Page 1

ring spinning

Tüm gücümüzle geleceğe doğru Zinser 351 Impact FX, İskur Tekstil Sanayi A.Ş., Türkiye’de

TR


Zinser 351 Impact FX, İskur Tekstil Sanayi A.Ş.’de

»Impact FX ile geleceği oluşturuyoruz«

A. Kadir Kurtul İskur Tekstil Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

02


Röportaj

Oerlikon Schlafhorst: Bay Kurtul, İskur’un başarılı geçmişine baktığında, insanlar hayretler içinde kalıyor. Böylesi bir gelenekçi yapıya erişebilmek için başka işletmeler 100 yılın üzerinde zaman harcıyorlar. Bunu nasıl yapıyorsunuz? A. Kadir Kurtul: Bizler çok fazla hırslıyız. Ve aynı zamanda da gelenekçiyiz. Kalite, bizim için sadece bir kelime değil, biz bu kelimeyi hayatımızla dolduruyoruz. Daha babam zamanında bize pamuk sevgisi aşılanmıştı. Bugünse şöyle diyoruz: En iyi teknoloji, artı modern yönetim-metodları, artı en yüksek müşteri memnuniyeti – işte bunlar bizim başarı reçetemiz. Oerlikon Schlafhorst: Kalitenizi nasıl garanti altına alıyorsunuz? A. Kadir Kurtul: Her şey ham pamuğun seçimiyle başlıyor. Teknoloji burda çok büyük bir rol oynuyor, ardından işletmede planlama ve lojistik takip ediyor Tüm bunlar için temeli oturmuş bir Know-how’a ihtiyaç var, ve buna bütün çalışanlarımız sahiptir. Oerlikon Schlafhorst: İskur Tekstil Sanayi A.Ş., sempatik ve hürmet dolu işletme kültürüyle tanınmıştır. Duyduk ki, bir de “İskur Ailesi” varmış, doğru mudur? A. Kadir Kurtul: Evet, İskur aslında henüz çok genç bir işletme, ancak çoktan beri ortak bağlılıktan ve Know-how aktarımından kaynaklanan bir geleneğe sahibiz. Her çalışanımız kendisini “İskur Ailesi”’nin bir parçası olarak hisseder ve, her gün yapabileceğinin en iyisini vermeye çalışır. Buna karşılık bir iş garantisi vermekteyiz: Her kim sürekli olarak en yüksek kalite için çaba gösteriyorsa, İskur’daki çalışma yerinin kalıcılığına güven duyabilir. Oerlikon Schlafhorst: Teknoloji burda hangi rolü oynuyor? A. Kadir Kurtul: Biz daima gelişmiş teknolojiyle insanlar arasındaki en uygun bağlantıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Bizim çalışanlarımız, teknolojiyle çok yakın bir bağlantı kurmak zorundadırlar ve bunu arzu ederler, yani makineyle “sen ve sen” şeklinde yakınlaşırlar. Bu da en uygun şekliyle Oerlikon Schlafhorst’un High-Tech-İplik çekme makinalarında gerçekleşebiliyor. Oerlikon Schlafhorst: Kompakt iplik üretiminin pazar payı yükseliyor. Bu trendi nasıl yorumluyorsunuz? A. Kadir Kurtul: Kompakt iplikler, bizim gelecekteki stratejimizi oluşturuyorlar. Bu teknoloji, iplik eğirme konusunda, yeni iplikler için, ve daha iyi işleme yapmak için enteresan olanaklara yol açıyor. Biz yatırım kararımızı Zinser 351 Impact FX üzerinde netleştirdik. Bu yeni uzun makine sayesinde büyük miktarlarda en yüksek kaliteyle üretme olanağına sahip olacağız. Impact FX’in kalite kararlılığı bizi özellikle etkiliyor, bu da bizim işimizde hayati bir önem taşıyor. Birinci sınıf kompakt iplikler ile ürün portföyümüzü mükemmel bir şekilde ilerletebileceğiz. Oerlikon Schlafhorst: Bay Kurtul, bu görüşme için size teşekkür ediyoruz.

03


Zinser 351 Impact FX, İskur Tekstil Sanayi A.Ş.’de

Dünya piyasası için yüksek getirili iplikler

Zinser ring iplik teknolojisi İskur’da, modern Casual Wear için birinci sınıf dokuma iplikleri üretiyor.

04


İşletme

»En iyi ipliği mümkün olan en iyi şekilde üretmek« – İskur Tekstil Sanayi A.Ş.’nin inancı bu doğrultuda. High-tech-Makinelerle, modern yönetim sistemiyle ve kendine ait bir arıtma tesisiyle İskur, Türkiye’nin tekstil merkezi Kahramanmaraş’ta başı çekiyor. Örnek alınacak konsept Türkiye’nin pamuk işleyen endüstrisinin en büyük merkezinin kalbinde, Kahramanmaraş’ta, İskur tekstil Sanayi A.Ş. Türk tekstil sanayiinin geleceğe yönelik işletme bakışını ve yatırım gücünü temsil ediyor. Toplam 300.000 m² alana sahip altı ayrı tesiste, uluslararası ve yerel moda markaları için iplikler ve dokuma mamulleri üretiliyor. Yüksek modern teknoloji, örnek alınacak bir etik konsept ve kendi enerji üretimi sayesinde işletme, teknik çevrelerde Best-Practice-Örnek teşkil etmektedir. Her yıl bir çok aktüel ve potansiyel müşteri, enstitülerin temsilcileri, yatırımcılar ve başka işletmelerden ve medyadan karar verici kişiler bu örnek fabrikayı ziyaret ediyorlar.

High-tech ticaret prensibi İskur Yönetimi, »Teknolojik kararlarımız, bizim başarı geçmişimizi önemli derecede yönlendirdi« şeklinde konuşuyor. »İskur Ailesi«‘nin yüksek motivasyonlu ekibi, sadece en yüksek özellikli iplikleri ve tekstil mamullerini üretmekle övünmüyor – aynı zamanda işletmelerinden, iplik eğirme teknolojisi alanında da kaliteli üretim için en iyi koşulların oluşturulmasını bekliyorlar. Ve bu durum, Oerlikon Schlafhorst kurulduğundan bu yana devam ediyor. Oerlikon Schlafhorst ile başarılı olmak Oerlikon Schlafhorst’un İskur’daki yeri, en yüksek vasıflarda mühendislik anlamına geliyor. Ön eğirmeden başlayarak yüksek vasıflı kaliteli çapraz bobine kadar bu dinamik işletme, Autocoro-Rotorlu iplik eğirme makineleri, tam yerine uygun otomasyonlu Zinser Flyer ve ring iplik makineleri, ve Autoconer çapraz bobin makineleri ile çalışıyor. Kompakt iplik teknolojisi Impact FX, İskur’un bir sonraki önemli gelişme adımının temelini teşkil edecektir.

Impact FX sayesinde İskur, piyasadaki bir sonraki genişleme adımını gerçekleştirecektir.

05


Zinser 351 Impact FX, İskur Tekstil Sanayi A.Ş.’de

»Kalite kontrol edilemez, ancak üretilebilir.« Kalite, İskur’da bir firma felsefesi ve çalışanlar tarafından yaşanıyor.

Mükemmel üretilmiş, mantıklı şekilde otomatize edilmiş Kalite sadece, kalite teknolojilerinin ve kalite yönetiminin mükemmel bir birliktelik oluşturduğu yerde elde edilebilir. İskur sürekli olarak kendi proseslerini mükemmelleştirmekte. Böylece İskur’un ring iplik üretimi en modern ring iplik teknolojisi ve tam yerine uygun otomatizasyonu ile etkiliyor. Çünkü otomatizasyon, insan hatalarını engeller ve düzgün, temiz ve kusursuz prosesler için hizmet eder.

Elyaf önhazırlığı: İskur’da yüksek getirili ipliğin

Kaliteli bant çekmenin

Yerine uygun taşıma otomatizasyonlu

kalite temeli.

önder teknolojisi.

Zinser Flyer ve ring iplik makineleri.

06


Teknoloji

Oerlikon Schlafhorst’un en yüksek çapraz bobin kalitesi.

Hiç boşluksuz kalite kontrol Üretimin – pamuk balyalarından son mamule kadar – mantıklı şekilde denetimi sayesinde hiç bir şey tesadüflere bırakılmamıştır. Laboratuvarda iplik değerleri, somut ölçüm verileriyle elde edilmekte ve son mamule kadar kendini belli eden İskur kalitesini garanti etmektedir.

High-Tech ile, iştah kabartan yüksek getirili ipliğe İskur iplikleri, hem Türkiye’de hem de tüm dünya çapında en iyi ipliklerin içindedir. İşletme ISO 9001 sertifikalıdır ve mamulleri için uluslararası geçerliliği olan kalite belgelerinin, örn. Cotton USA, Supima World’s Finest Cottons, Belcoro ve Confdence in Textiles sahibidir.

Autocoro 480 Rotorlu iplik eğirme makineleri

Modern laboratuvarda çok kapsamlı kalite kontrol:

sayesinde modern, tam otomatik rotorlu iplik eğirme.

elyaftan kalite ürünü çapraz bobine kadar.

07


Zinser 351 Impact FX, İskur Tekstil Sanayi A.Ş.’de

»Bizler, pamuğun değerini artırıyoruz.« Yenilikçi, yüksek kaliteli kompakt iplikleriyle ve dokuma mamulleriyle İskur, başka Pazar potansiyellerini de karşılıyor. Pamuk ticaretinden, Türkiye’nin önde gelen tekstil işletmesine İskur Tekstil Sanayi A.Ş., 1993 yılında, kendi ailesinin ismini firmaya veren A. Kadir Kurtul tarafından kurulmuştur. Önceleri bir çırçır işletmesi çalıştırılıyordu ve ayrıca ham pamuk ve pamuk yağı ticareti yapılıyordu. Kendi deneyimleri ve ham malzemenin özellikleriyle ve kalite kriterleriyle ilgili olarak Kurtul ailesinin bilgisi sayesinde firmanın kurucusu, hızlı ve mantıklı bir şekilde ilerledi. Bugün İskur Tekstil Sanayi A.Ş., kendi iplik, örme, dokuma, boya ve konfeksiyon işletmeleri ile entegre bir tekstil devi haline gelmiştir. İşletmenin gelişim hızı ile birlikte ivmelenerek artan kalite anlayışı her geçen gün kendisini daha da belirgin olarak göstermektedir.

08

Yüksek kaliteli ipliklerde ve dokumalarda uzman İskur, yüksek kaliteli iplik, örme, dokuma ve konfeksiyon mamullerinden oluşan geniş bir üretim portföyüne sahiptir. Yeni kompakt ring iplik makinesinde ise doğal ve suni elyaflardan oluşan ürün yelpazesi ile Ne 20/1 ila Ne 80/1 numara aralığında yüksek hassasiyetle iplik üretimi yapılmaktadır. Yüksek ihracat potansiyeli İskur Türkiye‘nin önde gelen tekstil üreticilerindendir. Ring iplik tesisinde günlük 15 ton kapasite ile ring iplik, open – end iplik tesislerinde günlük 60 ton kapasite ile open – end iplik, yuvarlak örme tesisinde günlük 25 ton kapasite ile örme kumaş, boya tesisinde ise günlük 20 ton kapasite ile kumaş boya bitim işlemi üretimleri gerçekleştirilmektedir. İhracat oranı yüksektir. Üretimin hemen hemen tamamı dünya çapındaki pazarlara gitmektedir.


Kalite

Pamuk balyalarından son mamule kadar kalite alanında hiç bir şey tesadüfe bırakılmamaktadır. Kalite kontrol, sürekli olarak bütün proses aşamalarında yürütülmektedir.

Temel oluşturmuş Pamuk-Know-how’u Yüksek kaliteli ipliklerin ve tekstil mamullerinin temelini yüksek kaliteli hammadde oluşturuyor. Bununla ilgili kriterler İskur’da tam olarak biliniyorlar. Yönetimde uzun yılların deneyimi ve pamuk üzerine temel oluşturmuş olan bilgi birikimi toplanıyor. »Biz, ABD’den ve Türkiye’den aldığımız sertifikalı pamuku işliyoruz.« diyor A. Kadir Kurtul. International Liverpool Cotton Association’ın üyeliğine davet edilmiştir.

Yerleşik moda markaları için yenilikçi iplikler Müşteri talepleri ve müşteriye yakınlık İskur için çok önemlidir. »Biz bugün müşterilerimize en yüksek kalitede çok miktarda ring iplikler, bunların yanı sıra da dolgulu iplikler ve janjanlı iplikler üretiyoruz. İplik üretimimizi, aktüel moda trendleri derhal değerlendirmektedirler.« Zinser 351 Ring iplik makinelerinin yüksek esneklik derecesi, bunun için de teknolojik temeli oluşturmaktadır. Kompakt iplikler üretim portföyünü geliştiriyorlar Ulsulararası moda markaları her sezonda yeni bir bakış açısı sunmayı arzu ediyorlar. Kişiye özel iplik yenilikleri sayesinde İskur, yenilikçi üretici olarak rekabette öne geçmektedir. Zinser Impact FX Kompakt İplik-Teknolojisi, iplik eğirme konusunda müşteriye özel iplikler ve dokumalar oluşturma olanakları sunmaktadır, örn. tüylendirmedeki kontrol olanağıyla.

09


Zinser 351 Impact FX, İskur Tekstil Sanayi A.Ş.’de

Kompakt ipliğe giden en iyi yol »Impact FX sayesinde geleceğe doğru giden yolumuz en uygun şekilde hazırlandı.« İskur, en akılcı kompakt teknolojisi sayesinde gelişme yolunda gidiyor High-tech kendini gösteriyor Yeni kompakt iplik tesislerinin planlanması sırasında da işletme yönetimi tarafından en yüksek ölçütler hedef gösterilmektedir.Bukadar özel değerli bir işletme için de zaten tekniğin en yeni hali söz konusu olabilir. İskur, güvenlikle en yüksek kaliteyi garanti edecek ve aynı zamanda işletme giderlerini olabildiği kadar aşağıya çekecek olan, geleceğe yönelik kompakt iplik teknolojisine yatırım yapmayı istemektedir. Kompakt iplik eğirme sistemleri karşılaştırıldığında İskur Ring İplik İşletme Müdürü Ekrem Kul, tercih nedenlerini şu şekilde anlatıyor. »Biz dahili bir piyasa araştırması yaptık ve piyasada tanınan sistemleri; kalite anlayışı, personel ve bakım giderleri çerçevesinde inceledik. Sonuç olarak yatırım kararımızı Impact FX sistemi üzerinde netleştirdik.«

Impact FX-Teknolojisi, tüm hattı boyunca etkiliyor Sonuçlar kendisini gösteriyor: Zinser 351 Impact FX, karşılaştırmadan tartışmasız galip olarak çıkıyor. »Yegane sistem olarak Impact FX, sabit hassasiyetle elde edilen kompakt ipliği ilave bakım, temizlik ve vakum gereksinimi olmaksızın üretiyor.« diyerek belirtiyor Ekrem Kul. »Böylece kompakt iplikleri klasik ring iplikler gibi güvenli ve farklı komplikasyonlar olmadan üretebiliyoruz.«

Otomatik olarak sabit kompakt kuvvet Yegane kompaktlama sistemi olarak Impact FX, partikül- ve elyaf artığı birikimlerine veya avivajlara karşı kesinlikle hassasiyet göstermeden çalışmaktadır. Sabit bir kompaktlama kuvveti ile otomatik olarak sabit kompaktlama kalitesini, iğden iğe, partiden partiye üretmektedir.


C

Tam kompaktlama kuvveti

O

M

T C PA

W PO

ER

Impact FX İskur’da, kişiye özel tasarlanmış kompakt iplikler için en yüksek ekonomi seviyesinde çalışmaktadır.

Makinenin boyu bu anlamda çarpıcı bir argumandır. Zinser 351 Impact FX’in kullanımındaki çarpıcı bir özellik aynı zamanda 1680 iğden oluşan makinenin boyudur. Bu şekilde, İskur ring iplik tesisindeki üretim konseptine tam olarak uyum sağlamaktadır. »Zinser 351 Impact FX sayesinde tüm alanlarımızı en uygun şekilde değerlendiriyoruz.« diyor Ekrem Kul. »Bu sayede yeni kompakt kalitelerimizi çok hesaplı bir şekilde eğirebiliyoruz.« Ekonomik avantajlar Zinser Impact FX ile kompakt iplik eğirme, daha yüksek bir elyaf ürünü verimi ve eğirme sınırında manevra yeteneği sağladı. Kompakt ipliğin, yüksek mukavemet ve düşük tüylenme gibi en iyi proses özellikleri, İskur Tekstil Sanayi A.Ş. gibi tam kademeli bir işletmede, elle tutulabilir tasarruflar sağlamaktadır.

Hızlı ve esnek davranma Zinser 351 Impact FX ile İskur-iplik eğirme tesisi, hammadde dalgalanmalarına veya moda trendlerine hızla reaksiyon göstermektedir. İplik değerleri, üretimin merkezi olarak yönetilebilmesi sayesinde, çok esnek olarak kumanda edilebilmektedir. Bu sayede kompakt ipliğin karakteri ve yapısı, nihai ürüne en uygun şekilde uydurulabilmektedir. Yüksek teknoloji ile piyasa önderliğine »Impact FX ile kompakt iplik eğirme, bize bir çok alanda kazanç sağladı« şeklinde değerlendiriyor Ekrem Kul. »Başarımızı, sık sık müşteriye özel yeni iplikleri ve dokumaları ilk sunan olmamıza borçluyuz. Böylece müşterilerimiz için piyasada bir avantaj sağlıyoruz. Impact FX ile bir adım daha ileriye gidiyoruz, daha büyük çeşitliliğe ve kaliteye doğru.«

1680 iğ ile sabit mükemmellikte kompaktlama – Zinser 351 Impact FX sayesinde, kendi kendini temizleyen kompaktlama teknolojisi ve ayarlanabilir, bağımsız kompakt vakum güç ünitesi ile.

11


Oerlikon Schlafhorst Zweigniederlassung der Oerlikon Textile GmbH & Co. KG Blumenberger Strasse 143 –145 41061 Mönchengladbach Germany Phone: +49 2161 28 0 Fax: +49 2161 28 2645 Internet: www.schlafhorst.oerlikontextile.com E-Mail: info.schlafhorst@oerlikon.com

Oerlikon Tekstil Middle East Tekstil Makinalari Dis. Tic. A.S. Büyükdere Cd. Dergiler Sk. Erler Konak No. 5 34394 Esentepe / Istanbul Türkiye Phone: +90 212 272 38 20 Fax: +90 212 267 38 37 E-Mail: hatice.karabayir@oerlikon.com

Oerlikon Tekstil Middle East Tekstil Makinalari Dis. Tic. A.S. Egemenlik Mah. Dogu Cevre Yolu Is Merkezi No.19/ 5 46100 Kahramanmaras Türkiye Phone: +0 344 235 25 00 Fax: +0 344 235 50 05 E-Mail: maras.ofis@middleeast.saurer.com

Iskur Textil AŞ Gaziantep Yolu Üzeri 4. km 46200 Kahramanmaras Türkiye Phone: +90 344 236 20 00 (pbx) Fax: +90 344 236 20 02 Istanbul Ofis: Fatih Cad. Ladin Sk. No: 9 Kat: 4 34169 Merter / Istanbul Türkiye Phone: +90 212 505 51 51 Fax: +90 212 677 62 62

OSC/ZIN/11-09/REF-ISK/1TR

Internet: www.iskur.com E-Mail: mail@iskur.com

Impact_FX_Iskur_Referenz_tr.pdf  

TR Zinser 351 Impact FX, İskur Tekstil Sanayi A.Ş., Türkiye’de ring spinning A. Kadir Kurtul İskur Tekstil Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan...