__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

OECD iLibrary Kullanıcı Rehberi


2

OECD iLibrary Hakkında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (The Organisation for Economic Co-operation and Development - OECD), üye ülkelere birlikte çalışmak, deneyimlerini paylaşmak ve ortak sorunlara çözüm aramak için bir forum sağlamaktadır. OECD'nin üretmiş olduğu bilgiler çevrimiçi platform olan OECD iLibrary'de bulunmaktadır. OECD iLibrary platformu; bazısı 1960'lara kadar giden çok sayıda kitap, makale ve istatistik içermektedir. Bazı önemli başlıklarda en fazla 25 dilde yönetici özetlerini içeren 100'den fazla ülkeyi kapsamaktadır. Daha fazlasını keşfedin...

www.oecd-ilibrary.org


İçindekiler

Giriş Anasayfa & Gelişmiş Arama Arama Sonuçları & Favorilerim İçerik İstatistik Veritabanları Göstergeler & Kitap Serileri İletişim Bilgileri

2 4 6 8 10 12 14 16


4

Anasayfa 1

Mavi renkli ana menü çubuğundan açılır alt menüleri görebilirsiniz. • • • • •

2

Tema Ülke Tema & Ülke Kombinasyonu Katalog -- içerik türü (Örn. kitap, makale, istatistik, factbook veya sözlük) İstatistikler (Daha fazlası için sayfa 10 ve 11'e bakınız)

Sayfanın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanarak anahtar kelimeye, ISBN / ISSN / DOI'ye, içindekiler tablosuna, başlığa ve ülkeye göre arama yapabilirsiniz. * Dikkat: Tam metin içeriğini (Örn. PDF içinde) aramamaktadır.

Gelişmiş Arama 3 4

Arama alanına bir veya daha fazla arama terimi girebilir ve ilgili alanları bağlamak için AND / OR / NOT işleçlerini kullanabilirsiniz. İstenirse, aşağıdaki kriterleri kullanarak aramayı daraltabilirsiniz. • • • • • •

Tarih Künye (OECD'ye bağlı özel kuruluşlar) Dil(ler) İçerik Bölümü Tema/Ülke Sıralama Düzeni (Örn. En yeni, En Eski ve İlgililik)


2 1

3

4


6

Arama Sonuçları Arama sonuçlarını sıralayabilirsiniz.

1

Arama sonuçlarının sıralamasını ilgililiğe (relevance), önce en yeni (newest first) veya önce en eski (oldest first) şeklinde yapabilirsiniz

2

Arama sonuçlarının kısa açıklamalarını görüntülemek için karta veya gizlemek için ‘Daha az / Less’ öğesinin üzerine tıklayabilirsiniz

3

"IGO Collection"da arayabilirsiniz

4

Görüntülemek / indirmek için dosya formatı seçebilirsiniz.

Favorilerim (My Favorites) 5

"Favorilerim / My Favorites" içerik eklemek için yeşil yıldız ikonuna tıklayınız Herhangi bir sayfanın en üstünde bulunan "Favorilerim" sekmesini tıklayarak favori öğelerinizi yazdırabilir, e-postayla gönderebilir veya indirebilirsiniz. Favorileriniz, tarayıcınızın oturumu süresince listenizde kalacaktır. Eğer kişisel hesabınızla giriş yaparsanız listenizdeki öğeler daha sonra kolaylıkla ulaşmanız için kaydedilecektir.


5

1 3

5 2 4


8

İçerik 1

Dizi, başlık veya bölümün özetlerini görmek için "Less" veya "More" öğelerini tıklayabilirsiniz

2

İçeriğin hangi dillerde olduğunu görebilirsiniz

3

Farklı dosya formatları arasından seçim yapabilirsiniz

4

Aşağıdakileri yapmak için sağdaki seçenekleri kullanabilirsiniz •

‘Buy This Book / Bu Kitabı Satın Al’

‘Cite This Publication / Bu Yayına Atıf Ver’: Tavsiye edilen atıf biçimini görüntülemek için açılır pencere görüntülenecektir. Çeşitli bibliyografik referans araçları için atıf verilerini de indirebilirsiniz.

‘Email This page / Bu Sayfayı E-posta ile gönder’


1

2

4 3


10

İstatistikler 1

Search Statistics (İstatistik Arama): • Yalnızca istatistik içeriğinde arama yapmayı sağlar. Sonuçları daraltmak için yine Sayfa 7'de gösterildiği gibi soldaki panelden yararlanabilirsiniz.

2

Databases (Veritabanları): • Tüm OECD’nin OECD.Stat'daki etkileşimli istatistik veritabanlarında arama yapmak için ‘Extract data from across datasets’ öğesine tıklayabilirsiniz. • Alternatif olarak tek bir veritabanına erişmek için aşağıdaki menüden bir başlığa tıklayarak seçebilirsiniz.

3

Indicators (Göstergeler): • Belirli bir ülkedeki önemli istatistiklerin listesini görmek için ‘Country Statistical Profiles’ öğesine tıklayabilirsiniz. • Alternatif olarak grafiklerin, tabloların ve anahtar göstergelerin açıklamalarına erişmek için aşağıdaki menüde sunulan listeden bağımsız bir göstergenin başlığına tıklayabilirsiniz.

4

Statistical Book Series (İstatistiksel Kitap Serileri): • Giriş, tanım ve karşılaştırabilirlik, uzun vadeli eğilimler ve kaynaklar ile ilgili notların yer aldığı önemli istatistiklere genel bakış için ‘OECD Factbook’ öğesine tıklayabilirsiniz. • Belirli bir ‘Statistical Book Series /İstatistik Kitapları Dizisi’ne erişmek için aşağıdaki listeden bir yayın başlığına tıklayabilirsiniz.


1

2

3

4


12

Veritabanları ile Çalışmak 1 2 3

İstatistikler (Statistics) sayfasının Veritabanları (Databases) bölümünden bir başlık seçtikten sonra özet bilgi, veritabanları listesi, ilgili içerik ve arşiv barındıran bir içerik sayfası görünecektir. OECD.Stat ortamındaki etkileşimli tabloları görüntülemek için veri setleri listesinden pembe DATA simgesini tıklayınız. OECD.Stat arayüzü aracılığıyla veriler özelleştirilebilir, dışa aktarılabilir veya alıntılanabilir. İlgili tüm veri kümeleri solda listelenecek, ardından ilgili içeriğin listesi görüntülenebilecektir.


1

2 3


14

Göstergeler & Kitap Serileri ile Çalışmak 1

Grafik, harita veya tablo formatında sunulan verileri görmek için mor veri simgesine tıklayabilirsiniz.

2

Görüntülemekte olduğunuz seçim, soldaki menüde gri renkle vurgulanacaktır. Görselleştirmeyi değiştirmek için aşağıdaki değişkenler arasında geçiş yapabilirsiniz

3

İçeriği sosyal medyada paylaşmak için sağ üstteki araç çubuğunu kullanın * * Bizi Twitter'da @OECD_Pubs, Facebook ve LinkedIn'de ‘OECD Publications’ etiketlemeyi unutmayın!


1 2

3

3


16

Bizimle İletişime Geçin Genel Sorular oecdilibrary@oecd.org www.onlinebilgi.com.tr

Satış Soruları sales@oecd.org www.onlinebilgi.com.tr

Bizi Takip Edin

Facebook: OECDPublications Twitter: @OECD_Pubs LinkedIn: OECD Publications LinkedIn: Online Bilgi Hizmetleri A.S.

Profile for OECD

OECD iLibrary User Guide (Turkish) - Kullanici Rehberi  

OECD iLibrary User Guide (Turkish) - Kullanici Rehberi