Numa Numa nr 5

Page 5

5

dodawać. Powinien to być w najgorszym wypadku jeden wpis na miesiąc. Robienie kilkumiesięcznych przerw i wracanie do porzuconego bloga to całkowity brak profesjonalizmu. Aby osiągnąć sukces, trzeba starać się na wszelkie sposoby utrzymać przy sobie uwagę odbiorców. Dlatego zastanów się nie tylko nad tym, czy będziesz miał/a czas na pisanie kolejnych notatek, ale także nad tym, czy będziesz miał/a o czym w miarę regularnie pisać, żeby nie zaniżać poziomu publikowaniem dla samego publikowania.

Wypracuj własny styl W bardzo konkurencyjnej blogosferze, w natłoku blogów o podobnej tematyce (np. kulinarnych albo modowych) trzeba się wyróżnić. Zaczynając od trochę innego niż u wszystkich ujęcia tematyki, poprzez oryginalną, zabawną i zapadającą w pamięć nazwę bloga, po sam styl pisania i formę publikowania. Nie

zaszkodzi być od czasu do czasu trochę kontrowersyjnym/ą, ale bez przesady. Zadbaj też o formę. Profesjonalne zdjęcia, oryginalny układ graficzny sprawią, że to właśnie twój blog zostanie zapamiętany spośród dziesiątków innych. Dobrym pomysłem jest nauczenie się choćby podstaw fotografii i zainwestowanie w podręcznik albo kurs.

Wyobraź sobie swoją publiczność Na początku głównymi odbiorcami twojego bloga będą twoi znajomi, to oni będą go czytali, komentowali i lajkowali. Poprzestając na takiej grupie odbiorców, można prowadzić bloga bardzo osobistego i emocjonalnego, ponieważ twoja osoba jako twórcy jest dla odbiorców równie – jeśli nie bardziej – interesująca niż to, co ewentualnie masz do przekazania. Oczywistym ograniczeniem jest w takim wypadku krąg twoich znajomych.

Jeśli masz ambicję zdobyć szerszą popularność jako ekspert w swojej dziedzinie, musisz postawić się w roli odbiorcy, którego twoja osoba interesuje niewiele albo w ogóle, a tym, czego szuka, są określone treści. Im ciekawsze są to treści i im trudniej znaleźć w sieci coś podobnego, tym większe staje się prawdopodobieństwo, że coraz więcej osób będzie odwiedzać twojego bloga. Powstanie w ten sposób sieć innej kategorii, oparta na wspólnych zainteresowaniach. Taka publiczność wymaga bardziej odpowiedzialnego podejścia, ponieważ odbiorcy szybko rozczarują się blogerem, który zaskakuje ich nagłymi zmianami tematu i jest nieprzewidywalny.

Zainwestuj w promocję Aby dotrzeć do większej grupy odbiorców, trzeba wykonać trochę akcji promocyjnych. To „trochę” oznacza optymalną proporcję między nierobieniem niczego a nachalnym spamowaniem, którego efekwrzesień 2013

numanuma.pl