Page 1

NR 5/11 2008/2009


MARZEC 2009

Witamy!

Marek Grechuta - Wiosna, ach to ty Dzisiaj rano, niespodzianie, Zapukała do mych drzwi, Wcześniej niż oczekiwałem Przyszły te cieplejsze dni. Zdjąłem z niej zmoknięte palto, Posadziłem vis-a-vis, Zapachniało, zajaśniało, Wiosna, ach to ty Wiosna, wiosna, wiosnaAch, to ty!

Nareszcie wiosna! Sami zobaczcie! Zakwitły krokusy! Nie możemy się już doczekać promieni słońca, zapachu trawy i ciepłego powiewu wiatru! Mamy dość szalików, czapek, rękawiczek i grubych kurtek! Nie zrzucajcie ich jednak pochopnie. Dbajcie o zdrowie, bo pogoda ciągle jeszcze może zaskoczyć. Wiosna to też czas postanowień i wielkich porządków, nie tylko tych w domu, ale i w życiu. Życzymy więc, wszystkim Czytelnikom, aby wytrwali w swoich postanowieniach, a piątki i szóstki „same” wpadały do dziennika.

Już po raz piaty w tym roku szkolnym spotykamy się z Wami na łamach gazetki „Nowinki Jedynki”. W tym numerze zamieszczamy, specjalnie dla Was, wiele interesujących artykułów - stałe działy, wydarzenia szkolne, sukcesy, humor i konkursy. Marzec i kwiecień – to miesiące, w których obchodzimy wiele ciekawych świąt i uroczystości. Świętowaliśmy już Dzień Kobiet, przed nami wyjątkowe, wiosenne Święta Wielkanocne, opowiemy więc o zwyczajach z nimi związanych. Czeka nas także wielka szkolna uroczystość – Dzień Otwarty Szkoły. Postarajmy się, aby wypadł jak najokazalej. Szóstoklasiści niedługo będą pisać sprawdzian. Warto przyłożyć się do nauki, a wszystko pójdzie jak po maśle. To naprawdę duża radość i satysfakcja - dobrze zdać egzamin, stać Was na to. Więc do pracy. Uczcie się, powtarzajcie wcześniejszy materiał, czytajcie lektury! Przypominamy Wam o najważniejszych zasadach.

2

W tym numerze:

Nowinki Jedynki 5/11/2009

Od redakcji – s. 2 Wszyscy jesteśmy zdolni – s. 3 Promujemy Bolesławiec – s. 4 Konkursy, konkursy – s. 5 Nasze prace – s. 6 Wielkanocne tradycje – s. 7 Symbolika świąt – s. 8 Zdobienie jajek – s. 9 Topienie Marzanny – s. 10 Wiosna – s. 11 Wiedeń 2009 – s. 12 Moje magiczne miejsce – s. 13 Czytelnicy polecają – s. 14 Wesoła szkoła – s. 15 Stopka redakcyjna – s. 16


MARZEC 2009

Wszyscy jesteśmy zdolni 12.02.2009r. we Wrocławiu odbył się finał wojewódzki konkursu „POZNAJEMY OJCOWIZNĘ” Na finał nadesłano kilkadziesiąt prac w różnych kategoriach tj. szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne. – dodatkowe kategorie to: praca zbiorowa, praca indywidualna, praca multimedialna. Organizatorem konkursu po raz kolejny było PTTK pod patronatem Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

W naszej szkole jest wielu bardzo zdolnych i utalentowanych uczniów. Z powodzeniem biorą udział w różnorodnych konkursach i zawodach, zdobywając liczne nagrody. W kolejnych numerach gazetki napiszemy o nich i zapytamy o ich osobisty sposób na sukces.

Dagmara Parchimowicz, uczennica klasy IV c zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych – praca pisemna pt. „Syberia mojej rodziny”. Opiekunem pracy był nauczyciel historii Dariusz Kunaszko. Podczas finału konkursu laureatce I miejsca nagrodę wręczyła DOLNOŚLĄSKA KURATOR OŚWIATY we Wrocławiu, Pani Beata Pawłowicz. Uroczystość odbyła się w siedzibie PTTK we Wrocławiu – Ratusz. Jednocześnie nagrodzona praca uczennicy została zakwalifikowana do konkursu ogólnopolskiego, którego finał odbędzie się w kwietniu 2009r. Należy podkreślić, że nasza uczennica, jako jedyna ze wszystkich nagrodzonych uczniów na etapie powiatowym, została laureatką dodatkowo nagrodzoną najwyższym miejscem w swojej kategorii.

Gratulujemy!!! Nowinki Jedynki 5/11/2009

3


MARZEC 2009

Dzieci przychodzą na świat z własną niepowtarzalną iskierką. Niepowtarzalność, indywidualność młodych ludzi musi być szanowana i rozwijana.

Promujemy Bolesławiec W Bolesławcu wręczone zostały nagrody Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2008 roku. Nagrody przyznawane są za dokonania w czterech dziedzinach: nauki, kultury, społecznej, sportu.

Pierwsze nagrody za promocję Bolesławca zostały wręczone w 1997 roku. O tego czasu wręczono 214 nagród indywidualnych i zbiorowych. W dniu 5 lutego 2009 r., podczas uroczystej gali w sali kina Forum, prezydent Bolesławca Piotr Roman wręczył nagrody za promocję miasta w 2008 roku. D. Markowa

PARTNERZY BLIŻEJ POZNANI Jest nam niezmiernie miło poinformować, że tegorocznym laureatem nagrody zespołowej w dziedzinie nauki został Miejski Zespół Szkół nr 2 w Bolesławcu. 3 grudnia 2008 roku, w Sali kina Forum Bolesławieckiego Ośrodka Kultury odbyła się największa, w dotychczasowej historii miasta, prezentacja wszystkich bolesławieckich uczestników współpracy partnerskiej. Projekt, koordynowany przez Wydział Rozwoju i Promocji Urzędu Miasta Bolesławiec, przybliżył charakterystyczne cechy w zakresie obyczajów kultury i historii – siedmiu miast partnerskich Bolesławca. Każde miasto zostało zaprezentowane przez wybraną szkołę. Nasza placówka przedstawiła miasto francuskie Nogent-sur-Marne. Na program, w wykonaniu uczniów klasy VIc, Vc i IIIa złożyły się: prezentacja multimedialna zawierająca zdjęcia, utwory muzyczne oraz fragmenty komedii ; scenki aktorskie; pokaz mody; francuska muzyka ludowa i taniec. Przedstawienie powstało pod kierunkiem nauczycieli: Ireny Bartosz, Ewy Śnigór i Bartosza Sarżyńskiego. Pokaz wspólnego projektu „Prezentacja miast partnerskich Bolesławca” jest elementem cyklu wydarzeń i imprez, składających się na działania miasta, zmierzające do pozyskiwania Flagi Europejskiej – nagrody przyznawanej za propagowanie idei europejskich.

Konkursy, konkursy, konkursy 4

Nowinki Jedynki 5/11/2009


MARZEC 2009 KONKURS PRZYRODNICZY 6 lutego, w auli szkolnej, odbył się konkurs z przyrody. Pytania miały formę testu, należało zaznaczyć odpowiedź a, b lub c. Było ich 30. Zadania miały różny stopień trudności. Osoby, które zgromadziły 23 punkty, musiały pisać dogrywkę (11.02.09). Po dogrywce, do etapu rejonowego zakwalifikowane zostały 4 osoby. Dariusz Gołębiewski kl. Vb KONKURSY RECYTATORSKIE 23 lutego w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski klas IV-VI. Z ponad dwudziestu uczestników, pięcioro zostało laureatami i będzie reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym. Pięcioro uczniów zostało wyróżnionych. Laureatami zostali: Dagmara Parchimowicz Bartosz Bernacki Sebastian Pilarczyk Patryk Kozłowski Remigiusz Widera

Wyróżnienia otrzymali: Dagmara Szuk Izabela Kręgiel Agata Nastalska Grzegorz Bańka Magdalena Sroka

Laureatkami Szkolnego Konkursu Recytatorskiego klas I-III i reprezentantkami naszej szkoły na etapie miejskim zostały: Oliwia Rogala - klasa I c Aleksandra Kłodnicka - klasa II a Maja Siegień - klasa II b

Aleksandra Hudyma - klasa II c Gabriela Widera - klasa III a

Laureatką Miejskiego Konkursu Recytatorskiego klas I-III "W świecie poezji" została Aleksandra Kłodnicka z klasy II a. 6 marca 2009 r., w czytelni biblioteki szkolnej, odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. W konkursie wzięły udział 5 – osobowe reprezentacje klas III, wyłonione w eliminacjach klasowych. Mistrzyniami Pięknego Czytania i laureatkami konkursu zostały: I miejsce: Gabrysia Widera z klasy III a II miejsce: Klaudia Bojanowska z klasy III b III miejsce: Wiktoria Jędryczka z klasy III b i Ola Ziembikiewicz z klasy III a

Nowinki Jedynki 5/11/2009

5


MARZEC 2009

Nasze prace ,,To wydarzyło się na moim podwórku’’ Pewnego marcowego poranka, pamiętam, że była to sobota i nie trzeba było iść do szkoły, obudziłem się i usłyszałem straszliwy hałas. Myślałem, że to może tato włączył głośną muzykę albo odkurzacz, ale po chwili przekonałem się, że to zupełnie coś innego. Podszedłem do okna i zobaczyłem rzecz niezwykłą. Na trawniku, na wprost moich okien, jakaś dziwna postać machała do mnie i wołała: - Dzień dobry Krzysiu! Nareszcie odnalazłem twój dom, Chciałbym cię poznać. Przez dłuższą chwilę zastanawiałem się kto to może być, aż wreszcie rozpoznałem Pana Kleksa z Mateuszem. Szybko wybiegłem z domu. Pan Kleks był podobny do tego, o którym czytałem w lekturze. Miał długą brodę, a piegi przesuwały mu się z czoła na brodę i w inne miejsca. Przywitał się ze mną. Byłem bardzo zaskoczony. Zaprosiłem gościa do obejrzenia mojego podwórka. W tym czasie mnóstwo dzieci z mojego osiedla przybiegło aby także poznać niezwykłego gościa. Pan Kleks był ciekawy, które z nich ma imię na literę ,,A’’, ale było ich niewiele-Aleksander, Adam , Alicja, Agatka, Aurelka. Zaprosiłem gościa do wspólnej zabawy. Zbudowaliśmy wspaniały zamek z piasku, graliśmy w piłkę nożną. Okazało się, że Pan Kleks to wspaniały bramkarz. Graliśmy także w ,,Klasy’’. Na koniec Pan Kleks poczęstował wszystkie dzieci lodami z kolorowych szkiełek i farb, które wyjął ze swojego hałaśliwego urządzenia. Niezwykły gość śpieszył się do innych dzieci, więc pożegnaliśmy się i umówiliśmy na kolejne spotkanie, tym razem w książce. Krzysztof Gach, kl. IV c „To wydarzyło się na moim podwórku” Był piękny, słoneczny poranek. Nic nie zapowiadało , że będzie to niezwykły i pełen wrażeń dzień. Wraz z koleżankami bawiłam się na podwórku w berka i w pewnym momencie zobaczyliśmy, że na nasze podwórko wjeżdża duża ciężarówka wypełniona po brzegi metalowym sprzętem. Pomyślałyśmy, że będziemy miały na swoim podwórku mini plac zabaw. Z ciekawości szybko pobiegłyśmy zobaczyć, co będzie się działo. Panowie, którzy przyjechali, od razu zaczęli wyładowywać sprzęt i mocować go na naszym podwórku. W mgnieniu oka rosły piękne huśtawki, kolorowe zjeżdżalnie i mały, drewniany tor przeszkód. Dookoła placu zebrało się mnóstwo dzieci, które nie mogły się doczekać zabawy na zamontowanym sprzęcie. Wreszcie nadszedł czas relaksu i wypróbowania sprzętu. Wszystkie dzieci były bardzo szczęśliwe i wesołe z powodu niespodzianki, jaką zrobili nam dorośli. Każde dziecko chciało spróbować wszystkiego. Przy zjeżdżalni ustawiła się dość długa kolejka, a huśtawki były oblegane przez małe dzieci. Zabawie towarzyszyła bardzo ładna pogoda. Wszystkie dzieci bawiły się do późnych godzin wieczornych i na pewno długo nie zapomniały tego dnia, który był dla nich radosny. Magdalena Szoka, kl. IVc

6

Nowinki Jedynki 5/11/2009


MARZEC 2009 Wielkanocne tradycje Wielkanoc (Pascha, Niedziela Wielkanocna) najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez wszystkie wyznania chrześcijańskie. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale). Co prawda każda niedziela jest w chrześcijaństwie pamiątką zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, ale Wielka Niedziela jest pamiątką najbardziej uroczystą.

Tradycyjna polska Wielkanoc jest najbardziej uroczystym i wesołym świętem. Przez wieki zmieniły się niektóre zwyczaje, inne zupełnie zaginęły, ale Wielkanoc nadal jest uważana za święto radości, symbol odrodzenia i nadziei..

Wielkanoc poprzedza Wielki Post - czas pokuty, przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan. Obejmuje on czterdzieści dni, liczonych od Środy Popielcowej do początku Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, przy czym do owych czterdziestu dni nie wlicza się Niedziel. W czasie Wielkiego Postu chrześcijanie robią różne postanowienia. Niektórzy wyrzekają się śniadań, obiadów lub kolacji w określonym czasie a niektórzy robią po prostu zwykłe postanowienia takie jak, np.: codziennie rano będę ścielić łóżko.

Poniedziałek Wielkanocny (Lany Poniedziałek, Śmigus-dyngus) to drugi dzień świąt Wielkiejnocy. Tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Tradycją tego dnia na wsiach było też robienie psikusów sąsiadom. Zamieniano bramy, na dachach umieszczano narzędzia rolnicze, chowano wiadra na wodę. Źródło: Wikipedia

Nowinki Jedynki 5/11/2009

7


MARZEC 2009 Symbolika Świąt Wielkanocnych Baranek wielkanocny – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego oraz pokory i łagodności. Jajko – symbol życia. W mitologiach wielu ludów można znaleźć opowieść o jaju, z którego powstał świat. Dzielenie się jajkiem podczas śniadania wielkanocnego ma odniesienie do dzielenia się opłatkiem podczas Wigilii. Kolorowe jajko mają swoje honorowe miejsce na stołach, są prezentem dla bliskich, służą także jako rekwizyt w świątecznych zabawach. Symbolika zdobień. Szlaczki utworzone z różnych figur symbolizują nieskończoność, czerwień i biel – szacunek dla duchów opiekujących się domostwem, czerń w połączeniu z bielą czci duchy ziemi, zieleń symbolizuje odrodzenie przyrody i miłość, natomiast brąz rodzinne szczęście. Kurczak jest ściśle związany z symbolem jajka. Jego żółta barwa symbolizuje wieczność, odrodzenie i słońce. Zajączek w wielu kulturach, począwszy od starożytności, kojarzony był z przyrodą, odrodzeniem, ruchliwością. Dopiero w XVII wieku połączono ten symbol ze świętami Wielkanocnymi. Do Polski zwyczaj ten dotarł z Niemiec na początku XX wieku, Zajączek jest raczej rekwizytem niż bohaterem obrzędu. Palma została wprowadzona do liturgii kościelnej w XI wieku na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jest symbolem odrodzenia i przebudzenia z zimowego letargu. Chleb – najważniejszy dla człowieka pokarm, symbolizuje Ciało Chrystusa. Sól, pieprz i chrzan – sól – chroni od zepsucia, a chrzan wywołujący łzy, przypomina Mękę Pańską. Kiełbasa – wróży obfitość pożywienia przez cały rok. Woda symbolizuje oczyszczenie i odrodzenie. Wiosenne polewanie wodą miało niegdyś charakter oczyszczający przed nową porą roku, przed przystąpieniem do świętych zajęć gospodarskich. Źródło: Wikipedia Dawid Poznański

8

Nowinki Jedynki 5/11/2009


MARZEC 2009 Malowanie i zdobienie jajek W Polsce malowanie jajek upowszechniło się po przyjęciu chrześcijaństwa. Zdobieniem jaj zajmowały się przede wszystkim kobiety. Nazwy jajek wielkanocnych zależą od sposobu, w jaki zostały zrobione.   

malowanki albo kraszanki - są to jajka zabarwione poprzez gotowanie lub moczenie w roztworze barwnika, mają jeden kolor, pisanki ,,właściwe” – jajka, które najpierw zostały w niektórych miejscach pokryte woskiem, a następnie gotowane w barwniku, rysowanki – jajka, na których po zabarwieniu wyskrobany został jakiś rysunek, wzór, ornament

Kiedyś do malowania jaj używało się barwników roślinnych, np.:       

barwa brązowa – jajka gotowane w łupinach z cebuli lub odwarze z kory dębu, zieleń – liści jemioły, pokrzywy, ozimego żyta, widłaka, siana, fiolet – do barwienia używa się liści kwiatów ciemnej malwy, żółty – kwiaty jaskrów, kora młodej jabłoni, trochę łupin z cebuli, kwiat kaczeńca, korzeń rdestu, czarny – kora olchy, młode liście klonu, czerwony – bazie olchowe, burak ćwikłowy, różowy – burak czerwony

Zdobienie jaj:     

W Kairze jajka zdobiono portretami sławnych mężów. W Sudanie umieszczano na nich cytaty z Koranu. Rzymianie malowali je na czerwono. Chińczycy zdobili jajka miniaturami kwiatów wiśni i ptaków, wręczali je pannie młodej przed ślubem. W Polsce najstarszym ornamentem na pisankach jest motyw wiosennego słońca.

Ciekawostki.  

Dla carów Rosji jubilerzy jeszcze w XIX wieku wykonywali jajka wielkanocne ze złota, zdobiąc je szlachetnymi kamieniami.. W średniowiecznej Francji król przesyłał złote i srebrne jajka dworzanom i damom dworu. Denis Kotylak

Źródło: Wikipedia Nowinki Jedynki 5/11/2009

9


MARZEC 2009

Od kilkudziesięciu lat Pierwszy Dzień Wiosny jest już przede wszystkim zabawą dzieci i młodzieży, łączoną z początkiem kalendarzowej wiosny.

Topienie Marzanny Obecnie w Polsce pierwszy dzień wiosny to "Dzień Wagarowicza". Przez wieki niszczono w tym dniu Marzannę, symbol zimy, uosobienie śmierci i chorób. Powszechne było przekonanie, że jej unicestwienie spowoduje szybkie nadejście wiosny. Niszczenie kukły odbywało się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Podobne jak u nas obrzędy znane były w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, na Słowacji, w Czechach, we Francji.

Marzannę robiono zazwyczaj z wiechcia słomy, który okręcano białym płótnem, ozdabiano wstążkami i koralami. Śląską maszkarę ubierano bardziej bogato, w strój druhny weselnej: białą bluzkę, kwiecistą spódnicę, fartuch, gorset, chustę na ramiona, korale, wianek z kwiatów i wstążki w słomianych warkoczach. W różnych regionach Polski podobnie wyglądał obrzęd niszczenia Marzanny. Najpierw orszak niosący kukłę obchodził wszystkie domy we wsi, śpiewając przy tym stosowne pieśni. Po ich odśpiewaniu "wiosenni kolędnicy" czekali na datki. Najczęściej dawano im jajka, niekiedy drobne pieniądze. Kiedy zapadał wieczór, kukłę wynoszono poza granice wsi. Dawniej uważano, że to teren nie należący już do świata ludzi, będący przejściem do "tamtego świata". Należało mieć się na baczności. Orszak szedł w milczeniu. Na miejscu "egzekucji" z Marzanny zdzierano ubranie, a samą kukłę podpalano i płonącą wrzucano do wody. Zgodnie z dawnym światopoglądem był to najskuteczniejszy sposób jej zniszczenia. Bezpieczny powrót do domów był możliwy tylko pod pewnymi warunkami. Należało to zrobić jak najprędzej, w milczeniu i nie oglądając się za siebie. Kontakt z zaświatami był bardzo niebezpieczny dla człowieka. Od kilkudziesięciu lat obrzęd jest już przede wszystkim zabawą dzieci i młodzieży, łączoną z początkiem kalendarzowej wiosny. Uczniowie ogłosili pierwszy dzień wiosny "Dniem Wagarowicza". W radosnych nastrojach i wymyślnych strojach, wręcz karnawałowych, świętują ten dzień. Mogą w wodzie utopić nie tylko kukłę Marzanny zimy, ale przy okazji również niedole i smutki uczniowskie. Źródło: Renata Hryń-Kuśmierek: Zwali tego bałwana Marzanna. "Wiedza i Życie" 2001 nr 3. 10

Nowinki Jedynki 5/11/2009


MARZEC 2009 Wiosna Według wielu osób, najlepszy okres do zabaw i uprawiania sportów. Głównie dlatego , że temperatura nie dochodzi powyżej dwudziestu stopni Celsjusza. Niestety, zabawy można zaczynać dopiero około godziny 15.00, z tej racji, że trzeba najpierw ukończyć swoje lekcje i odrobić zadania domowe. Patryk To okres, który przychodzi po zimie. Jej oznaki to np.:  kwitnące pierwiosnki  okres inauguracji wielu sezonów sportowych  topnienie śniegu  większość roślin zaczyna kwitnąć  dni są dłuższe  według lekarzy, mamy lepsze samopoczucie  świeci słońce Marcel Herba

Z czym kojarzy Wam się wiosna, czy czekacie na nią z niecierpliwością? Jak witamy wiosnę, czego po niej oczekujemy? Na te i inne pytania odpowiadali Wasi koledzy.

Wiosnę witamy robiąc wiosenne porządki. Zwiastuny wiosny to słońce wychodzące zza chmur, przylatujące ptaki, które odleciały jesienią, przebiśniegi, które przebijają się przez zimową pierzynę i krokusy, które kwitną. Na znak uciekającej zimy topimy Marzannę. Gdy zima znika, a wiosna nas wita promieniami słońca i pięknymi kwiatami, zwierzęta budzą się z zimowego snu. Oprócz tego pojawiają się pąki na drzewach i krzakach. Robi się coraz cieplej i dzieci wychodzą na podwórze. Teraz, gdy świeci słońce, coraz więcej ludzi zachwyca się piękną porą roku, a szczególnie dzieci. Mogą się bawić i śmiać bez tchu. To naprawdę piękna pora roku. Roksana Śpiegowska, kl. III a Wiosna jest piękną porą roku. Przynosi nam kwiaty i słońce. Rodziny mogą jeździć na wycieczki rowerowe. Natalia Król, klasa 3a Rymowanki o wiośnie Ingi Wróblewskiej i Justyny Łuc, kl. V b Wiosna, lato, jesień, zima, człowiek czasu nie zatrzyma. Wiosenka, wiosenka, tak zaczyna się piosenka. Wiosna rankiem przechodziła i bałwanka przewróciła. Wiosna przyszła, a z nią kwiatki: róże, dzwonki i bławatki. Trawka rośnie, wiosna w koło, ptaszki tańczą nam wesoło. Żabki kumkają, wiosnę pięknie witają. Wróbel lata i nie może się doczekać lata. Komputer czas odstawić w kąt, piłka woła „Weź mnie do rąk” Wiosna Marzannę utopiła i wnet zimy się pozbyła. Wiosna, wiosna, zawsze wesoła i radosna. Wiosna, lato, zima, jesień, chomik zawsze sypia w lesie. Przyszła wiosna, rolki wzięła i wędrówkę swą zaczęła.

Nowinki Jedynki 5/11/2009

11


MARZEC 2009

Europejskie Forum Innowacyjnych Nauczycieli 2009 Wiedeń - Austria: 24-26 marca 2009. Forum odbyło się w Pałacu Hofburg. Europejskie Forum Innowacyjnych Organizator: Program Nauczycieli – Wiedeń 2009 wspierania edukacji informatycznej firmy W ubiegłym tygodniu miałam przyjemność Microsoft, w Polsce uczestniczyć w zorganizowanym przez firmę działający pod nazwą Microsoft - Europejskim Forum Innowacyjnych „Partnerstwo dla Nauczycieli w Wiedniu - Austria. Przyszłości”. Wzięło w nim udział ponad 170 nauczycieli z 42 krajów Europy, prezentując 75 innowacyjnych projektów. Głównym celem forum była wymiana pomysłów, doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie integracji technologii i innowacyjnych metod nauczania. Tematem tegorocznej konferencji jest Europejski Rok Kreatywności i Innowacji. Polskich nauczycieli reprezentowały dwie dolnośląskie nauczycielki:  Teresa Prokowska z Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu, z projektem „Młody Reporter”,  Anna Wołoszyn z Gimnazjum w Żmigrodzie – projekt „Marzenia o podatkach”. Przeżyłam fantastyczny tydzień, przejrzałam mnóstwo interesujących prezentacji, poznałam wielu ciekawych ludzi, obejrzałam niesamowite zabytki Wiednia.

Upewniłam się, że nie tylko nie odbiegamy, ale rzeczywiście prezentujemy europejski poziom. Zdobyte na Forum doświadczenia na pewno zaowocują wkrótce nowymi projektami. Teresa Prokowska 12

Nowinki Jedynki 5/11/2009


MARZEC 2009 Moje magiczne miejsce 11 marca w bibliotece szkolnej już po raz drugi spotkaliśmy się z panem Zygmuntem Brusiło, który niezwykle ciekawie i wyczerpująco opowiadał nam o historii Bolesławca. Dowiedzieliśmy się o powodziach, suszach, pożarach i innych katastrofach, które spotkały Bolesławiec w dawnych czasach. Ze zdumieniem słuchaliśmy o plagach i nieszczęściach, które nie omijały Bolesławca. Kilkakrotnie pożary niszczyły zabudowania, powodzie i susze nękały mieszkańców, a wielkie zarazy dziesiątkowały ludność. Spotkanie było bardzo ciekawe. Dowiedzieliśmy się, że Bolesławiec istniał także 100 lat temu. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś dowiemy się czegoś więcej od pana Brusiło. Edyta Kocajda i Justyna Łuc, klasa 5b

Pomnik Kutuzowa powstał w roku 1819 z inicjatywy cesarza Prus. Z początku stał przed Ratuszem, ale przeniesiono go bliżej murów obronnych i stawu. Na Rynku widać do dziś płyty, na których stał kiedyś pomnik. Sam pomnik to obelisk granitowy. Obok stoi płyta z zapisanym hołdem dla powstańców warszawskich walczących w 1944 roku .Napisy na pomniku są w języku niemieckim i rosyjskim. Dariusz Gołębiewski, klasa V b

Nowinki Jedynki 5/11/2009

13


MARZEC 2009 Czytelnicy polecają Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana, albo do ozdoby służąca, jest po to, by była powszechnie użytkowana. J. Lelewel.

Grzegorz Kasdepke: Detektyw Pozytywka

Kochana Mamo! Chciałam Ci opowiedzieć, jaką czytałam książkę na kolonii. Była ona bardzo ciekawa, więc postanowiłam Ci o niej napisać. Opowiem o książce „Detektyw Pozytywka”, której autorem jest Grzegorz Kasdepke. Wszystkie zagadki bardzo mi się podobały, lecz najbardziej mnie zainteresowały dwie: „Zagadka pierwsza, czyli gdzie są moje skarpetki w delfiny?” i „Zagadka dziewiąta, czyli uwaga na owoce!”. W zagadce pierwszej podobała mi się nazwa agencji detektywistycznej – Różowe Okulary – oraz to, że detektyw Pozytywka zajmuje się ginącymi skarpetkami, albo innym ważnym problemem, czyli „Dlaczego tutaj jest tak ciemno?”. Uważam, że detektyw ma bardzo duże poczucie humoru oraz bardzo lubi dzieci i rozwiązywanie wszelkiego rodzaju zagadek. Przeczytałam kilka książek Grzegorza Kasdepke, ale ta podobała mi się najbardziej. Chciałabym, aby w bibliotece szkolnej była najnowsza książka Grzegorza Kasdepke. Chętnie bym ją wypożyczyła i przeczytała. Twoja córka Klaudia

J.R.R. Tolkien : Hobbit, czyli tam i z powrotem Bohaterem książki jest Bilbo Baggins, zadowolony z siebie i unikający wszelkich kłopotów hobbit, którego życie zmienia się gwałtownie, gdy wraz z czarodziejem Gandalfem i trzynastoma krasnoludami wyrusza na wyprawę, aby odzyskać skradziony skarb. Podróż naszpikowana jest niebezpieczeństwami, a u jej celu czeka strażnik bogactw - groźny smok o imieniu Smaug - i to właśnie mały Bilbo będzie musiał w pojedynkę stawić mu czoła.

14

Nowinki Jedynki 5/11/2009


MARZEC 2009

Wesoła szkoła Rozmowa dwóch informatyków: - Nienawidzę wiosny! - Jak można nie lubić wiosny? - Bo słońce mi w monitor świeci. Uczeń wchodzi do szkoły i krzyczy do nauczyciela: - Proszę pana wiosna przyszła! To ją wpuść!!!

-

Zima. Dwa jelenie stoją na paśniku i żują ospale siano nałożone tu przez gajowego. W pewnej chwili jeden z jeleni mówi: - Chciałbym, żeby już była wiosna. - Tak ci mróz doskwiera? - Nie, tylko już mi obrzydło to stołówkowe jedzenie!

Humor z dzienniczków szkolnych      

Zadaje pytania, na które nie znam odpowiedzi. Wyrzucił koledze teczkę za okno i powiedział, że "jak kocha to wróci". W czasie wyścigu międzyszkolnego umyślnie biegł wolno, by, jak twierdzi, zyskać na czasie. W czasie odpowiedzi z historii, co drugi wyraz wtrąca słowo "facet". Na melodie hymnu szkolnego ułożył pieśń zagrzewającą uczniów do walki z nauczycielami. Powiedział nauczycielowi, że gdy zostanie dyrektorem, to wyrzuci go ze szkoły.

Humor z zeszytów szkolnych          

Na chwilę straciłem nieprzytomność. Siedząc na ławce padał deszcz. Tej jesieni widziałem klucz odlatujących żyraf. Kopernik był akrobatą bo napisał dzieło o obrotach. Karczmy przy drogach były budowane po to, że gdy koń się zmęczył to zajeżdżał do nich, zjadł, wypił, przespał się trochę i wyruszał znów w drogę. W średniowieczu było wiele gangów, na przykład Wolfgang. Samouk - to taki, za którego lekcji nie odrabiają rodzice. Na urodziny chciałbym dostać sprzęt do latania i sprzęt do spadania. Baca bardzo długo gadał turystom, że milczenie jest złotem. Zimą trzeba dokarmiać zwierzęta, żeby na wiosnę były smaczniejsze. Wyszperał w Internecie: Marcel Herba.

Nowinki Jedynki 5/11/2009

15


MARZEC 2009 WAŻNE DATY Wiosenna przerwa świąteczna – 9 -14 kwietnia 2009 r. Sprawdzian kl. 6. - 2 kwietnia 2009 r. Święto Pracy - 1 maja 2009 r. Boże Ciało - 11 czerwca 2009 r. 12 czerwca 2009 r.- dzień wolny od zajęć dydaktycznych Koniec roku szkolnego - 19 czerwca 2009 r.

LISTY DO REDAKCJI Każdy z nas ma jakieś problemy – w szkole, w domu, z kolegami czy koleżankami. Redakcja naszej postara się pomóc w ich rozwiązaniu. Wystarczy tylko do nas napisać. Nasz adres: bibliotekabol@wp.pl. Już w kwietniu spodziewajcie się następnego numeru gazetki. Dominować w nim będzie tematyka świąteczno – wiosenna. Znajdziecie w nim, jak zwykle: trochę informacji z życia szkoły, trochę ciekawostek, porad i refleksji, trochę wiadomości o konkursach, trochę wiedzy i rozrywki, trochę humoru  i trochę …. (o czym jeszcze chcielibyście przeczytać? Napiszcie do nas, czekamy w Redakcji.)     

Opracowanie materiałów i redakcja numeru: Krzysztof Gach, Dariusz Gołębiewski, Marcel Herba, Edyta Kocajda, Denis Kotylak, Natalia Król, Justyna Łuc, Dawid Poznański, Magdalena Szoka, Roksana Śpiegowska, Inga Wróblewska, Opiekę nad redakcją sprawują panie Grażyna Graczyk, Marzena Medyńska i Teresa Prokowska. Nasz adres: Miejski Zespół Szkół nr 2 w Bolesławcu – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Jana Pawła II 38c. Siedziba Redakcji: sala informatyczna i biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu. Kontakt: bibliotekabol@wp.pl

16

Nowinki Jedynki 5/11/2009

Nr 11 (5-2008-9)  

Nowinki Jedynki 5-2008-9