Page 1

vo ovoj broj

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

1 5 денари

www.den.mk

КОМЕНТАР

30o

Вторник, 2 октомври 2012, година 1, број 165

Смртта како непроверена гласина 2

СЛУЧАЈОТ „ЏЕПЧИШТЕ“ КАКО ГЕНЕРАЛНА ПРОБА

4

ДУИ ќе бара нова ХИМНА

ФУДБАЛОТ ВО ХАОС

Факлите и тепачките ги засенија головите

41-42

ЖЕЛЕЗНИЦАТА ЌЕ СЕ ОБНОВУВА

50 милиони евра за 150 вагони 8-9


2

ВЕСТИ

Вторник, 2 октомври 2012 година

Смртта како непроверена гласина

НАПАДОТ СО ПЛАСТИЧЕН ПИШТОЛ ВРЗ КЛАУС БИЛ АТЕНТАТ

КОМЕНТАР

Игор ЧАВЕСКИ Смртта станува непроверена гласина ако е објавена на МТВ. Вака на социјалните мрежи ја исмеваат државната телевизија со пародија на книгата на босанскиот режисер Емир Кустурица. Повод за исмевањето на националниот сервис е информацијата која „ексклузивно“ ја објавија дека македонскиот студент Александар Самарџиев починал откако членовите на екстремно десничарката партија Златна зора го претепале. Сè би било во ред и ваквата информација навистина би била ексклузивна доколку беше вистина. Настаните што се случија во текот на завчерашниот ден покажаа дека МТВ пласирала груба дезинформација, а како извор го користела, ни помалку ни повеќе, „Фејсбук“. Токму така, телевизијата која се финансира од државни пари и на која треба најмногу да à веруваме се потпира на информации од социјалните мрежи. Братучедот на Александар, Стилијан, на неговиот профил напишал дека е во бегство поради заканите од Златна зора и бидејќи екстремната група не можела да го фати, му се одмаздила претепувајќи го Александар. Кога тоа го прочитал дежурниот уредник на вечерните вести на МТВ, веднаш му се јавил за изјава на уште еден „релевантен“ извор , а тоа е првиот човек на СМК, Тодор Петров, кој веднаш повика на војна со Грција. Дека во МТВ

доцна се освестија каква глупост направиле, доказ е и прилогот кој беше објавен следниот ден, а во кој информираа дека ниту една институција во Македонија и во Грција не може да потврди дека студентот починал. Но, веќе беше доцна за какво било оправдување. Работата отиде предалеку и малку недостигаше да избие сериозен дипломатски скандал во и онака компликуваните односи меѓу Скопје и Атина. Се замешаа владини портпароли, министерства за надворешни работи, а најдалеку отиде една од националните телевизии која објави дека дури ни попот во селото каде што живеел Александар не можел да потврди дека ќе има погреб. Сцена која многу наликува на филмот „Балкан-кан“. Недостигаше уште една баба завиткана во тепих. Навистина е нејасно со кој памет може да му се верува на извесниот Стилијан, за кого и нашинците во Грција тврдат дека „не е со сите“ и дека не му е првпат да си прави вакви приказни. Одговорните во МТВ треба да разберат дека преродбата на телевизијата не почнува со козметички промени и со ново студио, туку реформите треба да бидат многу подлабоки. Во спротивно, вестите и натаму ќе се сведуваат на пренесување информации од порталот „Курир“, а Македонската телевизија и натаму, наместо јавен, ќе се нарекува владин сервис.

ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: Печатница „Серафимовски“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

redakcija@den.mk, 02/3162 666

ДЕПОНЕНТИ: Охридска банка, жиро-сметка 530-0101014688-20 Еуростандард банкa, жиро-сметка 370-0111002339-25 Стопанска банкa жиро-сметка 200-0024863780-03 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач - Живко Серафимовски Управител- Јован Јовчески Главен и одговорен уредник - Бране Стефановски Заменик на главниот уредник - Љубиша Николовски Помошник на главниот уредник - Александар Сидоровски Уредници: Илија Лопарски, Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Радован Вујовиќ Систем-администратор: Огнен Митев marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

Според чешкиот претседател Вацлав Клаус, нападот врз него во петокот, кога беше пукано со пластични топчиња од пластичен пиштол, е одраз на ситуацијата во општеството која е доведена во „исклучително лоша состојба“. - Тоа не беше „инцидент за жалење“, како што несреќно го означи премиерот Петр Нечас. Тоа, всушност, беше прв атентат врз претседател за 100-годишното модерно постоење на државата оцени Клаус. Инцидентот се случи кога еден 26-годишен маж од непосредна близина стрелаше со пластичен пиштол во раката на Клаус. Најголеми критики беа упатени кон обезбедувањето на првиот човек на чешката држава, кое воопшто не реагираше. Напаѓачот идентификуван како

Павел Вондроус, беше уапсен подоцна од полицијата и осомничен за дисциплинска непослушност, за што му се заканува затворска казна до две години. Според Клаус, мотивот на нападот е политички. - Пиштол е нешто сосема поинакво од напад со фрлање јајца, што ми се има случено двапати. Пиштолот дава сосема друга димензија - рече Клаус. По инцидентот, оставка си поднесе шефот на обезбедувањето на претседателот, Јиржи Скленка, кој образложи дека чувствува лична одговорност за своите подредени кои непрофесионално се однесувале. Напаѓачот го оцени својот чин како „покажување револт и незадоволство кон владата и политичарите кои не го слушаат гласот на народот кој осиромашува“.

ПОСТАРИ ОД 60 ГОДИНИ СЕ 12 ПРОЦЕНТИ ОД ПОПУЛАЦИЈАТА Владите треба да водат политика приспособена на стареењето на населението и државите да ги подобрат здравствените системи, се наведува во извештајот на Фондот за население на Обединетите нации. Извештајот е објавен по повод 1 октомври, Меѓународен ден на возрасните лица. Во моментот 893 милиони луѓе или 12,8 проценти од вкупните седум милијарди жители на Земјата се на возраст преку 60 години. Според прогнозите, во следната деценија таа група на луѓе ќе се зголеми за 200 милиони и ќе изнесува повеќе од една милијарда. Тоа ќе ги оптовари здравствените и социјалните системи на државите. Во извештајот се посочува дека до средината на 21 век околу 80 проценти од возрасните луѓе ќе живеат во развиените земји. Фондот за население на ОН посочува и дека треба да се искористи работниот потенцијал на возрасните лица и да се стави крај на дискриминацијата и на насилството врз оваа група луѓе. Извештајот на Фондот беше претставен на симпозиум за стареењето на јапонското население во Токио. Во Јапонија повеќе од 30 проценти од населението е на 60 години.


ВЕСТИ

Вторник, 2 октомври 2012 година

3

Свечена заклетва на питомците во Воената академија

Дваесет и пет питомци, студенти од Македонија, по три од Босна и Херцеговина и од Црна Гора и четири од Косово, како и четворица слушатели на курсот за авијатичари вчера дадоа свечена заклетва во Воената академија „Генерал Михајло Апостолски“ во Скопје. Со свечената изјава питомците го почнаа своето четиригодишно школување, а по завршување ќе добијат чин потпоручник и ќе станат дел од офицерскиот кор на Армијата на Република Македонија. Четворицата слушатели на курсот по негово завршување ќе станат воени пилоти. Нивната обука се реализира во Центарот за обука на пилоти, во кој паралелно заедно работат македонски и израелски инструктори. - Со користење висококвалитетни и усогласени наставни програми, образуваме високопрофесионални кадри кои на еден стандардизиран начин ќе работат рамо до рамо со своите колеги во регионот и сите заедно во еден колективен безбедносен систем како што е НАТО, денес како офицери на партнерски земји, а утре некои од вас и како офицери на НАТО - истакна мини-

БЕСИМИ ГОВОРЕШЕ НА АЛБАНСКИ, А ГАРДИСТ ПАДНА ВО НЕСВЕСТ Министерот Фатмир Бесими на свеченоста се обрати паралелно на македонски, но и на албански јазик. Министерот ги игнорираше забелешките на началникот на ГШ на АРМ, генерал–мајор Горанчо Котевски, кој неколкупати му посочи дека служ бениот јазик во АРМ е македонскиот. Свеченоста мина и со уште еден инцидент, гардист на АРМ падна во бессознание. На војникот му е укажана прва помош и е во добра здравствена состојба, пренесе „А1 он“.

МИЊОН: НЕ ПОСТОЈАТ НЕКОИ ПОСЕБНИ ПРОБЛЕМИ ВО МАКЕДОНИЈА И ВО ОДНОСИТЕ СО СОСЕДИТЕ

Претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа, Жан-Клод Мињон, запрашан на конференција за печат во Стразбур што мисли за меѓуетничките односи во Македонија и за обвинувањата против земјата

за односите со соседите, беше категоричен - тој „не чувствува дека има некои посебни проблеми во Македонија“. - Не чувствувам дека има некои посебни проблеми во Македонија. Има многу поголеми проблеми на

други места и ако денес покажуваме со прст на Македонија, нема да го видиме крајот. Денес не сум запознат дека постојат некои нови посебни проблеми меѓу оваа земја и соседните земји - рече Мињон, пренесува дописникот на МИА од Стразбур. - Искрено немам ништо друго да кажам за ова прашање, не ме бие глас дека се воздржувам и се користам со дипломатски јазик, но, искрено, ова прашање за мене не е на дневниот ред - додаде претседателот на ПССЕ. Мињон пред новинарите во Стразбур нагласи дека неодамна имал можност да разговара на оваа тема со високи македонски

стерот за одбрана Фатмир Бесими. Деканот на Воената академија „Генерал Михајло Апостолски“, Росе Смилески, потсетувајќи на досегашните активности, оцени дека Академијата прераснала во регионална, што, според него, е благодат, но истовремено и голема обврска. Трета година по ред на Воената академија „Генерал Михајло Апостолски“ во Скопје покрај питомците од Македонија се образуваат и питомци од земјите од регионот. претставници без притоа да ги именува. Пред десетина дена во Стразбур престојуваше претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељановски, во рамките на Европската конференција на претседателите на парламентите. За време на таа конференција, Мињон го повика Вељаноски да им се обрати на присутните како „претседател на Парламентот на Република Македонија“, што предизвика реакции од страна на некои дипломати, по што претседателот на ПССЕ издаде соопштение во кое наведе дека „претседателот на Собранието на Република Македонија на конференцијата учествувал како претседател на Собранието на поранешната југословенска Република Македонија“.


4

АКТУЕЛНО

Вторник, 2 октомври 2012 година

НАСТАНИТЕ ВО ЏЕПИШТЕ БЕА ГЕНЕРАЛНА ПРОБА ЗА ТОА ШТО СЛЕДУВА

ДУИ ќе бара промена на химната Р

Игор ЧАВЕСКИ

аководството на ДУИ побарало од неколкумина албански композитори да напишат музика и текст за нова македонска химна. Како што дознава „Ден“, партијата на Али Ахмети е сериозна во намерите да почне процедура за промена на државната химна бидејќи Албанците не се поистоветувале со неа. Од ДУИ се свесни дека овој период на нарушени коалициски односи не е погоден за отворање на вакви чувствителни теми како што е химната, но се надеваат дека ќе успеат да ја подигнат свеста дека сегашните државни симболи не го отсликуваат мултиетничкиот карактер на Македонија. Токму такви биле барањата до композиторите, во текстот да можат да се пронајдат и Албанците и Македонците, а доколку тоа не е можно, да се искористи примерот на Косово чија химна, наречена „Европа“, нема текст, туку само музика. „Ден“ се обиде, но не успеа да стапи во контакт со портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, за да го слушне ставот на неговата партија за државната химна и дали навистина ќе бараат нејзина промена. Приказните дека албанскиот коалициски партнер ќе покрене иницијатива за државните симболи особено се засилија откако минатиот месец

Партиите на Албанците веќе 20 години одбиваат да ја интонираат македонката химна на сите свои собири, со образложение дека таа не одговара на мултиетничка Македонија

на почетокот на учебната година во основното училиште „Скендер-бег“ во тетовското село Џепчиште беше интонирана химната на Република Албанија во присуство на заменик министерот за образование, Сафет Незири, и на вицепремиерот за спроведување на Охридскиот договор, Муса Џафери. Тие тврдеа дека нема ништо спорно во интонирањето на химната на Албанија и дека нема да дозволат директорот на училиштето на плати глоба од 4.000 евра, колку што изнесува казната

за интонирање химна на странска држава. Според Законот за употреба на грбот, знамето и на химната, химна на странска држава може да се изведе само во исклучителни случаи и тоа при организирање спортски, деловни и културни манифестации. Партиите на Албанците веќе 20 години одбиваат да ја интонираат македонката химна на сите свои собири, со образложение дека таа не одговара на мултиетничка Македонија.

Тоа беше случај и за време на локалните и претседателските избори кога кандидатите на ДУИ беа претставувани само со албанската химна. Химната на Албанија, наречена „Химна на знамето“, датира од 1912 година и е напишана од албанскиот поет Ставре Дренова. Македонската химна, „Денес над Македонија се раѓа“, беше усвоена во 1992 година на иста седница кога беше донесено и знамето, без пратениците од партиите на Албанците.

Македонија главна тема на средбата меѓу Филе и Аврамопулус Еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, по денешната средба во Атина со шефот на грчката дипломатија изјави дека имале плодна и конструктивна дискусија, од која главен заклучок е дека проширувањето на ЕУ мора да остане високо на агендата и за време на претседателство-

то на Грција во 2014 година. - Европската перспектива за сите земји е многу важна и важно е да се одржи моментумот на процесот на проширување и покрај моменталните услови. Проце сот за проширување мора да оди напред, а моментумот е моќен алат за справување со те-

шкотиите со кои се соочуваат земјите што чекаат да станат членки. ЕК останува посветена и го поддржува присоединувањето на западен Балкан и Турција кон ЕУ - рече Филе. Филе го информирал Аврамопулос за средбите што ги имаше со државниот врв на

Македонија и го запознал со проце сот на дијалог на високо ниво што се води меѓу ЕК и македонската влада. - Најважно е да се реши прашањето за името и земјата да продолжи напред во проце сот на присоединување кон ЕУ - додаде Филе


Вторник, 2 октомври 2012 година

АКТУЕЛНО

5

ОПОЗИЦИЈАТА ПОДНЕСУВА ИНИЦИЈАТИВА ЗА ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА

Интегративците молчат, ама и му се лутат на СДСМ Во партијата на Ахмети чекаат да ја видат интерпелацијата, но неофицијално се чудат зошто опозицијата го прави ова во очекување позитивен извештај од ЕК

Д

Тони АНГЕЛОВСКИ

УИ официјално не сака да коментира за интерпелацијата на Владата што, според најавите, денеска треба да ја поднесе опозицијата и најавува став дури откако ќе се види дали таа воопшто ќе биде поднесена и во каква форма. Но, неофицијално, пратеници од оваа партија велат дека не може опозицијата да одлучува кога и дали ќе ја напуштат Владата, особено во период кога се чекал извештајот од Европската комисија. Во, ВМРО-ДПМНЕ, пак, вчера вооп-

што не сакаа да коментираат на оваа тема, а од опозицијата велат дека воопшто и не очекуваат ДУИ да ја напушти Владата туку целта е да се разобличи пред јавноста договорената расправија меѓу двата коалициски партнери. Според најавите, денес во 12 часот во седиштето на СДСМ ќе се одржи средба на сите партии од опозицискиот фронт, по што интерпелацијата ќе биде доставена до Собранието. Во рок од три дена таа мора да биде поставена на дневен ред, што значи пратениците за неа ќе треба да се изјаснат до петок, до 24 часот. - Не можеме да коментираме нешто што само е најавено, а не сме го виделе. Откако ќе биде поднесена интерпелација, ќе го кажеме нашиот став. Вака е несериозно да зборуваме за најави вели Бујар Османи, портпаролот на ДУИ. Пратениците од ДУИ вчера не сакаа да зборуваат официјално ништо на оваа тема и нè упатуваа токму кај Османи за каква било изјава. Но, неофицијално, велат

дека нема зошто сега да ја раскинуваат коалицијата кога ја држат ситуацијата под контрола. - За тоа како ќе гласа ДУИ ќе каже врвот на партијата. Но, мислам дека нема логика сега да ја уриваме Владата кога ние немаме други посериозни проблеми во коалицијата освен законот за бранители. А, знаете дека овој закон нема никогаш да излезе од матичната комисија за труд и социјална политика. Е, сега, доколку се случат дополнителни провокации од другата страна, тоа е веќе нова состојба - вели пратеник од партијата на Ахмети. Во собраниските кулоари веќе се вртат неколку сценарија за расплетот од гласањето за доверба на Владата. Најочекуваното е дека ДУИ ќе гласа за Владата и дека со тоа ќе се одбегнат сите компликации, но се остава можност партијата на Ахмети да гласа и воздржано, со што Владата нема да падне, но оваа партија повторно би демонстрирала незадоволство од коалицијата. Сепак, според поголем дел од упатените,

доколку ДУИ гласа воздржано, ќе покаже несериозност и само дополнително ќе им даде материјал на политичките противници да бараат одговор зошто оваа партија седи во влада која ни самата не ја поддржува. Не се исклучува ниту можноста премиерот Никола Груевски пред почетокот на расправата да објави дека Владата нема поддршка од мнозинството пратеници и да поднесе оставка, со што би се скратила можноста на опозицијата цел ден да ја напаѓа Владата пред очите на јавноста, а би се отворила и можноста преку нови преговори да се надминат проблемите и да се обезбеди алиби за некои отстапки на партнерите. Во таков случај, мандатот за формирање нова влада повторно би му бил даден на Груевски како прв човек на ВМРО-ДПМНЕ, партијата со најмногу гласови на последните парламентарни избори, и тој повторно би формирал влада со ДУИ. Но, оваа варијанта, иако е возможно, сепак, според упатените, е тешкоостварлива.


6

АКТУЕЛНО

Вторник, 2 октомври 2012 година

НАПРАВЕНИ ДВАНАЕСЕТ ТРАНСПЛАНТАЦИИ НА БУБРЕГ ЗА ПОЛОВИНА ГОД

Лекарите на уролог работат ентузијаст

За секоја трансплантација на бубрег Клиниката добива по 10.000 евра од Фондот, а лекарскиот тим сè уште работи со добра волја и не добива никаква финансиска стимулација Менче АТАНАСОВА-ТОЧИ

Д

о крајот на годинава во Македонија, најверојатно, ќе почне да се врши трансплантација на бубрег од починат дарител. На Клиниката за урологија, каде што се изведува пре садување бубрези, се надеваат дека ќе можат да го ре стартираат проце сот на оваа т.н. кадаверична трансплантација, кој застанал пред повеќе години. - Кадаверичната трансплантација, која порано се вршеше на клиниката, поради нејасни причини пре стана да се работи. Сега се надеваме дека до крајот на годинава ќе профункционира бидејќи подготвувањето на под законските акти е во тек изјави доктор Сашо Дохчев, предводник на тимот за трансплантација. Иако се свесни дека ќе биде потребен подолг временски период додека целиот тој систем, во кој се вклучени и граѓаните како потенцијални донатори, да почне да функционира, лекарите се надеваат дека со ова ќе се отвори ново поглавје во областа на трансплантацијата. За повеќе од 1.400 болни на дија лиза, кои немаат донатори во своите семејства, овој вид трансплантација ќе значи спас. До моментот на замирање на овој вид пре садување бубрег, во државата се направени 24 кадаверични

трансплантациии. Иако од Клиниката си замина урологот Живко Попов, кој беше предводник на тимот, тие од март до денес направиле 12 трансплантации на бубрег. Тоа е двојно повеќе трансплантации на бубрег од колку што биле направени минатата година. - Сите операции се успешни со минима лен број компликации. Кај двајца пациенти моравме повторно да интервенираме во операциона сала, а двајца поминаа поминаа со инфекции и антиобитска терапија. Последните двајца пациенти на кои им беше пре саден бубрег сè уште се наоѓаат на клиниката - изјави Дохчев. Сите пациенти на кои им е извршена трансплантација се од Македонија и не плаќаат ништо повеќе од предвидениот лимит за операција од околу 6.000 денари. За да им биде извршен овој оперативен зафат, чека ле повеќе од една година, велат од Клиниката. Направени се и три трансплантации на бубрег кај деца. - Паралелно со возрасни пациенти направивме и три трансплантации кај деца, а во текот на октомври ќе биде направено уште едно пре садување на бубрег кај дете - изјави доктор Сотир Ставридис. На Клиниката планираат до крајот на годинава да направат 20 трансплантации на бубрег. Директорот на Клиниката за

урологија, Михаил Пенев, се пофали дека ги подобриле условите за пре стој на пациентите, а од Фондот за здравствено осигурување добиваат повеќе пари од порано. - Од Фондот добиваме по де сет илјади евра за една извршена трансплантација, а за отварање и вадење на бубрег 5.000 евра - изјави Пенев.

Сите пари одат на сметката на Клиниката, тимот од лекари сè уште работи со добра волја, ентузијастички, без никаква надокнада и финансиска стимулација. Лекарите велат дека во моментов 25 пациенти се подготвени за трансплантација и се наоѓаат на листата за чекање. Од Клиниката информираат


АКТУЕЛНО

Вторник, 2 октомври 2012 година

ИНА

ија ички

7

РЕАКЦИИ НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ

Јавниот обвинител да го разгледа „убиството“ на Александар Владата сè уште нема потврда за наводното убиство на Македонецот Александар Самарџиев во Солун. Оттаму велат дека, земајќи ги предвид контрадикторните информации и изјави кои се појавуваат, повикуваат на воздржаност за ова чувствително прашање. „Владата на Република Македонија повикува на воздржаност и зрелост и ги осудува сите обиди за манипулација во јавно ста со едно вакво чувствително и сериозно прашање. Владата ќе ја информира јавно ста по официјален пат доколку се дојде до потврдени информации“, се вели во вчерашното соопштение. Случајот „Самарџиев“ беше на прагот да прерасне во сериозен дипломат ски скандал откако братучедот на Александар, Стилијан, преку социјалните мрежи објави дека тој им подлегнал на повредите откако бил претепан од членовите на ултранационалстичката партија Златна зора. Неговото убиство не можеа да го потврдат ниту роднините на Стилијан, а, пак, грчките власти го нарекоа бујна фантазија.

Партијата Демократски сојуз, коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ, вчера реагираше дека последните два дена биле сведоци и на крајно непрофе сионално и неодговорно објавување на непостојни настани за наводната смрт на студент во Солун, со што се вознемири јавноста и беа можни инциденти од поголеми размери. Според ДС, овој случај е класично ширење лажни вести и го повикаа јавниот обвинител да го расчистат и да ја утврди одговорноста на секој што придонел да се прошири

ова лажна вест. - Последните години сме сведоци на масовно отворање веб-портали преку кои се објавуваат шпекулации, невистини и клеветнички содржини. Слична е состојбата и во некои од електронските и печатените медиуми. Демократскиот сојуз се залага за слобода на изразувањето, како темел на слободата на говорот и слободата на печатот, за вистината, како цивилизациска и демократска вредност, и за одговорно ста, која ги гарантира слободата на изразувањето и вистината - велат од ДС.

Потребни се законски решенија за јакнење на улогата на новинарите и на медиумите дека подзапрел проце сот на масовно одење на пациентите во Пакистан, Индија, Египет за да им биде пре саден бубрег во овие земји, од причина што многумина тоа го платиле со живот. Со тоа е намален и бројот на тие што доаѓаат со тешки компликации и инфекции за да побараат помош од домашните лекари.

Демократ скиот сојуз преку соопштение информираше дека ги поддржува измените во законите со кои се декриминализира клеветата и навредата, но укажува на потребата од решенија со кои ќе се јакне одговорно ста на сите граѓани, новинарите и на сопствениците на медиумите при објавувањето информации и при настапи во јавно ста. Партијата оценува дека во последните два дена крајно непрофе сионално и неодговорно се објавувале информации за непостоечки настани (наводната смрт на студент во Солун), со што се вознемири јавно ста и беа можни инциденти од поголеми размери.

- Овој случај е класично ширење на лажни ве сти, поради што сметаме дека Владата, а особено јавниот обвинител, треба до крај да го расчистат овој случај и да ја утврдат одговорно ста на секој што придонел да се прошири лажната вест - се наведува во соопштението од Демократскиот сојуз. Демократ скиот сојуз, како што стои, активно е вклучен во расправата за предлог-законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета и е подготвен да предложи промени (амандмани) доколку од новинарската бранша добие конкретни и образложени предлози.


8

АКТУЕЛНО

Вторник, 2 октомври 2012 година

Германските компании се заинтересирани за соработка со земјите од ЦЕФТА

Германските компании се заинтере сирани за соработка со земјите од ЦЕФТА во областа на текстилната, електрометалната, прехранбената и автомобилската индустрија, како и во делот на подобрување на животната средина и обновливите извори на енергија. Ваков интерес за соработка тие пројавиле за време на презентациите на инве стициските можно сти во земјите од ЦЕФТА што се одржаа од 18 до 26 септември во неколку германски градови. Од Стопанската комора на Македонија, која имаше свој прет ставник за време на пре зентациите, истакнуваат дека од сите земји на групата ЦЕФТА, Македонија била прет ставена како држава со најдобри макро економски параметри и најдобри услови за инвестирање, пред сè, во делот на даночната политика, институционалната поддршка и заштитата на странските инве ститори. - Перцепцијата за корупци-

ја од страна на германските експерти, односно од страна на Германската агенција за извоз и трговија, веќе оди во позитивна насока. Од сите шест земји, Македонија беше претставена како земја со најниско ниво на корупција и беше препорачана како држава со најдобра регулатива за инве стирање - нагласи вчера на прес-конференција Јадранка Аризанковска од Стопанската комора на Македонија. Како клучни прашања за соработка и за инве стирање во Македонија, од СКМ ги по сочуваат промоцијата, имплементацијата на стандардите и инфраструктурата. Германија е прв трговски партнер на Македонија. Во првите седум ме сеци од годинава вкупната трговска размена изне сува повеќе од една милијарда и де сет милиони американски долари. Евидентирано е и позитивното трговско салдо со остварен суфицит од 312,2 милиони американски долари.

ЗАЕМ ЗА ОБНОВУВАЊЕ НА ВОЗНИОТ П

Кредит од 5 евра за нови

Инфлацијата во еврозоната во минимален пораст Инфлацијата во еврозоната во септември повторно порасна, и тоа на 2,7 проценти од 2,6 проценти во август, оддалечувајќи се уште повеќе од целта на ЕЦБ – инфлација од околу, но пмалку од 2 проценти, соопшти Европскиот завод за статистика. Аналитичарите кои учествуваа во анкетата на агенцијата „Дау Џонс њусвајерс“ очекуваа пад на инфлацијата на 2,4 проценти. Република Македонија ИЗВРШИТЕЛ Ванчо Марковски именуван за подрачјето на Основниот суд Тетово

И.бр.313/2011

ЈАВНА ОБЈАВА

( врз основа на член 46-б, од Законот за измени и дополнувања на Законот за извршување, Сл.Весник бр.8 од 17.01.2008 година ) Извршителот Ванчо Марковски од Тетово постапувајќи по барањето за извршување на доверителот Теки Бeџети преку полномошник адвокат Бојан Јованоски од Тетово, против должникот Наџи Алити од Тетово со ЕМБГ и живеалиште на ул.174 бр.11, заради остварување на непарично побарување на ден 01.10.2012 година го: ПОВИКУВА Должникот Наџи Алити од Тетово со ЕМБГ и живеалиште на ул.174 бр.11, заради доставување на налог за извршување И.бр. 313/2011 од 18.10.2011 година, изготвен врз основа на член 218 од ЗИ, како и налог за извршување И.бр. 313/2011 од 18.10.2011 година, изготвен врз основа на член 86 од ЗИ во рок од 3 (три) дена од денот на последното 6 (шесто) објавување на ова јавно повикување во јавното гласило. Се предупредува должникот Наџи Алити дека ваквиот начин на доставување се смета за уредна достава и дека негативните последици кои можат да настанат ги сносат самите странки. Ова објавување претставува ПРВА ОБЈАВА на јавниот повик. 01.10.2012 година

Извршител Ванчо Марковски

Модернизацијата на железничкиот сообраќај ќе придонесе за подобрување на бизнис-климата во земјава.

Е

вропската банка за обнова и развој одобри заем од 50 милиони евра за набавка на 150 нови патнички и товарни вагони и локомотиви во железничкиот сообраќај, но и за зголемување на енергетската ефикасност при работењето на „Македонски железници“. Вчера првиот финансиер Зоран Ставревски и Министерството за транспорт и врски го потпишаа договорот со банката за подигање на заемот. Првите вагони се очекува да пристигнат кон средината на наредната година, а рокот на отплата на кредитот е 15 години.

- Со ова значително ќе се зголеми економичноста на „МЖ – Транспорт“ бидејќи ќе се намалат трошоците за одржување на возниот парк - рече генералниот директор на „МЖ – Транспорт“, Оливер Деркоски. Тој додаде дека за да се надмине кризата во компанијата потребни се инвестиции. Министерот за финансии Зоран Ставревски изјави дека модернизацијата на железничкиот сообраќај ќе придонесе за подобрување на бизнис-климата во земјава. - Железницата е најекономичниот вид на транспорт и ед-


Вторник, 2 октомври 2012 година

ПАРК НА МЖ

50 милиони и вагони

но од барањата на бизнис-секторот. Но, во овој сектор има потреба од инве стиции бидејќи тоа со што ние располагаме во моментов е далеку под нашите потреби - рече Ставревски. Шефицата на канцеларијата на ЕБОР во Македонија, Елена Урумовска, пак, истакна дека со овој заем банката ја продолжува програмата за инвестирање и за унапредување на железничкиот сообраќај. - До сега банката има инве стирано 64 милиони евра во нова инфраструктура, а овој заем е за подобрување на условите. Во услугите на МЖ е инвестирано многу малку од почетокот на 90тите години, а про сечната старост на постојниот возен парк е меѓу 30 и 45 години - рече Урумовска. Распишувањето на тендерот

за набавка на вагоните се очекува да биде кон крајот на оваа или на почетокот од следната година, а кон средината на 2013 година ќе се знае кој ќе биде набавувачот на новите возни средства. Почнати се и подготовките за проектирање на железничката пруга од Кичево до Охрид и до албанска граница. До 2019 година се очекува со пруга да се поврземе и со Бугарија и со Албанија. Во 2010 година Европската банка за обнова и развој даде 17,6 милиони евра за обновување на пругата со која Македонија е поврзана со Србија и со Европа на север, а со Грција кон југ. ЕБОР има инвестирано повеќе од една милијарда евра во околу 80 проекти во македонската економија.

АКТУЕЛНО

9

Промоција на македонски вина во Холандија и во Полска

Единае сет македонски винарски визби, организирани преку здружението „Вина од Македонија“, од 21 до 24 овој месец ќе ги промовираат своите вина во Хаг и во Варшава. Пред холандските и полските познавачи на виното и пред голем број увозници и дистрибутери, своите вина ќе ги презентираат „Тиквеш“, „Стоби“, „Сковин“, „Далвина“, „Бовин“, „Попов“, „Дудин“, „Камник“, „Езимит“, „Попова кула“ и „Филовски“. Станува збор за активности што имаат цел пробивање на македонското вино на пазарите во Европската Унија, според маркетинг-стратегијата за извоз на вино во ЕУ што ја изработија винарските визби. Со оваа стратегија, Холандија, Полска, Словенија и Швајцарија се оценети како најперспективни пазари за македонското вино.

Промоциите се поддржани од холандската Агенција за промоција на извозот. Во организацијата на промотивните настани се вклучени и македонските амбасади во двете земји, како и Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот преку своите економски промотери. Од здружението „Вина од Македонија“ истакнуваат дека ова претставува продолжување на низата промотивни настани што ги организирале во текот на годината со поддршка на странски донатори. Македонските вина годинава беа презентирани во повеќе светски градови, меѓу кои Хелсинки, Чикаго, Вашингтон и Њујорк. Како резултат на промоцијата на македонските вина во Кина, седум македонски винарски визби склучија договор за извоз.

Продажба на алкохол во дуќаните до 19 часот

Алкохолните пијалоци од вчера во трговските објекти пак се продаваат од 6 до 19 часот, наместо до 21 часот. Според законските одредби, продолженото време на продажба важи од мај до крајот на септември. За тие што нема да го почитуваат законското решение предвидени се санкции - забрана за вршење дејност во траење од седум или 15 дена, како и парична казна до 5.000 евра.

ПОНИШТУВАЊЕ НА ОГЛАС ЗА ИЗБОР А ДИРЕКТОР ВО ООУ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Неготино Се поништува огласот бр.02-561/1 од 18.09.2012 година објавен во дневниот весник ДЕН и ЛАЈМ на ден 19.09.2012 година. Претседател на Училишен одбор Светлана Гелева


10

АКТУЕЛНО

Вторник, 2 октомври 2012 година

Можни се рестрикции на вода во Тетово Поголем дефект во водоводната мрежа е главната причина што жителите на неколку тетовски населби, како Пржова бавча, на патот кон жичарницата во Тетово, изминативе четири-пет дена беа без вода за пиење, информира директорот на ЈКП „Тетово“, Ајет Мурати. - Екипите на ЈКП „Тетово“ интервенираа и го отстранија дефектот така што очекувам дека во текот на денот граѓаните и во овие делови од градот повторно ќе добијат вода за пиење - рече Мурати. Тој рече и дека засега нема рестрикции во водоснабдувањето, но поради намалувањето на издашноста на изво-

рите од кои Тетово се снабдува со вода можно е во следниот период повторно да бидат воведени и рестрикциите со кои тетовци се соочуваат секоја есен и зима. - Моменталната издашност на изворите изнесува само 190 литри вода во секунда, што заедно со капацитетот на бунарите од 60 литри дава вкупно 250 литри вода во секунда, што е недоволно за градот бидејќи потребите се движат од 300 до 350 литри. Поради ова во соработка со Општината повторно ќе биде разгледана опцијата за рестрикции во водоснабдувањето, но во колкава мера ќе се знае по средбата со локалните власти - најави Мурати.

Објавен е огласот за распределување социјални станови во Битола и во Берово

Министерството за транспорт и врски вчера објави оглас за распределба на 129 социјални станови, од кои 78 во Битола и 51 социјален стан во Берово. Социјалните станови се наменети за решавање на станбеното прашање на лица кои спаѓаат во една од социјалните категории: деца без родители или родителска грижа кои имаат повеќе од 18 години, корисници на социјална или по стојана парична помош, лица погодени од елементарни природни непогоди без разлика на правниот статус на нивните по стојни живе а лишта, инва лидни лица или лица на кои им е потребна помош и грижа од друго лице, самохрани родители со малолетни деца, припадници на ромската заедница,

социјално загрозени... Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакие ски, на прес-конференција во саботата истакна дека становите ќе се распределуваат во согласност со методологијата за бодирање на кандидатите за добивање социјален стан под закуп, а ќе се земе предвид и бројот на членови во заедничкото домаќинство, вкупниот расположив прилив на средства по член да не изне сува повеќе од 50 евра во денарска противвредност, старосната структура и трајниот инвалидитет. Овие станови Министерството ги распределува јавно, по електронски пат, а подно сителот на барањето за добивање социјален стан под закуп може да подне се документација и да

аплицира само за една од седумте категории корисници на социјални станови. Ако лицето или некој од членовите на неговото заедничко домаќинство аплицира повеќе во една од категориите на корисници, сите подне сени обрасци ќе бидат отфрлени. Крајниот рок за аплицирање во меѓуопштинските центри за социјална работа во Битола и во Берово е 1 ноември 2012 година. Владата континуирано го ре ализира про ектот за домување на социјално ранливите групи во рамки на кој е предвидена изградба на 35 објекти во 26 града на територијата на Република Македонија. Во периодот од 2007 до 2011 година изградени се девет објекти со 430 станови и тоа 29 во

Македонска Каменица, 102 во два објекти во Скопје, 71 во Охрид, 32 во Кичево, 29 во Кочани, 30 во Кавадарци и 46 во Крива Паланка. Во 2012 и 2011 година се склучени договори за закуп и вселени се 293 станови наменети за социјално ранливи групи. Вредно ста на договорот за изградба на објектите во Битола и во Берово е 70 милиони 112 илјади и 427 денари, а зградите се изградени по сите стандарди. По стојат и рампи за инва лидизираните или хендикепираните лица за кои треба да им се обезбеди норма лен пристап. Бидејќи станува збор за социјално ранливите категории на лица, сите станови се со квадратура од 35 метри квадратни.


ДОСИЕ

Вторник, 2 октомври 2012 година

Полицијата казнува за стара возачка

11

ИНЦИДЕНТИ ГО ОБЕЛЕЖАА ФУДБАЛСКОТО ДЕРБИ ВО СКОПЈЕ

Сообраќајната полиција од вчера ги казнува возачите кои не ги смениле старите со нови, биометриски возачки дозволи. Казните изнесуваат 45 евра или 25 казнени поени. Казна нема да платат возачите кои ја почнале процедурата за нова возачка дозвола. Закажувањето за нови возачки дозволи е на бесплатниот телефонски број 0800 192 92. Вадењето нов документ во редовна постапка чини 600, а во итна постапка 1.150 денари.

Пукање во „Деспина“ Засега непознати сторители вчера утрината кај скопската кафеана „Деспина“ стрелале од огнено оружје од автомобил во движење. Инцидентот се случил околу 5.30 часот. Повредени нема, а регистрирано е оштетување од надворешната страна на објектот.

Пронајден човечки труп во Велес Горен дел од човечко тело во фаза на распаѓање, обесен на дрво, бил пронајдено во Велес во неделата. Телото било пронајдено во месноста Бунарот, близу реката Тополка. Увид извршила екипа од локалната полиција, а по наредба на истражен судија лешот е предаден на обдукција. Во тек се мерки за расчистување на случајот.

Пријави за 13 фудбалски хулигани поради дивеење Скоп ската поли ци ја под не се пре кр шоч ни при ја ви за 13 ли ца, кои на недел ни от фуд бал ски нат пре вар ме ѓу Вардар и Пелистер, во четири слу чаи, го на ру ши ле јав ни от ред и мир, а во еден случај недолич но се од не су ва ле на спорт ски натпревар. Во инцидентите се повредени четворица, од кои еден е полицаец. Од пријавените лица, по шест се од Скопје и од Битола, а еден од Македонски Брод. Во неде лата околу 18 ча сот, кај мо стот „Гоце Делчев“ во Скоп је, не по сред но пред поче то кот на фуд бал ски от натпревар од страна на навивачките групи на двете екипи

е нарушен јавниот ред и мир со ме ѓу себ но ка ме ну ва ње, при што не кол ку ли ца би ле повредени, а оштетени се патнич ки во зи ла и про зор ски стакла од куќи и станови. Исто та ка, за вре ме на оди гру ва ње на нат пре ва рот биле повредени еден полициски службеник и двајца навивачи на Пе ли стер, кои се пре не се ни во Град ската бол ни ца во Скоп је. При спро веду ва ње на на ви вач ката гру па „Чкем ба ри“ до же лез нич ката ста ни ца Скоп је, не поз нати ли ца ка ме ну ва ле службе но возило на МВР, а оштетиле и три службени возила сопственост на „Ма кедон ски же лез ни ци“, че ти ри во зи ла на

граѓани, шалтерската са ла на „Ма кедон ски по шти“, из лез ната рампа на Градската автобу ска ста ни ца, ка ко и про зор ски стак ла од Ца рин ската управа и едно возило на управата. Во 22.15 часот на излез од железничката станица Скопје кон же лез нич ката ста ни ца Лисиче, непознати лица, исто така, го каменува ле возот што сообраќал на релација Скопје - Битола, а во кој се преве зува ла навивачката група Чкемба ри, при што се скр ше ни по ве ќе стак ла од ва го ни те, а те лес но е по вреден пат ни кот М.Р. (18) од Битола, кому му е нане сена исеченица во пределот на главата.


12

СКОПЈЕ

Зимска наплата на паркирањето Зимското време за наплата на зонско паркирање во Скопје, кое наместо до 23 часот ќе биде до 21 часот во зоните А, Б и Ц, почна од вчера, а ќе се применува до 31 мај, информираат од ЈП „Градски паркинг“. Во неделите и за државни празници паркирањето на овие простори и натаму е бесплатно.

Во зоните А, Б и Ц ќе се наплаќа од понеделник до петок, во периодот од 7 до 21 часот и во сабота од 7 до 14 часот. Нема промена во зонското паркирање Д во општина Аеродром, каде што од понеделник до сабота скопјани ќе плаќаат за оставање на своите возила од 7 до 23 часот.

Се уредуваат дрворедите во центарот на градот Деновиве екипите на Град Скопје почнаа акција за уредување на дрворедите во центарот на градот. Се сечеа старите и исушени дрвја кои претставуваа потенцијална опасност за минувачите и за жителите на блиските станбени објекти и се кроеја крошните на дрвјата, отстранувајќи ги старите, заболени и исушени гранки, кои ја намалуваа прегледноста на сообраќајната сигнализација, а претставуваа и опасност за минувачите. Екипите на Градот, во соработка со Оп-

штина Центар, акцијата за кастрење и за сечење на старите и суви гранки ја спроведоа на улица Ленинова на потег од улица Теодосиј Гологанов до булеварот Партизански одреди и на улица Дебарца на потег од зградата на ЕВН до Студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“. Сувите и оштетени дрвја, по барање на граѓаните од општина Центар, се исечени на улица Козара број 14, улица Васил Ѓоргов број 24 и број 32 и на улица Народен фронт бр.13.

Вторник, 2 октомври 2012 година

БИЗНИСМЕНИТЕ СО СЕРИОЗНИ ЗАБЕЛ

Новиот ГУП е До крајот на овој месец, откако ќе заврши повторената процедура, ГУП-от треба да се усвои и ќе важи во следните 10 години

Н

овиот генерален урбанистички план за Скопје не нуди нови квартови за инве стиции за изградба на мали и на средни претпријатија, реагираа бизнисмените на вчерашната втора стручна расправа за овој план. Според членките на Сојузот на стопански комори на Ма-

кедонија, овој ГУП е стар по идеја и но сење. - Овој ГУП не доне се нови четврти и нови блокови за инвестиции, за мали и за средни претпријатија, за градба на индустриска зона, за незагадена

Најмалите се едуцираат за медот Оваа недела Општина Центар, во соработка со Пчеларското здружение „Матица“, организира едукативни работилници за децата во градинките „13 Ноември“, „Кочо Рацин“ и „Р. Ј. Корчагин“. На работилниците, предавањата ги држат професионални медари од здружението, кои на интересен и едноставен начин ќе им ги презентираат сите позитивни својства кои произлегуваат од користењето на медот и другите пчеларски производи. Првата работилница се одржа вчера за децата од „13 Ноември“, а во следните два дена карванот ќе продолжи во другите две градинки. На самото предавање, покрај тоа што имаа можност да ги слушнат корисните својства на медот, децата можеа да вкусат различни видови мед. Во насока на едукација на најмладите, минатата недела на отворањето на манифестацијата „Денови на македонскиот мед 2012“ пред јавноста на улица Македонија беа претставени и наградени трите најдобри цртежи на тема: „Медот - дар од природата“, изработени од децата од трите градинки. Општината, со цел едукација на најмладата популација, во клонот „Кукушка“ го реализира и едукативен проект „Здрава храна за детство без мана“. Овој проект е во рамки на интеграцијата на еколошката едукација во образовниот систем во градинките.


Вторник, 2 октомври 2012 година

СКОПЈЕ

13

ЕШКИ НА СТРУЧНАТА РАСПРАВА

стар по идеја

индустрија и станбено-деловни објекти. ГУП-от само ги санкционира старите граници, а најголемата индустриска зона Стенковац и Визбегово повторно не е во опфатот на Град Скопје. Ние до ставивме забелешки,

но ниту добивме одговор ниту се прифатија нашите забелешки изјави Томе Ко стадиновски од Сојузот на стопанските комори на Македонија. Градските власти, пак, тврдат дека голем дел од забеле-

шките биле прифатени. Во изработката учествувале профе сори од Градежниот факултет и стручните служби од Градот Скопје. - Успеавме, со многу работни средби и контакти, со општините и со останатите субјекти нацрт-планот да го доне семе во фаза кога многу од суге стиите, барањата и предлозите на заинтере сираните субјекти беа прифатени. По светивме особено внимание на застапеноста на зеленилото. По доне сувањето на ГУП-от ќе имаме конкретни бројки, колкав е процентот на зеленило во Град Скопје. Град Скопје кога гради максимално се залага и прави зелени и цветни површини. Со ГУП-от сега се обидуваме максимално да бидат задржани или проширени зелените површини - изјави градоначалникот Коце Трајановски. Во повторената процедура за да не се јават проблеми при територијалната поделба на општините, наме сто 143, како што беше одлучено во првата по стапка на носење, сега бројот на

квартовите е зголемен на 156. На тој начин, како што објаснуваат градските урбанисти, еден ДУП ќе важи само за една општина. Според архитектот Михаил Токарев, итно мора да се промени транзитната сообраќајница предвидена на локалитетот Скупи, која ќе го уништи ова културно наследство, за што градските архитекти најавија дека ќе ја разгледаат забелешката. Ова е втора стручна расправа за нацрт-планот за новиот ГУП откако градските власти пред извесно време одлучиле да го вратат планот во почетна фаза на но сење. Во следните де сет дена правните лица на територијата на Град Скопје своите забелешки за нацрт-планот на Град Скопје можат да ги до стават во писмена форма преку архивата на Град Скопје. До крајот на овој ме сец треба да се усвои ГУП-от и ќе важи во следните 10 години. С.Т.Ј.


14

СВЕТ

Вторник, 2 октомври 2012 година

ГРУЗИЈЦИТЕ ИЗБИРААТ НОВ ПАРЛАМЕНТ

Милијарде Богаташот Бидзина Иванишвили ветува дека преку брзи реформи ќе ја приближи земјата кон Западот и кон Русија

Г

Првата придружничка ја убила мисицата Бразилката Адјен Матијас (20), која загубила во финалето на локалниот избор за убавина во градот Карјакика, ја убила својата противничка и победничка на натпреварот Алини Оливеира (21), пренесува „Дејли мејл”. Победничката на изборот требало да снима видеоспот со еден популарен музички бенд. Матијас, нејзиното момче Дејвид Кореја и нејзиниот партнер за танцување Жулирмесон Бастон се обвинети за првостепено убиство на убавицата, која е пронајдена мртва на 21 септември во дворот на хотелот каде што требало да се снима видеоспотот. Полицијата тврди дека Кореја ја убил Оливеира пукајќи во неа од мотор. Несреќната девојка била погодена со два куршума, а Матијас и Бастон подоцна во полицијата признале дека го планирале убиството. - Тие сметаат дека Оливеира им земала нешто што им припаѓа нив. Ајден по изборот паднала во депресија и го убедила нејзиното момче да ја убие Алини за да à докаже дека ја сака. Таа верувала дека кога ќе ја убијат Алини, неа ќе ја повикаат за снимањето на видеоспотот - соопшти ше-

фот на полицијата Алдорадо Лопез. По убиството, Бастон на својата партнерка за танц à испратил СМС во која à порачува дека може „да јаде и шунка за појадок“, а „шунка“ во Бразил е сленг за леш. Бастон во интервју за телевизијата „Глобо“ рече дека тој и Ајден сметале оти доколку таа добие можност да биде во спотот, тоа за нивните кариери ќе биде отскочна штица за каква што отсекогаш сонувале. - Тоа беше момент на очај, сакавме да бидеме познати танчари. Нашите обиди да успееме никогаш не вродија со плод. Така Ајден се договори со нејзиното момче. Му рекла дека ќе биде среќна ако тој го направи тоа за неа, и тој направил што требало да се направи - раскажа Бастон за телевизијата „Газета“. Полицијата наведува дека Матијас и Бастон ја нарачале смртта на ривалката бидејќи прочитале на нејзиниот профил на „Фејсбук“ дека таа наскоро ќе снима видеоспот. Тројката испланирала три начини на убиство. Еден од плановите бил да пукаат врз автобусот со кој Оливеира ќе оди на снимањето на спотот, но Кореја не сакал да настрадаат невини луѓе.

рузијците вчера излегоа на парламентарни избори, на кои им претходеше валкана кампања. И власта и опозицијата до последен момент се бореа за глас повеќе бидејќи Парламентот во иднина ќе решава за тоа кој ќе владее со земјата. Со новите

уставни измени претседателот на земјата ја губи моќта. Најголем противник на партијата на претседателот Михаил Сакашвили, Единствено национално движење, е неговиот доскорaшен сојузник и финансиер, милијардерот Бидзина Иванишвили, кој е начело на опозицискиот сојуз

ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ВО ПАРЛАМЕНТАРЕН СИСТЕМ Досегашниот претседателски систем во Грузија по изборите ќе биде заменет од парламентарен владин систем. Премиерот веќе нема да биде предлаган од претседателот на државата, туку ќе биде номиниран од најсилната партија во Парламентот. Освен тоа, претседателот ќе загуби и право да ја насочува внатрешната и надворешната политика на земјата. Аналитичарите велат дека Сакашвили во 2013 година сака да стане шеф на Владата и затоа се согласи со промени на Уставот.

Си го убил семејството п Американецот Алберт Питерсон си ја убил сопругата Кејтлин (53) и синовите Кристофер (13) и Метју (16), па си пукал во главата бидејќи се исплашил дека сегашниот претседател на САД, Барак Обама, повторно ќе биде избран на таа функција на избо-

рите во ноември, пренесува „Дејли мејл“. Питерсон во вторникот само два часа по враќањето од црква пукал прво во својата сопруга, а потоа и во своите деца. Телата на убиените биле пронајдени во нивниот дом два дена подоцна

Виновна поради ира Иранскиот суд вчера ја прогласи новинарката на „Ројтерс“ Париса Хафези за виновна поради ширење лажни информации, а пресудата се очекува да биде донесена следниот месец. Иранската влада уште во март ги одзеде новинарските акредитации на новинарите од „Ројтерс“ во Техеран по прикажувањето видеоснимка на која се гледаат жени како изучуваат борачки вештини, за кои е пренесено дека се ирански нинџи кои се обучуваат за убивање. Од

тогаш новинарите на оваа агенција не можат да известуваат од Иран. Шефицата на дописништвото на „Ројтерс“ од Техеран е обвинета по седум точки за ширење лаги и пропаганда против Иран. На Хафези à е забранет излез од земјата и à е одземен пасошот. Од „Ројтерс“ не сакаа да дадат коментар до конечната одлука на судот. Инаку, агенцијата по објавата на снимката се извини и ја исправи грешката откако еден клуб за борачки вештини се пожали.


СВЕТ

Вторник, 2 октомври 2012 година

15

КОЈ ЌЕ ИМА ПОГОЛЕМИ ОВЛАСТУВАЊА

р против Сакашвили

Иванишвили (лево) кој вчера не беше да гласа го обвинува ривалот за осакатување на Уставот

Грузиски сон. Милијардерот ветува дека преку брзи реформи ќе ја приближи земјата кон Западот и кон Русија.Милијардерот вчера не се појави на гласање бидејќи властите го осакатиле Уставот.

Изборите решаваат кој ќе биде новиот премиер на Грузија, кој со новите уставни промени ќе добие поголеми овластувања. Сакашвили, кој владееше со земјата во последните осум години, не може да се кандидира

оради страв од Обама откако соработниците од фирмата каде што работел Алберт се загрижиле зошто тој не доаѓа на работа. Семејната пријателка Меги тврди дека Алберт пател од параноја и депресија и не сакал неговите синови да растат во Америка која ја води Обама.

Алберт сметал дека на Американците им се одземени сите граѓански права и не можел да поднесе во кој правец оди Америка и нејзиното општество. Тој се плашел дека неговите синови ќе станат робови на сегашната администрација на Белата куќа.

нските нинџи

на претседателските избори во јануари, но се шпекулира дека по престанокот на мандатот ќе премине на чело на Владата. Иванишвили ветува агресивни и брзи реформи со кои ќе се засилат демократските ин-

ституции и ќе се поттикнат странски инвестиции. Тој нагласува дека сака да ја приближи Грузија кон Западот и еден ден да ја вклучи во НАТО, истовремено одмрзнувајќи ги економските врски со Русија, за што и самиот признава дека е многу компликувана задача. Тој го обвинува претседателот дека авторитарно ја води земјата и дека со својата агресивна политика кон Москва ја втурнал Грузија во безизгледна војна во 2008 година. Земјата тогаш дефинитивно ја загубила контролата над своите сепаратистички региони Абхазија и Јужна Осетија. Сакашвили, пак, ги отфрла обвиненијата и на завршниот митинг порача дека овие избори може да ја вратат земјата во мрачното минато на организиран криминал и руска доминација. Изборите ги следат голем број меѓународни набљудувачи.

Намерно ширела ХИВ на белградски бизнисмени

Белградската менаџерка М.Ч. (27), која пред три години открила дека е заразена со ХИВ, решила да им се одмазди на мажите со тоа што ќе спие со што е можно повеќе од нив. Таа досега им го пренела вирусот на најмалку пет белградски бизнисмени, пренесува „Телеграф“. „Информер“ дознава дека таа овие денови ќе биде уапсена поради намерно ширење СИДА. Полицијата à влегла во трага откако пред еден месец ја пријавил нејзиниот поранешен љубовник кого го заразила, а тој à го пренел вирусот и на сопругата. - Тој прв ги почувствувал симптомите, а потоа и неговата сопруга. Бидејќи од ден во ден се чувствувале сè полошо, отишле на приватен доктор и направиле анализи за крв. Тогаш откриле дека се ХИВ позитивни. Сопругата веднаш се развела од него, а тој поднел пријава во полиција против љубовни-

цата - соопшти еден од инспекторите ангажирани на случајот. Менаџерка, пред да биде пријавена во полиција, му признала на бизнисменот дека уште во мај 2009 година дознала дека е заразена со ХИВ. Покрај ова, таа му рекла и дека тој не е единствена жртва, туку дека имала односи со уште четири мажи, и објаснила дека тоа го правела за да му се одмазди на целиот машки род. Тој додава дека бизнисменот кој ја поднел пријавата бил во тешка психичка состојба, а особено поради тоа што поради неговата тајна врска „настрадала“ и неговата сопруга со која има две деца. Осомничената моментално работи во една позната маркетиншка агенција и е исклучително атрактивна. Во Кривичниот закон на Србија за ова дело се предвидува казна затвор од две до 12 години. Во случај да настапи смрт како последица на вирусот, пропишана е казна од пет до 15 години.


16

ФЕЉТОН

Вторник, 2 октомври 2012 година

Фељтон

(25)

Наградуваниот европски бестселер „Собирач на светови“ е возбудлива приказна за извонредниот живот на сер Ричард Бартон, една од најинтригантните и најконтроверзните личности од викторијанската ера. Авторот за потребите на романот се упатил на тримесечно патување низ Танзанија по трагата на самиот сер Бартон, што на приказната à дава дополнителна автентичност. „Тројанов е извонреден раскажувач, неговата приказна содржи живописни слики на магија, на еротични средби и на ужас“ – „Тајмс литерари саплемент“ „Постојано задоволство... Тројанов ги ниже бројните наративни гласови во романот со совршен слух“ – Џајлс Фоден, автор на „Последниот крал на Шкотска“ „Волшебен роман“ – „Фајненшал тајмс“

ИЛИЈА ТРОЈАНОВ

ЕВРОПСКИOT БЕСТСЕЛЕР „СОБИРАЧ НА СВЕТОВИ“

М

зунгуто бараше информација која мирисаше на крв, имаше вкус на катастрофа – сè во врска со него беше претерано. Се чинеше дека верува дека светот е онаков каков што тој си го претставуваше во својата глава. Значи ако светот го изневери, дали тој ќе го промени? „Не грижи се“, беше викнал тој по жена си. „Нема да се ослободиш од мене така лесно.“ За миг се замисли да го измами тој лудак, наведувајќи го на погрешен пат со лажни податоци, но брзо се откажа од идејата: тоа не би довело до ништо. Своевремено си играше свои игри со вазунгите, но и покрај тоа, секогаш ја постигнуваа целта. Понекогаш полуслепи, или полулуди, осакатени и во агонија, но секогаш сосема свесни за својот успех. Тој ден дури го кренаа своето знаме над Занзибар. Старецот не се беше изненадил дента што го гледа својот гостин од претходно, неумерениот бвана Петерс, како стои покрај главниот јарбол меѓу сите високи вазунги, вкочанет и вжарен од гордост, во својата раскошна унифрома. Светот сега навистина изгледаше онака како што тој си го беше замислил. „Зошто нишаш со главата?“ „Ја нишам главата за еден господин кој настојува да ме вознемирува со глупави прашања.“ „Други прашања ти не би можел да разбереш.“ „Од каде знаете? Никогаш не сте се обиделе.“ „Ассалааму алеикум.“ „Алеикум ис салаам“. „Во ред ли е светот?“ „И да и не.“ „Добро ли е семејството?“ „Куќата пука од здравје.“ „А злато?“ „Полна е со злато, полна е со корал, полна со бисери.“ „А поволна среќа?“ „Хем!“ „Мархаба.“ „Мархаба.“ „Ми се припи јако кафе.“ „Добро ни дојдовте.“ „Ако е по мој ќеф, ќе ви раскажам што научив кај ризничарот на султанот. „Знамето на султанот набрзо ќе биде од-

лично за бришење прав.“ „Затоа и ризничарот им ги понуди своите услуги на вазунгу.“ „Не можеш да им оставиш впечаток само со своето потекло. Ним им е важно само она што можеш да го постигнеш.“ „И ним им се потребни изнудувачи, а кој би бил попригоден за тоа освен догогодишниот ризничар? Оној што служел добро кај вчерашните господари, кај утрешните ќе служи уште подобро.“ „Во право сте; веднаш £ се поклонувам на вашата мудрост. Но дали сега конечно ќе седнете, во спротивно луѓето ќе мислат дека сме се договориле и во следниот миг ќе почнат да веруваат во вашите приказни.“ „Вашата љубезност сјае како патоказ.“ „Стара навика од која како да не можам да се ослободам. Само мислев – сега не вели ништо, не прекинувај ме веднаш – само

размислувам за самодовербата на вазунгите, колку малку знаев на почетокот и колку слабо ги разбирав, и денес, еве ги денес, покажувајќи го своето знаме од највисоката точка на островот. Сè беше откровение на тоа прво патување... Ах, Салим, дојди кај мене, дојди овде малечок, седи со нас... не сосема неочекувано, бидејќи тоа беше она што ме натера да одам со нив од самиот почеток, довербата во потемниот мзунгу влеана во мене дека можеш секаде да одиш покрај нив – дури подоцна сфатив дека ние сме им биле потребни ним за да стасаат каде што сакаат тие – но сепак, ти беа толку самоуверени во себе. Ме разбираш?“ ОД УТРЕ НОВ ФЕЉТОН: „Тајните писма на калуѓерот што го продаде своето ферари“ од Робин Шарма


за патување

Оман – нова хедонистичка дестинација

2.10.2012

Сао Паоло рекордер во сообраќаен метеж

Патеки само за издржливите

Мармарис - место за сечиј вкус

Рајскиот остров Пи Пи


18 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

ЗА ВЉУБЕНИТЕ ВО ПЕШАЧЕЊЕТО

redakcija@den.mk

Патеки само за издр Ова се дестинации кои се наменети само на сериозни шетачи, односно за планинари. Секоја од нив бара одлична кондиција, стабилни нозе и добра опрема. Сепак, доколку се решите за една од нив, ќе бидете наградени со искуство што ќе го паметите целиот живот.

ХИМАЛАИ, ИНДИЈА

Индиската страна на најголемиот планински масив привлекува многу луѓе. Доколку барате изолација, тогаш за вас е Химачал прадеш. Ако сакате поинтензивно да планинарите, тогаш изберете ја патеката Спити ладак, каде пешачењето трае 24 дена. Оваа исклучително тешка патека ги следи древните трговски рути.

ПАТОТ НА ИНКИТЕ, ПЕРУ

Оваа древна патека е долга 33 километри. Илјадници луѓе од цел свет поминуваат годишно по овој пат, кој води од Светата долина до Светиот град на Инките – Мачу Пикчу. Светиот град е сместен на највисокиот дел на источните Анди во Перу, на надморска височина од 2.350 метри. Ова е најпознатата патека во Јужна Америка.


ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

Вторник, 2 октомври 2012 година

19

ржливите ЕВЕРЕСТ БЕЈС КАМП, НЕПАЛ Три недели се потребни да се стигне до височина од 5.545 метри на Кала Патар. Оваа патека е многу популарна кај сите што сакаат да се пофалат дека биле на највисоката планина на светот. По неа многу е тешко да се помине и треба голема подготовка. Оние кои ќе успеат да го сторат тоа ќе уживаат во неверојатни глетки.

ЗЕМЈАТА НА ДОГОНИТЕ, МАЛИ Догоните се народ кој живее на централното плато на државата Мали, јужно од реката Нигер. Она по што се познати се нивните маски, дрвени скулптури и архитектура. Земјата на Догоните е една од главните туристички атракции во Мали. Ако тргнете во разгледување пеш, тоа може да трае до десет дена.

ГР 20, ФРАНЦИЈА

Се работи за 15 дена пешачење по Корзика, а притоа ќе наидете на разновидни краишта. Има шуми, глацијални езера, макии, со снег покриени врвови и рамнини. Имајте на ум дека овој потфат воопшто не е лесен, а патот е каменит и многу често стрмен. Се преоѓа и преку тесни мостови и лизгави карпи. Но тоа е дел од забавата, зарем не?


20 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

И боговите молчат пре


ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

Вторник, 2 октомври 2012 година

21

ед водопадите Игуасу Водопадите Игуасу се наоѓаат меѓу Бразил и Аргентина. Тие ја делат реката Игуасу на два дела, горен и долен тек, а имаат статус на светска градина. Се сметаат за најспектакуларни водопади на светот. Се со стојат од вкупно 275 водопади со висина до 70 метри, долж 2,7 километри. Според локалната легенда, Бог се заљубил во една прекрасна млада девојка која се викала Наипи и планирал да се ожени со неа. Но, таа немала исти чувства кон него и пробала да избега со нејзиниот љубовник Тароба со кану на реката Игуасу. Гневен, Бог ја пре секол реката на два дела, создавајќи водопади и притоа осудувајќи ги љу-

бовниците на вечно паѓање. Околу половина од протекот на реката паѓа во долга и тесна бездна наречена Ѓаволско грло (Garganta del Diablo на шпански или Garganta do Diabo на португалски). Ѓаволско грло е во форма на буквата У, високо е 82 метри, широко е 150 метри и долго 700 метри. Ѓаволското грло ја создава границата меѓу Аргентина и Бразил. Аргентинската страна се со стои од три дела: високите водопади, ниските водопади и Ѓаволско грло. Две третини од водопадите се во рамките на аргентинската територија. Водата од долниот дел на Игуасу се собира во ка-

њонот кој ја но си водата во реката Парана, на кратко растојание по течението од браната Итаипу. Раскрсницата на водотеците ја означува границата меѓу Бразил, Аргентина и Парагвај. Повеќето по сетители ги гледаат водопадите од аргентинската страна од градот Пуерто Игуасу. На бразилската страна има долга патека по должината на кањонот со продолжување кон пониското подножје на Ѓаволско грло. Возење со хеликоптер кое нуди поглед на водопадите од височина е до стапно само на бразилската територија. Водената магла се крева од 30 метри до 150 метри од Ѓаволското грло на Игуасу.


22 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

Мармарис - место за сечиј вкус Р

ечи си ни кој не се вратил од Тур ци ја не за до волен. Што е тоа што оваа зем ја ја пра ви тол ку атра ктив на де сти на ци ја? До кол ку го зе ме ме за при мер Марма рис, со сема е јасен одговорот – Мармарис е на ви сти на преубав. Во не го се на о ѓа по не што за се ко го. Гра дот е голем и не може те да го разгледате за де сет де на, кол ку што во о би ча е но се поми ну ва на ле ту ва ње. Иа ко пла жата не е нај уба вата ко ја сте ја ви де ле, што се од не су ва до са мото море, сè е многу чисто и доколку пора но се раз буди те да про ше тате по крај мо ре то, ќе ви ди те де ка се кое утро ги чи -


Вторник, 2 октомври 2012 година

стат и рам нат пла жи те. Хра ната е се ка ко светла точ ка, па по ве ќе то лу ѓе ста ва ат по не кој ки ло грам по ве ќе во те кот на ле ту ва ње то. А и кој би одоле ал на вкус ната хра на ко ја се нуди во изо билс тво. На вечер, во за вис ност од ин те ре си ра њата и друштвото, Мармарис нуди најразлич ни ви до ви за ба ва. Мнош тво то при јат ни ре сто ра ни, риб ни, ин тер на ци о нал ни, ло кал ни, ве ма мат да сед не те и со хра на и пи ја лак да го наб људу вате жи вотот околу вас и да ужи вате. Се раз би ра на рас пола га ње ви се и мно гу ба ро ви и клубо ви со му зи ка. До кол ку сте та му, не про пу штај те да ја по се ти те пла жата на Кле о патра. Та ква бо ја на мо ре и пе сок ре тко се гледа. Исто та ка, може те да ги по се ти те и фа бри ката за кожа, Памук ка ле или ме стата каде што може те да ги ви ди те ви стин ски те, го ле ми, мор ски жел ки. Ту ка се нудат и спорто ви на вода и, се ка ко, не за бо рав но па за ре ње.

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ 23


24 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

Вторник, 2 октомври 2012 година

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ 25

Оман – нова хедонистичка дестинација И

ако Обединетите Арапски Емирати убедливо го држат приматот на туристичката мапа на Персискиот Залив, сè повеќе туристи се вртат кон Оман, егзотичен султанат со богато културно наследство старо повеќе од 5.000 години и недопрена природа од чијашто убавина запира здивот. Додека Дубаи се гордее со својата архитектура и блескави

трговски центри, Оман нуди шарм на древна Арабија и простори кои изникнале од „Илјада и една ноќ“. Тука се наоѓала легендарната палата на кралицата од Саба, тука бил штабот на Александар Велики, од тука Синбад заминувал на своите далечни патувања. Оман, навистина, има што да им понуди на патниците желни за промена и бегство од вообича-

ените шеми и современиот живот. Повеќе од 2.000 километри пусти песочни плажи и тиркизно море никого не оставаат рамнодушен. Идеално е за вљубениците во нуркањето, а омилена забава на туристите им е и крстосувањето и набљудувањето на делфините од луксузните јахти и посета на плажата на желките во Рас ал Хад. Авантуристите можат да се возат по песочните ди-

ни или по исушените корита на реките. Други, пак, може да ги истражуваат планините богати со пештери или да одат на сафари до бедуинските кампови длабоко во пустината, да јават на камили и да уживаат во фасцинантните зајдисонца. Оние што за време на одморот сакаат да ја запознаат културата на оваа земја ќе уживаат во старите

тврдини и величествени џамии. Во главниот град Мускат би требало да се разгледаат португал-

ските колонијални тврдини Ал Џалали и Ал Мирани. Продавниците преполни со производи се вистинско место за пазарење. Тука можат да се најдат традиционални рачно изработени предмети, квалитетен сребрен накит, арапски килими, суве-

нири и стока од целиот свет. За време на престојот во Мускат треба да се посети музејот Баит ал Зубаир и Големата џамија изработена во злато, бакар, мермер и омански камен. Слободно може да се рече дека џамијата по својата величественост е рамна на Таџ Махал. Ја изградил султанот Кабус бин Саид за да му покаже на својот народ колку го сака. Во

главната сала за молитва, која може да прими 9.000 верници, се наоѓа најголемиот лустер на светот со 2.200 светилки и персиски тепих кој се работел цели четири години. Оманските хотели се истакнуваат со луксуз и ориентален стил. Меѓу најомилените кај посетителите се хотелите Al Bustan Palace, Chedi i Shangri-La Barr Al Jissah Resortи Spa.


26 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

Рајскиот остров Н

а југот на Тајланд, една од најпопуларните туристички де стинации, се наоѓа областа Краби, каде од стотината рајски острови во Анданамското Море најмногу туристи привлекува островот Пи Пи. Познат е по убавите пе сочни плажи, љубезни мештани и по многубројни активно сти. По уживањето на рајските плажи, туристите уживаат во масажи во по себни бунгалови кои имаат поглед на море. Со оглед на фактот што Пи Пи е едно од најкомерцијалните и најпопуларни тајландски острови, содржината за забава е прилично богата иако островот опфаќа само неколку квадратни километри. Во 2004 година островот бил со сема уништен од цунами, а стотина луѓе настрадале. Благодарение на големи донации од цел свет обновен е поголемиот дел од островот. Од Пи Пи се речиси еднакво оддалечени, трие сетина километри, градот Пукет на север и ме стото Ао Нанг

на исток. Возењето со брод трае околу два часа до Пи Пи. Главната се зона е од декември до март иако и во сезоната на монсуните се случува времето да биде пријатно. Од пристаништето до главното ме сто за сме стување и за одмор има околу 200 метри. Сè е блиску и многу до стапно. Со оглед дека островот е многу мал, нема автомобили, па целиот товар се прене сува со колички. Формата на островот, гледано од воздух, потсетува на бројот осум. На спојот на двата круга се најпознатите плажи Тон Саи од едната и Лох Да лам од другата страна. На меѓупро сторот се наоѓаат бројни скапи хотели, ре сторани, кафулиња, су-

пермаркети и голем пазар каде освен овошје и зеленчук, се продаваат и сувенири. Попладне многу плажи имаат зеленкаста боја. Многу туристи земаат часови по нуркање или одат на тури на кои на секој вљубеник во морските про странства му запира здивот. Еден ден може да се помине на со седниот остров Кох Пи Пи Леи, кој е значително помал. Сцените на рајските плажи во филмот „Плажа“, во кој главната улога ја толкува Леонардо ди Каприо, се снимани токму на тој остров, на плажата Маја. За авантуристите по стои можност ноќта да ја поминат буквално на плажа затоа што на островчето нема никакви сме стувачки капацитети. Островот Пи Пи за разлика од Кох Самуи е наменето најмногу за млади луѓе желни за забава. Во текот на ноќта на плажите се одржуваат забави, па на островот е прилично бучно и ноќе.


Вторник, 2 октомври 2012 година

Пи Пи

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ 27


28 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

Сао Паоло - рекордер

Б

разилскиот град Сао Паоло има најголеми проблеми со сообраќајниот метеж во светот. Таму секој петок почнува ноќниот кошмар на сите патници во овој град, кога се формираат колони долги околу 180 километри, а понекогаш дури и 295 километри, па влегувањето во градот може да трае и по неколку часа.

„Изгледа како море од автомобили. Долго време живеев со семејството на југот на Сао Паоло, а работев на другиот крај на градот. Кога се омажив, решив да се пре селам поблиску до ме стото каде што работам затоа што патувањето е навистина пеколно, раскажала за тамошните медиуми една жителка на Сао Паоло“. Таа вели дека сите

што живеат во градот станале робови на сообраќајот и мора да го планираат животот размислувајќи најпрво за превозот. Во градот живеат околу 11 милиони луѓе, а локалните радио станици најголем дел од времето одвојуваат за информирање на во зачи те за тоа што се слу чу ва на пати штата. Една радио станица дури е намене-


ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ 29

Вторник, 2 октомври 2012 година

во сообраќаен метеж та само за тоа. Радиото „Сул Америка трафик“ во последните седум години собра ло огромен број слу шате ли, кои, исто та ка, служат и како репортери затоа што се јавуваат во програма и ги изве стуваат слушателите за алтернативни патишта на кои метежот е помал. Бразилската автомобилска индустрија

во последниве години ги урива рекордите за производство и продажба на автомобили затоа што приходите на милиони Бразил ци им се зголе ми ле бла года ре ние на економскиот напредок. Автомобилот претставува доказ дека некој припаѓа на средната класа. Интересно е што поради големите гуж-

ви на улиците на градот, многу богати жители на Сао Паоло изнајмуваат хеликоптери. Жорж Битар, сопственик на компанијата „Хелимарт арт такси“, објаснува дека нековата компанија бележи пораст во работењето од де сет проценти секоја година и неговите 16 хеликоптери ретко остануваат приземјени подолго.


30 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

СОКОТРА,

најнеобичниот

остров на земјата

О

стровот Сокотра à припаѓа на државата Јемен, а се смета за едно од најнеобичните места на планетата. Поради екстремните климат ски услови, на островот се наоѓаат растенија какви нема никаде на друго ме сто. Островот се наоѓа во Индискиот Океан, а најблиско копно му е Сомалија, оддалечена околу 350 километри. На листата на свет ско наследство во 2008 година се ставени осумте нови при-

родни чуда, меѓу кои е и архипелагот Сокотра. Тоа се ме ста за кои УНЕСКО смета дека заслужуваат по себна програма за зачувување и за заштита. Сокотра е најголем од четирите острови на архипелагот со површина од 3.625 квадратни километри. Речиси сите жители, околу 50.000, живеат на главниот остров на архипелагот. Главниот град е Хадибу. Поради монсуните архипелагот долг период бил недо стапен секоја година од ју-

ни до септември. Меѓутоа во јули 1999 година новиот аеродром го отворил островот за надворешниот свет во текот на целата година, со воведување на двете авионски линии „Јемен ервејс“ и “Феликс ервејс“. Аеродромот на островот Сокотра се наоѓа на 12 километри западно од Хадибу и близу до третиот по големина град на архипелагот, Куадуб. Најголемиот дел од островот се снабдува со електрична енергија од дизел-генератори, меѓутоа во сите градови, па


Вторник, 2 октомври 2012 година

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

31

дури и во главниот, секој ден од 5 до 9 часот наутро нема струја. Јавниот превоз во Сокотра е ограничен. Такси-возилата се нешто како автомобили за изнајмување со сопствен возач. Долгата геолошка изолација на архипелагот Сокотра и неподносливата жештина и суша се одлично усогласени создавајќи единствена и спектакуларна ендемична флора. Едно од највпечатливите растенија на Сокотра е дрвото наречено Змејова крв, кое е многу чудно на изглед и има форма на отворен чадор. Лачи темноцрвена смола што потсетува на крвта на змејот од приказните, барана како лек и боја, а денес се користи за бои и за лакови. Други ендемични и необични растенија на островот се гигантското сочно дрво дорстениа гигас, моракае, краставицата дендро сикиос сокотранус и ретката сокотрова калинкапуника протопуника. На островот, исто така, има и богата птичја фауна, вклучувајќи неколку ендемични видови на птици.


32

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

Споменици во чест на животните Насекаде низ светот се градат споменици кои им се посветени на животните, некои ги градат во слава на нивната храброст, а други од љубов. Овие споменици сè повеќе го привлекуваат вниманието на туристите и се приказ на тоа колку земјите низ светот ги почитуваат животните. Не се многу на број!

МАЧОРОТ ТРИМ ВО СИДНЕЈ Мачорот Трим е роден на брод и тој верно го следел својот господар Метју Флиндерс на патувањата низ Австралија. Кога Флиндерс бил заробен на Маурициус, се претпоставува дека бил изеден од локалните робови. Сега неговата скулптура е сведоштво за неговата верност кон газдата.

КОЊСКО ПОИЛО ВО МАЛВЕРН Најчудниот споменик во англискиот град Малверн е каменото поило за коњи во знак на сеќавање на настраданите животни во Бурската војна во Јужна Африка.

ТЕРИЕРОТ БОБИ ВО ЕДИНБУРГ Сивиот териер Боби 14 години бдеел над гробот на својот газда, сè додека во 1872 година и самиот не починал. За него е напишана книга и снимени се два филма. ХАЧИКО ВО ТОКИО Кучето Хачико од расата акита, влегло во историјата поради својата голема верност кон господарот, со кој секојдневно одел до блиската железничката станица Шибуја, од каде заминувал професорот на работа, и таму го чекал неговото враќање. Тоа траело цели две години, до 1025 година, кога професорот не се вратил дома затоа што починал од инфаркт на работа. Сепак, лојалноста на неговото куче била толку голема што во следните речиси 10 години секој ден доаѓало на станицата и го чекало, сè додека еден ден не е таму пронајдено мртво. На тоа место му е подигнат споменик. Денес Хачико во Јапонија претставува синоним за голема верност, а за него е снимен и филм.


Вторник, 2 октомври 2012 година

КУЛТУРА

33

Доделени наградите за најдобри преводи

П

овелбата „30 Септември“ што се доделува на истакнат македонски книжевен преведувач за долгогодишна успешна преведувачка активност, вчера му беше врачена на книжевниот преведувач од турската националност во Македонија, Есад Бајрам. Лауреати на наградата „Златно перо“ за 2012 година се Волф Ошлис (Германија), за преводот од македонски на германски на делото „За македонцките работи“ од Крсте Мисирков; Мариана Палашевска, за преводот од германски на македонски на романот „Триумфална капија“ од Ерих Марија Ремарк; Лидија Танушевска, за преводот од полски на македонски јазик на книга со раскази од полскиот писател Бруно Шулц , а добитник на „Златно перо“ е и Владимир Цветкоски за трудот од областа на теоријата на книжевниот превод „Џон Драјден – од аспект на теоријата на

преведувањето“. Наградата „Григор Прличев“ за најуспешен превод на македонски јазик на поетско дело од светската книжевност му е доделена на Игор Радев, за препев од древнокинески јазик на делото „Книга за патот и неговата крепост“ од Лао Це; а лауреат на наградата „Ванѓа Чашуле“ е Виолета Јагев за преводот од шпански на македонски на делото „Примерни новели“ од Мигел де Сервантес. Лауреат на наградата „Абдуљазис Ислами“ што се доделува за книжевни преводи од македонски на албански и од албански на македонски, годинава е истакнатиот писател и книжевен преведувач од албанската националност во РМ, Нехас Сопај. Наградата „Архиепископ Гаврил“ што се доделува за преводи на дела од сферата на духовната литература годинава му е доделена на Даниел Јовановски за превод од англиски на македонски на де-

лото „Брак – православна перспектива“ од американскиот автор Џон Маендорф. „Специјалното признание“ што се доделува на издавачка куќа, годинава му е доделено на книгоиздателството „Икона“ од Скопје за вложените заложби за издавање

во превод на македонски јазик на значајни дела од светската книжевност. Наградата за преведувачки опус „Кирил Пејчиновиќ“ и наградата „Божидар Настев“ ќе бидат дополнително доделени во ноември годинава. А.Б.

Денови на комедијата во Куманово

Во Кума но во вче ра бе ше отво рен 15. Ме ѓу на роден фе сти вал „Де но ви на комеди ја“. Чле но ви те на фе сти вал ски от совет одлучија годинава да бидат при ка жа ни де сет комедии од Македонија и од Србија, Бугарија и од Ко сово. - Петнае сет години го органи зи ра ме овој фе сти вал. Во првата година се надевав дека Куманово ќе го прифати и дека фе стива лот ќе стане традициона лен. Сега слободно може да ка жам де ка фе сти ва лот го збо гати кул тур ни от жи вот на градот - рече Ристо Сте фановски, член на советот на фе стива лот. Пе тар Те мел ковски, исто така член на советот, изјави дека фе сти ва лот се ко ја годи на оди во на гор на ли ни ја и де ка еден ден ќе до бие и европ ски

карактер. Фе сти ва лот го отво ри охридскиот те атар со прет ставата „Ај да си речиме уште една“, вечер ва на стапу ва

те атарот од Врање „Бора Станковиќ“ со комедијата „Женски разговори“. На петти октомври го стува драмскиот те атар „Никола Вап ца ров“ од Бла го е -

вград, Бугарија, со прет ставата „Д-р“. Штип ски от те атар „Ацо Шопов“ настапува со комедијата „Отворач за конзерви“ на 6 октомври, „Лисистрата“ на Народ ни от те атар од Ко со во ќе биде изведена на 7 ме сецов, а на 9 октомври е Велешкиот те атар со комедијата „Бетија“. Дома ќи нот, кума новски от те атар, ќе ја игра комеди јата „Околи ска бол ни ца“ на 10 октом ври. На 12 октом ври во Кума но во до а ѓа „Те атар комедија“ од Скопје со „Ах, љубов мо ја“. Фе сти ва лот го затво ра При леп ски от те атар со прет ставата „Од кол на кол 2“. Фе стива лот „Денови на комедија“ се одржува под покрови телс тво на Ми ни стерс твото за кул ту ра со бу џет од околу 10.000 евра. А.Б.


34

КУЛТУРА

„Книга за животните“ од Ристо Лазаров Под наслов „Книга за животните и други огледи“, скопскиот издавач „Везилка 2011“ ја објави најновата публицистичка книга на македонскиот поет и новинар Ристо Лазаров. На 180 страници авторот објавува 50 огледи и есеи, кои се однесуваат на најактуелните прашања на современиот општествен живот и транзицијата. Книгата, како и сите дела на Лазаров објавени последниве години, содржи седум циклуси од седум текстови, плус еден завршен текст. Три од циклусите се посветени на феноменот на животните и на асоцијациите што ги предизвикуваат тие, додека другите текстови се инспирирани од нашето општествено секојдневие. Сите текстови, со исклучок на пет, се напишани оваа година, а во својата воведна напомена авторот подвлекува дека текстовите поместени во „Книга за животните и други огледи“ се пишувани со идеја да посведочат дека драмите на ова време не сме ги оддремале лагодно.

Вторник, 2 октомври 2012 година

ВО ПРЕСРЕТ НА НАЈГОЛЕМИОТ СВЕТС

Нема интерес за саемот во

Изложба на Атанас Ботев во галеријата „Око“

П Во галеријата „Око“ вчера беше отворена самостојна изложба на Атанас Ботев, насловена „Луцидно синестетички дијалог“. Авторот се претставува со 13 слики работени во акрил и во масло на хартија и на платно. Во најновите дела Ботев остварува дијалог со своето алтерего, материјализирајќи ги своите потсвесни содржини, преокупации и опсесии во сликарски артефакти со супреална провиниенција. Сликите на Ботев се посочени како огледало на нашата первертирана стварност во која западната цивилизација полека тоне обременета со својата сопствена декаденција. - Во средиштето на изложбата се наоѓаат бројни прашања: како нашата современа култура го обликува психичкото ниво, профилот на личноста, однесу-

вањето на поединецот; кои се потиснатите стравови, желби и фрустрации на современиот човек; поимите правда, морал, етика се доведуваат во прашање или, пак, цинично се исмејуваат итн... Во делата може да се насети и извесен неспокој кој е рефлексија токму на општествените превирања и турбуленции, но тоа е неизбежно. Сликите се, всушност, огледало на нашата первертирана стварност во којашто западната цивилизација полека тоне обременета со својата сопствена декаденција - велат од галеријата. Атанас Ботев работи во повеќе медиуми: сликарство, графика, цртеж, стрип, инсталација, перформанс... Раководител е на Отвореното графичко студио при Музејот на град Скопје. Изложбата во галеријата „Око“ ќе биде отворена до 9 октомври. А.Б.

Невена ПОПОВСКА

ретставувањето на македонската литература на меѓународните саеми на книга е предизвик за секој автор и издавач. Ова, пред сè, во смисла на продажба на авторски права и објавување во странство на делата на македонските автори. Ни претстои Меѓународниот саем на книгата во Франкфурт, кој се одржува секоја година во октомври. Тој се вбројува меѓу осумте најголеми саеми на книгата во светот. Спаѓа меѓу првите три саеми на книгата во светот според посетеноста. Но, годинава македонската литература нема да биде официјално претставена на оваа манифестација. Од Министерството за култура информираат дека во рамките на годишната програма на

Министерството биле поддржани проектите на издавачките куќи за претставување на меѓународните саеми на книгата во Лајпциг, Москва и во Истанбул. - Стручната комисија одлучи издавачките куќи „Готен“, Македонска реч“ и Здружението на албански издавачи, кои понудија издржани проекти, да нè претставуваат на саемите на книгата во Лајпциг, Истанбул и во Москва, со напомена дека годинава немаше голем интерес ниту, пак, квалитетни проекти за претставување на значајните меѓународни саемски манифестации, меѓу кои и на саемот на книгата во Франкфурт - велат од Министерството за култура. Националната промоција на македонската литература и издаваштво пред многубројните саемски посетители и изложувачи од

Емир Костурица го снима филмот „Љубов и војна“

Првиот игран филм од Србија кој ќе се појави на Канскиот фестивал 2014 година ќе биде „Љубов и војна“ по сценарио и во режија на Емир Костурица, кој ќе го глуми и главниот лик. Филмот се состои од три мета-

форични прикази. Во првата се раскажува за еден војник чија задача е да набавува млеко и на магаре да им носи на останатите војници. Во другата приказна се говори за жена која на својата свадба доживува потресна си-


Вторник, 2 октомври 2012 година

КИ САЕМ НА КНИГА

ниту проекти Франкфурт Годинава македонската литература нема да биде официјално претставена на оваа манифестација

многу земји е навистина убава можност за промоција на литературата, културата и за промоција на потенцијалите на државата и за приближување на Македонија до интернационалниот пазар. - На саемот во Москва беше претставена најквалитетната и најрепрезентативната издавачка продукција, која ги афирмира македонската литература, култура, културно наследство и држава. Посетителите можеа да видат 1.000 книги од поновата издавачка продукција во Македонија, но и околу 3.000 примероци брошури и рекламен материјал кои, пак, бесплатно беа поделени на штандот - вели Нове Цветановски, кој беше комесар на саемот во Москва. Некои издавачи, пак, имаат забелешки на стратегијата за претставување.

туација во која à ги убиваат сопругот и роднините. Во третата, пак, се раскажува за поранешен војник кој станува монах и ги протерува злите духови. Третиот дел на филмот веќе е снимен во Босна и Херцеговина и премиерно ќе биде прикажан на 5 октомври.

За Христо Петревски од „Феникс”, за да се отиде вистински на некој меѓународен саем треба да се има што да се презентира. Не се доволни само неколку луксузни изданија кои може да се избројат на прстите од едната рака, наспроти старите и неатрактивни наслови кои издавачите ги подаруваат затоа што не може да ги продадат ни во сопствената средина. - Со книги кои не се преведени и без вистинска селекција, концепт и стратегија за настап, ние се претставуваме импровизирано, недостоинствено и би рекол сосема непотребно – вели Петревски. Изминативе години на саемот во Франкфурт комесари беа издавачката куќа „Матица“, потоа издавачкиот центар „Три“, а минатата година беше НУБ. „Св. Климент Охридски“.

35

КУЛТУРА

„Бела ноќ“ на 6 октомври

Традиционалната културна манифе стација „Бела ноќ“ годинава ќе се одржи на 6 октомври. Програмата за ова издание сè уште не е објавена. „Бела ноќ“ по шести пат ќе се случува на веќе познати локации: библиотека „Браќа Миладиновци“, Културно-информативен центар, Дом на култура „Кочо

Рацин“, Младински културен центар, Музеј на град Скопје, „Универзална сала“, Зоолошка градина, Детски културен центар „Карпош“, Плоштад Македонија, Старата скопска чаршија, Градски парк како и на многу други

локации. Манифе стацијата вклучува концерти, перформанси, танц-шоуа, жонглери, акробации и друго. Ова е манифе стација почна за културно да го раздвижи градот, а по углед на слични вакви „бели ноќи“ што се одржуваат во европските градови, од кои најпозната е таа во Париз. А.Б.

Наградата „Ханс Кристијан Андерсен“ за чилеанската писателка Изабела Аљенде Чи ле ан ска та писателка Изабела Аљенде е год и н а ш е н добитник на наградата за книжевност за сво ето „магично раскажување“. Наградата „Ханс Кристијан Андерсен“, која се со стои од 500.000 круни (86.000 долари), им се доделува на автори чие творештво има сличност со делата на овој познат дански писател, роден во 1805 година, кој до својата смрт во 1875 година напишал околу 160 бајки и песни. Во светот се продадени повеќе од 57 милиони примероци од книгите на Изабела Аљенде, од кои најпозната е „Куќа на духовите“ објавена

во 1982 година. Организаторите го поддржаа доделувањето на наградата со фактот дека станува збор за „мешавина на различни времиња, култури и митови“ кои на нејзиното раскажување му даваат „замав на крилата и височина“. Пред чилеанската писателка, оваа пре стижна награда ја добија Пауло Коелјо и авторката на „Хари Потер“, Џоан К. Роулинг. Н.П.

Изјава на денот „Сакав да направам таков филм за Џемс Бонд каков што би сакал и самиот да гледам.“ Сем Мендес


36

МОЗАИК

Џејмс Бонд доби 28 милиони фунти од спонзори Џемс Бонд во текот на годината беше критикуван поради тоа што познатото „мартини“ го замени со пивото „хајнeкен“. Иако не е преголема тајна дека Џемс Бонд со години е „на продажба“ и дека продуцентите дел од буџетот покриваат со спонзорство, во последното продолжение на приказната за тајниот агент покажува интересен податок. Всушност, продуцентите за новиот филм за Бонд инкасирале неверојатни 28 милиони фунти, што е речиси третина од 90 милиони фунти потрошени за филмот. Бонд сите овие години го ме-

нувал својот пијалок неколкупати и сè поради иста причина спонзорство. „Сони“, „Кока-кола“, „Болингер“, „Сваровски“, „Омега“ и модниот дизајнер Том Форд се само еден дел од 28 милиони фунти со кои ќе се покријат трошоците за снимањето и за маркетингот.

Асистент на американски конгресмен ја нападнал Линдзи Лохан

Актерката Линдзи Лохан го обвини Кристијан ла Бела, кој работи за конгресменот од Илиноис, Џон Шимукс, дека завчера физички ја нападнал во еден хотел во Њујорк откако таа се обидела да го спречи да ја фотографира. Ла Бела е обвинет за вознемирување откако физички ја нападна Лохан во хотелот „Даблју“

на Менхетен бидејќи, наводно, ја удрил откако таа побарала да ги избрише нејзините фотографии што тој ги направил со камерата на својот мобилен телефон. Линдзи го запознала Ла Бела во ноќен клуб, а потоа го одвела во својата хотелска соба, каде имала поголема група пријатели. До караницата дошло кога Лохан сфатила дека Ла Бела ја фотографира и побарала од него да ги избрише сликите. Актерката иако во нападот се здобила со полесни повреди, не е хоспитализирана. Лохан, наводно, била повредена откако се обидела да му го земе телефонот на Ла Бела, но тој ја турнал на кревет, а потоа се обидел и да ја задави. На актерката à помогнале нејзините пријатели.

Вторник, 2 октомври 2012 година

КОНТ РО ВЕР ЗИИ ОКО ЛУ ИЗ БОРОТ НА

Драган Б. Кос што го почнав Слободанка МАРКОВАЧЕВА

М

анифе стацијата „50 години евергрин“, која треба да се одржи на 26 октомври во „Универзална сала“, се соочува со големи проблеми кои го нарушија концептот на организаторите од продукциската куќа „Грин ентертејмент“. Конечната листа од 20 композиции што треба да бидат изведени, иако беше објавена како конечна, сè уште е неизвесна. Уметничкиот директор Драган Б. Ко стиќ вели дека не може глава да крене од проблеми со изведувачите, авторските права и со финансиите. - Освен проблемите со композиторот Славе Димитров, кој ни испрати судска забрана за изведба на неговите композиции, а тоа според Закон за авторски права ќе му беше исплатено, се појавија уште многу други проблеми. Членовите на групата „Конкорд“ и нивната песна „Високи штикли и црни чорапи“, која требаше да биде меѓу најдобрите, или не се активни или не се во земјата или, пак, не сакаат заедно да се појават во иста про сторија. Нина Спирова е жена во години,

која е во Франција, а некој треба да à плати пат за да дојде. Љупка Димитровска не сакаше да учествува, а допрва се можни проблеми и со „Ареа“ и со „Ава лон продукција“ - вели уметничкиот директор Драган Б. Ко стиќ. Тој додава дека чувствува каење што воопшто се нафатил да биде дел од организацијата на манифе стацијата. Според него, со вакво одне сување и без поддршка од некоја државна институција, наредните генерации воопшто нема да можат ни да говорат на темата евергрин. - Искрено, жа лам што влегов во ваква белја и сè уште се прашувам како ќе излезе целава работа на крај. Доколу излезат проблеми и со изведувачите и со авторите на конечните 20 композиции, тогаш ќе мораме да одбереме некои од песните кои беа предложени во списокот од 124 композиции - вели Драган Б. Ко стиќ. На социјалната мрежа „Фејсбук“, Ко стиќ ја објави фотографија од забраната на композиторот Димитров, по што следеа лавина коментари дека како организатори треба да платат хонорар доволен за авторите и за изведувачите. - Штета за композициите, за

Кенан Имирзалиоглу призна дека е Турскиот актер Кенан Имирза лиоглу, кој ја игра главната улога во турската серија „Езел“, призна дека е хомо сексуа лец. Кенан не можел повеќе да ја крие својата сексуална определба и јавно изјавил дека го привлекуваат мажи. - Не сакам повеќе да живеам во лага. Решив да признаам за да не се по срамотам како мојот колега Бурак Озџевит, кој мора да се оправдува дека има секс со својот партнер. Јас кога имам

секс со некој маж, тоа значи дека го сакам и сум заљубен признал Кенан. Актерот кого жените го обожуваат, по кого тинејџерките вре скаат, а кому по силниот пол му љубомори, неодамна ја раскина шестгодишната врска со актерката Зејнеп Бе серлер. Во турските медиуми се шпекулираше дека Зејнеп го изневерува и воопшто не се претпо ставуваше дека проблемот е во сексуално ста на актерот.


МОЗАИК

Вторник, 2 октомври 2012 година

37

МА КЕ ДОН СКИ ЕВЕРГ РИН

тиќ: Се каам овој проект! Ќе постои ли фестивалот „Егзит“?

карактерот не се зборува и коментира. Штета, тука губат само слушателите. Сè ќе отиде во заборав - пишува во еден од коментарите. Друг вели: „Драган, а да им пуштевте хонорар од 1.000 евра, ќе се потепаа, нели?“ Пред официјалниот почеток на изборот, беа предложени 124 нумери. Од нив, новинарите од медиумите со кои соработува продукциската куќа избраа 100 композиции. По ова следуваше

хомосексуалец!

четиринеделно гласање од македонската јавност. Комисијата, со ставена од пет члена, секоја недела правеше бодување на песните од двата начина на гласање и одлучуваше кои песни ќе го продолжат патот кон освојување на епитетот евергрин. Сепак, песните кои беа изгласани како најдобри не се најдоа на конечната листа. Неизвесна е судбината на манифе стацијата која можеби ќе се одржи и за последен пат.

Џастин Бибер поврати на концерт во Аризона Младата тинејџерска атракција, пејачот Џастин Бибер, се препил млеко и го повратил додека пеел. За време на својот концерт во Аризона, тој се наведнал и почнал да повраќа. Засрамен, побегнал од сцената, но набргу се вратил и се извинил што претерал со млекото, па сите морале да го гледаат како повраќа.

живот и здравје

Неизвесна е судбината на големиот музички фе стивал „Егзит“, а дали и понатаму ќе се одржува ќе се знае до средината на октомври. Бојан Бошковиќ, Душан Ковачевиќ и Иван Миливојевиќ, кои се основачи и сопственици на „Егзит“, се соочени со многу проблеми и најавуваат дека на фе стивалот му се потребни итни концепциски промени и иновации, но дека останува и под знак прашање одржувањето на 14. издание. Доколку се одржи, многу е возможно тоа да не биде во Нови Сад, односно на

Петроварадинската тврдина, туку се размислува за нови локации или за друг град. - „Егзит“ е врзан за тврдината и за Нови Сад и за Србија. Фе стивал кој создаде добар имиџ за земјава во светот. А и средствата кои државата ги вложува во фе стива лот à се враќаат двојно. Според податоците на УСАИД, изминатите две години во Нови Сад се потрошени 15 милиони евра вели Ковачевиќ. Музичкиот настан „Егзит“ се одржува од 2000 година и прерасна во еден од најпознатите фе стивали во регионот.

Во утрешниот број прочитајте се` за животот и здравјето


38

МОЗАИК

Вторник, 2 октомври 2012 година

АКТУЕЛНОСТИ

Во продажба конзерви свеж воздух Пиштолите на Бони и Клајд продадени за половина милион долари Оружјето што го користеле американските гангстери Бони Паркер и Клајд Бароу се продадени на аукција за нешто повеќе од половина милион долари. Двата пиштоли биле дел од аукцијата наречена „Американски гангстери“, која се одржа изминатиот викенд. На аукцијата, освен пиштолите, бил и приборот за

шминкање на Бони и голем број фотографии. Нејзиниот револвер до стигна цена од 264.000 долари, додека тој на Клајд се продаде за 240.000 долари. Џебниот часовник на Клајд е продаден за 36.000 долари. На аукцијата биле ставени на продажба и некои работи на Ал Капоне и на Бејби Фејс Нилсон.

Ким Кардашијан : Тупак Шакур е жив! Американската старлета Ким Кардашијан пред неколку дена фотографирала непознат маж кој многу наликува на починатиот рапер Тупак Шакур, а откако ја објави фотографијата на „Твитер“, таа предизвика лутина кај некои од своите следбеници и обожаватели на друштвената мрежа. - Хмм, Тупак е жив и работи? - напишала Ким под фотографијата. Веднаш потоа следеле низа коментари. - Исусе во право си, навистина личи на Тупак. Неверојатно ова е исто како да го гледаме него. Знаев дека Тупак одмара на Куба и сега се врати. Ама, замолчи гуско, ти немаш поим кој е Тупак. Ким, толку си глупава што би требало да умреш било напишано во некои од коментарите на разлутените и з ач уд е н и обожаватели под фотографијата на Ким.

Чен Гуангбио, кинески бизнисмен и филантроп, реши да пушти во продажба конзерви полни со свеж воздух, кој се полни на повеќе локации во Кина и во Тајван. Продуктот се нарекува „Чен Гуангбио: Добро момче“ и се продава по цена од 0,8 долари (38 денари) по конзерва. Со овој потег, Чен на оригинален начин сака да ја подигне свесноста кај народот и властите за проблемите што ги има неговата држава со загадувањето. Тој верува дека неговиот продукт е осуден на успех бидејќи огромен број луѓе секојдневно вдишуваат воздух презагаден со издувни гасови, па ако треба и би платиле за „капка“ чист воздух. Кога некој ќе посака да ја употреби конзервата, сè што треба да направи е да ја отвори и да се „напие“ од неа или, пак,

таа да се стави директно под носот и да се вдише длабоко. Дека целта на производителот не е да се збогати од овој проект, доволно говори фактот што, всушност, тој е милијардер, па 100-те илјади конзерви пуштени во продажба по цена од 0,8 долари би биле ситен профит за Чен. За дополнително да ги мотивира потенцијалните купувачи, тој најави дека за 10 години од сега, ќе ја откупи секоја искористена конзерва и тоа по цена од 7 долари (335 денари) за парче. Доколку сè уште мислите дека никој не би купил вакво нешто, треба да знаете дека конзервите свеж воздух масовно се продаваат уште на самиот почеток од нивното појавување на полиците на продавниците и супермаркетите, а се очекува да се распродадат во наредниве М.Н. неколку дена.

Се повикуваат сите колумнисти, слободни артисти и други креатори на слични дела, слободно да ни ги испратите вашите колумни, стории, фотовести, статии, лични погледи и реакции на работи што ви се чини дека ќе бидат интересни за пошироката публика за да бидат објавени во оваа рубрика, на facebook@den.mk

статус:

ДАРКО МОРАИТОВ, ФОТОГРАФ

Имам премногу добар вкус за да бидам сиромашен!


Вторник, 2 октомври 2012 година

СПОРТ

39

ИЗВОНРЕДЕН СТАРТ НА МАКЕДОНСКИОТ ПРВАК ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

Металург го шокира Шамбери во Франција

М

ета лург го приреди нај голе мото из не на ду ва ње на стартот од но вата се зона во ракометната Лига на шампионите со победата во го сти против францускиот Шамбе ри со 30-33 (13-15). Ова е вторпат во четирите до сегашни настапи во ЛШ, Мета лург да ја отво ри се зо ната со по беда во го сти. Прв ва ков старт „ме та лур зи те“ имаа во се зо ната 2008/2009 ко га во пр ви от меч на го сти во Норвешка го победија Драмен (16-25). Победата и, пред сè, сигурната играта што ја при ка жаа избраниците на тренерот Лино Червар во Шамбери го лансира Мета лург во прв план во изедначената група Ц од ЛШ, во која во кон ку рен ци ја на Сил ке борг, Го ре ње, Ки ел це и Санкт Петербург нема изразит фаворит и секој може да победи секого. Иа ко пред мечот Шам бе ри ва же ше за голем фа во рит, ме талур зите одиграа зрело, во текот на целиот меч имаа контрола на играта и на ре зултатот и заслужено триумфираа. По 12 ми ну ти игра Ме та лург ве ќе има ше че ти ри гола по зи ти ва (8-4) најм но гу по зас лу га на нај но вото за си лу ва ње, сло ве неч ки от де сен бек Ре нато Ву гри нец, кој во овој дел од мечот по стигна три од вкупни-

Македонскиот првак во гости го победи Шамбери со 30-33 (1315), во првиот натпревар од групата Ц во Лигата на шампионите

те четири гола. На три минути пред крај на првиот дел, Шамбе ри го иско ри сти пер и оди те со играч повеќе на терен и поведе со 13-12, но тоа беше последното водство и последниот по сериозен обид на домашниот тим. Ме та лур зи те бр зо се вратија во игра и на одмор зами наа со два гола пред ност (13-15). Вториот дел веќе беше рутинска потврда на супериорната игра и триумфот на маке-

ЧОКРЕВ: НОВ КВАЛИТЕТ ВО НАПАДОТ Иако сме познати по својата цврста одбрана, првпат по подолго време добивме натпревар со нашиот напад. Постигнавме многу повеќе голови од нашиот вообичаен просек и тоа радува. Игравме брзо, но не брзоплето, одигравме одличен натпревар во кој совладавме силен противник на негов терен. Ме радува сериозниот пристап на нашите ракометари и сигурноста со која ја одигравме целата средба. Покажавме дека сме зрела екипа која постепено го наоѓа своето место во европскиот ракомет и која мора да биде респектирана од секој наш иден противник – истакнува претседателот на Металург, Ристо Чокрев.

донскиот тим. За раз ли ка од стан дард но до брата игра во од бра ната и Дарко Станиќ на голот, Мета лург против Шам бе ри де мон стри ра ше и од лич на организација и ре а лизација во напа дот ка ко до пол ни те лен ква ли тет. Оче ку ва но во голем стил одигра првиот стрелец во ти мот, Наум че Мој совски, но нај голе мо из не на ду ва ње за противникот беше младиот Дејан Манасков, кој го одигра можеби најдобриот меч до сега и потврди дека израснува во голем играч. Мојсовски и Манасков по стигнаа по седум гола и беа наје фикасни играчи во со ставот на Мета лург, а идентичен скор на спортивната страна има ше бе кот на Шам бе ри, Един Башиќ. Како полн погодок на Металург веќе во првиот меч од но-

вата сезона се покажа ангажманот на искус ни от Ре нато Ву гринец. Иако на „мета лур зите“ им се приклучи само пред некол ку де на, Сло ве не цот екс прес но се вкло пи во ти мот. Вугринец вне се експлозивност на „умртвената“десна бековска по зи ци ја и пр ви от впечаток е дека тој е можеби и подобро и по ста бил но ре ше ние за Ме та лург од не го ви от прет ход ник, Жарко Марковиќ, кој замина во Гепинген. Де ка до бри от старт во Шам бе ри не бил са мо слу чај ност, Ме та лург ќе има шан са да потврди в са бота пред домаш ната публи ка во „Бо рис Трајковски“ во вториот меч од ЛШ, против Горење. Ре зултати Ц група, 1. коло: Горење – Ст. Петербург 35-22, Ки ел це – Сил ке борг 35-26, Шамбери – Мета лург 30-33.


40

СПОРТ

Вторник, 2 октомври 2012 година

КОМЕНТАР

НА ВЕЧНОТО ДЕРБИ МЕЃУ ВАРДАР И ПЕЛИСТЕР

Хаос

Никола ЃУРОВСКИ

Македонско фудбалско дерби, дуел меѓу вечните ривали Вардар и Пелистер. Беше долгонајавуван настан. Требаше да биде празник на фудбалот. Но, се случи хаос, хулиганите влетаа на терен сакајќи да докажат кој е посилен развивајќи го на фудбалски план анимозитетот меѓу Скопје и Битола. Но, можеше да биде трагично. Можеше да има жртви. Свежи се сеќавањата на загубени човечки животи на стадионот во Египет, не би сакале такви слики да имаме и во Македонија. На нашиот фудбал му е потребно воскреснување, потребни му се и навивачи кои треба да се вратат на стадионите, меѓутоа не хулигани кои ќе се изживуваат наметнувајќи хаотична атмосфера. Полициските органи, исто така, мора да дејствуваат многу поенергично, да бидат поорганизирани, да го чуваат јавниот ред и мир. И овојпат потфрлија во својата задача. Конечно, и во Македонија треба да се спроведува Законот за спречување насилство на спортските терени. Виновниците треба да се казнат, да им се забрани во иднина присуство на стадионите. Тоа во Европа веќе одамна е реалност и практика. А, и Македонија се труди да влезе во Европа...

Факели и тепачки засенија головит

М

акедонското фудбалско дерби меѓу Вардар и Пелистер помина во хаотична атмо сфера, со многу набој од трибините, навивачите се симнаа дури и на теренот за да се пресметаат на полувремето, а во меѓувреме фудбалерите добија малку про стор за да ги искажат своите квалитети. Победи Вардар со 3-1, со головите што во самата завршница на мечот ги по стигнаа Златко Таневски и Јован Ко стовски. „Црвено-црните“ поведоа кон крајот на првиот дел со погодокот на Филип Петров, а на почетокот на вториот дел израмни Благојче Главевски. Пелистер одигра ква литетен меч на арената „Филип Втори“, но на крајот, сепак, загуби од актуелниот шампион. Фудбалскиот дел од приказната завршува тука, а во преден

„Комитите“ и „Чкембарите“ беа во преден план со своите хулигански испади, наспроти актерите што играа фудбал на теренот план беа навивачите на двата клуба, со своите хулигански испади, втрчување во теренот, физичка пресметка со полицијата. Уште од самиот почеток навивачите почнаа со по стојани вербални навреди од трибините. Но, никој не претпо ставуваше дека може да се случи и директно втрчување на теренот. Ситуацијата кулминираше кога еден навивач на Вардар се оби-

де да им одземе транспарент од трибината на „Чкембари“, во тоа беше спречен од еден фудбалер на Пелистер, а во тој момент и од едната и од другата трибина навивачи влетаа на теренот за да се пресметаат. За среќа, се помина без по сериозни повреди, па некако тензијата се смири и тие се вратија на трибините. Потоа продолжи натпреварот, но продолжија и навредите од двете страни, а „Комитите“ исфрлија цел арсенал на факели на атлет ската патека, при што беше предизвикан и мал пожар откако почнаа да горат хартиените ленти кои претход-


СПОРТ

Вторник, 2 октомври 2012 година

41

СООПШТЕНИЕ ОД БИТОЛСКИОТ ПРВОЛИГАШ ПО ДЕРБИТО

и ги те

Пелистер бара суспензија на теренот на Вардар

но беа употребени како декор. На крајот, сите можат да бидат среќно што дербито заврши без човечки жртви, а Пелистер бара да биде суспендиран теренот на Вардар поради лоша организација на мечот. Хоризонт Турново продолжи со одлични игри на домашен терен, победувајќи го Работнички со 3-0, при што Зоран Балдовалиев беше стрелец на два гола. Металург успеа да освои три бода на го стувањето против Тетекс (0-1) со погодокот на Горан Мазнов, Напредок триумфираше над Брегалница (2-1), а со истиот ре зултат и Дрита славеше против Силекс. Во саботниот меч, Шкендија во тетовското дерби беше надмоќна против Ренова и победи со 0-3. Н.Ѓ.

ФК Пелистер жестоко се противи на организациските и на судиските проблеми кои го пратеа „вечното дерби“ на македонскиот фудбал меѓу Вардар и Пелистер. Самото делегирање на судијата Јосип Бартон за овој меч е голем удар за македонскиот фудбал. Најочекуваниот и најквалитетниот натпревар во земјава треба да го суди најквалитетниот судија, па макар тој доаѓал и од Скопје. Интерпретацијата на натпреварот, индивидуалните грешки директно влијаеја на конечниот резултат и го извртеа прикажаното на теренот. На првите два гола на Вардар му претходеа судиски грешки на штета на Пелистер, што ги прави самите голови нерегуларни. Видливиот прекршок над Тони Вељановски пред постигнувањето на првиот гол и непостојниот слободен удар пред вториот гол поради прекршок на Лескароски, кој не постои, се само највидливи грешки. Пелистер има сериозни замерки и поради интерпретацијата на казнените мерки и распределбата на картоните. Во првиот дел не беше исклучен Раденко Бојовиќ поради грубиот фаул врз Сашо Лазаревски, кој заработи посериозна повреда. И не само набројаните грешки, туку најголем пропуст на тетовскиот судија е тоа што во ниту еден момент го немаше натпреварот в рака. Ако арбитражата на Бартон со Шкендија, моментите кои му наштетија на Пелистер на средбите со Металург и Тетекс, ги сметавме за ненамерни и изолирани, судењето против Вардар во најмала рака е тенденциозно. ФК Пелистер бара одговорност за делењето на правдата на вечното дерби кое кај нас треба да биде празник за фудбалот, а кога по мечот се говори за судијата, некои работи избегале од контрола. Поради сериозни организациски пропусти ФК Пелистер бара суспензија на теренот на ФК Вардар бидејќи на неделниот меч имаше серија на недостатоци што можеа да бидат фатални. Во меч со висок

ризик, со две навивачки групи силно мотивирани, организаторот го обезбеди мечот како да обезбедува детска градинка, па ја доведе во прашање безбедноста на фудбалерите и на симпатизерите. Недозволиво да се случи инвазија на теренот од навивачите на Вардар на полувремето, при што ризикуваа резервните фудбалери кои се загреваа да бидат испровоцирани, удрени, повредени. Во таква атмосфера, со возбудени и пијани навивачи, е преседан стотици вардарци да протрчаат низ тревникот и да се обидат да дојдат до противничката навивачка група. Малку недостигаше да дојде до пресметка со некои од фудбалерите на Пелистер од клупата. Организаторот инфилтрира навивачи во редарската служба, кои го испровоцираа инцидентот. Наместо таа служба да биде за воспоставување на ред и мир на стадионот, малолетници се обидоа да влезат меѓу навивачите на Пелистер, да украдат навивачко знаме и да испровоцираат инцидент. Ако пред нешто повеќе од еден месец за изолиран инцидент во одлично организиран натпревар, стадионот „Тумбе кафе“ беше затворен за два натпревари, бараме теренот на ФК Вардар да биде суспендиран на подолг период. Со лоша организација и катастрофално судење не се враќаат гледачите на трибините, туку се провоцира насилство и се доведува во прашање кредибилитетот на првенството. ФК Пелистер во името на својата многубројна армија на навивачи, со која е во секојдневна организациска комуникација и ги едуцира своите навивачи на вистинските вредности на спортот, апелира сите наведени заклучоци да се земат многу сериозно бидејќи најмногу губи обичниот гледач, кој во Битола две недели не можеше да го гледа својот тим и оној гледач кој во неделата во Скопје, виде дека Пелистер беше подобриот тим на кој не му беше дозволено да победи. Борд на директори на ФК Пелистер


42

СПОРТ

Широки бријег го избрка стартниот плејмејкер

Вторник, 2 октомври 2012 година

КЕЈД ДЕЈВИС ОЧЕКУВА ДОБРА ИГРА И ТРИ

Американски погодува од

М Следниот противник на МЗТ Скопје, со ставот на Широки бријег, се соочува со огромни проблеми во пре срет на утрешното го стување во Скопје. Управата на клубот не го криеше разочарувањето поради слабата игра и заслужениот пораз на стартниот натпревар од АБА-лигата против Игокеа, па реши да го раскине договорот со стартниот плејмејкер на тимот Ведран Моровиќ. Токму Моровиќ беше најавуван како еден од главните играчи на Широки за оваа сезона, па изненадувачка е одлуката на челниците на

клубот за разделба со овој кошаркар по само еден одигран натпревар. Покрај раскинот на договорот со стартниот плејмејкер, управата на Широки бријег парично ги казни Борис Бараќ и Иван Рамљак за слабиот настап против Игокеа. На ме стото на Ведран Моровиќ се планира да биде ангажиран Ведран Принг, но дури и доколку овој трансфер биде комплетиран дене ска, новиот кошаркар, сепак, ќе нема право на настап против МЗТ бидејќи рокот за регистрација на новите играчи за средбите од второто коло е веќе истечен.

Стеван ЦАНЕВСКИ

акедонските репрезентативци Дамјан Стојановски и Тодор Гечевски беа најавувани како главни опции во нападот на МЗТ Скопје за новата сезона, па затоа многу е изненадувачки фактот дека Кејд Дејвис е кошаркарот што најче сто ја презема одговорно ста во таборот на „металците“ на последните неколку натпревари. Американскиот бек шутер изгледаше препородено и за време на контролните натпревари, за уште еднаш да блесне на премиерниот дуел од АБА против Цибона, по стигнувајќи 21 по ен и предводејќи го својот тим до првата победа во ова силно регионално натпреварување. Дејвис во својата дебитант ска се зона во МЗТ делуваше со сема про сечно, но напредокот во неговата игра е очигледен, па тој сега делува

Карабатиќ уапсен за местење резултати Обложувачката афера што го потресе францускиот ракомет, добива сè посериозни размери. Во неделата, непосредно по дербито во Париз меѓу ПСЖ и актуелниот француски првак Монпелие, директно од соблекувалната беа уапсени прославениот француски репрезентативец Никола Карабатиќ, неговиот брат Лука, Драган Гајиќ, Висем Хмам, како и поранешните играчи на Монпелие, Самуел Хонрубиа и Младен Бојиновиќ и уште 10 други лица под сомнение дека се обложувале против својот клуб и учествувале во местење на резултатот на мечот од 12 мај во кој Монпелие беше поразен од Рен (28-31).

Спо ред пос лед ни те ин фор ма ции об ја ве ни во фран цуски те меди уми, Кара батиќ и оста нати те при тво ре ни ра ко мета ри се бра нат со молче ње. Спо ред ад во катот на бра ќата Ка ра батиќ, Ерик Ду пон Мо рети, по стои мож ност тие да бидат об ви нети за обложу ва ње, но не ма ос но ва да од го ва ра ат за ме сте ње резул тат. Истра жи тели те се оби ду ва ат да утврдат да ли бил наме стен по разот на шам пи о нот Мон пелие од Рен кој со овие бодо ви обезбеди опста нок во пр вата фран цуска ли га. Афе рата ја обелоде ни фран цуската теле ви зи ја „Франс 3“, ко ја об ја ви де -

ка со пру ги и девој ки на ра ко мета ри на Мон пелие, на три места во Фран ци ја, уп лати ле голе ми суми на по раз на сво јот тим. Доколку се докаже дека ракометарите учествувале во местење на резултатот, тогаш ќе одговараат за кривично дело измама и корупција во спорт за кое казната е пет години затвор и 75.000 евра парична казна. Како поблаг прекршок се санкционира недозволено обложување во спортот за кое играчите може да добијат 15.000 евра парична казна и шест меча суспензија, а како дополнителна санкција може да биде нивно иск лучување од клу бот.

Американецот се надева дека ќе продолжи во ист стил и на вториот натпревар од АБА откако беше прв стрелец за МЗТ на дуелот со Цибона

БАКИЌ ПОЧНА СО

На вчерашниот утрински тренинг на „металците“ се појави и Борис Бакиќ, најновото засилување на македонскиот шампион, кој утре ќе го има своето деби на дуелот со Широки бријег. Црногорскиот плејмејкер го имаше запознавањето со новите соиграчи, по што му се стави на располагање на тренерот Александар Тодоров. - Доаѓам во МЗТ Скопје за да му помогнам на тимот да оствари што подобар пласман во АБА-ли-


Вторник, 2 октомври 2012 година

СПОРТ

43

ИУМФ И НА ВТОРИОТ МЕЧ ОД АБА-ЛИГАТА

иот „снајпер“ секаде многу попрецизно при обидите од да лечина, што се негов заштитен знак. - Сметам дека е нормално да се има проблеми со адаптацијата кога се доаѓа во нова земја, особено со стил на игра многу поразличен од тој во САД. Ми требаше време да се навикнам на многу работи, но сега сум целосно фокусиран на кошарката и верувам дека тоа е забележ-

ТРЕНИНЗИ

гата. Не го гледав мечот со Цибона бидејќи немаше директен пренос во Србија, но јасно е дека победата во Загреб е голема работа за тимот. Пред нас е мечот со Широки, најдобриот тим на БиХ, кој сигурно ќе се обиде да се извади за поразот од Игокеа. Сепак, очекувам да одиграме добар меч и бодрени од нашите навивачи да стигнеме до победата – изјави црногорскиот плејмејкер Борис Бакиќ.

ливо во моите настапи како во подготвителниот период, така и на мечот со Цибона во Загреб. Се чувствувам многу добро, самоуверено и се надевам дека ќе продолжам во ист стил и во новата сезона – изјавува Американецот во таборот на „металците“. Атмо сферата во таборот на македонскиот шампион е на високо ниво, но Дејвис и соиграчите се свесни дека веќе утре ги очекува нов тежок дуел, на домашен терен против Широки бријег. - Многу е важно да не се летне во облаци. Ја имаме потребната самодоверба и сигурно ќе вле земе со позитивна енергија во мечот, но не треба да се потцени ниту тимот на Широки бријег. Во ова натпреварување нема слаби противници и секогаш мора да се дава максимумот за да се стигне до по сакуваниот резултат – реален е Кејд Дејвис.

Лазаров не го сопре европскиот шампион Кил Актуелниот европски шампион Кил на го стински терен го победи Атлетико Мадрид со 27-32 (17-15) во натпреварот од првото коло во групата Б од Лигата на шампионите. Кире Лазаров со шест погодоци беше прв стрелец во мадридскиот тим, а еден гол повеќе имаше Филип Јиха во со ставот на Кил. Во реприза на ланското финале, Атлетико Мадрид и Кил со меѓусебен дуел ја отворија и новата сезона во ЛШ и повторно поуспешен беше германскиот тим. Ракометарите на Кил со исти фризури како нов имиџ,

во Мадрид демонстрираа супериорност во однос на тимот на Та лант Душебаев, кој на овој меч настапи без повредениот бек Николај Маркусен и без капитенот Хозе Омбрадос. Токму во недоволната вкомпонираност на новите играчи во тимот. Во следното коло во ЛШ, в сабота, Атлетико Мадрид во Словенија му го стува на Целје. - Жалиме за поразот, но знаеме дека ни треба време за работа и за докажување на сите нови играчи во тимот. Задоволен сум од моите играчи бидејќи тие сторија сè за да победат

– изјави по натпреварот тренерот на Атлетико Мадрид, Та лант Душебаев. Резултати 1. коло ЛШ: група А – Флензбург – Монпелие 37-37, Чековски медведи – Партизан 38-31, Реал Адемар – Хамбург 26-28 ; група Б – Савехоф – Констанца 35-31, Веспрем – Целје 32-22, Атлетико Мадрид – Кил 27-32; група Ц – Горење – Ст.Петерсбург 35-22, Киелце – Силкеборг 35-26, Шамбери – Мета лург 30-33; група Д – Шафхаузен – Барселона 23-33, Загреб КО – ПИК Сегед 30-27, Фуксе Берлин – Динамо Минск 29-25.


44

СПОРТ

Вторник, 2 октомври 2012 година

НОВИ ВОЗБУДУВАЊА ВО ФУДБАЛСКАТА ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Ќе победи ли, конечно, Јувентус во Европа? Ф удбалерите на Јувентус со нетрпение го очекуваат вечерашниот дуел со Шахтјор во рамките од второто коло во Лигата на шампионите, на кој ќе се обидат да стават крај на неверојатната серија од седум реми во низа во рамките од европските купови. „Старата дама“ пред неколку сезони беше дел од Лигата на Европа, при што ремизираше на сите шест средби во групата и не успеа да се пласира во следната фаза. Нерешениот исход од 2-2 на претходниот меч со Челси беше седмо реми во низа за Јувентус кога станува збор за европските дуели, со што го израмни рекордот на Глазгов ренџерс. - Свесни сме за таа низа, но, исто така, решени сме да ја прекинеме и да стигнеме до првата европска победа на новиот стадион. Играта и ре зултатот од првото коло против Челси ни дава уште поголема доверба за да ги покажеме ква литетите. Имаме моќен тим, по неколку одлични играчи за секоја позиција, па ни останува само улогата на фаворити да ја потврдиме и на теренот – изјави Клаудио Маркисио, еден од главните играчи за врска на

на фактот дека веќе в недела ќе се игра вечното дерби против Реал Мадрид. Баерн Минхен ќе се обиде да ја продолжи серијата одлични ре зултати во новата се зона со триумф и три бода на го стувањето против БАТЕ Борисов. Сепак, Баварците мора да бидат внимателни бидејќи белорускиот шампион, кој го елиминираше Вардар во ква лификациите за ова натпреварување, веќе приреди неколку изненадувања, најголемото при триумфот на го стувањето против Лил во рамките од првото коло. Манче стер јунајтед важи за фаворит на го стувањето против Клуж иако Алекс Фергусон реши на овој натпревар да им даде заслужен одмор на Гигс, Сколс, Валенсија и Карик, кои воопшто не отпатуваа со тимот за Романија.

ДВОЈКИ ЗА ВЕЧЕРВА: „старата дама“ од Торино. Интересно се очекува да биде и во Лисабон, каде што Бенфика ќе се обиде да ја прекине низата победи на Барселона откако Ката лонците славеа на своите први седум средби од новата сезона, шест во Приме-

ра дивизион и една во рамките од Лигата на шампионите. Голем плус за Тито Виланова ќе прет ставува враќањето на Андрес Иние ста, но не се исклучува можно ста некој од стандардните првотимци на Барса да добие одмор, со оглед

Попов дебитираше за ВБА Левиот бек на македонската репре зентација Горан Попов го имаше сво ето долгоочекувано деби во дре сот на Вест Бром вич Ал би он во англи ската Пре ми ер-ли гата. По ра неш ни от член на Ди на мо Ки ев се реха би ли ти ра ше од повредата што го мачеше веќе извесно време, па ги одигра сите 90 минути за со ставот на ВБА на градското дерби против Астон вила, кое заврши без победник (1-1). По пов бе ше еден од нај до бри те по един ци во сво јот тим на овој нат -

пре вар, на кој ВБА при ми гол во са миот финиш и не успеа да стигне до три умф над голе ми от ри вал. По крај По пов, сво е то де би во ед но врв но нат пре ва ру ва ње го има ше и Фер хан Ха са ни, кој, ко неч но, го облече дре сот на Волфс бург во еден меч од Бундес-ли гата. Мла ди от офан зи вен фудба лер вле зе во игра во 46. минута од дуе лот со Мајнц, но не ус пеа да оста ви по голем печат врз играта на сво јот тим, па Волфс бург го за губи натпреварот со 0-2.

ГРУПА Е: Нордсјиланд – Челси, Јувентус – Шахтјор ГРУПА Ф: БАТЕ Борисов – Баерн, Валенсија – Лил ГРУПА Г: Спартак М. - Селтик, Бенфика – Барселона ГРУПА Х: Клуж – Манчестер ј., Галатасарај – Брага.


ИНФОРМАТОР

Вторник, 2 октомври 2012 година

ВРЕМЕПЛОВ

1836 - Англискиот научник Чарлс Дарвин по петгодишните истражувања на живиот свет во Јужна Америка и на островите на јужен Пацифик со бродот „Бигл” вплови во пристаништето Фалмут. Истражувањата значително придонесоа за развој на неговата теорија за еволуцијата. 1869 - Роден е Махатма Ганди, познат индиски национален водач, хуманист и политичар кој се бореше за помирување и соработка меѓу Индијците со индуистичка и муслиманска вера. На 30 јануари 1948 година во Делхи бил убиен од еден индуистички фанатик. 1870 - Рим стана главен град на обединета Италија. 1944 - По 63-дневни тешки борби е задушено востанието на жителите на Варшава, во Полска. Востаниците херојски се бореа, но не можеа да им се спротивстават на многу појаките сили на германскиот окупатор, кои сурово се пресметаа со востаниците. Во востанието

ХОРОСКОП

21.03 19.04

загинаа околу 250 илјади жители на Варшава, а самиот град беше речиси разорен. 1967 - Во Скопје, во салата на ДТВ „Партизан III”, двајцата ентузијасти, пропагатори на боречките спортови Атанас Којчевски, професор по физичко воспитување и Сејдо Теофиловски, студент, со 117 младинци го одржаа првиот час по карате во Македонија. 1973 - Умре финскиот тркач Паво Нурми, кој на долги патеки освои девет златни медалји на Олимписките игри во 1920, 1924 и во 1928 година. Светскиот рекорд го собори дури 29 пати. 1985 - Во својата вила во Беверли Хилс, Лос Анџелес, САД, умре Рок Хадсон, еден од најпознатите и најпродуктивните американски артисти по Втората светска војна. Роден е во државата Илинис, на 17 ноември 1925 година. 1990 - На аеродромот во кинескиот град Гуангџои загинаа 127 луѓе кога киднапиран кинески авион удри во два авиони кои беа на аеродромската писта. 1992 - Во Рим, пред италијанскиот Парламент познат под името Монтециторио се одржаа протестни манифестации во полза на признавањето на Република Македонија. 1994 - Во Пробиштип е осветена новоизградената црква

Овен - Некој го критикува вашиот начин на работа и се обидува да го деградира сето она што го правите. Не брзајте, почекајте го вистинскиот момент и вратете му со иста мера. Совет: одмор.

20.04 20.05

21.05 20.06

Близнаци - Имате негативно претчувство, бидете внимателни, можни се сериозни проблеми на работа. Совет: почнете повнимателни, количините алкохол кои ги консумирате се многу големи.

21.06 22.07

Рак - Имате многу енергија и сакате постојано да сте во движење, но разберете дека сите не можат да го следат вашето темпо. Совет: обидете се да му кажете на партнерот што не ви се допаѓа.

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР Денеска е Св. мач. Трофим, Савантиј и Доримедонт Во третиот век, кога во Антиохија беше началник Атик, таму дојдоа двајца христијани, Трофим и Саватиј. Тогаш во Дафна, кај Антиохија се погоди празник во чест на Аполон. Некои од граѓаните водоа дека Трофим и Савантиј не учествуваат во празникот и му јавија на Атик. Овој ги затвори. Откако го измачи Трофима го испрати во Фригија кај Дионисиј, па почна да го мачи Саватиј, од што Саватиј го испушти духот. И Динисиј го стави Трофима на големи маки и пак го врати во затворот. Тогаш дојде кај него некој сенатор Доримедонт, таен христијанин и му служеше. Кога дозна за ова Дионисиј го фрли двајцата на ѕверовите. Меѓутоа ѕверовите не ни допреа до нив. Најпосле, мачителот нареди да им се отсечат главите.

КАТОЛИЧКИ КАЛЕНДАР Денеска е Светите Ангели чувари Во христијанството е втемелено верувањето дека Господ Бог на секој човек при раѓањето му одредува еден ангел кој ќе го следи во секој момент од неговиот живот, ќе го чува од опасни работи и ќе го потикнува на добри дела. На денешен ден по себно се слават тие ангели и луѓето им се молат за да ги чуваат и штитат од душевното зло, поточно од гревот, но и од сите не среќи. По стои и по себна молитва за ангелот чувар која католиците како деца ја учат и секој ден со неа се молат.

Лав - Не треба постојано да се сомне-

23.07 22.08

Бик - Потребна ви е поголема храброст,

пред секој предизвик вие се повлекувате и затоа не успевате да ги реализирате идеите. Совет: бидете самоуверени, тоа ќе ве доведе до успех.

„Пресвета Богородица”. 1996 - Поранешниот бугарски премиер Андреј Луканов е усмртен со огнено оружје пред својата куќа во Софија. 1998 - Жан Пол Акајес, бивш мајор на армијата на Руанда, обвинет за геноцид и злосторство врз човештвото, во Хаг е осуден на три доживотни казни. 2000 - Во Скопје умре Александар Ивановски, македонски новинар, еден од основачите на весникот „Вечер”. Роден е во Скопје, на 21 февруари 1937 година. 2006 - Успешно се спушти на земја првата вселенска туристка Ануша Ансари, Американка од иранско потекло. И покрај малите проблеми во текот на првиот ден од летот, таа успешно и во потполност ги изведе сите научни експерименти при престојот во Меѓународната вселенска станица. Родена е во Техеран 1967 година, а емигрира во САД во 1984 година. Престојот во вселената ја чинеше 20 милини долари. 2007 - Во пожар на Московскиот факултет за државен корпоративен менаџмент загинаа девет, а повредени беа 51 лице од кои 18 тешко. Меѓу загинатите и повредените повеќето беа студенти и професори на овој факултет. Во пожарот во целост изгореа четвртиот, последен кат, и дел од третиот.

23.08 21.09

вате во верноста на луѓето со кои соработувате. Бидете поотпуштени. Совет: попладнето поминете го во пријатна прошетка во природа. Девица - Во друштво на еден Бик се чувствувате многу непријатно, ако не ви годи неговото присуство, отворено кажете му. Совет: потребно ви е поголемо внимание и нежност.

Стрелец - Успехот кој го постигнавте ви

22.11 21.12

22.09 23.10

24.10 21.11

Скорпија - Недоразбирањата со соработниците набрзо ќе се средат и сè ќе си дојде на свое место. Вие само мора да имате поголемо трпение. Совет: јадете здрава храна.

даде поттик да продолжите и понатаму со исто темпо. Совет: сега е време да му посветите поголемо внимание на партнерот.

Јарец - Вложувате многу енергија во сè

22.12 19.01

Вага - Овие денови ќе имате низа про-

вокации од блиски луѓе. Но, вие секогаш знаете убаво да избалансирате и да возвратите со иста мера. Совет: опуштете се со чашка алкохол.

45

што работите, но резултатите никако да дојдат. Упорноста е вашиот најголем адут. Совет: проблемите што ги имате за кратко време ќе се решат, бидете оптимист.

Водолија - Можеби моментално се на-

20.01 18.02

оѓате во криза, но тоа не треба да ве обесхрабрува, по дождот доаѓа сонце. Совет: внимавајте колку трошите.

Риби - Еден колега постојано ви се

19.02 20.03

додворува, но вие сè уште се држите на растојание. Размислете добро, за да не се каете. Совет: премногу сте осетливи.


46

ИНФОРМАТОР

Вторник, 2 октомври 2012 година

Жанр: акција, хорор Режија: Паул В.С. Андерсон Почеток: 17 часот

Режија: Фред Каваје Почеток: 18, 20 и 22 часот Сала 2 „Шрек“ Почеток: 11, 13 и 17.30 часот

„Трето полувреме“ Жанр: драма Режија: Дарко Митревски Почеток: 20 и 22.30 часот

КИНО „МИЛЕНИУМ“ „Ледена доба 4“ Жанр: анимација, авантура, комедија Режија: Стив Мартино, Марк Турмејер Почеток: 11 часот

„Првиот одмаздник - Капетан Америка“ Жанр: акција, авантура, научна фантастика Режија: Џо Џонстон Почеток: 15 часот

КИНО „РАМСТОР“ „Кунг фу Панда“ Жанр: анимиран

„Мадагаскар“

„Што да очекувате кога очекувате“

„Мачорот в чизми“ Жанр: авантура, анимиран, комедија Режија: Крис Милер Почеток: 13 и 16 часот

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА „Традиционални предмети од метал“ „1+1 Живот и љубов низ македонската историја“

МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Постојана поставка

Жанр: комедија, романса Режија: Кирк Џонс

„Поинт Бланк“ Жанр: криминалистички, трилер

„Притаено зло“

ИЗЛОЖБИ Музеј на македонската борба за државност и самостојност, Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите од комунистичкиот режим Меѓународна колекција Отворен од вторник до недела од 10 до 18 часот

МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ Одбрани дела 2007-2012 од Игор Јосифов Изложба на Борка Аврамова „Говорот на модерната форма“

Режија: Џенифер Јух Почеток:10.30 часот

Жанр: анимиран, комедија Режија: Ерик Дарнел, Том Мек Грат, Конрад Вернон Почеток: 13 и 15 часот

Почеток: 19.30 и 22 часот

НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: Даут-пашин амам, Чифте-амам и Мала станица Постојана поставка

ЗРНЦА НА МУДРОСТА Убавите жени им се потребни само на љубовниците или на сликарите без фантазија! Народна поговорка Подобро е да им верувате на своите очи,

l

31

l

Тетово l

Гостивар

Куманово

Работата го создала човекот, а неработата господинот! Народна поговорка

Крива Паланка

34 l Кочани

30

31

33

l Кичево

l Дебар

30

l Штип

Велес l

l Берово

30

l Радовиш

l Неготино

33

31

l Струмица

l Кавадарци

27 l Струга

30

26 l Охрид

l Прилеп

32 l Гевгелија

Битола

27

l Ресен

Ние никогаш не живееме, ние очекуваме да живееме! Лафонтен

Времето дене ска ќе биде стабилно и топло, во Скопје минималната температура ќе биде 13 Целзиусови степени, а максималната 30 степена. Влажно ста на воздухот ќе биде 52 процента, а видливо ста до 10 километри. Биометеото е поволно.

l

28 10 СРЕДА 29

23

Барселона

28

Букурешт

24

Будимпешта

24

Загреб

29

Софија

33

Атина

25

Приштина

28

Сараево

31

Белград

29

l Делчево

33

33

Циник е човек кој на сè ја зне цената, а вредно ста на ништо! Вајлд

Во текот на денот ќе дува слаб ветер од западен правец, кој ќе се движи со брзина од 4 километри на час.

33

l

Скопје l

27

26

32

отколку на туѓите зборови! Народна поговорка

7 29 ЧЕТВРТОК

6 30 ПЕТОК


"DEN#

Рецепт на денот Француски солен колач ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

250 мл млеко 1 лажица маслиново масло 100 г маслинки 100 г кашкавал прашок за печиво 100 г брашно 4 јајца сол

47

РАЗОНОДА

Вторник, 2 октомври 2012 година

GRAD VO [PANIJA

É

P

@ITELKA NA PORTORIKO LUDOLFOV BROJ (3,14)

TRENEROT HICFELD SUZAN TOMSON BRAJTON

Ê

O

ARGENTINSKI FUDBALER HUAN SEBASTIJAN

MATERIJAL ZA POSTAVA

KOJ NEMA KVALITETI

PORANE[EN [TIPSKI FUDBALER

SPECIJALITET OD IKRA

STOPAN

NAUKA ZA BROEVITE I SMETAWETO NA[ AKTER LAZE TOLKUVA^

NIKOLA TESLA

GOLEMO KNI@EVNO DELO (MN.) ITAL. FUDB. FRAN^ESKO

RASTITELNA TE^NOST

NITU EDEN NATALIJA NAGALENO

KIP NA BOGOT EROS

GANGRENOZNO ZAPALENIE NA SLUZNICA ARTISTOT HARISON

AMERIKANSKI SKOKA^ VO DALE^INA BOB

VID RADIONAVIGACIJA SORTA VINO

M

Æ

VOLT FRANCUSKI AVTOMOBILIST @AN

MODELAR ZDRAVSTVO GLAVEN GRAD VO GANA POVREDA

"TRI NITRO TOLUOL#

DU[A (LAT.)

ALT REKA VO BiH KR^MA NA DIVIOT ZAPAD ARTISTKATA KATRAL

PRVIOT MITSKI LETA^

LISTA NA JADEWA RENIUM

POMAGA^ NA AJDUCITE PSIHI^KA SOSTOJBA SLI^NA NA SON AVSTRIJA

AMPER

EPOLETA

ПРИГОТВУВАЊЕ:

9

2

9 7 3

6 1 8 5 9 6 4 1 7 3 3 8 2 9 3 6 8 7 6 1 4 1

8

6 7 9 7 2 5 3 4 1 4 6 6 2 7 9 7 9 4 5 8 4 8 6 4 1 8 3

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: SOPSTVENIK, ARITMETIKA, NT, BARAKOV, SOK, ROMANI, EROT, NIKOJ, BIMON, NOMA, MAKETAR, VOR, SANITET, V, TNT, AKRA, A, IKAR, SALUN, JATAK, MENI, A, ONIRIZAM, NARAMENICA; SUDOKU: 1) 463 571 892, 152 948 736, 987 236 541; 718 359 264, 294 167 385, 635 824 917; 321 695 478, 576 483 129, 849 712 653; 2) 982 564 713, 146 397 582, 573 812 496; 719 436 258, 624 158 379, 358 729 641; 235 971 864, 897 643 125, 461 285 937

Брашното се меша со прашокот за печиво и со солта. Потоа се додаваат јајцата кои претходно се изматени. Сè убаво се мати, а потоа се додаваат млекото, сечканите маслинки, ренданиот кашкавал и маслиновото масло. Се остава да по стои два часа, а потоа се пече во подмачкан плех на 180 Целзиусови степени.

7


ВИЦОТЕКА

Полицаец сопира една русокоса девојка и почнува да à пишува казна, а девојката му вели: - Но, јас немам пари да платам! - Тогаш, најпаметно e некако да се договориме - вели полицаецот. - А, што паметно можеме да смислиме јас и ти, јас русокоса, а ти полицаец? *** Доаѓа политичар дома, ја

бакнува сопругата и à вели: - Готово е, победивме, јас сум избран! - Навистина, не лажеш? - Не, сега веќе нема потреба! *** Лежи Црногорец под дрво, а жена му му вели: - Човеку, ти лежиш, а поштарот дојде и ти донесе пензија! - Па, овде нека ми ја донесе, овде и ја заработив!

ТИКЕТ СЕК Ј Кру Олдам Барнсли Питерборо

Валенсија Лил

3+ 3+

Јувентус Шахтјор

Коефициент 7,1

1 1

Den 02 Oktomvri  

Dneven Vesnik Den

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you