Page 1

Nowy Szpital w Olkuszu Pierwsze dziewięć miesięcy Nowego Szpitala w Olkuszu to czas intensywnej pracy. Wizja chcemy, aby mieszkańcy powiatu olkuskiego mogli się skutecznie leczyć w swoim szpitalu, w dobrych warunkach, w przyjaznym otoczeniu. Chcemy aby specjalistyczne leczenie było dostępne na miejscu. Nie stanie się to natychmiast, jednak każdy dzień jest krokiem ku realizacji tej wizji. Szpital w Olkuszu wchodząc do Grupy Nowy Szpital zyskał oparcie w całej sieci. Korzysta z doświadczeń, które sprawdziły się w innych szpitalach. Nie traci energii na eksperymenty i może poświęcić ją na wdrażanie planowych zmian Dzięki centralnym zakupom, za te same produkty (leki, środki jednorazowe, sprzęt medyczny) olkuski szpital płaci mniej. Oznacza, że mając tyle samo pieniędzy, można zrobić więcej.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy Coraz więcej pacjentek chce rodzić w Olkuszu! To w dużej mierze zasługa nowego ordynatora dr Jerzego Tylnickiego. W ciągu pierwszych 8 miesięcy 2010 r. w Nowym Szpitalu urodziło się 42% więcej dzieci niż w 2009 roku (do sierpnia powitaliśmy na świecie 474 maluszków). Trwają zakupy mające uzupełnić wyposażenie oddziału (kupiono m.in. fotel ginekologiczny, zamówiono nowoczesny aparat USG). Od sierpnia 2010 pacjentki mogą korzystać z porodów w znieczuleniu zewnątrzoponowym na życzenie. To oczywiście dopiero początek – chcemy naszym pacjentkom stworzyć takie warunki, aby poród pozostał w pamięci jako jedno z najpiękniejszych wspomnień. W przyszłym roku sala porodowa przejdzie gruntowny remont. W zakresie ginekologii Nowy Szpital rozszerzył gamę wykonywanych drobnych zabiegów, na których najbardziej zależy naszym pacjentkom. Aby zabiegi były jak najmniej inwazyjne, będą wykonywane przy użyciu histeroskopu. Oddział ma do dyspozycji anestezjologa dedykowanego wyłącznie do zabiegów ginekologicznych. Oddział stara się o II stopień referencyjności, co oznacza, że będzie uprawniony do wykonywania bardziej specjalistycznych zabiegów.

Oddział Urazowo-Ortopedyczny W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku wykonaliśmy 96 zabiegów wszczepienia endoprotez. Udało się nam pozyskać większy kontrakt na endoprotezy dzięki czemu, czas oczekiwania na zabieg znacznie się skrócił (do ok. 30 dni). Od tego roku wszczepienia endoprotez odbywają się pod specjalnym nadzorem epidemiologicznym, na oddzielnej sali operacyjnej. Od 1 listopada 2010 do kadry oddziału dołączy nowy lekarz. Diagnostyka - Pracownia Rentgenowska powiększyła się o dodatkowe pomieszczenie, dzięki czemu badania mogą być wykonywane jednocześnie na dwóch aparatach. - Zatrudniono nowego specjalistę w Pracowni Endoskopii oraz rozszerzono diagnostykę o badania ERCP (endoskopowe badania dróg żółciowych) - Od października 2010 nasi pacjenci mają możliwość wykonania badań rezonansem magnetycznym. Dzięki temu nie trzeba transportować ich na badanie do innych szpitali. Na razie jest to rezonans mobilny, ale trwają przymiarki do tego aby pozyskać rezonans na stałe.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii W lutym 2010 uruchomiony został nowy oddział, którym kieruje dr Ewa Łaskawiec. Prace przygotowujące rozpoczęto jeszcze przed przekształceniem szpitala. Nowy Szpital natomiast skompletował kadrę oddziału oraz pozyskał kontrakt z NFZ.

Poradnie (od początku roku) - Uruchomiliśmy: - Poradnia Medycyny Pracy ma nowe wyposażenie - audiometr

Ratownictwo Medyczne Wyposażono wszystkie ambulanse w urządzenia Lifepak oraz wdrożono system teletransmisji EKG. Oznacza to, że już w trakcie przejazdu karetką pacjent jest diagnozowany, a w przypadku podejrzenia zawału serca, konsultowany z lekarzem specjalistą w zakresie kardiologii inwazyjnej. Dzięki temu, w sytuacji kiedy liczy się każda minuta, można podjąć decyzję o transporcie pacjenta na oddział kardiochirurgii.

Nowi specjaliści (może wymienić z imienia i nazwiska?) - Kadra Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii - 5 anestezjologów - Nowy ordynator oddziału neurologicznego oraz nowy lekarz neurolog - Nowy ordynator ginekologii i położnictwa – dr Jerzy Tylnicki - Nowy ordynator Chirurgii - Ordynator Szpitalnego Oddziału Ratowniczego niebawem uzyska specjalizację z zakresu Medycyny Ratunkowej - lekarze specjaliści: endokrynolog, neurolog dziecięcy, pediatra, gastroenterolog, ortopeda.

Szpitalny Oddział Ratunkowy Przebudowano wejście do oddziału, zamontowano bramę wjazdową dla karetk i wyremontowano salę reanimacyjną. Zakupiono nowe kardiomonitory, urządzenia Lifepak oraz wdrożono teletransmisję EKG, dzięki czemu pacjenci trafiający na SOR w Olkuszu mogą być diagnozowani przez lekarzy spoza szpitala. Najważniejsze są jednak zmiany organizacyjne – wprowadzono system kierowania pacjentów na specjalistyczne konsultacje, dzięki czemu poprawia się sprawność obsługi pacjentów. Chirurgia Zatrudniono nowego ordynatora i zwiększono zakres usług – nasi chirurdzy wykonują teraz także operacje tarczycy oraz zabiegi endoskopowe. Odnowiono pokój zabiegowy, kupiono do niego nową lampę. Odświeżono dyżurkę pielęgniarek oraz stolarkę drzwiową.

Finanse Styczeń 2010. Kontrakt z NFZ niższy niż w 2009 r. o 2,7 mln zł i wynosił niespełna 40 mln zł. Do sierpnia 2010 pozyskaliśmy dla naszych pacjentów dodatkowe 2 mln. Przyjmujemy bezpłatnie pacjentów nawet gdy nie mamy pewności, że NFZ za nich zapłaci. W ciągu 8 miesięcy wartość nadwykonań w leczeniu szpitalnym oraz w poradniach specjalistycznych osiągnęła blisko 3 mln zł. Dzięki dyscyplinie finansowej Nowy Szpital wypracował 447 tys. zł nadwyżki, którą zainwestuje w rozwój.

Nowy Szpital w Olkuszu - podsumowanie  
Nowy Szpital w Olkuszu - podsumowanie  

Rok temu olkuski samorząd podjął decyzję: przekształcamy szpital w spółkę, przekazujemy zarządzanie nim Grupie Nowy Szpital. Czy była to do...

Advertisement