Page 1

www.gazetasiedlecka.pl

KULTURA

DODATEK FINANSOWY

7 grudnia siedlecki MOK zaprosi siedlczan na spotkanie z Michałem Łuczakiem i promocję jego książki „Brutal”. Czyt. str. 9.

Kredyty to sposób na zorganizowanie świąt i kupienie prezentów. O tym, czy warto i z jakim zagrożeniem jest to związanie, czyt. str. 6-7.

Regionalna

Gazeta

Informacyjna

Biała Podlaska Garwolin Łosice Łuków Mińsk Mazowiecki Radzyń Podlaski

Siemiatycze Sokołów Podlaski Węgrów

www.gazetasiedlecka.pl

SPOŁECZEŃSTWO

Biuro od apokalipsy

Nr 49 (244) 5 grudnia 2012 r. ISSN 1896-3072 Nakład 12 000 egz.

SIEDLCE

Ujawniają tajnych współpracowników Fundacja Gazety Podlaskiej ujawniła w ubiegłym tygodniu listę 103 osób, które na terenie byłego woj. siedleckiego współpracowały ze Służbą Bezpieczeństwa. << Czyt. str. 3.

GMINA SIEDLCE

www.gazetasiedlecka.pl

Siedlecka Rada Gminy dołączyła do samorządów, które zajmuje kwestia śmieci. Nie chodzi jednak tylko o budzącą emocje w całym kraju „ustawę śmieciową”. << Czyt. str. 8.

KONKURS PLASTYCZNY „Zimowy czas” czyt. str. 4 SPORT

Trójka liderem II ligi Międzyrzecka Trójka Międzyrzec Podlaski rewelacyjnie poczyna sobie w rozgrywkach II ligi. Tegoroczny beniaminek jest niepokonany na własnej hali. Podczas wygranego meczu z Caro Rzeczyca obiekt przy ul. Leśnej pękał w szwach. << Czyt. str. 11. REKLAMA

foto: Tomasz Korporowicz

www.gazetasiedlecka.pl

Śmieci w podróży

A gdyby przepowiednie się sprawdziły i 21 grudnia nastąpił koniec świata? Czy Siedlce są na to gotowe? A jeśli nie, to na co są gotowe? << Czyt. str. 5.

Zamów życzenia świąteczne Jak co roku zachęcamy Państwa do zamieszczenia na łamach gazety OGŁOSZENIOWA życzeń świątecznych. W wydaniu świątecznym 19 grudnia przygotowaliśmy specjalną powierzchnię reklamową, na której będzie można złożyć życzenia Klientom.

Zadzwoń: 25 644 66 00

Posłuchaj „Gazety Siedleckiej” w

SIEDLCE 103,4 fm


Gazeta Regionalna

SIEDLCE

ART YKUŁ SPONSOROWANY

Promowali zdrowie w „Medyku” W optymalnych warunkach człowiek może przeżyć bez wody ok. 18 dni. W niesprzyjających śmierć przyjdzie już po 2-3 dniach. Dlatego tak ważne jest, aby podkreślać życiodajną wartość wody i konieczność spożywania jej w odpowiednich ilościach.

Konferencja była skierowana do młodzieży szkolnej. To właśnie wodzie został poświęcony kolejny, dziesiąty już Dzień Promocji Zdrowia w Zespole Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach. To propozycja kierowana głównie do młodzieży szkolnej z Siedlec i okolic. Tego dnia w siedzibie placówki odbywają się m.in. wykłady specjalistów. Nie zabrakło ich również w miniony piątek. Słuchacze mogli dowiedzieć się m.in. tego, czym grozi niedobór wody, w jaki sposób ją oszczędzać i jaka jest jakość wody pitnej w Siedlcach. – Każdy dorosły, zdrowy człowiek powinien przyjmować 2-2,5 l wody na dobę. Ale wszyscy jesteśmy zapędzeni, zapracowani i nie zawsze pamiętamy o tym, żeby tę wodę spożywać we właściwych ilościach – podkreśla dyrektor „Medyka”, Urszula Łukasiewicz. W szkole pojawiły się także prace plastyczne narysowane przez dzieci i młodzież siedleckich placówek w ramach konkursu pod hasłem „Woda źródłem zdrowia i życia”. Zaprezentowano także wystawę pt. „Przez twórczość do zdrowia” przedstawiającą prace pacjentów oddziału psychiatrycznego oraz podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Tegoroczny Dzień Promocji Zdrowia to także pierwsza rocznica nadania szkole imienia prof. Zbigniewa Religi. Ta ważna uroczystość odbyła się 25 listopada ub. roku. Czy taki patron wpływa na postawy uczniów i pracowników placówki? Zdaniem dyrektor – tak. – Mamy izbę pamięci poświęconą profesorowi, na co dzień czujemy jego obecność. Utrzymujemy kontakt z jego rodziną, poznajemy osoby zasłużone dla rozwoju polskiej kardiochirurgii. Na każdym kroku dowiadujemy się, że to był wspaniały, dobry człowiek – opowiada U. Łukasiewicz. O patronie nie zapomniano również w Dzień Promocji Zdrowia: słuchacze konferencji obejrzeli film prezentujący sylwetkę prof. Zbigniewa Religi. Dyrektor zdradza także plany na przyszłość. – Na wiosnę planujemy zorganizować spotkanie z udziałem przedstawicieli Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, żeby nam opowiedzieli o działalności Fundacji, a także z wykładem z dziedziny kardiochirurgii dla szerszej grupy młodzieży oraz lekarzy i personelu medycznego – mówi. Emilia Domarecka

DWÓR DROBLIN

Hotel, restauracja, stadnina Dwór Droblin położony jest w niewielkiej miejscowości, nieopodal Leśnej Podlaskiej, oddalony kilkanaście kilometrów od Białej Podlaskiej. To ośrodek hotelarsko-restauracyjny łączący nowoczesność z tradycją. O uroku tego kompleksu decyduje wyjątkowa lokalizacja, z dala od zgiełku i neonów wielkich miast. Dwór Droblin jest idealnym miejscem dla wszystkich, którym bliska jest filozofia wypoczynku w zgodzie z naturą. Malownicze położenie, różnorodność atrakcji, a przede wszystkim gościnność w Dworze sprawia, iż jest to doskonałe miejsce zarówno do aktywnego wypoczynku, jak i do organizacji wszelkiego rodzaju spotkań firmowych. Kompleks zajmuje teren kilkunastu hektarów. Komfortowy odpoczynek w Hotelu Droblin zapewniają klimatyzowane pokoje i apartamenty w nowoczesnej aranżacji. W stylowej restauracji Dworu z salą kominkową, serwowane jest regionalne jedzenie. W stadninie Dworu Droblin znajdą Państwo wyszkolone konie, przygotowane do kontaktu zarówno z początkującymi, jak i doświadczonymi jeźdźcami. Dwór Droblin dysponuje nowoczesną stajnią z krytą ujeżdżalnią oraz szkółką jeździecką. Na najmłodszych czekają kucyki i koniki. W Dworze Droblin spotkacie się Państwo z otwartością na indywidualne potrzeby gości. Na życzenie czas wolny uatrakcyjni animator. Wielbiciele przyrody i bliskiego kontaktu z naturą, znajdą w ofercie wycieczki rowerowe i piesze. Mają także możliwość skorzystania z wycieczek krajoznawczych, a także przejażdżek bryczką i kuligiem w okresie zimowym. Goście szukający trochę mocniejszych wrażeń, mogą spróbować swoich sił w strzelectwie, mając do dyspozycji: łuki, wiatrówki, tomahawki oraz inne rodzaje broni. Mają też możliwość jazdy quadem w terenie lub na specjalnie przygotowanym torze. W przyszłym roku do dyspozycji gości oddane zostaną trzy

Stopka redakcyjna Adres redakcji: ul. Pułaskiego 13, 08-110 Siedlce redakcja@gazetasiedlecka.pl tel. 25 644 66 00 Administracja: Iwona Mazurkiewicz tel./fax 25 644 66 00 P. o. redaktor naczelna: Emilia Domarecka tel. 507 070 747 emilia@gazetasiedlecka.pl Dziennikarze i współpracownicy: Joanna Zegardło, Adam Białczak Bartosz Szumowski, Izabela Kuniewicz Łukasz Wawryniuk, Kamil Sulej - sport Foto: Tomasz Korporowicz

foto: Tomasz Puchalski

2

Historia Dworu sięga połowy XIX stulecia. Obecnie Dwór urządzony jest według współczesnych standardów, zachowując jednak tradycyjny, niepowtarzalny klimat. masaży i zabiegów, goście będą mogli wyciszyć się i zrelaksować. W sezonie letnim planowane jest oddanie do dyspozycji gości kąpieliska z drink barem. Jednym z planów inwestycyjnych jest także całoroczna oranżeria w romantycznym klimacie, z widokiem na stawy i malowniczą okolicę.

stawy, zasilane wodą z bijących źródeł, bogate w ryby: sumy, sandacze, karpie i karasie. Na jednym ze stawów poREKLAMA

Dział reklamy: Sylwia Jastrzębska tel. 723 283 505 sylwia@gazetasiedlecka.pl Anna Jastrzębska tel. 512 383 051 ania@ogloszeniowa.net Wydawca: OGŁOSZENIOWA Robert Borkowski. 100% polskiego kapitału. Drukarnia: IGNATKI Niezamówionych artykułów Redakcja nie zwraca, a w przypadku zakwalifikowania ich do druku, zastrzega sobie prawo dokonywania skrótów. Rozpowszechnianie redakcyjnych materiałów publicystycznych bez zgody wydawcy jest zabronione.

wstanie SPA, zwane Ruską Banią. W ciepłym otoczeniu drewnianego domku, krytego strzechą, podczas

Dworek zapewnia doskonałą rozrywkę najmłodszym gościom. Do dyspozycji dzieci jest m.in.: trampolina, boisko do piłki nożnej, sprzęt rekreacyjno-sportowy. Jako hotel przyjazny rodzinie, Dworek poszerza ofertę dla dzieci i młodzieży. W najbliższym czasie powstanie bezpieczny plac zabaw, a w przyszłości także park linowy. Dwór Droblin to także imprezy okolicznościowe, wesela, biesiady z muzyką na żywo, bankiety, szkolenia, imprezy integracyjne, konferencje. Organizowane są także półkolonie, kolonie, zimowiska, obozy jeździeckie oraz imprezy integracyjne dla szkół. Dwór Droblin to także różnego rodzaju warsztaty plenerowe, rozwojowe i artystyczne. Wszystko po to, aby umilić czas naszym dzieciom.


Gazeta Regionalna

3

SIEDLCE

Ujawniają tajnych współpracowników Fundacja Gazety Podlaskiej ujawniła w ubiegłym tygodniu listę 103 osób, które na terenie byłego woj. siedleckiego współpracowały ze Służbą Bezpieczeństwa.

REKLAMA

Wejdź na naszą stronę:

www.gazetasiedlecka.pl

Fundacja prowadzi projekt pt. „Zwalczanie opozycji w PRL na terenie woj. siedleckiego”, w ramach którego powstanie praca publikująca dane wszystkich tajnych współpracowników.

Stuprocentowa pewność

Lista oparta jest na danych Instytutu Pamięci Narodowej. Członkowie Fundacji podkreślają, że dokumenty dotyczące każdej z tych osób przejrzeli osobiście. Wśród 103 wymienionych nazwisk jest 60 siedlczan. Niektóre z tych osób już nie żyją. Wśród nich są przedstawiciele niemal wszystkich grup społecznych. To tylko część osób, które współpracowały ze Służbą Bezpieczeństwa w byłym woj. siedleckim. Nie ujawniono nazwisk tych, co do których wciąż trwają badania bądź dowody są niewystarczające. Brakuje także osób, które po roku ’89 przeszły do wywiadu polskiego, bowiem ich dane są utajnione. W opublikowanej liście nie uwzględniono ludzi,

foto: Emilia Domarecka

Inicjatywę rozpoczęto już w 2006 r., kiedy Fundacja wystosowała pierwszy apel o to, aby tajni współpracownicy SB zgłosili się bezpośrednio do jej członków. – Czekaliśmy 6 lat. Wystarczyło tylko przyjść, powiedzieć słowo „przepraszam” i taka osoba na tej liście już by się nie znalazła – wyjaśnia Maciej Kublikowski. I opowiada: – Przyjechał jeden poważny człowiek, który piastował poważne stanowisko, i po godzinnej rozmowie ze mną powiedział: „Bardzo państwu dziękuję za to, żeście mnie sprowokowali do tego, żeście spowodowali, że ja się przyznałem”. Wychodząc, powiedział, że jest o połowę lżejszy. Osób, które skorzystały z propozycji Fundacji, było tylko 22. Ich nazwisk nie ma na ogłoszonej liście. Dlaczego? Jak wyjaśniają przedstawiciele Fundacji, potraktowano ich jako osoby, które są świadome tego, iż inwigilując środowiska niepodległościowe, postąpiły niewłaściwie. Nie oznacza to, że opinia publiczna nie ma szans poznać ich danych.

Od lewej: Wiesław Zajączkowski, Maciej Kublikowski, Tomasz Olko i Zygmunt Goławski. którzy Służbie Bezpieczeństwa wynajmowali mieszkania na lokale kontaktowe – listę tych osób Fundacja ma zamiar opublikować już niebawem. Członkowie Fundacji Gazety Podlaskiej zaznaczają także, że z dokumentów IPN wynika, iż tajni współpracownicy SB z reguły nie byli zmuszani do współpracy, a odmowa nie

przynosiła żadnych konsekwencji. – Ci ludzie pracowali dla pieniędzy albo dla stanowiska, część dlatego, żeby ich zwolniono z odpowiedzialności za prowadzenie samochodu po pijanemu. To nie są ludzie godni współczucia, których zmuszono okrutnymi metodami – wyjaśnia mecenas Wiesław Zajączkowski.

Ku przestrodze

Zajączkowski przyznaje, że dziś publikacja nazwisk TW nie przyniesie im żadnej szkody. Ale jak podkreślają członkowie Fundacji, nie chodzi im o zemstę, a o prawdę. – Zdaniem wielu osób byłoby lepiej, gdybyśmy o takich listach już dawno zapomnieli. Dawno byśmy zapomnieli, gdyby zrobiono

tak, jak w Niemczech, gdzie Instytut Gaucka opublikował dane wszystkich agentów – mówi mec. Wiesław Zajączkowski. Wyciąganie na jaw spraw z poprzedniego ustroju ma być także ostrzeżeniem na przyszłość. – Chcemy dać przestrogę szczególnie wszystkim młodym, którzy nie zaznali czasów komunistycznych. Chcemy dać do zrozumienia, że nie warto być konfidentem, że na następny raz nie będzie grubej kreski, że nie dopuścimy do takiej sytuacji, nie zapomnimy, będziemy ujawniali. Kiedyś to może się stać również z tymi, którzy w tej chwili ze względów politycznych donoszą (a na pewno tacy są) do obecnej policji, do obecnych władz – mówi Maciej Kublikowski. – Wiemy, jaka jest sytuacja społeczno-polityczna w Polsce, opanowana przez jedną grupę ludzi, którzy stwarzają naprawdę podobny system, jak za komuny. To jest moje osobiste zdanie. To jest tzw. liberalizm, który jest w tej chwili bardzo groźny – uważa. Emilia Domarecka

SPRZEDAM

dużą ilość drewna do kominka przyjmujemy zamówienia cena od150 zł za 1 m 3

tel. 512 212 444, 502 474 888

Restauracja Barbarossa, z okazji zbliżających się Świąt BożegoNarodzenia oraz Sylwestra 2012/2013, przygotowała dla Państwa ofertę:

www.barbarossa.idt.pl ul. Starowiejska 12b, Siedlce

tel. 25 633 61 25

kom. 606 134 130


4

Gazeta Regionalna

KONKURS plastyczny dla najmłodszych

„ZIMOWY CZAS” - głosowanie rozpoczęte

Alicja Terebus, l.6

1

Amelia Bejnarowicz, l. 4

2

Amelia Śledziewska, l.4

3

Julia Supeł, l. 6

4

Julia Wilamowska, l.6

5

Justyna Siedlecka, l.4,5

6

Michał Bernat, l.6

7

Michał Zaręba, l.6

8

Nikola Borkowska, l.6

9

10

Emilia Dąbrowska , l.4

11

Adam Lendzion, l.4

12

Dziękujemy za duże zainteresowanie konkursem, a wszystkim dzieciom gratulujemy pomysłowości. Spośród wszystkich prac dostarczonych do redakcji zgodnie z regulaminem prezentujemy 20, na które można oddawać głosy.

Rozwiązanie konkursu 15 grudnia podczas 9. URODZIN OGŁOSZENIOWEJ Wszystkie prace zakwalifikowane do głosowania można obejrzeć na www.gazetasiedlecka.pl.Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępne na www.gazetasiedlecka.pl oraz w siedzibie redakcji w Siedlcach przy ul. Pułaskiego 13.

Wyślij SMS na swojego faworyta! SMS-y należy wysyłać na numer 71051, w treści wpisując KARTKA.numer rysunku, np. KARTKA.21 (wielkość liter nie ma znaczenia). Koszt SMS 2,46 z VAT.

Głosowanie trwa od 5 do 14 grudnia. O wynikach konkursu decyduje liczba głosów oddanych na poszczególne prace przez SMS, zgodnie z regulaminem. Dla ustalenia wyników rozstrzygające są dane rejestrowane przez automatyczny system zgłoszeń.

NA ZWYCIĘZCÓW CZEKAJĄ CENNE NAGRODY: miejsce I - roczny kurs języka angielskiego metodą Helen Doron wraz z materiałami do nauki, ufundowany przez Centrum Nauczania Języka Angielskiego dla dzieci me- Amelia Bareja, l.6 todą Helen Doron (Siedlce, ul. Sekulska 5) oraz sanki ufundowane przez Hurtownię Artykułów dla dzieci i niemowląt BOBOLAND (Siedlce, ul. Janowska 38); miejsce II - sanki; miejsce III - sanki

2

1

3

Karolina Bajek, l.6

13

Michalina Antosik, l. 6

14

Sandra Proń, l. 5

15

Sylwia Jastrzębska, l.5

16

Michalina Ciuhak, l.3,5

17

18

Zuza Peciak, l.6

19

Żaneta Kalacińska, l.6

20

SPONSORZY:

Wszyscy finaliści otrzymają bilety wstępu do Sali Zabaw Młynek (Siedlce, ul. Sokołowska 157) oraz nagrody niespodzianki ufundowane przez Hurtownię Artykułów dla dzieci i niemowląt BOBOLAND. Spośród finałowych prac nasza redakcja wybierze jedną, która zostanie wykorzystana jako kartka bożonarodzeniowa (sygnowana nazwiskiem autora) i rozesłana wraz ze świątecznymi życzeniami Zuza Paluszkiewicz, l.5 do naszych kontrahentów. REKLAMA


Gazeta Regionalna

SPOĹ ECZEĹ&#x192;STWO

5

REKLAMA

Biuro od apokalipsy Andrzej Grzywacz, naczelnik Biura BezpieczeĹ&#x201E;stwa i Ochrony LudnoĹ&#x203A;ci UrzÄ&#x2122;du Miasta Siedlce, nie boi siÄ&#x2122;, Ĺźe razem z koĹ&#x201E;cem kalendarza MajĂłw nastÄ&#x2026;pi koniec ludzkoĹ&#x203A;ci. A czego siÄ&#x2122; boi? â&#x20AC;&#x201C; Poczucia gĹ&#x201A;Ä&#x2122;boko zakorzenionego bezpieczeĹ&#x201E;stwa, myĹ&#x203A;lenia: â&#x20AC;&#x17E;JesteĹ&#x203A;my enklawÄ&#x2026;, ktĂłrej nie dotyczÄ&#x2026; zagroĹźeniaâ&#x20AC;? â&#x20AC;&#x201C; odpowiada. A po chwili dodaje: â&#x20AC;&#x201C; KomĂłrki takie jak Biuro powinny przewidywaÄ&#x2021; nieprzewidywalne, Teraz rzeczywiĹ&#x203A;cie moĹźemy uwaĹźaÄ&#x2021; siÄ&#x2122; za enklawÄ&#x2122;, ale nie jestem przekonany, Ĺźe to bÄ&#x2122;dzie trwaĹ&#x201A;o wiecznie.

Na wypadek sytuacji kryzysowej wĹ&#x201A;adze Siedlec dysponujÄ&#x2026; systemem 19 syren alarmowych. rzenia, do ktĂłrych tak do koĹ&#x201E;ca nie sÄ&#x2026; przygotowane nawet duĹźo wiÄ&#x2122;ksze miasta. Ale one nie spÄ&#x2122;dzajÄ&#x2026; mi snu z powiek. WierzÄ&#x2122;, Ĺźe siedlecka komenda PaĹ&#x201E;stwowej StraĹźy PoĹźarnej daĹ&#x201A;aby sobie z nimi radÄ&#x2122;.

Po trzecie â&#x20AC;&#x201C; narzÄ&#x2122;dzia

A gdyby przepowiednie siÄ&#x2122; sprawdziĹ&#x201A;y i 21 grudnia nastÄ&#x2026;piĹ&#x201A; koniec Ĺ&#x203A;wiata? Czy Siedlce sÄ&#x2026; na to gotowe? A jeĹ&#x203A;li nie, to na co sÄ&#x2026; gotowe? roru i podczas transportu. Ale ryzyko nie jest duĹźe â&#x20AC;&#x201C; uspokaja. Pytam wiÄ&#x2122;c o zamachy bombowe, budzÄ&#x2026;ce emocje za sprawÄ&#x2026; Brunona K., a wczeĹ&#x203A;niej A. Breivika. â&#x20AC;&#x201C; Dewianci lub osoby niezrĂłwnowaĹźone psychicznie mogÄ&#x2026; siÄ&#x2122; zdarzyÄ&#x2021; wszÄ&#x2122;dzie. JeĹ&#x203A;li ktoĹ&#x203A; taki chce zrobiÄ&#x2021; coĹ&#x203A; zĹ&#x201A;ego, znajdzie ku temu Ĺ&#x203A;rodki â&#x20AC;&#x201C; komentuje naczelnik. Zaznacza przy tym, Ĺźe Biuro reaguje za kaĹźdym razem, gdy istnieje tego typu podejrzenie. â&#x20AC;&#x201C; Ale zdarzajÄ&#x2026; siÄ&#x2122; rzadko. Kilka lat temu na poczcie przy PiĹ&#x201A;sudskiego ktoĹ&#x203A; zostawiĹ&#x201A; dyplomatkÄ&#x2122;, a rok temu byĹ&#x201A; telefon w sprawie bomby w szkole.

A wiÄ&#x2122;c moĹźe awaria sieci? â&#x20AC;&#x201C; ZakĹ&#x201A;ad Energetyczny zapewniĹ&#x201A; mnie, Ĺźe nie musimy siÄ&#x2122; baÄ&#x2021; tzw. blackoutu caĹ&#x201A;ego miasta (jak to miaĹ&#x201A;o miejsce 2 lata temu w Szczecinie), bo energia elektryczna w Siedlcach jest dostarczana z 2 kierunkĂłw. PWiK natomiast ma kilka róşnych ujÄ&#x2122;Ä&#x2021;, a na dodatek wĹ&#x201A;asne agregaty prÄ&#x2026;dotwĂłrcze, ktĂłre pozwoliĹ&#x201A;yby na doĹ&#x203A;Ä&#x2021; dĹ&#x201A;ugie dostarczanie wody do mieszkaĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x201C; podkreĹ&#x203A;la szef Biura. CiÄ&#x2026;gniÄ&#x2122;ty za jÄ&#x2122;zyk, wyznaje natomiast: â&#x20AC;&#x201C; Obawiam siÄ&#x2122; katastrofy budowlanej, np. wybuchu gazu w wieĹźowcu czy poĹźaru na wysokich piÄ&#x2122;trach. To zda-

REKLAMA

24<;519#+0-#51 VNXWHF]QD zamieĹ&#x203A;Ä&#x2021; bezpĹ&#x201A;atne ogĹ&#x201A;oszenie www.ogloszeniowa.net

:,1'<.$&-$

QDOHÄ&#x201D;QRÄ&#x2C6;FLLRGV]NRGRZDĂž

ZZZSU]\VRZDSO

6LHGOFHXO$VäDQRZLF]D HPDLOELXUR#SU]\VRZDSO

NAPRAWA PODNOĹ&#x161;NIKĂ&#x201C;W URSUS, ZETOR

C330, C360, C385 tel. 502 474 888, 512 212 444 NASZ PATRONAT

Zabawa i pomaganie

JuĹź wkrĂłtce Gala Jubileuszowa â&#x20AC;&#x17E;Christmas Party 2012â&#x20AC;? â&#x20AC;&#x201C; wyjÄ&#x2026;tkowe show w Europejskim Centrum Szkolenia JÄ&#x2122;zykowego EUROLINGUA.

foto: Organizatorzy

Po drugie â&#x20AC;&#x201C; czĹ&#x201A;owiek

Jak siÄ&#x2122; okazuje, Siedlcom groĹźÄ&#x2026; nie tylko klÄ&#x2122;ski ĹźywioĹ&#x201A;owe. â&#x20AC;&#x201C; Najrealniejsze jest skaĹźenie chemiczne, bo sÄ&#x2026; tu zakĹ&#x201A;ady pracy, ktĂłre wykorzystujÄ&#x2026; niebezpieczne Ĺ&#x203A;rodki, przede wszystkim amoniak â&#x20AC;&#x201C; informuje Andrzej Grzywacz. â&#x20AC;&#x201C; ZagroĹźenie moĹźe wystÄ&#x2026;piÄ&#x2021; w przypadku awarii instalacji, aktu sabotaĹźu czy ter-

foto: archiwum BBiOL UM Siedlce

Po pierwsze â&#x20AC;&#x201C; przyroda

DziaĹ&#x201A;ajÄ&#x2026;ca przy prezydencie miasta Komisja BezpieczeĹ&#x201E;stwa co najmniej raz w roku aktualizuje katalog zagroĹźeĹ&#x201E;, jakie mogÄ&#x2026; dotknÄ&#x2026;Ä&#x2021; Siedlce. A co z niego wynika? ChoÄ&#x2021;by to, Ĺźe nie grozi nam trzÄ&#x2122;sienie ziemi albo powĂłdĹş. â&#x20AC;&#x201C; MoĹźliwe sÄ&#x2026; tylko niewielkie zalania lub podtopienia, gĹ&#x201A;Ăłwnie rejonĂłw obniĹźonych, jak tunele pod wiaduktami â&#x20AC;&#x201C; wyjaĹ&#x203A;nia A. Grzywacz. Jak mĂłwi, potencjalnym zagroĹźeniem jest teĹź dotkliwa zima. Na szczÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;cie ostatnio takiej w Siedlcach nie byĹ&#x201A;o. Kiedy 2 lata temu mieliĹ&#x203A;my duĹźe opady Ĺ&#x203A;niegu, spowodowaĹ&#x201A;y tylko czasowe utrudnienia w komunikacji. â&#x20AC;&#x201C; Nie moĹźemy jednak mĂłwiÄ&#x2021;, Ĺźe ze strony natury nic nam nie grozi â&#x20AC;&#x201C; podkreĹ&#x203A;la naczelnik. I przypomina, Ĺźe w ubiegĹ&#x201A;ym roku silna wichura uszkodziĹ&#x201A;a dachy 4 domĂłw, a 3 lata temu ucierpiaĹ&#x201A; jeden z siedleckich barĂłw. â&#x20AC;&#x201C; Nie jesteĹ&#x203A;my w stanie ustrzec siÄ&#x2122; takich zagroĹźeĹ&#x201E;. Dlatego istniejÄ&#x2026; procedury na wypadek, gdyby tego typu sytuacje znaczÄ&#x2026;co pogorszyĹ&#x201A;y warunki socjalno-bytowe mieszkaĹ&#x201E;cĂłw.

Co zrobiĹ&#x201A;yby sĹ&#x201A;uĹźby miejskie, gdyby jednak sprawdziĹ&#x201A; siÄ&#x2122; ktĂłryĹ&#x203A; z tych scenariuszy? â&#x20AC;&#x201C; Skala reakcji bÄ&#x2122;dzie zaleĹźaĹ&#x201A;a od skali zagroĹźenia â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi A. Grzywacz. â&#x20AC;&#x201C; Na pewno w przygotowanym juĹź pomieszczeniu przy Komendzie Miejskiej PSP ruszyĹ&#x201A;oby stanowisko Powiatowego ZespoĹ&#x201A;u ZarzÄ&#x2026;dzania Kryzysowego z prezydentem na czele. Jego rola to koordynowanie akcji, wspĂłĹ&#x201A;dziaĹ&#x201A;anie i usuwanie trudnoĹ&#x203A;ci. JeĹ&#x203A;li zagroĹźenie wykroczy poza miasto, wkroczÄ&#x2026; sĹ&#x201A;uĹźby wojewĂłdzkie. Taki scenariusz przeÄ&#x2021;wiczyliĹ&#x203A;my 4 lata temu podczas Ä&#x2021;wiczeĹ&#x201E; na wypadek ptasiej grypy â&#x20AC;&#x201C; dodaje. Co potem? Poinformowanie mieszkaĹ&#x201E;cĂłw o zagroĹźeniach.â&#x20AC;&#x201C; Mamy 19 syren alarmowych, w tym 7 umoĹźliwiajÄ&#x2026;cych sygnaĹ&#x201A;y gĹ&#x201A;osowe. W razie potrzeby uĹźyjemy plakatowania, wiadomoĹ&#x203A;ci w mediach oraz radiowozĂłw policyjnych â&#x20AC;&#x201C; przypomina naczelnik. Gdyby zaistniaĹ&#x201A;a koniecznoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, miasto skorzystaĹ&#x201A;oby z magazynu obrony cywilnej. UĹźyĹ&#x201A;oby teĹź tzw. ukryÄ&#x2021; dla ludnoĹ&#x203A;ci, czyli umocnionych piwnic, ktĂłre posiadajÄ&#x2026; systemy filtrowentylacyjne, uszczelnione drzwi oraz zapasowe wyjĹ&#x203A;cia na skwerach. Jak informuje BBiOL, przewidziane sÄ&#x2026; na mniej wiÄ&#x2122;cej 2 tys. osĂłb i mogÄ&#x2026; siÄ&#x2122; przydaÄ&#x2021; w przypadku wichur. Nie potrzeba zatem zapowiadanej na grudniowy piÄ&#x2026;tek apokalipsy, by siedleckie Biuro BezpieczeĹ&#x201E;stwa i Ochrony LudnoĹ&#x203A;ci miaĹ&#x201A;o co robiÄ&#x2021;. â&#x20AC;&#x201C; JesteĹ&#x203A;my czujni â&#x20AC;&#x201C; podsumowuje Andrzej Grzywacz. â&#x20AC;&#x201C; Nie lekcewaĹźymy Ĺźadnych zagroĹźeĹ&#x201E; na terenie miasta. KaĹźde z nich moĹźe siÄ&#x2122; przecieĹź rozwinÄ&#x2026;Ä&#x2021;, a do tego nie moĹźemy dopuĹ&#x203A;ciÄ&#x2021;. Bartosz Szumowski

â&#x20AC;&#x17E;JeĹ&#x203A;li sÄ&#x2026; miejsca, ktĂłre uksztaĹ&#x201A;towaĹ&#x201A;y nas takimi, jakimi jesteĹ&#x203A;my, to jednym z nich na pewno jest nasza szkoĹ&#x201A;aâ&#x20AC;? â&#x20AC;&#x201C; tym mottem kieruje siÄ&#x2122; siedlecka szkoĹ&#x201A;a jÄ&#x2122;zykĂłw obcych Eurolingua. Dlatego placĂłwka wykracza w swoich dziaĹ&#x201A;aniach poza sztywne ramy nauki i zachÄ&#x2122;ca swoich uczniĂłw do integracji i odkrywania nowych talentĂłw jÄ&#x2122;zykowych i artystycznych. DoskonaĹ&#x201A;Ä&#x2026; okazjÄ&#x2026; do realizacji tego celu jest organizowana juĹź po raz dziesiÄ&#x2026;ty grudniowa impreza edukacyjno-charytatywna â&#x20AC;&#x17E;Christmas Partyâ&#x20AC;?. Na czym ona polega? Przede wszystkim na dobrej zabawie. Uczniowie szkoĹ&#x201A;y oraz ich rodzice biorÄ&#x2026; udziaĹ&#x201A; w spotkaniu, podczas ktĂłrego dzieci prezentujÄ&#x2026; swoje artystyczne i jÄ&#x2122;zykowe zdolnoĹ&#x203A;ci, Ĺ&#x203A;piewajÄ&#x2026;c boĹźonarodzeniowe piosenki i kolÄ&#x2122;dy oraz przygotowujÄ&#x2026;c inne ciekawe atrakcje, jak np. przedstawienia. Wszystko oczywiĹ&#x203A;cie w jÄ&#x2122;zykach obcych. Ale to nie wszystko. Impreza Ĺ&#x201A;Ä&#x2026;czy bowiem zabawÄ&#x2122; z akcjÄ&#x2026; charytatywnÄ&#x2026;. W tym roku odbywa siÄ&#x2122; ona pod hasĹ&#x201A;em â&#x20AC;&#x17E;Dzieci Eurolingua dla dzieci lokalnie i miÄ&#x2122;dzynarodowoâ&#x20AC;?. Celem organizatorĂłw jest pozyskanie Ĺ&#x203A;rodkĂłw na rzecz Domu Dziecka â&#x20AC;&#x17E;Na Zielonym WzgĂłrzuâ&#x20AC;? w Kisielanach oraz Domu Dziecka w Solecznikach na Litwie. â&#x20AC;&#x201C; Staramy siÄ&#x2122; uwraĹźliwiaÄ&#x2021; naszych sĹ&#x201A;uchaczy na potrzeby innych. To bardzo waĹźne. Pomoc takim placĂłwkom jest niezwykle potrzebna, zwĹ&#x201A;aszcza w obecnych czasach kryzysu â&#x20AC;&#x201C; podkreĹ&#x203A;lajÄ&#x2026; organizatorzy. Impreza odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; 14 grudnia 2012 r. o godz. 17:00 w sali bankietowej Orchidea w Siedlcach. (ED)


6

Gazeta Regionalna

REKLAMA

Dodatek finansowy

Z

Przedświąteczne szansą na udane Świąteczne dekoracje witryn sklepowych przypominają nam, że święta tuż-tuż. Zasobność naszego portfela nie jest tak duża, jak sobie życzymy każdego roku, a na oszczędzanie już troszkę za późno. Wychodząc naprzeciw potrzebom Polaków, banki i instytucje finansowe oferują możliwość wzięcia pożyczki i kredytu. Akcja „świąteczna pożyczka” – tak wiele osób określa ten czas – już ruszyła. Zanim jednak zdecydujemy się na wzięcie pożyczki bądź kredytu, zapoznajmy się z ofertą bardzo dokładnie, bowiem nieznajomość prawa i niedokładne czytanie umów nie zwalnia nas z odpowiedzialności za to, co podpisujemy. Bogata oferta powoduje, że coraz częściej zastanawiamy się nad pożyczeniem pieniędzy. Nie każdy potrzebuje dużej kwoty. Dlatego zanim udamy się do instytucji finansowej, zastanówmy się dobrze, na co i ile potrzebujemy. Istotne jest też to, czy chcemy wziąć pożyczkę, czy kredyt na świąteczne wydatki. Czym różni się kredyt od pożyczki? Podstawową różnicą jest prowizja naliczana za udzie-

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bo okres, w którym nasz domowy budżet ule pleniu. Co zrobić, żeby mimo wszystko n brakło wyśmienitych potraw, a pod choin rzone prezenty?

EKSPERT ODPOWIADA

Moda na kredyty ko

Coraz częściej słyszymy o kredytac w pomysłach, w jaki sposób zachęc czym jest kredyt konsumpcyjny i na jego zaciągnięcie, z Arkadiuszem N Finance, rozmawia Joanna Zegardło Czym jest kredyt konsumpcyjny? Kto i kiedy może z niego skorzystać? Są dwa rodzaje kredytów konsumpcyjnych. Pierwszy to pożyczka gotówkowa, drugi to pożyczka hipoteczna. Oba kredyty są przeznaczone na dowolny cel. Z pierwszego korzystamy zazwyczaj w celu pozyskania drobnych dóbr konsumpcyjnych (żywność, prezenty). Ten drugi jest zazwyczaj przeznaczony na remonty naszych mieszkań lub większe zakupy. Skorzystać z niego może każdy, kto ma stałe źródło dochodu oraz własną nieruchomość (dotyczy to pożyczki hipotecznej). Na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na tego rodzaju kredyt? Czy nas na to stać. Taki kredyt wiąże się z długookresową spłatą. Zaciągamy taką pożycz-

kę, ponieważ nie mamy oszczędności na zaplanowane wydatki. Skoro uważamy, że teraz będzie nas stać na spłacanie miesięcznej raty kredytu, to może po prostu powinniśmy zadbać wcześniej o odkładanie takich pieniędzy na cele oszczędnościowe? Jaki jest poziom zainteresowania i korzystania z kredytu konsumpcyjnego? Czy Polacy podchodzą do kredytów z dystansem? Jesteśmy bardzo zainteresowani takimi kredytami, ale rzadko liczymy się z konsekwencjami, jakie niesie za sobą ich zaciągnięcie. Bierzemy szybkie pożyczki, co skutkuje wysokimi odsetkami, nieraz kilkukrotnie wyższymi niż zaciągnięty kredyt. Jeżeli dzisiaj nie zmobilizujemy się do regularnego oszczędzania, to jest

duże prawdopo ści wpadniemy z pewnością będ problemami fina cie domowym.

Coraz częś klientów z tego spowodowane? Jak już wcześn odsetki, a to je główny powód. gotówkę tylko na zdesperowa mając zdolności wezmą kredyt u szybka gotówka townymi ratam nam pożyczki, b


Gazeta Regionalna

ZA TYDZIEŃ: Poradnik konsumenta

e pożyczki e święta

ożego Narodzenia. To ega znacznemu uszczuna naszym stole nie zanką znalazły się wyma-

lenie kredytu, a także odsetki. Kwotę kredytu otrzymujemy na wskazane przez nas konto bankowe, zaś pożyczkę dostajemy do ręki, co ważne: bezpłatnie. Żeby otrzymać świąteczną pożyczkę, nie potrzebujemy poręczycieli i zabezpieczeń. Hasło „szybko i wygodnie” mówi samo za siebie. Okazuje się, że możemy pożyczyć już nawet 200 zł. Wniosek możemy wypełnić i wysłać przez internet, a informacja o przyznaniu nam pożyczki zajmuje dosłownie chwilę. Czy jest to bezpieczne? Maksymalna kwota pożyczek udzielanych przez banki sięga 150 tys. zł. Znaczna część osób decydujących się na wzięcie pożyczki nie ubiega się o więcej niż 1000 zł. Banki prześcigają się w sposobach pozyskiwania klientów: od zapewnień o najniższych ratach po konkursy dla klientów. Świąteczne pożyczki to dla wielu szansa, aby święta były udane pod każdym względem. Pamiętajmy jednak, że pożyczka jest zwrotna. Dlatego zadłużajmy się z głową, mierząc siły na zamiary. Joanna Zegardło

onsumpcyjne

ch konsumpcyjnych. Banki prześcigają się cić klienta do skorzystania z niego. O tym, a co powinniśmy uważać, decydując się na Nowakowskim, doradcą finansowym Open o.

odobieństwo, że w przyszłoy w pętlę zadłużenia. A to dzie skutkowało olbrzymimi ansowymi w naszym budże-

kredytową, weźmy to poważnie pod uwagę – najprawdopodobniej rzeczywiście nie będziemy w stanie jej spłacać regularnie. Może to spowodować zachwianie naszej równowagi finansowej w przyszłości.

ściej banki wychodzą do o typu ofertą. Co jest tym ? niej powiedziałem: wysokie est zysk dla banku. To jest . Z kolei parabanki oferujące na dowód osobisty czyhają anych klientów, którzy nie i w instytucjach bankowych, u nich. Należy pamiętać, że a wiąże się z długimi i koszmi. Jeżeli bank nie udzielił bo źle ocenił naszą zdolność

Jakie są plusy i minusy kredytu konsumpcyjnego? Plus jest tylko jeden – szybka gotówka. Minusem na pewno są wysokie odsetki, długi okres spłaty, ograniczenia finansowe oraz zmniejszone lub utracone możliwości oszczędnościowe. Dlatego moją radą jest dobranie odpowiedniego programu oszczędnościowego, dzięki któremu będziemy w stanie zebrać kapitał na zaplanowane i nagłe wydatki. Często dzięki regularnemu oszczędzaniu udaje się nam zebrać kapitał, o którym nawet nie myśleliśmy wcześniej.

REKLAMA

Karta kredytowa – dlaczego warto mieć ją w portfelu? Spadł pierwszy śnieg. Puchowa kołderka przykryła drogi, chodniki. Pierwsze choinki okryte płaszczem lampek przywołują świąteczną atmosferę. Święta i ferie to okres wytchnienia, regeneracji sił. Na ich planowanie poświęcamy bardzo dużo czasu. Troszcząc się o każdy detal, chcemy nadać tym wydarzeniom wyjątkowy charakter. Nigdy jednak nie jesteśmy w stanie zaplanować wszystkiego na 100%, bo rzeczywistość zaskakuje nas każdego dnia przynajmniej kilka razy. Dlatego też tak ważne chwile, jak święta czy wyjazd zimowy, powinny być zabezpieczone. Takim ogromnym zabezpieczeniem jest karta kredytowa. Jest ona bardzo dobrym kołem ratunkowym w chwili, gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki bądź niezaplanowane sytuacje. Karta kredytowa to instrument dostępny dla każdego z nas. W zależności od zdolności kredytowej bank przydziela limit, do jakiego możemy się zadłużyć. Co ważne, tych środków nie musimy mieć na swoim koncie. Na spłatę zadłużenia bank daje zazwyczaj 20-30 dni od chwili otrzymania wyciągu transakcji przeprowadzonych w poprzednim okresie. Na co dzień większość z nas korzysta z karty debetowej, która uprawnia nas do dysponowania środkami zgromadzonymi na koncie. Karta ta służy do dokonywania płatności w punktach handlowych i wypłaty gotówki w bankomatach. Karta kredytowa natomiast nie jest zazwyczaj wykorzystywana do wypłaty gotówki. Transakcje wypłaty gotówki kartą kredytową są stosunkowo drogie, ponieważ bank przy każdej wypłacie nalicza oprocentowanie. Zazwyczaj jednak posiadacze karty kredytowej dysponują już kartą debetową i ten tandem uzupełnia się idealnie. Skupmy się zatem na zaletach karty kredytowej. Jej wielkim atutem jest możliwość realizowania płatności na terenie kraju, jak i za granicą. Karty takie często zawierają dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy czy też assistance. Jeżeli wydarzy się coś nieprzewidzianego, wówczas bardzo szybko otrzymujemy pomoc. Wszelkie kaucje, zabezpieczenia – czy to za samochód, czy za sprzęt sportowy – mogą być pokryte środkami z karty kredytowej. Kaucja jest zwracana po zakończeniu użytkowania sprzętu czy maszyny. Bezgotówkowe rozliczenie jest więc w tym przypadku bardzo wygodne. Gdy pojawią się niespodziewane wydatki, karta zapewni nas, że znajdziemy środki na realizację naszych marzeń. Może szalik dla cioci na święta, a może ciepłe kapcie na zimowe wieczory? Wystarczy karta kredytowa w portfelu, a nieprzewidziane wydatki nikogo nie zaskoczą. Agnieszka Przesmycka

7


8

Gazeta Regionalna

Wiadomości z regionu SIEMIATYCZE

E-dzienniki Dwie siemiatyckie szkoły wprowadziły nowość: dzienniki internetowe. Dzięki temu rodzice mają możliwość kontrolowania na bieżąco wyników swojego dziecka. System indywidualnego logowania chroni przed uzyskaniem informacji przez osoby trzecie. Także uczeń ma prawo wglądu do dziennika. Dla rodziców jest to doskonałe rozwiązanie, nauczycielom zaś przysparza dodatkowej pracy, muszą bowiem prowadzić dwa dzienniki: zwykły i elektroniczny. E-dzienniki mają jeden minus: dzięki temu, że rodzic będzie miał stały podgląd efektów pracy swojego dziecka, szkolne wywiadówki mogą odejść do lamusa. A przecież komputer nie zastąpi bezpośredniej rozmowy z wychowawcą. (JZ)

GMINA SIEDLCE

Śmieci w podróży

Pobili współlokatora

Siedlecka Rada Gminy dołączyła do samorządów, które zajmuje kwestia śmieci. Nie chodzi jednak tylko o budzącą emocje w całym kraju „ustawę śmieciową”.

GMINA SIEDLCE

Wśród drzew i pól Zdecydowali tak członkowie Rady Gminy Siedlce podczas listopadowej sesji. Wtedy to poddano pod głosowanie uchwałę, której projekt sporządzono na wniosek Rady Sołeckiej wsi Rakowiec. Na mocy uchwały znajdujące się w tej miejscowości drogi publiczne zyskały nazwy: ul. Lipowa i ul. Brzozowa. Ulicami będą teraz także drogi wewnętrzne na terenie Rakowca. Mają nazywać się kolejno: Wrzosowa, Sosnowa, Klonowa, Dębowa, Akacjowa i Polna. Decyzję w sprawie przekształcenia dróg w tej wsi w ulice gminni radni podjęli jednogłośnie. (BS)

MIŃSK MAZOWIECKI

Czas na lodowisko

Miłośnicy jazdy na łyżwach mają swoje miejsce. 1 grudnia w Mińsku Mazowieckim oficjalnie otwarto sezon na lodowisku. Miejsce spotkań amatorów jazdy na łyżwach cieszy się dużym powodzeniem. Lodowisko mieszczące się przy ul. Wyszyńskiego 56 czynne jest od poniedziałku do czwartku w godz. 10:00-14:00 i 15:00-18:00, zaś od piątku do niedzieli w godz. 8:00-14:00, 15:00-18:00 i 19:00-22:00. Godzina przyjemności i szaleństw na lodzie kosztuje 6 zł w przypadku biletu normalnego i 3 zł za bilet ulgowy. W tym roku kluby i stowarzyszenia mogą korzystać z lodowiska od poniedziałku do czwartku w godz. 19:00-22:00. Na początku wzbudziło to oburzenie amatorów jazdy figurowej. Nie zapominajmy jednak, że musimy ustąpić też miejsca profesjonalistom, dla których łyżwy to drugie życie. Dużo czasu zabiera przerwa techniczna. Wszystko po to, aby było bezpieczniej. (JZ) REKLAMA

foto. E. Łęczycka

Wieś Rakowiec zyskała nowe ulice.

Otoczenie przystanków autobusowych na trasie Siedlce-Łuków pozostawia wiele do życzenia. Jak się bowiem okazuje, radni decyzję w sprawie tego, co ma być podstawą wyliczania wysokości podatku za wywóz nieczystości, ustalą dopiero podczas grudniowej sesji. Na razie trwają konsultacje z mieszkańcami i firmami doradczymi. Mimo to członkowie Rady nie zapominają o kwestii czystości. Podczas ostatniego posiedzenia Elżbieta Łęczycka (klub „Gospodarz w Gminie”) zwróciła uwagę na śmietniczki przy znajdujących się na terenie gminy przystankach autobusowych. Jak udowodniła, posiłkując się wykonanymi przez siebie zdjęciami, te na trasie Siedlce-Łuków pozostawiają wiele do życzenia. A zwłaszcza ich bezpośrednie otoczenie. Sfotografowane pojemniki otacza bowiem niezmiennie spory wianuszek różnego rodzaju nieczystości – od tych rzuconych luzem po umieszczone zawczasu w torbach foliowych. Zdaniem radnej winę za taką sytuację ponosi firma odbierająca śmieci z przystankowych śmietniczek. – Umowa została źle skonstruowana, bo wywożona jest tylko ich zawartość. Poza tym worki są zbyt rzadko zmieniane – stwierdziła. Poparł ją klubowy kolega Mikołaj Walo, który domagał się, by gmina zmobilizowała przedsiębiorstwo do sprzątania także wokół pojemników. Wójt Mirosław Bieniek odpowiedział radnym, że żadna firma tej branży nie rozumie tak

szeroko swojego obowiązku wywożenia nieczystości, a winni bałaganu przy przystankach są ci, którzy czekają tam na autobusy. Tyle że to nie zamknęło tematu. – Chcą państwo wiedzieć, skąd bierze się problem? – zapytał Krzysztof Witczuk („Nasza Gmina”). – Śmieci pojawiły się razem z pojemnikami. Wyrzucają je tam nie mieszkańcy korzystający z pekaesów, tylko kierowcy jeżdżących tą trasą samochodów osobowych. Powie wam to każdy kierowca autobusu – stwierdził. – Wszystko widać na zdjęciach, które pokazała nam pani radna. To śmieci komunalne, przywożone z miasta albo powstałe w samochodach spoza gminy – zgodził się Dariusz Stopa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. A sołtys jednej z podsiedleckich wsi potwierdził, że nie pomaga nawet regularne opróżnianie śmietniczek przez skazanych, których odpracowują wyroki w formie prac społecznych. Tyle że znalezienie prawdziwych winnych również nie rozstrzygnęło sprawy. – Wszyscy musimy się uczyć zachowania porządku – próbował podsumować problem wójt Bieniek. Zaś D. Stopa zakończył: – Miejmy nadzieję, że ten problem zginie 1 lipca, gdy w życie wejdzie „ustawa śmieciowa”. Bartosz Szumowski

Mieszkaniec powiatu siedleckiego, który pracował i mieszkał w powiecie mińskim z dwoma mężczyznami z woj. lubelskiego, został pobity i okradziony przez swoich współlokatorów. Jeden z mężczyzn miał wziąć czajnik i oblać pobitego wrzątkiem. Poszkodowany uciekł i trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy medycznej. Stwierdził także, że z pokoju zniknęły jego pieniądze, a jako potencjalnych sprawców wskazał współlokatorów. Mężczyźni w chwili zatrzymania byli pijani. Jeden z nich miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie, a drugi – prawie 1,5 promila. KPP Mińsk Mazowiecki

Odzyskane paliwo W nocy z 22 na 23 listopada z lokomotywy spalinowej w Małaszewiczach ukradziono 3300 litrów oleju napędowego o wartości blisko 15 000 zł. Po kilku dniach zatrzymano sprawców kradzieży: 53-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej oraz 33-latka z gminy Terespol. Mężczyźni przyznali się do winy. Udało się odzyskać 2700 litrów skradzionego paliwa. Część łupu znajdowała się na posesji jednego ze sprawców, a część u dwóch paserów. Okazało się również, że starszy ze sprawców jeszcze dwukrotnie okradał z paliwa firmy transportowe. W Grabanowie ukradł 1500 litrów oleju napędowego, powodując straty w wysokości ponad 8000 zł, natomiast w Białej Podlaskiej spuścił z ciągników siodłowych 600 litrów o wartości 3500 zł. KMP Biala Podlaska


Gazeta Regionalna

Jazda kulturalna (6 - 4.12) 6-7 grudnia, godz. 10:00, 13:00, 18:30 – Mikołajki w Teatrze: spektakl „Dziadek do orzechów”. 9 grudnia, godz. 19:00 – „I love you”, spektakl teatralny w ramach I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych „Sztuka Plus Komercja”. 10 grudnia godz. 18:00 – „kształty tęsknot” – wieczór poetycki Barbary Maksymiuk z SGL „Witraż”. 12 grudnia, godz. 17:00 – „Przecież jestem”, wieczór poetyckich wspomnień o Henryku Sekulskim.

ZAPROSZENIE

Surowe i poruszające 7 grudnia siedlecki MOK zaprosi mieszkańców miasta na spotkanie z Michałem Łuczakiem i promocję jego książki „Brutal”. Ci, którzy spodziewają się po niej historii agresywnego mężczyzny, mogą się srodze zawieść.

5 grudnia, godz. 19:00 – koncert laureatów I Konkursu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży „Debiut 2012”, Sala Widowiskowa „Podlasie”. 6 grudnia, godz. 9:30/11:00 – „Co się dzieje z Mikołajem”, spektakl teatralny dla dzieci i młodzieży, Sala Widowiskowa „Podlasie”. 6 grudnia, godz. 18:00 – finał konkursu fotograficznego „Dziecięcy Świat”, otwarcie wystawy pokonkursowej, Mała Galeria Sztuki, budynek „Podlasie”. 6 grudnia, godz. 19:00 – koncert mikołajkowy zespołu Esence, Sala Biała. 7 grudnia, godz. 18:00 – promocja publikacji Urszuli Tom „Gdyby nie kolczyk”, Sala Biała. 7 grudnia, godz. 18:00 – spotkanie autorskie z Michałem Łuczakiem, Galeria Fotografii „Fokus”. 9 grudnia, godz. 19:00 – Wieczory Muzyczne przy organach Wagnera w Siedlcach, recital Ireneusza Wyrwy, Siedziba Biskupa Siedleckiego. 9 grudnia, godz. 17:00 – koncert solistów i Warszawskiej Orkiestry Wojsk Lądowych, Sala Widowiskowa „Podlasie”. 12 grudnia, godz. 18:00 – koncert Formacji Tanecznej MP Dance, Sala Widowiskowa „Podlasie”.

8 grudnia, godz. 12:00 – Adwentowe Granie, XVIII konkurs gry na ligawkach. 9 grudnia, godz. 11:00 – spotkanie Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów. Do 31 grudnia – Szkło unikatowe Henryka Albina Tomaszewskiego ze zbiorów własnych. Do 15 stycznia – „Reduta Żeromskiego”, wystawa autorstwa Barbary Wachowicz. Do 31 sierpnia 2013 r. – Malarstwo i grafika Kazimierza Szwainowskiego.

Szkoła Salsy Kubańskiej – w każdą środę o godz. 19:00, klub Pe-Ha. Gminna Szkoła Artystyczna – GOK w Chodowie i w świetlicach w gminie Siedlce. Gminna Miniszkoła Językowa – angielski (Białki); francuski, niemiecki (Chodów).

Kino (7 - 13.12) Oczami Kobiet: „Anna Karenina”, 12 grudnia, godz. 19:00. Spotkania Filmowe: „Samsara”, 13 grudnia, godz. 19:00. „Frankenweenie 3D”, premiera, godz. 10:15 (bez soboty i niedzieli), 12:15, 14:30, 16:15, 19:00 (tylko środa i czwartek, wersja z napisami), 20:15 (bez środy i czwartku, wersja z napisami). „Atlas chmur”, premiera, godz. 14:45, 20:00. „Zabić, jak to łatwo powiedzieć”, premiera, godz. 19:00, 21:00. „Saga Zmierzch: Przed świtem cz. II”, godz. 17:45. „Anna Karenina”, godz. 18:00 (bez środy i czwartku), 20:45 (tylko czwartek). „Renifer Niko ratuje brata 3D”, godz. 8:45 (tylko piątek), 10:30 (bez soboty i niedzieli), 12:30 (bez poniedziałku). „Dino mama 3D”, godz. 9:45 (bez soboty i niedzieli), 11:30, 13:30 (wersja 2D), 15:15. „Operacja Argo”, godz. 10:30 (tylko piątek), 12:45, 16:45, 20:45 (bez czwartku). „Tylko nie miłość”, godz. 15:00, 19:00 (bez środy i czwartku), 20:45 (tylko czwartek). „Mój rower”, godz. 17:00.

Wygraj zaproszenie na film Do wygrania dwa pojedyncze bilety na film „Samsara”. Prześlij SMS po numer 71051, w treści wpisując: KINO, imię, nazwisko oraz adres zamieszkania (np. KINO, Jan Kowalski, Siedlce, ul. Mokra 2). Wielkość liter nie ma znaczenia. Koszt SMS-a: 1,23 z VAT. Termin nadsyłania SMS-ów: 10 grudnia (poniedziałek) do godz. 10:00. Bilety do odebrania w kasie NoveKino Siedlce. Regulamin konkursu dostępny na stronie www.gazetasiedlecka.pl, zakładka Konkursy, oraz w siedzibie redakcji przy ul. Pułaskiego 13 w Siedlcach.

9

MIŃSK MAZOWIECKI

„Nasze nazwiska” Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim zaprasza na promocję książki Andrzeja Karlikowskiego „Nasze nazwiska”, która odbędzie się 6 grudnia o godz. 18:00 w sali kameralnej MDK.

SOKOŁÓW PODLASKI

„Epicentrum”

Książka Michała Łuczaka jest pełna poruszających zdjęć katowickiego „Brutala”. Nim zdradzę, dlaczego, wypada przedstawić samego autora. Urodzony w 1983 r. Łuczak ukończył studia fotograficzne w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie oraz język hiszpański stosowany na Uniwersytecie Śląskim. Choć pracuje w Warszawie, mieszka w Katowicach. 2 lata temu został współzałożycielem fundacji Kultura Obrazu, której celem jest prezentowanie fotografii dokumentalnej na Śląsku. W tym samym roku przystąpił do międzynarodowego kolektywu Sputnik Photos. Z powyższego łatwo już wywnioskować, że to zawodowy fotograf. Na dodatek specjalizuje się w fotografii dokumentalnej, co potwierdzają liczne nagrody. Są wśród nich: laury w kilku kolejnych edycjach konkursu „Newsreportaż” tygodnika „Newsweek Polska”, ale i Srebrny Medal Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej, wyróżnienie w prestiżowym nowojorskim konkursie Magnum Expression Award czy Mio Photo Award przyznana przez Muzeum Mio w Osace. Autor ma też za sobą liczne wystawy, w tym przygotowaną wspólnie z Michałem Dąbrowskim „Wiosnę”, którą w Siedlcach można było oglądać w kwietniu tego roku. Teraz co nieco o książce, za którą odpowiada Łuczak. Jej bohaterem nie jest, jako się rzekło, krewki pan, a... dworzec kolejowy w Katowicach. REKLAMA

Mylący tytuł albumu bierze się stąd, że ów powstały w latach 1966-72, a nieistniejący już budynek to klasyczny przykład polskiej odmiany tzw. architektury brutalistycznej. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa brut (surowy) i określa styl oparty na braku ozdobników i eksponowaniu faktury nagiego betonu z widocznym szalunkiem desek. – Dworzec w Katowicach był najwybitniejszym przykładem architektury brutalistycznej w Polsce – potwierdza autor. – Dla mnie jednak, odkąd pamiętam, był po prostu miejscem dziwnym, intrygującym: strach mieszał się tu z fascynacją, ludzie mijani w korytarzach nie pokazywali się na ulicach miasta. Wiedząc o planach wyburzenia dworca, już pół roku przed jego zamknięciem zacząłem fotografować. Nie chciałem jednak tylko dokumentować architektury. Od początku zależało mi na zachowaniu atmosfery tego miejsca, atmosfery współtworzonej przez ludzi – zdradza. Tak powstała książka pełna czarno-białych, ale poruszających zdjęć katowickiego „Brutala”. Co ciekawe, ukazała się ona w nakładzie zaledwie 350 ręcznie wykonanych i w większości numerowanych egzemplarzy. Siedleckie spotkanie będzie więc jedną z niewielu okazji, żeby książkę kupić. Warto z niej skorzystać. Bartosz Szumowski

7 grudnia o godz. 18:00 w Galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbędzie się XVI edycja Epicentrum. Jak co roku w okresie adwentu zespoły, wśród których znajdą się ViNATi Mariusz Zółkiewka oraz Michał Ostromecki z Zespołem, Radek Świderski z Zespołem, Sławek Hardej z Zespołem, zagrają utwory bluesowe, rockowe i jazzowe. Wstęp 5 zł.

SIEDLCE

Koncert Mikołajkowy W niedzielę 9 grudnia o godz. 17:00 w Sali Widowiskowej „Podlasie” przy ul. Sienkiewicza 63 odbędzie się Koncert Mikołajkowy Solistów i Warszawskiej Orkiestry Wojsk Lądowych. Wystąpią Joanna Horodko, Piotr Rafałko i Julia Nowicka. Dyrygować będzie Artur Czereszwski, a całość imprezy poprowadzi Tomasz Szuran. Wstęp wolny.

WĘGRÓW Jarmark Bożonarodzeniowy Wszyscy rzemieślnicy, osoby potrafiące rzeźbić, piec i malować mogą wziąć udział w Węgrowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym. Odbędzie się on 16 grudnia 2012 roku od 10:00 do 16:00, na Rynku Mariackim w Węgrowie. Jest to doskonała okazja dla tych, którzy nie zdążyli zrobić jeszcze prezentów, kupić bombek i ozdób choinkowych bądź nie mają pomysłów na świąteczne dania. Ci, którzy chcieliby wziąć udział w jarmarku, wystawiając swoje produkty, muszą do 13 grudnia br. do godz. 14:00. przesłać swoje zgłoszenie na adres mailowy wok02@ wp.pl, lub telefonicznie pod numerem (25) 792 00 59, pod którym można uzyskać więcej informacji.


10 Gazeta Regionalna

Metamorfoza Grażyny

Strefa Urody Siedlce, ul. Unitów Podlaskich 7 tel: 25 643 65 10

Edyta Jędrzejczak do puszenia się. Cera ma od-

w i ę c e j zd j ę ć Gra ż y ny n a w w w. g a ze t a s i e d le c k a . p l/ u ro d a

magister kosmetologii, fryzjer

FRYZURA: Moja modelka jest kobietą o przeciętnym wzroście. Kolor naturalny jej włosów to odcień średniego brązu. Włosy są długie, cienkie i bardzo delikatne, z tendencją

cień jasnej oliwki bez żadnych problemów. Oczy są szaroniebieskie. Podjęłam decyzje o zdecydowanym skróceniu włosów. Koloryzację wykonałam w odcieniu mahoniowo-brązowym z domieszką dojrzałej porzeczki. Poszczególne pasma włosów zaakcentowałam jasnym mahoniem, aby optycznie nadać włosom objętości. Jak już wcześniej wspomniałam, zde-

cydowałam się skrócić włosy do linii brody. Chciałam również wydobyć zwiewną długą grzywkę, niestety włosy w tej części głowy były zbyt krótkie, więc tylko w nieznacznym stopniu nadałam jej objętości. Włosy spryskałam solą morską firmy Davines i wymodelowałam na płaskiej szczotce. Górne partie włosów wykręciłam na prostownicy, aby nadać fryzurze „niedbały” wygląd.

Modelka: Grażyna, 45 lat. – Mam trójkę wspaniałych dzieci. Swój zwykły dzień dzielę pomiędzy pracę a ich wychowanie. Interesuję się kulinariami i ogrodnictwem. Udział w metamorfozie będzie dla mnie fantastycznym przeżyciem oraz pewnego rodzaju odskocznią od rutyny dnia codziennego.

foto(8): Anna Jastrzębska

Przed...

Weź udział w METAMORFOZIE Zasady przyjmowania zgłoszeń

Już od ponad dwóch lat na łamach Gazety Siedleckiej ukazuje się METAMORFOZA. W tym czasie przy pomocy specjalistów z zaprzyjaźnionych firm pomogliśmy zmienić wizerunek ponad 40 Czytelniczkom. Już teraz zapraszamy Ciebie, Twoją mamę, siostrę, przyjaciółkę i koleżankę z pracy do wzięcia udziału w niesamowitej przemianie. Zupełnie bezpłatnie! Wystarczy, że raz wyślesz zgłoszenie pod numer 74567 (koszt SMS 4,92 zł z VAT), w treści wpisując URODA, a masz szansę wziąć udział w Metamorfozie. Co drugi tydzień w środę (o godz. 11:00) otrzymasz SMS z pytaniem konkursowym. Wygrywa najszybszy SMS z prawidłową odpowiedzią (koszt SMS 2,46 zł z VAT). Wysyłając SMS ze zgłoszeniem, akceptujesz warunki regulaminu dostępnego w siedzibie redakcji oraz na stronie www.gazetasiedlecka.pl, zakładka Uroda.

MAKIJAŻ: Makijaż rozpoczęłam od nałożenia toniku bezalkoholowego oraz lekkiego kremu nawilżającego. Następnie twarz pokryłam podkładem firmy Kryolan z serii HD i przypudrowałam ją transparentnym pudrem. Po takim przygotowaniu twarzy przystąpiłam do najważniejszej części, a mia-

Po...

nowicie oczu. Zdecydowałam się na kolor żółty, fioletowy i turkusowy, całość przełamując pyłkiem złotym i srebrnym. Uznałam, że będzie to fajnie korespondowało z kolorem włosów modelki, chciałam też wydobyć z twarzy świeżość i blask. Dodatkowo na górnej powiece wyrysowałam czar-

ną kreskę i mocno wytuszowałam rzęsy czarną maskarą. Kości policzkowe lekko podkreśliłam naturalnym różem i rozświetliłam niektóre miejsca bronzerem. Usta pokryłam niewielką ilością błyszczyka w naturalnym odcieniu. Całość spryskałyśmy preparatem utrwalającym makijaż.

Opinia: – Chciałam serdecznie podziękować za niesamowite przeżycie, jakim był udział w metamorfozie. Jestem bardzo zadowolona z efektów. Zarówno kolor włosów, jak i kształt fryzury bardzo mi odpowiada. Cieszę się, że miałam przyjemność doświadczyć tak profesjonalnej i miłej obsługi. Polecam wszystkim paniom, bo naprawdę warto.


Gazeta Regionalna

Jazda sportowa

(5 - 11 grudnia)

5 XII – 18:00 SKK Siedlce – Znicz Pruszków. 8 XII – 17:00 JAS-FBG Sosnowiec – MKK Siedlce, 18:30 UMKS Kielce – SKK Siedlce.

WYDARZENIE TYGODNIA

8 XII – 15:00 AZS UMCS Lublin – Prus Siedlce, 18:00 AZS AWF Biała Podlaska – Olimpia Piekary Śląskie.

11 XII – 18:00 ZKS Zielona Góra – Alfa Radzyń Podlaski.

7 XII – 20:30 Warsaw Beavers – STH Siedlce.

Telegraf

Trójka liderem II ligi Międzyrzecka Trójka Międzyrzec Podlaski rewelacyjnie poczyna sobie w rozgrywkach II ligi. Tegoroczny beniaminek jest niepokonany na własnej hali. Podczas wygranego meczu z Caro Rzeczyca obiekt przy ul. Leśnej pękał w szwach i był wypełniony żywiołowym dopingiem.

foto: Maciej Sztajnert

8 XII – 17:00 Pronar Hajnówka – Międzyrzecka Trójka, 17:00 MMKS Mińsk Mazowiecki – SPS 4 CV Gar wolin, 17:00 Żbik Pruszków – Nike Węgrów, 18:00 KPS Jadar Siedlce – Pekpol Ostrołęka. 9 XII – 12:00 AZS UW Warszawa – Ósemka Siedlce. Mecz z Caro był wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze było to ostatnie spotkanie Trójki w 2012 roku przed własną publicznością. Po drugie – starcie z nie byle kim, bo z ekipą liderującą rozgrywkom po 7 kolejkach. Premierowa partia była wyrównana, obie strony badały siebie nawzajem. Trójka pozwoliła na wymianę ciosów, ale w decydującym fragmencie pierwszej odsłony górowała nad rywalem. Po zmianie stron Caro przeważało i kilkakrotnie wychodziło na prowadzenie, jednak gospodarze za każdym razem je niwelowali. Ekipa z Rzeczycy doprowadziła do gry na przewagi, w której więcej wyrachowania zachowała Trójka. Przy wyniku 26:26 błąd przekroczenia linii przy serwisie popełnił Michał Makowski, natomiast chwilę później Paweł Łęgowski bezbłędnym atakiem zakończył partię. Trzeci set przypominał podróż rollercoasterem. Po kilku wyrównanych minutach (6:6) graczom Caro puściły nerwy. Siatkarze z Rzeczycy, zamiast skupić się na grze, woleli kłócić się z arbi-

trami. Trójka skrzętnie to wykorzystała i wyszła na prowadzenie 12:6. Wydawało się, że osiągnięta przewaga kończy emocje w meczu. Nic bardziej mylnego. Caro zniwelowało straty (13:13), ale na szczęście podopieczni Marcina Śliwy otrząsnęli się z krótkiego przestoju i po kilku piłkach znowu mieli czego bronić (16:19). Gości stać jeszcze było na zryw i osiągnięcie rezultatu 21:20, ale końcówka seta należała do Trójki. Ostatnią piłkę w meczu skończył Łęgowski. Wygrana 3:0 przy wynikach na innych parkietach pozwoliła Trójce zasiąść na fotelu lidera. Siatkarze z Międzyrzeca zagrali bardzo dobre zawody, prezentowali się lepiej od rywali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Po meczu potwierdził to trener zwycięzców, Marcin Śliwa: – Zagraliśmy bardzo poprawny mecz. W każdym elemencie dominowaliśmy, więc udało się wygrać. Nie bez znaczenia była pomoc kibiców i klubu kibica, którzy przez cały mecz aktywnie nas wspierali. Kamil Sulej

Międzyrzecka Trójka Międzyrzec Podlaski – Caro Rzeczyca 3:0 (25:22, 28:26, 25:21). Trójka: Łęgowski, Nowacki, Wieczorek, Ostapowicz, Jesień, Musiał oraz Sadowski (libero). Trener: Śliwa. Caro: Krymarys, Kiraga, Sobczyński, Makowski, Jaskulski, Kucharski oraz M. Koryciński (libero) i Spychała, B. Koryciński, Wojtasik, Makuch. Trener: Sobczyński.

Zestaw wyników KOSZYKÓWKA I liga: MKS Dąbrowa Górnicza – SKK Siedlce 96:66. I liga kobiet: MKK Siedlce – Basket Aleksandrów Łódzki 88:61. SIATKÓWKA I liga: MKS MOS Będzin – KPS Jadar Siedlce 3:0. III liga (mazowiecka): Orlik Przytyk – MMKS Mińsk Mazowiecki 3:0, SPS 4 CV Garwolin – AS Łomianki 3:0. III liga kobiet: Nike Węgrów – Mazovia Warszawa 3:2, Armat Kozienice – Ósemka Siedlce 3:1. PIŁKA RĘCZNA I liga: AZS AWF Biała Podlaska – ŚKPR Świdnica 28:35. II liga: Prus Siedlce – Kasztelan Sierpc 30:34. III liga: TS Siemiatycze – Szczypiorniak Ełk 23:28. TENIS STOŁOWY Superliga: Olimpia-Unia Grudziądz – Alfa Radzyń Podlaski 3:1. II liga: Pogoń Siedlce – Józefovia Józefów 9:1. HOKEJ MLH: STH Siedlce – Warsaw Kings 2:6.

REKLAMA

Do wygrania jedno podwójne zaproszenie na obiad w Bar Fast w Siedlcach przy ul. Brzeskiej 179

O sponsorów coraz ciężej

foto: Maciej Sztajnert

Z początkiem przyszłego roku Polimex-Mostostal najprawdopodobniej wycofa się ze sponsorowania Pogoni. Jak w tej sytuacji poradzi sobie Pogoń i jak radzą sobie inne kluby w regionie? nej wypowiedzi głównego decydenta w Pogoni dla Radia Podlasie potwierdził, że umowa pomiędzy Mostostalem a klubem wciąż nie jest zawarta. Wobec tego w Pogoni uruchomiono plan oszczędnościowy. II-ligowiec będzie przygotowywał się na własnych obiektach, zamiast jechać na obóz przygotowawczy. Do tego już w rundzie jesiennej na dalekie wyjazdy zespół podróżował w dzień meczowy, a nie dzień wcześniej, jak to miało miejsce w sezonie 2011/12. Pogoń liczy na znalezienie nowych sponsorów, którzy zapełnią lukę po sponsorze strate-

Piłkarze siedleckiej Pogoni rozegrali dwa kolejne posezonowe sparingi. W obu przegrali z drużynami z Warszawy: w środę 1:3 z Młodą Legią (bramka Adama Czerkasa), a w sobotę 2:3 z Hutnikiem (Czerkas k., Damian Guzek). W Pogoni testowani byli: Patryk Kamiński i Łukasz Synowicz (obaj Wisła Płock), Paweł Nowotka (Motor Lublin), Michał Piechuta (Lublinianka-Wieniawa Lublin) oraz Kamil Osiecki (Błękitni Raciąż). Polski Klub Infrastruktury Sportowej przyznał miastu Siedlce tytuł Sportowej Gminy 2012. Nagrodę przyznaną Siedlcom uzasadniono rozwojem infrastruktury sportowej połączonej z promocją sportu i rekreacji w mieście, wysokimi nakładami na sport, inwestycjami oraz systemem stypendiów sportowych. Cyprian Grzęda i Maciej Garbaczewski (obaj TKKF Siedlce) zdobyli brązowe medale podczas rozegranych w Bukareszcie Mistrzostw Europy seniorów w kickboxingu. Obaj zawodnicy startowali w formule kick light; Garbaczewski w kat. 69 kg, natomiast Grzęda w kat. 89 kg.

KO N KU R S:

ANALIZA

Jako pierwszy głośno o wycofaniu się Mostostalu z finansowania Pogoni powiedział prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Uczynił to w sierpniu na spotkaniu w Urzędzie Miasta z rugbistami. Dla osób związanych z klubem nie była to niespodzianka, bowiem pierwsze pogłoski o takiej decyzji pojawiły się już na przełomie marca i kwietnia. Do sensacyjnych, dla niektórych, wypowiedzi ustosunkował się Jacek Kozaczyński. Prezes Pogoni stwierdził, że pieniądze z firmy to jedynie 15% budżetu, więc klub jest bezpieczny. Podczas niedaw-

11

Wygrywa pierwsza osoba, która wyśle e-mail na adres sylwia@gazetasiedlecka.pl, w tytule wpisując: Bar Fast. Nagrodę funduje Bar Fast. Ogłoszenie zwycięzcy w następnym wydaniu. Termin nadsyłania odpowiedzi 7 grudnia do godz. 15:00. Regulamin konkursu dostępny na stronie www.gazetasiedlecka.pl zakładka Konkursy

gicznym. Nie będzie to jednak łatwe, bowiem w regionie brakuje dużych firm chętnych do wspierania sportu. II liga niesie ze sobą zdecydowanie większe koszty niż III liga, ale i na niższych poziomach rozgrywkowych nie gra się za darmo. Jak więc radzą sobie zespoły z naszego regionu grające w grupie lubelsko-podkarpackiej? W Białej Podlaskiej i Łukowie głównym źródłem finansowania jest mieszanka pieniędzy miejskich i prywatnych. W Radzyniu Podlaskim największą rolę odgrywają środki z firmy mleczarskiej. W IV lidze często wystarczy

układ: pomoc władz plus kilku mniejszych sponsorów. Czarni Węgrów zyskali jako sponsora tytularnego firmę inwestycyjną, z którą podpisali umowę do końca 2013 roku z możliwością jej przedłużenia. W innych zespołach często normą jest zbieranie środków na organizację meczy do ostatniej chwili. Światowy kryzys odbił się także na świecie piłki nożnej. Sponsorzy szukają opcji zwiększenia własnego dochodu, a nie promowania się przez sport. Mimo wszystko w regionie wciąż są osoby, które łożą z własnej kieszeni na kluby. Oby ich nie zabrakło. (KS)


12 Gazeta Regionalna

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

1

K 8

2 3

2

6

4

3 1

5 6

2

5

7

3

4

8

4

1

9

5

7

6 7

11

8

KONKURS:

Zgarnij choinkę

na

REKLAMA

Litery z pól ponumerowanych od 1 do 8 utworzą hasło - rozwiązanie krzyżówki. Hasło prosimy wysyłać przez SMS pod numer 72601, w treści wpisując: HASLO.ROZWIAZANIE, imię, nazwisko oraz adres (np. HASLO.EDYTOR, Jan Kowalski, ul. Grochowska 2, Siedlce). Hasło należy podać bez polskich znaków. Koszt SMS 2,46 zł z VAT. Termin nadsyłania rozwiązania: każdy poniedziałek do godz. 10.00. Nagrodami w konkursie są 2 zestawy kosmetyków do pielęgnacji włosów, ufundowane przez salon Strefa Urody. Rozwiązanie z ubiegłego tygodnia: KARIERA. Laureaci konkursu z ubiegłego tygodnia: Marzena Skolimowska (Mordy), Marlena Borkowska (Borki Kosy). GRATULUJEMY! Informujemy, że nagrodę należy odebrać w siedzibie redakcji w ciągu dwóch tygodni od daty ukazania się gazety.

Strefa Urody

Siedlce, ul. Unitów Podlaskich 7 tel. 25 64 36 510, kom. 692 276 588 REKLAMA

www.gazetasiedlecka.pl

10

Poziomo: G1) „Panna ... „ powieść Tomka Tryzny; A2) mimowolny kurcz mięśni; D3) Bogusz, grał Muszalskiego w „Przygodach Pana Michała”; A4) nakrycie głowy biskupa; H4) ostra reakcja na stres; D5) ptak z rodziny jastrzębiowatych; H6) słodka konfitura; A7) najmłodszy stan USA; B8) krótka spódniczka; G8) słodki wypiek urodzinowy; A9) imię Brodskiego, muzyka; G9) gatunek ropuchy; C10) dobijanie się do drzwi; B11) naczynia krwionośne; G11) sztuka po angielsku. Pionowo: B2) rozległy widok; C7) narzędzie rolnika; D2) jajko niezdatne do spożycia; D7) Michał, malarz i rzeźbiarz epoki Odrodzenia; E2) ukochana; E7) ... Carter, 39 prezydent USA; F3) pot.: bicie, cięgi; G1) słowo sprzeciwu; G8) obok mamy; H3) jednorazowa porcja do żeliwiaka; H8) rasa psa; I1) na śmieci; I6) ręczy za spłatę kredytu; J3) ciepłe okrycia, pledy; K2) kolor w kartach; K9) na bół głowy.

www.gazetasiedlecka.pl

Krzyżówka z nagrodą

święta

Witamy Serdecznie!

Czeka na Was 9 DRZEWEK CHOINKOWYCH. W tekście w 3 kolejnych numerach Gazety Regionalnej zostaną ukryte po 3 miniaturowe choinki. Zbierz je wszystkie, a otrzymasz PRAWDZIWĄ CHOINKĘ na święta. Drzewka będzie można odebrać podczas urodzin Gazety Ogłoszeniowej 15 grudnia 2012 na Placu im. Gen. Wł. Sikorskiego w Siedlcach. Szczegóły już wkrótce.

BOHEMA ZAPRASZA

Do wygrania 3 wejściówki na sobotnią imprezę. Prześlij SMS pod numer 7148, w treści wpisując: BOHEMA, imię, nazwisko oraz adres zamieszkania (np. BOHEMA, Jan Kowalski, Siedlce, ul. Mokra 2). Wielkość liter nie ma znaczenia. Koszt SMS 1,23 z VAT. Termin nadsyłania SMS-ów: od środy do piątku do 9:00 Regulamin konkursu dostępny na stronie www.gazetasiedlecka.pl, zakładka Konkursy oraz w siedzibie redakcji przy ul. Pułaskiego 13 w Siedlcach.

Kupony do odebrania w siedzibie redakcji/biuro ogłoszeń przy ul. Pułaskiego 13 w Siedlcach od najbliższego piątku od godz. 10:00 do 17:00.

www.gazetasiedlecka.pl

21.XI. (środa) - Student’s Night! - dla wszystkich żaków - 20 % zniżki na barach za okazaniem legitymacji! DJ’s - Marsi / Pioorek / Marco B. 23.XI (piątek) - House Calling pres.DJ W! - najpopularniejszy DJ w Polsce znowu w Siedlcach. Impreza dla koneserów housowych brzmień. Panie do 22 wstęp free. DJ’s - DJ W! (Bohema Guest / Bydgoszcz) Filip Sanders / Jerry Deff (Residents / Siedlce) 24.XI. (sobota) - Exclusive Selection - energetyczna kulminacja weekendu! Najlepsza klubowa muzyka serwowana będzie przez Naszych rezydentów. DJ’s - Marsi / Pioorek / Marco B

www.gazetasiedlecka.pl

W związku ze zbliżającymi się Urodzinami Gazety Ogłoszeniowej oraz Świętami Bożego Narodzenia mamy dla Was niespodziankę.

Ogloszeniowa  
Ogloszeniowa  

nr 244 regionalna gazeta informacyjna