Page 1

Bardejovské Kúpele


Vitajte v oáze zdravia a oddychu Bardejovské Kúpele ležia na severovýchode Slovenska v Nízkych Beskydách v blízkosti historicky významného stredovekého mesta Bardejov. Výskyt liečivých minerálnych vôd v tichom malebnom prostredí prevažne ihličnatých lesov podmienil vznik a rozvoj malebného kúpeľného mesta. Hlavným bohatstvom sú vzácne prírodné liečivé zdroje. Svojim zložením patria medzi najvýznamnejšie v Európe. Geografická poloha, mikroklíma, prírodné prostredie a minerálne vody majú blahodárny vplyv predovšetkým na liečbu chorôb tráviaceho ústrojenstva, obehového ústrojenstva, ochorení obličiek a močových ciest, dýchacích ciest, niektorých chorôb z povolania či gynekologických ochorení.


História Bardejovských kúpelov Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Isté je, že ľudia poznali veľmi skoro liečivé účinky minerálnych vôd, o ktorých sa mohli sami presvedčiť. Do 15. storočia niet o nich presných správ. Dobrá povesť sa však rýchlo šírila, preto v roku 1505 vybudovali kabíny na kúpanie chorých, ktorí dochádzali zo širokého okolia. V roku 1777 postavili v blízkosti prameňov murovanú budovu s dvanástimi izbami pre pohodlie chorých. Liečivé výsledky prilákali maďarskú i poľskú šľachtu, čo malo veľký význam pre rozvoj kúpeľov.


Chýr o kúpeľoch sa rozšíril do celej Európy a preto okrem návštevníkov z blízkeho okolia, ktorí navštevovali kúpele krátkodobo, väčšina hostí trávila v kúpeľoch tri až šesť týždňov. Boli medzi nimi i významné osobnosti ako rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821), poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského a v roku 1895 sa tu dokonca liečila manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Prvá písomná vedecká správa o výsledku analýzy dvoch najviac používaných bardejovských prameňov Hlavného a Kúpeľného bola podaná v roku 1795 prof. Pavlom Kitaiblom z Pešti. V tomto období sa využívalo 7 minerálnych prameňov. Bardejovské kyselky pokladal za jedny z najliečivejších vôd v Európe, vhodné na plnenie a export.


Po ďalšej analýze Kitaibel navrhol indikácie kúpeľnej liečby. Podľa neho sa bardejovské vody hodia proti bolestiam hlavy, na liečenie kontraktúr, epilepsie, hypochondrie, ženských chorôb, podagry, močových kamienkov, žalúdočných chorôb. Aj Kitaiblova správa prispela k tomu, že sa Bardejovské Kúpele už koncom 18. storočia zaradili medzi najnavštevovanejšie kúpele Uhorska. Bardejovská kyselka sa začala plniť a exportovať nielen do Budapešti, ale aj do Varšavy, Berlína,Frankfurtu. V prvej polovici 19. storočia zaznamenali Bardejovské Kúpele najväčší rozkvet. V krátkom čase sa postavil nový priestranný kúpeľný dom a niekoľko obytných budov. V tomto období sa využívalo už 13 minerálnych prameňov. v roku 1972 odovzdaná do prevádzky moderná kolonáda, v ktorej sa podľa predpísaných procedúr pacientom podávajú niektoré z ôsmich prameňov.


Súcasnost Kúpele sa značne zmenili, vyzerajú moderne, postupne sa zrekonštruovali viaceré staršie budovy. Vďaka rozmanitým atraktivitám kultúrneho a spoločenského charakteru sa tu okrem liečebného pobytu dá stráviť i pobyt relaxačný. Bohatstvo prírodných zdrojov, ktoré príroda Bardejovským Kúpeľom poskytuje na liečbu, vytvára v záujme ich plného využitia značné nároky na pokračujúcu investičnú výstavbu. Zásluhou kvalitných a liečebne účinných prírodných zdrojov, čarokrásnemu prírodnému prostrediu a vysokej úrovni komplexnej liečby sú kúpele vyhľadávané domácimi i zahraničnými turistami a majú pred sebou sľubnú a bohatú budúcnosť.


Minerálne pramene Hlavným bohatstvom Bardejovských Kúpeľov sú vzácne prírodné liečivé zdroje. Svojim zložením patria minerálne pramene medzi najvýznamnejšie v Európe. Prírodné liečivé minerálne vody v Bardejovských Kúpeľoch sú klasifikované ako hydrouhličitanové, chloridosodné, studené, hypotonické so zvýšeným obsahom kyseliny boritej.Širokej verejnosti je voľne prístupný hlavný a lekársky prameň v kúpeľnom parku. Geografická poloha, mikroklíma, prírodné prostredie a minerálne vody majú blahodarný vplyv predovšetkým na liečenie dospelých a detských klientov.


Zázracné liecivé minerálne vody Bardejovských Kúpelov. Prameň Herkules – čo do obsahu minerálnych látok a kysličníka uhličitého je najsilnejším prameňom na Slovensku. Výborne sa osvedčil pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri chorobách dýchacích ciest, taktiež je veľmi účinný pri cukrovke a mužskej potencii Prameň Hlavný – kyslej povahy, používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri stavoch po operáciách žalúdka, pri chorobách pečene, pri nedostatku žalúdočnej šťavy, pri poruchách a tvorbe krvi. Prameň Lekársky – alkalickej povahy. Je vysoko mineralizovaný. Používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika s prebytkom žalúdočnej šťavy, na inhalovanie pri chronickom zápale priedušiek, pri zápaloch sliznice horných dýchacích ciest, ako aj pri rozšírených prieduškách a pri liečení astmy. Prameň Alžbeta – s malým obsahom sodíka sa veľmi osvedčil pri liečbe pečeňových chorôb.


Prameň Klára – voda je železnatá uhličitá so stopami sírovodíka sa používa na inhalácie pre choroby dýchacích ciest a pre reumatické choroby zhybov. Prameň Napoleon – voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná, železnatá, uhličitá so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Používa sa na liečenie: choroby žlčových ciest, choroby colitídy a chronické poruchy pečene. Prameň Anna – voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná so zvýšeným obsahom kyseliny metaboritej. Používa sa na liečenie: žalúdočná dyspepsia, chronické choroby slinivky brušnej, choroby horných dýchacích ciest. Prameň Kolonádny – vhodný pri liečbe anémie, pri deficite žalúdočnej kyseliny a zápaloch žalúdka.


Hlavné indikácie Baredjovských Kúpelov I. Onkologické choroby II. Choroby obehového ústrojenstva III. Choroby tráviaceho ústrojenstva IV. Choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou V. Netuberkulózne choroby dýchacích ciest VII. Choroby pohybového ústrojenstva VIII. Ochorenia obličiek a močových ciest XI. Ženské choroby XII Choroby z povolania

Viac informáci o našich procedúrach sa dozviete tu


Ubytovanie


Hotel Ozón Hotel Ozón je najväčším ubytovacím zariadením v Bardejovských Kúpeľoch. Prešiel rozsiahlou komplexnou rekonštrukciou a ponukou svojich služieb uspokojí aj náročných návštevníkov. Hotel ponúka ubytovanie v dvojposteľových, jednoposteľových izbách a apartmánoch. Izby sú vybavené chladničkou, rádiom, TV a telefónom. Každá izba má vlastnú kúpeľňu, WC a väčšina izieb má balkón. Budova má 5 poschodí, je vybavená výťahmi a jedálňou. Celková kapacita hotela je 350 postelí. Hotel je prepojený presklenou chodbou s Kúpeľným domom Balneoterapiou, kde sa podávajú kúpeľné procedúry.


Vybavenie k


Hotel Astória Astória je historickou dominantou Bardejovských Kúpeľov a nachádza sa v centre, priamo oproti kolonáde. Hotel bol postavený v roku 1898 a pri výzdobe fasády a výtvarnej výzdobe interiéru bola použitá neorenesančná a neobaroková ornamentika. Astória ponúka ubytovanie v jednolôžkových, dvojlôžkových izbách a apartmánoch. Z toho 11 izieb a 3 apartmány prešli kompletnou rekonštrukciou. izby sú zariadené nábytkom, ktorý ladí s historickým štýlom budovy. Všetky izby sú vybavené rádiom, TV, telefónom a vlastnou kúpeľňou s WC, rekonštruované izby majú chladničku. Hotel je dvojposchodový, má výťah aj vlastnú jedáleň. Celková kapacita hotela je 86 postelí. Rovnako ako hotel Ozón, aj Astória je prepojená chodbou s kúpeľným domom - Balneoterapiou


Hotel Astória ponúka vo svojich priestoroch tieto služby: koncertná sála s kapacitou 100 miest bohatý kultúrny program počas letných mesiacov v rámci Medzinárodného hudobného leta vhodné priestory na semináre, školenia, konferencie v letnom období espresso s terasou salónik 15 miest


Hotel Alzbeta Ubytovacie zariadenie Alžbeta sa nachádza za kúpeľným parkom, pri kúpeľnom dome. Ponúka ubytovanie v jednoposteľových a dvojposteľových izbách, ktoré sú vybavené TV, rádiom, chladničkou a vlastnou kúpeľňou s WC. Alžbeta je prepojená s kúpeľným domom presklenou chodbou, na stravu sa dochádza do hotelov Astória alebo Ozón. Budova je dvojposchodová, nie je vybavená výťahom. Celková ubytovacia kapacita je 109 postelí. Alžbeta má vlastnú recepciu a priamo v budove sa nachádza aj soľná jaskyňa, ktorá je k dispozícii všetkým návštevníkom kúpeľov.


Penzión František Penzión František*** je novým ubytovacím zariadením, vznikol rekonštrukciou a rozšírením už existujúcej stavby. Ponúka ubytovanie v 23 moderných a priestranných dvojlôžkových izbách a 2 apartmánoch. Izby sú vybavené TV, rádiom, chladničkou, vlastnou kúpeľňou, väčšina izieb má balkón. Penzión je situovaný 200m od centra Kúpeľov a návštevníkom ponúka príjemnú a tichú atmosféru, ktorú umocňuje vôňa blízkeho lesa. V penzióne sa nenachádza jedáleň, ubytovaní hostia dochádzajú na stravu do hotela Ozón alebo Astória. Budova je poschodová, nie je vybavená výťahom.


Hotel Mier Hotel Mier*** je novo zrekonštruovaný hotel v prekrásnom prostredí Bardejovských Kúpeľov. Hotel disponuje 32 dvojposteľovými izbami a 2 apartmánmi. Izby sú vybavené televízorom, rádiom a telefónom s priamou voľbou. Všetky izby majú svoje vlastné sociálne zariadenie s kúpeľňou so sprchovacím kútom. Súčasťou hotela je jedáleň, kaviareň a letná terasa s výhľadom na čarokrásnu prírodu. Hotel je situovaný v blízkosti letného kúpaliska s vyhrievanou vodou. Svojim klientom ponúka parkovanie grátis pri hoteli.


Penzión Diana Penzión Diana *** sa nachádza za liečebným domom Alžbeta. Svojou kapacitou patrí k malým ubytovacím zariadeniam. Ponúka ubytovanie v 5 jednolôžkových a 5 dvojlôžkových izbách s moderným nábytkom, TV, rádiom, chladničkou a vlastnou kúpeľňou. Niektoré izby majú balkón. Ubytovaní klienti dochádzajú na stravu do hotela Ozón.


Dependance hotelov V areáli kúpeľov sa nachádzajú depandance hotelov, nazývané vilky, v ktorých poskytujeme ubytovanie v jednolôžkových a dvojlôžkových izbách. Stravovanie je poskytované v jednotlivých hoteloch. Izba je vybavená TV, rádiom a má vlastnú kúpelňu s WC. Niektoré ubytovacie zariadenia ponúkajú ubytovanie aj pre väčšie skupiny (Helios, Mier, Fontána, Lívia), iné vilky majú menšiu kapacitu (Blanka, Migňon, Srnka, Eta, Marína, Iveta,). Detská liečebňa VALENTÍNA - otvorená už v roku 1980.Ponúka ubytovanie v zrekonštruovaných moderných a priestranných izbách. Celková kapacita tejto liečebne je 48 lôžok. Liečebňu tvoria dve poschodia a ubytovať sa je možné v troj-posteľových alebo štvor-posteľových izbách.


Villa Palmíra a Villa Carola Apartmánové domy Carola a Palmíra sú novo zrekonštruované villy a svojim vkusným štýlom sú určené aj pre tých najnáročnejších klientov Ponúkajú nadštandardné služby ubytovania v luxusne zariadených apartmánoch v celkovom počte 9. Služby týchto zariadení využilo a stále využíva množstvo známych osobností kultúrneho a spoločenského života.


Kultúrny zivot a zábava Kúpele ponúkajú okrem liečby aj pestrý kultúrno – spoločenský život. Bohatú tradíciu majú koncerty v rámci Medzinárodného hudobného leta, ale aj koncerty počas roka vo veľkolepej sále hotela Astória. V areáli kúpeľov sa nachádza Skanzen–múzeum ľudovej architektúry. Počas roka sa pravidelne organizujú výstavy kvetov, plastík, fotografií, obrazov, sôch, rôzne prednášky, semináre, sympóziá, besedy a iné.


Šarišské múzeum – Radničné námestie Bardejov a skanzen kúpele Hornošarišské osvetové stredisko – Rhódyho ul. Bardejov Knižnica – vila Melánia Kino Žriedlo Bardejovské Kúpele Medzinárodné hudobné leto – júl, august, večerné koncerty klasickej hudby, kolonáda a koncertná sála hotela Astória Bardejovská hudobná jar – apríl, koncert vážnej hudby, Bardejov Slovenské tango – jún, celoslovenský festival malých dychových hudieb, Radničné námestie Bardejov, kolonáda v Bardejovských Kúpeľoch Deň mesta Bardejov – jún, Radničné námestie Bardejov Hrnčiarska nedeľa – jún, Múzeum ľudovej architektúry, Bardejovské Kúpele Šarišské slávnosti piesní a tancov – jún, Raslavice Hry rytiera Rolanda – júl, Radničné námestie Bardejov Bardejovská hudobná jeseň – október, november, koncerty vážnej hudby, Bazilika minor sv. Egídia Bardejov


Makovická struna – december, prehliadka rusínskych a ukrajinských piesní, Športová hala Bardejov Oddelenie kultúry MsÚ- Radničné námestie Bardejov Festival duchovnej a národnej piesne – júl, Hertník Organový festival Jána Grešáka – júl, august, september, Bazilika minor sv. Egídia Bardejov Hornošarišská nedeľa – august, ukážka slovenského folklóru a zvykov, skanzen Bardejovské Kúpele Silvester a vítanie Nového roka – december, Radničné námestie Bardejov Prehliadka rusínskeho a šarišského folklóru – júl, skanzen Cyrilo-metodské slávnosti ekumenickej jednoty – júl, námestie Bardejov Bardejovské kultúrne leto – júl, august, Radničné námestie Bardejov Tradičný Bardejovský jarmok s Uličkou remesiel – koniec augusta Bardkontakt – medzinárodná kontraktačno-predajná výstava, august, počas trvania jarmoku


V lete je k dispozícii letné kúpalisko s vyhrievanou vodou, minigolf, 6 tenisových kurtov, petangové ihrisko, je možnosť zahrať si volejbal, či basketbal, zriadená je aj požičovňa bicyklov a nordic walking palíc, na milovníkov prírody čaká 35 km upravených značených turistických chodníkov a tzv. kyslíková dráha. V zime sú k dispozícii bežecké terény, krytý bazén, stolný tenis a biliard. Celoročne je možné využívať služby hotela Ozón, ktoré ponúka klasické masáže a masáže lávovými kameňmi, solárium a fitnes. Novinkou je bowling bar s 3 profesionálnymi dráhami, či dynamickejší SQUASH v Kúpeľnom dome. Núka sa aj možnosť vybrať si zo širokej ponuky procedúr na voľný predaj.


TENISOVÁ HALA - Novo otvorená krytá tenisová hala pre všetky vekové kategórie, kde sa nachádzajú dva kurty s umelou antukou. LETNÉ KÚPALISKO - V Bardejovských Kúpeľoch sa náchadza letné kúpalisko s ohrievanou vodou (27°C), Kúpalisko je v prevádzke od mája do septembra. BOWLING - Bowling bar ponúka na športové vyžitie tri profesionálne bowlingové dráhy a zároveň príjemné posedenie pri káve alebo dobrom drinku. SQUASH - Príďte si zahrať Squash do Kúpeľného domu - otvorený denne. BILIARD - Odbúrajte nazberaný stres a zabudnite na starosti pri spoločenskej hre biliard. Príďte si ju zahrať do hotela Ozón kedykoľvek budete mať chuť.


SOĽNÁ JASKYŇA - Ako jednu z procedúr ponúkajú Bardejovské Kúpele aj Soľnú jaskyňu, v liečebnom dome ALŽBETA. Je založená na metóde prírodnej terapie, ktorá napodobňuje atmosféru soľných baní. BICYKLOVANIE - Okolie ponúka zaujímavé cykloturistické trasy. PETANG - Zabavte sa pri hre Petang, kedykoľvek budete mať chuť a voľný čas. RYBÁRSTVO - Dobré podmienky rybolovu sú na rieke Ondava, na rybníku vo Vyšnom Orlíku a v Smilne. POĽOVNÍCTVO - Najväčšie zastúpenie v revíroch má jeleň karpatský, srnec hôrny a sviňa divá. Viaceré poľovnícke združenia ponúkajú poplatkový odstrel zveri, a to najmä jelenej, srnčej a diviačej.


Wellness Spa


Vodný svet Tento komplex slúži na regeneráciu tela a duše, ponúka wellness služby nielen pre kúpeľnú klientelu ale aj návštevníkom a hosťom z celého regiónu a zahraničia. Wellness Spa tvorí vodný svet a saunový svet. Vodný svet tvoria tri bazény s atrakciami: Vodná čaša a Vodné delo Hydromasážne trysky v stene Dnová perlička Rúrkové ležadlo Sedacia lavica so vzduchom Protiprúd Podhladinové LED osvetlenie zabudované do stien bazéna


Saunový svet Saunový svet ponúka suchá, parnú, inahalačnú a infra saunu. Jeho súčasťou je Kneippov kúpeľ, vyhrievaná lavica, ľadové vedro, prívalová sprcha, tropická a masážna sprcha, tepidárium. Sauna je prameňom mladosti, pomáha posilňovať krvný obeh, skvalitňuje činnosť srdca a oživuje pleť. V komplexe Wellness Spa môžete využiť tiež ponuku masáží, solárium, fitness Teplota vody: 36 oC


Beauty studio BEAUTY STUDIO ponúka najmodernejšie dermatokozmetické prístroje a portfólio produktov zameraných na kozmetické ošetrenia. Spojenie špičkovej technológie, liečebno- skrášľujúcej kozmetiky MASSADA a profesionality personálu,vám pomôže dosiahnuť vzhľad podľa svojich predstáv a zvýšiť pocit spokojnosti a vnútornú harmóniu.


Tešíme sa na Vašu návštevu


Centrálne rezervačné oddelenie Tel.: 054/477 4346, 477 2717 Fax: 054/472 3549 E-mail: rezervacie@kupele-bj.sk, pk@kupele-bj.sk Rezervačné oddelenie klientov zdravotných poisťovní (skupiny A, B) Tel.: 054/477 4323 Fax: 054/477 4410 ablazejcikova@kupele-bj.sk Detské oddelenie Tel.: 054/477 4276, 477 4442 Fax: 054/472 3549 ogerzeniova@kupele-bj.sk Odbor pre obchodnú činnosť (marketing)

Cenníky liečebných pobytov vo formáte PDF

Tel.: 054/477 4450, - 60, - 70 Fax: 054/477 4410 marketing@kupele-bj.sk

Rezervácia online


www.kupele-bj.sk 2012

Bardejovské Kúpele | Bardejov Spa  
Bardejovské Kúpele | Bardejov Spa  

Bardejovské Kúpele ležia na severovýchode Slovenska v Nízkych Beskydách v blízkosti historicky významného stredovekého mesta Bardejov. Výsky...

Advertisement