Page 1

MERAMONT 2011 Piotr Nowak


www.piotrnowak.com.pl


Meramont 2011 Piotr Nowak


-WRZEŚNIA-


M Zakład kompleksowej automatyzacji MERAMONT powstał w 1965 roku na terenie byłych koszar wojskowych przy ulicy Kościuszki. Firma głównie zajmowała się produkcją urządzeń dla przemysłu okrętowego.

Dzięki szybkiemu rozwojowi firma powiększała swoje oferty oraz tworzyła nowe hale, działy, miejsca pracy. Zakład nie narzekał na brak zleceń i prosperował bardzo dobrze, aż do końca lat 80-tych. Na początku lat 90-tych zakład był zmuszony ogłosić likwidacje.

Ze starego Meramontu narodziły się dwie małe spółki, które działają do dziś, ale stare budynki pełne historii stoją puste i niszczeją.

Stary Meramont pogrążony w agonii to kolejna historia naszego miasta, która nam znika na naszych oczach i dlatego pod koniec 2010 roku postanowiłem ją fotografować. Fotografie na, których możemy zobaczyć zewnętrzną architekturę jaki wewnętrzną agonie pochodzą z okresu 2010/2011

Krajobraz tego zakładu ciągle się zmienia. Wystarczył rok czasu od zrobienia tam mojej pierwszej klatki by pewnego dnia zobaczyć, że portiernia zniknęła.


1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


...


12


13


14


15


16


17


18


19


20


21


Meramont 2011


www.piotrnowak.com.pl www.fotodialog.info kazil@piotrnowak.com.pl


P Urodzony we Wrześni dnia 22 stycznia 1984 roku - Niedziela. Wrażliwy marzyciel, romantyk, wieczny dzieciak, moralista, Filozof i Egzystencjalista... Niezmordowany dokumentalista swojego miasta, pasjonat fotografii tradycyjnej, jeden z założycieli Grupy Fotodialog, laureat konkursu Moja wielkopolska 2012. Kocham tworzyć! Potrzebuję tego, jak powietrza do oddychania. Towarzyszy mi uczucie wiecznego niespełnienia, potrzeby robienia, tworzenia więcej i więcej. Poważnie podchodzę do swoich pasji, niektórzy mi mówią, że za poważnie, ale taki już jestem. Kocham też muzykę taką, która pozwala mi odpłynąć „dalej niż sięga myśl”. Kocham piękne kino, filmy dokumentalne, surrealistyczne czy niezależne produkcje offowe, w których zawarte są potężne wartości, które zachwycają swoim obrazem i przesłaniem, dają do myślenia. Wiersze, poezja, obrazy, sztuka w rożnych wymiarach, aż po ART BRUT. Przez wiele lat fotografowania wytyczyłem sobie dwie ścieżki, którymi idę do dzisiaj. Fotografia Dokumentalna i Fotografia Uliczna.

Ludzie na ulicach, sytuacje, zdarzenia... kradnę życiu cenne kadry. Street photo to piękna dziedzina, która pozwala nam pokazać coś więcej niż człowieka na obrazku. Pozwala mi pokazać charakterystykę człowieka, świat osobowości, ból, cierpienie jak i radość... Uczucia! Nieobliczalność, kadry, które wydają się bardziej niesamowite niż fikcja, opowieść społeczna... Fotografia Życia. Fotografia dokumentalna - zachowuje obrazy, gdyż wszystko znika!

Fotografuję swoje miasto i miejsca, które umierają. Mam taką zasadę, że kiedy wchodzę do takiego miejsca, które jest w stanie agonii nigdy niczego nie dotykam i nie ustawiam. Zachowuje się jak technik na miejscu zbrodni. Kadruję sercem! Szukam obrazów, w których czuć jeszcze obecność ludzi, życia, historii! Nie wolno nam w żaden sposób ingerować w kadr ponieważ straci to całą moc, magię, czystość dokumentu. No taki już jestem. Często odnoszę wrażenie, że widzę świat trochę inaczej niż wszyscy...


...


piotrnowakŠ

Meramont 2011  

Meramont 2011 - fabryka we Wrześni. Fotografia dokumentalna wykonana przez Piotra Nowaka.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you