Page 1

Ekim - Kasım 2017 Sayı 29

www.intowndergisi.com

ÇOCUK DOĞUM GÜNÜ DOSYASI

GÜNDEM

SOKAK KÖPEKLERİ ÇALIŞTAYI ÜNLÜLER JÜRİSİ İŞ BAŞINDA!

Dostluk DOSYA

Zuhal Olcay

EN BÜYÜK POLİTİK GÖRÜŞ, POLİTİK GÖRÜŞÜNÜZÜN OLMAMASI”

Tan Sagtürk

“DANS BENİM VAZGEÇİLMEZİM”

GÖKTÜRK’TE UYUŞTURUCU SORUNU

Arif Akpınar

GÖKTÜRK, İSTANBUL’UN İÇİNDE İSTANBUL’U UNUTTURUYOR


Karma ve yağlı cilt/Yağ bezesi

Yaşlanmış ve güneş lekeli cilt/Cilt esnekliği

Yavaş dolaşıma sahip cilt/ Soluk cilt

Yaralar

Cilt renginin bozulması

5 GÜNDE YENİ BİR CİLT

TAZE GÖRÜNÜM, DOĞAL GÜZELLİK

0212 322 62 00 / 0545 322 62 00 Göktürk Merkez Mahallesi İstanbul Caddesi Telekom Sokak No:3 Göktürk-Eyüp İSTANBUL

kaizenbeautify www.kaizenbeautify.com


Canlı müzik performanslarına, özel davetlerinize ve etkinliklerinize ev sahipliği yapıyoruz.

Dünya mutfağımızla, taş fırın pizzamızla, ızgarada burgerimizle her zevke ve damak tadına hitap eden zenginlikte menümüzle unutamayacağınaz lezzet deneyimlerini garanti ediyoruz.

Kemerlife Çarşı Göktürk

322 48 22 Paket servisimiz vardır

d o o G

&

c i s u m d foo


PAKET SERVISIMIZ VARDIR

Göktürk Merkez Mah. Telekom Sk. No:1/F

(0212) 322 49 29


KEBABIN GERÇEK LEZZETİ

PAKET SERVISI KEBAPÇI’DA...

0212 322 23 25

Neo Vista Çarşı - Göktürk

gokturkkebapci

gokturkkebapci

Lig Tv ile Spor Toto Süper Lig maç yayınları Kebapçı’da...


50 İNDİRİM

%

12 TAKSİT İMKANI

www.idasbedding.com Göktürk Merkez Mah. İstanbul Cad. Artel Forum Sitesi No:38/P Eyüp-Göktürk/İstanbul

0212 322 00 90

www.idasbedding.com


BÜTÜNSEL ZAYIFLAMA PROGRAMI PROFESYONEL EKİBİMİZLE KISA SÜREDE KALICI SONUÇ

 EVE TESLİM DİYET YEMEK  İNCELME PROGRAMI  SPOR  LENF DRENAJ VE MASAJ

0 212 322 23 71 - 0 541 360 33 24 İstanbul Caddesi Gökofis İş Merkezi Kat 4 (İşbankası üstü) Göktürk

İ N E Y


İÇİNDEKİLER

26

Yayın Sahibi Nü Medya Estetik Hizmetleri Ltd.Şti. info@intowndergisi.com Genel Yayın Yönetmeni Sim Yener sim@intowndergisi.com Editör Onur Şener (Sorumlu) onur@intowndergisi.com Halkla İlişkiler Gülşah Aynacı Yıldırım gulsah@intowndergisi.com Katkıda Bulunanlar Aylin Caner Ataman, Banu Akkiprik , Bahar Pardorokes, Dilan Çetin , Ethel Kebudi, Enes Kartal, Gökçe Çiçek, Mücahit Gül, Özgün Budacı, Şilan Gül Fotoğraf Editörü Photoxi - Kerem Yılmaz Yönetim Yeri Nü Medya Estetik Hizmetleri Ltd.Şti.

22 Ajanda

İstanbul Cad.Gökofis İş Merkezi K.2

26 Röportaj

Tel: 0212 322 23 71 - 322 63 76

32

36

38

36

40

60

66

Zuhal Olcay Araştırma Ünlüler Jürisi İş Başında Uzman Görüşü Madde Bağımlılığı

Gündem Sokak Köpekleri Çalıştayı

48

Bizim Cemiyet

58

The Woman in Black

60 Dekorasyon

Salon Dekorasyonunun Püf Noktaları

66 Röportaj 18 intown

Göktürk - Eyüp / İstanbul

Baskı Yeri Kiraz Medya San. Ve Tic. Aş. Oruç Reis Mahallesi Giyimkent Sitesi Bulvarı 16. Sokak No:112/114 Esenler/İstanbul 0212 438 66 50

Reklam ve rezervasyon için; (0212) 322 23 71 - (0212) 322 63 76 info@intowndergisi.com www.intowndergisi.com Yayın Türü 2 aylık süreli, yerel Basım Yeri ve Tarihi İstanbul, Kasım 2017 Dergide yayınlanan yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluğu ise sahiplerine aittir.

Arif Akpınar intowndergisi


İÇİNDEKİLER 70

Gusto Zeytin

84

76 Doğal Yaşam 78 Dosya

Dostluk

78

84

100

Araştırma Happy bIrthday to you!

92

Z Kuşağı Hediye Hiç Kasamam!

100 Sanat

Senem Demirhan

104 Teknoloji 106 Spor Portre

Refik Eser

112 Briç 116 Kısa Kısa 124 Rehber

70 20 intown

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K


AJANDA

izle YILMAZ ERDOĞAN-

MÜNAŞAKA

Yılmaz Erdoğan’ın gündelik hayata dair kahkaha garantili tespitleri, kariyeri hakkında merak edilenler ve seyirciyi davet ettiği “hakiki” bir yolculuk… Hepsi ve daha fazlası Yılmaz Erdoğan’ın tek kişilik gösterisi Münaşaka’da…

Ne zaman? 03 Kasım Cuma 21:00 Nerede? Beşiktaş Kültür Merkezi Ne kadar? 82,50 TL

tif interak n a r u t oluş in 50’sini % ın enciler r m ğ a r ö g e o il i ri, Pr dersler nmele e a r c ğ z ö ı ı s y ’ Fran ansızca ve r F n a ld meleri o v y e l s a k ğ ra do ü ir dil ola b i hoşgör ı c ş r in a ik k ltürlere ğlanır. farklı kü a s i r le e geliştirm

dinle oku HAYVANLARDAN TANRILARASAPIENS İNSAN TÜRÜNÜN KISA BİR TARİHİ

SEVDALİZA Elektronik, trip-hop, grime ve avant-garde üretimleriyle tanınan İran asıllı multidisipliner sanatçı Sevdaliza, şarkı sözlerinde usta romancılardan etkileniyor. Sevdaliza, “The Suspended Kid” ve “Children of Silk” EP’lerinin ardından Ne zaman? bu yıl “ISON” adını verdiği albümünü 1 Kasım Çarşamba yayınladı. Müziği tek bir türle 21:30 sınırlandırılamayan sanatçının Nerede? melankolik sesini ve farklı bir Babylon Ne kadar? müzik deneyimi vadeden özgün 55 TL performansını sakın kaçırmayın.

22 intown

- Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü? - Para neden herkesin güvendiği tek şey? - Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen? - Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar? - Geleceğin dini bilim mi? - İnsanların miadı çoktan doldu mu? 30’dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma dünyaya ve insanlık tarihine bambaşka bir pencereden bakmanızı sağlayacak.

i eyimlerin n e d e m ren n Kendi öğ i yaşaya in f y e k anın tasarlam öğrenme in iz m ri e il aşları öğrenc i temel t k a d n rı la . yolculuk nlamadır a ı c lı a k e yaş merak v muzda 3 lu u k o a An an a başlay d n rı la p i gru ri eğitim e il r e c e b düşünme cerilerini e b e m n düşü lık yaratıcı e alışkan d iz m ri e il öğrenc etirir. haline g

Görsel San atlar, Beden Eğ itimi, Müzik ve Orff, Yaratı cı Drama, Fransızca Drama, Sa tranç ve D ans gibi branş etkin likleri öğre ncilerimizin farklı ilgi v e yetenek lerini desteklerk en, progra mımızda yer alan s osyal proje ler, öğrencileri mizin doğ aya ve canlılara k arşı olumlu tutum geliştirmele rini sağlar.

Anaokulu Kayıtlarımız Devam Ediyor

Özel Yeni Nesil 2000 Anaokulu Bahçeköy

Yeni Mah. Hunca Cad. No: 16/1-2B Bahçeköy Sarıyer - 0 212 263 78 46

Levent

Gazeteci Ümit Deniz Sok. No:4 3. Levent - 0212 280 17 60

2000 YENİNESİL ANAOKULU İLKOKULU ORTAOKULU www.yeninesil.k12.tr


AJANDA

TAHiN PEKMEZ'iN

keşfet

FAYDALARI SAYMAKLA B • TM EZ

DELİNİN YILDIZI Türk Rock Müziği’nin mihenk taşı Vega, 10 şarkıdan oluşan yeni albümleri “Delinin Yıldızı” ile müzik marketlerde ve dijital platformlardaki yerini aldı. Deniz Özbey ve Tuğrul Akyüz’den oluşan Vega, 2012’den bu yana büyük bir özveri ile üzerinde çalıştıkları yeni albümleri “Delinin Yıldızı” ile sevenlerinin hasretine son vermiş görünüyor.

tat

ı

"Benim için tahin ve pekmezin güvenilir olmasının önemli sebeplerinden biri de tamamen doğal olması, hiçbir koruyucu, katkı maddesi ve ilave yağa ihtiyaç duyulmadan üretilmesidir" . . TAHIN'IN FAYDALARI

GRANDE PIZZERIA

izle

YOL AYRIMI Nerede? Göktürk Merkez Mahallesi, Belediye Cd. 25/ İletişim (0212) 322 12 20

Yaklaşık dört yıldır hizmet veren Grande Pizzeria zengin menüsüyle dikkat çekiyor. Pizzadan makarnaya, burgerden salataya, mantıdan tatlıya uzanan geniş ve lezzetli menüsüyle Göktürk’te hizmet vermeye devam ediyor. Özellikle lezzetli bir pizza yemek istiyorsanız, Türkiye’nin en değerli beş pizzacısından biri seçilen Grande Pizzeria’yı mutlaka ziyaret edin.

24 intown

Taylan Kümeli her iki ürünle ilgili "ister ayrı ister beraber ama her zaman faydalı"diyor.

Yönetmen: Yavuz Turgul Oyuncular: Şener Şen, Çiğdem Onat, Rutkay Aziz, Nihal Yalçın, Mert Fırat Vizyon Tarihi: 10 Kasım 2017 Cuma Hayatını, babasından devraldığı tekstil imparatorluğunu büyütmeye adayan; bu yolda aldığı cesur kararlar ve acımasız yöntemlerle ailesini de karşısına alan Mazhar Kozanlı’nın hikayesini anlatan film, uzun bir aradan sonra Yavuz Turgul ve Şener Şen’i ikilisini bir araya getiriyor.

• Tahin, doğal yüksek lif kaynağıdır. • Bağışıklık sistemini destekleyen çinko, demir, bakır ve selenyum mineralleri bakımından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir mevsim geçişlerinde hastalanma riskini azaltır. • İçeriği Omega 3 ve Omega 6' yağ asitleri beyin sağlığını korur. Birlikte, sinir hücrelerini korur ve yaşlılığa bağlı hafıza kayıplannı önler. • Yüksek miktardaki bitkisel protein sayesinde kaslan güçlendirir. Çocuklarda kas gelişimine önemli katkı sağlar. • Ağır antrenman ve egzersiz yapan sporculann antreman sonrası tükettikleri tahin kas yorulmalannın önüne geçer. • Tahin bilinenin aksine kolesterol içermez. İçerdiği Phytosterol sayesinde bazı kanser türlerine karşı korumanın yanı sıra kolesterol seviyesini düşmesine yardımcı olur. • Zehir1i bileşiklerin, ağır ilaçlann ve radyasyonun oluşb.ırduğu bazı toksinlere karşı koruma sağlar. Özellikle balıktan vücudumuza geçme ihtimali yüksek olan zarar1ı ağır metallerin balıktan sonra yenen tahin helvası ya da tahin pekmez kanşımı içindeki tahin tarafından emilerek, sağlığımıza zarar vermeden dışan atılmasını sağlar.

.

PEKMEZ'IN FAYDALARI • Pekmez, içeriğindeki kalsiyumdan dolayı çocuklann daha güçlü bir kemik yapısına sahip olmasını sağlar. • İçerisindeki doğal şeker ve demir sayesinde çocuklann zeka gelişiminde önemli bir rolü vardır. • Pekmez, içeriğindeki vitamin, mineral ve özellikle demir sayesinde hamile ve emziren hanımlara önemle tavsiye edilir. • Çocuğun büyüme döneminde beslenmesinin iyi olabilmesi için aldığı aminoasmerin dengesinin iyi olması gerekmektedir. Bu denge yine anne sütünden sonra pekmezde çok iyi bir şekilde bulunmaktadır. • Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. • Günlük B6 vitamini ihtiyacının % 15'i pekmezle karşılanırken, içeriğinde bulunan (86) vitamini sayesinde vücuttaki yağ ve kolesterol miktannın kontrolüne yardımcı olur. • Etkili bir antioksidandır. Kanser ve kalp hastalıklanna karşı korunmaya yardımcı olur.


RÖPORTAJ

“EN BÜYÜK POLİTİK GÖRÜŞ, Sim Yener SINEMA VE TIYATRO OYUNCULUĞUNUN YANINDA ŞARKICILIĞIYLA DA BAM TELIMIZE DOKUNAN KADIN… SAYISIZ SINEMA FILMI, ALINAN ONLARCA ÖDÜL VE BIRBIRINDEN KEYIFLI ŞARKILAR… DURUŞU VE FARKLI ÇIZGISI ILE YILLARDIR SANATINI ILERIYE TAŞIMIŞ, ÜRETEREK VAR OLMUŞ ZUHAL OLCAY’DAN BAHSEDIYORUM. HISAR KÜLTÜR MERKEZI’NIN SEZON AÇILIŞ GECESINDE KULAĞIMIZIN PASINI SILEN ZUHAL OLCAY’LA; OYUNCULUK SERÜVENINDEN, POLITIK DURUŞUNDAN VE YILLARA MEYDAN OKUYAN GÜZELLIĞINDEN KONUŞTUK.

POLİTİK GÖRÜŞÜNÜZÜN OLMAMASI “YETENEĞİM OLMASA BUNLARIN HİÇBİRİ OLMAZDI” Alkış ve ödüller sanatçılar için beslenme kaynağı… 1989’da “Sahte Cennete Veda” filmindeki rolünüz ile Almanya’da Altın Film Şeridi festivalinde “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü kazandınız. Bunun yanında daha birçok ödülünüz var. Bunların içinde sizi en çok mutlu eden hangisiydi? Sanırım ilk göz ağrısı olanlar hiç unutulmuyor... İlk ve ikinci Altın Portakal ödüllerimi her zaman farklı bir duyguyla anımsarım. İlki “İhtiras Fırtınası” ve ikincisi de “Amansız Yol” filmleriyle. Sizi sinema sanatçısı, tiyatro oyuncusu ve şarkı yorumcusu olarak tanıyoruz. Bu kadar karpuzu bir koltuğa sığdırmak yenilenme isteği mi, şartlar mı bunu gerektirdi? İlerisi için planlar neler? Asıl eğitimim konservatuvarda aldığım tiyatro eğitimi… Yani tüm bu saydığınız disiplinlerde iş yapabiliyorsam

ZUHAL OLCAY 26 intown

intown 27


RÖPORTAJ DİNLENİLESİ

10 ZUHAL OLCAY ŞARKISI • Ankara’da Âşık Olmak • Dünden Sonra Yarından Önce • Güller ve Dudaklar • Yalnızlığım • Gecenin Öteki Yüzü • Pervane • Neyse • Ayrılık da Sevdaya Dahil • İyisin • Kumsalda

“BULUNDUĞUM NOKTADAN MEMNUNUM” KADIN HER YAŞTA GÜZELDIR MUHAKKAK... FAKAT SIZ HER GEÇEN SENE FIZIKSEL OLARAK DAHA DA HOŞLAŞIYORSUNUZ. FIZIK GÜZELLIĞINIZI NASIL MUHAFAZA EDIYORSUNUZ?

Yıllar içinde daha gençleşmek mi? Bunun mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Sanırım yaşlanırken iyi yaşlanmak mümkün. Bunun yolu da kendini kontrol etmek, iyi beslenmek, spor yapmak ve hatta iyi ve olumlu bir insan olmaya çalışmak, çevreye, doğaya, insanlara, hayvanlara karşı iyi ve nazik olmak ve tabii çalışmaktan geçiyor.

bunun çıkış yolu elbette ki okulum oldu. Yani yeteneğim olmasa bunların hiçbiri olmazdı ama bu yetenek denen şeyin nasıl yoğurulacağı nasıl şekilleneceği ve kullanılacağı da eğitimden geçmekle ilintili… Dolayısıyla sorunuzun yanıtına gelirsek; isteklerim yönünde hareket ettim ve tabii çok çalıştım.

konusunda güdükleşiyor. Çok aydınlık ve ışıklı bir tablo çizmek isterdim ama bu mümkün değil.

“ÜLKEMDE YAŞAYARAK ÜRETMEYE DEVAM ETMEK İSTİYORUM”

Genel düşünce artık buralarda yaşanmayacağı yönünde... Kimi Ege’ye yerleşmeyi, kimi de yurt dışında hayat kurmayı planlıyor. Sizin var mı ilerisi için bir düşünceniz? Yoksa anlık mı yaşarsınız? Benim hiç bir zaman öyle bir düşüncem olmadı. Burada ülkemde yaşayıp çalışmaya ve üretmeye devam etmek ve olan bitenin sıkı takipçisi olmak… Plan bu.

Politik görüşleriniz olduğunu da biliyoruz. Sizce sanat ne kadar özgür? Türkiye’de darbeler yaşamış bir kuşak olarak ilk başladığınız dönemlere göre nasıl günler geçiriyoruz? Politik görüşle ilgili tek bir şey söyleyeceğim: Politik görüşü olmamanın en büyük politik görüş olduğunu düşünüyorum! Evet, son derece kaynayan ve sorunlu bu coğrafyada tanık olduğumuz şeyler katlanılması zor şeylerdi ve sanat hep ilk darbeyi yiyordu. Bu hep böyle olageldi ve gitmekte ne yazık ki. Yıllarca sansür ile yaşayan ve yaratmaya çalışan sanatçılar, ister istemez yaratıcılık

28 intown

Politikada aktif rol almayı düşünür müsünüz? Politikada sanatçı olarak kendimce aktif rol alıyorum zaten 40 yıldır. Başka türlüsünü hiç düşünmedim.

Yurt dışına kıyasla sanatçılarımıza yeterli değerin verildiğini düşünüyor musunuz? Yurt dışıyla kıyaslamayı bırakalı çok oldu. Değer verilmesi vs bunları geçelim, hakkı verilsin önce… Sendikası olan bir sinema sektörü olsun önce…

Yeniden evlenmek, evlenmemek vs... Bunlar hakkında kesin konuşmak bana hep komik gelmiştir. Yeterince evlendim, teorik olarak bir daha evlenmek gibi bir düşüncem yok.

Her zaman çok şıksınız. Seçimlerinizi nasıl yaparsınız? Teşekkür ederim. Şık giyiniyor muyum bilmem ama rahat olmadığım hiçbir kıyafetle beş dakika bile durmam, duramam. Bu durumumun yarattığı bir tarz var ve ben onu seviyorum. Zuhal Olcay’lar kolay yetişmiyor. Çok emek harcıyorsunuz buraya gelene kadar. Sanat kariyerinizde geldiğiniz noktadan tatmin oluyor musunuz? Tekrar başlamak imkânı olsa, aynı yolları mı kat ederdiniz? İnsan hep daha fazlasını ister, hep daha çok ister ama ben kariyerimde yapmak istediğim hemen her şeyi yapabilen şanslılardanım. Memnunum bulunduğum noktadan… Elbette “keşke”lerim var ama bunun çok da önemli olduğunu düşünmüyorum. Bir zamanlar çok daha yoğun ekranlardaydınız. Bilinçli bir geri çekilme mi, yoksa beklentilerinize uygun işler mi gelmiyor? Ekranda olmak, 7/24 başka bir hayat olmaması demek ve çok yorucu. Bu yıl yeni bir tiyatro oyunuyla sahnede olacağım Kasım ayı sonunda.

intown 29


RÖPORTAJ İnsan hep daha fazlasını ister, hep daha çok ister ama ben kariyerimde yapmak istediğim hemen her şeyi yapabilen şanslılardanım. Memnunum bulunduğum noktadan… Elbette “keşke”lerim var ama bunun çok da önemli olduğunu düşünmüyorum. Tiyatro ve konserler, 2017-2018 planım bu ve fazlasına vaktim yok. Bir kız çocuk annesisiniz. Kuşak çatışması yaşıyor musunuz? Kendi gençliğinize kıyasla yeni nesil konusundaki düşünceleriniz nelerdir? Kızımla kuşak çatışması yaşamıyorum hayır. Ama yeni dünya, iletişim kanalları, sosyal medya, internetin hayatımıza girişiyle değişen her şey ama her şey ister istemez farklılaştırıyor insanoğlunu. Ve bu korkunç gidiş insan neslinin robotlara dönüşeceği çağın ilk bebek adımları. Kuşak çatışması mı demiştiniz!

“YETERİNCE EVLENDİM” Evita müzikalindeki rolünüzle izleyenler sizi çok beğenmişti. Tekrar müzikal yapmayı düşünür müsünüz? -Müzikalde rol almak ancak bir Türk yazar ve kompozitörün eseri olursa olur yoksa eskiden olduğu gibi Broadway müzikallerinin buralarda pazarlanması olayı artık gereksiz. Zaten geliyorlar, ulaşmak ve izlemek mümkün her zaman. Çalışmadığınız dönemlerde Zuhal Olcay nasıl vakit geçirir. Nasıl bir yaşantısı vardır? Ruhunuzu neyle beslersiniz? Çalışmadığım zamanlar yaptığım tek şey valizimi almak ve gitmek hemen... Gezmek beni en dinlendiren şey… Tekrar evlenmek var mı planlarınız arasında? Özel yaşamda huzuru ve mutluluğu buldunuz mu? Yeniden evlenmek, evlenmemek vs... Bunlar hakkında kesin konuşmak bana hep komik gelmiştir. Yeterince evlendim, teorik olarak bir daha evlenmek gibi bir düşüncem yok. Göktürk’te, Hisar Kültür Merkezi’nde çok coşkulu bir konser verdiniz. Nasıl buluyorsunuz Göktürk’ü? Göktürk’te sahnenizde olmak çok güzel ve heyecan verici… Misafirperverliğiniz için teşekkür ederim.

30 intown

Yıllar içinde daha gençleşmek mi? Bunun mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Sanırım yaşlanırken iyi yaşlanmak mümkün. Bunun yolu da kendini kontrol etmek, iyi beslenmek, spor yapmak ve hatta iyi ve olumlu bir insan olmaya çalışmak, çevreye, doğaya, insanlara, hayvanlara karşı iyi ve nazik olmak ve tabii çalışmaktan geçiyor.

. . BENIM CABINET’IM CABINET – made in Germany - stili, şekli ve rengiyle daima eşsiz! CABINET İstanbul Fener Kalamış Cad. No: 57A 34726 Fenerbahçe/Kadıköy T: +90 216 328 95 95 www.cabinet.com.tr


ARAŞTIRMA

MÜGE AKGÜN

AZRA KOHEN

RAGIP SAVAŞ

ÜNLÜLER JÜRİSİ

ABDULLAH POLATÇI

HALE CANEROĞLU

MUTLU GENÇ

FARUK EMRE

İŞ BAŞINDA

GÖKTÜRK’TE YAŞAYAN ÜNLÜLERIMIZE “SON ZAMANLARDA

GÖKTÜRK’TE UYUŞTURUCU SORUNU

GÖKTÜRK’TE UYUŞTURUCUNUN BIR HAYLI YAYGINLAŞTIĞINI ÜZÜLEREK TAKIP EDIYORUZ. ÖZELLIKLE GENÇLERIMIZI UYUŞTURUCU BATAKLIĞINDAN UZAK TUTMAK IÇIN GÖKTÜRK ÖZELINDE NE GIBI ÖNLEMLER ALINMALIDIR?” DIYE SORDUK. ÜNLÜLERIMIZ DE BU KONUDAKI ÇÖZÜM ÖNERILERINI

MÜGE AKGÜN

SAMIMIYETLE BIZLERE AKTARDILAR. ÜNLÜLERIMIZIN VERDIĞI CEVAPLAR NETICESINDE BIR SIRALAMA YAPTIK. İŞTE JÜRIMIZE GÖRE, GENÇLERIMIZI UYUŞTURUCU BATAKLIĞINDAN UZAK TUTMAK IÇIN GÖKTÜRK ÖZELINDE ALINMASI GEREKEN EN ÖNEMLI ÜÇ ÖNLEM:

1

Polis ve güvenlik görevlisi sayısının arttırılması, denetimlerin sıklaştırılması

2

Gençlerin spora ve kültürel aktivitelere yönlendirilmesi

Çözüm bireyle başlar. Spor yapan, spor yaptığı için seratonin seviyesi belirli bir seviyeye ulaşmış bir birey yaşı kaç olursa olsun madde bağımlılığına karşı aşılanmıştır. Çocuklarınıza madde bağımlılığı ile ilgili belgeseller izletip düzenli bir spor alışkanlığı verebilirseniz önlemi içeriden alırsınız, fikrimce. Ve unutmayalım ki dışarıdan alınan hiçbir önlem sürdürülebilir değildir.

32 intown

3

Aile bireylerinin, çocukların sağlıklı gelişim sağlayabileceği bir ortam oluşturması

AZRA KOHEN

Eğer lise öğrencileriyse söz konusu olan, okul önlerinde narkotik şube görevlilerinin ne olup bittiğini kontrol altına alması gerek. Ayrıca gençlerin gittiği barların da mercek altına alınmasında yarar var. Spor tesisleri, kapalı yüzme havuzu, yürüyüş parkuru, tenis sahası gibi gençleri spor faaliyetlerine yöneltecek sosyal alanların artması bir çözüm olabilir. Şehirden kaçış, doğal, yeşil yaşam mottosuyla yaratılan yeni uydu kentte, bugün sadece otoban kenarında lağım kokan bir yürüyüş parkurumuz var. Gençler ne doğa ve doğal yaşamın tadını çıkaracak alanlara ne de eğlenecekleri, bir araya gelecekleri sosyal alanlara sahip. Kon-

Evet, maalesef gittikçe artan bir uyuşturucu satışı var. Satışı engellemek öncelikle polis ve jandarma desteği ile sonra da Göktürk’te yaşayanların ihbarlarıyla mümkün olabilir. Devamlı operasyon yapılmalı ve sivil polislerin sayısı arttırılmalı. Okul önleri ve bazı satış modelleri var bunlar kontrol edilmeli. Yani sonuçta halkın ve güvenlik güçlerinin iyi çalışmasıyla kontrol sağlanabilir.

RAGIP SAVAŞ

ser, tiyatro gibi etkinliklerin olacağı bir salon da Göktürk için önemli bir ihtiyaç.

intown 33


ARAŞTIRMA ABDULLAH POLATÇI

Kısa bir süre önce, polis ekiplerinin Göktürk’te bir operasyon düzenleyerek uyuşturucu madde ele geçirildiği haberlerini okuyunca çok üzüldüm. Bu konuda öncelikle ailelere önemli görevler düşmekte. Uygun bir aile ortamında çocukları ile güçlü sevgi ilişkisi kuran, doğru ve yanlışları öğreten, hatalı davranışlar için uygulanabilen kurallar koyan, mutlu bir birey olmak için gerekenleri öğreten ebeveynler çocuklarının uygun bir aile ortamında yetişmelerini sağlamış olurlar.

HALE CANEROĞLU

Uyuşturucu meselesi çok endişe verici… Ama beni en çok rahatsız eden kısmı Göktürk’te bunu motorlu kuryelerin yapıyor olması. 17 yaşındaki oğlum ben evde yokken bir şey sipariş ediyor ve bu adamlar evimizin kapısına kadar rahatlıkla geliyor. Göktürk sokaklarının kontrol altına alınması için, öncelikle daha fazla polis ve önlem talep etmek gerekiyor. Belki bizler de sitelerimizde kontrolü sağlamak için, kuryelere mutlaka bir güvenliğin eşlik etmesi zorunluluğu kuralını koyabiliriz.

Öncelikle ben de iki çocuk sahibi bir baba olarak en korktuğum ve asla yaşamak istemeyeceğim konuların başında uyuşturucu madde bağımlılığı geliyor. Ailelerin kontrolü çok önemli… İlgisizlik, ikinci plana atılma hissi ve sevgisizlik çocuğu bu yollara itebilir. Göktürk’te emniyet açısından parklar ve açık otoparkların daha sık denetlenmesini hatta daha fazla aydınlatılarak kamera sistemiyle izlenmesini ve genel polis kontrollerinin çoğaltılmasını diliyorum.

34 intown

malıdır. Ailelere ve gençlere, uyuşturucu maddelerin zararlarını anlatan seminerler düzenlenmelidir. Herkes için dileğim “maddeye değil hayata bağlı olun”.

Glutens¡z Laktozsuz Şekers¡z Vegan

r a h a ası b n o S pany kam 50 TL 3

MUTLU GENÇ Uyuşturucudan korunmada bence en büyük görev ailelere düşüyor. Çocuklar tüm sıkıntı ve problemlerini anne ve babaları ile paylaşabilmelidir. Çocuğunuzun sosyal çevresi, yaşı ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ne kadar harçlık vereceğinizi belirleyiniz. Bu rakam ihtiyaçlarının üzerinde ya da bu ihtiyaçları karşılayamayacak miktarda olmamalıdır. Uyuşturucu ile mücadele bir gün veya bir hafta değil, sürekli olmalıdır. Gençlere sportif, sanatsal ve kültürel etkinlikler yapabilecekleri imkânlar sunul-

HAPPY ÇORBA DETOKSU

3

280 TL

FARUK EMRE İstanbul Caddesi Gökofis İş Merkezi Kat 4 (İşbankası üstü) Göktürk

0 212 322 23 71 0 541 360 33 24

www.nuhappymutfak.com

günde kilo


UZMAN GÖRÜŞÜ

Psk. Enes KARTAL Bağımsız Yaşam Derneği

PSIKOLOG ENES KARTAL… BIR SÜRE MADDE BAĞIMLISI OLARAK HAYATINI SÜRDÜRMÜŞ, DAHA SONRA YAŞAMINI MAHVEDEN BU ILLETTEN UZAK DURMAYA KARAR VERMIŞ VE ÇETIN BIR SAVAŞA BAŞLAMIŞ. ÖRNEK MÜCADELESI SAYESINDE BAĞIMLILIKTAN KURTULMAYI BAŞARAN ENES KARTAL, SADECE KENDINI KURTARMAKLA YETINMEMIŞ, MÜCADELESINE DEVAM ETMIŞ. VE BAĞIMSIZ YAŞAM DERNEĞI’NDE PSIKOLOG OLARAK GÖREV ALARAK, DEYIM YERINDEYSE KENDINI MADDE BAĞIMLILARINA ADAMIŞ. BUGÜN HALA BAĞIMLILARI BU BATAKLIKTAN KURTARMAK VE AILELERI BILINÇLENDIRMEK IÇIN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMAYA DEVAM EDIYOR. GELIN ESKININ MADDE BAĞIMLISI, ŞIMDININ PSIKOLOĞU ENES KARTAL’IN TAVSIYELERINE KULAK VERELIM. ÇÜNKÜ ONUN SÖYLEYECEKLERI BIZLER VE ÇOCUKLARIMIZ IÇIN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR.

MADDE BAĞIMLILIĞI VE

MÜCADELE YOLLARI ‘’Bağımlılık’’ kelimesinin manasını irdelediğimizde tüylerimiz diken diken oluyor. Bir nesneye bağlı kalmak, onsuz yapamamak, içmek için yaşamak, yaşamak için içmek… Fakirin zengin hobisi, zenginin de fakir alışkanlığı sandığı bir hastalık bağımlılık… Evet hastalık! Birçoğumuz bunu bir karakter kusuru, bir kişilik bozukluğu olarak biliyoruz. “Bu bir irade meselesi”, “önce kafada bitirmek gerek” sözlerini duyar gibiyiz. Bir sigara tiryakisinin kendisine kanser olma şansı tanımadığı gibi bizler de bağımlı olacağımız fikrini öngöremedik bu maddelere başlarken. Bu iradesizliğimizin tek örneği. Çünkü çeşitli yerlerden zararlı olduğunu duymuş olmamıza rağmen, pek tabi olan ‘’merak’’ duygusunun önüne geçemiyor, bu salgına teker teker yakalanıyoruz. Kimilerini bilim insanı yapan, kimilerini ölüme götüren bu “merak” duygusu irademizi alt üst ediyor. Karşımıza ölümcül, kronik ve tekrarlayıcı bir hastalık olarak çıkıyor bağımlılık. Ben en çok şeker hastalığına benzetiyorum. Doktora gidiyorsunuz ve artık şeker hastası olduğunuzu öğreniyorsunuz. Çoğumuz biliyoruz ki şeker hastalığının bilinen bir tedavisi yok. Tek tedavisi sıkı perhizler. Ölene kadar geliyor sizinle bu hastalık. Beş senelik sıkı bir diyet yapsanız da siz hala şeker hastası olarak hayatınızı devam ettirmeye çalışıyorsunuz. Bağımlılıkta aynı böyle işte… Alkolü veya maddeyi beş sene bıraksanız bile içmek isteği

36 intown

hiç bitmiyor. Ölene kadar sizin bir zaafınız olarak yaşıyor. Lütfen yapmış olduğunuz sıkı diyetleri ve canınızın nasıl tatlı bir şeyler çektiğini anımsayın. Bizim de ilk olarak yaşadığımız hisler bunlardı. Sizleri çok iyi anlıyoruz. Peki, bu hastalıktan çocuklarımızı ve yakınlarımızı nasıl koruruz? Bu konuda size basit, rutin tavsiyelerde bulunabilirim: “Yakınlarınızın arkadaşlarına dikkat edin”, “Onlarla zaman geçirin” gibi… Ancak bu tavsiyeleri çok kez duyduğunuzu veya duyabileceğinizi düşünerek size başka tavsiyelerde bulunacağım. Bizi hasta eden ”merak” duygusundan bahsettik. Şimdi bizi meraka götüren pişmanlık, öfke, suçluluk, utanç gibi çocukluktan beri yaşadığımız, üstesinden gelemediğimiz duygulardan bahsedeceğiz. Çoğumuz alkol ve madde kullanımına “merak” veya “özenti” ile başlıyoruz. Hastalık onarılmamış duyguların bastırılması hissi ile ilerliyor. Sonra daha fazla merak… Bu hastalıktan yakınlarımızı veya çocuklarımızı korumanın en önemli yolunun maddeden değil, bu duygulardan uzak tutmaktan geçtiğine inanıyorum. İkinci altın tavsiyem, “Ben büyüdüm artık” cümlesini ciddiye alın. Sorumluluklarını onların yerine üstlenmeyin. Üstesinden gelmenin zor olduğu bir işi bitirdikten sonra yaşadığınız hazzı anımsayın. Unutmayın bağımlılık bir haz hastalığıdır. İnsan, insan olmanın bir gereği olarak çalışmak ve başarmak zorundadır. Sorumluluk verin, bırakın başarsınlar. Bahsettiğimiz duyguları tamir etmenin yolu, buradan geçmektedir.

pranga çıkarılıp, özgür bırakıldığında ilk işi madde kullanmak oldu. Öfke yine iş başındaydı. Bir diğer tedavi yönteminizin de; harika bir cümle kurup onun birden aydınlanmasını sağlamak olduğunu biliyoruz: “Senin yüzünden hasta oldum”, “Baban da çok üzülüyor”… Üzgünüz, bunlar da pek sağlıklı yaklaşımlar değil. Pişmanlık, suçluluk ve utancın bir hastaya yaşatmamız gereken duygular olduğunu unutmayın. Peki, yapmanız gerekenler neler? Öncelikle içmediği veya az kullandığı dönemlerde onları destekleyin. “İstediğinde yapabiliyorsun, bu işi başarabilirsin” düşüncesini onlara anımsatarak motive edin. Bir diğer tavsiyem uygulanabilir kurallar getirmeniz. Bu konuda da iyi olmadığınızı biliyorum. Maalesef bu hastalığın pençesindeki kişiler olarak sizin duygularınızla ve kurallarınızla nasıl oynanabileceği konusunda profesyonel sayılırız. “Böyle devam edersen seni eve almayacağım” veya “Senden boşanacağım” söylemleri genel olarak yerine getirilmeyen kurallar olarak hep askıya alınır. Bu bir hastaya şu öğretiyi kazandırmaktan başka hiçbir işeye yaramaz: “Bu evde kural yok. Ben istediğim zaman her şeyi yapabiliyorum”. Şunu asla unutmayın; içme eyleminin karşısında bir mahrumiyet yoksa bu davranış devam edecektir.

Ya bir yakınımız bağımlı ise? Tedavinin tek kuralı var: “İstek”. Siz ne kadar isterseniz isteyin, bir kişi tedavi olmayı kabul etmediği sürece o kişiyi tedavi etmeniz mümkün değildir. Peki, o zaman kullanmasına müsaade mi edeceğiz? Tabii ki hayır. Onu istekli hale getirecek olan yine bizleriz. Maalesef birçoğunuz bu konuda yanlış yaklaşımlar sergiliyor. Evin içinde ayağında pranga ile bağlı bir arkadaşımızı anımsıyorum. Maalesef bu da çözüm olmamıştı. Bir yıl sonunda ayağından

intown 37


Tan Sažtürk “DANS BENİM VAZGEÇİLMEZİM” KIMI ZAMAN OYUNCU, KIMI ZAMAN YAZAR, KIMI ZAMAN JÜRI ÜYESI, KIMI ZAMAN EĞITIMCI… AMA ONA EN ÇOK YAKIŞAN TABIR “TÜRKIYE’YE DANSI SEVDIREN ADAM” SANIRIM. TAN SAĞTÜRK’LE PROJELERINDEN, DANSTAN VE 18 YILDIR FAALIYETLERINE DEVAM EDEN TAN SAĞTÜRK AKADEMI’DEN KONUŞTUK.

Klasik bir soruyla başlamak istiyorum. Dans sizin için ne ifade ediyor? Benim hayatım… Çocukluğumdan bugüne kadar geçen tüm süre… Mesleğim… Hobim… Gerçek dünya… Rüya… Dans benim için birçok açıdan bakabileceğim bir olgu. Var olan tüm duyguları bu soruya sığdırmam mümkün. Özgürlüğüm, disiplinim, mutluluğum... Bazen nefretim, kızgınlıklarım, küskünlüğüm… Vazgeçilmezim... Çünkü dansı sahnede farklı enerjilerle yaşadım. Şimdi ise öğrencilerimle birlikte umudum… Ve sonsuz mutluluğum… Hangi hislerle Tan Sağtürk Akademi’yi kurmaya karar verdiniz? Hangi yaraya merhem olmaktı niyetiniz? Sanat eğitimine çok ufak yaşlarda başlıyoruz. Beni 10 yıl boyunca konservatuvarda yetiştirmiş ülkeme, yine eğitimi geliştirerek karşılık vermeliydim. Güneydoğu Anadolu’dan batıya, oradan Kuzey Anadolu’ya kadar minik yüreklere dokunabilmeliydim. Çünkü güzel ülkemizin buna ihtiyacı var.

AKADEMİ ÇOCUKLARA ÖZGÜVEN KAZANDIRIYOR Bale, dans, müzik, tiyatro… Akademi’de çok çeşitli alanlarda eğitim veriyorsunuz. Verilen eğitimler hakkında bizi bilgilendirir misiniz? Klasik bale, dans ve müzik bölümlerimizin yanında yaratıcı drama, resim, yoga, ses eğitimi ve konuşma sanatı gibi kişisel gelişimi destekleyen çeşitli eğitimler veriyoruz. Klasik bale bölümümüzde 3-16 yaş arası öğrencilerimize eğitim veriyoruz. Yetişkin Balesi derslerimize geç de olsa kalbini baleye kaptırmış herkes katılabiliyor. Dans bölümümüzde her yaş için Jazz Dans, Hip-Hop, Modern Dans, Tango, Latin Dansları vb. birçok dalda eğitim veriyoruz. Müzik bölümümüzde ise yine her yaş için piyano, keman, flüt, gitar, bateri vb. derslerimiz var. Akademide eğitim almak hayatlarının geri kalanında öğrencilere ne gibi artılar sağlıyor? Fiziksel yeteneklerin gelişmesinden, özgüven kazanımı, odaklanabilme yeteneklerinin gelişmesi ve hatta entelektüel gelişimlerine kadar sayısız faydası oluyor. Sebat etmeyi öğretiyor, net karar verme yetisi kazandırıyor. Zaman kavramını ve yönetimini öğretiyor. En önemlisi bugünkü çocukların ihtiyaç duyacakları pasif yaşam biçimi yerine aktif yaşam biçimini kazandırıyor ki çocuklar yaratıcılıkla, takım çalışmasıyla, amaç belirleme ve hedef koymalarıyla hayattaki yerlerini alıyorlar.

38 intown

GÖKTÜRK İNSANA HUZUR VERİYOR

HAYALİM ÜNİVERSİTE KURMAK Türkiye’de bu sanat dalıyla uğraşmak nasıl bir his? Konservatuvarı da sayarsak 38 yıldır mesleğimi yapıyorum. İster Devlet Opera ve Balesinde ister okulculuk bazında ben hem şanslı hem de mutlu oldum. Elbette bir takım zorlukları vardı. Ancak önüme koyduğum hedef engelleriyle beraber gelse de aşıldı ve sonuçta başarıldı. Aslında zorluklardan ziyade onları aşmak için sahip olduğumuz kudret çok değerli. Sonuçta ülkemizde bu meslek 80 yıldır var. Meslektaşlarımla beraber bu sanat dalını ülkemizde yapmaktan gurur duyuyoruz.

Türkiye’de bale ve dansın yaygınlaşmasında büyük emeğiniz var. Gelinen noktada akademilerin katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz? Akademilerimiz önemli bir disiplin oluşturdu. Bir sistem ortaya koydu. Bu sanat dalının önemli bir meslek olabileceği olgusunu yarattı. Bu eğitimden geçmiş olan çocuklarda ister bu mesleği yapsın ya da yapmasın, mutluluk ve başarı beraberinde geliyor. Zaten ailelerin akın akın çocuklarımızı 18 yıldır okullarımıza taşımasının sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum.

Gelecekte gerçekleştirmeyi hayal ettiğiniz ve sizi heyecanlandıran bir projeniz var mı? Okullarımız 14.000 öğrenciyle yoluna devan ediyor. 20.000’in üzerinde mezun vermişiz. Bu sayılar Avrupa’da hiçbir okul ile mukayese edilemeyecek kadar yüksek. 18 yıldır akademi çalışmalarımızın kendini sürekli geliştiren bir yapıya oturması beni mutlu ediyor. Şimdi ise vakıflaşıp, imkânı olmayan yetenekli öğrencilerin gelebileceği okullar üzerinde çalışıyoruz. Bu önümüzdeki planların ilki… Bir diğeri ise üniversitemizi kurmak... Bu ya kendi kuracağımız bir üniversite olacak ya da başarısı kanıtlanmış olan üniversitelerimizden birisi ile bir işbirliği yaparak gerçekleşecek.

Şehrin karmaşasından uzak kalmak isteyen birçok ünlü Göktürk’ü tercih ediyor. Siz Göktürk hakkında neler düşünüyorsunuz? Göktürk İstanbul’da bir kaçış yeri gibi. Sanki içinde gerekli her şeyi bulunduran bir kasaba… Dediğiniz gibi şehrin karmaşasından kurtulmak isteyenlerin yeri. Burası insana huzur veriyor.

Her insanın dansa yeteneği var mıdır? Bir insanın yetenekli olup olmadığını nereden anlarsınız? Profesyonel olarak yapılacak ise kriterler başka. Günlerce süren elemelerden geçiriyoruz. Hobi olarak yapıldığını düşününce, aslında her insanın dansa olan yeteneği hakkında kuşku duymamak lazım… Dansa başlayan kişinin ritim duygusu geliştikçe bu işin o kadar da zor olmayacağını görmek gerekir. Zaten ritim duygusunda bozukluk olan insan normal yaşamında da birçok konuda zorlanacaktır. Benim tavsiyem herkes en azından bir deneme fırsatını kendine tanısın.

Kızınız Ada da dans ediyor mu? Yeteneğini ve ilgisini merak ediyoruz. Evet, Ada’da bizim okulda baleye gidiyor ve piyano dersi alıyor. Bu yaz uzun bir tatil yapma fırsatı bulduk. Gördük ki en çok özlediği bale ve piyano olmuş. Bu bana tabi çok mutluluk veriyor.

TAN SAĞTÜRK AKADEMİ Belediye Cad. Çam Güzeli Sokak Doğa 77 Apt. Göktürk-Eyüp 0212 322 03 22 / 0212 322 54 53 / 0530 265 15 71

intown 39


GÜNDEM

“SOKAK KÖPEKLERI SORUNUNA

ÇÖZÜM ARIYORUZ” GÖKTÜRK’ÜN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİ ‘’SOKAK KÖPEKLERİ’’ İLE İLGİLİ INTOWN DERGİSİ VE EYÜP BELEDİYESİ İŞ BİRLİĞİ İLE BİR ÇALIŞTAY YAPILDI. ÇALIŞTAYDA SORUNLAR ORTAYA KONUP, ÇÖZÜM ÖNERİLERİ TARTIŞILDI. SOKAK KÖPEKLERİ İÇİN GÖKTÜRK HAYVANSEVERLER DERNEĞİ İLE İŞ BİRLİĞİ YAPILARAK SORUNLARI ÇÖZMEK ÜZERE BİRTAKIM ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI.

Sim Yener Geçtiğimiz günlerde Göktürk sokaklarında, evlerine gitmekte olan 2 gencimizin sokak köpekleri tarafından saldırıya maruz kaldığı görüntüleri tarafımıza ulaştı. Olayı araştırdığımızda sokak köpeklerinin saldırısına maruz kalan gençlerden birinin; ciddi bir hayvansever olan akademisyen Pınar Tokal ve işadamı Ercüment Bayru’nun , 13. Sınıf öğrencisi oğlu Bora Bayru olduğunu öğrendik. Ciddi bir travma yaşayan Bora’ya geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, belediye yetkililerine de bu konuda neler yapılıyor diye sorduk. Intown dergisi olarak Göktürk’te, Eyüp Belediyesi ile birlikte ‘sokak köpekleri sorunu’ konusunda bir toplantı organize ettik. Toplantıya; Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, Eyüp Belediyesi Veteriner Hizmetleri yetkilileri, sanatçı Ragıp Savaş, Göktürk Hayvanseverler Derneği’nden Nilgül Sayar, Melissa Can Yüncü , Gözde Çağlar ve Göktürklü vatandaşlar katıldı.

“KÖPEK POPÜLASYONUNUN ARTMASI VE ISIRGANLAŞMASI HALKTA CIDDI BIR KORKU YARATIYOR.”

vermeden, onların da yaşam hakkını gözeterek, Göktürk’te artan sokak hayvanları konusunda çözüm önerileri neler olmalıdır sorusuna cevap bulmak” olduğunu belirtti. Toplantıya katılan hayvansever Göktürk halkını temsilen Meltem Kadıoğlu, Zeynep Bekgöz ve Arzu Mükenburun; Göktürk sokaklarında rahatça gezemediklerini, saldırı ve ısırma korkusu ile çok kimsenin tedirgin olduğunu, özellikle çocuk ve yaşlıların kaçma imkanın bulunmadığını ve endişe ile yaşadıklarını, bu konuda acil önlem alınması gerektiğini belirttiler. Bora’nın babası Ercüment Bayru ise; oğlunun hayvansever bir ailede büyüdüğünü, köpeğin kendisine zarar vereceğini düşünmediğinden kaçmadığını anlattı. Sebebi bilinmedik bir şekilde ısıran köpek, Bora’ya ciddi bir travmaya sebep olmuştu ne yazık ki. Isırgan köpeğin de daha önce ısırma vakaları olduğundan, Göktürk Hayvan Severler Derneği’nce müşahede altına alındığı bildirildi.

“SOKAK KÖPEKLERININ, SOKAKLARDA YAŞAMA HAKKI ELINDEN ALINAMAZ”

Çalıştay’ın moderatörlüğünü üstlenen Ragıp Savaş, açılış konuşmasında kendisinin de bir köpek beslediğini, köpek sevgisinin ayrı bir sevgi olduğunu belirtti. Savaş konuşmasında “köpek popülasyonunun artması ve ısırganlaşması halkta ciddi bir korku yaratıyor” dedi ve bu konudaki gözlemlerini paylaştı. Toplantının amacının “hayvanlarımıza zarar

Göktürk Hayvanseverler Derneği’nden ve Hayvan Hakları Konfederasyonu’ndan yetkililer hayvanlar hakkında yasayı hatırlatarak, onların sokakta yaşama hakkının elinden alınmasının doğru olmadığını belirttiler. Halkın bilinçlendirilmesi gerektiği konusunda ısrarcı olan yetkililer; daha önce de Eyüp Belediyesi’nin yanlış uygulamaları yüzünde hayvanların bu kadar arttığını belirttiler.

“BELEDIYEMIZE GELEN ÇOK ISIRMA ŞIKÂYETI VAR. İNSANLAR BU KONUDA ÇOK ŞIKAYETÇI VE SÜREKLI BIZI ARIYORLAR.” Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer de kendi döneminde beyaz bir sayfa açıldığını belirterek açıklamalarda bulundu: ‘’Daha önce birkaç kez, yapılan sokak hayvanları çalıştaylarına katıldım. Sorunlara hakimim. Hayvan hastanesi ve hayvan besleme noktaları gibi birtakım çözümler yapıldı. Çalışmalar devam ediyor fakat henüz yeterli değil. Belediyemize gelen çok ısırma şikâyeti var. İnsanlar bu konuda çok şikayetçi ve sürekli bizi arıyorlar. Köpekler, birçok yerden Göktürk ve Kemerburgaz bölgesine bırakılıyor. Bu konuda hep birlikte çalışmalıyız. Köpekleri telef etmek onlara zarar vermek, hiçbir canlının hakkı değil. Tabii bu birlikte yaşanamayacak boyutta olan sokak hayvanları popülasyonun bu kadar artması neticesinde artan ısırma vakaları ve gelen şikayetleri de göz ardı edebileceğimiz anlamına gelmiyor. Belediyelerin görevi öncelikle hizmet… Bölgemizde saldırgan ve küpesiz köpekler toplatılıp, rehabilitasyona tabii tutuluyor. Tüm çalışmalarımız şeffaf… Tutanaklarımız ve yaptıklarımızı paylaşmaya hazırız. ‘’

Bora Bayru

40 intown

intown 41


Ercüment Bayru

GÜNDEM

Ragıp Savaş

ÇÖZÜM ÖNERILERI ISE 2. TOPLANTIYA KALDI. Kısa sürede 2.si yapılan toplantıda ortak kararlar aşağıdaki gibi oldu.

GÖKTÜRK SOKAK KÖPEKLERİ ÇALIŞTAYI SONUÇLARI: 1. Öncelikle saldırgan köpekler toplanıp, rehabilitasyon merkezinde köpeklerin bakımı yapılacak. 2. Kısırlaştırma ve aşılama çalışmaları hızlandırılacak. Sokaklarda küpesiz köpek kalmayacak. 3. Belediye çalışmalarını şeffaf yapacak. Tutanak ile toplanan hayvanların nerede ve ne durumda oldukları, istendiğinde yetkililer tarafından verilecek. Dileyen bu köpeklere ulaşabilecek. 4. Göktürk’e son dönemde bırakılmış köpekler toplatılıp, rehabilitasyon merkezlerinde bakımları yapılacak. Ardından, ait oldukları yerlere sağlıklı bir şekilde ulaştırılması sağlanacak. 5. Göktürk Hayvanseverler Derneği; sokak köpeklerine zarar verilmemesi ve köpeklerle birlikte yaşama konusunda eğitimler hazırlayıp, okullarda ve toplu yerlerde halkın bilgilendirilmesini sağlayacak. 6. Büyükşehir ve diğer belediyelerle yapılan çalışmalarla, Göktürk’e diğer ilçelerden köpek bırakılmasının önüne geçilecek. İlgili belediyelerle iş birliği yapılarak, Göktürk’teki yabancı köpek nüfusunun artması engellenecek. 7. Mevcut tüm köpeklerin aşıları ve bakımları kontrol edilerek, sokak hayvanlarının mahallemizde sağlıklı bir şekilde gezmesi sağlanacak. 8. Göktürk Hayvanseverler Derneği; köpek satışı yerine, sokak köpeklerinin sahiplendirilmesi konusundaki çalışmalarını etkin bir şekilde sürdürecek. Intown dergisi olarak alınan kararların uygulanması konusunda takipçi olacağız.

C

M

Y

CM

MY

Pınar Tokal

CY

CMY

K

MAHALLE BAZLI ISIRILMA VAKASI VERİLERİ 2017 YILI (8 AYLIK) Güzeltepe Mahallesi.................................117 Karadolap Mahallesi.................................. 47 Nişancı Mahallesi........................................ 31 Rami Cuma- Yeni........................................ 38 Akşemsettin Mahallesi..............................74 Alibeyköy Mahallesi .................................. 20 Çırçır Mahallesi ......................................... 41 Defterdar Mahallesi.................................... 14 Düğmeciler mahallesi............................... 24 Emniyettepe Mahallesi..............................23 Esentepe mahallesi................................... 38 Silahtarağa Mahallesi................................ 15 Topçular Mahallesi......................................11 Yeşilpınar Mahallesi.................................. 50 Mithatpaşa-Mimarsinan............................ 43 Göktürk Mahallesi.................................... 200

İlçe Sağlık Müdürlüğü Verileri

42 intown

İslambey Mahallesi.................................... 20

TOPLAM............................................806


GÜNDEM MAĞDUR BABADAN MEKTUP VAR! Sevgili Intown okurları, Sizlere bir hayvansever ve aynı zamanda bir baba olarak sesleniyorum. Bu imkân için sevgili Sim hanıma yürekten teşekkür ediyorum. Bize verdiği destek ve olaya yapıcı çözüm üretmek adına verdiği çaba gerçekten takdire şayandır. Ben bir ebeveyn olarak kendisine sonsuz müteşekkirim. 54 yaşındayım… Çocukluğum iki katlı ve bahçeli bir evde, köpekler içerisinde geçti. Hatta bu gün bile evimde köpek beslemekteyim ve ailemin bir ferdi olarak görmekteyim. Bora ile köpeğimizin arası da son derece iyidir. Unutamadığım Bora ile ilgili bir anımdan bahsetmek istiyorum. Henüz daha anaokulundayken rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisi Bora ile bir görüşme yapıyor. Sorulan soru şu; seni hayatta en üzen şey nedir. Bora’nın verdiği cevap ise “ ışıklarda mendil satan çocuklar ile sokağa terkedilmiş hayvanlar için çok üzülüyorum” olmuştur. Kayıtlı ve belgeli olan bu görüşme bizim bir ebeveyn olarak oğlumuza verebileceğimiz en yüce insani değer olan “VİCDAN’ı” içine işleyebildiğimiz ve belli oranda görevimizi yaptığımızın bir işaretidir. Bizim için kedi-köpek veya sümüklüböcek veya hamamböceği aynıdır. Sonuçta CAN’dır. Hiç bir CAN’a da zulüm etmek gibi bir düşüncemiz asla olmamıştır. Yaşadığımız olayda bile tabi ki önceliğim oğlum olmakla birlikte ısıran köpeğin veya diğer köpeklerin katli gibi insani olmayan bir düşünceyi ASLA taşımadık ve ASLA da taşımıyoruz ama kanayan bu yaraya da bir çözüm bulunmasını arzu ediyoruz. Sanırım birçoğunuz gerek video, gerek resim, gerekse de görsel basında çıkan haber içeriklerinden konuya vakıfsınızdır. 11-09-2017 günü saat 00,15 de Starbucks’tan çıkıp eve gitmekte olan oğluma bir sitenin önünde, caddeden geçen arabalara saldıran bir köpek elebaşı olarak beraberindeki iki diğer köpekle birlikte saldırmış ve Borayı ciddi anlamda sağ arka adalesinden ısırarak yaralamıştır. Sonrasında geçen gerek hastanede yaşanan gerekse sonrasında yaşanan dramatik günleri ifade etmem o kadar zor ki. Neyse ki hayvansever Nilgül Hanım vasıtasıyla doğru köpeği teşhis ederek müşahede altına aldırabildik. Bu en azından bizler için o anki çaresizlik içerisinde sevindirici bir durum olarak karşımıza çıkmıştır. Bu konuyla ilgili de hayvanseverler derneği üyesi sevgili Nilgül Hanım’a sonsuz teşekkür ederim. Videoları izleyip doğru köpeği tespit edip kontrol altına alması ve beraberce 10 günlük müşahede için barınağa bırakmamızda bizlere yardımcı olması içimizi ferahlatan en önemli duygu olmuştur. Düşünsenize birde köpeği bulamayıp kontrol altına alamasaydık yaşayacağımız panik misli misli artardı. Gerek yaranın iyileşme süreci, gerekse ihtiyaten olacağı kuduz aşıları ve yürüme zorluğu Bora’nın okulların açılmasından itibaren 10 günlük bir eğitimini aksatmasına sebebiyet vermiştir. Bu kadarla kalsa yine bir sözümüz yok ama sonrasında yaşanan bir sıkıntı daha yine eğitimine ara verdirmiş ve belki de bu seneyi kaybetmesine sebebiyet verecek bir durum yaratmıştır. Videoyu izleyenler sanırım hatırlayacaktır. Köpek Bora’yı ısırınca sol tarafına doğru yere düşüyor ve o an ısırılan bölgeye yoğunlaşıldığı için de diğer olasılıklar maalesef düşünülmüyor. Ancak sonrasında Acıbadem Maslak hastanesinde geçirdiğimiz 3-4 günün asıl sebebinin de bu olay olduğunu öğrenmemiz bizleri bir hayli üzmüştür. Bora söz konusu hastanede TORAX PNOMÖNİ teşhisi ile müşahede altında kalmıştır. Teşhise konu durum akciğerlerinde ki hava keseciklerinin patlaması sonucu ciğerin sönmesi ve boşa çıkan havanın akciğer ile zarın arasında sıkışıp kalması sonucu sol tarafında (düştüğü taraf) acı ıstırap hissetmesiyle gerçeklik kazanmıştır. Okurlar arasında illaki doktorlar vardır ve ben de bir doktor kardeşi olarak göğüs hastalıkları mütehassıslarının ve göğüs cerrahlarının tanısını olduğu gibi yazacağım. Bu hastalığın; 1- Dalgıçlarda, 2-Pilotlarda, 3-İnce uzun ve travma alan genç kişilerde olduğu ifadesi mevcuttur. Oğlum ne dalgıç ne de pilottur, öyleyse geriye kalan ihtimal yine o ısırıldığı güne dayanmaktadır. Sevgili okurlar hayattaki TEK ve İLK önceliğim biricik oğlumdur. Duygusal bir baba olarak gözümün nuru olan oğlumun ambulansla sevki ve sonrasında belki de olması gereken bir cerrahi müdahalenin (ciğere tüp takılarak havanın dışarıya boşaltılması) beklentisi, hastanede geçen onca sıkıntılı dönem, oğlumun çektiği acılar ve eğitiminden kaybettiği günlerin sonucu şu soruyu kendime sormadan edemiyorum. “BUNLARIN SORUMLUSU KİM?” Ben tüm bu sorumlular hakkında kanuni takibata başladım ve savcılığa suç duyurusunda bulundum. 1. Önceliğim ve hedefim BELEDİYE… 2.’si ise uzlaşmaz tutumları nedeniyle hayvansever dernekleridir. Belediye en azından bir şeyler yapmak istiyor. “Hayır”larla ve “olmaz”larla bir sonuç elde edilemeyeceğini hayvanseverlerin anlaması gerekiyor. Dilerim ki hiç bir ebeveyn böyle bir deneyimi evlatlarıyla yaşamasın ve dilerim ki 4,5 x 2,5 cm boyutundaki yaraya çepeçevre iğne ile verilen ilacın ve dezenfektanın verilişine ve evlatlarının çektiği acıya şahit olmasınlar. Şimdi tüm hayvanseverliliğimle 5199 sayılı yasayı da onun gerekliliklerini de bir kenara bırakarak şunu diyorum: ONLARIN DA YAŞAMAYA HAKKI VAR, ONLARIN DA BAKIMA İHTİYACI VAR AMA NEREDE VE NASIL? Vicdanlarınızla bu soruya her birinizin en doğru cevabı vereceğine olan inancımla sevgi dolu günler diliyorum hepinize. Ercüment Güngör BAYRU

Fotokopi - Ozalit - Plan Kopya - Poster Fotoblok - Dış Mekan Baskı - El İlanı - Broşür Kaşe - PVC - Promosyon Baskı - Grafik Tasarım Matbaa İşleri - Kişiye Özel Baskı - UV Baskı Özel Gün Baskıları

bizim için önemli

Bölgemizde sokak hayvanları yaşayan halkımız için sorun haline gelmektedir. Biz Tellioğlu Copy Center ailesi olarak, hayvanların yaşam hakkını savunuyoruz. Fakat yaşamaları gereken yerin sokaklar olmadığını da biliyoruz. Bölge halkı ile birlikte sokak hayvanları için atılabilecek her adımı destekleyeceğimizi belirtmek isteriz.

Göktürk merkez mah. Hacı Rıza sok. No:18/1 Gez Corner Apt. t : 0212 322 37 02 f : 0212 322 90 19

44 intown

info@gokturkcopy.com www.tellioğlucopycenter.com


BİZİM CEMİYET Hazırlayan: Photoxi - Mücahit Gül

BIZZ PUB

Sahnesi Sahnesi

TOLGA GÜRHAN, HASAN CAN ÖZDEMİR, FIRAT KİŞİOĞLU, ENES SEVER

TUĞBA DİNÇ, DEFNE HELİN DİNÇ, MELİSA GÜRSOY, KUMRU GÜRSOY

HÜLYA ALICI, HAYAL ALICI, ERKAN ŞAHIN

ARİF AKPINAR

GÜLSÜN ÇOŞKUN, GÜLÇİN ŞENGEZER, SERKAN ŞENGEZER, SERHAT ÇOŞKUN

48 intown

BARIŞ YILMAZ, AHAT TOPRAK

ARIF

her cumartesi bizzpub’ta Bilgi ve Rezervasyon: 322 48 22


BİZİM CEMİYET RICHESS

MUSTAFA KESER EV YEMEKLERI MUSTAFA KESER, ŞELIZ KÖSE

CİHAN CESUR, BURCU CESUR, BAŞAK BAYRAM, UMUT BAYRAM

MEHMET CEYLAN, HALIT YAVUZER, RECEP GÖKSOY, HAKAN YÜREKLI, ŞELIZ KÖSE, ZAFER KÖSE

EBRU ÜNAL ÖZÜLKÜ, SEMRA ÜNAL, TÜLAY BUDAK, ŞELİZ KÖSE, GÜLNUR BÖLME, ÇİĞDEM ÖNDER

OZAN BALIK, SİBEL İLGEN, ZEYNEP NAZ BALIK

CHINESE & SUSHI EXPRESS CENK ERPOLAT, MİNE ERDEM, ÖZDEN TASER, TANJU TASER

ERCAN ATAMAN, SEMRA ATAMAN, MURAT DAYANGAC, NİLÜFER DAYANGAC, BARTU ATAMAN, EMRE DAYANGAÇ

SUZAN DEMİR, EYLEM AKBAS, CAGLA TOSUN, ALEV DEMİR

SİM BEKEN, GÜN BEKEN, YELDA BEKEN

CORRIDOR HAIR-MAKEUP ZANZI KITCHEN ŞENAY AKAY SADRIYE SEREZ AÇIKALP

MÜSLÜM BILGEL, ŞENAY AKAY, MUTLU GENÇ MUTLU GENÇ, DILAN ÇITAK

NURTEN VURAL, HAYAT ÖZ MINE AYMAN, MURAT GÜNEŞ, HABIBE ERGÜNEŞ, DILAN ÇITAK, MUTLU GENÇ, HABIL CEYHAN, GÖKSEL

MÜSLÜM BILGEL, ÖZGÜN UĞURLU, MUTLU GENÇ

50 intown

HABIL CEYHAN, MUTLU GENÇ, DILAN ÇITAK

MURAT GÜNEŞ HABIBE ERGÜNEŞ, MUTLU GENÇ

NEDİM SÖNMEZ, AHMET YILMAZ

NİLAY KARAMAN, ALİ KARAMAN, İCLAL KURT, ALPAY KURT

SAVAS DOGAN, GÜLDEN DOGAN


BİZİM CEMİYET

GÖKTÜRK MUSİKİ TOPLULUĞU

BALIKÇI MURAT BÜYÜKERK, MELİS BÜYÜKERK, ARZU BÜYÜKERK, BAYRAM ASKERLER

GÖKTÜRK MUSİKİ TOPLULUĞU 2015 yılı Kasım ayında Şeliz KÖSE önderliğinde kurulmuş; kırk yılı aşkın süredir Türk Sanat Müziğine çeşitli hizmetler vermiş, bu sürecin bir bölümünde TRT sanatçısı olarak çalışmalarını sürdürmüş Sayın Mustafa Keser yönetiminde çalışmalarına devam etmektedir.

ENVER EVREN, BESTE EVREN FAZİLET ASKERLER, MÜZEYYEN AYAZ, AHMET AYAZ, BAYRAM ASKERLER

KENAN SEDEF, BİHTER SEDEF, KEMAL SEDEF, KAMER SEDEF

KEBAPÇI SİBEL DEMİR, YAŞAR DEMİR, ARDA DEMİR, ÜZEYİR GÖZ, HAKAN ÖCAL, GÜLCAN ÖCAL

52 intown

ZUHAL ÜSTERTUNA, CANDAN SÖZBİR, AHMET ŞÜKRÜ MERCAN, DENİZ ÜSTERTUNA

Taş Dünyası Kemerburgaz Mithatpaşa Mah. Selanik Bulvarı, Uzun Kemer Mevkii – Kemerburgaz – Eyüp / İSTANBUL www.gokturkmusikitoplulugu.com

0531 762 34 88


BİZİM CEMİYET

RAGIP SAVAS, NİL SAVAS, FADİME SAVAS, SEMİN YILMAZ, ALP YILMAZ, OĞUZ YILMAZ

Tek Yetkiliyiz.

LOKANTA 18

KEMER COUNTRY KEMER COUNTRY RESİDENCE KEMER COUNTRY ORMAN EVLERİ İSTANBUL İSTANBUL COUNTRY LIFE Kemer Country Kemer Country SABAN RESİDENCE 350m² Müstakil Bahçeli, Havuzlu, İki 800m² Havuzlu, İçi Yenilenmiş, BahKatlı 5+1 Villa 2.500.000USD çeli 5+2 Müstakil Villa 5.000.000USD KEMER HILL Web İlan No: 731 – 9.000USD İlkin YOĞURTÇUGİL 223 88 30 Web İlan No: 1093- 1092 KEMER0533PARK EVLERİ Seden AKYÜZ 0533 302 35 38 ZENGİN BAHÇE ARKETİP

PANORAMA İSTANBUL ZEN YALIKONAKLAR KEMERBOYU ROSE RESİDENCE Kemer Country KEMER BAHÇE 650m² Golf ve Gölet Manzaralı ,HavuzluİSTANBUL 4+2 Müstakil VillaBİS 10.000USD Web İlan No: 1111 Seden AKYÜZ 0533 302 35 38 KEMERLİFE XI-XII ZENGİN BAHÇE 1-2 ARCADIUM I-II-III

STARLIFE PALMS RESİDENCE MESA KEMER EVLERİ MESA YANKI MESA YAMAÇ Kemer Country YalıKonaklar İstanbul & İstanbul Evleri COUNTRY 190m² Göl Manzaralı, Hisar TipiDOĞA 3+1 320m² Havuz ve Göl yanında 6+1 Daire 680.000USD- 4.000TL Tripleks Villa 1.375.000USD SELENIUM Web İlan No: 762 – 1108 Web İlan No: 959 İlkin YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 LALE 30 İlkinKASRI YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 30 DÜKKANLAR MAĞAZALAR OFİS KATLARI

GÖKTÜRK VE KEMERBURGAZ’DA, BIR ÇOK SITE VE APARTMANI KAPSAYAN PORTFÖYÜMÜZLE HIZMETINIZDEYIZ... Tek Yetkiliyiz.

BURÇAK GÜNSEV, FIRAT BİLGİNER

G Ü V EN İL İR D O Ğ R U TEK A D RES

Tek Yetkiliyiz.

SUSHICO ARSA FİYATLARI ARTACAK MI?

EMLAK DANIŞMANLIĞI

İstanbul & İstanbul Evleri

İstanbul & İstanbul Evleri

220m² Göl Manzaralı, Büyük Teraslı, Kullanışlı 4+1 Çatı Dubleksi 1.000.000USD – 6.000TL Web İlan No: 234 – 649 İlkin YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 30

İstanbul & İstanbul Evleri

İstanbul & İstanbul Evleri

İstanbul & İstanbul Evleri

Panorama

Mesa Kemerburgaz Evleri

Sabancı Burgaz Evleri

181m2 Göl ve Doğa Manzaralı ,Köşe, Büyük Balkonlu 3+1 Daire 770.000USD – 4.500TL (Eşyalı 5.500TL) Web İlan No: 704 – 1027 İlkin YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 30

181m² Göl ve Doğa Manzaralı 3+1 Ara 190m² Köşe 3+1 Townhouse 5.000TL Web İlan No: 813 Dubleks 650.000USD İlkin YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 30 Web İlan No: 18 İlkin YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 30

Tek Yetkiliyiz.

265m² H tipi, Büyük Bahçeli, Köşe 5+1 Villa 1.550.000USD Web İlan No: 958 İlkin YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 30

AHMET KARABULUT, ORKUN YAZGAN

İstanbul & İstanbul Evleri GÖKÇE YILDIZ, ABDULLAH TERZİOĞLU, ÖZGE ÖCAL, CEKİ LEVİ

181m² 2.Etap’da Göl ve Doğa Manzaralı 3+1 Daire 700.000USD - 4.100TL Web İlan No: 87 – 1028 İlkin YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 30

İstanbul & İstanbul Evleri

181m2 İyi Konumda, Keyifli 3+1 Bahçe Dubleksi 800.000USD -5.000TL Web İlan No: 670 – 1072 İlkin YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 30

350m² Güney-Batı Cepheli, Orman Manzaralı 5+1 Çatı Dubleksi 3.000USD Web İlan No: 1119 İlkin YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 30

325m² İyi Konumda, Köşe, Bakımlı 5+2 Villa 1.300.000USD Web İlan No: 327 Seden AKYÜZ 0533 302 35 38

700m² 2 Dönüm Bahçe İçerisinde, Büyük Tip 6+3 Villa 3.000.000USD – 9.000USD Alternatifler vardır 3.600.000USD Web İlan No: 1121 – 1106 - 1007 İlkin YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 30

MEHMET TELLALBAŞI, HACER AŞ TELLALBAŞI

ÖZGÜL, İNAN SOYUAK

54 intown

TAŞINDIK! Tek Yetkiliyiz.

350m² Dekorasyonlu, Her Odasında Gömme Dolapları olan 6+1 Çatı Dubleksi 1.200.000USD – 5.500USD Web İlan No: 902 - 901 İlkin YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 30

Tek Yetkiliyiz.

Neovista

Countrylife

Yeshill Yatırımcıya Uygundur

154m² Tüm Odaları Aydınlık, Gömme Dolaplı, Giyinme Odalı 3+1 Daire 650.000TL Web İlan No: 890 Seden AKYÜZ 0533 302 35 38

165m2 İyi Konumda, Aydınlık, Büyük Tip 3+1 Daire 630.000TL Web İlan No: 1135 Cengiz ÜRPER 0533 360 93 08

Kemerburgaz Davutpaşa ‘da 450m2 1,5 Dönüm Bahçe İçerisinde, Havuzlu 5+1 Müstakil Villa 1.900.000USD – 5.500USD Alternatifler Vardır 1.800.000USD Web İlan No: 542 – 170 - 1136 Ahmet AKBULUT 0533 235 79 71

Doğa Country

140m² Büyük Balkonlu, Keyifli 2+1 Daire 310.000USD – 3.000TL (Eşyalı) Web İlan No: 1099 - 1075 İlkin YOĞURTÇUGİL 0533 223 88 30

DÜNYAYA AÇILAN KAPINIZ FIRST IN KEMER EMLAK DANIŞMANLIĞI OLARAK, YENI YERIMIZDE HIZMET VERMEYE DEVAM EDIYORUZ. FIRST IN KEMER EMLAK DANIŞMANLIĞI Cad No:17/B Doğa Koleji Yanı Göktürk-Kemerburgaz-İST. 0212Belediye 322 48 00 - 0533 223 88 30 - 0533 360 93 08 (Ofis tel)

TEL.212 322Sokak 48 00 Arcadium PBX FAKS:212 61No:2 67 GSM:0533 223 88 30 Istanbul Cad. 1.Begonya Life 3322 Çarşı Kat:2 D:48 Göktürk-Eyüp/Istanbul w w w. f i r s t i n k e m ewww.firstinkemer.com r. c o m - i n f o @ f i r s t i n k e m e r. c o m


BİZİM CEMİYET “ELEŞTİREL DÜŞÜNCE” HİSAR OKULLARI KÜLTÜR MERKEZİ

JESSICA CHEN - JADE CHIU

JULIAN DELLATORRE, NESLI TÜRK, VIRA YAKYMCHUCK

SEVIM KAYA

SANAT DÜNYASI “BÜTÜNLEŞME” DE BULUŞUYOR… Türk Sanatını ve Türk Sanatçısını yüceltmek için birbirinden değerli sergiler ve atölye çalışmalarına imza atan İstiva Sanat Galerisi, 18 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 19.00’da Türk Çağdaş ve Geleneksel Sanatı’nın önde gelen sanatçılarını “Bütünleşme” adı altındaki sergide bir araya getirdi. Türk Hat Sanatının önde gelen usta sanatçısı Levent Karaduman’ın ev sahipliğini, küratörlüğünü ise Aysun Ercan Mert’in üstlendiği “Bütünleşme” sergisinde; birbirinden usta isimlere ev sahipliği yaptı. Açılışında, iş ve cemiyet hayatının pek çok tanıdık ismini bir araya getiren “Bütünleşme” sergisi, 3 Kasım 2017 tarihine kadar sanatseverleri ağırlamaya devam edecek.

LEVENT KARADUMAN, AYSUN MERT

ALİYE SİMAVİ ASLI TAMTÜRK, JALE BARAHYA, GAMZE DOĞUŞ, AYSUN MERT

ZÜBEYDE UÇAR, ABDULHAMID KAPLAN, ELIF AYDOĞAN, LEVENT KARADUMAN, AYSUN MERT

Hisar Kültür Merkezinin 9. sezonunu özel bir geceyle açan Hisar Okulları; Pg Art Gallery ile işbirliği içerisinde çağdaş sanatın önde gelen sanatçılarını Critical Thinking Sergisi ile bir araya getirdi.

ÖMER ÖVER, DILEK YERLIKAYA, LEVENT KARADUMAN, EKREM KAHRAMAN, AYSUN ERCAN MERT

Yapılan kokteyl ile başlayan gecede, sevilen sanatçı Zuhal Olcay en güzel şarkılarıyla dinleyenlere müzik ziyafeti yaşattı. MURATHAN ÖZTEK, SÜREYYA ACAR

56 intown

LEVENT KARADUMAN, AYŞE ZAPSU TAVILOĞLU

GÜLÇIN ANMAÇ

intown 57


KENDİMİ EVİMDE HİSSEDİYORUM

KEBAPÇI

İSIMLERI ÜZERINDE, LEZZETLERI DILLERDE IKI MEKÂN… KEBAPÇI VE BALIKÇI… HEM GÜLER YÜZLE KARŞILAŞIYORUM HEM DE LEZZETLI YEMEKLER YIYORUM. AMA HEPSINDEN ÖNEMLISI KENDIMI EVIMDE HISSEDIYORUM.

MENÜ ALABILIR MIYIM?

NASIL YARDIMCI OLABILIRIM? Çoğu çalışan daha önceki dükkânlardan (çoğu da Balıkçı’dan) birbirini tanıyor. Eee tabii patronlarla ilişkileri de ona göre şekilleniyor. Çalışanlar sorumluluk alıyor, mekânı kendi yeri gibi görüyor. Hepsi titiz, yüzler gülüyor. Yüzlerin güldüğü mekânlarda kendimi iyi hissediyorum.

58 intown

BALIKÇI

Yazın canım hiçbir şey istemiyor. İnanın bütün yazı karpuzla, üzümle geçirdim. İyi de oldu bir yandan, fazlalıklardan kurtuldum. Ama havalar serinledi artık. Üstüme şal almaya başladığım an canım kebap çekmeye başlıyor. Ve Kebap deyince kızlar beni nerede bulacağını iyi biliyor. Bizim mahallede bir mekânın notunu vermek için bir ay yeter. Çalışanlar güler yüzlü mü, hizmet kaliteli mi, pahalı mı, ucuz mu hemen yayılır. Hele lezzetliyse… Sağır sultan bile duyar. Kebapçı’nın hikâyesi de dilden dile yayılan lezzet hikâyelerinden. Bir yıldır hizmette olmasına rağmen bu lezzeti tatmayan kalmadı Göktürk’te.

Gelelim en önemli kısma… Lezzet… Bir kere mekân para kazanalım diye açılmamış, her halinden belli. Sen lezzeti ilk sıraya koyarsan para da arkasından gelir tabii… Menü de spesiyal yok. Herhangi bir kebapçıda ne yiyorsanız burada da onu yiyorsunuz. Zaten farkı da burada ortaya çıkıyor Kebapçı’nın. Buranın spesiyali kesinlikle lezzeti. Şaşırmamak lazım. Baharatlar Adana’dan, yeşillikler kendi bahçelerinden geliyor. Bütün malzemeler titizlikle seçilince lezzet kaçınılmaz oluyor. Benim favorim şaşlık. Beyti de bir harika… Bu arada müjdemi isterim. Çok yakında Kebapçı’ya döner geliyor haberiniz olsun.

BAŞKA BIR ARZUNUZ? Bir restorana ikinci kez gidince aynı çalışanları görmek insana güven veriyor. Kebapçı açıldığından beri aynı yüzleri görüyorum. Onlar da neyi nasıl sevdiğimi biliyorlar artık. Öyle hale geldi ki ilişkimiz, başka yere gidince Kebapçı’ya ihanet etmiş gibi hissediyorum kendimi.

Şimdi tüm Göktürklülerin en az bir kere geldiği, bir kere geldikten sonra da vazgeçemediği bir yerden bahsedeceğim. Biz kızlarla orada buluşmak için adres vermiyoruz birbirimize. Bu akşam balık yiyoruz demek yeterli. Hoopp… Herkes o saatte Balıkçı’da oluveriyor. İşin ilginç tarafı dükkânın hiçbir yerinde Balıkçı yazmıyor ama herkes adını biliyor. 13 yıl olmuş Balıkçı açılalı. Kimler geldi kimler geçti 13 yıl boyunca Göktürk’ten. Ama Balıkçı hala ayakta… Sebebini söyleyeyim size. Burada insanlar rahat ediyor, kendini evinde hissediyor.

MENÜ ALABILIR MIYIM?

NASIL YARDIMCI OLABILIRIM? Şimdi nereden başlasam anlatmaya? Zülfü Usta 8-9 senedir çalışıyor sanırım, Muzaffer Usta’nın rahat 10 yılı var. Aytekin Bey ve Bayram Bey’i tanımayan yoktur zaten. Ben çok duydum “bu gece Aytekin’e gidiyoruz, yemeği Bayram’ın orada yiyoruz” diyen. İnsanların kendilerini bu kadar rahat hissetmelerinin sırrı, bu samimiyette saklı…

Menü yok… Daha doğrusu kimsenin menü istediği yok. Ne gerek var ki… Zaten çalışanlar, misafirlerin neyi sevdiğini biliyor. Misafirler de seçimi işin ustalarına bırakıyor. Nasıl olsa kimsenin lezzetten zerre kadar şüphesi yok. Balıklar enfes. Sebebi özel ızgara tekniği… Balık kurumadan sofraya geliyor. Ara sıcaklarsa muhteşem… Sebzeli kerevit, ahtapot, deniz mahsulü mücveri… Sonra levrek külbastı… Sonra yaprak ciğer… Saymakla bitiremeyeceğim galiba.

HESAP LÜTFEN! Şimdi zannediyorsunuz ki mekân böyle olunca fiyatlar aldı başını gitti. Hayır tabii ki… Balıkçı’da ödeyeceğiniz hesap, boğazdaki fiyatların %30 altında… Mekan salaş, rahat ediyorum. Lezzet muazzam, fiyatlar makul… Hemen gruba yazayım. Yarın akşam balığa gidelim. Bir de havuz başında masa bulursak değmeyin keyfimize.

intown 59


DEKORASYON

ABANT ÇİFTLİĞİ

Feng Shui Danışmanı Y. Mimar Banu Akkiprik Feng Shui Danışmanı Y. Mimar Bahar Pardorokes

EVDE AILE BIREYLERI ILE EN FAZLA ZAMAN GEÇIRIP YAYILDIĞIMIZ, ARKADAŞLARIMIZLA KEYIFLI SOHBETLERE DALDIĞIMIZ, KAH GÜLÜP KAH AĞLADIĞIMIZ, EN FAZLA KONFORA VE GÜVENE IHTIYAÇ DUYDUĞUMUZ, HAYALLERE DALDIĞIMIZ, IÇ DÜNYAMIZI, ZEVKIMIZI, DÜNYA GÖRÜŞÜMÜZÜ, TARZIMIZI, YAŞAMA BAKIŞ AÇIMIZI YANSITAN MEKANLARDIR SALONLARIMIZ…

60 intown

SALONarı

KASAP

ŞARKÜTERI

MANAV

DEKORASYONUNUN

l a t k o n f ü p

Ev yaşantısı içinde en çok zaman geçirdiğimiz salonlarımızda yaratacağımız sıcak, rahat ve konuksever bir atmosfer, hem içinde yaşayan bizleri mutlu eder hem de ziyaretçilerimizde olumlu hisler uyandırır. Klasik bir Feng Shui uygulamasında yapılacak ilk şey, yaşanılan evin enerji haritasını çıkarmaktır. Bu haritaya göre, salonun ihtiyaçları olan elementleri belirleyebiliriz. Bundan sonra yaşam enerjisi “chi”yi oluşturan 5 elementi (ateş-toprak-metal-su-ağaç) salonumuzda dengeli bir şekilde kullanmamız, hassas yerlere önlemler almamız gerekir. Unutmamak gerekir ki Feng Shui’de her şey dengedir. Bunun dışında yapabileceğimiz genel düzenlemelerde ise dikkat edeceğimiz noktalar vardır.

Telefonla sipariş alınır

0212 322 48 48

Göktürk Gıda ve Turizm San. Tic. Ltd. Şti. Merkez Mah. Belediye Cad. Kemer Life Çarşısı No:26 /235 Göktürk - İstanbul Tel: 0212 322 48 48 - Fax: 0212 322 61 99 Gsm: 0533 934 23 33


DEKORASYON

SALONUN KONUMU VE PLANI Salonlarımız; genelde bütün ev planı içinde, girişe ve mutfağa yakın olmalı, evin bütünü içinde de en büyük alana sahip olmalıdır. Aynı zamanda da içinde oturanların birbirlerini rahatça görüp duyabilecekleri bir büyüklükte tercih edilmelidir. Günümüz yaşam şartları içinde bazı salonlara TV köşesi, çalışma mekânı, hobi alanı ve yemek bölümü gibi birkaç fonksiyon birden de yüklenebiliyor. Burada esas nokta, fonksiyonların kendi içinde düzenli tutulması, görünmez ayrımlar ile şekillendirilmesidir. Aksi takdirde fonksiyonların birbirinin içine geçmesi, salonu kullananlarda da zihin karışıklığına neden olabilir. İyi bir salon planı kare veya dikdörtgen şeklinde olmalıdır. L planlı salonlar, enerji akışında sorunlu köşeler oluşturacağı için çok tercih edilmez. Ancak böyle bir salonunuz varsa, oluşan sivri köşeleri, önlerine bitki, heykel gibi obje ve aksesuar koyarak yumuşatabilirsiniz.

62 intown

− Doğru Ev-Arsa Seçimi − Konut Analizi − Dekorasyon Projesi − Ticari Mekân Analizi − 4 Sütun Analizi − Özel Gün Seçimi − Seminerler

MOBILYA DÜZENLEMESI Salonun içindeki eşyaları düzenlerken, muhakkak enerji akışını göz önünde bulundurun. Bunu sağlayabilmek için gereksiz eşya ve aksesuarları eleyip salonunuzu rahatlatın. Gereğinden büyük salonunuz varsa mobilyaların yüzüyor gibi durmaması için pencere kenarında, şömine başında ya da televizyon karşısında farklı amaçlı keyif köşeleri yaratabilirsiniz. Ya da çok yüksek tavanlı, loft tarzı bir salonda vakit geçiriyorsanız, samimi bir ortam yaratabilmek için; yükseklik hissini azaltacak, tavandan sarkan veya ayaklı lambalar kullanabilirsiniz. Çok küçük bir salona büyük ebatlı mobilyalar yerleştirirsek, mekân oldukça küçülür. Ve kişide sıkışma, sıkıntı hissi yaratır. Bunun tam tersi, çok büyük bir mekâna da tek bir oturma grubu koymak; soğukluk, samimiyetsizlik ve güvensizlik hissi yaratacaktır. Dolayısıyla mobilyalarınızın da salonunuz ile orantılı ve dengeli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Salonunuzu davetkâr gösterebilmek için, girişine arkası dönük koltuklar koymayın. Bu durumda, enerji içeri giremeden kaçacak demektir. Misafirinizi ağırlayacağınız ve sizin de kullanacağınız koltuk, hem salon girişine bakmalı hem de sırtı bir duvar veya konsolla desteklenmelidir. Arkası yaslanmayan, boşta kalan koltuklarda oturan kişiler kendilerini güvensiz hissedecekleri için bir an önce kalkıp gitmek isterler. Oysa salonumuz, arkadaşlarımızla yapacağımız uzun ve keyifli sohbetleri desteklemelidir.

FENG SHUI İLE DOĞRU SEÇİMLER YAPABİLİRSİNİZ Yaşam alanı olarak seçtiğiniz mekânın, yaşam şansınızı belirleyeceğini bilseniz, onu özenle seçmek istemez misiniz? Madeinfengshui Danışmanlık, Uzakdoğu’nun kadim bilgisi Feng Shui ile yaşam şansımızı nasıl yükseltebileceğimizin ipuçlarını veriyor. Evrenin bize sunduğu sonsuz imkânlardan maksimum yarar sağlamak, hayatımızın akışı ile harmoni yakalamamızı kolaylaştırmak adına mekânlarda çalışmalar yapıyor. Kişileri yaşadıkları mekânlar ile uyumlamaya ve böylece iç huzurlarını bulmalarına yardımcı oluyor. Kendiniz ve aileniz için doğru bir yaşam alanı seçmek, odalara doğru fonksiyonları vermek, kullanılacak renkler ve dekorasyon objelerini bilinçli uygulamak için “madeinfengshui”den danışmanlık alarak, hayatınızın; ilişkiler, sağlık, kariyer, para gibi farklı yönlerini destekleyebilir, yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

www.madeinfengshui.com facebook.com/madeinfengshui/ instagram.com/madeinfengshui/


DEKORASYON 5 ELEMENT-5 DUYU

Salonunuz aynı zamanda 5 duyunuza da hitap etmelidir

64 intown

Salonunuzda rahat ve konforlu zaman geçirmek istiyorsanız 5 elementi de dengeli kullanmaya çalışın. Öncelikle, Feng Shui analizinde belirlenen, salonunuz için uygun olan elementlere yönelin. Bunun dışında, genel ipuçlarından da yararlanabilirsiniz. Örneğin, az güneş alan bir odada sadece beyaz renk ve metal element ile oluşturacağınız bir düzenleme sizde laboratuvar gibi steril bir his uyandıracaktır. Veya tam tersi; oldukça güneşli bir mekânda, ateş renklerini çokça kullanmak huzursuzluk ve öfke yaratacaktır. Mobilyaları ve duvarları ile tek rengin kullanıldığı bir salon ise tekdüze ve sıkıcı olacaktır. Dolayısıyla salonunuzda yapacağınız düzenlemede yin&yang dengesine önem verin. Salonlarımız tercihen gündüz doğal ışıkla aydınlatılmalı, her sabah temiz havayı bolca içeri alacak şekilde havalandırılmalıdır. Ancak son zamanlarda salonlarda yapılan, yere kadar inen camlar; manzara ve yaşam enerjisini içeri almakla birlikte, içeride dolaşamadan hızlıca tekrar dışarı kaçmasına neden olabilir. Dolayısıyla bu tarz pencereleriniz varsa, uygun bir perdeleme sistemine giderek dengeleme yapabilirsiniz. Salonlarınızda kullanacağınız aynalar içinse doğru duvarları seçmek gerekir. Eğer güzel bir manzaraya bakan bir salonunuz varsa, manzarayı salon içine yansıtacak aynalar kullanarak etkiyi arttırabilirsiniz. Ya da salonunuz çok dar ve küçükse, aynalar ile derinlik oluşturabilir, mekânı olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Salonunuzun yemek bölümünde kullanılan aynanın yemek masasını yansıtacak şekilde yerleştirilmesi, masanızın bereketini arttıracaktır.

• Kullanacağınız mobilya, kumaş, perde ve halılardaki tercihleriniz natürel olanlardan yana olsun ki doğa ile yakınlaşın. • Kullanacağınız aksesuarlar, sizde muhakkak iyi hisler uyandırmalıdır. Sırf arkadaşınız veya aile bireylerinin bir hediyesi olduğu için, sevmediğiniz bir objeyi salonunuzda bulundurmayın. Örneğin savaş, yalnızlık, şiddet, mutsuzluk, yoksulluk gibi negatif hisler uyandıran objeler veya tablolar, mekânınızın ve dolayısıyla sizin de enerjinizi olumsuz yönde etkileyecektir. • Salonunuzda yeşile daha çok yer açın. Bitkiler havayı temizledikleri gibi, salonunuzda huzurlu ve dingin bir ortam da yaratacaktır. Kullanacağınız bitkilerde, sivri ve iğne yapraklılar yerine yuvarlak yapraklıları tercih edin ve yeşil köşesi oluşturun. Taze çiçeklerse hem renkleri hem de kokuları ile salonunuza neşe getirecektir. Yapma veya kurutulmuş çiçeklerle düzenlemeler yapmaktan kaçının. • Zaman zaman salonunuzda; sakin, güzel, ruhunuza iyi gelecek bir müzik açın. Arada ruh halinizle uyum sağlayacak doğal aromaterapi kokuları ile salonunuzu ve ruhunuzu rahatlatın. Unutmayın ki, Feng Shui uzmanı ile çalışarak yapacağınız uygulama sayesinde; sağlığı, bolluğu, bereketi, şansı ve iyi ilişkileri sadece salonlarınızda değil bütün evinizde yakalamanız mümkün…


RÖPORTAJ 2017 MAYIS AYINDA PIYASAYA SÜRDÜĞÜ “KILIT” ISIMLI TEKLISIYLE DINLEYENLERIN BEĞENISINI KAZANAN VE GÖKTÜRK’TE CUMARTESI GECELERININ VAZGEÇILMEZI HALINE GELEN ARIF AKPINAR’LA MÜZIK SERÜVENINDEN, PROJELERINDEN VE GÖKTÜRK’TEN KONUŞTUK.

ANNEM “MÜZİK İKİNCİ İŞİN OLSUN OĞLUM” DERDİ

ŞARKILARIMI PAYLAŞMAYI SEVİYORUM

Nasıl bir çocukluk geçirdiniz? Sizi daha yakından tanımak isteyenler merak ediyor doğrusu. Pek sokak düşkünü değildim ilk bunu söyleyebilirim. Genellikle evde çizgi film izler, annemin güzel yemeklerini yer ve bol bol şarkı söylerdim. İçine kapanık ama sevimli bir çocuktum diyebilirim.

Besteci ve söz yazarı kimliğinizle de adınızdan söz ettiriyorsunuz. Piyasada birçok ismin sizin şarkılarınızı seslendirdiğini biliyoruz. Bu isimleri okuyucularımızla paylaşır mısınız? Başta Göktürklü solist arkadaşım İpek Demir var. Ersan Er’in yeni albümünde de bir şarkım var. Seslerine yakıştığı sürece şarkılarımı vermeyi ve paylaşmayı çok seviyorum.

Sonraki yıllarda müzik serüveniniz nasıl devam etti? Sahneler ve müzik stüdyosu arasında devam etti diyebilirim. Şarkıcılığın yanı sıra besteci olarak da çalışmalarımı sürdürdüm. 2015 yılının temmuz ayında “7/24” isimli maxi single piyasaya çıktı. Albümden sonra hayatınızda neler değişti? Biraz daha büyüdüm diyebilirim çünkü albüm çok ciddi bir tecrübe… İnsana sabretmeyi ve eleştirilere açık olmayı öğretiyor. Daha çok çalışması gerektiğini fark ediyor insan. Yani daha çok manevi açıdan geliştim, maddi açıdansa sahnelerime çok faydası oldu. Genel olarak çok başarılı bir albüm olduğuna inanıyorum.

GÖKTÜRK, İSTANBUL’UN İÇİNDE

İSTANBUL’U UNUTTURUYOR 66 intown

Şarkılar nasıl ortaya çıkıyor, önce sözler mi yoksa beste mi? Bir şarkı yaparken yaşadığınız süreçleri bizlerle paylaşır mısınız? Bende paket halinde geliyor. Söz ve müzik aynı anda çıkıyor. Elbette ki duygusal bir yükseklik gerekiyor; yaşanan bir aşk, izlenen bir film, bir doğa güzelliği… Bu tip durumlar yaratıcılığı besliyor. “Kilit”le yeniden sevenlerinizin karşısına çıktınız. Şarkının bir hikayesi var mı? Sanırım bir sonbahar sabahı karamsar bir ruh halindeydim. Sonra “neden bu hali bir şarkı yaparak

MÜZIĞE OLAN YETENEĞINIZI NASIL KEŞFETTINIZ? BU DÖNEMDE AILENIZIN TUTUMU NE OLDU? Rahmetli babam müzisyen olduğu için adeta müziğin içine doğmuş bulundum yani pek bir keşif olmadı, müzik kaderim oldu diyebilirim. Bu işin zorluklarını çok iyi bilen annem “müzik ikinci işin olsun oğlum” derdi her zaman ama işler öyle gelişmedi. Başka işlerle kısa süreli uğraşsam da müzik aşkı ağır bastı.

intown 67


RÖPORTAJ

HER CUMARTESI BIZZPUB’DA GÖKTÜRKLÜ MÜZIKSEVERLERLE BULUŞUYORSUNUZ. GÖKTÜRK VE GÖKTÜRKLÜ DINLEYICILERLE ARANIZ NASIL? İnanın Göktürk’ü çok sevdim havası, suyu, insanı çok güzel. Burası insana İstanbul’un içinde İstanbul’u unutturuyor. Buradaki dinleyici kitlesi çok bilinçli, herkes müzisyen kulağına sahip… Çok keyifli bir yer burası, inşallah hep böyle kalır.

değerlendirmiyorum ki?” dedim kendi kendime. Hemen şarkı yapmaya başladım. Neticede hem elimde güzel bir şarkı olmuş oldu hem de üzerimdeki karanlık havayı dağıtmış oldum.

Müziğin yanında bir diğer tutkunuz da motor… Evet… Hem İstanbul trafiğini aşmak için hem de çok keyif aldığım için vazgeçemiyorum. Motor benim için bir tutku. Ama tabi ki yola çıkmadan önce tüm tedbirleri alıyorum.

GÖKTÜRK’Ü ÇOK SEVDİM

Yakın zamanda sevenlerinizi ne gibi sürprizler bekliyor? Çok yakında bir single geliyor. Hareketli bir şarkı olacak. İnşallah dinleyicilerimiz çok sever, beni de mutlu ederler. Etkinliklerimizi ve bizleri takip etmek isteyenler sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirler. Oldukça aktif kullanıyorum. Ulaşmak isteyenler arama kutularına Arif Akpınar yazarak bana ulaşabilirler.

Türk Müzik piyasası için neler söylersiniz? Zor mu bu ülkede müzisyenlik? Piyasa şu an için çok zor bir dönemden geçiyor ama ben daha iyi olacağını ümit ediyorum. İşini hakkıyla yapan herkes; bu ister müzisyenlik olsun ister mühendislik, hakkını alır diye düşünüyorum. Son dönemde müzik piyasasında ciddi bir tıkanıklık var ama dönemsel olduğunu düşünüyorum. İnşallah düzelir.

68 intown

Ayrıca bu güzel röportaj için sizlere çok teşekkür ediyorum. Tüm Intown okurlarına selamlarımı iletiyorum.

YINE YENI YENIDEN GÖKMAHAL ÇARŞI’DAYIZ! Sizlere keyifle hizmet vereceğimiz yeni adresimize bekliyoruz. Açılışımıza özel 31.12.2017 tarihine kadar sadece nakit ödemelerde geçerli olacak Wella SP Man ürünlerinde %30 indirimimizi kaçırmayın...

İstanbul Caddesi Merkez Mahallesi Gökmahal Sitesi No: 2 (Garantisi bankası yanı) Göktürk-Eyüp/İstanbul 0 212 322 18 45 www.addresskuafor.com


GUSTO Gökçe Çiçek

zeytin GÖLGESINDE PEK ÇOK MEDENIYETIN KURULDUĞU BIR “HAYAT AĞACI” ZEYTIN… TÜM KUTSAL KITAPLARDA BAHSI GEÇEN, BARIŞIN SIMGESI SAYILAN BU AĞACIN TARIHI, INSANLIK TARIHIYLE NEREDEYSE EŞIT DIYEBILIRIZ. BELKI TANRIÇA İSIS’IN, BELKI DE ATHENA’NIN ARMAĞANI INSANLARA BILINMEZ, AMA KUŞAKTAN KUŞAĞA AKTARILAN MUCIZEVÎ BIR LEZZET MIRASI OLDUĞU KESIN… ŞIMDI BU MIRASIN PEŞINDEN GITMENIN, ZEYTININ VE ONUN RUHU ZEYTINYAĞININ IZINI SÜRMENIN TAM ZAMANI. ZIRA ZEYTIN DIYARLARINDA HASAT ZILLERI ÇALMAYA BAŞLADI BILE…

DOĞADAN ARMAĞAN:

70 intown

intown 71


GUSTO

Bir güvercin, bir de zeytin dalı… Doğadan alınan iki barış simgesi. Herhalde eskilerin bir bildikleri vardı diye düşünüp biraz araştırınca, Nuh’un gemisine bir zeytin dalı ile dönen güvercinin, o meşhur büyük sel felaketinin bittiğine dair bir işaret sayıldığını öğreniyoruz. Daha birçok efsaneye kaynak olan zeytin, eski tarihlerde kutsal sayılan bir meyveydi. Dini ayinlerde önemli bir yeri vardı. Her biri insanlığa en değerli hediyeyi vermekle görevlendirilen tanrılar arasında Athena, kentin kapısında bir zeytin ağacı yetişmesini sağladığında yarışmayı kazanır. Homeros ise zeytinyağını “sıvı altın” olarak nitelendirir. Ünlü hekim Hipokrat zeytinyağını bir şifa kaynağı olarak tanımlar. İnsanlık tarihiyle zeytin kadar iç içe geçmiş başka bir ağaç yok desek yeridir. Uzun ömürlü zeytin ağacı mitolojik öykülerde “ölmez ağacı” ismiyle anılıyor, “zeytin dalı” ise kültürler arasında birleştirici bir köprü ve barış sembolü olarak halen kullanılıyor. Zeytinin anavatanı Akdeniz havzası… Ülkemizde üretilen onlarca farklı zeytin çeşidine ek olarak özellikle İspanya, Fransa ve İtalya’da da çok farklı zeytin türlerine rastlayabiliyoruz. Akdeniz’in, Fas’tan Suriye’ye kadar uzanan güney şeridindeki kıyı bölgeleri ciddi üreticiler arasında yer alıyor.

ZEYTIN DIYARINDA HASAT MEVSIMI Bilenler bilir; güz geldi mi Ege’de yepyeni bir hareket başlar… Yaz boyu dolup taşan kalabalık sahil kasabaları sırasını zeytin ağaçlarıyla yüklü tepelere bırakır. Bütün yaz dingin ve aheste duran zeytinlikler sonbaharda dirilip canlanarak Egelileri hasada çağırır. Dağlarından bal, yamaçlarından yağ akan bölgede binlerce yıllık bir ayin başlamaktadır artık. Mevsim, zeytin ülkesinde hasat mevsimidir. Ege’de yaşam zeytin ağacının yöresinde filizlenir, gelişir. Zaman geçmiş, sahipler değişmiş olsa da zeytin ağacı mucizevi ürününü sunmaya devam eder yöre halkına. Yaz aylarında gür yapraklı dallarda küme küme biriken yeşil, acı, mor zeytinler; dalların onları taşıyamadığı güz ortası bin yıllık gövdelerin diplerine dökülür. Tabii ondan önce yeşil olarak tüketilecekse, taneler renk atmaya başladığında toplanmış olur. Siyah zeytinlerse şarap kırmızısı rengini aldıkları zaman toplanır ağaçtan. Zeytini dalından toplamak için kullanılan birkaç yöntem vardır; ağaç üzerinden tek tek elle toplama, yerden toplama (yere

72 intown

düşen meyveleri toplama) ve makine ile toplama... En pahalı ve en emek gerektiren toplama şekli elle yapılandır. Ama bu emeğin karşılığında en kaliteli zeytin ve zeytinyağı elde edilir. Hasat zamanı eli tez tayfalara, sırıkçılara çok iş düşer. Sadece onlara mı? Ellerinde sepetler, çuvallar, azık çıkınlarıyla yaşlılar, genç kızlar da sonbahar geldi mi yollara düşerler. Görenler göç var sanır. Öylesine bir kalabalıktır zeytinin ardı sıra yollara düşen. Soğuk havada işçi karıncalar gibi bir gürültülü çalışma başlar. Önce bin yıllık gövdelerin dipleri alınır. Eller, tane tane toplanan zeytinler birbirine karışır. Kimi iğneyle kuyu kazmaya benzetir zeytin toplamayı. Ne de olsa binlerce ağaç, milyonlarca tanedir toplanacak olan. Toplanan zeytin ve elde edilen zeytinyağı miktarı her yıl farklılık gösterir. Bir sene ürün veren ağaç takip eden yıl ürün vermez ya da az verir. Egeliler ‘zeytinin var yılı yok yılı’ derler buna. Bunun nedeni dallara zarar veren hasat yöntemleri olduğu kadar ağaçları yakıp kavuran çetin kış şartları da olabilir. Bir Kasım sabahının ayazında zeytin ağacının güngörmüş gövdesine dayalı bir merdivenin tepesinde başlayan hasat, zeytinin motorların uğultusuyla ezilip damla damla süzülmesiyle sona erer. Yeşil gümüş yaprakların arasındaki zeytinlerin yolculuğu sona ermiştir artık. Yöresine göre çelebi, çilli, çekişte, eğriburun, domat, çakır, Ayvalık zeytini olur; zeytinin altın sarısı özü bir şişede karşımıza çıkar en son.

Farkı tadınız! Fransız pastane kültürünün özel ve el yapımı ürünlerini Göktürk’te sizlere sunuyoruz. • Yenilenen oturma alanımızda günlük özel yapım ürünlerimizi tadabilir, • 5 çayı keyfinizi veya gideceğiniz misafirlikleri ürünlerimizle taçlandırabilir, • Günlük ve taze ürünlerimizden oluşan lezzetlerimizi adresinize sipariş edebilir, • Özel davetleriniz için catering hizmetimizin keyfini çıkartabilirsiniz. Hafta sonları özel Fransız tereyağı ile yaptığımız kruvasanlarımızı ve Fransız kahvaltısını deneyimlemeniz için sizleri bekliyoruz...

Cami Sokak 12/A Göktürk / Eyüp juliaspatisserie.com

0212 322 23 11

instagram: julias_patisserie

SİPARİŞ HATTI: 0532 058 54 77


GUSTO

0212

322

07 70 70 07

Paket servisimiz vardır

Göktürk Merkez Mah, İstanbul Cad, Tan Sokak Kemer Corner Sitesi, No: 10

ADATEPE ZEYTINYAĞI MÜZESI Ege’nin doğayla barışık, özgünlüğünü kaybetmemiş köylerinden biri Adatepe. Doğal güzellikleri ve kültürel dokusuyla misafirlerinin kalbini kazanan Adatepe, zeytinyağı müzesiyle de dikkat çekiyor. Müze’de zeytinyağı teknolojisinin Romalılardan bu yana geçirdiği evreleri ve zeytinyağı üretimini görmeniz mümkün. Türkiye zeytincilik tarihine ilişkin pek çok objeyi barındıran müzede eski zeytinyağı şişeleri, etiketleri, üretimde kullanılan çeşitli aletler görülebilir. Dilerseniz müzenin bahçesinde geleneksel usulle zeytinyağı sabunun nasıl yapıldığını uygulamalı olarak da görebilirsiniz.

74 intown

AKDENIZ MUTFAĞININ BAŞ TACI Masada yeşillikler, peynirler, deniz ürünleri ve elbette saf zeytinyağı varsa bilin ki Akdeniz mutfağı ve yaşam tarzıyla karşı karşıyasınız. Bu tarif ettiğimiz masa, hoş sohbetin olduğu kadar sağlıklı yaşamın da sırrı desek yanlış olmaz. Çünkü uzmanlar, Akdeniz mutfağının sağlıklı yaşam için birebir olduğu konusunda birleşiyor. Akdeniz mutfağı denildiğinde ilk akla gelen ürün zeytinyağı. Kalp ve damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkisi, zeytinyağını sağlıklı beslenmede çok önemli kılıyor. Zeytinyağı kandaki LDL denilen kötü huylu kolesterolü temizlerken iyi huylu kolesterol olan HDL’yi yükselten bir etki yapıyor. İçinde A, D, E, K vitaminleri, kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, az miktarlarda demir, bakır, manganez gibi mineralleri barındırıyor. Kemik gelişimi ve sağlığı için temel vitamin olan D vitamininin doğal yollarla alınabilecek fazlaca kaynağı olmadığını, E vitamininin hücreleri gençleştirici etkisi, doğurganlık özelliklerine olumlu katkısı gibi durumları hatırlarsak zeytinyağının önemini daha iyi kavramış oluruz. Zeytinyağı sindirim için gerekli olan salgıları da olumlu yönde etkiliyor. Diyette olanların yağdan uzak durmaları konusundaki bilgi, iş zeytinyağına gelince değişiyor. Her türlü olumlu etkisini düşünerek diyette bile alınması gereken bir besin zeytinyağı. Yaşlanma etkilerini geciktirdiği bilinen zeytinyağı, saçları uzatıp cilt kırışıklarını gideriyor. Limonla karıştırılıp cilde sürüldüğünde güneşte tenin sağlıklı bronzlaşmasını sağlayıp cildi koruyor. Bu anlamda zeytinyağı, yüzyıllar boyu kadınların güzellik sırrı olmuş diyebiliriz

Atatürk Orman Ciftliği

Satış Noktası


DOĞAL YAŞAM

EVİMİZDEKİ ZEHİRLER! EVIMIZDE KULLANILAN TEMIZLIK MALZEMELERININ BIRÇOĞUNUN ÇOK TEHLIKELI KIMYASALLAR IÇERDIĞI ARTIK HERKESÇE BILINIYOR. O KADAR KI BU TOKSIK EV TEMIZLEME ÜRÜNLERININ SOLUNUM PROBLEMLERINDEN GÖZ IRRITASYONLARINA, ENDOKRI SISTEM BOZUKLUKLARINDAN KANSERE KADAR ÇOK CIDDI RAHATSIZLIKLARA SEBEBIYET VERDIĞI UZMANLARCA TESPIT EDILMIŞ DURUMDA.

Ne yazık ki içeriğinde birçok zararlı maddenin bulunduğu bu ürünleri tüm süpermarketlerin raflarında görmek mümkün… Ayrıca temizlik malzemelerinin içinde bulunan ve adını telaffuz etmekte bile zorlandığımız kimyasallar sadece insan sağlığına zarar vermekle kalmıyor; aynı zamanda ekolojik dengeyi de bozuyor. Özellikle gelişmiş ülkelerdeki bilim insanları, insan sağlığına ve ekolojik dengeye zarar veren kimyasallar içeren temizlik maddelerinin kullanımını minimize etmek için çalışmalar yapıyor. Son dönemde ülkemizde de bu zararlı ürünlere karşı ciddi bir bilinçlenme söz konusu. Bu da sertifikalı organik-ekolojik temizlik ürünlerine olan ilginin artmasına sebep oldu. Çünkü organik temizlik malzemelerinde yukarıda bahsettiğimiz zararlı kimyasalların hiçbiri bulunmuyor. İnsan sağlığına hiçbir şekilde zarar vermeyen bu ürünler çevreyi de kirletmiyor. Organik temizlik ürünlerinin bir diğer özelliği de konsantre olmaları... Konsantre yapıları ve etkin bitki bazlı içerikleri sayesinde daha az kullanımla daha etkili temizlik sağlayabiliyorlar. Bu da alınan temizlik ürününün daha uzun süre kullanılması ve daha ekonomik olması anlamına geliyor. Bitkisel içerikleri sebebiyle doğaya ve insana zarar vermeyen organik temizlik malzemelerinin kutuları da geri dönüşüme uygun ve doğada hızlı çözülen malzemelerden yapılıyor. Klasik deterjanlara katılan, çamaşırlarda kalıntı bırakarak alerjilere yol açabilen enzimler ve sinir sistemi üzerinde tahrişe neden olabilen sentetik koku maddeleri içermeyen ekolojik sertifikalı ürünler; hem sağlığınıza hem de cebinize iyi geliyor.

76 intown

ÖZEL FİYATLARIMIZLA SİZİ BEKLİYORUZ ORGANICASA

SERTIFIKALI ORGANIK GIDA KOZMETIK - HIJYEN Siparişleriniz İçin; 0212 322 82 28 / 0549 698 82 28 İstanbul Cad. Neo Çarşı No: 14/A Göktürk/İSTANBUL www.organicasa.com.tr


DOSYA

KARLI BIR GECE VAKTI BIR DOSTU UYANDIRMAK

DOST (TDK): 1. isim Sevilen, güvenilen, yakın arkadaş, gönüldaş, iyi anlaşılan kimse, düşman karşıtı “Ben giderim adım kalır / Dostlar beni hatırlasın” - Âşık Veysel 2. Erkek veya kadının evlilik dışı ilişki kurduğu kimse, zamazingo “Bir dostu vardı, belalı, çapkın bir delikanlı.” - H. R. Gürpınar 3. Sahibine sevgi gösteren hayvan “Köpek insan dostudur.” 4. Bir şeye aşırı ilgi duyan, koruyan kimse “Kitap dostu.” 5. sıfat İyi geçinen, aralarında iyi ilişki bulunan “Yüzleri tatlı, dilleri tatlı, dost insanlardı bunlar.” - T. Buğra

Onur Şener GECENIN BIR YARISI KAPISI ÇALINIR, EVINDE RAHATÇA DOLAP KARIŞTIRILIR, ZORDA KALDIĞINDA ILK O ARANIR. KOLTUKTA UYUKLAYINCA ÜZERI ÖRTÜLÜR, PARASIZ KALINCA HARÇLIK BÖLÜŞÜLÜR. ÖZLENIR, GÜVENILIR, GURUR DUYULUR, YANINDA OLUNUR… KÜSÜLMEZ, BIRAZ UZAK DURULUR… TARTIŞMALAR UNUTULUR, ZOR GÜNÜNDE AVUTULUR. VE BIR BAKIŞIYLA INSANIN KALBINE DOKUNUR.

78 intown

intown 79


DOSYA UZAK DURUN! Hayatınızın bir döneminde mutlaka karşılaştığınız hatta belki hala arkadaşlık yaptığınız sinir bozucu tipler… Benim tavsiyem UZAK DURUN! Sürekli Kendinden Bahseden Önemli olsun olmasın, başına gelen her olayı anlatır. Dinlemekten başın ağrır, kırmamak için sesini çıkartamazsın. Kafa sallayarak iletişim kurmaktan başka çare yoktur. Her Laftan Espri Çıkartmaya Çalışan Tamam, komiksin ama bu kadarı da fazla… Bak bu tiplerin esprisine bir kere gülersen, bir daha susturamazsın.

GERÇEK DOSTU ANLAMANIN ON YOLU Herkesin ağzında “nerede kaldı o eski dostluklar” sözü var bugünlerde… Haksız da sayılmazlar hani. Bugün gerçek bir dost bulmak iyice zorlaştı. Facebook’ta 1328 arkadaşınız olabilir. Fakat gerçek dost: 1. Hastalandığında kapını çalıp, sana sıcacık bir çorba yapan 2. Sevgilinden ayrıldığın zaman, oturup seninle ağlayan 3. Ağzından “L” harfi çıkmadan leblebiyi anlayan 4. Tehlike gördüğü anda seni koruyup kollayan 5. İşi başından aşkın olsa bile yardımcı olmanın bir yolunu bulan 6. Hoşlandığın kişiyle sevgili olabilmen için elinden geleni yapan 7. En saçma şeyleri bile seninle yapmaktan çekinmeyen 8. Kalabalık içinde bir tek senin anlayacağın espriler yapan 9. Sevindiğinde sevinen, dertlenince senden çok dertlenen 10. Her fırsatta ilham veren kişidir.

80 intown

BİR DOST KLİŞESİ - Alo - Karın seni aldatıyor - Ne diyorsun? Sen de kimsin? - Bir dost… - Aloo… Dur kapatma… Alooo… Bir kere de güzel bir şey çıksın ağzından. Bir kere de de ki “karın hep seni düşünüyor, kocan seni çok seviyor”. Ama yok… İlle dost acı söyleyecek, felaket bir haber verecek. İşin ilginç yanı hiçbir zaman kim olduğunu söylemeyecek. Haber de mutlaka ya telefonla ya da mektupla gelecek. Böyle bir karizmatik haller, böyle bir gizli havalar… Modası geçti artık…

Devamlı Dikkat Çekmeye Çalışan Önce sözleriyle, olmadı hareketleriyle dikkatleri üzerine çekmeye çalışır. Hala başaramadıysa tehlike çanları çalıyor demektir. Çünkü bu tiplerin dikkat çekmek için yapmayacağı şey yoktur.

DOSTLUK

Sürekli Yalan Söyleyen Abartılıdır… Duyduğu hikâyeleri kendi yaşamış gibi anlatır. Hızını alamaz, gerçekçilikten kopar. İnsanın; Münir Özkul’un Şener Şen’e “atma Ziya” diye bağırdığı gibi bağırası gelir.

Biz haber etmeden haberimizi alırsın, yedi yıllık yoldan kuş kanadıyla gelirsin. Gözümüzün dilinden anlar, elimizin sırrını bilirsin. Namuslu bir kitap gibi güler, alnımızın terini silersin. O gider, bu gider, şu gider, Dostluk, sen yanı başımızda kalırsın NAZIM HİKMET RAN

Sır Tutamayan En tehlikeli tip… Sakın boş bulunup bir sırrınızı açık etmeyin. Ertesi gün gazetelerin ilk sayfasında anlattığınız hikâyeyi görmeniz mümkün. Sadece İşi Düştüğünde Arayan Sinir bozucudur. Bir süre sonra telefon ekranında adını görünce “yine ne isteyecek acaba” diye geçer insanın aklından. En iyisi telefonu açmamak… Hep Kendi Dediği Olsun İsteyen -Aaa burası güzel hadi oturalım… -Yok oraya değil, şuraya oturalım. -Hadi yemek yiyelim -Yok yemek yemeyelim kahve içelim -Eeee ama… En iyisi bir daha görüşmeyelim… -… Kendisi Hariç Her Şeyi Eleştiren Offf… Evlerden uzak… Düşman başına… Fazla kulak verirseniz ya sinirinizi bozar ya da kendinizi kötü hissettirir. Hayat kısa dostlar, üzmeye de üzülmeye de değmez.

İÇİNİZİ ISITACAK DOSTLUK FİLMLERİ My Girl - Kız Arkadaşım (1991) Küçük bir kasabada yaşayan on bir yaşındaki Vada, zamanın çoğunu en iyi arkadaşıyla birlikte geçirir. Ve bu dostluk ikisinin de hayatı başka açılardan görmelerine sebebiyet verir. Thelma & Louise (1991) Erkek arkadaşından bıkan garson kız Louise ile ihmalkâr ve cinsiyet ayrımcısı kocasıyla birlikte sıkıcı bir hayatı olan arkadaşı Thelma’nın sürprizlerle dolu dostluk hikâyesi… Sleepers – Kardeş Gibiydiler (1996) Sleepers, New York’un yaşanması en tehlikeli mahallelerinden birinde yaşayan bir grup gencin dostluk ve intikam yüklü hikâyesini anlatır. Le Huitième Jour – 8. Gün (1996) Down sendromlu Georges ile iş adamı Harry’nin 8 gün süren masalsı dostluğu, insanın içini ısıtıyor.

Hababam Sınıfı (1975) İnek Şaban, Güdük Necmi, Damat Ferit, Tulum Hayri ve diğerleri… Haylazlıkları, tembellikleri, keskin zekâları ve hiç bitmeyen dostlukları… Good Will Hunting – Can Dostum (1997) Üniversitede hademelik yapan süper zeki genç Will ile Profesör Sean McGuire’nin ezber bozan dostluğu… Kelebeğin Rüyası (2013) Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun sanatla, edebiyatla ve hayatın gerçekleriyle örülü hikâyesi içinizi acıtacak.

intown 81


DOSYA ÜNLÜ DOSTLUKLAR Hem ünlü olup hem de dost kalabilmek… Pek alışık olduğumuz bir şey değil doğrusu… Maşallah diyelim, tahtalara vuralım… GÜLŞEN-DEMET AKALIN Herkes birbirini yerken Gülşen ve Demet Akalın can ciğer… Birbirlerine saat hediye etmeler, çanta sürprizi yapmalar… Nazar değmesin. DEMET ŞENER-EBRU ŞALLI Araları arada bir bozulsa da yıllar boyu hiç bırakmadılar birbirlerini. ÇAĞLA ŞIKEL-ALIŞAN Ekranlarda görmeye alışkın olduğumuz sıkı dostlar! DEMET AKBAĞ-YILMAZ ERDOĞAN Birlikte gerçekleştirilen sayısız proje… Ve yılların eskitemediği hatta birbirine çok daha sıkı bağladığı örnek bir dostluk... CEM YILMAZ-OZAN GÜVEN Cem Yılmaz’ın her filminde Ozan Güven’i arar oldu gözlerimiz. Bir de sette birlikte olmaları yetmezmiş gibi, dışarıda da sürekli bir aradalar. Ne diyelim, Allah bozmasın… BEREN SAAT-BELÇIM BILGIN İkisi de Ankaralı olduğu için midir bilinmez ama aralarından su sızmıyor.

ESKİ DOSTLAR DÜŞMAN OLDU Eski dosttan düşman olmaz deseler de inanmayın. Yıllarca sırlarını paylaşan, büyük “kanka”ların arasına da kara kedi girebiliyormuş. MEHMET ALI ERBIL-SEDA SAYAN Herkesin dostluğu biterdi ama onlarınki bitmezdi. Ama hayatta her şey mümkün işte… YILDIZ TILBE-İBRAHIM TATLISES O programı unutmamız mümkün mü? İkili canlı yayında milyonların önünde birbirine girdi. Ve söylenen ağar sözler iplerin kopmasına sebep oldu. ŞEHRAZAT-GÜLBEN ERGEN Şehrazat’ın “Gülben Ergen hakkımı ödemedi” açıklaması ikilinin arasını açtı. Gülben Ergen iddiayı reddetse de aralarının bozulduğu dikkatlerden kaçmadı. METIN AKPINAR-ZEKI ALASYA Onlar bizim için Zeki-Metin’di. Her projede birlikte olan ikilinin arası bilmediğimiz nedenlerden dolayı bozuldu. Yıllar sonra Zeki Alasya’nın düğününe Metin Akpınar’ın katılması buzları eritse de ikilinin arası hiçbir zaman eski günlerdeki gibi olmadı.

82 intown


ARAŞTIRMA

HAPPY BIRTHDAY TO YOU!

KİKİMOMO

TucTuc yağmurluklar ile Igor çizmelerin eğlenceli ve rengârenk kombinlerini bulabileceğini Kikimomo’da ayrıca Jack Wolfskin ürünlerine de ulaşabilirsiniz. Şık hediye alternatifleri arayanlar Kikimomo’da birbirinden güzel alternatifleri bulabilirler.

ALEX OYUNCAK

0-14 yaş çocuklarınızın kendilerini keşfedebileceği rengârenk bir dükkân… Çocuklarınızın zevkleri ve istekleri doğrultusunda tasarlayıp kullanabilecekleri oyuncaklar barındıran dükkânda, onların motor gelişimlerini ve yaratıcılıklarını geliştiren harika aktiviteler de mevcut. Marka ve ürün çeşitliliği ile kendini sürekli yenileyen ve geliştiren Alex Oyuncak’ta, hem miniklere hem de gençlere uygun en güzel hediye seçeneklerini bulabilirsiniz.

ANNE BABALARIN EN ANLAMLI GÜNÜDÜR ÇOCUKLARININ DOĞDUĞU GÜN. VE AILELER BU ANLAMLI GÜNÜ UNUTULMAZ HALE GETIRMEK IÇIN, HER YIL EN GÜZEL ŞEKILDE KUTLAMAK ISTERLER. EN GÜZEL PASTAYI ALMAK, EN GÜZEL HEDIYEYLE ÇOCUKLARINI SEVINDIRMEK, EN GÜZEL KUTLAMAYI YAPMAK ISTERLER. BIZ DE BU ISTEĞI GERÇEKLEŞTIRMENIZE YARDIMCI OLMAK IÇIN GÖKTÜRK’TE DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASINA DAIR NE VARSA SAYFALARIMIZA TAŞIDIK. Dilan Çetin - Şilan Gül

DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ’Nİ NEREDEN ALALIM? Çok sevdiği oyuncak mı yoksa ihtiyacı olan bir kıyafet mi? İşte Göktürk’te çocuğunuz için en güzel hediyeleri bulacağınız adresler…

B&G STORE

NANU BEDTIME

Nanu Bedtime; gerek tasarımlarının şıklığı ve kalitesi, gerekse hediye paketlemesine gösterdikleri ince detaylar ile annelerin ve çocukların kalbindeki yerini aldı. Büyük beyaz kutu içine yerleştirilerek hazırlanan Nanu Bedtime hediyelerinin her biri koton Nanu bez çantalarına yerleştiriliyor ve üzerine mutlaka bir uyku getiren lavanta kesesi iliştiriliyor. Hediye sahibi kutuyu açtığında mis gibi bir koku ve sevgi dolu mesaj kartı karşılıyor önce, sonra ise keyifle giyip rahat uyuyacağı Nanu Bedtime pijaması…

84 intown

“Modanın Yaşı Yok” mottosuyla yola çıkan B&G Store ailesi çocuk giyim ve bebek giyim sektöründe; geniş renk, beden ve model yelpazesi ile en az büyükler kadar modayı takip eden çocuklara hitap ediyor. Yılın her sezonuna uygun olarak satışa sunulan en trend, birbirinden şık ve eğlenceli çocuk giyim ürünleri kapsamında elbise, etek, pantolon, şort, t-shirt, ceket, tulum, mont, ayakkabı, aksesuarlar, plaj ürünleri ve diğer tüm dış giyim ve iç giyim ürünlerini sizlerin beğenisine sunuyor.

COLORİNAS

Çocuk ve bebek kostümleri, kızlar için takı ve aksesuarlar, erkekler için süper kahraman figürlü duvar saatlerini bulabileceğiniz Colorinas; 0-7 yaş arası kız ve erkek çocuk kıyafetleriyle de hizmetinizde. Kendilerine ait kıyafet tasarımlarının olduğu Colorinas’ta, toptan satış imkânı da mümkün. Siz de çocuklarınıza güzel bir hediye almak için Colorinas’ı ziyaret edebilirsiniz.

MODA ACCESSORIES

Uygun fiyatları ve zengin ürün çeşitleriyle büyüklere olduğu kadar küçüklere de hitap eden Moda Accessories, önemli günleriniz için de farklı seçeneklere sahip. İsteklerinize yönelik en doğru ve özel kararları vermek ve hayatlarınıza tatlı dokunuşlar yapmak için haftanın yedi günü Moda Accessories’i ziyaret edebilirsiniz.

PANÇO

Çocuk giyiminin renkli markası Panço, 2017 Sonbahar-Kış ürünleriyle beğeni topluyor. Yağmurlu havalara neşe katacak renkli yağmurlukların yanı sıra, %100 organik pamuktan üretilen yeni doğan ürünleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca, Hello Kitty ürünlerinde %70’e varan indirimler Pano’da…

NEXT ACCESSORY

Küçük hanımlar ve küçük beyler için hediye alternatifleri bulabileceğiniz Next Accessory’de; anahtarlık, matara, sırt çantası, saç aksesuarları, cüzdan ve daha birçok hediye seçeneğine ulaşmanız mümkün.

MİNİ MİDİ MODA

Birbirinden kaliteli hediye seçeneklerini sizlere sunan Mini Midi Moda’da içi miflonlu Sanbe yağmur çizmeleri 49.90 TL, %100 pamuklu Minnie Mouse taytlı takım 24.90 TL ve kombin Sanbe spor ayakkabılar 59.90 TL, %100 pamuklu Isobel marka eşofman takım 37.90 TL, Vicco spor ayakkabı 64.90 TL, ev ve yuva için panduflar ise 31.90 TL ile 37.90 TL arasında…

intown 85


ARAŞTIRMA DOĞUM GÜNÜ PARTİSİNİ NEREDE YAPALIM? Doğum gününe özel tatlar… Muhteşem süslemeler… Keyifli müzikler… Ve çocukların bayılacağı eğleneceği aktiviteler…

ATÖLYE BİS

Hem aktiviteli, hem konsept doğum günü partisi yapmak isteyenlerin mekanı Atölye Bis’te, her yaş grubuna yönelik kutlama yapmak mümkün. Hazır konsept ve catering seçeneklerinin yanında sadece mekanı kullanabileceğiniz seçenekler de sunan Atölye Bis; çocuklarınızın yaratıcılıklarını ve el becerilerini geliştirebileceği workshoplarla veya zeka gelişimi oyunları ile hem farklı hem de çok eğlenceli doğum günü kutlamaları sunuyor.

ELİF’S CAFE

Elif’s Cafe’de doğum günü kutlamak istiyorsanız istekleriniz dahilinde 40 kişilik organizasyon yaptırabilir, mekanı kiralayabilirsiniz. Dilerseniz organizasyonunuza animatör ve canlı müzik gibi isteklerinizi dahil edebileceğiniz Elif’s Cafe’de özel toplantı organizasyonları da yapabilirsiniz.

JUST KIDDING

MY GYM

30 yılı aşkın tecrübesi ve alanında birçok ödül almış birbirinden farklı oyunlarıyla My Gym, çocuklarımıza ve misafirlerimize unutulmaz bir doğum günü partisi yaşatmak için çalışıyor. Doğum günü çocuğu, partinin yıldızı olarak, My Gym’e özel tasarlanmış oyunlardan istediği oyun ve aktiviteleri, şarkıları seçip kendi özel programını oluşturabiliyor. Çocuklar 2 saat boyunca profesyonel My Gym eğitmenleri eşliğinde enerjisi yüksek, her yaş grubuna özel oyunlar, danslar, şarkılar eşliğinde aralıksız eğlenirken aileler de gönül rahatlığıyla kafe alanında misafirlerini ağırlayabiliyor.

MUZİPO KIDS

Türkiye’de 30’dan fazla şubesi olan Muzipo Kids, Göktürk’te 3 senedir yoğun şekilde hizmet veren ve toplamda 350 m² alana yayılmış bir çocuk kulübü. Çocuklar için uygulanan, kişiye ve yaşa özel oyun programlarıyla Muzipo Kids, bir doğum günü partisinde olması gereken her şeyi barındırıyor. 10 kişilik ekibiyle en ince ayrıntısına kadar düşünülen doğum günleri, size ve çocuklarınıza unutulmaz anlar vadediyor.

“Çocuklar bu dünyayı keşfetmek ve kendi bilinmezlerini çözmek istiyorlar, bunu da her zaman eğlenerek yapıyorlar.” Felsefesiyle yola çıkan Just Kıddıng; birbirinden güzel sürprizleriyle doğum günlerinizin de değişmez adresi…

NAMLI GURME

Birbirinden lezzetli ürünleriyle kalbimize taht kurmayı başaran Namlı Gurme; hafta içi ve hafta sonu davet, organizasyon ve kutlamalarınız için üst katında hizmet veriyor. Siz de doğum gününüzü enfes tatlar eşliğinde kutlamak ve estetik dokunuşlarla özel günlerinize fark katmak istiyorsanız Namlı Gurme’yi tercih edin.

Pijamadan geceliğe, halıdan perdeye, nevresimden yorgana, beşik ve karyoladan gardropa, aydınlatmadan duvar kağıdına kadar 0-14 yaşa yönelik uyku vakti ile ilgili yüzlerce tasarımı sizlerin beğenisine keyifle sunuyoruz. Nanu kalitesi ile tanıştırmak için sizleri Kanyon ve Göktürk mağazalarımıza davet ediyoruz.

WESTSIDE

Westside’ın özel doğum günü partisinde çocuklar kendi pizzalarını yapmanın keyfini yaşarken aileler de gourmet lezzetlerin tadını çıkartıyor.

KANYON

AVM

(0212)

SHOP

86 intown

353

ONLINE

53 :

69

*

GÖKTÜRK (0212)

322

WWW.NANUBEDTIME.COM

86

22


GÖKTÜRK’ÜN BULUŞMA VE ETKİNLİK MERKEZİ

ARAŞTIRMA PARTİ SÜSLERİNİ NEREDEN ALALIM?

Doğum günü demek parti demek… Unutulmaz bir parti için de etrafı biraz süslemek gerek.

LE BAKERY BUTİK PASTA & PARTİ

PARTİ SANATI

Le Bakery’de doğum günlerinizi ve tüm özel kutlamalarınızı unutulmaz kılmak için her şey sizin hayal gücünüz ile sınırlı… Kişiye özel tematik pastalardan, neşeli cupcakelere, süslü püslü cookilerden rengârenk macaronlara, grisinilerden kişh çeşitlerine uzanan sağlıklı menüsü ile Le Bakery; temalı doğum günleriniz için ihtiyacınız olan her şeye sahip.

PARTY BOOM İLE DEV ROBOTLAR PARTİNİZE GELİYOR!

Çocuklarınızın devasa boyuttaki robotlarla heyecan dolu anlar yaşamasını ister misiniz? Robot macerası, parti formatında 2,5 metre boyundaki, ses ve görüntü efektleriyle donatılmış devasa robotlar fantastik rüyaları gerçeğe dönüştürüyor. Bu özel günün PartyBoom ile renkli, heyecan ve mutluluk dolu olmasını sağlamak için elinizi çabuk tutun.

Doğum günü organizasyonlarında parti ve süs malzemelerine dair her şeyi Parti Sanatı’nda bulabilirsiniz. Çocuğunuza kostüm hediye etmek isterseniz kişiye özel kostüm siparişi verebilirsiniz. Özel konseptli tüm organizasyonlarınızda ihtiyacınız olan her şey için Parti Sanatı’nı ziyaret edin.

TEZGAH LEZZETİ AYAĞINIZA GELSİN!

Tezgah food etc., misafirlerine arzu ettikleri her türlü konsepte uygun, çocuklara ve yetişkinlere hitap eden menü alternatifleriyle “catering” hizmetleri sunuyor. Sıkılganlık yaratan set menüler yerine misafirlerin istekleri doğrultusunda menüler oluşturuluyor. Hatta ben hiçbir şeye karışmak istemem derseniz Tezgah Food etc. sizler için servis personeli ve aşçı ihtiyacını da karşılıyor.

DOĞUM GÜNÜ PASTASINI NEREDEN ALALIM? Pasta olmadan, mum üflenmeden doğum günü mü olur?

JULIA’S PATISSERIE

Doğum günü için çocukların istediği süper kahraman tasarımlarıyla ekler pastalar hazırlayan Julia’s Patisserie’de; şeker hamuru ve katkı maddeleri kullanmadan sağlıklı pastalar yapılıyor. Çocuklar için sağlıklı, kaliteli ve gerçek çikolata kullanılan pastaların yanı sıra çay saatleri için mini tatlılara, tatlı ve tuzlu turtalara da ulaşmanız mümkün.

88 intown

MADO

Göktürk Mado, özel günlerinizde de yanınızda olmaya devam ediyor. Özel tasarımlar, kaliteli malzeme ile hazırlanan hamur kaplamalı pastalar için 4 gün önceden sipariş verebilirsiniz. Katalogdan seçebileceğiniz neşeli konsept pastalar istenilen içerikte Mado kalitesinde ve tazeliğinde size ulaştırılıyor. En sevdiğiniz, çocuklarınız için karar vermeden önce mutlaka Göktürk Mado’ya uğrayın.

Sevdiklerinizin 3 Boyutlu El ve Ayak Kalıbının Hazırlanması Aktiviteli Doğum Günü Partileri Workshoplar Atölye Çalışmaları Söyleşiler, Seminerler Kişiye Özel Tasarımlar ve Hediyelik Eşyalar Baby Shower Diş Buğdayı Çamlık Cad. No: 40 Göktürk (0212) 322 36 22 / (0532) 292 00 63 www.atolyebis.com / atolyebis@gmail.com Instagram: atolye_bis / Facebook: Atölye Bis


ARAŞTIRMA ATÖLYE KREM KARAMEL

KARAFIRIN

Workshoplar, süslemeler, butik pastalar, kendin pişir kendin ye imkanı ve sezona göre değişen aylık workshop günleri hizmetleri sunan Krem Karamel’de; çocuk, genç ve yetişkinler için 3 ayrı doğum günü paketi mevcut. Doğum günü organizasyonlarında ikramların ve süslemelerin atölyeye ait olduğu Krem Karamel’de dilerseniz çocuğunuzla birlikte hazırladığınız lezzetleri de tadabilir ve ikram edebilirisiniz.

JEAN PIERRE PATISSERIE

PÖTI’NIN ATÖLYESI

Pöti’nin Atölyesi, organizasyon ve butik lezzetler atölyesidir. Mottosu “Siz hayal edin biz gerçekleştirelim” olan Pöti’de; tasarım pastaların yanı sıra beş çayında yenebilecek enfes tuzlulara da ulaşmak mümkün. Dilerseniz atölyeyi özel günlerinizi kutlamak için de kullanabilirsiniz.

Zevkinize göre hazırlanan özel butik pastalar, lezzetiyle de adından söz ettiriyor. Bunun yanında Jean Pierre Patisserie, dilediğiniz takdirde doğum günlerinize de ev sahipliği yapıyor.

Özel pasta siparişi ve düğün, nişan pastalarının yanı sıra Karafırın’da dilerseniz doğum gününüzü de kutlayabilirsiniz.

BACKHAUS

Özel sipariş pastalar, organizasyonlarınız için cupcakeler ve birbirinden lezzetli kanepeler bulabileceğiniz Backhause; doğum günü kutlamaları öncesinde mutlaka uğramanız gereken bir adres.

7 CATERING

LİMON

LE FIRIN

Çocuklarınız için üç boyutlu pasta siparişi verebileceğiniz Le Fırın’da tüm ürünler dikkatle ve özenle hazırlanıyor. Ayrıca Le Fırın’da doğum günü organizasyonlarınız için catering hizmetinden de yararlanabiliyorsunuz.

VENÜS

Doğum günü organizasyonları, kokteyl servisleri, kurabiye, kanepe servisleri ve özel organizasyon hizmetlerine Venüs ayrıcalığıyla ulaşabilirsiniz. Özel pasta siparişinin yanında alternatif olarak hediye edebileceğiniz çikolata ve oyuncak çeşitlerine ulaşabileceğiniz Venüs’te isterseniz doğum günlerinizi de kutlayabilirsiniz.

90 intown

CEVİZ

Organizasyonlara özel sipariş hizmeti verilen Ceviz’de; birbirinden lezzetli pastalar, kurabiyeler, zeytinyağlılar ve börek çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Katkısız ve doğal ürünler bulabileceğiniz Ceviz’de organizasyonlarınıza özel catering hizmeti de veriliyor.

Özel pasta siparişi ve butik pastacılık hizmetleri sunan Limon’da kendi mutfaklarında hazırlanan muhteşem tatlar sizleri bekliyor.

MARLENKA CAFE

Marlenka Cafe; sütlü tatlıları, kurabiyeleri, butik pastalarıyla ve alternatif doğum günü pastaları ile dikkat çekiyor. Ürün çeşitliliği ve el yapımı pastaları ile alkışı hak eden Marlenka’nın kendi imalatları olan kremaları özel günlerinize lezzet katıyor.

Butik yemek, butik pasta servisi ve organizasyon hizmeti veren 7 catering&patiserrie; deneyimli, genç, dinamik ve güler yüzlü ekibi ile hizmetinizde. Tasarım, çocuk, düğün, nişan pastalarının yanında doğallığa ve sağlığa çok önem vererek yapılan glütensiz pasta ve kurabiyeler, şekersiz unsuz pasta ve kurabiyeler, doğal ortamda kurutulmuş meyveler ve çikolatalar gibi çok özel tatlarla müşterilerini memnun etmeye devam ediyor.

KARABACAK Özel pasta siparişi verebildiğiniz Karabacak’ta; doğum günü organizasyonları yapmak da mümkün. Organizasyonlara animatör ve müzik organizasyonları gibi isteklerinizi de dahil edebileceğiniz Karabacak, unutulmayacak doğum günlerine ev sahipliği yapmaya hazır.

intown 91


Z KUŞAĞI

HEDİYENİN YAŞI OLUR DOĞUM GÜNLERINI HEYECANLA BEKLERDIK. BIZE ÖZEL YAPILAN HAZIRLIKLAR, TÜM ARKADAŞLARIMIZIN GELMESI VE HEDIYELER… HEDIYELERIN IÇINDEN DE OYUNCAK ÇIKMASINI NE BEKLERDIK. HEDIYE OLARAK KIYAFET GELIRSE BIZ ÜZÜLÜR, AILEMIZ SEVINIRDI. ‘AH ÇOK DA IHTIYACI VARDI BUNA’. ‘NEYE IHTIYACIM VARMIŞ OYUNCAK ISTIYORUM BEN.’

HAFTA SONU STEM, KODLAMA ve . . SATRANÇ ATÖLYELERIMIZ . . . IÇIN BIZE ULASIN.

OKUL SONRASI

Ethel Kebudi, Uzman Psikolog, Aile ve Çift Terapisti

Ödevler biter, zaman keyifli geçer.

JÜPİTER EĞİTİM Çocuklar oyuncak sever. Benim ufaklık şimdilik 2 yaşında, o kıyafet de seviyor ama muhtemelen zamanla değişir. Geçen gün birinden top istedi, gittiler oğluma top almaya. Geldiler bir heyecanla, istemedi adam, neymiş beğenmemiş, ‘sen başkasına ver bunu’ diyor. Artık tercihleri, seçimleri var saygı duymak lazım tabi. Psikolog anneyiz, kabul ediciyiz ama bir de toplumda yaşamanın gereklilikleri var, empati geliştirmek var. Verdiğim cevap şu oldu. ‘Sen başka bir top bekliyordun anlıyorum ki beğenmedin, seni düşündükleri için sadece teşekkür edebilirsin.’ Mesajın gidip gitmediğini doğum gününde test ederim artık. Çocuğum 2 yaşında ama öncesinde de çokça doğum

92 intown

gününe gittik. Oyuncakçıda çalışan elemanlar genelde bilmiyorlar hangi oyuncak kaç yaşa hitap eder. Oyuncak paketlerinin üzerinde yazılan yaş aralıkları da bence gerçeği yansıtmıyor. Geri kalmış gibi. Artık teknoloji çağı, çocuklarımız için yaş aralıklarını daha detaylı düşünmeliyiz. Çok sorun etmeyin. Alır bir de değişim kartı koyarsınız iş hallolur. Aileler de sonra ya kendi iç uzmanlarına danışırlar ya da bir bilene sorarlar içlerinde şüphe kalırsa.

Okul Sonrası Öğrenci Kulübü

DOĞDUĞUNDAN İTIBAREN KITAP OKUNMALI Mesela kitap hediyesi benim en sevdiklerimden. Tabi yaşına uygunsa… Bebek yeni doğduğundan

İstanbul Cad. No:20/14 Kat:5 (İş Bankası üstü) Göktürk 0212 322 2009 www.jupiteregitim.com /jupiteregitim


Z KUŞAĞI

“Küçük yüreklerin hayallerine büyük dokunuslar için” TEKNOLOJIYE DIKKAT itibaren kitap okunmalı. Dil gelişimi ve konsantrasyon için birebir… Hem de öğretici. İçinde dokunsal bazı bölümleri olan kitaplar bebekken heyecanlandırabilir, çocukluğa geçildikçe de kelime haznelerini genişletir, benzetmeler yapmasına yol açabilir. Gözü kapatılarak dokunduğu şeyin ne olduğunu bulma oyunları oynayabilir. Kitapta kural şudur: yaş en minikken tek bir nesne/resim; tek kelime ve sonra kelimeler çoğalmaya resim görselleri büyümeye başlar. Bir cümle duyar çocuk ve resimle hayaller kurar. Her kitapta da farklı şablonları görür. Mesela bir çiçeğin bin bir çeşidini farklı kitaplarda görebilir. Anaokulu çağı için resimler önemlidir. İyi bir masal anlatıcısıysanız hele çocuğunuz çok şanslı. Yaş ilerledikçe kelimeler çoğalır, kelimeler çoğaldıkça da resimler azalır.

YAŞA UYGUN OYUNCAK KULLANIMI Bebeklerin ilgisini çeken; yürüyen, topların içinde döndüğü oyuncaklar, bebeğin kısıtlı ilgisinin tek bir alanda toplamasını sağlar. Etrafta başka oyuncak olmamasına dikkat edin. Yeterince uyarıcı bir oyuncaktan bahsediyorum. Onunla işi bitti mi kaldırın, başka oyuncak koyun. Önünde

94 intown

tek oyuncak durması çok önemli… 2 yaşında sembolik oyun devreye girer; inşaat arabaları, pusetler, temizlik aletleri… Bir yaşantı oynanmaya başlar. Eskiden 3 yaş diyorduk, şimdi görüyorum değişiyor. Paralel, yan yana farklı oyuncakla oynamalar bir süre devam ediyor. Ailelere her seferinde yeni oyuncak almak yerine, eski oyuncakları kaldırıp bir ay sonra tekrar çıkarmaları önerilir. Bu çocuklarda hafıza, aşinalık, o oyuncağın farklı bir yönünü keşfetme ihtiyacını karşılar.

BIRLIKTE OYNAYIN Çocuğunuza istediği anda istediği hediyeyi almadan önce bir süzgeçten geçirmenizi istiyorum. Çocuğunuzu, ilişki ve iletişiminizi geliştirici yönde bir hediye almaya çalışın. Birlikte oynayabileceğiniz, çocuğunuzun ilgisini yansıtan, paylaşım, dikkat ve hayal gücünü geliştirici hediyeler… Dijital olmayan, elle tutulan, hareket ettirilen veya oluşturulan oyuncaklar. Çocuğunuza kitap sevdirin ve bir de lego… Yaratıcı, çevresiyle iletişimde ve keyifli çocuklarımız olması dileğiyle. Sevgiyle, iyi ki doğdun oğlum.

Teknoloji çağındaki çocuklarımıza gerekli yaşından önce telefon, i-pad alma konusu ise hassas ve önemli bir konu. 3 yaşından önce beynin uyaranlara, iletişime en açık olduğu dönemde televizyon, i-pad izlettirilmemesi; dikkat, öğrenme, kendini kontrol becerilerinin gelişmesi açısından çok önemli. 3 yaşından sonra günde 1 saat, 5 yaşından sonra toplam 2 saate yayılmış zaman dilimlerinde ve mutlaka sizin kontrolünüzde gerçekleştirilmesi şarttır. Günde 1-2 saat izleyeceği bir aleti çocuğa almak yerine evde var olanı kullanmak benim açımdan daha mantıklıdır. Çocuğunuz i-pad isteğini dile getirmeden yeni bir i-pad almayınız. Zamanı gelince para biriktirip kendi alması için teşvik edebilirsiniz. I-pad çocukları mükemmel oyalayan, sosyal iletişimi sıfıra indiren, ailelerin onlar yanlarındayken rahatça sohbet etmelerine, oturmalarına yardımcı olan, çocuğun güzelce yemek yemesine yarayan bir teknoloji harikasıdır. Alınacak bir oyuncak değil. 11-13 yaşına gelmiş artık soyut düşünce kabiliyeti gelişmiş çocuklar için olabilir. Çünkü 1113 yaş; neden-sonuç ilişkisini, gördüklerinin gerçek olmadığını anlatıldığında anlayabilecek ve bunu özümseyebilecek bir yaştır.

oyun atölyesi 5 Kasım Pazar, saat 14:00’da buluşalım Göktürk Merkez Mahallesi İstanbul Cd. Country Life Residence İç Avlu

Nurgül GÖZÜTOK Tel: 0506 308 45 96 instagram: nuisoyunatolyesi


Z KUŞAĞI SIZ DE BENIM GIBI BU CÜMLEYI SIKÇA DUYANLARDAN MISINIZ? BELKI SIZ DAHA UZUN SÜREDIR DUYUYORSUNUZ YA DA ILK DEFA KARŞILAŞIYORSUNUZ, BILEMIYORUM. BEN SON BIRKAÇ YILDIR O KADAR ÇOK IŞITIYORUM KI… KULÜBÜMÜZDEKI ÇOCUKLARDAN, SOKAKTAKI ÇOCUKLARDAN, KENDI ÇOCUĞUMDAN, KOMŞUNUN ÇOCUĞUNDAN, LISEDEKI ÇOCUKLARDAN, ORTAOKUL ÖĞRENCISI ÇOCUKLARDAN VE HATTA ILKOKUL ÖĞRENCISI ÇOCUKLARDAN… AYNI CÜMLE SIK ARALIKLARLA KULAKLARIMA GIRIVERIYOR. ‘HIÇ KASAMIYOR MU ÇOCUKLAR?’ DIYE SORUYORUM VE DÜŞÜNÜYORUM.

HIÇ KASAMAM!

okurken bana sık sık ‘kasmayı’ hatırlattı. Bizim çocuklardan duyduklarımın yankısıyla ve madalyonun diğer yüzünden, olumlu anlamıyla bakmayı seçerek ‘kasmak’ üzerine çokça düşündüm. Okumalar neticesinde bana göre ne için, hangi amaçla ve nasıl kastığım beni ulaşmak istediğim noktaya taşıyor. Çok temel iki tema var ‘grit’te: Tutku ve sebat. Bu iki olgunun ayrıca dört alt başlığı daha var; ilgi, gaye, pratik ve umut. İlgi ve gaye ‘tutku’ tarafının, pratik ve umut ise ‘sebat/azim’ kısmının altını sıkı sıkı, sağlam sağlam dolduruyorlar. Yetenek ve zeka burada da önemli, ancak “çaba harcamadan potansiyel ortaya çıkmıyor” diyor teori. Çaba harcamak yerine ‘emek vermek’ diye devam etmek istiyorum, emek kelimesinin dilimizdeki derin etkisinden ötürü… Bu emek konusu ‘grit’ için de çok kıymetli. Yetenek emek ile yoğrularak beceriye, beceri daha sonra yine emek ile bütünleşerek başarıya dönüşüyor. Emeğin katkısı iki

kez anlayacağınız. Ancak ikiyle çarpmak anlamına gelmiyor; burada emeğin karesinden bahsediyoruz. Sonucu misli misli etkiliyor emek, öyle büyütüyor. Belirli bir alanda yetenekli ve zeki bir çocuk, o alanda kendi kadar yetenekli ve zeki olmayan başka bir çocuktan daha az emek sarf ederse, belli bir zaman sonra beklentimizin aksine, diğer çocuğun gerisine düşebiliyor pekâlâ. Benim gibi, gözünüzün önüne bu duruma ait örnekler geliyor mu gerçek hayattan? Bu anlamda ‘grit’in ‘gelişen zihniyet teorisi’ (growth mindset) ile birbirini destekleyen birçok yönü de akla düşüyor hemen. Sözün özü şöyle; tutkuyla ilgilendiğimiz ve asıl gayemizi oluşturan konu ya da konuları, pratik yaparak ve yapabilirim umuduyla sebat ederek istediğimiz kadar ilerletebiliriz. Yani ‘hemen, şimdi elde edilenler, bir kerelikler’ değildir sahici başarı. Uzun yoldur, süreçtir. Nitekim ‘grit’, kendini kısa mesafe koşusu olarak değil, maraton olarak anlatır bize. Bu da benim önce kulağıma, sonra yüreğime çok iyi gelir. ‘Kasmaya değer konularım var’ derim içimden, ne mutlu! Şimdi bunu çocuklara biraz daha aşılamanın yollarını araştırmak ve bulmak için kasma niyetiyle, tutku ve sebat dolu günler dilerim. Sevgimle,

Aylin Caner Ataman

Jüpiter Eğitim – Eğitmen/Profesyonel Koç (PCC) Nesillerle birlikte dilimiz nasıl da evriliyor gözümüzün önünde? Hiç kullanmadığımız, o şekilde kullanmadığımız, öyle yazmadığımız kelimeleri çıkarıyor gençler karşımıza. ‘Kasmak’ kelimesi de bunlardan biri... “Yapmaya üşenmek” anlamında kullanılan kelime, gözlemlerime göre dillere düştüğünden beri her yaşta birçok çocuk için oldukça ‘cool’ bir hal aldı. Kasacağı varsa bile daha havalı görünme fırsatını değerlendirmek isteyen çocuklar hiç kasamamayı tercih ediyorlar. Dış seslerinden bahsi geçen cümleyi duyuyorum. Oysa iç sesleri tam olarak ne söylüyor, çok merak ediyorum. Zaman içinde bir uğraşmama, umursamama ve bırakma hallerine dönüşüyor ağızlardan çıkan laf diye varsayıyorum ve sanki biraz da hayıflanıyorum. Biz az-kasanlar, çok-kasanlar, sınavlar, değişiklikler, değişenler, değişemeyenler,

96 intown

eşitlikler ve eşitsizlikler ile uğraşaduralım; yurtdışında yönetim, psikoloji ve eğitim dünyasında giderek daha fazla yankı bulan ve kitabını okurken aklıma başlığa koyduğum cümleyi getiriveren yeni bir kavram, insanlar ve sistemler üzerinde etkisini bırakarak yayılmaya devam ediyor: ‘Grit’ kavramından bahsediyorum. Türkçe karşılığını metanet, cesaret, dayanıklılık olarak bulan kavrama, bunların daha ötesinde bir mana atfedildiğini düşündüğümden, izninizle ‘grit’ olarak devam edeceğim. Kendi hikâyesinin özüyle bağlantılı bir çalışma ortaya koyan yazarıyla, kitabıyla ve TED konuşmasıyla birçok zihne ve bünyeye sirayet etmiş olan ‘grit’; bizim akademik, yönetim ve eğitim alanlarımızda nasıl etkiler bırakıyor, henüz bilemiyorum. Çoğumuza ‘yeni’ olduğunu tahmin ediyorum. Bir süredir takibinde olduğum ‘grit’ kitabını

SÖZÜN ÖZÜ ŞÖYLE; TUTKUYLA ILGILENDIĞIMIZ VE ASIL GAYEMIZI OLUŞTURAN KONU YA DA KONULARI, PRATIK YAPARAK VE YAPABILIRIM UMUDUYLA SEBAT EDEREK ISTEDIĞIMIZ KADAR ILERLETEBILIRIZ. YANI ‘HEMEN, ŞIMDI ELDE EDILENLER, BIR KERELIKLER’ DEĞILDIR SAHICI BAŞARI. UZUN YOLDUR, SÜREÇTIR. NITEKIM ‘GRIT’, KENDINI KISA MESAFE KOŞUSU OLARAK DEĞIL, MARATON OLARAK ANLATIR BIZE.

intown 97


Photoxi-Hüseyin Kerem Yılmaz

PSİKOLOJİ Klinik Psikolog & Oyun ve EMDR Terapisti ÖZGÜN BUDACI ile

ÇOCUK PSIKOLOJISI

&

DESTEK ALANLARI

3- ÇOCUKLARDA UYKU PROBLEMLERI

UYKU PROBLEMI NEDİR? Uykuya dalamama veya gece boyunca uykuyu sürdürmede zorlanma, normalden daha erken veya geç uyanma dolayısıyla gün boyunca yorgun olma halidir.

ÇOCUKLARDA YAŞANAN UYKU PROBLEMLERININ BELIRTILERI NELERDİR? Uykuya geçmekte zorlanma Bazı çocuklar dıştan gelen uyaranlara oldukça duyarlıdır ve kolayca uykuları dağılır. Çeşitli korkulardan (hayaletler, zombiler, hırsızlar veya yalnız kalmaktan, karanlıktan korkma vs.) ya da ayrılık kaygısından, kendini teskin edebilme mekanizmaları devreye girememektedir. Dolayısıyla kendilerini sakinleştirip uykuya geçemezler. Mutlaka bir başkasının varlığına ihtiyaç duyarlar. Ya ebeveynlerinin yatağında ya da ebeveynlerden birinin

98 intown

yanına yatması veya yanında oturmasıyla uykuya geçebilirler. Sık uyanma Çocuklar endişe ve korkuları nedeniyle veya ebeveynleriyle birlikte onların yatağında uyumak için sık sık uyanırlar. Kâbus görme Çocuk uykudan uyanır, korkulu rüyayı o sırada veya ertesi sabah hatırlar, anlatır. Normalde sıkıntılı bir dönem sonrasında, travmatik yaşantılardan sonra, korkulu bir gün sonunda görülebildiği gibi, ateşli hastalıklar sonrasında ve deprem, sel gibi önemli felaketler sonrasında da gözlenebilir. Bazen de ruhsal rahatsızlıkların önemli bir işareti olabilmektedir. Uyku terörü Çocuk uykudan aniden korku ile uyanır. Çığlık atarak oturur ya da kalkar. Amaçsız hareketler yapar. Fakat tam olarak ayılmaz. Anneyi babayı tanıyamaz. Söylenenleri anlamaz. Hızlı soluk alıp verir, kalbi hızlı çarpar, terler. Uyurgezerlik Çocuk uyku esnasında birden doğrulup, kalkar, oda değiştirir, tam olarak amaca yönelik olmayan otomatik hareketlerde (mutfağa gidip yemekleri dökme, bazen yeme gibi) bulunur. Gözlerini bir noktaya diker. Yüzü donuktur.

ÇOCUĞA NASIL YARDIMCI OLUNABILIR? Uykuya geçmekte zorlanma Öncelikle yapılması gereken, düzenli olarak aynı saatte yatma alışkanlığının kazandırılması ve

geç saatlere kadar büyüklerle kalmasına izin verilmemesidir. Bunun önlenebilmesi için; çocuğun doğduğundan itibaren kendi yatağında yatması özellikle ebeveynin odasında ya da yatağında yatmaması, düzenli olarak net ve tutarlı bir tavırla belli saatte yatırılması gerekir. Alıştığı yumuşak bir oyuncağı veya başka bir geçiş nesnesini yanına almasına izin verilerek, sakin bir sesle masal veya hikâye okunması çocuğun uykuya geçişini kolaylaştırır. Geceleri ebeveyn yatağına geldiğinde her seferinde yatağına geri götürülmesi ve bu konuda tutarlı olunması oldukça etkilidir. Sık uyanma Bu durumda çocuğa sakin bir tavırla kendi yatağında uyuması gerektiği, güven içinde olduğu ve ihtiyaç duyduğunda her zaman yanında olacakları mesajı verilmeli; kendi yatağında uyuması konusunda desteklenmeli ve özendirilmelidir. Uyku terörü Çocuğun uyku sırasında kendini yaralayıcı bir davranış göstermesi engellenmelidir. Fiziksel olarak uyku terörüne neden olabilecek herhangi bir sağlık sorununun erken tespit edilebilmesi için çocuk

doktoruna başvurulabilir. Uyurgezerlik Bu durumun devam etmesi halinde aileler mutlaka, sara (epilepsi) hastalığından ayırt etmek amacıyla bir çocuk nöroloji uzmanına gidip gerekli tetkikleri yaptırmalıdırlar. Ailelerin sakin olmaları, çocuğa temel uyku alışkanlıklarının tekrar kazandırılması ve tüm bunları uygularken tutarlı ve net olmaları etkili olacaktır.

NE ZAMAN DESTEK ALMALI? Uyku, çocuğun sağlıklı büyüyebilmesi ve iç huzurunun sağlanabilmesi için çok önemlidir. Sürekli uyku problemi çeken çocuklar gün içinde huzursuz, tahammülsüz, öfkeli kimi zaman da içe dönük davranışlar sergilerler. Dolayısıyla bu durum, okula devam eden çocukların okul başarısını ve sosyal ilişkilerini de oldukça olumsuz etkilemektedir. Öncelikle eğer yaşanan uyku problemleri 4 haftayı geçtiyse, bu problemlerin yaşanmasına neden olan dinamiklerin doğru tanımlanması ve bu doğrultuda çocuğa ve/veya aileye gerekli terapötik yaklaşımlarla destek verilmesi gerekmektedir. Özellikle korku ve endişelerden kaynaklanan uyku problemleri varsa çocuğun terapi alarak bu kaygı durumlarıyla ilgili çalışılıp, fiziksel ve psikolojik gelişimini aksatan bu süreç sağaltılmalıdır. İhtiyaç duyulduğunda ise sorun kaynakları tespit edildikten sonra ebeveyn çocuk ilişkisini geliştirebilmek için sağlıklı ebeveyn yaklaşımlarıyla aile desteklenmelidir.

Göktürkköyü Merkez Mh. 1. Ceviz Sok. No:7/1 Eyüp/İSTANBUL Tel: 0212 322 88 20 Mobil: 0531 345 56 16 ozgunyon@gmail.com ozgunbudaci.com

intown 99


SANAT SENEM DEMİRHAN’NIN ESERİ,

XI. FLORANSA BİENALİ’NDE SENEM DEMIRHAN, SANAT DÜNYASININ SEÇKIN ISIMLERINI BARINDIRAN ULUSLARARASI JÜRI TARAFINDAN, XI. FLORANSA BIENALI’NE DAVET EDILDI. TEMASI “YARATICILIK VE SÜRDÜRÜLEBILIRLIK” OLAN ULUSLARARASI ÇAĞDAŞ SANAT BULUŞMASINDA SANATÇININ “ZINCIRDEKI ZAYIF HALKA/WEAK LINK IN THE CHAIN” ISIMLI ESERI YER ALACAK. DÜNYADAKI YARATICILIĞIN VE SÜRDÜRÜLEBILIRLIĞIN, DOĞA VE YAŞAM BIÇIMLERINE OLAN SAYGISINI, SANATÇI ÇALIŞMASINDAKI ORGANIK FORMLARLA VE KULLANDIĞI GERI DÖNÜŞÜMLÜ MALZEMELERLE IFADE EDIYOR. XI. FLORANSA BIENALI, 6-15 EKIM 2017 TARIHLERI ARASINDA, FORTENZA LA BASSO’DA DÜNYA ÇAPINDAKI SANATÇILARI BIR ARAYA GETIRECEK.

SENEM DEMİRHAN KİMDİR?

Sanatçı; Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 1993’te mezun oldu. 2010 yılında, Yeditepe Üniversitesi, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Yurt dışı ve yurt içinde 30’un üstünde sergiye katıldı. Sanat tarihi, uluslararası sanatsal projeler, disiplinler arası çalışmalar, sanat eğitimi, Comenius projeleri, konularında çok sayıda seminer konuşması yaptı. 2003 yılında Yaratıcı Çocuklar Derneği’ninin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Yönetim kurulundaki 10 yıllık görevi boyunca, derneğin okullar arası plastik sanatlar etkinliklerinin koordinatörlüğünü yürüttü. Lise öğrencileriyle uluslararası çok sayıda sanatsal projeler, sosyal sorumluluk projeleri ve workshoplar gerçekleştirdi. Yurt içi ve yurt dışında birçok ödülü olan sanatçı, çalışmalarını İstanbul Göktürk’teki atölyesinde sürdürmektedir.

Zeta Hair & Beauty, Zeynep ve Tahsin Tırşo yönetiminde, Neovista Çarşı içerisinde hizmete girmiştir.

322 80 65

100 intown

İstanbul cad. Neo Vista Çarşısı No: 16F Göktürk-Eyüp

zetahair


GÖKTÜRK ANNELERİ

GÖKTÜRK ANNELERI SONBAHAR-KIŞ AKTIVITELERINE EĞLENCELI BIR ŞEKILDE BAŞLADI KEMERBURGAZ DOĞA BILIM OKULU KAMPÜSÜNDE DÜZENLENEN KAHVALTI ETKINLIĞINDE AILELER VE ÇOCUKLAR HEM KEYIFLI BIR HAFTA SONU KAHVALTISI YAPTI HEM DE ÇOCUKLAR KENDILERI IÇIN HAZIRLANAN AKTIVITELERDE EĞLENCELI ZAMAN GEÇIRDI. Kişisel gelişim etkinliklerine Tuba Kaytaş’ın “Profesyonel Nefes Semineri”yle başlayan anneler; yıl boyunca kişisel gelişimle ilgili yapılacak workshop ve söyleşilerle hem bilgilenecek hem de beden ve ruh sağlığını korumanın yollarını öğrenecek. Aralarına yeni katılan annelerle kaynaşmak ve yaz boyunca birbirini özleyenlerin görüşebilmesi adına bir araya gelinen çay sohbeti ise oldukça keyifli geçti. Sohbet sırasında anneler beslenme ve diyet uzmanı Sezen Çetinkaya’nın “Çocuklarda Sağlıklı Beslenme” konulu söyleşisini dinlerken çocuklar da kendilerine ayrılan alanda keyifli bir atölye etkinliği yaptı. Önümüzdeki etkinliklerin neler olduğunu sorduğumuz anneler, kış etkinliklerine yine keyifli buluşmalarla devam edeceklerini söylediler. Bu etkinliklerde, alanlarında uzman kişilerle söyleşilere yer verileceğini belirten Göktürk Anneleri yönetimi; anneler ve çocuklar için fayda odaklı bu etkinliklerde tüm Göktürk ve Kemerburgazlı aileleri görmek istediklerini belirttiler. Ayrıca etkinliklerde farklı yaş gruplarındaki çocuklar için eğitici, geliştirici ve sanatsal faaliyetlere yer vermeye devam edileceğini belirten anneler; bölgede yaşayan ve bu hizmetlere ulaşamayan çocuklarımızı da etkinliklere davet ederek kaynaştırmayı hedeflediklerini belirttiler. Sosyal sorumluluk ve destek kampanyalarına da önümüzdeki dönem daha yoğun olarak yer vermek isteyen anneler, bu yöndeki projeleri değerlendirdiklerini söylediler.

102 intown


TEKNOLOJİ HONDA YENI “AFET ROBOTU”NU TANITTI Honda E2-DR adlı yeni afet yardım robotunun tanıtımını yaptı. Robotun gövdesi 180 derece dönebiliyor ve elleri gayet işlevsel bir durumda. Bu sayede merdivenleri çıkabiliyor. Saatte 2 km hız, 200 mm’lik boru üzerinde adım atabilme, enkaz üzerinde adım atabilme ve 26 mm/saat yağmurda 20 dakika boyunca yürüyebilmesi robotun diğer özelliklerinden. Boyu 168 cm, kilosu 85 kg civarında… Genişliği ise sadece 25 cm, bu da onun dar deliklerden geçebilmesini olanaklı kılıyor. E2-DR’ın kafası ise iki lazerli algılayıcı, birkaç kamera ve kızılötesi ışık projektörü taşıyor. Ayrıca robotun ellerinde birer normal kameranın yanı sıra 3D kamera da bulunuyor. Honda’nın bu robotu, arama kurtarma çalışmaları için çok önemli bir eşiğin atlanmasının işareti olabilir.

INSTAGRAM’DA ANKET ÖZELLIĞI Instagram, son zamanlarda oldukça popüler hale gelen hikâye bölümüne ‘anket’ özelliği adını verdiği yeni bir çıkartma ekledi. Anket eklemek Instagram’daki diğer çıkartmalara benziyor. Hikâyenizdeki görüntüye, anket çıkartmasını sürükleyip bırakınca sizlere otomatik olarak soru ve seçimleri özelleştirme seçeneği sunuluyor. Hikâyenizi görüntüleyen insanlar oylamaya katılmak için sizin sunmuş olduğunuz bir seçeneğe tıklayarak oylamada bulunabilir. Böylece hikâyeyi paylaşan kişi, hikâyesini kimlerin görüntülediğini, toplam oy sayısını, kimlerin oy verdiklerini ve kimlerin seçimini hangi tercihten yana kullandığını detaylı bir şekilde görüntüleyebilir. Instagram, şimdilik iOS platformu için sunduğu yeni anket etiket özelliğinin yanı sıra; resimlerinizden, metin ve fırçalar üzerinde kullanılmak üzere renkler almanıza olanak tanıyan damlalık aracı, metin ve çizimlerinizi doğrulamanıza yardımcı olacak bir hizalama aracını da ekliyor.

OTOMOBİL İNŞAAT DAİRE hertagroup@outlook.com

0212 322 44 04 - 0536 435 01 02

ARSA OFİS TAAHHÜT

İŞYERİ TARLA VİLLA

GÜNÜNDE DEĞERİNDE ALINIR SATILIR

ÇEVIRMENLIK TARIH OLUYOR 159 dolardan satışa çıkacak Pixel Buds’un en büyük özelliği, 40’dan fazla dil arasında simültane tercüme yapabiliyor olması. Kulaklıklar, sahnede sergilenen canlı demoda İsveççe ve İngilizce arasında elçi oldu. Farklı diller konuşan iki tarafın akıcı bir diyalog kurmasını sağladı. Üstelik bunu dilleri hafızaya almadan, tamamen İnternet bağlantısıyla yapıyor. Salondakileri bir hayli şaşırtan bu özellik, gelecekteki iyileştirmelerle birlikte simültane tercüman mesleğinin tarihe karışmasına sebep olabilir gibi gözüküyor. Pixel Buds’ın tek özelliği tercüme yapabilmesi değil. Bir defa Pixel 2’yle eşleşince kulağınızdaki kişisel asistanı uyandırmış oluyorsunuz. O andan itibaren istediğiniz komutu anlayıp yerine getirebiliyor.

104 intown

DÜNYANIN KENDI KENDINE GIDEN İLK TRENI SEFERLERE BAŞLADI Ulaşım tarihinin en köklü mesleklerinden makinistlik tarih oluyor. Otonom arabalardan sonra sıra, demir yolunun tek hakimi olan trenlere geldi. Dünyanın en fazla tren yolculuğu yapılan ülkesi Batı Avustralya’da makinistsiz ilk tren seferi gerçekleştirildi. Çin merkezli madencilik şirketi Rio Tinto, dünyanın tam teşekküllü ilk otonom trenini kullanmaya başladı. Trenin hiçbir vagonda bir insan olmadan yaklaşık 100 kilometrelik yolda yük transfer etmesiyle tarihi bir adım atılmış oldu.

0212 322 44 04 0533 551 84 48 www.kayatemizlikvepeyzaj.com ali@kayatemizlikvepeyzaj.com

TEMİZLİK OFİS&İŞ YERİ TEMİZLİĞİ EV TEMİZLİĞİ DIŞ CEPHE TEMİZLİĞİ MAĞAZA TEMİZLİĞİ GENEL TEMİZLİK

PEYZAJ BAHÇE BAKIMI TOPRAK SERİMİ BİTKİLENDİRME HAZIR ÇİM SERİMİ

KEŞFİ PROJE ZDİR Sİ ÜCRET

TEMİZLİĞİ BİZE, ZAMANI KENDİNİZE AYIRIN


SPOR PORTRE

ÜCRETSIZ DENEME DERSLERI IÇIN RANDEVU ALIN...

E V S R E D L ÖZE I R E L S R E D P U R G ÇOCUK SPORA ADANMIŞ BİR HAYAT YILLARCA DÖVÜŞ SPORLARINDA BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞAN, YETIŞTIRDIĞI ÖĞRENCILERLE SAYISIZ ŞAMPIYONLUKLAR ELDE EDEN FITBOX ANTRENÖRÜ REFIK ESER’I YAKINDAN TANIYALIM. Bugüne kadar hangi dövüş sporlarıyla ilgilendiniz? İlk yaptığım spor kung-fu’ydu. Yedi yıl boyunca kung-fu yaptıktan sonra iki yıl thay boks, bir yıl ashara karate ve iki yıl boks yaptım. 1990 yılından bugüne kadar da kick boks sporunun içerisindeyim. Hangi hocalardan eğitim aldınız? Bugüne kadar çok değerli hocalardan eğitim aldım. Adnan Kerse’den boks, Muharrem Eser thay boks, Harabi Derin’den kick boks, Temel Türkmen’den kung-fu, Nusret Ramazanoğlu’ndan taekwando, Özkan Eren’den ashiara karate ve Recep Birol İnanöz’den badminton dersleri aldım. Eğitim hayatınızdan ve eğitim alanlarınızdan bahseder misiniz? Marmara Üniversitesi Spor Akademisi Antrenörlük Bölümü mezunuyum. Aynı zamanda üniversitede dört yıl taekwando eğitimi aldım. Spor psikolojisi, spor kamp yöneticiliği, yaşam koçluğu, golf, badminton, jimnastik, atletizm, gençlik liderliği gibi alanlar eğitim alanlarım içerisinde sayılabilir. Fakat asıl uzmanlık alanlarım kick boks, thay boks hocalığı, yakın koruma spor muhabirliği olarak

106 intown

sı a y n a p m a k r Sonbaha ylık

kic

A k u c o ç e v s Pilate na özel 2 5 0 rı la p ru g s k o kb

TL

sayılabilir. Bunların dışında sinema ve tiyatro eğitimi de aldım. Aynı zamanda hocalık da yapıyorsunuz. Üç yıl kung-fu hocalığı, 1991’ den bu yana da kick boks hocalığı yapıyorum. Dört yıl polis okulunda kick boks hocalığı yaptım. Yetiştirdiğim öğrenciler defalarca Türkiye şampiyonu olmuş, Muzaffer Gemici ise Avrupa şampiyonu olma başarısını göstermiştir. Sizin de bu alanlarda şampiyonluklarınız var. Kung-fu’da sırasıyla dört defa İstanbul şampiyonluğu (1988-1989-1990-1991), iki defa Marmara şampiyonluğu ve bir defa da Türkiye şampiyonluğu var. Ayrıca, kick boks İstanbul Özel Gala Şampiyonu (1992) ve kick boks Türkiye Şampiyonu (1993) olma başarısını gösterdim. Farklı alanlarda da çok önemli görevlerden bulunduğunuzu biliyoruz. Evet… Kick boks federasyon kurucu antrenörüyüm… Bunun yanında Genç Kuşak Spor Dergisi’nde 1997-1999 yılları arasında haber müdürlüğü görevinde bulundum. Ayrıca Eser Spor Kulübü kurucusu ve ilk başkanıyım.

Kickbox Powerplate Aletli pilates Zumba Personal trainer Kişiye özel beslenme ve fitness koçluğu

Fif&box göktürk

fitboxgokturk

Istanbul Cad. Gökofis Iş merkezi No: 20/1 Tel: 0212 322 90 89 / 0212 322 23 71 Fitbox bir Nügrup kuruluşudur.


GÜNDEM

GÖKTÜRK SPOR KULÜBÜ HISAR OKULLARININ ARKASINA TAŞINIYOR, ŞU AN BULUNDUĞU ARSA SATILIYOR GÖKTÜRK SPOR KULÜBÜ’NÜN BULUNDUĞU ALANIN SATIŞI ILE ILGILI GÖKTÜRK SPOR KULÜBÜ’NDE YAPILAN TOPLANTIDA EYÜP BELEDIYE BAŞKANI REMZI AYDIN AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

Göktürk Spor Kulübü’nün bulunduğu alanın 2B planlarında konut arsası olması sebebiyle kamuoyunda oluşan algı için Remzi Aydın şunları söyledi: ‘’Kamuoyunda yanlış bir algı oluştu. Biz biliyorsunuz ki gençliğe, spora, eğitime ve kültüre önem veren bir belediyeyiz. Bu konuda da iddialıyız. Hatalarımız, eksiklerimiz olabilir ama şu anda Eyüp Belediyesi denildiği zaman spor, gençlik ve kültür sanat kavramları öne çıkıyor. Dolayısıyla böyle çalışmaları olan bir belediyenin spor tesislerini kapatması ve sporu köreltmesi düşünülemez. Bu yanlış bir algıdır.’’

“2B PLANLARIMIZDA 2 TANE SPOR ALANI AYIRDIK” ‘’Burası planlarda konut arsası olarak geçiyor, dolayısıyla buranın satılarak belediyemize gelir elde edilmesi amaçlanıyor. Ama bu spor tesislerinin kapatılması anlamına kesinlikle gelmiyor. Buralardan elde edeceğimiz gelirlerle belki çok daha fazla sayıda spor tesisleri yapacağız. Zaten 2B planlarımızda 2 tane de spor alanı ayırdık. Onlardan bir tanesini uygun olan bir yere spor tesisi olarak açacağız ve halkımıza da bu spor hizmetini sunacağız. Öncelikle şunu da söyleyeyim o tesisimiz açılmadan burası kapanmayacak. Kesintisiz bir şekilde spor faaliyetlerimiz devam edecek. Bunun garantisi de benim. Herhangi bir spekülasyona itibar edilmemesini de özellikle istirham ediyorum.’’

Biz de hazır Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ı bulmuşken Göktürklülerin cevap bekledikleri soruları sorduk: Metro çalışmaları ne durumda? Göktürk’teki durak yeri neresi olacak? Göktürk ile ilgili havaalanı şehir içi metro çalışmamız devam ediyor. İnşallah bir buçuk yıl içerisinde havaalanıyla aynı zamanda yapımcı firma ve bakanlık olarak onu da faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Karakolun yanında Göktürk durağı olacak. Göktürk’ün trafiği ne zaman rahatlayacak? Yine Göktürkümüz için çok önemli olan kuzey girişi ile ilgili çalışmalarımız da bitti. Çok kısa bir süre içerisinde kuzey girişi ile beraber trafiği oldukça rahatlatacak bir uygulama başlayacak. Onunda müjdesini vermiş olayım. 2B planlarında son durum nedir? 2B planlarımızda bitti, son aşamaya geldik. Hedefimiz yeni yılda ruhsat vermeye başlamak. Otogar nereye yapılıyor? Göktürk’ün dışında bir yere taşınıyor. Işıklar civarında olacak.

108 intown


BRİÇ

KİŞİSEL CİLT YENİLİĞİNİZ HERKES ZONDA

94

Green Peel® doğayla uyumlu sağlıklı cilt ve güzellik için 3 yol SAĞLIKLI GÜZELLİĞİ KORUMA GREEN PEEL® İLE ÖNLEM ALMAK Green Peel® işlemi, cilt yaşlanmaya başlamadan veya ciltte özel problemler oluşmadan önce de uygulanabilen özel bir bakımdır. Green Peel® sağlıklı ve doğal bir cilt için, her cilt tipi ve her yaşta uygulanabilen çok etkili çözümler sunar. 50 yılı aşkın bir süredir başarısını ve etkinliğini kanıtlamış GREEN PEEL® CLASSIC metodu ve sizin özel cilt ihtiyaçlarınızı karşılamak için; GREEN PEEL® FRESH-UP & ENERGY bakımları.

QJ98

GREEN PEEL® FRESH UP

Q1052

Dağıtan Doğu

6

CİLDİ AYDINLATIR & ANİ GÜZELLİK İÇİN Daha taze görünüm ve yaşlılığı yavaşlatmak için nazik bir bakım. Özel bir gün için cildinizin daha ışıltılı ve tazelenmiş görünmesini istediğinizde uygulanabilen özel bir metoddur. Örneğin; parti veya önemli bir iş randevusu gibi.

KQJ85

GRREN PEEL® ENERGY

J72 J98743 763 43 64

K B G

D

K106 K985

A102 A752 AQ103 GEÇEN SAYIDAKI PROBLEMIN CEVABI: Atağı boşla, ikinciyi al, As veya Rua piki çek, sonra 3 körü oyna, 4 üncü ve 5 inci köre elden bir karo ve bir trefl at, Doğu 2 inci pike mecburen trefl atıyor. Doğu trefl dönerse, yerden vale ile al, dam karoyu oyna,doğu örtmezse, pik damı çekip trefl empası ile 9 uncu löveye ulaş.

J6542

Dağıtan Doğu

Q98 KQ A86 9 J3 AJ10762 Q342

K B G

KQ108

D

2 98543 109J

A73 AK107654 K75 Turnuvaya katılmak, briç öğrenmek ya da briçlerini geliştirmek için ders almak isteyenler Mehmet Sırıklıoğlu ile iletişime geçebilir. (0535) 431 05 82

112 intown

Yaşlanmış ve güneş lekeli cilt/Cilt esnekliği Yavaş dolaşıma sahip cilt/ Soluk cilt Yaralar Cilt renginin bozulması

GREEN PEEL®CLASSIC

CİLDİ YENİLER 5 günde yeni bir cilt, zamanın ispatladığı metod GREEN PEEL® CLASSIC

AK

DAĞITAN KUZEY

CİLDİ CANLANDIRIR ETKİLİ & UZUN SÜRELİ Canlandıran ve yenilenmeyi destekleyici bakım Cildi yenileme ve canlandırma sözünü tutarak cilde ihtiyacı olan enerjiyi fark edilir şekilde hemen verir.

Karma ve yağlı cilt/Yağ bezesi

Batının As karo atağından sonra Güneyden 6 kör oyununu planlayın.

TÜM DÜNYADA 50’DEN FAZLA ÜLKEDE BİNLERCE SPA / GÜZELLİK MERKEZİNDE BAŞARIYLA UYGULANAN EN ÜNLÜ METOD Birçok insan, zararlı kimyasallar kullanılmadan veya estetik cerrahi işlemler olmadan cilt problemlerinin çözümlenmesini, cildinin yenilenmesini arzular. Bu imkansız değildir. Dr. med. Christine Schrammek-Drusio’nun Orijinal ve etkili metodu GREEN PEEL® Classic ile bu uzun yıllardır zaten başarılmaktadır. 5 GÜNDE YENİ BİR CİLT GREEN PEEL® CLASSIC yüzde ve vücutta çeşitli cilt problemlerine çözümler getirmektedir. Örneğin; geniş gözenekler, yağlı ve birikimli ciltler, yenilenmeye ihtiyacı olan, elastikiyetini kaybetmiş ciltler, cansız, donuk, dolaşımı zayıf olan ciltler, güneşten zarar görmüş, gevşemiş tüm vücut bölgeleri. Her cilt probleminin çözümü 1 veya 2 seansta başarılamayabilir. Her cildin reaksiyonu farklıdır. İstediğiniz sonuca varmak için kişiye özel seçilen bakımı birkaç kez tekrarlamak gerekebilir. GREEN PEEL®CLASSIC NASIL ÇALIŞIR? DOĞAL GÜZELLİĞİNİZİ DOĞANIN GÜCÜ İLE YENİLEYİN Vücudunuzu yenilemek için tamamen doğal maddeler birlikte çalışırlar. Mineraller, enzimler ve vitaminler içeren çeşitli bitki ve yosunların karışımı cildin yenilenmesine ve taze bir görünüm kazanmasına yardım eder. Bu özel karışım, eğitim görmüş profesyonel uzmanlar tarafından özel bir masaj tekniği ile uygulanır. Böylece cildin üst tabakası nazikçe soyulur. Bu işlemle cildin emilim gücü artar, hücre yenilenmesi hızlanır. Dolaşımın uyarılmasıyla metabolizma hızlanır, cildin oksijen alımı ve beslenmesi artar. Bitkilerin mikro partiküllerine teşekkürler. Ciltteki kan dolaşımını belirgin bir şekilde arttırır. Metabolizmayı hızlandırır, cildin oksijenlenmesini ve beslenmesini artırır. Cilt tipine ve kişiye özel olarak uygulanan işlemin şekline göre cilt, peelingden 3 gün sonra soyulmaya başlar. Soyulma cilt yapısına göre pul pul olabileceği gibi çok daha belirgin bir şekilde de olabilir. İşlem sonrası cildin verdiği reaksiyon, cildin yenilenme kapasitesine göre değişir. Her durumda cildin üst tabakası doğal bir şekilde soyulacaktır. Alttan gelecek yeni deri ise özel bir şekilde korunmak ve bakılmak ister. Bu işlem için özel formüle edilmiş Dr.med. Christine Schrammek derma.cosmetics cilt bakım ürünleri cildi besleyip, güçlendirecek ve koruyacaktır. Önemli Not: Green Peel® Classic uygulaması için özel olarak formüle edilmiş olan Herbal Care Lotion Special Care Cream / Special Regulating Cream Blemish Balm OPC Cream SPF 20 /Global Defense Cream SPF 2 / Daily Hydra Maxiumum SPF 20 Bu ürünler Dermatolog Dr. med. Christine Schrammek-Drusio tarafından Green Peel® metodu için özel olarak geliştirilmiştir. İşlemin başarısının devamı, cildin nem kaybetmemesi ve zararlı çevresel etkenlere karşı korunması için çok değerli aktif içerikler ihtiva ederler ve kullanılması kesinlikle zorunludur. Cildinizi 8 hafta boyunca güneşin zararlı etkilerinden Schrammek güneş koruyucu kremleri ile korumalısınız. Schrammek güneş koruyucuları cildinizi güneşin zararlarından korurken, yoğun bakım yapar.

Göktürk Merkez Mahallesi İstanbul Caddesi Telekom Sokak No:3 Göktürk-Eyüp İSTANBUL www.kaizenbeautify.com

info@kaizenbeautify.com

0212 322 62 00 / 0545 322 62 00 kaizenbeautify

ÖNCE

SONRA

ÖNCE

SONRA


Klasikten kareye, retrodan kanvas ve kolaja kadar dilediğin tarz ve ölçüyü belirle, fotoğraflarını seç

Seçtiğin fotoğrafları uygulama ile gönder

(0212) 322 36 00

İstanbul Caddesi, Mesa Studio Plaza Avm No: 42 / E Göktürk, Eyüp/İstanbul

Fotoğrafların Fujifilm’in yüksek kaliteli orijinal fotoğraf kağıdına basılsın

Dilersen en yakın Fujibas bayisinden, dilersen de kargoyla kapında teslim al


KISA KISA JULIA’S PATISSERIE’DE DEĞIŞIM RÜZGARLARI Yaz başında Fransız pastanesi konseptinde Göktürk’te açılan Julia Patisserie, gelen talep üzerine iç dekorasyonunda hoş bir değişime giderek konseptine şık bir oturma alanı da ekledi. Hafta sonlarında artık İstanbul’un pek çok yerinden sipariş edilen Fransız kruvasanlarının yanında, Cumartesi ve Pazar günleri Fransız kahvaltısını da yerinde deneyimleme şansınız var.

GRANDE PIZZERIA ILE İSKENDER PIZZA TADI Yaklaşık dört yıldır hizmet veren Grande Pizzeria, zengin menüsüyle dikkat çekiyor. Grande Pizzeria; pizzadan makarnaya, burgerden salataya, mantıdan tatlıya uzanan geniş ve lezzetli menüsüyle Göktürk’te hizmet vermeye devam ediyor. Altın madalya alan tereyağlı, süzme yoğurtlu, dönerli ve organik domates sos karışımlı İskender Pizza ise; ürün kalitesi ve lezzeti ile misafirlerin yoğun beğenisini kazanmayı sürdürüyor.

İLE GÜZELLEŞIN Yurt içi ve yurt dışında profesyonel eğitim almış deneyimli ekibi, sıcak ortamı ve hijyen konularına verdiği önemle Göktürk’te kısa sürede adını duyuran STUDIO S Güzellik Salonu; Avrupa’nın lider markası Alessandro ürünleri ile protez tırnak, medikal manikür ve pedikür, el-ayak bakımı, kalıcı oje, makyaj, kirpik, ağda konularında nitelikli ve üstün hizmet vermeye devam ediyor. Göktürk Merkez mh. Çamlık Cd. No:5 Ofis Him K: 1 D: 1 0212 3222090 0533 542 7422

MEKÂNA ÖZEL UYUM, SONSUZ ESNEKLIK

Şirket Müdürü Reyhan Çavdar

Almanya’nın kişiye özel tasarımları ve ‘hot couture’ modelleriyle adını dünyaya duyuran mobilya markası Cabinet, 40. Yılını kutluyor. Üretimi tamamen Almanya’da yapılan Cabinet modelleri, detaylara verdiği önem ve kişiye özel tasarımlarıyla sektörde diğer markalardan ayrılıyor. Ölçüsünü belirlediğiniz dolaplar, milimetresine ve en ince detayına kadar ihtiyacınıza uygun bir şekilde üretiliyor. Bölme duvarlar ve raflarla mevcut mekânı, estetik, ergonomik ve etkin olarak kullanmanızı sağlıyor.

GOURME TIME LEZZET VADEDIYOR

TANNING & BEAUTY İLE KENDİNİZİ ŞIMARTIN Gökmahal Çarşı’da 6 yıldır hizmet veren Tanning & Beauty, yeni bakımları ve kaliteli hizmetleriyle dikkat çekiyor. Tanning & Beauty ile bronz bir tene sahip olurken güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. İstanbul Cad. Gökmahal İş Merkezi Dükkan No:4 Göktürk İletişim: 0212 322 64 87

116 intown

Atatürk Orman Çiftliği markasını Göktürklülerle buluşturan Gourme Time, birbirinden özel lezzetler sunmaya devam ediyor. Avrupa ödüllü Katırlı Köyü Gemlik siyah zeytini, Ayvalık yöresi kırma yeşil zeytini, köy peyniri, birçok yöresel peynir çeşidi, doğal organik bal ve sirkeleri, katkısız keçi boynuzu pekmezi, doğal reçelleri ve köy yumurtası gibi lezzetli ve sağlıklı ürünler sizleri bekliyor.

ZETA KUAFÖR’LE SAÇLARINIZ EMİN ELLERDE Erdem Kıramer’in 20 yıllık birikimiyle Zeta Kuaför, genç ve dinamik ekibiyle Neo Vista çarşıda hizmetinizde… 0212 322 80 65 İstanbul Caddesi Neo Vista Çarşısı no:16 F Göktürk

Volkan Coskun GÖKTÜRK Göktürk Merkez Mahallesi, no31, Çeşmebaşı Cd., 34077 Eyüp/İstanbul 0537 884 44 08

volkancoach


KISA KISA •

YEŞiM TAŞLI TERMAL MASAJ YATAI<LARI •• •

ADRESS KUAFÖR YENI YERINDE

UCRETSIZ

Gökmahal Çarşı’ya taşınan Address Mümin Aşık Erkek Kuaförü; saç kesiminden saç-sakal boyamaya, baş ve el ayak masajından manikürpediküre kadar çeşitli alanlarda hizmet vermektedir. Göktürk Merkez Mahallesi İstanbul Caddesi Gökmahal Sitesi No:2 0212 322 18 45

CHINESE&SUSHI EXPRESS’TE YERIM SALIYI KAMPANYASI Gastro Club uygulamasıyla her salı seçili lezzetlerde indirim sunan Chınese & Sushı Express’te; 26 Eylül 26 Aralık tarihleri arasında her salı Bento Menü + Cocacola alana ikinci menü %50 indirimli…

THE LUNCH İSTANBUL’DAN SONRA FETHIYE’DE Türkiye’nin önde gelen butik catering firması olan The Lunch; kurumsal şirketlerin kokteyl, coffee break, kahvaltı, fuar ikram, BBQ, happy hour, lunch box ve yemek hizmetlerini sunmaya devam ediyor. Ayrıca Chef Kadir Bayrak’ın özel sunum ve zengin menü alternatifleriyle ev davetlerinde, nişan ve düğün organizasyonlarında boy gösterecek olan The Lunch; profesyonel kadrosuyla tüm sezon İstanbul’da, yaz boyunca da Muğla Fethiye’de hizmetinizde olacak.

Ünlü make up artisti ve saç tasarımcısı Mutlu Genç, Göktürk’ün ilk kuaförlerinden Müslüm Bilgel ile birleşerek yeni markaları Corridor’u Göktürklülerin hizmetine sundu. Adres: Göktürk Mah. İstanbul Cad. Nazlı Sok. Neo Studio Sitesi no:3 dükkân 3/c

118 intown

w

HEM BELiNiZE HEM BACAKLARA MASAJ YAPAN YATAK PROLEADER ÇALIŞMA • • SAATLERiMiZ

THE BRITISH INTERNATIONAL SCHOOL TÜRK ÖĞRENCILERLE BULUŞUYOR 25 yıldır Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilere eğitim veren The British International School İstanbul, uluslararası eğitim-öğretim alanındaki kalitesini ve tecrübesini, yeni okul yatırımı ile bu yıl Türk öğrencilere de taşıdı. The British International School İstanbul, Türk öğrencilerin devam edeceği yeni okulunda bu yıl, okul öncesi sınıflardan ilkokul 3. kademeye kadar, ilerleyen yıllarda ise ortaokul ve lise kademelerinde olmak üzere eğitim vermeye devam edecek.

CORRIDOR HIZMETINIZDE

BEL - BOYUN - SIRT - DiZ - EKLEM AGRILARINIZ iÇiN • • • •• • • • UCRETSIZ DENEME MERKEZiMiZE DAVETLiSiNiZ •

DARDENIA AKADEMI KURULDU Türkiye’nin ilk ve tek balık ekmek zinciri Dardenia, fine fast-food kategorisindeki yenilikçi anlayışıyla alanında yetkin, hizmet anlayışı gelişmiş, başarılı çalışanlar yetiştirmek amacıyla Dardenia Akademi’yi kurdu. Sektördeki nitelikli personel eksikliğini karşılamak ve çalışan gelişiminin sürekliliğini sağlamak üzere kurulan akademide teori ve uygulamalı eğitimler yer alacak.

UZAK DOGUDAN GELEN

HAFTA İÇİ; 08:00 - 17:20 Cumartesi, 08:00 - 13:20

Not: Gelirken Yanınızda İki Adet Çarşaf Getirmeniz Rica Olunur

Uzak doğu alternatif tıbbıyla batı teknolojisinin birleşimi olan termal masaj yatakları teknik olarak akupressure,cyropractIc,yakı ve akupunktur etkisiyle vücudunuzun tamamına harika bir masaj uygulamaktadır.Tüm Göktürk halkını ücretsiz deneme merkezimize bekliyoruz... Göktürk Merkez Mahallesi Çamlık Caddesi No:23/1 Göktürk - İstanbul (Hisar okulları karşı sokağında- Çamlık Market karşısı) gokturk@proleader.com.tr - www.proleader.com.tr 0543 783 39 39 - 0543 848 39 39


KISA KISA NEO YAPI SON 18 AYDA BOLLUCA’DA 5. PROJESINE BAŞLIYOR Neo Yapı, Kemerburgaz ve Göktürk’teki başarılı projelerinden sonra 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul projesi ile ses getiren ve yatırımcıların gözdesi olan Arnavutköy’ün Bolluca bölgesinde hayata geçirdiği projelere, her geçen gün yenilerini ekliyor. Neo Yapı, satışları 18 ay gibi kısa sürede tamamlanan Neo Bolluca, Neo Bolluca 2 ve Neo Bolluca 3, Neo Bolluca 4 projelerinden sonra şimdi de Neo Bolluca 5 ile yatırımcıların yüzünü güldürmeye devam ediyor.

PIXU İLE EĞLENIRKEN ÖĞRENIN Hem annelere hem çocuklara yönelik yaratıcı drama, masal atölyesi, çocuk yogası, heykel, seramik, ahşap boyama, resim, yaratıcılık atölyeleri ve dahası... 14-36 ay anne-çocuk grupları için birbirinden eğlenceli ve eğitici seçenek Pixu’da… Çamlık cad. 3. Manolya sok. Cadde Göktürk Süit 1

THE POWER LAB İLE DEĞIŞIME HAZIR MISINIZ? Ödeyip de gitmediğiniz üyeliklere son… Yeni konsept ve dersler ile The Power Lab açılıyor. Grup dersleri, spinning, zumba, xbody, pilates, kickbox ve functional training ile Göktürk’ te hizmetinizde. Demo dersleri için iletişim 0212 322 88 70/ 0532 120 73 79 www.thepowerlab.net

C

M

Y

CM

NAMLI GURME’YLE GÜNE MUTLU BAŞLAYIN BENZERSIZ DONDURMA DENEYIMI 1930’ların İtalya’sında uygulanan geleneksel metotlarla üretilen ve ev yapımı tabiriyle bilinen, yalnız taze meyve suyu ve ürünlerin kullanıldığı tamamen doğal ve benzersiz bir dondurma keyfi sunan Cremeria Milano; müşterilerine İtalyan dondurması ziyafeti sunmaya devam ediyor. Göktürk merkez mahallesi Belediye caddesi no:17/B 212 931 76 25

Kısa süre önce Göktürk’te şubesini açan “Namlı Gurme” günden güne Göktürk sakinlerine yenilikler sunmaya devam ediyor. Her sabah saat 07:00 hizmete başlayan güler yüzlü personeli, her yerde bulamayacağınız ağzınıza layık sıcacık sandviçler hazırlıyor ve yanında mis gibi çay veya kahveyi güne mutlu başlayın diye ikram ediyor. Ayrıca her sabah taze simit, poğaça ve kruvasanlar da sizleri bekliyor.

ORGANIK ÜRÜNLERİN DOĞRU ADRESI 1977’den beri insan sağlığına saygılı organik ürünleriyle Göktürk’te faaliyet gösteren Naturel Arıcılık, bal, polen, arı sütü, propolis gibi organik ürünlerini artık online mağazasında da müşterilerine sunmaya başladı. Sipariş: 0534 630 90 91 (Serkan Çalışkan) www.naturelaricilik.com Göktürk Merkez Mah. Göktürk Cad. YessHill Sitesi A-BLOK No: 48D

ÇAKIL TAŞLARINDAKI GÜZELLİK Basit çakıl taşlarındaki gizli güzellikleri ortaya çıkaran Demet Olça, taşlarındaki güzellikleri görüp onları organik halleriyle farklı hikâyelerde buluşturuyor. Her kombinasyondan sadece 1 adet olan bu el işi tablolar sadeliği ve şıklığıyla hemen fark ediliyor. Kişiye özel çalışmaları, sevdikleriniz için unutulmaz bir hediye olacaktır. Sanatçının diğer çalışmaları için @Dolchahandmade Instagram sayfasına göz atabilirsiniz.

120 intown

MY

CY

CMY

K


KISA KISA KADINLAR B-FIT’LE SOSYALLEŞIYOR Göktürk Caddesi, PTT / Muhtarlık sokağındaki yeni salonuna taşınan B-FIT Göktürk / Kemerburgaz; 30 dakikalık istasyon sistemiyle, her yaş ve gelir grubundan kadının bir arada spor yapıp sosyalleşmesini sağlıyor. Göktürk Caddesi No 44/27 PTT, Şok Market karşısı Göktürk 0213 322 90 88

STONES BOUTIQUE ERKEK KOLEKSİYONUNA BAŞLIYOR Neo Vista çarşıda artık erkekler için de moda konuşulacak… Kadınlardan tam puan alan Stones Boutique, erkek koleksiyonu için çalışmalara başladı. 0532 2912882

FINAL ORTAOKULU VE ANADOLU LISESI GÖKTÜRK’TE AÇILDI “Hem sınav hem yaşam başarısı için” sloganıyla yola çıkan Göktürk Final Okulları, bünyesinde barındırdığı Anadolu Lisesi ve Ortaokul bölümüyle Göktürk’te eğitime başladı. Final Okulları; güçlü ve tecrübeli akademik kadrosu ve son teknolojinin uyarlandığı eğitim sistemiyle başarı isteyen ailelerin tercihleri arasında yer alıyor. Göktürk Merkez Mah. Göktürk Cad. No: 4B 05423221734-35-36 info@gokturkfinalokullari.com

CHANCE BY IBRAHIM AYDIN HAIR&MAKE UP Göktürk’te MMM Migros’un karşısında keyifle vakit geçirebileceğiniz modern ve şık salonunda hizmet veren Change Kuaför; saç, makyaj, kaş, microblading, micro kaynak, el ve ayak bakımı ve manikür-pedikür hizmetleriyle misafirlerini şımartmaya devam ediyor.

Önce

Sonra

MÜKEMMELLİK

HİZMETLER: LANDI

YENİDEN KOD

NEXT AKSESUAR TAŞINDI Next Aksesuar kaliteli ve güler yüzlü hizmetine yeni adresinde devam ediyor. Yeni adres: Göktürk Mahallesi Belediye Caddesi No:2 (döviz bürosu yanı)

KIŞIYE ÖZEL STÜDYO: WELLNESS PILATES BY SELMA YILDIRIM Çocukluğundan beri sporla iç içe olan ve birçok spor dalında eğitim almış akademi mezunundan birebir özel pilates dersleri almak ister misiniz? Size özel stüdyo ortamında rahat ve keyifli bir şekilde pilates yapmak için Wellness Pilates by Selma Yıldırım’ı tercih edebilirsiniz. İstanbul caddesi nazlı sokak neo studio sitesi dükkan 3/E Göktürk 0507 020 77 37

122 intown

HİZMETİNİZDE!

Saç kesimi Sakal kesimi Boya Saç simülasyonu Saç ve cilt bakımı Medikal manikür-pedikür El ve ayak bakımı Medikal tırnak tedavisi (Kayıp tırnak-batık tırnak) Çocuk saç kesimi

kaizenmen1 Göktürk Merkez Mahallesi İstanbul Caddesi Telekom Sokak No:3 Göktürk-Eyüp İSTANBUL 0212 322 62 00 / 0543 940 42 43


Göktürk’e dair her şey

GÖKTÜRK REHBERİ

124 intown

Çizmeli Kedi Veteriner Kliniği

Zanzi Kitchen Tel:444 8969

Julia’s Patisserie Göktürk Tel: 0532 0585477

OKUL SONRASI &DİL &MÜZİK OKULLARI

Tel:212 3223627

DİYET YEMEKLERİ

Karafırın Tel:212 3224334

Amerikan Kültür Dil Okulu Tel:212 3228283

Dr Pet’s Klinik 02123226164

Nü Happy Mutfak Tel:212 3222371

Keff Künefe Tel: 0212 322 25 55

Jüpiter Eğitim Tel:212 3222009

GÖKTÜRK POLİS KARAKOLU

Göktürk Veteriner Kliniği Tel:212 3227822

CATERING

Komşufırın Tel:850 2003059

Figür Akıl Akademisi Tel:212 2941662

Tel:212 3603075-212 3603636

Luna Veteriner Kliniği Tel: 0212 3225808

Akuamarin Tel:212 3228060

Leonard Chocolatier Tel: (0212) 322 22 92

Matematik Öğr. Ömer Karaman Tel: 0536 4838954

JANDARMA KEMERBURGAZ

United Kennels 02123221314

Alkanat Tel:212 3603056

Pelit pastanesi Tel:212 322 5610

Mega Aritmetik Tel:212 3220657

Tel:212 3601303

Vettown 02123223839

Chez Bruno Tel: 212 3228023

Rec Bakery Tel: 0542 6788055

Music Together Kidz Harmony Tel: 0532 656 77 86

İTFAİYE Tel:212 3221800

HAYVAN BARINAKLARI

Delicious Tel:212 3226901

Venüs pastanesi Tel:212 3220555

Sonay Akçen GSM:5416502195

GÖKTÜRK BELEDİYESİ Tel:212 322112

Hasdal Rehabilitasyon Merkezi

Kemer Catering Tel:212 2906250

Yasemin Tuncel Tel:2123224264

Utku Ünal Müzik Atölyesi GSM:532 6447337

GÖKTÜRK ZABITA Tel:212 3221113

Tel:212 3602919

Tezgah Tel:212 9249985

Beylerbeyi Profiterol Tel: 212 3221918

GELİŞİM&HOBİ&DANS& OYUN ATÖLYELERİ

GÖKTÜRK MUHTARLIĞI

KÖPEK EĞİTİM MERKEZİ

Westside Cafe&Bistro Gsm: 0545 3289378

SU İSTASYONLARI

Art House Tel:535 479 12 01

Tel:212 3223350

Inanoğlu Köpek Eğitim Merkezi Tel: 05424521778

FAST FOOD

Başpınar su Tel:212 2397879

Atölye Bis Tel: 212 322 36 22

KEMERBURGAZ MUHTARLIĞI

Von Bakaçhan Tel: 212 7972079

Bizim Lahmacun Tel:212 322 8400

Buzdağı Tel:212 3228058

qua-Tots Göktürk Tel:5325075708

Tel:212 3600333-212 3601330

PET KUAFÖR

Burger King Tel:212 322 4823

Çobanpınar: Tel:2123222151

BJK Göktürk Futbol Okulu Tel: 0532 415 70 19

Bay Tuna Pet Kuaför 02123220681

Domino’s Pizza Tel:212 322 2535

Dağdelen Tel:212 3224523

Esen Fakıoglu GSM:533 2840205

PET OTEL

Dürümlife Tel:212 322 5334

Erikli Tel:212 322 3674

Etik Yaşam Tel: 0534 466 66 46

Duygu Pet Otel Tel:212 3222311

Egg&burger Tel:212 322 2200

Güvenpınar Tel:212 3220565

Giz Seramik Tel: 0541 569 32 54

Pet Otel Tel.212322 8011

Etiler Marmaris büfe Tel:212 322 1798

Saka su Tel:212 3221662

Göktürk Musiki Topluluğu 0531 762 34 88

HASTANE-POLİKLİNİK &LABORATUVAR

PET MARKET

Hamaset Köfte Salonu Tel:212 322 4507

Sırma su Tel:212 322 5756

Gymboree Tel:212 3224459

Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Tel:212 3225660

Conker Pet Shop 02123227066

İşkembahçe:Tel:212 3601209

Taş Kesti Tel: 212 3221052

İsmek Göktürk Tel:212 3221222

Biruni Laboratuarı Tel:212 3226822

Mama Bizde Pet Shop 0212 352 00 53-0545 905 93 98

İzmir Pide Lahmacun Tel:212 3224049

İstiva Sanat Tel: 0551 112 18 59

Florence Nightingale Tıp Merkezi Tel:212 3226322

Marina Pet Shop 02123221315

Konyalım Etli Ekmek Tel:212 3223477

Just Kidding Tel: 212 322 8384

Kemerburgaz Sağlık Ocağı Tel:212 3601311

Pethome 0212 251 02 51

Konya Park Tel: 0212 3220592

Kidsville Tel:2122397010

İntermed Tel:444 1 633

PetZone Tel:212 3227080

Mado Tel:2123225272

ÖNEMLİ NUMARALAR

SAĞLIK

Krem Karamel Tel:212 3224434

Göktürk Sağlık Ocağı Tel:212 3220016

Marmaris büfe Tel:212 3227411-25-32

EĞİTİM

Özel Begüm Sağlık Kabini Tel:212 3224825

Meşhur Çiğköfteci Tel:212 3225617

GÖKTÜRK VE KEMERBURGAZ OKULLARI

My Gym Tel:212 3229024

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Mc donald’s Tel:4446262

Aba Eğitim Tel: 0212 322 27 86 -

Nefes Atölyesi Tuba Kaytaş GSM :5337084755

Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Dr.Avi Karako

Papa Johns pizza Tel:212 3222258

0536 265 61 85

NUİ’S Oyun Atölyesi 0506 308 45 96

Pınarbaşı Kebap Lahmacun Tel:212 3220125

Açı Tel:212 3494550

Ragıp Savaş Sanat Akademisi Tel:212 3228080

Muzipo Tel: 212 322 8281

Tel:212 3225660

YEME-İÇME

Doç .Dr.Atilla Gökhan Özyeşil Tel:212 3222400

RESTAURANT-BAR&CAFE

Sampi Pide Tel:212 3227787

Ada Ana Okulu Tel:212 3226342

Yedi Kültür Sanat Gsm:5324635987-532 4118689

Cosmodent Tel:212 3224004

444 döner Tel:212 322 34 42

Subway Tel:212 3226660

Amerikan Kültür Kids Tel:212 3226005

Yol Birey ve Aile Danışmanlık Merkezi

Dr Ercüment Sucu Gsm:539 9561010

Aquamarin Cafe Tel:212 322 80 60/322 07 07

Şampiyon kokoreç Tel:212 3227575

Ark Ana Okulu Tel:212 3602643

Tel: 0212 322 34 90 - 0532 445 40 46

Prodent Tel:212 3226999

Backhaus Tel: 212 322 16 29

Uzunlar Kebap Tel:212 3220463

Bilgi Kozası Anaokulu Tel:212 3601538

Dr.Tolga Karaköse Tel:212 3223828

Balıkçı Tel:212 3224909

MARKET-ŞARKÜTERİ&KASAP

Biltes Koleji Tel:0212 612 12 12

DOKTORLAR

Bent Cafe&Restaurant Tel:212 360 24 25

Abant Çiftliği Tel:212 3224848

British Side Dil Okulu Tel:212 322 2326-552 212 2326

Uzm. Dr.A Müge Kardaş Tel:212 3222921

Bi tost Tel:0542 424 86 78

Carrefoursa Tel:212 3223207

Doğa Koleji Tel:212 3221500

Uzm. Dr.Demet Elvan Tel:212 3229178

Big Chefs Tel:212 3226800

Çamlık Market Tel:212 3225071

Doku Duyu Akademi Tel: 0212 322 00 16

ESTETİK-GÜZELLİK

Uzm. Dr.Mürsel İnanç Tel:212 3227983

Biz Pub Tel:212 3224822

Gourme Time Tel: 0212 322 07 70

Evin Oyun Evi Tel:212 3226342

SPA VE ESTETİK MERKEZİ

Uzm. Dr.Tülay Çağlar Tel:212 3221808

Cundalı Cemil Tel:212 3220462

İpek Hanım Çiftliği Tel: 3227324

Eyüboğlu Kemerburgaz Tel:216 5221278

Nü Day Spa Gsm: 541 360 33 24

Dr. Faid Hasan Tel:212 3600312

Carré Tel:2122396309

İskender et&tavuk Tel:212 3220950

Fen Bilimleri Tel: 322 59 29

Tel: 212 322 23 71 - 322 63 76

Psikolog Özgün Budacı Tel: 0212 322 88 20

Dardenia Tel:2125001438

Mahallenin Kasabı Tel:2123220741-42

Göktürk Sınav Lisesi Tel:212 322 74 74

SPOR

ECZANELER

Dürüm park Tel:212 360 00 15

Migros Tel:212 3228427

Maple Bear Canada Anaokulu Tel:212 3600878

Fitbox Dövüş Sporları Merkezi

Arcadium Eczanesi Tel:212 3220087

Elif’s Cafe Tel: 0212 322 66 50

Makro Tel:212 3229127

Hisar Okulları Tel:212 3640000

Tel:212 3229089-3222371

Banu Eczanesi Tel:212 3227952

Erdal Şef Adana Kebap Tel: 0212 322 90 50-0212 322 90 20

Namlı Gurme Tel: 212 322 10 60

Joyfull House-Kemerburgaz

CrossFit Mugen Tel: 212 322 58 85

Çamlık Eczanesi Tel:212 3227211

Fıstıkzade Gaziantep Baklavası Tel: 0212 360 17 37

Night day 7/24 Tel:212 3226655

Nejat Sabuncu İlköğretim Kurumları

Fit in Time Tel:212 3221002

Dinç Eczanesi Tel:212 3225651

Gezi İstanbul Tel:212 3224540

Gourmet Garage Tel:212 3223100

Tel: 212 239 7535

Garage Personal Training Studio 0537 884 44 08

Deniz Eczanesi Tel:212 3225651

Hanımeli Gerçek Ev Yemekleri 0212 322 10 84-85

AKTAR-KURUYEMİŞ

Neşe Erberk Anaokulu Tel:212 3602472

Göktürk Pilates Tel:212 9314492

Derya Eczanesi Tel:212 3223223

Kebapçı Tel:2123222325

Boğaziçi Kuruyemiş Tel:212 3228197

Karma Çocuk Gsm:530 1161141

Iron Fit Box 0212 322 40 48

Flora Eczanesi Tel:212 3222276

Konya Park Tel: 0212 322 05 92 - 0546 870 14 16

Güven Kuruyemiş Tel:212 3221217

Kids Country Tel:212 2276425

Kemer Golf&Country Club Tel:212 2397010

Meltem Eczanesi Tel:212 3220489

Leman Hanımın Mutfağı Tel: 05343074115

Salkım Söğüt Tel:212 3220337

Küçük Şeyler Anaokulu Tel:212 3600204

Pilates with Gerda Tel:212 3227493

Müge Eczanesi Tel:212 3227740

Lokanta 18 Tel:2123228041

ORGANİK MARKET

Keşfeden Eller Tel:212 3226687

Private Powerplate Studio

Narçiçeği Eczanesi Tel:212 3228668

Mado Tel: 212 3228880

City Farm Tel:212 3224122

Mutlu Adımlar Anaokulu Tel:212 3600066

Tel:212 3229089-212322371

Sedef Eczanesi Tel:212 3225922

Meydan Restaurant Tel:212 2397010

Organicasa Tel:212 3228228

Okyanus Koleji Tel:4441098

Superslowe Zone Tel:212 3227301

Sibel Eczanesi Tel:212 3221159

Motto Tel: 212 3225052

SÜT ÜRÜNLERİ

Uçan Balon Anaokulu Tel:05306010005

Xbody Tel:212 3226008

Şifa Eczanesi Tel:212 3222100

Mustafa Keser Ev Yemekleri ve Kahvaltı

Sütist Tel:212 4943141

DİYETİSYEN

Tel: 0212 322 5 323

BUTİK PASTA

Göknel Dumanlı Tel:212 3222371

Grande Pizzeria Tel:212 3221220

Annas bakery Tel:212 3227832

Sezen Çetinkaya Tel: 2123226376

Read&Rest Tel:212 3223118

Jean Pierre Patisserie Tel:212 3221363

Onur Et Tel:212 3224001

La bakery Tel:212 3225516

Quyyu Hanımeli Tel: 212 3225552

Le fırın Tel:212 3223080

Taş Avlu Tel:212 322 3433

Pöti’nin Atölyesi GSM:538 3141717

Richess Tel: (0212) 522 99 99

PASTANE-DONDURMA

Rookie’s Sports Bar Tel:212 3227535

Aslı Börek Tel:212 3220202

VETERİNER

Saludos Tel: 08507338238

Ceviz Tel:212 3222664

Animal Life Tel:212 322 68 81

Sushico Tel:212 3223181

Dondurmaccı Tel.212 3228180

Berilyum Tel:212 3222093

Tarihi Çinili Fırın Börekçisi Tel: 0212 322 88 98

Gezi İstanbul Tel:212 3224540

Countryvet Tel:212 3224888

Vincotto La Cucina Tel:212 3222762

Girendola Tel: 0212 322 4774

HAYVAN SAĞLIĞI

YIL İstanbul Caddesi Gökofis İş Merkezi Kat 4 (İşbankası üstü) Göktürk 0541 360 33 24 - 212 322 23 71 www.nudayspa.com


Göktürk’e dair her şey

GÖKTÜRK REHBERİ

126 intown

TEMİZLİK HİZMETLERİ KayaTemizlik & Peyzaj Hizmetleri 0212 322 44 04

DEKORASYON-PEYZAJ İstanbul Cad. Gökofis İş merkezi No: 20/1 Tel: 0212 322 90 89 0212 322 23 71 Fitbox bir Nügrup kuruluşudur.

V3 Fitness Tel:212 3630480

Kedico Tel:212 3228070

Yogaia Tel:212 3222242

Kikimomo Tel:212 3223870

Zone Tel:212 7776600

Koton Tel:212 3228855

KUAFÖRLER

Mini Midi Moda Tel:0850 677 84 71

Kadın

Mavi Jeans Tel:212 3227670

Ali Gür Kuaför Tel: 212 322 28 90

Nar Shop Tel:212 3226089

AVA Beauty Tel: 0850 224 10 93

Next Accessory Tel:212 3224717

Before&After Tel:212 7777000

NG Style Tel:212 3228772

Ebil Saç Tasarım Tel:212 3223722

Nox Boutique Tel: 0212 322 37 88

Ekip by Erdem Kıramer

Panço Tel: 212438 07 27

Tel:212 3225596-212 2397144

Peros Tel:212 3225321

Genç Kulis Hair/Make-up Studio Tel: 212 322 77 99

Ruck&Maul Tel:212 3225820

Kaizen Hairdressing Tel:212 322 62 00

Stones Boutique: 0532 2912882

La beaute Tel: 212 322 83 59

Stylish Tel:212 3226111

Rio Kuaför Tel:212 3228074

Tchibo Tel:212 3222524

Murat Güldemir Tel:212 3222455

Yest Tel:2123224859

Yasemin Elvan Tel:212 3223665

SPOR GİYİM

Renova Kuaför Tel:212 322 87 88

Adidas Tel:212 3227670

Toni&Guy Tel:212 3222902

Big Apple Tel: 212 3224675

Saloon Reti Mari Tel: 212 3226755

Golf store Tel:212 3226320

Studio S 0212 322 20 90

Run Up Tel:212 3222013

Zeta Hair & Beauty 0212 322 80 65

TAKI&GÖZLÜK-KOZMETİK

Erkek

Altuğ Optik Tel:212 3225630

Adres Mümin Aşık Tel:212 3221845

By Saka Tel: 0212 322 89 83

Bir Berber Tel:212 3225048

Country Optik Tel: 0212 322 31 43 - 0506 644 08 96

İbrahim Acunman Tel:212 3227495

Luna Jewellry Tel: 05332406915

Ekip by Erdem Kıramer

Moda Accessories Tel: 0534 641 99 56

Tel:212 3225596-212 2397144

Simurg Gümüş Tel:212 3223576

Kaizen kids&men Tel: 05439404243

Takıntı Gümüş Tel:212 3224616

Tıraş Sanatı Tel:212 322 63 08/0532 168 61 01

PARTİ& OZALİT&OYUNCAK

Çocuk

Alex Tel:212 3222579

Bir Berber Tel:212 3223313

Joker Tel:0850 2001297

DÖVMECİ

Nanu Bed GSM:5324789748

Tasarım Dövme Tel: 0555 722 75 90

Parti Dünyası Tel: 212 3222623 Parti Sanatı Tel:2123228449 Parti Paketi Tel: 2123225516

İLAÇLAMA

BANKACILIK VE FİNANS

DEKORASYON

Mega İlaçlama 0212 3227414

BANKALAR

Atölye Bis Tel:212 322 3622

ELEKTRİK

Akbank Tel:212 3223692

Başboğa Çadır & Branda Tel:4442642

As elektrik Tel:212 3229161

Denizbank Tel:212 3484030

Bretz Tel.212 3602131

Değişim elektrik Tel:212 3222244

Finansbank Tel:212 3223191

Butik Art Tel:212 3220888

Göknur elektrik Tel:212 3225247

Garanti Bankası Tel:212 3223172

By Burtay Butik Ev Tel:212 322 6564

Göl elektrik Tel:212 3222545

Ing bank Tel:212 3222710

Canlar Dekorasyon Tel:0536 562 50 74

Kanaat elektronik Tel:212 3222864

Türkiye İş Bankası Tel:212 3223258

City Döşeme Tel:212 3227112

Özcan elektromarket Tel:212 3223430

Vakıfbank Tel:212 3225283

Designof Tel:212 2027557

Eti elektromarket Tel:212 322 8031

Yapı Kredi Bankası Tel:212 3222396

Doğuş Cila Tel:212 2953591

LOSTRA

Ziraat Bankası Tel:212 3224756

Elba İnşaat Dekorasyon Tel:212 3221068

Kemer lostra Tel:212 3224102

DÖVİZ BÜROSU

Elite Mobilya Tel:212 3223978

TESİSAT

Döviz Bürosu Tel:212 3228242

Göktürk Dekorasyon Tel:2123228594

Mete Tesisat Tel:212 3227008

Granit Center Tel: 212 360 2430

TERZİ

Gül Bozanti Mimarlik Tel: 2122525023

Değişim terzi Tel:212 3224344

Herta Group 0212 322 44 04

İmaj terzi Tel:212 3224070

Home Couture Tel: 212 322 72 73 - 74

Terzi Hikmet Tel:212 3225848

HUKUK HIZMETLERI

İdaş Tel: 0212 322 00 90

Terzi Hilal Tel:212 3220217

HUKUK BÜROSU

İtalyan Home Tel: 212 343 13 05 - 06

LASTİK HİZMETLERİ

Av. Savaş Yener & Av. Battal Yörük

0533 967 70 67

Berklass Lastik Tel:212 3601695

Tel:212 2782444

Karaca Home Tel:2123228729

Koç yiğit Otomotiv Tel:212 360 34 10

GÖKTÜRK NOTER Tel:212 3222356

Levent Antik Mobilya 0212 3228705

OTO YIKAMA

MDA Art Tel:2123 221220

Dry Car Care Tel: 0212 322 73 79

Starkuş Otomatik Panjur ve Kepenk Sistemleri

Kışlalı oto yıkama Tel:536 3540509

Tel:212 3221322

Oto dünyası Tel:212 3222523

SOM Interior Design Tel: 0212 322 72 98

Zen Cars Oto Yıkama Tel:212 3222546

ULAŞIM

Tantitoni Tel:212 3220069

Koç yiğit Otomotiv Tel:212 360 34 10

SERVİS

Ufuk Perde Tel:212 3226030

SÜRÜCÜ KURSU

Aktaş Turizm GSM:5072422475-5357761035

Vitra Çağdaş Yapı Tel: 0212 360 02 16

Göktürk Sürücü kursu Tel:212 3226244

TAKSİ

ÇİÇEK-PEYZAJ

OTO TAMİR ve SERVİS

Göktürk Merkez Taxi: 212 3221007 / 532 7998249

Anemona Çiçekçilik Tel: 0212 322 44 85

Yıldız Oto Elektrik Tel: 212 3226596

VİP TAKSİ

Arelia by Hüseyin Avni Özkan

KARGO

Tuaş Tel.:212 2128827

Flowers&Events Tel: 0 212 322 1880

Aras Tel:212 3223349

Gsm: 0532 215 48 39

MNG Tel:212 3226675

Belgras Çiçek Evi Tel:212 3600891

Sürat Tel:212 3601033

Esosh Butik Çiçek Tel:212 3220200

Yurtiçi Kargo Tel:212 3226675

Laska Flowers Tel: 0530 951 90 70 -

FOTOĞRAF STÜDYOSU

5325225807 - 0212 322 58 88

Deniz Soydemir Tel:212 3225746

Woods Tel:212 3220055

İnci Fotoğrafçılık Tel:212 3221886

Paradise Flowers Tel: 0212 322 88 87

Photoxi Hüseyin Kerem Yılmaz Tel:212 3223600

HAVUZ SİSTEMLERİ

SİNEMA

World havuz Tel:212 3227991

Cineport Tel:212 3223104

Çağdaş Havuzculuk Tel: 212 322 75 45

TURİZM ACENTA Aida Turizm Tel: 212 3224390

Party Boom Tel: 0538 850 14 14

ALIŞVERİŞ-GİYİM

B2B Travel Tel:2123229211

Tellioğlu Ozalit Tel:212 3223702 Toyland Tel:212 3228547

Zela Temizlik Tel:212 3695650

SERVİS VE HİZMETLER

GİYİM

BEYAZ EŞYA&KLİMA &ELEKTRONİK

Alp Kids GSM:5336611879

Daikin Klima Tel: 0212 322 18 18

BG Store:Tel:2123224017

Kabiller Tel:212 3228620

Beyliss Tel:212 3227134

Oktay DTM - Hotpoint Tel:212 3220083

Boutique74 Tel:2122627147

Teknosa Tel:212 3225760

Carnevale Tel:212 3226017

Vestel Tel: 0212 322 91 38

Carter’s Tel: 212 3222969

BİLGİSAYAR

Colorinas Tel: 0212 322 55 20

Çözüm Bilgisayar Tel:212 3220404

Çiğdem Genç GSM:5325949611

Göktürk Bilgisayar Tel:212 3225555

Famili Collection Tel:212 3226793

Netem Bilgisayar Tel:212 3226690

Gen by Figen Özdenak Tel:212 3228955

Reinabi Apple Servis Tel:212 322 5951

HCR Giyim Tel: 05325826771

SAĞLIK

İpekyol Tel:212 3680101/1122

Proleader Yeşim Taşlı Termal Yatakları

Katia Tel:212 3221504

Titiz Kuru Temizleme Tel:5323784340

0543 783 39 39

White Center Tel:212 3220834

BEYAZ EŞYA KLİMA KOMBİ SERVİSİ Servis point Tel:212 3228999 ÇİLİNGİR By demir GSM:536 6352800 HALI YIKAMA Kernek Tel:212 3603844 KURU TEMİZLEME Değişim Kuru Temizleme Tel:212 3225210 Dry Center Tel:212 7777464 Dry Clean Express Tel: 322 23 33 Mevsim Kuru Temizleme Tel:212 322 58 11

HAFIF YASAMIN EN MUTLU HAL¡... 0212 322 23 71 www.nuhappymutfak.com

0541 360 33 24

İstanbul Caddesi, Gökofis İş Merkezi, Kat: 4 (İş Bankası üstü) Göktürk


Intown 29 web  

Zuhal Olcay, Tan Sağtürk, Arif Akpınar ,Dostluk Dosyası, Sokak Köpekleri Çalıştayı , Çocuk Doğum Günü Dosyası, Göktürk'de Uyuşturucu Sorunu,...

Intown 29 web  

Zuhal Olcay, Tan Sağtürk, Arif Akpınar ,Dostluk Dosyası, Sokak Köpekleri Çalıştayı , Çocuk Doğum Günü Dosyası, Göktürk'de Uyuşturucu Sorunu,...

Advertisement