва ле и не го вата по ста ра се стра Џо ан Кју зак, ка ко и акте ри те Џек Блејк, Ден Акројд и Би ли Боб Торн тон. - Има нешто магично во него - рече гордата сестра Џоан. Во текот на својата кариера, 45-годишниот актер играл во најразлични жанрови, од црна комедија, преку независни филмови до високобуџетни продукции, а соработувал со Вуди Ален, Клинт Иствуд, Стивен Фрирс и со многу други.

Пипа продолжи со скандалите

П

ипа, помладата сестра на војвотката Кејт Мидлтон, продолжува со скандалите што ги полнат страниците на светските таблоиди. Пред неколку дена била видена во страсна прегратка со Антоан де Тавернос, млад француски плејбој на лош глас. Тоа се случувало на еден маскенбал во Париз, кој бил роденденска забава за францускиот аристократ Артур де Султре. Млада-

та Пипа неодамна беше укорена и од своето и од кралското семејство за недоличното однесување, но таа си продолжува по старо. - Се бакнуваше со шармантниот Антоан, кој го бие глас дека е женкар. Можеби таа мисли дека сега се двојка, но таа за него не е ништо повеќе отколку забава за една вечер - изјавил еден од го стите на забавата.

Чарли Шин во реклама за нов автомобил на „Фиат“

статус: ПЕТАР МЛАДЕНОВСКИ – „СУПЕРХИКС“

По пауза од година и пол, утре снимаме нов видеоспот со „Суперхикс банда инструментале“! Ќе биде интересно и многу смешно!

35

Ако некој успеа да профитира од своите пороци, тогаш тоа е актерот Чарли Шин. Откако поради своето недолично одне сување доби отказ од серијата „Два и пол мажи“, во која беше заменет со Ештон Качер, четирие сет и седумгодишниот холивудски актер се најде во центарот на вниманието на јавно ста поради титулата лошо момче на Холивуд, а сега го ангажираше и италијанската фабрика за автомобили. Новиот „фиат 500“ ќе се продава под слоганот „Не се сите лоши момчиња исти“. Во рекламата актерот го вози автомобилот низ голема вила, а кога ќе излезе од него со

уред за следење кој му е закачен на ногата, вели дека ги обожава домашните забави.


36

МОЗАИК

Петок, 4 мај 2012 година

ЃОКО ТАНЕСКИ ПОДГОТВУВА НОВИ МУЗИЧКИ ИЗНЕНАДУВАЊА

Немам конкуренција на нашата естрада П

Слободанка МАРКОВАЧЕВА

оп-пејачот Ѓоко Танески, кој долги години е активен на македонската забавна сцена, со својот стил на музицирање опстојува преку својот препознатлив вокал, големиот број хитови и со настапи на фестивали и во дискотеки. За тајната на својот успех, тој вели дека музичките батерии низ годините ги полни само со хемијата што ја одржува со публиката. Според него, на македонската забавна естрада има и квалитетни и неквалитетни пејачи, а публиката знае да го препознава убавото. - Континуирано правам нови песни и видеозаписи, тоа е нашата работа. Не би можел баш да посочам со име некој колега од македонската естрада кој може да се каже дека е моја конкуренција, сепак мојата боја на глас е специфична. Но, можам да истакнам дека малкумина се тие со навистина квалитетен школуван или нешколуван глас - вели Ѓоко. Освен работата со музиката, охриѓанецот Ѓоко Танески се занимава и со продажба на охридски бисери. Како горд охриѓанец, тој објаснува дека е среќен што работи бизнис по кој е препознатлив неговиот роден град. - Станува збор за бизнис што го работам заедно со другар ми Благоја од Охрид. Имаме продавница во „Рамстор“ во Скопје и во Охрид. Засега сум задоволен, но, пред сè, среќен дека работам нешто што е карактеристично за градот во кој сум роден и израснат. Не можам да кажам дека се заработуваат милиони, но сепак е доволно - рече Ѓоко и до-

даде дека со парите од настапите и од продажбата на бисерите може да си дозволи сè што е потребно за убав живот, за него и за неговото семејство. - Настапите ми се доволни за живот, додека приходите од бисерите ги трошиме за мал луксуз. Има многу работи што сум ги купил кои се вредни во материјална смисла на зборот. Од некоја добро направена зделка знам да купам комфорен, голем, луксузен автомобил или автомобил за мојата сопруга, работи за домот,

Дани ќе креира часовници Поп-пејачката Дани Димитровска денеска на улица Македонија ќе држи креативна работилница како заштитно лице на реномираната линија часовници „Своч“. На својот профил на „Фејсбук“, Дани ги повикува своите обожаватели да присуствуваат и заедно со неа да генерираат идеи за најголемиот часовник на Балканот. Со почеток во 11 часот, присутните со Дани ќе можат да чкртаат, бојат и да пренесуваат урбани пораки. Преку оваа работилница воедно треба да се создаде првиот македонски часовник од оваа марка. По својот минатогодишен обид да дизајнира обувки, таа сега ќе се обиде и со часовниците.

но нешто што ми е највредно што досега сум го купил е синтисајзерот што го купив за првиот роденден на мојата прва ќерка Анастасија со желба таа еден ден да научи да свири на клавијатури и да биде музичар како тато - вели Ѓоко. Ѓоко Танески пред пет месеци вторпат стана татко. Доби уште една ќерка и сега ужива во татковската љубов, но подготвува и нова песна, албум, видеоспот и интересна соработка со особено позната група.

Ријана ќе игра во „Брзи и бесни“ Пејачката Ријана ќе толкува улога на негативец во шестото продолжение на филмот „Брзи и бесни“. Ријана, наводно, ги импресионирала сценаристите со своето деби во филмот „Воен брод“. - Нејзиниот лик е опасен и не зема заробеници. Тоа е чекор напред за неа и би можело да à донесе поголеми актерски улоги во акциони филмови - изјави неименуван извор. Ријана во филмот за автомобили и за улични трки ќе игра со Вин Дизел и со Двејн Џонсон, а филмот ќе почне да се снима следниот месец.


МОЗАИК

Петок, 4 мај 2012 година

ФОТО ВЕСТ

БЛАГОДАТИ ОД „ФОТОШОП“

37

Хелен Мирен гостинка во Карлови Вари Британската актерка Хелен Мирен ќе биде гостинка на годинашниот Меѓународен филмски фестивал во чешкиот град Карлови Вари. На 47. по ред манифестација што ќе се одржи од 29 јуни до 7 јули годинава, на Мирен ќе à биде врачен „Кристален глобус“ за исклучителен уметнички придонес во светската кинематографија. - Моментално, таа е целосно зафатена со работа на филмот за животот на Алфред Хичкок, во кој игра и Ентони Хопкинс, а во кој таа ја игра улогата на неговата сопруга Алма - изјави уметничкиот директор на фестивалот, Карел Ох. Шеесет и седумгодишната Мирен е добитничка на „Оскар“ за главна улога во филмот ,,Кралица“.

На овие фотографии јасно се гледа што сè може да промени програмата „фотошоп“. Мадона ригорозно се грижи за својот изглед, но сепак не може да го сопре природниот процес на стареење. Вака изгледа таа пред и по употребата на „фотошоп“.


38

ФЕЉТОН

Фељтон

Петок, 4 мај 2012 година

(8)

Евлија Челеби е еден од најголемите светски патописци. Објавуваме извадоци од книгата „Евлија Челеби за Македонија“, издание на „Слово“ од Скопје, во која тој пишува за македонските градови, културата, економските, општествените и политичките карактеристики на градовите низ кои патувал

До Крива Паланка се доаѓа тешко

Крива Паланка Во 17 век повторно ја изградил Бајрам-паша, везир на султанот Мурат Четвртти. Заради страшната Крива Река, полна со стапици, тешко се минува од ајдуци. Има рудници за железна руда. Се влегува низ капија чијашто околина е 800 чекори. Има врата отворена кон кибла, магацин за муниција, амбари за разни потреби, де сет топа од видот „шахи“, 200 не фери и диздар. Вратата и ѕидините на тврдината се на мошне високо ме сто и има свој карпест ендек. Внатре во тврдината има 50 куќи, една џамија и мехтерхана. Секоја ноќ се свири за време на стража и се изведува банк-и Мухамед. Заради тоа што ме стото е не сигурно, мутевелијата во исклучителни случаи има овластување да изрекува дури и смртни казни. Со своите 150 луѓе тој може да доне сува наредби чие исполнување е неодложно. Надвор од тврдината има 800 куќи, покриени со ќерамиди, штици или трска, како и една џамија, 50 месџиди, еден голем карвансарај-ан и еден мал амам, кој е мошне пријатен. Секоја ноќ во анот за секој оџак се изне сува по една бакарна синија јадење и по

еден оброк сточна храна за стоката на секој човек кој пре стојува во истиот. Има доволен број дуќани. Во речиси сите се изработуваат предмети од желе зо. Во оваа касаба по стојат добри мајстори-ковачи. И овде се вади железна руда. Целиот народ учествува во вадењето на железното благо. Воздухот е пријатен, додека за водата не може да се каже истото оти минува над железна руда. Планината Крива Река Се наоѓа меѓу Кратово и Крива Паланка и со својот врв

речиси се потпира на небо. Има високи стебла. Слични може да се сретнат само на планината Черник и Ота. На оваа висока планина нема рудник за желе зо. На самиот врв се наоѓа христијанска црква, за чијашто старост сведочи и нејзината зграда. Монасите во истата ги пречекуваат многубројните по сетители во стотици конаци во чиишто спални се по стелаат душеци изработени од ретко платно. Во овие конаци секоја ноќ пре стојуваат околу 200 патници кои доаѓаат пеш или на

коњи, на кои им се изне сува јадење и пијалаци. Чуден е обичајот, според кој на секој го стин на заминување му се дава и подарок. Судење во Крива Паланка При повторното враќање во Крива Паланка (Бајрам-паша), бев го стин на судот. Пред сите членови од државниот ајан беше прочитана наредбата на пашата. Открив дека Касим-ага, кој бил во исто време и диздарага, а и мартолоз-ага, всушност, е катиљот, односно убиецот на претходно убиениот мутевелија на Бајрам-паша. Со одобрение од судот, диздарот и Касим-ага ги затворивме во железен кафез. Меѓу викотници и плач, преку по средници се одреди на сирачињата од убиениот мутевелија Махмуд-ага да им бидат исплатени по 5, на пашата 10, на нашиот ќетхуда 2, на кадијата 1 и мене 7 ќе сиња акчиња, а на моите придружници едно ќе се акчиња. Откако ги смирив тужителите и тужените, сите судски документи ги пратив во Софија. Откако Касимага излезе од затвор, јас тргнав на југ, преку убави села (Теманица) и втасавме во Клисели (Свети Николе), каде што преноќивме. Одовде дојдовме во Велес.


СПОРТ

Петок, 4 мај 2012 година

39

ВО ФИНАЛЕТО ВО ШТИП ГО СОВЛАДАА РАБОТНИЧКИ

Ренова се потпиша на пехарот од Купот

„Гипсарите“ со 3-1 го совладаа Работнички во финалето што го следеа рекордно мал број гледачи

Т

имот на Ренова е победник на 20. издание на фудбалскиот Куп на Македонија откако во финалниот меч што се одигра во Штип го совлада Работнички со 3-1. Со ова Ренова влезе во одбраното друштво на македонски клубови, кои во своите витрини го имаат пехарот од најмасовното фудбалско натпреварување, а нивното име е изгравирано на големиот преоден пехар. Тренерот Влатко Ко стов не го криеше задоволството по освоениот трофеј, во финалето што се одигра пред рекордно мал број гледачи. - Пехарот во Купот на Македонија е најдобра награда за нашата напорна работа во изминатиот период и доаѓа како продолжение на шампионската круна што Ренова ја освои пред две години. Можам само да им че ститам на фудбалерите за добрата игра, за мене беше по себна чест што победив во финале што се одигра во мојот роден град Штип – изјави Влатко Ко стов. Ренова го отвори резултатот во 13. минута и најави дека го сака трофејот од Купот во своите витрини. Муарем Бајрами ја погоди мрежата на Дамјан Шишковски откако скокна највисоко во шеснае сетникот на „романтичарите“ и со удар со глава ја сме сти топката на вистинското ме сто. Седум минути подоцна, Фисник Нухиу про-

пушти огромна шанса да зголеми на 2-0. Работнички, сепак, не се предаде така лесно и на почетокот на вториот дел израмни на 1-1. Во 53. минута, Тодоровски одлично помина по десната страна, упати центаршут, а Маневски стрелаше прецизно. Во тие моменти „романтичарите“ ја презедоа иницијативата, но Ренова ги пре сече. Во 65. минута Нухиу асистираше до Душан Симовски, тој излезе сам пред Шишковски, ја упати топката над него и повторно им до-

не се водство на „гипсарите“. Тоа беше нов удар за Работнички, по кој немаа сили да се вратат во игра, а во самата завршница од мечот Арџен Гафури го по стави конечниот резултат, 3-1. Пре од ни от пехар на капи те нот на Ре нова, Фисник Нухиу, му го предаде градоначал ни кот на Штип, Зо ран Але ксов, а „гип са ри те“ из бо ри ја плас ман во ква ли фикациите за Лигата на Европа идната се зона.

Тенисерите на дуел со Црна Гора во Дејвис-купот Најдобрите македонски тенисери дене ска ги продолжуваат настапите во Софија, во Третата евроафриканска зона од Дејвискуп. По стартниот триумф над Ерменија, на ред е дуелот со Црна Гора. Доколку слават и против Црногорците, нашите тенисери ќе се пласираат во плејофот и со уште една дополнителна понуда ќе можат да се

изборат за еден ранг погоре, враќање во Втората евроафриканска зона. Имаме ква литет за да ги совладаме и Црногорците. Селекцијата е подмладена, а тоа ни дава право да веруваме дека можеме да оствариме успех - вели Предраг Русевски, кој е најискусен во македонската репрезен-

тација во Дејвис-куп. Тој за последен пат настапува во нашиот тениски национален тим, а од идната година најверојатно ќе ја преземе улогата на државен капитен. Во поединечните мечеви и на денешниот дуел со Црна Гора треба да настапат Томислав Јотовски и Шендрит Деари.


40

СПОРТ

Петок, 4 мај 2012 година

ПО ЧЕКАЊЕ ОД 20 ГОДИНИ, МЗТ СКОПЈЕ СТАНА ШАМПИОН НА МАКЕДОНИЈА

Титулата пристигна

„Металците“ го совладаа Фени индустри со 4-1 во финалната серија и го симнаа тимот од Кавадарци од тронот на македонската кошарка

П

Стеван ЦАНЕВСКИ

о долго чекање од цели 20 години, навивачите на МЗТ Скопје, конечно, дочекаа да се израдуваат на првата шампионска титула на овој тим во македонскиот шампионат. Проектот со неколкуте силни спонзори експресно вроди со плод, па „металците“ во првата сезона предводени од тренерот Александар Тодоров успеаја да ја урнат „клетвата“ и да ја доне сат титулата во скопската населба Аеродром. Во големото финале МЗТ Скопје беше подобар од Фени индустри успевајќи да ги совлада актуелните прваци со 4-1 во победи и да го симне кавадаречкиот тим од тронот на македонската кошарка, која сега има нов владетел. „Металците“ стигнаа до последната победа на го стински терен успевајќи да слават со 73-81 и во Кавадарци да ја почнат прославата, која продолжи во скопската населба Аеродром. Интересно е што тој последен меч почна очајно за „металците“, кои по неполни

пет минути игра имаа негатива од огромни 17-2. Мијајловиќ со тројка ја прекина серијата на Фени од 15-0, по што МЗТ резултатски почна да се враќа во мечот, за во втората четвртина да направи и цело сен резултат ски пре сврт и да дојде до предност што искусниот со став на Александар Тодоров знаеше како да ја задржи до самиот крај. Игор Мијајловиќ беше најпрецизен во овој голем триумф на „металците“ со 21 поен, капитенот Грнчаров по стигна 15, додека Тодор Гечевски го заврши мечот со 16 поени и пет скока. - Благодарност до моите кошаркари, ова сигурно е најдобрата група играчи што ја имам тренирано во кариерата. Сакам јавно да им се заблагодарам на сите спонзори на клубот, на претседателот Бо силков, директорот Војновиќ и на оној што е најзаслужен за овој сериозен про ект градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски. Ниту овие кошаркари се најдобрите што некогаш играле за МЗТ ниту, пак, јас сум најдобриот тренер што не-

ГЕЧЕВСКИ НАЈДОБАР ВО ФИНАЛНАТА СЕРИЈА

Репрезентативниот центар Тодор Гечевски сосема заслужено ја доби наградата за најкорисен кошаркар во финалната серија меѓу Фени индустри и МЗТ Скопје. Токму со ангажманот на овој искусен кошаркар играта на МЗТ се крена на едно повисоко ниво, а Гечевски ги прикажа најдобрите партии кога беше најпотребно, во битките за шампионскиот трофеј. Тој ја заврши сезоната како најдобар поентер на „металците“ со просек од 15,5 поени по натпревар, воедно е и најдобар блокер на МЗТ, а сезоната ја заврши како втор најдобар скокач, трет асистент и „крадец на топки“.

когаш работел со овој тим. Затоа, сакам да им се заблагодарам на сите оние пред мене, играчи и тренери, што работеле напорно и го довеле МЗТ Скопје на ова ниво. За крај, морам да го поздравам тимот на Фени индустри, кој ни беше до стоен ривал во текот на целата сезона - истакна Александар Тодоров. Еден од најсреќните по големиот триумф беше капитенот Тони Грнчаров, кој со одлична игра во втората четвртина придоне се експресно да биде стигната предно ста на противникот. - Јас живе ам во Аеродром и многу добро знам од колкаво значење е оваа титула за сите нашите навивачи. Затоа, овој трофеј им го по светувам на сите аеродромци, кои ни даваа поддршка и кога работите не одеа онака како што по сакувавме - порача Грнчаров.


СПОРТ

Петок, 4 мај 2012 година

во Аеродром

41

Во Сан Антонио не се слуша џез Кошаркарите на Јута џез се надеваа на изненадување на еден од двата меча на гостински терен против Сан Антонио спарс во рамките од плеј-офот во НБА. Сепак, „џезерите“ не само што не успеаја во своите намери туку и претрпеа нов убедлив пораз од најдобриот тим во Западната конференција, со огромни 114-83. - Ова е срамно. Знаеме дека можеме да играме далеку подобро, но никако не успеваме да влеземе во ритам - разочарано изјави кошаркарот на Јута, Ал Џеферсон. Индијана премногу лесно славеше на гостувањето кај Орландо со 74-97 покажувајќи дека „магичните“ без Двајт Хауард во составот не се тим од кој треба да се стравува. Дени Грејнџер со 26 поени беше најпрецизен во таборот на Индијана, додека центарот Рој Хиберт стигна до дабл-дабл од 18 поени и 10 скока. Мемфис израмни на 1-1 во серијата со ЛА клиперс откако славеше со 105-98 во вториот меч од оваа плејоф-серија. Домаќините ја научија лекцијата од претходниот меч кога прокоцкаа негатива од дваесетина поени, па овојпат со цврста игра во одбраната во клучните моменти си ја задржаа предноста и стигнаа до победа. Руди Геј со 21 поен беше најпрецизен кај Мемфис.

Самарџиски одличен против ЦСКА Москва

ПРОСЛАВУВАА ВО ПАНОРАМСКИ АВТОБУС Управата на „металците“ беспрекорно ја имаше организирано прославата на историскиот успех, па така кошаркарите на МЗТ пристигнаа во населбата Аеродром, пред ТЦ „Бисер“, во автобус со отворен покрив. Повеќе од 2.000 навивачи останаа до раните утрински часови за да ги пречекаат новите локални херои што ја донесоа првата шампионска титула во клупската историја, а шампионската забава продолжи и синоќа, со прославата што беше организирана во новиот парк меѓу населбите Аеродром и Ново Лисиче.

СЛЕДЕН ПРЕДИЗВИК Е АБА-ЛИГАТА

„Металците“ имаат причина за славење, но веднаш по стивнувањето на еуфоријата погледите ќе бидат свртени кон следната сезона и настапот во регионалната АБА-лига. МЗТ Скопје е првиот македонски клуб што ќе има можност во ова натпреварување да ги одмери силите со гигантите од поранешна Југославија, како Партизан, Унион Олимпија, Цибона... - Ова беше навистина напорна сезона, најпрвин сакам добро да се одморам, а потоа со мислите ќе се насочам кон она што нè очекува во новата сезона. Едно е сигурно, не планираме да играме само епизодна улога во АБА - истакнува тренерот Тодоров.

Македонскиот репрезентативец Предраг Самарџиски може да се пофали со одличен настап во дресот на Литвос Ритас во пресметката со ЦСКА Москва во полуфиналето од ВТБ-лигата. Самарџиски беше фантастичен во дуелите со ѕвездите на рускиот кошаркарски гигант завршувајќи го натпреварот со 15 поени, три скока и една блокада, но, за жал, и тоа беше недоволно за Литвос да приреди изненадување и да го елиминира големиот фаворит од ова регионално натпреварување. Литванскиот тим беше достоен ривал сè до самиот финиш кога искуството на кошаркарите на ЦСКА се покажа како пресуден фактор за овој тим да одигра одлично во последните три-четири минути и да стигне до триумф од 79-72. Во финалето од ВТБлигата нема да игра ниту еден Македонец откако своите настапи во ова натпреварување ги заврши и Владо Илиевски со тимот на Локомотив Кубан. Искусниот македонски плејмејкер со својата екипа беше поразен од Уникс Казан со минимални 87-86, меч во кој Илиевски потфрли постигнувајќи само три поени со една погодена тројка од пет обиди.


42

СПОРТ

„Кралевите“ се вратија на тронот во Шпанија Фудбалерите на Реал Мадрид и официјално стигнаа до 32. шампионска титула во клупската историја откако на гостински терен го совладаа Атлетик Билбао со 0-3 и на две кола до крајот ја задржаа недостижната предност од седум бода во однос на второпласираната Барселона. Гонзало Игуаин ја отвори серијата голови во Билбао, пред Озил и Роналдо да ја запечатат судбината на домаќините, кои ги чуваа силите за финалето од Лигата на Европа против Атлетико Мадрид. - Ова ми е најтешката титула што ја имам освоено во кариерата. Горд сум што се искачуваме на тронот на шпанскиот фудбал, сметам дека и фудбалерите на Барселона ќе признаат оти Реал заслужува да биде шампион оваа сезона – изјави тренерот на „кралевите“, Жозе Мурињо. Португалецот со овој трофеј стана еден од ретките тренери што успеале да станат шампиони во четири различни земји откако претходно беше најдобар и во татковината (со Порто), во Англија со Челси и во Италија како кормилар на Интер. Тој влезе во друштвото на Џовани Трапатони и на Ернст Хапел, кои, исто така, имаат вакво достигнување.

Меси го надмина и Герд Милер Лионел Меси остана без трофеите во Примера дивизион и во Лигата на шампионите, но аргентинскиот ас продолжи да ги урива рекордите со својата неверојатно ефикасна игра сезонава. Со трите гола што ги постигна при триумфот од 4-1 над Малага, неповторливиот Аргентинец стигна до бројката од 68 погодоци во сите натпреварувања оваа сезона, со што Меси успеа да го надмине дури и рекордот на Герд Милер, кој пред точно 40 години беше стрелец на 67 гола во дресот на Баерн Минхен. - Меси е навистина неповторлив играч и доколку некој требаше да ми го урне рекордот, мило ми е што тоа ќе биде токму Аргентинецот. Убаво беше да се биде рекордер овие 40 години, но таквите остварувања постојат за да бидат урнати. Јас ќе бидам еден од првите што ќе му честита на Лео доколку го надмине мојот рекорд – најави Герд Милер пред мечот Барселона – Малага, на кој аргентинскиот ас со хет-трик успеа да го урне неговиот долгогодишен рекорд. Воедно, Меси сега е во водство и на листата на стрелци во Примера дивизион, каде што има постигнато 46 гола, два повеќе од Кристијано Роналдо.

Петок, 4 мај 2012 година

ПОЗНАТАТА РУСКАТА ГОЛМАНКА ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА

Суслина го засилува ЖРК Вардар?

Искусната руска голманка е едно од новите имиња што се споменуваат во најавениот нов проект во женската екипа на Вардар

Г

олманката на руската репрезентација и на Ростов Дон, Ина Суслина, од следната сезона може да застане на голот на ЖРК Вардар. Пред десетина години не се реализира трансферот на Суслина во Кометал ЃП, но руската ракометарка, по сè изгледа, патот ќе ја доне се во Скопје. Во фаза на реализација е нов проект во женската екипа на Вардар зад кој стои финансиски моќен руски спонзор. Според најавите, скопскиот тим за наредната сезона ќе биде засилен со седум руски ракометарки. Иако од Вардар засега не се соопштуваат имиња, рускиот коментатор на натпреварот меѓу Ростов Дон и Лада Тољати најави дека Суслина од следната сезона ќе игра во Македонија. Триесет и тригодишната голманка со руската репрезентација има сребрен медал од ОИ во Пекинг, шампионска титула од СП 2007, сребро од ЕП 2006 и бронза од ЕП 2008, на кое Македонија беше домаќин. Поголемиот дел од клупската кариера Суслина ја помина во руски клубови, а само три сезони играше во данскиот ГОГ Гудме, од 200 до 2007 година. Суслина е една од најдобрите ракометни голманки во Европа и нејзиниот трансфер во Вардар би значел големо засилување за скопскиот тим. - На ред ната неде ла ќе има ме офи ци јално прет ставување на про ектот и на засилувањата на Вардар за следната се зона.

Ќе имаме неколку руски ракометарки, но за се га не би споме ну вал ими ња – из ја ви вчера тренерот на Вардар, Ристо Магдинчев, кој е и главен координатор на новиот про ект во скопскиот тим. Вардар подготвува тим што треба да му биде конкурентен на актуелниот шампион Металург, но има амбиции во наредните години да игра значајна улога и во регионалната лига, но и во европските купови. Освен реконструкцијата на сениорскиот тим, проектот вклучува и формирање младински и јуниорски школи. Во стручниот штаб на Вардар ќе бидат вклучени и дел од поранешните репрезентативки и ракометарки на Кометал ЃП. Б.Б.П.

СПОНЗОРОТ ЌЕ ГО ВИВНЕ И РАБОТНИЧКИ

Спонзорот кој треба да го издигне женскиот тим на Вардар на европско ниво, ќе вложува и во македонскиот машки ракомет. Неофицијално, интересот е насочен кон екипата на Работнички. Клубот кој е еден од најстарите спортски брендови во Македонија, сезонава настапуваше во младинската лига. Но, тенденцијата на новиот руски спонзор е да се направи силен тим кој ќе може достојно да им парира на моментно водечките клубови во машкиот ракомет, Металург и Вардар про.


ИНФОРМАТОР

Петок, 4 мај 2012 година

ВРЕМЕПЛОВ

ХОРОСКОП

- Денеска е Светски ден на борба против астмата 1903 - Во селото Баница, Серско, Егејска Македонија, во борба против османлиската војска загина Гоце Делчев, еден од најголемите идеолози на народноослободителното движење на македонскиот народ кон крајот на 19 и во почетокот на 20 век. Роден е во Кукуш, Егејска Македонија, на 4 февруари 1872 година. 1912 - Кај селото Фариш, во Дреновската Клисура, Кавадаречко, од турските банди подмолно е убиен Пере Тошев, македонски револуционер и еден од основоположниците на ТМОРО во Битолскиот револуционерен округ и учесник во Илинденското востание од 1903 година. Роден е во Прилеп, во 1865 година. 1928 - Роден е египетскиот државник Хосни Мубарак, претседател на Египет од 1981 година, по убиството на Анвар ел Садат. 1929 - Родена е американската актерка со холандско потекло Еда фан Хемстра Хепберн, позната како Одри Хепберн, амба-

садор на добра волја на УНИЦЕФ. Играше во филмовите „Празник во Рим“ (Оскар), „Појадок кај Тифани“, „Сабрина“, „Војна и мир“, „Љубов попладне“ и други. 1970 - Американската Национална гарда уби четворица и повреди 11 студенти од Универзитетот „Кент“ во државата Охајо кои демонстрираа против Виетнамската војна. 1979 - Во Скопје умре Бранко Заревски, македонски поет, критичар и еден од доајените на македонското новинарство. Роден е во Битола, на 19 ноември 1920 година. 1980 - Во Љубљана умре Јосип Броз Тито, претседател на по-

ранешна Социјалистичка Федеративна Република Југославија, претседател на Сојузот на комунистите на Југославија, маршал на Југославија и врховен командант на вооружените сили на СФРЈ. Роден е во селото Кумровец, Хрватско Загорје, во 1892 година. 1993 - Република Македонија и ПТТ-управата се примени во членството на Меѓународната унија за телекомуникација -

21.03 19.04

Овен - Верувајте à на својата интуиција, таа ќе ве однесе до успехот. Иако имате одлична идеја за реализација на плановите, внимавајте како се изразувате за да не бидете погрешно разбрани. Совет: бидете физички поактивни, тоа ќе ви годи.

20.04 20.05

Бик - Секогаш сте чекор пред вашите колеги, а тоа позитивно влијае на вашата кариера, но предизвикува револт и нетрпение кај колегите. Имате целосна поддршка од партнерот. Совет: зрачите со позитивна енергија, продолжете така.

21.05 20.06

Близнаци - Бидете подискретни во комуникацијата со пријателите. Иако се обидувате да ги подобрите работите, сепак ненамерно ја влошувате ситуацијата. Совет: еден ваш пријател е во лоша финансиска ситуација, помогнете му.

21.06 22.07

Рак - За своите неуспеси виновни сте самите. Не обвинувајте ги другите зашто решението на проблемите лежи во вас. Избегнувајте деструктивно однесување пред партнерот. Совет: отфрлете ги непотребните грижи и нервози.

специјализирана организација на ООН во областа на телекомуникациите со седиште во Женева. 1999 - Во Охрид умре Трајан Мартиновски, македонски поет и есеист. Првата книга поезија што ја објави во 1982 година е „Премолчено време“, а последниот негов труд, објавен во 1999 година, е „Златен венец на спомените“. Роден е во селото Нерези, струшко, на 19 февруари 1951 година. 2001 - Во Скопје умре Васка Илиева, една од најпрочуените пејачки на македонски народни песни. Родена е во Скопје, во 1927 година. 2002 - При урнување на нигериски патнички авион во градот Кано во Нигерија загинаа 148 луѓе. Во авионската несреќа загина и нигерискиот министер за спорт, Ишаја Марк Аку. 2003 - Швајцарецот со индиско потекло Дани Бекман е примен во Швајцарската гарда, единица која го чува папата, како прв нејзин припадник кој не е белец. 2005 - Најмалку 60 луѓе загинаа, а повеќе од 150 се повредени во напад на бомбаш-самоубиец во ирачкиот град Ербил. 2007 - Почина американскиот космонаут Волтер Марти Шира, единствен кој летал во вселената со сите три типа американски вселенски бродови, трет кој ја обиколил Земјата и петти американски космонаут воопшто.

23.07 22.08

Лав - Денеска ќе имате успех на сите полиња, а тоа ќе ви донесе психолошко олеснување и задоволство. Сепак, позитивната енергија насочете ја во вистинска насока. Совет: здравствената состојба не ви е особено добра, консултирајте лекар.

23.08 21.09

Девица - Целосно сте ориентирани кон правење планови за иднината, а во реалноста не правите ништо. Имате идеална можност да поентирате на работа, затоа дејствувајте брзо. Совет: посветете му поголемо внимание на партнерот.

22.09 23.10

Вага - Благодарение на шармантноста која е составен дел од вашиот карактер, сите сакаат да бидат во вашето друштво. Совет: вистинско време е социјалниот живот да го ставите во мирување и да посветите поголемо внимание на приватниот живот.

24.10 21.11

Скорпија - Психолошкиот притисок веќе е дел од вашето секојдневие, но доколку продолжите така, ќе имате сериозни здравствени проблеми. Направете селекција, за некои работи нема потреба од нервоза. Совет: не заострувајте го односот со партнерот.

43

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР Денеска е Свештеномаченик Јануариј и други Историската сцена на која се појавува овој свештеник и маченик е Римската Империја и времето на владеењето на Диоклецијан. Во тоа време Јануариј бил епископ во Италија, во Кампања. Јануариј бил изведен на суд заедно со некои други христијани од локалниот управник Тимотеј, а потоа испратен во град Путеол. Таму христијаните требало да бидат предадени на ѕверовите за развеселување на локалната градска толпа. Но, како и во времето на Даниил, наместо храна, гладните ѕверки во овој човек видоа светилник на светот, па дојдоа до него и се умилкуваа. Поразен од ова, управникот ги изведе Јануариј и останатите христијани надвор од ѕидините на Путеол и ги обезглави. Моштите на овој свет епископ беа подоцна пренесени во Неапол.

КАТОЛИЧКИ КАЛЕНДАР Денеска е Св. Флоријан Живеел во третиот век. Бил воспитан во христијански дух. Му се посветил на војничкиот сталеж, а подоцна се повлекол во граѓански живот и станал канцелар на римскиот заштитник. Како војник и како граѓански службеник се одликувал со добрина кон сите луѓе. За време на владеењето на царот Диоклецијан бил измачуван.

22.11 21.12

Стрелец - Негативно сте изненадени од провокациите на една личност која ви е многу блиска. Тоа кај вас предизвикува револт и желба за отворен конфликт. Совет: денеска ви претстои една убава средба, која кај вас ќе ги раздвижи емоциите.

22.12 19.01

Јарец - Вашите изјави и коментари секогаш предизвикуваат бурни реакции, па затоа внимавајте што зборувате. Вниманието од спротивниот пол кај вас секогаш предизвикува возбуда. Совет: опуштете се во друштво на добри пријатели.

20.01 18.02

Водолија - Сега плаќате за погрешните чекори што ги правевте во минатото. Мора да бидете појаки, за краток период работите ќе тргнат во добра насока. Совет: за да дојдете до вистината, отворено разговарајте со сите блиски луѓе.

19.02 20.03

Риби - Однесувањето на претпоставените воопшто не ви се допаѓа, а тоа отворено ќе го кажете и затоа ќе се соочите со низа проблеми на работа. Исто мислење имаат и колегите, но се плашат да кажат. Совет: ви претстои убав викенд, кој ќе ве релаксира.


44

ИНФОРМАТОР

Петок, 4 мај 2012 година

„Огледалце, огледалце“ Жанр: авантура, комедија, драма Режија: Тарсем Синг Почеток: 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, 20.00 и 22.00

ДРАМСКИ ТЕАТАР „Олово на перница“ Автор на текстот: Венко Андоновски Режија: Димче Николовски Почеток: 20.00

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА „1+ 1 Живот и љубов низ македонската историја“ MUNICIPiVM STOBENSIVM – Римска монетарница во Стоби МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ „Black & White Serbia“ - Жељка Момиров, Љубомир Вучиниќ и Владимир Ристивиевиќ „Орнаменти“ - Атанас Атанасоски

КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Џон Картер“

КИНО „РАМСТОР“ сала 1 „Мегамајнд“ Жанр: анимација Режија: Мекграт Почеток: 10.15, 12.15, 14.00

Жанр: акција, авантура Режија: Ендру Стентон Почеток: 15.00 и 17.30 „Скопје ремикс“ Жанр: драма, комедија, акција, анимација Режија: група автори Почеток: 20.00 и 22.00

Полиција Брза помош Противпожарна бригада

Отворен од вторник до недела од 10.00 до 18.00

192 194 193

КОМУНАЛНИ УСЛУГИ Топлификација 3076-200 Електро – Скопје – дежурен диспечер 3161-454 Служба за наплата 3116-099 Улично осветлување 2622-789 Водовод и канализација – дежурна служба 3073-010 Водовод 3163-240 Оџачарски услуги 2440-293 Пламен 2650-230 Организација на потрошувачите 3212-440 Комунална хигиена 3216-644 ЗДРАВСТВЕНИ ОБЈЕКТИ Клиничка болница 3147-147 3283-000 Воена болница Градска општа болница 3087-400 Гинекологија и акушерство – Чаир 2611-033

„Жуќко“ Жанр: играно-документарен Режија: Гордан Матиќ Почеток: 16.00, 18.00, 20.00, 22.00 сала2

Поликилиника Букурешт 3064-088 Поликлиника Јане Сандански 2469622 Неуролошка клиника 3147-342 Институт за белодрбни заболувања 3035-822 Институт за трансфузиона медицина 3226-923 Ремедика 2603-100 Систина 3099-500 Свети Лазар – гинеколошка болница 5112-016 Неуромедика 2042-323 Авицена – лабараторија 3179-001 Адриалаб 3296-925 Фармахем – биохемиска лабараторија 2031-905 Мак Медикус 3224-445 Неуропсихијатриски центар Др. Павлов 3236-667 Рендген дијагностика 3110-003 Центар за стерилитет 3213-697 Центар за сколиозии 3212-353 Национална СОС линија 15700 СОС телефон за помош од дрога 0800 11 444 СОС телефон за деца и

КУЛТУРНО-ИНФОРМАТИВЕН ЦЕНТАР Изложба на Владимир Симеонов МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Постојана поставка ИЗЛОЖБИ МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И САМОСТОЈНОСТ, МУЗЕЈ НА ВМРО И МУЗЕЈ НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИСТИЧКИОТ РЕЖИМ

младинци 0800 12222 СОС превенција од трговија со луѓе 2777070 Прва детска амбасада 0800 12222 СОС превенција од ХИВ 0800 33 444 СОС Национална линија 070/141700 Сакам да знам – центар за сексуално здравје 3176950 Шелтер центар 070/520639 Кризен центар – Надеж – жртви од насилство 3173-424 Институт отворено општество 3136-400 Ветеринарна амбуланта Пет- Вет 3178-656 ПТТ СООБРАЌАЈ Будење 180 188 Информации Меѓународна ценетрала 182 Меѓуградска централа 901 Повик на сметка 1833 Точно време 185 Телеграми 186 Пријава на ПТТ дефекти 177 Федекс – брза пошта 3111-116

НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: ДАУТ-ПАШИН АМАМ, ЧИФТЕ-АМАМ И МАЛА СТАНИЦА Постојана поставка Објектите на Националната галерија работат од 10.00 до 18.00

ЕМС услуги - Од врата до врата

15000

СООБРАЌАЈ Меѓуградска 2466-011 автобуска станица Железничка станица 3164-255 Аеродром Александар Велики - Скопје 3148-333 Аеродром Свети Павле - Охрид 046 252842 Чех Ерлајнс 3290-572 Инех 3216-120 Делфина травел 3111-214 Кроација ерлајнс 3115-858 ЈАТ 3229-078 Регионален центар за управување со кризи 195 АМСМ – Помош на патишта 196 АМСМ – Инфо центар 15555 Воена полиција 3282-361 Матична служба 3117-766 Сала за венчавање 3118-250 Храм Свети Климент 3237-218 Храм Свети Димитрија 3162-919 Храм Света Петка 3238-066 Храм Пресвета Богородица 3227-165


marketing@den.mk

МАРКЕТИНГ

Петок, 4 мај 2012 година

СЕЌАВАЊЕ

45

СЕЌАВАЊЕ

ЛУИЗА ЧАШУЛЕ 1942-2002

На 4.05 се навршуваат 10 години од смртта на нашата мајка. По тој повод, во сабота, 5.05. во 11 часот, ќе го посетиме нејзиниот вечен дом на градските гробишта ‘‘Бутел‘‘.

ЛУИЗА ЧАШУЛЕ

Почивај во мир, мила мајко.

Твоите Лара, Коле, Горан, Јана

1942-2002

Вечно ќе останеш присутна во нас. Коле, Ели, Филип и Теодора

ВОДОИНСТАЛАТЕРИ

Стечајниот управник на ХЕК Југохром АД Јегуновце, во стечај, објавува

- со повеќегодишно искуство во изведба на инсталации на високоградби

на Oгласот за продажба објавен во ДЕН од 03.05.2012 година

Конктакт: 3175-175 maneva.zorica@gmail.com П О В И К До акционерите на АД „ КОНЗЕРВНА ФАБРИКА „ Струмица со кој се известуваат дека на ден 22.05.2012 година со почеток во 13 часот се свикува седница на Собранието на акционери кое ќе се одржи во управната зграда на Друштвото со следниот ДНЕВЕН РЕД 1. Разгледување и усвојување на завршна сметка за 2011 година 2. Донесување на одлука за одобрување на ставање на залог, гаранција, хипотека врз Друштвото 3. Донесување на одлука за разрешување на членови на надзорен одбор и именување на нови членовина на надзорен одбор. 4. Донесување на одлука за разрешуване на Председател на Управен одбор и именување на нов Председател на управен одбор 5. Разно На Собранието може да присуствува секој акционер лично или да овласти свој претставник со заверено полномошно на овластен нотар и да се пријават најмалку три дена пред одржувањето на Собранието. АД Конзервна фабрика Струмица

ИСПРАВКА

Се врши исправка на датумот определен за уплата на депозитот за учество на продажбата, и тоа: наместо 16.02.2012 година треба да стои 16.05.2012 година. Стечаен управник

Весникот има потреба од комерцијалисти на процент. marketing@den.mk


46

РАЗОНОДА

Петок, 4 мај 2012 година

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ ПРОГРАМА 06.45 Добро утро, Македонијо 09.00 Без рецепт 09.15 Риба – сериски филм 10.00 Дневник 10 10.20 Македонски народни приказни 10.55 Ѕвон - образовна програма 12.00 За Македонија – документарна програма 13.00 Вести 13.15 Нешто со Кате - забавна

програма 13.50 Фолковизија 15.00 Вести 15.10 Без рецепт 15.25 Документарна програма 16.15 Репортери – сериски филм 17.00 Дневник 1 18.05 Риба – сериски филм 18.31 Скопска програма информативен магазин 19.01 Македонски народни

приказни 19.30 Дневник 2 20.10 За Македонија – документарна програма 21.15 Стисни плеј - забавна програма 22.05 Репортери – сериски филм 22.50 Дневник 3 23.20 Тротоар њуз - забавна програма 23.45 Без рецепт

00.00 Нем сведок – сериски филм 00.55 Риба – сериски филм 01.15 Репортери – сериски филм 02.00 Музичка програма 03.00 Скопска програма информативен магазин 03.30 Документарна програма 04.20 Стисни плеј-забавна програма 05.10 Нешто со Кате - забавна програма 05.40 Фолковизија

07.05 Културна хроника 07.15 Подземјето на Њујорк серија 08.05 Документарна програма 08.50 Пазар и пари 09.20 Секој е ВИП 10.05 Маскирани и анонимни – игран филм 11.45 Храна и вино – емисија за гурмани 12.15 5+ 13.00 Цртан филм

13.45 Девици благороднички серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Италијанско фудбалско првенство – Магазин 16.20 Закон и ред – игран филм 17.00 Цртан филм 17.10 5+ 17.50 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести

19.00 Метео 19.05 Спорт 19.20 Аларм за Кобра 11 – серија 20.10 Девици благороднички серија 21.00 Тоа сум јас 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – серија 22.45 Монк – сериски филм 23.30 Културна хроника

23.40 Обој ме Кјубрик - игран филм 01.20 Сексот и градот – серија 01.45 Маскирани и анонимни – игран филм 03.30 Вести 04.05 Културна хроника 04.15 Тоа сум јас 04.45 Храна и вино – емисија за гурмани 05.15 ТВ серија 06.30 Вести

06.55 5 до 7 – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата 09.25 Зајди, зајди-музичка емисија 09.35 Моите џебни миленичиња – цртана серија 09.55 Ај ти замижи-емисија за деца 10.15 Топ листа – Супер ѕвезда 10.45 Во прво лице-забавна програма 11.15 Пресинг - информативна

програма 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 К-15 – дневна доза 12.30 Вкусот на традицијата 12.45 Зајди, зајди-музичка емисија 12.55 Авто стил – емисија за автомобилизам 13.15 Ајде дома-забавна програма 14.05 Моите џебни миленичиња – цртана серија 14.30 Портик – хроника на денот

15.00 Вести 15.10 Портик – хроника на денот 16.05 Кажи ако смееш – емисија 16.40 Вкусот на традицијата 16.55 Фактор здравје – емисија 17.15 К-15 – дневна доза 17.30 Вести 17.45 Пресинг - информативна програма 18.15 Овде и сега – забавно информативна програма 19.00 Вести

19.45 ВОА - Гласот на Америка 20.00 К-15 – дневна доза 20.10 Високи октани-лајф стајл шоу 20.40 Зајди, зајди - музичка емисија 22.00 Вести 22.45 К-15 – дневна доза 22.55 Голи и смешни – еротска скриена камера 23.25 Ќерката на кинескиот ботаничар – игран филм

07.00 Здраво Македонијо – утринска програма 09.00 Вести 09.10 Здраво Македонијо – утринска програма 10.00 Јунска ноќ – турска серија 10.55 Метео 5 - временска прогноза 11.00 Вести 11.10 Скршено крило - турска серија

12.00 Разделба – индиска серија 13.30 Скршено крило - турска серија 14.05 Имотот на дамата - турска серија 14.55 Метео 5 - временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот - турска серија 16.15 Љубов и одмазда - турска

серија 17.00 Јунска ноќ - турска серија 17.50 Екстра Ексклузив – забавен магазин 18.15 Метео 5 - временска прогноза 18.20 Вести 19.00 Имотот на дамата – турска серија 20.20 Величествениот – турска серија

21.30 Љубов и одмазда - турска серија 22.25 Метео 5 - временска прогноза 22.30 Вести 23.10 На турско кафе со ... забавна емисија 00.00 Миленко Неделковски шоу 01.30 Фати ме ако можеш – игран филм

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал - утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија

11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Под сенката на врбите играна серија 13.00 Топ шоп 13.20 Преживеан - реално шоу 14.20 Езел - играна серија 15.20 Бурни времиња - серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза

16.26 Бурни времиња - серија 16.45 Кај Ана - кулинарско шоу 17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Бурни времиња - серија 21.15 Езел - играна серија 22.30 Се за љубов - реално шоу

08.00 Ноди - цртан филм 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна љубов - шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно 10.00 Телешоп Бјорнер Германија 10.10 Топ шоп 10.25 Скај шоп 10.45 Бакуган - цртан филм 11.05 Пет плус - детска емисија

11.45 Така како што времето одминува - турска серија 12.35 Странски зет - турска серија 13.25 Огледало на здравјето – емисија за здравство 14.00 Телешоп Бјорнер Германија 14.10 Топ шоп 14.25 Скај шоп 14.45 Пет плус - детска емисија 15.35 Бакуган - цртан филм

16.00 Вести 16.30 Да готвиме заедно 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна љубов - шпанска новела 18.25 Пицикато-забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - турска серија 20.45 Емисија 21.45 Странски зет - турска серија

23.50 Дневник 00.25 Временска прогноза 00.27 Преживеан - реално шоу 01.00 Некој да ме чува - серија 01.45 Бекстејџ-естраден магазин 01.55 Мојата ѕвезда-забавна емисија 02.45 Кој те шиша-забавна емисија 03.30 За своја душа - забавна емисија 03.55 Журнал - реприза 05.45 Зора зори - забавна емисија 23.00 Вести - на македонски јазик 23.35 Долина на волците 00.25 Пицикато - забавна емисија 00.45 Така како што времето одминува - турска серија 01.30 Странски зет - турска серија 02.15 Емисија 03.15 Опасна љубов - шпанска новела 04.00 Игран филм


Рецепт на денот Феижоада

47

РАЗОНОДА

Петок, 4 мај 2012 година

“SAGITTARIUS”

CELOSNOTO IME NA FUDBALSKIOT TIM “INTER#

REKA VO FRANCIJA

VRKOLAK, VAMPIR (MN.)

@ENA NA STRIKO

MAKEDONSKO PLEME LENTA

Ê

D

FRANCUSKI HRONI^AR ADON

LISKUN JAPONSKI POLITI^AR KAKUEI

Ê

VID DETSKA BOLEST

M

EKS JU RAKOMETEN REPREZENTATIVEC MILE

CRTA^, ^OVEK [TO PRAVI ILUSTRACII (MN.) FRANCUSKI ASTROLOG I PROROK MI[EL SORTA SPANA]

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: l l l l l l l l l

1 кг црн грав 1 кг свинско месо 900 г колбаси 1 кг телешко месо 6 лажици масло 2 главици црвен кромид 3 чешниња лук ловоров лист малку сол

AGATA KRISTI GORA VO MIJANMAR VID ORGANSKI SOEDINENIJA

OPERSKIOT PEJA^ KARUZO NA[A PORANE[NA RAPERKA VLAST NA EPISKOP

RADIUS

STARA MERKA ZA TE@INA OTIS TORP RAZLI^EN, PODRUG GRAT^E VO KAZAHSTAN

ARTISTKATA ER@I[NIK

POND NEMIRNOST

ATLETI^AR BOLDON BIV[A HRV. ARTISTKA IRENA

PREFIKS SO ZNA^EWE: P^ELA

KOLKAV [TO E ONOJ

POLZA, DOBIVKA KANALIZACISKA “Y# CEVKA (MN.) ARTISTKA FAN^OVI] MA[KO IME (HARISIMOS)

LITIUM TURSKI POET OMER

DEL OD MIKROSKOP

^E[KO @ENSKO IME (OLINKA)

SOSTAV OD DEVET MUZI^ARI (MN.)

FRANCUSKI ISTORI^AR @OR@ PEJA^OT LUKAS

NOZDRA, NOSNA DUPKA

VID DUVA^KI INSTRUMENT VOLT

EGIPETSKI SVET BIK

GRAT^E VO PAKISTAN (NI[K) REOMIR

SELO VO [TIPSKO

GORNIOT SLOJ NA VOZDUHOT

1

@ITELI NA MAVRITANIJA

5

3

4 9 2 4 7 9 8 1 3 4 7 9 2 5 6 8 1 2 9 8 7 5 1 8 5 3 9 2

TOME ARSOVSKI

1 8 5 3 9 6 5 7 7 4 3 2 7 5 9

4 1

1 6

4

6 6 2

6 5 7 1 9

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: ILUSTRATORI, NOSTRADAMUS, TETRAGONIJA, ENRIKO, ARAKAN, R, ENA VEKO, OKA, NELA, INAKOV, P, API, ATO, TIPO, CI, KRILOV, ]AR, ISTOK, INES, LI, OKULAR, OLINA, NONETI, LEFEVR, APIS, SAKSOFON, LAKAVICA, NISK, ETAR, MAVRI, TA; SUDOKU: 1) 192 368 547, 685 741 923, 473 592 861; 921 836 754, 347 925 618, 856 417 239; 269 183 475, 718 254 396, 534 679 182; 2) 185 372 946, 364 958 172, 297 461 583; 832 697 451, 671 524 398, 549 183 627; 958 716 234, 713 249 865, 426 835 719

Гравот ставете го во вода да отстои цела вечер, а потоа сварете го. Телешкото ме со варете го околу 30 минути на умерена температура, фрлете ја водата, а ме сото исечкајте го на коцки. И свинското ме со треба да се свари, а потоа да се исечка. Колбасите се сечкаат на тркалца и се варат околу 5 минути. На врело масло испржете ги лукот и кромидот, а потоа додајте ги колбасите, свинското и телешкото месо. Потоа додајте ги зачините и оставете ја смесата уште неколку минути на умерена температура, додека течно ста не се згусне.

MODEL NA “FIAT# GRAD VO MAKEDONIJA

RUSKI BASNOPISEC IVAN DOLGA RIMSKA OBLEKA

CIRIL INGOLI^

STRANA NA SVETOT

ПРИГОТВУВАЊЕ:

MAKA, USILBA (MN.)


ЗРНЦА НА МУДРОСТА

ТИКЕТ СЕК Ј

Младите не знаат што е старост, а старите заборавиле што е младост. Ирска поговорка

Нант Арлес

Мене не ми треба пријател кој на сè што ќе кажам ќе клима со главата бидејќи тоа мојата сенка

0-2

Виена Гродиг

3+ Шамрок Даблин 4+ Локомотива З. Лучко 1 Коефициент 6.8

ВИЦОТЕКА

l

23

l

Тетово l

Гостивар

20

Куманово

24

Скопје l

23

24

26

23

l Штип

24

l Радовиш

25

l Кичево

l Неготино

25

l Кавадарци

21

24

21 l Охрид

l Делчево

Велес l

l Дебар

l Струга

25

l Кочани

28

l Прилеп

25

l Струмица

25 l Гевгелија

Битола

21

l Ресен

l

24 4 САБОТА 29

Човек што никогаш не пател, не знае ни да простува. Томас Николо Кога свеќите ќе се изгаснат, сите жени се чесни. Плутарх

Едниот вели: - Кога ќе умрам, за мене сакам да велат дека сум бил добар човек, пријател и татко! - Јас би сакал да кажат дека сум бил верен и дека вечно ќе ме помнат! - Јас сакам кога ќе ме закопуваат да речат „леле, мртовецот мрдна“! * * *

Во текот на денешниот ден ќе дува слаб ветер од северозападен правец, кој ќе се движи со брзина од три километри на час.

21

l

Господ им дава храна на сите птици, но не им ја фрла во гнездата. Индиска поговорка

Фата бере печурки, доаѓа шумарот и à вели: - Немој да ги береш овие печурки, не се за јадење, отровни се! - Знам - одговара Фата, не ми се за јадење, туку за продавање! * * * Тројца Црногорци одат на погреб кај свој другар и зборуваат помеѓу себе.

Крива Паланка

26

може да го прави подобро. Плутарх

4 НЕДЕЛА 30

Денеска ќе преовладува сончево и топло време, а во некои делови од земјата можни се послаби дождови. Во Скопје минималната температура ќе биде шест Целзиусови степени, а максималната температура ќе биде 28 степени. Видливоста ќе биде до 10 километри, а влажноста - 30 проценти. Индексот на УВ-зрачењето ќе биде шест. 7 ПОНЕДЕЛНИК 29

Бабата му вели на зетот: - Зошто постојано ме гледаш? - Затоа што кога бев мал, ме учеа дека на опасноста секогаш треба да à гледам во очи - одговара зетот.

21

Барселона

27

Букурешт

22

Будимпешта

19

Загреб

24

Софија

26

Атина

25

Приштина

20

Сараево

23

Белград

Den 05 Maj  

Dneven Vesnik Den

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you