Page 1

ЖИВОТ И ЗДРАВЈЕ

www.den.mk

vo ovoj broj

29

o

Среда 2 мај 2012 година, Година 1, број 40

цена 10 денари

Филе ќе го пречекаме со празни тефтери

4

ОТКРИЕНИ СТОРИТЕЛИТЕ НА ГРОЗОМОРНОТО УБИСТВО КАЈ СМИЉКОВЦИ

Убијците домашни, мотивите талибански Сторителите биле припадници на радикалниот ислам

2-3

Дел од нив војувале на страна на талибанците во Авганистан и во Пакистан Во полициската акција се приведени 20 луѓе Повеќето од приведените се македонски државјани ИНТЕРВЈУ СО ВЛАДИКАТА АГАТАНГЕЛ, МИТРОПОЛИТ ПОВАРДАРСКИ

Црквата не е вмровска, ама опозицијата е грешна 6-7

ПАРИ

8-9

СВЕТ

16-17

Избегната голема железничка несреќа кај Куманово Плановите на Ал Каеда спакувани во порно-филм


2

ВЕСТИ

Среда, 2 мај 2012 година

МВР ГИ ОТКРИ СТОРИТЕЛИТЕ НА ГРОЗОМОРНОТО УБИСТВО

КОМЕНТАР

Мишко ИВАНОВ

Македонија пред портите на нова рецесија Индустриското производство незапирливо паѓа веќе половина година, Македонија е пред портите на нова рецесија. За никого веќе ова не е вест иако, реално, опасноста што демне над земјава е реална. Има ли излез? Сигурно има. За почеток, Владата треба да му ги врати парите што му ги должи на стопанството само врз основа на поврат на ДДВ, а потоа да си ги подмири и другите обврски. Ако се задуши бизнис-секторот, кој и онака дише на жабри, тогаш тоа ќе значи крах за македонската економија. Владата со ребалансот најави мерки само за администрацијата. Ќе им ги зголеми платите на бирократите. На таа гласачка машинерија што се храни од нашиот трудот, а ние за возврат не добиваме речиси ништо. Слободниот економски пад на македонската индустрија несомнено ќе удри и врз порастот на економијата, токму затоа власта мора да се заузда со непродуктивните трошења и парите (ако ги има) да ги насочи онаму каде што гори. Власта итно мора му пружи помош на стопанството, тоа е на колена, во спротивно ќе го удави, а со него и сите нас. ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: „Вила Принт“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

ДЕПОНЕНТИ: Охридска банка, жиро-сметка 530-0101014688-20 Еуростандард банкa, жиро-сметка 370-0111002339-25 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач - Живко Серафимовски, Управител - Дејан Костадиноски, Главен и одговорен уредник - Коле ЧАШУЛЕ, Заменик на главен уредник - Горан ПЕТРЕСКИ, Помошник на главен уредник - Диана МЛАДЕНОВСКА Уредници: Маја Анастасова, Илија Лопарски, Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски, Александар Божиновски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Владимир Димовски Систем-администратор: Огнен Митев Редакција: redakcija@den.mk, 02/3162 666 marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

Убијците до талибански М

Катерина ГЕТЕВА

инистерството за внатрешни работи вчера соопшти дека ги открило убијците на четирите момчиња и рибарот што беа егзекутирани на Велики четврток кај Смиљковско Езеро. Извршителите биле терористи поврзани со радикалниот ислам, а дел од нив учествувале во војните во Пакистан и во Авганистан борејќи се на страната на талибанците против силите на НАТО. Во акцијата „Монструм“, ноќта меѓу понеделникот и вторникот, МВР со речиси мала армија од повеќе од 800 полицајци извршило претрес на 26 локации во околината на Скопје и привела 20 луѓе за кои се сомнева дека директно или индиректно биле поврзани со петкратното убиство што на 12 април се случи кај Железарско Езеро. Меѓу приведените има нарачатели, организатори, логистика, извршители, а се очекува сите да одговараат за тероризам. Од приведените, според МВР, некои се директни извршители на убиствата, но има и лица за кои нема податоци дека биле присутни на местото на настанот. Најголем дел од нив се македонски државјани, но полицијата засега не ги соопшти нивните идентитети. - Против припадниците на групата ќе бидат подне сени кривични пријави за тероризам. Припадниците на оваа група се лица за

кои, според информациите до кои дојдовме, имаме податок дека дел од нив војувале на боиштата во Авганистан и во Пакистан, војувале на страна на талибанците против силите на НАТО - изјави вчера Гордана Јанкуло ска, министерка за внатрешни работи. За време на претре сите полицијата пронашла поголемо количество оружје, но и литература која, всушност, ја повр зува групата со радикалниот ислам. За жртвите, Јанкуло ска вели дека не биле директно поврзани со убијците. - Нашето сомневање е дека во овој случај се работи за едно такво убиство каде жртвите не се директно во никаква врска со извршителите, меѓутоа зад кривичното дело стои намерата да се создаде чувство на не сигурност и страв кај пошироката популација - изјави Гордана Јанкуло ска. Иако станува збор за профе сионални убијци кои полицијата ги поврзува и со борбите во Авганистан и во Пакистан, сепак по петкратното злосторство сите сторители не побегнале од земјава, па вчера рано утрото завршиле во рацете на полицијата. Арачиново, Ченто и Чаир, неофицијално се населбите каде се криеле радикалните исламисти кои немилосрдно стрелале во рибарите. Според министерката Јанкуло ска, тврдењето дека двае сетте уапсени стојат зад убиството кај селото Смиљковци полицијата го базирала на материјални докази,

Уставни судии избрани со маки

Елена Гошева, Никола Ивановски и Сали Мурати се тројцата нови уставни судии. Собранието на завчерашната седница по неколку откажувања поради немање кворум, ги изгласа новите судии. Тие по свечените изјави не сакаа да одговараат на новинарски прашања во врска со обвинувањата од опозицијата дека но сат партискиот багаж уште од времето кога биле предложени за судии. За опозицијата, новите судии се дел од планот на Груевски за превласт во Уставниот суд, додека, пак, власта го бранеше нивното назначување со

образложение дека станува збор за квалитетни кадри. Сепак, во собраниската сала ниту владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успеваа да обезбедат кворум, па партиските координатори биле принудени од дома да ги викаат пратениците да дојдат на гласање. - Сакавме да ги собереме сите, па и болните ги викавме - објасни Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ. Според опозицијата, очигледно е дека се работи за уште еден напад врз Уставниот суд за неуставните про екти на власта да бидат озаконети.


ВЕСТИ

Среда, 2 мај 2012 година

3

НА ПЕТТЕМИНА РИБАРИ КАЈ ЖЕЛЕЗАРСКОТО ЕЗЕРО КАЈ СМИЉКОВЦИ

машни, мотивите

Извршителите биле терористи поврзани со радикалниот ислам, а дел учествувале во војната во Авганистан борејќи се на страната на талибанците а и „опелот“ што беше пронајден на де сетина километри од местото на егзекуцијата имал врска со сторителите на убиството. Повеќе детали за тоа како е извршено злосторството допрва ќе се утврдуваат, а во тоа треба да помогнат дополнителните вештачења на пронајдениот материјал. Сè уште не е утврдено дали радикалните исламисти го користеле запленетото оружје за да го извршат масакрот кај езерото. Дополнителните вештачења на запленетиот материјал и разговорот со осомничените за терористичкиот чин ќе ја комплетираат истрагата на полицијата, која, според МВР, сè уште трае. Поради тоа вчера не беа обелоденети информации дали некој од дваесетте

уапсени и порано учествувал во некое друго кривично дело. Во акцијата „Монструм“ учествувале 800 полицајци за да дојдат до трагата на „талибанците од Македонија“, а во истрагата биле вклучени и Управата за безбедност и контраразузнавање и Бирото за јавна безбедност. На 12 април на брегот од Желе зарско Езеро на свиреп начин беа убиени Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски на возраст од 18 до 20 години, како и Борче Стефановски (45) од скопското село Црешево. Еден ден подоцна на де сетина километри од локацијата каде беа убиени петтемина беше пронајден автомобил „опел омега“,

за кој полицијата потврди дека бил користен за транспорт на убијците. Обемната истрага на МВР траеше двае сет дена, во најстрога тајност се чуваа деталите околу истрагата, која беше проследена со многу шпекулации. Убиството кај Смиљковци беше поврзано со тероризам, обид за де стабилизација на државата, дело на странски служби кои изнајмиле платени убијци. Групата што беше уапсена вчера најдоцна дене ска треба да биде изведена пред истражен судија. МВР засега не соопштува дали зад убијците стои некоја поголема меѓународна терористичка група или, пак, тие убиството го извршиле заради нечија „локална“ агенда.

„Фридом хаус“: Тоне слободата на печатот во Македонија Македонија е во групата држави во светот каде во изминатата 2011 година бил забележан пад во слободата на печатот и е на само неколку поени од неслободните земји, објави организацијата „Фридом хаус“. Македонија на листата е зад сите земји од регионот. Во регионот на централна и источна Европа, најзначителен пад во слободата на печатот е забележан во Македонија, Украина и во Унгарија, се наведува во вчера објавениот извештај на познатата свет ска

организација за заштита на слободната мисла. Македонија останува во групата земји со делумно слободен печат, но во светски рамки падна на 115. место од вкупно 197 држави. Пред Македонија се сите земји од регионот, вклучително и Ко сово, но и голем број американски, африкански и азиски држави како Бангладеш, Хаити, Сиера Леоне, прене се „Дојче веле“. - Во Македонија бодувањето се искачи од 48 на 54 поени како резултат на падот во правната сигурност, како и на политизира-

ните одлуки на регулаторните тела и на долгиот притвор за сопственикот на водечкиот проопозициски медиум во политички мотивираниот случај за даночно затајување. Како последица на тој случај, најгледаната телевизија во земјата и уште три весници беа затворени во 2011 година - наведуваат од „Фридом хаус“. Македонија сега ја делат само шест негативни поени од границата од 60 поени која ги одвојува делумно слободните од неслободните земји.


4

ВЕСТИ

Среда, 2 мај 2012 година

` ОДИ СО УСЛОВИТЕ ОД ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НА ВЛАСТА ТЕШКО И

Филе ќе го пречекаме со празен тефтер Игор ЧАВЕСКИ

В

ладата неподготвена ќе го пречека коме сарот за проширување Штефан Филе. На една недела пред неговото доаѓање, не се исполнети најголем дел од условите што тој ги зададе во рамки на дијалогот на високо ниво меѓу Македонија и ЕУ. Вакви се процените на експертите, но и на претставниците на Унијата за тоа колку власта сработила од петте услови што Европската комисија ги по стави за време на посетата на Филе минатиот месец. Комесарот повторно доаѓа во Скопје на седми мај и според неговите очекувања, дотогаш власта требаше да ги испорача почетните резултати. Како што дознаваме од владини извори, претходницата на Филе, односно експертските тимови од Комисијата кои минатата недела беа во контрола, имала доста забелешки за темпото со кое власта ги спроведува реформите што треба да ни го олеснат патот до официјалното почнување на преговорите. Експертските мисии најголеми забелешки имаат за закочениот дијалог меѓу здруженијата на новинарите и власта околу декриминализацијата на клеветата, како и за неможно ста на Владата да ја преброи и да почне со по степено намалување на јавната администрација. Според експертите, доказ дека Владата го „преспала“ периодот меѓу двете доаѓања на комесарот е што оперативниот патоказ во кој требаше да бидат наведени конкретни рокови до кога треба да бидат завршени задачите, беше усвоен дури минатата недела.

Петар Димшо ски, поранешен државен секретар во Секретаријатот за европски прашања, смета дека со дијалогот на високо ниво Македонија, всушност, се враќа чекор назад и дека на овој начин Европската комисија сака да го задржи влијанието во Македонија бидејќи таа како да не знае што да прави со земјата откако трипати препорача почеток на преговорите за членство. - Македонија во 2009 година имаше чисто до сие во кое немаше никакви услови. Оваа ситуација многу ми наликува на враќање на условите кои ЕУ веќе еднаш ни ги зададе. Покрај тоа, нејасно е дали доколку ги исполниме овие услови кои ни ги по стави Филе, повторно ќе треба да се навраќаме на нив кога и официјално ќе ги почнеме преговорите – нагласува Димшоски. Евроамбасадорот Аиво Орав завчера изјави дека целта на дијалогот е да изврши еден вид позитивен притисок да се спроведат реформите во областите за кои двете страни се согласиле дека се потребни промени. Покрај средување на состојбата со медиумите, Филе ќе побара од власта да ја подобри ефикасно ста на право судството и неговата независност, да го зајакне политичкиот дијалог, како и да го продолжи процесот на децентрализација. Во однос на економијата, ЕУ бара власта да обезбеди услови за отворање што повеќе мали и средни претпријатија и подобрување на деловната клима. Сепак, најголемите забелешки и критики ЕУ ги има во однос на Изборниот законик. Конкретно, Комисијата бара од власта посериозно да пристапи кон ревизија на избирачкиот список и кон негово намалување. Избирачкиот список беше главна тема и на

последната средба на вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи со претставници на ОБСЕ и на ОДИХР и со амбасадорот на САД, Пол Волерс. Политичкиот аналитичар Алберт Муслиу смета дека тоа што Филе ни по стави конкретни услови и цели значи дека темпото на реформи навистина било забавено и дека Владата веќе не може да се оправдува со блокадата од Грција. - Со дијалогот на високо ниво ЕУ сака да ја држи Владата во кондиција и да не à остави про стор по стојано да споменува дека и покрај тоа што напредуваме со реформите, не може да почнеме преговори поради блокадата од Грција. Сепак, сметам дека роковите што се по ставени за исполнување на условите се премногу амбициозни - нагласува Муслиу.

Професионалните војници во пензија на 45 години Парламентот го усвои предлог-законот за изменување на Законот за служба во АРМ со кој возрасната граница за служење во армијата се подига од 38 на 45 години. Професионалните војници две години константно протестираа барајќи да се зголеми границата за служба на АРМ и на тој начин да го решат својот статус затоа што, според сега веќе поранешните законски одредби, требаше да останат на улица откако ќе наполнат

38 години. Овој закон нема да важи за веќе отпуштените војници. Пратеникот Владимир Ѓорчев од ВМРОДПМНЕ на расправата пред усвојувањето на законот потсети дека ова парламентарно мнозинство ја зголемило границата за служба во АРМ од 35, колку што беше на почетокот, на 38 години, а сега оди чекор понатаму со поместување на границата на 45 години. Опозициските партии, пак, побараа из-

мените и дополнувањата на овој закон да се однесуваат и на 150 професионални војници што во меѓувреме се отпуштени и оставени на улица, но нивниот предлог не беше поддржан од мнозинството. - Бараме да не ги поддржите овие измени. Заеднички да дојдеме до консензус. Да успееме да ги вратиме на работа овие 150 профе сионални војници- рече пратеникот Горан Минчев од СДСМ.


marketing@den.mk

Среда, 2 мај 2012 година

МАРКЕТИНГ

5


6

ВЕСТИ

Среда, 2 мај 2012 година

ИНТЕРВЈУ СО ВЛАДИКАТА АГАТАНГЕЛ, МИТРОПОЛИТ ПОВАРДАРСКИ

Црквата не е вмровска, ама опозицијата е грешна

Јас не верувам дека е погрешно ако некој гледа со позитивни очи кон владејачката партија бидејќи ние се раководиме според словото божјо, а апостолот Павле вели власта е дадена од Бога и таа власт треба да се почитува

М

Тони АНГЕЛОВСКИ

итрополитот повардарски Агатангел, кој е и ректор на Македонската православна богословија во Скопје, деновиве е актуелен по контроверзните изјави во кои ја обвини опозицијата за атак врз црквата. Во интервју за „ДЕН“, митрополитот Агатангел вели дека тој не претпочита ниту една партија затоа што црквата не дозволува партиска припадност, но не можел да го премолчи „атакот врз Македонската православна црква Охридска архиепископија од опозицијата“. Митрополитот повардарски зборува и за најновиот предлог на руската црква за решавање на спорот со СПЦ, луксузните автомобили на владиките, милионите евра од денационализацијата... Митрополитот на Руската православна црква, Иларион Алфејев, за време на посетата на рускиот патријарх Кирил на Софија се понуди да посредува во спорот меѓу МПЦ-ОА и СПЦ со тоа што на македонската црква би à се дала некаква самостојност без инсистирање на автокефалност. Дали ваквата опција е прифатлива за МПЦ-ОА? - Ние веќе имаме добиено само стојност

во 1958 година со одлука на Соборот на Српската православна црква и сè до 1967 година кога е објавена автоке фално ста на МПЦ сме биле само стојна црква. Не знам да ли некој сега повторно би се вратил во само стојност. И Нишкиот договор нудеше такво слично решение што беше одбиено од Синодот на МПЦ. Јас не верувам дека некој би се вратил назад. Сепак, јас сега зборувам во мое име, а не во име на Синодот, но мислам дека повеќето архиереи го делат мислењето дека треба да си останеме автокефални и да го чекаме периодот кога ќе дојде време да нè признаат како автокефална црква. А мислам дека се ближи и тој момент. Какви ви се сега односите со СПЦ? Има ли некакви контакти? - Нема меѓуцрковни средби. Подолго време се замрзнати одно сите и немаме никакви контакти освен приватната комуникација на некои наши по стари архиереи со некои архиереи од СПЦ. Но, мислам дека и таму полека се менуваат работите и сите не размислуваат дека ние сме расколничка црква, како што официјално изјавуваат. Тие знаат дека народот ја поддржува црквата и дека народот е, всушност, црквата. Ако нема народ, нема ни црква. Јас во неделата

служев во Валандово и таму гледам полна црква народ. И исполнета ми беше душата. Нашиот народ си ја сака својата црква. Иако по медиумите можеме да видиме текстови дека народот, наводно, бил разочаран од свештенството, од поповите, од владиците што се инсинуации што ги шират некои луѓе за да се создаде раздор наме сто да се соединиме. Тие одат кон растурање и на тоа што нашите дедовци го создале. Деновиве во јавноста бевте обвинети за создавање поделби, односно за напад врз опозицијата и за отворена поддршка на владејачката партија. Дали ваквите ставови можат да придонесат за нови поделби на верниците бидејќи тие се со различна партиска припадност? - Ниеден архиереј не е партиски определен, па се разбира не сум ни јас. Светиот архиерејски синод на една своја седница доне се одлука свештенството да не биде партиски определено токму затоа што ние, како црква, имаме верници од различни партии и не треба народот да го делиме на партиска основа. Во сите партии има верници, во сите партии има и добри и лоши. Јас не верувам дека е погрешно ако некој проговори или гледа со позитивни очи кон


ВЕСТИ

Среда, 2 мај 2012 година

владејачката партија бидејќи ние се раководиме според словото божјо, а апо столот Павле вели власта е дадена од Бога и таа власт треба да се почитува. Ние секоја власт сме ја почитува ле како црква. И СДСМ кога беше на власт ние немавме проблеми. Но, последниот Ваш настап многумина го протолкуваа како отворен атак врз опозицијата и ставање на страна на владејачката партија, а не благонаклоно гледање кон неа? - Јас не ја нападнав опозицијата, туку само кажав каква штета таа им направи на македонската црква и на македонскиот народ, односно оние што се чувствуваат христијани верници. Затоа што за времето додека Љубчо Георгиевски беше премиер, се доне се одлука во училиштата до петто одделение да се држи веронаука. Тогаш навистина сè добро почна, јас бев брегалнички владика и се сеќавам дека во мојата епархија околу 80 проценти од дечињата и нивните родители ја прифатија. Но, дојде СДСМ на власт и го укина тоа. Ајде повторно нешто се направи, но г-динот Жерновски од ЛДП, кој тогаш беше во коалиција со СДСМ, ја оспори веронауката пред Уставниот суд и овој суд токму на неколку дена пред Велигден ја прекина веронауката. Потоа, сетете се што се случуваше при обидот за изградба на црква во Скопје. Јас не знам зошто тоа го правеа и зошто уште го прават. Не нападнав никој, туку кажав што ни направиле. Од луѓето што сега се на власт немаме никакви проблеми. Од опозицијата ве обвинуваат дека власта ја купува вашата благонаклоност со проектите за изградба на цркви од буџетски пари, но и со милионите евра кои ви ги исплаќа во процесот на денационализација. Голем дел од јавноста директно го поврзува црковниот врв со владејачката ВМРО-ДПМНЕ, а веројатно има некаква причина зошто е тоа така? - Па имотите, шумите, дуќаните што од државата се одземени од црквата, тоа треба ли некој да го врати? Како на сите граѓани што се враќа. Која е таа блискост на архиереите кога должност им е да ја спроведат таа денационализација. Не е вратено само на МПЦ-ОА, туку и на ИВЗ и на многу други организации и граѓани. Државата

7

АВТОМОБИЛИТЕ НЕ СЕ НАШИ, ТУКУ НА ЦРКВАТА Кога сме кај грешките на свештенството, неколку години постојано се пишува за луксузниот возен парк на архиереите, кои се возат во „мерцедеси“ додека народот тоне во сиромаштија. Нели мислите де ка вла ди ки те треба да вни ма ва ат малку во овој дел? Се разбира, никој не бара да се возат во „фиќо“, но мора ли да парадираат во автомобили што бодат очи? - Мислам дека и тие обвинувања се неоправдани. Јас кога станав брегалнички владика, таму имаше една „лада“ што постојано се

не ми враќа лично мене или на некој друг архиереј, туку на црквите или епархиите чиј имот бил одземен. МПЦ-ОА минатата година доби еднаш десет милиони евра од процесот на денационализација, а потоа во неколкупати и други пари. За што се трошат овие пари? - МПЦ-ОА како црква не добила ништо, туку тоа се средства на црквите и на манастирите поединечно, чии имоти биле одземани. Секоја црква си ги троши парите поединечно. Јас можам да кажам за мојата епархија дека имам добиено три милиони евра и тие пари се употребуваат за изградба и за реновирање на конаци, цркви и сл. Тоа не се мои пари туку на црквите во епархијата. Велите не сте ја нападна ле опозицијата... - Видете, седум телевизии беа кога ја давав изјавата, сите седум различно дадоа. Никој не го прене се целото мое излагање. Јас повикувам на единство. Ме разбирате? Тоа што се случи во „Св. Димитрија“, да се случеше во некоја друга држава, тоа ќе беше помпезно, ќе се радуваа сите, ќе речеа еве Бог се јавува повторно. Ние веднаш удривме против чудото, против црквата... Срамота е тоа што се пишуваше. Јас повикав на едно единство бидејќи Бог, можеби, ни дава знак да се покаеме. Бидејќи до вчера живеевме атеистички, го напаѓавме Христа, се срамевме да кажеме дека сме христијани, не смееше свештеник во мантија на улица да изле зе... Јас сум сигурен

МПЦ НЕ ГО ЗАБОРАВА ВЕЈЦЕ Пред неколку години МПЦ имаше иницијатива за прогласување за маченици на загинатите бранители кај Вејце. Што се случи со иницијативата и како го коментирате тоаа што се случи пред неколку дена кога загинатите беа буквално заборавени иако тие го дадоа животот за татковината и тоа пред само 11 години? - Бог да ги прости сите што загинаа на браникот на нашата татковина. Тие никогаш нема да бидат заборавени од МПЦ-ОА бидејќи во секоја парохиска црква постојат списоци на упокоени за време на војната и ние секоја недела, секој празник кога богослужиме света литургија, се молиме за упокојување на душите на тие наши браќа што ги положија животите за Македонија. Што се однесува до прогласувањето за светители, тоа беше иницијатива од група граѓани кои веројатно не ги познаваат доволно каноните. Но, МПЦ никогаш нема да ги заборави овие јунаци.

расипуваше и јас морав на среде пат да застанувам и да ја поправам. Но, има добронамерни луѓе кои дојдоа и ми кажаа дека тоа не личи така и рекоа дека ќе ми купат автомобил. И навистина, го купија автомобилот „ауди“, тој не е мој туку подарок за епархијата. Јас си заминав оттаму, а автомобилот си остана на епархијата. Кога дојдов во Повардарската епархи ја, пак го имав пробле мот со возилото и со штедење, на кредит, купивме возило. Какво возило купивте? - На кредит купивме„фолк сваген џета“.

дека најголем дел од граѓаните, без оглед позиција-опозиција, не ги поддржува овие напади врз црквата. Македонскиот народ во срцето и во душата го но си Христа. Затоа е сочувана и државата и црквата со векови и кога било најтешко. И тие денес што плукаат по црквата, нивните родители се религиозни луѓе, да знаете. Значи, тврдите дека и Вие и МПЦОА сте еднакво блиски и со премиерот Никола Груевски и со лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски? - Да, да. Е сега може некој ми е по симпатичен како личност, како креативец итн. Но, како луѓе, ниту едниот ми направил нешто, ниту другиот. Ниту едниот ми помогнал во животот, ниту другиот. Сè сам сум се борел. Јас имам три народни црковни кујни и секој ден хранам 500 души. Ниту сум отишол кај Груевски, ниту кај Црвенковски. Има добри луѓе кои помагаат да обезбедиме еден оброк за тие на кои најмногу им треба. Да се вратиме на чудото во црквата „Св. Димитрија“. И Вие, а и некои други свештеници откако почна измивањето на фре ските, веднаш побр завте да посочите дека е тоа знак за народот да се покае. Зошто не го прочитавте измивањето како знак и до свештениците да се покајат? - Видете, во тој народ и свештенството треба да се покае. Што мислите, ние сме светители? Па, и во нас тече крв. Само Бог е без грев. И јас грешам, можеби и повеќе од Вас. Тоа важи за сите. Во наредните неколку месеци треба да се изберат нови владици во Синодот на МПЦ-ОА. Дали се потребни нови владици со оглед на тоа што нема слободни епархии и дали и овој избор повторно ќе се претвори во борба меѓу повлијателните архиереји за превласт во Синодот? - Секогаш има потреба од нови владики иако е точно дека нема празни епархии. Но, не мора да има епархии. Има цркви што имаат викарни владици, помошници на митрополитите. Е сега, ние сме мала црква и немаме многу финансиски можно сти и можеби тоа ќе биде проблем.


8

ПАРИ

Првомајски марш низ Скопје По повод Меѓународниот ден на трудот, вчера првомајски марш организираа Конфедерацијата на синдикални организации во Македонија и НСДП. Пред Собранието беше одржана прес-конференција, на која Конфедерацијата побара да бидат вклучени во социјалниот дијалог зашто, во спротивно, ќе ги повикаат сите работници да излезат на масовни протести. - За нас двата т.н. репрезентативни синдикати (ССМ и КСС) немаат легитимитет за да ги претставуваат правата на сите работници. Како е можно во услови кога платите се намалуваат, тие што работат примаат нередовна плата, а згора на сè опаѓа животниот стандард, ССМ и КСС да молчат. Затоа ние апелираме до власта да нè вклучи во социјалниот дијалог - изјави Марјан Ристески, претседател на Конфедерацијата на синдикални организации. Конфедерацијата на слободни синдикати, пак, преку проглас во име на сите работници во Македонија упатен до Владата побара подобрување на работничките права. Сојузот на синдикатите на Македонија празникот го одбележа завчера со организирање конференција посветена на психолошкиот притисок во работната средина и на последиците од него. Социјалдемократите, пак, вчера, со изјава пред ССМ. Потпретседателот на партијата, Зоран Јовановски, истакна дека дошле пред синдикатот за да видат што прави на денот на работниците. - Први мај е ден кога синдикатот треба да биде најгласен. Наместо тоа, околу нас тишина и молк на синдикатот, потенцираше Јовановски.

Среда, 2 мај 2012 година

ОПШ ТИ НА ПРИ ЛЕП ПРО ДА ДЕ 52.000 КВАД РАТ НИ МЕТ РИ ЗА

Локалните биз индустрискат

Парцелите се распродадени, отворањето на фабриките ќе чека подобри времиња, а индустрија бележи пад од 8,4 проценти

П

Наташа СТОЈАНОВСКА

ри леп ски те биз нис ме ни ку пи ја по ве ќе од по ло ви на од ин ду стри ската зо на „Ме та лец“. Си те прода де ни пар це ли одат ток му во ра це те на биз нис-еша ло нот од При леп. За про сеч на це на од 3,5 евра за еден ква дратен ме тар. ло кал ни те сто панс тве ни ци ку пи ја 52.000 ква драт ни ме три. Оп шти ната за прода де ни те 16 пар це ли ин ка си ра ше 185.000 евра во бу џе тот. Во при леп ската ин ду стри ска зо на сло бод ни оста ну ва ат уште 47.000 ква драт ни ме три рас про стра не ти на седум пар це ли. Според најавите, за шест години 2.000 лу ѓе тре ба да би дат вра боте ни во че ти ри фа бри ки за прехран бе на ин ду стри ја, три за текстил на и уште не кол ку по го ни за печатар ска ин ду стри ја, сер ви си и во ма ли про из вод ни по го ни од ме тал ната ин -

ду стри ја, што тре ба да се гра дат во зо ната. - Фирми те има ат рок да до би јат одо бре ние за гра де ње во пер и од од шест ме се ци од склу чу ва ње то на до го во рот, а по тоа, спо ред за ко нот за гра де ње, об је кти те од вто ра кате го ри ја мо ра да се пу штат во упо тре ба нај доц на за шест годи ни - ве лат од Оп шти на При леп. От та му об јас ну ва ат де ка ин ду стри ската зо на „Ме та лец“ е атра ктив на би деј ќи по крај неа поми ну ва ат два пати шта за Би тола, има со о бра ќај на клуч ка, а на 100 ме три се на о ѓа же лез нич ката ста ни ца и се та потреб на ин фра стру кту ра, вода, еле ктрична енергија, фекална и атмо сферска ка на ли за ци ја, ја има не по сред но до ин ду стри ската зо на та ка што мно гу лес но ќе се из веде и внатре. Па ри те од продаж бата ло кал ната са моу пра ва тре ба да ги иско ри сти за ин фра стру кту ра.

Избегната голема железничка несреќа кај Куманово Голе ма же лез нич ка не сре ќа ме ѓу пат нички и товарен воз е избегната вчера наутро во близина на железничката станица Романовце пред Куманово. Спо ред ин форма ци и те на „ДЕН“, нај веројатно поради неисправни сообраќајни уреди на исти коло сек биле пуштени два воза во спротивни правци. - Ние сто евме на исти от коло сек ко га од дру гата стра на на и де пат нич ки воз полн со патници. Среќа што и јас и другиот машиновозачи останавме присебни. Јас сви рев со си ре ната во знак на преду предување, а патничкиот воз застана пред нас на 100-150 ме три - рас ка жа за „ДЕН“, видно вознемирен Ристо Пејовски, машиновозач на товарниот воз, кој е и претседател на не за вис ни от син ди кат на машинскиот персонал.

За дол же на е коми си ја ко ја тре ба да утврди што е точно причината за настанатата ситуација. Машиновозачите тврдат дека не е првпат да се случуваат вакви инциденти. Пове ќе пати по голе ми не сре ќи би ле из бег нати са мо по ра ди нив ната при себ ност. Велат дека го алармира ле раководството за ло шата ин фра стру кту ра и за за гро зе ната без бед ност на пер со на лот и на патниците, но тие до сега ништо не пре зеле за да ги спречат ваквите појави. - Заради серија мои укажувања за пропусти во железничкиот сообраќај, јас двапати бев бр кан од ра бота, но, се пак, бла года ре ние на На род ни от пра во бра ни тел, бев вратен на работа - додава Пејовски.


ПАРИ

Среда, 2 мај 2012 година

9

185.000 ЕВ РА

нисмени си ја купија а зона На ја ва за из град ба на но ва ин ду стри ска зо на има во Стру ми ца отка ко ла ни беа прода де ни си те пар це ли на зо ната во струмич кото се ло Саче во. Из град бата на ин ду стри ски те зо ни во зем ја ва не бе ше по ште де на од ре ба лан сот на бу џе тот. Та ка, Вла дата ску си 3,2 ми ли о ни евра од па ри те за оваа на ме на и за се га за ин ду стри ски те зо ни вла ста пла ни ра да потро ши 5,2 ми ли о ни евра. И по крај нај а вата за „бум“ во ин ду стри ски те зо ни, зем ји ште то зјае праз но, а оправда ние за ва квата со стој ба, Вла дата нуди во еко ном ската кри за. Во „Бу нар џик“ ра бо тат „Џон сон кон тролс“ и „Џон сон Ме ти“, кои има ат вра бо те но околу 600 лу ѓе. На ја вен е стартот на ита ли јан ската „Тех нохо зе“, аме ри кан ската „Ке мет“, ру ската „Протек груп“ и на ин ди ската „Ма дер сан“. Во зо ни те ги не ма бом ба стич но нај а ву ва ни те стран ски ин ве сти то ри „Ши ше џам“, „Ор лан ди“, „Мон ти пе“. Во ме ѓу вре ме, ин ду стри јата оди на долу. Ре ги стри ран е пад на ин ду стри ското про из водс тво од 8,4 про цен ти во пр ви от квартал од годи на ва спо реде но со исти от ме сец ми натата годи на.

СДСМ: Владата да им ги исплати платите на вработените во ОХИС

На Денот на трудот, најголемата опозициска партија СДСМ ја потсети Владата дека во ОХИС, каде таа е доминантен сопственик, има 900 вработени на кои целосно им се погазени правата, изјави Тања Томиќ, претседателка на општинската организација на СДСМ во Кисела Вода. - Откако е дојдено преродбеничкото раководство, на вработените во ОХИС не им се исплатени цели 11 плати. Работниците не добиваат навремено здравствени картончиња, а се прашуваме и дали при продажбата на фабриката тие воопшто ќе бидат дел од договорот со можниот купу-

вач - додаде Томиќ. Како што се изрази Томиќ, од опозициската партија инсистираат Владата да им ги исплати задоцнетите плати и здравствено осигурување пред продажбата на ОХИС. „Владата на ВМРО-ДПМНЕ прави максимални и искрени напори за продажба на фабриката ОХИС, а со цел да се овозможат поволни и оптимални услови за работа на фабриката кои ќе бидат во полза на работниците“, стои во писмената реакција од ВМРО-ДПМНЕ. Партијата која со години го толерира-

ше криминалот и печалеше од него, лицемерно се прет ставува како заштитник на работниците, додаваат во ВМРО ДПМНЕ. - Нема поголемо лицемерие од ова денес. Пријателите на Јорго Ќука од СДСМ да се грижат за работниците од ОХИС. Напротив СДСМ треба да има грижа на совест бидејќи таа беше партијата која што го толерираше криминалот на нивниот кадар и директор Јорго Ќука, кој да потсетиме денес е право силно осуден поради злоупотреба на службена положба и незаконито работење, стои до дописот на ВМРО ДПМНЕ.


10

ДОСИЕ

Среда, 2 мај 2012 година

ПОЖОЛТЕА ПОЛИЦИСКИТЕ ПОТЕРНИЦИ ПО ОСУДЕНИ ЛИЦА

МВР трага по 23 тер

Д

есетици потерници по осудени лица, од кои некои со децении ги има и на интернет, сè уште стојат на веб-страницата на Министерството за внатрешни работи, а сепак оваа институцијата не размислува за воведување новини во ловот на криминалците. Секако, најпознати за оваа работа се ловците на уцени, кои се покажаа како мошне ефикасни особено во САД. Според тамошните статистики, дури 80 проценти од бараните лица со потерница ги фаќаат ловците на уцени, познати и како „баунти хантерс“. Во САД се регистрирани 7.000 ловци на уцени кои, пак, секоја година успеваат да приведат меѓу 25.000 и 30.000 бегалци. Американските ловци дури имаат право да упаднат во домовите на бегалците, па дури и да ги ликвидираат ако животот им е загрозен. Еден од нив, „Блеквотер“, дури го ловеше и некогашниот хашки бегалец Ратко Младиќ. Во Европа, ваквата практика е ретка. Во Велика Британија, ловците на уцени смеат да работат само во содејство со

Засега не постои предлог за закон за ваква дејност зашто, според експертите, нетипично е на нашето поднебје да се воведуваат ловците на уцени

полицијата и со осигурителните компании. Во другите земји, според Европол, ефикасноста е многу поголема од кај нас, па потребата од ловци е мала. Сликите на Џавид Асан, Хамди Бајрамовски - Бреза, Адем Алили - Тучи, Сабедин Ибраими, па дури и убиецот Миле Хаџиски, кој беше уапсен во Швајцарија, сè уште се на веб-страницата на МВР. Повеќето од овие бегалци се бараат повеќе од една деценија. - МВР има распишано 96 потерници за убиства и трага по 23 лица обвинети за тероризам, здружување заради непријателски дејности и казнување за најтешки форми на кривично дело. Од нив две потерници се за тероризам, по 16 лица се трага за помагање или за членување во група која заговарала

Грабеж на банка како во комичен филм

Не поз нати крад ци ви кен дов три пати се оби де ле да ја огра бат „Зи ра ат бан ка“ кај скоп ски Бит-па зар, но и по тре ти от обид оста на ле со праз ни ра це. Крад ци те два пати ја прома ши ле бан ката, оби ду вај ќи се пре ку друг об јект да дој дат до се фот, па ед наш загла ви ле во кан це ла ри ски про стор на ед на фирма, а вто ри от пат во ход ник од об јект чиј ѕид бил повр зан со бан ката. Пред три де на алармот на бан ка-

та двапати се вклу чу вал, но при ин тер вен ци ја на обез бе ду ва ње то би ло утврдено дека во банката нема никој. Но, од дру гата стра на на ѕи дот од бан ката, не ве шти крад ци на сто ју ва ле пре ку дру ги про сто рии да стиг нат до се фот на бан ката. Отка ко, ко неч но, во тре ти от обид стиг на ле до цел та, при оби дот со ма ши на да го исечат се фот, се акти ви рал алармот за пожар и крад ци те се исп ла ши ле, па по бег на ле. Поли ци јата тра га по нив.

Претепан азилант во Шуто Оризари Во понеделникот попладнето, петнае сетина жители на скопската населба Шуто Оризари во центарот на населбата нападнале и крвнички претепале азилант од Пакистан, кој пре стојувал во прифатниот центар во населбата Визбегово. Х.Х.(1983) од Гуѓират, Пакистан, од групата бил пре сретнат и откако со клоци и

со тупаници го претепале, му украле 500 евра, 1.200 денари и мобилен теле фон „самсунг“. Вкупната штета била околу 35.000 денари. Претепаниот азилант останал да лежи на земјата, а групата од петнае сетина напаѓачи, откако го ограбила, се разбега ла. Полицијата сè уште нема приведено никого.

тероризам и пет од нив се за лица што извршиле едно или убиства на повеќе лица – велат во МВР. Меѓутоа, од досегашното искуство, МВР не секогаш се покажало ефикасна надвор од земјата. Пред неколку години Дилавер Бојку, неславниот крал на проституцијата, беше лоциран во Црна Гора откако избега од струшкиот отворен затвор. МВР испрати двајца инспектори од одделението за потраги, но Бојку беше уапсен од црногорски полицаец, кој го направил тоа на своја рака без чија помош. Засега не постои предлог за закон за ваква дејност зашто, според експертите, нетипично е на нашето поднебје да се воведуваат ловците на уцени. Меѓутоа, некои детективи се лиценцирани за потраги

Ја прободел девојката оти му раскинала Скопјанец вчера вечерта со кујнски нож ја нападнал поранешната девојка и à нанел неколку исеченици на раката и на стомакот. Тој ја пресретнал девојката на улицата Лазо Москов на паркиралиштето зад зградата број 2. Прво почнал да ја удира со тупаници, по што девојката паднала. Во тој момент à испаднал кујнски нож што таа го носела со себе. Скопјанецот го зел ножот и замавнал неколкупати нанесувајќи à исеченици по телото. Причина за нападот, според полицијата, било раскинувањето на љубовната врска.

Експлозија на кујнска боца повреди жена

Со тешки изгореници по лицето, вратот, дланките и на потколениците завршила тетовка откако завчера попладне во нејзиниот дом, во кујната каде работела, експлодирала плинска боца. Според полицијата, несреќата се случила попладнето. Боцата почнала да искри, а веднаш потоа се запалила, при што жената, која била во непосредна близина, настрадала. Тетовката била префрлена во болница, но изгорениците, иако по целото тело, не биле опасни за нејзиниот живот.


Среда, 2 мај 2012 година

ористи

на лица по барање на граѓани. Постои посебна лиценца за оваа дејност. Александар Диневски, поранешен разузнавач, поседува своја детективска агенција, лиценцирана за потраги. - Сметам дека државата би требало да дозволи легално да се ловат криминалци барани од судот. Ова е не само поефикасна, туку и поевтина опција бидејќи сите средства, како возила, оружје и слично, ние сами ќе си ги обезбедуваме. Трошокот за фаќање на овие лица ќе биде помал, меѓу другото, и затоа што МВР ангажира големи ресурси при ловот на криминалци. Значи, треба да се направи пресметка – дали парите за наградата за ловење бегалците се помалку отколку трошокот на кој би се изложило МВР за нивно откривање и приведување - смета Диневски. Неговата логика е јасна, но се чини засега нема да има никаква промена во законите, а на веб-страницата на МВР и понатаму ќе ги гледаме познатите ликови, кои во меѓувреме остареле. А.Б.

ДОСИЕ

11


12

СКОПЈЕ

Среда, 2 мај 2012 година

СО ЗАЧЕСТЕНИТЕ АКЦИИ НИЗ ГРАДОТ СЕ ПОЛНИ КАСАТА НА ПАЈАК-СЛУЖБАТА

„Пајаците“ напаѓаат! Соња Т. ЈАНКОВСКА

К

асата на пајак-службата на ЈП „Градски паркинг“ изминатиот период е потешка за неколку илјади евра. Оваа служба минатата недела буквално пустошеше низ скопските населби. Масовно се собираа возилата паркирани на тротоари, зелени површини или на коловозите и се но сеа директно во депото на ЈП „Градски паркинг“. Најголема чистка се направи во населбата Капиштец на улицата Народен фронт, а не беа поштедени ниту граѓаните од населбата Аеродром каде за една вечер пајак-службата крена речиси 20 возила. Но, ниту од ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ ниту од ЈП „Градски паркинг“ немаат информации колку точно возила се собрале иако признаваат дека тие денови службата активно работела. „Пајаците“ работат во две смени од 7.30 до 21.30 часот, а во саботите од 9 до 1 часот по полноќ, но благајната е отворена 24 часа. „Пајак-службата“ за подигање на непрописно паркирано возилото, наплаќа 1.500 денари на ме стото на паркирање, 2.500 денари е казната за подигање на автомобилот од депото на претпријатието, а најскапа е казната ако возилото е паркирано на зелена површина и во тој случај сопственикот треба да плати 3.500 денари. Доколу возачот стигне навреме да го фати „пајакот“ како го крева автомобилот, казната изне сува 1.200. Според податоците од „Паркинзи“, најмногу возила се подигнати во 2009 година, дури 17.207, додека лани службата подигна ла 14.438 возила. Од ЈП „Градски паркинг“ велат дека за последниве три ме сеци немаат сè уште информации колку пари се собра ле од „пајакот-службата“ бидејќи не била изготвена анализата за ова троме сечје. За минатата година процените се дека во касата да претпријатието се сле але не-

што повеќе од 340.000 евра само од кренати возила. - Ова и не е некоја голема сума ако се има предвид дека оваа служба има 40 вработени и шест возила кои треба да се одржуваат. Со овие пари ние едвај ги покриваме тековните трошоци ако се знае дека просечна плата во претпријатието е околу 500 евра, значи овие делумно се користат за исплата на плати, за трошоците за гориво не стигнува - вели Борче Јакимовски, директор на ЈП „Градски паркинг“. Но и покрај приходите од „пајак-службата“, субвенциите од Градот во висина од 114.000 евра, дополнителните приходи од зонското паркирање од околу 800.000 евра, „Градски паркинг“ и 2011 година ја заврши со загуба од околу 150.000 евра. Од толку извори на финансии, нејасно е

како ова претпријатие е на листата на најголеми загубари, смета поранешниот градоначалник на Скопје, Ристо Пенов. -Ако се наметне услугата за плаќање на паркирање, тогаш нема причина за загуба, значи има превработеност, партиски вработувања, затоа што порано паркиралиштата не се наплаќаа, а повторно се одржуваа на некој начин. Сега не добивме нови паркинг-ме ста, само оние што веќе по сто еја се заградија, се ставија рампи и сега да прави загуби, сметам дека некој за тоа треба да одговара - вели Пенов. Од претпријатието тврдат дека загубата не се должи на менаџерското работење, туку дека се работи за системски проблем, односно причината за загубата е високата комунална такса што претпријатието ја плаќа на Градот.


СКОПЈЕ

Среда, 2 мај 2012 година

Одбележан „Денот на крстот“ во Кучково Со фрлање камен од рамо, трчање во вреќа, сечење трупци, тегнење на јаже и со војничко гравче, вчера во месноста Јазбина над селото Кучково осми пат се одржа „Ден на крстот“. Како што информираат од Општина Ѓорче Петров, „Денот на крстот“, кој се прославува на Први мај, е столетна традиција на жителите на Кучково. На овој ден селаните се собирале на тоа место носејќи си храна, пијалак и пазареле зурлаџии и тапанџии за подобро расположение. Општина Ѓорче Петров, во 2005 година покрена иницијатива за возобновување на овие традиционални средби, но со современи содржини.

Ќе расцутат жардиниерите на Партизански одреди

Дел од Центар без струја Дел од корисниците на улиците Димитрие Туцовиќ, Пајак, Наум Наумовски - Борче, како и останатите стопански и нестопански објекти во овој реон, денеска, од 8.30 до 12 часот ќе бидат без електрична енергија. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи, овој прекин е заради реализација на инвестициски зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето.

Се собира отпадот околу Центарот за наркозависници

Невладината организација „Доверба“, во соработка со Општина Кисела Вода и со Јавното претпријатие „Депонија Дрисла“, почна акција за чистење на медицинскиот отпад што се фрла на јавните површини околу Центарот за наркозависници во Кисела Вода. Отпадот го от странуваа активисти од „Доверба“, кои се обучени за негово собирање. От странувањето се врши со специјални алатки, а се пакува и транспортира по сите стандарди за от странување медицински отпад.

13

- Вакви акции за чистење медицински отпад од овој дел ќе се ре а лизираат во текот на целата година, а отпадот ќе се собира двапати неделно - рече градоначалникот на Кисела Вода, Марјан Ѓорчев. Надлежните институции, нагласи тој, мора да се фокусираат на институционално и системско решавање на овој проблем преку реализација на проектот за дислокација на Центарот за зависници од Кисела Вода во болницата кај Бардовци или на некоја друга локација.

Ќе се чистат каналите во Ѓорче Општината Ѓорче Петров во текот на мај ќе почне со расчистување на каналите што служат за наводнување во населените места Волково, Волково пржина, Кисела јабука, Стопански двор, Ново Село и селото Орман. За да се овозможи непречено работење, од Општина Ѓорче Петров апелираат до граѓаните да ги расчистат објектите што ги имаат изградено на коридорот од каналите. - Доколку граѓаните не го направат тоа сами, Општината ќе го расчисти целиот тек на трасата на каналите, а трошоците ќе паднат на товар на граѓаните - наведуваат од Ѓорче Петров.

Со нови садници и цвеќиња се уредуваат жардиниерите на Партизанска, каде ќе биде по ставувен и автоматскиот систем за полевање за што ќе се користи вода од бунари, а не од хидранти. Од Општина Карпош велат дека новите жардиниери, кои беа изградени минатата година, на потегот од крстосницата со улиците Бледски договор и Париска, до крстосницата со улица Рузвелтова, најпрво ќе се дополнат со квалитетна земја, а потоа ќе се засади трева и цветни садници. Хортикултурното уредување на жардиниерите го изведува фирмата „Еко раст“, а чини 3.000.000 денари, додека новиот систем за полевање го по ставува фирмата „Линк медиа плус“, за што се одво ени 2.500.000 денари. Истовремено се довршува и изградбата на 16 бунари за вода за полевање, за кои Општината Карпош издвои 2.200.000 денари, а работите на терен ги врши фирмата „Геоинг“.


14

СВЕТ

Среда, 2 мај 2012 година

ОБСЕ ЗАДОЛЖЕНА ЗА ОРГАНИЗАЦИЈА НА СРПСКИ ИЗБОРИ НА КОСОВО

Тадиќ: Можни се н

Србите на Косово ќе може да гласаат за избор на претседател и на парламент, но не и за избор на локална власт

Д

осегашниот српски претседател и претседателски кандидат на Демократската партија, Борис Тадиќ, изјава дека не ја исклучува можноста за немири на Косово за време на изборите закажани за 6 мај, пренесува „Блиц“. - За жал, не ја исклучувам таа можност. Никако не би било добро тоа да се случи и меѓународните сили би морале да осигурат мир и безбедност. Затоа КФОР ги засили своите сили на Косово - рече Тадиќ на прашањето дали очекува немири во Косово за време на изборите. На 6 мај во Србија ќе се одржат претседателски, парламентарни и локални избори со кои е опфатено и Косово. По неколкунеделни тензии и закани од Приштина дека со сила ќе спречи српски избори, постигнат е договор со ОБСЕ. Белград се откажа од спроведување локални избори, но Србите на Косово ќе имаат можност да гласаат, но само на парламентарните и на претседателските избори. Изборот на локална власт на Косово, Приштина го смета за обид за формирање паралелни структури. ОБСЕ вчера потврди дека е постигнат договор за улогата на олеснувач, која ќе ја има организацијата во организирањето срп-

ски парламентарни и претседателски избори на Косово. Претседавачот на ОБСЕ, воедно и потпретседател на владата на Ирска, Имон Гилмор, го поздрави договорот, додавајќи дека бил во контакт со вклучените страни. Генералниот секретар на ОБСЕ, Ѕаниер, изјави дека ОБСЕ ги почна подготовките за организирање на гласачки места за да им се овозможи на гласачите на Косово да го исполнат нивното право да гласаат. Организацијата ќе биде задолжена за трансфер на изборниот материјал од границата со Србија од Косово и обратно по за-

творањето на гласачките места. Косовската влада синоќа ја поздрави одлуката на ОБСЕ. Оттаму велат дека на територијата на Косово ќе бидат отворени мобилни гласачки места на кои ќе бидат истакнати само симболите на ОБСЕ. - Ги повикувам сите да се воздржат од провокации и да дозволат гласањето да се реализира регуларно и мирно - изјави Ѕаниер. Приштинскиот весник „Зери“, пак, пишува дека одржувањето на српски избори на Косово може да ја загрози „сигурносната рамнотежа“ бидејќи косовските

Бугарски сестри за нуклеарна соработка

Францускиот претседател Никола Саркози и поранешниот либиски водач Моамер Гадафи постигнале таен договор за размена според кој, за нуклеарна соработка со Франција, Либија требало да ги ослободи затворените бугарски медицински сестри, пишува францускиот магазин „Ле Енрокиптибл“. Кабинетот на Саркози сè уште нема коментар за написите на магазинот кој тврди дека се засновани на доверливи дипломатски документи разменети во време на ослободувањето на медицинските сестри во Либија. Пет бугарски медицински сестри и еден палестински доктор минаа осум години затвор во Либија под обвинение дека намерно зара-

зувале деца со вирусот на сида. Тие беа пуштени на слобода во 2007 година откако директно интервенираше Никола Саркози. Ден по нивното ослободување Саркози отпатувал за Триполи за да го надгледува потпишувањето на договорот за продажба на оружје и за нуклеарна соработка. Ова е нов удар за Саркози пред вториот круг од претседателските избори на 6. мај, кој според анкетите најверојатно ќе ги добие социјалистот Франсоа Оланд. Саркози веќе најави тужба за порталот Медијапар кој претходно објави дека режимот на Гадафи прифатил да ја финансира кампањата на Саркози од 2007 година со 50 милиони евра.


СВЕТ

Среда, 2 мај 2012 година

15

емири

институции се подготвени да интервенираат доколку ОБСЕ ја „предаде“ Приштина и овозможи оддржување и на локални избори. Весникот додава дека Приштина е загрижена од можноста Србите да ја искористат логистиката од ОБСЕ и да се обидат да одржат и локални избори. Доколку тоа се случи, косовската влада е решена да употреби сила за да го спречи тоа, заклучува весникот.

НАТО СО ОТВОРЕНА ВРАТА ЗА СРБИЈА

На Србија, по изборите, под претпоставка дека новата влада ќе одлучи да вложува во односите со НАТО, ќе à биде понудено да ја прошири соработката со северноатлантската алијанса, најави Елизабет Шервуд Рандал, специјален советник за национална безбедност на американскиот претседател Барак Обама. Таа рече дека доколку Србија го продолжи својот реформски пат и ако српскиот народ одлучи да продолжи кон евроатлантските интеграции, вратата на НАТО ќе биде отворена. Рандал истакна дека НАТО сака вратата за членство да остане отворена за сите европски земји кои се способни да ги исполнат условите неопходни за членство и да дадат придонес кон операциите на алијансата во светот. - Ние имавме разговори со Србија околу соработката со НАТО и голем број сојузници ја поддржуваат таа соработка - рече советничката на Обама.

Глобален првомајски штрајк

Активисти на антикорпоративното движење „Окупирај го Волстрит“, вчера најавија големи протестни акции низ целиот свет по повод Меѓународниот ден на трудот. На денот на „заедничкиот првомајски штрајк“ организаторите ги повикуваат луѓето да не одат на работа, на училиште, во банките и во продавниците. Според организаторите, целта на акцијата е оној еден процент богаташи да почувствуваат каков би им бил животот без останатите 99 проценти од населението. Протести и демонстрации против социјалната неправда беа најавени во Торонто, Барселона, Лондон, Куала Лумпур и во Сиднеј, а исто така во повеќе од 100 градови во САД. Слични протести од синдикатите по повод Први мај беа најавени и во Европа. Европските работници се незадоволни од мерките за штедење и од неспособноста на политичарите да се справат со економската криза. Големи протести се очекуваа во Грција, Шпанија и во Португалија, кои се најпогодени од должничката криза. Франција очекуваше политизиран Први мај бидејќи кандидатите за претседател најавија големи

политички собири токму на празникот на трудот. Во Њујорк, пак, „окупаторите“ планираа да се обединат со синдикатите и да учествуваат во марш од плоштадот Јунион во Менхетн до финансискиот центар на Волстрит. Тие планираат да го „заземат“ паркот Брајан, спроти кој се наоѓаат канцелариите на „Бенк оф Америка“. Во Сан Франциско организаторите повикуваа да се окупира познатиот мост Голден гејт. Демонстрациите против социјалната неправда и економската политика на американските власти почнаа во Њујорк во средината на септември минатата година и се проширија во други градови и земји. Откако шаторите на активистите на движењето беа брутално отстранети од полицијата во сите големи американски градови, движењето во голем степен загуби сила и престана да го привлекува вниманието на светскиот печат. Следната голема акција на „Окупирај го Волстрит“ е планирана за 20-21 мај за време на самитот на НАТО во Чикаго.

Индиски траект однесе 105 луѓе во смрт Спасувачките екипи во Индија вчера сè уште трагаа по преживеани во реката Брамапутра во државата Асам, откако во понеделникот се преврти траект при што загинаа најмалку 105 луѓе, јави „Би-Би-Си“. Полицијата соопшти дека повеќе од 100 луѓе од траектот кој носел 350 патници се спасени, а од водата се извадени и 105

тела. Властите очекуваат бројот на жртви да се зголеми. Шефот на локалната полиција, Ј.Н. Чоудри, истакна дека несреќата се случила поради претовареност и поради силната бура, поради што траектот се расцепил на два дела. Војската и спасувачките екипи веднаш биле испратени да интервенираат, но спасувачката ми-

сија била отежната поради силниот ветар и дожд. Ова е најголема несреќа од овој тип во североисточна Индија. Земјата е позната по ваквите несреќи кои се чести поради непочитување на безбедносните стандарди. Познато е дека потонатиот ферибот бил стар и дека на него немало појаси за спасување.


16

СВЕТ

Нов бран самоубиства во Грција Грција ја зафати нов бран самоубиства поради економската криза. Само во последните три дена во Атина се обеси 37-годишен наставник, кој ја изгубил работата, во северна Грција свештеник се фрли од тераса, а 23-годишен студент се застрела во глава, пренесува грчкиот печат. Самоубиствата доаѓаат во време кога Грците сè уште се под влијание на самоубиството на фармацевтот Димитрис Христолас, кој се застрела на плоштадот Синтагма бидејќи не сакал неговиот живот да заврши во кантите за отпад. Бранот самоубиства е резултат на тешката економска состојба во која се наоѓаат Грците. Владата за да избегне банкрот, мора да спроведува ригорозни мерки на штедење. Таа ги смали платите и пензиите, социјалните трансфери, а секој ден сè поголем број луѓе остануваат без работа. - Грците не сакаат да бидат товар кому било. Кризата предизвика зголемено чувство на вина, губење на самодоверба, што е понижувачки за многу луѓе. Тоа доведува до самодеструкција - вели грчкиот психолог Николас Сидерис.

Студена војна меѓу Брисел и Киев Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко стана предмет на дипломатска војна меѓу Киев и Брисел. Откако германската канцеларка Ангела Меркел и неколку други политичари од ЕУ најавија бојкот на Европското првенство во фудбал, Украина бесно возврати да се престане со употребата на методи на принуда од времето на Студената војна. Брисел е особено незадоволен од третманот на Тимошенко, која се наоѓа во затвор поради злоупотреба на службената положба преку потпишување штетен договор за гас со Русија. - Германските политичари се обидуваат од спортот да направат заложник на политиката. Залагањето на германската влада за лекарски третман на Тимошенко во Германија не е ништо друго освен недозволено мешање во внатрешните работи на земјата. Госпоѓа Меркел веројатно заборавила дека е на чело на Германија, а не на Украина - порача партијата на украинскиот претседател Виктор Јанукович. Состојбата на Тимошенко се влоши откако таа одлучи да стапи во штрајк со глад минатиот петок. Нејзиното семејство се надева дека украинските органи на крајот ќе à овозможат лечење на Тимошенко во болница во Германија. Таа е осудена на седум години затвор, а Западот верува дека процесот против неа е политички мотивиран.

Среда, 2 мај 2012 година

СВЕТ

Среда, 2 мај 2012 година

17

ЕДНА ГОДИНА ОД СМРТТА НА НАЈПОЗНАТИОТ ТЕРОРИСТ НА СВЕТОТ ОСАМА БИН ЛАДЕН

Плановите на Ал Каеда спакувани во ПОРНОФИЛМ Терористичката мрежа планира киднапирање бродови полни со туристи, нивна ликвидација и терористички удар во Европа

С

тотици документи за идните планови на Ал Каеда се откриени од германски криптолози во еден порнографски филм, кој е пронајден кај еден осомничен оперативец на Ал Каеда, кој беше уапсен минатата година во Берлин, пренесува „Си-Ен-Ен“. Минатата година 22-годишниот Австриец Максу Лодин беше приведен на распит од полицијата во Берлин, при неговото враќање од Пакистан. При неговиот претрес на полицијата à станало сомнително што во неговите гаќи нашла мемориски стик и мемориски картички. На стикот имало кодирана видеоснимка со наслов „Секси Тања“. По неколку недели, енкриптолозите во Германија успеале да ја пробијат шифрата и во поронографскиот видеоматеријал да најдат шифриран трезор на разузнавачки податоци. Истрагата успеала да дојде до повеќе од 100 документи на Ал Каеда за нејзините идни планови за напади и за новата стратегија. Од нив се гледа дека терористичката организација планирала да киднапира крстосувачки бродови полни со туристи и да изведе серија напади во Европа во стилот на оние од 2008 година во индискиот град Мумбај. Освен плановите за напади, меѓу документите имало и упаства за терористички тренинг на повеќе јазици. Документите, според американските разузнавачки агенции, се „чисто злато“ и најважен пробив до плановите на Ал Каеда во последната година, по оние документи пронајдени во куќата во Пакистан каде лани, на 2 мај, беше убиен лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен. Еден од документите со назив „Идните работи“ е производ на повеќе дискусии во јадрото на Ал Каеда за тоа како да се најдат нови мети и методи за напад. Како еден од новите методи на удар се споменува киднапирањето крстосувачки брод и ликвидацијата на патниците што се наоѓаат на него. По киднапирањето на бродот, Ал Каеда планирала да бара ослободување на одредени затворени-

ци. При тоа терористите требало да ги облечат патниците во портокалови одела како затворениците што се наоѓаат во затворот во Гвантанамо. Нивната егзекуција би се снимала со камера. Од „Идните работи“ се гледа дека Ал Каеда е свесна дека е под надзор и постојан притисок од западните безбедносни служби бидејќи се осуетени многу планови на организацијата. Дел од одговорот и новата стратегија на Ал Каеда треба да се бара во брз тренинг на европски џихадисти и нивно испраќање дома. Од документите се гледа дека ова е подобар начин за удар врз Западот отколку нивен ангажман како борци во Авганистан и во Пакистан. Аналитичарите велат дека документите покажуваат оти Ал Каеда е свртена кон организирање напади кои не бараат големи трошоци и не се од голем калибар. Целта на ваквите напади е да ги држи безбедносните служби преокупирани додека терористичката организација планира големи напади слични на оној од 11 септември. Сомнителните терористи во Европа би служеле како мамка за службите, додека „осамените волци“ и „спијачите“ би се подготвувале за огромен удар. Иако Ал Каеда трпи големи удари со убиствата не нејзините главни команданти и нема изведено удар од голем профил како оној од 11 септември, сè уште постои опасност од комплексен напад со лесно оружје во Европа. На 2 мај навршува една година од убиството на Осама бин Ладен во Пакистан од американските специјалци. Тој беше убиен во своето засолниште во градот Аботабад кое сега е урнато, но една година потоа американските служби се во состојба на приправност поради можни напади во знак на одмазда за неговата ликвидација. Најголем страв за нови напади има во регионот на Пакистан и на Авганистан, каде има значајно присуство на американска војска. Иако Бин Ладен е убиен, а главното јадро на Ал Каеда е разбиено, има многу

Европа стравува од удар како оној во Мумбај кога десетина терористи убија повеќе од сто луѓе

БИН ЛАДЕН ИЗБОРЕН АДУТ НА ОБАМА Приказната за убиството на Бин Ладен влезе во предизборната кампања во САД. Од штабот на претседателот на САД, Барак Обама, оваа приказна ја користат како адут и сè повеќе ја претставуваат како храброст на претседателот да покрене ризична акција, додека републиканскиот кандидат Мит Ромни, како човек кој не би имал смелост да ризикува, доколку се најде на местото на Обама. Републиканците овој потег го нарекоа срамен. - Претседателот Обама се обидува преку она што беше одличен ден за сите Американци да заработи евтини политички поени. Додека Обама наивно изјавува дека војната против теророт е готова, Ромни отсекогаш разбирал дека ни е потребен заеднички план за да се справиме со серијата закани со кои се сочува Америка - велат од штабот на Ромни. Критики до Обама стигнаа и од Рајан Зинке, поранешен командантот на „Фоки“, единицата што го ликвидира терористот, дека претседателот не треба да ја користи нивната работа во кампањата за негов реизбор.

гранки и подгрупи на Ал Каеда чии членови очајнички сакаат да го достигнат и надминат неговото дело, кое се отсликува со нападите од 11 септември во САД. - Јасно е дека не постои никакво волшебно стапче со кое може да ја уништиме Ал Каеда. Но колку повеќе ги уништуваме тие што го сочинуваат духовното и идеолошкото раководство на организацијата, толку сме поуспешни во отстранувањето на заканите - рече Леон Панета, американскиот секретар за одбрана. Тој додаде дека Америка е побезбедна сега кога го нема Бин Ладен, но тоа не значи дека заканата од тероризам веќе не постои.


18

ФЕЉТОН

Фељтон

Среда, 2 мај 2012 година

(6)

Евлија Челеби е еден од најголемите светски патописци. Објавуваме извадоци од книгата „Евлија Челеби за Македонија“, издание на „Слово“ од Скопје, во која тој пишува за македонските градови, културата, економските, општествените и политичките карактеристики на градовите низ кои патувал

Во Скопје имало многу свети места

С

вети места: Се посетува гробот на шеикот Љутфулах, ваиз при Јахјапашината џамија, роден во Скопје, кој бил шеик на султанот Бајазит Први. Тој лежи во теќето кое се наоѓа на падините од скопското Кале, додека Елмевља Челеби од Алеп е закопан во теќето на Локман Хеќим, на чијшто надгробен камен пишува: „Во поход тргна љубовта на светот“. Вејси бин Мехмед, султан на поетите, познат е како Вејси-ефенди. Роден е во анадолскиот град Алашехир. Ги знаел сите науки. Не по стои висока должност во османлиската држава што не ја вршел со успех. Притоа, откако на султанот Ахмед му го подари своето „Вакуфнаме-и Вејси“, кое претставува совршена историја за пример, беше именуван за мутасариф на скопската каза. Значајно е и неговото дело „Сиер-и Вејси“ (Вејсиевиот морален пат), во кое така го има опишано животот на хазрети Мухамед и неговите четворица наследници, како и пре селбата во Медина, што и по смртта се има извишено на највисокиот престол. Тоа е дело кое може да се разбере само со користење на големи речници. Инаку има и свој значаен диван, и во поезијата светски познатото дело „Хамсе“. Последните години од својот живот ги минал во Скопје, каде поголемиот дел од денот им го посветувал на клањање додатни молитви, а ја извршувал и функцијата скопски кадија, околу што поетот Мисали Ефенди го напишал следниот епитаф: „Ја напишав историјата на љубовта, јас мвљана на Скопје, но Вејси-ефенди пак завладеа со Скопје“. Најкусо речено, поетот Вејси беше човек достоен за рајот. Во науката за тајните сè уште не се родил човек рамен на неговата светост. Зад себе остави околу 170 касиди и 40 томови разни книги, од кои секоја е со светско значење. Меѓутоа, по 50 години, во Качаник од Скопската нахија, се сретнав со неговиот син Челеби Вејси, кој спротивно од својот татко, не можеше течно да изговори ниту еден единствен паметен збор. Тој не знае да ги погоди ни вистинските чевли, така што ако на едната нога стави чевел, на другата носи налана. Понекогаш оди со

жолт чевел на едната, а црвена папуча на другата нога. Штом го поздравиш, „А што да речам јас“, ќе го праша оној покрај себе. Оние што ќе го прашаат како се вика, ќе успее да изговори дури откако ќе мисли најмалку 15 минути. Но, и покрај сè, оди облечен во одело на учен, има беспрекорно тело и уредна бела брада. Некои од почитувачите на неговиот татко водат грижа за него. Чудно е како може синот на еден од најучените луѓе да не умее да рече ниту збор што вреди. Иако Мелек Ахмед-паша му подари околу 50 златници, тој истите ги раздели на своите луѓе. Елмевља Валахи Челеби: Роден е во Скопје. Лежи под нозете на шеикот Љутфу-

лах-ефенди. Шафизаде: Пред да почине, на должноста како мола во Темишвар, оставил аманет да биде закопан во Скопје, што неговите слуги и го сториле. Лежи во дворот на Исхак-беговата џамија. Копан Баба: Се наоѓа надвор од Скопје, а на патот за Куманово. Уште се познати и че сто по сетувани гробот на Џафер Баба, кој се наоѓа во една кула, гробот на Лудиот бег, кој се наоѓа во дворот од Алаџа-џамија, Гази Исхак-беговиот гроб, кој се наоѓа во дворот на Хунќаровата или царска Мурадова џамија, како и гробот на Локман Хеким, кој се наоѓа во околината на Баба Медах Џамија.


КУЛТУРА

Среда, 2 мај 2012 година

19

ВИКТОРИЈА АБРИЛ ЗА МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА „ЖЕНАТА ШТО ГИ ИЗБРИША СОЛЗИТЕ“

Само жените режисери ги разбираат жените Викторија Абрил на пошироката публика à е позната како муза на славниот шпански оскаровец, Педро Алмодовар. Македонската публика ќе ја гледа во филмот „Жената што ги избриша солзите“ на Теона Митевска Александра БУБЕВСКА u Во Македонија доаѓате третпат, каква е Вашата слика за Македонија сега? - Се чувствувам како да доаѓам во магична земја. Ги гледам промените што се случуваат овие три години во Скопје. Пристигнав на еден убав аеродром што ме потсетува на оној во Барселона, претходно аеродромот беше мал и неугледен. Зградите и градбите пораснале преку ноќ. Лани слушав дека по стои план да се градат, а само по една година сосема е променет урбаниот аспект на Скопје. Првиот пат кога дојдов во Битола, не можев ни да сонувам дека три години подоцна ќе го правиме ова интервју. Навистина е тешко замисливо дека една шпанскофранцуска актерка како мене ќе ја најде својата улога во Македонија. Нашиот филм е копродукција помеѓу неколку држави, а екипата се со стои од членови од 15 национално сти. Филмот е како обединети држави на Европа, никој не е странец и сите сме Европејци иако сме со различни јазици, култури, традиции и религии. Среќна сум што ја живеам таа европска приказна, јас сум од Шпанија, живеам во Франција, целиот живот работам во различни европски земји. Мојата куќа е во Париз, а Европа е мојата градина. Во Македонија се почувствував како во Андалузија кога бев девојче, потоа дојдов во Скопје и беше како во Севилја каде што растев, или како во Барселона за време на Олимписките игри

во 1992 година кога се градеше интензивно и кога дојдоа многу туристи во Шпанија бидејќи културата е најдобриот извозен производ на една земја. u Кој беше Вашиот мотив да ја прифатите улогата во филмот на Теона Митевска? - Почнав да го читам сценариото, првата сцена ми го одзеде здивот, не можев да дишам, но го зедов телефонот, à се јавив на Теона и à реков: „Теона не можам да дишам, но ајде да го направиме овој филм“. Бев фасцинирана од сценариото, од приказната. Знаев дека Теона е добар режисер бидејќи ги имав гледано нејзините два претходни, многу лични, многу авторски, филмови. Но, кога го прочитав сценариото

за овој филм, помислив дека овој е најсилен од сите, мислам дека не сум видела толку силна прва сцена на филм, толку исполнета со контрадикторни чувства. Бев вчудоневидена што млада жена како Теона може да ги опише чувствата на една зрела жена каков што е мојот лик, тоа е голема реткост. u Имавте тешка актерска задача во филмот. - Две слики беа моја инспирација за оваа улога. За првиот дел од филмот тоа беше сликата „Врисок“ од Мунк, бидејќи оваа жена не зборува за своите чувства, морав да ги претставам со еден израз, без дијалози, без зборови. Затоа ги избрав сликите, тие не зборуваат, но многу кажуваат. За вториот дел од филмот, кога мојот лик го губи своето дете, се фиксирав на сликите на тажната Богородица (Мater Dolorosa) која ја има и на раните византиски икони. Обично, во католичките претстави на Богородица, таа нема експерсија, а на оваа слика е претставена и девственоста и мајчинството, таа е претставена со човечка експресија на болката. Беше тешко, но си реков дека ќе успеам ако се приближам до таа експресија. u Што му предвидувате на овој филм? - Не сакам да предвидувам. Никогаш не се знае што ќе се случи. Но, она што е јасно е дека овој филм ќе оди на многу фестивали. Ова е авторски филм и мислам дека најголем успех ќе има на филмските фестивали насекаде низ светот. И јас многу се гордеам со тоа. u Што работите сега? - Сега имаме избори во Франција и ништо не се случува, имам неколку проекти, но сè уште ништо не сум потпишала. u Зошто има толку малку добри женски ликови во европските филмови? - Мислам дека мажите режисери не знаат како да ги претстават жените по 40-тата година од животот. Освен клишеизирани стории од типот „мажот ме напушта, на децата веќе не сум им потребна“, едноставно не знаат што да прават. Откако дојдов на таа возраст, пред 10 години, 80 проценти од филмовите ги снимам со жени режисери. Зошто е тоа така? Изминатите 10 години најдобрите улоги и сценарија што ги читам секогаш се од жени режисери. Тоа е заради тоа што жените ги разбираат женските ликови, без клишеа.


20

КУЛТУРА

Среда, 2 мај 2012 година

ТЕАТАРСКА РЕЦЕНЗИЈА

Вистински триумф

Кон претставата „Животот на Молиер“ од Михаил Булгаков, Македонски народен театар, режија: Александар Поповски, главна улога: Никола Ристановски

Денеска, во 13:00 часот, на Факултетот за музичка уметност во Скопје, ќе се одржи комеморативна седница на Наставно-научниот и уметнички совет на Факултетот, посветена на истакнатиот македонски композитор Милан Фирфов. За неговиот живот и дело ќе говори деканката на ФМУ, проф. м-р Гордана Јосифова-Неделковска, и ќе биде прикажан краток документарен филм за уметничката, педагошката и културната дејност на Милан Фирфов изработен од ИРАМ.

Фестивал на монодрама во Битола

Христо ПЕТРЕСКИ

„Ние не сме луѓе, ние сме глумци“, одекнаа овие зборови, но и многу други реплики од устата на бравурозниот Никола Ристановски. Звучните ефекти, овојпат, не се изведуваа зад, туку на самата сцена. Кралската круна на крајот, со сема заслужено, стигна и до самиот Молиер. Молиер е истовремено кревко и силно суштество, во зависност од поддршката што му се пружа или изо станува. Тој е духовит и прецизен, а сепак актерски возне сен, храбар и слободоумен. Претставата ја третира личната трагика на големиот уметник Молиер, одно сите меѓу власта и творците, по единците и државата, а Михаил Булгаков создал извонреден драмски текст за неговиот живот, но и за идните генерации и епохи. Ансамблот на МНТ солидно и коректно ја ре а лизираше премиерата. А, пред сè и најмногу од сè, се чини, за успехот на по становката се заслужни нашите репрезенти и првенци Ристановски и Поповски. Тие се главните „виновници“ за мошне гледливата, актуелна и поучна прет става. Ова е не секојдневна и исклучителна драма за ка-

Комеморација во чест на Милан Фирфов

мелеонството и за полтронството, за кодошењето и за интригантството, но и за животот кој ни е оставен нам, а на актерите сцената и играта... Делото е слоевито, вонвременско и провокативно, со минуциозно изведена режија и со блескави актерски креации (Никола Ристановски во насловната улога, Оливер Миткоски како Бутон и Драгана Костадиновска како Кралот Луј Велики). Исто така, сценографијата на Свен Јонке и ко стимите на Снежана Пешиќ-Раиќ беа на високо естетско рамниште. Никола Ристановски и Александар Поповски триумфално се вратија на сцената на МНТ. Ристановски со богата имагинација, оригинален дух, ге стови и мимики, гласовни можно сти и со телесни трансформации. Поповски, пак, едно ставно и прецизно по стојано го менува аголот на гледање на Молиеровиот живот, но и на играта пред и зад сцената, па и меѓу публиката. Ова е вистински триумф на релативно младата и хетерогена актерска екипа предводена од ингениозниот Ристановски и од вештата режисерска палка на Поповски.

Од 4 до 8 мај во Битола ќе се одржува 14. Интернационален фестивал на монодрама, кој го организира Центарот за култура „Битола“. Ќе бидат изведени монодрами на актери од седум држави. Најуспешниот актер и монодрама ќе ги избере меѓународно жири, предводено од Бранко Ѓорчев. Фестивалот в петок ќе биде отворен со претставата „Генетика на кучињата“ во изведба на Драмски театар од Скопје. - Ќе учествуваат искусни, но и млади актери од Бугарија, Србија, Руската Федерација, Грција, Естонија, Италија и од Македонија. Во чест на гостите од земјава и од странство, на отворањето ќе биде изведена претставата „Генетика на кучињата“, по текст Венко Андоновски, а во режија на Дејан Пројковски.

Изјава на денот

Живееме во време кога секој ден се случуваат работи што можеме да ги наречеме глупости. Дарко Марковиќ


МОЗАИК

Среда, 2 мај 2012 година

21

Раперот Џака Накот издаде „собрани дела“

П

ознатиот скопски рапер Да Џака Накот, утре вечер, во киното „Фро сина“ во МКЦ ќе го промовира музичкото издание „Божјиот прототип“, кое содржи 10 албуми и кое ќе се со стои од два диска, едно аудиоиздание (новиот материјал) и една емпетриколекција. Ова луксузно издание ќе содржи буклет со текстовите и бонус цеде насловено „Сè под рајот“, на кое се наоѓаат претходните изданија на овој уметник, како „Неопходно зло“, „Нема повеќе тајни“, „Биомеханика“, „Прирачник за модерна војна“, но и многу необјавени песни во кои е инволвирана целата македонска

хипхоп-сцена од „Легијата“, „Темната страна“, па сè до „Единствена опција“. Новиот материјал на Да Џака Накот содржи 15 нови песни снимени во „Шурикен рекордс“ и „Бутлегз бејсмент ент“ во периодот 2010-2012, и е во целост продуциран од Џака и од познатиот хипхопдиџеј Гоце САФ. Kако го сти на албумот се појавуваат „Страјк“ и српските хипхопери Дон Дада и Б’вана. Песни кои се познати од албумот се „Ода на гадо ста“, „Златна бубашарба“ и „Аха“, а двата диска содржат вкупно 128 песни. Промоцијата почнува во 20 часот, а вле зот е слободен.

Ни Цеца не е тоа што била

Српската турбофолк-ѕвезда Цеца Ражнатовиќ не е веќе барана како порано. Изминатиот викенд на настапот во Дизелдорф таа доживеала фијаско бидејќи на еден од нејзините два настапи имало околу 500 луѓе во дискотеката која има капацитет за трипати повеќе публика. Сопственикот на дискотеката „Амбис“ потврдил дека Ражнатовиќ на првиот концерт продала само 500 влезници. - Признавам дека очекував повеќе публика, но се чини дека нашите луѓе овде се презаситени кога станува збор за ѕвезди од нејзин калибар. Таа не е виновна за тоа, сега е голема криза, па затоа пејачите поминуваат лошо на концерти и без оглед на тоа што таа профе сионално си ја заврши работата - изјавил сопственикот на дискотеката во Дизелдорф.

Бакшиш од 60.000 долари Кабо се бин Саид, богат турист од Оман, во еден хотел во Дубровник поделил бакшиш од близу 60.000 долари. Вработените во хотелот добиле подароци од 100, 200 и 300 долари од задоволниот господин од Оман. Кога отишол и во друг хотел, келнерите, рецепционерите и собарките добивале по 450 долари бакшиш. Султанот пре стојува во Дубровник веќе една недела, но никој од хотелите не сакал да ја потврди оваа информација како што пишува веб-

страницата на градот „Дубровникнет“. - За жал, не можеме да ја коментираме оваа вест бидејќи го цениме задоволството од нашата услуга која ја изразиле го стите од Оман. Со нив имаме договор дека нема за тоа да разговараме со медиумите - изјавил портпаролот на еден од луксузните хотел во Дубровник во кој се вработени 120 луѓе. Според „Дубровникнет“, градоначалникот Андро Влахушиќ од султанот на Оман на подарок добил скапоцен рачен часовник.

Лени Кравиц во Белград

Славниот рокер ќе настапи во Белград во септември, како дел од својата турнеја за промоција на албумот „Блек енд вајт Америка“. Сè уште не познато каде точно ќе настапи Лени Кравиц, но се претпоставува дека неговиот концерт ќе се одржи на крајот од септември во „Арена“. Неговиот претходен концерт во Белград, пред четири години, го посетија околу 15.000 обожаватели.

статус: КОКАН ДИМУШЕВСКИ

„Аман веќе со празнициве, како побудалени сите!“


22

МОЗАИК

Среда, 2 мај 2012 година

Лејди Гага во фустан од коса

Свадбата на Бред и на Анџелина на 11 август Холивудската супердвојка, наводно, ќе се венча на 11 август, на златната годишнина на родителите на Пит, Бил и Џејн, пренесуваат британските медиуми. На венчавката во 35 милиони фунти вредниот француски дворец би требало да присуствуваат околу 300 гости, вклучувајќи ги и Џорџ Клуни, Мет Дејмон, Џони Деп и Том Круз. - Мислевме дека на децата ќе им се допадне тато и мама да се венчаат, а по тоа да следува голема забава за бабата и за дедото - изјавил неименуван извор за весникот „Дејли стар“. Истиот извор истакнал дека двојната прослава е идеја на Анџелина Џоли. - Семејството на Бред многу à значи на Анџелина, особено откако ја загуби мајка си пред пет години и поради тоа што со години не разговарала со татко à - наведува весникот.

Контроверзната пејачка уште еднаш потврди дека има не секојдневен вкус за облекување. На концертот во Хонг Конг, таа се појави во виолетов фустан направен од вештачка ко са. Инаку, таа е на својата азиска турнеја, на која се соочува со неодобрување и со игнорирање. Властите во Хонг Конг наредиле на нејзините концерти да присуствуваат само полнолетни лица, а истовремено на нејзините менаџери им забраниле ѕвездата да се одне сува недолично. Во меѓувреме, нејзините верни обожаватели во Јапонија ја користат секоја можност да à покажат на Лејди Гага колку ја сакаат. На интернет ска аукција во Токио, шољата за чај од која пиела славната пејачка е продадена за 38.000 евра.


СПОРТ

Среда, 2 мај 2012 година

23

ВЕЧЕРВА СЕ ИГРА ЧЕТВРТИОТ МЕЧ ОД ФИНАЛНАТА СЕРИЈА

МЗТ Скопје по титула во испразнета сала

Фени индустри и МЗТ Скопје денешниот дуел (20.30 часот) ќе го одиграат без присуство на навивачи Стеван ЦАНЕВСКИ

К

ошаркарите на МЗТ Скопје вечерва (20.30 часот) имаат можност со нова победа над Фени индустри да ја исполнат огромната желба на своите навивачи и да се закитат со првата шампионска титула во клупската историја. „Металците“ имаат предност од 3-1 во до сегашните пресметки во оваа финална серија, па сега им прео станува само да го направат последниот чекор во походот кон толку по сакуваниот трофеј. - Разговарав со своите кошаркари и јасно им ставив до знаење дека оваа финална серија не е завршена. МЗТ и во минатото бил многу близу до титулата, па не успевал да дојде до неа. Затоа мораме да останеме максимално фокусирани сè до ре а лизацијата на целта што си ја зацртавме на почето-

кот од се зоната - изјави Александар Тодоров, тренерот на МЗТ. Овој меч ќе се игра пред празни трибини по казната што ја заработи Фени индустри поради инцидентот на претходниот дуел во Кавадарци кога со пластична канта погоден беше токму кормиларот на МЗТ Скопје. Крајно не својствено е еден вака значаен дуел, што требаше да претставува спортски празник, да се игра во театарска атмо сфера, па првпат може да се случи крунисувањето на новиот шампион да биде во празна сала. МЗТ Скопје дојде до предно ста од 3-1 во победи откако во минатиот меч на домашен терен го прегази Фени индустри со 84-59. „Металците“ стигнаа до убедливата победа благодарение на извонредната игра во второто полувреме, предводени од Тодор Гечевски, кој по стигна 21 поен за 17 минути игра.

Познати групите за ОИ во Лондон

Изминатиот викенд беше извршена ждрепката за групите за кошаркарскиот турнир на Олимписките Игри во Лондон. Општ впечаток е дека далеку потешка е групата А, каде што покрај големиот фаворит САД се наоѓаат уште и селекциите на Аргентина, Франција и на Тунис, како и двете првопласирани селекции од квалификаци-

скиот турнир во Венецуела. Нешто полесна е групата Б, каде што носител е актуелниот европски првак Шпанија, а покрај „црвената фурија“ тука се уште и Бразил, Кина, Австралија, домаќинот Велика Британија и третопласираната селекција од предолимпискиот турнир. На македонскиот национален тим, доколку ги мине квали-

фикациите во Венецуела, повеќе би му одговарало да се најде во групата Б, каде што има можност да забележи и неколку победи ако се знае дека квалитетот на селекциите во групата А (освен Тунис) е далеку поголем во однос на оној на нашата репрезентација. Сепак, македонската репрезентација прво ќе мора да го заврши потешкиот

дел од задачата и да стигне до едно од првите три ме ста на предолимпискиот турнир во Венецуела. Само за потсетување, „црвено-жолтите“ се една од дванаесетте селекции со желба да стигнат до еден од трите олимписки билети, а во првата фаза Македонија се наоѓа во групата Д, заедно со селекциите на Ангола и на Нов Зеланд.


24

СПОРТ

Среда, 2 мај 2012 година

НА СТАДИОНОТ ВО ШТИП, РАБОТНИЧКИ И РЕНОВА ДЕНЕСКА ЌЕ ИГРААТ ВО ФИНАЛЕТО НА ФУДБ

Романтика или гипс, прашање е сега?! Г

„Романтичарите“ се надеваат на третиот трофеј од олемото фина ле во фудбалскиот најмасовното фудбалско натпреварување, а за „гипКуп на Македонија е шлаг на сезо- сарите“ ова е прв настап во финале на Купот ната, а че ста да играат за трофејот Никола ЃУРОВСКИ

оваа сезона ја имаат екипите на Работнички и на Ренова. И двата тима потфрлија во шампионатот, но сето тоа ќе биде заборавено ако дене ска од големиот пехар го испијат победничкото шампањско. За „романтичарите“ ова ќе биде четврти настап во финалето и обид за освојување на третиот трофеј, додека „гипсарите“ првпат во клупската историја ќе играат во финалниот меч. Им се даваат подеднакви шанси, а тие ќе треба да покажат нешто повеќе од противникот за да го грабнат големиот пе-

хар. - Имаме млад, но квалитетен тим. Желни се успех, подготвени се за борба и не стрпливо го очекуваат настапот во големото финале. Очекуваме добра претстава, убаво фина ле, допадлив фудбал и Работнички да го подигне трофејот - вели Роберт Певник, словенечкиот стратег на кормилото на Работнички, кој дојде на полусезоната и ги „во скресна“ фудбалерите на тимот од Дебар-маало. За Ренова ова ќе биде прво фина ле,

исто како и за Влатко Ко стов, гледано од тренерски аспект. Во минатото, Ко стов како фудбалер на Вардар му се има радувано на куп-трофејот. Овојпат, очекува неговиот тим Ренова да го освои пехарот. Подготвен ли е „гипсот“ да ги стегне „романтичарите“ не знае ниту тој самиот, очекува тежок и неизве сен натпревар и се надева на среќен крај. - Ќе биде тешко и неизвесно. Екипите се со приближно изедначен квалитет, а дополнителен мотив за нас е фактот дека


СПОРТ

Среда, 2 мај 2012 година

АЛСКИОТ КУП НА МАКЕДОНИЈА ДОСЕГАШНИ ПОБЕДНИЦИ 1992/93 1993/94 1994/95 1995/96 1996/97 1997/98 1998/99 1999/00 2000/01 2001/02 2002/03 2003/04 2004/05 2005/06 2006/07 2007/08 2008/09 2009/10 2010/11 2011/12

Вардар Си лекс Вардар Сло га Си лекс Вардар Вардар Сло га ј. Пе ли стер По бе да Це мен тар ни ца Сло га ј. Ба шки ми Ма ке до ни ја ЃП Вардар Ра бот нич ки Ра бот нич ки Тетекс Мета лург ???

токму ние го елиминиравме првиот фаворит, Вардар. Тоа ни даде уште поголема самодоверба, да веруваме во нашите спо собно сти, но мораме таа одговорна, мудра и трпелива игра да ја повториме и во финалниот дуел со Работнички. Верувам дека имаме капацитет да го совладаме Работнички и да славиме - вели Влатко Ко стов, стратегот на Ренова. Фудбалерите секогаш се поемотивни, капитенот на Работнички, Борче Маневски, очекува трофејот да се пре сели во витрините на „романтичарите“. - Играв финале со тимот на Милано во минатото, но загубив. Сега се надевам на успех. Имаме млада и полетна екипа која со многу емоции му приоѓа на ова фина ле. Знаеме дека евентуа лен успех широко ни ги отвора и вратите од Европа - истакнува Маневски. За Фисник Нухиу, капитенот на Ренова, тоа ќе биде прво финале. По сакува да го подигне пехарот на крајот од натпреварот. - Традицијата и искуството се на страната на Работнички, но тоа не значи многу во овие натпревари. Кога судијата ќе означи почеток, тогаш финалето се решава само на теренот. Ренова е подготвена за предизвикот и искрено се надевам дека ќе славиме - истакнува Нухиу. Две желби, само еден трофеј. Штип го крие новиот освојувач на јубилејниот 20. фуд бал ски Куп на Ма кедо ни ја. Поче то кот на мечот е пред ви ден за 16 часот, а во продажба се пуштени 1.800 влезници.

25

Македонските тенисери во мисија во Дејвис-купот Македонските тенисери од дене ска до 5 мај на терените на Националниот тениски центар „Карлс берг“ во Софија ќе настапуваат во рамките на Третата евроафриканска зона, со надеж дека би можеле да обезбедат пласман еден ранг погоре. Боите на Македонија ќе ги бранат Томислав Јотовски, Даниел Зеленков, Шендрит Деари и Предраг Русевски, кој на ова натпреварување и дефинитивно ќе се про сти од настапите во македонската селекција за Дејвис-купот. Капитенот Дејан Маринковиќ исто така за последен пат ќе го води националниот тим, по што ќе се повлече. Македонија поради слабите резултати во последниот период го загуби статусот на но сител во Третата Евроафриканска зона од Дејвис-купот, каде се наоѓаат и селекциите на Албанија, Андора, Ерменија, Бугарија, Грузија, Грција, Исланд, Литванија, Малта, Црна Гора, Норвешка и Сан Марино. Овие селекции се поделени во четири групи, а

победниците ќе играат во плејоф, по кој првите две најдобри селекции ќе се пласираат во Втората Евроафриканска зона од Дејвис-купот за 2013 година. Македонија ќе игра против Дејвискуп репрезентациите на Црна Гора и на Ерменија и има солидни шанси за да го освои првото ме сто и да игра во плејофот. Во по единечните мечеви, капитенот Дејан Маринковиќ најверојатно ќе се одлучи да им даде шанса на Томислав Јотовски и на Шендрит Деари, а во двојки треба да не претставуваат Томислав Јотовски и Предраг Русевски. Во овој ранг се играат два меча во сингл и еден во дубл, а комплетниот турнир се игра на земјена подлога. - Дејвис-купот е секогаш возбудлив, затоа што се можни изненадувања. Ние ќе дадеме се од себе за избориме пласман погоре, но свесни сме дека не сме фаворити. Сепак, имаме квалитет за да изненадиме – истакна Дејан Маринковиќ.

Металург на дневен двомеч со Пелистер

Актуелниот македонски ракометен шампион Металург и Пелистер во еден ден ќе ги одиграат двата натпревари од плејофот за титулата. Управите на двете екипи во консултација со РФМ се договориле да ги завршат обврските по скратена постапка. Двомечот на „металурзите“ со пелистерци е закажан за денеска во салата во Автокоманда. Со почеток во 11 часот скопскиот и битолскиот клуб ќе го одиграат мечот од третотот коло, а во 16 часот ќе почне дуелот од шестото коло од првенствениот плеј-оф.


26

СПОРТ

Макаби ја освои АБА-лигата Кошаркарите на Макаби Тел Авив ја потврдија својата доминација во АБА-лигата сезонава успевајќи да триумфираат на завршниот турнир и да се закитат со трофејот во ова многу квалитетно натпреварување. Израелскиот гигант максимално ја искористи предноста на домашен терен што ја имаше како организатор на овој завршен турнир, па во финалето стигна до рутинска победа од 87-77 над составот на Цедевита. Кошаркарите на Цедевита направија подвиг со триумфот над актуелниот првак Партизан во полуфиналето, но хрватскиот тим немаше сили за сензација и во пресметката со шампионот. Макаби уште по првата четвртина стигна до предност од 27-11, што искусниот состав на тренерот Дејвид Блат знаеше како да ја задржи до крајот на финалето. Најдобар во редовите на победничкиот тим беше Кејт Лангфорд со 21 поен, а Хендрикс уфрли 16 поени за Макаби. Кај Цедевита, се истакна Крис Ворен со 24 поени, Вукушиќ беше стрелец на 14, а Овенс на 13 поени.

Кој со кого во финишот од ЛШ Со ждрепка во Келн денеска ќе бидат одредени полуфиналните двојки за завршниот турнир од ракометната Лига на шампионите што ќе се одржи на 26 и 27 мај. За шампионската титула на турнирот „Ф4“ во Келн ќе се борат шпанскиот Атлетико Мадрид со нашиот Кире Лазаров, данскиот Копенхаген и двата германски полуфиналисти, Кил и Фуксе Берлин. Во четвртфиналните пресметки, Атлетико Мадрид и Кил ја потврдија фаворитската улога против Цимос Копер и Загреб КО. Подвиг направи Копенхаген со елиминацијата на актуелниот шампион Барселона. Берлин, исто така, приреди сензација во дуелот со Адемар Леон, откако во реваншот успеа да ја достигне негативата од 11 гола и со повеќе постигнати голови на гостински терен се пласира во големата четворка во ЛШ. Атлетико Мадрид е најконстантен во завршницата на ЛШ и единствениот тим што ќе игра трета година по ред на завршниот турнир во Келн. Кил, кој беше победник на првиот турнир „Ф4“ во 2010 година, лани не стигна до завршницата. Приказната се повторува и со ланскиот победник Барселона, која исто како и Кил една година пред тоа, нема да ја брани титулата во завршницата од ЛШ. Копенхаген и Берлин се дебитанти во Келн.

Среда, 2 мај 2012 година

СИТИ ПОУСПЕШЕН ОД ЈУНАЈТЕД ВО ГРАДСКОТО ДЕРБИ ВО М

„Граѓаните“ на врвот

Винсенте Компани го постигна победничкиот гол за Манчестер сити против „црвените ѓаволи“

М

анче стер сити се врати на првото ме сто на табелата во Премиер-лигата откако во големото дерби успеа да го совлада градскиот ривал Манче стер јунајтед со минимални 1-0. Капитенот Винсент Компани беше одлучувачкиот играч кај „граѓаните“, по стигнувајќи го единствениот гол со прецизен удар со глава во финишот од првото полувреме. - Со играта што ја прикажавме апсолутно ја заслуживме победата. Ние бевме единствениот тим што се обидуваше да постигне гол, Јунајтед цело време се бранеше со сите фудбалери зад топката. Беше тешко да се скрши нивниот отпор, но по стигнавме гол во вистински момент и успеавме да стигнеме до огромен триумф – изјави Роберто Манчини, стратегот на

Манче стер сити. На две кола до крајот на сезоната двата тима од Манчестер се израмнети по бројот на бодови, но Сити има многу подобра голразлика од Јунајтед. Сепак, Манчини ги предупреди своите фудбалери да не ги зафаќа еуфорија, бидејќи „граѓаните“ имаат потежок распоред. Веќе в сабота му гостуваат на Њукасл, а во последното коло на домашен терен играат со Квинс парк ренџерс. - Одлично е чувството повторно да се биде прв на табелата, но сезоната сè уште не е завршена. Останувам на ставот дека Јунајтед сè уште е поблизу до титулата бидејќи ние имаме потежок распоред во последните две кола, затоа мораме да останеме максимално фокусирани ако сакаме да стигнеме до толку по сакуваниот трофеј - порача Манчини.


Среда, 2 мај 2012 година

М АНЧЕСТЕР

повторно се

Рој Хоџсон, нов селектор на Англија Англиските фудбалски навивачи се во шок откако Рој Хоџсон излезе како победник од трката за нов селектор на националниот тим. Иако желбата на навивачите, како и на поголемиот дел од репрезентативците, беше Хари Реднап да биде именуван за наследник на Фабио Капело, челниците на Фудбалската асоцијација (ФА) сепак решија оваа улога да му ја доделат на Хоџсон, кој сезонава седеше на клупата на Вест Бромвич Албион. Овој стратег ќе остане на кормилото на ВБА на преостанатите две средби оваа сезона, по што целосно ќе се фокусира на својот ангажман како селектор на Англија. Според медиумите на островот, двогодишниот договор на Хоџсон ќе ја чини ФА вкупно шест милиони фунти, сума што неговиот претходник Фабио Капело ја заработуваше за само една година.

СПОРТ

27

Челси „ ќе вози“ во Формула 1 Англискиот премиерлигаш Челси влегува во Формула 1 како нов спонзор на тимот на Заубер, а логото на „сините“ ќе биде заштитен знак на болидите на Серхио Перез и на Камуи Кобајаши. Оваа е необично поврзување на фудбалот со октанскиот циркус зад кое стои рускиот милијардер Роман Абрамович, во периодот кога добро им оди и на едниот и на другиот тим. Лондонскиот тим на 19 мај во Минхен ќе бори со Барен за титулата во Лигата на шампионите. Заубер, пак, бележи неочекувано добри резултати во годинашниот Ф1-шампионат, а особено изненадување беше второто место на Перез на трката за ГН на Кина. - Партнерство како ова меѓу Формула 1 и фудбалот не постоело никогаш досега во ваква форма. Зборуваме за тимови што се занимаваат со спортот на највисоко ниво. Заубер и Челси имаат многу заеднички спортски и комерцијални теми и сакаме едни на други да помогнеме за засилување на тие полиња. Се радуваме на соработката и му честитаме на Челси за неверојатниот успех и за пласманот во финалето на ЛШ - изјави генералната директорка на Заубер, Мониша Калтенборн. Освен тоа што логото на Челси ќе се најде на болидите на Заубер на следната трка за ГН на Шпанија, што ќе се вози на 13 мај, и логото на швајцарскиот тим ќе има свое место на „Стемфорд бриџ“.


28

ИНФОРМАТОР „Жената што ги избриша солзите“ Жанр: драма

ДРАМСКИ ТЕАТАР „Исти на различен начин“ Автор на текстот: Венко Андоновски Режија: Наташа Поплавска Почеток: 20.00

Среда, 2 мај 2012 година

„Огледалце, огледалце“ Жанр: авантура, комедија драма Режија: Тарсем Синг Почеток: 11.30, 13.30, 15.30 „Предавство“

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА „1+ 1 Живот и љубов низ македонската историја“ MUNICIPiVM STOBENSIVM – Римска монетарница во Стоби

КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Џон Картер“

МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ „Black & White Serbia“ - Жељка Момиров, Љубомир Вучиниќ и Владимир Ристивиевиќ „Орнаменти“ - Атанас Атанасоски

Жанр: акција, авантура Режија: Ендру Стентон Почеток: 15.00

Полиција Брза помош Противпожарна бригада

БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И САМОСТОЈНОСТ, МУЗЕЈ НА ВМРО И МУЗЕЈ НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИСТИЧКИОТ РЕЖИМ Отворен од вторник до недела од 10.00 до 18.00

192 194 193

КОМУНАЛНИ УСЛУГИ Топлификација 3076-200 Електро – Скопје – дежурен диспечер 3161-454 Служба за наплата 3116-099 Улично осветлување 2622-789 Водовод и канализација – дежурна служба 3073-010 Водовод 3163-240 Оџачарски услуги 2440-293 Пламен 2650-230 Организација на потрошувачите 3212-440 Комунална хигиена 3216-644 ЗДРАВСТВЕНИ ОБЈЕКТИ Клиничка болница 3147-147 3283-000 Воена болница Градска општа болница 3087-400 Гинекологија и акушерство – Чаир 2611-033

Режија: Теона Митевска Почеток: 18.00 20.00 и 22.00

Културно-информативен центар Изложба на Владимир Симеонов

КИНО „РАМСТОР“ Сала 1 „Мегамајнд“ Жанр: авантура, анимација Улоги: Вил Ферел Почеток: 10.00 Почеток: 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, 20.00 и 22.00

МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Постојана поставка Жанр: акција, трилер Режија: Стивен Содерберг Почеток: 22.00 ИЗЛОЖБИ

Сала 2

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА

Поликилиника Букурешт 3064-088 Поликлиника Јане Сандански 2469622 Неуролошка клиника 3147-342 Институт за белодрбни заболувања 3035-822 Институт за трансфузиона медицина 3226-923 Ремедика 2603-100 Систина 3099-500 Свети Лазар – гинеколошка болница 5112-016 Неуромедика 2042-323 Авицена – лабараторија 3179-001 Адриалаб 3296-925 Фармахем – биохемиска лабараторија 2031-905 Мак Медикус 3224-445 Неуропсихијатриски центар Др. Павлов 3236-667 Рендген дијагностика 3110-003 Центар за стерилитет 3213-697 Центар за сколиозии 3212-353 Национална СОС линија 15700 СОС телефон за помош од дрога 0800 11 444 СОС телефон за деца и

младинци 0800 12222 СОС превенција од трговија со луѓе 2777070 Прва детска амбасада 0800 12222 СОС превенција од ХИВ 0800 33 444 СОС Национална линија 070/141700 Сакам да знам – центар за сексуално здравје 3176950 Шелтер центар 070/520639 Кризен центар – Надеж – жртви од насилство 3173-424 Институт отворено општество 3136-400 Ветеринарна амбуланта Пет- Вет 3178-656 ПТТ СООБРАЌАЈ Будење 180 188 Информации Меѓународна ценетрала 182 Меѓуградска централа 901 Повик на сметка 1833 Точно време 185 Телеграми 186 Пријава на ПТТ дефекти 177 Федекс – брза пошта 3111-116

НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: ДАУТ-ПАШИН АМАМ, ЧИФТЕ-АМАМ И МАЛА СТАНИЦА Постојана поставка Објектите на Националната галерија работат од 10.00 до 18.00

ЕМС услуги - Од врата до врата

15000

СООБРАЌАЈ Меѓуградска 2466-011 автобуска станица Железничка станица 3164-255 Аеродром Александар Велики - Скопје 3148-333 Аеродром Свети Павле - Охрид 046 252842 Чех Ерлајнс 3290-572 Инех 3216-120 Делфина травел 3111-214 Кроација ерлајнс 3115-858 ЈАТ 3229-078 Регионален центар за управување со кризи 195 АМСМ – Помош на патишта 196 АМСМ – Инфо центар 15555 Воена полиција 3282-361 Матична служба 3117-766 Сала за венчавање 3118-250 Храм Свети Климент 3237-218 Храм Свети Димитрија 3162-919 Храм Света Петка 3238-066 Храм Пресвета Богородица 3227-165


ИНФОРМАТОР

Среда, 2 мај 2012 година

ВРЕМЕПЛОВ

1519 - Умре италијанскиот сликар, вајар, архитект, инженер, пронаоѓач и мислител Леонардо да Винчи, еден од најголемите умови на ренесансата. Направи релативно мал број слики од кои најзначајни се „Мона Лиза“, „Богородица во пештера“, „Света Ана“ и „Тајната вечера“. Тој се интересираше за физиката, астрономијата и за хемијата. Работеше и на справа за летање. Го напиша „Трактатот за сликарството“.

ХОРОСКОП

1860 - Роден е еврејскиот писател Теодор Херцл, основач и теоретичар на модерниот ционизам, кој се залагаше за основање

еврејска држава во Палестина и го разработи концептот на таа држава. Тој во 1897 година е избран за прв претседател на Светската ционистичка организација. Негови познати дела се „Еврејска држава“, „Стара Нова земја“ и други. 1892 - Роден е германскиот пилот Манфред фон Рихтхофен, наречен „Црвен барон“, најславниот германски авијатичар во Првата светска војна. Во текот на војната собори повеќе од 80 непријателски авиони, пред да загине во воздушна борба во април 1918 година. 1903 - Во селото Смилево, Демирхисарско, почна Смилевскиот конгрес на Битолскиот револуционерен округ на ТМРО. За претседател на конгресот беше избран Даме Груев. Мнозинството на конгресот се изјасни за кревање востание. 1933 - Германскиот канцелар Адолф Хитлер ги укина синдикатите. 1949 - Во Струмица е формиран Народниот театар „Антон Панов“. Во театарот беше изведена првата претстава, „Бегалка“ од македонскиот писател Васил Иљоски. 1967 - Лабуристичката влада на Харолд Вилсон побара членство на Велика Британија во Европската економска заедница, завршувајќи ја долгата дебата за тоа дали Лондон треба да à пристапи на таа групација. 1982 - Британска подморница во Фокландската војна го потопи аргентинскиот брод „Генерал

21.03 19.04

Овен - Во еден ваш близок пријател немате многу доверба, па постојано ги анализирате неговите постапки. Тоа ви предизвикува нервоза бидејќи постојано треба да бидете подготвени за секаква ситуација. Совет: не преценувајте ги своите способности.

20.04 20.05

Бик - Во одлична форма сте, а доброто расположение одлично влијае и на околината. Посветете поголемо внимание на коментарите од еден колега, сè што ќе ви каже ќе ви биде од корист. Совет: насочете ја енергијата во вистинска насока.

21.05 20.06

Близнаци - Во секојдневната комуникација со колегите сакате да ги наметнете своите идеи, но тоа не ви оди од рака, што дополнително ја влошува вашата ситуација. Совет: за пропустите што ги правите треба да се извините.

21.06 22.07

Рак - Сите колеги очекуваат вие да го направите најважниот, решавачкиот чекор во подобрувањето на односот со претпоставените. Внимавајте кои зборови ги користите за да не се најдете во безизлезна состојба. Совет: имате потреба психолошки да се растоварите.

Белграно“, усмртувајќи повеќе од 350 луѓе. 1994 - Нелсон Мандела и неговиот Африкански национален конгрес ги освоија првите парламентарни избори во Јужна Африка, на кои првпат во историјата на оваа земја право на глас имаа сите граѓани независно од нивната раса. 2002 - Русија го спушти знамето во Кам Ран, поморска и воздухопловна база на јужниот дел на Виетнам, напуштајќи ја последната база во странство по завршувањето на студената војна. 2011 - Во Пакистан е убиен најбараниот терорист на светот, лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен. Американскиот претседател Барак Обама рано изутрината по средноевропско време изјави дека мала група Американци го убиле Бин Ладен во еден објект во Пакистан и како доказ го имаат неговото тело. Пакистански официјални претставници соопштија дека Бин Ладен е убиен во напад на четири хеликоптери во квартот Билал во Аботабад, град кој се наоѓа на околу 100 километри североисточно од Исламабад. Официјални претставници во Пешевар изјавија дека заедничката операција ја извршиле Централната разузнавачка агенција (ЦИА) и пакистанските безбедносни служби. Телото на лидерот на терористичката организација Ал Каеда, Осама бин Ладен е „погребано“ на непознато место во море.

23.07 22.08

Лав - Љубовниот живот ви е во многу лоша состојба и ако не ги покажете своите емоции, може да дојде до прекинување на врската или до сериозна криза во бракот. Совет: користете некоја од техниките за релаксација, тоа ќе ви помогне да се концентрирате.

23.08 21.09

Девица - Проблемите на работа решавајте ги етапно и не дозволувајте да се таложат бидејќи потоа потешко се решаваат. Еден јарец внимателно го следи секој ваш чекор. Совет: брзината не е секогаш добра, некогаш треба добро да размислите.

22.09 23.10

Вага - Работите многу амбициозно, се обидувате да најдете решение за проблеми што не се во ваш домен. Ако продолжите така, целосно ќе се оддалечите од семејството. Совет: се наоѓате во идеална физичка кондиција, продолжете така.

24.10 21.11

Скорпија - Отворениот конфликт кој подолг период го имате со еден колега може да премине во многу сериозна кавга, па смирете ги своите емоции. Партнерот сака малку повеќе внимание. Совет: не оптоварувајте се со озборувањата што постојано ги слушате.

29

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР Денеска е Преподобен Јован Старопештерник Живеел во осмиот век. Како млад многу патувал, среќавајќи се со големите духовници во тоа време, полека подготвувајќи се и самиот да се повлече од светот. Подоцна се населил во стариот манастир, основан уште од свети Харитон Исповедник (од третиот до четвртиот век) близу Ерусалим. За црква во овој манастир служела една пештера во која престојувал свети Харитон, па затоа и Јован бил наречен Старопештерник.

КАТОЛИЧКИ КАЛЕНДАР Денеска е Св. Атаназиј Бил роден во Египет, во 295 година. Во 328 година го наследил бискупот Александар. Свети Атаназиј често бил прогонуван од својата бискупија и храбро се борел против ариевците. Напишал многу записи во кои ја објаснувал и бранел верата. Умрел во 373 година.

22.11 21.12

Стрелец - Иако семејството и партнерот постојано ви укажуваат на грешките за да ве насочат на правилен пат, вие тврдоглаво ги одбивате советите. Посветете си поголемо внимание себеси, тоа ви е повеќе од потребно. Совет: сочувајте ја самоконтролата.

22.12 19.01

Јарец - Иако на работа сè е во најдобар ред, вие не сте задоволни од тоа како се одвиваат работите. На партнерот и на семејството не им ветувајте работи што знаете дека нема да ги исполните. Совет: подобрете ја концентрацијата.

20.01 18.02

Водолија - Самоувереноста е вашата најзначајна карактеристика, па во секој момент се обидувате да ја истакнете. Еден ваш пријател е во длабока емотивна криза и неопходна му е ваша помош. Совет: посветете им внимание на финансиите.

19.02 20.03

Риби - Понекогаш работите ги гледате онака како што вам ви одговара, со таков однос создавате поголеми проблеми и конфликти со целата околина. Дури и емоциите ги толкувате на погрешен начин. Совет: избегнувајте стресни ситуации.


30

РАЗОНОДА

Среда, 2 мај 2012 година

АЛСАТ-М

СИТЕЛ

КАНАЛ 5

АЛФА ТВ

ТЕЛМА

ТВ ПРОГРАМА 06.45 Добро утро, Македонијо 09.00 Без рецепт 09.15 Риба – сериски филм 10.00 Дневник 10 10.20 Македонски народни приказни 10.55 Ѕвон - образовна програма 11.55 Цртан филм 12.00 За Македонија – документарна програма 13.00 Вести 13.15 Светот на тишината –

образовна програма 13.50 Тротоар лејт најт шоузабавна програма 15.00 Вести 15.10 Без рецепт 15.25 Тротоар њуз - забавна програма 15.50 Куп на Македонија - фудбал 18.05 Риба – сериски филм 18.31 Да бидеме начисто информативна програма 19.01 Македонски народни

приказни 19.30 Дневник 2 20.10 За Македонија – документарна програма 21.10 Без пардон - дебатна емисија 22.05 Репортери – сериски филм 22.50 Дневник 3 23.20 Тротоар њуз - забавна програма 23.40 За Македонија – документарна програма

00.50 Без рецепт 01.05 Анплагд - музичка програма 01.40 Нем сведок – сериски филм 02.35 Риба – сериски филм 02.55 Репортери – сериски филм 03.35 Дискавери – документарна програма 04.20 Да бидеме начисто информативна програма 04.55 Дискавери – документарна програма 05.40 Музичка програма

07.15 Подземјето на Њујорк-серија 08.05 Пат околу светот низ 80 градини – документарна програма 09.00 Дигитална зона - емисија за нови технологии 09.45 Девојката со бисерна обетка – игран филм 11.45 Храна и вино – емисија за гурмани 12.15 5+ 13.00 Цртан филм

13.45 Девици благороднички-серија 14.35 Аларм за Кобра 11 – серија 15.30 Вести 15.50 Ловечко око 16.20 Доктор Хаус – серија 17.00 Цртан филм 17.10 5+ 17.50 Храна и вино – емисија за гурмани 18.30 Вести 19.00 Метео 19.05 Спорт

19.10 Цртан филм 19.20 Аларм за Кобра 11 – серија 20.10 Девици благороднички-серија 21.00 Засекогаш млади - музичка емисија 21.40 Вести 22.10 Метео 22.15 Спорт 22.20 Сексот и градот – серија 22.45 Закон и ред – серија 23.30 Културна хроника 23.40 Арн - витезот темплар –

игран филм 01.55 Сексот и градот – серија 02.20 Засекогаш млади - музичка емисија 02.45 Ловечко око 03.20 Културна хроника 03.30 Вести 04.05 Девојката со бисерна обетка – игран филм 05.45 Храна и вино – емисија за гурмани 06.30 Вести

08.30 Врати време – емисија за повозрасна популација 09.00 Вести 09.10 Вкусот на традицијата 09.25 Зајди, зајди талент реално шоу 09.35 Моите џебни миленичиња – цртана серија 09.55 Ај ти замижи-емисија за деца 10.15 Топ листа – Супер ѕвезда 10.45 Во прво лице - забавна програма

11.15 Пресинг - информативна програма 11.45 Телешоп 12.00 Вести 12.15 К-15 – дневна доза 12.30 Вкусот на традицијата 12.45 Зајди, зајди талент реално шоу 12.55 Живот - информативна програма 13.25 Живот со стил - лајфстајл магазин 14.05 Моите џебни миленичиња –

цртана серија 14.30 Портик – хроника на денот 15.00 Вести 15.10 Портик – хроника на денот 16.10 Во прво лице – емисија 16.40 Вкусот на традицијата 16.55 Фактор здравје – емисија 17.15 К-15 – дневна доза 17.30 Вести 17.45 Пресинг - информативна програма

18.15 Овде и сега информативна програма 19.00 Вести 19.45 ВОА - Гласот на Америка 20.00 К-15 – дневна доза 20.10 Пулс – дебатна емисија 21.00 Зајди, зајди талент реално шоу 22.00 Вести 22.45 К-15 – дневна доза 22.55 Голи и смешни - еротска скриена камера 23.25 Песочна бура – игран филм

07.00 Здраво Македонијо 09.00 Вести 09.10 Здраво Македонијо 10.00 Јунска ноќ – турска серија 10.55 Метео 5-временска прогноза 11.00 Вести 11.10 Скршено крило-турска серија 12.00 Разделба – индиска серија 13.30 Скршено крило-турска серија

14.05 Имотот на дамата – турска серија 14.55 Метео 5-временска прогноза 15.00 Вести 15.25 Величествениот – турска серија 16.15 Љубов и одмазда - турска серија 17.00 Јунска ноќ - турска серија

17.50 Екстра Ексклузив – забавен магазин 18.15 Метео 5-временска прогноза 18.20 Вести 19.00 Имотот на дамата – турска серија 20.20 Величествениот – турска серија 21.30 Љубов и одмазда - турска

серија 22.40 Метео 5-временска прогноза 22.45 Вести 23.30 Екстра Ексклузив – забавен магазин 23.45 Под опсада - игран филм 01.30 Автомагазин – емисија за автомобили 02.15 Разделба – индиска серија

06.15 Засекогаш вљубени - серија 07.00 Вести 07.10 Журнал -утринска програма 09.00 Вести 09.10 Кај Ана - кулинарско шоу 09.25 Македонски стари приказни 10.00 Слушни ја мојата судбина играна серија 10.25 Топ шоп 10.55 Бекстејџ - естраден магазин 11.05 Малечката невеста - серија

11.30 Огнови на љубовта - серија 12.00 Вести 12.10 Огнови на љубовта - серија 12.30 Под сенката на врбите-серија 13.00 Топ шоп 13.20 Преживеан - реално шоу 14.20 Езел - играна серија 15.20 Бурни времиња - серија 16.00 Вести 16.24 Временска прогноза 16.26 Бурни времиња - серија

16.45 Кај Ана - кулинарско шоу 17.00 Огнови на љубовта - серија 18.00 Малечката невеста - серија 18.35 Бекстејџ - естраден магазин 19.00 Дневник 19.30 Бизнис вести 19.40 Временска прогноза 19.45 Бурни времиња - серија 20.00 Лото - извлекување 20.08 Бурни времиња - серија 21.25 Езел - играна серија

22.35 Преживеан - реално шоу 23.35 Дневник 00.00 Временска прогноза 00.02 Преживеан - реално шоу 00.45 Некој да ме чува - серија 01.30 Бекстејџ - естраден магазин 01.40 Мојата ѕвезда - забавна емисија 02.30 Кој те шиша-забавна емисија 03.10 Журнал - реприза 05.00 Зора зори -забавна емисија

08.00 Ноди - цртан филм 08.15 Утеран - индиска новела 09.00 Опасна лубов - шпанска новела 09.45 Да готвиме заедно 10.00 Телешоп Бјорнер-Германија 10.10 Топ шоп 10.25 Скај шоп 10.45 Бакуган - цртан филм 11.05 Пет плус - детска емисија

11.45 Така како што времето одминува - турска серија 12.45 Странски зет - турска серија 13.30 Дијагноза- Вип интервју 14.05 Телешоп Бјорнер-Германија 14.20 Топ шоп 14.35 Скај шоп 14.50 Пет плус - детска емисија 15.35 Бакуган - цртан филм 16.00 Вести

16.30 Да готвиме заедно 16.45 Утеран - индиска новела 17.30 Опасна лубов - шпанска новела 18.25 Пицикато-забавна емисија 19.00 Вести 19.45 Така како што времето одминува - турска серија 20.45 Под липите - турска серија 21.45 Странски зет - турска серија

23.00 Вести на македонски јазик 23.35 200 - дебатна емисија 00.30 Пицикато - забавна емисија 00.50 Така како што времето одминува - турска серија 01.40 Странски зет - турска серија 02.30 Под липите - турска серија 03.15 Опасна лубов - шпанска новела 04.00 Игран филм


Рецепт на денот

Торта милка ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

l 15 белки l 15 лажици шеќер l 15 лажици мелени лешници l 15 лажици мелени бисквити

За фил: l 15 жолчки l 15 лажици шеќер l 2 пудинга од ванила l 4 лажици густин l 1 литар млеко l 250 г маргарин l 125 г путер l 2 кесички шлаг l 100 г бела чоколада l 100 г чоколада со лешници

“SAGITTARIUS”

PRVIOT NA[ VESNIK NA MAKEDONSKI JAZIK

ITALIJAN- ARISTOTESOJUZNA SKI MORE- LOVA FIDR@AVA PLOVEC LOZOFSKA (JA OTKRIL [KOLA U^E- VO INDIJA AMERIKA) WE ODEJ]I)

DIGALKA ZA LU\E I STOKA

KRADEC

ODRE^EN SVRZNIK

STAROTO IME ZA QUBQANA

IMPERATORI

POZNAT LIRSKI EP

DESPOT, SAMOVOLEN TIRANIN

^OVEK [TO VR[I VERIFIKACIJA

MALI RADIOPRIEMNICI NA BATERII

OTPORNOST NA BOLESTI ARTISTOT ISTVUD

STARO ATINSKI FILOZOF AMERIKAN. FUDBALER KOLMAN TERGNAT SO RINEWE

FINSKI FUDBALSLI KLUB

OBAR SLOBODEN UDAR OD 9 METRI VO RAKOMETOT

DIJAPOZITIV BLAGOSLOV, PRO[TEVAWE (TUR.)

TURSKI DOSTOINSTVENIK

ARTISTKATA RINA AVIJATI^AR “AGENCIJA za EKONOMSKA PROPAGANDA# AMPER

OGRADA OD PLETENI PRA^KI (MN.)

RADON DEL OD LICETO VID PODNI PLO^I AVSTRAL. ARTISTKA PETA

STRANSKO @ENSKO IME TELEVIZISKI SLIKI NA LEVA STRANA

POPU[TAWE NA ZATEGNATOST VODENA BILKA STRANSKO MA[KO IME

SIMENS ALKOHOLEN PIJALAK

TREPEREWE “INSTITUT za NACIONALNA ISTORIJA#

NIKOLAS PETERS KLAJN

[TIP “I TAKA NATAMU# LEGENDAREN DANSKI KRAL OD 7-ot VEK IVO DANEU

“INTERNATIONAL UNION of AVIATION INSURANCE#

JAPONSKI DR@AVNIK HIROBUMI SELEN

NA[ BIV[ PLIVA^KI MARATONEC KALIUM

JOLANDA ^APKOVI^ BORBENA VE[TINA OD DALE^NIOT ISTOK

[KOLSKI BELE[KI VO DNEVNIK ZA USPEH

8 1 3 5 5 7 9 6 2 9 8 5

4 3

8 8

3

9 2 4

7 3 6 1 3 1 4 7

7 6 5 1 4

1

9 9 6 3 4 6 8 1 7 5 2 8 7 1 1 8 6 8 9 4 3 7 5 2 8

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: NAPOLITANEC, OMER I MERIMA, VERIFIKATOR, ARIST, IMUNOST, MIPA, KLI, AVAR, AGA, SLAJD, ITA, KOTARI, AEP, RN, EVELINA, VINAZ, DETANT, TELOPI, OSILA, LOTOS, S, NPK, TREPET, [T, IUAI, IVAR, ITO, J^, NIKO NESTOR, AIKIDO, OCENKI; SUDOKU: 1) 648 132 597, 239, 574 861, 517 968 324; 462 713 958, 375 689 412, 891 425 736; 984 256 173, 723 891 645, 156 347 289; 2) 374 126 859, 812 795 634, 956 834 172; 683 941 527, 549 287 351, 721 563 948; 268 379 415, 137 458 296, 495 612 783

ПРИГОТВУВАЊЕ:

“INSTITUT MEKSIza MEDIKANSKI CINSKI ALKOHOLEN ISTRAPIJALAK @UVAWA#

@ITEL NA NEAPOL

GNEZDA NA OSI

Пет белки се матат со пет лажици шеќер, а потоа се додаваат пет лажици мелени лешници и пет лажици бисквити. Откако добро ќе се изедначи, смесата се става во тава и се пече на умерена температура. Оваа постапка се повторува уште двапати со другите белки, шеќер, бисквити и лешници. Потоа се прави филот. Се матат 15 жолчки со 15 лажици шеќер, 2 пудинга од ванила, 4 лажици густин и малку млеко. Останатото млеко се става да се вари, а во него се става смесата која веќе е подготвена. Се вари на умерена температура, кога смесата е добро изедначена, се трга од рингла и à се додава путерот и маргаринот. Потоа филот се дели на два дела, во едниот се става растопената бела чоколада, а во другиот дел, црната чоколада. На крај се матат шлаговите и едниот се става во црниот фил, а другиот шлаг во белиот фил.

31

РАЗОНОДА

Среда, 2 мај 2012 година


ЗРНЦА НА МУДРОСТА

ТИКЕТ СЕК Ј Болтон Тотенхем Сиријанска Елфсборг Галатасарај Трабзонспор Џенова Калјари

1

Славата е како круг во вода – се шири сè додека не стане толку голем за да се претвори во едно големо ништо. Шекспир

2 2 1

Љу бовта дава крила, но и ги

Коефициент 7.4

26

l

Тетово l

Гостивар

24

Куманово

28

Скопје l

29

l Кочани

29

25

27

l

28

28

l Штип

25 l Неготино

27

29

l Струмица

l Кавадарци

25

25

25 l Охрид

28

l Радовиш

l Кичево

l Дебар

l Струга

l Делчево

Велес l

25

Не борете се премногу, најубавите работи се случуваат кога не се надевате. Габриел Гарсија Маркез

l Прилеп

27 l Гевгелија

Битола

25

l Ресен

l

26 6 ЧЕТВРТОК 29

Никогаш не сум бил сиромашен, но имало периоди кога сум немал пари. Да бидеш без пари е минлива состојба, а да бидеш сиромашен е состојба на духот! Мајк Тод

ме гледаш! *** Доаѓа една девојка дома и вика: - Мамо, мамо! - Што е ќерко? - прашува мајката. - Трудна сум! - Како? - Априли-ли-ли, абортирав! *** Една русоскоса им се

Во текот на денешниот ден ќе дува слаб ветер од западен правец, кој ќе се движи со брзина од пет километри на час.

Крива Паланка

31

Чехов

Влегува еден Босанец во кафеана во Сараево и вели: - Ве молам, дајте ми една кисела вода! - Не се вели кисела, туку минерална вода - му одговара келнерот. - Добро, тогаш дајте ми една минерална вода, минерални краставици и немој така минерално да

ВИЦОТЕКА

l

крши!

8 ПЕТОК 27

Денеска ќе преовладува сончево и топло време, но во одредени делови од земјата можна е слаба облачност и врнежи од дожд. Во Скопје минималната температура ќе виде 10 Целзиусови степени, а максималната 29 степени. Влажноста на воздухот ќе биде 31 процент, а видливоста до 10 километри. Индексот на УВзраците ќе биде 6, па затоа треба да се избегнува подолготрајно изложување на сонце 7 САБОТА 27

фали на своите сосетки: - Мојот син оди на часови по англиски, француски и по алгебра! - Навистина? - велат сосетките. - Да, да, сине ајде кажи им нешто на алгебарски!

18

Барселона

29

Букурешт

29

Будимпешта

26

Загреб

26

Софија

26

Атина

25

Приштина

27

Сараево

30

Белград

Den 02 Maj  

Dneven Vesnik Den

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you