__MAIN_TEXT__

Page 1

03/2018

Knihovna... v březnu

VÝPŮJČNÍ DOBA Pondělí: Úterý: Středa: Čtvrtek: Pátek:

08:00 - 11:00 08:00 - 11:00

12:30 - 17:00 12:30 - 15:00

zavřeno zavřeno 08:00 - 11:00 12:30 - 17:00

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------Kontakt: Hana Pekárková tel.: 571 451 379, e-mail: knihovna@novyhrozenkov.cz web: www.knihovnanovyhrozenkov.webk.cz


ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA KNIH BŘEZEN - MĚSÍC ČTENÁŘŮ Březen patří již tradičně čtenářům, knihám, čtení. Již v roce 1955 se tehdejší Ministerstvo kultury dohodlo se Svazem československých spisovatelů, Československým svazem mládeže, nakladateli a knižním obchodem, že jeden měsíc v roce bude zaměřen na propagaci knih. Tímto měsícem se stal březen a akce dostala název Březen – Měsíc knihy. Knihovnám a knihkupectvím byla kupodivu ponechána poměrně volná ruka v organizování různých besed, literárních večerů a setkávání nad poezií. Tyto instituce toho zdatně využily a přinášely knižní osvětu mezi širokou veřejnost. Po revoluci v roce 1989 došlo k mnoha změnám a některé se dotkly i knih. Měsíc knihy přestal být ministerstvem řízenou akcí a téměř zanikl. Rychlý rozvoj elektronických médií rozpoutal diskusi o tom, zda si tištěná kniha udrží své postavení. Na základě této debaty vznikl Březen Měsíc Internetu (BMI). Ukázalo se však, že výsadní postavení si i přes různé teorie tištěná kniha stále drží a březen tak stále zůstává svátkem knihy a především čtenářů. V roce 2009 Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) vyhlásil první ročník celorepublikové akce Březen – Měsíc čtenářů. V letošním roce probíhá její devátý ročník. Přes 400 knižních institucí po celé České republice slaví březnový Měsíc čtenářů prostřednictvím různých akcí, besed nebo veletrhů. Nakladatelství a knihkupci si „šetří“ zajímavé tituly, knihovny jimi doplňují svůj fond a čtenáři pro ně přicházejí ať do obchodu, či knihovny, aby mohli nalézat jejich kouzlo. Součástí Března - Měsíce čtenářů je i Velký knižní čtvrtek, který 15. března přinese na pulty českých knihkupců pečlivě sestavenou kolekci 15 knížek, které by neměly uniknout Vaší pozornosti. Zastoupení má česká a světová beletrie, krimi, populárně-naučná literatura i literatura faktu, poutavé knížky pro děti a mládež… Z nabídky Velkého knižního čtvrtku si určitě vybere každý – některé z těchto knih najdete i v naší knihovně.


CO SE DĚJE V KNIHOVNĚ? Klub maminek Už 6. března přivítáme paní Marii Smolíkovou z Centra pro rodinu, která již podruhé přijde besedovat o výchově. Cyklus pěti přednášek je nazván Děti a pět jazyků lásky. Vychází ze stejnojmenné knihy, jejímiž autory jsou Gary Chapman a Ross Campbell. 13. března mezi nás zavítá Petra Křupalová s prezentací výrobků Tupperware a povídat se bude o netradičních pomazánkách nejen pro děti. 20. března se bude tvořit - téma, jak jinak VELIKONOCE 27. března proběhne zajímavá diskuse zda Porod v nemocnici nebo doma... Besedy 15. března se v knihovně sejdou žáci dvou 6. tříd ze ZŠ Nový Hrozenkov se spisovatelkou Petrou Dvořákovou. Petra Dvořáková vystudovala střední zdravotnickou školu a absolvovala obor filozofie na FF MU. Jejím debutem byla kniha rozhovorů o víře Proměněné sny, za kterou v roce 2007 získala cenu Magnesia Litera v kategorii publicistika. O dva roky později jí vyšla druhá kniha Já jsem hlad — příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši. V roce 2013 vydala svou první knihu určenou dětem Julie mezi slovy, za kterou získala ocenění Zlatá stuha v kategorii beletrie pro mládež a Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství. Flouk a Líla z roku 2015 je jejím dalším titulem pro dětské čtenáře. Pro mládež je i kniha s názvem Každý má svou lajnu. Pro Český rozhlas připravila sérii rozhlasových pohádek a pro Českou televizi řadu scénářů k pořadům pro děti a mládež. (zdroj:https://www.databazeknih.cz/zivotopis/petra-dvorakova-4537) 20. března je do knihovny zvána široká veřejnost na cestopisnou besedu. Pozvání přijal vášnivý cestovatel, fotograf, lektor Honza Husák a název Island: Země ohně a ledu nám napoví o čem si s námi bude povídat... Začínáme v 18:00 hodin. PLÁNOVANÁ AKCE 18. dubna (dopolední hodiny) - beseda s Věrou Sosnarovou - příběh české občanky, která byla ve věku 14 let spolu se svou matkou a 9letou sestrou odvlečena sovětskou tajnou službou do ruského pracovního tabora na Sibiři.


TIPY NA ČTENÍ Cathryn J. Prince – Smrt na Baltu: Zkáza lodě W. Gustloff Téma druhé světové války je stále žádané a oblíbené zvlášť u mužů. Kniha mapuje příběh potopení německé lodi Wilhelm Gustloff. Tato největší (a patrně i nejrozporuplnější) námořní tragédie všech dob se odehrála dne 30. ledna 1945 po torpédovém útoku sovětské ponorky. V mrazivých vodách Baltského moře zahynule více než 9000 osob. Událost je zaznamenána především z pohledu a vyprávění konkrétních lidí, kteří se onoho lednového rána nacházeli přímo na palubě lodi. Lucinda Riley - série Sedm sester Na luxusní sídlo Atlantida na soukromém poloostrově ženevského jezera se sjíždí z různých koutů světa šest mladých žen, které přivedla domů smutná událost: smrt jejich adoptivního otce. Každá ze sester dostává jako dědictví i dopis s údaji, podle nichž může najít svou biologickou rodinu. Prostřednictvím první knihy se můžeme seznámit s osudy Maii, která své kořeny hledá v Brazílii a cesta do minulosti jí pomáhá smířit se s nešťastným rozhodnutím v mládí, které po léta tajila… Druhá kniha nás zavede na sever Norska, kde druhá sestra Ally skládá mozaiku osudu svých dávných předků a najde zde i nový smysl svého života. Diana Gabaldon – série Cizinka Knižní série Cizinka představuje prvky historické fikce, romantiky, mystery, dobrodružství, sci-fi i fantasy. Série se zaměřuje na britskou zdravotní sestru Claire Randallovou z 20. století, která přecestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde prožije dobrodružství a najde lásku s bojovníkem ze skotské vysočiny Jamesem Fraserem. Román je plný vášně a historických zajímavostí a snoubí se v něm dech beroucí dobrodružství s milostným příběhem, vedoucím napříč epochami. Doposud v této sérii vyšly 3 knihy - Cizinka, Vážka v jantaru a Mořeplavec.

Profile for Kultura Hovězí

Zpravodaj březen 2018  

Zpravodaj březen 2018  

Advertisement