OC specialus Motinos dienos numeris 2012

Page 1

1

SPECIALUS NUMERIS / PAVASARIS 2012

na

o n s i t die o M


Foto: Asta, Villa Alps

2


3

f PROJEKTO KOORDINATORĖ: Asta, Villa Alps, villa.alps@gmail.com

DIZAINAS: Diana Žylienė, dianascreation@gmail.com

VYR. KALBOS REDAKTORĖ: Jurgita, Duonos ir žaidimų

KALBOS REDAKTORĖS (ABĖCĖLĖS TVARKA): Asta, Saulėta virtuvė Julė, Kepykla Nr.5

LOGOTIPAS: Salvinija Buivydaitė, salvinija.b@gmail.com

PRIEKINIO VIRŠELIO FOTO: Asta, Villa Alps

ŽURNALE NAUDOJAMI MATŲ VIENETAI valg. š. - valgomasis šaukštas arb. š. - arbatinis šaukštelis st. - stiklinė (250 ml) ml - mililitrai l - litrai g - gramai kg - kilogramai


4

Kas mes... Asta iš Saulėta virtuvė

Asta iš Villa Alps

Aušra iš Vaikai ir vanilė

Dovilė iš DR Food Blog

Indrė iš Gėrimų ir patiekalų magija

Kadaise prisiekinėjusi, jog „prie puodų tai aš tikrai niekad nestovėsiu“, šiandien štai atvirai prisipažįstu, kad myliu virtuvę, ir ruošiuosi būti ištikima jai visą gyvenimą. Mano tinklaraštis Saulėta virtuvė - atspindi, kaip aš gyvenu, ką myliu ir apie ką svajoju. O svajoju aš dažnai. Apie purius keksiukus, apie minkštučius tpyragus, apie gardžiausius tortus. Ir apie skanų, saldų gyvenimą..

Suktis virtuvėje man patinka nuo mažens, tačiau tikra aistra tai virto prieš keletą metų. Sergu lengva kulinarinių knygų ir žurnalų pirkimo bei skaitymo manija. Eksperimentuoju skoniais bei formomis ir visada laukiu svečių prie savo stalo. Kulinarinį tinklaraštį rašau nuo 2009 m.

Būdama gal keturiolikos, tapau atsakinga už mūsų gausios šeimos maitinimą, ir nuo to laiko mano pareigos išliko nepakitusios. Aš visada gaminu daug ir visada gausioms valgytojų kompanijoms. Neperdėdama pasakysiu, kad be jokio vargo galiu sočiai prikimšti pilvukus ir nevalgiems vaikams, ir išrankiems suaugusiems. Virtuvė – tai mano kasdieninis darbas ir poilsis, mano laimė, meilė ir stichija. Gyvenu Amerikos kaime, didžiąją laiko dalį praleidžiu prie puodų ir retkarčiais parašau lietuviškai apie savo virtuvinius kūrinius.

Maisto gaminimas – mano didžiausia aistra. Esu apsėsta maisto manijos, man labai patinka jį gaminti, kalbėti apie jį, ragauti, apie jį skaityti. Kiekvieną kartą įžengusi į virtuvę, atidarau stiklainėlį puikiam patiekalui būtiniausio ingrediento – meilės. Neseniai su vyru pradėjome naują gyvenimo etapą svečioje šalyje. Todėl nuo šiol mano atsinaujinusiame tinklaraštyje rasite ir daniškų patiekalų receptų.

Atradusi laisvę rinktis ką noriu ir kada noriu, greitai pastebėjau, kad gaminimas tai magija! Sūru dera su saldu, o žiupsnis cinamono pagardina kiekvieną pyragą. Todėl ir tinklaraštis vadinasi Gėrimų ir patiekalų magija - nes kasdien tarp šaldytuvo lentynų ir spintelių slepiasi truputis magijos, kurią receptais ir mikliais pirščiukais reikia pažadinti...


5

Jurgita iš Duonos ir žaidimų

Karolina iš Citrinos žievelė

Kristina iš Virtuvės fėjos

Neringa iš Neringos blogas

Renata iš Valgom Europą

Rašau apie duoną ir žaidimus. Apie skonius, spalvas ir svajones. Apie tai, kas mano lėkštėje ne vien perkeltine reikšme. Nes maistas, jo gaminimas ir pateikimas – vienas smagiausių saviraiškos būdų. Ir, be abejo, pats skaniausias.

Kiekvienas iš mūsų turime susikūrę savo įvaizdį kitų akyse: vienus vadina sportininkais, kitus – moksliukais ar namų šeimininkėmis. O mane visi žino kaip merginą, kuri mėgsta gaminti; merginą, nešančią obuolių pyragus į darbą ir dalinančią sausainius Kalėdų proga.

Dažnai stengiuosi kilti, kad skrisčiau. Mylėti, kad kiti jaustųsi mylimi. Saugoti, kad turėčiau. Gaminti, kad būtų suvalgyta. O valgyti tam, kad GYVENČIAU! Gaminu, nes man patinka pats procesas – nuo sudedamųjų dalių iki galutinio rezultato. Gaminu, nes noriu, kad mano šeima valgytų šviežią, visavertį ir skanų maistą. Mano virtuvėje gyvena dvi mažos mano virtuvės fėjos, kurios vis mesteli idėjų ir kartais niukteli į pašonę, kad greičiau sukčiausi. Virtuvėje man GERA!

Nuo pat mažens mėgau skaniai pavalgyti, deja, negaliu pasigirti vaikystėje išsiugdytu pomėgiu sukiotis virtuvėje – mama joje grojo pagrindiniu smuiku. Meilė virtuvei atsirado visai neseniai ir maisto ruošimas tapo mano gyvenimo dalele, kuria džiaugiuosi pati ir džiuginu aplinkinius. Tikiuosi ir Jus suvilioti ir nenuvilti savo gaminamais patiekalais!

Gaminti mėgstu nuo vaikystės. Jau tuomet skaitydavau kulinarines knygas ir net rašiau receptus. Tiesa, nelabai vykusius. Kas gi valgytų aštrų omletą su braškėmis?! Kita mano aistra – kelionės. Kiek daugiau nei prieš metus, sujungus šiuos du pomėgius gimė „Valgom Europą“. O dabar džiaugiuosi galėdama prisidėti ir prie pirmojo Lietuvoje tinklaraštininkų žurnalo apie maistą.


Foto: Dovilė, DR food blog Tekstas: Asta, Saulėta virtuvė

6


7

K

ai mums liūdna, Ji paguodžia be žodžių. Kai džiaugiamės, be išlygų džiaugiasi mūsų laime kartu. Kai mes bijome, Ji palaiko. Kai pasimetame painiame gyvenimo kelyje, Ji visada padeda. Ji myli. Kiekvieną gyvenimo akimirką, kiekvieną trumpą sekundę, kad ir kas bebūtų, Ji visuomet besąlygiškai ir iš visos savo širdies mus myli. Nieko ir niekada neprašydama atgal. Tokios yra Mamos. Patys brangiausi žmonės, kurių akyse telpa visas tavo pasaulis, visi džiaugsmai ir rūpesčiai, visi išgyvenimai ir išbandymai, pasiekimai ir laimėjimai. Ar įmanoma sutalpinti į paprastus žodžius tuos jausmus, kuriuos jaučiame Mamai..? Mamos... Atleiskite mums už tai, kad gal kartais pamirštame Jums parodyti, kiek daug mums reiškiate. Kaip stipriai Jus mylime. Pamirštame pasakyti, jog kartais pasiilgstame Jūsų taip, kad skauda širdį, ir trokštame Jūsų apkabinimo lyg išsigelbėjimo nuo visų pasaulio negandų. Atleiskite už tai, kad kartais neįvertiname, nesuprantame ir neišklausome. Mes tik vaikai... Ir savo klaidomis kartais tik bandome įrodyti, jog mokame gyventi. Mamos, Jūs – mūsų gyvenimo kelrodis. Jūs – mūsų gyvenimo inkaras, kurio dėka žinome, kad visada yra namai, kuriuose esame laukiami ir mylimi. Ir būdami ar už dešimties, ar už tūkstančių kilometrų, mes kiekvieną akimirką širdimi jaučiame, kad Jūs su mumis. Dabar ir amžinai. Mylimos Mamos, sveikiname Jus su Jūsų diena!


8

Turinys

16 12

10

Mieliniai vafliai

Bulviniai rageliai

su grybų įdaru

Bandelės

su cinamonu


9

34

38

Sūdytas prieskonių mišinys

Šokoladinis saliamis

Varškės apkepas

Miežinė kava

„Netikras zuikis“

Maltos mėsos kepsnys

su daržoviene

Storapadė pica

su varške

Sūrūs sausainiai

32 30 26 24 20


Receptas ir foto: Renata, Valgom EuropÄ…

10


11

M

inkštutės cinamoninės bandelės su stikline kakavos ar pieno – vienas jaukiausių vaikystės prisiminimų. Vargu ar bent vienas, didelis ar mažas, sugebėtų atsispirti jų kvapui ir susilaikyti neparagavęs. Iškepkite bandelių krepšelį ir nustebinkite savo Mamas ar Močiutes pirmąjį gegužės sekmadienį...

Bandelės su cinamonu 20 bandelių Tešlai: 40 g sviesto ½ st. pieno 1 ½ arb. š. sausų mielių 2 st. miltų 3 valg. š. cukraus 1 kiaušinis Įdarui: 4 valg. š. cukraus 1 valg. š. cinamono 60 g sviesto

Nedideliame puodelyje išlydykite sviestą. Į jį supilkite pieną ir pamaišykite – mišinys turėtų būti vos šiltas. Sudėkite mieles ir išmaišykite. Dideliame dubenyje sumaišykite miltus ir cukrų. Supilkite į juos pieno bei sviesto mišinį, įmuškite kiaušinį ir išminkykite elastingą tešlą. Ją dėkite atgal į dubenį, uždenkite maistine plėvele ir padėkite šiltoje vietoje 2 valandoms. Kol tešla kyla, pasigaminkite įdarą: sumaišykite cukrų su cinamonu, sviestą išimkite iš šaldytuvo, kad suminkštėtų. Tešlai pakilus, padalinkite ją į 2 dalis ir iškočiokite pailgus lakštus. Ant jų buku peiliu užtepkite ploną sluoksnį minkšto sviesto. Ant sviesto užbarstykite cukraus ir cinamono mišinį (šiek tiek pasilikite apibarstyti viršui). Iš tešlos lakštų susukite pailgus vyniotinius ir aštriu peiliu juos supjaustykite, kad gautumėte nedideles bandeles. Bandeles dėkite ant kepimo skardos, šiek tiek pabarstytos miltais. Jų viršų apibarstykite likusiu cukraus ir cinamono mišiniu. Kepkite iki 180oC temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 20– 25 minutes.


Receptas ir foto: Neringa, Neringos blogas

12

Bulviniai rageliai su grybĹł ÄŻdaru


13


14


15

V

aikystės skonis išlieka ilgam – su nostalgija prisimenu Mamos gamintą skruzdėlyną, gruzdintus bulvių kamuoliukus, cinamonines bandeles, Kūčių vakarui verdamas ausytes su grybais ar bulvinius ragelius, kurie būdavo ruošiami su grybų arba vištienos įdaru... Išmėginkite ir Jūs šiuos puikius ir labai skanius ragelius!

Bulviniai rageliai su grybų įdaru 2–3 porcijos Bulvių masei: 5 didelės miltingos bulvės ¼ bulvių dalies kvietinių miltų 1 kiaušinio trynys žiupsnelis druskos Įdarui: 250 ml marinuotų, šaldytų ar sūdytų grybų 1 didelis svogūnas 1 arb. š. džiovintų čiobrelių šlakelis aliejaus arba gabalėlis sviesto žiupsnelis druskos šviežiai malti juodieji pipirai stiklinė džiūvėsėlių aliejus gruzdinimui (virimui)

Bulves išvirkite su lupenomis, atvėsinkite, nulupkite ir sumalkite. Maltas bulves suplokite dubenyje, padalinkite į keturias dalis, vieną dalį išimkite ir į jos vietą pripilkite miltų. Atgal į dubenį įdėkite išimtą bulvių dalį, įmuškite kiaušinio trynį, įberkite druskos ir suminkykite tešlą. Jei bulvės nepakankamai miltingos ir tešla limpa prie rankų, įberkite dar šiek tiek miltų. Įdarui naudokite švelniai marinuotus, sūdytus arba šaldytus miško grybus. Jei naudosite marinuotus ar sūdytus grybus, prieš tai juos nuplaukite ir nuvarvinkite. Keptuvėje įkaitintame aliejuje ar svieste kelias minutes pakepinkite smulkintą svogūną, po to sudėkite smulkintus grybus ir pakepinkite apie 6–10 minučių. Pagardinkite druska, pipirais ir džiovintais čiobreliais. Įdarą atvėsinkite ir sumalkite arba susmulkinkite smulkintuve iki mažų gabalėlių (nesutrinkite įdaro iki tyrės). Paimkite į delną bulvių masės, iš jos suformuokite paplotėlį lyg gamintumėte cepelinus, į vidurį dėkite šaukštelį grybų įdaro, užlipdykite kraštelius ir formuokite pailgą ritinėlį. Apvoliokite jį džiūvėsėliuose ir suformuokite ragelį. Tą patį atlikite su likusia bulvių mase. Paruoštus ragelius apvirkite įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol jiegražiai pageltonuos. Išvirtus ragelius nusausinkite ant popierinio rankšluosčio. Patiekite su grietine arba, kaip patiekdavo mano Mama – su sviesto ir grietinės padažu. Patarimai Ragelius galite pasigaminti ir su vištienos įdaru: išvirkite vištienos, ją sumalkite ir sumaišykite su kietai virtais kiaušiniais ir keptais svogūnais bei morkomis. Patogiausia ir greičiausia bulviniams rageliams naudoti vakarykštes bulves.


Receptas ir foto: AuĹĄra, Vaikai ir vanilÄ—

16


17

Mieliniai vafliai


18


19

M

otinos dienos proga Mamą arba Močiutę palepinkite pusryčiais – saldžiais, kvapniais ir šventiškais, su šviežiomis uogomis ir plakta grietinėle, klevų sirupu ir juoda kava. Ir būtiniausiai – su pačiais pačiausiais mieliniais vafliais. Šie vafliai nepaprasti. Jie nesaldūs, veikiau sūrūs, kvepiantys duona, bet lengvi ir purūs. Jų plutelė traški ir sviestinė, o vidus minkštutėlis ir drėgnas, primenantis pudingą. Svarbiausia, kad vafliams tešla paruošiama iš vakaro, o ryte belieka tik įkaitinti vaflinę ir vieną po kito kepti šiuos auksinius skanėstus. Receptas toks paprastutis, kad bus be vargo įveiktas net mažiausių šeimininkų ir šeimininkių.

Mieliniai vafliai 12–14 stačiakampių vaflių arba 6–7 dideli apvalūs belgiški vafliai 2 st. miltų 115 g sviesto ½ st. šilto vandens 2 arb. š. sausų mielių 2 st. šilto pieno 1 valg. š. cukraus ½ arb. š. druskos 2 kiaušiniai ¼ arb. š. maistinės sodos

Persijokite miltus. Ištirpinkite sviestą. Į didelį dubenį supilkite šiltą vandenį, suberkite mieles, žiupsnelį cukraus ir palikite keletą minučių pastovėti, kol mielės ištirps. Į ištirpintas mieles supilkite šiltą pieną, ištirpintą sviestą, suberkite persijotus miltus, cukrų ir druską. Viską gerai išplakite elektriniu plaktuvu, kad neliktų sausų miltų gumulėlių. Dubenį uždenkite maistine plėvele ir palikite per naktį kambario temperatūroje, kad tešla pakiltų. Įkaitinkite elektrinę vaflinę nustatę karščiausią įmanomą temperatūrą. Į tešlą supilkite išplaktus kiaušinius ir sodą. Gerai išmaišykite. Neišsigąskite – tešla bus labai skysta. Po truputį tešlos pilkite į įkaitusią vaflinę. Kepkite, kol vafliai gražiai paruduos. Prie vaflių nepamirškite patiekti klevų sirupo!


Receptas ir foto: Kristina, VirtuvÄ—s fÄ—jos

20


21

Miežinė kava


22


23

E

ch… Kaip norėtųsi ir vėl sutikti rytą pas Mamą, kuomet pabudus visi namai kvepia miežine kava, o ant stalo prašyte prašosi suvalgomos varškinės spurgytės... Tokie yra patys gražiausi mano skanių vaikiškų rytų prisiminimai – saldūs, kvapnūs ir labai mieli. Miežinę kavą savaitgaliais aš pati verdu jau savo namuose, savo šeimai – tai tradicija, kurios tęstinumą labai norisi išsaugoti. Motinos dieną, prisimindama savo Mamą, dalinuosi su Jumis skaniausio vaikystės gėrimo receptu.

Miežinė kava 5 porcijos

100 g švarių miežių grūdų 250 ml pieno 1 arb. š. malto kardamono 1 valg. š. sviesto 2 valg. š. medaus

Nuplautus grūdus užpilkite iki virimo pakaitintu pienu taip, kad apsemtų. Palikite 2 valandoms, kad grūdai išbrinktų. Išbrinkintus grūdus suberkite į sietelį ir leiskite nuvarvėti pienui. Kai grūdai jau atrodo beveik sausi, suberkite juos į kepimo popieriumi išklotą skardą ir džiovinkite iki 60°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje, pravėrę jos dureles, 1 valandą arba tol, kol grūdai bus visiškai sausi. Keptuvėje storu dugnu ištirpinkite 1 valgomąjį šaukštą sviesto ir 2 valgomuosius šaukštus medaus. Suberkite grūdus ir maltą kardamoną. Viską kepinkite, kol grūdai įgaus pieninio šokolado rudumą, ant vidutinio kaitrumo ugnies nuolat maišydami. Paragaukite – grūdai turi būti traškūs, padengti karamelės sluoksniu. Pakepintus grūdus ataušinkite ir sumalkite kavamale. Paruoškite gėrimą: vienam puodeliui įberkite 2 arbatinius šaukštelius maltos miežių kavos, užpilkite verdančiu vandeniu 2/3 puodelio tūrio ir uždengę palaikykite 2–3 minutes. Nukoškite tirščius. Kavą užbalinkite pienu, pasaldinkite cukrumi arba medumi. Patarimas Pasigamintą miežinę kavą laikykite sandariai uždaromame stikliniame inde sausoje vietoje.


Receptas ir foto: Asta, SaulÄ—ta virtuvÄ—

24


25

K

iek prisimenu iš vaikystės, mano Mama niekad neruošdavo labai įmantrių, sudėtingų ar nesuvokiamai keistų, egzotiškų patiekalų – užaugau stebėdama tradicinės lietuviškos virtuvės gyvenimo ritmą. Vis dėlto niekada nebuvo kilusi mintis, kad kažko trūksta ar kažkas negerai – nors ir paprasti, puikiai žinomi, mano Mamos ruošti valgiai visada buvo ir tebėra labai gardūs. Matyt, jų paslaptis yra labai paprasta – meilė. Vienas iš paprasčiausių patiekalų, dažnai būdavęs ant mūsų šeimos stalo ir primenantis Mamą – maltos mėsos kepsnys „Netikras zuikis“. Prisimenu, kad ne kartą, Mamai ruošiant šį patiekalą, sukdavau ratus aplinkui, siūlydama „zuikiui“ nupiešti veiduką: kodėl toks mielas gyvūnėlis turėtų būti be akyčių, be nosytės, be šypsenos? Ir piešiau. Kas iš to veiduko liko, kol kepsnys iškepė, istorija nutylės, tačiau vien tai, jog galėjau ir aš prisidėti prie savaitgalio pietų, buvo labai šaunus nuotykis. Šis „Netikras zuikis“ – išties vienas iš nesudėtingiausių patiekalų, kokius galite įsivaizduoti. Paruošite jį vos per kelias minutes, pašausite į orkaitę maždaug valandai, o jai praėjus, skaniai ir sočiai pietausite su šeima.

Maltos mėsos kepsnys „Netikras zuikis“ 12 porcijų 1 didelis svogūnas 2 morkos 1 kg maltos mėsos (kiaulienos ir jautienos) 1 didelis kiaušinis 3–4 valg. š. džiūvėsėlių žiupsnis malto muskato žiupsnis maltų laurų lapelių druska, pipirai

Svogūną susmulkinkite nedideliais kubeliais, morkas smulkiai sutarkuokite. Dubenyje sumaišykite maltą mėsą su svogūnais ir morkomis. Įmuškite kiaušinį. Džiūvėsėlius užpilkite keliais šaukštais vandens, kad išbrinktų, ir taip pat sudėkite į mėsą. Pagardinkite muskatu, maltais laurų lapeliais, druska ir pipirais. Viską gerai išmaišykite. Pailgą kepimo indą (12x32 cm) ištieskite kepimo popieriumi ir sukrėskite į jį mėsos ruošinį. Kepsnį galite kepti ir ne kepimo inde, o tiesiog ant kepimo popieriumi ištiestos skardos suformuoti iš mėsos pailgą kepaliuką. Kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie valandą. Patiekite su išvirtomis ir orkaitėje apkeptomis bulvėmis ar daržovėmis.


Receptas ir foto: Asta, Villa Alps

26

Storapadė

pica

su daržoviene


27

ano Mamos gaminamas maistas gana paprastas, bet tai visiškai nereiškia, M kad jis prastas. Man jis nepaprastai skanus, nes yra pagardintas stebuklingais prieskoniais: prisiminimais, svajonėmis, meile ir šiluma. Mamos maistas – vienintelis

ir nepakartojamas, todėl stengiuosi nekartoti jos patiekalų. Saugau tikrąjį skonį, nesitenkindama kažkuo panašiu. Neprisimenu, kada tiksliai ji ėmė gaminti daržovienę ir tepti ją ant storapadės picos, bet kuo puikiausiai pamenu į svečius užsukusių savo draugių klausimus: „O gal kartais yra tavo Mamos picos?“ Ne kartą girdėjau dukterėčias prašančias: „Močiute, ar gali iškepti picos?“ – nesvarbu, ar tai buvo eilinis penktadienis, ar jų gimimo diena. Šios picos nelieka nė gabaliuko bet kurioje šventėje. Mama daržovienės išsiverda daug ir užkonservuoja, tad susiruošus kepti picą belieka tik atsidaryti vieną iš daugelio stiklainių. Daržovienės stiklainių visada būdavo ir mano spintelėse, nepaisant to, ar gyvenau Vilniuje, ar Stokholme. Daržovienę naudojau vietoj padažo spagečiams, gamindama mėsos ragu ar orkaitėje kepdama žalios mėsos dešreles. Deja, Sidnėjuje Mamos nėra, daržovienės stiklainiai spintelėse nestovi, tad į pagalbą teko pasitelkti šiuolaikines technologijas ir, Mamai prižiūrint nuotoliniu būdu, pirmiausia pasigaminti daržovienę, o po to jau ir picą kepti.


28


29

Storapadė pica su daržoviene Apie 1,5–2 l daržovienės 1 didelė pica Daržovienei: 1 kg pomidorų 330 g morkų 330 g svogūnų 150 ml pomidorų padažo 150 ml rapsų aliejaus 3 valg. š. cukraus 1 valg. š. druskos Picai: 12–13 g šviežių mielių 1 arb. š. cukraus 1 valg. š. miltų 250 ml kambario temperatūros kefyro 5 valg. š. aliejaus apie 450 ml miltų 300 g pievagrybių 300 g raudonosios paprikos saujelė tarkuoto fermentinio sūrio

Daržovienei supjaustykite visas daržoves. Visus produktus sudėkite į puodą ir troškinkite apie 30 minučių. Mieles sutrupinkite į stiklinį arba metalinį dubenį. Suberkite cukrų, valgomąjį šaukštą miltų ir užpilkite kefyru. Palikite, kol suputos. Supilkite aliejų ir suberkite miltus. Išminkykite tešlą, apibarstykite ją nedideliu kiekiu miltų ir, uždengę dubenį rankšluosčiu, palikite ją kilti, kol padvigubės (apie 45 minutes). Pievagrybius supjaustykite ketvirčiais, susmulkinkite paprikas. Viską kartu pakepinkite keptuvėje ant aukštos ugnies apie 5–7 minutes. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Iškilusią tešlą rankomis ištampykite ant kepimo popieriumi ištiestos skardos. Tešlą aptepkite plonu daržovienės sluoksniu. Per visą tešlos plotą paskleiskite grybų ir paprikų mišinį. Apibarstykite sūriu. Kepkite orkaitės viduryje apie 35 minutes. Iškepusią picą palikite pastovėti 10 minučių, jei norite valgyti karštą. Ji skani ir atvėsusi. Patarimai Šviežias mieles galite pakeisti trigubai mažesniu kiekiu sausų mielių, bet čia jau mano patobulinimas. Mama visad kepa tik su šviežiomis mielėmis. Pievagrybius ir paprikas mano Mama dažnai pakeičia kumpiu ar dešra bei pačios gamintais raugintas agurkais. Tada ji picos tešlą aptepa plonu sluoksniu majonezo, apibarsto mažais kubeliais pjaustytais kumpiu ar dešra bei agurkais, ant viršaus užtepa sluoksnį daržovienės ir viską apibarsto sūriu.


Receptas: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija Foto: Viktorija, Receptų medis

30


31

N

e viskas ir ne visada yra taip, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Ne visada Mamos pyktis dėl to, kad ir vėl pamiršai namo grįžti laiku, yra pasaulio pabaiga. Ne visada Mamos ašaros reiškia skausmą. Kartais ji tikrai verkia iš džiaugsmo dėl tavęs. Ne visada druska yra sūri. Ir lygiai taip pat ne visada iš orkaitės ištraukti Mamos sausainiai būtinai turi būti saldūs. Bet dėl to jie ne mažiau skanūs!

Sūrūs sausainiai su varške 2 skardos sausainių 150 g sviesto 50 g fermentinio sūrio 200 g miltų ½ arb. š. kepimo miltelių 30 g sezamų sėklų 2 arb. š. prieskonių mišinio (pagaminto iš bazilikų, raudonėlių, čiobrelių, česnakų, kalendrų, svogūnų, paprikų ir dašių) 2 valg. š. kmynų 200 g kreminės varškės žiupsnelis druskos

Sviestą ir sūrį sutarkuokite stambia trintuve. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais, sezamų sėklomis ir prieskoniais. Suminkykite tešlą. Išminkytą tešlą palaikykite šaltai 20 minučių. Miltais pabarstykite stalą ar kitą lygų paviršių ir iškočiokite tešlą iki 5–7 mm storio. Apibarstykite kmynais, žiupsneliu druskos ir lengvai delnu prispauskite juos prie tešlos. Supjaustykite tešlą lazdelėmis ir dėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą. Kepkite 15–20 minučių iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje. Patarimai Galima naudoti įprastą varškę, tereikia ją pertrinti per sietelį arba sutrinti rankiniu maisto smulkintuvu, kol ji pavirs kremine ir neliks gabaliukų. Jei norite, kad kmynai geriau prikibtų, galite tešlos paviršių patepti plaktu kiaušiniu.


Receptas ir foto: DovilÄ—, DR Food Blog

32


33

ai buvau maža, kiekvieną savaitgalį pilnu žmonių autobusu važiuodavom į kaimą. Kuogas, Nemėgdavom mes su broliu kaimo. Reikėdavo daug dirbti: ravėti daržus, skinti rinkti obuolius, kasti bulves. Norėdavom viską kuo greičiau padaryti, kad

tik galėtumėm bėgti žaisti su draugais. O dabar su nekantrumu laukiu, kol galėsiu nuvažiuoti į kaimą. Pasiilgau tų laikų... Pamenu, kiek derliaus mes turėdavom! Mama dienom ir naktim plušėdavo raugdama, marinuodama, konservuodama žiemai. Jos didžiuliame sąsiuvinyje niekada nepritrūkdavo receptų ir idėjų. Sūdytas prieskonių mišinys – vienas iš to magiškojo sąsiuvinio. Atsimenu, kaip skaniai kvepėdavo juo pagardintos sriubos ir troškiniai...

Sūdytas prieskonių mišinys Apie 1 l mišinio 250 g česnakų 500 g morkų 500 g pomidorų 75 g petražolių 75 g krapų 200 g druskos

Nulupkite česnakus, nuskuskite morkas. Stambiai supjaustykite pomidorus ir morkas. Daržoves ir prieskonines žoleles sumalkite mėsmale arba sutrinkite maisto smulkintuvu. Sudėkite druską ir gerai išmaišykite, kad ji ištirptų. Gautą mišinį sudėkite į švarius ir sausus nedidelius stiklainėlius. Sandariai uždarykite ir laikykite šaldytuve. Patarimas Vidutiniam sriubos puodui pagardinti pakaks 1–2 valgomųjų šaukštų mišinio.


Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

34

Šokoladinis

saliamis


35


36


37

okoladinis saliamis. Skamba kiek neįprastai, tiesa? Ne, jam pagaminti neprireiks Šprimenantis mėsos, jo nereikės ir kepti. Tai portugališkas ir itališkas skanėstas, forma dešrą, o skoniu ir paruošimo būdu – seną, gerą, lietuvišką, Mamos ruošiamą, tinginį. Tik su kiaušinių tryniais, suteikiančiais skoniui sodrumo, traškiais riešutais, daug šokolado ir šlakeliu migdolų aromato likerio ar romo – jei desertas bus skirtas Mamoms ir kitiems dideliems valgytojams

Šokoladinis saliamis 1 šokoladinis saliamis 300 g sausainių po 2 valg. š. kapotų migdolų, pistacijų, graikinių riešutų ir kokoso drožlių 80 g nesūdyto sviesto 200 g juodojo šokolado 80 g saldinto sutirštinto pieno 2 kiaušinių tryniai 1 valg. š. Amaretto likerio arba romo 50 g cukraus pudros 1 valg. š. vanilinio cukraus 2–3 valg. š. kakavos miltelių

Sausainius susmulkinkite. Riešutus ir kokoso drožles pakepinkite sausoje keptuvėje kelias minutes, kol lengvai apskrus, ir suberkite į susmulkintus sausainius. Šokoladą ir sviestą ištirpinkite karšto vandens vonelėje. Supilkite sutirštintą pieną, kiaušinių trynius, jei naudojate – likerį arba romą, suberkite cukraus pudrą ir vanilinį cukrų. Maišydami kaitinkite karšto vandens vonelėje 5 minutes. Šokolado mišinį supilkite ant sausainių ir riešutų, išmaišykite ir palikite 10 minučių atvėsti. Atkirpkite du maždaug 30 cm ilgio maistinės plėvelės lakštus, sudėkite vieną ant kito, sukrėskite sausainių mišinį ir susukite suformuodami ritinėlį. Padėkite į šaldytuvą nakčiai, o kitą dieną nuvyniokite plėvelę, skanėstą apibarstykite kakavos milteliais, supjaustykite riekelėmis ir patiekite su puodeliu kavos


Receptas ir foto: Karolina, Citrinos žievelė

38

Varškės apkepas


39


40


41

is varškės apkepas šiek tiek skiriasi nuo tradicinių, nes vietoje pieno yra naudojama Šlengvą grietinėlė, kuri apkepui suteikia kreminę tekstūrą, o plakti baltymai jį padaro ir purų. Atėjus vasarai, galite patiekti su trintomis braškėmis ir apkepas taps puikiausiu desertu. Palepinkite savo Mamą!

Varškės apkepas Apie 6 porcijos 4 valg. š. manų kruopų 250 ml 35 proc. grietinėlės 5 kiaušiniai 6 valg. š. cukraus 600 g varškės razinos vanilinis cukrus

Manų kruopas supilkite į grietinėlę ir palikite išbrinkti. Kiaušinių trynius atskirkite nuo baltymų. Trynius ištrinkite su cukrumi, sudėkite varškę, išbrinkusias manų kruopas, nuplautas razinas ir vanilinį cukrų. Viską gerai išmaišykite, kad masė taptų vientisa. Baltymus išplakite iki standumo ir atsargiai įmaišykite į varškę. Kepimo formą patepkite riebalais ir sukrėskite varškės masę. Kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje 40 minučių arba kol viršus gražiai paruduos.


42

f

Vasaros numerio laukite birželio mėnesį