__MAIN_TEXT__

Page 1

10/2017

Knihovna v říjnu

VÝPŮJČNÍ DOBA Pondělí: Úterý: Středa: Čtvrtek: Pátek:

08:00 - 11:00 08:00 - 11:00

12:30 - 17:00 12:30 - 15:00

zavřeno zavřeno 08:00 - 11:00 12:30 - 17:00

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------Kontakt: Hana Pekárková tel.: 571 451 379, e-mail: knihovna@novyhrozenkov.cz web: www.knihovnanovyhrozenkov.webk.cz


TÝDEN KNIHOVEN "Čteme s mámou, čteme s tátou, čteme s knihovnou" Tak zní motto letošního Týdne knihoven. 21. ročník Týdne knihoven připadl na termín 2. 10. - 8. 10. 2017. Tato celostátní akce probíhá pod záštitou Sekce veřejných knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP). První ročník byl vyhlášen v roce 1997. Myšlenka uspořádat Týden knihoven je však o něco starší. Již v roce 1993 dr. Kalkus v rámci kurzu Řízení veřejné knihovny na půdě Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty UK v Praze promluvil o propagaci činnosti amerických knihoven pomocí akce Týden knihoven. V letech 1994-96 Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově pořádala neoficiální ročníky TK. Mgr. Zlata Houšková (tajemnice SKIP) a Dr. Vladislav Raška (ředitel Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově) pak v roce 1996 společně utvářeli ideu o velké celostátní mediální akci "Týden knihoven". A konečně v roce 1997 oficiálně proběhl 1. ročník v rámci celé republiky. Od té doby, každým rokem, velké množství knihoven v prvním říjnovém týdnu představuje své nové i stávající služby, přičemž se konají stovky aktivit zaměřené na knihu a čtenářství vůbec. Knihovny celý týden plní programy jako jsou besedy se známými lidmi či spisovateli, diskusními setkáními na různorodé náměty, činnostmi zaměřenými na počítačovou gramotnost. Součástí této akce mnohdy bývá i přihlašování nových čtenářů zdarma nebo amnestie dlužníků. Knihovny chtějí vzbudit pozornost nejen u svých pravidelných návštěvníků a čtenářů, ale především u široké veřejnosti, aby tímto dostaly příležitost upozornit, že již dávno nejsou pouze „zhmotnělou pamětí národa“, nýbrž dynamicky se rozvíjející informační institucí. V důsledku stále nových informačních a komunikačních technologií se rovněž mění ráz a povaha knihovnických služeb, které na tuto skutečnost reagují zcela novým přístupem ke svým uživatelům. Nabízí taktéž určitou alternativu k náplni volného času nejen dospělých, ale zrovna tak dětí, dopomáhají rozvíjet zájem o čtení, čímž se mohou podílet na úrovni jejich vzdělanosti. Jak napovídá motto, je letošní ročník Týdne knihoven věnován především práci knihoven s předškolními dětmi a jejich rodinami.


CO SE DĚJE V KNIHOVNĚ? I naše knihovna se připojila k Týdnu knihoven několika akcemi: Od 2. října je možné shlédnout na chodbě knihovny malou výstavu, věnovanou historii knihovny - dokumenty, fotografie. Čtenářům a návštěvníkům je rovněž k dispozici Kronika knihovny. 2. - 6. října: registrace nových čtenářů zdarma a výprodej vyřazených knih 4. října: beseda pro 4. ročník ZŠ - spisovatelka Klára Smolíková a beseda pro 8. ročník ZŠ spisovatel J.W. Procházka 5. října: Maminky, pojďte opět mezi nás ... další setkání maminek v knihovně, tentokrát i s hosty - pracovnicemi Centra pro rodinu V Týdnu knihoven také pravidelně startuje literární soutěž pro děti a mládež vsetínského okresu - O poklad strýca Juráša. Soutěž (podmíny a téma) vyhlašuje Masarykova veřejná knihovna Vsetín. Vítězné práce z místních kol postupují do kola okresního a vítězové jsou zařazeny do hodnocení v rámci celého kraje. Na ty nejlepší čekají pěkné ceny, které jsou předávány v některé z knihoven Zlínského kraje. Letošní téma zní: Já jsem tvůj člověk vztah člověka a zvířete. Více informací o soutěži najdete na webových stránkách knihovny. Novinkou je rodinná registrace - rodinnou registraci za zvýhodněnou cenu (60,- Kč) mohou provést rodinní příslušníci bydlící na společné adrese, přičemž alespoň jedna osoba je dítě do 18 let. Každému čtenáři využívající rodinnou registraci je vystaven samostatný čtenářský průkaz NOVÉ KNIHY Thrillery a krimi žánr je žádaný a neustále se dokupuje. Určitě vás potěší další, již 5. díl Milénia, který opět napsal David Lagercrantz a jeho název zní Muž, který hledal svůj stín. Od Sandry Brown v regále s novinkami najdete 2 tituly - Pomstu a Poslední interview. Spíše detektivky než thrillery zastupuje Holmesova učednice od Laurie R. King a Půlnoční kluk od britského autora Marka Hilla. Postupně doplňujeme fantasy literaturu a velmi dobře hodnocená série Summoner britského spisovatele Tarana Mathara o kovářském pomocníkovi v naší knihovně chybět nesmí. K vypůjčení jsou všechny 3 díly - Učedník, Učedník a pyramida Orků, Učedník a válečný mág. I na děti je pamatováno, tentokrát knihami od českých autorů - Komisař Vrťapka - Petr Morkes, Medvěd Wrr... - Michal Široký, Jaromír Štejnar, Tajná dvojka A+B - Zločin mezi dinosaury - Jiří W. Procházka a Klára Smolíková a od stejné autorky je zakoupena i úžasná kniha Spolkla mě knihovna.


TIPY NA ČTENÍ Susan Lillian Townsendová – Tajný deník Adriana Molea Tato kniha zaznamenala v roce 1982 velký literární úspěch. Jedná se o fiktivní zápisky třináctiletého chlapce, který se chce stát intelektuálem a se směsí naivity a sarkasmu komentuje poměry ve škole, rozchod rodičů i svoji první lásku, ale také politiku premiérky Thatcherové nebo falklandskou válku. Kniha se stala bestsellerem, byla přeložena do více než třiceti jazyků, vznikl podle ní televizní seriál i muzikál. O knize se hovoří, jako o nejhumornější anglické knize desetiletí.

Giolito, Persson Malin - Tekutý písek Nejlepší švédská krimi roku 2017. Osmnáctiletá Maja Norbergová, obyčejná dívka, výborná žačka a oblíbená kamarádka je obviněna z účasti na masakru na střední škole a z vraždy svého chlapce i nejlepší přítelkyně. Maja však nebyla sama, kdo ten den střílel… Po devíti měsících začíná soudní proces, ve kterém se Maja pokusí dokázat, že se jen bránila. Veřejnost ani média jí ale nevěří. Případ odkrývá mnohem hlubší příčiny – maska zdánlivě bezproblémového života bohaté mládeže padá a vynořuje se skutečnost plná rasové i sociální šikany, drog, lhostejnosti a bezcitnosti… Smolíková Klára – Jak se staví město V knize, kterou vám dnes představuji, putují děti, Čeněk a Zdeňka, časem, aby krok za krokem viděly, jak se staví město, jak roste a proměňuje se. Najdete zde krásné ilustrace, které názorně představí opevnění, radnici nebo katedrálu, vtipný text i komiksové části. S dětmi můžete nad touto publikací strávit hodně času a povídat si o tom: proč se města stavěla, jak se měnila jejich podoba, proč se stavěla radnice a jaká měla práva, v jakém domě žil ctihodný měšťan, které řemeslníky bychom zde potkali před pěti sty lety a které před sto lety, kvůli čemu se bouralo městské opevnění, … A věřte, že při návštěvě hradu či zámku vás děti ohromí svými vědomostmi…

Profile for Kultura Hovězí

Zpravodaj říjen 2017 publikování  

Zpravodaj říjen 2017 publikování  

Advertisement