Page 1

kino muranów, stacja falenica warszawa

12/13

rok szkolny

szkoła podstawowa

patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty


popierają nas Andrzej Wajda

Agnieszka Odorowicz Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Kiedy w 1955 roku odbierałem w Cannes Srebrną Palmę, dziennikarze zapytali mnie o ulubiony film. Odpowiedziałem, że podejrzewam, iż jest to Złoty wiek Luisa Buñuela. Mogłem jedynie podejrzewać – nie miałem możliwości zobaczenia go w Polsce. Zorganizowano wtedy prywatny seans – moje osobiste spotkanie z klasyką kina. Dziś młodzi widzowie mają zupełnie inne szanse. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej prezentują zarówno klasykę, jak i najciekawsze filmy współczesne. To propozycja nie tylko dla przyszłych reżyserów, lecz także dla tych wszystkich, którzy wierzą w magię kina.

Jerzy Stuhr

Projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, realizowany z powodzeniem w wielu miastach w Polsce, świetnie spełnia misję edukacji młodej widowni. Projekcje kinowe filmów z całego świata, warsztaty filmowe dla uczniów i pedagogiczne dla nauczycieli stanowią doskonałe uzupełnienie Filmoteki Szkolnej. Program ten zainicjował Polski Instytut Sztuki Filmowej, od 2009 roku obejmuje on wszystkie szkoły ponadpodstawowe w kraju. Cieszę się, że udało się nawiązać współpracę i stworzyć program Filmoteka Szkolna – Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Kino jest bowiem najlepszym miejscem odbioru sztuki filmowej. Zazdroszczę uczniom, że mają taką szansę na spotkania z mądrym filmem, a nauczycielom, że mogą kształtować wrażliwość i świadomość artystyczną swoich podopiecznych.

Jan Jakub Kolski Nie ukrywajmy. Widownią kina dzisiaj w Polsce jest młodzież. To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka, wyborach moralnych. Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani. Muszą się dowiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać. Dlatego tak bardzo wierzę w celowość programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej i przyjąłem funkcję Ambasadora tego programu.

Andrzej Maleszka

Przed każdym nowym filmem zapominam wszystko, co wiedziałem wcześniej. Ze strachu. Na plan wchodzę przerażony, ale... ufny. Wierzę w dobre serce filmu. I film – jak dobry nauczyciel – zwykle oddaje tę wiarę. W kilka dni uczy mnie wszystkiego od nowa. A potem ten refleks, odbity od ekranu, rozmnaża się na tysiące mniejszych nauk. Tak rozmawiamy ze sobą – film, ja i Ty. Echo tej rozmowy może być potężne i ponieść się daleko...

Krzysztof Zanussi Film powinien być jak najlepszy prezent. Musi być wymarzoną i zarazem cudowną niespodzianką. Bardzo ważne jest, aby dzieci poznawały film w dobrej atmosferze. W miejscu, które lubią i z ludźmi, którym ufają. By mogły dzielić się radością i niepokojem. Fantastyczną cechą widowni dziecięcej jest to, że odbierają film jako zbiorowość. Chcą dzielić się emocjami. Stąd ważne są inicjatywy, które pozwalają dzieciom wspólnie i w przyjaznym miejscu oglądać dobre filmy.

Przez wiele lat szkoły uczymy się czytać teksty drukowane, po czym w życiu dojrzałym najczęściej korzystamy z przekazów audiowizualnych. Ich lektura wymaga osobnej edukacji. Nie można być dzisiaj analfabetą filmowym.

okiem kuratora Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja edukacji filmowej, doskonalenie warsztatu pracy osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w zakresie wykorzystania filmu jako jednego ze środków dydaktycznych, wykształcenie wśród uczniów postaw tolerancji wobec odmienności oraz otwartości na różnorodność kulturową. Mariusz Dobijański w z. Mazowieckiego Kuratora Oświaty

2


ekran na świat Bieżąca edycja projektu Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Warszawie będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy mamy przyjemność zaprosić uczniów i nauczycieli do dwóch kin równolegle. Kino Muranów pozostaje naszym głównym centrum edukacyjnym, jednak wybrane cykle będzie można oglądać również w Stacji Falenica – kinie niedawno nominowanym do nagrody Wdechy 2010 w kategorii miejsce roku przyznawanej przez redakcję Gazety Co Jest Grane. Projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej nieustannie się rozwija, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby uczniów i nauczycieli. W 2012 roku został laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”, która jest przyznawana przez niezależne grono specjalistów. Jest to dla nas nie tylko powód do radości, lecz przede wszystkim potwierdzenie, że nasze wysiłki są zasadne i mają sens, znajdują uznanie wśród osób niezwiązanych z naszym projektem. Tym goręcej zapraszamy Państwa do współpracy! Bieżąca edycja 2012/13 będzie realizowana w 32 miastach w Polsce. Oznacza to, że weźmie w niej udział około 3 tysięcy nauczycieli i 50 tysięcy uczniów. Pokazanych w jej ramach zostanie około 200 tytułów na ponad 2200 seansach. Patronatem objął ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Nauczyciele mogą wybierać cykle dopasowane do grupy wiekowej swoich uczniów. Każdy cykl obejmuje dziewięć comiesięcznych seansów odpowiednio wyselekcjonowanych tytułów. Przed projekcjami

uczniowie wysłuchują prelekcji, a po filmie mogą wziąć udział w dyskusji albo warsztatach i konkursach plastycznych. Opiekunowie otrzymują dodatkowo materiały o filmie i scenariusze lekcji. Tematyka cykli jest bardzo różnorodna – część spotkań poświęcona jest zagadnieniom filmoznawczym i audiowizualnym, część – zagadnieniom kulturowym i społecznym. Projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozwala na realizację różnych elementów podstawy programowej. Wszystkie filmy wybrane do projektu i oglądane na dużym ekranie w niepowtarzalnej atmosferze kina niezmiennie od wielu lat stanowią swego rodzaju okno na to, co być może nieznane – inny świat, jego mieszkańców, ich zwyczaje, emocje i uczucia. Zapraszamy do wyjrzenia przez nie! Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to nie tylko regularne spotkania w kinie, lecz także warsztaty dla nauczycieli podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, sobotnie spotkania dla nauczycieli z cyklu Psychologia w kinie, przygotowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym internetowy pakiet lekcji filmowych EKRAN 2.0 oraz zestaw scenariuszy Nowe media w Twojej szkole. Uczniowie natomiast mogą spróbować swoich sił jako twórcy, biorąc udział w projekcie Film na horyzoncie. W zeszłym roku w jego ramach powstało ponad 25 filmów krótkometrażowych. Do wszystkich współpracujących z nami kin zapraszamy oczywiście przez cały rok!

zapisy Nauczyciele mogą zgłaszać uczniów do projektu Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej do 30 września 2012 roku. Formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem uczestnictwa dostępny jest na stronie programu: www.nhef.pl w zakładce Edukacja filmowa. W tym roku mogą Państwo wypełnić formularz on-line, logując się wcześniej na stronie www.nhef.pl.

Jest to najwygodniejsza i najszybsza forma zgłoszenia się do projektu, dlatego namawiamy do jej wykorzystania. Pozostaje też oczywiście opcja pobrania formularza ze strony i przesłania go po wypełnieniu faksem do kina. Numery faksów znajdują się w treści formularzy.

3


szkoła podstawowa -

UWAGA

filmowi bohaterowie

Cykl jest realizowany w kinie Muranów i Stacji Falenica.

Co roku w kinach pojawia się wiele filmów polecanych najmłodszym widzom. Często jednak można odnieść wrażenie, że są one zdominowane przez bohaterów niedających dobrego wzoru do naśladowania. Zdarza się, że ich przygody balansują na granicy przemocy, zaś dialogi nie są dostosowane do wieku widzów. Wśród propozycji dla najmłodszych warto szukać filmów, których twórcy zadbali o wysoką wartość edukacyjną i dla których wiek widza był najważniejszym wyznacznikiem przy konstruowaniu fabuły. o cyklu Cykl Filmowi bohaterowie ukazuje różnorodne postawy i zachowania, rozpoznawania których dziecko powinno nauczyć się od najmłodszych lat, by w przyszłości łatwiej odnaleźć się w rzeczywistości ludzi dorosłych. Wszyscy bohaterowie mają swój świat, swoje problemy i wyzwania, którym stawiają czoła. Z jednej strony ich ciekawe przygody bawią, z drugiej uczą i definiują podstawowe pojęcia. Dzięki procesowi identyfikacji, towarzyszącemu projekcji, widzom łatwiej wczuć się w nowe sytuacje i zrozumieć ich znaczenie. W osiągnięciu tego celu pomagają również prelekcje multimedialne; w ich trakcie omawiane są postawy i decyzje bohaterów.

poziom trudności Filmy proponowane w cyklu dostosowane są do wieku sześcioletnich i siedmioletnich pierwszoklasistów. Zarówno fabuły, jak i zawartość merytoryczna prelekcji powstawały z myślą o najmłodszych widzach. Filmowi bohaterowie to wybór filmów pełnometrażowych oraz zestawy krótkometrażowych animacji. po seansie Konkursy lub warsztaty plastyczne są świetną okazją, by zdobyte informacje i świeże wrażenia utrwalić poprzez zajęcia artystyczne, rozwijające twórcze myślenie. Widzowie mogą wziąć w nich udział tuż po filmie. Nauczyciele dostają również materiały dydaktyczne, stanowiące dodatkowe uzupełnienie tematu spotkania. Dzięki nim mogą poprowadzić już w szkole kolejne zajęcia związane z filmem.

Film Wielki niedźwiedź został włączony do programu dzięki uprzejmości Duńskiego Instytutu Filmowego, Duńskiego Instytutu Kultury oraz Duńskiej Agencji Kultury.

Przykładowe zagadnienia z prelekcji przed filmem Sekret Eleonory Temat: Wiara w siebie 1. Co to znaczy być pewnym siebie? 2. Czy czujemy się pewnie i wierzymy w swoje możliwości, jeśli coś nam nie wychodzi lub czegoś nie umiemy? 3. Co to znaczy nie poddawać się lub nie zniechęcać do czegoś? 4. Przybliżenie postaci głównego bohatera: Nataniel zostaje przez bajkowe postaci Sekret Eleonory mianowany do roli Wielkiego Czytelnika, problem tkwi jednak w tym, że w szkole reż. D. Monfery ma problemy z nauką czytania i nie wierzy, że uda mu się je pokonać. Francja, Włochy 2009, 76’ 5. Zasugerowanie widzom, by zwrócili uwagę, kto i w jaki sposób przekonuje Nataniela, żeby uwierzył w siebie i nie uważał się za gorszego czy mniej zdolnego od innych. 6. Prośba, by po seansie dzieci odpowiedziały sobie na pytanie, co by się stało, gdyby bohater nie uwierzył w swoje możliwości i nie spróbował przełamać swoich słabości.

Każde zagadnienie omawiane w trakcie prelekcji multimedialnej może być dodatkowo pogłębione na zajęciach szkolnych. Służą do tego opracowane specjalnie na potrzeby projektu materiały dydaktyczne. 4


tytuł filmu

temat zajęć i opis filmu

1

Sekret Eleonory reż. D. Monfery Francja, Włochy 2009, 76’

Wiara w siebie Rodzina małego Nataniela dostaje w spadku po cioci Eleonorze dom wraz z bogatym księgozbiorem. Istnieje niebezpieczeństwo, że wszystkie książki zostaną sprzedane do antykwariatu. Ich bohaterowie ożywają i proszą chłopca o ratunek. Kłopot w tym, że Nataniel nie umie czytać, a jest to niezbędne do ocalenia nowych przyjaciół.

Trzech zbójców reż. H. Freitag Niemcy 2007, 75’

Pozory czasem mylą Dlaczego zły bohater w bajce budzi zawsze tak wiele negatywnych emocji? Animowana adaptacja słynnej na całym świecie książki Tomiego Ungera w przewrotny sposób pokazuje, że czarny charakter może okazać się nie taki straszny, jak na pierwszy rzut oka się wydawało. Może warto czasem to spostrzeżenie zastosować w prawdziwym życiu?

Przygoda w paski, Polska 1960 Zagubiona gąsieniczka, Islandia 2002 Owadeusz i trąba, Polska 2007 Ludwinia, Francja 2009 łączny czas: 74’

Co to znaczy tolerancja? Temat tolerancji przedstawiony na przykładach pochodzących z bajek, w których bohaterowie znacznie różnią się od siebie, ale dzięki temu uczą się wzajemnej współpracy i zrozumienia.

styczeń

Ponyo reż. H. Miyazaki Japonia 2008, 100’

Prawdziwy przyjaciel Piękna japońska animacja ze słynnego studia Ghibli o przyjaźni pięcioletniego Sosuke ze złotą rybką o imieniu Ponyo, która wbrew woli ojca zamienia się w małą dziewczynkę i staje się nieodłączną towarzyszką chłopca. Magiczna przemiana Ponyo narusza równowagę w przyrodzie. Czy dzieciom uda się zapobiec katastrofie? Czy Sosuke poświęci przyjaźń dla ratowania planety i pozwoli Ponyo wrócić do morza?

luty

Lotta w krainie wynalazców reż. H. Ernits, J. Poldma Estonia, Litwa 2006, 81’

Co to jest hobby? Lotta mieszka w wyjątkowej wiosce. Jej mieszkańcy mają wspólną pasję – uwielbiają pracować nad wynalazkami. Co roku organizują też konkurs, w którym nagrodę otrzymuje autor najciekawszego urządzenia.

Szewczyk Dratewka, Polska 2003 Gdzie jest nowy rok?, Polska 2006 Paweł i Gaweł, Polska 2005 Spóźniłem się, bo…, Polska 2002 Złota kaczka, Polska 2002 Historia stara jak świat, Polska 2007 łączny czas: 62

Warto pomagać innym Sześć różnych historii, które uczą, że pomaganie innym jest bardzo ważne. Wysiłek, jaki trzeba ponieść, by coś dla kogoś zrobić powinien być bezinteresowny – nie należy liczyć na nic w zamian. Tylko wtedy pomaganie jest prawdziwe.

Wielki niedźwiedź reż. E. T. Jacobson Dania 2011, 75’

Jak dbać o przyrodę? Jonathan i Sophie spędzają wakacje u dziadka. W wyniku sprzeczki dziewczynka ucieka z domu i trafia do tajemniczego lasu. Jej brat jest przekonany, że porwał ją wielki niedźwiedź, ale okazuje się, że to nie zwierzę jest prawdziwym zagrożeniem dla mieszkańców lasu…

Delfin Plum reż. E. Schuldt Brazylia 2009, 86’

Każdy ma marzenia Młody i niepokorny delfin Plum wyrusza w głąb oceanu w poszukiwaniu wielkiej fali, na której mógłby surfować. Podczas wyprawy poznaje wielu przyjaciół, ale spotyka również niebezpiecznego rekina, który dawno temu zwątpił w siłę marzeń.

Koszmarna noc, Polska 2004 Lodowa góra, Polska 2003 Zaczarowane pantofelki, Polska 2005 O Bartku doktorze, Polska 2003 Ośli wybór, Polska 2006 Rower, Francja 2009 Pojedynek, Francja 2009 Żywa woda, Polska 2003 Łączny czas: 62’

Nie warto być upartym To naturalne, że człowiek uczy się na własnych błędach i lubi robić to, na co ma ochotę. Może jednak warto posłuchać rad innych, by uniknąć pomyłek? Upieranie się przy swoim zdaniu powoduje, że czasem wiele tracimy. Zaproponowany zestaw animacji pokazuje konsekwencje takich zachowań.

7 8 9

listopad grudzień marzec

5 6

kwiecień

4

maj

3

czerwiec

2

październik

spotkanie

5


szkoła podstawowa -

UWAGA

filmowe podróże

Cykl jest realizowany wyłącznie w kinie Muranów.

W każdej kulturze funkcjonują teksty i opowieści, poznawanie których zaczyna się już od najmłodszych lat. Jeśli dzisiaj dziecko dowie się, jakie bajki są opowiadane do snu jego rówieśnikowi z Japonii, jakie legendy zna mały Rosjanin i jakich bohaterów ceni kilkulatek w Egipcie, to w przyszłości z dużo większą łatwością odnajdzie się w wielokulturowym świecie. o cyklu Wszystkie filmy wyselekcjonowane do tego cyklu są reprezentatywne dla różnych, niekiedy bardzo odległych i mało znanych krajów. Widzowie mogą poznać ekranizacje najpiękniejszych bajek świata. Czasami nie opowiadają one wprost o miejscu, z którego pochodzą, czasami ma się wrażenie, że podobne historie mogłyby zostać wymyślone w Polsce. Paradoksalnie stanowi to podstawę niniejszego cyklu. Po pierwsze, od najmłodszych lat należy uczyć się szukania związków między różnymi elementami kultury. Po drugie, warto wcześnie zaszczepić uczniom wiedzę, że wszyscy ludzie są do siebie podobni, a różnice w wyglądzie czy zwyczajach są zaledwie powierzchowne. Część tej wiedzy jest przekazywana w trakcie multimedialnych prelekcji, kiedy omawiane są podstawowe informacje z dziedziny geografii lub historii, przeplatane ciekawostkami dotyczącymi danego kraju.

poziom trudności Filmowe podróże to dobra propozycja dla uczniów klas drugich. Cykl złożony jest z dziewięciu pełnometrażowych animacji, pojawiają się w nich motywy charakterystyczne dla wielu kultur. Dodatkową wartością cyklu są wiadomości o krajach, do których uczniowie będą podróżować wraz z filmowymi bohaterami. po seansie Konkursy lub warsztaty plastyczne są świetną okazją, by zdobyte informacje i świeże wrażenia utrwalić poprzez zajęcia artystyczne, rozwijające twórcze myślenie. Widzowie mogą wziąć w nich udział tuż po filmie. Nauczyciele dostają również materiały dydaktyczne, stanowiące dodatkowe uzupełnienie tematu spotkania. Dzięki nim mogą poprowadzić już w szkole kolejne zajęcia związane z filmem.

Przykładowe zagadnienia z prelekcji przed filmem Mój sąsiad, Totoro Temat: Japonia 1. Najważniejsze informacje o Japonii (położenie geograficzne, symbolika flagi i godła). 2. Japońskie, czyli niepowtarzalne (alfabet, architektura, sztuka). 3. Z czego najbardziej znana jest Japonia na świecie? 4. Dlaczego nazywa się ją Krajem Kwitnącej Wiśni? 5. Anime jako gatunek filmu animowanego (krótka charakterystyka). Mój sąsiad, Totoro reż. H. Miyazaki Japonia, USA 1988, 85’

Każde zagadnienie omawiane w trakcie prelekcji multimedialnej może być dodatkowo pogłębione na zajęciach szkolnych. Służą do tego opracowane specjalnie na potrzeby projektu materiały dydaktyczne. 6


tytuł filmu

temat zajęć i opis filmu

1

Mój sąsiad, Totoro reż. H. Miyazaki Japonia, USA 1988, 85’

Japonia Dwie dziewczynki przeprowadzają się wraz z ojcem na wieś, by być bliżej chorej mamy. Wkrótce odkrywają, że pobliski las pełen jest niesamowitych mieszkańców.

Sekret księgi z Kells reż. T. Moor Francja, Belgia, Irlandia 2009, 75’

Irlandia Dwunastoletni Brendon wychowuje się w opactwie w czasach, kiedy nie znano jeszcze druku. Marzy o umiejętności pisania i ilustrowania ksiąg. Pewnego dnia poznaje brata Aidena, który opowiada mu o prastarym celtyckim rękopisie.

Dziadek do orzechów reż. M. G. Johnson, T. Ilyina USA, Niemcy, Rosja 2004, 82’

Rosja Rozpieszczony książę, który nikogo nie szanuje, zostaje zamieniony w dziadka do orzechów. Jest to kara za jego złe zachowanie. Może mu pomóc tylko Klara, która jako jedyna potrafi zdjąć z niego czar.

El Cid – legenda o mężnym rycerzu reż. J. Pozo Hiszpania 2003, 90’

Hiszpania Rodrigo wiedzie spokojne życie na dworze króla Hiszpanii, przyjaźni się z jego najstarszym synem, Sancho i jest zakochany w przepięknej Gimenie. Pewnego dnia musi jednak stanąć w obronie swojego kraju, co nie będzie łatwe.

Pan Patyk reż. A. Engmark Norwegia 2009, 71’

Norwegia Junior właśnie przeprowadził się z rodziną z miasta na wieś. Pewnego dnia znajduje mówiącą drewnianą gałązkę. Okazuje się, że to Pan Patyk, który staje się jego pierwszym przyjacielem i towarzyszem zabaw w nowym miejscu zamieszkania.

marzec

Księżniczka słońca reż. P. Leclerc Francja 2007, 74’

Egipt Mała Akesha, córka faraona, wyrusza w daleką i niebezpieczną podróż w poszukiwaniu swojej matki, Nefretete. W trakcie wędrówki spotyka ją wiele przygód, w trudnych chwilach może jednak liczyć na przyjaciela, który jej towarzyszy.

kwiecień

Lato Muminków reż. M. Lindberg Finlandia, Austria, Polska 2008, 78’

Finlandia W Dolinie Muminków panuje leniwa wakacyjna atmosfera. Wybuch wulkanu przerywa sielankę i zmusza Muminki do odbycia dalekiej podróży. Nikt nie wie jak będzie wyglądało życie w nowym miejscu i czy kiedykolwiek uda się wrócić do domu.

Przygody lisa urwisa reż. T. Schiel, J. Wizmur Francja, Luksemburg 2004, 95’

Francja Historia lisa Rennarta, który walczy z niesprawiedliwością społeczną i na każdym kroku udowadnia, że inteligencja jest ważniejsza od siły fizycznej. Początkowo postrzegany jako złodziejaszek, wkrótce staje się bohaterem.

Latająca maszyna Chopina reż. M. Clapp, M. Skrobecki, G. Lindsey Polska, W. Brytania 2011, 85’

Wyruszamy w podróż Niezwykłe połączenie animacji i filmu aktorskiego. Dwie historie, których wspólnym mianownikiem jest muzyka Fryderyka Chopina oraz jego stary fortepian. Instrument zamienia się w latającą maszynę i zabiera bohaterów w pełne przygód podróże.

5 6 7 8 9

listopad grudzień styczeń luty

4

maj

3

czerwiec

2

październik

spotkanie

7


szkoła podstawowa -

UWAGA

filmowe sekrety

Cykl jest realizowany w kinie Muranów i Stacji Falenica.

Kino jest miejscem magicznym, pozwalającym widzowi zanurzyć się w nieznany wcześniej świat. Chociaż jest to jedna z najbardziej popularnych form rozrywki, mało kto zastanawia się, jak bardzo kino zmieniło się na przestrzeni wieków. Zwłaszcza dzieci powinny mieć świadomość, że filmy nie zawsze były kręcone w technice D, pełne kolorów, efektów specjalnych i zwrotów akcji. Udział w tym cyklu da im wiedzę, czym naprawdę jest dobre kino i na czym polega jego magia. o cyklu Ten cykl to propozycja dla dzieci, które lubią dociekać prawdy i zadają mnóstwo pytań na każdy temat. Kino jest fascynującym tematem do rozmowy. Czy ktoś wie, jak wygląda kabina operatora? Jak to się dzieje, że film nagrany na taśmie widać na tak dużym ekranie? Jak powstaje film animowany i czy wszystkie bajki mają jakieś cechy wspólne? W jaki sposób film przenosi widza w przeszłość lub w przyszłość? To tylko część pytań, odpowiedzi na nie będzie można poznać podczas spotkań w kinie. Uczniowie zdobędą podstawowe informacje z zakresu historii kina, dowiedzą się, jak wyglądał pierwszy pokaz i o czym opowiadały pierwsze filmy. Ponadto będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób powstają filmy, jak wielu ludzi jest zaangażowanych w ich tworzenie i w jaki sposób gotowe już filmy, pokazywane w kinie, oddziałują na widzów. Oprócz tematów prelekcji na krótkie omówienie zasługują również filmy dobrane specjalnie do tego cyklu. Są to przepiękne animacje znalezione na festiwalach dziecięcych

lub w dorobku najbardziej uznanych studiów filmowych. Zostaną pokazane również filmy, które zapoczątkowały rozwój kina lub trwale zapisały się w jego historii. poziom trudności Ze względu na tematykę prelekcji cykl jest przeznaczony dla uczniów klas trzecich, którzy mają dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Dzięki niej łatwiej im będzie zrozumieć, jak powstaje film i dlaczego w określony sposób oddziałuje na widzów. po seansie Konkursy lub warsztaty plastyczne są świetną okazją, by zdobyte informacje i świeże wrażenia utrwalić poprzez zajęcia artystyczne, rozwijające twórcze myślenie. Widzowie mogą wziąć w nich udział tuż po filmie. Nauczyciele dostają również materiały dydaktyczne, stanowiące dodatkowe uzupełnienie tematu spotkania. Dzięki nim mogą poprowadzić już w szkole kolejne zajęcia związane z filmem.

Przykładowe zagadnienia z prelekcji przed filmem Nocturna Temat: Jak działa kino? 1. Jak to się dzieje, że podczas projekcji widz zapomina o świecie zewnętrznym i całkowicie zanurza się w opowiadaną historię? Dlaczego oglądanie filmu można porównać do podróży lub snu? 2. Dlaczego mali widzowie tak bardzo przeżywają przygody swoich ulubionych bohaterów? 3. W jaki sposób film nagrany na taśmę filmową jest wyświetlany na dużym ekranie? Jak wygląda kabina operatora? Dlaczego w sali kinowej jest ciemno i jak oddziałuje to na widza? 4. Informacje o filmie: pewnej nocy Tim odkrywa, że jego ulubiona gwiazda zniknęła. Prosi więc Strażnika Nocy i Pasterza Kotów, którzy dbają o spokojny sen dzieci, o pomoc w jej odnalezieniu.

Nocturna reż. A. Garcia, V. Maldonado Francja, Hiszpania 2007, 88’

Każde zagadnienie omawiane w trakcie prelekcji multimedialnej może być dodatkowo pogłębione na zajęciach szkolnych. Służą do tego opracowane specjalnie na potrzeby projektu materiały dydaktyczne. 8


tytuł filmu

temat zajęć i opis filmu

1

Zestaw kina niemego łączny czas: 50’

Ile lat ma kino? Kino to bardzo popularna forma rozrywki. Jest dzisiaj prawie w każdym mieście, jednak niewielu ludzi zastanawia się, kiedy i gdzie odbył się pierwszy pokaz oraz jak na niego zareagowali widzowie. Wszystko wyglądało wówczas zupełnie inaczej niż dzisiaj.

listopad

Nocturna reż. A. Garcia, V. Maldonado Francja, Hiszpania 2007, 88’

Jak działa kino? Dzięki filmom można choć na chwilę opuścić salę kinową i zacząć podróżować. Podroż ta jest niczym fascynujący sen. Jak to się dzieje, że na taśmie zapisywany jest obraz i jak to możliwe, że pojawia się on później na ekranie? Spotkanie poświęcone filmowej magii, której urok nie blaknie po ponad stu latach od narodzin kina.

grudzień

Artur i Minimki reż. L. Besson Francja 2006, 102’

Jak powstaje film, czyli od scenariusza do montażu Najpierw powstaje scenariusz, potem zaczyna się praca na planie filmowym, a kiedy wszystkie sceny są już nakręcone trzeba je odpowiednio zmontować. Ile czasu i jak dużo osób potrzebnych jest, aby nakręcić film?

Czarodziejka Lili, smok i magiczna księga reż. S. Ruzowitzky Austria, Niemcy, Włochy 2009, 89’

Przepis na bajkę Mimo że każda bajka jest jedyna w swoim rodzaju, można znaleźć kilka cech, które je łączy. Warto zastanowić się, kim najczęściej są ich bohaterowie i jakie spotykają ich przygody.

Mia i Migusie reż. J.-R. Girerd Francja, Włochy 2008, 91’

Co to jest animacja? Jak samemu zrobić film animowany? Animacja jest jedną z najstarszych form filmowych i obejmuje swoim zasięgiem wiele technik. Proces powstawania filmu animowanego nie jest łatwy. Czasem mija wiele lat od pierwszego pomysłu i wyobrażenia do jego realizacji. Jak to możliwe, że wierzymy w ruch zestawionych ze sobą statycznych obrazów? Jakie możliwości daje film animowany i jakie są metody jego realizacji?

marzec

Podniebna poczta Kiki reż. H. Miyazaki Japonia 1989, 103’

Muzyka w filmie Muzyka jest bardzo ważnym uzupełnieniem filmowego obrazu. Dawno temu, kiedy kino było nieme, melodia grana na żywo przez tapera ilustrowała to, co działo się na ekranie. Do dziś rolą muzyki jest podkreślanie nastroju scen filmowych.

kwiecień

Patyk się żeni reż. M. Lund Norwegia 2010, 76’

Co to jest scenografia? Historie opowiedziane w filmach dzieją się w bardzo różnych miejscach. Dzięki kinu podróżujemy tam, gdzie jeszcze nigdy nie byliśmy. W każdym z filmów oglądamy światy stworzone dzięki scenografii.

Łowcy smoków reż. G. Ivernel, A. Qwak Francja, Niemcy, Luksemburg 2008, 80’

Efekty specjalne, czyli podróż do przyszłości Reżyserzy, którzy chcą wykreować dla widza światy niemożliwie, wywiedzione wprost z wyobraźni sięgają po różne techniki, by osiągnąć upragniony efekt. Kino jest fascynującym miejscem, które pozwala wierzyć w to, co nierealne. Czy efekty specjalne narodziły się wraz z rozwojem technologii komputerowej? Co osiągają twórcy przy ich pomocy?

Dzieci z Bullerbyn reż. L. Hallstrom Niemcy, Szwecja, Włochy 1986, 90’

Książka na ekranie Literatura posługuje się słowami, film – obrazami. Czy łatwo jest pokazać na ekranie to, o czym czytamy w ulubionych lekturach? Adaptacja filmowa na przykładzie jednej z najpopularniejszych powieści dla dzieci.

5 6 7 8 9

styczeń luty

4

maj

3

czerwiec

2

październik

spotkanie

9


szkoła podstawowa -

UWAGA

kino współczesne

Cykl jest realizowany w kinie Muranów i Stacji Falenica.

Współczesna kinematografia dziecięca w Europie, mimo tego, co może się wydawać, nie jest marginalizowana. Niestety większość wartościowych filmów nie trafia do polskich kin, ponieważ jest wypierana przez komercyjne superprodukcje.

o cyklu Cykl Kino współczesne zawiera najciekawsze europejskie filmy dziecięce ostatnich lat, które nie pojawiły się w repertuarze polskich kin. To wspaniała okazja, by zobaczyć filmy, które traktują młodego widza poważnie i proponują mu niebanalną, niekiedy złożoną tematykę. Być może z tego powodu, niewielu odważyło się zaprezentować je poza festiwalami dla dzieci i młodzieży, mimo że zdobywały na nich wiele nagród przyznawanych zarówno przez krytyków filmowych, jak i pedagogów.

Z pewnością są to filmy trudniejsze, niż te znane z billboardów i gadżetów promocyjnych, wypełniających pustkę fabularną, lecz nie mniej atrakcyjne i ciekawe. Prezentują dużo wyższy poziom i opowiadają o bohaterach, z którymi młodzi widzowie identyfikują się dzisiaj w wielu krajach świata. poziom trudności Cykl skierowany jest głównie do uczniów klas szóstych.

Filmy Mali Hakerzy, Święta Karli oraz Karla i Jonas zostały włączone do programu dzięki uprzejmości Duńskiego Instytutu Filmowego, Duńskiego Instytutu Kultury oraz Duńskiej Agencji Kultury.

Przykładowe zagadnienia z prelekcji przed filmem Krokodyle z przedmieścia Temat: Niepełnosprawni są sprawni 1. Okoliczności powstania filmu, sylwetki bohaterów, najważniejsze nagrody. 2. Co to jest niepełnosprawność? 3. Jak żyją ludzie niepełnosprawni? Jak radzą sobie z codziennością? 4. Dlaczego niektórzy są czasem uprzedzeni do niepełnosprawnych? Z czego to wynika? 5. Jak walczyć z uprzedzeniami?

Krokodyle z przedmieścia reż. Ch. Ditter Niemcy 2009, 98’

Każde zagadnienie omawiane w trakcie prelekcji multimedialnej może być dodatkowo pogłębione na zajęciach szkolnych. Służą do tego opracowane specjalnie na potrzeby projektu materiały dydaktyczne. 10


tytuł filmu

temat zajęć i opis filmu

1

Krokodyle z przedmieścia reż. Ch. Ditter Niemcy 2009, 98’

Niepełnosprawni są sprawni Dynamicznie opowiedziana historia niepełnosprawnego chłopca, który wprowadził się wraz z rodzicami do domu na przedmieściu. Nie zna nikogo w okolicy, więc próbuje zaprzyjaźnić się z „paczką” uprzedzonych do niego rówieśników.

listopad

Orps reż. A. Knudsen Norwegia 2009, 86’

Nigdy się nie poddawaj Szalona dyrygentka wyrzuca z orkiestry dziecięcej najzdolniejszych muzyków i to tuż przed konkursem krajowym. Mali artyści postanawiają jednak nie rezygnować z występu i za wszelką cenę próbują wziąć w nim udział.

grudzień

Święta Karli reż. Ch. Sachs Bostrup Dania 2007, 90’

Rozmawiaj z rodzicami o problemach Rodzice Karli są rozwiedzeni, więc mieszkają osobno. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dziewczynka zazdrości swojej koleżance, że jej rodzina spędzi je wspólnie i postanawia uciec z domu.

styczeń

Indianin reż. I. Houtman Holandia 2009, 66’

Czy dom to tylko miejsce, w którym mieszkasz? Mały chłopiec indiańskiego pochodzenia czuje się coraz bardziej zagubiony w europejskim domu. Postanawia dowiedzieć się czegoś o swoich przodkach, w czym pomagają mu Indianie muzykujący na ulicy.

Max Minski i ja reż. A. Justice Niemcy 2007, 94’

Spełniaj marzenia Dziewczynka, która dużo bardziej woli książki niż sport, postanawia zrobić wszystko, by dostać się do szkolnej drużyny koszykowej i wyjechać na zawody. Okazuje się, że odbędą się one pod patronatem księcia Luksemburga, który jest jej idolem.

marzec

Pelikan reż. L. Helminen Finlandia 2004, 84’

Zawsze bądź sobą Groteskowa opowieść o pelikanie, który postanowił zostać człowiekiem. W nowym ciele nie czuje się jednak swobodnie. Zauważa to chłopiec z sąsiedztwa, który się z nim zaprzyjaźnia i pomaga stawiać pierwsze kroki w świecie ludzi.

kwiecień

Wielki wyścig reż. A. F. Nebe Irlandia, Niemcy 2009, 90’

Wbrew stereotypom Jedenastoletnia dziewczynka z biednej rodziny marzy o tym, by wygrać wielki wyścig własnoręcznie zrobionych pojazdów. W trakcie przygotowań ma jednak wypadek. Ojciec zabrania jej dalszych ćwiczeń, chociaż wie, że samochody i wyścigi to jej pasja. Jego zdaniem wyścigi nie są odpowiednim zajęciem dla dziewczynki.

Mali hakerzy reż. Ch. E. Christiansen Dania 2009, 90’

Nie oszukuj innych Dwaj chłopcy instalują w całej szkole kamery, by ułatwić sobie kradzież arkuszy z testem matematycznym z gabinetu dyrektora. Podglądając życie szkoły, zdobywają informacje, które zmieniają ich życie.

Karla i Jonas reż. Ch. Sachs Bostrup Dania 2010, 85’

Pomagaj przyjaciołom Karla zaprzyjaźnia się z poznanym na wakacjach, mieszkającym w domu dziecka, Jonasem. Bohaterowie wspólnie udają się w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu biologicznej matki chłopca.

5 6 7 8 9

luty

4

maj

3

czerwiec

2

październik

spotkanie

11


szkoła podstawowa -

UWAGA

młodzi w obiektywie

Cykl jest realizowany w kinie Muranów i Stacji Falenica.

Dzieci niezwykle łatwo utożsamiają się z bohaterami filmu i przenoszą się do przedstawionego w nim świata. Każda z przygód obejrzanych na ekranie zagwarantuje im nie tylko świetną zabawę, lecz także naukę.

o cyklu Bohaterowie filmów prezentowanych w tym cyklu są rówieśnikami widzów. Dzięki temu zagadnienia omawiane przy okazji każdego spotkania będą o wiele bardziej zrozumiałe dla odwiedzających kino uczniów. Film jest świetnym narzędziem służącym do uwrażliwiania i poszerzania wiedzy poprzez zabawę. Jest to możliwe szczególnie wtedy, gdy tytuły proponowane dzieciom są wyjątkowe nie tylko ze względu na zastosowane

w nich najnowsze efekty specjalne czy wielkość budżetu kampanii reklamowej, lecz przede wszystkim – na walory artystyczne i zawartość merytoryczną. Tytuły tu zaproponowane łączą w sobie atrakcyjną i interesującą dla młodych widzów formę z niebanalną i wartościową pod względem edukacyjnym treścią. poziom trudności Cykl skierowany jest głównie do uczniów klas piątych.

Przykładowe zagadnienia z prelekcji przed zestawem filmów List oraz Magiczne drzewo (odc. Berło) Temat: Przyjaźń 1. Co znaczy słowo przyjaźń? 2. Jakie cechy powinien mieć prawdziwy przyjaciel? Na czym polega prawdziwa przyjaźń? Czy wystarczą wspólne zainteresowania, czy też potrzeba czegoś więcej? 3. Jakie trudności, problemy pojawiają się w tego typu relacjach? 4. Które filmy lub książki opowiadają o przyjaźni? 5. Informacje o filmach – dwie historie o przyjaźni, które poruszają dwa ważne tematy: poświęcenie i zaufanie.

List reż. D. Hasanović Bośnia i Hercegowina, Polska 2001, 49’

Każde zagadnienie omawiane w trakcie prelekcji multimedialnej może być dodatkowo pogłębione na zajęciach szkolnych. Służą do tego opracowane specjalnie na potrzeby projektu materiały dydaktyczne. 12


tytuł filmu

temat zajęć i opis filmu

1

Latająca klasa reż. T. Wigand Niemcy 2003, 110’

Konkurencja Uczniowie męskiej szkoły muzycznej zachowują się wzorowo i są niezwykle uzdolnieni. Po lekcjach jednak spotykają się i bawią tak samo, jak inne dzieci. Dodatkowo muszą walczyć z ulicznymi chuliganami o honor swojej paczki.

listopad

Dzieciaki z podwórka reż. Y. Gustafsson, C. Edfeldt Szwecja 2006, 96’

W poszukiwaniu domu Mała dziewczynka i jej dziadek są uchodźcami z Afryki. Po śmierci staruszka Amina zostaje bez opieki. Zajmuje się nią sąsiad, który jest muzykiem rockowym i przez wiele lat nawet nie myślał o tym, że mógłby zostać ojcem.

grudzień

Brak zasięgu reż. A. Kristinsson Islandia 2007, 83’

Nowoczesność Chłopiec uzależniony od Internetu i telefonu komórkowego musi wyjechać z miasta na wieś, którą burza niespodziewanie odcina od prądu. Technika staje się nagle bezużyteczna, zaś sytuacja coraz bardziej groźna.

styczeń

August Rush reż. K. Sheridan USA 2007, 114’

Talent Mieszkający w domu dziecka chłopiec we wszystkim rozpoznaje rytm i wszędzie słyszy muzykę. Pewnego dnia jego talent zostaje odkryty. Bohater dostaje szansę zagrania na ogromnym koncercie, jednak ktoś chce mu to uniemożliwić.

Milionerzy reż. D. Boyle W. Brytania 2004, 98’

Różnice poglądów Dwaj bracia znajdują torbę pełną pieniędzy. Jeden z nich chce je zainwestować, drugi – rozdać biednym. Sytuację komplikują nagle przestępcy, którzy chcą odzyskać utraconą gotówkę.

Most do Terabithii reż. G. Csupo USA 2007, 95’

Wyobraźnia Dwoje szkolnych przyjaciół odkrywa w pobliskim lesie tajemniczą krainę zamieszkaną przez dziwne istoty. Wkrótce zostają jej władcami, jednak to oznacza sporo kłopotów i obowiązków.

. List reż. D. Hasanović Bośnia i Hercegowina, Polska 2001, 49’ . Magiczne drzewo (odc. Berło) reż. A. Maleszka Polska 2005, 25’

Przyjaźń 1. Mały chłopiec wyrusza w podróż swojego życia, by wysłać list do ONZ z prośbą o nowe kule dla swojego niepełnosprawnego przyjaciela. 2. Adam dostaje w nagrodę za dobre wyniki w nauce stypendium oraz drewniane berło, które okazuje się magicznym przedmiotem spełniającym wszystkie zachcianki.

Akeelah i jej nauczyciel reż. D. Atchison USA 2006, 112’

Wytrwałość Kilkunastoletnia dziewczynka przygotowuje się do krajowego konkursu w literowaniu trudnych słów. W chwilach słabości zawsze pomaga jej stary nauczyciel, który podnosi ją na duchu i zachęca do ćwiczeń.

Sto minut wakacji reż. A. Maleszka Polska, Niemcy 1998, 89’

Rodzice i dzieci Zapracowani rodzice próbują zorganizować wakacje dla swoich dzieci, którym na co dzień nie poświęcają zbyt wiele czasu i uwagi. Okazuje się, że zobowiązania zawodowe mogą im w tym przeszkodzić.

6 7 8 9

luty marzec

5

kwiecień

4

maj

3

czerwiec

2

październik

spotkanie

13


szkoła podstawowa -

UWAGA Cykl jest realizowany wyłacznie w kinie Muranów.

świat filmu

Zwieńczeniem złożonego procesu powstawania filmu jest historia, którą oglądamy na ekranie. Warto jednak czasem zastanowić się, jakie decyzje, działania, zjawiska wpłynęły na efekt finalny. Świadomość ta jest ważna niezależnie od wieku odbiorcy, czasem wręcz niezbędna do zrozumienia filmu. Odkrywanie tajemnic kina, tego co poza ekranem, jest procesem niezwykle fascynującym.

o cyklu Filmy wybrane do tego cyklu mają interesującą fabułę i wprowadzają młodych widzów w tajniki procesu powstawania filmu, dzięki ciekawemu zastosowaniu filmowych środków wyrazu. Jak to możliwe, że kamera rejestruje ruch? Jak to się dzieje, że film pojawia się na ekranie? Jaka jest rola scenografii, a jaka efektów specjalnych? Dlaczego sto lat temu projekcjom towarzyszył akompaniament tapera? Podczas spotkań uczestnicy będą poszukiwali odpowiedzi na te i inne

pytania oraz wspólnie zastanawiali się, jak działa magia kina. Każde ze spotkań dotyczy innego zagadnienia filmowego. Zadaniem młodych widzów będzie zauważenie omawianego problemu w prezentowanym filmie, co na pewno wzbogaci odbiór. Spotkania w ramach tego cyklu wstępnie przygotują ich do samodzielnej oceny i analizy filmu na podstawowym poziomie. poziom trudności Cykl skierowany jest do uczniów klas IV.

Przykładowe zagadnienia z prelekcji przed filmem Magiczne drzewo Temat: Gdzie i kiedy toczy się akcja? – zadania scenografii i kostiumu 1. Uczniowie oglądają zdjęcia z różnych filmów i na podstawie wyglądu bohaterów, ich kostiumów i tła wnioskują kiedy i gdzie dzieje się akcja. 2. Informacje wpisane w kostium i scenografię. Czego dowiaduje się widz o miejscu i czasie akcji, oglądając film? 3. Kim są scenograf i kostiumograf? Czym różni się ich praca? Skąd czerpią inspiracje i kiedy rozpoczyna się ich praca? 4. Omówienie roli kostiumu i scenografii w odbiorze filmu – jak wpływają na odczucia widza? Jak wpływają na ocenę filmu? 5. Informacje o filmie.

Magiczne drzewo reż. A. Maleszka Polska 2009, 90’

Każde zagadnienie omawiane w trakcie prelekcji multimedialnej może być dodatkowo pogłębione na zajęciach szkolnych. Służą do tego opracowane specjalnie na potrzeby projektu materiały dydaktyczne. 14


tytuł filmu

temat zajęć i opis filmu

1

Początki kina: zestaw filmów niemych łączny czas: 50’

Narodziny kina Kino jest zarazem starą i młodą formą sztuki. Dziś, po ponad stu latach istnienia filmu, seanse w kinie są bardzo popularne. Jak wyglądały projekcje u zarania kina? Jakie były reakcje pierwszych widzów?

Bibi Blocksberg – mała czarodziejka reż. H. Huntgeburth Niemcy 2002, 95’

Kino po stu latach Kino zmieniało się bardzo szybko, wykorzystując nowe możliwości jakie niósł rozwój techniki. Czym różni się film współczesny od tego sprzed ponad wieku? Jakie środki mogą dziś wykorzystywać filmowcy, o których nie śnili ich poprzednicy.

Święty Mikołaj. Sekretna historia reż. J. Wuolijoki Finlandia 2008, 80’

Jak powstaje film? Film to nie tylko wynik pracy osób, które pracują na planie filmowym. Proces powstawania filmu zaczyna się wcześniej – na etapie powstającego scenariusza i trwa znacznie dłużej – w pracowni montażystów. Na każdym z tych etapów film może wyglądać zupełnie inaczej.

Nowe legendy miejskie: zestaw filmów krótkometrażowych Polska 2007-2010 łączny czas: 50’

Skąd wziąć pomysł na film? Podstawą każdego filmu jest dobrze opowiedziana historia. Scenarzyści poszukują różnych inspiracji by wpaść na interesujący pomysł. Jak wyglądałby scenariusz, gdyby jego autorami były dzieci w wieku naszych widzów? Na tym spotkaniu zaprezentowany zostanie zestaw filmów, których inspiracją stały się legendy miejskie wybrane i opowiedziane przez najmłodszych.

Magiczne drzewo reż. A. Maleszka Polska 2009, 90’

Gdzie toczy się akcja? – zadania scenografii i kostiumu Siłą każdego filmu jest jego strona wizualna i informacje wpisane w obraz. Jaką rolę pełni kostium i scenografia? Jakie wiadomości możemy z nich czerpać? Jak wpływają one na nasz odbiór filmu?

Brzdąc reż. Ch. Chaplin USA 1921, 45’

Rola muzyki w filmie Kino u swych początków było nieme i innymi środkami rekompensowało brak dźwięku. Jak wyglądały wtedy projekcje? Dlaczego w pewnym momencie w kinie pojawił się dźwięk? Jaką rolę pełni muzyka i dźwięk w filmie i czy są elementami niezbędnymi?

Piotruś i wilk reż. S. Templeton Polska, W. Brytania 2006 + zestaw animacji łączny czas: 45’

Nie tylko dobranocki – o różnych technikach animacji Bywa że proces powstawania filmu animowanego jest długi i żmudny. Na tym spotkaniu dzieci dowiedzą się jak prostymi środkami zrealizować własną animację. Inspiracją może być różnorodność technik, jakimi posługują się filmowcy.

Mój przyjaciel lis reż. L. Jacquet Francja 2007, 92’

Jakie zadania stoją przed aktorem? Aktor filmowy rzadko pracuje nad scenami w filmie w porządku chronologicznym, tak jak pojawiają się one na ekranie. Wymaga to od niego wiele skupienia i dobrego przygotowania. Jakie inne wyzwania czekają na niego podczas pracy nad filmem? Czym różni się aktorstwo filmowe od aktorstwa teatralnego?

Lassie reż. Ch. Sturridge USA, Irlandia 2005, 100’

Książka i film Na początku powstania kino traktowano jako ilustrację dla powieści. Szybko jednak odkryto, że obie te sztuki bardzo się różnią. Jak wygląda proces ekranizacji książki? Na pytanie jak sprostać oczekiwaniom i wyobrażeniom czytelnika odpowiemy na podstawie popularnej książki i jednej z równie popularnych jej ekranizacji.

6 7 8 9

listopad grudzień styczeń luty marzec

5

kwiecień

4

maj

3

czerwiec

2

październik

spotkanie

15


pod patronatem

nhef

jak zrobić film? podręcznik dla najmłodszych filmowców „Książka stanowi świetną lekturę także dla nauczycieli, chcących włączyć audiowizualne środki przekazu do swoich narzędzi dydaktycznych”

„Jak zrobić film” kształci nie tylko przyszłych filmowców, ale także – świadomych widzów. Książka stanowi świetną lekturę także dla nauczycieli chcących włączyć audiowizualne środki przekazu do swoich narzędzi dydaktycznych. Autor: Radivoje Andrić „Jak zrobić film” to książka o filmowaniu stworzona przez filmowca. Zanim rozpoczął studia na Wydziale Sztuk Dramatycznych Radivoje Andrić (ur. w 1967 r.), reżyserował przedstawienia w amatorskim teatrze Dadov. Zdobywał doświadczenie pracując przez 10 lat jako asystent wielu znanych jugosłowiańskich reżyserów. Od 1997 roku realizuje filmy dokumentalne. Jego pełnometrażowy debiut fabularny „Tri palme za dve bitange i ribicu” (Trzy palmy dla dwóch próżniaków i jednej panienki) otrzymał nagrody na większości festiwali filmowych w Jugosławii. Jego drugi film „Munje!” prezentowany był w programie Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w 2002 r. W 2004 r. Andrić był także jurorem WMFF w konkursie „Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy”, zaprezentowano wówczas jego film „Kiedy dorosnę, zostanę kangurem”.

16

Andrić zwraca się do młodych czytelników w sposób bezpośredni i odwołuje się do własnych doświadczeń filmowych. Traktuje czytelników poważnie i jednocześnie buduje z nimi pewnego rodzaju relację partnerską – to, co mówi o filmowaniu nie jest wygłaszanym ex katedra wykładem, lecz raczej formą dialogu z młodym, ciekawym świata człowiekiem. Autor pokazuje, jak przedmioty codziennego użytku można wykorzystać w twórczy sposób, aby zrealizować ujęcia filmowe. Punkt dystrybucji: www.filmpro.com.pl


warsztaty we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty

W wakacje podczas MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu nauczyciele z całej Polski mogą wziąć udział w przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach filmowych. Program zajęć został pomyślany tak, by z jednej strony poruszać na poziomie ogólnym kwestie filmoznawcze, jak na przykład historia kina, analiza operatorska i montażowa czy język filmu, przybliżać kino prezentowane na festiwalu oraz szeroko pojęte zjawiska i zagadnienia audiowizualne, z drugiej zaś – zachęcać nauczycieli do kręcenia własnych filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych na specjalnych zajęciach z filmowcami, którzy przekazują im całą swoją wiedzę i umiejętności.

Warsztaty łączą oba te elementy, dzięki czemu od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Dzięki spotkaniom we Wrocławiu poszerza się grono pedagogów przekonanych o potrzebie i skuteczności edukacji filmowej, którzy włączają ją do programu nauczania i zachęcają innych do jej realizacji. Informacje o zapisach wiosną na stronie www.nhef.pl.

17


przykładowe

warsztaty plastyczne dla uczniów szkoły podstawowej - Przykładowe zajęcia po seansie zestawu filmów animowanych.

18

Temat: Jak dbać o przyrodę? 1. Uczniowie zastanawiają się, w jaki sposób należy dbać o środowisko. 2. Każde dziecko otrzymuje kółko z kolorowego papieru, na którym rysuje plakat promujący zachowania ekologiczne (mogą to być obrazowo przedstawione hasła: segreguj śmieci, nie wyrzucaj śmieci do lasu, szanuj zieleń, nie depcz trawy, odkręcaj korek przed wyrzuceniem butelki, zakręcaj wodę, gaś światło itp.).

3. Kiedy rysunki na wszystkich kółkach są już gotowe, nauczyciel łączy je w jeden długi łańcuch, który będzie tworzył gąsienicę, a sam na osobnym kółku rysuje jej głowę. 4. Ekologiczna i kolorowa gąsienica jest gotowa, można ją zabrać do szkoły i powiesić nad tablicą.

Uczniowie S.P. nr 20 Fundacji Szkolnej im. J. Gutenberga w Warszawie podczas warsztatów plastycznych w kinie Muranów

Natalia Kann wraz z uczniami S.P. nr 20 Fundacji Szkolnej im. J. Gutenberga w Warszawie podczas warsztatów plastycznych w kinie Muranów

pokazy indywidualne

klub dla nauczycieli

Szkoły mogą w ramach projektu realizować również autorskie programy edukacji filmowej. Należy w tym celu przedstawić listę wybranych tytułów koordynatorowi w swoim kinie, który sprawdzi ich dostępność, pomoże w opracowaniu programu, dostosuje terminy i godziny projekcji do indywidualnych potrzeb danej grupy.

Wszyscy nauczyciele, którzy są opiekunami uczniów biorących udział w projekcie, mogą zapisać się do Klubu Filmowego dla Nauczycieli. Członkowie Klubu są upoważnieni do zniżek lub darmowych wejść na repertuarowe pokazy w kinie. Ponadto w ciągu roku odbywają się dla nich pokazy specjalne, które są nie tylko ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu, lecz także okazją do rozmów o filmie, nawiązania interesujących kontaktów i wymiany doświadczeń zawodowych. Dodatkowo członkowie Klubu jako pierwsi są informowani o nowych projektach edukacyjnych realizowanych w ich kinach. Deklaracje członkowskie są dostępne podczas pokazów edukacyjnych w kinie.


cykl

kino

godzina

1 2 3 4 5 6 7 8 9

szkoła podstawowa - filmowi bohaterowie grupa I

muranów :

. . czw pi

. . śr pon

filmowi bohaterowie grupa II

muranów :

. . pi pon

. . . . . . . czw wt śr czw pon wt śr

filmowi bohaterowie

stacja falenica

filmowe podróże grupa I

muranów :

filmowe podróże grupa II

:, . . : śr lub : pi

. . czw pi

. . wt pon

. pi

. . . . pon pi czw śr

. . pon pi

. wt

. . śr pon

. wt

. czw

. . czw pi

. wt

muranów :

. . pi wt

. czw

. . . . śr pi wt śr

filmowe sekrety grupa I

muranów :

. . śr pon

. . . . . . . wt pi pon wt czw pi pon

filmowe sekrety grupa II

muranów :

. . wt śr

. . pon czw

. . . . . wt pon pi czw wt

filmowe sekrety

stacja falenica

. wt

. czw

. . . . . pon pi czw wt pi

:, . . : pi lub : czw

. . śr pon

. . pon czw

szkoła podstawowa - kino współczesne grupa I

muranów :

. . czw wt

. pi

. śr

. . pon czw

. . wt śr

. czw

kino współczesne grupa II

muranów :

. . wt śr

. pon

. czw

. . . . wt pi śr pon

. śr

kino współczesne

stacja falenica

młodzi w obiektywie grupa I

muranów :

. pi

. czw

. wt

. pi

młodzi w obiektywie grupa II

muranów :

. . pon pi

. śr

. . . . . . czw wt śr pon pi czw

młodzi w obiektywie

stacja falenica

świat filmu grupa I

muranów :

. . wt czw

. . pon wt

świat filmu grupa II

muranów :

. . pon pi

. . . . śr pon czw pon

:, . . : pon lub : wt

:, . . : pon lub : wt

. . . . . . . śr wt pi pon śr pi wt . śr

. wt

. . . pi czw śr

. . . . . . . śr wt pi pon śr pi wt . . . . . pi śr czw wt pon . . czw czw

. wt

Cena biletu dla jednego ucznia na jeden pokaz w kinie Muranów: 11 PLN Cena karnetu dla jednego ucznia na wszystkie pokazy w kinie Muranów: 80 PLN (czyli ok. 8,90 PLN za pokaz) Cena biletu dla jednego ucznia na jeden pokaz w Stacji Falenica: 12 PLN Cena karnetu dla jednego ucznia na wszystkie pokazy w Stacji Falenica: 99 PLN (czyli 11 zł za pokaz) Opiekun przed pierwszym pokazem wybiera jedną formę płatności dla całej klasy. Jeśli wybierze bilety, kupuje je co miesiąc przed pokazem dla tylu uczniów, ilu bedzie obecnych. Jeżeli wybierze karnety, wykupuje je dla wszystkich uczniów w klasie przed pierwszym pokazem. Karnety nie podlegają zwrotowi (również w przypadku nieobecności ucznia na pokazie). Uczniowie w trudnej sytuacji materialnej (2-3 osoby z klasy) otrzymują darmowe bilety (maksymalnie 10% z grupy). Prosimy o zaznaczenie ich w formularzu zgłoszeniowym. Opiekunowie uczestniczą w spotkaniach nieodpłatnie.

19


stowarzyszenie nowe horyzonty zamenhofa 1, 00-153 warszawa www.nhef.pl koordynacja programu w kinie Muranów: Karolina Śmigiel t 22 530 66 53, 668 009 887, 22 530 66 46 f 22 831 06 63 karolina@nowehoryzonty.pl kino muranów gen. andersa 5, 00-147 warszawa www.muranow.gutekfilm.com.pl koordynacja programu w Stacji Falenica: Marta Wiktorowicz t 531 883 809 marta.wiktorowicz@stacjafalenica.pl KINOkawiarnia stacja falenica patriotów 44a, 04-912 warszawa-falenica t/f 530 882 809 www.stacjafalenica.pl

patronat medialny

Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

partner

wsparcie

patronat

współorganizator

stowarzyszenie nowe horyzonty

mecenat

organizator

projekt nowe horyzonty edukacji filmowej realizowany jest w Białymstoku, Bolesławcu, Bydgoszczy, Częstochowie, Elblągu, Falenicy, Gdańsku, Głogowie, Jeleniej Górze, Katowicach, Kielcach, Koninie, Krakowie, Krośnie, Legnicy, Lubinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Skierniewicach, Szczecinie, Wałbrzychu, Warszawie, Wągrowcu, Wrocławiu, Wrześni, Zgorzelcu, Zielonej Górze, Żarach oraz Żyrardowie

NHEF 2012/13 Warszawa - szkoła podstawowa  

Folder z opisem projektu "Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej" dla szkoły podstawowej w Warszawie.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you