Page 1

Щ О К В А Р ТА Л Ь Н И Й Д А Й Д Ж Е С Т У Н І В Е Р С А Л Ь Н О Ї К Л І Н I К И « О Б Е Р І Г»

ІНСУЛЬТ

4-7ст.

За статистикою, в Україні кожні 5 хвилин стається новий інсульт і кожні 12 хвилин одна людина від інсульту гине. Інсульт загрожує кожному шостому жителю планети. Тож питання профілактики, визначення симптомів та негайного лікування інсульту є життєвоважлим.

АЛЕРГІЯ

ВИПУСК 1 / 2012

ОБЕРІГ

8-9 ст.

Мало хто знає, що період, коли немає алергенів пилку і Ви маєте добре самопочуття, необхідно використати для лікування алергії.

ДЕПРЕСІЯ

10-11 ст.

Психічне здоров’я є такою ж невід’ємною складовою здорової та щасливої людини, як і її фізичний стан. Саме тому необхідно слідкувати за станом свого психічного здоров’я та знати ті прояви, які найчастіше свідчать про наявність того чи іншого емоційного розладу.

ПЕДІАТРІЯ

12-14 ст.

Героями цього випуску став колектив Педіатричної служби Універсальної клініки «Оберіг».

КОРИСНІ ПОРАДИ 15 ст. • Гострий апендицит у дитини • Чи справді холестерин провокує інфаркт?

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА

№1


ВСТУПНЕ СЛОВО Створивши три роки тому клініку з дуже символічною назвою «Оберіг», я особисто вклав у неї частину своєї душі та велику любов. Звертаючись до лікаря, людина, свідомо чи ні, пускає його в своє життя, ділить власні проблеми і тривоги, чекає на професійне ставлення до виконання своїх обов’язків. Як це часто буває в нашій країні: хочеш зробити щось добре – зроби це сам. Я та мої партнери Ф.І. Шпиг та О.В. Деркач мріяли, щоб нарешті в Україні з’явився медичний заклад нового типу, де кожен пацієнт був би впевненим, що отримує медичну допомогу високого рівня. Звичайно, клініка «Оберіг» працює, базуючись на європейських медичних стандартах, ми звикли використовувати найкращий та найцінніший досвід наших колег за кордоном. Саме усвідомлення того, наскільки важливою є наша місія, спонукає нас постійно вдосконалюватися. В результаті, «Оберіг» - це та клініка, якій я довіряю здоров’я та життя своєї родини. Тут можна бути впевненим у дотриманні необхідних стандартів лікування, у кваліфікації лікарів, якості запропонованої медичної допомоги. Більше того, ми хочемо, щоб той досвід, що успішно впроваджується в клініці «Оберіг», переймали інші лікарі та управлінці медичного бізнесу. Ми є відкритою клінікою, яка постійно збирає фахівців з усієї країни на міжнародні конференції та семінари, ініційовані нами. На базі клініки «Оберіг» функціонує тренінг-центр для лікарів ЕНДОФОРС, що надає практичні навички у проведенні тих чи інших оперативних маніпуляцій. Таким чином, ми ,як лідери ринку медичних послуг , взяли на себе велику відповідальність: подавати приклад і вести просвітницьку роботу. Наша ціль – наближення глобальних змін в українській медицині, запровадження і поширення нових підвищених стандартів результативної медичної допомоги. Так і наше рішення створити друкований дайджест клініки «Оберіг» пояснюється нашим бажанням бути більш відкритими, спілкуватись з Вами, адже ми працюємо, в першу чергу, саме для Вас. Ми плануємо регулярно збирати найцікавішу медичну інформацію від наших фахівців, що стане в нагоді у кожній родині. Адже відомо, що уникнути багатьох захворювань можна за допомогою профілактичних дій або лікування на ранніх стадіях хвороби. Ми впевнені, що кожен знайде для себе корисну інформацію і наше видання стане в нагоді у кожному домі. Ми щиро бажаємо Вам залишатися здоровими! Будьте уважними до свого здоров’я та здоров’я Ваших близьких! В.О. Рибчук Генеральний директор Універсальної клініки «Оберіг» P.S. Якщо бажаєте чимось поділитись з нами, то зробіть це! Ми обов’язково Вас почуємо, з подякою сприймемо і позитивні відгуки, і зауваження щодо нашої роботи. Адреса для листування: 03068, Україна, м. Київ, вул. Зоологічна, 3 «В», Універсальна клініка «Оберіг».

2

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА


МЕДИЧНІ ПОСЛУГИ ВІД «А» ДО «Я» Починаючи кропітку роботу зі створення клініки, ми прагнули досягнути особливого результату. Навіть в нашій назві – Універсальна клініка «Оберіг» – вкладено сенс у кожне слово. Так, ми перші створили клініку, що дійсно може називатися універсальною. Що ж це означає?

Система надання медичної допомоги є нерозривним взаємопов’язаним ланцюжком. Рівноправними ланками такої системи є всі, без вийнятку, етапи надання медичної допомоги. Так, ефективний процес надання медичної допомоги неможливий без первинної профілактики. В усьому світі профілактиці захворювань приділяється величезна увага, адже попереджати хвороби завжди простіше, ніж їх лікувати. Для своїх пацієнтів спеціалісти Універсальної клініки «Оберіг» розробили комплексні профілактичні програми, що враховують вікові та статеві особливості людини та включають у себе обстеження усіх систем організму. Існують окремо розроблені програми профілактичного обстеження для дітей, що включають огляди основних дитячих спеціалістів, а також основний

набір лабораторної та інструментальної діагностики, щоб Ви могли бути впевненими у тому, що Ваша дитина росте здоровою. Другою невід’ємною ланкою системи є точна та своєчасна діагностика хвороби, без якої неможливо досягти успіху у лікуванні. Усвідомлюючи це, ми сконцентрували у клініці найширший спектр діагностичного обладнання (МСКТ, МРТ, УЗД, мамографію, рентген та ін.) та створили власну клініко-діагностичну лабораторію, що відповідає європейським стандартам і дозволяє якісно та у найкоротші терміни проводити лабораторну діагностику. Приділяючи увагу профілактиці та вчасному діагностуванні захворювань, все ж основні потужності Універсальної клініки «Оберіг» ми сконцентрували на етапі лікування. Так, створено всі необхідні умови для амбулаторного та стаціонарного лікування. Клініка має три стаціонарні відділення: для дітей, дорослих та окремий стаціонар для пацієнтів, що перенесли інсульт (інсультний центр). Окрім цього, в поліклінічному відділенні клініки працюють вузькоспеціалізовані фахівці, що надають консультативну допомогу з усіх основних медичних напрямків. Оскільки ми завжди прагнемо допомагати нашим пацієнтам, навіть після завершення епізоду, значна увага у клініці «Оберіг» приділяється також вторинній профілактиці. Це ті запобіжні заходи та поради, які

лікарі обов’язково надають паціентам заради уникнення повторної появи хвороби чи ускладнень. Зазвичай, вторинну профілактику необхідно проводити не лише на території клініки, але і практикувати у повсякденному житті. До вторинної профілактики входить інформування пацієнта, детальний опис профілактичних заходів, складення індивідуального графіку процедур та повторних профілактичних візитів до лікаря. І нарешті, завершальною, не менш важливою ланкою системи надання медичних послуг є реабілітація. Ми дійсно можемо пишатися досягненнями у цій сфері, адже в структурі Універсальної клініки «Оберіг» функціонує єдине в Україні окреме відділення, що професійно та успішно займається реабілітацією пацієнтів після інсульту (нейрореабілітація). За час роботи відділення з нашою допомогою повернулись до життя сотні пацієнтів, що перенесли інсульт, черепно-мозкові травми, пацієнти, які частково або повністю втратили активність функцій головного мозку.

Таким чином, в рамках Універсальної клініки «Оберіг» створений та успішно функціонує завершений цикл надання медичної допомоги. Ми впевнені у тому, що наші спеціалісти можуть запропонувати гарантії висококваліфікованої первинної та вторинної профілактики, діагностики захворювань, лікування широкого спектру хвороб та реабілітації пацієнтів. Саме цю головну цінність ми вклали у назву клініки, іменуючи її УНІВЕРСАЛЬНОЮ.

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА

3


ДОВІДКА Головний мозок людини керує всіма функціями нашого організму, тому його нормальна діяльність вкрай важлива. Від здоров’я мозку залежать зір, слух, рухова активність кінцівок і тулуба, рівновага, хода. Насичення мозку життєво необхідними речовинами та киснем здійснюється через кров, тому, дуже часто, інсульт викликає порушення цілого ряду життєвих процесів, і навіть смерть. Наслідки інсульту залежать від віку хворого, тяжкості стану, розміру та місця ураження ділянки мозку, швидкості надання правильного лікування пацієнта з гострим інсультом. Більшість інсультів пов’язані з розвитком атеросклерозу судин (утворення бляшок на стінках судин) та утворенням згустків крові (тромбів). Якщо згусток крові викликає закупорку судини, що забезпечує кровопостачання ділянки мозку, виникає порушення мозкового кровообігу, при якому нервові клітини страждають від нестачі кисню і гинуть. Такий інсульт називається ішемічним. Інший тип інсульту – геморагічний – це крововилив в мозок або його оболонки, який настає у разі розриву судини мозку. Ішемічний інсульт – це невідкладний стан, який потребує негайних лікувальних дій. Найбільш ефективні види лікування, наприклад, тромболізис, можуть застосовуватися лише в перші 3-4 години після появи симптомів інсульту. При появі перших ознак інсульту необхідно терміново звернутись по медичну допомогу. Викликати «швидку» і наполягати на доставці хворого в спеціалізований інсультний центр, або в лікарню, яка може надати спеціалізовану медичну допомогу при інсульті.

Чи знали Ви, що..?

За статистикою, в Україні кожні 5 хвилин стається новий інсульт і кожні 12 хвилин одна людина від інсульту гине. Серед хворих на інсульт 30-40% помирають протягом першого місяця, а з тих, що вижили, лише 10-20% повертаються до повноцінного життя. Інсульт загрожує кожному шостому жителю планети. Тож питання профілактики, визначення симптомів та видів лікування інсульту є життєвоважлим.

4

ВАРТО ЗНАТИ КОЖНОМУ ІНСУЛЬТ – НЕ ВИРОК!

ДОВЕДЕНО УНІВЕРСАЛЬНОЮ КЛІНІКОЮ «ОБЕРІГ». Фломін Юрій Володимирович Кандидат медичних наук Лікар-невролог Завідуючий Інсультним центром 17 років мед. стажу Скільки надій розбивається, скільки планів марнується, коли у когось в родині трапляється інсульт. Інсульт – це судинна катастрофа, що трапляється несподівано і може зруйнувати життя не тільки хворого, але і його родини. Внаслідок порушення мозкового кровообігу у хворого можуть раптово з’явитися слабкість та/або порушення чутливості однієї половини тіла (обличчя, рука, нога), розлади мовлення та/або розуміння мови, обмеження полів зору, нестерпний головний біль, втрата рівноваги, запаморочення, нудота та блювання. Інсульт належить до невідкладних станів, і від того, якими будуть дії протягом перших годин та днів від початку захворювання залежить подальша доля хворого, а нерідко – і його життя. При появі ознак інсульту не слід чекати, поки вони самі минуть, не чекати на дільничного лікаря, не їхати до поліклініки, а негайно викликати карету Швидкої медичної допомоги. Дуже важливим є те, куди буде доставлено хворого. Лікування у спеціалізованому інсультному центрі дозволяє зменшити ризик смерті, запобігти багатьом ускладненням і поліпшити шанси на усунення порушень, що спричинені інсультом. На жаль, в Україні досі не сформовано мережі закладів, що здатні надавати повноцінну допомогу хворим на інсульт, а результати лікування, набагато гірші, ніж у країнах Європи. Ми раді повідомити, що ціною великих зусиль у 2010 р. у м. Києві на базі Універсальної клініки «Оберіг» було створено Інсультний центр, який відповідає усім сучасним європейським вимогам і здійснює лікування хворих на інсульт, починаючи з перших годин захворювання і до максимального відновлення порушених функцій. Ми пишаємося тим, що в Інсультному центрі працюють найкращі спеціалісти з діагностики та лікування судинних захворювань мозку в нашій країні. На відміну від багатьох приватних закладів Інсультний центр клініки «Оберіг» може лікувати хворих будь-якої тяжкості, включаючи тих, хто потребує реанімації та штучної вентиляції легенів. Клініка «Оберіг» має всі необхідні діагностичні засоби, включаючи сучасні монітори, томографи (КТ та МРТ), ангіографічну операційну, рентгенівські та ультразвукові апарати, цілодобову лабораторію тощо. Команда небайдужих людей, які приділяють велику увагу забезпеченню міжнародних стандартів якості та постійному підвищенню рівня допомоги, у поєднанні з сучасним технічним обладнанням є запорукою досягнення бажаного результату. Визначною перевагою Інсультного центру клініки «Оберіг» є багатопрофільна команда, що складається з досвідчених лікарів різних спеціальностей, медичних сестер, які мають спеціальну підготовку з інсульту, фахівців з відновлення рухових функцій (кінезіотерапевтів), спеціалістів з відновлення навичок повсякденного життя (ерготерапевтів), спеціалістів з відновлення порушень мови та ковтання (логопедів), медичних психологів та соціальних працівників. Наполеглива праця і тісна взаємодія всіх членів цієї команди, від першого до останнього дня лікування хворого, дозволяє досягти того, що вчора здавалося неможливим. Хворі, які не могли стояти або навіть сидіти йдуть додому власними ногами.

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА


Пацієнти, які були не здатні говорити і погано розуміли, що до них говорять, добре спілкуються. Ті, що не могли проковтнути їжу і змарніли, нормально харчуються і відновлюють втрачену вагу. Помиляється той, хто вважає, що успіх можливий без тяжкої праці. Подекуди пацієнти засмучені власним станом, не можуть прийняти наслідки хвороби і дивляться в майбутнє з песимізмом. Тоді всім членам команди доводиться годинами заспокоювати, переконувати і заохочувати. Щоб рухатись вперед, необхідно докладати великих зусиль, тому не рідко можна бачити краплі поту на чолі не тільки пацієнта, але і реабілітологів, які працюють з кожним по 4–5 годин на день. Однак, коли мети досягнуто і людина, що була прикута до ліжка, нарешті може встати, вмитися, вдягнутися, приготувати собі їжу і вийти надвір, в її очах нерідко можна бачити щасливі сльози – вона не буде обтяжувати своїх рідних, не буде потребувати постійного догляду, не буде залежною від сторонньої допомоги. Ми кожного дня доводимо, що інсульт – не вирок. Зателефонуйте нам або прийдіть на засідання Школи «Життя після інсульту» і переконайтесь в цьому особисто.

Протягом 2-х років роботи Інсультного центру більше 120 пацієнтів реабілітовано до рівня самообслуговування, третина повернулася до нормального життя, смертність склала менше 2% на відміну від середньої по Україні, що складає близько 30%.

ПЕРШІ ОЗНАКИ ІНСУЛЬТУ: Раптова поява слабкості у м’язах чи оніміння однієї половини тіла (обличчя, рука, нога)

Раптове порушення здатності говорити чи розуміти мову

Раптове порушення зору, двоїння предметів

Раптова втрата рівноваги, через яку хворий не може ходити (зазвичай у комплексі з нудотою та/чи блюванням та запамороченням)

Раптовий сильний головний біль без явної причини (такого головного болю раніше ніколи не було)

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА

5


ВАРТО ЗНАТИ КОЖНОМУ Фактор ризику

Як впливає на ризик появи інсульту

За рахунок чого підвищується ризик

Що дає лікування

Підвищений кров’яний тиск (гіпертонічна хвороба, артеріальна гіпертензія)

Гіпертензія – провідний фактор ризику інсульту.

Гіпертензія сприяє атеросклерозу та викликає механічне пошкодження кров’яних судин.

Засоби контролю артеріального тиску при регулярному застосуванні можуть знизити ризик інсульту на 30-40%.

Паління тютюну

Паління в 2 рази підвищує ризик ішемічного інсульту і в 2-4 рази ризик геморагічного інсульту.

Паління збільшує активність атеросклерозу, сприяє утворенню аневризм та збільшує схильність до утворення тромбів.

Ризик інсульту різко знижується вже через 6-24 місяці після відмови від паління, а через 5 років досягає рівня тих, хто ніколи не павлив.

Цукровий діабет

Збільшує ризик інсульту в 2-6 разів.

При діабеті глюкоза не проникає в клітини, де вона в нормі розщеплюється для отримання енергії.

Контроль артеріального тиску, який при діабеті дуже часто є підвищеним, дозволяє суттєво знизити ризик інсульту. Контроль рівня цукру в крові дозволяє знизити ризик повторного інсульту та інших ускладнень.

Підвищений тиск збільшує ризик інсульту в 2-4 рази у людей віком до 80 років.

Накопичуючись в крові, глюкоза викликає пошкодження судин.

6

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА


ПРОВІДНІ ФАКТОРИ РИЗИКУ ВИНИКНЕННЯ ІНСУЛЬТУ Фактор ризику

Як впливає на ризик появи інсульту

За рахунок чого підвищується ризик

Що дає лікування

Ожиріння

Ожиріння збільшує ризик інсульту в 1,75-2,4 рази.

Ожиріння тісно пов’язано з гіпертензією, діабетом та захворюваннями серця.

Хоча прямих доказів користі від втрати ваги для зниження ризику інсульту поки що немає, нормалізація маси тіла сприяє нормалізації кров’яного тиску, збільшенню фізичної активності та покращенню стану серцево-судинної системи.

ФП збільшує ризик інсульту в 3-5 разів. У віці до 60 років фібриляція передсердь спостерігається менше ніж у 1% людей, але в більш літньому віці вона зустрічається частіше.ФП є причиною 1/4-1/3 інсультів у віці 80 років і старше.

ФП називають неритмічні скорочення передсердь, які ведуть до застою крові та утворенню тромбів в порожнині передсердь.

Засіб для розрідження крові варфарин дозволяє знизити ризик інсульту на 2/3, але потребує регулярного контролю. Якщо приймання варфарину неможливе чи не приписане, призначається аспірин.

Вважається,що холестерин, що міститься в ліпопротеінах високої щільності («гарний холестерин») сприяє зниженню ризику інсульту, а холестерин низької щільності («поганий холестерин») збільшує ризик інсульту у чоловіків.

Ліпопротеіни переносять холестерин, який не розчиняється у воді, до клітин організму. Ліпопротеіни низької щільності розносять холестерин по всьому організму, їх надлишок веде до атеросклерозу.

Результати досліджень свідчать, що засоби для пониження рівня холестерину знижують ризик інсульту.

Співвідношення окружності талії та стегон більше, ніж в середньому у людей такого віку та статі, збільшує ризик інсульту в 3 рази. Миготлива аритмія (фібриляція передсердь)

Підвищений рівень холестерину

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА

Ліпопротеїни високої щільності несуть холестерин до печінки, яка виводить його з організму.

7


АКТУАЛЬНО

АЛЕРГІЯ – ЩЕ БІЛЬШ АКТУАЛЬНА ВЗИМКУ?

Здавалося б, що зима є сезоном перепочинку для алергіків, оскільки вони можуть відпочити від страждань спричинених полінозами (сезонними алергічними ринітами). Проте друга половина осені та зима є тим періодом, коли варто подумати про своє здоров’я та приділити значну увагу лікуванню алергії. І якщо правильно скористатись цим часом, можна мінімізувати прояви алергічних захворювань в сезон, коли кількість алергенів збільшується (весна-літо-перша половина осені).

ДОВІДКА Що таке алергія? Алергія — це патологічна надмірна реакція (чутливість організму людини) на певний подразник (речовину), яка виникає при повторній зустрічі з ним. У здорових людей такий подразник (речовина) не викликає подібних реакцій. Речовини (подразники), що здатні викликати алергію називають алергенами. Перелік таких речовин, відомих сучасній науці, зростає з року в рік.

ЛІКУВАННЯ АЛЕРГІЇ На сьогоднішній день не існує жодного стовідсотково ефективного способу лікування алергії. Це пов’язано зі складністю імунної системи людини та тих змін, що в ній відбуваються. Проте, найбільш ефективним із відомих нині методів лікування алергії є алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ, алерговакцинація). Даний метод лікування має ряд переваг у порівнянні з іншими видами лікуванням. Так, алерговакцинація – єдиний метод лікування алергії та алергічних захворювань (бронхіальна астма, алергічний риніт та інші), який здійснює вплив саме на імунологічну природу алергічного запалення, тобто, усуває основну причину симптомів алергії та астми, на відміну від антиалергічних ліків, які лише впливають на алергічні прояви. АСІТ показана пацієнтам від 5 до 50 років, що страждають, перш за все, на респіраторну алергію. Це алергія на пилок, плісняві гриби, кліщів, побутовий пил та інші побутові алергени, що мають наступні нозологічні прояви: • Поліноз, сезонний алергічний риніт та/або кон’юктивіт; • Цілорічний алергічний риніт та/або кон’юктивіт • Атопічна бронхіальна астма АСІТ є особливо ефективною при про-

8

філактиці серйозних алергічних реакцій на укуси бджіл (при інсектній алергії). АСІТ є ефективним рішенням та значно полегшує перебіг як основного, так і суміжних захворювань у хворих при збігу астми із захворюваннями ЛОР-органів, ендокринними, серцевосудинними, гастроентерологічними захворюваннями та неврозами. Якщо Ви відчуваєте, що симптоми алергії та бронхіальної астми недостатньо добре контролюються лікарськими препаратами та Ваша потреба в протиалергенних ліках є досить значною – Вам варто проконсультуватися зі спеціалістом. Професійний лікар-алерголог зможе визначити можливість та необхідність проведення алерген-специфічної імунотерапії (алерговакцинації). Наголошуємо, що проводити АСІТ має право лише спеціаліст-алерголог. Отже, що має запропонувати Вам медичний заклад, до якого Ви плануєте звернутися за лікуванням Вас або Вашої дитини? 1. Точну діагностику алергічних та супутніх захворювань (лабораторне та шкірне тестування) 2. Проведення АСІТ-терапії (алергенспецифічної імунотерапії) 3. Динамічне спостереження за дітьми після встановлення алергологічного діагнозу 4. У разі потреби, участь психолога у комплексній терапії та реабілітації алергічних захворювань 5. У разі потреби, лікування дітей із загостреннями алергічних захворювань у стаціонарних умовах, у тому числі в палаті інтенсивної терапії.

Як діє алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ)? Оскільки алергія – імунологічна хвороба, то, змінивши реактивність імунної системи, можна ліквідувати і прояви хвороби. Цей метод зменшує чи повністю ліквідує симптоми алергії через «виправлення» порушень в імунній системі. Одним з основних завдань АСІТ є досягнення гіпосенсибілізації – зниження чутливості організму до алергену. У разі зниження чутливості організму до алергену – зменшуються чи взагалі зникають симптоми алергії. АСІТ проводять у період між сезонними загостреннями алергії (частіше в зимовий період). На жаль, все частіше жертвами алергічних захворювань стають діти, чия ослаблена або несформована імунна система піддається шкідливому впливу зовнішнього середовища. А в такому віці небажане також і постійне вживання медикаментозних препаратів, без яких перебіг алергічних захворювань перетворюється для малюків на суцільне страждання. В цьому випадку на допомогу можуть прийти новітні засоби лікування алергії.

Напевно, єдиним на сьогоднішній день місцем, що володіє усіма переліченими вище можливостями, є Дитячий Алергоцентр Універсальної клініки «Оберіг». На етапі діагностики алергічного захворювання лікарі Дитячого Алергоцентру керуються світовими стандартами. Саме тут використовуються тест-системи Phadiatop, які дозволяють

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА


чітко відповісти на питання: є алергія чи немає – оскільки досить часто симптоми алергії є схожими на прояви інших захворювань. Окрім цього, можливості Дитячого Алергоцентру дають змогу встановити наявність «перехресної» алергії. Визначення рекомбінантних алергенів допомагає передбачити одразу кілька носіїв цих алергенів. Наприклад, якщо людина має алергію на цвітіння берези, то є висока ймовірність того, що в наявності є алергія і на яблука, оскільки вони містять один і той самий алерген. Також є можливість ранньої діагностики вроджених і набутих станів, таких як рефлюксні захворювання, епілепсія та ін. У суперечливих випадках, коли важко встановити наявність алергії, в Дитячому Алергоцентрі є можливість проведення провокаційних тестів зі специфічними алергенами. На етапі безпосереднього лікування, з використанням специфічної імунотерапії, в Дитячому Алергоцентрі попередньо проводяться шкірні «приктести», для визначення найбільш значущих алергенів. Окрім цього, тільки в Дитячому Алергоцентрі є можливість провести лабораторну оцінку ефективності АСІТ імунотерапії ще до початку її проходження. У разі виявлення низької ефективності запропонованої імунотерапії, лікар-алерголог обов’язково дасть альтернативну схему лікування. На етапі спостереження за дітьми після встановлення алергологічного діагнозу, в Дитячому Алергоцентрі проводять щомісячні обов’язкові контрольні візити для корекції дози базисної терапії, загальної оцінки результативності терапії. Окрім цього, у разі необхідності, Дитячий Алергоцентр володіє усіма необхідними умовами для лікування дітей в умовах стаціонару.

Не витрачайте час даремно! Позбавитися від алергії можна раз та назавжди! Записуйтеся на прийом до Дитячого Алергоцентру Універсальної клініки «Оберіг» за номером телефону (044) 390 03 03.

ТЕСТ НА АЛЕРГІЧНИЙ РИНІТ Пропонуємо Вам пройти короткий тест на визначення наявності алергічного риніту у Вас або у Вашої дитини. 1. Чи спостерігаються у Вас наступні симптоми?

Так

Ні

Симптоми охоплюють лише одну половину носу Закладеність носу, коли не проявляються інші симптоми (напр. нежить) Густі виділення з носу зеленуватого чи жовтого кольору Слиз тече крізь задню частину порожнини носу (вниз по горлу) /чи наявний сильний нежить Біль в зоні лиця Повторні кровотечі з носу Розлади нюху

2. Чи проявляються у Вас нижчеперераховані симптоми протягом години чи більше майже кожного дня, протягом всього року, чи майже щоденно в час цвітіння рослин? Ринотеча з носу Чхання, особливо приступами Закладеність носу Свербіж у носі Почервоніння, сльозотеча та свербіж очей

У осіб, що страждають на алергічний риніт, симптоми, вказані в першій частині опитувальника, зазвичай не проявляються. Це можуть бути риніти, що мають вірусну або інфекційну природу. У випадку відповіді ТАК, рекомендовано звернутися до терапевта або отоларинголога. Симптоми, вказані у другій частині опитувальника зазвичай є характерними для алергічних ринітів. У випадку відповіді ТАК, рекомендовано звернутися до лікаря-алерголога.

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА

9


ПЕРЕВІР СЕБЕ ДОВІДКА Що таке Психосоматика? (др.-грец. — душа та тіло) — напрямок в медицині (психосоматична медицина) та психології, що вивчає вплив психологічних факторів на виникнення та перебіг соматичних (тілесних) хвороб і навпаки.

Психічний розлад? (психічне захворювання; душевна хвороба) — в широкому сенсі — стан психіки, що відрізняється від нормального/здорового. Широко відомі такі стани як депресія, апатія, напади тривоги, панічні атаки, неврози. Чи знаєте Ви, що такі розповсюджені захворювання, як бронхіальна астма, виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки, неспецифічний виразковий коліт, гіпертонічна хвороба, мігрені, цукровий діабет, ревматоїдний артрит, кропив’янка, нейродерміт, псоріаз, численні сексуальні розлади, а також порушення менструального циклу у жінок, клімактеричний синдром є психосоматичними захворюваннями, що в свою чергу означає, що часто для повного одужання окрім роботи з соматичною складовою захворювання, необхідна також робота з емоційною сферою. Психічне здоров’я людини є такою ж невід’ємною складовою здорової та щасливої людини, як і її фізичний стан. Саме тому необхідно слідкувати за станом свого психічного здоров’я та знати ті прояви, які найчастіше свідчать про наявність того чи іншого розладу. Життя сучасної людини з його інформаційними перенавантаженнями, з відповідальною роботою, постійним дефіцитом часу часто веде до виникнення конфліктів як внутрішньо особистісних так і міжособистісних. Ситуації невирішених тривалих конфліктів є психотравмуючими факторами (стресорами). Ті чи інші стресори в поєднанні з індивідуальними особливостями людини можуть проявлятися в різних пси-

10

ПСИХОСОМАТИКА хологічних розладах (депресія, панічні приступи, нав’язливі стани та інші), так і в проявах соматичного страждання (психосоматичні розлади). Частіше за все при затяжних стресових ситуаціях у однієї й тої самої людини може проявлятися і те і інше. До цього слід додати, що багато хронічних соматичних захворювань самі собою вже є тривалими стресорами, їх суб’єктивна тяжкість та тривалість багато в чому пов’язана не з змістом хвороби, а визначається супутньою депресією чи тривогою. Дуже часто пацієнти роками не можуть позбутися того, чи іншого захворювання, змінюють багатьох лікарів, випробовуючи різні методи лікування, а тим часом істинна причина полягає в емоційній сфері. В такому випадку допомога професійного психоневролога може стати порятунком та ключем до одужання. На базі Універсальної клініки «Оберіг» вперше в Україні був створений і успішно функціонує спеціалізований

Центр психосоматики і депресій,

основною метою якого є допомога саме таким пацієнтам. Гордістю Центру є те, що найкращі психоневрологи та психотерапевти працюють в одній команді з вузькоспеціалізованими лікарями, що дозволяє підійти до лікування комплексно та знайти спосіб позбутися недуги. Окрім цього, в Центрі психосоматики і депресій Вам можуть надати допомогу у лікуванні такого поширеного психічного розладу як стрес. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 45% усіх захворювань пов’язані зі стресами. Людина може переживати як короткотривалі, так і затяжні (хронічні) стреси. Перші є специфічною захисною реакцією організму на події, що відбуваються. Хронічні стреси можуть приводити до суттєвих функціональних ускладнень. Затяжні стреси негативно впливають на фізичне здоров’я людини, підвищуючи ймовірність розвитку захворювань серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, центральної нервової системи. Особливу увагу в центрі приділяють такому поширеному розладу як депресія. Основними проявами депресії є пригнічений настрій, втрата хворим інтересу та задоволення від усіх чи майже всіх видів щоденної діяльності, а також різке зниження

енергійності (психологічного та фізичного тонусу). Це захворювання приносить значний дискомфорт не тільки пацієнтові, але і його близьким та родичам, які страждають разом з ним. Для того, щоб контролювати стрес, необхідно проконсультуватися с лікарем психоневрологом, який підкаже найкраще лікування (медикаментозне або психотерапевтичне) та порадить як запобігти емоційним розладам на фоні стресу.

Центр Психосоматики і депресій пропонує Вам: • консультації висококваліфікованих психоневролога/психотерапевта • профілактику, лікування та реабілітацію пацієнтів з психосоматичними розладами та депресіями • індивідуальні психотерапевтичні практики з професійним психотерапевтом • психофармакотерапія – медикаментозне лікування психосоматичних та функціональних розладів

Ми працюємо за стандартами, що прийняті в розвинених країнах і не займаємося нетрадиційними чи науково не доведеними методами діагностики та лікування вищеперерахованих проблем зі здоров’ям.

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА


ГОСПІТАЛЬНА ШКАЛА ТРИВОГИ ТА ДЕПРЕСІЇ Інструмент самооцінки, що допомагає виявити симптоми тривоги і депресії. Давши відповідь на нижченаведені питання, Ви зможете оцінити, чи є необхідність звернутися до фахівця з питань депресії і психічного здоров’я. Крім того, якщо Ваш лікар буде знати більше про ваш емоційний стан, то зможе найкращим чином допомогти вам. Прочитайте кожен з пунктів і оберіть відповідь, яка найбільш близько описує Ваші відчуття протягом попереднього тижня. Не витрачайте багато часу на вибір відповіді, оскільки ваша перша реакція найчастіше буде більш точною в порівнянні з тривалим обмірковуванням. Я перебуваю в стані напруги або в «заведеному» стані

Я відчуваю себе загальмованим / загальмованою і роблю все повільно

Більшу частину часу (3Т) Значну частину часу (2Т) Час від часу, від випадку до випадку (1Т) Ніколи (0Т)

Майже весь час (3Д) Дуже часто (2Д) Іноді (1Д) Абсолютно ні (0Д)

Я можу отримувати задоволення від того ж, що і раніше

В мене присутнє відчуття переляку, подібне «метеликам» в животі (внутрішнє тремтіння)

Безумовно, в такому ж обсязі (0Д) Так, але не настільки, як раніше (1Д) Лише трохи (2Д) Практично ні (3Д)

В мене є якесь страшне відчуття, неначе станеться щось жахливе

Абсолютно немає (0Т) Від випадку до випадку (1Т) Досить часто (2Т) Дуже часто (3Т)

Я втратив / втратила інтерес до своєї зовнішності (і не стежу за нею)

Так, є дуже виразне погане передчуття (3Т) Так, але це відчуття не настільки важке (2Т) Трохи, однак це не турбує мене (1Т) Абсолютно немає (0Т)

Абсолютно, так (3Д) Слідкую за собою не настільки, наскільки потрібно (2Д) Дещо менше, ніж раніше (1Д) Стежу за своєю зовнішністю, як і завжди раніше (0Д)

Я здатний / здатна сміятися і сприймати смішне

Я відчуваю неспокій і непосидючість, як ніби мені весь час потрібно рухатися

В такій же мірі, як і завжди (0Д) Тепер вже не в такій мірі (1Д) Безумовно вже не настільки (2Д) Не можу абсолютно (3Д)

У мене в голові крутяться неспокійні думки Переважну частину часу (3Т) Значну частину часу (2Т) Час від часу, але не дуже часто (1Т) Лише зрідка (0Т)

Дійсно дуже сильно (3Т) Вельми значно (2Т) Не дуже сильно (1Т) Абсолютно немає (0Т)

Я дивлюся в майбутнє, очікуючи, що можу отримувати радість і задоволення (від справ, занять, захоплень) У такій же мірі, як і завжди (0Д) Трохи менше, ніж зазвичай (1Д) Набагато менше, ніж зазвичай (2Д) Абсолютно ні (3Д)

Я почуваю себе бадьоро

Мене охоплює раптове відчуття паніки

Абсолютно ні (3Д) Не часто (2Д) Іноді (1Д) Більшу частину часу (0Д)

Дійсно дуже часто (3Т) В цілому часто (2Т) Не часто (1Т) Абсолютно ні (0Т)

Я можу просто сидіти і відчувати себе розслабленим / розслабленою

Я можу отримати задоволення від гарної книги, радіо-або телепрограми

Абсолютно, так (0Т) Зазвичай, так (1Т) Не часто (2Т) Не можу абсолютно (3Т)

Т

Кількість балів з питань, пофарбованих в cірий колір (Тривога)

Д

Кількість балів з питань, пофарбованих в білий колір (Депресія):

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА

Часто (0Д) Скоріше, часто (1Д) Іноді (2Д) Дуже рідко (3Д)

Бали. Тривога або депресія: 0 .. 7 Відсутня 8 .. 10 Невизначена оцінка 11 .. 21 Точно присутня

Інтерпретація: • мінімальний бал: 0 • максимальний бал: 21

11


СЛОВО ЛІКАРЯМ

Барзилович Анастасія Дмитрівна Кандидат медичних наук Завідуюча Педіатричною службою Універсальної клініки «Оберіг» «Протягом останніх трьох років я присвятила своє життя пацієнтам Педіатричної служби клініки «Оберіг». Кожен день я відчуваю величезну відповідальність перед батьками та їх дітьми, кожен день я відчуваю незрівняну ні з чим радість та вдячність батьків за здоров’я їх дітей». Героями цього випуску стали всі лікарі Педіатричної служби Універсальної клініки «Оберіг». Це відділення клініки є найбільш жвавим та веселим. Кабінети дитячих консультантів викликають захоплення у дітей, оскільки там є багато цікавого для них: різноманітні іграшки, книжки – що дозволяє перетворити звичайний прийом у лікаря на захопливу пригоду. Сміх та радість – це найкраща винагорода за результативне лікування. Навіть звичайна та не завжди приємна для дітей процедура забору крові перетворюється на цікаве дійство, оскільки медична сестра знає, як заспокоїти дитину, та після процедури кожний малюк отримує справжній сертифікат героя, за виявлену мужність і хоробрість. Після цього у дитини дійсно зникає страх перед білими халатами лікарів. Кожного дня персонал Педіатричної служби піклується про своїх маленьких пацієнтів та їх батьків, які часто нервують набагато більше за дітей. З першого дня роботи служби співробітники дотримуються двох основних принципів роботи: індивідуальний підхід до кожної дитини, а також зважений підхід до самого процесу лікування, щоб не нашкодити підростаючому організму дитини.

ПЕДІАТРИЧНА СЛУЖБА Гудзій Мирослава Юріївна Кандидат медичних наук Керівник Дитячого алергоцентру «Ми звикли лікувати маленьких пацієнтів у співпраці з батьками – вони також беруть участь у прийнятті рішень!» Чепіга Людмила Сергіївна Лікар - дитячий невролог «Я пам’ятаю кожного свого маленького пацієнта, хоча їх вже було тисячі!» Джуринська Олена Миколаївна Кандидат медичних наук Лікар - педіатр «Ставлення до кожного пацієнта, як до власної дитини – запорука успішного лікування!» Ященко Людмила Василівна Кандидат медичних наук Лікар - педіатр «Завжди пропонуємо кілька варіантів лікування, розказуючи про всі їх недоліки та переваги!» Товмаш Руслана Миколаївна Лікар - педіатр «Після другого візиту до нас ми вже стаємо справжніми друзями з маленькими пацієнтами!» Савченко Оксана Дмитрівна Старший ординатор дитячого стаціонару «Я не соромлюся постійно вчитися: у колег, у книжок, у батьків та навіть у пацієнтів!»

12

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА


Чим може допомогти Вашому малюку Педіатрична служба Універсальної клініки «Оберіг»? Організація роботи Педіатричної служби Універсальної клініки «Оберіг» побудована так, щоб маленький пацієнт міг отримати повний спектр консультативно - діагностичної, лікувальної та профілактичної допомоги для забезпечення повноцінного розвитку дитини, залишаючись при цьому в хорошому настрої. Ми готові надати допомогу дитині на будь-якому етапі лікування або профілактики.

ПЕДІАТРИЧНА СЛУЖБА

Діагностика – не є секретом, що для успішного лікування

хвороби необхідно правильно встановити діагноз. Для цього в клініці «Оберіг» існують необмежені можливості радіологічної діагностики (МРТ, КТ), ультразвукової, а також лабораторної діагностики для дітей. Цінність даних, отриманих на сучасному діагностичному обладнанні, підвищується завдяки тому, що вони проходять через «світлі голови» наших лікарів.

Консультативний прийом

– в Педіатричній службі Універсальної клініки «Оберіг» працює більше 30 педіатрів вузького профілю, які спеціалізуються у різноманітних сферах. Ми обирали кращих дитячих фахівців, які мають значний досвід роботи з дітьми та вміння і бажання працювати однією командою. Оскільки, якщо Ви потрапляєте на прийом до одного з лікарів у разі виникнення суперечливих питань, Ви можете бути впевненими у тому, що лікар збере консиліум для прийняття найефективнішого рішення.

Дитячий стаціонар – в дитячому відділенні є все необхідне для лікування та комфортного перебування маленьких пацієнтів та їх батьків: обладнані за світовими стандартами палати сумісного перебування матері та дитини, а також єдиний в Києві серед приватних клінік педіатричний блок інтенсивної терапії, який дозволяє цілодобово надавати медичну допомогу дітям, навіть у найбільш важких ситуаціях.

Вакцинаційний кабінет – для маленьких пацієнтів ми

пропонуємо найкращі вакцини від світових лідерів виробників вакцин. Ми пропонуємо індивідуальний підхід до вакцинації: адаптація графіка вакцинації до особливостей імунної системи Вашої дитини; вакцинація згідно з вакцинаційним календарем; індивідуальна підготовка до вакцинації в разі необхідності; повна інформація і контроль перебігу післявакцинаційних реакцій. Окреме місце у роботі Педіатричної служби належить профілактиці дитячого здоров’я. Ми завжди зі значно більшим бажанням попереджаємо хвороби дітей, аніж їх лікуємо. Саме тому, ми розробили комплексні програми спостереження за здоров’ям дитини. Ми включили в них основні консультації та маніпуляції, яких потребує дитина, залежно від її віку. Клініка «Оберіг» пропонує як річні програми обслуговування дитини, так і профілактичні програми, які стануть у нагоді перед школою, або перед відпочинком за кордоном або просто для щорічної перевірки здоров’я власної дитини. Окрім цього, Педіатрична служба клініки «Оберіг» включає додатково два функціональних підрозділи, які мають своє специфічне поле роботи.

Продовження - на сторінці 14

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА

13


ПЕДІАТРИЧНА СЛУЖБА

Дитячий Алергоцентр Унікальний підрозділ клініки, забезпечує точну діагностику алергічних та супутніх захворювань у дітей відповідно до світових стандартів із залученням спеціалістів вузького профілю та найсучасніших технологій, серед яких:

Бачити свою дитину щасливою та здоровою – найбільше щастя для будь-яких батьків. Саме тому, обираючи дитячий медичний заклад та лікуючого лікаря, ми хочемо бути впевненими у тому, що віддаємо власну дитину у надійні руки. Люди, які створили Педіатричну службу Універсальної клініки «Оберіг» – такі ж люблячі батьки, які вважають своїм найпершим обов’язком допомогти всім без виключення дітям вирости здоровою, повноцінною та здатною втілити власні мрії та сподівання. Окрім цього, вони всі є фахівцями своєї справи, з бездоганною репутацією та безцінним досвідом.

використання експрес тест-систем (Phadiatop) — які дозволяють чітко відповісти на питання: є алергія чи немає;

кількісне та компонентне алерготестування (дозволяє з високою точністю виявити рівень алергічної реакції, демонструє її в кількісних показниках);

встановлення «перехресної» алергії — наприклад, при виявленні певного компоненту в людини буде проявлятись алергічна реакція на пилок берези та яблука, тобто при виконанні меншої кількості тестів дається більш об’єктивний та наочний для лікаря і пацієнта результат;

рання діагностика вроджених і набутих станів, що можуть маскувати алергічні захворювання (муковісцидоз, генодерматози, рефлюксні захворювання, епілепсія та ін.);

діагностика «суперечливих» випадків, коли важко визначити, чи є захворювання алергічним — виконання провокаційних тестів.

Годік Олег Святославович Завідуючий відділенням дитячої хірургії

Устенко Генадій Миколайович Кандидат медичних наук Завідуючий відділенням дитячої урології

14

Центр Інноваційних технологій в дитячій хірургії та урології (24/7) Функціональний підрозділ, який було створено для впровадження найсучасніших технологій у сфері дитячої хірургії. Завдяки досягненням сучасної медицини, оперативні втручання вже не є таким жахливим стресом для дитини і її батьків. Більшість оперативних втручань, що виконується в Центрі Інноваційних технологій в дитячій хірургії та урології, проводять малоінвазивно (малотравматично), уникаючи великих розрізів та післяопераційних рубців. Кваліфіковані хірурги клініки «Оберіг» володіють методиками лапароскопічної хірургії, що дозволяють виконати різноманітні оперативні втручання (наприклад, з приводу гідронефрозу чи при крипторхізмі у хлопчиків, герніопластика у дітей тощо) уникаючи значного травмування дитини. Будьте уважними до здоровья власної дитини!

Дитяча хірургія доступна в клініці цілодобово у невідкладному режимі! (тел. 390 03 03)

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА


КОРИСНІ ПОРАДИ Як розпізнати гострий апендицит у дитини?

Гострий апендицит у дитини не є рідкістю. Через анатомічні та фізіологічні особливості дитячого організму поставити дитині діагноз гострого апендициту набагато важче, ніж дорослому. Це пояснюється тим, що прояви захворювання не носять такий яскраво виражений характер як у дорослих, і запальний процес в апендиксі розвивається набагато швидше. Тому набагато частіше він закінчується перитонітом (розлитим запаленням черевної порожнини) та іншими ускладненнями. Саме тому ми пропонуємо турботливим батькам ознайомитися із найпоширенішими симптомами гострого апендициту у дитини. В молодшій віковій групі (до 3-4 років) захворювання починається з нібито звичайних симптомів: дитина хвилюється, не спить. За деякий час у неї з’являються багаточисельні приступи нудоти, підвищується температура. Нерідко це все супроводжується рідкими випорожненнями зі слизом. Скарги на біль у правому боці, які є характерними для гострого апендициту у дорослих, в цьому віці майже не зустрічаються. Зазвичай, дитина скаржиться на біль навколо пупа, не спить, згортається «калачиком», «стукає» ніжками та нервує при зміні положення тіла. Якщо Ваша дитина поскаржилася на біль в животі, то ні в якому разі не можна прикладати на хворе місце грілку і давати дитині знеболюючі. Тепло в багато разів збільшить швидкість розвитку запального процесу і буде сприяти виникненню ускладнень, а препарати, що знижують біль, можуть призвести до розмиття симптомів самого апендициту. Коли у дитини з’являються перераховані симптоми (біль, розлад шлунку, температура, нудота та слабкість) необхідна термінова консультація дитячого хірурга. В усіх випадках гострого апендициту необхідна операція.

На сьогоднішній день спеціалісти універсальної «Оберіг» проводять подібні операції з мінімальним травматизмом, а саме – лапароскопічно. Це означає, що операція проводиться безшовно, а апендикс видаляють крізь невеликий отвір розміром 5-7 мм. Операція триває не більше години, і вже за кілька днів після цього дитина навіть не пам’ятає про неприємність, що з нею сталася.

Чи справді холестерин провокує розвиток інфаркту?

Словом «холестерин» лікарі лякають чи не кожного другого пацієнта серед тих, кому за 30. Що ж це таке, і чому він підвищується? Холестерин – жирний спирт, що міститься в багатьох живих організмах. У людському тілі його виробляють декілька органів — печінка, нирки, надниркові залози і деякі органи статевої системи. Близько 80% всього холестерину виробляється в нашому тілі, інші 20% потрапляють до нього з їжею. Іноді це співвідношення може порушуватися як в один, так і в інший бік. Певні чинники здатні посилювати продукування холестерину внутрішніми органами або, навпаки, уповільнювати його. При цьому, не весь холестерин такий страшний, як про нього кажуть. Вчені розрізняють два види ліпопротеїнів — високої і низької щільності. Ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ) ще називають «поганим холестерином», оскільки саме підвищений рівень ЛПНЩ призводить до утворення бляшок, закупорки судин і, врешті-решт, інфарктів та інсультів. Велика кількість ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ), навпаки, вважається ознакою здорового організму, тому їх називають «хорошим холестерином». Впливати на співвідношення і рівень ЛПНЩ і ЛПВЩ у крові можуть багато чинників.

сивних занять спортом немає, просто додайте до свого щоденного розкладу 30–40 хвилин ходьби і користуйтеся сходами замість ліфта. Цього буде достатньо, щоби знизити ризик удару до мінімуму. 4) Вам за 50. Після 20 років рівень холестерину починає поволі зростати сам по собі — незалежно від вашого харчування і статури. Після 50 (у чоловіків) він зупиняється на досягнутому до цього часу рівні. Що стосується жінок, холестерин у них залишається достатньо низьким аж до менопаузи, після чого його рівень різко зростає. 5) Живете в сім’ї «сердечників». Проблеми з серцево-судинною системою можуть передаватися у спадок. Якщо у ваших батьків або бабусі холестерин підвищений, перевірте свій. 6) Палите. Про шкоду паління не писав тільки ледачий. І все одно — ще один аргументований закид у бік тютюнової залежності: паління знижує рівень хорошого холестерину, що, врешті, може згубити ваше серце.

7) Страждаєте від проблем із щитовидною залозою. Підвищений холесте-

рин може бути симптомом або наслідком деяких хвороб. Наприклад, діабету або гіпотиреозу — порушення функції щитовидної залози. Ознаки гіпотиреозу — стомлюваність, сонливість, випадання волосся, набряклість обличчя.

Отже, існує ризик утворення холестеринових бляшок, якщо ви: 1) Маєте надмірну вагу. Зайва вага

може не тільки зіпсувати вашу самооцінку і додати труднощів з гардеробом, але й серйозно похитнути здоров’я. У людей з надмірною вагою, кажуть лікарі, рівень так званого хорошого холестерину набагато нижчий за норму, а поганого — навпаки. На щастя, позбавитися від цього можна без пігулок і операцій — треба просто схуднути. 2) Їсте багато жирного. Зі всіх чинників, що впливають на рівень холестерину в крові, харчування, мабуть, — найважливіший. Жирна свинина, яловичина і телятина містять надзвичайно багато шкідливих моножирів. Також остерігайтеся молочних продуктів підвищеної жирності, особливо масла, маргарину, сиру. А ще читайте написи на етикетках: якщо до складу продукту входить кокосова або пальмова олія, на вашому столі йому робити нічого. 3) Мало рухаєтеся. Відсутність фізичної активності дає організму такий самий ефект, як і ожиріння, навіть якщо з фігурою у вас все гаразд. Якщо часу і сили для інтен-

Р О З У М Н А М Е Д И Ч Н А Д О П О М О ГА

Універсальна клініка «Оберіг» дає можливість кожному вчасно подбати про себе, визначивши індивідуальний ризик атеросклерозу та інфаркту міокарда – супутників проблем із рівнем холестерину в крові. Для цього достатньо звернутися до терапевта чи кардіолога клініки. Найкращим Вашим рішенням буде вибрати одну із профілактичних програм обстежень (check-up), яка дозволить дати чіткі відповіді на питання про стан Вашого здоров’я та відповідним чином його відновити.

15


РОЗУМНА МЕДИЧНА ДОПОМОГА

м. Київ вул. Зоологічна 3, корпус B + 3 8 044 390 03 03 www. oberigclinic.com

Digest_Oberig1  

Щоквартальний корпоративний дайджест Універсальной клініки "Оберіг". Випуск 1.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you