Page 1

Znane i nie znane Wyszukiwarki internetowe : Internet Explorer – przeglądarka internetowa , produkt firmy Microsoft. Jest aktualnie najczęściej używaną przeglądarką interntową na świecie, a trzecią w Polsce. We wrześniu 2012 używana była przez ok. 49% internautów. W Polsce jej udział w tygodniu 15.10.2012 i 21.10.2012 wyniósł ok. 19%, czyli znacząco mniej od Mozilla Firefox i nieco mniej od Google Chrome. 1.

Program ten, w wersji Windows, rozwijany jest na bazie kodu Mosaic zakupionego od firmy Spyglass. Program został oficjalnie zaprezentowany 23 sierpnia 1995. Pierwsza wersja programu nie potrafiła jeszcze poprawnie interpretować polskich znaków – stało się to dopiero w spolszczonej wersji 2.0 – zaś obsługa ramek pojawiła się dopiero w wersji 3.0. Do wersji 6 Internet Explorer był kompletem trzech modułów – przeglądarki internetowej, programu pocztowego i czytnika grup dyskusyjnych. Dwa ostatnie moduły miały postać jednego programu o nazwie Outlook Express. Od wersji 7 do użytkowników dostarczany jest tylko Internet Explorer. Outlook Express zmienił nazwę na Windows Mail i dodawany był tylko do systemu Windows Vista. Następnie nazwa została zmieniona na Windows Live Mail a aplikacja przestała być częścią systemu operacyjnego Windows, włączono ją natomiast w skład pakietu Windows Live Essentials. Istotną cechą Internet Explorera jest otwarty charakter programu, dzięki któremu firmy trzecie mogą tworzyć tzw. wtyczki (ang. plugins) rozszerzające funkcjonalność przeglądarki. Typowym przykładem jest wtyczka obsługująca wyszukiwarkę Google, zaś polscy użytkownicy korzystają z wtyczek OnetPilot i WPinacz, które obsługują portale Onet.pl i Wirtualna Polska. 2. Opera - darmowy, wieloplatformowy pakiet internetowy, którego jednym z elementów jest przeglądarka internetowa. W skład pakietu wchodzą: przeglądarka WWW, klient poczty i Usenetu (Opera Mail),menedżer pobierania plików, klient IRC, czytnik kanałów, klient BitTorrent, środowisko dla widgetów oraz notes elektroniczny. Opera jest programem darmowym, opartym na licencji freeware. Jest aplikacją własnościową o zamkniętym kodzie źródłowym. Opera powstała w 1994 w wyniku prac nad projektem badawczym sponsorowanym przez norweskiego narodowego operatora telefonicznego Telenor. Sukces techniczny projektu sprawił, że jej twórcy uniezależnili się od sponsora i założyli firmę Opera Software ASA produkującą kolejne wersje przeglądarki.


3. Avant Browser - dostępna w języku polskim,

darmowa przeglądarka internetowa oparta na silniku Trident. Avant Browser ma znacznie rozszerzone możliwości w stosunku do również opartej na silniku Trident przeglądarki Internet Explorer. Do najważniejszych cech należą: otwieranie stron w panelach, blokowanie wyskakujących okienek, reklam, animacji Flash i obrazków, możliwość ustawienia skrótów adresowych, czytania kanałów RSS, zmieniania wyglądu (poprzez skórki i dostosowywanie pasków narzędzi). 4. Internet Explorer - Program ten, w wersji Windows, rozwijany jest na bazie kodu Mosaic zakupionego od firmy Spyglass. Program został oficjalnie zaprezentowany 23 sierpnia 1995. Pierwsza wersja programu nie potrafiła jeszcze poprawnie interpretować polskich znaków – stało się to dopiero w spolszczonej wersji 2.0 – zaś obsługa ramek pojawiła się dopiero w wersji 3.0. Do wersji 6 Internet Explorer był kompletem trzech modułów – przeglądarki internetowej, programu pocztowego i czytnika grup dyskusyjnych. Dwa ostatnie moduły miały postać jednego programu o nazwie Outlook Express. Od wersji 7 do użytkowników dostarczany jest tylko Internet Explorer. Outlook Express zmienił nazwę na Windows Mail i dodawany był tylko do systemu Windows Vista. Następnie nazwa została zmieniona na Windows Live Mail a aplikacja przestała być częścią systemu operacyjnego Windows, włączono ją natomiast w skład pakietu Windows Live Essentials. Istotną cechą Internet Explorera jest otwarty charakter programu, dzięki któremu firmy trzecie mogą tworzyć tzw. wtyczki (ang. plugins) rozszerzające funkcjonalność przeglądarki. Typowym przykładem jest wtyczka obsługująca wyszukiwarkę Google, zaś polscy użytkownicy korzystają z wtyczek OnetPilot i WPinacz, które obsługują portale Onet.pl iWirtualna Polska.


5.Maxthon Cloud Browser - hybrydowa przeglądarka internetowa używająca do wyświetlania stron silnika WebKit oraz dla stron niezgodnych ze standardami silnika Trident. Posiada zarówno standardowe funkcje nowoczesnych przeglądarek (przeglądanie w kartach, blokowanie reklam i wyskakujących okienek, miniatury szybkiego uruchamiania, proxy) oraz niedostępne w większości produktów bez doinstalowanych odpowiednich wtyczek (gesty myszy, synchronizacja ustawień przez internet, praca w chmurze, aliasy wyszukiwarek, ładowanie stron z wyprzedzeniem (DNS prefetching), Multiwyszukiwarkę i wiele innych). Częstym dylematem wśród użytkowników Maxthona jest jego klasyfikacja[potrzebne źródło] – przez część uważany jest za samodzielną przeglądarkę (gdyż lista możliwości znacząco wykracza ponad to, co oferuje zwykły Internet Explorer), a przez część nazywamy jest jedynie nakładką[potrzebne źródło]. Fakt oparcia się o silnik znanej przeglądarki niesie za sobą szereg aspektów zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Niewątpliwą wadą Maxthona "odziedziczoną" po IE jest silne uzależnienie od systemu (nie działa np. naLinuksie, gdzie nie ma MSIE), słaba obsługa nowoczesnych standardów[potrzebne źródło] (szczególnie jeśli chodzi o kaskadowe arkusze stylów), czy wreszcie liczne błędy i "dziury" w silniku Trident. Z drugiej strony Maxthon tak, jak i MSIE cechuje się wysoką tolerancją błędów w kodzie, wskutek czego wyświetla "poprawnie" strony działające błędnie w samodzielnych przeglądarkach jak Opera czy Firefox. Natomiast Maxthon 3.0 obsługuje już silniki Trident i WebKit (domyślny), co pozwola użytkownikom na poprawne wyświetlanie również starych, niezgodnych ze standardami, stronWWW, przystosowanych do Internernet Explorera.


6. Safari - przeglądarka internetowa stworzona przez firmę Apple dla systemu operacyjnego OS X, a od 11 czerwca 2007 także darmowo udostępniana użytkownikom konkurencyjnych systemów operacyjnych Microsoft Windows XP, Microsoft Windows Vista,Microsoft Windows Safari jest również wbudowaną przeglądarką w iPhonie, iPodzie touch i iPadzie. Safari do wyświetlania stron internetowych używa open sourceowego silnika WebKit. Safari w pełni obsługuje najnowsze standardy internetowe, między innymi XHTML, HTML 4, DOM, XML. Cechuje ją także zaawansowana obsługa CSS poziomów 1 i 2. Safari 2.0 (dla Mac OS X 10.4.3 Tiger) jest pierwszą przeglądarką, która przeszła test Acid2. Wersje wstępne (nightly build) Safari 3.1 osiągają 100% na Acid3 od dnia 26 marca 2008, tego samego zresztą, kiedy to Opera obwieściła taki sam wynik uzyskany przez wewnętrzny wariant testowy[4]. Silnik przeglądarki Safari – WebKit rozwijany jest jako niezależny projekt na zasadach otwartego oprogramowania w oparciu o licencje BSD oraz GNU LGPL[5]. Pozostała część kodu Safari (w tym metaliczny GUI) jest kodem zamkniętym, dostępnym wyłącznie w postaci binarnej. Jako, że silnik WebKit wywodzi się z silnika KHTML, na którym jest oparta przeglądarka Konqueror, część udoskonaleń wprowadzonych przez Apple, która nie była zależna od systemu MacOS X, została włączona do KHTML. 7. K-Meleon - przeglądarka internetowa oparta na stosowanym w przeglądarce Mozilla Firefox silniku Gecko. Celem projektu jest stworzenie szybkiej i natywnej przeglądarki dla systemu Microsoft Windows, podobnej do Galeona i Epiphany pod GNU/Linuksem czy Camino pod Mac OS X. Lokalizacja programu jest bardzo łatwa, podobnie dostosowanie wyglądu do własnych potrzeb. Umożliwia ona m.in. przeglądanie stron internetowych w kartach, zestawianie odnośników zarówno w zakładkach ulubionych stron, jak i grupach tematycznych, przy czym mogą się one w nich powtarzać - rozwiązanie podobne do zastosowanego w Epiphany.


Dziękuję bardzo za skorzystanie z tego E-book`a .

Autorzy: Beret53 Kondzio

Zada z infy  
Zada z infy  

Nasza praca na infe .

Advertisement