Page 1

Рубін «ГЕОГРАФІЯ ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ» № 10 (22) жовтень 2012 р. Один випуск на місяць. Індекс 49668 Засновник: ТОВ «Видавнича група «Основа»» Свідоцтво: серія КВ № 16533-5005Р від 06.04.2010 р. Головний редактор: Наталія Павлюк. Редакція може не поділяти точки зору автора. Автори публікацій відповідають за достовірність фактів, цитат, власних назв. Відповідальність за рекламну інформацію несе рекламодавець. Рукописи не рецензуємо й не повертаємо.

Адреса для листування: ВГ «Основа» редакція журналу «Географія для допитливих» вул. Плеханівська, 66, м. Харків, 61001 Е-mail: klass@osnova. com.ua; www.osnova.com.ua тел.: (057) 731-96-33, 731-96-35. Виготовлено в друкарні ТОВ «Тріада Принт». Підписано до друку 21.09.12. Формат 70×100/16. Папір офсетний. Гарнітура «Маріад (или: Маріад Про)». Друк офсетний. Ум. друк. арк. 2,6 Зам. № 12-10/28-01. Використано матеріали сайтів: ru.wikipedia.org, football.hiblogger.net, lolplanet.ru, oceanology.ru, imgcoder.com, crimeabest.com, wilenskyminerals.com, en.bestpicturesof.com, liveinternet.ru, climate365.ru, membrana.ru, aenergy.ru, bellona.ru,planetseed.com, deperu.com, fag.com, expo21xx.com, membrana.ru, ukrmisto.com, autoblogpost.ru, news, ru.msn.com, all-ashkhabad.ru, pozdravish.ru, dic.academic.ru Усі права захищені. Будь-яке відтворення матеріалів або фрагментів із них можливе лише за наявності письмового дозволу ТОВ «Видавнича група «Основа»». Ціна договірна. © ТОВ «Видавнича група «Основа»», 2012 р.

Чекаємо твоїх відповідей на завдання рубрики «Корисні розваги» за адресою: вул. Плеханівська, 66, м. Харків, 61001 з позначкою «Географія для допитливих» або e-mail: klass@osnova.com.ua

Найактивніших чекають приємні сюрпризи!

Передплатний індекс 49668

1

Жовтень 2012

У номері: 2 4 6 9

Гортаючи календар Географічний жовтень Поради мандрівникабувальця Як далеко до порятунку Новий символ країни ТрадицIйне, звите з надсучасним най-най

11

Корисні розваги

12

Подарунки світу

13

Географічна математика

14

Жарти навколо географії Корисні розваги кросворд «Топографічна карта» Корисні розваги

15 16 18

100 на карті світу краватка

«Гості» Каракумів Чому я так звусь наші моря

22

Корисні розваги Географія в періодичній системі Д. І. Менделєєва

26

У ногу з часом Світовий океан — океан енергії

З 24 жовтня до 21 листопада Сонце перебуває у знаку Скорпіона. Його вважають уособленням загибелі і відродження, руйнування і перетворення. Рубін і червоний колір краще за інших можуть бути одночасно й символами скорботи, й символами радості. Рубін – це різновид корунду (Al2O3). Домішка хрому надає йому славнозвісного рубіновочервоного кольору. Саме через нього у ІІІ ст. до н. е. давньогрецький природознавець Теофраст дав мінералу його нинішню назву.


Гортаючи календар

1948

1863

6

10

Один із найсильніших землетрусів за історію людства силою 9–10 балів повністю зруйнував столицю тодішньої Туркменії місто Ашхабад. Загинуло близько 176 тис. осіб.

Народився видатний геолог і географ Володимир Опанасович Обручев. Окрім наукових праць світового значення, він прославився як автор пригодницьких романів.

1923

1956

13

Було запущено останній, шостий агрегат Каховської ГЕС — нижньої в Дніпровському каскаді. Остаточно сформувалося Каховське водосховище.

1984

1892

23

Правителі колишнього СРСР прийняли програму спрямування вод сибірських річок на південь. На щастя, цей проект не було реалізовано.

2

18

Столицю Туреччини перенесено зі Стамбула в невеличке містечко Анкару. Метою було створення символу оновленої країни та промисловий підйом внутрішніх районів.

Географія для допитливих

26

Спущено на воду унікальну дерев’яну вітрильномоторну шхуну «Фрам» за проектом полярного дослідника Ф. Нансена. Протягом 1893–1912 рр. на судні здійснено кілька експедицій до полюсів.


Географічний жовтень

1931

12

На вершині пагорба Корковаду в Ріо-де-Жанейро відкрито й освячено статую Христа Спасителя. Згодом вона стала головним символом міста і всієї Бразилії.

1849

19

Під головуванням віце-адмірала Ф. П. Літке відбулися перші збори Російського географічного товариства.

1996

31

Шість причорноморських держав підписали Стратегічний план дій з реабілітації та захисту Чорного моря. День оголошено Міжнародним днем Чорного моря.

3

Жовтень 2012


Поради мандрівника-бувальця

Як далеко до ПОРЯТУНКУ Заблукавши, намагайся перш за все вийти до місць, де можуть бути люди. Почувши характерний звук або побачивши якесь світло, йди на нього. Тут головне розрахувати, якою може бути відстань до їхніх джерел, і триматися напрямку відповідний час. Інколи шлях може тривати кілька годин, хоча здається, що звук чи світло були зовсім по-

руч. Витримка може означати порятунок, а передчасна метушня і звертання зі шляху — нові блукання. Пропонуємо тобі скористатися нашою інформацією й  почати тренувати свої слух і зір — наші перші помічники у визначенні відстаней. Робити це можна, йдучи до школи чи магазину, на прогулянці, під час відпочинку — скрізь.

Визначення відстаней на слух Джерело звуку

Орієнтовна відстань* 8–10 км

Залізничний потяг Гудок потяга, теплохода, гучна сирена Постріл мис­ ливської рушниці Автомобільний гудок

7–10 км

3–5 км

Час подолання відстані** 1 год 40 хв – 2 год 1 год 30 хв – 2 год 35 хв – 1 год

2–3 км 25–35 хв 2–3 км

Гавкіт собаки Іржання коня, мукання корови Двигун вантажівки Нерозбірливий крик

4

Географія для допитливих

25–35 хв 1–2 км 12–25 хв 1 км 12 хв 1 км 12 хв


Авто, що рухається по шосе Падіння зрубленого дерева Стукіт сокири, вищання пилки Неголосна розмова Тріск зламаної гілки

800 м 10 хв 600 м 7 хв 300 м 4 хв 100 м 1 хв 80 м 1 хв 40 м

Кроки людини

Менше 1 хв

*Поширення звуку дуже залежить від густини повітря та його вологості — чим вони вищі, тим далі лунає звук. **Середня швидкість людини під час ходьби близько 5 км/год. Слід брати до уваги, що стомлена людина значно знижує швидкість.

Визначення відстаней за світлом Джерело світла Вогнище Автомобільні фари

Орієнтовна відстань 8 км 4 км

Світло у вікнах будинку

3–4 км

Кишеньковий ліхтарик

1–2 км

Запалений сірник Вогник цигарки

1–1,5 км 0,5 км

Час подолання відстані** 1 год 40 хв 50 хв 35–50 хв 12–25 хв 12–20 хв 6 хв

І. Зоркіна 5

Жовтень 2012


Новий символ країни

ТрадицIйне, звите з надсучасним Олімпіаду починають з будівництва

2001 року столицею чергових літніх Олімпійських ігор було обрано Пекін. Це стало визнанням безсумнівних успіхів Китаю в економічному і соціальному розвитку. Спеціально до Олімпіади планували звести близько сорока олімпійських об'єктів. Особливе місце посідав Національний стадіон. На ньому мали відбутися церемонії відкриття і  закриття XXIX Олімпіади 2008 року, а також найбільш видовищні змагання. У  конкурсі проектів головної спортивної арени Пекіна перемогу здобув проект визнаних швейцарських архітекторів Жака Херцога і П'єра де Мерона. 6

Географія для допитливих

Архітектори спробували поєднати, чи то сплести воєдино найсучасніші конструктруктивні рішення й елементи традиційної східної архітектури й культури. І це їм вдалося як в прямому, так і в переносному значенні. Спроектоване грандіозне спортивне спорудження, обвите, ніби гілками, павутиною звивистих сталевих секцій, нагадувало пташине гніздо, хоча і дуже модерне. Недовго думаючи, його так і  назвали  — Наячао, тобто «Пташине гніздо». На Сході гніздо — це символ нового життя, миру і затишку, тож концепція стадіону китайцям припала до душі. Хоча на перший погляд структура споруди проста, під час її моделювання


Рубін Найбільшим стадіоном світу вважають Стадіон Першого Травня в столиці Північної Кореї — Пхеньяні. Він вміщує 150 тис. глядачів. Побудовали споруду 1989 року і  назвали її на честь Міжнародного дня солідар­ ності трудящих. застосували найсучасніше програмне забезпечення. Це дозволило добитися не тільки унікального зовнішнього вигляду, але й здатності витримувати землетруси силою вісім балів.

Звивання «гнізда» Будова стадіону має подвійну структуру. В її основі — геометрично правильний і естетично бездоганний каркас власне стадіону. Гніздо ж, що являє собою хаотичне переплетення конструкцій велетенських розмірів загальною протяжністю близько 36 км, виконує роль орнаменту. Фундамент стадіону закладено в  грудні 2003 року. Наступним етапом було заливання бетонної «чаші», на якій пізніше встановили трибуни. Далі планували «обплести» стадіон і  спорудити дах. Однак будівництво довелося призупинити через нестачу коштів. Архітекторам запропонували внести корективи в проект і обійтися без розсувного даху. Згодом це дало можливість заощадити більше десяти тисяч тонн сталі і близько 150 мільйонів доларів. Наостанок верхню частину чаші стадіону покрили спеціальним пластиком. Він являє собою прозору плівку-мембрану,

7

Жовтень 2012

З латини rubinus означає червоний. До цього в Європі камінь називали карбункулом, від латинського «carbo» – «вугілля». Деякі екземпляри оброблених рубінів дійсно нагадують розпечений вуглик. Рубін входить до четвірки найдорожчих коштовних каменів (разом з алмазом, смарагдом і сапфіром). Твердість: 9. Блиск: скляний. Прозорість: прозорий. Колір: червоний, червоно-коричневий, червоно-рожевий, червоно-пурпурний та інші відтінки червоного.


Новий символ країни що пропускає світло, але надійно захищає від атмосферних опадів. Нижню частину навісу сконструювали з напівпрозорого матеріалу, який є частиною акустичної стелі. Акустична стеля дозволяє знизити рівень шуму, підвищити розбірливість мови, загасити відлуння. Порожнечі між металевими конструкціями заповнили спеціальними «подушками». Вийшла надійна споруда, яка не промокає, не продувається, з  найсучаснішими властивостями, і  в той же час за своїм виглядом невагомо-прозора, як і задумали автори. Результат вразив уяву.

Після закінчення Олімпіади кількість місць на Наячао змен­ шили до 85 тис. Будівництво «китайського дива» тривало майже шість років. За цей період було освоєно близько півмільярда доларів. Розміри «Гнізда» грандіозні — 320 на 297 м, висота  — 69 м  (висота двох 12-поверхівок), і  розраховано воно на 91 тисячу глядачів. Сьогодні «Пташине гніздо» називають найчудовішим проектом в  історії спортивних споруд для Олімпійських ігор. О. Стадник

На Сході пташині гнізда — це не тільки житло птахів і духовний символ. Гнізда деяких видів стрижів, що мешкають в Індонезії, Малайзії, Таїланді, Філіппінах та В'єтнамі, вважають вишуканим делікатесом і  корисним для здоров'я продуктом. Вживати їх у їжу почали приблизно наприкінці І тис. н. е. Більше 300 тонн гнізд щорічно надходить на ринки Китаю, Тайваню, Сінґапуру і  США (для китайської діаспори). Гнізда майже повністю складаються зі слини птахів, основою якої є білки і вуглеводи, цінні амінокислоти. Їх надзвичайно легко засвоює людський організм. Делікатесне блюдо з гнізд — суп, що за зовніш­ нім виглядом нагадує наш кисіль.

8

Географія для допитливих


Най-най

9

Жовтень 2012


Най-най

Сент-Пітерсберґ

Тау-Тона

У цьому «Сонячному місті», розташованому в американському штаті Флорида, щорічно реєструють до 360 сонячних днів. З лютого 1967 р. до березня 1969 р. тут було зареєстровано рекордну кількість сонячних днів підряд — 768.

Найглибша шахта світу сягає глибини 5 км. Розташована вона в  ПАР, за 50 км на північний захід від Йоганнесбурґа. Тут видобувають золото. Виробку ведуть до глибини 3900 м.

Бенґальська затока

Панамериканське шосе

Найбільша затока Світового океану. Розташована у північно-східній частині Індійського океану. Її площа становить близько 2,2 млн км ², середня глибина — 2586 м.

Це найдовша автомобільна траса у світі, що дорівнює 48 тис. км. Вона поєднує національні мережі доріг континентальних держав Америки від Аляски до півдня Південної Америки.

10

Географія для допитливих


100

Корисні розваги

на карті світу 100 100 100 100 100

Головне місто держави Держава Європи Місто в Росії Місто в США Столиця Швеції

100

11

Жовтень 2012

Прізвище видатного дослідника Африки


Подарунки світу

Краватка Хорвати пишаються не тільки своїм співвітчизником Марко Поло. Особливу гордість вони відчувають за те, що подарували світу такий аксесуар (інколи суворо обов’язковий), як краватка. Ще на початку ХVII ст. частиною обмундирування хорватських кінників була шийна хустка, зав’язана красивим вузлом. Під час Тридцятирічної війни 1618–1648 рр., де брали участь хороб­рі кавалеристи, ця деталь надто зацікавила французьких вояків. «Що це?» — запитували вони, вказуючи на

12

Географія для допитливих

яскраву хустку. «Кроат («хорват» у хорватській вимові)»,  — чули горду відповідь. Хорватам й на думку не спало, що французи цікавляться не тим, хто ці вправні вершники, а одягом. Так і ввійшло у  французьку мову слово cravate для позначення яскравого шийного аксесуара. Існує й інша легенда. Хорватські воїни в  нагороду за мужність і  військові перемоги проти турок були запрошені до французького королівського двору Людовіка ХIV. Королю — великому шанувальнику модних тенденцій — дуже сподобався нашийний елемент парадного одягу хорватів. З  легкої руки, точніше — шиї французького монарха яскраві шийні хустки пішли у  світ. Кожен вельможа, копіюючи свого правителя, вважав за необхідне з’являтися при дворі з cravate. Так все було чи ні, ми вже не дізнаємось, але те, що нація південних слов’ян подарувала багатьом національним мовам світу свою назву для позначення найпопулярнішого аксесуара чоловічого костюма — це справжнісінська правда. І. Зоркіна


Географічна математика Спробуй виконати самостійно дані завдання. Потім порівняй свої відповіді із правильними відповідями на сторінках журналу.

Завдання 1

Два невеличких острови, один з яких кораловий, інший  — вулканічний, мають однакову географічну довготу. Опівдні 22 червня на обох островах висота Сонця над горизонтом однакова і  дорівнює 68°30΄. Визнач географічну широту цих островів і відстань між ними.

13

Жовтень 2012

Завдання 2

У російському місті Дорогобуж Смоленської області влітку 2007 року було створено один із найбільших глобусів світу. Його зробили зі старої ємності (газгольдера), де зберігався аміак. Як можна визначити масштаб цього глобуса і з’ясувати, яку площу на ньому займає, наприклад, Амазонська низовина?


Жарти навколо географії Учитель докоряє батькам учня. — Ваш син зовсім не знає географії. — Нічого, з нашими доходами далеко не поїдеш. Учитель вичитує чергових на початку уроку. — Чому клас не готовий до уроку? Дошка брудна, ганчірка суха, а на глобусі стільки пилюки! — Це не пилюка, — обурено заперечує учень.  — Просто Ваш палець потрапив прямісінько у Сахару.

14

Географія для допитливих

З учнівських робіт: «Вулкани — це гори, в яких накопичуються вибухові речовини»; «В океані клімат мокрий, а на суходолі — сухий»; «Тундрово-клейовий ґрунт»; «Острів Сахалін схожий на рибу, точніше — на оселедець»


Корисні розваги Кросворд «Топографічна Впишіть у клітинки назви або характерис­ тики об’єктів місцевості, які позначені умовними знаками.

карта»

1 2 4

3

5

6

7

8 9 11

12

10

13

14

15

16

17 18

19 20 21

22

23 24

По горизонталі

?

16 5 0,30

25

26

1

4

7

8

9

13

15

16

22

23

24

25

26

5

6

10

11

7,5x2Ц

18

16 5 0,30

19

?

По вертикалі 200

1

2

г. Зелена

12 15

дуб

15 5 0,25

3

цег.

шах. вуг

14 Жовтень 2012

17

20

21

22


Корисні розваги

«Гості» Каракумів Кокосова пальма

Орел

Лев Страус

Вельвічія

Кобра

Знайди на малюнку представників тваринного та рослинного світу, які не мешкають у пустелі Каракуми. Художник К. Шаніна 16

Географія для допитливих


Полярна сова

Пустельний ворон

Сагуеро

Одногорбий верблюд

Астрагал

Крокодил

Тушканчик

Піщана осока 17

Жовтень 2012


Чому я так звусь

Наші

Моря

За багато тисяч років узбережжя морів освоювали різні племена, народи, і кожен, хто приходив, мало цікавився історією попередників  — починали з чистого аркуша, по-своєму. По-своєму перш за все називали географічні об'єкти, непідвладні ніяким історичним подіям. Та й  величезні розміри морів сприяли тому, що на одному його березі не знали про життя на іншому, тому і було в одного моря багато назв.

Чорне море У давньогрецьких джерелах далеке море, про яке знали з чуток, не пере18

Географія для допитливих

ймаючись, називали просто Понтом, тобто морем. З розвитком зв'язків між Середземномор'ям і  Сходом до слова «Понт» почали додавати пояснення — Аксинський, можливо, за співзвуччям з  давньоіранською назвою «ахшайна». І якщо в іранському варіанті воно означало темно-синє або темне, то в грецькому  — негостинне (хіба може темне бути приємним, а така величезна перешкода зі страшилками з казок на іншому березі бажаною для подорожей?). Все змінилося до V ст. до н. е. Греки вдосконалювали свою морську справу і  поступово почали освоювати береги


Рубін Понта. Не так вже й страшно, та й нові вільні землі були благодатними, гостинними. Почали греки селитися тут. Змінилося і  пояснення Аксинський на Евксинський, що означало Гостинне. Згадували греки назви моря і за найменуваннями відомих їм народів, що населяли його береги, — Таврійське, Скіфське. Інші народи, у свою чергу, називали його Грецьким. У VI–XVII ст. все активніше стали освоювати й прибережні землі, й простори самого моря слов’яни, а тому в багатьох арабських, італійських і, звичайно, слов’янських джерелах море згадано як Руське. «А Дънепрь вътечеть в  Понтьское море трьми жерелы, еже море словеть Руськое...» («Повість врем’яних літ»). З чого ж  раптом такі «народні» назви перетворилися в «кольорову»? Наприклад, турки називають море Кара Деніз (Чорне море), греки — Маври Таласса (Чорне море). «Чорна» назва закріпилася у всіх мовах країн, які виходять до його берегів, і на всіх картах світу. Існує кілька версій такої назви. Найпростіша з них ґрунтується на тому, що під час досить частих штормів води моря стають майже чорними. Але за такою логікою всі моря світу люди назвали б Чорними.

19

Жовтень 2012

Родовища рубінів є на всіх материках, але запаси їх незначні. Великі, бездефектні із насиченим кольором екземпляри зустрічають ще рідше, тому однакові за ювелірними характеристикам рубіни цінуються вище за алмази. Головними країнами-експортерами рубінів є М’янма, Таїланд, ШріЛанка, Кенія, Танзанія. Постачають камені переважно в ювелірну промисловість і в годинникову, в якій зокрема використовують в годинниках для точності ходу.


Чому я так звусь

Є версія про чорні глибинні води моря. Моряки давно помітили, що особливо в цьому морі металеві предмети (якорі, ланцюги, лоти), що опускаються на глибину, швидко чорніють (сучасні дослідження пояснюють це наявністю значної кількості сірководню у глибинних водах). Ще одна гіпотеза, пов'язана з  уявленням східних народів про забарвлення сторін світу. Все, що знаходиться на півдні, — біле, на півночі — чорне. Ця теорія підтверджується і  зараз  — турки досі називають Чорне море Кара Деніз — Чорне море, а Середземне море, колір вод якого набагато темніший за чорноморські, — Ак Деніз (Біле море), тільки тому, що воно розташоване південніше. Багато завойовників намагалися підкорити черкесів, абхазів й інші племена, що мешкали на узбережжі, але 20

Географія для допитливих

щоразу отримували відсіч. Негостинно, по-чорному зустрічали загарбників. Тому і море називали Чорним. Яка версія істинна? Не так це й важливо. Головне — поки намагаєшся довідатися про одне, багато чого дізнаєшся про інше.

Азовське море Довжелезний і досить плутаний перелік назв у  Азовського моря. Кого тільки не було на його берегах! Стародавні греки і  давні римляни називали його Меотійським, скіфи  — Каргалук. Зустрічалися назви Самакуш, Салакар, Саксинське і багато інших, але що напевно вони означали, визначити складно. Татаро-монголи, що вихором примчалися до берегів моря, обійшлися без пишномовних порівнянь. Просто і  зрозуміло  — Балик-денгіз, тобто рибне море, і Чабак-денгіз — теж риб-


не, але вже за назвою риби чебак (великий лящ). Море в ті часи і  справді кишіло смачною поживною рибою. Кілька назв морю дали італійці, котрі заснували багато колоній на берегах наших морів. Було воно і Сурозьким — за назвою фортеці Сурож (сучасний Судак), і  Каффським  — за колонією Кафа (сучасна Феодосія). Турки називали його Ак Деніз, тобто Біле море. Тут вже цілковита плутанина. Якщо взяти до уваги, що білим вони позначали те, що розташоване на півдні, то стосовно чого Азовське море південне? До того ж Ак Денізом турки називали і  Середземне море, що дійсно лежить на південь від Кара Деніз (Чорного моря). Щось схоже на сучасну назву моря звучить у слові «азак», що в перекладі з  тюркської означає низький, низинний, гирло річки. Цілком реальна вер-

21

Жовтень 2012

сія, якщо згадати абсолютно низовинний рельєф узбережжя Азова. Тюркські мови — група мов кочових племен, що зародилася в  Південному Сибіру і на Алтаї. Є основою для сучасних татарської, турецької, азербайджанської, казахської та інших мов. Схожі за звучанням черкеське слово «узев» (горловина), назва скіфського племені асоки. Щось із  цього могло стати підставою для назви поселення та фортеці Азов (на території сучасної Росії). Завдяки літопису Пімена назва Азов закріпилася і  за Донським лиманом (сучасною Таґанрозькою затокою), на берегах якого розташовувалася фортеця. Тільки після Азовських походів Петра І  наприкінці ХVII ст. назва Азов стала єдиною для всього моря. Н. Павлюк


Корисні розваги

Географія в періодичній системі Д. І. Менделєєва

Коли геніальний учений Д. І. Менделєєв склав періодичну систему хі­ мічних елементів, багато її вічок були порожніми — людство ще не відкри­ ло всіх елементів. Користуючись підказкою таблиці про ймовірні якості нових елементів, їх почали шукати і — знаходили. Деякі з них були названі за географічними об’єктами. За описом цих елементів і за допомогою пе­ ріодичної системи вгадай їхні назви і порядковий номер у таблиці. 1844 р. у Казанському університеті професор К. Клаус виділив з  платинової руди новий елемент. Учений назвав його на честь країни, у  якій працював, тільки латиною. Елемент трапляється у рудах платини, у поліметалічних рудах, та утворює два власні, надзвичайно рідкісні мінерали  — лаурит і  рутенарсенід.

На відміну від інших «географічних» елементів, цей названий не за географічним об'єктом, а навпаки — ціла країна названа на його честь. Назва елемента походить від давньогрецького та індоєвропейського коренів, що позначають властивості цього металу — «білий», «блискучий». Середній вміст металу в земній корі — близько 70 мг/т. Відомо понад 50 мінералів цього благородного металу, з яких важливе промислове значення мають лише 15–20. З поміж них самородний, електрум, кюстеліт, аргентит, прустит тощо.

22

Географія для допитливих


Латинська назва елемента походить від назви острова в Середземному морі, де вже в III тис. до н. е. існували копальні й виплавляли цей метал. У  земній корі елемент знаходять у  сполуках і у вигляді самородків. Основними його джерелами є халькопірит (мідний колчедан), халькозин, борніт, куприт, малахіт й  інші мінерали. Сульфіди металу часто виявляють у термальних водах. Родовища світового значення пісковиків і  сланців зі значним умістом елемента виявлені в  Забайкаллі, Казахстані, Центральній Африці. Багаті родовища є в Чилі та США.

Німецькі хіміки Ф. Райх та Т. Ріхтер 1863 р. за допомогою спектрального аналізу шукали в цинковій обманці елемент талій, який зазвичай відбивається зеленою лінією. Замість неї в  спектрі вони виявили яскраву невідому лінію кольору індиго (барвник кольору отримують з рослини індиго, що розповсюджена у Індії). Елемент переважно існує у вигляді домішки у сфалериті, халькопіриті, станіні та інших мінералах. У земній корі він не утворює родовищ, а лише в частках відсотка входить до складу руд інших металів.

23

Жовтень 2012


Корисні розваги 1875 р. французький учений П. Е. Лекок де Буабодран досліджував цинкову обманку та виявив невідомий раніше елемент. Назвав він його за давньоримською назвою історичної області Європи, основною частиною якої була територія сучасної Франції. Це рідкоземельний метал. Значних скупчень в земній корі не утворює, а існує в природі в розсіяному вигляді (від десятих до тисячних часток відсотка) у сфалериті, магнетиті, гранаті, берилі та інших мінералах.

1879 р. професор Упсальського університету в Швеції відкритий ним новий елемент назвав на честь найбільшого півострова Європи. Саме тут, на території Норвеґії та ще на Мадаґаскарі, розміщені найбільші родовища мінералу тортвейтіту — найбагатшого на новий метал. У мільйонних частках новий елемент міститься в бокситах, уранових, вольфрамових та інших рудах. Досить багата на елемент зола кам'яного вугілля, але його звідти, на жаль, не вилучають.

24

Географія для допитливих


1879 р. швейцарський хімік та фізик Дж. Л. Соре відкрив новий елемент. Того ж року шведському хіміку П. Т. Клеве вдалося виділити оксид нового елемента з мінералу, знайденого неподалік від шведської столиці Стокгольма. На честь міста Клеве й  назвав новий елемент. Він міститься в таких мінералах, як монацит, бастенезит, евксеніт, апатит, гадолініт. Родовища є в США, Казахстані, Росії, Україні, Австралії, Бразилії, Індії, Скандинавських країнах.

Шведський хімік П. Т. Клеве 1879 р. виділив оксид ще одного невідомого елемента. Не позбавлений фантазії, гордості за свою країну та пристрасті до міфології, вчений назвав новий елемент на честь легендарного острова Туле. У часи античності та середньовіччя острів вважали краєм світу. Невідомо, що саме було прообразом острова, але, за деякими версіями, це була частина Скандинавського півострова або острів поблизу нього. Уміст елемента в земній корі незначний. Разом з іншими рідкісноземельними елементами він присутній у таких мінералах, як ксенотим, евксеніт, монацит, лопарит та ін.

О. Пінчук, Н. Павлюк

Далі буде... 25

Жовтень 2012


У ногу з часом

Світовий океан океан енергії Людству загрожує енергетична криза! Як часто ми чуємо цю страшилку. Подивись на карту світу — 71 % поверхні Землі займає Світовий океан. Води його завжди в русі, а значить, мають енергію, величезну енергію, яку просто треба навчитися ефективно здобувати. Наша сьогоднішня розповідь про енергію хвиль. Ти здивуєшся, але перші роботи, присвячені можливості використання енергії хвиль, з’явилися наприкінці ХVIII ст. Численні спроби здійснити ці задуми датовані 1880–1900 роками. Максимально збільшила інтерес до енергії хвиль нафтова криза 1973 року.

Народжена стихіями Причиною утворення хвиль океану є вітер, який дме над його поверхнею. Ось тобі перший плюс  — вітер нам 26

Географія для допитливих

нічого не коштує. Він передає свою енергію воді, причому, зважаючи на значні її обсяги в глибину, тільки приповерхневій товщі. Отже, концентрація енергії вітру відбувається у шарі води, товщина якого близько 50 м. Ось тобі й  другий плюс  — хвилі можна віднести до висококонцентрованих джерел енергії. Інші плюси  — скоріше можна перерахувати дні, коли вітру над океаном немає, ніж навпаки, і він майже не залежить від часу доби (на відміну від сонячної енергетики); хвилі виникають майже одночасно із вітром, при цьому не зникають ще тривалий час після стихання вітру. Середня потужність хвиль морів та океанів перевищує 15 кВт/м, а за висоти хвиль у 2 м досягає 80 кВт/м. Наприклад, на Чорному морі вона становить приблизно 15 кВт/м, а  на північних


Рубін морях Євразії добирає 100 кВт/м. Хоча в необхідну нам механічну та електричну енергію можна перетворювати тільки частину цієї потужності, та для води коефіцієнт перетворення (до 85 %) вищий, ніж, наприклад, для повітря. На жаль, є  один парадокс: найбільшу енергію несуть штормові хвилі, але вони ж є і головною проблемою у використанні хвильової енергії — рано чи пізно така сила ламає створені людиною хвильові електростанції.

Більше ніж треба За даними Міністерства енергетики США, людство щорічно може отримувати тільки за рахунок хвиль стільки енергії, щоб задовольнити наявні зараз потреби, ще й залишиться. Спробуємо у цьому переконатися. Потенційні ресурси енергії хвиль світового океану оцінюють у 8000–80 000 ТВт/рік. ТВт — терават. Тера — стандартна приставка, що відповідає 1012, або десяти тисячам мільярдів. Наприклад, за даними Американського дослідницького інституту електроенергії біля берегів Великобританії енергія хвиль становить 55 ТВт/рік, що може забезпечити 14 %  потреб країни (з урахуванням неможливості повного вилучення енергії), а  біля берегів США  — відповідно 255 ТВт/рік  — 6 % потреб країни.

Шукай вітер в океані Звичайно, не всім країнам пощастить отримувати енергію за рахунок морських хвиль. Зрозуміло, що у виграші будуть країни з довгою береговою смугою та постійними сильними вітрами, що забезпечать стійкий запас хвильової енергії.

27

Жовтень 2012

У середині ХХ ст. було встановлено, що пучок світла, проходячи через рубін, посилюється. Так було створено рубіновий лазер. Людинанавчилась вирощувати штучні рубіни, але за якістю вони поступаються природним. Гра світла в камені унікальна, за що людина приписала йому безліч містичних властивостей. Рубін підтримує тих, хто багато чого хоче досягти. Найімовірніше навпаки: тільки значні досягнення дозволять чесно стати володарем скарбу.


У ногу з часом

60° N Зона західних вітрів

високий тиск

30° N

Північно-східні пасати

низький тиск

Південно-східні пасати

високий тиск

30° S

Зона західних вітрів 60° S

Пригадай схему розподілу постійних вітрів на Землі. Найбільш сильні вітри спостерігають в областях, розташованих на східних окраїнах океанів між широтами 40° та 60°. Це, звичайно ж, західні вітри помірного поясу. Потужні постійні вітри полярних областей Землі поки що не беруть до уваги, оскільки ці регіони або майже, або повністю не заселені. Тож величезний потенціал для розвитку хвильової енергетики мають західні узбережжя Європи, Великобританії, Нової Зеландії, Тихоокеанське узбережжя Північної та Південної Америки, південь Австралії та Африки.

Енергетика майбутнього — реальність

Енергію хвиль уже активно використовують для енергоживлення буїв, маяків та автоматичних наукових приладів у водах океанів. Як приклад можна навести плавучий маяк порту Ченнаї в Індії. А 1985 р. у Норвеґії почала працювати перша у  світі промислова хвильова станція, потужність якої ста28

Географія для допитливих

новила 850 кВт. Перша комерційна хвильова електростанція була відкрита 23 вересня 2008 р. на північному узбережжі Портуґалії в районі Аґусадора. Вона розташована на відстані 5 км від берега. Ця відстань є оптимальною, оскільки забезпечує не надто велику довжину підводного кабелю, яким енергія від станції доходить до споживачів на берег, та необхідну глибину в  50–60 м. На менших глибинах хвилі мають меншу потужність, бо гасяться об дно. Потужність станції становить 2,25 МВт, що дозволяє забезпечувати електроенергією приблизно 1600 будинків.

Принцип старий, джерело нове

Усі типи електростанцій, винайдені людством, працюють за єдиним принципом — механічна енергія поплавців, маятників, лопатей, оболонок або будь-яких інших робочих частин турбіни передається на вал електричного генератора і за його допомогою перетворюється на електричну. Цей технологічний процес досить розроблений і весь час його вдосконалюють, голов­ на проблема — мати багате природне джерело, енергія якого змусить усе це рухатися. У нашому випадку це джерело — хвилі. Якщо тобі доводилось бути на морі, пригадай, як ти відчуваєш кінетичну енергію хвилі. Кінетична енергія  — енергія будьякої механічної системи, що рухається і залежить від швидкості руху її точок. Якщо ти лежиш на надувному матраці  — хвиля гойдає тебе, якщо ти


стоїш чи пливеш у воді  — хвиля то штовхає, то відтягує тебе з  місця, то виштовхує вгору, то тягне на глибину. Саме ці прояви руху використовують конструктори хвильових електростанцій.

«Морські змії» Електростанція містить кілька секцій — конвертерів (Pelamis P-750), що мають циліндричну форму діаметром понад 3 м і завдовжки понад 30 м. З  боку це нагадує залізничний потяг з цистерн, що плаває на поверхні моря, або ж  велетенську змію, за що цей тип станцій прозвали «морськими зміями» («sea-snake»). За допомогою якорів «змію» утримують на місці. Принцип дії станції достатньо простий. Секції з’єднані одна з  одною гідравлічними поршнями. Поршень  — деталь циліндричної форми, що рухається взад-вперед усередині іншого циліндра. Усередині кожної секції розміщені гідравлічні двигуни та електрогенератори. Хвилі змушують конвертери хитатися на поверхні води, через що

29

Жовтень 2012

вони «ламаються» в місцях з’єднання. Це приводить у роботу поршні, вони тиснуть на масло і  приводять його в рух. Масло приводить у дію гідравлічні двигуни, які змушують рухатися електрогенератори. Вони, власне, і  виробляють електроенергію. Далі вироблена електроенергія прямує кабелем на берег. Потужність одного конвертера становить 750 кВт. Електростанція з  28 секцій може забезпечити електроенергією 15 000 будинків.

«Устриця» 2009 р. почала працювати хвильова електростанція на Оркнейських островах (Великобританія). Тут застосовано найбільший хвильовий агрегат у світі заввишки з  багатоповерховий


У ногу з часом

будинок. Він отримав назву «Устриця» (Oyster). Така назва обумовлена двома факторами. По-перше, здалеку апарат дуже нагадує напіврозкриту мушлю устриці. По-друге, у штучної «устриці» і  справжніх молюсків однакові умови існування  — поблизу берегової лінії (кілька сотень метрів від кромки пляжу) та на помірних глибинах (10–20 м). Ця система складається з  великого поплавка-насоса (власне «мушля») на глибині 10–16 м  та винесеної на берег електричної частини (таким чином збільшується термін її експлуатації та полегшуються обслуговування і  ремонт). Верхня стулка поплавка під дією хвиль хитається, і  насос починає рухатися і гнати морську воду на берег

30

Географія для допитливих

гідравлічними магістралями, де вона змушує працювати електрогенератор.

Енергетичний буй Зараз на крайньому південному заході Великобританії біля узбережжя Корнуолла будують ще одну хвильову електростанцію Wave Hub. Потужність її буде становити 20 МВт, у майбутньому планують збільшити загальну потужність до 50 МВт. На ній буде використано відразу кілька технологій перетворення енергії хвиль на електричну. Схема її розвитку також буде нестандартною. Клаптики моря розміром 1×2 км будуть розподілені між компаніями-орендарями. Там вони встановлять комплекси хвильових генераторів, які з’єднають з  берегом за допомогою кабелів. Передусім на Wave Hub планують застосовувати хвильові генератори типу «Енергетичний буй» (Power Buoy). Він являє собою поплавок, який під дією хвиль переміщується вгору-вниз уздовж колони, встановленої на дні (глибина моря в районі будівництва становить 50 м). Поплавок приводить у  дію поршень, встановлений у  колоні. Той проштовхує рідину крізь лопаті турбіни, яка, у свою чергу, спонукає до дії електричний генератор.


Пневматичні станції

У вересні 2011 р. комерційна хвильова електростанція з’явилася в Іспанії у  селищі Мотріко, розташованому на півночі країни. На відміну від розглянутих проектів, вона розташована на березі, зокрема вмонтована у мол, що оточує бухту. Мол (  від лат. moles  — маса, насип) — гідротехнічна загороджувальна споруда, що одним кінцем приєднана до берега для захисту акваторії порту від хвиль. Принцип її дії пневматичний, тобто повітряний. Він полягає ось у чому. Хвиля, підходячи до молу, заходить у спеціальну величезну камеру. Повітря, що було в ній, стискається й утворює потік. Крізь систему повітропроводів воно потрапляє на турбіну, а  далі  — за звичайним сценарієм. Таким чином, енергія хвиль не просто гаситься молом, а  відбирається. Енергетична компанія, що є оператором станції, планує використати 200 км атлантичного узбережжя Іспанії для виробництва електроенергії за рахунок хвиль. Взагалі, потенціал хвильової енергії за сучасних технологій використання в  цьому регіоні становить близько 10 %  потреб країни в енергії.

31

Жовтень 2012

«Дороге» вийде дешевше

Прочитавши все вищесказане, ти напевно здивуєшся, але хвильову енергетику досі відносять до альтернативних джерел майбутнього. Заспокоїмо — найближчого. Просто відношення виробленої енергії до потенційно можливої надзвичайно мале. Як у  кожного виду електроенергетики, у хвильової є  свої плюси та мінуси. Про деякі ми вже згадали. Ось ще декілька. Окрім тамування енергетичного голоду людства, хвильові електростанції можуть захищати порти, гавані та береги від руйнування, забираючи енергію хвиль. Електрогенератори маленької потужності можна встановлювати безпосередньо на стінах причалів, опорах мостів, також зменшуючи руйнівний вплив хвиль. Оскільки в районах розвитку хвильової енергетики дно не руйнується під час шторму, тут спостерігається більш багате морське життя. Але разом з тим розвиток хвильової енергетики може завдати шкоди рибній промисловості та стати загрозою для безпечного плавання. Утім поки що головними перешкодами на шляху розвитку хвильової енергетики є недосконалість і недовговічність станцій та триразове перевищення собівартості виробленої енергії порівняно з традиційною. Можливо, політикам та економістам слід нагадати, що нафта й  газ на межі зникнення, забруднення атмо­ сфери веде до катастрофи, — тож не занадто «дешева» теперішня електрика? А. Івашина


Географічна математика ПЕРЕВІР свої ро зв’ язання Завдання 1

1. Опівдні 22 червня сонце спостерігається в зеніті (висота над горизонтом — 90°) на Північному тропіку. Його широта дорівнює близько 23° 30΄ пн. ш. 2. У цей самий час над островами висота сонця дорівнює 68° 30΄. Стає зрозумілим, що вони лежать обабіч тропіка. 3. Висота сонця над островами менша за висоту над тропіком на 21° 30΄: 90° – 68° 30΄ = 21° 30΄. 4. Це означає, що і широта островів відрізняється від широти тропіка на 21° 30΄: 23° 30΄ (пн. ш.) + 21° 30΄ = 45°(пн. ш.) — широта одного острова; 23° 30΄ (пн. ш.) – 21° 30΄ = 2°(пн. ш.) — широта другого острова. 5. На широті 45° кораловий острів не може утворитися — для існування коралів тут надто прохолодні води. Тому: 45°пн. ш. — широта вулканічного острова; 2° пн. ш. — широта коралового острова. 6. Відстань між островами становить: 45°– 2° = 43°, або 43° х 111(км) = 4800 (км).

Завдання 2

Для визначення масштабу глобуса простіше за все виміряти його діаметр. Знайшлися такі любителі географії, які зробили це. Діаметр кулі становить 10,5 м. Шляхом нескладних розрахунків можна визначити і масштаб глобуса, і  площу, яку на ньому займає Амазонська низовина (нагадаємо, що її дійсна площа становить близько 5 млн км2). Чекаємо твоїх розрахунків на адресу редакції.

Відповіді на завдання ВЕРЕСНЕВОГО номера журналу Столиці на букву «Т»

Наприклад: Токіо (Японія), Туніс (Туніс), Тірана (Албанія), Таллінн (Естонія), Тхімпху (Бутан), Тбілісі (Грузія), Тегеран (Іран), Тріполі (Лівія), Ташкент (Узбекистан).

Знайди 10 відмінностей

Зліва направо: гілка водорості, кількість рибок, трубка коралу, рибка за кора-

32

Географія для допитливих

лом, колір панцира, напрямок руху медузи, колір верхньої рибки, клешня, смужки на рибці, кількість рибок.

Навігатор 2. Рудні корисні копалини України На фінішу ти отримаєш слово «Мінералогія». Це наукова дисципліна, що вивчає мінерали та гірські породи Землі.

Magazine "for students - Geography for the curious"  

Magazine "Geography for the curious" created by professionals from content to design! Magazine contains the latest scientific data, adapted...