Page 1

05/2017

Obecní knihovna Nový Hrozenkov Nový Hrozenkov 453, 756 04 Nový Hrozenkov tel.: 571 451 379, e-mail: knihovna@novyhrozenkov.cz web: http://knihovnanovyhrozenkov.webk.cz/ Provozní doba Pondělí:

08:00 – 11:00

12:30 – 17:00

Úterý:

08:00 – 11:00

12:30 – 15:00

Středa:

zavřeno

Čtvrtek:

zavřeno

Pátek:

08:00 – 11:00

12:30 – 17:00


ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA KNIH Ohlédnutí za Knižními cenami Magnesia Litera 2017 Nejdůležitějším úkolem udílení knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy, a to bez ohledu na žánry. Ocenění je rozvrženo do jedenácti kategorií a vítěze vybírá poměrně rozsáhlá porota. V letošním roce bylo přihlášeno rekordních 352 knih ze 134 nakladatelství. Nejpočetnější kategorií byla se 77 tituly již tradičně kategorie prózy. Vyhlášení vítězů 16. ročníku proběhlo v živém přenosu České televize. A jak to dopadlo? 1. Magnesia Litera Kniha roku Jezero - Bianca Bellová Tato kniha získala i Cenu Evropské unie za literaturu 2. Litera za prózu Únava materiálu - Marek Šindelka 3. Litera za poezii Světlo v ráně – Milan Ohnisko 4. Litera za knihu pro děti Překlep a Škraloup – Tomáš Končinský, Barbora Klárová 5. Litera za naučnou literaturu Československé spartakiády – Petr Roubal 6. Litera za nakladatelský čin Miloslav Stingl – Adam Chroust 7. Litera za překladovou knihu Jasno lepo podstín zhyna – Sara Baume, přeložila Alice Hyarmanová McElveen 8. Litera za publicistiku Brnox – Kateřina Šedá, Aleš Palán a další 9. DILIA Litera pro objev roku Průvodce smrtelníka – Ondřej Nezbeda 10. Kosmas Cena čtenářů Postel hospoda kostel – Markéta Zahradníková, Zbigniew Czendlik 11. Magnesia blog roku Brblanina – KKRD Oceněné knihy jsou k dispozici v půjčovně.


CO SE DĚJE V KNIHOVNĚ? V průběhu měsíce dubna bylo zpracováno 53 nových knih Je zprovozněn prostor na pořádání besed, který funguje také jako čítárna, či místo pro trávení volného času – děti si zde píší úkoly, malují nebo jen povídají Proběhly čtyři akce – dvě besedy pro 1. a 2. třídu ZŠ, beseda o Peru a Bolívii a přednáška o správném nošení dětí v šátku. Besedy pro děti budou pokračovat i v tomto měsíci V pondělí 29. května 2017 proběhne v knihovně premiérové PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ NA ČTENÁŘE KNIHOVNY – akce na podporu dětského čtenářství. Více prozrazovat nebudu, abych děti nepřipravila o překvapení…. Podrobnosti o akci si můžete přečíst v dalším čísle našeho minizpravodaje. Úprava provozní doby – knihovna je otevřena již od 8:00 a přestávka je mezi 11:00 a 12:30 (viz úvodní strana) NOVÉ KNIHY V knihovně na vás čekají knihy oceněné cenou Magnesia Litera Kdo se zajímá o zdraví a zdravý životní styl možná přivítá tituly jako Detox, Alergie, Pět Tibeťanů Novinky máme také od Hany Marie Körnerové – Hodina po půlnoci, Pozlacená klec a Okénko do snů od Táni Keleové-Vasilkové Další kniha Jojo Moyesové – Jeden plus jedna Vás potěší Ani žánr krimi a thriller nepřišel zkrátka. Bosá dívka od Kateřiny Janouchové, Manželé odvedle – Shari Lapena, či Zkurvenej příběh Bernarda Miniera jsou jistě důstojnými zástupci Kdo má rád fantasy určitě ocení i kritikou dobře hodnocenou Neviditelnou knihovnu – Cenevieve Cogman Vybírat můžete i z dalších titulů – Co když je to nebe?, Sedmilhářky, Lituji, čekají mě…, Všechno nebo nic, atd. Pro děti Gruffalinka, Velký příběh Pepíka Střechy, Jak jsem byl malej,…


TIPY NA ČTENÍ Bellová, Bianca - Jezero Rybářská vesnice někde na konci světa, u jezera, které vysychá a zlověstně vyhrnuje břehy. Muži mají vodku, ženy starosti a děti si škrábou ekzémy. Co má Nami? Nami nemá nic — jen bábu s tlustýma rukama. Nami nemá nic, jen život před sebou: první lásku, o kterou ho připraví ruští vojáci, a pak to všechno další. Raději na to nemyslet. Ale když život začne na úplném konci světa, možná že skončí na jeho začátku. Kritička Alena Slezáková Jezero označila za „jednu z nejpozoruhodnějších knih posledních let“. Chroust, Adam – Miloslav Stingl – biografie české legendy Rozsáhlá kniha s více než 500 fotografiemi a mnoha zajímavými artefakty zaujme už jen svou formou. Při bližším průzkumu ale zjistíme, že poskytuje nejen ucelený a poutavý pohled na život významného českého vědce, spisovatele a cestovatele Miloslava Stingla, ale že se autorovi podařilo do knihy promítnout i významné mezníky české a světové historie. Kniha je doplněna výběrem televizních pořadů i rozhlasových vysílání na DVD i CD. Najdeme zde i unikátní ručně malovanou oboustrannou mapu světa se všemi 14 cestami Miloslava Stingla. Mornštajnová, Alena - Hana Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu?

AKCE PRO VEŘEJNOST 15. května – 19. května 2017, 9:00 – 16:00 hodin, Knihovna Nový Hrozenkov BAZÁREK – jaro/léto 2017 Pořádá Sdružení dobrovolných hasičů v Novém Hrozenkově V rámci bazárku bude také probíhat VÝPRODEJ VYŘAZENÝCH KNIH pondělí 29. května 2017, 9:00 hodin, Knihovna Nový Hrozenkov PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ NA ČTENÁŘE Slavnostní přijetí prvňáčků do řádu čtenářského

Zpravodaj květen 2017  
Zpravodaj květen 2017  
Advertisement