Page 1


İ.Ali ÖZİNÖNÜ Yönetim Kurulu Başkanı

Çimentaş İzmir Çimento Fab. T.A.Ş.

Bahadır KAYAN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Kale Seramik Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş.

Ahmet M. ERYAMAN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Trakya Cam Sanayii A.Ş. Tedarik Zinciri Yönetimi ve Sistem

Mustafa SEVİNÇ Muhasip Üye

Şişecam Dış Ticaret A.Ş.

Tarık ÖZÇELİK Yönetim Kurulu Üyesi

Kalevit Saniter Seramik San. A.Ş.

Ahmet T. YAMANER Yönetim Kurulu Üyesi

Ekom Eczacıbaşı Dış Ticaret A.Ş.

Ercüment ARICI Yönetim Kurulu Üyesi

Eleks Dış. Tic. A.Ş.

Arda ÖZKIR Yönetim Kurulu Üyesi

Oytaş İç ve Dış Ticaret A.Ş.

Cemil TOKEL Yönetim Kurulu Üyesi

Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş.

Kerim ERBEN Yönetim Kurulu Üyesi

H.C. Trading B.V.Merk. Hollanda Türk. İstanbul Şb.

Erbil KOÇAK Yönetim Kurulu Üyesi

Çimsa Çimento Sanayi ve Tic. A.Ş.

3


Metin ATİK Denetim Kurulu Üyesi

Meta İç ve Dış Tic. A.Ş.

Kadir BÜYÜKKARA Denetim Kurulu Üyesi

Konya Çimento San. A.Ş.

Kadir KALE Denetim Kurulu Üyesi

Kale Maden San. ve Tic. A.Ş.

5


ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2011 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayın Üyelerimiz, Birliğimizin 16 Nisan 2010 tarihinde yapılan 2009 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda dört yıl süre ile seçilen Yönetim Kurulumuz, çalışmalarında siz üyelerimizin değerli öneri, katkı ve katılımlarını dikkate alarak, ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi, ortak çıkarların gözetilmesi yönünde sektörümüze yol gösterici, destekleyici çalışmalar yapmıştır. Bu dört yıllık dönemin 2011 yılını kapsayan ikinci yılına ait faaliyetlerimizi aşağıda özetle bilgilerinize sunmak üzere huzurlarınıza gelmiş bulunuyoruz. Sayın Üyelerimiz, 2011 yılı içerisinde Yönetim Kurulumuz, aylık mutad toplantılarını kesintisiz biçimde yapmıştır. Bu toplantılarda alınan kararlardan bazılarını ve bu kararlar doğrultusunda gerçekleştirilen faaliyetleri şu şekilde özetleyebiliriz: √ 24.09.2011 tarihli ve 28064 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İhracat 2011/16 sayılı Tebliğ ile Orta Anadolu Çimento ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği olan Birliğimizin ünvanı, “Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği” olarak değiştirilmiştir. √ 07 Aralık 2011 tarihinde İstanbul Dış Ticaret Kompleksi Toplantı Salonu’nda çimento sektörünün 2011 yılı sektörel ihracat değerlendirilmesi, sektörün son durumu, ihtiyaçları ve TİM 2023 İhracat Stratejisi Projesi kapsamında sektörün durumunun tartışıldığı “Çimento Sektör Toplantısı” düzenlenmiştir. Söz konusu toplantıya Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Ali ÖZİNÖNÜ, Yönetim Kurulu Üyeleri Kerim ERBEN, Arda ÖZKIR ve Erbil KOÇAK’ın yanı sıra 15 firma temsilcisi ile Genel Sekreterliğimizi temsilen Ar-Ge Şubesi ilgili personeli katılmıştır. √ 21 Aralık 2011 tarihinde İstanbul Sheraton Otel’de, çimento sektöründe faaliyet gösteren firmalarının makine ihtiyaçlarının yurtiçinde karşılanabilmesi amacıyla, çimento sektöründe faaliyet gösteren firmalar ve makine üreticilerinin biraraya geldiği bir toplantı düzenlenmiştir. Söz konusu toplantıya 28 makine firması temsilcisi ve 11 Çimento firması temsilcisinin yanı sıra, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği yetkilileri ve Genel Sekreterliğimiz Ar-Ge Şubesi ilgili personeli katılmıştır.

7


√ Seramik Tanıtım Grubu (STG) çalışma programı çerçevesinde aşağıda belirtilen faaliyetler gerçekleştirilmiştir: ▪

17-22 Ocak 2011 tarihleri arasında Münih/Almanya’da düzenlenen “BAU 2011 Uluslararası Yapı ve İnşaat Fuarı”na 80 m² stand ile katılım sağlanmıştır.

27 Şubat–02 Mart 2011 tarihleri arasında Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde gerçekleştirilen The Big 5 Saudi Fuarı’nın, Milli Katılım organizasyonu Genel Sekreterliğimiz tarafından düzenlenmiş olup, söz konusu fuara 296 m²’lik stand alanında 16 adet Türk firması katılım sağlamıştır. Söz konusu fuarda STG tarafından da firmalarımızın tanıtımı yapılmıştır.

02-06 Mart 2011 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen UNICERA 2011 Fuarı süresince, STG tarafından fuar merkezinde hazırlatılan ‘Turkishceramics VIP Lounge’da, VIP kart ile kullanım hakkına sahip olan sektörün önde gelen seramik firmalarının özel müşterileri ile STG davetlisi olarak Türkiye’ye gelen sektörün önde gelen yabancı dergi editörlerine internet erişimi, açık büfe yiyecek ve kilitli dolap gibi hizmetler sunulmuştur. Etkinlik kapsamında, STG Başkanı Bahadır KAYAN tarafından yabancı dergi editörlerine Türk seramik sektörünün geldiği son durum hakkında bilgi verilmiş, ayrıca editörler firma standlarında da röportaj yapmışlardır.

14-17 Mart 2011 tarihleri arasında Las Vegas/A.B.D.’de 25. si düzenlenen Coverings 2011 Fuarı’na, STG adına 1.200 feet²’lik (yaklaşık 120 m²) stand ile katılım sağlanmıştır. STG adına 13. kez katılım sağlanan anılan fuarda ayrıca sektörde faaliyet gösteren 5 firmanın da standları yer almıştır.

15-19 Mart 2011 tarihleri arasında Frankfurt/Almanya’da düzenlenen Uluslararası Bina, Enerji Teknolojisi ve Banyo Ekipmanları Fuarı olan ISH 2011 Fuarı’na, STG adına 96 m²’lik bir info stand ile katılım gerçekleştirilmiştir. STG adına 4. kez katıldığımız fuarda ayrıca sektörde faaliyet gösteren 7 firmanın da standları yer almıştır.

Ülkemizde görevli diplomatik misyon temsilcileri ile ihracatçılarımızı bir araya getirmek amacıyla TİM tarafından 11 Mayıs 2011 tarihinde Ankara Rixos Grand Otel’de düzenlenen yemekli toplantı ile paralel olarak anılan otelde STG standı oluşturularak, katılımcılara Türk seramik sektörü hakkında bilgi verilmiş, tanıtım ve promosyon malzemeleri dağıtılmıştır.

20–24 Eylül 2011 tarihleri arasında İtalya’nın Bologna şehrinde düzenlenen seramik kaplama malzemeleri ve seramik sağlık gereçleri sektörünün en büyük fuarı olan ve Türkiye’deki önde gelen seramik üretici-ihracatçı firmaların katılım sağladığı CERSAIE 2011 Fuarı’nda STG olarak etkinlikler organize edilmiştir. Bu kapsamda; STG tarafından bu yıl da Hall 36 (Michelino) 1. katta yer alan ofiste yabancı ziyaretçilere Türk seramikleri ile ilgili bilgi verilmiştir. Fuara ayrıca

8


19 Türk seramik firması katılmıştır. CERSAIE Fuarı kapsamında; bir basın toplantısı organize edilmiş, ayrıca 21 Eylül 2011 gecesi Bologna’nın ana meydanı Piazza Maggiore’de Burhan ÖÇAL & Trakya All Stars konser etkinliği düzenlenmiştir. ▪

28 Eylül-02 Ekim 2011 tarihleri arasında Tarihi Galata Köprüsü’nde gerçekleştirilen İstanbul Design Week kapsamında dünyaca bilinen birçok kurum ve kuruluşun yaratıcı yüzü olan ve global olarak bilinen bir trendsetter olan Lidewij Edelkoot tarafından yapılan açılış konuşması içeriğinde Türk seramiklerine ve banyo kurgusuna değinmesi konusunda ve ayrıca STG Başkanı Bahadır KAYAN ile yaptığı söyleşi için söz konusu organizasyona destek olunmuştur.

21–24 Kasım 2011 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde düzenlenen “BIG 5 Fuarı”na Seramik Tanıtım Grubu adına 24 m2’lik bir info standla katılım sağlanmıştır. 70 ülkeden 2.500’den katılımcının olduğu, Orta Doğu’nun en büyük inşaat, yapı ve yapı malzemeleri fuarı olan BIG 5 Fuarı’na Seramik Tanıtım Grubu faaliyetleri çerçevesinde 8. kez katılım gerçekleştirilmiştir.

www.turkishceramics.com adresinde hizmet veren STG web sitesinin güncelliği sağlanarak yayımına devam edilmiştir.

“Turkishceramics” markasının ve Seramik Tanıtım Grubu içerisinde yer alan üye seramik firmalarının yurt dışındaki iletişiminde dijital mecradan daha fazla faydalanılarak başlıca hedef ülkeler ve pazarlarla daha interaktif bir iletişim kurulması amacıyla hazırlanan Seramik Tanıtım Grubu Sanal Fuar Projesi başlatılmış olup, CERSAIE Fuarı ile eşzamanlı olarak www.turkishceramicsfair.com adresinde kullanıma açılmıştır.

19 Ağustos 2011 tarihinde Mövenpick Hotel İstanbul’da 12 seramik firmasından toplam 19 temsilcinin yanı sıra, Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Seramik Federasyonu ve KOSGEB’in de katılım sağladığı Sera mik Sektörü Çalıştayı gerçekleştirilmiştir. Açılış konuşmasını STG Başkanı Bahadır KAYAN’ın yaptığı Çalıştay’da; Bahadır KAYAN, STG’nin İletişim Danışmanlığını yapan Markam Danışmanlık firması yetkilisi Güven BORÇA ile Türkiye Seramik Federasyonu Genel Sekreteri Germiyan SAATÇİOĞLU tarafından sektörel sunumlar yapılmıştır. Firma temsilcilerinin interaktif katılımda bulunduğu Çalıştay’da, KOSGEB Boğaziçi Hizmet Merkezi Müdürü Dr. Serhat ÖZTÜRK tarafından da “KOSGEB Destekleri” konulu detaylı bir sunum yapılm ıştır.

T.C. Bağdat Ticaret Müşavirliğimiz aracılığıyla, Türkiye’ye ziyarette bulunan Bağdat Ticaret Odası yetkilisi ile Seramik Tanıtım Grubu’nu temsilen sektör yetkilileri arasında 23 Haziran 2011 tarihinde Taksim Point Otel’de görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

23 Ağustos 2011 tarihinde Ankara’da Ekonomi Bakanlığı’nda düzenlenen Sektörel Tanıtım Grupları Koordinasyon Toplantısı’na STG’yi temsilen OAİB

9


Genel Sekreteri Özkan AYDIN katılım sağlamış olup, söz konusu toplantı için Grubun faaliyetlerini içeren bir sunum hazırlanmıştır. ▪

29 Eylül 2011 tarihinde Ekonomi Bakanlığı’nda, İhracat Genel Müdürü Sayın Tarık SÖNMEZ başkanlığında 2012 Yılı Bütçesi, faaliyetleri ve icra planının gözden geçirildiği STG Toplantısı yapılmıştır. Söz konusu toplantıya STG Başkanı Bahadır KAYAN, STG Üyesi Ercüment ARICI ile Genel Sekreter Özkan AYDIN ve ilgili personel katılım sağlamıştır.

17 Kasım 2011 tarihinde Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun Bilecik Bozüyük’teki üretim kampüsünde faaliyet gösteren Vitra İnovasyon Merkezi’nin resmi açılışına Genel Sekreterliğimiz personeli katılım sağlamıştır.

8 Aralık 2011 tarihinde İstanbul Dış Ticaret Kompleksi TİM Toplantı Salonu’nda Sektörel Tanıtım Gruplarının görev ve faaliyet alanında yer alan konulara ilişkin bugüne kadar yapılanlar ve önümüzdeki dönemde yapılması planlanan çalışmalara yönelik olarak bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantıya Seramik Tanıtım Grubu Başkan Yardımcısı Ahmet YAMANER ile Genel Sekreter Özkan AYDIN ve ilgili personel katılmıştır.

Uluslararası yurt dışı sektörel dergilere sektörü tanıtıcı reklamlar verilmiştir.

TİM tarafından Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde hazırlanan “2010 Yılı Türkiye’nin En Büyük İlk 1000 İhracatçı Firması” kitapları için Seramik Tanıtım Grubu adına iki sayfalık editoryal ve reklam verilmiştir.

TİMREPORT’un Kasım 2011 sayısında yayımlanan “Yapı ve Yapı Malzemeleri” eki için STG adına STG Başkanı Bahadır KAYAN ile bir röportaj yapılmıştır.

STG faaliyetlerinde kullanılmak üzere gerekli görülen tanıtım materyalleri ile promosyon malzemeleri yaptırılmıştır.

√ 2023 İhracat Stratejisi Çalışmaları: 2010 yılında çalışmaları başlatılan söz konusu proje kapsamında sektörümüze ilişkin olarak gerekli çalışmalar yürütülmüş ve aşağıda belirtilen toplantılara iştirak edilmiş, bazıları da bizzat organize edilmiştir. ▪

TİM’in “Türkiye’nin 2023 İhracat Stratejisinin Uygulamaya Aktarılması ve Performans Yönetimi” projesi çalışmasını kamuoyuna açıkladığı ve Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın katılımıyla 24 Mart 2011 tarihinde Dolmabahçe Sarayı Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleştirilen toplantıya Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan Yardımcıları ve bazı Yönetim Kurulu Üyeleri katılım sağlamıştır.

Proje kapsamında, tüm İhracatçı Birlikleri sektör uzmanları ile ihtiyaçların paylaşılması ve rollerin belirlenmesi için TİM Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa MENTE başkanlığında, 27 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da Dış Ticaret

10


Kompleksi TİM Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Birliğimizi temsilen ilgili AR-GE Şubesi personelince iştirak edilmiştir. ▪

15 Haziran 2011 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi TİM Toplantı Salonu’nda Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri Sektörü Liderlik Ekibi “Proje Hizalama Toplantısı” organize edilmiştir. Söz konusu toplantıya, Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Bahadır KAYAN, Ahmet M. ERYAMAN ve Yönetim Kurulu Üyesi Kerim ERBEN ile Execution Partners temsilcisi ve TİM Uzmanı, ayrıca Genel Sekreterliğimiz Ar-Ge Şubesi personeli katılmıştır.

20 Temmuz 2011 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi TİM Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri Sektörü Çalıştay’ına Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Seramik Federasyonu, sektör firma yetkilileri, Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanı İ. Ali ÖZİNÖNÜ, Başkan Yardımcısı Ahmet M. ERYAMAN ve Yönetim Kurulu Üyesi Kerim ERBEN ile Execution Partners temsilcileri ve TİM Uzmanı, ayrıca Genel Sekreterliğimiz Ar-Ge Şubesi personeli katılmıştır.

Türkiye’nin 2023 İhracat Stratejisinin 24 sektördeki çalışmalarının TİM Başkanı ve sektör proje liderleri ile değerlendirilmesi amacıyla 08 Eylül 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı İ. Ali ÖZİNÖNÜ katılmıştır.

√ 18 Nisan 2011 tarihinde Kazakistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanlığı Kazakistan İhracat ve Yatırım Milli Ajansı-KAZNEKS INVESTS’ten “Türkiye’nin Dış Ticareti ve İlgili Kurumların Tanıtımı” konulu seminer için ülkemize gelen Kazak yetkililere, Genel Sekreter Yrd. Esra ARPINAR tarafından İhracatçı Birliklerinin genel yapısı, Genel Sekreterliğimiz, iki ülke arasındaki ticari ilişkiler konulu bir tanıtım sunumu yapılmıştır. √ 20 Nisan 2011 tarihinde Birliğimizin 2010 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı yapılmış ve Genel Kurula sunulmak üzere 2010 Yılı Faaliyet Raporu, 2011 Yılı Çalışma Programı ve sektöre ilişkin değerlendirme raporu hazırlanmıştır. √ Ticaret Heyeti Organizasyonları: Türkiye’nin ticari ve ekonomik işbirliği imkanlarının artırılması ve ihracatçı firmalarımızın dış pazar paylarında artış sağlanması amacıyla, Ekonomi Bakanlığı’nın koordinasyonu ve TİM’in organizasyonunda Genel Sekreterliğimiz tarafından; ▪

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN başkanlığında, 18 -22 Nisan 2011 tarihleri arasında, Hindistan’a yönelik olarak bir Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu heyet programına çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra 25 firma temsilcisi de katılım gerçekleştirmiştir. Yeni Delhi ve Bombay’da gerçekleştirilen İş Forumlarını

11


takiben Hint ve Türk işadamlarının birebir görüşme imkanı buldukları ikili iş görüşmeleri organize edilmiştir. ▪

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın beraberinde resmi ve özel sektör temsilcilerinden oluşan bir heyet ile 12-14 Eylül 2011 tarihleri arasında Mısır’a (Kahire) geçekleştirdiği ziyaret ile eşzamanlı olarak, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın da katılımıyla Mısır Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programı düzenlenmiştir. Bu kapsamda, Mısır’ın Kahire şehrinde; Türk ve Mısırlı iş adamları arasında ticaret, yatırım, müteahhitlik ve müşavirlik konularının görüşüldüğü ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiş olup; ayrıca ilgili ülkenin iş çevrelerinin de katılımıyla Türk yurtdışı müteahhitlik, yatırım ve ihracat potansiyelinin tanıtımının yapıldığı ve iki ülke arası işbirliği olanaklarının değerlendirildiği “Türkiye-Mısır İş Forumu” düzenlenmiştir.

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN'ın başkanlığında, 22-25 Aralık 2011 tarihleri arasında resmi ve özel sektör temsilcilerinden oluşan bir heyetle Suudi Arabistan'ın Cidde ve Riyad şehirlerinde "Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti" programları gerçekleştirilmiştir. Söz konusu heyete Genel Sekreter Özkan AYDIN ile ilgili personel katılmıştır.

√ 01-05 Eylül 2011 tarihleri arasında Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin (SUÖB) başkenti Urumçi’de ilk defa “Avrasya Fuarı” adıyla düzenlenen fuara Genel Sekreterliğimiz tarafından Milli Katılım organizasyonu gerçekleştirilmiştir. Söz konusu fuara 10 firma ile toplam 189 m² bir alanda katılım sağlanmıştır. √ Yönetim Kurulumuzun kararı doğrultusunda “İhracata Yönelik Devlet Yardımları” ve “Dahilde İşleme Rejimi” konularında ihracatçı firmaların bilgilendirilmesi amacıyla 06 Ocak 2011 tarihinde Konya’da bir Eğitim Semineri gerçekleştirilmiştir. Açılış konuşmasını dönemin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman BAYDAR’ın yaptığı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet ARICI ile Mehmet AŞCI’nın da katıldığı söz konusu seminere 100’e yakın katılımcı iştirak etmiştir. Seminerde Genel Sekreter Özkan AYDIN’ın yanı sıra Genel Sekreterliğimiz ilgili personeli tarafından sunumlar gerçekleştirilmiştir. √ Genel Sekreterliğimize bağlı Birliklerin Yönetim Kurulları Başkanlarının koordinasyonu ve katılımı, Ekonomi Bakanlığı ve TCDD üst düzey yetkililerinin iştirakiyle periyodik olarak gerçekleştirilen “Nakliye ve Demiryolları” toplantılarının beşincisi 17 Mayıs 2011 tarihinde, TCDD Genel Müdürlüğü’nde yapılmıştır. Anılan toplantıya, TCDD Genel Müdürlüğü üst düzey yetkilileri, Ekonomi Bakanlığı ile İstanbul Maden ve Metaller İhracatçıları Birlikleri ve Doğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterlikleri ile Birliklerimiz Yönetim Kurulu temsilcileri iştirak etmiştir. Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet M.ERYAMAN’ın da katıldığı toplantıya ayrıca Genel Sekreter Yrd. Esra ARPINAR ile ilgili Ar-Ge Şubesi personeli iştirak etmiştir. Söz konusu toplantı öncesinde tüm İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterlikleri aracılığı ile ihracatçı firmalardan gelen sorunlar gündeme alınarak değerlendirilmiştir.

12


√ 25 Mayıs 2011 tarihinde Genel Sekreterliğimiz toplantı salonunda İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi Uzman Yardımcıları için bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. İGEME tarafından, yeni başlayan uzman yardımcılarına yönelik hizmet içi eğitim kapsamında talep edilmiş olan toplantıda Genel Sekreter Özkan AYDIN, Orta Anadolu İhracatçı Birliklerine ilişkin sunum yapmış ve yöneltilen soruları cevaplandırmıştır. √ 27 Mayıs 2011 tarihinde, 4. Dönem Türk Cumhuriyetleri Eğitim Programı kapsamında Türkiye’nin tanıtımı ve Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri ve akraba topluluklar arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Azerbaycan, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, K.K.T.C., Kosova, Makedonya, Moldova, Tataristan ve Türkmenistan’dan gelen toplam 33 aday Genel Sekreterliğimizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, Genel Sekreter Yrd. Esra ARPINAR tarafından Birliğimizi tanıtan bir sunum yapılmıştır. √ Genel Sekreterliğimiz organizasyonunda 30 Mayıs 2011 tarihinde Ankara Bilkent Otel’de Birliklerimiz Yönetim Kurullarının, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Eximbank, Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası ve KOSGEB’in üst düzey yöneticileriyle bir araya geldiği bir sohbet toplantısı gerçekleştirilmiş olup, katılımcılar ülkemizin çalışma ve ticaret hayatının güncel gelişmelerine ilişkin görüşlerini aktarmış ve kurumlarıyla ilgili soruları cevaplandırmıştır. Toplantının akabinde bir akşam yemeği organize edilmiştir. √ Filipinler – Türkiye İş Konseyi Başkanı Sayın Ernesto Chua Co Kiong ile eşinin ülkemizi ziyaretleri esnasında gerek ülkemiz gerekse Birliğimizin tanıtımı amacıyla 07 Eylül 2011 tarihinde bir program düzenlenmiş olup, söz konusu program sırasında Genel Sekreterliğimiz ilgili personeli kendilerine eşlik etmiştir. √ Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği web sitesi (www.oaib.org.tr ) ve Birliğimiz web sitesi (www.cimentobirlik.org ) ‘nde gerekli revizyonlar yapılarak, güncelliği takip edilmiştir. √ Genel Sekreterliğimiz WEB sitesinde yayınlanmak ve üyelerimize gönderilmek üzere Dünya Ekonomisi’ne ilişkin notlar hazırlanarak revize edilmiştir. Diğer taraftan, Genel Sekreterliğimiz AR-GE Şubesi’nce; ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪

“Rusya Federasyonu Seramik Kaplama Malzemeleri ve Sağlık Gereçleri Sektörü” “Dünya Çimento Üretim ve Tüketimine İlişkin Bazı Göstergeler” “Yeşil Çimento” “Hindistan ve Seramik Sektörü” “Çimento Sektörüne Global Bakış” “Dünya Rekabet Sıralamasında Türkiye 59. Ülke” “2020’de Dünya Ekonomisi’ne Bakış” “2011 Suudi Arabistan Bütçe Raporu” “2011 Suudi Arabistan 2012 Yılı Bütçesi” “Suudi Arabistan’da Çeşitli Sektörlerde Son Dönem Yaşanan Gelişmeler” “İller Veri Tabanı”

13


başlıklı rapor, bilgi notu ve çeviriler hazırlanarak web sitemizde yayınlanmış ve tüm ilgili üyelerimize e-posta yoluyla ulaştırılmıştır. √ Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu bünyesinde oluşturulan Teknik Komitelerde Birliklerimizi temsil edecek Yönetim Kurulu Üyelerinin listeleri TİM’e iletilmiştir. √ Birliğimiz iştigal alanına giren ürünlerin ihracat kayıt rakamları OAİB ve Türkiye geneli bazında her ay sektörlere ve ülkelere göre kümülatif olarak takip edilmiştir. Ayrıca, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri sektörünün Türkiye geneli gerçekleşen dış ticaret verileri de hazırlanmıştır. √ ABD Doları, Euro, Enflasyon (ÜFE) artış oranları takip edilmiş ve söz konusu parametreler arasındaki puan farkları her ay düzenli olarak tablo ve grafik halinde hazırlanmıştır. √ Birliğimiz iştigal alanına giren ürünlerin ihracatına ilişkin hazırlanan değerlendirme

notları her ay Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. √ Birliğimiz Yönetim Kurulu toplantılarında gündeme gelen ve sektörü yakından ilgilendiren bazı sorunlar ile Birliğimiz iştigal alanına ilişkin yaşanan sıkıntılar çözüme ulaştırılabilmesini teminen TİM’e, Ekonomi Bakanlığı’na, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na iletilmiştir. √ TİM Report Dergisi Kasım sayısı için “Libya” ile ilgili bir haberde kullanılmak üzere Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı ve Libya Ülke Masası Koordinatörü Sayın İ. Ali ÖZİNÖNÜ ile bir röportaj yapılmıştır. √ Düzenlenen Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantıları, Ortaklık Komitesi Toplantıları, STA görüşmeleri, heyet organizasyonları vb. faaliyetlerde faydalanılmak ve toplantılar sırasında gündeme getirilmek üzere; ülkemiz ile AB, ABD, Almanya, Arjantin, Azerbaycan, B.A.E., Bulgaristan, Cezayir, Cibuti, Çin, Etiyopya, Fas, Filistin, Gabon, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Gürcistan, KAZNEKS, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İsrail, Katar, Kazakistan, Kosova, Lübnan, Mısır, Oman, Pakistan, Peru, Polonya, Romanya Rusya Federasyonu, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tanzanya, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman Ürdün, Vietnam, Yemen arasında yatırım, ticaret ve diğer işbirliği olanakları ile iki ülke ilişkilerinin güncel durumu, işbirliği önerileri, ihracatta-gümrüklerde yaşanan sorunlarla çözüm önerileri hakkında üye firmalarımızın görüşleri göz önünde bulundurularak hazırlanan notlar Ekonomi Bakanlığı ve/veya TİM’e iletilmiştir. Diğer taraftan, aşağıda belirtilen konulara ilişkin olarak üyelerimizden gelen görüşler TİM’e iletilmiştir: ▪ İslami İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 27. toplantısında gündeme getirilmesi istenen konular.

14


▪ Eximbank’ın 2012 Yılı Ülke Kredi/Garanti Programı’nın belirlenmesinde kullanılmak üzere ihracatçı firmaların gündemlerindeki projelere ilişkin ülke bazındaki bilgiler. ▪ Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlere yönelik çalışmalar kapsamında hazırlanan “Döviz Kazandırıcı Hizmetler Ticareti ile Yurt Dışı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Karar” taslağına ilişkin Birliğimiz görüş ve önerileri. √ Yurt dışı Ticaret Müşavirliklerimiz kanalıyla Genel Sekreterliğimize ulaşan ithal talepleri, ihraç ve işbirliği teklifleri, fuar ve ihale duyuruları derlenerek web sitemizde yayınlanmıştır. √ Dahilde ve Hariçte İşleme Rejimi Tebliğlerine dayalı olarak Ekonomi Bakanlığı’nın İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliklerine verdiği yetki ve görevler çerçevesinde, Dahilde ve Hariçte İşleme İzin Belgeleri’ne ek süre verilmesi, revize yapılması ve ihracat taahhüt hesaplarının kapatılması işlemlerinin gerçekleştirilmesine 2011 yılında da devam edilmiştir. Bu kapsamda, 2011 yılında Genel Sekreterliğimiz Mevzuat ve Teşvik Şubesi tarafından sonuçlandırılan müracaatların dağılımı aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Taahhüt Hesabının Kapatılması DİR Otomasyon Sistemine Tanımlama Nüsha Belge Döküm

SONUÇLANAN 488 808 2.470

Genel Sekreterlik organizasyonları çerçevesinde firma ziyaretleri gerçekleştirilmiş olup, 2012 yılı içerisinde de bu ziyaretlerin devamı planlanmıştır.

Genel Sekreterliğimizin düzenlediği eğitim seminerlerine, DİR ile ilgili konularda bilgilendirme sunumları yapılmıştır.

√ Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulaması İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliklerine verilen, ihracata yönelik devlet yardımları ve destekleri kapsamındaki müracaatlar değerlendirilmiş ve 2004/6 ve 2009/5 sayılı “Yurt Dışında Milli veya Bireysel Düzeyde Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Tebliğler”, 2010/6 sayılı “Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ”, 97/5 Sayılı “Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ”, 2008/2 sayılı “Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ” 2011/1 sayılı “Pazar Araştırması ve Pazarlama Desteği Hakkında Tebliğ” kapsamında eksiği olmayan dosyalar sonuçlandırılarak ilgili kurumlara ve ihracatçı firmalara bildirilmiştir. Bu kapsamda, 2011 yılında alınan müracaat ve sonuçlandırılan dosya sayılarının dağılımı aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

15


MİLLİ - Firma Katılımı MİLLİ - Organizatör BİREYSEL ÇEVRE OFİS TASARIM PAZAR

Başvuru Yapılan Dosya Sayısı 803 22 764 144 144**** 19 0

Sonuçlandırılan Dosya Sayısı 787* 651** 158*** 129 2 28

* 787 Adet dosyanın 267 Adedi 2011'de düzenlenen fuarlara ait olup,520 Adedi önceki yıllara aittir. ** 651 Adet dosyanın 256 Adedi 2011'de düzenlenen fuarlara ait olup, 395 Adedi önceki yıllara aittir. *** 158 Adet dosyanın 89 Adedi 2011 yılında gelen müracaatlara ait olup, 69 Adedi önceki yıllara aittir. **** 144 Adet dosyanın Tebliğ gereği 4 yıllık süreyi kapsaması nedeni ile devam eden geçmiş dosyalarla birlikte sonuçlandırılan dosya sayısı 129 adettir

√ Devlet yardımları konusunda yürürlükteki mevzuat, tebliğ ve Ekonomi Bakanlığı talimatları çerçevesinde, gelen talepler değerlendirilerek, bekletilmeden ilgili kurum, kuruluş ve talep sahibi firmalara kısa sürede cevapları intikal ettirilmiştir. Ayrıca bu konuda, firmalara talepleri halinde, öncelikle Genel Sekreterliğimiz merkezinde, zaman zaman da firma merkezlerinde uzmanlarımız aracılığıyla gerekli bilgiler verilmiştir. √ 2006/4 sayılı “Türk Ürünlerinin Yurt Dışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY®nin Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ”e ilişkin olarak, Birliklerimiz üyesi Eczacıbaşı Yapı Gereçleri San. ve Tic. A.Ş. (Vitra), İpek Kağıt San. ve Tic. A.Ş. (Selpak ve Solo), Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş. (Çanakkale Seramik ve Kalebodur), Matel Hammadde San. ve Tic. A.Ş. (Serel), Tosunoğulları Mob. San. ve Tic. A.Ş. (Bürotime), Hidromek Hidrolik ve Mekanik Mak. İml. San. ve Tic. A.Ş. (Hidromek), Paşabahçe Cam San.ve Tic. A.Ş. (Paşabahçe), Yakupoğlu Tekstil ve Deri San. Tic. A.Ş. (YDS ve Goliath), Gaia Gino Aks. Tasarım A.Ş. (Gaia & Gino), Genpower Jeneratör San. ve Tic. A.Ş. (Genpower) ve Yiğit Akü Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş. (Yi ğit Akü) olmak üzere toplam 11 firma, 14 markası ile söz konusu Tebliğ hükümlerinden faydalanmaktadır. 2011 yılı içerisinde bu kapsamda 409 adet dosya müracaatı olmuş ve yine 2011 yılı içerisinde daha önceki yıllardan devam eden dosyalarla beraber toplam 239 dosyanın işlemi sonuçlandırılmıştır. √ OAİB ve Ekonomi Bakanlığı web sitelerinde yayınlanmakta olan Türk İhracatçılar Rehberi sayfasının veri tabanı üç aylık periyodlar ile güncellenmiştir. Ayrıca e -posta aracılığı ile gelen değişiklik talepleri günlük olarak düzeltilmiştir. √ Ekonomi Bakanlığı’na her ay gönderilen 3 haftalık değerlendirme raporunun hazırlanması için istatistiki veri çalışmaları yapılmaktadır. √ Seramik Tanıtım Grubu tarafından gerçekleştirilen dünyanın ilk seramik sanal fuarı www.turkishceramicsfair.com adresinde hizmete açılmıştır. Bu web sitesi kapsamında

16


sosyal medya entegrasyonu uygulanmış ve projeye ait facebook ve twitter sayfaları tasarlanmıştır. Site güncellemeleri sözkonusu sayfalar aracılığı ile de duyurulmaktadır. √ Genel Sekreterliğimiz ve Ekonomi Bakanlığı web sitelerinde yayınlanmakta olan Dış Talepler Bülteni uygulaması giriş sayfasında karşılaşılan sorunlarla ilgili, ihracatçı firmalardan gelen e-posta mesajları cevaplandırılmıştır. √ Orta Anadolu İhracatçıları Birliği Genel Sekreterliği web sitesi ana sayfası Süs Bitkileri, İklimlendirme ve Savunma Sanayi İhracatçıları Birliklerinin Genel Sekreterliğimiz bünyesine katılması nedeniyle yeniden tasarlanmıştır. √ Türkiye İhracatçılar Meclisi talimatı uyarınca www.oaib.gov.tr adresinde yayınlanmakta olan Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği web sitesi www.oaib.org.tr alan adı da satın alarak bu adresten yayınlanmaya başlamıştır. √ Genel Sekreterliğimizce sertifikalı Dış Ticaret Eğitim Programı ve bazı özel bilgilendirme eğitimlerine on-line başvuru imkanı sağlayan, HD kalitesindeki video görsellerine erişim imkanı veren ve eğitim duyurularına yer veren “Eğitim Portalı” çalışmalarına başlanmıştır. √ Genel Sekreterliğimiz yönetimindeki Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği web sitesi ile Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği web sitesi internet projelerinin içerik yönetim ve güncellemeleri gerçekleştirilmiştir. √ Yukarıda bahse konu web sitelerinden portal görevi yapan OAİB web sitesi 2011 yılında her ay yaklaşık 30.000 kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Diğer projeler ile bu ziyaretçi sayısı aylık 40.000 kişiyi geçmiştir. OAİB Genel Sekreterliği 2011 yılında dijital ortamda sosyal medya da dahil olmak üzere yaklaşık 500.000 kişiye ulaşmış ve kendisi ve projeleri hakkında bir algı yaratmayı başarmıştır. √ 2011 yılında gerek Genel Sekreterliğimiz merkez ve irtibat bürolarından, gerekse de diğer Genel Sekreterlikler ve e-Birlik sistemi üzerinden 10.175.066.770.- USD tutarında 236.147 adet gümrük beyannamesi onaylanmıştır. √ Gümrük Müsteşarlığı’ndan “Onaylanmış Kişi Statü Belgesi” almak üzere, Genel Sekreterliğimizce 2011 yılında 114 adet “Performans ve Güvenirlik Formu” düzenlenmiştir. √ 2011 yılında alıcısı tarafından kabul edilmeyen malların başka bedel ve şartlarla satışına ilişkin 10 adet talep değerlendirilerek, gerekli düzeltme işlemleri yapılmıştır. √ Geri gelen eşya kapsamında 158 adet işlem gerçekleştirilmiştir. √ Konsinye ihracatların kesin satışından sonraki işlemler, e-Birlik kapsamında sisteme vekaletname girişleri, e-Birlik üzerinden ihracatı gerçekleştiren firmalara ilişkin haftalık, 15 günlük ve aylık olarak nispi aidat makbuzlarının ilgili Gümrük

17


Müşavirliklerine teslimi ile iptal edilen beyannamelerin nispi aidat iadesi işlemleri yürütülmektedir. √ Birliğimizce üye firmalarımızı ihracata yönlendirmek ve dünya pazarlarında rekabet gücü kazanmalarına destek vermek amacıyla 2011 yılında aşağıda yer alan eğitim seminerleri gerçekleştirilmiştir: EĞİTİM FAALİYETİNİN ADI

TARİHİ VE YERİ

KATILI MCI SAYISI

EĞİTİMİ VEREN KİŞİ/ KURUM

İhracatta E-Pazarlama

05.01.2011 Sincan

17

İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME)

İhracata Yönelik Devlet Yardımları ve Dahilde İşleme Rejimi

06.01.2011 Konya

100

OAİB

07.01.2011 Siteler

23

Dış Ticarete Giriş İhracatta KDV İadesi Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları İhracat Pazarlaması ve Uluslararası Pazarlama Dış Ticarette Yazışmalar, Dış Ticarette Hizmet Veren Kurum ve Kuruluşlar Dış Ticaret Mevzuatı Dış Ticarette Teslim ve Ödeme Şekilleri Eximbank Kredi ve Sigorta Programları İhracata Yönelik Devlet Yardımları Yurt Dışı Fuarlara Katılım ve Devlet Yardımı Dış Ticarette Sözleşmeler, Dış Ticarette Risk Kavramı Eximbank Kredi ve Sigorta Programları Dış Ticarette Standardizasyon

Lojistik ve Nakliye KOSGEB Destek Programları

Küreselleşme, Dış Ticaret, ETicaret

KDV, ÖTV, Gelir Vergisi,

07.01.2011 Ostim 19.01.2011 Sincan 12.01.2011 Sincan 13.01.2011 Siteler

33 28

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı

15

Neylan BAŞARTAN EGE Başartan Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

22

14.01.2011 Ostim 26.01.2011 Sincan 20.01.2011 Siteler 21.01.2011 Ostim 04.02.2011 Sincan 28.01.2011 Ostim 09.02.2011 Sincan 11.02.2011 Ostim 23.02.2011 Sincan 16.02.2011 Sincan 18.03.2011 Ostim 18.02.2011 Ostim 24.02.2011 Konya 25.02.2011 Ostim 30.03.2011 Sincan 25.02.2011 Ostim 30.03.2011 Sincan 04.03.2011 Ostim 16.03.2011 Sincan 11.03.2011 Ostim 23.03.2011 Sincan 10.05.2011 Ostim

18

Aydın SEZER

Aydın SEZER

37 23

Aydın SEZER

27

DTM, İGEME

34 23

Gediz GÜLŞEN- Türkiye Halkbankası A.Ş. Ege Serbest Bölge Şube Müdürü

21 29

TÜRK EXIMBANK

22 37

OAİB

27 12

Devrim G. EROL-DIAZ Temsilcilik Danışmanlık iç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

31

İGEME

34

TÜRK EXIMBANK

30 19

DTM

30

Neylan BAŞARTAN EGE-Başartan Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

19 20

KOSGEB

21 11

Aydın SEZER

35

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı


Kurumlar Vergisi vb. Konularda Yaşanan Sorunlar Türk Ticaret Kanunu İle Getirilen Yenilikler ve Değişiklikler Dış Ticarette Teslim ŞekilleriIncoterms 2010 ve Getirdiği Değişiklikler Yurt Dışında Markalaşma ve Tescil Sistemleri, Yurt Dışında Etkin Marka Koruması

24.05.2011 Ostim

35

Doç Dr. M. Çağlar MANAVGAT Bilkent Üniversitesi

16.06.2011 Ostim

42

İGEME

21.06.2011 Ostim

24

Ahmet Furkan ÖZDEMİR Destek Patent A.Ş.

EĞİTİM FAALİYETİNİN ADI

TARİH

KATILI MCI SAYISI

Uluslar Arası ve Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına Genel Bakış

29.06.2011 Ostim

27

Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu

16 20

Aydın SEZER

16 22

Aydın SEZER

68

Doç. Dr. Mehmet Çağlar MANAVGAT Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi

14 20

Ekonomi Bakanlığı

6 9

Avrupa Birliği Bakanlığı

34

TÜBİTAK

40

Mehmet AUF Eğitimci/Yazar

12 25

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri

33

Uğur DURUKAN (Orta Anadolu Hub. Bak. ve Yağlı Toh.ve Mam.İhr.Bir. YK Bşk.Yrd.); Süheyla ÇEBİ KARAHAN (Ankara Dem.ve Dem.Dışı Met.İhr.Bir.YK Üyesi); Ekonomi Bakanlığı

26 13

Neylan Başartan EGE Başartan Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

23 16

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı

22 24

Ekonomi Bakanlığı

25 21

İlker ACAR

15

Yrd. Doç. Dr. Ali YEŞİLIRMAK

Dış Ticarete Giriş İhracat Pazarlaması ve Uluslararası Pazarlama Türk Ticaret Kanunu İle Getirilen Temel Yenilikler ve Değişiklikler, Ticaret Ortaklıkları Genel Hükümleri, Anonim Ortaklıklar ve Limited Ortaklıklar Hukukunda Getirilen Yenilik ve Değişiklikler Dış Ticaret Mevzuatı Avrupa Birliği ve Gümrük Birliği, Serbest Ticaret Anlaşmaları TÜBİTAK Hibe ve Destek Programları Bilgilendirme Toplantısı Etkin Müzakereci Dahilde İşleme Rejimi

Genel Sekreterliğimizce Organize Edilen “Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları İhracatta KDV İadesi Dış Ticarette Teslim ve Ödeme Şekilleri Dış Ticarette İngilizce Yazışma Örnekleri Milli Tahkim Hukuku ve

04.10.2011 Ostim 06.10.2011 Sincan 11.10.2011 Ostim 13.10.2011 Sincan

12.10.2011 Konya

18.10.2011 Ostim 20.10.2011 Sincan 25.10.2011 Ostim 27.10.2011 Sincan 26.10.2011 Ostim

31.10.2011 Ostim 01.11.2011 Ostim 03.11.2011 Sincan

02.11.2011 Ostim

15.11.2011 Ostim 17.11.2011 Sincan 22.11.2011 Ostim 24.11.2011 Sincan 30.11.2011 Ostim 02.12.2011 Sincan 06.12.2011 Ostim 08.12.2011 Sincan 12.12.2011

19

EĞİTİMİ VEREN KİŞİ/ KURUM


Uygulaması Eximbank Kredi ve Sigorta Programları Milletlerarası Tahkim Hukuku ve Uygulaması Yurt Dışı Fuarlara Katılım ve Devlet Yardımı İthalatta Haksız Rekabete Yönelik Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Önlemleri Bilgilendirme Toplantısı ABD Pazarına Yönelik Bilgilendirme Toplantısı İhracata Yönelik Devlet Yardımları

Ankara 13.12.2011 Ostim 15.12.2011 Sincan 19.12.2011 Ankara 20.12.2011 Ostim 22.12.2011 Sincan

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi 29 18 13 31 28

TÜRK EXIMBANK Yrd. Doç. Dr. Ali YEŞİLIRMAK İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fak. Devrim G. EROL DIAZ Temsilcilik Danışmanlık iç ve Dış Tic. Ltd.Şti.

21.12.2011 Ostim

14

Sungur Alev KAYMAK-GLOBAL Ekonomik ve Hukuki Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. Kıdemli Danışmanı

21.12.2011 Ostim

14

Ekonomi Bakanlığı

27.12.2011 Ostim 29.12.2011 Sincan

22 20

OAİB

Birliğimizin Dış Ticaret Temel Eğitim Programı Katılım Belgesi Töreni 04 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Eğitimin de asli görevlerimiz arasında yer aldığı inancıyla başlatılan “Dış Ticaret Temel Eğitim Programı” başarıyla tamamlanmış ve Katılım Belgesi almaya hak kazanmış olan katılımcılar belgelerini Ostim’de gerçekleştirilen bir törenle almışlardır. Törende Genel Sekreter Özkan AYDIN, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Bağlı Kuruluşlar ve Mevzuat Dairesi Başkanı Recep ASLAN ve Birliklerimiz Koordinatör Başkanı ve Orta Anadolu Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet KAHRAMAN’ın konuşmalarının ardından belgeler sahiplerine verilmiştir. Yap ılan konuşmalarda 2023 İhracat Stratejisi hedefine ulaşmada eğitimin ve dolayısıyla yetişmiş insan gücünün önemi vurgulanmış ve Birliğimizin önümüzdeki dönemde kapsamı daha da genişletilerek eğitim faaliyetlerine devam edileceği ifade edilmiştir.

20


21


22


KATILIM SAĞLANAN TOPLANTI, SEMİNER, KONFERANS VE ORGANİZASYONLAR TİM Sektörler Konseyi ve TİM Yönetim Kurulu Toplantıları: TİM Sektörler Konseyi toplantıları ile genelde haftalık gerçekleştirilen TİM Yönetim Kurulu toplantılarına Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İ. Ali ÖZİNÖNÜ iştirak etmiştir. TİM Aylık Basın Toplantıları: TİM tarafından her ay farklı bir ilde yapılmakta olan basın toplantılarından, 01 Ekim 2011 tarihinde Elazığ’da gerçekleştirilen toplantıya Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ali ÖZİNÖNÜ katılmıştır. Ülke Masaları Toplantıları: İhracatçılarımıza hedef pazarlar başta olmak üzere ihraç pazarlarımız hakkında sürekli ve güncel bilgi akışını sağlamak üzere; İGEME bünyesinde oluşturan “ülke masaları” çalışmaları kapsamında aşağıdaki toplantılara katılım sağlanmıştır: ▪

Ülke Masaları Tanıtımı ve Libya Pazarına Giriş Semineri ve Libya Ülke Masası 3. Toplantısı Tarih: 21 Ocak 2011 Yer: Denizli İhracatçılar Birliği Katılımcılar: Libya Ülke Masası Koordinatörü Orta Anadolu Çimento ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İ.Ali ÖZİNÖNÜ ve ilgili ülke masası sorumlusu Genel Sekreterliğimiz Ar-Ge Şubesi personeli

Suriye Ülke Masası Toplantısı Tarih: 23 Mart 2011 Yer:İGEME Katılımcılar: Genel Sekreterliğimizi temsilen ilgili ülke masası sorumlusu Ar-Ge Şubesi personeli

Cezayir Ülke Masası 2. Toplantısı Tarih: 26 Nisan 2011 Yer: Ankara Katılımcılar: Genel Sekreterliğimizi temsilen ilgili ülke masası sorumlusu AR-GE Şubesi personeli

“1. Ticaret Müşavirleri Konferansı” programı kapsamında Paralel Çalışma Grubu Toplantıları Tarih: 28 Nisan 2011 Yer: Dış Ticaret Kompleksi/İstanbul Katılımcılar: Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ahmet YAKICI, TİM Başkanı Sayın Mehmet BÜYÜKEKŞİ, Bölge Ticaret Müşavirleri, Ekonomi Bakanlığı, TİM, İhracatçı Birlikleri, ilgili kurumlar “Afrika Çalışma Grubu Toplantısı” Katılımcılar: Libya Ülke Masası koordinatörü Orta Anadolu Çimento ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İ.Ali ÖZİNÖNÜ ile ilgili

23


ülke masası sorumlusu Genel Sekreterliğimiz Ar-Ge Şubesi personeli “Orta Doğu Çalışma Grubu Toplantısı” Katılımcılar: Genel Sekreterliğimizi temsilen ilgili ülke masası sorumlusu AR-GE Şubesi personeli ▪

Ülke masaları sisteminin oluşturulduğu tarihten bu yana işleyişinin kapsamlı bir şekilde ele alınıp sistemin temel hedeflerine ulaşabilmesi için yapılabilecek revizyonların belirlenmesi amacıyla düzenlenen toplantı Tarih: 21 Aralık 2011 Yer: Dış Ticaret Kompleksi/İstanbul Katılımcılar: Genel Sekreterliğimizi temsilen ülke masası sorumlusu AR-GE Şubesi personeli

Lojistik Konseyi Toplantıları: TİM tarafından oluşturulan söz konusu Konsey’in toplantılarına Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı İ. Ali ÖZİNÖNÜ katılım sağlamıştır. Türkiye Sanayi Strateji Belgesi Toplantısı: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat ERGÜN tarafından söz konusu belgenin kamuoyuna açıklandığı, 05 Ocak 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya Genel Sekreterliğimizi temsilen Genel Sekreter Yrd.V. Esra ARPINAR iştirak etmiştir. 6111 Sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”la İlgili Toplantı: 13 Şubat 2011 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ve kanunlaşma sürecinin kısa sürede tamamlanması beklenen kanunla yapılan düzenlemeden firmaların etkin şekilde yararlanabilmeleri hususunun değerlendirilmesi amacıyla 22 Şubat 2011 tarihinde Ekonomi Bakanlığı’nda yapılan toplantıya Genel Sekreter Özkan AYDIN ve ilgili personel katılmıştır. 2010/8 Sayılı “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ”e İlişkin Toplantı: 14 Şubat 2011 tarihinde Genel Sekreterliğimiz toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, Ekonomi Bakanlığı personeli tarafından bir sunum yapılmış ve görüş alış verişinde bulunulmuştur. “E-birlik Projesi” Toplantıları: Ekonomi Bakanlığı’nda 17 Şubat 2011 tarihinde yapılan toplantıda; günlük olarak dağıtımı yapılan ve ihracat kayıt verilerine ilişkin hazırlanan raporların, TİM koordinasyonunda yürütülen e-birlik projesi bünyesinde hazırlanması ve dağıtımının yapılması değerlendirilmiştir. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü ve EAD Genel Müdürlüğü temsilcileri ile TİM temsilcisinin katıldığı anılan toplantıya ilgili Genel Sekreterliğimiz personeli de iştirak etmiştir. Ankara Kalkınma Ajansı Toplantıları: Ajansın 15 Şubat 2011 tarihinde gerçekleştirilen ihtisas komisyonlarının işleyişiyle ilgili usul ve esasların belirlendiği toplantıya; 13 Mayıs 2011 tarihinde Sanayi Alt Komisyonu’nun ilk toplantısına; 18 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen Kalkınma Kurulu Toplantısı’na ve 21 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilen Kalkınma Kurulu Toplantısı’na Genel Sekreterliğimizi temsilen katılım sağlanmıştır.

24


“Ankara İli Rekabet Analizi Fizibilite Çalışması” Açılış Toplantısı: Bilim, Sanayi ve Teknoloji: Ankara Ticaret Odası, Ankara Kalkınma Ajansı ve Gazi Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan ve 17 Şubat 2011 tarihinde Ankara Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen söz konusu toplantıya Genel Sekreterliğimizi temsilen Ar-Ge Şubesi personeli katılmıştır. Akdeniz İhracatçı Birlikleri Açılışı ve Ödül Töreni: 22 Şubat 2011 tarihinde gerçekleşen “Akdeniz İhracatçı Birlikleri Mersin Hizmet Binası” açılışına ve “2010 Yılı Mersin İli Başarılı İhracatçılar Ödül” törenine Birliklerimizi temsilen Koordinatör Başkan Yardımcısı Turgay ÜNLÜ katılmıştır. Devlet Yardımları ile ilgili Toplantılar: ▪

25 Şubat 2011 tarihinde Ekonomi Bakanlığı’nda “İhracata Yönelik Devlet Yardımları Kapsamında Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan Yapılan Ödemelere İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik” taslağının görüşüldüğü toplantıya,

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nde 29 Nisan 2011 tarihinde dönemin İhracat Genel Müdürü Sayın İbrahim ŞENEL’in açılışını yaptığı İhracata Yönelik Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan yapılan ödeme işlemleri ile ilgili olarak karşılan sorunların görüşüldüğü toplantıya,

Devlet yardımları ve fuar teşviklerine ilişkin güncel durumun değerlendirilmesi amacıyla TİM Başkanı Sayın Mehmet BÜYÜKEKŞİ, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın İbrahim ŞENEL ve tüm İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterleri, ilgili Şube Müdürleri ve Koordinatör Başkanlarının katılımları ile 04 Ağustos 2011 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi/İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya,

15-16 Ağustos 2011 ve 23-24 Ağustos 2011 tarihlerinde Ekonomi Bakanlığı’nda İMMİB, İTKİB, İİB, UİB, EİB, OAİB ve Bakanlık temsilcilerinin katılımıyla “Fuar Desteklerine İlişkin Otomasyon İş Akış Şemasına Esas Teşkil Edecek Analiz Çalışması” hazırlanmak üzere gerçekleştirilen toplantılara,

03 Ekim 2011 tarihinde, 2006/4 Sayılı “Türk Ürünlerinin Yurt Dışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY ®nin Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ”in 9.Maddesi’nin (a) bendi kapsamında İhracatçı Birliklerinin desteklenmesine ilişkin olarak Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıya;

01 Kasım 2011 tarihinde Ekonomi Bakanlığı’nda Bakanlık temsilcileri ile tüm İhracatçı Birliklerinin ilgili şube personelinin katılımıyla fuar destek müracaatlarının incelenmesi ve sonuçlandırılması konusunda düzenlenen eğitim seminerine,

25


Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nde, 15-16 Aralık 2011 tarihlerinde “Devlet Yardımları Uygulamalarında Merkezi Tahakkuk Listesi İşlemleri Projesi” ile ilgili olarak gerçekleştirilen toplantıya

Genel Sekreterliğimiz tarafından katılım sağlanmıştır. ▪

Ayrıca, 19 Ekim 2011 tarihinde Devlet Yardımları konusunda İstanbul’da Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilen toplantıya da Birliklerimizi temsilen Koordinatör Başkan Yardımcısı Turgay ÜNLÜ, Genel Sekreter Özkan AYDIN ile Devlet Yardımları ve Fuar Teşvik Şubesi personeli katılmıştır.

TİM Meclis Toplantısı: Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL’ün teşrifleriyle 22 Mart 2011 tarihinde gerçekleştirilen söz konusu toplantıya Birliğimizi temsilen bazı Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri ile Genel Sekreter Özkan AYDIN tarafından katılım sağlanmıştır. İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterleri Toplantısı: 06 Nisan 2011 tarihinde İstanbul’da; 11 Ekim 2011 tarihinde Ege İhracatçı Birlikleri/İzmir’de ve 26 Aralık 2011 tarihinde Uludağ İhracatçı Birlikleri/Bursa’da gerçekleştirilen toplantılara Birliğimizi temsilen Genel Sekreter Özkan AYDIN katılmıştır. İhracatçı Birlikleri Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantıları: İhracatçılarımızın sorunları ile çözüm önerilerinin ortak bir platformda dile getirilmesi ve ülkemiz dış ticareti ile ekonomimizdeki son gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla belirli dönemlerde gerçekleştirilen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantıları kapsamında; ▪

2011 yılının ilk toplantısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ’ın katılımlarıyla 13 Ocak 2011 tarihinde yapılmış olup, söz konusu toplantıya Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanı İ. Ali ÖZİNÖNÜ ile Başkan Yardımcısı Ahmet M. ERYAMAN iştirak etmiştir.

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun katılımlarıyla 16 Şubat 2011 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi/İstanbul’da yapılan toplantıya Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet M. ERYAMAN iştirak etmiştir.

Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nun 2011 yılındaki son toplantısı 29 Aralık 2011 tarihinde İstanbul’da Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ’ın katılımlarıyla gerçekleştirilmiş olup, anılan toplantıya Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ali ÖZİNÖNÜ ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bahadır KAYAN iştirak etmiştir.

Forum İstanbul Konferansı: 21-22 Nisan 2011 tarihlerinde İstanbul Swiss Otel’de gerçekleştirilen söz konusu Konferansa Yönetim Kurulu Başkanı İ. Ali ÖZİNÖNÜ katılmıştır. Ülkelerarası Kamu Alımları Değerlendirme Toplantısı: Ülkemiz ile AB ve diğer ülkeler arasında karşılıklı kamu alımları piyasasına girişte karşılaşılan sorunların ve

26


izlenecek politikaların değerlendirilmesi amacıyla Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nde 04 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya Genel Sekreterliğimizi temsilen Genel Sekreter Yrd. V. Esra ARPINAR katılmıştır. Diplomatik Misyon Temsilcileri ile Toplantı : Ülkemizde görevli diplomatik misyon temsilcileri ile ihracatçılarımızı bir araya getirmek amacıyla TİM tarafından 11 Mayıs 2011 tarihinde Ankara Rixos Grand Otel’de düzenlenen yemekli toplantıya Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Kerim ERBEN katılmıştır. “Bölgesel Rekabet Edilebilirlik Operasyonel Programı (BROP)” Proje Değerlendirme Bilgilendirme Toplantıları: 18 Mayıs 2011 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen Sektörel İzleme Komitesi 8. Toplantısı ve 22 Kasım 2011 tarihinde düzenlenen 9. Toplantısı’na Birliğimizi temsilen katılım sağlanmıştır. Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Kapsamındaki Tavizlere İlişkin Menşe Kuralları Toplantısı: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 18 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya Genel Sekreter Yrd.V. Esra ARPINAR ile Genel Sekreterliğimiz ilgili personeli katılmıştır. “2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı” Tanıtım Toplantısı: KOSGEB tarafından 24 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya Genel Sekreterliğimizi temsilen katılım sağlanmıştır. Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİM Platformu) Toplantıları: 01 Haziran 2011 tarihinde İzmir’de, 29 Ekim 2011 tarihinde Ankara’da düzenlenen ÜSİMP toplantılarına Genel Sekreterliğimizi temsilen katılım sağlanmıştır. Ayrıca, Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) ile Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’nın işbirliği ile 02-03 Haziran 2011 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi/İzmir’de düzenlenen “USİMP 4. Ulusal Kongresi”ne de katılım sağlanmıştır. TİM 2010 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı: 25 Haziran 2011 tarihinde İstanbul’da yapılan TİM 2010 Yılı Olağan Genel Kurulu’na Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri tarafından katılım sağlanmıştır. IDC BT Yöneticileri Forumu: 11 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilen foruma Genel Sekreterliğimizi temsilen katılım sağlanmıştır. İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Toplantısı : 19 Ekim 2011 tarihinde Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın başkanlığında TİM’de gerçekleştirilen söz konusu toplantıya Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanı İ. Ali ÖZİNÖNÜ katılmıştır. Gelişen Sekiz Ülke (D-8) 2011 Yılı II. Sanayi Bakanları ve 6. Sanayi Çalışma Grubu Toplantıları: Ülkemizin girişimleriyle, 22 Ekim 1996 tarihinde İstanbul'da; Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan'ın işbirliğiyle kurulan söz konusu Çalışma Grubu Toplantıları ülkemiz ev sahipliğinde, Bilim, Sanayi ve

27


Teknoloji Bakanlığı koordinatörlüğünde 04-06 Ekim 2011 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Ayrıca söz konusu toplantılar kapsamında katılımın artırılmasını teminen TİM’den gelen duyurular üyelerimize yapılmıştır. IDC İş Zekası Seminer Serisi: 13 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilen seminere Genel Sekreterliğimizi temsilen katılım sağlanmıştır. Veri Yönetim Kurulu Toplantıları: Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonunda yürütülmekte olan e-Birlik.net projesi kapsamında oluşturulan, projeye ilişkin kararların alındığı, tüm İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterlikleri Bilgi Sistemleri Şube Müdürlerinin katıldığı toplantılara Genel Sekreterliğimizi temsilen katılım sağlanmıştır. Devlet Yardımları İşlemlerinin Aynı Yazılım Aracılığı İle Yürütü lmesine İlişkin Toplantı: Tüm Devlet Yardımları İşlemlerinin aynı yazılım aracılığı ile yürütülmesini sağlayacak bir yapı oluşturulmasının teminen yapılan analiz çalışmaları toplantısına ebirlik.net sistemini temsilen Genel Sekreterliğimiz ilgili personeli tarafından katılım sağlanmıştır. TİM Aylık Basın Toplantıları: TİM tarafından her ay faklı bir ilde yapılmakta olan Basın Toplantılarına mümkün olduğunca katılım sağlanmaya çalışılmıştır.

28


ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI √ TİM’in “Türkiye’nin 2023 İhracat Stratejisinin Uygulamaya Aktarılması ve

Performans Yönetimi” projesi kapsamında, “Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri Sektörü” ile ilgili olarak gerekli çalışmalar yapılacaktır. √ Birliğimiz Başkanı İ. Ali ÖZİNÖNÜ’nün koordinatörlüğünü yaptığı Libya Ülke

Masası başta olmak üzere, Ülke Masaları faaliyetleri kapsamında gerekli çalışmalar yapılacak ve talep edilen toplantılara katılım gerçekleştirilecektir. √ 2012 yılında Seramik Tanıtım Grubu (STG) tarafından gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler şunlardır: Fuarlar STG, bugüne kadar yurtdışında sayısız fuara çeşitli stantlarla katılmıştır. Ancak 2012 yılı içerisinde katılım sağlanacak uluslar arası fuarların bazıları için, ziyaretçilerin Türk Seramik sektörünün son durumu ve Türk seramik firmaları hakkında bilgi alabilecekleri, firmaların iletişim bilgilerine ulaşabilecekleri, uzun yemek servislerinin verilmeyeceği, oturma köşelerinin yer almayacağı 18-36 m² arası büyüklükte sade ama şık bir “info stant” konsepti tasarlanmıştır. Böylece, STG info standının, firma standları gibi ürün üzerine odaklanmaması; bunun yerine pratik bir bilgi alışverişinde bulunulması, ülkemiz seramik sektörü marka algısını yukarı çekilmesi ve fuar katılımlarından daha fazla verim alınabilmesi sağlanacaktır. Bu kapsamda, belirlenen fuarlar aşağıda yer almakta olup, yıl içerisinde yapılacak Sektör Çalıştay Toplantıları sonucunda belirlenecek fuarlara da katılım gerçekleştirilecektir. •

14-18 Mart 2012 tarihleri arasında Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek olan “UNICERA 24. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı” katılım sağlanacak olup, fuar ile eş zamanlı olarak, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Balkan Ülkeleri’ne yönelik olarak, Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde kurum kuruluş temsilcileri ile firma temsilcilerinin katılımı ile bir Alım Heyeti Programı düzenlenecektir.

30


2-5 Nisan 2012 tarihleri arasında Moskova/Rusya Federasyonu’nda düzenlenecek seramik kaplama malzemeleri sektörü Batimat Mosbuild Fuarı’na katılım gerçekleştirilecektir.

17-20 Nisan 2012 tarihleri arasında Orlando/ABD’de düzenlenecek seramik kaplama malzemeleri sektörüne yönelik Coverings Fuarı’na katılım gerçekleştirilecektir.

25-29 Eylül 2012 tarihleri arasında Bolonya/İtalya’da düzenlenecek olan Cersaie Fuarı’na STG organizasyonla daha önceki yıllarda olduğu gibi konser beraberinde sergi, dans gösterisi, vb. bir etkinlik gerçekleştirilecektir. Her sene olduğu gibi ana meydanda düzenlenecek canlı performansın yanı sıra etkinliği tanıtmak ve sektörle ilgili bilgi vermek amacı ile basın toplantısı düzenlenecektir.

Seramik firmalarınca belirlenecek diğer uluslararası fuarlara katılım sağlanacaktır.

Yabancı katılım ve profesyonel ziyaretçinin fazla olduğu 2-6 Mayıs 2012 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 35. Uluslararası Yapı Fuarı’na bir info stand ile katılım sağlanacaktır.

Ticaret Heyetleri • Sektör açısından hedef pazarlar olan Hindistan, Libya, Sudan, Nijerya ve Cezayir’e sektörel ticaret heyetlerinin düzenlenmesi gerek STG gerekse Birliğimizce öngörülmektedir. Diğer Faaliyetler •

Editörler Heyeti ve VIP Lounge: 14-18 Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul’da TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek Unicera Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı’na sektörün ve ilgili firmalarımızın uluslararası özel ziyaretçilerine VIP Lounge hizmeti verilecektir. Fuara, STG olarak ilan verilen uluslararası sektörel dergi editörleri ile ülkemiz seramik sektörü hedef pazarlarındaki mimarlık ofislerinden mimarlar davet edilerek, fuar süresince ülkemizde İstanbul’da ağırlanacak, yabancı konuklarca fuarda yer alan firmaların ziyaret edilmesi ve röportajlar yapılması sağlanacaktır.

Londra Mimarlar Odası ile iletişime geçilerek uluslarası projelerde önemli rol oynayan ve karar verici nitelikteki uluslarararı mimarların İstanbul’a davet edilerek bir VIP heyet düzenlenmesi planlanmaktadır.

Uluslararası pek çok sektörel dergiye, ülkemiz seramik sektörünü tanıtıcı reklamlar ile katılım sağlayacağımız uluslararası organizasyonlara ilişkin basın bültenleri gönderilmeye devam edilecektir. Ayrıca, “Seramik Türkiye Dergisi” aracılığıyla da sektöre ve faaliyetlerimize ilişkin bilgilendirme ve tanıtım yapılacaktır.

31


www.turkishceramics.com adresinde hizmet veren STG web sitesinin ihtiyaç duyulması halinde yeniden tasarımı ile revizyon ve uygulama çalışmaları 2012 yılında devam edecektir.

Sektörde faaliyet gösteren firmalarımızın ve ürünlerinin tanıtımına katkı sağlamak üzere 2011 yılında faaliyete geçen Sanal Fuar projesine (www.turkishceramicsfair.com) yönelik 2012 yılında tasarım revizyonları yapılacak ve ilgili mimari ve inşaat sektörlerinde web banner ilanları verilecek, lansmanı yapılacaktır.

Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında, işbirliği yapılması için 2010 yılı içerisinde adım atılan Kültür Bakanlığı’nca, Göreme Açık Hava Müzesi tuvaletlerinin yenilenmesine yönelik olarak teknik alt yapı çalışmalarının (proje çizimi, kullanılacak malzemelerin seçimi, vs.) tamamlanması halinde, anılan projeye gerekli destek verilecektir.

Ülkemiz ve dünya seramik sektördeki son gelişmelerin analiz edilmesi, tamamlanan ve yürütülen faaliyetlerin verimliliğinin değerlendirilmesi, ülkemiz seramik sektörünün tanıtımına katkı sağlayacak ve imajını güçlendirecek yeni faaliyetlerin belirlenmesi ve planlanmasına yönelik olarak sektörde faaliyet gösteren firma temsilcilerinin görüşlerini almak ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla, 2012 yılı içerisinde ihtiyaçlara göre belirlenecek tarihlerde 2 farklı Sektör Çalıştay Toplantısı organize edilecektir.

Seramik Tanıtım Grubunun web sayfasında yer alan, STG olarak katılım sağlanan fuarlarda ve çeşitli organizasyonlarda gösterilen mevcut “Seramik Tanıtım Filmi” yenilecektir.

STG tanıtım faaliyetleri kapsamında, ulusal ve uluslararası organizasyonlarda dağıtılmak üzere gerekli materyal (firma katalog, broşür, CD, promosyon malzemeleri, afiş vs.) yaptırılacak ve çeşitli etkinliklerde dağıtımı yapılacaktır.

Seramik kaplama malzemeleri ve seramik sağlık gereçleri sektör firmalarına birkaç sayfanın ayrılacağı IKEA kataloğu tarzında bir katalog çalışması yapılacak olup, söz konusu kataloğun Azerbaycan’da Bakü’de, Irak’ta da Erbil, Bağdat ve Süleymaniye’de dağıtılması planlanmaktadır.

√ Sektörlerimiz ile ilgili olarak çeşitli kurum ve kuruluşlardan alınan duyuruların üye firmalarımıza sirküle edilmesine devam edilecektir. √ İhtiyaç duyulan ülke ve sektörlerle ilgili olarak değerlendirme raporları hazırlanmaya devam edilecektir. √ Birliğimizin ihracat kayıt rakamlarına ilişkin raporlar ile gerçekleşen ihracat ve ithalat rakamlarının hazırlanmasına devam edilecektir.

32


√ Genel

Sekreterliğimiz ve Birliğimiz web siteleri (www.oaib.org.tr ) ve (www.cimentobirlik.org ) içerikleri zenginleştirilerek güncellenmeye devam edilecektir.

√ Ekonomi Bakanlığı’na her ay gönderilen 3 haftalık değerlendirme raporunun

hazırlanması için istatistiki veri çalışmaları yapılacaktır. %29 ile seramik sektörü olmuştur. Sektörün en önemli ihraç pazarları arasında ise; Irak, Almanya, Rusya Fed., Suriye ve İsrail ilk beş sırada yer almıştır. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri ihracatı 2023 hedefine ulaşma yolunda ilerlemektedir. 2011 yılsonu verilerine göre önümüzdeki 12 yılda; cam sektörünün ihracatını yaklaşık 2,8 kat (yılda ortalama %9) artırması, seramik sektörünün ihracatını yaklaşık 3,6 kat (yılda ortalama %11) artırması, çimento sektörünün ise ihracatını mevcut seviyesinde tutması ile toplam 7,3 milyar $ seviyesindeki ihracat hedefine ulaşması amaçlanmaktadır. Sektör toplamında önümüzdeki 12 yılda ortalama %6 ila 7 oranında ihracat artışı ile 2023 hedefine ulaşması mümkün görünmektedir. Katma değeri yüksek olan sektörümüz, ihracatta yerli kaynakları en çok kullanan ve ithal ürünlere bağımlılığı en az olan sektörlerin başında gelmektedir. Kapasite kullanım oranları alt sektörlere göre ve kriz dönemleri, seçim dönemleri vb. koşullara göre değişim gösterse de genel olarak ortalama %70-80 civarında seyretmektedir. Grafik 1: 2011 Yılı Türkiye Geneli Çimento ve Toprak Ürünleri İhracatının Sektörlere Göre Dağılımı (%)

Kaynak : Tüm İhracatçı Birlikleri Kayıtları

33


ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ Sektörün ana alt mal gruplarını çimento, seramik ve cam sektörleri oluşturmaktadır. 2011 yılında 3,2 milyar $’ı aşan sektörün toplam ihracatından en fazla pay alan alt sektör %29 ile seramik sektörü olmuştur. Sektörün en önemli ihraç pazarları arasında ise; Irak, Almanya, Rusya Fed., Suriye ve İsrail ilk beş sırada yer almıştır. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri ihracatı 2023 hedefine ulaşma yolunda ilerlemektedir. 2011 yılsonu verilerine göre önümüzdeki 12 yılda; cam sektörünün ihracatını yaklaşık 2,8 kat (yılda ortalama %9) artırması, seramik sektörünün ihracatını yaklaşık 3,6 kat (yılda ortalama %11) artırması, çimento sektörünün ise ihracatını mevcut seviyesinde tutması ile toplam 7,3 milyar $ seviyesindeki ihracat hedefine ulaşması amaçlanmaktadır. Sektör toplamında önümüzdeki 12 yılda ortalama %6 ila 7 oranında ihracat artışı ile 2023 hedefine ulaşması mümkün görünmektedir. Katma değeri yüksek olan sektörümüz, ihracatta yerli kaynakları en çok kullanan ve ithal ürünlere bağımlılığı en az olan sektörlerin başında gelmektedir. Kapasite kullanım oranları alt sektörlere göre ve kriz dönemleri, seçim dönemleri vb. koşullara göre değişim gösterse de genel olarak ortalama %70-80 civarında seyretmektedir. Grafik 1: 2011 Yılı Türkiye Geneli Çimento ve Toprak Ürünleri İhracatının Sektörlere Göre Dağılımı (%)

Kaynak : Tüm İhracatçı Birlikleri Kayıtları

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

35


Grafik 2: 2011 Yılı Türkiye Geneli Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatında Başlıca Ülkeler (Milyon $)

Kaynak : Tüm İhracatçı Birlikleri Kayıtları

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

36


1. ÇİMENTO SEKTÖRÜ 1.1. Dünya Çimento Sektörü Dünya çimento üretim kapasitesi Çin’in eskimiş kapasitesi hariç 3,5 milyar tondur. 2010 yılı dünya çimento üretimi 3,3 milyar ton olarak gerçekleşmiştir. 149 çimento üreticisi ülke bulunurken, 17 ülke de herhangi bir çimento üretimi yapılmamaktadır. 1.000 modern fabrika Çin’de olmak üzere toplam 2.360 entegre çimento fabrikası bulunmaktadır. Son iki yılda 140 yeni çimento üretim tesisi faaliyete geçmiştir. 350 tanesi Çin’de olmak üzere toplam 750 adet bağımsız öğütme tesisi bulunmaktadır. Grafik 3: Dünya Çimento Üretiminde Başlıca Ülkeler 2.000

1.868

1.800 1.600

(Milyon ton)

1.400 1.200 1.000 800 600 400 216 200

65

62

61

58

55

54

50

48

ır ıs M

R us

ya

a Ja

po

ny

m tn a

zi B

Vi e

ly

a

n re

iy Tü

rk

İra

e

D B A

di st an H in

Ç

in

0

Kaynak: The Global Cement Report 9th Edition

Dünyada başlıca çimento üreticisi ülkeler sırasıyla Çin (1,9 milyar ton), Hindistan (216 milyon ton), ABD (65 milyon ton), Türkiye (62 milyon ton), İran (61 milyon ton), Brezilya (58 milyon ton), Vietnam (55 milyon ton), Japonya (54 milyon ton), Rusya (50 milyon ton) ve Mısır (48 milyon ton)’dır.

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

37


Grafik 4: Dünya Çimento Tüketimi

3.500 3.000 2.500 2.000 1.500 1.000 500 0 Dünya Çimento Tüketimi (Milyon ton)

2006

2007

2008

2009

2010*

2.568

2.763

2.830

2.998

3.294

Kaynak: The Global Cement Report 9th Edition *Tahmini

Dünya çimento tüketimi, son beş yılda %28 artarak 3,2 milyar tona ulaşmıştır. Dünya çimento tüketiminde, son beş yılda en fazla yıllık artış, %9,9 ile 2010 yılında gerçekleşmiştir. Grafik 5: Dünya Çimento Tüketiminde Başlıca Ülkeler 2.000

1.851

1.800 1.600

(Milyon ton)

1.400 1.200 1.000 800 600 400

212 200

69

60

56

50

50

50

47

46

Kaynak: The Global Cement Report 9th Edition ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

38

Tü rk iy e

G .K or e

ıs ır

us ya

M

Vi et

R

na m

n İra

re zi ly a B

BD A

an in di st H

Ç

in

0


2010 yılı dünya çimento tüketimi geçen yıla göre yaklaşık %10 artışla tahmini 3,3 milyar ton olarak gerçekleşmiştir.2010 yılı dünya çimento tüketiminde de üretimde olduğu gibi Çin 1,9 milyar ton tüketim ile ilk sırada yer almaktadır. Çin’i sırasıyla 212 milyon ton ile Hindistan, 69 milyon ton ile ABD, 60 milyon ton ile Brezilya, 56 milyon ton ile İran ve 50 milyon ton ile Vietnam, Rusya ve Mısır takip etmektedir. Türkiye 46 milyon ton çimento tüketimi ile dünya sıralamasında 10. sırada yer almaktadır. Dünya klinker ve çimento ticareti 2010 yılında 151 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Dünya çimento ve klinker üretiminin %5’i ticarete konu olmaktadır. Çimento ve klinker deniz ticaretinin 105 milyon ton olduğu tahmin edilmektedir. Grafik 6: Dünya Çimento İhracatında Başlıca Ülkeler 20

19

18

16,6

16

14,3

(Milyon ton)

14 12

10

9,7

10

7,4

8

7,3 6

6

5,8

5,3

4 2

n İra

G .K or e

A lm an ya H in di st an

Ta yv an

n Pa ki st a

Ja po ny a

yl an d Ta

in Ç

Tü rk iy e

0

Kaynak: The Global Cement Report 9th Edition

2010 yılında Türkiye, 19 milyon ton ihracat ile dünya çimento sektörü ihracatında ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’yi sırasıyla Çin (16,6 milyon ton), Tayland (14,3 milyon ton), Japonya (10,0 milyon ton), Pakistan (9,7 milyon ton), Tayvan (7,4 milyon ton), Almanya (7,3 milyon ton), Hindistan (6,0 milyon ton), Güney Kore (5,8 milyon ton) ve İran (5,3 milyon ton) takip etmektedir.

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

39


Grafik 7: Dünya Çimento İthalatında Başlıca Ülkeler 14 12,5 12

(Milyon ton)

10 7,3

8

5,6

6

5,0

4,7

4,3 3,5

4

3,4

3,3 3,1

2

a ly İta

nd a ol

la

a H

A

ng ol

an Ta

yv

ur Si

ng

ap

ta

n

k Ira

A

fg an is

D B A

ry ije N

B

an

gl

ad

a

0

Kaynak: The Global Cement Report 9th Edition

2010 yılı dünya çimento sektörü ithalatında ise Bangladeş 12,5 milyon ton ithalat ile ilk sırada yer almaktadır. Bangladeş’i sırasıyla Nijerya (7,3 milyon ton), ABD (5,6 milyon ton), Irak (5,0 milyon ton), Afganistan (4,7 milyon ton), Singapur (4,3 milyon ton), Tayvan (3,5 milyon ton), Angola (3,4 milyon ton), Hollanda (3,3 milyon ton) ve İtalya (3,1 milyon ton) takip etmektedir. Dünyanın önde gelen çimento firmaları Lafarge, Holcim, Heidelberg Cement, Cemex, Italcementi ve Buzzi Unicem olarak sıralanabilir. 2010 yılı içinde en fazla üretim kapasitesine sahip olan firma 212 milyon ton kapasite ile Holcim iken, en fazla satış gerçekleştiren firma 141 milyon ton ile Lafarge olmuştur.

1.2. Türk Çimento Sektörü Tablo 1: Türkiye’nin Çimento ve Klinker Üretimi (Milyon Ton) Yıl

Çimento

Klinker

2001

30,0

28,7

2002

32,8

29,5

2003

35,1

30,4

2004

38,8

32,8

2005

42,8

36,4

2006

47,4

38,2

2007

49,3

41,6

2008

51,4

44,7

2009

56,5

49,0

2010

62,5

53,1

2011

63,4

54,3

Kaynak: Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

40


Türkiye'nin en eski ve önemli sanayi dallarından olan sektörümüz, ülkemiz sanayileşmesinin en önemli yapıtaşı olarak nitelendirilebilir. Yarattığı katma değer ve istihdam açısından ülkemiz ekonomisinin önemli sektörlerinden biridir. Gerek yılların verdiği bilgi birikimi, gerek zengin hammaddeleri, gerekse uluslar arası kalite ve standartlara uyum anlamında kendisini sürekli yenileyen yapısı ile sektör Avrupa ve dünya genelinde önemli yere sahiptir. 2010 yılında da üretimde Avrupa birincisi ve dünyada Çin, Hindistan ve ABD’den sonra dördüncü olan Türk çimento sektörü, ihracatta ise 19 milyon ton İhracat ile Çin ve birçok Güney Doğu Asya Ülkesini geride bırakarak birinci sırada yer almıştır. 2011 yılında çimento üretimi geçen yıla oranla %1,1’lik artış kaydederek 63,4 milyon ton; klinker üretimi ise %2,7 artarak 54,3 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. 2011 yılında üretilen çimentonun yaklaşık %17’si ihraç edilmiştir. Yine bu dönemde iç satışlarda %9,5 büyüme yaşanırken ihracatta %26,6 oranında daralma yaşamıştır. Türkiye geneli ihracat rakamlarına bakıldığında 2011 yılı ihracatı geçen yıla kıyasla miktarda %24 azalarak 15 milyon ton; değerde ise %20 azalarak 914 milyon $ olarak gerçekleştiği görülmektedir. Yüksek kaliteli üretimiyle 100’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren Türk çimento sektörü yeni pazar arayışlarına devam etmektedir. 2011 yılı itibariyle çimento sektöründe en önemli ihraç pazarları Irak, Suriye, Rusya, İsrail ve İtalya olmuştur. 2012 yılında da mevcut pazarlarımızı koruyarak; hızlı teslimat ile pazara ilk giren üretici olmak başlıca hedeftir. Çimento sektörü, küresel kriz ile birlikte Avrupa pazarının daralması nedeniyle ihracatta yeni pazarlar geliştirirken, bu yeni arayışta en önemli bölgelerden biri Batı Afrika pazarı olmuştur. 2009 ve 2010 yıllarında ihracata başlanan Batı Afrika pazarının önümüzdeki dönemde de canlı olması beklenmektedir.

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

41


2. SERAMİK SEKTÖRÜ 2.1. Dünya Seramik Sektörü 2.1.1 Seramik Kaplama Malzemeleri 2009 yılında 8,5 milyar m2 olan dünya seramik kaplama malzemeleri üretimi, 2010 yılında bir önceki yıla göre %12 artarak 9,5 milyar m2’e yükselmiştir. Asya, 2009 yılına göre 828 milyon m2 fazla üretim yaparak üretimini 6,4 milyar m2’ye ulaştırmış olup, dünya üretiminden aldığı payı da %67’ye yükseltmiştir. Asya kıtasında başlıca üretici ülkeler olan Çin (+600 milyon m2), Vietnam (+ 80 milyon m2), Hindistan (+60 milyon m2), İran (+50 milyon m2)’nın yanı sıra, kıtadaki diğer tüm ülkeler de üretimlerini az da olsa artırmışlardır. Avrupa kıtasında üretim geçen yıla göre %7 artarak 1,6 milyar m2’ye ulaşmıştır. Kıtada üretim toplam dünya üretimin yaklaşık %17’sini oluşturmaktadır. Avrupa Kıtasında bir iyileşme yaşanmaktadır. İyileşmeye katkıda bulunan ülkeler 19 milyon m2 üretim artışıyla İtalya, 42 milyon m2 üretim artışıyla İspanya ve 40 milyon m2 üretim artışıyla Türkiye olmuştur. AB (27) üretimi geçen yıla göre %5 artarak 1,1 milyar m2’ye ulaşmıştır. AB (27) dışı üretim ise %12 artarak 443 milyon m2’ye ulaşmış ve 2008 yılındaki seviyesine dönmüştür. Orta ve Güney Amerika’da üretim Brezilya’daki üretim artışı sebebiyle, 896 milyon m2’den 940 milyon m2’ye yeükselmiş ve yaklaşık %5 artmıştır. Kuzey Amerika’da ABD ve Meksika’daki üretim artışları sebebiyle üretim %8 artarak 257 milyon m2 olmuştur. Afrika ise Mısır Seramik Endüstrisinin gelişimiyle üretim %7 aratark 370 milyon m2’ye ulaşmıştır. Grafik 8: Dünya Seramik Kaplama Malzemeleri Üretiminde İlk 10 Ülke, 2010 Yılı (%)

Kaynak: Ceramic World Review Sayı 93, 2011

Seramik kaplama malzemelerinde dünyanın en önemli ve büyük üretici ülkesi olan Çin, 2010 yılında 4,2 milyar m2 üretim gerçekleştirerek aldığı %44 pay ile lider konumunu

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

42


sürdürmüştür. Üretimde Çin’i sırasıyla dünya üretiminden aldığı %8 pay ile Brezilya (753 milyon m2), %6 pay ile Hindistan (550 milyon m2), %4,2 pay ile İran (400 milyon m2), %4,1 pay ile İtalya (387 milyon m2) ve %3,9 pay ile Vietnam (375 milyon m2) izlemektedir. Türkiye 2010 yılında 245 milyon m2 ve dünya üretiminden aldığı %2,6 payla 9. sırada yer almaktadır. Dünya tüketimi ise üretimle benzer bir şekilde, 2009 yılına göre %11 artarak 9,4 milyar m2 olmuştur. Sadece Avrupa Birliği’nde %5 azalma yaşanmıştır. Dünya seramik tüketiminde en önemli artış 6,02 milyar m2 tüketim ve %14 artış ile Asya’da görülmektedir. Asya’da tüketim toplam dünya tüketiminin %64’ünü oluşturmaktadır. Artışın ardındaki en önemli ülkeler Çin, Hindistan, İran, Vietnam, S. Arabistan, Tayland, BAE ve Malezya’dır. Orta ve Güney Amerika’da ise tüketim %8 artarak 978 milyon m2 olmuştur. Tüketimin önemli bir kısmı Brezilya talebinden kaynaklanmaktadır. Afrika’da tüketim, Akdenize kıyısı olan ülkelerin etkisiyle %9 artarak 516 milyon m2’ye ulaşmıştır. AB (27) dışında Avrupa’da ise Rusya ve Türkiye’nin etkisiyle tüketim %9 artarak 456 milyon m2’ye ulaşmıştır. Grafik 9: Dünya Seramik Kaplama Malzemeleri İhracatında İlk 10 Ülke, 2010 Yılı (%)

Kaynak: Ceramic World Review Sayı 93, 2011

Çin, 2010 yılında toplam ihracattan aldığı %37 pay ve 750 milyon m2 ihracat ile en fazla ihracat yapan ülke konumundadır. Yıllar bazında ihracatı artarak devam eden Çin, bir önceki yıla göre %21 artış kaydederek ilk sıradaki konumunu 2010 yılında da sürdürmüştür. Dünya seramik kaplama malzemeleri ihracatında; Çin’i sırasıyla İtalya (289 milyon m2) ve İspanya (248 milyon m2) takip etmekte olup, 4. sırada bulunan Türkiye’yi Brezilya (57 milyon m2) izlemektedir. Türkiye toplam dünya ihracatından %4,4 pay almaktadır. Dünya sıralamasında ilk 15 içinde yer alan ülkeler arasında Brezilya (%6), Tayland (%11)

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

43


ve Portekiz’de (%3) düşüş yaşanırken, diğer tüm ülkelerin ihracatlarında artış yaşanmıştır. En dikkat çekici artış %34 ile İran ve %25 ile Türkiye’de görülmektedir. Grafik 10:Dünya Seramik Kaplama Malzemeleri İthalatında İlk 10 Ülke, 2010 Yılı (%)

Kaynak: Ceramic World Review Sayı 93, 2011

2010 yılında dünya seramik kaplama malzemeleri ithalatı %10,4 oranında artarak 1,9 milyar m2 olarak gerçekleşmiştir. ABD, 2009 yılı dünya seramik sağlık gereçleri ithalatından aldığı % 7 pay ve 130 milyon m2 ithalat ile ilk sırada yer almaktadır. ABD’yi ikinci sırada 129 milyon m2 ile S.Arabistan, üçüncü sırada 103 milyon m2 ile Fransa, dördüncü sırada 80 milyon m2 ile Almanya ve beşinci sırada 59 milyon m2 ile G.Kore izlemektedir. İthalatında görülen %5’lik artışla, ABD ilk sıradaki konumunu sürdürmektedir. 2010 yılında Brezilya (%99), Irak (%45), İsrail (%29) ve Rusya’da (%28) yaşanan ithalat artışı dikkat çekicidir. Bir önceki yıla göre ilk 15 ülke içerisnde ithalatta azalış tek ülke %15 azalışla Yunanistan olmuştur.

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

44


2.1.2 Seramik Sağlık Gereçleri Grafik 11: Dünya Seramik Sağlık Gereçleri İhracatı, 2010 Yılı (Milyon $)

Kaynak: Trademap verileri

2010 yılında dünya seramik sağlık gereçleri ihracatı bir önceki yıla oranla %8 artış kaydederek 3,9 milyar $ seviyesinde gerçekleşmiştir. Çin toplam ihracattan aldığı %19,5’luk pay ve 779 milyon $ ihracat ile sektörde lider konumunu sürdürmektedir. Çin’i sırasıyla Meksika, Almanya ve İtalya izlerken; Türkiye dünya cam ihracatından aldığı %4 payla 5. sırada yer almaktadır. Grafik 12: Dünya Seramik Sağlık Gereçleri İthalatı, 2010 Yılı (Milyon $)

Kaynak: Trademap verileri

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

45


2010 yılında dünya seramik sağlık gereçleri ithalatı ise %13 artarak 4,5 milyar $ olarak gerçekleşmiştir. ABD toplam ithalattan aldığı %18,7’lik pay ve 844 milyon $ ithalat ile sektörde en fazla ithalat yapan ülke konumundadır. ABD’yi sırasıyla Almanya (%5,9 pay), Fransa (%5,9 pay), İngiltere (%5,8 pay) ve İspanya (%4,9 pay) takip etmektedir. 2.2. Türk Seramik Sektörü Dış Ticareti Türkiye geneli ihracat rakamlarına bakıldığında 2011 yılı ihracatı geçen yıla kıyasla %12 artış kaydederek 883 milyon $ olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemde seramik sektöründe en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler Almanya, İngiltere, İsrail, Fransa ve Kanada olmuştur. İlk 10 ihraç pazarı içerisinde tüm ülkelere yönelik ihracatta artış görülürken; en önemli artış Irak’da (%70) gerçekleşmiştir. İhracatın azaldığı ülke ise %25 düşüşle Kanada olmuştur. Seramik sektörünün en önemli alt mal grupları toplam sektör ihracatından aldığı %59 payla seramik kaplama malzemeleri ve %20 payla seramik sağlık gereçleridir. Seramik Kaplama Malzemeleri Sektörü : 2011 yılında ihracatı bir önceki yıla göre %11 artarak 521 milyon $ olmuştur. En fazla kaplama malzemeleri ihracatı Almanya, İsrail, İngiltere, Irak ve Azerbaycan’a gerçekleştirilmiştir. Seramik Sağlık Gereçleri Sektörü : 2011 yılında ihracatı bir önceki yıla göre %14 artarak 179 milyon $ olmuştur. En fazla sağlık gereçleri ihracatı Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere ve Irak’a gerçekleştirilmiştir. Seramik sektöründe, gerek kaplama malzemelerinde gerek sağlık gereçlerinde seramik sektörünün başlıca pazarları İngiltere, Almanya, Fransa ağırlıklı olmak üzere Avrupa’dır. Irak pazarı son 2 yıldır ciddi gelişme göstermiş olup, dördüncü sıraya yükselmiştir. Türk Seramik Sektörü Avrupalı rakiplerine göre Orta Doğu, Balkanlar ve Türki Cumhuriyetlerde avantajlı konumdadır. Önümüzdeki dönemde ise Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler ve Afrika öne çıkacak pazarlardır. Sektör olarak büyüme yaratacağımız coğrafya bu pazarlardır. Sektörümüz kalite ve verimlilik adına dünyada İtalya ve İspanya’dan sonra ilk 3 içerisinde yer almaktadır. 2012 yılı için sektörün temel hedeflerinden biri, İspanya’yı gerek ihracat hacmi gerek algı olarak geçmektir. 2023 için sektör olarak 3,5 milyar $’lık bir öngörümüz bulunmaktadır. Bu önümüzdeki yılda ortalama %11 ihracat artışı ile 12 yılda ihracatımızı 4’e katlamak anlamına gelmektedir. Bunu gerek coğrafi olarak pazarlarımızı çeşitlendirerek, gerek ürün çeşitliliğimizle katma değeri yüksek ürünlere yönelerek ve proje pazarında daha etkin rol olarak gerçekleştirmek amaçlanmaktadır.

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

46


3. CAM SEKTÖRÜ 3.1. Dünya Cam Sektörü Avrupa Birliği'nin (27) 2010 yılı toplam tahmini cam üretimi 32 milyon ton, toplam tüketimi ise 31,4 milyon ton düzeyinde gerçekleşmiştir. Toplam üretim içerisinde en büyük pay sırasıyla %62 ile cam ambalaj, %29 pay ile düzcam, %3,1 payla cam ev eşyası, %2,2 payla cam elyafa aittir. AB (27) 2010 yılı toplam tahmini ihracatı 2,9 milyon ton, ithalatı ise 2,3 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Tablo 2: Avrupa Birliği (27) Cam Endüstrisi (Ton) (2010 Yılı*) Cam Ambalaj

Düzcam

Cam Ev Eşyası

Cam Elyaf

Özel Cam

Diğerleri

TOPLAM

Üretim

19.885.931

9.405.170

1.016.178

713.464

715.000

290.000

32.025.743

Tüketim

19.531.009

8.731.757

1.119.476

993.701

705.934

391.164

31.473.041

780.247

1.180.910

334.124

175.683

27.098

410.792

2.908.854

İthalat 425.325 507.497 437.422 455.920 Kaynak: CPIV (Standing Committee of the European Glass Industries) WEB sitesi * Tahmini Değerler

18.032

511.956

2.356.152

İhracat

Tablo 3: Avrupa Birliği (27) Cam Endüstrisi (Ton) (2010 Yılı*) Ülke

1995

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

ALMANYA Düzcam

1.690.000 1.868.000 1.802.000 1.786.000 1.500.100 1.508.300 1.550.993 1.682.087 1.758.084 1.831.560 1.737.700 2.183.147

Cam Ambalaj

4.578.596 4.268.000 4.164.000 4.207.800 4.105.200 3.908.431 3.887.538 4.080.349 4.141.824 3.778.900 3.797.040

0

Cam Ev Eşyası

295.000

310.000

303.000

345.000

316.300

327.900

328.289

265.036

342.314

309.108

240.600

193.548

Cam Elyaf

705.000

769.000

731.000

773.000

805.600

847.100

788.369

337.226

391.321

384.587

237.700

289.057

Diğer

375.000

474.000

463.000

412.000

375.900

366.000

255.090

265.036

74.518

255.075

312.300

345.369

937.140 1.146.853 1.098.465 1.151.222 1.154.847

992.960

820.227

890.015

FRANSA (Sadece makine ile yapılan üretim referans alınmıştır) Düzcam

853.334

Cam Ambalaj

860.583

831.524

887.611

3.507.162 3.826.545 3.763.303 3.820.065 3.820.818 3.747.765 3.798.384 3.845.190 3.743.925 3.578.849 3.153.660 3.152.023

Cam Ev Eşyası

451.427

519.246

477.069

477.163

439.529

445.819

401.738

393.565

391.942

319.272

224.778

279.602

Cam Elyaf

184.133

208.538

223.932

212.112

222.216

221.084

229.409

253.886

272.906

284.224

231.464

271.773

81.664

111.336

101.063

99.269

109.017

99.154

41.234

43.468

41.355

41.233

24.884

32.432

883.038 1.009.367 1.005.616

911.073

969.176

977.725 1.183.310 1.141.874 1.125.097 1.067.817

850.120

921.619

Diğer İTALYA Düzcam Cam Ambalaj

2.909.427 3.246.000 3.310.000 3.522.416 3.542.486 3.582.777 3.543.333 3.549.041 3.620.522 3.674.347 3.332.414 3.506.532

Cam Ev Eşyası

187.107

164.191

176.240

174.438

176.124

173.392

173.176

172.247

168.727

160.692

135.680

150.050

Cam Elyaf

117.917

134.760

135.596

121.298

128.106

127.620

129.958

153.829

155.281

136.768

67.858

115.332

Diğer

370.000

360.000

300.000

250.000

200.000

150.000

100.000

80.000

0

0

0

0

Kaynak:CPIV

2010 yılı itibariyle AB (27) ülkelerinde en önemli cam üreticisi ülkeler 4,6 milyon ton ile Fransa, 4,5 milyon ton ile İtalya ve 3 milyon ton ile Almanya'dır.

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

47


2010 yılı cam sektöründe AB (27) içinde toplam istihdam 199 bin kişidir. Çalışan başına düşen üretim miktarı ise 160 tondur. AB içinde istihdamdan en fazla pay alan ülke %26 ile (çalışan sayısı: 53 bin kişi) Almanya olmuştur. Almanya'yı sırasıyla %16,5 payla (çalışan sayısı: 33 bin kişi) Polonya, %9,8 payla (çalışan sayısı:19 bin kişi) Fransa, %8 payla (çalışan sayısı:16 bin kişi) Çek Cumhuriyeti ve %7 payla (çalışan sayısı 13 bin kişi) İtalya takip etmektedir. 2010 yılında dünya cam ihracatı bir önceki yıla göre %18 artarak 62,9 milyar $ olarak gerçekleşmiştir. Dünya cam sektörü ihracatına bakıldığında Çin %16 payla sektörde lider konumunu sürdürmektedir. Çin’i sırasıyla Japonya, Almanya, ABD ve Fransa izlemektedir. Dünya cam sektörü ithalatı ise bir önceki yıla göre %21 artarak 64,3 milyar $ seviyesine ulaşmıştır. ABD sektör ithalatından aldığı %9 pay ile birinci konumda olup, ABD’yi sırasıyla Almanya, Çin, Fransa, G.Kore ve Tayvan izlemektedir.

3.2. Türk Cam Sektörü Dış Ticareti Türk cam sektörünün pazarları arasında, başta Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere ve İspanya olmak üzere AB ülkeleri, ABD ve Orta Doğu ülkeleri önde gelmektedir. 180’den fazla ülkeye ihracat yapan ve gerek Avrupa gerekse dünya genelinde önemli bir yere sahip olan Türk cam sektörünün ihracat değeri 1 milyar $’a yaklaşmıştır. Mevcut pazarlarını koruyarak ihracat artışına devam eden sektörde ihracatın 2011 yılı sonunda 900 milyon $’a ulaşması hedeflenirken, her yıl ortamala %9’luk ihracat artışı ile 2,5 milyar $ olan 2023 hedefine ulaşması beklenmektedir. Türkiye geneli ihracat rakamlarına bakıldığında 2011 yılında ihracat geçen yıla kıyasla %8 artış kaydederek, 978 milyon $ olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemde cam sektörü ihracatı en fazla Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa ve Irak’a yapılmıştır. İlk 10 ülke içerisinde Irak’a yönelik ihracat %47 artarken; İran’da %15 azalma yaşanmıştır.

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

48


Tablo 4: ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ İŞTİGAL ALANINA GİREN ÜRÜNLERİN TÜRKİYE GENELİ 2010 ve 2011 YILLARI İHRACAT KARŞILAŞTIRMASI 2010 Yılı MİKTAR (TON) DEĞER $/TON Klinker Çimento - Beyaz Portland Çimento (Ambalajlı)

2.770.906

2011 Yılı (%) D e ğ i ş i m MİKTAR (TON) DEĞER $/TON MİKTAR DEĞER

120.268

43

2.443.230

111.189

46

-11,8

-7,5

16.210.620 1.010.813

62

12.003.914

802.707

67

-26,0

-20,6

764.553

68.472

90

547.646

57.187

104

-28,4

-16,5

- Beyaz Portland Çimento (Dökme)

347.794

31.417

90

369.567

34.155

92

6,3

8,7

- Gri Portland Çimento (Ambalajlı)

8.835.245

572.698

65

6.726.299

454.348

68

-23,9

-20,7

- Gri Portland Çimento (Dökme)

5.849.165

305.043

52

4.044.765

227.407

56

-30,8

-25,5

413.863

33.183

80

315.636

29.611

94

-23,7

-10,8

18.981.526 1.131.081

60

14.447.144

913.896

63

-23,9

-19,2

- Diğer Çimentolar ÇİMENTO SEKTÖRÜ TOPLAMI

75.768 Bin m2

467.770

-

57.202 Bin m2 380.800 Ton

521.090

-

-

-

Seramik Sağlık Gereçleri

94.462

156.860

1.661

101.655

178.557

1.756

7,6

13,8

Porselen Sofra ve Mutfak Eşyası

24.442

67.307

2.754

27.336

74.122

2.712

11,8

10,1

Seramik Sofra ve Mutfak Eşyası

12.291

20.778

1.691

12.526

20.906

1.669

1,9

0,6

201.390

110.967

551

235.030

136.664

581

16,7

23,2

583

2.946

5.049

631

3.181

5.038

8,2

8,0

4.825 Ton 12.223 Bin Adet

6.847

-

10.747 Ton 12.879 Bin Adet

6.767

-

-

-1,2

-

787.063

-

-

882.803

-

-

12,2

88 Ton 19.768 Bin m2

69.153

-

262 Ton 19.183 Bin m2

64.564

-

-

-

387.360 Bin Adet

31.651

-

330.582 Bin Adet 66 Ton

31.039

-

-

-

1.028.686 Bin Adet

423.635

-

1.099.962 Bin Adet

469.608

-

-

-

Seramik Kaplama Malzemeleri

Refrakterler (*) Seramik Süs Eşyası

Tuğla ve Kiremit SERAMİK SEKTÖRÜ TOPLAMI Düzcamlar

Camdan Sınai Kaplar Cam Ev Eşyası Cam Lifi-Cam Yünü Çok Katlı Yalıtım Camları Emniyet Camları İşlenmiş Cam Cam Süs Eşyası CAM SEKTÖRÜ TOPLAMI

51.244

92.731

1.810

49.935

100.384

2.010

-2,6

8,3

964 Bin m2

38.250

-

1.733 Bin m2

48.767

-

-

-

18.830 Ton 3.651 Bin m2

127.410

-

19.976 Ton 5.671 Bin

179.954

-

-

41,2

39.365

58.710

1.491

13.926

18.341

1.317

-64,6

-68,8

592

3.379

5.708

524

2.842

5.424

-11,5

-15,9

-

903.293

-

-

977.969

-

-

8,3

Kaynak : TÜİK Verileri (*) Refrakter Malzemeler (GTİP No: 6902+6903+3816) olarak alınmıştır.

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

49


Tablo 5: ÇİMENTO SEKTÖRÜ İHRACATININ ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI 2010 YILI Miktar (Ton)

ÜLKE

2011 YILI

Değer (Bin $)

Miktar (Ton)

(%) DEĞİŞİM

Değer (Bin $)

Miktar

Değer

227.320

-18,8

-17,0

128.145

-27,0

-20,9

874.049

58.765

137,9

161,5

37.625

725.951

44.277

22,1

17,7

909.868

52.609

668.624

42.780

-26,5

-18,7

1.168.546

53.844

758.393

39.391

-35,1

-26,8

404.535

23.010

703.298

37.710

73,9

63,9

357.344

15.389

720.483

35.302

101,6

129,4

1.619.633

92.194

586.151

31.164

-63,8

-66,2

457.744

23.570

436.239

25.540

-4,7

8,4

DİĞER

6.819.139

374.297

4.081.739

243.501

-40,1

-34,9

MAL GRUBU TOPLAMI

18.981.526

1.131.081

14.447.144

913.896

-23,9

-19,2

IRAK

3.731.784

273.988

3.028.983

SURİYE

2.550.831

162.081

1.863.233

RUSYA FEDERASYONU

367.452

22.472

İSRAİL

594.651

ANTALYA SERBEST B İTALYA BREZİLYA NİJERYA MISIR BULGARİSTAN

Kaynak : TÜİK verileri

Tablo 6: KLİNKER İHRACATININ ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI

ÜLKE

2010 YILI Miktar Değer (Ton ) (Bin $)

2011 YILI Miktar Değer (Ton ) (Bin $)

(%) DEĞİŞİM Miktar

Değer

24.315

174,6

189,4

399.533

17.923

-27,8

-20,8

6.064

342.600

14.700

105,5

142,4

8.143

206.040

8.802

3,9

8,1

63.100

2.398

120.325

5.117

90,7

113,4

ROMANYA

18.652

830

100.567

4.960

439,2

497,3

KAMERUN

65.090

2.778

112.540

4.787

72,9

72,3

BREZİLYA

203.315

8.401

558.288

İTALYA

553.332

22.627

GANA

166.695

İSPANYA

198.286

BENİN

GÜRCİSTAN

131.393

5.759

90.320

4.224

-31,3

-26,6

FİLDİŞİ SAHİLİ

34.950

1.450

99.620

3.985

185,0

174,7

SUUDİ ARABİSTAN

68.400

5.647

41.850

3.636

-38,8

-35,6

DİĞER

1.267.693

56.169

371.548

18.738

-70,7

-66,6

MAL GRUBU TOPLAMI

2.770.906

120.268

2.443.230

111.189

-11,8

-7,5

Kaynak : TÜİK verileri

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

50


Tablo 7: ÇİMENTO İHRACATININ ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI

ÜLKE

2010 YILI Miktar Değer (Ton ) (Bin $)

2011 YILI Miktar Değer (Ton ) (Bin $)

(%) DEĞİŞİM Miktar

Değer

IRAK

3.731.784

273.988

3.028.983

227.320

-18,8

-18,8

SURİYE

2.321.000

149.486

1.849.775

127.338

-20,3

-20,3

RUSYA FEDERASYONU

367.452

22.472

874.049

58.765

137,9

137,9

İSRAİL

594.651

37.625

692.651

42.885

16,5

16,5

ANTALYA SER . BÖL.

909.868

52.609

668.624

42.780

-26,5

-26,5

NİJERYA

357.344

15.389

720.483

35.302

101,6

101,6

1.443.464

85.299

586.151

31.164

-59,4

-59,4

BULGARİSTAN

457.176

23.522

436.239

25.540

-4,6

-4,6

İTALYA

615.214

31.217

358.860

21.468

-41,7

-41,7

MERSİN SER. BÖL.

211.596

20.196

214.752

21.083

1,5

1,5

5.201.073

299.009

2.573.345

169.063

-50,5

-43,5

16.210.620

1.010.813

12.003.914

802.707

-26,0

-20,6

MISIR

DİĞER MAL GRUBU TOPLAMI

Kaynak : TÜİK verileri

Tablo 8: SERAMİK SEKTÖRÜ İHRACATININ ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI

ÜLKE

2010 YILI

2011 YILI

Değer (Bin $)

Değer (Bin $)

(%) DEĞİŞİM Değer

ALMANYA

113.295

129.140

14,0

İNGİLTERE

64.212

70.639

10,0

İSRAİL

60.861

64.233

5,5

FRANSA

52.016

56.280

8,2

IRAK

33.041

56.185

70,0

AZERBAYCAN

34.782

43.868

26,1

A.B.D.

28.619

31.628

10,5

İTALYA

30.419

30.270

-0,5

KANADA

36.623

27.513

-24,9

GÜRCİSTAN

20.065

23.885

19,0

DİĞER

313.129

349.162

11,5

MAL GRUBU TOPLAMI

787.063

882.803

12,2

Kaynak : TÜİK verileri

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

51


Tablo 9: SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ İHRACATININ ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI

ÜLKE

2010 YILI

2011 YILI

(%) DEĞİŞİM

Değer (Bin $)

Değer (Bin $)

Değer

ALMANYA

65.315

70.046

7,2

İSRAİL

53.783

56.000

4,1

İNGİLTERE

40.398

45.719

13,2

IRAK

21.368

38.585

80,6

AZERBAYCAN

25.730

32.126

24,9

FRANSA

24.197

27.186

12,4

KANADA

34.546

25.288

-26,8

GÜRCİSTAN

17.245

19.790

14,8

A.B.D.

14.684

16.095

9,6

ROMANYA

14.373

14.830

3,2

DİĞER

156.131

175.424

12,4

467.770.356

521.089.617

11,4

MAL GRUBU TOPLAMI

Kaynak : TÜİK verileri

Tablo 10: SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ İHRACATININ ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI

ÜLKE

2010 YILI Miktar Değer (Ton ) (Bin $)

2011 YILI Miktar Değer (Ton ) (Bin $)

(%) DEĞİŞİM Miktar

Değer

24.677

10,5

12,0

19.564

7,1

13,5

12.083

19.360

11,5

14,0

ALMANYA

12.107

22.039

13.374

İTALYA

11.823

17.234

12.666

FRANSA

10.836

16.980

İNGİLTERE

11.395

17.107

10.970

17.727

-3,7

3,6

IRAK

4.453

6.651

6.088

10.151

36,7

52,6

A.B.D.

4.377

7.053

3.877

6.755

-11,4

-4,2

İSPANYA

3.294

6.400

3.043

6.616

-7,6

3,4

İSRAİL

3.621

5.294

3.848

5.672

6,3

7,1

AZERBAYCAN

1.481

3.496

2.415

5.496

63,1

57,2

BULGARİSTAN

1.648

2.329

3.006

5.010

82,4

115,2

DİĞER

29.426

52.277

30.287

57.529

2,9

10,0

MAL GRUBU TOPLAMI

94.462

156.860

101.655

178.557

7,6

13,8

Kaynak : TÜİK verileri

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

52


Tablo 11: CAM SEKTÖRÜ İHRACATININ ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI

ÜLKE

2010 YILI

2011 YILI

Değer (Bin $)

Değer (Bin $)

(%) DEĞİŞİM Değer

ALMANYA

88.348

96.617

9,4

İTALYA

59.689

66.659

11,7

İNGİLTERE

56.760

60.802

7,1

FRANSA

52.087

58.245

11,8

IRAK

33.800

49.562

46,6

İRAN

56.367

48.378

-14,2

İSPANYA

29.287

32.963

12,6

A.B.D.

30.662

31.776

3,6

İSRAİL

26.273

31.311

19,2

RUSYA FEDERASYONU

24.707

26.880

8,8

DİĞER

445.313

474.777

6,6

MAL GRUBU TOPLAMI

903.293

977.969

8,3

Kaynak : TÜİK verileri

Tablo 12: CAM EV EŞYASI İHRACATININ ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI

ÜLKE

2010 YILI

2011 YILI

Değer (Bin $)

Değer (Bin $)

(%) DEĞİŞİM Değer

İNGİLTERE

36.261

40.191

10,8

İRAN

47.008

37.668

-19,9

ALMANYA

31.916

33.151

3,9

FRANSA

30.892

32.901

6,5

IRAK

20.203

29.123

44,2

İTALYA

23.538

25.475

8,2

A.B.D.

24.082

24.674

2,5

İSPANYA

18.408

20.047

8,9

6.152

11.269

83,2

SUUDİ ARABİSTAN DANİMARKA

10.817

10.458

-3,3

DİĞER

174.359

204.650

17,4

MAL GRUBU TOPLAMI

423.635

469.608

10,9

Kaynak : TÜİK verileri

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

53


Grafik 13: Son 10 Yıllık Verilere Göre Çimento Sektörü İhracat Eğilimi Yıllar İtibariyle Çimento Sektörü İhracatı

Milyon $

1.400 1.200 1.000

800 600 400 200 0

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Yıllar İtibariyle Miktarsal Çimento Sektörü İhracatı

2011

Milyon Ton

25 20 15 10 5 0 2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Yıllar İtibariyle Çimento Sektörü Birim Fiyat Eğilimi

2011

$/Ton

90 80 70 60 50 40 30 20 10 0 2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

54

2011


Grafik 15: Son 10 Yıllık Verilere Göre Seramik Kaplama Malzemeleri Sektörü İhracat Eğilimi Yıllar İtibariyle SKM İhracatı

Milyon $

600 500

400 300

200 100 0 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011

Grafik 16: Son 10 Yıllık Verilere Göre Seramik Sağlık Gereçleri Sektörü İhracat Eğilimi Yıllar İtibariyle Miktarsal SSG İhracatı

Bin Ton

140 120 100

80 60 40 20 0 2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

55

2011


Yıllar İtibariyle SSG İhracatı

Milyon $

250

200

150

100

50

0 2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

Yıllar İtibariyle SSG Birim Fiyat Eğilimi 2,0 1,8

1,6 1,4 1,2

1,0 0,8

0,6 0,4 Birim Fiyat $/kg

0,2

0,0 2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

Grafik 16: Son 10 Yıllık Verilere Göre Cam Sektörü İhracat Eğilimi Yıllar İtibariyle Cam Sektörü İhracatı

Milyon $

1200 1000 800 600 400 200

0 2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

56

2010

2011


4. ENERJİ FİYATLARI VE İHRACAT DEĞİŞİM ORANLARI (%) Grafik 17: Elektrik, Doğalgaz, Petrol ve Petrokok Fiyatlarının Çimento Sektörü Fiyatları ile Karşılaştırılması

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

57


Grafik 18: Elektrik, Doğalgaz, Petrol ve Petrokok Fiyatlarının Seramik Sektörü Fiyatları ile Karşılaştırılması

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

58


Grafik 19: Elektrik, Doğalgaz, Petrol ve Petrokok Fiyatlarının Cam Sektörü Fiyatları ile Karşılaştırılması

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

59


NOTLAR * Tüm değişim oranları, bir önceki aya göre değişim oranlarıdır. * Elektrik fiyatları tek kullanımlı, fonsuz (KDV, TRT vb. kesintiler hariç) fiyatıdır. Fiyatlar 3'er aylık olarak açıklanmaktadır. * Doğalgaz fiyatları, kesintisiz, kesintili ve OSB müşterileri olmak üzere sanayiye satılan doğalgazın ortalama fiyatlarıdır. * Petrol fiyatları, ham petrolün varil fiyatıdır. * Petrokok fiyatları, demir sektörünün kullandığı petrokokun 2713.12.00.00.00 GTİP'nundan yapılan ithalat verileri kullanılarak hesaplanmıştır.

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

60


YÖNETİM KURULU LİSTESİ Adı Soyadı

Firma Ünvanı

Adres

İletişim

İ. Ali ÖZİNÖNÜ Yönetim Kurulu Başkanı TİM Sektörler Konseyi Üyesi/ TİM Temsilcisi

Çimentaş İzmir Çimento Fab. T.A.Ş.

Kemalpaşa Cad.no:4 Işıkkent / BORNOVA 35070 İZMİR

T: (232) 472 10 50 F: (232) 472 11 33 aliozinonu@cimentas.com mugekocaman@cimentas.com

Bahadır KAYAN Yönetim Kurulu Başkan Yrd. TİM Temsilcisi

Büyükdere Cad. Kale Seramik Çanakkale Kalebodur Kale Seramik Binası Kat: 3 4. Levent Seramik San. A.Ş. İSTANBUL

T: (212) 317 75 01 (212) 317 75 02 F: (212) 317 75 50 bahadirkayan@kale.com.tr fusunmavideniz@kale.com.tr

A. Mithat ERYAMAN Yönetim Kurulu Başkan Yrd. TİM Temsilcisi

Trakya Cam Sanayii A.Ş. Tedarik Zinciri Yönetimi ve Sistem

İş Kuleleri Kule-3 Kat:13 34330 4. Levent/İSTANBUL

T: (212) 350 39 96 (212) 350 33 68 F: (212) 350 50 80 (212) 350 40 95 aeryaman@sisecam.com.tr nulusan@sisecam.com.tr

Mustafa SEVİNÇ Muhasip Üye TİM Temsilcisi

Şişecam Dış Ticaret A.Ş.

İstiklal Cad. No: 2 Beyoğlu 34430 İSTANBUL

T: (212) 313 47 29 (212) 313 47 31 F: (212) 313 48 31 msevinc@sisecam.com.tr

Tarık ÖZÇELİK Yönetim Kurulu Üyesi TİM Temsilcisi

Kalevit Saniter Seramik San. A.Ş.

Cumhuriyet Mah. Demirci Sokak No: 1 ÇANAKKALE

T: (312) 267 00 11 F: (312) 267 00 13 erol@ersaofis.com.tr

Ahmet T. YAMANER Yönetim Kurulu Üyesi TİM Temsilcisi

Ekom Eczacıbaşı Dış Ticaret A.Ş.

Büyükdere Cad. No:185 Kanyon Ofis 34394 Levent İSTANBUL

T: (216) 423 49 19 (216) 423 46 00 F: (216) 423 50 01 ahmet.yamaner@eczacibasi.com.tr

Ercüment ARICI Yönetim Kurulu Üyesi TİM Temsilcisi

Eleks Dış. Tic. A.Ş.

Organize Sanayi Bölgesi Atatürk Cad. No:14 45030 MANİSA

T: (236) 233 24 52 F: (236) 233 24 55 earici@serel.com.tr birgul.unal@serel.com.tr

Arda ÖZKIR Yönetim Kurulu Üyesi TİM Temsilcisi

Oytaş İç ve Dış Ticaret A.Ş.

Kemeraltı Cad. No:26 34425 Karaköy İSTANBUL

T: (212) 293 42 23 F: (212) 293 42 20 arda.ozkir@oytas.com.tr fatos.calimli@oytas.com.tr

Cemil TOKEL Yönetim Kurulu Üyesi TİM Temsilcisi

Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş.

İş Kuleleri Kule-3 34330 4. Levent İSTANBUL

T: (212)350 32 56 F: (212) 350 42 56 ctokel@sisecam.com.tr sucaliskan@sisecam.com.tr

Kerim ERBEN Yönetim Kurulu Üyesi TİM Temsilcisi

H.C. Trading B.V. Merk. Hollanda Türk. İstanbul Şb.

Beybi Giz Plaza Kat: 25 34398 Maslak İSTANBUL

T: (212) 365 02 02 F: (212) 290 24 14 kerim.erben@hctrading.com sevim.orhan@hctrading.com

Erbil KOÇAK Yönetim Kurulu Üyesi

Çimsa Çimento Sanayi ve Tic. A.Ş.

Toroslar Mah. Tekke Cad. Yenitaşkent 33013 MERSİN

T: (324) 241 23 00 (324) 241 23 41 F: (324) 454 00 18 e.kocak@cimsa.com.tr

62


DENETİM KURULU LİSTESİ Adı Soyadı

Firma Ünvanı

Adres

İletişim

Metin ATİK Denetim Kurulu Üyesi

Meta İç ve Dış Tic. A.Ş.

Köybaşı cad. Güzel Köşkler sk. Eren apt. No:2/2 Yeniköy İSTANBUL

T: (212) 223 52 00 F: (212) 223 44 45 metin@metatik.com

Kadir BÜYÜKKARA Denetim Kurulu Üyesi

Konya Çimento San. A.Ş.

Horozluhan Mah. Ankara cad. No:15 Selçuklu KONYA

T: (332) 346 03 55 F: (332) 346 03 65 k.buyukkara@vicat.com.tr

Kadir KALE Denetim Kurulu Üyesi

Kale Maden San. ve Tic. A.Ş.

Kale Un Fab. İpsala Yolu T: (284) 714 14 03 F: (284) 714 54 44 Üzeri 2.km. Keşan kaleun@ttmail.com EDİRNE

64

Cimento Cam Seramik ve Toprak Urunleri Ihracatçıları Birliği 2011 Yılı Faaliyet Raporu  

Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği 2011 Yılı Faaliyet Raporu 2012 Yılı Çalışma Programı