__MAIN_TEXT__

Page 19

veya “hazır tekrar giriyoruz bari yeniden ölçelim” gibi bir zihniyetle iki defa haritalanmış Soğucak veya Düdencik gibi mağaraları bir tarafa bırakalım ama, Maraspoli veya Fasıh Düdeni gibi başka birçok mağaranın da farklı haritaları mevcut. “Ülkemizde keşfedilmemiş bu kadar çok mağara varken aynı mağarayı tekrar tekrar çizmeyelim,” derim. Evet, birçok yeni çizimde eskisine oranla farklar olduğu doğru, belki bu yeni haritalar eski çizimlerin eksikliklerini telafi ediyor. Ama öte yandan, yazık değil mi bunca emeğe? Zaten şunun şurası bir avuç insanız, hem emeğimiz, hem zamanımız kısıtlı. Bir yandan keşfettiğimiz yeni mağaraların ölçümlerini daha özenli ve dikkatli yaparak, öte yandan TAY Projesi’nin yürüttüğü envantere destek vererek bu sorunu aşabiliriz. Ya da aynı mağaraların birbirlerinden bu kadar farklı, “şaka gibi” haritalarını çizmeye devam ederiz, tercih sizin.

Sofular Mağarası Evet, inanamıyorsunuz ama bu iki harita aynı mağaraya ait! Bunlar MAD’ın ve MTA’nın Sofular Mağarası haritaları. Kaufmann ve Laumanns ile birlikte çalışan MAD ekibinin Sofular Mağarası haritası 1990 yılında MAD Bülteni sayı 7’de yayımlandı. MAD, Sofular’ın uzunluğunu MTA’dan 170 m daha kısa ölçmüş. İnsan “İyi ki beş yıl sonra MTA bir daha ölçmüş” demek zorunda kalıyor. Aşağıdaki Ilgarini gibi, yıllar geçtikçe ve ölçüldükçe uzayan bir mağara, ölçüm kalitesi ile ilgili ciddi kaygılar uyandırmakta.

Ilgarini Birbirlerine oldukça benziyorlar değil mi? Peki eğer BÜMAK’ın 1982’de çizdiği bu harita ile LUSS’un onlardan 8 yıl sonra çizdiği öteki harita birbirine çok benziyorsa neden aralarında 10 m derinlik ve 273 m uzunluk farkı var? Bir daha ve dikkatli bakarsanız aslında birbirlerine o kadar da benzemediklerini fark edeceksiniz. LUSS’un kesitine dikkat edin: Mezarlıktan sonraki iniş kısmında BÜMAK haritasında bulunmayan bir kademe ve üç tane soru işaretli kol mevcut. Öte yandan LUSS’un taslak gibi duran haritasına BCRA 5B standardı koymasına ne demeli?

17

Profile for OBRUK

Obruk Sayı 2  

OBRUK Dergisi Sayı 2

Obruk Sayı 2  

OBRUK Dergisi Sayı 2

Profile for obruk
Advertisement